AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2013
Dec 4, 2012
2967_ir_2012-12-04_264cb208-a52f-46f5-a4a7-4dcec464a0f0.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sectras delårsrapport för första halvåret 2012/2013:
Sectra ökar orderingången
IT- och medicinteknikföretaget Sectra redovisar för verksamhetsårets andra kvartal en ökning av orderingången med 13,9 procent till 217,0 Mkr (190,6) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Rensat för en engångspost under motsvarande kvartal föregående år ökade nettoomsättningen för kvartalet med 1,8 procent till 192,7 Mkr (189,2) och rörelseresultatet ökade med 15,6 procent till 23,0 Mkr (19,9). Resultatet motsvarar en rörelsemarginal om 11,9 procent (10,5).
Det är främst på marknader utanför Europa som Sectras orderingång ökar. Största ökningen har skett i USA, där orderingången på 55 Mkr är en dubblering jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Sectras strategi är i första hand att bli starkare på marknader där bolaget redan har en etablerad position, såsom norra Europa och Nordamerika, samt att växa på utvalda tillväxtmarknader.
– Vi redovisar ökad orderingång och en förbättring av resultatet, säger Torbjörn Kronander, koncernchef och VD för Sectra AB. Våra satsningar har bland annat resulterat i ökad orderingång i USA samt i Mellanöstern och Ryssland som är nya marknader för oss.
För halvårsperioden ökade Sectras nettoomsättning med 1,4 procent till 363,6 Mkr (358,5) och rörelseresultatet ökade med 3,0 procent till 27,1 Mkr (26,3). Resultatet motsvarar en rörelsemarginal om 7,5 procent (7,3). Resultatet efter finansnetto uppgick till 25,1 Mkr (40,3), vilket motsvarar en vinstmarginal på 6,9 procent (11,2). Jämförelserna avser utfall motsvarande period föregående år exklusive en engångspost hänförlig till avvecklingen av MicroDoseverksamheten föregående verksamhetsår.
När koncernens finansiella mål reviderades under hösten 2010 var styrelsens bedömning att Sectra hade goda förutsättningar att nå de nya målnivåerna på cirka 3 års sikt. Baserat på nuvarande marknadsutveckling gör styrelsen och företagsledningen bedömningen att Sectras möjligheter att uppnå tillväxt- och lönsamhetsmålen förskjuts.
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med Värdepappersmarknadslagen. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 4 december 2012 kl 08:00 (CET).
Presentation av delårsrapporten/Kapitalmarknadsdag
Sectras koncernchef presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media den 5 december kl 10:30 på Sectras kapitalmarknadsdag i Linköping.
För ytterligare information
Torbjörn Kronander, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 27
Sectrakoncernens verksamhet
Sectra utvecklar och säljer högteknologiska produkter och tjänster inom nischerna medicinsk IT och säker kommunikation. Företaget grundades 1978 och har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Omsättningen uppgick helåret 2011/2012 till 823 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401
DELÅRSRAPPORT FÖR FÖRSTA HALVÅRET 1 maj – 31 oktober 2012
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 2 | Kv 2 | Förändr. | Kv 1-2 | Kv 1-2 | Förändr. | Rullande | Helåret | Förändr |
| 2012/2013 | 2011/2012 | % | 2012/2013 | 2011/2012 | % | 31 okt 2012 | 2011/2012 | % | |
| Orderingång | 217,0 | 190,6 | 13,9 | 333,2 | 381,4 | -12,6 | 652,9 | 701,1 | -6,9 |
| Nettoomsättning | 192,7 | 219,2 | -12,1 | 363,6 | 388,5 | -6,4 | 798,2 | 823,1 | -3,0 |
| rensat för engångspost1 | 192,7 | 189,2 | 1,8 | 363,6 | 358,5 | 1,4 | 798,2 | 793,1 | 0,6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 23,0 | 44,9 | -48,8 | 27,1 | 51,3 | -47,2 | 79,3 | 103,5 | -23,4 |
| rensat för engångspost1 | 23,0 | 19,9 | 15,6 | 27,1 | 26,3 | 3,0 | 79,3 | 78,5 | 1,0 |
| Rörelsemarginal, % | 11,9 | 20,5 | 7,5 | 13,2 | 9,9 | 12,6 | |||
| rensat för engångspost1 | 11,9 | 10,5 | 7,5 | 7,3 | 9,9 | 9,9 | |||
| Resultat före skatt (EBT) | 24,8 | 49,1 | -49,5 | 25,1 | 65,3 | -61,6 | 87,6 | 127,9 | -31,5 |
| rensat för engångspost1 | 24,8 | 24,1 | 2,9 | 25,1 | 40,3 | -37,7 | 87,6 | 102,9 | -14,9 |
| Vinstmarginal, % | 12,9 | 22,4 | 6,9 | 16,8 | 11,0 | 15,5 | |||
| rensat för engångspost1 | 12,9 | 12,7 | 6,9 | 11,2 | 11,0 | 13,0 | |||
| Resultat efter skatt | 16,9 | 35,1 | -51,9 | 17,1 | 47,0 | -63,6 | 62,9 | 92,8 | -32,2 |
| Resultat/aktie, SEK 2 | 0,46 | 0,95 | -51,6 | 0,46 | 1,28 | -64,1 | 1,70 | 2,52 | -32,5 |
| Kassaflöde 3 | 3,9 | 82,8 | -95,3 | 67,9 | 80,5 | -15,7 | 135,9 | 148,6 | -8,5 |
| Resultat inklusive avvecklad verksamhet | |||||||||
| Resultat från avvecklad verksamhet | 0 | 310,0 | 0 | 293,0 | 0 | 293,0 | |||
| Resultat inkl. avvecklad verksamhet | 16,9 | 345,1 | 17,1 | 340,0 | 62,9 | 385,8 | |||
| Resultat/aktie inkl. avvecklad verksamhet, SEK 1 |
0,46 | 9,37 | 0,46 | 9,23 | 1,70 | 10,47 |
1 Hänförlig till avvecklingen av MicroDose-verksamheten 2011/2012 och har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder. 2 Före utspädning 3 Löpande verksamhet efter förändring rörelsekapital
ANDRA KVARTALET: AUGUSTI – OKTOBER 2012
- Försäljningsframgångar på marknader utanför Europa bidrog till att orderingången ökade med 13,9 procent till 217,0 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år.
- Nettoomsättningen rensad för engångspost föregående år steg med 1,8 procent till 192,7 MSEK.
- Större andel licens- och tjänsteförsäljning genererade högre bruttovinst och bidrog till att rörelsemarginalen rensad för engångsposten ökade till 11,9 procent (10,5).
- Resultat efter skatt uppgick till 16,9 MSEK jämfört med 345,1 MSEK motsvarande period föregående år som inkluderar reavinst om 322,6 MSEK från försäljning av MicroDose-verksamheten.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för kvartalet till 3,9 MSEK (82,8) till följd av variationer i rörelsekapitalet, främst kundfordringar. I jämförelsetalet ingår engångsposten om 25 MSEK. För rullande 12-månadersperioden redovisades ett stabilt kassaflöde.
