AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2014
Sep 10, 2013
2967_10-q_2013-09-10_cb2a1627-c90c-4118-8a5c-40eb670cb41d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport maj 2013 – juli 2013: Sectra i topp i amerikansk undersökning om kundnöjdhet
| Kvartalet | 12 månader | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 1 | Kv 1 | Förändr. | Rullande | 2012/2013 | Förändr. |
| 2013/2014 | 2012/2013 | % | % | |||
| Orderingång | 247,7 | 116,2 | 113,2 | 1 047,5 | 916,0 | 14,4 |
| Nettoomsättning | 175,3 | 171,0 | 2,5 | 821,3 | 817,0 | 0,5 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 13,9 | 4,1 | 239,0 | 95,6 | 85,9 | 11,3 |
| Rörelsemarginal, % | 7,9 | 2,4 | 11,6 | 10,5 | ||
| Resultat före skatt (EBT) | 15,0 | 0,3 | 4 900,0 | 101,3 | 86,6 | 17,0 |
| Vinstmarginal, % | 8,6 | 0,2 | 12,3 | 10,6 | ||
| Resultat efter skatt | 11,8 | 0,2 | 5 800,0 | 73,9 | 62,2 | 18,8 |
| Resultat/aktie, SEK 1 | 0,32 | 0,01 | 3 100,0 | 1,99 | 1,68 | 18,5 |
| Kassaflöde 2 | -8,0 | 64,0 | -112,5 | 119,2 | 191,2 | -37,7 |
| Antal medarbetare 3 | 525 | 526 | 525 | 528 |
1 Före utspädning. 2 Löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital. 3 Vid periodens slut.
VD KOMMENTERAR
– Sectras första kvartal är traditionellt ett svagt kvartal, men jämfört med samma period förra året ser vi en klar förbättring. Vi mer än dubblerar vårt rörelseresultat och samtliga affärsområden redovisar ökad orderingång. Bland annat har vi tecknat flera omfattande driftavtal med nya kunder i Storbritannien, där vi under förra året gjorde riktade tillväxtsatsningar. Marknaden i USA ser något ljusare ut än tidigare och vår nordamerikanska verksamhet tredubblade orderingången jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Jag kan också konstatera att vi under perioden har inlett partnersamarbeten på nya marknader i Asien och Sydamerika. Allt i linje med vår tillväxtstrategi.
– Tyvärr ser vi fortfarande att vår verksamhet inom Secure Communications fortsätter att påverkas av förseningar i upphandlingar och genomförande av planerade projekt i Sverige. Samtidigt har all uppmärksamhet runt avancerad avlyssning i samband med den så kallade "Snowdenaffären" gjort att områdets betydelse kan förväntas öka. Vi ser nu över hur vi på bästa sätt kan utnyttja det starka varumärke och den stora kompetens vi har inom detta affärsområde.
– Vi ska leverera större värde för våra kunder än konkurrenterna genom att bättre förstå våra kunders vardag och bättre kunna lösa deras problem. Ett led i den strategin är att målmedvetet arbeta för att ha marknadens högsta kundnöjdhet. I USA görs regelbundna och publika kundnöjdhetsmätningar av det oberoende analysföretaget KLAS. Det är mycket tillfredsställande att vårt arbete med att förbättra vår kundservice i USA har varit framgångsrikt och lett till topplaceringar i de två viktigaste sjukhussegmenten inom medicinska bildhanteringssystem (PACS).
– Många av våra medicinska kunder är utsatta för ökad ekonomisk press och Sectra tillhandahåller produkter och tjänster som efterfrågas när kunderna rationaliserar sin verksamhet. Därför ser jag goda möjligheter för Sectra att fortsätta expandera. Inom vårt segment Business Innovation för framtida produkter och tjänster gör vi kontinuerliga framsteg och våra två affärsområden Imaging IT Solutions och Secure Communications har tillsammans ett underliggande stabilt kassaflöde som hjälper till att finansiera framtida vinsttillväxt.
Torbjörn Kronander, Koncernchef och VD
Telefonkonferens med VD Torbjörn Kronander och CFO Simo Pykälistö
10 september 2013 kl. 09:00. För att delta, ring in på: SE: 08-50556477 UK: +44 203364 5372 US: +1 8557161589 Presentationen hålls på engelska och kan även följas online via: http://media.fronto.com/cloud/sectra/130910/
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401
FÖRSTA KVARTALET I KORTHET
- Orderingången ökade med 113,2 procent till 247,7 MSEK. Samtliga affärsområden redovisade ökad orderingång jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
- Framgångsrik försäljning av regionsövergripande medicinska IT-system bidrog till att nettoomsättningen ökade med 2,5 procent till 175,3 MSEK.
- Rörelseresultatet uppgick till 13,9 MSEK, en ökning med 239,0 procent. Färdigställande av fler kundprojekt och ökade satsningar i utvecklingsprojekt som aktiveras har, tillsammans med pågående effektiviseringsprojekt och de omstruktureringar som Sectra genomförde föregående år, bidragit till resultatförbättringen.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till -8,0 MSEK (64,0). Färdigställande av kundprojekt har stor inverkan på kassaflödet och variationen mellan enskilda kvartal kan vara väsentlig.
HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- Årsstämman beslutade i juni att överföra 4,50 SEK per aktie till aktieägarna, totalt 166,9 MSEK, genom ett inlösenprogram. Överföringen skedde i augusti.
- Styrelsen fastställde ett nytt mål för tillväxt och prioriterade de finansiella målen inbördes. Det nya tillväxtmålet är att rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska öka i genomsnitt 10 procent per år över en femårsperiod.
