AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2009
Mar 3, 2009
2967_10-q_2009-03-03_b722daed-6ef3-4fe4-87fb-78661dfaeed9.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Pressmeddelande Linköping den 3 mars 2009
Sectras niomånadersrapport för perioden maj 2008 – januari 2009
Sectra fortsätter växa:
Digital mammografi fördubblades på ett år
IT och medicinteknikföretaget Sectras nettoomsättning för tredje kvartalet ökade med 20 procent till 226,1 Mkr (189,3) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Vinsten efter finansnetto ökade 10 procent till 15,8 Mkr (14,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 7 procent (8). Orderingången uppgick till 217,0 Mkr (458,9).
För niomånadersperioden ökade koncernens nettoomsättning med 16 procent till 599,5 Mkr (518,4). Vinsten efter finansnetto ökade 71 procent till 64,0 Mkr (37,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 11 procent (7). Orderingången ökade 10 procent till 942,0 Mkr (858,3).
– Fler kunder, medarbetare och samarbetspartners har bidragit till att vi fortsatt växa internationellt, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB. Marknaderna för medicinska system är emellertid inte opåverkade av det globala konjunkturläget, men det är mycket svårt att bedöma hur kundernas efterfrågan kommer att påverkas på kort sikt. För att möta efterfrågan när den tar fart igen håller vi fast vid våra långsiktiga satsningar på att bygga ut distributionskanalerna internationellt.
Inom affärsområdet Medicinska system är det produktdivisionen Mammografi som haft högsta tillväxten innevarande verksamhetsår. Ökad produktionskapacitet och utbyggnad av distributionskanalerna för mammografisystemet Sectra MicroDose Mammograpy är prioriterade aktiviteter.
– Försäljningen av mammografisystem utgör nu mer än tio procent av Medicinska systems omsättning. Med de satsningar vi genomfört på mammografisidan har vi under niomånadersperioden dubblerat antalet installationer av Sectra MicroDose Mammography jämfört med motsvarande period föregående år, säger Jan-Olof Brüer.
Affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem redovisar stabil försäljning med en rörelsemarginal på 15 procent (13) för niomånadersperioden.
För ytterligare information kontakta:
Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09
Presentation av delårsrapporten
Sectras koncernchef presenterar rapporten för analytiker, investerare och media på Smidesvägen 5 i Solna idag den 3 mars kl 12.00.
Det finns möjlighet att ta del av presentationen live via Internet. Länk kommer att finnas på www.sectra.se cirka 5 minuter före presentationens början.
Sectrakoncernens verksamhet
Sectra grundades 1978 och bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter inom de expansiva nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Huvudkontoret ligger i Linköping och företaget har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Omsättningen uppgick helåret 2007/2008 till 743 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 3 mars kl 08:30 (CET).
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
Delårsrapport Sectra AB (publ) för perioden maj 2008 – januari 2009
Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.
Niomånadersperioden i korthet
- Orderingången ökade 9,8 procent till 942,0 Mkr (858,3).
- Nettoomsättningen ökade 15,7 procent till 599,5 Mkr (518,4).
- Rörelseresultatet uppgick till 10,2 Mkr (32,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 1,8 procent (6,3).
- Resultatet efter finansnetto ökade 71,2 procent till 64,0 Mkr (37,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 10,7 procent (7,2). Ökningen är främst en följd av valutakursförändringar.
- Resultatet efter skatt ökade 70,0 procent till 46,4 Mkr (27,3).
- Resultatet per aktie uppgick till 1,26 kr (0,74).
Tredje kvartalet i korthet
- Orderingången uppgick till 217,0 Mkr (458,9). I jämförelsesiffran för motsvarande kvartal föregående år ingår bland annat ett omfattande avtal för support och underhåll av 25 publika sjukhus i London.
- Nettoomsättningen ökade 19,5 procent till 226,1 Mkr (189,3).
- Rörelseresultatet uppgick till 1,4 Mkr (10,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,7 procent (5,5).
- Resultatet efter finansnetto ökade 9,8 procent till 15,8 Mkr (14,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 7,0 procent (7,6). Ökningen är främst en följd av valutakursförändringar.
- Resultatet efter skatt ökade 8,2 procent till 12,0 Mkr (11,1).
- Resultatet per aktie uppgick till 0,32 kr (0,30).
Händelser under tredje kvartalet
- Sectra stärker sitt produkterbjudande på den växande marknaden för magnetresonansundersökningar (MR) genom distributionsavtal med SyntheticMR.
