Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2021

Nov 27, 2020

2967_ir_2020-11-27_863d2360-d605-4314-a903-4d7b994368df.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport perioden maj–oktober 2020:

Vinst och orderingång ökar, men leveranser påverkas av pandemirestriktioner

Efterfrågan på Sectras tjänster och produkter var fortsatt hög under andra kvartalet och orderingången för första halvåret ökade mot jämförelseperioden. Omsättningstillväxt och lägre rörelsekostnader bidrog till ökad vinst, trots att leveransmöjligheterna i delar av verksamheten begränsas av restriktioner i samhället till följd av pandemin. Återinförande av strängare restriktioner i många länder kan leda till större svängningar mellan kvartal och ökar risken för leveransförskjutningar. Sectra är dock relativt väl rustat för att hantera pandemin baserat på en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande andel återkommande intäkter.

PERIODEN OCH KVARTALET I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående år.

Perioden: maj–oktober 2020

  • Orderingången ökade med 105,4 procent till 1 364,4 MSEK (664,4).
  • Nettoomsättningen ökade med 2,3 procent till 712,1 MSEK (696,1) och baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 6,1 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 62,5 procent till 117,0 MSEK (72,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 16,4 procent (10,3). I oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 75,9 procent.
  • Resultat före skatt uppgick till 113,9 MSEK (75,6).
  • I utfallet ingår poster av engångskaraktär (se Secure Communications sidan 10). Posterna har en nettoeffekt på rörelseresultatet med -0,5 MSEK.
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital ökade till 121,8 MSEK (81,2).

RAPPORTPRESENTATION

27 november 2020, kl. 10:00 Följ online investor.sectra.com/q2report2021 eller ring in på SE: +46850558365 UK: +443333009261 US: +18446251570

Ytterligare information på sidan 13.

Kvartal 2: augusti–oktober 2020

  • Orderingången ökade med 76,7 procent till 752,1 MSEK (425,7). Av kvartalets orderingång har 13 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 22–32 procent uppskattas avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 13,7 procent till 413,2 MSEK (363,3) och baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 18,8 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 109,8 procent till 89,6 MSEK (42,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21,7 procent (11,8). I oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 127,3 procent.
  • Resultat före skatt uppgick till 92,5 MSEK (44,9).
  • Kassaflödet uppgick efter förändring av rörelsekapital till 36,3 MSEK (109,2). Under kvartalet har 173,3 MSEK (172,6) överförts till aktieägarna genom ett inlösenprogram.

Nyckeltal

Kvartalet Perioden 12 månader
MSEK Kv 2 Kv 2 Förändr. Kv 1–2 Kv 1–2 Förändr. Rullande Helår Förändr.
20/21 19/20 % 20/21 19/20 % 12 mån 19/20 %
Orderingång 752,1 425,7 76,7 1 364,4 664,4 105,4 2 516,0 1 816,0 38,5
Nettoomsättning 413,2 363,3 13,7 712,1 696,1 2,3 1 677,1 1 661,1 1,0
Rörelseresultat (EBIT) 89,6 42,7 109,8 117,0 72,0 62,5 340,3 295,3 15,2
Rörelsemarginal, % 21,7 11,8 n/a 16,4 10,3 n/a 20,3 17,8 n/a
Resultat före skatt (EBT) 92,5 44,9 106,0 113,9 75,6 50,7 341,3 303,0 12,6
Vinstmarginal, % 22,4 12,4 n/a 16,0 10,9 n/a 20,4 18,2 n/a
Resultat efter skatt 72,7 34,9 108,3 89,6 59,0 51,9 268,0 237,4 12,9
Resultat per aktie, SEK 1 1,89 0,91 107,7 2,33 1,54 51,3 6,96 6,18 12,6
Kassaflöde 36,3 109,2 -66,8 121,8 81,2 50,0 336,9 296,3 13,7
Kassaflöde per aktie 1, 2 0,94 2,85 -67,0 3,16 2,12 49,1 8,75 7,69 13,8
Medelantal anställda 818 781 4,7 811 774 4,8 799 780 2,4

1 Före utspädning. 2Kassaflöde från löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 27 november 2020, kl. 08:15 CET.

VD KOMMENTERAR

Möjligheter till arbete på distans med samma funktionalitet och säkerhet som på arbetsplatsen samt omfattande konsolidering inom sjukvården för högre produktivitet är några av de faktorer som driver marknaderna för medicinsk IT och cybersäkerhet. Med ökad orderingång och vinst under första halvåret visar vi att vårt fokus på kundnöjdhet lönar sig. Det är så vi växer och når våra mål.

Många av våra kunders situation är långt ifrån idealisk på grund av den pågående pandemin och vi gör vad vi kan för att hjälpa dem. Baserat på deras feedback har vi skött oss väl och bibehållit den höga kundnöjdheten. Det känns fantastiskt och stimulerar oss att fortsätta göra vårt yttersta för att möta kundernas behov – så att de kan ge patienter bästa möjliga vård samt skydda kritisk infrastruktur och kommunikation där samhällen är som mest sårbara.

Stora variationer mellan kvartal

Motsvarande period förra året redovisade vi historiskt hög orderingång. Trenden har hållit i sig och nu gör vi det igen. Efter att ha återhämtat en svag inledning på verksamhetsåret, redovisar vi en positiv finansiell utveckling under andra kvartalet. Detta trots att vi påverkas av pandemin, framförallt inom våra verksamhetsområden Business Innovation och Secure Communications. Samtidigt sker återigen mer omfattande nedstängningar i samhället och en andra våg av pandemin ser ut att kunna pågå i månader framöver. Det begränsar kraftigt möjligheterna att åka ut till kunder och kommer att få effekt på leveransplaner i vissa projekt den närmaste tiden. Att långsiktiga säljaktiviteter som mässor och fysiska möten med kunder påverkas leder till minskade kostnader på kort sikt, men kan få effekter på orderingången på längre sikt. Detta gäller inte bara oss, utan också andra aktörer inom våra branscher.

Omfattande kontrakt med skalbar lösning för all diagnostisk bildhantering

Marknaden för medicinsk bildhantering är ett område i förändring. Ökad produktivitet, tillgång till ny teknik och skalbarhet är viktigare än någonsin i den situation sjukvården nu befinner sig i. Sjukvården står inför stora volymökningar på grund av den mängd undersökningar som behöver genomföras och granskas när den elektiva vården tar fart igen efter covid-19-pandemin. Sammanslagningar eller uppköp av vårdgivare leder också till behov av att effektivt kunna skala system i takt med att volymerna ökar. Vi ser liksom i övriga samhället en ökande trend mot molnbaserade lösningar, vilket kommer att förändra vår bransch inom medicinområdet i grunden. Jämfört med andra områden har omställningen tagit tid, delvis på grund av kunders oro över datasäkerhet, dataägande och för ökande kostnader. De senaste åren har vi dock upplevt att det blivit vanligare med regionövergripande lösningar och att allt fler kunder väljer att gå över till molntjänster. Upphandlingarna har ökat både i storlek och komplexitet och vi har de senaste åren vunnit flera av de största och mest omfattande projekten – till exempel Greater Manchester i Storbritannien som vi ingick avtal med i andra kvartalet.

