AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2017
Dec 12, 2016
2967_ir_2016-12-12_817e6321-ed5a-48af-9e6e-5cad7d4d95f6.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport för perioden maj-oktober 2016: Ökad vinst, starkt kassaflöde och ökade framtidssatsningar
| 6 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 2 | Förändr. | Kv 1-2 | Kv 1-2 | Förändr. | Rullande | 2015/2016 | Förändr. |
| 2016/2017 | 2015/2016 | % | 2016/2017 | 2015/2016 | % | % | ||
| 299,6 | 205,3 | 45,9 | 525,1 | 505,2 | 3,9 | 1 341,9 | 1 322,0 | 1,5 |
| 275,4 | 264,7 | 4,0 | 505,9 | 489,5 | 3,4 | 1 089,9 | 1 073,6 | 1,5 |
| 46,4 | 32,1 | 44,5 | 78,5 | 63,5 | 23,6 | 180,5 | 165,5 | 9,1 |
| 16,8 | 12,1 | - | 15,5 | 13,0 | - | 16,6 | 15,4 | - |
| 44,3 | 34,6 | 28,0 | 75,5 | 69,1 | 9,3 | 161,2 | 154,8 | 4,1 |
| 16,1 | 13,1 | - | 14,9 | 14,1 | - | 14,8 | 14,4 | - |
| 34,6 | 26,8 | 29,1 | 58,9 | 53,6 | 9,9 | 131,0 | 125,7 | 4,2 |
| 0,92 | 0,72 | 27,8 | 1,56 | 1,43 | 9,1 | 3,49 | 3,35 | 4,2 |
| 52,6 | 52,0 | 1,2 | 70,2 | 58,6 | 19,8 | 197,5 | 185,9 | 6,2 |
| 630 | 603 | 4,5 | 630 | 603 | 4,5 | 630 | 625 | 0,8 |
| Kvartalet | 12 månader |
1 Före utspädning. 2 Löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital. 3 Vid periodens slut.
VD KOMMENTERAR
Med visionen att bidra till ett friskare och tryggare samhälle levererar Sectra stabila lösningar med hög tillgänglighet till några av samhällets viktigaste funktioner. Att våra insatser uppskattas bekräftas både av externa och egna kundnöjdhetsmätningar. Nyligen presenterades en ny undersökning (se sid 3) där beslutsfattare på den nordamerikanska sjukvårdsmarknaden återigen rankade Sectra högre än konkurrenterna. Den höga kundnöjdheten och långsiktiga framtidssatsningar bidrar till att stärka vår position inom Sectras nischområden.
Kvalitet är lönsamt! Vår finansiella utveckling under andra kvartalet var god med fortsatt positiva trender för koncernens omsättning, rörelseresultat och kassaflöde. Detta trots att utfallet har påverkats negativt av valutaeffekter, speciellt i Storbritannien, och att vi belastat kvartalsresultatet med långsiktiga satsningar för framtida tillväxt inom områden som exempelvis digital patologi och IT-säkerhet för kritisk infrastruktur. Satsningarna inom dessa områden ökar i takt med att marknaderna mognar, vilket kommer att ha en dämpande effekt på resultatutvecklingen innevarande verksamhetsår.
Orderingången detta kvartal visar en tillfredsställande förbättring, men tillväxttakten på årsbasis bör öka ytterligare för att vi ska vara helt nöjda. Vi ser ljus i tunneln för affärsområdet Secure Communications, såväl inom den historiska kryptoaffären som inom det nya området kritisk infrastruktur där vi upplever bra intresse från marknaden.
Under kvartalet har vi gjort en negativ korrigering av orderstocken med 78,9 MSEK baserat på att vi har förhandlat om ett större långtidskontrakt. Omförhandlingen resulterade i att hårdvara exkluderades ur detta kontrakt, något såväl kunden som vi är positiva till då Sectras marginal på hårdvara är låg samtidigt som affärsrisken minskar. Framtida vinster påverkas endast marginellt av omförhandlingen på grund av den låga marginalen på hårdvara samt att effekten är spridd på många år. Vår strategi är att fortsätta försöka gå mot rena mjukvaruaffärer. Ibland kräver kunder dock att hårdvara ingår i åtagandet.
Framtidsutsikter
Sectra har rankats högst i upprepade undersökningar av kundnöjdhet från flera olika undersökningsinstitut. Nöjda kunder driver såväl efterfrågan som kundlojalitet. De flesta av undersökningarna avser USA och, kombinerat med att vi har en relativt låg marknadsandel i USA, gör detta att det finns utrymme att växa med vårt erbjudande inom medicinsk IT.
Genom Sectras höga kvalitet och kundnöjdhet, de långa kundrelationerna, engagerade medarbetare, innovativa produkter samt vår starka finansiella ställning bedömer jag att vi har fortsatt goda förutsättningar att utvecklas positivt framöver.
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd
RAPPORTPRESENTATION
per telefon med vd Torbjörn Kronander och CFO Simo Pykälistö. Presentationen hålls på engelska.
Tid: 12 december 2016, kl. 10:00 För att delta ring in på: SE: +46 8 56642690
UK: +44 2030089810
US: +1 8557532235 Följ online via:
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401
PERIODEN I KORTHET
Sexmånadersperioden
- Orderingången ökade med 3,9 procent till 525,1 MSEK (505,2).
- Nettoomsättningen uppgick till 505,9 MSEK (489,5), vilket motsvarar en ökning med 3,4 procent. Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 5,1 procent.
- Rörelseresultatet ökade med 23,6 procent till 78,5 MSEK (63,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,5 procent (13,0). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 33,4 procent.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital ökade till 70,2 MSEK (58,6).
Kvartal 2
- Orderingången ökade med 45,9 procent till 299,6 MSEK (205,3). Omförhandlingen av ett flerårigt kundavtal har haft en engångseffekt på koncernens orderstock med -78,9 MSEK och innebär en retroaktiv justering av orderingången för 2014/2015. Det framtida rörelseresultatet påverkas marginellt av denna omförhandling.
- Nettoomsättningen uppgick till 275,4 MSEK (264,7), vilket motsvarar en ökning med 4,0 procent. Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 4,6 procent.
- Rörelseresultatet ökade med 44,5 procent till 46,4 MSEK (32,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 16,8 procent (12,1). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 60,4 procent.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital ökade till 52,6 MSEK (52,0).
Händelser under kvartal 2
Den norska vårdleverantören Helse Vest RHF beställde en regionsövergripande radiologisk IT-lösning för hantering av röntgenbilder och patientinformation från Sectra. Avtalet löper över 6 år och det sammanlagda ordervärdet under avtalsperioden uppgår till 57 miljoner norska kronor (motsvarande cirka 62,0 miljoner svenska kronor).
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT
- Den amerikanska radiologikliniken Women's Imaging Associates tecknade ett flerårigt avtal med Sectra gällande användning av Sectras IT-lösning för hantering och lagring av mammografibilder (PACS). Den nya kunden analyserar medicinska bilder åt över 20 sjukhus, radiologiska sammanslutningar, öppenvården samt obstetrik- och gynekologkliniker.
- Den amerikanska vårdgivaren ProMedica beställde Sectras lösning för hantering av kardiologibilder. Kunden använder sedan tidigare Sectras IT-lösning för medicinska bilder (PACS och VNA).
- Fler sjukhus i Storbritannien anslöt sig till Sectras tjänst Image Exchange Portal (IEP) för snabb och säker delning av medicinska bilder inklusive läkarutlåtanden. Bland annat fick fler akutsjukhus i Wales tillgång till tjänsten. Lösningen används av sjukhus över hela Storbritannien och möjliggör ett världsunikt samarbete mellan vårdleverantörerna i landet.
- Sjukhusgruppen Gesundheit Nordhessen i Tyskland beställde Sectras IT-lösning (PACS och VNA) för hantering av medicinska bilder.
