AI assistant
Sescom S.A. — Interim / Quarterly Report 2021
Aug 31, 2021
5810_rns_2021-08-31_49f95ad7-06ab-4feb-a5a5-b103b50dbde0.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Okresowy raport kwartalny Grupy Kapitałowej Sescom S.A. za okres: 01.10.2020 - 30.06.2021
Gdańsk, 30.08.2021 r.


| 1. | Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR 5 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2. | Informacje ogólne 7 | |||||
| 2.1. | Informacje podstawowe 7 | |||||
| 2.2. | Zarząd i Rada Nadzorcza 7 | |||||
| 2.3. | Linie biznesowe i świadczone usługi 8 | |||||
| 2.4. | Obszar działalności 12 | |||||
| 2.5. | Struktura organizacyjna 12 | |||||
| 2.6. | Strategia i plany rozwojowe 18 | |||||
| 2.7. | Opis zmian organizacji Grupy Sescom 20 | |||||
| 2.8. | Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A. 21 | |||||
| 2.9. | Akcjonariat 21 | |||||
| 3. | Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Sescom 23 | |||||
| 3.1. | Dane finansowe 23 | |||||
| 3.2. | Informacja dodatkowa 28 | |||||
| 3.3. | Przyjęte zasady rachunkowości 30 | |||||
| 3.4. | Noty i inne informacje uzupełniające 32 | |||||
| 4. | Skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe Sescom S.A 43 | |||||
| 4.1. | Dane finansowe 43 | |||||
| 4.2. | Noty i inne informacje uzupełniające 48 | |||||
| 5. | Komentarz do wyników finansowych 54 | |||||
| 5.1. | Wyniki skonsolidowane 54 | |||||
| 5.2. | Wyniki jednostkowe 59 | |||||
| 6. | Grupa Sescom w trzech kwartałach roku obrotowego 2020/2021 (okres 01.10.2020 r. – 30.06.2021 r.) 66 | |||||
| 6.1. | Podstawowe dane dotyczące sprzedaży Grupy Sescom 66 | |||||
| 6.2. | Działania operacyjne poszczególnych linii biznesowych Grupy 68 | |||||
| Sescom Facility Management 68 | ||||||
| Sescom IT Infrastructure 71 | ||||||
| Sescom Store 72 | ||||||
| Sescom Energy 73 | ||||||
| Sescom Logistics Processes Support 75 | ||||||
| Sescom Digital 76 | ||||||
| FIXFM 77 | ||||||
| 6.3. | Czynniki i zdarzenia, w tym o nietypowym charakterze, mające istotny wpływ na skrócone sprawozdanie | |||||
| finansowe 77 |
| 6.4. | Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok 77 |
|
|---|---|---|
| 6.5. | Zestawienie stanu posiadania akcji przez osoby zarządzające i nadzorujące na dzień przekazania raportu 77 | |
| 6.6. | Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta 78 |
|
| 6.7. | Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe 79 |
|
| 6.8. | Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji 79 |
|
| 7. | Pozostałe informacje dotyczące działalności Sescom S.A oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. 79 | |
| 7.1. | Istotne wydarzenia korporacyjne w okresie trzech kwartałów roku obrotowego 2020/2021 79 | |
| 7.2. | Istotne wydarzenia korporacyjne, które miały miejsce po 30.06.2021 r. 82 | |
| 8. | Grupa Sescom w obliczu pozostałej części roku obrotowego 2020/2021 82 | |
| 8.1. | Czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej pozostałej części roku obrotowego 83 |
|
| 8.2. | Opis podstawowych zagrożeń i ryzyka związanych z działalnością Grupy w pozostałych miesiącach roku obrotowego 84 |
|
| 9. | Oświadczenie Zarządu 87 |
1. Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR
Dane skonsolidowane
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Stan na 30.06.2021 |
Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 |
| Aktywa razem | 76 106 985 | 73 283 897 | 16 330 920 | 16 188 897 |
| Zobowiązania długoterminowe | 4 981 716 | 4 888 355 | 1 068 969 | 1 079 870 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 23 093 537 | 23 165 300 | 4 955 376 | 5 117 368 |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
46 858 940 | 44 478 522 | 10 054 919 | 9 825 599 |
| Kapitał własny przypadający udziałom niedającym kontroli |
1 172 792 | 751 721 | 251 656 | 166 060 |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 450 615 | 463 904 |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
22,3 | 21,2 | 4,8 | 4,7 |
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
95 851 423 | 104 987 071 | 21 043 585 | 23 926 496 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 4 594 079 | 6 078 889 | 1 008 602 | 1 385 375 |
| Zysk (strata) brutto | 4 031 601 | 5 751 500 | 885 113 | 1 310 764 |
| Zysk (strata) netto | 3 056 543 | 4 642 659 | 671 045 | 1 058 059 |
| Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
2 820 233 | 4 410 227 | 619 165 | 1 005 088 |
| Całkowity dochód (strata) ogółem | 3 223 691 | 4 716 532 | 707 741 | 1 074 895 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
2 283 575 | 12 404 674 | 501 345 | 2 827 018 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(3 699 507) | (528 542) | (812 204) | (120 454) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(1 237 686) | (3 224 837) | (271 726) | (734 939) |
| Przepływy pieniężne netto - razem | (2 653 618) | 8 651 295 | (582 585) | 1 971 625 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Dane jednostkowe
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE | Stan na 30.06.2021 |
Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 |
| Aktywa razem | 61 561 855 | 60 800 587 | 13 209 848 | 13 431 251 |
| Zobowiązania długoterminowe | 3 986 260 | 4 289 037 | 855 366 | 947 477 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 18 198 350 | 18 457 253 | 3 904 974 | 4 077 329 |
| Kapitał własny | 39 377 245 | 38 054 296 | 8 449 509 | 8 406 445 |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 450 615 | 463 904 |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
18,8 | 18,1 | 4,0 | 4,0 |
| PLN | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
70 264 257 | 74 901 648 | 15 426 081 | 17 070 044 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej | 2 542 465 | 5 352 516 | 558 182 | 1 219 835 |
| Zysk (strata) brutto | 2 353 550 | 5 086 369 | 516 707 | 1 159 181 |
| Zysk (strata) netto | 1 929 911 | 4 069 095 | 423 700 | 927 345 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
442 462 | 8 857 274 | 97 140 | 2 018 568 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(6 957 725) | (370 593) | (1 527 525) | (84 458) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(658 333) | (2 939 692) | (144 533) | (669 954) |
| Przepływy pieniężne netto - razem | (7 173 596) | 5 546 989 | (1 574 918) | 1 264 156 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Wybrane dane finansowe zostały przeliczone na walutę EUR w następujący sposób:
- pozycje aktywów i pasywów zostały przeliczone na EUR według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień 30.06.2021 r. oraz na dzień 30.09.2020 r., odpowiednio: 4,5208 oraz 4,5268.
- pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych zostały przeliczone na EUR według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną kursów na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w okresie 01.10.2020 r. – 30.06.2021 r. oraz 01.10.2019 – 30.06.2020 r., ogłaszanych przez NBP, odpowiednio: 4,5549 oraz 4,3879.
2. Informacje ogólne
2.1. Informacje podstawowe
| Firma: | Sescom S.A. |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Kraj siedziby: | Polska |
| Siedziba: | Gdańsk |
| Adres: | ul. Grunwaldzka 82, 80-244 Gdańsk |
| Tel./ fax: | 58 761 29 60/ 58 761 29 61 |
| Internet: | www.sescom.eu |
| E-mail: | [email protected] |
| KRS: | 0000314588 |
| REGON: | 220679145 |
| NIP: | 9571006288 |
Sescom Spółka Akcyjna będąca podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej Sescom S.A., została utworzona zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych aktem notarialnym z dnia 14.08.2008, w Kancelarii Notarialnej Tomasz Binkowski - Kancelaria notarialna w Gdańsku Rep. A nr 18518/2008.
Spółkę zarejestrowano w Sądzie Rejonowym w Gdańsku Północ, VIII wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy spółki wynosi 2.100.000 zł i podzielony jest na 2.100.000 akcji w cenie nominalnej 1 zł za jedną akcję.
2.2. Zarząd i Rada Nadzorcza
Zarząd
Skład Zarządu Sescom S.A. na dzień publikacji raportu przedstawia się następująco:
- Sławomir Halbryt Prezes Zarządu,
- Adam Kabat Członek Zarządu,
- Sławomir Kądziela Członek Zarządu,
- Magdalena Budnik Członek Zarządu.
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Sescom S.A.
Rada Nadzorcza
Skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. na dzień publikacji raportu przedstawia się następująco:
- Krzysztof Pietkun Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Dariusz Wieczorek Członek Rady Nadzorczej,
- Tomasz Matczuk Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Szabunio Członek Rady Nadzorczej,
- Adam Protasiuk Członek Rady Nadzorczej.
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Sescom S.A.
2.3. Linie biznesowe i świadczone usługi
Sescom to spółka technologiczna, działająca głównie w obszarze usług technicznego facility management, mocno skoncentrowana na nowych technologiach do optymalizacji działalności własnej i klientów firmy, a także na potrzebach otoczenia związanych ze zrównoważonym rozwojem.
W Grupie Kapitałowej Sescom SA funkcjonuje szereg spółek realizujących usługi komplementarne mające na celu efektywne utrzymanie i obsługę obiektów, instalacji, urządzeń oraz pojazdów magazynowych swoich klientów, a także wzrost efektywności procesów pomocniczych i operacyjnych. Rozwiązania Grupy zapewniają skuteczne i optymalne kosztowo utrzymanie, kontrolę i bezpieczeństwo biznesu.
Kluczowymi branżami obsługiwanymi przez Grupę są:
- handel detaliczny,
- telekomunikacja,
- bankowość i ubezpieczenia,
- HoReCa,
- stacje paliw.
Obszary działalności Grupy Sescom
I. Facility Management:
Sescom Store - Modernizacje i fit-outy wspierające omnichannel i zmiany technologiczne na rynku sieci
Sescom Facility Management - Techniczne utrzymanie obiektów
Sescom IT Infrastructure - Wsparcie w integracji i utrzymaniu infrastruktury informatycznej i rozwiązań audiowizualnych
Sescom Logistics Processes Support - sprzedaż, wynajem i serwis pojazdów magazynowych
II. Energy
Sescom Energy - efektywność energetyczna, zeroemisyjne źródła energii, ślad węglowy
Sescom Hydrogen – technologie wodorowe
III. Digital
Sescom Digital - nowe technologie do optymalizacji procesów operacyjnych i pomocniczych - IoT, RFID
Sescom Store
Sescom Store to realizowana przez Sestore Sp. z o.o. oferta zindywidualizowanych usług projektowania, przekształcania i modernizacji placówek handlowych. Realizacje w ramach Sescom Store obejmują prace instalacyjno – budowlane (sufity podwieszane, suche zabudowy, układanie płytek i podłóg, tynkowanie, malowanie, prace stolarskie, montaż mebli, instalacje), generalne wykonawstwo (koordynacja wszystkich branż budowlanych oraz prac wykonawców nominowanych, kierowanie budową, kompleksowa budowa pod klucz), projekty budowlane i wykonawcze (przygotowanie projektów koncepcyjnych i budowlanych, dokumentacja powykonawcza, pomiary i testy), zarządzanie projektami (inwestor zastępczy, opiniowanie umów najmu, analizy stanu technicznego, harmonogramy projektów i dostaw, negocjacje techniczne, odbiory lokali) oraz wyposażenie (produkcja mebli, dostawa i montaż wyposażenia i urządzeń). Sescom Store to modernizacje wspierające aktualne potrzeby rynku, czyli wdrożenia nowych technologii oraz wzmacnianie działań omichannelowych.
Sescom Facility Management
Linia realizowana przez Sescom S.A. Oddział Gdańsk oraz 5 zagranicznych spółek zależnych. Usługi z zakresu technicznego facility management obejmują kompleksową opiekę nad klientem w zakresie stałego świadczenia serwisu technicznego (HVAC, elektryczno-budowlanego i chłodnictwa). W ramach usługi wykonywane są następujące czynności:
-
okresowe przeglądy prewencyjne, w czasie których dokonywana jest konserwacja i kontrola urządzeń oraz systemów technicznych,
-
niezwłoczna reakcja i wykonywanie niezbędnych napraw w przypadku powstania awarii (usługa w trybie 24/7),
-
zaplanowane z góry zlecenia wymiany urządzeń, remontów i modernizacji.
Klienci, dzięki udostępnianej w ramach usługi autorskiej platformie Sescom - SES Support®, mają komfortowy dostęp do funkcji zgłaszania usterek, planowania terminu przeglądu, a także kompleksowego przeglądu informacji na temat wykonanych i planowanych prac. Platforma jest dostępna w wersji online i mobile. Współpraca realizowana jest na podstawie: umów ryczałtowych oraz umów uzależniających wysokość wynagrodzenia od liczby zrealizowanych zdarzeń serwisowych. Sescom w ramach działalności FM oferuje również swoje usługi w formie jednorazowych zleceń. Obszar FM rozwija się w kierunku predictive maintenance oraz kompleksowych, indywidualnych kontaktów rozliczanych za konkretny wynik.
Sescom IT Infrastructure
Usługi w ramach linii IT Infrastructure skupiają się na utrzymaniu infrastruktury informatycznej klienta, w tym m.in.: serwerów, komputerów, drukarek, urządzeń mobilnych. Specjaliści Sescom dostarczają, integrują i serwisują infrastrukturę IT, odpowiadając za prawidłowe funkcjonowanie systemów magazynowych, POS, instalacji teletechnicznych i niskoprądowych. W ramach usługi możliwy jest serwis urządzeń różnych producentów, obsługa logistyczna i magazynowa, a także zapewnienie urządzeń zastępczych. IT Infrastructure to także oferta rozwiązań multimedialnych, w tym digital signange. Formy współpracy w ramach działalności IT Infrastructure są tożsame z oferowanymi w segmencie FM. Linia biznesowa IT Infrastructure rozwijana jest przez Sescom S.A. Oddział Wrocław.
Sescom Energy
Wsparcie w ramach usługi Sescom Energy obejmuje zwiększanie efektywności energetycznej obiektów oraz generowanie oszczędności poprzez przeprowadzenie pomiarów zużycia energii elektrycznej, analizy, rekomendacje i wdrożenia zmian. W procesie pomiaru i analizy wykorzystywania jest autorska technologia Sescom – SES Control, na którą składa się mikroserwer umieszczany w placówce klienta, aplikacja webowa oraz moduł analityczny. Dzięki SES Control możliwy jest dokładny pomiar pracy urządzeń, integracja z innymi systemami, wizualizacja i analiza danych. Usługa Sescom Energy pozwala skutecznie diagnozować problemy związane z nieefektywnością energetyczną, zapobiegać usterkom, optymalizować pracę urządzeń i finalnie – zmniejszać koszty zużycia mediów. W ramach oferty Energy Emitent oferuje klientom doradztwo w zakresie wdrożenia zeroemisyjnych źródeł energii elektrycznej – fotowoltaiki i technologii wodorowych. Działalność operacyjną w ramach linii Sescom Energy prowadzi spółka SDC Sp. z o.o.
Elementem rozwijającym usługę Energy jest SES BI - sukcesywnie doskonalone przez Sescom narzędzie klasy business intelligence umożliwiające integrację dotychczas zebranych danych (przez platformy: SES Support, SES Control) w celu ich analizy oraz przekazania klientowi wniosków dotyczących tendencji w obszarze prowadzonego biznesu. Sescom Business Intelligence jest rozwiązaniem tworzonym w celu automatycznego
badania zależności pomiędzy różnorodnymi czynnikami wpływającymi na placówki klienta, w tym między innymi: zużyciem energii, danymi technicznymi czy finansowymi. Wynikiem analiz zintegrowanych danych jest rekomendacja przyszłych działań zarządczych, inwestycyjnych i serwisowych. SES BI ma zastosowanie nie tylko w segmencie Energy, ale również w wewnętrznych obszarach w Grupie Sescom: finansach, księgowości i controllingu.
Sescom Digital
Celem usługi Sescom Digital jest optymalizacja procesów operacyjnych i pomocniczych klientów dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Sescom pełni w procesie rolę integratora poszczególnych elementów: technologii, niezbędnego sprzętu oraz strategii wdrożenia i utrzymania. Dzięki posiadanym zasobom technologicznym i technicznym, a także bogatemu doświadczeniu w branży retail i IT, Sescom może dobrać skuteczne rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz wdrożyć je na dużą skalę, w rozproszonych geograficznie placówkach. W ramach linii biznesowej oferowany jest system SES Matic – oprogramowanie oraz zestaw urządzeń RFID, umożliwiający łatwe zarządzanie oraz inwentaryzację i aktualizację produktów w sklepach. Za realizację zadań linii Digital odpowiedzialna jest spółka Sescom S.A.
Sescom Logistics Processes Support
Realizowane przez olsztyńską spółkę zależną DT Sp. z o.o. usługi utrzymania urządzeń transportu magazynowego to linia biznesowa funkcjonująca w Grupie Sescom od 2019 r. W ramach działalności LPS wykonywane są usługi z zakresu: wynajmu oraz sprzedaży wózków widłowych, a także pełny zakres działań serwisowych i przeglądowych dla szerokiej gamy urządzeń magazynowych różnych typów i marek. Bogate doświadczenie oraz krótki czas reakcji na zgłoszoną awarię umożliwiają utrzymywanie wysokiej sprawności floty magazynowej klienta, kluczowej przy wyzwaniach związanych ze sprawną obsługą sprzedaży wielokanałowej oraz skracaniem czasów dostaw.
Działalność B+R
W Sescom S.A. prowadzona jest również działalność B+R, której założeniem jest rozwój własnych rozwiązań wspierających realizację procesów klientów oraz procesów wewnętrznych Sescom. B + R jest wynikiem ewolucji powstałej w 2016 komórki Sescom Innovation Lab (SIL) odpowiedzialnej za monitorowanie rynku nowych technologii, kooperację z przedsiębiorstwami w początkowym stadium rozwoju oraz rozwijanie perspektywicznych projektów do etapu komercjalizacji na zewnątrz lub wykorzystania wewnątrz Grupy Sescom. W ramach nowej strategii SIL/B+R został włączony do Działu Innowacji i Technologii. W ramach rozwijanych projektów własnych oraz eksploracji środowisk start-upowych firma skupia się przede wszystkim na technologiach: Internet of Things, Connected Hardware, Machine Learning, RFID oraz AI wspierającej transformację cyfrową w branży retail. W roku 2020 aktywność na rynku start-upowym doprowadziła do podjęcia przez Sescom S.A. działań o charakterze akwizycyjnym: objęcia udziałów w Sanasens Sp. z o.o. oraz Bankilo S.A., a także przejęcia FIXFM Sp. z o.o.
▪ Sanasens Sp. z o.o.
Spółka rozwija technologię do monitorowania i analizy drgań. Opracowywane rozwiązanie może zostać potencjalnie wykorzystane w celu diagnozowania stanu technicznego urządzeń elektrycznych. Sanasens Sp. z o.o. została zarejestrowania 18 kwietnia 2020 r., a 20% udziałów objęła Sescom S.A.
▪ Bankilo S.A.
W dniu 01.03.2021 r. Sescom S.A. objęła 17,4% udziałów w technologicznej spółce – Bankilo S.A. rozwija innowacyjną platformę sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z OZE, umożliwiającą wirtualny przepływ energii z miejsca wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia. Istotną funkcjonalnością rozwiązania będzie możliwość sprzedaży, nabywania oraz wymiany energii na dostępną w innym czasie.
▪ FIXFM Sp. z o.o.
FIXFM jest spółką technologiczną, w ramach której rozwijana jest platforma rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business i która perspektywicznie może wspierać proces poszerzania rynku Emitenta. W dniu 30 października 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM.
Działalność w obszarze rozwiązań opartych o wodór
W ramach Grupy Sescom rozwijane są również projekty wykorzystania wodoru jako paliwa do pojazdów drogowych, kolejowych oraz w ogrzewnictwie. Za rozwój technologii opartych o wodór odpowiedzialna jest spółka SES Hydrogen S.A.
▪ SES Hydrogen S.A. (dawniej Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A.)
W ramach spółki BCTT rozwijany jest projekt HGaaS obejmujący stworzenie ekosystemu wykorzystania wodoru wygenerowanego w niewielkich instalacjach OZE. Założeniem HGaaS jest integracja rozproszonego środowiska małych producentów OZE w jeden ekosystem zapewniający: produkcję odpowiedniej ilości wodoru oraz popyt na jego wykorzystanie. W tym celu w ramach projektu rozwijane są trzy elementy:
-
urządzenie, czyli modułowy generator wodoru wykorzystujący nadwyżki energii z minielektrowni OZE,
-
system zarządzania, który na podstawie pozyskanych danych połączy strony popytu i podaży, tworząc rynek paliwa wodorowego,
-
model finansowania umożliwiający zaangażowanie się w rozwój rynku niewielkim producentom OZE.
Projekt zakłada instalację modułów tankowania HGaaS w przydomowych instalacjach OZE oraz dokładne opomiarowanie możliwości wytwórczych tych urządzeń w czasie rzeczywistym (obecna ilość wodoru w zbiorniku oraz zdolności produkcyjne w określonym czasie).
2.4. Obszar działalności
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. w trzech kwartałach roku obrotowego 2020/2021 prowadziła działalność zarówno w Polsce jak i za granicą. Teren działalności zagranicznej Grupy obejmował większość krajów Europy. W analizowanym okresie Grupa Sescom wykonywała zlecenia na terenie 25 krajów.
Biura i siedziby spółek w Grupie:
- siedziba główna w Gdańsku,
- 7 siedzib spółek zależnych w:
- Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech,
- Czechach, Austrii i na Węgrzech

2.5. Struktura organizacyjna
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. na dzień publikacji raportu składała się z jednostki dominującej oraz 10 spółek zależnych. Podmiotami stowarzyszonymi wobec Sescom S.A. były 2 spółki: Sanasens Sp. z o.o. oraz Bankilo S.A. (w której w dniu 01.03.2021 r. Sescom S.A. objęła 17,4% akcji). W dniu 30 października 2020 r. Sescom S.A. nabyła 100% udziałów w FIXFM Sp. z o.o. W dniu 20.08.2021 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie przekształcenia w spółkę akcyjną i na dzień publikacji niniejszego raportu oczekuje na rejestrację zmiany formy prawnej w KRS. W wyniku podjęcia przez walne zgromadzenie BCTT w dniu 09.06.2021 r. uchwał w sprawie emisji nowej serii akcji, Emitent zwiększył zaangażowanie w kapitale zakładowym BCTT S.A. do 92,33%. BCTT S.A. zmieniła również nazwę na SES Hydrogen S.A.

W skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. wchodzą:
Sescom S.A.
| Forma prawna | Spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 000314588 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie Grupą Kapitałową, Centrum usług wspólnych: koordynacja serwisu technicznego, wsparcie techniczne, rozwój produktów i usług, księgowość i kontroling, marketing oraz PR. |
|---|---|
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
Sescom Czech Republic s.r.o.
| Forma prawna | s.r.o. (společnost s ručenímomezeným) |
|---|---|
| Siedziba | Ostrawa, Republika Czeska |
| Numer w rejestrze | 293 92 004 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.
Sescom Műszaki Szerviz Korlátolt Felelősségű Társaság
| Forma prawna | Korlátolt Felelősségű Társaság |
|---|---|
| Siedziba | Budapeszt, Węgry |
| Numer w rejestrze | 01-09-175242 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Sescom Műszaki Szerviz Kft,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu SESCOM SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu SESCOM Műszaki Szerviz Kft.
Sescom GmbH
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung |
|---|---|
| Siedziba | Berlin, Republika Federalna Niemiec |
| Numer w rejestrze | HRB 157689 B |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH.
SESTORE Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000529146 |
| Przedmiot działalności | Usługi remontów i remodelingu salonów |
| handlowych i placówek handlowych - wraz z |
|
| pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
SDC Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000529961 |
| Przedmiot działalności | Prace badawcze i rozwojowe nad systemami |
| informatycznymi wspomagającymi zarządzanie | |
| efektywnością energetyczną. | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung |
|---|---|
| Siedziba | Wiedeń, Republika Austrii |
| Numer w rejestrze | FN 434777d |
| Przedmiot działalności | Do dnia 18.04.2019 r. przedmiotem działalności Spółki było zarządzanie i świadczenie usług serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. W dniu 18.04.2019 r. Zarząd podjął uchwałę w sprawie przeniesienia działalności spółki do Sescom GmbH z siedzibą w Berlinie w ramach procesu reorganizacji prac spółek zależnych. Sescom Technischer Support GmbH na dzień sporządzenia sprawozdania zarządu nie prowadzi działalności operacyjnej. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Sescom Technischer Support GmbH
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH.
Sescom LTD
| Forma prawna | Limited Liability Company |
|---|---|
| Siedziba | Londyn, Wielka Brytania |
| Numer w rejestrze | 10628319 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD.
DT Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Olsztyn, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000777663 |
| Przedmiot działalności | Sprzedaż, serwis i wynajem wózków widłowych, w tym: bieżące naprawy pojazdów, przygotowanie wózka pod odbiór UDT, konserwacja sprzętu w ramach przeglądów okresowych, renowacja wózka (regeneracja masztów, remonty silników i przekładni napędowych, malowanie wózka) |
|---|---|
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 51 proc. (pięćdziesiąt jeden procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego.
FIXFM Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | ||
|---|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska | ||
| Numer w rejestrze | 0000837813 | ||
| Przedmiot działalności | Zaprojektowanie i doprowadzenie do fazy komercjalizacji platformy służącej do rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business. |
||
| Powiązanie | Jednostka zależna | ||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) | ||
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego.
SES Hydrogen S.A. (dawniej Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A.)
| Forma prawna | spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 0000366480 |
| Przedmiot działalności | Rozwój i komercjalizacja projektów związane z |
| wykorzystaniem zielonej energii wodorowej | |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | Na dzień 30.06.2020 r.: 30 proc |
| Na dzień publikacji raportu: 92,33 proc. | |
| Metoda konsolidacji | Pełna od dnia objęcia kontroli |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Prezes Zarządu Sescom S.A., pan Sławomir Halbryt, pełni jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu SES Hydrogen S.A.
- Członek Zarządu Sescom S.A., pan Adam Kabat, pełni jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej SES Hydrogen S.A.
Dane dotyczące podmiotów stowarzyszonych:
Sanasens Sp. z o.o. – Podmiot stowarzyszony
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | ||
|---|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska | ||
| Numer w rejestrze | 0000839167 | ||
| Przedmiot działalności | Projektowanie i dostarczanie rozwiązań predictive maintenance opartych na sztucznej inteligencji |
||
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona | ||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 20 proc. (dwadzieścia procent) | ||
| Metoda konsolidacji | Praw własności |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu stowarzyszonego.
Bankilo S.A.
| Forma prawna | spółka akcyjna | |||
|---|---|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska | |||
| Numer w rejestrze | 0000891576 | |||
| Przedmiot działalności | Rozwój platformy informatycznej oferującej |
|||
| wirtualny przepływ energii z miejsca jej |
||||
| wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia | ||||
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona | |||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 17,4 proc. | |||
| Metoda konsolidacji | Praw własności |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
Prezes Zarządu Sescom S.A., pan Sławomir Halbryt, pełni jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Bankilo S.A.
2.6. Strategia i plany rozwojowe
14.09.2020 r. Zarząd Emitenta przyjął nową strategię Grupy 2030: "Wise Futurist". Podstawą do wyznaczenia celów tej strategii było zbudowanie obrazu przyszłości rynku i firmy w perspektywie 10 lat, na który główny wpływ mają 2 megatrendy - rozwój nowych technologii i potrzeba zrównoważonego rozwoju. Wiele założeń dotychczasowej strategii Sescom, w tym misja firmy, pozostały aktualne. Zaktualizowane zostały: wizja, model biznesowy Grupy Sescom oraz struktura organizacyjna. Firma wyznaczyła kierunek dalszego rozwoju w długim okresie, jednocześnie dbając o wsparcie realizacji celów strategicznych poprzez stosowne zmiany organizacyjne oraz zwinne aktualizowanie założeń - biorąc pod uwagę dynamikę rynku.
Dotychczasowa misja i nowa wizja Sescom w Strategii 2020-2030 "Wise Futurist"
| Misja | Wizja |
|---|---|
| Zapewniać atrakcyjność i funkcjonalność | Globalny ekosystem techniczno-technologiczny |
| przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej, w której | dostarczający stale aktualizowaną wartość na |
| ludzie pracują, kupują i odpoczywają | rynku facility management |
W ramach tej strategii zaproponowano docelową ofertę na rok 2025, w której dotychczasowe linie biznesowe Grupy Sescom przydzielono do 3 głównych obszarów kompetencyjnych: Facility Management, Energy oraz Digital. Czwartym, nowym obszarem działań ustanowiono usługi On Demand/Service Design - czyli projekty na zamówienie, w pełni zindywidualizowane zgodnie z potrzebami klientów. Aktualizacja dotychczasowej oferty zgodnie z założeniami nowej strategii zostanie przeprowadzona m.in. poprzez opracowanie strategii marki.
"Wise Futurist" to pierwsza w historii Sescom strategia wyznaczająca organizacji cel finansowy oraz zadanie związane z ochroną klimatu. Główne cele wyznaczone w strategii "Wise Futurist" to:
1) osiągnięcie 35 mln zł EBITDA, skorygowanej o zdarzenia nietypowe, nadzwyczajne, jednorazowe, odszkodowania i dotacje do końca roku obrotowego 2024/2025,
2) wygenerowanie 30% przychodów z usług rozliczanych za wynik, a nie roboczogodziny do 2025 roku,
3) zmniejszenie śladu węglowego Sescom o 20% do 2023 r.,
4) stworzenie globalnego ekosystemu techniczno-technologicznego, składającego się z 10.000 firm reprezentujących partnerów i podwykonawców Sescom, który dostarczy stale aktualizowaną wartość na rynku FM.
Cele finansowe Grupy zostaną zrealizowane poprzez rozwój organiczny oraz przejęcia perspektywicznych firm. Zarząd nie wyklucza działań akwizycyjnych na rynku krajowym, jednak uwaga firmy koncentruje się na rynkach Europy Zachodniej. Zamiarem Zarządu Emitenta jest realizacja pierwszego procesu nabycia jeszcze w 2021 roku.
W ramach realizacji strategii Wise Futurist Sescom zamierza postawić na rozwój oferty o usługi rozliczanie za wynik. Do takich usług już należy poprawa efektywności energetycznej realizowana w ramach Sescom Energy. W tym przypadku większość wynagrodzenia oparta jest o success fee mierzone wartością zaoszczędzonych kosztów energii klienta. Sescom zamierza oprzeć o success fee również część usług linii Facility Management, gdzie miernikiem sukcesu będzie realizacja określonych KPI – kluczowych wskaźników efektywności. Przykładem takich wskaźników może być m.in. czas ciągłej pracy urządzeń bez awarii lub szybkość reakcji serwisowej.
Jednym z celów Grupy na najbliższe lata jest również zmniejszenie śladu węglowego, czyli sumie emisji gazów cieplarnianych wywołanych przez organizację i jej pracowników. Sescom nie prowadzi działalności produkcyjnej, jednak przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych m.in. przez: zużycie energii elektrycznej, transport, zakup sprzętu elektronicznego, części zamiennych i przedmiotów biurowych, zużycie surowców, takich jak gaz czy woda, a także utylizację odpadów. Dzięki analizie danych dotyczących emisji, a także wdrożenia działań optymalizujących, Sescom zredukuje własny ślad węglowy o 20%. Na dzień publikacji niniejszego raportu zespół rozwijający platformę analityczną SES BI pracuje nad autorskim kalkulatorem do liczenia śladu węglowego w ramach Grupy oraz dokonuje analiz dotyczących źródeł jego powstawania. Z wypracowanych rekomendacji skorzysta nie tylko Emitent, ale także klienci i środowisko.
Osiągnięcie celu finansowego strategii zakłada wykładniczy wzrost skali działania Grupy. Na koniec roku obrotowego 2019/2020 usługi Sescom w 25 krajach Europy były świadczone dzięki grupie ponad 1.000 firm partnerskich - technicznych i technologicznych. Strategia zakłada zbudowanie ekosystemu 10.000 firm. W tym celu Emitent zaprasza do współpracy kolejne podmioty. Ekosystem umożliwia wspólny rozwój.
W celu realizacji założeń strategii, Sescom przeznaczy na inwestycje ok. 123 mln zł, w tym:
-
80 mln zł na akwizycje,
-
30 mln zł na inwestycje w nowe technologie oraz R&D,
- 13 mln zł na rozwój kapitału ludzkiego.
Do realizacji inwestycji wykorzystane zostaną środki własne Grupy oraz produkty bankowe.
Warto zauważyć, że strategia Wise Futurist pokazuje perspektywę rozwoju w czasie 10 lat, ale daje również obraz celów pięcioletnich i dodatkowo zakłada coroczną aktualizację. Zapewnia to regularną weryfikację podjętych działań rozwojowych na podstawie stopnia realizacji celów i zapewni możliwość reagowania na istotne zmiany otoczenia.
2.7. Opis zmian organizacji Grupy Sescom
W dniu 30 października 2020 r. Emitent nabył 100 udziałów w FIXFM Sp. z o.o., stanowiących 100% głosów oraz 100% udziału w kapitale własnym tej spółki za łączną cenę 25.000 zł.
W dniu 22 grudnia 2020 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki z 5.000 zł do kwoty 325.000 zł poprzez utworzenie 6.400 udziałów, które zostały w całości objęte przez Sescom S.A. Wyemitowane udziały zostały pokryte w następujący sposób:
- 4.000 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy, w łącznej wartości 200.000 zł, Sescom S.A. pokrył wkładem pieniężnych, płacąc 250 zł za udział (łącznie 1.000.000 zł),
- 2.400 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy, w łącznej wartości 120.000 zł, Sescom S.A. pokrył wkładem niepieniężnym obejmującym know-how w postaci modelu biznesowego "Platformy Usług Facility Management HAL" stanowiącego własność intelektualną Sescom S.A., którego wartość według sporządzonej wyceny wyniosła 600.000 zł.
W dniu 1 kwietnia 2021 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie kolejnego podwyższenia kapitału zakładowego, który został zwiększony o kwotę 400.000 zł do wysokości 725.000 zł. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło w wyniku utworzenia 8.000 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Wyemitowane udziały zostały w całości objęte przez Sescom oraz pokryte wkładem pieniężnym w wysokości 2.000.000 zł (250 zł za 1 udział).
9 czerwca 2021 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. (obecnie SES Hydrogen S.A.), które uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego z kwoty 100.000 zł do 2.700.000 zł. Kapitał zakładowy został podwyższony w wyniku emisji:
- 1.463.000 nowych akcji serii B o wartości nominalnej 1 zł każda akcja,
- 1.137.000 nowych akcji serii C o wartości nominalnej 1 zł każda akcja.
2.463.000 akcji zostało objętych przez Emitenta w następujący sposób:
- 1.463.000 nowych akcji serii B pokryto wkładem niepieniężnym,
- 1.000.000 nowych akcji serii C pokryto wkładem pieniężnym.
Pozostałe 137.000 akcji serii C objęła spółka Project Evolution Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która jest podmiotem zależnym od Pana Sławomira Halbryta pełniącego funkcję Prezesa Zarządu Emitenta.
W wyniku podniesienia kapitału zakładowego, Sescom S.A. zwiększyła swój udział w akcjonariacie i głosach SES Hydrogen S.A. z 30% do 92,33%. Właścicielem pozostałych udziałów jest Project Evolution Sp. z o.o., podmiot zależny od Prezesa Sescom S.A. – Pana Sławomira Halbryta.
W dniu 02.08.2021 r. podniesienie kapitału zakładowego w spółce SES Hydrogen S.A. zostało zarejestrowane przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
W dniu 20.08.2021 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie przekształcenia FIXFM w spółkę akcyjną. Kapitał zakładowy FIXFM po przekształceniu wynosić będzie 3.162.000 zł i dzielić się będzie na 3.162.000 akcji imiennych serii A o wartości 1 zł każda, uprzywilejowanych co do głosu (1 akcja
uprawnia do 2 głosów na walnym zgromadzeniu). 100% udziału w kapitale zakładowym FIXFM posiada Sescom S.A. Na dzień publikacji raportu Emitent oczekuje na rejestrację przekształcenia w KRS.
W okresie od dnia 01.10.2020 r. do dnia 30.06.2021 r. oraz do dnia publikacji niniejszego raportu nie doszło do innych zmian organizacji Grupy Kapitałowej Sescom S.A., w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi. W analizowanym okresie w Grupie Kapitałowej nie miały miejsca procesy: podziału oraz restrukturyzacji.
Wszystkie jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. podlegają konsolidacji metodą pełną. Inwestycje w jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności.
2.8. Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A.
W okresie 01.10.2020 r. – 30.06.2021 r. przeciętne zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. wyniosło 181 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
2.9. Akcjonariat
W związku z posiadaniem statusu spółki publicznej, Sescom S.A. ma dostęp do informacji o akcjonariuszach posiadających 5% i więcej w kapitale zakładowym. Poniżej przedstawiono strukturę akcjonariatu Sescom S.A. na dzień publikacji (30.08.2021 r.). W okresie od października 2020 r. do dnia publikacji nie doszło do zmian w akcjonariacie wśród podmiotów posiadających powyżej 5% udziału w kapitale i głosach.


