Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2019

May 28, 2019

2967_10-k_2019-05-28_2f1f704c-6109-4dbe-a295-4784c3725169.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Bokslutskommuniké 2018/2019:

Fjärde kvartalets orderingång dubblerad och det operativa resultatet ökar med 15 procent

Sectra växer på marknaderna för medicinsk IT och cybersäkerhet. Framgångarna bygger på hög kundnöjdhet och har sin grund i bolagets företagskultur, innovation och långsiktighet. Omfattande, långa kundkontrakt har tillsammans med tillväxtområden som börjar ta fart bidragit till rekordhög orderingång.

Samtliga finansiella mål är uppfyllda. Mot bakgrund av den goda utvecklingen och bolagets starka finansiella position har styrelsen och vd beslutat att föreslå årsstämman att 4,50 kronor per aktie överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram.

PERIODEN OCH KVARTALET I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående år.

Räkenskapsåret 2018/2019

  • Orderingången ökade 42,9 procent till 2 132,8 MSEK (1 492,5).
  • Nettoomsättningen ökade med 16,9 procent till 1 413,5 MSEK (1 209,2). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 12,0 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 9,9 procent till 235,5 MSEK (214,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 16,7 procent (17,7). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 0,7 procent.
  • Rörelseresultat enligt tidigare redovisning ökade med 8,3 procent till 259,0 MSEK (239,1), se not 3 sidan 24.
  • Resultatet före skatt ökade 7,6 procent till 248,8 MSEK (231,2). Vid jämförelse exklusive jämförelseårets poster av engångskaraktär, se sidan 8, ökade resultatet efter finansnetto med 12,0 procent.
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital ökade till 250,7 MSEK (207,5).
  • Styrelsen och vd föreslår att årsstämman 2019 beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande, se sidan 14. Ingen ordinarie utdelning föreslås.

Kvartal 4, februari-april 2019

  • Orderingången ökade 120,9 procent till 1 104,9 MSEK (500,3). Av orderingången under kvartalet uppskattas 13– 23 procent avse fakturering inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 32,8 procent till 474,1 MSEK (357,1). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 27,3 procent.
  • Rörelseresultatet ökade 15,4 procent till 104,7 MSEK (90,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 22,1 procent (25,4). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 7,5 procent.
  • Rörelseresultatet enligt tidigare redovisning ökade med 29,7 procent till 108,6 MSEK (83,7), se not 3 sidan 24.
  • Resultatet före skatt minskade 9,3 procent till 110,9 MSEK (122,3). Vid jämförelse exklusive jämförelseperiodens poster av engångskaraktär, se sidan 8, minskade resultatet efter finansnetto med 1,4 procent.
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital minskade till 103,8 MSEK (114,7).

Förändrade redovisningsprinciper och ändrad tidpunkt för riskövergång och omräkning av koncern- och segmentsredovisningen

I samband med införandet av IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och IFRS 16 Leasingavtal har bolaget gjort en förnyad analys av sina kundavtal vilket lett fram till en ändrad syn på tidpunkten för riskövergång för de koncernfinansierade driftsavtalen i Storbritannien. En retroaktiv omräkning har skett av koncern- och segmentsredovisningen. Läs mer om effekterna av den ändrade bedömningen och de nya redovisningsstandarderna i Noter på sidorna 22–28. Förändringarna påverkar inte årets eller framtida kassaflöden.

RAPPORTPRESENTATION

Tid 28 maj 2019, kl. 12:00 Plats Operaterrassen i Stockholm Följ online ar-end-report-2018-2019/

https://investor.sectra.com/event/ye

Ytterligare information på sidan 15.

Nyckeltal1

Kvartalet Helåret
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr
2018/2019 2017/2018 % 2018/2019 2017/2018 %
Orderingång 1 104,9 500,3 120,9 2 132,8 1 492,5 42,9
Nettoomsättning 474,1 357,1 32,8 1 413,5 1 209,2 16,9
Rörelseresultat (EBIT) 104,7 90,7 15,4 235,5 214,3 9,9
Rörelsemarginal, % 22,1 25,4 n/a 16,7 17,7 n/a
Resultat före skatt (EBT) 110,9 122,3 -9,3 248,8 231,2 7,6
Vinstmarginal, % 23,4 34,2 n/a 17,6 19,1 n/a
Resultat efter skatt 90,4 98,2 -7,9 199,0 184,7 7,7
Resultat per aktie, SEK 2 2,36 2,58 -8,5 5,21 4,86 7,2
Kassaflöde 2 103,8 114,7 -9,5 250,7 207,5 20,8
Kassaflöde per aktie 3 2,71 3,01 -10,0 6,54 5,44 20,2
Medelantal anställda 731 661 10,6 706 645 9,5

1 För effekter av retroaktiv omräkning, se not 3 på sid 24. 2 Före utspädning. 3 Kassaflöde från löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i releasen, för offentliggörande den 28 maj 2019, kl. 08:15 CET. Sectra AB (publ), www.sectra.com, organisationsnummer 556064-8304, e-post [email protected]

VD KOMMENTERAR

Varje år medför Sectras produkter och tjänster bättre vård för miljontals patienter över hela världen. Samtidigt hjälper vi kunder att minska riskerna för avlyssning av samhällets viktigaste hemligheter samt för dataintrång och störningar i dess känsligaste infrastruktur.

Vi fortsätter att växa. Särskilda satsningar görs på den amerikanska kontinenten där vi har mycket hög kundnöjdhet och stor tillväxtpotential. Vinster återinvesteras också i nya geografiska marknader samt fördjupade produkterbjudanden. Orderingången 2018/2019 passerade två miljarder kronor. Närmare hälften avser beställningar från helt nya kunder. Den kraftiga ökningen är främst kopplad till stora, fleråriga kundavtal inom verksamhetsområdet Imaging IT Solutions. Det är särskilt glädjande att våra tillväxtsatsningar och nya marknader inom både den medicinska delen och cybersäkerhetsområdet börjar ta fart. Omfattande och långa kundavtal ger oss stabilitet för de kommande åren, men leder också till stora svängningar mellan kvartalen.

Sectra drivs med visionen att bidra till en positiv utveckling i samhället. Detta synsätt återfinns i våra affärsidéer såväl som i våra verksamhetsmål och värderingar. Vi får fler och fler kunder runt om i världen. Men det är inte bara antalet kunder som ökar. Totalt är vi nu fler än 8 000 aktieägare, ett förtroende som vi är glada och stolta över och vi ser fram mot att fortsätta bidra till ett friskare och tryggare samhälle tillsammans med dessa aktieägare samt våra medarbetare och kunder.

Medicinsk IT och bilddiagnostik för den äldre människans sjukdomar

Vi har valt att specialisera oss på bilddiagnostik inom områden som är starkt relaterade till den äldre människans sjukdomar – neurodegenerativa, kardiovaskulära, cancer- och skelettsjukdomar. Med förändrad demografi, och då vi människor lever längre, kräver den äldre befolkningen en allt större del av sjukvårdens kostnader. För att i framtiden överhuvud taget kunna ha kvar en rimlig sjukvård för äldre, måste stora satsningar göras för att öka vårdens effektivitet inom dessa områden, vilket vi avser hjälpa till med.

För ett antal år sedan var våra kunder radiologiska kliniker som behövde IT-stöd för sin bildhantering. I ökande omfattning ser vi nu att kunderna övergår från system för enskilda avdelningar till mer storskaliga lösningar för sitt totala behov av medicinsk bildhantering. Här inkluderas även andra stora bildproducenter som kardiologi och patologi. Samtidigt genomgår vården en revolution, exempelvis inom användningen av artificiell intelligens (AI) som hjälper läkare och annan vårdpersonal att bli effektivare genom stöd för tidsödande rutinuppgifter.

De storskaliga lösningarna för bildhantering öppnar även upp för nya komponenter som underlättar delning av resurser och specialistkompetens, verksamhetsanalys, kliniskt beslutstöd och AI. Vi fortsätter därför att bredda och fördjupa vår produktportfölj inom medicinsk bilddiagnostik med fokus på sjukdomarna som drabbar äldre. Vi har bland annat investerat mycket i digital patologi och integrerad diagnostik. Nu ser vi ett snabbt ökande intresse för dessa lösningar och vi vann under räkenskapsåret många strategiskt viktiga upphandlingar i Europa. Vi har även utvecklat vårt erbjudande för kardiologi, som tillsammans med radiologi och patologi är en av de största källorna till bilddata inom vården.

Verksamheterna inom Business Innovation är små i sammanhanget, men framgångarna inom digital patologi visar tydligt hur viktig vår inkubatorverksamhet är. Här har vi till exempel flera spännande produkter för kunder inom ortopedi och framtidens medicinska utbildning. Däribland en tjänst för uppföljning av patienter med smärta efter operation, som kan säkerställa att onödiga operationer undviks, vilket är till stor nytta för både patient och samhälle. Vi har också IT-lösningar för medicinsk och veterinärmedicinsk utbildning från länder över hela världen, inte minst i Asien där Sectra i övrigt inte är stort.