- Blekinge landsting införde en helhetslösning för hantering av alla medicinska bilder inom regionen genom att expandera sin nuvarande IT-lösning för hantering av radiologiska bilder (Sectra PACS) med ett multimediaarkiv (VNA) från Sectra.
- Sectra och Samsungs samarbete kring säker smartphone resulterade i RESTRICTEDgodkännande för Sectra Tiger/R. Det är den holländska säkerhetsmyndigheten som har godkänt produkten för att kommunicera information på denna höga säkerhetsnivå.
- Sectra tog steget in i på den afrikanska sjukvårdsmarknaden med den nya distributören Tecmed Africa i Sydafrika.
FRAMTIDSUTSIKTER
Världen behöver effektivare hälsovård och ökad säkerhet i samhällets kommunikations- och IT-system. Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven inom båda dessa områden där det också finns stort utrymme för expansion.
Erbjudande för effektivare vård
Inom sjukvården ökar behoven av att effektivisera för att kunna ta hand om fler patienter, vilket är en följd av den demografiska utvecklingen med befolkningar som lever längre samtidigt som födelsetalen minskar. Sectra utvecklar och säljer IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik samt medicinsk utbildning som hjälper till att utveckla vården och samtidigt göra den effektivare. Samhället behöver också bli bättre på att ta hand om den åldrande människans sjukdomar. Sectra har flera produkter och tjänster som effektiviserar vårdkedjorna kring några av de mest kostsamma sjukdomarna som framförallt drabbar äldre människor. Bolagets erbjudande underlättar exempelvis cancerdiagnostik samt planering och uppföljning av ortopediska operationer. Sectras arbete gör att sjukhus världen över kan öka sin effektivitet och därmed vårda fler patienter och rädda fler liv.
Erbjudande för ett säkrare samhälle
Växande IT-användning, global mobilitet och uppkoppling av IT-system på Internet bidrar till effektiviseringar i samhället och förenklar vår vardag. Samtidigt innebär utvecklingen att risker för avlyssning och dataintrång ökar samt att driftsavbrott i kritiska IT-system kan få stora negativa konsekvenser för samhälle och individer. Sectra breddade marknaden under föregående verksamhetsår genom lansering av produkter och övervakningstjänster för samhällsviktiga funktioner, såsom energi- och vattendistribution. Sectra utvecklar sedan länge IT-lösningar och tjänster för säker röst- och datakommunikation. Bolaget har förtroende att leverera produkter som skyddar säkerhetsklassificerad information på de allra högsta nivåerna. Flera produkter är godkända av EU, NATO och nationella säkerhetsmyndigheter. Genom att hjälpa kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem bidrar Sectra till ett stabilare och tryggare samhälle.
Unik kundnöjdhet enligt ny rapport som belyser olika IT-strategier
Sectra har den högsta kundnöjdheten i branschen oavsett kundernas IT-strategi för medicinsk bildhantering enligt en ny rapport, "Ideal imaging configuration: The tug-of-war between enterprise imaging and best of breed", från det amerikanska analysföretaget peer60. Rapporten presenterades i november 2016 och baseras på feedback från 276 beslutsfattare på den nordamerikanska sjukvårdsmarknaden. Undersökningen jämför strategin att införa en lösning som bygger på bästa möjliga delkomponenter (PACS, VNA och bildvisare) från olika leverantörer med att välja alla komponenter från en leverantör. Sectra har nöjdast kunder i båda kategorierna.
"Sectra imponerar återigen med mycket höga poäng, Net Promoter Score, bland sina PACSkunder. Ingen annan verkar generera lika mycket lojalitet. Det faktum att Sectra kan upprätthålla höga poäng oavsett vilken IT-strategi kunderna har är unikt, säger Chris Jensen, vice vd peer60.
Tre år i rad i USA och två år globalt har Sectra PACS också tilldelats "Best in KLAS" för högsta kundnöjdhet enligt "Best in KLAS: Software & Services Report" för 2015/2016, 2014 och 2013.
KONCERNEN
Orderingång, omsättning och resultat
Sexmånadersperioden
Koncernens orderingång för perioden ökade med 3,9 procent till 525,1 MSEK. Högst orderingång redovisar Sectra i Nordamerika.
Nettoomsättningen ökade med 3,4 procent till 505,9 MSEK. Det är Sectra Customer Financing, som finansierar driftsavtal med sjukvårdskunder, och affärssegmentet Business Innovation som bidrar till ökningen. Valutaförändringar påverkade omsättningen negativt. Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 5,1 procent. Det brittiska pundet (GBP) har haft störst påverkan och omsättningen i Storbritannien är lägre än jämförelseperioden. På sina största marknader Sverige och USA redovisar Sectra däremot omsättningstillväxt.
Koncernelimineringar som avser omsättningen uppgick till -94,4 MSEK (-113,6). Elimineringarna är främst relaterade till koncernfinansierade driftsavtal med kunder inom affärsområdet Imaging IT Solutions. Inom Imaging IT Solutions redovisas huvuddelen av intäkter och resultat från driftsavtalen i samband med installation och driftsättning hos kund. Detta elimineras samtidigt på koncernivå där externa intäkter och resultat istället redovisas fördelade över driftsavtalens löptid som vanligtvis är 5-10 år. När projekten övergår till driftsfas tas de över av Sectra Customer Financing och bidrar till en stabil utveckling under lång tid.
Samtliga affärsområden redovisade ökat rörelseresultat. Koncernens rörelseresultat ökade med 23,6 procent till 78,5 MSEK. Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 33,4 procent. Rörelsemarginalen var 15,5 procent (13,0).
Koncernens finansnetto uppgick till -3,0 MSEK (5,6). Valutakursförändringar påverkade de finansiella posterna med -2,8 MSEK (5,4). Det är förändringar i GBP som står för de största valutaeffekterna. Resultatet före skatt uppgick till 75,5 MSEK, vilket motsvarar en vinstmarginal på 14,9 procent (14,1).
Kvartal 2
Koncernens orderingång för kvartalet ökade med 45,9 procent till 299,6 MSEK. Sectras verksamheter i Nederländerna och Norge redovisar störst ökning. Omförhandling av ett flerårigt kundavtal har haft en engångseffekt om -78,9 MSEK på koncernens orderstock under kvartalet och lett till en retroaktiv justering av orderingången för 2014/2015. Trots att omsättningen från beställningen kommer att bli lägre än den hade blivit med det ursprungliga avtalet har förändringen ingen signifikant effekt resultatmässigt. Det beror på att det främst är tredjepartsprodukter med låg marginal som har exkluderats ur avtalet.
Nettoomsättningen ökade med 4,0 procent till 275,4 MSEK. Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 4,6 procent. Det är Imaging IT Solutions och Business Innovation som bidrar till ökningen. Majoriteten av Sectras geografiska segment redovisar omsättningstillväxt under kvartalet. Storbritannien, som har stor påverkan av valutaeffekter, och Övriga världen redovisar lägre omsättning än jämförelsekvartalet. Koncernelimineringar som avser omsättningen uppgick till -40,3 MSEK (-40,2).
Koncernens rörelseresultat ökade med 44,5 procent till 46,4 MSEK. Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 60,4 procent. Rörelsemarginalen var 16,8 procent (12,1).
Koncernens finansnetto uppgick till -2,0 MSEK (2,5). Valutakursförändringar påverkade de finansiella posterna med -2,1 MSEK (2,4). Det är förändringar i GBP som står för de största valutaeffekterna. Resultatet före skatt uppgick till 44,3 MSEK, vilket motsvarar en vinstmarginal på 16,1 procent (13,1).
Sectras finansiella mål
Sectras koncernövergripande mål och strategier ska bidra till en finansiellt stark verksamhet som ger möjlighet för bolaget att skapa värde för kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för aktieägare. Sectras finansiella fokus är att öka rörelseresultatet per aktie med bibehållen rörelsemarginal.
