AI assistant
Sescom S.A. — Interim / Quarterly Report 2020
Aug 31, 2020
5810_rns_2020-08-31_b406a938-aaf8-4c49-ba12-87acd2e42f8c.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
w okresie: 01.10.2019 - 30.06.2020
Gdańsk, 31.08.2020 r.

Kluczowe dane finansowe wypracowane w okresie X 2019 r. – III 2020 r.
-

| 1. | Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR 5 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2. | Informacje ogólne 7 | |||||
| 2.1. | Informacje podstawowe 7 | |||||
| 2.2. | Zarząd i Rada Nadzorcza 7 | |||||
| 2.3. | Przedmiot działalności 8 | |||||
| 2.4. 2.5. 2.6. 2.7. |
Obszar działalności 11 | |||||
| Miejsce Grupy Sescom na rynku usług serwisowych 11 | ||||||
| Struktura organizacyjna 12 | ||||||
| Strategia i plany rozwojowe 17 | ||||||
| 2.8. | Opis zmian organizacji Grupy Sescom 18 | |||||
| 2.9. | Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A. 18 | |||||
| 2.10. | Akcjonariat 18 | |||||
| 3. | Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Sescom 20 | |||||
| 3.1. | Dane finansowe 20 | |||||
| 3.2. | Informacja dodatkowa 26 | |||||
| 3.3. | Przyjęte zasady rachunkowości 27 | |||||
| 3.4. | Noty i inne informacje uzupełniające 30 | |||||
| 4. | Skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe Sescom S.A 42 | |||||
| 4.1. | Dane finansowe 42 | |||||
| 4.2. | Noty i inne informacje uzupełniające 47 | |||||
| 5. | Komentarz do wyników finansowych 53 | |||||
| 5.1. | Wyniki skonsolidowane 53 | |||||
| 5.2. | Wyniki jednostkowe 56 | |||||
| 6. | Grupa Sescom w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2019/2020 (okres 01.10.2019 r. – 30.06.2020 r.) 59 |
|||||
| 6.1. | Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Grupy Kapitałowej Sescom S.A. oraz wykaz najważniejszych zdarzeń dotyczących Grupy Kapitałowej 59 |
|||||
| 6.2. | Działania operacyjne poszczególnych linii biznesowych Grupy 60 | |||||
| Sescom Facility Management 60 | ||||||
| Sescom IT Infrastructure 62 | ||||||
| Sescom Store 63 | ||||||
| Sescom Energy 63 | ||||||
| Sescom Logistics Processes Support 64 | ||||||
| Sescom Digital 64 | ||||||
| Sescom Innovation Lab 64 |
| 6.3. | Czynniki i zdarzenia, w tym o nietypowym charakterze, mające istotny wpływ na skrócone sprawozdanie finansowe 65 |
|---|---|
| 6.4. | Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok 65 |
| 6.5. | Zestawienie stanu posiadania akcji przez osoby zarządzające i nadzorujące na dzień przekazania raportu 65 |
| 6.6. | Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta 66 |
| 7. | Pozostałe informacje dotyczące działalności Sescom S.A oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. w okresie trzech kwartałów roku obrotowego 2019/2020 68 |
| 8. | Grupa Sescom w obliczu pozostałej części roku obrotowego 2019/2020 69 |
| 8.1. | Czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej pozostałej części roku obrotowego 69 |
| 8.2. | Opis podstawowych zagrożeń i ryzyka związanych z działalnością Grupy w pozostałych miesiącach roku obrotowego 70 |
| 9. | Oświadczenie Zarządu 72 |
1. Wybrane dane finansowe przeliczone na EUR
Dane skonsolidowane
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Stan na 30.06.2020 |
Stan na 30.09.2019 |
Stan na 30.06.2020 |
Stan na 30.09.2019 |
| Aktywa razem | 69 671 806 | 64 177 923 | 15 600 494 | 14 673 935 |
| Zobowiązania długoterminowe | 5 733 243 | 2 089 845 | 1 283 753 | 477 832 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 19 483 373 | 20 897 842 | 4 362 600 | 4 778 179 |
| Kapitał własny przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
43 757 197 | 40 724 674 | 9 797 850 | 9 311 477 |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 470 219 | 480 154 |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
20,84 | 19,39 | 4,58 | 4,43 |
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2019 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2019 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
104 987 071 | 99 064 524 | 23 926 496 | 23 068 304 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
6 078 889 | 7 521 403 | 1 385 375 | 1 751 444 |
| Zysk (strata) brutto | 5 751 500 | 7 176 251 | 1 310 764 | 1 671 072 |
| Zysk (strata) netto | 4 642 659 | 5 442 479 | 1 058 059 | 1 267 343 |
| Zysk (strata) netto przypadający akcjonariuszom Jednostki Dominującej |
4 410 227 | 5 462 207 | 1 005 088 | 1 271 937 |
| Całkowity dochód (strata) ogółem | 4 716 532 | 5 446 077 | 1 074 895 | 1 268 181 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
12 211 466 | 3 584 564 | 2 782 986 | 834 707 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(335 334) | (2 154 123) | (76 423) | (501 612) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(3 224 837) | (1 433 371) | (734 939) | (333 777) |
| Przepływy pieniężne netto - razem | 8 651 295 | (2 929) | 1 971 625 | (682) |
| Zysk na jedną akcję | 2,25 | 2,59 | 0,50 | 0,60 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Dane jednostkowe
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Stan na 30.06.2020 |
Stan na 30.09.2019 |
Stan na 30.06.2020 |
Stan na 30.09.2019 |
| Aktywa razem | 57 879 127 | 52 193 879 | 12 959 948 | 11 933 848 |
| Zobowiązania długoterminowe | 5 201 224 | 1 397 817 | 1 164 627 | 319 603 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 14 632 084 | 15 471 116 | 3 276 329 | 3 537 387 |
| Kapitał własny | 38 045 820 | 35 324 946 | 8 518 992 | 8 076 858 |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 | 470 219 | 480 154 |
| Liczba akcji (w szt.) | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Wartość księgowa na jedną akcję (w zł/EUR) |
18,12 | 16,82 | 3,98 | 3,85 |
| ZŁ | EUR | |||
|---|---|---|---|---|
| WYBRANE DANE FINANSOWE* | Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2019 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2020 |
Okres 9 miesięcy zakończony 30.06.2019 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów |
74 901 648 | 67 913 650 | 17 070 044 | 15 814 468 |
| Zysk (strata) z działalności operacyjnej |
5 352 516 | 4 346 569 | 1 219 835 | 1 012 148 |
| Zysk (strata) brutto | 5 086 369 | 4 114 176 | 1 159 181 | 958 033 |
| Zysk (strata) netto | 4 069 095 | 3 291 341 | 927 345 | 766 426 |
| Całkowity dochód (strata) ogółem | 4 069 095 | 3 291 341 | 927 345 | 766 426 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej |
8 664 066 | 1 504 516 | 1 974 536 | 350 344 |
| Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
(177 385) | (1 863 165) | (40 426) | (433 859) |
| Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej |
(2 939 692) | (1 225 169) | (669 954) | (285 295) |
| Przepływy pieniężne netto - razem | 5 546 989 | (1 583 818) | 1 264 156 | (368 810) |
| Zysk na jedną akcję | 1,94 | 1,57 | 0,44 | 0,36 |
* rok obrotowy Sescom S.A. oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku
Wybrane dane finansowe zostały przeliczone na walutę EUR w następujący sposób:
- pozycje aktywów i pasywów zostały przeliczone na EUR według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na dzień 30.06.2020 r. oraz na dzień 30.09.2019 r., odpowiednio: 4,466 oraz 4,3736.
- pozycje rachunku zysków i strat oraz rachunku przepływów pieniężnych zostały przeliczone na EUR według kursu stanowiącego średnią arytmetyczną kursów na ostatni dzień każdego zakończonego miesiąca w okresie 01.10.2019 r. – 30.06.2020 r. oraz 01.10.2018 – 30.06.2019 r., ogłaszanych przez NBP, odpowiednio: 4,3879 oraz 4,2944.
2. Informacje ogólne
2.1. Informacje podstawowe
| Firma: | Sescom S.A. |
|---|---|
| Forma prawna: | Spółka akcyjna |
| Kraj siedziby: | Polska |
| Siedziba: | Gdańsk |
| Adres: | ul. Grunwaldzka 82, 80-244 Gdańsk |
| Tel./ fax: | 58 761 29 60/ 58 761 29 61 |
| Internet: | www.sescom.eu |
| E-mail: | [email protected] |
| KRS: | 0000314588 |
| REGON: | 220679145 |
| NIP: | 9571006288 |
Sescom Spółka Akcyjna będąca podmiotem dominującym Grupy Kapitałowej Sescom S.A., została utworzona zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych aktem notarialnym z dnia 14.08.2008, w Kancelarii Notarialnej Tomasz Binkowski - Kancelaria notarialna w Gdańsku Rep. A nr 18518/2008.
Spółkę zarejestrowano w Sądzie Rejonowym w Gdańsku Północ, VIII wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy spółki wynosi 2.100.000 zł i podzielony jest na 2.100.000 akcji w cenie nominalnej 1 zł za jedną akcję.
2.2. Zarząd i Rada Nadzorcza
Zarząd
Skład Zarządu Sescom S.A. na dzień publikacji raportu przedstawia się następująco:
- Sławomir Halbryt Prezes Zarządu,
- Adam Kabat Członek Zarządu,
- Sławomir Kądziela Członek Zarządu,
- Magdalena Budnik Członek Zarządu.
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Zarządu Sescom S.A.
Kadencja Zarządu Sescom S.A. trwa 5 lat.
Rada Nadzorcza
Skład Rady Nadzorczej Sescom S.A. na dzień publikacji raportu przedstawia się następująco:
- Krzysztof Pietkun Przewodniczący Rady Nadzorczej,
- Dariusz Wieczorek Członek Rady Nadzorczej,
- Tomasz Matczuk Członek Rady Nadzorczej,
- Wojciech Szabunio Członek Rady Nadzorczej,
- Adam Protasiuk Członek Rady Nadzorczej.
Kadencja Rady Nadzorczej Sescom S.A. trwa 3 lata i wygasa z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zatwierdzającego sprawozdanie, bilans oraz rachunek zysków i strat za ostatni rok działalności.
Od dnia publikacji poprzedniego raportu okresowego nie nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Sescom S.A.
2.3. Przedmiot działalności
Grupa Kapitałowa Sescom SA specjalizuje się w zarządzaniu i świadczeniu usług facility management dla klientów sieciowych (usługi serwisu urządzeń HVAC, serwisu infrastruktury IT oraz serwisu chłodniczego, elektrycznego i budowlanego). Rozwiązania Spółki zapewniają oszczędności w obsłudze technicznej obiektów oraz w zużyciu mediów.
Kluczowymi segmentami obsługiwanymi przez Spółkę są:
- handel detaliczny,
- telekomunikacja,
- bankowość i ubezpieczenia,
- HoReCa.
Oferta Grupy Sescom składa się z następujących grup usług:
Sescom Store - usługi remontu i remodelingu salonów handlowych i placówek bankowych,
Sescom Facility Management - usługi zarządzania utrzymaniem technicznym, usługa wspierana jest przez autorską Platformę SES Support®,
Sescom IT Infrastructure - usługi utrzymania infrastruktury IT,
Sescom Energy - usługi optymalizacji zużycia energii elektrycznej i innych mediów z wykorzystaniem Platformy SES Control® uzupełniane przez systematycznie rozwijane narzędzie business intelligence – Sescom Business Intelligence (SES BI) umożliwiające integrację danych i ich inteligentną analizę,
Sescom Digital - usługi optymalizacji procesów w przedsiębiorstwie w oparciu o nowe technologie.
Sescom Logistics Processes Support – usługi serwisu, wynajmu i sprzedaży wózków widłowych dla przedsiębiorstw
Model biznesowy Grupy Sescom opiera się na wspieraniu klientów przez cały cykl życia ich placówek – od planowania i realizacji inwestycji (Sescom Store), przez utrzymanie techniczne obiektów i pojazdów (Sescom FM, IT Infrastructure i LPS), po efektywność energetyczną (Sescom Energy), wdrożenia nowych technologii i usprawniania procesów operacyjnych klienta dzięki technologii (Sescom Digital).

Sescom Facility Management
Usługi z zakresu facility management obejmują kompleksową opiekę nad klientem w zakresie stałego świadczenia serwisu technicznego (HVAC, elektryczno-budowlanego i chłodnictwa). W ramach usługi wykonywane są następujące czynności:
- okresowe przeglądy prewencyjne, w czasie których dokonywana jest konserwacja i kontrola urządzeń oraz systemów technicznych,
- niezwłoczna reakcja i wykonywanie niezbędnych napraw w przypadku powstania awarii (usługa w trybie 24/7),
- zaplanowane z góry zlecenia wymiany urządzeń, remontów i modernizacji.
Klienci, dzięki udostępnianej w ramach usługi autorskiej platformie Sescom - SES Support®, mają komfortowy dostęp do funkcji zgłaszania usterek i planowania terminu przeglądu. Platforma dostępna jest bezpośrednio z przeglądarki internetowej oraz w formie aplikacji mobilnej. Współpraca realizowana jest na podstawie: umów ryczałtowych oraz umów uzależniających wysokość wynagrodzenia od liczby zrealizowanych zdarzeń serwisowych. Sescom w ramach działalności FM oferuje również swoje usługi w formie jednorazowych zleceń.
Sescom IT Infrastructure
Usługi w ramach linii IT Infrastructure skupiają się na utrzymaniu infrastruktury informatycznej klienta, w tym m.in.: serwerów, komputerów, drukarek, urządzeń mobilnych. Specjaliści Sescom dostarczają, integrują i serwisują infrastrukturę IT, odpowiadając za prawidłowe funkcjonowanie systemów magazynowych, POS, instalacji teletechnicznych i niskoprądowych. W ramach usługi możliwy jest serwis urządzeń różnych producentów, obsługa logistyczna i magazynowa, a także zapewnienie urządzeń zastępczych. Formy współpracy w ramach działalności IT Infrastructure są tożsame z oferowanymi w segmencie FM.
Sescom Store
Sescom Store to oferta zindywidualizowanych usług projektowania, przekształcania i modernizacji placówek handlowych. Realizacje w ramach Sescom Store obejmują prace instalacyjno – budowlane (sufity podwieszane, suche zabudowy, układanie płytek i podłóg, tynkowanie, malowanie, prace stolarskie, montaż mebli, instalacje), generalne wykonawstwo (koordynacja wszystkich branż budowlanych oraz prac wykonawców nominowanych, kierowanie budową, kompleksowa budowa pod klucz), projekty budowlane i wykonawcze (przygotowanie projektów koncepcyjnych i budowlanych, dokumentacja powykonawcza, pomiary i testy), zarządzanie projektami (inwestor zastępczy, opiniowanie umów najmu, analizy stanu technicznego, harmonogramy projektów i dostaw, negocjacje techniczne, odbiory lokali) oraz wyposażenie (produkcja mebli, dostawa i montaż wyposażenia i urządzeń).
Sescom Energy
Wsparcie w ramach usługi Sescom Energy obejmuje przeprowadzenie pomiarów zużycia energii elektrycznej w celu optymalizacji kosztów utrzymania obiektu. W procesie pomiaru i analizy wykorzystywania jest autorska technologia Sescom – SES Control, na którą składa się mikroserwer umieszczany w placówce klienta, aplikacja webowa oraz moduł analityczny. Dzięki SES Control możliwy jest dokładny pomiar pracy urządzeń, integracja z innymi systemami, wizualizacja i analiza danych. Usługa Sescom Energy pozwala skutecznie diagnozować problemy związane z nieefektywnością energetyczną, zapobiegać usterkom, optymalizować pracę urządzeń i finalnie – zmniejszać koszty zużycia mediów. W ramach działalności Energy współpraca przebiega na podstawie umów terminowych.
Elementem rozwijającym usługę Energy jest SES BI - sukcesywnie doskonalone przez Sescom narzędzie klasy business intelligence umożliwiające integrację dotychczas zebranych danych (przez platformy: SES Support, SES Control) w celu ich analizy oraz przekazania klientowi wniosków dotyczących tendencji w obszarze prowadzonego biznesu. Sescom Business Intelligence jest rozwiązaniem tworzonym w celu automatycznego badania zależności pomiędzy różnorodnymi czynnikami wpływającymi na placówki klienta, w tym między innymi: zużyciem energii, danymi technicznymi czy finansowymi. Wynikiem analiz zintegrowanych danych jest rekomendacja przyszłych działań zarządczych, inwestycyjnych i serwisowych. SES BI ma zastosowanie nie tylko w segmencie Energy, ale również w wewnętrznych obszarach w Grupie Sescom: finansach, księgowości i controllingu.
Sescom Digital
Celem usługi Sescom Digital jest optymalizacja procesów biznesowych w placówkach klientów dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Sescom pełni w procesie rolę integratora poszczególnych elementów: technologii, niezbędnego sprzętu oraz strategii wdrożenia i utrzymania. Dzięki posiadanym zasobom technologicznym i technicznym, a także bogatemu doświadczeniu w branży retail i IT, Sescom może dobrać skuteczne rozwiązanie, dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz wdrożyć je na dużą skalę, w rozproszonych geograficznie placówkach.
Sescom Logistics Processes Support
Realizowane przez olsztyńską spółkę córkę DT Sp. z o.o. usługi utrzymania urządzeń transportu magazynowego to najmłodsza linia biznesowa Grupy Sescom. W ramach działalności LPS wykonywane są usługi z zakresu: wynajmu oraz sprzedaży wózków widłowych, a także pełny zakres działań serwisowych i przeglądowych dla szerokiej gamy urządzeń magazynowych różnych typów i marek. Bogate doświadczenie oraz krótki czas reakcji na zgłoszoną awarię umożliwiają utrzymywanie wysokiej sprawności floty magazynowej klienta, również w okresach intensywnej pracy magazynowej.
Sescom Innovation Lab
W Grupie Sescom od 2016 r. funkcjonuje komórka odpowiedzialna za monitorowanie rynku nowych technologii oraz kooperację z przedsiębiorstwami w początkowym stadium rozwoju – Sescom Innovation Lab (SIL). Głównym zadaniem SIL jest rozwijanie perspektywicznych projektów do etapu komercjalizacji na zewnątrz lub wykorzystania wewnątrz Grupy Sescom, w celu optymalizacji procesów operacyjnych. W ramach rozwijanych projektów własnych oraz eksploracji środowisk start-upowych SIL skupia się przede wszystkim na technologiach: Internet of Things, Connected Hardware, Machine Learning, RFID oraz AI wspierającej transformację cyfrową w branży retail.
2.4. Obszar działalności
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2019/2020 prowadziła działalność zarówno w Polsce jak i za granicą. Teren działalności zagranicznej Grupy obejmował większość krajów Europy. W analizowanym okresie Grupa Sescom wykonywała zlecenia na terenie 25 krajów.

2.5. Miejsce Grupy Sescom na rynku usług serwisowych
Rynek usług serwisowych charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem. W branży serwisowej funkcjonują firmy oferujące naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne ograniczone do jednego producenta oraz takie oferujące zlecenia serwisowe wielu marek obecnych na danym rynku. Sescom posiadając status niezależnego serwisanta może realizować usługi serwisowe urządzeń większości producentów na terenie całego kraju i większości rynków zagranicznych. Klient posiadający sieć placówek na terenie Polski oraz na rynkach zagranicznych może zlecić zarządzanie całym procesem technicznym, jak i utrzymanie sprawności sprzętu będącego na wykorzystaniu placówki. Grupa Sescom posiada rozbudowaną sieć własnych i partnerskich zespołów serwisowych w Polsce oraz za granicą.
Sescom S.A. jest jednym z największych usługodawców w branży technicznego facility management w Polsce dla klientów sieciowych. Posiada stabilną i ugruntowaną pozycję w tym segmencie rynku. Spółka zapewniła sobie rozpoznawalność poprzez doświadczenie zdobyte podczas realizacji licznych kontraktów serwisowych.
Emitent w celu zwiększenia konkurencyjności wprowadził autorskie systemy informatyczne do zarządzania techniczną obsługą klienta: SES Support® i SES Control®.
Kolejnym istotnym elementem zwiększającym konkurencyjność Spółki jest szeroka sieć serwisów technicznych. Spółka gwarantuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny większości marek oraz urządzeń.
2.6. Struktura organizacyjna
Grupa Kapitałowa Sescom S.A. na dzień 30.06.2020 r. składała się z jednostki dominującej oraz 8 spółek zależnych. Podmiotami stowarzyszonymi wobec Sescom S.A. są 2 spółki: Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A. oraz Sanasens Sp. z o.o.

