AI assistant
Sescom S.A. — Annual Report 2020
Feb 1, 2021
5810_rns_2021-02-01_9b79428b-d097-4e1d-a207-90334ec0e207.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres od 01 października 2019 r. do 30 września 2020 r.
sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zatwierdzonymi przez Unię Europejską

Spis treści
| 1 | Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe spółki SESCOM SA za okres 12 miesięcy zakończony dnia 30 września 2020 roku sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej |
5 | |
|---|---|---|---|
| 1.1 | Sprawozdanie z całkowitych dochodów | 5 | |
| 1.2 | Sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone na dzień 30 września 2020 roku | 6 | |
| 1.3 | Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym | 8 | |
| 1.4 | Sprawozdanie z przepływów pieniężnych (metoda pośrednia) | 9 | |
| 2 | Informacja o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok zakończony 30 września 2020 roku |
10 | |
| 2.1 | Informacje ogólne | 10 | |
| 2.2 | Informacje o Grupie Kapitałowej | 11 | |
| 2.3 | Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza | 12 | |
| 2.4 | Podstawa sporządzania sprawozdań finansowych | 12 | |
| 2.5 | Wpływ zmian MSSF na sprawozdania finansowe Spółki | 14 | |
| 3 | Stosowane zasady rachunkowości | 16 | |
| 3.1 | Rzeczowe aktywa trwałe | 16 | |
| 3.2 | Aktywa niematerialne inne niż wartość firmy | 17 | |
| 3.3 wartości firmy |
Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych z wyjątkiem | 17 | |
| 3.4 | Wartość firmy | 18 | |
| 3.5 | Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 18 | |
| 3.6 | Leasing | 19 | |
| 3.7 | Zapasy | 20 | |
| 3.8 | Transakcje w walucie obcej | 20 | |
| 3.9 | Koszty finansowania zewnętrznego | 20 | |
| 3.10 | Dotacje rządowe i z innego źródła (fundusze UE) | 20 | |
| 3.11 | Koszty świadczeń pracowniczych | 20 | |
| 3.12 | Aktywa i zobowiązania finansowe | 21 | |
| 3.13 | Utrata wartości aktywów finansowych | 23 | |
| 3.14 | Rozliczenia międzyokresowe bierne | 25 | |
| 3.15 | Gwarancje | 25 | |
| 3.16 | Ujmowanie przychodów | 25 | |
| 3.17 | Opodatkowanie | 27 | |
| 3.18 | Pochodne instrumenty finansowe i rachunkowość zabezpieczeń | 28 | |
| 3.19 | Połączenia jednostek gospodarczych | 28 |
| 3.20 | Zasady konsolidacji i ujmowanie inwestycji w jednostkach stowarzyszonych | 29 | |
|---|---|---|---|
| 3.21 | Segmenty operacyjne | 29 | |
| 4 | Dodatkowe informacje i objaśnienia | 30 | |
| 4.1 | Profesjonalny osąd w rachunkowości | 30 | |
| 4.2 | Niepewność szacunków | 30 | |
| 5 | Przychody | 31 | |
| 5.1 | Informacje geograficzne | 31 | |
| 6 | Segmenty operacyjne | 31 | |
| 7 | Koszty działalności operacyjnej | 32 | |
| 8 | Koszty świadczeń pracowniczych | 32 | |
| 9 | Pozostałe przychody i koszty operacyjne | 33 | |
| 9.1 | Pozostałe przychody operacyjne | 33 | |
| 9.2 | Pozostałe koszty operacyjne | 33 | |
| 10 | Przychody finansowe | 34 | |
| 11 | Koszty finansowe | 34 | |
| 12 | Podatek dochodowy | 35 | |
| 12.1 | Uzgodnienie wyniku podatkowego do wyniku księgowego | 35 | |
| 12.2 | Saldo podatku odroczonego | 36 | |
| 13 | Rzeczowe aktywa trwałe | 36 | |
| 13.1 | Aktywa oddane w zastaw jako zabezpieczenie | 38 | |
| 14 | Wartość firmy | 38 | |
| 15 | Pozostałe aktywa niematerialne | 39 | |
| 16 | Inwestycje w jednostki zależne i stowarzyszone | 40 | |
| 17 | Inwestycja w jednostkach stowarzyszonych | 42 | |
| 18 | Pozostałe aktywa finansowe | 42 | |
| 19 | Pozostałe aktywa | 43 | |
| 20 | Zapasy | 44 | |
| 21 | Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności | 44 | |
| 22 | Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących | 45 | |
| 23 | Kapitał własny | 45 | |
| 23.1 | Kapitał akcyjny | 45 | |
| 23.2 | Wartość nominalna | 45 | |
| 23.3 | Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych | 46 | |
| 23.4 | Kapitał rezerwowy | 46 | |
| 23.5 | Kapitał zapasowy | 46 |
Sescom Spółka Akcyjna
| 23.6 | Zyski zatrzymane | 47 |
|---|---|---|
| 23.7 | Dywidenda | 47 |
| 24 | Zobowiązania, kredyty, pożyczki otrzymane i inne źródła finansowania | 47 |
| 25 | Rozliczenia międzyokresowe bierne | 48 |
| 26 | Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania | 48 |
| 27 | Zobowiązania z tytułu leasingu | 48 |
| 28 | Instrumenty finansowe | 49 |
| 28.1 | Zarządzanie ryzykiem kapitałowym | 49 |
| 28.2 | Cele zarządzania ryzykiem finansowym | 49 |
| 28.3 | Ryzyko rynkowe | 49 |
| 28.4 | Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych | 49 |
| 28.5 | Zarządzanie ryzykiem kredytowym | 49 |
| 28.6 | Zarządzanie ryzykiem płynności | 50 |
| 28.7 | Zarządzanie ryzykiem kursowym i walutowym | 50 |
| 28.8 | Szacowanie wartości godziwej | 51 |
| 29 | Transakcje ze stronami powiązanymi | 52 |
| 29.1 | Transakcje handlowe | 52 |
| 29.2 | Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym | 54 |
| 29.3 | Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa | 54 |
| 30 | Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 54 |
| 31 | Postępowania sądowe, arbitrażowe lub inne, zobowiązania i aktywa warunkowe | 54 |
| 32 | Wpływ pandemii COVID-19 | 56 |
| 33 | Istotne zdarzenia po dacie zakończenia okresu sprawozdawczego | 57 |
| 33.1 | FIXFM Sp. z o.o. | 57 |
| 33.2 | Program motywacyjny | 57 |
| 34 | Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych | 58 |
| 35 | Zastosowane kursy walut obcych | 58 |
- 1 Roczne jednostkowe sprawozdanie finansowe spółki SESCOM SA za okres 12 miesięcy zakończony dnia 30 września 2020 roku sporządzone według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej
- 1.1 Sprawozdanie z całkowitych dochodów
| Nota | Okres | Okres | ||
|---|---|---|---|---|
| 01.10.2019 -30.09.2020 | 01.10.2018 - 30.09.2019 | |||
| Działalność kontynuowana | ||||
| Przychody ze sprzedaży | 5 | 96 592 158 | 90 280 079 | |
| Koszt własny sprzedaży | 7 | 75 217 565 | 70 583 144 | |
| Zysk (strata) brutto na sprzedaży | 21 374 593 | 19 696 935 | ||
| Koszty sprzedaży | 7 | 3 130 041 | 2 965 855 | |
| Koszty zarządu | 7 | 12 783 977 | 10 660 654 | |
| Pozostałe przychody operacyjne | 9 | 1 446 081 | 464 914 | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 9 | 1 789 778 | 509 099 | |
| Zysk (strata) na działalności operacyjnej | 5 116 879 | 6 026 241 | ||
| Przychody finansowe | 10 | 36 854 | 55 853 | |
| Koszty finansowe | 11 | 351 061 | 281 523 | |
| Zysk (strata) przed opodatkowaniem | 4 802 672 | 5 800 571 | ||
| Podatek dochodowy | 12 | 717 565 | 1 032 633 | |
| Zysk (strata) netto z działalności kontynuowanej | 4 085 107 | 4 767 938 | ||
| Działalność zaniechana | ||||
| Zysk (strata) netto z działalności zaniechanej | - | - | ||
| Zysk (strata) netto | 4 085 107 | 4 767 938 | ||
| Inne całkowite dochody | ||||
| Zyski/(Straty) aktuarialne | - | - | ||
| Podatek dochodowy dotyczący innych całkowitych | - | - | ||
| dochodów | ||||
| Inne całkowite dochody (netto) | - | - | ||
| Całkowite dochody ogółem | 4 085 107 | 4 767 938 | ||
| Zysk netto przypadający: | ||||
| Akcjonariuszom jednostki dominującej | 4 085 107 | 4 767 938 | ||
| Zysk (strata) na jedną akcję | ||||
| (w zł/gr na jedną akcję) | ||||
| Z działalności kontynuowanej: | ||||
| Zwykły | 1,95 | 2,27 |
1.2 Sprawozdanie z sytuacji finansowej sporządzone na dzień 30 września 2020 roku
| AKTYWA | Stan na | Stan na | |
|---|---|---|---|
| Nota | 30.09.2020 | 30.09.2019 | |
| AKTYWA TRWAŁE | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe, w tym: | 13 | 7 381 912 | 3 662 656 |
| Aktywa z tytułu prawa do użytkowania* | 3 627 314 | - | |
| Wartość firmy | 14 | 8 508 326 | 8 508 326 |
| Pozostałe aktywa niematerialne | 15 | 1 671 063 | 2 125 163 |
| Inwestycje w jednostkach zależnych | 16 | 2 906 213 | 2 413 131 |
| Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych | 17 | 30 342 | 29 342 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 12 | 516 085 | 385 306 |
| Pozostałe aktywa | 19 | 338 658 | 935 960 |
| Aktywa trwałe razem | 21 352 599 | 18 059 884 | |
| AKTYWA OBROTOWE | |||
| Zapasy | 20 | 3 767 833 | 3 557 168 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | 21 | 21 363 229 | 25 815 247 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | 21 | - | 155 500 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 21 | 47 917 | 136 351 |
| Pozostałe aktywa finansowe | 18 | - | 431 698 |
| Pozostałe aktywa | 19 | 1 612 215 | 1 522 074 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 30 | 12 656 794 | 2 515 957 |
| 39 447 988 | 34 133 995 | ||
| Aktywa klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży | |||
| Aktywa obrotowe razem | 39 447 988 | 34 133 995 | |
| AKTYWA RAZEM | 60 800 587 | 52 193 879 |
* Dotyczy wyłącznie aktywów ujawnionych w związku z implementacją MSSF16
| PASYWA | Nota | Stan na | Stan na |
|---|---|---|---|
| 30.09.2020 | 30.09.2019 | ||
| KAPITAŁ WŁASNY I ZOBOWIĄZANIA | |||
| Wyemitowany kapitał akcyjny | 23 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Akcje własne | (1 355 757) | - | |
| Kapitał zapasowy | 23 | 4 005 160 | 4 005 160 |
| Kapitał rezerwowy | 23 | 889 848 | 1 805 605 |
| Zyski zatrzymane | 23 | 32 415 045 | 27 414 182 |
| 38 054 296 | 35 324 946 | ||
| Kapitały przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej | 38 054 296 | 35 324 946 | |
| Razem kapitał własny | 38 054 296 | 35 324 946 | |
| Zobowiązania długoterminowe | |||
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 27 | 4 054 666 | 1 210 169 |
| Rezerwa na podatek odroczony | 12 | 147 415 | 187 648 |
| Rezerwy długoterminowe | 47 520 | - | |
| Przychody przyszłych okresów | 39 437 | - | |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 4 289 037 | 1 397 817 | |
| Zobowiązania krótkoterminowe | |||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania | 26 | 14 447 476 | 13 069 290* |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | 27 | 2 226 575 | 1 068 184 |
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | 24 | - | 320 840 |
| Bieżące zobowiązania podatkowe | 26 | 398 801 | 221 032 |
| 17 072 852 | 14 679 346 | ||
| Rozliczenia międzyokresowe bierne | 25 | 1 384 401 | 791 770* |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 18 457 253 | 15 471 116 | |
| Zobowiązania razem | 22 746 291 | 16 868 933 | |
| PASYWA RAZEM | 60 800 587 | 52 193 879 |
*Korekty prezentacyjne:
– przesunięcie kwoty 43 210 zł na zobowiązania z tytułu dostaw i usług z pozycji rozliczenia międzyokresowe bierne w stanie na dzień 30.09.2019 r.
– przesunięcie kwoty 145 580 zł na zobowiązania z tytułu wynagrodzeń z pozycji rozliczenia międzyokresowe bierne w stanie na dzień 30.09.2019 r.
Przesunięcia kwoty związane są z korektą klasyfikacji pozycji bilansowych w celu ustandaryzowania prezentacji sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
1.3 Sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym
| Nota | Kapitał podstawowy |
Nadwyżka ze sprzedaży akcji |
Kapitał rezerwowy ogółem |
Akcje własne | Zyski zatrzymane z lat ubiegłych |
Zysk/strata netto roku |
RAZEM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | ||
| Stan na 30 września 2018 roku | 23 | 2 100 000 | 4 005 160 | 305 605 | - | 17 744 079 | 6 402 165 | 30 557 008 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 4 767 938 | 4 767 938 | |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - | |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - | |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | - | - | - | - | - | - | |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | 1 500 000 | - | 4 902 165 | (6 402 165) | - | |
| Stan na 30 września 2019 roku | 23 | 2 100 000 | 4 005 160 | 1 805 605 | - | 22 646 244 | 4 767 938 | 35 324 946 |
| Zysk netto za rok obrotowy | - | - | - | - | - | 4 085 107 | 4 085 107 | |
| Emisja akcji | - | - | - | - | - | - | - | |
| Umorzenie akcji | - | - | - | - | - | - | - | |
| Wykup akcji własnych | - | - | (915 757) | (1 355 757) | 915 757 | - | (1 355 757) | |
| Emisja akcji powyżej wartości nominalnej | - | - | - | - | - | - | - | |
| Przeniesienie wyniku z lat ubiegłych | - | - | - | - | 4 767 938 | (4 767 938) | - | |
| Stan na 30 września 2020 roku | 23 | 2 100 000 | 4 005 160 | 889 848 | (1 355 757) | 28 329 939 | 4 085 107 | 38 054 297 |
1.4 Sprawozdanie z przepływów pieniężnych (metoda pośrednia)
| Okres | Okres | |||
|---|---|---|---|---|
| Nota | 01.10.2019 -30.09.2020 | 01.10.2018 - 30.09.2019 |
||
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | ||||
| Zysk przed opodatkowaniem | 4 802 672 | 5 800 571 | ||
| Korekty: | ||||
| Amortyzacja i umorzenie aktywów trwałych | 7 | 3 431 157 | 1 500 744 | |
| (Zysk) strata na działalności inwestycyjnej, w tym na sprzedaży rzeczowych aktywów trwałych |
(40 325) | (80 148) | ||
| Udział w (zyskach) stratach jednostek stowarzyszonych i powiązanych |
493 577 | - | ||
| Koszty finansowe ujęte w wyniku | 251 039 | 195 623 | ||
| Inne korekty | (696 248) | - | ||
| 3 439 201 | 1 616 219 | |||
| Zmiany w kapitale obrotowym: | ||||
| (Zwiększenie) / zmniejszenie salda należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych należności |
21 | 4 041 582 | (1 319 414) | |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie stanu zapasów | 20 | (210 665) | (450 446) | |
| (Zwiększenie) / zmniejszenie pozostałych aktywów | 507 161 | 466 972 | ||
| Zwiększenie /(Zmniejszenie) salda zobowiązań z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych zobowiązań |
899 321 | (3 208 113) | ||
| Zwiększenie / (zmniejszenie) przychodów przyszłych okresów |
640 151 | 313 007 | ||
| Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej | 14 119 423 | 3 218 795 | ||
| Podatek dochodowy zapłacony | 717 247 | 1 500 452 | ||
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 13 402 176 | 1 718 343 | ||
| Przepływy pieniężne z działalności inwestycyjnej | ||||
| Płatności za rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne | (384 125) | (1 594 757) | ||
| Płatności za aktywa finansowe | (1 000) | (1 888 026) | ||
| Przychody ze zbycia aktywów trwałych oraz aktywów niematerialnych |
40 325 | 94 131 | ||
| Przychody ze zbycia aktywów finansowych | 152 992 | 1 392 108 | ||
| Odsetki otrzymane | 3 879 | 7 908 | ||
| Środki pieniężne netto (wydane) / wygenerowane w związku z działalnością inwestycyjną |
(187 929) | (1 988 635) | ||
| Przepływy pieniężne z działalności finansowej | ||||
| Nabycie akcji własnych | (1 355 757) | - | ||
| Wpływ dotacji | 735 685 | 155 139 | ||
| Spłaty kredytów i pożyczek | 24 | (8) | (641 664) | |
| Spłata zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | 27 | (2 198 411) | (1 027 415) | |
| Odsetki zapłacone | (254 918) | (203 531) | ||
| Prowizje zapłacone | ||||
| Środki pieniężne netto wykorzystane w działalności | (3 073 409) | (1 717 471) | ||
| finansowej | ||||
| Zwiększenie netto środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 10 140 837 | (1 987 764) | ||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na początek okresu | 2 515 957 | 4 503 720 | ||
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec okresu | 12 656 794 | 2 515 957 |
2 Informacja o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok zakończony 30 września 2020 roku
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe spółki SESCOM S.A. (sprawozdanie finansowe) zostało zatwierdzone do publikacji przez Zarząd spółki SESCOM S.A. w dniu 01.02.2021 roku. Akcjonariusze lub inne osoby nie mają prawa do wprowadzania zmian po dniu jego publikacji.
2.1 Informacje ogólne
Spółka SESCOM S.A. (Spółka SESCOM, SESCOM SA, Spółka, Jednostka Dominująca, Emitent) została utworzona na podstawie Aktu założycielskiego w dniu 14 sierpnia 2008 roku przed notariuszem w Gdańsku Tomaszem Binkowskim (Rep. A nr 18518/2008).
Spółka jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w Sądzie rejonowym w Gdańsk - Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000314588.
Siedzibą Emitenta jest Polska. Przeważającym przedmiotem działalności Spółki SESCOM jest naprawa i konserwacja maszyn - PKD 33.12 Z. Spółka SESCOM specjalizuje się w zarządzaniu serwisem technicznym oraz świadczeniu usług serwisu klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania (HVAC), serwisu infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej oraz elektrycznej i budowlanej.
Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, skład organów zarządczych i nadzorujących Emitenta jest następujący:
Zarząd:
| Sławomir Halbryt | - | Prezes Zarządu |
|---|---|---|
| Adam Kabat | - | Członek Zarządu |
| Sławomir Kądziela | - | Członek Zarządu |
| Magdalena Budnik | - | Członek Zarządu |
Rada Nadzorcza:
| Krzysztof Pietkun | - | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
|---|---|---|
| Tomasz Matczuk | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Adam Protasiuk | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Wojciech Szabunio | - | Członek Rady Nadzorczej |
| Dariusz Wieczorek | - | Członek Rady Nadzorczej |
Według stanu na dzień 30 września 2020 roku struktura akcjonariatu Spółki przedstawiała się następująca:
| Akcjonariusz / udziałowiec | Liczba akcji / udziałów |
% kapitału podstawowego |
% ogólnej liczby głosów |
|---|---|---|---|
| Sławomir Halbryt, w tym: | 1 056 690 | 50,32% | 63,39% |
| - bezpośrednio | 1 005 875 | 47,90% | 61,61% |
| - pośrednio (akcje własne Sescom S.A.) | 50 815 | 2,42% | 1,78% |
| Negril 3 Sp. z o.o. | 437 000 | 20,81% | 15,33% |
| Sławomir Kądziela | 241 588 | 11,50% | 8,48% |
| Adam Kabat | 159 095 | 7,58% | 5,58% |
| Pozostali | 205 627 | 9,79% | 7,21% |
| Razem | 2 100 000 | 100% | 100% |
Sescom Spółka Akcyjna Jednostkowe sprawozdanie finansowe za okres od 01.10.2019 roku do 30.09.2020 roku sporządzone według MSSF
2.2 Informacje o Grupie Kapitałowej
Spółka SESCOM jest jednostką dominującą grupy kapitałowej (Grupa Kapitałowa SESCOM, GK SESCOM, Grupa SESCOM, Grupa).