| Akcjonariusz | Liczba akcji | udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 1 056 690 | 50,32% | 1 806 690 | 63,39% |
| - bezpośrednio | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| - pośrednio (akcje własne Sescom S.A.)* | 50 815 | 2,42% | 50 815 | 1,78% |
| Negril 3 Sp. z o.o. | 437 000 | 20,81% | 437 000 | 15,33% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Pozostali | 205 627 | 9,79% | 205 627 | 7,21% |
| Suma | 2 100 000 | 100,00% | 2 850 000 | 100,00% |
* Sescom S.A. jest podmiotem zależnym wobec Pana Sławomira Halbryta. Akcje zostały nabyte w wyniku skupu akcji własnych rozliczonego przez Spółkę w dniu 8 listopada 2019 r. oraz w wyniku przeprowadzenia transakcji w ramach
Programu skupu akcji własnych w dniach 13-29 maja 2020 r. oraz 6-24 lipca 2020 r. Zgodnie z Art. 364 § 2 KSH Spółka nie wykonuje praw z akcji własnych, z wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.
Powiązania członków organów Sescom S.A. z akcjonariuszami Spółki powyżej 5%
Pan Sławomir Halbryt posiadający bezpośrednio 1.005.875 akcji stanowiących 47,90% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Prezesa Zarządu Sescom S.A.
Pan Sławomir Kądziela posiadający 241.588 akcji stanowiących 11,50% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
Pan Adam Kabat posiadający 159.095 akcji stanowiących 7,58% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
Negril 3 Sp. z o.o posiadający 437.000 akcji stanowiących 20,81% udziału w kapitale zakładowym Spółki jest podmiotem zależnym od Pana Krzysztofa Pietkuna będącego Członkiem Rady Nadzorczej Sescom S.A.
3. Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Sescom
3.1. Dane finansowe
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 (przekształcone) |
|---|---|---|
| AKTYWA TRWAŁE | ||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 8 603 033 | 9 049 521 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 2 808 205 | 3 627 314 |
| Nieruchomości inwestycyjne | - | - |
| Wartość firmy | 9 175 827 | 9 148 432 |
| Wartości niematerialne, w tym: | 5 110 454 | 2 393 982 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | 2 069 526 | 721 827 |
| Należności długoterminowe | 139 393 | 145 079 |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 477 223 | 16 705 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 927 604 | 591 999 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 433 060 | - |
| Pozostałe aktywa | 7 301 | 338 658 |
| Aktywa trwałe razem | 24 873 896 | 21 684 375 |
| AKTYWA OBROTOWE | ||
| Zapasy | 3 530 836 | 4 636 856 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 31 943 519 | 28 206 265 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | - |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 205 657 | 230 321 |
| Bieżące aktywa podatkowe | 18 114 | 77 995 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 91 955 | - |
| Pozostałe aktywa | 584 504 | 935 964 |
| Środki pieniężne | 14 858 504 | 17 512 122 |
| Aktywa obrotowe razem | 51 233 089 | 51 599 523 |
| AKTYWA RAZEM | 76 106 985 | 73 283 897 |
| PASYWA | Okres zakończony | Okres zakończony |
|---|---|---|
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | 30. 06.2021 | 30.09.2020 |
| Kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Akcje własne | (1 355 757) | (1 355 757) |
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 |
| Kapitał rezerwowy | 1 102 560 | 889 848 |
| Kapitał z tyt. różnic z konsolidacji | 302 043 | 134 895 |
| Zyski zatrzymane | 40 704 934 | 38 704 375 |
| 46 858 940 | 44 478 522 | |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | 46 858 940 | 44 478 522 |
| Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | 1 172 792 | 751 721 |
| Razem kapitał własny | 48 031 732 | 45 230 243 |
| Zobowiązania długoterminowe | ||
| Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 58 949 | 199 443 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 4 236 761 | 4 424 785 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 559 645 | 177 170 |
| Rezerwy długoterminowe | 126 360 | 47 520 |
| Przychody przyszłych okresów | - | 39 437 |
| Pozostałe zobowiązania | - | - |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 4 981 716 | 4 888 355 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 18 502 099 | 18 542 710 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 615 666 | 2 806 440 |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | - | - |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 213 312 | 507 881 |
| Przychody przyszłych okresów | 326 233 | - |
| Pozostałe zobowiązania | - | - |
| 21 657 311 | 21 857 032 | |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 1 436 226 | 1 308 268 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 23 093 537 | 23 165 300 |
| Zobowiązania razem | 28 075 253 | 28 053 655 |
| PASYWA RAZEM | 76 106 985 | 73 283 897 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| 30.06.2021 30.06.2021 30.06.2020 30.06.2020 PLN PLN PLN PLN Działalność kontynuowana Przychody ze sprzedaży 30 666 990 95 851 423 26 615 108 104 987 071 Koszt własny sprzedaży 24 841 009 76 838 585 20 559 201 84 381 166 Zysk (strata) brutto na sprzedaży 5 825 981 19 012 838 6 055 907 20 605 904 Koszty sprzedaży 1 708 518 4 657 476 935 381 3 713 582 Koszty zarządu 3 498 428 10 755 074 3 267 036 10 632 738 Pozostałe przychody operacyjne 3 200 874 4 325 164 646 065 1 090 485 Pozostałe koszty operacyjne 1 827 079 3 331 372 735 136 1 271 181 Zysk (strata) na działalności operacyjnej 1 992 829 4 594 079 1 764 418 6 078 889 Przychody finansowe 11 244 18 659 (96 070) 48 907 Koszty finansowe 333 568 554 773 94 162 374 435 Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych (15 718) (26 363) 1 (1 862) Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem 1 654 788 4 031 601 1 574 187 5 751 500 Podatek dochodowy 349 852 975 059 266 502 1 108 841 Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej 1 304 936 3 056 543 1 307 685 4 642 659 Działalność zaniechana Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej - - - - Zysk (strata) netto 1 304 936 3 056 543 1 307 685 4 642 659 Inne całkowite dochody Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą (268 147) 167 148 129 365 73 873 Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych - dochodów - - - Inne całkowite dochody (netto) (268 147) 167 148 129 365 73 873 Całkowite dochody ogółem 1 036 788 3 223 691 1 437 050 4 716 532 Zysk netto przypadający: Akcjonariuszom jednostki dominującej 1 206 156 2 820 233 1 211 663 4 410 227 Udziałom niesprawującym kontroli 98 718 236 310 96 022 232 431 Zysk (strata) na jedną akcję (w zł/gr na jedną akcję) Zwykły 0,59 1,38 0,59 2,15 Rozwodniony 0,59 1,38 0,59 2,15 |
Okres 01.04.2021 - |
Okres 01.10.2020 - |
Okres 01.04.2020 - |
Okres 01.10.2019 - |
|---|---|---|---|---|
Ustalenie podatku efektywnego
| A | wynik brutto | 4 031 601 |
|---|---|---|
| B | podatek w RZiS | 975 059 |
| C | efektywna stopa (B/A) | 24,19% |
Na wysokość efektywnej stopy podatkowej ma wpływ wysokość stóp podatkowych w krajach, w których działają jednostki zależne.
Stawki podatku dochodowego w Niemczech są znacznie wyższe od stawek obowiązujących w Polsce i oscylują w zależności od Landu w granicach od 30,175% do 33,325% (15,825% federalny + 14,35%-17,5% lokalny).
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 4 031 601 | 5 751 500 |
| Korekty: | ||
| Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych | 3 276 234 | 2 933 110 |
| (Zysk) strata na działalności inwestycyjnej, w tym na sprzedaży rzeczowych aktywów | (172 683) | 36 493 |
| trwałych | ||
| Zmiany z tytułu różnic kursowych | 167 007 | (28 939) |
| Udział w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych | 26 363 | 4 051 |
| Koszty finansowe ujęte w wyniku | 175 353 | 238 830 |
| Inne korekty | (917 476) | - |
| 6 586 401 | 8 935 044 | |
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i usług oraz | (4 038 648) | 6 902 754 |
| pozostałych należności (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów |
1 106 020 | 286 887 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie pozostałych aktywów | 826 114 | 594 625 |
| Zwiększenie /(Zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz | ||
| pozostałych zobowiązań | (1 546 443) | (2 354 308) |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) rezerw | 206 798 | (588 336) |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) przychodów przyszłych okresów | 286 797 | (330 109) |
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | 3 427 038 | 13 446 559 |
| Podatek dochodowy zapłacony | 1 143 462 | 1 041 885 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 2 283 575 | 12 404 674 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | ||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (3 410 734) | (638 016) |
| Płatności za aktywa finansowe | (615 392) | - |
| Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych | 246 157 | 105 545 |
| Przychody ze zbycia aktywów finansowych | - | - |
| Odsetki otrzymane | 6 851 | 3 930 |
| Środki pieniężne objęte w jednostkach zależnych na moment przejęcia kontroli | 73 611 | |
| Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością | ||
| inwestycyjną | (3 699 507) | (528 542) |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | ||
| Wpływ z emisji akcji | - | - |
| Nabycie akcji własnych | - | (1 348 222) |
| Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | - | - |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | - | - |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | - | 243 132 |
| Wpływ dotacji | 2 121 737 | 317 960 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | - | (8) |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (2 364 395) | (2 190 446) |
| Odsetki zapłacone | (175 353) | (247 252) |
| Wypłata dywidendy | (819 674) | - |
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | (1 237 686) | (3 224 837) |
| Zwiększenie/zmniejszenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | (2 653 618) | 8 651 295 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 17 512 122 | 6 869 010 |
| Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych w walutach obcych | ||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 14 858 504 | 15 520 305 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał akcyjny |
Kapitał zapasowy |
Akcje własne | Pozostałe kapitały rezerwowe |
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych |
Zyski zatrzymane |
Udziały niekontrolujące |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 1 października 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) | 889 848 | 134 895 | 38 704 375 | 751 721 | 45 230 243 |
| Całkowite dochody ogółem: | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | - | 2 820 233 | 236 310 | 3 056 543 | |
| Inne całkowite dochody netto | - | - | - | - | 167 148 | - | - | 167 148 |
| Zmiana kapitału mniejszości z tytułu przejęcia kontroli |
- | - | - | - | - | - | 184 762 | 184 762 |
| Wycena programów motywacyjnych | - | - | - | 212 711 | - | - | - | 212 711 |
| Wypłaty dywidend do właścicieli | - | - | - | - | - | (819 674) | - | (819 674) |
| Stan na 30 czerwca 2021 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) | 1 102 559 | 302 043 | 40 704 934 | 1 172 792 | 48 031 732 |
| Stan na 1 października 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | - | 1 805 605 | 103 357 | 32 710 553 | 465 562 | 41 190 237 |
| Całkowite dochody ogółem: | - | - | - | - | - | - | - | |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | - | - | 4 410 227 | 232 432 | 4 642 659 |
| Inne całkowite dochody netto | - | - | - | - | (29 484) | - | - | (29 484) |
| Przeznaczenie zysków na kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych |
- | - | - | 600 000 | - | (600 000) | - | - |
| Wykup akcji własnych | - | - | (1 348 222) | (1 508 222) | - | 1 508 222 | - | (1 348 222) |
| Stan na 30 czerwca 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 348 222) | 897 383 | 73 873 | 38 029 002 | 697 994 | 44 455 191 |
3.2. Informacja dodatkowa
Podstawa sporządzenia
Niniejsze śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" (MSR 34).
Śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z rocznym skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniem finansowym sporządzonym na dzień 30 września 2020 roku.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości. W opinii Zarządu nie istnieją czynniki ani okoliczności mogące w sposób istotny zagrozić kontynuacji działalności przez spółki Grupy.
Grupa prezentuje podział kosztów ujętych w zysku lub stracie w wariancie kalkulacyjnym a dodatkowe informacje o kosztach w układzie porównawczym ujawnia w informacji dodatkowej. Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.
W niniejszym sprawozdaniu wprowadzone zostały zmiany w nazewnictwie i agregacji niektórych pozycji sprawozdania w celu poprawy jego czytelności oraz użyteczności. Powyższe zmiany zostały dokonane zgodnie z MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych".
Oświadczenie o zgodności z MSR i MSSF
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz ze związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, obowiązującymi na dzień niniejszego sprawozdania finansowego. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych zostały przekształcone i sporządzone na potrzeby przygotowania sprawozdania skonsolidowanego według zasad MSSF, zgodnych z zasadami zastosowanymi przez jednostkę dominującą.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą pomiaru Jednostki Dominującej i innych spółek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski (PLN). Waluty funkcjonalne pozostałych jednostek są wykazane w poniższej tabeli.
| Jednostka zależna | waluta funkcjonalna |
|
|---|---|---|
| Sescom Czech Republic s.r.o. | CZ | |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | HU | |
| Sescom GmbH | EUR | |
| Sestore Sp. z o.o. | PLN |
| SDC Sp. z o.o. | PLN |
|---|---|
| Sescom Technischer Support GmbH | EUR |
| Sescom Ltd. | GBP |
| DT Sp z o.o. | PLN |
| FIXFM Sp z o.o. | PLN |
| SES HYDROGEN S.A. | PLN |
Korekty błędów poprzednich okresów
Nie wystąpiły.
Szacunki i profesjonalny osąd
▪ Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Stosując zasady rachunkowości obowiązujące w Grupie i Spółce Sescom S.A., Zarząd jednostki dominującej zobowiązany jest do dokonywania szacunków, osądów i założeń dotyczących kwot wyceny poszczególnych składników aktywów i zobowiązań. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych.
Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeżeli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeżeli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym.
▪ Profesjonalny osąd w rachunkowości
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami, dokonane przez Zarząd w procesie stosowania zasad rachunkowości Grupy i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
▪ Niepewność szacunków
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym okresie sprawozdawczym.
▪ Utrata wartości firmy
Stwierdzenie czy wartość firmy uległa obniżeniu, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich jednostek generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. Chcąc obliczyć wartość użytkową, Zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
▪ Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowych aktywów trwałych
Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. W roku objętym sprawozdaniem finansowym ani w roku poprzedzającym nie stwierdzono konieczności zmian tych okresów.
▪ Odpis aktualizujący wartości należności
Grupa dokonuje okresowego (przynajmniej raz do roku na dzień bilansowy) oszacowania prawidłowości ustalenia odpisów aktualizujących dotyczących należności. Szacunki te oparte są głównie na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników wpływających na możliwość windykacji tych należności.
▪ Odpis aktualizujący wartości zapasów
Grupa dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Wszystkie zapasy podlegają na dzień bilansowy weryfikacji obejmującej termin i przesłanki zakupu, przyczynę zalegania oraz możliwości ich zużycia w przyszłości. Wszystkie pozycje, przy których brak jest perspektyw zużycia lub sprzedaży w okresie dłuższym niż rok objęte są 100% odpisem aktualizującym. Odpisanie wartości zapasów odbywa się na zasadzie odpisów indywidualnych.
3.3. Przyjęte zasady rachunkowości
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu ostatniego rocznego sprawozdania finansowego Grupy.
Następujące nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w roku 2020:
- zmiany w zakresie referencji do Założeń koncepcyjnych zawartych w MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później,
- zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć definicja terminu przedsięwzięcie obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 r. lub później oraz w odniesieniu do nabycia aktywów, które nastąpiło w dniu rozpoczęcia w/w okresu rocznego lub później,
- zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów – definicja terminu istotny obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później,
- zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena oraz MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji – reforma IBOR obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później,
- zmiany do MSSF 16 Leasing uproszczenie dotyczące zmian wynikających z umów leasingu w związku z COVID-19 obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 czerwca 2020 roku lub później.
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR, ale jeszcze nie zatwierdzone przez UE:
- Zmiany do MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe odroczenie zastosowania MSSF 9 Instrumenty finansowe obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena oraz MSSF 7 Instrumenty finansowe: ujawnianie informacji, MSSF 4 Umowy ubezpieczeniowe oraz MSSF 16 Leasing – reforma IBOR
obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSSF 3 Połączenia przedsięwzięć aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe wyjaśnienia na temat kosztów ujmowanych w analizie oraz czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- Roczny program poprawek 2018-2020 poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy, MSSF 9 Instrumenty finansowe, MSR 41 Rolnictwo oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 Leasing obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub po tej dacie
- MSSF 17 Umowy ubezpieczeniowe oraz zmiany do MSSF 17 obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie
- Zmiany do MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe
- obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub po tej dacie.
Przekształcenie danych porównawczych
W roku obrotowym 2020/2021 Grupa zmieniła prezentację nakładów na prace rozwojowe. Zgodnie z regulacjami MSR 38 nakłady ponoszone we własnym zakresie na prace rozwojowe odnoszone są obecnie na "wartości niematerialne w toku wytwarzania" pod warunkiem udowodnienia:
- możliwości technicznego ukończenia danego składnika wartości niematerialnych tak by nadawał się do użytkowania bądź można by go przeznaczyć do sprzedaży,
- sposobu, w jaki składnik wartości niematerialnych będzie wytwarzał prawdopodobne przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zdolności do użytkowania lub sprzedaży składnika wartości niematerialnych,
- dostępności stosowanych środków technicznych, finansowych i innych oraz możliwość wiarygodnego określenia nakładów,
- sposobu wdrożenia i możliwości zastosowania z uwzględnieniem istnienia rynku na dany produkt
W poprzednim roku obrotowym prace rozwojowe o wartości 721 827 zł były zaprezentowane w pozycji "pozostałe aktywa". W związku ze zmianą prezentacji z tej pozycji do pozycji "wartości niematerialne" w bieżącym okresie, dane porównawcze na dzień 30.09.2020 roku zostały przekształcone.
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej – dane przekształcone:
| Stan na dzień 30.09.2020 (zbadane) |
korekta | Stan na dzień 30.09.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | |||
| Wartości niematerialne, w tym: | 1 672 155 | 721 827 | 2 393 982 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | - | 721 827 | 721 827 |
| Aktywa trwałe razem | 20 962 548 | 721 827 | 21 684 375 |
| Aktywa obrotowe | |||
| Pozostałe aktywa | 1 657 791 | (721 827) | 935 964 |
| Aktywa obrotowe razem | 52 321 350 | (721 827) | 51 599 523 |
| AKTYWA RAZEM | 73 283 897 | 0 | 73 283 897 |
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych – dane przekształcone:
| 01.10.2019 | 01.10.2019 | ||
|---|---|---|---|
| 30.06.2020 | korekta | 30.06.2020 | |
| (opublikowane) | (przekształcone) | ||
| Przepływy z działalności operacyjnej | |||
| Zmiana stanu pozostałych aktywów | 401 418 | 193 208 | 594 625 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 12 211 466 | 193 208 | 12 404 674 |
| Przepływy z działalności inwestycyjnej | |||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (444 809) | (193 208) | (638 016) |
| Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej | (335 334) | (193 208) | (528 542) |
3.4. Noty i inne informacje uzupełniające
Informacje dotyczące segmentów działalności
Działalność operacyjna prowadzona przez Grupę uniemożliwia wyodrębnienie segmentów spełniających wszystkie kryteria zawarte w par. 5 MSSF 8, a w szczególności warunki:
MSSF 8.5 b - Grupa oferuje na rynku szereg usług, które są wykonywane w zależności od potrzeb klienta. Nie są to jednak usługi o charakterystyce na tyle oddalonej od siebie, iż występowałaby konieczność i możliwość regularnego nadzorowania i sprawdzania wyników operacyjnych dla działalności w ich obszarach. Nie przypisuje się im oddzielnych zasobów - szczególnie ludzkich, gdyż są to głównie zasoby Grupy. Zasoby te alokowane są na bieżąco do projektów, z których wiele pokrywa cały szereg usług i produktów świadczonych przez Grupę.
MSSF 8.5 c - Grupa nie dysponuje informacjami finansowymi na temat wyników działalności dla poszczególnych usług i produktów, gdyż informacje takie nie są konieczne przy monitorowaniu i planowaniu działalności.
Informacje dotyczące wypłaconej lub zadeklarowanej dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. podjęło w dniu 30 marca 2021 roku Uchwałę nr 8 w sprawie podziału zysku Spółki za rok obrotowy od 1 października 2019 roku do dnia 30 września 2020 roku. Wypracowany zysk został przeznaczony na:
- wypłatę dywidendy w kwocie 819.674 zł, co oznacza 0,40 zł na uprawnioną akcję,
- o akcje własne Sescom S.A. w liczbie 50.815 sztuk nie zostały uwzględnione w wypłacie,
- o łączna liczba instrumentów Emitenta objętych dywidendą to 2.049.185 akcji,
▪ podwyższenie kapitału zapasowego w kwocie 3 265 432,85 zł.
Walne Zgromadzenie Emitenta ustaliło dzień dywidendy na 16 kwietnia 2021 roku, natomiast dzień wypłaty dywidendy na 27 kwietnia 2021 roku.
1. Przychody
| Przychody ze sprzedaży Grupy | Okres 01.04.2021 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020 - 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 26 323 165 | 81 534 945 | 23 131 372 | 89 648 198 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 4 343 825 | 14 316 479 | 3 483 736 | 15 338 873 |
| RAZEM | 30 666 990 | 95 851 423 | 26 615 108 | 104 987 071 |
| Przychody ze sprzedaży Grupy | Okres 01.04.2021 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020 - 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Sprzedaż krajowa | 22 740 452 | 71 731 818 | 20 560 667 | 76 698 968 |
| Kraje Unii Europejskiej | 7 447 316 | 22 920 262 | 5 448 825 | 26 735 752 |
| Pozostałe kraje | 479 222 | 1 199 343 | 605 616 | 1 552 350 |
| RAZEM | 30 666 990 | 95 851 423 | 26 615 108 | 104 987 071 |
2. Działalność zaniechana
W okresie 9 miesięcy zakończonym 30 czerwca 2021 roku, Grupa nie zaniechała żadnej z prowadzonych działalności.
3. Koszty działalności operacyjnej
| Okres 01.04.2021 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020 - 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||||
| a) amortyzacja | 1 202 042 | 3 276 234 | 985 733 | 2 933 110 |
| b) zużycie materiałów i energii | 3 498 602 | 10 133 652 | 2 598 707 | 10 805 505 |
| c) usługi obce | 16 807 538 | 50 738 273 | 13 992 037 | 56 518 979 |
| d) podatki i opłaty | 188 752 | 583 255 | 108 291 | 470 197 |
| e) wynagrodzenia | 4 446 283 | 13 370 986 | 3 415 737 | 10 892 527 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
724 331 | 2 123 564 | 486 326 | 2 034 372 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 247 304 | 815 193 | 225 846 | 1 265 837 |
| h) wartość sprzedanych towarów i materiałów |
3 772 733 | 12 475 881 | 3 046 231 | 13 309 855 |
| Koszty według rodzaju, razem | 30 887 585 | 93 517 037 | 24 858 906 | 98 230 380 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
532 950 | (142 562) | (16 998) | 906 261 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki |
(1 372 580) | (1 123 340) | (80 290) | (409 155) |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) |
(1 708 518) | (4 657 476) | (935 381) | (3 713 582) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(3 498 428) | (10 755 074) | (3 267 036) | (10 632 738) |
| Koszt własny sprzedaży | 24 841 009 | 76 838 585 | 20 559 201 | 84 381 166 |
4. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
4.1 Pozostałe przychody operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Okres 01.04.2021 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020 - 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Zysk ze zbycia aktywów: | ||||
| Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 18 111 | 171 094 | 46 945 | 106 930 |
| Zysk ze sprzedaży nieruchomości | - | - | ||
| inwestycyjnych | ||||
| Razem | 18 111 | 171 094 | 46 945 | 106 930 |
| Pozostałe przychody operacyjne: | ||||
| Umorzone i przedawnione zobowiązania | - | - | - | 9 203 |
| Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny, | 2 686 | 69 917 | 31 849 | 114 146 |
| w tym: | ||||
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących | 1 840 | 31 938 | 42 100 | 42 149 |
| wartość należności | ||||
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących | 4 618 | 4 618 | 22 583 | 22 583 |
| wartość zapasów | ||||
| Dotacje, w tym: | 1 696 184 | 2 214 094 | 466 731 | 716 983 |
| umorzenie subwencji PFR w związku z COVID | 107 066 | 107 066 | 77 467 | 77 467 |
| 19 | ||||
| dofinansowanie z FGŚP wynagrodzeń | 1 182 816 | 1 182 816 | - | - |
| pracowników nieobjętych przestojem | ||||
| Wniesienie aportu do FIXFM i SES | 1 463 000 | 1 771 993 | - | - |
| HYDROGEN | ||||
| Zwrot VAT z zagranicy | - | 1 790 | 697 | 27 092 |
| Pozostałe | 14 434 | 59 720 | 35 161 | 51 399 |
| Razem | 3 182 763 | 4 154 070 | 599 120 | 983 555 |
| Pozostałe przychody operacyjne razem | 3 200 874 | 4 325 164 | 646 065 | 1 090 485 |
Istotny wzrost w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych w okresie zakończonym 30 czerwca 2021 roku w stosunku do danych porównawczych wynika z wyższej wartości dotacji (wzrost r/r o 1 497 tys. zł) oraz wniesienie aportu do firmy FIXFM i SES HYDROGEN w kwocie 1 772 tys. zł.
4.2. Pozostałe koszty operacyjne
| Pozostałe koszty operacyjne | Okres 01.04.2021 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020 - 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Straty ze zbycia aktywów | - | - | - | - |
| Razem | - | - | - | - |
| Utworzone odpisy aktualizujące i rezerwy: | ||||
| Należności handlowe | 3 | 566 | 167 250 | 265 125 |
| Zapasy | (72 133) | 236 223 | 6 712 | 130 896 |
| Razem | (72 129) | 236 788 | 173 961 | 396 021 |
| Pozostałe koszty operacyjne: | ||||
| Umorzone należności | 688 | 16 161 | 41 554 | 54 146 |
| Koszty pokryte odszkodowaniem | 2 965 | 66 959 | 11 834 | 59 376 |
| Prace badawcze dofinansowane z dotacji Wartość zlikwidowanego majątku obrotowego |
531 139 - |
1 281 297 - |
411 106 - |
588 402 - |
| Pozostałe koszty operacyjne razem | 1 827 079 | 3 331 372 | 735 136 | 1 271 181 |
|---|---|---|---|---|
| Razem | 1 899 208 | 3 094 584 | 561 175 | 875 160 |
| Pozostałe | 8 430 | 35 187 | 96 682 | 120 296 |
| Przekazane darowizny | - | 30 000 | - | 4 158 |
| Wartość zlikwidowanego majątku trwałego, WNIP |
1 355 987 | 1 664 980 | - | 48 782 |
Istotny wzrost w pozycji pozostałych kosztów w okresie zakończonym 30 czerwca 2021 roku w stosunku do okresu porównywalnego związany był z poniesionymi przez Jednostkę dominującą kosztami prac badawczych do projektu SES_BI w kwocie 1 281 tys. zł (wzrost r/r o 693 tys. zł) oraz z poniesionych kosztów aportu do firmy FIXFM i SES HYDROGEN w kwocie 1 665 tys. zł.
5.1 Przychody finansowe
| Przychody finansowe | Okres 01.04.2021 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020 - 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Przychody odsetkowe: | ||||
| Lokaty bankowe | - | - | 346 | 3 878 |
| Pozostałe pożyczki i należności | 6 167 | 11 541 | 51 | 51 |
| Razem | 6 167 | 11 541 | 397 | 3 930 |
| Pozostałe przychody finansowe: | ||||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 5 012 | 7 052 | (78 147) | 40 602 |
| Pozostałe | 65 | 65 | (18 320) | 4 376 |
| Razem | 5 077 | 7 118 | (96 468) | 44 978 |
| Pozostałe przychody finansowe razem | 11 244 | 18 659 | (96 070) | 48 907 |
5.2 Koszty finansowe
| Koszty finansowe | Okres 01.04.2021 - 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020 - 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Koszty odsetkowe: | ||||
| Odsetki od kredytów i pożyczek | 1 528 | 3 383 | - | 4 492 |
| (z wyłączeniem tych od jednostek powiązanych) | ||||
| Odsetki od pożyczek od jednostek | (482) | (482) | (21) | (52) |
| powiązanych | ||||
| Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu | 55 029 | 171 699 | 68 303 | 234 307 |
| finansowego | ||||
| Koszty z tytułu akredytyw i gwarancji (koszty | 4 015 | 11 383 | 3 975 | 8 941 |
| banków) | ||||
| Pozostałe | 1 739 | 12 762 | 5 207 | 16 263 |
| Razem | 61 829 | 198 745 | 77 464 | 263 951 |
| Pozostałe koszty finansowe: | ||||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 827 | 61 347 | 9 558 | 54 544 |
| Opłaty z tyt faktoringu | 14 915 | 38 623 | 7 076 | 55 875 |
| Wycena z tytułu przejęcia kontroli nad SES | ||||
| Hydrogen | 255 996 | 255 996 | - | - |
| Pozostałe | - | 62 | 66 | 66 |
| Razem | 271 739 | 356 028 | 16 699 | 110 485 |
| Koszty finansowe razem | 333 568 | 554 773 | 94 163 | 374 435 |
6. Rzeczowe aktywa trwałe
| Wartości bilansowe | Okres zakończony 30.06.2021 | Okres zakończony 30.09.2020 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Budynki, w tym: | 3 616 350 | 4 665 328 |
| - prawo do użytkowania | 2 808 205 | 3 627 314 |
| Maszyny i urządzenia | 185 213 | 156 906 |
| Środki transportu, w tym: | 4 741 222 | 4 149 524 |
| Inne | 60 248 | 77 763 |
| Środki trwałe w budowie | - | - |
| Razem | 8 603 033 | 9 049 521 |
Informacja o nabyciu i sprzedaży aktywów trwałych
W roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2021 roku, Spółka nabyła aktywa trwałe o wartości nabycia 2 226 tys. zł. Nabyte rzeczowe aktywa trwałe to głównie samochody w leasingu w kwocie 2 023 tys. zł oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) o wartości 46 tys. zł.
Ponadto w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem, zakończonym 30 czerwca 2021 roku Spółka dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych w kwocie sprzedaży netto 275 tys. zł oraz przyjęła koszty zakończonych prac rozwojowych o wartości 309 tys. zł, które następnie zostały one wniesione aportem do spółki FIXFM.
Grupa nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
Wartość netto aktywów trwałych użytkowanych na podstawie umów leasingu wynosi 4 735 tys. zł.
Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Grupa nie posiada zobowiązań na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych
7. Pozostałe aktywa niematerialne
| Wartości bilansowe | Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zakończone prace rozwojowe | 1 043 603 | 902 868 |
| Pozostałe wartości niematerialne (licencje, programy) | 1 997 325 | 769 287 |
| Wartości niematerialne w trakcie wytwarzania | 2 069 526 | 721 827 |
| Razem | 5 110 454 | 2 393 981 |
W grudniu 2020 zakończyły się prace rozwojowe projektu HAL o wartości 309 tys. zł.
Na dzień 30 czerwca 2021 roku znaczącą pozycję wartości niematerialnych Grupy stanowiły nakłady na wdrożenie przyjętego w październiku 2017 roku systemu ERP - IFS Applications, a także prawa autorskie do oprogramowania SAAS.
Wartość netto systemu ERP - IFS na dzień 30 czerwca 2021 roku stanowiła kwotę 336 tys. zł wobec kwoty 526 tys. zł na dzień 30 września 2020 roku.
Wartość netto praw autorskich przyjętych w okresie kwiecień-czerwiec 2021 wynosi 756 tys. zł.
| Zakończone prace rozwojowe | Data nabycia | Wart. Brutto | Wart. Netto 30.09.2020 |
Wart. Netto 30.06.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Prace rozwojowe- RFID - SESMATIC | 30.06.2019 | 503 027 | 377 270 | 301 816 |
| Licencja - RPA księgowość (PR-RPA) | 15.11.2019 | 17 692 | 10 320 | 3 686 |
| Prace rozwojowe - Projekt Wodorowy | 30.09.2019 | 644 097 | 515 278 | 429 109 |
| Projekt HAL | 31.12.2020 | 308 993 | - | 308 993 |
| Razem | 1 473 809 | 902 868 | 1 043 603 |
8. Pozostałe aktywa
| Wartości bilansowe | Okres zakończony 30.06.2021 | Okres zakończony 30.09.2020 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | ||
| Rozliczenie prac rozwojowych | - | 60 000 |
| Projekty rozliczane w czasie | 93 874 | 295 449 |
| Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 236 747 | 242 211 |
| Rozliczenie kontraktu | 261 184 | 676 962 |
| Razem | 591 805 | 1 274 622 |
| Aktywa obrotowe | 584 504 | 1 657 791 |
| Aktywa trwałe | 7 301 | 90 486 |
| Razem | 591 805 | 1 748 277 |
Na dzień 30 czerwca 2021 roku szacunkowa wartość przychodów do uzyskania w przyszłych okresach sprawozdawczych rozpoznana jako kwoty należne z tytułu rozliczenia kontraktów zgodnie z MSSF 15 wynosiła 261 tys. zł wobec kwoty 677 tys. zł na dzień 30 września 2020 roku.
9. Zapasy i zaliczki na dostawy towarów
| Okres zakończony | Okres zakończony | ||
|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | 30.09.2020 | ||
| PLN | PLN | ||
| Materiały | 416 318 | 492 015 | |
| Produkcja w toku | 502 126 | 1 183 141 | |
| Towary | 2 612 392 | 2 961 701 | |
| Razem | 3 530 836 | 4 636 856 |
Zmniejszenie stanu zapasów w bieżącym okresie sprawozdawczym wynika w szczególności ze zmniejszenia stanu zapasu towarów o 349 tys. zł oraz zmniejszenia poziomu produkcji w toku o 681 tys. zł. w stosunku do danych porównawczych.
10. Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 20 825 836 | 22 010 143 |
| Rezerwa na należności zagrożone | (210 274) | (568 874) |
| Razem | 20 615 562 | 21 441 269 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i | 1 443 819 | 1 286 113 |
| ubezpieczeń społecznych | ||
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | - |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 205 657 | 230 321 |
| Pozostałe, w tym: | 9 902 252 | 5 556 878 |
| -faktoring | 6 452 608 | 5 035 688 |
| Razem | 11 551 728 | 7 073 312 |
Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży towarów i usług wynosi 118 dni.
Na należności nieuregulowane powyżej 365 dni Grupa tworzy odpisy aktualizujące w oparciu o szacunkowe kwoty nieściągalnych należności z tytułu sprzedaży usług na podstawie doświadczeń z przeszłości oraz analizy sytuacji finansowych poszczególnych kontrahentów.
Przed przyjęciem nowego klienta Grupa dokonuje oceny zdolności kredytowej klienta. Ze względu na specyfikę działalności Grupa współpracuje z jednostkami znanymi w branży, co wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Terminy płatności są elementem oferty przedstawianej kontrahentowi.
| Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty |
Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
|---|---|---|
| wartości | PLN | PLN |
| Nieprzeterminowane | 17 304 759 | 15 452 163 |
| Przeterminowane do 30 dni | 2 554 889 | 4 378 640 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 599 565 | 1 211 397 |
| Przeterminowane 91-180 dni | 151 974 | 325 017 |
| Przeterminowane 181-360 dni | 4 375 | 74 052 |
| Przeterminowane powyżej 360 dni | - | - |
| Razem | 20 615 562 | 21 441 269 |
Określając poziom ściągalności należności z tytułu dostaw i usług Grupa uwzględnia zmiany ich jakości od dnia udzielenia kredytu kupieckiego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego. Koncentracja ryzyka kredytowego jest ograniczona ze względu na cykliczny, systematyczny monitoring stanu należności, windykację i ograniczenie sprzedaży przy powstawaniu przeterminowań.
11. Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 210 274 | 568 874 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 488 152 | 710 206 |
| Razem | 698 426 | 1 279 080 |
12. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Dla celów śródrocznego skróconego rachunku przepływów pieniężnych, środki pieniężne i ich ekwiwalenty składają się z pozycji przedstawionych w poniższej tabeli:
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych | 14 411 800 | 17 326 035 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty - lokaty bankowe | 446 703 | 186 087 |
| Razem | 14 858 504 | 17 512 122 |
13. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 15 203 747 | 16 207 998 |
| Zobowiązania z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
2 042 759 | 1 400 927 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 231 868 | 921 749 |
| Pozostałe | 23 725 | 12 036 |
| Razem | 18 502 099 | 18 542 710 |
14. Zobowiązania finansowe
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu pożyczek i kredytów bankowych | 131 066 | 238 132 |
| Zobowiązania z tytułu leasingów | 6 780 311 | 7 192 536 |
| Razem, z tego: | 6 911 377 | 7 430 668 |
| krótkoterminowe | 2 615 666 | 2 806 440 |
| długoterminowe | 4 295 711 | 4 624 228 |
15. Zobowiązania z tytułu leasingu
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Nie dłużej niż 1 rok | 2 543 550 | 2 767 751 |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 4 236 761 | 4 424 785 |
| Powyżej 5 lat | - | - |
| Razem | 6 780 311 | 7 192 536 |
| Minus przyszłe obciążenia finansowe | - | - |
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | 6 780 311 | 7 192 536 |
Na zobowiązania z tytułu leasingu składają się zobowiązania z tytułu leasingu ruchomości (samochodów) oraz zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania składników aktywów wynikające z umów najmu powierzchni biurowych i magazynowych, które zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym w związku z wejściem MSSF 16.
16. Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa
| Okres zakończony 30.06.2021 | Okres zakończony 30.09.2020 |
||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Zarząd | 1 148 911 | 1 288 426 | |
| Rada Nadzorcza | 74 250 | 98 436 | |
| Razem | 1 223 161 | 1 386 862 |
17. Aktywa i rezerwa z tytułu odroczonego podatku
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
| Tytuły różnic przejściowych | Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (bez leasingu) | - | - | - |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu | |||
| finansowym | - | - | - |
| różnice kursowe niezrealizowane | 1 882 | 2 100 | (218) |
| zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ZUS, zobowiązań | |||
| pracowniczych | 304 801 | 342 107 | (37 306) |
| należności handlowe - odpisy aktualizujące | 27 185 | 33 140 | (5 955) |
| zapasy - odpisy aktualizujace | 49 980 | 128 982 | (79 002) |
| inwestycje długoterminowe - odpisy aktualizujące | - | - | - |
| pozostałe rezerwy i rozliczenia bierne, strata podatkowa | 138 265 | 85 670 | 52 595 |
| korekta podatku dochodowego | 405 491 | - | 405 491 |
| Razem | 927 604 | 591 999 | 335 605 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.09.2020 |
zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (bez leasingu) | - | - | - |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
131 899 | 138 721 | (6 822) |
| różnice kursowe niezrealizowane | 1 449 | 7 029 | (5 580) |
| rozliczenie międzyokresowe rozliczone podatkowo | - | 30 720 | (30 720) |
| należności handlowe i inne | 43 942 | - | 43 942 |
| pozostałe różnice przejściowe | 382 355 | 700 | 381 654 |
| Razem | 559 645 | 177 170 | 382 474 |
18. Zmiany zobowiązań lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego
Grupa nie posiada należności warunkowych. Grupa posiada zobowiązania warunkowe w postaci weksli własnych In blanco stanowiących zabezpieczenie zawartych umów leasingu.
Na dzień 30 czerwca 2021 roku Grupa posiada również gwarancje bankowe w banku HSBC Continental Europe (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | ||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Gwarancje bankowe HSBC, z tytułu: | |||
| Należytego wykonania usług | 490 000 | 400 000 | |
| Umowy najmu | 474 837 | 499 881 | |
| Usunięcia wad i usterek | 56 579 | 56 579 | |
| Razem | 1 021 416 | 956 460 |
19. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi i stowarzyszonymi za okres od 01.10.2020 roku do 30.06.2021 roku oraz analogiczny okres poprzedniego roku obrotowego.
| Sprzedaż na rzecz jednostki | Zakup od jednostki | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.06.2020 |
Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.06.2020 |
||
| Sescom SA | 2 147 516 | 2 401 851 | 4 227 247 | 5 850 914 | |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 584 166 | 448 838 | 0 | ||
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 516 379 | 577 184 | 0 | 12 477 | |
| Sescom GmbH | 2 735 565 | 4 369 419 | 1 184 | ||
| SDC Sp z o.o | 94 189 | 38 458 | 304 166 | 1 070 205 | |
| SESTORE Sp z o.o | 110 279 | 207 476 | 832 855 | 324 594 | |
| Sescom Technischer Support GmbH |
0 | -11 882 | 0 | ||
| SES Hydrogen S.A. | 3 843 | 1 377 | 16 250 | ||
| Sescom Ltd. | 234 070 | 193 444 | 0 | ||
| DT Sp. z o.o. | 72 869 | 46 731 | 443 908 | 507 732 | |
| FIXFM SP. Z O.O. | 38 900 | 0 | |||
| SANASENS Sp. z o.o. | 0 | 5 400 | 0 | 206 435 | |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
5 400 | 5 400 | 250 000 | 115 975 | |
| KABAT Adam Kabat | 5 400 | 4 500 | 146 250 | 115 089 | |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 4 500 | 7 587 | 145 350 | 92 360 | |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 7 587 | 161 460 | |||
| Różnice kursowe z przeliczenia walut |
31 993 | ||||
| Razem | 6 560 663 | 8 295 782 | 6 560 663 | 8 295 782 |
W bieżącym okresie sprawozdawczym dodatkowo Sescom S.A. wniósł aport do spółki SES Hydrogen S.A. o wartości 1 463 000 zł oraz aport do spółki FIX FM Sp. z o.o. o wartości 600 000 zł.
| Kwoty należne Grupie od jednostki powiązanej |
Zobowiązania Grupy wobec jednostki powiązanej |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.06.2021 | 30.09.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2021 | 30.09.2020 | 30.06.2020 | |
| Sescom SA | 375 872 | 972 686 | 269 126 | 2 178 286 | 2 621 486 | 4 896 519 |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 167 177 | 139 142 | 447 720 | 0 | 0 | |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 132 208 | 109 424 | 175 651 | 0 | 0 | |
| Sescom GmbH | 616 085 | 1 933 693 | 3 799 700 | 0 | 0 | |
| SDC Sp z o.o | 25 327 | 10 921 | 59 831 | 79 704 | 105 304 | 85 325 |
| SESTORE Sp z o.o | 12 913 | 179 648 | 149 458 | 24 962 | 487 317 | |
| Sescom Technischer Support GmbH | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| SES Hydrogen S.A. | 538 444 | 0 | 1 129 | 0 | 21 676 | |
| Sescom Ltd. | 375 166 | 235 247 | 272 386 | 0 | 0 | |
| DT Sp. z o.o. | 9 532 | 0 | 5 008 | 104 652 | 226 485 | 167 170 |
| FIXFM SP. Z O.O. | 303 638 | 0 | 0 | 0 | ||
| SANASENS Sp. z o.o. | 0 | 0 | 738 | 0 | 0 | 17 528 |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
1 476 | 0 | 738 | 38 438 | 37 700 | 11 378 |
| KABAT Adam Kabat | 738 | 0 | 615 | 19 988 | 19 250 | 11 255 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 615 | 0 | 1 413 | 19 865 | 17 360 | |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 3 111 | 0 | 5 661 | 88 265 | 74 344 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia walut | 30 160 | 8 143 | 0 | |||
| Razem | 2 562 301 | 3 610 921 | 5 189 174 | 2 562 301 | 3 610 921 | 5 189 174 |
Raport kwartalny Grupy kapitałowej Sescom S.A. za III kwartał roku obrotowego 2020/2021
(okres od 01.10.2020 r. do 30.06.2021 r.)
| Przychody finansowe Grupy podmiotu uzyskane od pozostałych jednostek powiązanych |
Koszty finansowe Grupy poniesione na rzecz pozostałych jednostek powiązanych |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.06.2020 |
Okres zakończony 30.06.2021 |
Okres zakończony 30.06.2020 |
||
| Sescom SA | 4 134 | ||||
| Sescom Ltd. | 482 | ||||
| FIXFM SP. Z O.O. | 3 662 | ||||
| Różnice kursowe z przeliczenia walut |
9 | ||||
| Razem | 4 144 | 0 | 4 144 | 0 |
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych. Zastosowano standardowe warunki płatności pomiędzy podmiotami.
Nierozliczone salda należności i zobowiązań nie były zabezpieczone, nie były na nie udzielone bądź otrzymane żadne gwarancje.
Na nierozliczone salda należności nie były tworzone rezerwy na należności wątpliwe lub nieściągalne.
4. Skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe Sescom S.A.
4.1. Dane finansowe
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 (przekształcone) |
|
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| AKTYWA TRWAŁE | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 6 742 323 | 7 381 912 | |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 2 808 205 | 3 627 314 | |
| Wartość firmy | 8 508 326 | 8 508 326 | |
| Pozostałe aktywa niematerialne | 775 292 | 1 671 063 | |
| Wartosci niematerialne w trakcie wytwarzania | 1 227 762 | 721 827 | |
| Należności długoterminowe | 45 054 | ||
| Inwestycje w jednostkach zależnych | 8 733 390 | 2 906 213 | |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 501 000 | 30 342 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 791 849 | 516 085 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 431 885 | - | |
| Pozostałe aktywa | 2 877 | 25 108 | |
| Aktywa trwałe razem | 27 759 758 | 21 760 876 | |
| AKTYWA OBROTOWE | |||
| Zapasy | 3 075 858 | 3 767 833 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 23 993 486 | 21 363 229 | |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | - | |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 24 960 | 47 917 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 692 032 | - | |
| Pozostałe aktywa | 532 563 | 1 203 938 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 483 198 | 12 656 794 | |
| Aktywa obrotowe razem | 33 802 097 | 39 039 711 | |
| AKTYWA RAZEM | 61 561 855 | 60 800 587 |
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | ||
|---|---|---|---|
| PASYWA | PLN | PLN | |
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | |||
| Kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 | |
| Akcje własne | (1 355 757) | (1 355 757) | |
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 | |
| Kapitał rezerwowy | 1 102 560 | 889 848 | |
| Zyski zatrzymane | 33 525 282 | 32 415 045 | |
| Razem kapitał własny | 39 377 245 | 38 054 296 | |
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | - | - | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 3 543 818 | 4 054 666 | |
| Rezerwa na podatek odroczony | 104 525 | 147 415 | |
| Rezerwy długoterminowe | 126 360 | 47 520 | |
| Przychody przyszłych okresów | 211 557 | 39 437 | |
| Pozostałe zobowiązania | - | - | |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 3 986 260 | 4 289 037 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 14 904 115 | 14 447 476 | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 263 058 | 2 226 575 | |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | - | - | |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 82 477 | 398 801 | |
| Rezerwy krótkoterminowe | - | - | |
| Przychody przyszłych okresów | - | - | |
| Pozostałe zobowiązania | - | - | |
| 17 249 650 | 17 072 852 | ||
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 948 700 | 1 384 401 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 18 198 350 | 18 457 253 | |
| Zobowiązania razem | 22 184 610 | 22 746 291 | |
| PASYWA RAZEM | 61 561 855 | 60 800 587 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Okres | Okres | Okres | Okres | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.04.2021- 30.06.2021 |
01.10.2020- 30.06.2021 |
01.04.2020- 30.06.2020 |
01.10.2019- 30.06.2020 |
||
| Działalność kontynuowana | |||||
| Przychody ze sprzedaży | 22 509 173 | 70 264 257 | 19 823 430 | 74 901 648 | |
| Koszt własny sprzedaży | 17 610 894 | 55 691 716 | 14 891 596 | 57 883 121 | |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 4 898 279 | 14 572 541 | 4 931 834 | 17 018 527 | |
| Koszty sprzedaży | 1 166 467 | 3 050 940 | 517 098 | 2 231 852 | |
| Koszty zarządu | 3 201 856 | 9 682 062 | 2 876 674 | 9 497 468 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 3 053 010 | 3 981 020 | 563 389 | 1 061 803 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 1 819 323 | 3 278 094 | 556 157 | 998 494 | |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej |
1 763 643 | 2 542 465 | 1 545 294 | 5 352 516 | |
| Przychody finansowe | 14 288 | 21 672 | (34 855) | 14 409 | |
| Koszty finansowe | 67 345 | 210 587 | 80 270 | 280 556 | |
| Zysk (strata) brutto przed opodatkowaniem |
1 710 586 | 2 353 550 | 1 430 169 | 5 086 369 | |
| Podatek dochodowy | 307 906 | 423 639 | 286 034 | 1 017 274 | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej |
1 402 680 | 1 929 911 | 1 144 135 | 4 069 095 | |
| Działalność zaniechana | |||||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej |
- | - | - | - | |
| Zysk (strata) netto | 1 402 680 | 1 929 911 | 1 144 135 | 4 069 095 | |
| Inne całkowite dochody | |||||
| Zyski/(Straty) aktuarialne | - | - | - | - | |
| Podatek dochodowy dotyczący | - | - | - | - | |
| innych całkowitych dochodów | |||||
| Inne całkowite dochody (netto) | - | - | - | - | |
| Całkowite dochody ogółem | 1 402 680 | 1 929 911 | 1 144 135 | 4 069 095 | |
| Zysk netto przypadający: Akcjonariuszom jednostki dominującej |
1 402 680 | 1 929 911 | 1 144 135 | 4 069 095 | |
| Udziałom niesprawującym kontroli | - | - | - | - | |
| Zysk (strata) na jedną akcję | |||||
| (w zł/gr na jedną akcję) | |||||
| Zwykły | 0,68 | 0,94 | 0,56 | 1,98 | |
| Rozwodniony | 0,68 | 0,94 | 0,56 | 1,98 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Okres | Okres | |
|---|---|---|
| 01.10.2020 - 30.06.2021 | 01.10.2019 - 30.06.2020 (przekształcone) |
|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 2 353 550 | 5 086 369 |
| Korekty: | ||
| Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych | 2 587 180 | 2 564 675 |
| (Zysk) strata na działalności inwestycyjnej, w tym na sprzedaży rzeczowych | (29 134) | (36 260) |
| aktywów trwałych | ||
| Udział w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych i powiązanych | - | 1 000 |
| Koszty finansowe ujęte w wyniku | 151 393 | 202 631 |
| Inne korekty | (1 204 638) | |
| 1 504 802 | 2 732 046 | |
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i usług oraz | (3 571 754) | 3 392 699 |
| pozostałych należności | ||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów | 691 975 | 22 473 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie pozostałych aktywów | 693 606 | 627 925 |
| Zwiększenie /(Zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz | 7 202 | (1 880 417) |
| pozostałych zobowiązań | ||
| Zwiększenie / (zmniejszenie) przychodów przyszłych okresów | (184 741) | (406 574) |
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | 1 494 640 | 9 574 521 |
| Podatek dochodowy zapłacony | 1 052 178 | 717 247 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 442 462 | 8 857 274 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | ||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (1 791 046) | (439 987) |
| Płatności za aktywa finansowe | (5 213 611) | (1 000) |
| Wpływy ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych | 40 081 | 36 260 |
| Przychody ze zbycia aktywów finansowych | - | 30 256 |
| Odsetki otrzymane | 6 851 | 3 878 |
| Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością inwestycyjną |
(6 957 725) | (370 593) |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | ||
| Wpływ z emisji akcji | - | - |
| Nabycie akcji własnych | 0 | (1 348 222) |
| Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | - | - |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | - | - |
| Wpływ dotacji | 2 121 737 | 317 960 |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | - | - |
| Spłaty kredytów i pożyczek | - | (8) |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (1 809 002) | (1 702 913) |
| Odsetki zapłacone | (151 393) | (206 510) |
| Wypłata dywidendy | (819 674) | - |
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | (658 333) | (2 939 692) |
| Zmiana netto środków pieniężnych | (7 173 596) | 5 546 989 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 12 656 794 | 2 515 957 |
| Środki pieniężne na koniec okresu | 5 483 198 | 8 062 945 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał akcyjny | Kapitał zapasowy | Pozostałe kapitały rezerwowe |
Zyski zatrzymane | RAZEM | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 1 października 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | - | 1 805 605 | 27 414 182 | 35 324 946 |
| Całkowite dochody ogółem: | - | - | - | - | - | - |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | - | 4 069 095 | 4 069 095 |
| Inne całkowite dochody netto | - | - | - | - | - | - |
| Nabycie akcji własnych | - | - | (1 348 222) | (1 500 000) | 1 500 000 | (1 348 222) |
| Przeznaczenie zysku na kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych | - | - | - | 600 000 | (600 000) | - |
| Stan na 30 czerwca 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 348 222) | 905 605 | 32 383 277 | 38 045 820 |
| Stan na 1 października 2020 roku |
2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) | 889 848 | 32 415 045 | 38 054 296 |
| Całkowite dochody ogółem: | - | - | - | - | - | - |
| Wynik finansowy bieżącego okresu | - | - | - | - | 1 929 911 | 1 929 911 |
| Wycena programów motywacyjnych | - | - | - | 212 712 | - | 212 712 |
| Wypłaty dywidend do właścicieli | - | - | - | - | (819 674) | (819 674) |
| Stan na 30 czerwca 2021 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | (1 355 757) | 1 102 560 | 33 525 282 | 39 377 245 |
4.2. Noty i inne informacje uzupełniające
1. Przychody
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres 01.04.2021- 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020- 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 18 880 460 | 58 176 292 | 17 024 754 | 62 108 536 |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 3 628 713 | 12 087 965 | 2 798 677 | 12 793 112 |
| RAZEM | 22 509 173 | 70 264 257 | 19 823 430 | 74 901 648 |
| Przychody od klientów zewnętrznych |
Okres 01.04.2021- 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020- 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | ||
| Sprzedaż krajowa | 20 631 763 | 65 045 769 | 18 420 563 | 67 641 886 | |
| Kraje Unii Europejskiej | 1 755 483 | 4 976 016 | 1 341 261 | 7 121 646 | |
| Pozostałe kraje | 121 927 | 242 472 | 61 606 | 138 116 | |
| RAZEM | 22 509 173 | 70 264 257 | 19 823 430 | 74 901 648 |
2. Koszty działalności operacyjnej
| Okres 01.04.2021- 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020- 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||||
| a) amortyzacja | 862 045 | 2 587 180 | 857 940 | 2 564 675 |
| b) zużycie materiałów i energii | 2 653 504 | 7 832 371 | 1 875 768 | 8 200 194 |
| c) usługi obce | 11 195 116 | 33 821 121 | 9 717 390 | 34 415 767 |
| d) podatki i opłaty | 175 300 | 556 402 | 94 400 | 446 055 |
| e) wynagrodzenia | 3 894 016 | 11 737 679 | 2 675 572 | 9 295 061 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 693 272 | 2 043 232 | 519 849 | 1 997 717 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 186 718 | 629 514 | 150 621 | 999 191 |
| g) wartość sprzedanych towarów i materiałów |
3 218 261 | 10 667 175 | 2 435 952 | 11 211 559 |
| Koszty według rodzaju, razem | 22 878 233 | 69 874 673 | 18 327 492 | 69 130 218 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
473 563 | (326 616) | 38 166 | 891 379 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki |
(1 372 580) | (1 123 340) | (80 290) | (409 155) |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (1 166 467) | (3 050 940) | (517 098) | (2 231 852) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (3 201 856) | (9 682 062) | (2 876 674) | (9 497 468) |
| Koszt własny sprzedaży | 17 610 893 | 55 691 716 | 14 891 596 | 57 883 121 |
3. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
3.1 Pozostałe przychody operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Okres 01.04.2021- 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020- 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Zysk ze zbycia aktywów: | ||||
| Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 3 252 | 29 134 | 7 805 | 36 260 |
| Zysk ze sprzedaży nieruchomości | ||||
| inwestycyjnych | - | - | - | - |
| Razem | 3 252 | 29 134 | 7 805 | 36 260 |
| Pozostałe przychody operacyjne: | ||||
| Umorzone i przedawnione zobowiązania | - | - | - | 9 203 |
| Otrzymane odszkodowania, kary | ||||
| i grzywny, w tym: | 2 659 | 63 808 | 37 702 | 103 646 |
| odszkodowanie z tyt pożaru w oddziale | ||||
| Wrocław | - | - | 16 969 | 54 797 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących | ||||
| wartość należności | 1 710 | 8 903 | 42 100 | 42 149 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących | ||||
| wartość zapasów | - | - | 22 583 | 22 583 |
| Dotacje, w tym: | 1 571 917 | 2 084 093 | 389 264 | 639 517 |
| dofinansowanie z FGŚP wynagrodzeń | ||||
| pracowników nieobjętych przestojem | 1 182 816 | 1 182 816 | - | - |
| Wniesienie aportu do FIXFM i BCTT | 1 463 000 | 1 771 993 | - | - |
| Zwrot VAT z zagranicy | - | 1 790 | 697 | 27 092 |
| Zakończenie umów leasingu | - | - | 17 114 | 102 828 |
| Pozostałe | 10 473 | 21 301 | 46 124 | 78 525 |
| Razem | 3 049 758 | 3 951 887 | 555 584 | 1 025 543 |
| Pozostałe przychody operacyjne razem | 3 053 010 | 3 981 020 | 563 389 | 1 061 803 |
Istotny wzrost w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych w okresie zakończonym 30 czerwca 2021 roku w stosunku do danych porównawczych wynika z otrzymanego przez Jednostkę dominującą dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z tarczy antykryzysowej w kwocie 1 183 tys. zł i otrzymanej dotacji do projektu SES-BI w kwocie 900 tys. zł, oraz wniesienia aportu do firm FIXFM i SES Hydrogen w kwocie 1 772 tys. zł
3.2 Pozostałe koszty operacyjne
| Pozostałe koszty operacyjne | Okres 01.04.2021- 30.06.2021 PLN |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 PLN |
Okres 01.04.2020- 30.06.2020 PLN |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 PLN |
|---|---|---|---|---|
| Straty ze zbycia aktywów: | ||||
| Strata ze sprzedaży majątku trwałego | - | - | - | - |
| Strata ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | - | - | - | - |
| Razem | - | - | - | - |
| Utworzone odpisy aktualizujące i rezerwy: | ||||
| Wartość firmy | - | - | - | - |
| Aktywa niematerialne | - | - | - | - |
| Rzeczowe aktywa trwałe | - | - | - | - |
| Inwestycje | - | - | - | - |
| Należności handlowe | - | - | 17 190 | 24 593 |
| Zapasy | (75 036) | 224 711 | - | 124 184 |
| Razem | (75 036) | 224 711 | 17 190 | 148 777 |
| Pozostałe koszty operacyjne: | ||||
| Umorzone należności | 738 | 1 956 | 41 554 | 54 146 |
| Koszty pokryte odszkodowaniem | 2 965 | 66 959 | 11 834 | 59 376 |
| Prace badawcze | 531 139 | 1 281 297 | 411 106 | 588 402 |
| Razem Pozostałe koszty operacyjne razem |
1 894 359 1 819 323 |
3 053 384 3 278 094 |
538 967 556 157 |
849 716 998 494 |
|---|---|---|---|---|
| Pozostałe | 3 530 | 8 191 | 28 926 | 49 304 |
| Zakończenie projektów | - | - | 45 548 | 45 548 |
| Przekazane darowizny | - | 30 000 | - | 4 158 |
| Wartość zlikwidowanego majatku trwałego, WNIP | 1 355 987 | 1 664 980 | - | 48 782 |
4.1 Przychody finansowe
| Przychody finansowe | Okres 01.04.2021- 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020- 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Przychody odsetkowe: | ||||
| Lokaty bankowe | - | - | 397 | 3 878 |
| Pozostałe pożyczki i należności | 8 292 | 15 676 | 3 149 | 10 525 |
| Razem | 8 292 | 15 676 | 3 546 | 14 403 |
| Pozostałe przychody finansowe: | ||||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 5 962 | 5 962 | (38 402) | - |
| Pozostałe | 35 | 35 | - | 6 |
| Razem | 5 996 | 5 996 | (38 402) | 6 |
| Przychody finansowe razem | 14 288 | 21 672 | (34 855) | 14 409 |
4.2 Koszty finansowe
| Koszty finansowe | Okres 01.04.2021- 30.06.2021 |
Okres 01.10.2020 - 30.06.2021 |
Okres 01.04.2020- 30.06.2020 |
Okres 01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Koszty odsetkowe: | ||||
| Odsetki od kredytów i kredytów w rachunku | ||||
| bieżącym (z wyłączeniem tych od jednostek | 1 528 | 3 383 | - | 4 492 |
| powiązanych) | ||||
| Odsetki od kredytów i kredytów w rachunku | ||||
| bieżącym otrzymanych od jednostek powiązanych | - | - | - | - |
| Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu | 48 425 | 151 393 | 59 361 | 202 018 |
| Koszty z tytułu akredytyw i gwarancji (koszty | ||||
| banków) | 4 015 | 11 383 | 2 975 | 7 941 |
| Pozostałe | 911 | 6 405 | 2 989 | 5 396 |
| Razem | 54 879 | 172 564 | 65 325 | 219 847 |
| Pozostałe koszty finansowe: | ||||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | (1 849) | - | 4 768 | 4 768 |
| Opłaty z tyt faktoringu | 14 254 | 37 962 | 10 110 | 55 875 |
| Pozostałe | 62 | 62 | 66 | 66 |
| Razem | 12 467 | 38 024 | 14 945 | 60 709 |
| Koszty finansowe razem | 67 346 | 210 587 | 80 270 | 280 556 |
5. Rzeczowe aktywa trwałe
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Budynki, w tym: | 3 617 465 | 4 666 006 | |
| -prawo do użytkowania | 2 808 205 | 3 627 314 | |
| Maszyny i urządzenia | 178 556 | 147 039 | |
| Środki transportu | 2 906 095 | 2 517 464 | |
| Inne | 40 206 | 51 403 | |
| Razem | 6 742 323 | 7 381 912 |
Informacja o nabyciu i sprzedaży aktywów trwałych
W roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2021 roku, Spółka nabyła aktywa trwałe o wartości nabycia 1 492 tys. zł. Nabyte rzeczowe aktywa trwałe to głównie samochody w leasingu w kwocie 1 289 tys zł oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) o wartości 46 tys. zł.
Ponadto w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem, zakończonym 30 czerwca 2021 roku Spółka dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych w kwocie sprzedaży netto 40 tys. zł oraz przyjęła koszty zakończonych prac rozwojowych o wartości 309 tys. zł, które następnie zostały one wniesione aportem do spółki FIXFM.
Spółka nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
6. Pozostałe aktywa niematerialne
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | ||
|---|---|---|---|
| Wartości bilansowe | PLN | PLN | |
| Zakończone prace rozwojowe | 305 502 | 902 868 | |
| Pozostałe wartości niematerialne | 469 790 | 768 195 | |
| Wartośc niematerialne w trakcie wytwarzania | 1 227 762 | 721 827 | |
| Razem | 2 003 054 | 2 392 890 |
7. Pozostałe aktywa
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Rozliczenia międzyokresowe czynne: | |||
| Rozliczenie prac rozwojowych | - | 60 000 | |
| Projekty rozliczane w czasie | 92 258 | 295 449 | |
| Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 181 998 | 196 635 | |
| Rozliczenie kontraktu | 261 184 | 676 962 | |
| Razem, z tego: | 535 440 | 1 229 046 | |
| krótkoterminowe | 532 563 | 1 203 938 | |
| długoterminowe | 2 877 | 25 108 |
8. Zapasy i zaliczki na dostawy towarów
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | ||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Materiały | 306 819 | 425 474 | |
| Produkcja w toku | 264 083 | 374 007 | |
| Towary | 2 504 956 | 2 968 352 | |
| Zapasy razem | 3 075 858 | 3 767 833 | |
| Zaliczki na dostawy towarów | 24 960 | 47 917 | |
| Razem | 3 100 818 | 3 815 751 |
9. Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 14 002 715 | 15 611 838 |
| Rezerwa na należności zagrożone | (23 843) | (32 746) |
| Należności z tytułu dostaw i usług razem | 13 978 871 | 15 579 092 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
321 939 | 518 658 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | - | - |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | - |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 24 960 | 47 917 |
| Faktoring | 9 337 774 | 5 035 688 |
| Pozostałe | 354 902 | 229 790 |
| Pozostałe należności razem | 10 039 575 | 5 832 054 |
| Ogółem należności krótkoterminowe | 24 018 446 | 21 411 146 |
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nie objętych odpisem z tytułu utraty wartości
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Nieprzeterminowane | 11 401 772 | 10 236 325 |
| Przeterminowane do 30 dni | 2 214 720 | 3 169 435 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 189 233 | 1 120 812 |
| Przeterminowane 91-180 dni | 81 369 | 478 720 |
| Przeterminowane 181-360 dni | 91 479 | 573 503 |
| Przeterminowane powyżej 360 dni | 298 | 298 |
| Razem | 13 978 871 | 15 579 092 |
10. Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 23 843 | 32 746 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 440 817 | 635 952 |
| Razem | 464 660 | 668 698 |
11. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 12 221 902 | 12 375 402 |
| Zobowiązania z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
1 613 277 | 1 166 709 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 1 048 081 | 896 211 |
| Pozostałe | 20 856 | 9 155 |
| Razem | 14 904 115 | 14 447 476 |
| W tym bieżące zobowiązania podatkowe CIT | 82 477 | 398 801 |
| Razem | 14 986 592 | 14 846 277 |
12. Zobowiązania z tytułu leasingu
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
|---|---|---|
| Nie dłużej niż 1 rok | 2 263 058 | 2 226 575 |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 3 543 818 | 4 054 666 |
| Powyżej 5 lat | - | - |
| Razem | 5 806 876 | 6 281 241 |
| Minus przyszłe obciążenia finansowe | ||
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | 5 806 876 | 6 281 241 |
13. Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | ||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Świadczenia pracownicze | 694 715 | 501 457 | |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 126 360 | 47 520 | |
| Rezerwa na przyszłe koszty (platforma) | 103 606 | 10 950 | |
| Rezerwa na bonusy i premie pieniężne i CUW | - | 227 557 | |
| Rezerwy na premie uznaniowe | 70 869 | 644 437 | |
| Rezerwy handlowe | 79 510 | - | |
| Rezerwy pozostałe | - | - | |
| Razem rezerwy i rozliczenia międzyokresowe bierne, z tego: | 1 075 060 | 1 431 921 | |
| krótkoterminowe | 948 700 | 1 384 401 | |
| długoterminowe | 126 360 | 47 520 |
14. Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | zmiana w okresie | |
|---|---|---|---|
| Tytuły różnic przejściowych | PLN | PLN | PLN |
| Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu | |||
| finansowym | - | - | - |
| Różnice kursowe niezrealizowane | 1 371 | 1 232 | 139 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń, ZUS, zobowiązań | |||
| pracowniczych | 302 824 | 335 535 | (32 711) |
| Należności handlowe - odpisy aktualizujące | 353 | 6 222 | (5 869) |
| Zapasy - odpisy aktualizujące | 42 695 | 120 831 | (78 136) |
| Pozostałe rezerwy i rozliczenia bierne | 39 115 | 52 265 | (13 150) |
| Korekta podatku dochodowego | 405 491 | - | 405 491 |
| Razem | 791 849 | 516 085 | 275 764 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | zmiana w okresie | |
|---|---|---|---|
| Tytuły różnic przejściowych | PLN | PLN | PLN |
| Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym | 39 449 | 107 189 | (67 740) |
| Różnice kursowe niezrealizowane | 1 449 | 7 029 | (5 580) |
| Rozliczenie międzyokresowe rozliczone podatkowo | - | 30 720 | (30 720) |
| Należności handlowe i inne | 43 942 | - | 43 942 |
| Pozostałe różnice przejściowe | 19 685 | 2 477 | 17 208 |
| Razem | 104 525 | 147 415 | (42 890) |
5. Komentarz do wyników finansowych
5.1. Wyniki skonsolidowane
Wynik finansowy oraz marże
Grupa Sescom w 3 pierwszych kwartałach roku obrotowego 2020/2021 wypracowała przychody w wysokości 95,9 mln zł wobec 105 mln zł rok wcześniej. O spadku sprzedaży o ok. 9% r/r. zadecydowany głównie następujące czynniki:
- spadek sprzedaży zagranicznej o 4,2 mln zł r/r będący rezultatem restrykcji handlowych funkcjonujących w większości krajów Europy w związku z epidemią COVID-19,
- spadek sprzedaży krajowej o ok. 5 mln zł, do czego przyczyniły się niższe w stosunku do ubiegłego roku przychody linii biznesowych: Sescom Store i Energy, a także nieco gorszy rezultat sprzedażowy linii IT Infrastructure.
Grupa Sescom zredukowała koszty rodzajowe z 98,2 mln zł w I-III kw. 2019/2020 do 93,5 mln zł w I-III kw. 2020/2021 r. Kwota redukcji była jednak niższa od odnotowanego spadku przychodów, co negatywnie wpłynęło na osiągnięty wynik operacyjny.
Należy zaznaczyć, że istotny wpływ na wynik operacyjny w analizowanym okresie miały pozostałe przychody i koszty operacyjne. Grupa Sescom odnotowała dodatni wynik na pozostałych zdarzeniach operacyjnych w wysokości 1 mln zł. Na ostateczną wartość tej pozycji wpłynęły następujące operacje:
- wpływ środków dofinansowania z FGŚP wynagrodzeń pracowników Sescom S.A. nieobjętych przestojem w ramach tarczy anty-covidowej w kwocie 1,2 mln zł w III kwartale 2020/2021,
- otrzymanie przez Sescom S.A. kolejnej transzy dotacji programu NCBiR w kwocie ok 0,9 mln zł na dalszy rozwój projektu SES-BI,
- wniesienie przez Sescom S.A. aportów do spółek zależnych: FIXFM Sp. z o.o. oraz SES Hydrogen S.A. (projekt HAL, koncepcja systemu HGaaS, patenty związane z technologiami wodorowymi) w zamian za objęcie udziałów/akcji nowych emisji tych spółek w łącznej kwocie 1,8 mln zł,
- koszt poniesionych przez Sescom S.A. prac rozwojowych w projekcie SES-BI w kwocie 1,3 mln zł,
- umorzenie części subwencji PFR przyznanej DT Sp. z o.o. w związku z COVID-19.
Wynik Grupy Sescom za okres I-III kw. 2020/2021 obciążony został również stratami spółek zależnych i stowarzyszonych znajdującymi się we wczesnym stadium rozwoju:
- stratą FIXFM Sp. z o.o. w wysokości -0,6 mln zł,
- stratą SES Hydrogen S.A. w wysokości -0,2 mln zł.
Wypracowany wynik operacyjny w 3 pierwszych kwartałach roku obrotowego 2020/2021 wyniósł 4,6 mln zł, natomiast zysk netto 3,1 mln zł. Osiągnięte rezultaty były niższe od zaprezentowanych w zeszłym roku odpowiednio o 24% oraz 34%. Spadek wyników wpłynął na obniżenie marż: EBIT i zysku netto do poziomów: 4,8% oraz 3,2%.
Wartość przychodów oraz wyniki Grupy Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 95 851 423 | 104 987 071 | -9% |
| Zysk EBITDA | 7 870 313 | 9 011 999 | -13% |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 4 594 079 | 6 078 889 | -24% |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 4 031 601 | 5 751 500 | -30% |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 3 056 543 | 4 642 659 | -34% |
| Całkowite dochody ogółem | 3 223 691 | 4 716 532 | -32% |

