Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2024

Sep 5, 2023

2967_10-q_2023-09-05_94e29e74-351f-49b5-870f-d3775084729c.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Tremånadersrapport 2023/2024 Historiskt hög orderingång

Sectras kontrakterade orderingång överstiger 2,9 miljarder SEK under kvartalet. Efterfrågan på bolagets kunderbjudanden inom både medicinsk IT och säker kommunikation bidrar till denna historiskt höga nivå för ett enskilt kvartal. Nettoomsättningen och återkommande intäkter växer. Valutautvecklingen är fortsatt fördelaktig för de finansiella utfallen och dämpar effekterna av pågående satsningar på att ställa om till tjänsteförsäljning och molnbaserade leveranser. Under kvartalet har flera sjukhus gått i drift med Sectras molntjänster för medicinsk bilddiagnostik och en av USAs större sjukhuskedjor har beställt dessa tjänster.

RAPPORTPRESENTATION

5 september 2023, kl. 10:00 Följ online: https://investor.sectra.com/q1report2324

FINANSIELLA UTFALL I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående räkenskapsår.

Kvartal 1: maj – juli 2023

  • Den kontrakterade orderingången ökade med 32,9 procent till 2 970,0 MSEK (2 235,4), varav 344,4 MSEK (705,3) avser garanterad orderingång. Av den garanterade orderingången har 28 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 31–41 procent bedöms avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 20,6 procent till 583,7 MSEK (484,1). Givet oförändrade valutakurser var ökningen 14,2 procent. Av nettoomsättningen avser 397,2 MSEK (310,4) återkommande intäkter, en ökning med 28,0 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 21,4 procent. Återkommande intäkter från molntjänster ökade med 72,8 procent till 86,4 MSEK (50,0).
  • Rörelseresultatet ökade med 7,6 procent till 69,3 MSEK (64,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 11,9 procent (13,3). I oförändrade valutakurser minskade rörelseresultatet med 5,3 procent.
  • Periodens resultat uppgick till 61,6 MSEK (54,1).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -98,3 MSEK (-64,1).
Nyckeltal Kvartal 12 månader
MSEK Kv 1 Kv 1 Δ Rullande Helår Δ
23/24 22/23 % 23/24 22/23 %
Kontrakterad orderingång 2 970,0 2 235,4 32,9 5 370,3 4 635,7 15,8
varav garanterad orderingång 344,4 705,3 -51,2 2 245,6 2 606,5 -13,8
Nettoomsättning 583,7 484,1 20,6 2 450,4 2 350,8 4,2
varav återkommande intäkter 397,2 310,4 28,0 1 446,7 1 359,9 6,4
varav återkommande intäkter från molntjänster (CRR) 86,4 50,0 72,8 291,0 254,6 14,3
Rörelseresultat 69,3 64,4 7,6 460,6 455,7 1,1
Rörelsemarginal, % 11,9 13,3 n/a 18,8 19,4 n/a
Periodens resultat 61,6 54,1 13,9 382,5 375,0 2,0
Resultat per aktie, SEK 1 0,32 0,28 14,3 1,98 1,95 1,5
Kassaflöde från löpande verksamhet -98,3 -64,1 -53,4 406,3 440,5 -7,8
Medelantal anställda 1 112 975 14,1 1 049 1 015 3,3

1 Före och efter utspädning.

VD KOMMENTERAR

Första kvartalet präglas av betydelsefulla förtroenden från kunder inom både säker kommunikation och medicinsk IT. Vi upplever dels en vändning inom säker kommunikation, med hög efterfrågan och leveranser. Dels passerade vi också viktiga milstolpar i omställningen till molnbaserade lösningar för medicinsk bilddiagnostik. Framgångarna visar det värde vi tillför våra kunder och att våra långsiktiga satsningar i forskning och utveckling lönar sig.

Den kontrakterade orderingången överträffar återigen tidigare rekordnivåer. Samtliga verksamhetsområden visarstark omsättningstillväxt, vilket grundar sig i vår strävan efter nöjda kunder och att erbjuda den senaste tekniken inom våra områden. Det är glädjande att det är Secure Communications som har förbättrats mest det senaste kvartalet. Verksamheten har gjort en tydlig vändning efter ett par tuffare år och framtiden ser nu ljus ut. Inom medicinsk IT är vi i en fas där de pågående strategiska satsningarna på prenumerationstjänster och molnleveranser nu har en mer tydlig effekt på lönsamheten än föregående år. Denna utveckling speglar samtidigt vår proaktiva respons på branschtrender och strävan efter långsiktig hållbar tillväxt. Vi har också förberett oss på mycket stora leveranser som kommer att pågå under flera år framåt, framför allt i Nordamerika. Detta har inkluderat att anställa personal som fortfarande är i en upplärningsfas.

Sectras framgångar kommer från långsiktighet, både inom forskning och utveckling och genom goda relationer med nöjda kunder som sedan ökar sin användning av Sectras lösningar och rekommenderar oss till andra. Den stora upphandlingen som vi vann i USA under kvartalet är ett klockrent exempel. Vi startade vår relation med att utveckla en lösning för bildhantering inom oftalmologi som kunden använder sedan ett par år tillbaka. När de nu ska byta ut sina gamla system för radiologi väljer man att bygga vidare på en lösning och leverantör man är nöjd med och utökar med våra tjänster för medicinsk bilddiagnostik, Sectra One Cloud. På sikt ingår att utvidga med ytterligare bilddiagnostiska områden för att skapa en mer enhetlig och kostnadseffektiv organisation. Det här är bara en av flera beställningar inom Imaging IT Solutions det senaste året som bekräftar vår förmåga att hantera riktigt stora vårdgivares behov av all bilddiagnostik, något som ger fördelar inom tre områden för kunderna: kostnader, möjligheter för integrerad diagnostik och bättre datasäkerhet med färre system.

Oavsett storlek eller infrastrukturella utmaningar kan vi bidra till att minska kostnaderna och komplexiteten för kunderna genom att ersätta traditionella lösningar på plats med molntjänster. Vi har lagt grunden för omställningen genom stora investeringar i affärsoch produktutveckling samt en organisation för molnleveranser. Satsningarna innebär stora initiala kostnader där intäkterna kommer först senare. På sikt kommer övergången till tjänsteförsäljning att bidra till en stabilare och totalt sett bättre och mer långsiktig affär än licensförsäljning. På kort till medellång sikt dämpas dock tillväxten i både omsättning och resultat.

De mest väsentliga nyckeltalen som vi använder för att mäta framstegen i omställningen är återkommande intäkter och andelen från molntjänster. Siffrorna för kvartalet visar att utvecklingen går framåt i snabb takt. Sectra One-modellen spelar en viktig roll i detta. Under kvartalet har de första kunderna i Storbritannien och USA som beställt Sectra One Cloud med drift i publika moln börjat använda tjänsterna. Ytterligare kunder har beställt våra molntjänster det senaste året och flera driftsättningsprojekt pågår.

De framsteg vi har gjort under kvartaletstärker Sectras position inför framtiden och banar väg för hållbar och långsiktig tillväxt. Med nöjda kunder och en innovationsdriven approach ser jag fram emot att vi tillsammans med våra nuvarande och tillkommande kunder leder utvecklingen mot en vård som klarar av framtidens enorma utmaningar samt ett säkrare och tryggare samhälle.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd

Diagram och belopp i den finansiella rapporten

Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall. Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK.

FINANSIELLA MÅL

Sectras övergripande verksamhetsmål är att skapa högt kundvärde inom våra marknader. Att leverera kundvärde är också koncernens viktigaste hållbarhetsmål eftersom kundernas arbete med att behandla patienter, bota sjukdomar och öka cybersäkerheten är betydelsefulla för fungerande samhällen. Sectras kunder ska vara så nöjda att de stannar under lång tid, ökar sin användning av våra lösningar samt rekommenderar Sectra till andra.

