AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2022
Dec 10, 2021
2967_ir_2021-12-10_03895d56-6cf9-4c45-bd10-6c942974d9bc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport för perioden maj–oktober 2021:
Ökade återkommande intäkter och ökad vinst
Sectra redovisar omsättningstillväxt och ökat rörelseresultat för halvårsperioden. Strategiska satsningar för ökad försäljning av molnbaserade lösningar har hög prioritet och återkommande intäkter har vuxit. Imaging IT Solutions har fortsatt att öka omsättningen efter den ovanligt starka inledningen på året med tidigarelagda leveranser i USA, vilka inte förväntas påverka utfallet för räkenskapsåret som helhet. Koncernens andra verksamhetsområden är i högre omfattning påverkade av pandemin, med stora variationer mellan kvartal och begränsningar att genomföra vissa produktleveranser.
PERIODEN OCH KVARTALET I KORTHET
Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående räkenskapsår.
Halvårsperioden: maj–oktober 2021
- Orderingången uppgick till 863,2 MSEK (1 364,4). Det motsvarar en minskning med 36,7 procent mot jämförelseperioden.
- Nettoomsättningen ökade med 15,7 procent till 823,9 MSEK (712,1). Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 17,4 procent. Av periodens omsättning avser 525,4 MSEK (470,0) återkommande intäkter, en ökning med 11,8 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 12,6 procent.
- Rörelseresultatet ökade med 48,5 procent till 173,8 MSEK (117,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21,1 procent (16,4). I oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 52,6 procent.
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 176,0 MSEK (113,9).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 49,4 MSEK (121,8).
Kvartal 2: augusti–oktober 2021
- Orderingången uppgick till 470,0 MSEK (752,1). Det motsvarar en minskning med 37,5 procent mot jämförelsekvartalet. Av kvartalets orderingång har 16 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 27–37 procent uppskattas avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
- Nettoomsättningen ökade med 1,2 procent till 418,2 MSEK (413,2). Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 1,8 procent. Av kvartalets omsättning avser 272,4 MSEK (249,4) återkommande intäkter, en ökning med 9,2 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 9,4 procent.
- Rörelseresultatet minskade med 6,6 procent till 83,7 MSEK (89,6), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 20,0 procent (21,7). I oförändrade valutakurser minskade rörelseresultatet med 5,6 procent.
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 83,9 MSEK (92,5).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 39,6 MSEK (36,3).
| Nyckeltal | Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 2 | Kv 2 | Förändr. | Kv 1–2 | Kv 1–2 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. |
| 21/22 | 20/21 | % | 21/22 | 20/21 | % | 12 mån | 20/21 | % | |
| Orderingång | 470,0 | 752,1 | -37,5 | 863,2 | 1 364,4 | -36,7 | 2 150,4 | 2 651,6 | -18,9 |
| Nettoomsättning | 418,2 | 413,2 | 1,2 | 823,9 | 712,1 | 15,7 | 1 744,3 | 1 632,4 | 6,8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 83,7 | 89,6 | -6,6 | 173,8 | 117,0 | 48,5 | 406,8 | 350,1 | 16,2 |
| Rörelsemarginal, % | 20,0 | 21,7 | n/a | 21,1 | 16,4 | n/a | 23,3 | 21,4 | n/a |
| Resultat före skatt (EBT) | 83,9 | 92,5 | -9,3 | 176,0 | 113,9 | 54,5 | 410,3 | 348,2 | 17,8 |
| Vinstmarginal, % | 20,1 | 22,4 | n/a | 21,4 | 16,0 | n/a | 23,5 | 21,3 | n/a |
| Periodens resultat | 66,3 | 72,7 | -8,8 | 139,4 | 89,6 | 55,6 | 325,4 | 275,5 | 18,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2 | 0,34 | 0,38 | -10,5 | 0,72 | 0,47 | 53,2 | 1,69 | 1,43 | 18,2 |
| Kassaflöde 1 | 39,6 | 36,3 | 9,1 | 49,4 | 121,8 | -59,4 | 299,8 | 372,2 | -19,5 |
| Kassaflöde per aktie före utspädning 1, 2 | 0,21 | 0,19 | 10,5 | 0,26 | 0,63 | -58,7 | 1,56 | 1,93 | -19,2 |
| Medelantal anställda | 896 | 818 | 9,5 | 882 | 811 | 8,8 | 863 | 828 | 4,2 |
1 Kassaflöde från den löpande verksamheten.
2 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22. Nyckeltalen omfattar inte tillfälliga inlösenaktier.
Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 10 december 2021, kl. 08:15.
Sectra AB (publ), https://sectra.com, organisationsnummer 556064-8304, e-post [email protected]
RAPPORTPRESENTATION 10 december 2021, kl. 10:00
investor.sectra.com/Q2report2122
Ytterligare information på sidan 12.
VD KOMMENTERAR
Under andra kvartalet har vi börjat anpassningen till det nya normala. I Sverige är Sectras kontor återigen vår huvudsakliga arbetsplats, vilket är viktigt för företagskulturen och därmed för vår förmåga att leverera kundvärde. Vi kunde också börja resa och jag är själv nyligen hemkommen från den stora radiologimässan RSNA i Chicago som nu åter sker fysiskt. Där träffade vi vårdgivare från många olika länder och presenterade hur Sectra kan hjälpa kunder att hantera växande arbetsbelastning och ökad komplexitet.
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd
Koncernens rörelseresultat har gått upp närmare 50 procent mot jämförelseperioden, bland annat till följd av det inledande kvartalets starka utfall med tidigarelagda leveranser. Vi har framför allt levererat fler medicinska IT-system, vilket bidrar till den positiva resultatutvecklingen för koncernen och en stabil tillväxt för vårt största verksamhetsområde Imaging IT Solutions. Samtidigt är pandemieffekterna fortfarande påtagliga inom Business Innovation och Secure Communications, vilket återspeglas i deras finansiella utfall och stora variationer mellan kvartalen. Vi ser också att resor och mässaktiviteter har ökat mot föregående års låga nivå, även om kostnaderna än så länge inte är i närheten av de nivåer vi hade före pandemin. Det finns dock ett uppdämt behov av resor, vilket kommer att påverka våra kostnader framöver. Orderingången når inte upp till de historiskt höga nivåerna för jämförelseperioden, men vissa kundkontrakt kan vara mycket omfattande vilket leder till stora fluktuationer.
Inom Sectra Communications kommer vi få lite av en nystart då nuvarande verksamhetsområdeschef Simo Pykälistö har meddelat att han avgår på egen begäran. Cybersäkerhet är ett av IT-världens snabbast växande områden och jag är övertygad om att Sectra kan utvecklas med god ekonomi inom säkerhetsområdet.
Återkommande intäkter ökar
Pandemin har påskyndat utvecklingen inom försäljning av mjukvara som tjänst (SaaS) och molnbaserade lösningar, vilket bidrar till ökade återkommande intäkter. Vår mjukvara bedöms i större utsträckning levereras som molnbaserade tjänster i framtiden och vi gör därför investeringar i digitalisering och organisationsutveckling för att möta detta. Moderna IT-lösningar består av många komponenter och leverantörer och vi samarbetar med andra för att leverera mer kundvärden och stärka vår konkurrenskraft. Under det senaste kvartalet har vi till exempel fördjupat vårt samarbete med Microsoft som står för infrastruktur medan Sectra står för specialistkunnande och applikationsmjukvara inom medicinsk bildhantering. Tillsammans kan vi leverera skalbara, säkra och mer hållbara molnbaserade lösningar till vårdgivare över hela världen.
I och med skiftet till molnbaserade lösningar sker också en övergång till betalmodeller med användningsbaserad fakturering. Ett exempel är vår prenumerationsmodell Sectra One inom framför allt Imaging IT Solutions, som gradvis kan bidra till en utjämning mellan kvartalen. Än så länge bedöms detta inte ha någon stor effekt och vi kommer därmed fortsatt kunna få stora svängningar i finansiella utfall mellan kvartal i samband med driftsättning av omfattande kundprojekt och projektleveranser, men på sikt kan variansen minska. Under övergångsfasen kommer vi delvis att, trots fortsatt tillväxt i kundvolym, inledningsvis se långsammare ökning av omsättning och resultat eftersom mjukvarudelen av intäkterna sprids över flera år i stället för att redovisas som en engångsintäkt. Långsiktigt bedömer vi att denna förändrade affärsmodell är bra för såväl aktieägare som kunder.
Framtidsutsikter
Vi bedömer att tillväxtmöjligheterna är goda inom samtliga verksamhetsområden. Pandemin har dock medfört en ökad variation och tillfällig omfördelning mellan marknader och produktområden. Den elektiva (planerade) vården börjar åter komma i gång och dessutom ska vårdskulden som byggdes upp under pandemin tas igen. Det gör behovet av ökad produktivitet, tillgång till ny teknik och skalbarhet viktigare än någonsin inom sjukvården. Vad gäller datasäkerhet har ändrade arbetssätt under pandemin skyndat på digitaliseringen i hela samhället. Den senaste tidens allvarliga incidenter visar att det är alltmer uppenbart att infrastruktur, myndigheter, försvar och sjukvård måste skyddas mot cyberbrott. Dessa trender är globala och driver den underliggande tillväxten inom Sectras nischområden.