Zestawienie marż wygenerowanych przez Grupę Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021
W okresie 3 pierwszych kwartałów roku obrotowego 2020/2021 w Grupie Sescom koszty rodzajowe wyniosły 93,5 mln zł (wobec 98,2 mln zł rok wcześniej). Wśród najbardziej widocznych zmian w strukturze kosztów należy wymienić:
- spadek kosztów usług obcych o ok. 10% r/r, wynikający z mniejszego zapotrzebowanie na wykorzystywanie w działalności operacyjnej zewnętrznych podwykonawców – zespołów serwisowych,
- wzrost wynagrodzeń o 23% r/r, będący wynikiem wzrostu zatrudnienia oraz zmianą formy współpracy z częścią podwykonawców,
- spadek pozostałych kosztów rodzajowych o ok. 36% r/r wynikających z ograniczenia kosztów handlowych i marketingowych (delegacje, reklama),
Grupa odnotowała również spadek wartości sprzedanych towarów i materiałów o ok. 0,8 mln zł (-6% r/r), będący odzwierciedleniem mniejszej liczby zrealizowanych prac.
Koszty rodzajowe poniesione przez Grupę Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 3 276 234 | 2 933 110 | 12% |
| Zużycie materiałów i energii | 10 133 652 | 10 805 505 | -6% |
| Usługi obce | 50 738 273 | 56 518 979 | -10% |
| Podatki i opłaty | 583 255 | 470 197 | 24% |
| Wynagrodzenia | 13 370 986 | 10 892 527 | 23% |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 123 564 | 2 034 372 | 4% |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 815 193 | 1 265 837 | -36% |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 12 475 881 | 13 309 855 | -6% |
| Koszty według rodzaju, razem | 93 517 037 | 98 230 380 | -5% |
Struktura bilansu
Grupa Emitenta, dzięki cyklicznemu osiąganiu dodatniego wyniku netto, sukcesywnie zwiększa wartość sumy bilansowej. Na dzień 30.06.2021 r. majątek Grupy Sescom wyniósł 76,1 mln zł wobec 73,3 mln zł na koniec poprzedniego roku obrotowego oraz wobec 69,7 mln zł wg stanu na dzień 30.06.2020 r.
Większą część majątku Grupy (67,3 %) stanowią aktywa obrotowe, z istotnym udziałem:
- należności (32,1 mln zł), w tym należności handlowych stanowiących ponad 84% tej wartości,
- środków pieniężnych w kwocie 14,9 mln zł,
- zapasów o wartości 3,5 mln zł,
- pozostałych aktywów w kwocie ok. 0,6 mln zł stanowiących wartość bilansową projektów i prac rozliczanych w czasie (należy zaznaczyć, że w poprzednim roku obrotowym prace rozwojowe były zaprezentowane w pozycji "pozostałe aktywa", natomiast w związku ze zmianą prezentacji z tej pozycji
do pozycji "wartości niematerialne" w bieżącym okresie, dane porównawcze na dzień 30.09.2020 roku zostały również przekształcone – więcej o zmianie prezentacji w pkt 3.3. Przyjęte zasady rachunkowości na str. 31).
32,7% majątku Grupy na ostatni dzień III kwartału 2020/2021 stanowił majątek trwały. W tej grupie aktywów istotny udział stanowiły:
- wartość firmy w kwocie 9,2 mln zł,
- rzeczowe aktywa trwałe w kwocie 8,6 mln zł, w tym aktywa z tytułu prawa do użytkowania o wartości bilansowej 2,8 mln zł,
- Wartości niematerialne w kwocie 5,1 mln zł, w tym:
- o wartości niematerialne w trakcie wytwarzania w kwocie 2,1 mln zł, do których zaliczono nakłady na rozwój urządzeń i oprogramowania: elektrolizera, kotła wodorowego, nowej wersji platformy SES Support oraz SES BI,
- o pozostałe aktywa niematerialne o wartości 3 mln zł, na które składały się zakończone prace rozwojowe (w ramach projektów: RFID, wodorowych czy związanego z działalnością FIXFM – HAL) oraz pozostałe wartości niematerialne, takie jak licencje czy oprogramowanie.
Na dzień 30.06.2021 r. majątek Grupy Sescom finansowany był w ok. 63,1% kapitałem własnym. Wartość kapitału własnego Grupy Emitenta na ostatni dzień III kwartału roku obrotowego 2020/2021 wyniosła 48 mln zł, czyli o ok. 8% więcej r/r/ oraz 6% więcej w stosunku do wartości zaprezentowanej na ostatni dzień poprzedniego roku obrotowego. Pozycjami o najwyższej wartości wchodzącymi w skład kapitału własnego na dzień 30.06.2021 r. były:
- zatrzymane zyski z lat poprzednich w kwocie 40,7 mln zł,
- utrzymywany zgodnie z KSH kapitał zapasowy w kwocie 4 mln zł,
- kapitał rezerwowy w kwocie 1,1 mln zł, utworzony m.in. w związku z Uchwałą nr 22 WZA Sescom z dnia 16.03.2020 r. dotyczącą utworzenia kapitału rezerwowego przeznaczonego na skup akcji własnych w wysokości 0,6 mln zł oraz w kwocie 0,2 mln zł w związku z koniecznością utrzymywania rezerw na program opcji managerskich.
- skupione akcje własne w liczbie 50.815 sztuk, które pomniejszają kapitał własny o 1,4 mln zł.
36,9% pasywów Grupy Emitenta to kapitał obcy, czyli zobowiązania oraz rezerwy na zobowiązania. W strukturze finansowania kapitałem obcym, na dzień 30.06.2021 r. dominowały zobowiązania krótkoterminowe w kwocie 23,1 mln zł. W skład tej grupy zobowiązań wchodziły:
- zobowiązania handlowe w kwocie 15,2 mln zł (zmiana o -1 mln zł względem stanu na dzień bilansowy roku obrotowego 2019/2020),
- pozostałe zobowiązania finansowe w kwocie 2,6 mln zł leasing floty pojazdów w Grupie (-0,2 mln zł),
- zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń w wysokości 2 mln zł (+0,6 mln zł),
- zobowiązania z tytułu wynagrodzeń w kwocie 1,2 mln zł (+0,3 mln zł r/r),
- bierne rozliczenia międzyokresowe w kwocie 1,4 mln zł, związane głównie z rezerwami na świadczenia pracownicze.
Niewielką część zobowiązań krótkoterminowych Grupy stanowiły również umiejscowione w krótkoterminowych pożyczkach częściowo bezzwrotne subwencje PFR w wysokości 0,13 mln zł, w tym 0,07 mln zł zapadalne w ciągu 12 miesięcy. Z subwencji skorzystały 2 spółki należące do Grupy Sescom: DT Sp. z o.o. oraz Sestore Sp. z o.o.
17,7% sumy zobowiązań Grupy Sescom na dzień 30.06.2021 r. stanowiły zobowiązania długoterminowe. Ich struktura w przeważającej części składała się z długoterminowych zobowiązań leasingowych (4,2 mln zł wobec 4,4 mln zł na dzień 30.09.2020 r.) Pozycją zobowiązań długoterminowych o istotnej wartości była również rezerwa na podatek odroczony w kwocie 0,6 mln zł.
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.06.2020 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 24 873 896 | 21 684 375 | 21 548 148 |
| Aktywa obrotowe | 51 233 089 | 51 599 523 | 48 123 659 |
| Zapasy | 3 530 836 | 4 636 856 | 4 467 106 |
| Należności | 32 149 176 | 28 436 586 | 25 658 922 |
| Bieżące aktywa podatkowe | 18 114 | 77 995 | 503 767 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 91 955 | 0 | 0 |
| Pozostałe aktywa | 584 504 | 935 964 | 1 973 558 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 14 858 504 | 17 512 122 | 15 520 305 |
| Aktywa razem | 76 106 985 | 73 283 897 | 69 671 806 |
| Kapitał własny | 48 031 732 | 45 230 243 | 44 455 190 |
| Zobowiązania | 28 075 253 | 28 053 655 | 25 216 616 |
| zobowiązania długoterminowe | 4 981 716 | 4 888 355 | 5 733 243 |
| zobowiązania krótkoterminowe | 23 093 537 | 23 165 300 | 19 483 373 |
| Pasywa razem | 76 106 985 | 73 283 897 | 69 671 806 |
Podstawowe wartości bilansowe Grupy Sescom S.A. na dzień 30.06.2020, 30.06.2021 oraz 30.09.2020 r.
Zadłużenie finansowe Grupy Sescom S.A. na dzień 30.06.2020 r. oraz 30.06.2021 r.

