AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2011
Mar 8, 2011
2967_10-q_2011-03-08_7947e9c7-4e9e-4f06-af04-36512ee06b06.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Pressmeddelande Linköping den 8 mars 2011
Sectras niomånadersrapport 2010/2011:
Sectras mammografiverksamhet fortsätter expandera
IT- och medicinteknikföretaget Sectra fortsätter växa och antalet levererade mammografisystem ökar med 50 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Men den svenska kronans utveckling har en negativ inverkan på koncernens resultat.
– Vi har expanderat i Nordeuropa och för niomånadersperioden ökar koncernens omsättning i linje med vårt tillväxtmål på 15 procent, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB.
För niomånadersperioden ökar nettoomsättningen med 15,1 procent till 682,6 Mkr (592,9) jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet för perioden uppgår till 1,8 Mkr (14,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,3 procent (2,4). Resultatet efter finansnetto uppgår till -9,7 Mkr (7,0). Valutakursförändringar påverkar koncernens finansiella poster med -12,4 Mkr (-4,5).
För tredje kvartalet ökar Sectrakoncernens nettoomsättning med 13,9 procent till 229,1 Mkr (201,2). Rörelseresultatet uppgår till -5,9 Mkr (-2,5) vilket motsvarar en rörelsemarginal på -2,6 procent (-1,2). Resultatet efter finansnetto uppgår för kvartalet till -12,1 Mkr (2,6).
– Eftersom vi inte kurssäkrar valutaflöden får valutakursförändringar en direkt inverkan på vårt resultat. Den starkare svenska valutan har haft en negativ inverkan på periodens resultat, men vi bibehåller en stark kassa och balansräkning, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB.
Inom affärsområdet Medicinska system fick Sectra tillträde till den kanadensiska mammografimarknaden när myndigheten Canada Health godkände Sectra MicroDose för försäljning. Kanada är en växande marknad där övergången från analoga till digitala mammografisystem just börjat. Godkännandet har redan resulterat i att en kedja av privata kliniker i Toronto har beställt fyra mammografisystem, vilket visar på den betydelse som låg stråldos har för kunder i Nordamerika.
– Godkännandet kom lite tidigare än vi beräknat och innebär tillsammans med den snabba beställningen att kvinnor i Kanada nu kan erbjudas mammografiundersökningar till lägsta dos, säger Jan-Olof Brüer.
Inom affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem har orderingången varit stark under tredje kvartalet.
– Debatten om informationsläckage har medfört ett ökat säkerhetsintresse. Fler myndigheter ser över sitt behov av avlyssningssäkra kommunikationslösningar och vi har erhållit viktiga beställningar både nationellt och internationellt, avslutar Jan-Olof Brüer.
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med Värdepappersmarknadslagen. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 8 mars 2011 kl 08:00 (CET).
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 Fax: +46 (0)13 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401
För ytterligare information kontakta:
Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09
Presentation av delårsrapporten
Sectras koncernchef presenterar rapporten för analytiker, investerare och media idag kl 12:00 på Summit, Greve Turegatan 30 i Stockholm. Det finns även möjlighet att följa presentationen online via Sectras hemsida www.sectra.se.
Sectrakoncernens verksamhet
Sectra utvecklar och säljer högteknologiska produkter inom nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Företaget grundades 1978 och har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Omsättningen uppgick helåret 2009/2010 till 848 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.
Delårsrapport Sectra AB (publ) för perioden maj 2010 – januari 2011
Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.
Perioden i korthet
- Orderingången uppgick till 590,4 MSEK (669,4).
- Nettoomsättningen ökade med 15,1 procent till 682,6 MSEK (592,9).
- Rörelseresultatet uppgick till 1,8 MSEK (14,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,3 procent (2,4).
- Resultatet efter finansnetto uppgick till -9,7 MSEK (7,0). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -12,4 MSEK (-4,5).
- Resultatet efter skatt uppgick till -7,7 MSEK (6,9).
- Resultatet per aktie före utspädning uppgick till -0,21 SEK (0,19).
Tredje kvartalet i korthet
- Orderingången uppgick till 230,2 MSEK (240,6).
- Nettoomsättningen ökade med 13,9 procent till 229,1 MSEK (201,2).
- Rörelseresultatet uppgick till -5,9 MSEK (-2,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på -2,6 procent (-1,2).
- Resultatet efter finansnetto uppgick till -12,1 MSEK (2,6). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -7,0 MSEK (4,9)
- Resultatet efter skatt uppgick till -9,7 MSEK (1,7).
- Resultatet per aktie före utspädning uppgick till -0,26 SEK (0,05).
Händelser under tredje kvartalet
- Sectra tog via sin samarbetspartner en genombrottsorder i Saudiarabien på system för hantering av röntgenbilder, Sectra PACS, från ett av landets största universitetssjukhus och akademiska forskningscenter, King Abdul Aziz University Hospital.
- Sectra lanserade ett unikt visualiseringsbord, Sectra Visualization Table, som gör det möjligt för läkarteam att arbeta med tredimensionella röntgenbilder på ett helt nytt sätt.
- Sectra inledde ett samarbete med Xtron Imaging Inc för distribution av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography i Kanada.
- Norrbottens läns landsting beställde en länsövergripande IT-lösning för hantering av röntgeninformation, Sectra RIS, från Sectra. Ordervärdet är 7 MSEK.
- Sectra lanserade ytterligare en modell av den avlyssningssäkra mobiltelefonen Tiger.
