Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2011

Sep 6, 2011

2967_10-q_2011-09-06_45425da5-7f83-478c-b5b6-2b5f51d0e2a2.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Pressmeddelande Linköping den 6 september 2011

Sectras delårsrapport för första kvartalet: Sectra slutför mammografiaffär

IT och medicinteknikföretaget Sectras resultat efter finansnetto för bolagets första kvartal, maj – juli 2011, ökade med 25,6 procent till 16,2 Mkr (12,9). Det motsvarar en vinstmarginal på 9,6 procent (7,5). Koncernen redovisar ett rörelseresultat på 6,5 Mkr (9,0) och nettoomsättningen uppgick till 169,3 Mkr (172,8). Orderingången ökade med 13,8 procent till 190,8 Mkr (167,7).

Det redovisade utfallet avser Sectras kvarvarande verksamheter, det vill säga det exkluderar Sectras modalitetsverksamhet inom digital mammografi som har förvärvats av Royal Philips Electronics. Avtalet tecknades i juni och Philips övertog verksamheten den 31 augusti då affären slutfördes. Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 miljoner euro. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 miljoner euro som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls.

– Den unika lågstrålande mammografiteknik som vi utvecklat och introducerat på marknaden kommer att få en bred internationell spridning till nytta för många kvinnor. Utöver reavinst ger affären med Philips ett positivt bidrag till koncernens operativa resultat innevarande år, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB.

I USA har osäkerheten kring budgetbesparingar för närvarande en dämpande effekt på marknaden. Sectra upplever bland annat att försäljningsprocessen tar längre tid än tidigare, vilket förskjuter beställningar av nya projekt.

– Den ekonomiska utvecklingen är avgörande för storleken på våra kunders investeringar. Budgetbesparingar drabbar våra kunder inom sjukvården såväl som myndigheter och försvar. Sectras produkter och tjänster behövs dock för att effektivisera och spara kostnader i kundernas verksamhet, vilket i det längre perspektivet innebär fortsatt tillväxt på våra marknader, säger Jan-Olof Brüer.

Genom affären med Philips får Sectra större möjligheter och ökade resursers att expandera kvarvarande verksamheter.

– Vi har en stor andel löpande intäkter från befintliga kunder, både merförsäljning och långa avtal för produkter, tjänster, support och uppgraderingar. Dessa kunder är en bra bas för den fortsatta expansionen. Ökad försäljning av system, produkter och tjänster, tillsammans med det arbete vi genomför för att effektivisera installationer och uppgraderingar av våra medicinska system, är avgörande för att nå vårt vinstmål på 15 procent.

Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med Värdepappersmarknadslagen. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 6 september 2011 kl 08:00 (CET).

För ytterligare information kontakta

Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09

Presentation av kvartalsrapporten

Sectras koncernchef presenterar rapporten för analytiker, investerare och media idag kl 12:00 på Operaterrassen i Stockholm. Det finns även möjlighet att följa presentationen online via Sectras hemsida www.sectra.se.

Sectrakoncernens verksamhet

Sectra utvecklar och säljer högteknologiska produkter inom nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Företaget grundades 1978 och har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Omsättningen uppgick helåret 2010/2011 till 784 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 Fax: +46 (0)13 21 21 85 [email protected] www.sectra.se

Momsreg.nr SE556064830401

Delårsrapport Sectra AB (publ) för perioden maj– juli 2011

Rapporteringen i denna delårsrapport avser kvarvarande verksamheter såvida inget annat anges. Verksamhet under avveckling avser Sectra Mamea AB som utvecklar, producerar och marknadsför det digitala mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.

Kvarvarande verksamhet

  • Orderingången ökade med 13,8 procent till 190,8 MSEK (167,7).
  • Nettoomsättningen uppgick till 169,3 MSEK (172,8), vilket är -2,0 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
  • Rörelseresultatet uppgick till 6,5 MSEK (9,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,8 procent (5,2).
  • Resultatet efter finansnetto ökade med 25,6 procent till 16,2 MSEK (12,9), vilket motsvarar en vinstmarginal på 9,6 procent (7,5). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 4,4 MSEK (2,0).
  • Resultatet efter skatt uppgick till 11,9 MSEK (10,0).
  • Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 0,32 SEK (0,27).

Verksamhet under avveckling

• Resultatet efter skatt från verksamhet under avveckling uppgick totalt till -17,0 MSEK (-8,2).

