Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2021

Sep 3, 2021

2967_10-q_2021-09-03_b6e4d1c2-5a49-4d15-91a7-de1a029d92cd.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport för perioden maj–juli 2021:

Tidigareläggning av leveranser påverkar perioden positivt – bedöms ej påverka helåret

Sectra har stora variationer i finansiella utfall mellan perioder och resultatet har historiskt varit svagt under inledande kvartal. I år har en del leveranser, framför allt i USA, kunnat genomföras tidigare än planerat. Detta bidrog till att rörelseresultatet ökade till 90,1 MSEK, vilket är högt för ett första kvartal. Den starka inledningen bedöms inte påverka bolagets förväntade utfall för räkenskapsåret som helhet. På lång sikt kan pågående övergång till nya affärsmodeller med molntjänster och användningsbaserad betalning gradvis minska variationerna mellan kvartalen.

RAPPORTPRESENTATION

3 september 2021, kl. 10:00 investor.sectra.com/Q1report2122 Ytterligare information på sidan 12.

KVARTALET I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående år.

Kvartal 1: maj–juli 2021

  • Orderingången uppgick till 393,2 MSEK (612,3). Det motsvarar en minskning med 35,8 procent mot jämförelsekvartalet. Av kvartalets orderingång har 15,1 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 24–34 procent uppskattas avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 35,7 procent till 405,7 MSEK (298,9) jämfört med det ovanligt svaga utfallet under motsvarande kvartal föregående år. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 38,8 procent. Av kvartalets omsättning avser 253,0 MSEK (220,7) återkommande intäkter, en ökning med 14,8 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 16,3 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 228,8 procent till 90,1 MSEK (27,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 22,2 procent (9,2). I oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 243,0 procent.
  • Resultat före skatt uppgick till 92,1 MSEK (21,4).
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 9,8 MSEK (85,5).
Nyckeltal Kvartalet 12 månader
SEK Kv 1 Kv 1 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Orderingång 393,2 612,3 -35,8 2 432,5 2 651,6 -8,3
Nettoomsättning 405,7 298,9 35,7 1 739,2 1 632,4 6,5
Rörelseresultat (EBIT) 90,1 27,4 228,8 412,8 350,1 17,9
Rörelsemarginal, % 22,2 9,2 n/a 23,7 21,4 n/a
Resultat före skatt (EBT) 92,1 21,4 330,4 418,9 348,2 20,3
Vinstmarginal, % 22,7 7,2 n/a 24,1 21,3 n/a
Resultat efter skatt 73,1 16,8 335,1 331,8 275,5 20,4
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,90 0,44 331,8 8,61 7,15 20,4
Kassaflöde 1 9,8 85,5 -88,5 296,5 372,2 -20,3
Kassaflöde per aktie före utspädning 1 0,26 2,22 -88,3 7,70 9,66 -20,3
Medelantal anställda 867 805 7,7 844 828 1,9

1 Kassaflöde från löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 3 september 2021, kl. 08:15.

Sectra AB (publ), https://sectra.com, organisationsnummer 556064-8304, e-post [email protected]

VD KOMMENTERAR

Vi redovisar ett ovanligt starkt första kvartal. Utfallet beror framför allt på att ett par kundprojekt i USA som förväntades inkomma senare under året tidigarelades. Vi förväntar oss inte att detta leder till en signifikant effekt på utfallet för räkenskapsåret som helhet.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd

Verksamheten inom Imaging IT Solutions har vuxit snabbt på den amerikanska marknaden de senaste åren och omsättningen i USA har nu för första gången passerat en halv miljard kronor för en rullande 12-månaders period. Än så länge har vi en relativt liten marknadsandel i USA, men vi har några av de mest framstående och innovativa vårdgivarna som viktiga referenskunder. U.S. News and World Report presenterade i juli sin årliga ranking1 av amerikanska sjukhus och 6 av de 20 högst rankade vårdgivarna använder Sectras lösningar inom ett eller flera bilddiagnostiska områden som radiologi, kardiologi och digital patologi.

Det är dock inte bara i USA vi växer. Allt fler vårdgivare runt om i världen uppmärksammar fördelarna med våra unika erbjudanden, inte minst inom patologi där övergången till digitala mikroskopibilder är i full gång. Att samla all medicinsk bildhantering i en gemensam lösning minskar komplexiteten samt sparar kostnader och tid för våra kunder. Våra investeringar i skalbara lösningar, integrerad diagnostik, molntjänster, prenumerationsmodellen Sectra One och en marknadsplats för att underlätta införandet av AI i vården ger oss möjligheter att möta sjukvårdens ökande behov inom medicinsk bilddiagnostik.

Covid-19-pandemin finns kvar och risken för svängningar kvarstår därför, särskilt i marknader där vi har hög andel nyförsäljning. Vi och våra kunder har dock lärt oss att delvis arbeta på helt nya sätt, och de långsiktiga effekterna är svåra att förutse idag. Även om resor och marknadsaktiviteter med fysiska möten med våra kunder ökar jämfört med jämförelsekvartalets mycket låga nivåer, är dessa aktiviteter och kostnader väsentligt lägre än de var före pandemin. Vissa mässor och internationella möten har börjat hållas igen, samtidigt har flera planerade event de senaste månaderna ställts in eller konverterats till virtuella möten.

Försäljningen av mjukvara som tjänst ökar, vilket kan öka våra återkommande intäkter på sikt. Orderingången kommer dock fortsatt att variera kraftigt då enskilda ordrar kan vara mycket stora.

Framtidsutsikter

Vi bedömer att tillväxtmöjligheterna är goda inom samtliga verksamhetsområden. Pandemin har dock medfört en ökad variation och tillfällig omfördelning mellan marknader och produktområden. Inom sjukvården börjar den elektiva (planerade) vården åter komma igång och dessutom ska vårdskulden för det som inte gjordes under pandemin tas igen. Det gör behovet av ökad produktivitet, tillgång till ny teknik och skalbarhet viktigare än någonsin.

Vad gäller datasäkerhet har ändrade arbetssätt under pandemin skyndat på digitaliseringen i hela samhället och det är alltmer uppenbart att infrastruktur, myndigheter, försvar och sjukvård måste skyddas mot cyberbrott – vilket förstärkts i och med den senaste tidens allvarliga incidenter. Vi ser därmed ett ökande intresse för cybersäkerhet, både inom och utanför Sverige.

Dessa trender är globala och driver den underliggande tillväxten inom Sectras nischområden.

Våra kunder är oerhört viktiga för fungerande samhällen. Vår roll är att förse kunderna med verksamhetskritiska lösningar och tjänster som hjälper dem att ge patienter bästa möjliga vård samt öka cybersäkerheten där viktiga samhällsfunktioner är som mest sårbara. Hög kundnöjdhet är det yttersta beviset för att vi levererar kundvärde. Med långsiktigt arbete, investeringar i befintliga kunderbjudanden, innovation och en stark företagskultur kan vi skapa värde för såväl kunder, samhälle och medarbetare.