- Sectra tecknade ett tioårigt driftavtal med Barts Health NHS Trust i London, Englands största vårdkonsortium, som valt att använda Sectras radiologiska IT-system (PACS) och leverantörsoberoende bildarkiv (VNA).
- Säkerhetsmyndigheten i Nederländerna godkände Panthon 3, Sectras nya lösning för säker kommunikation med smartphones.
- Flera kunder förnyade sina driftavtal med Sectra. Bland annat Landstinget i Blekinge som tecknade ett nioårigt avtal för utveckling, underhåll och support av sin regionsövergripande IT-lösning för hantering av medicinska bilder och patientinformation.
FRAMTIDSUTSIKTER
Sectra har en stark teknikplattform och en affärsmodell som bygger på långsiktiga kundrelationer, samt kompetenta medarbetare med stort fokus på att göra kunderna nöjda.
Sectras nischområden IT för medicinsk bildinformation och säker kommunikation är marknader med stort utrymme för fortsatt expansion. Inom sjukvården ökar behoven av att effektivisera för att kunna hantera följderna av den demografiska utvecklingen och ökande vårdbehov. Imaging IT Solutions utvecklar och säljer system och tjänster för medicinsk bilddiagnostik som hjälper till att utveckla vården och samtidigt göra den effektivare. Samhället behöver också bli bättre på att ta hand om den åldrande människans sjukdomar. Inom Business Innovation har Sectra flera projekt som kan bidra till effektivare vård och behandling av några av de mest kostsamma åldersrelaterade sjukdomarna.
Inom säkerhetsområdet är myndigheter, försvar samt privat sektor i ökande grad utsatta för säkerhetsrisker och avlyssningsförsök. Ökad uppmärksamhet kring avlyssning kan bidra till att intresset ökar för den typ av säkerhetsprodukter som Sectra tillhandahåller. Sectra har förtroendet att leverera produkter som skyddar säkerhetsklassificerad information på de allra högsta nivåerna och våra produkter inom Secure Communications är godkända av EU, NATO och flera nationella säkerhetsmyndigheter.
KONCERNEN
Ny organisationsstruktur och segmentsindelning
Sectra införde en ny organisationsstruktur den 1 maj 2013 som omfattar följande segment:
Imaging IT Solutions (tidigare Radiologisk IT) hjälper vårdgivare att med effektiv bildhantering ta hand om fler patienter, med bibehållen eller höjd vårdkvalitet. Sectras IT-system för effektiv diagnos, planering, hantering, kommunikation och visualisering av medicinska bilder och patientinformation möjliggör effektiviseringar i hela vårdkedjan och bidrar till att utveckla sjukvården. Idag är huvudområdet radiologi, men det finns ett snabbt ökande intresse även från andra bilddiagnostiska områden inom vården.
Secure Communications (tidigare Avlyssningssäkra kommunikationssystem) erbjuder myndigheter och försvarsorganisationer lösningar och tjänster som skyddar känslig och konfidentiell information från avlyssning. Produkterna är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.
I Business Innovation samlar Sectra projekt och mindre verksamheter som på sikt har potential att bli framgångsrika. Projekten är i vissa fall mindre affärsenheter som redan ger vinst, men som behöver växa sig större innan de blir ett eget affärsområde. Projekten ska kunna ge vinst inom 3 till 7 år. Här erbjuder Sectra bland annat tjänster och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet samt IT-system för planering och uppföljning av ortopediska operationer.
Övrig verksamhet omfattar Sectras finansieringsverksamhet och centrala funktioner för ekonomi, kapitalförvaltning, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelationer.
För ytterligare information om verksamheterna hänvisas till Sectras årsredovisning 2012/2013.
Orderingång, omsättning och resultat
Sectra satsar på att i första hand växa i länder där bolaget redan har en etablerad position och genom partners på noga utvalda tillväxtmarknader. Koncernens orderingång för kvartalet uppgick till 247,7 MSEK, vilket är en ökning med 113,2 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Samtliga affärsområden redovisade ökad orderingång. Verksamheterna i Storbritannien, Sverige och USA står för de största ökningarna. Nettoomsättningen ökade med 2,5 procent, huvudsakligen till följd av Sectras försäljningsframgångar i Storbritannien.
Koncernens rörelseresultat ökade 239,0 procent till 13,9 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 7,9 procent. Resultatförbättringen är främst hänförlig till ökad produktivitet inom affärsområdet Imaging IT Solutions. Sectras verksamhet inom Secure Communications belastas fortsatt av fördröjningar i upphandlingar och planerade projekt.
Finansnettot uppgick till 1,1 MSEK (-3,8). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -0,6 MSEK (-4,1). Resultat före skatt uppgick till 15,0 MSEK (0,3), vilket motsvarar en vinstmarginal på 8,6 procent (0,2).
Säsongsvariationer
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
Finansiell ställning
Sectra har en stark kassa och balansräkning. Soliditeten var vid periodens utgång 65,2 procent och likviditeten uppgick till 3,0 ggr. Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 513,0 MSEK. Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 26,5 MSEK och avser konvertibla lån till medarbetare och styrelseledamöter.
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för kvartalet till -8,0 MSEK (64,0). Tidpunkten för färdigställande av kundprojekt har stor inverkan på kassaflödet och variationen mellan enskilda kvartal är stor.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för kvartalet till -14,7 MSEK (-48,8). I jämförelsetalet avser -46,8 MSEK förvärvet av Burnbankbolagen i Storbritannien. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick för kvartalet till 0,0 MSEK (-17,3). Jämförelsetalet avser återbetalning av konvertibellån. Koncernens totala kassaflöde uppgick för kvartalet till -22,7 MSEK (-2,1).
