AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2015
Dec 9, 2014
2967_ir_2014-12-09_919e40ff-5a37-4957-b6f5-fe23f66ccc77.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårs srapport för perioden m maj–oktober 2014:
Ökad halvå d vinst o år för Se och orde ectra eringång g – stark kt första
| Kvar rtalet |
Halvårsperioden | n | 12 månad der |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 2 | Kv 2 | Förän ndr. |
Kv 1– –2 |
Kv 1–2 | Förändr. | Ru ullande |
Förändr. | |
| 2014/2015 | 2013/2014 2 |
% | 2014/201 15 |
2013/2014 | % | 2013/ 2014 |
% | ||
| O rderingång |
244,3 | 156,9 | 55 5,7 |
632, ,4 |
404,6 | 56,3 | 1 1 153,7 |
92 25,7 |
24,6 |
| N ettoomsättning |
239,0 | 198,3 | 20 0,5 |
451, ,5 |
373,6 | 20,9 | 9 931,6 |
85 53,8 |
9,1 |
| R örelseresultat (E EBIT) |
35,5 | 29,4 | 20 0,7 |
76, ,0 |
43,3 | 75,5 | 1 160,7 |
12 28,1 |
25,4 |
| R örelsemarginal, , % |
14,9 | 14,8 | - | 16, ,8 |
11,6 | - | 17,2 | 15,0 1 |
- |
| R esultat före ska att (EBT) |
37,3 | 32,1 | 16 6,2 |
81, ,3 |
47,2 | 72,2 | 1 175,6 |
14 41,5 |
24,1 |
| V instmarginal, % |
15,6 | 16,2 | - | 18, ,0 |
12,6 | - | 18,8 | 16,6 1 |
- |
| R esultat efter ska att |
29,0 | 25,1 | 15 5,5 |
63, ,1 |
37,0 | 70,5 | 1 130,0 |
10 03,9 |
25,1 |
| EK 1 R esultat/aktie, SE |
0,78 | 0,68 | 14 4,7 |
1,7 70 |
1,00 | 69,5 | 3,50 | 2,80 2 |
24,9 |
| assaflöde 2 Ka |
27,7 | 58,2 | -52 2,4 |
55, ,7 |
50,2 | 11 | 1 129,1 |
12 23,7 |
4,4 |
| re 3 A ntal medarbetar |
563 | 532 | 5 5,8 |
56 63 |
532 | 5,8 | 563 | 536 | 5,0 |
| 1 |
Före ut tspädning. 2 Lö öpande verksamh het efter förändri ing av rörelsekap apital. 3 Vid peri iodens slut.
VD KO OMMENTE ERAR
Vi redov gången s snittliga vi samtli visar god lönsa sedan våra tre tillväxt 10 pro iga finansiella amhet och tillv finansiella må ocent för rörels mål för stabili växt under förs ål fastställdes fö seresultat per a itet, lönsamhet ta halvårsperio ör 1,5 år sedan aktie över en fe t och vinsttillvä oden 2014/201 n överstiger Se emårsperiod. D äxt (se sidan 4 5. För första ctras genom-Därmed uppnår ).
Det finn kunder. kunder ä ns flera anledni Det bekräftas r är nöjda med S ingar till den p runt om i värld Sectra som leve ostitiva utveck den av egna så erantör, något klingen, men d väl som extern som är avgöran den mest väsen na utvärderinga ande för all lång tliga är nöjda ar att våra gsiktig tillväxt rt.
Även om moln. D cernens beställni för att åt marknad att fatta m vi gör framst et största är af omsättning. Ef ingar från nya terställa de ma den Sverige oc beslut om prod teg inom samtl ffärsområdet S ffektiviteten i och befintliga arginaler vi efte ch här råder det duktbeställning liga affärsområ ecure Commun affärsområdet kunder i Euro ersträvar. Vi är t fortfarande o gar. åden måste jag nications som har ökat och v pa. Men tyvärr r beroende av v säkerhet om nä g betona att det står för 8 proc vi tar kontinuer r har det inte v våra stora kund är och hur kun t finns orosent av konrligt hem varit tillräckligt der på hemmanderna kommer t-
Strategi iska vägval
Intäktern lösninga erbjudan logi. På material hos våra kvartalet na från vårt stö ar för radiologi ndet till andra b så sätt kan vi h i samma lösni a kunder. Bestä t avser en såda örsta affärsomr i- och mammo bildintensiva a hjälpa sjukhus ing, vilket bidr ällningen från an konsoliderad råde Imaging I grafikliniker. I avdelningar, ex en att samordn rar till såväl ef sjukvårdsregio d lösning. T Solutions ko I vår tillväxtstr xempelvis pato na all sin hante ffektivitetsvinst onen Helse Ves ommer historis rategi ingår att ologi, kardiolog ering av medici ter som kostna st i Norge und skt främst från bredda kundgi och dermato inskt bildadsbesparingar er det senaste ror
Framtid dsutsikter
Under fö tannien omfattan koncern kort sikt ningsvis affären ä investeri utvecklin samhälle örsta halvåret h som är våra en nde och långsik en, där återkom t har dock dess s komma att be är positiv. Med ingar i produkt ngen av effekt ets vårdkostnad har vi haft förs nskilt största m ktiga kundkon mmande intäkt sa avtal liten ef elasta resultatet d hög kundnöjd ter och tjänster tiva lösningar s der och bidra t säljningsframg marknader. Ord ntrakt. De långa ter idag står för ffekt på koncer t de närmaste 6 dhet, stor ande r har Sectra go som kan förbät till ett säkrare s ångar i Skandi eringången inn a avtalen bidra r mer än hälfte rnens omsättni 6-12 månadern el långa kundko oda förutsättnin ttra människor samhälle. inavien, USA o nehåller bland ar till en stabil en av nettooms ingstillväxt och na även om den ontrakt och lån ngar att fortsätt rs livskvalitet, och Storbriannat flera utveckling för sättningen. På h kan inledn långsiktiga ngsiktiga ta driva minska
Torbjör rn Kronander, Koncernchef f och VD
TEL med CFO 9 de Pres För Sver Storb USA eller EFONKONFE VD Torbjörn K O Simo Pykälistö ecember 2014, entationen hål att delta ring i rige +46 85199 britannien +44 A +1855716159 r följ online vi ERENS Kronander och ö den , kl. 09:30. lls på engelska n på: 99352 4 2076602079 92 a: a.
http: sectr ://media.fronto ra/141209/ o.com/cloud/
Sec tra AB (publ) )
Tekn SE 5 Tel: + info@ www Mom nikringen 20 583 30 Linköping +46 (0)13 23 52 @sectra.se w.sectra.se msreg.nr SE5560 g2 00 064830401
PERIODEN I KORTHET
Halvårsperioden
- Sectrakoncernens orderingång ökade 56,3 procent till 632,4 MSEK (404,6).
- Nettoomsättningen ökade 20,9 procent till 451,5 MSEK (373,6). Försäljning och licensiering av patent inom Business Innovation under det första verksamhetskvartalet har påverkat omsättning och rörelseresultat positivt med 16,3 MSEK. Exklusive denna post ökade nettoomsättningen med 16,5 procent till 435,2 MSEK.
- Rörelseresultatet ökade 75,5 procent till 76,0 MSEK (43,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 16,8 procent (11,6). Exklusive licensieringen/försäljningen av patent ökade rörelseresultatet med 37,9 procent till 59,7 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 13,7 procent.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 55,7 MSEK (50,2).
Kvartal 2
- Sectrakoncernens orderingång ökade 55,7 procent till 244,3 MSEK (156,9).
- Nettoomsättningen ökade 20,5 procent till 239,0 MSEK (198,3).