PERIODEN: MAJ – OKTOBER 2012
- Orderingången på 333,2 MSEK är lägre än motsvarande period föregående år som inkluderade ett stort långsiktigt avtal med sjukvårdsregionen Helse Nord i Norge.
- Samtliga rörelsesegment ökar omsättningen jämfört med motsvarande period rensad för engångspost föregående år.
- Finansnettot påverkades negativt av förändrade valutakurser och utvecklingen på räntemarknaden. Resultatet före skatt uppgick till 25,1 MSEK (40,3), motsvarande period rensad för engångsposten.
HÄNDELSER UNDER ANDRA KVARTALET
- Sectra inleder ett samarbete med Zimmer, en av världens största protesleverantörer. Genom ett icke-exklusivt avtal erbjuder Zimmer Sectras onlinetjänst för planering av protesoperationer till kunder i ett antal europeiska länder.
- Fyra vårdgivare i USA tecknar avtal om att använda Sectras IT-system för lagring och hantering av röntgenbilder (PACS) på sammanlagt 17 röntgenkliniker.
- Sectras säkra mobiltelefon Tiger tar steget in i Danmark genom en beställning från det danska försvaret.
- Sectra överför 185,5 MSEK till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
- Styrelsen utnämner Torbjörn Kronander, VD för Sectras affärsområde Medicinsk system och vice VD i Sectra, till ny VD för Sectra. Han tillträdde posten den 1 november 2012.
- Sectra deltar i svensk forskningssatsning inom digital patologi som kan leda till effektivare och bättre vård för cancerpatienter.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG
- På grund av nuvarande marknadsutveckling bedömer styrelsen att möjligheten att uppnå tillväxt- och lönsamhetsmålet förskjuts.
- Ny forskningsstudie från Karolinska Institutet visar att Sectras metod för att hitta benskörhet, Sectra OneScreen, är jämförbar med dyrare metoder när det gäller att prediktera höftfrakturer.
- Simo Pykälistö och Marie Ekström har utsetts till vice VD i Sectra AB.
Rapporteringen i denna delårsrapport avser kvarvarande verksamheter såvida inget annat anges. Avvecklad verksamhet avser Sectra Mamea AB som utvecklade, producerade och marknadsförde mammografiprodukten MicroDose Mammography. Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.
Nettoomsättning, MSEK
Omsättning per geografisk marknad MSEK
Utfall exklusive engångsposter Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande
KONCERNENS ORDERINGÅNG, OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Orderingång och omsättning
Kvartal 2, augusti – oktober 2012, utfall exklusive engångspost föregående år Koncernens orderingång ökade för kvartalet med 13,9 procent till 217,0 MSEK (190,6) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Ökningen är kopplad till framgångar på marknader utanför Europa. För största ökningen står försäljningen av medicinska IT-system i USA, där orderingången på 55 MSEK är en dubblering jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Nettoomsättningen ökade med 1,8 procent till 192,7 MSEK (189,2). Omsättningen ökade främst i Sverige, Australien och på tillväxtmarknader som Mellanöstern samt Ryssland där Sectra säljer via partners. Exklusive engångspost redovisar samtliga rörelsesegment ökad omsättning jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Första halvåret, maj – oktober 2012, utfall exklusive engångspost föregående år
Orderingången för första halvåret är lägre än motsvarande period föregående år vilket inkluderade ett stort långsiktigt avtal, ordervärde 57 MSEK, med den norska sjukvårdsregionen Helse Nord. Nettoomsättningen ökade första halvåret med 1,4 procent till 363,6 (358,5). På både den svenska och brittiska marknaden var Sectras omsättningstillväxt över 15 procent under första halvåret. Tillväxten på flera av Sectras marknader dämpas av det osäkra ekonomiska läget, framförallt i Europa.
Rörelsesegmentet Medicinska system inkluderar de förvärvade Burnbankbolagen i Storbritannien från och med den 6 juni 2012. Se ytterligare information och preliminär förvärvsanalys på sidan 15.
Omsättning per rörelsesegment
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug - okt 2012 |
aug - okt 2011 |
maj - okt 2012 |
maj - okt 2011 |
nov 2011 - okt 2012 |
maj - apr 2011/2012 |
|
| Medicinska system | 167,2 | 193,2 | 319,8 | 344,9 | 706,9 | 732,0 |
| rensat för engångspost 2 | 167,2 | 163,2 | 319,8 | 314,9 | 706,9 | 702,0 |
| Avlyssningssäkra | ||||||
| kommunikationssystem | 28,0 | 26,4 | 49,7 | 45,0 | 106,5 | 101,8 |
| Övrig verksamhet 1 | 15,5 | 12,1 | 30,3 | 23,7 | 57,5 | 50,9 |
| Koncernelimineringar | -18,0 | -12,5 | -36,2 | -25,1 | -72,7 | -61,6 |
| Summa kvarvarande | 192,7 | 219,2 | 363,6 | 388,5 | 798,2 | 823,1 |
| verksamheter | ||||||
| rensat för engångspost 2 | 192,7 | 189,2 | 363,6 | 358,5 | 798,2 | 793,1 |
| Avvecklad verksamhet 3 | 0 | 8,5 | 0 | 23,5 | 0 | 23,5 |
| Totalt | 192,7 | 227,6 | 363,6 | 412,0 | 798,2 | 846,6 |
| Omsättning per geografisk marknad | ||||||
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
| aug - okt | aug - okt | maj - okt | maj - okt | nov 2011 - | maj - apr | |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 2012 | 2011/2012 | |
| Sverige | 66,6 | 57,6 | 126,9 | 105,3 | 272,1 | 250,5 |
| rensat för engångspost 2 | 66,6 | 56,2 | 126,9 | 103,9 | 272,1 | 249,1 |
| USA | 36,5 | 40,0 | 77,4 | 80,8 | 164,7 | 168,1 |
| Storbritannien | 21,5 | 45,6 | 43,7 | 57,3 | 90,5 | 104,1 |
| rensat för engångspost 2 | 21,5 | 25,1 | 43,7 | 36,8 | 90,5 | 83,6 |
| Övriga Europa | 47,2 | 71,7 | 84,4 | 116,8 | 198,7 | 231,1 |
| rensat för engångspost 2 | 47,2 | 63,6 | 84,4 | 108,7 | 198,7 | 223,0 |
| Övriga världen | 20,9 | 4,3 | 31,2 | 28,3 | 72,2 | 69,3 |
| Summa kvarvarande | 192,7 | 219,2 | 363,6 | 388,5 | 798,2 | 823,1 |
| verksamheter 2 | ||||||
| rensat för engångspost 2 | 192,7 | 189,2 | 363,6 | 358,5 | 798,2 | 793,1 |
1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
2 Engångsposten är hänförlig till avvecklingen av Sectra MicroDose-verksamheten under 2011 och har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder. 3 Se not 1 sidan 15.
