AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2014
Sep 8, 2014
2967_10-q_2014-09-08_c19ff46a-f4ff-4a8c-8858-b4c6e6a929ea.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårs srapport för perioden m maj – juli 201 14:
Sect tra redov visar ök ad vinst t och ord deringån ng
| Kvartalet | 12 2 månader |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv v 1 |
Kv 1 | Förändr. | Rullande | Föränd dr. |
|
| 2014/20 15 |
2013/2014 | % | 20 13/2014 |
% | ||
| Ordering ång |
388 ,1 |
247,7 | 56,7 | 1 066,1 | 925,7 | 15, 2 |
| Nettooms sättning |
212 ,4 |
175,3 | 21,2 | 890,9 | 853,8 | 4, 3 |
| Rörelsere esultat (EBIT) |
40 ,5 |
13,9 | 191,4 | 154,7 | 128,1 | 20, 7 |
| Rörelsem marginal, % |
19 9,0 |
7,9 | 17,4 | 15,0 | ||
| Resultat före skatt (EBIT T) |
44 ,0 |
15,0 | 193,3 | 170,4 | 141,5 | 20, 4 |
| Vinstmar rginal, % |
20 ,7 |
8,6 | 19,1 | 16,6 | ||
| Resultat efter skatt |
34 ,1 |
11,8 | 189,0 | 126,1 | 103,9 | 21, 4 |
| /aktie, SEK 1 Resultat/ |
0,9 92 |
0,32 | 185,7 | 3,40 | 2,80 | 21, 4 |
| de 2 Kassaflö |
28 8,0 |
-8,0 | 450,0 | 159,7 | 123,7 | 29, 2 |
| edarbetare 3 Antal me |
53 34 |
525 | 534 | 536 |
Före ut tspädning. 2 Lö öpande verksamh het efter förändri ing av rörelsekap apital. 3 Vid peri iodens slut.
VD KO OMMENTE ERAR
1
Sectrako ingång j oncernen inled ämfört med m der verksamhet motsvarande kv tsåret 2014/201 artal föregåend 15 med ökad v de år. vinst, omsättnin ng och order-
– Flera l med stor långsiktiga kun ra sjukvårdslev ndkontrakt har verantörer i US r bidragit till ök SA, Storbritann kningen av ord nien och Skand deringången, ex dinavien. xempelvis
– Säsong kvartal h ingång o kvartal ä försäljni gsmässigt är de har minskat nå och ökad vinst än vanligt. I utf ing och licensi etta vanligtvis ågot i och med jämfört med m tfallet ingår doc ering av paten ett svagt kvart att andelen lån motsvarande pe ck en positiv e nt. tal för Sectra, m nga kundkontra eriod förra året ngångseffekt o men variatione akt har ökat. M t har vi i år ett om 16,3 MSEK en mellan Med hög orderbättre första K från -
Strategi iska vägval
Sectra fo finns sam samarbe okuserar på att mt att, därutöv etspartners. t växa kontroll ver, växa på ett erat och bli led t fåtal noggrant dande på markn t utvalda tillväx knader där bola äxtmarknader g aget redan genom
– Det fin att samtl heter och främst p Commun öka anta nns fortsatt sto liga affärsområ h enskilda mar på partnerförsäl nications som alet kunder. ort utrymme för åden redovisar rknader utveck ljningen på vis har ökat effek r tillväxt inom r ökad ordering klas dock inte i ssa tillväxtmark ktiviteten i verk Sectras nischo gång under förs i den takt som knader och aff ksamheten, men områden, vilke rsta kvartalet. A vi önskar. Jag färsområdet Se en där vi fortfar et bekräftas av Alla verksamsyftar då ecure rande behöver
Framtid dsutsikter
Sectra h stabilitet ytterliga goda mö människ ar hög kundnö t och möjliggö are värde för ku öjligheter att fo kors livskvalite öjdhet och en s ör långsiktiga in underna. Baser ortsätta driva u et, minska sam tor andel långs nvesteringar i rat på dessa för utvecklingen av mhällets vårdko siktiga kundko produkter och rutsättningar b v effektiva lösn stnader och bid ontrakt. Det ger tjänster som i bedömer jag att ningar som kan dra till ett säkr r koncernen en sin tur skapar t Sectra har n förbättra rare samhälle. n
– Sectra engångs senaste r affären u nu ligge genom u molntjän inom nu s lönsamhet är effekten från p rullande tolvm uppgår detta lö r på att växa rö utveckling av s nster samt nya uvarande områd r fortsatt god. M patentaffären r månadersperiod önsamhetsmått örelseresultate samarbeten me produkter och den. Marginalmålet edovisar vi en den. Om vi inte t till 15,8 proce t med bibehåll ed existerande h tjänster inom för koncernen rörelsemargin e räknar in engå ent. Det innebä en rörelsemarg kunder, ökad f segment som n är 15 procent nal om 17,4 pro gångseffekten f är att vårt finan ginal. Tillväxte försäljning av m anknyter till el t. Inklusive ocent för den från patentnsiella fokus en ska ske mjukvara och ller ligger
Torbjör rn Kronander, Koncernchef f och VD
TEL EFONKONFE ERENS
med CFO 8 sep Pres VD Torbjörn K O Simo Pykälistö ptember, 2014 entationen hål Kronander och ö den 4, kl. 14:00. lls på engelska a.
För Sver Storb USA eller http: sectr att delta ring i rige +46 85199 britannien +44 A +1 85526926 r följ online vi ://media.fronto ra/140908/ n på: 99350 4 2031940545 606 a: o.com/cloud/
Sec tra AB (publ) )
Tekn SE 5 Tel: + info@ www Mom nikringen 20 583 30 Linköping +46 (0)13 23 52 @sectra.se w.sectra.se msreg.nr SE5560 g2 00 064830401
PERIO ODEN I KO ORTHET
Kvarta l 1
- Sect trakoncernens s orderingång ökade 56,7 pr rocent till 388, ,1 MSEK (24 7,7).
- Nett toomsättninge en ökade 21,2 procent till 21 12,4 MSEK (1 175,3).
- Röre rörel elseresultatet ö lsemarginal p ökade 191,4 p å 19,0 procen procent till 40 nt (7,9). ,5 MSEK (13, ,9), vilket mot tsvarar en
- Förs ning netto med 12,3 säljning och li gen och rörelse oomsättningen d 74,1 procent 3 procent. icensiering av eresultatet pos n med 11,9 pr till 24,2 MSE patent inom B sitivt med 16, rocent till 196 EK, vilket mot Business Inno 3 MSEK. Exk ,1 MSEK och tsvarar en röre ovation påverk klusive denna h rörelseresulta elsemarginal p kade omsättpost ökade atet ökade på
- Kass saflödet efter förändring av v rörelsekapita al uppgick till 28,0 MSEK ( (-8,0).
Hände lser under k kvartalet
- Styre 4,50 nivå elsen och verk SEK per aktie som föregåen kställande direk e överförs till a nde år. Ingen or ktören har före aktieägarna gen rdinarie utdeln slagit att årsstä nom ett inlösen ning föreslås. ämman 2014 b nprogram. Det beslutar att tta är samma
- Univ forsk versity Hospita kningspartner, als in Clevelan tecknar under nd, en av Sectra rhållsavtal och as största kund beställer Sectr der i USA och ras tjänst för do en viktig osmonitorering g.