Cybersäkerhet

Inom vårt verksamhetsområde Secure Communications sysslar vi framför allt med mobila säkra arbetsplatser, som inkluderar såväl telefoni som data. Produkterna kräver ofta formella certifieringar och godkännanden och därför är denna marknad långsam till sin natur. Nära samarbete och kundspecifik utveckling av produkter är en viktig del av verksamheten. Det var exempelvis utveckling i samarbeten med svenska och holländska myndigheter som en gång i tiden var grunden för Sectra Tiger, vårt erbjudande inom säker mobil telefoni som nu vidareutvecklas till produkter och tjänster för säkra mobila arbetsplatser. Vi arbetar nu med att utvidga erbjudandet till fler kundsegment. Som ett exempel på synergier med medicinsidan sålde vi under året denna lösning till två svenska vårdregioner, men även andra sektorer som hanterar kritiskt känslig information är i dag kunder som använder vårt säkra mobila ekosystem.

En av de stora framtidssatsningarna inom Secure Communications är att hjälpa bolag inom energisektorn och processindustri med säkerhetsanalys och övervakningstjänster för kritiska driftsystem. Erbjudandet lanserades för tre år sedan och efterfrågan växer nu snabbt. Vi har sedan starten fått ett flertal kunder i Sverige samt tagit steget in i Finland och Norge. Framgångarna är ett exempel på värdet av Sectras starka varumärke. Inget land vågar anförtro datasäkerheten i sin viktigaste kritiska infrastruktur till en okänd leverantör. Här spelar Sectras långa erfarenhet och varumärke inom den mest avancerade datasäkerheten i världen stor roll.

Framtidsutsikter

Sectra har ett starkt varumärke inom områden där förtroende är helt avgörande för val av leverantör. Med samtliga ekonomiska mål uppfyllda är ambitionen att fortsätta växa långsiktigt. Hög kundnöjdhet, bra lönsamhet och långa kundkontrakt ger oss en stadig grund för den framtida tillväxten. Utöver det har vi ett antal spännande framtidsprojekt och nya geografiska marknader som kan bli stora på sikt. Samtidigt upplever vi större synergier mellan våra verksamheter till följd av att sjukhus och hälsovård i ökande grad har blivit primära måltavlor för cyberbrott. Kunnande inom IT-säkerhet och medicinsk IT under samma tak är en styrka som skiljer oss från konkurrenter. Här är Sectra unikt.

När jag tänker på var Sectra ska vara om fem till tio år ser jag ett bolag som hjälper våra kunder att ställa fler, snabbare och bättre diagnoser för att på så sätt göra vården mer effektiv. Jag ser förbättrad och modernare undervisning av vårdens personal i en tid när hjulen snurrar allt snabbare och behoven av ständig utbildning ökar. Jag ser effektivare ortopedi som behandlar rätt patienter på rätt sätt. Jag ser att vi bidrar till att öka stabiliteten och säkerheten i världen genom att skydda kritisk infrastruktur och nationers känsligaste information. Vi har fortfarande branschens nöjdaste kunder och fantastiska, engagerade medarbetare. Vi har vuxit ytterligare genom nära och långa relationer med kunderna. Vi har även infört artificiell intelligens i våra system inom samtliga verksamhetsområden för att ytterligare stärka kundnyttan.

Sammanfattningsvis ger kombinationen av stora tillväxtmöjligheter inom samtliga verksamhetsområden, vår stabila utveckling samt positiva underliggande kassaflöden och vinst inom kärnverksamheterna mig anledning att vara fortsatt optimistisk till framtiden.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd

FINANSIELLA MÅL

Samtliga finansiella mål är uppfyllda. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus, där Sectra återinvesterar vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna. Målen är i prioritetsordning:

Diagram

Om inget annat anges visar staplar utfall per kvartal, linjer 12 månaders löpande utfall och belopp är omräknade i MSEK.

HÄNDELSER

Kvartal 4

  • Syddanmark, första danska vårdregionen att digitalisera patologin fullt ut, beställer Sectras IT-lösning för att hantera vävnadsprover digitalt och göra det möjligt för patologerna på regionens fyra sjukhus att granska och samverka kring patientfall.
  • Sectra får order på IT-lösning för digital patologi från ett av Europas mest framstående universitetssjukhus, Radboud University Medical Center i Nederländerna.
  • Sectra driftsätter en lösning för digital patologi i Region Skåne genom att utöka funktionaliteten i kundens befintliga IT-lösning för hantering av medicinska bilder.
  • Det holländska sjukhuset Deventer signerar ett tioårigt kundkontrakt med Sectra. Kontraktet omfattar Sectras IT-lösning för att hantera röntgenbilder, Sectra PACS, på deras avdelningar för radiologi och nuklearmedicin.
  • Genombrott på Sectras nya marknader för direktförsäljning av medicinska IT-system. Den kanadensiska vårdgivaren Trillium Health Partners beställer Sectras medicinska IT-lösningar till sina avdelningar för radiologi och mammografi. I Frankrike beställer vårdgivaren Centre d'Imagerie Médicale de l'Hôpital Privé d'Antony Sectras ITlösning för att hantera radiologibilder.
  • Sectra ingår ett 13-årigt avtal med New South Wales Ministry of Health (NSW Health) i Australien som beställer Sectras IT-lösning för att hantera radiologibilder. NSW Health är Australiens största offentliga vårdsystem och med den nya lösningen får elva vårdorganisationer en gemensam plattform för radiologibilder. Ordervärdet uppgår till cirka 560 miljoner kronor.
  • Sectra levererar sin säkra smartphone, Sectra Tiger/R, till två svenska vårdregioner. Med Sectras lösning kan regionerna kommunicera känslig eller sekretessbelagd information på ett säkert sätt, såväl inom organisationen som med centrala myndigheter.

Efter rapportperiodens slut

Inga händelser av väsentlig karaktär har inträffat efter balansdagen.

I Europa har flera kunder beställt Sectras lösning för digital patologi – ett stort tillväxtområde där vi bidrar till att förbättra cancervården. Sectra har en unik styrka med radiologi och patologi i ett system, vilket möjliggör såväl effektivare diagnostik som kostnadsbesparingar hos kunderna.

SECTRAS MARKNADER

Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet, två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion. Kombinationen av medicinsk IT och informationssäkerhet i samma koncern gör Sectra unikt.

Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Bolagets uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. För att bibehålla hög vårdkvalitet måste sjukvården uträtta mer med oförändrade eller minskade resurser. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den äldre människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten, förbättra vårdkvaliteten och samordna sina resurser. Sectra bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar för att interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Sectras arbete hjälper sjukhus världen över att öka sin produktivitet och därmed vårda fler patienter och rädda fler liv. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdena Imaging IT Solutions och Business Innovation.

Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där Sectra har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Sectra hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications.

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL UNDER RÄKENSKAPSÅRET OCH KVARTALET

Orderingång och nettoomsättning

För räkenskapsåret ökade orderingången 42,9 procent till 2 132,8 MSEK (1 492,5), varav 1 104,9 MSEK (500,3) avser fjärde kvartalet. Ökningen är kopplad till stora, omfattande kundavtal inom Imaging IT Solutions, men också nya tillväxtområden och nya marknader som börjar ta fart. Geografiskt är det Australien som står för den enskilt största ökningen med det omfattande avtalet med NSW Health under fjärde kvartalet. Imaging IT Solutions försäljningsframgångar, bland annat i Kanada, Sverige och USA, bidrog också till den positiva utvecklingen. Stora och långa avtal bidrar till ökad stabilitet, men ger också stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal. I USA pågår en särskild tillväxtsatsning och vi har tecknat kontrakt med framstående nyckelkunder under räkenskapsåret.

Trenden för nettoomsättningen är positiv. Nettoomsättningen ökade med 16,9 procent till 1 413,5 MSEK, varav 474,1 avser fjärde kvartalet. Mer än 70 procent av Sectras nettoomsättning sker i utländsk valuta, främst EUR, USD och GBP. Sectra har under räkenskapsåret haft medvind av valutakursutvecklingen. Justerat för valutakursförändringar, se sidan 19, ökade omsättningen med 12,0 procent jämfört med motsvarande period föregående år.

Omsättning per verksamhetsområden och geografiska marknader

Sectras verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Secure Communications visar omsättningstillväxt. Geografiskt svarar Storbritannien, USA och Övriga Europa för de enskilt största ökningarna under räkenskapsåret. Ökningen i Storbritannien under fjärde kvartalet är främst en följd av leverans av ny hårdvara till kunder, med lägre marginal än för mjukvaruförsäljning. Den negativa trenden för Sverige är kopplad till utfall inom Secure Communications. Här är det dock värt att notera att enskilda leveranser kan vara stora och därför innebära betydande varationer mellan kvartal.