Nöjda kunder kan inte åstadkommas utan nöjda och engagerade medarbetare. Medarbetare som är motiverade, förstår sina kunder, mår bra och trivs kommer i högre utsträckning också att ta fram nya kreativa lösningar som ytterligare ökar värdet för Sectras kunder. En sund finansiell utveckling är givetvis också nödvändig. Det är den som betalar medarbetarnas löner, möjliggör fortsatt innovation och de investeringar som behövs för att fortsätta skapa det stora kundvärde och den kundnöjdhet som vi strävar efter.

Sectra har tre koncernövergripande finansiella mål. Stabilitet och lönsamhet är grundläggande mål. När dessa mål är uppfyllda sätter vi vinsttillväxten i fokus, vilket i praktiken är vårt finansiella huvudmål. Samtliga resultatindikatorer ligger väl över målnivåerna.

De finansiella målen är i prioritetsordning:

HÄNDELSER

Kvartal 1

Imaging IT Solutions

  • Sectra vinner ett kontrakt med en amerikansk vårdgivare som vårdar miljontals patienter i flera regioner i USA. Kontraktet avser Sectras molntjänst för medicinsk diagnostik, Sectra One Cloud, som kommer att driftas i ett publikt moln. Det kontrakterade ordervärdet för implementation och användning av tjänsten uppgår initialt till 2,4 miljarder SEK (227 MUSD) om kunden fullföljer hela kontraktstiden till år 2033, dock är ingen del garanterad orderingång.
  • Tre vårdgivare som tidigare har beställt Sectra One Cloud gick i drift med tjänsten under första kvartalet.
  • Sjukhuset Amstelland i Nederländerna beställer Sectras helhetslösning för medicinsk diagnostik som en prenumeration, Sectra One.

Secure Communications

• Sectra och teknikkonsultföretaget AFRY inleder samarbete för att öka förmågan att stärka cybersäkerheten inom samhällsviktiga verksamheter i Sverige.

Koncernen

• Sectra ingår avtal om att förvärva ett aktiebolag som äger två fastigheter, Teknikringen 20 (Sectras huvudkontor) och Teknikringen 16. Bolaget blir ett helägt dotterbolag till Sectra AB. Förvärvet bedöms inte få väsentlig effekt på Sectrakoncernens finansiella utfall. Överlåtelse och tillträde skedde den 1 september 2023.

Efter rapportperiodens slut

• Inga händelser som är av väsentlig betydelse för bedömningen av Sectras resultat och ställning har inträffat mellan balansdagen och dagen för avgivandet av denna delårsrapport.

För ytterligare information om händelserna, besök https://sectra.com/news

I början av augusti publicerade U.S. News & World Report sin årliga ranking över USA:s bästa sjukhus. Nio av de totalt 22 sjukhus som finns med på listan använder lösningar för medicinsk bildhantering från Sectra. Vi är stolta över att dessa framstående sjukhus har valt att samarbeta med oss. Tillsammans med kunderna är vi engagerade i att utveckla vården så att de kan leverera patientvård av hög kvalitet.

SECTRAS MARKNADER

Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Vi hjälper till att lösa stora samhällsproblem i föränderliga marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion. De globala trenderna åldrande befolkning och ökad digitalisering i samhället gör att dessa marknader bedöms fortsätta växa även i sämre konjunkturer.

Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner, vilket gör vårt varumärke till en viktig symbol för tillit, trovärdighet och stabilitet. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som för samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

Befolkningsutveckling och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. Den industrialiserade världens åldrande befolkning innebär stora utmaningar. Samtidigt minskar andelen människor i arbetsför ålder. För att bibehålla en hög vårdkvalitet när färre ska ta hand om fler patienter måste vården effektiviseras. Den stigande andelen äldre sätter också ökat fokus på den äldre människans sjukdomar. Behandlingen av till exempel patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar står inför särskilt stora utmaningar. Dessa sjukdomar är några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden och de är beroende av medicinsk bilddiagnostik. Vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar inom medicinsk IT, inte enbart för att öka produktiviteten och samordna sina resurser utan även för att förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering och uppföljning. En snabbt ökande mängd genetiska analyser för cancerdiagnostik, som utförs närliggande till patologianalyser, bidrar också till en växande marknad. Sectra hjälper även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar där användare kan interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi ser ökande synergier mellan våra verksamhetsområden då sjukvården i accelererande omfattning utsätts för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att utfärda en särskild varning till vårdgivare.

Vi hjälper våra kunder att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnad. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.

Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten. Vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och vi är ett starkt varumärke inom nischmarknaderna kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och ett växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden.

Vi hjälper kunderna att öka säkerheten och bidrar därmed till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications.

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL

Orderingång

Den totala kontrakterade orderingången för kvartalet uppgick till 2 970,0 MSEK (2 235,4), vilket är en ökning med 32,9 procent mot jämförelsekvartalet som även det innehöll flera omfattande kundavtal. Totalt 344,4 MSEK (705,3) är garanterad orderingång. Kvoten mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning för den senaste 12-månadersperioden uppgick till 2,2 jämfört med 2,0 vid utgången av föregående räkenskapsår.

Efterfrågan på bolagets kunderbjudanden inom såväl medicinsk IT som säker kommunikation bidrar till ökad kontrakterad orderingång mot jämförelsekvartalet. I utfallen ingår omfattande och långa kundavtal, bland annat för hantering av stora volymer medicinska bilder. Senaste kvartalet inkluderar ett nytt sådant avtal med en stor vårdgivare i USA. Om hela kontraktstiden till 2033 fullföljs uppgår ordervärdet till cirka 2,4 miljarder SEK (227 MUSD), varav ingen del är garanterad. Beställningar i den här storleksordningen kommer inte varje kvartal och leder därför till stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal och perioder.

Nettoomsättning

Nettoomsättningen ökade med 20,6 procent till 583,7 MSEK (484,1). Givet oförändrade valutakurser ökade koncernens omsättning med 14,2 procent. Alla verksamhetsområden redovisade en ökning mot jämförelsekvartalet.

Den pågående omställningen till att sälja produkter och mjukvara som tjänster, där molnleveranser utgör en snabbt växande del, bidrog till ökade återkommande intäkter. Av omsättningen avser 397,2 MSEK (310,4) återkommande intäkter. Detta motsvarar en ökning med 28,0 procent och givet oförändrade valutakurser var ökningen 21,4 procent. Förlorade återkommande intäkter (churn av återkommande intäkter) för den senaste 12-månadersperioden uppgick till 0,9 procent. Återkommande intäkter från molntjänster under kvartalet ökade med 72,8 procent till 86,4 MSEK (50,0). Även ej återkommande intäkter ökar mot jämförelsekvartalet, vilket huvudsakligen beror på omsättningstillväxt för Secure Communications.

Sectra växer i samtliga geografiska marknader utom i USA, där kvartalets utfall har påverkats av övergången till tjänsteförsäljning och molnleveranser. Verksamheten i Storbritannien redovisar den enskilt största omsättningsökningen mot jämförelsekvartalet, främst genom ökade återkommande intäkter. Mer än 70 procent av koncernens omsättningen sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakursrörelser.

Resultat

Koncernens rörelseresultat ökade med 7,6 procent till 69,3 MSEK (64,4), vilket främst är en följd av den starka utvecklingen för Secure Communications. Valutaförändringar har fortsatt en positiv effekt på koncernens finansiella utfall. Givet oförändrade valutakurser minskade koncernens rörelseresultat med 5,3 procent mot jämförelsekvartalet. Rörelsemarginalen uppgick till 11,9 procent (13,3). Rörelsemarginalen påverkas av skiftet till tjänsteförsäljning och molnleveranser inom Imaging IT Solutions, implementation av tjänster och infrastruktur hos nya kunder samt ökade marknadsaktiviteter mot jämförelsekvartalet.