Kvarvarande verksamhet och verksamhet under avveckling

  • Resultatet efter skatt inklusive verksamhet under avveckling uppgick till -5,1 MSEK (1,8).
  • Resultatet per aktie före utspädning och inklusive verksamhet under avveckling uppgick till -0,14 SEK (0,05).

Händelser under första kvartalet

  • Sectra och Royal Philips Electronics tecknade ett avtal som innebär att Philips förvärvar Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av det digitala mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. Detta medför att verksamheten som bedrivs i Sectras dotterbolag Sectra Mamea AB redovisas som verksamhet under avveckling.
  • Sectra tecknade ett fyraårigt avtal med den norska sjukvårdsregionen Helse Nord. Ordervärdet uppgår till 57 MSEK.
  • Sectra inledde ett samarbete med McBrothers, som ska distribuera Sectras medicinska system i västra Ryssland.
  • Den privata vårdleverantören Unilabs i Norge började använda Sectras onlinetjänst för analys av bentäthet i samband med mammografiundersökningar för att enkelt och kostnadseffektivt undersöka kvinnors risk för benskörhet.

Händelser efter bokslutsdagen

• Sectra slutförde den 31 augusti affären med Royal Philips Electronics, som därmed övertog verksamheten för utveckling och försäljning av det digitala mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. Affären beräknas, exklusive möjlig tilläggsköpeskilling, generera en bokföringsmässig reavinst för Sectra om cirka 300 Mkr efter skatt.

KONCERNENS ORDERINGÅNG, OMSÄTTNING OCH RESULTAT

Första kvartalet för kvarvarande verksamhet, maj – juli 2011

Koncernens orderingång för kvartalet ökade med 13,8 procent till 190,8 MSEK (167,7). Orderingången utvecklades positivt i norra Europa, där Nederländerna och Norge stod för den största ökningen. Koncernens orderingång i södra Europa och USA var svagare än motsvarande kvartal föregående år.

Koncernens nettoomsättning för kvartalet uppgick till 169,3 MSEK (172,8). Sectras verksamhet i Australien redovisade tillväxt och omsättningen i Europa var i paritet med motsvarande kvartal föregående år.

Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 6,5 MSEK (9,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,8 procent (5,2). Kvartalet har belastats med kostnader för avvecklingen av Sectra Mamea AB.

Resultat efter finansnetto ökade med 25,6 procent till 16,2 MSEK (12,9). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 4,4 MSEK (2,0).

Resultatet efter skatt uppgick till 11,9 MSEK (10,0). Resultatet per aktie före utspädning uppgick till 0,32 SEK (0,27).

Verksamhet under avveckling

Sectra och Royal Philips Electronics tecknade i juni ett avtal som innebär att Philips förvärvar Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av det digitala mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. Philips övertog verksamheten i samband med att affären slutfördes den 31 augusti. I verksamheten ingår bolaget Sectra Mamea AB och relaterad verksamhet i Sectras globala sälj- och serviceorganisation exklusive Australien och Nya Zeeland, där Sectra kommer att fortsätta sälja MicroDose Mammography genom ett separat distributionsavtal med Philips. Verskamheten har cirka 110 medarbetare. Sectra Mamea AB omsatte 127 MSEK verksamhetsåret 2010/2011, vilket motsvarade 14 procent av Sectrakoncernens omsättning. Verksamheten som bedrivs i Sectra Mamea AB redovisas som verksamhet under avveckling.

Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 MEUR. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 MEUR som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls. Exklusive möjlig tilläggsköpeskilling beräknas affären innevarande räkenskapsår generera en bokföringsmässig reavinst för Sectra om cirka 300 MSEK efter skatt.

Verksamheten under avveckling redovisade för kvartalet ett resultat efter skatt på -17,0 MSEK (-8,2). Se not 1 på sidan 13 för ytterligare information om verksamheten under avveckling.

Resultat inklusive verksamhet under avveckling, maj – juli 2011

Koncernens resultat efter skatt inklusive verksamhet under avveckling uppgick till -5,1 MSEK (1,8). Resultatet per aktie före utspädning inklusive verksamhet under avveckling uppgick till -0,14 SEK (0,05).

Säsongsvariationer

Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåret. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.

Diagram

Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande

Kommentar till diagrammen

Eftersom Sectra har valt att inte kurssäkra valutaflöden får valutakursförändringar en direkt inverkan på orderingången, omsättningen och resultatet. Under första kvartalet innevarande verksamhetsår har den svenska kronans utveckling haft en negativ inverkan på redovisad orderingång och omsättning samt positiv inverkan på finansiella poster. Under 2010/2011 hade valutakursförändringarna motsatt inverkan.