- Regi ion Skåne och Sectra tecknar r flerårigt avtal l, ordervärde 1 114 miljoner.
- Den regio patie holländska sj onsövergripan entinformation jukhusgruppen nde IT-lösning n. n Zorggroep L g för hantering Leveste Midde g av medicins enveld beställ ska bilder och ler Sectras
- EUrådet i Brysse el och Sectra f förlänger rama avtal för säker r telefoni till å år 2018.
FRAM MTIDSUTS SIKTER
Världen områden behoven n behöver effe n finns stort u n med produkt ektivare hälsov utrymme för ex kter och tjänste vård och säkra xpansion. Sec er inom medic are kommunik ctra spelar en n cinsk IT och sä kation. Inom b nyckelroll i at säker kommun båda dessa tt tillgodose nikation.
Inom sju vilket är längre, s tjänster göra den människ tivare vå ukvården ökar r en följd av d samtidigt som för medicinsk n effektivare. kans sjukdoma ård och behan ar behoven av den demografi m födelsetalen k bilddiagnost Samhället beh ar. Sectra har ndling av någr att effektivise iska utvecklin minskar. Sect tik som hjälpe höver också b flera produkt ra av de mest k era för att kunn gen med åldra tra utvecklar o er till att utvec bli bättre på att er och tjänster kostsamma ål na ta hand om ande befolknin och säljer syst ckla vården oc tt ta hand om d r som kan bid ldersrelaterade m fler patienter ngar som leve tem och ch samtidigt den åldrande dra till effeke sjukdomarna r, er a.
Inom sä för säke bidra til Sectra h informa NATO o äkerhetsområd erhetsrisker oc ll att intresset har förtroende ation på de allr och flera natio det är myndigh ch avlyssnings ökar för den t att leverera p ra högsta nivå onella säkerhe heter, försvar sförsök. Ökad typ av säkerhe produkter som åerna och våra etsmyndighete samt privat se d uppmärksam etsprodukter s skyddar säke a kryptoproduk er. ektor i ökande mhet kring avly som Sectra till erhetsklassific ukter är godkän e grad utsatta yssning kan lhandahåller. erad nda av EU,
Kunder rankad kategorin PAC Communicatio kundnöjdhetsu analysföretage kvartalet har a att lämna mån Sectra. de 2013 Sectra CS (Picture Arch on System) i en utvärdering sam et KLAS. Under amerikanska kun nga positiva omd nummer 1 i hiving and amerikansk mmanställd av r senaste nderna fortsatt dömen om
"Sectra ha och är förm ett exempel ner ska var engagerad Sectras hål lösningar ä r en bra partnerr modligen en av vå l på hur vi vill att ra. De levererar l e. Vi har just förl ller sig inom utlo är privärda." relation med vår åra favoritleveran t alla våra levera lösningar för oss längt vårt kontrak ovade kostnadsram organisation ntörer. De är antörsrelatiooch är mycket kt med Sectra. mar och deras
Vice Preside Källa: KLAS ent/annan ledande befattning för kund d i USA, juli 2014
KONC CERNEN
Orderi ngång, oms sättning och h resultat
Första k kvartalet 2014 4/2015
Koncern procent under kv nens orderingå jämfört med f vartalet. ång uppgick t föregående år till 388,1 MSE r. Samtliga aff EK, vilket mot färsområden re tsvarar en ökn redovisar ökad ning med 56,7 d orderingång 7
Nettoom att en ök driftsfas försäljn utnyttja Innovat msättningen ök kad andel kon s, dels på att S ing och licens r, men som är ion. kade med 21,2 ncernfinansier Sectra inom om siering av pate r resultat av fo 2 procent till 2 ade kundkont mrådet Busine ent. Försäljnin orskningsverk 212,4 MSEK. rakt inom Ima ess Innovation ngen gäller pat samheten inom Ökningen be aging IT Solu n har genomfö atent som Sect m området Bu eror dels på tions är i ört en ra själv ej usiness
Koncern rörelsem Busines 16,3 MS resultate nens rörelsere marginal om 1 ss Innovation p SEK. Exklusiv et till 24,2 MS esultat ökade 1 19,0 procent (7 påverkade om ve denna post SEK, vilket m 191,4 procent 7,9). Försäljni msättningen oc t uppgick oms motsvarar en rö till 40,5 MSE ingen/licensier ch rörelseresul ättningen till örelsemarginal EK, vilket mot ringen av pate ltatet positivt 196,1 MSEK l på 12,3 proc tsvarar en ent inom med och rörelsecent.
Koncern koncern 44,0 MS nens finansnet nens finansiell SEK (15,0), v tto ökade till 3 la poster med vilket motsvara 3,5 MSEK (1, 2,7 MSEK (-0 ar en vinstmar ,1). Valutakur 0,6). Resultat rginal på 20,7 rsförändringar före skatt upp 7 procent (8,6) r påverkade pgick till ).
Säsongsvariationer
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Säsongsvariationen har dock minskat något under det senaste året i och med att större del av omsättningen avser långsiktiga avtal med betalning per månad eller per användning. Utjämningseffekten till följd av långa driftavtal som finansieras internt i koncernen påverkar inte affärsområden. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande fleråriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
Finansiell ställning
Sectra har en stark kassa och balansräkning. Soliditeten var vid periodens utgång 65,8 procent. Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 462,9 MSEK. Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 37,4 MSEK och avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.
Kassaflödet per aktie uppgick för kvartalet till 0,75 SEK. Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för perioden till 28,0 MSEK (-8,0). Tidpunkten för färdigställande av kundprojekt har stor inverkan på kassaflödet och variationen mellan enskilda kvartal är därför stor. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -5,8 MSEK (-14,7). Koncernens totala kassaflöde uppgick för perioden till 22,3 MSEK (-22,7).
Sectras finansiella mål
Sectras koncernövergripande mål och strategier ska bidra till en finansiellt stark verksamhet som ger möjlighet för Sectra att skapa värde för kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för aktieägare.
-
- Stabilitet: Soliditeten ska vara minst 30 procent
-
- Lönsamhet: Rörelsemarginalen (EBIT) ska vara minst 15 procent
-
- Tillväxt: Rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska växa 10 procent per år i genomsnitt över en femårsperiod
Investeringar, av- och nedskrivningar
Investeringarna i koncernen uppgick under perioden till 5,8 MSEK (14,7). Investeringarna avser främst kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserade utvecklingskostnader. Avskrivningar uppgick under perioden till 12,2 MSEK (9,8). Av periodens avskrivningar avser 5,3 MSEK (4,3) balanserade utvecklingsprojekt.
Investeringarna i koncernfinansierade kundprojekt uppgick under perioden till 7,2 MSEK (9,5). Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 56,3 MSEK (42,3).
Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under perioden till 3,8 MSEK (6,4). Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 46,1 MSEK (54,6) och de avser främst utvecklingsprojekt inom Imaging IT Solutions.
