AI assistant
Sescom S.A. — Interim / Quarterly Report 2021
Jun 30, 2021
5810_rns_2021-06-30_3f136258-a0de-4e2e-a928-ef8637784451.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Śródroczny skonsolidowany raport Grupy Kapitałowej Sescom S.A. za okres 6 miesięcy roku obrotowego 2020/2021 zakończony dnia 31 marca 2021 roku

Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy kapitałowej Sescom S.A. za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2021 roku
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Stan na | Stan na | ||
|---|---|---|---|
| AKTYWA | 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | ||
| AKTYWA TRWAŁE | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 8 572 891 | 9 049 521 | |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 3 097 461 | 3 627 314 | |
| Wartość firmy | 9 175 827 | 9 148 432 | |
| Wartości niematerialne, w tym: | 3 976 228 | 2 393 982 | |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | 1 560 297 | 721 827 | |
| Należności długoterminowe | 137 638 | 145 079 | |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 510 823 | 16 705 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 967 640 | 591 999 | |
| Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 308 491 | - | |
| Pozostałe aktywa | 5 754 | 338 658 | |
| Aktywa trwałe razem | 23 655 292 | 21 684 375 | |
| AKTYWA OBROTOWE | |||
| Zapasy | 2 310 944 | 4 636 856 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 30 594 425 | 28 436 586 | |
| Należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | 18 216 | 77 995 | |
| Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 217 348 | - | |
| Pozostałe aktywa | 1 066 760 | 935 964 | |
| Środki pieniężne | 16 695 970 | 17 512 122 | |
| Aktywa obrotowe razem | 50 903 664 | 51 599 523 | |
| AKTYWA RAZEM | 74 558 957 | 73 283 897 |
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| PASYWA | 31.03.2021 | 30.09.2020 |
| PLN | PLN | |
| KAPITAŁ WŁASNY | ||
| Kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 |
| Akcje własne | (1 355 757) | (1 355 757) |
| Pozostały kapitał rezerwowy | 1 031 656 | 889 848 |
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych | 435 296 | 134 895 |
| Zyski zatrzymane | 40 318 452 | 38 704 375 |
| Kapitał własny przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej razem |
46 534 806 | 44 478 522 |
| Kapitał własny przypisany udziałom niesprawującym kontroli | 889 313 | 751 721 |
| Razem kapitał własny | 47 424 119 | 45 230 243 |
| ZOBOWIĄZANIA | ||
| Zobowiązania długoterminowe | ||
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów | 4 179 642 | 4 624 228 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 556 382 | 177 170 |
| Inne rezerwy długoterminowe | 91 080 | 47 520 |
| Przychody przyszłych okresów | 216 983 | 39 437 |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 5 044 087 | 4 888 355 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 18 070 267 | 18 542 710 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów | 2 796 225 | 2 806 440 |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 219 217 | 507 881 |
| Przychody przyszłych okresów | 68 806 | - |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 936 236 | 1 308 268 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 22 090 750 | 23 165 300 |
| Zobowiązania razem | 27 134 837 | 28 053 655 |
| PASYWA RAZEM | 74 558 957 | 73 283 897 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | ||
|---|---|---|---|
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | ||
| PLN | PLN | ||
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 65 184 433 | 78 371 963 | |
| Koszt własny sprzedaży | 51 997 576 | 63 821 966 | |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 13 186 857 | 14 549 997 | |
| Koszty sprzedaży | 2 948 958 | 2 778 200 | |
| Koszty zarządu | 7 256 646 | 7 365 701 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 815 297 | 444 421 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 1 195 300 | 536 045 | |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 2 601 250 | 4 314 471 | |
| Przychody finansowe | 7 415 | 144 978 | |
| Koszty finansowe | 221 144 | 280 273 | |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych | (10 646) | (1 863) | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 2 376 875 | 4 177 312 | |
| Podatek dochodowy | (625 206) | (842 339) | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 751 669 | 3 334 974 | |
| Działalność zaniechana | |||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | |
| Zysk (strata) netto, z tego przypisany: | 1 751 669 | 3 334 974 | |
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 614 077 | 3 198 565 | |
| Udziałom niesprawującym kontroli | 137 592 | 136 409 | |
| Inne całkowite dochody przypisane akcjonariuszom jednostki dominującej: |
|||
| Różnice kursowe z przeliczenia jednostek działających za granicą | 435 296 | (55 492) | |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | - | - | |
| Całkowite dochody netto, z tego przypisane: | 2 186 965 | 3 279 482 | |
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 2 049 373 | 3 143 073 | |
| Udziałom niesprawującym kontroli | 137 592 | 136 409 | |
| Zysk (strata) na jedną akcję | |||
| (w zł/gr na jedną akcję) | |||
| Zwykły | 0,79 | 1,52 | |
| Rozwodniony | 0,79 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | |
| PLN | PLN | |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 2 376 875 | 4 177 312 |
| Korekty o pozycje: | ||
| Amortyzacja | 2 074 192 | 1 947 377 |
| Wynik na działalności inwestycyjnej | (153 051) | 10 550 |
| (Zysk) strata z tytułu różnic kursowych | 300 768 | 66 437 |
| Udział w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych | (494 118) | 3 167 |
| Koszty finansowe ujęte w wyniku | 120 337 | 163 114 |
| Inne korekty | 129 447 | - |
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
(2 045 194) | 2 352 696 |
| Zmiana stanu zapasów | 2 325 912 | 14 839 |
| Zmiana stanu pozostałych aktywów | 209 549 | 19 562 |
| Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
(1 082 238) | (1 481 218) |
| Zmiana stanu rezerw | (328 473) | (341 284) |
| Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów | 266 318 | (309 306) |
| Zapłacony podatek dochodowy | (839 571) | (1 167 662) |
| Korekty działalności operacyjnej razem | 483 878 | 1 278 272 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 860 753 | 5 455 584 |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ | ||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (2 003 935) | (562 698) |
| Płatności za aktywa finansowe | (261 557) | - |
| Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych | 225 805 | 97 740 |
| Odsetki otrzymane | - | 3 532 |
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (2 039 687) | (461 426) |
| PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ | ||
| Nabycie akcji własnych | - | (1 340 000) |
| Wpływ dotacji | -- - |
95 926 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | - - |
(320 832) |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego Odsetki zapłacone |
- (1 515 026) (122 192) |
(1 440 963) (171 139) |
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | (1 637 218) | (3 177 007) |
| Przepływy pieniężne netto | (816 152) | 1 817 152 |
|---|---|---|
| Środki pieniężne na początek okresu | 17 512 122 | 6 869 010 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 16 695 970 | 8 686 163 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy |
Akcje własne | Pozostałe kapitały rezerwowe |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Zyski zatrzymane | Udziały niekontrolujące |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 1 października 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) |
889 848 | 134 895 |
38 704 375 |
751 721 | 45 230 243 |
| Całkowite dochody ogółem: | - | - | - | |||||
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | 1 614 077 |
137 592 | 1 751 669 | ||
| Inne całkowite dochody netto | - | - | - | 300 400 | - | - | 300 400 | |
| Wycena programów motywacyjnych |
- | - | - | 141 807 | - | - | 141 807 | |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) |
1 031 656 | 435 296 | 40 318 452 |
889 313 | 47 424 119 |
| Stan na 1 października 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | - | 1 805 605 | 103 357 | 32 710 553 |
465 562 | 41 190 237 |
| Całkowite dochody ogółem: | - | - | - | |||||
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | 3 198 565 |
136 409 | 3 334 974 |
||
| Inne całkowite dochody netto | - | - | - | 65 517 | 65 517 | |||
| Przeznaczenie zysków na kapitał rezerwowy na nabycie akcji |
||||||||
| własnych | 600 000 | (600 000) |
- | 0 | ||||
| Wykup akcji własnych | - | - | (1 340 000) |
(1 500 000) |
1 500 000 | (1 340 000) |
||
| Stan na 31 marca 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 340 000) |
905 605 | 168 874 |
36 809 118 |
601 972 | 43 250 729 |
Informacja dodatkowa do śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
1 Informacje ogólne dotyczące Emitenta i jego Grupy Kapitałowej
Na dzień 31 marca 2021 Grupa Kapitałowa SESCOM S.A. (zwana dalej: "Grupą Kapitałową" lub "Grupą") składała się z jednostki dominującej oraz 9 jednostek zależnych konsolidowanych metodą pełną. Dodatkowo SESCOM S.A. posiada udziały w 3 jednostkach stowarzyszonych, a podmioty te konsolidowane są w sprawozdaniu metodą praw własności.
Jednostką dominującą Grupy jest SESCOM S.A. (zwana dalej: "SESCOM", "jednostką dominującą", "Spółką" lub "Emitentem").
Jednostki Grupy Kapitałowej SESCOM S.A. nie tworzą podatkowej grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
1.1 Jednostka dominująca
Dane jednostki dominującej SESCOM:
| Data utworzenia: | 14.08.2008 |
|---|---|
| Siedziba: | Polska |
| Nr KRS | 0000314588 |
| Przeważający przedmiot działalności: |
PKD 33.12 Z - naprawa i konserwacja maszyn. SESCOM specjalizuje się w zarządzaniu serwisem technicznym oraz świadczeniu usług serwisu klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania (HVAC), serwisu infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej oraz elektrycznego i budowlanego. |
Akcje SESCOM są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od dnia 20 marca 2018 roku, według klasyfikacji GPW w Warszawie.
1.2 Jednostki podlegające konsolidacji
Na dzień bilansowy 31 marca 2021 roku w skład Grupy Kapitałowej SESCOM wchodzą:
| Nazwa | Powiązanie | Działalność podstawowa |
|---|---|---|
| Sescom S.A. | Jednostka dominująca |
Zarządzanie Grupą Kapitałową, Centrum usług wspólnych: koordynacja serwisu technicznego, wsparcie techniczne, rozwój produktów i usług, księgowość i kontroling, marketing oraz PR. |
| Sescom Czech Republic s.r.o. |
Jednostka zależna |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Sescom Muszaki Szerviz kft |
Jednostka zależna |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Sescom GmbH | Jednostka zależna |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Sescom Technischer Support GmbH |
Jednostka zależna |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. * |
|---|---|---|
| Sescom LTD | Jednostka zależna |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. Monitorowanie rynku nowych technologii w branży retail, finansowej i telekomunikacyjnej; centrum prowadzenia działań związanych z rozwojem biznesowym Sescom. |
| SDC Sp. z o.o. | Jednostka zależna |
Prace badawcze i rozwojowe nad systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie efektywnością energetyczną. Spółka rozwija komercyjną wersję systemu monitoringu zużycia energii z wykorzystaniem platformy i mikroserwera SES Control®. |
| SESTORE Sp. z o.o. | Jednostka zależna |
Usługi remontów i remodelingu salonów handlowych i placówek handlowych - wraz z pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. |
| DT Sp. z o.o. | Jednostka zależna |
Sprzedaż, serwis i wynajem wózków widłowych, w tym: bieżące naprawy pojazdów, przygotowanie wózka pod odbiór UDT, konserwacja sprzętu w ramach przeglądów okresowych, renowacja wózka (regeneracja masztów, remonty silników i przekładni napędowych, malowanie wózka) |
| FIXFM Sp. z o. o. | Jednostka zależna |
Zaprojektowanie i doprowadzenie do fazy komercjalizacji platformy służącej do rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business. |
*Do dnia 18.04.2019 r. przedmiotem działalności Spółki było zarządzanie i świadczenie usług serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. W dniu 18.04.2019 r. Zarząd podjął uchwałę w sprawie przeniesienia działalności spółki do Sescom GmbH z siedzibą w Berlinie w ramach procesu reorganizacji prac spółek zależnych. Sescom Technischer Support GmbH na dzień sporządzenia sprawozdania zarządu nie prowadzi działalności operacyjnej.
Ponadto na dzień bilansowy 31.03.2021 roku Grupa posiadała inwestycje w jednostkach stowarzyszonych:
| Nazwa | Powiązanie | Działalność podstawowa |
|---|---|---|
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii SA (BCTT SA) |
Jednostka stowarzyszona |
Zarządzanie procesem komercjalizacji badań naukowych oraz transferu technologii pomiędzy nauką i biznesem oraz pomiędzy przedsiębiorstwami. |
| SANASENS Sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona |
Projektowanie i dostarczanie rozwiązań predictive maintenance opartych na sztucznej inteligencji |
| Bankilo Spółka Akcyjna | Jednostka stowarzyszona |
Rozwój platformy informatycznej oferującej wirtualny przepływ energii z miejsca jej wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia |
Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy kapitałowej nie jest ograniczony. Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek podporządkowanych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe Spółki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
1.3 Zarząd i Rada Nadzorcza
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i nadzorujących Spółki dominującej jest następujący:
Zarząd:
| Sławomir Halbryt | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Adam Kabat | - | Członek Zarządu |
| Sławomir Kądziela | - | Członek Zarządu |
| Magdalena Budnik | - | Członek Zarządu |
Rada Nadzorcza:
| Krzysztof Pietkun | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Tomasz Matczuk | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Adam Protasiuk | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Wojciech Szabunio | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Dariusz Wieczorek | - | Członek Rady Nadzorczej |
Według stanu na dzień 31 marca 2021 roku struktura akcjonariatu Spółki przedstawiała się następująca:
| Akcjonariusz / udziałowiec | Liczba akcji / udziałów |
% kapitału podstawowego |
% ogólnej liczby głosów |
|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 1 056 690 | 50,32% | 63,39% |
| - bezpośrednio | 1 005 875 | 47,90% | 61,61% |
| - pośrednio (akcje własne Sescom S.A.) | 50 815 | 2,42% | 1,78% |
| Negril 3 Sp. z o.o. | 437 000 | 20,81% | 15,33% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 5,58% |
| Pozostali | 205 627 | 9,79% | 7,21% |
| Razem | 2 100 000 | 100% | 100% |
Zmiany w składzie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Sescom SA w okresie od 1 października 2020 roku do 31 marca 2021 roku:
W okresie od 1 października 2020 do 31 marca 2021 roku nie było zmian w składzie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Grupy.
