Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Interim / Quarterly Report 2009

Dec 8, 2009

2967_ir_2009-12-08_ef0419d0-eca3-4b5a-9cb4-c27803490363.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Sectras delårsrapport för första halvåret 2009/2010:

Fortsatt marknadsexpansion och ökat operativt resultat för Sectra

IT och medicinteknikföretaget Sectras nettoomsättning för första halvåret ökade med 4,9 procent till 391,7 MSEK (373,4) jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet ökade med 87,5 procent till 16,5 MSEK (8,8) vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,2 procent (2,4). Vinsten efter finansnetto uppgick till 4,4 MSEK (48,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 1,1 procent (12,9). Koncernens orderingång uppgick till 428,8 MSEK (723,5).

För andra kvartalet uppgick Sectrakoncernens nettoomsättning till 193,9 MSEK (199,4). Rörelseresultatet uppgick till 6,4 MSEK (7,9) vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,3 procent (4,0). Vinsten efter finansnetto uppgick till 0,9 MSEK (42,0), vilket motsvarar en vinstmarginal på 0,5 procent (21,1). Koncernens orderingång uppgick till 276,7 MSEK (548,3).

  • Under hösten har vi tagit steget in i Mellanöstern och knutit välrenommerade distributörer till oss i Saudiarabien, Förenade Arabemiraten och Qatar. Dessa marknader ställer höga krav på kvalitet och nöjer sig enbart med de bästa produkterna på marknaden, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB.

Nettoomsättningen för affärsområdet Medicinska system ökar med 10,2 procent till 366,4 MSEK (332,7) under första halvåret. Rörelseresultatet för affärsområdet ökar med 9,0 procent till 9,7 MSEK (8,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,6 procent (2,7). Nettoomsättningen för affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem ökar med 3,3 procent till 43,5 MSEK (42,1). Rörelseresultatet ökar med 4,6 procent till 6,8 MSEK (6,5) under halvåret, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,6 procent (15,4) .

  • Andelen av koncernens totala nettoomsättning som kommer från marknader utanför Sverige uppgår till 68,3 procent (69,8) under halvåret. Försäljningen på de internationella marknaderna sker främst i USD och EUR vilka har försvagats gentemot den svenska kronan. Detta gör att koncernens resultat efter finansnetto påverkas negativt med -9,3 MSEK för halvåret i form av valutakursförändringar, säger Jan-Olof Brüer.

För ytterligare information kontakta:

Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09

Presentation av delårsrapporten

Sectras koncernchef presenterar rapporten för analytiker och media på Operaterrassen i Stockholm idag den 8 december kl 12.00. Det finns även möjlighet att ta del av presentationen Live via Internet. Länk kommer att finnas på www.sectra.se cirka 5 minuter före presentationens början.

Sectrakoncernens verksamhet

Sectra grundades 1978 och bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter inom de expansiva nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Huvudkontoret ligger i Linköping och företaget har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Omsättningen uppgick helåret 2008/2009 till 863 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.

Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 8 december kl 08:30 (CET).

Sectra AB (publ)

Delårsrapport Sectra AB (publ) för perioden maj – oktober 2009

Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.

Perioden i korthet

  • Orderingången uppgick till 428,8 MSEK (723,5).
  • Nettoomsättningen ökade 4,9 procent till 391,7 MSEK(373,4).
  • Rörelseresultatet ökade 87,5 procent till 16,5 MSEK(8,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,2 procent (2,4).
  • Resultatet efter finansnetto uppgick till 4,4 MSEK (48,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 1,1 procent (12,9). Minskningen är en följd av valutakursförändringar och framförallt att USD har försvagats gentemot den svenska kronan.
  • Resultatet efter skatt uppgick till 5,2 MSEK (34,5).
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,14 SEK (0,94).