Organisationsförändringar i maj 2014
Den verksamhet som Imaging IT Solutions bedrivit inom området medicinsk utbildning fördes över till Business Innovation från den 1 maj 2014 eftersom den vänder sig till ett eget kundsegment. Samtidigt fördes Business Innovations utvecklingsprojekt inom digital patologi över till Imaging IT Solutions från samma datum, då detta projekt nu nått en första kommerisaliseringsfas. Någon omräkning av jämförelsetal för motsvarande period har inte skett till följd av dessa förändringar.
Finansiella mål
Soliditet 65,8%
Rörelsemarginal rullande 12 månader 17,4%
Genomsnittlig tillväxt för rörelseresultat/aktie, 5-årsperiod
9,1%
Vid periodens utgång
| Kv 1 maj - juli 2014 |
Kv 1 m maj - juli 2013 |
12 m mån rullan nde |
Helå år maj - ap pr 2013/201 14 |
|
|---|---|---|---|---|
| Omsättnin ng, MSEK |
178,6 | 177,2 | 80 04,2 |
802 ,8 |
| Rörelsere sultat, MSEK |
30,6 | 25,9 | 18 83,3 |
178 ,6 |
| Rörelsem marginal, % |
17,1 | 14,6 | 2 2,8 |
22 ,2 |
| Antal med darbetare vid |
404 | 397 | 404 4 |
40 09 |
| periodens s slut |
||||
| Det har int te skett någon om mräkning av jämför Omsät ttning och re esultat |
relsetal till följd av v genomförda orga |
ansiationsförändri | ngar, se sidan 4. | |
| Imaging g IT Solutions s omsättning f Rörelse resultatet ökad de med 18,1 p margina al på 17,1 proc cent. Andelen var lägr re jämfört med d motsvarande huvudsa akligen en följ jd av högre an |
för kvartalet ök kade med 0,8 procent till 30 ,6 MSEK, vilk n omsättning fr från färdigställ e kvartal föreg gående år. Res ndel mjukvara a i färdigställd |
procent till 1 ket motsvarar lande av nya k sultatförbättrin da kundprojek |
ngen är t. |
78,6 MSEK. r en rörelse kundprojekt |
| Markna aden Markna aden för medic cinska IT-syst behovet t av system so om ökar effekt ökar ino om vården. Se ectras största m Nederlä änderna. På he emmamarknad tören av v IT-system fö ör effektiv och (PACS) ) och patientin nformation (R RIS). |
tem och tjänst er fortsätter at tiviteten och a att användning marknader är S Skandinavien, den i Skandina avien är Sectra h säker kommu unikation och |
tt växa till följ gen av medicin n, USA, Storbr ra den klart stö h hantering av |
jd av det stora a nska bilder ritannien och örsta leveran röntgenbilder r |
|
| nytt utv ecklingsproje ekt för komme på medi icinsk bildhan ntering för can diagnos tik kommer at att vara en cen Fokus 2014/2015 – – fortsatt ex |
ersialisering av v denna teknik ncerdiagnostik k, ett område s tral del i affär rsområdets str xpansion me ed radiologi |
k. Det ger ett som växer kra rategi inför fra n i centrum |
amtiden. | särskilt fokus aftigt. Cancer |
| Under 2 2014/2015 kom mmer affärsom |
mrådet fokuse era på: |
|||
| • Bibe ehållen vinstm marginal. |
||||
| • Vins sttillväxt geno om: |
||||
| - a att utveckla sam amarbeten med |
d existerande kunder. |
|||
| - ö ökade satsning gar inom det s en stark position n och på utval |
törsta område et radiologi på lda tillväxtmar rknader genom |
å marknader d m samarbetsp |
artners. | är Sectra har |
| - a att bredda prod dukterbjudand pa tologi men äv ven andra type int tegration och a arbetsflöde är |
det till nya ang gränsande seg er av bildinten nsiva verksamh r viktigt. |
gment. I första mheter där canc |
a hand | cerdiagnostik, |
| • Ytte erligare ökad k kundnöjdhet. |
||||
| Affärso mrådets order ringång ökade främst g genom avtal m med stora sjukv navien. Exemp pelvis tecknade Skandin Skåne, o ordervärde 11 4 MSEK. I N affärsom mrådet växte m mest förra ver framgån ngar under för rsta kvartalet. Zorggro oep Leveste M Middenveld Se och pati ientinformatio on. |
e jämfört med motsvarande vårdsleverantör rer i USA, Stor es ett omfattan nde flerårigt k Nederländerna, som var en a rksamhetsåret, , fortsatte Sect Bland annat b beställde den h ectras IT-lösni ing för hanteri |
kvartal förgåe rbritannien och kontrakt med R av de marknad tras försäljnin holländska sju ing av medicin |
ende år, h Region der där ngs |
ukhusgruppen n nska bilder |
| Affärso mrådet har un nder kvartalet produkt tutveckling. G Genom förändr mer opt imalt och med darbetarna kom |
även genomfö ört förändring ringarna kan t illgängliga utv mmer att få m möjlighet att ök |
gar i organisati vecklingsresu ka sina detaljk |
ionen för urser användas s kunskaper och h |
Omsät ttning och re esultat
Markna aden
Fokus 2014/2015 – – fortsatt ex xpansion me ed radiologi n i centrum
- Bibe ehållen vinstm marginal.
- Vins sttillväxt geno om:
- a att utveckla sam amarbeten med d existerande kunder.
