Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2022

Mar 9, 2022

2967_10-q_2022-03-09_6c620222-652e-4ae8-961e-7b5b2a8ffa84.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport för perioden maj 2021 – januari 2022:

Branschens nöjdaste kunder för 9:e året i rad

Sectras bilddiagnostiska system för radiologi toppar kundnöjdhetsmätningar i USA, Kanada och Asien/Oceanien. Nöjda kunder är grunden för koncernens tillväxt och den positiva utvecklingen inom verksamheten Imaging IT Solutions. De övriga rörelsesegmenten påverkas i större utsträckning av pandemieffekter och Secure Communications är särskilt hårt drabbat. Konsekvenserna av pandemin och pågående satsningar inom cybersäkerhetsområdet bedöms fortsätta belasta resultatutvecklingen under avslutningen på räkenskapsåret, men har potential att bidra till expansion på längre sikt.

PERIODEN OCH KVARTALET I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående räkenskapsår.

Perioden: maj 2021–januari 2022

  • Orderingången uppgick till 1 302,8 MSEK (1 962,4). Det motsvarar en minskning med 33,6 procent mot jämförelseperioden.
  • Nettoomsättningen ökade med 17,5 procent till 1 300,1 MSEK (1 106,2). Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 16,5 procent. Av periodens omsättning avser 800,6 MSEK (715,2) återkommande intäkter, en ökning med 11,9 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 10,8 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 30,1 procent till 242,2 MSEK (186,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 18,6 procent (16,8). I oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 27,8 procent.
  • Resultat efter finansiella poster uppgick till 253,1 MSEK (181,8).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 202,5 MSEK (258,5).

Kvartal 3: november 2021–januari 2022

  • Orderingången uppgick till 439,6 MSEK (598,0). Det motsvarar en minskning med 26,5 procent mot jämförelsekvartalet. Av kvartalets orderingång har 27 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 25–35 procent uppskattas avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 20,8 procent till 476,2 MSEK (394,2). Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 15,0 procent. Av kvartalets omsättning avser 275,2 MSEK (245,3) återkommande intäkter, en ökning med 12,2 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 7,2 procent.
  • Rörelseresultatet minskade med 1,0 procent till 68,4 MSEK (69,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,4 procent (17,5). I oförändrade valutakurser minskade rörelseresultatet med 14,0 procent.
  • Resultat efter finansiella poster uppgick till 77,0 MSEK (67,8).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 153,1 MSEK (136,7).
Nyckeltal Kvartalet Perioden 12 månader
MSEK Kv 3 Kv 3 Förändr. Kv 1–3 Kv 1–3 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Orderingång 439,6 598,0 -26,5 1 302,8 1 962,4 -33,6 1 992,0 2 651,6 -24,9
Nettoomsättning 476,2 394,2 20,8 1 300,1 1 106,2 17,5 1 826,3 1 632,4 11,9
Rörelseresultat (EBIT) 68,4 69,1 -1,0 242,2 186,2 30,1 406,1 350,1 16,0
Rörelsemarginal, % 14,4 17,5 n/a 18,6 16,8 n/a 22,2 21,4 n/a
Resultat efter finansiella poster (EBT) 77,0 67,8 13,6 253,1 181,8 39,2 419,5 348,2 20,5
Vinstmarginal, % 16,2 17,2 n/a 19,5 16,4 n/a 23,0 21,3 n/a
Periodens resultat 62,9 53,3 18,0 202,3 142,9 41,6 334,9 275,5 21,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2 0,33 0,28 17,9 1,05 0,74 41,9 1,74 1,43 21,7
Kassaflöde 1 153,1 136,7 12,0 202,5 258,5 -21,7 316,2 372,2 -15,0
Kassaflöde per aktie före utspädning 1, 2 0,79 0,71 11,3 1,05 1,34 -21,6 1,64 1,93 -15,5
Medelantal anställda 918 833 10,2 894 819 9,2 885 828 6,9

1 Kassaflöde från den löpande verksamheten.

2 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2, 21/22.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 9 mars 2022, kl. 08:15.

RAPPORTPRESENTATION

9 mars 2022, kl. 10:00 Följ online: https://investor.sectra.com/Q3report2122

Ytterligare information på sidan 14.

VD KOMMENTERAR

Det vi uträttar tillsammans med våra kunder gynnar miljontals patienter runt om i världen, förbättrar medicinsk utbildning och hjälper viktiga samhällsfunktioner med cybersäkerhet. Det bästa sättet vi kan växa på är att få fler nöjda kunder som rekommenderar Sectra till de som ännu inte är kunder hos oss.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd

Tidigarelagda leveranser i inledningen på räkenskapsåret har bidragit till en önskad utjämning av utfallen mellan kvartalen och för perioden som helhet har vi ökat rörelseresultatet med 30 procent. Det är leveranser av medicinska IT-system som bidrar till den positiva vinstutvecklingen och en stabil tillväxt för Imaging IT Solutions, inte minst tack vare en växande kundbas i USA som för närvarande är vår snabbast växande marknad. Även verksamheten inom Business Innovation utvecklades positivt under tredje kvartalet.

Effekterna av covid-19-pandemin är det senaste kvartalet tyvärr påtagliga inom Secure Communications. För att vända trenden är vi beroende av att komma framåt i upphandlingar och få ut produktleveranser till kund. Vi räknar med att satsningarna vi genomför i verksamheten kommer att belasta koncernens utfall ytterligare en tid innan det vänder. Hittills har vi inte upplevt några direkta effekter av säkerhetsläget i Europa och vi har mycket begränsad affärsverksamhet i Ryssland och Ukraina. Det som sker kan dock, tillsammans med de generellt ökande cyberhoten i samhället, förväntas bidra till ökad efterfrågan på cybersäkerhet de närmaste åren.

Kundnytta, medarbetare och företagskultur har hög prioritet i Sectras hållbarhetsarbete

Våra kunder är oerhört viktiga för fungerande samhällen. Bästa sättet för oss att bidra till ökad hållbarhet i samhällen är att leverera kundnytta och det är vårt viktigaste hållbarhetsmål. Kundnöjdhet, ett av måtten vi använder för att följa upp hur väl vi lyckas, är det yttersta beviset för att vi levererar värde. Vi är ett relativt litet bolag med huvudkontor i Sverige som har de nöjdaste kunderna i USA, Kanada och Australien. Det är vi väldigt stolta över! Men vi kan aldrig vila och luta oss tillbaka. Detta måste förtjänas varje år. Att vi har fått den här uppskattningen från kunder år efter år hade inte varit möjligt utan de fantastiska och engagerade medarbetare vi har på Sectra. De tar ansvar för att lösa kundernas utmaningar och ser till att kunderna är nöjda med våra tjänster. Det går helt enkelt inte att få nöjda kunder om inte medarbetarna som kunderna träffar är nöjda. För att prestera vårt bästa är det väsentligt att vi trivs tillsammans och har kul på jobbet, utvecklas som individer och känner oss trygga i vår kundfokuserade företagskultur. Den feedback som våra medarbetare delat i Universums årliga utvärdering rankar Sectra på en 4:e plats bland Sveriges bästa arbetsgivare 2021. Undersökningen omfattar enbart Sverige, men baserat på resultaten i våra interna medarbetarenkäter är min uppfattning att utfallet också är representativt för hur medarbetarna runt om i världen ser på Sectra som arbetsplats.

Mer omfattande upphandlingar ger ännu större variationer i orderingången

Orderingången är som förväntat lägre än de historiskt höga nivåerna under jämförelseperioden som innehöll flera mycket stora kundkontrakt. Variationerna i volymer är inget ovanligt i våra marknadsnischer. Vi upplever fortsatt god efterfrågan med flera omfattande pågående upphandlingar både inom Secure Communications och Imaging IT Solutions. Inom sjukvården drivs efterfrågan av samordning mellan regioner och sjukhus, konsolidering av IT-system och växande volymer av medicinska bilder. Kombinationen av system som ska hantera uppemot tiotals miljoner bilder om året och långa kontrakt gör att vi ser exempel på upphandlingar där det sammanlagda ordervärdet för hela kontraktstiden kan uppgå till mycket stora belopp. Den här trenden kommer att leda till fortsatt stora svängningar i ordervolymerna framöver, samtidigt som svängningarna i omsättning och vinst bedöms minska i och med ökande försäljning av mjukvara som en tjänst.

Sectra lyssnar på och bryr sig om kunderna. Det bekräftas av utmärkelserna Best in KLAS för Sectras bilddiagnostiska system för radiologi för 9:e året i rad i USA och 3:e året i rad i Kanada. För första gången toppar Sectra också kundnöjdhet i Asien/Oceanien. Där har vi störst närvaro i Australien och det här är ett kvitto på att kunden NSW Health uppskattar Sectras molnbaserade lösningar. Dessutom är vi bland de högst rankade i Europa och i produktkategorin digital patologi, en snabbväxande marknad där vi är väl positionerade för tillväxt. Läs mer om Sectras utmärkelser: https://sectra.com/KLAS

Framtidsutsikter

Den finansiella utvecklingen under 2021/2022 följer inte vårt historiska säsongsmönster. Vi har haft en jämnare fördelning mellan kvartalen till följd av att leveranser skett både tidigare och senare än planerat. Risken för ytterligare förskjutningar i projektleveranser kvarstår och det är fortsatt svårare än normalt att förutsäga utfallen. För avslutningen på räkenskapsåret är vår bedömning att resultatutvecklingen kommer att dämpas av läget inom Secure Communications, fortsatt förstärkning av organisationen inom Imaging IT Solutions och övergången till försäljning av mjukvara som tjänst i stället för traditionella licenser, vilket sprider ut intäkter över tid. Denna intäktsmodell är på sikt en stabilare och mer långsiktig affär än den tidigare licensförsäljningen, men på kort sikt kommer den att leda till minskad omsättningstillväxt.