- Sectras system för hantering och arkivering av digitala röntgenbilder rankas som nummer två i kategorin medelstora sjukhus (Community PACS) i en amerikansk kundutvärdering utförd av analysföretaget KLAS.
- Sectra tecknar femårigt avtal med Manatee Healthcare System, Inc. i Florida avseende användning av Sectras system för digital hantering av röntgenbilder (PACS) inklusive supporttjänster.
- Regeringskansliet och ett flertal departement i Tjeckien köper in Sectras kryptoprodukt Tiger XS inför landets EU-ordförandeskap 1 januari, 2009.
Händelser efter periodens utgång
- Sectra tecknar samarbetsavtal med grekiska företaget Proton S.A. Avtalet innebär att Proton blir distributör av Sectras medicinska system i Grekland och på Cypern.
- Sectra tecknar ett flerårigt avtal med universitetssjukhuset VUmc i Amsterdam avseende användning av Sectras system för hantering av patientinformation och digitala röntgenbilder (RIS/PACS).
- FMV, Försvarets Materielverk, utökar användningen av Tiger XS för att avlyssningsskydda svenska försvarshemligheter och internationella fredsbevarande insatser som Nordic Battlegroup. Ordervärdet uppgår till 20 miljoner kronor.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
Orderingång, omsättning och resultat
Niomånadersperioden, maj 2008 - januari 2009 Koncernens orderingång ökade med 9,8 procent till 942,0 Mkr (858,3). Ökningen är en följd av framgångsrik försäljning på marknaderna för medicinska system.
Nettoomsättningen för perioden ökade 15,7 procent till 599,5 Mkr (518,4). Det är försäljningen av Sectras medicinska system på den europeiska marknaden som står för ökningen jämfört med motsvarande period föregående år. Totalt står internationella marknader för 69,9 procent av periodens nettoomsättning.
Rörelseresultatet uppgick till 10,2 Mkr (32,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 1,8 procent (6,3). Rörelseresultatet påverkas av kostnader för utbyggnad av distributionskanalerna och produktionen inom Medicinska system. Resultat efter finansnetto ökade 71,2 procent till 64,0 Mkr (37,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 10,7 procent (7,2). Finansnettot har bidragit positivt till resultatet med 53,8 Mkr (4,6), främst till följd av valutakursförändringar. Resultatet efter skatt ökade 70,0 procent till 46,4 Mkr (27,3). Resultatet per aktie uppgick till 1,26 kr (0,74).
Tredje kvartalet, november 2008 - januari 2009
Koncernens orderingång uppgick till 217,0 Mkr (458,9). Efterfrågan på Sectras produkter har varit god, men orderingången varierar kraftigt mellan enskilda kvartal. Orderingången från den europeiska marknaden har under tredje kvartalet inte nått upp till de mycket starka jämförelsesiffrorna för motsvarande kvartal föregående år då Sectra bland annat tog över ansvaret för support och underhåll av 25 publika sjukhus i London, en av de största PACS-installationerna i världen, genom ett avtal med British Telecommunications plc.
Nettoomsättningen för kvartalet ökade 19,5 procent till 226,1 Mkr (189,3). Det är Sectras medicinska system som står för ökningen jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Koncernens rörelseresultat uppgick till 1,4 Mkr (10,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,7 procent (5,5). Rörelseresultatet påverkas av ökade kostnader inom Medicinska system. Resultat efter finansnetto ökade 9,8 procent till 15,8 Mkr (14,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 7,0 procent (7,6). Finansnettot har bidragit positivt till resultatet med 14,4 Mkr (4,0), främst till följd av valutakursförändringar. Resultatet efter skatt ökade 8,2 procent till 12,0 Mkr (11,1). Resultatet per aktie uppgick till 0,32 kr (0,30).
Säsongsvariationer
Variationerna i nettoomsättning, resultat och ordervolym sett till enskilda kvartal är väsentliga. Sectra har traditionellt en säsongsvariation som innebär att verksamhetsåret inleds med låg omsättning . Huvuddelen av fakturering sker som regel under tredje och fjärde kvartalen.