Resultat efter finansnetto, MSEK
Utfall exklusive engångsposter Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande
Resultat
Kvartal 2, augusti – oktober 2012, utfall exklusive engångspost föregående år Koncernens rörelseresultat ökade med 15,6 procent till 23,0 MSEK (19,9) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Resultatet motsvarar en rörelsemarginal om 11,9 procent (10,5). Större andel licens- och tjänsteförsäljning och lägre andel hårdvara samt effektivitetsökningar i leveransorganisationen genererar högre rörelsemarginal.
Finansnettot uppgick till 3,0 MSEK (5,4). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 0,9 MSEK (-1,1). Resultat efter finansnetto ökade 2,9 procent till 24,8 MSEK (24,1), vilket motsvarar en vinstmarginal på 12,9 procent (12,7).
Första halvåret, maj – oktober 2012, utfall exklusive engångspost föregående år Rörelseresultatet ökade med 3,0 procent till 27,1 MSEK (26,3) jämfört med motsvarande period föregående år. Resultatet motsvarar en rörelsemarginal om 7,5 procent (7,3). Den ökade andelen licensförsäljning bidrar till den ökade rörelsemarginalen.
Finansnettot uppgick till -2,0 MSEK (14,0) och påverkades negativt av valutakursförändringar och utvecklingen på räntemarknaden. I jämförelseperioden ingår ränteeffekter från avvecklad verksamhet med 6,4 MSEK. Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med - 3,2 MSEK (3,4). Resultat efter finansnetto uppgick till 25,1 MSEK (40,3), vilket motsvarar en vinstmarginal på 6,9 procent (11,2).
Resultat inklusive avvecklad verksamhet
Sectra slutförde den 31 augusti 2011 en affär med Royal Philips Electronics, som därmed övertog verksamheten för utveckling och försäljning av mammografimodaliteten MicroDose Mammography. Försäljningen genererade föregående verksamhetsår en bokföringsmässig reavinst om 322,6 MSEK efter skatt. Se not 1 på sidan 15 för ytterligare information om den avvecklade verksamheten.
Koncernens resultat efter skatt och inklusive avvecklad verksamhet uppgick för kvartalet till 16,9 MSEK (345,1), vilket motsvarar ett resultat per aktie före utspädning på 0,46 SEK (9,37). För halvårsperioden uppgick resultatet efter skatt inklusive avvecklad verksamhet till 17,1 MSEK (340,0), vilket motsvarar ett resultat per aktie på 0,46 SEK (9,23).
Rörelseresultat per rörelsesegment
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug - okt | aug - okt | maj - okt | maj - okt | nov 2011 - | maj - apr | |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 2012 | 2011/2012 | |
| Medicinska system | 19,7 | 44,8 | 23,9 | 47,8 | 73,6 | 97,5 |
| rensat för engångspost 2 | 19,7 | 19,8 | 23,9 | 22,8 | 73,6 | 72,5 |
| Avlyssningssäkra | ||||||
| kommunikationssystem | 4,7 | 4,7 | 5,6 | 4,9 | 16,0 | 15,3 |
| Övrig verksamhet 1 | -0,7 | -1,9 | -4,3 | -3,8 | -9,5 | -9,0 |
| Koncernelimineringar | -0,7 | -2,7 | 1,9 | 2,4 | -0,8 | -0,3 |
| Summa kvarvarande | 23,0 | 44,9 | 27,1 | 51,3 | 79,3 | 103,5 |
| verksamheter | ||||||
| rensat för engångspost 2 | 23,0 | 19,9 | 27,1 | 26,3 | 79,3 | 78,5 |
| Avvecklad verksamhet 3 | 0 | -4,9 | 0 | -23,8 | 0 | -23,8 |
| Totalt | 23,0 | 40,0 | 27,1 | 27,5 | 79,3 | 79,7 |
1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
2 Engångsposten är hänförlig till avveckling av Sectra MicroDose-verksamheten och har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder.
3 Se not 1 sidan 15.
Medicinska system står för 87% av koncernens omsättning
på årsbasis
Säsongsvariationer
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
MEDICINSKA SYSTEM
Omsättning och resultat
Andra kvartalet, augusti – oktober 2012, utfall exklusive engångsposten Medicinska systems omsättning ökade med 2,5 procent till 167,2 MSEK (163,2) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 19,7 MSEK (19,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 11,8 procent (12,1).
Första halvåret, maj – oktober 2012, utfall exklusive engångsposten Medicinska systems omsättning för perioden ökade med 1,6 procent till 319,8 MSEK (314,9). Rörelseresultatet ökade med 4,8 procent till 23,9 MSEK (22,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 7,4 procent (7,2). Resultatförbättringen är huvudsakligen en följd av högre andel licens- och tjänsteförsäljning samt till en mindre del ökning av effektiviteten i leveransorganisationen.
Marknaden
Sectra förser röntgen-, mammografi-, ortopedi- och reumatologikliniker med IT-system och tjänster som gör det möjligt att arbeta mer effektivt med befintliga resurser och samordna geografiskt spridd verksamhet. Fler än 1400 kunder använder Sectras IT-system och tjänster, däribland några av världens största vårdleverantörer. Huvuddelen av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, både från merförsäljning och långa avtal för produkter och tjänster.
Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Sectras största marknader för Medicinska system är Skandinavien, Nordamerika och Storbritannien. På hemmamarknaden i Skandinavien är Sectra den klart största leverantören av IT-system för radiologi (PACS och RIS).
Ökad orderingång
Affärsenheten Radiologisk IT står för mer än 90 procent av Medicinska systems omsättning. På marknaderna för radiologiska IT-system är Sectras strategi i första hand att växa där bolaget har en etablerad position, såsom i norra Europa och Nordamerika, samt genom partners på utvalda tillväxtmarknader. Under andra kvartalet har affärsenhetens framgångar på marknader utanför Europa bidragit till att Medicinska systems orderingång ökat jämfört med motsvarande kvartal föregående år. För den största ökningen av orderingången står USA, där bland annat fyra vårdgivare i delstaten Washington i USA har tecknat ett flerårigt avtal om att använda Sectras IT-system för lagring och hantering av röntgenbilder (PACS) på sammanlagt 17 röntgenkliniker. På många marknader i Europa har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och behovet av statsfinansiella besparingsprogram haft en dämpande effekt på tillväxten. Trots det ekonomiska klimatet har Medicinska system under första halvåret fortsatt att öka omsättningen i norra Europa, bland annat i Norge, Sverige och Storbritannien.
Samarbete med stor protesleverantör
Under andra kvartalet har affärsenheten Ortopedi inlett ett samarbete med Zimmer, en av världens största protesleverantörer. Genom ett icke-exklusivt avtal erbjuder Zimmer Sectras onlinetjänst för planering av protesoperationer till sina kunder i ett antal europeiska länder. Avtalet med Zimmer är ett viktigt steg i Sectras strategi att expandera försäljningen av onlinetjänster för ortopeder, men förväntas få begränsad finansiell effekt på Sectras medicinska verksamhet innevarande räkenskapsår.
