AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2020
Mar 4, 2020
2967_10-q_2020-03-04_2507dd35-ab9e-4069-936f-3b4e6fbb9dbc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Delårsrapport för niomånadersperioden maj 2019–januari 2020:
Sectra växer med nöjda kunder – topprankas för sjunde året i rad
Sectra växer genom att göra kunderna framgångsrika. Orderingången har ökat det senaste året och flera nya kunder har under tredje kvartalet tagit Sectras medicinska bildhanteringssystem i drift. Samtidigt ökar befintliga kunder användningen av Sectras produkter. Det återspeglas i Sectras ekonomiska siffror med ett historiskt starkt tredje kvartal som bidrar till att de tre finansiella målen är uppfyllda.
PERIODEN OCH KVARTALET I KORTHET
Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående år.
Niomånadersperioden, maj–januari 2020
- Orderingången ökade med 6,6 procent till 1 095,5 MSEK (1 027,9).
- Nettoomsättningen ökade med 22,8 procent till 1 153,5 MSEK (939,4). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 19,6 procent.
- Rörelseresultatet ökade med 31,3 procent till 171,8 MSEK (130,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,9 procent (13,9). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 24,5 procent.
- Resultatet före skatt uppgick till 176,3 MSEK (137,9).
- I utfallet ingår poster av engångskaraktär (se Secure Communications sidan 10). Posterna har en positiv nettoeffekt på rörelseresultatet med 1,4 MSEK.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 215,2 MSEK (180,4).
RAPPORTPRESENTATION
4 mars 2020, kl. 10:00 Följ online investor.sectra.com/q3report1920 eller ring in på SE: +46850558356 UK: +443333009267 US: +18335268395 Ytterligare information på sidan 13.
Kvartal 3, november–januari 2020
- Orderingången ökade med 10,3 procent till 431,1 MSEK (390,7). Av kvartalets orderingång har 25 procent intäktsförts under tredje kvartalet och 32–42 procent uppskattas avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
- Nettoomsättningen ökade med 38,8 procent till 457,4 MSEK (329,5). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 34,9 procent.
- Rörelseresultatet ökade med 98,6 procent till 99,7 MSEK (50,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21,8 procent (15,2). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 87,6 procent.
- Resultatet före skatt uppgick till 100,7 MSEK (51,4).
- I utfallet ingår poster av engångskaraktär (se sidan 10). Posterna har en positiv nettoeffekt på rörelseresultatet med 1,4 MSEK.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 134,1 MSEK (80,0).
| Kvartalet 1 | Perioden 1 | 12 månader 1 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 3 | Kv 3 | Förändr. | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. |
| 19/20 | 18/19 | % | 19/20 | 18/19 | % | 12 mån | 18/19 | % | |
| Orderingång | 431,1 | 390,7 | 10,3 | 1 095,5 | 1 027,9 | 6,6 | 2 200,4 | 2 132,8 | 3,2 |
| Nettoomsättning | 457,4 | 329,5 | 38,8 | 1 153,5 | 939,4 | 22,8 | 1 627,6 | 1 413,5 | 15,1 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 99,7 | 50,2 | 98,6 | 171,8 | 130,8 | 31,3 | 276,5 | 235,5 | 17,4 |
| Rörelsemarginal, % | 21,8 | 15,2 | n/a | 14,9 | 13,9 | n/a | 17,0 | 16,7 | n/a |
| Resultat före skatt (EBT) | 100,7 | 51,4 | 95,9 | 176,3 | 137,9 | 27,8 | 287,2 | 248,8 | 15,4 |
| Vinstmarginal, % | 22,0 | 15,6 | n/a | 15,3 | 14,7 | n/a | 17,6 | 17,6 | n/a |
| Resultat efter skatt | 79,2 | 40,3 | 96,5 | 138,1 | 108,6 | 27,2 | 228,5 | 199,0 | 14,8 |
| Resultat per aktie, SEK 2 | 2,06 | 1,06 | 94,3 | 3,60 | 2,85 | 26,3 | 5,95 | 5,21 | 14,2 |
| Kassaflöde 3 | 134,1 | 80,0 | 67,6 | 215,2 | 180,4 | 19,3 | 287,3 | 252,5 | 13,8 |
| Kassaflöde per aktie 2, 3 | 3,48 | 2,09 | 66,5 | 5,59 | 4,70 | 18,9 | 7,49 | 6,58 | 13,8 |
| Medelantal anställda | 775 | 715 | 8,4 | 774 | 697 | 11,0 | 763 | 706 | 8,1 |
1 Jämförelseperioder har omräknats, se redovisningsprinciper not 1 på sid 20. 2 Före utspädning.
3 Kassaflöde från löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital.
Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 4 mars 2020, kl. 08:15 CET. Sectra AB (publ), https://sectra.com, organisationsnummer 556064-8304, e-post [email protected]
Nyckeltal

VD KOMMENTERAR
När våra kunder lyckas förbättra vårdkvaliteten och bli effektivare i sitt dagliga arbete eller öka cybersäkerheten med hjälp av våra lösningar, då har också vi lyckats. Med en långsiktig inställning till att skapa värde för kunder, patienter och samhället i stort redovisar vi det resultatmässigt bästa tredje kvartalet någonsin.
Användare som rekommenderar Sectra till kollegor och vänner är det ultimata beviset på kundnöjdhet. Jag är stolt över våra medarbetare och det arbete som lett fram till att vi har fått en utmärkelse för högst kundnöjdhet bland stora sjukhus i USA för sjunde året i rad. I år fick vi även motsvarande pris i Kanada där vi startade ett dotterbolag för två år sedan och för mindre sjukhus i USA. Detta ger oss en plattform att växa från på världens största sjukvårdsmarknad. Baserat på möten vi hade med kunder och samarbetspartners på den internationella radiologimässan RSNA i Chicago i december är det uppenbart att Sectra det senaste årtioendet har gått från att vara en relativt okänd leverantör i USA till att vara en av de mest efterfrågade inom vår nisch. Vi har nått den positionen med hjälp av kundfokus och vår företagskultur – centrala komponenter i Sectras strategi och för hur vi skapar långsiktigt värde.

Vi växer med nöjda kunder, det enda långsiktiga sättet att få fler nya kunder och att behålla befintliga. Affärsområdet Imaging IT Solutions redovisar störst omsättningsökning, men även Business Innovation och Secure Communications växer. Samtidigt har nya kunder medfört stora kostnader under installationsfasen, vilket tyngde Sectras finanser under första halvåret 2019/2020. De stora installationsprojekten bidrar till svängningar mellan enskilda kvartal, eftersom en stor del av resultatet redovisas i samband med driftsättning. Installationerna hos flera nya sjukvårdskunder under senaste kvartalen har nu medfört ökade intäkter och därmed är resultatutvecklingen på väg i rätt riktning. Vi uppfyller med det våra tre finansiella mål.
Som kommunicerades förra kvartalet kommer vi, med start i USA, från och med 2020/2021 att som huvudalternativ offerera våra mjukvarusystem för medicinsk bildhantering med betalning för användning i stället för licensköp. I andra länder blir det en option, men vi har redan idag enstaka kunder som använder modellen, inte minst i Sverige. Övergången bedöms inledningsvis inte ha någon stor effekt på resultatredovisningen, däremot kommer den nya modellen bidra till fördröjning av kassaflöden. På grund av långa ledtider bedömer vi att nya kundavtal som bygger på denna prenumerationsmodell inte kommer att ge märkbar påverkan förrän mot slutet av nästa verksamhetsår.
Värdeskapande hållbarhetsarbete
Varje vecka ser vi bevis på värdet vi skapar för våra kunder och hur det bidrar på samhällsnivå. Bevis på kundernas, och därmed vår, framgång. Vi bidrar till att övervaka och skydda energiproduktion och distribution från IT-brottslighet som kan leda till katastrofer. Vi skyddar strikt sekretessbelagda uppgifter för regeringar och myndigheter i många länder samt för EU och Nato. Vi har möjlighet att påverka ett stort antal patienters vårdresultat tack vare våra system som betjänar vårdgivare över hela världen. Vi underlättar också utbildning och vidareutbildning av medicinsk personal. Detta är Sectras sätt att bidra till ett mer hållbart samhälle.
Framtidsutsikter
Kombinationen av goda tillväxtmöjligheter inom samtliga verksamhetsområden, vår stabila utveckling samt positiva underliggande kassaflöden och lönsamhet ger mig anledning att vara fortsatt optimistisk till framtiden. Sectra har ett mycket starkt varumärke inom områden där förtroende är helt avgörande för val av leverantör. Hög kundnöjdhet, bra lönsamhet och långa kundkontrakt ger oss en stadig grund för framtida tillväxt och goda resultat. Utöver det har vi ett antal spännande framtidsprojekt och nya geografiska marknader som kan bli stora på sikt. Samtidigt ökar synergierna mellan våra verksamheter till följd av att sjukhus och hälsovård i ökande grad har blivit primära måltavlor för cyberbrott.
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB

Diagram
Om inget annat anges visar staplar utfall per kvartal, linjer 12 månaders löpande utfall och belopp är omräknade i MSEK.
FINANSIELLA MÅL
Sectras tre finansiella mål överträffar koncernens målnivåer. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus, där Sectra återinvesterar vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna. Målen är i prioritetsordning:
-
- Soliditet ska vara minst 30 % 2. Rörelsemarginal ska vara
- minst 15 %

- Tillväxt räknat som rörelseresultat/ aktie ska växa med minst 50 % över en femårsperiod

HÄNDELSER
Kvartal 3
- Sectra tilldelas för sjunde året i rad den prestigefulla utmärkelsen "Best in KLAS" för högst kundnöjdhet i USA avseende bolagets IT-lösning för hantering och arkivering av radiologibilder, Sectra PACS. För första gången får Sectra även motsvarande pris för den växande kanadensiska marknaden.
- Ansökan för godkännande av Sectras digital patologilösning, i kombination med Leica Biosystems redan godkända skanner, inlämnas till myndigheten FDA i USA.
- Det amerikanska sjukhuset Hillcrest Medical Center i Oklahoma ingår avtal med Sectra om att utöka sitt system för medicinsk bildhantering med Sectras lösning för kardiologi.
- Zuyderland MC i Nederländerna beställer Sectras lösning för digital patologi. Sjukhuset är kund sedan tidigare och använder Sectras lösning för att hantera radiologibilder.
- SWASH (Salisbury, Wight och South Hampshire Domain NHS Trust) i Storbritannien förlänger avtal med Sectra och konsoliderar fyra medicinska bildhanteringssystem till ett.
- Universitetssjukhuset i Genève, det största av fem universitetssjukhus i Schweiz, tecknar avtal med Sectra i syfte att införa en fullskalig lösning för digital primärdiagnostik inom patologi.
- Sectra ökar antalet B-aktier genom nyemission till följd av att konvertibelinnehavare löser in konvertibler (se sidan 12).
Efter rapportperiodens slut
Det sker nu en snabb spridning av Covid-19 internationellt och flera länder har infört motåtgärder som påverkar ekonomi och samhälle. För närvarande råder det stor osäkerhet om vilka effekter utbrottet kan få. Detta innebär också att det svårt att uppskatta ekonomiska effekter för Sectra, framför allt på längre sikt. På kort sikt och fram till idag har effekterna varit små då Sectra har liten verksamhet i de hittills mest utsatta länderna. I dagsläget har utbrottet en begränsad effekt på Sectras verksamhet. Läs mer under Risker sidan 13.

US PACS (Large & Small) Canada PACS
Läs om utmärkelsen och Sectras ranking: sectra.com/KLAS

SECTRAS MARKNADER
Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion och där underliggande trender i samhället gör att dessa områden måste växa.
Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Bolagets uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.
IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning
Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. För att bibehålla hög vårdkvalitet måste sjukvården uträtta mer med oförändrade eller minskade resurser. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den gamla människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten och samordna sina resurser samt förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering. Sectra bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar för att interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Sectra hjälper kunder världen över att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnadsbild. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdena Imaging IT Solutions och Business Innovation.
Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle
Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där Sectra har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Sectra hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications.
KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL UNDER PERIODEN OCH KVARTALET
Orderingång och nettoomsättning
Orderingången för tredje kvartalet ökade med 10,3 procent till 431,1 MSEK (390,7) och uppgick för niomånadersperioden till 1 095,5 MSEK (1 027,9). Imaging IT Solutions verksamhet i Nederländerna, Storbritannien och USA står för de enskilt största ökningarna under perioden samtidigt som orderingången i exempelvis Sverige är lägre än jämförelseperioden. En stor andel av orderingången avser långa kundkontrakt med nya kunder. Långa och stora avtal bidrar till långsiktig stabilitet, men innebär också stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal.
Nettoomsättningen för tredje kvartalet ökade med 38,8 procent till 457,4 MSEK (329,5). Ökningen är huvudsaklingen kopplad till driftsättning av stora kundprojekt inom Imaging IT Solutions. För niomånadersperioden uppgick nettoomsättningen till 1 153,5 MSEK (939,4), vilket motsvarar en ökning med 22,8 procent. Mer än 70 procent av Sectras nettoomsättning sker i utländsk valuta, främst EUR, USD och GBP, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakurser. Justerat för valutakursförändringar, se sidan 17, ökade omsättningen med 19,6 procent jämfört med motsvarande period föregående år.

Läs mer i Sectras årsredovisning 2018/2019: investor.sectra.com/annual-reports

Omsättningsutveckling per verksamhetsområde
Omsättning per verksamhetsområde och geografiska marknader
De senaste årens starka orderingång håller på att omvandlas till omsätttning. Samtliga verksamhetsområden och geografiska marknader visar omsättningstillväxt under niomånadersperioden. Geografiskt svarar verksamheten i USA för den enskilt största ökningen under perioden, upp 38,6 procent mot jämförelseperioden.

Omsättningsutveckling per geografisk marknad Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår

Trend

5 (25)

Resultat
Koncernens rörelseresultat ökade med 31,3 procent till 171,8 MSEK (130,8), varav 99,7 MSEK (50,2) avser tredje kvartalet. Detta motsvarar en rörelsemarginal på 14,9 procent (13,9) för niomånadersperioden och 21,8 procent (15,2) för tredje kvartalet. Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 24,5 procent mot jämförelseperioden. Periodens utfall belastas av ökade rörelsekostnader, främst till följd av högre personal- och konsultkostnader. Ökningen är kopplad till pågående framtidssatsningar samt förstärkt kapacitet för installation och driftsättning av Sectras medicinska bildhanteringssystem till följd av den ökade efterfrågan och beställningar från nya kunder det senaste året. Stora systeminstallationer hos nya kunder har inledningsvis inneburit stora kostnader och en negativ effekt på kassaflöden, vilket framförallt belastade utfallet under första halvåret 2019/2020. Nu när kunderna har börjat ta systemen i drift ökar omsättningen och koncernens resultat, marginal och kassaflöde påverkas positivt.
Koncernens finansnetto uppgick till 4,5 MSEK (7,1), varav 1,0 MSEK (1,2) avser tredje kvartalet. Valutakursförändringar, se sidan 17, påverkade de finansiella posterna med 1,6 MSEK (0,7). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag direkt.
I siffrorna ingår poster av engångskaraktär som är relaterade till affärsområdet Secure Communications förvärv av det finska bolaget EXP Analytics Oy år 2015 (se sidan 10). Posterna avser återföring av villkorad köpeskilling respektive nedskrivning av goodwill med en positiv nettoeffekt på resultatet före skatt med 1,4 MSEK. Resultatet efter finansnetto uppgick till 176,3 MSEK (137,9), varav 100,7 MSEK (51,4) avser tredje kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 15,3 procent (14,7) för niomånadersperioden och 22,0 procent (15,6) för tredje kvartalet. Vinsten per aktie uppgick till 3,60 SEK (2,85) för perioden, varav 2,06 SEK (1,06) avser tredje kvartalet.
Rörelseresultatutveckling per verksamhetsområde Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår Trend


Finansiell ställning och kassaflöde
Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 304,1 MSEK (265,9) vid rapportperiodens slut. Under andra verksamhetskvartalet överfördes 172,6 MSEK (171,5) till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,13 (0,05) på bokslutsdagen. Förändringen avser övergången till nya redovisningsprinciperna enligt IFRS 16, se Not 1 sidan 21. Räntebärande skulder uppgick till 91,6 MSEK (31,5), varav 85,1 MSEK (0,0) avser leasingskuld enligt IFRS 16 och 6,5 MSEK (31,5) avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.
Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick under perioden till 215,2 MSEK (180,4), varav 134,1 MSEK (80,0) avser tredje kvartalet. Kassaflödet per aktie uppgick för perioden till 5,59 SEK (4,70) varav 3,48 SEK (2,09) avser tredje kvartalet.