Porównując strukturę pasywów na dzień 30.06.2021 r. oraz na ten sam dzień w roku poprzednim, zauważalny jest wzrost zarówno kapitału własnego Grupy (wskutek osiąganego dodatniego wyniku netto, który w przypadku pozostawienia zysku w Grupie, zasila pozycję "zyski zatrzymane") oraz zobowiązań (szczególnie zobowiązań krótkoterminowych, które wzrosły o ok. 19% r/r). W wyniku zmian wartości omawianych pozycji, w niewielkim stopniu wzrosły wartości wskaźników zadłużenia: ogólnego (wzrost o 0,7 p.p. wobec wartości wskaźnika na dzień 30.06.2020 r.) oraz zadłużenia kapitału własnego (z 56,7% na koniec III kw. 2019/2020 do 58,5% na koniec III kw. 2020/2021).
Rentowność oraz płynność
W 3 kwartałach roku obrotowego 2020/2021, wzrost wartości majątku Grupy oraz jej kapitałów własnych wobec mniejszego niż przed rokiem osiągniętego zysku netto doprowadził do obniżenia wskaźników rentowności:
- rentowność kapitału własnego spadła o 4 p.p. r/r. do poziomu 6,4%,
- rentowność majątku Grupy została obniżona o 2,7 p.p. do poziomu 4%.

Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Grupy Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz w I-III kw. 2020/2021
Wzrost zobowiązań krótkoterminowych oraz zwiększenie wartości aktywów obrotowych wobec ostatniego dnia III kw. 2019/2020 wpłynęło na wartość wskaźników płynności wyliczonych na dzień 30.06.2021 r. Na koniec III kw. 2020/2021 wartość bilansowa płynnego majątku Grupy była 2,2 x wyższa od bilansowej wartości zobowiązań krótkoterminowych. W przypadku wskaźnika płynności szybkiej (mierzącego pokrycie zobowiązań o krótkim terminie zapadalności aktywami obrotowymi bez uwzględniania zapasów i rozliczeń międzyokresowych), jego wartość wzrosła do poziomu 2,04. Analizując wartość wskaźników płynności, można stwierdzić, że płynność Grupy Sescom w analizowanym okresie pozostała na bezpiecznym poziomie.
Płynność Grupy Sescom S.A. na dzień 30.06.2020 r. oraz 30.06.2021 r.