Vår nya säljmodell, Sectra One, med användningsbaserad fakturering har fått ett mycket positivt bemötande i marknaden, inte minst beroende på att covid-19 skapat likviditetsproblem hos vissa vårdgivare. Fler och fler kunder, särskilt i USA, kommer i framtiden att önska Sectra One istället för licensbaserade köp. Den nya säljmodellen kommer under ett övergångsskede att delvis påverka resultatet, men framförallt kassaflödet negativt. På längre sikt kommer såväl återkommande intäkter, resultat och kassaflöde att öka samtidigt som variationen mellan kvartal kommer att minska.

Vi möter efterfrågan med lösningar som hjälper kunderna att ha en samlad strategi för alla behov kring hantering av medicinska bilder, ett stragegiskt beslut vi tog för mer än tio år sedan. Vi har successivt adderat medicinska specialiteter och kompetenser som exempelvis kardiologi, dermatologi och digital patologi. Idag har vi en av marknadens mest kompletta lösningar för diagnostisk bildhantering. Vårt fokus ligger på områden kopplade till den gamla människans sjukdomar och cancerdiagnostik där behoven av effektivitet är särskilt stora. I några fall arbetar vi även med partnerskap för att tillgodose kundernas efterfrågan på funktionalitet.

Framtidsutsikter

Vår företagskultur är stark och vi har en fantastisk personal. Med nöjda kunder, stark balansräkning, positiv kassa samt betydande och ökande återkommande intäkter är vi relativt sett väl rustade att hantera den höga graden av osäkerhet i omvärlden. Satsningar på innovation och vidareutveckling av produkter fortgår med full fart och påverkas inte av pandemin. Tillväxtmöjligheterna är goda inom samtliga verksamhetsområden under överskådlig framtid. Fortsatt tillväxt på den amerikanska marknaden och nya produktsegment, som till exempel digital patologi, är några av möjligheterna på kort sikt. Vi har även nya geografiska marknader och flera spännande framtidsprojekt inom våra verksamhetsområden som kan bli stora på längre sikt.

Samtidigt är osäkerheten större än normalt på kort och medellång sikt på grund av pandemin, främst avseende risken för leveransförskjutningar. Detta kan ge betydande variationer mellan kvartalen den närmaste tiden i orderingång, resultat och kassaflöde. Även om covid-19 kommer att medföra en tillfälligt dämpad efterfrågan på vissa marknader och områden drabbas människor fortfarande av sjukdomar och samhället behöver cybersäkerhet. Genom långsiktigt arbete, investeringar i befintliga kunderbjudanden och innovation skapar vi värde för våra kunder. På så sätt hjälper vi till att göra samhällen friskare och tryggare. Kundvärdet är grunden för våra framgångar och det som också avgör hur vi lyckas skapa aktieägarvärde och avkastning till våra ägare.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB

Diagram i den finansiella rapporten

Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK. Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall.

FINANSIELLA MÅL

Utfallet för rullande 12 månader överträffar målnivåerna för de koncernövergripande finansiella målen. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa tröskelvärden är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus, där vi återinvesterar Sectras vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna. Målen är i prioritetsordning:

HÄNDELSER

Kvartal 2

  • Två amerikanska vårdgivare som är topprankade av US News & World Report beställer Sectras bildhanteringssystem för radiologi samt ett multimediaarkiv (VNA).
  • MetroHealth i USA beställer utökning av sin IT-lösning från Sectra med digital patologi.
  • Amsterdam UMC, en av de största vårdgivarna i Nederländerna, ingår ett sjuårigt avtal med Sectra för konsolidering av medicinsk bildhantering för radiologi och nuklearmedicin.
  • Åtta brittiska vårdgivare i Greater Manchester beställer Sectras system för medicinsk bildhantering som en molntjänst. Lösningen kommer att hantera upp till fyra miljoner undersökningar per år och är därmed det största projektet av sitt slag i Europa.
  • Vårdkonsortiet SWASH i Storbritannien beställer ett regionsövergripande arkiv för bilder och multimedia som en molntjänst från Sectra. Detta är det andra kontraktet som Sectra tecknar med SWASH det senaste året.
  • Leeds Teaching Hospitals har installerat Sectras programvara för medicinsk bildhantering som den första av sex brittiska vårdgivare i det regionala projektet Northern Pathology Imaging Co-operative (NPIC). NPIC är ett av de mest sofistikerade och sammankopplade patologiinitiativen i världen. Sectras lösning stöttar projektet som digitaliserar och tillämpar artificiell intelligens inom patologiverksamheter.
  • The Royal College of Pathologists of Australasia (RCPA) har nått en milstolpe i sin examineringsprocess då ST-läkare har börjat använda Sectras digitala patologilösning vid tentamensskrivning.
  • Sectra tar ett viktigt steg för bättre cancervård stödjer alla skannrar för storskalig digital patologi.
  • Det mexikanska universitetet Universidad Nacional Autónoma de México beställer Sectras onlineplattform för medicinsk utbildning och kan på så sätt hålla interaktiv undervisning med verkliga kliniska fall på både campus och distans.
  • Svensk region beställer säkerhetsanalys av Sectra för att höja driftssäkerheten hos verksamhetens sjukhus.
  • Säkerhetsmyndigheten i Nederländerna godkänner Sectras mobila VPN för användning upp till säkerhetsnivån RESTRICTED. Med produkten kan civila myndigheter, regeringstjänstemän och aktörer inom kritisk infrastruktur ge användare tillgång till interna nätverk på distans utan att riskera informationsläckage.
  • Årsstämman väljer Fredrik Robertsson som ny styrelseledamot och Ernst & Young som ny revisor.

Efter rapportperiodens slut

Den norska sjukvårdsregionen Helse Vest RHF, som sedan tidigare använder Sectras lösning för att hantera medicinska bilder, beställer en utvidgning av sitt system med digital patologi.

SECTRAS MARKNADER

Vi spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion och där underliggande trender i samhället gör att dessa områden måste växa. Våra kunder är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. För att bibehålla hög vårdkvalitet måste sjukvården uträtta mer med oförändrade eller minskade resurser. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den gamla människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten och samordna sina resurser samt förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering. Vi bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar för att interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi hjälper kunder världen över att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnadsbild. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.

Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Vi hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications. Dock ser vi ökande synergier mellan våra verksamhetsområden då sjukvården i ökande omfattning utsätts för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att rikta en särskild varning till sjukhus.

Effekter av covid-19

Pandemin påverkar Sectras marknader. För att minska smittspridningen är det många kunder som har förlagt arbete till hemmakontor. Det gäller kunder inom såväl sjukvården som myndigheter och försvarsorganisationer. Hemarbetsplatser innebär bland annat ökade krav på datasäkerhet och komplettering av befintliga installationer med nya funktioner som är speciellt avsedda för samarbete över nätet. För Sectra har detta lett till ett tillfälligt uppsving i efterfrågan på vissa av våra lösningar. Det gäller dels mobila kryptolösningar, dels IT-system som gör att radiologer och patologer kan granska och samarbeta om fall på distans och dels lösningar för att upprätthålla undervisning för läkarstudenter på distans när universiteten stängts ner.

Samtidigt prioriterar kunderna det som är allra nödvändigast för stunden. I vissa fall leder det till att planerade projekt förskjuts eller att inköpsavdelningar pausar pågående upphandlingar. Även om det innebär förseningar ser vi också projekt som går framåt i snabbare takt än planerat. Därutöver har den stora nedgången i elektiv sjukvård i vissa fall lett till dramatiska intäktsbortfall för kunder, framför allt privat drivna sjukhus. Detta påverkar deras betalningsförmåga och en del vårdgivare har infört tillfälliga investeringsstopp, varför vår nya finansieringsmodell med betalning för användning har mötts med ökat intresse. Effekten är för närvarande mindre i publikt finansierade marknader, men lägre skatteintäkter kan få konsekvenser om något eller några år.