Sectras niomånadersrapport 2019/2020 7 (25)
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -57,4 MSEK (-23,5), varav -16,9 MSEK (-9,0) avser tredje kvartalet. Se information om investeringsverksamheten nedan.
Koncernens totala kassaflöde för perioden uppgick till -32,4 MSEK (-12,0). I utfallen ingår utbetalning i samband med inlösenprogrammet för aktieägarna. Det totala kassaflödet exklusive inlösenprogram uppgick till 140,2 MSEK (159,5).
Investeringar och avskrivningar
Investeringarna i koncernen uppgick under perioden till 57,4 MSEK (23,5), varav 16,9 MSEK (9,0) avser tredje kvartalet. Periodens investeringar avser främst utvecklingskostnader som har balanserats, infrastruktur till molnlösningar för medicinsk bildhantering, köp av rättigheter till programvara och förvärv av tillgångar i Columbitech AB (se sidan 10).
Periodens avskrivningar uppgick till 53,2 MSEK (34,3), varav 18,9 MSEK (12,0) avser tredje kvartalet. Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgår till 16,2 (0,0) för perioden, varav 6,0 (0,0) avser tredje kvartalet. Därutöver har nedskrivningar skett med 7,4 MSEK under tredje kvartalet som hänför sig till Sectras förvärv av EXP Analytics Oy från 2015 (se sidan 10).
Aktiverat arbete för egen räkning uppgick under perioden till 29,6 MSEK (21,6) varav aktiverade utvecklingskostnader uppgick till 25,4 MSEK (21,6). Under tredje kvartalet uppgick aktiverat arbete för egen räkning till 14,3 MSEK (10,7) varav aktiverade utvecklingskostnader uppgick till 13,8 MSEK (10,7). Av periodens avskrivningar avser 20,9 MSEK (19,8) balanserade utvecklingsprojekt, varav 7,5 MSEK (7,3) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 107,1 MSEK (100,6).
Sectra håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Utvecklingen sker i nära dialog med kunderna.
10–15 %
av koncernens omsättning investeras årligen i forskning och utveckling.
Säsongsvariationer
Sectras säsongsvariation innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Variationen i ordervolym sett till enskilda kvartal kan också vara väsentlig när kunder tecknar omfattande mångåriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller kryptosystem.





IMAGING IT SOLUTIONS
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 3 | Förändr. | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | ||
| 19/20 | 18/19 | % | 19/20 | 18/19 | % | 12 mån | 18/19 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 396,1 | 272,4 | 45,4 | 982,3 | 790,4 | 24,3 | 1 396,1 | 1 204,2 | 15,9 | |
| Rörelseresultat, MSEK | 103,0 | 49,6 | 107,7 | 186,0 | 150,2 | 23,8 | 292,8 | 257,0 | 13,9 | |
| Rörelsemarginal, % | 26,0 | 18,2 | n/a | 18,9 | 19,0 | n/a | 21,0 | 21,3 | n/a |
Vi upplever en ökad efterfrågan på Sectras produkter, både i våra stora marknader Nederländerna, Skandinavien, Storbritannien och USA samt i nya marknader som exempelvis Kanada och Frankrike. Hög kundnöjdhet och utmärkelserna "Best in KLAS" har varit viktiga för utvecklingen. Den goda efterfrågan har lett till att Imaging IT Solutions orderingång har passerat två miljarder kronor för rullande 12 månader. Under tredje kvartalet är det fortsatt främst våra stora internationella marknader som bidragit till orderingången.
Affärsområdet har under tredje kvartalet driftsatt flera installationer hos nya kunder, till exempel vårdgivaren Kettering Health Network i USA och Radboud University Medical Center i Nederländerna. Driftsättningar hos nya och befintliga kunder har bidragit till att rörelseresultatet mer än dubblerats jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Personal- och resekostnader har ökat till följd av många nyinstallationsprojekt. Rörelsemarginalen stärktes under kvartalet genom omsättning med högre andel licensinnehåll i leveranserna och högre aktivering av utvecklingskostnader. Omsättningen för niomånadersperioden ökade med 24,3 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Verksamheterna i Storbritannien och USA redovisade störst omsättningsökning under perioden.
För att ta hand om fler kunder har leveranskapaciteten successivt förstärkts, framför allt i USA men även i tillväxtmarknader som Australien, Kanada och Frankrike där Sectra fick viktiga genombrottsordrar förra räkenskapsåret. Ytterligare stora installationsprojekt pågår och ska enligt plan sättas i drift hos kunder under det fjärde verksamhetskvartalet 2019/2020 och därefter. När driftsättningar sker får det en positiv effekt på omsättning och resultat.
Långsiktiga tillväxtsatsningar
För ett antal år sedan var Sectras kunder radiologiska kliniker som behövde ITstöd för sin bildhantering. I ökande omfattning övergår kunderna från system för enskilda avdelningar till lösningar för sjukvårdens totala behov av medicinsk bildhantering. Sectras skalbara lösningar hanterar alla typer av medicinska bilder, med fokus på de mest bildintensiva avdelningarna – radiologi, mammografi, patologi och kardiologi – i ett och samma system. I produktportföljen ingår också tjänster och produkter för delning och kommunikation av bilder, dosregistrering för patienter samt uppföljning och analys av kundens verksamhet. Detta gör att vi kan vara den helhetsleverantör som många kunder efterfrågar och det öppnar upp för kompletterande försäljning till existerande kunder. Under perioden har vi fått flera beställningar där kunder utvidgat sina bildhanteringssystem från Sectra med lösningar för såväl digital patologi som kardiologi.

"Sectra lyssnar och håller regelbunden kontakt med oss. Deras lösning är förmodligen den bästa vi sett och våra användare är väldigt nöjda med den. Sectra är också väldigt enkla att samarbeta med"
Chef hos kund i USA, via KLAS webbplats oktober 2019
För att kunna möta kundernas behov pågår långsiktiga tillväxtsatsningar inom nya produktområden, som exempelvis patologi och kardiologi, samt expansion till fler geografiska marknader genom egna etableringar och nya distributörer. Imaging IT Solutions satsningar omfattar även nya teknikområden som AI-baserade verktyg för att förbättra diagnostik och arbetsflöde samt molnlösningar. Under perioden har Sectra bland annat investerat i infrastruktur för att möta den ökande efterfrågan på molnlösningar, primärt i Sverige men även i andra marknader.
I USA har Sectra vunnit viktiga upphandlingar och rankas högt i undersökningar gällande vilka alternativ kunder kan tänka sig att välja framöver. Detta är också en marknad med stor tillväxtpotential för digital patologi och en ansökan för godkännande av Sectras digital patologilösning, i kombination med Leica Biosystems redan godkända skanner, lämnades in till myndigheten FDA i USA under tredje kvartalet.
BUSINESS INNOVATION
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 3 | Förändr. | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | ||||
| 19/20 | 18/19 | % | 19/20 | 18/19 | % | 12 mån | 18/19 | % | ||||
| Omsättning, MSEK | 20,3 | 19,5 | 4,1 | 55,6 | 47,6 | 16,8 | 76,8 | 68,8 | 11,6 | |||
| Rörelseresultat, MSEK | 4,7 | 1,0 | 370,0 | 4,2 | -6,9 | 160,9 | 5,1 | -6,0 | 185,0 | |||
| Rörelsemarginal, % | 23,2 | 5,1 | n/a | 7,6 | neg | n/a | 6,6 | neg | n/a |
Business Innovation är Sectras kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och inte naturligt passar in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för Sectras långsiktiga forskningsverksamhet, som idag till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar. Inom Business Innovation utvärderar och tillvaratar koncernen möjligheter att:
- Kommersialisera ny teknik och nya segment inom koncernens huvudområden samt närliggande områden.
- Medverka i forskning som kan leda till högre livskvalitet för individen samt ökad kundnytta och produktivitet inom vården.
Segmentet omfattar de mindre affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. Inom Business Innovation förvaltas och utvecklas även Sectras patentportfölj.
Båda affärsenheterna har nya produkter som mötts av stort intresse från marknaden. Sectra är i ett produktgenerationsskifte inom såväl Ortopedi som Medicinsk utbildning. Utfallen inom Business Innovations två relativt små enheter varierar kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Under niomånadersperioden har båda affärsenheterna förbättrat sitt utfall jämfört med motsvarande period föregående år.


Johan Carlegrim tillträdde som ny chef för affärsenheten Medicinsk utbildning under tredje kvartalet. Johan har arbetat på Sectra sedan 2012, senaste åren som produktchef för Sectras lösningar för att dela och samverka kring medicinska bilder.