- Rörelseresultatet ökade 20,7 procent till 35,5 MSEK (29,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,9 procent (14,8).
- Sectra överförde 4,50 kr per aktie, totalt 167,7 MSEK, till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
Händelser under kvartal 2
- Holländsk myndighet utvidgar sitt användande av Sectras säkerhetslösning för smartphones och gör den tillgänglig i större skala inom organisationen.
- Tre vårdgivare i Puerto Rico investerar i Sectras system för hantering av digitala röntgenbilder (PACS).
- Sjukhuskedjan Hartford HealthCare (HHC) baserad i Connecticut, USA, beställer Sectras lösning för stråldosövervakning, Sectra DoseTrack, till fem sjukhus.
- Den stora norska vårdleverantören Helse Vest beställer ett medicinskt mediaarkiv från Sectra för att effektivisera hanteringen av regionens medicinska bildmaterial. Ordervärdet uppgår till cirka 19 MSEK.
FRAMTIDSUTSIKTER
Världen behöver effektivare hälsovård och säkrare kommunikation. Inom båda dessa områden finns stort utrymme för expansion. Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven med produkter och tjänster inom medicinsk IT och säker kommunikation.
Inom sjukvården ökar behoven av att effektivisera för att kunna ta hand om fler patienter, vilket är en följd av den demografiska utvecklingen med befolkningar som lever längre, samtidigt som födelsetalen minskar. Sectra utvecklar och säljer system och tjänster för medicinsk bilddiagnostik som hjälper till att utveckla vården och samtidigt göra den effektivare. Samhället behöver också bli bättre på att ta hand om den åldrande människans sjukdomar. Sectra har flera produkter och tjänster som kan bidra till effektivare vård och behandling av några av de mest kostsamma åldersrelaterade sjukdomarna.
Inom säkerhetsområdet är myndigheter, försvar samt privat sektor i ökande grad utsatta för säkerhetsrisker och avlyssningsförsök. Ökad uppmärksamhet kring avlyssning kan bidra till att intresset ökar för den typ av säkerhetsprodukter som Sectra tillhandahåller. Sectra har förtroende att leverera produkter som skyddar säkerhetsklassificerad information på de allra högsta nivåerna och våra kryptoprodukter är godkända av EU, NATO och flera nationella säkerhetsmyndigheter.
KONC CERNEN
Orderi ngång, oms sättning och h resultat
Halvårs sperioden
Koncern kontrak positiva ingång, Imaging nens orderingå t med kunder a ordertrenden men den störs g IT Solutions ång ökade me i bland annat n under första sta ökningen a s. ed 56,3 procen Storbritannie halvåret. Sam avser försäljni nt till 632,4 M n, USA, Norg mtliga segment ingsframgång MSEK. Stora lå ge och Sverige t redovisar ök gar inom affärs ångsiktiga e bidrar till de ad ordersområdet en
Nettoom period f området och lice med 16, är result denna p msättningen ök föregående år. t Business Inn ensiering av pa ,3 MSEK. För tat av forsknin post ökade nett kade med 20,9 . Tillväxten av novation geno atent som påv rsäljningen av ngsverksamhe toomsättninge 9 procent till 4 vser huvudsak omförde Sectra verkade omsätt vser patent som eten inom omr en med 16,5 p 451,5 MSEK j kligen Imaging a under första tningen och rö m Sectra inte h rådet Business procent för hal jämfört med m g IT Solutions a kvartalet en f örelseresultate har använt sjä s Innovation. lvårsperioden motsvarande s. Inom försäljning et positivt älv, men som Exklusive .
Koncern rörelsem patenten rörelsem nens rörelsere marginal om 1 n ökade rörels marginal på 13 esultat ökade 7 16,8 procent (1 seresultatet me 3,7 procent. 75,5 procent ti 11,6). Exklusi ed 37,9 procen ill 76,0 MSEK ive försäljning nt till 59,7 MS K, vilket mots gen/licensierin SEK, vilket m varar en ngen av motsvarar en
Koncern koncern 81,3 MS nens finansnet nens finansiell SEK (47,2), v tto ökade till 5 la poster med vilket motsvara 5,3 MSEK (3, 4,7 MSEK (1 ar en vinstmar ,8). Valutakur ,0). Resultat f rginal på 18,0 rsförändringar före skatt uppg 0 procent (12,6 r påverkade gick till 6).
Kvartal 2
Storbritannien är Sectras snabbast växande marknad. Koncernens orderingång ökade med 55,7 procent till 244,3 MSEK. Nettoomsättningen ökade med 20,5 procent till 239,0 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år. Tillväxten avser främst affärsområdet Imaging IT Solutions och det är verksamheterna i Storbritannen och USA som redovisar störst tillväxt.
Koncernens rörelseresultat ökade 20,7 procent till 35,5 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 14,9 procent (14,8). Koncernens finansnetto uppgick till 1,8 MSEK (2,7). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 2,0 MSEK (1,6). Resultat före skatt uppgick till 37,3 MSEK (32,1), vilket motsvarar en vinstmarginal på 15,6 procent (16,2).
Säsongsvariationer
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Säsongsvariationen har dock minskat något under det senaste året i och med att större del av omsättningen avser långsiktiga avtal med betalning per månad eller per användning. Utjämningseffekten till följd av långa driftavtal som finansieras internt i koncernen påverkar inte affärsområden utan hanteras till avgörande del inom moderbolagets finansieringsverksamhet. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande fleråriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
Finansiell ställning
Sectra har en stark kassa och balansräkning. Soliditeten var 57,0 procent vid periodens utgång. Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 313,2 MSEK. Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 37,4 MSEK och avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.
Kassaflödet per aktie uppgick för perioden till 1,50 SEK (1,35). Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick till 55,7 MSEK (50,2). Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -14,6 MSEK (-29,6). Koncernens totala kassaflöde uppgick till -126,7 MSEK (-139,6). Under perioden har 167,7 MSEK (166,9) överförts till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
Sectras finansiella mål
Sectras koncernövergripande mål och strategier ska bidra till en finansiellt stark verksamhet som ger möjlighet för Sectra att skapa värde för kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för aktieägare.
-
- Stabilitet: Soliditeten ska vara minst 30 procent
-
- Lönsamhet: Rörelsemarginalen (EBIT) ska vara minst 15 procent
-
- Tillväxt: Rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska växa 10 procent per år i genomsnitt över en femårsperiod
Investeringar, av- och nedskrivningar
Investeringarna i koncernen uppgick under perioden till 14,6 MSEK (29,6), varav 8,9 MSEK (14,9) avser andra kvartalet. Investeringarna avser främst kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserade utvecklingskostnader. Avskrivningar uppgick under perioden till 23,1 MSEK (22,2), varav 10,9 MSEK (12,4) avser andra kvartalet. Av periodens avskrivningar avser 8,9 MSEK (8,8) balanserade utvecklingsprojekt.
Investeringarna i koncernfinansierade kundprojekt uppgick under perioden till 10,4 MSEK (16,5), varav 3,2 MSEK (7,0) avser andra kvartalet. I periodens förändring
Sectra uppnår samtliga finansiella mål.
Soliditet 57,0%
Rörelsemarginal rullande 12 månader 17,2% Genomsnittlig tillväxt för rörelseresultat/aktie,
5-årsperiod
10,3%
Avser utfall vid periodens utgång.
nettored alutkursdiffere dovisade värde ens med 9,4 M e i koncernfin MSEK. Vid pe nansierade kun eriodens utgån ndprojekt till t ng uppgick kon totalt 50,9 MS ncernens SEK (43,1).
