Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2022

Jun 3, 2022

2967_10-k_2022-06-03_910dbb9e-b2dc-4d59-be3d-044ce3302152.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

RAPPORTPRESENTATION

https://investor.sectra.com/Q4report2122

Övergång till molnbaserade tjänster Ytterligare information på sidan 15.

3 juni 2022, kl. 10:00

Följ online:

I fokus:

Bokslutskommuniké 2021/2022:

Ökad omsättning och vinst för räkenskapsåret – styrelsen föreslår höjd utdelning

Sectra redovisar en historiskt hög omsättning, växande återkommande intäkter och ökad vinst mot jämförelseåret. Den finansiella utvecklingen är resultat av bolagets arbete med att hjälpa kunder att ge patienter bästa möjliga vård och öka cybersäkerheten där viktiga samhällsfunktioner är som mest sårbara. Kundernas behov av Sectras erbjudanden bekräftas av att orderingången översteg en miljard kronor det senaste kvartalet. Styrelse och vd föreslår mot bakgrund av ovanstående att årsstämman beslutar att 1,00 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram.

RÄKENSKAPSÅRET OCH FJÄRDE KVARTALET I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående räkenskapsår.

Räkenskapsåret 2021/2022

  • Orderingången uppgick till 2 320,2 MSEK (2 651,6). Det motsvarar en minskning med 12,5 procent mot jämförelseåret.
  • Nettoomsättningen ökade med 19,4 procent till 1 949,1 MSEK (1 632,4). Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 16,9 procent.
  • Av omsättningen avser 1 081,4 MSEK (967,8) återkommande intäkter, en ökning med 11,7 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 9,6 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 9,5 procent till 383,4 MSEK (350,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 19,7 procent (21,4). I oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 4,8 procent.
  • Resultat efter finansiella poster uppgick till 394,5 MSEK (348,2).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 616,9 MSEK (372,2).
  • Styrelsen och vd föreslår att årsstämman 2022 beslutar att överföra 1,00 SEK (0,90) per aktie till aktieägarna genom ett inlösenprogram.

Kvartal 4: februari – april 2022

  • Orderingången uppgick till 1 017,4 MSEK (689,2). Det motsvarar en ökning med 48 procent mot jämförelsekvartalet. Av orderingången har 15 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 26–36 procent uppskattas avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 23,3 procent till 649,0 MSEK (526,2). Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 17,6 procent.
  • Av omsättningen avser 280,8 MSEK (252,4) återkommande intäkter, en ökning med 11,3 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 6,3 procent.
  • Rörelseresultatet minskade med 13,9 procent till 141,1 MSEK (163,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21,7 procent (31,1). I oförändrade valutakurser minskade rörelseresultatet med 21,3 procent.
  • Resultat efter finansiella poster uppgick till 141,4 MSEK (166,5).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 414,4 MSEK (113,7), främst till följd av ökade förskott från kunder.
Nyckeltal Kvartal Räkenskapsår
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 %
Orderingång 1 017,4 689,2 47,6 2 320,2 2 651,6 -12,5
Nettoomsättning 649,0 526,2 23,3 1 949,1 1 632,4 19,4
Rörelseresultat (EBIT) 141,1 163,9 -13,9 383,4 350,1 9,5
Rörelsemarginal, % 21,7 31,1 n/a 19,7 21,4 n/a
Resultat efter finansiella poster (EBT) 141,4 166,5 -15,1 394,5 348,2 13,3
Vinstmarginal, % 21,8 31,6 n/a 20,2 21,3 n/a
Periodens resultat 112,5 132,6 -15,2 314,8 275,5 14,3
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2 0,58 0,69 -15,9 1,63 1,43 14,0
Kassaflöde 1 414,4 113,7 264,5 616,9 372,2 65,7
Kassaflöde per aktie före utspädning 1, 2 2,15 0,59 264,4 3,20 1,93 65,8
Medelantal anställda 951 857 11,0 908 828 9,7

1 Kassaflöde från den löpande verksamheten. 2

Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2, 21/22.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 3 juni 2022, kl. 08:15.

VD KOMMENTERAR

All framgång kommer från nöjda kunder. Att vara bäst på kundnöjdhet kommer emellertid inte gratis, det ligger mycket arbete bakom Sectras framgångar.

När vi sammanfattar resultaten för 2021/2022 konstaterar jag att det är ett år att vara stolt över. Ett intensivt år med fler och större kundprojekt än någonsin tidigare. Dessvärre även ett år präglat av den kvardröjande pandemin och det hemska kriget i Europa. Jag är tacksam över vad våra medarbetare har åstadkommit tillsammans med kunderna. Att de har empatin, kreativiteten och drivet som gör att vi lyckas leverera maximal kundnytta även under tuffa omständigheter.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd

Sectra har en finansiell stabilitet och marknader som gör oss väl rustade att hantera osäkerhet. Fjärde kvartalets omsättning är den högsta vi har rapporterat för ett enskilt kvartal och ordervolymen under det senaste kvartalet är den näst bästa genom tiderna. Även om vi inte nådde upp till förra årets rekordnivå var efterfrågan i linje med vad vi själva väntade oss. Det fjärde kvartalet är vanligtvis vårt starkaste kvartal, likaså i år. Jämfört med Sectras historiska säsongsmönster hade vi även en ovanligt stark inledning 2021/2022, med tidigareläggning av leveranser inom Imaging IT Solutions, men vi förväntar oss i år en återgång till ett mer normalt säsongsmönster med ett svagare första kvartal. Variationerna mellan kvartalen är fortsatt stora, men förväntas gradvis minska genom vår omställning till att i större omfattning sälja produkter och mjukvara som tjänster.

Samtliga finansiella mål för koncernen är uppfyllda. Imaging IT Solutions och Business Innovation redovisar tillväxt i såväl omsättning som rörelseresultat. Secure Communications, som drabbats hårt av pandemin, förbättrade utfallet under det senaste kvartalet. Dessutom jobbar vi med satsningar och innovationsprojekt som ska skapa ytterligare kundvärden och tillväxt i framtiden.

Omställning till molnbaserade tjänster och nya nyckeltal

Vi befinner oss mitt i ett skifte där vi gradvis övergår till att leverera våra produkter som tjänst. Detta är en av de största omställningarna som Sectra har stått inför och den beräknas pågå i flera år. En samtidig förändring är övergången till molnleveranser, där vi i stället för att göra installationer på hårdvara hos kund, levererar från centrala serversystem där många kunder delar på samma resurser "i molnet". Dessa två saker hänger ofta ihop, även om det inte alltid är fallet. Efterfrågan ökar snabbt och närmare tio procent av intäkterna under räkenskapsåret avser molnbaserade tjänster. Vi uppskattar att inom en inte allt för avlägsen framtid kommer en majoritet av nya kunder som köper våra medicinska IT-lösningar att välja molnbaserade tjänster. Det kommer dock att ta lång tid innan samtliga befintliga kunder inom sjukvården har övergått till den nya modellen. På sikt ger övergången en stabilare och mer långsiktig affär än traditionell licensförsäljning, men på kort sikt kommer omsättningstillväxten att dämpas.

Omställning innebär förändringar i såväl organisation, produktutveckling och processer som i hur vi paketerar och säljer våra erbjudanden. För att öka transparensen kring övergången har vi beslutat att komplettera vår finansiella rapportering med ett nyckeltal för återkommande intäkter från molnbaserade tjänster, Cloud Recurring Revenue. Läs mer på sidan 14 om de kommande förändringarna i Sectras finansiella rapportering 2022/2023.

Framtidsutsikter

Tillväxtmöjligheterna är goda inom samtliga verksamhetsområden. Behoven av högre produktivitet, skalbarhet och tillgång till ny teknik ökar inom alla våra produktområden. Vårt framgångsrecept är nöjda kunder vilket i sin tur kräver nöjda medarbetare, i den ordningen. Lägg till en tydlig fokusering på marknader som växer, en bra kostnadskontroll, en tydlig bild av vart vi är på väg och en uthållighet kring denna riktning. Sectras utveckling genom åren visar på styrkan i denna kombination.

Undersökningar för fler än 10 miljoner patienter har det senaste året hanterats med hjälp av Sectras molnbaserade tjänster inom medicinsk bilddiagnostik.

Diagram i den finansiella rapporten

Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK. Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall.

FINANSIELLA MÅL

Sectras övergripande verksamhetsmål är att skapa värden för våra kunder som dessa sedan är villiga att dela med sig av till Sectra. Detta är också vårt viktigaste hållbarhetsmål eftersom kundernas arbete med att behandla patienter, bota sjukdomar och öka cybersäkerheten är betydelsefullt för fungerande samhällen. Kunderna ska vara så nöjda att de stannar under lång tid och ökar sin användning av våra lösningar samt rekommenderar Sectra till andra. Nöjda kunder kan inte åstadkommas utan nöjda och engagerade medarbetare. Medarbetare som är motiverade, mår bra och kan därmed ta fram nya kreativa lösningar som ytterligare ökar värdet för våra kunder. Att ha en sund finansiell utveckling är också väsentligt. Det är den som betalar medarbetarnas löner, möjliggör fortsatt innovation och driver de investeringar som behövs för att fortsätta ge värde till nuvarande och nya kunder.