Vi bedömer att tillväxtmöjligheterna är goda inom samtliga verksamhetsområden. Pandemin har dock medfört en ökad variation och tillfällig omfördelning mellan marknader och produktområden. Den elektiva (planerade) vården börjar åter komma i gång och dessutom ska vårdskulden som byggdes upp under pandemin tas igen. Det gör behovet av ökad produktivitet, tillgång till ny teknik och skalbarhet viktigare än någonsin inom sjukvården. Vad gäller datasäkerhet har ändrade arbetssätt under pandemin skyndat på digitaliseringen i hela samhället. Den senaste tidens allvarliga incidenter visar att det är alltmer uppenbart att infrastruktur, myndigheter, försvar och sjukvård måste skyddas mot cyberbrott. Dessa trender är globala och driver den underliggande tillväxten inom Sectras nischområden.

FINANSIELLA MÅL

Utfallet för rullande 12 månader överträffar målnivåerna för de koncernövergripande finansiella målen. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa tröskelvärden är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus genom att vi återinvesterar Sectras vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna. För ytterligare information om koncernens finansiella mål hänvisas till Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021.

Målen är i prioritetsordning:

Diagram i den finansiella rapporten

Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK. Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall.

HÄNDELSER

Kvartal 3

Imaging IT Solutions

  • Order på prenumerationstjänsten Sectra One från vårdgivaren MUSC Health i South Carolina, USA.
  • Vårdgivaren Emory Healthcare i Georgia, USA, utökar sitt befintliga kontrakt för medicinsk bildhantering med Sectras modul för digital patologi.
  • AZ Sint-Maria Halle i Belgien beställer Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering, så kallad enterprise imaging.

Secure Communications

  • Det nederländska försvarsministeriet, som använder Sectras produkter för krypterad mobil kommunikation sedan 2004, tecknar ett nytt 5-årigt ramavtal för Sectra Tiger/S och tillhörande infrastruktur.
  • Magnus Brege tillträder som tillförordnad vd för verksamhetsområdet Secure Communications efter att den tidigare verksamhetområdeschefen avgick på egen begäran.

Business Innovation

Region Vestfold är första kund i Norge som ingår avtal om användning av tjänsten för uppföljning av implantatoperationer, Sectra Implant Movement Analysis.

Koncernen

  • Jessica Holmquist utses till ny CFO och tillträder rollen under våren 2022. Nuvarande CFO övergår i en ny roll som industridoktorand och senior rådgivare till Sectras företagsledning.
  • Emission av C-aktier och återköp av samtliga dessa aktier för säkerställande av bolagets åtaganden i långsiktiga incitamentsprogram och emission av B-aktier i samband med konvertering av konvertibelprogram.
  • Valberedning utses inför årsstämman den 8 september 2022.

Efter rapportperiodens slut

  • Radiologimodulen i Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering belönas med prestigefulla utmärkelsen Best in KLAS för högst kundnöjdhet i USA (stora och små sjukhus), Kanada och Asien/Oceanien.
  • Hälso- och Sjukvården i Nordirland (HSC) har etappvis gått live med Sectras system för digital patologi. Nordirland är nu den första regionen i Storbritannien att använda ett och samma system för att hantera medicinska bilder från både patologi och radiologi.

SECTRAS MARKNADER

Vi spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion och där underliggande trender i samhället gör att dessa områden måste växa. Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. Den industrialiserade världens åldrande befolkning innebär stora utmaningar och samtidigt minskar andelen människor i arbetsför ålder. För att bibehålla hög vårdkvalitet när färre ska kunna ta hand om fler patienter, i synnerhet allt fler äldre med ökade behov, måste vården effektiviseras. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den gamla människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten och samordna sina resurser samt förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering. Vi bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar där användare kan interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi hjälper kunder världen över att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnadsbild. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.

Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Vi hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications. Vi ser ökande synergier mellan våra verksamhetsområden då sjukvården i ökande omfattning utsätts för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att utfärda en särskild varning till vårdgivare.

Effekter av covid-19

Under tredje kvartalet gick smittspridningen av covid-19 återigen upp i många länder, vilket innebar striktare åtgärder. Efter bokslutsdagen har dock flera länder lättat på sina nationella och lokala restriktioner. I regioner med hög smittspridning bedöms risken för leveransförskjutningar fortsatt vara förhöjd, vilket kan leda till betydande variationer i finansiella utfall mellan kvartalen. Covid-19 har bidragit till en större osäkerhet än normalt och utvecklingen efter pandemin är fortsatt svår att förutsäga. Resor och mässaktiviteter har ökat mot föregående års låga nivå, även om kostnaderna än så länge inte är i närheten av de nivåer vi hade före pandemin. Det finns dock ett uppdämt behov av att träffa kunder, vilket kommer att påverka Sectras kostnader framöver i takt med att samhällen successivt öppnar upp och smittspridningen minskar.

Sectra är relativt väl rustat för att hantera osäkerheten baserat på en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande andel återkommande intäkter. Sectra har inte haft behov av eller erhållit något riktat stöd som hyresnedsättningar, permitteringseller omställningsstöd på grund av covid-19-pandemin. Inga nedskrivningsbehov med anledning av pandemin bedöms föreligga. För ytterligare information hänvisas till Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021.

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL

Orderingång och nettoomsättning

Orderingången minskade med 33,6 procent till 1 302,8 MSEK (1 962,4), varav 439,6 MSEK (598,0) avser tredje kvartalet. Att utfallen är lägre än de historiskt höga nivåerna för jämförelseperioden är i linje med Sectras förväntningar. I jämförelsesiffrorna ingår flera mångåriga och omfattande avtal som bidrar till långsiktig stabilitet, men också innebär stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal och perioder. Kvoten mellan orderingång och nettoomsättning för den senaste 12-månadersperioden uppgår till 1,09 jämfört med 1,62 vid utgången av räkenskapsåret 2020/2021.

Nettoomsättningen ökade med 17,5 procent till 1 300,1 MSEK (1 106,2), varav 476,2 MSEK (394,2) avser tredje kvartalet. Det är huvudsakligen Imaging IT Solutions som bidrar till omsättningstillväxten under niomånadersperioden. De övriga rörelsesegmenten har i större utsträckning påverkats av pandemieffekter. Business Innovation har stora fluktuationer i utfallen och Secure Communications verksamhet är särskilt hårt drabbad.

Storbritannien, USA och Övriga Europa redovisade störst omsättningstillväxt under niomånadersperioden. Förändringen i utfallen i Sverige och Nederländerna mot jämförelseperioden är främst kopplat till Secure Communications. I oförändrade valutor ökade omsättningen med 16,5 procent. Mer än 70 procent av försäljningen sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakursrörelser.

Omsättningsutveckling per verksamhetsområde, MSEK Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår

Omsättningsutveckling per geografisk marknad, MSEK Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår

Totalt Ökning Minskning

Resultat

Koncernens rörelseresultat ökade med 30,1 procent till 242,2 MSEK (186,2), varav 68,4 MSEK (69,1) avser tredje kvartalet. Baserat på oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 27,8 procent mot jämförelseperioden. Imaging IT Solutions och Business Innovation redovisar ökade rörelseresultat. Utvecklingen för Secure Communications belastar resultaten för såväl perioden som kvartalet. Rörelsemarginalerna uppgick till 18,6 procent (16,8) för niomånadersperioden och 14,4 procent (17,5) för tredje kvartalet. Koncernens rörelsekostnader är högre än jämförelseperiodens tillfälligt låga nivå, vilket främst beror på att vi har förstärkt organisationen med fler medarbetare. Samtidigt har resor och marknadsaktiviteter börjat ta fart igen, även om kostnaderna är lägre än nivåerna före pandemin. Det finns dock ett uppdämt behov av möten med kunder, vilket kommer att påverka kostnaderna framöver.

Koncernens finansiella poster uppgick till 10,8 MSEK (-4,4), varav 8,6 MSEK (-1,3) avser tredje kvartalet. De finansiella posterna förbättrades främst till följd av förändringar i valutakurser. Niomånadersperiodens valutakursförändringar påverkade de finansiella posterna med 6,7 MSEK (-8,3). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag direkt. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 253,1 MSEK (181,8), varav 77,0 MSEK (67,8) avser tredje kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 19,5 procent (16,4) för niomånadersperioden och 16,2 procent (17,2) för tredje kvartalet. Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,05 SEK (0,74) för perioden, varav 0,33 SEK (0,28) avser tredje kvartalet.