Przepływy pieniężne Grupy Sescom S.A.
W ciągu 3 kwartałów roku obrotowego 2020/2021 Grupa Sescom wygenerowała dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w kwocie 2,3 mln zł, co oznaczało spadek o ok. 10,1 mln zł r/r. Głównymi przyczynami spadku wartości przepływów operacyjnych były:
- spadek wartości zysku brutto z 5,8 mln zł do 4 mln zł,
- zwiększenie salda należności handlowych o 4 mln zł, podczas gdy w okresie I-III kw. roku obrotowego 2019/2020 udało się zredukować saldo należności o 6,9 mln zł.
W przypadku działalności inwestycyjnej, Grupa odnotowała ujemne przepływy w wysokości 3,7 mln zł, wobec - 0,5 mln zł rok wcześniej. Głównym zdarzeniem, które miało wpływ na wzrost ujemnych przepływów z działalności inwestycyjnej w I-III kw. 2020/2021 były wydatki związane z nabyciem nowych leasingów w Sescom S.A. oraz DT. Sp. z o.o. w łącznej kwocie 2 mln zł.
W okresie I-III kw. 2020/2021 Grupa Sescom wygenerowała ujemne przepływy z działalności finansowej w kwocie -1,2 mln zł (wobec -3,2 mln zł rok wcześniej). Wartość ta jest wynikiem wystąpienia następujących kluczowych zdarzeń:
- wpływu dotacji NCBiR w kwocie 2,1 mln zł (przepływ dodatni),
- spłaty zobowiązań z tytułu leasingu finansowego w kwocie 2,3 mln zł,
- wypłaty dywidendy w kwocie 0,8 mln zł.
Wobec realizacji wyżej wymienionych działań, Grupa Emitenta zmniejszyła kwotę netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów o 2,7 mln zł do poziomu 14,9 mln zł.
Wybrane pozycje rachunku przepływów pieniężnych Grupy Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | 2 283 575 | 12 404 674 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | -3 699 507 | -528 542 |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | -1 237 686 | -3 224 837 |
| Zwiększenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | -2 653 618 | 8 651 295 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 17 512 122 | 6 869 010 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 14 858 504 | 15 520 305 |
5.2. Wyniki jednostkowe
Wynik finansowy oraz marże
Sescom S.A. w ciągu trzech kwartałów roku obrotowego 2020/2021 wypracowała 70,3 mln zł przychodów, wobec 74,9 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. Za sprzedaż spółki dominującej w Grupie Sescom odpowiadają 2 linie biznesowe: Facility Management (głównie na rynku polskim) oraz IT Infrastructure. które osiągnęły przychody gorsze odpowiednio o: -6,8% oraz -5,6% względem I-III kw. 2019/2020.
Niższa sprzedaż Spółki związana jest m.in. z efektem bazy: pierwszy oraz część drugiego kwartału roku obrotowego 2019/2020 były jeszcze okresem przed pandemicznym, a działalność gospodarcza nie była poddawana żadnym restrykcjom.
Wskutek utrzymania poziomu kosztów rodzajowych, analogicznego do roku poprzedniego, zauważalny był spadek marż:
- osiągnięty zysk operacyjny w wysokości 2,5 mln zł był niższy o ok. 53% r/r i skutkował obniżeniem marży EBIT do poziomu 3,6%,
- zysk netto Sescom S.A. za okres I-III kw. 2020/2021 wyniósł 1,9 mln zł (-53% r/r), natomiast marża zysku netto w analizowanym okresie spadła do poziomu 2,7%.
Wartość przychodów oraz wyniki Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 70 264 257 | 74 901 648 | -6,2% |
| Zysk EBITDA | 5 129 645 | 7 917 191 | -35,2% |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 2 542 465 | 5 352 516 | -52,5% |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 2 353 550 | 5 086 369 | -53,7% |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 929 911 | 4 069 095 | -52,6% |

Zestawienie marż wygenerowanych przez Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021
Koszty rodzajowe poniesione przez Sescom S.A. w okresie trzech pierwszych kwartałów roku obrotowego 2020/2021 wyniosły ok. 69,9 mln zł wobec 69,1 mln zł rok wcześniej. Tak, jak w poprzednich okresach, dominującymi pozycjami kosztowymi w spółce były:
- usługi obce w kwocie 33,8 mln zł, wynikające z wykorzystywania w działalności operacyjnej zewnętrznych podwykonawców – zespołów serwisowych, które wobec spadku liczby zleceń w analizowanym okresie zmniejszyły się o ok. 2% względem analogicznego okresu roku obrotowego 2019/2020,
- wynagrodzenia, które wskutek zwiększenia zatrudnienia oraz zmiany formy współpracy z częścią podwykonawców wzrosły z poziomu 9,3 mln zł w I-III kw. 2019/2020 r. do 11,7 mln zł w I-III kw. 2020/2021,
- wartość sprzedanych towarów i materiałów wykorzystywanych w zleceniach serwisowych, która wobec spadku wolumenu prac spadła z poziomu 11,2 mln zł w I-III kw. 2019/2020 do 10,7 mln zł w I-III kw. 2020/2021,
- koszty zużycia materiałów i energii, które wskutek zmniejszenia liczby, a więc i kosztu prac (materiały, paliwo, wyposażenie), zmalały z 8,2 mln zł w I-III kw. 2019/2020 do poziomu 7,8 mln zł w I-III kw. w obecnym roku obrotowym.
W okresie od października 2020 r. do czerwca 2021 r. z powodu mniejszego zapotrzebowania na podróże służbowe i reklamę, do 0,6 mln zł z 1 mln zł w roku poprzednim zmniejszyły się pozostałe koszty operacyjne.
Koszty rodzajowe poniesione przez Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Dynamika |
|---|---|---|---|
| Amortyzacja | 2 587 180 | 2 564 675 | 1% |
| Zużycie materiałów i energii | 7 832 371 | 8 200 194 | -4% |
| Usługi obce | 33 821 121 | 34 415 767 | -2% |
| Podatki i opłaty | 556 402 | 446 055 | 25% |
| Wynagrodzenia | 11 737 679 | 9 295 061 | 26% |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 043 232 | 1 997 717 | 2% |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 629 514 | 999 191 | -37% |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 10 667 175 | 11 211 559 | -5% |
| Koszty według rodzaju, razem | 69 874 673 | 69 130 218 | 1% |
Na końcowy wynik netto wpłynęły również zdarzenia widoczne w wyniku pozostałych działań operacyjnych. Pozostałe przychody operacyjne w okresie I-III kw. 2020/2021 wyniosły ok. 4 mln zł wobec 1 mln zł rok wcześniej. Na sumę przychodów z tytułu pozostałych działań operacyjnych wpłynęły następujące zdarzenia:
- wpływ środków dofinansowania z FGŚP pracowników nieobjętych przestojem w ramach tarczy antycovidowej w kwocie 1,2 mln zł w III kwartale 2020/2021,
- otrzymanie kolejnej transzy dotacji programu NCBiR w kwocie ok 0,9 mln zł na dalszy rozwój projektu SES-BI,
- wniesienie aportów do spółek zależnych: FIXFM Sp. z o.o. oraz SES Hydrogen S.A. (projekt HAL, koncepcja systemu HGaaS, patenty związane z technologiami wodorowymi) w zamian za objęcie udziałów/akcji nowych emisji tych spółek w łącznej kwocie 1,8 mln zł.
W porównaniu do okresu I-III kw. 2019/2020 istotny wzrost dotyczył również pozostałych kosztów operacyjnych. Ich suma w trzech pierwszych kwartałach roku obrotowego 2020/2021 r. wyniosła 3,3 mln zł (+228% r/r.). Kluczowymi zdarzeniami, które płynęły na wysokość pozostałych kosztów operacyjnych, były:
- koszt poniesionych prac rozwojowych w projekcie SES-BI w kwocie 1,3 mln zł,
- wartości niematerialne i prawne wniesione aportem do FIXFM Sp. z o.o. oraz SES Hydrogen S.A. w kwocie 1,7 mln zł.
Wynik na działalności finansowej w okresie I-III kw. 2020/2021 wyniósł -0,2 mln zł. Wartość ujemna wynika z naliczonych i zapłaconych w analizowanym okresie kosztów odsetek z tytułu umów leasingowych.
Struktura bilansu
Na dzień 30.06.2021 r. suma bilansowa Sescom S.A. wyniosła 61,6 mln zł wobec 60,8 mln zł na ostatni dzień poprzedniego roku obrachunkowego oraz 57,9 mln zł na dzień 30.06.2020 r.
W strukturze majątku Emitenta na ostatni dzień III kwartału roku obrotowego 2020/2021 r. dominowały aktywa obrotowe, których udział w sumie bilansowej wyniósł ok. 55%. Dominującymi pozycjami majątku obrotowego na dzień 30.06.2021 r. były:
- należności, które stanowiły 71% wartości aktywów obrotowych z większościowym udziałem należności handlowych oraz faktoringowych (97% udziału w strukturze krótkoterminowych należności),
- środki pieniężne i ekwiwalenty (16% udziału w AO),
- zapasy stanowiące 9% sumy majątku obrotowego.
Istotne różnice w wartości poszczególnych pozycji między dniem 31.03.2021 r. a 30.09.2020 r. odnotowane zostały w następujących pozycjach:
- środki pieniężne i ekwiwalenty, których wartość spadła z poziomu 12,7 mln zł z dnia 30.09.2020 r. do 5,5 mln zł na koniec III kw. 2020/2021 wskutek zmniejszenia przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej oraz podjęcia działań inwestycyjnych, szerzej opisanych w części dotyczącej przepływów pieniężnych,
- pozostałe aktywa finansowe, których wzrost z 0 do 0,7 mln zł był związany z udzieleniem pożyczek jednostkom powiązanym: Sescom LTD, FIXFM Sp. z o.o. oraz SES Hydrogen S.A., a także podmiotowi spoza Grupy Sescom,
- pozostałe aktywa, gdzie spadek wartości z poziomu na koniec roku obrotowego 2019/2020 w wysokości ok. 1,2 mln zł do wartości 0,5 mln zł został spowodowany zmniejszeniem wartości bilansowej projektów i prac rozliczanych w czasie (należy zaznaczyć, że w poprzednim roku obrotowym prace rozwojowe o wartości 721 827 zł były zaprezentowane w pozycji "pozostałe aktywa", natomiast w związku ze zmianą prezentacji z tej pozycji do pozycji "wartości niematerialne" w bieżącym okresie, dane porównawcze na dzień 30.09.2020 roku zostały również przekształcone – więcej o zmianie prezentacji w pkt 3.3. Przyjęte zasady rachunkowości na str. 31).
Aktywa trwałe stanowiły 45% wartości sumy bilansowej Sescom S.A. na dzień 30.06.2021 r. Wskutek dokonania inwestycji w jednostkach zależnych w trakcie obecnego roku obrotowego, wartość aktywów trwałych wzrosła
z poziomu 21,8 mln zł zaprezentowanego na koniec roku obrotowego 2019/2020 do 27,8 mln zł na dzień 30.06.2021 r. Wśród głównych kategorii aktywów trwałych należy wymienić:
- inwestycje w jednostkach zależnych o wartości 8,7 mln zł (wobec 2,9 mln zł na koniec poprzedniego roku obrotowego), których istotny wzrost jest rezultatem objęcia nowo wyemitowanych udziałów FIXFM Sp. z o.o. oraz akcji SES Hydrogen S.A.,
- wartość firmy w kwocie 8,5 mln zł, będąca różnicą ceny nabycia jednostek i zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Oddział Wrocław realizujący prace linii biznesowej IT Infrastructure) a wartością godziwą aktywów przejętych w ramach transakcji,
- rzeczowe aktywa trwałe, których wartość na ostatni dzień III kwartału 2020/2021 wyniosła 6,7 mln zł wobec 7,4 mln zł na koniec września 2020 r.
Na koniec III kwartału roku obrotowego 2020/2021 dominującą część pasywów Sescom S.A. (ok. 64% ich wartości) stanowił kapitał własny. Jego wartość w kwocie 39,4 mln zł w ok 33,5 mln zł pokrywają dotychczas zatrzymane zyski. Spółka wydziela również kapitał zapasowy w kwocie 4 mln zł oraz kapitał rezerwowy w kwocie ok. 1,1 mln zł (przeznaczony m.in. na wykup akcji własnych zgodnie z Uchwałą nr 22 WZA Sescom z dnia 16.03.2020 r. w kwocie 0,6 mln zł oraz na opcje managerskie w kwocie 0,2 mln zł). Kapitał własny na dzień 30.06.2021 r. został pomniejszony o kwotę 1,4 mln zł, czyli kwotę nabycia akcji własnych Emitenta w poprzednim roku obrotowym.
36% majątku Emitenta (22,2 mln zł) finansowana jest kapitałami obcymi, w tym w 82% zobowiązaniami krótkoterminowymi oraz w 18% zobowiązaniami o długim terminie zapadalności.
Wartość zobowiązań krótkoterminowych na dzień 30.06.2021 r. wyniosła 18,2 mln zł wobec 18,5 mln zł na ostatni dzień poprzedniego roku obrotowego. W skład zobowiązań o terminie zapadalności do 12 miesięcy wchodziły następujące pozycje:
- zobowiązania handlowe w kwocie 12,2 mln zł,
- zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych w wysokości 1,6 mln zł,
- zobowiązania z tytułu wynagrodzeń w kwocie 1 mln zł,
- pozostałe zobowiązania finansowe (z tytułu leasingu finansowego) w kwocie 2,3 mln zł,
- bierne rozliczenia międzyokresowe w kwocie 0,9 mln zł (z dominującym udziałem rezerw na świadczenia pracownicze w kwocie 0,7 mln zł),
- bieżące zobowiązania podatkowe w kwocie 0,1 mln zł.
Zobowiązania długoterminowe Sescom S.A. na dzień 30.06.2021 r. wyniosły 4 mln zł (-0,3 mln zł wobec 30.09.2020 r.). Zobowiązania o terminie zapadalności powyżej 12 miesięcy składały się z następujących pozycji:
- zobowiązania leasingowe w kwocie 3,5 mln zł,
- rezerwa na podatek odroczony w kwocie 0,1 mln zł,
- rezerwy długoterminowe w kwocie 0,1 mln zł,
- przychody przyszłych okresów w kwocie 0,2 mln zł związane z dotacją NCBiR na projekt SES BI.
Podstawowe wartości bilansowe Sescom S.A. na dzień 30.06.2020 oraz 30.06.2021 r.
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.06.2020 |
|---|---|---|---|
| Aktywa trwałe | 27 759 758 | 21 760 876 | 21 856 928 |
| Aktywa obrotowe | 33 802 097 | 39 039 711 | 36 022 199 |
| Zapasy | 3 075 858 | 3 767 833 | 3 534 695 |
| Należności | 24 018 446 | 21 411 146 | 22 464 909 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 692 032 | 0 | 15 000 |
| Pozostałe aktywa | 532 563 | 1 203 938 | 1 944 650 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 483 198 | 12 656 794 | 8 062 945 |
| Aktywa razem | 61 561 855 | 60 800 587 | 57 879 127 |
Raport kwartalny Grupy kapitałowej Sescom S.A. za III kwartał roku obrotowego 2020/2021
(okres od 01.10.2020 r. do 30.06.2021 r.)
| Kapitał własny | 39 377 245 | 38 054 296 | 38 045 820 |
|---|---|---|---|
| Zobowiązania | 22 184 610 | 22 746 291 | 19 833 307 |
| zobowiązania długoterminowe | 3 986 260 | 4 289 037 | 5 201 224 |
| zobowiązania krótkoterminowe | 18 198 350 | 18 457 253 | 14 632 084 |
| Pasywa razem | 61 561 855 | 60 800 587 | 57 879 127 |
Zadłużenie finansowe Sescom S.A. na dzień 30.06.2020 r. oraz 30.06.2021 r.

Rentowność oraz płynność
Rentowność majątku Emitenta oraz rentowność jego kapitałów własnych wyniosły na koniec III kw. 2020/2021 odpowiednio: 3,1% oraz 4,9%. Spadek wskaźników rentowności względem analogicznego okresu w roku poprzednim był spowodowany istotnym zmniejszeniem wypracowanego zysku netto r/r, a także wzrostem: sumy aktywów Sescom S.A. oraz jej kapitałów własnych.


Zmniejszenie stanu środków pieniężnych w okresie I-III kw. 2020/2021 względem I-III kw. 2019/2020 spowodowane działaniami inwestycyjnymi (objęcie nowo wyemitowanych udziałów FIXFM Sp. z o.o. i SES Hydrogen S.A.) oraz mniejszymi, dodatnimi przepływami z działalności operacyjnej wpłynęło na obniżenie wskaźników płynności i płynności szybkiej. Należy jednak zaznaczyć, że wartości wskaźnika na dzień 30.06.2021 r. dowodzą bezpiecznego poziomu zdolności Spółki do wywiązywania się z zobowiązań o krótkim terminie zapadalności. Majątek szybko zbywalny stanowił na koniec III kwartału 2020/2021 r. 1,86 sumy zobowiązań krótkoterminowych Sescom S.A.
Płynność Sescom S.A. na dzień 30.06.2020 r. oraz 30.06.2021 r.

Przepływy pieniężne
W okresie od października 2020 r. do czerwca 2021 r. Sescom S.A. wygenerowała dodatnie operacyjne przepływy pieniężne netto w kwocie 0,4 mln zł wobec 8,9 mln zł rok wcześniej. Do istotnych przyczyn determinujących spadek wartości przepływów operacyjnych rok do roku należy zaliczyć:
- spadek zysku przed opodatkowaniem z 5,1 mln zł do 2,4 mln zł,
- zwiększenie salda należności o 3,6 mln zł, wobec zmniejszenia tej wartości o 3,4 mln zł w roku ubiegłym,
- inne korekty, które łącznie stanowiły ujemne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w kwocie 1,2 mln zł.
Wśród czynników, które pozytywnie wpłynęły na wartość przepływów operacyjnych, należy wymienić zmniejszenie stanu zapasów o 0,7 mln zł, wobec zmniejszenia wartości pozycji zapasów o 0,02 mln zł rok wcześniej.
W okresie od października 2020 r. do czerwca 2021 r. Emitent wygenerował ujemnie przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej w kwocie -7 mln zł (wobec -0,4 mln zł rok wcześniej). Przepływy inwestycyjne w analizowanym okresie dotyczyły następujących obszarów:
- płatności za rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w kwocie 1,8 mln zł,
- płatności za aktywa finansowe w kwocie 5,2 mln zł, w tym:
- o nabycie i dokapitalizowanie spółki FIXFM Sp. z o.o. w łącznej kwocie 3 mln zł oraz udzielenie pożyczki tej spółce zależnej,
- o dokapitalizowanie spółki Hydrogen S.A. kwotą 1 mln zł,
- o płatność za udziały w spółce Bankilo S.A. w wysokości 0,5 mln zł.
W analizowanym okresie Sescom S.A. wygenerowała ujemne przepływy z działalności finansowej w kwocie - 0,7 mln zł. Wartość ta jest wynikiem wystąpienia 3 kluczowych zdarzeń:
- wpływu dotacji NCBiR w kwocie 2,1 mln zł,
- spłaty zobowiązań z tytułu leasingu finansowego w kwocie 1,8 mln zł,
- wypłaty dywidendy w kwocie 0,8 mln zł.
Wobec realizacji wyżej wymienionych działań, Sescom S.A. zmniejszyła kwotę netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów o 7,2 mln zł do poziomu 5,5 mln zł.
| Wybrane pozycje rachunku przepływów pieniężnych Sescom S.A. w I-III kw. 2019/2020 oraz I-III kw. 2020/2021 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE W ZŁ | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2021 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | 442 462 | 8 857 274 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | -6 957 725 | -370 593 |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | -658 333 | -2 939 692 |
| Zmiana netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | -7 173 596 | 5 546 989 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 12 656 794 | 2 515 957 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 5 483 198 | 8 062 945 |
6. Grupa Sescom w trzech kwartałach roku obrotowego 2020/2021 (okres 01.10.2020 r. – 30.06.2021 r.)
6.1. Podstawowe dane dotyczące sprzedaży Grupy Sescom
W III kwartale roku obrotowego 2020/2021 Grupa Sescom osiągnęła sprzedaż w wysokości 30,7 mln zł wobec 26,6 mln zł w analogicznym kwartale rok wcześniej (+15% r/r). W ujęciu narastającym Grupa wypracowała sprzedaż na poziomie 95,9 mln zł, a więc niższym o ok. 9% wobec rezultatu z okresu I-III kw. 2019/2020.
Na działalność w III kwartale obecnego roku obrotowego (okresie od kwietnia do czerwca) wciąż wpływ miały koronawirusowe restrykcje dotyczące handlu (zwłaszcza centrów handlowych). W Polsce, po zmiennym pod względem otwarć i zamknięć lokali handlowych I kwartale 2021 r., 4 maja zakończył się kolejny lockdown. Od tego czasu sklepy w Polsce działają nieprzerwanie, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Poluzowanie obostrzeń jest widoczne w poprawie przychodów Grupy w ujęciu kwartalnym. Przyczyn niższej o ok. 9% sprzedaży w ujęciu narastającym r/r należy również szukać w ograniczeniu swobody handlu – pierwsze 5 miesięcy I połowy roku obrotowego 2019/2020 w Polsce były okresem przedpandemicznym, dzięki czemu klienci Sescom prowadzili działania handlowe bez przeszkód. Do poziomów sprzed pandemii nie wróciła jeszcze sprzedaż zagraniczna – 24,1 mln zł wygenerowanych poza Polską w okresie I-III kw. 2020/2021 oznaczało spadek o 4,2 mln zł r/r.
Sprzedaż Grupy Sescom w III kw. 2019/2020 i III kw. 2020/2021 oraz narastająco w mln zł

Sprzedaż poszczególnych linii biznesowych w III kw. 2019/2020 oraz w II kw. i III kw. 2020/2021 w mln zł (z wyłączeniem sprzedaży wewnętrznej)

66 W III kwartale 2020/2021 rezultaty sprzedażowe poprawiły 3 największe linie biznesowe Grupy. Sprzedaż w ujęciu r/r w obszarze Facility Management wzrosła o 16,3%, linia biznesowa IT Infrastructure poprawiła
sprzedaż o 21,5%, natomiast przychody Logistics Processes Support wzrosły o 9,6% względem analogicznego kwartału roku poprzedniego. Słabszy okres mają za sobą linie biznesowe Store oraz Energy, gdzie sprzedaż w III kw. rok do roku spadła odpowiednio o: 47,9% oraz 25,2%.

Sprzedaż poszczególnych linii biznesowych w I-III kw. 2019/2020 oraz w I-III kw. 2020/2021 w mln zł
W ujęciu narastającym lepszy rezultat sprzedażowy uzyskała linia LPS, która poprawiła sprzedaż o ok. 1,1%. Przychody w pozostałych obszarach uległy pogorszeniu: dwie największe pod względem sprzedaży linie biznesowe: FM oraz IT Infrastructure osiągnęły przychody gorsze odpowiednio o: -6,8% oraz -5,6% względem I-III kw. 2019/2020.


Niezmiennie dominujący udział w sprzedaży Grupy Emitenta utrzymuje linia biznesowa Facility Managament, której udział w skonsolidowanych przychodach w okresie I-III kw. 2020/2021 wyniósł 61,8%. Drugą linią biznesową o znaczącym udziale w przychodach była w analizowanym okresie IT Infrastructure, odpowiedzialna za 30,4% sprzedaży Grupy. Zauważalny jest spadek udziału w sprzedaży pozostałych linii biznesowych, z 10% w I-III kw. 2019/2020 r. do 7,7% w I-III kw. 2020/2021 r. Spodziewana jest jednak zmiana tej tendencji, biorąc pod uwagę rozwój linii biznesowych Digital, Energy (w tym efektywności energetycznej oraz działalności wodorowej) oraz FIX (usług serwisowych dla małego biznesu). Wymienione linie biznesowe stale prowadzą pilotaże i rozwijają ofertę - są coraz bliższe rozpoczęcia komercjalizacji swoich usług.
Porównując ze sobą czas I-III kw. 2021/2020 z okresem analogicznym rok wcześniej, o 1,7 p.p., do poziomu 25,2%, spadł udział sprzedaży poza Polską w łącznych przychodach Grupy. Utrzymała się natomiast struktura sprzedaży zagranicznej, z dominującym udziałem rynku niemieckiego i holenderskiego, które w okresie od października 2020 r. do czerwca 2021 r. były razem źródłem ponad 50% przychodów wygenerowanych poza Polską. Wśród pozostałych czołowych pod względem sprzedaży krajów ponownie znalazły się Czechy i Węgry. W ostatnim z wymienionych krajów, pomimo koronawirusowych restrykcji w Europie, sprzedaż w ujęciu narastającym r/r wzrosła o ponad 26% do poziomu 2,7 mln zł.
Udział sprzedaży krajowej i zagranicznej w przychodach Grupy Sescom w okresie I-III kw. 2019/2020 r. oraz I-III kw. 2020/2021 r.

Udział poszczególnych krajów Europy (poza Polską) w sprzedaży Grupy w okresie I-III kw. 2019/2020 r. oraz I-III kw. 2020/2021 r.

6.2. Działania operacyjne poszczególnych linii biznesowych Grupy
Sescom Facility Management
Pierwsze trzy kwartały roku obrotowego 2020/2021 r. odznaczały się w całej Europie dużą zmiennością w zakresie prowadzenia działalności handlowej przez klientów z branży odzieżowej i HoReCa. Przykładem jest Polska, gdzie w ramach lockdownu działalność handlowa galerii handlowych była wstrzymywana w okresach:
od 7 do 27 listopada, od 28 grudnia do 30 stycznia oraz od 20 marca do 30 kwietnia. Dynamiczne zmiany w funkcjonowaniu obiektów determinowały działania klientów Grupy Sescom reprezentujących branże: modową i restauracyjną, skutkujące przesuwaniem lub zaniechaniem realizacji harmonogramowych zleceń.
W okresie I-III kw. 2020/2021 w Polsce, w ramach obszaru FM zrealizowano 38.852 prace (zleceń harmonogramowych, awaryjnych oraz przeglądów), co stanowiło spadek r/r o -3,2%. Spadek jest efektem restrykcji handlowych, chociaż należy zaznaczyć, że jego niewielka skala to efekt znacznego udziału w zleceniach sklepów spożywczych (convenience, hipermarketów, dyskontów), które mogły funkcjonować bez przeszkód. Wobec przesunięcia części prac na okres letni, który z uwagi na wyższe temperatury co roku cechuje się wzmożoną liczbą interwencji serwisowych w obszarze klimatyzacji i wentylacji, należy oczekiwać poprawy wolumenów w IV kwartale 2020/2021.
W pozostałych krajach Europy, w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2020/2021 wykonano 10.175 prac, czyli o 25,5% mniej wobec analogicznego okresu w roku poprzedzającym. Większy spadek w liczbie zleceń jest spowodowany mniejszym zróżnicowaniem branżowym klientów w Europie na tym etapie rozwoju Grupy Sescom. Obecnie dominującymi segmentami obsługiwanymi przez Emitenta są sieci sklepów odzieżowych oraz HoReCa. Dzięki działaniom operacyjnym zrealizowanym w okresie I-III kw. 2020/2021 w ramach linii FM Sescom osiągnął sprzedaż na poziomie 59,3 mln zł, wobec 63,7 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.