Sescom S.A.
| Forma prawna | Spółka akcyjna |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk, Polska |
| Numer w rejestrze | 000314588 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie Grupą Kapitałową, centrum usług wspólnych: koordynacja serwisu technicznego, wsparcie techniczne, rozwój produktów i usług, księgowość i kontroling, marketing oraz PR. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
Sescom Czech Republic s.r.o.
| Forma prawna | s.r.o. (společnost s ručenímomezeným) |
|---|---|
| Siedziba | Ostrawa, Republika Czeska |
| Numer w rejestrze | 293 92 004 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka zależna |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Czech Republic s.r.o.
Sescom Műszaki Szerviz Korlátolt Felelősségű Társaság
| Forma prawna | KorlátoltFelelősségűTársaság |
|---|---|
| Siedziba | 1133 Budapest, Váciút 76. III. em. |
| Numer w rejestrze | 01-09-175242 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu Sescom Műszaki Szerviz Kft,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu SESCOM SA, pełni jednocześnie funkcję Członka Zarządu SESCOM Műszaki Szerviz Kft.
Sescom GmbH
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung |
|---|---|
| Siedziba | Meinekestraße 27, 10719 Berlin |
| Numer w rejestrze | HRB 157689 B |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno prawną prac. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom GmbH.
SESTORE Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk |
| Numer w rejestrze | 0000529146 |
| Przedmiot działalności | Usługi remontów i remodelingu salonów handlowych i placówek handlowych - wraz z pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
SDC Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Gdańsk |
| Numer w rejestrze | 0000529961 |
| Przedmiot działalności | Prace badawcze i rozwojowe nad systemami |
| informatycznymi wspomagającymi zarządzanie |
| efektywnością energetyczną. Spółka rozwija |
|
|---|---|
| komercyjną wersję systemu monitoringu zużycia | |
| energii z wykorzystaniem platformy |
|
| i mikroserwera SES Control®. | |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego
Sescom Technischer Support GmbH
| Forma prawna | Gesellschaft mit beschränkter Haftung |
|---|---|
| Siedziba | Kärntner Ring 5-7, 1010 Wien |
| Numer w rejestrze | FN 434777d |
| Przedmiot działalności | Do dnia 18.04.2019 r. przedmiotem działalności |
| Spółki było zarządzanie i świadczenie usług | |
| serwisu technicznego nieruchomości na terenie | |
| Austrii. W dniu 18.04.2019 r. Zarząd podjął | |
| uchwałę w sprawie przeniesienia działalności | |
| spółki do Sescom GmbH z siedzibą w Berlinie | |
| w ramach procesu reorganizacji prac spółek | |
| zależnych. Sescom Technischer Support GmbH | |
| na dzień sporządzenia niniejszego dokumentu | |
| nie prowadzi działalności operacyjnej. | |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję członka zarządu Sescom Technischer Support GmbH.
Sescom LTD
| Forma prawna | Limited Liability Company |
|---|---|
| Siedziba | Lower Ground Floor, One George Yard, London |
| EC3V 9DF | |
| Numer w rejestrze | 10628319 |
| Przedmiot działalności | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego |
| nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii |
|
| i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach | |
| spółek specjalistycznych w ramach Grupy |
|
| (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem |
|
| lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno | |
| prawną prac. Monitorowanie rynku nowych |
| technologii w branży retail, finansowej |
|
|---|---|
| i telekomunikacyjnej; centrum prowadzenia |
|
| działań związanych z rozwojem biznesowym | |
| Sescom. | |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 100 proc. (sto procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego:
- Pan Adam Kabat, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD,
- Pan Sławomir Kądziela, członek Zarządu Sescom SA, pełni funkcję Dyrektora Sescom LTD.
DT Sp. z o.o.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością |
|---|---|
| Siedziba | Olsztyn |
| Numer w rejestrze | 0000777663 |
| Przedmiot działalności | Sprzedaż, serwis i wynajem wózków widłowych, w tym: bieżące naprawy pojazdów, przygotowanie wózka pod odbiór UDT, konserwacja sprzętu w ramach przeglądów okresowych, renowacja wózka (regeneracja masztów, remonty silników i przekładni napędowych, malowanie wózka) |
| Powiązanie | Jednostka dominująca |
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 51 proc. (pięćdziesiąt jeden procent) |
| Metoda konsolidacji | Pełna |
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu zależnego.
Dane dotyczące podmiotów stowarzyszonych:
Bałtyckie Centrum Transferu Technologii S.A. (BCTT S.A.) – Podmiot stowarzyszony
| Forma prawna | spółka akcyjna | |||
|---|---|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk | |||
| Numer w rejestrze | 0000366480 | |||
| Przedmiot działalności | Zarządzanie procesem komercjalizacji badań naukowych oraz transferu technologii pomiędzy nauką i biznesem oraz pomiędzy przedsiębiorstwami. |
|||
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona | |||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 30 proc. (trzydzieści procent) | |||
| Metoda konsolidacji | Praw własności |
Udział członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu stowarzyszonego:
- Prezes Zarządu Sescom S.A., pan Sławomir Halbryt, pełni jednocześnie funkcję Prezesa Zarządu BCTT S.A.
- Członek Zarządu Sescom S.A., pan Adam Kabat, pełni jednocześnie funkcję Członka Rady Nadzorczej BCTT S.A.
| Forma prawna | spółka z ograniczoną odpowiedzialnością | |||
|---|---|---|---|---|
| Siedziba | Gdańsk | |||
| Numer w rejestrze | 0000839167 | |||
| Przedmiot działalności | Projektowanie i dostarczanie rozwiązań predictive maintenance opartych na sztucznej inteligencji |
|||
| Powiązanie | Jednostka stowarzyszona | |||
| Udział Sescom S.A. w kapitale zakładowym | 20 proc. (dwadzieścia procent) | |||
| Metoda konsolidacji | Praw własności |
Sanasens Sp. z o.o. – Podmiot stowarzyszony
Brak członków zarządu Sescom S.A. w organach podmiotu stowarzyszonego.
2.7. Strategia i plany rozwojowe
| Misja | Wizja |
|---|---|
| Zapewniać atrakcyjność i funkcjonalność przestrzeni rzeczywistej i wirtualnej, w której ludzie pracują, kupują i odpoczywają |
Globalny integrator rozwiązań informatycznych, technicznych i zarządczych, dzięki którym ludzie pracują, kupują i odpoczywają w komfortowych warunkach |
Celem strategicznym Grupy Sescom jest osiągnięcie pozycji jednej z głównych firm europejskich dostarczających kompleksowe usługi Facility Management dla klientów sieciowych, z potencjałem do trwałej obecności biznesowej również poza Europą. W ramach realizacji celu strategicznego Grupa Sescom podejmuje następujące działania:
- umacnianie pozycji na rynkach zagranicznych poprzez rozwijanie sieci serwisowej oraz zwiększanie liczby obiektów obsługiwanych za granicą Polski,
- analiza prawna dotycząca potencjalnego rozpoczęcia działalności na nowych kontynentach,
- dalszy rozwój organiczny oraz przejęcia perspektywicznych przedsiębiorstw świadczących usługi komplementarne wobec Grupy Sescom.
Strategia Grupy Sescom jest dopasowana do klientów – firm międzynarodowych oczekujących wsparcia na dużym obszarze geograficznym. Celem Zarządu Sescom jest uzyskanie gotowości do obsługi placówek klienta niezależnie od ich lokalizacji.
Grupa Sescom rozwija ofertę usługową dla segmentu retail w zgodzie z najnowszymi trendami rynkowymi. Hasło będące mottem oferty usługowej Grupy Sescom to "Facility Management wspierający transformację digitalową". Za działania R&D odpowiedzialna jest komórka Sescom Innovation Lab.
W 2016 r. Sescom S.A. nabył zorganizowaną część przedsiębiorstwa CUBE.ITG. Proces nabycia oraz udane wdrożenie nowego typu usług (utrzymanie urządzeń IT) dowiodło, że oprócz rozwoju organicznego, Grupa Kapitałowa Sescom jest w stanie zdynamizować rozwój poprzez przejęcia przedsiębiorstw świadczących usługi komplementarne wobec oferty Sescom. W kwietniu 2019 r. Sescom nabył 51% udziałów w DT Sp. z o.o., co długofalowo wzmocni ofertę Grupy oraz ułatwi pozyskiwanie klientów z branży transportowej i logistycznej. Emitent stale poszukuje perspektywicznych przedsiębiorstw w celu potencjalnej współpracy rynkowej lub bezpośredniej inwestycji kapitałowej. Wyszukiwanie ciekawych przedsiębiorstw to zadanie zespołu pracującego w ramach Sescom Innovation Lab. W tym celu Sescom rozpoczął udział w programie
akceleracyjnym BRINC ScaleUP. Aktywność w programie w roli potencjalnego inwestora oraz mentora stwarza Emitentowi szansę na bezpośrednią styczność z nowymi pomysłami i technologiami, które mogłyby wesprzeć w przyszłości ofertę Grupy. W minionym roku obrotowym Sescom podjął następujące działania, wpisujące się w strategię rozwoju:
- akwizycja spółki DT Sp. z o.o. i zwiększenie komplementarności świadczonych usług,
- zwiększenie liczby obsłużonych klientów na rynku polskim oraz zagranicznych,
- zwiększenie zatrudnienia w działach operacyjnych odpowiedzialnych za obsługę rynków zagranicznych w celu umożliwienia dalszego wzrostu,
- inwestycje w B+R, pozyskanie środków na rozwój platformy SES BI, opracowanie usług optymalizujących prace operacyjne klientów dzięki technologii RFID.
W II połowie 2019 r. zapoczątkowane zostały prace nad strategią 2020-2030. Zatwierdzenie i opublikowanie strategii zostało zaplanowane na II połowę 2020 r.
2.8. Opis zmian organizacji Grupy Sescom
W okresie od dnia 01.10.2019 r. do dnia 30.06.2020 r. nie doszło do zmian organizacji Grupy Kapitałowej Sescom S.A., w tym w wyniku połączenia jednostek, uzyskania lub utraty kontroli nad jednostkami zależnymi oraz inwestycjami długoterminowymi. W analizowanym okresie w Grupie Kapitałowej nie miały miejsca procesy: podziału oraz restrukturyzacji.
W dniu 18 kwietnia 2020 r. Sescom S.A. objął 20% udziałów o wartości nominalnej 1.000 zł w nowo powstałej spółce Sanasens Sp. z o.o. W związku z przejęciem udziałów w Sanasens Sp. z o.o., stała się ona podmiotem stowarzyszonym wobec Sescom S.A.
Wszystkie jednostki zależne wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Sescom S.A. podlegają konsolidacji metodą pełną. Inwestycje w jednostki stowarzyszone wyceniane są metodą praw własności.
2.9. Zatrudnienie w Grupie Sescom S.A.
W okresie 01.10.2019 r. – 30.06.2020 r. przeciętne zatrudnienie w Grupie Kapitałowej Sescom S.A. wyniosło 176 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
2.10. Akcjonariat
W związku z posiadaniem statusu spółki publicznej, Sescom S.A. ma dostęp do informacji o akcjonariuszach posiadających 5% i więcej w kapitale zakładowym. Poniżej przedstawiono strukturę akcjonariatu Sescom S.A. na dzień publikacji (31.08.2020 r.).
Struktura akcjonariatu na dzień publikacji raportu (31.08.2020 r.)

