AI assistant
Sescom S.A. — Interim / Quarterly Report 2020
Jun 29, 2020
5810_rns_2020-06-29_4b80f2c6-36e3-468b-8b8c-71c33cd3a3d1.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31 marca 2020 roku

sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską
WSTĘP
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej "SESCOM" SA zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej SESCOM SA, sporządzone za okres od 01 października 2019 r. do 31 marca 2020 r. zawiera:
-
skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej SESCOM SA sporządzone za okres sprawozdawczy od dnia 01.10.2019 r. do 31.03.2020 r., w tym: skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej, skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów, skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym oraz skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych wraz z danymi porównawczymi,
-
informacje dodatkowe zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29.03.2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 757),
-
skrócone jednostkowe sprawozdanie Sescom SA sporządzone za okres sprawozdawczy od dnia 01.10.2019 r. do 31.03.2020 r., w tym: jednostkowe sprawozdanie z sytuacji finansowej, jednostkowe sprawozdanie z całkowitych dochodów, jednostkowe sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym oraz jednostkowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych wraz z danymi porównawczymi.
Na podstawie par. 62 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.03.2018 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, Emitent nie przekazuje odrębnego półrocznego raportu jednostkowego.
Kursy wymiany złotego, w okresach objętych sprawozdaniem finansowym i danymi finansowymi porównawczymi
Przedstawione w sprawozdaniu Zarządu wybrane dane finansowe zostały przeliczone na EUR według następujących zasad:
- do przeliczenia poszczególnych pozycji aktywów i pasywów skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przyjęto średni kurs NBP obowiązujący na koniec okresu sprawozdawczego:
| w dniu 31.03.2019 roku | 1 EUR = 4,3013 | PLN |
|---|---|---|
| w dniu 30.09.2019 roku | 1 EUR = 4,3736 | PLN |
| w dniu 31.03.2020 roku | 1 EUR = 4,5523 | PLN |
- do przeliczenia wybranych wartości pozycji skonsolidowanego sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych przyjęto kurs średni EUR, obliczony jako średnia arytmetyczna średnich kursów obowiązujących na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca 2019 i 2020 roku (od października do marca), ustalonych przez NBP na ten dzień. W ten sposób wyliczona średnia za I półrocze 2018/2019 r. wynosi 4,3025 PLN natomiast za I półrocze 2019/2020 r. wynosi 4,3388 PLN.
SKRÓCONE ŚRÓDROCZNE SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Stan na | Stan na | Stan na |
|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 30.09.2019 | 31.03.2019 | |
| AKTYWA TRWAŁE | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 10 447 340 | 5 576 275 | 2 825 369 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 8 777 327 | - | - |
| Wartość firmy | 9 148 432 | 9 148 432 | 8 508 326 |
| Pozostałe aktywa niematerialne | 1 972 235 | 2 135 751 | 1 200 325 |
| Należności długoterminowe | 140 607 | 140 607 | 162 108 |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 16 069 | 19 236 | 25 538 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 450 737 | 419 811 | 270 111 |
| Pozostałe aktywa | 196 437 | 935 960 | 1 640 036 |
| Aktywa trwałe razem | 22 371 856 | 18 376 070 | 14 631 813 |
| AKTYWA OBROTOWE | |||
| Zapasy | 4 739 154 | 4 753 993 | 3 945 970 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 30 171 429 | 32 048 352 | 30 811 294 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | 5 500 | 828 145 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 37 551 | 160 054 | 191 326 |
| Bieżące aktywa podatkowe | 458 143 | 353 271 | - |
| Pozostałe aktywa | 2 377 603 | 1 611 673 | 1 877 258 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 8 686 163 | 6 869 010 | 7 144 431 |
| Aktywa obrotowe razem | 46 470 043 | 45 801 853 | 44 798 423 |
| AKTYWA RAZEM | 68 841 899 | 64 177 923 | 59 430 236 |
| PASYWA | Stan na | Stan na | Stan na |
|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 30.09.2019 | 31.03.2019 | |
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | |||
| Wyemitowany kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Akcje własne | (1 340 000) | ||
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 | 4 005 160 |
| Kapitał rezerwowy | 905 605 | 1 805 605 | 305 605 |
| Kapitał z tyt. różnic z konsolidacji | 168 874 | 103 357 | 57 854 |
| Zyski zatrzymane | 36 809 118 | 32 710 553 | 33 281 224 |
| 42 648 757 | 40 724 674 | 39 749 843 | |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | 42 648 757 | 40 724 674 | 39 749 843 |
| Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | 601 972 | 465 562 | - |
| Razem kapitał własny | 43 250 729 | 41 190 237 | 39 749 843 |
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 5 219 699 | 1 897 682 | 1 292 993 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 394 911 | 192 163 | 130 094 |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 5 614 610 | 2 089 845 | 1 423 087 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | |||
| zobowiązania | 15 375 486 | 16 686 603 | 14 297 835 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 3 064 261 | 1 613 978 | 1 241 207 |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 8 | 320 840 | 802 088 |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 100 617 | 288 480 | 928 959 |
| Przychody przyszłych okresów | 2 610 | 213 078 | 26 109 |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 1 433 579 | 1 774 863 | 961 108 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 19 976 561 | 20 897 842 | 18 257 306 |
| Zobowiązania razem | 25 591 171 | 22 987 687 | 19 680 393 |
| PASYWA RAZEM | 68 841 899 | 64 177 923 | 59 430 236 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Okres od 01.10.2019 do 31.03.2020 |
Okres od 01.10.2018 do 31.03.2019 |
|
|---|---|---|
| Działalność kontynuowana | ||
| Przychody ze sprzedaży | 78 371 963 | 67 240 945 |
| Koszt własny sprzedaży | 63 821 966 | 53 373 151* |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 14 549 997 | 13 867 794 |
| Koszty sprzedaży | 2 778 200 | 2 158 071* |
| Koszty zarządu | 7 365 701 | 5 617 494* |
| Pozostałe przychody operacyjne | 444 421 | 143 849 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 536 045 | 113 875 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 4 314 471 | 6 122 202 |
| Przychody finansowe | 144 978 | 16 112 |
| Koszty finansowe | 280 273 | 171 163 |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych | (1 863) | (1 368) |
| Zysk (strata) | 4 177 312 | 5 965 784 |
| Wynik zdarzeń nadzwyczajnych | ||
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 4 177 312 | 5 965 784 |
| Podatek dochodowy | 842 339 | 1 441 950 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 3 334 974 | 4 523 833 |
| Działalność zaniechana | ||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - |
| Zysk (strata) netto | 3 334 974 | 4 523 833 |
| Inne całkowite dochody | ||
| Zyski/(Straty) aktuarialne | - | - |
| Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą | (55 492) | 57 854 |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | - | - |
| Inne całkowite dochody (netto) | (55 492) | 57 854 |
| Całkowite dochody ogółem | 3 279 482 | 4 581 687 |
| Zysk netto przypadający: | ||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 3 198 565 | 4 581 687 |
| Udziałom niesprawującym kontroli | 136 409 | - |
| Zysk (strata) na jedną akcję | ||
| (w zł/gr na jedną akcję) | ||
| Z działalności kontynuowanej i zaniechanej: | ||
| Zwykły | 1,56 | 2,18 |
| Z działalności kontynuowanej : | ||
| Zwykły | 1,56 | 2,18 |
* korekty prezentacyjne
Ustalenie podatku efektywnego
| A | wynik brutto | 4 177 312 |
|---|---|---|
| B | podatek w RZiS | 842 339 |
| C | efektywna stopa (B/A) | 20,16% |
Na wysokość efektywnej stopy podatkowej ma wpływ wysokość stóp podatkowych w krajach, w których działają jednostki zależne. Zdecydowany udział w wartości podatku dochodowego Grupy ma podatek płacony przez Sescom GMBH.
Stawki podatku dochodowego w Niemczech są znacznie wyższe od stawek obowiązujących w Polsce i oscylują w zależności od Landu w granicach od 30,175% do 33,325% (15,825% federalny + 14,35%- 17,5% lokalny).
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Okres od 01.10.2019 do 31.03.2020 |
Okres od 01.10.2018 do 31.03.2019 |
|
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 4 177 312 | 5 965 784 |
| Korekty: | ||
| Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych | 1 947 377 | 779 689 |
| (Zysk) strata na działalności inwestycyjnej, w tym na sprzedaży | 10 550 | (49 002) |
| rzeczowych aktywów trwałych (Zysk) strata z tytułu różnic kursowych |
66 437 | 45 710 |
| Udział w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych | 3 167 | 181 |
| Koszty finansowe ujęte w wyniku | 163 114 | 70 528 |
| Inne korekty | - | - |
| 6 367 957 | 6 812 890 | |
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i | 2 352 696 | 2 184 646 |
| usług oraz pozostałych należności | ||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów | 14 839 | 755 047 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie pozostałych aktywów | (120 397) | (871 295) |
| Zwiększenie /(Zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
(1 481 218) | (4 482 854) |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) rezerw | (341 284) | (188 766) |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) przychodów przyszłych okresów | (309 306) | (453 471) |
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | 6 483 287 | 3 756 196 |
| Podatek dochodowy zapłacony | 1 167 662 | 1 445 728 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 5 315 625 | 2 310 468 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | ||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (422 739) | (831 496) |
| Płatności za aktywa finansowe | - | - |
| Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych | 97 740 | 58 293 |
| Odsetki otrzymane | 3 532 | (831) |
| Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością inwestycyjną |
(321 467) | (774 034) |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | ||
| Nabycie akcji własnych | (1 340 000) | - |
| Wpływ dotacji | 95 926 | 87 588 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | (320 832) | (160 416) |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (1 440 963) | (551 317) |
| Odsetki zapłacone | (171 139) | (86 112) |
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | (3 177 007) | (710 257) |
| Zwiększenie/zmniejszenie netto środków pieniężnych i ich | 1 817 152 | 826 177 |
| ekwiwalentów Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu |
6 869 010 | 6 318 253 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 8 686 163 | 7 144 431 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
Kapitał rezerwowy ogółem |
Akcje własne | Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Zysk/strata netto roku |
Udziały niekontrolujące |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 30 września 2018 roku | 2 100 000 |
4 005 160 | 305 605 | - | 20 450 390 | 8 319 136 | - | 35 180 291 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | 4 523 833 | 4 523 833 | |||||
| Różnice z konsolidacji | 45 719 | 45 719 | ||||||
| Emisja akcji | - | |||||||
| Umorzenie akcji | - | |||||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | |||||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 8 319 136 | ( 8 319 136) |
- | |||||
| Stan na 31 marca 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 28 815 243 | 4 523 833 | - | 39 749 841 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | 5 409 621 | 5 409 621 | |||||
| Różnice z konsolidacji | 134 763 | 134 763 | ||||||
| Emisja akcji | - | |||||||
| Umorzenie akcji | - | |||||||
| Kapitał mniejszości DT Sp. z o.o. | 465 562 | 465 562 | ||||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | |||||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 1 500 000 | 6 819 136 | ( 8 319 136) |
- | ||||
| Stan na 30 września 2019 roku | 2 100 000 |
4 005 160 | 1 805 605 | - | 27 404 289 | 5 409 621 | 465 562 | 41 190 237 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | 3 198 565 | 3 198 565 | |||||
| Różnice z konsolidacji | 65 518 | 65 518 | ||||||
| Emisja akcji | - | |||||||
| Wykup akcji własnych | (1 500 000) |
(1 340 000) |
1 500 000 | (1 340 000) |
||||
| Środki na nabycie akcji własnych | 600 000 | (600 000) |
- | |||||
| Umorzenie akcji | - | |||||||
| Kapitał mniejszości DT Sp. z o.o. | 136 410 | 136 410 | ||||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | |||||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 5 409 621 | (5 409 621) |
- | |||||
| Stan na 31 marca 2020 roku | 2 100 000 |
4 005 160 | 905 605 | (1 340 000) |
33 779 427 | 3 198 565 | 601 972 | 43 250 729 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
Informacja dodatkowa do śródrocznego skróconego skonsolidowanego sprawozdania finansowego
1. Informacje ogólne dotyczące Emitenta i jego Grupy Kapitałowej
1.1 Jednostka dominująca
Sescom SA (Sescom) została utworzona na podstawie Aktu założycielskiego w dniu 14 sierpnia 2008 roku przed notariuszem w Gdańsku Tomaszem Binkowskim. (Rep. A nr 18518/2008). Siedzibą Spółki dominującej jest Polska. Aktualnie Spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk - Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000314588.
Akcje Sescom SA są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od dnia 20 marca 2018 roku, według klasyfikacji GPW w Warszawie.
Przeważającym przedmiotem działalności Grupy Kapitałowej SESCOM jest naprawa i konserwacja maszyn - PKD 33.12 Z. Grupa Kapitałowa SESCOM specjalizuje się w zarządzaniu serwisem technicznym oraz świadczeniu usług serwisu klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania (HVAC), serwisu infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej oraz elektrycznego i budowlanego.
