AI assistant
Sescom S.A. — Management Reports 2018
Jan 31, 2019
5810_rns_2019-01-31_45c8b1c5-8326-44a5-a174-0e1711e7b478.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer
Sprawozdanie Zarządu z działalności Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. w roku obrotowym 2017/2018
Gdańsk, 30.01.2019 r.
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r.
Rok obrotowy Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej trwa od 1 października do 30 września roku następnego.
Na podstawie § 71 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim sprawozdanie zarządu na temat działalności Sescom S.A. oraz sprawozdanie zarządu na temat działalności Grupy Kapitałowej Sescom S.A. zostały sporządzone w formie jednego dokumentu.
KONDYCJA FINANSOWA W ROKU OBROTOWYM 2017/2018
Kreacja skonsolidowanego wyniku finansowego (mln PLN) Kreacja jednostkowego wyniku finansowego (mln PLN)
Spis treści
| Pismo Prezesa Zarządu 8 | ||
|---|---|---|
| Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR 9 | ||
| Pojęcia i skróty zastosowane w sprawozdaniu 11 | ||
| Podstawowe informacje o Grupie Sescom 12 | ||
| 1. | Dane teleadresowe 13 | |
| 2. | Zarząd i Rada Nadzorcza 13 | |
| 3. | Informacje o świadczonych usługach 14 | |
| 4. | Obszar działalności 17 | |
| 5. | Dane dotyczące sprzedaży produktów i usług przez Grupę Kapitałową Sescom S.A 18 | |
| 6. | Główne rynki zbytu oraz źródła zaopatrzenia 21 | |
| 7. | Struktura organizacyjna 22 | |
| 8. | Informacje dotyczące akcji Sescom S.A 27 | |
| 9. | Informacje dotyczące współpracy z firmą audytorską 28 | |
| Omówienie wyników Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2017/201830 | ||
| 1. | Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników 31 |
|
| 2. | Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym 31 |
|
| 3. | Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym 35 |
|
| 4. | Wynik finansowy a publikowane prognozy 39 | |
| 5. | Ocena wraz z uzasadnieniem dotycząca zarządzania zasobami finansowymi 39 | |
| 6. | Ocena czynników i nietypowych zdarzeń i ich wpływ na wynik 39 | |
| 7. | Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa 40 | |
| Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2017/2018 41 | ||
| 1. | Otoczenie rynkowe 42 | |
| 2. | Działalność poszczególnych segmentów operacyjnych w roku obrotowym 2017/2018 51 | |
| 3. | Najważniejsze wydarzenia w Grupie Sescom w ostatnim roku obrotowym 58 | |
| 4. | Strategia rozwoju Grupy Sescom 60 | |
| 5. | Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju 62 | |
| 6. | Główne inwestycje krajowe i zagraniczne 63 | |
| 7. | Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych 63 | |
| 8. | Umowy znaczące dla działalności Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej 63 | |
| 9. | Opis zmian w podstawowych zasadach zarządzania Grupy Sescom 63 |
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r.
| 10. | Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne istotne dla rozwoju Sescom S.A. i jej Grupy 63 |
|---|---|
| 11. | Ryzyka operacyjne oraz finansowe Sescom S.A. oraz jej Grupy 66 |
| 12. | Informacje o przyjętych w Sescom S.A. celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń 68 |
| 13. | Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta 68 |
| 14. | Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A. 69 |
| 15. | Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe 70 |
| 16. | Zaciągnięte kredyty, pożyczki i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego 70 |
| 17. | Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji 70 |
| Stosowanie ładu korporacyjnego w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej71 | |
| 1. | Zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega emitent oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny 72 |
| 2. | Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od których emitent odstąpił, wraz z wyjaśnieniem przyczyn tego odstąpienia 72 |
| 3. | Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie emitenta systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych 75 |
| 4. | Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu 75 |
| 5. | Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień 76 |
| 6. | Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami |
| wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych 76 | |
| 7. | Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta 77 |
| 8. | Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji 77 |
| 9. | Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta 77 |
| 10. | Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu uch wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego |
zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa......................................................................................................................................... 77 11. Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących emitenta oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego......................................................................................................................... 79 12. Przedstawienie składu Komitetu Audytu Sescom S.A. ...................................................................... 80 13. Dozwolone usługi niebędące badaniem świadczone na rzecz emitenta i jego grupy kapitałowej przez firmę audytorską badającą ich sprawozdania finansowe i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy audytorskiej oraz wyrażono zgodę na świadczenie tych usług ................................ 81 14. Główne założenia opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem 81 15. Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy na badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria ............................. 82 16. Liczba odbytych posiedzeń Komitetu Audytu Sescom S.A. poświęconych wykonywaniu obowiązków komitetu audytu............................................................................................................................................ 83 Oświadczenia..............................................................................................................................84
Pismo Prezesa Zarządu
Szanowni Państwo,
Z dużą satysfakcją przekazuję w Państwa ręce pierwszy w historii Grupy Sescom raport roczny, sporządzony już na dużym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W ramach raportu prezentujemy Państwu jednostkowe oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Sescom S.A. przedstawiające wyniki wypracowane w okresie od 01.10.2017 do 30.09.2018, a także niniejsze sprawozdanie z działalności spółki dominującej oraz całej Grupy.
Nasze przejście na rynek regulowany GPW to tylko jeden z czynników potwierdzających dalszy rozwój. Miniony rok obrotowy był dla nas najlepszy w historii pod względem wysokości przychodów, osiągniętego wyniku finansowego oraz obecności zagranicznej. W ciągu 12 miesięcy Sescom S.A. wypracował 104,8 mln PLN przychodów ze sprzedaży, osiągając zysk netto w wysokości 6,4 mln PLN i poprawiając tym samym ubiegłoroczny wynik o 63%. Grupa Sescom zakończyła rok obrotowy przychodami w wysokości 131,4 mln PLN oraz zyskiem netto na poziomie 8,3 mln PLN, poprawiając ubiegłoroczne osiągnięcia o odpowiednio 37% i 60%. Warto podkreślić. że prawie 23% udziału w przychodach Grupy mają zlecenia zagraniczne.
We wrześniu 2018 roku minęło 10 lat od powstania Sescom S.A. W 2008 roku, w gronie kilkunastu osób, rozpoczynaliśmy naszą działalność w zakresie utrzymania urządzeń technicznych od realizacji pierwszych, pojedynczych zleceń na terenie kraju, obierając ambitny cel odegrania istotnej roli w branży facility management. Dzisiaj Sescom to grupa kapitałowa składająca się z 8 spółek operujących na terenie ponad 30 krajów Europy, konsekwentnie umacniająca swoją pozycję w Polsce i za jej granicami dzięki zaangażowaniu 137 pracowników pełnoetatowych oraz międzynarodowej siatce kilkuset współpracowników oraz podwykonawców. Obecna pozycja Grupy napawa mnie dumą, ale również determinuje do dalszych działań, realizacji kolejnych kroków.
Wyniki wypracowane w minionym roku obrotowym to rezultat wytężonej pracy operacyjnej, ale również wzmożonego popytu na nasze poszczególne grupy usług, w tym zwłaszcza Sescom IT Infrastructure. Ciężko mi przewidzieć, czy ubiegłoroczny wolumen zleceń uda się powtórnie pozyskać i zrealizować w kolejnym roku obrotowym, w związku z czym utrzymanie obecnej dynamiki wzrostu przychodów będzie stanowić dla nas ambitne wyzwanie, którego nie boimy się podjąć.
W tegorocznym sprawozdaniu, w części dotyczącej opisu działalności poszczególnych grup usług znajdą Państwo również komentarze kierowników zaangażowanych w rozwój poszczególnych gałęzi operacyjnych Grupy Sescom. Myślę, że najtrafniej przedstawią one ubiegłoroczne osiągnięcia oraz napotkane wyzwania.
Dziękując za Państwa zaufanie, zapraszam do lektury.
Z poważaniem,
Sławomir Halbryt Prezes Zarządu Sescom S.A.
Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR
Dane skonsolidowane
| PLN | EUR | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Stan na 30.09.2018 |
Stan na 30.09.2017 |
Stan na 30.09.2018 |
Stan na 30.09.2017 |
||
| Aktywa razem | 59 792 998 | 46 209 260 | 13 998 454 | 10 723 645 | ||
| Zobowiązania długoterminowe | 1 460 632 | 2 220 975 | 341 956 | 515 415 | ||
| Zobowiązania krótkoterminowe | 23 152 074 | 17 120 010 | 5 420 254 | 3 972 990 | ||
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
35 180 291 | 26 868 275 | 8 236 244 | 6 235 241 | ||
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 487 341 | ||
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | ||
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
16,75 | 12,79 | 3,92 | 2,97 | ||
| Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
16,75 | 12,79 | 3,92 | 2,97 |
| PLN | EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Rok obrotowy zakończony 30.09.2018 |
Rok obrotowy zakończony 30.09.2017 |
Rok obrotowy zakończony 30.09.2018 |
Rok obrotowy zakończony 30.09.2017 |
|
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
131 374 001 | 96 201 534 | 30 967 636 | 22 416 240 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
10 588 828 | 7 110 631 | 2 496 011 | 1 656 872 | |
| Zysk (strata) brutto | 10 164 506 | 6 679 756 | 2 395 989 | 1 556 472 | |
| Zysk (strata) netto | 8 319 136 | 5 214 542 | 1 960 997 | 1 215 058 | |
| Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
8 319 136 | 5 214 542 | 1 960 997 | 1 215 058 | |
| Całkowity dochód (strata) ogółem | 8 331 271 | 5 233 797 | 1 963 857 | 1 219 544 | |
| Całkowity dochód (strata) ogółem przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
8 331 271 | 5 233 797 | 1 963 857 | 1 219 544 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
5 046 773 | 1 982 602 | 1 189 631 | 461 973 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-464 419 | -165 275 | -109 473 | -38 511 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-1 678 514 | -2 496 614 | -395 661 | -581 744 | |
| Przepływy pieniężne netto - razem | 2 903 840 | -679 288 | 684 497 | -158 283 | |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 495 014 | 2 100 000 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Dane jednostkowe
| PLN | EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Stan na 30.09.2018 |
Stan na 30.09.2017 |
Stan na 30.09.2018 |
Stan na 30.09.2017 |
|
| Aktywa razem | 50 716 640 | 39 469 459 | 11 873 540 | 9 159 560 | |
| Zobowiązania długoterminowe | 1 389 767 | 2 073 289 | 325 366 | 481 142 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 18 769 865 | 13 241 328 | 4 394 312 | 3 072 876 | |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
30 557 008 | 24 154 843 | 7 153 862 | 5 605 542 | |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 491 642 | 487 341 | |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 491 642 | 2 100 000 | |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
14,6 | 11,50 | 3,4 | 2,67 | |
| Rozwodniona wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) * |
14,6 | 11,50 | 3,4 | 2,67 |
| PLN | EUR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Rok obrotowy zakończony 30.09.2018 |
Rok obrotowy zakończony 30.09.2017 |
Rok obrotowy zakończony 30.09.2018 |
Rok obrotowy zakończony 30.09.2017 |
|
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
104 769 454 | 77 239 462 | 24 696 380 | 17 997 824 | |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
7 974 919 | 5 222 686 | 1 879 857 | 1 216 955 | |
| Zysk (strata) brutto | 7 618 814 | 4 845 760 | 1 795 916 | 1 129 127 | |
| Zysk (strata) netto | 6 402 165 | 3 916 834 | 1 509 126 | 912 675 | |
| Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
6 402 165 | 3 916 834 | 1 509 126 | 912 675 | |
| Całkowity dochód (strata) ogółem | 6 402 165 | 3 916 834 | 1 509 126 | 912 675 | |
| Całkowity dochód (strata) ogółem przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
6 402 165 | 3 916 834 | 1 509 126 | 912 675 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
4 253 685 | 2 902 245 | 1 002 684 | 676 262 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
-642 777 | -461 838 | -151 516 | -107 614 | |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
-1 593 475 | -2 406 071 | -375 616 | -560 647 | |
| Przepływy pieniężne netto - razem | 2 017 433 | 34 336 | 475 552 | 8 001 | |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Wybrane dane finansowe zostały przeliczone na walutę EUR w następujący sposób:
- pozycje aktywów i pasywów zostały przeliczone na EUR według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień 30.09.2018 r. oraz na dzień 30.09.2017 r., odpowiednio: 4,2714 oraz 4,3091.
- pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych zostały przeliczone na EUR według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną kursów na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r. oraz 01.10.2016 – 30.09.207 r., ogłaszanych przez NBP, odpowiednio: 4,2423 oraz 4,2916.
Pojęcia i skróty zastosowane w sprawozdaniu
| Grupa, Grupa Sescom, Grupa Emitenta | Sescom S.A. oraz jej spółki zależne: Sescom Czech Republic s.r.o., Sescom Muszaki Szerviz kft., Sescom GmbH, Sestore Sp. z o.o., SDC Sp. z o.o., Sescom Ltd., Sescom Technischer Support GmbH. |
|---|---|
| HVAC | Heating, Ventilation, Air Conditioning – branża inżynierii sanitarnej zajmująca się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. |
| Sescom, Sescom S.A., Emitent, Spółka, Jednostka dominująca |
Sescom Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku. |
| ZCP | Zorganizowana część przedsiębiorstwa – organizacyjnie i finansowo wyodrębniona część przedsiębiorstwa nabyta przez Sescom S.A. od CUBE.ITG S.A., odpowiedzialna za świadczenie usług dostaw, integracji oraz doradztwa w zakresie urządzeń IT. Nabyta 28.04.2016 r. ZCP stanowi w Grupie Sescom oddział odpowiedzialny za realizację zadań w ramach segmentu IT Infrastructure. |
Podstawowe informacje o Grupie Sescom
1. Dane teleadresowe
| Firma: | Sescom S.A. |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Kraj siedziby: | Polska |
| Siedziba: | Gdańsk |
| Adres: | ul. Grunwaldzka 82, 80-244 Gdańsk |
| Tel./ fax: | 58 761 29 60/ 58 761 29 61 |
| Internet: | www.sescom.eu |
| E-mail: | [email protected] |
| KRS: | 0000314588 |
| REGON: | 220679145 |
| NIP: | 9571006288 |
Sescom Spółka Akcyjna będąca podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej Sescom S.A., została utworzona zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych aktem notarialnym z dnia 14.08.2008, w Kancelarii Notarialnej Tomasz Binkowski - Kancelaria notarialna w Gdańsku Rep. A nr 18518/2008.
Spółkę zarejestrowano w Sądzie Rejonowym w Gdańsku Północ, VIII wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy spółki wynosi 2.100.000 zł i podzielony jest na 2.100.000 akcji w cenie nominalnej 1 zł za jedną akcję.
2. Zarząd i Rada Nadzorcza
2.1. Skład Zarządu
Skład Zarządu Sescom S.A. na dzień publikacji raportu rocznego przedstawia się następująco:
- Sławomir Halbryt Prezes Zarządu,
- Adam Kabat Członek Zarządu,
- Sławomir Kądziela Członek Zarządu,
- Magdalena Budnik Członek Zarządu.
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Sescom S.A.
Kadencja Zarządu Sescom S.A. trwa 5 lat.
2.2. Skład Rady Nadzorczej
Skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. na dzień publikacji raportu przedstawia się następująco:
- Krzysztof Pietkun Członek Rady Nadzorczej,
- Dariusz Wieczorek Członek Rady Nadzorczej,
- Tomasz Matczuk Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Szabunio Członek Rady Nadzorczej,
- Adam Protasiuk Członek Rady Nadzorczej.
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Sescom S.A.
Kadencja Rady Nadzorczej Sescom S.A. trwa 3 lata i wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zatwierdzającego sprawozdanie, bilans oraz rachunek zysków i strat za ostatni rok działalności.
W dniu 29.03.2018 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. powołało dotychczasowych Członków Rady Nadzorczej na kolejną, IV kadencję.
2.3. Wynagrodzenia, nagrody i korzyści otrzymywane przez osoby zarządzające, nadzorujące lub administrujące
Dane dotyczące wynagrodzenia Członków Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej znajdują się w sprawozdaniu finansowym Sescom S.A. w pkt 29.4..
W Sescom S.A. nie funkcjonują programy motywacyjne lub premiowe oparte na kapitale Emitenta, obligacjach z prawem pierwszeństwa, warrantach subskrypcyjnych i innych formach niepieniężnych.
2.4. Informacja o wszelkich zobowiązaniach wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze dla byłych osób zarządzających, nadzorujących albo byłych członków organów administrujących oraz o zobowiązaniach zaciągniętych w związku z tymi emeryturami ze wskazaniem kwoty ogółem dla każdej kategorii organu.
Jednostki wchodzące w skład Grupy Sescom nie posiadają w stosunku do byłych osób zarządzających i nadzorujących żadnych zobowiązań wynikających z emerytur i świadczeń o podobnym charakterze.
2.5. Informacje o umowach zawartych między Sescom S.A. a członkami zarządu, przewidujących rekompensaty w przypadku rezygnacji lub zwolnienia bez ważnej przyczyny
W Sescom S.A. nie funkcjonują umowy przewidujące rekompensaty w przypadku rezygnacji lub zwolnienia bez ważnej przyczyny członka zarządu.
3. Informacje o świadczonych usługach
Grupa Kapitałowa Sescom SA specjalizuje się w zarządzaniu i świadczeniu usług serwisu technicznego nieruchomości (usługi serwisu urządzeń HVAC, serwisu infrastruktury IT oraz serwisu chłodniczego, elektrycznego i budowlanego). Rozwiązania Spółki zapewniają oszczędności w obsłudze technicznej obiektów oraz w zużyciu mediów.
Kluczowymi segmentami obsługiwanymi przez Spółkę są:
- handel detaliczny;
- telekomunikacja;
- bankowość i ubezpieczenia
Oferta Grupy Sescom składa się z następujących grup usług:
Sescom Store - usługi remontu i remodelingu salonów handlowych i placówek bankowych,
Sescom Facility Management - usługi zarządzania utrzymaniem technicznym, usługa wspierana jest przez autorską Platformę SES Support®,
Sescom IT Infrastructure - usługi utrzymania infrastruktury IT,
Sescom Energy - usługi optymalizacji zużycia energii elektrycznej i innych mediów z wykorzystaniem Platformy SES Control®,
Sescom Digital - usługi doboru, integracji, wdrażania i utrzymania nowych technologii,
Sescom Intelligence - usługi integracji oraz inteligentnej analizy danych.
Model biznesowy Grupy Sescom opiera się na wspieraniu klientów przez cały cykl życia ich placówek – od planowania i realizacji inwestycji (Sescom Store), przez utrzymanie techniczne sklepu (Sescom FM oraz IT Infrastructure), po efektywność energetyczną (Sescom Energy), wdrożenia nowych technologii i business intelligence (odpowiednio: Sescom Digital i Sescom Intelligence).
Sescom Store
Sescom Store to oferta zindywidualizowanych usług projektowania, przekształcania i modernizacji placówek handlowych. Realizacje w ramach Sescom Store obejmują prace instalacyjno – budowlane (sufity podwieszane, suche zabudowy, układanie płytek i podłóg, tynkowanie, malowanie, prace stolarskie, montaż mebli, instalacje), generalne wykonawstwo (koordynacja wszystkich branż budowlanych oraz prac wykonawców nominowanych, kierowanie budową, kompleksowa budowa pod klucz), projekty budowlane i wykonawcze (przygotowanie projektów koncepcyjnych i budowlanych, dokumentacja powykonawcza, pomiary i testy), zarządzanie projektami (inwestor zastępczy, opiniowanie umów najmu, analizy stanu technicznego, harmonogramy projektów i dostaw, negocjacje techniczne, odbiory lokali) oraz wyposażenie (produkcja mebli, dostawa i montaż wyposażenia i urządzeń).
Sescom IT Infrastructure
Usługi w ramach linii IT Infrastructure skupiają się na utrzymaniu infrastruktury informatycznej klienta, w tym m.in.: serwerów, komputerów, drukarek, urządzeń mobilnych. Specjaliści Sescom dostarczają, integrują i serwisują infrastrukturę IT, odpowiadając za prawidłowe funkcjonowanie systemów magazynowych, POS, instalacji teletechnicznych i niskoprądowych. W ramach usługi możliwy jest serwis urządzeń różnych producentów, obsługa logistyczna i magazynowa, a także zapewnienie urządzeń zastępczych. Współpraca realizowana jest na podstawie: umów ryczałtowych oraz umów uzależniających wysokość wynagrodzenia od liczby zrealizowanych zdarzeń serwisowych. Sescom oferuje również swoje usługi w formie jednorazowych zleceń.