De finansiella utfallen för räkenskapsåret överträffar de koncernövergripande finansiella målen. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa tröskelvärden är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus genom att vi återinvesterar Sectras vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna.

De finansiella målen är i prioritetsordning:

För ytterligare information om mål och strategier hänvisas till Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021

HÄNDELSER

Kvartal 4

Imaging IT Solutions

  • Radiologimodulen i Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering belönas med den prestigefulla utmärkelsen Best in KLAS för högst kundnöjdhet i USA (stora och små sjukhus), Kanada och Asien/Oceanien.
  • Kontrakt tecknas med vårdgivare som väljer Sectra One för prenumeration på Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering. Bland de nya kunderna finns North York General Hospital (Kanada) och Kent and Medway Medical Imaging Consortium (UK).
  • Erasmus University Medical Center (Nederländerna) ingår avtal för digital patologi med Sectra.
  • UniHA (Frankrike), ett stort kooperativ av offentliga sjukhus, och Sectra tecknar ett fyraårigt ramavtal för digital patologi. Totalt är fler än 100 regionala sjukhusgrupper och 1 000 sjukhus anslutna till kooperativet. Ramavtalet gör det möjligt för de anslutna vårdgivarna att köpa Sectras lösning utan offentlig upphandling.
  • Hälso- och Sjukvården i Nordirland (HSC) blir, efter införande av Sectras modul för digital patologi, den första regionen i Storbritannien att använda ett och samma system för hantering av medicinska bilder från både patologi och radiologi.

Secure Communications

  • Flera beställningar erhålls från Försvarets Materielverk (FMV), totalt ordervärde cirka 65 MSEK. Beställningarna omfattar vidareutveckling och underhåll av lösningar för VPN och mobiltelefoni som är godkända för mycket höga sekretessnivåer och prestandakrav.
  • Flera beställningar erhålls på ytterligare mobila enheter till krypteringssystemet Sectra Tiger/S, bland annat från Försvarsdepartementet i Nederländerna.

Efter rapportperiodens slut

  • Region Hovedstaden, Danmarks största sjukvårdsregion, beställer Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering. Lösningen levereras som en molnbaserad tjänst där Sectra tar ansvar för all hård- och mjukvara samt andra ITkomponenter. Detta är det första kontraktet i Skandinavien som avser Sectra One Cloud. Det kontrakterade ordervärdet för implementation och användning av prenumerationstjänsten fram till 2037 uppgår till 720 miljoner danska kronor (cirka 990 MSEK), varav garanterat ordervärde uppgår till 200 miljoner danska kronor (cirka 275 MSEK).
  • Styrelsen beslutar om förändringar i Sectras kommande finansiella rapportering i syfte att öka transparensen kring återkommande intäkter och övergången till molnbaserade tjänster, se sidan 14.
  • Jessica Holmquist tillträder tjänsten som CFO den 1 maj 2022. Tidigare CFO övergår i ny roll som senior rådgivare till företagsledningen.
  • Magnus Skogberg rekryteras som ny chef för verksamhetsområdet Secure Communications och tillträder tjänsten den 1 augusti 2022. Han ersätter Magnus Brege, som är tillförordnad chef sedan januari 2022.

För ytterligare information om ovanstående händelser, besök https://sectra.com/news

SECTRAS MARKNADER

Vi spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion och där underliggande trender i samhället gör att dessa områden måste växa. Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. Den industrialiserade världens åldrande befolkning innebär stora utmaningar och samtidigt minskar andelen människor i arbetsför ålder. För att bibehålla hög vårdkvalitet när färre ska kunna ta hand om fler patienter, i synnerhet allt fler äldre med ökade behov, måste vården effektiviseras. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den äldre människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten och samordna sina resurser samt förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering och uppföljning. Vi bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar där användare kan interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi hjälper kunder världen över att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnadsbild. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.

Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten. Vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom nischmarknaderna kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Vi hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem samt bidrar därmed till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications. Vi ser ökande synergier mellan våra verksamhetsområden då sjukvården i accelererande omfattning utsätts för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att utfärda en särskild varning till vårdgivare.

Effekter av särskilda osäkerhetsfaktorer

Osäkerheten kring verksamhetens utveckling på kort sikt är högre än normalt på grund av covid-19 och det säkerhetspolitiska läget i Europa. Det går inte att överblicka de långsiktiga konsekvenserna av dessa faktorer. Sectra är dock väl rustat för att hantera osäkerheten baserat på en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande andel återkommande intäkter. Sectra har inte haft behov av eller erhållit något riktat stöd som hyresnedsättningar, permitterings- eller omställningsstöd på grund av covid-19 pandemin. Inga nedskrivningsbehov med anledning av pandemin eller kriget i Europa bedöms föreligga.

Sectra har inga direkta, och endast enstaka indirekta, kund- eller underleverantörsrelationer i Ukraina, Ryssland och Belarus. Invasionen av Ukraina och de sanktioner som införts bedöms därför ha ytterst liten direkt påverkan på koncernens verksamhet. Indirekt kan dock följderna av det som händer innebära konsekvenser som på sikt kan påverka såväl Sectra som andra företag, till exempel genom högre priser på energi och transporter samt brist på komponenter.

Covid-19 har medfört en ökad variation och tillfällig omfördelning mellan marknader och produktområden. Regionala och nationella restriktioner gäller fortsatt i vissa länder och varierar i omfattning. Utvecklingen efter pandemin är fortsatt svår att förutsäga. Även om så mycket som möjligt sker på distans orsakar covid-19 fortsatt en del utmaningar med go-live och utbildning. Risken för leveransförskjutningar kvarstår därmed, vilket kan leda till betydande variationer i finansiella utfall mellan kvartalen. Resor och mässaktiviteter har ökat mot jämförelseårets låga nivå, även om kostnaderna än så länge inte är i närheten av de nivåer vi hade före pandemin. Det finns dock ett uppdämt behov av att träffa kunder, vilket kommer att påverka Sectras kostnader framöver i takt med att samhällen successivt öppnar upp och smittspridningen minskar.

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL

Orderingång och nettoomsättning

Orderingången minskade med 12,5 procent till 2 320,2 MSEK (2 651,6), varav 1 017,4 MSEK (689,2) avser fjärde kvartalet. Utfallet för det senaste kvartalet är den näst högsta orderingången som Sectra redovisat för ett enskilt kvartal. Att ordervolymen för räkenskapsåret inte når upp till de historiskt höga nivåerna för jämförelseåret är i linje med Sectras förväntningar. I utfallen ingår flera mångåriga och omfattande avtal som bidrar till långsiktig stabilitet, men de innebär också stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal och perioder. Kvoten mellan orderingång och nettoomsättning uppgår till 1,2 jämfört med 1,6 vid utgången av föregående räkenskapsår.

Nettoomsättningen ökade med 19,4 procent till 1 949,1 MSEK (1 632,4), varav 649,0 MSEK (526,2) avser fjärde kvartalet. Det är huvudsakligen Imaging IT Solutions som bidrar till omsättningstillväxten under räkenskapsåret. De övriga rörelsesegmenten har i större utsträckning påverkats av pandemieffekter. Secure Communications verksamhet har varit särskilt hårt drabbad och Business Innovation har stora fluktuationer i utfallen.

Omsättningen har framförallt ökat i Storbritannien och USA. Förändringen i Sverige mot jämförelseåret är främst kopplat till Secure Communications. I Övriga Europa noterar vi omsättningstillväxt i bland annat Norge och Tyskland såväl som i för oss nyare marknader som Belgien och Frankrike. I oförändrade valutor ökade omsättningen med 16,9 procent. Mer än 70 procent av omsättningen sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakursrörelser.

Omsättningsutveckling per verksamhetsområde, MSEK Jämfört med föregående räkenskapsår

Omsättningsutveckling per geografisk marknad, MSEK Jämfört med föregående räkenskapsår

Resultat

Koncernens rörelseresultat ökade med 9,5 procent till 383,4 MSEK (350,1), varav 141,1 MSEK (163,9) avser fjärde kvartalet. Baserat på oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 4,8 procent mot jämförelseåret. Rörelsemarginalerna uppgick till 19,7 procent (21,4) för räkenskapsåret och 21,7 procent (31,1) för fjärde kvartalet. I utfallen ingår högre kostnader för tredjepartsprodukter till kundprojekt och ökade rörelsekostnader mot jämförelseårets tillfälligt låga nivå. Secure Communications redovisade viss förbättring av rörelseresultatet under det fjärde kvartalet. Samtidigt har resor och marknadsaktiviteter börjat ta fart igen i hela koncernen, även om kostnaderna är lägre än nivåerna före pandemin.

Koncernens finansiella poster uppgick till 11,1 MSEK (-1,8), varav 0,3 MSEK (2,6) avser fjärde kvartalet. De finansiella posterna förbättrades främst till följd av förändringar i valutakurser. Räkenskapsårets valutakursförändringar påverkade de finansiella posterna med 5,7 MSEK (-7,1). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag direkt. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 394,5 MSEK (348,2), varav 141,4 MSEK (166,5) avser fjärde kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 20,2 procent (21,3) för räkenskapsåret och 21,8 procent (31,6) för fjärde kvartalet. Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,63 SEK (1,43) för perioden, varav 0,58 SEK (0,69) avser fjärde kvartalet.