Våra kunder är oerhört viktiga för fungerande samhällen. Vår roll är att förse kunderna med verksamhetskritiska lösningar och tjänster som hjälper dem att ge patienter bästa möjliga vård samt öka cybersäkerheten där viktiga samhällsfunktioner är som mest sårbara. Vi anser att hög kundnöjdhet är det yttersta beviset för att vi levererar kundvärde. Med långsiktigt arbete, investeringar i befintliga kunderbjudanden, innovation och en stark företagskultur kan vi skapa värde för såväl kunder, samhälle och medarbetare.
Diagram i den finansiella rapporten
Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK. Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall.
FINANSIELLA MÅL
Utfallet för rullande 12 månader överträffar målnivåerna för de koncernövergripande finansiella målen. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa tröskelvärden är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus genom att vi återinvesterar Sectras vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna. För ytterligare information om koncernens finansiella mål hänvisas till Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021.
HÄNDELSER
Kvartal 2
- Sectra genomför en aktiesplit 5:1 där varje aktie delas upp i fem aktier av samma serie.
- CFO Mats Franzén beslutar att övergå i en ny roll som industridoktorand och senior rådgivare till Sectras företagsledning. Han fortsätter i den nuvarande rollen fram tills att en ny CFO tillträder, dock längst till och med juni 2022.
Imaging IT Solutions
Order från University Hospital Basel i Schweiz på radiologimodulen i Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering.
Secure Communications
Det norska försvaret köper in ytterligare enheter av det mobila kryptosystemet Sectra Tiger/s för att säkerställa att användarna på ett säkert och effektivt sätt kan dela säkerhetsklassificerad information.
Business Innovation
- Oslo Metropolitan University blir först i Norge att ge studenter digital tillgång till riktiga kliniska fall genom Sectra Education Portal.
- Sectra, tillsammans med kliniska samarbetspartners, tilldelas Annual Spine Technology Award för sin tjänst för postoperativ uppföljning, Sectra Implant Movement Analysis.
Efter rapportperiodens slut
- Det nederländska försvarsministeriet, som använder Sectras produkter för krypterad mobil kommunikation sedan 2014, har tecknat ett nytt 5-årigt ramavtal för Sectra Tiger/S och tillhörande infrastruktur.
- Simo Pykälistö, chef för verksamhetsområdet Secure Communications och vice vd Sectra AB, meddelar att han avgår på egen begäran. En ny tillförordnad chef är utsedd, Magnus Brege som har en bakgrund bland annat inom SAABkoncernen, och vi inleder nu rekryteringsprocessen för en ny verksamhetsområdeschef.
SECTRAS MARKNADER
Vi spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion och där underliggande trender i samhället gör att dessa områden måste växa. Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.
IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning
Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. Den industrialiserade världens åldrande befolkning innebär stora utmaningar och samtidigt minskar andelen människor i arbetsför ålder. För att bibehålla hög vårdkvalitet när färre ska kunna ta hand om fler patienter, i synnerhet allt fler äldre med ökade behov, måste vården effektiviseras. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den gamla människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten och samordna sina resurser samt förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering. Vi bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar för att interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi hjälper kunder världen över att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnadsbild. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.
Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle
Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Vi hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications. Vi ser ökande synergier mellan våra verksamhetsområden då sjukvården i ökande omfattning utsätts för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att utfärda en särskild varning till vårdgivare.
Effekter av covid-19-pandemin
Under andra kvartalet upplevde vi att pandemirestriktionerna lättade i många länder, även om pandemin inte är över än. Regionala och nationella restriktioner gäller fortsatt och varierar i omfattning. Restriktionerna innebär att risken för leveransförskjutningar är förhöjd, vilket kan leda till betydande variationer i finansiella utfall mellan kvartalen. Sammantaget bidrar pandemin till en högre osäkerhet än normalt, vilket gör det svårare än vanligt att förutsäga vilka effekter den kommer att få på Sectras finansiella utveckling framöver.
Sectra har inte haft behov av eller erhållit något riktat stöd som hyresnedsättningar, permitterings- eller omställningsstöd. Inga nedskrivningsbehov med anledning av pandemin bedöms föreligga. Sectra är relativt väl rustat för att hantera osäkerheten baserat på en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande andel återkommande intäkter. För ytterligare information hänvisas till Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021.
Sectra har fler än 2 000 installationer av medicinska IT-system runtom i världen, bland annat hos flera av världens topprankade sjukhus. Hög kundnöjdhet ligger bakom den växande kundbasen.
KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL
Orderingång och nettoomsättning
Orderingången minskade med 36,7 procent till 863,2 MSEK (1 364,4), varav 470,0 MSEK (752,1) avser andra kvartalet. Att utfallen är lägre än de historiskt höga nivåerna för jämförelseperioden är i linje med Sectras förväntningar. I de starka jämförelsesiffrorna ingår flera mångåriga och omfattande avtal som bidrar till långsiktig stabilitet, men också innebär stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal och perioder. Kvoten mellan orderingång och nettoomsättning för den senaste 12-månadersperioden uppgår till 1,23 jämfört med 1,62 vid utgången av räkenskapsåret 2020/2021.
Nettoomsättningen ökade med 15,7 procent till 823,9 MSEK (712,1), varav 418,2 MSEK (413,2) avser andra kvartalet. Det är Imaging IT Solutions, vars utfall inkluderar tidigarelagda leveranser till vårdgivare i USA, som bidrar till omsättningstillväxten under halvårsperioden. De övriga rörelsesegmenten har påverkats av pandemieffekter i större utsträckning. Leveranser av hårdvara och tredjepartsprodukter är lägre än jämförelseperioden, medan samtliga rörelsesegment redovisar ökad omsättning från tjänster och mjukvara.
USA och Övriga Europa redovisade störst omsättningstillväxt under perioden och omsättningen ökade i samtliga geografiska marknader utom Sverige. Utfallet i Sverige jämfört med motsvarande period föregående år är främst kopplat till Secure Communications. I oförändrade valutor ökade omsättningen med 17,4 procent. Mer än 70 procent av försäljningen sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakursrörelser.
Nettoomsättning koncernen
Omsättningsutveckling per geografisk marknad Jämfört med föregående räkenskapsår
Totalt Ökning Minskning
Resultat
Koncernens rörelseresultat ökade med 48,5 procent till 173,8 MSEK (117,0), varav 83,7 MSEK (89,6) avser andra kvartalet. Detta motsvarar en rörelsemarginal på 21,1 procent (16,4) för halvårsperioden och 20,0 procent (21,7) för andra kvartalet. Baserat på oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 52,6 procent mot jämförelseperioden. Det är huvudsakligen den positiva utvecklingen inom Imaging IT Solutions som bidrar till ökningen. Rörelsekostnaderna i koncernen är högre än jämförelseperiodens tillfälligt låga nivå, vilket främst beror på att vi har förstärkt organisationen med fler medarbetare. Samtidigt har resor och marknadsaktiviteter börjat ta fart igen, även om kostnaderna än så länge är långt under nivåerna före pandemin.
Koncernens finansiella poster uppgick till 2,2 MSEK (-3,1), varav 0,2 MSEK (2,9) avser andra kvartalet. De finansiella posterna förbättrades främst till följd av förändringar i valutakurser. Halvårsperiodens valutakursförändringar i likvida medel påverkade de finansiella posterna med -0,5 MSEK (-5,4). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag direkt. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 176,0 MSEK (113,9), varav 83,9 MSEK (92,5) avser andra kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 21,4 procent (16,0) för halvårsperioden och 20,1 procent (22,4) för andra kvartalet. Resultat per aktie före utspädning uppgick till 0,72 SEK (0,47) för perioden, varav 0,34 SEK (0,38) avser andra kvartalet.
Koncernens rörelseresultat
Finansiell ställning och kassaflöde
Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 462,3 MSEK (248,6). I jämförelseperiodens utfall ingår utbetalningen av 173,3 MSEK till aktieägarna genom Sectras inlösenprogram 2020. Motsvarande utbetalning av 173,4 MSEK avseende inlösenprogram 2021 har innevarande räkenskapsår skett efter andra kvartalet. Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,07 (0,12) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder uppgick till 69,8 MSEK (85,4), varav 66,9 MSEK (79,0) avser leasingskuld enligt IFRS 16 och 2,9 MSEK (6,5) avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under perioden till 49,4 MSEK (121,8), varav 39,6 MSEK (36,3) avser andra kvartalet. Förändringen under halvårsperioden beror främst på ökad kapitalbindning kopplad till kortfristiga fordringar. Kassaflödet per aktie uppgick för perioden till 0,26 SEK (0,63), varav 0,21 SEK (0,19) avser andra kvartalet.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -29,2 MSEK (-29,0), varav -11,5 MSEK (-15,9) avser andra kvartalet. Se information om investeringsverksamheten på sidan 7.
Koncernens totala kassaflöde uppgick för perioden till 8,0 MSEK (-95,3).
Koncernens kassaflöde efter förändring av rörelsekapital
Investeringar, avskrivningar och nedskrivningar
Investeringarna uppgick under perioden till 29,2 MSEK (29,0), varav 11,5 MSEK (15,9) avser andra kvartalet. Dessa avser främst aktiverat arbete för egen räkning som under perioden ökade med 16,3 procent till 25,0 MSEK (21,5), varav 13,3 MSEK (11,6) avser andra kvartalet. Det är huvudsakligen Imaging IT Solutions som redovisar ökad aktivitet i pågående utvecklingsprojekt.