Jämfört med föregående räkenskapsår

Finansiell ställning och kassaflöde

Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 423,6 MSEK (364,5). Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,07 (0,10) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder uppgick till 66,8 MSEK (76,8), varav 66,4 MSEK (73,9) avser leasingskuld enligt IFRS 16 och 0,4 MSEK (2,9) avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.

Kassaflödet från den löpande verksamheten har under det senaste kvartalet stärkts och uppgick under perioden till 202,5 MSEK (258,5), varav 153,1 MSEK (136,7) avser tredje kvartalet. Förändringen under niomånadersperioden beror främst på ökad kapitalbindning kopplad till kortfristiga fordringar. Kassaflödet per aktie uppgick för perioden till 1,05 SEK (1,34), varav 0,79 SEK (0,71) avser tredje kvartalet.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -49,9 MSEK (-46,6), varav -20,8 MSEK (-17,6) avser tredje kvartalet. Se information om investeringsverksamheten på sidan 8.

Koncernens totala kassaflöde uppgick för perioden till -39,7 MSEK (17,8). I utfallen ingår utbetalning av 173,4 MSEK (173,3) till aktieägarna genom Sectras inlösenprogram.

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK

Investeringar, avskrivningar och nedskrivningar

Investeringarna uppgick under perioden till 56,0 MSEK (47,5), varav 20,8 MSEK (17,6) avser tredje kvartalet. Dessa avser främst aktiverat arbete för egen räkning som under perioden minskade med 3,7 procent till 33,7 MSEK (35,0), varav 8,7 MSEK (13,5) avser tredje kvartalet.

De totala av- och nedskrivningarna för perioden uppgick till 59,4 MSEK (60,9), varav 21,3 MSEK (20,1) avser tredje kvartalet. Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgick till 18,7 MSEK (18,4) för perioden, varav 6,5 MSEK (6,1) avser tredje kvartalet. Av periodens avskrivningar avser 23,3 MSEK (23,5) balanserade utvecklingskostnader, varav 8,9 MSEK (8,4) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 148,1 MSEK (133,7).

Säsongsvariationer

Sectra har historiskt sett haft stora säsongsvariationer på grund av att enskilda projekt kan vara mycket stora relativt Sectras omsättning. Det gäller både medicinska system såväl som kryptosystem. Detta brukar innebära en svagare inledning av räkenskapsåret då många kunder inte vill ta system i drift under sommaren. Under pandemin har säsongsmönstret påverkats av när kunder överhuvudtaget kan ta emot leveranser, vilket delvis brutit det historiska mönstret. Variationen i ordervolym sett till enskilda kvartal förväntas även fortsatt att vara stor. I takt med att Sectra mer och mer övergår till att sälja produkter som tjänster, vilket ökar återkommande intäkter, bedöms variationerna gradvis att minska över en flerårsperiod.

Balanserade utvecklingskostnader, MSEK

Forskning och utveckling för hållbar tillväxt

Vårt team av forskare banar väg för produktutveckling som skapar värde för Sectras kunder. Innovation och projekt genomförs ofta tillsammans med universitet, sjukhus och strategiska partners runt om i världen. AI, bildanalys och visualisering är några exempel på områden som vi arbetar med. Under hösten 2021 försvarade Martin Lindvall, forskare på Sectra, framgångsrikt sin doktorsavhandling "Designing with Machine Learning in digital pathology: Augmenting Medical Specialists through Interaction Design". Om utvalda projekt och publikationer där Sectras forskare har medverkat kan du läsa här:

https://medical.sectra.com/aboutsectra/research-at-sectra/

IMAGING IT SOLUTIONS

Kvartalet Perioden 12 månader
Kv 3
Kv 3
Förändr.
Kv 1–3 Kv 1–3
Förändr.
Rullande
Helår
Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 418,9 338,4 23,8 1 156,5 937,6 23,3 1 616,6 1 397,7 15,7
Rörelseresultat, MSEK 80,1 72,4 10,6 269,8 200,5 34,6 447,3 378,0 18,3
Rörelsemarginal, % 19,1 21,4 n/a 23,3 21,4 n/a 27,7 27,0 n/a

Imaging IT Solutions redovisar omsättningstillväxt och ökat rörelseresultat. Det är Skandinavien, Storbritannien och USA som står för huvuddelen av omsättningsökningen, men majoriteten av de geografiska marknader har vuxit under niomånadersperioden.

Den rekordhöga orderingången föregående räkenskapsår har lett till högt tryck på installation och driftsättning av kundprojekt. Samtidigt påverkas kundernas möjligheter att ta emot leveranser av pandemin. Även om så mycket som möjligt sker på distans orsakar covid-19 fortsatt en del utmaningar med go-live och utbildning, vilket kan leda till att leveranser både tidigare- och senareläggs. Det inledande kvartalet 2021/2022 inkluderade till exempel två stora leveranser av mjukvarulicenser som tidigarelades, vilket fick en stor positiv effekt på det finansiella utfallet. Detta har bidragit till en utjämning mellan kvartalen och bedöms inte påverka det förväntade utfallet för räkenskapsåret som helhet.

Kundbasen fortsätter att öka. Särskilda satsningar pågår i USA, där vi har stärkt positionen genom beställningar från framstående kunder. För att stärka leveranskapaciteten fortsätter vi att rekrytera, vilket bidrar till högre rörelsekostnader. Samtidigt har de tillfälligt lägre kostnaderna för resor och marknadsaktiviteter börjat öka igen, även om de än så länge är långt ifrån nivåerna före pandemin. Att besöka kunder har hög prioritet när covid-19-restriktionerna lättar.

För att möta kundernas behov genomförs långsiktiga satsningar med fokus på sjukdomar relaterade till äldre patienter och cancerdiagnostik, områden där vi ser stora möjligheter att bidra till ökad kostnadseffektivitet inom hälso- och sjukvården. Tillväxtsastningarna omfattar exempelvis digital patologi och kardiologi. Ett annat tillväxtområde är diagnostik av ögonsjukdomar (oftalmologi) där Sectras nyutvecklade modul har tagits i drift hos en stor framstående kund i USA under perioden. Modulen ingår i Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering.

Omställningen till molnbaserade tjänster

Våra leveranser av molnbaserade tjänster ökar framför allt i Skandinavien, Storbritannien och USA. Detta gäller såväl nya som befintliga kunder. Både NSW Health (Australien) och Greater Manchester (Storbritannien), två av Sectras största pågående kundprojekt, samt de senaste installationerna i Sverige avser den här typen av tjänster. Under 2021/2022 har en ny organisation etablerats för att dels möta efterfrågan på molnbaserade tjänster, dels växa med ökad skalbarhet och intern effektivitet. Omställningen till tjänsteleveranser innebär också att samtliga nya produkter som utvecklas anpassas för att effektivt kunna driftas i publika molnmiljöer. På sikt ger molnbaserade tjänster kostnads- och driftsfördelar för Sectra, men initialt kan de innebära kostnadsökningar kopplat till investeringar, utveckling och organisation. I och med skiftet till molnbaserade lösningar sker också en övergång till betalmodell som baseras på användning, som till exempel Sectra One.

Molnbaserade tjänster består av många komponenter och vi samarbetar med andra för att leverera mer kundvärden och stärka vår konkurrenskraft. Vi har till exempel fördjupat vårt strategiska samarbete med Microsoft. Genom att kombinera deras molninfrastruktur med Sectras specialistkunnande och applikationsmjukvara inom medicinsk bildhantering kan vi leverera skalbara, säkra och mer hållbara molnbaserade lösningar till vårdgivare över hela världen.

John Muir Health i USA har gjort många förbättringar med hjälp av Sectras molnbaserade tjänster, Sectra Health Cloud, och prenumerationstjänsten Sectra One. Kunden driver en geografiskt spridd verksamhet med tre sjukhus, 1 000 läkare och ett vårdsystem som är anslutet till två stora akademiska medicinska institutioner. Läs mer här:

https://medical.sectra.com/case/5-years-intothe-cloud-john-muir-health/

BUSINESS INNOVATION

Kvartalet Perioden 12 månader
Kv 3 Kv 3
Förändr.
Kv 1–3 Kv 1–3 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 19,1 11,2 70,5 44,4 38,4 15,6 61,8 55,8 10,8
Rörelseresultat, MSEK 3,0 -1,0 400,0 2,0 -5,1 139,2 7,9 0,8 887,5
Rörelsemarginal, % 15,7 neg n/a 4,5 neg n/a 12,8 1,4 n/a

Business Innovation är en kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och inte bedöms passa in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för forskningsverksamheten, som idag till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar. Segmentet omfattar affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. De två affärsenheterna ingick föregående räkenskapsår i moderbolaget. Från och med den 1 maj 2021 drivs de i stället som egna juridiska personer, men redovisas fortsatt inom segmentet Business Innovation.