Koncernens rörelseresultat, MSEK

Finansiell ställning och kassaflöde

Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 808,8 MSEK (454,9). Förändringen beror främst på ökade förskott från kunder. Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,06 (0,08) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder uppgick till 62,6 MSEK (73,5), varav 62,2 MSEK (70,5) avser leasingskuld enligt IFRS 16.

Kassaflödet från den löpande verksamheten har under det senaste kvartalet stärkts till följd av förskotten från kunder och uppgick under räkenskapsåret till 616,9 MSEK (372,2), varav 414,4 MSEK (113,7) avser fjärde kvartalet. Kassaflödet per aktie uppgick till 3,20 SEK (1,93), varav 2,15 SEK (0,59) avser fjärde kvartalet.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -68,3 MSEK (-66,8), varav -18,4 MSEK (-20,2) avser fjärde kvartalet. Se information om investeringsverksamheten på sidan 8.

Koncernens totala kassaflöde uppgick för räkenskapsåret till 349,8 MSEK (106,7). I utfallen ingår utbetalning av 173,4 MSEK (173,3) till aktieägarna genom inlösenprogram.

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK

Investeringar, avskrivningar och nedskrivningar

Investeringarna uppgick till 74,4 MSEK (67,7), varav 18,4 MSEK (20,2) avser fjärde kvartalet. Dessa avser främst aktiverat arbete för egen räkning som under räkenskapsåret minskade med 7,0 procent till 44,3 MSEK (47,4), varav 10,6 MSEK (12,3) avser fjärde kvartalet.

De totala av- och nedskrivningarna för räkenskapsåret uppgick till 81,2 MSEK (83,1), varav 21,8 MSEK (22,3) avser fjärde kvartalet. Av de totala avskrivningarna avser 32,2 MSEK (31,9) balanserade utvecklingskostnader, varav 8,9 MSEK (8,3) avser fjärde kvartalet. Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgick till 25,2 MSEK (24,6), varav 6,4 MSEK (6,2) avser fjärde kvartalet. Vid räkenskapsårets utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 149,8 MSEK (137,7). Några nedskrivningar har inte skett under 2021/2022 jämfört med 4,2 MSEK föregående räkenskapsår.

Säsongsvariationer

Sectra har historiskt sett haft stora säsongsvariationer på grund av att enskilda projekt kan vara mycket stora relativt Sectras omsättning. Det gäller både medicinska system såväl som kryptosystem. Säsongsvariationen brukar innebära en svagare inledning av räkenskapsår då många kunder inte vill ta system i drift under sommaren. Under pandemin har säsongsmönstret påverkats av när kunder överhuvudtaget kunnat ta emot leveranser, vilket delvis brutit det historiska mönstret för resultatgenerering. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal är stora på grund av att vissa kontrakt är mycket omfattande och har långa löptider. I takt med att Sectra mer och mer övergår till att sälja produkter som tjänster, vilket ökar återkommande intäkter, bedöms variationerna gradvis att minska över en flerårsperiod.

Andel nettoomsättning per kvartal

Säsongsmönster

Andel rörelseresultat per kvartal Säsongsmönster

IMAGING IT SOLUTIONS

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 %
Omsättning, MSEK 570,7 460,1 24,0 1 727,2 1 397,7 23,6
Rörelseresultat, MSEK 146,2 177,5 -17,6 416,0 378,0 10,1
Rörelsemarginal, % 25,6 38,6 n/a 24,1 27,0 n/a

Imaging IT Solutions redovisar ökad omsättning det avslutande kvartalet 2021/2022 samtidigt som tidigarelagda leveranser i inledningen på året ledde till en viss resultatutjämning mellan kvartalen. Verksamheten har vuxit på marknader där Sectra redan har en stark position och flera stora kundprojekt har levererats runtom i världen. Särskilda satsningar pågår i USA, där vi har stärkt positionen genom avtal med fler viktiga och stora kunder. I flertalet av de större kontrakten som ingåtts under räkenskapsåret har kunderna valt Sectra One, den nya modellen för prenumeration på Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering.

Kostnaderna för resor och marknadsaktiviteter har ökat, även om de inte är på samma nivåer som före pandemin. Det fjärde kvartalet påverkades även av ökade kostnader för dels inköp av tredjepartsprodukter kopplat till uppgraderingar och leveranser som genomförts hos kunder, dels fortsatt förstärkning av leveranskapaciteten.

En stor orderingång innebär ett högt tryck på installation och driftsättning av kundprojekt. Efterfrågan på Sectras erbjudanden drivs av samordning mellan regioner och sjukhus, konsolidering av IT-system och växande volymer av medicinska bilder. Kombinationen av långa kontrakt och lösningar som ska kunna hantera mycket stora volymer gör att det sammanlagda ordervärdet för enskilda beställningar kan uppgå till stora belopp. Kent and Medway Medical Imaging Consortium såväl som Region Hovedstaden, är exempel på sådana kundavtal. Dessa beställningar kommer inte varje kvartal och orderingången varierar därför kraftigt mellan olika perioder.

Vi upplever en ökad efterfrågan på molnbaserade tjänster, särskilt i Skandinavien, Storbritannien och USA. Dessa tjänster består av många komponenter och vi samarbetar med andra aktörer, som till exempel Microsoft, för att leverera mer kundvärde och stärka vår konkurrenskraft. För att möta behoven pågår införandet av en ny organisation. Den är dels en anpassning till molnbaserade tjänster, dels ska den öka vår skalbarhet och interna effektivitet. Omställningen innebär också att samtliga nya produkter som utvecklas anpassas för att effektivt kunna driftas i publika molnmiljöer. På sikt ger molnbaserade tjänster kostnads- och driftsfördelar för Sectra, men initialt innebär de kostnadsökningar kopplat till investeringar, utveckling och organisation.

Våra tillväxtsatsningar med fokus på sjukdomar relaterade till äldre patienter och cancerdiagnostik är långsiktiga. Satsningarna omfattar exempelvis digital patologi och kardiologi. Ett ytterligare och nytt tillväxtområde är diagnostik av ögonsjukdomar (oftalmologi). Under året har flera prestigefulla vårdgivare i Benelux, Frankrike, Storbritannien, Sydkorea (via partners) och USA valt Sectra för att digitalisera patologin. Detta ser vi som bevis på att vi positionerat oss som en av de marknadsledande aktörerna inom produktsegmentet.

En tredjedel av de cancercentrum som rankas topp 50 i USA är kunder till Sectra. Det är ett resultat av vår långsiktiga ambition att vara en strategisk partner till våra kunder inom medicinsk bildhantering med särskilt fokus på cancerdiagnostik.

BUSINESS INNOVATION

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 %
Omsättning, MSEK 22,0 17,4 26,4 66,4 55,8 19,0
Rörelseresultat, MSEK 4,1 5,9 -30,5 6,1 0,8 662,5
Rörelsemarginal, % 18,6 33,9 n/a 9,2 1,4 n/a

Business Innovation är en kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och inte bedöms passa in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för forskningsverksamheten, som idag till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar. Segmentet omfattar affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. De två affärsenheterna ingick föregående räkenskapsår i moderbolaget. Från och med den 1 maj 2021 drivs de i stället som egna juridiska personer, men redovisas fortsatt inom segmentet Business Innovation.

Utfallen inom Business Innovations relativt små affärsenheter varierar kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Pandemin har haft stor påverkan på verksamheterna. Omställningen till affärsmodeller med betalning för användning omfattar även dessa enheter, vilket inledningsvis har en dämpande effekt på omsättningstillväxten. Business Innovations omsättning från tjänster har ökat jämfört föregående räkenskapsår, men än så länge utgör hårdvara och tredjepartsprodukter ungefär två tredjedelar av intäkterna. De nya affärsmodellerna ska på längre sikt leda till ökade återkommande intäkter och därmed kommer variationerna att kunna minska framöver.

Trend, MSEK

Växande behov av vård, tillsammans med explosionsartad ökning av medicinsk kunskap, skapar utmaningar i att effektivt utbilda sjukvårdspersonal. För att hantera dessa utmaningar krävs nya arbetssätt, verktyg och ökade investeringar i den typ av tjänster som Sectra erbjuder inom medicinsk utbildning. Sectra Education Portal används för att utbilda sjukvårdspersonal och veterinärer på lärosäten och sjukhus i ett flertal länder. Antalet unika användare ökade med nästan 40 procent från 2020 till 2021.

SECURE COMMUNICATIONS

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 %
Omsättning, MSEK 63,5 56,9 11,6 184,9 207,8 -11,0
Rörelseresultat, MSEK 5,8 6,8 -14,7 -3,0 9,5 -131,6
Rörelsemarginal, % 9,1 12,0 n/a neg 4,6 n/a

Cybersäkerhet är ett av IT-världens snabbast växande områden. Det oroliga geopolitiska läget och kriget i Europa ställer ökade krav på kommunikation och driver på behoven av investeringar i signalskyddsprodukter, kryptoutveckling och cybersäkerhet i såväl Sverige som Europa. Det visar hur centralt det är att kunna skydda information och driftsystem som är väsentliga för säkerheten inom viktiga samhällsfunktioner. Här hjälper vi kunderna att skydda kommunikationen av säkerhetsskyddsklassificerad information med produkter som är godkända för användning inom både EU och NATO.