Andra kvartalet i korthet

  • Orderingången uppgick till 276,7 MSEK (548,3). Under det andra kvartalet har orderingången varit mycket god, dock har den inte nått upp till de mycket starka jämförelsesiffrorna för motsvarande kvartal föregående år då Sectra tog sin hittills största enskilda order någonsin, motsvarande cirka 360 MSEK.
  • Nettoomsättningen uppgick till 193,9 MSEK (199,4).
  • Rörelseresultatet uppgick till 6,4 MSEK (7,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,3 procent (4,0).
  • Resultatet efter finansnetto uppgick till 0,9 MSEK (42,0), vilket motsvarar en vinstmarginal på 0,5 procent (21,1). Minskningen är en följd av valutakursförändringar och framförallt att USD har försvagats gentemot den svenska kronan jämfört med föregående år.
  • Resultatet efter skatt uppgick 2,7 MSEK (30,1).
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,07 SEK (0,82).

Väsentliga händelser under andra kvartalet

  • Det svenska försvaret satsade ytterligare på kommunikationssäkerhet och FMV beställde fler Tiger XS för krypterad telefoni. Samtidigt beställde FMV fler av Sectras krypto för fältradio. Ordervärdet uppgick till 18 MSEK.
  • Sectra skrev ett sexårigt samarbetsavtal med Nordens största Radiologiföretag, norska Curato, gällande Sectras produkter och tjänster. Ordervärdet uppgick till cirka 100 MSEK.
  • FMV lade en beställning på TETRA-krypto från Sectra som ska användas för att skydda samtal i Rakel från avlyssning. Rakel är det nya nationella radiosystemet som används av samhällskritiska funktioner som polis, räddningstjänst, tull, kustbevakning och Försvarsmakten.
  • Sectra tecknade ett distributionsavtal med Attieh Medico, en ledande distributör inom medicinteknik i Saudi Arabien.

Väsentliga händelser efter periodens utgång

• Norska Curato, Nordens största företag inom radiologiska undersökningar, gjorde en stor satsning på sin mammografiverksamhet och investerade i tre stycken mammografistativ, Sectra MicroDose Mammography.

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20

583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00

Fax: 013 21 21 85

[email protected]

www.sectra.se

  • Sectra lanserade det nya talkryptot Panthon som ger Europas myndigheter möjlighet att skydda alla känsliga telefonsamtal från avlyssning. Panthon skyddar telefoni upp till säkerhetsnivån Restricted och nyheten visades för första gången på den holländska ITsäkerhetsmässan Infosecurity.nl den 4-5 november
  • Sectra fortsatte sin expansion i Mellanöstern och tecknade ett distributionsavtal med Emitac Healthcare, en ledande distributör inom medicinteknik i Förenade Arabemiraten och Qatar.
  • Tre sjukhus i Luxemburg har investerat i Sectra MicroDose Mammography och ger därmed landets kvinnor möjlighet att välja mammografi med lägsta stråldos.
  • Sectra tecknade ett distributionsavtal med Fundación García Muñoz S.L. Det spanska företaget är en ledande leverantör av medicinteknisk utrustning och har en etablerad kundbas inom den privata och offentliga hälso-sjukvården i Spanien.
  • Ett av Europas mest omfattande IT-program inom vårdsektorn tas i drift på Nordirland med Sectras RIS/PACS. Det är de första fem av totalt 25 sjukhus som ingår i det omfattande uppdraget som Sectra fick hösten 2008, ett uppdrag med mål att effektivisera Nordirlands sjukvård.
  • Sectra tecknade ett distributionsavtal med Canon Marketing Japan, en filial till Canon Inc. Canon Marketing Japan har sitt huvudkontor i Tokyo och är representerade i alla stora japanska städer. Avtalet innebär att Canon Marketing Japan blir distributör av Sectras digitala mammografistativ, Sectra MicroDose Mammography, på den japanska marknaden.

Sectra AB (publ)

Koncernens orderingång, nettoomsättning och resultat

Första halvåret, maj – oktober 2009

Koncernens orderingång för perioden uppgick till 428,8 MSEK (723,5). Efterfrågan på Sectras produkter är stark, men variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga. Under det andra kvartalet har orderingången varit mycket god, dock har den inte nått upp till de mycket starka jämförelsesiffrorna för motsvarande kvartal föregående år då Sectra tog sin hittills största enskilda order någonsin. Då valde Nordirlands hälsodepartement Sectras system för hantering av digitala röntgenbilder och patientinformations (PACS/RIS) inom hela Nordirlands offentliga sjukvård. Ordervärdet uppgick till cirka 360 MSEK.