- FMV, Försvarets materielverk, beställde fler produkter för krypterad telefoni från Sectra till ett ordervärde av 36 MSEK.
Händelser efter bokslutsdagen
- Den kanadensiska myndigheten Canada Health godkände Sectra MicroDose Mammography.
- En kedja av privata kliniker i Toronto blev först på den nordamerikanska kontinenten att beställa Sectra MicroDose. Beställningen omfattar fyra mammografisystem.
- Försvarsdepartementet i Nederländerna signerade ett treårigt ramavtal med Sectra. Avtalet avser leveranser av Tigerprodukter, som används för att skydda tal- och datakommunikation mot avlyssning.
KONCERNENS ORDERINGÅNG, OMSÄTTNING OCH RESULTAT
Niomånadersperioden, maj 2010 - januari 2011
Koncernens orderingång för perioden uppgick till 590,4 MSEK (669,4). Att orderingången är lägre än motsvarande period föregående år är huvudsakligen kopplat till den skandinaviska marknaden, där det inte upphandlats några stora medicinska IT-projekt under perioden. Sectras verksamheter i Nederländerna, Storbritannien och Australien redovisade ökad orderingång jämfört med motsvarande period föregående år.
Koncernens nettoomsättning för perioden ökade med 15,1 procent till 682,6 MSEK (592,9). Tillväxten är i paritet med Sectras målnivå. Båda Sectras affärsområden, Avlyssningssäkra kommunikationssystem och Medicinska system, redovisade omsättningstillväxt. Ökningen är främst kopplad till Sectras verksamheter i Nordeuropa och Australien.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till 1,8 MSEK (14,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,3 procent (2,4). Jämfört med motsvarande period föregående år belastas resultatet av ökade avskrivningar och andra kostnader kopplade till balanserade utvecklingsprojekt och koncernfinansierade kundprojekt som färdigställts och övergått i driftfas. Under en övergångsperiod påverkas resultatet också av det stora arbete som pågår med att uppgradera befintliga installationer till Sectras nya generation PACS, som är en helt ny plattform för hantering av medicinska bilder.
Resultat efter finansnetto uppgick till -9,7 MSEK (7,0). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -12,4 MSEK (-4,5), främst till följd av att den svenska kronan under perioden förstärktes gentemot den amerikanska dollarn och det brittiska pundet.
Resultatet efter skatt uppgick till -7,7 MSEK (6,9). Resultatet per aktie uppgick till -0,21 SEK (0,19).
Tredje kvartalet, november 2010 - januari 2011
Koncernens orderingång för kvartalet uppgick till 230,2 MSEK (240,6). Medicinska systems orderingång nådde inte samma nivåer som motsvarande kvartal föregående år, däremot redovisade Avlyssningssäkra kommunikationssystem en stark orderingång under kvartalet.
Koncernens nettoomsättning för kvartalet ökade med 13,9 procent till 229,1 MSEK (201,2). Det är främst affärsområdet Medicinska systems verksamheter i Nordeuropa och Australien som redovisade ökad omsättning jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -5,9 MSEK (-2,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på -2,6 procent (-1,2). Samtliga rörelsesegment redovisade lägre rörelseresultat jämfört med motsvarande period föregående år.
Resultat efter finansnetto uppgick till -12,1 MSEK (2,6). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -7,0 MSEK (4,9), främst till följd av att den svenska kronan under kvartalet förstärktes gentemot den amerikanska dollarn och det brittiska pundet.
Resultatet efter skatt uppgick till -9,7 MSEK (1,7). Resultatet per aktie uppgick till -0,26 SEK (0,05).
Säsongsvariationer
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåret. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga, då Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
Diagram
Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande
Rörelseresultat Resultat efter finansnetto
Kommentar till diagrammen
Rörelseresultatet har under de senaste åren påverkats av den omfattande utbyggnaden av Sectras internationella sälj- och supportorganisation samt av utveckling och lansering av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. Mammografisatsningen innebär ett större inslag av tillverkande verksamhet. Den nuvarande affärsmixen, med ökande andel leveranser av hårdvaruprodukter, har en lägre rörelsemarginal än den tidigare som dominerades av leveranser av IT-system med hög rörelsemarginal.
Eftersom Sectra har valt att inte kurssäkra valutaflöden får valutakursförändringar en direkt inverkan på orderingång, omsättning och resultatet. Den starkare svenska valutan har haft en negativ inverkan på dessa poster innevarande verksamhetsår.