SEGMENTSREDOVISNING

Omsättning per rörelsesegment
(MSEK) 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj-juli maj-juli aug 2010 maj - apr
2011 2010 – juli 2011 2010/2011
Medicinska system 151,6 161,2 694,2 703,7
Avlyssningssäkra
kommunikationssystem 18,6 22,4 108,0 111,8
Övrig verksamhet 1) 11,6 16,2 54,7 59,3
Koncernelimineringar -12,5 -27,0 -76,7 -91,1
Summa kvarvarande 169,3 172,8 780,2 783,7
verksamhet
Verksamhet under
avveckling 15,0 33,8 108,4 127,2
Totalt 184,3 206,7 888,6 910,9
Rörelseresultat per rörelsesegment
(MSEK) 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj-juli maj-juli aug 2010 maj – apr
2011 2010 – juli 2011 2010/2011
Medicinska system 3,0 7,6 63,4 68,0
Avlyssningssäkra
kommunikationssystem 0,2 3,7 13,3 16,8
Övrig verksamhet 1) -1,9 -2,6 -6,9 -7,6
Koncernelimineringar 5,1 0,3 0,1 -4,7
Summa kvarvarande 6,5 9,0 70,0 72,5
verksamhet
Verksamhet under
avveckling -18,9 -8,8 -74,4 -64,3
Totalt -12,5 0,2 -4,4 8,2
Omsättning per geografisk marknad (kvarvarande verksamheter)
(MSEK) 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj-juli maj-juli aug 2010 maj – apr
2011 2010 – juli 2011 2010/2011
Sverige 47,7 56,0 251,0 259,4
Övriga Europa 56,8 47,5 284,4 275,1
Nordamerika 44,0 54,9 204,7 215,6
Övriga världen 20,8 14,4 40,1 33,6
Totalt 169,3 172,8 780,2 783,7

1) Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Medicinska system

Fokus på medicinsk IT

Affären med Royal Philips Electronics ger Sectra ökade resurser som stärker affärsområdet Medicinska systems möjligheter att växa inom utvalda nischmarknader för medicinsk IT. Sectra satsar primärt på att förse röntgen-, mammografi-, ortopedi- och reumatologikliniker med ITsystem och tjänster som ökar effektiviteten och möjliggör bättre vård. På nischmarknaden ITsystem för digital mammografi har Sectra uppnått en ledande position och kvinnohälsovård fortsätter att vara ett av Sectras viktiga produktområden.

Marknaden

Sectra erbjuder produkter och tjänster som gör det möjligt för vårdgivare att arbeta mer effektivt med befintliga resurser och samordna geografiskt spridd verksamhet. Totalt utförs årligen cirka 55 miljoner röntgenundersökningar i Sectras system, vilket gör Sectra till en av världens fem största leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder.

Marknaden för medicinska system fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Sectras största marknader för Medicinska system är Skandinavien och USA. I USA har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och besparingsprogrammens effekter haft en dämpande effekt på tillväxten, vilket också gäller marknaderna i södra Europa där många länder har stora samhällsekonomiska svårigheter.

En ökande del av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, både merförsäljning och långa avtal för produkter, tjänster, service, support och uppgraderingar. Sectras strategi är att växa på de platser där bolaget redan har en stark position, såsom norra Europa och Nordamerika. Där ska Sectra öka kundbasen och fortsätta stötta existerande kunder i deras strävan att bli mer effektiva med produkt- och tjänsteerbjudanden som underlättar bildgranskning, utvärdering av benskörhet och reumatism, planering av operationer och val av medicinering.

Aktiviteter för ökad lönsamhet

Åtgärder som bidrar till att öka affärsområdets lönsamhet och konkurrenskraft på ett par års sikt har hög prioritet. Sectra genomför ett antal aktiviteter som ska sänka kostnaderna, öka försäljningsvolymerna och bredda produktutbudet till befintliga kunder, bland annat;

  • effektivisering av arbetet med installationer och uppgraderingar av Sectras medicinska ITsystem. Detta möjliggörs av att kundernas befintliga installationer av digitala bildhanteringssystem uppgraderas till den senaste generationen Sectra PACS, vilket även bidrar till att minska kundernas kostnader kopplat till uppgraderingar.
  • satsningar på ökade försäljningsvolymer genom merförsäljning till befintliga kunder, försäljning på fler marknader och nya produkt- och tjänsteerbjudanden.
  • satsning på medicinska bildtjänster online, en leveransmodell som är mycket skalbar och har stora kostnads- och driftsfördelar för både Sectra och kunderna.