Samtliga finansiella mål uppfylls på bokslutsdagen. De finansiella målen är i prioritetsordning:
-
- Stabilitet: Soliditeten ska vara minst 30 procent.
-
- Lönsamhet: Rörelsemarginalen (EBIT) ska vara minst 15 procent.
-
- Tillväxt: Rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska växa minst 50 procent över en femårsperiod.
Soliditet
Rörelsemarginal rullande 12 månader
Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod
Kontor öppnades i Frankrike
Under första kvartalet öppnade Sectra ett kontor för direktförsäljning i Frankrike. Sectra är aktivt på den franska marknaden via partners sedan 2006 och har redan ett stort antal mindre installationer av IT-system för mammografi runtom i landet. Genom etableringen av kontoret utvidgar Sectra försäljningen av medicinska IT-lösningar på den franska marknaden till att omfatta företagets samtliga medicinska produkter och tjänster.
Föregående verksamhetsår förvärvade Sectra även RxEye AB, ett företag som säljer molnbaserade IT-tjänster för distansgranskning av medicinska bilder och som har ett etablerat nätverk i Frankrike. Detta ger Sectra en bra grund på den franska sjukvårdsmarknaden att bygga vidare från.
Finansiell ställning
Sectra har en stark kassa och balansräkning. Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 111,6 MSEK (133,1) vid rapportperiodens slut. Under andra kvartalet har 169,6 MSEK (168,8) överförts till aktieägarna genom ett inlösenprogram. Koncernens räntebärande skulder uppgick till 66,1 MSEK (46,9) och avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter. Soliditeten var 45,4 procent (54,1).
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick till 70,2 MSEK (58,6). Förändringen är främst en effekt av ökad fakturering avseende koncernfinansierade kundprojekt till följd av att flera projekt har övergått till driftsfas. Kassaflödet per aktie ökade för perioden till 1,86 SEK (1,56).
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -33,5 MSEK (-59,8). Investeringarna avser främst tillgångar i långa koncernfinansierade kundprojekt och utvecklingsprojekt. Förändringen beror främst på lägre investeringar i koncernfinansierade kundprojekt jämfört med föregående år då vi hade ett större antal kundprojekt som togs i drift. Koncernens totala kassaflöde uppgick till -132,8 MSEK (-171,2), varav -138,4 MSEK (-166,7) avser andra kvartalet och i utfallet ingår Sectras inlösenprogram för aktieägarna. Ökat operativt resultat och de minskade investeringarna i kundfinansierade projekt bidrog till förbättringen.
Investeringar och avskrivningar
Investeringarna i koncernen uppgick under perioden till 33,5 MSEK (59,8), varav 21,5 MSEK (48,7) avser andra kvartalet. Investeringarna avser främst kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserade utvecklingskostnader. Periodens avskrivningar uppgick till 28,8 MSEK (23,1), varav 14,4 MSEK (13,3) avser andra kvartalet.
Hårdvarurelaterade investeringar i koncernfinansierade kundprojekt uppgick under perioden till 7,1 MSEK (45,9) varav valutakursförändringar påverkade investeringsbeloppets storlek med -6,2 MSEK (0,7). Vid periodens utgång uppgick koncernens nettoredovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 133,2 MSEK (143,2). Minskningen är främst relaterad till valutakursförändringar.
Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under perioden till 15,1 MSEK (10,2), varav 9,4 MSEK (5,5) avser andra kvartalet. Avskrivningarna på de balanserade utvecklingsprojekten var under perioden 8,5 MSEK (6,4), varav 4,3 MSEK (3,6) avser andra kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 92,2 MSEK (69,0).
Säsongsvariationer
Sectras säsongsvariation innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt sker i slutet av verksamhetsåren. Säsongsvariationen har dock minskat något under de senaste åren i och med att en större del av omsättningen avser avtal med långa löptider med betalning per månad eller per användning. Utjämningseffekten till följd av långa driftsavtal som finansieras internt i koncernen påverkar inte affärsområden, utan hanteras till avgörande del inom moderbolagets finansieringsverksamhet.
Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga när kunder tecknar omfattande fleråriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
Omsättning Rörelseresultat Utfall i MSEK 12 månaders löpande
IMAGING IT SOLUTIONS
| Kv 2 aug-okt 2016 |
Kv 2 aug-okt 2015 |
Kv 1-2 maj-okt 2016 |
Kv 1-2 maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-apr 2015/2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 236,9 | 220,5 | 447,7 | 461,1 | 944,4 | 957,8 |
| Rörelseresultat, MSEK | 53,9 | 27,0 | 76.6 | 71,0 | 191,0 | 185,4 |
| Rörelsemarginal, % | 22,8 | 12,2 | 17,1 | 15,4 | 20,2 | 19,4 |
| Antal medarbetare vid periodens slut |
470 | 453 | 470 | 453 | 470 | 470 |
Omsättning och resultat
Imaging IT Solutions omsättning uppgick till 447,7 MSEK, vilket är 2,9 procent lägre än motsvarande period föregående år. Förändringen beror delvis på negativa valutaeffekter. Omsättningen från tredjepartsprodukter är lägre än motsvarande period föregående år, vilket är i linje med affärsområdets strategi att prioritera de affärer som har högst marginal, exempelvis försäljning av mjukvarulicenser, och där bolaget kan bidra med störst kundnytta.
Rörelseresultatet dubblerades jämfört med föregående kvartal. För perioden ökade det med 7,9 procent till 76,6 MSEK. Förändringen jämfört med motsvarande period föregående år är framförallt en effekt av att omsättning från försäljning av mjukvarulicenser utgör en större andel av produktmixen.
Marknaden
Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av befolkningsutvecklingen och ökad användning av medicinsk bilddiagnostik. För att vårdgivarna ska kunna ge bättre, snabbare och mer patientcentrerad vård erbjuder Sectra system och tjänster för hantering och lagring av alla typer av medicinska bilder. En central del i affärsområdets strategi inför framtiden är medicinsk bildhantering för cancerdiagnostik. De flesta användarna finns idag inom radiologi och mammografi, områden som är stora användare av medicinska bilder. Användningen inom andra områden ökar, exempelvis patologi, bland annat till följd av att allt fler kunder inför system för sammanhållen bildhantering för integrerad diagnostik.
Fler än 1 700 vårdgivare världen över använder Sectras system och tjänster, och bolaget är en av världens ledande leverantörer av IT-system för hantering av medicinska bilder (PACS) och patientinformation (RIS). Sectra har inom dessa produktsegment en marknadsledande position i Sverige, Norge, Nederländerna och Portugal, och växer snabbt i Storbritannien och USA. Inom nischen bildhantering för mammografi är Sectra marknadsledande i ytterligare ett antal länder.
Under andra kvartalet tecknade Sectra ett flerårigt avtal med den norska vårdleverantören Helse Vest RHF som valde att använda Sectras IT-lösning för hantering av röntgenbilder och patientinformation. Helse Vest har sedan tidigare Sectras medicinska mediaarkiv (VNA) där alla regionens medicinska bilder och filmsekvenser hanteras. Kunden får därmed en helhetslösning där läkare enkelt och säkert har tillgång till all patientinformation och allt bildmaterial, även icke-radiologiska, som rör en patient. Den snabba och enkla tillgången till all patientdata förbättrar särskilt de multi-disciplinära ronderna, en viktig del i cancervården.
Vägen framåt
Affärsområdet fokuserar på att erbjuda kunderna stabila, effektiva och framtidssäkra lösningar för hantering och kommunikation av alla typer av medicinska bilder. Exempel på fokusaktiviteter:
- Växa inom radiologi och annan medicinsk bildhantering genom nya kunder i regioner där Sectra redan är etablerat. Detta inkluderar ökade satsningar i USA och Tyskland där Sectra har mycket hög kundnöjdhet, men relativt liten marknadsandel.
- Utvärdera enstaka nya marknader för direktförsäljning, Frankrike, där Sectra startade direktförsäljning under första kvartalet, är en sådan marknad.