För att kunna växa och bibehålla hög kundnöjdhet är det viktigt att vi lyckas behålla nyckelkompetens i olika delar av organisationen och även fortsatt rekryterar fantastiska medarbetare som kan bidra till koncernens goda utveckling. I tillägg till vår starka företagskultur och marknadsmässiga ersättningsvillkor är aktierelaterade incitamentsprogram betydelsefulla för att öka medarbetarnas samhörighet med bolaget och attrahera ny personal. Ända sedan starten har personal i Sectra uppmuntrats att bli ägare genom olika former av program. Vi föreslår därför att årsstämman 2021 beslutar om att införa prestationsbaserade incitamentsprogram, där framtida utfall är kopplat till nöjda kunder. Nöjda och engagerade medarbetare är tätt sammankopplade med kundnöjdhet och därmed Sectras långsiktiga framgång.

1 https://health.usnews.com/health-care/best-hospitals/articles/best-hospitals-honor-roll-and-overview

Diagram i den finansiella rapporten Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK. Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall.

FINANSIELLA MÅL

Utfallet för rullande 12 månader överträffar målnivåerna för de koncernövergripande finansiella målen. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa tröskelvärden är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus, där vi återinvesterar Sectras vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna. Målen är i prioritetsordning:

HÄNDELSER

Kvartal 1

Imaging IT Solutions

  • Order från det största amerikanska akademiska vårdsystemet i North Carolina, UNC Health, som valt att konsolidera sin hantering av röntgenbilder med hjälp av Sectra.
  • Beställning av Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering från University of Texas (UT) Southwestern Medical Center. UT Southwestern är ett av de främsta akademiska medicinska centren i USA.
  • Maastricht University Medical Center, Laurentius Hospital och VieCuri MC i Nederländerna skapar ett regionalt nätverk för att göra det enklare att dela patologifall och expertis – ingår avtal med Sectra som leverantör av lösning för digital patologi.
  • UMC Utrecht, pionjär inom digital patologi i Nederländerna, och Sectra förlänger sitt samarbete genom ett nytt 10-årigt kontrakt.
  • Sectra snabbar på klinisk användning av AI genom att utöka sin marknadsplats, Sectra Amplifier Store, med appar för digital patologi.

Secure Communications

Med expertis inom säkerhet och riskdetektion kommer Sectra delta i ett nytt Vinnova-finansierat projekt där målet är att öka andelen förnybar energi och effektivisera energianvändningen.

Efter rapportperiodens slut

Det har inte inträffat några händelser efter bokslutsdagen som har väsentlig inverkan på Sectras verksamhet.

SECTRAS MARKNADER

Vi spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion och där underliggande trender i samhället gör att dessa områden måste växa. Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. Den industrialiserade världens åldrande befolkning innebär stora utmaningar och samtidigt minskar människor i arbetsför ålder. För att bibehålla hög vårdkvalitet när färre ska kunna ta hand om fler patienter, i synnerhet allt fler äldre med ökade behov, måste vården effektiviseras. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den gamla människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten och samordna sina resurser samt förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering. Vi bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar för att interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi hjälper kunder världen över att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnadsbild. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.

Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Vi hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications. Vi ser ökande synergier mellan våra verksamhetsområden då sjukvården i ökande omfattning utsätts för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att utfärda en särskild varning till vårdgivare.

Effekter av covid-19-pandemin

Regionala och nationella restriktioner gäller fortsatt men varierar i omfattning. Restriktionerna innebär att risken för leveransförskjutningar är förhöjd, vilket kan leda till betydande variationer i finansiella utfall mellan kvartalen. Sammantaget bidrar pandemin till en högre osäkerhet än normalt, vilket gör det svårare än vanligt att förutsäga vilka effekter den kommer att få på Sectras finansiella utveckling framöver. Sectra har inte haft behov av eller erhållit något riktat stöd som hyresnedsättningar, permitterings- eller omställningsstöd. Inga nedskrivningsbehov med anledning av pandemin bedöms föreligga. Sectra är relativt väl rustat för att hantera osäkerheten baserat på en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande andel återkommande intäkter. För ytterligare information hänvisas till Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021.

Sectra har fler än 2 000 installationer av medicinska IT-system runtom i världen, bland annat hos flera av världens topprankade sjukhus. Hög kundnöjdhet ligger bakom den växande kundbasen.

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL

Orderingång och nettoomsättning

Orderingången för kvartalet minskade med 35,8 procent till 393,2 MSEK (612,3). Verksamheterna i flera av Sectras stora geografiska marknader nådde inte upp till samma höga volymer som under jämförelsekvartalet. I utfallen ingår mångåriga och omfattande avtal som bidrar till långsiktig stabilitet, men också innebär stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal. Kvoten mellan orderingång och nettoomsättning för den senaste 12-månadersperioden uppgår till 1,40 jämfört med 1,62 vid utgången av räkenskapsåret 2020/2021.

Nettoomsättningen ökade med 35,7 procent till 405,7 MSEK (298,9). Samtliga rörelsesegment redovisade ökad omsättning. Utfallet, särskilt i USA, påverkades inte av pandemin i samma utsträckning som under det svagare jämförelsekvartalet. Imaging IT Solutions står för den största omsättningsökningen, bland annat genom att ha lyckats tidigarelägga leveranser till nya kunder i USA. I oförändrade valutor ökade omsättningen med 38,8 procent. Mer än 70 procent av försäljningen sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakursrörelser.

Samtliga geografiska segment redovisar omsättningstillväxt eller ett utfall i paritet med jämförelsekvartalet. Marknader med hög andel nyförsäljning påverkas i större utsträckning av pandemirestriktionerna, vilket innebär större variationer mellan kvartal i exempelvis USA, Nederländerna och övriga Europa. Effekten är inte lika stor på marknader där Sectra har en högre andel återkommande intäkter, vilket till exempel gäller Sverige.

Omsättningsutveckling per verksamhetsområde Jämfört med föregående räkenskapsår

Resultat

Koncernens rörelseresultat för kvartalet ökade med 228,8 procent till 90,1 MSEK (27,4). Detta motsvarar en rörelsemarginal på 22,2 procent (9,2). Baserat på oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 243,0 procent mot jämförelsekvartalet. Resultatet påverkas positivt av tillfälligt lägre rörelsekostnader i kombination med högre omsättningsvolymer från produktgrupperna Mjukvara, som mer än dubblerades mot jämförelsekvartalet, såväl som Tjänster. Huvudsakligen var det Imaging IT Solutions som bidrog till ökningen.

Koncernens finansiella poster uppgick till 2,0 MSEK (-5,9) och resultatet efter finansiella poster uppgick till 92,1 MSEK (21,4). Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 22,7 procent (7,2). Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,90 SEK (0,44). Det förbättrade finansnettot är främst en följd av förändringar i valutakurser, se sidan 18. Kvartalets valutakursförändringar i likvida medel påverkade de finansiella posterna med 0,5 MSEK (-6,9). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag direkt.