Raport kwartalny Sescom za 3 kwartały roku 2019/2020 (okres od 01.10.2019 r. do 30.06.2020 r.)
| Akcjonariusz | Liczba akcji | udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 1 056 690 | 50,32% | 1 806 690 | 63,39% |
| - bezpośrednio | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| - pośrednio (akcje własne Sescom S.A.)* | 50 815 | 2,42% | 50 815 | 1,78% |
| Negril 3 Sp. z o.o. | 437 000 | 20,81% | 437 000 | 15,33% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Pozostali | 205 627 | 9,79% | 205 627 | 7,21% |
| Suma | 2 100 000 | 100,00% | 2 850 000 | 100,00% |
* Sescom S.A. jest podmiotem zależnym wobec Pana Sławomira Halbryta. Akcje zostały nabyte w wyniku skupu akcji własnych rozliczonego przez Spółkę w dniu 8 listopada 2019 r. oraz w wyniku przeprowadzenia transakcji w ramach Programu skupu akcji własnych w dniach 13-29 maja 2020 r. oraz 6-24 lipca 2020 r. Zgodnie z Art. 30047 §8. KSH Spółka nie wykonuje praw z akcji własnych, z wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.
Zmiany w stanie posiadania akcji dających ponad 5% głosów na Walnym Zgromadzeniu Sescom S.A. w okresie od 1 października 2019 r. (rozpoczęcia nowego roku obrotowego) do 31 sierpnia 2020 roku (dnia publikacji raportu)
W dniu 8 listopada 2019 r. Pan Adam Kabat pełniący funkcję Członka Zarządu Emitenta sprzedał 50.000 sztuk akcji na okaziciela Sescom S.A. w ramach skupu akcji własnych przeprowadzonego przez Emitenta. Sprzedana liczba akcji odpowiadała 50.000 głosom, to jest 1,75% ogólnej liczbie głosów w Spółce oraz stanowiła 2,38% kapitału zakładowego Emitenta.
Powiązania członków organów Sescom S.A. z akcjonariuszami Spółki powyżej 5%
Pan Sławomir Halbryt posiadający bezpośrednio 1.005.875 akcji stanowiących 47,90% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Prezesa Zarządu Sescom S.A.
Pan Sławomir Kądziela posiadający 241.588 akcji stanowiących 11,50% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
Pan Adam Kabat posiadający 159.095 akcji stanowiących 7,58% udziału w kapitale zakładowym Spółki pełni również funkcję Członka Zarządu Sescom S.A.
Negril 3 Sp. z o.o posiadający 437.000 akcji stanowiących 20,81% udziału w kapitale zakładowym Spółki jest podmiotem zależnym od Pana Krzysztofa Pietkuna będącego Członkiem Rady Nadzorczej Sescom S.A.
3. Skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Sescom
3.1. Dane finansowe
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Stan na | Stan na | Stan na | Stan na | |
|---|---|---|---|---|
| AKTYWA | 30.06.2020 | 31.03.2020 | 30.09.2019 | 30.06.2019 |
| AKTYWA TRWAŁE | ||||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 9 836 849 | 10 447 340 | 5 576 275 | 4 636 264 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 8 278 369 | 8 777 327 | - | - |
| Wartość firmy | 9 148 432 | 9 148 432 | 9 148 432 | 9 148 432 |
| Pozostałe aktywa niematerialne | 1 814 287 | 1 972 235 | 2 135 751 | 1 610 988 |
| Należności długoterminowe | 140 607 | 140 607 | 140 607 | 149 405 |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 15 185 | 16 069 | 19 236 | 22 600 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 514 122 | 450 737 | 419 811 | 274 521 |
| Pozostałe aktywa | 78 667 | 196 437 | 935 960 | 1 681 137 |
| Aktywa trwałe razem | 21 548 148 | 22 371 856 | 18 376 070 | 17 523 347 |
| AKTYWA OBROTOWE | ||||
| Zapasy | 4 467 106 | 4 739 154 | 4 753 993 | 3 711 457 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
25 505 314 | 30 171 429 | 32 048 352 | 33 149 254 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | - | 5 500 | 905 677 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 153 609 | 37 551 | 160 054 | 76 227 |
| Bieżące aktywa podatkowe | 503 767 | 458 143 | 353 271 | - |
| Pozostałe aktywa | 1 973 558 | 2 377 603 | 1 611 673 | 1 380 249 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 15 520 305 | 8 686 163 | 6 869 010 | 6 315 324 |
| Aktywa obrotowe razem | 48 123 659 | 46 470 043 | 45 801 853 | 45 538 188 |
| AKTYWA RAZEM | 69 671 806 | 68 841 899 | 64 177 923 | 63 061 535 |
| PASYWA | Stan na | Stan na | Stan na | Stan na |
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2020 | 31.03.2020 | 30.09.2019 | 30.06.2019 | |
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | ||||
| Wyemitowany kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Akcje własne | (1 348 222) | (1 340 000) | - | - |
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 | 4 005 160 | 4 005 160 |
| Kapitał rezerwowy | 905 605 | 905 605 | 1 805 605 | 305 605 |
| Kapitał z tyt. różnic z konsolidacji | 73 873 | 168 874 | 103 357 | 3 598 |
| Zyski zatrzymane | 38 020 780 | 36 809 118 | 32 710 553 | 34 220 094 |
| 43 757 197 | 42 648 757 | 40 724 674 | 40 634 456 | |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki |
||||
| dominującej | 43 757 197 | 42 648 757 | 40 724 674 | 40 634 456 |
| Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli | 697 994 | 601 972 | 465 562 | 457 743 |
| Razem kapitał własny | 44 455 190 | 43 250 729 | 41 190 237 | 41 092 199 |
| Zobowiązania długoterminowe | ||||
|---|---|---|---|---|
| Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 99 222 | - | - | - |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 5 019 426 | 5 219 699 | 1 897 682 | 2 329 634 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 590 115 | 394 911 | 192 163 | 853 027 |
| Rezerwy długoterminowe | 24 480 | - | - | - |
| Przychody przyszłych okresów | - | - | - | - |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 5 733 243 | 5 614 610 | 2 089 845 | 3 182 661 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
15 072 676 | 15 375 486 | 16 742 258* | 14 102 968 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 762 755 | 3 064 261 | 1 613 978 | 1 462 206 |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 143 910 | 8 | 320 840 | 481 256 |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 198 486 | 100 617 | 288 480 | 928 959 |
| Rezerwy krótkoterminowe | - | - | - | - |
| Przychody przyszłych okresów | 396 | 2 610 | 14 319* | 2 093* |
| Pozostałe zobowiązania | - | - | - | - |
| 18 178 222 | - | 18 979 875 | 17 296 198 | |
| Zobowiązania związane z aktywami trwałymi zaklasyfikowanymi jako przeznaczone do sprzedaży |
- | - | - | - |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 1 305 151 | 1 433 579 | 1 917 967* | 1 809 192* |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 19 483 373 | 19 976 561 | 20 897 842 | 18 786 675 |
| Zobowiązania razem | 25 216 616 | 25 591 171 | 22 987 687 | 21 969 336 |
| PASYWA RAZEM | 69 671 806 | 68 841 899 | 64 177 923 | 63 061 535 |
* korekty prezentacyjne:
– przesunięcie kwoty 55 655 zł na zobowiązania z tytułu dostaw i usług z pozycji przychody przyszłych okresów w stanie na dzień 30.09.2019 r.
-
przesunięcie kwoty 143 104 zł na rozliczenia międzyokresowe bierne z pozycji przychody przyszłych okresów w stanie na dzień 30.09.2019 r.
-
przesunięcie kwoty 87 514 zł na rozliczenia międzyokresowe bierne z pozycji przychody przyszłych okresów w stanie na dzień 30.06.2019 r.
Przesunięcia kwot związane są z korektą klasyfikacji pozycji bilansowych w celu ustandaryzowania prezentacji sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | |
|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 do | 01.10.2019 do | 01.04.2019 do | 01.10.2018 do | |
| 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 | |
| Działalność kontynuowana | ||||
| Przychody ze sprzedaży | 26 615 108 | 104 987 071 | 31 823 579 | 99 064 524 |
| Koszt własny sprzedaży | 20 559 201 | 84 381 166 | 24 952 709 | 78 325 859* |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 6 055 907 | 20 605 904 | 6 870 871 | 20 738 665 |
| Koszty sprzedaży | 935 381 | 3 713 582 | 1 301 249 | 3 459 319* |
| Koszty zarządu | 3 267 036 | 10 632 738 | 4 232 340 | 9 849 834* |
| Pozostałe przychody operacyjne | 646 065 | 1 090 485 | 194 641 | 338 489 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 735 136 | 1 271 181 | 132 723 | 246 598 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 1 764 418 | 6 078 889 | 1 399 200 | 7 521 403 |
| Przychody finansowe | (96 070) | 48 907 | 78 650 | 94 762 |
| Koszty finansowe | 94 162 | 374 435 | 265 637 | 436 800 |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek stowarzyszonych | 1 | (1 862) | (1 746) | (3 114) |
| Zysk (strata) | 1 574 187 | 5 751 500 | 1 212 213 | 7 176 251 |
| Wynik zdarzeń nadzwyczajnych | ||||
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 1 574 187 | 5 751 500 | 1 212 213 | 7 176 251 |
| Podatek dochodowy | 266 502 | 1 108 841 | 291 821 | 1 733 772 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 307 685 | 4 642 659 | 920 392 | 5 442 479 |
| Działalność zaniechana | ||||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | - | - |
| Zysk (strata) netto | 1 307 685 | 4 642 659 | 920 392 | 5 442 479 |
| Inne całkowite dochody | ||||
| Zyski/(Straty) aktuarialne | - | - | - | - |
| Różnice kursowe z wyceny jednostek działających za granicą | 129 365 | 73 873 | (54 256) | 3 598 |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych |
||||
| dochodów | - | - | - | - |
| Inne całkowite dochody (netto) | 129 365 | 73 873 | (54 256) | 3 598 |
| Całkowite dochody ogółem | 1 437 050 | 4 716 532 | 866 136 | 5 446 077 |
| Zysk netto przypadający: | ||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 211 663 | 4 410 227 | 866 136 | 5 462 207,00 |
| Udziałom niesprawującym kontroli | 96 022 | 232 431 | (20 223) | (20 223) |
| Zysk (strata) na jedną akcję | ||||
| (w zł/gr na jedną akcję) | ||||
| Z działalności kontynuowanej i zaniechanej: | ||||
| Zwykły | 0,68 | 2,25 | 0,44 | 2,59 |
| Z działalności kontynuowanej: | ||||
| Zwykły | 0,68 | 2,25 | 0,44 | 2,59 |
* korekta prezentacyjna – przeniesienie kosztów własnych sprzedaży w kwocie 2 035 661 zł na koszty operacyjne: w kwocie 843 523 zł na koszty sprzedaży oraz na koszty zarządu w kwocie 1 192 129 zł w okresie 01.10.2018 r. – 30.06.2019 r.
Ustalenie podatku efektywnego
| A | wynik brutto | 5 751 500 |
|---|---|---|
| B | podatek w RZiS | 1 108 841 |
| C | efektywna stopa (B/A) | 19,28% |
Na wysokość efektywnej stopy podatkowej ma wpływ wysokość stóp podatkowych w krajach, w których działają jednostki zależne. Zdecydowany udział w wartości podatku dochodowego Grupy ma podatek płacony przez Sescom GMBH.
Stawki podatku dochodowego w Niemczech są znacznie wyższe od stawek obowiązujących w Polsce i oscylują w zależności od Landu w granicach od 30,175% do 33,325% (15,825% federalny + 14,35%-17,5% lokalny).
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | |
|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 | 01.10.2019 | 01.04.2019 | 01.10.2018 | |
| do | do | do | do | |
| 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 | |
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | ||||
| Zysk przed opodatkowaniem | 1 574 187 | 5 751 500 | 1 210 468 | 7 176 251 |
| Korekty: | ||||
| Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych | 985 733 | 2 933 110 | 461 764 | 1 241 453 |
| (Zysk) strata na działalności inwestycyjnej, w tym na sprzedaży | 25 943 | 36 493 | (7 512) | (56 514) |
| rzeczowych aktywów trwałych | ||||
| (Zysk) strata z tytułu różnic kursowych | (95 376) | (28 939) | (54 547) | (8 837) |
| Udział w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych | 884 | 4 051 | 2 938 | 3 119 |
| Koszty finansowe ujęte w wyniku Inne korekty |
75 717 | 238 830 | 68 694 | 139 222 |
| 2 567 087 | 8 935 044 | 1 681 805 | 8 494 694 | |
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i | ||||
| usług oraz pozostałych należności | 4 550 058 | 6 902 754 | (1 328 870) | 855 776 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów | 272 048 | 286 887 | 302 468 | 1 057 515 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie pozostałych aktywów | 521 815 | 401 418 | 304 810 | (566 485) |
| Zwiększenie /(Zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i | ||||
| usług oraz pozostałych zobowiązań | (873 090) | (2 354 308) | (96 844) | (4 579 698) |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) rezerw | (247 052) | (588 336) | 760 569 | 571 803 |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) przychodów przyszłych okresów | (20 802) | (330 109) | (2 023) | (455 494) |
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | 6 770 063 | 13 253 351 | 1 621 917 | 5 378 112 |
| Podatek dochodowy zapłacony | (125 777) | 1 041 885 | 347 820 | 1 793 548 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 6 895 841 | 12 211 466 | 1 274 096 | 3 584 564 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | ||||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (22 070) | (444 809) | (307 751) | (1 139 247) |
| Płatności za aktywa finansowe | - | - | (1 098 537) | (1 098 537) |
| Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów |
105 545 | 20 330 | 78 622 | |
| niematerialnych | 7 805 | |||
| Odsetki otrzymane | 397 | 3 930 | 5 869 | 5 038 |
| Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością inwestycyjną |
(13 868) | (335 334) | (1 380 089) | (2 154 123) |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | ||||
| Wpływ z emisji akcji | - | - | - | - |
| Nabycie akcji własnych | (8 222) | (1 348 222) | - | - |
| Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | - | - | - | - |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | - | - | - | - |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | 243 132 | 243 132 | - | - |
| Wpływ dotacji | 222 033 | 317 960 | 65 435 | 153 023 |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 320 824 | (8) | (320 832) | (481 248) |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | (749 484) | (2 190 446) | (387 203) | (938 519) |
| Odsetki zapłacone | (76 114) | (247 252) | (80 514) | (166 626) |
Raport kwartalny Sescom za 3 kwartały roku 2019/2020 (okres od 01.10.2019 r. do 30.06.2020 r.)
| Prowizje zapłacone | - | - | - | - |
|---|---|---|---|---|
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | (47 830) | (3 224 837) | (723 114) | (1 433 371) |
| Zwiększenie/zmniejszenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
6 834 143 | 8 651 295 | (829 107) | (2 929) |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 8 686 163 | 6 869 010 | 7 144 431 | 6 318 253 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 15 520 305 | 15 520 305 | 6 315 324 | 6 315 324 |
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
Kapitał rezerwowy ogółem |
Akcje własne | Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Zysk/strata netto roku |
Udziały niekontrolujące |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| zł | zł | zł | zł | zł | zł | zł | ||
| Stan na 30 września 2018 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 20 450 390 | 8 319 136 | - | 35 180 291 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 5 464 448 | - | 5 464 448 |
| Różnice z konsolidacji | - | - | - | - | (7 358) |
- | - | (7 358) |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Kapitał mniejszości DT Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - | 457 743 | 457 743 |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej |
- | - | - | - | - | - | - | - |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | - | - | - | (8 319 136) |
- | - |
| Stan na 30 czerwca 2019 roku |
2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 28 762 169 | 5 464 448 | 457 743 | 41 095 124 |
| Stan na 30 czerwca 2019 roku |
2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 28 762 169 | 5 464 448 | 457 743 | 41 095 124 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 5 409 621 | - | 5 409 621 |
| Różnice z konsolidacji | - | - | - | - | 134 763 | - | - | 134 763 |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Kapitał mniejszości DT Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - | 465 562 |
465 562 |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | 1 500 000 | - | 6 819 136 | (8 319 136) |
- | - |
| Stan na 30 września 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 1 805 605 | - | 27 404 289 | 5 409 621 | 1 381 048 | 41 190 236 |
| Stan na 30 września 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 1 805 605 | - | 27 404 289 | 5 409 621 | 1 381 048 | 41 190 236 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 4 410 227 | - | 4 410 227 |
| Różnice z konsolidacji | - | - | - | - | (29 484) |
- | - | (29 484) |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Wykup akcji własnych | - | - | (1 508 222) |
(1 348 222) |
1 508 222 | - | - | (1 348 222) |
| Środki na nabycie akcji własnych | - | - | 600 000 | - | (600 000) |
- | - | - |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Kapitał mniejszości DT Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - | 232 432 | 232 432 |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | - | - | 5 409 621 |
(5 409 621) |
- | - |
| Stan na 30 czerwca 2020 roku |
2 100 000 | 4 005 160 | 897 383 | (1 348 222) |
33 692 648 | 4 410 227 | 1 613 480 | 44 455 190 |
3.2. Informacja dodatkowa
Podstawa sporządzenia
Niniejsze śródroczne skrócone sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowym Standardem 34 "Śródroczna sprawozdawczość finansowa" (MSR 34).
Śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe nie obejmuje wszystkich informacji oraz ujawnień wymaganych w rocznym sprawozdaniu finansowym i należy je czytać łącznie z rocznym skonsolidowanym i jednostkowym sprawozdaniem finansowym sporządzonym na dzień 30 września 2019 roku.
Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuowania działalności gospodarczej przez spółki Grupy Kapitałowej w dającej się przewidzieć przyszłości. W opinii Zarządu nie istnieją czynniki ani okoliczności mogące w sposób istotny zagrozić kontynuacji działalności przez spółki Grupy.
Grupa prezentuje podział kosztów ujętych w zysku lub stracie w wariancie kalkulacyjnym a dodatkowe informacje o kosztach w układzie porównawczym ujawnia w informacji dodatkowej. Sprawozdanie z przepływów pieniężnych sporządzane jest metodą pośrednią.
Oświadczenie o zgodności z MSR i MSSF Niniejsze śródroczne skrócone skonsolidowane i jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR), które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską oraz ze związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, obowiązującymi na dzień niniejszego sprawozdania finansowego. MSSF obejmują standardy i interpretacje zaakceptowane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz Komisję ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF).
Sprawozdania finansowe jednostek zależnych zostały sporządzone według zasad MSSF, zgodnych z zasadami zastosowanymi przez jednostkę dominującą.
Waluta funkcjonalna i waluta prezentacji
Walutą pomiaru Jednostki Dominującej i innych spółek uwzględnionych w niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym oraz walutą sprawozdawczą niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest złoty polski. Waluty funkcjonalne pozostałych jednostek są wykazane w poniższej tabeli.
Sprawozdania finansowe spółek zagranicznych dla celów konsolidacji przeliczane są na walutę polską według zasad zaprezentowanych poniżej w zasadach rachunkowości.
Sprawozdania jednostkowe spółek zagranicznych przeliczane są z uwzględnieniem czterech miejsc po przecinku. W związku z tym, że sprawozdanie skonsolidowane sporządzane jest z w pełnych złotych mogą wystąpić zaokrąglenia i niezgodności w sumach na poziomie miejsc dziesiętnych.
| Jednostka zależna | waluta funkcjonalna |
|
|---|---|---|
| Sescom Czech Republic s.r.o. | CZ | |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | HU | |
| Sescom GmbH | EUR |
| Sestore Sp. z o.o. | PLN |
|---|---|
| SDC Sp. z o.o. | PLN |
| Sescom Technischer Support GmbH | EUR |
| Sescom Ltd. | GBP |
| DT Sp z o.o. | PLN |
Korekty błędów poprzednich okresów
Nie wystąpiły.
Szacunki i profesjonalny osąd
Profesjonalny osąd w rachunkowości
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami, dokonane przez zarząd w procesie stosowania zasad rachunkowości Grupy i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności
Zarząd dokonał przeglądu posiadanych przez Grupę aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności w świetle wymogów utrzymania progów kapitałowych i płynności i potwierdził intencje i zdolność Grupy do utrzymania tych aktywów do terminu wymagalności.
Niepewność szacunków
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym okresie sprawozdawczym.
Utrata wartości firmy
Stwierdzenie czy wartość firmy uległa obniżeniu, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich jednostek generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. Chcąc obliczyć wartość użytkową, zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowych aktywów trwałych
Grupa weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. W roku objętym sprawozdaniem finansowym ani w roku poprzedzającym nie stwierdzono konieczności zmian tych okresów.
Odpis aktualizujący wartości należności
Grupa dokonuje okresowego (przynajmniej raz do roku na dzień bilansowy) oszacowania prawidłowości ustalenia odpisów aktualizujących dotyczących należności. Szacunki te oparte są głównie na doświadczeniu historycznym oraz analizie różnorodnych czynników wpływających na możliwość windykacji tych należności.
Odpis aktualizujący wartości zapasów
Grupa dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Wszystkie zapasy podlegają na dzień bilansowy weryfikacji obejmującej termin i przesłanki zakupu, przyczynę zalegania oraz możliwości ich zużycia w przyszłości. Wszystkie pozycje, przy których brak jest perspektyw zużycia lub sprzedaży w okresie dłuższym niż rok objęte są 100% odpisem aktualizującym. Odpisanie wartości zapasów odbywa się na zasadzie odpisów indywidualnych.
3.3. Przyjęte zasady rachunkowości
Zasady rachunkowości zastosowane do sporządzenia śródrocznego skróconego skonsolidowanego i jednostkowego sprawozdania finansowego są spójne z tymi, które zastosowano przy sporządzaniu ostatniego rocznego sprawozdania finansowego Grupy, z wyjątkiem zasad rachunkowości wynikających z wdrożenia nowego standardu MSSF 16 Leasing.
Grupa zastosowała wymogi nowego standardu z wykorzystaniem zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego ze skutkiem od 1 października 2019 roku. Wpływ zmian MSSF 16 na skonsolidowane sprawozdanie finansowe został zaprezentowany w nocie na str.30
Wpływ nowych standardów na sprawozdanie Grupy Kapitałowej
Następujące nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w roku 2019:
• MSSF16 "Leasing"
zatwierdzony w UE w dniu 31 października 2017 roku obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe" – prawo do wcześniejszej spłaty z negatywnym wynagrodzeniem zatwierdzone w UE w dniu 22 marca 2018 roku obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później.
• Zmiany do MSR 28
"Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – wycena inwestycji długoterminowych zatwierdzone w UE w dniu 8 lutego 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
- Roczny program poprawek 2015-2017:
- o Zmiany do MSSF 3 "Połączenia jednostek" wycena udziałów we wspólnej działalności w momencie objęcia kontroli,
- o Zmiany do MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne" brak wyceny we wspólnej działalności w momencie objęcia współkontroli,
- o Zmiany do MSR 12 Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" ujęcie konsekwencji podatkowych z tytułu wypłaty dywidendy oraz
o Zmiany do MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego" – kwalifikacja zobowiązań zaciągniętych specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, w sytuacji gdy działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do użytkowania lub sprzedaży są zakończone zatwierdzone w UE w dniu 14 marca 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
• Zmiany do MSR 19
"Świadczenia pracownicze" – zmiany do programu określonych świadczeń zatwierdzone w UE w dniu 13 marca 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
• Interpretacja KIMSF 23
"Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego" zatwierdzona w UE w dniu 23 października 2018 roku obowiązująca w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
Standardy oraz zmiany do standardów przyjęte przez RMSR, ale jeszcze nie zatwierdzone przez UE:
• MSSF 14
"Regulacyjne rozliczenia międzyokresowe" obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później) – Komisja Europejska postanowiła nie rozpoczynać procesu zatwierdzania tego tymczasowego standardu do stosowania na terenie UE do czasu wydania ostatecznej wersji MSSF 14.
• Zmiany do MSSF 10
"Skonsolidowane sprawozdania finansowe" oraz MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" – sprzedaż lub wniesienie aktywów pomiędzy inwestorem a jego jednostką stowarzyszoną lub wspólnym przedsięwzięciem oraz późniejsze zmiany obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2016 roku lub później data wejścia w życie zmian została odroczona do momentu zakończenia prac badawczych nad metodą praw własności.
- Zmiany w zakresie referencji do Założeń koncepcyjnych zawartych w MSSF
- obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później
- Zmiany do MSSF 3
"Połączenia przedsięwzięć" - definicja przedsięwzięcia obowiązujące w odniesieniu do połączeń, w przypadku których data przejęcia przypada na początek pierwszego okresu rocznego rozpoczynającego się 1 stycznia 2020 r. lub później oraz w odniesieniu do nabycia aktywów, które nastąpiło w dniu rozpoczęcia w/w okresu rocznego lub później
- Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" i MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów" – definicja terminu "istotny" obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2020 roku lub później
- Zmiany do MSSF 9, MSR 39 oraz MSSF 7 reforma IBOR obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później
- MSSF 17 "Umowy ubezpieczeniowe" obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub po tej dacie
Zmiany prezentacji w sprawozdaniu finansowym
Od 1 października 2019 roku, Grupa zastosowała wymogi nowego standardu MSSF 16, dotyczące ujmowania, wyceny i prezentacji umów leasingu. Grupa zastosowała wymogi standardu z wykorzystaniem zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego ze skutkiem od 1 października 2019 roku (bez przekształcenia okresu porównawczego). Nowy standard ustanawia zasady ujęcia, wyceny, prezentacji oraz ujawnień dotyczących leasingu. Wszystkie transakcje leasingu skutkują uzyskaniem przez leasingobiorcę prawa do użytkowania aktywa oraz zobowiązania z tytułu obowiązku zapłaty. Tym samym MSSF 16 znosi klasyfikację leasingu operacyjnego i leasingu finansowego zgodnie z MSR 17 i wprowadza jeden model dla ujęcia księgowego leasingu przez leasingobiorcę.
Na dzień 1 października 2019 roku Grupa zastosowała MSSF 16 w odniesieniu do umów, które wcześniej sklasyfikowała jako leasingi operacyjne zgodnie z MSR 17, w kwocie równej wartości bieżącej zobowiązania z tytułu leasingu skorygowanej o kwoty wszelkich przedpłat lub naliczonych opłat leasingowych odnoszących się do tego leasingu, ujętych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej na dzień 30 września 2019 roku. Wartość zobowiązania z tytułu leasingu została wyceniona w wartości bieżących opłat leasingowych pozostałych do zapłaty na dzień 1 października 2019 roku, zdyskontowanych poprzez zastosowanie krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy na dzień 1 października 2019 roku. Krańcowa stopa rozumiana jest jako stopa procentowa na dzień rozpoczęcia leasingu, przy jakiej leasingobiorca musiałaby pożyczyć środki niezbędne do zakupu danego składnika aktywów na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach. W zależności od długości i waluty obowiązywania umowy leasingu Grupa stosuje krańcową stopę procentową z przedziału 1,67%-3,3%.
Stosując po raz pierwszy MSSF 16 Grupa zastosowała następujące praktyczne uproszczenia dopuszczone przez standard:
-
zastosowanie jednej stopy dyskontowej dla portfela umów leasingowych o podobnych cechach,
-
dla leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość (równowartość 5 000 USD przeliczona na polską walutę według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku poprzedzającego rok, w którym następuje ujawnienie aktywa z tytułu prawa do użytkowania, z zaokrągleniem do 1.000 zł. w górę) nie ujmuje zobowiązań finansowych i odnośnych aktywów z tytułu prawa do użytkowania; jeżeli umowa leasingowa obejmuje wiele składników o łącznej wartości wyższej niż 5000 USD to spółka nie traktuje takiego leasingu jako niskocennego,
-
umowy z tytułu leasingu operacyjnego z pozostałym okresem leasingu krótszym niż 12 miesięcy na dzień 1 października 2019 r. oraz zawarte na czas nieokreślony z możliwością krótkoterminowego wypowiedzenia potraktowane zostały jako leasing krótkoterminowy,
-
wykorzystanie perspektywy czasu (wykorzystanie wiedzy zdobytej po fakcie) w określaniu okresu leasingu, jeżeli umowa zawiera opcje przedłużenia lub rozwiązania umowy leasingu.
Aktywami są wynajmowane pomieszczenia biurowe, w których prowadzona jest działalność operacyjna, Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są prezentowane w ramach tej samej pozycji sprawozdawczej, w ramach której przedstawione zostałyby aktywa, gdyby były własnością leasingobiorcy, tj. w pozycji 'Rzeczowe aktywa trwałe', zobowiązania natomiast są prezentowane w pozycji 'Inne zobowiązania finansowe'.
Opłaty leasingowe związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu, uprzednio ujęte w kosztach w pozycji 'Koszty najmu' są prezentowane w pozycjach 'Amortyzacja' oraz w 'Kosztach finansowych' jako koszt odsetek.
Wpływ na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej na 1 października 2019 r. i na 30 czerwca 2020 r.
| Wpływ na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej – MSSF 16 |
Stan na 30.09.2019 |
Wpływ MSSF 16 |
Stan na 01.10.2019 |
Stan na 30.06.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Prawo do użytkowania składnika aktywów – | ||||
| rzeczowe aktywa trwałe | - | 4 799 274 | 4 799 274 | 3 931 214 |
| Zobowiązanie z tytułu leasingu, w tym: | - | 4 799 274 | 4 799 274 | 4 055 959 |
| - długoterminowe | - | 3 607 108 | 3 607 108 | 2 904 874 |
| - krótkoterminowe | - | 1 192 166 | 1 192 166 | 1 151 086 |
| Wpływ na sprawozdanie z całkowitych dochodów– MSSF 16 |
01.10.2018 – 30.09.2019 |
Wpływ MSSF 16 |
01.10.2019 - 30.06.2020 |
|---|---|---|---|
| Spadek kosztów z tytułu najmu | - | - | (875 484) |
| Wzrost kosztów finansowych - odsetki | - | - | 80 968 |
| Wzrost przychodów finansowych – różnice |
- | - | |
| kursowe | 54 765 | ||
| Wzrost kosztów amortyzacji | - | - | 864 497 |
3.4. Noty i inne informacje uzupełniające
1. Informacje dotyczące segmentów działalności
W okresie objętym niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy nie występowała konieczność wyodrębnienia segmentów operacyjnych według MSSF 8. Działalność prowadzona przez Grupę jest jednorodna i obejmuje świadczenie usług serwisowych o podobnej charakterystyce i w podobny sposób. Niemożliwym było wyodrębnienie segmentów spełniających wszystkie kryteria zawarte w par. 5 MSSF 8, a w szczególności warunki:
MSSF 8.5 b - Grupa oferuje na rynku szereg usług, które są wykonywane w zależności od potrzeb klienta. Nie są to jednak usługi o charakterystyce na tyle oddalonej od siebie, iż występowałaby konieczność i możliwość regularnego nadzorowania i sprawdzania wyników operacyjnych dla działalności w ich obszarach. Nie przypisuje się im oddzielnych zasobów - szczególnie ludzkich, gdyż są to głównie zasoby Grupy. Zasoby te alokowane są na bieżąco do projektów, z których wiele pokrywa cały szereg usług i produktów świadczonych przez Grupę.
MSSF 8.5 c - Grupa nie dysponuje informacjami finansowymi na temat wyników działalności dla poszczególnych usług i produktów, gdyż informacje takie nie są konieczne przy monitorowaniu i planowaniu działalności.
1.1 Przychody
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług Przychody z tytułu umów długoterminowych |
23 131 372 - |
89 648 198 - |
28 778 240 - |
86 873 092 - |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów |
3 483 736 | 15 338 873 | 3 045 340 | 12 191 432 |
| RAZEM | 26 615 108 | 104 987 071 | 31 823 579 | 99 064 524 |
1.2. Informacje geograficzne
| Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN |
| 20 560 667 | 76 698 968 | 18 563 675 | 68 580 455 |
| 28 694 712 1 789 358 |
|||
| 99 064 524 | |||
| 5 448 825 605 616 26 615 108 |
26 735 752 1 552 350 104 987 071 |
12 886 621 373 284 31 823 579 |
2. Działalność zaniechana
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku, Grupa nie zaniechała żadnej z prowadzonych działalności.
3. Koszty działalności operacyjnej
| Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 PLN |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 PLN |
|
|---|---|---|---|---|
| Koszty działalności operacyjnej | ||||
| a) amortyzacja | 985 733 | 2 933 110 | 461 764 | 1 241 453 |
| b) zużycie materiałów i energii | 2 598 707 | 10 805 505 | 3 361 932 | 8 457 925 |
| c) usługi obce | 13 992 037 | 56 518 979 | 18 125 179 | 55 573 153 |
| d) podatki i opłaty | 108 291 | 470 197 | 108 615 | 527 132 |
| e) wynagrodzenia | 3 415 737 | 10 892 527 | 3 357 609 | 9 217 919 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
486 326 | 2 034 372 | 759 074 | 2 045 690 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 225 846 | 1 265 837 | 950 637 | 2 066 953 |
| h) wartość sprzedanych towarów i materiałów |
3 046 231 | 13 309 855 | 3 261 049 | 11 435 361 |
| Koszty według rodzaju, razem | 24 858 906 | 98 230 380 | 30 385 859 | 90 565 586 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
(16 998) | 906 261 | (352 774) | 824 129 |
|---|---|---|---|---|
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki |
(80 290) | (409 155) | 453 212 | 245 297 |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (935 381) | (3 713 582) | (1 301 249) | (3 459 319)* |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(3 267 036) | (10 632 738) | (4 232 340) | (9 849 834)* |
Koszt własny sprzedaży 20 559 201 84 381 166 24 952 709 78 325 859 * korekta prezentacyjna wynikająca z przeniesienia kosztów własnych sprzedaży w kwocie 2 035 661 zł na koszty operacyjne: w kwocie 843 523 zł na koszty sprzedaży oraz na koszty zarządu w kwocie 1 192 129 zł w okresie 01.10.2018 r. – 30.06.2019 r.
4. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
4.1 Pozostałe przychody operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 PLN |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 PLN |
|---|---|---|---|---|
| Zysk ze zbycia aktywów: | ||||
| Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 46 945 | 106 930 | 27 593 | 83 505 |
| Zysk ze sprzedaży nieruchomości | ||||
| inwestycyjnych | - | - | - | - |
| Razem | 46 945 | 106 930 | 27 593 | 83 505 |
| Pozostałe przychody operacyjne: Umorzone i przedawnione zobowiązania Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny, w tym: odszkodowanie z tytułu pożaru w Oddziale Wrocław Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość aktywów należności |
- 31 849 16 969 42 100 |
9 203 114 146 54 797 42 149 |
- 21 633 - - |
- 49 340 - - |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość zapasów |
22 583 | 22 583 | - | - |
| Dotacje, w tym: | 466 731 | 716 983 | 64 704 | 69 704 |
| zwolnienie z opłacania składek ZUS w związku z COVID-19 |
77 467 | 77 467 | - | - |
| Pozostałe | 35 858 | 78 491 | 80 710 | 135 941 |
| Razem | 599 120 | 983 555 | 167 048 | 254 985 |
4.2. Pozostałe koszty operacyjne
| Pozostałe koszty operacyjne | Okres od | Okres od | Okres od | Okres od |
|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 do | 01.10.2019 do | 01.04.2019 do | 01.10.2018 do | |
| 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 | |
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Straty ze zbycia aktywów | - | - | - | - |
| Razem | - | - | - | - |
Utworzone odpisy aktualizujące i rezerwy:
Rzeczowe aktywa trwałe - - - -
Raport kwartalny Sescom za 3 kwartały roku 2019/2020 (okres od 01.10.2019 r. do 30.06.2020 r.)
| Należności handlowe | 167 250 | 265 125 | - | - |
|---|---|---|---|---|
| Zapasy | 6 712 | 130 896 | - | - |
| Razem | 173 961 | 396 021 | - | - |
| Pozostałe koszty operacyjne: | ||||
| Umorzone należności | 41 554 | 54 146 | - | - |
| Koszty pokryte odszkodowaniem | 11 834 | 59 376 | - | - |
| Ubezpieczenia | - | - | 29 975 | 30 949 |
| Prace badawcze dofinansowane z dotacji | 411 106 | 588 402 | - | |
| Pozostałe | 96 682 | 173 236 | 102 748 | 215 649 |
| Razem | 561 175 | 875 160 | 132 723 | 246 598 |
5. Przychody finansowe
| Przychody finansowe | Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 PLN |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 PLN |
|---|---|---|---|---|
| Przychody odsetkowe: | ||||
| Lokaty bankowe | 346 | 3 878 | 4 210 | 5 069 |
| Pozostałe pożyczki i należności | 51 | 51 | 72 613 | 72 613 |
| Razem | 397 | 3 930 | 76 824 | 77 682 |
| Pozostałe przychody finansowe: | ||||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | (78 147) | 40 602 | - | - |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek | ||||
| stowarzyszonych | - | - | - | - |
| Pozostałe | (18 320) | 4 376 | 1 826 | 17 080 |
| Razem | (96 468) | 44 978 | 1 826 | 17 080 |
6. Koszty finansowe
| Koszty finansowe | Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Koszty odsetkowe: Odsetki od kredytów i kredytów w |
||||
| rachunku bieżącym (z wyłączeniem tych od jednostek powiązanych) |
- | 4 492 | 5 951 | 22 366 |
| Odsetki od kredytów i kredytów w rachunku bieżącym |
(21) | (52) | 77 521 | 77 521 |
| otrzymanych od jednostek powiązanych Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu finansowego |
68 303 | 234 307 | 66 841 | 124 901 |
| Koszty z tytułu akredytyw i gwarancji (koszty banków) |
3 975 | 8 941 | 2 044 | 5 233 |
| Pozostałe Razem |
(40 557) 31 700 |
16 263 263 951 |
8 871 161 229 |
44 658 274 678 |
| Pozostałe koszty finansowe: | ||||
|---|---|---|---|---|
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 9 558 | 54 544 | 95 361 | 128 955 |
| Udział w zyskach (stratach) jednostek | (1) | 1 862 | - | 1 368 |
| stowarzyszonych | ||||
| Pozostałe | 52 904 | 55 941 | 9 048 | 33 167 |
| Razem | 62 461 | 112 346 | 104 408 | 163 490 |
7. Rzeczowe aktywa trwałe
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Grunty własne | - | - | - |
| Budynki, w tym: | 5 048 629 | 1 050 652 | 6 067 |
| - prawo do użytkowania | 3 931 214 | - | - |
| Maszyny i urządzenia | 149 286 | 188 653 | 136 113 |
| Środki transportu | 4 544 219 | 4 253 613 | 4 415 711 |
| Inne | 94 715 | 83 358 | 78 372 |
| Środki trwałe w budowie | - | - | - |
| Razem | 9 836 849 | 5 576 275 | 4 636 264 |
Nabycia i sprzedaż
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku, Grupa zwiększyła wartość rzeczowych aktywów trwałych o aktywa w wysokości 7 008 tys. zł. Te aktywa to głównie nabyte samochody w leasingu (1 424 tys. zł) oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) 4.796 tys. zł.
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku Grupa dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych o wartości netto 163 tys. zł.
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku, Grupa nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
Wartość leasingowa aktywów netto wynosi 8 279 tys. zł.
Zobowiązania na rzecz dokonania zakupu rzeczowych aktywów trwałych
Grupa nie posiada zobowiązań na rzecz zakupu rzeczowych aktywów trwałych.
8. Pozostałe aktywa niematerialne
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Zakończone prace rozwojowe | 1 041 601 | 1 121 972 | 503 027 |
| Pozostałe wartości niematerialne | 772 686 | 1 013 778 | 1 107 961 |
| Razem | 1 814 287 | 2 135 750 | 1 610 988 |
Grupa w roku 2018/2019 zakończyła realizację i przyjęła na niematerialne aktywa trwałe następujące projekty rozwojowe:
- − Zespół parowego kotła wodorowego,
- − Zespół generatora wodoru i tlenu,
- − Sesmatic RFID dla branży retail oraz usług.
Wartość netto aktywów niematerialnych związanych z projektem wodorowym obejmujące dwa wymienione wyżej zespoły urządzeń wynosiła 547 483 PLN na dzień 30 czerwca 2020 roku Natomiast niezamortyzowana wartość zakończonego projektu RFID na dzień 30 czerwca 2020 roku wynosiła 402 421 PLN.
Na dzień 30 czerwca 2020 roku znaczącą wartość pozostałych aktywów niematerialnych Grupy stanowiły nakłady na wdrożenie przyjętego w październiku 2017r. systemu ERP - IFS Applications. Wartość netto tych aktywów na dzień 30 czerwca 2020 roku stanowiła kwotę 588 566 PLN wobec kwoty 840 809 PLN na dzień 30 czerwca 2019 roku.
9. Pozostałe aktywa
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | |||
| Rozliczenie prac rozwojowych | 942 441 | 739 430 | 1 295 604 |
| Inne | 650 976 | 1 199 586 | 1 014 386 |
| Rozliczenie kontraktu | 458 808 | 608 617 | 751 395 |
| Razem | 2 052 225 | 2 547 633 | 3 061 386 |
| Aktywa obrotowe | 1 973 558 | 1 611 673 | 1 380 249 |