Nettoomsättningen för perioden ökade 4,9 procent till 391,7 MSEK (373,4). Omsättningsökningen beror dels på en ökad försäljning av Sectra MicroDose Mammography, dels på att stora och fleråriga projekt, som Sectra tidigare erhållit på den medicinska sidan, har börjat generera intäkter.

Rörelseresultatet ökar med 87,5 procent till 16,5 MSEK (8,8) vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,2 procent (2,4) för perioden.

Resultat efter finansnetto uppgick till 4,4 MSEK (48,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 1,1 procent (12,9). Koncernens resultat efter finansnetto för halvåret påverkas negativt med - 9,3 MSEK i valutakursförändringar, eftersom försäljningen på de internationella marknaderna främst sker i USD och EUR, vilka har försvagats gentemot den svenska kronan. I jämförelsesiffran för motsvarande period föregående år ingår en positiv valutakurseffekt om +34,2 MSEK.

Resultatet efter skatt uppgick till 5,2 MSEK (34,5). Resultatet per aktie uppgick till 0,14 SEK (0,94). I posten skatt på periodens resultat ingår en uppskjuten skatteintäkt motsvarande 2,0 MSEK avseende sänkt bolagsskattesats i Sverige.

Internationella marknader står för 68,3 procent (69,8) av periodens nettoomsättning.

Andra kvartalet, augusti – oktober 2009

Koncernens orderingång uppgick till 276,7 MSEK (548,3). Efterfrågan på Sectras produkter har varit god, men orderingången varierar kraftigt mellan enskilda kvartal. Se även kommentar ovan om orderingången och jämförelsesiffrorna för motsvarande kvartal föregående år.

Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 193,9 MSEK (199,4). Kvartalets nettoomsättning påverkas av långsiktiga kundfinansieringar i en större omfattning än motsvarande kvartal föregående år.

Koncernens rörelseresultat uppgick till 6,4 MSEK (7,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,3 procent (4,0). Rörelsemarginalen påverkas negativt av ökade avskrivningar av färdigställda utvecklingsprojekt. Resultat efter finansnetto uppgick till 0,9 MSEK (42,0), vilket motsvarar en vinstmarginal på 0,5 procent (21,1). Finansnettot har bidragit negativt till resultatet med -4,9 MSEK (31,9), till följd av valutakursförändringar. Resultatet efter skatt uppgick till 2,7 MSEK (30,1). Resultatet per aktie uppgick till 0,07 SEK (0,82).

Sectra AB (publ)

Sectra AB (publ) Teknikringen 20

583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85

[email protected]

www.sectra.se

Nettoomsättning per verksamhetssegment

(MSEK) 3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
aug 2009 aug 2008 maj 2009 maj 2008 nov 2008- maj - apr
- okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 - okt 2008 okt 2009 2008/2009
Medicinska system 192,1 180,1 366,4 332,7 843,8 810,1
Avlyssningssäkra
kommunikationssystem 26,3 20,8 43,5 42,1 91,7 90,3
Övrig verksamhet 1) 18,5 6,4 47,6 12,8 70,9 36,1
Koncernelimineringar -43,0 -7,9 -65,8 -14,2 -124,8 -73,2
Totalt 193,9 199,4 391,7 373,4 881,6 863,3

Rörelseresultat per verksamhetssegment

(MSEK) 3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
aug 2009 aug 2008 maj 2009 maj 2008 nov 2008- maj - apr
- okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 - okt 2008 okt 2009 2008/2009
Medicinska system 5,2 8,6 9,7 8,9 45,5 44,7
Avlyssningssäkra
kommunikationssystem 3,8 2,8 6,8 6,5 13,8 13,5
Övrig verksamhet 1) -3,7 -2,7 -0,9 -5,2 -3,7 -8,0
Koncernelimineringar 1,1 -0,8 0,9 -1,4 -26,5 -28,8
Totalt 6,4 7,9 16,5 8,8 29,1 21,4