Koncernens finansiella poster uppgick till 8,2 MSEK (3,8). De finansiella posterna förbättrades främst till följd av ökade ränteintäkter. Valutakursförändringar påverkade de finansiella posterna med 3,1 MSEK (2,5). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag i resultaträkningen och i totalresultatet direkt. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 77,5 MSEK (68,2). Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 13,3 procent (14,1). Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,32 SEK (0,28).

Rörelseresultatutveckling per verksamhetsområde, MSEK

Koncernens rörelseresultat, MSEK

Finansiell ställning och kassaflöde

Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 688,2 MSEK (724,4). Utöver detta har koncernen en kortfristig placering på 120,0 MSEK (0). Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,06 (0,05) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder avseende leasing uppgick till 78,0 MSEK (58,1).

Koncernens totala kassaflöde för perioden uppgick till -144,0 MSEK (-87,9). Minskningen mot jämförelsekvartalet är huvudsakligen en följd av förändringar i kassaflödet från den löpande verksamheten. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under kvartalet till -98,3 MSEK (-64,1). Förändringen mot jämförelsekvartalet är en följd av ökad kapitalbindning i kundfordringar och kundprojekt samt säkring av komponenter för framtida leveranser av erhållna beställningar. Kassaflödet per aktie uppgick till -0,51 SEK (-0,33).

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -38,9 MSEK (-18,1). Se information om investeringsverksamheten på nästa sida.

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK

Investeringar och avskrivningar

Investeringarna uppgick under perioden till 38,9 MSEK (18,1). I utfallet ingår aktiverat arbete för egen räkning med 18,0 MSEK (9,0) samt erlagd handpenning för förvärv av fastigheter. Aktiveringarna, som bland annat avser utveckling av molnbaserade tjänster för medicinsk diagnostik, ökade mot jämförelsekvartalet inom samtliga verksamhetsområden.

De totala avskrivningarna för perioden uppgick till 24,5 MSEK (22,2), varav 9,1 MSEK (8,8) avser balanserade utvecklingsutgifter.

Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingsutgifter till 180,2 MSEK (149,9).

Säsongsvariationer

Sectra har historiskt sett haft stora säsongsvariationer på grund av att enskilda projekt kan vara mycket stora relativt Sectras omsättning. Det gäller både medicinska system och kryptosystem. Säsongsvariationen brukar innebära en svagare inledning av räkenskapsåret då få kunder vill ta nya system i drift under sommaren. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal är stora på grund av att vissa kontrakt är mycket omfattande och har långa löptider. I takt med att Sectra mer och mer övergår till att sälja produkter som tjänster bedöms variationerna att gradvis minska över en flerårsperiod eftersom intäkterna då sprids mer jämnt över tid. För ytterligare information om säsongsmönster, se Sectras årsredovisning och hållbarhetsrapport 2022/2023.

Balanserade utvecklingsutgifter, MSEK

VERKSAMHETSOMRÅDE IMAGING IT SOLUTIONS

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Δ Rullande Helår Δ
23/24 22/23 % 23/24 22/23 %
Omsättning, MSEK 518,6 435,8 19,0 2 161,8 2 079,0 4,0
varav återkommande externa intäkter 370,7 288,1 28,7 1 340,6 1 258,1 6,6
varav återkommande intäkter från molntjänster 83,0 47,2 75,8 277,0 241,2 14,8
Rörelseresultat, MSEK 74,3 80,4 -7,6 456,3 462,4 -1,3
Rörelsemarginal, % 14,3 18,4 n/a 21,1 22,2 n/a

Stora regionala vårdgivare väljer Sectra, kunder breddar sin användning av våra lösningar från ett till fler bildmedicinska områden och efterfrågan på leverans av medicinsk diagnostik som tjänst ökar. Detta bidrar till att Imaging IT Solutions orderingång, nettoomsättning och återkommande intäkter växer.

Den omfattande beställningen på Sectra One Cloud från en vårdgivare i USA, med kontrakterat ordervärde på cirka 2,4 miljarder SEK, bidrog till att verksamhetsområdet återigen passerade tidigare toppnivåer för kontrakterad orderingång. Kunden använder Sectras lösning för oftalmologi sedan tidigare och beställningen innebär att de nu kommer att använda Sectras molnbaserade tjänster för radiologi. På sikt är kundens avsikt att använda dessa även för patologi, kardiologi och ortopedi. Under kvartalet har Sectra också fått nya beställningar på lösningar för digital patologi från sjukhus i bland annat USA och Schweiz.

Tre kunder har gått i drift med Sectra One Cloud under det första kvartalet, varav en i Storbritannien och två i USA. Dessa är de första i respektive land att använda Sectra One Cloud. Framstegen speglas dock inte fullt ut i utfallen ännu eftersom kundernas användning av tjänsterna förväntas växa successivt. En av molninstallationerna under kvartalet är också den första via partnerorganisationen, där Sectra One Cloud innebär ökade förutsättningar att expandera verksamheten.

Verksamhetsområdets lönsamhet påverkas av implementation av tjänster och infrastruktur hos nya kunder samt pågående satsningar, där stort fokus ligger på att ställa om från traditionella mjukvaruleveranser till tjänsteförsäljning och molnbaserade leveranser. Skiftet går snabbt framåt och effekterna är större än under jämförelsekvartalet. Samtidigt har valutautvecklingen fortsatt att vara fördelaktig, vilket delvis har kompenserat för omställningen.

Trend, MSEK

Efterfrågan på marknaden för medicinsk IT drivs av konsolidering i sjukvården, växande volymer av medicinska bilder och byte av äldre IT-system. Detta innebär större kunder, mer omfattande upphandlingar än tidigare och ökade krav på ännu mer strukturerade arbetssätt. Sectra är väl positionerat för att hjälpa sjukvården att öka sin produktivitet, förbättra vård av patienter och använda tillgängliga resurser på bättre sätt.

VERKSAMHETSOMRÅDE BUSINESS INNOVATION

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Δ Rullande Helår Δ
23/24 22/23 % 23/24 22/23 %
Omsättning, MSEK 16,7 12,7 31,5 77,8 73,8 5,4
varav återkommande externa intäkter 3,7 2,9 27,6 15,5 14,7 5,4
varav återkommande externa intäkter från molntjänster 3,4 2,7 25,9 14,0 13,4 4,5
Rörelseresultat, MSEK -1,0 -1,8 44,4 11,3 10,5 7,6
Rörelsemarginal, % neg neg n/a 14,5 14,2 n/a

Business Innovation omfattar affärsenheterna Genomics IT, Medicinsk utbildning och Ortopedi. Inom detta område redovisas även kostnaderna för forskningsverksamheten, som till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar.

Återkommande intäkter växer snabbt och de finansiella utfallen för omsättning och rörelseresultat har utvecklats positivt mot jämförelsekvartalet. Utfallen kan dock variera kraftigt mellan olika kvartal och perioder. De nya affärsmodellerna ska leda till ökande återkommande intäkter och därmed kommer variationerna att minska på längre sikt.

Trend, MSEK

Omsättning Rörelseresultat

Runt årsskiftet 2022 introducerades Sectra Education Portal i utbildningar vid University of Bradford, West Yorkshire, i England. Vårt samarbete med universitetet har gett både studenter och lärare möjlighet att omforma hur kunskap förvärvas och delas. I en intervju berättar Keren Bielby-Clarke, docent vid fakulteten för biovetenskap vid University of Bradford där hon undervisar i anatomi och fysiologi, om hur deras resa med att introducera innovativ teknik kan revolutionera lärande inom olika ämnesområden:

medical.sectra.com/case/cross-disciplinary-learning-enabledthrough-cloud-based-solution/

VERKSAMHETSOMRÅDE SECURE COMMUNICATIONS

Kvartalet 12 månader
Kv 1
23/24
Kv 1
22/23
Δ
%
Rullande
23/24
Helår
22/23
Δ
%
Omsättning, MSEK 56,3 41,6 35,3 249,2 234,5 6,3
varav återkommande externa intäkter 22,8 19,2 18,8 90,1 86,5 4,2
Rörelseresultat, MSEK 2,6 -6,5 140,0 28,2 19,2 46,9
Rörelsemarginal, % 4,6 neg n/a 11,3 8,2 n/a

Det oroliga geopolitiska läget, med ett pågående krig i Europa och ytterligare spänningar globalt, understryker fortsatt vikten av försvarsförmåga och samhällssäkerhet. Det i sin tur ställer ökade krav på kommunikation och driver på behoven av investeringar i signalskyddsprodukter, kryptoutveckling och cybersäkerhet i såväl Sverige som i Europa.