De totala av- och nedskrivningarna för perioden uppgick till 38,1 MSEK (40,8), varav 19,0 MSEK (21,5) avser andra kvartalet. Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgick till 12,2 MSEK (12,3) för perioden, varav 6,2 MSEK (6,4) avser andra kvartalet. Av periodens avskrivningar avser 14,4 MSEK (15,1) balanserade utvecklingskostnader, varav 7,2 MSEK (7,4) avser andra kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 148,2 MSEK (117,4).
Säsongsvariationer
Sectra har historiskt sett haft stora säsongsvariationer på grund av att enskilda projekt kan vara mycket stora relativt Sectras omsättning. Det gäller både medicinska system såväl som kryptosystem. Detta brukar innebära en svagare inledning av räkenskapsåret då många kunder inte vill ta system i drift under sommaren. Under pandemin har säsongsmönstret påverkats av när kunder överhuvudtaget kan ta emot leveranser, vilket delvis brutit det historiska mönstret. Variationen i ordervolym sett till enskilda kvartal förväntas även fortsatt att vara stor. I takt med att Sectra mer och mer övergår till att sälja produkter som tjänster, vilket ökar återkommande intäkter, bedöms variationerna gradvis att minska över en flerårsperiod.
Sectras sexmånadersrapport 2021/2022 7 (28)
Balanserade utvecklingskostnader
IMAGING IT SOLUTIONS
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 2 | Förändr. | Kv 1–2 | Kv 1–2 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | |||
| 21/22 | 20/21 | % | 21/22 | 20/21 | % | 12 mån | 20/21 | % | |||
| Omsättning, MSEK | 374,9 | 338,6 | 10,7 | 737,6 | 599,2 | 23,1 | 1 536,1 | 1 397,7 | 9,9 | ||
| Rörelseresultat, MSEK | 91,9 | 92,4 | -0,5 | 189,7 | 128,1 | 48,1 | 439,6 | 378,0 | 16,3 | ||
| Rörelsemarginal, % | 24,5 | 27,3 | n/a | 25,7 | 21,4 | n/a | 28,6 | 27,0 | n/a |
Imaging IT Solutions rekordhöga orderingång föregående räkenskapsår leder till högt tryck på installation och driftsättning av kundprojekt. Vi är beroende av kundernas möjligheter att ta emot leveranser och det påverkas av pandemin. Detta har lett till att leveranser både tidigare- och senarelagts. Under det inledande kvartalet 2021/2022 hade vi till exempel tidigareläggningar av två stora leveranser av mjukvarulicenser i USA, vilket fick en stor positiv effekt på det finansiella utfallet. Detta ses som en kvartalsfluktuation och bedöms inte påverka det förväntade utfallet för räkenskapsåret som helhet.
Den positiva utvecklingen har fortsatt under andra kvartalet genom leveranser till fler kunder. Verksamhetsområdet redovisar omsättningstillväxt och ett rörelseresultat i paritet med jämförelsekvartalet. Vi fortsätter också att rekrytera för att stärka leveranskapaciteten, vilket bidrar till högre rörelsekostnader. Samtidigt har de tillfälligt lägre kostnaderna för resande och marknadsaktiviteter börjat öka igen, även om de än så länge är långt ifrån nivåerna före pandemin. Att besöka kunder har hög prioritet när pandemirestriktionerna lättar.
Kundbasen fortsätter att öka. Särskilda satsningar pågår i USA, där vi har stärkt positionen genom beställningar från framstående kunder. Sectras erbjudande inom enterprise imaging stödjer alla typer av bildhantering, som exempelvis radiologi, kardiologi och digital patologi. Inom produktsegmentet digital patologi, en snabbt växande marknad, har vi under andra kvartalet bland annat fått ytterligare beställningar från kunder i Storbritannien och Nederländerna. Framstående patologikliniker runt om i världen väljer Sectra, vilket vi ser som ett bevis på att vi är en marknadsledande aktör inom digital patologi.
Allt fler vårdgivare efterfrågar molnbaserade tjänster framför lokala installationer och våra molnbaserade leveranser ökar framför allt i Skandinavien, Storbritannien och USA. Detta gäller såväl nya som befintliga kunder. Både NSW Health (Australien) och Greater Manchester (Storbritannien), två av Sectras största pågående kundprojekt, samt de senaste installationerna i Sverige avser molnbaserade tjänster. Imaging IT Solutions har de senaste åren förberett för en omställning till tjänsteleveranser där samtliga nya produkter som utvecklas anpassas för att effektivt kunna driftas i en publik molnmiljö. Under 2021/2022 införs en ny organisation för att dels möta efterfrågan på molnbaserade tjänster, dels växa med ökad skalbarhet och intern effektivitet. På sikt ger molnbaserade tjänster kostnadsoch driftsfördelar för Sectra, men initialt kan de innebära kostnadsökningar kopplat till investeringar, utveckling och organisation.
Barts Health NHS Trust i Storbritannien, en sjukvårdsregion med tre miljoner invånare, har startat ett program för införande av digital patologi. Sectra hjälper kunden att förbättra patientdiagnoser, påskynda handläggningstider och modernisera patologitjänster. Initiativet ska förbättra kliniska samarbeten och tillgång till specialister samt lägga grunden för införande av AI och utnyttjande av data för viktig forskning.
Läs mer: https://sectra.com/barts
BUSINESS INNOVATION
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 2 | Förändr. | Kv 1–2 | Kv 1–2 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | |||
| 21/22 | 20/21 | % | 21/22 | 20/21 | % | 12 mån | 20/21 | % | |||
| Omsättning, MSEK | 13,0 | 18,3 | -29,0 | 25,3 | 27,2 | -7,0 | 53,9 | 55,8 | -3,4 | ||
| Rörelseresultat, MSEK | 0,5 | 1,0 | -50,0 | -1,0 | -4,1 | 75,6 | 3,9 | 0,8 | 387,5 | ||
| Rörelsemarginal, % | 3,8 | 5,5 | n/a | neg | neg | n/a | 7,2 | 1,4 | n/a |
Business Innovation är en kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och inte bedöms passa in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för vår långsiktiga forskningsverksamhet, som idag till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar.
Segmentet omfattar affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. Dessa ingick föregående räkenskapsår i moderbolaget. Från och med den 1 maj 2021 drivs affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning som egna juridiska personer, men redovisas fortsatt inom segmentet Business Innovation.
Inom Business Innovations två relativt små affärsenheter varierar utfallen kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Pandemin har haft stor påverkan på affärsenheterna, vilket syns i minskad försäljning och resultat. Samtidigt pågår en omställning till nya affärsmodeller med betalning för användning, vilket inledningsvis påverkar båda affärsenheternas omsättning negativt. Business Innovations omsättning från tjänster har ökat jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår, men än så länge inte i den omfattning som krävs för att väga upp för lägre omsättning från hårdvara och tredjepartsprodukter. Den nya affärsmodellen ska på längre sikt leda till ökade återkommande intäkter och därmed kommer utsikterna att bli bättre framöver.
Sectra har tillsammans med kliniska samarbetspartners tilldelats en utmärkelse för sin tjänst för uppföljning av ledoperationer, Sectra Implant Movement Analysis. Med hjälp av datortomografibilder visualiserar tjänsten rörelsen av lösa implantat hos patienter. Detta underlättar för kirurger att bestämma vilket tillvägagångssätt som bäst hjälper patienten och därmed undvika onödiga och riskfyllda operationer om det visar sig att patientens implantat inte sitter löst. Hittills har tjänsten introducerats för höft- och ryggpatienter i Sverige och Nederländerna. I Sverige har över 400 kliniska undersökningar genomförts.
SECURE COMMUNICATIONS
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 2 | Förändr. | Kv 1–2 | Kv 1–2 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | ||
| 21/22 | 20/21 | % | 21/22 | 20/21 | % | 12 mån | 20/21 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 38,9 | 62,5 | -37,8 | 77,4 | 99,3 | -22,1 | 185,9 | 207,8 | -10,5 | |
| Rörelseresultat, MSEK | -4,0 | -0,8 | -400,0 | -3,9 | -0,5 | -680,0 | 6,1 | 9,5 | -35,8 | |
| Rörelsemarginal, % | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a | 3,3 | 4,6 | n/a |
Secure Communications skyddar information och driftsystem som är väsentliga för säkerheten inom viktiga samhällsfunktioner. Behovet av investeringar i cybersäkerhet växer, både inom och utanför Sverige. Under andra kvartalet har till exempel det norska försvaret köpt in ytterligare enheter av vårt mobila kryptosystem, Sectra Tiger, för att dela säkerhetsklassificerad information på ett säkert och effektivt sätt.
Pandemin har bidragit till större variationer än normalt och att såväl affärsförhandlingar som leveranser tar längre tid än önskvärt. Även om pandemirestriktionerna nu är mindre omfattande i flera länder innebär de fortfarande svårigheter att genomföra fysiska möten och leveranser. Detta har påverkat verksamhetsområdets finansiella utfall under andra kvartalet. Omsättningen från tjänster har ökat, dock inte i sådan omfattning att det täcker upp för effekterna av senarelagda produktleveranser.