Omsättning och resultat första kvartalet, maj – juli 2011

Medicinska systems omsättning för kvartalet uppgick till 151,6 MSEK (161,2). Förändringen är främst en följd av valutakursförändringar. Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 3,0 MSEK (7,6), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,0 procent (4,7). Resultatförändringen är kopplad till den minskade omsättningen i kvartalet. Kvartalet har belastats med kostnader för avvecklingen av Sectra Mamea AB.

Avlyssningssäkra kommunikationssystem

Marknaden

Beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i 17 av Europas länder använder Sectras kryptoprodukter för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och försvar.

Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för Avlyssningssäkra kommunikationssystem. Tillväxten på marknaden för avlyssningssäkra kommunikationssystem drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal. Allt fler myndigheter väljer att skydda sin telefoni. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kunderna behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.

Omsättning och resultat för första kvartalet, maj – juli 2011

Omsättningen för kvartalet uppgick till 18,6 MSEK (22,4). Rörelseresultatet uppgick till 0,2 MSEK (3,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 1,1 procent (16,5). Förändringarna i omsättning och resultat är kopplade till av kunder beställda tillägg som skapar förskjutningar i leverans- och utvecklingsprojekt.

Övrig verksamhet

Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Omsättning och resultat för första kvartalet, maj – juli 2011

Nettoomsättningen från Övrig verksamhet uppgick för kvartalet till 11,6 MSEK (16,2). Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till -1,9 MSEK (-2,6).

ÖVRIG INFORMATION

Finansiell ställning

Sectra har en stark kassa och balansräkning. Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för perioden till -2,3 MSEK (-2,2). Periodens totala kassaflöde uppgick till -8,8 MSEK (-16,8). Efter justering för valutakursdifferenser i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 181,8 MSEK (174,6). Jämförelsekvartalet inkluderar verksamhet under avveckling.

Inklusive verksamhet under avveckling var soliditeten vid periodens utgång 64,1 procent (64,7) och likviditeten uppgick till 2,2 ggr (2,3).

Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 23,4 MSEK (17,3) och avser konvertibler.

Investeringar

Investeringarna i koncernens kvarvarande verksamhet uppgick under kvartalet till 5,6 MSEK (14,8). Investeringarna hänför sig främst till kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling. Jämförelsekvartalet inkluderar verksamhet under avveckling.

Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under kvartalet 4,9 MSEK (10,2). Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i kundprojekt till totalt 48,0 MSEK (62,3).

Aktiverat arbete för egen räkning var under kvartalet 0,7 MSEK (3,5). Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader i kvarvarande verksamhet till 56,9 MSEK (63,1). Inklusive verksamhet under avveckling var balanserade utvecklingskostnader vid periodens utgång 175,7 MSEK (183,8).

Avskrivningar uppgick under kvartalet till 10,2 MSEK (8,0). Ökningen är kopplad till avskrivningar på koncernfinansierade kundprojekt som tagits i drift och på balanserade utvecklingsprojekt som färdigställts och övergått i leveransfas.

Medarbetare

Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectras kvarvarande verksamhet ökade under kvartalet med 1 person. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare med tillsvidareanställning till totalt 500 (505).

Aktien

Sectras aktiekapital uppgick vid periodens utgång till 36 842 088 SEK. Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram ökar antalet aktier med maximalt 701 400, vilket motsvarar 1,9 procent av aktiekapitalet och 1,2 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 543 488 SEK.

Incitamentsprogram

Under kvartalet förföll Sectras konvertibellån 2008/2011 utställt till koncernens medarbetare och externa styrelseledamöter. Någon konvertering till aktier skedde ej och konvertibellånet återbetalades på förfallodagen den 15 juni 2011.

Årsstämman, som hölls under kvartalet, beslutade om utgivande av nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kan tecknas under perioden 27 september – 6 oktober 2011. Vid full tilldelning kan utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen maximalt uppgå till 1 procent av aktiekapitalet vid tidpunkten för årsstämmans beslut. Villkor för utställande av konvertibler till medarbetare:

  • Konverteringskursen ska motsvara 135 procent av det genomsnittliga volymviktade medeltalet av noterade betalkurser för bolagets aktie på NASDAQ OMX Stockholm för varje handelsdag under perioden 2 – 17 augusti 2011, det vill säga 53,70 SEK.
  • Konvertering till B-aktier ska kunna ske 25 29 maj 2015.