1) Övrig verksamhet avser främst moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och

Nettoomsättning per geografiska segment
(MSEK) 3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
aug 2009 aug 2008 maj 2009 maj 2008 nov 2008- maj - apr
- okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 - okt 2008 okt 2009 2008/2009
Sverige 67,9 57,0 123,0 112,6 268,0 257,6
Övriga Europa 69,4 84,4 149,7 159,1 339,6 349,0
Nordamerika 53,3 50,6 107,3 92,5 251,7 236,9
Övriga världen 3,3 7,4 11,7 9,2 22,3 19,8
Totalt 193,9 199,4 391,7 373,4 881,6 863,3

Medicinska system

Marknaden

Den globala marknaden för medicinska system fortsätter att växa. Tillväxten drivs av utbytesaffärer, merförsäljning till installerad bas och till viss del även nyförsäljning till sjukhus som väljer att effektivisera sin röntgenverksamhet genom att införa digitala system för bild- och informationshantering.

Den amerikanska medicintekniska marknaden är sedan en tid avvaktande i väntan på beslut om hur den nya hälsoreformen kommer att påverka amerikanska vårdgivare.

Sectra har under ett antal år byggt ut sitt distributionsnät och sin serviceorganisation. Ytterligare utbyggnad görs i första hand genom starka lokala partners på utvalda nya marknader.

Totalt utförs årligen ca 50 miljoner röntgenundersökningar i Sectras system, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder.

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20

583 30 Linköping

Tel: 013 23 52 00

Fax: 013 21 21 85

[email protected]

www.sectra.se

Ändrad affärsmix

Under de senaste verksamhetsåren har Sectras medicinska verksamhet genomgått två större omställningar som har påverkan på vinstmarginalen. Dels utbyggnad av den egna internationella sälj- och supportorganisationen, dels en lansering av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography, vilket innebär ett större inslag av tillverkande verksamhet. Den nuvarande affärsmixen har en lägre rörelsemarginal än den tidigare men representerar en större total potential.

Ansökan om godkännande att sälja Sectra MicroDose Mammography i USA Den ytterligare studie som FDA har efterfrågat och som kompletterar Sectras ansökan om marknadsgodkännande för mammografi-systemet Sectra MicroDose Mammography i USA pågår. Den nu rådande bedömningen är att ett positivt besked bör kunna erhållas från FDA under nästa verksamhetsår.

Omsättning och resultat

Medicinska systems nettoomsättning för första halvåret ökade 10,1 procent till 366,4 MSEK (332,7). Ökningen är fortsatt ett resultat av att några stora och fleråriga projekt, som Sectra tidigare erhållit på den medicinska sidan, nu börjar generera ett positivt bidrag. Omsättningen för Sectras mammografiprodukter ökar med 56,6 procent till 39,3 MSEK (25,1) för halvåret.

Rörelseresultatet för perioden ökade 9,0 procent till 9,7 MSEK (8,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,6 procent (2,7). Produktdivisionen Mammografis rörelseresultat för perioden uppgick till -40,7 MSEK (-51,9). Totalt har 19 enheter (14) installerats under det första halvåret, varav 9 enheter (7) under det andra kvartalet.

För andra kvartalet ökade verksamhetsområdets nettoomsättning med 6,7 procent till 192,1 MSEK (180,1). Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 5,2 MSEK (8,6), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 2,7 procent (4,8).

Avlyssningssäkra kommunikationssystem

Marknaden

Den europeiska marknaden för avlyssningssäkra kommunikationssystem präglas av efterfrågan på kryptoprodukter som stödjer internationellt samarbete.

Myndigheter och försvar samarbetar allt mer över nationsgränserna och gemensamma normer och standarder har vuxit fram för hur EU-klassificerad information ska skyddas. Sectra är först på marknaden med att kunna leverera EU-godkända produkter för säker mobil talkommunikation. Produkterna används av kunder i fler än hälften av EU:s 27 medlemsländer. Sectras produkt Tiger XS är även sedan förra året certifierad av NATO och har med dubbla säkerhetsgodkännanden en särställning på den europeiska marknaden.