12 m Omsättning Rörelseresultat Utfall i MSEK månaders löpande
den klin hög kun helhetsl niska kompete ndnöjdhet, öka lösningar för m ensen. Detta är a kundernas p medicinsk bild r en viktig del roduktivitet o dhantering. l i affärsområd ch bli markna dets strategi fö adsledande på ör att behålla
SECU URE COMM MUNICATI IONS
| Kv 1 maj - juli 2014 |
Kv 1 m maj - juli 2013 |
12 m mån rulla nde |
Helå r maj - ap r 2013/2014 4 |
||
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättnin | ng, MSEK | 12,9 | 13,4 | 82,3 8 |
82,8 8 |
| Rörelsere | sultat, MSEK | -0,8 | -2,5 | 2,6 | 0,9 9 |
| Rörelsem | marginal, % | -6,2 | -18,7 | 3,2 | 1,0 0 |
| Antal med | darbetare vid | 52 | 61 | 52 | 53 3 |
| periodens | s slut | ||||
| Omsät | ttning och re esultat |
||||
| Secure C minskni verksam -0,8 MS |
Communicatio ons omsättnin ng för kvartale ing med 3,7 pr rocent jämför rt med förgåen mheten har, tro ots lägre omsä ättning, bidrag SEK (-2,5). |
et uppgick till nde verksamhe git till att förbä |
12,9 MSEK, etsår. Effektiv ättra rörelsere |
vilket är en viseringar i sultat till |
|
| Markna Markna av förän samt av informa kundern erbjuder säkerhe |
aden aden drivs av a att det är enkla are än någons ndringar i olik ka regelverk fö ör hantering av att allt fler m myndigheter vä äljer att skydd ation. Till följd d av ökat sam marbete mellan nas behov av p produkter som m stödjer sama r produkter so om är godkänd da av både EU tsmyndigheter r. |
in att avlyssna v säkerhetskla a även konfid myndigheter arbete över grä U och NATO s |
a telekommun assificerad inf dentiell, men o r i europeiska änserna ökat. samt av flera n |
Sectra | nikation och formation oklassificerad, , länder har nationella |
| Sectras inom EU marknad |
säkerhetslösn ningar används s av kunder i e U- och NATO O-organisation nen. Sverige o der för avlyssn ningssäkra ko ommunikation |
en majoritet av ch Nederländ nssystem. |
av länderna i E derna utgör Se |
Europa och ctras största |
|
| Fokus Under 2 • Att å - bes leve radio - att av d Tige • Att b kom priv |
2014/2015 – – återställ lö önsamheten 2014/2015 kom mmer affärsom mrådet att fok återställa vins stnivåerna i ve erksamheten h ställningar frå ån svenska kun nder på nya ku ranser av Sect tras krypto fö r räddningstjä okommunikat tion (TETRA) ). fortsätta öka försäljningen i Nederländer de nya godkänn nnandena för S Sectras produk er 7401 och Se ectra Panthon , samt nöjda a bredda verksa amheten till ny ya kundsegme mpetens inom s säkerhet, i för rsta hand mot at näringsliv. |
n kusera på: har högsta prio undfinansierad änst och andra rna och övriga kter för avlyss användare. ent som efterfr kunder inom k |
oritet. Av stor ade utveckling a blåljusmyndi a Europa, vilk sningssäker te frågar Sectras h kritisk infrastr |
igheters | betydelse är: gsprojekt samt t ket möjliggörs s lefoni, Sectra höga tekniska a ruktur och |
| Affärso första kv omfattar utrikesf tagit hem myndig |
mrådet, som g gjorde en stark k återhämtnin vartalet förlän ngt sitt ramavt tal med EU-rå r support och underhåll för de Tigerprod förvaltning (EE EAS) och leda ande ministrar m flera mindr re beställninga ar på EU-godk heter har gjort rt beställninga r i pågående u |
g föregående ådet i Bryssel t ukter som anv r i länder inom kända säkerhe utvecklingspro |
verksamhetså till år 2018. A vänds av EU-r m EU. Sectra h etsprodukter. Ä ojekt, bland an |
Avtalet | år, har under rådet, EU:s har också Även svenska nnat avseende e |
Omsät ttning och re esultat
Markna aden
Fokus 2014/2015 – – återställ lö önsamheten n
Affärso första kv omfattar utrikesf tagit hem myndig höghast samma darna ha som, nä affärsom mrådet, som g vartalet förlän r support och förvaltning (EE m flera mindr heter har gjort tighetskryptot godkännandep ar redan fått v är de kan börja mrådet. gjorde en stark ngt sitt ramavt underhåll för EAS) och leda re beställninga rt beställninga Ternety. Doc processer hos vänta betydligt a levereras, sk k återhämtnin tal med EU-rå de Tigerprod ande ministrar ar på EU-godk r i pågående u ck är affärsom myndigheter t längre än pla ka bidra till att g föregående ådet i Bryssel t ukter som anv r i länder inom kända säkerhe utvecklingspro mrådet fortsatt p på den svensk anerat på de ny t återställa lön verksamhetså till år 2018. A vänds av EU-r m EU. Sectra h etsprodukter. Ä ojekt, bland an påverkat av m ka marknaden nya säkerhetsp nsamhetsnivåe år, har under Avtalet rådet, EU:s har också Även svenska nnat avseende mycket långn. Använprodukterna erna inom
12 Utfall i MSE 2 månaders löpan EK de
12 Omsättnin Rörelseresulta Utfall i MSE månaders löpand ng at K de
BUSIN NESS INNO OVATION
| Kv 1 maj - juli |
Kv 1 m maj - juli |
12 m mån rulla nde |
Helå r maj - ap r |
|
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013/2014 4 |
||
| Omsättnin ng, MSEK |
23,6 | 6,6 | 37,8 3 |
20,8 8 |
| Rörelsere sultat, MSEK |
15,4 | 1,9 | 1 0,9 |
-2,6 6 |
| Rörelsem marginal, % |
65,3 | 28,8 | 28,8 2 |
-12,4 4 |
| Antal med darbetare vid |
24 | 19 | 24 | 20 0 |
| periodens s slut |
||||
| Det har int te skett någon om mräkning av jämför relsetal till följd av |
v genomförda orga | ansiationsförändri | ngar, se sidan 4. | |
| Markna ad Busines ss Innovation ä är Sectras kuv vös för affärse ännu int te är tillräcklig gt stora för att t bli egna affä annat pr rodukter och tjä änster som bid drar till effektiv system f för planering o och uppföljning g av ortopedisk förvaltas s och utvecklas s även Sectras patentportfölj |
enheter, projek ärsområden. Se vare och bättre ka operationer |
kt och idéer i t egmentet omf e vård av bensk och forskning |
körhet, IT | tillväxt som fattar bland gsprojekt. Här |
| I Busine ess Innovation n ingår från oc ch med maj 20 utbildni ing. Inom denn na affärsenhet t erbjuder Sec möjligt att interagera med tredimen nsionella bilde visnings ssystem, till ex xempel visual liseringsbord, Erbjuda andet inkluder rar även tillgån ng till bibliote vill säga a som en tjäns st via Internet. . Lösningarna nal och veterinärer. |
014 även prod ctra produkter er av människ surfplattor, p ek av anatomis används inom |
dukter för med och tjänster s kokroppen i ol projektorer och ska bilder i "m m utbildning a |
dicinsk lika bild |
som gör det h 3D-printers. molnet", det av vårdperso |
| Omsät ttning och re esultat Inom Bu usiness Innov vation ökade o omsättningen t till 15,4 MSEK. Försä äljningen och h licensieringe rörelser esultatet posit tivt med 16,3 MSEK. Paten förvänta as återkomma a. Exklusive de enna post öka rörelser esultatet uppg gick till -0,9 M MSEK. |
till 23,6 MSEK n av patent ha ntaffären är en de omsättning |
K. Rörelseresu ar påverkat om n engångseffek gen till 7,3 MS |
ultatet uppgic ck msättningen oc ch kt och kan inte e SEK och |
|
| Fokus 2014/2015 |
||||
| Ortopedi – s samarbete med d proteslevera Osteoporos – – växa inom s segmentet priv Medicinsk u utbildning – ut töka bibliotek genom distri ibutörer. Forskning – ytterligare fra amsteg i forsk |
antörer. vata mammog et med utbildn kningsprojekte |
grafikliniker. ningsmaterial et för digital p |
patologi. | och expander ra |
| Under f första kvartale et har Sectra h aft försäljning Storbrit annien. I Dan nmark tecknad des avtal med v utanför Köpenhamn. Detta blir för sta kliniken i D |
gsframgångar vårdleverantö Danmark att e |
i exempelvis ören Nørmark erbjuda bensk |
Danmark och h privathospital l körhetsmätning g |
Markna ad
Omsät ttning och re esultat
Fokus 2014/2015
- Ortopedi – s samarbete med d proteslevera antörer.
- Osteoporos – – växa inom s segmentet priv vata mammog grafikliniker.
- Medicinsk u genom distri utbildning – ut ibutörer. töka bibliotek et med utbildn ningsmaterial och expander
- Forskning – ytterligare fra amsteg i forsk kningsprojekte et för digital p patologi.