Omsättningsutveckling per verksamhetsområde Jämfört med föregående räkenskapsår

Omsättningsutveckling per geografisk marknad

Jämfört med föregående räkenskapsår

Resultat

Koncernens rörelseresultat ökade 9,9 procent till 235,5 MSEK (214,3), varav 104,7 MSEK (90,7) avser fjärde kvartalet. Detta motsvarar en rörelsemarginal på 16,7 procent (17,7) för räkenskapsåret och 22,1 procent (25,4) för kvartalet. Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 0,7 procent under räkenskapsåret. Effekter av retroaktiv omräkning beskrivs i noten 3 på sidan 24. Utfallet belastas av högre andel tredjepartsprodukter och ökade rörelsekostnader, främst till följd av högre personal- och konsultkostnader i och med ökade tillväxtsatsningar.

Koncernens finansnetto minskade med 3,5 MSEK till 13,3 MSEK, varav 6,2 MSEK (31,6) avser fjärde kvartalet. Valutakursförändringar, se sidan 19, påverkade de finansiella posterna med 4,9 MSEK (1,6). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför direkt genomslag.

Resultatet efter finansnetto ökade med 7,6 procent till 248,8 MSEK (231,2), varav 110,9 MSEK (122,3) avser fjärde kvartalet. Utfallet för räkenskapsåret motsvarar en vinstmarginal på 17,6 procent och för kvartalet 23,4 procent. I jämförelsesiffrorna ingår poster av engångskaraktär som har en positiv nettoeffekt 9,1 MSEK på resultatet före skatt. Dessa avser huvudsakligen försäljning av samtliga aktier i intressebolaget Commit; Oy (kvartal 4 2017/2018). Vid jämförelse exklusive posterna av engångskaraktär ökade resultatet efter finansnetto med 12,0 procent. Vinsten per aktie uppgick till 5,21 SEK (4,86) för perioden, varav 2,36 SEK (2,58) avser fjärde kvartalet.

Finansiell ställning och kassaflöde

Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 331,9 MSEK (282,3) vid rapportperiodens slut.

Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,04 (0,09) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder uppgick till 31,5 MSEK (56,6) och avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.

Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick under räkenskapsåret till 250,7 MSEK (207,5). Ökningen avser främst lägre kapitalbindning i operativa rörelsetillgångar. Kassaflödet per aktie uppgick för räkenskapsåret till 6,54 SEK (5,44), varav 2,71 SEK (3,01) avser fjärde kvartalet.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för räkenskapsåret till -33,0 MSEK (-23,0). Investeringarna avser främst tillgångar i utvecklingsprojekt.

Koncernens totala kassaflöde uppgick till 48,7 MSEK (11,9). I utfallen ingår inlösenprogram för aktieägarna där 171,5 MSEK (170,7) har överförts till aktieägarna under andra kvartalet. Det totala kassaflödet exklusive inlösenprogram ökade till 220,2 MSEK (182,6).

Investeringar och avskrivningar

Investeringarna i koncernen uppgick under räkenskapsåret till 34,9 MSEK (42,0), varav 11,4 MSEK (9,1) avser fjärde kvartalet. Investeringarna avser främst utvecklingskostnader som har balanserats. Räkenskapsårets avskrivningar uppgick till 46,8 MSEK (39,9), varav 12,5 MSEK (10,5) avser fjärde kvartalet.

Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under räkenskapsåret till 25,2 MSEK (28,2), varav 3,6 MSEK (7,7) avser fjärde kvartalet. Avskrivningarna av balanserade utvecklingsprojekt var under räkenskapsåret 27,3 MSEK (21,7), varav 7,5 MSEK (5,9) avser fjärde kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 102,6 MSEK (104,6).

Balanserade utvecklingskostnader

Sectra håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Utvecklingen sker i nära dialog med kunderna.

10–15 %

av koncernens omsättning investeras årligen i forskning och utveckling.

Säsongsvariationer

Sectras säsongsvariation innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Variationen i ordervolym sett till enskilda kvartal kan också vara väsentlig när kunder tecknar omfattande mångåriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller kryptosystem.

IMAGING IT SOLUTIONS

Kvartalet Helåret
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr
2018/2019 2017/2018 % 2018/2019 2017/2018 %
Omsättning 413,8 312,7 32,3 1 204,2 1 032,3 16,7
Rörelseresultat 106,8 92,8 15,1 257,0 219,2 17,2
Rörelsemarginal, % 25,8 29,7 n/a 21,3 21,2 n/a

Omsättning och resultat

Imaging IT Solutions växer både med nya kunder samt förnyade och utvidgade avtal med befintliga kunder. Ökad omsättning, i kombination med valutakursförändringar, bidrar till den positiva resultatutvecklingen. Störst omsättningsökning jämfört med föregående räkenskapsår redovisar verksamheterna i Skandinavien, Storbritannien och USA. Ökningen under fjärde kvartalet är främst kopplad till projektleveranser i USA och Storbritannien. Marginalen under kvartalet belastas av hög andel tredjepartsprodukter i produktmixen.

Inom verksamhetsområdet pågår långsiktiga tillväxtsatsningar inom nya produktområden, som exempelvis digital patologi och kardiologi samt expansion till fler geografiska marknader genom egna etableringar och nya distributörer. I USA, där trenden är mycket positiv, har vi vunnit viktiga upphandlingar och rankas högt i undersökningar gällande vilka alternativ kunder kan tänka sig att välja framöver. Imaging IT Solutions har under räkenskapsåret även fått viktiga genombrott i Australien samt i Frankrike och Kanada som är länder där vi startat direktförsäljning de senaste åren. Vi ser också att efterfrågan på digital patologi växer och har vunnit flera strategiskt viktiga upphandlingar i Europa under de senaste kvartalen.

Samverkan genom att dela resurser och specialistkompetens är ett område där nyttan för patienten ofta syns väldigt snabbt. Läs om hur Sectra har hjälpt läkare i Umeå och finländska Vasa att samarbeta för att rädda strokepatienters liv (engelsk text): medical.sectra.com/case/modern-telemedicine-solution-enablescross-border-collaboration/

Bildkälla: Norrlands Universitetssjukhus

bilddiagnostiska undersökningar delas årligen mellan vårdgivare, telemedicinföretag och patienter med hjälp av Sectras nätverkstjänster.

BUSINESS INNOVATION

Kvartalet Helåret
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr
2018/2019 2017/2018 % 2018/2019 2017/2018 %
Omsättning 21,2 26,6 -20,3 68,8 70,3 -2,1
Rörelseresultat 0,8 7,0 -88,6 -6,0 7,0 -185,7
Rörelsemarginal, % 3,8 26,3 n/a neg 10,0 n/a

Business Innovation är Sectras kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och/eller inte naturligt passar in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för Sectras långsiktiga forskningsverksamhet, som till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar. Inom Business Innovation utvärderar och tillvaratar bolaget möjligheter att:

  • Kommersialisera ny teknik och nya segment inom koncernens huvudområden samt närliggande områden.
  • Medverka i forskning som kan leda till högre livskvalitet för individen samt ökad kundnytta och produktivitet inom vården.

Segmentet omfattar de mindre affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. Inom Business Innovation förvaltas och utvecklas även Sectras patentportfölj.

Omsättning och resultat

Utvecklingen inom Business Innovations två relativt små affärsenheter varierar kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Sectra är i ett produktgenerationsskifte inom såväl Ortopedi som Medicinsk utbildning, med ökade kostnader som påverkar det finansiella utfallet. Räkenskapsårets rörelseresultat belastas även av reserveringar för osäkra kundfordringar om 4,2 MSEK.

Båda affärsenheterna har nya produkter som mötts av stort intresse från marknaden och fick under föregående räkenskapsår ny ledning som arbetar med att snabba på utvecklingen och lanseringen av nya produkter. Leveranserna sker i ökande omfattning som en tjänst. Detta innebär att omsättningen från en beställning är lägre initialt, men å andra sidan blir den totala omsättningen från tjänsten utspridd över lång tid vilket ökar stabiliteten inför framtiden.

Användningen av utbildningsplattformen Sectra Education Portal fortsätter att öka och är i dag tillgänglig för vårdpersonal, vårdutbildningar och veterinärer på cirka 400 lärosäten och sjukhus i ett 50-tal länder.

SECURE COMMUNICATIONS

Kvartalet Helåret
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr
2018/2019 2017/2018 % 2018/2019 2017/2018 %
Omsättning 41,5 40,9 1,5 152,4 142,9 6,7
Rörelseresultat 4,3 4,1 4,9 7,0 6,9 1,5
Rörelsemarginal, % 10,4 10,0 n/a 4,6 4,8 n/a

Omsättning och resultat

Secure Communications växer, främst genom ökad omsättning från projektbaserad utveckling och godkända kryptoprodukter som skyddar information som är väsentlig för en nations eller viktiga samhällsfunktioners säkerhet. Verksamheten växer även inom produktområdet kritisk infrastruktur där satsningen i Sverige är framgångsrik. Ett flertal risk- och säkerhetsanalyser har genomförts för svenska energibolag och kritisk processindustri och vi har tagit de första stegen in i Finland och Norge. Nya kunder har det senaste året även valt att använda Sectras monitoreringstjänster.