Sectra AB (publ)
Moms reg.nr SE556064830401
2(11)
Nettoomsättning per verksamhetssegment
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2008 | nov 2007 | maj 2008 | maj 2007 | feb 2008- | maj - apr | |
| - jan 2009 | - jan 2008 | - jan 2009 | - jan 2008 | jan 2009 | 2007/2008 | |
| Medicinska system | 204,2 | 166,7 | 536,9 | 456,9 | 739,6 | 659,6 |
| Avlyssningssäkra | ||||||
| kommunikationssystem | 23,9 | 24,2 | 66,0 | 68,4 | 93,0 | 95,3 |
| Övrig verksamhet 1) | 6,3 | 6,1 | 19,1 | 15,7 | 26,3 | 22,9 |
| Koncernelimineringar | -8,3 | -7,7 | -22,5 | -22,6 | -34,8 | -34,9 |
| Totalt | 226,1 | 189,3 | 599,5 | 518,4 | 824,1 | 742,9 |
Rörelseresultat per verksamhetssegment
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2008 | nov 2007 | maj 2008 | maj 2007 | feb 2008- | maj - apr | |
| - jan 2009 | - jan 2008 | - jan 2009 | - jan 2008 | jan 2009 | 2007/2008 | |
| Medicinska system | 0,4 | 8,2 | 9,3 | 26,8 | 47,5 | 65,0 |
| Avlyssningssäkra | ||||||
| kommunikationssystem | 3,4 | 4,3 | 9,9 | 8,7 | 15,0 | 13,8 |
| Övrig verksamhet 1) | -1,4 | -0,1 | -6,6 | 0,8 | -4,4 | 3,0 |
| Koncernelimineringar | -1,0 | -2,0 | -2,4 | -3,4 | -1,1 | -2,1 |
| Totalt | 1,4 | 10,4 | 10,2 | 32,9 | 57,0 | 79,7 |
1) Övrig verksamhet avser främst moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
Nettoomsättning per geografiska segment
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2008 | nov 2007 | maj 2008 | maj 2007 | feb 2008- | maj - apr | |
| - jan 2009 | - jan 2008 | - jan 2009 | - jan 2008 | jan 2009 | 2007/2008 | |
| Sverige | 68,5 | 61,6 | 180,7 | 177,1 | 250,1 | 246,8 |
| Övriga Europa | 91,0 | 63,6 | 250,4 | 170,7 | 343,4 | 263,6 |
| Nordamerika | 61,7 | 63,4 | 154,3 | 157,8 | 201,0 | 204,2 |
| Övriga världen | 4,9 | 0,7 | 14,1 | 12,8 | 29,6 | 28,3 |
| Totalt | 226,1 | 189,3 | 599,5 | 518,4 | 824,1 | 742,9 |
Medicinska system
Marknaden
Allt fler sjukhus väljer att effektivisera röntgenverksamheten genom att införa digitala system för bild- och informationshantering och den globala marknaden för medicinska system växer. För att möta marknadens efterfrågan fortsätter Sectra bygga ut distributionsnätet och serviceorganisationen. Marknaden påverkas av det globala konjunkturläget och effekterna dämpar på kort sikt sjukvårdens efterfrågan på IT-system och mammografiprodukter. Störst påverkan har hittills noterats på USA-marknaden där branschundersökningar som presenterats de senaste månaderna visar att kunderna har svårt att få finansiering till planerade investeringar. Detta bedöms framöver påverka även Europa och andra marknader.
Totalt utförs årligen över 45 miljoner röntgenundersökningar i företagets system, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20
583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
Största antalet röntgenkliniker som använder Sectras medicinska system återfinns i Nordamerika, världens största marknad för medicinsk IT.
I takt med att installationerna blir fler, ökar även intäkterna från service- och uppgraderingsavtal. Samtidigt ökar också andelen avtal där kunden förbinder sig att under en längre tid löpande betala för användning av systemet istället för att köpa in systemet. Avtalet som tecknades med Manatee Healthcare System, Inc. i Florida under tredje kvartalet utgör exempel på ett sådant långsiktigt avtal.
För att möta framtida efterfrågan på digitala mammografisystem är utbyggnad av distributionskanaler och ökad produktionskapacitet för Sectra MicroDose Mammograpy prioriterade aktiviteter inom Medicinska system. Som resultat av de satsningar som genomförts har antalet leveranser av Sectra MicroDose Mammography under året dubblerats jämfört med motsvarande period föregående år. Totalt har 35 enheter (17) installerats under niomånadersperioden, varav 21 (8) avser tredje kvartalet.
Ändrad affärsmix
Under de senaste verksamhetsåren har Sectras verksamhet inom medicinska system genomgått två större omställningar som har påverkan på vinstmarginalen. Dels utbyggnad av den internationella sälj- och supportorganisationen till följd av utfasning av samarbetet med Philips Medical Systems, dels lansering av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography som innebär ett större inslag av tillverkande verksamhet.