Analizując wolumeny zleceń w poszczególnych okresach trzeba zwrócić uwagę na tzw. efekt bazy, dotyczący również Polski – w ciągu pierwszych 5 miesięcy roku obrotowego 2019/2020 (od października 2019 r. do lutego 2020 r.) gospodarka europejska nie zaznała jeszcze rozległych efektów restrykcji handlowych powiązanych z nastaniem epidemii koronawirusa. Poprawę liczby wykonanych prac widać w ujęciu kwartalnym. Wzrost wolumenu zleceń w Polsce i pozostałych krajach Europy w III kw. 20/21 r/r wyniósł odpowiednio: 15% i 49,4%. Wpłynęło to na poprawę sprzedaży w III kwartale 2020/2021 r., gdzie osiągnięty przychód w wysokości 18,33 mln zł oznaczał poprawę o 16,3% rok do roku.
W okresie I-III kw. 2020/2021 udział zleceń zagranicznych w łącznym wolumenie prac FM wyniósł ok. 20,8%, czyli o 4,6 p.p. mniej niż w I-III kw. 2019/2020. Przyczyną tej zmiany jest większa stabilizacja wolumenu prac w Polsce, gdzie dzięki dywersyfikacji obsługiwanych branż spadek w trzech pierwszych kwartałach r/r wyniósł jedynie ok. 3%.
Drugim po Polsce krajem z największym udziałem w liczbie wykonanych prac w okresie I-III kw. 2020/2021 były Węgry, gdzie liczba zrealizowanych prac nieznacznie wzrosła z 2.336 do 2.342. Istotny spadek wolumenu zleceń nastąpił w Niemczech, które jeszcze w okresie I-III kw. 2019/2020 odpowiadały za ok. 7,6% łącznej liczby zrealizowanych prac. W trzech pierwszych kwartałach roku obrotowego 2020/2021 Sescom w Niemczech wykonał 1.922 zlecenia wobec 4.063 rok wcześniej.

Zestawienie klientów Grupy Sescom według krajów pod względem udziału w zrealizowanych zdarzeniach serwisowych FM
W I połowie roku obrotowego 2020/2021 (od października 2020 r. do marca 2021 r.) sytuacja obiektów handlowych w Polsce i pozostałych krajach Europy była niepewna – część prac harmonogramowych udało się zrealizować, ponieważ wiele obiektów pracujących jako wsparcie sprzedaży internetowej, zostało udostępnionych do wykonania zleceń. Od połowy maja 2021 r. ustabilizowały się warunki prowadzenia działalności handlowej. W opinii Emitenta, w przypadku braku wystąpienia gwałtownej, czwartej fali COVID-19 w Europie, wolumeny prac będą stopniowo wracały do wartości sprzed pandemii.
Dowodem ożywienia rynku FM w Europie są przedłużane i nowe umowy zawarte przez Sescom z sieciami handlowymi. Jeszcze w styczniu Spółka informowała o przedłużeniu współpracy z Auchan, obejmującej utrzymanie techniczne 20 hipermarketów klienta w 9 województwach w Polsce. W III kwartale roku obrotowego Sescom rozpoczął współpracę z nowymi, międzynarodowymi klientami:
▪ New Balance Europe B.V obejmującą realizację usług utrzymania technicznego obiektów w 8 krajach zachodniej Europy,
▪ Yves Rocher, gdzie w ramach kontraktu opieką serwisową objętych zostanie 67 obiektów na terenie Czech, 32 na Węgrzech i 22 na Słowacji.
W czerwcu nowym klientem Sescom została również międzynarodowa sieć drogerii Estee Lauder.
Sescom IT Infrastructure
Udany III kwartał, wobec analogicznego kwartału w roku poprzednim, ma za sobą oddział Sescom we Wrocławiu realizujący prace operacyjne w ramach linii biznesowej IT Infrastructure. W samym III kw. 20/21 osiągnięta sprzedaż w wysokości 10,05 mln zł oznaczała wzrost o 21,5% r/r. Dzięki zwiększonej liczbie realizacji w obszarze instalacji kas samoobsługowych (self-checkout) oraz projektów wdrożeń infrastruktury IT, III kwartał pod względem sprzedaży był również lepszy o 15,2% od kwartału poprzedzającego. W okresie trzech kwartałów roku obrotowego 2020/2021 przychody analizowanej linii biznesowej osiągnęły poziom 29.17 mln zł wobec 30,89 mln zł rok wcześniej (-5,6% r/r).
Klientami linii biznesowej IT Infrastructure są głównie klienci z branż: spożywczej, drogeryjnej i stacji paliw, czyli obszarów, które funkcjonują stabilnie przez cały okres pandemii. Poza utrzymaniem infrastruktury IT, w ofercie linii znajdują się również rozwiązania wspierające automatyzację obsługi klienta, czyli usługi instalacji, konfiguracji i uruchomienia kas self-checkout oraz wdrożenia infrastruktury IT w oddanych do użytku obiektach handlowych. Zaobserwowanym przez Emitenta efektem pandemii jest zwiększony popyt na urządzenia automatyzujące obsługę klienta – w tym kasy SCO. W minionym roku obrotowym Sescom zainstalował i skonfigurował ponad 1.200 takich urządzeń. Według zrealizowanych w okresie trzech pierwszych kwartałów oraz potwierdzonych zamówień na ostatni kwartał, w roku obrotowym 2020/2021 linia IT Infrastructure zainstaluje i uruchomi ponad 1.100 nowych kas.

I-III kw. 19/20 I-III kw. 20/21 III kw. 19/20 III kw. 20/21
Niepowiązana sprzedaż linii biznesowej IT Infrastructure w mln zł

71
W okresie od października 2020 r. do czerwca 2021 r. w ramach linii IT Infrastructure zrealizowano 28.044 zleceń (-1,4% r/r). W ujęciu kwartalnym, w III kw. 2020/2021 r. zrealizowano 9.106 prac, a więc o 6,1% więcej wobec analogicznego kwartału w roku poprzednim. Od początku obecnego roku obrotowego wszystkie prace w ramach linii Sescom IT Infrastructure wykonane zostały w Polsce. Wyjątkiem były dwie prace instalacyjne zrealizowane dla klienta brytyjskiego.
Liczba zrealizowanych projektów w dwóch głównych obszarach operacyjnych IT Infrastructure w roku obrotowym 2020/2021
| Instalacje SCO | Wdrożenie infrastruktury IT w obiektach |
||
|---|---|---|---|
| Liczba sklepów | Liczba kas | Liczba sklepów | |
| I kw. 2020/2021 | 0 | 0 | 79 |
| II kw. 2020/2021 | 111 | 340 | 124 |
| III kw. 2020.2021 | 158 | 498 | 179 |
| I-III kw. 2020/2021 | 269 | 838 | 382 |
Sescom Store
Sescom Store, czyli linia biznesowa odpowiedzialna za realizację usług w zakresie modernizacji, fit-outów i remodelingu powierzchni sklepowych, osiągnęła w III kw. roku obrotowego 2020/2021 przychody na poziomie 0,49 mln zł wobec 0,93 mln zł rok wcześniej. Od początku obecnego roku obrotowego, Sescom Store wypracowała sprzedaż w wysokości 2,29 mln zł w porównaniu do 4,90 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Niepowiązana sprzedaż linii biznesowej Store w mln zł

Słabsze rezultaty sprzedażowe linii Store wynikały z niepewności klientów związanej z panującymi restrykcjami handlowymi. W ostatnich latach główny popyt na usługi modernizacji i fit-outów powierzchni sklepowych generowały branże: modowa i HoReCa. W wyniku pandemii popyt z tych źródeł wyraźnie zmalał. W pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2019/2020 spółka Sestore odpowiedzialna za działalność linii zrealizowała 49 projektów. W analogicznym okresie rok później, zrealizowano jedynie 19 zleceń.

Zestawienie zrealizowanych projektów wg typu wykonanych prac
Spadek liczby projektów dla branży modowej i restauracyjnej został częściowo zrekompensowany zleceniami modernizacji obiektów wielkopowierzchniowych oraz stacji paliw, a także wsparcia automatyzacji sklepów. Wśród największych projektów zrealizowanych w ciągu 3 kwartałów przez obszar Store należy wymienić:
- wykonanie prac budowlano-instalacyjnych przygotowujących strefy kasowe 22 hipermarketów międzynarodowej sieci do instalacji dodatkowych kas samoobsługowych (projekt niezależny wobec instalacji SCO realizowanych przez linię IT Infrastructure),
- wymianę oświetlenia LED w 17 hipermarketach międzynarodowej sieci,
- przebudowę strefy kas i restauracyjnej w 7 obiektach polskiej sieci stacji paliw,
- wykonanie modernizacji dwóch obiektów sieci detalicznej międzynarodowego dystrybutora akcesoriów kuchennych.
Sescom Energy
Niepowiązana sprzedaż linii biznesowej Energy w mln zł


Liczba obiektów objętych usługą Energy na ostatni dzień danego okresu

Usługi optymalizacji zużycia energii
Usługa wdrażania efektywności energetycznej w obiektach sieciowych stanowi obecnie główne źródło przychodów linii Energy. W ramach usługi Emitent wykorzystuje autorskie urządzenia pomiarowe i analityczne – SES Control. Sprzedaż w ramach usługi generowana jest z 3 źródeł:
- wdrożenia usługi w obiekcie, w tym montażu i konfiguracji systemu pomiarowego SES Control,
- miesięcznego abonamentu za pomiary, analitykę oraz konsultację Energy Managera przypisanego do obiektu,
- success fee z tytułu osiągniętych oszczędności.
Oferta jest rozwijana i aktualizowana. Sukcesywnie rośnie też liczba obiektów w Polsce korzystających z usługi optymalizacji zużycia energii. Na koniec III kwartału roku obrotowego 2020/2021 r. usługą Energy Efficiency objęte były 462 placówki należące do 3 klientów: sieci sklepów z artykułami RTV, sieci hipermarketów oraz Shell Polska – właściciela ogólnopolskiej sieci stacji paliw.
W samym III kwartale 2020/2021 wpływy linii Sescom Energy wyniosły 0,14 mln zł, wobec 0,19 mln zł rok wcześniej. W ciągu 3 pierwszych kwartałów roku obrotowego 2020/2021 linia Energy osiągnęła sprzedaż w wysokości 0,31 mln zł, podczas gdy w takim samy okresie w roku poprzednim wartość przychodów wyniosła 0,93 mln zł. Niższy rok do roku rezultat sprzedażowy jest wynikiem braku licznych prac instalacyjnych w obecnym roku obrotowym, podczas gdy rok wcześniej w analogicznym okresie usługa Energy była wdrażana w kilkuset obiektach sieci Shell.
Technologie wodorowe
Wraz z postępującym rozwojem usług technologicznych Grupy Emitenta opartych o wykorzystanie wodoru w celach transportowych i ciepłowniczych, decyzją Zarządu działalność spółki odpowiedzialnej za ten obszar – SES Hydrogen będzie rozwijana i klasyfikowana w ramach linii biznesowej Sescom Energy.
Zespół SES Hydrogen S.A. (poprzednio Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A.) od 2021 intensyfikuje działania mające na celu komercjalizację rozwiązań wodorowych. Od czerwca 2021 r. spółka w ramach podwyższenia kapitału zakładowego otrzyma od Sescom S.A. komplet do tej pory wypracowanych i zabezpieczonych patentów, a także koncepcję systemu HGaaS (Hydrogen as a Service). W ciągu trzech ostatnich kwartałów zespół SES Hydrogen realizował działania rozwojowe w następujących obszarach:
- wypracowanie dalszego kierunku rozwoju produktów i usług: elektrolizera, kotła wodorowego i systemu HGaaS – opracowanie sposobu realizacji oraz pozyskania finansowania działań,
- rozpoczęcie komunikacji i promocji marki SES Hydrogen,
- spotkania i prezentacje, rozmowy z jednostkami samorządu terytorialnego, pierwsze zapytania o możliwość współpracy w obszarze transportu publicznego.
W obszarze rozwoju produktu kontynuowane są prace badawczo-rozwojowe dotyczące prototypów elektrolizera i kotła wodorowego oraz identyfikacja podmiotów, które mogłyby wesprzeć Emitenta w produkcji prototypów oraz poszczególnych podzespołów.
Warto zaznaczyć, że rozwiązania w dziedzinie technologii wodorowych proponowane przez Grupę Emitenta już na etapie projektowym cieszą się sporym zainteresowaniem sektora publicznego oraz największych producentów w kraju:
- w styczniu 2021 r. Sescom podpisał list intencyjny z miastem Piła, którego celem jest nawiązanie współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz infrastruktury wodorowej,
- w czerwcu 2021 r. Emitent został sygnatariuszem listu intencyjnego z Lotos Asfalt Sp. z o.o., dotyczącego współpracy przy realizacji programu Lotos Green H2.
W ramach ostatniej z wymienionych deklaracji, strony zamierzają współpracować w obszarze: budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy ok. 100 MW oraz ok. 1MW, a także stworzenia projektu oprogramowania do zarządzania instalacją do produkcji wodoru oraz umożliwiającego współpracę z systemami stosowanymi w sieciach energetycznych w kraju.
Emitent w ramach obszaru wodorowego ubiega się o dofinansowanie realizowanych projektów. W lipcu 2021 r. projekt "Budowy stacji tankowania wodoru dla autobusów oraz samochodów ciężarowych i osobowych" uzyskał pozytywną ocenę i kwalifikację do kolejnej rundy naboru programu NFOŚ "Sprawiedliwa transformacja Nowa Energia". Projekt o wartości ok. 71 mln zł ma szansę na otrzymanie pożyczki w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych, z możliwością umorzenia do 40% wypłaconej kwoty.
Sescom Logistics Processes Support
Tendencję wzrostową utrzymuje linia biznesowa odpowiedzialna za sprzedaż, wynajem i utrzymanie techniczne pojazdów magazynowych – Logistics Processes Support realizowana przez spółkę zależną DT Sp. z o.o. W III kw. 2020/2021 spółka osiągnęła przychody na poziomie 1,57 mln zł (więcej o 9,6% r/r), natomiast narastająco, w trzech kwartałach, udało się nieznacznie sprzedaż poprawić (4,65 mln zł wobec 4,60 mln zł rok wcześniej). Co istotne, znaczący wpływ na poprawę przychodów miał obszar serwisu pojazdów – w analizowanym okresie bardziej stabilny od sprzedaży wózków widłowych.

Niepowiązana sprzedaż linii biznesowej LPS w mln zł
W okresie I-III kw. 2020/2021 w ramach linii LPS zrealizowano 2.653 prace serwisowe na terenie Polski, wobec 2.340 rok wcześniej. Przez okres pandemii usługi utrzymania technicznego wózków widłowych charakteryzowały się stabilnym popytem. Główni klienci DT Sp. z o.o.: firmy produkcyjne, magazynowe, sklepy wielkopowierzchniowe, zachowały ciągłość działania nawet w okresie największych restrykcji. Należy jednak
zaznaczyć, że widoczne było pewne ograniczenie wydatków klientów na nowe wózki widłowe, na rzecz pojazdów używanych. Wobec zaobserwowanych tendencji rynkowych spółka podjęła w III kw. 2020/2021 decyzję o rozszerzeniu asortymentu o używane wózki widłowe różnych typów i marek. Obecnie w ofercie DT Sp. z o.o. znajdują się również wysokiej jakości pojazdy używane, które przeszły kompleksowy przegląd i ewentualną renowację w serwisie DT. Dodatkowo, w ramach linii rozszerzona zostanie działalność serwisu technicznego. Pełnym zakresem prac technicznych i utrzymaniowych oprócz pojazdów magazynowych, zostaną objęte również koparki i ładowarki.