Villkor för utställande av konvertibler till externa styrelseledamöter:

  • Konverteringskursen ska motsvara 144 procent av det genomsnittliga volymviktade medeltalet av noterade betalkurser för bolagets aktie på NASDAQ OMX Stockholm för varje handelsdag under perioden 2 – 17 augusti 2011, det vill säga 57,30 SEK.
  • Konvertering till B-aktier ska kunna ske 23 27 maj 2016.

Stämman antog också förslag om utställande av ytterligare högst 100 000 personaloptioner för koncernens medarbetare i USA. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer anställda att förvärva aktier i bolaget till ett antal motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.

Bemyndigande

Årsstämman bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3.700.000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna Baktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.

En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2010/2011, not 29 på sidan 48. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.

Framtidsutsikter

Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stabil bas för fortsatt internationell expansion.

MODERBOLAGET

Moderbolaget Sectra AB

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för kvartalet till 4,9 MSEK (5,8). Resultatet efter finansnetto uppgick till 5,4 MSEK (0,3).

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 12.

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj-juli maj-juli aug 2010 – maj - apr
2011 2010 juli 2011 2010/2011
Nettoomsättning 169 320 172 828 780 183 783 691
Aktiverat arbete för egen räkning 710 3 520 5 788 8 598
Handelsvaror -30 906 -19 915 -125 067 -114 077
Personalkostnader -91 357 -102 114 -392 149 -402 906
Övriga externa kostnader -31 101 -37 321 -155 255 -161 474
Avskrivningar -10 209 -7 955 -43 542 -41 288
Rörelseresultat 6 457 9 043 69 958 72 544
Finansnetto 9 754 3 850 3 533 -2 371
Resultat efter finansnetto 16 211 12 893 73 491 70 173
Skatt -4 270 -2 910 -23 234 -21 874
Periodens resultat från kvarvarande 11 941 9 983 50 257 48 299
verksamhet
Resultat från verksamhet under -17 040 -8 201 -66 755 -57 916
avveckling
Periodens resultat -5 099 1 782 -16 498 -9 617
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -5 099 1 782 -16 498 -9 617
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0
Vinst per aktie kvarvarande
verksamhet
Före utspädning, kr 0,32 0,27 1,36 1,31
Efter utspädning, kr 0,32 0,27 1,34 1,29
Vinst per aktie inklusive verksamhet
som innehas för försäljning
Före utspädning, kr -0,14 0,05 -0,45 -0,26
Efter utspädning, kr -0,14 0,05 -0,44 -0,26
Antal aktier
Före utspädning 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088
Efter utspädning 1) 37 543 488 37 400 488 37 633 488 37 633 488
Genomsnitt före utspädning 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088
Genomsnitt efter utspädning 1), 37 587 155 37 647 488 37 536 405 37 536 405

1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2009/2010 (368 400) och 2010/2011 (133 000) samt personaloptioner utfärdade 2009/2010 (100 000) och 2010/2011 (100 000).

Rapport över totalresultat för koncernen

3 mån 3 mån 12 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli aug 2010 maj - apr
2011 2010 - juli 2011 2010/2011
Periodens resultat -5 099 1 782 -16 498 -9 617
Övrigt totalresultat
Periodens omräkningsdifferens vid omräkning av 7 857 -1 005 -16 972 -25 834
utländska dotterbolag
Summa periodens övriga totalresultat 7 857 -1 005 16 972 -25 834
Summa periodens totalresultat 2 758 777 -33 470 -35 451

Koncernens balansräkningar

TSEK 31 juli
2011
31 juli
2010
30 apr
2011
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 67 768 206 898 195 073
Materiella anläggningstillgångar 57 254 77 602 60 175
Finansiella anläggningstillgångar 4 998 5 231 4 335
Uppskjuten skattefordran 1 739 - 1 739
Summa anläggningstillgångar 131 759 289 731 261 322
Övriga omsättningstillgångar 421 390 469 541 461 061
Likvida medel 181 832 174 564 211 341
Summa omsättningstillgångar 603 222 644 105 672 402
Tillgångar som innehas för försäljning 159 475 - -
Summa tillgångar 894 456 933 836 933 724
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 572 911 604 066 569 537
Avsättningar 578 6 587 5 627
Uppskjuten skatteskuld 16 572 15 909 15 328
Långfristiga skulder 6 091 17 315 23 406
Kortfristiga skulder 269 215 289 959 319 826
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 29 089 - -
Summa eget kapital och skulder 894 456 933 836 933 724

Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2010/2011.