1.2 Jednostki podlegające konsolidacji
| Nazwa | Powiązanie Działalność podstawowa |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sescom SA | Jednostka dominująca (najwyższego szczebla) |
Spółka dominująca Grupy Kapitałowej, zarządzanie Grupą Kapitałową. Centrum usług wspólnych: koordynacja serwisu technicznego, wsparcie techniczne, rozwój produktów i usług, księgowość i kontroling, marketing oraz PR. Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości (usługi serwisu klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania (HVAC), serwisu infrastruktury IT oraz serwisu chłodniczego, elektrycznego i budowlanego). Teren działalności: Polska, kraje Bałtyckie (częściowo), Rumunia, Bułgaria, Grecja, kraje dawnej Jugosławii, kraje skandynawskie, Włochy, Francja, kraje Benelux |
||||
| Sescom Czech Republic s.r.o. |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach Jednostka spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - zależna wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
|||||
| Sescom Muszaki Szerviz kft |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek Jednostka specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz zależna z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
|||||
| Sescom GmbH | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na Jednostka lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy zależna (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
|||||
| Sescom Technischer Support GmbH |
Jednostka zależna |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
||||
| Sescom LTD | Jednostka zależna |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych |
Na dzień bilansowy 31 marca 2020 roku w skład Grupy Kapitałowej SESCOM wchodzą:
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
| rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. Monitorowanie rynku nowych technologii w branży retail, finansowej i telekomunikacyjnej; centrum prowadzenia działań związanych z rozwojem biznesowym Sescom. |
||
|---|---|---|
| SDC Sp. z o.o. | Jednostka zależna |
Prace badawcze i rozwojowe nad systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie efektywnością energetyczną. Spółka rozwija komercyjną wersję systemu monitoringu zużycia energii z wykorzystaniem platformy i mikroserwera SES Control®. |
| SESTORE Sp. z o.o. | Jednostka zależna |
Usługi remontów i remodelingu salonów handlowych i placówek handlowych - wraz z pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. Spółka powstała w 2014 roku, która przejęła kompetencję działu remontów i inwestycji, które były realizowane przez spółkę Sescom S.A. |
| DT Sp. z o.o. | Jednostka zależna |
Usługi serwisu, wynajmu i sprzedaży wózków widłowych dla przedsiębiorstw, a także pełny zakres działań serwisowych i przeglądowych dla szerokiej gamy urządzeń magazynowych różnych typów i marek. |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii SA (BCTT SA) |
Jednostka stowarzyszona |
Zarządzanie procesem komercjalizacji badań naukowych oraz transferu technologii pomiędzy nauką i biznesem oraz pomiędzy przedsiębiorstwami. |
Czas trwania działalności poszczególnych jednostek wchodzących w skład Grupy kapitałowej nie jest ograniczony. Sprawozdania finansowe wszystkich jednostek podporządkowanych sporządzone zostały za ten sam okres sprawozdawczy co sprawozdanie finansowe Spółki dominującej, przy zastosowaniu spójnych zasad rachunkowości.
1.3 Zarząd i Rada Nadzorcza
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i nadzorujących Spółki dominującej jest następujący:
| Zarząd: | ||
|---|---|---|
| Sławomir Halbryt | - | Prezes Zarządu |
| Adam Kabat | - | Członek Zarządu |
| Sławomir Kądziela | - | Członek Zarządu |
| Magdalena Budnik | - | Członek Zarządu |
| Rada Nadzorcza: | ||
| Krzysztof Pietkun | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
| Tomasz Matczuk | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Adam Protasiuk | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Wojciech Szabunio | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Dariusz Wieczorek | - | Członek Rady Nadzorczej |
Zmiany w składzie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Sescom SA w okresie od 1 października 2019 roku do 31 marca 2020 roku:
W okresie od 1 października 2019 do 31 marca 2020 roku nie było zmian w składzie Zarządu oraz Rady Nadzorczej Grupy.
Pomiędzy dniem kończącym okres sprawozdawczy a dniem sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego skład Zarządu oraz skład Rady Nadzorczej nie uległy zmianie.
1.4 Czas trwania działalności
Czas trwania działalności jednostki dominującej oraz poszczególnych podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej jest nieoznaczony.
1.5 Zmiany w strukturze organizacyjnej
W okresie 6 miesięcy zakończonym 31.03.2020 roku nie miały miejsca żadne zmiany w strukturze Grupy Kapitałowej.
2. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
2.1. Podstawa sporządzenia
Niniejsze śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" (MSR 34).
Śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z rocznym skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniem finansowym sporządzonym na dzień 30 września 2019 roku.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości. W opinii Zarządu nie istnieją czynniki ani okoliczności mogące w sposób istotny zagrozić kontynuacji działalności przez spółki Grupy.
Grupa prezentuje podział kosztów ujętych w zysku lub stracie w wariancie kalkulacyjnym a dodatkowe informacje o kosztach w układzie porównawczym ujawnia w informacji dodatkowej. Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd w dniu 29 czerwca 2020 roku.
2.2. Oświadczenie o zgodności z MSR i MSSF
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz ze związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, obowiązującymi na dzień niniejszego sprawozdania finansowego. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych zostały sporządzone według zasad MSSF, zgodnych z zasadami zastosowanymi przez jednostkę dominującą.
2.3. Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą pomiaru Jednostki Dominującej i innych spółek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Waluty funkcjonalne pozostałych jednostek są wykazane w poniższej tabeli.
Sprawozdania finansowe spółek zagranicznych dla celów konsolidacji przeliczane są na walutę polską według zasad zaprezentowanych poniżej w zasadach rachunkowości.
Sprawozdania jednostkowe spółek zagranicznych przeliczane są z uwzględnieniem czterech miejsc po przecinku. W związku z tym, że sprawozdanie skonsolidowane sporządzane jest w pełnych złotych mogą wystąpić zaokrąglenia i niezgodności w sumach na poziomie miejsc dziesiętnych.
| Jednostka zależna | waluta funkcjonalna |
|---|---|
| Sescom Czech Republic s.r.o. | CZ |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | HU |
| Sescom GmbH | EUR |
| Sestore Sp. z o.o. | PLN |
| SDC Sp. z o.o. | PLN |
| DT Sp. z o.o. | PLN |
| Sescom Technischer Support GmbH | EUR |
| Sescom Ltd. | GBP |
2.4. Korekty błędów poprzednich okresów
Nie wystąpiły.
2.5. Szacunki i profesjonalny osąd
Profesjonalny osąd w rachunkowości
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami, dokonane przez zarząd w procesie stosowania zasad rachunkowości Grupy i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
Kalkulacja zobowiązania z tytułu świadczeń emerytalnych
Szczegółowe zasady kalkulacji odpraw emerytalnych wynikają wprost z przepisów Kodeksu Pracy i powiązanych z nim aktów prawnych, które określają podstawę wymiaru świadczenia, jego wysokość (krotność podstawy), liczbę przepracowanych lat oraz ewentualne inne warunki konieczne dla nabycia prawa do danego świadczenia.
Niepewność szacunków
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym.
Utrata wartości firmy
Stwierdzenie czy wartość firmy uległa obniżeniu, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich jednostek generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. Chcąc obliczyć wartość użytkową, zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowych aktywów trwałych
Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. W roku objętym sprawozdaniem finansowym ani w roku poprzedzającym nie stwierdzono konieczności zmian tych okresów.
Odpis aktualizujący wartości należności
Grupa dokonuje okresowego (przynajmniej raz do roku na dzień bilansowy) oszacowania prawidłowości ustalenia odpisów aktualizujących dotyczących należności. Szacunki te oparte są głównie na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników wpływających na możliwość windykacji tych należności.
Odpis aktualizujący wartości zapasów
Grupa dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Wszystkie zapasy podlegają na dzień bilansowy weryfikacji obejmującej termin i przesłanki zakupu, przyczynę zalegania oraz możliwości ich zużycia w przyszłości. Wszystkie pozycje, przy których brak jest perspektyw zużycia lub sprzedaży w okresie dłuższym niż rok objęte są 100% odpisem aktualizującym. Odpisanie wartości zapasów odbywa się na zasadzie odpisów indywidualnych.
3. Przyjęte zasady rachunkowości
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego i jednostkowego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu ostatniego rocznego sprawozdania finansowego Grupy, z wyjątkiem zasad rachunkowości wynikających z wdrożenia nowego standardu MSSF 16 Leasing.
Grupa zastosowała wymogi nowego standardu z wykorzystaniem zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego ze skutkiem od 1 października 2019 roku. Wpływ zmian MSSF 16 na skonsolidowane sprawozdanie finansowe został zaprezentowany w nocie na str. 16.
Wpływ nowych standardów na sprawozdanie Grupy Kapitałowej
Następujące nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w roku 2019:
• MSSF16 "Leasing"
zatwierdzony w UE w dniu 31 października 2017 roku obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe" – prawo do wcześniejszej spłaty z negatywnym wynagrodzeniem zatwierdzone w UE w dniu 22 marca 2018 roku obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później.
- Zmiany do MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – wycena inwestycji długoterminowych zatwierdzone w UE w dniu 8 lutego 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
- Roczny program poprawek 2015-2017:
- o Zmiany do MSSF 3 "Połączenia jednostek" wycena udziałów we wspólnej działalności w momencie objęcia kontroli,
- o Zmiany do MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne" brak wyceny we wspólnej działalności w momencie objęcia współkontroli,
- o Zmiany do MSR 12 Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" ujęcie konsekwencji podatkowych z tytułu wypłaty dywidendy oraz
o Zmiany do MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego" – kwalifikacja zobowiązań zaciągniętych specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, w sytuacji, gdy działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do użytkowania lub sprzedaży są zakończone zatwierdzone w UE w dniu 14 marca 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
• Zmiany do MSR 19
"Świadczenia pracownicze" – zmiany do programu określonych świadczeń zatwierdzone w UE w dniu 13 marca 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
• Interpretacja KIMSF 23 "Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego" zatwierdzona w UE w dniu 23 października 2018 roku obowiązująca w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR, ale jeszcze nie zatwierdzone przez UE:
• MSSF 14
"Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe" obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14.
• Zmiany do MSSF 10
"Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności.
- Zmiany w zakresie referencji do Założeń koncepcyjnych zawartych w MSSF obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później
- Zmiany do MSSF 3
"Połączenia przedsięwzięć" - definicja przedsięwzięcia obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 r. lub później oraz w odniesieniu do nabycia aktywów, które nastąpiło w dniu rozpoczęcia w/w okresu rocznego lub później
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" – definicja terminu "istotny" obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później
- Zmiany do MSSF 9, MSR 39 oraz MSSF 7 reforma IBOR obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie
Zmiany prezentacji w sprawozdaniu finansowym
Od 1 października 2019 roku, Grupa zastosowała wymogi nowego standardu MSSF 16, dotyczące ujmowania, wyceny i prezentacji umów leasingu. Grupa zastosowała wymogi standardu z wykorzystaniem zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego ze skutkiem od 1 października 2019 roku (bez przekształcenia okresu porównawczego). Nowy standard ustanawia zasady ujęcia, wyceny, prezentacji oraz ujawnień dotyczących leasingu. Wszystkie transakcje leasingu skutkują uzyskaniem przez leasingobiorcę prawa do użytkowania aktywa oraz zobowiązania z tytułu obowiązku zapłaty. Tym samym MSSF 16 znosi klasyfikację leasingu operacyjnego i leasingu finansowego zgodnie z MSR 17 i wprowadza jeden model dla ujęcia księgowego leasingu przez leasingobiorcę.
Dokonano wyselekcjonowania i analizy umów, na podstawie których użytkowane są składniki aktywów będące własnością innych podmiotów pod kątem spełnienia kryteriów uznania za leasing zgodnie z MSSF 16. W wyniku analizy wyodrębniono grupę umów najmu długoterminowego powierzchni biurowych i magazynowych, które wymagały innego niż dotychczas ujęcia w księgach rachunkowych.
Na dzień 1 października 2019 roku Grupa ujęła aktywa i zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania w wartości bieżącej pozostałych do zapłaty opłat leasingowych, zdyskontowanych poprzez zastosowanie krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy na dzień 1 października 2019 roku.
Krańcowa stopa rozumiana jest jako stopa procentowa na dzień rozpoczęcia leasingu, przy jakiej leasingobiorca musiałaby pożyczyć środki niezbędne do zakupu danego składnika aktywów na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach. W zależności od długości i waluty obowiązywania umowy leasingu Grupa stosuje krańcową stopę procentową z przedziału 1,67%-3,3%.
Stosując po raz pierwszy MSSF 16 Grupa zastosowała następujące praktyczne uproszczenia dopuszczone przez standard:
- − zastosowanie jednej stopy dyskontowej dla portfela umów leasingowych o podobnych cechach,
- − dla leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość (równowartość 5 000 USD przeliczona na polską walutę według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku poprzedzającego rok, w którym następuje ujawnienie aktywa z tytułu prawa do użytkowania, z zaokrągleniem do 1.000 zł. w górę) nie ujmuje zobowiązań finansowych i odnośnych aktywów z tytułu prawa do użytkowania; jeżeli umowa leasingowa obejmuje wiele składników o łącznej wartości wyższej niż 5000 USD to spółka nie traktuje takiego leasingu jako niskocennego.
- − umowy z tytułu leasingu operacyjnego z pozostałym okresem leasingu krótszym niż 12 miesięcy na dzień 1 października 2019 r. oraz zawarte na czas nieokreślony z możliwością krótkoterminowego wypowiedzenia potraktowane zostały jako leasing krótkoterminowy,
- − wykorzystanie perspektywy czasu (wykorzystanie wiedzy zdobytej po fakcie) w określaniu okresu leasingu, jeżeli umowa zawiera opcje przedłużenia lub rozwiązania umowy leasingu.
Aktywami są wynajmowane pomieszczenia biurowe, w których prowadzona jest działalność operacyjna, a pasywa to wartość zawartych umów najmu, która stanowić będzie zobowiązanie.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są prezentowane w ramach tej samej pozycji sprawozdawczej, w ramach której przedstawione zostałyby aktywa, gdyby były własnością leasingobiorcy, tj. w pozycji 'Rzeczowe aktywa trwałe', zobowiązania natomiast są prezentowane w pozycji 'Inne zobowiązania finansowe'.
Opłaty leasingowe związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu, uprzednio ujęte w kosztach w pozycji 'Koszty najmu' są prezentowane w pozycjach 'Amortyzacja' oraz w 'Kosztach finansowych' jako koszt odsetek.
Wpływ na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej na 1 października 2019 r. i na 31 marca 2020 r.
| Wpływ na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej - MSSF 16 |
Stan na 30.09.2019 |
Wpływ MSSF 16 |
Stan na 01.10.2019 |
Stan na 31.03.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Prawo do użytkowania składnika aktywów – rzeczowe aktywa trwałe (umowy najmu) |
- | 4 799 274 | 4 799 274 | 4 256 412 |
| Zobowiązanie z tytułu leasingu, w tym: | - | 4 799 274 | 4 799 274 | 4 394 157 |
| Długoterminowe | - | 3 607 108 | 3 607 108 | 3 235 882 |
| Krótkoterminowe | - | 1 192 166 | 1 192 166 | 1 158 275 |
| Wpływ na sprawozdanie z całkowitych dochodów - MSSF 16 |
01.10.2018-30.09.2019 | Wpływ MSSF 16 | 01.10.2019 - 31.03.2020 |
|---|---|---|---|
| Spadek kosztów z tytułu najmu | - | - | (603 047) |
| Wzrost kosztów finansowych - odsetki | - | - | 50 314 |
| Wzrost kosztów finansowych - różnice kursowe | - | - | 113 055 |
| Wzrost kosztów amortyzacji | - | - | 577 422 |
3.1. Istotne zasady (polityka) rachunkowości
Stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o Rachunkowości (tj. Dz.U. 2019 poz. 351 z późniejszymi zmianami), została ustalona poniżej opisana polityka rachunkowości. Stanowi ona opis przyjętych i stosowanych przez Grupę zasad prowadzenia rachunkowości. Zasady te oparte są na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.