Secure Communications möjligheter att hjälpa kunderna i denna situation har under kvartalet fortsatt bidragit till en stark orderingång gällande såväl utvecklingsuppdrag och produktförsäljning som support och tjänsteåtaganden. De finansiella utfallen för omsättning och resultat är avsevärt bättre jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Den långsiktiga trenden är positiv, även om utfallen naturligen har stora variationer mellan kvartalen med hänsyn till verksamhetens karaktär.

Under första kvartalet har Sectra erhållit ytterligare beställningar på produkter och uppdrag från främst svenska myndigheter för att förbättra det civila och militära försvarets förmåga att kommunicera säkert. Beställningarna indikerar att marknadssituationen har normaliserats efter pandemiåren, även om vissa utmaningar kvarstår. Efterfrågan på våra lösningar är tilltagande samtidigt som komponentbristen i världen och en allmänt ansträngd arbetsmarknad fortfarande påverkar tillväxttakten.

Budgetanslagen för cybersäkerhet till försvar, myndigheter och kritisk infrastruktur har ökat och vi är väl positionerade med erbjudanden som uppfyller kundernas högt ställda krav. För att möta ökade krav och nya regelverk har vi de senaste åren genomfört omfattande satsningar på vår utvecklingsmiljö som nu är godkänd och i drift. De satsningar som pågår inom Secure Communications omfattar även nya erbjudanden som kan bidra till stora kundvärden och tillväxt inom samtliga produktsegment. I linje med prioriterade aktiviteter för att öka takten i våra satsningar, göra kunderbjudanden mer kompletta och underlätta en bredare marknadsbearbetning, har vi inom området kritisk infrastruktur inlett ett samarbete med AFRY. Tillsammans erbjuder vi en heltäckande och flexibel säkerhetslösning för operativa tekniksystem (OT-system) till kritisk infrastruktur och annan samhällsviktig verksamhet, till att börja med på den svenska marknaden.

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Δ Rullande Helår Δ
23/24 22/23 % 23/24 22/23 %

Trend, MSEK

Rörelseresultat

Kvantsäker kryptering

Så kallade kvantdatorer utgör ett av de stora säkerhetshoten som behöver hanteras för att hålla information konfidentiell under lång tid. Vanligtvis måste säkerhetsskyddsklassificerad information på nivån SECRET hållas säker i mer än 30 år, även i händelse av en attack från en kvantdator. Sectra ligger i framkant inom detta område. Vår EU- och Nato-godkända krypteringslösning Tiger/S har av oberoende säkerhetsmyndigheter bedömts kunna skydda mot framtida kvantdatorattacker. I den här artikeln kan du läsa om av vad kvantteknik är och varifrån den kommer: communications.sectra.com/resources/quantum-technology-glimpses-of-potential-technologicaladvancements/

ÖVRIG VERKSAMHET

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Δ Rullande Helår Δ
23/24 22/23 % 23/24 22/23 %
Omsättning, MSEK 34,6 26,6 30,1 132,7 124,7 6,4
Rörelseresultat, MSEK -6,5 -7,8 16,7 -35,0 -36,2 3,3
Rörelsemarginal, % neg neg n/a neg neg n/a

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt verksamhet relaterad till investerare. Förändringen mot jämförelsekvartalet beror främst på ökad central hantering av kostnader som fördelas ut i organisationen.

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 17. I moderbolaget Sectra AB ingår bland annat forskningsavdelningen för medicinsk IT, affärsenheten Genomics IT och huvudkontorets koncerngemensamma funktioner, se Övrig verksamhet ovan.

ÅRSSTÄMMA 2023 OCH FÖRSLAG INLÖSENPROGRAM

Årsstämman hålls den 7 september 2023 i Linköping. Besök eventsidan https://investor.sectra.com/agm2023 för ytterligare information och handlingar.

Förslag till inlösenprogram/utdelning

Styrelsen och vd har för räkenskapsåret 2022/2023 föreslagit att årsstämman ska besluta att 1,10 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Motsvarande överföring till aktieägarna var föregående år 1,00 SEK per aktie. Förslaget kommunicerades i Sectras bokslutskommuniké den 2 juni 2023.

Tidplan inlösenförfarande 2023

7 sep Beslut vid årsstämma

6 okt Sista dag för handel med Sectraaktien inklusive rätt till inlösenaktier

9 okt Första dag för handel med Sectraaktien exklusive rätt till inlösenaktier

10 okt Avstämningsdag för uppdelning av aktier

11–20 okt Handel i inlösenaktier

24 okt Avstämningsdag för indragning av inlösenaktierna 27 okt Preliminär dag för utbetalning från Euroclear av inlösenlikvid

AKTIEN

Aktiekapital och antal aktier

Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 38 824 179 SEK fördelat på 194 120 895 aktier och 312 052 035 röster. Antalet aktier fördelar sig på 13 103 460 aktier av serie A och 181 017 435 aktier av serie B. Sectras innehav av egna aktier vid periodens utgång var 1 453 406 B-aktier, vilket motsvarar 0,7 procent av kapital och 0,5 procent av röster i bolaget. För ytterligare information, se Not 3.

Bemyndiganden

Styrelsen bemyndigades av årstämman 2022 att under tiden fram till årsstämman 2023 besluta om dels nyemission av högst 18 500 000 B-aktier, dels förvärv respektive avyttring av samtliga av bolaget innehavda egna aktier. Vid avgivandet av denna rapport har dessa bemyndiganden inte utnyttjats. Fullständiga bemyndiganden framgår av protokoll från årsstämman: https://investor.com/agm2023. Vid offentliggörandet av denna finansiella rapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat för olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och särskilda omvärldsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2022/2023 i förvaltningsberättelsen på sidorna 83–85 och i Not 29 på sidorna 115-116. Inga händelser har inträffat som ändrat de förhållanden som redovisas där.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av delårsrapporten

Tid: 5 september 2023, kl. 10:00

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Jessica Holmquist, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Presentationen hålls på engelska. För uppgifter om deltagande online, eller för att lyssna på inspelning i efterhand, besök: https://investor.sectra.com/q1report2324.

Årsstämma och kommande rapporttillfällen

Årsstämma 7 september 2023 kl. 16:00
Halvårsrapport 15 december 2023 kl. 08:15
Niomånadersrapport 8 mars 2024 kl. 08:15
Bokslutskommuniké 5 juni 2024 kl. 08:15

För övriga IR-event besök: https://investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden 1 maj–31 juli 2023 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 5 september 2023

Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Tomas Puusepp Birgitta Hagenfeldt Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Ulrika Unell Anders Persson Fredrik Robertsson

Filip Klintenstedt Andreas Örnéus Styrelseledamot arbetstagarrepr Styrelseledamot arbetstagarrepr

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 5 september 2023, kl. 08:15.