Förändring av eget kapital i koncernen inklusive verksamhet under avveckling

3 mån 3 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli maj - apr
2011 2010 2010/2011
Eget kapital vid periodens ingång 569 537 602 568 602 568
Periodens totalresultat 2 758 777 -35 451
Aktierelaterade ersättningar 616 721 2 420
Eget kapital vid periodens slut 572 911 604 066 569 537

Koncernens kassaflödesanalyser

3 mån 3 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli maj - apr
2011 2010 2010/2011
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 12 803 10 399 25 623
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital -2 343 -2 235 44 852
Investeringsverksamheten -5 554 -14 760 -20 547
Finansieringsverksamheten -946 206 -16 898
Periodens kassaflöde -8 843 -16 789 7 407
Kassaflöde från verksamhet under avveckling:
Löpande verksamheten -15 597 - -
Investeringsverksamheten -2 557 - -
Finansieringsverksamheten - - -
Periodens kassaflöde från verksamhet under avveckling -18 154 - -
Summa periodens kassaflöden -26 997 -16 789 7 407
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid periodens början 211 341 193 024 193 024
Kursdifferens i likvida medel -2 512 -1 671 10 910
Likvida medel vid periodens slut 181 832 174 564 211 341
Outnyttjade krediter 15 000 15 000 15 000

Nyckeltal

3 mån 3 mån 12 mån Helår
31 juli 31 juli 31 juli 30 apr
2011 2010 2011 2011
Orderingång, MSEK 190,8 167,7 654,1 631,0
Rörelsemarginal, % 3,8 5,2 9,0 9,3
Vinstmarginal, % 9,6 7,5 9,4 9,0
Medelantal anställda 492 502 486 496
Kassaflöde per aktie, SEK 0,35 0,43 2,16 2,24
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,34 0,42 2,12 2,19
Förädlingsvärde, MSEK 97,8 111,2 462,1 475,5
P/E-tal, ggr - - 31,6 26,0
Börskurs vid periodens slut, SEK 43,0 33,3 43,0 34,0
Inklusive verksamhet under avveckling:
Avkastning på eget kapital, % -0,9 0,3 -2,8 -1,6
Avkastning på sysselsatt kapital, % -1,1 0,3 -2,7 -1,1
Avkastning på totalt kapital, % -0,7 0,2 -1,7 -0,7
Soliditet, % 64,1 64,7 64,1 61,0
Likviditet, ggr 2,2 2,3 2,2 2,1
Kassaflöde per aktie, SEK -0,13 0,28 0,29 0,70
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK -0,12 0,28 0,28 0,68
Eget kapital per aktie, SEK 15,55 16,40 15,55 15,46
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 15,26 16,15 15,26 15,13