Pomiędzy dniem kończącym okres sprawozdawczy a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego skład Zarządu oraz skład Rady Nadzorczej nie uległy zmianie.
1.4 Czas trwania działalności
Czas trwania działalności jednostki dominującej oraz poszczególnych podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
1.5 Zmiany w strukturze organizacyjnej
W okresie 6 miesięcy zakończonym 31.03.2021 roku nie miały miejsca żadne zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej.
2 Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
2.1 Podstawa sporządzenia
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w wersji skróconej, zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" (MSR 34).
Nie obejmuje ono wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z rocznym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym sporządzonym na dzień 30 września 2020 roku.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości. W opinii Zarządu nie istnieją czynniki ani okoliczności mogące w sposób istotny zagrozić kontynuacji działalności przez spółki Grupy.
Grupa prezentuje podział kosztów ujętych w zysku lub stracie w wariancie kalkulacyjnym a dodatkowe informacje o kosztach w układzie porównawczym ujawnia w informacji dodatkowej. Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.
W niniejszym sprawozdaniu wprowadzone zostały w nazewnictwie i agregacji niektórych pozycji sprawozdania w celu poprawy jego czytelności oraz użyteczności. Powyższe zmiany zostały dokonane zgodnie z MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych".
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone i zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 30 czerwca 2021 roku.
2.2 Oświadczenie o zgodności z MSSF
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz ze związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, obowiązującymi na dzień niniejszego sprawozdania finansowego. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych zostały przekształcone i sporządzone na potrzeby przygotowania sprawozdania skonsolidowanego według zasad MSSF, zgodnych z zasadami zastosowanymi przez jednostkę dominującą.
2.3 Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą pomiaru Jednostki Dominującej i innych spółek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski (PLN). Waluty funkcjonalne pozostałych jednostek są wykazane w poniższej tabeli.
| Jednostka zależna | waluta funkcjonalna |
|---|---|
| Sescom Czech Republic s.r.o. | CZ |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | HU |
| Sescom GmbH | EUR |
| Sestore Sp. z o.o. | PLN |
| SDC Sp. z o.o. | PLN |
| DT Sp. z o.o. | PLN |
| Sescom Technischer Support GmbH | EUR |
| Sescom Ltd. | GBP |
| FIXFM Sp. z o.o. | PLN |
Dane w sprawozdaniach finansowych jednostek zagranicznych wchodzących w skład Grupy Kapitałowej SESCOM zostały sporządzone w lokalnych walutach krajowych i następnie przeliczone na PLN z uwzględnieniem czterech miejsc po przecinku. Dane w sprawozdaniu skonsolidowanym zostały zaprezentowane w pełnych złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach wskazano inaczej. Zastosowanie pełnych złotych w sprawozdaniu skonsolidowanym może spowodować wystąpienie drobnych niezgodności w sumach na poziomie od jednej do kilku jednostek w wyniku zastosowanych zaokrągleń.
2.4 Korekty błędów poprzednich okresów
Nie wystąpiły.
2.5 Szacunki i profesjonalny osąd
Profesjonalny osąd w rachunkowości
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami, dokonane przez Zarząd w procesie stosowania zasad rachunkowości Grupy i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
Niepewność szacunków
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym.
Utrata wartości firmy
Stwierdzenie, czy wartość firmy uległa obniżeniu, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich jednostek generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. Chcąc obliczyć wartość użytkową, Zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowych aktywów trwałych
Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. W roku objętym sprawozdaniem finansowym ani w roku poprzedzającym nie stwierdzono konieczności zmian tych okresów.
Odpis aktualizujący wartości należności
Grupa dokonuje okresowego (przynajmniej raz do roku na dzień bilansowy) oszacowania prawidłowości ustalenia odpisów aktualizujących dotyczących należności. Szacunki te oparte są głównie na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników wpływających na możliwość windykacji tych należności.
Odpis aktualizujący wartości zapasów
Grupa dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Wszystkie zapasy podlegają na dzień bilansowy weryfikacji obejmującej termin i przesłanki zakupu, przyczynę zalegania oraz możliwości ich zużycia w przyszłości. Wszystkie pozycje, przy których brak jest perspektyw zużycia lub sprzedaży w okresie dłuższym niż rok objęte są 100% odpisem aktualizującym. Odpisanie wartości zapasów odbywa się na zasadzie odpisów indywidualnych.
3 Przyjęte zasady rachunkowości
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu ostatniego rocznego sprawozdania finansowego Grupy.
3.1 Wpływ nowych standardów na sprawozdanie Grupy Kapitałowej
Następujące zmiany do standardów przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w roku 2020:
- Zmiany w zakresie referencji do Założeń koncepcyjnych zawartych w MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później
- Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć definicja terminu przedsięwzięcie obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 r. lub później oraz w odniesieniu do nabycia aktywów, które nastąpiło w dniu rozpoczęcia w/w okresu rocznego lub później
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – definicja terminu istotny obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później
- Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena oraz MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji – reforma IBOR obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później
- Zmiany do MSSF 16 Leasing uproszczenie dotyczące zmian wynikających z umów leasingu w związku z COVID-19 obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku lub później.
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR, ale jeszcze nie zatwierdzone przez UE:
- Zmiany do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe odroczenie zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena oraz MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji, MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe oraz MSSF 16 Leasing – reforma IBOR obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe wyjaśnienia na temat kosztów ujmowanych w analizie oraz czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- Roczny program poprawek 2018-2020 poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 41 Rolnictwo oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 Leasing
obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe oraz zmiany do MSSF 17 obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.
3.2 Przekształcenie danych porównawczych
W roku obrotowym 2020/2021 Grupa zmieniła prezentację nakładów na prace rozwojowe. Zgodnie z regulacjami MSR 38 nakłady ponoszone we własnym zakresie na prace rozwojowe odnoszone są obecnie na "wartości niematerialne w toku wytwarzania" pod warunkiem udowodnienia:
- możliwość technicznego ukończenia danego składnika wartości niematerialnych i prawnych tak by nadawał się do użytkowania bądź można by go przeznaczyć do sprzedaży,
- sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
- dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów,
- sposób wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt
W poprzednim roku obrotowym prace rozwojowe o wartości 721 827 zł były zaprezentowane w pozycji "pozostałe aktywa". W związku ze zmianą prezentacji z tej pozycji do pozycji "wartości niematerialne" w bieżącym okresie, dane porównawcze na dzień 30.09.2020 roku zostały przekształcone.
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej – dane przekształcone:
| Stan na dzień 30.09.2020 (zbadane) |
korekta | Stan na dzień 30.09.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | |||
| Wartości niematerialne, w tym: | 1 672 155 | 721 827 | 2 393 982 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | - | 721 827 | 721 827 |
| Aktywa trwałe razem | 20 962 548 | 721 827 | 21 684 375 |
| AKTYWA OBROTOWE | |||
| Pozostałe aktywa | 1 657 791 | (721 827) | 935 964 |
| Aktywa obrotowe razem | 52 321 350 | (721 827) | 51 599 523 |
| AKTYWA RAZEM | 73 283 897 | 0 | 73 283 897 |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych – dane przekształcone:
| 01.10.2019 31.03.2020 (opublikowane) |
korekta | 01.10.2019 31.03.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| Przepływy z działalności operacyjnej | |||
| Zmiana stanu pozostałych aktywów | (120 397) | 139 959 | 19 562 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 5 315 625 | 139 959 | 5 455 584 |
| Przepływy z działalności inwestycyjnej | |||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (422 739) | (139 959) | (562 698) |
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (321 467) | (139 959) | (461 426) |
3.3 Istotne zasady (polityka) rachunkowości
Stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o Rachunkowości (tj. Dz.U. 2019 poz. 351 z późniejszymi zmianami), została ustalona poniżej opisana polityka rachunkowości. Stanowi ona opis przyjętych i stosowanych przez Grupę zasad prowadzenia rachunkowości. Zasady te oparte są na MSSF.
3.3.1 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe Grupy są wyceniane w cenie nabycia, koszcie wytworzenia lub wartości przeszacowanej pomniejszonych o umorzenie oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.
Koszty poniesione po wprowadzeniu składnika rzeczowych aktywów trwałych do użytkowania, jak koszty napraw, przeglądów, opłaty eksploatacyjne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Jeżeli możliwe jednakże jest wykazanie, że koszty te spowodowały zwiększenie oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych ponad korzyści przyjmowane pierwotnie, w takim przypadku zwiększają one wartość początkową tego składnika. W przypadku rzeczowych aktywów trwałych zakupionych w walucie obcej, różnice kursowe nie powiększają wartości początkowej.
Posiadane przez Grupę rzeczowe aktywa trwałe są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności lub przez krótszy z dwóch okresów: ekonomicznej użyteczności lub prawa do używania, który kształtuje się następująco:
- Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej 10 lat
- Urządzenia techniczne i maszyny od 3 do 10 lat
- Środki transportu 3 i 5 lat
- Inne od 3 do 5 lat
Amortyzację ujmuje się w taki sposób, aby dokonać odpisu kosztu lub wyceny składnika aktywów (innych niż grunty oraz rzeczowe aktywa trwałe w budowie) do wartości rezydualnej przy użyciu metody liniowej. Szacowane okresy użytkowania, wartości rezydualne oraz metody amortyzacji są weryfikowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego (z prospektywnym zastosowaniem wszelkich zmian w szacunkach).
Aktywa utrzymywane na podstawie umowy leasingu finansowego amortyzuje się przez okres ich przewidywanego użytkowania ekonomicznego na takich samych zasadach jak aktywa własne. W sytuacji, gdy nie ma wystarczającej pewności, że własność zostanie przeniesiona na koniec okresu leasingu, aktywa są amortyzowane przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Składnik rzeczowych aktywów trwałych usuwa się z bilansu na moment zbycia lub gdy oczekuje się, iż nie uzyska się korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów.
Wszelkie zyski lub straty wynikające ze zbycia lub wycofania z użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w wyniku okresu, w którym dane składniki aktywów zostały usunięte z bilansu (obliczone jako różnica między wpływem ze sprzedaży a wartością bilansową tego składnika).
Nabyte rzeczowe aktywa trwałe o niezdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się w koszcie historycznym pomniejszonym o skumulowaną utratę wartości.
3.3.2 Aktywa niematerialne
Nabyte aktywa niematerialne
Nabyte aktywa niematerialne o zdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się po koszcie pomniejszonym o umorzenie i skumulowaną utratę wartości. Amortyzację ujmuje się liniowo w szacowanym okresie ekonomicznej użyteczności. Oszacowany okres ekonomicznej użyteczności i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego, a skutki zmian szacunków rozlicza się prospektywnie. Nabyte aktywa niematerialne o niezdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się w koszcie historycznym pomniejszonym o skumulowaną utratę wartości.
Wytworzone we własnym zakresie aktywa niematerialne - koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie ich poniesienia. Aktywa niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jedynie po spełnieniu następujących warunków:
- z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika aktywów niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
- istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
- znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Wartość początkową aktywów niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie stanowi suma wydatków poniesionych od dnia, gdy składnik aktywów niematerialnych po raz pierwszy spełnia kryteria ujmowania ich w bilansie (patrz powyżej).
W przypadku, gdy nie można ująć w sprawozdaniu z sytuacji finansowej kosztów prac rozwojowych wytworzonych we własnym zakresie, koszty te są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
Aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie po początkowym ujęciu są wykazywane według kosztu wytworzenia pomniejszonego o umorzenie i łączne odpisy z tytułu utraty wartości, na takiej samej zasadzie jak nabyte aktywa niematerialne.
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych niematerialnych oprócz wartości firmy
Na dzień kończący okres sprawozdawczy Grupa dokonuje przeglądu wartości posiadanego rzeczowego majątku trwałego i aktywów niematerialnych ujmowanych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu wartości składnika aktywów do poziomu jego wartości odzyskiwalnej. W sytuacji, gdy nie jest możliwe oszacowanie wartości odzyskiwalnej składnika aktywów, przeprowadza się analizę wartości odzyskiwalnej dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Grupy alokowane są do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup ośrodków generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.
W przypadku aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz jeszcze nieprzyjętych do użytkowania, test utraty wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo wtedy, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.
Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub ośrodka generującego przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub jednostki pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła. Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub ośrodka generującego przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów / ośrodka generującego przepływy pieniężne. Odwrócenie odpisu (straty) z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
3.3.3 Wartość firmy
Wartość firmy wynikającą z przejęcia innego podmiotu ujmuje się po koszcie ustalonym na dzień przejęcia tego podmiotu, pomniejszonym o kwotę utraty wartości.
Dla celów testu na utratę wartości wartość firmy alokuje się do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne (lub do grup takich ośrodków), które mają odnieść korzyści z synergii będących skutkiem połączenia jednostek gospodarczych.