Stora försvarskontrakt bidrar till fluktuationer mellan kvartalen och pandemin har haft en stor påverkan på verksamheten under räkenskapsåret. Upphandlingar har förskjutits och leveranser har tagit längre tid än önskvärt. Situationen lättade dock till viss del under fjärde kvartalet, vilket innebar att såväl viktiga affärsförhandlingar som delar av de produktleveranser som tidigare fördröjts kunde genomföras. Detta bidrog till omsättningstillväxten och det positiva resultatet för det fjärde kvartalet. Även orderingången stärktes under kvartalet. Beställningarna omfattade bland annat vidareutveckling och underhåll av lösningar för vpn och mobiltelefoni som stärker svenska totalförsvarets förmåga att utbyta säkerhetsklassad information. Vi har också fått flera beställningar på krypteringssystemet Sectra Tiger/S för användare som kommunicerar sekretessbelagd information upp till och med klassificeringsnivåerna EU SECRET och NATO SECRET. Inom kundsegmentet kritisk infrastruktur har vi förlängt och utvidgat ett kundavtal för Sectras tjänst för övervakning av kontrollsystem inom energidistribution och produktion.

Trend, MSEK

Magnus Skogberg blir ny chef för Secure Communications fr.o.m. augusti 2022. Han har lång erfarenhet av försvars- och säkerhetsbranschen, komplexa inköpsprocesser och att sälja tekniskt avancerade lösningar. Närmast kommer Magnus från Saabkoncernen, där han har arbetat i olika ledande positioner inom internationell försäljning.

ÖVRIG VERKSAMHET

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
21/22 20/21 % 21/22 20/21 %
Omsättning, MSEK 26,9 18,2 47,8 98,9 74,5 32,8
Rörelseresultat, MSEK -14,8 -26,2 43,5 -35,7 -38,3 6,8
Rörelsemarginal, % neg neg n/a neg neg n/a

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt investerarrelaterad verksamhet. Förändringen i omsättning beror främst på ökad central hantering av kostnader som fördelas ut i organisationen.

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19. I moderbolaget Sectra AB ingår bland annat forskningsavdelningen för medicinsk IT och huvudkontorets koncerngemensamma funktioner, se Övrig verksamhet ovan. Under räkenskapsåret har verksamheterna inom affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning flyttats från moderbolaget till egna juridiska personer, se även sidan 10.

AKTIEN

Aktiekapital och antal aktier

I enlighet med beslut och bemyndiganden från senaste årsstämman har följande förändringar skett i antalet aktier under räkenskapsåret:

  • Uppdelning av aktier (så kallad aktiesplit) varvid en befintlig aktie i Sectra har delats i fem aktier.
  • Emission av 1 000 000 aktier av serie C (C-aktier) till ett pris motsvarande kvotvärdet, det vill säga 0,20 kronor per aktie och totalt 200 000 kronor, för att säkerställa åtaganden i nya långsiktiga prestationsbaserade incitamentsprogram, se nedan.

Därutöver har 1 000 000 C-aktier omvandlats till serie B och en emission av 34 855 aktier av serie B har skett till följd av konvertering av konvertibelprogram 2018/2022. Sectras aktiekapital uppgick den 31 april 2022 till 38 732 465 SEK fördelat på 193 662 325 aktier och 311 593 465 röster. Antalet aktier fördelar sig på 13 103 460 aktier av serie A och 180 558 865 aktier av serie B. För ytterligare information, se Not 3.

Nya prestationsbaserade incitamentsprogram 2021

I enlighet med årsstämmans beslut infördes under tredje kvartalet långsiktiga prestationsbaserade incitamentsprogram för anställda inom Sectrakoncernen i Sverige och resten av världen (LTIP 2021 SROW) samt i USA och Kanada (LTIP 2021 NA). Totalt valde 57 procent av berättigade medarbetare att delta i programmen. Deltagarna har tilldelat totalt 238 097 aktierätter i LTIP 2021 SROW och 119 960 rätter, så kallade Performance Stock Units (PSU), i LTIP 2021 NA. Under räkenskapsåret uppgår totala kostnader för programmet till 4,1 MSEK och de redovisas som personalkostnader.

Efter den fastställda intjänandeperioden kommer deltagarna att vederlagsfritt erhålla aktier i Sectra förutsatt att de fortsatt är anställda i bolaget och att vissa prestationsvillkor är uppfyllda. Tilldelningen av prestationsaktier sker inom 60 dagar från det att kvalifikationsperioden 2022-01-01—2026-12-31 har löpt ut. Maximalt antal prestationsaktier som kan tilldelas enligt LTIP 2021 är begränsat till 780 000 B-aktier. Därutöver ska högst 220 000 B-aktier kunna överlåtas på Nasdaq Stockholm, inklusive genom finansiell mellanhand, för att finansiera kostnader för att täcka sociala avgifter och lönebikostnader till följd av incitamentsprogrammen.

Återköp av egna aktier

Under det tredje kvartalet återköptes samtliga 1 000 000 C-aktier till ett pris motsvarande kvotvärdet, det vill säga totalt 200 000 kronor. Innehavet har inte redovisats som en finansiell tillgång utan har i stället minskat det fria egna kapitalet i moderbolaget. Syftet med återköpet är att säkerställa framtida leverans av prestationsaktier och finansiering av kostnader för sociala avgifter med anledning av incitamentsprogrammen LTIP 2021. Samtliga C-aktier omvandlades till B-aktier. Sectras innehav av egna aktier vid periodens utgång var 1 000 000 B-aktier, vilket motsvarar 0,5 procent av kapital och 0,3 procent av röster i bolaget.

Inlösenprogram 2021 och deklarationshjälp

Under oktober–november 2021 har Sectra genomfört ett inlösenprogram där 0,90 SEK per aktie, totalt 173,4 MSEK, har överförts till aktieägarna genom en uppdelning av aktier 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösen, eller försäljning av inlösenaktierna, (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen (gäller ej aktier som ägs genom investeringssparkonto). Besök https://investor.sectra.com/inlosen2021för deklarationshjälp och information om Skatteverkets allmänna råd.

Omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram

Till följd av aktiespliten 5:1 och inlösenprogram 2021 har styrelsen beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkning hänvisas till information på: https://investor.sectra.com/the-share/share-related-incentive-programs/

Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 5 130, vilket motsvarar mindre än 0,1 procent av kapitalet och 0,1 procent av rösterna i bolaget. Nästa period för konvertering av konvertibler inträffar den 9–13 januari 2023.

Bemyndiganden

Årsstämman 2021 bemyndigade styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, besluta om nyemission av högst 18 500 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid betalning genom kvittning kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Syftet med bemyndigandet är att möjliggöra att nyemitterade aktier kan utnyttjas i samband med genomförande av eller för finansiering av förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter samt i samband med marknadsinvesteringar. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 9,6 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6,0 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till nästa årsstämma, besluta om förvärv respektive avyttring av samtliga av bolaget innehavda egna aktier. Avyttring kan ske på Nasdaq Stockholm eller i samband med förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter, i samband med marknadsinvesteringar, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna finansiella rapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

FÖRSLAG INLÖSENPROGRAM OCH ÅRSSTÄMMA 2022

Förslag till inlösenprogram/utdelning

För räkenskapsåret 2021/2022 föreslår styrelsen och vd att årsstämman 2022 beslutar att 1,00 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Motsvarande överföring till aktieägarna var föregående år 0,90 SEK per aktie. Ingen ordinarie utdelning föreslås. Förslaget motsvarar en direktavkastning på 0,8 procent baserat på bokslutsdagens aktiekurs. I kombination med kursutvecklingen innebär det en total värdetillväxt på 3,8 procent för Sectraaktien under räkenskapsåret.

Förslaget är i linje med Sectras utdelningspolicy. Styrelsens bedömning är att bolagets nuvarande balansräkning och kassaflöden är tillräckligt starka för att säkerställa verksamhetens utveckling och samtidigt ge aktieägarna en god avkastning. Styrelsen har i bedömningen tagit hänsyn till Sectras orderläge, intjäning och förväntade kassaflöden det kommande året samt de osäkerheter som covid-19 och kriget i Europa för med sig, se risker och osäkerhetsfaktorer sidan 14. Med en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande återkommande intäkter är Sectra väl rustat att hantera osäkerhet till följd av dessa osäkerhetsfaktorer.

Vid räkenskapsårets utgång var koncernens soliditet 49,3 procent. Enligt utdelningspolicyn och Sectras finansiella mål ska soliditeten överstiga 30 procent, vilket den med god marginal kommer att göra även efter ett beslut om inlösenförfarande enligt styrelsens förslag. Ytterligare information om förslaget och tidplan för ett obligatoriskt inlösenförfarande kommer att framgå av kallelsen och det fullständiga förslaget till årsstämman.