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

2011/2012 2010/2011 2009/2010
MSEK Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 169,3 197,3 200,7 212,9 172,8 223,1 178,3 177,8 174,7
Aktiverat arbete för egen räkning 0,7 0,4 2,2 2,4 3,5 1,0 3,4 6,0 4,7
Rörelsens kostnader -153,4 -163,5 -176,0 -179,6 -159,3 -177,8 -156,1 -146,5 -147,8
Avskrivningar -10,2 -11,7 -10,9 -10,7 -8,0 -6,9 -7,8 -6,3 -4,1
Rörelseresultat 6,5 22,5 16,0 25,0 9,0 39,4 17,8 31,0 27,5
Finansnetto 9,8 -1,1 -1,0 -4,1 3,9 -1,2 7,0 -3,8 -4,6
Resultat efter finansnetto 16,2 21,4 15,0 20,9 12,9 38,2 24,8 27,2 22,9
Skatt på periodens resultat -4,3 -21,2 2,5 -0,3 -2,9 -29,0 -0,9 1,7 -0,9
Periodens resultat från
kvarvarande verksamhet 11,9 0,2 17,5 20,6 10,0 9,2 23,9 28,9 22,0
Resultat från verksamhet under
avyttring -17,0 0,5 -27,4 -20,5 -8,2 1,1 -22,2 -26,2 -19,4
Periodens resultat -5,1 -1,9 -9,7 0,2 1,8 10,3 1,7 2,7 2,6
Rörelsemarginal, % 3,8 11,6 8,0 11,7 5,2 17,6 10,0 17,4 15,8
Kassaflöde per aktie, SEK 0,35 -0,11 0,13 0,16 0,28 0,49 0,37 0,10 0,06
Kassaflöde per aktie vid full
utspädning, SEK 0,34 0,10 0,13 0,16 0,28 0,48 0,37 0,10 0,06
Resultat per aktie, SEK 0,32 0,00 0,48 0,56 0,27 0,25 0,65 0,78 0,60
Inklusive verksamhet under avveckling:
Avkastning eget kapital, % -0,9 -0,3 -1,6 0,0 0,3 1,7 0,3 0,1 0,4
Avkastning sysselsatt kapital, % -1,1 0,3 -2,0 0,1 0,3 2,6 0,5 0,2 1,6
Soliditet, % 64,1 61,0 63,5 63,6 64,7 62,2 62,6 65,6 65,1
Kassaflöde per aktie, SEK -0,13 -0,11 0,13 0,16 0,28 0,49 0,37 0,10 0,06
Eget kapital per aktie, SEK 15,55 15,46 15,78 16,16 16,40 16,36 16,24 16,09 16,20

Fem år i sammandrag

2010/2011 2009/2010 2008/2009 2007/2008 2006/2007
Kvarvarande verksamhet 1)
Orderingång, MSEK 631,0 766,7 1 080,6 947,6 636,5
Nettoomsättning, MSEK 783,7 753,9 777,0 688,0 607,7
Rörelseresultat, MSEK 72,5 115,7 120,4 150,6 138,9
Resultat efter finansnetto, MSEK 70,2 113,0 200,0 183,2 165,1
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande 48,3 84,0 143,9 125,7 116,2
verksamheter, MSEK
Rörelsemarginal, % 9,3 15,3 15,5 21,9 22,9
Vinstmarginal, % 9,0 15,0 25,7 26,6 27,2
Vinst/aktie före utspädning, SEK 1,31 2,28 3,90 3,41 3,15
Vinst/aktie efter utspädning, SEK 1,29 2,24 3,84 3,34 3,11
Utdelning per aktie, SEK 0,00 0,00 0,00 0,50 0,50
Börskurs vid årets slut, SEK 34,0 37,3 38,8 58,5 76,0
P/E-tal, ggr 26,0 16,4 9,9 17,2 24,1
Inklusive verksamhet under avveckling
Periodens resultat inklusive verksamhet under -9,6 17,2 50,5 50,5 47,2
avyttring, MSEK
Avkastning på eget kapital, % -1,6 2,9 8,7 9,3 9,4
Avkastning på sysselsatt kapital, % -1,1 3,9 11,6 13,8 13,0
Avkastning totalt kapital, % -0,7 2,5 7,4 8,9 8,6
Eget kapital/aktie före utspädning, SEK 15,46 16,36 16,26 15,22 14,12
Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK 15,13 16,11 16,06 14,93 13,84
Soliditet, % 61,0 62,2 59,4 56,9 60,8

12 (14)

1) I kvarvarande verksamhet är intäkter och kostnader hänförliga till dotterbolaget Sectra Mamea AB exkluderade för 2010/2011.

Moderbolagets resultaträkningar

3 mån 3 mån 12 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli aug 2010- maj - apr
2011 2010 juli 2011 2010/2011
Nettoomsättning 4 870 5 785 17 739 18 654
Personalkostnader -2 514 -1 778 -9 766 -9 030
Övriga externa kostnader -4 528 -7 302 -15 990 -18 764
Avskrivningar -54 -60 -225 -231
Rörelseresultat -2 226 -3 355 -8 242 -9 371
Finansnetto 7 670 3 618 81 174 77 122
Resultat efter finansnetto 5 444 263 72 932 67 751
Bokslutsdispositioner 0 0 1 874 1 874
Resultat före skatt 5 444 263 74 806 69 625
Skatt på periodens resultat -1 431 -70 -20 228 -18 867
Periodens resultat 4 013 193 54 578 50 758
Rapport över moderbolagets totalresultat
3 mån 3 mån 12 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli aug 2010 maj - apr
2011 2010 – juli 2011 2010/2011
Periodens resultat 4 013 193 54 577 50 758
Övrigt totalresultat
Fond för verkligt värde 7 678 -1 130 -28 720 -22 189
Summa periodens övrigt totalresultat 7 678 -1 130 -28 720 -22 189