3.2.1. Rzeczowe aktywa trwałe
Środki trwałe są wyceniane w cenie nabycia, koszcie wytworzenia lub wartości przeszacowanej pomniejszonych o umorzenie oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.
Koszty poniesione po wprowadzeniu środka trwałego do użytkowania, jak koszty napraw, przeglądów, opłaty eksploatacyjne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Jeżeli możliwe, jednakże jest wykazanie, że koszty te spowodowały zwiększenie oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadania danego środka trwałego ponad korzyści przyjmowane pierwotnie, w takim przypadku zwiększają one wartość początkową środka trwałego. W przypadku środków trwałych zakupionych w walucie obcej, różnice kursowe nie powiększają wartości początkowej.
Środki trwałe są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności lub przez krótszy z dwóch okresów: ekonomicznej użyteczności lub prawa do używania, który kształtuje się następująco:
- Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej 10 lat
- Urządzenia techniczne i maszyny od 3 do 10 lat
- Środki transportu 3 i 5 lat
- Inne środki trwałe od 3 do 5 lat.
Środki trwałe w budowie są wyceniane w wysokości ogółu kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem, w tym kosztów finansowych, pomniejszonych o odpisy z tytułu utraty wartości.
Maszyny i urządzenia są wykazywane według ceny nabycia pomniejszonej o umorzenia i łączne odpisy z tytułu utraty wartości.
Ujmuje się amortyzację w taki sposób, aby dokonać odpisu kosztu lub wyceny składnika aktywów (innych niż grunty oraz środki trwałe w budowie) do wartości rezydualnej przy użyciu metody liniowej. Szacowane okresy użytkowania, wartości rezydualne oraz metody amortyzacji są weryfikowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego (z prospektywnym zastosowaniem wszelkich zmiany w szacunkach).
Aktywa utrzymywane na podstawie umowy leasingu amortyzuje się przez okres ich przewidywanego użytkowania ekonomicznego na takich samych zasadach jak aktywa własne. W sytuacji, gdy nie ma wystarczającej pewności, że własność zostanie przeniesiona na koniec okresu leasingu, aktywa są amortyzowane przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Składnik rzeczowych aktywów trwałych usuwa się z bilansu na moment zbycia lub gdy oczekuje się, iż nie uzyska się korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów.
Wszelkie zyski lub straty wynikające ze zbycia lub wycofania z użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w wyniku okresu, w którym dane składniki aktywów zostały usunięte z bilansu (obliczone jako różnica między wpływem ze sprzedaży a wartością bilansową tego składnika).
Oszacowany okres ekonomicznej użyteczności i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego, a skutki zmian szacunków rozlicza się prospektywnie. Nabyte rzeczowe aktywa trwałe o niezdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się w koszcie historycznym pomniejszonym o skumulowaną utratę wartości.
3.2.2. Nieruchomości inwestycyjne
Nieruchomości inwestycyjne to nieruchomości, z których właściciel czerpie korzyści w postaci czynszu i/lub zwiększenia wartości kapitału (obejmują również nieruchomości w budowie przeznaczone na cele inwestycyjne). Nieruchomości te wycenia się początkowo po koszcie, z uwzględnieniem kosztu transakcji. Po ujęciu początkowym nieruchomości inwestycyjne wycenia się w wartości godziwej. Zyski i straty wynikające ze zmian wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych ujmuje się w wynik w okresie, w którym powstały. Nieruchomości inwestycyjne wyksięgowuje się z bilansu w chwili zbycia lub wycofania z użytkowania, albo jeżeli podmiot nie spodziewa się osiągnąć dalszych korzyści ekonomicznych z tytułu ich zbycia. Zyski lub straty wynikające z usunięcia nieruchomości z bilansu (obliczane jako różnica między wpływem ze sprzedaży a wartością bilansową tego składnika) ujmuje się w wynik okresu, w którym nastąpiło usunięcie z bilansu.
3.2.3. Aktywa przeznaczone do zbycia
Aktywa trwałe przeznaczone do zbycia klasyfikuje się jako przeznaczone do zbycia, jeśli ich wartość bilansowa zostanie odzyskana raczej w wyniku transakcji zbycia niż w wyniku ich dalszego użytkowania. Warunek ten uznaje się za spełniony wyłącznie wówczas, gdy wystąpienie transakcji zbycia jest bardzo prawdopodobne, a składnik aktywów (lub podmiot do zbycia) jest dostępny do natychmiastowego zbycia w swoim obecnym stanie. Klasyfikacja składnika aktywów jako przeznaczonego do zbycia, zakłada zamiar kierownictwa Grupy do dokonania transakcji zbycia w ciągu roku od momentu zmiany klasyfikacji.
Jeżeli Grupa ma zamiar dokonać sprzedaży, która powodowałaby utratę kontroli nad jednostką zależną, wszystkie aktywa i zobowiązania tej spółki zależnej są klasyfikowane jako przeznaczone do zbycia, jeżeli wszystkie wyżej wymienione kryteria są spełnione oraz niezależnie od tego czy Grupa zachowa udziały niedające kontroli po tej transakcji zbycia.
Aktywa trwałe (lub podmiotu do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do zbycia wycenia się po niższej spośród dwóch wartości: pierwotnej wartości bilansowej lub wartości godziwej, pomniejszonej o koszty związane ze sprzedażą.
3.2.4. Aktywa niematerialne
Nabyte aktywa niematerialne
Nabyte aktywa niematerialne o zdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się po koszcie pomniejszonym o umorzenie i skumulowaną utratę wartości. Amortyzację ujmuje się liniowo w szacowanym okresie ekonomicznej użyteczności. Oszacowany okres ekonomicznej użyteczności i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego, a skutki zmian szacunków rozlicza się prospektywnie. Nabyte aktywa niematerialne o niezdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się w koszcie historycznym pomniejszonym o skumulowaną utratę wartości.
Wytworzone we własnym zakresie aktywa niematerialne - koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są ujmowane w wynik w momencie ich poniesienia. Aktywa niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jedynie po spełnieniu następujących warunków:
- − z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika aktywów niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
- − istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- − składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
- − znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
- − zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- − istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych. Wartość początkową aktywów niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie stanowi suma wydatków poniesionych od dnia, gdy składnik aktywów niematerialnych po raz pierwszy spełnia kryteria ujmowania ich w bilansie (patrz powyżej).
W przypadku gdy nie można ująć w bilansie kosztów prac rozwojowych wytworzonych we własnym zakresie, koszty te są ujmowane w wynik okresu, w którym zostały poniesione.
Aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie po początkowym ujęciu są wykazywane według ceny nabycia pomniejszonej o umorzenia i łączne odpisy na utratę wartości, na takiej samej zasadzie jak nabyte aktywa niematerialne.
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych niematerialnych oprócz wartości firmy
Na każdy dzień bilansowy Grupa dokonuje przeglądu wartości bilansowych posiadanego majątku trwałego i aktywów niematerialnych w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu z tego tytułu. W sytuacji, gdy nie jest możliwe oszacowanie wartości odzyskiwalnej składnika aktywów, przeprowadza się analizę wartości odzyskiwalnej dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Grupy alokowane są do poszczególnych jednostek generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup jednostek generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.
W przypadku aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz jeszcze nieprzyjętych do użytkowania, test utraty wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo wtedy, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.
Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub Grupy generującej przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub Grupy pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła. Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub Grupy generującej przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów / Grupy generującej przepływy pieniężne. Odwrócenie straty z tytułu utraty wartości ujmuje się w niezwłocznie w wynik.
3.2.5. Wartość firmy
Wartość firmy wynikającą z przejęcia innego podmiotu ujmuje się po koszcie ustalonym na dzień przejęcia tego podmiotu, pomniejszonym o kwotę utraty wartości.
Dla celów testu na utratę wartości wartość firmy alokuje się do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne (lub do grup takich ośrodków), które mają odnieść korzyści z synergii będących skutkiem połączenia jednostek gospodarczych.
Ośrodek generujący przepływy pieniężne, do którego alokuje się wartość firmy, jest testowany na utratę wartości raz do roku lub częściej, jeżeli występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości. Jeżeli wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jego wartości bilansowej, odpis z tytułu utraty wartości alokuje się tak, by w pierwszej kolejności zredukować kwotę bilansową wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a pozostałą część alokuje się na inne składniki aktywów tego ośrodka, proporcjonalnie do wartości bilansowej każdego z nich. Odpis z tytułu utraty wartości firmy ujmuje się bezpośrednio w wynik w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Odpisów z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnych okresach. W chwili zbycia ośrodka generującego przepływy pieniężne przypisana do niego wartość firmy jest uwzględniana w obliczeniu zysku lub straty ze zbycia.
3.2.6. Inwestycje w spółkach stowarzyszonych
Spółka stowarzyszona to taki podmiot, na który spółka może znacząco wpływać, i który nie jest ani jednostką zależną, ani wspólnym przedsięwzięciem. Znaczący wpływ oznacza możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej w danej Grupie Kapitałowej, niestanowiący jednak kontroli ani współkontroli tej polityki.
Wyniki, aktywa i zobowiązania jednostek stowarzyszonych są rozliczone metodą praw własności, z wyjątkiem inwestycji sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, rozliczonych zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana". Zgodnie z metodą praw własności inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmuje się początkowo w sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie historycznym, a następnie uwzględnia w części wyniku przypadającego na jednostkę lub w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej. Jeżeli udział spółki w stratach spółki stowarzyszonej przekracza wartość jej udziałów w tej jednostce (obejmującą udziały długoterminowe, stanowiące zasadniczo część wartości netto inwestycji w podmiocie), Grupa przestaje ujmować swoje udziały w dalszych stratach spółki stowarzyszonej. Dalsze straty ujmuje się tylko do wysokości prawnych lub zwyczajowych zobowiązań spółki albo płatności dokonanych w imieniu spółki stowarzyszonej.
Nadwyżka kosztów przejęcia nad udziałem Grupy w wartości netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych spółki stowarzyszonej ujętych na dzień przejęcia rozpoznawana jest jako wartość firmy, stanowiąca element wartości bilansowej inwestycji. Nadwyżka udziału Grupy w wartości netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych nad kosztami przejęcia po ponownej weryfikacji ujmowana jest bezpośrednio w wynik.
Wymogi MSR 39 stosuje się do sprawdzenia, czy Grupa powinna ująć odpis z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkę stowarzyszoną. W razie konieczności wartość bilansowa inwestycji (z uwzględnieniem wartości firmy) testowana jest na utratę wartości zgodnie z MSR 36 "Utrata wartości aktywów" tak, jak gdyby był to pojedynczy składnik aktywów, przez porównanie jej wartości odzyskiwalnej (wyższej z dwóch kwot: wartości użytkowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży) z wartością bilansową. Odpisy z tytułu utraty wartości uwzględnia się w wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie odpisu ujmuje się zgodnie z MSR 36 w kwocie odpowiadającej wzrostowi wartości odzyskiwalnej inwestycji.
Po zbyciu jednostki stowarzyszonej, którego skutkiem jest utrata przez Grupę znaczącego wpływu na tę jednostkę, pozostałe udziały wycenia się w wartości godziwej na ten dzień, a wartość tą traktuje jako wartość godziwą w chwili początkowego ujęcia składnika aktywów finansowych zgodnie z MSR 39. Różnicę między pierwotną wartością bilansową Grupy stowarzyszonej przypisywaną do pozostałych udziałów oraz wartością godziwą tych udziałów uwzględnia się przy określaniu wysokości zysku lub straty z tytułu zbycia spółki zależnej. Ponadto Grupa rozlicza wszystkie kwoty uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach w odniesieniu do jednostki stowarzyszonej tak samo, jak rozliczałaby je w przypadku zbycia odpowiednich składników aktywów i zobowiązań przez tę jednostkę. Wobec tego, jeżeli zysk lub strata uprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach zostaną przeniesione na wynik finansowy w chwili zbycia odpowiednich składników aktywów i zobowiązań, Grupa przeklasyfikowuje ten zysk lub stratę z kapitału własnego na wynik (w formie korekty reklasyfikacyjnej) w chwili utraty znaczącego wpływu na tę jednostkę stowarzyszoną.
Jeżeli spółka należąca do Grupy prowadzi transakcje z daną jednostką stowarzyszoną, zyski i straty wynikające z tych transakcji ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy tylko w odniesieniu do udziałów w tej jednostce, niezwiązanych z Grupą.
3.2.7. Udziały we wspólnych przedsięwzięciach
Wspólne przedsięwzięcie jest to relacja umowna, na mocy, której spółka i inne strony podejmują działalność gospodarczą podlegającą wspólnej kontroli, a więc taką, w toku której strategiczne decyzje finansowe, operacyjne i polityczne wymagają jednogłośnego poparcia wszystkich stron sprawujących wspólnie kontrolę. Gdy podmiot należący do Grupy podejmuje bezpośrednio działalność w ramach wspólnego przedsięwzięcia, udział spółki we wspólnie kontrolowanych aktywach i zobowiązaniach ponoszonych wspólnie z pozostałymi wspólnikami przedsięwzięcia ujmowany jest w sprawozdaniu finansowym odpowiedniego podmiotu i klasyfikowany zgodnie ze swoim charakterem. Zobowiązania i koszty ponoszone bezpośrednio wskutek udziału we wspólnie kontrolowanych aktywach rozliczane są metodą memoriałową. Dochód ze sprzedaży lub wykorzystania udziału spółki w produktach wytworzonych przez wspólnie kontrolowane aktywa oraz udział w kosztach wspólnego przedsięwzięcia ujmuje się w chwili wystąpienia prawdopodobieństwa uzyskania/przekazania przez Grupę korzyści ekonomicznych związanych z odpowiednimi transakcjami, o ile da się je wiarygodnie wycenić.