Ośrodek generujący przepływy pieniężne, do którego alokuje się wartość firmy jest testowany na utratę wartości na dzień sprawozdawczy lub częściej, jeżeli występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości. Jeżeli wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jego wartości bilansowej, odpis z tytułu utraty wartości alokuje się tak, by w pierwszej kolejności zredukować kwotę bilansową wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a pozostałą część alokuje się na inne składniki aktywów tego ośrodka, proporcjonalnie do wartości bilansowej każdego z nich. Odpis z tytułu utraty wartości firmy ujmuje się bezpośrednio w wynik okresu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Odpisów z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnych okresach. W chwili zbycia ośrodka generującego przepływy pieniężne przypisana do niego wartość firmy jest uwzględniana w obliczeniu zysku lub straty ze zbycia.
3.3.4 Inwestycje w spółkach stowarzyszonych
Jednostka stowarzyszona to taki podmiot, na który Grupa może znacząco wpływać, i który nie jest ani jednostką zależną, ani wspólnym przedsięwzięciem. Znaczący wpływ oznacza możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej w danej jednostce, niestanowiący jednak kontroli ani współkontroli.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmuje się metodą praw własności, z wyjątkiem inwestycji sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, rozliczonych zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana". Zgodnie z metodą praw własności inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmuje się początkowo w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie historycznym, a następnie uwzględnia w części wyniku przypadającego na Grupę lub w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej. Jeżeli udział Grupy w stratach jednostki stowarzyszonej przekracza wartość jej udziałów w tej jednostce (obejmującą udziały długoterminowe, stanowiące zasadniczo część wartości netto inwestycji w podmiocie), Grupa przestaje ujmować swoje udziały w dalszych stratach jednostki stowarzyszonej. Dalsze straty ujmuje się tylko do wysokości prawnych lub zwyczajowych zobowiązań Grupy albo płatności dokonanych w imieniu jednostki stowarzyszonej.
Nadwyżka kosztów przejęcia nad udziałem Grupy w wartości netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki stowarzyszonej ujętych na dzień przejęcia rozpoznawana jest jako wartość firmy, stanowiąca element wartości bilansowej inwestycji. Nadwyżka udziału Grupy w wartości netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych nad kosztami przejęcia po ponownej weryfikacji ujmowana jest bezpośrednio w wynik okresu.
Wymogi MSSF 9 stosuje się do sprawdzenia, czy Grupa powinna ująć odpis z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkę stowarzyszoną. W razie konieczności wartość bilansowa inwestycji (z uwzględnieniem wartości firmy) testowana jest na utratę wartości zgodnie z MSR 36 "Utrata wartości aktywów" tak, jak gdyby był to pojedynczy składnik aktywów, przez porównanie jej wartości odzyskiwalnej (wyższej z dwóch kwot: wartości użytkowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży) z wartością bilansową. Odpisy z tytułu utraty wartości uwzględnia się w wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie odpisu ujmuje się zgodnie z MSR 36 w kwocie odpowiadającej wzrostowi wartości odzyskiwalnej inwestycji.
Po zbyciu jednostki stowarzyszonej, którego skutkiem jest utrata przez Grupę znaczącego wpływu na tę jednostkę, pozostałe udziały wycenia się w wartości godziwej na ten dzień, a wartość tę traktuje jako wartość godziwą w chwili początkowego ujęcia składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9. Różnicę między pierwotną wartością bilansową jednostki stowarzyszonej przypisywaną do pozostałych udziałów oraz wartością godziwą tych udziałów uwzględnia się przy określaniu wysokości zysku lub straty z tytułu zbycia jednostki zależnej. Ponadto Grupa rozlicza wszystkie kwoty uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach w odniesieniu do jednostki stowarzyszonej tak samo, jak rozliczałaby je w przypadku zbycia odpowiednich składników aktywów i zobowiązań przez tę jednostkę. Wobec tego, jeżeli zysk lub strata uprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach zostaną przeniesione na wynik finansowy w chwili zbycia odpowiednich składników aktywów i zobowiązań, Grupa przeklasyfikowuje ten zysk lub stratę z kapitału własnego na wynik (w formie korekty reklasyfikacyjnej) w chwili utraty znaczącego wpływu na tę jednostkę stowarzyszoną.
3.3.5 Leasing
Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.
Grupa ujmuje składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia leasingu. W dacie rozpoczęcia Grupa wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania według kosztu.
Po dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania stosując model kosztu. W celu zastosowania modelu kosztu leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania według kosztu:
- pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości; oraz
- skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu nieskutkującej koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.
Profesjonalny osąd Grupa stosuje w odniesieniu do:
- ustalenia okresu leasingu,
- oceny czy umowa zawiera komponenty leasingowe i nie leasingowe.
Grupa stosuje praktyczne rozwiązanie w odniesieniu do umów leasingu krótkoterminowego, które charakteryzują się maksymalnym możliwym okresem trwania umów, włączając opcje ich odnowienia, o długości do 12 miesięcy.
Uproszczenia dotyczące tych umów polegają na rozliczaniu opłat leasingowych jako kosztów:
- metodą liniową, przez okres trwania umowy leasingu lub
- inną systematyczną metodą, jeżeli lepiej odzwierciedla ona sposób rozłożenia w czasie korzyści czerpanych przez korzystającego.
Grupa nie stosuje ogólnych zasad ujmowania, wyceny i prezentacji zawartych w MSSF 16 do umów leasingu, których przedmiot ma niską wartość, tj. 5.000 USD przeliczone po kursie z dnia pierwszego zastosowania.
3.3.6 Zapasy
Zapasy wyceniane są według niższej z wartości: kosztu (ceny nabycia lub kosztu wytworzenia) lub wartości możliwej do uzyskania (ceny sprzedaży netto). Wycena rozchodu zapasów dokonywana jest metodą średniej ważonej. Wartość możliwą do uzyskania stanowi szacunkowa cena sprzedaży zapasów pomniejszona o wszelkie szacowane koszty dokończenia produkcji/wykonania usługi i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Grupa dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Materiały z reguły są zużywane na bieżąco. Grupa tworzy odpisy aktualizujące na nierotujące zapasy.
3.3.7 Waluty obce
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna (waluty obce) wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień poprzedzający dzień transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu średniego kursu NBP obowiązującego na ten dzień. Niepieniężne pozycje wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.
Różnice kursowe powstałe na pozycjach pieniężnych ujmuje się w wynik okresu, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania gospodarczego, które włącza się do kosztów wytworzenia tych aktywów i traktuje jako korekty kosztów odsetkowych kredytów w walutach obcych.
Na dzień kończący okres sprawozdawczy pozycje sprawozdań z sytuacji finansowej zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę polską po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień kończący okres sprawozdawczy, tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty sprawozdań zagranicznych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Sprawozdania z całkowitych dochodów zależnych jednostek zagranicznych przeliczane są po kursie średnim wymiany za dany okres sprawozdawczy, stanowiącym średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący każdy miesiąc roku obrotowego. Różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia sprawozdania finansowego każdej jednostki zagranicznej są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego aż do momentu zbycia danej jednostki zagranicznej.
3.3.8 Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przeznaczonych bezpośrednio na finansowanie nabycia lub wytworzenia składników majątku, pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio na wynik w okresie, w którym zostały poniesione.
3.3.9 Dotacje rządowe i z innego źródła (fundusze UE)
Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje.
Dotacje ujmuje się w wynik systematycznie, za każdy okres, w którym Grupa ujmuje wydatki jako koszty, których kompensatę ma stanowić dotacja. W szczególności dotacje, których podstawowym warunkiem udzielenia jest zakup, budowa lub inny rodzaj nabycia aktywów trwałych, ujmuje się jako odroczone przychody w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i odnosi się na wynik systematycznie w uzasadnionych kwotach przez okres ekonomicznej użyteczności związanych z nimi aktywów.
Dotacje należne jako kompensata już poniesionych kosztów lub strat lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Spółki bez ponoszenia w przyszłości związanych z tym kosztów ujmuje się w wyniku w okresie, kiedy stają się wymagalne.
Korzyści wynikające z otrzymania pożyczki rządowej poniżej oprocentowania rynkowego, traktowane są jako dotacje i mierzone są jako różnica pomiędzy wartością otrzymanej pożyczki i wartością godziwą pożyczki ustaloną z zastosowaniem odpowiedniej rynkowej stopy procentowej.
3.3.10 Koszty świadczeń pracowniczych
Ze względu na kryterium istotności Grupa stosuje uproszczenie i tworzy rezerwy na świadczenia pracownicze tylko na niewykorzystane urlopy pracownicze. Grupa nie tworzy rezerw na inne świadczenia pracownicze w związku z wypłatą świadczeń zgodnie z zapisami kodeksu pracy. Grupa w swoich regulaminach nie ma innych zapisów dotyczących świadczeń pracowniczych niż kodeksowe.
Nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy.
3.3.11 Aktywa i zobowiązania finansowe
Aktywa finansowe
Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu (WWZK);
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD);
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (WPWF).
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne jedynie wówczas, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami.
Grupa dokonuje oceny modelu zarządzania dłużnymi aktywami finansowymi (w tym należności handlowych) według trzech możliwych kryteriów:
- utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych,
- utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych i sprzedaży,
- model inny niż powyższe (efektywnie oznaczający aktywa w celu zbycia).
Wycena na moment początkowego ujęcia
Na moment początkowego ujęcia, Grupa wycenia składnik aktywów finansowych według wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu składnika aktywów finansowych, w przypadku składnika aktywów finansowych, który nie wycenia w wartości godziwej przez wynik finansowy. Koszty transakcji dotyczących aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy są ujmowane w wyniku finansowym.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe ujmuje się, gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu. Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły lub zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu (WWZK)
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek ("SPPI"), są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji przychody z tytułu odsetek w wyniku finansowym. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w rozdziale 3.13
W szczególności, w tej kategorii Grupa klasyfikuje:
- należności handlowe poza portfelem należności podlegających faktoringowi w ramach przyznanego Spółce limitu,
- pożyczki, które spełniają test klasyfikacyjny SPPI i które zgodnie z modelem biznesowym są wykazywane jako "utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych",
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
- lokaty, depozyty zabezpieczające, należności inwestycyjne i inne należności.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu kwalifikowane są jako aktywa długoterminowe, jeżeli ich zapadalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD)
Instrumenty dłużne, z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych i w celu sprzedaży, wyceniane są według wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane przez inne całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym.
W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/(straty). Przychody z tytułu odsetek od takich aktywów finansowych wylicza się metodą efektywnej stopy procentowej i ujmuje w pozycji "przychody z tytułu odsetek". Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses "ECL") ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości dotyczącej utraty wartości aktywów finansowych i prezentuje w pozycji: Odpis na oczekiwane straty kredytowe.
Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy (WPWF)
Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
W szczególności Grupa zalicza do kategorii wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy instrumenty dłużne - pożyczki, które nie spełniają testu SPPI (tj. przepływy pieniężne z tych pożyczek nie stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek).
Wartość godziwą należności handlowych podlegających faktoringowi w ramach dostępnego na dzień kończący okres sprawozdawczy limitu, ustala się w oparciu o warunki umowy faktoringowej zawartej z faktorem.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji "Zyski/(straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych" w okresie, w którym wystąpiły. Zyski/(straty) z wyceny do wartości godziwej zawierają wynikające z umowy otrzymane odsetki od instrumentów finansowych zaliczonych do tej kategorii.
Do instrumentów wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się instrumenty pochodne, jednak na dzień kończący okres sprawozdawczy Grupa nie posiadała takich instrumentów.
Instrumenty kapitałowe wyceniane do wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD)
Udziały w kapitale innych jednostek obejmują instrumenty kapitałowe innych jednostek, które nie dają kontroli, współkontroli ani znaczącego wpływu na te jednostki.
Udziały w innych jednostkach są początkowo ujmowane w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne. W późniejszych okresach są one ujmowane w wartości godziwej. Dla wszystkich posiadanych inwestycji Grupa wybrała opcję prezentowania zysków i strat z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów kapitałowych w innych całkowitych dochodach, ponieważ udziały te nie są utrzymywane w celach uzyskiwania krótkoterminowych zwrotów.
W przypadku dokonania takiego wyboru, zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej nie podlegają późniejszej reklasyfikacji do wyniku finansowego w momencie zaprzestania ujmowania inwestycji. Odpisy z tytułu utraty wartości (i odwrócenie odpisów) w odniesieniu do inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody nie są prezentowane osobno od innych zmian wartości godziwej.
Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym w momencie ustanowienia prawa Grupy do otrzymania płatności.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne, a następnie według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Do instrumentów wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się instrumenty pochodne, których Grupa nie posiadała na dzień 31 marca 2021 roku, ani na dzień 30 września 2020 roku.
Grupa jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje przede wszystkim zobowiązania handlowe, zobowiązania inwestycyjne oraz pozostałe zobowiązania, kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych. Zobowiązania te wykazywane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach: Kredyty, pożyczki, obligacje oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, Pozostałe zobowiązania i rezerwy.
Zobowiązania finansowe wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych zobowiązań oraz przeliczenia według kursów obowiązujących na dzień bilansowy ujmuje się w wyniku finansowym, o ile nie odracza się ich w innych całkowitych dochodach, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych.