Rörelseresultatutveckling per verksamhetsområde

Koncernens rörelseresultat

Finansiell ställning och kassaflöde

Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 439,2 MSEK (405,8). Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,07 (0,10) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder uppgick till 71,8 MSEK (82,7), varav 68,8 MSEK (76,2) avser leasingskuld enligt IFRS 16 och 2,9 MSEK (6,5) avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under kvartalet till 9,8 MSEK (85,5). Förändringen beror främst på ökad kapitalbindning kopplad till kortfristiga fordringar på grund av stark fakturering i slutet av kvartalet. Kassaflödet per aktie uppgick för perioden till 0,26 SEK (2,22).

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -17,7 MSEK (-13,0). Se information om investeringsverksamheten på sidan 7.

Koncernens totala kassaflöde uppgick till -13,9 MSEK (65,6).

Koncernens kassaflöde efter förändring av rörelsekapital

Investeringar, avskrivningar och nedskrivningar

Investeringarna uppgick under kvartalet till 17,7 MSEK (13,0). Dessa avser främst aktiverat arbete för egen räkning som under kvartalet ökade med 17,2 procent till 11,6 MSEK (9,9). Det är huvudsakligen Imaging IT Solutions som redovisar ökad aktivitet i pågående utvecklingsprojekt.

De totala av- och nedskrivningarna uppgick till 19,1 MSEK (19,2). Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgår till 6,1 MSEK (5,8). Av kvartalets avskrivningar avser 7,2 MSEK (7,7) balanserade utvecklingsprojekt. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 142,1 MSEK (113,2).

Säsongsvariationer

Sectra har historiskt sett haft stora säsongsvariationer på grund av att enskilda projekt kan vara mycket stora relativt Sectras omsättning. Det gäller både medicinska system såväl som kryptosystem. Detta brukar innebära en svagare inledning av räkenskapsåret då många kunder inte vill ta system i drift under sommaren. Under pandemin har säsongsmönstret påverkats av när kunder överhuvudtaget kan ta emot leveranser, vilket delvis brutit det historiska mönstret. Variationen i ordervolym sett till enskilda kvartal förväntas även fortsatt att vara stor. I takt med att Sectra mer och mer övergår till att sälja produkter som tjänster, vilket ökar återkommande intäkter, kommer variationerna gradvis att minska över en flerårsperiod.

Balanserade utvecklingskostnader

IMAGING IT SOLUTIONS

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 362,6 260,6 39,1 1 499,7 1 397,7 7,3
Rörelseresultat, MSEK 97,8 35,7 173,9 440,1 378,0 16,4
Rörelsemarginal, % 27,0 13,7 n/a 29,3 27,0 n/a

Imaging IT Solutions redovisar omsättningstillväxt och ett starkt resultat jämfört med motsvarande kvartal föregående år då pandemin hade större påverkan på utfallet. Leveranser har skett i ökad omfattning under första kvartalet och huvuddelen av landsorganisationerna redovisar ökad omsättning. Pandemin har gjort att leveranser flyttas både framåt och bakåt i tiden. En tidigareläggning av två stora leveranser av mjukvarulicenser i USA har haft en stor positiv effekt på utfallet. Detta ska ses som en kvartalsfluktuation och bedöms inte påverka Imaging IT Solutions förväntade utfall för räkenskapsåret som helhet. Den rekordhöga orderingången 2020/2021 leder till högt tryck på installation och driftsättning av kundprojekt. Vi är beroende av kunders möjligheter att ta mot leveranser, vilket påverkas kraftigt av pandemin och kan leda till svängningar i båda riktningar.

Kvartalets höga andel mjukvarulicenser i omsättningen bidrar till ökad rörelsemarginal. Rörelsekostnaderna är fortsatt på en tillfälligt lägre nivå drivet av begränsningar i resande och mässaktiviteter till följd av pandemirestriktioner, även om aktiviteterna har ökat något mot jämförelsekvartalet.

Kundbasen fortsätter att öka. Särskilda satsningar pågår i USA, där Sectra stärkt positionen genom beställningar från framstående kunder som till exempel de stora akademiska medicinska centren UNC Health och UT Southwestern. Sectras erbjudande inom enterprise imaging stödjer digital patologi, en snabbt växande marknad. Inom detta produktsegment har universitetssjukhuset UMC Utrecht förlängt sitt avtal med Sectra i ytterligare tio år och vi har fått beställningar från flera nya kunder i Nederländerna (se sidan 3). Att framstående patologikliniker runt om i världen väljer Sectra är ett bevis på att vi ses som en marknadsledande aktör inom digital patologi.

Ökad efterfrågan på molntjänster

Allt fler vårdgivare efterfrågar molntjänster framför lokala installationer och Sectras leveranser ökar framför allt i Skandinavien, Storbritannien och USA. Detta gäller såväl nya som befintliga kunder. Sectra har de senaste åren förberett för en omställning till tjänsteleveranser. Samtliga nya produkter som utvecklas anpassas för att effektivt kunna driftas i en publik molnmiljö och under 2021/2022 införs en ny organisation för att dels möta efterfrågan på molntjänster, dels växa med ökad skalbarhet och intern effektivitet. På sikt ger molntjänster kostnads- och driftsfördelar för Sectra, men initialt kan de innebära kostnadsökningar kopplat till investeringar, utveckling och organisation.

Under första kvartalet har Region Västernorrland gått i drift med en molntjänst från Sectra för att hantera röntgenbilder. Kunden har haft Sectra som leverantör för mammografi sedan 2012 och för digital patologi sedan 2017. Under sensommaren 2020 valde Region Västernorrland att utöka samarbetet med Sectra ytterligare för att även omfatta hantering av bilder och information från sina cirka 200 000 undersökningar/år inom radiologi och klinisk fysiologi.

BUSINESS INNOVATION

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 12,3 8,8 39,8 59,3 55,8 6,3
Rörelseresultat, MSEK -1,5 -5,1 70,6 4,4 0,8 450,0
Rörelsemarginal, % neg neg n/a 7,4 1,4 n/a

Business Innovation är en kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och inte bedöms passa in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för vår långsiktiga forskningsverksamhet, som idag till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar.

Segmentet omfattar affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. Dessa ingick föregående räkenskapsår i moderbolaget. Från och med den 1 maj 2021 drivs affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning som egna juridiska personer, men redovisas fortsatt inom segmentet Business Innovation.

Inom Business Innovations två relativt små affärsenheter varierar utfallen kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Under senaste kvartalet redovisade rörelsesegmentet en positiv utveckling jämfört med avslutningen på räkenskapsåret 2020/2021. Affärsenheterna har påverkats kraftigt av pandemin, vilket lett till minskad försäljning och resultat under föregående räkenskapsår.