Summa periodens totalresultat 11 691 -937 25 857 28 569

Moderbolagets balansräkningar

TSEK 31 juli 31 juli 30 apr
2011 2010 2011
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 503 728 558
Finansiella anläggningstillgångar 160 089 167 050 160 987
Summa anläggningstillgångar 160 592 167 778 161 545
Övriga omsättningstillgångar 282 829 324 081 290 972
Likvida medel 836 477 721 544 815 410
Summa omsättningstillgångar 1 119 306 1 045 625 1 106 382
Summa tillgångar 1 279 898 1 213 403 1 267 927
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 470 115 486 662 458 424
Obeskattade reserver 95 962 97 836 95 962
Långfristiga skulder 6 091 17 315 23 406
Kortfristiga skulder 707 730 611 590 690 135
Summa eget kapital och skulder 1 279 898 1 213 403 1 267 927

Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

31 juli 31 juli 30 apr
2011 2010 2011
11 000 11 000 11 000
11 000 11 000 11 000
334 315 394 494 332 944
334 315 332 944
394 494

Not 1 Verksamhet under avveckling

Sectra och Royal Philips Electronics tecknade i juni 2011 ett avtal som innebär att Philips förvärvar Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av det digitala mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. I verksamheten ingår bolaget Sectra Mamea AB och relaterad verksamhet i Sectras globala sälj- och serviceorganisation exklusive Australien och Nya Zeeland, där Sectra kommer att fortsätta sälja MicroDose Mammography genom ett separat distributionsavtal med Philips. Verksamheten har cirka 110 medarbetare. Verksamheten i Sectra Mamea AB redovisas som verksamhet under avveckling. Philips övertog verksamheten i samband med att affären slutfördes den 31 augusti.

Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 MEUR. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 MEUR som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls. Exklusive möjlig tilläggsköpeskilling Affären beräknas innevarande räkenskapsår, exklusive möjlig tilläggsköpeskilling, generera en bokföringsmässig reavinst för Sectra om cirka 300 MSEK efter skatt.

Intäkter och resultat

Under första kvartalet uppgick Sectra Mamea ABs intäkter till 15,0 MSEK (33,8). Rörelseresultatet uppgick till -18,9 MSEK (-8,9). Verksamheten påverkades starkt av att vara under överflyttning till Philips. Pågående affärer disponerades för att underlätta och förenkla övergången vilket medförde att vissa affärshändelser senarelades till efter avslut av Philips förvärv.

Resultat från verksamhet under avveckling

3 mån 3 mån 12 mån Helår
TSEK maj - juli maj - juli aug 2010- maj - apr
2011 2010 juli 2011 2010/2011
Nettoomsättning 15 026 33 838 108 384 127 196
Aktiverat arbete för egen räkning 2 238 839 13 151 11 752
Handelsvaror -10 527 -17 972 -75 548 -82 993
Personalkostnader -15 523 -11 730 -58 827 -55 033
Övriga externa kostnader -10 136 -7 732 -45 619 -43 216
Avskrivningar 0 -6 115 -15 896 -22 011
Rörelseresultat -18 922 -8 872 -74 355 -64 305
Finansnetto -4 198 -2 152 -15 979 -13 933
Resultat före skatt -23 120 -11 024 -90 334 -78 238
Skatt 6 080 2 823 23 579 20 322
Periodens resultat -17 040 -8 201 -66 755 -57 916
-- -------------------- --------- -------- --------- ---------

Definition nyckeltal

Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder.
Kassaflöde per aktie Kassaflödet dividerat med antalet aktier vid periodens slut.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie.
Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning
Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier.
Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2010/2011 med det tillägget att nu även IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter, tillämpas. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2011/2012 har inte haft någon effekt på den finansiella redovisningen.

Kommande rapporttillfällen

Halvårsrapport 6 december 2011
Niomånadersrapport 6 mars 2012
Bokslutskommuniké 22 maj 2012

För mer information kontakta:

Koncernchef Jan-Olof Brüer Telefon 013 - 23 52 09

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj - juli 2011 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.

Linköping den 6 september 2011

Styrelsen Sectra AB (publ)

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 Fax: +46 (0)13 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401 Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 6 september 2011 kl 08:00 (CET).