Ökad orderingång för Radiologisk IT, affärsområdets största produktområde
Samarbete med stor protesleverantör
Sectra satsar mer än 10% av omsättningen på FoU
Forskning och utveckling
Sectra har lång erfarhet av att affärsutveckla innovativ teknik så att den kommer till nytta för kunderna. Totalt satsar Sectrakoncernen 10-14 procent av omsättningen på forskning och utveckling varje år.
Under andra kvartalet har Sectra inlett flera nya forskningssamarbeten som kan leda till effektivare och bättre vård. Det största av dessa forskningssamarbeten är en svensk satsning på att vidareutveckla diagnostisk patologi som är en viktig hörnsten i cancervård. Forskningsprojektet leds av Centrum för medicinsk bildvetenskap och visualisering (CMIV) vid Linköpings Universitet. I projektet medverkar även landstingen i Gävleborg, Jönköping, Kalmar, Västerbotten, Östergötland och Västra Götalandsregionen genom Sahlgrenska sjukhuset samt forskningsinstitutet Swerea IVF och Sectra. Satsningen är på totalt 18 miljoner kronor och har beviljats anslag på 9 miljoner från VINNOVAs program för Utmaningsdriven Innovation.
AVLYSSNINGSSÄKRA KOMMUNIKATIONSSYSTEM
Omsättning och resultat
Andra kvartalet, augusti – oktober 2012
Omsättningen för kvartalet ökade 6,1 procent till 28,0 MSEK (26,4) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 4,7 MSEK (4,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 16,8 procent (17,8).
Första halvåret, maj – oktober 2012
Omsättningen för perioden ökade 10,4 procent till 49,7 MSEK (45,0) jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 5,6 MSEK (4,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 11,3 procent (10,9).
Marknaden
Beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i majoriteten av Europas länder använder Sectras säkerhetslösningar för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Det gör Sectra till den ledande leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och försvar. Under andra kvartalet tog Sectra steget in i Danmark med den säkra mobiltelefonen Tiger 7401 genom en beställning från det danska försvarets inköps- och logistikorganisation.
Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem. Tillväxten drivs dels av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal, dels av förändringar i olika regelverk för hantering av säkerhetsklassificerad information samt av att allt fler myndigheter väljer att skydda konfidentiell, men oklassificerad, information. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kundernas behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna ökat. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.
ÖVRIG VERKSAMHET
Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Omsättning och resultat
Andra kvartalet, augusti – oktober 2012
Omsättningen från Övrig verksamhet ökade med 28,1 procent till 15,5 MSEK (12,1) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Ökningen avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt. Rörelseresultatet uppgick till -0,7 MSEK (-1,9).
Första halvåret, maj – oktober 2012
Omsättningen från Övrig verksamhet ökade med 27,9 procent till 30,3 MSEK (23,7) jämfört med motsvarande period föregående år. Ökningen avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt. Rörelseresultatet uppgick till -4,3 MSEK (-3,8).
Säker kommunikation står för 13% av koncernens omsättning på årsbasis
KOMMENTARER TILL FINANSIELL STÄLLNING OCH NYCKELTAL
Finansiell ställning
Sectra har en stark kassa och balansräkning. Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för halvårsperioden till 67,9 MSEK (80,5). I jämförelsetalet ingår engångsposten med 25 MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -53,8 MSEK (-13,0), varav -46,8 MSEK avser förvärvet av Burnbankbolagen under första kvartalet. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick för perioden till -199,9 MSEK (4,6), där -185,5 MSEK avser återbetalning till Sectras aktieägare genom ett inlösenförfarande och -17,3 MSEK avser återbetalning av ett konvertibellån.
Koncernens totala kassaflöde inklusive förvärv och avvecklad verksamhet uppgick för perioden till -185,8 MSEK (475,4). I föregående års jämförelsetal ingår 421,0 MSEK som avser kassaflöde från försäljningen av MicroDose-verksamheten. I årets totala kassaflöde ingår utflöden såsom återbetalningen till Sectras aktieägare genom ett inlösenförfarande om -185,5 MSEK, återbetalning av ett konvertibellån med -17,3 MSEK och förvärvet av Burnbankbolagen med -46,8 MSEK. Efter justering för valutakursdifferenser i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 418,8 MSEK (687,9).
Soliditeten var vid periodens utgång 64,7 procent (75,0) och likviditeten uppgick till 3,0 ggr (4,1). Förändringen är främst kopplad till återbetalning av 185,5 MSEK till Sectras aktieägare genom ett inlösenförfarande. Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 20,5 MSEK (32,6) och avser konvertibla lån.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under perioden till 53,8 MSEK (13,0), varav 46,8 MSEK avser förvärvet av Burnbank under första kvartalet. I övrigt hänför sig investeringarna främst till kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling.
Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under perioden 2,0 MSEK (5,1), varav 0,2 MSEK (0,2) avser andra kvartalet. Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 35,6 MSEK (41,9).
Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under perioden till 4,6 MSEK (6,4), varav 4,4 MSEK (5,7) avser andra kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 53,1 MSEK (59,0).
Avskrivningar uppgick under perioden till 22,3 MSEK (20,8), varav 11,0 MSEK (10,6) avser andra kvartalet.
Medarbetare
Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectras kvarvarande verksamhet ökade under perioden med 35 personer, varav 11 avser andra kvartalet. Huvuddelen av ökningen innevarande verksamhetsår är hänförlig till förvärvet av Burnbankbolagen. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare med tillsvidareanställning till totalt 537 (498).
MODERBOLAGET SECTRA AB
Ny VD och koncernchef
I september 2012 utnämnde styrelsen Torbjörn Kronander, VD för Sectras Medicinska system och vice VD i Sectra, till ny VD för Sectra. Han tillträdde posten den 1 november 2012.
Omsättning och resultat
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 14.
Omsättningen i moderbolaget uppgick för kvartalet till 4,8 MSEK (4,5). Resultatet efter finansnetto uppgick till 1,2 MSEK (3,2). Omsättningen för perioden uppgick till 10,0 MSEK (9,4). Periodens resultat efter finansnetto uppgick till -1,6 MSEK (8,6). Finansnettot uppgick till 4,6 MSEK (13,1). I jämförelseperioden ingår ränteeffekter från avvecklad verksamhet med 6,4 MSEK. Valutakursförändringarna påverkade moderbolagets finansiella poster med -1,8 MSEK (1,6).
AKTIEN
Skatteverket har publicerat råd till deklaration av Sectras inlösenaktier
Sectras inlösenprogram 2012 och skattemyndighetens allmänna råd
Årsstämman beslutade den 28 juni 2012 att överföra 5 SEK per aktie, totalt 185,5 MSEK, till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösenförfarandet skedde under juli och augusti 2012. För ytterligare information se broschyr om inlösenprogram på Sectras hemsida.
Inlösen av inlösenaktierna (beteckning SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid taxering 2013. Skatteverket har i september 2012 lämnat ett allmänt råd om hur anskaffningsutgiften ska fördelas mellan kvarvarande aktier och inlösenaktier. Enligt Skatteverkets allmänna råd, SKV A 2012:22, bör 90 procent av anskaffningsutgiften för en ursprunglig aktie av serie A eller B i Sectra AB hänföras till kvarvarande aktie och 10 procent till inlösenaktien.