Na dzień bilansowy 30.09.2020 roku w skład Grupy SESCOM wchodziły następujące jednostki:
| Nazwa | Powiązanie | Działalność podstawowa |
|---|---|---|
| Sescom SA | Jednostka dominująca | Zarządzanie Grupą Kapitałową, Centrum usług wspólnych: koordynacja serwisu technicznego, wsparcie techniczne, rozwój produktów i usług, księgowość i kontroling, marketing oraz PR. |
| Sescom Czech Republic s.r.o. |
Jednostka zależna | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Sescom Muszaki Szerviz kft |
Jednostka zależna | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Sescom GmbH | Jednostka zależna | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
| Sescom Technischer Support GmbH |
Jednostka zależna | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. * |
| Sescom LTD | Jednostka zależna | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. Monitorowanie rynku nowych technologii w branży retail, finansowej i telekomunikacyjnej; centrum prowadzenia działań związanych z rozwojem biznesowym Sescom. |
| SDC Sp. z o.o. | Jednostka zależna | Prace badawcze i rozwojowe nad systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie efektywnością energetyczną. Spółka rozwija komercyjną wersję systemu monitoringu zużycia energii z wykorzystaniem platformy i mikroserwera SES Control®. |
| SESTORE Sp. z o.o. |
Jednostka zależna | Usługi remontów i remodelingu salonów handlowych i placówek handlowych - wraz z pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. |
| DT Sp. z o.o. | Jednostka zależna | Sprzedaż, serwis i wynajem wózków widłowych, w tym: bieżące naprawy pojazdów, przygotowanie wózka pod odbiór UDT, konserwacja sprzętu w ramach przeglądów okresowych, renowacja wózka (regeneracja masztów, remonty silników i przekładni napędowych, malowanie wózka) |
*Do dnia 18.04.2019 r. przedmiotem działalności Spółki było zarządzanie i świadczenie usług serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. W dniu 18.04.2019 r. Zarząd podjął uchwałę w sprawie przeniesienia działalności spółki do Sescom GmbH z siedzibą w Berlinie w ramach procesu reorganizacji prac spółek zależnych. Sescom Technischer Support GmbH na dzień sporządzenia sprawozdania zarządu nie prowadzi działalności operacyjnej.
Ponadto na dzień bilansowy 30.09.2020 roku Spółka posiadała inwestycje w jednostkach stowarzyszonych:
| Nazwa | Powiązanie | Działalność podstawowa |
|---|---|---|
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii SA (BCTT SA) |
Jednostka stowarzyszona | Zarządzanie procesem komercjalizacji badań naukowych oraz transferu technologii pomiędzy nauką i biznesem oraz pomiędzy przedsiębiorstwami. |
| SANASENS Sp. z o.o. | Jednostka stowarzyszona | Projektowanie i dostarczanie rozwiązań predictive maintenance opartych na sztucznej inteligencji |
2.3 Waluta funkcjonalna i waluta sprawozdawcza
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w polskich złotych (PLN). Polski złoty jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą. Dane w sprawozdaniu zostały zaprezentowane w pełnych złotych, chyba że w konkretnych sytuacjach zostały podane z mniejszą dokładnością. Zastosowanie pełnych złotych w sprawozdaniu może spowodować wystąpienie drobnych niezgodności w sumach na poziomie od jednej do kilku jednostek w wyniku zastosowanych zaokrągleń.
2.4 Podstawa sporządzania sprawozdań finansowych
2.4.1 Oświadczenie o zgodności z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej
Niniejsze jednostkowe sprawozdanie finansowe sporządzono w oparciu o Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) w kształcie zatwierdzonym przez Unię Europejską (UE) i jest z nimi zgodne.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej Spółki.
Okres i zakres sprawozdania
Sprawozdanie finansowe obejmuje rok obrotowy od 1 października 2019 roku do 30 września 2020 roku.
2.4.2 Nowe standardy sprawozdawczości finansowej i interpretacje Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
Następujące nowe standardy, zmiany do istniejących standardów oraz interpretacje wydane przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) oraz zatwierdzone do stosowania w UE weszły w życie po raz pierwszy w roku 2019:
- MSSF 16 "Leasing" zatwierdzony w UE w dniu 31 października 2017 roku obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
- Zmiany do MSSF 9 "Instrumenty finansowe" prawo do wcześniejszej spłaty z negatywnym wynagrodzeniem zatwierdzone w UE w dniu 22 marca 2018 roku obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub później.
- Zmiany do MSR 28 "Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach" - wycena inwestycji długoterminowych zatwierdzone w UE w dniu 8 lutego 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
- Roczny program poprawek 2015-2017:
- o Zmiany do MSSF 3 "Połączenia jednostek" wycena udziałów we wspólnej działalności w momencie objęcia kontroli,
- o Zmiany do MSSF 11 "Wspólne ustalenia umowne" brak wyceny we wspólnej działalności w momencie objęcia współkontroli,
o Zmiany do MSR 12 Zmiany do MSR 12 "Podatek dochodowy" – ujęcie konsekwencji podatkowych z tytułu wypłaty dywidendy oraz
o Zmiany do MSR 23 "Koszty finansowania zewnętrznego" – kwalifikacja zobowiązań zaciągniętych specjalnie w celu pozyskania dostosowywanego składnika aktywów, w sytuacji, gdy działania niezbędne do przygotowania składnika aktywów do użytkowania lub sprzedaży są zakończone zatwierdzone w UE w dniu 14 marca 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
- Zmiany do MSR 19 "Świadczenia pracownicze" zmiany do programu określonych świadczeń zatwierdzone w UE w dniu 13 marca 2019 roku obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
- Interpretacja KIMSF 23 "Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego" zatwierdzona w UE w dniu 23 października 2018 roku obowiązująca w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2019 roku lub po tej dacie.
Zatwierdzone przez RMSR oraz zatwierdzone do stosowania w UE po 1 stycznia 2020 r.
- Zmiany w zakresie referencji do Założeń Koncepcyjnych w MSSF
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" definicja przedsięwzięcia
- Zmiany do MSR 1 oraz MSR 8 definicja terminu "istotny"
- Zmiany do MSSF 9, MSR 39 oraz MSSF 7 reforma IBOR
Zatwierdzone przez RMSR oraz zatwierdzone do stosowania w UE po 1 czerwca 2020 r.
• Zmiany do MSSF 16 "Leasing"- uproszczenie dot. zmian wynikających z umów leasingu w związku z COVID-19
Zatwierdzone przez RMSR, ale jeszcze nie zatwierdzone przez UE
- Zmiany do MSSF 4 "Umowy ubezpieczeniowe" odroczenie zastosowania MSSF 9 "Instrumenty finansowe" obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
- Zmiany do MSSF 9, MSR 39, MSSF 7, MSSF 4 oraz MSSF 16 reforma IBOR obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2021 roku lub później.
- Zmiany do MSSF 3 "Połączenia przedsięwzięć" aktualizacja referencji do Założeń Koncepcyjnych obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku
- lub później. • Zmiany do MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" – przychody z produktów wyprodukowanych w okresie przygotowywania rzeczowych aktywów trwałych do rozpoczęcia funkcjonowania obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Zmiany do MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" wyjaśnienia nt. kosztów ujmowanych w analizie, czy umowa jest kontraktem rodzącym obciążenia obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
- Roczny program poprawek 2018-2020 poprawki zawierają wyjaśnienia oraz doprecyzowują wytyczne standardów w zakresie ujmowania oraz wyceny: MSSF 1 "Zastosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej po raz pierwszy", MSSF 9 "Instrumenty finansowe", MSR 41 "Rolnictwo" oraz do przykładów ilustrujących do MSSF 16 "Leasing"
obowiązujący w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2022 roku lub później.
• MSSF 17 ,,Umowy ubezpieczeniowe" oraz zmiany do MSSF 17 obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
• Zmiany do MSR 1 "Prezentacja sprawozdań finansowych" – klasyfikacja zobowiązań jako krótko- i długoterminowe obowiązujące w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2023 roku lub później.
2.5 Wpływ zmian MSSF na sprawozdania finansowe Spółki
Od 1 października 2019 roku, Spółka zastosowała wymogi nowego standardu MSSF 16, dotyczące ujmowania, wyceny i prezentacji umów leasingu. Spółka zastosowała wymogi standardu z wykorzystaniem zmodyfikowanego podejścia retrospektywnego ze skutkiem od 1 października 2019 roku (bez przekształcenia okresu porównawczego). Nowy standard ustanawia zasady ujęcia, wyceny, prezentacji oraz ujawnień dotyczących leasingu. Wszystkie transakcje leasingu skutkują uzyskaniem przez leasingobiorcę prawa do użytkowania aktywa oraz zobowiązania z tytułu obowiązku zapłaty. Tym samym MSSF 16 znosi klasyfikację leasingu operacyjnego i leasingu finansowego zgodnie z MSR 17 i wprowadza jeden model dla ujęcia księgowego leasingu przez leasingobiorcę.
Dokonano wyselekcjonowania i analizy umów, na podstawie których użytkowane są składniki aktywów będące własnością innych podmiotów pod kątem spełnienia kryteriów uznania za leasing zgodnie z MSSF 16. W wyniku analizy wyodrębniono grupę umów najmu długoterminowego powierzchni biurowych i magazynowych, które wymagały innego niż dotychczas ujęcia w księgach rachunkowych.
Na dzień 1 października 2019 roku Spółka ujęła aktywa i zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania w wartości bieżącej pozostałych do zapłaty opłat leasingowych, zdyskontowanych poprzez zastosowanie krańcowej stopy procentowej leasingobiorcy na dzień 1 października 2019 roku.
Krańcowa stopa rozumiana jest jako stopa procentowa na dzień rozpoczęcia leasingu, przy jakiej leasingobiorca musiałaby pożyczyć środki niezbędne do zakupu danego składnika aktywów na podobny okres i przy podobnych zabezpieczeniach. W zależności od długości i waluty obowiązywania umowy leasingu Spółka stosuje krańcową stopę procentową z przedziału 1,67%-3,3%.
Stosując po raz pierwszy MSSF 16 Spółka zastosowała następujące praktyczne uproszczenia dopuszczone przez standard:
- − zastosowanie jednej stopy dyskontowej dla portfela umów leasingowych o podobnych cechach,
- − dla leasingów, w odniesieniu do których bazowy składnik aktywów ma niską wartość (równowartość 5 000 USD przeliczona na polską walutę według średniego kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku poprzedzającego rok, w którym następuje ujawnienie aktywa z tytułu prawa do użytkowania, z zaokrągleniem do 1.000 zł. w górę) nie ujmuje zobowiązań finansowych i odnośnych aktywów z tytułu prawa do użytkowania; jeżeli umowa leasingowa obejmuje wiele składników o łącznej wartości wyższej niż 5000 USD to spółka nie traktuje takiego leasingu jako niskocennego.
- − umowy z tytułu leasingu operacyjnego z pozostałym okresem leasingu krótszym niż 12 miesięcy na dzień 1 października 2019 r. oraz zawarte na czas nieokreślony z możliwością krótkoterminowego wypowiedzenia potraktowane zostały jako leasing krótkoterminowy,
- − wykorzystanie perspektywy czasu (wykorzystanie wiedzy zdobytej po fakcie) w określaniu okresu leasingu, jeżeli umowa zawiera opcje przedłużenia lub rozwiązania umowy leasingu.
Aktywami są wynajmowane pomieszczenia biurowe, w których prowadzona jest działalność operacyjna, a pasywa to wartość zawartych umów najmu, która stanowić będzie zobowiązanie.
Aktywa z tytułu prawa do użytkowania są prezentowane w ramach tej samej pozycji sprawozdawczej, w ramach której przedstawione zostałyby aktywa, gdyby były własnością leasingobiorcy, tj. w pozycji 'Rzeczowe aktywa trwałe', zobowiązania natomiast są prezentowane w pozycji 'Inne zobowiązania finansowe'.
Opłaty leasingowe związane z wykorzystaniem aktywów będących przedmiotem leasingu, uprzednio ujęte w kosztach w pozycji 'Koszty najmu' są prezentowane w pozycjach 'Amortyzacja' oraz w 'Kosztach finansowych' jako koszt odsetek.
Wpływ na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej na 1 października 2019 r. i na 30 września 2020 r.
| Wpływ na pozycje sprawozdania z sytuacji finansowej - MSSF 16 |
Stan na 30.09.2019 |
Wpływ MSSF 16 |
Stan na 01.10.2019 |
Stan na 30.09.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Prawo do użytkowania składnika aktywów – rzeczowe aktywa trwałe |
- | 4 799 274 | 4 799 274 | 3 627 314 |
| Zobowiązanie z tytułu leasingu, w tym: | - | 4 799 274 | 4 799 274 | 3 804 297 |
| długoterminowe | - | 3 607 108 | 3 607 108 | 2 636 602 |
| krótkoterminowe | - | 1 192 166 | 1 192 166 | 1 167 695 |
| Wpływ na sprawozdanie z całkowitych dochodów - MSSF 16 |
01.10.2018-30.09.2019 | Wpływ MSSF 16 |
01.10.2019 - 30.09.2020 |
|---|---|---|---|
| spadek kosztów z tytułu najmu | - | - | (1 165 518) |
| wzrost kosztów finansowych - odsetki | - | - | 106 649 |
| wzrost kosztów finansowych - różnice kursowe | - | - | 84 653 |
| wzrost kosztów amortyzacji | - | - | 1 151 201 |
3 Stosowane zasady rachunkowości
Stosownie do postanowień art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o Rachunkowości (tj.: Dz.U. z 2019 r. poz. 351 z późniejszymi zmianami), została ustalona poniżej opisana polityka rachunkowości. Stanowi ona opis przyjętych i stosowanych przez Spółkę zasad prowadzenia rachunkowości. Zasady te oparte są na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej oraz związanych z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej.
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadą kosztu historycznego i zobowiązań finansowych wycenianych w zamortyzowanym koszcie.
Najważniejsze zasady rachunkowości stosowane przez Spółkę przedstawione zostały poniżej.
3.1 Rzeczowe aktywa trwałe
Rzeczowe aktywa trwałe Spółki są wyceniane w cenie nabycia, koszcie wytworzenia lub wartości przeszacowanej pomniejszonych o umorzenie oraz o odpisy z tytułu utraty wartości.
Koszty poniesione po wprowadzeniu składnika rzeczowych aktywów trwałych do użytkowania, jak koszty napraw, przeglądów, opłaty eksploatacyjne, wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione. Jeżeli możliwe jednakże jest wykazanie, że koszty te spowodowały zwiększenie oczekiwanych przyszłych korzyści ekonomicznych z tytułu posiadania danego składnika rzeczowych aktywów trwałych ponad korzyści przyjmowane pierwotnie, w takim przypadku zwiększają one wartość początkową tego składnika. W przypadku rzeczowych aktywów trwałych zakupionych w walucie obcej, różnice kursowe nie powiększają wartości początkowej.
Posiadane przez Spółkę rzeczowe aktywa trwałe są amortyzowane liniowo w okresie odpowiadającym szacowanemu okresowi ich ekonomicznej użyteczności lub przez krótszy z dwóch okresów: ekonomicznej użyteczności lub prawa do używania, który kształtuje się następująco:
- Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej 10 lat,
- Urządzenia techniczne i maszyny od 3 do 10 lat,
- Środki transportu 3 i 5 lat,
- Inne od 3 do 5 lat.
Amortyzację ujmuje się w taki sposób, aby dokonać odpisu kosztu lub wyceny składnika aktywów (innych niż grunty oraz rzeczowe aktywa trwałe w budowie) do wartości rezydualnej przy użyciu metody liniowej. Szacowane okresy użytkowania, wartości rezydualne oraz metody amortyzacji są weryfikowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego (z prospektywnym zastosowaniem wszelkich zmian w szacunkach).
Aktywa utrzymywane na podstawie umowy leasingu finansowego amortyzuje się przez okres ich przewidywanego użytkowania ekonomicznego na takich samych zasadach jak aktywa własne. W sytuacji, gdy nie ma wystarczającej pewności, że własność zostanie przeniesiona na koniec okresu leasingu, aktywa są amortyzowane przez okres ich ekonomicznej użyteczności. Składnik rzeczowych aktywów trwałych usuwa się z bilansu na moment zbycia lub gdy oczekuje się, iż nie uzyska się korzyści ekonomicznych z użytkowania składnika aktywów.
Wszelkie zyski lub straty wynikające ze zbycia lub wycofania z użytkowania składników rzeczowych aktywów trwałych są ujmowane w wyniku okresu, w którym dane składniki aktywów zostały usunięte z bilansu (obliczone
jako różnica między wpływem ze sprzedaży a wartością bilansową tego składnika).
Nabyte rzeczowe aktywa trwałe o niezdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się w koszcie historycznym pomniejszonym o skumulowaną utratę wartości.
3.2 Aktywa niematerialne inne niż wartość firmy
3.2.1 Nabyte aktywa niematerialne
Nabyte aktywa niematerialne o zdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się po koszcie pomniejszonym o umorzenie i skumulowaną utratę wartości. Amortyzację ujmuje się liniowo w szacowanym okresie ekonomicznej użyteczności. Oszacowany okres ekonomicznej użyteczności i metoda amortyzacji podlegają weryfikacji na koniec każdego okresu sprawozdawczego, a skutki zmian szacunków rozlicza się prospektywnie. Nabyte aktywa niematerialne o niezdefiniowanym okresie ekonomicznej użyteczności wykazuje się w koszcie historycznym pomniejszonym o skumulowaną utratę wartości.
3.2.2 Wytworzone we własnym zakresie aktywa niematerialne - koszty prac badawczych i rozwojowych
Koszty prac badawczych są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w momencie ich poniesienia. Aktywa niematerialne powstałe na skutek prowadzenia prac rozwojowych, ujmowane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej jedynie po spełnieniu następujących warunków:
- z technicznego punktu widzenia istnieje możliwość ukończenia składnika aktywów niematerialnych, tak aby nadawał się do sprzedaży lub użytkowania,
- istnieje możliwość udowodnienia zamiaru ukończenia składnika oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- składnik będzie zdolny do użytkowania lub sprzedaży,
- znany jest sposób w jaki składnik będzie wytwarzał przyszłe korzyści ekonomiczne,
- zapewnione zostaną środki techniczne oraz finansowe konieczne do ukończenia prac rozwojowych oraz jego użytkowania i sprzedaży,
- istnieje możliwość wiarygodnego ustalenia nakładów poniesionych w czasie prac rozwojowych.
Wartość początkową aktywów niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie stanowi suma wydatków poniesionych od dnia, gdy składnik aktywów niematerialnych po raz pierwszy spełnia kryteria ujmowania ich w bilansie (patrz powyżej).
W przypadku, gdy nie można ująć w sprawozdaniu z sytuacji finansowej kosztów prac rozwojowych wytworzonych we własnym zakresie, koszty te są ujmowane w sprawozdaniu z całkowitych dochodów w okresie, w którym zostały poniesione.
Aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie po początkowym ujęciu są wykazywane według kosztu wytworzenia pomniejszonego o umorzenie i łączne odpisy z tytułu utraty wartości, na takiej samej zasadzie jak nabyte aktywa niematerialne.
3.3 Utrata wartości rzeczowych aktywów trwałych, aktywów niematerialnych z wyjątkiem wartości firmy
Na dzień kończący okres sprawozdawczy Spółka dokonuje przeglądu wartości posiadanego rzeczowego majątku trwałego i aktywów niematerialnych ujmowanych w sprawozdaniu sytuacji finansowej w celu stwierdzenia, czy nie występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. Jeżeli stwierdzono istnienie takich przesłanek, szacowana jest wartość odzyskiwalna danego składnika aktywów, w celu ustalenia potencjalnego odpisu wartości składnika aktywów do poziomu jego wartości odzyskiwalnej. W sytuacji, gdy nie jest możliwe oszacowanie wartości odzyskiwalnej składnika aktywów, przeprowadza się analizę wartości odzyskiwalnej dla grupy aktywów generujących przepływy pieniężne, do której należy dany składnik aktywów. Jeśli możliwe jest wskazanie wiarygodnej i jednolitej podstawy alokacji, składniki majątku trwałego Spółki alokowane są do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne lub do najmniejszych grup ośrodków generujących takie przepływy, dla których można wyznaczyć wiarygodne i jednolite podstawy alokacji.
W przypadku aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz jeszcze nieprzyjętych do użytkowania, test utraty wartości przeprowadzany jest corocznie oraz dodatkowo wtedy, gdy występują przesłanki wskazujące na możliwość wystąpienia utraty wartości.
Wartość odzyskiwalna ustalana jest jako wyższa spośród dwóch wartości: wartość godziwa pomniejszona o koszty sprzedaży lub wartość użytkowa. Ta ostatnia wartość odpowiada wartości bieżącej szacunku przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu stopy dyskonta przed opodatkowaniem uwzględniającej aktualną rynkową wartość pieniądza w czasie oraz ryzyko specyficzne dla danego składnika aktywów.