SEK

million

Omsättning Rörelseresultat

SECURE COMMUNICATIONS

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 38,5 36,8 4,6 209,5 207,8 0,8
Rörelseresultat, MSEK 0,1 0,4 -75,0 9,2 9,5 -3,2
Rörelsemarginal, % 0,3 1,1 n/a 4,4 4,6 n/a

Secure Communications fortsätter att växa genom att hjälpa kunder att skydda information och driftsystem som är väsentliga för säkerheten inom viktiga samhällsfunktioner. Även om pandemirestriktionerna är mindre omfattande i flera länder innebär de fortfarande svårigheter att genomföra fysiska möten och leveranser, vilket har haft en viss dämpande effekt på verksamhetsområdets utveckling.

Tillväxten under kvartalet förklaras främst av ökad omsättning inom cybersäkerhet för kritisk infrastruktur samt säker mobil informationsåtkomst för myndigheter och privat näringsliv. Inom dessa kundsegment har vi tagit inledande affärer, men befinner oss fortsatt i en investerings- och etableringsfas.

Det finns ett ökat intresse för investeringar i cybersäkerhet och hållbarhet inom kritisk infrastruktur, exempelvis ett nytt svenskt Vinnova-finansierat projekt där målet är att öka andelen förnybar energi och effektivisera energianvändningen. Det ska uppnås genom den digitala transformation som pågår inom energibranschen. Sectra har valt att delta i projektet och bidrar med expertis inom säkerhet och riskdetektion för att möjliggöra en säker digitalisering av industrin.

Omsättning Rörelseresultat

Energisektorn har under de senaste åren genomgått en transformation och använder digitala tjänster och molnbaserade plattformar i allt större utsträckning. Behovet av att stärka cybersäkerheten är stor då stopp i produktionen kan få stora konsekvenser för samhället. Sectra medverkar därför i ett svenskt Vinnova-finansierat projekt för att bidra till mer effektiva och robusta system för hållbar energi samt nya digitala tjänster.

ÖVRIG VERKSAMHET

Kvartalet 12 månader
Kv 1 Kv 1 Förändr. Rullande Helår Förändr.
21/22 20/21 % 12 mån 20/21 %
Omsättning, MSEK 19,6 18,8 4,3 75,3 74,5 1,1
Rörelseresultat, MSEK -6,3 -3,7 -70,3 -40,9 -38,3 -6,8
Rörelsemarginal, % neg neg n/a neg neg n/a

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt investerarrelaterad verksamhet.

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 16. I moderbolaget Sectra AB ingår bland annat forskningsavdelningen för medicinsk IT och huvudkontorets koncerngemensamma funktioner, se Övrig verksamhet.

AKTIEN

Aktien och pågående aktierelaterade incitamentsprogram

Sectras aktiekapital uppgick den 31 juli 2021 till 38 525 494 SEK fördelat på 38 525 494 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 904 802 serie B. Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 7 968, vilket motsvarar mindre än 0,1 procent av kapitalet och 0,1 procent av rösterna i bolaget. För ytterligare information se Not 3.

Bemyndiganden nyemission och återköp av egna aktie

Årsstämman 2020 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 Baktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid betalning genom kvittning kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna finansiella rapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

INFÖR ÅRSSTÄMMA 2021 OCH FÖRSLAG

Årsstämman hålls den 14 september 2021. Sectra värnar om aktieägarnas hälsa och strävar efter att på bästa tänkbara sätt bidra till arbetet med att begränsa spridningen av coronaviruset. Årsstämman genomförs därför utan fysisk närvaro och aktieägare kan utöva sin rösträtt endast per post före stämman. Sista dag för att registrera sig och förhandsrösta är den 13 september 2021. Vd:s anförande till årsstämman förinspelas och kommer att publiceras på Sectras webbplats senast den 9 september. Besök investor.sectra.com/agm2021 för ytterligare information och handlingar till stämman.

Förslag till aktiesplit och inlösenprogram/utdelning

Styrelsen har föreslagit att årsstämman ska besluta att genomföra en uppdelning av aktier, så kallad aktiesplit, varvid en befintlig aktie i Sectra delas i fem aktier. Därtill har styrelsen för räkenskapsåret 2020/2021 förslagit att årsstämman beslutar att 0,90 SEK per aktie (efter beaktande av den uppdelning av aktier som styrelsen föreslår) överförs till aktieägarna genom ett obligatoriskt inlösenförfarande. Ingen ordinarie utdelning föreslås. Förslagen kommunicerades i Sectras bokslutskommuniké den 2 juni 2021. Motsvarande överföring till aktieägarna var föregående år 0,90 SEK per aktie (efter beaktande av föreslagen aktiesplit). För mer information om inlösenprogrammet, besök https://investor.sectra.com/agm2021.

Tidplan för inlösenprogram 2021
14 sep Årsstämma
15 okt Sista dag för handel med Sectra-aktien
inklusive rätt till inlösenaktier
18 okt Första dag för handel med Sectra-aktien
exklusive rätt till inlösenaktier
19 okt Avstämningsdag för uppdelning av aktier
20–29 okt Handel i inlösenaktier
2 nov Avstämningsdag för indragning av
inlösenaktierna
5 nov Preliminär dag för utbetalning från Euroclear
av inlösenlikvid

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 i förvaltningsberättelsen på sidan 76 och i not 30 på sidan 105. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de redovisade förhållandena.

Covid-19-pandemin

För risker och osäkerhetsfaktorer kopplade till covid-19-pandemin, se sidan 4 i denna delårsrapport samt Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 sidorna 64 och 78.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av delårsrapporten

Tid: 3 september 2021, kl. 10:00

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Presentationen hålls på engelska.

För uppgifter om deltagande online, eller att lyssna på inspelning i efterhand, besök: investor.sectra.com/q1report2122

Kommande rapporttillfällen och årsstämma 2021

Årsstämma 14 september 2021, kl. 15:30
Sexmånadersrapport 10 december 2021, kl. 08:15
Niomånadersrapport 9 mars 2022, kl. 08:15
Bokslutskommuniké 2021/2022 3 juni 2022, kl. 08:15

För övriga IR-event besök: investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj–juli 2021 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 3 september 2021

Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Christer Nilsson Birgitta Hagenfeldt Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Jonas Yngvesson Anders Persson Tomas Puusepp Fredrik Robertsson

Filip Klintenstedt Bengt Hellman

Styrelseledamot arbetstagarrepr. Styrelseledamot arbetstagarrepr.

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.

KONCERNEN

Koncernens resultaträkningar i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Nettoomsättning 405 699 298 893 1 739 233 1 632 427
Aktiverat arbete för egen räkning 11 646 9 909 49 119 47 382
Återföring villkorad köpeskilling 0 630 2 241 2 871
Övriga rörelseintäkter 285 16 1 430 1 161
Summa intäkter 417 630 309 448 1 792 023 1 683 841
Handelsvaror -45 897 -37 485 -204 579 -196 167
Personalkostnader -209 042 -181 338 -882 222 -854 518
Övriga externa kostnader -53 508 -43 995 -209 480 -199 967
Avskrivningar och nedskrivningar -19 100 -19 246 -82 967 -83 113
Summa rörelsens kostnader -327 547 -282 064 -1 379 248 -1 333 765
Rörelseresultat 90 083 27 384 412 775 350 076
Summa finansiella poster 1 998 -5 946 6 113 -1 831
Resultat efter finansiella poster 92 081 21 438 418 888 348 245
Skatt -18 969 -4 594 -87 107 -72 732
Periodens resultat 73 112 16 844 331 781 275 512
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 73 112 16 844 331 781 275 512
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 1,90 0,44 8,61 7,15
Efter utspädning1
, kr
1,90 0,44 8,61 7,15

1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018. Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 7 968.