Under f Storbrit utanför med Sec Storbrit för med använde första kvartale annien. I Dan Köpenhamn. ctra OneScree annien valde v dicinsk utbildn er Sectras visu et har Sectra h nmark tecknad Detta blir för en i syfte att h vårdleverantö ning. Detta är ualiseringsbor aft försäljning des avtal med v sta kliniken i D hitta individer ören Whittingt den första off rd för medicin gsframgångar vårdleverantö Danmark att e som behöver v ton Health att fentliga vårdgi nsk utbildning. i exempelvis ören Nørmark erbjuda bensk vidare unders investera i Se ivaren i Engla . Danmark och privathospital körhetsmätning sökning. I ectras lösning and som
12 Omsättnin Rörelseresulta Utfall i MSEK månaders löpand g at Ke
ÖVRIG G VERKSA AMHET
| Kv 1 | Kv 1 | 12 m mån |
Helå r |
|
|---|---|---|---|---|
| maj - juli | m maj - juli |
rulla nde |
maj - ap r |
|
| 2014 | 2013 | 2013/2014 4 |
||
| Omsättnin ng, MSEK |
23,4 | 22,9 | 93,8 9 |
93,3 3 |
| Rörelsere sultat, MSEK |
-2,3 | -0,4 | -1 2,8 |
-10,9 9 |
| Rörelsem marginal, % |
-9,8 | -1,7 | -1 3,6 |
-11,7 7 |
| Antal med darbetare vid |
54 | 48 | 54 | 54 4 |
| periodens s slut |
||||
| förvaltn ning samt gem mensamma fun nktioner för ad kommun nikation, IT, r regulatoriska f frågor och inv Omsät ttning och re esultat |
dministration, vesterarrelater |
koncernekono rad verksamhe |
et. | omi, marknad ds |
| Omsättn ningen från Öv vrig verksamh het ökade för |
perioden med | d 2,2 procent t | ill 23,4 MSEK K. |
|
| Ökninge en avser Sectr ras verksamhe eter för finans |
iering av kund | dprojekt. Röre | elseresultatet | |
| för perio oden uppgick till -2,3 MSE K (-0,4). |
||||
| MODE ERBOLAG GET SECTR RA AB I moder rbolaget ingår huvudkontore ets funktioner kommun nikation, IT, r regulatoriska f frågor, investe rörelses egmentet Bus siness Innovat tion. Moderbo redovisa as på sidan 15 5. |
r för koncerne erarrelaterad v olagets resultat |
ekonomi, mark verksamhet oc at- och balansr |
knads ch räkning |
|
| Omsättn ningen i mode erbolaget uppg gick för kvarta har ökat t till följd av p patentaffären i inom Busines och röre elseresultatet p positivt med 1 16,3 MSEK. R |
alet till 33,4 M s Innovation s Rörelseresultat |
MSEK (20,1). som påverkad atet uppgick fö |
Omsättningen n de omsättninge en ör kvartalet till l |
Omsät ttning och re esultat
MODE ERBOLAG GET SECTR RA AB
Omsättn har ökat och röre 12,8 MS kursförä ningen i mode t till följd av p elseresultatet p SEK (-0,2). R ändringar påve erbolaget uppg patentaffären i positivt med 1 Resultatet efter erkade verksa gick för kvarta inom Busines 16,3 MSEK. R r finansnetto u amhetsårets fin alet till 33,4 M s Innovation s Rörelseresultat uppgick till 15 nansiella poste MSEK (20,1). som påverkad atet uppgick fö 5,1 MSEK (5,8 ter med 0,4 M Omsättningen de omsättninge ör kvartalet till 8). Valuta-SEK (-0,5). nen
AKTIE EN
Aktiere elaterade inc citamentspr rogram
Under f 6,1 MSE uppgår d första kvartale EK (program därefter till 37 et har medarbe 2010/2014) m 7 271 017 SEK etare i Sectra l motsvarande 1 K fördelat på löst in konvert 76 039 B-akti 37 271 017 ak tibler motsvar ier. Sectras ak ktier. rande ktiekapital
Bemyn ndigande
Årsstäm om nyem kvittnin från akt ningseff avseend mman 2013 be mission av hö ng eller apport ieägarnas före fekten att upp de rösterna. emyndigade st ögst 3 700 000 tegendom och eträdesrätt. Om gå till cirka 10 tyrelsen att, fö 0 B-aktier mot att vid kvittn m bemyndigan 0 procent avse ör tiden fram ti t vederlag i for ing och appor ndet utnyttjas eende aktiekap till nästa årstäm orm av kontant rtegendom kun fullt ut komm apitalet och cir mma, besluta t betalning, nna avvika mer utspädrka 6 procent
Vidare b perioden egna Bvid någo beslutade stäm n fram till näs -aktier. Bemyn ot tillfälle får mman att bem sta årsstämma ndigandet är b överskrida 10 myndiga styrels a, fatta beslut o begränsat till a 0 procent av sa sen att, vid ett om förvärv res att bolagets inn amtliga aktier t eller flera till spektive överl nnehav av egna r i bolaget. lfällen, under låtelse av a aktier inte
Vid offe möjligh entliggörandet heter. t av denna del lårsrapport ha ade styrelsen in nte utnyttjat d dessa
Årsstämma 2014 och förslag till inlösenprogram/utdelning
Årsstämman hålls den 8 september 2014 på Collegium, Teknikringen 7, i Linköping kl 15:30. Handlingar och fullständiga förslag finns tillgängliga på bolagets hemsida, se sectra.com/AGM2014.
Förslag till inlösenprogram 4,50 SEK per aktie.
För verksamhetsåret 2013/2014 föreslår styrelsen och verkställande direktören att årsstämman beslutar att 4,50 kr per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Ingen ordinarie utdelning föreslås. För ytterligare information om inlösenprogrammet se broschyr på sectra.com/inlosen2014.
Förslaget är i linje med Sectras utdelningspolicy. Vid räkenskapsårets utgång var koncernens soliditet 60,7 procent. Enligt utdelningspolicyn och Sectras finansiella mål ska soliditeten överstiga 30 procent, vilket den med god marginal kommer att göra även efter ett beslut om inlösenförfarande enligt styrelsens förslag. Styrelsens bedömning är att bolagets nuvarande balansräkning och kassaflöde är tillräckligt starka för att säkerställa verksamhetens utveckling och samtidigt ge aktieägarna en god avkastning.
REDOVISNING
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpades i årsredovisningen för verksamhetsåret 2013/2014. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2014/2015 har inte haft någon väsentlig effekt på den finansiella redovisningen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2013/2014, not 30 på sidan 54. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT
Den stora norska vårdleverantören Helse Vest har beställt ett medicinskt mediaarkiv från Sectra för att effektivisera hanteringen av regionens medicinska bildmaterial. Ordervärdet uppgår till cirka 19 MSEK.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013 - 23 52 27
Presentation av delårsrapporten
En telefonkonferens kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och VD Sectra AB, samt Simo Pykälistö, CFO och vice VD Sectra AB, den 8 september 2014 kl. 14:00. Presentationen hålls på engelska. För att delta ring:
Sverige +46 851999350
Storbritannien +44 2031940545
USA +1 8552692606
Presentationen kan följas live online via http://media.fronto.com/cloud/sectra/1400908/ och en inspelad version kommer efter konferensen att finnas tillgänglig på www.sectra.com/irwebcast.