Investeringar och avskrivningar
Investeringarna i koncernen uppgick under kvartalet till 14,7 MSEK (48,8). Investeringarna avser främst kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling. I jämförelsekvartalet ingick förvärvet av Burnbankbolagen. Avskrivningar uppgick under kvartalet till 9,8 MSEK (11,3), varav 4,3 MSEK (3,8) avser avskrivningar av balanserade utvecklingsprojekt.
Till följd av nya omfattande driftavtal med kunder inom sjukvården ökade investeringarna i koncernfinansierade kundprojekt under kvartalet till 9,5 MSEK (1,8). Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 42,3 MSEK (40,9).
Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under kvartalet till 6,4 MSEK (0,3). Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 54,6 MSEK (52,5) som främst avser utvecklingsprojekt inom Imaging IT Solutions.
Revidering av Sectras finansiella mål
Sectras koncernövergripande mål och strategier ska bidra till en finansiellt stark verksamhet som ger möjlighet för Sectra att skapa värde för kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för aktieägare. I samband med en översyn av de finansiella målen har styrelsen beslutat att ändra målet för tillväxt samt att prioritera målen inbördes. De nya målen är (i prioritetsordning):
-
- Stabilitet: Soliditeten ska vara minst 30 procent (oförändrat)
-
- Lönsamhet: Rörelsemarginalen (EBIT) ska vara minst 15 procent (oförändrat)
-
- Tillväxt: Rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska växa 10 procent per år i genomsnitt över en femårsperiod (ändrat tillväxtmål, tidigare mål var att Sectras omsättningen skulle öka med minst 15 procent per år i genomsnitt över en sjuårsperiod)
Vid beräkning av tillväxtmålet ska justering ske för eventuella förändringar i antalet aktier som exempelvis makulering av återköpta aktier eller fondemissioner.
För den senaste femårsperioden redovisar Sectra en negativ genomsnittlig årlig tillväxt i rörelseresultatet per aktie, men sedan två år tillbaka är den negativa trenden bruten. De senaste två åren har rörelseresultat per aktie ökat med mer än 8 procent. Det är ett resultat av Sectras långsiktiga arbete med att öka kostnadseffektiviteten och samtidigt öka andelen produkter med högre marginal, som exempelvis mjukvarulicenser.
För information om bakgrunden till revideringen av Sectras finansiella mål hänvisas till Sectras årsredovisning 2012/2013.
Investeringarna i koncernfinansierade kundprojekt ökade genom nya omfattande driftavtal med kunder inom sjukvården.
Soliditet 65,2%
Rörelsemarginal rullande 12 mån 11,6%
Genomsnittlig tillväxt för rörelseresultat/aktie, 5-årsperiod -7,4%
Vid periodens utgång inkl engångspost
IMAGING IT SOLUTIONS
| Kv 1 | Kv 1 | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| maj - juli | maj - juli | rullande | maj - apr | |
| 2013 | 2012 | 2012/2013 | ||
| Omsättning, MSEK | 177,2 | 148,6 | 737,8 | 709,2 |
| Rörelseresultat, MSEK | 25,9 | 4,6 | 124,5 | 103,2 |
| Rörelsemarginal, % | 14,6 | 3,1 | 16,9 | 14,6 |
| Antal medarbetare vid | 397 | 387 | 397 | 387 |
| periodens slut |
Omsättning och resultat
Sectras affärsområde Imaging IT Solutions ökade omsättningen med 19,2 procent till 177,2 MSEK. Affärsområdets verksamheter i Storbritannien stod för de största ökningarna. Rörelseresultatet ökade med 463,0 procent till 25,9 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,6 procent. Högre omsättning och ökad effektivitet i organisationen har bidragit till resultatförbättringen.
Marknaden
Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten och att användningen av medicinska bilder ökar inom vården. Sectras största marknader är Skandinavien, Nordamerika och Storbritannien. På hemmamarknaden i Skandinavien är Sectra den klart största leverantören av IT-system för effektiv och säker kommunikation och hantering av röntgenbilder (PACS) och patientinformation (RIS).
Fokus 2013/2014
Växa i regioner där Sectra har en etablerad kundbas
Medicinska system ökade orderingången under kvartalet, bland annat genom flera långsiktiga driftavtal för IT-system som bidrar till effektiviseringar inom sjukvården. Framgångarna avser framförallt Storbritannien, Sverige och USA som är länder där Sectra har en etablerad position. Bland annat så har Barts Health NHS Trust i London, Englands största vårdkonsortium, tecknat ett tioårigt driftavtal för användning av Sectras radiologiska IT-system (PACS) och leverantörsoberoende bildarkiv (VNA).
I många andra länder har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och stora statsfinansiella besparingsprogram haft en dämpande effekt på tillväxten, framförallt i Europa. På sikt är Sectras bedömning att efterfrågan kommer att återhämta sig, eftersom behovet att effektivisera och spara kostnader fortsätter att öka inom sjukvården.
Behålla befintliga kunder och bredda produktportföljen med system och tjänster som bidrar till ytterligare effektiviseringar hos kunderna
Under kvartalet förnyade flera kunder sina driftavtal med Sectra. Bland annat Landstinget i Blekinge som tecknade ett nioårigt driftavtal för utveckling, underhåll och support av sin regionsövergripande IT-lösning för hantering av medicinska bilder och patientinformation.
Imaging IT Solutions har flera nya produkter under utveckling som ska börja levereras till kund under verksamhetsåret. Exempelvis en ny tjänst för för dosmonitorering, Sectra DoseTrack, som under sommaren fått stor uppmärksamhet i media och på olika branschmässor.