För tredje kvartalet redovisar Business Innovation ökad omsättning mot jämförelsekvartalet och vänder resultatet till vinst igen. Utfallen inom Business Innovations relativt små affärsenheter varierar kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Pandemin har haft stor påverkan på affärsenheterna. Det pågår också en omställning till affärsmodeller med betalning för användning, vilket inledningsvis har en dämpande effekt på omsättningen. Business Innovations omsättning från tjänster har ökat jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår, men än så länge inte i den omfattning som krävs för att väga upp för lägre omsättning från hårdvara och tredjepartsprodukter. De nya affärsmodellerna ska på längre sikt leda till ökade återkommande intäkter och därmed kommer utsikterna att bli bättre framöver. Omsättning

Trend, MSEK

Region Vestfold är först i Norge med att införa Sectra Implant Movement Analysis i klinisk rutin. Tjänsten hjälper ortopeder och radiologer att avgöra om smärtan som vissa patienter upplever efter implantatoperationer orsakas av ett löst implantat. Tjänsten är ett diagnostiskt verktyg med hög precision som gör det möjligt för användarna att tidigare identifiera den optimala behandlingen för sina patienter.

SECURE COMMUNICATIONS

Kvartalet Perioden 12 månader
Kv 3 Kv 3 Förändr. Kv 1–3 Kv 1–3 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 44,0 51,6 -14,7 121,4 150,9 -19,5 178,3 207,8 -14,2
Rörelseresultat, MSEK -4,9 3,1 -258,1 -8,8 2,7 -425,9 -2,0 9,5 -121,1
Rörelsemarginal, % neg 6,0 n/a neg 1,8 n/a neg 4,6 n/a

Pandemin har bidragit till större variationer än normalt och att såväl affärsförhandlingar som leveranser tar längre tid än önskvärt. Även om covid-19-restriktionerna är mindre omfattande i flera länder innebär de fortfarande svårigheter att genomföra fysiska möten och leveranser. Detta har haft stor påverkan på verksamhetsområdets finansiella utfall under niomånadersperioden. Säker mobil kommunikation och kritisk infrastruktur är särskilt utsatta områden och belastar det finansiella utfallet. Omsättningen från tjänster har ökat, dock inte i sådan omfattning att det täcker upp för förskjutningar i upphandlingar och senarelagda produktleveranser.

Magnus Brege utsågs under kvartalet som ny tillförordnad vd för Secure Communications, vilket innebär en nystart för verksamheten. Cybersäkerhet är ett av IT-världens snabbast växande områden där det finns goda möjligheter för Sectra att utvecklas. Secure Communications skyddar information och driftsystem som är väsentliga för säkerheten inom viktiga samhällsfunktioner. Behovet av investeringar i cybersäkerhet växer, både inom och utanför Sverige. Under tredje kvartalet förnyades bland annat ett ramavtal med Försvarsministeriet i Nederländerna som använder Sectras Tigerprodukter sedan 2004. I tillägg erhölls också beställningar avseende produktutveckling inom nationell säkerhet och en så kallad proof of concept av en lösning för säker mobil kommunikation.

Trend, MSEK

ÖVRIG VERKSAMHET

Kvartalet Perioden 12 månader
Kv 3 Kv 3
Förändr.
Kv 1–3 Rullande
Helår
Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 26,2 19,3 35,8 72,0 56,3 27,9 90,2 74,5 21,1
Rörelseresultat, MSEK -9,7 -5,5 -76,4 -20,9 -12,1 -72,7 -47,1 -38,3 -23,0
Rörelsemarginal, % neg neg n/a neg neg n/a neg neg n/a

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt investerarrelaterad verksamhet. Ökade kostnader i kvartalet och perioden är främst hänförliga till ökade konsultkostnader för IT-system.

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19. I moderbolaget Sectra AB ingår bland annat forskningsavdelningen för medicinsk IT och huvudkontorets koncerngemensamma funktioner, se Övrig verksamhet föregående sida. Under perioden har verksamheterna inom affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning flyttats från moderbolaget till egna juridiska personer, se även sidan 10.

AKTIEN

Aktiekapital och antal aktier

I enlighet med beslut och bemyndiganden från senaste årsstämman har följande förändringar skett i antalet aktier under räkenskapsåret:

  • Uppdelning av aktier (så kallad aktiesplit) varvid en befintlig aktie i Sectra har delats i fem aktier.
  • Emission av 1 000 000 aktier av serie C (C-aktier) till ett pris motsvarande kvotvärdet, det vill säga 0,20 kronor per aktie och totalt 200 000 kronor, för att säkerställa åtaganden i nya långsiktiga prestationsbaserade incitamentsprogram, se nedan.

Därutöver har en emission av 34 855 aktier av serie B skett till följd av konvertering av konvertibelprogram 2018/2022. Sectras aktiekapital uppgick den 31 januari 2022 till 38 732 465 SEK fördelat på 193 662 325 aktier och totala antalet röster uppgår till 311 593 465. Antalet aktier fördelar sig på 13 103 460 aktier av serie A, 179 558 865 aktier av serie B och 1 000 000 aktier av serie C. För ytterligare information, se Not 3.

Nya prestationsbaserade incitamentsprogram

I enlighet med årsstämmans beslut har Sectra under tredje kvartalet infört långsiktiga prestationsbaserade incitamentsprogram för anställda inom Sectrakoncernen i Sverige och resten av världen (LTIP 2021 SROW) samt i USA och Kanada (LTIP 2021 NA). Totalt har 57 procent av berättigade medarbetare valt att delta i programmen. Sectra har tilldelat totalt 238 097 aktierätter till deltagare i LTIP 2021 SROW och 119 960 rätter, så kallade Performance Stock Units (PSU), till deltagare i LTIP 2021 NA.

Efter den fastställda intjänandeperioden kommer deltagarna att vederlagsfritt tilldelas aktier i bolaget förutsatt att de fortsatt är anställda i bolaget och att vissa prestationsvillkor är uppfyllda. Tilldelningen av prestationsaktier sker inom 60 dagar från det att kvalifikationsperioden 2022-01-01—2026-12-31 har löpt ut. Maximalt antal prestationsaktier som kan tilldelas enligt LTIP 2021 är begränsat till 780 000 B-aktier. Därutöver ska högst 220 000 B-aktier kunna överlåtas på Nasdaq Stockholm, inklusive genom finansiell mellanhand, för att finansiera kostnader för att täcka sociala avgifter och lönebikostnader till följd av incitamentsprogrammen.

Återköp av egna aktier

Under det tredje kvartalet har samtliga 1 000 000 C-aktier återköpts till ett pris motsvarande kvotvärdet, det vill säga totalt 200 000 kronor. Syftet med återköpet är att säkerställa framtida leverans av prestationsaktier och finansiering av kostnader för sociala avgifter med anledning av incitamentsprogrammen LTIP 2021. Sectras innehav av egna aktier vid periodens utgång var 1 000 000 C-aktier, vilket motsvarar 0,5 procent av kapital och 0,3 procent av röster i bolaget. Efter bokslutsdagen har samtliga C-aktier omvandlats till aktier av serie B.

Inlösenprogram 2021 och deklarationshjälp

Under oktober–november 2021 har Sectra genomfört ett inlösenprogram där 0,90 SEK per aktie, totalt 173,4 MSEK, har överförts till aktieägarna genom en uppdelning av aktier 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösen, eller försäljning av inlösenaktierna, (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen (gäller ej aktier som ägs genom investeringssparkonto). Besök https://investor.sectra.com/inlosen2021 för deklarationshjälp och information om Skatteverkets allmänna råd.

Omräkning av konverteringskurser

Till följd av aktiespliten 5:1 och inlösenprogram 2021 har styrelsen beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkning hänvisas till information på: https://investor.sectra.com/the-share/share-related-incentive-programs/

Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 5 130, vilket motsvarar mindre än 0,1 procent av kapitalet och 0,1 procent av rösterna i bolaget. Nästa period för konvertering av konvertibler inträffar den 9–13 januari 2023.

Bemyndiganden

Årsstämman 2021 bemyndigade styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, besluta om nyemission av högst 18 500 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid betalning genom kvittning kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Syftet med bemyndigandet är att möjliggöra att nyemitterade aktier kan utnyttjas i samband med genomförande av eller för finansiering av förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter samt i samband med marknadsinvesteringar. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 9,6 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6,0 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till nästa årsstämma, besluta om förvärv respektive avyttring av samtliga av bolaget innehavda egna aktier. Avyttring kan ske på Nasdaq Stockholm eller i samband med förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter, i samband med marknadsinvesteringar, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna finansiella rapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

ÅRSSTÄMMA 2022 OCH VALBEREDNING

Årsstämman är planerad till den 8 september 2022 i Linköping. Valberedningens sammansättning har skett i enlighet med de instruktioner som antogs vid årsstämman 2020. När någon av de röstmässigt största aktieägarna avstått från sin rätt att utse ledamot till valberedningen har nästa aktieägare i storleksordning beretts tillfälle att utse en ledamot. Följande ledamöter ingår:

  • Torbjörn Kronander för eget och närståendes innehav
  • Patrik Jonsson utsedd av SEB Investment Management
  • Jan Särlvik utsedd av Nordea Investment Funds
  • Jan-Olof Brüer i egenskap av styrelseordförande samt för eget och närståendes innehav

Jan Särlvik, som representerar den till röstetalet sjätte största ägaren, har utsetts till ordförande i valberedningen.

Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till bolagsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida tidigast sex och senast fyra veckor före stämmodagen.