Efter andra kvartalet har vi bland annat förnyat ett ramavtal med Försvarsministeriet i Nederländerna som använder Sectras Tigerprodukter sedan 2004.
Rörelseresultat
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 2 | Förändr. | Kv 1–2 | Kv 1–2 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | ||
| 21/22 | 20/21 | % | 21/22 | 20/21 | % | 12 mån | 20/21 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 26,2 | 18,2 | 44,0 | 45,8 | 37,0 | 23,8 | 83,3 | 74,5 | 11,8 | |
| Rörelseresultat, MSEK | -4,7 | -2,9 | -62,1 | -11,1 | -6,6 | -68,2 | -42,8 | -38,3 | -11,7 | |
| Rörelsemarginal, % | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a |
ÖVRIG VERKSAMHET
Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt investerarrelaterad verksamhet.
Ökade kostnader i kvartalet och perioden är främst hänförliga till ökade konsultkostnader för IT-system.
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 16. I moderbolaget Sectra AB ingår bland annat forskningsavdelningen för medicinsk IT och huvudkontorets koncerngemensamma funktioner, se Övrig verksamhet. Under perioden har verksamheterna inom affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning flyttats från moderbolaget till egna juridiska personer, se även sidan 9.
AKTIEN
Aktien
Sectra har, i enlighet med beslut vid årsstämman 2021, under andra kvartalet genomfört en uppdelning av aktier (så kallad aktiesplit) varvid en befintlig aktie i Sectra har delats i fem aktier. Under kvartalet inleddes också Sectras inlösenprogram 2021, genom utställande av inlösenaktier. Sectras aktiekapital uppgick den 31 oktober 2021 till 38 525 494 SEK fördelat på 385 254 940 aktier. Av dessa är 13 103 460 aktier av serie A och 179 524 010 aktier av serie B samt 13 103 460 inlösenaktier av serie A och 179 524 010 inlösenaktier av serie B. Efter bokslutsdagen har Sectra löst in samtliga inlösenaktier.
Omräkning av konverteringskurser i utestående aktierelaterade incitamentsprogram
Till följd av aktiesplit 5:1 och inlösenprogram 2021 har styrelsen beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkning hänvisas till information på: https://investor.sectra.com/the-share/share-related-incentive-programs/
Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 39 990, vilket motsvarar mindre än 0,1 procent av kapitalet och 0,1 procent av rösterna i bolaget. För ytterligare information se Not 3. Nästa period för konvertering av konvertibler inträffar den 10–14 januari 2022, läs mer: https://investor.sectra.com/conversion2022
Inlösenprogram 2021 och deklarationshjälp
Under oktober–november 2021 har Sectra genomfört ett inlösenprogram där 0,90 SEK per aktie, totalt 173,4 MSEK, överförts till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet.
Inlösen, eller försäljning av inlösenaktierna, (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen (gäller ej aktier som ägs genom investeringssparkonto). Anskaffningsutgiften för inlösenaktier kan beräknas på följande sätt:
- Skatteverkets allmänna råd som innebär att du fördelar en viss del av den aktuella anskaffningsutgiften för de ursprungliga aktierna på inlösenaktierna.
- Schablonmetoden kan användas om transaktionen avser inlösenaktier av serie B.
För ytterligare information besök https://investor.sectra.com/inlosen2021 där Skatteverkets allmänna råd och deklarationshjälp kommer att finnas tillgängligt så snart det har publicerats.
Bemyndiganden
Årsstämman 2021 bemyndigade styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, besluta om nyemission av högst 18 500 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid betalning genom kvittning kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Syftet med bemyndigandet är att möjliggöra att nyemitterade aktier kan utnyttjas i samband med genomförande av eller för finansiering av förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter samt i samband med marknadsinvesteringar. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 9,6 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6,0 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till nästa årsstämma, besluta om förvärv respektive avyttring av samtliga av bolaget innehavda egna aktier. Avyttring kan ske på Nasdaq Stockholm eller i samband med förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter, i samband med marknadsinvesteringar, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Årstämman beslutade även om långsiktiga prestationsbaserade incitamentsprogram för anställda inom Sectrakoncernen i Sverige och resten av världen (LTIP 2021 SROW) samt i USA och Kanada (LTIP 2021 NA). För att kunna genomföra programmen och relaterade säkringsåtgärder beslutades:
- Att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, öka bolagets aktiekapital genom emission av högst 1 000 000 C-aktier till en teckningskurs motsvarande kvotvärdet. De nya aktierna ska kunna tecknas av sådan bank med vilken bolaget tecknar avtal om samarbete för att underlätta leverans av prestationsaktier och finansiering av kostnader för sociala avgifter med anledning av incitamentsprogrammen.
- Att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden intill årsstämman 2022, besluta om återköp av samtliga C-aktier till ett pris motsvarande kvotvärdet.
Att högst 780 000 egna B-aktier ska kunna överlåtas till deltagare i enlighet med LTIP 2021 och högst 220 000 Baktier ska kunna överlåtas på Nasdaq Stockholm, inklusive genom finansiell mellanhand, till ett pris inom det vid var tid registrerade kursintervallet för att finansiera kostnader för sociala avgifter i enlighet med villkoren för LTIP 2021. Totalt innebär detta en maximal utspädning med cirka 0,5 procent.
Vid offentliggörandet av denna finansiella rapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 i förvaltningsberättelsen på sidan 76 och i not 30 på sidan 105. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de redovisade förhållandena.
Covid-19-pandemin
För risker och osäkerhetsfaktorer kopplade till covid-19-pandemin, se sidan 4 i denna delårsrapport samt Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021 sidorna 64 och 78.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].
Presentation av delårsrapporten
Tid: 10 december 2021, kl. 10:00
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Presentationen hålls på engelska.
För uppgifter om deltagande online, eller att lyssna på inspelning i efterhand, besök: investor.sectra.com/q2report2122
Kommande rapporttillfällen och årsstämma 2022
| Niomånadersrapport | 9 mars 2022, kl. 08:15 |
|---|---|
| Bokslutskommuniké 2021/2022 | 3 juni 2022, kl. 08:15 |
| Årsstämma 2022 | 8 september 2022 |
För övriga IR-event besök: investor.sectra.com/events-and-presentations/
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj–oktober 2021 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den 10 december 2021
| Torbjörn Kronander | Jan-Olof Brüer | Christer Nilsson | Birgitta Hagenfeldt |
|---|---|---|---|
| Vd, koncernchef och styrelseledamot | Styrelseordförande | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Jonas Yngvesson | Anders Persson | Tomas Puusepp | Fredrik Robertsson |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Filip Klintenstedt | Styrelseledamot arbetstagarrepr. | Andreas Örnéus | Styrelseledamot arbetstagarrepr. |
Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.
KONCERNEN
Koncernens resultaträkningar i sammandrag
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Nettoomsättning | 418 245 | 413 173 | 823 944 | 712 066 | 1 744 305 | 1 632 427 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 13 316 | 11 607 | 24 962 | 21 516 | 50 828 | 47 382 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 0 | 1 070 | 0 | 1 700 | 1 171 | 2 871 |
| Övriga rörelseintäkter | 610 | 490 | 895 | 506 | 1 550 | 1 161 |
| Summa intäkter | 432 171 | 426 340 | 849 801 | 735 788 | 1 797 854 | 1 683 841 |
| Handelsvaror | -43 645 | -57 641 | -89 542 | -95 126 | -190 583 | -196 167 |
| Personalkostnader | -230 567 | -211 122 | -439 609 | -392 459 | -901 668 | -854 518 |
| Övriga externa kostnader | -55 221 | -46 389 | -108 729 | -90 384 | -218 312 | -199 967 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -19 026 | -21 541 | -38 125 | -40 787 | -80 451 | -83 113 |
| Summa rörelsens kostnader | -348 459 | -336 693 | -676 005 | -618 756 | -1 391 014 | -1 333 765 |
| Rörelseresultat | 83 712 | 89 647 | 173 796 | 117 032 | 406 840 | 350 076 |
| Summa finansiella poster | 234 | 2 863 | 2 231 | -3 084 | 3 484 | -1 831 |
| Resultat efter finansiella poster | 83 946 | 92 510 | 176 027 | 113 948 | 410 324 | 348 245 |
| Skatt | -17 610 | -19 794 | -36 579 | -24 388 | -84 923 | -72 732 |
| Periodens resultat | 66 336 | 72 716 | 139 449 | 89 560 | 325 401 | 275 512 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 66 336 | 72 716 | 139 449 | 89 560 | 325 401 | 275 512 |
| Resultat per aktie | ||||||
| Före utspädning, kr | 0,34 | 0,38 | 0,72 | 0,47 | 1,69 | 1,43 |
| Efter utspädning1 , kr |
0,34 | 0,38 | 0,72 | 0,46 | 1,69 | 1,43 |
1) Utspädningen, baserad på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018, var 39 828 aktier den 31 oktober 2021.
Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag
| TSEK | 3 mån aug–okt 2021 |
3 mån aug–okt 2020 |
6 mån maj–okt 2021 |
6 mån maj–okt 2020 |
12 mån nov 2020 –okt 2021 |
Helår maj–april 2020/2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 66 336 | 72 716 | 139 449 | 89 560 | 325 401 | 275 512 |
| Omräkningsdifferenser | -3 926 | 4 075 | 1 483 | -23 418 | -2 425 | -27 326 |
| Summa periodens övriga totalresultat | -3 926 | 4 075 | 1 483 | -23 418 | -2 425 | -27 326 |
| Summa periodens totalresultat | 62 410 | 76 791 | 140 932 | 66 142 | 322 976 | 248 186 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: Moderbolagets ägare |
62 410 | 76 791 | 140 932 | 66 142 | 322 976 | 248 186 |
Koncernens balansräkningar i sammandrag
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 april |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | 2021 | 2020 | 2021 |
| Immateriella tillgångar och goodwill | 215 875 | 190 786 | 206 999 |
| Materiella tillgångar | 51 430 | 63 715 | 55 660 |
| Nyttjanderätter | 69 657 | 82 478 | 73 277 |
| Övriga aktier och andelar | 18 | 18 | 18 |
| Långfristiga kundfordringar | 123 535 | 143 270 | 140 598 |
| Uppskjutna skattefordringar | 3 392 | 3 699 | 3 372 |
| Summa anläggningstillgångar | 463 907 | 483 967 | 479 924 |
| Övriga omsättningstillgångar | 764 393 | 559 561 | 717 174 |
| Kassa och bank | 462 266 | 248 554 | 454 854 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 226 659 | 808 115 | 1 172 028 |
| Summa tillgångar | 1 690 566 | 1 292 082 | 1 651 952 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 036 555 | 710 078 | 895 623 |
| Uppskjutna skatteskulder | 3 378 | 3 360 | 3 723 |
| Långfristiga leasingskulder | 43 997 | 55 635 | 47 655 |
| Övriga långfristiga skulder | 1 872 | 2 951 | 1 903 |
| Summa långfristiga skulder | 49 247 | 61 946 | 53 281 |
| Avsättningar | 4 641 | 12 825 | 6 361 |
| Kortfristiga leasingskulder | 22 899 | 23 344 | 22 847 |
| Övriga kortfristiga skulder | 577 224 | 483 889 | 673 840 |
| Summa kortfristiga skulder | 604 764 | 520 058 | 703 048 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 690 566 | 1 292 082 | 1 651 952 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | 6 mån | 6 mån | Helår |
|---|---|---|---|
| maj–okt | maj–okt | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2020/2021 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | 173 796 | 117 032 | 350 076 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 35 690 | 44 176 | 99 293 |
| Erhållen ränta och utdelning | 3 559 | 3 286 | 7 094 |
| Erlagd ränta | -789 | -946 | -1 844 |
| Betald inkomstskatt | -37 144 | -32 256 | -72 476 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 175 112 | 131 292 | 382 143 |
| Förändring i rörelsekapital | |||
| Förändring varulager | -3 822 | 8 973 | 7 603 |
| Förändring av fordringar | 4 597 | 102 066 | -91 890 |
| Förändring av kortfristiga skulder | -126 459 | -120 511 | 74 331 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 49 428 | 121 820 | 372 187 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -24 962 | -21 513 | -47 304 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -10 229 | -8 303 | -20 351 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 6 029 | 0 | 0 |
| Avyttring av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 835 | 835 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -29 162 | -28 981 | -66 820 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Amortering av leasingskulder | -12 292 | -12 994 | -22 490 |
| Amortering av långfristig skuld | 0 | 0 | -998 |
| Utbetalning av villkorad köpeskilling | 0 | -1 903 | -1 923 |
| Inlösen av aktier | 0 | -173 277 | -173 277 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -12 292 | -188 174 | -198 688 |
| Periodens kassaflöde | 7 974 | -95 335 | 106 679 |
| Likvida medel vid årets början | 454 854 | 345 300 | 345 300 |
| Kursdifferens i likvida medel | -562 | -1 411 | 2 875 |
| Likvida medel vid periodens slut | 462 266 | 248 554 | 454 854 |
Förändring av eget kapital i koncernen i sammandrag
| TSEK | 6 mån | 6 mån | Helår |
|---|---|---|---|
| maj–okt | maj–okt | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2020/2021 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 895 623 | 817 213 | 817 213 |
| Periodens totalresultat | 140 932 | 66 142 | 248 186 |
| Utdelning/inlösen av aktier | 0 | -173 277 | -173 277 |
| Reglering av aktierelaterade ersättningar | 0 | 0 | 3 500 |
| Eget kapital vid periodens slut | 1 036 555 | 710 078 | 895 623 |
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Nettoomsättning | 29 110 | 36 509 | 76 357 | 63 977 | 142 244 | 129 864 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | - | 308 | 917 | 1 014 | 4 858 | 4 955 |
| Övriga rörelseintäkter | 18 | 6 | 22 | 21 | 73 | 72 |
| Summa intäkter | 29 128 | 36 823 | 77 296 | 65 012 | 147 175 | 134 891 |
| Handelsvaror | -5 145 | -2 587 | -7 820 | -5 043 | -11 843 | -9 066 |
| Personalkostnader | -11 450 | -17 878 | -28 866 | -34 917 | -66 754 | -72 805 |
| Övriga externa kostnader | -16 368 | -12 845 | -51 738 | -40 186 | -102 901 | -91 349 |
| Avskrivningar | -414 | -3 340 | -1 177 | -7 078 | -7 981 | -13 882 |
| Summa rörelsens kostnader | -33 377 | -36 650 | -89 601 | -87 224 | -189 479 | -187 102 |
| Rörelseresultat | -4 249 | 173 | -12 305 | -22 211 | -42 304 | -52 211 |
| Summa finansiella poster | -200 | 5 560 | 4 802 | -10 841 | 17 925 | 2 282 |
| Resultat efter finansiella poster | -4 449 | 5 733 | -7 503 | -33 052 | -24 379 | -49 929 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 296 400 | 296 400 |
| Resultat före skatt | -4 449 | 5 733 | -7 503 | -33 052 | 272 021 | 246 471 |
| Skatt på periodens resultat | 916 | -1 226 | 1 546 | 7 074 | -56 136 | -50 608 |
| Periodens resultat | -3 533 | 4 507 | -5 957 | -25 977 | 215 885 | 195 863 |
Rapport över totalresultat för moderbolaget
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Periodens resultat | -3 533 | 4 507 | -5 957 | -25 977 | 215 885 | 195 863 |
| Övrigt totalresultat | - | - | - | - | - | - |
| Summa periodens totalresultat | -3 533 | 4 507 | -5 957 | -25 977 | 215 885 | 195 863 |
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 april |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 369 | 15 966 | 17 553 |
| Materiella tillgångar | 3 943 | 21 649 | 22 411 |
| Finansiella tillgångar | 259 186 | 256 670 | 250 748 |
| Summa anläggningstillgångar | 263 498 | 294 285 | 290 712 |
| Övriga omsättningstillgångar | 331 557 | 255 744 | 495 108 |
| Kassa och bank | 349 693 | 170 792 | 347 961 |
| Summa omsättningstillgångar | 681 250 | 426 536 | 843 069 |
| Summa tillgångar | 944 748 | 720 821 | 1 133 781 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 627 426 | 408 042 | 633 383 |
| Långfristiga skulder | 389 | 2 951 | 389 |
| Kortfristiga skulder | 316 933 | 309 828 | 500 009 |
| Summa eget kapital och skulder | 944 748 | 720 821 | 1 133 781 |
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2020/2021.
Not 2 Transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner med närstående har inträffat under rapportperioden.
Not 3 Antal aktier
| 3 mån aug–okt |
3 mån aug–okt |
6 mån maj–okt |
6 mån maj–okt |
12 mån nov 2020 |
Helår maj–april |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Antal ordinarie aktier1 | ||||||
| Före utspädning | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 627 470 |
| Efter utspädning 1 | 192 667 298 | 192 666 265 | 192 667 298 | 192 666 265 | 192 667 298 | 192 667 310 |
| Genomsnitt före utspädning | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 619 356 | 192 570 671 |
| Genomsnitt efter utspädning2 | 192 667 306 | 192 666 265 | 192 667 308 | 192 666 265 | 192 667 222 | 192 666 700 |
1 Jämförelsetalen är omräknade med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.
2 Utspädningen, baserad på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018, var 39 828 aktier den 31 oktober 2021.