Trots de stora tragedierna som samhällen upplever på grund av pandemin, innebär förändringarna på sikt ökade behov av effektiviseringar och affärsutveckling. Både vi och våra kunder skaffar oss kunskaper om nya sätt att arbeta på distans, och vi ser nya produktmöjligheter. Vår bedömning är att detta kommer att leda till ändrade och effektivare arbetssätt även efter covid-19.

Men sammantaget bidrar pandemin till en högre osäkerhet än normalt, vilket gör det svårare än vanligt att förutsäga vilka effekter covid-19 kommer att få på Sectras finansiella utveckling framöver. Sectra har inte haft behov av eller erhållit något riktat covid-19 stöd som hyresnedsättningar eller omställningsstöd. Inga nedskrivningsbehov med anledning av pandemin bedöms föreligga.

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL

Orderingång och nettoomsättning

Orderingången för andra kvartalet ökade med 76,7 procent till 752,1 MSEK (425,7) och uppgick för halvårsperioden till 1 364,4 MSEK (664,4). Det är våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Secure Communications som bidrar till ökningen. Geografiskt är det främst verksamheterna i Storbritannien, Sverige och USA som svarar för ökningen jämfört med motsvarande period föregående år genom såväl nyförsäljning som tilläggsförsäljning samt förlängning av underhålls- och uppgraderingsavtal. Kvoten mellan orderingång och nettoomsättning för den senaste 12-månadersperioden uppgick till 1,50 jämfört med 1,09 vid utgången av räkenskapsåret 2019/2020. En stor andel av orderingången avser mångåriga kundkontrakt. Långa och stora avtal bidrar till långsiktig stabilitet, men leder också till stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal.

Nettoomsättningen för andra kvartalet ökade med 13,7 procent till 413,2 MSEK (363,3). För halvårsperioden uppgick nettoomsättningen till 712,1 MSEK (696,1), vilket motsvarar en ökning med 2,3 procent. Imaging IT Solutions och Secure Communications visar tillväxt. I Business Innovation, som är det område där vi har sett stora effekter av pandemin, minskar omsättningen mot jämförelseperioden. Valutakursförändringar, se sidan 17, påverkade nettoomsättningen med -26,4 MSEK under perioden och i oförändrade valutor var omsättningstillväxten 6,1 procent. Mer än 70 procent av försäljningen sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakurser.

Geografiskt är det främst våra stora marknader som växer. Marknader med hög andel nyförsäljning påverkas i större utsträckning av pandemin än leveranser till befintliga kunder, vilket innebär större variation mellan kvartal i länder som exempelvis USA och övriga Europa. Omsättningen i till exempel Nederländerna, Storbritannien och Sverige, marknader där vi har hög andel återkommande intäkter, påverkas inte i samma utsträckning.

Omsättningsutveckling per geografisk marknad Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår

Resultat

Koncernens rörelseresultat ökade 62,5 procent till 117,0 MSEK (72,0), varav 89,6 MSEK (42,7) avser andra kvartalet. Detta motsvarar en rörelsemarginal på 16,4 procent (10,3) för halvårsperioden och 21,7 procent (11,8) för andra kvartalet. Baserat på oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 75,9 procent mot jämförelseperioden. Resultatet har stärkts av att den ökade omsättningen åstadkommits till något bättre bruttomarginal, men framför allt på grund av att rörelsekostnaderna i allt väsentligt är oförändrade mot jämförelsekvartalet. Resultateffekten av ökade personalkostnader har motverkats av lägre kostnader för resor och mässor på grund av pandemirestriktioner. Återhämtningen under andra kvartalet drevs av Imaging IT Solutions.

Koncernens finansnetto uppgick till -3,1 MSEK (3,5), varav 2,9 MSEK (2,3) avser andra kvartalet. Halvårsperiodens valutakursförändringar i likvida medel påverkade de finansiella posterna med -5,4 MSEK (1,6). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag direkt. Resultatet efter finansnetto uppgick till 113,9 MSEK (75,6), varav 92,5 MSEK (44,9) avser andra kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 16,0 procent (10,9) för halvårsperioden och 22,4 procent (12,4) för andra kvartalet. Den huvudsakliga förklaringen till vinstmarginalförstärkningarna är att rörelsekostnaderna för första halvåret är lägre på grund av covid-19 restriktioner. Vinsten per aktie uppgick till 2,33 SEK (1,54) för perioden, varav 1,89 SEK (0,91) avser andra kvartalet.

Koncernens rörelseresultat, trend

Finansiell ställning och kassaflöde

Under andra kvartalet har 173,3 MSEK (172,6) överförts till aktieägarna genom ett inlösenprogram. Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 248,6 MSEK (189,4) efter justering för valutakursdifferenser.

Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,12 (0,18) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder uppgick till 85,4 MSEK (111,1), varav 79,0 MSEK (79,6) avser leasingskuld enligt IFRS 16 och 6,5 MSEK (31,5) avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.

Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital ökade under perioden till 121,8 MSEK (81,2), varav 36,3 MSEK (109,2) avser andra kvartalet. Minskningen i kvartalet beror på ökad kapitalbindning i kundfordringar till följd av den högre omsättningen i det andra kvartalet. Kassaflödet per aktie uppgick för perioden till 3,16 SEK (2,12), varav 0,94 SEK (2,85) avser andra kvartalet.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -29,0 MSEK (-40,6), varav -15,9 MSEK (-13,5) avser andra kvartalet. Se information om investeringsverksamheten på sidan 7.

Koncernens totala kassaflöde för perioden uppgick till -95,3 MSEK (-144,0). I utfallen ingår utbetalningen i samband med inlösenprogrammet för aktieägarna. Det totala kassaflödet exklusive inlösenprogram uppgick till 78,0 MSEK (28,6).

Koncernens kassaflöde efter förändring av rörelsekapital

Investeringar, avskrivningar och nedskrivningar

Investeringarna uppgick under perioden till 29,0 MSEK (40,6), varav 15,9 MSEK (13,5) avser andra kvartalet. Periodens investeringar avser främst utvecklingskostnader som har balanserats och infrastruktur till molnlösningar för medicinsk bildhantering. I jämförelseperiodens utfall ingår köp av rättigheter till programvara och förvärv av tillgångar i Columbitech AB.

Aktiverat arbete för egen räkning ökade under perioden med 40,5 procent till 21,5 MSEK (15,3), varav 11,6 MSEK (8,9) avser andra kvartalet I dessa siffror ingår aktiverade utvecklingskostnader med 21,5 MSEK (11,6) för perioden, varav 11,6 MSEK (6,9) avser andra kvartalet. Det är huvudsakligen Imaging IT Solutions som redovisar ökad aktivitet i pågående utvecklingsprojekt. Av periodens avskrivningar avser 15,1 MSEK (13,4) balanserade utvecklingsprojekt, varav 7,4 MSEK (6,8) avser andra kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 117,4 MSEK (100,8).

De totala av- och nedskrivningarna för perioden uppgick till 38,6 MSEK (34,3), varav 19,3 MSEK (17,4) avser andra kvartalet. Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgår till 12,3 MSEK (10,5) för perioden, varav 6,4 MSEK (5,4) avser andra kvartalet. Därutöver har nedskrivningar skett med 2,2 MSEK under andra kvartalet som hänför sig till Sectras förvärv av Columbitech från 2019 (se sidan 10).