- Utveckla samarbeten med existerande kunder där Sectras befintliga produkter och tjänster kan bidra till ytterligare effektiviseringar. Exempelvis försäljning av lösningen för digital patologi.
- Fortsatt produktutveckling och breddning av produktportföljen. Särskild satsning på medicinsk bildhantering för cancerdiagnostik, ett område som är en central del i affärsområdets strategi inför framtiden.
- Ökad intern effektivitet. Bland annat genom att bygga upp en tjänsteorienterad organisation som kan stötta försäljningen av molnlösningar samt ökad centralisering för bättre utnyttjande av specialistkompetenser.
- Ökad kundnöjdhet genom att kontinuerligt mäta och följa upp kundens åsikter om Sectras support och produkter.
12 månaders löpande
SECURE COMMUNICATIONS
| Kv 2 aug-okt 2016 |
Kv 2 aug-okt 2015 |
Kv 1-2 maj-okt 2016 |
Kv 1-2 maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-apr 2015/2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 22,3 | 24,3 | 40,3 | 43,4 | 84,1 | 87,2 |
| Rörelseresultat, MSEK | 1,0 | 0,3 | 2,9 | -0,1 | -0,7 | -3,7 |
| Rörelsemarginal, % | 4,5 | 1,2 | 7,2 | -0,2 | -0,8 | -4,2 |
| Antal medarbetare vid | 66 | 63 | 66 | 63 | 66 | 64 |
| periodens slut |
Omsättning och resultat
Secure Communications omsättning för perioden uppgick till 40,3 MSEK, vilket är 7,7 procent lägre än motsvarande period föregående år. Samtidigt ökade rörelseresultatet till 2,9 MSEK från en förlust under jämförelseperioden. Ökad andel produktförsäljning har bidragit till resultatökningen. Utfallet belastas av pågående tillväxtsatsningar för att bredda affärsområdets erbjudande till nya kundsegment och expandera till fler geografiska marknader.
Marknaden
Förmågan att säkert och effektivt överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet, i synnerhet när det rör viktiga samhällsfunktioner och infrastruktur, myndighetskontakter eller ett lands säkerhet. Sectra har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. Under föregående verksamhetsår tog affärsområdet även steget in på den snabbt växande marknaden för IT-säkerhet för kunder inom så kallad kritisk infrastruktur. Sectras verksamhet inom kritisk infrastruktur är i en etableringsfas men har stor potential.
Kunderna är myndigheter, företag inom viktiga samhällssektorer och försvarsorganisationer. Sverige och Nederländerna utgör affärsområdets största marknader. Affärsområdets produkter för säker mobil kommunikation används i en majoritet av länderna i Europa och inom EU- och NATO-organisationerna, vilket är resultatet av nära och långvariga samarbeten med såväl kunder som nationella säkerhetsmyndigheter i många länder. Att få förtroendet att skydda en nations känsligaste information kräver att kunden har ett ett stort mått av tillit till Sectra som leverantör.
I affärsområdets tillväxtstrategi ingår aktiviteterna för att bredda erbjudandet till nya kundsegment, främst inom området kritisk infrastruktur, och att expandera till nya geografiska marknader. En sådan marknad är Finland där Sectra under föregående verksamhetsår öppnade dotterbolag och genomförde förvärv av säkerhetskonsultföretaget EXP Analytics Oy.
Vägen framåt
Affärsområdet fokuserar på att erbjuda kunderna stabila, tillgängliga och lättanvända ITsäkerhetslösningar för kontrollsystem och kommunikationssystem för känslig information. Exempel på affärsområdets fokusaktiviteter:
- Ökad försäljning av säkerhetsgodkända kommunikationslösningar i Nederländerna, Finland och övriga Europa. Detta möjliggörs av att erbjuda ett komplett systemkoncept med lösningar på olika säkerhetsnivåer och som kan hantera flera så kallade säkerhetsdomäner (grupper av användare som har regulatorisk rätt att tillgå samma säkerhetsklassade information) i en och samma enhet, något som förenklar användarhanteringen.
- Samarbete med Samsung för att vidareutveckla den säkra mobiltelefonilösningen Sectra Tiger/R och möjliggöra en breddning av verksamheten mot nya kundsegment inom myndigheter och privat näringsliv.
- Tillväxt inom området kritisk infrastruktur genom att erbjuda säkerhetsanalyser samt systemövervakningstjänster för drifts- och kontrollsystem. I första hand med inriktning mot energisektorn i Norden och andra delar av Nordeuropa.
BUSINESS INNOVATION
| Omsättning | |
|---|---|
Rörelseresultat Utfall i MSEK 12 månaders löpande
| Kv 2 aug-okt 2016 |
Kv 2 aug-okt 2015 |
Kv 1-2 maj-okt 2016 |
Kv 1-2 maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-apr 2015/2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 16,9 | 15,9 | 31,4 | 23,1 | 59,6 | 51,3 |
| Rörelseresultat, MSEK | 2,4 | 3,8 | 3,8 | 2,4 | 1,1 | -0,3 |
| Rörelsemarginal, % | 14,2 | 23,9 | 12,1 | 10,4 | 1,9 | -0,6 |
| Antal medarbetare vid periodens slut |
35 | 28 | 35 | 28 | 35 | 29 |
Segmentet omfattar affärsenheterna Medicinsk utbildning, Ortopedi och Sectras forskningsavdelning. Sectras patentportfölj förvaltas och utvecklas inom Business Innovation.
Omsättning och resultat
Affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning växer. Business Innovations omsättning för perioden ökade med 35,9 procent till 31,4 MSEK. Rörelseresultatet ökade till 3,8 MSEK.
Omorgansiation
Den 1 maj 2016 genomfördes en omorganisation inom Business Innovation där affärsenheten för Osteoporos införlivades i affärsenheten för Ortopedi. På så sätt bildades en affärsenhet för produkter och tjänster som är relaterade till sjukdomar och skador på skelettet, vilket förväntas ge vissa synergieffekter.
Marknad
Business Innovation är Sectras kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna affärsområden. Inom detta område utvärderar och tillvaratar Sectra möjligheter att kommersialisera ny teknik och nya segment inom koncernens huvudområden samt närliggande områden. Inom Business Innovation medverkar Sectra i forskning som kan leda till högre livskvalitet för individen, ökad kundnytta samt kostnadsbesparingar för vården och samhället.
Vägen framåt
Exempel på fokusaktiviteter inom Business Innovation:
- Medicinsk utbildning att växa på nyckelmarknader, exempelvis USA och Kina, samt expandera till nya marknader. I stort sett all försäljning utanför Sverige sker genom distributörer.
- Ortopedi att växa i de länder där affärsenheten har egen säljstyrka, öka försäljningen av molnbaserade tjänster för planering av ledoperationer genom samarbete med protesleverantörer samt växa inom segmentet trauma genom försäljning av en ny lösning för 3D-planering av akuta operationer. En ökande andel av leveranserna sker via molnbaserade lösningar.
- Forskning ansvarar för forskningsprojekt inom produktområden och teknologier som kan ge omsättning inom 3-5 år. Gruppen ansvarar också för viktiga forskningssamarbeten med universitet och högskolor.
Vinnova stöttar forskningsprojekt inom ortopedi
Behovet av implantatkirurgi ökar, men vårdskador uppstår vid 15 % av behandlingarna till en extra vårdkostnad på över 1 miljard kronor per år. Forskningsprojektet "Banbrytande precision för ortopedisk kirurgi", som drivs i samverkan mellan Sectra och 13 andra aktörer, syftar till att möta denna utmaning och har fått finansiering av Vinnova genom programmet Utmaningsdriven innovation.