Omsättning och resultat

Avlyssningssäkra kommunikationssystem redovisar en fortsatt stabil nettoomsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal. Nettoomsättning för första halvåret ökade 3,3 procent till 43,5 MSEK (42,1). Rörelseresultatet ökade 4,6 procent till 6,8 MSEK (6,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,6 procent (15,4).

För andra kvartalet ökade verksamhetsområdets nettoomsättning med 26,4 procent till 26,3 MSEK (20,8). Rörelseresultatet ökade med 35,7 procent till 3,8 MSEK (2,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,4 procent (13,5).

Sectra AB (publ)

Koncernens finansiella ställning

Soliditeten var vid periodens utgång 65,6 procent (61,5) och likviditeten ökade till 2,4 ggr (2,2).

Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 36,0 MSEK (45,2), varav 36,0 MSEK (44,9) avser konvertibler.

Investeringar

Investeringarna i koncernen uppgick under första halvåret till 29,7 MSEK (23,4), varav 14,8 MSEK (12,9) avser andra kvartalet. Investeringarna avser huvudsakligen balanserade utvecklingskostnader som under perioden var 10,7 MSEK (15,9), varav 6,0 MSEK (11,6) avser andra kvartalet. Periodens balanserade utvecklingskostnader är främst kopplade till produkter inom Medicinska system. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till totalt 196,6 MSEK (192,2).

Avskrivningar under första halvåret uppgick till 22,8 MSEK (17,2), varav 12,5 MSEK (8,8) avser andra kvartalet. Ökningen är en följd av avskrivningar på balanserade utvecklingsprojekt som färdigställts och övergått i leveransfas.

Medarbetare

Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectra minskade under kvartalet med 1 person. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till totalt 589 (546).

Aktien

Sectras aktiekapital uppgick vid periodens utgång till 36 842 088 SEK. Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med maximalt 928 900, vilket motsvarar 2,5 procent av aktiekapitalet och 1,5 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 770 988 SEK.

Incitamentsprogram

Årsstämman 2009 beslutade i enlighet med förslag om utgivande av konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Teckningstiden var 28 september – 9 oktober 2009. Konverteringskursen var 47,00 SEK, vilket motsvarade 135 procent av det genomsnittliga volymviktade medeltalet av noterade betalkurser för bolagets aktie på NASDAQ OMX Stockholm AB för varje handelsdag under perioden 3 - 18 augusti 2009. Totalt 83 medarbetare tecknade sig för årets konvertibelprogram. Det separata konvertibelprogrammet för styrelsens externa ledamöter tecknades av samtliga fyra externa ledamöter i styrelsen.

Under kvartalet har Sectras styrelse, i enlighet med beslut vid årsstämman, ställt ut ytterligare optioner till medarbetare i USA. Om dessa optioner nyttjas fullt ut kommer medarbetarna att förvärva 100 000 B-aktier i bolaget motsvarande 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet. Optionerna kan utnyttjas tre år från tidpunkten för utställandet och har ett lösenpris på 47,00 SEK.

Valberedning

Årsstämman 2009 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. I enlighet med årsstämmans beslut har en valberedning tillsatts efter konsultationer med bolagets större aktieägare. Följande ledamöter ingår i valberedningen:

  • Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)
  • Jan-Olof Brüer, koncernchef Sectra AB och representant för bolagets största ägare (ordförande)
  • Gündor Rentsch, representant för Frithjof Qvigstad
  • Thomas Ehlin, representant för Nordea

Valberedningen kommer att bereda och till årsstämman lämna förslag till:

  • o val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
  • o val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall)

7(13)

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20

583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00

Fax: 013 21 21 85

[email protected]

www.sectra.se

  • o beslut om principer för utseende av valberedning
  • o ordförande vid stämman

Aktieägare som önskar lämna förslag kan vända sig skriftligen till Jan-Olof Brüer .

Risker och osäkerhetsfaktorer

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, dollar- och eurokursens effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerad mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.

En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2008/2009, not 27 på sidan 44. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.