| Aktywa trwałe | 78 667 | 935 960 | 1 681 137 |
| Razem | 2 052 225 | 2 547 633 | 3 061 385 |
Na dzień 30 czerwca 2020 roku szacunkowa wartość przychodów do uzyskania w przyszłych okresach sprawozdawczych rozpoznana jako kwoty należne z tytułu rozliczenia kontraktów zgodnie z MSSF 15 wynosiła 458 808 PLN wobec kwoty 751 395 PLN na dzień 30 czerwca 2019 roku.
10. Zapasy i zaliczki na dostawy towarów
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN PLN |
PLN | |||
| Materiały | 399 749 | 1 055 612 | 437 708 | |
| Produkcja w toku | 983 153 | 1 623 583 | 847 528 | |
| Wyroby gotowe | - | - | - | |
| Towary | 3 084 205 | 2 074 798 | 2 426 221 | |
| Razem | 4 467 106 | 4 753 993 | 3 711 457 |
Na wynik okresu wpływ miały odpisy zapasu materiałów i towarów w magazynie oddziału Wrocław w kwocie ogółem 77 026 z czego część dotyczy majątku przejętego w wyniku nabycia ZCP od CUBE.ITG S.A.
11. Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 20 403 542 | 24 555 476 | 26 486 308 |
| Rezerwa na należności zagrożone | (597 521) | (324 102) | (74 239) |
| Razem | 19 806 021 | 24 231 374 | 26 412 069 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
1 180 198 | 1 431 692 | 1 368 312 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | 5 500 | 905 677 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów |
153 609 | 160 054 | 76 227 |
| Pozostałe | 5 022 862 | 6 738 557 | 5 368 874 |
| Razem | 6 356 668 | 8 335 802 | 7 719 090 |
Na należności nieuregulowane powyżej 360 dni Grupa tworzy odpis aktualizujący w oparciu o szacunkowe kwoty nieściągalnych należności z tytułu sprzedaży usług na podstawie doświadczeń z przeszłości oraz analizy sytuacji finansowych poszczególnych kontrahentów.
Przed przyjęciem nowego klienta Grupa dokonuje oceny zdolności kredytowej klienta. Ze względu na specyfikę działalności Grupa współpracuje z jednostkami znanymi w branży, co wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Terminy płatności są elementem oferty przedstawianej kontrahentowi.
| Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu |
Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 |
|---|---|---|---|
| utraty wartości | PLN | PLN | PLN |
| Nieprzeterminowane | 14 472 369 | 18 030 184 | 17 634 899 |
| Przeterminowane do 30 dni | 3 093 388 | 5 047 599 | 4 824 545 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 1 531 258 | 635 560 | 3 037 554 |
| Przeterminowane 91-120 dni | 133 241 | 72 316 | 443 026 |
| Przeterminowane powyżej 120 dni | 575 766 | 445 714 | 472 046 |
| Razem | 19 806 021 | 24 231 374 | 26 412 069 |
Określając poziom ściągalności należności z tytułu dostaw i usług Grupa uwzględnia zmiany ich jakości od dnia udzielenia kredytu kupieckiego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego. Koncentracja ryzyka kredytowego jest ograniczona ze względu na cykliczny, systematyczny monitoring stanu należności, windykację i ograniczenie sprzedaży przy powstawaniu przeterminowań.
12. Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 597 521 | 324 102 | 74 239 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 677 588 | 546 692 | 313 162 |
| Odpisy aktualizujące środki trwałe | - | - | - |
| Razem | 1 275 109 | 870 794 | 387 401 |
13. Kredyty bankowe i pożyczki
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Niezabezpieczone – po koszcie zamortyzowanym | |||
| Kredyty w rachunku bieżącym | - | - | - |
| Kredyty bankowe | - | - | - |
| Pożyczki | - | - | - |
| Zabezpieczone – po koszcie zamortyzowanym | |||
| Kredyty w rachunku bieżącym | - | - | - |
| Kredyty bankowe | - | 320 840 | 481 256 |
| Subwencje PFR | 238 132 | - | - |
| Pożyczki | 5 000 | - | - |
| Razem | 243 132 | 320 840 | 481 256 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 143 910 | 320 840 | 481 256 |
| Zobowiązania długoterminowe | 99 222 | - | - |
| Razem | 243 132 | 320 840 | 481 256 |
Subwencja PFR oraz pożyczka w łącznej kwocie 243 132 zł są elementami pomocowego programu rządowego – tzw. Tarczy antykryzysowej. Z wyżej wymienionych produktów skorzystały dwie spółki zależne Emitenta: Sestore Sp. z o.o. oraz DT Sp. z o.o. W omawianym okresie sprawozdawczym Grupa nie zaciągnęła żadnych kredytów bankowych.
14. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Dla celów śródrocznego skróconego rachunku przepływów pieniężnych, środki pieniężne i ich ekwiwalenty składają się z pozycji przedstawionych w poniższej tabeli:
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych | 14 319 701 | 6 833 071 | 6 315 324 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty - lokaty bankowe | 1 200 604 | 35 939 | |
| Razem | 15 520 305 | 6 869 010 | 6 315 324 |
15. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 11 643 529 | 14 501 364* | 11 380 875 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych |
2 638 899 | 1 703 769 | 2 792 711 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 785 676 | 780 562 | 762 635 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe | 1 305 151 | 1 917 966* | 1 809 192* |
| Pozostałe | 203 058 | 45 044 | 95 707 |
| Razem | 16 576 313 | 18 948 704 | 16 841 119 |
* korekty prezentacyjne:
– przesunięcie kwoty 55 655 zł na zobowiązania z tytułu dostaw i usług z pozycji przychody przyszłych okresów w stanie na dzień 30.09.2019 r.
-
przesunięcie kwoty 143 104 zł na rozliczenia międzyokresowe bierne z pozycji przychody przyszłych okresów w stanie na dzień 30.09.2019 r.
-
przesunięcie kwoty 87 514 zł na rozliczenia międzyokresowe bierne z pozycji przychody przyszłych okresów w stanie na dzień 30.06.2019 r.
Przesunięcia kwot związane są z korektą klasyfikacji pozycji bilansowych w celu ustandaryzowania prezentacji sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
16. Zobowiązania z tytułu leasingu
Na zobowiązania z tytułu leasingu składają się zobowiązania z tytułu leasingu ruchomości (samochodów) oraz zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania składników aktywów wynikające z umów najmu powierzchni biurowych i magazynowych, które zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym w związku z wejściem nowego MSSF 16. Wartość zobowiązań wynikających z implementacji MSSF 16 wynosi 4 055 959 PLN.
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | ||
| Nie dłużej niż 1 rok | 2 762 755 | 1 613 978 | 1 462 206 | |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 5 019 426 | 1 897 682 | 2 329 634 | |
| Powyżej 5 lat | - | - | - | |
| Razem | 7 782 181 | 3 511 660 | 3 791 840 |
17. Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN PLN |
PLN | |||
| Zarząd Spółki | 717 500 | 1 026 000 | 745 500 | |
| Rada Nadzorcza | 73 388 | 86 077 | 57 750 | |
| Razem | 790 888 | 1 112 077 | 803 250 |
19. Zmiana wartości szacunkowych
Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku - tytuły różnic przejściowych | 01.10.2019- 30.06.2020 PLN |
01.10.2018- 30.09.2019 PLN |
zmiana w okresie PLN |
|---|---|---|---|
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
535 | - | 535 |
| różnice kursowe niezrealizowane | 6 317 | 1 102 | 5 215 |
| zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ZUS, zobowiązań pracowniczych |
293 840 | 240 311* | 53 529 |
| należności handlowe – odpisy aktualizujące | 34 378 | 10 793 | 23 585 |
| zapasy – odpisy aktualizujące | 131 005 | 103 872* | 27 133 |
| pozostałe rezerwy i rozliczenia bierne | 48 047 | 63 733* | (15 686) |
| Razem | 514 122 | 419 811 | 94 311 |
* korekty prezentacyjne:
– przesunięcie kwoty 47 953 zł na zobowiązania z tytułu wynagrodzeń ZUS, zobowiązań pracowniczych z pozycji pozostałe rezerwy w stanie na dzień 30.09.2019 r.
- przesunięcie kwoty 70 224 zł na zobowiązania z tytułu wynagrodzeń ZUS, zobowiązań pracowniczych z pozycji zapasy w stanie na dzień 30.09.2019 r.
Przesunięcia kwot związane są z korektą klasyfikacji pozycji bilansowych w celu ustandaryzowania prezentacji sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku - tytuły różnic przejściowych | 01.10.2019- 30.06.2020 |
01.10.2018- 30.09.2019 |
zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (bez leasingu) | - | - | - |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu | 163 247 | 174 553 | (11 306) |
| finansowym | |||
| różnice kursowe niezrealizowane | 21 503 | 13 790 | 7 713 |
| wartość firmy | - | - | - |
| należności handlowe i inne | - | - | - |
| pozostałe różnice przejściowe | 405 365 | 3 820 | 401 545 |
| Razem | 590 115 | 192 163 | 397 952 |
20. Zmiany zobowiązań lub aktywów warunkowych, które nastąpiły od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego
Od czasu zakończenia ostatniego roku obrotowego nie nastąpiły zmiany aktywów i zobowiązań warunkowych.
Grupa nie posiada należności warunkowych. Grupa posiada jedynie zobowiązania warunkowe w postaci weksli własnych In blanco stanowiących zabezpieczenie zawartych umów leasingu.
21. Transakcje z podmiotami powiązanymi
Następująca tabela przedstawia łączne kwoty transakcji zawartych z podmiotami powiązanymi i stowarzyszonymi za okres od 01.10.2019 roku do 30.06.2020 roku oraz analogiczny okres poprzedniego roku obrotowego.
| Sprzedaż na rzecz jednostki | Zakup od jednostki | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres zakończony 30.06.2020 |
Okres zakończony 30.06.2019 |
Okres zakończony 30.06.2020 |
Okres zakończony 30.06.2019 |
||
| Sescom SA | 2 401 851 | 1 971 516 | 5 850 914 | 4 905 051 | |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 448 838 | 533 876 | - | 13 511 | |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 577 184 | 553 444 | 12 477 | 5 399 | |
| Sescom GmbH | 4 369 419 | 3 364 071 | - | - | |
| SDC Sp z o.o | 38 458 | 62 445 | 1 070 205 | 923 511 | |
| SESTORE Sp z o.o | 207 476 | 238 869 | 324 594 | 265 384 | |
| Sescom Technischer Support GmbH | (11 882) | 227 229 | - | 220 256 | |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | 1 377 | 1 602 | - | - | |
| Sescom Ltd. | 193 444 | 199 224 | - | - | |
| DT Sp. z o.o. | 46 731 | 8 467 | 507 732 | 121 267 | |
| Sanasens Sp. z o.o. | - | - | - | - | |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik | 5 400 | 5 400 | 206 435 | 281 250 | |
| KABAT Adam Kabat | 5 400 | 5 400 | 115 975 | 146 250 | |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 4 500 | 4 500 | 115 089 | 145 350 | |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 7 587 | 7 587 | 92 360 | 161 460 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia walut | - | 5 059 | - | - | |
| Razem | 8 295 782 | 7 188 689 | 8 295 782 | 7 188 689 |
Raport kwartalny Sescom za 3 kwartały roku 2019/2020 (okres od 01.10.2019 r. do 30.06.2020 r.)
| Kwoty należne Grupie od jednostki powiązanej |
Zobowiązania Grupy wobec jednostki powiązanej |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.09.2019 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.09.2019 | |
| Sescom SA | 269 126 | 259 952 | 383 776 | 4 896 519 | 3 277 860 | 4 792 032 |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 447 720 | 469 781 | 343 862 | - | 14 182 | 16 519 |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 175 651 | 169 677 | 152 249 | - | 8 540 | 10 873 |
| Sescom GmbH | 3 799 700 | 2 539 541 | 4 086 499 | - | - | - |
| SDC Sp z o.o | 59 831 | 17 417 | 21 245 | 85 325 | 88 646 | 99 649 |
| SESTORE Sp z o.o | 149 458 | 143 015 | 185 144 | - | 38 258 | 248 836 |
| Sescom Technischer Support GmbH | - | 29 879 | 24 574 | - | 218 080 | - |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | 1 129 | 1 917 | 16 896 | - | (17 772) | 125 255 |
| Sescom Ltd. | 272 386 | 153 435 | 2 482 | - | - | - |
| DT Sp. z o.o. | 5 008 | 8 326 | 226 184 | 167 170 | 149 158 | - |
| Sanasens Sp. z o.o. | - | - | - | - | - | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
738 | 738 | - | 17 528 | 20 665 | 37 700 |
| KABAT Adam Kabat | 738 | 738 | - | 11 378 | 2 129 | 19 250 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 615 | 615 | - | 11 255 | 1 919 | 19 077 |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 1 413 | 1 413 | 4 524 | - | 4 294 | 44 132 |
| Różnice kursowe z przeliczenia walut | 5 661 | 9 515 | - | - | - | 34 113 |
| Razem | 5 189 174 | 3 805 959 | 5 447 435 | 5 189 174 | 3 805 959 | 5 447 435 |
| Przychody finansowe Grupy od danej jednostki |
Koszty finansowe Grupy na rzecz danej jednostki |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okres zakończony 30.06.2020 |
Okres zakończony 30.06.2019 |
Okres zakończony 30.06.2020 |
Okres zakończony 30.06.2019 |
||
| Sescom SA | - | - | 10 525 | 36 307 | |
| Sescom Czech Republic s.r.o. | - | 3 793 | - | - | |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | - | - | - | - | |
| Sescom GmbH | - | 20 801 | - | - | |
| SDC Sp z o.o | - | - | - | - | |
| SESTORE Sp z o.o | - | 1 340 | - | - | |
| Sescom Technischer Support GmbH | - | 4 059 | - | - | |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | - | - | - | - | |
| Sescom Ltd. | 8 352 | 7 810 | - | - | |
| DT Sp. z o.o. | 2 121 | - | - | - | |
| Sanasens Sp. z o.o. | - | - | - | - | |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik | - | - | - | - | |
| KABAT Adam Kabat | - | - | - | - | |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | - | - | - | - | |
| Project Evolution Sp. z o.o. | - | - | - | - | |
| Różnice kursowe z przeliczenia walut | - | (1 496) | (52) | - | |
| Razem | 10 472 | 36 307 | 10 472 | 36 307 |
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych. Zastosowano standardowe warunki płatności pomiędzy podmiotami.
Nierozliczone salda należności i zobowiązań nie były zabezpieczone, nie były na nie udzielone bądź otrzymane żadne gwarancje.
Na nierozliczone salda należności nie były tworzone rezerwy na należności wątpliwe lub nieściągalne.
Pożyczki udzielone podmiotom powiązanym przez jednostkę dominującą
Na dzień 30 czerwca 2020, 30 czerwca 2019 oraz 30 września 2019 roku występują następujące kwoty pożyczek udzielonych podmiotom powiązanym:
| Pozostałe aktywa finansowe | Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 PLN |
|
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | |||
| Pożyczki | ||||
| Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym | 15 000 | 431 698 | 661 903 | |
| Pożyczki udzielone jednostkom pozostałym | - | - | - | |
| Razem | 15 000 | 431 698 | 661 903 | |
| Aktywa obrotowe (pożyczki krótkoterminowe) | 15 000 | 431 698 | 661 903 | |
| Aktywa trwałe (pożyczki długoterminowe) | - | - | - | |
| Razem | 15 000 | 431 698 | 661 903 |
Wartość pożyczek udzielonych jednostkom powiązanym w kwocie 15 tys. zł na dzień 30.06.2020 r. stanowiła pozostała część pożyczki udzielonej spółce zależnej DT Sp. z o.o. Różnica w kwocie 416 698 zł w stosunku do stanu na dzień 30.09.2019 r. wynika z konwersji pożyczki udzielonej przez Sescom S.A. spółce zależnej – Sescom Ltd. na 99.900 udziałów w tej spółce. O podwyższeniu kapitału w spółce zależnej oraz konwersji wierzytelności Emitent informował raportem ESPI 19/2020.
4. Skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe Sescom S.A.
4.1. Dane finansowe
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z SYTUACJI FINANSOWEJ
| Stan na | Stan na | Stan na | Stan na | |
|---|---|---|---|---|
| AKTYWA | 30.06.2020 | 31.03.2020 | 30.09.2019 | 30.06.2019 |
| AKTYWA TRWAŁE | ||||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 8 076 296 | 8 628 145 | 3 662 656 | 2 619 078 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania | 6 743 189 | 7 190 010 | - | - |
| Wartość firmy | 8 508 326 | 8 508 326 | 8 508 326 | 8 508 326 |
| Pozostałe aktywa niematerialne | 1 812 831 | 1 970 415 | 2 125 163 | 1 591 996 |
| Inwestycje w jednostkach zależnych | 2 906 213 | 2 413 131 | 2 413 131 | 2 413 131 |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 30 342 | 29 342 | 29 342 | 29 342 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 444 253 | 403 613 | 385 306 | 249 460 |
| Pozostałe aktywa | 78 667 | 196 437 | 935 960 | 1 681 137 |
| Aktywa trwałe razem | 21 856 928 | 22 149 410 | 18 059 884 | 17 092 470 |
| AKTYWA OBROTOWE | ||||
| Zapasy | 3 534 695 | 3 731 514 | 3 557 168 | 2 660 804 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności |
22 324 446 | 22 607 522 | 25 815 247 | 23 415 896 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | - | 155 500 | 905 677 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 140 462 | 508 | 136 351 | 15 223 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 15 000 | 409 420 | 431 698 | 661 903 |
| Pozostałe aktywa | 1 944 650 | 2 331 439 | 1 522 074 | 1 436 808 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 8 062 945 | 5 024 461 | 2 515 957 | 2 919 901 |
| Aktywa obrotowe razem | 36 022 199 | 34 104 863 | 34 133 995 | 32 016 212 |
| AKTYWA RAZEM | 57 879 127 | 56 254 273 | 52 193 879 | 49 108 682 |
| PASYWA | Stan na | Stan na | Stan na | Stan na |
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2020 | 31.03.2020 | 30.09.2019 | 30.06.2019 | |
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | ||||
| Wyemitowany kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Akcje własne | (1 348 222) | (1 340 000) | - | - |
| Kapitał zapasowy | 4 005 160 | 4 005 160 | 4 005 160 | 4 005 160 |
| Kapitał rezerwowy | 905 605 | 905 605 | 1 805 605 | 305 605 |
| Zyski zatrzymane | 32 383 277 | 31 239 142 | 27 414 182 | 27 437 584 |
| 38 045 820 | 36 909 907 | 35 324 946 | 33 848 349 | |
| Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej Kapitały przypadające udziałom niedającym kontroli |
38 045 820 - |
36 909 907 - |
35 324 946 - |
33 848 349 - |
| Razem kapitał własny | 38 045 820 | 36 909 907 | 35 324 946 | 33 848 349 |
| Zobowiązania długoterminowe | ||||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 4 607 576 | 4 812 865 | 1 210 169 | 1 456 801 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 569 168 | 341 737 | 187 648 | 202 798 |
| Rezerwy długoterminowe | 24 480 | - | - | - |
|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania długoterminowe razem | 5 201 224 | 5 154 602 | 1 397 817 | 1 659 599 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | ||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
11 379 772 | 10 684 575 | 12 880 499 | 10 941 455 |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 2 186 360 | 2 389 188 | 1 068 184 | 967 155 |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | - | 8 | 320 840 | 481 256 |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 198 486 | 99 243 | 221 032 | - |
| 13 764 618 | 13 173 014 | 14 490 556 | 12 389 866 | |
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 867 465 | 1 016 750 | 980 560 | 1 210 868 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 14 632 084 | 14 189 764 | 15 471 116 | 13 600 734 |
| Zobowiązania razem | 19 833 307 | 19 344 366 | 16 868 933 | 15 260 333 |
| PASYWA RAZEM | 57 879 127 | 56 254 273 | 52 193 879 | 49 108 682 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z CAŁKOWITYCH DOCHODÓW
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | |
|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 do | 01.10.2019 do | 01.04.2019 do | 01.10.2018 do | |
| 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 | |
| Działalność kontynuowana | ||||
| Przychody ze sprzedaży | 19 823 430 | 74 901 648 | 22 537 808 | 67 913 650 |
| Koszt własny sprzedaży | 14 891 596 | 57 883 121 | 17 208 592 | 53 283 756 |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 4 931 834 | 17 018 527 | 5 329 217 | 14 629 895 |
| Koszty sprzedaży | 517 098 | 2 231 852 | 740 091 | 2 200 413 |
| Koszty zarządu | 2 876 674 | 9 497 468 | 2 958 750 | 8 218 916 |
| Pozostałe przychody operacyjne | 563 389 | 1 061 803 | 192 797 | 361 701 |
| Pozostałe koszty operacyjne | 556 157 | 998 494 | 126 998 | 225 697 |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 1 545 294 | 5 352 516 | 1 696 175 | 4 346 569 |
| Przychody finansowe | (34 855) | 14 409 | 14 461 | 41 345 |
| Koszty finansowe | 80 270 | 280 556 | 164 852 | 273 738 |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 1 430 169 | 5 086 369 | 1 545 783 | 4 114 176 |
| Podatek dochodowy | 286 034 | 1 017 274 | 309 156 | 822 835 |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 1 144 135 | 4 069 095 | 1 236 627 | 3 291 341 |
| Działalność zaniechana | ||||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | - | - |
| Zysk (strata) netto | 1 144 135 | 4 069 095 | 1 236 627 | 3 291 341 |
| Inne całkowite dochody | ||||
| Zyski/(Straty) aktuarialne | - | - | - | - |
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych |
||||
| dochodów | - | - | - | - |
| Inne całkowite dochody (netto) | ||||
| Całkowite dochody ogółem | 1 144 135 | 4 069 095 | 1 236 627 | 3 291 341 |
| Zysk netto przypadający: | ||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 1 144 135 | 4 069 095 | 1 236 627 | 3 291 341 |
| Udziałom niesprawującym kontroli | - | - | - | - |
| Zysk (strata) na jedną akcję |
Z działalności kontynuowanej i zaniechanej:
| Zwykły | 0,54 | 1,94 | 0,59 | 1,57 |
|---|---|---|---|---|
| Z działalności kontynuowanej: | ||||
| Zwykły | 0,54 | 1,94 | 0,59 | 1,57 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | |
|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 | 01.10.2019 | 01.04.2019 | 01.10.2018 | |
| do | do | do | do | |
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 |
| Zysk przed opodatkowaniem | 1 430 169 | 5 086 369 | 1 545 783 | 4 114 176 |
| Korekty: | ||||
| Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych | 857 940 | 2 564 675 | 368 719 | 1 073 733 |
| (Zysk) strata na działalności inwestycyjnej, w tym na sprzedaży | ||||
| rzeczowych aktywów trwałych | (7 805) | (36 260) | (16 205) | (72 058) |
| (Zysk) strata z tytułu różnic kursowych | - | - | - | - |
| Udział w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych | 1 000 | 1 000 | - | - |
| Odpis ujemnej wartości firmy | - | - | - | - |
| Koszty finansowe ujęte w wyniku | 58 964 | 202 631 | 66 924 | 142 228 |
| Otrzymane dywidendy | ||||
| 910 100 | 2 732 046 | 419 438 | 1 143 903 | |
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i | ||||
| usług oraz pozostałych należności | 143 121 | 3 392 699 | (3 942 715) | 2 177 537 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów | 196 818 | 22 473 | 391 688 | 445 918 |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie pozostałych aktywów | 504 559 | 434 717 | 22 915 | (584 772) |
| Zwiększenie /(Zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i | 286 954 | (1 880 417) | 1 525 801 | (5 046 868) |
| usług oraz pozostałych zobowiązań | ||||
| Zwiększenie / (zmniejszenie) rezerw | - | - | - | - |
| Zwiększenie / (zmniejszenie) przychodów przyszłych okresów | (346 838) | (406 574) | 281 825 | 545 430 |
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | 3 124 883 | 9 381 313 | 244 734 | 2 795 325 |
| Podatek dochodowy zapłacony | - | 717 247 | 209 643 | 1 290 809 |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 3 124 883 | 8 664 066 | 35 091 | 1 504 516 |
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | ||||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | - | (246 779) | (307 058) | (1 139 543) |
| Płatności za aktywa finansowe | 64 177 | (1 000) | (1 197 580) | (1 798 026) |
| Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów |
7 805 | 36 260 | 16 326 | 74 619 |
| niematerialnych | ||||
| Przychody ze zbycia aktywów finansowych | (77 428) | 30 256 | 697 962 | 994 747 |
| Odsetki otrzymane | 397 | 3 878 | 5 869 | 5 038 |
| Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością inwestycyjną |
(5 049) | (177 385) | (784 481) | (1 863 165) |
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | ||||
| Wpływ z emisji akcji | - | - | - | - |
| Nabycie akcji własnych | (8 222) | (1 348 222) | - | - |
| Wpływy z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych | - | - | - | - |
| Wykup dłużnych papierów wartościowych | - | - | - | - |
| Wpływ dotacji | 222 033 | 317 960 | 65 435 | 153 023 |
| Wpływy z tytułu zaciągnięcia kredytów i pożyczek | - | - | - | - |
| Spłaty kredytów i pożyczek | 320 824 | (8) | (320 832) | (481 248) |
Raport kwartalny Sescom za 3 kwartały roku 2019/2020 (okres od 01.10.2019 r. do 30.06.2020 r.)
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego Odsetki zapłacone Prowizje zapłacone |
(556 624) (59 361) |
(1 702 913) (206 510) |
(272 074) (72 793) |
(749 678) (147 267) |
|---|---|---|---|---|
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności finansowej | (81 349) | (2 939 692) | (600 264) | (1 225 169) |
| Zwiększenie/zmniejszenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów |
3 038 484 | 5 546 989 | (1 349 654) | (1 583 818) |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 5 024 461 | 2 515 957 | 4 269 556 | 4 503 720 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 8 062 945 | 8 062 945 | 2 919 901 | 2 919 901 |
JEDNOSTKOWE SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM
| Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
Kapitał rezerwowy ogółem |
Akcje własne | Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Zysk/strata netto roku |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| zł | zł | zł | zł | zł | zł | zł | |
| Stan na 30 września 2018 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 17 744 079 | 6 402 165 | 30 557 008 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 3 291 341 | 3 291 341 |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | - | - | - | - | - | - |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | - | - | 6 402 165 | (6 402 165) | - |
| Stan na 30 czerwca 2019 roku |
2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 24 146 244 | 3 291 341 | 33 848 349 |
| Stan na 30 czerwca 2019 roku |
2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 24 146 244 | 3 291 341 | 33 848 349 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 4 767 938 | 4 767 938 |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | - | - | - | - | - | - |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | 1 500 000 | - | 4 902 165 | (6 402 165) | - |
| Stan na 30 września 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 1 805 605 | - | 22 646 244 | 4 767 938 | 35 324 946 |
| Stan na 30 września 2019 roku | 2 100 000 | 4 005 160 | 1 805 605 | - | 22 646 244 | 4 767 938 | 35 324 946 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 4 069 095 | 4 069 095 |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - |
| Wykup akcji własnych | - | - | (1 500 000) | (1 348 221) | 1 500 000 | - | (1 348 222) |
| Środki na nabycie akcji własnych | - | - | 600 000 | - | (600 000) | - | - |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | - | - | - | - | - | - |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | - | - | 4 767 938 | (4 767 938) |
- |
| Stan na 30 czerwca 2020 roku |
2 100 000 | 4 005 160 | 905 605 | (1 348 222) | 28 314 182 | 4 069 095 | 38 045 820 |
4.2. Noty i inne informacje uzupełniające
1. Przychody
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 do | 01.10.2019 do | 01.04.2019 do | 01.10.2018 do | ||
| Przychody ze sprzedaży Spółki | 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 | |
| PLN | PLN | PLN | PLN | ||
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 17 024 754 | 62 108 536 | 19 731 420 | 56 008 239 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i | |||||
| materiałów | 2 798 677 | 12 793 112 | 2 806 389 | 11 905 411 | |
| RAZEM | 19 823 430 | 74 901 648 | 22 537 808 | 67 913 650 |
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | ||
| Sprzedaż krajowa | 18 420 563 | 67 641 886 | 21 807 638 | 65 875 266 | |
| Kraje Unii Europejskiej | 1 341 261 | 7 121 646 | 651 917 | 1 720 472 | |
| Pozostałe kraje | 61 606 | 138 116 | 78 253 | 317 913 | |
| RAZEM | 19 823 430 | 74 901 648 | 22 537 808 | 67 913 650 |
2. Koszty działalności operacyjnej
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | |
|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 do | 01.10.2019 do | 01.04.2019 do | 01.10.2018 do | |
| Koszty działalności operacyjnej | 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 |
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||||
| a) amortyzacja | 857 940 | 2 564 675 | 368 719 | 1 073 733 |
| b) zużycie materiałów i energii | 1 875 768 | 8 200 194 | 2 668 380 | 6 573 556 |
| c) usługi obce | 9 717 390 | 34 415 767 | 10 793 432 | 32 747 464 |
| d) podatki i opłaty | 94 400 | 446 055 | 103 143 | 516 398 |
| e) wynagrodzenia | 2 675 572 | 9 295 061 | 2 959 103 | 8 181 323 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
519 849 | 1 997 717 | 715 052 | 1 933 631 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 150 621 | 999 191 | 377 384 | 1 153 451 |
| h) wartość sprzedanych towarów i materiałów |
2 435 952 | 11 211 559 | 2 399 869 | 10 535 204 |
| Koszty według rodzaju, razem | 18 327 492 | 69 130 218 | 20 385 081 | 62 714 759 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych |
38 166 | 891 379 | 69 139 | 743 029 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki |
(80 290) | (409 155) | 453 212 | 245 297 |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (517 098) | (2 231 852) | (740 091) | (2 200 413) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) |
(2 876 674) | (9 497 468) | (2 958 750) | (8 218 916) |
| Koszt własny sprzedaży | 14 891 596 | 57 883 121 | 17 208 592 | 53 283 756 |
3. Pozostałe przychody i koszty operacyjne
3.1 Pozostałe przychody operacyjne
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | |
|---|---|---|---|---|
| 01.04.2020 do | 01.10.2019 do | 01.04.2019 do | 01.10.2018 do | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 |
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Zysk ze zbycia aktywów: | ||||
| Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 7 805 | 36 260 | 16 205 | 72 058 |
| Zysk ze sprzedaży nieruchomości | ||||
| inwestycyjnych | - | - | - | - |
| Razem | 7 805 | 36 260 | 16 205 | 72 058 |
| Pozostałe przychody operacyjne: | ||||
| Umorzone i przedawnione zobowiązania | - | 9 203 | - | - |
| Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny, | ||||
| w tym: | 37 702 | 103 646 | 30 075 | 49 340 |
| odszkodowanie z tytułu pożaru w Oddziale | ||||
| Wrocław | 16 969 | 54 797 | - | - |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość | ||||
| aktywów należności | 42 100 | 42 149 | - | - |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość | ||||
| zapasów | 22 583 | 22 583 | - | - |
| Dotacje | 389 264 | 639 517 | 64 704 | 69 704 |
| Pozostałe | 63 935 | 208 444 | 81 812 | 170 599 |
| Razem | 555 584 | 1 025 543 | 176 591 | 289 643 |
3.2. Pozostałe koszty operacyjne
| Okres od | Okres od | Okres od | Okres od | |
|---|---|---|---|---|
| Pozostałe koszty operacyjne | 01.04.2020 do | 01.10.2019 do | 01.04.2019 do | 01.10.2018 do |
| 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 | |
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Straty ze zbycia aktywów | - | - | - | - |
| Razem | - | - | - | - |
| Utworzone odpisy aktualizujące i rezerwy: | ||||
| Rzeczowe aktywa trwałe | - | - | - | - |
| Należności handlowe | 17 190 | 24 593 | - | |
| Zapasy | - | 124 184 | - | |
| Razem | 17 190 | 148 777 | - | |
| Pozostałe koszty operacyjne: | ||||
| Umorzone należności | 41 554 | 54 146 | - | - |
| Koszty pokryte odszkodowaniem | 11 834 | 59 376 | - | |
| Ubezpieczenia | 411 106 | 588 402 | 29 975 30 949 |
|
| Prace badawcze dofinansowane z dotacji | 74 474 | 147 792 | - | |
| Pozostałe | 538 967 | 849 716 | - 102 748 215 649 |
|
| Razem | 561 175 | 875 160 | 132 723 | 246 598 |
4. Przychody finansowe
| Przychody finansowe | Okres od 01.04.2020 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.10.2019 do 30.06.2020 PLN |
Okres od 01.04.2019 do 30.06.2019 PLN |
Okres od 01.10.2018 do 30.06.2019 PLN |
|---|---|---|---|---|
| Przychody odsetkowe: | ||||
| Lokaty bankowe | 397 | 3 878 | 4 192 | 5 038 |
| Pozostałe pożyczki i należności | 3 149 | 10 525 | 10 269 | 36 307 |
| Razem | 3 546 | 14 403 | 14 461 | 41 345 |
| Pozostałe przychody finansowe: | ||||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | (38 402) | - | - | - |
| Pozostałe | 6 | - | - | |
| Razem | (38 402) | 6 | - | - |
5. Koszty finansowe
| Koszty finansowe | Okres od 01.04.2020 do |
Okres od 01.10.2019 do |
Okres od 01.04.2019 do |
Okres od 01.10.2018 do |
|---|---|---|---|---|
| 30.06.2020 | 30.06.2020 | 30.06.2019 | 30.06.2019 | |
| PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Koszty odsetkowe: | ||||
| Odsetki od kredytów i kredytów w | ||||
| rachunku bieżącym | - | 4 492 | 5 951 | 22 366 |
| (z wyłączeniem tych od jednostek | ||||
| powiązanych) | ||||
| Odsetki od kredytów i kredytów w | ||||
| rachunku bieżącym | - | - | - | - |
| otrzymanych od jednostek powiązanych | ||||
| Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu | 59 361 | 202 018 | 66 841 | 124 901 |
| finansowego | ||||
| Koszty z tytułu akredytyw i gwarancji | 2 975 | 7 941 | 2 044 | 5 233 |
| (koszty banków) | ||||
| Pozostałe | 2 989 | 5 396 | 1 345 | 8 449 |
| Razem | 65 325 | 219 847 | 76 182 | 160 949 |
| Pozostałe koszty finansowe: | ||||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 4 768 | 4 768 | 79 623 | 79 623 |
| Pozostałe | 10 177 | 55 941 | 9 048 | 33 167 |
| Razem | 14 945 | 60 709 | 88 670 | 112 789 |
6. Rzeczowe aktywa trwałe
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | ||
| Grunty własne | - | - | - | |
| Budynki, w tym: | 5 049 162 | 1 046 535 | - | |
| - prawo do użytkowania | 3 931 214 | - | - | |
| Maszyny i urządzenia | 138 349 | 174 505 | 116 922 | |
| Środki transportu | 2 830 935 | 2 397 787 | 2 455 076 | |
| Inne | 57 850 | 43 829 | 47 080 |
| Środki trwałe w budowie | - | - | - |
|---|---|---|---|
| Razem | 8 076 296 | 3 662 656 | 2 619 078 |
Nabycia i sprzedaż
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku, Sescom SA zwiększyła wartość rzeczowych aktywów trwałych o aktywa w wysokości 6 716 tys. zł. Te aktywa to głównie nabyte samochody w leasingu (1 424 tys. zł) oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) 4.796tys. zł.
W okresie dziewięciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku Sescom SA dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych o wartości netto 36 tys. zł.
W dziewięciu miesięcy zakończonym 30 czerwca 2020 roku, Sescom SA nie rozpoznała odpisu z tytułu utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
Wartość leasingowa aktywów netto wynosi 6 743 tys. zł.
7. Pozostałe aktywa niematerialne
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Zakończone prace rozwojowe | 1 041 601 | 1 121 972 | 503 027 |
| Pozostałe wartości niematerialne | 771 230 | 1 003 190 | 1 088 970 |
| Razem | 1 812 831 | 2 125 163 | 1 591 996 |
8. Pozostałe aktywa
| Wartości bilansowe | Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | |||
| Rozliczenie prac rozwojowych | 942 432 | 739 430 | 1 295 604 |
| Inne | 622 076 | 1 109 986 | 1 070 945 |
| Rozliczenie kontraktu | 458 808 | 608 617 | 751 395 |
| Razem | 2 023 317 | 2 458 033 | 3 117 945 |
| Aktywa obrotowe | 1 944 650 | 1 522 074 | 1 436 808 |
| Aktywa trwałe | 78 667 | 935 960 | 1 681 137 |
| Razem | 2 023 317 | 2 458 033 | 3 117 945 |
9. Zapasy i zaliczki na dostawy towarów
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Materiały | 263 441 | 806 811 | 274 629 |
| Produkcja w toku | 203 537 | 713 066 | 71 293 |
| Wyroby gotowe | - | - | - |
| Towary | 3 067 718 | 2 037 291 | 2 314 883 |
|---|---|---|---|
| Razem | 3 534 695 | 3 557 168 | 2 660 804 |
| Zaliczki na dostawy towarów | 140 462 | 136 351 | 15 223 |
| Razem | 3 675 158 | 3 693 519 | 2 676 027 |
10. Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 17 198 480 | 19 080 172 | 18 108 143 |
| Rezerwa na należności zagrożone | (38 967) | (56 523) | - |
| Razem | 17 159 513 | 19 023 649 | 18 108 143 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
339 601 | 847 303 | 393 517 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | 155 500 | 905 677 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów |
140 462 | 136 351 | 15 223 |
| Pozostałe | 4 825 332 | 5 944 296 | 4 914 236 |
| Razem | 5 305 396 | 7 083 450 | 6 228 652 |
| Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty wartości |
Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 |
| PLN | PLN | PLN | |
| Nieprzeterminowane | 9 840 839 | 10 481 541 | 11 407 556 |
| Przeterminowane do 30 dni | 2 682 894 | 4 284 436 | 3 840 879 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 1 257 998 | 1 735 253 | 1 645 342 |
| Przeterminowane 91-120 dni | 839 630 | 546 678 | 396 529 |
| Przeterminowane powyżej 120 dni | 2 538 152 | 1 975 741 | 817 837 |
| Razem | 17 159 513 | 19 023 649 | 18 108 143 |
11. Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | ||
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 38 967 | 56 523 | 74 239 | |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 648 294 | 546 692 | 313 162 | |
| Odpisy aktualizujące środki trwałe | - | - | - | |
| Razem | 687 261 | 603 216 | 387 401 |
12. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania
| Stan na 30.06.2020 | Stan na 30.09.2019 | Stan na 30.06.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 8 381 779 | 10 943 862 | 8 832 038 |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń | 2 432 771 | 1 422 733 | 1 398 453 |
| społecznych Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń |
757 245 | 728 179 | 706 487 |
| Bierne rozliczenia międzyokresowe | 891 945 | 980 560 | 1 210 868 |
| Pozostałe | 6 463 | 6 757 | 4 478 |
| Razem | 12 470 203 | 14 082 091 | 12 152 323 |
13. Zobowiązania z tytułu leasingu
| Stan na 30.06.2020 Stan na 30.09.2019 |
Stan na 30.06.2019 | |||
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | ||
| Nie dłużej niż 1 rok | 2 186 360 | 1 068 184 | 967 155 | |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 4 607 576 | 1 210 169 | 1 456 801 | |
| Powyżej 5 lat | - | - | - | |
| Razem | 6 793 936 | 2 278 354 | 2 423 956 |
14. Zmiana wartości szacunkowych
Rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku - tytuły różnic przejściowych | |||
|---|---|---|---|
| Stan na 30.06.2020 PLN |
Stan na 30.09.2019 PLN |
zmiana w okresie PLN |
|
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
- | - | - |
| różnice kursowe niezrealizowane | 6 317 | 1 102 | 5 215 |
| zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ZUS, zobowiązań pracowniczych |
292 052 | 233 943 | 58 109 |
| należności handlowe – odpisy aktualizujące | 7 404 | 10 739 | (3 335) |
| zapasy | 123 176 | 103 872 | 19 304 |
| pozostałe rezerwy i rozliczenia bierne | 15 304 | 35 650 | (20 346) |
| Razem | 444 253 | 385 306 | 58 947 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku - tytuły różnic przejściowych | |||
|---|---|---|---|
| Stan na 30.06.2020 | Stan 30.09.2019 | zmiana w okresie | |
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne (bez leasingu) | - | - | - |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu | 140 157 | 168 070 | (27 913) |
| finansowym | |||
| różnice kursowe niezrealizowane | 21 444 | 13 338 | 8 106 |
| wartość firmy | - | - | - |
| należności handlowe i inne | - | 3 686 | (3 686) |
| pozostałe różnice przejściowe | 407 567 | 2 554 | 405 013 |
| Razem | 569 168 | 187 648 | 381 520 |
5. Komentarz do wyników finansowych
5.1. Wyniki skonsolidowane
Wynik finansowy oraz marże
Grupa Sescom zakończyła trzy kwartały roku obrotowego wzrostem przychodów o ok. 5,9 mln względem analogicznego okresu w roku ubiegłym (+6% r/r) oraz spadkiem zysku operacyjnego z poziomu ok. 7,5 mln zł do 6,1 mln zł w tym samym okresie (-19% r/r). Porównując wyłącznie trzecie kwartały, okres od kwietnia do czerwca 2020 r. był gorszy pod względem sprzedażowym (26,6 mln zł przychodów oznaczało rezultat gorszy o 16% r/r) ale lepszy pod względem uzyskanej marży operacyjnej (EBIT na poziomie 1,8 mln zł to wynik lepszy od ubiegłorocznego o ok. 26%).
Różnice między poszczególnymi okresami są widoczne na wykresach marż. Porównując trzy kwartały narastająco, najmocniej zmalały: marża zysku operacyjnego oraz marża zysku netto, które w analizowanym okresie wyniosły odpowiednio 5,8% oraz 4,4%. Przyczyną tego zjawiska jest wzrost kosztów rodzajowych towarzyszących rozwojowi biznesu:
- kosztów amortyzacji (2,9 mln zł wobec 1,2 mln zł r/r), gdzie głównym powodem wzrostu było zastosowanie wymogów standardu MSSF 16, zgodnie z którym opłaty leasingowe związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu powinny zostały uwzględnione w pozycji amortyzacja (864 497 zł wg stanu za okres I-III kw. 2019/2020) oraz w kosztach finansowych jako koszt odsetek,
- zużycia materiałów i energii (10,8 mln zł wobec 8,5 mln zł r/r),
- usług obcych (56,5 mln zł względem 55,6 mln zł r/r), ze względu na rozwój sieci serwisowej,
- wynagrodzeń (10,9 mln zł wobec 9,2 mln zł r/r) ściśle powiązanych ze wzrostem zatrudnienia (średnio 176 pracowników zatrudnionych w okresie I-III kw. 2019/2020 wobec 147 w analogicznym okresie roku poprzedniego).
Zestawienie marż wygenerowanych przez Grupę Sescom S.A. narastająco w I-III kw. 2018/2019 oraz I-III kw. 2019/2020