Rapport över totalresultat för koncernen

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Periodens resultat 73 112 16 844 331 781 275 512
Omräkningsdifferenser 5 410 -27 493 5 577 -27 326
Summa periodens övriga totalresultat 5 410 -27 493 5 577 -27 326
Summa periodens totalresultat 78 522 -10 649 337 358 248 186

Koncernens balansräkningar i sammandrag

TSEK 31 juli
2021
31 juli
2020
30 april
2021
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 212 108 189 219 206 999
Materiella anläggningstillgångar 57 405 63 656 55 660
Nyttjanderätter 71 597 79 450 73 277
Övriga aktier och andelar 18 18 18
Långfristiga kundfordringar 134 020 139 731 140 598
Uppskjutna skattefordringar 3 411 3 699 3 372
Summa anläggningstillgångar 478 559 475 773 479 924
Övriga omsättningstillgångar 716 773 507 224 717 174
Kassa och bank 439 165 405 782 454 854
Summa omsättningstillgångar 1 155 938 913 006 1 172 028
Summa tillgångar 1 634 497 1 388 779 1 651 952
Eget kapital och skulder
Eget kapital 974 145 806 564 895 623
Uppskjutna skatteskulder 3 545 4 389 3 723
Långfristiga leasingskulder 46 037 53 603 47 655
Övriga långfristiga skulder 1 907 2 951 1 903
Summa långfristiga skulder 51 489 60 943 53 281
Avsättningar 5 387 15 077 6 361
Kortfristiga leasingskulder 22 762 22 612 22 847
Övriga kortfristiga skulder 580 714 483 583 673 840
Summa kortfristiga skulder 608 863 521 272 703 048
Summa eget kapital och skulder 1 634 497 1 388 779 1 651 952

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK 3 mån 3 mån Helår
maj–juli maj–juli maj–april
2021 2020 2020/2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 90 082 27 384 350 076
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 16 106 12 724 99 293
Erhållen ränta och utdelning 1 866 1 422 7 094
Erlagd ränta -369 -458 -1 844
Betald inkomstskatt -13 761 -12 995 -72 476
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 93 924 28 077 382 143
Förändring i rörelsekapital
Förändring varulager -4 346 -5 127 7 603
Förändring av fordringar 30 455 161 430 -91 890
Förändring av kortfristiga skulder -110 207 -98 912 74 331
Kassaflöde från den löpande verksamheten 9 826 85 468 372 187
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -11 646 -9 906 -47 304
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -6 058 -3 865 -20 351
Försäljning av finansiella anläggningstillgångar 0 740 0
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar 0 0 835
Kassaflöde från investeringsverksamheten -17 704 -13 031 -66 820
Finansieringsverksamheten
Amortering av leasingskulder -5 999 -4 949 -22 490
Amortering av långfristig skuld 0 0 -998
Utbetalning av villkorad köpeskilling 0 -1 903 -1 923
Inlösen av aktier 0 0 -173 277
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -5 999 -6 852 -198 688
Årets kassaflöde -13 877 65 585 106 679
Likvida medel vid årets början 454 854 345 300 345 300
Kursdifferens i likvida medel -1 813 -5 103 2 875
Likvida medel vid periodens slut 439 165 405 782 454 854

Förändring av eget kapital i koncernen i sammandrag

TSEK 3 mån 3 mån Helår
maj–juli maj–juli maj–april
2021 2020 2020/2021
Eget kapital vid periodens ingång 895 623 817 213 817 213
Periodens totalresultat 78 522 -10 649 248 186
Utdelning/inlösen av aktier 0 0 -173 277
Reglering av aktierelaterade ersättningar 0 0 3 500
Eget kapital vid periodens slut 974 145 806 564 895 623

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag

TSEK 3 mån
maj–juli
3 mån
maj–juli
12 mån
aug 2020
Helår
maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Nettoomsättning 47 247 27 468 149 643 129 864
Aktiverat arbete för egen räkning 917 706 5 166 4 955
Övriga rörelseintäkter 4 16 60 72
Summa intäkter 48 168 28 190 154 869 134 891
Handelsvaror -2 675 -2 456 -9 285 -9 066
Personalkostnader -17 416 -17 039 -73 182 -72 805
Övriga externa kostnader -35 370 -27 340 -99 379 -91 349
Avskrivningar -763 -3 738 -10 907 -13 882
Summa rörelsens kostnader -56 224 -50 573 -192 753 -187 102
Rörelseresultat -8 056 -22 383 -37 884 -52 211
Summa finansiella poster 5 002 -16 401 23 685 2 282
Resultat efter finansiella poster -3 054 -38 784 -14 199 -49 929
Bokslutsdispositioner 0 0 296 400 296 400
Resultat före skatt -3 054 -38 784 282 201 246 471
Skatt på periodens resultat 630 8 300 -58 278 -50 608
Periodens resultat -2 424 -30 484 223 923 195 863
Periodens totalresultat -2 424 -30 484 223 923 195 863

Moderbolagets balansräkningar i sammandrag

TSEK 31 juli 31 juli 30 april
2021 2020 2021
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 2 388 16 793 17 553
Materiella anläggningstillgångar 4 031 23 500 22 411
Finansiella anläggningstillgångar 252 878 249 027 250 748
Summa anläggningstillgångar 259 297 289 320 290 712
Övriga omsättningstillgångar 494 943 394 066 495 108
Kassa och bank 332 535 312 512 347 961
Summa omsättningstillgångar 827 478 706 578 843 069
Summa tillgångar 1 086 775 995 898 1 133 781
Eget kapital och skulder
Eget kapital 630 959 576 813 633 383
Långfristiga skulder 389 2 951 389
Summa långfristiga skulder 389 2 951 389
Kortfristiga skulder 455 427 416 134 500 009
Summa kortfristiga skulder 455 427 416 134 500 009

NYCKELTAL OCH ANNAN INFORMATION

Nyckeltal

3 mån 3 mån 12 mån Helår
31 juli 31 juli 31 juli 30 april
2021 2020 2021 2021
Orderingång, MSEK 393,2 612,3 2 432,5 2 651,6
Rörelsemarginal, % 22,2 9,2 23,7 21,4
Vinstmarginal, % 22,7 7,2 24,1 21,3
Medelantal anställda 867 805 844 828
Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 0,26 2,22 7,70 9,66
Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 0,25 2,22 7,70 9,66
Förädlingsvärde, MSEK 299,1 208,7 1 295,0 1 204,6
P/E-tal, ggr n/a n/a 79,7 84,6
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 686,0 601,0 686,0 605,0
Räntabilitet på eget kapital, % 7,8 2,1 37,3 32,2
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 9,2 2,4 43,5 37,4
Räntabilitet på totalt kapital, % 5,6 1,5 27,8 22,1
Soliditet, % 59,6 58,1 59,6 54,2
Likviditet, ggr 1,9 1,8 1,9 1,7
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 25,29 20,95 25,29 23,25
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 25,28 20,93 25,28 23,24