Säsongsvariationer

Sectra har säsongsvariationer som främst är en följd av att många kunder vill gå i drift inför den relativt sett lugnare sommarperioden. Säsongsvariationerna innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av räkenskapsåren. För det historiska säsongsmönstret, se ytterligare information i Sectras årsredovisning 2019/2020. På lång sikt kommer vår nya prenumerationsmodell för mjukvarulicenser bidra till en utjämning mellan kvartalen, men den bedöms inte ha någon stor effekt de närmaste åren. Variationen i ordervolym sett till enskilda kvartal kan också vara väsentlig när kunder tecknar omfattande mångåriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller kryptosystem.

Top innovator award 2020

Med en innovation score på 90,03% har Sectra utnämnts av ALPORA som en innovationsledare kännetecknad av särskilt hög innovationseffektivitet. ALPORA, ett schweiziskt investeringsanalysföretag, bedömer innovationseffektiviteten för alla börsnoterade företag i Västeuropa med ett börsvärde på mer än 300 miljoner euro. Endast 7 procent av företagen uppnår innovationsresultat över 75 procent.

IMAGING IT SOLUTIONS

Kvartalet Perioden 12 månader
Kv 2 Kv 2 Förändr. Kv 1–2 Kv 1–2 Förändr. Rullande Helår Förändr.
20/21 19/20 % 20/21 19/20 % 12 mån 19/20 %
Omsättning, MSEK 338,6 297,7 13,7 599,2 586,1 2,2 1 441,3 1 428,2 0,9
Rörelseresultat, MSEK 92,4 41,6 122,2 128,1 82,9 54,5 362,7 317,6 14,2
Rörelsemarginal, % 27,3 14,0 n/a 21,4 14,1 n/a 25,2 22,2 n/a

Imaging IT Solutions redovisar ökad orderingång jämfört med motsvarande period föregående år, främst drivet av nykundsförsäljning och omfattande kontrakt för regionsövergripande lösningar. Ett av de största projekten är Greater Manchester i Storbritannien. Åtta vårdgivare ingår i konsortiet som tillgodoser vård för en befolkning på 3,2 miljoner människor. Den här typen av omfattande avtal för lösningar som möjliggör regional samverkan kring vårdtjänster har blivit allt vanligare de senaste åren. Allt fler kunder övergår också till att köpa medicinsk bildhantering som molntjänster. Det gäller även Greater Manchester, men då med ett internt moln som levereras och driftas av Sectra. Under andra kvartalet har vi också fått beställningar från två amerikanska vårdgivare som är topprankade av US News & World Report och tagit vår första order i USA med den nya prenumerationsmodellen Sectra One. Det är framförallt Sectras största marknader som bidrar till ökad orderingång, men vi har också varit framgångsrika på mindre marknader. Detta gäller till exempel länder som Schweiz, Tyskland och Belgien. Den senare är en marknad där vi under perioden har fått ett genombrott och tecknat avtal med nya kunder.

Verksamhetsområdet har under andra kvartalet återhämtat omsättning och rörelseresultat från det föregående kvartalet. Den starka utvecklingen av rörelseresultatet förklaras främst av stora variationer i driftsättning av kundprojekt mellan kvartal samt lägre rörelsekostnader drivet av begränsningar i resande och mässaktiviteter.

Flera kunder har driftsatt Sectras system under andra kvartalet, däribland Vanderbilt University, Marshfield Clinic och Grady Memorial Hospital i USA. Dessutom har Region Halland i Sverige tagit våra system i drift och ytterligare installationer har skett hos NSW Health i Australien. NSW Health är ett av Sectras största projekt, ett 13-årigt kundkontrakt som tecknades 2019, där fem sjukhus i två av totalt elva vårdorganisationer nu är i drift. Omsättning och kostnader relaterade till NSW Health fördelas över hela kontraktsperioden, med en upprampning av volymerna till full produktion när lösningen etappvis tas i drift av de återstående vårdorganisationerna.

Flera stora installationsprojekt pågår och ska enligt plan sättas i drift hos kunder under andra halvåret. På grund av de strängare restriktioner som återigen införs i många länder finns det ökad risk för förskjutningar i leveransplaner. Pandemin innebär att vi och våra kunder har fått hitta delvis nya sätt att driftsätta och under perioden har flera installationer genomförts på distans, men alla projekt kan inte genomföras så.

Ökad produktivitet, tillgång till ny teknik och skalbarhet är viktigare än någonsin i den situation sjukvården befinner sig i nu. Vi möter kundernas behov med en sammanhållen strategi för medicinska bilder, så kallad enterprise imaging. Vi hjälper vårdgivarna att konsolidera alla diagnostiska bilder – radiologi, mammografi, kardiologi, digital patologi, oftalmologi, nukleärmedicin och ortopedi – på samma plattform. Genom våra investeringar i innovation och produktutveckling har kunderna också möjligheter att använda modern teknik som till exempel AI.

Milstolpe för Sectra One – första beställningen i USA av prenumerationstjänsten som lanserades i maj 2020. Tjänsten hjälper vårdgivare att uppnå en samlad strategi för behov kring all hantering av medicinska bilder genom att kunna expandera sin IT-lösning – specialitet för specialitet och sjukhus för sjukhus.

BUSINESS INNOVATION

Perioden 12 månader
Kv 2 Kv 2 Förändr. Kv 1–2 Kv 1–2 Förändr. Rullande Helår Förändr.
20/21 19/20 % 20/21 19/20 % 12 mån 19/20 %
Omsättning, MSEK 18,3 19,8 -7,6 27,2 35,3 -22,9 69,9 78,1 -10,5
Rörelseresultat, MSEK 1,0 -1,0 200,0 -4,1 -0,5 -720,0 9,3 12,9 -27,9
Rörelsemarginal, % 5,5 neg n/a neg neg n/a 13,3 16,5 n/a

Business Innovation är en kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och inte bedöms passa in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för vår långsiktiga forskningsverksamhet, som idag till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar. Inom Business Innovation utvärderar och tillvaratar koncernen möjligheter att:

  • Kommersialisera ny teknik och nya segment inom koncernens huvudområden samt närliggande områden.
  • Medverka i forskning som kan leda till högre livskvalitet för individen samt ökad kundnytta och produktivitet inom vården.

Segmentet omfattar de mindre affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. Inom Business Innovation förvaltas och utvecklas även Sectras patentportfölj.

Utfallen inom Business Innovations två relativt små affärsenheter varierar kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Vi är i ett produktgenerationsskifte inom såväl Ortopedi som Medicinsk utbildning. Affärsenheterna har dock nya produkter som mötts av stort intresse från marknaden. Försäljningen påverkas emellertid påtagligt av följderna av pandemin, som bland annat har lett till en stor nedgång i elektiv sjukvård. För vissa kunder, särskilt privata aktörer inom ortopedi, har det inneburit minskade volymer och därmed också stora intäktsbortfall. Ett uppsving i försäljningen av lösningar och tjänster som möjliggör medicinsk utbildning på distans har heller inte vägt upp för den dämpade försäljningen på marknader som till exempel Asien och Sydamerika på grund av pandemin. Övergången till betalning för användning kommer inledningsvis att påverka båda dessa enheter negativt, men vi kommer också att se andelen återkommande försäljning öka, och därmed kommer utsikterna på lång sikt att bli bättre.