Porównując ze sobą wyłącznie trzeci kwartał w obecnym oraz ubiegłym roku obrotowym, widoczny jest wyraźny wzrost marż: marży EBITDA z 5,8% do poziomu powyżej 10%. Do 4,9% wzrosła również marża zysku netto. Sytuacja odwrotna od zaobserwowanej w wynikach za trzy kwartały narastająco wynika z działań podjętych przez Grupę Emitenta w miesiącach dotkniętych restrykcjami handlowymi:
- redukcji kosztów stałych związanych z bieżącym funkcjonowaniem biur oraz usług B2B (spadek kosztów usług obcych z 18,1 mln zł w III kw. 18/19 do 14 mln zł w III kw. 19/20),
- redukcji kosztów zużycia materiałów i energii o 0,8 mln zł względem III kw. 18/19 (efekt rządowych ograniczeń w przemieszczaniu się oraz wprowadzenia pracy zdalnej).

Zestawienie marż wygenerowanych przez Grupę Sescom S.A. w III kw. 2018/2019 oraz III kw. 2019/2020
Struktura bilansu
Wartość majątku Grupy na dzień 30.06.2020 r. wyniosła 69,7 mln zł wobec 63,1 mln zł rok wcześniej. Dominującą pozycją w strukturze aktywów są aktywa obrotowe (69% sumy aktywów). Pozostałą część majątku Grupy stanowią aktywa trwałe z dominującym udziałem środków trwałych. Pozycja ta charakteryzowała się największym wzrostem wartości r/r (9,8 mln zł na dzień 30.06.2020 r. względem 4,6 mln zł rok wcześniej), do czego przyczyniła się zmiana prezentacyjna związana z przyjęciem reguł MSSF 16, w wyniku których od I kwartału roku obrotowego 2019/2020 wartość umowy najmu pomieszczeń biurowych Oddziału Gdańsk i Oddziału Wrocław została uwzględniona w pozycji Rzeczowe aktywa trwałe. Na dzień 30.06.2020 r. wartość prawa do użytkowania pomieszczeń biurowych umiejscowiona w rzeczowych aktywach trwałych wyniosła 3,9 mln zł.
64% wartości pasywów Grupy stanowią kapitały własne. Dzięki systematycznie wypracowywanemu zyskowi netto pozycja ta zwiększa swoją wartość i na dzień 30.06.2020 r. wyniosła 44,5 mln zł. Na ostatni dzień III kwartału roku obrotowego 2019/2020 pozostałymi źródłami finansowania majątku Grupy były:
- zobowiązania długoterminowe w kwocie 5,7 mln zł (wzrost o 2,5 mln zł względem 30.06.2019 r.),
- zobowiązania krótkoterminowe w kwocie 19,5 mln zł (wobec 18,8 mln zł rok wcześniej).
Pozycją, która wpłynęła na istotny wzrost skonsolidowanych zobowiązań były długoterminowe i krótkoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu, które na ostatni dzień czerwca 2020 r. wyniosły 7,8 mln zł wobec 3,8 mln zł rok wcześniej. Istotny wzrost wartości zobowiązań z tytułu leasingu jest wynikiem, tak jak w przypadku środków trwałych w aktywach Grupy, zmiany prezentacyjnej związanej z przyjęciem reguł MSSF 16. Konsekwencją wzrostu zadłużenia jest wzrost wartości wskaźników długu: ogólnego zadłużenia do poziomu 36,2% oraz zadłużenia kapitału własnego do poziomu 56,7%.
Zadłużenie finansowe Grupy Sescom S.A. na dzień 30.06.2019 r. oraz 30.06.2020 r.