Not 4 Rörelsesegment och intäkter
Omsättning per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Imaging IT Solutions | 374,9 | 338,6 | 737,6 | 599,2 | 1 536,1 | 1 397,7 |
| Secure Communications | 38,9 | 62,5 | 77,4 | 99,3 | 185,9 | 207,8 |
| Business Innovation | 13,0 | 18,3 | 25,3 | 27,2 | 53,9 | 55,8 |
| Övrig verksamhet | 26,2 | 18,2 | 45,8 | 37,0 | 83,3 | 74,5 |
| Koncernelimineringar | -34,8 | -24,4 | -62,2 | -50,6 | -114,9 | -103,4 |
| Totalt | 418,2 | 413,2 | 823,9 | 712,1 | 1 744,3 | 1 632,4 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån aug–okt 2021 |
3 mån aug–okt 2020 |
6 mån maj–okt 2021 |
6 mån maj–okt 2020 |
12 mån nov 2020 –okt 2021 |
Helår maj–april 2020/2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Imaging IT Solutions | 91,9 | 92,4 | 189,7 | 128,1 | 439,6 | 378,0 |
| Secure Communications | -4,0 | -0,8 | -3,9 | -0,5 | 6,1 | 9,5 |
| Business Innovation | 0,5 | 1,0 | -1,0 | -4,1 | 3,9 | 0,8 |
| Övrig verksamhet | -4,7 | -2,9 | -11,1 | -6,6 | -42,8 | -38,3 |
| Koncernelimineringar | 0,0 | -0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Totalt | 83,7 | 89,6 | 173,8 | 117,0 | 406,9 | 350,1 |
Omsättning per geografiska områden
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Sverige | 87,0 | 108,4 | 175,8 | 187,3 | 379,8 | 391,2 |
| USA | 121,3 | 125,1 | 240,9 | 189,1 | 517,3 | 465,5 |
| Storbritannien | 53,9 | 52,1 | 112,0 | 95,4 | 232,7 | 216,2 |
| Nederländerna | 36,5 | 34,3 | 67,5 | 65,8 | 144,8 | 143,1 |
| Övriga Europa | 96,7 | 71,4 | 181,9 | 136,1 | 361,9 | 316,0 |
| Övriga världen | 22,8 | 21,9 | 45,8 | 38,4 | 107,8 | 100,4 |
| Totalt | 418,2 | 413,2 | 823,9 | 712,1 | 1 744,3 | 1 632,4 |
Extern omsättning per produktgrupp och rörelsesegment
Imaging IT Solutions
| MSEK | 3 mån aug–okt |
3 mån aug–okt |
6 mån maj–okt |
6 mån maj–okt |
12 mån nov 2020 |
Helår maj–april |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Hårdvara och tredjepartsprodukter | 22,8 | 25,7 | 48,2 | 44,7 | 112,5 | 109,0 |
| Mjukvara | 81,9 | 96,5 | 172,5 | 135,0 | 411,8 | 374,3 |
| Tjänster | 269,1 | 216,8 | 514,8 | 416,9 | 1 006,3 | 908,4 |
| Totalt | 373,8 | 339,0 | 735,5 | 596,6 | 1 530,6 | 1 391,7 |
| Secure Communications | ||||||
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
| aug–okt 2021 |
aug–okt 2020 |
maj–okt 2021 |
maj–okt 2020 |
nov 2020 –okt 2021 |
maj–april 2020/2021 |
|
| Hårdvara och tredjepartsprodukter | 6,0 | 33,4 | 12,6 | 41,0 | 49,6 | 78,0 |
| Mjukvara | 7,1 | 6,8 | 13,6 | 12,9 | 27,8 | 27,1 |
| Tjänster | 25,4 | 21,6 | 50,3 | 44,3 | 107,2 | 101,2 |
| Totalt | 38,5 | 61,8 | 76,5 | 98,2 | 184,6 | 206,3 |
| Business Innovation | ||||||
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| Hårdvara och tredjepartsprodukter | 2021 3,4 |
2020 10,2 |
2021 6,2 |
2020 13,2 |
–okt 2021 17,3 |
2020/2021 24,3 |
| Mjukvara | 1,9 | 1,5 | 4,4 | 3,1 | 9,6 | 8,3 |
| Tjänster | 0,5 | 0,4 | 1,0 | 0,4 | 1,4 | 0,8 |
| Totalt | 5,8 | 12,1 | 11,6 | 16,7 | 28,3 | 33,4 |
| Övrig verksamhet | ||||||
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
| aug–okt 2021 |
aug–okt 2020 |
maj–okt 2021 |
maj–okt 2020 |
nov 2020 –okt 2021 |
maj–april 2020/2021 |
|
| Hårdvara och tredjepartsprodukter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Mjukvara | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Tjänster | 0,1 | 0,3 | 0,3 | 0,6 | 0,8 | 1,1 |
| Totalt | 0,1 | 0,3 | 0,3 | 0,6 | 0,8 | 1,1 |
| Koncernen | ||||||
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
| aug–okt 2021 |
aug–okt 2020 |
maj–okt 2021 |
maj–okt 2020 |
nov 2020 –okt 2021 |
maj–april 2020/2021 |
|
| Hårdvara och tredjepartsprodukter | 32,2 | 69,3 | 67,0 | 98,9 | 179,3 | 211,2 |
| Mjukvara | 90,9 | 104,8 | 190,5 | 151,0 | 449,1 | 409,6 |
| Tjänster | 295,1 | 239,1 | 566,4 | 462,2 | 1 115,9 | 1 011,6 |
| Totalt | 418,2 | 413,2 | 823,9 | 712,1 | 1 744,3 | 1 632,4 |
Andel återkommande intäkter
| Koncernen | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Ej återkommande intäkter | 145,8 | 163,8 | 298,5 | 242,1 | 721,1 | 664,6 |
| Återkommande intäkter | 272,4 | 249,4 | 525,4 | 470,0 | 1 023,2 | 967,8 |
| Total extern omsättning | 418,2 | 413,2 | 823,9 | 712,1 | 1 744,3 | 1 632,4 |
| Andel återkommande intäkter, % | 65,1 | 60,4 | 63,8 | 66,0 | 58,7 | 59,3 |
Not 5 Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal
Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal, se nedan. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.
Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 2021/2022.
Andel återkommande intäkter
Visa hur stor del av den externa omsättningen som är återkommande. Med återkommande avses intäkter där intäktsströmmen är förutsägbar med relativt hög säkerhet under längre tid och som ej är projektbaserad.
Syfte Beräkning
Återkommande intäkter dividerat med total extern omsättning. Se tabell sidan 21.
Eget kapital per aktie före utspädning
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | |
| Justerat eget kapital, TSEK | 1 036 555 | 710 078 | 1 036 555 | 710 078 | 1 036 555 | 895 623 |
| Antal aktier före utspädning vid periodens slut | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 627 470 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK | 5,38 | 3,69 | 5,38 | 3,69 | 5,38 | 4,65 |
Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid aktuellt antal tillgängliga andelar.
Syfte Beräkning
Justerat eget kapital dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.
Eget kapital per aktie efter utspädning
| Antal aktier efter utspädning vid periodens slut | 192 667 298 | 192 666 265 | 192 667 298 | 192 666 265 | 192 667 298 | 192 667 310 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Justerat eget kapital, TSEK | 1 036 555 | 710 078 | 1 036 555 | 710 078 | 1 036 555 | 895 623 |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | |
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | 12 mån |
Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid maximalt antal tillgängliga andelar.
Syfte Beräkning
Justerat eget kapital dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.
Förädlingsvärde
| TSEK | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–apr | |
| 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Rörelseresultat | 173 796 | 117 032 | 406 840 | 350 076 |
| Personalkostnader | 439 609 | 392 459 | 901 668 | 854 518 |
| Förädlingsvärde | 613 405 | 509 491 | 1 308 508 | 1 204 594 |
Syfte Beräkning
Visa värdet av bolagets produktion. Rörelseresultat plus personalkostnader.
Icke räntebärande samt räntebärande skulder
| Summa skulder | 654 011 | 582 044 | 756 330 |
|---|---|---|---|
| Räntebärande skulder | 69 847 | 85 429 | 73 453 |
| Icke räntebärande skulder | 584 164 | 496 575 | 682 877 |
| TSEK | 6 mån maj–okt 2021 |
6 mån maj–okt 2020 |
Helår maj–apr 2020/2021 |
Visa hur stor del av bolagets skulder som löper med respektive utan ränta. Ingår i beräkning av skuldsättningsgrad och sysselsatt kapital.
Syfte Beräkning
Icke räntebärande skulder avser skulder som löper utan ränta, t ex leverantörsskulder och skatteskulder. Räntebärande skulder avser skulder som löper med ränta, t ex konvertibellån och leasingskulder.
Kassaflöde per aktie före utspädning
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, TSEK | 39 602 | 36 352 | 49 428 | 121 820 | 299 795 | 372 187 |
| Antal aktier före utspädning vid periodens slut | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 627 470 |
| Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK | 0,21 | 0,19 | 0,26 | 0,63 | 1,56 | 1,93 |
Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.
Syfte Beräkning
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.
Kassaflöde per aktie efter utspädning
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, TSEK | 39 602 | 36 352 | 49 428 | 121 820 | 299 795 | 372 187 |
| Antal aktier efter utspädning vid periodens slut | 192 667 298 | 192 666 265 | 192 667 298 | 192 666 265 | 192 667 298 | 192 667 310 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 0,21 | 0,19 | 0,26 | 0,63 | 1,56 | 1,93 |
Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.
Syfte Beräkning
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.
Kvot mellan orderingång och nettoomsättning
| Kvot mellan orderingång och nettoomsättning 1,23 |
1,62 |
|---|---|
| Nettoomsättning 1 744 305 |
1 632 427 |
| Orderingång 2 150 415 |
2 651 650 |
| –okt 2021 | 2020/2021 |
| nov 2020 | maj–apr |
| 12 mån TSEK |
Helår |
Syfte Beräkning
Ge en indikation på efterfrågan på företagets produkter och tjänster.
Orderingång dividerat med nettoomsättning.