SECURE COMMUNICATIONS

Kvartalet Perioden 12 månader
Kv 2 Kv 2 Förändr. Kv 1–2 Kv 1–2 Förändr. Rullande Helår Förändr.
20/21 19/20 % 20/21 19/20 % 12 mån 19/20 %
Omsättning, MSEK 62,5 50,8 23,0 99,3 86,5 14,8 202,1 189,3 6,8
Rörelseresultat, MSEK -0,8 1,7 -141,2 -0,5 0,7 -171,4 1,7 2,9 -41,4
Rörelsemarginal, % neg 3,4 n/a neg 0,8 n/a 0,8 1,5 n/a

Secure Communications redovisar ökad orderingång jämfört med motsvarande period föregående år. Ökningen avser huvudsakligen beställningar av projektbaserad utveckling från en av våra huvudkunder. Efterfrågan på verksamhetsområdets tjänster och produkter är fortsatt god. Under pandemin har det blivit extra tydligt att samhällsviktiga organisationer behöver verktyg och infrastruktur för effektivt och säkert distansarbete så att de kan utföra sina dagliga arbetsuppgifter även i krisläge. Här kan Sectras mobila VPN fylla en viktig funktion och produkten godkändes under kvartalet av säkerhetsmyndigheten i Nederländerna för nivån RESTRICTED. Ökade hot om ransomwareattacker riktade mot viktiga samhällsfunktioner som energibolag och sjukvård bidrar till efterfrågan på våra konsulttjänster. Exempelvis har vi under andra kvartalet fått i uppdrag att hjälpa en svensk region med säkerhetsanalys för verksamhetens sjukhus.

Verksamhetsområdet fortsätter att växa, främst till följd av ökad omsättning från projektbaserad utveckling och godkända kryptoprodukter som skyddar information som är väsentlig för säkerheten inom viktiga samhällsfunktioner. Den projektbaserade utvecklingen är delvis betald av kund och kommer på sikt att leda till produktleveranser, vilka har en ökad rörelsemarginal jämfört med utvecklingsprojekten. Det senaste kvartalet har dock pandemirestriktioner inskränkt möjligheterna att genomföra produktleveranser i vissa länder, vilket innebär att vi har kostnader under perioden som inte möts av intäkter. Rörelseresultatet belastas även av långsiktiga tillväxtsatsningar. Under perioden har vi bland annat fortsatt att investera i våra erbjudanden för kritisk infrastruktur och informationssäkerhet vid mobilt arbete för myndigheter och privat näringsliv. Tillväxten för området kritisk infrastruktur går långsammare än planerat, bland annat på grund av pandemin och kundernas prioriteringar. Kundernas underliggande behov av övervakning och monitorering av OT-system har inte minskat och vi har heller inte förlorat några stora upphandlingar inom produktsegmentet.

I det redovisade utfallet ingår en återföring av villkorad köpeskilling med 1,7 MSEK och nedskrivning av kundrelationer med 2,2 MSEK. Exklusive dessa poster var rörelseresultatet för perioden 0,0 MSEK (0,7). Posterna är relaterade till förvärvet 2019 av tillgångarna i det svenska IT-säkerhetsbolaget Columbitech AB. Nedskrivningen baseras på en bedömning av att marknaden kommer att utvecklas långsammare än Sectras ursprungliga förväntningar.

Omsättning Rörelseresultat

VPN är en kritisk komponent för en säker mobil arbetsplats. Med Sectras mobila VPN kan även individer som hanterar sekretessbelagd information arbeta hemifrån eller på andra håll utan att riskera informationsläckage.

ÖVRIG VERKSAMHET

Kvartalet Perioden 12 månader
Kv 2 Kv 2 Förändr. Kv 1–2 Kv 1–2 Förändr. Rullande Helår Förändr.
20/21 19/20 % 20/21 19/20 % 12 mån 19/20 %
Omsättning, MSEK 18,2 16,8 8,3 37,0 32,3 14,6 73,3 68,6 6,9
Rörelseresultat, MSEK -2,9 -5,7 49,1 -6,6 -12,6 47,6 -20,4 -26,4 22,7
Rörelsemarginal, % neg neg n/a neg neg n/a neg neg n/a

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke, investerarrelaterad verksamhet samt koncernens finansieringsverksamhet.

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19. I moderbolaget Sectra AB ingår rörelsesegmentet Business Innovation samt huvudkontorets gemensamma funktioner för administration, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, rekrytering, företagskultur och varumärke samt investerarrelaterad verksamhet.

AKTIEN

Inlösenprogram 2020 och deklarationshjälp

Under oktober 2020 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Motsvarande överföring till aktieägarna föregående år var 4,50 SEK per aktie.

Inlösen eller försäljning av inlösenaktierna (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen. Anskaffningsutgiften för inlösenaktier kan beräknas på följande sätt:

  • Skatteverkets allmänna råd som innebär att du fördelar en viss del av den aktuella anskaffningsutgiften för de ursprungliga aktierna på inlösenaktierna.
  • Schablonmetoden kan användas om transaktionen avser inlösenaktier av serie B.

Enligt Skatteverkets allmänna råd för Sectras inlösenaktier 2020 bör 99,2 procent av anskaffningsutgiften för en ursprunglig aktie av serie A eller serie B i Sectra AB hänföras till kvarvarande aktie och 0,8 procent till inlösenaktien i respektive serie. För ytterligare information besök investor.sectra.com/inlosen20

Aktierelaterade incitamentsprogram och omräkning av konverteringskurser

Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 38 506 020 SEK fördelat på 38 506 020 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 885 328 serie B.

Till följd av inlösenprogrammet 2020 har styrelsen beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen som skedde efter bokslutsdagen hänvisas till information på: investor.sectra.com/the-share/share-related-incentive-programs/

Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 27 444, vilket motsvarar 0,0 procent av kapitalet och 0,0 procent av rösterna i bolaget. Nästa period för konvertering av konvertibler inträffar den 10–16 december 2020, läs mer: https://investor.sectra.com/conversion2020

Bemyndiganden nyemission och återköp av egna aktie

Årsstämman 2020 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 Baktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid betalning genom kvittning kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för räkenskapsåret 2019/2020 i förvaltningsberättelsen på sidan 65 och i not 30 på sidan 95. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de redovisade förhållandena.

Covid-19

För risker och osäkerhetsfaktorer kopplade till covid-19, se sidan 4 i denna delårsrapport samt Sectras årsredovisning och hållbarhetsrapport 2019/2020.

Brexit

Storbritannien lämnade EU den 31 januari 2020. Under en övergångsperiod, fram till den 31 december 2020, har dock företag och EU-medborgare samma rättigheter och skyldigheter som om Storbritannien fortfarande vore EU-medlem. Förhandlingar om ett frihandelsavtal mellan EU och Storbritannien pågår och utifrån den kunskap vi besitter idag är vår bedömning fortsatt att Brexit inte kommer att få några betydande effekter på Sectras verksamhet.

Den osäkerhet som huvudsakligen berör Sectra är kopplad till dataskyddsförordningen GDPR och möjligheterna att dela persondata med tredje land, främst på grund av en dom (Schrems II) i EU-domstolen. I förberedelserna för Brexit har vi bland annat vidtagit åtgärder och upprättat relevanta avtal för att kunna fortsätta dela persondata med vårt brittiska dotterbolag. Detta är viktigt för att upprätthålla support för de produkter som utvecklas i Storbritannien och att personal i Storbritannien ska kunna få tillgång till information om personal i Europa. Med hänsyn till Schrems II ser vi över om ytterligare åtgärder krävs, utöver de som redan vidtagits.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av delårsrapporten

Tid: 27 november 2020, kl. 10:00

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Presentationen hålls på engelska.