Årsstämma och valberedning

Årsstämman är planerad till den 8 september 2022 i Linköping. Kallelse till årsstämman sker tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. Aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat på årsstämman. För att bolaget med säkerhet ska hinna ta in ärende i kallelsen bör begäran om att ärende ska tas upp på årsstämman ha nått bolaget senast sju veckor före stämman. Begäran om att få ett ärende behandlat på stämman ska skriftligen ställas till styrelsen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Styrelsen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

Valberedningens sammansättning har skett i enlighet med de instruktioner som antogs vid årsstämman 2020. När någon av de röstmässigt största aktieägarna avstått från sin rätt att utse ledamot till valberedningen har nästa aktieägare i storleksordning beretts tillfälle att utse en ledamot. Följande ledamöter ingår:

  • Torbjörn Kronander för eget och närståendes innehav
  • Patrik Jonsson utsedd av SEB Investment Management
  • Jan Särlvik utsedd av Nordea Investment Funds
  • Jan-Olof Brüer i egenskap av styrelseordförande samt för eget och närståendes innehav

Jan Särlvik, som representerar den till röstetalet sjätte största ägaren, har utsetts till ordförande i valberedningen.

Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till bolagsstämman och finnas tillgängligt på bolagets webbplats.

Valberedningen ska lämna förslag till:

  • val av styrelseordförande och övriga ledamöter till bolagets styrelse
  • styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter samt eventuell ersättning för utskottsarbete
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall)
  • beslut om ändring av valberedningsinstruktionen, om valberedningen anser en sådan ändring påkallad
  • ordförande vid årsstämma

Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping. För att valberedningen ska kunna beakta ett förslag måste det ha inkommit i god tid innan kallelsen till årsstämman ska ske.

Årsredovisning, hållbarhetsrapport och bolagsstyrningsrapport

Sectras årsredovisning och hållbarhetsrapport är planerad att under vecka 27 offentliggöras genom pressmeddelande och publiceras på bolagets webbplats: https://investor.sectra.com

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 i förvaltningsberättelsen på sidan 76 och i not 30 på sidan 105. Utöver de osäkerhetsfaktorer vi beskriver nedan har inga händelser inträffat som ändrat de förhållanden som redovisas där.

För särskilda osäkerhetsfaktorer och risker kopplade till kriget i Europa och covid-19, se sidan 5 i denna delårsrapport samt Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 sidorna 64 och 78.

KOMMANDE FÖRÄNDRINGAR I FINANSIELL RAPPORTERING

Sectras övergång till att i ökad omfattning sälja tjänster, dominerat av molnbaserade sådana, innebär att styrelsen och vd har utvärderat de nyckeltal som redovisas i de finansiella rapporterna. Utvärderingen har resulterat i att Sectras finansiella rapportering kring orderingång och återkommande intäkter kommer att ändras med början vid nästa rapporttillfälle.

I takt med att försäljningen av produkter och mjukvara som tjänst ökar, minskar orderingångens relativa betydelse som mått på framtida tillväxt. Vid försäljning av mjukvara som tjänst är det dessutom vanligt att kunden vill ha möjlighet att säga upp avtal med leverantören om tjänsten som köpts inte levererar full nytta. Med nya avtalsklausuler, som ger kunden rätt att säga upp avtal utan specifik anledning, blir intäkter från långa kundkontrakt bara till en del garanterade. Kontrakt kommer även fortsättningsvis typiskt baseras på tidsperioder mellan fem till tio år och om tjänsten är tillfredsställande är det sannolikt minst under den perioden tjänsten kommer att nyttjas. Den garanterade framtida intäkten begränsas emellertid till inledande leverans av konsulttjänster och något års uppsägningstid, beroende på hur avtalet ser ut.

Sectra avser därför ändra sättet att rapportera orderingång. Fram till och med räkenskapsåret 2023/2024, efter vilket orderingång helt exkluderas från den finansiella rapporteringen, kommer rapporteringen av orderingång delas upp på kontrakterad respektive garanterad orderingång. Kontrakterad orderingång avser kontraktsvärdet som kunden har upphandlat och avser köpa under avtalsperioden. Garanterad orderingång är den del av den kontrakterade orderingången som motsvarar det kunden förbundit sig att köpa när

kontraktet ingås. För den garanterade orderingången som inkommit under ett kvartal kommer även att anges hur mycket som redan intäktsförts och hur stor andel som beräknas intäktsföras inom 12 månader efter kvartalets utgång.

Sectra kommer även att förtydliga rapporteringen av återkommande intäkter (Recurring Revenue). I och med den gradvisa övergången till att leverera mjukvara som tjänst, kommer den inledande omsättningen i form av mjukvarulicens att minska och ersättas med omsättning baserat på användning spritt över en längre tid. För att förtydliga vad som ersätter de tidigare licensintäkterna, kompletteras återkommande intäkter med det nya begreppet CRR (Cloud Recurring Revenue) för återkommande intäkter från molntjänster. CRR är de återkommande intäkter vi erhåller från kunder för mjukvara levererad via molnet inklusive drifttjänster och underliggande infrastruktur, det vill säga en delmängd av de totala återkommande intäkterna.

Sectra avser inom ett år även börja redovisa den minskning av återkommande intäkter som hänförs till kunder som lämnar Sectra (Revenue Churn). Detta görs i syfte att följa praxis avseende rapportering i mjukvaruföretag som levererar mjukvara som tjänst.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av bokslutskommunikén

Tid: 3 juni 2022, kl. 10:00

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Jessica Holmquist, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Dessutom deltar Fredrik Gustavsson, CTO i Sectras verksamhet Imaging IT Solutions, för att berätta om övergången till att sälja mjukvara som tjänster (SaaS) och nyckeltalet Cloud Recurring Revenue. Presentationen hålls på engelska. För uppgifter om deltagande online, eller att lyssna på inspelning i efterhand, besök:https://investor.sectra.com/q4report2122

Kommande rapporttillfällen och årsstämma

Tremånadersrapport 2 september 2022, kl 08:15
Årsstämma 2022 8 september 2022, Linköping
Sexmånadersrapport 16 december 2022, kl. 08:15
Niomånadersrapport 10 mars 2023, kl. 08:15
Bokslutskommuniké 2022/2023 2 juni 2023, kl. 08:15

För övriga IR-event besök:https://investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj 2021–april 2022 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 3 juni 2022

Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Christer Nilsson Birgitta Hagenfeldt
Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Jonas Yngvesson Anders Persson Tomas Puusepp Fredrik Robertsson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Filip Klintenstedt Styrelseledamot arbetstagarrepr. Andreas Örnéus Styrelseledamot arbetstagarrepr.

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.

KONCERNEN

Koncernens resultaträkningar i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb -april feb -april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Nettoomsättning 649 023 526 198 1 949 140 1 632 427
Aktiverat arbete för egen räkning 10 572 12 324 44 272 47 382
Återföring villkorad köpeskilling 0 1 171 0 2 871
Övriga rörelseintäkter 393 76 1 296 1 161
Summa intäkter 659 988 539 769 1 994 708 1 683 841
Handelsvaror -127 928 -48 680 -286 043 -196 167
Personalkostnader -260 407 -249 651 -945 176 -854 518
Övriga externa kostnader -108 717 -55 260 -298 887 -199 967
Avskrivningar och nedskrivningar -21 791 -22 257 -81 216 -83 113
Summa rörelsens kostnader -518 843 -375 848 -1 611 322 -1 333 765
Rörelseresultat 141 145 163 921 383 386 350 076
Summa finansiella poster 298 2 565 11 119 -1 831
Resultat efter finansiella poster 141 443 166 486 394 505 348 245
Skatt -28 978 -33 879 -79 712 -72 732
Periodens resultat 112 465 132 607 314 793 275 512
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 112 465 132 607 314 793 275 512
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 0,58 0,69 1,63 1,43
Efter utspädning1
, kr
0,58 0,69 1,63 1,43

1) Utspädningen den 30 april 2022 baseras på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018 och var 5 130 aktier (39 840).