Wspólne przedsięwzięcia związane z utworzeniem oddzielnego podmiotu, w którym udziały mają wszyscy wspólnicy, określa się mianem jednostek podlegających wspólnej kontroli.
Grupa wykazuje udziały w takich spółkach w formie konsolidacji proporcjonalnej z wyjątkiem sytuacji, kiedy inwestycja została sklasyfikowana jako przeznaczona do zbycia; w takim przypadku rozlicza się ją zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana". Udziały Grupy w aktywach, zobowiązaniach, przychodach i kosztach jednostek podlegających wspólnej kontroli łączy się z analogicznymi pozycjami skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Wartość firmy wynikającą z przejęcia udziałów spółki w jednostce podlegającej wspólnej kontroli rozlicza się zgodnie z zasadami rachunkowości obowiązującymi w Grupie.
W sytuacji, gdy Grupa prowadzi transakcje ze spółkami podlegającymi wspólnej kontroli, zyski i straty wynikające z tych transakcji ujmuje się w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy tylko w odniesieniu do udziałów w tej jednostce współzależnej niezwiązanych z Grupą.
3.2.8. Leasing
Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.
Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia leasingu. W dacie rozpoczęcia Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania według kosztu. Po dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania stosując model kosztu.
W celu zastosowania modelu kosztu leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania według kosztu:
- pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości; oraz
- skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu nieskutkującej koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.
Profesjonalny osąd Spółka stosuje w odniesieniu do:
- ustalenia okresu leasingu,
- oceny czy umowa zawiera komponenty leasingowe i nie leasingowe.
Spółka stosuje praktyczne rozwiązanie w odniesieniu do umów leasingu krótkoterminowego, które charakteryzują się maksymalnym możliwym okresem trwania umów, włączając opcje ich odnowienia, o długości do 12 miesięcy.
Uproszczenia dotyczące tych umów polegają na rozliczaniu opłat leasingowych jako kosztów:
- metodą liniową, przez okres trwania umowy leasingu lub
- inną systematyczną metodą, jeżeli lepiej odzwierciedla ona sposób rozłożenia w czasie korzyści czerpanych przez korzystającego.
Spółka nie stosuje ogólnych zasad ujmowania, wyceny i prezentacji zawartych w MSSF 16 do umów leasingu, których przedmiot ma niską wartość, tj. 5.000 USD przeliczone po kursie z dnia pierwszego zastosowania.
3.2.9. Zapasy
Zapasy wyceniane są według niższej z wartości: kosztu lub wartości możliwej do uzyskania. Koszty zapasów ustalane są metodą średniej ceny ważonej. Wartość możliwą do uzyskania stanowi szacunkowa cena sprzedaży zapasów pomniejszona o wszelkie szacowane koszty dokończenia produkcji/wykonania usługi i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Grupa dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Materiały z reguły są zużywane na bieżąco. Grupa tworzy odpisy aktualizujące na nierotujące zapasy.
3.2.10. Waluty obce
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna (waluty obce) wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień poprzedzający dzień transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu średniego kursu NBP obowiązującego na ten dzień. Niepieniężne pozycje wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.
Różnice kursowe powstałe na pozycjach pieniężnych ujmuje się w wynik okresu, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania produkcyjnego, które włącza się do kosztów wytworzenia tych aktywów i traktuje jako korekty kosztów odsetkowych kredytów w walutach obcych.
Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania zagranicznych jednostek zależnych są przeliczane na walutę polską po kursie zamknięcia obowiązującym na dzień bilansowy tj. po średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.
Rachunek zysków i strat jednostki zagranicznej jest przeliczany po przeciętnym kursie wymiany za dany okres sprawozdawczy.
Różnice kursowe powstałe w wyniku przeliczenia sprawozdania finansowego jednostki zagranicznej są ujmowane w innych całkowitych dochodach i akumulowane w oddzielnej pozycji kapitału własnego aż do momentu zbycia jednostki zagranicznej.
3.2.11. Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przeznaczonych bezpośrednio na finansowanie nabycia lub wytworzenia składników majątku, pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio na wynik w okresie, w którym zostały poniesione.
3.2.12. Dotacje rządowe i z innego źródła (fundusze UE)
Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Grupa spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje.
Dotacje ujmuje się w wynik systematycznie, za każdy okres, w którym Grupa ujmuje wydatki jako koszty, których kompensatę ma stanowić dotacja. W szczególności dotacje, których podstawowym warunkiem udzielenia jest zakup, budowa lub inny rodzaj nabycia aktywów trwałych, ujmuje się jako odroczone przychody w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i odnosi się na wynik systematycznie w uzasadnionych kwotach przez okres ekonomicznej użyteczności związanych z nimi aktywów.
Dotacje należne jako kompensata już poniesionych kosztów lub strat lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Grupy bez ponoszenia w przyszłości związanych z tym kosztów ujmuje się w wyniku w okresie, kiedy stają się wymagalne.
Korzyści wynikające z otrzymania pożyczki rządowej poniżej oprocentowania rynkowego, traktowane są jako dotacje i mierzone są jako różnica pomiędzy wartością otrzymanej pożyczki i wartością godziwą pożyczki ustaloną z zastosowaniem odpowiedniej rynkowej stopy procentowej.
3.2.13. Koszty świadczeń pracowniczych
Ze względu na kryterium istotności Grupa tworzy rezerwy krótkoterminowe na świadczenia pracownicze dotyczące niewykorzystanych urlopów pracowniczych, a także premii regulaminowych.
Grupa nie tworzy natomiast rezerw na świadczenia emerytalne. Nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy.
3.2.14. Aktywa i zobowiązania finansowe
Aktywa finansowe
Grupa klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu (WWZK);
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD);
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (WPWF).
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Grupa dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne jedynie wówczas, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami.
Grupa dokonuje oceny modelu zarządzania dłużnymi aktywami finansowymi (w tym należności handlowych) według trzech możliwych kryteriów:
- utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych,
- utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych i sprzedaży,
- model inny niż powyższe (efektywnie oznaczający aktywa w celu zbycia).
Wycena na moment początkowego ujęcia
Na moment początkowego ujęcia, Grupa wycenia składnik aktywów finansowych według wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu składnika aktywów finansowych, w przypadku składnika aktywów finansowych, który nie wycenia w wartości godziwej przez wynik finansowy. Koszty transakcji dotyczących aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy są ujmowane w wyniku finansowym.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe ujmuje się, gdy Grupa staje się stroną postanowień umownych instrumentu. Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły lub zostały przeniesione, a Grupa dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu (WWZK)
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek ("SPPI"), są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji przychody z tytułu odsetek w wyniku finansowym. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w rozdziale 3.13
W szczególności, w tej kategorii Grupa klasyfikuje:
- należności handlowe poza portfelem należności podlegających faktoringowi w ramach przyznanego Grupie limitu,
- pożyczki, które spełniają test klasyfikacyjny SPPI i które zgodnie z modelem biznesowym są wykazywane jako "utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych",
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
- lokaty, depozyty zabezpieczające, należności inwestycyjne i inne należności.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu kwalifikowane są jako aktywa długoterminowe, jeżeli ich zapadalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD)
Instrumenty dłużne, z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych i w celu sprzedaży, wyceniane są według wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane przez inne całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym.
W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/(straty). Przychody z tytułu odsetek od takich aktywów finansowych wylicza się metodą efektywnej stopy procentowej i ujmuje w pozycji "przychody z tytułu odsetek". Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses "ECL") ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości dotyczącej utraty wartości aktywów finansowych i prezentuje w pozycji: odpis na oczekiwane straty kredytowe.
Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy (WPWF)
Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
W szczególności Grupa zalicza do kategorii wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy instrumenty dłużne - pożyczki, które nie spełniają testu SPPI (tj. przepływy pieniężne z tych pożyczek nie stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek).
Wartość godziwą należności handlowych podlegających faktoringowi w ramach dostępnego na dzień kończący okres sprawozdawczy limitu, ustala się w oparciu o warunki umowy faktoringowej zawartej z faktorem.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji "Zyski/(straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych" w okresie, w którym wystąpiły. Zyski/(straty) z wyceny do wartości godziwej zawierają wynikające z umowy otrzymane odsetki od instrumentów finansowych zaliczonych do tej kategorii.
Do instrumentów wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się instrumenty pochodne, jednak na dzień kończący okres sprawozdawczy Grupa nie posiadała takich instrumentów
Instrumenty kapitałowe wyceniane do wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD)
Udziały w kapitale innych jednostek obejmują instrumenty kapitałowe innych jednostek, które nie dają kontroli, współkontroli ani znaczącego wpływu na te jednostki.
Udziały w innych jednostkach są początkowo ujmowane w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne. W późniejszych okresach są one ujmowane w wartości godziwej. Dla wszystkich posiadanych inwestycji Grupa wybrała opcję prezentowania zysków i strat z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów kapitałowych w innych całkowitych dochodach, ponieważ udziały te nie są utrzymywane w celach uzyskiwania krótkoterminowych zwrotów.
W przypadku dokonania takiego wyboru, zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej nie podlegają późniejszej reklasyfikacji do wyniku finansowego w momencie zaprzestania ujmowania inwestycji. Odpisy z tytułu utraty wartości (i odwrócenie odpisów) w odniesieniu do inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody nie są prezentowane osobno od innych zmian wartości godziwej.
Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym w momencie ustanowienia prawa Grupy do otrzymania płatności.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne, a następnie według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Do instrumentów wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się instrumenty pochodne, których Grupa nie posiadała na dzień 31 marca 2020 roku, ani na dzień 30 września 2019 roku.
Grupa jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje przede wszystkim zobowiązania handlowe, zobowiązania inwestycyjne oraz pozostałe zobowiązania, kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych. Zobowiązania te wykazywane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach: kredyty, pożyczki, obligacje oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, zobowiązania z tytułu dostaw i usług, pozostałe zobowiązania i rezerwy.
Zobowiązania finansowe wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych zobowiązań oraz przeliczenia według kursów obowiązujących na dzień bilansowy ujmuje się w wyniku finansowym, o ile nie odracza się ich w innych całkowitych dochodach, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych.
W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
3.2.15. Utrata wartości aktywów finansowych
Grupa na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses – "ECL") związanych z instrumentami wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i w wartości godziwej przez inne całkowite dochody niezależnie od wystąpienia przesłanek utraty wartości. Grupa stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości:
- model ogólny (podstawowy),
- model uproszczony.
W odniesieniu do krótkoterminowych należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Grupa stosuje podejście uproszczone i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Grupa stosuje analizę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.
Na potrzeby ustalenia oczekiwanych strat kredytowych należności grupuje się na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. W celu określenia ogólnego współczynnika braku realizacji płatności przeprowadza się analizę nieściągalności za ostatnie 3 lata. Przyjmuje się do analizy dane z następujących przedziałów:
- do 30 dni;
- od 31 do 90 dni;
- od 91 do 120 dni;
- powyżej 120 dni.
W celu określenia wskaźnika nieściągalności dla danego przedziału wiekowania, saldo należności spisanych porównuje się z saldem należności niespłaconych. Na podstawie przeszłych doświadczeń uwzględnia się wpływ potencjalnych czynników przyszłych na kwotę strat kredytowych.
Odpis z tytułu utraty wartości szacuje się uwzględniając wskaźniki nieściągalności skorygowane o wpływ czynników przyszłych oraz wysokość salda należności niespłaconych na dzień bilansowy dla każdego przedziału analizy wiekowej. Należności indywidualnie istotne testuje się indywidulanie.
Należności wewnątrzgrupowe mają inne ryzyko kredytowe niż należności od stron trzecich ze względu na istniejące powiązanie i istnienie kontroli. W przypadku trudności finansowych Grupa zwykle wspiera swoją spółkę zależną, w związku z czym słabe wyniki finansowe i sytuacja finansowa powiązanego podmiotu niekoniecznie muszą oznaczać zwiększone ryzyko kredytowe. W takim przypadku Grupa opiera szacunek utraty wartości na analizie indywidualnej. W innych przypadkach, gdy ilość pozycji jest znacząca, mogą one tworzyć oddzielny portfel należności wewnątrzgrupowych z zastosowaniem analizy portfelowej.
Grupa stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych innych niż należności handlowe:
- Stopień 1 salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);
- Stopień 2 obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa;
- Stopień 3 obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.
W przypadku należności handlowych Grupa przyjmuje, że analiza sprowadza się do określenia Stopnia 2 lub Stopnia 3 w przyjętym modelu utraty wartości:
- Stopień 2 obejmuje należności handlowe, do których zastosowano podejście uproszczone do oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności, za wyjątkiem należności handlowych zaliczonych do Stopnia 3;
- Stopień 3 obejmuje należności handlowe przeterminowane o ponad 120 dni lub zidentyfikowane indywidualnie jako nieobsługiwane.
W zakresie w jakim zgodnie z podejściem ogólnym konieczna jest ocena czy nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego, Grupa uwzględnia następujące przesłanki przy dokonaniu tej oceny:
- przeterminowanie co najmniej 30 dni;
- nastąpiły zmiany legislacyjne, technologiczne lub makroekonomiczne, które mają znaczący negatywny wpływ na dłużnika;
- pojawiły się informacje o znaczącym niekorzystnym zdarzeniu dotyczącym pożyczki lub innej pożyczki tego samego dłużnika od innego pożyczkodawcy, np. wypowiedzenie umowy
pożyczki, naruszenie jej warunków czy renegocjacja warunków ze względu na trudności finansowe itp.;
• dłużnik stracił znaczącego klienta lub dostawcę albo doświadczył innych niekorzystnych zmian na swoim rynku.
Grupa prowadzi systematyczny monitoring należności, a dotychczasowy cykl płatności pozwala na regulowanie wszystkich zobowiązań i utrzymywanie wysokiej płynności. Ze względu na niską istotność wyników analizy wiekowania i szacunków odpisów według zastosowanego modelu szacowanych strat Grupa odstąpiła od ujmowania tych szacunkowych, prawdopodobnych strat (odpisów) w sprawozdaniu finansowym za okres zakończony 30 września 2019 roku.
Aktywa finansowe są spisywane w całości lub w części, kiedy Grupa wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy składnik aktywów jest przeterminowany co najmniej 120 dni.