Framtidsutsikter

Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.

Moderbolaget Sectra AB

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi och dataadministration samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB ökade för första halvåret till 13,0 MSEK (12,0). Resultatet efter finansnetto uppgick till 2,5 MSEK (16,4).

För andra kvartalet ökade nettoomsättningen i moderbolaget till 6,4 MSEK (6,0). Resultatet efter finansnetto uppgick till 1,1 MSEK (9,5).

Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 11.

Sectra AB (publ)

Koncernens resultaträkningar

3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
TSEK aug 2009 aug 2008 maj 2009 maj 2008 nov 2008 maj - apr
- okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 2008/2009
Nettoomsättning 193 899 199 444 391 691 373 420 881 546 863 275
Aktiverat arbete för egen räkning 5 996 11 645 10 697 15 901 33 855 39 059
Rörelsens kostnader -180 924 -194 371 -363 118 -363 299 -835 635 -835 817
Avskrivningar -12 529 -8 784 -22 765 -17 211 -50 656 -45 102
Rörelseresultat efter avskrivningar 6 442 7 934 16 505 8 811 29 110 21 415
Finansnetto -5 515 34 066 -12 111 39 378 -1 511 49 979
Resultat efter finansnetto 927 42 000 4 394 48 189 27 599 71 394
Skatt på periodens resultat 1 732 -11 941 831 -13 704 -6 403 -20 938
Periodens resultat 2 659 30 059 5 225 34 485 21 196 50 456
Varav hänförligt till:
Moderbolagets ägare 2 659 30 059 5 225 34 485 21 196 50 456
Minoritetsintresse 0 0 0 0 0 0
Vinst per aktie
Före utspädning, kr 0,07 0,82 0,14 0,94 0,58 1,37
Efter utspädning, kr 0,07 0,80 0,14 0,92 0,57 1,35
Antal aktier
Före utspädning 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088
Efter utspädning 1) 37 770 988 37 649 388 37 770 988 37 649 388 37 770 988 37 302 588
Genomsnitt före utspädning 2) 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088 36 842 088
Genomsnitt efter utspädning 1),2) 37 458 721 37 619 388 37 339 421 37 619 388 37 399 421 37 503 788

1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2007/2008 (270 500) och 2009/2010 (368 400) samt personaloptioner utfärdade 2007/2008 (100 000), 2008/2009 (90 000) och 2009/2010 (100 000).

2) Genomsnittligt antal aktier är justerat för genomförda aktieuppdelningar och emissioner.

Rapport över totalresultat för koncernen

3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12 mån Helår
TSEK aug 2009 aug 2008 maj 2009 maj 2008 nov 2008 maj - apr
- okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 2008/2009
Periodens resultat 2 659 30 059 5 225 34 485 21 196 50 456
Övrigt totalresultat
Förändring omräkningsreserv -5 387 1 354 -12 618 3 776 -11 764 4 630
Periodens övrigt totalresultat -5 387 1 354 -12 618 3 805 -11 764 4 630
Periodens summa totalresultat -2 728 31 416 -7 392 38 261 9 432 55 086

Koncernens balansräkningar

TSEK 31 okt 31 okt 30 apr
2009 2008 2009
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 221 825 224 908 227 216
Materiella anläggningstillgångar 51 791 32 590 44 940
Finansiella anläggningstillgångar 4 458 27 093 26 605
Summa anläggningstillgångar 278 074 284 591 298 761
Övriga omsättningstillgångar 473 967 403 598 525 112
Likvida medel 151 504 255 675 184 282
Summa omsättningstillgångar 625 471 659 273 709 394
Summa tillgångar 903 545 943 864 1 008 155
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 592 621 580 043 599 114
Avsättningar 6 234 7 556 6 491
Uppskjuten skatteskuld 20 953 29 419 23 983
Långfristiga skulder 13 729 22 097 23 162
Kortfristiga skulder 270 008 304 749 355 405
Summa eget kapital och skulder 903 545 943 864 1 008 155