Ansökan om godkännande att sälja Sectra MicroDose Mammography i USA
I juni 2008 lämnade Sectra enligt plan in den sista delen av ansökan om marknadsgodkännande för mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography till den amerikanska myndigheten FDA (Food and Drug Administration). FDA genomför en omfattande granskning av ansökan och har begärt viss kompletterande information, vilket Sectra nu arbetar med att ta fram.
Omsättning och resultat
Medicinska systems nettoomsättning för niomånadersperioden ökade 17,6 procent till 536,9 Mkr (456,9). Detta är främst en följd av ökad direktförsäljning av Sectras medicinska IT-system och ökade intäkter från service- och uppgraderingsavtal. Produktdivisonen Mammografi stod för den starkaste procentuella tillväxten med en ökning av nettoomsättningen på 100,4 procent till 55,7 Mkr (27,8).
Rörelseresultatet för perioden uppgick till 9,3 Mkr (26,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 1,7 procent (5,9). Rörelseresultatet påverkas av ökade kostnader inom produktdivisionen Mammografi, vars rörelseresultat för perioden uppgick till -76,0 Mkr (-53,2). Rörelseresultatet kommer att fortsätta påverkas av satsningarna på mammografiområdet.
För tredje kvartalet ökade verksamhetsområdets nettoomsättning 22,5 procent till 204,2 Mkr (166,7). Det är försäljningen på den europeiska marknaden som står för ökningen jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Produktdivisonen Mammografi stod för 30,6 Mkr (13,0) av nettoomsättningen tredje kvartalet.
Medicinska systems rörelseresultat för kvartalet uppgick till 0,4 Mkr (8,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,2 procent (4,9). Rörelseresultatet belastas av ökade kostnader inom produktdivisonen Mammografi som för tredje kvartalet redovisade ett rörelseresultat på -24,1 Mkr (-16,8).
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Marknaden
Den europeiska marknaden för avlyssningssäkra kommunikationssystem präglas av efterfrågan på kryptoprodukter som stödjer internationellt samarbete. Exempel på detta är beställningen på Sectras kryptoprodukt Tiger XS från ett flertal tjeckiska departement under kvartalet. Tjeckien
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
är det fjärde landet som köper in Sectras produkter för avlyssningsskydd av talkommunikation inför sitt EU-ordförandeskap.
Myndigheter och försvar samarbetar allt mer över nationsgränserna och gemensamma normer och standarder har vuxit fram för hur EU-klassificerad information ska skyddas. Sectra är först på marknaden med att kunna leverera EU-godkända produkter för säker mobil talkommunikation. Produkterna används av kunder i fler än hälften av EU:s 27 medlemsländer. Sectras produkt Tiger XS är sedan i höstas även certifierad av NATO och har med dubbla säkerhetsgodkännanden en särställning på den europeiska marknaden.
Omsättning och resultat
Avlyssningssäkra kommunikationssystem redovisade stabil nettoomsättning och rörelsemarginal. Nettoomsättningen för niomånadersperioden uppgick till 66,0 Mkr (68,4). Rörelseresultatet ökade 13,8 procent till 9,9 Mkr (8,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,0 procent (12,7).
För tredje kvartalet uppgick verksamhetsområdets nettoomsättning till 23,9 Mkr (24,2). Rörelseresultatet uppgick till 3,4 Mkr (4,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,2 procent (17,8).
Finansiell ställning
Soliditeten var vid periodens utgång 60,7 procent (60,4) och likviditeten uppgick till 2,2 ggr (2,4).
Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 45,8 Mkr (57,8), varav 44,8 Mkr (56,8) avser konvertibler.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under niomånadersperioden till 38,4 Mkr (36,3), varav 15,0 Mkr (13,7) avser tredje kvartalet. Investeringarna avser huvudsakligen balanserade utvecklingskostnader som under perioden var 25,4 Mkr (27,7), varav 13,8 Mkr (10,8) avser tredje kvartalet. Periodens balanserade utvecklingskostnader är främst kopplade till produkter inom Medicinska system. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till totalt 196,8 Mkr (158,5).
Avskrivningar under niomånadersperioden uppgick till 26,2 Mkr (15,7), varav 9,0 Mkr (5,3) avser tredje kvartalet. Ökningen är en följd av avskrivningar på balanserade utvecklingsprojekt som färdigställts och övergått i leveransfas.