3.2.16. Rezerwy
Rezerwy tworzone są w przypadku, kiedy na Grupie ciąży istniejący obowiązek, prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania.
Ujmowana kwota rezerwy odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rezerwy metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów (w przypadku gdy wpływ pieniądza w czasie jest istotny).
Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że część lub całość korzyści ekonomicznych wymaganych do rozliczenia rezerwy będzie można odzyskać od strony trzeciej, należność tę ujmuje się jako składnik aktywów, jeśli prawdopodobieństwo odzyskania tej kwoty jest odpowiednio wysokie i da się ją wiarygodnie wycenić.
3.2.17. Umowy rodzące obciążenia
Bieżące zobowiązania wynikające z umów rodzących obciążenia ujmuje się i wycenia jak rezerwy. Za umowę rodzącą obciążenia uważa się umowę zawartą przez Grupę, wymuszającą nieuniknione koszty realizacji zobowiązań umownych, których wartość przekracza wysokość korzyści ekonomicznych przewidywanych w ramach umowy.
3.2.18. Restrukturyzacja
Rezerwa na koszty restrukturyzacji ujmowana jest tylko wtedy, gdy Grupa opracowała szczegółowy i formalny plan restrukturyzacji oraz ogłosiła wszystkim zainteresowanym stronom zamiar jego realizacji lub jego główne założenia. Wycena rezerwy restrukturyzacyjnej obejmuje wyłącznie bezpośrednie koszty restrukturyzacji, czyli kwoty niezbędne do przeprowadzenia restrukturyzacji i niezwiązane z bieżącą działalnością podmiotu.
3.2.19. Gwarancje
Rezerwy na oczekiwane koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży usług zgodnie z najlepszym szacunkiem zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Grupę w okresie gwarancji.
3.2.20. Ujmowanie przychodów
Przychody ujmowane są w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne pomniejszenia, w tym podatek od towarów i usług VAT oraz inne podatki związane ze sprzedażą, za wyjątkiem podatku akcyzowego.
Zgodnie z MSSF 15 podstawowym kryterium ujęcia przychodów jest wypełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia, co ma miejsce w momencie uzyskania przez nabywcę kontroli nad dobrami lub usługami. Transfer towarów lub usług na rzecz klienta ujmowany jest w wysokości wynagrodzenia, którego Spółka spodziewa się w zamian za te towary lub usługi. MSSF 15 (§ 31 i n.) wskazuje konieczność oszacowania i ujęcia przychodów w momencie przekazania kontroli nad dobrem lub usługą w wysokości, która z dużym prawdopodobieństwem nie będzie ulegała znaczącemu odwróceniu.
3.2.21. Sprzedaż towarów
Przychody ze sprzedaży towarów ujmowane są w momencie, kiedy towary zostały dostarczone, a wszelkie prawa do tego towaru zostały przekazane oraz po spełnieniu wszystkich następujących warunków:
- przeniesienia przez Grupę na nabywcę znaczącego ryzyka i korzyści wynikających z prawa własności towarów;
- scedowania przez Grupę funkcji kierowniczych w stopniu związanym na ogół z prawem własności oraz efektywnej kontroli nad sprzedanymi towarami;
- możliwości dokonania wiarygodnej wyceny kwoty przychodów;
- wystąpienia prawdopodobieństwa, że Grupa otrzyma korzyści ekonomiczne związane z transakcją; oraz
- możliwości wiarygodnej wyceny kosztów poniesionych lub przewidywanych w związku z transakcją.
3.2.22. Świadczenie usług
Przychody z umowy świadczenia usług ujmuje się poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji umowy. Stopień zaawansowania realizacji umowy określa się następująco:
- przychody ze sprzedaży usług i materiałów ujmuje się według umownych stawek jak roboczogodziny i poniesionych bezpośrednich kosztów.
3.2.23. Przychody z tytułu odsetek i dywidend
Przychód z dywidend ujmowany jest w chwili ustanowienia prawa udziałowca do jej otrzymania (pod warunkiem, że zachodzi prawdopodobieństwo uzyskania przez Grupę korzyści ekonomicznych oraz że da się wiarygodnie wycenić wysokość przychodu).
Dochód odsetkowy ze składnika aktywów finansowych ujmuje się, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo uzyskania przez Grupę korzyści ekonomicznych, a kwotę dochodu da się wiarygodnie wycenić. Dochód odsetkowy rozlicza się w czasie w odniesieniu do nierozliczonej kwoty kapitału i przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne prognozowane na okres ekonomicznej użyteczności składnika aktywów finansowych do kwoty wartości bilansowej tego składnika aktywów w momencie początkowego ujęcia.
3.2.24. Umowy o usługę długoterminową
Jeżeli można wiarygodnie oszacować wynik umowy o usługę długoterminową, przychody i koszty są ujmowane poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji działań na koniec okresu sprawozdawczego, mierzonego w oparciu o proporcję poniesionych kosztów z tytułu prac wykonanych do tej pory w stosunku do szacowanych całkowitych kosztów kontraktu, chyba że taka metodologia nie będzie reprezentatywnie przedstawiała stopnia zaawansowania prac. Zmiany w wykonanych pracach, roszczenia i premie są również brane pod uwagę, jeżeli można wiarygodnie oszacować ich koszty i ich otrzymanie jest prawdopodobne. Jeżeli nie można wiarygodnie oszacować wyniku na umowie o usługę długoterminową, przychody z tytułu umowy są ujmowane do wysokości poniesionych kosztów umowy oraz jeżeli jest prawdopodobne uzyskanie tych przychodów. Koszty umowy ujmuje się jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione. Gdy jest prawdopodobne, że łączne koszty umowy przekroczą łączne przychody z tytułu umowy, przewidywaną stratę ujmuje się natychmiastowo w koszty.
Jeżeli suma kosztów umownych poniesionych na dany dzień i ujętych zysków pomniejszonych o ujęte straty przekracza wartość zafakturowaną, nadwyżkę wykazuje się w należnościach od klientów z tytułu prac objętych umową. Jeżeli wartość kosztów zafakturowanych na dany dzień przekracza sumę kosztów umownych poniesionych na dany dzień i ujętych zysków pomniejszonych o ujęte straty, nadwyżkę wykazuje się w zobowiązaniach wobec klientów z tytułu prac objętych umową. Kwoty otrzymane przed wykonaniem prac, których dotyczą, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zobowiązaniach, jako otrzymane zaliczki. Kwoty zafakturowane z tytułu zrealizowanych prac, ale niezapłacone jeszcze przez klientów, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w należnościach z tytułu dostaw i usług.
3.2.25. Opodatkowanie
Podatek dochodowy Grupy obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
3.2.26. Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego okresu sprawozdawczego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów przejściowo niepodlegających opodatkowaniu i kosztów przejściowo niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
3.2.27. Podatek odroczony
Podatek odroczony ujmuje się od różnic przejściowych między wartością bilansową składników aktywów i zobowiązań w sprawozdaniu finansowym a odpowiadającą im podstawą opodatkowania stosowaną do obliczania wysokości zysku opodatkowanego, a także od nierozliczonych strat podatkowych oraz niewykorzystanych ulg podatkowych. Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego ujmuje się zasadniczo dla wszystkich dodatnich różnic przejściowych. Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic przejściowych. Tego rodzaju aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujmuje się, jeżeli różnice przejściowe wynikają z wartości firmy lub z początkowego ujęcia (poza połączeniem jednostek) innych aktywów i zobowiązań w transakcji, która nie wpływa na zysk podatkowy ani księgowy.
Ujmuje się rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego od dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w spółkach zależnych i stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, chyba że Grupa Kapitałowa jest w stanie kontrolować odwrócenie różnicy przejściowej i jest prawdopodobne, że różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z ujemnych różnic przejściowych związanych z takimi inwestycjami i udziałami są ujmowane tylko do tego stopnia, że jest prawdopodobne, że będą wystarczające zyski podlegające opodatkowaniu, na podstawie których będzie można wykorzystać korzyści podatkowe wynikające z różnic przejściowych oraz że oczekuje się, iż różnice przejściowe ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Wycena rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego odzwierciedla skutki podatkowe, które nastąpią odpowiednio do przewidywanego przez Grupę sposobu realizacji lub rozliczenia na dzień bilansowy wartości bilansowych aktywów i zobowiązań.
3.2.28. Podatek bieżący i odroczony za bieżący okres
Podatek bieżący i odroczony ujmuje się w wynik, z wyjątkiem przypadków dotyczących pozycji ujmowanych w pozostałych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym. W takiej sytuacji podatek bieżący i odroczony ujmuje się również odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w kapitale własnym. Jeżeli podatek bieżący lub odroczony wynika z początkowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych, efekt podatkowy uwzględnia się w dalszych rozliczeniach tego połączenia.
3.2.29. Pochodne instrumenty finansowe i rachunkowość zabezpieczeń
Emitent dopuszcza możliwość zawierania różnorodnych umów instrumentów pochodnych w celu zarządzania ryzykiem stopy procentowej i kursowym. Obejmują one kontrakty forward, swapy stóp procentowych i swapy walutowe.
Na dzień 31.03.2020 Grupa nie posiadała pochodnych instrumentów finansowych.
Grupa nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
3.2.30. Połączenia jednostek gospodarczych
Przejęcia innych podmiotów rozlicza się metodą przejęcia. Zapłatę przekazaną w transakcji połączenia jednostek gospodarczych wycenia się w wartości godziwej, obliczonej jako zbiorcza kwota wartości godziwych na dzień przejęcia przekazanych przez spółkę aktywów, zobowiązań zaciągniętych przez Grupę wobec poprzednich właścicieli spółki przejmowanej oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Grupę w zamian za przejęcie kontroli nad jednostką przejmowaną. Koszty związane z przejęciem ujmuje się w wynik w momencie ich poniesienia.
Możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z następującymi wyjątkami:
- aktywa i zobowiązania wynikające z odroczonego podatku dochodowego lub związane z umowami o świadczenia pracownicze ujmuje się i wycenia zgodnie z MSR 12 "Podatek dochodowy" i MSR 19 "Świadczenia pracownicze";
- zobowiązania lub instrumenty kapitałowe związane z programami płatności rozliczanymi na bazie akcji w jednostce przejmowanej lub w Grupie, które mają zastąpić analogiczne umowy obowiązujące w jednostce przejmowanej, wycenia się zgodnie z MSSF 2 "Płatności na bazie akcji" na dzień przejęcia oraz
- aktywa (lub grupy aktywów przeznaczone do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana" wycenia się zgodnie z wymogami tego standardu.
Wartość firmy wycenia się jako nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty, kwoty udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej poprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą udziałów w jednostce przejmowanej nad kwotą wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto i zobowiązań wycenionych na dzień przejęcia. Jeżeli po ponownej weryfikacji wartość netto wycenionych na dzień przejęcia możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań przekracza sumę przekazanej zapłaty, wartości udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej udziałów w tej jednostce uprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą, nadwyżkę tę ujmuje się bezpośrednio w wyniku jako zysk na okazyjnym nabyciu.
Udziały niedające kontroli stanowiące część udziałów właścicielskich i uprawniające posiadaczy do proporcjonalnego udziału w aktywach netto Grupy w przypadku jej likwidacji można początkowo wycenić w wartości godziwej lub odpowiednio do proporcji udziałów niedających kontroli w ujętej wartości możliwych do zidentyfikowania aktywów netto Grupy przejmowanej. Wyboru metody wyceny dokonuje się indywidualnie dla każdej transakcji przejęcia. Inne rodzaje udziałów niedających kontroli wycenia się w wartości godziwej lub inną metodą przepisaną w MSSF.
Jeżeli zapłata przekazana w transakcji połączenia jednostek gospodarczych obejmuje aktywa lub zobowiązania wynikające z umowy o zapłacie warunkowej, zapłatę tę wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia i ujmuje jako część wynagrodzenia przekazanego w transakcji połączenia jednostek gospodarczych. Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej kwalifikujące się jako korekty za okres objęty wyceną uwzględnia się retrospektywnie, w korespondencji z odpowiednimi korektami wartości firmy. Korekty dotyczące okresu wyceny to takie, które są wynikiem uzyskania dodatkowych informacji dotyczących "okresu objętego wyceną" (który nie może być dłuższy niż jeden rok od dnia przejęcia), dotyczących faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia.
Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej, które nie kwalifikują się jako korekty dotyczące okresu wyceny, rozlicza się w zależności od klasyfikacji zapłaty warunkowej. Warunkowej zapłaty sklasyfikowanej jako kapitał własny nie wycenia się ponownie, a jej późniejsze uregulowanie rozlicza się w ramach kapitału własnego. Zapłata warunkowa zaklasyfikowana jako składnik aktywów lub zobowiązań podlega przeszacowaniu na kolejne dni sprawozdawcze zgodnie z MSR 39 lub MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe", a wynikające z przeszacowania zyski lub straty ujmuje się w wynik.
W przypadku połączenia jednostek realizowanego etapami, udziały w jednostce przejmowanej uprzednio posiadane przez Grupę przeszacowuje się do wartości godziwej nadzień przejęcia (tj. dzień uzyskania kontroli), a wynikający stąd zysk lub stratę ujmuje się w wynik. Kwoty wynikające z posiadania udziałów w jednostce przejmowanej przed datą przejęcia, uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach, przenosi się do rachunku zysków i strat, jeżeli takie traktowanie byłoby poprawne w chwili zbycia tych udziałów.
Jeżeli początkowe rozliczenie księgowe połączenia jednostek na koniec okresu sprawozdawczego, w którym połączenie miało miejsce, nie jest kompletne, Grupa prezentuje w swoim sprawozdaniu finansowym tymczasowe kwoty dotyczące pozycji, których rozliczenie jest niekompletne. W okresie wyceny Grupa koryguje tymczasowe kwoty ujęte na dzień przejęcia (patrz wyżej) lub ujmuje dodatkowe aktywa albo zobowiązania dla odzwierciedlenia nowych faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia, które, jeśli byłyby znane, wpłynęłyby na ujęcie tych kwot na ten dzień.
3.2.31. Zasady konsolidacji
Niniejsze skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje półroczne sprawozdanie finansowe Spółki dominującej oraz półroczne sprawozdania finansowe spółek, nad którymi Spółka sprawuje kontrolę tj. spółek zależnych, sporządzone na dzień 31 marca 2020 roku. Przez kontrolę rozumie się zdolność wpływania na politykę finansową i operacyjną spółki zależnej w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych z jej działalności.