W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
3.3.12 Utrata wartości aktywów finansowych
Grupa na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses – "ECL") związanych z instrumentami wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i w wartości godziwej przez inne całkowite dochody niezależnie od wystąpienia przesłanek utraty wartości. Grupa stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości:
- model ogólny (podstawowy),
- model uproszczony.
W odniesieniu do krótkoterminowych należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje analizę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.
Na potrzeby ustalenia oczekiwanych strat kredytowych należności grupuje się na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. W celu określenia ogólnego współczynnika braku realizacji płatności przeprowadza się analizę nieściągalności za ostatnie 3 lata. Przyjmuje się do analizy dane z następujących przedziałów:
- do 30 dni;
- od 31 do 90 dni;
- od 91 do 120 dni;
- powyżej 120 dni.
W celu określenia wskaźnika nieściągalności dla danego przedziału wiekowania, saldo należności spisanych porównuje się z saldem należności niespłaconych. Na podstawie przeszłych doświadczeń uwzględnia się wpływ potencjalnych czynników przyszłych na kwotę strat kredytowych.
Odpis z tytułu utraty wartości szacuje się uwzględniając wskaźniki nieściągalności skorygowane o wpływ czynników przyszłych oraz wysokość salda należności niespłaconych na dzień bilansowy dla każdego przedziału analizy wiekowej. Należności indywidualnie istotne należy testować indywidulanie.
Należności wewnątrzgrupowe mają inne ryzyko kredytowe niż należności od stron trzecich ze względu na istniejące powiązanie i istnienie kontroli. W przypadku trudności finansowych Grupa zwykle wspiera swoją spółkę zależną, w związku z czym słabe wyniki finansowe i sytuacja finansowa powiązanego podmiotu niekoniecznie muszą oznaczać zwiększone ryzyko kredytowe. W takim przypadku Grupa opiera szacunek utraty wartości na analizie indywidualnej. W innych przypadkach, gdy ilość pozycji jest znacząca, mogą one tworzyć oddzielny portfel należności wewnątrzgrupowych z zastosowaniem analizy portfelowej.
Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych innych niż należności handlowe:
- Stopień 1 salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);
- Stopień 2 obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa;
- Stopień 3 obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.
W przypadku należności handlowych Grupa przyjmuje, że analiza sprowadza się do określenia Stopnia 2 lub Stopnia 3 w przyjętym modelu utraty wartości:
- Stopień 2 obejmuje należności handlowe, do których zastosowano podejście uproszczone do oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności, za wyjątkiem należności handlowych zaliczonych do Stopnia 3;
- Stopień 3 obejmuje należności handlowe przeterminowane o ponad 180 lub zidentyfikowane indywidualnie jako nieobsługiwane.
W zakresie w jakim zgodnie z podejściem ogólnym konieczna jest ocena czy nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego, Grupa uwzględnia następujące przesłanki przy dokonaniu tej oceny:
- przeterminowanie co najmniej 30 dni;
- nastąpiły zmiany legislacyjne, technologiczne lub makroekonomiczne, które mają znaczący negatywny wpływ na dłużnika;
- pojawiły się informacje o znaczącym niekorzystnym zdarzeniu dotyczącym pożyczki lub innej pożyczki tego samego dłużnika od innego pożyczkodawcy, np. wypowiedzenie umowy pożyczki, naruszenie jej warunków czy renegocjacja warunków ze względu na trudności finansowe itp.;
- dłużnik stracił znaczącego klienta lub dostawcę albo doświadczył innych niekorzystnych zmian na swoim rynku.
Grupa prowadzi systematyczny monitoring należności, a dotychczasowy cykl płatności pozwala na regulowanie wszystkich zobowiązań i utrzymywanie wysokiej płynności. Ze względu na niską istotność wyników analizy wiekowania i szacunków odpisów według zastosowanego modelu szacowanych strat Grupa odstąpiła od ujmowania tych szacunkowych, prawdopodobnych strat (odpisów) w sprawozdaniu finansowym za okres zakończony 30 września 2020 roku.
Aktywa finansowe są spisywane, w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać
odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy składnik aktywów jest przeterminowany co najmniej 120 dni.
3.3.13 Rozliczenia międzyokresowe bierne
Rozliczenia międzyokresowe bierne, jako szczególny rodzaj rezerw, tworzone są w przypadku, kiedy na Grupie ciąży istniejący obowiązek, prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania.
Ujmowana kwota w biernych rozliczeniach międzyokresowych odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rozliczeń międzyokresowych biernych metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów (w przypadku gdy wpływ pieniądza w czasie jest istotny).
3.3.14 Gwarancje
Rezerwy na oczekiwane koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży usług zgodnie z najlepszym szacunkiem zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji.
3.3.15 Ujmowanie przychodów
Przychody ujmowane są w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne pomniejszenia, w tym podatek od towarów i usług VAT oraz inne podatki związane ze sprzedażą, za wyjątkiem podatku akcyzowego.
Zgodnie z MSSF 15 podstawowym kryterium ujęcia przychodów jest wypełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia, co ma miejsce w momencie uzyskania przez nabywcę kontroli nad dobrami lub usługami. Transfer towarów lub usług na rzecz klienta ujmowany jest w wysokości wynagrodzenia, którego Grupa spodziewa się w zamian za te towary lub usługi. MSSF 15 (§ 31 i n.) wskazuje konieczność oszacowania i ujęcia przychodów w momencie przekazania kontroli nad dobrem lub usługą w wysokości, która z dużym prawdopodobieństwem nie będzie ulegała znaczącemu odwróceniu.
3.3.16 Sprzedaż towarów
Przychody ze sprzedaży towarów ujmowane są w momencie, kiedy towary zostały dostarczone a wszelkie prawa do tego towaru zostały przekazane oraz po spełnieniu wszystkich następujących warunków:
- przeniesienia przez Grupę na nabywcę znaczącego ryzyka i korzyści wynikających z prawa własności towarów;
- scedowania przez Grupę funkcji kierowniczych w stopniu związanym na ogół z prawem własności oraz efektywnej kontroli nad sprzedanymi towarami;
- możliwości dokonania wiarygodnej wyceny kwoty przychodów;
- wystąpienia prawdopodobieństwa, że jednostka otrzyma korzyści ekonomiczne związane z transakcją; oraz
- możliwości wiarygodnej wyceny kosztów poniesionych lub przewidywanych w związku z transakcją.
3.3.17 Świadczenie usług
Przychody z tytułu umowy świadczenia usług ujmuje się poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji umowy. Stopień zaawansowania realizacji umowy określa się w oparciu o działania i nakłady poniesione przy spełnianiu zobowiązania do wykonania świadczenia (na przykład przepracowane roboczogodziny, zużyte zasoby, poniesione koszty bezpośrednie) w stosunku do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do wypełnienia zobowiązania do wykonania całego świadczenia.
3.3.18 Przychody z tytułu odsetek i dywidend
Przychód z dywidend ujmowany jest w chwili ustanowienia prawa udziałowca do jej otrzymania (pod warunkiem, że zachodzi prawdopodobieństwo uzyskania przez Grupę korzyści ekonomicznych oraz że da się wiarygodnie wycenić wysokość przychodu).
Dochód odsetkowy ze składnika aktywów finansowych ujmuje się, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo uzyskania przez Grupę korzyści ekonomicznych, a kwotę dochodu da się wiarygodnie wycenić. Dochód odsetkowy rozlicza się w czasie w odniesieniu do nierozliczonej kwoty kapitału i przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne prognozowane na okres ekonomicznej użyteczności składnika aktywów finansowych do kwoty wartości bilansowej tego składnika aktywów w momencie początkowego ujęcia.
3.3.19 Umowy o usługę długoterminową
Jeżeli można wiarygodnie oszacować wynik umowy o usługę długoterminową, przychody i koszty są ujmowane poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji działań na koniec okresu sprawozdawczego, mierzonego w oparciu o proporcję poniesionych kosztów z tytułu prac wykonanych do tej pory w stosunku do szacowanych całkowitych kosztów kontraktu, chyba że taka metodologia nie będzie reprezentatywnie przedstawiała stopnia zaawansowania prac. Zmiany w wykonanych pracach, roszczenia i premie są również brane pod uwagę, jeżeli można wiarygodnie oszacować ich koszty i ich otrzymanie jej jest prawdopodobne. Jeżeli nie można wiarygodnie oszacować wyniku na umowie o usługę długoterminową, przychody z tytułu umowy są ujmowane do wysokości poniesionych kosztów umowy oraz jeżeli jest prawdopodobne uzyskanie tych przychodów. Koszty umowy ujmuje się jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione.
Gdy jest prawdopodobne, że łączne koszty umowy przekroczą łączne przychody z tytułu umowy, przewidywaną stratę ujmuje się natychmiastowo w koszty.
Jeżeli suma kosztów umownych poniesionych na dany dzień i ujętych zysków pomniejszonych o ujęte straty przekracza wartość zafakturowaną, nadwyżkę wykazuje się w należnościach od klientów z tytułu prac objętych umową. Jeżeli wartość kosztów zafakturowanych na dany dzień przekracza sumę kosztów umownych poniesionych na dany dzień i ujętych zysków pomniejszonych o ujęte straty, nadwyżkę wykazuje się w zobowiązaniach wobec klientów z tytułu prac objętych umową. Kwoty otrzymane przed wykonaniem prac, których dotyczą, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zobowiązaniach, jako otrzymane zaliczki. Kwoty zafakturowane z tytułu zrealizowanych prac, ale niezapłacone jeszcze przez klientów, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w należnościach z tytułu dostaw i usług.
3.3.20 Opodatkowanie
Podatek dochodowy Grupy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego okresu sprawozdawczego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów przejściowo niepodlegających opodatkowaniu i kosztów przejściowo niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
Podatek odroczony
Podatek odroczony ujmuje się od różnic przejściowych między wartością bilansową składników aktywów i zobowiązań w sprawozdaniu finansowym a odpowiadającą im podstawą opodatkowania stosowaną do obliczania wysokości zysku opodatkowanego, a także od nierozliczonych strat podatkowych oraz niewykorzystanych ulg podatkowych. Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego ujmuje się zasadniczo dla wszystkich dodatnich różnic przejściowych. Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic przejściowych. Tego rodzaju aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujmuje się, jeżeli różnice przejściowe wynikają z wartości firmy lub z początkowego ujęcia (poza połączeniem jednostek) innych aktywów i zobowiązań w transakcji, która nie wpływa na zysk podatkowy ani księgowy.
Ujmuje się rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego od dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, chyba że Spółka Kapitałowa jest w stanie kontrolować odwrócenie różnicy przejściowej i jest prawdopodobne, że różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z ujemnych różnic przejściowych związanych z takimi inwestycjami i udziałami są ujmowane tylko do tego stopnia, że jest prawdopodobne, że będą wystarczające zyski podlegające opodatkowaniu, na podstawie których będzie można wykorzystać korzyści podatkowe wynikające z różnic przejściowych oraz że oczekuje się, iż różnice przejściowe ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Wycena rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego odzwierciedla skutki podatkowe, które nastąpią odpowiednio do przewidywanego przez Spółkę sposobu realizacji lub rozliczenia na dzień bilansowy wartości bilansowych aktywów i zobowiązań.
Podatek bieżący i odroczony za bieżący okres
Podatek bieżący i odroczony ujmuje się w wynik, z wyjątkiem przypadków dotyczących pozycji ujmowanych w pozostałych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym. W takiej sytuacji podatek bieżący i odroczony ujmuje się również odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w kapitale własnym. Jeżeli podatek bieżący lub odroczony wynika z
początkowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych, efekt podatkowy uwzględnia się w dalszych rozliczeniach tego połączenia.
3.3.21 Pochodne instrumenty finansowe i rachunkowość zabezpieczeń
Na dzień 31.03.2021 roku Grupa nie posiadała pochodnych instrumentów finansowych.
Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
3.3.22 Połączenia jednostek gospodarczych
Przejęcia innych podmiotów rozlicza się metodą przejęcia. Zapłatę przekazaną w transakcji połączenia jednostek gospodarczych wycenia się w wartości godziwej, obliczonej jako zbiorcza kwota wartości godziwych na dzień przejęcia przekazanych przez Grupę aktywów, zobowiązań zaciągniętych przez Grupę wobec poprzednich właścicieli jednostki przejmowanej oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę w zamian za przejęcie kontroli nad jednostką przejmowaną. Koszty związane z przejęciem ujmuje się w wynik w momencie ich poniesienia.
Możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z następującymi wyjątkami:
- aktywa i zobowiązania wynikające z odroczonego podatku dochodowego lub związane z umowami o świadczenia pracownicze ujmuje się i wycenia zgodnie z MSR 12 "Podatek dochodowy" i MSR 19 "Świadczenia pracownicze";
- zobowiązania lub instrumenty kapitałowe związane z programami płatności rozliczanymi na bazie akcji w jednostce przejmowanej lub w Spółce, które mają zastąpić analogiczne umowy obowiązujące w jednostce przejmowanej, wycenia się zgodnie z MSSF 2 "Płatności na bazie akcji" na dzień przejęcia (patrz nota 3.16.2) oraz
- aktywa (lub grupy aktywów przeznaczone do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana" wycenia się zgodnie z wymogami tego standardu.