Valberedningen ska lämna förslag till:

  • val av styrelseordförande och övriga ledamöter till bolagets styrelse
  • styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter samt eventuell ersättning för utskottsarbete
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall)
  • beslut om ändring av valberedningsinstruktionen, om valberedningen anser en sådan ändring påkallad
  • ordförande vid årsstämma

Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping. För att valberedningen ska kunna beakta ett förslag måste det ha inkommit i god tid innan kallelsen till årsstämman ska ske.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 i förvaltningsberättelsen på sidan 76 och i not 30 på sidan 105. Inga händelser har inträffat som ändrat de förhållanden som redovisas där.

Rysslands invasion av Ukraina

Sectra har mycket begränsad affärsverksamhet i Ryssland och Ukraina. Vår bedömning är att Rysslands invasion av Ukraina och de sanktioner som införts har liten direkt effekt på Sectras verksamhet.

Covid-19

För risker och osäkerhetsfaktorer kopplade till covid-19, se sidan 5 i denna delårsrapport samt Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 sidorna 64 och 78.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av delårsrapporten

Tid: 9 mars 2022, kl. 10:00

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Presentationen hålls på engelska. För uppgifter om deltagande online, eller att lyssna på inspelning i efterhand, besök: https://investor.sectra.com/q3report2122

Kommande rapporttillfällen och årsstämma 2022

Bokslutskommuniké 2021/2022 3 juni 2022, kl. 08:15 Årsstämma 2022 8 september 2022

För övriga IR-event besök: https://investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj 2021–januari 2022 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 8 mars 2022

Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Christer Nilsson Birgitta Hagenfeldt
Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Jonas Yngvesson Anders Persson Tomas Puusepp Fredrik Robertsson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Filip Klintenstedt Andreas Örnéus

Styrelseledamot arbetstagarrepr. Styrelseledamot arbetstagarrepr.

REVISORERNAS GRANSKNINGSRAPPORT

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Sectra AB per 31 januari 2022 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Linköping den 8 mars 2022

Ernst & Young AB

Andreas Troberg Auktoriserad revisor

KONCERNEN

Koncernens resultaträkningar i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Nettoomsättning 476 173 394 163 1 300 117 1 106 229 1 826 315 1 632 427
Aktiverat arbete för egen räkning 8 737 13 542 33 700 35 059 46 023 47 382
Återföring villkorad köpeskilling 0 0 0 1 700 1 171 2 871
Övriga rörelseintäkter 8 580 903 1 086 978 1 161
Summa intäkter 484 918 408 285 1 334 720 1 144 074 1 874 487 1 683 841
Handelsvaror -68 572 -52 361 -158 115 -147 487 -206 795 -196 167
Personalkostnader -245 160 -212 408 -684 769 -604 867 -934 420 -854 518
Övriga externa kostnader -81 441 -54 323 -190 170 -144 708 -245 429 -199 967
Avskrivningar och nedskrivningar -21 300 -20 070 -59 425 -60 856 -81 682 -83 113
Summa rörelsens kostnader -416 473 -339 162 -1 092 479 -957 918 -1 468 326 -1 333 765
Rörelseresultat 68 445 69 123 242 241 186 156 406 161 350 076
Summa finansiella poster 8 590 -1 312 10 822 -4 396 13 387 -1 831
Resultat efter finansiella poster 77 035 67 811 253 063 181 760 419 548 348 245
Skatt -14 155 -14 465 -50 734 -38 854 -84 612 -72 732
Periodens resultat 62 880 53 346 202 329 142 906 334 935 275 512
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 62 880 53 346 202 329 142 906 334 935 275 512
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 0,33 0,28 1,05 0,74 1,74 1,43
Efter utspädning1
, kr
0,33 0,28 1,05 0,74 1,74 1,43

1) Utspädningen, baserad på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018, var 5 130 aktier den 31 januari 2022.

Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag

TSEK 3 mån
nov 2021
-jan 2022
3 mån
nov 2020
-jan 2021
9 mån
maj 2021
-jan 2022
9 mån
maj 2020
-jan 2021
12 mån
feb 2021
-jan 2022
Helår
maj–april
2020/2021
Periodens resultat 62 880 53 346 202 329 142 906 334 935 275 512
Poster som senare kan återföras i
resultaträkningen
Omräkningsdifferenser 29 436 -5 441 30 919 -28 859 32 452 -27 326
Summa periodens övriga totalresultat 29 436 -5 441 30 919 -28 859 32 452 -27 326
Summa periodens totalresultat 92 316 47 905 233 248 114 047 367 387 248 186
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 92 316 47 905 233 248 114 047 367 387 248 186

Koncernens balansräkningar i sammandrag

TSEK 31 jan
2022
31 jan
2021
30 april
2021
Tillgångar
Immateriella tillgångar och goodwill 223 318 205 055 206 999
Materiella tillgångar 55 353 51 183 55 660
Nyttjanderätter 69 218 77 133 73 277
Övriga aktier och andelar 19 18 18
Finansiella anläggningstillgångar 156 339 132 880 140 598
Uppskjutna skattefordringar 3 598 3 698 3 372
Summa anläggningstillgångar 507 845 469 967 479 924
Övriga omsättningstillgångar 896 804 637 750 717 174
Kassa och bank 423 585 364 492 454 854
Summa omsättningstillgångar 1 320 389 1 002 242 1 172 028
Summa tillgångar 1 828 234 1 472 209 1 651 952
Eget kapital och skulder
Eget kapital 959 025 761 483 895 623
Uppskjutna skatteskulder 3 608 3 297 3 723
Långfristiga leasingskulder 41 985 51 140 47 655
Övriga långfristiga skulder 910 389 1 903
Summa långfristiga skulder 46 503 54 826 53 281
Avsättningar 4 275 10 115 6 361
Kortfristiga leasingskulder 24 376 22 729 22 847
Övriga kortfristiga skulder 794 055 623 056 673 840
Summa kortfristiga skulder 822 706 655 900 703 048
Summa eget kapital och skulder 1 828 234 1 472 209 1 651 952

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK 9 mån 9 mån Helår
maj 2021 maj 2020 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 2020/2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 242 241 186 156 350 076
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 43 532 61 374 99 293
Erhållen ränta och utdelning 5 316 5 244 7 094
Erlagd ränta -1 175 -1 383 -1 844
Betald inkomstskatt -54 792 -50 122 -72 476
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 235 122 201 269 382 143
Förändring i rörelsekapital
Förändring varulager -4 206 10 559 7 603
Förändring av fordringar -89 181 31 277 -91 890
Förändring av kortfristiga skulder 60 766 15 416 74 331
Kassaflöde från den löpande verksamheten 202 501 258 521 372 187
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -37 860 -34 980 -47 304
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -18 104 -12 471 -20 351
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 6 029 0 0
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar 0 835 835
Kassaflöde från investeringsverksamheten -49 935 -46 616 -66 820
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskulder -17 883 -17 912 -22 490
Amortering av långfristig skuld -1 017 0 -998
Utbetalning av villkorad köpeskilling 0 -2 901 -1 923
Inlösen av aktier -173 365 -173 277 -173 277
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -192 265 -194 090 -198 688
Periodens kassaflöde -39 699 17 815 106 679
Likvida medel vid årets början 454 854 345 300 345 300
Kursdifferens i likvida medel 8 429 1 377 2 875
Likvida medel vid periodens slut 423 585 364 492 454 854

Förändring av eget kapital i koncernen i sammandrag

TSEK 9 mån 9 mån Helår
maj 2021 maj 2020 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 2020/2021
Eget kapital vid periodens ingång 895 623 817 213 817 213
Periodens totalresultat 233 248 114 047 248 186
Utdelning/inlösen av aktier -173 365 -173 277 -173 277
Reglering av aktierelaterade ersättningar 3 519 3 500 3 500
Eget kapital vid periodens slut 959 025 761 483 895 623

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Nettoomsättning 27 081 30 453 103 438 94 430 138 872 129 864
Aktiverat arbete för egen räkning 0 1 986 917 3 000 2 872 4 955
Övriga rörelseintäkter 7 33 29 54 47 72
Summa intäkter 27 088 32 472 104 384 97 484 141 791 134 891
Handelsvaror -989 -2 129 -8 809 -7 172 -10 703 -9 066
Personalkostnader -13 824 -16 668 -42 690 -51 585 -63 910 -72 805
Övriga externa kostnader -22 578 -14 832 -74 317 -55 017 -110 649 -91 349
Avskrivningar -420 -3 394 -1 598 -10 472 -5 008 -13 882
Summa rörelsens kostnader -37 811 -37 023 -127 414 -124 246 -190 270 -187 102
Rörelseresultat -10 723 -4 551 -23 030 -26 762 -48 479 -52 211
Summa finansiella poster 18 003 8 245 22 805 -2 595 27 682 2 282
Resultat efter finansiella poster 7 280 3 694 -225 -29 357 -20 797 -49 929
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 296 400 296 400
Resultat före skatt 7 280 3 694 -225 -29 357 275 603 246 471
Skatt på periodens resultat -1 500 -790 46 6 284 -56 846 -50 608
Periodens resultat 5 780 2 904 -179 -23 073 218 757 195 863

Rapport över totalresultat för moderbolaget

TSEK 3 mån
nov 2021
3 mån
nov 2020
9 mån
maj 2021
9 mån
maj 2020
12 mån
feb 2021
Helår
maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Periodens resultat 5 780 2 904 -179 -23 073 218 757 195 863
Summa periodens totalresultat 5 780 2 904 -179 -23 073 218 757 195 863

Moderbolagets balansräkningar i sammandrag

TSEK 31 jan 31 jan 30 april
2022 2021 2021
Tillgångar
Immateriella tillgångar 4 446 16 784 17 553
Materiella tillgångar 4 039 20 387 22 411
Finansiella tillgångar 270 175 243 850 250 748
Summa anläggningstillgångar 278 660 281 021 290 712
Övriga omsättningstillgångar 300 143 243 782 495 108
Kassa och bank 288 951 258 469 347 961
Summa omsättningstillgångar 589 094 502 251 843 069
Summa tillgångar 867 754 783 272 1 133 781
Eget kapital och skulder
Eget kapital 462 538 414 447 633 383
Långfristiga skulder 389 389 389
Kortfristiga skulder 404 827 368 436 500 009
Summa eget kapital och skulder 867 754 783 272 1 133 781

NOTER

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 med tillägg för IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar. Denna standard tillämpas från och med 1 januari 2022 med hänsyn till de nya incitamentsprogram som introducerats, se sidan 12.