Aktiver varav 7, utveckli inom Im ing av utveck ,4 MSEK (6,4 ingskostnader maging IT Solu klingskostnade 4) avser andra r till 49,9 MSE utions. er uppgick und kvartalet. Vid EK (56,6) och der perioden ti d periodens ut h de avser främ till 11,2 MSEK tgång uppgick mst utveckling K (12,8) k balanserade gsprojekt
Organi isationsförä ändringar i m maj 2014
Den ver fördes ö annat ku över till kommer inte ske rksamhet som över till Busin undsegment. S l Imaging IT S rsialiseringsfa tt till följd av m Imaging IT S ness Innovation Samtidigt förd Solutions från as. Någon omr dessa förändr Solutions bedr n från den 1 m des Business I samma datum räkning av jäm ringar. rivit inom omr maj 2014 efter Innovations pr m, då detta pro mförelsetal för rådet medicin rsom den vänd rojekt inom di ojekt nu nått e r motsvarande sk utbildning der sig till ett igital patologi en första e period har
IMAG ING IT SO OLUTIONS
| annat ku undsegment. S Samtidigt förd des Business I Innovations pr rojekt inom di igital patologi i över till l Imaging IT S Solutions från samma datum m, då detta pro ojekt nu nått e en första kommer rsialiseringsfa as. Någon omr räkning av jäm mförelsetal för r motsvarande e period har inte ske tt till följd av dessa förändr ringar. |
||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| IMAG ING IT SO OLUTIONS |
||||||||||
| Kv 2 aug–okt 2014 |
Kv 2 aug–okt 2013 |
Kv 1–2 maj–okt 2014 |
K Kv 1–2 ma aj–okt 2013 |
12 må n rulland e |
Helår maj–apr 2013/2014 |
|||||
| Omsättnin ng, MSEK |
230,9 | 179,6 | 409,5 | 3 356,8 |
855, 5 |
802,8 | ||||
| Rörelsere sultat, MSEK |
45,0 | 37,8 | 75,6 | 63,7 | 190, 5 |
178,6 | ||||
| Rörelsem marginal, % |
19,5 | 21,0 | 18,5 | 17,9 | 22, 3 |
22,2 | ||||
| Antal med darbetare vid periodens s slut |
420 | 413 | 420 | 413 | 42 0 |
409 | ||||
| Det har int te skett någon om |
mräkning av jämför | relsetal till följd av | v genomförda orga | ansiationsförändri | ngar maj 2014. | |||||
| Omsät ttning och re esultat Imaging g IT Solutions s omsättning ö ökade 14,8 pro ocent till 409,5 5 MSEK. Rör relseresultatet ökade 1 8,7 procent ti ll 75,6 MSEK K, vilket motsv varar en rörels semarginal på å 18,5 procent (17,9). V Verksamheter rna i Storbritan nnen och USA A redovisar stö örst omsättnin ngstillväxt jämfört med motsvara ande period fö öregående år. Förändringar i rörelsemarg ginalen är främst k kopplade till v variationer i pr roduktmixen m mellan mjukv vara och hårdv vara i driftsatt ta kundprojekt t. |
||||||||||
| Markna aden Markna aden för medic behovet t av system so |
cinska IT-syst om ökar sjukvå |
tem och tjänst årdens effekti |
er fortsätter at vitet och ökad |
tt växa till följ d användning |
jd av det stora a av medicinsk ka |
Omsät ttning och re esultat
Markna aden
Markna behovet bilder in Nederlä tören av (PACS) aden för medic t av system so nom vården. S änderna. På he v IT-system fö ) och patientin cinska IT-syst om ökar sjukvå Sectras största emmamarknad ör effektiv och nformation (R tem och tjänst årdens effekti a marknader är den i Skandina h säker kommu RIS). er fortsätter at vitet och ökad r Skandinavien avien är Sectra unikation och tt växa till följ d användning en, USA, Storb ra den klart stö h hantering av jd av det stora av medicinsk britannien och örsta leveranröntgenbilder hr
De flest den som digital p nytt utv som vill på medi kommer ta användarna m radiologi och patologi från B ecklingsproje l kunna utnyttj icinsk bildhan r att vara en c a av Sectras m h mammograf Business Inno ekt för att ta fr tja den digitala ntering för can entral del i aff edicinska IT-s fi. Med överfö vation till Ima am en komme a teknikens st ncerdiagnostik ffärsområdets system finns i öringen av for aging IT Solut ersiell lösning ora fördelar. D k, ett område s strategi inför f inom bildinten rskningsprojek utions har Sect g för patologia Detta ger ett s som växer kra framtiden. nsiva områktet inom tra inlett ett avdelningar ärskilt fokus aftigt och
Fokus på expansio on med rad iologin i cen ntrum
Under 2 2014/2015 fok kuserar affärso området på:
- Bibe ehållen vinstm marginal.
- Vins sttillväxt geno om:
- att utveckla sam marbeten med e existerande ku under.
12 Rörelseresulta Utfall i MSE månaders löpand at K de
Verksamhet Storbritanne redovisar st ningstillväxt terna i en och USA törst omsätt-
Kunder i USA Sectra numm PACS (Pictur Communicati kundnöjdhets sammanställd företaget KLA A rankade 2013 mer 1 i kategorin re Archiving and ion System) i en sutvärdering d av analys-AS.
-
öka stark k position och r inom det stö h på utvalda til örsta området r llväxtmarknad radiologi på m der genom sam marknader där marbetspartne r Sectra har en ers.
-
att men integ bredda produ n även andra ty gration och ar ukterbjudandet yper av bildin rbetsflöde är v t till nya angrä ntensiva verksa viktigt. änsande segm amheter där ca ment. I första h ancerdiagnost hand patologi tik,
• Ytte erligare ökad k kundnöjdhet.