Förändring av eget kapital i koncernen

6 mån 6 mån Helår
TSEK maj-okt maj-okt maj - apr
2009 2008 2008/2009
Eget kapital vid periodens ingång 599 114 560 670 560 670
Totalresultat -7 392 38 261 55 086
Aktierelaterade ersättningar 899 -467 1 779
Lämnad utdelning - -18 421 -18 421
Eget kapital vid periodens slut 592 621 580 043 599 114

Koncernens kassaflödesanalyser

6 mån 6 mån Helår
TSEK maj-okt maj-okt maj - apr
2009 2008 2008/2009
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 5 855 44 033 94 037
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital -52 516 34 734 3 339
Investeringsverksamheten -29 731 -23 422 -67 714
Finansieringsverksamheten 33 700 -13 455 -13 830
Förändring av likvida medel -48 547 -2 143 -78 205
Likvida medel vid periodens början 184 282 288 358 288 358
Kursdifferens i likvida medel 15 769 -30 540 -25 871
Likvida medel vid periodens slut 151 504 255 675 184 282

Nyckeltal

6 mån 6 mån 12 mån Helår
31 okt 31 okt 31 okt 30 apr
2009 2008 2009 2009
Orderingång, MSEK 428,8 723,5 855,0 1 149,7
Soliditet, % 65,6 61,5 65,6 59,4
Likviditet, ggr 2,4 2,2 2,4 2,0
Vinstmarginal, % 1,1 12,9 3,1 8,3
Räntabilitet på eget kapital, % - - 3,2 8,7
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % - - 4,6 11,6
Räntabilitet på totalt kapital, % - - 3,1 7,4
Förädlingsvärde, MSEK - - 480,5 449,1
Medelantal anställda 579 525 566 538
Eget kapital per aktie, SEK 16,09 15,74 16,09 16,26
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 15,69 15,41 15,09 16,06
Kassaflöde per aktie, SEK 0,16 1,20 2,44 2,55
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,16 1,17 2,38 2,52
P/E-tal, ggr - - 76,7 28,3
Börskurs vid periodens slut, SEK 40,0 41,1 40,0 38,8

Koncernens resultaträkningar kvartalsvis

2009/2010 2008/2009 2007/2008
MSEK Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 193,9 197,8 263,7 226,1 199,4 174,0 224,5 189,3 179,2 149,9
Aktiverat arbete för egen
räkning
6,0 4,7 13,7 9,5 11,6 4,3 30,1 10,8 10,1 6,8
Rörelsens kostnader -180,9 -182,2 -247,3 -225,2 -194,4 -168,9 -202,3 -184,4 -162,8 -150,2
Avskrivningar -12,6 -10,2 -18,9 -9,0 -8,7 -8,5 -5,5 -5,3 -5,3 -5,2
Rörelseresultat efter avskr. 6,4 10,1 11,2 1,4 7,9 0,9 46,8 10,4 21,2 1,3
Finansnetto -5,5 -6,6 -3,8 14,4 34,1 5,3 -4,5 4,0 -1,6 2,2
Resultat efter finansnetto 0,9 3,5 7,4 15,8 42,0 6,2 42,3 14,4 19,6 3,5
Skatt på periodens resultat 1,8 -0,9 -3,4 -3,8 -11,9 -1,8 -19,1 -3,3 -6,1 -0,8
Periodens resultat 2,7 2,6 4,0 12,0 30,1 4,4 23,2 11,1 13,5 2,7

Fem år i sammandrag

.