Sescom Digital
Linia Sescom Digital wykorzystuje nowe technologie do automatyzacji i zwiększania efektywności procesów zarządzania asortymentem i majątkiem, a także obsługi wysyłek i zwrotów zamówień. Oferta Digital jest odpowiedzią na nasilony przez pandemię wzrost zainteresowania retailu nowymi rozwiązaniami w obszarze logistyki i inwentaryzacji w obiektach rozproszonych. Flagową usługą Sescom Digital jest oparty o technologię RFID system kontroli asortymentu i majątku w obiekcie handlowym umożliwiający ciągłą kontrolę nad stanem aktywów. Usługa w obecnym roku obrotowym jest stale rozwijana. Należy zaznaczyć, że usługa asset management jest już wykorzystywana w warunkach komercyjnych, usprawniając zarządzanie majątkiem w kilku obiektach znanej sieci spożywczej. Zespół Digital koncentruje się obecnie na działaniach handlowych w celu pozyskania pierwszych stałych kontraktów na wdrożenie systemu a także dalszym rozwoju usługi. Tak jak w poprzednich kwartałach, obecnie jedynym źródeł przychodów linii były płatne pilotaże oraz sprzedaż sprzętu oraz tagów RFID, które nie stanowią obecnie istotnego udziału w strukturze sprzedaży Grupy Sescom.
FIXFM
Obszarem działań FIXFM Sp. z o.o. jest rozwój oferty usług utrzymania technicznego dla małych firm i klientów indywidualnych. FIXFM jest spółką technologiczną i buduje aplikację typu marketplace do łączenia klientów ze specjalistami serwisowymi. Od początku funkcjonowania w Grupie Sescom (wejście do Grupy nastąpiło wskutek przejęcia podmiotu w październiku 2020 r.) spółka rozwija aplikację, rozszerza bazę współpracujących zespołów serwisowych oraz wykonuje zlecenia dla klientów indywidualnych, w ramach współpracy z czołowymi dostawcami usług assistance w Polsce.
W III kwartale roku obrotowego 2020/2021 działania operacyjne miały charakter pilotażowy i regionalny, spółka rozwija aplikację i bazę serwisową tak, by zapewnić pełne pokrycie zasięgiem serwisowym realizacji zleceń small B2B i B2C w całej Polsce. Od momentu wejścia do Grupy Sescom, spółka jest stopniowo dofinansowywana w ramach kolejnych emisji (więcej o dokapitalizowaniu FIXFM w pkt 2.7. Opis zmian organizacji Grupy Sescom na str. 20). Pozyskane środki przeznaczone zostały na rozwój oprogramowania oraz koszty osobowe związane ze wzrostem zatrudnienia w obszarze back office i technologicznym.
W sierpniu 2021 r. zgromadzenie wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie przekształcenia w spółkę akcyjną. Na dzień publikacji raportu spółka czeka na rejestrację przekształcenia w KRS. W IV kw. obecnego roku kalendarzowego spodziewana jest pierwsza zewnętrzna emisja akcji spółki, gwarantująca zdynamizowanie prac nad pełną komercjalizacją rozwiązania.
6.3. Czynniki i zdarzenia, w tym o nietypowym charakterze, mające istotny wpływ na skrócone sprawozdanie finansowe
W okresie objętym raportem nie wystąpiły czynniki i zdarzenia mające istotny wpływ na skrócone sprawozdanie finansowe.
6.4. Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok
Zarząd Sescom S.A. nie publikował prognoz finansowych dotyczących roku obrotowego 2020/2021.
6.5. Zestawienie stanu posiadania akcji przez osoby zarządzające i nadzorujące na dzień przekazania raportu
Według stanu na dzień publikacji raportu osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Sescom S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 1 056 690 | 50,32% | 1 806 690 | 63,39% |
| - bezpośrednio | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| - pośrednio (akcje własne Sescom)* | 50 815 | 2,42% | 50 815 | 1,78% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Magdalena Budnik | 22 286 | 1,06% | 22 286 | 0,78% |
| Akcjonariusz – osoba nadzorująca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
| Krzysztof Pietkun (pośrednio poprzez Negril 3 sp. z o.o.) |
437 000 | 20,81% | 437 000 | 15,33% |
| Suma | 1 916 659 | 91,27% | 2 666 659 | 93,57% |
*pośrednio poprzez Sescom S.A. – która jest podmiotem zależnym wobec Pana Sławomira Halbryta.
Według stanu na dzień publikacji raportu osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów DT Sp. z o.o.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba udziałów |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 510 | 51,00% | 510 | 51,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 510 | 51,00% | 510 | 51,00% |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
Według stanu na dzień publikacji raportu osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji SES Hydrogen S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach | |
|---|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 2 700 000 | 100,00% | 5 400 000 | 100,00% | |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 2 493 000 | 92,33% | 4 986 000 | 92,33% | |
| - pośrednio poprzez Project Evolution Sp. z o.o.* |
207 000 | 7,67% | 414 000 | 7,67% | |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
W dniu 09.06.2021 r. Sescom S.A. objęła udziały SES Hydrogen S.A. w ramach kolejnej emisji. W dniu 02.08.2021 r. dokonano rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego w KRS.
Według stanu na dzień sporządzenia raportu osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów Sanasens Sp. z o.o.:
| Wspólnik – osoba zarządzająca | Liczba udziałów |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 20 | 20,00% | 20 | 20,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 20 | 20,00% | 20 | 20,00% |
Według stanu na dzień sporządzenia raportu osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów Bankilo S.A.:
| Wspólnik – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 50.000 | 17,39% | 50.000 | 17,39% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 50.000 | 17,39% | 50.000 | 17,39% |
Pan Sławomir Halbryt, z powodu posiadania większości z całkowitej liczby głosów Sescom S.A., jest również pośrednio posiadaczem wszystkich udziałów w pozostałych spółkach zależnych w Grupie Sescom.
6.6. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta
W okresie objętym raportem okresowym nie miały miejsca istotne postępowania dotyczące Emitenta lub jednostki zależnej.
6.7. Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi, jeżeli zostały zawarte na warunkach innych niż rynkowe
W Grupie Emitenta nie dochodziło do zawierania transakcji z podmiotami powiązanymi na warunkach innych niż rynkowe. Tabela transakcji z podmiotami powiązanymi znajduje się w pkt. 3.4. Noty i inne informacje uzupełniające na str. 41.
6.8. Informacje o udzieleniu przez Emitenta lub jednostkę zależną poręczenia kredytu lub pożyczki lub udzieleniu gwarancji
Informacje dotyczące pożyczek udzielonych przez Sescom S.A. spółkom należącym do Grupy Sescom znajdują się w poniżej tabeli. Pożyczki zostały udzielone na warunkach rynkowych.
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| 600 077 - |
||
| 523 841 | - | |
| 1 123 917 | - | |
| - | ||
| 431 885 | - | |
| 1 123 917 | - | |
| 692 032 |
Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym przez Sescom S.A.
| Stan na 30.06.2021 | Stan na 30.09.2020 | ||
|---|---|---|---|
| Pozostałe aktywa finansowe | PLN | PLN | |
| Pożyczki | |||
| Sescom Ltd. | 95 410 | - | |
| BCTT S.A. | 201 102 | - | |
| FIXFM Sp z o.o. | 303 565 | ||
| Razem | 600 077 | - |
Sescom S.A. oraz pozostałe jednostki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. nie udzielały w okresie objętym Sprawozdaniem zarządu z działalności innych poręczeń kredytu lub pożyczki oraz nie udzielały gwarancji.
7. Pozostałe informacje dotyczące działalności Sescom S.A oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
7.1. Istotne wydarzenia korporacyjne w okresie trzech kwartałów roku obrotowego 2020/2021
▪ Przejęcie 100% udziałów w FIXFM Sp. z o.o. oraz podwyższenie kapitału zakładowego
W dniu 30 października Emitent dokonał nabycia spółki FIXFM Sp. z o.o. za kwotę 25.000 zł. FIXFM jest spółką technologiczną, włączoną w 2020 roku do programu akceleracyjnego Brinc Scale Up, w którym rolę potencjalnego odbiorcy technologii oraz inwestora pełni Sescom S.A. W ramach FIXFM rozwijana jest platforma rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business. Celem zaangażowania kapitałowego Emitenta w FIXFM jest realizacja strategii Sescom w obszarze poszerzenia rynku odbiorców usług Grupy o małe firmy. W związku z przejęciem 100% udziałów w FIXFM Sp. z o.o., stała się ona podmiotem zależnym wobec Sescom S.A. Spółka informowała o objęciu udziałów w FIXFM Sp. z o.o. raportem bieżącym ESPI nr 32/2020.
W ciągu obecnego roku obrotowego Emitent dwukrotnie dokapitalizował spółkę zależną, kierując się zamiarem zdynamizowania prac rozwojowych, z naciskiem na rozwój technologii. Dokonano następujących podwyższeń kapitału zakładowego FIXFM Sp. z o.o.:
1) w dniu 22 grudnia 2020 r. Emitent dokapitalizował FIXFM kwotą 1.000.000 zł oraz wkładem niepieniężnym o wartości 600.000 zł,
2) w dniu 01.04.2021 r. w wyniku podjęcia uchwały walnego zgromadzenia FIXFM w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego, całość wyemitowanych udziałów objęła Sescom S.A. za wkład pieniężny w wysokości 2.000.000 zł.
Szczegóły dotyczące podwyższenia kapitału zakładowego w FIXFM Sp. z o.o. znajdują się w pkt 2.7. Opis zmian organizacji Grupy Sescom na str. 20.
▪ Zakończenie fazy wezwań do złożenia akcji Sescom S.A. w spółce w celu obligatoryjnej dematerializacji akcji serii A1
Między 18 września 2020 r. a 20 listopada 2020 r. Emitent przeprowadził 5 obowiązkowych wezwań akcjonariuszy Sescom do złożenia akcji w Spółce w celu ich dematerializacji. Ogłoszenie wezwań było konieczne w związku z przymusową dematerializacją akcji spółek akcyjnych w Polsce. Dematerializacja oraz rejestracja akcji Emitenta w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych dotyczy akcji serii A1, która do tej pory funkcjonowała w wersji papierowej. Jedynym posiadaczem akcji serii A1 jest Prezes Sescom S.A. – Sławomir Halbryt. Rejestracja akcji serii A1 w KDPW nastąpiła w dniu 1 marca 2021 roku.
▪ Uchwalenie pierwszej w giełdowej historii Sescom wypłaty dywidendy
W dniu 15.02.2021 r. Zarząd Sescom S.A. zarekomendował Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 819.674 zł, czyli 0,40 zł na 1 uprawnioną akcję. Zarząd uzasadnił swoją decyzję dobrą sytuacją finansową Spółki oraz wzrostem poziomu dostępnych środków pieniężnych, zaznaczając, że wypłata dywidendy nie spowoduje zaniechania lub przesunięcia zaplanowanych projektów inwestycyjnych. Rekomendacja Zarządu została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą Emitenta.
W dniu 30.03.2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. podjęło uchwałę w sprawie wypłaty w kwocie zarekomendowanej przez Zarząd Spółki. Dzień dywidendy został ustalony na 16 kwietnia, natomiast wypłata środków nastąpiła 27 kwietnia.
▪ Objęcie 17,4% akcji w Bankilo S.A.
W dniu 01.03.2021 r. Sescom S.A. objęła 50.000 akcji stanowiących 17,4% udziału w kapitale zakładowym Bankilo S.A. Podstawową działalnością Bankilo jest rozwijanie i docelowa komercjalizacja platformy sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Platforma umożliwi wirtualny przepływ energii z miejsca wytworzenia do wskazanego miejsca jej zużycia. Istotną funkcjonalnością rozwiązania będzie możliwość sprzedaży, nabywania oraz wymiany energii na dostępną w innym czasie. Pełna funkcjonalność platformy Bankilo powinna zostać osiągnięta w 3 roku funkcjonowania spółki.
Prezes Zarządu Sescom S.A. – Sławomir Halbryt objął funkcję członka rady nadzorczej Bankilo S.A., wobec czego Emitent uznał ten podmiot za jednostkę stowarzyszoną.
Powodem inwestycji w Bankilo jest wysoki potencjał komercyjny rozwiązania. Ponadto rozwijana przez Bankilo platforma będzie stanowić element sprzyjający rozwojowi projektu wodorowego Emitenta – HGaaS.
▪ Podpisanie aneksu do Umowy inwestycyjnej ze wspólnikami DT Sp. z o.o.
W dniu 15.03.2021 r. Emitent posiadający 51% udziałów w DT Sp. z o.o. oraz pozostali wspólnicy tej spółki podpisali Aneks nr 1 do Umowy inwestycyjnej z dnia 30.04.2019, zmieniający harmonogram transakcji nabycia pozostałych udziałów w DT Sp. z o.o. przez Sescom. Kluczową zmianą wynikającą z aneksu jest przesunięcie o 1 rok przedziałów czasowych dotyczących kolejnych transakcji sprzedaży udziałów w DT, w wyniku czego:
1) w terminie do 30.04.2022 r. każdy z dotychczasowych wspólników DT sprzeda na rzecz Sescom 50% posiadanych udziałów,
2) w terminie do 30.04.2023 r. każdy z dotychczasowych wspólników DT sprzeda na rzecz Sescom wszystkie posiadane udziały.
W obu rundach transakcyjnych cena udziałów zależeć będzie od zysku EBITDA wypracowanego przez DT Sp. z o.o. w poprzedzającym roku obrotowym.
▪ Uchwała ZWZA Sescom S.A. w sprawie wypłaty dywidendy
W dniu 30.03.2021 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Emitenta podjęło uchwałę w sprawie przeznaczenia części zysku na dywidendę. Była to pierwsza od momentu uzyskania statusu spółki giełdowej uchwała zatwierdzająca wypłatę dywidendy przez Sescom S.A.
Zgodnie z uchwałą ZWZA, na wypłatę dywidendy przeznaczono 819.674 zł z zysku za rok obrotowy 2019/2020, czyli 0,40 zł na uprawnioną akcję (akcje własne Emitenta brały udziału w dywidendzie). Walne Zgromadzenie Sescom S.A. ustaliło dzień ustalenia prawa do dywidendy na 16 kwietnia 2021 r., natomiast dzień wypłaty dywidendy na 27 kwietnia 2021 r. Zarząd Spółki dokonał wypłaty zgodnie z ustalonym przez ZWZA harmonogramem
▪ Podwyższenie kapitału zakładowego oraz zmiana nazwy BCTT S.A. na SES Hydrogen S.A.
9 czerwca 2021 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A., które uchwaliło podwyższenie kapitału zakładowego z kwoty 100.000 zł do 2.700.000 zł. Kapitał zakładowy został podwyższony w wyniku emisji:
-
1.463.000 nowych akcji serii B o wartości nominalnej 1 zł każda akcja,
-
1.137.000 nowych akcji serii C o wartości nominalnej 1 zł każda akcja.
2.463.000 akcji zostanie objętych przez Emitenta w następujący sposób:
-
1.463.000 nowych akcji serii B zostanie pokrytych wkładem niepieniężnym wskutek przeniesienia patentów wodorowych: "Generatora wodoru oraz tlenu", "Zespołu generatora wodoru oraz tlenu", "Zespołu kotła parowego" oraz wynalazku objętego zgłoszeniem o udzielenie patentu - "Zespołu wodorowego kotła grzewczego" oraz praw do wodorowych projektów rozwojowych w trakcie realizacji, gdzie łączna wartość elementów wchodzących w skład wkładu niepieniężnego Emitenta do BCTT wyniesie 1.463.987,33 zł
-
1.000.000 nowych akcji serii C zostanie pokrytych wkładem pieniężnym.
Pozostałe 137.000 akcji serii C zostanie objętych przez spółkę Project Evolution Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która jest podmiotem zależnym od Pana Sławomira Halbryta pełniącego funkcję Prezesa Zarządu Emitenta.
W wyniku podniesienia kapitału zakładowego, Sescom S.A. zwiększyła swój udział w akcjonariacie i głosach Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. z 30% do 92,33%. Właścicielem pozostałych udziałów jest Project Evolution Sp. z o.o., podmiot zależny od Prezesa Sescom S.A. – Pana Sławomira Halbryta.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A. podjęło również uchwałę w sprawie zmiany nazwy tej spółki na SES Hydrogen S.A.
W dniu 02.08.2021 r. podwyższenie kapitału zakładowego SES Hydrogen S.A. zostało zarejestrowane w KRS.
▪ Podpisanie listu intencyjnego z Lotos Asfalt Sp. z o.o.
Istotnym wydarzeniem dla Grupy Emitenta w obszarze rozwiązań wodorowych było podpisanie w dniu 11 czerwca 2021 r. listu intencyjnego z LOTOS Asfalt Sp. o.o. dotyczącego współpracy przy realizacji programu LOTOS Green H2. Program Green H2 obejmuje:
-
projekt budowy instalacji do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy wody o mocy ok. 100 MW i jej integracji w rynku energii,
-
projekt budowy pilotażowej instalacji do produkcji wodoru o mocy ok. 1MW,
-
projekt oprogramowania do zarządzania instalacją do produkcji wodoru, które umożliwi również współpracę z system informatycznym stosowanym w sieciach energetycznych w Polsce.
Grupa Sescom oraz LOTOS Asfalt podejmą rozmowy w przedmiocie obszarów i warunków współpracy, a w szczególności w zakresie integracji technologii IT oraz urządzeń do elektrolizy wody.
7.2. Istotne wydarzenia korporacyjne, które miały miejsce po 30.06.2021 r.
▪ Przejście do kolejnego etapu projektu wodorowego w ramach programu "Sprawiedliwa transformacja Nowa Energie" NFOŚiGW
W dniu 28.07.2021 r. ukazały się wyniki pierwszego etapu selekcji projektów ubiegających się o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego nr 3.3. "Sprawiedliwa transformacja Nowa Energia" realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozytywną ocenę fiszki projektowej otrzymał projekt autorstwa Sescom pod nazwą "Budowa stacji tankowania wodoru dla autobusów oraz samochodów ciężarowych i osobowych". Przedmiotem projektu jest budowa 3 stacji tankowania wodoru dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz samochodów osobowych z wykorzystaniem autorskiego elektrolizera wg patentu Spółki, o zdolności produkcji wodoru na poziomie 531 kg na dobę.
Kwota całkowita Projektu oszacowana przez Emitenta wyniesie 70.925.787 zł, natomiast wysokość wnioskowanego dofinansowania wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, tj. 60.286.918 zł w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 40% wypłaconej kwoty.
Pozytywna ocena fiszki projektowej oznacza przejście projektu do kolejnej rundy, w której nastąpi przygotowanie pełnego wniosku o dofinansowanie. Dokumentacja powinna zostać złożona w ciągu 4 miesięcy od daty otrzymania zaproszenia dotyczącego udziału w kolejnym etapie naboru.
▪ Przekształcenie spółki zależnej FIXFM Sp. z o.o. w spółkę akcyjną
W dniu 20.08.2021 r. Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp. z o.o. podjęło uchwałę w sprawie przekształcenia FIXFM w spółkę akcyjną. Kapitał zakładowy FIXFM po przekształceniu wynosi 3.162.000 zł i dzieli się na 3.162.000 akcji imiennych serii A o wartości 1 zł każda, uprzywilejowanych co do głosu (1 akcja uprawnia do 2 głosów na walnym zgromadzeniu). 100% udziału w kapitale zakładowym FIXFM posiada Sescom S.A. Na dzień publikacji raportu Emitent oczekuje na rejestrację przekształcenia w KRS.
Celem zmiany formy prawnej FIXFM jest zamiar pozyskania dofinansowania zewnętrznego poprzez emisję kolejnej serii akcji. Jedną z możliwości analizowanych przez spółkę w szerszym horyzoncie czasowym jest również debiut giełdowy.
8. Grupa Sescom w obliczu pozostałej części roku obrotowego 2020/2021
Zarząd Sescom S.A., analizując bieżącą koniunkturę rynkową oraz własne doświadczenia z zakresu działalności operacyjnej, dostrzega szereg czynników, które mogą wpłynąć na działalność Grupy w kolejnych
miesiącach obecnego roku obrotowego. Zarząd Spółki jest również świadomy zagrożeń i ryzyka, które towarzyszy działalności Grupy.
8.1. Czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej pozostałej części roku obrotowego
▪ Kondycja branż posiadających wiodący udział w sprzedaży Grupy Emitenta
Wiodącymi odbiorcami usług Grupy Sescom są klienci z branż: handlu detalicznego, bankowości, HoReCa, stacji paliw. W okresie pandemii restrykcjami objęte są m.in. sieci hoteli, restauracje oraz placówki handlowe umiejscowione w galeriach handlowych. Obostrzenia wpływają na spadek sprzedaży w obiektach, co w konsekwencji może ograniczyć budżety inwestycyjne dotychczasowych klientów. Luzowanie obostrzeń przez poszczególne kraje Europy powinno przyczynić się do wzrostu handlu stacjonarnego oraz powrotu klientów sieciowych do pierwotnych założeń inwestycyjnych w zakresie utrzymania i modernizacji obiektów oraz znajdujących się w nich urządzeń.
▪ Dalszy rozwój projektów wodorowych
Istotną działalnością B+R Grupy Emitenta, która docelowo ma stanowić jej istotny segment przychodowy jest rozwój i przyszła komercjalizacja rozwiązań wodorowych. Kluczowym projektem Emitenta jest HGaaS – koncepcja ekosystemu wykorzystania wodoru wygenerowanego w małych i średnich instalacjach OZE. Celem komercjalizacji Emitent rozwija 2 urządzenia: elektrolizer do produkcji wodoru oraz kocioł wodorowy – dla zastosowań w ciepłownictwie. Oba w I kwartale 2020/2021 r. osiągnęły formę prototypu umożliwiającego przeprowadzenie testów w warunkach laboratoryjnych. Testy laboratoryjne elektrolizera powinny zakończyć się w I kwartale 2021 r. Kluczowe dla dalszego rozwoju projektów wodorowych jest:
-
znalezienie partnerów technologicznych, których zasoby pozwolą na przeprowadzenie pilotażowych prefabrykacji urządzeń oraz przygotowanie produkcji na pierwsze zamówienia komercyjne,
-
promocja wodoru, jako "zielonego" paliwa wraz z utworzeniem programów dofinansowania dla rozwiązań wodorowych na szczeblu unijnym oraz krajowym, w tym zorientowanych na procesy dekarbonizacji transportu zbiorowego i zeroemisyjnych rozwiązań w ciepłownictwie.
Emitent prowadzi rozmowy w sprawie współpracy z partnerami, potencjalnymi dostawcami i odbiorcami technologii. Wynikiem rozmów są deklaracje o współpracy przy dalszym rozwijaniu technologii opartych o zieloną energię:
-
w styczniu 2021 r. Emitent został jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego z Gminą Piła oraz MZK Piła Sp. z o.o. Strony dokumentu zadeklarowały nawiązanie współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz infrastruktury wodorowej,
-
w czerwcu 2021 r. Emitent podpisał list intencyjny z LOTOS Asfalt Sp. z o.o. w zakresie współpracy w ramach projektu LOTOS Green H2.
▪ Działania władz krajów Europy podjęte wobec ponownego wzrostu zachorowań
W dniu publikacji niniejszego raportu w Europie coraz popularniejsza wydaje się opinia o nadejściu kolejnej fali koronawirusa. W celu ograniczenia liczby zakażeń, kraje w przypadku poprzednich fal wprowadzały istotne ograniczenia handlowe oraz dotyczące przemieszczania się. Emitent dostrzega ryzyko wprowadzania nowych oraz przedłużenia obowiązujących obostrzeń, co może rzutować na możliwość realizacji prac zagranicznych przez spółki Grupy Sescom. Zarząd Spółki dostrzega również możliwy negatywny wpływ takich działań na sprzedaż usług Grupy.
▪ Utrzymanie zatrudnienia w Grupie Sescom
Kluczowym zasobem Grupy Sescom są pracownicy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wpływają na kształt oferty usługowej oraz jakość realizowanych usług. Obecny kryzys gospodarczy wymusza na wielu przedsiębiorstwach konieczność redukcji zatrudnienia. Dzięki zapasom gotówkowym oraz stabilnej sytuacji finansowej Zarząd Emitenta ma możliwość utrzymania bieżącej kadry pracowniczej oraz jej stopniowego zwiększania, co pozwoli na zwiększenie dotychczasowego wolumenu świadczonych usług oraz utrzymanie ich jakości.
▪ Zmiany zachodzące w sieciach handlowych
Obecne spowolnienie gospodarcze wymusza na sieciach handlowych, stanowiących istotny udział w gronie klientów Grupy, zmiany w realizacji procesów biznesowych. Zauważalny jest trend przenoszenia sprzedaży do kanałów on-line, dostaw produktów bezpośrednio pod drzwi klienta. Dla sprzedaży Emitenta i jego Grupy istotne jest utrzymanie przez sieci handlowe dotychczasowych, stacjonarnych kanałów sprzedaży. Zarząd Emitenta dostrzega również postępującą informatyzację przedsiębiorstw, która może być dla Grupy Sescom czynnikiem wpływającym na rozwój sprzedaży oraz rozwój procesów wewnątrz organizacji. Coraz większe uzależnienie klientów od urządzeń elektronicznych stwarza szansę na objęcie usługami utrzymania technicznego coraz to kolejnych urządzeń.
8.2. Opis podstawowych zagrożeń i ryzyka związanych z działalnością Grupy w pozostałych miesiącach roku obrotowego
▪ Ryzyko płynności finansowej
Prowadzenie działalności gospodarczej nieodzownie wiąże się z występowaniem ryzyka płynności finansowej. Kluczowym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw, zwłaszcza w obecnych czasach spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią, jest utrzymywanie bezpiecznego poziomu gotówki oraz aktywów szybko zbywalnych. Doświadczenie rynkowe zdobywane przez Grupę Sescom pozwala w odpowiedni sposób niwelować ryzyko braku płynności m.in. poprzez realizację strategii wielu zleceń dla znacznej liczby kontrahentów z różnych branż, ograniczając w ten sposób ryzyko uzależnienia od jednego klienta lub branży. Jednocześnie spółki należące do Grupy Kapitałowej posiadają polisę OC na wypadek roszczeń osób trzecich oraz kontrahentów spółek, wynikających z wykonywania prac przez pracowników, współpracowników lub podwykonawców Grupy. Ryzyko utraty płynności finansowej jest ponadto niwelowane poprzez prowadzenie aktywnego monitoringu należności oraz dokonywanie niezwłocznych interwencji w przypadku nierzetelnych płatników. Do dnia publikacji raportu Spółka nie dostrzegła zagrożenia w postaci niemożliwości odzyskania należności stanowiących istotną wartość.
▪ Ryzyko niedoboru wykwalifikowanych pracowników
Zarząd Sescom S.A. dostrzega powszechny na rynku usług specjalistycznych problem niedoboru specjalistów. Brak dostępu do wykwalifikowanych pracowników stwarza dla spółek opartych na wiedzy technicznej, takich jak Sescom, zagrożenie opóźnień w realizacji zleceń.
▪ Ryzyko wzrostu konkurencji
Grupa Sescom funkcjonuje na rynku silnie konkurencyjnym, gdzie kluczowymi przewagami są: rozległość sieci serwisowej, jakość i niezawodność, cena oraz zakres świadczonych usług. Z uwagi na możliwości geograficzne świadczenia usług, wysoką ich jakość potwierdzoną przez klientów oraz stopniowo zwiększaną ofertę (FM, utrzymanie techniczne HVAC, IT i pojazdów magazynowych, efektywność energetyczna, usługi projektowania i budowlane oraz digitalizacji obiektów handlowych), pozycja rynkowa Grupy Sescom jest mocna i konkurencyjna. Trzeba jednak zauważyć, że działania konkurentów zdolnych do rywalizacji na obszarze
ogólnopolskim oraz europejskim mogą wpłynąć na konieczność obniżenia marż celu utrzymania dotychczasowych klientów.
▪ Ryzyko prowadzenia działalności w zagranicznych jurysdykcjach
Grupa Sescom posiada międzynarodową strukturę, przez co spółki zależne funkcjonujące na zagranicznych rynkach podlegają przepisom prawnym właściwym dla różnych systemów prawa. Takie uwarunkowania biznesowe prowadzić mogą do niewłaściwego stosowania prawa lokalnego z uwagi na rozbieżności w interpretacji obowiązujących tam przepisów pomiędzy właściwymi organami, a Grupą Sescom. Ryzyko to w szczególności uwidacznia się przy stosowaniu właściwego prawa podatkowego, które cechuje się częstą zmiennością, a także brakiem pewności, z uwagi na istnienie odmiennych linii interpretacyjnych i niejednakowej praktyki. Z uwagi na powyższe, nie można wykluczyć potencjalnych sporów z właściwymi organami, które kwestionować będą podejmowane przez Grupę Sescom działania, co może mieć istotny, niekorzystny wpływ na wyniki działalności Grupy, sytuację finansową i perspektywy rozwoju.
▪ Ryzyko związane z akwizycjami zagranicznymi
Zgodnie z przyjętą strategią Grupa Sescom aktywnie poszukuje przedsiębiorstw zagranicznych nadających się do przejęcia, w szczególności występujących na rynku w Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Poszukiwania skupiają się na podmiotach rentownych, zapewniających znaczące perspektywy wzrostu. Takie przejęcie pozwoli wykorzystać efekt synergii doprowadzając do wzrostu wartości Grupy Sescom poprzez rozproszenie i zaangażowanie działalności w większej ilości krajów. Transakcje tego rodzaju cechują się ryzykiem, gdyż pomimo dołożenia staranności przy podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniego podmiotu do przejęcia, nawet po przeprowadzeniu pełnego i zadowalającego badania due diligence, możliwa jest akwizycja przedsiębiorstwa, którego rentowność w dłuższej perspektywie negatywnie odbije się na skonsolidowanych zyskach Grupy Sescom.
▪ Ryzyko związane z integracją operacyjną Grupy Sescom
Planowany rozwój skali prowadzonej działalności poprzez dokonywanie zagranicznych akwizycji wymagać będzie podjęcia działań mających na celu integrację procesów operacyjnych przejmowanych spółek z Grupą Sescom. W związku z czym nie jest wykluczone, że takie działania integrujące mogłyby prowadzić do zakłócenia bieżącej działalności obecnie funkcjonujących obszarów, wprowadzając niespójność w standardach, procedurach lub politykach obowiązujących w Grupie. Ponadto, integracja procesów operacyjnych prowadzić może do poniesienia dodatkowych i nieprzewidywalnych kosztów, niwelując tym samym korzyści finansowe przewidywane z planowanych akwizycji.
▪ Ryzyko wystąpienia kolejnej fali zakażeń wirusem SARS CoV 2 i ponownego wprowadzenia restrykcji handlowych
Początek I kwartału 2021 r. pozwalał sądzić, iż w Polsce oraz Europie nakreśla się trend stopniowego spadku liczby zakażeń wirusem SARS CoV 2, czego możliwą przyczyną było wprowadzenie przez kraje restrykcji związanych z przemieszczaniem się oraz przede wszystkim opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19. Na dzień publikacji niniejszego raportu co raz częściej jednak pojawiają się doniesienia medialne oraz komentarze właściwych instytucji badawczych o wykształceniu się nowego szczepu wirusa, który przyczynić się może do wystąpienia tzw. "czwartej fali" zakażeń. Taki obrót sytuacji powodować może ponowne wprowadzenie restrykcji na terenie Polski i Europy w postaci m.in. zamknięcia galerii handlowych, sklepów i innych obiektów, na rzecz których Grupa Sescom świadczy swoje usługi. Może to wpłynąć w sposób negatywny na wysokość generowanych zysków, z uwagi na ograniczone możliwości realizacji bieżących zadań serwisowych.
▪ Ryzyko prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej
Prowadzone przez Grupę Sescom, a w szczególności przez oddelegowaną do tego spółkę zależną SES Hydrogen S.A. projekty wodorowe są efektem wprowadzonej strategii "Sescom 2030: Wise Fururist", dążąc tym samym do poszerzenia zakresu technicznego Facility Management, oferując nowatorskie rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Grupa Sescom jest w posiadaniu obecnie trzech patentów w obszarze technologii wodorowej oraz oczekuje na rejestrację kolejnego, w dalszym ciągu pracując nad nowymi rozwiązaniami. Ryzyko prowadzenia działalności badawczo – rozwojowej krystalizuje się w momencie komercjalizacji opracowanych rozwiązań, kiedy to poprzez dokonanie znacznych nakładowych inwestycyjnych na wdrożenie nowych technologii, Grupa Sescom nie osiągnie wymiernych korzyści finansowych z zastosowanych rozwiązań.
9. Oświadczenie Zarządu
Oświadczamy, że według naszej najlepszej wiedzy, śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe i śródoczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres III kwartałów roku obrotowego 2020/2021 (okres od października 2020 r. do czerwca 2021 r.) oraz dane porównywalne zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi standardami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Emitenta i jego Grupy Kapitałowej.