Medarbetare
Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectra ökade under kvartalet med 21 personer. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till totalt 567 (494) och ökningen avser främst befattningar inom försäljning och distribution.
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick vid periodens utgång till 36 842 088 kr. Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med maximalt 460 500, vilket motsvarar 1,2 procent av aktiekapitalet och 0,8 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 302 588 kr. Vid beräkning av utspädningseffekten har hänsyn tagits till att konvertibellån (266 800 konvertibler) och personaloptioner (80 000 optioner) utställda 2006/2007 enligt företagets bedömning inte kommer att utnyttjas under lösenperioden 26-30 maj 2009 då konverteringskursen på 86,70 kr är väsentligt högre än börskursen vid periodens utgång.
Årsstämma 2009
Årsstämman i Sectra AB kommer att äga rum fredagen den 26 juni i Linköping. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Sectras styrelse på adress Sectra AB, Teknikringen 20, 583 30 Linköping eller email [email protected]. För att styrelsen ska kunna behandla ärendet på ett tillfredsställande sätt ska begäran ha inkommit
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
senast den 1 maj 2009. Kallelsen kommer att finnas tillgänglig på företagets hemsida fyra veckor innan stämman.
I valberedningen som utsetts i enlighet med årsstämmans beslut ingår följande ledamöter:
- Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)
- Jan-Olof Brüer, koncernchef Sectra AB och bolagets största ägare (ordförande)
- Gündor Rentsch, representant för Frithjof Qvigstad
- Thomas Ehlin, representant för Nordea fonder
Valberedningen kommer att bereda och till årsstämman lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall)
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
Aktieägare som önskar lämna förslag kan vända sig till Jan-Olof Brüer på telefon 013-23 52 09.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden till stora kunder och partners, dollarkursens effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerad mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.
En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2007/2008, not 28 på sidan 46. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
Stark kassa en styrka i turbulensen på finansmarknaden
Sectra kan finansiera befintlig verksamhet från egen kassa och är därmed inte beroende av långivare eller i behov av nyemission. De nischmarknader där företaget verkar är mindre konjunkturkänsliga än många andra brancher.
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.
Sectras lönsamhetsmål är att uppnå en vinstmarginal på mer än 10 procent och styrelsens bedömning är att Sectra långsiktigt kommer att fortsätta expandera med god lönsamhet. Styrelsen bedömer dock att lönsamheten kommer att fortsätta påverkas av ökade kostnader till följd av ökad direktförsäljning och bolagets satsningar på att bygga ut sälj- och supportorganisationen internationellt samt av satsningarna på mammografiområdet.
Marknaderna för Sectras medicinska system påverkas av det globala konjunkturläget, men det är mycket svårt att bedöma hur kundernas efterfrågan kommer att förändras på kort sikt.
Moderbolaget Sectra AB
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi och dataadministration samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för niomånadersperioden till 17,9 Mkr (17,2). Resultatet efter finansnetto uppgick till 21,9 Mkr (16,7).
För tredje kvartalet uppgick nettoomsättningen i moderbolaget till 5,8 Mkr (6,0). Resultatet efter finansnetto uppgick till 5,5 Mkr (7,0).