Kommande rapporttillfällen
Halvårsrapport 9 december, 2014, kl 08:00 Niomånadersrapport 10 mars, 2015, kl 08:00 Bokslutskommuniké 3 juni, 2015, kl 08:00
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj – juli 2014 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.
Linköping den 8 september 2014
Verkställande direktören och styrelsen i Sectra AB (publ)
Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 8 september 2014 kl 13:00 (CET).
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401
KONCERNEN I SAMMANDRAG
Koncernens resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj -juli | maj - juli | aug 2013 – | maj - apr | |
| 2014 | 2013 | juli 2014 | 2013/2014 | |
| Nettoomsättning | 212 438 | 175 343 | 890 891 | 853 796 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 3 801 | 6 417 | 13 694 | 16 310 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 0 | 0 | 16 180 | 16 180 |
| Handelsvaror | -27 267 | -28 884 | -117 835 | -119 452 |
| Personalkostnader | -102 844 | -96 731 | -426 102 | -419 989 |
| Övriga externa kostnader | -33 481 | -32 425 | -155 267 | -154 211 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 185 | -9 804 | -66 943 | -64 562 |
| Rörelseresultat | 40 462 | 13 916 | 154 618 | 128 072 |
| Finansnetto | 3 500 | 1 124 | 15 768 | 13 392 |
| Resultat efter finansnetto | 43 962 | 15 040 | 170 386 | 141 464 |
| Skatt | -9 884 | -3 226 | -44 264 | -37 606 |
| Periodens resultat | 34 078 | 11 814 | 126 122 | 103 858 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 34 078 | 11 814 | 126 122 | 103 858 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 0,92 | 0,32 | 3,40 | 2,80 |
| Efter utspädning, kr | 0,89 | 0,31 | 3,31 | 2,73 |
| Antal aktier | ||||
| Före utspädning Efter utspädning 1) |
37 271 017 | 37 094 978 | 37 271 017 | 37 094 978 |
| 38 124 005 | 37 951 746 | 38 124 005 | 38 124 018 | |
| Genomsnitt före utspädning | 37 212 337 | 37 094 978 | 37 124 318 | 37 094 978 |
| Genomsnitt efter utspädning | 38 124 009 | 37 951 746 | 38 124 009 | 38 057 033 |
1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2011/2012 (272 363), 2012/2013 (155 895) och 2013/2014 (224 730) samt personaloptioner utfärdade 2011/2012 (100 000) och 2012/2013 (100 000). Vid full konvertering/inlösen av konvertibler och personaloptioner ökar antalet aktier med 852 988.
Rapport över totalresultat för koncernen
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| TSEK | maj - juli | maj - juli | aug 2013 – | maj - apr |
| 2014 | 2013 | juli 2014 | 2013/2014 | |
| Periodens resultat | 34 078 | 11 814 | 126 122 | 103 858 |
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet Periodens omräkningsdifferens vid |
||||
| omräkning av utländska dotterbolag | 12 467 | -1 256 | 23 592 | 9 869 |
| Summa periodens övriga totalresultat | 12 467 | -1 256 | 23 592 | 9 869 |
| Summa periodens totalresultat | 46 545 | 10 558 | 149 714 | 113 727 |
Koncernens balansräkningar
| TSEK | 31 juli | 31 juli | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 106 389 | 123 303 | 104 859 |
| Materiella anläggningstillgångar | 67 014 | 54 034 | 68 494 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 765 | 1 924 | 1 765 |
| Uppskjuten skattefordran | 15 697 | 13 137 | 19 920 |
| Summa anläggningstillgångar | 190 865 | 192 398 | 195 038 |
| Övriga omsättningstillgångar | 357 106 | 331 443 | 371 058 |
| Likvida medel | 462 887 | 513 008 | 441 945 |
| Summa omsättningstillgångar | 819 993 | 844 451 | 813 003 |
| Summa tillgångar | 1 010 858 | 1 036 849 | 1 008 041 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 664 814 | 676 379 | 611 702 |
| Avsättningar | 6 743 | 18 895 | 6 000 |
| Uppskjuten skatteskuld | 32 576 | 31 767 | 37 639 |
| Långfristiga skulder | 28 429 | 20 412 | 37 397 |
| Kortfristiga skulder | 278 296 | 289 396 | 315 303 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 010 858 | 1 036 849 | 1 008 041 |
Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2013/2014.
Förändring av eget kapital i koncernen
| 3 mån | 3 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| TSEK | maj - juli | maj - juli | maj - apr |
| 2014 | 2013 | 2013/2014 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 611 702 | 665 300 | 665 300 |
| Periodens totalresultat | 46 545 | 10 558 | 113 727 |
| Aktierelaterade ersättningar | 476 | 521 | 1 819 |
| Utdelning/inlösen av aktier | 0 | 0 | -166 927 |
| Reglering av aktierelaterade ersättningar | 6 091 | 0 | -2 217 |
| Eget kapital vid periodens slut | 664 814 | 676 379 | 611 702 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| 3 mån | 3 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| TSEK | maj - juli | maj - juli | maj - apr |
| 2014 | 2013 | 2013/2014 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 51 844 | 17 660 | 159 873 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 28 038 | -8 024 | 123 669 |
| Investeringsverksamheten | -5 776 | -14 678 | -54 633 |
| Finansieringsverksamheten | 0 | 0 | -158 096 |
| Summa periodens kassaflöde | 22 262 | -22 702 | -89 060 |
| Förändring av likvida medel | |||
| Likvida medel vid periodens början | 441 945 | 536 291 | 536 291 |
| Kursdifferens i likvida medel | -1 320 | -581 | -5 286 |
| Likvida medel vid periodens slut | 462 887 | 513 008 | 441 945 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
Nyckeltal
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 juli | 31 juli | 31 juli | 30 apr | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2014 | |
| Orderingång, MSEK | 388,1 | 247,7 | 1 066,1 | 925,7 |
| Rörelsemarginal, % | 19,0 | 7,9 | 17,4 | 15,0 |
| Vinstmarginal, % | 20,7 | 8,6 | 19,1 | 16,6 |
| Medelantal anställda | 534 | 520 | 527 | 523 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,75 | -0,22 | 4,29 | 3,33 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 0,74 | -0,21 | 4,19 | 3,24 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 143,3 | 110,6 | 580,7 | 548,1 |
| P/E-tal, ggr | n/a | n/a | 27,8 | 27,8 |
| Börskurs vid periodens slut, SEK | 94,50 | 53,00 | 94,50 | 77,75 |
| Avkastning på eget kapital, % | 5,3 | 1,8 | 18,8 | 16,3 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 6,5 | 2,2 | 24,4 | 21,1 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 4,4 | 1,4 | 16,8 | 13,7 |
| Soliditet, % | 65,8 | 65,2 | 65,8 | 60,7 |
| Likviditet, ggr | 3,0 | 3,0 | 3,0 | 2,7 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 17,86 | 18,23 | 17,86 | 16,49 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 17,44 | 17,82 | 17,44 | 16,05 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| 2014/2015 | 2013/2014 | 2012/2013 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | |
| Nettoomsättning | 212,4 | 270,6 | 209,6 | 198,3 | 175,3 | 248,1 | 205,2 | 192,7 | 171,0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 3,8 | 2,2 | 1,3 | 6,4 | 6,4 | 4,1 | 3,5 | 4,4 | 0,3 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 0 | 16,2 | |||||||
| Rörelsens kostnader | -163,5 | -204,5 | -168,4 | -162,9 | -158,0 | -203,5 | -175,0 | -163,1 | -155,9 |
| Av- och nedskrivningar | -12,2 | -30,4 | -11,9 | -12,4 | -9,8 | -11,1 | -12,6 | -11,0 | -11,3 |
| Rörelseresultat | 40,5 | 54,1 | 30,6 | 29,4 | 13,9 | 37,6 | 21,1 | 23,0 | 4,1 |
| Finansnetto | 3,5 | 1,9 | 7,7 | 2,7 | 1,1 | 3,6 | -0,8 | 1,8 | -3,8 |
| Resultat efter finansnetto | 44,0 | 56,0 | 38,3 | 32,1 | 15,0 | 41,2 | 20,3 | 24,8 | 0,3 |
| Skatt på periodens resultat | -9,9 | -17,9 | -9,5 | -7,0 | -3,2 | -13,8 | -2,5 | -7,9 | -0,1 |
| Periodens resultat | 34,1 | 38,1 | 28,8 | 25,1 | 11,8 | 27,4 | 17,8 | 16,9 | 0,2 |
| Orderingång | 388,1 | 264,6 | 256,5 | 156,9 | 247,7 | 350,0 | 232,9 | 217,0 | 116,2 |
| Rörelsemarginal, % | 19,0 | 20,0 | 14,6 | 14,8 | 7,9 | 15,2 | 10,3 | 11,9 | 2,4 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,75 | 0,52 | 1,46 | 1,57 | -0,22 | 1,72 | 1,61 | 0,10 | 1,73 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, | |||||||||
| SEK | 0,74 | 0,51 | 1,42 | 1,53 | -0,21 | 1,68 | 1,58 | 0,10 | 1,70 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,92 | 1,03 | 0,78 | 0,68 | 0,32 | 0,74 | 0,48 | 0,46 | 0,01 |
| Avkastning eget kapital, % | 5,3 | 6,0 | 4,7 | 4,2 | 1,8 | 4,2 | 2,8 | 2,4 | 0,0 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % | 6,5 | 8,4 | 5,9 | 5,1 | 2,2 | 6,1 | 3,2 | 3,4 | 0,1 |
| Soliditet, % | 65,8 | 60,7 | 57,9 | 59,4 | 65,2 | 61,4 | 63,8 | 64,7 | 71,2 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 17,86 | 16,49 | 15,29 | 14,40 | 18,23 | 17,94 | 17,13 | 16,94 | 21,54 |
Fem år i sammandrag
| 2013/2014 | 2012/2013 | 2011/2012 | 2010/2011 | 2009/2010 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 925,7 | 916,0 | 701,1 | 631,0 | 766,7 |
| Nettoomsättning, MSEK | 853,8 | 817,0 | 823,1 | 783,7 | 753,9 |
| Rörelseresultat, MSEK | 128,1 | 85,9 | 103,5 | 72,5 | 115,7 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 141,5 | 86,6 | 127,9 | 70,2 | 113,0 |
| Periodens resultat efter skatt från kvarvarande | 103,9 | 62,2 | 92,8 | 48,3 | 84,0 |
| verksamheter, MSEK | |||||
| Rörelsemarginal, % | 15,0 | 10,5 | 12,6 | 9,3 | 15,3 |
| Vinstmarginal, % | 16,6 | 10,6 | 15,5 | 9,0 | 15,0 |
| Vinst/aktie före utspädning, SEK | 2,80 | 1,68 | 2,52 | 1,31 | 2,28 |
| Vinst/aktie efter utspädning, SEK | 2,73 | 1,64 | 2,46 | 1,29 | 2,24 |
| Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK | 4,50 | 4,50 | 5,00 | 5,00 | 0,00 |
| Börskurs vid årets slut, SEK | 77,75 | 53,0 | 43,0 | 34,0 | 37,3 |
| P/E-tal, ggr | 27,8 | 31,5 | 17,1 | 26,0 | 16,4 |
| Inklusive avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat efter skatt, MSEK | 103,9 | 62,2 | 385,8 | -9,6 | 17,2 |
| Avkastning på eget kapital, % | 16,3 | 8,6 | 58,0 | -1,6 | 2,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 21,1 | 11,6 | 59,7 | -1,1 | 3,9 |
| Avkastning totalt kapital, % | 13,7 | 7,9 | 40,8 | -0,7 | 2,5 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, SEK | 16,49 | 17,94 | 21,37 | 15,46 | 16,36 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 16,05 | 17,53 | 20,77 | 15,13 | 16,11 |
| Soliditet, % | 60,7 | 61,4 | 69,4 | 61,0 | 62,2 |
SEGMENTRAPPORTERING
Omsättning per rörelsesegment
| (MSEK) | 3 mån maj - juli 2014 |
3 mån maj - juli 2013 |
12 mån rullande |
Helår maj - apr 2013/2014 |
|---|---|---|---|---|
| Imaging IT Solutions | 178,6 | 177,2 | 804,2 | 802,8 |
| Secure Communications | 12,9 | 13,4 | 82,3 | 82,8 |
| Business Innovation | 23,6 | 6,6 | 37,8 | 20,8 |
| Övrig verksamhet | 23,4 | 22,9 | 93,8 | 93,3 |
| Koncernelimineringar | -26,1 | -44,8 | -127,2 | -145,9 |
| Totalt | 212,4 | 175,3 | 890,9 | 853,8 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| (MSEK) | maj - juli | maj - juli | rullande | maj - apr |
| 2014 | 2013 | 2013/2014 | ||
| Imaging IT Solutions | 30,6 | 25,9 | 183,3 | 178,6 |
| Secure Communications | -0,8 | -2,5 | 2,6 | 0,9 |
| Business Innovation | 15,4 | 1,9 | 10,9 | -2,6 |
| Övrig verksamhet | -2,3 | -0,4 | -12,8 | -10,9 |
| Koncernelimineringar | -2,4 | -11,0 | -29,4 | -37,9 |
| Totalt | 40,5 | 13,9 | 154,6 | 128,1 |
Omsättning per geografisk marknad
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj - juli | maj - juli | rullande | maj - apr | |
| 2014 | 2013 | 2013/2014 | ||
| Sverige | 59,6 | 52,9 | 265,2 | 261,2 |
| USA | 39,5 | 39,2 | 158,8 | 156,9 |
| Storbritannien | 43,8 | 28,9 | 155,5 | 139,8 |
| Nederländerna | 14,5 | 12,7 | 89,8 | 87,2 |
| Övriga Europa | 31,5 | 33,1 | 150,8 | 153,1 |
| Övriga världen | 23,5 | 8,5 | 70,8 | 55,6 |
| Totalt | 212,4 | 175,3 | 890,9 | 853,8 |
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| TSEK | maj - juli | maj - juli | aug 2013 - | maj - apr |
| 2014 | 2013 | juli 2014 | 2013/2014 | |
| Nettoomsättning | 33 403 | 20 114 | 78 459 | 65 170 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 702 | 0 | 1 910 | 1 208 |
| Personalkostnader | -7 477 | -11 567 | -37 606 | -41 696 |
| Övriga externa kostnader | -13 776 | -8 630 | -48 054 | -42 908 |
| Avskrivningar | -93 | -133 | -352 | -392 |
| Rörelseresultat | 12 759 | -216 | -5 643 | -18 618 |
| Finansnetto | 2 306 | 6 011 | 162 087 | 165 792 |
| Resultat efter finansnetto | 15 065 | 5 795 | 156 444 | 147 174 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | -18 946 | -18 946 |
| Resultat före skatt | 15 065 | 5 795 | 137 498 | 128 228 |
| Skatt på periodens resultat | -3 689 | -1 275 | -31 666 | -29 252 |
| Periodens resultat | 11 376 | 4 520 | 105 832 | 98 976 |
| Rapport över moderbolagets totalresultat | ||||
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
| TSEK | maj - juli | maj - juli | aug 2013 - | maj - apr |
| 2014 | 2013 | juli 2014 | 2013/2014 | |
| Periodens resultat | 11 376 | 4 520 | 105 832 | 98 976 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Fond för verkligt värde | 5 749 | -884 | 8 360 | 1 727 |
| Summa periodens övrigt totalresultat | 5 749 | -884 | 8 360 | 1 727 |
| Summa periodens totalresultat | 17 125 | 3 636 | 114 192 | 100 703 |
| Moderbolagets balansräkningar | ||||
| TSEK | 31 juli 2014 |
30 apr 2014 |
||