Fortsätta växa på utvalda tillväxtmarknader genom samarbetspartners
Fortsatt etablering av partnersamarbeten i gruppen av selekterade länder. I satsningen på visualisering för medicinsk utbildning har Sectra tecknat samarbetsavtal med distributörer för visualiseringsbordet i flera tillväxtländer i Asien och Sydamerika. Efter första kvartalet har Sectra bland annat inlett ett samarbete för försäljning av visualiseringsbordet i Kina med företaget Tellyes Scientific, som tillverkar och säljer produkter inom medicinsk simulering.
Stora försäljningsframgångar i Storbritannien, Sverige och USA.
Nya produkten Sectra DoseTrack har fått stor uppmärksamhet i media.
SECURE COMMUNICATIONS
| Kv 1 | Kv 1 | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| maj - juli 2013 |
maj - juli 2012 |
rullande | maj - apr 2012/2013 |
|
| Omsättning, MSEK | 13,4 | 21,7 | 90,7 | 99,0 |
| Rörelseresultat, MSEK | -2,5 | 0,9 | -2,0 | 1,4 |
| Rörelsemarginal, % | -18,7 | 4,1 | -2,2 | 1,4 |
| Antal medarbetare vid | 61 | 68 | 61 | 66 |
| periodens slut |
Omsättning och resultat
Secure Communications omsättning minskade jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Det är främst en följd av att den svenska marknaden fortsätter att påverkas av förseningar i upphandlingar och genomförande av planerade projekt i Sverige. Rörelseresultatet påverkas även av fördröjningar i stora pågående produktutvecklingsprojekt till följd av ändringar i de svenska regelverken för hantering av säkerhetsklassificerad information.
Marknaden
Marknaden drivs dels av att det är enklare än någonsin att avlyssna telekommunikation, dels av förändringar i olika regelverk för hantering av säkerhetsklassificerad information samt av att allt fler myndigheter väljer att skydda även konfidentiell, men oklassificerad, information. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kundernas behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna ökat. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt av flera nationella säkerhetsmyndigheter. Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem. Det senaste kvartalets stora uppmärksamhet av avlyssning kan på sikt komma att leda till en efterfrågeökning av säkerhetsprodukter som tillhandshålls av icke-amerikanska företag.
Fokus 2013/2014
Återställ vinstnivåerna
Affärsområdets intjäningsförmåga har påverkats av de långsamma upphandlings- och beslutsprocesserna hos kunder på den svenska marknaden och Sectra ser över möjligheterna att bredda kundbasen och sitt erbjudande inom säkerhetsområdet. I slutet av förra verksamhetsåret omstrukturerades verksamheten inom Secure Communications. De förändringar som har genomförts förväntas successivt bidra till att öka resultatet inom affärsområdet.
Utveckla affärsområdets verksamhet i Sverige och i Nederländerna samt andra länder där Sectra har en etablerad kundbas
Affärsområdet ökade sin orderingång jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Främst genom fleråriga underhållsavtal med kunder i Sverige. Efter kvartalet förlängdes den holländska staten sitt ramavtal med Sectra. De köper säker kommunikation som en tjänst som går under namnet VECOM och används både för nationell och internationell kommunikation. Tjänsten innebär att Sectra levererar en helhetslösning med Tigerprodukter för säker mobil och fast talkommunikation, drift och säkerhetsadministration samt support och skräddarsydd utbildning för slutanvändarna. Det nya avtalet innebär att användarna även får möjlighet att byta till Sectras nya säkra mobiltelefon Tiger 7401, som godkändes av holländska säkerhetsmyndigheten i april 2013. Det pågår även en evaluering för att få produkten Tiger 7401 godkänd på EU-nivå.
På produktsidan har säkerhetsmyndigheten i Nederländerna godkänt Sectras nya lösning för säker kommunikation med smartphones. Lösningen kallas Panthon 3 och godkändes för säkert tal och säkra SMS på klassificeringsnivån Restricted för smartphones med operativsystemet Android, som står för cirka 70 procent av smartphonemarknaden. De första kunderna är redan igång och använder produkten, som även är under evaluering för godkännande till EU och NATO Restricted.
BUSINESS INNOVATION
| Kv 1 maj - juli 2013 |
Kv 1 2012 |
12 mån rullande |
Helår maj - apr 2012/2013 |
|
|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 6,6 | 3,5 | 20,8 | 17,7 |
| Rörelseresultat, MSEK | 1,9 | -2,1 | -3,0 | -7,0 |
| Rörelsemarginal, % | 28,8 | -60,0 | -14,4 | -39,5 |
| Antal medarbetare vid | 19 | 18 | 19 | 19 |
| periodens slut |
I Business Innovation ingår projekt och mindre verksamheter med framtidspotential. Segmentet omfattar bland annat tjänster och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet samt IT-system för planering och uppföljning av ortopediska operationer.
Omsättning och resultat
Inom Sectras framtidsprojekt och mindre affärsenheter görs kontinuerliga framsteg. Omsättningen inom Business Innovation ökade 88,6 procent till 6,6 MSEK. Rörelseresultatet ökade till 1,9 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 28,8 procent.
ÖVRIG VERKSAMHET
| Kv 1 | Kv 1 | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| maj - juli | maj - juli | rullande | maj - apr | |
| 2013 | 2012 | 2012/2013 | ||
| Omsättning, MSEK | 22,9 | 14,7 | 76,2 | 68,0 |
| Rörelseresultat, MSEK | -0,4 | -2,1 | -4,3 | -6,0 |
| Rörelsemarginal, % | -1,7 | -14,3 | -5,6 | -8,8 |
| Antal medarbetare vid | 48 | 53 | 48 | 53 |
| periodens slut |
Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt gemensamma funktioner för administration, koncernekonomi, marknadskommunikation, IT, regulatoriska frågor och investerarrelaterad verksamhet.