Rapport över totalresultat för koncernen

TSEK 3 mån
feb -april
2022
3 mån
feb -april
2021
Helår
maj–april
2021/2022
Helår
maj–april
2020/2021
Periodens resultat 112 465 132 607 314 793 275 512
Poster som senare kan återföras i
resultaträkningen
Omräkningsdifferenser 6 656 1 532 37 575 -27 326
Summa periodens övriga totalresultat 6 656 1 532 37 575 -27 326
Summa periodens totalresultat 119 121 134 139 352 368 248 186
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 119 121 134 139 352 368 248 186

Koncernens balansräkningar i sammandrag

TSEK 30 april
2022
30 april
2021
Tillgångar
Immateriella tillgångar och goodwill 218 244 206 999
Materiella tillgångar 61 913 55 660
Nyttjanderätter 64 969 73 277
Övriga aktier och andelar 19 18
Finansiella anläggningstillgångar 172 620 140 598
Uppskjutna skattefordringar 4 554 3 372
Summa anläggningstillgångar 522 319 479 924
Övriga omsättningstillgångar 860 817 717 174
Kassa och bank 808 775 454 854
Summa omsättningstillgångar 1 669 592 1 172 028
Summa tillgångar 2 191 911 1 651 952
Eget kapital och skulder
Eget kapital 1 080 737 895 623
Uppskjutna skatteskulder 4 773 3 723
Avsättningar 3 308 -
Långfristiga leasingskulder 37 892 47 655
Övriga långfristiga skulder 513 1 903
Summa långfristiga skulder 46 486 53 281
Avsättningar 2 954 6 361
Kortfristiga leasingskulder 24 342 22 847
Övriga kortfristiga skulder 1 037 392 673 840
Summa kortfristiga skulder 1 064 688 703 048
Summa eget kapital och skulder 2 191 911 1 651 952

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK Helår Helår
maj–april maj–april
2021/2022 2020/2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 383 386 350 076
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 74 469 99 293
Erhållen ränta och utdelning 6 967 7 094
Erlagd ränta -1 555 -1 844
Betald inkomstskatt -73 473 -72 476
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 389 794 382 143
Förändring i rörelsekapital
Förändring varulager 1 257 7 603
Förändring av fordringar -119 590 -91 890
Förändring av kortfristiga skulder 345 461 74 331
Kassaflöde från den löpande verksamheten 616 922 372 187
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -44 272 -47 304
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -30 103 -20 351
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 6 029 0
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar 0 835
Kassaflöde från investeringsverksamheten -68 346 -66 820
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskulder -24 366 -22 490
Amortering av långfristig skuld -1 017 -998
Utbetalning av villkorad köpeskilling 0 -1 923
Inlösen av aktier -173 365 -173 277
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -198 748 -198 688
Periodens kassaflöde 349 828 106 679
Likvida medel vid årets början 454 854 345 300
Kursdifferens i likvida medel 4 093 2 875
Likvida medel vid periodens slut 808 775 454 854

Förändring av eget kapital i koncernen i sammandrag

TSEK Helår Helår
maj–april maj–april
2021/2022 2020/2021
Eget kapital vid periodens ingång 895 623 817 213
Periodens totalresultat 352 368 248 186
Utdelning/inlösen av aktier -173 365 -173 277
Reglering av aktierelaterade ersättningar 6 111 3 500
Eget kapital vid periodens slut 1 080 737 895 623

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Nettoomsättning 27 641 35 434 131 079 129 864
Aktiverat arbete för egen räkning 0 1 955 917 4 955
Övriga rörelseintäkter 8 18 37 72
Summa intäkter 27 649 37 407 132 033 134 891
Handelsvaror -789 -1 894 -9 598 -9 066
Personalkostnader -14 218 -21 220 -56 908 -72 805
Övriga externa kostnader -28 340 -36 331 -102 657 -91 349
Avskrivningar -418 -3 410 -2 016 -13 882
Summa rörelsens kostnader -43 765 -62 855 -171 179 -187 102
Rörelseresultat -16 116 -25 448 -39 146 -52 211
Summa finansiella poster 28 717 4 878 51 522 2 282
Resultat efter finansiella poster 12 601 -20 570 12 376 -49 929
Bokslutsdispositioner 254 250 296 400 254 250 296 400
Resultat före skatt 266 851 275 830 266 626 246 471
Skatt på periodens resultat -50 076 -56 892 -50 030 -50 608
Periodens resultat 216 775 218 938 216 596 195 863

Rapport över totalresultat för moderbolaget

TSEK 3 mån
feb - april
2022
3 mån
feb - april
2021
Helår
maj–april
2021/2022
Helår
maj–april
2020/2021
Periodens resultat 216 775 218 938 216 596 195 863
Summa periodens totalresultat 216 775 218 938 216 596 195 863

Moderbolagets balansräkningar i sammandrag

TSEK 30 april 30 april
2022 2021
Tillgångar
Immateriella tillgångar 201 17 553
Materiella tillgångar 3 926 22 411
Finansiella tillgångar 143 450 250 748
Summa anläggningstillgångar 147 577 290 712
Övriga omsättningstillgångar 529 379 495 108
Kassa och bank 683 803 347 961
Summa omsättningstillgångar 1 213 182 843 069
Summa tillgångar 1 360 759 1 133 781
Eget kapital och skulder
Eget kapital 679 685 633 383
Långfristiga skulder - 389
Kortfristiga skulder 681 074 500 009
Summa eget kapital och skulder 1 360 759 1 133 781

NOTER

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 med tillägg för IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar. Denna standard tillämpas från och med 1 januari 2022 med hänsyn till de nya incitamentsprogram som introducerats under räkenskapsåret, se sidan 12.

Not 2 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner med närstående har inträffat under rapportperioden utöver den typ av transaktioner som framgår ur not 3 i årsredovisningen 2020/2021 eller de nya incitamentsprogram som introducerats under räkenskapsåret, se sidan 12.

Not 3 Antal aktier

3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
Antal ordinarie aktier1, 3 2022 2021 2021/2022 2020/2021
Före utspädning 192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470
Efter utspädning 2 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310
Genomsnitt före utspädning 192 662 325 192 627 470 192 639 088 192 570 671
Genomsnitt efter utspädning2 192 667 455 192 667 310 192 667 355 192 666 700

1 Jämförelsetalen är omräknade med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

2 Utspädningen, baserad på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018, var 5 130 aktier den 31 januari 2022.

3 Antal aktier inkluderar ej de 1 000 000 aktier av serie B som innehas i eget förvar.

Not 4 Rörelsesegment och omsättning

Omsättning per rörelsesegment

MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Imaging IT Solutions 570,7 460,1 1 727,2 1 397,7
Secure Communications 63,5 56,9 184,9 207,8
Business Innovation 22,0 17,4 66,4 55,8
Övrig verksamhet 26,9 18,2 98,9 74,5
Koncernelimineringar -34,1 -26,4 -128,3 -103,4
Totalt 649,0 526,2 1 949,1 1 632,4

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Imaging IT Solutions 146,2 177,5 416,0 378,0
Secure Communications 5,8 6,8 -3,0 9,5
Business Innovation 4,1 5,9 6,1 0,8
Övrig verksamhet -14,8 -26,2 -35,7 -38,3
Koncernelimineringar -0,2 -0,1 0,0 0,1
Totalt 141,1 163,9 383,4 350,1

Omsättning per geografiska områden

MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Sverige 102,0 111,4 378,8 391,2
USA 174,9 174,3 547,1 465,5
Storbritannien 172,4 66,3 370,7 216,2
Nederländerna 54,3 33,2 150,3 143,1
Övriga Europa 116,2 95,9 401,9 316,0
Övriga världen 29,2 45,1 100,3 100,4
Totalt 649,0 526,2 1 949,1 1 632,4

Extern omsättning per produktgrupp och rörelsesegment

Imaging IT Solutions

MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2020/2021
2022 2021 2021/2022
Hårdvara och tredjepartsprodukter 127,7 40,5 236,1 109,0
Mjukvara 135,0 162,1 396,1 374,3
Tjänster 309,8 255,9 1 096,6 908,4
Totalt 572,5 458,5 1 728,8 1 391,7
Secure Communications
MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 26,6 17,6 48,6 78,0
Mjukvara 7,1 6,4 26,5 27,1
Tjänster 29,2 32,5 107,8 101,2
Totalt 62,9 56,5 182,9 206,3
Business Innovation
MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 10,1 8,5 23,8 24,3
Mjukvara 3,2 2,2 10,1 8,3
Tjänster 0,1 0,3 2,9 0,8
Totalt 13,4 11,0 36,8 33,4
Övrig verksamhet
MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 0,0 0,0 0,0 0,0
Mjukvara 0,0 0,0 0,0 0,0
Tjänster 0,2 0,2 0,6 1,1
Totalt 0,2 0,2 0,6 1,1
Koncernen
MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 164,4 66,7 308,5 211,2
Mjukvara 145,3 170,7 432,7 409,6
Tjänster 339,3 288,8 1 207,9 1 011,6
Totalt 649,0 526,2 1 949,1 1 632,4

Andel återkommande intäkter

Koncernen
MSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Ej återkommande intäkter 368,2 273,8 867,7 664,6
Återkommande intäkter 280,8 252,4 1 081,4 967,8
Total extern omsättning 649,0 526,2 1 949,1 1 632,4
Andel återkommande intäkter, % 43,3 48,0 55,5 59,3

Not 5 Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal, se nedan. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 2021/2022.

Andel återkommande intäkter

Återkommande intäkter är intäkter från kunder för tillhandahållande av en vara eller tjänst under en avtalsperiod där kunden inte kan fortsätta att dra nytta av full funktionalitet av varan eller tjänsten utan löpande betalningar samt att intäktsströmmen bedöms återkomma under mer än 12 månader.

Återkommande intäkter är främst intäkter från prenumerations-, support- och underhållsavtal.

Intäkter från exempelvis implementering av system, migrering samt engångsköp av licenser redovisas ej som återkommande intäkter.

Eget kapital per aktie före utspädning

Syfte Beräkning

Återkommande intäkter dividerat med total extern omsättning. Se tabell sidan 21.

Antal aktier före utspädning vid periodens slut
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK
192 662 325
5,61
192 627 470
4,65
192 662 325
5,61
192 627 470
4,65
Justerat eget kapital, TSEK 1 080 737 895 623 1 080 737 895 623
2022 2021 2022 2021
30 april 30 april 30 april 30 apr
3 mån 3 mån 12 mån 12 mån

Syfte Beräkning

Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid aktuellt antal tillgängliga andelar.