Nettoomsättning per rörelsesegment, Nettoomsättning per geografisk marknad, 12-månaders rullande 12-månaders rullande
SEGMENTSREDOVISNING
| Nettoomsättning per rörelsesegment | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |||
| nov 2010 | nov 2009 | maj 2010 | maj 2009 | feb 2010 | maj - apr | ||||
| - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | 2009/2010 | ||||
| Medicinska system | 210,8 | 199,7 | 620,5 | 566,1 | 864,5 | 810,1 | |||
| Avlyssningssäkra | |||||||||
| kommunikationssystem | 25,6 | 29,1 | 80,5 | 72,6 | 107,5 | 99,6 | |||
| Övrig verksamhet 1) | 14,4 | 16,5 | 45,8 | 64,3 | 63,0 | 81,5 | |||
| Koncernelimineringar | -21,7 | -44,1 | -64,2 | -110,1 | -96,9 | -142,8 | |||
| Totalt | 229,1 | 201,2 | 682,6 | 592,9 | 938,1 | 848,4 | |||
Rörelseresultat per rörelsesegment
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2010 | nov 2009 | maj 2010 | maj 2009 | feb 2010 | maj - apr | |
| - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | 2009/2010 | |
| Medicinska system | -4,9 | -3,8 | -4,3 | 5,9 | 16,3 | 26,5 |
| Avlyssningssäkra | ||||||
| kommunikationssystem | 3,3 | 4,0 | 12,1 | 10,8 | 16,4 | 15,1 |
| Övrig verksamhet 1) | -1,3 | - 1,1 | -3,7 | - 2,0 | -5,4 | - 3,7 |
| Koncernelimineringar | -3,0 | -1,6 | -2,3 | - 0,7 | -5,3 | - 3,7 |
| Totalt | -5,9 | -2,5 | 1,8 | 14,0 | 22,0 | 34,2 |
Nettoomsättning per geografisk marknad
| (MSEK) | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2010 | nov 2009 | maj 2010 | maj 2009 | feb 2010 | maj - apr | |
| - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | 2009/2010 | |
| Sverige | 63,1 | 70,7 | 190,9 | 193,6 | 260,9 | 263,6 |
| Övriga Europa | 97,6 | 70,7 | 270,1 | 220,5 | 375,1 | 325,5 |
| Nordamerika | 51,0 | 56,6 | 163,5 | 163,9 | 224,2 | 224,6 |
| Övriga världen | 17,4 | 3,2 | 58,1 | 14,9 | 77,9 | 34,7 |
| Totalt | 229,1 | 201,2 | 682,6 | 592,9 | 938,1 | 848,4 |
1) Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi och börs-, aktie- samt investerarrelaterad verksamhet.
Medicinska system
Marknaden
Totalt utförs årligen cirka 52 miljoner röntgenundersökningar i Sectras system, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder. Marknaden för medicinska system fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården.
Sectras största marknader för Medicinska system är Skandinavien och USA. En betydande del av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder och bolagets strategi är att växa på platser där Sectra redan har en stark position. Affärsområdet har under kvartalet haft stark orderingång i Nordeuropa, bland annat i Nederländerna. Marknaderna i södra Europa påverkas däremot av att många länder har stora samhällsekonomiska svårigheter, vilket för närvarande begränsar nyförsäljningen av Sectras produkter i denna region.
Kanada öppnar dörren till den nordamerikanska mammografimarknaden
En av Sectras prioriterade satsningar är att förbättra affären inom produktdivisionen för mammografi. En viktig förutsättning för att kunna öka försäljningsvolymerna av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography de kommande åren är att Sectra får tillträde till den nordamerikanska mammografimarknaden. Myndigheten Canada Health blev först ut i Nordamerika med att godkänna Sectra MicroDose. I linje med Sectras strategi att använda distributörer på nya marknader har ett samarbete inletts med det kanadensiska företaget Xtron Imaging Inc, som nu säljer Sectra MicroDose i Kanada. En kedja av privata kliniker i Toronto, Trillium Imaging Associates, blev kort efter godkännandet först på den nordamerikanska kontinenten att beställa Sectra MicroDose, beställningen omfattar fyra mammografisystem.
Övergången från analoga till digitala mammografisystem har just börjat i Kanada, vilket gör detta till en växande marknad. För Sectra kommer kanadensiska kunder att vara viktiga referenser inför den kommande lanseringen av Sectra MicroDose i USA, vilket kräver ett godkännande från den amerikanska myndigheten FDA (Food and Drug Administration). När det gäller Sectras möjligheter att sälja Sectra MicroDose i USA omklassificerade FDA under kvartalet godkännandeprocessen för digital mammografiutrustning, vilket innebär att processen för godkännande blir enklare. Vid kalenderårsskiftet lämnade Sectra in en ansökan om "Premarket notification" för Sectra MicroDose enligt den nya processen. Enligt Sectras bedömning har chansen att erhålla ett FDA-godkännande under innevarande verksamhetsår ökat i och med omklassificeringen.
Aktiviteter för ökad lönsamhet
Åtgärder som bidrar till att öka affärsområdets lönsamhet har hög prioritet och Sectra genomför ett antal aktiviteter som ska sänka kostnaderna, öka försäljningsvolymerna och bredda produktutbudet till befintliga kunder, bland annat;
- kostnadseffektivisering av produktionen av mammografisystemet Sectra MicroDose. Exempelvis flyttas tillverkningen av vissa dyra komponenter till underleverantörer i Asien.
- effektivisering av arbetet med installationer och uppgraderingar hos Sectras kunder. Detta möjliggörs av att kundernas befintliga installationer av digitala bildhanteringssystem uppgraderas till den senaste generationen Sectra PACS.
- försäljning av mammografisystem på ytterligare marknader som exempelvis Japan, Mellanöstern och Nordamerika.
- lansering av nya innovativa produkter som kan tillföra stor nytta i sjukvården genom att bidra till ökad produktivitet och bättre vårdkvalitet. Under kvartalet har Sectra lanserat flera nya produkter, varav den mest uppmärksammade är ett världsunikt visualiseringsbord som gör det möjligt för läkarteam att arbeta med tredimensionella röntgenbilder på ett helt nytt sätt. Produkten är ett resultat av nära samarbete med framstående forskare vid Linköpings universitet i Norrköping och Linköping.