Wartość firmy wycenia się jako nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty, kwoty udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej poprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą udziałów w jednostce przejmowanej nad kwotą wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto i zobowiązań wycenionych na dzień przejęcia. Jeżeli po ponownej weryfikacji wartość netto wycenionych nadzień przejęcia możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań przekracza sumę przekazanej zapłaty, wartości udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej udziałów w tej jednostce uprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą, nadwyżkę tę ujmuje się bezpośrednio w wyniku jako zysk na okazyjnym nabyciu.
Udziały niedające kontroli stanowiące część udziałów właścicielskich i uprawniające posiadaczy do proporcjonalnego udziału w aktywach netto jednostki w przypadku jej likwidacji można początkowo wycenić w wartości godziwej lub odpowiednio do proporcji udziałów niedających kontroli w ujętej wartości możliwych do zidentyfikowania aktywów netto jednostki przejmowanej. Wyboru metody wyceny dokonuje się indywidualnie dla każdej transakcji przejęcia. Inne rodzaje udziałów niedających kontroli wycenia się w wartości godziwej lub inną metodą przepisaną w MSSF.
Jeżeli zapłata przekazana w transakcji połączenia jednostek gospodarczych obejmuje aktywa lub zobowiązania wynikające z umowy o zapłacie warunkowej, zapłatę tę wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia i ujmuje jako część wynagrodzenia przekazanego w transakcji połączenia jednostek gospodarczych. Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej
kwalifikujące się jako korekty za okres objęty wyceną uwzględnia się retrospektywnie, w korespondencji z odpowiednimi korektami wartości firmy. Korekty dotyczące okresu wyceny to takie, które są wynikiem uzyskania dodatkowych informacji dotyczących "okresu objętego wyceną" (który nie może być dłuższy niż jeden rok od dnia przejęcia), dotyczących faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia.
Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej, które nie kwalifikują się jako korekty dotyczące okresu wyceny, rozlicza się w zależności od klasyfikacji zapłaty warunkowej. Warunkowej zapłaty sklasyfikowanej jako kapitał własny nie wycenia się ponownie, a jej późniejsze uregulowanie rozlicza się w ramach kapitału własnego.
3.3.23 Zasady konsolidacji i ujmowania inwestycji w jednostkach stowarzyszonych
Grupa dokonuje konsolidacji sprawozdań finansowych jednostek zależnych metodą pełną. Grupa ujmuje inwestycje w udziały w jednostkach stowarzyszonych metodą praw własności.
3.3.24 Inwentaryzacja
Grupa w celu potwierdzenia wartości posiadanych aktywów przeprowadza ich inwentaryzację, której termin jest określony w zarządzeniu o inwentaryzacji wydanym przez Zarząd.
Zarządzenie to określa szczegółowo czas, miejsce i rodzaj inwentaryzacji, powołuje komisję inwentaryzacyjną oraz ustala zasady i osoby odpowiedzialne za rozliczenie wyników inwentaryzacji.
3.3.25 Segmenty operacyjne
Działalność operacyjna prowadzona przez Grupę uniemożliwia wyodrębnienie segmentów spełniających wszystkie kryteria zawarte w par. 5 MSSF 8, a w szczególności warunki:
MSSF 8.5 b - Grupa oferuje na rynku szereg usług, które są wykonywane w zależności od potrzeb klienta. Nie są to jednak usługi o charakterystyce na tyle oddalonej od siebie, iż występowałaby konieczność i możliwość regularnego nadzorowania i sprawdzania wyników operacyjnych dla działalności w ich obszarach. Nie przypisuje się im oddzielnych zasobów szczególnie ludzkich, gdyż są to głównie zasoby Grupy. Zasoby te alokowane są na bieżąco do projektów, z których wiele pokrywa cały szereg usług i produktów świadczonych przez Grupę.
MSSF 8.5 c - Grupa nie dysponuje informacjami finansowymi na temat wyników działalności dla poszczególnych usług i produktów, gdyż informacje takie nie są konieczne przy monitorowaniu i planowaniu działalności.
Aktywa operacyjne Jednostki zlokalizowane są na terytorium Polski. Aktywa operacyjne nie podlegają alokacji do poszczególnych grup usług i są monitorowane na poziomie sprawozdania finansowego.
4 Objaśnienia dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności Grupy Kapitałowej w prezentowanym okresie
Działalność Grupy nie wykazuje szczególnej sezonowości lub cykliczności w okresie śródrocznym. Jedynie w czwartym kwartale roku kalendarzowego realizowana jest rokrocznie wyższa sprzedaż niż w pozostałych kwartałach, co jest spowodowane realizacją budżetów inwestycyjnych zaplanowanych przez klientów na dany rok.
5 Przychody
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży Spółki | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 55 211 780 | 66 516 825 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 9 972 654 | 11 855 137 |
| RAZEM | 65 184 433 | 78 371 963 |
5.1 Informacje geograficzne
Grupa działa na dwóch głównych obszarach geograficznych – w Polsce, będącej krajem siedziby Spółki dominującej oraz w Europie. Poniżej przedstawiono przychody Grupy od klientów zewnętrznych w rozbiciu na obszary geograficzne.
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży Spółki | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Sprzedaż krajowa | 48 991 366 | 56 138 301 |
| Kraje Unii Europejskiej | 15 472 946 | 21 286 927 |
| Pozostałe kraje | 720 122 | 946 734 |
| RAZEM | 65 184 433 | 78 371 963 |
5.2 Działalność zaniechana
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2021 roku, Grupa nie zaniechała żadnej z prowadzonych działalności.
6 Koszty działalności operacyjnej
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||
| a) amortyzacja | 2 074 192 | 1 947 377 |
| b) zużycie materiałów i energii | 6 635 050 | 8 206 798 |
| c) usługi obce | 33 930 736 | 42 526 942 |
| d) podatki i opłaty | 394 503 | 361 906 |
| e) wynagrodzenia | 8 924 703 | 7 476 790 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 1 399 233 | 1 548 046 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 567 889 | 1 039 991 |
| h) wartość sprzedanych towarów i materiałów | 8 703 148 | 10 263 623 |
| Koszty według rodzaju, razem | 62 629 452 | 73 371 473 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych | (675 512) | 923 260 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki | 249 240 | (328 866) |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (2 948 958) | (2 778 200) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (7 256 646) | (7 365 701) |
| Koszt własny sprzedaży | 51 997 576 | 63 821 966 |
7 Pozostałe przychody i koszty operacyjne
7.1 Pozostałe przychody operacyjne
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Pozostałe przychody operacyjne | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Zysk ze zbycia aktywów: | ||
| Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 152 982 | 59 985 |
| Zysk ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | - | - |
| Razem | 152 982 | 59 985 |
| Pozostałe przychody operacyjne: | ||
| Umorzone i przedawnione zobowiązania | - | 9 203 |
| Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny, w tym: | 67 231 | 82 297 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności | 30 098 | 49 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość zapasów | - | - |
| Dotacje | 517 910 | 250 252 |
| Pozostałe | 45 286 | 16 517 |
|---|---|---|
| Razem | 662 315 | 384 435 |
| Pozostałe przychody operacyjne razem | 815 297 | 444 421 |
Istotny wzrost w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych w okresie zakończonym 31 marca 2021 roku w stosunku do danych porównawczych wynika z wyższej wartości dotacji (wzrost r/r o 268 tys. zł) oraz z wyższej wartości zysku uzyskanego ze sprzedaży majątku trwałego (wzrost r/r o 93 tys. zł).
7.2 Pozostałe koszty operacyjne
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Pozostałe koszty operacyjne | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Straty ze zbycia aktywów | - | - |
| Razem | - | - |
| Utworzone odpisy aktualizujące i rezerwy: | ||
| Należności handlowe | 562 | 97 875 |
| Zapasy | 308 355 | 124 184 |
| Razem | 308 917 | 222 060 |
| Pozostałe koszty operacyjne: | ||
| Umorzone należności | 15 473 | 12 593 |
| Koszty pokryte odszkodowaniem | 63 994 | 47 543 |
| Prace badawcze | 750 158 | 177 296 |
| Wartość zlikwidowanego majątku trwałego, WNIP | - | 48 782 |
| Przekazane darowizny | 30 000 | 4 158 |
| Pozostałe | 26 757 | 23 614 |
| Razem | 886 383 | 313 985 |
| Pozostałe koszty operacyjne razem | 1 195 300 | 536 045 |
Istotny wzrost w pozycji pozostałych kosztów w okresie zakończonym 31 marca 2021 roku w stosunku do okresu porównywalnego związany był z poniesionymi przez Jednostkę dominującą kosztami prac badawczych do projektu SES_BI w kwocie 750 tys. zł (wzrost r/r o 573 tys. zł).
8 Przychody finansowe
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Przychody finansowe | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Przychody odsetkowe: | ||
| Lokaty bankowe | - | 3 532 |
| Pozostałe pożyczki i należności | 5 374 | - |
| Razem | 5 374 | 3 532 |
| Pozostałe przychody finansowe: | ||
|---|---|---|
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 2 041 | 141 439 |
| Pozostałe | - | 6 |
| Razem | 2 041 | 141 445 |
| Pozostałe przychody finansowe razem | 7 415 | 144 978 |
9 Koszty finansowe
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Koszty finansowe | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Koszty odsetkowe: | ||
| Odsetki od kredytów i pożyczek (z wyłączeniem tych od jednostek powiązanych) |
1 856 | 4 492 |
| Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | 116 670 | 166 004 |
| Koszty z tytułu akredytyw i gwarancji (koszty banków) | 7 368 | 4 966 |
| Pozostałe | 11 023 | 11 024 |
| Razem | 136 916 | 186 486 |
| Pozostałe koszty finansowe: | ||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 60 519 | 44 986 |
| Opłaty z tytułu faktoringu | 23 708 | 45 764 |
| Pozostałe | - | 3 037 |
| Razem | 84 227 | 93 787 |
| Pozostałe koszty finansowe razem | 221 144 | 280 273 |
10 Rzeczowe aktywa trwałe
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| Wartości bilansowe | 31.03.2021 | 30.09.2020 |
| PLN | PLN | |
| Budynki, w tym: | 3 985 541 | 4 665 328 |
| - prawo do użytkowania | 3 097 461 | 3 627 314 |
| Maszyny i urządzenia | 227 955 | 156 906 |
| Środki transportu | 4 294 430 | 4 149 524 |
| Inne | 64 965 | 77 763 |
| Razem | 8 572 891 | 9 049 521 |
Informacja o nabyciu i sprzedaży aktywów trwałych
W roku obrotowym zakończonym 31 marca 2021 roku, Grupa nabyła aktywa trwałe o wartości nabycia 1 325 tys. zł. Nabyte rzeczowe aktywa trwałe to głównie samochody w leasingu w kwocie 1 133 tys. zł Ponadto w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem, zakończonym 31 marca 2021 roku Grupa dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych o wartości netto 226 tys. zł.
Grupa nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
Wartość netto aktywów trwałych użytkowanych na podstawie umów leasingu wynosi 4 252 tys. zł.
Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Grupa nie posiada zobowiązań na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych
11 Wartości niematerialne
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| Wartości bilansowe | 31.03.2021 | 30.09.2020 |
| PLN | PLN | |
| Zakończone prace rozwojowe | 1 092 726 | 902 868 |
| Pozostałe wartości niematerialne | 1 323 206 | 769 287 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | 1 560 297 | 721 827 |
| Razem | 3 976 229 | 2 393 981 |
W grudniu 2020 zakończyły się prace rozwojowe projektu HAL o wartości 309 tys. zł.
Na dzień 31 marca 2021 roku znaczącą pozycję wartości niematerialnych Grupy stanowiły nakłady na wdrożenie przyjętego w październiku 2017 roku systemu ERP - IFS Applications, a także prawa autorskie do oprogramowania SAAS.
Wartość netto systemu ERP - IFS na dzień 31 marca 2021 roku stanowiła kwotę 399 tys zł wobec kwoty 526 tys zł na dzień 30 września 2020 roku.
Wartość netto praw autorskich przyjętych w okresie luty-marzec 2021 wynosi 804 tys zł.
| Wart. Netto | Wart. Netto | |||
|---|---|---|---|---|
| Zakończone prace rozwojowe Data nabycia Wart. Brutto |
30.09.2020 | 31.03.2021 | ||
| Prace rozwojowe- RFID - SESMATIC | 30.06.2019 | 503 027 | 377 270 | 326 967 |
| Licencja - RPA księgowość (PR-RPA) | 15.11.2019 | 17 692 | 10 320 | 5 897 |
| Prace rozwojowe - Projekt Wodorowy | 30.09.2019 | 644 097 | 515 278 | 450 868 |
| Projekt HAL | 31.12.2020 | 308 993 | - | 308 993 |
| Razem | 1 473 809 | 902 868 | 1 092 726 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania - projekty |
Saldo 30.09.2020 |
Zwiększenia | Zmniejszenia | Saldo 31.03.2021 |
Opis |
|---|---|---|---|---|---|
| Projekt HAL | 248 172 | 60 821 | 308 993 | - | W grudniu 2020 przyjęty na WNiP, a następnie jako know-how wniesiony aportem do FIXFM Sp z o.o. |
| Kocioł wodorowy |
408 277 | 140 735 | 27 666 | 521 346 Projekt w fazie realizacji -> powstał prototyp w postaci konstrukcji w fazie do testów |
|
| Elektrolizer | - | 206 242 | 32 910 | 173 332 Projekt budowy elektrolizera | |
| PLT4.1 | - | 604 330 | - | 604 330 | Projekt wytworzenia i wdrożenia platformy SES SUPPORT wersja 4 |
| SES_BI | 65 378 | 234 978 | 39 067 | 261 289 Projekt SES_BI w fazie realizacji finansowany ze środków UE |
|
| Razem | 721 827 | 1 247 106 | 408 636 | 1 560 297 |
12 Pozostałe aktywa
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | ||
| Projekty rozliczane w czasie | 161 765 | 355 449 |
| Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 270 503 | 242 211 |
| Rozliczenie kontraktu | 640 247 | 676 962 |
| Razem, z tego: | 1 072 515 | 1 274 622 |
| krótkoterminowe | 1 066 760 | 935 964 |
| długoterminowe | 5 754 | 338 658 |
| Razem | 1 072 515 | 1 274 622 |
Na dzień 31 marca 2021 roku szacunkowa wartość przychodów do uzyskania w przyszłych okresach sprawozdawczych rozpoznana jako kwoty należne z tytułu rozliczenia kontraktów zgodnie z MSSF 15 wynosiła 640 tys zł wobec kwoty 677 tys zł na dzień 30 września 2020 roku.