SECURE COMMUNICATIONS
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 3 | Förändr. | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | ||
| 19/20 | 18/19 | % | 19/20 | 18/19 | % | 12 mån | 18/19 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 49,8 | 41,4 | 20,3 | 136,3 | 110,9 | 22,9 | 177,8 | 152,4 | 16,7 | |
| Rörelseresultat, MSEK | -1,3 | 2,5 | -152,0 | -0,6 | 2,7 | -122,2 | 3,7 | 7,0 | -47,1 | |
| Rörelsemarginal, % | neg | 6,0 | n/a | neg | 2,4 | n/a | 2,1 | 4,6 | n/a |
Secure Communications växer, främst genom ökad omsättning från projektbaserad utveckling och godkända kryptoprodukter som skyddar information som är väsentlig för säkerheten inom viktiga samhällsfunktioner. Den projektbaserade utvecklingen är delvis betald av kund och kommer på sikt att leda till produktleveranser, vilka har en ökad rörelsemarginal jämfört med utvecklingsprojekten.
Rörelseresultatet belastas av långsiktiga tillväxtsatsningar. Affärsmodellen har historiskt till stor del byggt på produkt- och projektleveranser, men fokus har flyttats till att öka andelen drift- och supporttjänster. Ambitionen för verksamhetsområdet är att fortsätta växa med lönsamhet inom samtliga kundsegment. Tillväxtstrategin har ett tydligare fokus på affärsområdets olika kundsegment och att öka tjänsteförsäljningen samt vidga kunderbjudandet genom partnerskap.
I redovisade siffror ingår en återföring av villkorad köpeskilling med 8,8 MSEK och nedskrivning av goodwill med 7,4 MSEK. Exklusive dessa poster var rörelseresultatet för tredje kvartalet -2,7 MSEK (2,5 MSEK) och för niomånadersperioden -2,0 MSEK (2,7). Posterna är relaterade till förvärvet av det finska bolaget EXP Analytics Oy från 2015 och baseras på en bedömning av att verksamhetens omsättnings- och resultattillväxt kommer utvecklas långsammare än ursprungligen var förväntat.
Förvärv
Sectra har under perioden förvärvat tillgångarna i det svenska IT-säkerhetsbolaget Columbitech AB, inklusive aktierna i det amerikanska dotterbolaget Columbitech Inc. Bolaget är specialiserat på mjukvarubaserade, framför allt mobila, VPN. Genom förvärvet stärker Sectra sitt totala erbjudande och ökar möjligheten att stötta säkerhetsmedvetna organisationers strategi för säkert mobilt arbete via smartphone och surfplatta, oavsett vilken teknisk plattform de mobila enheterna baseras på. Förvärvet innebär också att verksamhetsområdet får närvaro och kunder på den amerikanska marknaden.
De förvärvade tillgångarna och verksamheten i det amerikanska bolaget ingår i Secure Communications från och med den 21 maj 2019. Förvärvet har ingen väsentlig inverkan på verksamhetsområdets eller koncernens omsättning och resultat. För ytterligare information se förvärvsanalys Not 2 sidan 23.


Sectra höll en kapitalmarknadsdag i slutet av september med fokus på bolagets roll och tillväxtpotential inom området cybersäkerhet. Se inspelade presentationer:
https://investor.sectra.com/cmd26sep

ÖVRIG VERKSAMHET
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 3 | Förändr. | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Förändr. | Rullande | Helår | Förändr. | ||
| 19/20 | 18/19 | % | 19/20 | 18/19 | % | 12 mån | 18/19 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 17,7 | 15,5 | 14,1 | 50,0 | 46,6 | 7,3 | 66,1 | 62,7 | 5,4 | |
| Rörelseresultat, MSEK | -6,2 | -5,6 | -10,7 | -18,9 | -21,0 | 10,0 | -26,3 | -28,4 | 7,4 | |
| Rörelsemarginal, % | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a |
Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet samt koncernens finansieringsverksamhet.

MODERBOLAGET
I moderbolaget Sectra AB ingår rörelsesegmenten Business Innovation samt huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultatoch balansräkning redovisas på sidan 20.
AKTIEN
Inlösenprogram 2019 och deklarationshjälp
Under oktober 2019 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Motsvarande överföring till aktieägarna föregående år var 4,50 SEK per aktie.
Inlösen eller försäljning av inlösenaktierna (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen. Anskaffningsutgiften för inlösenaktier kan beräknas på följande sätt:
- Skatteverkets allmänna råd som innebär att du fördelar en viss del av den aktuella anskaffningsutgiften för de ursprungliga aktierna på inlösenaktierna.
- Alternativt kan schablonmetoden användas om transaktionen avser inlösenaktier av serie B.
Enligt Skatteverkets allmänna råd för Sectras inlösenaktier 2019 bör 98,6 procent av anskaffningsutgiften för en ursprunglig aktie av serie A eller serie B i Sectra AB hänföras till kvarvarande aktie och 1,4 procent till inlösenaktien i respektive serie. För ytterligare information besök investor.sectra.com/event/share-redemption-program-2019/.

Aktierelaterade incitamentsprogram och omräkning av konverteringskurser
Antalet aktier i Sectra har under tredje kvartalet ökat med 153 149 B-aktier. Förändringen är hänförlig till en nyemission till följd av att konvertibelinnehavare har löst in konvertibler i Sectras program 2015/2019 och 2016/2019. Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 38 506 020 SEK fördelat på 38 506 020 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 885 328 serie B. Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 27 233, vilket motsvarar 0,0 procent av kapitalet och 0,0 procent av rösterna i bolaget.
Till följd av inlösenprogrammet 2019, har styrelsen under perioden beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen som skedde efter bokslutsdagen hänvisas till information på:
investor.sectra.com/the-share/share-related-incentive-programs/
Bemyndiganden nyemission och återköp av egna aktier
Årsstämman 2019 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.
VALBEREDNING OCH ÅRSSTÄMMA 2020
Årsstämman 2019 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot ska vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare baserat på antal röster. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 31 oktober 2019. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:
- Torbjörn Kronander (största aktieägare och vd)
- Carl-Erik Ridderstråle (representerande Jan-Olof Brüer, näst största ägare)
- Jan Särlvik (representerande Nordea Investment Funds som är fjärde största ägare)
- Jan-Olof Brüer (i sin roll som styrelsens ordförande)
Carl-Erik Ridderstråle, som representerar den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, blir ordförande i valberedningen. Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, har på grund av sin roll som vd i Sectra AB valt att avsäga sig ordförandeskapet.
Årsstämman är planerad till den 8 september 2020 i Linköping. Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida tidigast sex och senast fyra veckor före stämmodagen.
Valberedningen ska lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande, övriga styrelseledamöter och arvode för utskottsarbete
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.
Aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat på årsstämma. Kallelse till årsstämma ska ske tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. För att bolaget med säkerhet ska hinna ta in ärende i kallelsen bör begäran om att ärende ska tas upp på årsstämman ha nått bolaget senast sju veckor före stämman. Begäran om att få ett ärende behandlat på stämman ska skriftligen ställas till styrelsen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Styrelsen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för räkenskapsåret 2018/2019 i förvaltningsberättelsen samt i not 29 på sidan 88. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de redovisade förhållandena.
Covid-19
Under tredje verksamhetskvartalet kom rapporter om ett utbrott av ett nytt coronavirus i Kina. Efter bokslutsdagen har det skett en spridning till fler än 60 länder. Flera länder har infört reserestriktioner och andra motåtgärder vilka påverkar ekonomi och samhälle. För närvarande råder det stor osäkerhet om vilka effekter utbrottet kan få. Detta innebär också att det svårt att uppskatta ekonomiska effekter för Sectra, framför allt på längre sikt.
Affärsenheten Medical Education är den del inom Sectra som har direkt exponering mot Kina via distributörer och där ser vi att utbrottet kommer att få en effekt på försäljningen och distributionen av produkter. Denna del av Sectra är dock relativt sett liten och dess försäljning i Kina är bara en del av affärsenhetens intäkter. Marknader i Asien står för någon enstaka procent av koncernens omsättning.
I dagsläget bedöms utbrottet ha en begränsad effekt på Sectras verksamhet, men det finns en risk att virusutbrottet kan fördröja beslut i pågående upphandlingar eller planerade installationer. Under förutsättning att det inte sker större utbrott av covid-19 i områden som påverkar våra kunder eller planerade installationsprojekt är dock Sectras bedömning att utbrottet har en begränsad påverkan på koncernens verksamhet på kort sikt. Klart mer än hälften av Sectras fakturering är av typen regelbundet återkommande intäkter och vi ser ingen anledning att tro att denna del skulle påverkas även om läget skulle förvärras.
Brexit
I Europa har Brexit fått stor uppmärksamhet under perioden. Utifrån den kunskap vi besitter idag är vår bedömning fortsatt att den förestående Brexit inte kommer att få några betydande effekter på Sectras verksamhet under förutsättning att ett handelsavtal mellan EU och Storbritannien tecknas under året. I förberedelserna för en eventuell Brexit har vi bland annat vidtagit åtgärder och upprättat relevanta avtal för att kunna fortsätta dela persondata med vårt brittiska dotterbolag. Detta är viktigt för att upprätthålla support för de produkter som utvecklas i Storbritannien och att personal i Storbritannien ska kunna få tillgång till information om personal i Europa.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].
Presentation av delårsrapporten
En telefonkonferens/audiocast kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB. Presentationen hålls på engelska.
Tid: 4 mars 2020, kl. 10:00
Följ live online eller lyssna på inspelning i efterhand: investor.sectra.com/q3report1920
För att delta per telefon ring in 10–15 minuter före start på något av följande nummer: SE: +46850558356 UK: +443333009267
US: +18335268395
Kommande rapporttillfällen och årsstämma
| Bokslutskommuniké 2019/2020 | 3 juni 2020, kl. 08:15 |
|---|---|
| Tremånadersrapport | 4 september 2020, kl 08:15 |
| Årsstämma 2020 | 8 september 2020, kl 15:30 |
| Sexmånadersrapport | 27 november 2020, kl 08:15 |
| Niomånadersrapport | 12 mars 2021, kl 08:15 |
| Bokslutskommuniké 2020/2021 | 2 juni 2021, kl 08:15 |
För övriga IR-event besök: investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj 2019–januari 2020 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den 4 mars 2020
Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Christer Nilsson Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Tomas Puusepp Deborah Capello Bengt Hellman Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Jonas Yngvesson Anders Persson Birgitta Hagenfeldt
arbetstagarrepr. arbetstagarrepr.
REVISORERNAS GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Sectra AB (publ) 556064-8304, per 31 januari 2020 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 4 mars 2020
Grant Thornton Sweden AB Mia Rutenius, Auktoriserad revisor