Omsättning och resultat
Omsättningen från Övrig verksamhet ökade med 55,8 procent till 22,9 MSEK. Ökningen avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt. Rörelseresultatet uppgick till -0,4 MSEK (-2,1).
MODERBOLAGET SECTRA AB
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, marknadskommunikation, IT, regulatoriska frågor och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 16.
Till följd av den nya organisationsstrukturen har moderbolagets omsättning ökat genom fakturering av interna tjänster. Omsättningen i moderbolaget uppgick för kvartalet till 20,1 MSEK (5,2) och rörelseresultatet uppgick till -0,2 MSEK (-4,3). Resultatet efter finansnetto uppgick till 5,8 MSEK (-2,8). Valutakursförändringarna påverkade finansiella poster med -0,5 MSEK (-1,9).
AKTIEN
Sectras inlösenprogram 2013
Under juli och augusti 2013 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie, totalt 166,9 MSEK, överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Utbetalningen skedde den 5 augusti 2013.
Inlösen av inlösenaktierna deklareras som försäljning av av aktier. Sectra har ansökt hos Skattemyndigheten om allmänt råd om hur hur anskaffningsutgiften för aktierna ska fördelas mellan ursprungliga aktier och inlösenaktier. När rådet fastställs senare i höst kommer det att finnas tillgängligt på Skattemyndighetens och Sectras hemsida.
Incitamentsprogram
Årsstämman 2013 beslutade om utgivande av nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kan tecknas under perioden 23 september – 4 oktober 2013. Konverteringskursen för konvertibler till medarbetare uppgår till 74,60 SEK och löptiden är 1 november 2013 – 30 november 2016. Konvertering kan ske 7 – 10 november 2016. Konverteringskursen för konvertibler till externa styrelseledamöter uppgår till 79,60 SEK och löptiden är 1 november 2013 – 30 november 2017. Konvertering kan ske 6 – 9 november 2017. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen får maximalt uppgå till 1 procent av aktiekapitalet.
Stämman beslutade även att ställa ut ytterligare högst 100 000 köpoptioner för koncernens medarbetare i Nordamerika och bemyndigade styrelsen att besluta om emission av högst 100 000 teckningsoptioner med rätt att teckna högst 100 000 B-akter i bolaget för att säkerställa fullgörandet av optionsutfästelser till medarbetarna. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer anställda att förvärva aktier i bolaget till ett antal motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.
Bemyndigande
Årsstämman 2013 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa möjligheter.
Valberedning
Årsstämman 2013 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 30 september 2013. Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida. Valberedningen ska lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
REDOVISNING
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2012/2013. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2013/2014 har inte haft någon väsentlig effekt på den finansiella redovisningen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.
En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2012/2013, not 31 på sidan 48. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT
- Sectra tecknar ett avtal med Spire Roding Hospital som ingår i en stor privat sjukvårdskedja, Spire Healthcare, i Storbritannien. Sjukhuset är det första i Spirekedjan att använda Sectra onlinetjänst för att tidigt hitta personer som ligger i riskzonen för benskörhet.
- Sectra inleder samarbete med det kinesiska företaget Tellyes Scientific. Tellyes Scientific för försäljning av visualieringsbordet för medicinsk utbildning i Kina.
- Holländska staten förlänger sitt ramavtal med Sectra. De köper säker kommunikation som en tjänst som går under namnet VECOM och används både för nationell och internationell kommunikation av samtliga departement i Nederländerna.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013 - 23 52 27
Presentation av kvartalsrapporten
En telefonkonferens kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och VD Sectra AB, samt Simo Pykälistö, CFO och vice VD Sectra AB, den 10 september 2013 kl. 09:00. Presentationen hålls på engelska. För att delta, ring in 5-10 minuter före konferensen på:
Sverige 08-50556477 UK +44 203364 5372 US +1 8557161589
Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. Presentationen kan följas online via:http://media.fronto.com/cloud/sectra/130910/
Presentationen finns även tillgänglig som PDF cirka 15 minuter före telefonkonferensen på följande länk:
http://www.sectra.com/corporate/investor/financial\_information/financial\_hearings.html
Den inspelade presentationen kommer att finnas tillgänglig på Sectras hemsida.
Kommande rapporttillfällen
| Halvårsrapport | 10 december, 2013 |
|---|---|
| Niomånadersrapport | 4 mars, 2014 |
| Bokslutskommuniké | 27 maj, 2014 |
Försäkran
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj – juli 2013 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den 10 september 2013
VD och Styrelsen i Sectra AB (publ)
Den här rapporten har inte granskats av bolagets reviorer.
Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 10 september 2013 kl 08:00 (CET).
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401
KONCERNEN I SAMMANDRAG
Koncernens resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj - juli | maj - juli | aug 2012 - | maj - apr | |
| 2013 | 2012 | juli 2013 | 2012/2013 | |
| Nettoomsättning | 175 343 | 170 955 | 821 342 | 816 954 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 6 417 | 263 | 18 364 | 12 210 |
| Handelsvaror | -28 884 | -17 534 | -138 183 | -126 833 |
| Personalkostnader | -96 731 | -98 985 | -413 929 | -416 183 |
| Övriga externa kostnader | -32 425 | -39 260 | -147 492 | -154 327 |
| Avskrivningar | -9 804 | -11 299 | -44 460 | -45 955 |
| Rörelseresultat | 13 916 | 4 140 | 95 642 | 85 866 |
| Finansnetto | 1 124 | -3 868 | 5 680 | 688 |
| Resultat efter finansnetto | 15 040 | 272 | 101 322 | 86 554 |
| Skatt | -3 226 | -81 | -27 453 | -24 308 |
| Periodens resultat | 11 814 | 191 | 73 869 | 62 246 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 11 814 | 191 | 73 869 | 62 246 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 0,32 | 0,01 | 1,99 | 1,68 |
| Efter utspädning, kr | 0,31 | 0,01 | 1,95 | 1,64 |
| Antal aktier 2) | ||||
| Före utspädning | 37 094 978 | 37 094 978 | 37 094 978 | 37 094 978 |
| Efter utspädning 1) | 37 951 746 | 37 665 795 | 37 951 746 | 37 951 746 |
| Genomsnitt före utspädning | 37 094 978 | 36 926 385 | 37 094 978 | 37 052 830 |
| Genomsnitt efter utspädning | 37 951 746 | 37 832 940 | 37 882 617 | 37 852 915 |
1) Utspädningen av antalet aktier baseras på konvertibelprogram utfärdade 2010/2011 (162 437), 2011/2012 (250 731) och 2012/2013 (143 600) samt personaloptioner utfärdade 2010/2011 (100 000), 2011/2012 (100 000) och 2012/2013 (100 000).
2) Avser antal aktier exklusive inlösenaktier med obligatoriskt inlösenförfarande. Med avstämningsdag den 31 juli 2013 skedde indragning av inlösenaktierna automatiskt och antalet utestående aktier uppgick därefter till 37 094 978, varav 2 620 692 A-aktier och 34 474 286 B-aktier.
Rapport över totalresultat för koncernen
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj - juli | maj - juli | aug 2012 - | maj - apr | |
| 2013 | 2012 | juli 2013 | 2012/2013 | |
| Periodens resultat | 11 814 | 191 | 73 869 | 62 246 |
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet Periodens omräkningsdifferens vid omräkning av utländska dotterbolag |
-1 256 | 254 | -12 701 | -11 191 |
| Summa periodens övriga totalresultat | -1 256 | 254 | -12 701 | -11 191 |
| Summa periodens totalresultat | 10 558 | 445 | 61 168 | 51 055 |
Koncernens balansräkningar
| TSEK | 31 juli | 31 juli | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | 2013 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 123 303 | 145 382 | 123 157 |
| Materiella anläggningstillgångar | 54 034 | 49 575 | 48 670 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 924 | 3 630 | 4 204 |
| Uppskjuten skattefordran | 13 137 | 7 878 | 5 593 |
| Summa anläggningstillgångar | 192 398 | 206 465 | 181 624 |
| Övriga omsättningstillgångar | 331 443 | 314 381 | 365 642 |
| Likvida medel | 513 008 | 600 769 | 536 291 |
| Summa omsättningstillgångar | 844 451 | 915 150 | 901 933 |
| Summa tillgångar | 1 036 849 | 1 121 615 | 1 083 557 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 676 379 | 799 056 | 665 300 |
| Avsättningar | 18 895 | 33 813 | 17 575 |
| Uppskjuten skatteskuld | 31 767 | 27 872 | 27 067 |
| Långfristiga skulder | 20 412 | 17 259 | 26 503 |
| Kortfristiga skulder | 289 396 | 243 615 | 347 112 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 036 849 | 1 121 615 | 1 083 557 |
Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2012/2013.
Förändring av eget kapital i koncernen
| 3 mån | 3 mån | Helår |
|---|---|---|
| maj - juli | maj - juli | maj - apr |
| 2013 | 2012 | 2012/2013 |
| 665 300 | 787 392 | 787 392 |
| 10 558 | 445 | 51 055 |
| 521 | 370 | 1 479 |
| 0 | 0 | -185 475 |
| 0 | 10 849 | 10 849 |
| 676 379 | 799 056 | 665 300 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| 3 mån | 3 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| TSEK | maj - juli | maj - juli | maj - apr |
| 2013 | 2012 | 2012/2013 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 17 660 | 19 233 | 133 634 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | -8 024 | 64 017 | 191 216 |
| Investeringsverksamheten | -14 678 | -48 781 | -76 206 |
| Finansieringsverksamheten | 0 | -17 315 | -182 697 |
| Summa periodens kassaflöde | -22 702 | -2 079 | -67 687 |
| Förändring av likvida medel | |||
| Likvida medel vid periodens början | 536 291 | 605 757 | 605 757 |
| Kursdifferens i likvida medel | -581 | -2 909 | -1 779 |
| Likvida medel vid periodens slut | 513 008 | 600 769 | 536 291 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
Nyckeltal
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 juli | 31 juli | 31 juli | 30 apr | |
| 2013 | 2012 | 2013 | 2013 | |
| Orderingång, MSEK | 247,7 | 116,2 | 1 047,5 | 916,0 |
| Rörelsemarginal, % | 7,9 | 2,4 | 11,6 | 10,5 |
| Vinstmarginal, % | 8,6 | 0,2 | 12,3 | 10,6 |
| Medelantal anställda | 520 | 510 | 529 | 527 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,48 | 0,52 | 3,56 | 3,60 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 0,47 | 0,51 | 3,48 | 3,52 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 110,6 | 103,1 | 509,6 | 502,1 |
| P/E-tal, ggr | n/a | n/a | 26,6 | 31,5 |
| Börskurs vid periodens slut, SEK | 53,0 | 42,9 | 53,0 | 53,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | 1,8 | 0,0 | 10,0 | 8,6 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 2,2 | 0,1 | 13,3 | 11,6 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 1,4 | 0,0 | 9,5 | 7,9 |
| Soliditet, % | 65,2 | 71,2 | 65,2 | 61,4 |
| Likviditet, ggr | 3,0 | 3,8 | 3,0 | 2,6 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 18,23 | 21,54 | 18,23 | 17,94 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 17,82 | 21,21 | 17,82 | 17,53 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| 2013/2014 | 2012/2013 | 2011/2012 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 1) | Q1 | |
| Nettoomsättning | 175,3 | 248,1 | 205,2 | 192,7 | 171,0 | 238,5 | 196,1 | 219,2 | 169,3 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 6,4 | 4,1 | 3,5 | 4,4 | 0,3 | 1,6 | 2,6 | 5,7 | 0,7 |
| Rörelsens kostnader | -158,0 | -203,5 | -175,0 | -163,1 | -155,9 | -181,6 | -182,4 | -169,4 | -153,4 |
| Avskrivningar | -9,8 | -11,1 | -12,6 | -11,0 | -11,3 | -11,7 | -10,9 | -10,6 | -10,2 |
| Rörelseresultat | 13,9 | 37,6 | 21,1 | 23,0 | 4,1 | 46,8 | 5,4 | 44,9 | 6,5 |
| Finansnetto | 1,1 | 3,6 | -0,8 | 1,8 | -3,8 | 3,5 | 6,9 | 4,2 | 9,8 |
| Resultat efter finansnetto | 15,0 | 41,2 | 20,3 | 24,8 | 0,3 | 50,3 | 12,3 | 49,1 | 16,2 |
| Skatt på periodens resultat | -3,2 | -13,8 | -2,5 | -7,9 | -0,1 | -13,4 | -3,3 | -14,0 | -4,3 |
| Periodens resultat från kvarvarande | |||||||||
| verksamhet | 11,8 | 27,4 | 17,8 | 16,9 | 0,2 | 36,8 | 9,0 | 35,1 | 11,9 |
| Resultat från avvecklad verksamhet | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 310,0 | -17,0 |
| Periodens resultat | 11,8 | 27,4 | 17,8 | 16,9 | 0,2 | 36,8 | 9,0 | 345,1 | -5,1 |
| Orderingång | 247,7 | 350,0 | 232,9 | 217,0 | 116,2 | 188,2 | 131,5 | 190,6 | 190,8 |
| Rörelsemarginal, % | 7,9 | 15,2 | 10,3 | 11,9 | 2,4 | 19,6 | 2,8 | 20,5 | 3,8 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,48 | 1,20 | 1,23 | 0,65 | 0,52 | 1,38 | 0,97 | 1,48 | 0,35 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 0,47 | 1,18 | 1,19 | 0,64 | 0,51 | 1,34 | 0,94 | 1,44 | 0,34 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,32 | 0,74 | 0,48 | 0,46 | 0,01 | 1,00 | 0,24 | 0,95 | 0,32 |
| Avkastning eget kapital, % 1 | 1,8 | 4,2 | 2,8 | 2,4 | 0,0 | 5,8 | 1,1 | 46,3 | -0,9 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % 1 | 2,2 | 6,1 | 3,2 | 3,4 | 0,1 | 6,3 | 1,5 | 47,8 | -1,1 |
| Soliditet, % 1 | 65,2 | 61,4 | 63,8 | 64,7 | 71,2 | 69,4 | 68,2 | 75,0 | 64,1 |
| Kassaflöde per aktie, SEK 1 | 0,48 | 1,20 | 1,23 | 0,65 | 0,52 | 1,25 | 0,97 | 1,25 | -0,13 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1 | 18,23 | 17,94 | 17,13 | 16,94 | 21,54 | 21,37 | 20,34 | 24,94 | 15,55 |
1 Inklusive avvecklad verksamhet
Fem år i sammandrag
| 2012/2013 | 2011/2012 | 2010/2011 | 2009/2010 | 2008/2009 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 916,0 | 701,1 | 631,0 | 766,7 | 1 080,6 |
| Nettoomsättning, MSEK | 817,0 | 823,1 | 783,7 | 753,9 | 777,0 |
| Rörelseresultat, MSEK | 85,9 | 103,5 | 72,5 | 115,7 | 120,4 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 86,6 | 127,9 | 70,2 | 113,0 | 200,0 |
| Periodens resultat efter skatt från kvarvarande | 62,2 | 92,8 | 48,3 | 84,0 | 143,9 |
| verksamheter, MSEK | |||||
| Rörelsemarginal, % | 10,5 | 12,6 | 9,3 | 15,3 | 15,5 |
| Vinstmarginal, % | 10,6 | 15,5 | 9,0 | 15,0 | 25,7 |
| Vinst/aktie före utspädning, SEK | 1,68 | 2,52 | 1,31 | 2,28 | 3,90 |
| Vinst/aktie efter utspädning, SEK | 1,64 | 2,46 | 1,29 | 2,24 | 3,84 |
| Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK | 4,50 | 5,00 | 5,00 | 0,00 | 0,00 |
| Börskurs vid årets slut, SEK | 53,0 | 43,0 | 34,0 | 37,3 | 38,8 |
| P/E-tal, ggr | 31,5 | 17,1 | 26,0 | 16,4 | 9,9 |