Aktiekapital
Sectras aktiekapital ökade under perioden med 252 890 kr till följd av konvertering av konvertibelprogram 2009/2012, se nedan. Vid periodens utgång uppgick aktiekapitalet till 37 094 978 SEK.
Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram ökar antalet aktier med maximalt 714 417, vilket motsvarar 1,9 procent av aktiekapitalet och 1,2 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 809 395 SEK.
Incitamentsprogram
Konvertibelprogram och personaloptioner 2009/2012
Under första kvartalet konverterade medarbetare och styrelseledamöter konvertibler motsvarande 252 890 aktier till nominellt belopp om 10,8 MSEK. Konverteringskursen var 42,90 SEK. Efter konverteringen återstod konvertibler till ett nominellt värde av 6,5 MSEK i programmet 2009/2012, beloppet återbetaldes till innehavarna på förfallodagen den 15 juni.
Det har inte skett någon inlösen i optionsprogram för medarbetare i USA med inlösenperiod 19 - 25 augusti 2012. Personaloptionerna 2009/2012 förföll i oktober 2012.
Nya konvertibelprogram
Årsstämman 2012 beslutade i juni om utgivande av nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna tecknades under perioden 26 september – 5 oktober 2012. Konverteringskursen för medarbetare uppgår till 63,30 SEK. Löptiden är 1 november 2012 – 15 juni 2016 och konvertering kan ske 23 – 27 maj 2016. Konverteringskursen för externa styrelseledamöter uppgår till 67,50 SEK. Löptiden är 1 november 2012 – 15 juni 2017 och konvertering kan ske 22 – 26 maj 2017. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen får maximalt uppgå till 1 procent av aktiekapitalet. Totalt tecknades 143 600 konvertibler till ett totalt nominellt belopp om 9,2 MSEK, varav 3,2 MSEK har inbetalats per 2012-10-31.
Nya personaloptioner
Årsstämman 2012 beslutade även att ställa ut ytterligare 100 000 personaloptioner för koncernens medarbetare i Nordamerika. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer anställda att förvärva aktier i bolaget till ett antal motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.
Bemyndigande
Årsstämman 2012 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna Baktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa möjligheter.
Valberedning
Årsstämman 2012 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 30 september 2012. I enlighet med årsstämmans beslut har en valberedning tillsatts efter konsultationer med bolagets större aktieägare. Följande ledamöter ingår i valberedningen:
- Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)
- Torbjörn Kronander (ordförande)
- Jan-Olof Brüer
- Thomas Ehlin, representant för Nordea Fonder
Valberedningen kommer att bereda och till årsstämman den 27 juni 2013 lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida.
FRAMTIDEN
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.
En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2011/2012, not 30 på sidan 44. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
Framtidsutsikter och finansiella mål
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden i Skandinavien utgör en stabil bas för fortsatt internationell expansion.
Sectras långsiktiga finansiella mål är:
- Att uppnå en rörelsemarginal om minst 15 procent.
- Att under en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 15 procent om året.
- Att upprätthålla en soliditet om minst 30 procent.
Rörelsemarginal rullande 12 mån 9,9%
Genomsnittlig tillväxt 7-årsperiod 7,3%
Soliditet 64,7%
Vid periodens utgång inkl engångspost
Koncernens finansiella mål reviderades av styrelsen under hösten 2010. Styrelsens bedömning var då att Sectra hade goda förutsättningar att nå de nya målnivåerna på cirka tre års sikt, utifrån förväntad marknadsutveckling. Sectras produkter och tjänster effektiviserar och sparar kostnader i kundernas verksamhet, vilket långsiktigt innebär fortsatt tillväxt på våra marknader.
Den svaga utvecklingen av världsekonomin, och särskilt utvecklingen i Europa, innebär att marknaderna för Sectras produkter inte växer i takt med tidigare bedömningar. Sectras möjlighet att nå tillväxt- och lönsamhetsmålet om 15 procent förskjuts framåt i tiden jämfört med de bedömningar som gjordes då målen fastställdes för två år sedan.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013 - 23 52 27
Kapitalmarknadsdag och presentation av kvartalsrapporten
Sectras koncernchef Torbjörn Kronander presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media den 5 december kl 10:30 på Sectras kapitalmarknadsdag i Linköping.
Kommande rapporttillfällen
| Niomånadersrapport | 5 mars, 2013 |
|---|---|
| Bokslutskommuniké | 28 maj, 2013 |
| Årsstämma 2013 | 27 juni, 2013 |
Koncernens resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån1 | 6 mån | 6 mån1 | 12 mån | Helår1 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug – okt | aug – okt | maj - okt | maj - okt | nov 2011 – | maj - apr | |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 2012 | 2011/2012 | |
| Nettoomsättning | 192 694 | 219 185 | 363 649 | 388 505 | 798 234 | 823 090 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 4 357 | 5 696 | 4 620 | 6 405 | 8 801 | 10 586 |
| Handelsvaror | -28 361 | -39 633 | -45 895 | -70 539 | -133 737 | -158 381 |
| Personalkostnader | -102 880 | -96 528 | -201 865 | -187 885 | -399 447 | -385 467 |
| Övriga externa kostnader | -31 772 | -33 262 | -71 032 | -64 362 | -149 644 | -142 974 |
| Avskrivningar | -11 036 | -10 603 | -22 335 | -20 812 | -44 912 | -43 389 |
| Rörelseresultat | 23 002 | 44 855 | 27 142 | 51 312 | 79 295 | 103 465 |
| Finansnetto | 1 822 | 4 276 | -2 046 | 14 030 | 8 314 | 24 390 |
| Resultat efter finansnetto | 24 824 | 49 131 | 25 096 | 65 342 | 87 609 | 127 855 |
| Skatt | -7 942 | -14 035 | -8 023 | -18 305 | -24 725 | -35 007 |
| Periodens resultat från kvarvarande | 16 882 | 35 096 | 17 073 | 47 037 | 62 884 | 92 848 |
| verksamhet | ||||||
| Resultat från avvecklad verksamhet Not 1 | 0 | 310 007 | 0 | 292 967 | 0 | 292 967 |
| Periodens resultat | 16 882 | 345 103 | 17 073 | 340 004 | 62 884 | 385 815 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 16 882 | 345 103 | 17 073 | 340 004 | 62 884 | 385 815 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie kvarvarande | ||||||
| verksamhet | ||||||
| Före utspädning, kr | 0,46 | 0,95 | 0,46 | 1,28 | 1,70 | 2,52 |
| Efter utspädning, kr | 0,45 | 0,93 | 0,45 | 1,25 | 1,66 | 2,46 |
| Vinst per aktie inklusive resultat från | ||||||
| avvecklad verksamhet Före utspädning, kr |
0,46 | 9,37 | 0,46 | 9,23 | 1,70 | 10,47 |
| Efter utspädning, kr | 0,45 | 9,18 | 0,45 | 9,05 | 1,66 | 10,43 |
| Antal aktier | ||||||
| Före utspädning | 37 094 978 | 36 842 088 | 37 094 978 | 36 842 088 | 37 094 978 | 36 842 088 |
| Efter utspädning 2) | 37 809 395 | 37 748 888 | 37 809 395 | 37 748 888 | 37 809 395 | 37 916 513 |
| Genomsnitt före utspädning | 37 094 978 | 36 842 088 | 37 010 681 | 36 842 088 | 36 926 385 | 36 842 088 |
| Genomsnitt efter utspädning | 37 713 662 | 37 611 955 | 37 773 301 | 37 577 721 | 37 805 699 | 37 707 909 |
1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.
2) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2010/2011 (145 727), 2011/2012 (225 090) och 2012/2013 (143 600) samt personaloptioner utfärdade 2010/2011 (100 000) och 2011/2012 (100 000).
Rapport över totalresultat för koncernen
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | aug – okt | aug – okt | maj - okt | maj - okt | nov 2011 – | maj - apr |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 2012 | 2011/2012 | |
| Periodens resultat | 16 882 | 345 103 | 17 073 | 340 004 | 62 884 | 385 815 |
| Övrigt totalresultat Periodens omräkningsdifferens vid omräkning av utländska dotterbolag |
-2 399 | 553 | -2 145 | 8 410 | 3 853 | 14 408 |
| Summa periodens övriga totalresultat | -2 399 | 553 | -2 145 | 8 410 | 3 853 | 14 408 |
| Summa periodens totalresultat | 14 483 | 345 656 | 14 928 | 348 414 | 66 737 | 400 223 |
Koncernens balansräkningar
| TSEK | 31 okt | 31 okt | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 139 783 | 69 520 | 65 784 |
| Materiella anläggningstillgångar | 48 925 | 52 253 | 53 647 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 628 | 4 775 | 3 639 |
| Uppskjuten skattefordran | 7 758 | 8 412 | 9 164 |
| Summa anläggningstillgångar | 200 094 | 134 960 | 132 234 |
| Övriga omsättningstillgångar | 352 953 | 402 968 | 396 083 |
| Likvida medel | 418 814 | 687 867 | 605 757 |
| Summa omsättningstillgångar | 771 767 | 1 090 835 | 1 001 840 |
| Summa tillgångar | 971 861 | 1 225 795 | 1 134 074 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 628 363 | 918 776 | 787 392 |
| Avsättningar | 33 805 | 671 | 594 |
| Uppskjuten skatteskuld | 27 872 | 23 499 | 27 872 |
| Långfristiga skulder | 20 450 | 15 319 | 17 260 |
| Kortfristiga skulder | 261 371 | 267 530 | 300 956 |
| Summa eget kapital och skulder | 971 861 | 1 225 795 | 1 134 074 |
Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2011/2012.
Förändring av eget kapital i koncernen
| TSEK maj - okt maj - okt |
|
|---|---|
| maj - apr | |
| 2012 2011 |
2011/2012 |
| Eget kapital vid periodens ingång 787 392 569 537 |
569 537 |
| Periodens totalresultat 14 928 348 414 |
400 223 |
| Aktierelaterade ersättningar 669 825 |
1 842 |
| Utdelning/inlösen av aktier -185 475 0 |
-184 210 |
| Konvertering till aktier 10 849 0 |
0 |
| Eget kapital vid periodens slut 628 363 918 776 |
787 392 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | 6 mån | 6 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| maj - okt | maj - okt | maj - apr | ||
| 2012 | 2011 | 2011/2012 | ||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 43 525 | 67 152 | 153 545 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 67 876 | 80 518 | 148 580 | |
| Investeringsverksamheten | -53 843 | -12 990 | -31 103 | |
| Finansieringsverksamheten | -199 864 | 4 579 | -173 042 | |
| Periodens kassaflöde | -185 831 | 72 107 | -55 565 | |
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet: | ||||
| Löpande verksamheten | 0 | -17 620 | -17 620 | |
| Investeringsverksamheten | 0 | 420 958 | 466 715 | |
| Finansieringsverksamheten | 0 | 0 | 0 | |
| Periodens kassaflöde från avvecklad verksamhet | Not 1 | 0 | 403 338 | 449 095 |
| Summa periodens kassaflöden | -185 831 | 475 445 | 393 530 | |
| Förändring av likvida medel | ||||
| Likvida medel vid periodens början | 605 757 | 211 341 | 211 341 | |
| Kursdifferens i likvida medel | -1 112 | 1 081 | 886 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 418 814 | 687 867 | 605 757 | |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
Nyckeltal
| 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 okt | 31 okt | 31 okt | 30 apr | |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2012 | |
| Orderingång, MSEK | 333,2 | 381,4 | 652,9 | 701,1 |
| Rörelsemarginal, % | 7,5 | 13,2 | 9,9 | 12,6 |
| Rörelsemarginal exklusive engångspost, % | n/a | 7,3 | 7,1 | 9,9 |
| Vinstmarginal, % | 6,9 | 16,8 | 11,0 | 15,5 |
| Vinstmarginal exklusive engångspost, % | n/a | 11,2 | 8,2 | 13,0 |
| Medelantal anställda | 519 | 491 | 510 | 500 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,17 | 1,82 | 3,50 | 4,17 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 1,15 | 1,78 | 3,44 | 4,05 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 229,0 | 239,2 | 478,7 | 488,9 |
| P/E-tal, ggr | n/a | n/a | 24,0 | 17,1 |
| Börskurs vid periodens slut, SEK | 40,9 | 42,8 | 40,9 | 43,0 |
| Inklusive avvecklad verksamhet | ||||
| Avkastning på eget kapital, % | 2,4 | 45,7 | 8,1 | 58,0 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 3,5 | 46,5 | 11,1 | 59,7 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 2,4 | 33,2 | 8,1 | 40,8 |
| Soliditet, % | 64,7 | 75,0 | 64,7 | 69,4 |