Sectra AB (publ), organisationsnummer 556064-8304, https://sectra.com, e-post [email protected]

KONCERNEN

Koncernens resultaträkningar i sammandrag

Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj–april
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
583 739 484 089 2 450 402 2 350 752
17 970 8 970 64 661 55 661
1 320 117 2 783 1 580
603 029 493 176 2 517 846 2 407 993
-262 897
-1 169 329
-428 175
-24 537 -22 207 -94 269 -91 939
-533 716 -428 826 -2 057 230 -1 952 340
69 313 64 350 460 616 455 653
8 213 3 822 28 128 23 737
77 526 68 172 488 744 479 390
-15 970 -14 043 -106 360 -104 433
61 556 54 128 382 384 374 957
61 556 54 128 382 384 374 957
1,95
1,95
3 mån
-71 079
-319 715
-118 385
0,32
0,32
3 mån
-45 664
-263 568
-97 387
0,28
0,28
12 mån
-288 312
-1 225 476
-449 173
1,98
1,98

Rapport över totalresultat för koncernen

TSEK 3 mån
maj–jul
2023
3 mån
maj–jul
2022
12 mån
aug 2022
–jul 2023
Helår
maj–april
2022/2023
Periodens resultat 61 556 54 128 382 384 374 957
Poster som senare kan återföras i
resultaträkningen
Omräkningsdifferenser 20 894 8 424 30 093 17 623
Summa periodens övriga totalresultat 20 894 8 424 30 093 17 623
Summa periodens totalresultat 82 450 62 552 412 477 392 580
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 82 450 62 552 412 477 392 580

Koncernens balansräkningar i sammandrag

TSEK 31 juli 31 juli 30 april
2023 2022 2023
Tillgångar
Immateriella tillgångar och goodwill 248 631 217 917 236 969
Materiella tillgångar 74 306 65 817 74 556
Nyttjanderätter 80 776 60 506 84 905
Finansiella anläggningstillgångar 133 265 138 331 125 224
Uppskjutna skattefordringar 6 779 6 369 6 632
Summa anläggningstillgångar 543 757 488 940 528 286
Kundfordringar 431 692 308 211 386 153
Övriga omsättningstillgångar 67 772 57 580 57 545
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 876 756 510 001 819 441
Kortfristiga placeringar 120 000 - 120 000
Kassa och bank 688 210 724 353 825 242
Summa omsättningstillgångar 2 184 430 1 600 145 2 208 381
Summa tillgångar 2 728 187 2 089 085 2 736 667
Eget kapital och skulder
Eget kapital 1 386 349 1 145 988 1 296 669
Uppskjutna skatteskulder 6 095 4 400 5 928
Avsättningar 13 685 9 129 12 461
Långfristiga leasingskulder 52 135 33 576 56 968
Övriga långfristiga skulder - 516 -
Summa långfristiga skulder 71 915 47 621 75 357
Avsättningar 3 158 2 230 1 682
Kortfristiga leasingskulder 25 865 24 085 25 294
Övriga kortfristiga skulder
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
136 938
1 103 962
150 607
718 554
204 983
1 132 682
Summa kortfristiga skulder 1 269 923 895 476 1 364 641

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK 3 mån 3 mån Helår
maj–jul maj–jul maj–apr
2023 2022 2022/2023
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 69 313 64 350 455 653
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 38 888 24 241 121 351
Erhållen ränta och utdelning 5 597 1 608 11 849
Erlagd ränta -434 - 313 -2 062
Betald inkomstskatt -32 632 -14 819 -71 635
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 80 732 75 067 515 156
Förändring i rörelsekapital
Förändring varulager -1 080 581 -12 825
Förändring av fordringar -64 075 50 034 -299 595
Förändring av kortfristiga skulder -113 875 -189 813 237 752
Kassaflöde från den löpande verksamheten -98 298 -64 131 440 488
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -18 599 -8 970 -55 752
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -20 301 -9 110 -37 036
Kortfristig placering - - -120 000
Kassaflöde från investeringsverksamheten -38 900 -18 080 -212 788
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskulder -6 786 -5 721 -26 627
Inlösen av aktier - - -192 662
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -6 786 -5 721 -219 289
Periodens kassaflöde -143 985 -87 932 8 411
Likvida medel vid årets början 825 242 808 775 808 775
Kursdifferens i likvida medel 6 953 3 510 8 056
Likvida medel vid periodens slut 688 210 724 353 825 242

Förändring av eget kapital i koncernen i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån Helår
maj–jul maj–jul maj–apr
2023 2022 2022/2023
Eget kapital vid periodens ingång 1 296 669 1 080 737 1 080 737
Periodens totalresultat 82 450 62 552 392 580
Utdelning/inlösen av aktier - - -192 662
Reglering av aktierelaterade ersättningar 7 230 2 699 16 014
Eget kapital vid periodens slut 1 386 349 1 145 988 1 296 669

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj–april
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
Nettoomsättning 34 874 27 274 136 245 128 645
Aktiverat arbete för egen räkning 1 106 662 4 091 3 647
Övriga rörelseintäkter 10 24 210 224
Summa intäkter 35 990 27 960 140 546 132 516
Handelsvaror -3 539 -128 -6 241 -2 830
Personalkostnader -14 385 -12 871 -61 737 -60 223
Övriga externa kostnader -25 686 -23 250 -109 731 -107 295
Avskrivningar -399 -405 -1 482 -1 488
Summa rörelsens kostnader -44 009 -36 654 -179 191 -171 836
Rörelseresultat -8 019 -8 694 -38 645 -39 320
Summa finansiella poster 69 479 3 860 80 803 15 184
Resultat efter finansiella poster 61 460 -4 834 42 158 -24 136
Bokslutsdispositioner - - 436 014 436 014
Resultat före skatt 61 460 -4 834 478 172 411 878
Skatt på periodens resultat 5 996 -86 018 -85 027
Periodens resultat 61 465 -3 838 392 154 326 851

Rapport över totalresultat för moderbolaget

TSEK 3 mån
maj–jul
2023
3 mån
maj–jul
2022
12 mån
aug 2022
–jul 2023
Helår
maj–april
2022/2023
Periodens resultat 61 465 -3 838 392 154 326 851
Summa periodens totalresultat 61 465 -3 838 392 154 326 851

Moderbolagets balansräkningar i sammandrag

TSEK 31 juli 31 juli 30 april
2023 2022 2023
Tillgångar
Immateriella tillgångar 4 752 779 3 647
Materiella tillgångar 5 266 3 828 3 699
Finansiella tillgångar 256 321 145 240 226 245
Summa anläggningstillgångar 266 340 149 847 233 591
Kundfordringar 0 1 034 240
Fordringar hos koncernföretag 533 885 496 990 664 145
Övriga omsättningstillgångar 34 703 36 982 25 871
Kortfristiga placeringar 120 000 - 120 000
Kassa och bank 517 342 590 129 662 611
Summa omsättningstillgångar 1 205 930 1 125 135 1 472 867
Summa tillgångar 1 472 270 1 274 982 1 706 458
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 270 032 265 967 268 927
Fritt eget kapital 632 900 410 266 565 322
Summa eget kapital 902 932 676 233 834 249
Avsättningar 1 214 228 916
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 568 124 598 521 871 293
Summa eget kapital och skulder 1 472 270 1 274 982 1 706 458

NOTER

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2022/2023.

Not 2 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner med närstående har inträffat under rapportperioden utöver den typ av transaktioner som framgår ur Not 3 Anställda och personalkostnader i årsredovisningen 2022/2023.

Not 3 Antal aktier

3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj–april
Antal ordinarie aktier 2 2023 2022 –jul 2023 2022/2023
Före utspädning vid periodens slut 192 667 489 192 662 325 192 667 489 192 667 489
Efter utspädning vid periodens slut 1 192 667 489 192 667 455 192 667 489 192 667 489
Genomsnitt före utspädning 192 667 489 192 662 325 192 665 337 192 664 046
Genomsnitt efter utspädning 1 192 667 489 192 667 455 192 667 475 192 667 466

1 Utspädningen baserades på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018. Utspädningen var 5 130 aktier den 31 juli 2022 och per den 31 januari 2023 löstes de sista kvarstående konvertiblerna in. Därmed finns inga utestående konvertibelprogram kvar.