Expertpanel i USA rekommenderar screening av benskörhet
Ett av Sectras produktområden är onlinetjänster för analys av benskörhet. Sectras försäljning av analystjänsterna är idag koncentrerad till en handfull länder i Europa, men kommer successivt att utvidgas till fler marknader. Ett intressant framsteg inom detta nischområde är den rekommendation som amerikanska expertpanelen U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) utfärdade under kvartalet. För att kvinnor ska bibehålla sin hälsa och livskvalitet rekommenderar USPSTF att alla kvinnor över 65 år, och från 50 år i vissa riskgrupper, regelbundet ska undersöka om de har benskörhet. Syftet är att sänka vårdkostnaderna för sjukdomen genom tidig upptäckt och förebyggande behandling. Med Sectras analysmetod, som är godkänd av amerikanska myndigheten FDA, är det enkelt att undersöka benskörhet i samband med vanlig mammografiundersökning. Metoden är mycket kostnadseffektiv och Sectra undersöker nu om den kan vara ett alternativ till mer konventionella sätt att mäta benskörhet i USA.
Omsättning och resultat för perioden, maj 2010 – januari 2011
Medicinska systems omsättning för niomånadersperioden ökade med 9,6 procent till 620,5 MSEK (566,1). Intäkterna från Medicinska IT-produkter och tjänster stod för 84,5 procent av Medicinska systems omsättning och ökade med 4,0 procent till 524,2 MSEK (503,9). Produktdivisionen Mammografi stod för 96,3 MSEK (62,2) av affärsområdets omsättning, en ökning med 54,8 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Totalt har 63 enheter (33) av Sectra MicroDose Mammography levererats under niomånadersperioden, en ökning med 90,9 procent jämfört med motsvarande period föregående år.
Rörelseresultatet för perioden uppgick till -4,3 MSEK (5,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på -0,7 procent (1,0). Resultatet belastas av ökade avskrivningar och andra kostnader kopplade till balanserade utvecklingsprojekt och koncernfinansierade kundprojekt som färdigställts och övergått i driftsfas. Under en övergångsperiod påverkas resultatet också av det arbete som pågår med att uppgradera befintliga installationer till Sectras senaste generation PACS, som är en helt ny plattform för hantering av medicinska bilder. När detta generationsskifte är genomfört, vilket beräknas ta ytterligare cirka 15 månader, kommer framtida uppgraderingar att ske både snabbare och mer kostnadseffektivt. För produktdivisionen Mammografi uppgick rörelseresultatet till -48,0 MSEK (-60,4). Justerat för förlusten inom Mammografidivisionen var affärsområdets rörelseresultat 43,7 MSEK (66,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8,3 procent (13, 2).
Omsättning och resultat för tredje kvartalet, november – januari 2011 Medicinska systems omsättning för tredje kvartalet ökade med 5,6 procent till 210,8 MSEK (199,7) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Intäkterna från Medicinska ITprodukter och tjänster ökade med 3,2 procent till 182,4 MSEK (176,7). Produktdivisionen Mammografi stod för 28,4 MSEK (22,9) av affärsområdets omsättning, en ökning med 24,0 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Totalt har 21 enheter (14) av Sectra MicroDose Mammography levererats under tredje kvartalet, en ökning med 50,0 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet uppgick till -4,9 MSEK (-3,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på -2,3 procent (-1,9). Jämfört med motsvarande kvartal föregående år belastas resultatet främst av prispress på digitala mammografisystem och satsningar kopplade till försäljning av mammografisystem på nya marknader. För produktdivisionen Mammografi uppgick rörelseresultatet till -22,1 MSEK (-19,7). Justerat för förlusten inom Mammografidivisionen var affärsområdets rörelseresultat 17,2 MSEK (15,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,4 procent (9,0).
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Marknaden
Sectras kryptoprodukter används av beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i 17 av Europas länder för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och
försvar. Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader. I Sverige beställde FMV, Försvarets materielverk, fler produkter för krypterad telefoni från Sectra till ett ordervärde av 36 MSEK under tredje kvartalet.
Tillväxten på marknaden för avlyssningssäkra kommunikationssystem drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal. Allt fler myndigheter väljer att skydda sin telefoni. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kunderna behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO.
Omsättning och resultat för perioden, maj 2010 – januari 2011
Avlyssningssäkra kommunikationssystem redovisade fortsatt god tillväxt och bra resultat till följd av ökad försäljning av Tigerprodukter. Omsättningen för niomånadersperioden ökade med 10,9 procent till 80,5 MSEK (72,6) jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet ökade 12,0 procent till 12,1 MSEK (10,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,0 procent (14,9).
Omsättning och resultat för tredje kvartalet, november – januari 2011 Omsättningen för tredje kvartalet uppgick till 25,6 MSEK (29,1). Rörelseresultatet uppgick till 3,3 MSEK (4,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 12,9 procent (13,8).
Övrig verksamhet
Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Omsättning och resultat för perioden, maj 2010 – januari 2011
Omsättningen från Övrig verksamhet uppgick för niomånadersperioden till 45,8 MSEK (64,3). Förändringen avser dels koncernens finansieringsverksamhet som redovisar en lägre omsättning kopplad till medicinska kundprojekt, dels intern debitering av koncerngemensamma servicefunktioner. Rörelseresultatet för perioden uppgick till -3,7 MSEK (- 2,0)och förändringen avser moderbolagets reslutat som minskar med 1,7 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år .
Omsättning och resultat för tredje kvartalet, november 2010 – januari 2011
Nettoomsättningen från Övrig verksamhet uppgick för tredje kvartalet till 14,4 MSEK (16,5). Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -1,3 MSEK (-1,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på -9,0 procent (-6,7).