För att delta följ via webben eller ring in 10–15 minuter före start på något av följande nummer:

SE: +46850558365

UK: +443333009261

US: +18446251570

Följ live eller lyssna på inspelning i efterhand: investor.sectra.com/q2report2021

Kommande rapporttillfällen

Niomånadersrapport 12 mars 2021, kl. 08:15 Bokslutskommuniké 2020/2021 2 juni 2021, kl. 08:15

För övriga IR-event besök: investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj–oktober 2020 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 27 november 2020

Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Christer Nilsson Birgitta Hagenfeldt Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Jonas Yngvesson Anders Persson Tomas Puusepp Fredrik Robertsson

Filip Klintenstedt Bengt Hellman Styrelseledamot Styrelseledamot arbetstagarrepr. arbetstagarrepr.

Granskning

Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

KONCERNEN I SAMMANDRAG

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
aug - okt aug - okt maj - okt maj - okt nov 2019 maj - april
2020 2019 2020 2019 -okt 2020 2019/2020
Nettoomsättning 413 173 363 267 712 066 696 109 1 677 095 1 661 138
Aktiverat arbete för egen räkning 11 607 8 917 21 516 15 286 47 987 41 757
Återföring villkorad köpeskilling 1 070 0 1 700 0 10 573 8 873
Övriga rörelseintäkter 490 217 506 1 019 3 200 3 714
Handelsvaror -57 641 -55 544 -95 126 -103 226 -240 205 -248 305
Personalkostnader -211 122 -195 930 -392 459 -378 294 -829 341 -815 176
Övriga externa kostnader -46 389 -60 904 -90 384 -124 568 -242 793 -276 978
Avskrivningar och nedskrivningar -21 541 -17 358 -40 787 -34 284 -86 177 -79 675
Rörelseresultat 89 647 42 665 117 032 72 042 340 339 295 348
Finansnetto 2 863 2 277 -3 084 3 527 1 078 7 689
Resultat efter finansnetto 92 510 44 942 113 948 75 569 341 416 303 037
Skatt -19 794 -10 034 -24 388 -16 607 -73 464 -65 683
Periodens resultat 72 716 34 908 89 560 58 962 267 952 237 354
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 72 716 34 908 89 560 58 962 267 952 237 354
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0 0 0
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 1,89 0,91 2,33 1,54 6,96 6,18
Efter utspädning, kr 1,89 0,91 2,32 1,53 6,95 6,16
Antal aktier
Före utspädning 38 506 020 38 352 871 38 506 020 38 352 871 38 506 020 38 506 020
Efter utspädning 1 38 533 253 38 530 851 38 533 253 38 530 851 38 533 253 38 533 253
Genomsnitt före utspädning 38 506 020 38 352 871 38 506 020 38 352 871 38 493 258 38 416 683
Genomsnitt efter utspädning 38 533 253 38 530 851 38 533 253 38 530 851 38 533 053 38 531 852

1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2016/2017 (19 325) och 2017/2018 (7 908). Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 27 233 utan hänsyn tagen till den omräkning som har skett efter balansdagen, se sidan 11.

Rapport över totalresultat för koncernen

TSEK 3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
aug - okt aug - okt maj - okt maj - okt nov 2019 maj - april
2020 2019 2020 2019 -okt 2020 2019/2020
Periodens resultat 72 716 34 908 89 560 58 962 267 952 237 354
Periodens omräkningsdifferens vid
omräkning av utländska dotterbolag 4 075 13 847 -23 418 3 157 -27 050 -475
Summa periodens övriga totalresultat 4 075 13 847 -23 418 3 157 -27 050 -475
Summa periodens totalresultat 76 791 48 755 66 142 62 119 240 902 236 879

Koncernens balansräkningar

TSEK 31 okt 31 okt 30 april
Tillgångar 2020 2019 2020
Immateriella anläggningstillgångar 190 786 193 959 193 368
Materiella anläggningstillgångar 63 715 48 860 66 297
Nyttjanderätter 82 478 82 980 84 275
Finansiella anläggningstillgångar 143 288 151 081 161 452
Uppskjuten skattefordran 3 699 5 536 4 226
Summa anläggningstillgångar 483 967 482 416 509 618
Övriga omsättningstillgångar 559 561 569 659 656 929
Likvida medel 248 554 189 440 345 300
Summa omsättningstillgångar 808 115 759 099 1 002 229
Summa tillgångar 1 292 082 1 241 515 1 511 847
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 710 078 617 440 817 213
Avsättningar 12 825 29 024 17 469
Uppskjuten skatteskuld 3 360 5 339 4 799
Långfristig leasingskuld 55 635 59 434 58 561
Övriga långfristiga skulder 2 951 6 451 2 951
Kortfristig leasingskuld 23 344 20 146 22 402
Övriga kortfristiga skulder 483 889 503 681 588 452
Summa eget kapital och skulder 1 292 082 1 241 515 1 511 847

Inga väsentliga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan årsredovisningen 2019/2020.

Förändring av eget kapital i koncernen

TSEK 6 mån 6 mån Helår
maj–okt maj–okt maj–april
2020 2019 2019/2020
Eget kapital vid periodens ingång 817 213 727 909 727 909
Periodens totalresultat 66 142 62 119 236 879
Utdelning/inlösen av aktier -173 277 -172 588 -172 588
Reglering av aktierelaterade ersättningar 0 0 25 013
Eget kapital vid periodens slut 710 078 617 440 817 213

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK 6 mån 6 mån Helår
maj–okt maj–okt maj–april
2020 2019 2019/2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 117 032 72 042 295 348
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 44 176 33 466 102 686
Erhållen ränta och utdelning 3 286 3 538 6 785
Erlagd ränta -946 -1 579 -2 748
Betald inkomstskatt -32 256 -45 649 -74 797
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 131 292 61 818 327 274
Förändring i rörelsekapital
Förändring varulager 8 973 -956 8 546
Förändring av fordringar 102 066 71 831 -83 365
Förändring av kortfristiga skulder -120 511 -51 540 43 817
Kassaflöde från den löpande verksamheten 121 820 81 153 296 272
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -21 513 -17 895 -44 775
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -8 303 -21 938 -32 967
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 0 -812 -812
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar 835 0 18
Kassaflöde från investeringsverksamheten -28 981 -40 645 -78 536
Finansieringsverksamheten
Upptagande av konvertibla förlagslån 0 0 0
Amortering av leasingskulder -12 994 -10 020 -21 018
Utbetalning av villkorad köpeskilling -1 903 -1 899 -2 937
Inlösen av aktier -173 277 -172 588 -172 588
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -188 174 -184 507 -196 543
Årets kassaflöde -95 335 -143 999 21 193
Likvida medel vid årets början 345 300 331 935 331 935
Kursdifferens i likvida medel -1 411 1 505 -7 828
Likvida medel vid periodens slut 248 554 189 441 345 300
Outnyttjade krediter 15 000 15 000 15 000