| Likviditet, ggr | 3,0 | 4,1 | 3,0 | 3,4 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,17 | 1,12 | 3,38 | 3,34 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 1,15 | 1,10 | 3,32 | 3,24 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 16,94 | 24,94 | 16,94 | 21,37 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 16,62 | 24,34 | 16,62 | 20,77 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| 2012/2013 2011/2012 |
2010/2011 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 1) | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | |
| Nettoomsättning | 192,7 | 171,0 | 238,5 | 196,1 | 219,2 | 169,3 | 197,3 | 200,7 | 212,9 | 172,8 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 4,4 | 0,3 | 1,6 | 2,6 | 5,7 | 0,7 | 0,4 | 2,2 | 2,4 | 3,5 |
| Rörelsens kostnader | -163,1 | -155,9 | -181,6 | -182,4 | -169,4 | -153,4 | -163,5 | -176,0 | -179,6 | -159,3 |
| Avskrivningar | -11,0 | -11,3 | -11,7 | -10,9 | -10,6 | -10,2 | -12,0 | -11,2 | -10,0 | -8,0 |
| Rörelseresultat | 23,0 | 4,1 | 46,8 | 5,4 | 44,9 | 6,5 | 22,1 | 15,7 | 25,7 | 9,0 |
| Finansnetto | 1,8 | -3,8 | 3,5 | 6,9 | 4,2 | 9,8 | -1,1 | -1,0 | -4,1 | 3,9 |
| Resultat efter finansnetto | 24,8 | 0,3 | 50,3 | 12,3 | 49,1 | 16,2 | 21,0 | 14,7 | 21,6 | 12,9 |
| Skatt på periodens resultat | -7,9 | -0,1 | -13,4 | -3,3 | -14,0 | -4,3 | -8,4 | -4,9 | -5,7 | -2,9 |
| Periodens resultat från kvarvarande | ||||||||||
| verksamhet | 16,9 | 0,2 | 36,8 | 9,0 | 35,1 | 11,9 | 12,6 | 9,8 | 15,9 | 10,0 |
| Resultat från avvecklad verksamhet | 0 | 0 | 0 | 0 | 310,0 | -17,0 | -14,5 | -19,5 | -15,7 | -8,2 |
| Periodens resultat | 16,9 | 0,2 | 36,8 | 9,0 | 345,1 | -5,1 | -1,9 | -9,7 | 0,2 | 1,8 |
| Orderingång | 217,0 | 116,2 | 188,2 | 131,5 | 190,6 | 190,8 | 126,5 | 213,6 | 123,1 | 167,7 |
| Rörelsemarginal, % | 11,9 | 2,4 | 19,6 | 2,8 | 20,5 | 3,8 | 11,2 | 7,8 | 12,1 | 5,2 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,65 | 0,52 | 1,38 | 0,97 | 1,48 | 0,35 | 0,81 | 0,41 | 0,58 | 0,43 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 0,64 | 0,51 | 1,34 | 0,94 | 1,44 | 0,34 | 0,80 | 0,41 | 0,57 | 0,42 |
| Resultat per aktie, SEK | 0,46 | 0,01 | 1,00 | 0,24 | 0,95 | 0,32 | 0,34 | 0,27 | 0,43 | 0,27 |
| Inklusive avvecklad verksamhet | ||||||||||
| Avkastning eget kapital, % | 2,4 | 0,0 | 5,8 | 1,1 | 46,3 | -0,9 | -0,3 | -1,6 | 0,0 | 0,3 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % | 3,4 | 0,1 | 6,3 | 1,5 | 47,8 | -1,1 | 0,3 | -2,0 | 0,1 | 0,3 |
| Soliditet, % | 64,7 | 71,2 | 69,4 | 68,2 | 75,0 | 64,1 | 61,0 | 63,5 | 63,6 | 64,7 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,65 | 0,52 | 1,25 | 0,97 | 1,25 | -0,13 | 0,12 | 0,13 | 0,16 | 0,28 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 16,94 | 21,54 | 21,37 | 20,34 | 24,94 | 15,55 | 15,46 | 15,78 | 16,16 | 16,40 |
1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.
Fem år i sammandrag
| 2011/2012 | 2010/2011 | 2009/2010 | 2008/2009 | 2007/2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 701,1 | 631,0 | 766,7 | 1 080,6 | 947,6 |
| Nettoomsättning, MSEK | 823,1 | 783,7 | 753,9 | 777,0 | 688,0 |
| Rörelseresultat, MSEK | 103,5 | 72,5 | 115,7 | 120,4 | 150,6 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 127,9 | 70,2 | 113,0 | 200,0 | 183,2 |
| Periodens resultat efter skatt från kvarvarande | 92,8 | 48,3 | 84,0 | 143,9 | 125,7 |
| verksamheter, MSEK | |||||
| Rörelsemarginal, % | 12,6 | 9,3 | 15,3 | 15,5 | 21,9 |
| Vinstmarginal, % | 15,5 | 9,0 | 15,0 | 25,7 | 26,6 |
| Vinst/aktie före utspädning, SEK | 2,52 | 1,31 | 2,28 | 3,90 | 3,41 |
| Vinst/aktie efter utspädning, SEK | 2,46 | 1,29 | 2,24 | 3,84 | 3,34 |
| Inlösenprogram/utdelning per aktie, SEK | 5,00 | 5,00 | 0,00 | 0,00 | 0,50 |
| Börskurs vid årets slut, SEK | 43,0 | 34,0 | 37,3 | 38,8 | 58,5 |
| P/E-tal, ggr | 17,1 | 26,0 | 16,4 | 9,9 | 17,2 |
| Inklusive avvecklad verksamhet | |||||
| Periodens resultat efter skatt, MSEK | 385,8 | -9,6 | 17,2 | 50,5 | 50,5 |
| Avkastning på eget kapital, % | 58,0 | -1,6 | 2,9 | 8,7 | 9,3 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 59,7 | -1,1 | 3,9 | 11,6 | 13,8 |
| Avkastning totalt kapital, % | 40,8 | -0,7 | 2,5 | 7,4 | 8,9 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, SEK | 21,37 | 15,46 | 16,36 | 16,26 | 15,22 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 20,77 | 15,13 | 16,11 | 16,06 | 14,93 |
| Soliditet, % | 69,4 | 61,0 | 62,2 | 59,4 | 56,9 |
Definition nyckeltal Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2011/2012 med det tillägget att nu även IFRS 3, Rörelseförvärv, tillämpas. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2012/2013 har inte haft någon effekt på den finansiella redovisningen.