2008/2009 2007/2008 2006/2007 2005/2006 2004/2005
Orderingång 1 149,7 1 016,6 684,7 613,7 570,1
Nettoomsättning, MSEK 863,3 742,9 672,5 564,4 455,9
Resultat efter finansnetto, MSEK 71,4 79,8 70,2 80,7 80,4
Resultat efter skatt, MSEK 50,5 50,5 47,2 60,4 52,8
Vinstmarginal, % 8,3 10,7 10,4 14,3 17,6
Räntabilitet på eget kapital, % 8,7 9,3 9,4 13,2 12,8
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 11,6 13,8 13,0 16,0 17,1
Räntabilitet totalt kapital, % 7,4 8,9 8,6 10,9 12,6
Vinst/aktie före utspädning, SEK 1,37 1,37 1,28 1,64 1,45
Vinst/aktie efter utspädning, SEK 1,35 1,34 1,26 1,61 1,42
Eget kapital/aktie före utspädning, SEK 16,26 15,22 14,12 13,24 11,79
Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK 16,06 14,93 13,84 12,97 11,54
Soliditet, % 59,4 56,9 60,8 58,9 61,5
Utdelning per aktie, SEK 0,00 0,50 0,50 0,50 0,50
Börskurs vid årets slut, SEK 38,8 58,5 76,0 58,8 74,0
P/E-tal, ggr 28,3 42,7 59,2 35,7 49,7

Moderbolagets resultaträkningar

3 mån 3 mån 6 mån 6 mån 12-mån Helår
TSEK aug 2009 aug 2008 maj 2009 maj 2008 nov 2008 maj - apr
- okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 - okt 2008 - okt 2009 2008/2009
Nettoomsättning 6 440 5 994 12 990 12 023 24 089 23 643
Aktiverat arbete för egen räkning - - - - - -
Rörelsens kostnader -6 939 -8 450 -15 282 -16 723 -31 246 -32 758
Avskrivningar -129 -107 -261 -217 -315 -293
Rörelseresultat efter avskrivningar -628 -2 563 -2 553 -4 917 -7 472 -9 408
Finansnetto 1 776 12 075 5 086 21 311 215 336 225 635
Resultat efter finansnetto 1 148 9 512 2 533 16 394 207 864 216 227
Bokslutsdispositioner - - - - -10 677 -10 677
Resultat före skatt 1 148 9 512 2 533 16 394 197 187 205 550
Skatt på periodens resultat -321 -2 575 -681 - 4 590 -55 858 -58 112
Periodens resultat 827 6 937 1 852 11 804 141 329 147 438

Moderbolagets balansräkningar

TSEK 31 okt 31 okt 30 apr
2009 2008 2009
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 1 684 1 392 1 915
Finansiella anläggningstillgångar 205 102 126 948 59 007
Summa anläggningstillgångar 206 786 128 340 60 922
Övriga omsättningstillgångar 242 123 678 892 401 370
Likvida medel 702 600 191 674 722 872
Summa omsättningstillgångar 944 723 870 566 1 124 242
Summa tillgångar 1 151 509 998 906 1 185 164
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 553 450 516 902 563 842
Uppskjuten skatteskuld 29 860 28 801 31 790
Långfristiga skulder 19 903 36 717 28 423
Kortfristiga skulder 548 296 416 486 561 109
Summa eget kapital och skulder 1 151 509 998 906 1 185 164

Definition nyckeltal

Eget kapital per aktie Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder.
Kassaflöde per aktie Kassaflödet dividerat med antalet aktier vid periodens slut.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie.
Räntabilitet på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning
Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier.
Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, årsredovisningslagen samt lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EGkommissionen för tillämpning inom EU.

Från och med första kvartalet 2009/2010 tillämpar koncernen den omarbetade versionen av IAS 1, Utforming av finansiella rapporter, och IFRS 8, Rörelsesegment. Tillämpning av IFRS 8 innebär inga förändringar i de finansiella rapporterna. Ändringen av IAS 1 innebär att intäkter och kostnader redovisade direkt mot eget kapital klassificeras som "Övriga totalresultatposter" som redovisas i anslutning till resultaträkningen. "Periodens resultat" och "Övriga totalresultatposter" utgör tillsammans "Totalresultatet". För övrigt har koncernen samma redovisningsprinciper som i senaste årsredovisningen för verksamhetsåret 2008/2009.

Kommande rapporttillfällen

Niomånadersrapport, maj 2009- jan 2010: 16 mars 2010 Bokslutskommuniké 2009/2010: 25 maj 2010

För mer information kontakta:

Koncernchef Jan-Olof Brüer Telefon 013 - 23 52 09

Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor. Linköping den 8 december 2009 Styrelsen Sectra AB (publ)

Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 8 december kl 08:30 (CET).