Rörelseresultat Utfall i MSEK 12 månaders löpande
SECTRA CUSTOMER FINANCING
| Kv 2 aug-okt 2016 |
Kv 2 aug-okt 2015 |
Kv 1-2 maj-okt 2016 |
Kv 1-2 maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-apr 2015/2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 28,4 | 32,0 | 59,1 | 52,8 | 125,5 | 119,2 |
| Rörelseresultat, MSEK | 1,0 | 1,4 | 2,8 | 2,3 | 4,8 | 4,3 |
| Rörelsemarginal, % | 3,5 | 4,4 | 4,7 | 4,4 | 3,8 | 3,6 |
| Antal medarbetare vid periodens slut |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Sectra Customer Financing avser Sectras verksamhet för finansiering av stora driftsavtal med sjukvårdskunder och kapitalförvaltning.
Omsättning och resultat
Trots negativa valutaeffekter ökade verksamhetens omsättning för perioden med 11,9 procent till 59,1 MSEK. Rörelseresultatet ökade med 21,7 procent till 2,8 MSEK. Under andra kvartalet är omsättning och resultat lägre än jämförelsekvartalet. I lokala valutor redovisar dock verksamheten tillväxt för kvartalet.
Områdets tillväxt är kopplad till Imaging IT Solutions framgångsrika försäljning av fleråriga driftsavtal för medicinska IT-system de senaste åren. Finansieringen av omfattande driftsavtal hanteras vanligtvis inom Sectra Customer Financing, som efter driftsättning övertar projekten och därefter redovisar omsättning och resultat över driftsavtalens löptid. Inom Imaging IT Solutions redovisas huvuddelen av intäkter och kostnader för koncernfinansierade driftsavtal i samband med installation och driftssättning hos kund, vilket sedan elimineras i koncernen.
ÖVRIG VERKSAMHET
| Kv 2 aug-okt 2016 |
Kv 2 aug-okt 2015 |
Kv 1-2 maj-okt 2016 |
Kv 1-2 maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-apr 2015/2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 11,2 | 12,2 | 21,8 | 22,7 | 44,3 | 45,2 |
| Rörelseresultat, MSEK | -4,3 | 0,7 | -7,0 | -1,6 | -14,4 | -9,0 |
| Rörelsemarginal, % | -38,4 | 5,7 | -32,1 | -7,1 | -32,5 | -20,0 |
| Antal medarbetare vid periodens slut |
59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 62 |
Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet.
Omsättning och resultat
Omsättningen från Övrig verksamhet var i princip i paritet med jämförelseperioden. Resultatutvecklingen påverkas av ökade koncerngemensamma satsningar internationellt och investeringar i IT-säkerhet.
MODERBOLAGET
I moderbolaget Sectra AB ingår rörelsesegmenten Business Innovation och Sectra Customer Financing samt huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 18.
Omsättningen i moderbolaget uppgick för perioden till 53,5 MSEK (46,1), varav 28,4 MSEK (28,5) avser andra kvartalet. Rörelseresultatet uppgick till -0,5 MSEK (3,1), varav -0,7 MSEK (5,9) avser andra kvartalet och resultatet efter finansnetto uppgick till 2,4 MSEK (13,5), varav -1,1 MSEK (3,3) avser andra kvartalet. Valutakursförändringar påverkar periodens finansiella poster med -0,3 MSEK (7,1), varav -2,0 MSEK (-4,5) avser andra kvartalet.
AKTIEN
Sectras inlösenprogram 2016
Under oktober 2016 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie, totalt 169,6 MSEK, överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Utbetalningen skedde den 24 oktober 2016.
Inlösen av Sectras inlösenaktier (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen 2017. Ansökan om allmänna råd för fördelning av anskaffningsvärde mellan ordinarie aktier och inlösenaktier har inlämnats till Skatteverket. När de har publicerat sitt beslut kommer Sectra att publicera motsvarande information på hemsidan: www.sectra.com/inlosen2016.
Till följd av Sectras inlösenprogram 2016, har styrelsen beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibler och personaloptionsprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen hänvisas till information på Sectras hemsida: www.sectra.com/shareprograms.
Aktierelaterade incitamentsprogram
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 37 686 105 SEK fördelat på 37 686 105 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 065 413 serie B. Vid full konvertering av utestående konvertibler ökar antalet B-aktier med 655 641, vilket motsvarar 1,7 procent av kapitalet och 1,1 procent av rösterna i bolaget. I dessa siffror ingår inlösen av konvertibler (program 2011/2016 och 2012/2016) under första kvartalet till ett belopp av 9,0 MSEK motsvarande 182 770 B-aktier. Efter bokslutsdagen har konvertibelinnehavare även löst in konvertibler (program 2013/2016) till ett belopp av 13,5 MSEK motsvarande 203 980 Baktier. Efter registering av nyemission av aktier kommer Sectras aktiekapital att uppgå till 37 890 085 SEK fördelat på 37 890 085 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 269 393 serie B.
Årsstämman, som hölls den 6 september 2016, beslutade om utgivande av ytterligare konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kunde tecknas under perioden 7-11 november 2016. Medarbetare har därefter tilldelats 118 419 konvertibler och externa styrelseledamöter 18 181 konvertibler, vilket motsvarar totalt 136 600 B-aktier till ett sammanlagt nominellt belopp av 25,0 MSEK. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen uppgår till 0,4 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av rösterna. Konverteringskursen för konvertibler till medarbetare är 181,80 SEK och löptiden är 1 december 2016-31 december 2019. Konvertering kan ske 9-13 december 2019. Konverteringskursen för konvertibler till externa styrelseledamöter är 192,50 SEK och löptiden är 1 december 2016-31 december 2020. Konvertering kan ske 10-16 december 2020.
Bemyndigande
Årsstämman 2016 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.
VALBEREDNING OCH ÅRSSTÄMMA 2016
Årsstämman 2016 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare baserat på antal röster. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 31 oktober 2016. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:
- Carl-Erik Ridderstråle (styrelsens ordförande)
- Torbjörn Kronander (största aktieägare och VD)
- Jan-Olof Brüer (näst största ägare och styrelseledamot)
- Jan Särlvik (representerande Nordea som är fjärde största ägare)
Jan-Olof Brüer, som är den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, har utsetts till ordförande i valberedningen. Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, har på grund av sin roll som vd i Sectra AB valt att avsäga sig ordförandeskapet.
Årsstämman är planerad till den 13 september 2017 i Linköping. Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida tidigast sex och senast fyra veckor före stämmodagen. Valberedningen ska lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.
REDOVISNING
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EUkommissionen för tillämpning inom EU.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Rådet för finansiell rapportering har ändrat RFR2 avseende tillämpning av IAS 21. Ändringen innebär att valutakursdifferenser som uppstår avseende en monetär post som utgör del av nettoinvestering i en utlandsverksamhet ska redovisas i resultatet och inte som tidigare i övrigt totalresultat. Ändringen gäller räkenskapsår som inleds den 1 januari 2016 eller senare. Ändringen påverkar finansiella intäkter och kostnader i moderbolaget. Jämförelseåret 2015/2016 har omräknats till följd av denna ändring. I koncernens finansiella rapporter redovisas som förut valutakursdifferenser i omräkningsreserven i eget kapital.
Årsredovisningslagens nya regel vid aktivering av utvecklingsutgifter påverkar moderbolaget och andra svenska juridiska personer i koncernen från och med räkenskapsåret som börjar den 1 maj 2016. Denna regel innebär att vid aktivering av utvecklingsutgifter måste motsvarande belopp överföras från fritt eget kapital till bundet eget kapital, "Fond för utvecklingsutgifter", och redovisas separat i balansräkningen. I övrigt är redovisningsprinciper och beräkningsmetoder oförändrade jämfört med dem som tillämpades i årsredovisningen för verksamhetsåret 2015/2016. Nya principer och förändringar som i övrigt har trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2016/2017 har inte haft någon väsentlig effekt på den finansiella redovisningen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2015/2016 i förvaltningsberättelsen samt i not 30 på sidan 67. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj-oktober 2016 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.