Sprawozdania finansowe Spółki dominującej oraz spółek zależnych objętych niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, sporządza się na ten sam dzień bilansowy tj. na 31 marca 2020 roku. W przypadkach, gdy jest to konieczne, w sprawozdaniach finansowych spółek zależnych dokonuje się korekt mających na celu ujednolicenie zasad rachunkowości stosowanych przez spółkę z zasadami stosowanymi przez Grupę Kapitałową.
Wyłączeniu z obowiązku konsolidacji mogą podlegać spółki, których sprawozdania finansowe są nieistotne z punktu widzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej. Spółka zależna jest również wyłączona z konsolidacji, jeżeli została nabyta i jest posiadana wyłącznie z zamiarem jej odsprzedaży w bliskiej przyszłości. Inwestycje w spółkach zależnych zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży ujmuje się zgodnie z MSSF 5.
Spółki zależne obejmowane są konsolidacją metodą pełną. Konsolidacja jednostek stowarzyszonych dokonywana jest metodą praw własności.
Metoda konsolidacji pełnej polega na łączeniu sprawozdań finansowych Spółki dominującej oraz spółek zależnych poprzez zsumowanie, w pełnej wartości, poszczególnych pozycji aktywów, zobowiązań, kapitału własnego, przychodów oraz kosztów. W celu zaprezentowania Grupy Kapitałowej w taki sposób, jak gdyby stanowiła ona pojedynczą jednostkę gospodarczą dokonuje się następujących wyłączeń:
- − na moment nabycia kontroli wartość bilansowa inwestycji w spółkę zależną wyłączana jest z tą częścią kapitału własnego spółki zależnej, która odpowiada udziałowi spółki dominującej i ujmowana jest wartość firmy lub zysk zgodnie z MSSF 3,
- − określane są i prezentowane oddzielnie udziały mniejszości,
- − salda rozliczeń między spółkami Grupy Kapitałowej i transakcje (przychody, koszty, dywidendy) wyłącza się w całości,
- − wyłączeniu podlegają zyski i straty z tytułu transakcji zawieranych wewnątrz Grupy Kapitałowej, które są ujęte w wartości bilansowej aktywów takich jak zapasy i środki trwałe. Straty z tytułu transakcji wewnątrz Grupy analizowane są pod kątem utraty wartości aktywów z perspektywy Grupy,
- − ujmuje się podatek odroczony z tytułu różnic przejściowych wynikających z wyłączenia zysków i strat osiągniętych na transakcjach zawartych wewnątrz Grupy Kapitałowej (zgodnie z MSR 12).
Udziały mniejszości wykazywane są w odrębnej pozycji kapitałów własnych i obejmują tę część aktywów netto spółek zależnych, które przypadają na podmioty inne niż Grupy Kapitałowej.
3.2.32. Inwentaryzacja
Grupa w celu potwierdzenia wartości posiadanych aktywów przeprowadza ich inwentaryzację, której termin jest określony w zarządzeniu o inwentaryzacji wydanym przez Zarząd.
Zarządzenie to określa szczegółowo czas, miejsce i rodzaj inwentaryzacji, powołuje komisję inwentaryzacyjną oraz ustala zasady i osoby odpowiedzialne za rozliczenie wyników inwentaryzacji.
3.2.33. Segmenty operacyjne
Działalność prowadzona przez Grupę jest jednorodna i obejmuje świadczenie usług serwisowych o podobnej charakterystyce i w podobny sposób. W związku z tym wyodrębnienie segmentów spełniających wszystkie kryteria zawarte w par. 5 MSSF 8 nie jest możliwe.
Aktywa operacyjne Grupy zlokalizowane są na terytorium Europy. Aktywa operacyjne nie podlegają alokacji do poszczególnych grup usług i są monitorowane na poziomie sprawozdania finansowego.
Grupa wyodrębnia segmenty geograficzne, ponieważ zajmuje się świadczeniem usług w różnych środowiskach ekonomicznych, które podlegają różnym ryzykom oraz charakteryzują się odmiennym poziomem zwrotu z poniesionych nakładów inwestycyjnych.
4. Objaśnienia dotyczące sezonowości lub cykliczności działalności Grupy Kapitałowej w prezentowanym okresie
Działalność Grupy nie wykazuje szczególnej sezonowości lub cykliczności w okresie śródrocznym. Jedynie w czwartym kwartale roku kalendarzowego realizowana jest rokrocznie wyższa sprzedaż niż w pozostałych kwartałach, co jest spowodowane realizacją budżetów inwestycyjnych zaplanowanych przez klientów na dany rok.
5. Połączenia jednostek gospodarczych
W omawianym okresie sprawozdawczym nie miało miejsce połączenie z innymi jednostkami gospodarczymi.
6. Informacje dotyczące segmentów działalności
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy nie występowała konieczność wyodrębnienia segmentów operacyjnych według MSSF 8. Działalność prowadzona przez Grupę jest jednorodna i obejmuje świadczenie usług serwisowych o podobnej charakterystyce i w podobny sposób. Niemożliwym było wyodrębnienie segmentów spełniających wszystkie kryteria zawarte w par. 5 MSSF 8, a w szczególności warunki:
MSSF 8.5 b - Grupa oferuje na rynku szereg usług, które są wykonywane w zależności od potrzeb klienta. Nie są to jednak usługi o charakterystyce na tyle oddalonej od siebie, iż występowałaby konieczność i możliwość regularnego nadzorowania i sprawdzania wyników operacyjnych dla działalności w ich obszarach. Nie przypisuje się im oddzielnych zasobów - szczególnie ludzkich, gdyż są to głównie zasoby Grupy. Zasoby te alokowane są na bieżąco do projektów, z których wiele pokrywa cały szereg usług i produktów świadczonych przez Grupę.
MSSF 8.5 c - Grupa nie dysponuje informacjami finansowymi na temat wyników działalności dla poszczególnych usług i produktów, gdyż informacje takie nie są konieczne przy monitorowaniu i planowaniu działalności.
6.1. Przychody
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres zakończony 31.03.2020 | Okres zakończony 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 66 516 825 | 58 094 852 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 11 855 137 | 9 146 092 | |
| RAZEM | 78 371 963 | 67 240 945 |
6.2. Informacje geograficzne
Grupa działa na dwóch głównych obszarach geograficznych – w Polsce, będącej krajem siedziby Spółki dominującej oraz Europie. Poniżej przedstawiono przychody Grupy od klientów zewnętrznych w rozbiciu na obszary geograficzne.
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres zakończony 31.03.2020 PLN |
Okres zakończony 31.03.2019 PLN |
|---|---|---|
| Sprzedaż krajowa | 56 138 301 | 50 016 780 |
| Kraje Unii Europejskiej | 21 286 927 | 15 808 091 |
| Pozostałe kraje | 946 734 | 1 416 074 |
| RAZEM | 78 371 963 | 67 240 945 |
7. Działalność zaniechana
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2020 roku, Grupa nie zaniechała żadnej z prowadzonych działalności.
8. Koszty działalności operacyjnej
| Okres zakończony 31.03.2020 | Okres zakończony 31.03.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||
| a) amortyzacja | 1 947 377 | 779 689 |
| b) zużycie materiałów i energii | 8 206 798 | 5 095 993 |
| c) usługi obce | 42 526 942 | 37 447 974 |
| d) podatki i opłaty | 361 906 | 418 516 |
| e) wynagrodzenia | 7 476 790 | 5 860 310 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 1 548 046 | 1 286 616 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 1 039 991 | 1 116 316 |
| h) wartość sprzedanych towarów i materiałów | 10 263 623 | 8 174 313 |
| Koszty według rodzaju, razem | 73 371 473 | 60 179 727 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
923 260 | 1 176 904 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby | (328 866) | (207 915) |
| jednostki | ||
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (2 778 200) | (2 158 071)* |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (7 365 701) | (5 617 494)* |
| Koszt własny sprzedaży | 63 821 966 | 53 373 151* |
* korekty prezentacyjne
9. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
9.1. Pozostałe przychody operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zysk ze zbycia aktywów: | ||
| Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 59 985 | 55 912 |
| Zysk ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | - | - |
| Razem | 59 985 | 55 912 |
| Pozostałe przychody operacyjne: | ||
| Umorzone i przedawnione zobowiązania | 9 203 | |
| Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny | 82 297 | 27 706 |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość aktywów | 49 | - |
| Dotacje | 250 252 | 5 000 |
| Pozostałe | 42 633 | 55 230 |
| Razem | 384 435 | 87 937 |
9.2. Pozostałe koszty operacyjne
| Pozostałe koszty operacyjne | Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Straty ze zbycia aktywów | - | - |
| Razem | - | - |
| Utworzone odpisy aktualizujące i rezerwy: | ||
| Należności handlowe | 97 875 | - |
| Zapasy | 124 184 | - |
| Razem | 222 060 | - |
| Pozostałe koszty operacyjne: | ||
| Umorzone należności | 12 593 | - |
| Koszty pokryte odszkodowaniem | 47 543 | - |
| Ubezpieczenia | - | 974 |
| Prace badawcze dofinansowane z dotacji | 177 296 | - |
| Pozostałe | 76 554 | 112 902 |
| Razem | 313 985 | 113 875 |
10.Przychody finansowe
| Przychody finansowe | Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Przychody odsetkowe: | |||
| Lokaty bankowe | 3 532 | ||
| Razem | 3 532 | 858 | |
| Pozostałe przychody finansowe: | |||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 118 749 | - | |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych | - | - | |
| Pozostałe | 22 696 | 15 254 | |
| Razem | 141 445 | 15 254 |
11.Koszty finansowe
| Koszty finansowe | Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Koszty odsetkowe: Odsetki od kredytów i kredytów w rachunku bieżącym (z wyłączeniem tych od jednostek powiązanych) |
4 492 | 16 415 | |
| Odsetki od kredytów i kredytów w rachunku bieżącym otrzymanych od jednostek powiązanych |
(31) | - | |
| Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | 166 004 | 58 059 | |
| Koszty z tytułu akredytyw i gwarancji (koszty banków) | 4 966 | 3 189 | |
| Pozostałe | 56 820 | 35 787 | |
| Razem | 232 251 | 113 449 | |
| Pozostałe koszty finansowe: | |||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 44 986 | 33 594 | |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych | 1 863 | 1 368 | |
| Pozostałe | 3 037 | 24 119 | |
| Razem | 49 886 | 59 082 |
12.Rzeczowe aktywa trwałe
| Wartości bilansowe | Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 30.09.2019 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Grunty własne | - | - | - |
| Budynki, w tym: | 5 453 228 | 1 050 652 | - |
| - prawo do użytkowania | 4 256 412 * | - | - |
| Maszyny i urządzenia | 169 485 | 188 653 | 148 031 |
| Środki transportu | 4 718 676 | 4 253 613 | 2 593 876 |
| Inne | 105 951 | 83 358 | 83 463 |
| Środki trwałe w budowie | - | - | - |
| Razem | 10 447 340 | 5 576 275 | 2 825 369 |
* Dotyczy wyłącznie aktywów ujawnionych w związku z implementacją MSSF16
Nabycia i sprzedaż
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2020 roku, Grupa zwiększyła wartość rzeczowych aktywów trwałych o aktywa w wysokości 6 754 tys. zł. Te aktywa to głównie nabyte samochody w leasingu (1 314 tys. zł) oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) 4.834 tys. zł.
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2020 roku Grupa dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych o wartości netto 60 tys. zł.
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2020 roku, Grupa nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
Wartość leasingowa aktywów netto wynosi 8 777 tys. zł.
Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Grupa nie posiada zobowiązań na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
13.Pozostałe aktywa niematerialne
| Wartości bilansowe | Stan na | Stan na | Stan na |
|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 30.09.2019 | 31.03.2019 | |
| PLN | PLN | PLN | |
| Zakończone prace rozwojowe | 1 110 303 | 1 121 972 | - |
| Pozostałe wartości niematerialne | 861 932 | 1 013 778 | 1 200 325 |
| Razem | 1 972 235 | 2 135 751 | 1 200 325 |
Grupa w roku 2018/2019 zakończyła realizację i przyjęła na niematerialne aktywa trwałe następujące projekty rozwojowe:
- − Zespół parowego kotła wodorowego,
- − Zespół generatora wodoru i tlenu,
- − Sesmatic RFID dla branży retail oraz usług.
Wartość netto aktywów niematerialnych związanych z projektem wodorowym obejmujące dwa wymienione wyżej zespoły urządzeń wynosiła 579 687 PLN na dzień 31 marca 2020 roku Natomiast niezamortyzowana wartość zakończonego projektu RFID na dzień 31 marca 2020 roku wynosiła 427 573 PLN.
Na dzień 31 marca 2020 roku znaczącą wartość pozostałych aktywów niematerialnych Grupy stanowiły nakłady na wdrożenie przyjętego w październiku 2017r. systemu ERP - IFS Applications. Wartość netto tych aktywów na dzień 31 marca 2020 roku stanowiła kwotę 651 627 PLN wobec kwoty 903 870 PLN na dzień 31 marca 2019 roku.
14.Pozostałe aktywa
| Wartości bilansowe | Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 30.09.2019 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | |||
| Rozliczenie prac rozwojowych | 924 860 | 739 430 | 1 867 060 |
| Inne | 815 391 | 1 199 586 | 951 357 |
| Rozliczenie kontraktu | 833 789 | 608 617 | 698 877 |
| Razem | 2 574 039 | 2 547 633 | 3 517 294 |
| Aktywa obrotowe | 2 377 603 | 1 611 673 | 1 877 258 |
| Aktywa trwałe | 196 437 | 935 960 | 1 640 036 |
| Razem | 2 574 039 | 2 547 633 | 3 517 294 |
Na dzień 31 marca 2020 roku szacunkowa wartość przychodów do uzyskania w przyszłych okresach sprawozdawczych rozpoznana jako kwoty należne z tytułu rozliczenia kontraktów zgodnie z MSSF 15 wynosiła 833 789 PLN wobec kwoty 698 877 PLN na dzień 31 marca 2019 roku.