21 (28)
Likviditet
| TSEK | 6 mån | 6 mån | 12 mån | 12 mån |
|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | |
| Omsättningstillgångar | 1 226 659 | 808 115 | 1 226 659 | 1 172 028 |
| Outnyttjade checkkrediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Kortfristiga skulder | 604 764 | 520 058 | 604 764 | 703 048 |
| Likviditet | 2,1 | 1,6 | 2,1 | 1,7 |
Syfte Beräkning
Visa företagets kortsiktiga betalningsförmåga. Omsättningstillgångar plus beviljad checkkredit dividerat med kortfristiga skulder.
Medelantal anställda
Syfte Beräkning
Visa antalet heltidstjänster i en viss period. Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden.
Oförändrade valutakurser – omsättning
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020/2021 | |
| Nominell förändring, % | 1,2 | 13,7 | 15,7 | 2,3 | -1,7 |
| Valutaeffekt, % | 0,6 | 5,1 | 1,7 | 3,8 | 5,1 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | 1,8 | 18,8 | 17,4 | 6,1 | 3,4 |
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.
Syfte Beräkning
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Oförändrade valutakurser – rörelseresultat
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020/2021 | |
| Nominell förändring, % | -6,6 | 110,1 | 48,5 | 62,5 | 18,5 |
| Valutaeffekt, % | 1,0 | 17,2 | 4,1 | 13,4 | 13,7 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | -5,6 | 127,3 | 52,6 | 75,9 | 32,2 |
Syfte Beräkning
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Oförändrade valutakurser – återkommande intäkter
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | maj–apr | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020/2021 | |
| Nominell förändring, % | 9,2 | n/a | 11,8 | n/a | n/a |
| Valutaeffekt, % | 0,2 | n/a | 0,8 | n/a | n/a |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | 9,4 | n/a | 12,6 | n/a | n/a |
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser
Syfte Beräkning
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Orderingång
Syfte Beräkning
Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Värdet av erhållna order eller förändringar under rapportperioden av tidigare order.
| P/E-tal | ||
|---|---|---|
| SEK | 12 mån | Helår |
| nov 2020 | maj–april | |
| –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Aktiekurs vid periodens slut | 209,6 | 121,0 |
| 12-månadersperiodens resultat per aktie före utspädning | 1,69 | 1,43 |
| P/E-tal, ggr | 124,0 | 84,6 |
Visa hur högt marknaden värderar företagets vinst och hur lång tid det tar att få tillbaka sin investering.
Syfte Beräkning
Aktiekurs vid periodens slut dividerat med senaste 12 månadersperiodens resultat per aktie före utspädning.
Resultat per aktie före utspädning
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Periodens resultat, TSEK | 66 336 | 72 716 | 139 449 | 89 560 | 325 401 | 275 512 |
| Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut | ||||||
| före utspädning | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 627 470 | 192 530 100 | 192 619 355 | 192 570 670 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,34 | 0,38 | 0,72 | 0,47 | 1,69 | 1,43 |
Syfte Beräkning
Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden.
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier före utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.
Resultat per aktie efter utspädning
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Periodens resultat, TSEK | 66 336 | 72 716 | 139 449 | 89 560 | 325 401 | 275 512 |
| Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut | ||||||
| efter utspädning | 192 667 306 | 192 666 265 | 192 667 308 | 192 666 265 | 192 667 222 | 192 666 700 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,34 | 0,38 | 0,72 | 0,46 | 1,69 | 1,43 |
Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden, beaktat för de potentiella aktier som tillkommer efter konvertering.
Syfte Beräkning
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.
Räntabilitet på eget kapital
| TSEK | 3 mån aug–okt 2021 |
3 mån aug–okt 2020 |
6 mån maj–okt 2021 |
6 mån maj–okt 2020 |
12 mån nov 2020 –okt 2021 |
Helår maj–april 2020/2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 66 336 | 72 716 | 139 449 | 89 560 | 325 401 | 275 512 |
| Eget kapital vid periodens början | 974 145 | 806 564 | 895 623 | 817 213 | 710 078 | 817 213 |
| Eget kapital vid periodens slut | 1 036 555 | 710 078 | 1 036 555 | 710 078 | 1 036 555 | 895 623 |
| Genomsnittligt justerat eget kapital | 1 005 350 | 758 321 | 966 089 | 763 646 | 873 317 | 856 418 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 6,6 | 9,6 | 14,4 | 11,7 | 37,3 | 32,2 |
Visa avkastningen på kapital som är hänförligt till moderbolagets ägare.
Syfte Beräkning
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
| TSEK | 3 mån aug–okt |
3 mån aug–okt |
6 mån maj–okt |
6 mån maj–okt |
12 mån nov 2020 |
Helår maj–april |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Resultat efter finansiella poster | 83 946 | 92 510 | 176 027 | 113 948 | 410 324 | 348 245 |
| Finansiella kostnader | -420 | -488 | -789 | -946 | -1 687 | -1 844 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 1 076 148 | 842 369 | 1 037 739 | 850 067 | 950 955 | 936 851 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 7,8 | 11,0 | 17,0 | 13,5 | 43,3 | 37,4 |
Visa lönsamhet baserat på hur mycket kapital som används i verksamheten.
Syfte Beräkning
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på totalt kapital
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Resultat efter finansiella poster | 83 946 | 92 510 | 176 027 | 113 948 | 410 324 | 348 245 |
| Finansiella kostnader | -420 | -488 | -789 | -946 | -1 687 | -1 844 |
| Genomsnittlig balansomslutning | 1 662 532 | 1 340 431 | 1 671 259 | 1 401 965 | 1 491 324 | 1 581 900 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 5,1 | 6,9 | 10,6 | 8,2 | 27,6 | 22,1 |
Syfte Beräkning
Visa avkastningen på de totala tillgångarna. Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittlig balansomslutning.
Rörelsemarginal
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Rörelseresultat | 83 712 | 89 647 | 173 796 | 117 032 | 406 840 | 350 076 |
| Nettoomsättning | 418 245 | 413 173 | 823 944 | 712 066 | 1 744 305 | 1 632 427 |
| Rörelsemarginal, % | 20,0 | 21,7 | 21,1 | 16,4 | 23,3 | 21,4 |
Mäta operativ lönsamhet. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Syfte Beräkning
Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.
Rörelseresultat per aktie
| 12 mån | Helår | |
|---|---|---|
| nov 2020 | maj–april | |
| –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Rörelseresultat, TSEK | 406 840 | 350 076 |
| Antal aktier före utspädning | 192 627 470 | 192 627 470 |
| Rörelseresultat per aktie, SEK | 2,11 | 1,82 |
Syfte Beräkning
Visa resultat före räntor och skatter per aktie. Rörelseresultat dividerat med antalet aktier före utspädning per balansdag.
Skuldsättningsgrad
| Räntebärande skulder 69 847 Eget kapital 1 036 555 |
TSEK | 31 okt | 31 okt |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | ||
| 85 429 | |||
| 710 078 | |||
| Skuldsättningsgrad | 0,07 | 0,12 |
Visa i vilken omfattning verksamheten finansieras av lån och beskriver företagets finansiella risk.
Syfte Beräkning
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 april |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | |
| Justerat eget kapital | 1 036 555 | 710 078 | 895 623 |
| Balansomslutning | 1 690 566 | 1 292 082 | 1 651 952 |
| Soliditet, % | 61,3 | 55,0 | 54,2 |
Visa hur stor del av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Syfte Beräkning
Justerat eget kapital dividerat med balansomslutning per balansdag.
Sysselsatt kapital
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 april |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2021 | ||
| Balansomslutning | 1 690 566 | 1 292 082 | 1 651 952 |
| Icke räntebärande skulder | 584 164 | 496 575 | 682 877 |
| Sysselsatt kapital | 1 106 402 | 795 507 | 969 075 |
Visa hur stor del av företagets tillgångar som har lånats ut av exempelvis företagets ägare eller externa långivare och visar företagets lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital.
Syfte Beräkning
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod
| TSEK | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| nov 2020 | maj–apr | ||
| -okt 2021 | 2020/2021 | ||
| Rörelseresultat per aktie före utspädning | 2,112 | 1,818 | |
| Rörelseresultat per aktie före utspädning fem år tidigare | 0,899 | 0,842 | |
| Tillväxt rörelseresultat per aktie före utspädning över en | |||
| femårsperiod, % | 134,8 | 115,7 | |
| Syfte | Beräkning | ||
Visa verksamhetens tillväxt över en femårsperiod. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare, dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare.
Vinstmarginal
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2020 | maj–april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | –okt 2021 | 2020/2021 | |
| Resultat efter finansiella poster | 83 946 | 92 510 | 176 027 | 113 948 | 410 324 | 348 245 |
| Nettoomsättning | 418 245 | 413 173 | 823 944 | 712 066 | 1 744 305 | 1 632 427 |
| Vinstmarginal % | 20,1 | 22,4 | 21,4 | 16,0 | 23,5 | 21,3 |
Syfte Beräkning
Visa jämförelse av lönsamhet oavsett bolagsskattesats. Resultat efter finansiella poster dividerat med nettoomsättning.