Uwzględnione w krótkoterminowych zobowiązaniach bierne rozliczenia międzyokresowe wyniosły na koniec trzeciego kwartału ok. 1,3 mln zł. Ta pozycja dotyczy rezerw utworzonych na cele: świadczeń pracowniczych, przyszłych kosztów rozwoju Platformy SES Support oraz prowizji handlowych.
Rentowność oraz płynność
Uwzględniając zysk netto wypracowany przez Grupę w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku obrotowego, obniżce uległa rentowność aktywów oraz kapitału własnego Grupy. To rezultat zmniejszenia wartości skonsolidowanego zysku netto z poziomu 5,4 mln zł do 4,6 mln zł przy jednoczesny wzroście sumy bilansowej oraz kapitałów własnych Grupy (odpowiednio o ok. 6,6 mln zł oraz 3,4 mln zł).
Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Grupy Sescom S.A. narastająco w I-III kw. 2018/2019 oraz w I-III kw. 2019/2020

Dzięki zwiększeniu zapasów gotówkowych Grupy o ok. 9,2 mln zł, które wpłynęły na wzrost majątku obrotowego, poprawie uległy wskaźniki płynności bieżącej oraz szybkiej. Dodatnie przepływy gotówkowe to wynik m.in. zwiększonej efektywności w odzyskiwaniu należności. To zjawisko było szczególnie widocznie w samym III kwartale 2019/2020, kiedy Grupie udało się zmniejszyć saldo należności z tytułu dostaw i usług o 4,6 mln zł wobec -1,3 mln zł w analogicznym kwartale roku poprzedzającego. Wartość wskaźników płynnościowych świadczy o komfortowej sytuacji płynnościowej Grupy Sescom.
Płynność Grupy Sescom S.A. na dzień 30.06.2019 r. oraz 30.06.2020 r.

Przepływy pieniężne
Skonsolidowane przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej wyniosły w okresie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. 12,2 mln zł, wobec 3,6 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Główne czynniki, które wpłynęły na wysokość przepływów operacyjnych to:
- wzrost wartości amortyzacji o 1,7 mln zł wynikający ze zmian w ujęciu opłat leasingowych z powodu zastosowania MSSF 16 oraz rozbudowy majątku trwałego Grupy,
- zmniejszenie salda należności o 6,9 mln zł wobec 0,9 mln zł r/r.
Pierwsze trzy kwartały roku obrotowego 2019/2020 Grupa zakończyła ujemnymi przepływami pieniężnymi z działalności inwestycyjnej. Wydane środki w kwocie -0,3 mln zł (wobec -2,2 mln zł rok wcześniej) były znacznie niższe wskutek braku istotnych projektów inwestycyjnych w analizowanym okresie.
Działania związane z nabywaniem akcji własnych (w kwocie ok. 1,3 mln zł) oraz wzrost zobowiązań leasingowych (wysokość spłat leasingowych w okresie I-III kw. 19/20 w wysokości 2,2 mln zł) spowodowały istotny wzrost ujemnych przepływów pieniężnych z działalności finansowej (3,2 mln zł wobec 1,4 mln zł r/r).
5.2. Wyniki jednostkowe
Wynik finansowy oraz marże
W przypadku jednostki dominującej w Grupie – Sescom S.A., zarówno w III kwartale 19/20, jak i w trzech kwartałach narastająco udało się poprawić marże względem analogicznych okresów w roku poprzednim. W przypadku Sescom S.A. wzrost sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach do 74,9 mln zł (+10% r/r) przyczynił się do zwiększenia zysku netto do poziomu 4,1 mln zł (+24% r/r). Pozytywną konsekwencją był wzrost marż.


Sam trzeci kwartał obecnego roku obrotowego z racji restrykcji handlowej skutkował pogorszeniem sprzedaży (-12% r/r), natomiast dzięki optymalizacji kosztów operacyjnych udało się poprawić marże, mimo spadku zysku netto (-7,5% r/r).
Zestawienie marż wygenerowanych przez Sescom S.A. w III kw. 2018/2019 oraz III kw. 2019/2020

Struktura bilansu
Tak, jak w przypadku całej grupy kapitałowej, Sescom S.A. na dzień 30.06.2020 r. charakteryzowała się dominującym udziałem aktywów obrotowych w majątku oraz kapitałem własnym, jako głównym źródłem finansowania (66% udziału w pasywach Spółki). W porównaniu do stanu na dzień 30.06.2019 r. zauważalny jest wzrost zobowiązań Emitenta z 15,3 mln zł do 19,8 mln zł. Są to głównie zobowiązania długoterminowe zobowiązania z tytułu leasingu, które na ostatni dzień czerwca 2020 r. wyniosły 4,6 mln zł wobec 1,5 mln zł rok wcześniej. Wzrost wartości zobowiązań przyczynił się do wzrostu wartości wskaźników zadłużenia. Na dzień 30.06.2020 r. zobowiązania stanowiły 52% wartości kapitałów własnych Sescom S.A.