Efterfrå även un beställn tioner k framför annat te tera i ett Ordervä beställn hanterin 3ndnade satsningar ågan på affärso nder andra kva ningarna avser kommer dock i allt försäljning ecknades avtal t digitalt medi ärdet uppgår ti ning tar affärso ng av alla type områdets prod artalet jämfört r stora kundpro inte att färdigs gen i Storbrita l med den nor iaarkiv för sam ill 17 MNOK området närm er av medicins dukterbjudand t med motsvar ojekt som inn ställas under i annien, USA, ska vårdlever mordning av d (motsvarande are sitt mål at ska bilder. den är god och rande kvartal f ehåller ny fun innevarande v Norge och Sv antören Helse det medicinska e cirka 19 MS t bli ledande p h orderingånge föregående år nktionalitet. A verksamhetsår verige som ha e Vest som val a bildmaterial SEK). Denna t på IT-lösninga en ökade . Flera av Alla installar. Det är ar ökat. Bland lde att inveslet i regionen. typ av ar för nt
I USA t övervak baserad vården o med rön tog affärsområ kning, Sectra D i Connecticut och minskar r ntgenundersök ådet bland ann DoseTrack, fr t. Lösningen m risken för att p kningar. nat hem en be ån sjukhusked möjliggör stor patienter utsätt ställning på S djan Hartford ra tids- och kv ts för onödigt Sectras lösning HealthCare (H valitetsvinster höga stråldos g för stråldos-HHC) för sjukser i samband
En del i marknad där Sect tre vård har bidr i affärsområde der. Under an tras partner A givare. Saudia ragit med best ets tillväxtstra ndra kvartalet h Answer Medica arabien är exe tällningar från ategi är att öka har Sectra bla al Solutions h empel på ytter n nya kunder u a försäljningen and annat haft ar sålt Sectras rligare en mark under andra kv n via partners framgångar i s medicinska I knad där Sect vartalet. på utvalda Puerto Rico IT-system till tras partners
SECU URE COMM MUNICATI IONS
| Kv 2 | Kv 2 | Kv 1-2 | Kv 1-2 | 12 må ån |
Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt 2014 |
aug–okt 2013 |
maj–okt 2014 |
m maj–okt 2013 |
rulland de |
maj–apr 2013/2014 |
|
| Omsättnin ng, MSEK |
14,7 | 22,2 | 27,6 | 35,6 | 74 4,8 |
82,8 |
| Rörelsere sultat, MSEK |
-3,3 | -0,7 | -4,1 | -3,2 | 0,0 0 |
0,9 |
| Rörelsem marginal, % |
-22,5 | -3,2 | -14,9 | -9,0 | 0,0 0 |
1,0 |
| Antal med darbetare vid periodens s slut |
55 | 53 | 55 | 53 | 55 5 |
53 |
12 må Omsättning Rörelseresultat Utfall i MSEK ånaders löpande
Omsät ttning och re esultat
Affärso utveckli nyutvec ningarn godkänn inleda p mrådets rörels ingsprojekt, v cklade produkt a i godkännan nanden som S produktleveran seresultat för vilket är en följ ter säkerhetsg ndeprocessern Sectra väntar p nser som kan b andra kvartale jd av de ovan godkända på h na är en följd a på är nödvänd bidra till att åt et påverkas av ligt utdragna p hemmamarkna av resursbrist h iga för att affä terställa lönsa v nedskrivning processerna fö aden Sverige. hos kunden. D ärsområdet sk amheten. gar i ör att få Fördröj-De säkerhetska kunna
Markna aden
Markna kation s informa oklassif europeis gränsern av flera aden drivs av a samt av föränd ation. Allt fler ficerad, inform ska länder har na ökat. Sectra nationella säk att det är enkla dringar i olika myndigheter mation. Till fö r kundernas be a erbjuder pro kerhetsmyndig are än någons a regelverk för väljer även at ljd av ökat sam ehov av produ odukter som är gheter. in att avlyssna r hantering av tt skydda även marbete mella ukter som stöd r godkända av a tele- och dat säkerhetsklas n konfidentiel an myndighete djer samarbete v både EU och takommunissificerad l, men er i e över h NATO samt
Fokus på att åters ställa lönsam mheten
- Att å - pro återställa vins oduktbeställni stnivåerna i ve ingar från sven erksamheten h nska kunder. har högsta prio oritet. Av stor betydelse är:
- att av d Tige fortsätta öka de nya godkänn er 7401 och Se försäljningen nnandena för S ectra Panthon i Nederländer Sectras produk , samt nöjda a rna och övriga kter för avlyss användare. a Europa, vilk sningssäker te ket möjliggörs lefoni, Sectra
- Att b kom bredda verksa mpetens inom s amheten till ny säkerhet. ya kundsegme ent som behöv ver Sectras hög ga tekniska
BUSIN NESS INNO OVATION
| Fokus på att åters |
ställa lönsam | mheten | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Under 2 2014/2015 fok |
kuserar affärso | området på: | ||||
| • Att å återställa vins |
stnivåerna i ve | erksamheten h | har högsta prio | oritet. Av stor | betydelse är: | |
| - pro oduktbeställni |
ingar från sven | nska kunder. | ||||
| - att fortsätta öka av d de nya godkänn Tige er 7401 och Se |
försäljningen nnandena för S ectra Panthon |
i Nederländer Sectras produk , samt nöjda a |
rna och övriga kter för avlyss användare. |
a Europa, vilk sningssäker te |
ket möjliggörs lefoni, Sectra |
|
| • Att b bredda verksa kom mpetens inom s |
amheten till ny säkerhet. |
ya kundsegme | ent som behöv | ver Sectras hög | ga tekniska | |
| Efterfrå ågan på krypto kvartale et fick affärsom röstkom mmunikation o myndig het som utvid skala in om organisati |
oprodukter frå mrådet exemp och SMS för s dgar sitt använ ionen. |
ån kunder utan pelvis en tilläg martphones, S ndande av tjän |
nför Sverige är ggsbeställning Sectra Panthon sten och gör d |
r god. Under a g på sin tjänst n. Det var en den tillgänglig |
andra g i större |
för säker holländsk |
| BUSIN NESS INNO |
OVATION | |||||
| Kv 2 | Kv 2 | Kv 1–2 | K Kv 1–2 |
12 m mån |
||
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | m maj–okt |
rulla nde |
maj–ap | |
| Omsättnin ng, MSEK |
2014 7,1 |
2013 4,3 |
2014 30,7 |
2013 10,9 |
40,6 4 |
|
| Rörelsere sultat, MSEK |
-1,9 | -2,0 | 13,5 | -0,1 | 1 1,0 |
|
| Rörelsem marginal, % |
-26,8 | -46,5 | 44,0 | -0,9 | 27,1 2 |
2013/2014 |
| Antal med darbetare vid periodens s slut |
28 | 18 | 28 | 18 | 28 |
Omsät ttning och re esultat
Busines halvårsp under fö med 16, Exklusi uppgick ss Innovation h perioden uppg örsta verksamh ,3 MSEK. Pat ve denna post k till -2,8 MSE har fortsatt att gick den till 30 mhetskvartalet tentaffären är t ökade period EK. t öka omsättni 0,7 MSEK. Fö har påverkat o en engångseff dens omsättnin ingen under an örsäljningen o omsättningen fekt och kan in ng till 14,4 MS andra kvartalet och licensierin och rörelseres inte förväntas SEK och röre t och för ngen av patent sultatet positiv återkomma. lseresultatet
Markna ad
Busines ännu int annat pr system f Här förv ss Innovation ä te är tillräcklig rodukter och tjä för planering o valtas och utve är Sectras kuv gt stora för att änster som bid och uppföljning ecklas även Sec vös för affärse t bli egna affä drar till effektiv g av ortopedisk ctras patentpor enheter, projek ärsområden. Se vare och bättre ka operationer, rtfölj. kt och idéer i t egmentet omf e vård av bensk , samt forsknin tillväxt som fattar bland körhet, ITngsprojekt.
I Busine utbildni möjligt visnings Lösning ess Innovation ing. Inom denn att interagera ssystem, till ex garna används n ingår från oc na affärsenhet med tredimen xempel visual s av studenter ch med maj 20 t erbjuder Sec nsionella bilde liseringsbord, på medicin- o 014 även prod ctra produkter er av människ surfplattor, p och veterinäru dukter för med och tjänster s kokroppen i ol projektorer och utbildningar. dicinsk som gör det lika bildh 3D-printers.
12 m Utfall i MSEK månaders löpande
Fokus
- Ortopedi – s samarbete med d proteslevera antörer.
- Osteoporos – – växa inom s segmentet priv vata mammog grafikliniker.
- Medicinsk u genom distri utbildning – ut ibutörer. töka bibliotek et med utbildn ningsmaterial och expander ra
- Forskning – ytterligare fra amsteg i forsk kningsprojekte et för digital p patologi.
Inom af Electrom används Electrom mellanv d2014/2015 ffärsenheten O mek Diagnost s för att upptäc mek Diagnost västern. Osteoporos har tic Systems i U cka benskörhe tic Systems ko r Sectra under USA för distri et i samband m ommer att sälj r andra kvartal ibution av Sec med vanliga m a tjänsten till alet inlett ett sa ctras onlinetjän mammografiun mammografik amarbete med nst som ndersökningar kliniker i dr.