Jeżeli wartość odzyskiwalna jest niższa od wartości bilansowej składnika aktywów (lub ośrodka generującego przepływy pieniężne), wartość bilansową tego składnika lub jednostki pomniejsza się do wartości odzyskiwalnej. Stratę z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie jako koszt okresu, w którym wystąpiła. Jeśli strata z tytułu utraty wartości ulega następnie odwróceniu, wartość netto składnika aktywów (lub ośrodka generującego przepływy pieniężne) zwiększana jest do nowej oszacowanej wartości odzyskiwalnej, nie przekraczającej jednak wartości bilansowej tego składnika aktywów jaka byłaby ustalona, gdyby w poprzednich latach nie ujęto straty z tytułu utraty wartości składnika aktywów / ośrodka generującego przepływy pieniężne. Odwrócenie odpisu (straty) z tytułu utraty wartości ujmuje się niezwłocznie w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.
3.4 Wartość firmy
Wartość firmy wynikającą z przejęcia innego podmiotu ujmuje się po koszcie ustalonym na dzień przejęcia tego podmiotu, pomniejszonym o kwotę utraty wartości.
Dla celów testu na utratę wartości wartość firmy alokuje się do poszczególnych ośrodków generujących przepływy pieniężne (lub do grup takich ośrodków), które mają odnieść korzyści z synergii będących skutkiem połączenia jednostek gospodarczych.
Ośrodek generujący przepływy pieniężne, do którego alokuje się wartość firmy jest testowany na utratę wartości na dzień sprawozdawczy lub częściej, jeżeli występują przesłanki wskazujące na możliwość utraty wartości. Jeżeli wartość odzyskiwalna ośrodka generującego przepływy pieniężne jest mniejsza od jego wartości bilansowej, odpis z tytułu utraty wartości alokuje się tak, by w pierwszej kolejności zredukować kwotę bilansową wartości firmy alokowanej do tego ośrodka, a pozostałą część alokuje się na inne składniki aktywów tego ośrodka, proporcjonalnie do wartości bilansowej każdego z nich. Odpis z tytułu utraty wartości firmy ujmuje się bezpośrednio w wynik okresu w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Odpisów z tytułu utraty wartości firmy nie odwraca się w kolejnych okresach. W chwili zbycia ośrodka generującego przepływy pieniężne przypisana do niego wartość firmy jest uwzględniana w obliczeniu zysku lub straty ze zbycia.
3.5 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych
Jednostka stowarzyszona to taki podmiot, na który Spółka może znacząco wpływać, i który nie jest ani jednostką zależną, ani wspólnym przedsięwzięciem. Znaczący wpływ oznacza możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji dotyczących polityki finansowej i operacyjnej w danej jednostce, niestanowiący jednak kontroli ani współkontroli.
Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmuje się metodą praw własności, z wyjątkiem inwestycji sklasyfikowanych jako przeznaczone do sprzedaży, rozliczonych zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana". Zgodnie z metodą praw własności inwestycje w jednostkach stowarzyszonych ujmuje się początkowo w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej po koszcie historycznym, a następnie uwzględnia w części wyniku przypadającego na Spółkę lub w pozostałych całkowitych dochodach jednostki stowarzyszonej. Jeżeli udział Spółki w stratach jednostki stowarzyszonej przekracza wartość jej udziałów w tej jednostce (obejmującą udziały długoterminowe, stanowiące zasadniczo część wartości netto inwestycji w podmiocie), Spółka przestaje ujmować swoje udziały w dalszych stratach jednostki stowarzyszonej. Dalsze straty ujmuje się tylko do wysokości prawnych lub zwyczajowych zobowiązań Spółki albo płatności dokonanych w imieniu jednostki stowarzyszonej.
Nadwyżka kosztów przejęcia nad udziałem Spółki w wartości netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych jednostki stowarzyszonej ujętych na dzień przejęcia rozpoznawana jest jako wartość firmy, stanowiąca element wartości bilansowej inwestycji. Nadwyżka udziału Spółki w wartości netto możliwych do zidentyfikowania aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych nad kosztami przejęcia po ponownej weryfikacji ujmowana jest bezpośrednio w wynik okresu.
Wymogi MSSF 9 stosuje się do sprawdzenia, czy Spółka powinna ująć odpis z tytułu utraty wartości inwestycji w jednostkę stowarzyszoną. W razie konieczności wartość bilansowa inwestycji (z uwzględnieniem wartości firmy) testowana jest na utratę wartości zgodnie z MSR 36 "Utrata wartości aktywów" tak, jak gdyby był to pojedynczy składnik aktywów, przez porównanie jej wartości odzyskiwalnej (wyższej z dwóch kwot: wartości użytkowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty sprzedaży) z wartością bilansową. Odpisy z tytułu utraty wartości uwzględnia się w wartości bilansowej inwestycji. Odwrócenie odpisu ujmuje się zgodnie z MSR 36 w kwocie odpowiadającej wzrostowi wartości odzyskiwalnej inwestycji.
Po zbyciu jednostki stowarzyszonej, którego skutkiem jest utrata przez Spółkę znaczącego wpływu na tę jednostkę, pozostałe udziały wycenia się w wartości godziwej na ten dzień, a wartość tę traktuje jako wartość godziwą w chwili początkowego ujęcia składnika aktywów finansowych zgodnie z MSSF 9. Różnicę między pierwotną wartością bilansową jednostki stowarzyszonej przypisywaną do pozostałych udziałów oraz wartością godziwą tych udziałów uwzględnia się przy określaniu wysokości zysku lub straty z tytułu zbycia jednostki zależnej. Ponadto Spółka rozlicza wszystkie kwoty uprzednio ujmowane w pozostałych całkowitych dochodach w odniesieniu do jednostki stowarzyszonej tak samo, jak rozliczałaby je w przypadku zbycia odpowiednich składników aktywów i zobowiązań przez tę jednostkę. Wobec tego, jeżeli zysk lub strata uprzednio ujęte w pozostałych całkowitych dochodach zostaną przeniesione na wynik finansowy w chwili zbycia odpowiednich składników aktywów i zobowiązań, Spółka przeklasyfikowuje ten zysk lub stratę z kapitału własnego na wynik (w formie korekty reklasyfikacyjnej) w chwili utraty znaczącego wpływu na tę jednostkę stowarzyszoną.
3.6 Leasing
Prawa wynikające z umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów, które spełniają definicję leasingu zgodnie z wymogami MSSF 16 są ujmowane jako aktywa z tytułu praw do użytkowania bazowych składników aktywów w ramach aktywów trwałych oraz drugostronnie jako zobowiązania z tytułu leasingu.
Spółka ujmuje składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania oraz zobowiązanie z tytułu leasingu w dacie rozpoczęcia leasingu. W dacie rozpoczęcia Spółka wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania według kosztu.
Po dacie rozpoczęcia leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania stosując model kosztu. W celu zastosowania modelu kosztu leasingobiorca wycenia składnik aktywów z tytułu praw do użytkowania według kosztu:
- pomniejszonego o łączne odpisy amortyzacyjne (umorzenie) i łączne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości; oraz
- skorygowanego z tytułu jakiejkolwiek aktualizacji wyceny zobowiązania z tytułu leasingu nieskutkującej koniecznością ujęcia odrębnego składnika leasingu.
Profesjonalny osąd Spółka stosuje w odniesieniu do:
- ustalenia okresu leasingu,
- oceny czy umowa zawiera komponenty leasingowe i nie leasingowe.
Spółka stosuje praktyczne rozwiązanie w odniesieniu do umów leasingu krótkoterminowego, które charakteryzują się maksymalnym możliwym okresem trwania umów, włączając opcje ich odnowienia, o długości do 12 miesięcy.
Uproszczenia dotyczące tych umów polegają na rozliczaniu opłat leasingowych jako kosztów:
- metodą liniową, przez okres trwania umowy leasingu lub
- inną systematyczną metodą, jeżeli lepiej odzwierciedla ona sposób rozłożenia w czasie korzyści czerpanych przez korzystającego.
Spółka nie stosuje ogólnych zasad ujmowania, wyceny i prezentacji zawartych w MSSF 16 do umów leasingu, których przedmiot ma niską wartość, tj. 5.000 USD przeliczone po kursie z dnia pierwszego zastosowania.
3.7 Zapasy
Zapasy wyceniane są według niższej z wartości: kosztu (ceny nabycia lub kosztu wytworzenia) lub wartości możliwej do uzyskania (ceny sprzedaży netto). Wycena rozchodu zapasów dokonywana jest metodą średniej ważonej. Wartość możliwą do uzyskania stanowi szacunkowa cena sprzedaży zapasów pomniejszona o wszelkie szacowane koszty dokończenia produkcji/wykonania usługi i koszty niezbędne do doprowadzenia sprzedaży do skutku.
Jednostka dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Materiały z reguły są zużywane na bieżąco. Jednostka tworzy odpisy aktualizujące na nierotujące zapasy.
3.8 Transakcje w walucie obcej
Transakcje przeprowadzane w walucie innej niż waluta funkcjonalna (waluty obce) wykazuje się po kursie waluty obowiązującym na dzień poprzedzający dzień transakcji. Na dzień bilansowy aktywa i zobowiązania pieniężne denominowane w walutach obcych są przeliczane według kursu obowiązującego na ten dzień. Niepieniężne pozycje wyceniane w wartości godziwej i denominowane w walutach obcych wycenia się po kursie obowiązującym w dniu ustalenia wartości godziwej. Pozycje niepieniężne wyceniane są według kosztu historycznego.
Różnice kursowe powstałe na pozycjach pieniężnych ujmuje się w wynik okresu, w którym powstają, z wyjątkiem różnic kursowych dotyczących aktywów w budowie przeznaczonych do przyszłego wykorzystania gospodarczego, które włącza się do kosztów wytworzenia tych aktywów i traktuje jako korekty kosztów odsetkowych kredytów w walutach obcych.
3.9 Koszty finansowania zewnętrznego
Koszty finansowania zewnętrznego bezpośrednio związanego z nabyciem lub wytworzeniem składników majątku wymagających dłuższego czasu w celu doprowadzenia ich do użytkowania, zalicza się do kosztów wytworzenia takich aktywów aż do momentu, w którym aktywa te są zasadniczo gotowe do zamierzonego użytkowania lub sprzedaży. Przychody z inwestycji uzyskane w wyniku krótkoterminowego inwestowania pozyskanych środków zewnętrznych przeznaczonych bezpośrednio na finansowanie nabycia lub wytworzenia składników majątku, pomniejszają wartość kosztów finansowania zewnętrznego podlegających kapitalizacji.
Wszelkie pozostałe koszty finansowania zewnętrznego są odnoszone bezpośrednio na wynik w okresie, w którym zostały poniesione.
3.10 Dotacje rządowe i z innego źródła (fundusze UE)
Dotacji nie ujmuje się do chwili uzyskania uzasadnionej pewności, że Spółka spełni konieczne warunki i otrzyma takie dotacje.
Dotacje ujmuje się w wynik systematycznie, za każdy okres, w którym Spółka ujmuje wydatki jako koszty, których kompensatę ma stanowić dotacja. W szczególności dotacje, których podstawowym warunkiem udzielenia jest zakup, budowa lub inny rodzaj nabycia aktywów trwałych, ujmuje się jako odroczone przychody w sprawozdaniu z sytuacji finansowej i odnosi się na wynik systematycznie w uzasadnionych kwotach przez okres ekonomicznej użyteczności związanych z nimi aktywów.
Dotacje należne jako kompensata już poniesionych kosztów lub strat lub jako forma bezpośredniego wsparcia finansowego dla Spółki bez ponoszenia w przyszłości związanych z tym kosztów ujmuje się w wyniku w okresie, kiedy stają się wymagalne.
Korzyści wynikające z otrzymania pożyczki rządowej poniżej oprocentowania rynkowego, traktowane są jako dotacje i mierzone są jako różnica pomiędzy wartością otrzymanej pożyczki i wartością godziwą pożyczki ustaloną z zastosowaniem odpowiedniej rynkowej stopy procentowej.
3.11 Koszty świadczeń pracowniczych
Ze względu na kryterium istotności Spółka stosuje uproszczenie i tworzy rezerwy na świadczenia pracownicze tylko na niewykorzystane urlopy pracownicze. Jednostka nie tworzy rezerw na inne
świadczenia pracownicze w związku z wypłatą świadczeń zgodnie z zapisami kodeksu pracy. Spółka w swoich regulaminach nie ma innych zapisów dotyczących świadczeń pracowniczych niż kodeksowe. Nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy.
3.12 Aktywa i zobowiązania finansowe
Aktywa finansowe
Spółka klasyfikuje aktywa finansowe do następujących kategorii wyceny:
- wyceniane według zamortyzowanego kosztu (WWZK);
- wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD);
- wyceniane w wartości godziwej przez wynik finansowy (WPWF).
Klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego modelu zarządzania aktywami finansowymi oraz warunków umownych przepływów pieniężnych. Spółka dokonuje reklasyfikacji inwestycji w instrumenty dłużne jedynie wówczas, gdy zmienia się model zarządzania tymi aktywami.
Spółka dokonuje oceny modelu zarządzania dłużnymi aktywami finansowymi (w tym należności handlowych) według trzech możliwych kryteriów:
- utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych,
- utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych i sprzedaży,
- model inny niż powyższe (efektywnie oznaczający aktywa w celu zbycia).
Wycena na moment początkowego ujęcia
Na moment początkowego ujęcia, Spółka wycenia składnik aktywów finansowych według wartości godziwej powiększonej o koszty transakcji, które można bezpośrednio przyporządkować nabyciu składnika aktywów finansowych, w przypadku składnika aktywów finansowych, który nie wycenia w wartości godziwej przez wynik finansowy. Koszty transakcji dotyczących aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy są ujmowane w wyniku finansowym.
Zaprzestanie ujmowania
Aktywa finansowe ujmuje się, gdy Spółka staje się stroną postanowień umownych instrumentu. Aktywa finansowe wyłącza się z ksiąg rachunkowych, gdy prawa do uzyskania przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasły lub zostały przeniesione, a Spółka dokonała przeniesienia zasadniczo całego ryzyka i wszystkich pożytków z tytułu ich własności.
Wycena po początkowym ujęciu
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu (WWZK)
Instrumenty dłużne utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów, które obejmują wyłącznie spłaty kapitału i odsetek ("SPPI"), są wyceniane według zamortyzowanego kosztu. Przychody z tytułu odsetek oblicza się przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej i wykazuje w pozycji przychody z tytułu odsetek w wyniku finansowym. Odpisy z tytułu utraty wartości ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości wskazaną w rozdziale 3.13
W szczególności, w tej kategorii Spółka klasyfikuje:
- należności handlowe poza portfelem należności podlegających faktoringowi w ramach przyznanego Spółce limitu,
- pożyczki, które spełniają test klasyfikacyjny SPPI i które zgodnie z modelem biznesowym są wykazywane jako "utrzymywane w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych",
- środki pieniężne i ich ekwiwalenty,
• lokaty, depozyty zabezpieczające, należności inwestycyjne i inne należności.
Aktywa finansowe wyceniane według zamortyzowanego kosztu kwalifikowane są jako aktywa długoterminowe, jeżeli ich zapadalność przekracza 12 miesięcy od dnia kończącego okres sprawozdawczy.
W przypadku, gdy wpływ wartości pieniądza w czasie jest istotny, wartość należności jest ustalana poprzez zdyskontowanie prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych do wartości bieżącej, przy zastosowaniu stopy dyskontowej brutto odzwierciedlającej aktualne oceny rynkowe wartości pieniądza w czasie. Jeżeli zastosowana została metoda polegająca na dyskontowaniu, zwiększenie należności w związku z upływem czasu jest ujmowane jako przychody finansowe.
Aktywa finansowe wyceniane w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD)
Instrumenty dłużne, z których przepływy stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek, a które są utrzymywane w celu ściągnięcia umownych przepływów pieniężnych i w celu sprzedaży, wyceniane są według wartości godziwej przez inne całkowite dochody. Zmiany wartości bilansowej są ujmowane przez inne całkowite dochody, za wyjątkiem zysków i strat z tytułu utraty wartości, przychodów z tytułu odsetek oraz różnic kursowych, które ujmuje się w wyniku finansowym.
W przypadku zaprzestania ujmowania składnika aktywów finansowych łączny zysk lub stratę poprzednio ujęte w innych całkowitych dochodach przenosi się z kapitału własnego do wyniku finansowego i ujmuje jako pozostałe zyski/(straty). Przychody z tytułu odsetek od takich aktywów finansowych wylicza się metodą efektywnej stopy procentowej i ujmuje w pozycji "przychody z tytułu odsetek". Odpisy z tytułu oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses "ECL") ujmuje się zgodnie z zasadą rachunkowości dotyczącej utraty wartości aktywów finansowych i prezentuje w pozycji: Odpis na oczekiwane straty kredytowe.
Aktywa finansowe wyceniane do wartości godziwej przez wynik finansowy (WPWF)
Aktywa, które nie spełniają kryteriów wyceny według zamortyzowanego kosztu lub w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, wycenia się w wartości godziwej przez wynik finansowy.
W szczególności Spółka zalicza do kategorii wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy instrumenty dłużne - pożyczki, które nie spełniają testu SPPI (tj. przepływy pieniężne z tych pożyczek nie stanowią wyłącznie płatności kapitału i odsetek).
Wartość godziwą należności handlowych podlegających faktoringowi w ramach dostępnego na dzień kończący okres sprawozdawczy limitu, ustala się w oparciu o warunki umowy faktoringowej zawartej z faktorem.
Zysk lub stratę z wyceny inwestycji dłużnych do wartości godziwej ujmuje się w wyniku finansowym i prezentuje w pozycji "Zyski/(straty) z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów finansowych" w okresie, w którym wystąpiły. Zyski/(straty) z wyceny do wartości godziwej zawierają wynikające z umowy otrzymane odsetki od instrumentów finansowych zaliczonych do tej kategorii.
Do instrumentów wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się instrumenty pochodne, jednak na dzień kończący okres sprawozdawczy Spółka nie posiadała takich instrumentów.
Instrumenty kapitałowe wyceniane do wartości godziwej przez inne całkowite dochody (WPICD)
Udziały w kapitale innych jednostek obejmują instrumenty kapitałowe innych jednostek, które nie dają kontroli, współkontroli ani znaczącego wpływu na te jednostki.
Udziały w innych jednostkach są początkowo ujmowane w wartości godziwej powiększonej o koszty transakcyjne. W późniejszych okresach są one ujmowane w wartości godziwej. Dla wszystkich posiadanych inwestycji Spółka wybrała opcję prezentowania zysków i strat z tytułu zmian wartości godziwej instrumentów kapitałowych w innych całkowitych dochodach, ponieważ udziały te nie są utrzymywane w celach uzyskiwania krótkoterminowych zwrotów.
W przypadku dokonania takiego wyboru, zyski i straty z tytułu zmian wartości godziwej nie podlegają późniejszej reklasyfikacji do wyniku finansowego w momencie zaprzestania ujmowania inwestycji. Odpisy z tytułu utraty wartości (i odwrócenie odpisów) w odniesieniu do inwestycji kapitałowych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody nie są prezentowane osobno od innych zmian wartości godziwej.
Dywidendy z takich inwestycji ujmuje się w wyniku finansowym w momencie ustanowienia prawa Spółki do otrzymania płatności.
Zobowiązania finansowe
Zobowiązania finansowe są początkowo ujmowane w wartości godziwej pomniejszonej o koszty transakcyjne, a następnie według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej.
Do instrumentów wycenianych do wartości godziwej przez wynik finansowy zalicza się instrumenty pochodne, których Spółka nie posiadała na dzień 30 września 2020 roku, ani na dzień 30 września 2019 roku.
Spółka jako zobowiązania finansowe wyceniane w zamortyzowanym koszcie klasyfikuje przede wszystkim zobowiązania handlowe, zobowiązania inwestycyjne oraz pozostałe zobowiązania, kredyty i pożyczki, zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych. Zobowiązania te wykazywane są w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycjach: Kredyty, pożyczki, obligacje oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego, Zobowiązania z tytułu dostaw i usług, Pozostałe zobowiązania i rezerwy.
Zobowiązania finansowe wyrażone w walutach obcych przelicza się na walutę funkcjonalną według kursu obowiązującego w dniu transakcji. Zyski i straty kursowe z tytułu rozliczenia tych zobowiązań oraz przeliczenia według kursów obowiązujących na dzień bilansowy ujmuje się w wyniku finansowym, o ile nie odracza się ich w innych całkowitych dochodach, gdy kwalifikują się do uznania za zabezpieczenie przepływów pieniężnych.
W przypadku modyfikacji warunków umownych zobowiązania finansowego, która nie powoduje zaprzestania ujmowania istniejącego zobowiązania, zysk lub stratę ujmuje się niezwłocznie w wyniku finansowym. Zysk lub stratę oblicza się jako różnicę pomiędzy wartością bieżącą zmodyfikowanych i oryginalnych przepływów pieniężnych, zdyskontowanych z zastosowaniem oryginalnej efektywnej stopy procentowej zobowiązania.