Not 2 Transaktioner med närstående

Med undantag för de nya incitamentsprogram som introducerats, se sidan 12, har inga väsentliga transaktioner med närstående inträffat under rapportperioden.

Not 3 Antal aktier

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
Antal ordinarie aktier1, 3 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Före utspädning 192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470
Efter utspädning 2 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310
Genomsnitt före utspädning 192 639 088 192 595 015 192 631 343 192 551 740 192 630 375 192 570 671
Genomsnitt efter utspädning2 192 667 350 192 666 960 192 667 322 192 666 495 192 667 319 192 666 700

1Jämförelsetalen är omräknade med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

2Utspädningen, baserad på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018, var 5 130 aktier den 31 januari 2022.

3Antal aktier inkluderar ej de 1 000 000 aktier av serie C som innehas i eget förvar.

Not 4 Rörelsesegment och intäkter

Omsättning per rörelsesegment

MSEK 3 mån
nov 2021
-jan 2022
3 mån
nov 2020
-jan 2021
9 mån
maj 2021
-jan 2022
9 mån
maj 2020
-jan 2021
12 mån
feb 2021
-jan 2022
Helår
maj–april
2020/2021
Imaging IT Solutions 418,9 338,4 1 156,5 937,6 1 616,6 1 397,7
Secure Communications 44,0 51,6 121,4 150,9 178,3 207,8
Business Innovation 19,1 11,2 44,4 38,4 61,8 55,8
Övrig verksamhet 26,2 19,3 72,0 56,3 90,2 74,5
Koncernelimineringar -32,0 -26,3 -94,2 -77,0 -120,6 -103,4
Totalt 476,2 394,2 1 300,1 1 106,2 1 826,3 1 632,4

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Imaging IT Solutions 80,1 72,4 269,8 200,5 447,3 378,0
Secure Communications -4,9 3,1 -8,8 2,7 -2,0 9,5
Business Innovation 3,0 -1,0 2,0 -5,1 7,9 0,8
Övrig verksamhet -9,7 -5,5 -20,9 -12,1 -47,1 -38,3
Koncernelimineringar -0,1 0,1 0,1 0,2 0,0 0,1
Totalt 68,4 69,1 242,2 186,2 406,1 350,1

Omsättning per geografiska områden

MSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
maj–april
nov 2021
-jan 2022
nov 2020
-jan 2021
maj 2021
-jan 2022
maj 2020
-jan 2021
feb 2021
-jan 2022
2020/2021
Sverige 101,1 92,6 276,8 279,9 388,2 391,2
USA 131,3 102,1 372,1 291,2 546,5 465,5
Storbritannien 86,3 54,5 198,3 149,9 264,5 216,2
Nederländerna 28,5 44,0 96,1 109,8 129,3 143,1
Övriga Europa 103,7 84,1 285,7 220,1 381,6 316,0
Övriga världen 25,3 16,9 71,1 55,3 116,2 100,4
Totalt 476,2 394,2 1 300,1 1 106,2 1 826,3 1 632,4

Extern omsättning per produktgrupp och rörelsesegment

Imaging IT Solutions

MSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 60,1 23,7 108,4 68,4 149,0 109,0
Mjukvara 88,6 77,2 261,1 212,2 423,2 374,3
Tjänster 272,1 235,7 786,8 652,6 1 042,6 908,4
Totalt 420,8 336,3 1 156,3 933,2 1 614,8 1 391,7
Secure Communications
MSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
2020/2021
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022
Hårdvara och tredjepartsprodukter 9,4 19,3 22,0 60,3 39,7 78,0
Mjukvara 5,8 7,8 19,4 20,7 25,8 27,1
Tjänster 28,3 24,5 78,6 68,8 111,0 101,2
Totalt 43,5 51,6 120,0 149,8 176,5 206,3
Business Innovation
MSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
2020/2021
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022
Hårdvara och tredjepartsprodukter 7,5 2,6 13,7 15,7 22,2 24,3
Mjukvara 2,5 2,9 6,9 6,1 9,1 8,3
Tjänster 1,7 0,2 2,8 0,6 3,0 0,8
Totalt 11,7 5,7 23,4 22,4 34,4 33,4
Övrig verksamhet
MSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
2020/2021
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022
Hårdvara och tredjepartsprodukter 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Mjukvara 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Tjänster 0,1 0,3 0,4 0,8 0,7 1,1
Totalt 0,1 0,3 0,4 0,8 0,7 1,1
Koncernen
MSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter -jan 2022
77,0
-jan 2021
45,7
-jan 2022
144,1
-jan 2021
144,6
-jan 2022
210,7
211,2
Mjukvara 96,9 87,9 287,4 238,9 458,1 409,6
Tjänster 302,3 260,6 868,6 722,7 1 157,4 1 011,6
Totalt 476,2 394,2 1 300,1 1 106,2 1 826,2 1 632,4

Andel återkommande intäkter

Koncernen

MSEK 3 mån
nov 2021
-jan 2022
3 mån
nov 2020
-jan 2021
9 mån
maj 2021
-jan 2022
9 mån
maj 2020
-jan 2021
12 mån
feb 2021
-jan 2022
Helår
maj–april
2020/2021
Ej återkommande intäkter 201,0 148,9 499,5 391,0 773,2 664,6
Återkommande intäkter 275,2 245,3 800,6 715,2 1 053,0 967,8
Total extern omsättning 476,2 394,2 1 300,1 1 106,2 1 826,2 1 632,4
Andel återkommande intäkter, % 57,8 62,2 61,6 64,7 57,7 59,3

Not 5 Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal, se nedan. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 2021/2022.

Andel återkommande intäkter

Visa hur stor del av den externa omsättningen som är återkommande. Med återkommande avses intäkter från den aktuella perioden där intäktsströmmen bedöms förutsägbar med relativt hög säkerhet under längre tid. Återkommande intäkter avser ej intäkter som är projektbaserade.

Syfte Beräkning

Återkommande intäkter dividerat med total extern omsättning. Se tabell sidan 21.

Eget kapital per aktie före utspädning

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån 12 mån
31 jan 31 jan 31 jan 31 jan 31 jan 30 apr
2022 2021 2022 2021 2022 2021
Justerat eget kapital, TSEK 959 025 761 483 959 025 761 483 959 025 895 623
Antal aktier före utspädning vid periodens slut 192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 4,98 3,95 4,98 3,95 4,98 4,65

Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid aktuellt antal tillgängliga andelar.

Syfte Beräkning

Justerat eget kapital dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.

Eget kapital per aktie efter utspädning

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån 12 mån
31 jan 31 jan 31 jan 31 jan 31 jan 30 apr
2022 2021 2022 2021 2022 2021
Justerat eget kapital, TSEK 959 025 761 483 959 025 761 483 959 025 895 623
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 4,98 3,95 4,98 3,95 4,98 4,65

Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid maximalt antal tillgängliga andelar.

Syfte Beräkning

Justerat eget kapital dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.

Förädlingsvärde

TSEK 9 mån 9 mån 12 mån Helår
maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–apr
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Rörelseresultat 242 241 186 156 406 161 350 076
Personalkostnader 684 769 604 867 934 420 854 518
Förädlingsvärde 927 010 791 023 1 340 581 1 204 594

Syfte Beräkning

Visa värdet av bolagets produktion. Rörelseresultat plus personalkostnader.

Icke räntebärande samt räntebärande skulder

TSEK 9 mån 9 mån Helår
31 jan 31 jan 30 apr
2022 2021 2021
Icke räntebärande skulder 802 459 633 906 682 877
Räntebärande skulder 66 750 76 821 73 453
Summa skulder 869 209 710 727 756 330

Visa hur stor del av bolagets skulder som löper med respektive utan ränta. Ingår i beräkning av skuldsättningsgrad och sysselsatt kapital.

Syfte Beräkning

Icke räntebärande skulder avser skulder som löper utan ränta, t ex leverantörsskulder och skatteskulder. Räntebärande skulder avser skulder som löper med ränta, t ex konvertibellån och leasingskulder.