Eget kapital per aktie efter utspädning

3 mån 3 mån 12 mån 12 mån
30 april 30 april 30 april 30 apr
2022 2021 2022 2021
Justerat eget kapital, TSEK 1 080 737 895 623 1 080 737 895 623
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 5,61 4,65 5,61 4,65

Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid maximalt antal tillgängliga andelar.

Syfte Beräkning

Justerat eget kapital dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.

Justerat eget kapital dividerat med antal aktier före

utspädning vid periodens slut.

Förädlingsvärde

T
SE
K
-------------- --
TSEK Helår Helår
maj–apr maj–apr
2021/2022 2020/2021
Rörelseresultat 383 386 350 076
Personalkostnader 945 176 854 518
Förädlingsvärde 1 328 562 1 204 594

Syfte Beräkning

Visa värdet av bolagets produktion. Rörelseresultat plus personalkostnader.

Icke räntebärande samt räntebärande skulder

TSEK Helår Helår
30 apr 30 apr
2022 2021
Icke räntebärande skulder 1 048 551 682 877
Räntebärande skulder 62 624 73 453
Summa skulder 1 111 175 756 330

Visa hur stor del av bolagets skulder som löper med respektive utan ränta. Ingår i beräkning av skuldsättningsgrad och sysselsatt kapital.

Syfte Beräkning

Icke räntebärande skulder avser skulder som löper utan ränta, t ex leverantörsskulder, förskott från kunder och skatteskulder. Räntebärande skulder avser skulder som löper med ränta, t ex konvertibellån och leasingskulder.

Kassaflöde per aktie före utspädning

3 mån 3 mån 12 mån 12 mån
30 april 30 april 30 april 30 apr
2022 2021 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
TSEK 414 421 113 666 616 922 372 187
Antal aktier före utspädning vid periodens slut 192 662 325 192 627 470 192 662 325 192 627 470
Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 2,15 0,59 3,20 1,93

Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.

Syfte Beräkning

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.

Kassaflöde per aktie efter utspädning

3 mån 3 mån 12 mån 12 mån
30 april 30 april 30 april 30 apr
2022 2021 2022 2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten,
TSEK 414 421 113 666 616 922 372 187
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 192 667 455 192 667 310 192 667 455 192 667 310
Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 2,15 0,59 3,20 1,93

Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.

Syfte Beräkning

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.

Kvot mellan orderingång och nettoomsättning

TSEK Helår Helår
maj–apr maj–apr
2021/2022 2020/2021
Orderingång 2 320 198 2 651 650
Nettoomsättning 1 949 140 1 632 427
Kvot mellan orderingång och nettoomsättning 1,19 1,62

Syfte Beräkning

Ge en indikation på efterfrågan på företagets produkter och tjänster.

Orderingång dividerat med nettoomsättning.

Likviditet

TSEK 12 mån 12 mån
30 april 30 april
2022 2021
Omsättningstillgångar 1 669 592 1 172 028
Outnyttjade checkkrediter 15 000 15 000
Kortfristiga skulder 1 064 688 703 048
Likviditet 1,6 1,7

Syfte Beräkning

Visa företagets kortsiktiga betalningsförmåga. Omsättningstillgångar plus beviljad checkkredit dividerat med kortfristiga skulder.

Medelantal anställda

Syfte Beräkning

Visa antalet heltidstjänster i en viss period. Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden.

Oförändrade valutakurser – omsättning

3 mån 3 mån Helår Helår
30 april 30 april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Nominell förändring, % 23,3 3,7 19,4 -1,7
Valutaeffekt, % -5,7 6,7 -2,5 5,1
Förändring i oförändrade valutakurser, % 17,6 10,4 16,9 3,4

Syfte Beräkning

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – rörelseresultat

3 mån 3 mån Helår Helår
30 april 30 april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Nominell förändring, % -13,9 32,6 9,5 18,5
Valutaeffekt, % -7,4 17,2 -4,7 13,7
Förändring i oförändrade valutakurser, % -21,3 49,8 4,8 32,2

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – återkommande intäkter 1

3 mån 3 mån Helår Helår
30 april 30 april maj–april maj–apr
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Nominell förändring, % 11,3 n/a 11,7 n/a
Valutaeffekt, % -5,0 n/a -2,1 n/a
Förändring i oförändrade valutakurser, % 6,3 n/a 9,6 n/a

1 Jämförelsetalen anges ej på grund av begränsad praktisk möjlighet.

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Orderingång

Syfte Beräkning

Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Värdet av erhållna order eller förändringar under rapportperioden av tidigare order.

P/E-tal
SEK Helår Helår
maj–april maj–april
2021/2022 2020/2021
Aktiekurs vid periodens slut 124,8 121,0
12-månadersperiodens resultat per aktie före utspädning 1,63 1,43

P/E-tal, ggr 76,6 84,6

Visa hur högt marknaden värderar företagets vinst och hur lång tid det tar att få tillbaka sin investering.

Syfte Beräkning

Aktiekurs vid periodens slut dividerat med senaste 12 månadersperiodens resultat per aktie före utspädning.

Resultat per aktie före utspädning

3 mån 3 mån Helår Helår
feb -april feb -april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Periodens resultat, TSEK 112 465 132 607 314 793 275 512
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
före utspädning 192 662 325 192 627 470 192 639 088 192 570 671
Resultat per aktie före utspädning, SEK 0,58 0,69 1,63 1,43

Syfte Beräkning

Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden.

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier före utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.

Resultat per aktie efter utspädning

Resultat per aktie efter utspädning, SEK 0,58 0,69 1,63 1,43
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
efter utspädning
192 667 455 192 667 310 192 667 355 192 666 700
Periodens resultat, TSEK 112 465 132 607 314 793 275 512
3 mån
feb -april
2022
3 mån
feb -april
2021
Helår
maj–april
2021/2022
Helår
maj–april
2020/2021

Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden, beaktat för de potentiella aktier som tillkommer efter konvertering.

Syfte Beräkning

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.

Räntabilitet på eget kapital

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb -april feb -april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Periodens resultat 112 465 132 607 314 793 275 512
Eget kapital vid periodens början 959 025 761 483 895 623 817 213
Eget kapital vid periodens slut 1 080 737 895 623 1 080 737 895 623
Genomsnittligt justerat eget kapital 1 019 881 828 553 988 180 856 418
Räntabilitet på eget kapital, % 11,0 16,0 31,9 32,2

Visa avkastningen på kapital som är hänförligt till moderbolagets ägare.

Syfte Beräkning

Periodens resultat dividerat med genomsnittligt justerat eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

TSEK 3 mån
feb -april
2022
3 mån
feb -april
2021
Helår
maj–april
2021/2022
Helår
maj–april
2020/2021
Resultat efter finansiella poster 141 443 166 486 394 505 348 245
Finansiella kostnader -380 -461 -1 555 -1 844
Genomsnittligt sysselsatt kapital 1 084 568 903 689 1 056 218 936 851
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 13,1 18,5 37,5 37,4

Visa lönsamhet baserat på hur mycket kapital som används i verksamheten.

Syfte Beräkning

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.

Räntabilitet på totalt kapital

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb -april feb -april maj–april maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Resultat efter finansiella poster 141 443 166 486 394 505 348 245
Finansiella kostnader -380 -461 -1 555 -1 844
Genomsnittlig balansomslutning 2 010 073 1 562 081 1 921 932 1 581 900
Räntabilitet på totalt kapital, % 7,1 10,6 20,6 22,1

Syfte Beräkning

Visa avkastningen på de totala tillgångarna. Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittlig balansomslutning.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginal, % 21,7 31,1 19,7 21,4
Nettoomsättning 649 023 526 198 1 949 140 1 632 427
Rörelseresultat 141 145 163 921 383 386 350 076
TSEK 3 mån
feb -april
2022
3 mån
feb -april
2021
Helår
maj–april
2021/2022
Helår
maj–april
2020/2021

Mäta operativ lönsamhet. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Syfte Beräkning

Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.

Rörelseresultat per aktie

Helår Helår
maj–april maj–april
2021/2022 2020/2021
Rörelseresultat, TSEK 383 386 350 076
Antal aktier före utspädning 192 662 325 192 627 470
Rörelseresultat per aktie, SEK 1,99 1,82

Syfte Beräkning

Visa resultat före räntor och skatter per aktie. Rörelseresultat dividerat med antalet aktier före utspädning per balansdag.

Skuldsättningsgrad

TSEK Helår Helår
maj–april maj–april
2021/2022 2020/2021
Räntebärande skulder 62 624 73 453
Eget kapital 1 080 737 895 623
Skuldsättningsgrad 0,06 0,08

Visa i vilken omfattning verksamheten finansieras av lån och beskriver företagets finansiella risk.

Syfte Beräkning

Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.