3.13 Utrata wartości aktywów finansowych
Spółka na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy dokonuje oceny oczekiwanych strat kredytowych (ang. expected credit losses – "ECL") związanych z instrumentami wycenianymi według zamortyzowanego kosztu i w wartości godziwej przez inne całkowite dochody niezależnie od wystąpienia przesłanek utraty wartości. Spółka stosuje następujące modele wyznaczania odpisów z tytułu utraty wartości:
- model ogólny (podstawowy),
- model uproszczony.
W odniesieniu do krótkoterminowych należności handlowych, które nie mają znaczącego elementu finansowania, Spółka stosuje podejście uproszczone i wycenia odpisy z tytułu utraty wartości w wysokości strat kredytowych oczekiwanych w całym okresie życia należności od momentu jej początkowego ujęcia. Spółka stosuje analizę odpisów, w której odpisy oblicza się dla należności handlowych zaliczonych do różnych przedziałów wiekowych lub okresów przeterminowania.
Na potrzeby ustalenia oczekiwanych strat kredytowych należności grupuje się na podstawie podobieństwa charakterystyki ryzyka kredytowego. W celu określenia ogólnego współczynnika braku realizacji płatności przeprowadza się analizę nieściągalności za ostatnie 3 lata. Przyjmuje się do analizy dane z następujących przedziałów:
- do 30 dni;
- od 31 do 90 dni;
- od 91 do 120 dni;
- powyżej 120 dni.
W celu określenia wskaźnika nieściągalności dla danego przedziału wiekowania, saldo należności spisanych porównuje się z saldem należności niespłaconych. Na podstawie przeszłych doświadczeń uwzględnia się wpływ potencjalnych czynników przyszłych na kwotę strat kredytowych.
Odpis z tytułu utraty wartości szacuje się uwzględniając wskaźniki nieściągalności skorygowane o wpływ czynników przyszłych oraz wysokość salda należności niespłaconych na dzień bilansowy dla każdego przedziału analizy wiekowej. Należności indywidualnie istotne należy testować indywidulanie.
Należności wewnątrzgrupowe mają inne ryzyko kredytowe niż należności od stron trzecich ze względu na istniejące powiązanie i istnienie kontroli. W przypadku trudności finansowych Spółka zwykle wspiera swoją spółkę zależną, w związku z czym słabe wyniki finansowe i sytuacja finansowa powiązanego podmiotu niekoniecznie muszą oznaczać zwiększone ryzyko kredytowe. W takim przypadku Spółka opiera szacunek utraty wartości na analizie indywidualnej. W innych przypadkach, gdy ilość pozycji jest znacząca, mogą one tworzyć oddzielny portfel należności wewnątrzgrupowych z zastosowaniem analizy portfelowej.
Spółka stosuje trzystopniowy model utraty wartości dla aktywów finansowych innych niż należności handlowe:
- Stopień 1 salda, dla których ryzyko kredytowe nie wzrosło znacząco od początkowego ujęcia. Oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania w ciągu 12 miesięcy (tj. całkowita oczekiwana strata kredytowa pomnożona jest przez prawdopodobieństwo, że strata wystąpi w ciągu następnych 12 miesięcy);
- Stopień 2 obejmuje salda, dla których nastąpił znaczny wzrost ryzyka kredytowego od początkowego ujęcia, ale brak jest obiektywnych przesłanek utraty wartości; oczekiwane straty kredytowe określa się na podstawie prawdopodobieństwa niewypełnienia zobowiązania przez cały umowny okres życia danego aktywa;
- Stopień 3 obejmuje salda z obiektywną przesłanką utraty wartości.
W przypadku należności handlowych Spółka przyjmuje, że analiza sprowadza się do określenia Stopnia 2 lub stopnia 3 w przyjętym modelu utraty wartości:
- Stopień 2 obejmuje należności handlowe, do których zastosowano podejście uproszczone do oczekiwanych strat kredytowych w całym okresie życia należności, za wyjątkiem należności handlowych zaliczonych do Stopnia 3;
- Stopień 3 obejmuje należności handlowe przeterminowane o ponad 180 lub zidentyfikowane indywidualnie jako nieobsługiwane.
W zakresie w jakim zgodnie z podejściem ogólnym konieczna jest ocena czy nastąpił znaczący wzrost ryzyka kredytowego, Spółka uwzględnia następujące przesłanki przy dokonaniu tej oceny:
- przeterminowanie co najmniej 30 dni;
- nastąpiły zmiany legislacyjne, technologiczne lub makroekonomiczne, które mają znaczący negatywny wpływ na dłużnika;
- pojawiły się informacje o znaczącym niekorzystnym zdarzeniu dotyczącym pożyczki lub innej pożyczki tego samego dłużnika od innego pożyczkodawcy, np. wypowiedzenie umowy pożyczki, naruszenie jej warunków czy renegocjacja warunków ze względu na trudności finansowe itp.;
- dłużnik stracił znaczącego klienta lub dostawcę albo doświadczył innych niekorzystnych zmian na swoim rynku.
Spółka prowadzi systematyczny monitoring należności, a dotychczasowy cykl płatności pozwala na regulowanie wszystkich zobowiązań i utrzymywanie wysokiej płynności. Ze względu na niską istotność wyników analizy wiekowania i szacunków odpisów według zastosowanego modelu szacowanych strat Spółka odstąpiła od ujmowania tych szacunkowych, prawdopodobnych strat (odpisów) w sprawozdaniu finansowym za okres zakończony 30 września 2020 roku.
Aktywa finansowe są spisywane, w całości lub w części, kiedy Spółka wyczerpie praktycznie wszystkie działania w zakresie ściągnięcia i uzna, że nie można już racjonalnie oczekiwać odzyskania należności. Zazwyczaj następuje to, gdy składnik aktywów jest przeterminowany co najmniej 120 dni.
3.14 Rozliczenia międzyokresowe bierne
Rozliczenia międzyokresowe bierne, jako szczególny rodzaj rezerw, tworzone są w przypadku, kiedy na Spółce ciąży istniejący obowiązek, prawny lub zwyczajowo oczekiwany, wynikający ze zdarzeń przeszłych i gdy prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku spowoduje konieczność wypływu środków uosabiających korzyści ekonomiczne oraz można dokonać wiarygodnego szacunku kwoty tego zobowiązania.
Ujmowana kwota w biernych rozliczeniach międzyokresowych odzwierciedla możliwie najdokładniejszy szacunek kwoty wymaganej do rozliczenia bieżącego zobowiązania na dzień bilansowy, z uwzględnieniem ryzyka i niepewności związanej z tym zobowiązaniem. W przypadku wyceny rozliczeń międzyokresowych biernych metodą szacunkowych przepływów pieniężnych koniecznych do rozliczenia bieżącego zobowiązania, jej wartość bilansowa odpowiada wartości bieżącej tych przepływów (w przypadku gdy wpływ pieniądza w czasie jest istotny).
Jeśli zachodzi prawdopodobieństwo, że część lub całość korzyści ekonomicznych wymaganych do rozliczenia rozliczeń międzyokresowych biernych będzie można odzyskać od strony trzeciej, należność tę ujmuje się jako składnik aktywów, jeśli prawdopodobieństwo odzyskania tej kwoty jest odpowiednio wysokie i da się ją wiarygodnie wycenić.
Rozliczenia międzyokresowe bierne są związane z bieżącą działalnością Spółki, przyszłymi świadczeniami na rzecz pracowników, a także z tytułu napraw gwarancyjnych.
3.15 Gwarancje
Rezerwy na oczekiwane koszty napraw gwarancyjnych ujmowane są w momencie sprzedaży usług zgodnie z najlepszym szacunkiem zarządu co do przyszłych kosztów koniecznych do poniesienia przez Spółkę w okresie gwarancji.
3.16 Ujmowanie przychodów
Przychody ujmowane są w wartości godziwej zapłaty otrzymanej lub należnej, po pomniejszeniu o przewidywane rabaty, zwroty klientów i podobne pomniejszenia, w tym podatek od towarów i usług VAT oraz inne podatki związane ze sprzedażą, za wyjątkiem podatku akcyzowego.
Zgodnie z MSSF 15 podstawowym kryterium ujęcia przychodów jest wypełnienie zobowiązania do wykonania świadczenia, co ma miejsce w momencie uzyskania przez nabywcę kontroli nad dobrami lub usługami. Transfer towarów lub usług na rzecz klienta ujmowany jest w wysokości wynagrodzenia, którego Spółka spodziewa się w zamian za te towary lub usługi. MSSF 15 (§ 31 i n.) wskazuje konieczność oszacowania i ujęcia przychodów w momencie przekazania kontroli nad dobrem lub usługą w wysokości, która z dużym prawdopodobieństwem nie będzie ulegała znaczącemu odwróceniu.
3.16.1 Sprzedaż towarów
Przychody ze sprzedaży towarów ujmowane są w momencie, kiedy towary zostały dostarczone i wszelkie prawa do tego towaru zostały przekazane oraz po spełnieniu wszystkich następujących warunków:
- przeniesienia przez Spółkę na nabywcę znaczącego ryzyka i korzyści wynikających z prawa własności towarów;
- scedowania przez Spółkę funkcji kierowniczych w stopniu związanym na ogół z prawem własności oraz efektywnej kontroli nad sprzedanymi towarami;
- możliwości dokonania wiarygodnej wyceny kwoty przychodów;
- wystąpienia prawdopodobieństwa, że jednostka otrzyma korzyści ekonomiczne związane z transakcją; oraz
- możliwości wiarygodnej wyceny kosztów poniesionych lub przewidywanych w związku z transakcją.
3.16.2 Świadczenie usług
Przychody z tytułu umowy świadczenia usług ujmuje się poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji umowy. Stopień zaawansowania realizacji umowy określa się w oparciu o działania i nakłady poniesione przy spełnianiu zobowiązania do wykonania świadczenia (na przykład przepracowane roboczogodziny, zużyte zasoby, poniesione koszty bezpośrednie) w stosunku do całkowitych oczekiwanych nakładów koniecznych do wypełnienia zobowiązania do wykonania całego świadczenia.
3.16.3 Przychody z tytułu odsetek i dywidend
Przychód z dywidend ujmowany jest w chwili ustanowienia prawa udziałowca do jej otrzymania (pod warunkiem, że zachodzi prawdopodobieństwo uzyskania przez Spółkę korzyści ekonomicznych oraz że da się wiarygodnie wycenić wysokość przychodu).
Dochód odsetkowy ze składnika aktywów finansowych ujmuje się, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo uzyskania przez Spółkę korzyści ekonomicznych, a kwotę dochodu da się wiarygodnie wycenić. Dochód odsetkowy rozlicza się w czasie w odniesieniu do nierozliczonej kwoty kapitału i przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, stanowiącej stopę dyskontującą przyszłe wpływy pieniężne prognozowane na okres ekonomicznej użyteczności składnika aktywów finansowych do kwoty wartości bilansowej tego składnika aktywów w momencie początkowego ujęcia.
3.16.4 Umowy o usługę długoterminową
Jeżeli można wiarygodnie oszacować wynik umowy o usługę długoterminową, przychody i koszty są ujmowane poprzez odniesienie do stopnia zaawansowania realizacji działań na koniec okresu sprawozdawczego, mierzonego w oparciu o proporcję poniesionych kosztów z tytułu prac wykonanych do tej pory w stosunku do szacowanych całkowitych kosztów kontraktu, chyba że taka metodologia nie będzie reprezentatywnie przedstawiała stopnia zaawansowania prac. Zmiany w wykonanych pracach, roszczenia i premie są również brane pod uwagę, jeżeli można wiarygodnie oszacować ich koszty i ich otrzymanie jej jest prawdopodobne. Jeżeli nie można wiarygodnie oszacować wyniku na umowie o usługę długoterminową, przychody z tytułu umowy są ujmowane do wysokości poniesionych kosztów umowy oraz jeżeli jest prawdopodobne uzyskanie tych przychodów. Koszty umowy ujmuje się jako koszty w okresie, w którym zostały poniesione.
Gdy jest prawdopodobne, że łączne koszty umowy przekroczą łączne przychody z tytułu umowy, przewidywaną stratę ujmuje się natychmiastowo w koszty.
Jeżeli suma kosztów umownych poniesionych na dany dzień i ujętych zysków pomniejszonych o ujęte straty przekracza wartość zafakturowaną, nadwyżkę wykazuje się w należnościach od klientów z tytułu prac objętych umową. Jeżeli wartość kosztów zafakturowanych na dany dzień przekracza sumę kosztów umownych poniesionych na dany dzień i ujętych zysków pomniejszonych o ujęte straty, nadwyżkę wykazuje się w zobowiązaniach wobec klientów z tytułu prac objętych umową. Kwoty otrzymane przed wykonaniem prac, których dotyczą, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w zobowiązaniach, jako otrzymane zaliczki. Kwoty zafakturowane z tytułu zrealizowanych prac,
ale niezapłacone jeszcze przez klientów, ujmuje się w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w należnościach z tytułu dostaw i usług.
3.17 Opodatkowanie
Podatek dochodowy jednostki obejmuje podatek bieżący do zapłaty oraz podatek odroczony.
3.17.1 Podatek bieżący
Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie wyniku podatkowego (podstawy opodatkowania) danego okresu sprawozdawczego. Zysk (strata) podatkowa różni się od księgowego zysku (straty) netto w związku z wyłączeniem przychodów przejściowo niepodlegających opodatkowaniu i kosztów przejściowo niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym.
3.17.2 Podatek odroczony
Podatek odroczony ujmuje się od różnic przejściowych między wartością bilansową składników aktywów i zobowiązań w sprawozdaniu finansowym a odpowiadającą im podstawą opodatkowania stosowaną do obliczania wysokości zysku opodatkowanego, a także od nierozliczonych strat podatkowych oraz niewykorzystanych ulg podatkowych. Zobowiązania z tytułu podatku odroczonego ujmuje się zasadniczo dla wszystkich dodatnich różnic przejściowych. Składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego ujmuje się w odniesieniu do wszystkich ujemnych różnic przejściowych do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż zostanie osiągnięty dochód do opodatkowania, który pozwoli na potrącenie tych różnic przejściowych. Tego rodzaju aktywów i zobowiązań z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie ujmuje się, jeżeli różnice przejściowe wynikają z wartości firmy lub z początkowego ujęcia (poza połączeniem jednostek) innych aktywów i zobowiązań w transakcji, która nie wpływa na zysk podatkowy ani księgowy.
Ujmuje się rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego od dodatnich różnic przejściowych wynikających z inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych oraz udziałów we wspólnych przedsięwzięciach, chyba że Spółka Kapitałowa jest w stanie kontrolować odwrócenie różnicy przejściowej i jest prawdopodobne, że różnice przejściowe nie ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wynikające z ujemnych różnic przejściowych związanych z takimi inwestycjami i udziałami są ujmowane tylko do tego stopnia, że jest prawdopodobne, że będą wystarczające zyski podlegające opodatkowaniu, na podstawie których będzie można wykorzystać korzyści podatkowe wynikające z różnic przejściowych oraz że oczekuje się, iż różnice przejściowe ulegną odwróceniu w dającej się przewidzieć przyszłości. Wartość składników aktywów z tytułu podatku odroczonego podlega analizie na każdy dzień bilansowy, a w przypadku, gdy spodziewane przyszłe zyski podatkowe nie będą wystarczające dla realizacji składnika aktywów lub jego części, następuje jego odpis.
Podatek odroczony jest wyliczany przy użyciu stawek podatkowych, które będą obowiązywać w momencie, gdy pozycja aktywów zostanie zrealizowana lub zobowiązanie stanie się wymagalne. Wycena rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego odzwierciedla skutki podatkowe, które nastąpią odpowiednio do przewidywanego przez Spółkę sposobu realizacji lub rozliczenia na dzień bilansowy wartości bilansowych aktywów i zobowiązań.
3.17.3 Podatek bieżący i odroczony za bieżący okres
Podatek bieżący i odroczony ujmuje się w wynik, z wyjątkiem przypadków dotyczących pozycji ujmowanych w pozostałych całkowitych dochodach lub bezpośrednio w kapitale własnym. W takiej sytuacji podatek bieżący i odroczony ujmuje się również odpowiednio w pozostałych całkowitych dochodach lub w kapitale własnym. Jeżeli podatek bieżący lub odroczony wynika z początkowego rozliczenia połączenia jednostek gospodarczych, efekt podatkowy uwzględnia się w dalszych rozliczeniach tego połączenia.
3.18 Pochodne instrumenty finansowe i rachunkowość zabezpieczeń
Na dzień kończący rok obrotowy Spółka nie posiadała pochodnych instrumentów finansowych. Spółka nie stosuje rachunkowości zabezpieczeń.
3.19 Połączenia jednostek gospodarczych
Przejęcia innych podmiotów rozlicza się metodą przejęcia. Zapłatę przekazaną w transakcji połączenia jednostek gospodarczych wycenia się w wartości godziwej, obliczonej jako zbiorcza kwota wartości godziwych na dzień przejęcia przekazanych przez Spółkę aktywów, zobowiązań zaciągniętych przez Spółkę wobec poprzednich właścicieli jednostki przejmowanej oraz instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez Spółkę w zamian za przejęcie kontroli nad jednostką przejmowaną. Koszty związane z przejęciem ujmuje się w wynik w momencie ich poniesienia.
Możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia, z następującymi wyjątkami:
- aktywa i zobowiązania wynikające z odroczonego podatku dochodowego lub związane z umowami o świadczenia pracownicze ujmuje się i wycenia zgodnie z MSR 12 "Podatek dochodowy" i MSR 19 "Świadczenia pracownicze";
- zobowiązania lub instrumenty kapitałowe związane z programami płatności rozliczanymi na bazie akcji w jednostce przejmowanej lub w Spółce, które mają zastąpić analogiczne umowy obowiązujące w jednostce przejmowanej, wycenia się zgodnie z MSSF 2 "Płatności na bazie akcji" na dzień przejęcia (patrz nota 3.16.2) oraz
- aktywa (lub grupy aktywów przeznaczone do zbycia) sklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży i działalność zaniechana" wycenia się zgodnie z wymogami tego standardu.
Wartość firmy wycenia się jako nadwyżkę sumy przekazanej zapłaty, kwoty udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej poprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą udziałów w jednostce przejmowanej nad kwotą wartości godziwej możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów netto i zobowiązań wycenionych na dzień przejęcia. Jeżeli po ponownej weryfikacji wartość netto wycenionych nadzień przejęcia możliwych do zidentyfikowania aktywów i zobowiązań przekracza sumę przekazanej zapłaty, wartości udziałów niedających kontroli w jednostce przejmowanej oraz wartości godziwej udziałów w tej jednostce uprzednio posiadanych przez jednostkę przejmującą, nadwyżkę tę ujmuje się bezpośrednio w wyniku jako zysk na okazyjnym nabyciu. Udziały niedające kontroli stanowiące część udziałów właścicielskich i uprawniające posiadaczy do proporcjonalnego udziału w aktywach netto jednostki w przypadku jej likwidacji można początkowo wycenić w wartości godziwej lub odpowiednio do proporcji udziałów niedających kontroli w ujętej wartości możliwych do zidentyfikowania aktywów netto jednostki przejmowanej. Wyboru metody wyceny dokonuje się indywidualnie dla każdej transakcji przejęcia. Inne rodzaje udziałów niedających kontroli wycenia się w wartości godziwej lub inną metodą przepisaną w MSSF.
Jeżeli zapłata przekazana w transakcji połączenia jednostek gospodarczych obejmuje aktywa lub zobowiązania wynikające z umowy o zapłacie warunkowej, zapłatę tę wycenia się w wartości godziwej na dzień przejęcia i ujmuje jako część wynagrodzenia przekazanego w transakcji połączenia jednostek gospodarczych. Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej kwalifikujące się jako korekty za okres objęty wyceną uwzględnia się retrospektywnie, w korespondencji z odpowiednimi korektami wartości firmy. Korekty dotyczące okresu wyceny to takie, które są wynikiem uzyskania dodatkowych informacji dotyczących "okresu objętego wyceną" (który nie może być dłuższy niż jeden rok od dnia przejęcia), dotyczących faktów i okoliczności występujących na dzień przejęcia.
Zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej, które nie kwalifikują się jako korekty dotyczące okresu wyceny, rozlicza się w zależności od klasyfikacji zapłaty warunkowej. Warunkowej zapłaty sklasyfikowanej jako kapitał własny nie wycenia się ponownie, a jej późniejsze uregulowanie rozlicza się w ramach kapitału własnego.