| Tillgångar | 2013 | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 910 | 0 | 1 208 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 420 | 635 | 925 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 129 235 | 151 963 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 132 565 | 81 460 | 154 096 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 192 238 | 187 527 | ||
| Likvida medel | 366 607 | 336 016 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 558 845 | 605 500 | 523 543 | |
| Summa tillgångar | 691 410 | 686 960 | 677 639 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 473 507 | 523 461 | 450 290 | |
| Obeskattade reserver | 131 112 | 112 166 | 131 112 | |
| Långfristiga skulder | 28 429 | 20 412 | 37 397 | |
| Kortfristiga skulder | 58 362 | 30 921 | 58 840 | |
| Summa eget kapital och skulder | 691 410 | 686 960 | 677 639 | |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | ||||
| TSEK | 31 juli | 31 juli | 30 apr |
| 31 juli | 31 juli | 30 apr |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 |
| 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| 247 004 | 264 714 | 248 525 |
| 247 004 | 264 714 | 248 525 |
Definition nyckeltal Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av nettoomsättning. Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.
Ordlista
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Mammografi
Mammografi är en hälsoundersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer.
Molnet
Datormoln, även kallat molnet (av engelskans cloud computing), innebär att datorkraften ligger utspridd på Internet eller företagsspecifika Intranät och inte som tidigare i enskilda datorer.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Osteoporos
I vardagligt tal kallat benskörhet, en skelettsjukdom som leder till ett skörare skelett och risk för frakturer.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av medicinska bilder, främst inom radiologi.
Patologi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
Reumatologi
En specialitet inom vården som behandlar sjukdomar i leder och muskler.
RIS (Radiology Information System)
IT-system för hantering av exempelvis tidbokning, patientinformation och diktering på radiologikliniker.
Smartphone
En datorlik mobiltelefon som har större minneskapacitet än en vanlig mobiltelefon och som används för Internettjänster, hantering av e-post etc.
Visualiseringsbord
Stor interaktiv pekskärm med bildvisningsprogram som gör det möjligt att interagera med tredimesionella bilder av människokroppen.
Är du aktieägare i Sectra?
Vi är intresserade av varför du valde att köpa aktier i Sectra och hur du ser på din investering och bolaget. Stort tack om du tar dig tid att svara på 8 frågor i Sectras aktieägarenkät på
www.sectra.com/ägare2014.
Dina synpunkter är viktiga för Sectra!
Sectras vision
To be beneficial for humanity.
Sectras affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att leverera godkända och effektiva säkerhetslösningar till myndigheter, försvar och andra samhällsfunktioner.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping
Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected]
www.sectra.se
Momsreg.nr SE556064830401
OM SECTRA
Sedan 1978 har Sectra vuxit från en liten grupp forskare och doktorander till en internationell koncern med mer än 500 medarbetare i 12 länder. Nyckeln till framgångarna är ett långsiktigt och nära samarbete med kunder. Detta kombineras med innovationer och spjutspetskompetens inom teknik, samt en drivkraft hos varje medarbetare att använda sin kunskap till att lösa kundernas problem. Idag omfattar koncernens verksamhet nedanstående nischområden.
Imaging IT Solutions hjälper vårdgivare att med effektiv bildhantering ta hand om fler patienter, med bibehållen eller höjd vårdkvalitet. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras ITlösningar och tjänster möjliggör effektiviseringar i hela vårdkedjan och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har mer än 1700 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare. Idag är huvudområdet radiologi, men det finns ett ökande intresse även från andra bilddiagnostiska enheter inom vården.
Secure Communications hjälper myndigheter, företag och försvarsorganisationer i Europa att kommunicera säkert. Det är relativt enkelt att avlyssna telefonsamtal och meddelanden, vilket för många innebär hot mot säkerheten. Sectras lösningar och tjänster skyddar den mest känsliga och konfidentiella informationen som kunderna hanterar. Produkterna är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer. I området ingår bland annat metoder och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet och följderna av artros, som är några av samhällets mest kostnadskrävande sjukdomar, samt medicinsk utbildning.
Koncerngemensamma strategier
- Internationell expansion i områden och regioner där Sectra har en etablerad position. I första hand växa organiskt, kompletterat med mindre förvärv som också stärker den organiska tillväxten.
- Partnersamarbeten för att nå en bredare geografisk marknad och för att erbjuda större produkt- och tjänsteutbud till kunderna.
- Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet. Nöjda kunder är en förutsättning för att fortsätta utvecklas framgångsrikt.
- Stark, innovativ företagskultur för att attrahera och behålla kompetenta medarbetare som har förmåga att lösa kundernas problem och uppfylla eller överträffa deras förväntningar.
- Nära samarbete med universitet och forskare för att kunna fånga upp idéer och nya produktområden som kan komma till användning hos Sectras kunder.
Varför Sectra
Världen behöver effektivare hälsovård och säkrare kommunikation. Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose dessa behov med produkter och tjänster inom medicinsk IT och säker kommunikation. Grunden för bolagets fortsatta framgång är:
- Hög kundnöjdhet.
- Stabilt, lönsamt bolag med starkt kassaflöde och stor andel långa kundkontrakt.
- Etablerad position inom växande nischmarknader och global räckvidd.
- Egenfinansierad portfölj av framtidsprojekt med stor tillväxtpotential.
- Produkter och tjänster som bidrar till bättre livskvalitet och ett säkrare samhälle.
- Unik spetskompetens inom medicinsk IT och kryptering.
- Engagerade och erfarna medarbetare med stark drivkraft att lösa kundernas utmaningar.
- Ledning och medarbetare är aktieägare.
För ytterligare information om Sectras verksamheter hänvisas till Sectras årsredovisning 2013/2014.