Sectra h vårdgiv Exempe tillhand analys a liga på t Innovat har under andr are tillgång til elvis erbjuds e ahålls av det a av benskörhet, tjänsteportalen ion". ra kvartalet äv ll medicinsk b en analystjäns amerikanska f , Sectra OneS n inom ramen ven lanserat en bildanalys via t som underlä företaget Rive creen, samt et n för Vinnovas n portal, Sectr applikationer ättar diagnos a erain Technolo tt antal andra a s forskningspr ra Image Lab, r från olika lev av lungsjukdom ogies. Även S applikationer rogram "Utma som ger verantörer. mar och ectras tjänst f finns tillgäng aningsdriven för g-
ÖVRIG G VERKSA AMHET
| Kv 2 aug–okt 2014 |
Kv 2 aug–okt 2013 |
Kv 1–2 maj–okt 2014 |
K Kv 1–2 m maj–okt 2013 |
12 må ån rulland de |
Helår maj–apr 2013/2014 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättnin ng, MSEK |
30,1 | 23,0 | 53,5 | 45,9 | 100 0,9 |
93,3 |
| Rörelsere sultat, MSEK |
-2,6 | -1,2 | -4,9 | -1,6 | -14 4,2 |
-10,9 |
| Rörelsem marginal, % |
-8,6 | -5,2 | -9,2 | -3,5 | -14 4,1 |
-11,7 |
| Antal med darbetare vid periodens s slut |
60 | 48 | 60 | 48 | 60 6 |
54 |
Övrig v förvaltn kommun erksamhet avs ning samt gem nikation, IT, r ser Sectras ve mensamma fun regulatoriska f erksamheter fö nktioner för ad frågor och inv ör finansiering dministration, vesterarrelater g av kundproje koncernekono rad verksamhe ekt och kapita omi, marknad et. alds-
Omsät ttning och re esultat
Omsättn 53,5 MS driftavta (-1,6). R ringar i ningen från Öv SEK. Ökninge al med sjukvå Resultatet påv koncernens IT vrig verksamh en hänför sig t årdskunder. Rö verkas dels av T-infrastruktu het ökade för till Sectras ver örelseresultate ökade kostnad ur som ska bid halvårsperiod rksamheter fö et för perioden der för markn dra till effektiv den med 16,6 p ör finansiering n uppgick till nadsföring, del viseringar inom procent till g av stora -4,9 MSEK ls av investem koncernen.
MODE ERBOLAG GET SECTR RA AB
I moder kommun segment sidan 16 rbolaget ingår nikation, IT, r tet Business In 6. huvudkontore regulatoriska f nnovation. M ets funktioner frågor, investe Moderbolagets r för koncerne erarrelaterad v resultat- och b ekonomi, mark verksamhet oc balansräkning knadsch rörelseg redovisas på
Omsättn 17,3 MS inom Bu 16,3 MS -5,2 MS 11,9 MS påverka ningen i mode SEK (14,4) av usiness Innov SEK. Rörelser SEK (-4,2) avs SEK (4,3), var ade verksamhe erbolaget uppg vser andra kva vation som påv resultatet uppg ser andra kvar rav -3,2 MSE etsårets finans gick för period artalet. Omsätt verkade omsät gick för perio rtalet. Resulta K (-1,5) avser siella poster m den till 50,7 M tningen har ök ttningen och r den till 7,6 M tet efter finan r andra kvarta med 1,0 MSEK MSEK (34,5), kat till följd av rörelseresultat MSEK (-4,4), v nsnetto uppgic alet. Valutakur K (0,5). varav v patentaffäre tet positivt me varav k till rsförändringar en ed r
Ny distributö Sectras onli används för benskörhet mammograf ör i USA för inetjänst som r att upptäcka i samband med fi.
AKTIEN
Sectras inlösenprogram 2014
Under september och oktober 2014 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie, totalt 167,7 MSEK, överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Utbetalningen skedde den 20 oktober 2014.
Inlösen av Sectras inlösenaktier 2014 (beteckning SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid taxering 2014. Ansökan om allmänna råd för fördelning av anskaffningsvärde mellan ordinarie aktier och inlösenaktier har inlämnats till Skatteverket. När de har publicerat sitt beslut kommer Sectra att publicera motsvarande information på hemsidan sectra.com/inlosen2014.
Aktierelaterade incitamentsprogram
Under andra kvartalet har Sectra genom kontantavräkning löst in personaloptioner 2011/2014 utställda till medarbetare i Nordamerika. Under första kvartalet har medarbetare i Sectra löst in konvertibler motsvarande 6,1 MSEK (program 2010/2014) motsvarande 176 039 B-aktier.
Årsstämman, som hölls den 8 september 2014, beslutade om utgivande av ytterligare konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kunde tecknas under perioden 3–11 november 2014. Medarbetare har tilldelats120 581 konvertibler och styrelseledamöter 26 355 konvertibler, vilket motsvarar totalt 146 936 Baktier till ett sammanlagt nominellt belopp av 18,5 MSEK. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen uppgår till 0,4 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av rösterna.
Konverteringskursen för konvertibler till medarbetare är 124,50 SEK och löptiden är 1 december 2014 – 30 december 2017. Konvertering kan ske 11–15 december 2017. Konverteringskursen för konvertibler till externa styrelseledamöter är 132,80 SEK och löptiden är 1 december 2014 – 30 december 2018. Konvertering kan ske 10–14 december 2018.
Bemyndigande
Årsstämman 2014 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.
VALBEREDNING
Årsstämman 2014 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare baserat på antal röster. Valberedningen konstitueras utifrån känt
ägande i bolaget per den 30 september 2014. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:
- Carl-Erik Ridderstråle (styrelsens ordförande)
- Torbjörn Kronander (största aktieägare och VD)
- Jan-Olof Brüer (näst största ägare och styrelseledamot)
- Nils Bolmstrand (representerande Nordea som är tredje största ägare)
Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida. Valberedningen ska lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.
REDOVISNING
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpades i årsredovisningen för verksamhetsåret 2013/2014. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2014/2015 har inte haft någon väsentlig effekt på den finansiella redovisningen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2013/2014, not 30 på sidan 54. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT
- Vårdleverantören London North West NHS Trust i Storbritannien tecknar omfattande 10-årigt avtal med Sectra.
- Styrelsen har beslutat om omräkning av konverteringskurser för utestående konvertibler och personaloptioner med anledning av Sectras inlösenprogram 2014. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen hänvisas till information på Sectras hemsida:
http://www.sectra.com/corporate/investor/sectra_share/convertible_debentures.html
Nya omfattande driftavtal med stor vårdleverantör i London.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013 - 23 52 27.
Presentation av delårsrapporten
En telefonkonferens kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och VD Sectra AB, samt Simo Pykälistö, CFO och vice VD Sectra AB, den 9 december 2014 kl. 09:30. Presentationen hålls på engelska. För att delta ring:
Sverige +46 8 51999352
Storbritannien +44 2076602079
USA +1 8557161592
Presentationen kan följas live online via http://media.fronto.com/cloud/sectra/141209 och en inspelad version kommer efter konferensen att finnas tillgänglig på www.sectra.com/irwebcast.
Kommande rapporttillfällen
Årsstämma 7 september, 2015
Niomånadersrapport 10 mars, 2015, kl 08:00 Bokslutskommuniké 3 juni, 2015, kl 08:00
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj–oktober 2014 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den 9 december 2014
Torbjörn Kronander Carl-Erik Ridderstråle Erika Söderberg Johnson VD, Koncernchef Styrelseordföranden Styrelseledamot och styrelseledamot
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Anders Persson Christer Nilsson Jakob Svärdström
Jan-Olof Brüer Per Elmhester Fredrik Häll Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Arbetstagarrepr. Arbetstagarrepr.
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401 Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 9 december 2014 kl 08:00 (CET).