3.20 Zasady konsolidacji i ujmowanie inwestycji w jednostkach stowarzyszonych
Spółka dokonuje konsolidacji sprawozdań finansowych jednostek zależnych metodą pełną. Spółka ujmuje inwestycje w udziały w jednostkach stowarzyszonych metodą praw własności.
3.21 Segmenty operacyjne
Działalność operacyjna prowadzona przez Spółkę uniemożliwia wyodrębnienie segmentów spełniających wszystkie kryteria zawarte w par. 5 MSSF 8.
Aktywa operacyjne Jednostki zlokalizowane są na terytorium Polski. Aktywa operacyjne nie podlegają alokacji do poszczególnych grup usług i są monitorowane na poziomie sprawozdania finansowego
4 Dodatkowe informacje i objaśnienia
Istotne wartości oparte na profesjonalnym osądzie i szacunkach
Stosując zasady rachunkowości obowiązujące w Spółce, zarząd jednostki dominującej zobowiązany jest do dokonywania szacunków, osądów i założeń dotyczących kwot wyceny poszczególnych składników aktywów i zobowiązań. Szacunki i związane z nimi założenia opierają się o doświadczenia historyczne i inne czynniki uznawane za istotne. Rzeczywiste wyniki mogą odbiegać od przyjętych wartości szacunkowych.
Szacunki i leżące u ich podstaw założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmianę wielkości szacunkowych ujmuje się w okresie, w którym nastąpiła weryfikacja, jeżeli dotyczy ona wyłącznie tego okresu, lub w okresie bieżącym i okresach przyszłych, jeżeli zmiana dotyczy ich na równi z okresem bieżącym.
4.1 Profesjonalny osąd w rachunkowości
Poniżej przedstawiono podstawowe osądy, inne niż te związane z szacunkami (patrz Nota 4.2), dokonane przez zarząd w procesie stosowania zasad rachunkowości jednostki i mające największy wpływ na wartości ujęte w sprawozdaniu finansowym.
4.2 Niepewność szacunków
Poniżej przedstawiono podstawowe założenia dotyczące przyszłości oraz inne podstawy szacunku niepewności na dzień bilansowy, mające znaczący wpływ na ryzyko istotnych korekt wartości bilansowej aktywów i zobowiązań w następnym roku obrotowym.
4.2.1 Utrata wartości firmy
Stwierdzenie czy wartość firmy uległa obniżeniu, wymaga oszacowania wartości użytkowej wszystkich jednostek generujących przepływy pieniężne, do których wartość firmy została przypisana. Chcąc obliczyć wartość użytkową, zarząd musi oszacować przyszłe przepływy pieniężne przypadające na daną jednostkę i ustalić właściwą stopę dyskonta, konieczną do obliczenia wartości bieżącej tych przepływów.
4.2.2 Okresy użytkowania ekonomicznego rzeczowych aktywów trwałych
Spółka weryfikuje przewidywane okresy użytkowania ekonomicznego składników pozycji rzeczowych aktywów trwałych na koniec każdego rocznego okresu sprawozdawczego. W roku objętym sprawozdaniem finansowym ani w roku poprzedzającym nie stwierdzono konieczności zmian tych okresów.
4.2.3 Odpis aktualizujący wartości należności
Spółka dokonuje okresowego (przynajmniej raz do roku na dzień bilansowy) oszacowania prawidłowości ustalenia odpisów aktualizujących dotyczących należności. W roku objętym sprawozdaniem finansowym ani w roku poprzedzającym nie stwierdzono konieczności zmian tych okresów.
4.2.4 Odpis aktualizujący wartości zapasów
Spółka dokonuje zakupów towarów i materiałów bezpośrednio potrzebnych do realizacji zdarzenia. Wszystkie zapasy podlegają na dzień bilansowy weryfikacji obejmującej termin i przesłanki zakupu, przyczynę zalegania oraz możliwości ich zużycia w przyszłości. Wszystkie pozycje, przy których brak jest perspektyw zużycia lub sprzedaży w okresie dłuższym niż rok objęte są 100% odpisem aktualizującym. Odpisanie wartości zapasów odbywa się na zasadzie odpisów indywidualnych.
5 Przychody
| Przychody ze sprzedaży Spółki | Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Przychody ze sprzedaży produktów i usług | 80 722 478 | 75 544 767 | |
| Przychody ze sprzedaży towarów i materiałów | 15 869 679 | 14 735 312 | |
| RAZEM | 96 592 158 | 90 280 079 |
5.1 Informacje geograficzne
Jednostka działa na dwóch głównych obszarach geograficznych – w Polsce, będącej krajem jej siedziby oraz Europie. Poniżej przedstawiono przychody Spółki od klientów zewnętrznych w rozbiciu na obszary geograficzne.
| Przychody od klientów zewnętrznych | Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Sprzedaż krajowa | 87 397 592 | 80 910 946 | |
| Kraje Unii Europejskiej | 8 984 530 | 8 992 547 | |
| Pozostałe kraje | 210 036 | 376 586 | |
| RAZEM | 96 592 158 | 90 280 079 |
6 Segmenty operacyjne
W okresie objętym niniejszym jednostkowym sprawozdaniem finansowym Spółki nie występowała konieczność wyodrębnienia segmentów operacyjnych według MSSF 8. Działalność prowadzona przez Spółkę uniemożliwia wyodrębnienie segmentów spełniających wszystkie kryteria zawarte w par. 5 MSSF 8, a w szczególności warunki:
MSSF 8.5 b - spółka oferuje na rynku szereg usług, które są wykonywane w zależności od potrzeb klienta. Nie są to jednak usługi o charakterystyce na tyle oddalonej od siebie, iż występowałaby konieczność i możliwość regularnego nadzorowania i sprawdzania wyników operacyjnych dla działalności w ich obszarach. Nie przypisuje się im oddzielnych zasobów - szczególnie ludzkich, gdyż są to głównie zasoby Spółki. Zasoby te alokowane są na bieżąco do projektów, z których wiele pokrywa cały szereg usług i produktów świadczonych przez Spółkę.
MSSF 8.5 c - Spółka nie dysponuje informacjami finansowymi na temat wyników działalności dla poszczególnych usług i produktów, gdyż informacje takie nie są konieczne przy monitorowaniu i planowaniu działalności.
Aktywa operacyjne Spółki zlokalizowane są na terytorium Polski.
7 Koszty działalności operacyjnej
| Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Koszty działalności operacyjnej | ||
| a) amortyzacja | 3 431 157 | 1 500 744 |
| b) zużycie materiałów i energii | 10 654 474 | 9 059 656 |
| c) usługi obce | 45 896 412 | 44 644 551 |
| d) podatki i opłaty | 577 317 | 625 555 |
| e) wynagrodzenia | 12 231 671 | 11 035 846 |
| f) ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 562 334 | 2 575 154 |
| g) pozostałe koszty rodzajowe | 1 248 723 | 1 484 208 |
| h) wartość sprzedanych towarów i materiałów | 13 857 246 | 12 999 925 |
| Koszty według rodzaju, razem | 90 459 335 | 83 925 639 |
| Zmiana stanu zapasów, produktów i rozliczeń międzyokresowych | 1 417 556 | 685 943 |
| Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki | (745 309) | (401 930) |
| Koszty sprzedaży (wielkość ujemna) | (3 130 041) | (2 965 855) |
| Koszty ogólnego zarządu (wielkość ujemna) | (12 783 977) | (10 660 654) |
| Koszt własny sprzedaży | 75 217 565 | 70 583 144 |
8 Koszty świadczeń pracowniczych
| Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Koszty wynagrodzeń, w tym koszty restrukturyzacji w kwocie 0 PLN oraz koszty świadczeń z tytułu rozwiązania stosunku pracy w kwocie 0 PLN |
12 231 671 | 11 035 846 |
| w tym: kluczowego personelu | 1 253 224 | 1 350 402 |
| Razem | 12 231 671 | 11 035 846 |
9 Pozostałe przychody i koszty operacyjne
9.1 Pozostałe przychody operacyjne
| Pozostałe przychody operacyjne | Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zysk ze zbycia aktywów: | ||
| Zysk ze sprzedaży majątku trwałego | 40 325 | 80 148 |
| Razem | 40 325 | 80 148 |
| Pozostałe przychody operacyjne: | ||
| Umorzone i przedawnione zobowiązania | 11 091 | |
| Otrzymane odszkodowania, kary i grzywny, w tym: | 202 127 | 63 901 |
| - odszkodowanie z tyt pożaru w oddziale Wrocław | 90 191 | - |
| Zmiana odpisów aktualizujących wartość należności | 23 777 | 27 234 |
| Zmiana odpisów aktualizujących wartość zapasów | - | - |
| Dotacje | 855 385 | 69 704 |
| Zakończenie umów leasingu | 154 218 | 98 508 |
| Zwrot VAT z zagranicy | 26 964 | 13 060 |
| Zwrot za bezszkodowość | 39 182 | 39 182 |
| Pozostałe | 93 013 | 31 427 |
| Razem | 1 405 756 | 343 015 |
| Pozostałe przychody operacyjne razem | 1 446 081 | 423 163 |
(i) Istotny wzrost w pozycji pozostałych przychodów okresie zakończonym 30 września 2020 roku w stosunku do okresu porównywalnego dotyczy głównie otrzymanych dotacji z NCBiR i dotyczących projektu SES_BI w kwocie 735 685 PLN, z przychodami wynikającymi z wypłaconego odszkodowania dotyczącego pożaru w magazynie w oddziale Wrocław w kwocie 90 191 PLN oraz z przychodami wynikającymi z rezygnacji z wykupu środków transportu od leasingodawcy w kwocie 154 218 PLN
9.2 Pozostałe koszty operacyjne
| Pozostałe koszty operacyjne | Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Straty ze zbycia aktywów: | ||
| Strata ze sprzedaży majątku trwałego | - | - |
| Strata ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych | - | - |
| Razem | - | - |
| Odpisy aktualizujące i rezerwy: | ||
| Zmiana odpisów aktualizujących wartość należności | - | - |
| Zmiana odpisów aktualizujących wartość zapasów | 89 259 | 233 530 |
| Razem | 89 259 | 233 530 |
| Pozostałe koszty operacyjne: | ||
| Umorzone należności | 79 380 | 3 935 |
| Koszty pokryte odszkodowaniem | 107 978 | 39 603 |
| Prace badawcze dofinansowane z dotacji | 1 056 815 | - |
| Wartość zlikwidowanego majątku trwałego | 50 904 | 3 773 |
| Przekazane darowizny | 4 158 | 21 900 |
| Zakończenie projektów | 254 800 | - |
| Pozostałe | 146 483 | 164 606 |
| Razem | 1 700 518 | 233 818 |
| Pozostałe koszty operacyjne razem | 1 789 778 | 467 348 |
(i) Istotny wzrost w pozycji pozostałych kosztów okresie zakończonym 30 września 2020 roku w stosunku do okresu porównywalnego związany był z poniesionymi kosztami prac badawczych do projektu SES_BI w kwocie 1 056 815 PLN oraz z kosztami wynikającymi z zakończonych projektów w kwocie 254 800 PLN
10 Przychody finansowe
| Przychody finansowe | Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Przychody odsetkowe: | ||
| Bankowe | 3 879 | 7 908 |
| Pozostałe pożyczki i należności | 10 576 | 40 019 |
| Razem | 14 455 | 47 927 |
| Pozostałe przychody finansowe: | ||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | 22 393 | 7 926 |
| Pozostałe | 6 | - |
| Razem | 22 399 | 7 926 |
| Przychody finansowe razem | 36 854 | 55 853 |
11 Koszty finansowe
| Koszty finansowe | Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Koszty odsetkowe: Odsetki od kredytów i kredytów w rachunku bieżącym |
||
| (z wyłączeniem tych od jednostek powiązanych) | 4 492 | 26 983 |
| Odsetki od zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | 250 426 | 176 548 |
| Koszty z tytułu akredytyw i gwarancji | 11 317 | 8 506 |
| Pozostałe | 18 447 | 10 483 |
| Razem | 284 682 | 222 520 |
| Pozostałe koszty finansowe: | ||
| Wynik netto z tytułu różnic kursowych | - | |
| Opłaty z tyt faktoringu | 66 258 | 59 003 |
| Pozostałe | 121 | - |
| Razem | 66 379 | 59 003 |
| Koszty finansowe razem | 351 061 | 281 523 |
12 Podatek dochodowy
| Wartości bilansowe | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Bieżący podatek dochodowy: | ||
| Bieżące obciążenie podatkowe | 888 577 | 989 723 |
| Korekty wykazane w bieżącym roku w odniesieniu do podatku z lat ubiegłych |
- | - |
| Inne | - | - |
| Razem | 888 577 | 989 723 |
| Odroczony podatek dochodowy: | ||
| Podatek odroczony powstały w ciągu okresu sprawozdawczego | (368 670) | (197 658) |
| Podatek odroczony przeniesiony z kapitału na wynik | - | - |
| Korekty podatku odroczonego w związku ze zmianami stawek podatkowych czy przepisów |
- | - |
| Odpisy (odwrócenia wcześniej dokonanych odpisów z tytułu podatku odroczonego) |
197 658 | 240 568 |
| Inne | - | - |
| Razem | (171 012) | 42 910 |
| Razem podatek dochodowy ujęty w wyniku | 717 565 | 1 032 633 |
| Efektywna stopa podatkowa | 14,9% | 17,8% |
12.1 Uzgodnienie wyniku podatkowego do wyniku księgowego
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Przychody i zyski w ewidencji | 98 142 841 | 90 876 243 |
| Przychody niepodlegające opodatkowaniu i wolne od podatku | 29 903 | 116 514 |
| Przychody podatkowe, niebędące przychodami księgowymi | (154 768) | 182 646 |
| Razem przychody podatkowe | 97 958 170 | 90 942 375 |
| Koszty i straty w ewidencji | 93 340 169 | 84 847 959 |
| Koszty nie stanowiące KUP zwiększające podstawę opodatkowania |
6 910 639 | 3 225 480 |
| Koszty podatkowe stanowiące koszty uzyskania, ale nieujęte w wyniku roku obrotowego zmniejszające podstawą opodatkowania |
6 208 160 | 4 110 829 |
| Razem koszty podatkowe | 92 637 690 | 85 733 308 |
| Dochód / strata | 5 320 480 | 5 209 067 |
| Dochody wolne od opodatkowania | 639 758 | |
| Darowizny | 4 000 | |
| Podstawa opodatkowania | 4 676 722 | 5 209 067 |
| Podatek dochodowy wg stawki | 888 577 | 989 723 |
| Podatek należny | 888 577 | 989 723 |
(i) Bieżące obciążenie podatkowe jest obliczane na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych. Zastosowanie tych przepisów różnicuje zysk (stratę) podatkową od księgowego zysku (straty) netto, w związku z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu i kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz pozycji kosztów i przychodów, które nigdy nie będą podlegały opodatkowaniu. Obciążenia podatkowe są wyliczane w oparciu o stawki podatkowe obowiązujące w danym roku obrotowym. Przepisy podatkowe obowiązujące w latach 2019-2020 ustalały stawkę podatkową na poziomie 19%. Obecne przepisy nie zakładają zmian ani zróżnicowania stawek podatkowych dla przyszłych okresów. W zakresie podatku dochodowego, Spółka podlega przepisom ogólnym w tym zakresie. Spółka nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, co różnicowałoby zasady określania obciążeń podatkowych w stosunku do przepisów ogólnych w tym zakresie. Rok podatkowy jak i bilansowy nie pokrywają się z rokiem kalendarzowym.
12.2 Saldo podatku odroczonego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 |
zmiana w okresie |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
- | - | - |
| różnice kursowe niezrealizowane | 1 232 | 1 102 | 130 |
| zobowiązań z tytułu wynagrodzeń, ZUS, zobowiązań pracowniczych |
335 535 | 233 943 | 101 592 |
| należności handlowe - odpisy aktualizujące | 6 222 | 10 739 | (4 517) |
| zapasy | 120 831 | 103 872 | 16 959 |
| pozostałe rezerwy i rozliczenia bierne | 9 029 | 35 650 | (26 621) |
| rezerwy na koszty CUW | 43 236 | - | 43 236 |
| Razem | 516 085 | 385 306 | 130 779 |
Rezerwa z tytułu odroczonego podatku
| Tytuły różnic przejściowych | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | zmiana w okresie | |
|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | ||
| środki trwałe i wartości niematerialne i prawne w leasingu finansowym |
107 189 | 168 070 | (60 881) | |
| różnice kursowe niezrealizowane | 7 029 | 13 338 | (6 309) | |
| rozliczenie międzyokresowe rozliczone podatkowo | 30 720 | - | 30 720 | |
| należności handlowe i inne | - | 3 686 | (3 686) | |
| pozostałe różnice przejściowe | 2 477 | 2 554 | (77) | |
| Razem | 147 415 | 187 648 | (40 233) |
13 Rzeczowe aktywa trwałe
| Wartości bilansowe | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Budynki, w tym: | 4 666 006 | 1 046 535 | |
| -prawo do użytkowania* | 3 627 314 | - | |
| Maszyny i urządzenia | 147 039 | 174 505 | |
| Środki transportu | 2 517 464 | 2 397 787 | |
| Inne | 51 403 | 43 829 | |
| Razem | 7 381 912 | 3 662 656 |
* Dotyczy wyłącznie aktywów ujawnionych w związku z implementacją MSSF16
| Wartości brutto | Budynki wg kosztu |
Maszyny i urządzenia wg kosztu |
Środki transportu |
Inne | RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 30 września 2018 roku | 261 162 | 426 329 | 4 647 012 | 50 453 | 5 384 957 |
| Zwiększenia | 1 066 784 | 101 240 | 1 424 229 | 27 352 | 2 619 606 |
| Zmniejszenia: | (210 600) | (40 483) | (344 586) | - | (602 669) |
| Likwidacja | (210 600) | (47 483) | (344 586) | - | (602 669) |
| Sprzedaż | - | - | - | - | - |
| Stan na 30 września 2019 roku | 1 117 346 | 480 087 | 5 726 656 | 77 805 | 7 401 893 |
| Zwiększenia, w tym: | 5 097 349 | 49 105 | 1 428 285 | 27 430 | 6 602 169 |
| - umowy najmu | 4 799 274 | ||||
| Zmniejszenia: | (20 760) | (6 770) | (889 747) | (10 870) | (928 148) |
| Umowy najmu | (20 760) | (20 760) | |||
| Likwidacja | - | (6 770) | (889 747) | (10 870) | (907 388) |
| Sprzedaż | - | - | - | - | - |
| Stan na 30 września 2020 roku | 6 193 935 | 522 422 | 6 265 193 | 94 365 | 13 075 914 |
| Skumulowane umorzenia i utrata wartości |
Budynki wg kosztu |
Maszyny i urządzenia wg kosztu |
Środki transportu |
Inne | RAZEM |
|---|---|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 30 września 2018 roku | 261 162 | 270 890 | 2 620 935 | 23 892 | 3 176 879 |
| Amortyzacja | 20 249 | 76 681 | 1 038 658 | 10 084 | 1 145 672 |
| Zmniejszenie amortyzacji | (210 600) | (41 990) | (330 724) | - | (583 314) |
| Stan na 30 września 2019 roku | 70 811 | 305 582 | 3 328 869 | 33 976 | 3 739 237 |
| Amortyzacja, w tym: | 1 457 118 | 76 571 | 1 259 826 | 17 735 | 2 811 249 |
| -umowy najmu | 1 151 201 | ||||
| Zmniejszenie amortyzacji | - | (6 770) | (840 965) | (8 748) | (856 484) |
| Stan na 30 września 2020 roku | 1 527 928 | 375 383 | 3 747 729 | 42 962 | 5 694 003 |
| Wartość netto na 30 września 2020 roku |
4 666 006 | 147 039 | 2 517 464 | 51 403 | 7 381 912 |
Informacja o nabyciu i sprzedaży aktywów trwałych
W roku obrotowym zakończonym 30 września 2020 roku, Spółka nabyła aktywa trwałe o wartości nabycia 6 582 tys. PLN. Nabyte rzeczowe aktywa trwałe to głównie samochody w leasingu w kwocie 1 423 tys. PLN oraz prawo do użytkowania budynków (umowy najmu) o wartości 4 779 tys. PLN.
Ponadto w okresie objętym niniejszym sprawozdaniem, zakończonym 30 września 2020 roku Spółka dokonała sprzedaży składników aktywów trwałych o wartości netto 40 tys. PLN oraz przyjęła koszty zakończonych prac rozwojowych o wartości 18 tys. PLN.
Spółka nie rozpoznała utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych
Rzeczowe aktywa trwałe używane na podstawie umów leasingu
Wartość netto aktywów trwałych użytkowanych na podstawie umów leasingu wynosi 6 128 tys. zł, w tym dodatkowe aktywa z tytułu prawa do użytkowania ujęte w związku z wdrożeniem MSSF 16 3 627 tys. zł.