Zadłużenie finansowe Sescom S.A. na dzień 30.06.2019 r. oraz 30.06.2020 r.
Rentowność oraz płynność
Wzrost zysku netto osiągnięty w okresie 9 miesięcy roku obrotowego 2019/2020 przyczynił się do poprawy rentowności majątku (ROA) oraz kapitału własnego.
Zestawienie rentowności aktywów i kapitału własnego Sescom S.A. narastająco w I-III kw. 2018/2019 oraz w I-III kw. 2019/2020

Dzięki dodatnim przepływom gotówkowym w kwocie 5,5 mln zł o ok. 176% wzrosła wartość pozycji bilansowej środki pieniężne i ich ekwiwalenty. tak znaczący wzrost pozwolił na poprawę wskaźników płynności mimo zwiększeniu zobowiązań Spółki. Wartości wskaźnik powyżej 2,0 świadczą o bezpiecznej kondycji płynnościowej Spółki.
Płynność Sescom S.A. na dzień 30.06.2019 r. oraz 30.06.2020 r.

Przepływy pieniężne
W okresie trzech pierwszych kwartałów roku obrotowego 2019/2020 r. Sescom S.A. wygenerowała dodatnie przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej w wysokości 8,7 mln zł (względem 1,5 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego). Decydujący wpływ na wzrost tej wartości miały:
- wzrost efektywności w odzyskiwaniu należności,
- zmniejszenie wartości spłaconych zobowiązań z tytułu dostaw i usług (zmniejszenie salda o 1,9 mln zł wobec 5 mln zł rok wcześniej).
W analizowanym okresie Spółka wygenerowała ujemne przepływy z działalności inwestycyjnej w kwocie -0,2 mln zł, wobec -1,9 mln zł r/r. Niewielkie przepływy inwestycyjne to wynik braku realizacji znaczących projektów inwestycyjnych, w porównaniu do okresu I-III kw. 2018/2019, kiedy Emitent dokonał nabycia 51% udziałów w DT sp. z o.o. oraz udzielił pożyczek spółkom zależnym.
Działalność finansowa Emitenta przyczyniła się do wydania środków pieniężnych w kwocie 2,9 mln zł wobec 1,2 mln zł rok wcześniej. Ujemne przepływy są wynikiem nabycia akcji własnych oraz spłat zobowiązań z tytułu leasingu finansowego.
6. Grupa Sescom w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2019/2020 (okres 01.10.2019 r. – 30.06.2020 r.)
6.1. Opis istotnych dokonań lub niepowodzeń Grupy Kapitałowej Sescom S.A. oraz wykaz najważniejszych zdarzeń dotyczących Grupy Kapitałowej
W trzech pierwszych kwartałach roku obrotowego 2019/2020 Grupie Sescom udało się zwiększyć przychody ze sprzedaży pomimo restrykcji handlowych negatywnie wpływających na działalność operacyjną części linii biznesowych w trzecim kwartale. Zwiększenie sprzedaży o ok. 6 mln zł w stosunku do trzech kwartałów roku ubiegłego to rezultat zintensyfikowanych działań operacyjnych linii IT Infrastructure (+6,6 mln zł r/r) oraz ujęcia sprzedaży DT Sp. z o.o. odpowiedzialnej za realizację usług LPS po raz pierwszych w pełnych trzech kwartałach roku obrotowego (DT jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje od kwietnia 2019 r., dlatego też zeszłoroczne wyniki obejmowały jedynie 3 miesiące pracy tej spółki zależnej).

Sprzedaż poszczególnych linii biznesowych w mln zł
Struktura sprzedaży poszczególnych linii biznesowych w Grupie Sescom pozostała bez zmian. Ponad 60% udział w przychodach Grupy stanowią usługi FM, natomiast ze względu na wzrost sprzedaży usług utrzymania urządzeń IT, udział linii IT Infrastructure wzrósł w minionych 3 kwartałach do 29%.

Udział poszczególnych grup usług w sprzedaży Grupy Sescom w okresie I-III kw. 2018/2019 oraz I-III kw. 2019/2020
W okresie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. prawie 27% przychodów Grupy stanowiła sprzedaż zagraniczna. Do wiodących pod względem sprzedaży rynków zagranicznych należą: Niemcy, Niderlandy, Czechy oraz Węgry. Łączne przychody osiągnięte w krajach zagranicznych w minionych trzech kwartałach wyniosły 28,3 mln zł, a więc o 2,2 mln zł mniej niż w okresie I-III kw. 2018/2019.
Udział poszczególnych krajów Europy w sprzedaży Grupy w okresie od 01.10.2019 r. do 30.06.2020 r.

Do słabszych rezultatów sprzedażowych poza Polską przyczyniły się obostrzenia handlowe oraz ograniczenia w przemieszczaniu się, skumulowane w okresie od marca do maja. W trzecim kwartale sprzedaż zagraniczna wyniosła 7,2 mln zł wobec 13,3 mln zł r/r. Mimo wzrostu sprzedaży krajowej o ok. 2 mln zł przychody Grupy w III kwartale spadły z poziomu 31,8 mln zł do 26,6 mln zł.

Udział sprzedaży krajowej i zagranicznej w przychodach Grupy Sescom w okresie III kw. 2018/2019 oraz III kw. 2019/2020
6.2. Działania operacyjne poszczególnych linii biznesowych Grupy
Sescom Facility Management
W okresie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. linia biznesowa FM wypracowała dla Grupy przychody niepowiązane na poziomie 63,7 mln zł (-5,5% względem analogicznego okresu w poprzednim roku obrotowym).
Łączny wolumen usług świadczonych w ramach linii FM w trzech pierwszych kwartałach roku obrotowego 2019/2020 wyniósł 53.790 zleceń serwisowych, przeglądów oraz reakcji na awarie zgłaszane przez klientów (-9,6% r/r), z czego ok. 13,7 tys. zleconych zadań zostało zrealizowanych poza granicami Polski (również ok. -9,6% r/r).

Wolumen wykonanych prac (przeglądów, zleceń planowanych oraz awaryjnych) w Polsce oraz zagranicą w ramach linii FM
Czynnikiem decydującym o zmniejszeniu wolumenu zrealizowanych usług był trzeci kwartał roku obrotowego (okres od kwietnia do czerwca 2020 r.), czyli okres restrykcji handlowych nałożonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii. W samym trzecim kwartale łączny wolumen wykonanych prac wyniósł 14.776 zadań (ok. -34,2% r/r). O niespełna połowę w analizowanym okresie zmniejszył się wolumen prac wykonanych poza Polską (2.721 w III kw. 2019/2020 wobec 5.379 w III kw. 2018/2019).
Zmniejszenie wolumenu prac w trzecim kwartale obecnego roku obrotowego wynikało głównie z obostrzeń wprowadzonych przez rządy poszczególnych krajów europejskich:
- zamknięcia galerii handlowych,
- ograniczenia przemieszczania się,
- zamknięcia granic między poszczególnymi krajami.
Wprowadzone restrykcje ograniczyły w sposób szczególny działalność handlową klientów z branży HoReCa oraz sieci sklepów detalicznych. Dodatkowo obostrzenia utrudniały podjęcie działań operacyjnych w obiektach handlowych w Polsce, ale również w krajach zagranicznych, gdzie wszelkie prace musiały oprzeć się na lokalnych zespołach serwisowych bez wsparcia specjalistów z innych państw. Pomimo trudności Emitent utrzymał pełną gotowość do reagowania na zlecenia awaryjne.
Od początku III kwartału linia FM w Polsce oraz poza jej granicami świadczyła usługi ozonowania pomieszczeń handlowych oraz reagowała na bieżące awarie w hipermarketach i dyskontach, które w czasie pandemii wydłużyły godziny pracy. Zgodnie z planem zrealizowane zostały zlecenia dla sieci stacji benzynowych oraz większości klientów bankowych. Trzeba jednak zauważyć, że w związku z wprowadzonymi obostrzeniami handlowymi, część klientów Emitenta zmuszona była zamknąć okresowo swoje obiekty handlowe oraz wstrzymać realizację zaplanowanych prac harmonogramowych.
W drugiej połowie kwietnia rozpoczął się proces stopniowego znoszenia restrykcji w krajach Europy. Pozwoliło to wznowić prace serwisowe na istotnych rynkach zagranicznych: w Niemczech, w Czechach, w Austrii, Niderlandach i na Węgrzech. Nastąpił również powrót do prac dla klientów chorwackich, szwedzkich, greckich i norweskich. Na początku maja ponownie otwarte zostały galerie handlowe w Polsce, dzięki czemu rozpoczęto stopniowy powrót do realizacji wcześniej zaplanowanych na tych obiektach prac.
Od czerwca linia FM w Polsce i za granicą funkcjonuje bez zakłóceń, spełniając wszelkie wymogi higienicznie w czasie realizacji zleconych zadań. Zauważalna jest również tendencja wzrostowa dotycząca liczby zlecanych zadań.
W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej, w trzech pierwszych kwartałach 2019/2020 utrzymana została struktura udziału poszczególnych krajów w wolumenie zrealizowanych prac serwisowych. Niezmiennie dominującym krajem usług jest Polska z udziałem ok. 75% w sumie wykonanych zadań. Wiodącymi krajami zagranicznymi pozostały Niemcy, Czechy, Węgry i Niderlandy, których łączny udział w wolumenie zleceń wyniósł ok. 18,6%.
Usługi Facility Management w Polsce i Europie realizowane są przez Oddział Gdańsk Sescom S.A. oraz zagraniczne spółki zależne: niemiecką Sescom GmbH, węgierską Sescom Műszaki Szerviz Kft, czeską Sescom Czech Republic s.r.o. oraz brytyjską Sescom Ltd.
Zestawienie klientów FM Grupy Sescom według krajów pod względem udziału w zrealizowanych zdarzeniach serwisowych

Sescom IT Infrastructure
W pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2019/2020 przychody ze sprzedaży osiągnięte przez linię biznesową IT Infrastructure wyniosły 30,8 mln zł, wobec 24,2 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Wolumen wykonanych prac (przeglądów, zleceń planowanych oraz awaryjnych) w ramach linii IT Infrastructure

Wpływ koronawirusa na linię biznesową IT Infrastructure w okresie od kwietnia do czerwca został zminimalizowany dzięki obsłudze klientów z wielu branż. Choć w połowie marca 2020 r., część klientów wstrzymała prace planowe, które nie były niezbędne do utrzymania ciągłości funkcjonowania ich obiektów, to jednak o wiele więcej prac zlecili klienci z branży dyskontowej. W związku ze znoszeniem obostrzeń handlowych, od czerwca linia biznesowa IT Infrastructure funkcjonuje bez przeszkód, powracając tym samym do realizacji prac planowych zawieszonych w okresie od marca do maja. Niewielki wpływ koronawirusa na bieżącą działalność odzwierciedla wolumen zrealizowanych prac, który w trzecim kwartale roku obrotowego
2019/2020 był niższy o niespełna 1% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Narastająco liczba wykonanych prac w obecnym roku obrotowym również była nieznacznie niższa od wolumenu prac zrealizowanych w pierwszych 3 kwartałach roku obrotowego 2018/2019 (-1% r/r). Niemal 100% zleceń zrealizowanych zostało na terytorium Polski, pojedyncze prace zagraniczne zostały wykonane w Czechach i na Słowacji.
W trzecim kwartale bieżącego roku obrotowego zakończony został projekt instalacji kas samoobsługowych (tzw. self cash-out) dla ogólnopolskiej sieci dyskontów. W ramach zlecenia dokonano montażu i konfiguracji 1.211 kas w 520 obiektach klienta. Zgodnie z umową, Emitent jest odpowiedzialny za utrzymanie techniczne dotychczas zainstalowanych urządzeń, a także montaż kolejnych kas samoobsługowych w nowo otwartych sklepach klienta.
Pod koniec lipca bieżącego roku zespół IT Infrastructure przy wsparciu specjalistów z Sestore rozpoczął kolejny projekt instalacji kas samoobsługowych dla sieci hipermarketów. Prace realizowane są w 35 obiektach na terenie całej Polski.
Sescom Store
Przychody wygenerowane w ramach linii Sescom Store wyniosły w trzecim kwartale 0,9 mln zł (ok.-50% r/r) oraz narastająco 4,9 mln zł (-27% wobec analogicznego okresu w roku poprzednim). Sprzedaż osiągnięta w okresie od kwietnia do czerwca 2020 r. to rezultat wykonania 6 projektów budowlanych, z których najbardziej wymagającym była budowa showroomu w Amsterdamie dla klienta – międzynarodowej sieci odzieżowej. Od początku roku obrotowego, w ramach linii biznesowej Sescom Store zrealizowanych zostało 49 projektów.
| Zestawienie zrealizowanych projektów Sescom Store pod względem typu wykonanych prac w pierwszych 3 kwartałach 2019/2020 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Typ prac | Prace związane z | Otwarcia | Zamknięcia | Pozostałe prace | |
| Modernizacje |
| Typ prac | instalacjami HVAC | Modernizacje | obiektów | obiektów | ogólnobudowlane |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba projektów |
7 | 9 | 8 | 11 | 14 |
Realizowane przez spółkę zależną Sestore Sp. z o.o. usługi ogólnobudowlane w ramach linii Sescom Store zostały w trzecim kwartale mocno ograniczone z powodu wprowadzonych rządowych obostrzeń. W porozumieniu z klientami spółka zawiesiła prace w dwóch z dziewięciu realizowanych wówczas projektów. Wraz ze zniesieniem obostrzeń dotyczących przekraczania granic wewnątrz UE, spółka Sestore mogła kontynuować realizację zawieszonych projektów. Od połowy czerwca linia biznesowa Sescom Store deklaruje brak przeszkód w realizacji projektów budowlanych w Polsce oraz Europie.
Sescom Energy
Zjawisko pandemii oraz towarzyszące mu restrykcje handlowe nakładane przez kraje europejskie miały niewielki wpływ na linię biznesową Sescom Energy. Usługi wdrażania i zarządzania efektywnością energetyczną w obiektach handlowych są realizowane zdalnie. Analogicznie wykonywane są również pomiary zużycia energii, dzięki czemu pandemia nie zakłóciła codziennej pracy zespołu SDC Sp. z o.o. odpowiedzialnego za usługi Energy.
W III kwartale roku obrotowego 2019/2020 rozpoczęła się faza analityczna projektu optymalizacji zużycia energii na stacjach sieci Shell w Polsce. Systemem SES Control wraz z usługą pełnej analityki objęte zostały 354 obiekty klienta. Usługa będzie również wprowadzana na nowych stacjach paliw. Usługa Sescom Energy funkcjonuje również w 89 obiektach dotychczasowego klienta – sieci sklepów RTV i AGD
Od początku marca trwa również projekt pilotażowy w 3 obiektach polskiej sieci odzieżowej. Wnioski z analizy zostaną przedstawione potencjalnemu klientowi w IV kwartale.
Postępująca współpraca ze strategicznymi klientami przyczyniła się do uzyskania 1 mln zł przychodów w trzech ostatnich kwartałach.
Sescom Logistics Processes Support
Linia Logistics Processes Support realizowana przez spółkę zależną DT Sp. z o.o. osiągnęła w pierwszych trzech kwartałach obecnego roku obrotowego 4,6 mln zł niepowiązanych przychodów ze sprzedaży, w samym III kwartale wypracowując sprzedaż na poziomie 1,4 mln zł (wobec 1,1 mln zł w III kw. 2018/2019). W ciągu 3 kwartałów roku obrotowego 2019/2020 linia biznesowa LPS zrealizowała łącznie 2.042 zleceń serwisowych i przeglądów.
Spółka DT Sp. z o.o. nie odczuła znaczących, negatywnych skutków restrykcji gospodarczych spowodowanych rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wolumeny zleceń dla największych klientów LPS, czyli sklepów wielkopowierzchniowych oraz zakładów produkcyjnych nie zmalały, co odzwierciedla poprawa sprzedaży w trzecim kwartale r/r.
Udział poszczególnych typów usług w przychodach linii LPS