Koncernens resultaträkningar i sammandrag och nyckeltal kvartalsvis

MSEK 2021/2022 2020/2021 2019/2020
Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 405,7 526,2 394,2 413,2 298,9 507,6 457,4 363,3 332,8
Aktiverat arbete för egen räkning 11,6 12,3 13,5 11,6 9,9 12,1 14,3 8,9 6,4
Återföring villkorad köpeskilling 0,0 1,2 0 1,1 0,6 0,0 8,8 0,0 0,0
Övriga rörelseintäkter 0,3 0,1 0,6 0,5 0,0 2,0 0,7 0,2 0,8
Rörelsens kostnader 1 -308,4 -353,6 -319,1 -315,2 -262,8 -371,6 -355,2 -312,4 -293,7
Av- och nedskrivningar 1 -19,1 -22,3 -20,1 -21,5 -19,2 -26,5 -26,3 -17,4 -16,9
Rörelseresultat 90,1 163,9 69,1 89,6 27,4 123,6 99,7 42,7 29,4
Finansnetto 2,0 2,6 -1,3 2,9 -5,9 3,2 1,0 2,3 1,3
Resultat efter finansnetto 92,1 166,5 67,8 92,5 21,4 126,7 100,7 44,9 30,6
Skatt på periodens resultat -19,0 -33,9 -14,5 -19,8 -4,6 -27,5 -21,5 -10,0 -6,6
Periodens resultat 73,1 132,6 53,3 72,7 16,8 99,2 79,2 34,9 24,1
Orderingång, MSEK 393,2 689,2 598,0 752,1 612,3 716,2 435,4 425,7 238,7
Rörelsemarginal, % 22,2 31,1 17,5 21,7 9,2 24,3 21,8 11,8 8,8
Kassaflöde per aktie, SEK 0,26 2,95 3,55 0,94 2,22 2,10 3,48 2,85 -0,73
Kassaflöde per aktie vid full
utspädning, SEK
0,25 2,95 3,55 0,94 2,22 2,10 3,48 2,83 -0,73
Resultat per aktie, SEK 1,90 3,44 1,38 1,89 0,44 2,58 2,06 0,91 0,63
Räntabilitet på eget kapital, % 7,8 16,0 6,8 9,5 2,1 12,8 10,9 5,2 3,3
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 9,2 17,8 7,8 10,9 2,4 15,3 12,9 6,2 3,9
Soliditet, % 59,6 54,2 51,7 55,0 58,1 54,1 51,2 49,7 56,2
Eget kapital per aktie, SEK 25,29 23,25 19,77 18,44 20,95 21,22 18,81 16,10 19,33
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 686,00 605,00 712,50 543,00 601,00 420,00 396,00 321,50 325,00

1) I bokslutskommunikén 2019/2020 redovisades för kvartal 4 en post om 7,4 MSEK i av- och nedskrivningar i stället för i rörelsens kostnader. I tabellen ovan har beloppen korrigerats. Kvartalets rörelseresultat och samtliga poster för helåret 2019/2020 redovisades korrekt.

Fem år i sammandrag1

2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017
Orderingång, MSEK 2 651,6 1 816,0 2 132,8 1 492,5 1 177,7
Nettoomsättning, MSEK 1 632,4 1 661,1 1 413,5 1 209,2 1 125,1
Rörelseresultat, MSEK 350,1 295,3 235,5 214,3 195,0
Resultat efter finansiella poster, MSEK 348,2 303,0 248,8 231,2 201,1
Periodens resultat efter skatt, MSEK 275,5 237,4 199,0 184,7 153,8
Rörelsemarginal, % 21,4 17,8 16,7 17,7 17,3
Vinstmarginal, % 21,3 18,2 17,6 19,1 17,9
Resultat per aktie före utspädning, SEK 7,15 6,18 5,21 4,86 4,07
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 7,15 6,16 5,17 4,80 4,00
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 4,50 4,50
Aktiekurs vid årets slut, SEK 605,00 420,00 322,00 194,20 162,50
P/E-tal, ggr 84,6 68,0 61,8 40,0 39,9
Räntabilitet på eget kapital, % 32,2 30,7 29,8 30,4 26,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 37,4 36,8 35,9 34,5 30,9
Räntabilitet på totalt kapital, % 22,1 21,6 19,6 19,0 17,5
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 23,25 21,22 18,98 17,34 16,21
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 23,24 21,21 18,89 17,16 15,95
Soliditet, % 54,2 54,1 55,4 51,4 50,5

1) Jämförelseåren 2017/2018 och tidigare har omräknats, se Sectras årsredovisning 2018/2019 sidan 76 not 5.

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
Kv 1 Kv 1 Förändring 31 juli 31 juli Förändring
2021/2022 2020/2021 % 2021 2020 %
Amerikanska dollar, 1 USD 8,41 9,10 -7,6 8,51 8,60 -1,0
Euro, 1 EUR 10,09 10,37 -2,7 10,12 10,24 -1,2
Brittiska pund, 1 GBP 11,76 11,43 2,9 11,88 11,30 5,1

Andel återkommande intäkter

Koncernen
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Ej återkommande intäkter 152,7 78,2 739,1 664,7
Återkommande intäkter 253,0 220,7 1 000,0 967,8
Total extern omsättning 405,7 298,9 1 739,2 1 632,4
Andel återkommande intäkter, % 62,4 73,8 57,5 59,3

NOTER

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021.

Not 2 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner med närstående har inträffat under rapportperioden.

Not 3 Antal aktier

3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Antal aktier
Före utspädning 38 525 494 38 506 020 38 525 494 38 525 494
Efter utspädning 1 38 533 462 38 533 253 38 533 462 38 533 462
Genomsnitt före utspädning 38 525 494 38 506 020 38 519 003 38 514 134
Genomsnitt efter utspädning1 38 533 462 38 533 253 38 533 392 38 533 340

1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018. Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 7 968.