Moderbolagets resultaträkningar
| 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | aug - okt | aug - okt | maj - okt | maj - okt | nov 2011 – | maj - apr |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 2012 | 2011/2012 | |
| Nettoomsättning | 4 816 | 4 527 | 10 007 | 9 397 | 18 891 | 18 281 |
| Personalkostnader | -2 685 | -2 502 | -5 697 | -5 016 | -11 149 | -10 468 |
| Övriga externa kostnader | -3 908 | -4 226 | -10 368 | -8 753 | -19 679 | -18 064 |
| Avskrivningar | -53 | -53 | -105 | -107 | -209 | -211 |
| Rörelseresultat | -1 830 | -2 254 | -6 163 | -4 479 | -12 146 | -10 462 |
| Finansnetto | 2 990 | 5 418 | 4 570 | 13 088 | 404 978 | 413 496 |
| Resultat efter finansnetto | 1 160 | 3 164 | -1 593 | 8 609 | 392 832 | 403 034 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | -14 229 | -14 229 |
| Resultat före skatt | 1 160 | 3 164 | -1 593 | 8 609 | 378 603 | 388 805 |
| Skatt på periodens resultat | -305 | -833 | 419 | -2 264 | -20 129 | -22 812 |
| Periodens resultat | 855 | 2 331 | -1 174 | 6 345 | 358 474 | 365 993 |
| Rapport över moderbolagets totalresultat TSEK |
3 mån aug - okt |
3 mån aug - okt |
6 mån maj - okt |
6 mån maj - okt |
12 mån nov 2011 – |
Helår maj - apr |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 2012 | 2011/2012 | |
| Periodens resultat | 855 | 2 331 | -1 174 | 6 345 | 358 474 | 365 993 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Fond för verkligt värde | -2 489 | 244 | -1 265 | 7 922 | 3 790 | 12 977 |
| Summa periodens övrigt totalresultat | -2 489 | 244 | -1 265 | 7 922 | 3 790 | 12 977 |
| Summa periodens totalresultat | -1 634 | 2 575 | -2 439 | 14 267 | 362 264 | 378 970 |
| Moderbolagets balansräkningar | ||||||
| TSEK | 31 okt 2012 |
31 okt 2011 |
30 apr 2012 |
|||
| Tillgångar | ||||||
| Materiella anläggningstillgångar | 299 | 451 | 347 | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 116 742 | 146 832 | 152 822 | |||
| Summa anläggningstillgångar | 117 041 | 147 283 | 153 169 | |||
| Övriga omsättningstillgångar | 150 731 | 118 916 | 191 056 | |||
| Likvida medel | 360 388 | 520 988 | 480 668 | |||
| Summa omsättningstillgångar | 511 119 | 639 904 | 671 724 | |||
| Summa tillgångar | 628 160 | 787 187 | 824 893 | |||
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | ||||||
| Obeskattade reserver | 476 120 110 191 |
472 691 95 962 |
653 184 110 191 |
|||
| Långfristiga skulder | 21 856 | 16 777 | 17 260 | |||
| Kortfristiga skulder | 19 993 | 201 757 | 44 258 | |||
| Summa eget kapital och skulder | 628 160 | 787 187 | 824 893 | |||
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser TSEK |
31 okt | 31 okt | 30 apr | |||
| 2012 | 2011 | 2012 | ||||
| Företagsinteckningar Summa ställda säkerheter |
11 000 11 000 |
11 000 11 000 |
11 000 11 000 |
| Borgen till förmån för koncernbolag | 257 347 | 319 627 | 283 653 |
|---|---|---|---|
| Summa eventualförpliktelser | 257 347 | 319 627 | 283 653 |
Not 1 Avvecklad verksamhet
Sectra och Royal Philips Electronics tecknade i juni 2011 ett avtal som innebär att Philips förvärvade Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av mammografiprodukten MicroDose Mammography. Philips övertog verksamheten i samband med att affären slutfördes den 31 augusti 2011. Transaktionen omfattade bolaget Sectra Mamea AB och relaterad verksamhet i Sectras globala sälj- och serviceorganisation, exklusive Australien och Nya Zeeland där Sectra säljer MicroDose Mammography genom ett separat distributionsavtal med Philips. Verksamheten omfattade cirka 110 medarbetare. Verksamheten som bedrevs i Sectra Mamea AB redovisas som avvecklad verksamhet.
Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 MEUR, inklusive försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av MicroDose-verksamheten. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 MEUR som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls. För räkenskapsåret 2011/2012 har affären, exklusive möjlig tilläggsköpeskilling, genererat en bokföringsmässig reavinst för Sectra om 322,6 MSEK efter skatt.
Resultat från avvecklad verksamhet
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 6 mån | 6 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| aug - okt | aug - okt | maj - okt | maj - okt | nov 2011 – | maj - apr | |
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | okt 2012 | 2011/2012 | |
| Nettoomsättning | - | 8 458 | - | 23 484 | - | 23 484 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | - | 1 187 | - | 3 425 | - | 3 425 |
| Handelsvaror | - | -5 894 | - | -16 421 | - | -16 421 |
| Personalkostnader | - | -4 360 | - | -19 883 | - | -19 883 |
| Övriga externa kostnader | - | -4 262 | - | -14 398 | - | -14 398 |
| - | ||||||
| Rörelseresultat | - | -4 871 | - | -23 793 | - | -23 793 |
| Finansnetto | - | -1 606 | - | -5 804 | - | -5 804 |
| Resultat före skatt | - | -6 477 | - | -29 597 | - | -29 597 |
| Skatt | - | -6 080 | - | 0 | - | 0 |
| Periodens resultat | - | -12 557 | - | -29 597 | - | -29 597 |
| Realisationsresultat vid avyttring | - | 322 564 | - | 322 564 | - | 322 564 |
| Skatt | - | 0 | - | 0 | - | 0 |
| Summa resultat från avvecklad | - | 310 007 | - | 292 967 | - | 292 967 |
| verksamhet |
Not 2 Förvärv av Burnbank
Den 6 juni 2012 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Burnbank Systems Limited som säljer IT-tjänster till sjukvården i Storbritannien. Transaktionen omfattar de tre bolagen Burnbank Systems Limited, Burnbank Healthsystems Limited och Burnbank Dataconnect Limited. Bolagen har 25 medarbetare och omsatte 2,4 MGBP (cirka 26 MSEK) med en rörelsemarginal på 25 procent verksamhetsåret 2011.
Totalt överförd ersättning uppgår till 88,5 MSEK, varav 55,0 MSEK avser kontant köpeskilling och 33,5 MSEK avser villkorad köpeskilling som är redovisad som avsättning i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på den villkorade köpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta tillväxt- och resultatmålen fram till 2015-05-31 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med existerande medel.
Förvärvade nettotillgångar och goodwill (preliminär)
| MSEK | Redovisade belopp på |
|---|---|
| identifierbara | |
| nettotillgångar | |
| Materiella anläggningstillgångar | 7,6 |
| Kortfristiga fordringar | 8,2 |
| Likvida medel | 8,2 |
| Kortfristiga skulder | -13,3 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 10,7 |
| Verkligt värde av köpeskilling | 88,5 |
| Goodwill | 77,8 |
| Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet1) | |
| Betalda likvida medel för förvärvet | 55,0 |
| Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället | - 8,2 |
| Totalt | 46,8 |
1 Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,6 MSEK.
Goodwill som uppkommit i samband med transaktionen hänför sig till förväntade tillväxtmöjligheter för Medicinska systems försäljning på den brittiska marknaden och personalens erfarenhet och kompetens. Analysen av identifierbara immateriella tillgångar är inte klar, varför fördelningen av köpeskillingen är preliminär och kan komma att ändras.
Verksamheten ingår i Sectrakoncernen från den 6 juni 2012 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvade enheter. Under perioden ingår den förvärvade verksamheten i Sectra koncernen med en omsättning på 11,3 MSEK och ett operativt resultat på 0,8 MSEK. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 0,6 MSEK och har redovisats som övriga externa kostnader i koncernens resultaträkning.
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj - oktober 2012 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.
Linköping den 4 december 2012 Sectra AB (publ)
samt styrelseledamot
VD och Koncernchef Styrelseordföranden Styrelseledamot Styrelseledamot
Torbjörn Kronander Carl-Erik Ridderstråle Erika Söderberg Johnson Anders Persson
Christer Nilsson Jakob Svärdström Stein Norheim Per Elmhester
Styrelseledamot Styrelseledamot Medarbetarrepresentant Suppl. Medarbetarrepresentant
Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 4 december 2012 kl 08:00 (CET).
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401