KONCERNEN I SAMMANDRAG
Koncernens resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2013– | maj–apr | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 2014 | 2013/2014 | |
| Nettoomsättning | 239 035 | 198 277 | 451 473 | 373 620 | 931 649 | 853 796 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 7 381 | 6 398 | 11 182 | 12 815 | 14 677 | 16 310 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 180 | 16 180 |
| Handelsvaror | -47 649 | -28 254 | -74 916 | -57 138 | -137 230 | -119 452 |
| Personalkostnader | -116 449 | -101 382 | -219 293 | -198 113 | -441 169 | -419 989 |
| Övriga externa kostnader | -35 898 | -33 203 | -69 379 | -65 628 | -157 962 | -154 211 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -10 902 | -12 408 | -23 087 | -22 212 | -65 437 | -64 562 |
| Rörelseresultat | 35 518 | 29 428 | 75 980 | 43 344 | 160 708 | 128 072 |
| Finansnetto | 1 805 | 2 715 | 5 305 | 3 839 | 14 858 | 13 392 |
| Resultat efter finansnetto | 37 323 | 32 143 | 81 285 | 47 183 | 175 566 | 141 464 |
| Skatt | -8 276 | -6 998 | -18 160 | -10 224 | -45 542 | -37 606 |
| Periodens resultat | 29 047 | 25 145 | 63 125 | 36 959 | 130 024 | 103 858 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 29 047 | 25 145 | 63 125 | 36 959 | 130 024 | 103 858 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||||
| Före utspädning, kr | 0,78 | 0,68 | 1,70 | 1,00 | 3,50 | 2,80 |
| Efter utspädning, kr | 0,76 | 0,66 | 1,66 | 0,97 | 3,41 | 2,73 |
| Antal aktier | ||||||
| Före utspädning | 37 271 017 | 37 094 978 | 37 271 017 | 37 094 978 | 37 271 017 | 37 094 978 |
| Efter utspädning 1) | 38 024 005 | 38 124 018 | 38 024 005 | 38 124 018 | 38 024 005 | 38 124 018 |
| Genomsnitt före utspädning | 37 271 017 | 37 094 978 | 37 241 677 | 37 094 978 | 37 168 328 | 37 094 978 |
| Genomsnitt efter utspädning | 38 090 672 | 38 028 351 | 38 107 341 | 37 990 048 | 38 115 679 | 38 057 033 |
1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2011/2012 (272 363), 2012/2013 (155 895) och 2013/2014 (224 730) samt personaloptioner utfärdade 2012/2013 (100 000). Vid full konvertering/inlösen av konvertibler och personaloptioner ökar antalet aktier med 752 988.
Rapport över totalresultat för koncernen
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2013 | maj–apr |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | – okt 2014 | 2013/2014 | |
| Periodens resultat | 29 047 | 25 145 | 63 125 | 36 959 | 130 024 | 103 858 |
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Periodens omräkningsdifferens vid | ||||||
| omräkning av utländska dotterbolag | 4 508 | 1 269 | 16 975 | 13 | 5 771 | 9 869 |
| Summa periodens övriga totalresultat | 4 508 | 1 269 | 16 975 | 13 | 5 771 | 9 869 |
| Summa periodens totalresultat | 33 555 | 26 414 | 80 100 | 36 972 | 135 795 | 113 727 |
Koncernens balansräkningar
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2014 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 110 189 | 126 179 | 104 859 |
| Materiella anläggningstillgångar | 62 399 | 56 406 | 68 494 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 766 | 1 926 | 1 765 |
| Uppskjuten skattefordran | 16 163 | 13 995 | 19 920 |
| Summa anläggningstillgångar | 190 517 | 198 506 | 195 038 |
| Övriga omsättningstillgångar | 427 233 | 306 049 | 371 058 |
| Likvida medel | 313 195 | 394 308 | 441 945 |
| Summa omsättningstillgångar | 740 428 | 700 357 | 813 003 |
| Summa tillgångar | 930 945 | 898 863 | 1 008 041 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 531 099 | 534 048 | 611 702 |
| Avsättningar | 8 278 | 18 433 | 6 000 |
| Uppskjuten skatteskuld | 32 494 | 31 869 | 37 639 |
| Långfristiga skulder | 28 429 | 27 173 | 37 397 |
| Kortfristiga skulder | 330 645 | 287 340 | 315 303 |
| Summa eget kapital och skulder | 930 945 | 898 863 | 1 008 041 |
Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2013/2014.
Förändring av eget kapital i koncernen
| 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| TSEK | maj–okt | maj–okt | maj–apr |
| 2014 | 2013 | 2013/2014 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 611 702 | 665 300 | 665 300 |
| Periodens totalresultat | 80 100 | 36 972 | 113 727 |
| Aktierelaterade ersättningar | 926 | 920 | 1 819 |
| Utdelning/inlösen av aktier | -167 720 | -166 927 | -166 927 |
| Reglering av aktierelaterade ersättningar | 6 091 | -2 217 | -2 217 |
| Eget kapital vid periodens slut | 531 099 | 534 048 | 611 702 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| TSEK | maj–okt | maj–okt | maj–apr |
| 2014 | 2013 | 2013/2014 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 90 035 | 52 146 | 159 873 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 55 693 | 50 169 | 123 669 |
| Investeringsverksamheten | -14 642 | -29 648 | -54 633 |
| Finansieringsverksamheten | -167 720 | -160 167 | -158 096 |
| Summa periodens kassaflöde | -126 669 | -139 646 | -89 060 |
| Förändring av likvida medel | |||
| Likvida medel vid periodens början | 441 945 | 536 291 | 536 291 |
| Kursdifferens i likvida medel | -2 081 | -2 337 | -5 286 |
| Likvida medel vid periodens slut | 313 195 | 394 308 | 441 945 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
Nyckeltal
| 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2014 | |
| Orderingång, MSEK | 632,4 | 404,6 | 1 153,7 | 925,7 |
| Rörelsemarginal, % | 16,8 | 11,6 | 17,2 | 15,0 |
| Vinstmarginal, % | 18,0 | 12,6 | 18,8 | 16,6 |
| Medelantal anställda | 541 | 519 | 534 | 523 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,50 | 1,35 | 3,47 | 3,33 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 1,46 | 1,37 | 3,40 | 3,24 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 295,3 | 241,5 | 601,9 | 548,1 |
| P/E-tal, ggr | n/a | n/a | 27,2 | 27,8 |
| Börskurs vid periodens slut, SEK | 95,0 | 68,8 | 95,0 | 77,75 |
| Avkastning på eget kapital, % | 11,0 | 6,2 | 24,4 | 16,3 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 13,2 | 7,5 | 30,8 | 21,1 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 8,5 | 4,8 | 19,4 | 13,7 |
| Soliditet, % | 57,0 | 59,4 | 57,0 | 60,7 |
| Likviditet, ggr | 2,3 | 2,5 | 2,3 | 2,7 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 14,27 | 14,40 | 14,27 | 16,49 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 13,97 | 14,01 | 13,97 | 16,05 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| 2014/2015 | 2013/2014 | 2012/2013 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | |
| Nettoomsättning | 239,0 | 212,4 | 270,6 | 209,6 | 198,3 | 175,3 | 248,1 | 205,2 | 192,7 | 171,0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 7,4 | 3,8 | 2,2 | 1,3 | 6,4 | 6,4 | 4,1 | 3,5 | 4,4 | 0,3 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 0 | 0 | 16,2 | |||||||