Sectra satsar också på att bredda erbjudandet inom säker mobil kommunikation till säkra mobila arbetsplatser och till nya kundsegment inom exempelvis myndigheter och privat näringsliv. Under året har vi till exempel tecknat avtal med både sjukvårdsregioner och energibolag som ser ett behov av att skydda sin känsliga information.

Rörelseresultatet belastas av ökade tillväxtsatsningar inom kritisk infrastruktur och kostnader för att ytterligare förstärka erbjudandet inom segmentet säker kommunikation samt expandera till fler kundsegment och geografiska marknader.

För att möta kundernas behov har verksamhetsområdet utvidgat erbjudandet Sectra Tiger med surfplatta för säkra mobila arbetsplatser.

ÖVRIG VERKSAMHET

Kvartalet Helåret
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr
2018/2019 2017/2018 % 2018/2019 2017/2018 %
Omsättning 16,2 13,1 23,7 62,7 52,2 20,1
Rörelseresultat -7,5 -6,0 -25,0 -28,4 -17,5 -62,3
Rörelsemarginal, % neg neg neg neg

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet. I och med retroaktiv omräkning, se not 3, så redovisas Sectra Customer Financing i övrig verksamhet.

Omsättning och resultat

Utfallet i Övrig verksamhet belastas bland annat av ökade konsultkostnader, som i huvudsak är av temporär natur, och till en mindre del ökade resurser i centrala funktioner för att tillgodose behoven av central service i den växande operativa verksamheten.

MODERBOLAGET

I moderbolaget Sectra AB ingår rörelsesegmenten Business Innovation samt huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultatoch balansräkning redovisas på sidan 21.

AKTIEN

Inlösenprogram 2018 och omräkning av konverteringskurser

Under oktober 2018 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Motsvarande överföring till aktieägarna föregående år var 4,50 SEK/aktie.

Inlösen eller försäljning av inlösenaktierna (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen. För ytterligare information besök investor.sectra.com/the-share/swedish-tax-returnguide/.

Till följd av inlösenprogrammet 2018, har styrelsen beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen hänvisas till information på investor.sectra.com/the-share/share-related-incentive-programs/.

Aktierelaterade incitamentsprogram

Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 38 352 871 SEK fördelat på 38 352 871 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 732 179 serie B. I siffrorna ingår nyemission av 233 202 B-aktier till följd av konvertering av konvertibelprogram 2014/2018 och 2015/2018 i december 2018.

Årsstämman, som hölls den 6 september 2018, beslutade om utgivande av ytterligare konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kunde tecknas under perioden 1–11 oktober 2018. Medarbetare har därefter tilldelats 6 800 konvertibler och externa styrelseledamöter 1 000 konvertibler, vilket motsvarar totalt 7 800 B-aktier till ett sammanlagt nominellt belopp av 3,0 MSEK. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen uppgår till 0,02 procent av aktiekapitalet och 0,01 procent av rösterna. Konverteringskursen för konvertibler till medarbetare är 376,80 SEK och löptiden är 1 november 2018 till 31 januari 2022. Konvertering kan ske 10–14 januari 2022. Konverteringskursen för konvertibler till externa styrelseledamöter är 388,90 SEK och löptiden är 1 november 2018 till 31 januari 2023. Konvertering kan ske 9–13 januari 2023. Sectra kommer att inleda en utredning om hur bolagets incitamentsprogram ska se ut i framtiden.

Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 177 980, vilket motsvarar 0,5 procent av kapitalet och 0,3 procent av rösterna i bolaget.

Bemyndiganden nyemission och återköp av egna aktier

Årsstämman 2018 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

INFÖR ÅRSSTÄMMA 2019 OCH FÖRSLAG INLÖSENPROGRAM

Förslag till inlösenprogram/utdelning 2019

För räkenskapsåret 2018/2019 föreslår styrelsen och vd att årsstämman beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Ingen ordinarie utdelning föreslås. Motsvarande överföring till aktieägarna var föregående år 4,50 SEK per aktie. Förslaget motsvarar en direktavkastning på 1,4 procent baserat på bokslutsdagens aktiekurs. I kombination med kursutvecklingen innebär det en total värdetillväxt på 68,1 procent för Sectra-aktien under räkenskapsåret.

Förslaget är i linje med Sectras utdelningspolicy. Styrelsens bedömning är att bolagets nuvarande balansräkning och kassaflöde är tillräckligt starka för att säkerställa verksamhetens utveckling och samtidigt ge aktieägarna en god avkastning. Vid räkenskapsårets utgång var koncernens soliditet 55,4 procent. Enligt utdelningspolicyn och Sectras finansiella mål ska soliditeten överstiga 30 procent, vilket den med god marginal kommer att göra även efter ett beslut om inlösenförfarande enligt styrelsens förslag. Ytterligare information om förslaget och tidplan för ett obligatoriskt inlösenförfarande kommer att framgå av kallelsen och det fullständiga förslaget till årsstämman.

Årsstämma och valberedning

Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 31 oktober 2018. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:

  • Torbjörn Kronander (största aktieägare och vd)
  • Carl-Erik Ridderstråle (representerande Jan-Olof Brüer, näst största ägare)
  • Jan Särlvik (representerande Nordea Investment Funds som är fjärde största ägare)
  • Jan-Olof Brüer (i sin roll som styrelsens ordförande)

Carl-Erik Ridderstråle, som representerar den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, blir ordförande i valberedningen. Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, har på grund av sin roll som vd i Sectra AB valt att avsäga sig ordförandeskapet.

Årsstämman är planerad till den 5 september 2019 i Linköping. Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida tidigast sex och senast fyra veckor före stämmodagen.

Valberedningen ska lämna förslag till:

  • val av och arvode till styrelseordförande, övriga styrelseledamöter och arvode för utskottsarbete
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
  • beslut om principer för utseende av valberedning
  • ordförande vid stämman

Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

Aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat på årsstämma. Kallelse till årsstämma ska ske tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. För att bolaget med säkerhet ska hinna ta in ärende i kallelsen bör begäran om att ärende ska tas upp på årsstämman ha nått bolaget senast sju veckor före stämman. Begäran om att få ett ärende behandlat på stämman ska skriftligen ställas till styrelsen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Styrelsen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

Årsredovisning, hållbarhets- och bolagsstyrningsrapport

Sectras årsredovisning, hållbarhets- och bolagsstyrningsrapport är planerad att offentliggöras under vecka 26 genom pressmeddelande och publiceras på bolagets webbsida: investor.sectra.com/reports/annual-reports/

Den tryckta versionen kan beställas via:

  • webbformulär investor.sectra.com/reports/annual-reports/#order
  • e-post [email protected]
  • telefon 013 23 52 00

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för räkenskapsåret 2017/2018 i förvaltningsberättelsen samt i not 30 på sidan 76. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de redovisade förhållandena.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av bokslutskommunikén

En presentation kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB.

Presentationen hålls på engelska.

Tid: 28 maj 2019, kl. 12:00

Plats: Operaterrassen i Stockholm

För att delta på plats, registrera dig via: financialhearings.com/event/11474/register/live_event

Följ live online: investor.sectra.com/event/year-end-report-2018-2019/

På denna webbsida kommer en inspelad version att finnas tillgänglig efteråt.

Kommande rapporttillfällen och årsstämma

Årsstämma 2019 5 september 2019, kl. 15:30
Sexmånadersrapport 29 november 2019, kl. 08:15
Niomånadersrapport 4 mars 2020, kl. 08:15
Bokslutskommuniké 2019/2020 3 juni 2020, kl. 08:15

För övriga IR-event besök: investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att bokslutskommunikén för perioden maj 2018–april 2019 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 28 maj 2019

Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Christer Nilsson Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Tomas Puusepp Deborah Capello Bengt Hellman

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot arbetstagarrepr. arbetstagarrepr.

Ulrika Hagdahl Anders Persson Birgitta Hagenfeldt

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.

KONCERNEN I SAMMANDRAG1

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb–april feb–april maj–april maj–april
2019 2018 2018/2019 2017/2018
Nettoomsättning 474 074 357 092 1 413 522 1 209 181
Aktiverat arbete för egen räkning 15 649 7 714 37 269 28 228
Övriga rörelseintäkter 251 869 3 407 3 706
Handelsvaror -118 745 -38 519 -254 457 -180 294
Personalkostnader -179 241 -158 878 -676 807 -584 103
Övriga externa kostnader -74 776 -67 030 -240 584 -222 441
Avskrivningar och nedskrivningar -12 501 -10 524 -46 809 -39 928
Rörelseresultat 104 711 90 724 235 541 214 349
Finansnetto 6 168 31 563 13 251 16 806
Resultat efter finansnetto 110 879 122 287 248 792 231 155
Skatt -20 487 -24 062 -49 813 -46 450
Periodens resultat 90 392 98 225 198 979 184 706
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 90 392 98 225 198 979 184 706
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 2,36 2,58 5,21 4,86
Efter utspädning, kr 2,35 2,55 5,17 4,80
Antal aktier
Före utspädning 38 352 871 38 119 669 38 352 871 38 119 669
Efter utspädning 2 38 530 851 38 515 550 38 530 851 38 515 550
Genomsnitt före utspädning 38 352 871 38 119 669 38 197 403 38 012 454
Genomsnitt efter utspädning 38 530 851 38 515 550 38 523 210 38 506 104
  1. För effekter av retroaktiv omräkning, se not 3 sid 24.