Linköping den 12 december 2016
| Torbjörn Kronander Vd, koncernchef och styrelseledamot |
Carl-Erik Ridderstråle Styrelseordförande |
Erika Söderberg Johnson Styrelseledamot |
|---|---|---|
| Anders Persson Styrelseledamot |
Christer Nilsson Styrelseledamot |
Jakob Svärdström Styrelseledamot |
| Jan-Olof Brüer Styrelseledamot |
Deborah Capello Styrelseledamot arbetstagarrepr. |
Fredrik Häll Styrelseledamot arbetstagarrepr. |
Ladda ner den på följande länk: www.sectra.com/arsredovisning
Fyll i namn och e-post på
följande länk för att prenumerera på nyheter från Sectra: www.sectra.com/prenumerera
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].
Presentation av delårsrapporten
En telefonkonferens kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Simo Pykälistö, vd Secure Communications samt CFO och vice VD Sectra AB. Presentationen hålls på engelska.
Tid: 12 december 2016, kl. 10:00. För att delta ring in på: SE: +46 8 56642690 UK: +44 2030089810 US: +1 8557532235
Rapportpresentationen kan även följas live online: www.sectra.com/irwebcast. På denna address kan du även lyssna på en inspelad version efter konferensen.
Kommande rapporttillfällen och finansiella event
Niomånadersrapport 7 mars 2017 kl 08:00 Bokslutskommuniké 30 maj 2017 kl 08:00
Årsstämma 2017 13 september 2017 i Linköping
Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 12 december, 2016, kl. 08:00 CET.
KONCERNEN I SAMMANDRAG
Koncernens resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug-okt | aug-okt | maj-okt | maj-okt | nov 2015- | maj-apr | |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | okt 2016 | 2015/2016 | |
| Nettoomsättning | 275 391 | 264 656 | 505 873 | 489 522 | 1 089 911 | 1 073 560 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 9 364 | 5 457 | 15 104 | 10 226 | 38 714 | 33 836 |
| Övriga rörelseintäkter | 137 | 448 | 505 | 1 474 | 2 483 | 3 452 |
| Handelsvaror | -43 033 | -48 483 | -73 473 | -68 548 | -158 723 | -153 798 |
| Personalkostnader | -137 585 | -129 278 | -257 675 | -252 641 | -526 889 | -521 855 |
| Övriga externa kostnader | -43 475 | -47 327 | -83 018 | -93 401 | -207 802 | -218 185 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -14 446 | -13 349 | -28 824 | -23 106 | -57 211 | -51 493 |
| Rörelseresultat | 46 353 | 32 124 | 78 492 | 63 526 | 180 483 | 165 517 |
| Finansnetto | -2 010 | 2 501 | -2 975 | 5 576 | -19 300 | -10 749 |
| Resultat efter finansnetto | 44 343 | 34 625 | 75 517 | 69 102 | 161 183 | 154 768 |
| Skatt | -9 755 | -7 790 | -16 614 | -15 548 | -30 137 | -29 071 |
| Periodens resultat | 34 588 | 26 835 | 58 903 | 53 554 | 131 046 | 125 697 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 34 588 | 26 835 | 58 903 | 53 554 | 131 046 | 125 697 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||||
| Före utspädning, kr | 0,92 | 0,72 | 1,56 | 1,43 | 3,49 | 3,35 |
| Efter utspädning, kr | 0,90 | 0,70 | 1,54 | 1,40 | 3,42 | 3,29 |
| Antal aktier | ||||||
| Före utspädning | 37 686 105 | 37 503 335 | 37 686 105 | 37 503 335 | 37 686 105 | 37 503 335 |
| Efter utspädning 1 | 38 341 746 | 38 202 927 | 38 341 746 | 38 202 927 | 38 341 746 | 38 341 746 |
| Genomsnitt före utspädning | 37 686 105 | 37 503 335 | 37 655 643 | 37 464 615 | 37 579 489 | 37 483 975 |
| Genomsnitt efter utspädning | 38 341 746 | 38 202 927 | 38 341 746 | 38 202 929 | 38 318 610 | 38 249 201 |
- Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2012/2013 (43 495), 2013/2014 (245 798), 2014/2015 (153 329) och 2015/2016 (213 012). Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 655 641.
Rapport över totalresultat för koncernen
| 57 028 | 58 313 | 97 675 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa periodens övriga totalresultat | -2 037 | -10 754 | -1 875 | 4 759 | -33 371 | -26 736 |
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet Periodens omräkningsdifferens vid omräkning av utländska dotterbolag |
-2 037 | -10 754 | -1 875 | 4 759 | -33 371 | -26 736 |
| Periodens resultat | 34 588 | 26 835 | 58 903 | 53 554 | 131 046 | 125 697 |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | okt 2016 | 2015/2016 | |
| TSEK | 3 mån aug-okt |
3 mån aug-okt |
6 mån maj-okt |
6 mån maj-okt |
12 mån nov 2015- |
Helår maj-apr |
Koncernens balansräkningar
| Kortfristiga skulder Summa eget kapital och skulder |
400 124 974 584 |
336 526 942 998 |
409 634 1 102 848 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga skulder | 50 095 | 37 968 | 52 565 |
| Uppskjuten skatteskuld | 45 616 | 39 749 | 45 906 |
| Avsättningar | 36 733 | 18 345 | 49 140 |
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 442 016 | 510 410 | 545 603 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Summa tillgångar | 974 584 | 942 998 | 1 102 848 |
| Summa omsättningstillgångar | 639 538 | 637 677 | 764 557 |
| Likvida medel | 111 621 | 133 091 | 239 768 |
| Övriga omsättningstillgångar | 527 917 | 504 586 | 524 789 |
| Summa anläggningstillgångar | 335 046 | 305 321 | 338 291 |
| Uppskjuten skattefordran | 37 207 | 28 633 | 36 489 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 800 | 1 798 | 1 798 |
| Materiella anläggningstillgångar | 107 159 | 111 747 | 112 565 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 188 880 | 163 143 | 187 439 |
| Tillgångar | |||
| 2016 | 2015 | 2016 | |
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 april |
Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2015/2016.