2 Antal aktier inkluderar ej de 1 453 406 aktier (1 000 000) av serie B som innehas i eget förvar.

Not 4 Rörelsesegment och omsättning

Omsättning per rörelsesegment

MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj–april
2023 2022 -jul 2023 2022/2023
Imaging IT Solutions 518,6 435,8 2 161,8 2 079,0
Secure Communications 56,3 41,6 249,2 234,5
Business Innovation 16,7 12,7 77,8 73,8
Övrig verksamhet 34,6 26,6 132,7 124,7
Koncernelimineringar -42,5 -32,6 -171,1 -161,2
Totalt 583,7 484,1 2 450,4 2 350,8

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj–april
2023 2022 -jul 2023 2022/2023
Imaging IT Solutions 74,3 80,4 456,3 462,4
Secure Communications 2,6 -6,5 28,2 19,2
Business Innovation -1,0 -1,8 11,3 10,5
Övrig verksamhet -6,5 -7,8 -35,0 -36,2
Koncernelimineringar -0,1 0,1 -0,2 -0,2
Totalt 69,3 64,4 460,6 455,7

Omsättning per geografiska områden

MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj–april
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
USA 149,6 152,6 684,0 687,0
Sverige 104,9 97,6 480,2 472,9
Storbritannien 118,6 67,8 432,5 381,7
Nederländerna 38,7 35,5 139,0 135,8
Övriga Europa 121,5 93,7 518,3 490,5
Övriga världen 50,4 36,9 196,4 182,9
Totalt 583,7 484,1 2 450,4 2 350,8

Återkommande och ej återkommande externa intäkter per rörelsesegment

Koncernen
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul
2023
maj–jul
2022
aug 2022
–jul 2023
maj–april
2022/2023
Återkommande intäkter 397,2 310,4 1 446,6 1 359,9
Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR 86,4 50,0 291,0 254,6
Ej återkommande intäkter 186,5 173,7 1 003,8 990,9
Totalt 583,7 484,1 2 450,4 2 350,8
Andel återkommande intäkter, % 68,0 64,1 59,0 57,8
Imaging IT Solutions
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul
2023
maj–jul
2022
aug 2022
–jul 2023
maj–april
2022/2023
Återkommande intäkter 370,7 288,1 1 340,6 1 258,1
Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR 83,0 47,2 277,0 241,2
Ej återkommande intäkter 148,3 148,1 819,5 819,2
Totalt 519,0 436,2 2 160,1 2 077,3
Andel återkommande intäkter, % 71,4 66,1 62,1 60,6
Secure Communications
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul
2023
maj–jul
2022
aug 2022
–jul 2023
maj–april
2022/2023
Återkommande intäkter 22,8 19,2 90,1 86,5
Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR 0,0 0,0 0,0 0,0
Ej återkommande intäkter 33,5 22,3 158,8 147,7
Totalt 56,3 41,5 248,9 234,2
Andel återkommande intäkter, % 40,5 46,3 36,2 36,9
Business Innovation
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul
2023
maj–jul
2022
aug 2022
–jul 2023
maj–april
2022/2023
Återkommande intäkter 3,7 2,9 15,5 14,7
Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR 3,4 2,7 14,0 13,4
Ej återkommande intäkter 4,8 3,3 25,5 24,0
Totalt 8,5 6,2 41,0 38,7
Andel återkommande intäkter, % 43,5 46,8 37,8 38,0
Övrig verksamhet
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul
2023
maj–jul
2022
aug 2022
–jul 2023
maj–april
2022/2023
Återkommande intäkter 0,0 0,1 0,4 0,5
Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR - - - -
Ej återkommande intäkter - - - -
Totalt 0,0 0,1 0,4 0,5
Andel återkommande intäkter, % 100,0 100,0 100,0 100,0

Not 5 Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal, se nedan. Alternativa nyckeltal tillämpas eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då dessa nyckeltal är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

För kommande förändringar av Sectras rapportering av orderingång, se sidan 71 i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2022/2023.

Andel återkommande intäkter

Syfte

Visa hur stor del av den externa omsättningen som är återkommande. Återkommande intäkter är intäkter från kunder för tillhandahållande av en vara eller tjänst under en avtalsperiod där kunden inte kan fortsätta att dra nytta av full funktionalitet av varan eller tjänsten utan löpande betalningar samt att intäktsströmmen bedöms återkomma under mer än 12 månader.

Återkommande intäkter är främst intäkter från prenumerations-, support- och underhållsavtal. Den andel som levereras via molnet redovisas som återkommande intäkter från molntjänster (CRR). Intäkter från exempelvis implementering av system, migrering samt engångsköp av licenser redovisas ej som återkommande intäkter.

Beräkning

Återkommande intäkter dividerat med total extern omsättning. Se tabell på sidan 19.

Churn av återkommande intäkter

Churn av återkommande intäkter, % 1 446 636
0,9
1 359 895
1,3
Återkommande intäkter
avslutats eller inte förnyats
Återkommande intäkter från kundavtal som har 13 059 18 225
TSEK 12 mån
aug 2022
–jul 2023
Helår
maj–apr
2022/2023

Visa andelen av återkommande intäkter från kundavtal som har avslutats eller inte förnyats under den senaste 12 månadersperioden.

Syfte Beräkning

Återkommande intäkter från kundavtal som har avslutats eller inte förnyats dividerat med totala återkommande intäkter.

Eget kapital per aktie före och efter utspädning

utspädning, SEK 7,20 5,95 6,73
Eget kapital per aktie före och efter
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 192 667 489 192 667 455 192 667 489
Antal aktier före utspädning vid periodens slut 192 667 489 192 662 325 192 667 489
Eget kapital, TSEK 1 386 349 1 145 988 1 296 669
31 jul
2023
31 jul
2022
30 apr
2023

Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid aktuellt antal tillgängliga andelar.

Syfte Beräkning

Eget kapital dividerat med antal aktier före eller efter utspädning vid periodens slut.

Icke räntebärande samt räntebärande skulder

TSEK 31 jul 31 jul 30 apr
2023 2022 2023
Icke räntebärande skulder 1 263 838 885 047 1 357 736
Räntebärande skulder 78 000 58 050 82 262
Summa skulder 1 341 838 943 097 1 439 998

Visa hur stor del av bolagets skulder som löper med respektive utan ränta. Ingår i beräkning av skuldsättningsgrad och sysselsatt kapital.

Syfte Beräkning

Icke räntebärande skulder avser skulder som löper utan ränta, t ex leverantörsskulder, förskott från kunder och skatteskulder. Räntebärande skulder avser skulder som löper med ränta, t ex leasingskulder.

Kassaflöde per aktie före och efter utspädning

3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj-apr
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
TSEK -98 298 -64 131 406 319 440 488
Antal aktier före utspädning vid periodens slut 192 667 489 192 662 325 192 667 489 192 667 489
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 192 667 489 192 667 455 192 667 489 192 667 489
Kassaflöde per aktie före och efter
utspädning, SEK -0,51 -0,33 2,11 2,29
Syfte Beräkning

Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier före eller efter utspädning vid periodens slut.

Kvot mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning

TSEK 12 mån Helår
aug 2022 maj–apr
–jul 2023 2022/2023
Kontrakterad orderingång 5 370 253 4 635 715
Nettoomsättning 2 450 402 2 350 752
Kvot mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning 2,19 1,97

Ge en indikation på efterfrågan på företagets produkter och tjänster.

Syfte Beräkning

Kontrakterad orderingång dividerat med nettoomsättning.

Likviditet

TSEK 31 jul
2023
31 jul
2022
30 apr
2023
Omsättningstillgångar 2 184 430 1 600 145 2 208 381
Outnyttjade checkkrediter 15 000 15 000 15 000
Kortfristiga skulder 1 269 923 895 476 1 364 641
Likviditet 1,7 1,8 1,6

Syfte Beräkning

Visa företagets kortsiktiga betalningsförmåga. Omsättningstillgångar plus outnyttjad checkkredit dividerat med kortfristiga skulder.