  2. Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2015/2016 (26 963), 2016/2017 (143 217) och 2017/2018 (7 800). Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 177 980.

Rapport över totalresultat för koncernen

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb–april feb–april maj–april maj–april
2019 2018 2018/2019 2017/2018
Periodens resultat 90 392 98 225 198 979 184 706
Periodens omräkningsdifferens vid
omräkning av utländska dotterbolag 14 455 24 184 10 517 11 962
Summa periodens övriga totalresultat 14 455 24 184 10 517 11 962
Summa periodens totalresultat 104 847 122 409 209 496 196 668

Koncernens balansräkningar

Summa eget kapital och skulder 1 314 818 1 286 470
Kortfristiga skulder 549 736 570 021
Långfristiga skulder 6 451 28 528
Uppskjuten skatteskuld 7 395 5 889
Avsättningar 23 327 21 078
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 727 909 660 954
Eget kapital och skulder
Summa tillgångar 1 314 818 1 286 470
Summa omsättningstillgångar 915 749 878 841
Likvida medel 331 935 282 341
Övriga omsättningstillgångar 583 814 596 500
Summa anläggningstillgångar 399 069 407 629
Uppskjuten skattefordran 5 996 4 272
Finansiella anläggningstillgångar 170 275 172 120
Materiella anläggningstillgångar 40 148 43 150
Immateriella anläggningstillgångar 182 650 188 087
Tillgångar
2019 2018
TSEK 30 april 30 april

Inga väsentliga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan årsredovisningen 2017/2018.

Förändring av eget kapital i koncernen

Eget kapital vid periodens slut 727 909 660 954
Reglering av aktierelaterade ersättningar 28 082 20 983
Utdelning/inlösen av aktier -171 539 -170 707
Periodens totalresultat 209 496 196 668
Justerat eget kapital vid periodens ingång 661 870 614 010
Justering IAS 8 (Not 3) 0 72 598
Justering IFRS15 (Not 2) 916 0
Eget kapital vid periodens ingång 660 954 541 412
2018/2019 2017/2018
maj–april maj–april
TSEK Helår Helår

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK Helår Helår
maj–april maj–april
2018/2019 2017/2018
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 209 299 225 355
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital 250 696 207 531
Investeringsverksamheten -33 029 -22 993
Finansieringsverksamheten -168 933 -172 604
Summa periodens kassaflöde 48 734 11 934
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid periodens början 282 341 273 216
Kursdifferens i likvida medel 860 -2 809
Likvida medel vid periodens slut 331 935 282 341
Outnyttjade krediter 15 000 15 000

Nyckeltal för period och helår

Helår Helår
30 april 30 april
2019 2018
Orderingång, MSEK 2 132,8 1 492,5
Rörelsemarginal, % 16,7 17,7
Vinstmarginal, % 17,6 19,1
Medelantal anställda 706 645
Kassaflöde per aktie, SEK 6,54 5,44
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 6,51 5,39
Förädlingsvärde, MSEK 912,3 798,5
P/E-tal, ggr 61,8 40,0
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 322,0 194,2
Räntabilitet på eget kapital, % 29,8 30,4
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 35,9 34,5
Räntabilitet på totalt kapital, % 19,6 19,0
Soliditet, % 55,4 51,4
Likviditet, ggr 1,7 1,6
Eget kapital per aktie, SEK 18,98 17,34
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 18,89 17,16

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
Kv 1–4 Kv 1–4 Förändring 30 apr 30 apr Förändring
2018/2019 2017/2018 % 2019 2018 %
Amerikanska dollar, 1 USD 9,01 8,26 9,1 9,46 8,82 7,3
Euro, 1 EUR 10,36 9,80 5,7 10,58 10,45 1,2
Brittiska pund, 1 GBP 11,73 11,07 6,0 12,24 11,86 3,2

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

MSEK 2018/2019
2017/2018
Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 474,1 329,5 316,2 293,7 357,1 285,5 298,5 268,1
Aktiverat arbete för egen räkning 15,6 10,7 6,3 4,6 7,7 11,1 5,6 3,9
Återföring villkorad köpeskilling 0 0 0 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 0,3 1,1 1,5 0,5 0,9 1,4 0,5 0,9
Rörelsens kostnader -372,8 -279,1 -267,4 -252,6 -264,5 -248,1 -246,5 -227,9
Av- och nedskrivningar -12,5 -12,0 -11,6 -10,7 -10,5 -10,7 -10,1 -8,6
Rörelseresultat 104,7 50,2 45,0 35,6 90,7 39,2 48,0 36,4
Finansnetto 6,2 1,2 7,7 -1,8 31,6 -4,7 3,8 -13,8
Resultat efter finansnetto 110,9 51,4 52,7 33,7 122,3 34,5 51,8 22,6
Skatt på periodens resultat -20,5 -11,1 -11,1 -7,1 -24,1 -7,6 -9,8 -4,9
Periodens resultat 90,4 40,3 41,7 26,6 98,2 26,9 42,0 17,7
Orderingång, MSEK 1 104,9 390,7 350,7 286,5 500,3 337,9 426,8 227,6
Rörelsemarginal, % 22,1 15,2 14,2 12,1 25,4 13,7 16,1 13,6
Kassaflöde per aktie, SEK 2,71 1,82 2,06 neg 3,01 0,74 1,02 0,68
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 2,69 1,81 2,04 neg 2,98 0,73 1,01 0,67
Resultat per aktie, SEK 2,36 1,06 1,09 0,70 2,58 0,70 1,11 0,47
Räntabilitet på eget kapital, % 14,1 6,8 7,5 4,3 16,2 4,9 8,0 3,0
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 15,6 7,8 8,3 4,9 18,2 5,7 8,7 3,5
Soliditet, % 55,4 51,8 47,4 53,7 51,4 48,6 46,1 51,8
Eget kapital per aktie, SEK 18,98 16,25 14,50 17,76 17,34 14,13 12,99 16,26
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 322,0 220,05 238,6 240,0 194,2 189,4 164,0 152,5

Fem år i sammandrag

2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/20151
Orderingång, MSEK 2 132,8 1 492,5 1 177,7 1 322,0 1 471,5
Nettoomsättning, MSEK 1 413,5 1 209,2 1 125,1 1 080,9 961,4
Rörelseresultat, MSEK 235,5 214,3 195,0 158,0 150,3
Resultat efter finansnetto, MSEK 248,8 231,2 201,1 154,0 164,4
Periodens resultat efter skatt, MSEK 199,0 184,7 153,8 124,8 126,1
Rörelsemarginal, % 16,7 17,7 17,3 14,6 15,6
Vinstmarginal, % 17,6 19,1 17,9 14,2 17,1
Resultat per aktie före utspädning, SEK 5,21 4,86 4,07 3,33 3,38
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 5,17 4,80 4,00 3,26 3,31
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 4,50 4,50
Aktiekurs vid årets slut, SEK 322,0 194,20 162,50 110,75 119,50
P/E-tal, ggr 61,8 40,0 39,9 33,3 35,3
Räntabilitet på eget kapital, % 29,8 30,4 26,5 20,5 20,6
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 35,9 34,5 30,9 23,0 25,1
Räntabilitet på totalt kapital, % 19,6 19,0 17,5 13,7 15,8
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 18,98 17,34 16,21 16,16 16,44
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 18,89 17,16 15,95 15,80 16,01
Soliditet, % 55,4 51,4 50,5 51,4 56,1

1) 2014/2015 är inte korrigerat enligt IAS 8 då det inte är praktiskt genomförbart. Se not 3, sidan 24.