Not 4 Rörelsesegment och intäkter

Omsättning per rörelsesegment

MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Imaging IT Solutions 362,6 260,6 1 499,7 1 397,7
Secure Communications 38,5 36,8 209,5 207,8
Business Innovation 12,3 8,8 59,3 55,8
Övrig verksamhet 19,6 18,8 75,3 74,5
Koncernelimineringar -27,3 -26,1 -104,6 -103,4
Totalt 405,7 298,9 1 739,2 1 632,4

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Imaging IT Solutions 97,8 35,7 440,1 378,0
Secure Communications 0,1 0,4 9,2 9,5
Business Innovation -1,5 -5,1 4,4 0,8
Övrig verksamhet -6,3 -3,7 -40,9 -38,3
Koncernelimineringar 0,0 0,1 0,0 0,1
Totalt 90,1 27,4 412,8 350,1

Omsättning per geografiska områden

MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Sverige 88,8 78,9 401,1 391,2
USA 119,6 64,0 521,1 465,5
Storbritannien 58,1 43,4 230,9 216,2
Nederländerna 31,0 31,5 142,6 143,1
Övriga Europa 85,2 64,6 336,6 316,0
Övriga världen 23,0 16,5 106,9 100,4
Totalt 405,7 298,9 1 739,2 1 632,4

Extern omsättning per produktgrupp och rörelsesegment

Imaging IT Solutions

MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli
2021
maj–juli
2020
aug 2020
–juli 2021
maj–april
2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 25,4 19,2 115,2 109,0
Mjukvara 90,6 38,4 426,5 374,3
Tjänster 245,7 200,1 954,0 908,4
Totalt 361,7 257,7 1 495,7 1 391,7
Secure Communications
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli
2021
maj–juli
2020
aug 2020
–juli 2021
maj–april
2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 6,6 7,5 77,1 78,0
Mjukvara 6,5 6,2 27,4 27,1
Tjänster 24,9 22,7 103,4 101,2
Totalt 38,0 36,4 207,9 206,3
Business Innovation
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli
2021
maj–juli
2020
aug 2020
–juli 2021
maj–april
2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 2,8 2,9 24,2 24,3
Mjukvara 2,6 1,6 9,3 8,3
Tjänster 0,5 0,0 1,3 0,8
Totalt 5,9 4,5 34,8 33,4
Övrig verksamhet
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli
2021
maj–juli
2020
aug 2020
–juli 2021
maj–april
2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 0,0 0,0 0,0 0,0
Mjukvara 0,0 0,0 0,0 0,0
Tjänster 0,1 0,3 0,9 1,1
Totalt 0,1 0,3 0,9 1,1
Koncernen
MSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli
2021
maj–juli
2020
aug 2020
–juli 2021
maj–april
2020/2021
Hårdvara och tredjepartsprodukter 34,8 29,6 216,4 211,2
Mjukvara 99,7 46,2 463,1 409,6
Tjänster 271,2 223,1 1 059,7 1 011,6
Totalt 405,7 298,9 1 739,2 1 632,4

Not 5 Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal, se nedan. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

Andel återkommande intäkter

Visa hur stor del av den externa omsättningen som är återkommande. Med återkommande avses intäkter där intäktsströmmen är förutsägbar med relativt hög säkerhet under längre tid och som ej är projektbaserad.

Syfte Beräkning

Återkommande intäkter dividerat med total extern omsättning.

Eget kapital per aktie före utspädning

3 mån 3 mån 12 mån 12 mån
31 juli 31 juli 31 juli 30 april
2021 2020 2021 2021
Justerat eget kapital, TSEK 974 145 806 564 974 145 895 623
Antal aktier före utspädning vid periodens slut 38 525 494 38 506 020 38 525 494 38 525 494
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 25,29 20,95 25,29 23,25

Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid aktuellt antal tillgängliga andelar.

Syfte Beräkning

Justerat eget kapital dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.

Eget kapital per aktie efter utspädning

3 mån 3 mån 12 mån 12 mån
31 juli 31 juli 31 juli 30 april
2021 2020 2021 2021
Justerat eget kapital, TSEK 974 145 806 564 974 145 895 623
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 38 533 462 38 533 253 38 533 462 38 533 462
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 25,28 20,93 25,28 23,24

Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid maximalt antal tillgängliga andelar.

Syfte Beräkning

Justerat eget kapital dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.

Förädlingsvärde

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Rörelseresultat 90 083 27 384 412 775 350 076
Personalkostnader 209 042 181 338 882 222 854 518
Förädlingsvärde 299 125 208 722 1 294 997 1 204 594

Syfte Beräkning

Visa värdet av bolagets produktion. Rörelseresultat plus personalkostnader.

Kassaflöde per aktie före utspädning

3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Kassaflöde från den löpande verksamheten, TSEK 9 826 85 468 296 545 372 187
Antal aktier före utspädning vid periodens slut 38 525 494 38 506 020 38 525 494 38 525 494
Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 0,26 2,22 7,70 9,66

Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.

Syfte Beräkning

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.

Kassaflöde per aktie efter utspädning

Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 0,25 2,22 7,70 9,66
Antal aktier efter utspädning vid periodens slut 38 533 462 38 533 253 38 533 462 38 533 462
Kassaflöde från den löpande verksamheten, TSEK 9 826 85 468 296 545 372 187
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
3 mån
maj–juli
3 mån
maj–juli
12 mån
aug 2020
Helår
maj–april

Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.

Syfte Beräkning

Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.

Kvot mellan orderingång och nettoomsättning

TSEK 12 mån Helår
aug 2020 maj–april
–juli 2021 2020/2021
Orderingång 2 432 480 2 651 650
Nettoomsättning 1 739 233 1 632 427
Kvot mellan orderingång och nettoomsättning 1,40 1,62

Syfte Beräkning

Ge en indikation på efterfrågan på företagets produkter och tjänster.

Likviditet

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån 12 mån
31 juli 31 juli 31 juli 30 april
2021 2020 2021 2021
Omsättningstillgångar 1 155 938 913 006 1 155 938 1 172 028
Outnyttjade checkkrediter 15 000 15 000 15 000 15 000
Kortfristiga skulder 608 863 521 272 608 863 703 048
Likviditet 1,9 1,8 1,9 1,7

Syfte Beräkning

Visa företagets kortsiktiga betalningsförmåga. Omsättningstillgångar plus beviljad checkkredit dividerat med kortfristiga skulder.

Medelantal anställda

Syfte Beräkning

Visa antalet heltidstjänster i en viss period. Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden.

Orderingång dividerat med nettoomsättning.

Oförändrade valutakurser – omsättning

3 mån 3 mån Helår
maj–juli maj–juli maj–april
2021 2020 2020/2021
Nominell förändring, % 35,7 -10,2 -1,7
Valutaeffekt, % 3,1 2,4 5,1
Förändring i oförändrade valutakurser, % 38,8 -7,8 3,4

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – rörelseresultat
--------------------------------------------
SEK 3 mån 3 mån Helår
maj–juli maj–juli maj–april
2021 2020 2020/2021
Nominell förändring, % 229,0 -6,8 18,5
Valutaeffekt, % 14,0 8,1 13,7
Förändring i oförändrade valutakurser, % 243,0 1,3 32,2

Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser

Syfte Beräkning

Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Orderingång

Syfte Beräkning

Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Värdet av erhållna order eller förändringar under rapportperioden av tidigare order.

P/E-tal
SEK 12 mån Helår
aug 2020 maj–april
–juli 2021 2020/2021
Aktiekurs vid periodens slut, kr 686 605
12-månadersperiodens resultat per aktie
före utspädning 8,61 7,15
P/E-tal, ggr 79,7 84,6

Visa hur högt marknaden värderar företagets vinst och hur lång tid det tar att få tillbaka sin investering.