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 10.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
Koncernens resultaträkningar i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | ||||||
| nov 2008 | nov 2007 | maj 2008 | maj 2007 | feb 2008 | maj - apr | |
| - jan 2009 | - jan 2008 | - jan 2009 | - jan 2008 | - jan 2009 | 2007/2008 | |
| Nettoomsättning | 226 124 | 189 321 | 599 544 | 518 395 | 824 072 | 742 923 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 9 477 | 10 786 | 25 378 | 27 651 | 55 574 | 57 847 |
| Rörelsens kostnader | -225 206 | -184 387 | -588 505 | -497 406 | -790 832 | -699 733 |
| Avskrivningar | -8 995 | -5 331 | -26 206 | -15 766 | -31 778 | -21 338 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 1 400 | 10 389 | 10 211 | 32 874 | 57 036 | 79 699 |
| Finansnetto | 14 390 | 4 021 | 53 768 | 4 573 | 49 275 | 80 |
| Resultat efter finansnetto | 15 790 | 14 410 | 63 979 | 37 447 | 106 311 | 79 779 |
| Skatt på periodens resultat | -3 832 | -3 293 | -17 536 | -10 136 | -36 715 | -29 315 |
| Periodens resultat | 11 958 | 11 117 | 46 443 | 27 311 | 69 596 | 50 464 |
| Varav hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 11 958 | 11 117 | 46 443 | 27 311 | 69 596 | 50 464 |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||||
| Före utspädning, kr | 0,32 | 0,30 | 1,26 | 0,74 | 1,89 | 1,37 |
| Efter utspädning, kr | 0,32 | 0,30 | 1,24 | 0,73 | 1,85 | 1,34 |
| Antal aktier | ||||||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 |
| Efter utspädning 1) | 37 302 588 | 37 664 588 | 37 302 588 | 37 664 588 | 37 302 588 | 37 559 388 |
| Genomsnitt före utspädning 2) | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 828 999 | 36 842 088 | 36 832 271 |
| Genomsnitt efter utspädning 1), 2) | 37 533 788 | 37 691 255 | 37 533 788 | 37 571 177 | 37 593 855 | 37 594 096 |
1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2007/2008 (270 500) samt personaloptioner utfärdade 2007/2008 (100 000) och 2008/2009 (90 000). Vid beräkning av utspädningseffekten har hänsyn tagits till att konvertibellån 2006/2007 (266 800) och personaloptioner 2006/2007 (80 000) enligt företagets bedömning inte kommer att konverteras/utnyttjas under lösenperioden 26-30 maj 2009 då konverteringskursen på 86,70 kr är väsentligt högre än börskursen vid periodens utgång.
2) Genomsnittligt antal aktier är justerat för genomförda aktieuppdelningar och emissioner.
Staplarna visar nettoomsättning per kvartal och linjen 12 månaders rullande nettoomsättning.
Resultat efter finansnetto
Staplarna visar resultat efter finansnetto per kvartal och linjen 12 månaders rullande resultat efter finansnetto.
Koncernens balansräkningar i sammandrag
| Tkr | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2008 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 228 061 | 178 716 | 217 637 |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 489 | 25 393 | 24 060 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 595 | 71 008 | 45 515 |
| Summa anläggningstillgångar | 287 145 | 275 117 | 287 212 |
| Övriga omsättningstillgångar | 458 267 | 269 424 | 410 370 |
| Likvida medel | 229 870 | 342 809 | 288 358 |
| Summa omsättningstillgångar | 688 137 | 612 233 | 698 728 |
| Summa tillgångar | 975 282 | 887 350 | 985 940 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 591 681 | 536 099 | 560 670 |
| Avsättningar | 7 882 | 15 455 | 17 718 |
| Uppskjuten skatteskuld | 28 789 | 25 154 | 28 659 |
| Långfristiga skulder | 22 625 | 46 098 | 51 859 |
| Kortfristiga skulder | 324 305 | 264 544 | 327 034 |
| Summa eget kapital och skulder | 975 282 | 887 350 | 985 940 |
Förändring av eget kapital
| 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| Tkr | maj 2008 | maj 2007 | maj - apr |
| - jan 2009 | - jan 2008 | 2007/2008 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 560 670 | 519 406 | 519 406 |
| Nyemission/Konvertering | - | 4 197 | 4 197 |
| Lämnad utdelning | -18 421 | -18 421 | -18 421 |
| Förändring av omräkningsdifferens | 1 823 | 890 | 1 370 |
| Aktierelaterade ersättningar | 1 166 | 2 717 | 3 655 |
| Periodens resultat | 46 443 | 27 310 | 50 463 |
| Eget kapital vid periodens slut | 591 681 | 536 099 | 560 670 |