SEGMENTRAPPORTERING

Omsättning per rörelsesegment

MSEK Kv 4
feb-apr
2019
Kv 4
feb-apr
2018
Helår
maj–april
2018/2019
Helår
maj–april
2017/2018
Imaging IT Solutions 413,8 312,7 1 204,2 1 032,3
Secure Communications 41,5 40,9 152,4 142,9
Business Innovation 21,2 26,6 68,8 70,3
Övrig verksamhet 16,2 13,1 62,7 52,2
Koncernelimineringar -18,6 -36,2 -74,6 -88,5
Totalt 474,1 357,1 1 413,5 1 209,2

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Kv 4 Kv 4 Helår Helår
feb-apr feb-apr maj–april maj–april
2019 2018 2018/2019 2017/2018
Imaging IT Solutions 106,8 92,8 257,0 219,2
Secure Communications 4,3 4,1 7,0 6,9
Business Innovation 0,8 7,0 -6,0 7,0
Övrig verksamhet -7,5 -6,0 -28,4 -17,5
Koncernelimineringar 0,3 -7,2 5,9 -1,3
Totalt 104,7 90,7 235,5 214,3

Omsättning per geografisk marknad

MSEK Kv 4
feb-apr
2019
Kv 4
feb-apr
2018
Helår
maj–april
2018/2019
Helår
maj–april
2017/2018
Sverige 94,7 94,4 340,6 346,2
USA 114,0 97,4 321,7 284,6
Storbritannien 123,6 30,1 237,1 140,3
Nederländerna 26,9 34,7 119,5 103,4
Övriga Europa 95,4 72,4 321,0 267,6
Övriga världen 19,5 28,1 73,6 67,1
Totalt 474,1 357,1 1 413,5 1 209,2

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar

TSEK 3 mån
feb-apr
2019
3 mån
feb-apr
2018
Helår
maj–april
2018/2019
Helår
maj–april
2017/2018
Nettoomsättning 38 530 39 630 130 600 121 278
Aktiverat arbete för egen räkning 4 127 2 076 4 368 6 517
Övriga rörelseintäkter 246 554 2 450 2 831
Handelsvaror -5 065 -7 155 -17 097 -17 392
Personalkostnader -15 499 -15 042 -66 088 -53 287
Övriga externa kostnader -22 322 -16 062 -70 618 -56 373
Avskrivningar -2 422 -2 175 -9 329 -7 651
Rörelseresultat -2 405 1 826 -25 714 -4 077
Finansnetto 62 569 22 524 68 160 12 687
Resultat efter finansnetto 60 164 24 350 42 446 8 610
Bokslutsdispositioner 185 497 226 629 185 497 226 629
Resultat före skatt 245 661 250 979 227 943 235 239
Skatt på periodens resultat -42 838 -55 397 -39 046 -51 934
Periodens resultat 202 823 195 582 188 896 183 305
Periodens totalresultat 202 823 195 582 188 896 183 305

Moderbolagets balansräkningar

2019
Tillgångar
2018
Immateriella anläggningstillgångar 16 166
14 896
Materiella anläggningstillgångar
17 858
19 150
Finansiella anläggningstillgångar
267 447
258 498
Summa anläggningstillgångar
301 471
292 544
Övriga omsättningstillgångar
395 814
446 655
Likvida medel
225 324
212 709
Summa omsättningstillgångar
621 138
659 364
Summa tillgångar
922 609
951 908
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat)
530 114
484 674
Långfristiga skulder
6 451
28 528
Kortfristiga skulder
386 044
438 706
Summa eget kapital och skulder
922 609
951 908

Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

TSEK 30 april 30 april
2019 2018
Företagsinteckningar 11 000 11 000
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000
Borgen till förmån för koncernbolag 119 640 154 074
Summa eventualförpliktelser 119 640 154 074

NOT 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EU-kommissionen för tillämpning inom EU.

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal. I enlighet med dessa riktlinjer definieras koncernens alternativa nyckeltal på sidan 29 i delårsrapporten. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras årsredovisning 2017/2018, med undantag av IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder respektive IFRS 9 Finansiella instrument, se nedan. Vidare har en retroaktiv omräkning skett av koncernfinansierade driftavtal i Storbritannien, se not 3 sid 24.

Nya och ändrade standarder och tolkningar fr o m 1 maj 2018

Från och med den 1 maj 2018 tillämpar Sectra IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder.

IFRS 9 Finansiella instrument ersätter IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering, och tillämpning är obligatorisk från och med räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2018 eller senare. IFRS 9 innehåller nya krav för klassificering och värdering av finansiella instrument, för bortbokning, nedskrivning och generella regler för säkringsredovisning. Den nya standarden medför en ny modell för nedskrivning av kundfordringar som innebär att nedskrivning görs vad gäller förväntade kreditförluster i stället för inträffade kreditförluster. IFRS 9 har inte medfört någon väsentlig effekt på Sectras räkenskaper då historiska förlustmönster, vilket IFRS 9 modellen utgår från, har lågt prognosvärde avseende förväntade kreditförluster. Individuella omständigheter vilka också beaktas i IFRS 9 har en betydligt större inverkan på bedömningen av förväntade kreditförluster och är redan beaktade. Sectra tillämpar inte säkringsredovisning.

IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder ersätter IAS 11 Entreprenadavtal och IAS 18 Intäkter, och tillämpning är obligatorisk från och med räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2018 eller senare. IFRS 15 inför en kontrollbaserad redovisningsmodell för intäkter och ger en mer detaljerad vägledning inom många områden som tidigare inte framgått av gällande IFRS, bland annat hur man redovisar överenskommelser med flera prestationsåtaganden, rörlig prisersättning, kundens returrätt, återköpsrätt mot leverantör, med mera. Den valda övergångsmetoden till IFRS 15 innebär att den ackumulerade effekten av övergången redovisas i eget kapital per övergångstidpunkten 1 maj 2018 och redovisas i not 2 på sidan 23 i delårsrapporten.

Imaging IT Solutions avtal med kunder innehåller olika kombinationer av leverans av licenser, installationstjänster, support- och underhållstjänster och uppgraderingar, hårdvara samt support och underhåll av hårdvara. Betydande integration och anpassningar av licenser och installationstjänsten förekommer normalt, vilket då anses utgöra ett distinkt prestationsåtagande och intäktsförs under installationsfasen. Support- och underhållstjänster och uppgraderingar anses vara distinkt åtskilda från installationen under IFRS 15 och intäktsförs över avtalstiden som ett eget prestationsåtagande. Införandet av IFRS 15 har medfört skillnader i när intäktsredovisningen sker. Skillnaden är i allt väsentligt hänförlig till att under tidigare standarder har överföringen av betydande risker och förmåner ansetts ske för första årets licensuppgraderingar vid installationstillfället, medan det under IFRS 15 bedöms vara ett separat prestationsåtagande som intäktsförs från installationstillfället och ett år framåt.

Secure Communications avtal med kunder innehåller olika kombinationer av förstudier, komponentleveranser, installationstjänster, support- och underhållstjänster och uppgraderingar samt produktleveranser. Förstudier anses utgöra ett eget prestationsåtagande och intäktsförs när förstudien är genomförd. Installationstjänster och komponenter levereras som en kombinerad lösning och bedöms därför sammantaget utgöra ett prestationsåtagande, vilket intäktsförs under installationsfasen. Support- och underhållstjänster bedöms utgöra ett distinkt prestationsåtagande enligt avtalen och intäktsförs över avtalstiden. Inga väsentliga effekter vid införandet av IFRS 15 har identifierats.

Business Innovations avtal med kunder innehåller olika kombinationer av licenser, hårdvara, uppgraderingar och utökade garantierbjudanden. Licenser och hårdvara anses utgöra ett distinkt prestationsåtagande. Intäkter redovisas vid den tidpunkt då leverans skett till kund. Uppgraderingar bedöms utgöra ett distinkt prestationsåtagande och intäktsförs över avtalstiden. Utökade garantier bedöms utgöra ett separat prestationsåtagande där intäktsföring sker över den utökade garantitiden. Inga väsentliga effekter vid införandet av IFRS 15 har identifierats.

Koncernens redovisning av intäkter från avtal med kunder redovisas efter retroaktiv omräkning, se not 3 sid 24, i enlighet med respektive segments principer.

Nya och ändrade standarder och tolkningar som ännu inte trätt i kraft

IFRS 16 Leasing ersätter IAS 17 Leasingavtal och tillämpning är obligatorisk från och med räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2019 eller senare. IFRS 16 innebär att alla kontrakt överstigande 12 månader över en viss beloppsmässig materialitet ska redovisas som tillgångar och skulder i balansräkningen, med redovisning av avskrivningar och räntekostnader i resultaträkningen. Avtal som i dag redovisas som operationella leasingavtal kommer således att aktiveras i balansräkningen. Processen att kartlägga leasingavtalen och fastställa effekterna slutfördes i fjärde kvartalet. Bedömd effekt på ingående balansomslutning uppgår till en ökning om 94 MSEK.

Tillämpning kommer att ske enligt den förenklade övergångsmetoden, där beräkningen av skulden vid övergången till IFRS 16 på återstående betalningar görs för den leasade tillgången med en motsvarande tillgång i form av en nyttjanderätt varvid ingen effekt på ingående eget kapital uppstår. Jämförelsetal omräknas ej. Leasingavtal med en leasingperiod om tolv månader eller kortare eller leasingavtal med en underliggande tillgång av lågt värde inkluderas inte i skulden och nyttjanderätten i balansräkningen.

NOT 2 Effekter av övergång till IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder

Effekten i ingående eget kapital jämte övriga relevanta balansposter har justerats jämfört med tidigare med anledning av den ändrade redovisningen av de koncernfinansierade driftavtalen i Storbritannien. För effekter av retroaktiv omräkning, se även not 3 sid 24.