13.1 Aktywa oddane w zastaw jako zabezpieczenie
Zobowiązania Spółki wynikające z leasingu finansowego (patrz Nota 27) zostały zabezpieczone tytułem własności leasingodawcy do aktywów wynajmowanych w ramach leasingu. Zobowiązania z tego tytułu są płatne w okresie od 3 do 5 lat od daty podpisania umowy leasingowej.
14 Wartość firmy
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | ||
|---|---|---|---|
| Wartość firmy | PLN | PLN | |
| Według kosztu | 8 508 326 | 8 508 326 | |
| Skumulowana utrata wartości | |||
| Razem | 8 508 326 | 8 508 326 | |
| Według kosztu | |||
| Stan na początek okresu sprawozdawczego | 8 508 326 | 8 508 326 | |
| Zmiany | |||
| Stan na koniec okresu sprawozdawczego | 8 508 326 | 8 508 326 | |
| Skumulowane odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty | - | - | |
| wartości | |||
| Stan na początek okresu sprawozdawczego | - | - | |
| Odpisy aktualizacyjne z tytułu utraty wartości ujęte w ciągu | - | - | |
| roku | |||
| Stan na koniec okresu sprawozdawczego | 8 508 326 | 8 508 326 |
Wartości firmy o nieokreślonym okresie użytkowania jest przyporządkowana szeregowi ośrodków wypracowujących środki pieniężne, kwota przyporządkowana każdemu ośrodkowi wypracowującemu środki pieniężne nie jest z osobna znacząca.
Test na utratę wartości firmy SESCOM przeprowadzono na dzień 30 września 2020 r. szacując wartość użytkową przy zastosowaniu metody zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) na podstawie określonych założeń finansowych na lata 2021 – 2025, przyjętych na potrzeby ww. testu.
Wyliczeń dokonano przyjmując następujące założenia:
-
- Dla prognozy przychodów na lata 2021-25 przyjęto następujące roczne stopy ich zmiany (yoy): 2021r. – (+4%), 2022r. – (+4,00%), 2023r. – (+4,00%), 2024r. – (+4,00%), 2025r. – (+4,00%). W kontekście skali biznesu prowadzonego obecnie założona prognoza ma charakter konserwatywny.
-
- Dla prognozy kosztów bezpośrednich na lata 2021-25 przyjęto roczne stopy ich wzrostu (yoy) w wysokości odpowiednio: 2021r. – (+4%), 2022r. – (+4,00%), 2023r. – (+4,00%), 2024r. – (+4,00%), 2025r. – (+4,00%). Zestawienie dynamiki wzrostu przychodów i dynamiki wzrostu kosztów bezpośrednich oznacza w zasadzie niezmienny poziom rentowności działalności operacyjnej przez cały okres prognozy, co jest wyrazem konserwatywnego podejścia do prognoz spółki.
-
- W konsekwencji założeń przyjętych w pkt.1 i 2 poziom marży pierwszej w okresie objętym prognozą utrzymywał się na porównywalnym poziomie 22%.
-
- Koszty pośrednie w pierwszym roku prognozy odpowiadają wartości tych kosztów przyjętej w założeniach realizacji nowych kontraktów. W prognozie na lata następne przyjęto, iż koszty te będą rosły w tempie średnio 4% rocznie – założenie takie świadczy o konserwatywnym podejściu do opracowywanej prognozy, stwarzając tym samym margines bezpieczeństwa dla ewentualnych przyszłych niekorzystnych odchyleń tych kosztów.
-
- Stopą, w oparciu o którą zdyskontowano przyszłe przepływy pieniężne jest WACC. Wskaźnik ten dla ostatniego roku wynosi 6,8%.
W oparciu o przeprowadzony szacunek przyszłych przepływów i dyskonto wartość do wartości bieżącej uzyskano wartość spółki na poziomie 127 735 tys. zł. Uzyskana wartość jest wyższa od wartości testowanego aktywa skorygowanego o wartość kapitałów własnych spółki:
127 735 tys. zł > 46 319 tys. zł (8 508 tys. zł + 37 811 tys. zł)
Biorąc pod uwagę wynik przeprowadzonego testu na dzień 30 września 2020, który nie potwierdził utraty wartości badanego aktywa, Spółka nie dokonała odpisu aktualizującego wartości firmy.
15 Pozostałe aktywa niematerialne
| Wartości bilansowe | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Zakończone prace rozwojowe | 902 868 | 1 121 972 | |
| Pozostałe wartości niematerialne | 768 195 | 1 003 190 | |
| Razem | 1 671 063 | 2 125 163 |
| W | Prace rozwojowe | Licencje | RAZEM | |
|---|---|---|---|---|
| Wartości brutto | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 30 września 2018 roku | 1 996 998 | 1 687 840 | 3 684 838 | |
| Zwiększenia | 1 147 124 | 206 806 | 1 353 930 | |
| nabycia | - | 206 806 | 206 806 | |
| prace we własnym zakresie | 1 147 124 | - | 1 147 124 | |
| Zbycia: | - | (2 912) | (2 912) | |
| Likwidacja | - | - | - | |
| Sprzedaż | - | (2 912) | (2 912) | |
| Stan na 30 września 2019 roku | 3 144 121 | 1 891 735 | 5 035 856 | |
| Zwiększenia | 17 692 | 148 116 | 165 808 | |
| nabycia | - | 148 116 | 148 116 | |
| prace we własnym zakresie | 17 692 | - | 17 692 | |
| Zbycia: | - | - | - | |
| Likwidacja | - | - | - | |
| Sprzedaż | - | - | - | |
| Stan na 30 września 2020 roku | 3 161 814 | 2 039 850 | 5 201 664 |
| Prace rozwojowe | Licencje | RAZEM | ||
|---|---|---|---|---|
| Skumulowane umorzenia i utrata wartości | PLN | PLN | PLN | |
| Stan na 30 września 2018 roku | 1 996 965 | 561 448 | 2 558 412 | |
| Amortyzacja | 25 184 | 329 887 | 355 071 | |
| Zmniejszenie amortyzacji | - | (2 790) | (2 790) | |
| Stan na 30 września 2019 roku | 2 022 149 | 888 544 | 2 910 693 | |
| Amortyzacja | 236 797 | 383 111 | 619 908 | |
| Zmniejszenie amortyzacji | - | - | - | |
| Stan na 30 września 2020 roku | 2 258 945 | 1 271 656 | 3 530 601 |
Na potrzeby kalkulacji amortyzacji zastosowano okresy ekonomicznego użytkowania nakładów na prace rozwojowe (5 lat).
W roku obrotowym zakończonym 30 września 2020 w ramach prac rozwojowych Spółka zakończyła realizację pierwszego etapu projektu rozwojowego RPA dotyczącego automatyzacji w księgowości. Wdrożona automatyzacja pomoże obniżyć koszty, a także zwiększy dokładność i poprawi jakość realizacji zadań działu księgowości. Wartość nakładów na moment zakończenia prac związanych z projektem RPA wynosiła 17 692 PLN.
W roku obrotowym zakończonym 30 września 2019 w ramach prac rozwojowych Spółka przyjęła na wartości niematerialne i prawne prototyp urządzenia zespołu kotła i generatora wodorowego. Wartość netto aktywów niematerialnych związanych z tym projektem, przyjętych i częściowo zamortyzowanych w roku 2019/2020 wynosiła 515 278 PLN wobec 644 097 PLN na dzień 30 września 2019 roku.
Na dzień 30 września 2020 wartość netto wartości niematerialnej i prawnej Sesmatic – RFID dla branży retail oraz usług częściowo zamortyzowanej w roku 2019/2020 wynosiła 377 270 PLN.
| Nazwa projektu | Data nabycia | Wart. Brutto | Wart. Netto 30.09.2019 |
Wart. Netto 30.09.2020 |
|---|---|---|---|---|
| Prace rozwojowe-Platforma SES Support 4.0 | 31.08.2017 | 991 639 | - | - |
| Prace rozwojowe-Kontaktoria | 31.08.2017 | 405 566 | - | - |
| Prace rozwojowe - Integracja Platforma SES Support |
31.08.2017 | 599 792 | - | - |
| Prace rozwojowe- RFID - SESMATIC | 30.06.2019 | 503 027 | 477 875 | 377 270 |
| Licencja - RPA księgowość (PR-RPA) | 15.11.2019 | 17 692 | - | 10 320 |
| Prace rozwojowe - Projekt Wodorowy | 30.09.2019 | 644 097 | 644 097 | 515 278 |
| Razem | 1 164 816 | 1 121 972 | 902 868 |
Na dzień 30 września 2020 roku znaczącą wartość pozostałych aktywów niematerialnych Spółki stanowiły nakłady na wdrożenie przyjętego w październiku 2017 r. systemu ERP - IFS Applications. Wartość netto tych aktywów na dzień 30 września 2020 roku stanowiła kwotę 525 506 PLN wobec 777 748 PLN na dzień 30 września 2019 roku.
16 Inwestycje w jednostki zależne i stowarzyszone
| Nazwa jednostki zależnej | Działalność podstawowa | Miejsce rejestracji i prowadzenia |
Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Spółkę |
|
|---|---|---|---|---|
| działalności | Stan na 30.09.2020 |
Stan na 30.09.2019 |
||
| Sescom Czech Republic s.r.o. | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Czech i Słowacji. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
Republika Czeska |
100% | 100% |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Węgier. Reprezentowanie na lokalnym rynku spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) – wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
Węgry | 100% | 100% |
| Sescom GmbH | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
Niemcy | 100% | 100% |
| Sestore Sp. z o.o. | Usługi remontów i remodelingu salonów handlowych i placówek handlowych - wraz z pracami projektowymi, instalacyjnymi i utylizacją. |
Polska | 100% | 100% |
| SDC Sp. z o.o. | Prace badawcze i rozwojowe nad systemami informatycznymi wspomagającymi zarządzanie efektywnością energetyczną. Spółka rozwija komercyjną wersję systemu monitoringu zużycia energii z wykorzystaniem platformy i mikroserwera SES Control®. |
Polska | 100% | 100% |
| SESCOM Technischer Support GmbH |
Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Austrii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. |
Austria | 100% | 100% |
|---|---|---|---|---|
| SESCOM Ltd | Zarządzanie i usługi serwisu technicznego nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii. Reprezentowanie na lokalnych rynkach spółek specjalistycznych w ramach Grupy (SESTORE i SDC) - wraz z udostępnianiem lokalnych zasobów oraz z koordynacją formalno-prawną prac. Monitorowanie rynku nowych technologii w branży retail, finansowej i telekomunikacyjnej; centrum prowadzenia działań związanych z rozwojem biznesowym Sescom. |
Wielka Brytania |
100% | 100% |
| DT Sp. z o.o. | Sprzedaż, serwis i wynajem wózków widłowych, w tym: bieżące naprawy pojazdów, przygotowanie wózka pod odbiór UDT, konserwacja sprzętu w ramach przeglądów okresowych, renowacja wózka (regeneracja masztów, remonty silników i przekładni napędowych, malowanie wózka) |
Polska | 51% | 51% |
| Inwestycje w jednostkach zależnych | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 155 777 | 155 777 | |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 237 978 | 237 978 | |
| Sescom GmbH | 122 810 | 122 810 | |
| Sestore Sp. z o.o. | 301 045 | 301 045 | |
| SDC Sp. z o.o. | 302 862 | 302 862 | |
| Sescom Technischer Support GmbH | 153 866 | 153 866 | |
| Sescom Ltd. | 494 295 | 1 213 | |
| DT Sp. z o.o. | 1 137 580 | 1 137 580 | |
| Razem | 2 906 213 | 2 413 131 |
W dniu 26.06.2020r. Zarząd SESCOM SA podjął uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce SESCOM LTD z siedzibą w Londynie do wartości 100 000 GBP poprzez utworzenie 99 900 nowych udziałów o wartości nominalnej 1 GBP każdy, o łącznej wartości nominalnej 99 900 GBP. Podwyższenie kapitału nastąpiło poprzez konwersję wierzytelności przysługujących Sescom S.A. od Sescom Ltd.
17 Inwestycja w jednostkach stowarzyszonych
| Nazwa jednostki stowarzyszonej | Działalność podstawowa | Miejsce rejestracji i prowadzenia działalności |
Procentowa wielkość udziałów oraz praw do głosów posiadanych przez Spółkę |
|
|---|---|---|---|---|
| Stan na 30.09.2020 |
Stan na 30.09.2019 |
|||
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii SA (BCTT SA) |
Zarządzanie procesem komercjalizacji badań naukowych oraz transferu technologii pomiędzy nauką i biznesem oraz pomiędzy przedsiębiorstwami. |
Polska | 30% | 30% |
| SANASENS Sp. z o.o. | Projektowanie i dostarczanie rozwiązań predictive maintenance opartych na sztucznej inteligencji |
Polska | 20% | - |
| Wartość inwestycji w jednostkach stowarzyszonych | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii SA (BCTT SA) | 29 342 | 29 342 | |
| SANASENS Sp. z o.o. | 1 000 | - | |
| Razem | 30 342 | 29 342 |
18 Pozostałe aktywa finansowe
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| Pozostałe aktywa finansowe | PLN | |
| Pożyczki | ||
| Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym | - | 431 698 |
| Pożyczki udzielone jednostkom pozostałym | - | - |
| Razem | - | 431 698 |
| Aktywa obrotowe (pożyczki krótkoterminowe) | - | 431 698 |
| Aktywa trwałe (pożyczki długoterminowe) | - | - |
| Razem | - | 431 698 |
Pozostałe aktywa finansowe obejmują pożyczki udzielone spółkom z grupy kapitałowej. Na dzień 30 września 2020 roku należności z tytułu pożyczki udzielonej DT Sp. z o.o. zostały w całości uregulowane poprzez spłatę, natomiast w odniesieniu do należności z tytułu pożyczki udzielonej Sescom Ltd dokonana została ich konwersja na udziały, zgodnie z uchwałą Zarządu z dnia 26.06.2020r.
19 Pozostałe aktywa
| Wartości bilansowe | Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Rozliczenia międzyokresowe czynne | |||
| Rozliczenie prac rozwojowych | 781 827 | 739 430 | |
| Projekty rozliczane w czasie | 295 449 | 705 746 | |
| Pozostałe rozliczenia międzyokresowe | 196 635 | 404 240 | |
| Rozliczenie kontraktu | 676 962 | 608 617 | |
| Razem | 1 950 873 | 2 458 033 | |
| Aktywa obrotowe | 1 612 215 | 1 522 074 | |
| Aktywa trwałe | 338 658 | 935 960 | |
| Razem | 1 950 873 | 2 458 033 |
Na dzień 30 września 2020 roku szacunkowa wartość przychodów do uzyskania w przyszłych okresach sprawozdawczych rozpoznana jako kwoty należne z tytułu rozliczenia kontraktów zgodnie z MSSF 15 wynosiła 676 692 PLN wobec kwoty 608 618 PLN na dzień 30 września 2019 roku.
Koszty poniesione i niezafakturowane w roku zakończonym 30 września 2020 wynosiły 499 401 PLN, natomiast koszty poniesione i niezafakturowane w roku zakończonym 30 września 2019 roku wynosiły 462 648 PLN.
| Projekt | Saldo 30.09.2019 |
Zwiększenia | Zmniejszenia | Saldo 30.09.2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Projekt HAL | - | 248 226 | 54 | 248 172 | W grudniu 2020 przyjęty na WNiP, a następnie jako know-how wniesiony aportem do FIXFM Sp z o.o. |
| e-Pionier (Smartula) |
- | 109 860 | 109 860 | - | Projekt zakończony 30.09.2020, wyksięgowany w pozostałe koszty operacyjne -> cesja praw własności (20%) na spółkę Sanasens (20% udziałów Sescom) |
| Projekt energetyczny |
629 392 | - | 629 392 | - | Projekt zakończony 30.09.2020, wyksięgowany w pozostałe koszty operacyjne -> zaniechanie dalszej realizacji |
| RPA Księgowość |
6 293 | 11 399 | 17 692 | - | Projekt zakończony 30.11.2019, przyjęty na WNIP-licencje -> pierwszy etap automatyzacji w dziale księgowości |
| Zakup firmy - UK |
45 548 | - | 45 548 | - | Projekt zakończony 30.06.2020, wyksięgowany w pozostałe koszty operacyjne -> zaniechanie dalszej realizacji |
| Kocioł wodorowy |
- | 531 556 | 123 278 | 408 277 Projekt w fazie realizacji -> powstał prototyp w postaci konstrukcji w fazie do testów |
|
| GREEN H2 | - | 60 000 | - | 60 000 Projekt "Zielony wodór" -> faza spotkań | |
| SES_BI | - | 65 378 | - | 65 378 | Projekt w fazie realizacji -> finansowany z NCBiR |
| Razem | 681 232 | 1 026 419 | 925 825 | 781 827 |
20 Zapasy
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Materiały | 425 474 | 806 811 |
| Produkcja w toku | 374 007 | 713 066 |
| Wyroby gotowe | - | - |
| Towary | 2 968 352 | 2 037 291 |
| Razem | 3 767 833 | 3 557 168 |
| Zaliczki na dostawy towarów | 47 917 | 136 351 |
| Razem | 3 815 751 | 3 693 519 |
Na wynik okresu wpływ miały odpisy aktualizujące wartość zapasów materiałów i towarów w magazynie oddziału Wrocław w kwocie ogółem 89 259 PLN. Odpisane zapasy utrzymywane są w celu zapewnienia opieki serwisowej w przyszłości.
W okresie porównywalnym analiza wiekowania zapasów na dzień 30 września 2019 roku wykazała zapasy nierotujące, na które zawiązano wówczas odpisy aktualizujące w kwocie 233 530 PLN.
21 Należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 15 611 838 | 19 080 172 |
| Rezerwa na należności zagrożone | (32 746) | (56 523) |
| Razem | 15 579 092 | 19 023 649 |
| Należności z tytułu podatków (innych niż podatek dochodowy) i ubezpieczeń społecznych |
518 658 | 847 303 |
| Należności z tytułu zaliczek na środki trwałe | - | 155 500 |
| Należności z tytułu zaliczek na dostawy towarów | 47 917 | 136 351 |
| Faktoring | 5 035 688 | 4 606 492 |
| Pozostałe | 229 790 | 1 337 803 |
| Razem | 5 832 054 | 7 083 450 |
Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży towarów i usług wynosi 64 dni.
Spółka utworzyła odpisy aktualizujące w pełni pokrywające należności przeterminowane o ponad 365 dni.
Na należności nieuregulowane przez okres pomiędzy 120 a 365 dni Spółka tworzy odpis aktualizujący w oparciu o szacunkowe kwoty nieściągalnych należności z tytułu sprzedaży usług ustalane na podstawie historii współpracy oraz analizy sytuacji finansowych poszczególnych kontrahentów.
Przed przyjęciem nowego klienta Spółka dokonuje oceny zdolności kredytowej klienta. Ze względu na specyfikę działalności spółka współpracuje z jednostkami znanymi w branży, co pozytywnie wpływa na ocenę ryzyka kredytowego. Terminy płatności są elementem oferty przedstawianej kontrahentowi.
Analiza wiekowa należności z tytułu dostaw i usług przeterminowanych, ale nieobjętych odpisem z tytułu utraty wartości
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Nieprzeterminowane | 10 245 934 | 10 481 541 |
| Przeterminowane do 30 dni | 3 169 435 | 4 284 436 |
| Przeterminowane 31 - 90 dni | 1 120 812 | 1 735 253 |
| Przeterminowane 91-120 dni | 48 056 | 546 678 |
| Przeterminowane powyżej 120 dni | 994 856 | 1 975 741 |
| Razem | 15 579 092 | 19 023 649 |
Określając poziom ściągalności należności z tytułu dostaw i usług Spółka uwzględnia zmiany ich jakości od dnia udzielenia kredytu kupieckiego do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego. Koncentracja ryzyka kredytowego jest ograniczona ze względu na cykliczny, systematyczny monitoring stanu należności, windykację i ograniczenie sprzedaży przy powstawaniu przeterminowań.
