AI assistant
Sectra — Earnings Release 2024
Jun 5, 2024
2967_10-k_2024-06-05_21aa9126-8dca-47e4-a8fa-e95933bed802.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

Bokslutskommuniké 2023/2024
Återkommande intäkter från molntjänster växer över 50 procent
Samtliga verksamhetsområden växer och koncernens omsättning för fjärde kvartalet överträffar tidigare toppnoteringar. Snabbast ökar återkommande intäkter från molntjänster, vilket visar att transformationen till att leverera tjänster går framåt i rask takt. Årsstämman 2024 föreslås besluta om att 1,10 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
RAPPORTPRESENTATION
5 juni 2024, kl. 10:00 Följ online: https://investor.sectra.com/q4report2324
FINANSIELLA UTFALL I KORTHET
Siffror inom parentes avser motsvarande kvartal/period föregående räkenskapsår.
Kvartal 4: februari – april 2024
- Den kontrakterade orderingången minskade med 24,4 procent till 896,9 MSEK (1 186,9), varav 762,3 MSEK (811,6) avser garanterad orderingång. Av den garanterade orderingången har 26 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 27–37 procent bedöms avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
- Nettoomsättningen ökade med 23,9 procent till 898,1 MSEK (724,7). Givet oförändrade valutakurser var ökningen 21,0 procent. Av nettoomsättningen avser 463,5 MSEK (376,6) återkommande intäkter, en ökning med 23,1 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 20,0 procent. Återkommande intäkter från molntjänster ökade med 56,1 procent till 113,8 MSEK (72,9).
- Rörelseresultatet ökade med 0,3 procent till 197,4 MSEK (196,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 22,0 procent (27,2). Givet oförändrade valutakurser minskade rörelseresultatet med 4,7 procent. I utfallet ingår nedskrivning av goodwill och balanserade utvecklingsutgifter. Exklusive dessa poster uppgick rörelseresultatet till 203,5 MSEK (196,8).
- Periodens resultat uppgick till 158,5 MSEK (154,6).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 133,7 MSEK (382,2).
Räkenskapsåret 2023/2024
•
- Den kontrakterade orderingången ökade med 34,3 procent till 6 223,5 MSEK (4 635,7), varav 3 219,4 MSEK (2 606,5) avser garanterad orderingång.
- Nettoomsättningen ökade med 26,1 procent till 2 963,6 MSEK (2 350,8). Givet oförändrade valutakurser var ökningen 23,0 procent. Av nettoomsättningen avser 1 724,9 MSEK (1 359,9) återkommande intäkter, en ökning med 26,8 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 23,7 procent. Återkommande intäkter från molntjänster ökade med 55,9 procent till 396,9 MSEK (254,6).
- Rörelseresultatet ökade med 13,6 procent till 517,8 MSEK (455,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 17,5 procent (19,4). Givet oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 8,0 procent.
- Periodens resultat uppgick till 428,4 MSEK (375,0).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 326,3 MSEK (440,5).
- Styrelsen och vd förslår att årsstämman 2024 beslutar att överföra 1,10 SEK (1,10) till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
| Nyckeltal | Kvartal | Räkenskapsår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 4 | Kv 4 | Δ | Helår | Helår | Δ |
| 23/24 | 22/23 | % | 23/24 | 22/23 | % | |
| Kontrakterad orderingång | 896,9 | 1 186,9 | -24,4 | 6 223,5 | 4 635,7 | 34,3 |
| varav garanterad orderingång | 762,3 | 811,6 | -6,1 | 3 219,4 | 2 606,5 | 23,5 |
| Nettoomsättning | 898,1 | 724,7 | 23,9 | 2 963,6 | 2 350,8 | 26,1 |
| varav återkommande intäkter | 463,5 | 376,6 | 23,1 | 1 724,9 | 1 359,9 | 26,8 |
| varav återkommande intäkter från molntjänster (CRR) | 113,8 | 72,9 | 56,1 | 396,9 | 254,6 | 55,9 |
| Rörelseresultat | 197,4 | 196,8 | 0,3 | 517,8 | 455,7 | 13,6 |
| Rörelsemarginal, % | 22,0 | 27,2 | n/a | 17,5 | 19,4 | n/a |
| Periodens resultat | 158,5 | 154,6 | 2,5 | 428,4 | 375,0 | 14,2 |
| Churn, % | n/a | n/a | n/a | 0,4 | 1,3 | n/a |
| Resultat per aktie, SEK 1 | 0,82 | 0,80 | 2,5 | 2,22 | 1,95 | 13,8 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 133,7 | 382,2 | -65,0 | 326,3 | 440,5 | -25,9 |
| Medelantal anställda | 1 171 | 1 056 | 10,9 | 1 140 | 1 015 | 12,3 |
1 Före och efter utspädning

VD KOMMENTERAR
Sectra är mitt i en mycket stor omställning av affärsmodell inom vårt största verksamhetsområde Imaging IT Solutions. Vi går från försäljning av licenser till tjänsteförsäljning, vilket gör att intäkter sprids över längre tid. På kort sikt belastar detta såväl omsättnings- som vinsttillväxt. Trots det blev årets resultat bra, mycket drivet av framgångar i USA och Storbritannien samt stora förbättringar inom Secure Communications. Samtliga affärsområden växer med positivt resultat.
På Sectra prioriterar vi långsiktig resultatutveckling framför kortsiktiga marginalökningar. Långsiktigheten och nära kundrelationer har gett bra utveckling genom åren, så även under 2023/2024. Vi har bland annat vunnit många långa och stora kundkontrakt, både inom säker kommunikation och medicinsk IT.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd
Hög kundnöjdhet och framsteg inom alla verksamhetsområden
Nöjda kunder lönar sig och är en förutsättning för en uthållig resultatutveckling. Därför är det med extra stolthet och glädje som jag kan konstatera att vi för elfte året i rad har USA:s nöjdaste kunder bland stora sjukhus enligt det amerikanska analysföretaget KLAS. Dessutom har vi nöjdast kunder i flera andra regioner och kategorier. Som följd av detta har vi under året haft den högsta orderingången i företagets historia, där den kontrakterade orderingången passerade sex miljarder kronor. Till detta bidrar i första hand Imaging IT Solutions, men även övriga verksamhetsområden har en stark orderingång. Den växande kundbasen bidrar till att koncernens omsättning och rörelseresultat passerar tidigare toppnoteringar. Delvis tack vare en stark prestation av vår cybersäkerhetsdel, Secure Communications, som redovisar god tillväxt. Inom Imaging IT Solutions utvecklas den nya affärsmodellen med försäljning av tjänst snabbt. Våra återkommande intäkter fortsätter därmed att växa samtidigt som vi har en mycket liten andel kunder som lämnar oss, med en churn på låga 0,4%. Något som borgar väl inför framtiden när merparten av Sectras omsättning kommer att vara återkommande intäkter.
Försäljningen av molntjänster fortsätter att öka
Förändringen av affärsmodell innebär oundvikligen en tillfälligt dämpande effekt på tillväxten. På längre sikt kommer transformationen att vara gynnsam, särskilt då våra kunder är nöjda och stannar kvar under lång tid. Det senaste året har fördelaktiga valutakurser, i kombination med en stark underliggande tillväxt och att alla affärer ännu inte är prenumerationstjänster, hjälpt till att mildra effekterna av övergången. Nu har vi kommit en bra bit igenom omställningen, men vi förväntar oss att se effekten av den under ytterligare något eller några år framöver. Det innebär också att de stora variationerna mellan kvartal kommer att kvarstå en tid. Dock ska vi komma ihåg att förändringen i affärsmodell endast leder till en förskjutning i tid av intäkterna. De kommer, men lite senare i tiden än vad en licensmodell hade lett till.
Snabbast går utvecklingen i USA, Kanada och Storbritannien. Detta är länder där i stort sett all vår nykundsförsäljning idag avser prenumerationsbaserade tjänster med leverans i molnet. På dessa marknader har vi under räkenskapsåret vunnit ett flertal mycket stora tjänstekontrakt för medicinsk bildhantering vilka innebär betydande ökningar av vår marknadsandel, särskilt i Nordamerika. När sjukhusen som omfattas av de nya kontrakten tagit tjänsterna i full drift kommer bara dessa att hantera granskning av mer än 25 miljoner undersökningar årligen med hjälp av Sectra. Inom EU har marknaden för molnbaserade sjukvårdstjänster hittills inte utvecklats i samma takt på grund av strikta regleringar runt molntjänster, även om det varierar mellan olika medlemsländer och vissa vårdgivare går före och visar vägen.

Vi förväntar oss alltså att det tar ytterligare något eller några år innan de positiva effekterna av transformationen överväger. Hur fort det går beror främst på hur snabbt nya och befintliga kunder även utanför Nordamerika går över till att köpa tjänster. Vår framtid är dock utstakad; Sectra kommer om ett antal år endast sälja våra bildhanterande system som en tjänst, och då framför allt i molnet. Detta innebär att vissa av våra nya produkter endast byggs för en sådan miljö. Ett exempel är produkterna inom det helt nya området genomik för cancerdiagnostik, vilka enbart kan köpas som en tjänst i molnet och betalas per undersökning.
Framtidsutsikter
Nöjda och därmed lojala kunder, kombinerat med ett mycket starkt varumärke i marknader som växer och där kundförtroende är avgörande, ger oss anledning att se fortsatt positivt på framtiden. Omvärldens förändringar medför att cybersäkerhet och effektiv vård är områden som kommer att fortsätta växa under lång tid framöver. Vår insats är att förse de människor som jobbar inom dessa viktiga områden med de ITsystem som krävs för att de ska kunna arbeta effektivt. Inte minst för de som arbetar med genomik, där vi utvecklat tjänster i nära samarbete med Pennsylvania Health System i USA. Cancerdiagnostik med analyser av genomiska data utvecklas mycket snabbt och har hittills saknat effektiva IT-stöd för hög produktion. Vårt system gick i klinisk drift i maj och kunden är mycket nöjd, vilket öppnar för en spännande framtid där vi ytterligare stärker vår position inom integrerad diagnostik för cancervården.
Det viktiga på lång sikt är att vi fortsätter ha nöjda kunder. Och för att få nöjda kunder måste man även ha nöjda och motiverade medarbetare, vilket våra interna såväl som externa undersökningar visar att vi har. Med fortsatt arbete för att skapa kundnytta i en miljö där våra medarbetare får möjlighet att göra ett bra jobb, arbeta med smarta kollegor, ha roligt och ständigt lära sig nya saker, så ser vår framtid fortsatt ljus ut.
Jag är stolt över vad vi uppnått hittills och vill utrycka min stora tacksamhet till alla våra kunder, medarbetare, partners och aktieägare för det förtroende och stöd ni ger Sectra. Tillsammans bidrar vi till att skapa värde för såväl enskilda patienter och tjänstemän som för samhället i stort.

Fortsatt global framgång i kundnöjdhet
Under kvartalet vann Sectra återigen utmärkelser för kundnöjdhet med radiologimodulen i vår helhetslösning för medicinsk bildhantering. För elfte året i rad i USA och för femte året i rad i Kanada rankas Sectra högst i kundnöjdhet. I de nya kategorierna för Europa vann Sectra både norra och södra Europa. Bakom priserna står det amerikanska analysföretaget KLAS som genomför årliga kundnöjdhetsmätningar för IT-system inom sjukvården.

Diagram och belopp i den finansiella rapporten
Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall. Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK.
VERKSAMHETSMÅL OCH FINANSIELLA MÅL
Sectras övergripande verksamhetsmål är att skapa stora kundvärden. Kunderna ska vara så nöjda att de stannar under lång tid, ökar sin användning av våra lösningar samt rekommenderar Sectra till andra. Att leverera kundvärde är också koncernens viktigaste hållbarhetsmål eftersom kundernas arbete med att vårda patienter och öka cybersäkerheten är avgörande för fungerande samhällen.
Nöjda kunder kan inte åstadkommas utan nöjda och engagerade medarbetare. Medarbetare som är motiverade, förstår sina kunder, mår bra och trivs kommer i högre utsträckning också att ta fram nya kreativa lösningar som ytterligare ökar värdet för Sectras kunder. Att vara verksam inom marknader som växer kombinerat med nöjda kunder och medarbetare ger i sin tur en långsiktigt sund finansiell utveckling.
Sectra har tre koncernövergripande finansiella mål. Stabilitet och lönsamhet är grundläggande mål. När dessa mål är uppfyllda sätter vi vinsttillväxten per aktie i fokus, vilket i praktiken är vårt finansiella huvudmål. Samtliga resultatindikatorer ligger idag väl över målnivåerna trots påverkan från en ändrad affärsmodell. De finansiella målen är i prioritetsordning:

Friskare medarbetare med minimal sjukfrånvaro

HÄNDELSER
Kvartal 4
Imaging IT Solutions
- Sectra vinner fem utmärkelser för "Best in KLAS" kundnöjdhet med radiologimodulen i sin helhetslösning för medicinsk bildhantering – Sectra PACS.
- Två vårdgivare i USA beställer Sectras molntjänster för medicinsk bildhantering, Sectra One Cloud, med leverans i en publik molnmiljö. Den kontrakterade orderingången för dessa beställningar uppgår till 13,6 MUSD, vilket motsvarar cirka 144 MSEK, varav 11,8 MUSD är garanterad.
- I Kanada ingår Sectra avtal med vårdgivaren Halton Healthcare som beställer Sectra One Cloud med leverans i en publik molnmiljö. Avtalet omfattar tre sjukhus i södra Ontario och kunden kommer inledningsvis att använda moduler för radiologi och mammografi samt multimediaarkiv (VNA).
- De belgiska sjukhusen AZ Sint Lucas och AZ Sint Jan går i drift med Sectra One Cloud. Sjukhusen är först i Benelux med att använda Sectras molntjänster i en publik molnmiljö.
- Sectra, i samarbete med Leica Biosystems, är först i världen med godkännande från den amerikanska livsmedels- och läkemedelsmyndigheten U.S. Food & Drug Administration (FDA) för användning av inskannade bilder som bygger på standarden DICOM för diagnostik inom digital patologi.
- Sectra tar steget in i Latinamerika. Universitetssjukhuset Hospital Universidad del Norte i Colombia blir först i regionen med Sectras lösning för medicinsk bildhantering. Försäljningen skedde via Sectras distributionspartner i Colombia.
Business Innovation
• Sectra vinner kontrakt med fyra universitet i Danmark. Universiteten har valt att använda Sectras portal för medicinsk utbildning för att förbättra utbildningen för blivande röntgensjuksköterskor.
Secure Communications
• Befintliga kunder, däribland Nato Communications and Information Agency (NCIA), beställer ytterligare enheter av mobilkrypteringssystemet Sectra Tiger och förlänger supportavtal.
Efter rapportperiodens slut
• Sectras nyutvecklade modul för genomik inom molekylär patologi görs kommersiellt tillgänglig på den amerikanska marknaden. Pennsylvania Health System, som deltagit i utvecklingen av produkten, är först med att använda produkten som enbart säljs som en tjänst.

För ytterligare information om händelserna, besökhttps://sectra.com/news

SECTRAS MARKNADER
Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Vi hjälper till att lösa stora samhällsproblem i föränderliga marknader. På dessa marknader finns det fortsatt utrymme för expansion. De globala trenderna åldrande befolkning och ökad digitalisering gör att dessa marknader bedöms fortsätta växa även i sämre konjunkturer.
Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner, vilket gör det viktigt att Sectras varumärke står förtillit, trovärdighet och stabilitet. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare samt att ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som för samhället i stort.
IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning
Åldrande befolkningar, i kombination med att andelen människor i arbetsför ålder minskar, leder till brist på resurser och växande arbetsbörda i sjukvården. För att bibehålla en hög vårdkvalitet när färre personer i vården ska ta hand om fler patienter måste vården effektiviseras. Den stigande andelen äldre sätter också ökat fokus på den åldrande människans sjukdomar. Äldre drabbas framför allt av cancer och problem med hjärta-kärl, nervsystem, skelett, syn och hörsel. Alla dessa områden, som tillhör några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande, är beroende av medicinsk bilddiagnostik.
Vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar inom medicinsk IT, inte enbart för att öka produktiviteten och samordna sina resurser, utan även för att förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering och uppföljning. Sectra hjälper även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar där användare kan interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. IT-stöd för genomik är ytterligare ett område som Sectra är på väg in i genom samarbete med kunder i USA och Sverige. Marknaden för genomik växer till följd av att antalet kliniska DNA-sekvenseringar som utförs i samband med diagnostik ökar mycket snabbt och behöver hanteras på ett effektivt sätt. Vi har också synergier mellan våra verksamhetsområden. Vården utsätts i ökande omfattning för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att utfärda en särskild varning till vårdgivare. Sectras erfarenhet och varumärke inom säkerhet ger oss fördelar även inom medicinområdet.
Vi hjälper våra kunder att vårda flera patienter och rädda flera liv till en långsiktigt uthållig kostnad. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.
Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle
Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Efter hand som digitaliseringen ökar är aktörerna inom dessa områden i stort behov av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten. Sectra har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och vi är ett starkt varumärke inom nischmarknaderna kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och ett växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden.
Vi hjälper kunderna att öka säkerheten och bidrar därmed till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications.
Kvartal
KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL
Orderingång
Efterfrågan på bolagets kunderbjudanden inom såväl medicinsk IT som säker kommunikation ökar, samtidigt som Sectra tar marknadsandelar. Dessa två faktorer bidrar till ökad orderingång. Den kontrakterade orderingången ökade med 34,3 procent till 6 223,5 MSEK (4 635,7), varav 896,9 MSEK (1 186,9) avser fjärde kvartalet. Totalt är 3 219,4 MSEK (2 606,5) garanterad orderingång, varav 762,3 MSEK (811,6) avser fjärde kvartalet. Kvoten mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning för den senaste 12 månadersperioden uppgick till 2,1 jämfört med 2,0 vid utgången av föregående räkenskapsår.
I orderingången ingår omfattande och långa kundavtal, bland annat för hantering av stora volymer medicinska bilder. Det mest omfattande under innevarande räkenskapsår avser ett kontrakt för Sectra One Cloud som tecknades under första kvartalet med en stor vårdgivare i USA. Om hela kontraktstiden till 2033 fullföljs uppgår ordervärdet till cirka 2,4 miljarder SEK (227 MUSD), varav ingen del är garanterad. Beställningar i den här storleksordningen kommer inte varje kvartal och leder därför till stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal och perioder.
Kontrakterad orderingång, MSEK


Nettoomsättning och återkommande intäkter
Alla verksamhetsområden fortsätter att växa och koncernens nettoomsättning ökade med 26,1 procent till 2 963,6 MSEK (2 350,8), varav 898,1 MSEK (724,7) avser fjärde kvartalet. Givet oförändrade valutakurser ökade koncernens omsättning med 23,0 procent mot föregående räkenskapsår.
Den pågående omställningen till att sälja produkter och mjukvara som tjänster, där molnleveranser utgör en snabbt växande del, bidrog till ökade återkommande intäkter. Av omsättningen är 1 724,9 MSEK (1 359,9) återkommande intäkter, varav 463,5 MSEK (376,6) avser fjärde kvartalet. Detta motsvarar en ökning med 26,8 procent jämfört med föregående räkenskapsår och givet oförändrade valutakurser var ökningen 23,7 procent. Förlorade återkommande intäkter (churn av återkommande intäkter) för den senaste 12-månadersperioden uppgick till 0,4 procent. Återkommande intäkter från molntjänster ökade med 55,9 procent till 396,9 MSEK (254,6), varav 113,8 MSEK (72,9) avser fjärde kvartalet. Även ej återkommande intäkter utvecklades positivt under perioden och steg med 25,0 procent till 1 238,7 MSEK (990,9), varav 434,6 MSEK (348,1) avser fjärde kvartalet.
Sectra har vuxit i samtliga geografiska marknader. Verksamheten i Storbritannien redovisar den enskilt största omsättningsökningen mot jämförelseåret, varav mer än av hälften avser återkommande intäkter. Mer än 70 procent av koncernens omsättning sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakursrörelser.






Resultat
Koncernens rörelseresultat ökade med 13,6 procent till 517,8 MSEK (455,7), varav 197,4 MSEK (196,8) avser fjärde kvartalet. Givet oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 8,0 procent mot jämförelseåret. I räkenskapsårets siffror ingår nedskrivning av goodwill, se sidan 12, och balanserade utvecklingsutgifter under fjärde kvartalet. Effekten av dessa poster uppgår totalt till -6,1 MSEK.
Den positiva utvecklingen av rörelseresultatet är en följd av omsättningstillväxten inom alla verksamhetsområden, i kombination med en gynnsam valutautveckling och att Secure Communications har stärkt lönsamheten och bidrar till koncernens vinst i ökad omfattning. Koncernens rörelsemarginal uppgick till 17,5 procent (19,4) för räkenskapsåret. Förändringen avser främst Imaging IT Solutions satsningar på tjänsteförsäljning och molnleveranser. Effekterna av den pågående transformationen har under räkenskapsåret dämpats av den fördelaktiga valutautvecklingen och stark tillväxt.
Koncernens finansiella poster uppgick till 35,0 MSEK (23,7), varav 14,7 MSEK (5,1) avser fjärde kvartalet. De finansiella posterna förbättrades till följd av ökade ränteintäkter. Valutakursförändringar påverkade räkenskapsårets finansiella poster med 12,3 MSEK (14,0). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag i resultaträkningen och i totalresultatet direkt. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 552,8 MSEK (479,4), varav 212,1 MSEK (201,9) avser fjärde kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 18,7 procent (20,4) för räkenskapsåret och 23,6 procent (27,9) för fjärde kvartalet. Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 2,22 SEK (1,95), varav 0,82 SEK (0,80) avser fjärde kvartalet.

Rörelseresultatutveckling per verksamhetsområde, MSEK
Koncernens rörelseresultat, MSEK

Finansiell ställning och kassaflöde
Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 804,6 MSEK (825,2). Den kortfristiga placeringen om 120 MSEK som skedde under jämförelseåret återbetalades under andra kvartalet innevarande år.
Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,02 (0,06) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder avseende leasing uppgick till 31,8 MSEK (82,3). Förändringen beror främst på avslut av hyreskontraktet för Sectras huvudkontor i och med förvärvet av fastigheten. Se ytterligare information under Investeringar och avskrivningar på nästa sida.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 326,3 MSEK (440,5), varav 133,7 MSEK (382,2) avser fjärde kvartalet. Förändringen mot jämförelseåret är främst en följd av ökad kapitalbindning i kortfristiga fordringar. Kassaflödet per aktie uppgick till 1,69 SEK (2,29), varav 0,69 SEK (1,98) avser fjärde kvartalet.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -130,7 MSEK (-212,8), varav -23,5 MSEK (-24,7) avser fjärde kvartalet. Se ytterligare information om investeringarna nedan.
Koncernens totala kassaflöde för perioden uppgick till -26,6 MSEK (8,4). Detta inkluderar en utbetalning av 211,9 MSEK till aktieägare genom Sectras inlösenprogram 2023, se sidan 14. För jämförelseperioden var motsvarande utbetalning 192,7 MSEK.
Investeringar och avskrivningar
Investeringarna uppgick till 250,7 MSEK (212,8), varav 23,5 MSEK (24,7) avser fjärde kvartalet. I utfallet för räkenskapsåret ingår förvärv av två fastigheter om 144,6 MSEK (0).
Den kortfristiga placering om 120 MSEK som gjordes under jämförelseåret har återbetalats under andra kvartalet.
Aktiverat arbete för egen räkning uppgick till 71,6 MSEK (55,7), varav 16,3 MSEK (20,6) avser fjärde kvartalet. Aktiveringarna, som bland annat avser utveckling av molnbaserade tjänster för medicinsk diagnostik, ökade mot jämförelseåret inom samtliga verksamhetsområden.
Totala av- och nedskrivningar uppgick till 104,1 MSEK (91,9), varav 31,3 MSEK (24,3) avser fjärde kvartalet. Av räkenskapsårets utfall avser 39,1 MSEK (34,9) balanserade utvecklingsutgifter, varav 10,2 MSEK (8,9) för fjärde kvartalet. Nedskrivningar har skett med 6,1 MSEK (0) under fjärde kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingsutgifter till 202,7 MSEK (170,7).
Säsongsvariationer
-10%
10%
30%
50%
Sectra har historiskt sett haft stora säsongsvariationer på grund av att enskilda projekt kan vara mycket stora relativt Sectras omsättning. Det gäller både medicinska system och kryptosystem. Säsongsvariationen brukar innebära en svagare inledning av räkenskapsåret då få kunder vill ta nya system i drift under sommaren. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal är stora på grund av att vissa kontrakt är mycket omfattande och har långa löptider. I takt med att Sectra mer och mer övergår till att sälja produkter som tjänster bedöms variationerna att gradvis minska över en flerårsperiod eftersom intäkterna då sprids mer jämnt över tid.
-10%
10%
30%
50%


Kvartal

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK




VERKSAMHETSOMRÅDE IMAGING IT SOLUTIONS
| Kvartalet | Helåret | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 | Kv 4 | Δ | Helår | Helår | Δ | ||
| 23/24 | 22/23 | % | 23/24 | 22/23 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 740,7 | 635,5 | 16,6 | 2 551,6 | 2 079,0 | 22,7 | |
| varav återkommande externa intäkter | 432,8 | 348,4 | 24,2 | 1 609,3 | 1 258,1 | 27,9 | |
| varav återkommande intäkter från molntjänster | 108,2 | 68,9 | 57,0 | 378,3 | 241,2 | 56,8 | |
| Rörelseresultat, MSEK | 190,5 | 182,8 | 4,2 | 499,9 | 462,4 | 8,1 | |
| Rörelsemarginal, % | 25,7 | 28.8 | n/a | 19,6 | 22,2 | n/a |
Imaging IT Solutions hanterar fler och större kunder än någonsin tidigare. Det senaste året har verksamheten vunnit några av Sectras största kontrakt, bland annat med en av de största vårdgivarna i USA och den offentliga sjukvården i Skottland. Beställningarna avser Sectra One Cloud och har bidragit till att den kontrakterade orderingången överstiger tidigare toppnivåer för ett räkenskapsår. Den finansiella utvecklingen som helhet är positiv med omsättningstillväxt i samtliga regioner. Lönsamheten påverkas av pågående satsningar, där transformationen till att bli en tjänsteleverantör är den mest omfattande. Implementationen av tjänster och infrastruktur hos nya stora kunder innebär initialt ökade kostnader. Intäkterna växer sedan gradvis efter hand som kunderna tar systemen i drift, men det kan ta flera år tills stora kunder är fullt driftsatta och når planerade volymer. Hittills har omsättningstillväxten, i kombination med den gynnsamma valutautvecklingen, delvis kompenserat för effekterna av omställningen till tjänsteförsäljning och molnleveranser.
Trenden är tydlig – allt fler vårdgivare vill dra nytta av molntjänster
Verksamheten gör ständiga framsteg i skiftet från traditionella systemleveranser till tjänster och molnleveranser. Det visar nyckeltalen för återkommande intäkter och intäkter från molntjänster som växer fort. Snabbast går utvecklingen i Nordamerika och i Storbritannien, marknader där i stort sett all vår nykundsförsäljning avser prenumerationsbaserade tjänster. I länder inom EU har marknaden hittills inte utvecklats i samma takt på grund av stränga regleringar runt datasäkerhet, integritetsskydd och molntjänster. Därför förväntas det ta ytterligare något eller några år innan de positiva effekterna av omställningen överväger. Hur fort det går beror främst på hur snabbt nya och befintliga kunder utanför Nordamerika går över till att köpa tjänster.
Sectra var tidigt ute med att börja ställa om verksamheten till att erbjuda medicinsk bildhantering som tjänst med leverans i publika eller privata moln, Sectra One Cloud. Vi har drivit transformationen under flera år och kan nu börja se resultaten av arbetet. Flera kunder har under räkenskapsåret gått i drift med Sectra One Cloud, bland annat i Danmark, Belgien, Kanada, Storbritannien och USA. De flesta av kunderna är pionjärer i respektive land att använda Sectra One Cloud i publika molnmiljöer. En av molninstallationerna är också den första via Sectras partnerorganisation, där Sectra One Cloud innebär ökade förutsättningar att expandera verksamheten.
Stora investeringar har gjorts avseende produkt-och organisationsutveckling för att kunna möta efterfrågan på molntjänster. Genom dessa satsningar är vi redo att driftsätta kunder i en ökande takt framöver.
Ökad effektivitet med enterprise imaging för all medicinsk diagnostik
Imaging IT Solutions växande kundbas bygger på ett långsiktigt arbete. Den strategi Sectra valt är att erbjuda enterprise imaging för medicinsk diagnostik. Våra kunder kan dra nytta av fördelarna med att samla alla medicinska bilder i ett gemensamt system där Sectra tar ansvar för infrastruktur och funktionalitet. Här differentierar vi oss från andra aktörer med en gemensam plattform för radiologi, kardiologi, patologi och oftalmologi och andra medicinska bilder, samt IT-stöd för genomik som är under utveckling. Marknadspotentialen för våra erbjudanden växer genom ökade volymer av medicinska bilder och resursbrist inom vården. Dessa faktorer innebär ökade krav på effektivitet och driver på utbyten av äldre IT-system och konsolidering av såväl vårdgivare som olika IT-system.
Trend, MSEK Trend, MSEK Trend, MSEK

Återkommande intäkter från molntjänster + 57 % mot jämförelseåret
Fler än två sjukhus i månaden börjar använda Sectras tjänster i molnet
Homerton Healthcare NHS Foundation i Storbritannien gick live med Sectra One Cloud under sommaren 2023. Kunden var då den första att använda Sectras tjänster i en publik molnmiljö. Sedan dess har ytterligare kunder börjat använda Sectra One Cloud, varav huvuddelen i en publik molnmiljö.

VERKSAMHETSOMRÅDE BUSINESS INNOVATION
| Kvartalet | Helåret | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 | Kv 4 | Δ | Helår | Helår | Δ | |
| 23/24 | 22/23 | % | 23/24 | 22/23 | % | |
| Omsättning, MSEK | 25,7 | 22,6 | 13,7 | 89,9 | 73,8 | 21,8 |
| varav återkommande externa intäkter | 5,9 | 4,8 | 22,9 | 19,9 | 14,7 | 35,4 |
| varav återkommande externa intäkter från molntjänster | 5,6 | 4,0 | 40,0 | 18,6 | 13,4 | 38,8 |
| Rörelseresultat, MSEK | 8,7 | 6,5 | 33,8 | 17,3 | 10,5 | 64,8 |
| Rörelsemarginal, % | 33,9 | 28,8 | n/a | 19,2 | 14,2 | n/a |
Business Innovation omfattar affärsenheterna Genomics IT, Medicinsk utbildning och Ortopedi. Genomics IT har ännu inte någon omsättning då de är i en utvecklingsfas. En första leverans för användning av den nyutvecklade modulen för genomikdata i klinsk miljö har genomförts efter bokslutsdagen. Inom Business Innovation redovisas även kostnaderna för den medicinska forskningsverksamheten, som bland annat arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar.
Återkommande intäkter växer snabbt och de finansiella utfallen för omsättning och rörelseresultat har utvecklats positivt mot jämförelseperioden. Utfallen kan dock variera kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Prenumerationsbaserade affärsmodeller och växande volymer förväntas minska variationerna på längre sikt.

Sectras tjänster hjälper till att förbättra utbildningen av framtidens vårdpersonal
Sectra Education Portal används för att utbilda hälso- och sjukvårdstudenter samt fortbilda vårdpersonal runt om i världen. Under räkenskapsåret har utbildningsportalen nyttjats av närmare 10 000 unika användare.

Återkommande intäkter från molntjänster
- 39 % mot jämförelseåret

VERKSAMHETSOMRÅDE SECURE COMMUNICATIONS
| Kvartalet | Helåret | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 Kv 4 |
Δ | Helår | Helår | Δ | ||
| 23/24 | 22/23 | % | 23/24 | 22/23 | % | |
| Omsättning, MSEK | 144,4 | 78,2 | 84,7 | 367,4 | 234,5 | 56,7 |
| varav återkommande externa intäkter | 24,6 | 23,4 | 5,1 | 94,9 | 86,5 | 9,7 |
| Rörelseresultat, MSEK | 38,3 | 17,2 | 122,7 | 59,8 | 19,2 | 211,5 |
| Rörelsemarginal, % | 26,5 | 22,0 | n/a | 16,3 | 8,2 | n/a |
Det oroliga geopolitiska läget, med pågående krig i Europa och ytterligare spänningar globalt, understryker fortsatt vikten av försvarsförmåga och samhällssäkerhet. Det i sin tur ställer ökade krav på kommunikation och driver på behoven av investeringar i signalskyddsprodukter, kryptoutveckling och cybersäkerhet. Sectras möjligheter att hjälpa kunderna i såväl Sverige som runt om i Europa har lett till stark orderingång och omsättningstillväxt för Secure Communications under räkenskapsåret. Dessutom har rörelseresultatet tagit ett rejält kliv i önskad riktning och bidrar i större omfattning än tidigare till de övergripande finansiella målen för koncernen. Den långsiktiga trenden är positiv, även om utfallen naturligen kan ha stora variationer mellan kvartalen med hänsyn till verksamhetens karaktär. I det fjärde kvartalet ingår en nedskrivning av goodwill med 5,0 MSEK relaterande till förvärvet av EXP Analytics Oy 2015. Nedskrivningen baseras på bedömningar av verksamhetens omsättnings- och resultattillväxt.
Orderingången under räkenskapsåret omfattar såväl utvecklingsuppdrag och produktförsäljning som support och tjänsteåtaganden. Kunderna har också förlängt och utvidgat avtal gällande såväl support för säker kommunikation som säkerhetsövervakning av kritisk infrastruktur. Under fjärde kvartalet har Sectra bland annat erhållit beställningar som avser vidareutveckling och serieleveranser av Tiger/S och nätverkskrypton till befintliga kunder.
Växande behov av skydd mot cyberhot
Budgetanslagen för cybersäkerhet till försvar, myndigheter och kritisk infrastruktur har ökat och vi är väl positionerade med erbjudanden som uppfyller kundernas högt ställda krav. Dessutom utgör Secure Communications verksamhet en del av den samlade nationella förmågan inom krypto i Sverige – ett strategiskt materielområde1 av myndigheterna identifierat som ett väsentligt säkerhetsintresse där nationell rådighet, kompetens och kapacitet behöver tryggas över tid.
För att möta ökade krav och nya regelverk har vi de senaste åren genomfört omfattande satsningar på vår säkerhetsklassade utvecklingsmiljö som redan är godkänd och i drift. De satsningar som pågår omfattar nya erbjudanden som kan bidra till stora kundvärden och tillväxt inom samtliga produktsegment. Häribland driver vi flera initiativ för att komplettera vår etablerade position inom de högsta signalskyddsnivåerna med produkter och erbjudanden för en bredare kundbas, främst inom myndighetssfären. Härmed hjälper vi till att stärka våra kunders verksamheter och länders totalförsvar.
NATO Communications and Information Agency använder Sectra Tiger för säker kommunikation
Under våren blev Sverige medlem i Nato. Försvarsalliansen har använt Sectra Tiger för säker kommunikation sedan 2018, men vårt samarbete har pågått längre än så. Sectra Tiger är en lösning för avlyssningssäker kommunikation som kan stå emot dekryptering av framtidens kvantdatorer. Produkten används av myndigheter och organisationer i många Nato- och EU-länder.
Trend, MSEK


1 Begreppet strategiska materielområden beskrivs i Materielförsörjningsstrategin "För vår gemensammasäkerhet" (SOU 2022:24) samt Försvarsberedningens rapport "Stärkt försvarsförmåga - Sverige som allierad" (Ds 2024:6).

ÖVRIG VERKSAMHET
| Kvartalet | Helåret | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 | Kv 4 | Δ | Helår | Helår | Δ | |
| 23/24 | 22/23 | % | 23/24 | 22/23 | % | |
| Omsättning, MSEK | 43,4 | 34,3 | 26,5 | 164,9 | 124,7 | 32,2 |
| Rörelseresultat, MSEK | -40,1 | -9,6 | -317,7 | -59,1 | -36,2 | -63,3 |
| Rörelsemarginal, % | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a |
Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt verksamhet relaterad till investerare. I det här segmentet ingår även förvaltning av fastigheter. Förändringen mot jämförelseåret beror främst på ökad central hantering av kostnader som fördelas ut i organisationen. I fjärde kvartalets utfall ingår kostnader för vinstdelning till medarbetare.
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19. I moderbolaget Sectra AB ingår bland annat forskningsavdelningen för medicinsk IT, affärsenheten Genomics IT och huvudkontorets koncerngemensamma funktioner, se Övrig verksamhet ovan.
Årets resultat i moderbolaget uppgår totalt till 405,6 MSEK (326,9). Finansiella poster bidrar med 128,8 MSEK (15,2) till det positiva utfallet, bland annat genom utdelning från dotterbolag om 88,6 MSEK (0).
FÖRSLAG INLÖSENPROGRAM OCH ÅRSSTÄMMA 2024
Förslag till inlösenprogram/utdelning
Styrelse och vd föreslår att årsstämman 2024 beslutar att 1,10 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Motsvarande belopp var föregående år 1,10 SEK per aktie. Ingen ordinarie utdelning föreslås. Förslaget motsvarar en direktavkastning på 0,5 procent baserat på bokslutsdagens aktiekurs. I kombination med kursutvecklingen innebär det en total värdetillväxt på 36,2 procent för Sectraaktien under räkenskapsåret.
Styrelsens bedömning är att bolagets nuvarande balansräkning och kassaflöden är tillräckligt starka för att säkerställa verksamhetens utveckling och samtidigt ge aktieägarna en god avkastning. Styrelsen har i bedömningen tagit hänsyn till Sectras orderläge, intjäning och förväntade kassaflöden det kommande året. Med en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande återkommande intäkter är Sectra väl rustat att hantera osäkerhetsfaktorer.
Förslaget är i linje med Sectras utdelningspolicy. Vid räkenskapsårets utgång var koncernens soliditet 48,9 procent. Enligt utdelningspolicyn och Sectras finansiella mål ska soliditeten överstiga 30 procent, vilket den med god marginal kommer att göra även efter ett beslut om inlösenförfarande enligt förslaget. Ytterligare information om förslaget och tidplanen för ett obligatoriskt inlösenförfarande kommer att framgå av kallelsen och det fullständiga förslaget till årsstämman.
Årsstämma och valberedning
Årsstämman är planerad till den 10 september 2024 i Linköping. Kallelse till årsstämman sker tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. Aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat på årsstämman. För att bolaget med säkerhet ska hinna ta in ett ärende i kallelsen bör begäran om att ärendet ska tas upp på årsstämman ha nått bolaget senast sju veckor före stämman. Sådan begäran lämnas skriftligen till styrelsen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Styrelsen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.
En valberedning har tillsatts i enlighet med de instruktioner som antogs vid årsstämman 2020. När någon av de röstmässigt största aktieägarna avstått från sin rätt att utse ledamot till valberedningen har nästa aktieägare i storleksordning beretts tillfälle att utse en ledamot. Följande ledamöter ingår:
- Torbjörn Kronander för eget och närståendes innehav
- Patrik Jönsson utsedd av SEB Investment Management
- Mats Andersson utsedd av Nordea Investment Funds
- Jan-Olof Brüer i egenskap av styrelseordförande samt för eget och närståendes innehav