Medelantal anställda

Syfte Beräkning

Visa heltidstjänster i en viss period. Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden.

Oförändrade valutakurser – omsättning

Förändring i oförändrade valutakurser, % 14,2 10,7 12,6
Valutaeffekt, % -6,4 -8,6 -8,0
Nominell förändring, % 20,6 19,3 20,6
3 mån
maj–jul
2023
3 mån
maj–jul
2022
Helår
maj–apr
2022/2023

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – rörelseresultat

Förändring i oförändrade valutakurser, % -5,3 -41,9 2,6
Valutaeffekt, % -13,0 -13,3 -16,3
Nominell förändring, % 7,7 -28,6 18,9
3 mån
maj–jul
2023
3 mån
maj–jul
2022
Helår
maj–apr
2022/2023

Syfte Beräkning Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – återkommande intäkter

3 mån 3 mån Helår
maj–jul maj–jul maj–apr
2023 2022 2022/2023
Nominell förändring, % 27,9 22,7 25,8
Valutaeffekt, % -6,5 -7,6 -7,5
Förändring i oförändrade valutakurser, % 21,4 15,1 18,3

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.

Orderingång – garanterad

Orderingång – kontrakterad

Syfte Beräkning

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Syfte Beräkning

Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Del av den kontrakterade orderingången som motsvarar det kunden förbundit sig att köpa när kontraktet ingås.

Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Värdet av inkomna ordrar som motsvarar det kunden upphandlat och avser köpa under avtalsperioden.

P/E-tal

SEK 12 mån Helår
aug 2022 maj–apr
-jul 2023 2022/2023
Aktiekurs vid periodens slut 168,6 161,7
12-månadersperiodens resultat per aktie 1,98 1,95
P/E-tal, ggr 85,2 82,9

Visa hur marknaden värderar företagets vinst och hur lång tid det kan ta att få tillbaka en investering i aktien.

Syfte Beräkning

Aktiekurs vid periodens slut dividerat med senaste 12 månadersperiodens resultat per aktie före utspädning.

Resultat per aktie före och efter utspädning

3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj-apr
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
Periodens resultat, TSEK 61 556 54 128 382 384 374 957
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 192 667 489 192 662 325 192 665 337 192 664 046
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 192 667 489 192 667 455 192 667 475 192 667 466
Resultat per aktie före och efter
utspädning, SEK 0,32 0,28 1,98 1,95
Syfte Beräkning
Visa varje akties andel av företagets resultat under Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier före
rapportperioden. utspädning. Detta nyckeltal definieras i IFRS.

Räntabilitet på eget kapital TSEK 3 mån maj–jul 2023 3 mån maj–jul 2022 12 mån aug 2022 –jul 2023 Helår maj-apr 2022/2023 Periodens resultat 61 556 54 128 382 384 374 957 Eget kapital vid periodens början 1 296 669 1 080 737 1 145 988 1 080 737 Eget kapital vid periodens slut 1 386 349 1 145 988 1 386 349 1 296 669 Genomsnittligt eget kapital 1 341 509 1 113 363 1 266 169 1 188 703 Räntabilitet på eget kapital, % 4,6 4,9 30,2 31,5

Visa avkastningen på kapital som är hänförligt till moderbolagets ägare.

Syfte Beräkning

Periodens resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj-apr
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
Resultat efter finansiella poster 77 526 68 172 488 744 479 390
Finansiella kostnader -434 -313 -2 183 -2 062
Genomsnittligt sysselsatt kapital 1 421 640 1 173 699 1 334 194 1 261 146
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 5,5 5,8 36,8 38,2

Syfte Beräkning

Visa lönsamhet baserat på hur mycket kapital som används i verksamheten.

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.

Rörelsemarginal

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj-apr
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
Rörelseresultat 69 313 64 350 460 616 455 653
Nettoomsättning 583 739 484 089 2 450 402 2 350 752
Rörelsemarginal, % 11,9 13,3 18,8 19,4

Mäta operativ lönsamhet. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Syfte Beräkning

Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.

Rörelseresultat per aktie

Rörelseresultat per aktie, SEK 2,39 2,36
Antal aktier före utspädning
192 667 489
192 667 489
Rörelseresultat, TSEK
460 616
455 653
–jul 2023 2022/2023
aug 2022 maj-apr
12 mån Helår

Syfte Beräkning

Visa resultat före räntor och skatter per aktie. Rörelseresultat dividerat med antalet aktier före utspädning per balansdag.

Skuldsättningsgrad

TSEK 31 jul 31 jul
2023 2022
Räntebärande skulder 78 000 58 050
Eget kapital 1 386 349 1 145 988
Skuldsättningsgrad 0,06 0,05

Visa i vilken omfattning verksamheten finansieras av lån och beskriver företagets finansiella risk.

Syfte Beräkning

Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.

Soliditet TSEK 31 jul 2023 31 jul 2022 30 apr 2023 Eget kapital 1 386 349 1 145 988 1 296 669 Balansomslutning 2 728 187 2 089 085 2 736 667 Soliditet, % 50,8 54,9 47,4

Visa hur stor del av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Syfte Beräkning

Eget kapital dividerat med balansomslutning per balansdag.

Sysselsatt kapital

TSEK 31 jul 31 jul 30 apr
2023 2022 2023
Balansomslutning 2 728 187 2 089 085 2 736 667
Icke räntebärande skulder 1 263 838 885 047 1 357 736
Sysselsatt kapital 1 464 349 1 204 038 1 378 931

Syfte Beräkning

Visa hur stor del av företagets tillgångar som har lånats ut av exempelvis företagets ägare eller externa långivare och visar företagets lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital.

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.

25 (28)

Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod

SEK 12 mån Helår
aug 2022 maj–apr
–jul 2023 2022/2023
Rörelseresultat per aktie före utspädning 2,391 2,360
Rörelseresultat per aktie före utspädning fem år tidigare 1,120 1,125
Tillväxt rörelseresultat per aktie före utspädning
över en femårsperiod, % 113,4 110,0

Visa verksamhetens tillväxt över en femårsperiod. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Syfte Beräkning

Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare, dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare.

Vinstmarginal

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–jul maj–jul aug 2022 maj–apr
2023 2022 –jul 2023 2022/2023
Resultat efter finansiella poster 77 526 68 172 488 744 479 390
Nettoomsättning 583 739 484 089 2 450 403 2 350 752
Rörelsemarginal, % 13,3 14,1 19,9 20,4

Visa jämförelse av lönsamhet oavsett bolagsskattesats. Resultat efter finansiella poster dividerat med

Syfte Beräkning

nettoomsättning.

NYCKELTAL OCH ANNAN INFORMATION

Nyckeltal

3 mån 3 mån 12 mån Helår
31 jul 31 jul 31 jul 30 apr
2023 2022 2023 2023
Kontrakterad orderingång, MSEK 2 970,0 2 235,4 5 370,3 4 635,7
varav garanterad orderingång, MSEK 344,4 705,3 2 245,6 2 606,5
Rörelsemarginal, % 11,9 13,3 18,8 19,4
Vinstmarginal, % 13,3 14,1 19,9 20,4
Medelantal anställda 1 112 975 1 049 1 015
Kassaflöde per aktie, SEK 1, 2 -0,51 -0,33 2,11 2,29
P/E-tal, ggr n/a n/a 84,9 82,9
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 168,6 185,9 168,6 161,7
Räntabilitet på eget kapital, % 4,6 4,9 30,2 31,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 5,5 5,8 36,8 38,2
Soliditet, % 50,8 54,9 50,8 47,4
Likviditet, ggr 1,7 1,8 1,7 1,6
Eget kapital per aktie, SEK 2 7,20 5,95 7,20 6,73