| Inklusive avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat efter skatt, MSEK | 62,2 | 385,8 | -9,6 | 17,2 | 50,5 |
| Avkastning på eget kapital, % | 8,6 | 58,0 | -1,6 | 2,9 | 8,7 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 11,6 | 59,7 | -1,1 | 3,9 | 11,6 |
| Avkastning totalt kapital, % | 7,9 | 40,8 | -0,7 | 2,5 | 7,4 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, SEK | 17,94 | 21,37 | 15,46 | 16,36 | 16,26 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 17,53 | 20,77 | 15,13 | 16,11 | 16,06 |
| Soliditet, % | 61,4 | 69,4 | 61,0 | 62,2 | 59,4 |
SEGMENTRAPPORTERING
Omsättning per rörelsesegment
| (MSEK) | 3 mån maj - juli 2013 |
3 mån maj - juli 2012 |
12 mån rullande |
Helår maj - apr 2012/2013 |
|---|---|---|---|---|
| Imaging IT Solutions | 177,2 | 148,6 | 737,8 | 709,2 |
| Secure Communications | 13,4 | 21,7 | 90,7 | 99,0 |
| Business Innovation | 6,6 | 3,5 | 20,8 | 17,7 |
| Övrig verksamhet 1 | 22,9 | 14,7 | 76,3 | 68,1 |
| Koncernelimineringar | -44,8 | -17,5 | -104,3 | -77,0 |
| Totalt | 175,3 | 171,0 | 821,3 | 817,0 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| (MSEK) | 3 mån maj - juli |
3 mån maj - juli |
12 mån aug 2012 |
Helår maj - apr |
|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | – juli 2013 | 2012/2013 | |
| Imaging IT Solutions | 25,9 | 4,6 | 124,5 | 103,2 |
| Secure Communications | -2,5 | 0,9 | -2,0 | 1,4 |
| Business Innovation | 1,9 | -2,1 | -3,0 | -7,0 |
| Övrig verksamhet 1 | -0,4 | -2,1 | -4,3 | -6,0 |
| Koncernelimineringar | -11,0 | 2,8 | -19,6 | -5,7 |
| Totalt | 13,9 | 4,1 | 95,6 | 85,9 |
Omsättning per geografisk marknad
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj - juli | maj - juli | aug 2012 | maj - apr | |
| 2013 | 2012 | – juli 2013 | 2012/2013 | |
| Sverige | 52,9 | 60,2 | 257,5 | 264,8 |
| USA | 39,2 | 40,9 | 172,5 | 174,2 |
| Storbritannien | 28,9 | 22,2 | 111,7 | 105,0 |
| Övriga Europa | 45,8 | 37,4 | 220,1 | 211,7 |
| Övriga världen | 8,5 | 10,3 | 59,5 | 61,3 |
| Totalt | 175,3 | 171,0 | 821,3 | 817,0 |
1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| TSEK | maj - juli | maj - juli | aug 2012 - | maj - apr |
| 2013 | 2012 | juli 2013 | 2012/2013 | |
| Nettoomsättning | 20 114 | 5 191 | 35 129 | 20 206 |
| Personalkostnader | -11 567 | -3 012 | -19 375 | -10 820 |
| Övriga externa kostnader | -8 630 | -6 460 | -23 466 | -21 296 |
| Avskrivningar | -133 | -52 | -247 | -166 |
| Rörelseresultat | -216 | -4 333 | -7 959 | -12 076 |
| Finansnetto | 6 011 | 1 580 | 78 598 | 74 167 |
| Resultat efter finansnetto | 5 795 | -2 753 | 70 639 | 62 091 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | -1 975 | -1 975 |
| Resultat före skatt | 5 795 | -2 753 | 68 664 | 60 116 |
| Skatt på periodens resultat | -1 275 | 724 | -18 123 | -16 124 |
| Periodens resultat | 4 520 | -2 029 | 50 541 | 43 992 |
| Rapport över moderbolagets totalresultat | ||||
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
| TSEK | maj - juli | maj - juli | aug 2012 - | maj - apr |
| 2013 | 2012 | juli 2013 | 2012/2013 | |
| Periodens resultat | 4 520 | -2 029 | 50 541 | 43 992 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Fond för verkligt värde | -884 | 1 224 | -4 833 | -2 725 |
| Summa periodens övrigt totalresultat | -884 | 1 224 | -4 833 | -2 725 |
| Summa periodens totalresultat | 3 636 | -805 | 45 708 | 41 267 |
| Moderbolagets balansräkningar | ||||
| TSEK | 31 juli | 31 juli | 30 apr | |
| 2013 | 2012 | 2013 | ||
| Tillgångar | ||||
| Materiella anläggningstillgångar | 635 | 324 | 238 | |
| Finansiella anläggningstillgångar Summa anläggningstillgångar |
80 825 81 460 |
133 661 133 985 |
106 492 106 730 |
|
| Övriga omsättningstillgångar | 167 581 | 185 994 | 168 667 | |
| Likvida medel | 437 919 | 489 774 | 424 712 | |
| Summa omsättningstillgångar | 605 500 | 675 768 | 593 379 | |
| Summa tillgångar | 686 960 | 809 753 | 700 109 | |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | ||||
| 523 461 | 663 229 | 519 825 | ||
| Obeskattade reserver Långfristiga skulder |
112 166 20 412 |
110 191 18 629 |
112 166 26 503 |
|
| Kortfristiga skulder | 30 921 | 17 704 | 41 615 | |
| Summa eget kapital och skulder | 686 960 | 809 753 | 700 109 | |
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser TSEK |
31 juli | 31 juli | 30 apr |
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
|---|---|---|---|
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för koncernbolag | 264 714 | 269 130 | 283 943 |
| Summa eventualförpliktelser | 264 714 | 269 130 | 283 943 |
Definition nyckeltal
Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.