Koncernens balansräkning

TSEK 30 april 2018 Effekt 30 april 2018
IAS 11/18 Öppningsbalans IFRS 15
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 188 087 - 188 087
Materiella anläggningstillgångar 43 150 - 43 150
Finansiella anläggningstillgångar 172 120 - 172 120
Uppskjuten skattefordran 4 272 - 4 272
Summa anläggningstillgångar 407 629 - 407 629
Övriga omsättningstillgångar 594 865 1 635 596 500
Likvida medel 282 341 - 282 341
Summa omsättningstillgångar 877 206 1 635 878 841
Summa tillgångar 1 284 835 1 635 1 286 470
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 660 038 916 660 954
Avsättningar 21 078 - 21 078
Uppskjuten skatteskuld 5 889 - 5 889
Långfristiga skulder 28 528 - 28 528
Kortfristiga skulder 569 302 719 570 021
Summa eget kapital och skulder 1 284 835 1 635 1 286 470

Koncernens resultaträkning

TSEK maj 2018–apr 2019
IAS 11/18
maj 2018–apr 2019
effekt
maj 2018–apr 2019
IFRS 15
Nettoomsättning 1 409 134 4 388 1 413 522
Aktiverat arbete för egen räkning 37 269 - 37 269
Återföring villkorad köpeskilling - - -
Övriga rörelseintäkter 3 407 - 3 407
Handelsvaror -254 457 - -254 457
Personalkostnader -676 807 - -676 807
Övriga externa kostnader -240 584 - -240 584
Avskrivningar och nedskrivningar -46 809 - -46 809
Rörelseresultat 231 153 4 388 235 541
Finansnetto 10 507 2 744 13 251
Resultat efter finansnetto 241 660 7 132 248 792
Skatt -47 333 -2 480 -49 813
Periodens resultat 194 327 4 652 198 979
MSEK maj 2018–
apr 2019
IAS 11/18
maj 2018–
apr 2019
effekt
maj 2018–
apr 2019
IFRS 15
Imaging IT Solutions 1 199,8 4,4 1 204,2
Secure Communications 152,4 - 152,4
Business Innovation 68,8 - 68,8
Övrig verksamhet 62,7 - 62,7
Koncernelimineringar -74,6 - -74,6
Totalt 1 409,1 4,4 1 413,5

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK maj 2018–
apr 2019
IAS 11/18
maj 2018–
apr 2019
effekt
maj 2018–
apr 2019
IFRS 15
Imaging IT Solutions 252,6 4,4 257,0
Secure Communications 7,0 - 7,0
Business Innovation -6,0 - -6,0
Övrig verksamhet -28,4 - -28,4
Koncernelimineringar 5,9 - 5,9
Totalt 231,1 4,4 235,5

Omsättning per geografisk marknad

MSEK maj 2018– maj 2018– maj 2018–
apr 2019
IAS 11/18
apr 2019
effekt
apr 2019
IFRS 15
Sverige 340,1 0,5 340,6
USA 317,9 3,8 321,7
Storbritannien 237,1 - 237,1
Nederländerna 119,5 - 119,5
Övriga Europa 320,9 0,1 321,0
Övriga världen 73,6 - 73,6
Totalt 1 409,1 4,4 1 413,5

NOT 3 Retroaktiv omräkning av koncern- och segmentredovisning i enlighet med IAS 8

Sectra har gjort en ändrad bedömning av tidpunkt för riskövergång för koncernfinansierade driftavtal i Storbritannien, innebärande att riskövergången för installationen numera anses övergå på kund i takt med installationen. I samband med införandet av IFRS15 har bedömningen gjorts att även fullgörandet av prestationsåtagandet sker över installationsperioden. Enligt tidigare bedömning överfördes risken i stället på Sectras interna verksamhetsområde Sectra Customer Financing i samband med slutleverans för att sedan övergå på kund över kontraktets löptid. Den ändrade bedömningen innebär retroaktiva omräkningar i redovisningen från 2008 och framåt. Det ackumulerade resultatet över avtalens löptid är dock helt oförändrade koncernmässigt, men den utjämningseffekt på koncernresultatet över kontraktens löptid som internförsäljning av kontrakten innebar har retroaktivt omräknats för att redovisas över installationsfasen i stället för över kontraktets löptid. Det operativa resultatet och den omsättning som förut fördelades över kontraktens löptid kommer med den nya bedömningen av tidpunkt för riskövergång, tillika tidpunkt för prestationsåtagandets fullgörande, redovisas över installationsfasen för projektdelen, men fortsatt över kontraktens löptid vad gäller uppgraderings- och supportavtalsdelarna. Detta leder till ett tidigareläggande av bokförd operativ vinst men ingen skillnad i kassaflödet eller för kundernas upplevelse av leverans eller betalning.

Utfallen som redovisas i bokslutskommunikén är omräknade för 2018/2019 och jämförelseåren 2017/2018, 2016/2017 och 2015/2016. Den retroaktiva omräkningen berör koncernen, Sectra Customer Financing (upphör som rörelsesegment) och Övrig verksamhet samt geografiska segmentet Storbritannien, dotterbolagen Ebberöd Capital Ltd och Sectra Ltd. Ingående balansen för jämförelseåret 2017/2018 i fritt eget kapital i koncernen har till följd av omräkningen netto ökat med 55 MSEK, ett belopp som enligt tidigare sätt att periodisera intäkter skulle ha utgjort operativt resultat under räkenskapsåren 2018–2028.

Avseende balansräkningen minskar materiella anläggningstillgångar som tidigare varit hårdvarudelen i en installation och övriga omsättningstillgångar som avsett balanserad tid i de installerade projekten. Tidigare redovisning utgick från att väsentliga risker och fördelar kvarstannade i koncernen. I och med att den bedömningen nu ändrats, så uppstår i stället en post om finansiella anläggningstillgångar som är nuvärdet av det kassaflöde från installationen som förväntas inflyta. Tidigare omsättning och operativt resultat ersätts av en amortering och en finansiell intäkt. Kundernas betalningar och därmed Sectras kassaflöden påverkas inte av dessa ändringar.

Koncernens balansräkning 30 april 2018

TSEK 30 april 30 april
2018 2018
tidigare Effekt omräkning
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 188 087 - 188 087
Materiella anläggningstillgångar 90 251 -47 101 43 150
Finansiella anläggningstillgångar 37 172 083 172 120
Uppskjuten skattefordran 26 061 -21 789 4 272
Summa anläggningstillgångar 304 436 103 193 407 629
Övriga omsättningstillgångar 647 631 -51 131 596 500
Likvida medel 282 341 - 282 341
Summa omsättningstillgångar 929 972 -51 131 878 841
Summa tillgångar 1 234 408 52 062 1 286 470
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 605 998 54 956 660 954
Avsättningar 21 078 - 21 078
Uppskjuten skatteskuld 5 889 - 5 889
Långfristiga skulder 28 528 - 28 528
Kortfristiga skulder 572 915 -2 894 570 021
Summa eget kapital och skulder 1 234 408 52 062 1 286 470

Koncernens balansräkning 30 april 2019

TSEK 30 april 30 april
2019 2019
tidigare Effekt omräkning
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 182 650 - 182 650
Materiella anläggningstillgångar 106 978 -66 830 40 148
Finansiella anläggningstillgångar 37 170 237 170 274
Uppskjuten skattefordran 25 636 -19 639 5 997
Summa anläggningstillgångar 315 301 83 768 399 069
Övriga omsättningstillgångar 701 964 -118 150 583 814
Likvida medel 331 935 - 331 935
Summa omsättningstillgångar 1 033 899 -118 150 915 749
Summa tillgångar 1 349 200 -34 382 1 314 818
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 670 284 57 625 727 909
Avsättningar 23 327 - 23 327
Uppskjuten skatteskuld 7 395 - 7 395
Långfristiga skulder 6 451 - 6 451
Kortfristiga skulder 641 743 -92 007 549 736
Summa eget kapital och skulder 1 349 200 -34 382 1 314 818

Koncernens resultaträkning 2017/2018

TSEK maj 2017– maj 2017– maj 2017–
apr 2018 apr 2018 apr 2018
tidigare effekt omräkning
Nettoomsättning 1 266 496 -57 315 1 209 181
Aktiverat arbete för egen räkning 28 228 - 28 228
Återföring villkorad köpeskilling - - -
Övriga rörelseintäkter 3 706 - 3 706
Handelsvaror -187 783 7 489 -180 294
Personalkostnader -584 103 - -584 103
Övriga externa kostnader -222 441 - -222 441
Avskrivningar och nedskrivningar -64 999 25 071 -39 928
Rörelseresultat 239 104 -24 755 214 349
Finansnetto 10 167 6 639 16 806
Resultat efter finansnetto 249 271 -18 116 231 155
Skatt -51 007 4 558 -46 450
Periodens resultat 198 264 -13 558 184 706

Koncernens resultaträkning 2018/2019

TSEK maj 2018– maj 2018– maj 2018–
apr 2019 apr 2019 apr 2019
tidigare effekt omräkning
Nettoomsättning 1 415 463 -1 941 1 413 522
Aktiverat arbete för egen räkning 37 269 - 37 269
Återföring villkorad köpeskilling - - -
Övriga rörelseintäkter 3 407 - 3 407
Handelsvaror -210 462 -43 995 -254 457
Personalkostnader -676 807 - -676 807
Övriga externa kostnader -240 584 - -240 584
Avskrivningar och nedskrivningar -69 287 22 478 -46 809
Rörelseresultat 258 999 -23 458 235 541
Finansnetto 6 926 6 325 13 251
Resultat efter finansnetto 265 925 -17 133 248 792
Skatt -53 869 4 056 -49 813
Periodens resultat 212 056 -13 077 198 979