KONCERNEN I SAMMANDRAG1
Koncernens resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2019– | nov 2018– | maj 2019– | maj 2018– | feb 2019 | maj–april | |
| jan 2020 | jan 2019 | jan 2020 | jan 2019 | –jan 2020 | 2018/2019 | |
| Nettoomsättning | 457 411 | 329 537 | 1 153 520 | 939 448 | 1 627 594 | 1 413 522 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 14 336 | 10 655 | 29 622 | 21 620 | 45 271 | 37 269 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 8 836 | 0 | 8 836 | 0 | 8 836 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 715 | 1 105 | 1 734 | 3 156 | 1 985 | 3 407 |
| Handelsvaror | -82 551 | -45 624 | -185 777 | -135 712 | -304 522 | -254 457 |
| Personalkostnader | -204 767 | -173 465 | -583 061 | -497 566 | -762 302 | -676 807 |
| Övriga externa kostnader | -67 941 | -60 003 | -192 510 | -165 808 | -267 286 | -240 584 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -26 305 | -11 979 | -60 589 | -34 308 | -73 090 | -46 809 |
| Rörelseresultat | 99 734 | 50 226 | 171 775 | 130 830 | 276 486 | 235 541 |
| Finansnetto | 993 | 1 206 | 4 520 | 7 083 | 10 688 | 13 251 |
| Resultat efter finansnetto | 100 727 | 51 432 | 176 295 | 137 913 | 287 174 | 248 792 |
| Skatt | -21 547 | -11 101 | -38 154 | -29 326 | -58 641 | -49 813 |
| Periodens resultat | 79 180 | 40 331 | 138 142 | 108 587 | 228 534 | 198 979 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 79 180 | 40 331 | 138 142 | 108 587 | 228 534 | 198 979 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat per aktie | ||||||
| Före utspädning, kr | 2,06 | 1,06 | 3,60 | 2,85 | 5,95 | 5,21 |
| Efter utspädning, kr | 2,05 | 1,05 | 3,59 | 2,82 | 5,93 | 5,17 |
| Antal aktier | ||||||
| Före utspädning | 38 506 020 | 38 352 871 | 38 506 020 | 38 352 871 | 38 506 020 | 38 352 871 |
| Efter utspädning 2 | 38 533 253 | 38 530 851 | 38 533 253 | 38 530 851 | 38 533 253 | 38 530 851 |
| Genomsnitt före utspädning | 38 454 970 | 38 197 403 | 38 386 904 | 38 145 580 | 38 378 396 | 38 197 403 |
| Genomsnitt efter utspädning | 38 532 452 | 38 530 889 | 38 531 385 | 38 520 663 | 38 531 251 | 38 523 210 |
-
Jämförelseperioder har omräknats, se redovisningsprinciper not 1 på sid 20.
-
Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2016/2017 (19 325) och 2017/2018 (7 908). Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 27 233.
Rapport över totalresultat för koncernen
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2019– | nov 2018– | maj 2019– | maj 2018– | feb 2019 | maj–april | |
| jan 2020 | jan 2019 | jan 2020 | jan 2019 | –jan 2020 | 2018/2019 | |
| Periodens resultat | 79 180 | 40 331 | 138 142 | 108 587 | 228 534 | 198 979 |
| Periodens omräkningsdifferens vid | ||||||
| omräkning av utländska dotterbolag | 2 634 | 1 941 | 5 792 | -3 022 | 19 331 | 10 517 |
| Summa periodens övriga totalresultat | 2 634 | 1 941 | 5 792 | -3 022 | 19 331 | 10 517 |
| Summa periodens totalresultat | 81 814 | 42 272 | 143 934 | 105 565 | 247 865 | 209 496 |

Koncernens balansräkningar
| TSEK | 31 jan | 31 jan | 30 april |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | 2020 | 2019 | 2019 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 192 319 | 179 372 | 182 651 |
| Materiella anläggningstillgångar | 61 233 | 39 892 | 40 148 |
| Nyttjanderätter | 88 699 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 177 778 | 138 576 | 170 274 |
| Uppskjuten skattefordran | 4 888 | 4 867 | 5 996 |
| Summa anläggningstillgångar | 524 917 | 362 707 | 399 069 |
| Övriga omsättningstillgångar | 585 126 | 573 803 | 583 814 |
| Likvida medel | 304 085 | 265 921 | 331 935 |
| Summa omsättningstillgångar | 889 211 | 839 724 | 915 749 |
| Summa tillgångar | 1 414 128 | 1 202 431 | 1 314 818 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl. periodens resultat) | 724 267 | 623 063 | 727 909 |
| Avsättningar | 20 054 | 22 191 | 23 327 |
| Uppskjuten skatteskuld | 5 037 | 7 195 | 7 395 |
| Långfristig leasingskuld | 62 541 | 0 | 0 |
| Övriga långfristiga skulder | 2 951 | 6 451 | 6 451 |
| Kortfristig leasingskuld | 22 580 | 0 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 576 698 | 543 531 | 549 736 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 414 128 | 1 202 431 | 1 314 818 |
Inga väsentliga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan årsredovisningen 2018/2019.
Förändring av eget kapital i koncernen
| TSEK | 9 mån maj 2019– |
9 mån maj 2018– |
Helår maj–april |
|---|---|---|---|
| jan 2020 | jan 2019 | 2018/2019 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 727 909 | 660 954 | 660 954 |
| Justering IFRS15 | 0 | 0 | 916 |
| Justerat eget kapital vid periodens ingång | 727 909 | 660 954 | 661 870 |
| Periodens totalresultat | 143 934 | 105 565 | 209 496 |
| Utdelning/inlösen av aktier | -172 588 | -171 538 | -171 539 |
| Reglering av aktierelaterade ersättningar | 25 013 | 28 082 | 28 082 |
| Eget kapital vid periodens slut | 724 267 | 623 063 | 727 909 |

Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | 9 mån | 9 mån | Helår |
|---|---|---|---|
| maj 2019– | maj 2018– | maj–april | |
| jan 2020 | jan 2019 | 2018/20191 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | 171 775 | 130 830 | 235 541 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 63 414 | 28 672 | 41 716 |
| Erhållen ränta och utdelning | 5 098 | 8 049 | 14 497 |
| Erlagd ränta | -2 157 | -966 | -1 246 |
| Betald inkomstskatt | -66 556 | -60 110 | -81 209 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 171 574 | 106 475 | 209 299 |
| Förändring i rörelsekapital | |||
| Förändring varulager | -2 361 | -7 883 | -10 358 |
| Förändring av fordringar | 32 234 | 81 150 | 37 117 |
| Förändring av kortfristiga skulder | 13 780 | 695 | 16 484 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 215 227 | 180 437 | 252 542 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -32 722 | -15 393 | -25 176 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -23 855 | -8 073 | -9 699 |
| Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | -812 | 0 | 0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -57 389 | -23 466 | -34 875 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagande av konvertibla förlagslån | 0 | 2 951 | 2 951 |
| Amortering av leasingskulder | -14 671 | 0 | 0 |
| Utbetalning av villkorad köpeskilling | -2 937 | -346 | -346 |
| Inlösen av aktier | -172 588 | -171 538 | -171 538 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -190 196 | -168 933 | -168 933 |
| Årets kassaflöde | -32 358 | -11 962 | 48 734 |
| Likvida medel vid årets början | 331 935 | 282 341 | 282 341 |
| Kursdifferens i likvida medel | 4 508 | -4 458 | 860 |
| Likvida medel vid årets slut | 304 085 | 265 921 | 331 935 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
1Omklassificering har skett av kassaflöde från investeringsverksamheten till den löpande verksamheten avseende långfristiga kundfordringar i koncernfinansierade driftavtal. Beloppet uppgick till 1 846 TSEK för räkenskapsåret 2018/2019.
Nyckeltal för period och helår
| 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 jan | 31 jan | 31 jan | 30 april | |
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Orderingång, MSEK | 1 095,5 | 1 027,9 | 2 200,4 | 2 132,8 |
| Rörelsemarginal, % | 14,9 | 13,9 | 17,0 | 16,7 |
| Vinstmarginal, % | 15,3 | 14,7 | 17,6 | 17,6 |
| Medelantal anställda | 774 | 697 | 763 | 706 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 5,59 | 4,70 | 7,49 | 6,58 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 5,59 | 4,68 | 7,46 | 6,55 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 754,8 | 628,4 | 1 038,8 | 912,3 |
| P/E-tal, ggr | n/a | n/a | 66,5 | 61,8 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK | 396,0 | 220,1 | 396,0 | 322,0 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 19,0 | 16,9 | 35,5 | 29,8 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 22,7 | 21,6 | 41,0 | 35,9 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 13,1 | 11,1 | 22,5 | 19,6 |
| Soliditet, % | 51,2 | 51,8 | 51,2 | 55,4 |
| Likviditet, ggr | 1,6 | 1,6 | 1,6 | 1,7 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 18,81 | 16,25 | 18,81 | 18,98 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 18,80 | 16,17 | 18,80 | 18,89 |

Valutakurser
| Valuta | Genomsnittliga kurser i SEK | Balansdagskurser i SEK | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 2019/2020 |
Kv 3 2018/2019 |
Förändring % |
31 jan 2020 |
31 jan 2019 |
Förändring % |
|
| Amerikanska dollar, 1 USD | 9,52 | 8,91 | 6,8 | 9,61 | 8,96 | 7,3 |
| Euro, 1 EUR | 10,58 | 10,32 | 2,5 | 10,60 | 10,31 | 2,8 |
| Brittiska pund, 1 GBP | 12,06 | 11,58 | 4,1 | 12,62 | 11,78 | 7,1 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| MSEK | 2019/2020 | 2018/2019 | 2017/2018 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Nettoomsättning | 457,4 | 363,3 | 332,8 | 474,1 | 329,5 | 316,2 | 293,7 | 357,1 | 285,5 | 298,5 | 268,1 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 14,3 | 8,9 | 6,4 | 15,6 | 10,7 | 6,3 | 4,6 | 7,7 | 11,1 | 5,6 | 3,9 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 8,8 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,7 | 0,2 | 0,8 | 0,3 | 1,1 | 1,5 | 0,5 | 0,9 | 1,4 | 0,5 | 0,9 |
| Rörelsens kostnader | -355,2 | -312,4 -293,7 | -372,8 | -279,1 | -267,4 | -252,6 | -264,5 | -248,1 | -246,5 | -227,9 | |
| Av- och nedskrivningar | -26,3 | -17,4 | -16,9 | -12,5 | -12,0 | -11,6 | -10,7 | -10,5 | -10,7 | -10,1 | -8,6 |
| Rörelseresultat | 99,7 | 42,7 | 29,4 | 104,7 | 50,2 | 45,0 | 35,6 | 90,7 | 39,2 | 48,0 | 36,4 |
| Finansnetto | 1,0 | 2,3 | 1,3 | 6,2 | 1,2 | 7,7 | -1,8 | 31,6 | -4,7 | 3,8 | -13,8 |
| Resultat efter finansnetto | 100,7 | 44,9 | 30,6 | 110,9 | 51,4 | 52,7 | 33,7 | 122,3 | 34,5 | 51,8 | 22,6 |
| Skatt på periodens resultat | -21,5 | -10,0 | -6,6 | -20,5 | -11,1 | -11,1 | -7,1 | -24,1 | -7,6 | -9,8 | -4,9 |
| Periodens resultat | 79,2 | 34,9 | 24,1 | 90,4 | 40,3 | 41,7 | 26,6 | 98,2 | 26,9 | 42,0 | 17,7 |
| Orderingång, MSEK | 431,1 | 425,7 | 238,7 1 104,9 | 390,7 | 350,7 | 286,5 | 500,3 | 337,9 | 426,8 | 227,6 | |
| Rörelsemarginal, % | 21,8 | 11,8 | 8,8 | 22,1 | 15,2 | 14,2 | 12,1 | 25,4 | 13,7 | 16,1 | 13,6 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 3,48 | 2,85 | -0,73 | 2,71 | 1,82 | 2,06 | 0,42 | 3,01 | 0,74 | 1,02 | 0,68 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK |
3,48 | 2,83 | -0,73 | 2,69 | 1,81 | 2,04 | 0,41 | 2,98 | 0,73 | 1,01 | 0,67 |
| Resultat per aktie, SEK | 2,06 | 0,91 | 0,63 | 2,36 | 1,06 | 1,09 | 0,70 | 2,58 | 0,70 | 1,11 | 0,47 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 10,9 | 5,2 | 3,3 | 14,1 | 6,8 | 7,5 | 4,3 | 16,2 | 4,9 | 8,0 | 3,0 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 12,9 | 6,2 | 3,9 | 15,6 | 7,8 | 8,3 | 4,9 | 18,2 | 5,7 | 8,7 | 3,5 |
| Soliditet, % | 51,2 | 49,7 | 56,2 | 55,4 | 51,8 | 47,4 | 53,7 | 51,4 | 48,6 | 46,1 | 51,8 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 18,81 | 16,10 | 19,33 | 18,98 | 16,25 | 14,50 | 17,76 | 17,34 | 14,13 | 12,99 | 16,26 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK | 396,0 | 321,5 | 325,0 | 322,0 | 220,05 | 238,6 | 240,0 | 194,2 | 189,4 | 164,0 | 152,5 |
Fem år i sammandrag1
| 2018/2019 | 2017/2018 | 2016/2017 | 2015/2016 | 2014/2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 2 132,8 | 1 492,5 | 1 177,7 | 1 322,0 | 1 471,5 |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 413,5 | 1 209,2 | 1 125,1 | 1 080,9 | 961,4 |
| Rörelseresultat, MSEK | 235,5 | 214,3 | 195,0 | 158,0 | 150,3 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 248,8 | 231,2 | 201,1 | 154,0 | 164,4 |
| Periodens resultat efter skatt, MSEK | 199,0 | 184,7 | 153,8 | 124,8 | 126,1 |
| Rörelsemarginal, % | 16,7 | 17,7 | 17,3 | 14,6 | 15,6 |
| Vinstmarginal, % | 17,6 | 19,1 | 17,9 | 14,2 | 17,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 5,21 | 4,86 | 4,07 | 3,33 | 3,38 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 5,17 | 4,80 | 4,00 | 3,26 | 3,31 |
| Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 4,50 |
| Aktiekurs vid årets slut, SEK | 322,0 | 194,20 | 162,50 | 110,75 | 119,50 |
| P/E-tal, ggr | 61,8 | 40,0 | 39,9 | 33,3 | 35,3 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 29,8 | 30,4 | 26,5 | 20,5 | 20,6 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 35,9 | 34,5 | 30,9 | 23,0 | 25,1 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 19,6 | 19,0 | 17,5 | 13,7 | 15,8 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK | 18,98 | 17,34 | 16,21 | 16,16 | 16,44 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 18,89 | 17,16 | 15,95 | 15,80 | 16,01 |
| Soliditet, % | 55,4 | 51,4 | 50,5 | 51,4 | 56,1 |
1) Jämförelseåren har omräknats, se redovisningsprinciper not 1 på sid 21. År 2014/2015 har inte korrigerats då det inte var praktiskt genomförbart.

