Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2012

Mar 6, 2012

2967_10-q_2012-03-06_5fabfc65-44e9-43cc-97ff-9b3e28294f73.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Pressmeddelande Linköping den 6 mars 2012

Sectras niomånadersrapport 2011/2012:

Ökad satsning på onlinetjänster för benskörhet

IT och medicinteknikföretaget Sectra redovisar ett resultat efter skatt på 349,0 Mkr för niomånadersperioden maj 2011 – januari 2012 inklusive verksamhet under avveckling. I resultatet ingår en preliminär reavinst om 322,6 Mkr från Sectras försäljning av MicroDoseverksamheten. De senaste månaderna har Sectra gjort viktiga framsteg inom satsningarna på tjänster för analys av benskörhet och visualiseringsbord för medicinsk utbildning och planering av operationer.

– Vi har redan upptäckt mer än 1000 kvinnor med hög risk för benskörhetsfrakturer, kvinnor som nu har fått hjälp att mota sjukdomens utveckling. Linköpings universitet har köpt Sectras unika visualiseringsbord för användning inom läkarutbildningarna. Båda områdena är ännu små, men vi tillför stor kundnytta och den potentiella marknaden är stor, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB.

För niomånadersperioden uppgick Sectras nettoomsättning till 584,6 Mkr. Exklusive en engångspost hänförlig till avvecklingen av MicroDose-verksamheten uppgick omsättningen till 554,6 Mkr (586,4). Periodens rörelseresultat uppgick till 56,7 Mkr, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,7 procent. Exklusive effekten av engångsposten uppgick rörelseresultatet till 31,7 Mkr (50,4). Resultatet efter finansnetto uppgick till 77,6 Mkr, vilket motsvarar en vinstmarginal på 13,3 procent. Orderingången ökade med 1,7 procent till 512,9 Mkr (504,4) jämfört med motsvarande period föregående år.

Sectra rapporterar en positiv utveckling av kassaflödet. För niomånadersperioden ökade kassaflödet från den löpande verksamheten till 102,7Mkr (21,4) före förändring av rörelsekapital. Jämförelseperioden inkluderar avvecklad verksamhet.

– Genom MicroDose-affären har vi ökade resurser att satsa på affärer och produkter som långsiktigt kan generera lönsam tillväxt, säger Jan-Olof Brüer.

För tredje kvartalet uppgick Sectras nettoomsättning till 196,1 Mkr (200,7) och rörelseresultatet uppgick till 5,4 Mkr (15,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,8 procent (7,8). Resultatet efter finansnetto uppgick till 12,2 Mkr (14,7), vilket motsvarar en vinstmarginal på 6,2 procent (7,3). Orderingången för kvartalet uppgick till 131,5 Mkr (213,6). Det internationella konjunkturläget och den statsfinansiella situationen i många länder gör att affärer tar längre tid att genomföra eller helt uteblir i vissa länder.

– Det som dominerar bilden av affärer i Europa och Nordamerika just nu är att många kunder har begränsade budgetar som främst används för att vidmakthålla befintliga system och utrustningar, säger Jan-Olof Brüer. De affärer som genomförts är i ökad utsträckning kopplade till utbyte av befintlig hårdvara, vilket påverkat vår rörelsemarginal negativt eftersom dessa affärer har lägre marginaler än nyförsäljning av IT-system.

Presentation av kvartalsrapporten

Sectras koncernchef presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media idag kl 12:00 på Operaterrassen i Stockholm. Det finns även möjlighet att följa presentationen online via Sectras hemsida www.sectra.se.

Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med Värdepappersmarknadslagen. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 6 mars 2012 kl 08:00 (CET).

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 Fax: +46 (0)13 21 21 85 [email protected] www.sectra.se

Momsreg.nr SE556064830401

För ytterligare information

Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09

Sectrakoncernens verksamhet

Sectra utvecklar och säljer högteknologiska produkter inom nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Företaget grundades 1978 och har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Omsättningen uppgick helåret 2010/2011 till 784 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.

DELÅRSRAPPORT 1 maj 2011 – 31 januari 2012

TREDJE KVARTALET:NOVEMBER 2011 –JANUARI 2012

  • Nettoomsättningen uppgick till 196,1 MSEK (200,7).
  • Rörelseresultatet uppgick till 5,4 MSEK (15,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,8 procent (7,8).
  • Resultatet efter finansnetto uppgick till 12,2 MSEK (14,7), vilket motsvarar en vinstmarginal på 6,2 procent (7,3).

Händelser under tredje kvartalet

  • Sectra överförde 5 kr per aktie till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet.
  • Mammografiklinik i Schweiz, Centre d'Imagerie de Morges, tog upp kampen mot benskörhet med Sectras onlinetjänst för analys av benhälsa.
  • Linköpings universitet beställde Sectras visualiseringsbord och blir först med att använda produkten i medicinsk utbildning.
  • En av Sectras stora kunder i USA, University Hospitals Cleveland, fick ta emot utmärkelse av HP och Intel® för sin mycket tillförlitliga och driftsäkra IT-lösning för hantering och arkivering av röntgenbilder, Sectra PACS.
  • Sectra presenterade säkerhetslösning för mobil IP-telefoni, Sectra Panthon, på teknikplattformen Android.

NIOMÅNADERSPERIODEN: MAJ 2011 – JANUARI 2012

  • Nettoomsättningen uppgick till 584,6 MSEK. I beloppet ingår en engångspost om 30 MSEK hänförlig till avvecklingen av MicroDose-verksamheten.
  • Rörelseresultatet uppgick till 56,7 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,7 procent. Exklusive effekten av engångsposten uppgick rörelseresultatet till 31,7 MSEK (50,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 5,7 procent (8,6).
  • Resultatet efter finansnetto uppgick till 77,6 MSEK, vilket motsvarar en vinstmarginal på 13,3 procent.
  • Resultatet per aktie från kvarvarande verksamhet och före utspädning uppgick till 1,52 SEK (0,97).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till 102,7 MSEK (21,4). Jämförelseperioden inkluderar avvecklad verksamhet.

Resultat inklusive verksamhet under avveckling

  • Resultatet efter skatt inklusive verksamhet under avveckling uppgick till 349,0 MSEK (-7,7).
  • Resultatet per aktie inklusive verksamhet under avveckling och före utspädning uppgick till 9,47 SEK (-0,21).
MSEK Kv 3 Kv 3 Förändr. Kv 1-3 Kv 1-3 Förändr.
2011/2012 2010/2011 % 2011/2012 2010/2011 %
Orderingång 131,5 213,6 - 38,4 512,9 504,4 1,7
Nettoomsättning 196,1 200,7 - 2,3 584,6 586,4 - 0,3
före engångspost 554,6 586,4 - 5 ,4
Rörelseresultat (EBIT) 5,4 15,7 - 65,6 56,7 50,4 12,5
före engångspost 31,7 50,4 - 37,1
Rörelsemarginal, % 2,8 7,8 n/a 9,7 8,6 n/a
före engångspost 5,7 8,6 n/a
Resultat före skatt (EBT) 12,2 14,7 -17,0 77,6 49,2 57,7
före engångspost 52,6 49,2 6,9
Vinstmarginal, % 6,2 7,3 n/a 13,3 8,4 n/a
före engångspost 9,5 8,4 n/a
Resultat efter skatt 9,0 9,8 -8,2 56,0 35,8 56,4
Resultat/aktie från kvarvarande verksamhet, SEK 1) 0,24 0,27 -11,1 1,52 0,97 56,7
Resultat från verksamhet under avveckling 0,0 -19,5 n/a 293,0 -43,6 n/a
Periodens resultat inkl. verksamhet under avveckling 9,0 -9,7 192,8 349,0 -7,7 4632,5
Periodens resultat/aktie, SEK 1) 0,24 -0,26 192,3 9,47 -0,21 4609,5

1) Före utspädning

HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG

• Milstolpe för Sectras onlinetjänste för analys av benskörhet - 1000 kvinnor i Europa med hög risk för benskörhet identifierade.

Rapporteringen i denna delårsrapport avser kvarvarande verksamheter såvida inget annat anges. Verksamhet under avveckling avser Sectra Mamea AB som utvecklar, producerar och marknadsför mammografiprodukten MicroDose Mammography. Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.

KONCERNENS ORDERINGÅNG, OMSÄTTNING OCH RESULTAT

Niomånadersperioden maj 2011 – januari 2012

Koncernens orderingång uppgick till 512,9 MSEK (504,4). Orderingången har utvecklats positivt i norra Europa, där Sectras verksamheter i Nederländerna och Skandinavien redovisar ökad orderingång. Koncernens orderingång i södra Europa och Nordamerika var svagare än motsvarande period föregående år. Det internationella konjunkturläget och den statsfinansiella situationen i många länder gör att affärer tar längre tid att genomföra eller helt uteblir i vissa länder.

Koncernens nettoomsättning för perioden uppgick till 584,6 MSEK. I beloppet ingår en engångspost om 30 MSEK som avser affärsområdet Medicinska systems försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av Sectra MicroDose-verksamheten. Exklusive engångsposten uppgick nettoomsättningen till 554,6 MSEK (586,4). Förändringen av omsättningen jämfört med motsvarande period föregående år är huvudsakligen kopplad till att Sectras verksamheter i Nordamerika och Sverige redovisade lägre omsättning jämfört med föregående år. I övriga Europa har Sectras ökat omsättningen med 5,2 procent till 221,5 MSEK exklusive engångsposten, vilket främst är en följd av att Sectra haft stora framgångar i Nederländerna.

Rörelseresultatet för perioden uppgick till 56,7 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,7 procent. Exklusive effekten av engångsposten uppgick rörelseresultatet till 31,7 MSEK (50,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 5,7 procent (8,6). Sectras kunder påverkas av rådande konjunkturläge och affärer som genomförts är i ökad utsträckning kopplade till att vidmakthålla befintlig system och hårdvarulösningar. Dessa affärer har lägre marginaler än nyförsäljning av IT-system, vilket har påverkat Sectras rörelsemarginal. Perioden belastas även med kostnader för avvecklingen av Sectra Mamea AB.

Resultat efter finansnetto uppgick till 77,6 MSEK, vilket motsvarar en vinstmarginal på 13,3 procent. Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 6,2 MSEK (-10,0). Exklusive effekten av engångsposten ökade resultatet efter finansnetto till 52,6 MSEK (49,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 9,5 procent (8,4).

Resultatet efter skatt ökade till 56,0 MSEK (35,8). Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 1,52 SEK (0,97).

Resultat inklusive verksamhet under avveckling

Sectra slutförde den 31 augusti 2011 affären med Royal Philips Electronics, som därmed övertog verksamheten för utveckling och försäljning av mammografimodaliteten Sectra MicroDose Mammography. Exklusive möjlig tilläggsköpeskilling har affären innevarande räkenskapsår genererat en preliminär bokföringsmässig reavinst för Sectra om 322,6 MSEK efter skatt.

Verksamheten under avveckling redovisade för perioden ett resultat efter skatt på 293,0 MSEK (-43,6) inklusive bokföringsmässig reavinst. Se not 1 på sidan 16 för ytterligare information om verksamheten under avveckling.

Koncernens resultat efter skatt och inklusive verksamhet under avveckling uppgick till 349,0 MSEK (-7,7). Resultatet per aktie före utspädning och inklusive verksamhet under avveckling uppgick till 9,47 SEK(-0,21).

Tredje kvartalet, november 2011 – januari 2012

Koncernens orderingång för kvartalet uppgick till till 131,5 MSEK (213,6). Inga större affärer har ägt rum under tredje kvartalet och kundernas affärsavslut sker i långsammare takt jämfört med föregående år.

Koncernens nettoomsättning för kvartalet uppgick till 196,1 MSEK (200,7). Förändringen är huvudsakligen hänförlig till lägre omsättning i Nordamerika.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 5,4 MSEK (15,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,8 procent (7,8). Rörelseresultatet påverkas negativt av ökad andel hårdvaruaffärer och lägre nyförsäljning av IT-system inom Medicinska system.

Resultatet efter finansnetto uppgick till 12,2 MSEK (14,7). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 2,8 MSEK (-4,9).

Resultatet efter skatt uppgick till 9,0 MSEK (9,8). Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 0,24 SEK (0,27).

Resultat inklusive verksamhet under avveckling

Verksamheten under avveckling redovisade för kvartalet ett resultat efter skatt på 0,0 MSEK (-19,5). Koncernens resultat efter skatt och inklusive verksamhet under avveckling uppgick för kvartalet till 9,0 MSEK (-9,7). Resultatet per aktie före utspädning och inklusive verksamhet under avveckling uppgick till 0,24 SEK (-0,26).

Säsongsvariationer

Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåret. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.

Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande Utfall exklusive engångsposter

Kommentar till diagrammen

Eftersom Sectra har valt att inte kurssäkra sina valutaflöden får valutakursförändringar en direkt inverkan på orderingången, omsättningen och resultatet. Under första kvartalet innevarande verksamhetsår har den svenska kronans utveckling haft en negativ effekt på redovisad orderingång och omsättning samt positiv inverkan på finansiella poster. Under andra och tredje kvartalet innevarande verksamhetsår och under 2010/2011 hade valutakursförändringarna motsatt inverkan.

SEGMENTSREDOVISNING

Omsättning per rörelsesegment
3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2011- nov 2010- maj 2011- maj 2010- feb 2011 – maj - apr
jan 2012 jan 2011 jan 2012 jan 2011 jan 2012 2010/2011
175,3 182,5 520,2 524,3 699,6 703,7
175,3 182,5 490,2 524,3 669,6 703,7
24,7 25,6 69,7 80,5 101,0 111,8
13,9 14,4 37,6 45,8 51,1 59,3
-17,8 -21,7 -42,9 -64,2 -69,8 -91,1
196,1 200,8 584,6 586,4 781,9 783,7
196,1 200,8 554,6 586,4 751,9 783,7
- 28,3 23,5 96,2 54,4 127,2
196,1 229,1 608,1 682,6 836,3 910,9

Rörelseresultat per rörelsesegment

(MSEK) 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2011- nov 2010- maj 2011- maj 2010- feb 2011 - maj – apr
jan 2012 jan 2011 jan 2012 jan 2011 jan 2012 2010/2011
Medicinska system 3,9 16,6 51,7 44,3 75,4 68,0
före engångspost 2) 3,9 16,6 26,7 44,3 50,4 68,0
Avlyssningssäkra
kommunikationssystem 3,7 3,3 8,6 12,1 13,3 16,8
Övrig verksamhet 1) -3,0 -1,3 -6,8 -3,7 -10,7 -7,6
Koncernelimineringar 0,8 -3,0 3,2 -2,3 0,8 -4,7
Summa kvarvarande 5,4 15,6 56,7 50,4 78,8 72,5
verksamhet
före engångspost 2) 5,4 15,6 31,7 50,4 53,8 72,5
Verksamhet under
avveckling
Not 1
- -21,5 -23,8 -48,6 -39,5 -64,3
Totalt 5,4 -5,9 32,9 1,8 39,3 8,2
(MSEK) 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2011- nov 2010- maj 2011- maj 2010- feb 2011 – maj – apr
jan 2012 jan 2011 jan 2012 jan 2011 jan 2012 2010/2011
Sverige 61,9 61,0 167,2 183,9 242,7 259,4
före engångspost 2) 61,9 61,0 165,8 183,9 241,3 259,4
Övriga Europa 76,0 78,1 250,1 210,6 314,6 275,1
före engångspost 2) 76,0 78,1 221,5 210,6 286,0 275,1
Nordamerika 44,6 51,0 130,4 163,5 182,5 215,6
Övriga världen 13,6 10,7 36,9 28,4 42,1 33,6
Totalt2) 196,1 200,8 584,6 586,4 781,9 783,7
före engångspost 2) 196,1 200,8 554,6 586,4 751,9 783,7

Omsättning per geografisk marknad (kvarvarande verksamheter)

1) Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

2) Engångsposten är hänförlig till avveckling av Sectra MicroDose-verksamheten och har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.

Medicinska system

Marknaden

Sectra förser röntgen-, mammografi-, ortopedi- och reumatologikliniker med IT-system och tjänster som gör det möjligt att arbeta mer effektivt med befintliga resurser och samordna geografiskt spridd verksamhet. Fler än 1100 kunder använder Sectras IT-system och tjänster, däribland några av världens största vårdleverantörer. En ökande del av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, både merförsäljning och långa avtal för produkter, tjänster, service, support och uppgraderingar. Årligen hanteras 55 miljoner röntgenundersökningar i Sectras system, vilket gör Sectra till en av världens fem största leverantörer av IT-system för hantering av digitala röntgenbilder.

Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Sectras största marknader för Medicinska system är Skandinavien och Nordamerika. På hemmamarknaden i Skandinavien är Sectra den klart största leverantören av IT-system för hantering av medicinska bilder. På många marknader i Europa har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och behovet av statsfinansiella besparingsprogram haft en dämpande effekt på tillväxten, vilket också gäller USA.

Sectras strategi är att i första hand växa på de platser där bolaget redan har en stark position, såsom norra Europa och Nordamerika. Där ska Sectra öka kundbasen och fortsätta stötta existerande kunder i deras strävan att bli mer effektiva med produkt- och tjänsteerbjudanden som underlättar bildgranskning, utvärdering av benskörhet och reumatism, planering av operationer och val av medicinering.

När kunderna investerar i medicinska IT-system är hög stabilitet och driftsäkra lösningar viktiga egenskaper. Det är därför stärkande att en av Sectras stora kunder i USA, University Hospitals Cleveland, under tredje kvartalet fick ta emot utmärkelse av HP och Intel® för sin mycket driftsäkra IT-lösning för hantering och arkivering av röntgenbilder, Sectra PACS.

Aktiviteter för ökad lönsamhet

Åtgärder som bidrar till att öka affärsområdets lönsamhet och konkurrenskraft har hög prioritet. Sectra genomför ett antal aktiviteter som ska sänka kostnaderna, öka försäljningsvolymerna och bredda produktutbudet till befintliga kunder, bland annat;

• effektivisering av arbetet med installationer och uppgraderingar av Sectras medicinska ITsystem. Detta möjliggörs av att kundernas befintliga installationer av digitala bildhante-

ringssystem uppgraderas till den senaste generationen Sectra PACS, vilket även bidrar till att minska kundernas kostnader kopplat till uppgraderingar.

  • satsningar på ökade försäljningsvolymer genom merförsäljning till befintliga kunder, försäljning på fler marknader och nya produkt- och tjänsteerbjudanden.
  • satsning på medicinska bildtjänster online, en leveransmodell som är mycket skalbar och har stora kostnads- och driftsfördelar för både kunderna och Sectra. Satsningen är framförallt kopplad till tjänster för analys av benskörhet och ortopedisk planering. Områden som ännu är små, men där Sectras tjänster tillför stor kundnytta och där den potentiella marknaden är stor.

Sectra har under tredje kvartalet gjort viktiga framsteg inom sina satsningar på visualiseringsbord och onlinetjänster för analys av benskörhet. Fler mammografikliniker, exempelvis Centre d'Imagerie de Morges i Schweiz, har tagit upp kampen mot benskörhet med Sectras onlinetjänst för analys av benhälsa. Därtill köpte Linköpings universitet Sectras visualiseringsbord och blir först med att använda produkten i medicinsk utbildning.

Omsättning och resultat för niomånadersperioden maj 2011 – januari 2012

Medicinska systems omsättning för perioden uppgick till 520,2 MSEK. I beloppet ingår en engångspost om 30 MSEK hänförlig till avvecklingen av MicroDose-verksamheten. Exklusive engångsposten uppgick omsättningen till 490,2 MSEK (524,3). Förändringen jämfört med motsvarande period föregående år hänför sig huvudsakligen till lägre omsättning i Nordamerika. Den marknad där Medicinska system haft starkast utveckling under perioden är Nederländerna, där verksamheten mer än dubblerat sin omsättning jämfört med föregående år tack vare att många nya kunder valt att införa Sectras medicinska IT-system.

Rörelseresultatet för perioden uppgick till 51,7 MSEK. I beloppet ingår effekt av engångsposten med 25 MSEK. Exklusive effekten av engångsposten uppgick rörelseresultatet till 26,7 MSEK (44,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 5,5 procent (8,4). Rörelseresultatet påverkas negativt av ökad andel hårdvaruaffärer och lägre nyförsäljning av IT-system. Perioden har även präglats av aktiviteter för att separera avyttrad verksamhet och har belastats med kostnader för avvecklingen av Sectra Mamea AB.

Omsättning och resultat för tredje kvartalet, november 2011 – januari 2012 Medicinska systems omsättning för kvartalet uppgick till 175,3 MSEK (182,5). Förändringen jämfört med motsvarande kvartal föregående år hänför sig huvudsakligen till lägre omsättning i Nordamerika.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 3,9 MSEK (16,6), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,2 procent (9,1). Rörelseresultatet påverkas negativt av ökad andel hårdvaruaffärer och lägre nyförsäljning av IT-system.

Avlyssningssäkra kommunikationssystem

Marknaden

Beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i 17 av Europas länder använder Sectras säkerhetslösningar för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och försvar.

Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem. Tillväxten drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal och allt fler myndigheter väljer att skydda sin telefoni. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kunderna behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.

För att möta kundernas efterfrågan på lösningar som gör det möjligt att kommunicera säkert med olika modeller av smartphones och läsplattor lanserade Sectra under tredje kvartalet sin säkerhetslösning för mobil IP-telefoni, Sectra Panthon, på teknikplattformen Android.

Omsättning och resultat för niomånadersperioden maj 2011 – januari 2012 Omsättningen för perioden uppgick till 69,7 MSEK (80,5). Rörelseresultatet uppgick till 8,6 MSEK (12,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 12,3 procent (15,0). I Sverige har säkerhetsmyndigheten tagit fram nya krav och regelverk som ska öka IT-säkerheten. Den nya kravbilden har medfört förskjutningar i Sectras pågående leverans- och utvecklingsprojekt, vilket påverkat periodens omsättning och resultat.

Omsättning och resultat tredje kvartalet, november 2011 – januari 2012 Omsättningen för kvartalet uppgick till 24,7 MSEK (25,6). Rörelseresultatet uppgick till 3,7 MSEK (3,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,0 procent (12,9).

Övrig verksamhet

Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Omsättning och resultat för niomånadersperioden maj 2011 – januari 2012 Nettoomsättningen från Övrig verksamhet uppgick för perioden till 37,6 MSEK (45,8). Rörelseresultatet för perioden uppgick till -6,8 MSEK (-3,7). Perioden har belastats med kostnader för avvecklingen av Sectra Mamea AB.

Omsättning och resultat tredje kvartalet, november 2011 – januari 2012 Nettoomsättningen från Övrig verksamhet uppgick för kvartalet till 13,9 MSEK (14,4). Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -3,0 MSEK (-1,3).

KOMMENTARER TILL FINANSIELL STÄLLNING OCH NYCKELTAL

Finansiell ställning

Sectra har en stark kassa och balansräkning. Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för perioden till 120,2 MSEK (23,3) och för kvartalet till 39,7 MSEK (43,8). Jämförelseperioderna inkluderar verksamhet under avveckling. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick för perioden till -173,2 MSEK (5,2). Förändringen jämfört med motsvarande period föregående år är kopplad till den inlösen av aktier på totalt 184,2 MSEK som Sectra genomförde under tredje kvartalet. Koncernens totala kassaflöde inklusive verksamhet under avveckling uppgick för perioden till 369,1 MSEK (-8,8), varav -106,3 MSEK (32,8) avser tredje kvartalet. I utfallet för niomånadersperioden ingår köpeskillingen från försäljningen av MicroDose-verksamheten (Not 1 sid 16). Efter justering för valutakursdifferenser i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 580,5 MSEK (189,9).

Soliditeten var vid periodens utgång 68,2 procent (63,5) och likviditeten uppgick till 3,2 ggr (2,3).

Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 34,6 MSEK (23,4) och avser konvertibla lån.

Investeringar

Investeringarna i koncernen uppgick under perioden till 27,0 MSEK (37,4), varav 14,0 MSEK (13,1) avser tredje kvartalet. Investeringarna hänför sig främst till kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling. Jämförelseperioderna inkluderar verksamhet under avveckling.

Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under perioden 17,1 MSEK (16,7), varav 12,0 MSEK (7,0) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i kundprojekt till totalt 49,5 MSEK (54,7).

Aktiverat arbete för egen räkning var under perioden 9,0 MSEK (8,2), varav 2,6 MSEK (2,2) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 58,0 MSEK (62,6). Jämförelseperioden avser kvarvarande verksamhet.

Avskrivningar uppgick under perioden till 31,7 MSEK (29,2), varav 10,9 MSEK (11,2) avser tredje kvartalet.

Medarbetare

Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectras kvarvarande verksamhet ökade under kvartalet med 1 person. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare med tillsvidareanställning till totalt 499 (505).

MODERBOLAGET

Moderbolaget Sectra AB

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Nettoomsättningen i moderbolaget uppgick för perioden uppgick till 14,1 MSEK (15,3). Resultatet efter finansnetto uppgick till 11,2 MSEK (4,4). Det förbättrade resultatet beror på ökade ränteintäkter och valutakursförändringar. Valutakursförändringarna påverkade moderbolagets finansiella poster med 2,4 MSEK (-4,2).

Nettoomsättningen i moderbolaget uppgick för kvartalet uppgick till 4,7 MSEK (4,5). Resultatet efter finansnetto uppgick till 2,6 MSEK (2,8).

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 14.

AKTIEN

Inlösenprogram 2011

En extra bolagsstämma beslutade den 22 november 2011 att överföra 5 SEK per aktie, totalt 184,2 MSEK, till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösenförfarandet skedde under december 2011.

Inlösen av inlösenaktierna (beteckning SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4. Skatteverket har i februari lämnat ett allmänt råd om hur anskaffningsutgiften för aktierna ska fördelas mellan kvarvarande aktier och inlösenaktier. Enligt Skatteverkets allmänna råd, SKV A 2012:2, bör 90 procent av anskaffningsutgiften för en ursprunglig aktie av serie A eller B i Sectra AB hänföras till kvarvarande aktie och 10 procent till inlösenaktien.

Ny utdelningspolicy

Styrelsen i Sectra beslutade under andra kvartalet om ny utdelningspolicy. Den nya policyn lyder:

Sectras utdelning ska anpassas till bolagets behov av kapital i rörelsen och för tillväxt samt till aktieägarnas önskemål om utdelning. Målsättningen är att ge aktieägarna en jämn och god utdelning över tiden och att anpassa utdelningen så att bolagets soliditet alltid uppgår till minst 30 procent.

Den tidigare policyn löd; Sectras utdelning ska vara väl avvägd mellan önskemålet om direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. På lång sikt avser styrelsen till aktieägarna i genomsnitt dela ut 15–20 procent av vinsten efter skatt.

Aktiekapital

Sectras aktiekapital uppgick vid periodens utgång till 36 842 088 SEK. Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram ökar antalet aktier med

maximalt 1 006 800, vilket motsvarar 2,7 procent av aktiekapitalet och 1,7 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 848 888 SEK.

Incitamentsprogram

Under andra kvartalet förföll 90 000 personaloptioner som ställdes ut till medarbetare i Nordamerika 2008, någon inlösen av dessa skedde ej.

Årsstämman, som hölls den 30 juni, beslutade om utgivande av nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna har tecknats under perioden 27 september – 6 oktober 2011. Totalt tecknades konvertibler för 11,2 Mkr, vilket motsvarar 205 400 konvertibler. Vid full konvertering uppgår utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen till 0,6 procent av kapital och 0,3 procent av röster.

Villkor för utställande av konvertibler till medarbetare:

  • Konverteringskursen ska motsvara 135 procent av det genomsnittliga volymviktade medeltalet av noterade betalkurser för bolagets aktie på NASDAQ OMX Stockholm för varje handelsdag under perioden 2 – 17 augusti 2011, det vill säga 53, 70 SEK.
  • Löptid 31 oktober 2011 15 juni 2015. Konvertering till B-aktier ska kunna ske 25 29 maj 2015.

Villkor för utställande av konvertibler till externa styrelseledamöter:

  • Konverteringskursen ska motsvara 144 procent av det genomsnittliga volymviktade medeltalet av noterade betalkurser för bolagets aktie på NASDAQ OMX Stockholm för varje handelsdag under perioden 2 – 17 augusti 2011, det vill säga 57,30 SEK.
  • Löptid 31 oktober 2011 15 juni 2016. Konvertering till B-aktier ska kunna ske 23 27 maj 2016.

Under perioden har Sectra ställt ut ytterligare 100 000 personaloptioner för koncernens medarbetare i Nordamerika. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer anställda att förvärva aktier i bolaget till ett antal motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.

Bemyndigande

Årsstämman bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3.700.000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna Baktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa möjligheter.

Årsstämma 2012 och valberedning

Årsstämman 2012 kommer att äga rum den 28 juni i Linköping. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget skriftligen till Sectras styrelse per epost [email protected] eller adress Sectra AB, Teknikringen 20, 583 30 Linköping. För att styrelsen ska kunna behandla ärendet på ett tillfredsställande sätt ska begäran ha inkommit senast den 1 maj 2012.

Årsstämman 2011 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. I enlighet med årsstämmans beslut har en valberedning tillsatts efter konsultationer med bolagets större aktieägare. Följande ledamöter ingår i valberedningen:

• Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)

  • Jan-Olof Brüer, koncernchef Sectra AB och representant för bolagets största ägare (ordförande)
  • Gündor Rentsch, representant för Frithjof Qvigstad
  • Thomas Ehlin, representant för Nordea Fonder

Valberedningen kommer att bereda och till årsstämman lämna förslag till:

  • val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall)
  • beslut om principer för utseende av valberedning
  • ordförande vid stämman

Aktieägare som önskar lämna förslag kan vända sig skriftligen till Jan-Olof Brüer via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

FRAMTIDEN

Risker och osäkerhetsfaktorer

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.

En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2010/2011, not 29 på sidan 48. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.

Framtidsutsikter

Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden i Skandinavien utgör en stabil bas för fortsatt internationell expansion.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta koncernchef Jan-Olof Brüer Telefon 013 - 23 52 09

Presentation av kvartalsrapporten

Sectras koncernchef presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media den 6 mars kl 12:00 på Operaterrassen i Stockholm. Det finns även möjlighet att ta del av presentationen online via Sectras hemsida www.sectra.se.

Kommande rapporttillfällen

Bokslutskommuniké 22 maj 2012
Årsstämma 28 juni 2012

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2011 - nov 2010 - maj 2011 - maj 2010 - feb 2011 - maj - apr
jan 2012 jan 2011 jan 2012 1) jan 2011 jan 2012 1) 2010/2011
Nettoomsättning 196 115 200 668 584 620 586 373 781 938 783 691
Aktiverat arbete för egen räkning 2 611 2 217 9 016 8 166 9 448 8 598
Handelsvaror -43 730 -29 937 -114 269 -93 587 -134 759 -114 077
Personalkostnader -100 900 -102 025 -288 785 -302 976 -388 715 -402 906
Övriga externa kostnader -37 871 -44 012 -102 233 -118 415 -145 292 -161 474
Avskrivningar -10 859 -11 242 -31 671 -29 159 -43 800 -41 288
Rörelseresultat 5 366 15 669 56 678 50 402 78 820 72 544
Finansnetto 6 868 -972 20 898 -1 237 19 764 -2 371
Resultat efter finansnetto 12 234 14 697 77 576 49 165 98 584 70 173
Skatt -3 260 -4 878 -21 565 -13 357 -30 082 -21 874
Periodens resultat från kvarvarande 8 974 9 819 56 011 35 808 68 502 48 299
verksamhet
Resultat från verksamhet under - -19 497 292 967 -43 553 278 604 -57 916
avveckling
Not 1
Periodens resultat 8 974 -9 678 348 978 -7 745 347 106 -9 617
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 8 974 -9 678 348 978 -7 745 347 106 -9 617
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0 0 0
Vinst per aktie kvarvarande
verksamhet
Före utspädning, kr 0,24 0,27 1,52 0,97 1,86 1,31
Efter utspädning, kr 0,24 0,26 1,49 0,95 1,82 1,29
Vinst per aktie inklusive resultat från
verksamhet under avveckling
Före utspädning, kr 0,24 -0,26 9,47 -0,21 9,42 -0,26
Efter utspädning, kr 0,24 -0,26 9,27 -0,21 9,22 -0,26
Antal aktier
Före utspädning 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088
Efter utspädning 2) 37 848 888 37 633 488 37 848 888 37 633 488 37 848 888 37 633 488
Genomsnitt före utspädning 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088
Genomsnitt efter utspädning 37 782 221 37 633 488 37 645 888 37 504 044 37 642 788 37 536 405

1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.

2) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2009/2010 (368 400), 2010/2011 (133 000) och 2011/2012 (205 400) samt personaloptioner utfärdade 2009/2010 (100 000), 2010/2011 (100 000) och 2011/2012 (100 000).

Rapport över totalresultat för koncernen

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
TSEK nov 2011 nov 2010 maj 2011 maj 2010 feb 2011 maj - apr
- jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 2010/2011
Periodens resultat 8 974 -9 678 348 978 -7 745 347 106 -9 617
Övrigt totalresultat
Periodens omräkningsdifferens vid 5 244 -5 105 13 654 -15 259 3 079 -25 834
omräkning av utländska dotterbolag
Summa periodens övriga totalresultat 5 244 -5 105 13 654 -15 259 3 079 -25 834
Summa periodens totalresultat 14 218 -14 783 362 632 -23 004 350 185 -35 451

Koncernens balansräkningar

TSEK 31 jan
2012
31 jan
2011
30 apr
2011
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 68 495 201 472 195 073
Materiella anläggningstillgångar 57 832 67 350 60 175
Finansiella anläggningstillgångar 4 597 4 786 4 335
Uppskjuten skattefordran 8 121 - 1 739
Summa anläggningstillgångar 139 045 273 608 261 322
Övriga omsättningstillgångar 378 437 451 407 461 061
Likvida medel 580 546 189 907 211 341
Summa omsättningstillgångar 958 983 641 314 672 402
Summa tillgångar 1 098 028 914 922 933 724
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 749 245 581 367 569 537
Avsättningar 591 5 112 5 627
Uppskjuten skatteskuld 23 499 16 507 15 328
Långfristiga skulder 17 260 23 406 23 406
Kortfristiga skulder 307 433 288 530 319 826
Summa eget kapital och skulder 1 098 028 914 922 933 724

Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2010/2011.

Förändring av eget kapital i koncernen

9 mån 9 mån Helår
TSEK maj 2011 - maj 2010 - maj - apr
jan 2012 jan 2011 2010/2011
Eget kapital vid periodens ingång 569 537 602 568 602 568
Periodens totalresultat 362 632 -23 004 -35 451
Aktierelaterade ersättningar 1 286 1 803 2 420
Inlösen av aktier -184 210 - -
Eget kapital vid periodens slut 749 245 581 367 569 537

Koncernens kassaflödesanalyser

9 mån 9 mån 1) Helår 1)
TSEK maj 2011 - maj 2010 - maj - apr
jan 2012 jan 2011 2010/2011
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 102 705 21 431 25 623
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital 120 234 23 347 44 852
Investeringsverksamheten -26 961 -37 399 -20 547
Finansieringsverksamheten -173 219 5 226 -16 898
Periodens kassaflöde -79 946 -8 826 7 407
Kassaflöde från verksamhet under avveckling:
Löpande verksamheten
Investeringsverksamheten
Finansieringsverksamheten
Not 1
Periodens kassaflöde från verksamhet under avveckling
-17 620
466 715
-
449 095
-
-
-
-
-
-
-
-
Summa periodens kassaflöden 369 149 -8 826 7 407
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid periodens början
Kursdifferens i likvida medel
Likvida medel vid periodens slut
211 341
56
580 546
193 024
5 709
189 907
193 024
10 910
211 341
Outnyttjade krediter 15 000 15 000 15 000

1)Jämförelseperioderna inkluderar verksamhet under avveckling

Nyckeltal

9 mån 9 mån 12 mån Helår
31 jan 31 jan 31 jan 30 apr
2012 2011 2011 2011
Orderingång, MSEK 512,9 504,4 639,5 631,0
Rörelsemarginal, % 9,7 8,6 10,1 9,3
Rörelsemarginal exklusive engångspost, % 5,7 8,6 7,2 9,3
Vinstmarginal, % 13,3 8,4 12,6 9,0
Vinstmarginal exklusive engångspost, % 9,5 8,4 9,8 9,0
Medelantal anställda 496 498 494 496
Kassaflöde per aktie, SEK 2,79 1,75 3,28 2,24
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 2,71 1,71 3,19 2,19
Förädlingsvärde, MSEK 345,5 353,4 467,5 475,5
P/E-tal, ggr - - 26,1 26,0
Börskurs vid periodens slut, SEK 48,5 38,0 48,5 34,0
Inklusive verksamhet under avveckling:
Avkastning på eget kapital, % 52,9 -1,3 52,2 -1,6
Avkastning på sysselsatt kapital, % 54,0 -1,4 53,8 -1,1
Avkastning på totalt kapital, % 36,6 -1,0 37,1 -0,7
Soliditet, % 68,2 63,5 68,2 61,0
Likviditet, ggr 3,2 2,3 3,2 2,1
Kassaflöde per aktie, SEK 2,09 0,58 2,20 0,70
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 2,03 0,57 2,14 0,68
Eget kapital per aktie, SEK 20,34 15,78 20,34 15,46
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 19,80 15,45 19,80 15,13

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

2011/2012 2010/2011 2009/2010
MSEK Q3 Q2 1) Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3
Nettoomsättning 196,1 219,2 169,3 197,3 200,7 212,9 172,8 223,1 178,3
Aktiverat arbete för egen räkning 2,6 5,7 0,7 0,4 2,2 2,4 3,5 1,0 3,4
Rörelsens kostnader -182,4 -169,4 -153,4 -163,5 -176,0 -179,6 -159,3 -177,8 -156,1
Avskrivningar -10,9 -10,6 -10,2 -12,0 -11,2 -10,0 -8,0 -6,9 -7,8
Rörelseresultat 5,4 44,9 6,5 22,1 15,7 25,7 9,0 39,4 17,8
Finansnetto 6,9 4,2 9,8 -1,1 -1,0 -4,1 3,9 -1,2 7,0
Resultat efter finansnetto 12,3 49,1 16,2 21,0 14,7 21,6 12,9 38,2 24,8
Skatt på periodens resultat -3,3 -14,0 -4,3 -8,4 -4,9 -5,7 -2,9 -29,0 -0,9
Periodens resultat från kvarvarande
verksamhet 9,0 35,1 11,9 12,6 9,8 15,9 10,0 9,2 23,9
Resultat från verksamhet under avveckling - 310,0 -17,0 -14,5 -19,5 -15,7 -8,2 1,1 -22,2
Periodens resultat 9,0 345,1 -5,1 -1,9 -9,7 0,2 1,8 10,3 1,7
Rörelsemarginal, % 2,8 20,5 3,8 11,2 7,8 12,1 5,2 17,6 10,0
Kassaflöde per aktie, SEK 0,97 1,48 0,35 0,81 0,41 0,58 0,43 0,49 0,37
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,94 1,44 0,34 0,80 0,41 0,57 0,42 0,48 0,37
Resultat per aktie, SEK 0,24 0,95 0,32 0,34 0,27 0,43 0,27 0,25 0,65
Inklusive verksamhet under avveckling:
Avkastning eget kapital, % 1,1 46,3 -0,9 -0,3 -1,6 0,0 0,3 1,7 0,3
Avkastning sysselsatt kapital, % 1,5 47,8 -1,1 0,3 -2,0 0,1 0,3 2,6 0,5
Soliditet, % 68,2 75,0 64,1 61,0 63,5 63,6 64,7 62,2 62,6
Kassaflöde per aktie, SEK 0,97 1,25 -0,13 0,12 0,13 0,16 0,28 0,49 0,37
Eget kapital per aktie, SEK 20,34 24,94 15,55 15,46 15,78 16,16 16,40 16,36 16,24

1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.

Fem år i sammandrag

2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008 2006/2007
Orderingång, MSEK 631,0 766,7 1 080,6 947,6 636,5
Nettoomsättning, MSEK 783,7 753,9 777,0 688,0 607,7
Rörelseresultat, MSEK 72,5 115,7 120,4 150,6 138,9
Resultat efter finansnetto, MSEK 70,2 113,0 200,0 183,2 165,1
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande 48,3 84,0 143,9 125,7 116,2
verksamheter, MSEK
Rörelsemarginal, % 9,3 15,3 15,5 21,9 22,9
Vinstmarginal, % 9,0 15,0 25,7 26,6 27,2
Vinst/aktie före utspädning, SEK 1,31 2,28 3,90 3,41 3,15
Vinst/aktie efter utspädning, SEK 1,29 2,24 3,84 3,34 3,11
Utdelning per aktie, SEK 0,00 0,00 0,00 0,50 0,50
Börskurs vid årets slut, SEK 34,0 37,3 38,8 58,5 76,0
P/E-tal, ggr 26,0 16,4 9,9 17,2 24,1
Inklusive verksamhet under avveckling
Periodens resultat efter skatt, MSEK -9,6 17,2 50,5 50,5 47,2
Avkastning på eget kapital, % -1,6 2,9 8,7 9,3 9,4
Avkastning på sysselsatt kapital, % -1,1 3,9 11,6 13,8 13,0
Avkastning totalt kapital, % -0,7 2,5 7,4 8,9 8,6
Eget kapital/aktie före utspädning, SEK 15,46 16,36 16,26 15,22 14,12
Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK 15,13 16,11 16,06 14,93 13,84
Soliditet, % 61,0 62,2 59,4 56,9 60,8

Moderbolagets resultaträkningar

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
TSEK nov 2011 nov 2010 maj 2011 maj 2010 feb 2011 maj - apr
- jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 2010/2011
Nettoomsättning 4 670 4 481 14 067 15 348 17 373 18 654
Personalkostnader -3 062 -1 937 -8 078 -5 749 -11 359 -9 030
Övriga externa kostnader -4 804 -4 200 -13 559 -15 342 -16 980 -18 764
Avskrivningar -52 -56 -159 -176 -214 -231
Rörelseresultat - 3 248 -1 712 -7 729 -5 919 -11 180 -9 371
Finansnetto 5 851 4 480 18 940 10 310 85 750 77 122
Resultat efter finansnetto 2 603 2 768 11 211 4 391 74 570 67 751
Bokslutsdispositioner - - - - 1 874 1 874
Resultat före skatt 2 603 2 768 11 211 4 391 76 444 69 625
Skatt på periodens resultat 144 -725 -2 120 -1 155 -19 832 -18 867
Periodens resultat 2 747 2 043 9 091 3 236 56 612 50 758

Rapport över moderbolagets totalresultat

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
TSEK nov 2011 nov 2010 maj 2011 maj 2010 feb 2011 maj - apr
- jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 2010/2011
Periodens resultat 2 747 2 043 9 091 3 236 56 612 50 758
Övrigt totalresultat
Fond för verkligt värde 11 839 -5 292 19 761 -13 992 11 564 -22 189
Summa periodens övrigt totalresultat 11 839 -5 292 19 761 -13 992 11 564 -22 189
Summa periodens totalresultat 14 586 -3 249 28 852 -10 756 68 176 28 569

Moderbolagets balansräkningar

TSEK 31 jan 31 jan 30 apr
2012 2011 2011
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 399 613 558
Finansiella anläggningstillgångar 152 875 172 632 160 987
Summa anläggningstillgångar 153 274 173 245 161 545
Övriga omsättningstillgångar 79 888 335 366 290 972
Likvida medel 485 695 700 232 815 410
Summa omsättningstillgångar 565 583 1 035 598 1 106 382
Summa tillgångar 718 857 1 208 843 1 267 927
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 296 981 476 844 458 424
Obeskattade reserver 95 962 97 836 95 962
Långfristiga skulder 18 715 23 406 23 406
Kortfristiga skulder 307 199 610 757 690 135
Summa eget kapital och skulder 718 857 1 208 843 1 267 927

Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

TSEK 31 jan 31 jan 30 apr
2012 2011 2011
Företagsinteckningar 11 000 11 000 11 000
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000 11 000
Borgen till förmån för koncernbolag 318 172 350 267 332 944
Summa eventualförpliktelser 318 172 350 267 332 944

Not 1 Verksamhet under avveckling

Sectra och Royal Philips Electronics tecknade i juni 2011 ett avtal som innebär att Philips förvärvade Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av mammografiprodukten Sectra MicroDose Mammography. Philips övertog verksamheten i samband med att affären slutfördes den 31 augusti 2011. I verksamheten ingår bolaget Sectra Mamea AB och relaterad verksamhet i Sectras globala sälj- och serviceorganisation, exklusive Australien och Nya Zeeland där Sectra kommer att fortsätta sälja MicroDose Mammography genom ett separat distributionsavtal med Philips. Verksamheten omfattade cirka 110 medarbetare. Sectra Mamea AB omsatte 127 MSEK verksamhetsåret 2010/2011, vilket motsvarade 14 procent av Sectrakoncernens omsättning. Verksamheten som bedrevs i Sectra Mamea AB redovisas som verksamhet under avveckling.

Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 MEUR, inklusive försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av MicroDose-verksamheten. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 MEUR som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls. Affären har innevarande räkenskapsår, exklusive möjlig tilläggsköpeskilling, genererat en preliminär bokföringsmässig reavinst för Sectra om 322,6 MSEK efter skatt.

Intäkter och resultat

Under tredje kvartalet uppgick intäkterna från verksamheten under avveckling till 0,0 MSEK (33,3). Rörelseresultatet uppgick till 0,0 MSEK (-21,5). För niomånadersperioden uppgick intäkterna från verksamheten under avveckling till 26,9 MSEK (104,9). Rörelseresultatet uppgick till -23,8 MSEK (-48,6). Verksamheten påverkades starkt av att vara under överflyttning till Philips. Pågående affärer disponerades för att underlätta och förenkla övergången, vilket medförde att vissa affärshändelser senarelades till efter avslut av Philips förvärv.

Resultat från verksamhet under avveckling

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2011 nov 2010 maj 2011 maj 2010 feb 2011 maj - apr
- jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 - jan 2011 - jan 2012 2010/2011
Nettoomsättning - 28 405 23 484 96 270 54 410 127 196
Aktiverat arbete för egen räkning - 4 896 3 425 8 643 6 534 11 752
Handelsvaror - -21 862 -16 421 -61 785 -37 629 -82 993
Personalkostnader - -15 553 -19 883 -43 006 -31 910 -55 033
Övriga externa kostnader - -12 507 -14 398 -31 657 -25 957 -43 216
Avskrivningar - -4 902 - -17 109 -4 902 -22 011
Rörelseresultat - -21 523 -23 793 -48 644 -39 454 -64 305
Finansnetto - -5 257 -5 804 -10 239 -9 498 -13 933
Resultat före skatt - -26 780 -29 597 -58 883 -48 952 -78 238
Skatt - 7 283 - 15 330 4 992 20 322
Periodens resultat - -19 497 -29 597 -43 553 -43 960 -57 916
Realisationsresultat vid avyttring - - 322 564 - 322 564 -
Skatt - - - - - -
Summa resultat från verksamhet - -19 497 292 967 -43 553 278 604 -57 916

under avveckling

Definition nyckeltal

Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder.
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital dividerat med antalet
aktier vid periodens slut.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie.
Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning
Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier.
Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2010/2011 med det tillägget att nu även IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter, tillämpas. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2011/2012 har inte haft någon effekt på den finansiella redovisningen.

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att niomånadersrapporten för perioden maj 2011 - januari 2012 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 6 mars 2012

Jan-Olof Brüer Carl-Erik Ridderstråle Erika Söderberg Johnson Anders Persson Jakob Svärdström
VD och Koncernchef Styrelseordföranden Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Christer Nilsson Torbjörn Kronander Regina Rosander Stein Norheim
Styrelseledamot Styrelseledamot Medarbetarrepresentant Medarbetarrepresentant

Revisorernas granskningsrapport

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Sectra AB (publ) 556064- 8304, per 31 januari 2012 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Linköping den 6 mars 2012

Grant Thornton Sweden AB Peter Bodin Auktoriserad revisor

Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 6 mars 2012 kl 08:00 (CET).