Förändring av eget kapital i koncernen

TSEK 30 april 30 april
2019 2018
Eget kapital (inkl. periodens resultat) enligt tidigare redovisning 670 284 605 998
Effekt av återförda elimineringar av internvinster 74 078 75 327
Effekt av korrigering återförda internvinster t o m 16/17 (rättelse i årsredo
visning 17/18)
0 13 104
Effekt av korrigering av redovisade serviceintäkter (tidigare redovisade som
effekt av övergång till IFRS 15)
-5 020 -20 646
Årets resultateffekt av ändrad redovisning av koncernfinansierade driftavtal -13 077 -13 558
Valutajustering 1 644 729
Summa effekt mellan tidigare och omräknad redovisning 57 625 54 956
Eget kapital (inkl. periodens resultat) enligt omräknad redovisning 727 909 660 954

Nyckeltal för period och helår enligt tidigare redovisning

Helår Helår
30 april 2019 30 april 2018
Orderingång, MSEK 2 132,8 1 492,5
Rörelsemarginal, % 18,3 18,9
Vinstmarginal, % 18,8 19,7
Medelantal anställda 706 645
Kassaflöde per aktie, SEK 7,56 5,84
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 7,53 5,78
Förädlingsvärde, MSEK 935,8 823,2
P/E-tal, ggr 58,0 37,2
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 322,0 194,2
Räntabilitet på eget kapital, % 33,2 34,2
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 40,1 38,7
Räntabilitet på totalt kapital, % 20,7 20,9
Soliditet, % 49,7 49,1
Likviditet, ggr 1,6 1,6
Eget kapital per aktie, SEK 17,48 15,90
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 17,40 15,73

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis enligt tidigare redovisning

MSEK 2018/2019 2017/2018
Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 440,4 341,6 327,4 306,1 387,9 300,1 313,4 265,1
Aktiverat arbete för egen räkning 15,6 10,7 6,3 4,6 7,7 11,1 5,6 3,9
Återföring villkorad köpeskilling 0 0 0 0 0 0 0 0
Övriga rörelseintäkter 0,3 1,1 1,5 0,5 0,9 1,5 0,5 0,9
Rörelsens kostnader -328,6 -281,0 -270,1 -248,1 -295,4 -244,7 -243,6 -210,8
Av- och nedskrivningar -19,1 -16,7 -16,7 -16,8 -17,4 -16,7 -16,1 -14,8
Rörelseresultat 108,6 55,7 48,4 46,3 83,7 51,3 59,8 44,3
Finansnetto 4,6 -0,2 6,1 -3,5 29,8 -6,3 2,1 -15,5
Resultat efter finansnetto 113,2 55,5 54,5 42,8 113,5 45,0 61,9 28,8
Skatt på periodens resultat -21,2 -11,9 -11,3 -9,5 -22,7 -9,9 -12,1 -6,3
Periodens resultat 92,0 43,6 43,2 33,3 90,8 35,1 49,8 22,5
Orderingång, MSEK 1 104,9 390,7 350,7 286,5 500,3 337,9 426,8 227,6
Rörelsemarginal, % 24,7 16,3 14,8 12,1 21,6 17,1 19,1 16,7
Kassaflöde per aktie, SEK 3,04 1,98 2,05 neg 2,68 1,21 1,33 0,64
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 3,03 1,97 2,03 neg 2,65 1,20 1,31 0,63
Resultat per aktie, SEK 2,40 1,14 1,13 0,70 2,38 0,92 1,31 0,59
Räntabilitet på eget kapital, % 15,0 7,8 8,3 4,3 15,7 6,6 10,0 4,0
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 16,6 8,9 9,0 4,9 17,6 7,6 10,8 4,6
Soliditet, % 49,7 48,7 44,1 53,7 49,1 46,5 43,0 49,1
Eget kapital per aktie, SEK 17,48 14,70 12,87 17,76 15,90 13,14 11,76 14,80
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 322,0 220,05 238,6 240,0 194,2 189,4 164,0 152,5

Fem år i sammandrag enligt tidigare redovisning

2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015
Orderingång, MSEK 2 132,8 1 492,5 1 177,7 1 322,0 1 471,5
Nettoomsättning, MSEK 1 415,5 1 266,5 1 140,9 1 073,6 961,4
Rörelseresultat, MSEK 259,0 239,1 200,1 165,5 150,3
Resultat efter finansnetto, MSEK 265,9 249,3 199,7 154,8 164,4
Periodens resultat efter skatt, MSEK 212,1 198,3 152,6 125,7 126,1
Rörelsemarginal, % 18,3 18,9 17,5 15,4 15,6
Vinstmarginal, % 18,8 19,7 17,5 14,4 17,1
Resultat per aktie före utspädning, SEK 5,55 5,22 4,04 3,35 3,38
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 5,50 5,15 3,97 3,29 3,31
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 4,50 4,50
Aktiekurs vid årets slut, SEK 322,0 194,20 162,50 110,75 119,50
P/E-tal, ggr 58,0 37,2 40,2 33,0 35,3
Räntabilitet på eget kapital, % 33,2 34,2 28,1 21,7 20,6
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 40,1 38,7 32,5 24,2 25,1
Räntabilitet på totalt kapital, % 20,7 20,9 17,9 14,2 15,8
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 17,48 15,90 14,29 14,55 16,44
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 17,40 15,73 14,06 14,23 16,01
Soliditet, % 49,7 49,1 47,3 49,5 56,1

DEFINITION NYCKELTAL ORDLISTA

Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier vid periodens slut.
Eget kapital per aktie vid
full utspädning
Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier efter full utspädning.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent
av obeskattade reserver.
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antalet aktier vid periodens slut.
Kassaflöde per aktie vid
full utspädning
Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antal aktier efter full utspädning.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med
kortfristiga skulder.
Medelantal anställda Genomsnittligt antal heltidsanställda i
perioden.
Orderingång Värdet av erhållna nya order eller
förändringar under rapportperioden av
tidigare order.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till
senaste 12-månadersperiodens vinst per
aktie.
Räntabilitet på eget
kapital
Resultat efter skatt i procent av
genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på
sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader
i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på totalt
kapital
Resultat efter finansnetto plus finansiella
kostnader i procent av genomsnittlig
balansomslutning.
Rörelseresultat Resultat före finansnetto och inkomstskatt.
Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent
av nettoomsättning.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget
kapital.
Soliditet Justerat eget kapital i procent av
balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke
räntebärande skulder.
Tillväxt rörelseresultat
per aktie över
femårsperiod
Rörelseresultat per aktie per balansdag
minus rörelseresultat per aktie per
balansdagen fem år tidigare dividerat med
rörelseresultat per aktie per balansdagen
fem år tidigare.
Resultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antalet aktier. Detta nyckeltal
definieras i IFRS.
Resultat per aktie före
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut.
Resultat per aktie efter
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
efter utspädning.

Artificiell intelligens (AI)

Ett samlingsnamn för det vetenskapliga område som studerar hur man skapar maskiner och datorprogram med intelligenta beteenden. Det finns många grenar inom AIforskning, allt från att studera filosofiska frågor till att ta fram konkreta tekniska lösningar inom till exempel medicinsk diagnostik.

Integrerad diagnostik

Diagnostiskt samarbete mellan olika medicinska specialiteter, exempelvis patologer och radiologer vid diagnos, behandling och uppföljning av cancerpatienter.

Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar

Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Mammografi

En röntgenbaserad undersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar som skulle kunna vara cancer.

Molnet/Cloud

Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger utspridd på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.

Neurodegenerativa sjukdomar

Sjukdomar som innebär progressiv nedbrytning och/eller död av nervceller. Detta orsakar försämrad rörelseförmåga eller försämrad mental förmåga.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

OT (Operational Technology) Driftteknik.

PACS (Picture Archiving and Communication System) IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

VNA (Vendor-Neutral Archive)

Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.

OM SECTRA

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har mer än 1 800 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling

Kundnytta och medarbetare

  • Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
  • Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
  • En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem, hjälpa medmänniskor samt uppfylla och många gånger överträffa kundernas förväntningar.

Innovation

Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en positiv företagskultur där ledningen låter medarbetare prova nya idéer och projekt.

Geografisk expansion

  • Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
  • Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.

För mer information besök

https://investor.sectra.com/

Goda skäl att investera i Sectra

  1. Nischmarknader med god tillväxtpotential

Sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring, vilket innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.

2. Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt

Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.

3. Starkt varumärke med multinationell räckvidd

Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.

4. Stark, kundfokuserad företagskultur

En företagskultur med fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad.

5. Långsiktiga ägare och engagerad ledning

Huvudägare med starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.

6. Innovation

Sectra håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden.