AI assistant
Sectra — Interim / Quarterly Report 2009
Sep 9, 2008
2967_10-q_2008-09-09_9d427af5-362d-44c4-9a5a-922fed0c4d64.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sectras delårsrapport för första kvartalet 2008/2009:
Nettoomsättningen fortsätter att öka
IT och medicinteknikföretaget Sectras nettoomsättning för första kvartalet ökade med 16,1 procent till 174,0 Mkr (149,9). Vinsten efter finansnetto ökade 77,1 procent till 6,2 Mkr (3,5), vilket motsvarar en vinstmarginal på 3,6 procent (2,3). Koncernens orderingång uppgick till 175,2 Mkr (206,4).
Både medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem har ökat nettoomsättningen jämfört med motsvarande period föregående år.
– Vår omställning att övergå till att huvudsakligen sälja medicinska IT-system i egen regi är framgångsrik och direktförsäljningen fortsätter att öka, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB.
Utbyggnad av sälj- och supportorganisationen på viktiga marknader för medicinska system och ökad produktionskapacitet för mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography är bolagets två största och mest kostnadskrävande satsningar.
– Vi är inne i en expansionsfas och har gjort kraftiga förstärkningar på personalsidan under kvartalet. Kostnaderna för utbyggnaden av vår internationella organisation och vår investering i ökad produktionskapacitet inom mammografi kommer att påverka vinstmarginalen tills distributionskanalerna för mammografi är helt utbyggda, säger Jan-Olof Brüer.
Tillväxten på marknaderna för Sectras produkter är god och styrelsens bedömning är att Sectra långsiktigt kommer att fortsätta expandera med god lönsamhet.
För ytterligare information kontakta:
Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09
Presentation av delårsrapporten
Sectras koncernchef presenterar rapporten för analytiker och media på Operaterrassen i Stockholm idag den 9 september kl 12.00.
Det finns möjlighet att ta del av presentationen Live via Internet. Länk kommer att finnas på www.sectra.se cirka 5 minuter före presentationens början.
Sectrakoncernens verksamhet
Sectra grundades 1978 och bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter inom de expansiva nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Sectra har kontor i elva länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Huvudkontoret ligger i Linköping och företaget har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Omsättningen uppgick helåret 2007/2008 till 743 Mkr. Sectra är noterat på OMX Nordiska börs i Stockholm. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 9 september kl 08:30 (CET).
Sectra AB (publ)
Delårsrapport Sectra AB (publ) för perioden maj – juli 2008
Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.
Kvartalet i korthet
- Orderingången uppgick till 175,2 Mkr (206,4).
- Nettoomsättningen ökade 16,1 procent till 174,0 Mkr (149,9).
- Resultatet efter finansnetto ökade 77,1 procent till 6,2 Mkr (3,5), vilket motsvarar en vinstmarginal på 3,6 procent (2,3).
- Resultatet efter skatt ökade 63,0 procent till 4,4 Mkr (2,7).
- Resultatet per aktie uppgick till 0,12 kr (0,07).
Händelser under kvartalet
- Sectra tog ett viktigt steg in på den offentliga sjukvårdsmarknaden i Spanien genom avtal med hälso- och sjukvårdsleverantören SERGAS. Avtalet omfattar dels system för hantering och arkivering av digitala röntgenbilder (PACS) vid fem av Galicienregionens offentliga sjukhus, dels service- och supporttjänster.
- Sectra fick en beställning från Region Skåne på leverans av en IT-lösning för radiologisk information, Sectra Master Examination Index, som möjliggör effektivt samarbete inom och utanför regionen.
- Brussels Menopause Center, en belgisk privatklinik för kvinnohälsa, blev först med att erbjuda Bryssels kvinnor mammografi till marknadens lägsta stråldos då de investerade i Sectras digitala mammografisystem.
- Sectra fick i uppdrag av FMV, Försvarets materielverk, att leverera en krypteringslösning som ska skydda bland annat polisens, kustbevakningens och Försvarsmaktens talkommunikation i det nationella radiosystemet Rakel som använder radiotekniken TETRA.
- Sectra lanserade stöd för satellitsystemet Iridium i Tigersystemet. Iridium är det största kommersiella satellitsystemet och används av myndighets- och försvarsorganisationer över hela världen.
Sectra AB (publ)
Orderingång, omsättning och resultat
Första kvartalet
Koncernens orderingång uppgick till 175,2 Mkr (206,4). Det är orderingången på den Nordamerikanska marknaden som inte nått upp till samma nivå som motsvarande kvartal föregående år då bland annat ett femårigt serviceavtal tecknades med New York City Health and Hospital Cooperation, USAs enskilt största offentliga vårdleverantör. Efterfrågan på Sectras produkter är stark, men variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal är väsentliga.
Nettoomsättningen för kvartalet ökade 16,1 procent till 174,0 Mkr (149,9). Både medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem har ökat intäkterna jämfört med motsvarande period föregående år.
Resultat efter finansnetto ökade 77,1 procent till 6,2 Mkr (3,5), vilket motsvarar en vinstmarginal på 3,6 procent (2,3). Resultatet efter skatt ökade 63,0 procent till 4,4 Mkr (2,7). Resultatet per aktie uppgick till 0,12 kr (0,07). Ökningen av resultatet är en följd av koncernens positiva finansnetto. Rörelsemarginalen påverkas dock av ökade kostnader inom affärsområdet medicinska system.
Internationella marknader står för 68,0 procent av kvartalets nettoomsättning och på dessa marknader sker försäljningen främst i USD och EUR. Valutakursförändringar har påverkat koncernens resultat efter finansnetto för kvartalet positivt med 1,7 Mkr.
Säsongsvariationer
Sectra har traditionellt en säsongsvariation som innebär att verksamhetsåret inleds med låg omsättning. Huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning sker som regel under tredje och fjärde kvartalen.
Nettoomsättning per verksamhetssegment 12-månaders rullande
Nettoomsättning per geografiskt segment 12-månaders rullande
Sectra AB (publ)
Moms reg.nr SE556064830401
Nettoomsättning per verksamhetssegment
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj 2008 | maj 2007 | aug 2007- | maj - apr | |
| - jul 2008 | - jul 2007 | jul 2008 | 2007/2008 | |
| Medicinska system | 152,6 | 136,2 | 676,0 | 659,6 |
| Avlyssningssäkra | ||||
| kommunikationssystem | 21,3 | 14,7 | 101,9 | 95,3 |
| Övrig verksamhet 1) | 6,4 | 5,6 | 23,7 | 22,9 |
| Koncernelimineringar | -6,3 | -6,6 | -34,6 | -34,9 |
| Totalt | 174,0 | 149,9 | 767,0 | 742,9 |
Rörelseresultat per verksamhetssegment
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj 2008 | maj 2007 | aug 2007- | maj - apr | |
| - jul 2008 | - jul 2007 | jul 2008 | 2007/2008 | |
| Medicinska system | 0,3 | 1,7 | 63,6 | 65,0 |
| Avlyssningssäkra | ||||
| kommunikationssystem | 3,7 | 0,9 | 16,6 | 13,8 |
| Övrig verksamhet 1) | -2,5 | -0,7 | 1,2 | 3,0 |
| Koncernelimineringar | -0,6 | -0,6 | -2,1 | -2,1 |
| Totalt | 0,9 | 1,3 | 79,3 | 79,7 |
1) Övrig verksamhet avser främst moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
| Nettoomsättning per geografiska segment | ||||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
| maj 2008 | maj 2007 | aug 2007- | maj - apr | |
| - jul 2008 | - jul 2007 | jul 2008 | 2007/2008 | |
| Sverige | 55,6 | 47,2 | 255,2 | 246,8 |
| Övriga Europa | 74,7 | 55,4 | 282,9 | 263,6 |
| Nordamerika | 41,9 | 38,4 | 207,7 | 204,2 |
| Övriga världen | 1,8 | 8,9 | 21,2 | 28,3 |
| Totalt | 174,0 | 149,9 | 767,0 | 742,9 |
Medicinska system
Marknaden
Allt fler sjukhus väljer att effektivisera röntgenverksamheten genom att införa digitala system för bild- och informationshantering och den globala marknaden för medicinska system växer. För att möta marknadens efterfrågan fortsätter Sectra bygga ut distributionsnätet och serviceorganisationen.
Totalt utförs årligen över 45 miljoner röntgenundersökningar i företagets system, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder. I takt med att installationerna blir fler, ökar även intäkterna från service- och uppgraderingsavtal. Samtidigt ökar också andelen avtal där kunden förbinder sig att under en längre tid löpande betala för användning av systemet istället för att erlägga en initial licensbetalning. Största andelen röntgenkliniker som använder Sectras medicinska system återfinns i Nordamerika, världens största och en av de snabbast växande marknaderna för medicinsk IT.
Sectra AB (publ)
Ändrad affärsmix
Under de senaste verksamhetsåren har Sectras verksamhet inom medicinska system genomgått två större omställningar som har påverkan på vinstmarginalen. Dels utbyggnaden av Sectras internationella sälj- och supportorganisation till följd av utfasningen av samarbetet med Philips Medical Systems, dels lanseringen av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography som innebär ett större inslag av tillverkande verksamhet. Direktförsäljning och försäljning av mammografiutrustning har lägre marginaler än försäljning av mjukvarulicenser via samarbetspartners.
Ansökan om godkännande att sälja Sectra MicroDose Mammography i USA Under kvartalet lämnade Sectra enligt plan in den sista delen av ansökan om marknadsgodkännande för mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography till den amerikanska myndigheten FDA (Food and Drug Administration).
Omsättning och resultat
Medicinska systems nettoomsättning för kvartalet ökade 12,0 procent till 152,6 Mkr (136,2). Detta är huvudsakligen en följd av ökad direktförsäljning av IT-system för hantering av röntgenbilder, PACS, och ökade intäkter från service och uppgraderingsavtal.
Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 0,3 Mkr (1,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,2 procent (1,2). Rörelsemarginalen påverkas av kostnader för utbyggnaden av organisationen på internationella marknader, kostnader för upprampning av produktionskapaciteten för mammografisystem och ökade kostnader för hårdvara till följd av den ökande direktförsäljningen. Rörelsemarginalen kommer att fortsätta påverkas av kostnader för dessa satsningar tills distributionskanalerna för mammografi är fullt utbyggda.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Marknaden
Den europeiska marknaden för avlyssningssäkra kommunikationssystem präglas av efterfrågan på kryptoprodukter som stödjer internationellt samarbete. Myndigheter och försvar samarbetar allt mer över nationsgränserna och gemensamma normer och standarder har vuxit fram för hur EU-klassificerad information ska skyddas. Sectra är först på marknaden med att kunna leverera EU-godkända produkter för mobil talkommunikation på säkerhetsnivån Secret UE. Produkterna används av kunder i fler än hälften av EU:s 27 medlemsländer.
Omsättning och resultat
Avlyssningssäkra kommunikationssystems nettoomsättning för kvartalet ökade 44,9 procent till 21,3 Mkr (14,7). Rörelseresultatet ökade till 3,7 Mkr (0,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 17,4 procent (6,1). Detta är en följd av ökade leveranser jämfört med motsvarande period föregående år.
Finansiell ställning
Soliditeten var vid periodens utgång 60,4 procent (60,2) och likviditeten uppgick till 2,2 ggr (2,4).
Bolagets räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 45,8 Mkr (48,0), varav 44,9 Mkr (46,1) avser konvertibler.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under kvartalet till 10,5 Mkr (9,5). Stora utvecklingsprojekt inom Sectras medicinska system är på väg att färdigställas och balanserade utvecklingskostnader var under kvartalet 4,3 Mkr (6,8). Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till totalt 185,5 Mkr (142,4).
Avskrivningar under kvartalet uppgick till 8,4 Mkr (5,2). Ökningen är en följd av högre avskrivningar på balanserade utvecklingsprojekt som färdigställts och övergått i leveransfas under perioden.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
Medarbetare
Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectra ökade under kvartalet med 24 personer. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare till totalt 530 (480).
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick vid periodens utgång till 36 842 088 kr. Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med maximalt 717 300, vilket motsvarar 1,9 procent av aktiekapitalet och 1,2 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 559 388 kr.
Incitamentsprogram
Under kvartalet förföll dels Sectras konvertibellån 2005/2008 utställt till koncernens medarbetare och externa styrelseledamöter, dels personaloptioner 2005/2008 utställda till koncernens medarbetare i USA. Någon konvertering till aktier skedde ej och konvertibellånet på 11,7 Mkr återbetalades på förfallodagen.
I juni beslutade årsstämman i enlighet med förslag om utgivande av konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kan tecknas under perioden 29 september – 10 oktober 2008 och konvertering till B-aktier ska kunna ske 23 – 27 maj 2011. Vid full tilldelning kan utspädningseffekten maximalt uppgå till 1 procent av aktiekapitalet.
Stämman antog också styrelsens förslag om utställande av ytterligare högst 100 000 personaloptioner för koncernens medarbetare i USA. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer anställda att förvärva aktier i bolaget till ett antal motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.
Bemyndigande
I juni bemyndigade bolagsstämman styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3.600.000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom. Sådan nyemission kan komma att ske med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden till stora kunder och partners, dollarkursens effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerad mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.
En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2007/2008, not 28 på sidan 46. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.
Sectras lönsamhetsmål är att uppnå en vinstmarginal på mer än 10 procent och styrelsens bedömning är att Sectra långsiktigt kommer att fortsätta expandera med god lönsamhet. Styrelsen bedömer dock att lönsamheten kommer att påverkas av ökade kostnader till följd av ökad direktförsäljning och bolagets satsningar på att bygga ut sälj- och supportorganisationen
Sectra AB (publ)
internationellt samt av investeringarna i ökad produktionskapacitet för mammografiutrustning tills distributionskanalerna för bolagets mammografiprodukter är fullt utbyggda.
Moderbolaget Sectra AB
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi och dataadministration samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för kvartalet till 6,0 Mkr (5,6). Resultatet efter finansnetto uppgick till 6,9 Mkr (5,5).
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 10.
Sectra AB (publ)
Koncernens resultaträkningar i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | maj 2008 | maj 2007 | aug 2007 | maj - apr |
| - jul 2008 | - jul 2007 | - jul 2008 | 2007/2008 | |
| Nettoomsättning | 173 976 | 149 908 | 766 991 | 742 923 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 4 256 | 6 759 | 55 344 | 57 847 |
| Rörelsens kostnader | -168 928 | -150 196 | -718 465 | -699 733 |
| Avskrivningar | -8 427 | -5 184 | -24 582 | -21 338 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 877 | 1 287 | 79 288 | 79 699 |
| Finansnetto | 5 312 | 2 168 | 3 224 | 80 |
| Resultat efter finansnetto | 6 189 | 3 455 | 82 512 | 79 779 |
| Skatt på periodens resultat | -1 763 | -746 | -30 332 | -29 315 |
| Periodens resultat | 4 426 | 2 709 | 52 180 | 50 464 |
| Varav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 4 426 | 2 709 | 52 180 | 50 464 |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 0,12 | 0,07 | 1,42 | 1,37 |
| Efter utspädning, kr | 0,12 | 0,07 | 1,39 | 1,34 |
| Antal aktier | ||||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 |
| Efter utspädning 1) | 37 559 388 | 37 588 888 | 37 559 388 | 37 559 388 |
| Genomsnitt före utspädning 2) | 36 842 088 | 36 802 821 | 36 842 088 | 36 832 271 |
| Genomsnitt efter utspädning 1),2) | 37 559 388 | 37 549 621 | 37 609 438 | 37 594 096 |
1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2006/2007 (266 800) och 2007/2008 (270 500) samt personaloptioner utfärdade 2006/2007 (80 000) och 2007/2008 (100 000).
2) Genomsnittligt antal aktier är justerat för genomförda aktieuppdelningar och emissioner.
Staplarna visar nettoomsättning per kvartal och linjen 12 månaders rullande nettoomsättning.
Resultat efter finansnetto
Mkr
Staplarna visar resultat efter finansnetto per kvartal och linjen 12 månaders rullande resultat efter finansnetto.
Koncernens balansräkningar i sammandrag
| Tkr | 31 juli | 31 juli | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 215 844 | 164 199 | 217 638 |
| Materiella anläggningstillgångar | 28 191 | 23 386 | 24 059 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 919 | 49 502 | 48 208 |
| Summa anläggningstillgångar | 291 954 | 237 087 | 289 905 |
| Övriga omsättningstillgångar | 314 433 | 226 302 | 407 677 |
| Likvida medel | 304 292 | 381 404 | 288 358 |
| Summa omsättningstillgångar | 618 725 | 607 706 | 696 035 |
| Summa tillgångar | 910 679 | 844 793 | 985 940 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 550 472 | 508 240 | 560 670 |
| Avsättningar | 16 452 | 12 360 | 17 718 |
| Uppskjuten skatteskuld | 29 390 | 25 854 | 28 659 |
| Långfristiga skulder | 22 633 | 36 422 | 40 113 |
| Kortfristiga skulder | 291 732 | 261 917 | 338 780 |
| Summa eget kapital och skulder | 910 679 | 844 793 | 985 940 |
Förändring av eget kapital
| 3 mån | 3 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| Tkr | maj-jul | maj-jul | maj - apr |
| 2008 | 2007 | 2007/2008 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 560 670 | 519 406 | 519 406 |
| Nyemission/Konvertering | - | 4 197 | 4 197 |
| Lämnad utdelning | -18 421 | -18 421 | -18 421 |
| Förändring av omräkningsdifferens | 2 419 | -253 | 1 370 |
| Aktierelaterade ersättningar | 1 378 | 602 | 3 655 |
| Periodens resultat | 4 426 | 2 709 | 50 463 |
| Eget kapital vid periodens slut | 550 472 | 508 240 | 560 670 |
Koncernens kassaflödesanalyser i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| Tkr | maj-jul | maj-jul | maj - apr |
| 2008 | 2007 | 2007/2008 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 9 877 | -475 | 84 704 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 40 698 | 23 214 | 8 677 |
| Investeringsverksamheten | -10 541 | -9 521 | -82 152 |
| Finansieringsverksamheten | -14 201 | -18 765 | -30 054 |
| Förändring av likvida medel | 15 956 | -5 072 | -103 529 |
| Likvida medel vid periodens början | 288 358 | 385 150 | 385 150 |
| Kursdifferens i likvida medel | -22 | 1 326 | 6 737 |
| Likvida medel vid periodens slut | 304 292 | 381 404 | 288 358 |
Nyckeltal
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 jul | 31 jul | 31 jul | 30 apr | |
| 2008 | 2007 | 2008 | 2008 | |
| Orderingång, Mkr | 175,2 | 206,4 | 985,4 | 1 016,6 |
| Soliditet, % | 60,4 | 60,2 | 60,4 | 56,9 |
| Likviditet, ggr | 2,2 | 2,4 | 2,2 | 2,2 |
| Vinstmarginal, % | 3,6 | 2,3 | 10,8 | 10,7 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | - | - | 9,4 | 9,3 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | - | - | 13,9 | 13,8 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | - | - | 8,9 | 8,9 |
| Förädlingsvärde, Mkr | 88,6 | 79,3 | 438,9 | 429,6 |
| Medelantal anställda | 516 | 463 | 490 | 477 |
| Eget kapital per aktie, kr | 14,94 | 13,80 | 14,94 | 15,22 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, kr | 14,66 | 13,52 | 14,66 | 14,93 |
| Kassaflöde per aktie, kr | 0,27 | -0,01 | 2,58 | 2,31 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning , kr | 0,26 | -0,01 | 2,53 | 2,26 |
| P/E-tal, ggr | - | - | 36,7 | 42,7 |
| Börskurs vid periodens slut, kr | 52,0 | 60,0 | 52,0 | 58,5 |
Koncernens resultaträkningar kvartalsvis
| 2008/2009 | 2007/2008 | 2006/2007 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 174,0 | 224,5 | 189,3 | 179,2 | 149,9 | 204,7 | 169,4 | 163,5 | 134,9 | |||
| Aktiverat arbete för egen räkning |
4,3 | 30,1 | 10,8 | 10,1 | 6,8 | 10,6 | 12,3 | 11,6 | 8,1 | |||
| Rörelsens kostnader | -168,9 | -202,3 | -184,4 | -162,8 | -150,2 | -186,4 | -154,1 | -158,4 | -132,7 | |||
| Avskrivningar | -8,5 | -5,5 | -5,3 | -5,3 | -5,2 | -6,6 | -5,2 | -5,2 | -5,3 | |||
| Rörelseresultat efter avskr. | 0,9 | 46,8 | 10,4 | 21,2 | 1,3 | 22,3 | 22,4 | 11,5 | 5,0 | |||
| Finansnetto | 5,3 | -4,5 | 4,0 | -1,6 | 2,2 | 1,1 | 3,8 | 4,1 | 0,0 | |||
| Resultat efter finansnetto | 6,2 | 42,3 | 14,4 | 19,6 | 3,5 | 23,4 | 26,2 | 15,6 | 5,0 | |||
| Skatt på periodens resultat | -1,8 | -19,1 | -3,3 | -6,1 | -0,8 | -9,4 | -7,7 | -4,7 | -1,1 | |||
| Periodens resultat | 4,4 | 23,2 | 11,1 | 13,5 | 2,7 | 14,0 | 18,5 | 10,9 | 3,9 |
Fem år i sammandrag
| 2007/2008 | 2006/2007 | 2005/2006 | 2004/2005 | 2003/2004 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 016,6 | 684,7 | 613,7 | 570,1 | 375,1 |
| Nettoomsättning, Mkr | 742,9 | 672,5 | 564,4 | 455,9 | 495,3 |
| Resultat efter finansnetto, Mkr 1) | 79,8 | 70,2 | 80,7 | 80,4 | 27,6 |
| Resultat efter skatt, Mkr | 50,5 | 47,2 | 60,4 | 52,8 | 21,0 |
| Vinstmarginal, % | 10,7 | 10,4 | 14,3 | 17,6 | 5,6 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 9,3 | 9,4 | 13,2 | 12,8 | 5,8 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 13,8 | 13,0 | 16,0 | 17,1 | 8,8 |
| Räntabilitet totalt kapital, % | 8,9 | 8,6 | 10,9 | 12,6 | 6,1 |
| Vinst/aktie före utspädning, kr | 1,37 | 1,28 | 1,64 | 1,45 | 0,63 |
| Vinst/aktie efter utspädning, kr | 1,34 | 1,26 | 1,61 | 1,42 | 0,61 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, kr | 15,22 | 14,12 | 13,24 | 11,79 | 10,96 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, kr | 14,93 | 13,84 | 12,97 | 11,54 | 10,52 |
| Soliditet, % | 56,9 | 60,8 | 58,9 | 61,5 | 61,7 |
| Utdelning per aktie, kr | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| Börskurs vid årets slut, kr | 58,5 | 76,0 | 58,8 | 74,0 | 58,5 |
| P/E-tal, ggr | 42,7 | 59,2 | 35,7 | 49,7 | 92,9 |
1) Rörelseresultatet för helåret 2003/2004 påverkas med –70,9 Mkr till följd av en engångsnedskrivning av balanserade utvecklingskostnader i Sectra Mamea AB.
Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | 12-mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | maj 2008 | maj 2007 | aug 2007 | maj - apr |
| - jul 2008 | - jul 2007 | - jul 2008 | 2007/2008 | |
| Nettoomsättning | 6 029 | 5 583 | 24 621 | 24 175 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | - | - | - | - |
| Rörelsens kostnader | -8 271 | -5 788 | -23 216 | -20 733 |
| Avskrivningar | -109 | -152 | -474 | -517 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | -2 351 | -357 | 931 | 2 925 |
| Finansnetto | 9 232 | 5 843 | 189 590 | 186 201 |
| Resultat efter finansnetto | 6 881 | 5 486 | 190 521 | 189 126 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -10 221 | -10 221 |
| Resultat före skatt | 6 881 | 5 486 | 180 300 | 178 905 |
| Skatt på periodens resultat | -2 015 | -1 563 | -50 438 | -49 986 |
| Periodens resultat | 4 866 | 3 923 | 129 862 | 128 919 |
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag
| Tkr | 31 jul | 31 jul | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2008 | 2007 | 2008 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 434 | 1 488 | 1 543 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 141 471 | 97 561 | 140 566 |
| Summa anläggningstillgångar | 142 905 | 99 049 | 142 109 |
| Övriga omsättningstillgångar | 663 343 | 501 522 | 662 881 |
| Likvida medel | 174 677 | 233 192 | 202 823 |
| Summa omsättningstillgångar | 838 020 | 734 714 | 865 704 |
| Summa tillgångar | 980 925 | 833 763 | 1 007 813 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 505 375 | 463 525 | 518 930 |
| Avsättningar | - | - | - |
| Uppskjuten skatteskuld | 28 801 | 25 939 | 28 801 |
| Långfristiga skulder | 21 723 | 34 550 | 44 854 |
| Kortfristiga skulder | 425 026 | 309 749 | 415 228 |
| Summa eget kapital och skulder | 980 925 | 833 763 | 1 007 813 |
Definition nyckeltal
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
|---|---|
| Förädlingsvärde | Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. |
| Justerat eget kapital | Redovisat eget kapital ökat med 72 procent av obeskattade reserver. |
| Likviditet | Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. |
| Kassaflöde per aktie | Kassaflödet dividerat med antalet aktier vid periodens slut. |
| P/E-tal | Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. |
| Räntabilitet på eget kapital | Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Räntabilitet på totalt kapital | Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning |
| Soliditet | Eget kapital i procent av balansomslutning. |
| Sysselsatt kapital | Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. |
| Vinst per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. |
| Vinstmarginal | Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning. |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, samt RR 31, Delårsrapportering för koncerner. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder tillämpas som i senaste årsredovisningen. Detta innebär att koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. För beskrivning av redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för verksamhetsåret 2007/2008.
Kommande rapporttillfällen
Halvårsrapport, maj - okt 2008: 10 december 2008 Niomånadersrapport, maj 2008- jan 2009: 3 mars 2009 Bokslutskommuniké 2008/2009: 26 maj 2009
För mer information kontakta:
Koncernchef Jan-Olof Brüer Telefon 013 - 23 52 09
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor. Linköping den 9 september 2008 Styrelsen Sectra AB (publ)
Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 9 september kl 08:30 (CET).