15.Zapasy i zaliczki na dostawy towarów
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Materiały | 445 989 | 1 055 612 | 705 699 |
| Produkcja w toku | 1 061 615 | 1 623 583 | 845 528 |
| Towary | 3 231 550 | 2 074 798 | 2 394 743 |
| Razem | 4 739 154 | 4 753 993 | 3 945 970 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
Na wynik okresu wpływ miały odpisy zapasu materiałów i towarów w magazynie oddziału Wrocław w kwocie ogółem 103 612 z czego część dotyczy majątku przejętego w wyniku nabycia ZCP od CUBE.ITG S.A, a także pożaru w czerwcu 2019r. Ponadto Grupa w związku z zeszłorocznym pożarem w magazynie, o którym mowa powyżej oczekuje na wynik decyzji ubezpieczyciela wobec wniosku o odszkodowanie, co może mieć wpływ na częściowe odzyskanie poniesionych strat z tego tytułu.
Stan na 31.03.2020 Stan na 30.09.2019 Stan na 31.03.2019 PLN PLN PLN Należności z tytułu dostaw i usług 25 148 725 24 555 476 25 642 744 Rezerwa na należności zagrożone (479 251) (324 102) (74 239) Razem 24 669 475 24 231 374 25 568 505 Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych 2 143 797 1 431 692 1 132 537 Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe - 5 500 828 145 Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów37 551 160 054 191 326 Pozostałe 3 816 300 6 738 557 4 110 252 Razem 5 997 649 8 335 802 6 262 259
16.Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
Na należności nieuregulowane powyżej 360 dni Grupa tworzy odpis aktualizujący w oparciu o szacunkowe kwoty nieściągalnych należności z tytułu sprzedaży usług na podstawie doświadczeń z przeszłości oraz analizy sytuacji finansowych poszczególnych kontrahentów.
Przed przyjęciem nowego klienta Grupa dokonuje oceny zdolności kredytowej klienta. Ze względu na specyfikę działalności Grupa współpracuje z jednostkami znanymi w branży, co wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Terminy płatności są elementem oferty przedstawianej kontrahentowi.
| Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty wartości |
Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Nieprzeterminowane | 16 162 970 | 18 030 184 | 15 052 660 |
| Przeterminowane do 30 dni | 6 641 181 | 5 047 599 | 7 925 807 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 1 251 006 | 635 560 | 1 968 642 |
| Przeterminowane 91-120 dni | 314 705 | 72 316 | 368 862 |
| Przeterminowane powyżej 120 dni | 299 613 | 445 714 | 252 535 |
| Razem | 24 669 475 | 24 231 374 | 25 568 505 |
Określając poziom ściągalności należności z tytułu dostaw i usług Grupa uwzględnia zmiany ich jakości od dnia udzielenia kredytu kupieckiego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego. Koncentracja ryzyka kredytowego jest ograniczona ze względu na cykliczny, systematyczny monitoring stanu należności, windykację i ograniczenie sprzedaży przy powstawaniu przeterminowań.
17.Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 479 251 | 324 102 | 74 239 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 670 877 | 546 692 | 313 162 |
| Razem | 1 136 104 | 870 794 | 387 401 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
18.Oprocentowane kredyty bankowe i pożyczki
W omawianym okresie sprawozdawczym Grupa nie zaciągnęła żadnych kredytów bankowych.
19.Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Dla celów śródrocznego skróconego rachunku przepływów pieniężnych, środki pieniężne i ich ekwiwalenty składają się z pozycji przedstawionych w poniższej tabeli:
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych Środki pieniężne i ich ekwiwalenty - lokaty bankowe |
8 197 300 | 6 833 071 | 7 144 431 |
| 488 862 | 35 939 | - | |
| Razem | 8 686 163 | 6 869 010 | 7 144 431 |
20.Świadczenia pracownicze i inne rezerwy
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Świadczenia pracownicze | 597 539 | 622 190 | 503 948 |
| Rezerwa na przyszłe koszty (platforma) | 387 700 | 689 250 | 240 147 |
| Rezerwa na bonusy i premie pieniężne | - | 185 212 | 101 669 |
| Inne rezerwy | 448 340 | 278 211 | 115 345 |
| Razem | 1 433 579 | 1 774 863 | 961 108 |
| Rezerwy krótkoterminowe | 1 433 579 | 1 774 863 | 961 108 |
| Rezerwy długoterminowe | - | - | - |
| Razem | 1 433 579 | 1 774 863 | 961 108 |
21.Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 13 125 433 | 14 445 708 | 10 536 681 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych |
1 432 163 | 1 703 769 | 3 843 808 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 819 861 | 780 562 | 739 076 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe | 1 433 579 | 1 774 863 | 961 108 |
| Pozostałe | 98 647 | 45 044 | 107 228 |
| Razem | 16 909 682 | 18 749 946 | 16 187 902 |
22.Zobowiązania z tytułu leasingu
Na zobowiązania z tytułu leasingu składają się zobowiązania z tytułu leasingu ruchomości (samochodów) oraz zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania składników aktywów wynikające z umów najmu powierzchni biurowych i magazynowych, które zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym w związku z wejściem nowego MSSF 16. Wartość zobowiązań wynikających z implementacji MSSF 16 wynosi 4 394 157 PLN.
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Nie dłużej niż 1 rok | 3 064 261 | 1 613 978 | 1 241 207 |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 5 219 699 | 1 897 682 | 1 292 993 |
| Powyżej 5 lat | - | - | - |
| Razem | 8 283 960 | 3 511 660 | 2 534 200 |
23.Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa
| Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 30.09.2019 |
||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Zarząd Spółki | 530 000 | 1 026 000 | 465 000 |
| Rada Nadzorcza | 48 936 | 86 077 | 33 000 |
| Razem | 578 936 | 1 112 077 | 498 000 |
24.Zmiana wartości szacunkowych
24.1. Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | 01.10.2019- 31.03.2020 | 01.10.2018- 30.09.2019 |
zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (bez leasingu) |
- | - | - |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
3 192 | - | 3 192 |
| różnice kursowe niezrealizowane | 30 059 | 1 102 | 28 957 |
| zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ZUS, zobowiązań pracowniczych |
96 758 | 122 134 | (25 376) |
| rezerwy na przyszłe koszty | 21 109 | 10 793 | 10 316 |
| pozostałe rezerwy | 127 467 | 109 267 | 18 200 |
| zapasy | 150 149 | 174 096 | (23 947) |
| pozostałe różnice przejściowe | 22 003 | 2 419 | 19 584 |
| Razem | 450 737 | 419 811 | 30 926 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | 01.10.2019- 31.03.2020 |
01.10.2018- 30.09.2019 |
zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (bez leasingu) | - | - | - |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
174 098 | 174 553 | (455) |
| różnice kursowe niezrealizowane | 50 194 | 13 790 | 36 404 |
| wartość firmy | - | - | - |
| należności handlowe i inne | - | - | - |
| pozostałe różnice przejściowe | 170 619 | 3 820 | 166 799 |
| Razem | 394 911 | 192 163 | 202 748 |
25.Zmiany zobowiązań lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego
Od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego nie nastąpiły zmiany aktywów i zobowiązań warunkowych.
Grupa nie posiada należności warunkowych. Grupa posiada jedynie zobowiązania warunkowe w postaci weksli własnych In blanco stanowiących zabezpieczenie zawartych umów leasingu.
26.Transakcje z podmiotami powiązanymi
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi i stowarzyszonymi za okres od 01.10.2019 roku do 31.03.2020 roku:
| Sprzedaż na rzecz jednostki | Zakup od jednostki | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|
| Sescom SA | 2 040 678 | 1 497 812 | 4 948 564 | 2 962 097 |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 372 004 | 352 720 | - | 13 415 |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 461 204 | 354 273 | 12 477 | - |
| Sescom GmbH | 3 668 618 | 1 743 927 | - | - |
| SDC Sp z o.o | 57 701 | 41 396 | 948 953 | 822 619 |
| SESTORE Sp z o.o | 232 544 | 196 595 | 324 794 | 179 238 |
| Sescom Technischer Support GmbH | -11 833 | 188 332 | 10 575 | 63 849 |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | 459 | 1 090 | - | - |
| Sescom Ltd. | 171 882 | 139 355 | - | - |
| DT Sp. z o.o. | 34 778 | - | 362 660 | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik | 3 600 | 3 600 | 166 400 | 187 500 |
| KABAT Adam Kabat | 3 600 | 3 600 | 106 750 | 97 500 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 3 000 | 3 000 | 89 900 | 96 900 |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 4 599 | 5 058 | 71 760 | 107 640 |
| Razem | 7 042 833 | 4 530 758 | 7 042 833 | 4 530 758 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
| Kwoty należne Grupie od jednostki powiązanej |
Zobowiązania Grupy wobec jednostki powiązanej |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 31.03.2019 | 30.09.2019 | 31.03.2020 | 31.03.2019 | 30.09.2019 | |
| Sescom SA | 363 829 | 344 894 | 383 776 | 6 631 750 | 3 367 804 | 4 792 032 |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 703 159 | 287 486 | 343 862 | 1 687 | 14 052 | 16 519 |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 196 387 | 260 058 | 152 249 | 8 778 | 3 295 | 10 873 |
| Sescom GmbH | 4 559 846 | 2 197 574 | 4 086 499 | - | - | - |
| SDC Sp z o.o | 85 686 | 7 188 | 21 245 | 169 822 | 238 941 | 99 649 |
| SESTORE Sp z o.o | 286 212 | 156 442 | 185 144 | 5 240 | 34 492 | 248 836 |
| Sescom Technischer Support GmbH | (12 278) | 279 501 | 24 574 | - | 63 831 | - |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | - | 1 288 | 16 896 | - | - | 125 255 |
| Sescom Ltd. | 755 533 | 284 577 | 2 482 | - | - | |
| DT Sp. z o.o. | 102 699 | - | 226 184 | 154 205 | - | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
738 | 738 | - | 17 528 | 38 438 | 37 700 |
| KABAT Adam Kabat | 738 | - | - | 11 378 | 19 164 | 19 250 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 615 | - | - | 11 255 | 19 077 | 19 077 |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 1 697 | 1 413 | 4 524 | - | 22 065 | 44 132 |
| Różnice kursowe z przeliczenia walut | - | - | - | 33 219 | - | 34 113 |
| Razem | 7 044 860 | 3 821 159 | 5 447 435 | 7 044 860 | 3 821 159 | 5 447 435 |
| Przychody finansowe Grupy od danej jednostki |
Koszty finansowe Grupy na rzecz danej jednostki |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
||
| Sescom SA | - | - | 7 375 | 26 038 | |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | - | 3 818 | - | - | |
| Sescom GmbH | - | 13 547 | - | - | |
| Sescom Technischer Support GmbH | - | 3 457 | - | - | |
| Sescom Ltd. | 5 510 | 5 216 | - | - | |
| DT Sp. z o.o. | 1 865 | - | - | - | |
| Razem | 7 375 | 26 038 | 7 375 | 26 038 |
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych. Zastosowano standardowe warunki płatności pomiędzy podmiotami.
Nierozliczone salda należności i zobowiązań nie były zabezpieczone, nie były na nie udzielone bądź otrzymane żadne gwarancje.
Na nierozliczone salda należności nie były tworzone rezerwy na należności wątpliwe lub nieściągalne.
Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym przez jednostkę dominującą
Na dzień 31 marca 2020, 31 marca 2019 oraz 30.września 2019 roku występują następujące kwoty pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym:
| Pozostałe aktywa finansowe | Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | ||
| Pożyczki | ||||
| Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym | 409 420 | 431 698 | 1 343 592 | |
| Pożyczki udzielone jednostkom pozostałym | - | - | - | |
| Razem | 409 420 | 431 698 | 1 343 592 | |
| Aktywa obrotowe (pożyczki krótkoterminowe) | 409 420 | 431 698 | 1 343 592 | |
| Aktywa trwałe (pożyczki długoterminowe) | - | - | - | |
| Razem | 409 420 | 431 698 | 1 343 592 |
27.Zdarzenia po dniu bilansowym
W dniu 20 marca 2020 roku wprowadzono na terenie Rzeczpospolitej Polskiej stan epidemii na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku. Niemniej jednak stan ten nie miał wpływu na sporządzone półroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe, a podjęte kroki zapobiegawcze przez Zarząd zostały opisane w sprawozdaniu zarządu.
28.Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W okresie, którego dotyczy niniejszy raport, Grupa SESCOM nie przeprowadzała emisji, wykupu, ani nie dokonywała spłaty dłużnych papierów wartościowych. W dniu 08.11.2019 r., w ramach rozliczenia skupu akcji własnych, Sescom S.A za kwotę 1.340.000 zł nabyła 50.000 sztuk akcji własnych, stanowiących 2,38% jej kapitału zakładowego oraz odpowiadających 1,75% ogólnej liczby głosów w Spółce. Zgodnie z art. 30047 §8 kodeksu spółek handlowych Spółka nie może wykonywać praw z akcji własnych, za wyjątkiem uprawnień do zbycia akcji lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych uprawnień.
29.Zarządzanie kapitałem
Cele i zasady zarządzania kapitałem stosowane przez Grupę są spójne z celami i zasadami, które były opisane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za rok zakończony 30 września 2019 roku.
30.Informacje dotyczące wypłaconej lub zadeklarowanej dywidendy, łącznie i w przeliczeniu na jedną akcję, z podziałem na akcje zwykłe i uprzywilejowane
W opisywanym okresie nie miała miejsca wypłata dywidendy akcjonariuszom ani też nie zadeklarowano jej wypłaty. Decyzją Zwyczajnego Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy Sescom SA z dnia 16 marca 2020 roku zysk za 2018 rok został w całości przeznaczony na podwyższenie kapitału zapasowego.