NYA FINANSIELLA MÅL
Styrelsen behandlar kontinuerligt frågor som rör bolagets mål, strategier, struktur och fokusområden. Mot bakgrunden av de förändringar som skett i Sectras verksamhet och på de nischmarknader som bolaget verkar, har styrelsen reviderat Sectrakoncernens långsiktiga lönsamhets- och tillväxtmål. De nya finansiella målnivåerna fastställdes i september 2010 och är:
- Att uppnå en rörelsemarginal om minst 15 procent. (Höjs från 10 procent)
- Att under en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 15 procent om året. (Sänks från 30 procent)
- Att upprätthålla en soliditet om minst 30 procent. (Oförändrat)
Det nya lönsamhetsmålet är i paritet med vinstnivåerna i Sectras branscher. Tillväxtmålet är tre gånger så högt som den underliggande genomsnittliga marknadstillväxten i de nischer Sectra verkar. Med den nu förväntade marknadsutvecklingen bedömer styrelsen i Sectra att bolaget har goda förutsättningar att uppnå de nya målnivåerna på cirka tre års sikt.
ÖVRIG INFORMATION
Finansiell ställning
Sectra har en stark kassa och balansräkning.
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för niomånadersperioden till 23,3 MSEK (19,6). Periodens totala kassaflöde uppgick till -8,8 MSEK (-9,9). Efter justering för valutakursdifferenser i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 189,9 MSEK (186,7).
Soliditeten var vid periodens utgång 63,5 procent (62,6) och likviditeten uppgick till 2,3 ggr (2,2).
Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 23,4 MSEK (39,6) och avser konvertibler.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under niomånadersperioden till 37,4 MSEK (44,0), varav 13,1 MSEK (14,3) avser tredje kvartalet. Investeringarna hänför sig främst till kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling.
Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under perioden 16,7 MSEK (22,1), varav 7,0 MSEK (9,6) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i kundprojekt till totalt 54,7 MSEK (39,4).
Aktiverat arbete för egen räkning var under perioden 16,8 MSEK (14,3), varav 7,1 MSEK (3,6) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserad utveckling till totalt 180,9 MSEK (192,7).
Av- och nedskrivningar uppgick under perioden till 46,3 MSEK (36,8), varav 16,1 MSEK (14,0) avser tredje kvartalet. Ökningen är kopplad till avskrivningar på koncernfinansierade kundprojekt som tagits i drift och på balanserade utvecklingsprojekt som färdigställts och övergått i leveransfas.
Medarbetare
Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectra ökade under tredje kvartalet med 7 personer. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till totalt 611 (591).
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick vid periodens utgång till 36 842 088 SEK. Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram ökar antalet aktier med maximalt 791 400, vilket motsvarar 2,1 procent av aktiekapitalet och 1,3 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 633 488 SEK.
Incitamentprogram
I enlighet med beslut vid årsstämman i juni 2010, har Sectra under perioden ställt ut nya konvertibler till koncernens medarbetare. Teckningstiden för konvertiblerna var 27 september – 8 oktober 2010. Konverteringskursen är 45,80 SEK, vilket motsvarade 135 procent av det genomsnittliga volymviktade medeltalet av noterade betalkurser för bolagets aktie på NASDAQ OMX Stockholm för varje handelsdag under perioden 3 – 18 augusti 2010. Konvertering till B-aktier ska kunna ske 26 – 30 maj 2014. Totalt har medarbetare i koncernen tecknat sig för 133 000 konvertibler, vilket motsvarar 0,4 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.
Under perioden har Sectras styrelse, i enlighet med årsstämmans beslut, även ställt ut ytterligare personaloptioner till medarbetare i USA. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer medarbetare att förvärva 100 000 B-aktier i bolaget motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet. Optionerna kan utnyttjas 3 år från tidpunkten för utställandet och har ett lösenpris på 45,80 SEK.
Årsstämma 2011
Årsstämman i Sectra AB kommer att äga rum torsdagen den 30 juni i Linköping. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget skriftligen till Sectras styrelse på email [email protected] eller adress Sectra AB, Teknikringen 20, 583 30 Linköping. För att styrelsen ska kunna behandla ärendet på ett tillfredsställande sätt ska begäran ha inkommit senast den 1 maj 2011. Kallelsen kommer att finnas tillgänglig på företagets hemsida senast fyra veckor innan stämman.
Valberedning
Årsstämman 2010 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. I enlighet med årsstämmans beslut har en valberedning tillsatts efter konsultationer med bolagets större aktieägare. Följande ledamöter ingår i valberedningen:
- Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)
- Jan-Olof Brüer, koncernchef Sectra AB och representant för bolagets största ägare (ordförande)
- Gündor Rentsch, representant för Frithjof Qvigstad
- Thomas Ehlin, representant för Nordea Fonder
Valberedningen kommer att bereda och till årsstämman lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
Aktieägare som önskar lämna förslag kan vända sig skriftligen till Jan-Olof Brüer via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerad mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.
En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2009/2010, not 30 på sidan 52. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stabil bas för fortsatt internationell expansion.
MODERBOLAGET
Moderbolaget Sectra AB
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för niomånadersperioden till 15,3 MSEK (19,4). Resultatet efter finansnetto uppgick till 4,4 MSEK (4,8).
För tredje kvartalet uppgick nettoomsättningen i moderbolaget till 4,5 MSEK (6,4) Resultatet efter finansnetto uppgick till 2,8 MSEK (2,3).
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 14.