Kassaflöde per aktie före utspädning

3 mån
31 jan
3 mån
31 jan
9 mån
31 jan
9 mån
31 jan
12 mån
31 jan
12 mån
30 apr
2022 2021 2022 2021 2022 2021
153 074 136 701 202 501 258 521 316 167 372 187
192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470
0,79 0,71 1,05 1,34 1,64 1,93

Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.

Syfte Beräkning

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.

Kassaflöde per aktie efter utspädning

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån 12 mån
31 jan 31 jan 31 jan 31 jan 31 jan 30 apr
2022 2021 2022 2021 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten, 153 074 136 701 202 501 258 521 316 167 372 187
TSEK
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310
Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 0,79 0,71 1,05 1,34 1,64 1,93

Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.

Syfte Beräkning

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.

Kvot mellan orderingång och nettoomsättning

TSEK 12 mån Helår
feb 2021 maj–apr
-jan 2022 2020/2021
Orderingång 1 992 059 2 651 650
Nettoomsättning 1 826 315 1 632 427
Kvot mellan orderingång och nettoomsättning 1,09 1,62

Syfte Beräkning

Ge en indikation på efterfrågan på företagets produkter och tjänster.

Orderingång dividerat med nettoomsättning.

Likviditet

TSEK 9 mån 9 mån 12 mån 12 mån
31 jan 31 jan 31 jan 30 april
2022 2021 2022 2021
Omsättningstillgångar 1 320 389 1 002 242 1 320 389 1 172 028
Outnyttjade checkkrediter 15 000 15 000 15 000 15 000
Kortfristiga skulder 822 706 655 900 822 706 703 048
Likviditet 1,6 1,6 1,6 1,7

Syfte Beräkning

Visa företagets kortsiktiga betalningsförmåga. Omsättningstillgångar plus beviljad checkkredit dividerat med kortfristiga skulder.

Medelantal anställda

Syfte Beräkning

Visa antalet heltidstjänster i en viss period. Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden.

Oförändrade valutakurser – omsättning

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån Helår
31 jan 31 jan 31 jan 31 jan maj–april
2022 2021 2022 2021 2020/2021
Nominell förändring, % 20,8 -13,8 17,5 -4,1 -1,7
Valutaeffekt, % -5,8 5,5 -1,0 4,5 5,1
Förändring i oförändrade valutakurser, % 15,0 -8,3 16,5 0,4 3,4

Syfte Beräkning

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – rörelseresultat

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån Helår
31 jan 31 jan 31 jan 31 jan maj–april
2022 2021 2022 2021 2020/2021
Nominell förändring, % -1,0 -30,7 30,1 8,4 18,5
Valutaeffekt, % -13,0 9,4 -2,3 11,1 13,7
Förändring i oförändrade valutakurser, % -14,0 -21,3 27,8 19,5 32,2

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – återkommande intäkter 1

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån Helår
31 jan 31 jan 31 jan 31 jan maj–apr
2022 2021 2022 2021 2020/2021
Nominell förändring, % 12,2 n/a 11,9 n/a n/a
Valutaeffekt, % -5,0 n/a -1,1 n/a n/a
Förändring i oförändrade valutakurser, % 7,2 n/a 10,8 n/a n/a

1Jämförelsetalen anges ej på grund av begränsad praktisk möjlighet.

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Orderingång

Syfte Beräkning

Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Värdet av erhållna order eller förändringar under rapportperioden av tidigare order.

P/E-tal

SEK 12 mån Helår
feb 2021 maj–april
-jan 2022 2020/2021
Aktiekurs vid periodens slut 152,5 121,0
12-månadersperiodens resultat per aktie före utspädning 1,74 1,43
P/E-tal, ggr 87,6 84,6

Visa hur högt marknaden värderar företagets vinst och hur lång tid det tar att få tillbaka sin investering.

Syfte Beräkning

Aktiekurs vid periodens slut dividerat med senaste 12 månadersperiodens resultat per aktie före utspädning.

Resultat per aktie före utspädning

Resultat per aktie före utspädning, SEK 0,33 0,28 1,05 0,74 1,74 1,43
före utspädning 192 639 088 192 595 015 192 631 343 192 551 740 192 630 375 192 570 671
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
Periodens resultat, TSEK 62 880 53 346 202 329 142 906 334 935 275 512
3 mån
nov 2021
-jan 2022
3 mån
nov 2020
-jan 2021
9 mån
maj 2021
-jan 2022
9 mån
maj 2020
-jan 2021
12 mån
feb 2021
-jan 2022
Helår
maj–april
2020/2021

Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden.

Syfte Beräkning

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier före utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.

Resultat per aktie efter utspädning

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Periodens resultat, TSEK 62 880 53 346 202 329 142 906 334 935 275 512
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
efter utspädning 192 667 350 192 666 960 192 667 322 192 666 495 192 667 319 192 666 700
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 0,33 0,28 1,05 0,74 1,74 1,43

Syfte Beräkning

Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden, beaktat för de potentiella aktier som tillkommer efter konvertering.

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.

Räntabilitet på eget kapital

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
2020/2021
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022
Periodens resultat 62 880 53 346 202 329 142 906 334 935 275 512
Eget kapital vid periodens början 1 036 555 710 078 895 623 817 213 761 483 817 213
Eget kapital vid periodens slut 959 025 761 483 959 025 761 483 959 025 895 623
Genomsnittligt justerat eget kapital 997 790 735 781 927 324 789 348 860 254 856 418
Räntabilitet på eget kapital, % 6,3 7,3 21,8 18,1 38,9 32,2

Visa avkastningen på kapital som är hänförligt till moderbolagets ägare.

Syfte Beräkning

Periodens resultat dividerat med genomsnittligt justerat eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

TSEK 3 mån
nov 2021
3 mån
nov 2020
9 mån
maj 2021
9 mån
maj 2020
12 mån
feb 2021
Helår
maj–april
Resultat efter finansiella poster -jan 2022
77 035
-jan 2021
67 811
-jan 2022
253 063
-jan 2021
181 760
-jan 2022
419 548
2020/2021
348 245
Finansiella kostnader -385 -437 -1 175 -1 383 -1 636 -1 844
Genomsnittligt sysselsatt kapital 1 066 089 816 905 997 425 871 465 932 039 936 851
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 7,3 8,4 25,5 21,0 45,2 37,4

Visa lönsamhet baserat på hur mycket kapital som används i verksamheten.

Syfte Beräkning

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.

Räntabilitet på totalt kapital

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Resultat efter finansiella poster 77 035 67 811 253 063 181 760 419 548 348 245
Finansiella kostnader -385 -437 -1 175 -1 383 -1 636 -1 844
Genomsnittlig balansomslutning 1 759 400 1 382 146 1 740 093 1 492 028 1 650 222 1 581 900
Räntabilitet på totalt kapital, % 4,4 4,9 14,6 12,3 25,5 22,1

Syfte Beräkning

Visa avkastningen på de totala tillgångarna. Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittlig balansomslutning.

Rörelsemarginal

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021
Rörelseresultat 68 445 69 123 242 241 186 156 406 161 350 076
Nettoomsättning 476 173 394 163 1 300 117 1 106 229 1 826 315 1 632 427
Rörelsemarginal, % 14,4 17,5 18,6 16,8 22,2 21,4

verksamheten.

Syfte Beräkning

Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.

Rörelseresultat per aktie

12 mån Helår
feb 2021 maj–april
-jan 2022 2020/2021
Rörelseresultat, TSEK 406 161 350 076
Antal aktier före utspädning 192 662 325 192 627 470
Rörelseresultat per aktie, SEK 2,11 1,82

Mäta operativ lönsamhet. Måttet används för målstyrning i

Syfte Beräkning

Visa resultat före räntor och skatter per aktie. Rörelseresultat dividerat med antalet aktier före utspädning per balansdag.

Skuldsättningsgrad

TSEK 31 jan 31 jan
2022 2021
Räntebärande skulder 66 750 76 821
Eget kapital 959 025 761 483
Skuldsättningsgrad 0,07 0,10

Visa i vilken omfattning verksamheten finansieras av lån och beskriver företagets finansiella risk.

Syfte Beräkning

Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.

Soliditet TSEK 31 jan 2022 31 jan 2021 30 april 2021 Justerat eget kapital 959 025 761 483 895 623 Balansomslutning 1 828 234 1 472 209 1 651 952 Soliditet, % 52,5 51,7 54,2

Visa hur stor del av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Syfte Beräkning

Justerat eget kapital dividerat med balansomslutning per balansdag.

Sysselsatt kapital

TSEK 31 jan 31 jan 30 april
2022 2021 2021
Balansomslutning 1 828 234 1 472 209 1 651 952
Icke räntebärande skulder 802 459 633 906 682 877
Sysselsatt kapital 1 025 775 838 303 969 075

Visa hur stor del av företagets tillgångar som har lånats ut av exempelvis företagets ägare eller externa långivare och visar företagets lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital.

Syfte Beräkning

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.

Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod

TSEK 12 mån Helår
feb 2021 maj–apr
-jan 2022 2020/2021
Rörelseresultat per aktie före utspädning 2,097 1,818
Rörelseresultat per aktie före utspädning fem år tidigare 0,874 0,842
Tillväxt rörelseresultat per aktie före utspädning
över en femårsperiod, % 141,2 115,7
Syfte Beräkning

Visa verksamhetens tillväxt över en femårsperiod. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare, dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare.

Vinstmarginal

Nettoomsättning 476 173 394 163 1 300 117 1 106 229 1 826 315 1 632 427
Vinstmarginal % 16,2 17,2 19,5 16,4 23,0 21,3
Resultat efter finansiella poster 77 035 67 811 253 063 181 760 419 548 348 245
TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2021 nov 2020 maj 2021 maj 2020 feb 2021 maj–april
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 2020/2021

Syfte Beräkning

Visa jämförelse av lönsamhet oavsett bolagsskattesats. Resultat efter finansiella poster dividerat med nettoomsättning.

NYCKELTAL OCH ANNAN INFORMATION

Nyckeltal

9 mån 9 mån 12 mån Helår
31 jan 31 jan 31 jan 30 april
2022 2021 2022 2021
Orderingång, MSEK 1 302,8 1 962,4 1 992,0 2 651,6
Rörelsemarginal, % 18,6 16,8 22,2 21,4
Vinstmarginal, % 19,5 16,4 23,0 21,3
Medelantal anställda 894 819 885 828
Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 1. 2 1,05 1,34 1,64 1,93
Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 1, 2 1,05 1,34 1,64 1,93
Förädlingsvärde, MSEK 927,0 791,0 1 340,6 1 204,6
P/E-tal, ggr 1 n/a n/a 87,6 84,6
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 1 152,5 142,5 152,5 121,0
Räntabilitet på eget kapital, % 21,8 18,1 38,9 32,2
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 25,5 21,0 45,2 37,4
Räntabilitet på totalt kapital, % 14,6 12,3 25,5 22,1
Soliditet, % 52,5 51,7 52,5 54,2
Likviditet, ggr 1,6 1,6 1,6 1,7
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 1 4,98 3,95 4,98 4,65
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 1 4,98 3,95 4,98 4,65

1Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

2 Kassaflöde från den löpande verksamheten.

Koncernens resultaträkningar i sammandrag och nyckeltal kvartalsvis

MSEK 2021/2022 2020/2021 2019/2020
Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 476,2 418,2 405,7 526,2 394,2 413,2 298,9 507,6 457,4 363,3 332,8
Aktiverat arbete för egen räkning 8,7 13,3 11,6 12,3 13,5 11,6 9,9 12,1 14,3 8,9 6,4
Återföring villkorad köpeskilling 0,0 0,0 0,0 1,2 0 1,1 0,6 0,0 8,8 0,0 0,0
Övriga rörelseintäkter 0,0 0,6 0,3 0,1 0,6 0,5 0,0 2,0 0,7 0,2 0,8
Rörelsens kostnader 1 -395,2 -329,4 -308,4 -353,6 -319,1 -315,2 -262,8 -371,6 -355,2 -312,4 -293,7
Av- och nedskrivningar 1 -21,3 -19,0 -19,1 -22,3 -20,1 -21,5 -19,2 -26,5 -26,3 -17,4 -16,9
Rörelseresultat 68,4 83,7 90,1 163,9 69,1 89,6 27,4 123,6 99,7 42,7 29,4
Summa finansiella poster 8,6 0,2 2,0 2,6 -1,3 2,9 -5,9 3,2 1,0 2,3 1,3
Resultat efter finansiella poster 77,0 83,9 92,1 166,5 67,8 92,5 21,4 126,7 100,7 44,9 30,6
Skatt på periodens resultat -14,1 -17,6 -19,0 -33,9 -14,5 -19,8 -4,6 -27,5 -21,5 -10,0 -6,6
Periodens resultat 62,9 66,3 73,1 132,6 53,3 72,7 16,8 99,2 79,2 34,9 24,1
Orderingång, MSEK 439,6 470,0 393,2 689,2 598,0 752,1 612,3 716,2 435,4 425,7 238,7
Rörelsemarginal, % 14,4 20,0 22,2 31,1 17,5 21,7 9,2 24,3 21,8 11,8 8,8
Kassaflöde per aktie före
utspädning, SEK 2
0,79 0,21 0,05 0,59 0,71 0,19 0,44 0,42 0,70 0,57 -0,15
Kassaflöde per aktie efter
utspädning, SEK 2
0,79 0,21 0,05 0,59 0,71 0,19 0,44 0,42 0,70 0,57 -0,15
Resultat per aktie före utspädning,
SEK 2
0,33 0,34 0,38 0,69 0,28 0,38 0,09 0,52 0,41 0,18 0,13
Räntabilitet på eget kapital, % 6,3 6,6 7,8 16,0 6,8 9,5 2,1 12,8 10,9 5,2 3,3
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 7,3 7,8 9,2 17,8 7,8 10,9 2,4 15,3 12,9 6,2 3,9
Soliditet, % 52,5 61,3 59,6 54,2 51,7 55,0 58,1 54,1 51,2 49,7 56,2
Eget kapital per aktie, SEK 2 4,98 5,38 5,06 4,65 3,95 3,69 4,19 4,24 3,76 3,22 3,87
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 2 152,5 209,60 137,20 121,00 142,50 108,60 120,20 84,00 79,20 64,30 65,00

1I bokslutskommunikén 2019/2020 redovisades för kvartal 4 en post om 7,4 MSEK i av- och nedskrivningar i stället för rörelsens kostnader. I tabellen ovan har beloppen korrigerats. Kvartalets rörelseresultat och samtliga poster för helåret 2019/2020 redovisades korrekt.

2Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

Fem år i sammandrag1

2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017
Orderingång, MSEK 2 651,6 1 816,0 2 132,8 1 492,5 1 177,7
Nettoomsättning, MSEK 1 632,4 1 661,1 1 413,5 1 209,2 1 125,1
Rörelseresultat, MSEK 350,1 295,3 235,5 214,3 195,0
Resultat efter finansiella poster, MSEK 348,2 303,0 248,8 231,2 201,1
Periodens resultat, MSEK 275,5 237,4 199,0 184,7 153,8
Rörelsemarginal, % 21,4 17,8 16,7 17,7 17,3
Vinstmarginal, % 21,3 18,2 17,6 19,1 17,9
Resultat per aktie före utspädning, SEK2 1,43 1,24 1,04 0,97 0,81
Resultat per aktie efter utspädning, SEK2 1,43 1,23 1,03 0,96 0,80
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK2 0,90 0,90 0,90 0,90 0,90
Aktiekurs vid årets slut, SEK2 121,00 84,00 64,40 38,84 32,50
P/E-tal, ggr 84,6 68,0 61,8 40,0 39,9
Räntabilitet på eget kapital, % 32,2 30,7 29,8 30,4 26,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 37,4 36,8 35,9 34,5 30,9
Räntabilitet på totalt kapital, % 22,1 21,6 19,6 19,0 17,5
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK2 4,65 4,24 3,80 3,47 3,24
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK2 4,65 4,24 3,78 3,43 3,19
Soliditet, % 54,2 54,1 55,4 51,4 50,5

1Jämförelseåren 2017/2018 och tidigare har omräknats, se Sectras årsredovisning 2018/2019 sidan 76 not 5.

2Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
3 mån 3 mån Δ 9 mån 9 mån Δ
nov 2021 nov 2020 % maj 2021 maj 2020 % 31 jan 31 jan Δ
-jan 2022 -jan 2021 -jan 2022 -jan 2021 2022 2021 %
Amerikanska dollar, 1 USD 9,10 8,29 9,7 8,70 8,73 -0,3 9,33 8,31 12,3
Euro, 1 EUR 10,26 10,05 2,1 10,13 10,26 -1,3 10,43 10,07 3,6
Brittiska pund, 1 GBP 12,21 11,21 8,9 11,90 11,36 4,8 12,54 11,37 10,3

ORDLISTA

Elektiv sjukvård

I förväg planerad vård, som till skillnad från akut vård kan skjutas upp en viss tid utan allvarliga medicinska konsekvenser.

Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar

Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Molnet/Molnlösningar/Cloud

Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger lagrad på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.

Oftalmologi

Ett medicinskt specialistområde för diagnos och behandling av ögonsjukdomar.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

PACS (Picture Archiving and Communication System)

IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

VNA (Vendor-Neutral Archive)

Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.

VPN

En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett icke-säkert datanätverk.

Om Sectra

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra närmar sig 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling

Kundnytta

  • Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
  • Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.

Företagskultur och medarbetare

En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem, hjälpa medmänniskor samt uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.

Innovation

Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.

Geografisk expansion

  • Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
  • Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.

För mer information besök: https://investor.sectra.com/

7 goda skäl att investera i Sectra

Internationella nischmarknader med god tillväxtpotential

IT för sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.

Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt

Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.

Stark, kundfokuserad företagskultur

En företagskultur med fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad.

Starkt varumärke med multinationell räckvidd

Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.

Innovation

Vi håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden för kunder och Sectra.

Hållbar affärsmodell

Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till en bättre värld. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.

Långsiktiga ägare och engagerad ledning

Huvudägare som varit med sedan 1980-talet har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.