Koncernens kassaflödesanalyser i sammandrag
| 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| Tkr | maj 2008 | maj 2007 | maj - apr |
| - jan 2009 | - jan 2008 | 2007/2008 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 76 119 | 38 740 | 84 704 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 15 238 | 28 653 | 8 677 |
| Investeringsverksamheten | -38 448 | -36 312 | -82 152 |
| Finansieringsverksamheten | -12 356 | -38 943 | -30 054 |
| Förändring av likvida medel | -35 566 | -46 602 | -103 529 |
| Likvida medel vid periodens början | 288 358 | 385 150 | 385 150 |
| Kursdifferens i likvida medel | -22 922 | 4 261 | 6 737 |
| Likvida medel vid periodens slut | 229 870 | 342 809 | 288 358 |
Nyckeltal
| 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 jan | 31 jan | 31 jan | 30 apr | |
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | |
| Orderingång, Mkr | 942,0 | 858,3 | 1 100,3 | 1 016,6 |
| Soliditet, % | 60,7 | 60,4 | 60,7 | 56,9 |
| Likviditet, ggr | 2,2 | 2,4 | 2,2 | 2,2 |
| Vinstmarginal, % | 10,7 | 7,2 | 12,9 | 10,7 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | - | - | 12,3 | 9,3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | - | - | 17,4 | 13,8 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | - | - | 11,6 | 8,9 |
| Förädlingsvärde, Mkr | - | - | 456,1 | 429,6 |
| Medelantal anställda | 534 | 473 | 522 | 477 |
| Eget kapital per aktie, kr | 16,06 | 14,55 | 16,06 | 15,22 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, kr | 15,86 | 14,23 | 15,86 | 14,93 |
| Kassaflöde per aktie, kr | 2,07 | 1,05 | 3,31 | 2,31 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, kr | 2,04 | 1,03 | 3,27 | 2,26 |
| P/E-tal, ggr | - | - | 20,1 | 42,7 |
| Börskurs vid periodens slut, kr | 37,9 | 60,5 | 37,9 | 58,5 |
Koncernens resultaträkningar kvartalsvis
| 2008/2009 | 2007/2008 | 2006/2007 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 226,1 | 199,4 | 174,0 | 224,5 | 189,3 | 179,2 | 149,9 | 204,7 | 169,4 | 163,5 | 134,9 |
| Aktiverat arbete för egen räkning |
9,5 | 11,6 | 4,3 | 30,1 | 10,8 | 10,1 | 6,8 | 10,6 | 12,3 | 11,6 | 8,1 |
| Rörelsens kostnader | -225,2 | -194,4 | -168,9 | -202,3 | -184,4 | -162,8 | -150,2 | -186,4 | -154,1 | -158,4 | -132,7 |
| Avskrivningar | -9,0 | -8,7 | -8,5 | -5,5 | -5,3 | -5,3 | -5,2 | -6,6 | -5,2 | -5,2 | -5,3 |
| Rörelseresultat efter avskr. | 1,4 | 7,9 | 0,9 | 46,8 | 10,4 | 21,2 | 1,3 | 22,3 | 22,4 | 11,5 | 5,0 |
| Finansnetto | 14,4 | 34,1 | 5,3 | -4,5 | 4,0 | -1,6 | 2,2 | 1,1 | 3,8 | 4,1 | 0,0 |
| Resultat efter finansnetto | 15,8 | 42,0 | 6,2 | 42,3 | 14,4 | 19,6 | 3,5 | 23,4 | 26,2 | 15,6 | 5,0 |
| Skatt på periodens resultat | -3,8 | -11,9 | -1,8 | -19,1 | -3,3 | -6,1 | -0,8 | -9,4 | -7,7 | -4,7 | -1,1 |
| Periodens resultat | 12,0 | 30,1 | 4,4 | 23,2 | 11,1 | 13,5 | 2,7 | 14,0 | 18,5 | 10,9 | 3,9 |
Fem år i sammandrag
| 2007/2008 | 2006/2007 | 2005/2006 | 2004/2005 | 2003/2004 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 016,6 | 684,7 | 613,7 | 570,1 | 375,1 |
| Nettoomsättning, Mkr | 742,9 | 672,5 | 564,4 | 455,9 | 495,3 |
| Resultat efter finansnetto, Mkr 1) | 79,8 | 70,2 | 80,7 | 80,4 | 27,6 |
| Resultat efter skatt, Mkr | 50,5 | 47,2 | 60,4 | 52,8 | 21,0 |
| Vinstmarginal, % | 10,7 | 10,4 | 14,3 | 17,6 | 5,6 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 9,3 | 9,4 | 13,2 | 12,8 | 5,8 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 13,8 | 13,0 | 16,0 | 17,1 | 8,8 |
| Räntabilitet totalt kapital, % | 8,9 | 8,6 | 10,9 | 12,6 | 6,1 |
| Vinst/aktie före utspädning, kr | 1,37 | 1,28 | 1,64 | 1,45 | 0,63 |
| Vinst/aktie efter utspädning, kr | 1,34 | 1,26 | 1,61 | 1,42 | 0,61 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, kr | 15,22 | 14,12 | 13,24 | 11,79 | 10,96 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, kr | 14,93 | 13,84 | 12,97 | 11,54 | 10,52 |
| Soliditet, % | 56,9 | 60,8 | 58,9 | 61,5 | 61,7 |
| Utdelning per aktie, kr | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| Börskurs vid årets slut, kr | 58,5 | 76,0 | 58,8 | 74,0 | 58,5 |
| P/E-tal, ggr | 42,7 | 59,2 | 35,7 | 49,7 | 92,9 |
1) Rörelseresultatet för helåret 2003/2004 påverkas med –70,9 Mkr till följd av en engångsnedskrivning av balanserade utvecklingskostnader i Sectra Mamea AB.
Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | nov 2008 | nov 2007 | maj 2008 | maj 2007 | feb 2008 | maj - apr |
| - jan 2009 | - jan 2008 | - jan 2009 | - jan 2008 | - jan 2009 | 2007/2008 | |
| Nettoomsättning | 5 833 | 5 950 | 17 856 | 17 201 | 24 830 | 24 175 |
| Rörelsens kostnader | -6 928 | -5 775 | -23 651 | -17 562 | -26 822 | -20 733 |
| Avskrivningar | -45 | 151 | -262 | -366 | -413 | -517 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | -1 140 | 326 | -6 057 | -727 | -2 405 | 2 925 |
| Finansnetto | 6 637 | 6 695 | 27 948 | 17 397 | 196 752 | 186 201 |
| Resultat efter finansnetto | 5 497 | 7 021 | 21 891 | 16 670 | 194 347 | 189 126 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -10 221 | -10 221 |
| Resultat före skatt | 5 497 | 7 021 | 21 891 | 16 670 | 184 126 | 178 905 |
| Skatt på periodens resultat | -1 239 | -1 958 | -5 829 | -4 660 | -51 155 | -49 986 |
| Periodens resultat | 4 258 | 5 063 | 16 062 | 12 010 | 132 971 | 128 919 |
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag
| Tkr | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2008 | |
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 1 862 | 1 437 | 1 543 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 141 359 | 82 366 | 140 566 |
| Summa anläggningstillgångar | 143 221 | 83 803 | 142 109 |
| Övriga omsättningstillgångar | 677 377 | 564 601 | 662 881 |
| Likvida medel | 185 624 | 221 417 | 202 823 |
| Summa omsättningstillgångar | 863 001 | 786 018 | 865 704 |
| Summa tillgångar | 1 006 222 | 869 821 | 1 007 813 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 516 571 | 472 255 | 518 930 |
| Avsättningar | - | - | - |
| Uppskjuten skatteskuld | 28 801 | 25 939 | 28 801 |
| Långfristiga skulder | 37 243 | 45 066 | 44 854 |
| Kortfristiga skulder | 423 607 | 326 561 | 415 228 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 006 222 | 869 821 | 1 007 813 |
Definition nyckeltal
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
|---|---|
| Förädlingsvärde | Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. |
| Justerat eget kapital | Redovisat eget kapital ökat med 72 procent av obeskattade reserver. |
| Likviditet | Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. |
| Kassaflöde per aktie | Kassaflödet dividerat med antalet aktier vid periodens slut. |
| P/E-tal | Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. |
| Räntabilitet på eget kapital | Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Räntabilitet på totalt kapital | Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. |
| Soliditet | Eget kapital i procent av balansomslutning. |
| Sysselsatt kapital | Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. |
| Vinst per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. |
| Vinstmarginal | Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning. |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder tillämpas som i senaste årsredovisningen. Detta innebär att koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. För beskrivning av redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för verksamhetsåret 2007/2008.
| Kommande rapporttillfällen | |
|---|---|
| Bokslutskommuniké 2008/2009: | 26 maj 2009 |
| För mer information kontakta: | |
| Koncernchef Jan-Olof Brüer | Telefon 013 - 23 52 09 |
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att niomånadersrapporten för perioden maj 2008 - januari 2009 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den 3 mars 2009
| Jan-Olof Brüer VD och Koncernchef |
Carl-Erik Ridderstråle Styrelseordföranden |
||
|---|---|---|---|
| Erika Johnson Styrelseledamot |
Anders Persson Styrelseledamot |
Christer Nilsson Styrelseledamot |
Torbjörn Kronander Styrelseledamot |
| Karin Partain | Mats Björnemo | ||
| Medarbetarrepresentant | Medarbetarrepresentant |
Revisorernas granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Sectra AB (publ) 556064-8304, per 31 januari 2009 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Linköping den 3 mars 2009
Grant Thornton Sweden AB Ivar Verner Auktoriserad revisor
Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 3 mars kl 08:30 (CET).