Koncernens resultaträkningar
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | nov 2010 | nov 2009 | maj 2010 | maj 2009 | feb 2010 | maj - apr |
| - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | 2009/2010 | |
| Nettoomsättning | 229 073 | 201 230 | 682 643 | 592 921 | 938 079 | 848 357 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 7 113 | 3 638 | 16 809 | 14 335 | 18 623 | 16 149 |
| Rörelsens kostnader | -225 894 | -193 328 | -651 425 | -556 445 | -875 530 | -780 550 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -16 145 | -14 006 | -46 268 | -36 771 | -59 255 | -49 758 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | -5 853 | -2 466 | 1 759 | 14 040 | 21 917 | 34 198 |
| Finansnetto | -6 230 | 5 048 | -11 477 | -7 063 | -15 074 | -10 660 |
| Resultat efter finansnetto | -12 083 | 2 582 | -9 718 | 6 977 | 6 843 | 23 538 |
| Skatt | 2 405 | -874 | 1 973 | -43 | -4 315 | -6 331 |
| Periodens resultat | -9 678 | 1 708 | -7 745 | 6 934 | 2 528 | 17 207 |
| Varav hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | -9 678 | 1 708 | -7 745 | 6 934 | 2 528 | 17 207 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||||
| Före utspädning, kr | -0,26 | 0,05 | -0,21 | 0,19 | 0,07 | 0,47 |
| Efter utspädning, kr | -0,26 | 0,05 | -0,21 | 0,18 | 0,07 | 0,46 |
| Antal aktier | ||||||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 |
| Efter utspädning 1) | 37 633 488 | 37 770 988 | 37 633 488 | 37 770 988 | 37 633 488 | 37 400 488 |
| Genomsnitt före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 |
| Genomsnitt efter utspädning 1),2) | 37 633 488 | 37 770 988 | 37 504 044 | 37 510 766 | 37 539 905 | 37 544 946 |
1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2009/2010 (368 400) och 2010/2011 (133 000) samt personaloptioner utfärdade 2008/2009 (90 000), 2009/2010 (100 000) och 2010/2011 (100 000).
Rapport över totalresultat för koncernen
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | nov 2010 | nov 2009 | maj 2010 | maj 2009 | feb 2010 | maj - apr |
| - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | 2009/2010 | |
| Periodens resultat | -9 678 | 1 708 | -7 745 | 6 934 | 2 528 | 17 207 |
| Övrigt totalresultat Periodens omräkningsdifferens vid omräkning av utländska dotterbolag |
-5 105 | 3 274 | - 15 259 | -9 344 | -22 159 | -16 244 |
| Summa periodens övrigt totalresultat | -5 105 | 3 274 | -15 259 | -9 344 | -22 159 | -16 244 |
| Summa periodens totalresultat | -14 783 | 4 982 | -23 004 | -2 410 | -19 631 | 963 |
Koncernens balansräkningar
| TSEK | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 201 472 | 216 989 | 211 079 |
| Materiella anläggningstillgångar | 67 350 | 58 862 | 72 780 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 786 | 4 293 | 3 931 |
| Summa anläggningstillgångar | 273 608 | 280 144 | 287 790 |
| Övriga omsättningstillgångar | 451 407 | 488 116 | 487 861 |
| Likvida medel | 189 907 | 186 673 | 193 024 |
| Summa omsättningstillgångar | 641 314 | 674 789 | 680 885 |
| Summa tillgångar | 914 922 | 954 933 | 968 675 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens totalresultat) | 581 367 | 598 228 | 602 568 |
| Avsättningar | 5 112 | 6 448 | 6 354 |
| Uppskjuten skatteskuld | 16 507 | 20 071 | 16 141 |
| Långfristiga skulder | 23 406 | 17 315 | 17 315 |
| Kortfristiga skulder | 288 530 | 312 871 | 326 297 |
| Summa eget kapital och skulder | 914 922 | 954 933 | 968 675 |
Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2009/2010.