22 Informacja o dokonanych odpisach aktualizujących
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Odpisy z tytułu utraty wartości należności | 32 746 | 56 523 |
| Odpisy aktualizujące zapasy | 635 952 | 546 692 |
| Odpisy aktualizujące środki trwałe | - | - |
| Razem | 668 698 | 603 216 |
23 Kapitał własny
23.1 Kapitał akcyjny
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Kapitał akcyjny | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Razem | 2 100 000 | 2 100 000 |
23.2 Wartość nominalna
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | ||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Liczba akcji | 2 100 000 | 2 100 000 | |
| Wartość nominalna 1 akcji | 1 | 1 | |
| Kapitał podstawowy | 2 100 000 | 2 100 000 |
Struktura kapitału akcyjnego wg stanu na dzień 30 września 2020 roku
| Seria / emisja Rodzaj akcji / udziałów (zwykłe / imienne) |
Rodzaj uprzywilejowania | Liczba akcji / udziałów | Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej |
|---|---|---|---|
| Akcje serii "A1" imienne | uprzywilejowane co do głosu - 2 głosy na akcję |
750 000 | 750 000 |
| Akcje serii "A2" zwykłe | 750 000 | 750 000 | |
| Akcje serii "B" zwykłe | 50 000 | 50 000 | |
| Akcje serii "C" zwykłe | 100 000 | 100 000 | |
| Akcje serii "D" zwykłe | 450 000 | 450 000 | |
| Akcje serii "E" zwykłe | - | - | |
| Razem | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Seria / emisja Rodzaj akcji / udziałów (zwykłe / imienne) |
Rodzaj uprzywilejowania | Liczba akcji / udziałów | Wartość serii / emisji wg wartości nominalnej |
|---|---|---|---|
| Akcje serii "A1" imienne | uprzywilejowane co do głosu - 2 głosy na akcję |
750 000 | 750 000 |
| Akcje serii "A2" zwykłe | 750 000 | 750 000 | |
| Akcje serii "B" zwykłe | 50 000 | 50 000 | |
| Akcje serii "C" zwykłe | 100 000 | 100 000 | |
| Akcje serii "D" zwykłe | 450 000 | 450 000 | |
| Akcje serii "E" zwykłe | - | - | |
| Razem | 2 100 000 | 2 100 000 |
Struktura kapitału akcyjnego wg stanu na dzień 30 września 2019 roku
23.3 Emisja, wykup i spłata dłużnych i kapitałowych papierów wartościowych
W okresie, którego dotyczy niniejsze sprawozdanie finansowe, Spółka SESCOM S.A. nie przeprowadzała emisji, wykupu, ani nie dokonywała spłaty dłużnych papierów wartościowych. W dniu 08.11.2019 r., w ramach rozliczenia skupu akcji własnych, Sescom S.A za kwotę 1.340.000 zł nabyła 50.000 sztuk akcji własnych, a także w miesiącach maju i lipcu nabyła za kwotę 15 757 zł 815 sztuk akcji własnych, stanowiących łącznie 2,42% jej kapitału zakładowego oraz odpowiadających 1,78% ogólnej liczby głosów w Spółce.
Zgodnie z art. 30047 §8 kodeksu spółek handlowych Spółka nie może wykonywać praw z akcji własnych, za wyjątkiem uprawnień do zbycia akcji lub wykonywania czynności, które zmierzają do zachowania tych uprawnień.
23.4 Kapitał rezerwowy
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Kapitał rezerwowy o charakterze ogólnym | 305 605 | 305 605 |
| Kapitał rezerwowy przeznaczony na wykup akcji własnych |
584 243 | 1 500 000 |
| Razem | 889 848 | 1 805 605 |
W tym kapitał rezerwowy w kwocie 600 000 zł utworzony z przeznaczeniem na realizację nabycia akcji własnych Spółki (Uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy nr 23 z dnia 16 marca 2020 roku). Kapitał rezerwowy utworzono poprzez przeniesienie środków z kapitału zapasowego Spółki (zmniejszenie kapitału zapasowego). Do dnia 30.09.2020 roku Spółka nabyła akcje własne w kwocie 15 757 zł. Po upływie terminu uprawnienia zarządu do nabywania akcji własnych, uchwalonego przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, to jest nie później niż do dnia 31.12.2021 r., niewykorzystane na nabycie akcji własnych środki z tego kapitału zasilą z powrotem kapitał zapasowy Spółki, a kapitał rezerwowy zostanie rozwiązany.
23.5 Kapitał zapasowy
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Kapitał zapasowy tworzony z nadwyżki z tytuły emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej |
4 005 160 | 4 005 160 |
| Razem | 4 005 160 | 4 005 160 |
23.6 Zyski zatrzymane
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Niepodzielony zysk/(strata) z lat ubiegłych | 27 854 968 | 22 171 273 |
| Kapitał zapasowy tworzony zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych | 474 970 | 474 970 |
| Zysk bieżącego okresu obrotowego | 4 085 107 | 4 767 938 |
| Zyski zatrzymane razem | 32 415 045 | 27 414 182 |
Uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sescom S.A z dnia 16 marca 2020 roku, zysk netto Spółki za rok obrotowy zakończony 30 września 2019 roku w kwocie 4 767 938 PLN został przeznaczony w całości na kapitał zapasowy Spółki.
| Okres zakończony | Okres zakończony | |
|---|---|---|
| 30.09.2020 | 30.09.2019 | |
| Zysk (strata) netto | 4 085 107 | 4 767 938 |
| Zysk (strata) na jedną akcję (w zł/gr na jedną akcję) | 1,95 | 2,27 |
23.7 Dywidenda
W okresie objętym niniejszym sprawozdaniem finansowym nie miała miejsca wypłata dywidendy przez Sescom S.A. Uchwałą Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Sescom S.A, które odbyło się 16 marca 2020 roku zysk netto za rok obrotowy 2018/2019 został przeznaczony w całości na kapitał zapasowy Spółki.
Rekomendacja Zarządu o podziale zysku netto za rok obrotowy zakończony 30 września 2020 zostanie przekazana do publicznej wiadomości przed zwołaniem zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Sescom S.A. Ostateczną decyzję o przeznaczeniu zysku netto za dany rok obrotowy podejmuje walne zgromadzenie akcjonariuszy Sescom S.A.
24 Zobowiązania, kredyty, pożyczki otrzymane i inne źródła finansowania
Kredyty i pożyczki
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | ||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Krótkoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | - | 320 840 | |
| Długoterminowe pożyczki i kredyty bankowe | - | - | |
| Razem | - | 320 840 |
W roku obrotowym zakończonym 30 września 2020 Spółka nie zaciągnęła żadnych kredytów bankowych
25 Rozliczenia międzyokresowe bierne i rezerwy
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Świadczenia pracownicze* | 501 457 | 606 558 |
| Rezerwa na naprawy gwarancyjne | 47 520 | - |
| Rezerwa na przyszłe koszty (platforma) | 10 950 | - |
| Rezerwa na bonusy i premie pieniężne i CUW | 227 557 | 185 212 |
| Rezerwa na premie uznaniowe | 644 437 | - |
| Razem | 1 431 921 | 791 770 |
| Rezerwy krótkoterminowe | 1 384 401 | 791 770 |
| Rezerwy długoterminowe | 47 520 | |
| Razem | 1 431 921 | 791 770 |
*Rezerwa na niewykorzystane urlopy pracownicze
26 Zobowiązania z tytułu dostaw i usług i inne zobowiązania
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 12 375 402 | 10 987 072* |
| Zobowiązania z tytułu podatków i ubezpieczeń społecznych | 1 565 510 | 1 422 733 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 896 211 | 873 760* |
| Pozostałe | 9 155 | 6 757 |
| Razem | 14 846 278 | 13 290 322 |
*Korekty prezentacyjne
– przesunięcie kwoty 43 210 zł na zobowiązania z tytułu dostaw i usług z pozycji rozliczenia międzyokresowe bierne w stanie na dzień 30.09.2019 r.
– przesunięcie kwoty 145 580 zł na zobowiązania z tytułu wynagrodzeń z pozycji rozliczenia międzyokresowe bierne w stanie na dzień 30.09.2019 r.
Przesunięcia kwoty związane są z korektą klasyfikacji pozycji bilansowych w celu ustandaryzowania prezentacji sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Sescom S.A.
27 Zobowiązania z tytułu leasingu
Na zobowiązania z tytułu leasingu składają się zobowiązania z tytułu leasingu ruchomości (samochodów) oraz zobowiązania z tytułu prawa do użytkowania składników aktywów wynikające z umów najmu powierzchni biurowych i magazynowych, które zostały ujęte w sprawozdaniu finansowym w związku z wejściem nowego MSSF 16. Wartość zobowiązań wynikających z implementacji MSSF 16 wynosi na dzień bilansowy 3 804 297 PLN.
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Nie dłużej niż 1 rok | 2 226 575 | 1 068 184 |
| Dłużej niż 1 rok i do 5 lat | 4 054 666 | 1 210 169 |
| Powyżej 5 lat | - | |
| Razem | 6 281 241 | 2 278 354 |
| Minus przyszłe obciążenia finansowe | ||
| Wartość bieżąca minimalnych opłat leasingowych | 6 281 241 | 2 278 354 |
28 Instrumenty finansowe
28.1 Zarządzanie ryzykiem kapitałowym
Spółka zarządza kapitałem by zagwarantować, że będzie zdolna kontynuować działalność przy jednoczesnej maksymalizacji rentowności dzięki optymalizacji relacji zadłużenia do kapitału własnego. W Spółce dokonuje się regularnego przeglądu struktury kapitałowej i poziomu oraz struktury czasowej zobowiązań. W ramach tych przeglądów analizuje się koszty kapitału i ryzyko związane z poszczególnymi jego kategoriami.
Głównymi składnikami podlegającymi ww. analizie są:
• środki pieniężne i ich ekwiwalenty – ujawnione w nocie 30,
• kapitał, w tym, kapitały rezerwowe i zysk zatrzymany – ujawnione w notach nr 23.
Na Spółkę nie są nałożone zewnętrzne wymagania kapitałowe za wyjątkiem tego, iż zgodnie z art. 396 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, któremu podlega Spółka, na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału akcyjnego. Ta część kapitału zapasowego (zysków zatrzymanych) nie jest dostępna do dystrybucji na rzecz Akcjonariuszy.
Spółka okresowo dokonuje przeglądu struktury kapitałowej. W ramach przeglądu analizuje koszt kapitału oraz rodzaje ryzyka związanego z każdą klasą kapitału.
28.2 Cele zarządzania ryzykiem finansowym
Działalność Spółki może wiązać się z ekspozycją na ryzyko finansowe zmian kursów walut i stóp procentowych. Spółka nie wykorzystuje ani nie obraca instrumentami finansowymi – w tym finansowymi instrumentami pochodnymi z uwagi na brak istotnych ryzyk, przed którymi konieczne byłoby tego rodzaju zabezpieczenie.
Spółka nie przeprowadza żadnych istotnych transakcji w walutach obcych ani nie lokuje środków i nie pożycza w tych walutach. Spółka nie lokuje ani nie pożycza środków pieniężnych na warunkach innych niż stopy procentowe skorelowane z rynkiem.
28.3 Ryzyko rynkowe
Działalność Spółki w niewielkim stopniu wiąże się z ekspozycją na ryzyko finansowe zmian kursów walut i stóp procentowych. Spółka nie stosuje instrumentów pochodnych do zarządzania ryzykiem kursowym ani ryzykiem stóp procentowych, gdyż minimalizacja ryzyka przez hedging naturalny jest wystarczająca. Ekspozycja na ryzyko walutowe ulega zmianom w zależności od wolumenu transakcji w innych walutach niż PLN.
28.4 Zarządzanie ryzykiem stóp procentowych
Spółka narażona jest na ryzyko stóp procentowych, z uwagi na zawarte umowy leasingu oparte o zmienne stopy procentowe. Działalność zabezpieczająca podlega regularnej ocenie w celu dostosowania do bieżącej sytuacji stóp procentowych i określonej gotowości poniesienia ryzyka oraz dla zapewnienia optymalnej strategii zabezpieczeń.
28.5 Zarządzanie ryzykiem kredytowym
Ryzyko kredytowe oznacza ryzyko, że kontrahent nie dopełni zobowiązań umownych, w wyniku czego Spółka poniesie straty finansowe. Spółka stosuje zasadę dokonywania transakcji wyłącznie z kontrahentami o sprawdzonej wiarygodności kredytowej; w razie potrzeby uzyskując stosowne zabezpieczenie jako narzędzie redukcji ryzyka strat finansowych z tytułu niedotrzymania warunków umowy. Spółka korzysta też z informacji finansowych dostępnych publicznie oraz z własnych danych o transakcjach dokonując oceny swoich głównych klientów. Narażenie Spółki na ryzyko wiarygodności kredytowej kontrahentów jest stale monitorowane, a zagregowaną wartość zawartych transakcji rozkłada się na zatwierdzonych kontrahentów.
Na należności z tytułu dostaw i usług składają się kwoty należne od dużej liczby klientów. Prowadzi się bieżącą ocenę kredytów na podstawie kondycji należności, a w razie konieczności wstrzymuje się klientom kredyt kupiecki.
Spółka nie jest narażona na istotne ryzyko kredytowe wobec pojedynczego kontrahenta. Ryzyko kredytowe dotyczące środków płynnych jest ograniczone.
Wartość bilansowa aktywów finansowych wykazanych w sprawozdaniu finansowym po uwzględnieniu strat z tytułu utraty wartości odpowiada maksymalnemu narażeniu Spółki na ryzyko kredytowe bez uwzględnienia wartości otrzymanych zabezpieczeń.
28.6 Zarządzanie ryzykiem płynności
Ostateczna odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem płynności spoczywa na zarządzie, który opracował odpowiedni system zarządzania tym ryzykiem dla potrzeb zarządzania funduszami krótko-, średnio- i długoterminowymi Spółki oraz zaspokojenia wymagań zarządzania płynnością. Spółka zarządza ryzykiem płynności utrzymując odpowiednią wielkość kapitałów własnych, monitorując stale prognozowane i rzeczywiste przepływy pieniężne oraz dopasowując profile wymagalności aktywów i zobowiązań finansowych.
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Aktywa finansowe (+) | ||
| Należności własne | 21 411 146 | 26 107 099 |
| w tym: faktoring pełny | 5 035 688 | 4 606 492 |
| Środki pieniężne | 12 656 794 | 2 515 957 |
| Pozostałe aktywa finansowe | - | 431 698 |
| Zobowiązania finansowe (-) | ||
| Oprocentowane kredyty i pożyczki | - | (320 840) |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | (6 281 241) | (2 278 354) |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | (16 278 198) | (14 082 091) |
| Pozostałe zobowiązania finansowe | - | - |
| Ekspozycja na ryzyko płynności | 11 508 501 | 12 373 468 |
Informacje dotyczące niewykorzystanych linii kredytowych, którymi Spółka dysponuje jako narzędziem redukcji ryzyka płynności.
28.7 Zarządzanie ryzykiem kursowym i walutowym
Ryzyko kursu walutowego jest definiowane jako możliwość zwiększenia lub zmniejszenia rynkowej wartości kapitału własnego w wyniku zmian kursów walutowych. Ryzyko to obejmuje:
- I. Ryzyko konwersji (ryzyko przeliczania walut), które pojawia się w momencie przeliczania i konsolidacji sprawozdań finansowych zagranicznych podmiotów zależnych. Kursowe ryzyko konwersji definiowane jest jako różnica między całkowitą wartością denominowanych w walutach obcych składników aktywów a całkowitą wartością denominowanych w walutach obcych zobowiązań. W szczególności na ryzyko to narażone są:
- należności i zobowiązania zagraniczne,
- środki pieniężne denominowane w walutach obcych,
- papiery wartościowe denominowane w walutach obcych.
Ryzyko konwersji ma charakter "papierowy", co oznacza, iż nie ma ono wpływu na wartość przepływów pieniężnych, dopóki pozycje, których ryzyko to dotyczy nie zostaną zrealizowane.
- II. Ryzyko ekonomiczne dotyczące zmiany kursów, które może trwale wpłynąć na konkurencyjność oraz rynkową wartość przedsiębiorstwa poprzez wzrost kosztów lub spadek planowanych dochodów z handlowych operacji zagranicznych. Ryzyko ekonomiczne utożsamiane jest z ryzykiem długoterminowym, bardzo trudnym do kwantyfikowania i prognozowania.
- III. Ryzyko transakcyjne, zwane także kontraktowym, urzeczywistnia się w następstwie niedotrzymania zobowiązań umownych przez uczestników transakcji także w wyniku wystąpienia okoliczności niezależnych, mających charakter siły wyższej. Podstawowe ryzyka transakcyjne, których nie zalicza się do okoliczności siły wyższej, wyrażają się przede wszystkim
w wyborze partnera (kontrahenta) nieuczciwego, bądź takiego, który z powodów w znacznym stopniu od niego niezależnych, nie wywiązuje się z umowy. Konsekwencją wyboru takiego partnera może np. brak lub częściowa zapłata za usługę, czy zwłoka w regulowaniu płatności. Ryzyko kontraktowe może również wynikać z różnic interpretacyjnych w odniesieniu do poszczególnych danych kontraktowych. W celu ograniczenia ryzyka, zawarcie umowy poprzedzone jest uzyskaniem odpowiednich informacji o kontrahencie i jego kondycji finansowej, a także analizą klauzul kontraktowych, aby nie dopuścić do możliwości dowolnej ich interpretacji. Poziom ryzyka kontraktowego określa wielkość zaangażowanego kapitału; tak bezpośredniego, jak i pośredniego, związanego z możliwością poniesienia strat spowodowanych niewykonaniem lub niewłaściwym wykonaniem zobowiązania kontrahenta. Zarządzanie tym ryzykiem w Grupie Kapitałowej sprowadza się do niedopuszczania do zawierania kontraktów z kontrahentami, których kondycja finansowa nie daje gwarancji spłaty zaangażowanego w wykonanie umowy kapitału, czy np. realizowanej polityki ubezpieczania należności handlowych.
- IV. Ryzyko walutowe pojawia się w momencie, gdy występuje nierównowaga między wielkością aktywów i pasywów denominowanych w tej samej walucie obcej i o tym samym terminie zapadalności (otwarta pozycja walutowa). W zależności od tego, która strona przeważa (aktywna czy pasywna) mówimy o długiej lub krótkiej pozycji walutowej. Jeżeli:
- − aktywa wyrażone w walucie obcej = pasywa wyrażone w walucie obcej → zamknięta pozycja walutowa,
- − aktywa wyrażone w walucie obcej > pasywa wyrażone w walucie obcej → otwarta długa pozycja walutowa,
- − aktywa wyrażone w walucie obcej < pasywa wyrażone w walucie obcej → otwarta krótka pozycja walutowa.
W celu zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym w Spółce stosowane są instrumenty wewnętrzne, tj. hedging naturalny, takie jak:
- rozliczanie płatności zagranicznej w walucie krajowej,
- przyśpieszanie lub opóźnianie płatności,
- wzajemnie równoważenie w danej walucie strumieni zobowiązań i należności
- łączenie kilku mniejszych transakcji w jedną większą,
Gdyby kursy walut były o 10% wyższe/niższe, a wszystkie inne zmienne zachowały stałą wartość, to wyniki i kapitały Spółki nie zmieniłyby się istotnie za okresy objęte jednostkowymi informacjami finansowymi.
28.8 Szacowanie wartości godziwej
| Hierarchia wartości godziwej na 30.09.2020 | Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 |
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | PLN | |
| Aktywa finansowe: | |||
| Pożyczki i należności | - | 21 411 146 | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | - | 21 411 146 | - |
| w tym: faktoring pełny | - | 5 035 688 | - |
| Razem aktywa | - | 21 411 146 | - |
| Zobowiązania finansowe: | |||
| Zobowiązania finansowe wyceniane po zamortyzowanym koszcie |
- | 16 278 198 | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
- | 16 278 198 | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | - | 6 281 241 | - |
| Razem zobowiązania | - | 22 559 439 | - |
| Poziom 1 | Poziom 2 | Poziom 3 | |
|---|---|---|---|
| Hierarchia wartości godziwej na 30.09.2019 | PLN | PLN | PLN |
| Aktywa finansowe: | |||
| Pożyczki i należności | - | 26 107 099 | 431 698 |
| Pożyczki dla jednostek powiązanych | - | - | 431 698 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności | - | 26 107 099 | - |
| w tym: faktoring pełny | - | 4 606 492 | - |
| Razem aktywa | - | 26 107 099 | 431 698 |
| Zobowiązania finansowe: | |||
| Zobowiązania finansowe wyceniane po zamortyzowanym koszcie |
- | 14 402 931 | - |
| Kredyty bankowe | - | 320 840 | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania |
- | 14 082 091 | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu finansowego | - | 2 278 354 | - |
| Razem zobowiązania | - | 16 681 285 | - |
poziom 1 - wartość godziwa instrumentów finansowych stanowiących przedmiot obrotu na aktywnych
rynkach wynika z ich notowań na dzień bilansowy, ceny notowane (nieskorygowane) z aktywnych rynków dla identycznych aktywów bądź zobowiązań;
poziom 2 - wartość godziwa instrumentów finansowych niestanowiących przedmiotu obrotu na aktywnym rynku, dane wejściowe inne niż notowania objęte zakresem poziomu 1 możliwe do stwierdzenia lub zaobserwowania dla składnika aktywów bądź zobowiązań, bezpośrednio (tzn. w postaci cen) lub pośrednio (tzn. na podstawie wyliczeń opartych na cenach);
poziom 3 - wartość godziwa instrumentów finansowych niestanowiących przedmiotu obrotu na aktywnym rynku, dane wejściowe dla wyceny składnika aktywów bądź zobowiązań, które nie są oparte na możliwych do zaobserwowania danych rynkowych (tzn. dane niemożliwe do zaobserwowania).
29 Transakcje ze stronami powiązanymi
29.1 Transakcje handlowe
| Sprzedaż Sescom S.A. na rzecz jednostki | Zakup Sescom S.A. od jednostki | |||
|---|---|---|---|---|
| Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 547 785 | 742 702 | - | 1 687 |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 715 204 | 791 966 | 2 683 | 2 403 |
| Sescom GmbH | 5 102 860 | 4 549 332 | - | 2 081 |
| SDC Sp z o.o | 101 850 | 94 958 | 1 208 080 | 1 013 913 |
| SESTORE Sp z o.o | 312 434 | 319 332 | 674 153 | 201 480 |
| Sescom Technischer Support GmbH | (11 822) | 265 965 | - | - |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | 1 836 | 2 061 | 19 000 | - |
| Sescom Ltd. | 232 999 | 264 265 | - | - |
| DT Sp. z o.o. | 67 019 | 40 088 | 707 193 | 240 276 |
| SANASENS Sp. z o.o. | - | - | - | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
7 200 | 7 200 | 302 900 | 377 743 |
| KABAT Adam Kabat | 7 200 | 7 200 | 167 000 | 194 188 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | 6 000 | 6 000 | 165 800 | 192 993 |
| Project Evolution Sp. z o.o. | 10 116 | 10 116 | 156 480 | 215 280 |
| Razem | 7 100 681 | 7 101 185 | 3 403 289 | 2 442 044 |
| Kwoty należne Sescom S.A. od jednostki powiązanej |
Zobowiązania Sescom S.A. wobec jednostki powiązanej |
|||
|---|---|---|---|---|
| Stan na dzień 30.09.2020 |
Stan na dzień 30.09.2019 |
Stan na dzień 30.09.2020 |
Stan na dzień 30.09.2019 |
|
| Sescom Czech Republic s.r.o. | 139 142 | 328 692 | - | 15 727 |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | 109 424 | 152 527 | - | 5 659 |
| Sescom GmbH | 1 917 463 | 3 800 472 | - | - |
| SDC Sp z o.o | 10 921 | 21 245 | 105 304 | 89 249 |
| SESTORE Sp z o.o | 179 648 | 185 144 | 470 568 | 27 719 |
| Sescom Technischer Support GmbH | - | 24 641 | - | - |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | - | 2 482 | 21 676 | - |
| Sescom Ltd. | 235 247 | 223 694 | - | - |
| DT Sp. z o.o. | - | 16 895 | 226 485 | 125 255 |
| SANASENS Sp. z o.o. | - | - | - | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
- | - | 37 700 | 37 700 |
| KABAT Adam Kabat | - | - | 19 250 | 19 250 |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | - | - | 17 360 | 19 077 |
| Project Evolution Sp. z o.o. | - | 4 524 | 74 344 | 44 132 |
| Razem | 2 591 845 | 4 760 316 | 972 686 | 383 768 |
| Przychody finansowe Sescom S.A. od danej jednostki |
Koszty finansowe Sescom S.A. na rzecz danej jednostki |
|||
|---|---|---|---|---|
| Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
Okres 01.10.2019 - 30.09.2020 |
Okres 01.10.2018 - 30.09.2019 |
|
| Sescom Czech Republic s.r.o. | - | 3 776 | - | - |
| Sescom Muszaki Szerviz kft | - | - | - | - |
| Sescom GmbH | - | 20 922 | - | - |
| SDC Sp z o.o | - | - | - | - |
| SESTORE Sp z o.o | - | 10 708 | - | - |
| Sescom Technischer Support GmbH | - | 4 087 | - | - |
| Bałtyckie Centrum Transferu Technologii | - | - | - | - |
| Sescom Ltd. | 8 404 | 10 414 | - | - |
| DT Sp. z o.o. | 2 172 | 820 | - | - |
| SANASENS Sp. z o.o. | - | - | - | - |
| MKB Biuro Rachunkowe Magdalena Budnik |
- | - | - | - |
| KABAT Adam Kabat | - | - | - | - |
| DIAGONAL Sławomir Kądziela | - | - | - | - |
| Project Evolution Sp. z o.o. | - | - | - | - |
| Razem | 10 576 | 50 727 | - | - |
Transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi odbyły się na warunkach równorzędnych z tymi, które obowiązują w transakcjach zawartych na warunkach rynkowych. Zastosowano standardowe warunki płatności pomiędzy podmiotami.
Nierozliczone salda należności i zobowiązań nie były zabezpieczone, nie były udzielone bądź otrzymane żadne gwarancje.
Na nierozliczone salda należności nie były tworzone rezerwy na należności wątpliwe lub nieściągalne.
29.2 Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym
Pożyczki udzielone jednostkom powiązanym przedstawiały się następująco:
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | ||
|---|---|---|---|
| PLN | PLN | ||
| Sescom Ltd. | - | 280 879 | |
| DT Sp. z o.o. | - | 150 820 | |
| Razem | - | 431 698 |
Pozostałe aktywa finansowe obejmują pożyczki udzielone spółkom z grupy kapitałowej. Na dzień 30 września 2020 roku należności z tytułu pożyczki udzielonej DT Sp. z o.o. zostały w całości uregulowane poprzez spłatę, natomiast w odniesieniu do należności z tytułu pożyczki udzielonej Sescom Ltd dokonana została ich konwersja na udziały, zgodnie z uchwałą Zarządu z dnia 26.06.2020r.
29.3 Wynagrodzenia członków naczelnego kierownictwa
Wynagrodzenia członków zarządu i pozostałych członków naczelnego kierownictwa w roku obrotowym przedstawiały się następująco:
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Zarząd Spółki | 998 000 | 1 026 000 |
| Rada Nadzorcza | 98 436 | 86 077 |
| Razem | 1 096 436 | 1 112 077 |
30 Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Dla celów sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych z uwzględnieniem nierozliczonych kredytów w rachunku bieżącym. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty na koniec roku obrotowego wykazane w rachunku przepływów pieniężnych można w następujący sposób uzgodnić do pozycji bilansowych:
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych | 12 470 707 | 2 480 017 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty - lokaty bankowe | 186 087 | 35 939 |
| Razem | 12 656 794 | 2 515 957 |
31 Postępowania sądowe, arbitrażowe lub inne, zobowiązania i aktywa warunkowe
Spór z CUBE ITG S.A.
W związku z zawarciem ze spółką CUBE ITG S.A. (CUBE ITG, Sprzedawca) z siedzibą w Warszawie umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którą stanowi wyodrębniony w ramach struktury organizacyjnej Sprzedawcy zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia na rzecz klientów sektora sprzedaży detalicznej usług IT, w tym usług dostaw, integracji i serwisu infrastruktury IT, instalacji i wdrożeń sieci komputerowych, wyposażenia i instalacji stanowisk sprzedaży oraz dostaw i wdrożeń aplikacji (ZCP), Spółka SESCOM SA nabyła ZCP.
W umowie sprzedaży ZCP STRONY: SESCOM SA i CUBE ITG ustaliły zasady określenia ostatecznej ceny sprzedaży ZCP. Wobec kwestionowania przez Sprzedawcę wysokości ostatecznej ceny ZCP ustalonej przez SESCOM SA, strony umowy, zgodnie z jej brzmieniem, zleciły określenie ostatecznej ceny ZCP audytorowi.
Audytor w wyniku przeprowadzonego badania określił wysokość ceny na poziomie równym cenie ustalonej przez SESCOM. Zgodnie z postanowieniami umowy sprzedaży ZCP ostateczna cena ZCP ustalona przez audytora nie podlega kwestionowaniu.
Jednakże Spółka powzięła informację, że Sprzedawca, niezależnie od postanowień umowy sprzedaży ZCP, złożył w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku wniosek o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu – aktowi notarialnemu z dnia 27 kwietnia 2016 r. obejmującemu część należności z tytułu umowy sprzedaży ZCP na kwotę 1.265.426,40 zł. Spółka kwestionuje zasadność złożenia wniosku i podjęła kroki prawne zmierzające do potwierdzenia swojego stanowiska na drodze sądowej.
Postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku z dnia 20 maja 2019 r. została nadana klauzula wykonalności Aktowi Notarialnemu do kwoty 1.265.426,40 zł. Na podstawie nadania klauzuli wykonalności Sprzedawca CUBE.ITG złożył wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z majątku SESCOM. W dniu 29 maja 2019 r. należność objęta egzekucją (sporna kwota w wysokości 1.265.426,40 zł oraz koszty postępowania) została zajęta na rachunku bankowym Emitenta. Emitent w dniu 22 maja 2019 r. zaskarżył postanowienie Sądu. Dodatkowo Spółka złożyła wniosek o zabezpieczenie w postaci zawieszenia postepowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. W dniu 4 czerwca 2019 r. postanowieniem Sądu Okręgowego we Wrocławiu wniosek o zabezpieczenie został uwzględniony, dzięki czemu postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania w przedmiocie pozbawienia wykonalności Aktu Notarialnego.
W dniu 28.01.2020 r. Spółka powzięła wiedzę o wydaniu przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu X Wydział Gospodarczy wyroku zaocznego przeciwko CUBE.ITG S.A. w restrukturyzacji z dnia 29 listopada 2019 r. w przedmiocie pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego, zaopatrzonego we wzmiankę o prawomocności. Wyrok wraz ze wzmianką stanowi podstawę do umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułu wykonawczego i zwolnienia zajętych środków Spółki.
W dniu 19.02.2020 r. Spółka powzięła informację o wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego prowadzonego na wniosek CUBE.ITG S.A. w restrukturyzacji. Zajęte środki komornik zwrócił na konto Spółki w dniu 19.03.2020r.
Jednostka nie posiada należności warunkowych. Spółka posiada zobowiązania warunkowe w postaci weksli własnych In blanco stanowiących zabezpieczenie zawartych umów leasingu.
Na dzień 30 września 2020 roku jednostka posiada również gwarancje bankowe w banku HSBC Continental Europe (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce
| Gwarancje bankowe | Stan na 30.09.2020 | |
|---|---|---|
| PLN | ||
| Bank HSBC, z tytułu: | ||
| Należytego wykonania usług | 400 000 | |
| Umowy najmu | 499 881 | |
| Usunięcia wad i usterek | 56 579 | |
| Razem | 956 460 |
32 Wpływ pandemii COVID-19
Pod koniec 2019 r. po raz pierwszy pojawiły się wiadomości z Chin dotyczące COVID-19 (koronawirusa). W pierwszych miesiącach 2020 r. wirus rozprzestrzenił się na całym świecie, a jego negatywny wpływ objął wiele krajów.
W Polsce pierwsze obostrzenia podyktowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa zostały wdrożone w marcu 2020 r. Mając na uwadze ryzyko stagnacji obrotu gospodarczego, Walne Zgromadzenie Sescom S.A. w dniu 16 marca 2020 r. uchwaliło przeznaczenie całości zysku netto Spółki za rok ubiegły na kapitał zapasowy, nie przychylając się tym samym do rekomendacji Zarządu Sescom z dnia 10 lutego 2020 r. dotyczącej wypłaty dywidendy w kwocie 0,68 zł za akcję.
Od pierwszych dni wprowadzenia obostrzeń, Spółka realizowała instrukcje postępowania wydawane przez rząd oraz podejmowała działania zapewniające ciągłość funkcjonowania. Pracownicy biurowi zostali przygotowani do przejścia w tryb pracy zdalnej.
W celu utrzymania bezpiecznego poziomu płynności oraz stabilności finansowej, Spółka od marca zintensyfikowała następujące działania:
-
windykację zaległych należności od klientów reprezentujących branże podwyższonego ryzyka kontynuowania działalności,
-
minimalizowanie kosztów stałych związanych z funkcjonowaniem biur, w tym: renegocjacje umów najmu pomieszczeń, ograniczenie usług zewnętrznych.
-
krótkookresowe obniżenie wynagrodzeń pozwalające na utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia (zmniejszenie etatów nie przekroczyło 5% w stosunku do lutego 2020 r. i wynikało częściowo z inicjatywy samych pracowników).
Ponadto Zarząd Spółki podjął decyzję o dobrowolnym obniżeniu od marca 2020 r. wynagrodzenia o 40%. Decyzja została zatwierdzona uchwałą Rady Nadzorczej.
Od 1 czerwca 2020 r. pracownicy biurowi stopniowo powrócili do pracy stacjonarnej. Oddziały Sescom zostały odpowiednio wyposażone w środki ochrony (przyłbice, maseczki, środki dezynfekujące). Wprowadzone zostały również restrykcje dotyczące korzystania z biurowych części wspólnych. Praca zespołów serwisowych przez cały okres pandemii podlega kontroli pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pierwsze restrykcje handlowe wdrożone w Polsce od kwietnia 2020 r. wpłynęły na zachowanie klientów funkcjonujących w galeriach handlowych. W okresie lockdownu zdecydowali oni o wstrzymaniu lub przesunięciu na dalsze miesiące prac planowych, które nie były niezbędne do utrzymania ciągłości funkcjonowania obiektów. Przez cały okres restrykcji planowo realizowane były prace dla branż, których obiekty pozostały otwarte: formatów spożywczych, stacji paliw, farmacji. Stan niepewności handlowej został wyraźnie złagodzony po zniesieniu obostrzeń. Od czerwca 2020 r. wszystkie prace instalacyjne i utrzymaniowe realizowane były już bez przeszkód, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Przychody ze sprzedaży wygenerowane okresie marzec-maj 2020 wyniosły 20 092 tys i były niższe o 5% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019
Z uwagi na pogorszenie sytuacji finansowej wielu kontrahentów, Zarząd Spółki położył nacisk na działania kontrolne związane z egzekwowaniem należności, pozostając w stałym kontakcie z klientami, którzy sygnalizowali możliwe opóźnienia płatnicze
Zmiana stanu odpisów aktualizujących na należności zagrożone w roku obrotowym zakończonym 30.09.2020 w stosunku do roku obrotowego zakończonego 30.09.2019 wynosi (-)23 777 PLN
Na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego sytuacja związana z trwającą epidemią jest bardzo dynamiczna. W związku z powyższym w dalszym ciągu kontynuowane są prace polegające na analizie i kontroli aspektów finansowych: spływu należności oraz wysokości ponoszonych kosztów, a także aspektów operacyjnych: bezpieczeństwa oraz możliwości realizacji prac w poszczególnych krajach Europy.
33 Istotne zdarzenia po dacie zakończenia okresu sprawozdawczego
33.1 FIXFM Sp. z o.o.
W dniu 30 października 2020r Spółka Sescom nabyła 100% udziałów spółki FIXFM Sp z o.o. stanowiących 100% głosów oraz 100% udziału w kapitale zakładowym tej spółki, za łączną cenę 25.000 zł. Kapitał zakładowy FIXFM wynosi 5.000 zł.
FIXFM jest spółką technologiczną, włączoną w 2020 roku do programu akceleracyjnego Brinc Scale Up, w którym rolę potencjalnego odbiorcy technologii oraz inwestora pełni Sescom S.A. W ramach FIXFM rozwijana jest platforma rezerwacji technicznych usług serwisowych dla segmentu small business. Celem zaangażowania kapitałowego Emitenta w FIXFM jest realizacja strategii Sescom w obszarze poszerzenia rynku odbiorców usług Grupy Sescom o małe firmy.
W dniu 22 grudnia 2020r Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników FIXFM Sp.z o.o. podjęło uchwałę nr 1 o podwyższeniu kapitału zakładowego. Zgodnie z uchwałą, kapitał zakładowy FIXFM został podwyższony o kwotę 320.000 zł do kwoty 325.000 zł poprzez utworzenie 6400 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy. Udziały w podwyższonym kapitale zakładowym FIXFM objęte zostały przez Emitenta i pokryte w następujący sposób:
– 4.000 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy, w łącznej wartości nominalnej 200.000 zł zostało pokrytych wkładem pieniężnym w ten sposób, że każdy udział został objęty za kwotę 250 zł a łączna wysokość wkładu pieniężnego wyniosła 1.000.000 zł;
– 2.400 udziałów o wartości nominalnej 50 zł każdy w łącznej wartości nominalnej 120.000 zł zostało pokrytych w zamian za wkład niepieniężny obejmujący know-how w postaci modelu biznesowego "Platformy Usług Facility Management HAL" stanowiącego własność intelektualną Emitenta, którego wartość według sporządzonej wyceny wynosi 600.000 zł.
33.2 Program motywacyjny
W dniu 23.09.2020 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sescom S.A. Uchwałą nr 3 postanowiło o realizacji programu motywacyjnego dla kadry menadżerskiej Spółki i Grupy Kapitałowej Sescom S.A., natomiast dnia 28.09.2020 r. Rada Nadzorcza Sescom S.A. uchwaliła Regulamin Programu Motywacyjnego w Sescom S.A. na lata obrotowe 2021-2025. Celem Programu jest stworzenie dodatkowego mechanizmu motywującego członków kadry kierowniczej do pracy i działań na rzecz Spółki, które zapewnią w długoterminowej perspektywie stabilny wzrost wartości Spółki oraz jej Grupy Kapitałowej. W Programie bierze udział 13 osób, w tym jeden Członek Zarządu Emitenta.
Program będzie realizowany poprzez zaoferowanie do nabycia uprawnionym osobom akcji wynikających z przyznanych uprawnień po cenie wynoszącej średnią cenę rynkową z okresu 30 dni sesyjnych przed dniem podjęcia uchwały wskazującej, to jest 24,12 zł za akcję. Łączna liczba przyznanych uprawnień oraz akcji nie może przekroczyć 105.000 sztuk. Warunkiem zaoferowania akcji jest:
▪ w odniesieniu do 50% uprawnień, spełnienie kryterium ekonomicznego w postaci osiągnięcia przez Grupę Sescom S.A. skorygowanej EBITDA w wysokości co najmniej 35 mln zł, nie później niż za rok obrotowy kończący się 30 września 2025 r.,
▪ w odniesieniu do pozostałych 50% uprawnień, spełnienie kryterium lojalnościowego w postaci pozostawania w stosunku służbowym do dnia upływu okresu trwania Programu, to jest do zakończenia roku obrotowego, w którym nastąpi realizacja celu ekonomicznego.
Emitent dokonał szacunku kosztu Programu. Maksymalny koszt programu, w przypadku przyznania wszystkich 105.000 sztuk akcji nim objętych, wynosi 1.420.650 zł. Koszt Programu został oszacowany przy użyciu modelu Blacka-Scholesa przez zewnętrzne biuro aktuarialne.
34 Wynagrodzenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| Obowiązkowe badanie rocznego | 28 000 | 24 500 |
| sprawozdania finansowego | ||
| Inne usługi poświadczające (przegląd sprawozdania) | 16 500 | 15 000 |
| Usługi doradztwa podatkowego | - | - |
| Łączne wynagrodzenie | 44 500 | 39 500 |
(i)za rok obrotowy 2019/2020 badanie jednostkowego sprawozdania finansowego w kwocie netto 18 000; badanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego w kwocie netto 10 000.
(ii) za rok obrotowy 2019/2020 przegląd śródroczny jednostkowego sprawozdania finansowego w kwocie netto 10 000; przegląd śródroczny skonsolidowanego sprawozdania finansowego w kwocie netto 6 500.
35 Zastosowane kursy walut obcych
| Stan na 30.09.2020 | Stan na 30.09.2019 | |
|---|---|---|
| PLN | PLN | |
| EUR / PLN | 4,5268 | 4,3736 |
| CZK / PLN | 0,1666 | 0,1693 |
| HUF / PLN | 0,0124 | 0,0131 |
| RON / PLN | 0,9291 | 0,9207 |
| USD / PLN | 3,8658 | 4,0000 |
| GBP / PLN | 4,9560 | 4,9313 |
| HRK / PLN | 0,5991 | 0,5902 |
| BGN / PLN | 2,3145 | 2,2362 |
| SEK / PLN | 0,4296 | 0,4077 |
| NOK / PLN | 0,4087 | 0,4406 |
Gdańsk, 01 lutego 2021r.
PODPIS OSOBY SPORZĄDZAJĄCEJ:
Aleksandra Sobiegraj
ALEKSANDRA JUSTYNA SOBIEGRAJ Elektronicznie podpisany przez ALEKSANDRA JUSTYNA SOBIEGRAJ Data: 2021.02.01 13:35:47 +01'00'
PODPISY CZŁONKÓW ZARZĄDU:
Sławomir Halbryt
Prezes Zarządu
Adam Kabat Sławomir Kądziela Magdalena Budnik
Członek Zarządu Członek Zarządu Członek Zarządu