Sescom Facility Management
Usługi z zakresu facility management obejmują kompleksową opiekę nad klientem w zakresie stałego świadczenia serwisu technicznego (HVAC, elektryczno-budowlanego i chłodnictwa). W ramach usługi wykonywane są następujące czynności:
- okresowe przeglądy prewencyjne, w czasie których dokonywana jest konserwacja i kontrola urządzeń oraz systemów technicznych,
- niezwłoczna reakcja i wykonywanie niezbędnych napraw w przypadku powstania awarii (usługa w trybie 24/7),
- zaplanowane z góry zlecenia wymiany urządzeń, remontów i modernizacji.
Klienci, dzięki udostępnianej w ramach usługi autorskiej platformie Sescom - SES Support®, mają komfortowy dostęp do funkcji zgłaszania usterek i planowania terminu przeglądu. Platforma dostępna jest bezpośrednio z przeglądarki internetowej oraz w formie aplikacji mobilnej. Formy współpracy w ramach segmentu FM są tożsame z oferowanymi w segmencie IT Infrastructure.
Sescom Energy
Wsparcie w ramach usługi Sescom Energy obejmuje przeprowadzenie pomiarów zużycia energii elektrycznej w celu optymalizacji kosztów utrzymania obiektu. W procesie pomiaru i analizy wykorzystywania jest autorska technologia Sescom – SES Control, na którą składa się mikroserwer umieszczany w placówce klienta, aplikacja webowa oraz moduł analityczny. Dzięki SES Control możliwy jest dokładny pomiar pracy urządzeń, integracja z innymi systemami, wizualizacja i analiza danych. Usługa Sescom Energy pozwala skutecznie diagnozować problemy związane z nieefektywnością energetyczną, zapobiegać usterkom, optymalizować pracę urządzeń i finalnie – zmniejszać koszty zużycia mediów. W ramach segmentu Energy współpraca przebiega na podstawie umów terminowych.
Sescom Digital
Celem usługi Sescom Digital jest optymalizacja procesów biznesowych w placówkach klientów dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Sescom pełni w procesie rolę integratora poszczególnych elementów: technologii, niezbędnego sprzętu oraz strategii wdrożenia i utrzymania. Dzięki posiadanym zasobom technologicznym i technicznym, a także bogatemu doświadczeniu w branży retail i IT, Sescom może dobrać skuteczne rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz wdrożyć je na dużą skalę, w rozproszonych geograficznie placówkach.
Sescom Intelligence
Sukcesywnie rozwijane przez Sescom rozwiązanie umożliwia integrację dotychczas zebranych danych (przez platformy: SES Support, SES Control) w celu ich analizy oraz przekazania klientowi wniosków dotyczących tendencji w obszarze prowadzonego biznesu. Sescom Intelligence jest rozwiązaniem tworzonym w celu automatycznego badania zależności pomiędzy różnorodnymi czynnikami wpływającymi na placówki klienta, w tym między innymi: zużyciem energii, danymi technicznymi czy finansowymi. Wynikiem analiz zintegrowanych danych jest rekomendacja przyszłych działań zarządczych, inwestycyjnych i serwisowych. Narzędziem wykorzystywanym w ramach usługi jest rozwijana przez Spółkę platforma Sescom Business Intelligence.
W Grupie Sescom od 2016 r. funkcjonuje komórka odpowiedzialna za monitorowanie rynku nowych technologii oraz kooperację z przedsiębiorstwami w początkowym stadium rozwoju – Sescom Innovation Lab (SIL). W ramach rozwijanych projektów własnych oraz eksploracji środowisk startupowych SIL skupia się przede wszystkim na technologiach: Internet of Things, Connected Hardware, Machine Learning, RFID oraz AI wspierającej transformację cyfrową w branży retail.
4. Obszar działalności
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. prowadzi działalność zarówno w Polsce jak i za granicą. Teren działalności zagranicznej Grupy obejmuje: kraje bałtyckie, Rumunię, Bułgarię, Grecję, kraje dawnej Jugosławii, kraje skandynawskie, Włochy, Francję, kraje Beneluksu, Wielką Brytanię oraz Półwysep Iberyjski.
Biura i siedziby spółek w Grupie Sescom:
- siedziba główna w Gdańsku,
- 6 biur/oddziałów w: Polsce, Chorwacji, Holandii, Francji, Hiszpanii oraz we Włoszech
- 5 siedzib spółek zależnych w: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach, Austrii i na Węgrzech
5. Dane dotyczące sprzedaży produktów i usług przez Grupę Kapitałową Sescom S.A.
5.1. Przychody w poszczególnych segmentach działalności
Udział poszczególnych grup usług w sprzedaży Grupy Sescom (dane bez wyłączeń)
W dwóch ostatnich latach obrotowych Grupę Sescom charakteryzuje dominujący udział w przychodach usług typu facility management realizowanych przez Sescom S.A. oraz zagraniczne spółki zależne. Istotny udział w przychodach całej Grupy stanowi również sprzedaż wypracowywana przez oddział we Wrocławiu realizujący zlecenia w ramach Sescom IT Infrastructure. W roku obrotowym 2017/2018 pierwsze przychody wygenerował obszar usług – Sescom Digital.
5.2. Sezonowość przychodów
Działalność Grupy nie wykazywała w ostatnim roku obrotowym wyraźniej sezonowości w okresie śródrocznym. Należy jednak zauważyć, że historycznie najwyższym pod względem przychodów był ostatni kwartał roku obrotowego. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost przychodów w trzecim oraz czwartym kwartale jest okres letni klimatyzacji. W drugiej połowie roku obrotowego 2017/2018 Sescom zrealizował dostawy sprzętu IT w znaczącej liczbie dla dotychczasowych klientów, co dodatkowo wzmocniło poziom przychodów w tym półroczu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach sezonowość przychodów zanika w związku z poszerzaniem zakresu usług świadczonych przez Grupę.
| 2014-2015 | 2015/2016 | 2016/2017 | 2017/2018 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| I | II | III | IV | I | II | III | IV | I | II | III | IV | I | II | III | IV |
| 16% | 14% | 22% | 48% | 21% | 21% | 22% | 35% | 25% | 21% | 24% | 30% | 22% | 21% | 28% | 28% |
5.3. Klienci Grupy Sescom w ujęciu branżowym
Grupa Sescom obsługuje klientów głównie z branż:
- modowej
- retail,
- HoReCa,
- zarządzania nieruchomościami komercyjnymi,
- finansowej,
- paliwowej,
telecom.
Klienci obsługiwani przez Grupę Sescom S.A. według branż, w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
W ostatnim roku obrotowym Liczba klientów obsłużonych przez spółki z Grupy Sescom wyniosła 260 przedsiębiorstw, o ok. 20% więcej niż w roku poprzednim. W ciągu ostatnich 2 lat obrotowych w sposób znaczący nie zmieniła się struktura klientów. 61%-62% usługobiorców Grupy funkcjonuje w branży modowej, niespełna 12% odbiorców usług stanowią reprezentanci wielkopowierzchniowych sklepów dla klientów detalicznych (retail). W ostatnim roku obrotowym branżą o udziale zbliżonym do 5% wśród liczby klientów Sescom były usługi zarządzania nieruchomościami komercyjnymi (4,6%).
Zestawienie klientów Grupy Sescom według branż pod względem liczby utrzymywanych urządzeń
Praktycznie niezmienna na przestrzeni dwóch ostatnich lat obrotowych pozostaje struktura branż klientów Grupy pod względem liczby utrzymywanych urządzeń. W roku obrotowym 2017/2018 Sescom i spółki zależne odpowiedzialne za działalność FM odpowiedzialne były za utrzymanie 84.786 urządzeń HVAC oraz IT. W poprzedzającym roku liczba ta była nieznacznie mniejsza – 84.586 sztuk. Dominujący udział pod względem liczby utrzymywanych przez Sescom urządzeń posiada branża wielkopowierzchniowych sklepów retail. W obu analizowanych latach jej udział stanowił ok. 58% wszystkich utrzymywanych przez Sescom urządzeń w danym roku. Różnica w stosunku do struktury pod względem liczby klientów (z dominującą rolą sklepów modowych) wynika ze znacznie większej liczby urządzeń wykorzystywanych przez sieci sklepów wielkopowierzchniowych.
Zestawienie klientów Grupy Sescom według branż pod względem zrealizowanych zdarzeń serwisowych
W minionym roku obrotowym spółki z Grupy Sescom odpowiedziały na 122.641 zdarzeń serwisowych, co jest znaczącą poprawą w stosunku do roku poprzedzającego (102.860 wykonanych zleceń). Pod względem zrealizowanych zdarzeń serwisowych, liderem wśród klientów Grupy w ostatnim roku obrotowym była branża wielkopowierzchniowych sklepów dla klientów detalicznych, która odpowiadała za 48,1% zleceń dla Grupy Sescom. W roku obrotowym 2016/2017 za ok. 53% zleceń serwisowych odpowiadali klienci z branży modowej. Zmiana w strukturze klientów pod względem liczby zdarzeń wynika z realizacji licznych zleceń dostaw i integracji sprzętu IT dla klientów z segmentu wielkopowierzchniowego retail w ostatnim roku obrotowym.
5.4. Klienci Grupy Sescom w ujęciu geograficznym
Sescom, oprócz zaangażowania w rozwój sieci serwisowej na terenie Polski, konsekwentnie realizuje plan umocnienia swojej pozycji na rynkach całej Europy. W celu lepszej obsługi w wiodących krajach zagranicznych zostały powołane lokalne spółki: Sescom Ltd., Sescom Czech Republic s.r.o., Sescom Muszaki Szerviz kft. na Węgrzech, Sescom GmbH w Niemczech oraz Sescom Technischer Support GmbH w Austrii. Poza Polską, najwięcej klientów Grupy funkcjonuje w Czechach, na Węgrzech i w Niemczech.
Zestawienie klientów Grupy Sescom według kraju siedziby
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r.
W ostatnich dwóch latach obrotowych polscy klienci stanowili ponad 50% sumy usługobiorców Grupy Sescom. 23,5% klientów Grupy to przedsiębiorstwa posiadające siedziby w Czechach (8,5% w roku obrotowym 2017/2018), Niemczech (8,1%) i na Węgrzech (6,9%). W opinii Spółki są to rynki rozwojowe, sprzyjające dalszej ekspansji. Jeszcze w roku 2016/2017 w wyżej wymienionych krajach z usług Sescom korzystało 45 przedsiębiorstw. W ciągu ostatniego roku obrotowego Sescom podjął współpracę z 61 klientami z Czech, Niemiec i Węgier.
6. Główne rynki zbytu oraz źródła zaopatrzenia
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres zakończony 30.09.2018 PLN |
Okres zakończony 30.09.2017 PLN |
Dynamika | |
|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż krajowa | 101 806 194 | 77 772 546 | 30,9% | |
| Kraje Unii Europejskiej | 28 089 640 | 18 326 707 | ||
| Pozostałe kraje | 1 478 167 | 102 281 | 60,4% | |
| RAZEM | 131 374 001 | 96 201 534 | 36,6% |
6.1. Struktura geograficzna sprzedaży Grupy Sescom S.A.
Sprzedaż zagraniczna Grupy Sescom w roku obrotowym 2017/2018 wyniosła 29,6 mln PLN, o ok. 60% więcej niż w roku poprzednim. Niezmiennie dominującym obszarem sprzedaży Grupy jest Polska. Przychody generowane na jej obszarze wzrosły w ostatnim roku obrotowym o niemal 31% w stosunku do roku obrotowego 2016/2017. Dodatkowe informacje na temat klientów Grupy znajdują się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Sescom S.A. w pkt. 5.1. oraz 5.2.
6.2. Struktura geograficzna dostawców
Sescom S.A. oraz spółki z jej Grupy nabywają usługi i produkty od firm zewnętrznych. Należy do nich zaliczyć: usługi wykonywane przez podwykonawców, urządzenia HVAC oraz sprzęt IT wraz z częściami zamiennymi. Wartościowo, za 76% dostaw Grupy Sescom odpowiadają kontrahenci z Polski. Łączna liczba dostawców, z którymi Sescom współpracował w roku obrotowym 2017/2018 wyniosła 1.876 przedsiębiorstw. W ostatnim roku obrotowym Emitent nie stwierdził uzależnienia od jakiegokolwiek z dostawców.
7. Struktura organizacyjna
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. składa się z jednostki dominującej, 7 spółek zależnych oraz podmiotu stowarzyszonego.
Na dzień 30.09.2018 r. w skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. wchodziły:
Sescom S.A.
| Forma prawna | Spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 000314588 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie Grupą Kapitałową, Centrum usług wspólnych: koordynacja serwisu technicznego, wsparcie techniczne, rozwój produktów i usług, księgowość i kontroling, marketing oraz PR. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
Sescom Czech Republic s.r.o.
| Forma prawna | s.r.o. (společnost s ručenímomezeným) |
|---|---|
| Siedziba | Ostrawa, Republika Czeska |
| Numer w rejestrze | 293 92 004 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych |
| zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną | |
|---|---|
| prac. | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.
Sescom Műszaki Szerviz Korlátolt Felelősségű Társaság
| Forma prawna | KorlátoltFelelősségűTársaság |
|---|---|
| Siedziba | 1133 Budapest, Váciút 76. III. em. |
| Numer w rejestrze | 01-09-175242 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Sescom Műszaki Szerviz Kft,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu SESCOM SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu SESCOM Műszaki Szerviz Kft.
Sescom GmbH
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung | |||
|---|---|---|---|---|
| Siedziba | Meinekestraße 27, 10719 Berlin | |||
| Numer w rejestrze | HRB 157689 B | |||
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
|---|---|
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH.
SESTORE Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | |||
|---|---|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk | |||
| Numer w rejestrze | 0000529146 | |||
| Przedmiot działalności | Usługi remontów i remodelingu salonów handlowych i placówek handlowych - wraz z pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. |
|||
| Powiązanie | Jednostka dominująca | |||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) | |||
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
SDC Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | |||
|---|---|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk | |||
| Numer w rejestrze | 0000529961 | |||
| Przedmiot działalności | Prace badawcze i rozwojowe nad systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie efektywnością energetyczną. Spółka rozwija komercyjną wersję systemu monitoringu zużycia energii z wykorzystaniem platformy i mikroserwera SES Control®. |
|||
| Powiązanie | Jednostka dominująca | |||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) | |||
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
Sescom Technischer Support GmbH
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung |
|---|---|
| Siedziba | Kärntner Ring 5-7, 1010 Wien |
| Numer w rejestrze | FN 434777d |
|---|---|
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH.
Sescom LTD
| Forma prawna | Limited Liability Company |
|---|---|
| Siedziba | Lower Ground Floor, One George Yard, London |
| EC3V 9DF | |
| Numer w rejestrze | 10628319 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno prawną prac. Monitorowanie rynku nowych technologii w branży retail, finansowej i telekomunikacyjnej; centrum prowadzenia działań związanych z rozwojem biznesowym Sescom. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD.
Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A. (BCTT S.A.) – Podmiot stowarzyszony
Forma prawna spółka akcyjna
| Siedziba | Gdańsk | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Numer w rejestrze | 0000366480 | ||||
| Przedmiot działalności | Zarządzanie procesem komercjalizacji badań naukowych oraz transferu technologii pomiędzy nauką i biznesem oraz pomiędzy przedsiębiorstwami. |
||||
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona | ||||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 30 proc. (trzydzieści procent) | ||||
| Metoda konsolidacji | Praw własności |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu stowarzyszonego:
- Prezes Zarządu Sescom S.A., pan Sławomir Halbryt, pełni jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu BCTT S.A.
- Członek Zarządu Sescom S.A., pan Adam Kabat, pełni jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej BCTT S.A.
- 8. Informacje dotyczące akcji Sescom S.A.
- 8.1. Liczba, wartość nominalna wszystkich akcji i udziałów Sescom S.A. i spółek zależnych będących w posiadaniu osób zarządzających i osób nadzorujących Emitenta
Według stanu na dzień publikacji raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Sescom S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 211 588 | 10,08% | 211 588 | 7,42% |
| Akcjonariusz – osoba nadzorująca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
| Krzysztof Pietkun* | 437 000 | 20,81% | 437 000 | 15,33% |
| Suma | 1 896 051 | 90,29% | 2 646 051 | 92,84% |
*pośrednio poprzez Negril 3 sp. z o.o. – podmiot zależny od Pana Krzysztofa Pietkuna
25 maja 2018 r. Negril 3 sp. z o.o. (podmiot zależny od Pana Krzysztofa Pietkuna pełniącego funkcję Członka Rady Nadzorczej Sescom S.A.) nabył 437.000 akcji na okaziciela Sescom S.A. stanowiących 20,81% udziału w kapitale zakładowym oraz uprawniających do 437.000 głosów, co stanowiło 15,33% ogólnej liczby głosów w Spółce.
Według stanu na dzień publikacji raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt* | 70 000 | 70,00% | 70 000 | 70,00% |
| Suma | 70 000 | 70,00% | 70 000 | 70,00% |
*pośrednio poprzez Project Evolution sp. z o.o. – podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
Pan Sławomir Halbryt, z powodu posiadania większości z całkowitej liczby głosów Sescom S.A., jest również pośrednio posiadaczem wszystkich udziałów w spółkach zależnych w Grupie Sescom.
8.2. Informacje o posiadanych akcjach własnych Sescom S.A.
Sescom S.A. nie posiada akcji własnych.
8.3. Umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy
Według wiedzy Zarządu Sescom S.A. nie istnieją umowy, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy.
8.4. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych
W Sescom S.A. nie funkcjonuje program akcji pracowniczych.
9. Informacje dotyczące współpracy z firmą audytorską
9.1. Data zawarcia umowy z firmą audytorską
Umowa z firmą audytorską – REWIT Księgowi i Biegli Rewidenci sp. z o.o., została zawarta w dniu 01.06.2018 r. Umowa dotyczy przeprowadzenia badania oraz przeglądów sprawozdań finansowych za lata obrotowe: od 01.10.2017 do 30.09.2018 r. oraz od 01.10.2018 r. do 30.09.2019 r.
9.2. Informacja o korzystaniu z usług wybranej firmy audytorskiej – czas i zakres świadczonych usług
Sescom S.A. korzystała z usług REWIT Księgowi i Biegli Rewidenci sp. z o.o. w zakresie badania jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych w latach obrotowych: 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016 i 2016/2017.
9.3. Informacja o organie, który dokonał wyboru firmy audytorskiej
Organem dokonującym wyboru firmy audytorskiej w Sescom S.A. jest Rada Nadzorcza.
9.4. Wypłacone oraz należne wynagrodzenie firmy audytorskiej
W poniższych tabelach przedstawiono wynagrodzenie firmy audytorskiej w kwotach netto.
| Rok obrotowy | Badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego |
Przegląd śródrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego |
Pozostałe usługi | Razem |
|---|---|---|---|---|
| 2016/2017 | 12.583 PLN | Nie dotyczy* | Nie dotyczy | 12.583 PLN |
| 2017/2018 | 15.000 PLN | 9.000 PLN | Nie dotyczy | 24.000 PLN |
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r.
| Rok obrotowy | Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
Przegląd śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego |
Pozostałe usługi | Razem |
|---|---|---|---|---|
| 2016/2017 | 7.190 PLN | Nie dotyczy* | Nie dotyczy | 7.190 PLN |
| 2017/2018 | 9.500 PLN | 6.000 PLN | Nie dotyczy | 15.500 PLN |
*W roku obrotowym 2016/2017 Sescom S.A. notowana była w Alternatywnym Systemie Obrotu NewConnect i nie obejmował jej obowiązek przeglądu śródrocznego sprawozdania finansowego przez firmę audytorską.
Omówienie wyników Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2017/2018
1. Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników
Zarząd Sescom S.A. nie publikował prognoz finansowych dotyczących roku obrotowego 2017/2018.