Förändring av eget kapital i koncernen
| 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| TSEK | maj 2010 | maj 2009 | maj - apr |
| - jan 2011 | - jan 2010 | 2009/2010 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 602 568 | 599 114 | 599 114 |
| Periodens totalresultat | -23 004 | -2 410 | 963 |
| Aktierelaterade ersättningar | 1 803 | 1 524 | 2 491 |
| Eget kapital vid periodens slut | 581 367 | 598 228 | 602 568 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| TSEK | maj 2010 | maj 2009 | maj - apr |
| - jan 2011 | - jan 2010 | 2009/2010 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 21 431 | 19 651 | 37 631 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 23 347 | 19 606 | 47 780 |
| Investeringsverksamheten | -37 399 | -44 029 | -66 807 |
| Finansieringsverksamheten | 5 226 | 14 522 | 13 196 |
| Förändring av likvida medel | -8 826 | -9 901 | -5 831 |
| Likvida medel vid periodens början | 193 024 | 184 282 | 184 282 |
| Kursdifferens i likvida medel | 5 709 | 12 292 | 14 573 |
| Likvida medel vid periodens slut | 189 907 | 186 673 | 193 024 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
Nyckeltal
| 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 jan | 31 jan | 31 jan | 30 apr | |
| 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | |
| Orderingång, MSEK | 590,4 | 669,4 | 782,3 | 861,3 |
| Soliditet, % | 63,5 | 62,6 | 63,5 | 62,2 |
| Likviditet, ggr | 2,3 | 2,2 | 2,3 | 2,1 |
| Rörelsemarginal, % | 0,3 | 2,4 | 2,3 | 4,0 |
| Vinstmarginal, % | -1,4 | 1,2 | 0,7 | 2,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | -1,3 | 0,3 | 0,4 | 2,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | -1,4 | 0,5 | 1,3 | 3,9 |
| Avkastning på totalt kapital, % | -1,0 | 0,3 | 0,9 | 2,5 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 347,7 | 346,9 | 479,4 | 478,5 |
| Medelantal anställda | 599 | 552 | 596 | 584 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 15,78 | 16,24 | 15,78 | 16,36 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 15,45 | 15,94 | 15,45 | 16,11 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,58 | 0,53 | 1,07 | 1,02 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 0,57 | 0,52 | 1,05 | 1,01 |
| P/E-tal, ggr | - | - | 553,9 | 79,9 |
| Börskurs vid periodens slut, SEK | 38,0 | 42,5 | 38,0 | 37,3 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| 2010/2011 | 2009/2010 | 2008/2009 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 229,1 | 246,9 | 206,7 | 255,4 | 201,2 | 193,9 | 197,8 | 263,7 | 226,1 | 199,4 | 174,0 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 7,1 | 5,3 | 4,4 | 1,8 | 3,6 | 6,0 | 4,7 | 13,7 | 9,5 | 11,6 | 4,3 |
| Rörelsens kostnader | -225,9 | -228,7 | -196,8 | -224,0 | -193,3 | -180,9 | -182,2 | -247,3 | -225,2 | -194,4 | -168,9 |
| Avskrivningar | -16,1 | -16,1 | -14,1 | -13,0 | -14,0 | -12,6 | -10,2 | -18,9 | -9,0 | -8,7 | -8,5 |
| Rörelseresultat efter avskr. | -5,9 | 7,4 | 0,2 | 20,2 | -2,5 | 6,4 | 10,1 | 11,2 | 1,4 | 7,9 | 0,9 |
| Finansnetto | -6,2 | -6,9 | 1,7 | -3,6 | 5,1 | -5,5 | -6,6 | -3,8 | 14,4 | 34,1 | 5,3 |
| Resultat efter finansnetto | -12,1 | 0,5 | 1,9 | 16,6 | 2,6 | 0,9 | 3,5 | 7,4 | 15,8 | 42,0 | 6,2 |
| Skatt på periodens resultat | 2,4 | -0,3 | -0,1 | -6,3 | -0,9 | 1,8 | -0,9 | -3,4 | -3,8 | -11,9 | -1,8 |
| Periodens resultat | 9,7 | 0,2 | 1,8 | 10,3 | 1,7 | 2,7 | 2,6 | 4,0 | 12,0 | 30,1 | 4,4 |
| Soliditet, % | 63,5 | 63,6 | 64,7 | 62,2 | 62,6 | 65,6 | 65,1 | 59,4 | 60,7 | 61,5 | 60,4 |
| Rörelsemarginal, % | -2,6 | 3,0 | 0,1 | 7,9 | -1,2 | 3,3 | 5,1 | 4,2 | 0,6 | 4,0 | 0,5 |
| Avkastning eget kapital, % | -1,6 | 0,0 | 0,3 | 1,7 | 0,3 | 0,1 | 0,4 | 0,7 | 2,0 | 5,3 | 0,8 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % | -2,0 | 0,1 | 0,3 | 2,6 | 0,5 | 0,2 | 1,6 | 1,2 | 2,6 | 7,1 | 1,1 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 15,78 | 16,16 | 16,40 | 16,36 | 16,24 | 16,09 | 16,20 | 16,26 | 16,06 | 15,74 | 14,94 |
| Resultat per aktie, SEK | -0,26 | 0,0 | 0,05 | 0,28 | 0,05 | 0,07 | 0,07 | 0,11 | 0,32 | 0,82 | 0,12 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,13 | 0,16 | 0,28 | 0,49 | 0,37 | 0,10 | 0,06 | 1,36 | 0,87 | 0,93 | 0,27 |
Fem år i sammandrag
| 2009/2010 | 2008/2009 | 2007/2008 | 2006/2007 | 2005/2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 861,3 | 1 149,7 | 1 016,6 | 684,7 | 613,7 |
| Nettoomsättning, MSEK | 848,4 | 863,3 | 742,9 | 672,5 | 564,4 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 23,5 | 71,4 | 79,8 | 70,2 | 80,7 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 17,2 | 50,5 | 50,5 | 47,2 | 60,4 |
| Rörelsemarginal, % | 4,0 | 2,5 | 10,7 | 9,1 | 13,4 |
| Vinstmarginal, % | 2,8 | 8,3 | 10,7 | 10,4 | 14,3 |
| Avkastning på eget kapital, % | 2,9 | 8,7 | 9,3 | 9,4 | 13,2 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 3,9 | 11,6 | 13,8 | 13,0 | 16,0 |
| Avkastning totalt kapital, % | 2,5 | 7,4 | 8,9 | 8,6 | 10,9 |
| Vinst/aktie före utspädning, SEK | 0,47 | 1,37 | 1,37 | 1,28 | 1,65 |
| Vinst/aktie efter utspädning, SEK | 0,46 | 1,35 | 1,34 | 1,26 | 1,61 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, SEK | 16,36 | 16,26 | 15,22 | 14,12 | 13,24 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 16,11 | 16,06 | 14,93 | 13,84 | 12,97 |
| Soliditet, % | 62,2 | 59,4 | 56,9 | 60,8 | 58,9 |
| Utdelning per aktie, SEK | 0,00 | 0,00 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| Börskurs vid årets slut, SEK | 37,3 | 38,8 | 58,5 | 76,0 | 58,8 |
| P/E-tal, ggr | 79,9 | 28,3 | 42,7 | 59,2 | 35,7 |
Moderbolagets resultaträkningar