Förändring av eget kapital i koncernen
| TSEK | 6 mån | 6 mån | Helår |
|---|---|---|---|
| maj-okt | maj-okt | maj-april | |
| 2016 | 2015 | 2015/2016 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 545 603 | 611 775 | 611 775 |
| Periodens totalresultat | 57 028 | 58 313 | 98 961 |
| Aktierelaterade ersättningar | 0 | 119 | 140 |
| Utdelning/inlösen av aktier | -169 588 | -168 765 | -168 765 |
| Reglering av aktierelaterade ersättningar | 8 973 | 8 968 | 3 492 |
| Eget kapital vid periodens slut | 442 016 | 510 410 | 545 603 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | 6 mån | 6 mån | Helår |
|---|---|---|---|
| maj-okt | maj-okt | maj-april | |
| 2016 | 2015 | 2015/2016 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 87 067 | 84 762 | 163 838 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 70 243 | 58 559 | 185 853 |
| Investeringsverksamheten | -33 469 | -59 824 | -108 668 |
| Finansieringsverksamheten | -169 588 | -169 957 | -146 626 |
| Summa periodens kassaflöde | -132 814 | -171 222 | -69 441 |
| Förändring av likvida medel | |||
| Likvida medel vid periodens början | 239 768 | 307 076 | 307 076 |
| Kursdifferens i likvida medel | 4 668 | -2 763 | 2 133 |
| Likvida medel vid periodens slut | 111 622 | 133 091 | 239 768 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
16 (20)
Nyckeltal för period och helår
| 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 april | |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2016 | |
| Orderingång, MSEK | 525,1 | 505,2 | 1 341,9 | 1 322,0 |
| Rörelsemarginal, % | 15,5 | 13,0 | 16,6 | 15,4 |
| Vinstmarginal, % | 14,9 | 14,1 | 14,8 | 14,4 |
| Medelantal anställda | 611 | 574 | 606 | 587 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,86 | 1,56 | 5,24 | 4,96 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 1,83 | 1,53 | 5,15 | 4,85 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 336,2 | 316,2 | 707,4 | 687,4 |
| P/E-tal, ggr | n/a | n/a | 40,0 | 33,0 |
| Börskurs vid periodens slut, SEK | 139,5 | 105,0 | 139,5 | 110,75 |
| Avkastning på eget kapital, % | 11,9 | 9,5 | 26,5 | 21,7 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 13,5 | 11,4 | 28,8 | 24,2 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 7,3 | 6,9 | 15,7 | 14,2 |
| Soliditet, % | 45,4 | 54,1 | 45,4 | 49,5 |
| Likviditet, ggr | 1,6 | 1,9 | 1,6 | 1,9 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 11,73 | 13,61 | 11,73 | 14,55 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 11,53 | 13,36 | 11,53 | 14,23 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| MSEK | 2016/2017 | 2015/2016 | 2014/2015 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | |
| Nettoomsättning | 275,4 | 230,5 | 315,1 | 268,9 | 264,7 | 224,9 | 268,3 | 241,6 | 239,0 | 212,4 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 9,4 | 5,7 | 10,8 | 12,8 | 5,4 | 4,8 | 9,0 | 12,0 | 7,4 | 3,8 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,1 | 0,4 | 1,5 | 0,4 | 0,4 | 1,0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsens kostnader | -224,1 | -190,1 | -254,7 | -224,4 | -225,1 | -189,5 | -225,5 | -211,8 | -200,0 | -163,5 |
| Av- och nedskrivningar | -14,4 | -14,4 | -14,7 | -13,7 | -13,3 | -9,8 | -9,4 | -9,9 | -10,9 | -12,2 |
| Rörelseresultat | 46,4 | 32,1 | 58,0 | 44,0 | 32,1 | 31,4 | 42,4 | 31,9 | 35,5 | 40,5 |
| Finansnetto | -2,0 | -0,9 | -9,3 | -7,1 | 2,5 | 3,1 | -2,8 | 11,6 | 1,8 | 3,5 |
| Resultat efter finansnetto | 44,4 | 31,2 | 48,7 | 36,9 | 34,6 | 34,5 | 39,6 | 43,5 | 37,3 | 44,0 |
| Skatt på periodens resultat | -9,8 | -6,9 | -5,4 | -8,1 | -7,8 | -7,8 | -5,0 | -15,2 | -8,3 | -9,9 |
| Periodens resultat | 34,6 | 24,3 | 43,3 | 28,8 | 26,8 | 26,7 | 34,6 | 28,3 | 29,0 | 34,1 |
| Orderingång, MSEK | 299,6 | 225,5 | 447,8 | 369,0 | 205,3 | 299,9 | 289,7 | 549,4 | 244,3 | 388,1 |
| Rörelsemarginal, % | 16,8 | 13,9 | 18,4 | 16,4 | 12,1 | 14,0 | 15,8 | 13,2 | 14,9 | 19,0 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,40 | 0,47 | 1,65 | 1,74 | 1,39 | 0,18 | 1,42 | -0,63 | 0,75 | 0,75 |
| Kassaflöde per aktie vid full | ||||||||||
| utspädning, SEK | 1,37 | 0,46 | 1,62 | 1,70 | 1,36 | 0,17 | 1,39 | -0,62 | 0,73 | 0,74 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,92 | 0,65 | 1,15 | 0,77 | 0,72 | 0,71 | 0,93 | 0,76 | 0,78 | 0,92 |
| Avkastning eget kapital, % | 7,0 | 4,1 | 7,5 | 5,1 | 4,8 | 4,2 | 5,7 | 4,8 | 5,1 | 5,3 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % | 7,9 | 4,8 | 7,7 | 5,9 | 5,7 | 5,1 | 6,0 | 6,8 | 6,1 | 6,5 |
| Soliditet, % | 45,4 | 52,7 | 49,5 | 49,5 | 54,1 | 60,8 | 56,1 | 56,7 | 57,0 | 65,8 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 11,73 | 15,37 | 14,55 | 13,74 | 13,61 | 17,68 | 16,44 | 15,28 | 14,27 | 17,86 |
Fem år i sammandrag
| 2015/2016 | 2014/2015 | 2013/2014 | 2012/2013 | 2011/2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 1 322,0 | 1 471,5 | 925,7 | 916,0 | 701,1 |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 073,6 | 961,4 | 853,8 | 817,0 | 823,1 |
| Rörelseresultat, MSEK | 165,5 | 150,3 | 128,1 | 85,9 | 103,5 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 154,8 | 164,4 | 141,5 | 86,6 | 127,9 |
| Periodens resultat efter skatt från kvarvarande verksamheter, MSEK |
125,7 | 126,1 | 103,9 | 62,2 | 92,8 |
| Rörelsemarginal, % | 15,4 | 15,6 | 15,0 | 10,5 | 12,6 |
| Vinstmarginal, % | 14,4 | 17,1 | 16,6 | 10,6 | 15,5 |
| Vinst/aktie före utspädning, SEK | 3,35 | 3,38 | 2,80 | 1,68 | 2,52 |
| Vinst/aktie efter utspädning, SEK | 3,29 | 3,31 | 2,73 | 1,64 | 2,46 |
| Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 5,00 |
| Börskurs vid årets slut, SEK | 110,75 | 119,5 | 77,75 | 53,0 | 43,0 |
| P/E-tal, ggr | 33,0 | 35,3 | 27,8 | 31,5 | 17,1 |
| Inklusive avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat efter skatt, MSEK | 125,7 | 126,1 | 103,9 | 62,2 | 385,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | 21,7 | 20,6 | 16,3 | 8,6 | 58,0 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 24,2 | 25,1 | 21,1 | 11,6 | 59,7 |
| Avkastning totalt kapital, % | 14,2 | 15,8 | 13,7 | 7,9 | 40,8 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, SEK | 14,55 | 16,44 | 16,49 | 17,94 | 21,37 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 14,23 | 16,01 | 16,05 | 17,53 | 20,77 |
| Soliditet, % | 49,5 | 56,1 | 60,7 | 61,4 | 69,4 |
SEGMENTRAPPORTERING
Omsättning per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån aug-okt 2016 |
3 mån aug-okt 2015 |
6 mån maj-okt 2016 |
6 mån maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-april 2015/2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Imaging IT Solutions | 236,9 | 220,5 | 447,7 | 461,1 | 944,4 | 957,8 |
| Sectra Customer Financing | 28,4 | 32,0 | 59,1 | 52,8 | 125,5 | 119,2 |
| Secure Communications | 22,3 | 24,3 | 40,3 | 43,4 | 84,1 | 87,2 |
| Business Innovation | 16,9 | 15,9 | 31,4 | 23,1 | 59,6 | 51,3 |
| Övrig verksamhet | 11,2 | 12,2 | 21,8 | 22,7 | 44,3 | 45,2 |
| Koncernelimineringar | -40,3 | -40,2 | -94,4 | -113,6 | -168,0 | -187,1 |
| Totalt | 275,4 | 264,7 | 505,9 | 489,5 | 1 089,9 | 1 073,6 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån aug-okt 2016 |
3 mån aug-okt 2015 |
6 mån maj-okt 2016 |
6 mån maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-apr 2015/2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Imaging IT Solutions | 53,9 | 27,0 | 76,6 | 71,0 | 191,0 | 185,4 |
| Sectra Customer Financing | 1,0 | 1,4 | 2,8 | 2,3 | 4,8 | 4,3 |
| Secure Communications | 1,0 | 0,3 | 2,9 | -0,1 | -0,7 | -3,7 |
| Business Innovation | 2,4 | 3,8 | 3,8 | 2,4 | 1,1 | -0,3 |
| Övrig verksamhet | -4,3 | 0,7 | -7,0 | -1,6 | -14,4 | -9,0 |
| Koncernelimineringar | -7,6 | -1,1 | -0,6 | -10,5 | -1,3 | -11,2 |
| Totalt | 46,4 | 32,1 | 78,5 | 63,5 | 180,5 | 165,5 |
Omsättning per geografisk marknad
| MSEK | 3 mån aug-okt 2016 |
3 mån aug-okt 2015 |