| Rörelsens kostnader | -200,0 | -163,5 | -204,5 | -168,4 | -162,9 | -158,0 | -203,5 | -175,0 | -163,1 | -155,9 |
| Av- och nedskrivningar | -10,9 | -12,2 | -30,4 | -11,9 | -12,4 | -9,8 | -11,1 | -12,6 | -11,0 | -11,3 |
| Rörelseresultat | 35,5 | 40,5 | 54,1 | 30,6 | 29,4 | 13,9 | 37,6 | 21,1 | 23,0 | 4,1 |
| Finansnetto | 1,8 | 3,5 | 1,9 | 7,7 | 2,7 | 1,1 | 3,6 | -0,8 | 1,8 | -3,8 |
| Resultat efter finansnetto | 37,3 | 44,0 | 56,0 | 38,3 | 32,1 | 15,0 | 41,2 | 20,3 | 24,8 | 0,3 |
| Skatt på periodens resultat | -8,3 | -9,9 | -17,9 | -9,5 | -7,0 | -3,2 | -13,8 | -2,5 | -7,9 | -0,1 |
| Periodens resultat | 29,0 | 34,1 | 38,1 | 28,8 | 25,1 | 11,8 | 27,4 | 17,8 | 16,9 | 0,2 |
| Orderingång | 244,3 | 388,1 | 264,6 | 256,5 | 156,9 | 247,7 | 350,0 | 232,9 | 217,0 | 116,2 |
| Rörelsemarginal, % | 14,9 | 19,0 | 20,0 | 14,6 | 14,8 | 7,9 | 15,2 | 10,3 | 11,9 | 2,4 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,75 | 0,75 | 0,52 | 1,46 | 1,57 | -0,22 | 1,72 | 1,61 | 0,10 | 1,73 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, | ||||||||||
| SEK | 0,73 | 0,74 | 0,51 | 1,42 | 1,53 | -0,21 | 1,68 | 1,58 | 0,10 | 1,70 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,78 | 0,92 | 1,03 | 0,78 | 0,68 | 0,32 | 0,74 | 0,48 | 0,46 | 0,01 |
| Avkastning eget kapital, % | 5,1 | 5,3 | 6,0 | 4,7 | 4,2 | 1,8 | 4,2 | 2,8 | 2,4 | 0,0 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % | 6,1 | 6,5 | 8,4 | 5,9 | 5,1 | 2,2 | 6,1 | 3,2 | 3,4 | 0,1 |
| Soliditet, % | 57,0 | 65,8 | 60,7 | 57,9 | 59,4 | 65,2 | 61,4 | 63,8 | 64,7 | 71,2 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 14,27 | 17,86 | 16,49 | 15,29 | 14,40 | 18,23 | 17,94 | 17,13 | 16,94 | 21,54 |
Fem år i sammandrag
| 2013/2014 | 2012/2013 | 2011/2012 | 2010/2011 | 2009/2010 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 925,7 | 916,0 | 701,1 | 631,0 | 766,7 |
| Nettoomsättning, MSEK | 853,8 | 817,0 | 823,1 | 783,7 | 753,9 |
| Rörelseresultat, MSEK | 128,1 | 85,9 | 103,5 | 72,5 | 115,7 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 141,5 | 86,6 | 127,9 | 70,2 | 113,0 |
| Periodens resultat efter skatt från kvarvarande | 103,9 | 62,2 | 92,8 | 48,3 | 84,0 |
| verksamheter, MSEK | |||||
| Rörelsemarginal, % | 15,0 | 10,5 | 12,6 | 9,3 | 15,3 |
| Vinstmarginal, % | 16,6 | 10,6 | 15,5 | 9,0 | 15,0 |
| Vinst/aktie före utspädning, SEK | 2,80 | 1,68 | 2,52 | 1,31 | 2,28 |
| Vinst/aktie efter utspädning, SEK | 2,73 | 1,64 | 2,46 | 1,29 | 2,24 |
| Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK | 4,50 | 4,50 | 5,00 | 5,00 | 0,00 |
| Börskurs vid årets slut, SEK | 77,75 | 53,0 | 43,0 | 34,0 | 37,3 |
| P/E-tal, ggr | 27,8 | 31,5 | 17,1 | 26,0 | 16,4 |
| Inklusive avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat efter skatt, MSEK | 103,9 | 62,2 | 385,8 | -9,6 | 17,2 |
| Avkastning på eget kapital, % | 16,3 | 8,6 | 58,0 | -1,6 | 2,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 21,1 | 11,6 | 59,7 | -1,1 | 3,9 |
| Avkastning totalt kapital, % | 13,7 | 7,9 | 40,8 | -0,7 | 2,5 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, SEK | 16,49 | 17,94 | 21,37 | 15,46 | 16,36 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 16,05 | 17,53 | 20,77 | 15,13 | 16,11 |
| Soliditet, % | 60,7 | 61,4 | 69,4 | 61,0 | 62,2 |
SEGMENTRAPPORTERING
Omsättning per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | rullande | maj –apr | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013/2014 | ||
| Imaging IT Solutions | 230,9 | 179,6 | 409,5 | 356,8 | 855,5 | 802,8 |
| Secure Communications | 14,7 | 22,2 | 27,6 | 35,6 | 74,8 | 82,8 |
| Business Innovation | 7,1 | 4,3 | 30,7 | 10,9 | 40,6 | 20,8 |
| Övrig verksamhet | 30,1 | 23,0 | 53,5 | 45,9 | 100,9 | 93,3 |
| Koncernelimineringar | -43,8 | -30,8 | -69,8 | -75,6 | -140,2 | -145,9 |
| Totalt | 239,0 | 198,3 | 451,5 | 373,6 | 931,6 | 853,8 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | rullande | maj–apr | |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | 2013/2014 | ||
| Imaging IT Solutions | 45,0 | 37,8 | 75,6 | 63,7 | 190,5 | 178,6 |
| Secure Communications | -3,3 | -0,7 | -4,1 | -3,2 | 0,0 | 0,9 |
| Business Innovation | -1,9 | -2,0 | 13,5 | -0,1 | 11,0 | -2,6 |
| Övrig verksamhet | -2,6 | -1,2 | -4,9 | -1,6 | -14,2 | -10,9 |
| Koncernelimineringar | -1,7 | -4,5 | -4,1 | -15,5 | -26,6 | -37,9 |
| Totalt | 35,5 | 29,4 | 76,0 | 43,3 | 160,7 | 128,1 |
Omsättning per geografisk marknad
| (MSEK | 3 mån aug–okt 2014 |
3 mån aug–okt 2013 |
6 mån maj–okt 2014 |
6 mån maj–okt 2013 |
12 mån rullande |
Helår maj–apr 2013/2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 54,7 | 61,8 | 114,4 | 117,5 | 258,2 | 261,2 |
| USA | 63,2 | 35,5 | 102,7 | 73,1 | 186,4 | 156,9 |
| Storbritannien | 55,6 | 34,7 | 99,4 | 62,8 | 176,4 | 139,8 |
| Nederländerna | 20,0 | 22,6 | 34,5 | 35,3 | 87,2 | 87,2 |
| Övriga Europa | 34,4 | 28,7 | 65,9 | 61,5 | 156,6 | 153,1 |
| Övriga världen | 11,1 | 15,0 | 34,6 | 23,4 | 66,8 | 55,6 |
| Totalt | 239,0 | 198,3 | 451,5 | 373,6 | 931,6 | 853,8 |
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2013– | maj–apr |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 2014 | 2013/2014 | |
| Nettoomsättning | 17 260 | 14 364 | 50 663 | 34 477 | 81 356 | 65 170 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 1 375 | 0 | 2 077 | 0 | 3 285 | 1 208 |
| Personalkostnader | -9 968 | -8 640 | -17 445 | -20 207 | -38 934 | -41 696 |
| Övriga externa kostnader | -13 755 | -9 802 | -27 531 | -18 477 | -51 962 | -42 908 |
| Avskrivningar | -104 | -88 | -197 | -176 | -413 | -392 |
| Rörelseresultat | -5 192 | -4 166 | 7 567 | -4 383 | -6 668 | -18 618 |
| Finansnetto | 2 017 | 2 691 | 4 323 | 8 703 | 161 412 | 165 792 |
| Resultat efter finansnetto | -3 175 | -1 475 | 11 890 | 4 320 | 154 744 | 147 174 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | -18 946 | -18 946 |
| Resultat före skatt | -3 175 | -1 475 | 11 890 | 4 320 | 135 798 | 128 228 |
| Skatt på periodens resultat | 1 041 | 325 | -2 648 | -950 | -30 950 | -29 252 |
| Periodens resultat | -2 134 | -1 150 | 9 242 | 3 370 | 104 848 | 98 976 |
| Rapport över moderbolagets totalresultat | ||||||
| 3 mån | 3 mån | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
| TSEK | aug–okt | aug–okt | maj–okt | maj–okt | nov 2013– | maj–apr |
| 2014 | 2013 | 2014 | 2013 | okt 2014 | 2013/2014 | |
| Periodens resultat | -2 134 | -1 150 | 9 242 | 3 370 | 104 848 | 98 976 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Fond för verkligt värde | 2 650 | -1 006 | 8 399 | -1 890 | 12 016 | 1 727 |
| Summa periodens övrigt totalresultat | 2 650 | -1 006 | 8 399 | -1 890 | 12 016 | 1 727 |
| Summa periodens totalresultat | 516 | -2 156 | 17 641 | 1 480 | 116 864 | 100 703 |