Sescom Digital
W ramach działalności Sescom Digital oferuje rozwiązania optymalizujące pracę operacyjną retailerów oraz procesy logistyczne i omnichannelowe wsparte nowymi technologiami. Działania pilotażowe oraz sprzedażowe w okresie trzeciego kwartału roku obrotowego 2019/2020 zostały wstrzymane w wyniku restrykcji handlowych wdrożonych z powodu epidemii. Projekty pilotażowe zaplanowane na okres od kwietnia do czerwca zostały przełożone na III i IV kwartał 2020 roku. Próbne usługi zostaną zaprezentowane dla 4 potencjalnych klientów sieciowych z branż: modowej, HoReCa oraz ogólnopolskiej sieci dyskontów. W IV kwartale 2020 roku rozwiązania linii Digital zostaną wdrożone również w sieci salonów optycznych.
Działalność Sescom Digital w minionym kwartale koncentrowała się na pracach R&D. Na dzień publikacji raportu jedynym źródłem przychodów były płatne pilotaże oraz sprzedaż sprzętu oraz tagów RFID, które nie stanowią obecnie istotnego udziału w strukturze sprzedaży Grupy Sescom.
Sescom Innovation Lab
Sescom Innovation Lab to komórka R&D, której zadaniem jest również poszukiwanie ciekawych rozwiązań komplementarnych dla usług Grupy Sescom w środowisku start-upowym. W tym celu SIL bierze udział w programie akceleracyjnym Brinc ScaleUp reprezentując Sescom w roli potencjalnego odbiorcy rozwiązań inwestora w ciekawe projekty.
W trzeciej rundzie programu, rozpoczętej w II kwartale 2020 roku, Emitent realizuje wspólne projekty R&D z 3 start-upami:
- Sense Monitoring start-upem opracowującym rozwiązanie Sense Smart Roofs, które pozwala m.in. mierzyć laserowo ugięcia wielkopowierzchniowych konstrukcji stalowych (przykładowe zastosowanie to utrzymanie bezpieczeństwa budowli z płaskimi dachami) oraz kontrolować stan techniczny odpływów dachowych w budynkach wielkopowierzchniowych,
- DAC zespołem rozwijającym urządzenie do chłodzenia powietrza bez użycia czynników chłodniczych, wykorzystując technikę dynamicznego sprężania i rozprężania,
- FIXFM zespołem pracującym nad aplikacją typu marketplace, skupiającą odbiorców i wykonawców usług technicznych dla klientów indywidualnych i małych firm.
Emitent pozytywnie ocenia udział w kolejnej rundzie programu Brinc oraz widzi potencjał w kontynuowaniu współpracy z wyselekcjonowanymi podmiotami również w dalszej części 2020 r. W przypadku Sesne Monitoring, w sierpniu przeprowadzone zostały testowe instalacje detektorów spiętrzania wody we współpracy z Oddziałem Wrocław, natomiast po zakończeniu projektu akceleracyjnego FIXFM trwają rozmowy dotyczące formuły dalszej współpracy z zespołem. W przypadku rozwiązania DAC, Emitent oczekuje na prototyp urządzenia w celu oceny możliwości podjęcia dalszych, wspólnych działań. Czwarta runda programu Brinc rozpocznie się w październiku 2020 roku.
Przy zaangażowaniu Sescom, w dniu 18 kwietnia 2020 r. doszło do założenia spółki Sanasens Sp. z o.o., która rozwija projekt stworzenia technologii monitorowania i analizy drgań. Emitent widzi potencjał w potencjalnym wykorzystaniu analizy drgań w celu diagnozowania stanu technicznego urządzeń elektrycznych. W przypadku spółki Sanasens, rozwiązanie znajduje się w fazie koncepcyjnej, natomiast Emitent deklaruje możliwość przeprowadzenia jego pierwszych testów z udziałem zespołu odpowiedzialnego za realizację SES BI.
6.3. Czynniki i zdarzenia, w tym o nietypowym charakterze, mające istotny wpływ na skrócone sprawozdanie finansowe
W okresie objętym raportem nie wystąpiły czynniki i zdarzenia mające istotny wpływ na skrócone sprawozdanie finansowe.
6.4. Stanowisko Zarządu odnośnie do możliwości zrealizowania wcześniej publikowanych prognoz wyników na dany rok
Zarząd Sescom S.A. nie publikował prognoz finansowych dotyczących roku obrotowego 2019/2020.
6.5. Zestawienie stanu posiadania akcji przez osoby zarządzające i nadzorujące na dzień przekazania raportu
Według stanu na dzień sporządzenia sprawozdania zarządu osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Sescom S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 1 056 690 | 50,32% | 1 806 690 | 63,39% |
| - bezpośrednio | 1 005 875 | 47,90% | 1 755 875 | 61,61% |
| - pośrednio* | 50 815 | 2,42% | 50 815 | 1,78% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 241 588 | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 159 095 | 5,58% |
| Magdalena Budnik | 22 286 | 1,06% | 22 286 | 0,78% |
| Akcjonariusz – osoba nadzorująca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Krzysztof Pietkun (pośrednio poprzez Negril 3 sp. z o.o.) |
437 000 | 20,81% | 437 000 | 15,33% |
| Suma | 1 916 659 | 91,27% | 2 666 659 | 93,57% |
*pośrednio poprzez Sescom S.A. – która jest podmiotem zależnym wobec Pana Sławomira Halbryta. Akcje zostały nabyte w wyniku skupu akcji własnych rozliczonego przez Spółkę w dniu 8 listopada 2019 r. oraz w wyniku przeprowadzenia transakcji w ramach Programu skupu akcji własnych w dniach 13-29 maja 2020 r. oraz 6-24 lipca 2020 r. Zgodnie z Art. 30047 §8. KSH Spółka nie wykonuje praw z akcji własnych, z wyjątkiem uprawnień do ich zbycia lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych praw.
Według stanu na dzień sporządzenia raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów DT Sp. z o.o.:
| Wspólnik – osoba zarządzająca | Liczba udziałów |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 510 | 51,00% | 510 | 51,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 510 | 51,00% | 510 | 51,00% |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
Według stanu na dzień sporządzenia raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę akcji Bałtyckiego Centrum Transferu Technologii S.A.:
| Akcjonariusz – osoba zarządzająca | Liczba akcji |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 100 000 | 100,00% | 100 000 | 100,00% |
| - pośrednio poprzez Project Evolution sp. z o.o.* |
70 000 | 70,00% | 70 000 | 70,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 30 000 | 30,00% | 30 000 | 30,00% |
*podmiot zależny od Pana Sławomira Halbryta
Według stanu na dzień sporządzenia raportu rocznego osoby zarządzające i nadzorujące posiadały następującą liczbę udziałów Sanasens Sp. z o.o.:
| Wspólnik – osoba zarządzająca | Liczba udziałów |
udział w kapitale | liczba głosów | udział w głosach |
|---|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 20 | 20,00% | 20 | 20,00% |
| - pośrednio poprzez Sescom S.A.* | 20 | 20,00% | 20 | 20,00% |
Pan Sławomir Halbryt, z powodu posiadania większości z całkowitej liczby głosów Sescom S.A., jest również pośrednio posiadaczem wszystkich udziałów w pozostałych spółkach zależnych w Grupie Sescom.
6.6. Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jednostki zależnej, z wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sportu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska Emitenta
Spór z CUBE.ITG S.A. w restrukturyzacji
Od 2017 r. Emitent pozostawał w sporze z CUBE.ITG S.A. dotyczący wysokości opłaty za nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od CUBE.ITG w 2016 r. (obecnie Oddział Wrocław realizujący prace w ramach IT Infrastructure).
W dniu 22 lutego 2016 r. CUBE.ITG oraz Emitent zawarły umowę przedwstępną sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa ("ZCP"), ustalając cenę skalkulowaną w oparciu m.in. o wyniki finansowe ZCP, płatną w czterech transzach.
W dniu 27 kwietnia 2016 r. CUBE.ITG oraz Emitent zawarły umowę przyrzeczoną. Na zabezpieczenie płatności ceny, Spółka złożyła oświadczenie o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., tj. w formie aktu notarialnego.
W ocenie Spółki całość ceny została rozliczona wskutek zapłaty kwoty 6.234.573,60 zł. W ocenie CUBE.ITG do zapłaty pozostała kwota 1.265.426,40 zł.
W wyniku rozbieżności, co do ostatecznej ceny transakcji, strony rozpoczęły proces wyboru niezależnego audytora, który miałby potwierdzić prawidłowość wyliczenia ceny. Audytor potwierdził, że kwota zapłacona przez Emitenta wyczerpuje całość roszczenia o zapłatę z tytułu sprzedaży ZCP.
Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedaży ZCP ostateczna cena ZCP ustalona przez audytora nie podlegała kwestionowaniu. Jednakże CUBE.ITG S.A., niezależnie od postanowień umowy sprzedaży ZCP, złożył w dniu 6 czerwca 2017 r. w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu obejmującemu część należności z tytułu umowy sprzedaży ZCP na kwotę 1.265.426,40 zł. Wniosek ten, zgodnie z wiedzą Zarządu Sescom S.A., został oddalony. W styczniu 2018 r. CUBE.ITG ponownie wniósł o nadanie klauzuli wykonalności Aktowi Notarialnemu do ww. Sądu.
W dniu 23 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o udzieleniu, na wniosek Sescom S.A., zabezpieczenia roszczenia Spółki o ustalenie nieistnienia zobowiązania do zapłaty na rzecz CUBE.ITG wyżej wymienionej kwoty. Zgodnie z postanowieniem, zabezpieczenie roszczenia nastąpiło poprzez:
zakazanie CUBE.ITG do dnia 15 marca 2018 r. włącznie, złożenia do sądu wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu w postaci oświadczenia Sescom S.A. o poddaniu się egzekucji zawartemu w akcie notarialnym,
w przypadku złożenia przez CUBE.ITG wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, zawieszenie postepowania sądowego w tej sprawie do czasu prawomocnego zakończenia postępowania przed Sądem Arbitrażowym przy Konfederacji Lewiatan w sprawie z powództwa Sescom S.A. przeciwko CUBE.ITG w przedmiocie roszczenia.
Sescom S.A. został w postanowieniu zobowiązany do złożenia pozwu dotyczącego roszczenia w terminie 2 tygodni od otrzymania postanowienia, pod rygorem upadku udzielonego zabezpieczenia.
W dniu 13.02.2018 r. pełnomocnik procesowy Sescom S.A. wniósł pozew do Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan przeciwko CUBE.ITG S.A., w którym Spółka jako powód, dochodziła ustalenia nieistnienia obowiązku zapłaty na rzecz CUBE.ITG S.A. kwoty pieniężnej w wysokości 1.265.426,40 zł.
30.08.2018 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie, w którym stwierdził upadek zabezpieczenia udzielonego Spółce.
Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 20 maja 2019 r. została nadana klauzula wykonalności Aktowi Notarialnemu do kwoty 1.265.426,40 zł. Na podstawie nadania klauzuli wykonalności CUBE.ITG złożył wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z majątku Sescom. W dniu 29 maja 2019 r. należność objęta egzekucją (sporna kwota w wysokości 1.265.426,40 zł oraz koszty postępowania) została zajęta na rachunku bankowym Emitenta.
Emitent w dniu 22 maja 2019 r. zaskarżył postanowienie Sądu. Dodatkowo Spółka złożyła wniosek o zabezpieczenie w postaci zawieszenia postepowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika.
W dniu 4 czerwca 2019 r. postanowieniem Sądu Okręgowego we Wrocławiu wniosek o zabezpieczenie został uwzględniony, dzięki czemu postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania w przedmiocie pozbawienia wykonalności Aktu Notarialnego.
Zdarzenia, które miały miejsce w pierwszych trzech kwartałach roku obrotowego 2019/2020 (okresie od października 2019 r. do czerwca 2020 r.) oraz do dnia publikacji raportu
W dniu 10 grudnia 2019 r. Spółka powzięła wiedzę o wydaniu przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wyroku zaocznego z dnia 29 listopada 2019 r., którym Sąd orzekł o pozbawieniu wykonalności tytułu wykonawczego w postaci oświadczenia Emitenta o poddaniu się egzekucji, zawartemu w akcie notarialnym z dnia 27 kwietnia 2016 r.
W dniu 28.01.2020 r. Spółka powzięła wiedzę o wydaniu przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wyroku zaocznego przeciwko CUBE.ITG S.A. w restrukturyzacji z dnia 29 listopada 2019 r. w przedmiocie pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego, zaopatrzonego we wzmiankę o prawomocności. Wyrok wraz ze wzmianką stanowił podstawę do umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego i zwolnienia zajętych środków Spółki.
W dniu 19.02.2020 r. Spółka powzięła informację o wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego na wniosek Cube.ITG S.A. w restrukturyzacji. Spółka odzyskała środki objęte egzekucją.
7. Pozostałe informacje dotyczące działalności Sescom S.A oraz Grupy Kapitałowej Sescom S.A. w okresie trzech kwartałów roku obrotowego 2019/2020
Objęcie 20% udziałów w Spółce Sanasens Sp. z o.o.
W dniu 18 kwietnia 2020 r. Sescom S.A. objął 20% udziałów o wartości nominalnej 1.000 zł w nowo powstałej spółce Sanasens Sp. z o.o. Przedmiotem działalności spółki jest projektowanie i dostarczanie rozwiązań predictive maintenance w oparciu o sztuczną inteligencję. Rozwiązania rozwijane w Sanasens mają docelowo wspierać usługi utrzymania technicznego infrastruktury HVAC dzięki realizacji zdalnych pomiarów parametrów pracy urządzeń oraz analizie zebranych danych. Poprzez zaangażowanie kapitałowe, Zarząd Sescom zamierza wesprzeć zespół Sanasens w pracach nad udoskonalaniem rozwiązania. Opracowywany produkt ma szansę uatrakcyjnić ofertę FM Grupy Sescom o wczesną identyfikację anomalii pracy urządzeń w celu uniknięcia nagłych awarii infrastruktury.
W związku z przejęciem 20% udziałów w Sanasens Sp. z o.o., stała się ona podmiotem stowarzyszonym wobec Sescom S.A. Spółka informowała o objęciu udziałów w Sanasens Sp. z o.o. raportem bieżącym ESPI nr 11/2020.
Rozpoczęcie Programu skupu akcji własnych
W dniu 8 maja 2020 r. Sescom S.A. przystąpiła do realizacji Programu skupu akcji własnych. Celem Programu jest nabycie na rynku notowań giełdowych GPW akcji własnych Emitenta, które zostaną następnie rozdysponowane w ramach programu motywacyjnego dla kluczowej kadry menadżerskiej Grupy Sescom. Kapitał rezerwowy przeznaczony na realizację skupu wynosi 600.000 zł. Skup będzie realizowany podczas sesji GPW do dnia 30.09.2020 r., natomiast Zarząd Emitenta ma prawo do wcześniejszego zakończenia Programu.
Spółka o przystąpieniu do realizacji Programu skupu akcji własnych informował raportem ESPI nr 13/2020.
Podwyższenie kapitału zakładowego w Sescom Ltd
W dniu 26 czerwca 2020 r. zgromadzenie wspólników Sescom Ltd. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego z 100£ do 100.000£. Wyemitowane udziały zostały przejęte przez Emitenta wskutek konwersji wierzytelności o wartości 99.900£, na które składały się: pozostała do spłaty pożyczka udzielona przez Emitenta oraz zaległe opłaty dotyczące usług świadczonych wewnątrz Grupy, w tym m.in. licencji oprogramowania.
Podjęcie działań stabilizujących działalność Grupy wobec wybuchu epidemii koronawirusa
Dzięki rozbudowanemu portfolio klientów, Grupa Emitenta w ograniczonym stopniu doświadczyła negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego spowodowanego restrykcjami handlowymi nałożonymi w poszczególnych krajach Europy. Należy jednak zaznaczyć, że wśród odbiorców usług Grupy znajdują się podmioty z branży HoReCa oraz sieci handlowe funkcjonujące w segmencie odzieżowym, które w sposób szczególny zostały dotknięte skutkami rozprzestrzeniającej się pandemii.
W ramach działań stabilizujących funkcjonowanie Grupy w czasie epidemii, podjęte zostały następujące kroki:
-
zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom poprzez zastosowanie krajowych wytycznych sanitarnych oraz wprowadzenie trybu pracy zdalnej,
-
zintensyfikowanie działań windykacyjnych oraz minimalizowanie kosztów stałych związanych z funkcjonowaniem biur,
-
krótkookresowe obniżenie wynagrodzeń pozwalające na utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia (zmniejszenie etatów nie przekroczyło 5% w stosunku do lutego 2020 r. i wynikało częściowo z inicjatywy samych pracowników).
Od 1 czerwca w obiektach biurowych Grupy rozpoczął się stopniowy powrót do pracy stacjonarnej. Oddziały Sescom zostały wyposażone w środki ochrony (przyłbice, maseczki, środki dezynfekujące). Wprowadzone zostały również restrykcje dotyczące korzystania z biurowych części wspólnych. Praca zespołów serwisowych przez cały okres pandemii podlega kontroli pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
8. Grupa Sescom w obliczu pozostałej części roku obrotowego 2019/2020
Zarząd Sescom S.A., analizując bieżącą koniunkturę rynkową oraz własne doświadczenia z zakresu działalności operacyjnej, dostrzega szereg czynników, które mogą wpłynąć na działalność Grupy w kolejnych miesiącach obecnego roku obrotowego. Zarząd Spółki jest również świadomy zagrożeń i ryzyka, które towarzyszy działalności Grupy.
8.1. Czynniki, które będą miały wpływ na osiągnięte przez Grupę wyniki w perspektywie co najmniej pozostałej części roku obrotowego
Działania władz krajów Europy podjęte wobec ponownego wzrostu zachorowań
W Polsce od początku sierpnia obserwowany jest znaczący wzrost zachorowań na COVID-19. Podobna sytuacja ma miejsce również w innych krajach Europy. Niektóre kraje zaczynają stopniowe przywracanie obostrzeń związanych z przekraczaniem granic. Emitent dostrzega ryzyko ponownego wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się ludności, co może rzutować na możliwość realizacji prac zagranicznych przez spółki Grupy Sescom. Zarząd Spółki dostrzega również ryzyko ponownego wprowadzenia obostrzeń handlowych oraz ma świadomość możliwego negatywnego wpływu takich działań na sprzedaż usług Grupy.
Wpływ epidemii na otoczenie rynkowe Grupy Sescom
Utrzymująca się na rynkach niepewność spowodowana epidemią wpływa na działania klientów oraz dostawców Grupy Sescom. Zdaniem Zarządu Emitenta, wciąż obecny wśród przedsiębiorców stan niepewności przyczynia się do zmniejszenia planowanych nakładów inwestycyjnych, co może mieć negatywny wpływ na portfel zleceń spółek należących do Grupy.
Implementacja nowej strategii rozwoju Grupy Sescom
W II połowie 2019 roku rozpoczęto prace nad nową strategią Grupy Sescom. Wyznaczone w niej cele oraz wytyczne ich osiągnięcia będą stanowić kluczowy czynnik dalszego rozwoju Grupy. Zdaniem Zarządu Emitenta, elementem mającym istotny wpływ na dalszy rozwój Grupy Sescom, będzie sprawna implementacja założeń strategii w poszczególnych jednostkach i komórkach Sescom.
Utrzymanie zatrudnienia w Grupie Sescom
Kluczowym zasobem Grupy Sescom są pracownicy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wpływają na kształt oferty usługowej oraz jakość realizowanych usług. Obecny kryzys gospodarczy wymusza na wielu przedsiębiorstwach konieczność redukcji zatrudnienia. Zarząd Emitenta dzięki zapasom gotówkowym oraz stabilnej sytuacji finansowej utrzymał ponad 95% kadr, co pozwoli na utrzymanie dotychczasowego wolumenu świadczonych usług oraz utrzymanie ich jakości.
Zmiany zachodzące w sieciach handlowych
Obecne spowolnienie gospodarcze wymusza na sieciach handlowych, stanowiących istotny udział w gronie klientów Grupy, zmiany w realizacji procesów biznesowych. Zauważalny jest trend przenoszenia sprzedaży do kanałów on-line, dostaw produktów bezpośrednio pod drzwi klienta. Dla sprzedaży Emitenta i jego Grupy istotne jest utrzymanie przez sieci handlowe dotychczasowych, stacjonarnych kanałów sprzedaży. Zarząd Emitenta dostrzega również postępującą informatyzację przedsiębiorstw, która może być dla Grupy Sescom czynnikiem wpływającym na rozwój sprzedaży oraz rozwój procesów wewnątrz organizacji. Coraz większe uzależnienie klientów od urządzeń elektronicznych stwarza szansę na objęcie usługami utrzymania technicznego coraz to kolejnych urządzeń.
Automatyzacja instalacji w obiektach handlowych
Zarząd Sescom obserwuje postępujący trend automatyzacji instalacji w placówkach handlowych, a także wzrost zaawansowania technologicznego wykorzystywanych przez klientów urządzeń. Kierunek zmian może prowadzić do większej awaryjności urządzeń, znacznego skomplikowania napraw, co wpłynie na wzrost zainteresowania usługami świadczonymi przez Grupę.
8.2. Opis podstawowych zagrożeń i ryzyka związanych z działalnością Grupy w pozostałych miesiącach roku obrotowego
Ryzyko płynności finansowej
Zarząd Sescom S.A. jest świadomy występowania ryzyka płynności finansowej, które towarzyszy prowadzeniu działalności gospodarczej. Utrzymywanie bezpiecznego poziomu gotówki oraz aktywów szybko zbywalnych stanowi kluczowy aspekt funkcjonowania przedsiębiorstw zwłaszcza w obecnym czasie pandemii i spowolnienia gospodarczego. Grupa Sescom, w wyniku zdobywanych doświadczeń rynkowych odpowiednio niweluje ryzyko braku płynności. Grupa realizuje strategię wielu zleceń dla znacznej liczby kontrahentów z różnych branż. W ten sposób ograniczone jest ryzyko uzależnienia od jednego klienta lub branży. Ponadto spółki należące do Grupy Kapitałowej posiadają polisę OC na wypadek roszczeń osób trzecich oraz kontrahentów spółek, wynikających z wykonywania prac przez pracowników, współpracowników lub podwykonawców Grupy. Grupa prowadzi również aktywny monitoring należności oraz niezwłoczne interwencje w przypadku nierzetelnych płatników. Do dnia publikacji sprawozdania Spółka nie identyfikuje zagrożenia związanego z brakiem możliwości odzyskania należności istotnej wartości.
Ryzyko walutowe
Grupa Sescom świadczy usług na terenie niemal całej Europy, umożliwiając swoim klientom dokonywanie płatności w walutach lokalnych. Działalność na wielu rynkach prowadzi do występowania ryzyka niekorzystnych zmian kursów walut. Zarząd Sescom zaznacza jednak, że spółki z Grupy nie stosują instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem kursowym ani ryzykiem stóp procentowych, gdyż minimalizacja ryzyka przez hedging naturalny jest wystarczająca.
Ryzyko dalszego spowolnienia koniunktury gospodarczej w wyniku nawrotu pandemii
Wybuch epidemii w krajach Europy doprowadził do nałożenia licznych obostrzeń dotyczących przemieszczania się, a także prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczność ograniczenia lub wręcz zawieszenia działalności przez wiele przedsiębiorstw doprowadziła do gwałtownego spowolnienia koniunktury gospodarczej. Przedłużająca się niepewność gospodarcza może w istotny sposób wpłynąć na wartość sprzedaży Grupy Emitenta w kolejnych latach obrotowych.
Ryzyko ponownego wprowadzenia restrykcji handlowych w IV kwartale 2020 roku
Od lipca 2020 r. zauważalny jest ponowny wzrost zachorowań na COVID-19 w krajach Europy. Powrót do obostrzeń wprowadzonych w marcu i kwietniu 2020 r. może doprowadzić do ponownego zamknięcia galerii handlowych oraz utrudnień w przemieszczaniu między krajami UE. Takie działania mogą natomiast w sposób negatywny oddziaływać na możliwość realizacji bieżących zadań serwisowych przez jednostki Grupy Sescom oraz zmniejszyć generowaną sprzedaż.
Ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych
Każdej działalności biznesowej towarzyszą ryzyka zdarzeń losowych, które muszą zostać wzięte pod uwagę przy planowaniu operacyjnym oraz finansowym. Grupa Sescom doświadczyła w minionym roku pożaru, który wybuchł w budynku magazynowym Grupy we Wrocławiu w dniu 16.06.2019 r. W wyniku pożaru nie ucierpiała żadna osoba fizyczna, a skala zniszczeń okazała się niewielka w porównaniu ze skalą działalności. Mienie, w tym sprzęt elektroniczny, które uległo zniszczeniu było objęte ubezpieczeniem. Powyższe zdarzenie utwierdza Emitenta w przekonaniu o zasadności dokonywania ubezpieczeń posiadanego majątku.
9. Oświadczenie Zarządu
Oświadczamy, że według naszej najlepszej wiedzy, śródroczne skrócone jednostkowe sprawozdanie finansowe i śródoczne skrócone skonsolidowane sprawozdanie finansowe za III kwartał roku obrotowego 2019/2020 oraz dane porównywalne zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi standardami rachunkowości oraz że odzwierciedlają w sposób prawdziwy, rzetelny i jasny sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Emitenta i jego Grupy Kapitałowej.
Sławomir Halbryt Prezes Zarządu
Adam Kabat Członek Zarządu Magdalena Budnik Członek Zarządu
Sławomir Kądziela Członek Zarządu