Jednostkowe skrócone śródroczne sprawozdanie finansowe Sescom S.A. za okres 6 miesięcy zakończony w dniu 31 marca 2020 roku
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| AKTYWA | Stan na | Stan na | Stan na | |
|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 30.09.2019 | 31.03.2019 | ||
| AKTYWA TRWAŁE | ||||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 8 628 145 | 3 662 656 | 2 449 846 | |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 7 190 010 | - | - | |
| Wartość firmy | 8 508 326 | 8 508 326 | 8 508 326 | |
| Pozostałe aktywa niematerialne | 1 970 415 | 2 125 163 | 1 176 205 | |
| Inwestycje w jednostkach zależnych | 2 413 131 | 2 413 131 | 1 275 551 | |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 29 342 | 29 342 | 29 342 | |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 403 613 | 385 306 | 249 460 | |
| Pozostałe aktywa | 196 437 | 935 960 | 1 640 036 | |
| Aktywa trwałe razem | 22 149 410 | 18 059 884 | 15 328 766 | |
| AKTYWA OBROTOWE | ||||
| Zapasy | 3 731 514 | 3 557 168 | 3 052 492 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 22 607 522 | 25 815 247 | 19 369 293 | |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | 155 500 | 828 145 | |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 508 | 136 351 | 6 277 | |
| Pozostałe aktywa finansowe | 409 420 | 431 698 | 1 368 317 | |
| Pozostałe aktywa | 2 331 439 | 1 522 074 | 1 892 657 | |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 5 024 461 | 2 515 957 | 4 269 556 | |
| 34 104 863 | 34 133 995 | 30 786 737 | ||
| Aktywa obrotowe razem | 34 104 863 | 34 133 995 | 30 786 737 | |
| AKTYWA RAZEM | 56 254 273 | 52 193 879 | 46 115 503 |
| PASYWA | Stan na | Stan na | Stan na | |
|---|---|---|---|---|
| 31.03.2020 | 30.09.2019 | 31.03.2019 | ||
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | ||||
| Wyemitowany kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | |
| Akcje własne | (1 340 000) | |||
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 | 4 005 160 | |
| Kapitał rezerwowy | 905 605 | 1 805 605 | 305 605 | |
| Zyski zatrzymane | 31 239 142 | 27 414 182 | 26 200 957 | |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | 36 909 907 | 35 324 946 | 32 611 722 | |
| Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | - | - | - | |
| Razem kapitał własny | 36 909 907 | 35 324 946 | 32 611 722 | |
| Zobowiązania długoterminowe | ||||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 4 812 865 | 1 210 169 | 1 139 749 | |
| Rezerwa na podatek odroczony | 341 737 | 187 648 | 103 285 | |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 5 154 602 | 1 397 817 | 1 243 033 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 10 684 575 | 12 880 499 | 9 414 226* | |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 389 188 | 1 068 184 | 1 110 945 | |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 8 | 320 840 | 802 088 | |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 99 243 | 221 032 | 69 881* | |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 1 016 750 | 980 560 | 863 608 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 14 189 764 | 15 471 116 | 12 260 747 | |
| Zobowiązania razem | 19 344 366 | 16 868 933 | 13 503 781 | |
| PASYWA RAZEM | 56 254 273 | 52 193 879 | 46 115 503 |
* korekta prezentacyjna
Nie wystąpiły zdarzenia skutkujące rozwodnieniem liczby akcji, wartość księgowa na jedną akcję jest równa rozwodnionej wartości księgowej na jedną akcję.
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Okres | Okres | ||
|---|---|---|---|
| 01.10.2019-31.03.2020 | 01.10.2018-31.03.2019 | ||
| Działalność kontynuowana | |||
| Przychody ze sprzedaży | 55 078 217 | 45 375 842 | |
| Koszt własny sprzedaży | 42 991 524 | 36 075 164 | |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 12 086 693 | 9 300 678 | |
| Koszty sprzedaży | 1 714 754 | 1 460 322 | |
| Koszty zarządu | 6 620 795 | 5 260 166 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 498 414 | 168 904 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 442 337 | 98 700 | |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 3 807 222 | 2 650 394 | |
| Przychody finansowe | 49 265 | 26 884 | |
| Koszty finansowe | 200 286 | 108 886 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 3 656 200 | 2 568 393 | |
| Podatek dochodowy | 731 240 | 513 679 | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 2 924 960 | 2 054 714 | |
| Działalność zaniechana | |||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | |||
| Zysk (strata) netto | 2 924 960 | 2 054 714 | |
| Inne całkowite dochody | |||
| Zyski/(Straty) aktuarialne | - | - | |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych dochodów | - | - | |
| Inne całkowite dochody (netto) | - | - | |
| Całkowite dochody ogółem | 2 924 960 | 2 054 714 | |
| Zysk netto przypadający: | |||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 2 924 960 | 2 054 714 | |
| Udziałom niesprawującym kontroli | - | - | |
| Zysk (strata) na jedną akcję | |||
| Z działalności kontynuowanej i zaniechanej: | |||
| Zwykły | 1,39 | 0,98 | |
| Z działalności kontynuowanej : | |||
| Zwykły | 1,39 | 0,98 |
zysk na jedną akcję jest równy wskaźnikowi podstawowego zysku na jedną akcję.
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Okres | Okres | |
|---|---|---|
| 01.10.2019- | 01.10.2018- | |
| 31.03.2020 | 31.03.2019 | |
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 3 656 200 | 2 568 393 |
| Korekty: | ||
| Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych | 1 706 735 | 705 013 |
| (Zysk) strata na działalności inwestycyjnej, w tym na sprzedaży | (28 455) | (55 853) |
| rzeczowych aktywów trwałych | ||
| (Zysk) strata z tytułu różnic kursowych | ||
| Udział w (zyskach) stratach jednostkek stowarzyszonych | ||
| Odpis ujemnej wartości firmy | ||
| Koszty finansowe ujęte w wyniku | 143 667 | 75 305 |
| Otrzymane dywidendy | ||
| 1 821 947 | 724 465 | |
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i usług oraz | 3 249 578 | 6 120 253 |
| pozostałych należności | ||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów | (174 346) | 54 230 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie pozostałych aktywów | (69 842) | (607 687) |
| Zwiększenie /(Zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz | (2 167 371) | (6 572 669) |
| pozostałych zobowiązań | ||
| Zwiększenie / (zmniejszenie) rezerw | - | - |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) przychodów przyszłych okresów | (59 736) | 263 606 |
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | 6 256 430 | 2 550 590 |
| Podatek dochodowy zapłacony | 717 247 | 1 081 166 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 5 539 183 | 1 469 424 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | ||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (246 779) | (832 485) |
| Płatności za aktywa finansowe | (65 177) | (600 446) |
| Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych | 28 455 | 58 293 |
| Przychody ze zbycia aktywów finansowych | 107 684 | 296 785 |
| Odsetki otrzymane | 3 481 | (831) |
| Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z | (172 335) | (1 078 683) |
| działalnością inwestycyjną | ||
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | ||
| Wpływ z emisji akcji | - | - |
| Nabycie akcji własnych | (1 340 000) | - |
| Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | - | - |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | - | - |
| Wpływ dotacji | 95 926 | 87 588 |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | - | - |
| Spłaty kredytów i pożyczek | (320 832) | (160 416) |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (1 146 289) | (477 604) |
| Odsetki zapłacone | (147 149) | (74 474) |
| Prowizje zapłacone | ||
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | (2 858 343) | (624 905) |
| Zwiększenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 2 508 504 | (234 165) |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 2 515 957 | 4 503 720 |
| Wpływ zmian kursów walut na saldo środków pieniężnych w walutach | ||
| obcych Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu |
5 024 461 | 4 269 556 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
Kapitał rezerwowy ogółem |
Akcje własne | Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Zysk/strata netto roku |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 30 września 2018 roku | 2 100 000 |
4 005 160 | 305 605 |
- | 17 744 079 | 6 402 165 | 30 557 008 |
| Zysk netto za rok obrotowy | 2 054 714 | 2 054 714 | |||||
| Emisja akcji | - | ||||||
| Umorzenie akcji |
- | ||||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | ||||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych |
6 402 165 | (6 402 165) | - | ||||
| Stan na 31 marca 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 24 146 244 | 2 054 714 | 32 611 722 |
| Zysk netto za rok obrotowy |
4 767 938 |
4 767 938 |
|||||
| Emisja akcji | - | ||||||
| Umorzenie akcji | - | ||||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | ||||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 1 500 000 | 4 902 165 | (6 402 165) | - | |||
| Stan na 30 września 2019 roku | 2 100 000 |
4 005 160 | 1 805 605 | - | 22 646 244 | 4 767 938 | 35 324 946 |
| Zysk netto za rok obrotowy | 2 924 960 |
2 924 960 |
|||||
| Emisja akcji | - | ||||||
| Umorzenie akcji |
- | ||||||
| Wykup akcji własnych | (1 500 000) | (1 340 000) | 1 500 000 | (1 340 000) | |||
| Środki na nabycie akcji własnych | 600 000 | (600 000) | - | ||||
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej |
- | ||||||
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | 4 767 938 | (4 767 938) | - | ||||
| Stan na 31 marca 2020 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 905 605 | (1 340 000) | 28 314 182 |
2 924 960 |
36 909 907 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
Dodatkowe noty objaśniające
1. Rzeczowe aktywa trwałe
| Wartości bilansowe | Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Grunty własne | |||
| Budynki, w tym: | 5 453 615 | 1 046 535 | |
| - prawo do użytkowania | 4 256 412* | - | - |
| Maszyny i urządzenia | 157 477 | 174 505 | 131 743 |
| Środki transportu, w tym: | 2 954 580 | 2 397 787 | 2 273 456 |
| Inne | 62 472 | 43 829 | 44 647 |
| Środki trwałe w budowie | - | - | - |
| Razem | 8 628 145 | 3 662 656 | 2 449 846 |
* Dotyczy wyłącznie aktywów ujawnionych w związku z implementacją MSSF16
Nabycia i sprzedaż
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2020 roku, Spółka zwiększyła wartość rzeczowych aktywów trwałych o aktywa w wysokości 6 567 tys. zł. Te aktywa to głównie nabyte samochody w leasingu (1 237 tys. zł) oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) 4.834 tys. zł.
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2020 roku Spółka dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych o wartości netto 28 tys. zł.
W okresie sześciu miesięcy zakończonym 31 marca 2020 roku, Spółka nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
Wartość leasingowa aktywów netto wynosi 7 190 tys. zł.
Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Spółka nie posiada zobowiązań na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
2. Informacja o kosztach według rodzaju
| Okres zakończony 31.03.2020 |
Okres zakończony 31.03.2019 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||
| a) amortyzacja | 1 706 735 | 705 013 |
| b) zużycie materiałów i energii | 6 325 448 | 3 905 176 |
| c) usługi obce | 24 699 458 | 21 954 031 |
| d) podatki i opłaty | 351 656 | 413 256 |
| e) wynagrodzenia | 6 754 387 | 5 222 221 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 1 503 915 | 1 218 579 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 848 570 | 776 067 |
| g) wartość sprzedanych towarów i materiałów | 8 775 607 | 8 135 335 |
| Koszty według rodzaju, razem | 50 965 774 | 42 329 678 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
673 159 | 673 890 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki | (311 861) | (207 915) |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (1 714 754) | (1 460 322) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (6 620 795) | (5 260 166) |
| Koszt własny sprzedaży | 42 991 524 | 36 075 164 |
3. Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Należności z tytułu dostaw i usług Rezerwa na należności zagrożone |
18 594 957 ( 63 877 ) |
19 080 172 ( 56 523 ) |
14 992 859 |
| Razem | 18 531 080 | 19 023 649 | 14 992 859 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
439 324 | 847 303 | 461 446 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | 155 500 | 828 145 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów |
508 | 136 351 | 6 277 |
| Pozostałe | 3 637 118 | 5 944 296 | 3 914 988 |
| Razem | 4 076 950 | 7 083 450 | 5 210 856 |
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty wartości
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Nieprzeterminowane | 10 255 599 | 10 481 541 | 9 322 023 |
| Przeterminowane do 30 dni | 3 098 688 | 4 284 436 | 3 222 608 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 2 364 637 | 1 735 253 | 1 002 022 |
| Przeterminowane 91-120 dni | 843 120 | 546 678 | 318 393 |
| Przeterminowane powyżej 120 dni | 1 969 036 | 1 975 741 | 1 127 813 |
| Razem | 18 531 080 | 19 023 649 | 14 992 859 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
4. Informacje o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 63 877 | 56 523 | 74 239 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 670 877 | 546 692 | 313 162 |
| Razem | 734 754 | 603 216 | 387 401 |
5. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 8 978 387 | 10 943 862 | 7 605 937 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych |
1 036 774 | 1 422 733 | 1 266 027 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 763 444 | 728 179 | 605 769 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe | 1 016 750 | 980 560 | 863 608 |
| Pozostałe | 5 214 | 6 757 | 6 373 |
| Razem | 11 800 568 | 14 082 091 | 10 347 715 |
6. Zobowiązania z tytułu leasingu
| Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 31.03.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Nie dłużej niż 1 rok | 2 389 188 | 1 068 184 | 1 110 945 |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 4 812 865 | 1 210 169 | 1 139 749 |
| Powyżej 5 lat | |||
| Razem | 7 202 053 | 2 278 354 | 2 250 693 |
| Minus przyszłe obciążenia finansowe | |||
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | 7 202 053 | 2 278 354 | 2 250 693 |
Na dzień 31.03.2020 r. wartość zobowiązań wynikająca z implementacji MSSF 16 wynosi: 4 394 157 PLN.
7. Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | Stan na 31.03.2020 |
Stan na 30.09.2019 | zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
- | - | - |
| różnice kursowe niezrealizowane | 26 241 | 1 102 | 25 139 |
| zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ZUS, zobowiązań pracowniczych |
94 045 | 233 943 | (139 898) |
| należności handlowe - odpisy aktualizujące | 12 137 | 10 739 | 1 398 |
| zapasy | 127 467 | 103 872 | 23 595 |
| pozostałe rezerwy i rozliczenia bierne | 143 723 | 35 650 | 108 073 |
| Razem | 403 613 | 385 306 | 18 307 |
Grupa Kapitałowa Sescom – Skrócone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe
za okres 6 miesięcy zakończony dnia 31.03.2020 roku, sporządzone zgodnie z MSSF
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | Stan na 31.03.2020 | Stan na 30.09.2019 | zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne | |||
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
168 246 | 168 070 | 176 |
| różnice kursowe niezrealizowane | 50 175 | 13 338 | 36 837 |
| wartość firmy | - | - | - |
| należności handlowe i inne | - | 3 686 | ( 3 686) |
| pozostałe różnice przejściowe | 123 316 | 2 554 | 120 762 |
| Razem | 341 737 | 187 648 | 154 089 |
8. Stanowisko Zarządu odnośnie możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz
Zarząd Sescom SA nie podawał do publicznej wiadomości prognoz dotyczących wyników finansowych.
Gdańsk, dnia 29 czerwca 2020 r.
Sporządził: Aleksandra Sobiegraj