NYCKELTAL OCH ANNAN INFORMATION
Nyckeltal
| 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 april | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2021 | |
| Orderingång, MSEK | 863,2 | 1 364,4 | 2 150,4 | 2 651,6 |
| Rörelsemarginal, % | 21,1 | 16,4 | 23,3 | 21,4 |
| Vinstmarginal, % | 21,4 | 16,0 | 23,5 | 21,3 |
| Medelantal anställda | 882 | 811 | 863 | 828 |
| Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 1. 2 | 0,26 | 0,63 | 1,56 | 1,93 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK1, 2 | 0,26 | 0,63 | 1,56 | 1,93 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 613,4 | 509,5 | 1 308,5 | 1 204,6 |
| P/E-tal, ggr1 | n/a | n/a | 124,0 | 84,6 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK 1 | 209,6 | 108,6 | 209,6 | 121,0 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 14,4 | 11,7 | 37,3 | 32,2 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 17,0 | 13,5 | 43,3 | 37,4 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 10,6 | 8,2 | 27,6 | 22,1 |
| Soliditet, % | 61,3 | 55,0 | 61,3 | 54,2 |
| Likviditet, ggr | 2,1 | 1,6 | 2,1 | 1,7 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK1 | 5,38 | 3,69 | 5,38 | 4,65 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK1 | 5,38 | 3,69 | 5,38 | 4,65 |
1 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.
2 Kassaflöde från den löpande verksamheten.
Koncernens resultaträkningar i sammandrag och nyckeltal kvartalsvis
| MSEK | 2021/2022 | 2020/2021 | 2019/2020 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Nettoomsättning | 418,2 | 405,7 | 526,2 | 394,2 | 413,2 | 298,9 | 507,6 | 457,4 | 363,3 | 332,8 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 13,3 | 11,6 | 12,3 | 13,5 | 11,6 | 9,9 | 12,1 | 14,3 | 8,9 | 6,4 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 0,0 | 0,0 | 1,2 | 0 | 1,1 | 0,6 | 0,0 | 8,8 | 0,0 | 0,0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,6 | 0,5 | 0,0 | 2,0 | 0,7 | 0,2 | 0,8 |
| Rörelsens kostnader 1 | -329,4 | -308,4 | -353,6 | -319,1 | -315,2 | -262,8 | -371,6 | -355,2 | -312,4 | -293,7 |
| Av- och nedskrivningar 1 | -19,0 | -19,1 | -22,3 | -20,1 | -21,5 | -19,2 | -26,5 | -26,3 | -17,4 | -16,9 |
| Rörelseresultat | 83,7 | 90,1 | 163,9 | 69,1 | 89,6 | 27,4 | 123,6 | 99,7 | 42,7 | 29,4 |
| Summa finansiella poster | 0,2 | 2,0 | 2,6 | -1,3 | 2,9 | -5,9 | 3,2 | 1,0 | 2,3 | 1,3 |
| Resultat efter finansiella poster | 83,9 | 92,1 | 166,5 | 67,8 | 92,5 | 21,4 | 126,7 | 100,7 | 44,9 | 30,6 |
| Skatt på periodens resultat | -17,6 | -19,0 | -33,9 | -14,5 | -19,8 | -4,6 | -27,5 | -21,5 | -10,0 | -6,6 |
| Periodens resultat | 66,3 | 73,1 | 132,6 | 53,3 | 72,7 | 16,8 | 99,2 | 79,2 | 34,9 | 24,1 |
| Orderingång, MSEK | 470,0 | 393,2 | 689,2 | 598,0 | 752,1 | 612,3 | 716,2 | 435,4 | 425,7 | 238,7 |
| Rörelsemarginal, % | 20,0 | 22,2 | 31,1 | 17,5 | 21,7 | 9,2 | 24,3 | 21,8 | 11,8 | 8,8 |
| Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 2 |
0,21 | 0,05 | 0,59 | 0,71 | 0,19 | 0,44 | 0,42 | 0,70 | 0,57 | -0,15 |
| Kassaflöde per aktie efter | ||||||||||
| utspädning, SEK 2 Resultat per aktie före utspädning, |
0,21 | 0,05 | 0,59 | 0,71 | 0,19 | 0,44 | 0,42 | 0,70 | 0,57 | -0,15 |
| SEK 2 | 0,34 | 0,38 | 0,69 | 0,28 | 0,38 | 0,09 | 0,52 | 0,41 | 0,18 | 0,13 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 6,6 | 7,8 | 16,0 | 6,8 | 9,5 | 2,1 | 12,8 | 10,9 | 5,2 | 3,3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 7,8 | 9,2 | 17,8 | 7,8 | 10,9 | 2,4 | 15,3 | 12,9 | 6,2 | 3,9 |
| Soliditet, % | 61,3 | 59,6 | 54,2 | 51,7 | 55,0 | 58,1 | 54,1 | 51,2 | 49,7 | 56,2 |
| Eget kapital per aktie, SEK 2 | 5,38 | 5,06 | 4,65 | 3,95 | 3,69 | 4,19 | 4,24 | 3,76 | 3,22 | 3,87 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK 2 | 209,60 | 137,20 | 121,00 | 142,50 | 108,60 | 120,20 | 84,00 | 79,20 | 64,30 | 65,00 |
1 I bokslutskommunikén 2019/2020 redovisades för kvartal 4 en post om 7,4 MSEK i av- och nedskrivningar i stället för rörelsens kostnader. I tabellen ovan har beloppen korrigerats. Kvartalets rörelseresultat och samtliga poster för helåret 2019/2020 redovisades korrekt.
2 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.
Fem år i sammandrag1
| 2020/2021 | 2019/2020 | 2018/2019 | 2017/2018 | 2016/2017 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 2 651,6 | 1 816,0 | 2 132,8 | 1 492,5 | 1 177,7 |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 632,4 | 1 661,1 | 1 413,5 | 1 209,2 | 1 125,1 |
| Rörelseresultat, MSEK | 350,1 | 295,3 | 235,5 | 214,3 | 195,0 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 348,2 | 303,0 | 248,8 | 231,2 | 201,1 |
| Periodens resultat, MSEK | 275,5 | 237,4 | 199,0 | 184,7 | 153,8 |
| Rörelsemarginal, % | 21,4 | 17,8 | 16,7 | 17,7 | 17,3 |
| Vinstmarginal, % | 21,3 | 18,2 | 17,6 | 19,1 | 17,9 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK2 | 1,43 | 1,24 | 1,04 | 0,97 | 0,81 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK2 | 1,43 | 1,23 | 1,03 | 0,96 | 0,80 |
| Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK2 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| Aktiekurs vid årets slut, SEK2 | 121,00 | 84,00 | 64,40 | 38,84 | 32,50 |
| P/E-tal, ggr | 84,6 | 68,0 | 61,8 | 40,0 | 39,9 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 32,2 | 30,7 | 29,8 | 30,4 | 26,5 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 37,4 | 36,8 | 35,9 | 34,5 | 30,9 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 22,1 | 21,6 | 19,6 | 19,0 | 17,5 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK2 | 4,65 | 4,24 | 3,80 | 3,47 | 3,24 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK2 | 4,65 | 4,24 | 3,78 | 3,43 | 3,19 |
| Soliditet, % | 54,2 | 54,1 | 55,4 | 51,4 | 50,5 |
1Jämförelseåren 2017/2018 och tidigare har omräknats, se Sectras årsredovisning 2018/2019 sidan 76 not 5.
2Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.
Valutakurser
| Valuta | Genomsnittliga kurser i SEK | Balansdagskurser i SEK | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 2 Förändring |
31 okt | 31 okt | Förändring | ||||
| 2021/2022 | 2020/2021 | % | 2021 | 2020 | % | |||
| Amerikanska dollar, 1 USD | 8,49 | 8,95 | -5,1 | 8,47 | 8,86 | -4,4 | ||
| Euro, 1 EUR | 10,07 | 10,36 | -2,8 | 9,89 | 10,34 | -4,4 | ||
| Brittiska pund, 1 GBP | 11,75 | 11,44 | 2,7 | 11,68 | 11,45 | 2,0 |
ORDLISTA
Elektiv sjukvård
I förväg planerad vård, som till skillnad från akut vård kan skjutas upp en viss tid utan allvarliga medicinska konsekvenser.
Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar
Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.
Kritisk infrastruktur
Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Molnet/Molnlösningar/Cloud
Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger lagrad på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
OT (Operational Technology)
Driftteknik.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.
Patologi/histopatologi/mikroskopi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
VNA (Vendor-Neutral Archive)
Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.
VPN
En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett icke-säkert datanätverk.
Om Sectra
Vision
Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.
Affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.
Verksamhetsområden/affärsmodeller
Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra närmar sig 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.
Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.
Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling
Kundnytta
- Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
- Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
Företagskultur och medarbetare
En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem, hjälpa medmänniskor samt uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.
Innovation
Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.
Geografisk expansion
- Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
- Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.
För mer information besök: https://investor.sectra.com/
7 goda skäl att investera i Sectra
Internationella nischmarknader med god tillväxtpotential
IT för sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.
Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt
Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.
Stark, kundfokuserad företagskultur
En företagskultur med fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad.
Starkt varumärke med multinationell räckvidd
Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.
Innovation
Vi håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden för kunder och Sectra.
Hållbar affärsmodell
Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till en bättre värld. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.
Långsiktiga ägare och engagerad ledning
Huvudägare som varit med sedan 1980-talet har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.