Nyckeltal för period och helår

6 mån 6 mån 12 mån Helår
31 okt 31 okt 31 okt 30 april
2020 2019 2020 2020
Orderingång, MSEK 1 364,4 664,4 2 516,0 1 816,0
Rörelsemarginal, % 16,4 10,3 20,3 17,8
Vinstmarginal, % 16,0 10,9 20,4 18,2
Medelantal anställda 811 774 799 780
Kassaflöde per aktie, SEK 3,16 2,12 8,75 7,69
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 3,16 2,11 8,74 7,69
Förädlingsvärde, MSEK 509,5 450,3 1 169,7 1 110,5
P/E-tal, ggr n/a n/a 78,0 68,0
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 543,0 321,5 543,0 420,0
Räntabilitet på eget kapital, % 11,7 8,8 35,1 30,7
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 13,5 10,4 40,4 36,8
Räntabilitet på totalt kapital, % 8,2 6,0 24,5 21,6
Soliditet, % 55,0 49,7 55,0 54,1
Likviditet, ggr 1,7 1,5 1,7 1,7
Eget kapital per aktie, SEK 18,44 16,10 18,44 21,22
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 18,43 16,02 18,43 21,21

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
Kv 2
2020/2021
Kv 2
2019/2020
Förändring
%
31 okt
2020
31 okt
2019
Förändring
%
Amerikanska dollar, 1 USD 8,95 9,55 -6,3 8,86 9,58 -7,5
Euro, 1 EUR 10,36 10,63 -2,5 10,34 10,69 -3,3
Brittiska pund, 1 GBP 11,44 11,91 -3,9 11,45 12,40 -7,7

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis1

MSEK 2020/2021 2019/2020 2018/2019
Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 413,2 298,9 507,6 457,4 363,3 332,8 474,1 329,5 316,2 293,7
Aktiverat arbete för egen räkning 11,6 9,9 12,1 14,3 8,9 6,4 15,6 10,7 6,3 4,6
Återföring villkorad köpeskilling 1,1 0,6 0,0 8,8 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Övriga rörelseintäkter 0,5 0,0 2,0 0,7 0,2 0,8 0,3 1,1 1,5 0,5
Rörelsens kostnader2 -315,2 -262,8 -379,0 -355,2 -312,4 -293,7 -372,8 -279,1 -267,4 -252,6
Av- och nedskrivningar2 -21,5 -19,2 -19,1 -26,3 -17,4 -16,9 -12,5 -12,0 -11,6 -10,7
Rörelseresultat 89,6 27,4 123,6 99,7 42,7 29,4 104,7 50,2 45,0 35,6
Finansnetto 2,9 -5,9 3,2 1,0 2,3 1,3 6,2 1,2 7,7 -1,8
Resultat efter finansnetto 92,5 21,4 126,7 100,7 44,9 30,6 110,9 51,4 52,7 33,7
Skatt på periodens resultat -19,8 -4,6 -27,5 -21,5 -10,0 -6,6 -20,5 -11,1 -11,1 -7,1
Periodens resultat 72,7 16,8 99,2 79,2 34,9 24,1 90,4 40,3 41,7 26,6
Orderingång, MSEK 752,1 612,3 716,2 435,4 425,7 238,7 1 104,9 390,7 350,7 286,5
Rörelsemarginal, % 21,7 9,2 24,3 21,8 11,8 8,8 22,1 15,2 14,2 12,1
Kassaflöde per aktie, SEK 0,94 2,22 2,10 3,48 2,85 -0,73 1,88 2,08 2,21 0,41
Kassaflöde per aktie vid full
utspädning, SEK
0,94 2,22 2,10 3,48 2,83 -0,73 1,87 2,08 2,19 0,41
Resultat per aktie, SEK 1,89 0,44 2,58 2,06 0,91 0,63 2,36 1,06 1,09 0,70
Räntabilitet på eget kapital, % 9,5 2,1 12,8 10,9 5,2 3,3 14,1 6,8 7,5 4,3
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 10,9 2,4 15,3 12,9 6,2 3,9 15,6 7,8 8,3 4,9
Soliditet, % 55,0 58,1 54,1 51,2 49,7 56,2 55,4 51,8 47,4 53,7
Eget kapital per aktie, SEK 18,44 20,95 21,22 18,81 16,10 19,33 18,98 16,25 14,50 17,76
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 543,00 601,00 420,00 396,00 321,50 325,00 322,00 220,05 238,60 240,00

Fem år i sammandrag1

2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016
Orderingång, MSEK 1 816,0 2 132,8 1 492,5 1 177,7 1 322,0
Nettoomsättning, MSEK 1 661,1 1 413,5 1 209,2 1 125,1 1 080,9
Rörelseresultat, MSEK 295,3 235,5 214,3 195,0 158,0
Resultat efter finansnetto, MSEK 303,0 248,8 231,2 201,1 154,0
Periodens resultat efter skatt, MSEK 237,4 199,0 184,7 153,8 124,8
Rörelsemarginal, % 17,8 16,7 17,7 17,3 14,6
Vinstmarginal, % 18,2 17,6 19,1 17,9 14,2
Resultat per aktie före utspädning, SEK 6,18 5,21 4,86 4,07 3,33
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 6,16 5,17 4,80 4,00 3,26
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 4,50 4,50
Aktiekurs vid årets slut, SEK 420,00 322,00 194,20 162,50 110,75
P/E-tal, ggr 68,0 61,8 40,0 39,9 33,3
Räntabilitet på eget kapital, % 30,7 29,8 30,4 26,5 20,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 36,8 35,9 34,5 30,9 23,0
Räntabilitet på totalt kapital, % 21,6 19,6 19,0 17,5 13,7
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 21,22 18,98 17,34 16,21 16,16
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 21,21 18,89 17,16 15,95 15,80
Soliditet, % 54,1 55,4 51,4 50,5 51,4

1) Jämförelseåren har omräknats, se redovisningsprinciper not 1 på sid 20.

2) I kvartal 4 2019/2020 redovisades en post om 7,4 MSEK i av- och nedskrivningar i stället för i rörelsens kostnader. I tabellen ovan har beloppen korrigerats. Kvartalets rörelseresultat och samtliga poster för helåret 2019/2020 redovisades korrekt.

SEGMENTRAPPORTERING

Omsättning per rörelsesegment

2020
2019
2020
2019
-okt 2020
2019/2020
Imaging IT Solutions
338,6
297,7
599,2
586,1
1 441,3
1 428,2
Secure Communications
62,5
50,8
99,3
86,5
202,2
189,3
Business Innovation
18,3
19,8
27,2
35,3
69,9
78,1
Övrig verksamhet
18,2
16,8
37,0
32,3
73,3
68,6
Koncernelimineringar
-24,4
-21,8
-50,6
-44,1
-109,6
-103,1
Totalt
413,2
363,3
712,1
696,1
1 677,1
1 661,1
Rörelseresultat per rörelsesegment
3 mån
3 mån
6 mån
6 mån
12 mån
Helår
MSEK
aug - okt
aug - okt
maj – okt
maj - okt
nov 2019
maj–april
2020
2019
2020
2019
-okt 2020
2019/2020
Imaging IT Solutions
92,4
41,6
128,1
82,9
362,7
317,6
Secure Communications
-0,8
1,7
-0,5
0,7
1,7
2,9
Business Innovation
1,0
-1,0
-4,1
-0,5
9,3
12,9
Övrig verksamhet
-2,9
-5,7
-6,6
-12,6
-20,4
-26,4
Koncernelimineringar
-0,1
6,1
0,1
1,5
-13,0
-11,7
Totalt
89,6
42,7
117,0
72,0
340,3
295,3
Omsättning per geografisk marknad
3 mån
3 mån
6 mån
6 mån
12 mån
Helår
MSEK
aug - okt
aug - okt
maj – okt
maj - okt
nov 2019
maj–april
2020
2019
2020
2019
-okt 2020
2019/2020
Sverige
108,4
97,1
187,3
179,1
391,3
383,2
USA
125,1
74,0
189,1
166,6
483,9
461,4
Storbritannien
52,1
51,2
95,4
86,4
239,8
230,7
Nederländerna
34,3
30,4
65,8
60,7
154,2
149,1
Övriga Europa
71,4
86,4
136,1
158,9
311,5
334,4
Övriga världen
21,9
24,2
38,4
44,4
96,4
102,3
Totalt
413,2
363,3
712,1
696,1
1 677,1
1 661,1
Omsättning per produktgrupp
3 mån
3 mån
6 mån
6 mån
12 mån
Helår
MSEK
aug - okt
aug - okt
maj – okt
maj - okt
nov 2019
maj–april
2020
2019
2020
2019
-okt 2020
2019/2020
Hårdvara och tredjepartsprodukter
69,3
65,3
98,9
97,8
253,0
251,9
Mjukvara
104,8
78,0
151,0
162,7
443,7
455,4
Tjänster
239,1
220,0
462,2
435,6
980,4
953,8
Totalt
413,2
363,3
712,1
696,1
1 677,1
1 661,1
MSEK 3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
aug - okt aug - okt maj – okt maj - okt nov 2019 maj–april