1 Kassaflöde från den löpande verksamheten. 2 Före och efter utspädning.

Koncernens resultaträkningar i sammandrag kvartalsvis

MSEK 2023/2024 2022/2023 2021/2022
Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 583,7 724,7 580,3 561,7 484,1 649,0 476,2 418,2 405,7
Aktiverat arbete för egen räkning 18,0 20,6 14,7 11,5 9,0 10,6 8,7 13,3 11,6
Övriga rörelseintäkter 1,3 0,5 0,5 0,4 0,1 0,4 0,0 0,6 0,3
Rörelsens kostnader -509,2 -524,7 -485,2 -443,9 -406,6 -497,1 -395,2 -329,4 -308,4
Av- och nedskrivningar -24,5 -24,3 -23,3 -22,1 -22,2 -21,8 -21,3 -19,0 -19,1
Rörelseresultat 69,3 196,8 87,0 107,6 64,4 141,1 68,4 83,7 90,1
Summa finansiella poster 8,2 5,1 4,1 10,7 3,8 0,3 8,6 0,2 2,0
Resultat efter finansiella poster 77,5 201,9 91,1 118,3 68,2 141,4 77,0 83,9 92,1
Skatt på periodens resultat -16,0 -47,3 -18,8 -24,4 -14,0 -29,0 -14,1 -17,6 -19,0
Periodens resultat 61,6 154,6 72,3 93,9 54,1 112,5 62,9 66,3 73,1

Nyckeltal kvartalsvis

2023/2024 2022/2023 2021/2022
Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Kontrakterad orderingång, MSEK 2 970,0 1 186,9 549,2 664,2 2 235,4 1 017,4 439,6 470,0 393,2
varav garanterad orderingång, MSEK 344,4 811,6 484,0 605,6 705,3 1 017,4 439,6 470,0 393,2
Återkommande intäkter 397,2 376,6 356,4 316,4 310,4 280,8 275,2 272,4 253,0
varav återkommande intäkter från molntjänster
(CRR)
86,4 72,9 72,1 59,6 50,0 50,5 46,4 42,6 41,9
Rörelsemarginal, % 11,9 27,2 15,0 19,2 13,3 21,7 14,4 20,0 22,2
Resultat per aktie, SEK 1, 2 0,32 0,80 0,38 0,49 0,28 0,58 0,33 0,34 0,38
Kassaflöde per aktie, SEK 1, 2 -0,51 1,98 0,43 0,20 -0,33 2,15 0,79 0,21 0,05
Räntabilitet på eget kapital, % 4,6 12,7 6,5 8,5 4,9 11,0 6,3 6,6 7,8
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 5,5 15,6 7,8 10,2 5,8 13,1 7,3 7,8 9,2
Soliditet, % 50,8 47,4 50,4 52,3 54,9 49,3 52,5 61,3 59,6
Eget kapital per aktie, SEK 1, 2 7,20 6,73 5,94 5,54 5,95 5,61 4,98 5,38 5,06
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 2 168,6 161,7 147,44 146,40 185,90 124,80 152,50 209,60 137,20

1 Före och efter utspädning. 2Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

Fem år i sammandrag

2022/2023 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019
Kontrakterad orderingång, MSEK 4 635,7 2 320,2 2 651,6 1 816,0 2 132,8
Nettoomsättning, MSEK 2 350,8 1 949,1 1 632,4 1 661,1 1 413,5
Rörelseresultat, MSEK 455,7 383,4 350,1 295,3 235,5
Resultat efter finansiella poster, MSEK 479,4 394,5 348,2 303,0 248,8
Periodens resultat, MSEK 375,0 314,8 275,5 237,4 199,0
Rörelsemarginal, % 19,4 19,7 21,4 17,8 16,7
Vinstmarginal, % 20,4 20,2 21,3 18,2 17,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1 1,95 1,63 1,43 1,24 1,04
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1 1,95 1,63 1,43 1,23 1,03
Inlösenprogram per aktie/utdelning, SEK 1 2 1,10 1,00 0,90 0,90 0,90
Aktiekurs vid årets slut, SEK 2 161,70 124,80 121,00 84,00 64,40
P/E-tal, ggr 82,9 76,6 84,6 68,0 61,8
Räntabilitet på eget kapital, % 31,5 31,9 32,2 30,7 29,8
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 38,2 37,5 37,4 36,8 35,9
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 1 6,73 5,61 4,65 4,24 3,80
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 1 6,73 5,61 4,65 4,24 3,78
Soliditet, % 47,4 49,3 54,2 54,1 55,4

1 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22. 2 2022/2023 avser av styrelsen förslaget inlösenprogram.

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
3 mån 3 mån Δ
maj-jul maj-jul % 31 jul 31 jul Δ
2023 2022 2023 2022 %
Amerikanska dollar, 1 USD 10,67 10,00 6,7 10,46 10,08 3,8
Euro, 1 EUR 11,62 10,47 11,0 11,53 10,32 11,7
Brittiska pund, 1 GBP 13,52 12,32 9,7 13,47 12,32 9,3

ORDLISTA

Genomik

Studiet av arvsmassa, det vill säga en organisms DNA. Inom medicin studeras en patients arvsmassa för att öka förståelsen om orsaken till sjukdom. För cancersjukdomar undersöks till exempel en tumörs mutationer i DNA. Den genetiska informationen har en viktig roll i diagnos av cancer och individanpassade behandlingar, så kallad precisionsmedicin.

Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar

Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Molnet/Molnlösningar/Cloud

Av engelskans cloud computing, vilket innebär att leverera tjänster och dela IT-infrastruktur över internet.

Oftalmologi

Ett medicinskt specialistområde för diagnos och behandling av ögonsjukdomar.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Precisionsmedicin

Innebär att ge patienter vård som i hög grad anpassas efter individuella förutsättningar. Här är avancerade diagnostiska analyser en hörnsten.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

Sectra One/Sectra One Cloud

En prenumeration på Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering. Den innebär att kunder i stället för att betala en hög licensavgift för mjukvara vid avtalsstart och därtill en rullande serviceavgift, betalar en mer jämnt fördelad prenumerationsavgift varje år. Avgiften baseras på vilken funktionalitet som används och hur mycket olika tjänster nyttjas. När Sectra One säljs som helt molnbaserade tjänster kallas den Sectra One Cloud.

Signalskydd

Kryptografiska metoder och andra åtgärder som syftar till att förhindra obehöriga att komma åt eller påverka uppgifter i telekommunikations- och IT-system. De signalskyddsprodukter som Sectra tillhandahåller är godkända av en eller flera nationer och för vissa produkter även EU och Nato.

OM SECTRA

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har passerat 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och Nato, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling

Kundnytta är högsta prio

Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt. Nära relationer med krävande kunder säkerställer att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.

Företagskultur som motiverar

En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem och att ständigt driva förbättring. Detta för att kunna uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.

Ständig innovation

Nära samarbeten med kunder, universitet och branschpartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.

Geografisk expansion

Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska expansionen ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.

För mer information besök: https://investor.sectra.com

Sju goda skäl att investera i Sectra

Internationella nischmarknader med god tillväxt

IT för sjukvård och cybersäkerhet för viktiga samhällsfunktioner är marknader i snabb förändring där samhällen måste investera. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.

Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt

Sectra har mer än 45 års historik med tillväxt och lönsamhet. Över hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.

Kundfokuserad företagskultur

En stark företagskultur med tydligt fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad ger oss nöjda kunder. För att värna om företagskulturen är tillväxten huvudsakligen organisk.

Starkt varumärke

med multinationell räckvidd

Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.

Högt innovationstempo

Genom kontinuerlig ny- och vidareutveckling av produkter och tjänster, liksom hur dessa paketeras och levereras, skapar vi värde för våra kunder. Vi har också en egenfinansierad portfölj av forsknings- och affärsprojekt med potential att skapa stora mervärden i framtiden.

Hållbar affärsmodell

Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till friskare och tryggare samhällen. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.

Långsiktiga ägare och engagerad ledning

Huvudägarna, som varit med sedan 1980-talet, har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla personer i koncernledningen äger aktier.