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | nov 2010 | nov 2009 | maj 2010 | maj 2009 | feb 2010 | maj - apr |
| - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | 2009/2010 | |
| Nettoomsättning | 4 481 | 6 389 | 15 348 | 19 379 | 21 773 | 25 804 |
| Rörelsens kostnader | -6 137 | -7 915 | -21 091 | -23 198 | -29 700 | -31 807 |
| Avskrivningar | -56 | -150 | -176 | -411 | -323 | -558 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | -1 712 | -1 676 | -5 919 | -4 230 | -8 250 | - 6 561 |
| Finansnetto | 4 480 | 3 960 | 10 310 | 9 047 | 108 002 | 106 739 |
| Resultat efter finansnetto | 2 768 | 2 284 | 4 391 | 4 817 | 99 752 | 100 178 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 15 700 | 15 700 |
| Resultat före skatt | 2 768 | 2 284 | 4 391 | 4 817 | 115 452 | 115 878 |
| Skatt på periodens resultat | -725 | -331 | -1 155 | -1 012 | -31 576 | -31 433 |
| Periodens resultat | 2 043 | 1 953 | 3 236 | 3 805 | 83 876 | 84 445 |
Rapport över moderbolagets totalresultat
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2010 | nov 2009 | maj 2010 | maj 2009 | feb 2010 | maj - apr | |
| - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | - jan 2010 | - jan 2011 | 2009/2010 | |
| Periodens resultat | 2 043 | 1 953 | 3 236 | 3 805 | 83 876 | 84 445 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Fond för verkligt värde | -5 292 | 5 122 | -13 992 | -9 053 | -20 278 | -15 339 |
| Summa periodens övrigt totalresultat | -5 292 | 5 122 | -13 992 | -9 053 | -20 278 | -15 339 |
| Summa periodens totalresultat | -3 249 | 7 075 | -10 756 | -5 248 | 63 598 | 69 106 |
Moderbolagets balansräkningar
| TSEK | 31 jan 2011 |
31 jan 2010 |
30 apr 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 613 | 2 000 | 1 878 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 172 632 | 210 027 | 167 862 |
| Summa anläggningstillgångar | 173 245 | 212 027 | 169 740 |
| Övriga omsättningstillgångar | 335 366 | 243 402 | 340 934 |
| Likvida medel | 700 232 | 705 978 | 729 260 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 035 598 | 949 380 | 1 070 194 |
| Summa tillgångar | 1 208 843 | 1 161 407 | 1 239 934 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 548 949 | 561 824 | 559 704 |
| Uppskjuten skatteskuld | 25 731 | 29 860 | 25 731 |
| Långfristiga skulder | 23 406 | 23 542 | 17 315 |
| Kortfristiga skulder | 610 757 | 546 181 | 637 184 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 208 843 | 1 161 407 | 1 239 934 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| TSEK | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för koncernbolag | 308 729 | 334 791 | 308 047 |
| Summa eventualförpliktelser | 308 729 | 334 791 | 308 047 |
Definition nyckeltal
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
|---|---|
| Förädlingsvärde | Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. |
| Justerat eget kapital | Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver. |
| Likviditet | Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. |
| Kassaflöde per aktie | Kassaflödet dividerat med antalet aktier vid periodens slut. |
| P/E-tal | Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. |
| Avkastning på eget kapital | Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. |
| Avkastning på sysselsatt kapital | Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Avkastning på totalt kapital | Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning |
| Soliditet | Eget kapital i procent av balansomslutning. |
| Sysselsatt kapital | Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. |
| Vinst per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. |
| Vinstmarginal | Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning. |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2010/2011 med följande undantag. Från första kvartalet verksamhetsåret 2010/2011 är IFRS 3, Rörelseförvärv, och IAS 27, Koncernredovisning och separata finansiella rapporter, tillämpliga. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2010/2011 har inte haft någon effekt på den finansiella redovisningen.
Kommande rapporttillfällen
| Bokslutskommuniké 2010/2011 | 24 maj 2011 |
|---|---|
| Årsstämma | 30 juni 2011 |
| För mer information kontakta: | |
| Koncernchef Jan-Olof Brüer | Telefon 013 - 23 52 09 |
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att niomånadersrapporten för perioden maj 2010 - januari 2011 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den 8 mars 2011
| Jan-Olof Brüer | Carl-Erik Ridderstråle | Erika Söderberg Johnson | Anders Persson |
|---|---|---|---|
| VD och Koncernchef | Styrelseordföranden | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Christer Nilsson | Torbjörn Kronander | Ann-Sofi Mikaelsson | Mats Björnemo |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Medarbetarrepresentant | Medarbetarrepresentant |
Revisorernas granskningsrapport
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Sectra AB (publ) 556064- 8304, per 31 januari 2011 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och
omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Linköping den 8 mars 2011
Grant Thornton Sweden AB Peter Bodin Auktoriserad revisor
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med Värdepappersmarknadslagen. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 8 mars 2011 kl 08:00 (CET).
Sectra AB (publ) Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 Fax: +46 (0)13 21 21 85 [email protected] www.sectra.se
Momsreg.nr SE556064830401