SEGMENTRAPPORTERING
Omsättning per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån nov 2019– |
3 mån nov 2018– |
9 mån maj 2019– |
9 mån maj 2018– |
12 mån rullande |
Helår maj–april |
|---|---|---|---|---|---|---|
| jan 2020 | jan 2019 | jan 2020 | jan 2019 | 2018/2019 | ||
| Imaging IT Solutions | 396,1 | 272,4 | 982,3 | 790,4 | 1 396,1 | 1 204,2 |
| Secure Communications | 49,8 | 41,4 | 136,3 | 110,9 | 177,8 | 152,4 |
| Business Innovation | 20,3 | 19,5 | 55,6 | 47,6 | 76,8 | 68,8 |
| Övrig verksamhet | 17,7 | 15,5 | 50,0 | 46,6 | 66,1 | 62,7 |
| Koncernelimineringar | -26,5 | -19,3 | -70,7 | -56,2 | -89,2 | -74,6 |
| Totalt | 457,4 | 329,5 | 1 153,5 | 939,4 | 1 627,6 | 1 413,5 |
| Rörelseresultat per rörelsesegment | ||||||
| MSEK | 3 mån nov 2019– jan 2020 |
3 mån nov 2018– jan 2019 |
9 mån maj 2019– jan 2020 |
9 mån maj 2018– jan 2019 |
12 mån rullande |
Helår maj–april 2018/2019 |
| Imaging IT Solutions | 103,0 | 49,6 | 186,0 | 150,2 | 292,8 | 257,0 |
| Secure Communications | -1,3 | 2,5 | -0,6 | 2,7 | 3,7 | 7,0 |
| Business Innovation | 4,7 | 1,0 | 4,2 | -6,9 | 5,1 | -6,0 |
| Övrig verksamhet | -6,2 | -5,6 | -18,9 | -21,0 | -26,3 | -28,4 |
| Koncernelimineringar | -0,5 | 2,7 | 1,1 | 5,8 | 1,2 | 5,9 |
| Totalt | 99,7 | 50,2 | 171,8 | 130,8 | 276,5 | 235,5 |
| Omsättning per geografisk marknad | ||||||
| MSEK | 3 mån nov 2019– jan 2020 |
3 mån nov 2018– jan 2019 |
9 mån maj 2019– jan 2020 |
9 mån maj 2018– jan 2019 |
12 mån rullande |
Helår maj–april 2018/2019 |
| Sverige | 94,3 | 83,1 | 273,3 | 245,7 | 368,2 | 340,6 |
| USA | 121,1 | 73,6 | 287,7 | 207,6 | 401,8 | 321,7 |
| Storbritannien | 79,4 | 35,0 | 165,8 | 113,5 | 289,4 | 237,1 |
| Nederländerna | 33,5 | 40,1 | 94,2 | 92,6 | 121,1 | 119,5 |
| Övriga Europa | 94,5 | 78,7 | 253,5 | 225,8 | 348,7 | 321,0 |
| Övriga världen | 34,6 | 19,0 | 79,0 | 54,2 | 98,4 | 73,6 |
| Totalt | 457,4 | 329,5 | 1 153,5 | 939,4 | 1 627,6 | 1 413,5 |

MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar
| TSEK | 3 mån nov 2019– jan 2020 |
3 mån nov 2018– jan 2019 |
9 mån maj 2019– jan 2020 |
9 mån maj 2018– jan 2019 |
12 mån nov 2018 – okt 2019 |
Helår maj–april 2018/2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37 925 | 34 544 | 104 695 | 92 070 | 143 225 | 130 600 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 3 375 | 0 | 3 548 | 241 | 7 675 | 4 368 |
| Övriga rörelseintäkter | 435 | 909 | 919 | 2 204 | 1 165 | 2 450 |
| Handelsvaror | -4 867 | -4 062 | -10 989 | -12 032 | -16 054 | -17 097 |
| Personalkostnader | -17 813 | -16 008 | -50 609 | -50 590 | -66 107 | -66 088 |
| Övriga externa kostnader | -15 190 | -16 483 | -46 850 | -48 296 | -69 172 | -70 618 |
| Avskrivningar | -3 172 | -2 367 | -8 851 | -6 907 | -11 273 | -9 329 |
| Rörelseresultat | 693 | -3 467 | -8 137 | -23 310 | -10 541 | -25 714 |
| Finansnetto | 4 981 | 4 165 | 13 596 | 5 590 | 76 165 | 68 159 |
| Resultat efter finansnetto | 5 674 | 698 | 5 459 | -17 720 | 65 624 | 42 445 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 185 497 | 185 497 |
| Resultat före skatt | 5 674 | 698 | 5 459 | -17 720 | 251 121 | 227 942 |
| Skatt på periodens resultat | -1 213 | -149 | -1 165 | 3 792 | -44 003 | -39 046 |
| Periodens resultat | 4 461 | 549 | 4 294 | -13 928 | 207 118 | 188 896 |
| Periodens totalresultat | 4 461 | 549 | 4 294 | -13 928 | 207 118 | 188 896 |
Moderbolagets balansräkningar
| Summa eget kapital och skulder | 683 744 | 772 358 | 922 609 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga skulder | 293 960 | 438 616 | 386 043 |
| Långfristiga skulder | 2 951 | 6 451 | 6 451 |
| Eget kapital (inkl. periodens resultat) | 386 833 | 327 291 | 530 115 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Summa tillgångar | 683 744 | 772 358 | 922 609 |
| Summa omsättningstillgångar | 370 640 | 484 668 | 621 138 |
| Likvida medel | 183 838 | 161 283 | 225 324 |
| Övriga omsättningstillgångar | 186 802 | 323 385 | 395 814 |
| Summa anläggningstillgångar | 313 104 | 287 690 | 301 471 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 272 303 | 257 154 | 267 447 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 604 | 17 722 | 17 858 |
| Tillgångar Immateriella anläggningstillgångar |
17 197 | 12 814 | 16 166 |
| TSEK | 31 jan 2020 |
31 jan 2019 |
30 april 2019 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| TSEK | 31 jan 2020 |
31 jan 2019 |
30 april 2019 |
|---|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för koncernbolag | 96 848 | 103 235 | 102 869 |
| Summa eventualförpliktelser | 96 848 | 103 235 | 102 869 |
NOT 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som har godkänts av EU-kommissionen för tillämpning inom EU.
Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal. I enlighet med dessa riktlinjer definieras koncernens alternativa nyckeltal på sidan 23 i delårsrapporten. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.
De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras årsredovisning 2018/2019, med undantag av IFRS 16 Leasingavtal, se nedan.
Omräkning av jämförelseperioder
Jämförelseperioder har i årsbokslutet 2018/2019 omräknats som konsekvens av ändrad bedömning av tidpunkt för riskövergång för koncernfinansierade driftavtal i Storbritannien. Förändringarna har inte påverkat periodens eller framtida kassaflöden. För mer information, se Sectras årsredovisning 2018/2019, not 5 sidan 76.
Ny standard fr o m 1 maj 2019
IFRS 16 Leasing har ersatt IAS 17 Leasingavtal, samt tillhörande tolkningar, för räkenskapsår som börjar 1 januari 2019 eller senare. IFRS 16 är antagen av EU. Sectra tillämpar IFRS 16 från och med 1 maj 2019. Den nya standarden innebär att samtliga kontrakt överstigande tolv månader över en viss beloppsmässig materialitet ska redovisas som tillgångar och skulder i balansräkningen, med redovisning av avskrivningar och räntekostnader i resultaträkningen. Avtal som tidigare redovisats som operationella leasingavtal aktiveras nu således i balansräkningen.
Sectra slutförde processen att kartlägga leasingavtalen och fastställa effekterna under det fjärde kvartalet 2018/2019. Effekten på ingående balansomslutning 2019/2020 uppgår till en ökning om 89,6 MSEK och soliditeten på ingående balansomslutning har minskat med 3,4 procentenheter. Det totala kassaflödet förblir opåverkat, övergången medför dock att kassaflödet från den löpande verksamheten ökar medan kassaflödet från finansieringsverksamheten minskar då huvuddelen av leasingavgifterna nu redovisas som amortering av leasingskulden och ej i den löpande verksamheten. Sectras leasingavtal avser främst kontors- och lokalhyror samt fordon.
Sectra har valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden, där beräkning av skulden vid övergången till IFRS 16 på återstående betalningar görs för den leasade tillgången med en motsvarande tillgång i form av en nyttjanderätt varvid ingen effekt på ingående eget kapital uppstår. Jämförelsetal omräknas ej. Leasingavtal med en leasingperiod om tolv månader eller kortare eller leasingavtal med en underliggande tillgång av lågt värde inkluderas inte i skulden och nyttjanderätten i balansräkningen.
Koncernens vägda genomsnittliga marginella låneränta som använts vid diskontering av leasingskulden vid övergången den 1 maj 2019 uppgick till 2,2 procent.
Se nästa sida för effekterna vid övergång till IFRS 16.