- 2. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym
- 2.1. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe - rachunek zysków i strat
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 131 374 001 | 96 201 534 | 37% |
| Zysk EBITDA | 12 369 899 | 8 773 009 | 41% |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 10 588 828 | 7 110 631 | 49% |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 10 164 506 | 6 679 756 | 52% |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 8 319 136 | 5 214 542 | 60% |
Zestawienie marż wygenerowanych przez Grupę Sescom S.A. w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
01.10.2016 r. - 30.09.2017 r. 01.10.2017 r. - 30.09.2018 r.
Koszty rodzajowe poniesione przez Grupę Sescom w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 1 781 071 | 1 662 378 | 7% |
| Zużycie materiałów i energii | 11 449 019 | 9 238 097 | 24% |
| Usługi obce | 63 273 433 | 51 249 145 | 23% |
| Podatki i opłaty | 386 254 | 266 912 | 45% |
| Wynagrodzenia | 9 801 120 | 8 456 571 | 16% |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 154 052 | 1 671 325 | 29% |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 3 929 074 | 2 889 120 | 36% |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 28 598 619 | 15 505 725 | 84% |
|---|---|---|---|
| Koszty według rodzaju, razem | 121 372 642 | 90 939 273 | 33% |
Przychody skonsolidowane Sescom S.A. wzrosły o 35,2 mln PLN w stosunku do poprzedzającego roku obrotowego, osiągając w okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r. wielkość 131 374 001 PLN. Wypracowany zysk w kwocie 8 319 136 PLN był wyższy od wyniku uzyskanego w roku poprzedzającym o 3,1 mln PLN.
Grupa Sescom w okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r. poprawiła marże: EBITDA, operacyjną oraz zysku netto. Ta ostatnia wzrosła w stosunku do poprzedniego roku obrotowego o 0,9 p.p.
Wraz ze wzrostem sprzedaży Grupy rosły również koszty operacyjne. Wartość kosztów związanych z wykorzystaniem usług obcych w roku obrotowym 2017/2018 wyniosła 63 273 433 PLN, o 23% więcej niż w roku poprzedzającym. Wzrost kosztu usług obcych jest istotnie powiązany ze wzrostem przychodów Grupy i wynika z rosnącego wykorzystywania zespołów serwisowych współpracujących na zasadach B2B. Wartość sprzedanych towarów i materiałów wzrosła z poziomu 15 505 725 PLN w roku obrotowym 2016/2017 do 28 598 619 PLN w roku 2017/2018. Istotny wzrost tej wartości (84%) wynikał z realizacji dużej liczby zleceń dostaw i wymiany sprzętu IT u dotychczasowych klientów.
2.2. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – bilans
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | 30.09.2018 r. | 30.09.2017 r. | Dynamika |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 13 015 443 | 12 304 272 | 6% |
| Aktywa obrotowe | 46 777 556 | 33 904 989 | 38% |
| Zapasy | 4 701 016 | 2 650 881 | 77% |
| Należności | 33 329 395 | 25 693 697 | 30% |
| Pozostałe aktywa finansowe | 0 | 5 347 | -100% |
| Pozostałe aktywa | 2 421 020 | 2 140 651 | 13% |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 6 318 253 | 3 414 413 | 85% |
| Aktywa razem | 59 792 998 | 46 209 261 | 29% |
| Kapitał własny | 35 180 291 | 26 868 275 | 31% |
| zobowiązania | 24 612 707 | 19 340 985 | 27% |
| zobowiązania długoterminowe | 1 460 632 | 2 220 975 | -34% |
| zobowiązania krótkoterminowe | 23 152 074 | 17 120 010 | 35% |
| Pasywa razem | 59 792 998 | 46 209 260 | 29% |
Analogicznie do lat ubiegłych dominującą pozycję w aktywach Grupy zajmują aktywa obrotowe (78% sumy bilansowej w roku obrotowym 2017/2018). Aktywami obrotowymi o najwyższej wartości w ostatnim roku obrotowym były należności z tytułu dostaw i usług (70% wartości aktywów bieżących). Dzięki istotnej poprawie wartości wpływów pieniężnych z działalności operacyjnej w stosunku do roku poprzedzającego, o ok. 85% wzrosła wartość środków pieniężnych.
Grupa Sescom w roku obrotowym 2017/2018 finansowała 59% wartości aktywów kapitałem własnym. Pozostałą część pasywów stanowiły zobowiązania krótkoterminowe (39% sumy bilansowej) oraz zobowiązania długoterminowe (ok. 2% wartości pasywów). Za 82% wartości zobowiązań krótkoterminowych odpowiadały zobowiązania z tytułu dostaw i usług.
Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Grupy Sescom S.A. w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
Grupę Sescom cechuje bezpieczny poziom płynności oraz zadłużenia. Zarówno suma aktywów obrotowych, jak i aktywa bieżące z wyłączeniem zapasów stanowiły w roku obrotowym 2017/2018 wartość znacząco wyższą od wartości zobowiązań krótkoterminowych.
Zobowiązania Grupy stanowiły w roku obrotowym 2017/2018 odpowiednio: 41% sumy pasywów Grupy oraz 70% sumy jej kapitałów własnych.
2.3. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – przepływy pieniężne
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | 5 046 773 | 1 982 602 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | -464 419 | -165 275 |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | -1 678 514 | -2 496 614 |
| Zwiększenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 2 903 840 | -679 288 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 3 414 413 | 4 093 700 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 6 318 253 | 3 414 412 |
Grupa Sescom S.A. wygenerowała w roku obrotowym 2017/2018 dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 5 046 773 zł. Wartość przepływów z działalności operacyjnej w ostatnim okresie była wyższa o 155% w stosunku do wygenerowanej w roku ubiegłym, na co dominujący wpływ miało osiągnięcie zysku przed opodatkowaniem w kwocie 10 164 506 PLN oraz zwiększenie stanu zapasów oraz należności handlowych o wartość 10 679 511 PLN.
Sescom wygenerował ujemne skonsolidowane przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej w wysokości -464 419 PLN spowodowane koniecznością zapłaty za aktywa trwałe w wysokości 540 643 PLN.
Przepływy pieniężne z działalności finansowej Grupy Sescom w roku obrotowym 2017/2018 wyniosły – 1 678 514 PLN. Osiągnięta wartość w analizowanym okresie była wyższa od przepływów pieniężnych z działalności finansowej z roku 2016/2017 o 818 101 PLN. O różnicy w wartości pozycji zadecydowała przede wszystkim wartość spłat kredytów i pożyczek (641 652 PLN w roku obrotowym 2017/2018 w stosunku do 1 775 525 PLN w roku obrotowym 2016/2017).
| 2.4. | Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – | zmiany w kapitale własnym | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| -- | ------ | ----------------------------------------- | -- | -- | --------------------------- | -- | -- |
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
Kapitał rezerwowy ogółem |
Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Zysk/strata netto roku |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | ||
| Stan na 30 września 2015 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 7 632 041 | 3 138 015 | 17 180 820 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | 4 427 554 | 4 427 554 | |||
| Różnice z konsolidacji | 22 741 | 22 741 | ||||
| Emisja akcji | - | |||||
| Umorzenie akcji | - | |||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - |
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r.
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 3 138 015 | (3 138 015) | - | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Stan na 30 września 2016 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 10 792 797 | 4 427 554 | 21 631 116 |
| Stan na 30 września 2016 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 10 792 797 | 4 427 554 | 21 631 116 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | 5 214 542 | 5 214 542 | |||
| Różnice z konsolidacji | 22 617 | 22 617 | ||||
| Emisja akcji | - | |||||
| Umorzenie akcji | - | |||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | |||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 4 427 554 | (4 427 554) | - | |||
| Stan na 30 września 2017 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 15 242 968 | 5 214 542 | 26 868 275 |
| Stan na 30 września 2017 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 15 242 968 | 5 214 542 | 26 868 275 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | 8 319 136 | 8 319 136 | |||
| Różnice z konsolidacji | (7 121) | (7 121) | ||||
| Emisja akcji | - | |||||
| Umorzenie akcji | - | |||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | |||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 5 214 542 | (5 214 542) | - | |||
| Stan na 30 września 2018 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 20 450 389 | 8 319 136 | 35 180 290 |
W analizowanym okresie nie wystąpiły istotne zdarzenia, które miałyby wpływ na kształt sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.
- 3. Podstawowe wielkości ekonomiczno-finansowe ujawnione w jednostkowym sprawozdaniu finansowym
- 3.1. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – rachunek zysków i strat
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 104 769 454 | 77 239 462 | 36% |
| Zysk EBITDA | 9 607 665 | 6 748 631 | 42% |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 7 974 919 | 5 222 686 | 53% |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 7 618 814 | 4 845 760 | 57% |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 6 402 165 | 3 916 834 | 63% |
Zestawienie marż wygenerowanych przez Sescom S.A. w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
01.10.2016 r. - 30.09.2017 r. 01.10.2017 r. - 30.09.2018 r.
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 1 632 746 | 1 525 945 | 7% |
| Zużycie materiałów i energii | 9 843 641 | 7 957 997 | 24% |
| Usługi obce | 44 485 328 | 37 959 569 | 17% |
| Podatki i opłaty | 377 975 | 254 645 | 48% |
| Wynagrodzenia | 8 841 480 | 7 619 908 | 16% |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 008 801 | 1 595 421 | 26% |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 1 449 078 | 1 526 888 | -5% |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 28 422 405 | 15 235 294 | 87% |
| Koszty według rodzaju, razem | 97 061 454 | 73 675 667 | 32% |
Koszty rodzajowe poniesione przez Sescom w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
Jednostkowe przychody Sescom S.A. wyniosły w okresie od października 2017 r. do września 2018 r. 104 769 454 PLN, więcej o ok. 36% od wypracowanych w roku poprzedzającym. Zysk netto Spółki wyniósł 6 402 165 PLN, co oznaczało poprawę o 63% w stosunku do roku obrotowego 2016/2017.
W minionym roku obrotowym wzrosła również wysokość osiągniętych przez Sescom marż. W przypadku spółki dominującej marża EBITDA oraz EBIT wzrosły do poziomu odpowiednio: 9,2% i 7,6%. Marża zysku netto w minionym roku obrotowym wzrosła o 1 p.p. w stosunku do roku 2016/2017 i osiągnęła poziom 6,1%.
Wraz z rozwojem skali działalności Spółki rosną również koszty operacyjne. Suma kosztów rodzajowych poniesionych przez Sescom S.A. w minionym roku obrotowym wyniosła 97 061 454 PLN, czyli o ok. 32% więcej niż w roku obrotowym 2016/2017. Niespełna 46% ogółu kosztów rodzajowych stanowiły usługi obce. Drugą pod względem wartości pozycją była wartość sprzedanych towarów i materiałów, która wzrosła w stosunku do poprzedzającego roku obrotowego o ok. 87%, do wysokości 28 422 405 PLN. Tak znaczny wzrost wynikał z realizacji wielu zleceń wymian i instalacji urządzeń IT dla dotychczasowych klientów. Zlecenia te nie miały charakteru cyklicznego. Wartość sprzętu nabytego i dostarczonego do klienta znajduje się właśnie w tej pozycji.
3.2. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – bilans
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | 30.09.2018 r. | 30.09.2017 r. | Dynamika |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 13 900 772 | 13 350 946 | 4% |
| Aktywa obrotowe | 36 815 868 | 26 118 514 | 41% |
| Zapasy | 3 106 722 | 2 090 287 | 49% |
| Należności | 25 758 656 | 18 897 115 | 36% |
| Pozostałe aktywa finansowe | 1 025 353 | 650 364 | 58% |
| Pozostałe aktywa | 2 421 417 | 1 994 461 | 21% |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4 503 720 | 2 486 287 | 81% |
| Aktywa razem | 50 716 640 | 39 469 460 | 28% |
| Kapitał własny | 30 557 008 | 24 154 843 | 27% |
| zobowiązania | 20 159 631 | 15 314 617 | 28% |
|---|---|---|---|
| zobowiązania długoterminowe | 1 389 767 | 2 073 289 | -33% |
| zobowiązania krótkoterminowe | 18 769 865 | 13 241 328 | 42% |
| Pasywa razem | 50 716 640 | 39 469 460 | 28% |
Suma bilansowa spółki dominującej w Grupie Sescom wyniosła w minionym roku obrotowym 50 716 640 PLN. Na jej wzrost wpłynęło przede wszystkim zwiększenie poziomu rezerw gotówkowych oraz należności. Na sumę bilansową składały się aktywa obrotowe (73% sumy) oraz trwałe (ok. 27%) po stronie aktywów oraz kapitał własny (60%) i zobowiązania (ok. 40%) po stronie pasywów, co jedynie nieznacznie różniło się od proporcji wypracowanej w roku obrotowym 2017/2017.
Należności były w roku obrotowym 2017/2018 pozycją o najwyższej wartości w aktywach spółki i stanowiły ok. 70% aktywów obrotowych. Prawie 98% należności w minionym roku obrotowym dotyczyła zobowiązań klientów z tytułu dostaw i usług.
Sescom S.A. w ok. 40% finansuje swoją działalności kapitałem obcym. Jego przeważającą część (93%) stanowią zobowiązania krótkoterminowe, z czego ok. 89% to zobowiązania z tytułu dostaw i usług.
Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Sescom S.A. w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
Zadłużenie finansowe Sescom S.A. w latach obrotowych: 2016/2017 oraz 2017/2018
Wskaźniki płynności oraz zadłużenia Sescom S.A. w roku obrotowym 2017/2018 uległy nieznacznym zmianom w stosunku do roku poprzedniego. Sescom S.A. odznacza się stabilnym poziomem płynności oraz bezpiecznym poziomem wykorzystania kapitałów obcych w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wartość wskaźnika płynności bieżącej oraz szybkiej powyżej 170% dowodzi wysokiej zdolności pokrycia aktywami płynnymi zobowiązań o krótkim terminie zapadalności.
Łączna wartość zadłużenia Spółki stanowi niespełna 40% wartości bilansowej oraz nie przekracza 66% wartości kapitałów własnych Emitenta.
| Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2018 |
Okres 12 miesięcy zakończony 30.09.2017 |
|---|---|
| 4 253 685 | 2 902 245 |
| -642 777 | -461 838 |
| -1 593 475 | -2 406 071 |
| 2 017 433 | 34 336 |
| 2 486 287 | 2 451 951 |
| 4 503 720 | 2 486 287 |
3.3. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – przepływy pieniężne
Sescom S.A. wygenerowała w roku obrotowym 2017/2018 dodanie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 4 253 685 PLN, o 47% więcej niż w roku ubiegłym.
Spółka, podobnie jak w roku ubiegłym, wygenerowała ujemne przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej, w wysokości -642 777 PLN. Uzyskana wartość była niższa od ubiegłorocznej o ok. 39%.
Wartość przepływów pieniężnych z działalności finansowej Sescom S.A. za rok 2017/2018 wyniosła -1 593 475 PLN. Różnica 812 596 PLN w porównaniu do roku ubiegłego wynikała przede wszystkim ze zmniejszenia opłat kredytów i pożyczek.
rok obrotowy 2016/2017 rok obrotowy 2017/2018
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
Kapitał rezerwowy ogółem |
Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Zysk/strata netto roku |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | ||
| Stan na 30 września 2016 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 9 885 887 | 3 941 358 | 20 238 009 |
| Zysk netto za rok obrotowy | 3 916 834 | 3 916 834 | ||||
| Emisja akcji | 0 | |||||
| Umorzenie akcji | 0 | |||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | |||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 3 941 358 | (3 941 358) | 0 | |||
| Stan na 30 września 2017 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 13 827 245 | 3 916 834 | 24 154 843 |
| Zysk netto za rok obrotowy | 6 402 165 | 6 402 165 | ||||
| Emisja akcji | 0 | |||||
| Umorzenie akcji | 0 | |||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | 0 | |||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 3 916 834 | (3 916 834) | 0 | |||
| Stan na 30 września 2018 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | 17 744 079 | 6 402 165 | 30 557 008 |
3.4. Jednostkowe sprawozdanie finansowe – zmiany w kapitale własnym
W roku obrotowym 2017/2018 nie miały miejsca istotne zdarzenia, które wpłynęłyby w sposób znaczący na kształt sprawozdania ze zmian w kapitale własnym.
4. Wynik finansowy a publikowane prognozy
Sescom S.A. nie publikowała prognoz finansowych.
5. Ocena wraz z uzasadnieniem dotycząca zarządzania zasobami finansowymi
Zarząd Sescom S.A. kładzie szczególny nacisk na utrzymanie bezpiecznego poziomu płynności oraz zadłużenia w jednostce dominującej oraz spółkach córkach Grupy. Aktywa bieżące Sescom S.A. oraz całej Grupy Kapitałowej pokrywają odpowiednio: 196% i 202% wartości swoich zobowiązań krótkoterminowych. Grupa Sescom oraz jej jednostka dominująca finansują większość majątku kapitałami własnymi. Wskaźnik ogólnego zadłużenia Sescom S.A. w roku obrotowym 2017/2018 wyniósł 40%, natomiast Grupy Sescom 41%.
W roku obrotowym 2017/2018 Sescom S.A. oraz jej jednostki zależne posiadały pełną zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań. Na poziomie Grupy oraz jednostki dominującej udało się również osiągnąć dodatnie przepływy gotówkowe, co wzmacnia możliwości w zakresie dalszego finansowania działalności środkami własnymi.
Dzięki modelowi biznesowemu Grupy, polegającemu na finansowaniu funkcjonowania spółek zagranicznych walutą generowanych przez nie przychodów, zmniejszane jest ryzyko walutowe. W ocenie Zarządu niewymagane jest obecnie posiłkowanie się instrumentami zabezpieczającymi kontrakty przed ryzykiem walutowym.
6. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń i ich wpływ na wynik
W ocenie Zarządu, w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej nie dochodziło w minionym roku obrotowym do nietypowych zdarzeń, które miały wpływ na wynik finansowy.
Czynniki mające wpływ na wynik były związane z działalnością operacyjną realizowaną przez poszczególne segmenty i zostały przedstawione w punkcie 2 rozdziału Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2017/2018.
7. Aktualna i przewidywana sytuacja finansowa
Sytuacja finansowa Spółki oraz jej Grupy jest bardzo dobra. Miniony rok obrotowy zakończył się uzyskaniem rekordowego w 10-letniej historii Sescom wyniku finansowego. W roku obrotowym 2017/2018 odnotowano również zwiększenie środków pieniężnych o 2,9 mln PLN oraz utrzymanie zobowiązań finansowych na poziomie 3,1 mln PLN. Grupa na bieżąco realizuje zobowiązania oraz utrzymuje poziom aktywów obrotowych, w tym środków pieniężnych, zapewniający zachowanie płynności. Zarząd Sescom zamierza przeznaczyć część nadwyżki gotówkowej, niewykorzystanej na działalność operacyjną, na finansowanie potencjalnych projektów akwizycyjnych.
W ocenie Zarządu obecny poziom środków pieniężnych oraz zaangażowania kapitałów własnych w finansowanie działalności pozwala na stabilne funkcjonowanie oraz realizację celów strategicznych. Zarząd Spółki nie przewiduje istotnych zmian w sytuacji finansowej w perspektywie kolejnych dwóch lat obrotowych.
1. Otoczenie rynkowe
1.1. Otoczenie makroekonomiczne
Rok 2018 był dla Polski okresem dalszego dynamicznego rozwoju. W I, II i III kwartale 2018 r. osiągnięty wynik PKB był odpowiednio o 5,2%, 5,1% oraz 5,1% wyższy od uzyskanego w analogicznym okresie roku poprzedzającego. Według Banku Światowego głównymi czynnikami wysokiej dynamiki były: wzmożona konsumpcja prywatna a także istotny wzrost wartości inwestycji prywatnych oraz wydatków rządowych. Trzeba jednak zauważyć, że według analityków agencji ratingowej Moody's szczyt cyklu gospodarczego w Polsce nastąpił właśnie w 2018 r. i w kolejnych latach należy spodziewać się spowolnienia wzrostu. 19 września 2018 r. agencja Moody's wydała prognozę dynamiki polskiego PKB na 2019 r. na poziomie 4,2%, podnosząc tym samym swoje wcześniejsze szacunki o 0,2 p.p. Stopniowemu spowolnieniu ulega rynek pracy. W ciągu III kwartału 2018 r., w relacji miesiąc do miesiąca, malała kwota przeciętnego wynagrodzenia brutto oraz liczba zatrudnionych. We wrześniu 2018 r. odnotowano również rekordowo niską stopę bezrobocia – 5,7%. W 2018 r. zmalała także dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej, chociaż w niektórych branżach (m.in. odzież, kosmetyki) nadal wynosiła powyżej 10% r/r. Według danych GUS, we wrześniu 2018 r. ceny wzrosły przeciętnie o 1,9% w stosunku do tego samego miesiąca w roku poprzednim. Miesięczne zestawienie wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. obrazowało stabilny poziom podwyżek nieprzekraczający 2,0%.