| Moderbolagets balansräkningar | ||||||
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |||
| 2014 | 2013 | 2014 | ||||
| Tillgångar | ||||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3 285 | 0 | 1 208 | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 558 | 548 | 925 | |||
| Finansiella anläggningstillgångar Summa anläggningstillgångar |
131 885 136 728 |
79 819 80 367 |
151 963 154 096 |
|||
| Övriga omsättningstillgångar | 161 909 | 166 994 | 187 527 | |||
| Likvida medel Summa omsättningstillgångar |
202 171 364 080 |
282 108 449 102 |
336 016 523 543 |
|||
| Summa tillgångar | 500 808 | 529 469 | 677 639 | |||
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 306 303 | 352 160 | 450 290 | |||
| Obeskattade reserver | 131 112 | 112 166 | 131 112 | |||
| Långfristiga skulder | 28 429 | 28 579 | 37 397 | |||
| Kortfristiga skulder | 34 964 | 36 564 | 58 840 | |||
| Summa eget kapital och skulder | 500 808 | 529 469 | 677 639 | |||
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | ||||||
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |||
| 2014 | 2013 | 2014 |
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
|---|---|---|---|
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för koncernbolag | 234 376 | 259 878 | 248 525 |
| Summa eventualförpliktelser | 234 376 | 259 878 | 248 525 |
Definition nyckeltal Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av nettoomsättning. Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.
Ordlista
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Mammografi
Mammografi är en hälsoundersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer.
Mikroskopi/Patologi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Molnet
Datormoln, även kallat molnet (av engelskans cloud computing), innebär att datorkraften ligger utspridd på Internet eller företagsspecifika Intranät och inte som tidigare i enskilda datorer.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Osteoporos
I vardagligt tal kallat benskörhet, en skelettsjukdom som leder till ett skörare skelett och risk för frakturer.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av medicinska bilder, främst inom radiologi.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
Reumatologi
En specialitet inom vården som behandlar sjukdomar i leder och muskler.
RIS (Radiology Information System)
IT-system för hantering av exempelvis tidbokning och patientinformation på radiologikliniker.
Smartphone
En blandning av mobiltelefon och dator som används för telefonsamtal, Internettjänster, hantering av e-post, fotografering etc.
Visualiseringsbord
Stor interaktiv pekskärm med bildvisningsprogram som gör det möjligt att interagera med tredimesionella bilder av en människokropp eller djurkropp.
Är du aktieägare i Sectra?
Vi är intresserade av varför du valde att köpa aktier i Sectra och hur du ser på din investering och bolaget. Stort tack om du tar dig tid att svara på 8 frågor i Sectras aktieägarenkät på
www.sectra.com/ägare2014.
Dina synpunkter är viktiga för Sectra!
Sectras vision
To be beneficial for humanity.
Sectras affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att leverera godkända och effektiva säkerhetslösningar till myndigheter, försvar och andra samhällsfunktioner.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected]
www.sectra.se
Momsreg.nr SE556064830401
OM SECTRA
Sedan 1978 har Sectra vuxit från en liten grupp forskare och doktorander till en internationell koncern med mer än 500 medarbetare i 12 länder. Nyckeln till framgångarna är ett långsiktigt och nära samarbete med kunder. Detta kombineras med innovationer och spjutspetskompetens inom teknik, samt en drivkraft hos varje medarbetare att använda sin kunskap till att lösa kundernas problem. Idag omfattar koncernens verksamhet nedanstående nischområden.
Imaging IT Solutions hjälper vårdgivare att med effektiv bildhantering ta hand om fler patienter, med bibehållen eller höjd vårdkvalitet. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras ITlösningar och tjänster möjliggör effektiviseringar i hela vårdkedjan och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har mer än 1700 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare. Idag är huvudområdet radiologi, men det finns ett ökande intresse även från andra bilddiagnostiska enheter inom vården.
Secure Communications hjälper myndigheter, företag och försvarsorganisationer i Europa att kommunicera säkert. Det är relativt enkelt att avlyssna telefonsamtal och meddelanden, vilket för många innebär hot mot säkerheten. Sectras lösningar och tjänster skyddar den mest känsliga och konfidentiella informationen som kunderna hanterar. Produkterna är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer. I området ingår bland annat metoder och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet och följderna av artros, som är några av samhällets mest kostnadskrävande sjukdomar, samt medicinsk utbildning.
Koncerngemensamma strategier
- Internationell expansion i områden och regioner där Sectra har en etablerad position. I första hand organisk tillväxt, kompletterat med mindre förvärv som stärker den organiska tillväxten.
- Partnersamarbeten för att nå en bredare geografisk marknad och för att erbjuda större produkt- och tjänsteutbud till kunderna.
- Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet. Nöjda kunder är en förutsättning för att fortsätta utvecklas framgångsrikt.
- Stark, innovativ företagskultur för att attrahera och behålla kompetenta medarbetare som har förmåga att lösa kundernas problem och uppfylla eller överträffa deras förväntningar.
- Nära samarbete med universitet och forskare för att kunna fånga upp idéer och nya produktområden som kan komma till användning hos Sectras kunder.
Varför Sectra
Världen behöver effektivare hälsovård och säkrare kommunikation. Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose dessa behov med produkter och tjänster inom medicinsk IT och säker kommunikation. Grunden för bolagets fortsatta framgång är:
- Hög kundnöjdhet.
- Stabilt, lönsamt bolag med starkt kassaflöde och stor andel långa kundkontrakt.
- Etablerad position inom växande nischmarknader och global räckvidd.
- Egenfinansierad portfölj av framtidsprojekt med stor tillväxtpotential.
- Produkter och tjänster som bidrar till bättre livskvalitet och ett säkrare samhälle.
- Unik spetskompetens inom medicinsk IT och kryptering.
- Engagerade och erfarna medarbetare med stark drivkraft att lösa kundernas utmaningar.
- Ledning och medarbetare är aktieägare.
För ytterligare information om Sectras verksamheter hänvisas till Sectras årsredovisning 2013/2014.