6 mån maj-okt 2016 |
6 mån maj-okt 2015 |
12 mån rullande |
Helår maj-apr 2015/2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 69,5 | 62,5 | 126,5 | 115,9 | 269,4 | 258,9 |
| USA | 65,4 | 59,8 | 118,6 | 110,2 | 259,1 | 250,7 |
| Storbritannien | 40,5 | 56,7 | 79,0 | 93,3 | 184,9 | 199,2 |
| Nederländerna | 20,8 | 18,1 | 36,3 | 33,0 | 72,5 | 69,2 |
| Övriga Europa | 67,4 | 51,6 | 119,4 | 110,2 | 244,2 | 235,0 |
| Övriga världen | 11,8 | 16,0 | 26,1 | 26,9 | 59,8 | 60,6 |
| Totalt | 275,4 | 264,7 | 505,9 | 489,5 | 1 089,9 | 1 073,6 |
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug-okt | aug-okt | maj-okt | maj-okt | nov 2015- | maj-apr | |
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | okt 2016 | 2015/2016 | |
| Nettoomsättning | 28 384 | 28 466 | 53 464 | 46 076 | 103 002 | 95 614 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 1 121 | 1 030 | 1 874 | 1 577 | 3 921 | 3 624 |
| Övriga rörelseintäkter | 136 | 278 | 501 | 479 | 1 057 | 1 035 |
| Personalkostnader | -12 067 | -10 126 | -21 751 | -14 117 | -46 518 | -38 884 |
| Övriga externa kostnader | -17 106 | -13 158 | -32 511 | -30 217 | -68 561 | -66 267 |
| Avskrivningar | -1 167 | -600 | -2 046 | -699 | -3 354 | -2 007 |
| Rörelseresultat | -699 | 5 890 | -469 | 3 099 | -10 453 | -6 885 |
| 1 Finansnetto |
-430 | -2 554 | 2 916 | 10 354 | 44 689 | 52 127 |
| Resultat efter finansnetto | -1 129 | 3 336 | 2 447 | 13 453 | 34 236 | 45 242 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 88 097 | 88 097 |
| Resultat före skatt | -1 129 | 3 336 | 2 447 | 13 453 | 122 333 | 133 339 |
| Skatt på periodens resultat | -300 | -2 016 | -538 | -2 026 | -17 942 | -19 430 |
| Periodens resultat | -1 429 | 1 320 | 1 909 | 11 427 | 104 391 | 113 909 |
| Periodens totalresultat | -1 429 | 1 320 | 1 909 | 11 427 | 104 391 | 113 909 |
1 Jämförelsetalen har omräknats som konsekvens av ändringen av redovisningsprincip enligt RFR 2 IAS 21. Effekten på finansnettot och periodens resultat maj-oktober 2015 är 4 446 TSEK, varav kvartalet augusti-oktober 2015 är -5 623 TSEK, samt helår maj-april 2015/2016 -15 577 TSEK. Se information under avsnittet Redovisningsprinciper på sidan 12.
Moderbolagets balansräkningar
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 april |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 8 949 | 6 123 | 7 692 |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 589 | 6 552 | 9 627 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 289 683 | 305 421 | 285 591 |
| Summa anläggningstillgångar | 313 221 | 318 096 | 302 910 |
| Övriga omsättningstillgångar | 342 028 | 323 344 | 474 223 |
| Likvida medel | 68 409 | 94 613 | 202 177 |
| Summa omsättningstillgångar | 410 437 | 417 957 | 676 400 |
| Summa tillgångar | 723 658 | 736 053 | 979 310 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 277 316 | 338 940 | 436 021 |
| Obeskattade reserver | 168 351 | 149 505 | 168 351 |
| Långfristiga skulder | 50 095 | 37 968 | 52 565 |
| Kortfristiga skulder | 227 896 | 209 640 | 322 373 |
| Summa eget kapital och skulder | 723 658 | 736 053 | 979 310 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| TSEK | 31 okt 2016 |
31 okt 2015 |
30 april 2016 |
|---|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för koncernbolag | 210 526 | 319 547 | 321 544 |
| Summa eventualförpliktelser | 210 526 | 319 547 | 321 544 |
DEFINITION NYCKELTAL
Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig
balansomslutning. Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av nettoomsättning. Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.
ORDLISTA
Artros
Benämns också osteoartrit. En sjukdom som innebär att leders brosk blivit nedbrutet (degenererats). Den drabbar främst äldre och överviktiga. Vid belastning och rörelser uppstår smärta. Hand-, höft-, knä- och tåleder drabbas oftast. Vanlig orsak till ledoperationer.
Integrerad diagnostik
Diagnostiskt samarbete mellan olika medicinska specialiteter, exempelvis patologer och radiologer vid diagnos, behandling och uppföljning av cancerpatienter.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Kritisk infrastruktur
Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.
Mammografi
Mammografi är en hälsoundersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer.
Molnet/Cloud
Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger utspridd på Internet eller företagsspecifika Intranät och inte i enskilda datorer.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Osteoporos
I vardagligt tal kallat benskörhet, en skelettsjukdom som leder till ett skörare skelett och risk för frakturer.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av medicinska bilder, främst inom radiologi.
Patologi/histopatologi/mikroskopi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
RIS (Radiology Information System)
IT-system för hantering av exempelvis tidsbokning och patientinformation på radiologikliniker.
VNA (Vendor Neutral Archive)
På svenska vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.
OM SECTRA
Affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.
Nischområden
Imaging IT Solutions hjälper vårdgivare att med effektiv bildhantering ta hand om fler patienter, med bibehållen eller höjd vårdkvalitet. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster möjliggör effektiviseringar i hela vårdkedjan och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har mer än 1 700 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.
Secure Communications hjälper samhällsviktiga funktioner med säker och effektiv överföring av känslig information. Sectras lösningar och tjänster skyddar den mest känsliga och konfidentiella informationen som kunderna hanterar. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt avnationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer. I området ingår bland annat metoder och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet och följderna av artros, som är några av samhällets mest kostnadskrävande sjukdomar, samt medicinsk utbildning.
Dina synpunkter är viktiga för oss! Stort tack om du tar dig tid att svara på nio frågor i Sectras aktieägarenkät på: www.sectra.com/agare2016
Koncerngemensamma strategier
- Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
- Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
- Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allt eftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.
- Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
- Stark, innovativ företagskultur för att attrahera och behålla kompetenta medarbetare som har förmåga att lösa kundernas problem samt uppfylla och många gånger överträffa deras förväntningar.
- Nära samarbete med universitet och forskning för att kunna fånga upp idéer och nya produktområden som kan komma till användning hos Sectras kunder.
Tio goda skäl att investera i Sectra
- Tillväxtpotential i branschsektorerna sjukvård, säker kommunikation och samhällsviktig infrastruktur.
- Etablerat varumärke i nischområden där förtroende är en mycket viktig framgångsfaktor.
- Stabilt, lönsamt bolag där mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.
- Multinationell räckvidd och tusentals kunder över hela världen.
- Hög kundnöjdhet och strävan efter att kunderna ska bli ännu nöjdare.
- Produkter och tjänster som bidrar till bättre livskvalitet och ett tryggare samhälle.
- Egenfinansierad portfölj av spännande innovationsprojekt, med redovisade och kontrollerade kostnader, varav vissa troligen inte kommer att lyckas men där en enstaka succé räcker för att skapa stora mervärden.
- Bolagsledningen äger aktier.
- Huvudägare med starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling.
- En mycket stark företagskultur baserad på medarbetarnas kompetens, attityd och drivkraft att lösa kundernas problem.