13 Zapasy
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Materiały | 395 062 | 492 015 |
| Produkcja w toku | 415 755 | 1 183 141 |
| Towary | 1 500 128 | 2 961 701 |
| Razem | 2 310 944 | 4 636 856 |
Zmniejszenie stanu zapasów w bieżącym okresie sprawozdawczym wynika w szczególności ze zmniejszenia stanu zapasu towarów o 1.462 tys. zł oraz zmniejszenia poziomu produkcji w toku o 767 tys. zł. w stosunku do danych porównawczych.
14 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług | 21 445 644 | 22 010 143 |
| Odpisy aktualizujące na należności zagrożone | (213 384) | (568 874) |
| Należności z tytułu dostaw i usług razem | 21 232 259 | 21 441 269 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
1 477 635 | 1 286 113 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 276 851 | 230 321 |
|---|---|---|
| Pozostałe, w tym: | 7 607 680 | 5 478 883 |
| - faktoring | 6 452 608 | 5 035 688 |
| Pozostałe należności razem | 9 362 166 | 6 995 317 |
| Ogółem należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 30 594 425 | 28 436 586 |
Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży towarów i usług wynosi 119 dni.
Na należności nieuregulowane powyżej 365 dni Grupa tworzy odpisy aktualizujące w oparciu o szacunkowe kwoty nieściągalnych należności z tytułu sprzedaży usług na podstawie doświadczeń z przeszłości oraz analizy sytuacji finansowych poszczególnych kontrahentów.
Przed przyjęciem nowego klienta Grupa dokonuje oceny zdolności kredytowej klienta. Ze względu na specyfikę działalności Grupa współpracuje z jednostkami znanymi w branży, co wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Terminy płatności są elementem oferty przedstawianej kontrahentowi.
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty wartości
| Analiza wiekowa należności | Stan na 31.03.2021 |
Stan na 30.09.2020 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Nieprzeterminowane | 19 873 369 | 15 452 163 |
| Przeterminowane do 30 dni | 956 943 | 4 378 640 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 386 951 | 1 211 397 |
| Przeterminowane 91-180 dni | 13 990 | 325 017 |
| Przeterminowane 181-360 dni | 1 005 | 74 052 |
| Przeterminowane powyżej 360 dni | - | - |
| Razem | 21 232 259 | 21 441 269 |
Określając poziom ściągalności należności z tytułu dostaw i usług Grupa uwzględnia zmiany ich jakości od dnia udzielenia kredytu kupieckiego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego. Koncentracja ryzyka kredytowego jest ograniczona ze względu na cykliczny, systematyczny monitoring stanu należności, windykację i ograniczenie sprzedaży przy powstawaniu przeterminowań.
15 Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 213 384 | 568 874 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 560 599 | 710 206 |
| Razem | 773 983 | 1 279 080 |
16 Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki
W omawianym okresie sprawozdawczym Grupa nie zaciągnęła żadnych kredytów bankowych.
17 Środki pieniężne
Dla celów śródrocznego skróconego rachunku przepływów pieniężnych, środki pieniężne i ich ekwiwalenty składają się z pozycji przedstawionych w poniższej tabeli:
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych | 16 380 214 | 17 326 035 |
| Środki pieniężne na lokatach bankowych | 315 755 | 186 087 |
| Razem | 16 695 970 | 17 512 122 |
18 Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Świadczenia pracownicze | 766 671 | 548 077 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 91 080 | 47 520 |
| Rezerwa na przyszłe koszty (platforma) | 128 241 | 55 579 |
| Rezerwy na premie | - | 644 437 |
| Rezerwy handlowe | 32 625 | 60 175 |
| Rezerwy pozostałe | 8 699 | - |
| Razem rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne, z tego: | 1 027 316 | 1 355 789 |
| krótkoterminowe | 936 236 | 1 308 269 |
| długoterminowe | 91 080 | 47 520 |
19 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 14 830 116 | 16 207 998 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych (za wyjątkiem podatku dochodowego od osób prawnych) |
2 086 727 | 1 400 927 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 121 524 | 921 749 |
| Pozostałe | 31 901 | 12 036 |
| Razem | 18 070 267 | 18 542 710 |
|---|---|---|
20 Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów
Na zobowiązania z tytułu leasingu składają się zobowiązania z tytułu leasingu ruchomości (samochodów) oraz zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania składników aktywów wynikające z umów najmu powierzchni biurowych i magazynowych, które zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym w związku z wejściem MSSF 16.
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów bankowych | 238 132 | 238 132 |
| Zobowiązania z tytułu leasingów | 6 737 735 | 7 192 536 |
| Razem, z tego: | 6 975 867 | 7 430 668 |
| krótkoterminowe | 2 796 225 | 2 806 440 |
| długoterminowe | 4 179 642 | 4 624 228 |
21 Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Zarząd Spółki | 561 000 | 530 000 |
| Rada Nadzorcza | 49 500 | 48 936 |
| Razem | 610 500 | 578 936 |
22 Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | Stan na 31.03.2021 PLN |
Stan na 30.09.2020 PLN |
zmiana w okresie PLN |
|---|---|---|---|
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu | 1 048 | - | 1 048 |
| różnice kursowe niezrealizowane | 2 070 | 2 100 | (30) |
| zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 297 963 | 342 107 | (44 144) |
| należności handlowe - odpisy aktualizujące | 27 136 | 33 140 | (6 004) |
| zapasy - odpisy aktualizujące | 68 664 | 128 982 | (60 318) |
| pozostałe rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne | 54 224 | 85 670 | (31 445) |
| korekta podatku dochodowego | 516 535 | - | 516 535 |
|---|---|---|---|
| Razem | 967 640 | 591 999 | 375 642 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | Stan na | Stan na | zmiana w okresie | |
|---|---|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |||
| PLN | PLN | PLN | ||
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu | 128 302 | 138 721 | (10 419) | |
| różnice kursowe niezrealizowane | 11 160 | 7 029 | 4 131 | |
| rozliczenie międzyokresowe rozliczone podatkowo | - | 30 720 | (30 720) | |
| należności handlowe i inne | 38 551 | - | 38 551 | |
| pozostałe różnice przejściowe | 378 369 | 700 | 377 669 | |
| Razem | 556 382 | 177 170 | 379 212 |
23 Efektywna stawka podatkowa
Ustalenie podatku efektywnego
| A | wynik brutto | 2 376 875 |
|---|---|---|
| B | podatek w RZiS | 625 206 |
| C | efektywna stopa (B/A) | 26,30% |
Na wysokość efektywnej stopy podatkowej ma wpływ wysokość stóp podatkowych w krajach, w których działają jednostki zależne. Zdecydowany udział w wartości podatku dochodowego Grupy ma podatek płacony przez Sescom GMBH.
Stawki podatku dochodowego w Niemczech są znacznie wyższe od stawek obowiązujących w Polsce i oscylują w zależności od Landu w granicach od 30,175% do 33,325% (15,825% federalny + 14,35%-17,5% lokalny).
24 Zmiany zobowiązań lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego
Grupa nie posiada należności warunkowych. Grupa posiada zobowiązania warunkowe w postaci weksli własnych In blanco stanowiących zabezpieczenie zawartych umów leasingu.
Na dzień 31 marca 2021 roku Grupa posiada również gwarancje bankowe w banku HSBC Coutinental Europe (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce.
| Gwarancje bankowe | Stan na 31.03.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| HSBC, z tytułu: | |||
| Należytego wykonania usług | 490 000 | 400 000,00 | |
| Umowy najmu | 455 256 | 499 881,20 | |
| Usunięcia wad i usterek | 56 579 | 56 578,63 | |
| Razem | 1 001 835 | 956 459,83 |
25 Transakcje z podmiotami powiązanymi
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi za okres od 01.10.2020 roku do 31.03.2021 roku:
| Sprzedaż na rzecz jednostki | Zakup od jednostki | |||
|---|---|---|---|---|
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | 31.03.2021 | 31.03.2020 | |
| Sescom SA | 1 656 813 | 2 040 678 | 2 746 024 | 4 948 564 |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 376 575 | 372 004 | - | - |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 325 800 | 461 204 | - | 12 477 |
| Sescom GmbH | 1 829 216 | 3 668 618 | - | - |
| SDC Sp z o.o | 61 255 | 57 701 | 201 453 | 948 953 |
| SESTORE Sp z o.o | 77 023 | 232 544 | 803 587 | 324 794 |
| Sescom Technischer Support GmbH | - | (11 833) | - | 10 575 |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | 3 150 | 459 | 16 250 | - |
| Sescom Ltd. | 150 570 | 171 882 | - | - |
| DT Sp. z o.o. | 47 772 | 34 778 | 316 646 | - |
| FIXFM SP. Z O.O. | 38 900 | - | - | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
3 600 | 3 600 | 187 500 | 362 660 |
| KABAT Adam Kabat | 3 600 | 3 600 | 97 500 | 166 400 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 3 000 | 3 000 | 96 900 | 106 750 |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 5 058 | 4 599 | 89 700 | 89 900 |
| Różnice kursowe z przeliczenia walut | - | - | 26 773 | 71 760 |
| Razem | 4 582 333 | 7 042 833 | 4 582 333 | 7 042 833 |
| Kwoty należne Grupie od jednostki powiązanej |
Zobowiązania Grupy wobec jednostki powiązanej |
|||
|---|---|---|---|---|
| Stan na | Stan na | Stan na | Stan na | |
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| Sescom SA | 502 224 | 972 686 | 1 603 061 | 2 621 486 |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 72 689 | 139 142 | - | - |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 109 589 | 109 424 | - | - |
| Sescom GmbH | 747 317 | 1 933 693 | - | - |
| SDC Sp z o.o | 12 312 | 10 921 | 102 878 | 105 304 |
| SESTORE Sp z o.o | 6 648 | 179 648 | 157 275 | 487 317 |
| Sescom Technischer Support GmbH | - | - | - | - |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | 3 310 | - | - | 21 676 |
| Sescom Ltd. | 204 020 | 235 247 | - | - |
| DT Sp. z o.o. | 19 631 | - | 139 385 | 226 485 |
| FIXFM SP. Z O.O. | 440 352 | - | - | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
738 | - | 38 438 | 37 700 |
| KABAT Adam Kabat | 738 | - | 19 988 | 19 250 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 615 | - | 19 865 | 17 360 |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 849 | - | 27 193 | 74 344 |
| Różnice kursowe z przeliczenia walut | - | 30 160 | 12 950 | - |
| Razem | 2 121 030 | 3 610 921 | 2 121 030 | 3 610 921 |
| Przychody finansowe Grupy uzyskane od pozostałych jednostek powiązanych |
Koszty finansowe Grupy poniesione na rzecz pozostałych jednostek powiązanych |
|||
|---|---|---|---|---|
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | 31.03.2021 | 31.03.2020 | |
| Sescom SA | - | - | 2 010 | 7 375 |
| Sescom Ltd. | - | 5 510 | - | - |
| DT Sp. z o.o. | 2 010 | 1 865 | - | - |
| Razem | 2 010 | 7 375 | 2 010 | 7 375 |
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych. Zastosowano standardowe warunki płatności pomiędzy podmiotami.
Nierozliczone salda należności i zobowiązań nie były zabezpieczone, nie były na nie udzielone bądź otrzymane żadne gwarancje.
Na nierozliczone salda należności nie były tworzone rezerwy na należności wątpliwe lub nieściągalne.
Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym przez jednostkę dominującą
Na dzień 31 marca 2021 roku występują następujące kwoty pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym:
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| Należności z tytułu pożyczek | 31.03.2021 | 30.09.2020 |
| PLN | PLN | |
| Pożyczka udzielona FIXFM Sp z o.o. | 301 912 | - |
| Razem | 301 912 | - |
26 Program motywacyjny
W dniu 23.09.2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. Uchwałą nr 3 postanowiło o realizacji programu motywacyjnego dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A., natomiast dnia 28.09.2020 r. Rada Nadzorcza Sescom S.A. uchwaliła Regulamin Programu Motywacyjnego w Sescom S.A. na lata obrotowe 2021-2025. Celem Programu jest stworzenie dodatkowego mechanizmu motywującego członków kadry kierowniczej do pracy i działań na rzecz Spółki, które zapewnią, w długoterminowej perspektywie, stabilny wzrost wartości Spółki oraz jej Grupy Kapitałowej. W Programie bierze udział 13 osób, w tym jeden Członek Zarządu Emitenta.
Program realizowany jest poprzez zaoferowanie do nabycia uprawnionym osobom akcji wynikających z przyznanych uprawnień po cenie wynoszącej średnią cenę rynkową z okresu 30 dni sesyjnych przed dniem podjęcia uchwały wskazującej, to jest 24,12 zł za akcję. Łączna liczba przyznanych uprawnień oraz akcji nie może przekroczyć 105.000 sztuk. Warunkiem zaoferowania akcji jest:
- w odniesieniu do 50% uprawnień, spełnienie kryterium ekonomicznego w postaci osiągnięcia przez Grupę Sescom S.A. skorygowanej EBITDA w wysokości co najmniej 35 mln zł, nie później niż za rok obrotowy kończący się 30 września 2025 r.,
- w odniesieniu do pozostałych 50% uprawnień, spełnienie kryterium lojalnościowego w postaci pozostawania w stosunku służbowym do dnia upływu okresu trwania Programu, to jest do zakończenia roku obrotowego, w którym nastąpi realizacja celu ekonomicznego.
Emitent dokonał szacunku kosztu Programu. Maksymalny koszt programu, w przypadku przyznania wszystkich 105.000 sztuk akcji nim objętych, wynosi 1.422.750 zł. Koszt Programu został oszacowany przy użyciu modelu Blacka-Scholesa przez zewnętrzne biuro aktuarialne.
27 Wpływ pandemii COVID-19
Od pierwszych dni ogłoszenia stanu pandemii Covid-19 na świecie w roku 2020, Grupa na bieżąco analizowała sytuację i realizowała instrukcje postępowania wydawane przez rządy poszczególnych krajów działalności. Zarząd SESCOM podejmował działania zapewniające ciągłość funkcjonowania, a także reagował na zapotrzebowanie klientów na specjalistyczne wsparcie.
Utrzymująca się na rynkach niepewność spowodowana epidemią wpływała na działania klientów oraz dostawców Grupy SESCOM. Obecny nadal wśród przedsiębiorców stan
niepewności przyczynia się do zmniejszenia planowanych nakładów inwestycyjnych, co może mieć negatywny wpływ na portfel zleceń spółek należących do Grupy.
Obecne spowolnienie gospodarcze wymusza na sieciach handlowych, stanowiących istotny udział w gronie klientów Grupy, zmiany w realizacji procesów biznesowych. Zauważalny jest trend przenoszenia sprzedaży do kanałów on-line, dostaw produktów bezpośrednio pod drzwi klienta. Dla sprzedaży Emitenta i jego Grupy istotne jest utrzymanie przez sieci handlowe dotychczasowych, stacjonarnych kanałów sprzedaży. Niemniej istotnym czynnikiem dla Grupy SESCOM wpływającym na rozwój sprzedaży oraz rozwój procesów wewnątrz organizacji może być postępująca informatyzacja przedsiębiorstw. Coraz większe uzależnienie klientów od urządzeń elektronicznych stwarza szansę na objęcie usługami utrzymania technicznego coraz to kolejnych urządzeń.
Wprowadzane ograniczenia, w tym działalności galerii handlowych przyczyniły się do spadku przychodów ze sprzedaży Grupy w okresie od 01.10.2020 do 31.03.2021 w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku obrotowego o 13 mln zł co stanowi spadek o 17% r/r
W kwietniu i maju 2021 roku nastąpiło łagodzenie restrykcji handlowych w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Polsce co stopniowo przywróciło zapotrzebowanie na usługi Facility Management Grupy Sescom na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania.
W celu utrzymania bezpiecznego poziomu płynności, a także z uwagi na pogorszenie sytuacji finansowej wielu kontrahentów, Zarząd SESCOM położył nacisk na działania kontrolne związane z egzekwowaniem należności, pozostając w stałym kontakcie z klientami.
Zmiana stanu odpisów aktualizujących na należności zagrożone na dzień 31.03.2021 roku w stosunku do 30.09.2020 roku wynosi minus 355 tys. zł.
W drugim kwartale 2021 roku w Polsce oraz w Europie odnotowany został trend stopniowego spadku liczby zakażeń wirusem SARS CoV 2, czego możliwą przyczyną jest wprowadzenie przez kraje restrykcji związanych z przemieszczaniem się oraz przede wszystkim opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19. Jednakże, doniesienia medialne okresowo informują o wykształceniu się nowych szczepów wirusa, które w dalszym ciągu stanowić mogą zagrożenie dla powrotu do czasów sprzed wybuchu pandemii. Z tego względu nie można wykluczyć pojawienia się wzrostu zakażeń oraz związanego z tym powrotu restrykcji na terenie Polski i Europy. W związku z powyższym w dalszym ciągu kontynuowane są prace polegające na analizie i kontroli aspektów finansowych: spływu należności oraz wysokości ponoszonych kosztów, a także aspektów operacyjnych: bezpieczeństwa oraz możliwości realizacji prac w poszczególnych krajach Europy.
28 Zdarzenia po dniu bilansowym
28.1 Podwyższenie kapitału zakładowego w FIXFM Sp z o.o.
Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku w dniu 1 kwietnia 2021 podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki. Zgodnie z uchwałą, kapitał zakładowy FIXFM został podwyższony o kwotę 400.000 zł do kwoty 725.000 zł poprzez utworzenie 8.000 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym FIXFM objęte zostały przez SESCOM.
Wyemitowane udziały zostały pokryte w całości wkładem pieniężnym w ten sposób, że każdy udział został objęty za kwotę 250 zł, a łączna wysokość wkładu pieniężnego wyniosła 2.000.000 zł.
28.2 Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce stowarzyszonej BCTT S.A.
Zgromadzenie Akcjonariuszy Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. z siedzibą w Gdańsku ("BCTT", "SES Hydrogen") w dniu 9 czerwca 2021 roku podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki. Zgodnie z uchwałą, kapitał zakładowy BCTT został podwyższony z kwoty 100.000 zł do kwoty 2.700.000 zł poprzez utworzenie:
- 1.463.000 nowych akcji serii B o wartości nominalnej 1 zł każda,
- 1.137.000 nowych akcji serii C o wartości nominalnej 1 zł każda.
Akcje serii B oraz C będą akcjami imiennymi uprzywilejowanymi co do głosu w ten sposób, że na każdą akcję przypadać będą dwa głosy na walnym zgromadzeniu.
SESCOM objął akcje BCTT w następujący sposób:
- 1.463.000 nowych akcji serii B zostało pokrytych wkładem niepieniężnym obejmującym:
- − ustanowienie na rzecz BCTT licencji do korzystania z wynalazków stanowiących skomercjalizowaną wartość intelektualną, objętych patentami: "Generatora wodoru oraz tlenu", "Zespołu generatora wodoru oraz tlenu", "Zespołu kotła parowego" oraz wynalazku objętego zgłoszeniem o udzielenie patentu – "Zespołu wodorowego kotła grzewczego",
- − przeniesienie na rzecz BCTT prawa do wartości niematerialnej wytworzonej we własnym zakresie w ramach projektów rozwoju technologii wodorowych,
- − przeniesienie na rzecz BCTT praw do projektów rozwojowych będących w trakcie realizacji: Elektrolizera oraz Kotła wodorowego,
- 1.000.000 nowych akcji serii C zostało pokrytych wkładem pieniężnym.
SESCOM przed podwyższeniem kapitału BCTT posiadał 30.000 akcji uprawniających do 30% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy BCTT oraz 30% udziału w kapitale zakładowym. Po podwyższeniu kapitału Emitent posiada 2.493.000 akcji uprawniających do 92,33% głosów na walnym zgromadzeniu BCTT oraz 92,33% udziału w kapitale zakładowym.
Pozostałe 137.000 akcji serii C zostało objętych przez spółkę Project Evolution Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która jest podmiotem zależnym od Pana Sławomira Halbryta pełniącego funkcję Prezesa Zarządu Sescom SA.
29 Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W okresie, którego dotyczy niniejszy raport, Grupa SESCOM nie przeprowadzała emisji, wykupu, ani nie dokonywała spłaty dłużnych papierów wartościowych.
30 Zarządzanie kapitałem
Cele i zasady zarządzania kapitałem stosowane przez Grupę są spójne z celami i zasadami, które były opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony 30 września 2020 roku.
31 Informacje dotyczące wypłaconej lub zadeklarowanej dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. podjęło w dniu 30 marca 2021 roku Uchwałę nr 8 w sprawie podziału zysku Spółki za rok obrotowy od 1 października 2019 roku do dnia 30 września 2020 roku. Wypracowany zysk został przeznaczony na:
- ❖ wypłatę dywidendy w kwocie 819.674 zł, co oznacza 0,40 zł na uprawnioną akcję,
- ➢ akcje własne Sescom S.A. w liczbie 50.815 sztuk nie będą uwzględnione w wypłacie,
- ➢ łączna liczba instrumentów Emitenta objętych dywidendą to 2.049.185 akcji
- ❖ podwyższenie kapitału zapasowego w kwocie 3 265 432,85 zł
Walne Zgromadzenie Emitenta ustaliło dzień dywidendy na 16 kwietnia 2021 roku, natomiast dzień wypłaty dywidendy na 27 kwietnia 2021 roku.
Jednostkowe skrócone śródroczne sprawozdanie finansowe Sescom S.A. za okres 6 miesięcy zakończony w dniu 31 marca 2021 roku
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Stan na 30.09.2020 | ||
|---|---|---|
| AKTYWA | Stan na 31.03.2021 | (przekształcone) |
| PLN | PLN | |
| AKTYWA TRWAŁE | ||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 6 713 436 | 7 381 912 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 3 097 461 | 3 627 314 |
| Wartość firmy | 8 508 326 | 8 508 326 |
| Wartości niematerialne, w tym: | 2 913 132 | 2 392 890 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | 1 560 297 | 721 827 |
| Należności długoterminowe | 43 298 | - |
| Inwestycje w jednostkach zależnych | 4 240 598 | 2 906 213 |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 530 342 | 30 342 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 897 453 | 516 085 |
| Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 308 491 | - |
| Pozostałe aktywa | 5 754 | 25 108 |
| Aktywa trwałe razem | 24 160 832 | 21 760 876 |
| AKTYWA OBROTOWE | ||
| Zapasy | 1 886 601 | 3 767 833 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 21 715 481 | 21 411 146 |
| Należności z tytułu udzielonych pożyczek | 519 260 | - |
| Pozostałe aktywa | 1 017 254 | 1 203 938 |
| Środki pieniężne | 11 153 687 | 12 656 794 |
| Aktywa obrotowe razem | 36 292 284 | 39 039 711 |
| AKTYWA RAZEM | 60 453 116 | 60 800 587 |
| PASYWA | Stan na 31.03.2021 | Stan na 30.09.2020 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| KAPITAŁ WŁASNY | ||
| Wyemitowany kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 |
| Akcje własne | (1 355 757) | (1 355 757) |
| Pozostały kapitał rezerwowy | 1 031 656 | 889 848 |
| Zyski zatrzymane | 32 942 276 | 32 415 045 |
| Razem kapitał własny | 38 723 335 | 38 054 296 |
| ZOBOWIĄZANIA | ||
| Zobowiązania długoterminowe | ||
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów | 3 419 899 | 4 054 666 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 149 654 | 147 415 |
| Inne rezerwy długoterminowe | 91 080 | 47 520 |
| Przychody przyszłych okresów | 153 911 | 39 437 |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 3 814 545 | 4 289 037 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 14 692 220 | 14 447 476 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów | 2 368 124 | 2 226 575 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych | 82 477 | 398 801 |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 772 415 | 1 384 401 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 17 915 237 | 18 457 253 |
| Zobowiązania razem | 21 729 781 | 22 746 291 |
| PASYWA RAZEM | 60 453 116 | 60 800 587 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Działalność kontynuowana | ||
| Przychody ze sprzedaży | 47 755 084 | 55 078 217 |
| Koszt własny sprzedaży | 38 080 822 | 42 991 524 |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 9 674 262 | 12 086 693 |
| Koszty sprzedaży | 1 884 473 | 1 714 754 |
| Koszty zarządu | 6 480 206 | 6 620 795 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 928 010 | 498 414 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 1 458 771 | 442 337 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 778 822 | 3 807 222 |
| Przychody finansowe | 7 384 | 49 265 |
| Koszty finansowe | 143 242 | 200 286 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 642 964 | 3 656 200 |
| Podatek dochodowy | 115 733 | 731 240 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 527 231 | 2 924 960 |
| Działalność zaniechana | ||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - |
| Zysk (strata) netto | 527 231 | 2 924 960 |
| Inne całkowite dochody | - | - |
| Całkowite dochody netto ogółem | 527 231 | 2 924 960 |
| Zysk (strata) na jedną akcję | ||
| (w zł/gr na jedną akcję): | ||
| Zwykły | 0,26 | 1,43 |
| Rozwodniony | 0,26 | 1,43 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| 01.10.2019 31.03.2021 31.03.2020 (przekształcone PLN PLN PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ Zysk przed opodatkowaniem 642 964 3 656 200 Korekty o pozycje: Amortyzacja 1 725 135 1 706 735 Wynik na działalności inwestycyjnej (25 882) (28 455) Koszty finansowe ujęte w wyniku 104 823 143 667 Inne korekty 129 447 - Zmiany w kapitale obrotowym: Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności (347 633) 3 249 578 Zmiana stanu zapasów 1 881 232 (174 346) Zmiana stanu pozostałych aktywów 206 038 70 117 Zmiana stanu zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań (574 543) (2 167 371) Zmiana stanu przychodów przyszłych okresów (441 592) (59 736) Zapłacony podatek dochodowy (804 747) (717 247) Korekty działalności operacyjnej razem 1 852 279 2 022 942 Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej 2 495 243 5 679 142 PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI INWESTYCYJNEJ Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne (1 293 756) (386 739) Płatności za aktywa finansowe (1 540 295) (65 177) Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych 36 829 28 455 Przychody ze zbycia aktywów finansowych - 107 684 Odsetki otrzymane - 3 481 Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (2 797 221) (312 295) PRZEPŁYWY PIENIĘŻNE Z DZIAŁALNOŚCI FINANSOWEJ Nabycie akcji własnych - (1 340 000) Wpływ dotacji - 95 926 Spłaty kredytów i pożyczek - (320 832) Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego (1 096 305) (1 146 289) Odsetki zapłacone (104 823) (147 149) Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej (1 201 128) (2 858 343) Przepływy pieniężne netto (1 503 106) 2 508 504 Środki pieniężne na początek okresu 12 656 794 2 515 957 |
01.10.2020 | |
|---|---|---|
| Środki pieniężne na koniec okresu 11 153 687 5 024 461 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał akcyjny | Kapitał z zapasowy | Akcje własne | Pozostały kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane | RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 1 października 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) | 889 848 | 32 415 045 |
38 054 297 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | - | 527 231 | 527 231 |
| Wycena programów motywacyjnych | - | - | - | 141 807 | - | 141 807 |
| Stan na 31 marca 2021 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) | 1 031 656 | 32 942 276 |
38 723 335 |
| Stan na 1 października 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | - | 1 805 605 | 27 414 182 |
35 324 946 |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | 2 924 960 |
2 924 960 | |
| Nabycie akcji własnych | - | - | (1 340 000) | (1 500 000) | 1 500 000 | (1 340 000) |
| Przeznaczenie zysku na kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
- | - | - | 600 000 | (600 000) | - |
| Stan na 31 marca 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 340 000) | 905 605 | 31 239 142 |
36 909 907 |
Dodatkowe noty objaśniające
1 Podstawa sporządzenia
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w wersji skróconej, zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" (MSR 34).
Nie obejmuje ono wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z rocznym jednostkowym sprawozdaniem finansowym sporządzonym na dzień 30 września 2020 roku.
Niniejsze śródroczne jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez SESCOM S.A. w dającej się przewidzieć przyszłości. W opinii Zarządu nie istnieją czynniki ani okoliczności mogące w sposób istotny zagrozić kontynuacji działalności.
Spółka prezentuje podział kosztów ujętych w zysku lub stracie w wariancie kalkulacyjnym a dodatkowe informacje o kosztach w układzie porównawczym ujawnia w informacji dodatkowej. Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.
W niniejszym sprawozdaniu wprowadzone zostały zmiany w nazewnictwie i agregacji niektórych pozycji sprawozdania w celu poprawy jego czytelności oraz użyteczności. Powyższe zmiany zostały dokonane zgodnie z MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych".
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone i zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 30 czerwca 2021 roku.
2 Oświadczenie o zgodności z MSSF
Niniejsze śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz ze związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, obowiązującymi na dzień niniejszego sprawozdania finansowego ("MSSF"). MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
3 Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą funkcjonalną i walutą prezentacji SESCOM jest złoty polski (PLN). Spółka prezentuje dane w pełnych złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach wskazano inaczej. Zastosowanie pełnych złotych w sprawozdaniu jednostkowym może spowodować wystąpienie drobnych niezgodności w sumach na poziomie od jednej do kilku jednostek w wyniku zastosowanych zaokrągleń.
4 Wpływ nowych standardów na sprawozdanie SESCOM
Zmiany MSSF, które weszły w życie zostały zaprezentowane w skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym stanowiącym element niniejszego raportu.
5 Przekształcenie danych porównawczych
W roku obrotowym 2020/2021 Spółka zmieniła prezentację nakładów na prace rozwojowe. Zgodnie z regulacjami MSR 38 nakłady ponoszone we własnym zakresie na prace rozwojowe odnoszone są obecnie na "wartości niematerialne w toku wytwarzania" pod warunkiem udowodnienia:
- możliwość technicznego ukończenia danego składnika wartości niematerialnych i prawnych tak by nadawał się do użytkowania bądź można by go przeznaczyć do sprzedaży,
- sposób, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zdolność do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
- dostępność stosowanych środków technicznych, finansowych i innych oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów,
- sposób wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt
W poprzednim roku obrotowym prace rozwojowe o wartości 721 827 zł były zaprezentowane w pozycji "pozostałe aktywa". W związku ze zmianą prezentacji z tej pozycji do pozycji "wartości niematerialne" w bieżącym okresie, dane porównawcze na dzień 30.09.2020 roku zostały przekształcone.
Jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej – dane przekształcone:
| Stan na dzień 30.09.2020 (zbadane) |
korekta | Stan na dzień 30.09.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | |||
| Wartości niematerialne, w tym: | 1 671 063 | 721 827 | 2 392 890 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | - | 721 827 | 721 827 |
| Pozostałe aktywa | 338 658 | (313 550) | 25 108 |
| Aktywa trwałe razem | 21 352 599 | 408 277 | 21 760 876 |
| AKTYWA OBROTOWE | |||
| Pozostałe aktywa | 1 612 215 | (408 277) | 1 203 938 |
| Aktywa obrotowe razem | 39 447 988 | (408 277) | 39 039 711 |
| AKTYWA RAZEM | 60 800 587 | 0 | 60 800 587 |
Jednostkowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych – dane przekształcone:
| 01.10.2019 | 01.10.2019 | ||
|---|---|---|---|
| 31.03.2020 (opublikowane) |
korekta | 31.03.2020 (przekształcone) |
|
| Przepływy z działalności operacyjnej | |||
| Zmiana stanu pozostałych aktywów | (69 842) | 139 959 | 70 117 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 5 539 183 | 139 959 | 5 679 142 |
| Przepływy z działalności inwestycyjnej | |||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (246 779) | (139 959) | 386 739 |
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (172 335) | (139 959) | (312 294) |
6 Rzeczowe aktywa trwałe
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| Wartości bilansowe | 31.03.2021 | 30.09.2020 |
| PLN | PLN | |
| Budynki, w tym: | 3 986 510 | 4 666 006 |
| - prawo do użytkowania | 3 097 461 | 3 627 314 |
| Maszyny i urządzenia | 220 228 | 147 039 |
| Środki transportu | 2 462 760 | 2 517 464 |
| Inne | 43 938 | 51 403 |
| Razem | 6 713 436 | 7 381 912 |
Nabycia i sprzedaż
W roku obrotowym zakończonym 31 marca 2021 roku, Spółka nabyła aktywa trwałe o wartości nabycia 749 tys. zł. Nabyte rzeczowe aktywa trwałe to głównie samochody w leasingu w kwocie 557 tys. zł oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) o wartości 46 tys. zł.
Ponadto w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem, zakończonym 31 marca 2021 roku Spółka dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych o wartości netto 37 tys. zł. oraz przyjęła koszty zakończonych prac rozwojowych o wartości 309 tys. zł, które następnie zostały wniesione aportem do spółki FIXFM.
Spółka nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Spółka nie posiada zobowiązań na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych
7 Informacja o przychodach ze sprzedaży
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 39 295 832 | 45 083 783 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 8 459 252 | 9 994 435 |
| RAZEM | 47 755 084 | 55 078 217 |
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| Przychody od klientów zewnętrznych | 31.03.2021 | 31.03.2020 |
| PLN | PLN | |
| Sprzedaż krajowa | 44 414 006 | 49 221 323 |
| Kraje Unii Europejskiej | 3 220 533 | 5 780 385 |
| Pozostałe kraje | 120 545 | 76 509 |
| RAZEM | 47 755 084 | 55 078 217 |
8 Informacja o kosztach według rodzaju
| 01.10.2020 | 01.10.2019 | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 31.03.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||
| a) amortyzacja | 1 725 135 | 1 706 735 |
| b) zużycie materiałów i energii | 5 178 867 | 6 324 426 |
| c) usługi obce | 22 626 005 | 24 698 377 |
| d) podatki i opłaty | 381 101 | 351 656 |
| e) wynagrodzenia | 7 843 662 | 6 619 488 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 1 349 960 | 1 477 868 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 442 796 | 848 570 |
| g) wartość sprzedanych towarów i materiałów | 7 448 913 | 8 775 607 |
| Koszty według rodzaju, razem | 46 996 440 | 50 802 726 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych | (800 179) | 853 213 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki | 249 240 | (328 866) |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (1 884 473) | (1 714 754) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (6 480 206) | (6 620 795) |
| Koszt własny sprzedaży | 38 080 822 | 42 991 524 |
9 Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług | 14 025 849 | 15 611 838 |
| Odpisy aktualizujące na należności zagrożone | (25 553) | (32 746) |
| Należności z tytułu dostaw i usług razem | 14 000 296 | 15 579 092 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek | ||
| dochodowy) i ubezpieczeń społecznych | 390 346 | 518 658 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 16 580 | 47 917 |
| Faktoring | 6 452 608 | 5 035 688 |
| Pozostałe | 855 650 | 229 790 |
| Pozostałe należności razem | 7 715 185 | 5 832 054 |
| Ogółem należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 21 715 481 | 21 411 146 |
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty wartości
| Stan na 31.03.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Nieprzeterminowane | 12 187 816 | 10 236 325 |
| Przeterminowane do 30 dni | 1 578 448 | 3 169 435 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 144 282 | 1 120 812 |
| Przeterminowane 91-180 dni | 67 446 | 478 720 |
| Przeterminowane 181-360 dni | 22 006 | 573 503 |
| Przeterminowane powyżej 360 dni | 298 | 298 |
| Razem | 14 000 296 | 15 579 092 |
10 Informacje o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 25 553 | 32 746 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 515 893 | 635 952 |
| Razem | 541 446 | 668 698 |
11 Należności z tytułu udzielonych pożyczek
| Pozostałe aktywa finansowe | Stan na 31.03.2021 | Stan na 30.09.2020 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Pożyczki | ||
| Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym | 301 912 | - |
| Pożyczki udzielone jednostkom pozostałym | 525 839 | - |
| Razem | 827 751 | - |
| Aktywa obrotowe (pożyczki krótkoterminowe) | 519 260 | - |
| Aktywa trwałe (pożyczki długoterminowe) | 308 491 | - |
| Razem | 827 751 | - |
12 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania
| Stan na 31.03.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 11 985 016 | 12 375 402 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych | 1 586 728 | 1 166 709 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 090 682 | 896 211 |
| Pozostałe | 29 794 | 9 155 |
| Razem | 14 692 220 | 14 447 476 |
13 Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek i leasingów
Wartość zobowiązań finansowych wynika ze zobowiązań z tytułu leasingów.
| Stan na | Stan na | |
|---|---|---|
| 31.03.2021 | 30.09.2020 | |
| PLN | PLN | |
| Nie dłużej niż 1 rok | 2 368 124 | 2 226 575 |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 3 419 899 | 4 054 666 |
| Powyżej 5 lat | - | - |
| Razem | 5 788 023 | 6 281 241 |
14 Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
| Stan na | Stan na | ||
|---|---|---|---|
| Tytuły różnic przejściowych | 31.03.2021 | 30.09.2020 | zmiana w okresie |
| PLN | PLN | PLN | |
| Środki trwałe i wartości niematerialne w leasingu | - | - | |
| Różnice kursowe niezrealizowane | 1 419 | 1 232 | 187 |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 295 394 | 335 535 | (40 141) |
| Należności handlowe - odpisy aktualizujące | 304 | 6 222 | (5 918) |
| Zapasy - odpisy aktualizujące | 60 506 | 120 831 | (60 325) |
| Pozostałe rezerwy i rozliczenia bierne | 23 342 | 52 265 | (28 923) |
| Korekta podatku dochodowego | 516 488 | - | 516 488 |
| Razem | 897 453 | 516 085 | 381 368 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
| Stan na | Stan na | ||
|---|---|---|---|
| Tytuły różnic przejściowych | 31.03.2021 | 30.09.2020 | zmiana w okresie |
| PLN | PLN | PLN | |
| Środki trwałe i wartości niematerialne w leasingu | 90 306 | 107 189 | (16 883) |
| Różnice kursowe niezrealizowane | 11 160 | 7 029 | 4 131 |
| Rozliczenie międzyokresowe rozliczone podatkowo | 30 720 | (30 720) | |
| Należności handlowe i inne | 38 551 | - | 38 551 |
| Pozostałe różnice przejściowe | 9 637 | 2 477 | 7 160 |
| Razem | 149 654 | 147 415 | 2 239 |
15 Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz
Zarząd SESCOM S.A. nie podawał do publicznej wiadomości prognoz dotyczących wyników finansowych.
Gdańsk, dnia 30 czerwca 2021 r.
Sporządziła:
Aleksandra Sobiegraj
ALEKSANDR A JUSTYNA SOBIEGRAJ Elektronicznie podpisany przez ALEKSANDRA JUSTYNA SOBIEGRAJ Data: 2021.06.30 17:06:30 +02'00'
Zatwierdził Zarząd SECOM S.A.:
| ………………. | ………………. | ………………. | ………………. |
|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | Adam Kabat | Magdalena Budnik | Sławomir Kądziela |
| Prezes Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu | Członek Zarządu |