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
aug - okt aug - okt maj – okt maj - okt nov 2019 maj–april
2020 2019 2020 2019 -okt 2020 2019/2020
Nettoomsättning 36 509 35 775 63 977 66 770 142 818 145 610
Aktiverat arbete för egen räkning 308 0 1 014 173 5 714 4 873
Övriga rörelseintäkter 6 132 21 484 418 880
Handelsvaror -2 587 -2 923 -5 043 -6 122 -13 761 -14 840
Personalkostnader -17 878 -17 831 -34 917 -32 796 -69 618 -67 497
Övriga externa kostnader -12 845 -16 472 -40 186 -31 660 -77 880 -69 353
Avskrivningar -3 340 -2 914 -7 078 -5 679 -13 661 -12 262
Rörelseresultat 173 -4 233 -22 211 -8 830 -25 970 -12 589
Finansnetto 5 560 13 142 -10 841 8 615 8 281 27 736
Resultat efter finansnetto 5 732 8 909 -33 052 -215 -17 690 15 147
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 267 250 267 250
Resultat före skatt 5 732 8 909 -33 052 -215 249 560 282 397
Skatt på periodens resultat -1 226 -1 905 7 074 48 -50 309 -57 640
Periodens resultat 4 507 7 004 -25 977 -167 199 251 224 757
Periodens totalresultat 4 507 7 004 -25 977 -167 199 251 224 757

Moderbolagets balansräkningar

TSEK 31 okt 31 okt 30 april
2020 2019 2020
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 15 966 14 790 17 383
Materiella anläggningstillgångar 21 649 24 835 23 506
Finansiella anläggningstillgångar 256 670 270 379 266 587
Summa anläggningstillgångar 294 285 310 004 307 476
Övriga omsättningstillgångar 255 744 182 019 465 924
Likvida medel 170 792 93 743 246 077
Summa omsättningstillgångar 426 536 275 762 712 001
Summa tillgångar 720 821 585 766 1 019 477
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 408 042 357 360 607 297
Långfristiga skulder 2 951 6 501 2 951
Kortfristiga skulder 309 828 221 905 409 229
Summa eget kapital och skulder 720 821 585 766 1 019 477

Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

TSEK 31 okt
2020
31 okt
2019
30 april
2020
Företagsinteckningar 11 000 11 000 11 000
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000 11 000
Borgen till förmån för koncernbolag 85 200 98 452 92 599
Summa eventualförpliktelser 85 200 98 452 92 599

NOT 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som har godkänts av EU-kommissionen för tillämpning inom EU.

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal. I enlighet med dessa riktlinjer definieras koncernens alternativa nyckeltal på sidan 21 i delårsrapporten. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras årsredovisning 2019/2020.

Omräkning av jämförelseperioder 2017/2018 och tidigare perioder

I årsbokslutet 2018/2019 omräknades jämförelseperioder som konsekvens av ändrad bedömning av tidpunkt för riskövergång för koncernfinansierade driftavtal i Storbritannien. För mer information, se Sectras årsredovisning 2018/2019, not 5 sidan 76.

21 (22)

DEFINITION NYCKELTAL ORDLISTA

Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier vid periodens slut.
Eget kapital per aktie vid
full utspädning
Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier efter full utspädning.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent
av obeskattade reserver.
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antalet aktier vid periodens slut.
Kassaflöde per aktie vid
full utspädning
Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antal aktier efter full utspädning.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med
kortfristiga skulder.
Medelantal anställda Genomsnittligt antal heltidsanställda i
perioden.
Orderingång Värdet av erhållna nya order eller
förändringar under rapportperioden av
tidigare order.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till
senaste 12-månadersperiodens vinst per
aktie.
Räntabilitet på eget
kapital
Resultat efter skatt i procent av
genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på
sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader
i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på totalt Resultat efter finansnetto plus finansiella
kapital kostnader i procent av genomsnittlig
balansomslutning.
Rörelseresultat Resultat före finansnetto och inkomstskatt.
Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent
av nettoomsättning.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget
kapital.
Soliditet Justerat eget kapital i procent av
balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke
räntebärande skulder.
Tillväxt rörelseresultat
per aktie över
femårsperiod
Rörelseresultat per aktie per balansdag
minus rörelseresultat per aktie per
balansdagen fem år tidigare dividerat med
rörelseresultat per aktie per balansdagen
fem år tidigare.
Resultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antalet aktier. Detta nyckeltal
definieras i IFRS.
Resultat per aktie före
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut.
Resultat per aktie efter
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
efter utspädning.

Artificiell intelligens (AI)

Ett samlingsnamn för det vetenskapliga område som studerar hur man skapar maskiner och datorprogram med intelligenta beteenden. Det finns många grenar inom AI-forskning, allt från att studera filosofiska frågor till att ta fram konkreta tekniska lösningar inom till exempel medicinsk diagnostik.

Elektiv sjukvård

I förväg planerad vård, som till skillnad från akut vård kan skjutas upp en viss tid utan allvarliga medicinska konsekvenser.

Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar

Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Molnet/Molnlösningar/Cloud

Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger lagrad på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.

Neurodegenerativa sjukdomar

Sjukdomar som innebär progressiv nedbrytning och/eller död av nervceller. Detta orsakar försämrad rörelseförmåga eller försämrad mental förmåga.

Oftalmologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som behandlar ögat och dess sjukdomar.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

OT (Operational Technology) Driftteknik.

PACS (Picture Archiving and Communication System)

IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

VNA (Vendor-Neutral Archive)

Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.

VPN

En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett ickesäkert datanätverk.

Om Sectra

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra närmar sig 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling

Kundnytta

  • Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
  • Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.

Företagskultur och medarbetare

En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem, hjälpa medmänniskor samt uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.

Innovation

Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.

Geografisk expansion

  • Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
  • Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.

För mer information besök: https://investor.sectra.com/

7 goda skäl att investera i Sectra

Internationella nischmarknader med god tillväxtpotential

IT för sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.

Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt

Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.

Stark, kundfokuserad företagskultur

En företagskultur med fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad.

Starkt varumärke med multinationell räckvidd

Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.

Innovation

Vi håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden för kunder och Sectra.

Hållbar affärsmodell

Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till en bättre värld. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.

Långsiktiga ägare och engagerad ledning

Huvudägare som varit med sedan 1980-talet har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.