PKB Polski – zmiana % do analogicznego kwartału roku poprzedniego
Źródło: Dane GUS
Inflacja w Polsce - zmiana do analogicznego miesiąca roku poprzedzającego
Źródło: Dane GUS
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna w trzech pierwszych kwartałach 2018 r. była wyższa niż przed rokiem o ok. 6,4%. W branży odzieżowej, w której działalność prowadzi istotna część klientów Grupy Sescom, wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego wyniósł ok. 13%. Był to najwyższy uzyskany wynik spośród wydzielonych przez GUS branż. Dynamika wzrostu ogółem uległa jednak nieznacznemu wyhamowaniu, ponieważ w trzech pierwszych kwartałach 2017 r. sprzedaż detaliczna rosła w tempie o 0,8 p.p. większym od obserwowanego w obecnym roku.
Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych w Polsce (analogiczny okres roku poprzedzającego =100)
Źródło: Dane GUS
Rosnącej sprzedaży detalicznej towarzyszył wzrost płac. Przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie I – IX 2018 r. było o 7,2% wyższe od kwoty osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego. W samym wrześniu 2018 r. pracownik przedsiębiorstwa zatrudniającego więcej niż 9 osób uzyskał wynagrodzenie w wysokości średnio 4 772 zł brutto, o 6,7% więcej niż w analogicznym miesiącu r/r. Trzeba jednak zauważyć, że w stosunku miesiąc do miesiąca, od czerwca 2018 r. widoczna była tendencja spadkowa – od czerwca, w ciągu 4 miesięcy, średnia pensja brutto spadła o ok. 1,6%. Dane dotyczące płac wskazują na utrzymanie mocnej pozycji pracowników, jednak sygnalizują również spowolnienie trendu wzrostowego w najbliższych miesiącach.
w liczbach bezwzględnych wzrost w stosunku do analogicznego miesiąca roku ubiegłego
Źródło: Dane GUS
Zapowiedzią stopniowego spowolnienia na rynku pracy są również dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia. We wrześniu 2018 r. w sektorze przedsiębiorstw w Polsce pracowało 6 225 tys. osób, o 3,2% więcej niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Jest to jednak spadek w stosunku do sierpnia 2018 r. o ok. 0,1%. Trzeba również zauważyć, że w okresie I – IX 2017 r. tempo wzrostu zatrudnienia wyniosło średnio ok. 4,4%, natomiast analogicznie w 2018 r. dynamika wyniosła jedynie ok. 3,7%.
Przeciętne zatrudnienie w 2018 r. w Polsce w tys. (analogiczny okres roku poprzedzającego =100)
Źródło: Dane GUS
Niemal nieprzerwanie od 2014 r. maleje stopa bezrobocia w Polsce. We wrześniu 2018 r. wyniosła ona 5,7%. Należy jednak zauważyć, że skala spadku bezrobocia w 2018 r. jest wolniejsza od zaobserwowanej w tym samym okresie w roku ubiegłym. Od stycznia 2018 r. do września 2018 r. stopa bezrobocia zmniejszyła się 0,9 p.p, natomiast od stycznia 2017 r. do września 2017 r. o 1,7 p.p. Niska stopa bezrobocia jest pochodną rosnących w latach poprzednich: średniego wynagrodzenia oraz popytu na pracę. W wyniku wyhamowania dynamiki wzrostu powyższych czynników zatrzymany powinien zostać również dalszy spadek stopy bezrobocia.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce
Źródło: Dane GUS
W roku obrotowym 2017/2018 spółki należące do Grupy Sescom generowały środki pieniężne w czterech walutach obcych: euro, brytyjskich funtach, węgierskich forintach oraz czeskich koronach. W ciągu zakończonego roku obrotowego waluty te ulegały nieznacznym wahaniom. Sescom należy do grona usługodawców eksportujących usługi do krajów Europy, pokrywając jednocześnie koszty operacyjne spółek zagranicznych w ich lokalnej walucie. Stosując pewne uproszczenia należy przyjąć, że osłabienie polskiego złotego względem wyżej wymienionych walut jest informacją wpływającą korzystnie na sytuację finansową Grupy, biorąc pod uwagę przychody osiągane w walucie obcej.
Średni kurs EUR/PLN w okresie X 2017 – IX 2018 (liczony na podstawie średnich dziennych kursów NBP w analizowanym okresie) wyniósł 4,2453 (-1,14% w stosunku 2016/2017 r.) natomiast zakres wahań waluty został ograniczony do przedziału 4,1423 – 4,3978. W ciągu analizowanego roku obrotowego, okresem osłabienia euro względem złotówki był 4Q 2017 r. oraz 1Q 2018 r. Po wyraźnym umocnieniu w czerwcu i lipcu, w 4Q kurs powrócił do poziomów z początku października 2017 r.
Podobnym zachowaniem wobec polskiej waluty w analizowanym okresie odznaczał się funt brytyjski. Zakres wahań tej waluty wobec złotówki mieścił się w przedziale 4,67 – 4,99, z wyraźnym umocnieniem w okresie maj – lipiec. Średni kurs brytyjskiej waluty w okresie X 2017 – IX 2018 wyniósł 4,7974, podczas gdy w roku ubiegłym za 1 funta trzeba było zapłacić średnio 4,9267 PLN.
W stosunku do roku ubiegłego o 3,42% osłabił się średni kurs forinta węgierskiego względem złotówki. Jeszcze w październiku 2017 za 100 forintów należało zapłacić ok. 1,39 PLN. We wrześniu 2018 r. analogicznej transakcji można było dokonać już za 1,32 PLN. Średni kurs NBP forinta względem złotówki w skali roku wyniósł 1,3436.
W okresie od października 2017 do września 2018 dochodziło również do nieznacznych wahań kursu czeskiej korony w stosunku do złotówki, z najniższym kursem odnotowanym w grudniu (0,1625) oraz najwyższym w lipcu i wrześniu (0,169). Średni kurs czeskiej korony w roku obrotowym 2017/2018 wyniósł 0,1659 PLN, o 3,04% więcej niż w roku ubiegłym.
Notowania walut funkcjonalnych Grupy Sescom w okresie X 2017 – IX 2018
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych NBP
1.2. Rynek FM oraz nieruchomości komercyjnych
Rynek FM jest nadal uznawany na świecie za dynamicznie rozwijający się. Według analityków Transparency Market Research CAGR dla światowego FM wynosi ok.13,6%. Jeżeli taka dynamika utrzyma się do 2024 r., rynek ogółu usług związanych z facility management będzie wówczas wart ok.1.887 mld USD. Analitycy Frost & Sullivan w raporcie The Future of Facility Management obliczyli natomiast, że do 2025 roku wartość światowego rynku outsourcingu FM osiągnie 945 mld USD. Tempo wzrostu rynku polskiego FM szacowane jest na CAGR = 9,7%, co oznacza, że w 2024 r. osiągnie on wartość 32,62 mld USD. Tak optymistyczne prognozy związane są z rosnącą liczbą inwestycji budowlanych oraz zwiększonym popytem na outsourcing usług typu FM. Należy jednak podkreślić, że facility management jest pojęciem dosyć szerokim. Usługi FM można podzielić na:
- FM tzw. miękki, gdzie usługodawcy realizują zadania niezwiązane z obsługą techniczną lub technologiczną: ochrona, sprzątanie budynku czy catering,
- FM tzw. twardy, czyli dotyczący usług technicznych, serwisowych realizowanych przez wyspecjalizowane podmioty.
Zarówno w Europie jak i w samej Polsce rynek facility management charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem oraz różnorodnością podmiotów pod względem zakresu świadczonych usług. W branży serwisowej funkcjonują firmy oferujące naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne ograniczone do jednego producenta oraz takie oferujące zlecenia serwisowe wielu marek obecnych w Polsce.
Według autorów raportu CBRE Top Trends in Facilities Management w ciągu najbliższych lat światowy rynek facility management będzie funkcjonować m.in. w oparciu o następujące trendy:
- postępującą integrację usług: utrzymania technicznego, doradczych i transakcyjnych oraz ich realizacja przez jednego usługodawcę,
- rosnący wpływ kanałów online na wybory transakcyjne dokonywane przez klientów,
- zwiększenie powierzchni w centrach handlowych przeznaczonej na miejsca spotkań: towarzyskich i biznesowych,
- zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania technologiczne, ich sprawną integrację w budynkach komercyjnych zaowocują potrzebą ściślejszej współpracy z dostawcami tego typu usług oraz zacieśnianiem więzi biznesowych,
- wzmożoną popularyzację tzw. "smart buildings" lokali wyposażonych w systemy oświetleniowe, czuniki, okna, wentylacje, drzwi i CCTV zintegrowane i współdziałające w ramach jednej sieci.
Z rynkiem FM wiąże się również pojęcie IFM – Integrated Facility Management, które dotyczy podmiotów realizujących wiele powiązanych ze sobą, komplementarnych usług z obszaru FM. Wartość IFM w Polsce, według szacunków analityków Global FM wyniosła w 2017 r. ok. 730 mln USD. Sescom S.A., wobec mnogości oferowanych usług oraz dzięki wyspecjalizowaniu się w realizacji prac o charakterze technicznym w sieciach handlowych, klasyfikowana jest jako świadcząca usługi technicznego IFM dla segmentu retail. Według szacunków zamieszczonych w raporcie Perspectives on the FM market development autorstwa ISS, wartość globalnego rynku outsourcingu FM dla nieruchomości komercyjnych, w tym obiektów handlowych, w 2018 r. powinna wynieść 350 mld USD.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Transparency Market Research
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych Global Facilities Management Market Sizing Study 2016 autorstwa Global FM oraz danych Transparency Market Research
Branża handlu detalicznego generująca popyt na usługi FM dla retail w dalszym ciągu się rozwija, choć należy zaznaczyć, że tempo wzrostu powierzchni handlowej w ostatnich dwóch latach zostało spowolnione. Według Cresa Polska, autorów raportu Retail Space Tracker, na koniec 2017 r. wielkość powierzchni handlowej w Polsce wyniosła 14,3 mln m2 . Łącznie w kraju funkcjonowało 771 obiektów handlowych, w tym 424 centra handlowe. Trzeba jednak zauważyć, że nowa podaż powierzchni handlowej na koniec 2017 r. (426 tys. m2 powierzchni najmu brutto) była znacząco niższa od podaży na koniec 2016 roku. Rynkowi nieruchomości handlowych w czterech kwartałach 2018 r. towarzyszył dalszy wzrost. Wielkość powierzchni zwiększyła się o ok. 430.000 m2 i na koniec grudnia 2018 r. wyniosła ok. 14,7 mln m2 .
Wielkość powierzchni handlowej w Polsce w mln m2
Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Poland's Retail Market autorstwa Cushman & Wakefield oraz Retail Space Tracker autorstwa Cresa Polska
Stopniowy zanik zapotrzebowania na nowe centra handlowe jest reakcją na potrzeby konsumentów. Rosnąca skłonność klientów do kupowania on-line zmusza reprezentantów rynku retail do wzmożonych działań w obszarze e-commerce.
Zauważalny jest również trend związany z modernizacją sklepów, mający na celu nie tylko zwiększenie atrakcyjności poszczególnych obiektów handlowych, ale również przygotowanie placówek do pełnienia funkcji centrum odbioru produktów zamówionych przez Internet. Według badania Future of Fulfillment Vision Study przeprowadzonego przez Zebra Technologies Corporation, 86% ankietowanych przedsiębiorstw z branży handlu detalicznego planuje w 2019 roku wprowadzić opcję zakupów internetowych z odbiorem zamówienia w sklepie.
Wartość polskiego rynku handlu detalicznego w 2017 r. szacowana była na ok. 584 mld PLN. Od marca 2018 r. musiał się on jednak zmierzyć z wprowadzonym ograniczeniem handlu w niedzielę. Według obliczeń analityków Cushman & Wakefield skutkiem wprowadzonych ograniczeń w pierwszych 6 miesiącach obowiązywania był spadek odwiedzin centrów handlowych (o ok. 6,6%) oraz obrotów (o ok. 3%). Należy jednak zauważyć, że w nadchodzącym, 2019 roku, niedziel objętych zakazem handlu będzie jeszcze więcej. Dodatkowo, reprezentanci branży będą musieli zmierzyć się z rosnącymi kosztami pracy czy mediów. Analitycy Cushman & Wakefield widzą jednak dalszy potencjał wzrostu wartości sprzedaży detalicznej, między innymi dzięki spadającemu bezrobociu i rosnącym wynagrodzeniom, a więc wzrostowi siły nabywczej konsumentów. Trzeba jednak zauważyć, że ponad sześcioprocentowa dynamika wzrostu wartości rynku w 2017 r. spowolni według prognoz w latach 2019-2021 do poziomu 2,8% - 3%.
Dynamika wzrostu wartości sprzedaży retail w latach 2017 - 2021
* Prognoza
Źródło: Cushman & Wakefield – Global Cities Retail Guide
1.3. Rynek dostaw i utrzymania urządzeń IT
Optymistyczne prognozy dotyczą również wielkości rynku rozwiązań IT. Według szacunków firmy Gartner globalne wydatki na IT w 2018 i 2019 r. będą rosły o odpowiednio: ok. 6,2% i 2,8% i na koniec roku 2019 osiągną wartość 3.846 mld USD. Istotną gałęzią rynku IT są urządzenia końcowe, w tym: komputery PC, tablety i smartfony. Na koniec 2018 r. światowa sprzedaż urządzeń końcowych przekroczy poziom 700 mld USD, więcej o ponad 6% w stosunku do roku poprzedzającego. W opinii reprezentantów firmy Gartner, w wyniku wzmożonych działań modernizacyjnych, wzrośnie również sprzedaż oprogramowania infrastrukturalnego dla przedsiębiorstw.
W Polsce sprzedaż sprzętu IT również znajduje się w trendzie wzrostowym. W okresie 2014 – 2017 łączna sprzedaż urządzeń IT w kraju wzrosła o ok. 24% do 22 mld PLN. Warto podkreślić, że segment sprzętu IT stanowi ponad 50% wartości całego polskiego rynku IT szacowanej w 2017 r. na ok. 42 mld PLN.
Komputery oraz urządzenia przenośne są już standardowym wyposażeniem ponad 96% przedsiębiorstw w Polsce, które zatrudniają co najmniej 10 osób. Rosnąca informatyzacja obejmuje również branże obsługiwane przez Grupę Sescom, w tym zwłaszcza finanse i ubezpieczenia, czołową branżę w Polsce pod względem komputeryzacji działalności.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Wobec rosnącej komputeryzacji przedsiębiorstw wzrasta również zapotrzebowanie na utrzymanie techniczne urządzeń. Firmy, biorąc pod uwagę własne możliwości kadrowe oraz zakres potrzeb, decydują się na utrzymanie infrastruktury IT za pomocą własnych zasobów, lub na outsourcing tej usługi. Ku drugiej opcji skłaniają się przede wszystkim przedsiębiorcy korzystający z zaawansowanego technicznie sprzętu oraz niemający dostępu do pracowników o specjalistycznych umiejętnościach informatycznych. W skali ogólnopolskiej zauważalny jest wzrost zainteresowania zleceniem utrzymania infrastruktury IT podmiotom zewnętrznym. W 2017 r. po raz pierwszy na taki krok zdecydowała się ponad połowa przedsiębiorstw. Inaczej wyglądała sytuacja w branżach obsługiwanych przez Grupę Sescom, gdzie trend wzrostowy outsourcingu IT został zahamowany w 2017 r. Trzeba jednak zauważyć, że w przypadku handlu detalicznego oraz branży finansowej i ubezpieczeniowej korzystanie z outsourcingu w 2017 r. wciąż było popularniejsze niż w latach 2014 – 2015.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS
Pomimo rosnącej wartości rynku sprzętu IT w Polsce w 2017 r. zmalał odsetek przedsiębiorstw deklarujących wydatki na sprzęt IT. Dane GUS dotyczące aktywności inwestycyjnej firm pokazują wstrzymanie dobrej koniunktury z lat 2015 i 2016. W 2017 r. nastąpił zauważalny spadek zaangażowania firm w inwestycje w sprzęt informatyczny lub telekomunikacyjny. Ogółem, ok. 35,7% przedsiębiorstw poniosło w 2017 r. nakłady na sprzęt IT, o 2,3 p.p. mniej niż w roku poprzedzającym. Znaczącym ograniczeniem udziału przedsiębiorstw inwestujących w sprzęt IT i telekomunikacyjny odznaczała się branża HoReCa, gdzie w porównaniu do 2016 r. odsetek takich firm zmalał o 5,7 p.p.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS
W opinii ekspertów Morgan Stanley malejący w 2017 r. odsetek podmiotów dokonujących decyzji zakupowych w IT mógł wynikać z wahań przedsiębiorstw dotyczących przejścia na usługi w modelu chmury obliczeniowej i w rezultacie, odłożenia potencjalnych inwestycji sprzętowych w czasie.
1.4. Rynek nowych technologii dla retail
Na rynku obserwowany jest dalszy wzrost zainteresowania rozwiązaniami umożliwiającymi elektroniczną komunikację wizualną w zorganizowany, zautomatyzowany sposób. Czynnikiem zachęcającym przedsiębiorstwa jest przede wszystkim większa skuteczność dotarcia do odbiorcy. Według badań Digital Place–Based Media ROI Analysis, treści multimedialne są pięciokrotnie skuteczniejsze w przyciąganiu uwagi potencjalnego klienta oraz dziesięciokrotnie lepiej zapamiętywane niż tradycyjna reklama na nośnikach statycznych. Poza skutecznością, do wykorzystania urządzeń typu digital signage zachęca również krótszy czas "instalacji" materiałów związanych z ekspozycją, a także spadek cen ekranów LED. Malejący koszt wdrożenia rozwiązań komunikacji wizualnej powoduje zwiększenie tempa jej adaptacji. W ten sposób z digital signage korzystają już niewielkie restauracje czy salony kosmetyczne.
Obserwowany jest również znaczący wzrost zainteresowania innymi technologiami "inteligentnymi". Koncepcja Internetu Rzeczy (IoT) polegająca na umożliwieniu urządzeniom peryferyjnym, samochodom i budynkom gromadzenie i wymianę danych przez Internet, znajduje coraz więcej zwolenników. Do 2020 roku do globalnej sieci podłączonych ma zostać od 25 do 50 miliardów urządzeń.
Potencjał w innowacyjności związanej z rozwiązaniami IT widzą przedsiębiorcy, tym bardziej, że obecnie kolejne rozwiązania są coraz prostsze we wdrażaniu.
Nowoczesne rozwiązania digitalowe znajdują zastosowanie także w branży HoReCa. Ekrany digital signage są już instalowane w restauracjach. Podczas transmisji sportowych pełnią one funkcje telewizorów, by w pozostałym czasie realizować pełnię funkcji marketingowych. W coraz większej liczbie obiektów gastronomicznych pojawiają się kioski z dotykowym ekranem oraz oprogramowaniem do obsługi klientów.
Według szacunków Orbis Research wartość światowego rynku digital signage wzrośnie z 20,7 mld USD w 2017 r. do 31,6 mld USD w 2023 roku, a czynnikami napędzającymi wzrost rynku będą między innymi: popularyzacja technologii w krajach rozwijających się oraz dążenie do ograniczenia zużycia papieru oraz oszczędność czasu i pracy w dokonywaniu zmian zawartości ekspozycji.
Branża retail nadal dojrzewa do pełnego wykorzystania w swojej działalności technologii RFID. Interesujące wnioski zawierają wyniki badania Future of Fulfillment Vision Study autorstwa Zebra Technologies Corporation. 72% ankietowanych firm z branży logistycznej oraz handlu detalicznego zadeklarowało, że korzystają obecnie z kodów kreskowych, ale 55% stosowało w 2018 r. nieefektywne, ręczne procesy polegające na dokumentacji papierowej. CI sami respondenci widzą potencjał w technologii identyfikacji za pomocą fal radiowych i spodziewają się tempa wzrostu rynku RFID w najbliższych latach na poziomie 49%. Zebra Technologies Corporation szacuje, że do 2028 r. 91% przedsiębiorstw będzie wykorzystywać kody RFID w zarządzaniu gospodarką magazynową.