Effekterna vid övergång till IFRS 16 framgår nedan.
| Omräknade | |||
|---|---|---|---|
| TSEK | Ingående balanser | Omräkning till | ingående balanser |
| 1 maj 2019 | IFRS 16 | 1 maj 2019 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 182 651 | 182 651 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 40 148 | 40 148 | |
| Nyttjanderätter | 0 | 93 518 | 93 518 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 170 274 | 170 274 | |
| Uppskjuten skattefordran | 5 996 | 5 996 | |
| Summa anläggningstillgångar | 399 069 | 93 518 | 492 587 |
| Övriga omsättningstillgångar | 583 814 | -3 927 | 579 887 |
| Likvida medel | 331 935 | 331 935 | |
| Summa omsättningstillgångar | 915 749 | -3 927 | 911 822 |
| Summa tillgångar | 1 314 818 | 89 591 | 1 404 409 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl. periodens resultat) | 727 909 | 727 909 | |
| Avsättningar | 23 327 | 23 327 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 7 395 | 7 395 | |
| Långfristig leasingskuld | 0 | 68 816 | 68 816 |
| Övriga långfristiga skulder | 6 451 | 6 451 | |
| Kortfristig leasingskuld | 0 | 20 775 | 20 775 |
| Övriga kortfristiga skulder | 549 736 | 549 736 | |
| Summa eget kapital och skulder | 1 314 818 | 89 591 | 1 404 409 |
Avstämning upplysning operationella leasingavtal (IAS 17) och
| redovisad leasingskuld (IFRS 16) | |
|---|---|
| Åtaganden för operationella leasingavtal per 30 april 2019 | 100 723 |
| Finansiella leasingskulder per 30 april 2019 | 0 |
| Leasingavtal med mindre värde (avgår då kostnadsförs) | -4 496 |
| Effekter av förlängningsoptioner | -1 448 |
| Diskonteringseffekt | -5 188 |
| Redovisad leasingskuld öppningsbalansräkning 1 maj 2019 | 89 591 |

Not 2 Förvärv
Columbitech
Den 21 maj 2019 förvärvade koncernen tillgångarna i det svenska IT-säkerhetsbolaget Columbitech AB, inklusive samtliga aktier i det amerikanska dotterbolaget Columbitech Inc. Bolaget är specialiserat på mjukvarubaserad, mobil VPN. Genom förvärvet stärker Secure Communications sitt totala erbjudande och möjlighet att stötta säkerhetsmedvetna organisationers strategi för säkert mobilt arbete via smartphone och surfplatta, oavsett vilken teknisk plattform de mobila enheterna baseras på. Förvärvet innebär också att verksamhetsområdet får närvaro och kunder på den amerikanska marknaden.
Total överförd ersättning vid förvärvstidpunkten uppgick till 3,1 MSEK, varav 0,9 MSEK avsåg kontant köpeskilling, 1,7 MSEK villkorad köpeskilling som redovisas som avsättning i koncernen och 0,5 MSEK villkorad köpeskilling som redovisas som kortfristig skuld i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på tilläggsköpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta omsättningsoch resultatmålen fram till 2024 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med Sectras befintliga medel.
Betalning av villkorad köpeskilling baseras på omsättnings- och resultatutveckling för Columbitech Incs verksamhet. Intervallet för den villkorade köpeskillingen ligger mellan 0,0 MSEK och 2,2 MSEK.
Verksamheten ingår i Secure Communications från förvärvsdagen den 21 maj 2019 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvad enhet. Under niomånadersperioden uppgick bolagets omsättning till 1,2 MSEK och operativt resultat till -1,6 MSEK. Sedan förvärvstidpunkten uppgick bolagets omsättning och resultat till 1,2 MSEK respektive -1,6 MSEK.
Förvärvade nettotillgångar per 21 maj 2019
Preliminär förvärvsanalys
| MSEK | Redovisat värde i det förvärvade bolaget |
Värden enligt förvärvsanalys |
|---|---|---|
| Kundrelationer | - | 2,6 |
| Patent och licenser | - | 1,3 |
| Kortfristiga fordringar | 0,3 | 0,3 |
| Likvida medel | 0,0 | 0,0 |
| Uppskjuten skatt | - | -0,8 |
| Kortfristiga skulder | -0,4 | -0,4 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | -0,0 | 3,1 |
| Verkligt värde av överförd ersättning | 3,1 | |
| Goodwill | - | |
| Nettoutflöde av likvida medel till följd av förvärvet1 | ||
| Kontant överförd ersättning | 0,9 | |
| Ännu ej erlagda likvida medel | 2,2 | |
| Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället | -0,0 | |
| Totalt | 3,1 |
1 Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,3 MSEK vilka redovisas som externa kostnader i koncernens resultaträkning för verksamhetsåret 2019/2020.

DEFINITION NYCKELTAL ORDLISTA
| Eget kapital per aktie | Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
|---|---|
| Eget kapital per aktie vid full utspädning |
Justerat eget kapital dividerat med antal aktier efter full utspädning. |
| Förädlingsvärde | Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. |
| Justerat eget kapital | Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver. |
| Kassaflöde per aktie | Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning |
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital dividerat med antal aktier efter full utspädning. |
| Likviditet | Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. |
| Medelantal anställda | Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden. |
| Orderingång | Värdet av erhållna nya order eller förändringar under rapportperioden av tidigare order. |
| P/E-tal | Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. |
| Räntabilitet på eget kapital |
Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital |
Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Räntabilitet på totalt kapital |
Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. |
| Rörelseresultat | Resultat före finansnetto och inkomstskatt. |
| Rörelsemarginal | Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av nettoomsättning. |
| Skuldsättningsgrad | Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. |
| Soliditet | Justerat eget kapital i procent av balansomslutning. |
| Sysselsatt kapital | Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. |
| Tillväxt rörelseresultat per aktie över femårsperiod |
Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdagen fem år tidigare dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdagen fem år tidigare. |
| Resultat per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Detta nyckeltal definieras i IFRS. |
| Resultat per aktie före utspädning |
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier vid periodens slut. |
| Resultat per aktie efter utspädning |
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier vid periodens slut efter utspädning. |
Artificiell intelligens (AI)
Ett samlingsnamn för det vetenskapliga område som studerar hur man skapar maskiner och datorprogram med intelligenta beteenden. Det finns många grenar inom AIforskning, allt från att studera filosofiska frågor till att ta fram konkreta tekniska lösningar inom till exempel medicinsk diagnostik.
Integrerad diagnostik
Diagnostiskt samarbete mellan olika medicinska specialiteter, exempelvis patologer och radiologer vid diagnos, behandling och uppföljning av cancerpatienter.
Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar
Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.
Kritisk infrastruktur
Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Mammografi
En röntgenbaserad undersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar som skulle kunna vara cancer.
Molnet/Molnlösningar/Cloud
Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger utspridd på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.
Neurodegenerativa sjukdomar
Sjukdomar som innebär progressiv nedbrytning och/eller död av nervceller. Detta orsakar försämrad rörelseförmåga eller försämrad mental förmåga.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
OT (Operational Technology)
Driftteknik.
PACS (Picture Archiving and Communication System) IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.
Patologi/histopatologi/mikroskopi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
VNA (Vendor-Neutral Archive)
Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.
VPN
En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett icke-säkert datanätverk.

Om Sectra
Vision
Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.
Affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.
Verksamhetsområden/affärsmodeller
Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra närmar sig 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.
Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.
Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling
Kundnytta och medarbetare
- Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
- Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
- En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem, hjälpa medmänniskor samt uppfylla och många gånger överträffa kundernas förväntningar.
Innovation
Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en positiv företagskultur där ledningen låter medarbetare prova nya idéer och projekt.
Geografisk expansion
- Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
- Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.
För mer information besök:
https://investor.sectra.com/

Goda skäl att investera i Sectra
1. Nischmarknader med god tillväxtpotential
Sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring, vilket innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.
2. Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt
Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.
3. Starkt varumärke med multinationell räckvidd
Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.
4. Stark, kundfokuserad företagskultur En företagskultur med fokus på kundnytta
och medarbetare som brinner för att göra skillnad.
5. Långsiktiga ägare och engagerad ledning
Huvudägare med starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.
6. Innovation
Sectra håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden.