Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2012

Sep 4, 2012

2967_10-q_2012-09-04_a92e97f2-5bf9-4a50-a1f5-64b75a0656dc.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Sectras delårsrapport för första kvartalet 2012/2013:

Sectra investerar för tillväxt i Storbritannien

IT- och medicinteknikföretaget Sectra redovisar ett starkt förbättrat kassaflöde för första kvartalet, kassaflödet ökade till 64,0 Mkr (-2,3). Nettoomsättningen uppgick första kvartalet till 171,0 Mkr (169,3). Koncernens rörelseresultat uppgick till 4,1 Mkr (6,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,4 procent.

Sectra har under kvartalet breddat sitt produkterbjudande inom medicinska system dels genom förvärv av brittiska IT-bolaget Burnbank dels genom förvärv av produkträttigheterna till ett svenskt system för uppföljning av stråldoser. Sectra har också förstärkt sin brittiska verksamhet med ett nytt team för produktutveckling inom medicinsk IT.

– Vi har stärkt Sectras position i Storbritannien och vår verksamhet där står nu för mer än tio procent av koncernens omsättning. Genom förvärvet och satsningen på nationell produktutveckling ökar våra förutsättningar att växa vidare på den brittiska marknaden, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB.

Koncernens orderingång uppgick för kvartalet till 116,2 MSEK (190,8). Orderingången är lägre än motsvarande period föregående år som inkluderar ett stort långsiktigt avtal med sjukvårdsregionen Helse Nord i Norge till ett ordervärde om 57 Mkr.

– Det finansiella utfallet för inledning på verksamhetsåret följer Sectras säsongsmönster och påverkas dessutom av valutakursförändringar. Ser vi till den senaste tolvmånadersperioden redovisar vi dock en rörelsemarginal över 12 procent, säger Jan-Olof Brüer.

Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med Värdepappersmarknadslagen. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 4 september 2012 kl 08:00 (CET).

Presentation av delårsrapporten kl 11:30

Sectras koncernchef presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media idag kl 11:30 på Operaterrassen i Stockholm. Det finns även möjlighet att följa presentationen online.

För ytterligare information

Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09

Sectrakoncernens verksamhet

Sectra utvecklar och säljer högteknologiska produkter och tjänster inom nischerna medicinsk IT och säker kommunikation. Företaget grundades 1978 och har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Omsättningen uppgick helåret 2011/2012 till 823 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 Fax: +46 (0)13 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401

DELÅRSRAPPORT FÖR FÖRSTA KVARTALET 1 maj 2012 – 31 juli 2012

Första kvartalet 12 månader
MSEK Kv 1 Kv 1 Förändr. Rullande 2011/2012 Förändr
2012/2013 2011/2012 % %
Orderingång 116,2 190,8 -39,1 626,5 701,1 -10,6
Nettoomsättning 171,0 169,3 1,0 824,7 823,1 0,2
rensat för engångspost n/a n/a 794,7 793,1 0,2
Rörelseresultat (EBIT) 4,1 6,5 -36,9 101,1 103,5 -2,3
rensat för engångspost n/a n/a 76,1 78,5 -3,1
Rörelsemarginal, % 2,4 3,8 12,3 12,6
rensat för engångspost n/a n/a 9,6 9,9
Resultat före skatt (EBT) 0,3 16,2 -98,1 111,9 127,9 -12,5
rensat för engångspost n/a n/a 86,9 102,9 -15,5
Vinstmarginal, % 0,2 9,6 13,6 15,5
rensat för engångspost n/a n/a 10,9 13,0
Resultat efter skatt 0,2 11,9 -98,3 81,1 92,8 -12,6
Resultat/aktie, SEK 1 0,01 0,32 -96,9 2,20 2,52 -12,7
Kassaflöde 2 64,0 - 2,3 2 882,6 214,9 148,6 44,6
Resultat inklusive avvecklad verksamhet
Resultat från avvecklad verksamhet 0 - 17,0 100,0 310,0 293,0 5,8
Resultat inkl. avvecklad verksamhet 0,2 - 5,1 103,9 391,1 385,8 1,4
Resultat/aktie inkl. avvecklad verksamhet, SEK 1) 0,01 - 0,14 107,1 10,61 10,47 1,3

1 Före utspädning

2 Löpande verksamhet efter förändring rörelsekapital

FÖRSTA KVARTALET: MAJ – JULI 2012

  • Orderingången på totalt 116,2 MSEK är lägre än motsvarande period föregående år som inkluderar ett stort långsiktigt avtal med sjukvårdsregionen Helse Nord i Norge.
  • Nettoomsättningen ökade 1 % till 171,0 MSEK (169,3).
  • Resultatet påverkades negativt av förändrade valutakurser. På finansiella poster var effekten av valutakursförändringar - 8,5 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för kvartalet till 64,0 MSEK (-2,3).

HÄNDELSER UNDER FÖRSTA KVARTALET

  • Sectra förvärvar Burnbank Systems Limited som säljer IT-tjänster till sjukvården i Storbritannien.
  • Sectra förvärvar produkträttigheterna till ett system för uppföljning av stråldoshistorik.
  • Ett ryskt sjukhus, St Petersburg Scientific Practical Centre for Oncology, beställer Sectras visualiseringsbord.

HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG

  • Sectra inleder ett samarbete med Zimmer, en av världens största protesleverantörer. Genom ett icke-exklusivt samarbetsavtal kommer Zimmer att erbjuda Sectras onlinetjänst för planering av ortopediska operationer till kunder i ett antal europeiska länder.
  • Sectra överför 185,5 Mkr till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
  • Styrelsen utnämner Torbjörn Kronander, VD för Sectras affärsområde Medicinsk system och vice VD i Sectra, till ny VD för Sectra. Han tillträder posten den 1 november 2012.
  • Styrelsen beslutar att ändra datum för publicering av bokslutskommuniké 2012/2013 till den 28 maj, 2013.

Rapporteringen i denna delårsrapport avser kvarvarande verksamheter såvida inget annat anges. Avvecklad verksamhet avser Sectra Mamea AB som utvecklade, producerade och marknadsförde mammografiprodukten MicroDose Mammography. Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.

Nettoomsättning, MSEK

Omsättning per geografisk marknad

Utfall exklusive engångsposter Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande

KONCERNENS ORDERINGÅNG, OMSÄTTNING OCH RESULTAT

Orderingång och omsättning

Kvartal 1, maj – juli 2012

Koncernens orderingång uppgick till 116,2 MSEK (190,8). Orderingången är lägre än motsvarande period föregående år som inkluderar ett stort långsiktigt avtal, ordervärde 57 MSEK, med den norska sjukvårdsregionen Helse Nord.

Koncernens nettoomsättning ökade med 1 procent till 171,0 MSEK (169,3). Samtliga rörelsesegment redovisar ökad omsättning jämfört med motsvarande period föregående år.

Rörelsesegmentet Medicinska system inkluderar de förvärvade Burnbankbolagen från och med den 6 juni 2012. Se ytterligare information och preliminär förvärvsanalys i not 2 på sidan 15.

Omsättning per rörelsesegment
(MSEK) 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj - juli maj - juli aug 2011 - maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Medicinska system 152,6 151,6 733,0 732,0
rensat för engångspost 2 n/a n/a 703,0 702,0
Avlyssningssäkra
kommunikationssystem
21,7 18,6 104,9 101,8
Övrig verksamhet 1 14,7 11,6 54,0 50,9
Koncernelimineringar -18,0 -12,5 -67,2 -61,6
Summa kvarvarande
verksamheter
171,0 169,3 824,7 823,1
rensat för engångspost 2 n/a n/a 794,7 793,1
Avvecklad verksamhet 3 0 15,0 8,5 23,5
Totalt 171,0 184,3 833,2 846,6

Omsättning per geografisk marknad

(MSEK) 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj - juli maj - juli aug 2011 - maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Sverige 60,2 47,7 263,0 250,5
rensat för engångspost 2 n/a n/a 261,6 249,1
USA 40,9 40,8 168,2 168,1
Storbritannien 22,2 11,8 114,5 104,1
rensat för engångspost 2 n/a n/a 94,0 83,6
Övriga Europa 37,4 45,0 223,5 231,1
rensat för engångspost 2 n/a n/a 215,4 223,0
Övriga världen 10,3 24,0 55,5 69,3
Summa kvarvarande
verksamheter 2
171,0 169,3 824,7 823,1
rensat för engångspost 2 n/a n/a 794,7 793,1

1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

2 Engångsposten är hänförlig till avveckling av Sectra MicroDose-verksamheten och har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder.

3 Se not 1 sidan 14.

Resultat

Kvartal 1, maj – juli 2012

Koncernens rörelseresultat för kvartalet uppgick till 4,1 MSEK (6,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,4 procent (3,8). Båda Sectras affärsområden redovisar ökat rörelseresultat för kvartalet. Förändring jämfört med motsvarande kvartal föregående år hänför sig till ökade kostnader inom moderbolagets verksamhet.

Resultat efter finansnetto uppgick till 0,3 MSEK (16,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 0,2 procent (9,6). I jämförelseperioden ingår ränteeffekter från avvecklad verksamhet med 4,2 MSEK. Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med - 4,1 MSEK (4,4).

Resultatet efter skatt uppgick till 0,2 MSEK (11,9). Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 0,01 SEK (0,32).

Resultat inklusive avvecklad verksamhet

Sectra slutförde den 31 augusti 2011 en affär med Royal Philips Electronics, som därmed övertog verksamheten för utveckling och försäljning av mammografimodaliteten MicroDose Mammography. Se not 1 på sidan 14 för ytterligare information om den avvecklade verksamheten.

Koncernens resultat efter skatt och inklusive avvecklad verksamhet uppgick för kvartalet till 0,2 MSEK (-5,1). Resultatet per aktie före utspädning och inklusive avvecklad verksamhet uppgick till 0,01 SEK (- 0,14).

Rörelseresultat per rörelsesegment

(MSEK) 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj - juli maj - juli aug 2011 - maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Medicinska system 4,2 3,0 98,7 97,5
rensat för engångspost 2 4,2 3,0 73,7 72,5
Avlyssningssäkra
kommunikationssystem
0,9 0,2 16,0 15,3
Övrig verksamhet 1 -3,7 -1,9 -10,8 -9,0
Koncernelimineringar 2,7 5,1 -2,7 -0,3
Summa kvarvarande
verksamheter
4,1 6,4 101,2 103,5
rensat för engångspost 2 4,1 6,4 76,2 78,5
Avvecklad verksamhet 3 0 -18,9 -4,9 -23,8
Totalt 4,1 -12,5 96,3 79,7

1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet. 2 Engångsposten är hänförlig till avveckling av Sectra MicroDose-verksamheten och har en positiv effekt på

omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder. 3 Se not 1 sidan 14.

Säsongsvariationer

Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåret. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.

Resultat efter finansnetto, MSEK

Utfall exklusive engångsposter Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande

MEDICINSKA SYSTEM

Omsättning och resultat för första kvartalet, maj – juli 2012

Medicinska systems omsättning för kvartalet ökade med 0,7 procent till 152,6 MSEK (151,6). Rörelseresultatet ökade med 40,0 procent till 4,2 MSEK (3,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,8 procent (2,0). Resultatförbättringen är huvudsakligen en följd av högre andel mjukvaruförsäljning jämfört med motsvarande period föregående år.

Förvärv och tillväxtsatsningar i Storbritannien

Sectra har under kvartalet förvärvat Burnbank Systems Limited med kontor i Ipswich, England. Bolaget säljer IT-tjänster till sjukvården och har byggt upp ett nätverk för överföring av medicinska bilder och rapporter mellan vårdgivare i Storbritannien. Fler än 290 sjukhus, i princip hela den publika sjukvården i Storbritannien, använder Burnbanks tjänst Image Exchange Portal.

Totalt har Burnbank 25 medarbetare och omsatte 2,4 MGBP (cirka 26 Mkr) med en rörelsemarginal på 25% verksamhetsåret december 2010 - november 2011. Affären är av strategisk betydelse, men har på kort sikt ingen väsentlig inverkan på Sectras omsättning och resultat. Verksamheten kommer att fortsätta bedrivas under varumärket Burnbank och vara en egen affärsenhet inom Sectras affärsområde Medicinska system. Se not 2 på sidan 15 för ytterligare information och preliminär förvärvsanalys.

Storbritannien är en av de marknader där Medicinska system redovisar god tillväxt . I tillägg till förvärvet av Burnbank har affärsområdet under kvartalet etablerat en utvecklingsavdelning för nationellt anpassade produkter till kunder i Storbritannien.

Marknaden

Sectra förser röntgen-, mammografi-, ortopedi- och reumatologikliniker med IT-system och tjänster som gör det möjligt att arbeta mer effektivt med befintliga resurser och samordna geografiskt spridd verksamhet. Fler än 1400 kunder använder Sectras IT-system och tjänster, däribland några av världens största vårdleverantörer. Huvuddelen av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, både merförsäljning och långa avtal för produkter och tjänster.

Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Sectras största marknader för Medicinska system är Skandinavien, Nordamerika och Storbritannien. På hemmamarknaden i Skandinavien är Sectra den klart största leverantören av IT-system för hantering av medicinska bilder (PACS).

Inom affärsområdets största affärsenhet, radiologiska IT-system, är Sectras strategi i första hand att växa på de marknader där bolaget redan har en stark position, såsom norra Europa och Nordamerika, samt genom partners på utvalda geografiska tillväxtmarknader. På många marknader i Europa har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och behovet av statsfinansiella besparingsprogram haft en dämpande effekt på tillväxten, vilket också gäller USA. Trots det tuffa ekonomiska klimatet har Medicinska system fortsatt att expandera i norra Europa, bland annat i Norge, Nederländerna och Storbritannien.

Under kvartalet har Sectra breddat sitt produkterbjudande inom Radiologisk IT genom att förvärva produkträttigheterna till ett system för hantering av stråldoshistorik, Intulo, från det svenska medicinska IT-företaget Krucom AB. Systemet minskar risken för att patienter utsätts för onödigt höga stråldoser i samband med röntgenundersökningar. Avtalet innebär att royalty kommer att utgå på framtida försäljning och inga immateriella tillgångar redovisas i koncernen.

AVLYSSNINGSSÄKRA KOMMUNIKATIONSSYSTEM

Omsättning och resultat för första kvartalet, maj – juli 2012

Omsättningen för kvartalet ökade 16,7 procent till 21,7 MSEK (18,6). Rörelseresultatet ökade till 0,9 MSEK (0,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,1 procent (1,1).

Marknaden

Beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i 17 av Europas länder använder Sectras säkerhetslösningar för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och försvar.

Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem. Tillväxten drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal, förändringar i olika regelverk för hantering av säkerhetsklassificerad information och allt fler myndigheter väljer att skydda konfidentiell, men oklassificerad, information. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kunderna behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.

ÖVRIG VERKSAMHET

Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Omsättning och resultat för första kvartalet, maj – juli 2012

Omsättningen från Övrig verksamhet uppgick för kvartalet till 14,7 MSEK (11,6). Ökningen avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt.

Rörelseresultatet uppgick till -3,7 MSEK (-1,9). Resultatförändringen hänför sig till ökade kostnader kopplat till strukturprojekt.

KOMMENTARER TILL FINANSIELL STÄLLNING OCH NYCKELTAL

Finansiell ställning

Sectra har en stark kassa och balansräkning. Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för kvartalet till 64,0 MSEK (-2,3). Ökningen förklaras främst av att inflödet från kundfordringar var betydligt högre under första kvartalet i år jämfört med motsvarande period föregående år. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för kvartalet till -48,8 MSEK (-5,6), varav -46,8 MSEK avser förvärvet av Burnbankbolagen. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick för kvartalet till -17,3 MSEK (-0,9), förändringen hänför sig till återbetalning av konvertibellån 2009/2012.

Koncernens totala kassaflöde inklusive förvärv och avvecklad verksamhet uppgick för kvartalet till -2,1 MSEK (-27,0). Efter justering för valutakursdifferenser i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 600,8 MSEK (181,8).

Soliditeten var vid periodens utgång 71,2 procent (64,1) och likviditeten uppgick till 3,8 ggr (2,2).

Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 17,3 MSEK (23,4) och avser konvertibla lån.

Investeringar

Investeringarna i koncernen uppgick under kvartalet till 48,8 MSEK (5,6), varav 46,8 MSEK avser förvärvet av Burnbank. I övrigt hänför sig investeringarna främst till kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling.

Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under kvartalet 1,8 MSEK (4,9). Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 40,9 MSEK (48,0).

Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under kvartalet till 0,3 MSEK (0,7). Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 52,5 MSEK (56,9).

Avskrivningar uppgick under perioden till 11,3 MSEK (10,2).

Medarbetare

Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectras kvarvarande verksamhet ökade under kvartalet med 24 personer, vilket är hänförligt till de förvärvade Burnbankbolagen. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare med tillsvidareanställning till totalt 526 (500).

MODERBOLAGET

Moderbolaget Sectra AB

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Omsättningen i moderbolaget uppgick för kvartalet till 5,2 MSEK (4,9). Resultatet efter finansnetto uppgick till -2,8 MSEK (5,4). I jämförelseperioden ingår ränteeffekter från avvecklad verksamhet med 4,2 MSEK. Valutakursförändringarna påverkade moderbolagets finansiella poster med -1,9 MSEK (1,4).

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 13.

AKTIEN

Utdelning/Inlösenprogram 2012

Årsstämman beslutade den 28 juni 2012 att överföra 5 SEK per aktie, totalt 185,5 MSEK, till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösenförfarandet skedde under juli och augusti 2012. För ytterligare information se broschyr om inlösenprogram på Sectras hemsida.

Inlösen av inlösenaktierna (beteckning SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid taxering 2013. Sectra har hos Skattemyndigheten ansökt om allmänt råd om hur anskaffningsutgiften för aktierna ska fördelas mellan kvarvarande aktier och inlösenaktier. Detta råd kommer att finnas tillgängligt på Skattemyndighetens och Sectra hemsida senare i höst.

Aktiekapital

Sectras aktiekapital ökade under kvartalet med 252 890 kr till följd av konvertering av konvertibelprogram 2009/2012, se nedan. Vid periodens utgång uppgick aktiekapitalet till 37 094 978 SEK.

Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram ökar antalet aktier med maximalt 570 817, vilket motsvarar 1,5 procent av aktiekapitalet och 0,9 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 665 795 SEK. Optionsprogram för medarbetare i USA med inlösenperiod 19 - 25 augusti 2012 ingår inte i utspädningen, då det inte skett någon konvertering.

Incitamentsprogram

Konvertibelprogram 2009/2012

Under första kvartalet konverterade medarbetare och styrelseledamöter konvertibler motsvarande 252 890 aktier till nominellt belopp om 10,8 MSEK. Konverteringskursen var 42,90 SEK. Efter konverteringen återstod konvertibler till ett nominellt värde av 6,5 MSEK i programmet 2009/2012, beloppet återbetaldes till innehavarna på förfallodagen den 15 juni.

Nya konvertibelprogram

Årsstämman 2012 beslutade i juni om utgivande av nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen får maximalt uppgå till 1 procent av aktiekapitalet.

Konvertiblerna till medarbetare kan tecknas under perioden 26 september – 5 oktober 2012. Konverteringskursen uppgår till 63,30 SEK. Konvertering kan ske 23 – 27 maj 2016.

Konvertiblerna till styrelseledamöter kan tecknas under perioden 26 september – 5 oktober 2012. Konverteringskursen uppgår till 67,50 SEK. Konvertering kan ske 22 – 26 maj 2017.

Nya personaloptioner

Årsstämman 2012 beslutade även att ställa ut ytterligare 100 000 personaloptioner för koncernens medarbetare i Nordamerika. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer anställda att förvärva aktier i bolaget till ett antal motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.

Bemyndigande

Årsstämman 2012 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna Baktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa möjligheter.

Valberedning

Årsstämman 2012 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 30 september 2012.

Valberedningen kommer att bereda och till årsstämman lämna förslag till:

  • val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
  • beslut om principer för utseende av valberedning
  • ordförande vid stämman

Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida.

FRAMTIDEN

Risker och osäkerhetsfaktorer

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.

En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2011/2012, not 30 på sidan 44. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.

Framtidsutsikter och finansiella mål

Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden i Skandinavien utgör en stabil bas för fortsatt internationell expansion.

Sectras långsiktiga finansiella mål är:

  • Att uppnå en rörelsemarginal om minst 15 procent.
  • Att under en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 15 procent om året.
  • Att upprätthålla en soliditet om minst 30 procent.

Koncernens finansiella mål reviderades av styrelsen under hösten 2010. Styrelsens bedömning var då att Sectra hade goda förutsättningar att nå de nya målnivåerna på cirka tre års sikt, utifrån förväntad marknadsutveckling. Sectras produkter och tjänster effektiviserar och sparar kostnader i kundernas verksamhet, vilket långsiktigt innebär fortsatt tillväxt på våra marknader. Det svaga ekonomiska läget i södra Europa och de gångna årens svaghet i USA innebär dock att marknaderna för Sectras produkter inte växer i takt med tidigare bedömningar, vilket betyder att Sectras möjlighet att nå tillväxtmålet förskjuts framåt i tiden.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta koncernchef Jan-Olof Brüer Telefon 013 - 23 52 09

Presentation av kvartalsrapporten

Sectras koncernchef presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media den 4 september kl 11:30 på Operaterrassen i Stockholm. Det finns även möjlighet att ta del av presentationen online via Sectras hemsida www.sectra.se.

Kommande rapporttillfällen

Halvårsrapport 4 december, 2012
Niomånadersrapport 5 mars, 2013
Bokslutskommuniké 28 maj, 2013

Rörelsemarginal 12,2%

Genomsnittlig tillväxt 7-årsperiod 8,7%

Soliditet 71,2%

Vid periodens utgång inkl engångspost

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån1 Helår1
maj - juli maj - juli aug 2011 – maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Nettoomsättning 170 955 169 320 824 725 823 090
Aktiverat arbete för egen räkning 263 710 10 139 10 586
Handelsvaror -17 534 -30 906 -145 009 -158 381
Personalkostnader -98 985 -91 357 -393 095 -385 467
Övriga externa kostnader -39 260 -31 101 -151 133 -142 974
Avskrivningar -11 299 -10 209 -44 479 -43 389
Rörelseresultat 4 140 6 457 101 148 103 465
Finansnetto -3 868 9 754 10 768 24 390
Resultat efter finansnetto 272 16 211 111 916 127 855
Skatt -81 -4 270 -30 818 -35 007
Periodens resultat från kvarvarande 191 11 941 81 098 92 848
verksamhet
Resultat från avvecklad verksamhet Not 1 0 -17 040 310 007 292 967
Periodens resultat 191 -5 099 391 105 385 815
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 191 -5 099 391 105 385 815
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0
Vinst per aktie kvarvarande
verksamhet
Före utspädning, kr 0,01 0,32 2,20 2,52
Efter utspädning, kr 0,01 0,32 2,15 2,46
Vinst per aktie inklusive resultat från
avvecklad verksamhet
Före utspädning, kr 0,01 -0,14 10 61 10,47
Efter utspädning, kr 0,01 -0,14 10,35 10,43
Antal aktier 3)
Före utspädning 37 094 978 36 842 088 37 094 978 36 842 088
Efter utspädning 2) 37 665 795 37 543 488 37 665 795 37 916 513
Genomsnitt före utspädning
Genomsnitt efter utspädning
36 926 385
37 832 940
36 842 088
37 587 155
36 863 162
37 780 272
36 842 088
37 707 909

1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.

2) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2010/2011 (145 727) och 2011/2012 (225 090) samt personaloptioner utfärdade 2010/2011 (100 000) och 2011/2012 (100 000).

3) Avser antal aktier exklusive inlösenaktier med obligatoriskt inlösenförfarande. Med avstämningsdag den 1 augusti 2012 kommer indragning av inlösenaktierna ske automatiskt och antalet utestående aktier uppgår därefter åter till 37 094 978, varav 2 620 692 Aaktier och 34 474 286 B-aktier.

Rapport över totalresultat för koncernen

3 mån 3 mån 12 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli aug 2011 – maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Periodens resultat 191 -5 099 391 105 385 815
Övrigt totalresultat
Periodens omräkningsdifferens vid 254 7 857 6 805 14 408
omräkning av utländska dotterbolag
Summa periodens övriga totalresultat 254 7 857 6 805 14 408
Summa periodens totalresultat 445 2 758 397 910 400 223

Koncernens balansräkningar

TSEK 31 juli 31 juli 30 apr
Tillgångar 2012 2011 2012
Immateriella anläggningstillgångar 145 382 67 768 65 784
Materiella anläggningstillgångar 49 575 57 254 53 647
Finansiella anläggningstillgångar 3 630 4 998 3 639
Uppskjuten skattefordran 7 878 1 739 9 164
Summa anläggningstillgångar 206 465 131 759 132 234
Övriga omsättningstillgångar 314 381 421 390 396 083
Likvida medel 600 769 181 832 605 757
Summa omsättningstillgångar 915 150 603 222 1 001 840
Tillgångar som innehas för försäljning 0 159 475 0
Summa tillgångar 1 121 615 894 456 1 134 074
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 799 056 572 911 787 392
Avsättningar 33 813 578 594
Uppskjuten skatteskuld 27 872 16 572 27 872
Långfristiga skulder 17 259 6 091 17 260
Kortfristiga skulder 243 615 269 215 300 956
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 0 29 089 0
Summa eget kapital och skulder 1 121 615 894 456 1 134 074

Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2011/2012.

Förändring av eget kapital i koncernen

3 mån 3 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli maj - apr
2012 2011 2011/2012
Eget kapital vid periodens ingång 787 392 569 537 569 537
Periodens totalresultat 445 2 758 400 223
Aktierelaterade ersättningar 370 616 1 842
Utdelning/inlösen av aktier 0 0 -184 210
Konvertering till aktier 10 849 0 0
Eget kapital vid periodens slut 799 056 572 911 787 392

Koncernens kassaflödesanalyser

3 mån 3 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli maj - apr
2012 2011 2011/2012
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 19 233 12 803 153 545
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital 64 017 -2 343 148 580
Investeringsverksamheten -48 781 -5 554 -31 103
Finansieringsverksamheten -17 315 -946 -173 042
Periodens kassaflöde -2 079 -8 843 -55 565
Kassaflöde från avvecklad verksamhet:
Löpande verksamheten 0 -15 597 -17 620
Investeringsverksamheten 0 -2 557 466 715
Finansieringsverksamheten 0 0 0
Periodens kassaflöde från avvecklad verksamhet Not 1 0 -18 154 449 095
Summa periodens kassaflöden -2 079 -26 997 393 530
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid periodens början 605 757 211 341 211 341
Kursdifferens i likvida medel -2 909 -2 512 886
Likvida medel vid periodens slut 600 769 181 832 605 757
Outnyttjade krediter 15 000 15 000 15 000

Nyckeltal

3 mån 3 mån 12 mån Helår
31 juli 31 juli 31 juli 30 apr
2012 2011 2012 2012
Orderingång, MSEK 116,2 190,8 626,5 701,1
Rörelsemarginal, % 2,4 3,8 12,3 12,6
Rörelsemarginal exklusive engångspost, % n/a n/a 9,6 9,9
Vinstmarginal, % 0,2 9,6 13,6 15,5
Vinstmarginal exklusive engångspost, % n/a n/a 10,9 13,0
Medelantal anställda 510 492 502 500
Kassaflöde per aktie, SEK 0,52 0,35 4,31 4,17
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,51 0,34 4,25 4,05
Förädlingsvärde, MSEK 103,1 97,8 494,2 488,9
P/E-tal, ggr n/a n/a 19,5 17,1
Börskurs vid periodens slut, SEK 42,90 43,0 42,90 43,0
Inklusive avvecklad verksamhet
Avkastning på eget kapital, % 0,0 -0,9 57,0 58,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 0,1 -1,1 61,5 59,7
Avkastning på totalt kapital, % 0,0 -0,7 43,3 40,8
Soliditet, % 71,2 64,1 71,2 69,4
Likviditet, ggr 3,8 2,2 3,8 3,4
Kassaflöde per aktie, SEK 0,52 -0,13 4,11 3,34
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,51 -0,12 4,05 3,24
Eget kapital per aktie, SEK 21,54 15,55 21,54 21,37
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 21,21 15,26 21,21 20,77

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

2012/2013 2011/2012 2010/2011
Q1 Q4 Q3 Q2 1) Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 171,0 238,5 196,1 219,2 169,3 197,3 200,7 212,9 172,8
Aktiverat arbete för egen räkning 0,3 1,6 2,6 5,7 0,7 0,4 2,2 2,4 3,5
Rörelsens kostnader -155,9 -181,6 -182,4 -169,4 -153,4 -163,5 -176,0 -179,6 -159,3
Avskrivningar -11,3 -11,7 -10,9 -10,6 -10,2 -12,0 -11,2 -10,0 -8,0
Rörelseresultat 4,1 46,8 5,4 44,9 6,5 22,1 15,7 25,7 9,0
Finansnetto -3,8 3,5 6,9 4,2 9,8 -1,1 -1,0 -4,1 3,9
Resultat efter finansnetto 0,3 50,3 12,3 49,1 16,2 21,0 14,7 21,6 12,9
Skatt på periodens resultat -0,1 -13,4 -3,3 -14,0 -4,3 -8,4 -4,9 -5,7 -2,9
Periodens resultat från kvarvarande
verksamhet 0,2 36,8 9,0 35,1 11,9 12,6 9,8 15,9 10,0
Resultat från avvecklad verksamhet 0 0 0 310,0 -17,0 -14,5 -19,5 -15,7 -8,2
Periodens resultat 0,2 36,8 9,0 345,1 -5,1 -1,9 -9,7 0,2 1,8
Rörelsemarginal, % 2,4 19,6 2,8 20,5 3,8 11,2 7,8 12,1 5,2
Kassaflöde per aktie, SEK 0,52 1,38 0,97 1,48 0,35 0,81 0,41 0,58 0,43
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,51 1,34 0,94 1,44 0,34 0,80 0,41 0,57 0,42
Resultat per aktie, SEK 0,01 1,00 0,24 0,95 0,32 0,34 0,27 0,43 0,27
Inklusive avvecklad verksamhet
Avkastning eget kapital, % 0,0 5,8 1,1 46,3 -0,9 -0,3 -1,6 0,0 0,3
Avkastning sysselsatt kapital, % 0,1 6,3 1,5 47,8 -1,1 0,3 -2,0 0,1 0,3
Soliditet, % 71,2 69,4 68,2 75,0 64,1 61,0 63,5 63,6 64,7
Kassaflöde per aktie, SEK 0,52 1,25 0,97 1,25 -0,13 0,12 0,13 0,16 0,28
Eget kapital per aktie, SEK 21,54 21,37 20,34 24,94 15,55 15,46 15,78 16,16 16,40

1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.

Fem år i sammandrag

2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008
Orderingång, MSEK 701,1 631,0 766,7 1 080,6 947,6
Nettoomsättning, MSEK 823,1 783,7 753,9 777,0 688,0
Rörelseresultat, MSEK 103,5 72,5 115,7 120,4 150,6
Resultat efter finansnetto, MSEK 127,9 70,2 113,0 200,0 183,2
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande 92,8 48,3 84,0 143,9 125,7
verksamheter, MSEK
Rörelsemarginal, % 12,6 9,3 15,3 15,5 21,9
Vinstmarginal, % 15,5 9,0 15,0 25,7 26,6
Vinst/aktie före utspädning, SEK 2,52 1,31 2,28 3,90 3,41
Vinst/aktie efter utspädning, SEK 2,46 1,29 2,24 3,84 3,34
Inlösenprogram/utdelning per aktie, SEK 5,00 5,00 0,00 0,00 0,50
Börskurs vid årets slut, SEK 43,0 34,0 37,3 38,8 58,5
P/E-tal, ggr 17,1 26,0 16,4 9,9 17,2
Inklusive avvecklad verksamhet
Periodens resultat efter skatt, MSEK 385,8 -9,6 17,2 50,5 50,5
Avkastning på eget kapital, % 58,0 -1,6 2,9 8,7 9,3
Avkastning på sysselsatt kapital, % 59,7 -1,1 3,9 11,6 13,8
Avkastning totalt kapital, % 40,8 -0,7 2,5 7,4 8,9
Eget kapital/aktie före utspädning, SEK 21,37 15,46 16,36 16,26 15,22
Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK 20,77 15,13 16,11 16,06 14,93
Soliditet, % 69,4 61,0 62,2 59,4 56,9

Definition nyckeltal Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2011/2012 med det tillägget att nu även IFRS 3, Rörelseförvärv, tillämpas. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2012/2013 har inte haft någon effekt på den finansiella redovisningen.

Moderbolagets resultaträkningar

3 mån 3 mån 12 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli aug 2011 – maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Nettoomsättning 5 191 4 870 18 602 18 281
Personalkostnader -3 012 -2 514 -10 966 -10 468
Övriga externa kostnader -6 460 -4 528 -19 996 -18 064
Avskrivningar -52 -54 -209 -211
Rörelseresultat -4 333 -2 226 -12 569 -10 462
Finansnetto 1 580 7 670 407 406 413 496
Resultat efter finansnetto -2 753 5 444 394 837 403 034
Bokslutsdispositioner 0 0 -14 229 -14 229
Resultat före skatt -2 753 5 444 380 608 388 805
Skatt på periodens resultat 724 -1 431 -20 657 -22 812
Periodens resultat -2 029 4 013 359 951 365 993
Rapport över moderbolagets totalresultat
3 mån 3 mån 12 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli aug 2011 – maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Periodens resultat -2 029 4 013 359 951 365 993
Övrigt totalresultat
Fond för verkligt värde 1 224 7 678 6 523 12 977
Summa periodens övrigt totalresultat 1 224 7 678 6 523 12 977
Summa periodens totalresultat -805 11 691 366 474 378 970
Moderbolagets balansräkningar
TSEK 31 juli
2012
31 juli
2011
30 apr
2012
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 324 503 347
Finansiella anläggningstillgångar 133 661 160 089 152 822
Summa anläggningstillgångar 133 985 160 592 153 169
Övriga omsättningstillgångar 185 994 282 829 191 056
Likvida medel 489 774 836 477 480 668
Summa omsättningstillgångar 675 768 1 119 306 671 724
Summa tillgångar 809 753 1 279 898 824 893
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 663 229 470 115 653 184
Obeskattade reserver 110 191 95 962 110 191
Långfristiga skulder 18 629 6 091 17 260
Kortfristiga skulder 17 704 707 730 44 258
Summa eget kapital och skulder 809 753 1 279 898 824 893
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
TSEK 31 juli 31 juli 30 apr
2012 2011 2012
Företagsinteckningar 11 000 11 000 11 000
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000 11 000

Not 1 Avvecklad verksamhet

Sectra och Royal Philips Electronics tecknade i juni 2011 ett avtal som innebär att Philips förvärvade Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av mammografiprodukten MicroDose Mammography. Philips övertog verksamheten i samband med att affären slutfördes den 31 augusti 2011. Transaktionen omfattade bolaget Sectra Mamea AB och relaterad verksamhet i Sectras globala sälj- och serviceorganisation, exklusive Australien och Nya Zeeland där Sectra säljer MicroDose Mammography genom ett separat distributionsavtal med Philips. Verksamheten omfattade cirka 110 medarbetare. Verksamheten som bedrevs i Sectra Mamea AB redovisas som avvecklad verksamhet.

Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 MEUR, inklusive försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av MicroDose-verksamheten. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 MEUR som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls. För räkenskapsåret 2011/2012 har affären, exklusive möjlig tilläggsköpeskilling, genererat en bokföringsmässig reavinst för Sectra om 322,6 MSEK efter skatt.

Resultat från avvecklad verksamhet

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj - juli maj - juli aug 2011 – maj - apr
2012 2011 juli 2012 2011/2012
Nettoomsättning - 15 026 8 458 23 484
Aktiverat arbete för egen räkning - 2 238 1 187 3 425
Handelsvaror - -10 527 -5 894 -16 421
Personalkostnader - -15 523 -4 360 -19 883
Övriga externa kostnader - -10 136 -4 262 -14 398
Avskrivningar - 0 0 0
Rörelseresultat - -18 922 -4 871 -23 793
Finansnetto - -4 198 -1 606 -5 804
Resultat före skatt - -23 120 -6 477 -29 597
Skatt - 6 080 -6 080 0
Periodens resultat - -17 040 -12 557 -29 597
Realisationsresultat vid avyttring - 0 322 564 322 564
Skatt - 0 0 0
Summa resultat från avvecklad - -17 040 310 007 292 967
verksamhet

Not 2 Förvärv av Burnbank

Den 6 juni 2012 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Burnbank Systems Limited som säljer IT-tjänster till sjukvården i Storbritannien. Transaktionen omfattar de tre bolagen Burnbank Systems Limited, Burnbank Healthsystems Limited och Burnbank Dataconnect Limited. Bolagen har 25 medarbetare och omsatte 2,4 MGBP (cirka 26 MSEK) med en rörelsemarginal på 25 procent verksamhetsåret 2011.

Totalt överförd ersättning uppgår till 88,5 MSEK, varav 55,0 MSEK avser kontant köpeskilling och 33,5 MSEK avser villkorad köpeskilling som är redovisad som avsättning i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på den villkorade köpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta tillväxt- och resultatmålen fram till 2015-05-31 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med existerande medel.

Förvärvade nettotillgångar och goodwill (preliminär)
MSEK Redovisade belopp på
identifierbara
nettotillgångar
Kundfordringar & materiella tillgångar 15,8
Likvida medel 8,2
Kortfristiga skulder -13,3
Summa förvärvade nettotillgångar 10,7
Verkligt värde av köpeskilling 88,5
Goodwill 77,8
Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet1)
Betalda likvida medel för förvärvet 55,0
Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället - 8,2
Totalt 46,8

1) Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,6 MSEK.

Goodwill som uppkommit i samband med transaktionen hänför sig till förväntade tillväxtmöjligheter för Medicinska systems försäljning på den brittiska marknaden och personalens erfarenhet och kompetens. Analysen av om det finns några identifierbara immateriella tillgångar är inte klar varför fördelningen av köpeskillingen är preliminär och kan komma att ändras.

Verksamheten ingår i Sectrakoncernen från den 6 juni 2012 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvade enheter. Under första kvartalet ingår den förvärvade verksamheten i Sectra koncernen med en omsättning på 3,7 MSEK och ett operativt resultat på 0,2 MSEK. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 0,6 MSEK och har redovisats som övriga externa kostnader i koncernens resultaträkning.

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj - juli 2012 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.

Linköping den 4 september 2012

Styrelsen i Sectra AB (publ)

Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 4 september 2012 kl 08:00 (CET).

Sectra AB (publ) Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 Fax: +46 (0)13 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401