2. Działalność poszczególnych segmentów operacyjnych w roku obrotowym 2017/2018
Rok obrotowy 2017/2018 stanowił kontynuację umacniania pozycji Sescom na rynku polskim oraz w innych krajach europejskich. O systematycznym postępie ekspansji zagranicznej świadczy liczba obsługiwanych klientów poza granicami Polski – 128 wobec 101 w poprzednim roku obrotowym. Podsumowanie roku w podziale na poszczególne segmenty zostało przedstawione poniżej.
2.1. Segment Facility management
Działalność na rynku polskim
Ostatni rok obrotowy Sescom w segmencie Facility management to realizacja przeglądów oraz zleceń zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Z powodu rekordowo ciepłego lata w roku rozliczeniowym 2017/2018 prawie 25.881 zdarzeń serwisowych w Polsce dotyczyło zleceń nagłych/awarii, w tym zwłaszcza urządzeń klimatyzujących i wentylacyjnych. Łącznie, w ramach segmentu FM, obsłużono 60.579 zdarzeń serwisowych, o 4,1% mniej niż w roku ubiegłym. Wzrosła natomiast baza klientów korzystających z usług FM: ze 100 usługobiorców w roku obrotowym 2016/2017 do 108 w roku kolejnym.
Działalność na rynku zagranicznym
Dynamiczny rozwój na rynkach zagranicznych segmentu Facility Management potwierdzają dane:
- wykonanie prac (serwis, wymiana urządzeń HVAC, zamknięcia sklepów) dla 123 klientów, w porównaniu do 97 usługobiorców w roku poprzedzającym,
- 13.913 obsłużonych zdarzeń serwisowych wobec 10.370 w roku 2016/2017.
W roku obrotowym 2017/2018 udało się rozszerzyć zakres działalności o obsługę firm z Półwyspu Iberyjskiego. Zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii Sescom rozpoczął realizację pierwszych prac w zakresie FM. Udało się również umocnić pozycję na innych rynkach zagranicznych. Krajami o znaczącym wzroście liczby klientów były przede wszystkim: Węgry (przyrost o 7 klientów z branży modowej oraz property management), Niemcy (wzrost o 5 kolejnych klientów), i Czechy (4 klientów więcej w porównaniu do roku ubiegłego, głównie z branży odzieżowej). Nie należy jednak zapominać, że Sescom funkcjonuje w silnie konkurencyjnej branży. Widać to m.in. na rynku austriackim, gdzie liczba obsługiwanych klientów spadła w ciągu ostatniego roku z 9 do 6. Warto podkreślić, że Grupa Sescom w mijającym roku wykazała się znaczną elastycznością reakcji na bieżące potrzeby klientów. Przykładem takiego działania były dynamiczne realizacje zamknięć obiektów handlowych w Skandynawii po podjęciu przez dotychczasowych klientów Grupy decyzji o wyjściu z tej części Europy.
2.2. Segment IT Infrastructure
Usługi Sescom IT Infrastructure w minionym roku obrotowym były świadczone dla 17 klientów z Polski, Litwy, Łotwy i Czech. Na uwagę zasługuje duża dynamika wzrostu przychodów tej grupy usług w porównaniu do roku poprzedniego, czego głównym czynnikiem były wymiany sprzętu IT na dużą skalę w sklepach dotychczasowych klientów. Nie należy spodziewać się analogicznych realizacji, w tak dużej liczbie, w roku kolejnym. Trzeba jednak zaznaczyć, że miniony rok potwierdził zdolność Sescom do realizacji kompleksowych projektów, zaawansowanych pod względem liczby i rozmieszczenia obiektów oraz czasu wykonania zlecenia. Nabyte doświadczenia, pojawienie się na rynkach zagranicznych oraz obsługa klientów z różnych branż (w tym: sklepy wielkopowierzchniowe, stacje benzynowe, dystrybucja IT, sklepy odzieżowe, produkcja artykułów chemicznych, sklepy jubilerskie) otwierają przed grupą usług instalacji i utrzymania infrastruktury IT nowe możliwości w kolejnych latach działalności.
2.3. Segment Sescom Store
12 miesięcy ostatniego roku obrotowego było dla segmentu Sescom Store czasem dalszej budowy pozycji solidnego wykonawcy placówek handlowych na rynku europejskim. Pomimo silnie konkurencyjnego rynku, odpowiedzialna za działania segmentu spółka córka – Sestore Sp. z o.o. zdołała utrzymać podobny poziom przychodów w stosunku do poprzedzającego roku obrotowego.
W minionym roku obrotowym spółka Sestore zrealizowała 72 projekty w 8 krajach Europy. Poza Polską, prace wykonywane były w Portugalii, Irlandii, Słowacji, Białorusi, Estonii, Macedonii i Bułgarii. Realizacje zagraniczne polegały przede wszystkim na zarządzaniu projektami oraz audytach i odbiorach placówek handlowych. Wyróżnić można między innymi następujące prace:
zaprojektowanie i wykonanie dwóch placówek handlowych na terenie Forum Gdańsk dla międzynarodowych klientów z branży retail oraz realizacja kompletnej instalacji wentylacji i klimatyzacji dla 3 klientów w tej samej lokalizacji,
- zaprojektowanie i budowa pierwszego sklepu chińskiej marki XIMI Vogue w Polsce w Galerii Wileńskiej w Warszawie,
- realizacja 5 projektów w galerii Nowa Stacja w Pruszkowie (w roli generalnego wykonawcy oraz instalatora HVAC),
- wykonanie audytów technicznych dla międzynarodowej sieci sklepów z odzieżą sportową w lizbońskim centrum handlowym – Dolce Vita Tejo,
a także liczne projekty wsparcia klienta przy otwarciu, zamknięciu lub modernizacji obiektów handlowych.
2.4. Segment Energy i Intelligence
W ostatnim roku obrotowym, w ramach segmentów Energy oraz Intelligence, kontynuowane były prace nad udoskonaleniem wypracowanych rozwiązań oraz bieżąca obsługa dotychczasowych klientów.
W ramach rozwoju usługi Sescom Energy, realizowane były prace dotyczące m.in. opcji pomiaru zużycia gazu oraz bezprzewodowego systemu pomiaru temperatury. Nadal trwają testy modułu umożliwiającego zinterpretowanie danych i wysterowanie na ich podstawie urządzeń zewnętrznych (np. HVAC). Rozwój usługi polegał nie tylko na dodawaniu nowych modułów i funkcjonalności. W ostatnim roku oferta Energy została również poszerzona o wsparcie specjalisty ze strony Sescom, tzw. Energy Managera biorącego udział we wdrażaniu rekomendacji oszczędnościowej oraz weryfikacji skuteczności tych działań. Współpraca z Energy Managerem ma charakter cykliczny i ma na celu utrzymanie lub poprawę osiągniętych poziomów zarządzania efektywnością energetyczną. Nadal w fazie rozwoju znajduje się produkt klasy business intelligence – platforma Sescom BI. Obecnie, pierwsza, ograniczona wersja platformy wykorzystywana jest do uatrakcyjnienia oferty Energy (dotychczas opracowane moduły analityczne będące dodatkami do wykorzystywanej w usłudze Energy platformy SES Control: prognoza zużycia energii elektrycznej, porównanie rzeczywistego zużycia do deklarowanego przez dostawców, wpływ pogody, lokalizacji oraz typu obiektu na zużycie energii, analiza awaryjności urządzeń, kosztów napraw oraz zużycia materiałów).
Prace rozwojowe nad platformą Sescom BI według szacunków Zarządu Spółki potrwają do końca roku obrotowego 2020/2021 i zależeć będą od sytuacji finansowej Emitenta. Docelowy produkt ma pełnić rolę niezależnej platformy analitycznej, wykorzystywanej nie tylko w segmencie Energy, ale również jako dodatkowy czynnik wspierający usługi FM. Dopiero na tym etapie będzie można uznać platformę Sescom Business Intelligence za produkt gotowy do bezpośredniej komercjalizacji. Koszty związane z rozwijaniem Sescom BI Spółka szacuje na ok. 2 mln PLN i zamierza je pokryć środkami własnymi oraz dofinansowaniem zewnętrznym. Spółka ubiega się o dofinansowanie prac rozwojowych związanych z platformą w NCBiR. Decyzje dotyczące podziału środków powinny zostać wydane w I kwartale 2019 roku.
Spółka, w ramach działalności Energy, współpracuje ze stabilną grupą klientów z branży wielkopowierzchniowych sklepów dla klientów detalicznych. Urządzenia pomiarowe Sescom Energy w roku obrotowym 2017/2018 funkcjonowały w 138 obiektach handlowych na terenie całej Polski. Warto podkreślić, że współpraca z obecnymi klientami trwa nieprzerwanie od 2015 lub 2016 roku. W minionym roku odpowiedzialna za działania operacyjne Energy spółka – SDC Sp. z o.o. prowadziła również rozmowy z potencjalnymi klientami oraz usługi pilotażowe. Ewentualne wyniki tych działań w postaci pozyskanych nowych odbiorców będą widoczne w kolejnym roku obrotowym.
2.5. Segment Digital
W ramach segmentu Digital kontynuowana była działalność operacyjna polegająca na realizacji projektów wdrożeniowych:
- implementacji ekranów digital signage,
- instalacji ekranów typu video wall,
- dostawie oraz montażu interaktywnych fotobudek.
Sescom Digital stopniowo zaznacza swoją obecność na rynku, realizując projekty na rzecz nowych klientów, ale również poszerzając zastosowanie swoich rozwiązań. W 2018 roku, oprócz projektów dotyczących modernizacji wizualnej salonów sprzedaży klientów, Digital realizował również prace polegające na wyposażeniu w systemy audiowizualne sal konferencyjnych. Kamieniem milowym dla segmentu Digital był również pierwszy kontrakt zagraniczny. Aby pozostać konkurencyjnym na wymagającym rynku rozwiązań technologicznych dla biznesu, Sescom Digital angażuje się w pozyskiwanie do swojej oferty najnowszych urządzeń i rozwiązań. Działanie zgodnie z najnowszymi trendami oraz wzrost popytu klientów biznesowych na rozwiązania typu digital signage będzie stanowił dla segmentu Digital istotny impuls rozwojowy.
2.6. Sescom Innovation Lab
W 2018 r. intensyfikacji nabrały działania R&D realizowane przez komórkę Sescom Innovation Lab. Od początku 2018 r. SIL pracuje nad wykorzystaniem technologii RFID w sklepach odzieżowych. Koszty poniesione w ramach realizacji projektu w roku obrotowym 2017/2018 wyniosły ok. 280 tys. PLN. Według konsekwentnie realizowanego harmonogramu, ukończony został prototyp rozwiązania, a w I kwartale 2019 r. przeprowadzone zostaną pierwsze testy w sklepach zainteresowanych sieci handlowych, które zgodziły się wziąć udział w projekcie oraz pokryć jego koszty, szacowane na ok. 15-30 tys. PLN na jeden sklep. W przypadku powodzenia fazy testowej w wybranych placówkach, SIL przystąpi do wdrożeń w obrębie całej sieci klienta. Przychód z wdrożenia zależeć będzie od liczby sklepów i jest szacowany na ok. 2 – 5 mln PLN.
W ramach nawiązywania relacji z przedsiębiorstwami o wysokim potencjale technologicznym, w nadchodzących trzech latach Sescom, poprzez SIL, weźmie udział w programie BRINC ScaleUP dofinansowanym ze środków PARP, co oznacza możliwość poznania ponad 750 głównie zagranicznych start-upów.
3. Najważniejsze wydarzenia w Grupie Sescom w ostatnim roku obrotowym
Podpisanie istotnej umowy z międzynarodową siecią odzieżową
W dniu 31.10.2017 r. Sescom uzyskał znaczący kontrakt na obsługę facility management w obiektach handlowych na terenie Polski i Holandii. Łączna roczna wartość kontraktu szacowana jest na 6,5 mln PLN.
Przejście Sescom S.A. na rynek regulowany GPW
20 marca 2018 r. odbył się debiut Sescom S.A. na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Przejściem na nowy rynek notowań objętych zostało:
• 750.000 akcji na okaziciela serii A2,
- 50.000 akcji na okaziciela serii B,
- 100.000 akcji na okaziciela serii C,
- 450.000 akcji na okaziciela serii D.
Uroczystość debiutu stanowiła zwieńczenie starań Spółki zapoczątkowanych wraz z rozpoczęciem prac nad prospektem emisyjnym, który został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 31 stycznia 2018 r. Sescom został pierwszą spółką, która weszła na parkiet rynku regulowanego GPW w 2018 roku. Poprzednie 5 lat akcje Spółki notowane były na rynku NewConnect. Zarząd Sescom widzi w zmianie rynku notowań szansę na umocnienie dotychczasowej pozycji oraz ekspansję na kolejne rynki.
Otrzymanie nagród: Gazeli Biznesu oraz tytułu Diamentu Forbesa
W grudniu 2017 r. Sescom po raz czwarty w swojej dziesięcioletniej historii został uhonorowany tytułem Gazeli Biznesu, tym samym umacniając się w rankingu dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw. Poprzednie takie wyróżnienia Spółka otrzymywała w latach 2013, 2015 i 2016. Sescom znalazł się również w gronie firm uhonorowanych tytułem "Diamenty Forbesa 2018". Jest to coroczny ranking przedsiębiorstw, które w ciągu ostatnich 3 lat wykazały się największą dynamiką wzrostu swojej wartości. Sescom uzyskał tytuł "Diamentu Forbesa" po raz trzeci z rzędu.
Przeprowadzka oddziału we Wrocławiu do nowej siedziby
Rozwojowi Grupy Kapitałowej Sescom towarzyszy poszerzająca się powierzchnia biurowa. W lutym 2018 r. dokonano zmiany siedziby oddziału we Wrocławiu, który przeniósł się do biurowca Długosza Office Park przy ul. Długosza 48.
Rozpoczęcie procesu potencjalnego nabycia Dozoru Technicznego sp.j.
W dniu 11.04.2018 r. Zarząd Sescom S.A. podpisał wstępne porozumienie ze spółką Dozór Techniczny Spółka Jawna R. Rzeźniak, K. Pietrulewicz z siedzibą w Olsztynie. Głównym obszarem działalności spółki Dozór Techniczny jest sprzedaż oraz serwis wózków widłowych dla klientów na terenie Polski.
Celem podpisanego porozumienia było określenie zasadniczych warunków opcjonalnej inwestycji w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą po przekształceniu Dozór Techniczny Spółka Jawna. Strony transakcji uznały: przeprowadzenie due diligence, uzgodnienie warunków umowy inwestycyjnej (Term Sheet) oraz przekształcenie formy przedsiębiorstwa na spółkę z o.o. jako kluczowe warunki procesu inwestycyjnego.
Sescom z wynikiem satysfakcjonującym przeprowadził due diligence Dozoru technicznego, obie strony zaakceptowały również Term Sheet. Dozór Techniczny Spółka Jawna zobowiązała się do zakończenia procesu przekształcenia do dnia 30.09.2018 r. W wyniku przedłużającego się procesu przekształcenia spółki, strony zgodziły się na przedłużenie tego terminu: najpierw do 31 grudnia 2018 r., a następnie do końca kwietnia 2019 roku.
Zarząd Sescom S.A. dostrzega w usługach serwisu i wynajmu wózków widłowych ciekawy i perspektywiczny segment działalności, który może poszerzyć i uatrakcyjnić bieżącą ofertę Grupy. Tym samym w dalszym ciągu wcielana jest w życie strategia Grupy Kapitałowej Sescom S.A., która zakłada rozwój organiczny jednostek oraz przejęcia perspektywicznych podmiotów z branży facility management oraz pokrewnych. W opinii Zarządu Sescom S.A., potencjalna transakcja umożliwia również poszerzenie aktualnego portfolio usług Grupy oraz zwiększa jednocześnie możliwości ekspansji, otwierając się na nowe branże, takie jak: logistyka lub gospodarka magazynowa.
Udział w targach Japan IT Week w Tokio
Celem strategii Grupy Sescom do roku 2020 jest osiągnięcie gotowości do świadczenia usług na nowym kontynencie. Elementem realizacji celu było pokazanie marki oraz oferowanych rozwiązań na azjatyckich targach nowych technologii. W dniach 9-11 maja 2018 r. w Tokio, Sescom zaprezentował się potencjalnym klientom w roli wystawcy, jako jeden z reprezentantów regionu pomorskiego w ramach programu "Pomorski Broker Eksportowy". Pozyskane kontakty branżowe oraz wiedza na temat wymagań potencjalnych klientów mogą stanowić istotną wartość w kontekście realizacji celu strategicznego.
4. Strategia rozwoju Grupy Sescom
| Misja | Wizja |
|---|---|
| Zapewniać atrakcyjność i funkcjonalność przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej, w której ludzie pracują, kupują i odpoczywają |
Globalny integrator rozwiązań informatycznych, technicznych i zarządczych, dzięki którym ludzie pracują, kupują i odpoczywają w komfortowych warunkach |
Celem strategicznym Grupy Sescom jest osiągnięcie pozycji jednego z głównych europejskich dostawców kompleksowych rozwiązań IT i facility dla klientów retail do 2020 roku. Strategia zakłada też, że do tego czasu Sescom będzie przygotowany do wejścia na kolejne kontynenty.
Strategia Grupy Sescom jest dopasowana do klientów – firm międzynarodowych oczekujących wsparcia na dużym obszarze geograficznym. Celem Zarządu Sescom jest uzyskanie gotowości do obsługi placówek klienta niezależnie od ich lokalizacji.
Grupa Sescom zamierza rozwijać ofertę usługową dla segmentu retail w zgodzie z najnowszymi trendami rynkowymi. Światowy lider branży nowych technologii – firma CISCO – wskazuje, iż digitalizacja obiektów handlowych będzie jednym z kluczowych czynników sukcesu w branży retail w najbliższej przyszłości. Zarówno personel sklepów jak i klienci placówek handlowych będą mieli do czynienia z rosnącą ilością wyposażenia technologicznego. W samych Stanach Zjednoczonych przyjmuje się wartość rynku "cyfrowego wsparcia retail" na ok. 500 mld. USD. Do głównych grup sprzętów, zakupywanych przez sieci retail w ramach "rewolucji cyfrowej" – będą wg CISCO należały: aplikacje sprzedażowe na urządzenia mobilne, info-kioski oraz wyposażenie wspierające płatności mobilne. Grupa Sescom zamierza poszerzać kompetencje w zakresie doboru, instalacji i serwisu wspomnianych powyżej grup urządzeń. Stąd właśnie hasło będące mottem oferty usługowej Grupy Sescom: "Facility Management wspierający transformację digitalową".
W 2016 r. Sescom S.A. nabył zorganizowaną część przedsiębiorstwa CUBE.ITG. Proces nabycia oraz udane wdrożenie nowego segmentu usług (utrzymanie urządzeń IT) dowiodło, że oprócz rozwoju organicznego, Grupa Kapitałowa Sescom jest w stanie zdynamizować rozwój poprzez przejęcia przedsiębiorstw świadczących usługi komplementarne wobec oferty Sescom. Zadaniem Sescom Innovation Lab jest poszukiwanie perspektywicznych przedsiębiorstw w celu potencjalnej współpracy rynkowej lub bezpośredniej inwestycji kapitałowej. Obecnie Spółka zaangażowana jest w proces potencjalnej inwestycji w Dozór Techniczny Spółkę Jawną. Kluczowym warunkiem dokonania inwestycji jest przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Główne cele strategiczne Grupy Sescom oraz działania w ramach ich realizacji w roku obrotowym 2017/2018
Sescom jedną z głównych firm europejskich dostarczających kompleksowe usługi FM
Sescom firmą gotową do obsługi klientów poza kontynentem europejskich
- Rozszerzenie działań operacyjnych na kolejne kraje europejskie, m.in. Holandię, Hiszpanię i Portugalię.
- Umocnienie działalności na zagranicznych rynkach europejskich: wzrost liczby klientów zagranicznych o ok. 27% r/r.
- Systematyczny rozwój poszczególnych segmentów: dodanie kolejnych modułów w ramach Sescom Energy, stworzenie wstępnej wersji narzędzia analitycznego Sescom BI, zintensyfikowanie działań R&D w ramach SIL.
-
Rozpoczęcie procesu potencjalnego przejęcia w celu uzupełnienia oferty Grupy Sescom o kolejną usługę komplementarną.
-
Udział w targach Japan IT Week, nawiązanie relacji biznesowych z klientami z krajów azjatyckich.
- Wykonywanie analiz prawnych dotyczących wymogów prowadzenia działalności w Azji oraz w Ameryce Północnej.
5. Osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju
5.1. Platforma Sescom Business Intelligence
Sescom od 2016 r. prowadzi prace nad autorską platformą klasy business intelligence. Sescom Business Intelligence platform for energy saving and smart facility management (SES BI) jest narzędziem wykorzystywanym w ramach usługi Sescom Business Intelligence, wspomaga inteligentne zarządzanie obiektami handlowymi, budynkami i zainstalowanymi urządzeniami. Analizy przeprowadzone przy użyciu SESBI wskażą możliwości redukcji zużycia mediów (w tym prądu) oraz zniwelowania awarii urządzeń. Rekomendacje powstałe po dokonaniu analiz będą stanowić dla klientów Sescom istotną wartość w obliczu poszukiwania sposobów na obniżenie kosztów operacyjnych.
Działania rozwojowe dotyczące platformy Sescom BI zostały szerzej opisane w punkcie 2.4. części Działalność Sescom S.A. oraz Grupy Sescom w roku obrotowym 2017/2018 na str. 55.
5.2. Zespół parowego kotła wodorowego
Innowacyjnym, stopniowo rozwijanym przez Sescom projektem jest również urządzenie – zespół kotła parowego zasilanego wodorem.
Ideą projektu kotła parowego zasilanego wodorem oraz tlenem było skonstruowanie urządzenia wykorzystującego wysokotemperaturową parę przegrzaną do celów energetycznych. Głównym elementem składowym kotła parowego jest wodorowo-tlenowa wytwornica pary, konwertująca energię chemiczną spalanego wodoru w tlenie w cieplną. Para wodna powstała wskutek spalania wodoru w tlenie jest nośnikiem energii cieplnej, możliwym do wykorzystania w dalszych procesach, zależnych od konkretnych potrzeb.
Rozwiązanie kotła parowego jest dedykowane dla wysp energetycznych, bazujących na OZE w systemie Power2Gas, lub w lokalizacjach zapewniających dostęp do odpadowego wodoru z różnych procesów przemysłowych (np. z parowego reformingu metanu). Wykorzystanie czystego wodoru oraz tlenu, powstałego w procesie elektrolizy eliminuje emisję CO2 do atmosfery, zaś sam obieg pierwotny kotła parowego w którym dochodzi do wytwarzania wysokotemperaturowej pary wodnej jest system hermetycznym, zamkniętym.
Sescom posiada prototyp urządzenia. Jest ono obecnie ulepszane i rozbudowywane w celu zwiększenia efektywności energetycznej oraz poszerzenia zakresu stosowania. Badane są również możliwości komercjalizowania rozwiązania.
5.3. Sesmatic - projekt RFID dla retail
Realizowany przez Sescom Innovation Lab projekt zastosowania technologii RFID do zarządzania asortymentem w sklepach detalicznych został w 2018 r. przygotowany do pierwszych testów w placówkach klientów zewnętrznych. Rozwiązanie umożliwia przede wszystkim szybką i dokładną inwentaryzację towaru, co pozwala zminimalizować pracę ludzką oraz zwiększyć częstotliwość samego procesu. Klient korzystający z Sesmatic zyskuje istotne ułatwienie w zarządzaniu siecią handlową, a jego klienci mają dokładną wiedzę na temat dostępności danego produktu w poszczególnych sklepach sieci. Pierwsze testy rozwiązania zaplanowane są na I kwartał 2019 r.
6. Główne inwestycje krajowe i zagraniczne
W roku obrotowym 2017/2018 Sescom nie zrealizował znaczących projektów inwestycyjnych, dlatego też za główne wydatki inwestycyjne należy uznać wydatki odtworzeniowe aktywów trwałych oraz związane z rozwojem poszczególnych segmentów działalności operacyjnych.
7. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych
Stabilna sytuacja finansowa spółek należących do Grupy Sescom oraz osiągane przez nie wyniki finansowe pozwalają na częściowe uwzględnienie własnych środków pieniężnych w realizacji znaczących zamierzeń inwestycyjnych. Rezultatem rosnących wyników finansowych przy niewielkim wykorzystywaniu finansowania zewnętrznego jest również wysoka zdolność Spółki do zaciągania zobowiązań na cele inwestycyjne. W opinii zarządu, planowane zamierzenia inwestycyjne, w tym te o charakterze odtworzeniowym oraz możliwa akwizycja spółki Dozór Techniczny, mają pełne zabezpieczenie źródeł ich finansowania.
8. Umowy znaczące dla działalności Sescom S.A. oraz jej Grupy Kapitałowej
W roku obrotowym 2017/2018 Zarząd Sescom podpisał i zidentyfikował jedną umowę jako umowę znaczącą. Umowa z TJX Europe LTD w zakresie realizacji kontraktów facility management w placówkach klienta w Polsce i w Holandii według szacunków Emitenta przekroczy 6,5 mln PLN. Kontrakt realizowany jest od 01.02.2018 r.
9. Opis zmian w podstawowych zasadach zarządzania Grupy Sescom
W okresie od 01.10.2017 r. do dnia publikacji niniejszego raportu nie doszło do zmian organizacji Grupy Kapitałowej Sescom S.A., w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi. W analizowanym okresie w Grupie Kapitałowej nie miały miejsca procesy: podziału, restrukturyzacji lub zaniechania działalności.
Wszystkie jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. podlegają konsolidacji metodą pełną. Jednostka stowarzyszona podlega konsolidacji metodą praw własności.
10. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne istotne dla rozwoju Sescom S.A. i jej Grupy
- 10.1. Czynniki wewnętrzne
- Osiągnięcie efektu synergii
Grupa Sescom oferuje usługi komplementarne. Udana integracja kolejnych spółek córek z resztą podmiotów funkcjonujących w Grupie Sescom pozwala osiągnąć efekt synergii. Wartością dodaną, wynikiem ścisłej współpracy, jest również wspólna baza wiedzy oraz dzielenie się know-how poszczególnych segmentów operacyjnych. Powstała w wyniku współpracy możliwość zaoferowania klientom kompleksowej obsługi ma wymierny efekt na wyniki finansowe Grupy.
Utrzymanie obecnych pracowników technicznych oraz pozyskanie nowych specjalistów
Grupa Sescom S.A. rozwija się w sposób dynamiczny, co powoduje konieczność systematycznego wzrostu zatrudnienia pracowników – specjalistów technicznych oraz osób z kompetencjami językowymi. Zarząd Sescom zdaje sobie sprawę z wyzwania, jakim jest znalezienie kolejnych wysokiej klasy specjalistów, którzy wpłyną na dalszy rozwój Grupy. Utrzymanie bieżącej kadry oraz pozyskanie nowych pracowników z wiedzą i doświadczeniem będzie jednym z kluczowych czynników utrzymania dynamiki wzrostu w kolejnych miesiącach i latach.
Dalszy rozwój oferty usługowej
Grupa Sescom, dzięki mnogości świadczonych usług, ma możliwość obsługi największych i najbardziej wymagających klientów. W nowym roku obrotowym Sescom planuje poszerzyć swoją ofertę o serwis oraz wynajem wózków widłowych. Taka usługa może stanowić dodatkową zachętę dla potencjalnych klientów Grupy.
Utrzymanie wysokiej jakości oprogramowania użytkowego udostępnianego klientom Grupy
Wartością dodaną dla oferowanych usług FM oraz Energy są udostępniane klientom aplikacje: SES Support oraz SES Control utrzymywane bez udziału podmiotów zewnętrznych. Aplikacje dają klientom możliwość zarządzania serwisami technicznymi oraz bieżącą kontrolę efektywności energetycznej w poszczególnych obiektach. Niezawodność oraz jakość wykonania oprogramowania stanowi istotny czynnik utrzymania dotychczasowych klientów lub pozyskania nowych usługobiorców.
Skuteczna kontrola należności Grupy
Efektywna ściągalność należności jest procesem w sposób istotny wpływającym na poziom płynności przedsiębiorstwa. Istotnym czynnikiem jest prowadzenie przez wszystkie spółki z Grupy Sescom odpowiedzialnej polityki zarządzania należnościami, tak aby długofalowo zapewnić wysoki poziom płynności Grupy.
stopniowe umacnianie pozycji rynkowej
Ugruntowana pozycja na rynku stanowi czynnik sprzyjający pozyskiwaniu nowych klientów. W ostatnich latach Sescom znacząco zwiększył liczbę klientów obsługiwanych w Polsce i w Europie. Szeroka sieć serwisowa umożliwia obsługę wszystkich europejskich obiektów klienta, niezależnie od ich lokalizacji.
- 10.2. Czynniki zewnętrzne
- Utrzymanie tendencji otwierania placówek stacjonarnych przez sklepy on-line
Zarząd Sescom S.A. zauważa trend polegający na otwieraniu placówek stacjonarnych przez sklepy, które do tej pory funkcjonowały jedynie w formie on-line. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Amazon lub Zalando. Ta tendencja stanowi dla Grupy pozytywną informację, ponieważ wpływa na wzrost rynku retail.
Niskie stopy procentowe
Utrzymujące się niskie stopy procentowe umożliwiają firmom finansowanie działań inwestycyjnych produktem bankowym na korzystniejszych warunkach. Podejmowanie przez sieci detaliczne decyzji o realizacji projektów inwestycyjnych (budowa nowych placówek, rearanżacje dotychczasowych sklepów) zwiększa potencjalny popyt na usługi Grupy.
Dynamiczny rozwój nowych technologii
Wykorzystywanie nowych technologii zwiększa konkurencyjność Spółki oraz pozwala wzbogacić ofertę usługową. Pojawiające się nowe możliwości technologiczne, rozwiązania mające wpływ na funkcjonowanie sklepów detalicznych oraz ich szybka adaptacja zapewniają przewagę rynkową.
Silna konkurencja
Rynek FM w Polsce i Europie rozwija się dzięki rosnącej liczbie inwestycji budowlanych. Na rynku funkcjonują zarówno niewielkie firmy o mocno zawężonym zakresie usług, znajdujące swoją niszę, jak i międzynarodowe grupy kapitałowe o rozbudowanej sieci serwisowej oraz bogatej ofercie. W ostatnich latach mocno rozdrobniony rynek ulegał stopniowej konsolidacji. Wzmocnione akwizycjami oraz rozwojem organicznym podmioty prowadzące działalność międzynarodową stanowią dla Grupy Sescom silną konkurencję, niekiedy zmuszającą do zaangażowania większej ilości zasobów lub obniżenia marży w celu zdobycia nowych klientów.
Wzrost poziomu jakości życia oraz wielkości zarobków konsumentów w Polsce
Według ostatnich wyników globalnego badania jakości życia SEDA, przeprowadzonego przez Boston Consulting Group, Polska awansowała z 36 na 26 miejsce w rankingu. Jednymi z czynników, które miały wpływ na poprawę pozycji były determinanty ekonomiczne: dochód na obywatela, stabilność gospodarcza i poziom zatrudnienia. Według danych GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce w III kwartale 2018 r. wyniosło 4 580 PLN, o 325 PLN więcej niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Rosną możliwości zakupowe Polaków, co w sposób bezpośredni przekłada się na wzrost wydatków konsumpcyjnych. Beneficjentem takiej koniunktury są firmy z branży handlu detalicznego, które dzięki wyższym dochodom ze sprzedaży, mogą pozwolić sobie na większe wydatki inwestycyjne.
Sytuacja polityczna w krajach działalności Grupy
Sescom w minionym roku obsługiwał klientów z ponad 30 państw europejskich. W każdym z nich sytuacja polityczna jest stabilna, umożliwiająca dalszy rozwój warunkowany jedynie zdolnością do skutecznego konkurowania ofertą, jakością i ceną na danym rynku. Należy jednak zaznaczyć, że kwestią istotną dla dalszego rozwoju Grupy na rynku brytyjskim są ostateczne warunki wciąż negocjowanego procesu opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej – tzw. Brexitu.
Postępująca informatyzacja przedsiębiorstw
Postępująca informatyzacja przedsiębiorstw jest dla Sescom czynnikiem wpływającym na rozwój sprzedaży, ale również rozwój procesów wewnątrz Grupy. Coraz większe uzależnienie klientów od urządzeń informatycznych stwarza szansę na objęcie usługami utrzymania technicznego coraz to kolejnych urządzeń. Stosowanie rozwiązań informatycznych: nowoczesnego sprzętu, aplikacji, programów typu IFS, urządzeń diagnostycznych, rozwiązań business intelligence jest sposobem na optymalizację procesów również wewnątrz firmy. Skutkiem informatyzacji jest usprawnienie przepływu danych, oszczędność czasu oraz pracy ludzkiej.
Automatyzacja instalacji w obiektach handlowych
Zarząd Sescom obserwuje postępujący trend automatyzacji instalacji w placówkach handlowych, a także wzrost zaawansowania technologicznego wykorzystywanych przez klientów urządzeń. Kierunek zmian może prowadzić do większej awaryjności urządzeń, znacznego skomplikowania napraw, co wpłynie na wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez Grupę.
11. Ryzyka operacyjne oraz finansowe Sescom S.A. oraz jej Grupy
- 11.1. Opis istotnych zagrożeń i ryzyka związanych z działalnością Sescom S.A. i jej Grupy
- Ryzyko niedoboru wykwalifikowanych pracowników technicznych oraz presja wynagrodzeń
Zarząd Sescom S.A. dostrzega powszechny na rynku usług specjalistycznych problem niedoboru specjalistów. Brak dostępu do wykwalifikowanych pracowników stwarza dla spółek opartych na wiedzy technicznej, takich jak Sescom, zagrożenie opóźnień w realizacji zleceń. Dodatkowym wyzwaniem dla pracodawców jest presja na wzrost wynagrodzeń, którą odzwierciedlają rosnące koszty operacyjne.
Ryzyko pogorszenia koniunktury gospodarczej
Ogólna sytuacja makroekonomiczna w Polsce i w Europie ma znaczący wpływ na działalność Grupy, w szczególności na popyt na usługi świadczone przez Sescom oraz jednostki zależne. Pogorszenie ogólnej koniunktury gospodarczej może mieć negatywny wpływ na osiągane przez Grupę przychody. Zarząd zdaje sobie sprawę z wpływu bieżącej koniunktury na działalność Sescom i dostosowuje strategię do występujących zmian.
Ryzyko wzrostu konkurencji
Grupa Sescom funkcjonuje na rynku silnie konkurencyjnym, gdzie kluczowymi przewagami są: rozległość sieci serwisowej, jakość i niezawodność, cena oraz zakres świadczonych usług. Z uwagi na możliwości geograficzne świadczenia usług, wysoką ich jakość potwierdzoną przez klientów oraz stopniowo zwiększaną ofertę (FM, utrzymanie techniczne HVAC i IT, efektywność energetyczna, usługi projektowania i budowlane oraz digitalizacji obiektów handlowych), pozycja rynkowa Grupy Sescom jest mocna i konkurencyjna. Trzeba jednak zauważyć, że konsolidacja rynku i rosnąca liczba konkurentów zdolnych do rywalizacji na obszarze ogólnopolskim oraz europejskim mogą wpłynąć na konieczność obniżenia marż celu utrzymania dotychczasowych klientów.
Ryzyko utraty reputacji
Istotnym aspektem warunkującym przedłużenie współpracy z dotychczasowym klientem jest jakość wykonywanej usługi rzutująca na reputację usługodawcy. Grupa Sescom kładzie nacisk na realizację usług w sposób należyty, w pełni satysfakcjonujący klienta, a współpracownicy spółek Grupy, w tym zwłaszcza zespoły serwisowe, są oceniani pod względem jakości wykonywanej pracy. Należy jednak zauważyć, że obszar operacyjny Grupy oraz liczba ludzi zaangażowanych w bezpośrednią pracę z klientem stale rośnie, co zwiększa ryzyko potencjalnej utraty reputacji poprzez nieterminową realizację zleceń, nierzetelność lub błędy w komunikacji. Zarząd Spółki zaznacza, że cykliczne szkolenia oraz okresowa ocena pracowników minimalizują ryzyko utraty reputacji z powodu błędów ludzkich.
Ryzyko nietrafionych akwizycji
Strategia Grupy Sescom zakłada nie tylko rozwój organiczny, ale również wykorzystywanie szans rynkowych poprzez przejęcia perspektywicznych przedsiębiorstw mogących wesprzeć ofertę usługową Grupy. Cel akwizycji zakłada wykorzystanie efektu synergii i zwiększenie bazy przychodowej Grupy. Zarząd Spółki każdorazowo analizuje potencjalne cele zaangażowania kapitałowego pod względem pozytywnego wpływu na działalność Grupy. Może się jednak okazać, że mimo zaawansowanych analiz, decyzja o przejęciu podmiotu okaże się błędna i nie przyniesie zakładanego zwrotu w określonym czasie.
Ryzyko walutowe
Grupa Sescom świadczy usług na terenie niemal całej Europy, umożliwiając swoim klientom dokonywanie płatności w walutach lokalnych. Działalność na wielu rynkach prowadzi do występowania ryzyka niekorzystnych zmian kursów walut. Zarząd Sescom zaznacza jednak, że spółki z Grupy nie stosują instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem kursowym ani ryzykiem stóp procentowych, gdyż minimalizacja ryzyka przez hedging naturalny jest wystarczająca.
Ryzyko zmian stóp procentowych
Grupa Sescom jest narażona na ryzyko zmian stóp procentowych zarówno w odniesieniu do zaciąganych kredytów i pożyczek, jak również umów leasingowych. Obecnie, w ocenie Zarządu Spółki, wpływ wahań stóp procentowych na wynik finansowy jest nieznaczny z powodu niewielkiego poziomu finansowania działalności środkami zewnętrznymi. Trzeba jednak zaznaczyć, że niewykluczone jest zaangażowanie dodatkowego zobowiązania dłużnego w przyszłości w celu finansowania kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych, a zatem wpływ zmian stóp procentowych na działalność Grupy może się zwiększyć.
Ryzyko podatkowe
Grupa Sescom w związku z prowadzoną działalnością za pośrednictwem spółek w Polsce oraz spółek zależnych zarejestrowanych w innych krajach europejskich podlega systemom podatkowym w państwach docelowych. Niestabilność i różnorodność tych systemów może powodować niepewność w zakresie ostatecznych efektów podatkowych i wpływać na wynik uzyskany przez Grupę.
Polski oraz europejski system podatkowy charakteryzuje się częstymi zmianami przepisów. Przepisy te bywają niejednoznaczne, a ponadto brakuje spójnej i jednolitej interpretacji bądź praktyki organów podatkowych w zakresie ich stosowania. Ze względu na różną interpretację przepisów prawa podatkowego w krajach docelowych Grupa jest narażona na brak spójności pomiędzy decyzjami podatkowymi. Sescom nie może zagwarantować, że organy podatkowe nie dokonają odmiennej, niekorzystnej dla Spółki bądź jej jednostek zależnych, interpretacji przepisów podatkowych stosowanych przez Grupę.
W celu eliminacji ryzyka podatkowego na bieżąco monitorowane są zmiany najważniejszych z punktu widzenia Grupy przepisów podatkowych w krajach prowadzenia działalności.
- 11.2. Informacje dotyczące ryzyka zmiany cen, kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych oraz utraty płynności, na jakie narażone są Sescom S.A. i jej Grupa
- Ryzyko zmiany cen
Grupa Sescom funkcjonuje na konkurencyjnym rynku usług dla klienta biznesowego. W realizacji swoich usług wykorzystuje towary i materiały takie jak: części wymienne HVAC, podzespoły komputerowe, ekrany, głośniki, materiały budowlane. Ceny materiałów charakteryzują się wahaniami. Również ceny usług zawarte w umowach są nierzadko negocjowane i ulegają zmianom. Sescom S.A. oraz spółki z jej Grupy sprzedają usługi w oparciu o podpisane kontrakty ustalające ceny usług w danym okresie. W przypadku wzrostu cen materiałów oraz rosnącej presji cenowej ze strony klientów Sescom może zostać narażony na ryzyko niekorzystnej zmiany cen. W celu jego minimalizacji Spółka stara się każdorazowo negocjować ceny materiałów wymaganych do świadczenia usług, a także zawierać z klientami umowy terminowe zabezpieczające satysfakcjonujący poziom cen.
Ryzyko kredytowe
Grupa Sescom jest narażona w niewielkim stopniu na ryzyko kredytowe rozumiane jako ryzyko niewywiązania się przez wierzycieli ze swoich zobowiązań i tym samym spowodowanie strat dla jednostki.
Ryzyko istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych
Zarząd Sescom S.A. ma świadomość możliwego wystąpienia ryzyka zakłóceń przepływów środków pieniężnych, które może polegać na przejściowych zatorach płatniczych lub nieterminową realizacją zobowiązań Spółki i Grupy. W celu minimalizowania ryzyka prowadzony jest ciągły monitoring prognozowanych i faktycznych przepływów pieniężnych oraz terminów wymagalności zobowiązań finansowych.
Ryzyko utraty płynności
Zarząd Sescom S.A. jest świadomy występowania ryzyka utraty płynności finansowej, które towarzyszy prowadzeniu działalności gospodarczej. Grupa Sescom, w wyniku zdobywanych doświadczeń rynkowych odpowiednio niweluje ryzyko braku płynności. Grupa realizuje strategię wielu zleceń dla znacznej liczby kontrahentów z różnych branż. W ten sposób ograniczone jest ryzyko uzależnienia od jednego klienta lub branży. Ponadto spółki należące do Grupy Kapitałowej posiadają polisę OC na wypadek roszczeń osób trzecich oraz kontrahentów spółek, wynikających z wykonywania prac przez pracowników, współpracowników lub podwykonawców Grupy. Grupa prowadzi również aktywny monitoring należności oraz niezwłocznie interwencje w przypadku nierzetelnych płatników.
12. Informacje o przyjętych w Sescom S.A. celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń
W ramach zarządzania ryzykiem finansowym celem Zarządu jest identyfikacja ryzyka, ocena prawdopodobieństwa wystąpienia oraz możliwych skutków, a także podjęcie działań zmierzających do zminimalizowania ryzyka. Sescom ogranicza wykorzystywanie produktów finansowych oraz dokonywanie transakcji, które mogą zwiększyć ekspozycję na ryzyko. Zarząd Spółki utrzymuje restrykcyjną politykę finansową i elastycznie reaguje na potrzeby związane z rozwojem poprzez adekwatny poziom inwestycji. Grupa Sescom nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
13. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta
W minionym roku obrotowym Sescom S.A. brał udział w postępowaniu arbitrażowym w związku z roszczeniem Spółki o ustalenie nieistnienia obowiązku zapłaty przez Spółkę kwoty pieniężnej z tytułu nabycia od CUBE.ITG zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP").
W umowie sprzedaży ZCP Sescom S.A. oraz CUBE.ITG S.A. ustaliły zasady określenia ostatecznej ceny sprzedaży ZCP. Wobec kwestionowania przez CUBE.ITG S.A. wysokości ostatecznej ceny ZCP ustalonej przez Sescom S.A., strony umowy, zgodnie z jej brzmieniem, zleciły określenie ostatecznej ceny ZCP audytorowi. Audytor w wyniku przeprowadzonego badania określił wysokość ceny na poziomie równym cenie ustalonej przez Sescom. Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedaży ZCP ostateczna cena ZCP ustalona przez audytora nie podlegała kwestionowaniu. Jednakże Spółka powzięła informację o złożeniu przez CUBE.ITG S.A., niezależnie od postanowień umowy sprzedaży ZCP, wniosku w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku dotyczącego nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu obejmującemu część należności z tytułu umowy sprzedaży ZCP na kwotę 1.265.426,40 zł. Wniosek ten, zgodnie z wiedzą Zarządu Sescom S.A., został oddalony.
W dniu 23 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o udzieleniu, na wniosek Sescom S.A., zabezpieczenia roszczenia Spółki o ustalenie nieistnienia zobowiązania do zapłaty na rzecz CUBE.ITG wyżej wymienionej kwoty. Zgodnie z postanowieniem, zabezpieczenie roszczenia nastąpiło poprzez:
- zakazanie CUBE.ITG do dnia 15 marca 2018 r. włącznie, złożenia do sądu wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu w postaci oświadczenia Sescom S.A. o poddaniu się egzekucji zawartemu w akcie notarialnym,
- w przypadku złożenia przez CUBE.ITG wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, zawieszenie postepowania sądowego w tej sprawie do czasu prawomocnego zakończenia postępowania przed Sądem Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan w sprawie z powództwa Sescom S.A. przeciwko CUBE.ITG w przedmiocie roszczenia.
Sescom S.A. został w postanowieniu zobowiązany do złożenia pozwu dotyczącego roszczenia w terminie 2 tygodni od otrzymania postanowienia, pod rygorem upadku udzielonego zabezpieczenia.
W dniu 13.02.2018 r. pełnomocnik procesowy Sescom S.A. wniósł pozew do Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan przeciwko CUBE.ITG S.A., w którym Spółka jako powód, dochodziła ustalenia nieistnienia obowiązku zapłaty na rzecz CUBE.ITG S.A. kwoty pieniężnej w wysokości 1.265.426,40 zł.
30.08.2018 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie, w którym stwierdził upadek zabezpieczenia udzielonego Spółce.
W dniu 01.10.2018 r. Sescom S.A. otrzymał informację o umorzeniu przez Sąd Arbitrażowy przy Konfederacji Lewiatan postepowania zainicjowanego przez Spółkę. Postanowienie zostało wydane na skutek cofnięcia powództwa przez Sescom S.A. w związku ze zmianami podmiotowymi po stronie pozwanego.
14. Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A.
W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r. przeciętne zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. wyniosło 118 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
15. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe
Transakcje z podmiotami powiązanymi zostały przedstawione w punkcie 29 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w punkcie 31 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.
16. Zaciągnięte kredyty, pożyczki i zobowiązania z tytułu leasingu finansowego
Informacje o zaciągniętych kredytach i pożyczkach zostały przedstawione w punktach: 26 i 29.2, sprawozdania finansowego Sescom S.A.. oraz w punktach: 27 i 28 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.
17. Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji
Informacje dotyczące zobowiązań warunkowych, w tym gwarancji zostały przedstawione w punkcie 33.1 sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz w punkcie 35.1 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A.
1. Zbiór zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega emitent oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny
Sescom S.A. w roku obrotowym 2017/2018 stosowała zasady ładu korporacyjnego określone w zbiorze "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016". Treść dokumentu jest dostępna na stronie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. https://www.gpw.pl/dobre-praktyki. Informacja na temat stanu stosowania przez Sescom S.A. Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016 znajduje się na stronie http://sescom.eu/inwestorzy/lad-korporacyjny/.
2. Postanowienia zbioru zasad ładu korporacyjnego, od których emitent odstąpił, wraz z wyjaśnieniem przyczyn tego odstąpienia
Według aktualnego stanu stosowania Dobrych Praktyk Spółka nie stosuje 3 rekomendacji: III.R.1., IV.R.2., VI.R.3. oraz 11 zasad szczegółowych: I.Z.1.15., I.Z.1.16., I.Z.1.20., III.Z.1., III.Z.2., III.Z.3., III.Z.4., III.Z.5., IV.Z.2., VI.Z.1., VI.Z.2. Zostały one wymienione w poniższej tabeli wraz z przyczyną odstąpienia od każdej z nich.
| Zasada | Przyczyna odstąpienia od stosowania | |
|---|---|---|
| Nr | Polityka informacyjna i komunikacja z inwestorami | |
| I.Z.1.15. | Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej formie i wyodrębnionym miejscu informację zawierającą opis stosowanej przez spółkę polityki różnorodności w odniesieniu do władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów; opis powinien uwzględniać takie elementy polityki różnorodności, jak płeć, kierunek wykształcenia, wiek, doświadczenie zawodowe, a także wskazywać cele stosowanej polityki różnorodności i sposób jej realizacji w danym okresie sprawozdawczym; jeżeli spółka nie opracowała i nie realizuje polityki różnorodności, zamieszcza na swojej stronie internetowej wyjaśnienie takiej decyzji. |
Emitent wskazuje, że nie opracował i nie stosuje polityki różnorodności w odniesieniu do władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów. U Emitenta obowiązuje przyjęta Polityka Równych Szans, zgodnie z którą między innymi zagwarantowano równość szans w zakresie rekrutacji i zatrudnienia. Zgodnie z zasadami określonymi w tej polityce, zatrudnienie, ocena i promocja pracowników odbywać się może tylko w oparciu o kryteria kompetencji, doświadczenia i efektywności pracowników. |
| I.Z.1.16. | Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej formie i wyodrębnionym miejscu informację na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia – nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia. |
Emitent wskazuje, że nie transmituje obrad walnego zgromadzenia. W szczególności statut Emitenta ani Regulamin walnego zgromadzenia nie przewidują transmisji obrad walnego zgromadzenia. |
| I.Z.1.20. | Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej formie i wyodrębnionym miejscu zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo. |
Emitent wskazuje, że nie dokonuje zapisu obrad walnego zgromadzenia w formie audio lub wideo. W szczególności statut Emitenta ani Regulamin walnego zgromadzenia nie przewidują rejestrowania obrad walnego zgromadzenia w formie audio lub wideo. Jednocześnie jednak w przypadku wyrażenia przez akcjonariuszy Emitenta woli nagrywania obrad walnego zgromadzenia, Emitent zapewni możliwość nagrywania tych obrad w formie audio oraz udostępni zapis z nagrania na stronie internetowej Emitenta. |
| Systemy i funkcje wewnętrzne |
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r.
| III.R.1. | Spółka wyodrębnia w swojej strukturze jednostki odpowiedzialne za realizację zadań w poszczególnych systemach lub funkcjach, chyba że wyodrębnienie jednostek organizacyjnych nie jest uzasadnione z uwagi na rozmiar lub rodzaj działalności prowadzonej przez spółkę. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres prowadzonej działalności nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej jednostek organizacyjnych zajmujących się kontrolą wewnętrzną, zarządzaniem ryzykiem oraz nadzorem zgodności działalności z prawem, a także audytem wewnętrznym. |
|---|---|---|
| III.Z.1. | Za wdrożenie i utrzymanie skutecznych systemów kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem, compliance oraz funkcji audytu wewnętrznego odpowiada zarząd spółki. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres prowadzonej działalności nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej jednostek organizacyjnych zajmujących się kontrolą wewnętrzną, zarządzaniem ryzykiem oraz nadzorem zgodności działalności z prawem, a także audytem wewnętrznym. W przypadku jednak wyodrębnienia w strukturze organizacyjnej Emitenta powyższych jednostek organizacyjnych, zasada będzie realizowana. |
| III.Z.2. | Z zastrzeżeniem zasady III.Z.3, osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem, audyt wewnętrzny i compliance podlegają bezpośrednio prezesowi lub innemu członkowi zarządu, a także mają zapewnioną możliwość raportowania bezpośrednio do rady nadzorczej lub komitetu audytu. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres prowadzonej działalności nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej jednostek organizacyjnych zajmujących się kontrolą wewnętrzną, zarządzaniem ryzykiem oraz nadzorem zgodności działalności z prawem, a także audytem wewnętrznym. Wobec powyższego Emitent nie zatrudnia osób odpowiedzialnych za zarządzanie ryzykiem, audyt wewnętrzny i compliance. W przypadku jednak wyodrębnienia w strukturze organizacyjnej Emitenta powyższych jednostek organizacyjnych, zasada będzie realizowana. |
| III.Z.3. | W odniesieniu do osoby kierującej funkcją audytu wewnętrznego i innych osób odpowiedzialnych za realizację jej zadań zastosowanie mają zasady niezależności określone w powszechnie uznanych, międzynarodowych standardach praktyki zawodowej audytu wewnętrznego. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres prowadzonej działalności nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjnej zajmującej się audytem wewnętrznym. Wobec powyższego Emitent nie zatrudnia osób odpowiedzialnych za audyt wewnętrzny kierujących funkcją audytu wewnętrznego. W przypadku jednak wyodrębnienia w strukturze organizacyjnej Emitenta jednostki organizacyjnej zajmujących się audytem wewnętrznym, zasada będzie realizowana. |
| III.Z.4. | Co najmniej raz w roku osoba odpowiedzialna za audyt wewnętrzny (w przypadku wyodrębnienia w spółce takiej funkcji) i zarząd przedstawiają radzie nadzorczej własną ocenę skuteczności funkcjonowania systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, wraz z odpowiednim sprawozdaniem. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres prowadzonej działalności nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej jednostki organizacyjnej zajmującej się audytem wewnętrznym. W przypadku jednak wyodrębnienia w strukturze organizacyjnej Emitenta jednostki organizacyjnej zajmujących się audytem wewnętrznym, zasada będzie realizowana. |
| III.Z.5. | Rada nadzorcza monitoruje skuteczność systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, w oparciu między innymi o sprawozdania okresowo dostarczane jej bezpośrednio przez osoby odpowiedzialne za te funkcje oraz zarząd spółki, jak również dokonuje rocznej oceny skuteczności |
Emitent wskazuje, że z uwagi na rodzaj i zakres prowadzonej działalności nie wyodrębnia w strukturze organizacyjnej jednostek organizacyjnych zajmujących się kontrolą wewnętrzną, zarządzaniem ryzykiem oraz nadzorem zgodności działalności z prawem, a także audytem wewnętrznym. W przypadku |
| funkcjonowania tych systemów i funkcji, zgodnie z zasadą II.Z.10.1. W przypadku gdy w spółce działa komitet audytu, monitoruje on skuteczność systemów i funkcji, o których mowa w zasadzie III.Z.1, jednakże nie zwalnia to rady nadzorczej z dokonania rocznej oceny skuteczności funkcjonowania tych systemów i funkcji. |
jednak wyodrębnienia w strukturze organizacyjnej Emitenta powyższych jednostek organizacyjnych, zasada będzie realizowana. |
|||
|---|---|---|---|---|
| Walne zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami | ||||
| IV.R.2. | Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną niezbędna dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu takich środków, w szczególności poprzez: 1) transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym, 2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia, 3) wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na strukturę akcjonariatu, brak zgłaszanych Emitentowi oczekiwań akcjonariuszy, a także ewentualne znaczne koszty, nie zapewnia infrastruktury technicznej niezbędnej dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Powyższe nie wyklucza jednak uczestnictwa w obradach walnego zgromadzenia akcjonariuszy za pośrednictwem pełnomocnika. W przypadku zgłoszenia Emitentowi oczekiwań akcjonariuszy w przedmiocie zapewnienia infrastruktury technicznej niezbędnej dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej Emitent nie wyklucza jednak rozpoczęcia realizowania niniejszej zasady |
||
| IV.Z.2. | Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym. |
Emitent wskazuje, że z uwagi na strukturę akcjonariatu, nie zapewnia infrastruktury technicznej niezbędnej dla sprawnego transmitowania obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym. Ponadto takiego rozwiązania nie przewiduje statut Emitenta oraz Regulamin walnego zgromadzenia Emitenta. |
||
| Wynagrodzenia | ||||
| VI.R.3. | Jeżeli w radzie nadzorczej funkcjonuje komitet do spraw wynagrodzeń, w zakresie jego funkcjonowania ma zastosowanie zasada II.Z.7. |
Emitent wskazuje, że komitet do spraw wynagrodzeń nie został wyodrębniony. |
||
| VI.Z.1. | Programy motywacyjne powinny być tak skonstruowane, by między innymi uzależniać poziom wynagrodzenia członków zarządu spółki i jej kluczowych menedżerów od rzeczywistej, długoterminowej sytuacji finansowej spółki oraz długoterminowego wzrostu wartości dla akcjonariuszy i stabilności funkcjonowania przedsiębiorstwa. |
Emitent wskazuje, że nie prowadzi programów motywacyjnych. W przypadku wprowadzenia programów motywacyjnych w przyszłości, zasada będzie realizowana. |
||
| VI.Z.2. | Aby powiązać wynagrodzenie członków zarządu i kluczowych menedżerów z długookresowymi celami biznesowymi i finansowymi spółki, okres pomiędzy przyznaniem w ramach programu motywacyjnego opcji lub innych instrumentów powiązanych z akcjami spółki, a możliwością ich realizacji powinien wynosić minimum 2 lata. |
Emitent wskazuje, że nie prowadzi programów motywacyjnych. W przypadku wprowadzenia programów motywacyjnych w przyszłości, zasada będzie realizowana. |
3. Opis głównych cech stosowanych w przedsiębiorstwie emitenta systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych
Za kontrolę, zarządzanie ryzykiem oraz prawidłowość raportowania finansowego odpowiada Zarząd Sescom S.A., w tym zwłaszcza Dyrektor Finansowy wspierany przez dział księgowości oraz kontrolerów finansowych.
Raportowanie finansowe Spółki odbywa się przy zachowaniu norm określonych przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Osoby odpowiedzialne za sporządzanie sprawozdań finansowych na bieżąco monitorują zmiany prawne mające wpływ na kształt stosowanych norm raportowania. Wszystkie spółki należące do Grupy Sescom dokonują ewidencji księgowej w systemie IFS. Sporządzone sprawozdania finansowe: półroczne i roczne podlegają odpowiednio: przeglądom lub badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Wybór biegłego rewidenta następuje zgodnie z zasadami zawartymi w Ustawie z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Wyboru dokonuje Rada Nadzorcza Sescom S.A. po otrzymaniu rekomendacji Komitetu Audytu.
4. Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu
Poniżej przedstawiono strukturę akcjonariatu Sescom S.A. na dzień publikacji raportu rocznego.
| Akcjonariusz | Liczba akcji | udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| Negril 3 Sp. z o.o. | 437 000 | 20,81% | 437 000 | 15,33% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 211 588 | 10,08% | 211 588 | 7,42% |
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej W okresie 01.10.2017 r. – 30.09.2018 r.
| Pozostali | 203 949 | 9,71% | 203 949 | 7,16% |
|---|---|---|---|---|
| Suma | 2 100 000 | 100,00% | 2 850 000 | 100,00% |
Zmiany w stanie posiadania akcji dających ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. w okresie ostatniego roku obrotowego
25 maja 2018 r. Lafroyg Sp. z o.o. SKA (osoba bliska wobec Pana Krzysztofa Pietkuna pełniącego funkcję Członka Rady Nadzorczej Sescom S.A.) oraz Pan Wojciech Kaczmarek działający w porozumieniu sprzedali 295.000 akcji na okaziciela Sescom S.A. stanowiących 14,05% kapitału zakładowego oraz uprawniających do 295.000 głosów, co stanowiło 10,35% ogólnej liczby głosów w Spółce.
25 maja 2018 r. Negril 3 sp. z o.o. (podmiot zależny od Pana Krzysztofa Pietkuna pełniącego funkcję Członka Rady Nadzorczej Sescom S.A.) nabył 437.000 akcji na okaziciela Sescom S.A. stanowiących 20,81% udziału w kapitale zakładowym oraz uprawniających do 437.000 głosów, co stanowiło 15,33% ogólnej liczby głosów w Spółce.
Powiązania członków organów Sescom S.A. z akcjonariuszami Spółki powyżej 5%
Pan Sławomir Halbryt posiadający 1.005.875 akcji stanowiących 47,90% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Prezesa Zarządu Sescom S.A.
Pan Sławomir Kądziela posiadający 241.588 akcji stanowiących 11,50% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
Pan Adam Kabat posiadający 211.588 akcji stanowiących 10,08% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
Negril 3 Sp. z o.o posiadający 437.000 akcji stanowiących 20,81% udziału w kapitale zakładowym Spółki jest podmiotem zależnym od Pana Krzysztofa Pietkuna będącego Członkiem Rady Nadzorczej Sescom S.A.
5. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień
Według §6 ust. 2. Statutu Sescom S.A. akcje serii A1 są uprzywilejowane, co do głosu. Każda akcja serii A1 posiada dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. Spółka wyemitowała 750.000 sztuk akcji serii A1 stanowiących 35,71% w kapitale zakładowym Spółki oraz dających 1.500.000 głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta. jedynym posiadaczem akcji serii A1 jest Sławomir Halbryt pełniący funkcję Prezesa Zarządu Spółki.
6. Wskazanie wszelkich ograniczeń odnośnie do wykonywania prawa głosu, takich jak ograniczenie wykonywania prawa głosu przez posiadaczy określonej części lub liczby głosów, ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania prawa głosu lub zapisy, zgodnie z którymi prawa kapitałowe związane z papierami wartościowymi są oddzielone od posiadania papierów wartościowych
W Sescom S.A. nie występują żadne ograniczenia odnośnie do wykonywania prawa głosu.
7. Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta
Statut Sescom S.A. nie wprowadza ograniczeń w przenoszeniu praw własności papierów wartościowych Emitenta. Wszystkie akcje Spółki, zgodnie z art. 337 § 1 KSH, są zbywalne. Trzeba jednak zaznaczyć, że akcje imienne serii A1 są uprzywilejowane i mają postać dokumentu, co w przypadku chęci dokonania transakcji wymaga od jej stron podpisania umowy sprzedaży oraz przeniesienia posiadania akcji.
8. Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnień, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji
Według §19 ust. 1. Statutu Sescom S.A. Zarząd Spółki składa się od jednej do pięciu osób powoływanych przez Radę Nadzorczą z wyjątkiem pierwszego Zarządu, który został powołany przez założycieli Emitenta. Kadencja Zarządu trwa pięć lat.
Powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu Sescom S.A. i ustalanie dla nich wysokości wynagrodzenia należy do obowiązków Rady Nadzorczej Emitenta.
Zarząd Sescom S.A. zarządza Spółką i reprezentuje ją na zewnątrz. Wszelkie sprawy związane z zarządzaniem i prowadzeniem Spółki niezastrzeżone jej statutem lub przepisami kodeksu spółek handlowych do kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej należą do zakresu działania Zarządu.
Według §7 ust. 4. Statutu Sescom S.A., Zarząd Spółki, po uzyskaniu zgody Rady Nadzorczej na warunki emisji, jest upoważniony, w terminie do 29 marca 2021 r. do dokonania podwyższenia kapitału zakładowego Spółki o kwotę do 1.000.000 złotych na zasadach określonych poprzez emisję do 1.000.000 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1 złoty każda.
9. Opis zasad zmiany statutu lub umowy spółki emitenta
Zmiana Statutu Sescom S.A. należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia Spółki.
10. Sposób działania walnego zgromadzenia i jego zasadnicze uprawnienia oraz opis praw akcjonariuszy i sposobu uch wykonywania, w szczególności zasady wynikające z regulaminu walnego zgromadzenia, jeżeli taki regulamin został uchwalony, o ile informacje w tym zakresie nie wynikają wprost z przepisów prawa
Zasady zwoływania i przeprowadzania walnych zgromadzeń Sescom S.A. określone są w Regulaminie Walnego Zgromadzenia Spółki. Walne Zgromadzenie Sescom S.A. jest zwoływane i odbywa się zgodnie z przepisami KSH oraz postanowieniami Statutu Spółki. Zarząd zwołuje Zgromadzenie w miejscu i czasie dogodnym jak najszerszemu kręgowi akcjonariuszy.
Zgodnie ze Statutem Sescom S.A. Walne Zgromadzenie Emitenta jest ważne, jeżeli jest na nim reprezentowane co najmniej 35% ogólnej liczby akcji. Głosowanie jest jawne. Tajne głosowanie zarządza się na wniosek akcjonariusza uprawnionego do głosowania.
W WZA mają prawo uczestniczyć tylko osoby będące akcjonariuszami Sescom S.A. na szesnaście dni przed datą zgromadzenia ("Dzień rejestracji"). W celu uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariusze powinni zwrócić się nie później niż w pierwszym dniu powszednim po Dniu rejestracji do podmiotów prowadzących ich rachunki papierów wartościowych, o wystawienie imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.
W zgromadzeniu uczestniczą członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu w składzie umożliwiającym udzielenie merytorycznej odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie zgromadzenia. Jeżeli w porządku obrad przewidziano sprawy finansowe Spółki, do udziału w zgromadzeniu zaprasza się Głównego Księgowego lub Dyrektora Finansowego lub Biegłego Rewidenta Spółki. W zgromadzeniu mogą również brać udział eksperci oraz goście zaproszeni przez Zarząd, Radę Nadzorczą lub Akcjonariuszy, którzy zażądali zwołania zgromadzenia, w tym byli członkowie organów Spółki, jeżeli w porządku obrad umieszczono ocenę ich działania w Spółce.
Akcjonariusz będący osobą fizyczną może uczestniczyć w zgromadzeniu i wykonywać prawo głosu osobiście lub przez pełnomocnika. Akcjonariusz niebędący osobą fizyczną może uczestniczyć w zgromadzeniu oraz wykonywać prawo głosu przez osobę uprawnioną do składania oświadczeń woli w jego imieniu lub przez pełnomocnika. Regulacje wewnętrzne Spółki nie przewidują możliwości uczestniczenia w zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej ani wykonywania prawa głosu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej lub drogą korespondencyjną.
Uchwały zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów, o ile przepisy obowiązującego prawa bądź postanowienia Statutu Sescom S.A. nie stanowią inaczej. Za każdym razem, gdy obowiązujące przepisy prawa lub Statutu Spółki dla podjęcia określonej uchwały wymagają spełnienia szczególnych warunków, na przykład reprezentowania oznaczonej części kapitału zakładowego, przed przystąpieniem do głosowania, Przewodniczący stwierdza i ogłasza zdolność Zgromadzenia do podjęcia takiej uchwały oraz informuje, jaka większość jest wymagana do podjęcia danej uchwały.
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Spółki należą sprawy niezastrzeżone Statutem Emitenta dla innych organów oraz określone przepisami kodeksu spółek handlowych:
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania Zarządu i Rady Nadzorczej, bilansu oraz rachunków zysków i strat za ubiegły rok obrachunkowy,
- udzielenie absolutorium władzom Spółki z wykonania przez nie obowiązków,
- zmiana Statutu Spółki,
- podwyższenie lub obniżenie kapitału zakładowego Spółki, podwyższenie lub obniżenie kapitałów rezerwowych,
- połączenie lub przekształcenie Spółki,
- rozwiązanie i likwidacja Spółki, wybór i odwołanie likwidatorów oraz ustalenie zasad podziału majątku Spółki po likwidacji,
- emisja obligacji,
- zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego,
- sprawy dotyczące roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy zawiązaniu Spółki lub sprawowaniu zarządu bądź nadzoru,
- zatwierdzenie regulaminu Rady Nadzorczej,
- ustalenie zasad wynagradzania członków Rady Nadzorczej,
- rozpatrywanie spraw wniesionych przez Akcjonariuszy zgłoszonych zgodnie z ustawą lub statutem.
11. Opis działania organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących emitenta oraz ich komitetów, wraz ze wskazaniem składu osobowego tych organów i zmian, które w nich zaszły w ciągu ostatniego roku obrotowego
Zarząd Sescom S.A.
Organ Zarządu Spółki zobowiązany jest do prowadzenia wszelkich spraw Spółki, za wyjątkiem spraw zastrzeżonych odpowiednimi przepisami prawa do kompetencji Rady Nadzorczej lub Walnego Zgromadzenia Emitenta. Szczegółowy tryb działania określony został w Regulaminie Zarządu.
Zarząd Sescom S.A. składa się od jednej do pięciu osób powoływanych przez Radę Nadzorczą na pięcioletnią kadencję.
Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu: dokonuje rozdziału pracy pomiędzy członków Zarządu, koordynuje ich pracę, ustala porządek obrad, zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Zarządu, reprezentuje Zarząd wobec Walnego Zgromadzenia.
W skład Zarządu Sescom S.A. w dniu 30.09.2018 r. wchodzili:
- Sławomir Halbryt Prezes Zarządu,
- Magdalena Budnik Członek Zarządu ds. finansowych,
- Adam Kabat Członek Zarządu ds. operacyjnych,
- Sławomir Kądziela Członek Zarządu ds. rozwoju biznesu.
W ciągu roku obrotowego, a także do dnia publikacji raportu rocznego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Emitenta.
Rada Nadzorcza Sescom S.A.
Rada Nadzorcza Sescom S.A. sprawuje stały, ogólny nadzór nad działalnością Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, działając na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych, Statutu Emitenta oraz uchwał Walnego Zgromadzenia. Tryb i sposób działania Rady Nadzorczej w sprawach, które nie zostały uregulowane w przepisach, o których mowa powyżej, określony został w Regulaminie Rady Nadzorczej spółki Sescom S.A.
Do szczególnych obowiązków i uprawnień Rady Nadzorczej należy:
- badanie bilansu oraz rachunku zysków i strat,
- badanie sprawozdania zarządu Spółki oraz wniosków Zarządu co do podziału zysku lub pokrycia strat,
- składanie Walnemu Zgromadzeniu pisemnego sprawozdania z wyników czynności, o których mowa powyżej,
- powoływanie i odwoływanie Członków Zarządu Emitenta i ustalanie dla nich wysokości wynagrodzenia,
- uchwalanie regulaminu Zarządu Spółki,
- wyrażanie zgody na nabycie lub zbycie przez Spółkę nieruchomości lub środków trwałych, których wartość przekracza 1/5 kapitału zakładowego,
- dokonywanie wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdań finansowych Spółki,
- zatwierdzanie warunków podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego.
W skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. w dniu 30.09.2018 r. wchodzili:
• Krzysztof Pietkun – Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Dariusz Wieczorek Członek Rady Nadzorczej,
- Tomasz Matczuk Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Szabunio Członek Rady Nadzorczej,
- Adam Protasiuk Członek Rady Nadzorczej.
W ciągu roku obrotowego, a także do dnia publikacji raportu rocznego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Emitenta.
Kadencja Rady Nadzorczej Sescom S.A. trwa 3 lata i wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni rok działalności. W dniu 29.03.2018 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. powołało dotychczasowych Członków Rady Nadzorczej na kolejną, IV kadencję.
12. Przedstawienie składu Komitetu Audytu Sescom S.A.
Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. pełni funkcję doradczą dla Rady Nadzorczej, a także realizuje inne zadania wynikające z przepisów prawa, Statutu Spółki, Regulaminu Rady Nadzorczej oraz Regulaminu Komitetu Audytu.
W skład Komitetu Audytu w dniu 30.09.2018 r. wchodzili:
- Dariusz Wieczorek Przewodniczący Komitetu Audytu,
- Adam Protasiuk Członek Komitetu Audytu,
- Tomasz Matczuk Członek Komitetu Audytu.
| Członek Komitetu spełnia ustawowe kryteria niezależności |
Członek Komitetu posiada wiedzę i umiejętności w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych |
Członek Komitetu posiada wiedzę i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent |
|
|---|---|---|---|
| Dariusz Wieczorek – Przewodniczący Komitetu Audytu |
TAK | TAK | |
| Adam Protasiuk – Członek Komitetu Audytu |
TAK | TAK | |
| Tomasz Matczuk - Członek Komitetu Audytu |
TAK | TAK |
Dariusz Wieczorek – wykładowca, doktor nauk ekonomicznych specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu finansów, controllingu i zarządzania projektami, członek zarządu IPMA Polska.
Adam Protasiuk – przedsiębiorca, absolwent kierunku Cybernetyka i informatyka na Uniwersytecie Gdańskim, prowadzi działalność doradztwa ekonomiczno-prawnego, wspólnik w spółkach funkcjonujących w branży energetycznej.
Tomasz Matczuk – radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, uczestnik przedsięwzięć związanych z rynkiem kapitałowym, przekształceniami, podziałami i reorganizacją spółek, specjalista w zakresie funkcjonowania funduszy inwestycyjnych i obrotu instrumentami finansowymi.
13. Dozwolone usługi niebędące badaniem świadczone na rzecz emitenta i jego grupy kapitałowej przez firmę audytorską badającą ich sprawozdania finansowe i czy w związku z tym dokonano oceny niezależności tej firmy audytorskiej oraz wyrażono zgodę na świadczenie tych usług
Firma audytorska badająca sprawozdanie finansowe Sescom S.A. oraz skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Sescom S.A. nie świadczyła w roku 2017/2018 usług niebędących badaniem dla Emitenta oraz jego spółek zależnych.
14. Główne założenia opracowanej polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzania badania oraz polityki świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem
W dniu 21 lutego 2018 r. Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia polityk dotyczących audytu w Spółce:
- "Procedurę wyboru firmy audytorskiej przez Sescom S.A.",
- "Politykę wyboru firmy audytorskiej do badania ustawowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz badania ustawowego sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej Sescom S.A.",
- "Politykę w zakresie świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem".
Sescom S.A. stosuje następującą procedurę wyboru firmy audytorskiej:
- Zarząd sporządza zapytanie ofertowe dla wyboru firmy audytorskiej do ustawowego badania sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz ustawowego badania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Sescom S.A.,
- zapytanie ofertowe jest sporządzane i zamieszczane na stronie internetowej Spółki www.sescom.eu, a także przesyłane do co najmniej 3 wybranych firm audytorskich,
- firmy audytorskie, stosując się do wytycznych zawartych w zapytaniu ofertowym, składają oferty na ustawowe badanie sprawozdania finansowego,
- zebrane oferty firm audytorskich przekazywane są Komitetowi Audytu Sescom S.A., w celu analizy i weryfikacji,
- Komitet Audytu dokonuje rekomendacji wyboru firmy audytorskiej, kierując się wytycznymi zamieszczonymi w Polityce wyboru firmy audytorskiej,
- po otrzymaniu rekomendacji Komitetu Audytu, wyboru firmy audytorskiej dokonuje Rada Nadzorcza Sescom S.A.,
- Spółka informuje rynek raportem bieżącym o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej.
Według "Polityki wyboru firmy audytorskiej do badania ustawowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz badania ustawowego sprawozdania skonsolidowanego Grupy Kapitałowej Sescom S.A." Rada Nadzorcza Emitenta, działając na podstawie rekomendacji Komitetu Audytu, dokonuje w formie uchwały wyboru podmiotu uprawnionego do badania ustawowego. Przygotowując rekomendację dla Rady Nadzorczej, Komitet Audytu bierze pod uwagę następujące wytyczne:
• spełnienie przez podmiot uprawniony do badania wymogów niezależności, określonych w art. 69-73 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
- zaproponowana przez podmiot uprawniony do badania cena usługi,
- dotychczasowe doświadczenie podmiotu w zakresie badań sprawozdań finansowych jednostkowych oraz skonsolidowanych,
- dotychczasowe doświadczenie podmiotu w zakresie badań sprawozdań finansowych spółek publicznych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym,
- reputacja podmiotu uprawnionego do przeprowadzania badań,
- możliwość przeprowadzenia badania w terminie dogodnym dla Spółki.
Za kontrolę oraz monitorowanie niezależności podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. odpowiada Komitet Audytu.
Maksymalny czas nieprzerwanego trwania zleceń badań ustawowych przeprowadzonych przez tę samą firmę audytorską lub firmę audytorską powiązaną z tą firmą audytorską lub jakiegokolwiek członka sieci działającej w państwach UE, do której należą te firmy audytorskie, nie może przekroczyć 5 lat.
"Polityka w zakresie świadczenia przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, przez podmioty powiązane z tą firmą audytorską oraz przez członka sieci firmy audytorskiej dozwolonych usług niebędących badaniem" zakłada możliwość korzystania przez spółki należące do Grupy Kapitałowej Sescom S.A. z usług dozwolonych przez wybraną firmę audytorską. Za usługi dozwolone rozumie się usługi niezabronione, wymienione w art. 136 ust. 2 Ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Firma audytorska przeprowadzająca ustawowe badania Sescom S.A. oraz spółek należących do jej Grupy Kapitałowej nie może świadczyć bezpośrednio ani pośrednio na ich rzecz żadnych zabronionych usług niebędących badaniem sprawozdań finansowych, wymienionych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 537/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek interesu publicznego.
Komitet Audytu Rady Nadzorczej Sescom S.A. udziela Zarządowi Spółki zgody na zlecenie świadczenia usługi dozwolonej firmie audytorskiej, podmiotowi z nią powiązanemu lub członkowi jego sieci.
Komitet Audytu udzielając zgody na zlecenie usług, wykonuje każdorazowo analizę zagrożeń i zabezpieczeń niezależności firmy audytorskiej, podmiotu z nią powiązanego lub członka jego sieci.
15. Wskazanie czy rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania spełniała obowiązujące warunki, a w przypadku, gdy wybór firmy audytorskiej nie dotyczył przedłużenia umowy na badanie sprawozdania finansowego – czy rekomendacja ta została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria
Rekomendacja dotycząca wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Sescom S.A. spełniała obowiązujące warunki i została sporządzona w następstwie zorganizowanej przez Emitenta procedury wyboru spełniającej obowiązujące kryteria.
16. Liczba odbytych posiedzeń Komitetu Audytu Sescom S.A. poświęconych wykonywaniu obowiązków komitetu audytu
W roku obrotowym 2017/2018 odbyły się 3 posiedzenia Komitetu Audytu Sescom S.A.
Oświadczenia Zarządu
Zarząd Sescom S.A. oświadcza, że według jego najlepszej wiedzy, roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe i roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2017/2018 oraz dane porównywalne zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Emitenta i jego Grupy Kapitałowej
_______________________ ____________________
_____________________ _____________________
_____________________ _____________________
Sławomir Halbryt Magdalena Budnik Prezes Zarządu Członek Zarządu
Członek Zarządu Członek Zarządu
Adam Kabat Sławomir Kądziela
Zarząd Sescom S.A. oświadcza, że roczne sprawozdanie z działalności Sescom S.A. i Grupy Kapitałowej Sescom S.A. za rok obrotowy 2017/2018 zawiera prawdziwy obraz rozwoju i osiągnięć oraz sytuacji, w tym opis podstawowych zagrożeń i ryzyka.
Prezes Zarządu Członek Zarządu
_______________________ ____________________ Sławomir Halbryt Magdalena Budnik
Członek Zarządu Członek Zarządu
Adam Kabat Sławomir Kądziela
Informacja Zarządu Sescom S.A. sporządzona na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej o dokonaniu wyboru firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego
Zarząd Sescom S.A. informuje, na podstawie oświadczenia Rady Nadzorczej Spółki, że wybór firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie rocznego sprawozdania finansowego oraz badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy 2017/2018 został dokonany zgodnie z przepisami, w tym dotyczącymi wyboru i procedury wyboru firmy audytorskiej. Dodatkowo Zarząd Spółki wskazuje, że
-
firma audytorska oraz członkowie zespołu wykonującego badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego Sescom S.A. oraz rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Sescom S.A. za rok obrotowy 2017/2018 spełniali warunki do sporządzenia bezstronnego i niezależnego sprawozdania z badania rocznego sprawozdania finansowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardami wykonywania zawodu i zasadami etyki zawodowej,
-
w Sescom S.A. oraz jej Grupie Kapitałowej przestrzegane są obowiązujące przepisy prawa związane z rotacją firmy audytorskiej i kluczowego biegłego rewidenta oraz obowiązkowymi okresami karencji,
-
Sescom S.A. posiada politykę w zakresie wyboru firmy audytorskiej oraz politykę w zakresie świadczenia na rzecz emitenta przez firmę audytorską, podmiot powiązany z firmą audytorską lub członka jego sieci dodatkowych usług niebędących badaniem, w tym usług warunkowo zwolnionych z zakazu świadczenia przez firmę audytorską.
Prezes Zarządu Członek Zarządu
_______________________ ____________________ Sławomir Halbryt Magdalena Budnik
Członek Zarządu Członek Zarządu
_____________________ _____________________ Adam Kabat Sławomir Kądziela
Oświadczenie Rady Nadzorczej Sescom S.A. dotyczące funkcjonowania Komitetu Audytu
Rada Nadzorcza Sescom S.A. oświadcza, że:
-
przestrzegane są przepisy dotyczące powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu, w tym dotyczące spełnienia przez jego członków kryteriów niezależności oraz wymagań odnośnie do posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa emitent oraz w zakresie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych,
-
Komitet Audytu Sescom S.A. wykonywał i wykonuje zadania komitetu audytu przewidziane w obowiązujących przepisach.
_______________________ ____________________
Krzysztof Pietkun Dariusz Wieczorek Przewodniczący Rady Nadzorczej
_____________________ _____________________ Adam Protasiuk Tomasz Matczuk
____________________ Wojciech Szabunio