Syfte Beräkning

Aktiekurs vid periodens slut dividerat med senaste 12 månadersperiodens resultat per aktie före utspädning.

Resultat per aktie före utspädning

Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,90 0,44 8,61 7,15
utspädning 38 525 494 38 506 020 38 519 003 38 514 134
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut före
Resultat efter skatt, TSEK 73 112 16 844 331 781 275 512
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
3 mån 3 mån 12 mån Helår

Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden.

Syfte Beräkning

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier före utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.

Resultat per aktie efter utspädning

Syfte Beräkning
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,90 0,44 8,61 7,15
utspädning 38 533 462 38 533 253 38 533 392 38 533 340
Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut efter
Resultat efter skatt, TSEK 73 112 16 844 331 781 275 512
3 mån
maj–juli
2021
3 mån
maj–juli
2020
12 mån
aug 2020
–juli 2021
Helår
maj–april
2020/2021

Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden, beaktat för de potentiella aktier som tillkommer efter konvertering.

Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.

Räntabilitet på eget kapital

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Periodens resultat 73 112 16 844 331 781 275 512
Eget kapital vid periodens början 895 623 817 213 806 564 817 213
Eget kapital vid periodens slut 974 145 806 564 974 145 895 623
Genomsnittligt justerat eget kapital 934 884 811 889 890 355 856 418
Räntabilitet på eget kapital, % 7,8 2,1 37,3 32,2

Visa avkastningen på kapital som är hänförligt till moderbolagets ägare.

Syfte Beräkning

Periodens resultat dividerat med genomsnittligt justerat eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

TSEK 3 mån
maj–juli
2021
3 mån
maj–juli
2020
12 mån
aug 2020
–juli 2021
Helår
maj–april
2020/2021
Resultat efter finansiella poster 92 081 21 438 418 888 348 245
Finansiella kostnader -369 -458 -1 754 -1 844
Genomsnittligt sysselsatt kapital 1 007 485 896 929 967 562 936 851
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 9,2 2,4 43,5 37,4

Syfte Beräkning

Visa lönsamhet baserat på hur mycket kapital som används i verksamheten.

Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.

Räntabilitet på totalt kapital

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Resultat efter finansiella poster 92 081 21 438 418 888 348 245
Finansiella kostnader -369 -458 -1 754 -1 844
Genomsnittlig balansomslutning 1 643 225 1 450 313 1 511 638 1 581 900
Räntabilitet på totalt kapital, % 5,6 1,5 27,8 22,1

Syfte Beräkning

Visa avkastningen på de totala tillgångarna. Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittlig balansomslutning.

Rörelsemarginal

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 –juli 2021 2020/2021
Rörelseresultat 90 083 27 384 412 775 350 076
Nettoomsättning 405 699 298 893 1 739 233 1 632 427
Rörelsemarginal, % 22,2 9,2 23,7 21,4

Mäta operativ lönsamhet. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Syfte Beräkning

Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.

Rörelseresultat per aktie

12 mån Helår
aug 2020 maj–april
–juli 2021 2020/2021
Rörelseresultat, TSEK 412 775 350 076
Antal aktier före utspädning 38 525 494 38 525 494
Rörelseresultat per aktie, SEK 10,71 9,09

Syfte Beräkning

Visa resultat före räntor och skatter per aktie. Rörelseresultat dividerat med antalet aktier före utspädning per balansdag.

Skuldsättningsgrad

TSEK 31 juli
2021
31 juli
2020
Räntebärande skulder 71 750 82 665
Eget kapital 974 145 806 564
Skuldsättningsgrad 0,07 0,10

Syfte Beräkning

Visa i vilken omfattning verksamheten finansieras av lån och beskriver företagets finansiella risk. Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.

Soliditet

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
31 juli 31 juli 31 juli 30 april
2021 2020 2021 2021
Justerat eget kapital 974 145 806 564 974 145 895 623
Balansomslutning 1 634 497 1 388 779 1 634 497 1 651 952
Soliditet, % 59,6 58,1 59,6 54,2

Visa hur stor del av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Syfte Beräkning

Justerat eget kapital dividerat med balansomslutning per balansdag.

Sysselsatt kapital

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
31 juli 31 juli 31 juli 30 april
2021 2020 2021 2021
Balansomslutning 1 634 497 1 388 779 1 634 497 1 651 952
Icke räntebärande skulder 588 603 499 549 588 603 682 877
Sysselsatt kapital 1 045 894 889 230 1 045 894 969 075

Syfte Beräkning

Visa hur stor del av företagets tillgångar som har lånats ut av exempelvis företagets ägare eller externa långivare och visar företagets lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital.

Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.

Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod

TSEK 12 mån Helår
aug 2020 maj–april
-juli 2021 2020/2021
Rörelseresultat per aktie före utspädning 10,71 9,09
Rörelseresultat per aktie före utspädning fem år
tidigare 4,10 4,21
Tillväxt rörelseresultat per aktie före utspädning
över en femårsperiod, % 161,3 115,7
Syfte Beräkning

Visa verksamhetens tillväxt över en femårsperiod. Måttet används för målstyrning i verksamheten.

Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare, dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare.

Vinstmarginal

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug 2020 maj–april
2021 2020 -juli 2021 2020/2021
Resultat efter finansiella poster 92 081 21 438 418 888 348 245
Nettoomsättning 405 699 298 893 1 739 233 1 632 427
Vinstmarginal % 22,7 7,2 24,1 21,3

Visa jämförelse av lönsamhet oavsett bolagsskattesats. Resultat efter finansiella poster dividerat med

Syfte Beräkning

nettoomsättning.

ORDLISTA

Elektiv sjukvård

I förväg planerad vård, som till skillnad från akut vård kan skjutas upp en viss tid utan allvarliga medicinska konsekvenser.

Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar

Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Molnet/Molnlösningar/Cloud

Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger lagrad på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

OT (Operational Technology)

Driftteknik.

PACS (Picture Archiving and Communication System)

IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

VNA (Vendor-Neutral Archive)

Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.

VPN

En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett icke-säkert datanätverk.

Om Sectra

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra närmar sig 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling

Kundnytta

  • Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
  • Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.

Företagskultur och medarbetare

En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem, hjälpa medmänniskor samt uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.

Innovation

Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.

Geografisk expansion

  • Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
  • Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.

För mer information besök: https://investor.sectra.com/

7 goda skäl att investera i Sectra

Internationella nischmarknader med god tillväxtpotential

IT för sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.

Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt

Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.

Stark, kundfokuserad företagskultur

En företagskultur med fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad.

Starkt varumärke med multinationell räckvidd

Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.

Innovation

Vi håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden för kunder och Sectra.

Hållbar affärsmodell

Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till en bättre värld. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.

Långsiktiga ägare och engagerad ledning

Huvudägare som varit med sedan 1980-talet har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.