Soliditet

TSEK 30 april 30 april
2022 2021
Justerat eget kapital 1 080 737 895 623
Balansomslutning 2 191 911 1 651 952
Soliditet, % 49,3 54,2

Syfte Beräkning

Visa hur stor del av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Sysselsatt kapital
TSEK 30 april 30 april
2022 2021
Balansomslutning 2 191 911 1 651 952
Icke räntebärande skulder 1 048 551 682 877
Sysselsatt kapital 1 143 360 969 075

Syfte Beräkning

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.

Justerat eget kapital dividerat med balansomslutning per balansdag.

Visa hur stor del av företagets tillgångar som har lånats ut av exempelvis företagets ägare eller externa långivare och visar företagets lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital.

Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod

Syfte Beräkning
över en femårsperiod, % 93,3 115,7
Tillväxt rörelseresultat per aktie före utspädning
Rörelseresultat per aktie före utspädning fem år tidigare 1,030 0,842
Rörelseresultat per aktie före utspädning 1,990 1,818
2021/2022 2020/2021
TSEK maj–apr maj–apr
Helår Helår

Visa verksamhetens tillväxt över en femårsperiod. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare, dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare.

Vinstmarginal

TSEK 3 mån
feb -april
3 mån
feb -april
Helår
maj–april
Helår
maj–april
2022 2021 2021/2022 2020/2021
Resultat efter finansiella poster 141 443 166 486 394 505 348 245
Nettoomsättning 649 023 526 198 1 949 140 1 632 427
Vinstmarginal % 21,8 31,6 20,2 21,3

Syfte Beräkning

Visa jämförelse av lönsamhet oavsett bolagsskattesats. Resultat efter finansiella poster dividerat med nettoomsättning.

NYCKELTAL OCH ANNAN INFORMATION

Nyckeltal

Helår Helår
30 april 30 april
2022 2021
Orderingång, MSEK 2 320,2 2 651,6
Rörelsemarginal, % 19,7 21,4
Vinstmarginal, % 20,2 21,3
Medelantal anställda 908 828
Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 1. 2 3,20 1,93
Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 1, 2 3,20 1,93
Förädlingsvärde, MSEK 1 328,6 1 204,6
P/E-tal, ggr 1 76,6 84,6
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 1 124,8 121,0
Räntabilitet på eget kapital, % 31,9 32,2
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 37,5 37,4
Räntabilitet på totalt kapital, % 20,6 22,1
Soliditet, % 49,3 54,2
Likviditet, ggr 1,6 1,7
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 1 5,61 4,65
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 1 5,61 4,65

1 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

2 Kassaflöde från den löpande verksamheten.

Koncernens resultaträkningar i sammandrag och nyckeltal kvartalsvis

MSEK 2021/2022 2020/2021
Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 649,0 476,2 418,2 405,7 526,2 394,2 413,2 298,9
Aktiverat arbete för egen räkning 10,6 8,7 13,3 11,6 12,3 13,5 11,6 9,9
Återföring villkorad köpeskilling 0 0,0 0,0 0,0 1,2 0 1,1 0,6
Övriga rörelseintäkter 0,4 0,0 0,6 0,3 0,1 0,6 0,5 0,0
Rörelsens kostnader -497,1 -395,2 -329,4 -308,4 -353,6 -319,1 -315,2 -262,8
Av- och nedskrivningar -21,8 -21,3 -19,0 -19,1 -22,3 -20,1 -21,5 -19,2
Rörelseresultat 141,1 68,4 83,7 90,1 163,9 69,1 89,6 27,4
Summa finansiella poster 0,3 8,6 0,2 2,0 2,6 -1,3 2,9 -5,9
Resultat efter finansiella poster 141,4 77,0 83,9 92,1 166,5 67,8 92,5 21,4
Skatt på periodens resultat -29,0 -14,1 -17,6 -19,0 -33,9 -14,5 -19,8 -4,6
Periodens resultat 112,5 62,9 66,3 73,1 132,6 53,3 72,7 16,8
Orderingång, MSEK 1 017,4 439,6 470,0 393,2 689,2 598,0 752,1 612,3
Rörelsemarginal, % 21,7 14,4 20,0 22,2 31,1 17,5 21,7 9,2
Kassaflöde per aktie före
utspädning, SEK 1
Kassaflöde per aktie efter
2,15 0,79 0,21 0,05 0,59 0,71 0,19 0,44
utspädning, SEK 1 2,15 0,79 0,21 0,05 0,59 0,71 0,19 0,44
Resultat per aktie före utspädning,
SEK 1 0,58 0,33 0,34 0,38 0,69 0,28 0,38 0,09
Räntabilitet på eget kapital, % 11,0 6,3 6,6 7,8 16,0 6,8 9,5 2,1
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 13,1 7,3 7,8 9,2 18,5 7,8 10,9 2,4
Soliditet, % 49,3 52,5 61,3 59,6 54,2 51,7 55,0 58,1
Eget kapital per aktie, SEK 1 5,61 4,98 5,38 5,06 4,65 3,95 3,69 4,19
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 1 124,8 152,5 209,60 137,20 121,00 142,50 108,60 120,20

1 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

Fem år i sammandrag1

2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018
Orderingång, MSEK 2 320,2 2 651,6 1 816,0 2 132,8 1 492,5
Nettoomsättning, MSEK 1 949,1 1 632,4 1 661,1 1 413,5 1 209,2
Rörelseresultat, MSEK 383,4 350,1 295,3 235,5 214,3
Resultat efter finansiella poster, MSEK 394,5 348,2 303,0 248,8 231,2
Periodens resultat, MSEK 314,8 275,5 237,4 199,0 184,7
Rörelsemarginal, % 19,7 21,4 17,8 16,7 17,7
Vinstmarginal, % 20,2 21,3 18,2 17,6 19,1
Resultat per aktie före utspädning, SEK2 1,63 1,43 1,24 1,04 0,97
Resultat per aktie efter utspädning, SEK2 1,63 1,43 1,23 1,03 0,96
Inlösenprogram per aktie/utdelning, SEK2 1,0 0,90 0,90 0,90 0,90
Aktiekurs vid årets slut, SEK2 124,80 121,00 84,00 64,40 38,84
P/E-tal, ggr 76,6 84,6 68,0 61,8 40,0
Räntabilitet på eget kapital, % 31,9 32,2 30,7 29,8 30,4
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 37,5 37,4 36,8 35,9 34,5
Räntabilitet på totalt kapital, % 20,6 22,1 21,6 19,6 19,0
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK2 5,61 4,65 4,24 3,80 3,47
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK2 5,61 4,65 4,24 3,78 3,43
Soliditet, % 49,3 54,2 54,1 55,4 51,4

1Jämförelseåret 2017/2018 har omräknats, se Sectras årsredovisning 2018/2019 sidan 76 not 5.

2Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
3 mån
feb -april
2022
3 mån
feb -april
2021
Δ
%
12 mån
maj - april
2022
12 mån
maj - april
2021
Δ
%
30 april
2022
30 april
2021
Δ
%
Amerikanska dollar, 1 USD 9,47 8,42 12,5 8,89 8,65 2,8 9,71 8,33 16,6
Euro, 1 EUR 10,38 10,11 2,7 10,19 10,22 -0,3 10,25 10,09 1,6
Brittiska pund, 1 GBP 12,31 11,68 5,4 12,00 11,44 4,9 12,18 11,60 5,0

ORDLISTA

Elektiv sjukvård

I förväg planerad vård, som till skillnad från akut vård kan skjutas upp en viss tid utan allvarliga medicinska konsekvenser.

Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar

Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Molnet/Molnlösningar/Cloud

Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger lagrad på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.

Oftalmologi

Ett medicinskt specialistområde för diagnos och behandling av ögonsjukdomar.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

PACS (Picture Archiving and Communication System)

IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

Sectra One/Sectra One Cloud

En prenumeration på bolagets helhetslösning för medicinsk bildhantering. Den innebär att kunder i stället för att betala en hög licensavgift för mjukvara vid avtalsstart och därtill en rullande serviceavgift, betalar en mer jämnt fördelad prenumerationsavgift varje år. Avgiften baseras på vilken funktionalitet som används och hur mycket olika tjänster nyttjas. När Sectra One säljs som helt molnbaserade tjänster kallas den Sectra One Cloud.

Signalskydd

Kryptografiska metoder och andra åtgärder som syftar till att förhindra obehöriga att komma åt eller påverka uppgifter i telekommunikations- och IT-system. De signalskyddsprodukter som Sectra tillhandahåller är godkända av en eller flera nationer och för vissa produkter även EU och NATO.

VPN

En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett icke-säkert datanätverk.

Om Sectra

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra närmar sig 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling

Kundnytta

  • Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
  • Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.

Företagskultur och medarbetare

En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem och att ständigt driva förbättring. Detta för att kunna uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.

Innovation

Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.

Geografisk expansion

  • Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
  • Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.

För mer information besök: https://investor.sectra.com/

7 goda skäl att investera i Sectra

Internationella nischmarknader med god tillväxtpotential

IT för sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.

Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt

Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.

Stark, kundfokuserad företagskultur

En företagskultur med fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad.

Starkt varumärke med multinationell räckvidd

Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.

Innovation

Vi håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden för kunder och Sectra.

Hållbar affärsmodell

Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till en bättre värld. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.

Långsiktiga ägare och engagerad ledning

Huvudägare som varit med sedan 1980-talet har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.