Patrik Jönsson, som representerar den till röstetalet sjätte största ägaren, har utsetts till valberedningens ordförande. Valberedningen ska bereda och lämna förslag till:
- val av styrelseordförande och övriga ledamöter till bolagets styrelse
- styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter samt eventuell ersättning för utskottsarbete
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall)
- beslut om ändring av valberedningsinstruktionen, om valberedningen anser en sådan ändring påkallad
- ordförande vid årsstämma.
Förslagen kommer att presenteras i kallelsen till bolagsstämman. Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping. För att valberedningen ska kunna beakta ett förslag måste det ha inkommit i god tid innan kallelsen till årsstämman ska ske.
AKTIEN
Aktiekapital och antal aktier
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 38 824 179 SEK fördelat på 194 120 895 aktier och 312 052 035 röster. Antalet aktier fördelar sig på 13 103 460 aktier av serie A och 181 017 435 aktier av serie B. Sectras innehav av egna aktier vid periodens utgång var 1 453 406 B-aktier, vilket motsvarar 0,7 procent av kapital och 0,5 procent av röster i bolaget. För ytterligare information, se Not 3.
Bemyndiganden
Styrelsen bemyndigades av årsstämman 2023 att under tiden fram till årsstämman 2024 besluta om dels nyemission av högst 18 500 000 B-aktier och dels förvärv respektive avyttring av egna aktier, dock begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Fullständiga bemyndiganden framgår av protokoll från årsstämman: https://investor.com/agm2023. Vid offentliggörandet av denna finansiella rapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.
Inlösenprogram 2023 och deklarationshjälp
Under andra kvartalet överfördes 1,10 SEK per aktie till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösen, eller försäljning av inlösenaktierna, (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen (gäller ej aktier som ägs genom investeringssparkonto). Besök https://investor.sectra.com/inlosen2023 för information om Skatteverkets allmänna råd och deklarationshjälp.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat för olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och särskilda omvärldsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2022/2023 i förvaltningsberättelsen på sidorna 83–85 och i Not 29 på sidorna 115-116. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de förhållanden som redovisas där.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].
Presentation av delårsrapporten
Tid: 5 juni 2024, kl. 10:00
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Jessica Holmquist, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Presentationen hålls på engelska. För uppgifter om deltagande online, eller för att lyssna på inspelning i efterhand, besök: https://investor.sectra.com/q4report2324.

Årsredovisning och hållbarhetsrapport
Sectras årsredovisning och hållbarhetsrapport är planerad att under vecka 27 offentliggöras genom pressmeddelande och publiceras på bolagets webbplats: https://investor.sectra.com
Kommande rapporttillfällen och årsstämma
| Tremånadersrapport | 6 september 2024 kl. 08:15 |
|---|---|
| Årsstämma 2024 | 10 september 2024 kl: 16:00 |
| Sexmånadersrapport | 12 december 2024 kl 08:15 |
| Niomånadersrapport | 14 mars 2025 kl 08:15 |
| Bokslutskommuniké | 5 juni 2025 kl. 08:15 |
För övriga IR-event besök: https://investor.sectra.com/events-and-presentations/
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden 1 maj 2023–30 april 2024 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
| Torbjörn Kronander | Jan-Olof Brüer | Tomas Puusepp | Birgitta Hagenfeldt |
|---|---|---|---|
| Vd, koncernchef och styrelseledamot | Styrelseordförande | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Ulrika Unell | Anders Persson | Fredrik Robertsson | |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Styrelseledamot | |
| Pontus Svärd | Andreas Örnéus | ||
| Styrelseledamot arbetstagarrepr | Styrelseledamot arbetstagarrepr |
Denna rapport har inte granskats av bolagets revisor.
Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 5 juni 2024, kl. 08:15.
Sectra AB (publ), organisationsnummer 556064-8304, https://sectra.com, e-post [email protected]

KONCERNEN
Koncernens resultaträkningar i sammandrag
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-april | feb-april | maj–april | maj–april | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Nettoomsättning (Not 4) | 898 103 | 724 703 | 2 963 607 | 2 350 752 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 16 348 | 20 554 | 71 574 | 55 661 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 252 | 458 | 5 388 | 1 580 |
| Summa intäkter | 915 703 | 745 715 | 3 040 569 | 2 407 993 |
| Handelsvaror | -130 489 | -106 139 | -431 218 | -262 897 |
| Personalkostnader | -401 200 | -303 906 | -1 436 908 | -1 169 329 |
| Övriga externa kostnader | -155 305 | -114 607 | -550 499 | -428 175 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -31 284 | -24 279 | -104 134 | -91 939 |
| Summa rörelsens kostnader | -718 278 | -548 931 | -2 522 759 | -1 952 340 |
| Rörelseresultat | 197 425 | 196 784 | 517 810 | 455 653 |
| Summa finansiella poster | 14 655 | 5 114 | 34 964 | 23 737 |
| Resultat efter finansiella poster | 212 080 | 201 898 | 552 774 | 479 390 |
| Skatt | -53 629 | -47 269 | -124 386 | -104 433 |
| Periodens resultat | 158 451 | 154 629 | 428 388 | 374 957 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 158 451 | 154 629 | 428 388 | 374 957 |
| Resultat per aktie | ||||
| Före utspädning, SEK | 0,82 | 0,80 | 2,22 | 1,95 |
| Efter utspädning, SEK (Not 3) | 0,82 | 0,80 | 2,22 | 1,95 |
Rapport över totalresultat för koncernen
| TSEK | 3 mån feb-april 2024 |
3 mån feb-april 2023 |
Helår maj–april 2023/2024 |
Helår maj–april 2022/2023 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 158 451 | 154 629 | 428 388 | 374 957 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen |
||||
| Omräkningsdifferenser | 16 241 | -7 801 | 27 999 | 17 623 |
| Summa periodens övriga totalresultat | 16 241 | -7 801 | 27 999 | 17 623 |
| Summa periodens totalresultat | 174 692 | 146 828 | 456 387 | 392 580 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 174 692 | 146 828 | 456 387 | 392 580 |

Koncernens balansräkningar i sammandrag
| TSEK | 30 april | 30 april |
|---|---|---|
| 2024 | 2023 | |
| Tillgångar | ||
| Immateriella tillgångar och goodwill | 262 330 | 236 969 |
| Materiella tillgångar | 227 040 | 74 556 |
| Nyttjanderätter | 35 241 | 84 905 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 155 189 | 125 224 |
| Uppskjutna skattefordringar | 8 990 | 6 632 |
| Summa anläggningstillgångar | 688 790 | 528 286 |
| Kundfordringar | 571 661 | 386 153 |
| Övriga omsättningstillgångar | 60 218 | 57 545 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 085 629 | 819 441 |
| Kortfristiga placeringar | - | 120 000 |
| Kassa och bank | 804 640 | 825 242 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 522 148 | 2 208 381 |
| Summa tillgångar | 3 210 938 | 2 736 667 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 569 591 | 1 296 669 |
| Uppskjutna skatteskulder | 7 038 | 5 928 |
| Avsättningar | 26 342 | 12 461 |
| Långfristiga leasingskulder | 19 204 | 56 968 |
| Summa långfristiga skulder | 52 584 | 75 357 |
| Avsättningar | 2 637 | 1 682 |
| Kortfristiga leasingskulder | 12 584 | 25 294 |
| Övriga kortfristiga skulder | 218 573 | 204 983 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 354 969 | 1 132 682 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 588 763 | 1 364 641 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 210 938 | 2 736 667 |

Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| maj–apr | maj–apr | |
| 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Den löpande verksamheten | ||
| Rörelseresultat | 517 810 | 455 653 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 142 681 | 121 351 |
| Erhållen ränta | 25 991 | 11 849 |
| Erlagd ränta | -3 284 | -2 062 |
| Betald inkomstskatt | -118 291 | -71 635 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 564 907 | 515 156 |
| Förändring i rörelsekapital | ||
| Förändring varulager | -21 541 | -12 825 |
| Förändring av fordringar | -408 649 | -299 595 |
| Förändring av kortfristiga skulder | 191 609 | 237 752 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 326 326 | 440 488 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -72 210 | -55 752 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -178 532 | -37 036 |
| Förvärv av kortfristig placering | - | -120 000 |
| Återbetalning av kortfristig placering | 120 000 | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -130 742 | -212 788 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Amortering av leasingskulder | -10 268 | -26 627 |
| Inlösen av aktier | -211 935 | -192 662 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -222 203 | -219 289 |
| Periodens kassaflöde | -26 619 | 8 411 |
| Likvida medel vid årets början | 825 242 | 808 775 |
| Kursdifferens i likvida medel | 6 017 | 8 056 |
| Likvida medel vid periodens slut | 804 640 | 825 242 |
Förändring av eget kapital i koncernen i sammandrag
| TSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| maj–apr | maj–apr | |
| 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 1 296 669 | 1 080 737 |
| Periodens totalresultat | 456 387 | 392 580 |
| Utdelning/inlösen av aktier | -211 935 | -192 662 |
| Aktierelaterade ersättningar | 28 470 | 16 014 |
| Eget kapital vid periodens slut | 1 569 591 | 1 296 669 |

MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-april | feb-april | maj–april | maj–april | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Nettoomsättning | 44 610 | 35 670 | 167 261 | 128 645 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 1 427 | 1 270 | 5 536 | 3 647 |
| Övriga rörelseintäkter | 13 | 10 | 606 | 224 |
| Summa intäkter | 46 050 | 36 950 | 173 403 | 132 516 |
| Handelsvaror | -8 997 | -2 688 | -21 934 | -2 830 |
| Personalkostnader | -21 642 | -16 259 | -75 128 | -60 223 |
| Övriga externa kostnader | -57 576 | -27 734 | -143 475 | -107 295 |
| Avskrivningar | -414 | -320 | -1 711 | -1 488 |
| Summa rörelsens kostnader | -88 629 | -47 001 | -242 248 | -171 836 |
| Rörelseresultat | -42 579 | -10 051 | -68 845 | -39 320 |
| Summa finansiella poster | 16 427 | -654 | 128 847 | 15 184 |
| Resultat efter finansiella poster | -26 152 | -10 705 | 60 002 | -24 136 |
| Bokslutsdispositioner | 427 350 | 436 014 | 427 350 | 436 014 |
| Resultat före skatt | 401 198 | 425 309 | 487 352 | 411 878 |
| Skatt på periodens resultat | -81 556 | -87 794 | -81 747 | -85 027 |
| Periodens resultat | 319 642 | 337 515 | 405 605 | 326 851 |
Rapport över totalresultat för moderbolaget
| TSEK | 3 mån feb-april 2024 |
3 mån feb-april 2023 |
Helår maj–april 2023/2024 |
Helår maj–april 2022/2023 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 319 642 | 337 515 | 405 605 | 326 851 |
| Summa periodens totalresultat | 319 642 | 337 515 | 405 605 | 326 851 |
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag
| TSEK | 30 april | 30 april |
|---|---|---|
| 2024 | 2023 | |
| Tillgångar | ||
| Immateriella tillgångar | 9 183 | 3 647 |
| Materiella tillgångar | 6 336 | 3 699 |
| Finansiella tillgångar | 367 480 | 226 245 |
| Summa anläggningstillgångar | 382 999 | 233 591 |
| Kundfordringar | 421 | 240 |
| Fordringar hos koncernföretag | 798 354 | 664 145 |
| Övriga omsättningstillgångar | 26 085 | 25 871 |
| Kortfristiga placeringar | - | 120 000 |
| Kassa och bank | 683 564 | 662 611 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 508 424 | 1 472 867 |
| Summa tillgångar | 1 891 423 | 1 706 458 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 274 463 | 268 927 |
| Fritt eget kapital | 781 922 | 565 322 |
| Summa eget kapital | 1 056 385 | 834 249 |
| Avsättningar | 2 685 | 916 |
| Kortfristiga skulder | 832 353 | 871 293 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 891 423 | 1 706 458 |

NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2022/2023.
Not 2 Transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner med närstående har inträffat under rapportperioden utöver den typ av transaktioner som framgår ur Not 3 Anställda och personalkostnader i årsredovisningen 2022/2023.
Not 3 Antal aktier
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| feb-april | feb-april | maj–april | maj–april | |
| Antal ordinarie aktier 2 | 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 |
| Före utspädning vid periodens slut | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 |
| Efter utspädning vid periodens slut | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 |
| Genomsnitt före utspädning | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 664 046 |
| Genomsnitt efter utspädning 1 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 466 |
1 Utspädningen baserades på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018 och de sista kvarstående konvertiblerna löstes in den 31 januari 2023. Därmed finns inga utestående konvertibelprogram kvar.
2 Antal aktier inkluderar ej de 1 453 406 aktier (1 453 406) av serie B som innehas i eget förvar.
Not 4 Rörelsesegment och omsättning
Omsättning per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-april | feb-april | maj–april | maj–april | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Imaging IT Solutions | 740,7 | 635,5 | 2 551,6 | 2 079,0 |
| Secure Communications | 144,4 | 78,2 | 367,4 | 234,5 |
| Business Innovation | 25,7 | 22,6 | 89,9 | 73,8 |
| Övrig verksamhet | 43,4 | 34,3 | 164,9 | 124,7 |
| Koncernelimineringar | -56,1 | -45,9 | -210,2 | -161,2 |
| Totalt | 898,1 | 724,7 | 2 963,6 | 2 350,8 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-april | feb-april | maj–april | maj–april | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Imaging IT Solutions | 190,5 | 182,8 | 499,9 | 462,4 |
| Secure Communications | 38,3 | 17,2 | 59,8 | 19,2 |
| Business Innovation | 8,7 | 6,5 | 17,3 | 10,5 |
| Övrig verksamhet | -40,1 | -9,6 | -59,1 | -36,2 |
| Koncernelimineringar | 0,0 | -0,1 | -0,1 | -0,2 |
| Totalt | 197,4 | 196,8 | 517,8 | 455,7 |
Omsättning per geografiska områden
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-april | feb-april | maj–april | maj–april | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| USA | 264,7 | 197,8 | 826,2 | 687,0 |
| Sverige | 192,9 | 144,9 | 584,6 | 472,9 |
| Storbritannien | 164,3 | 142,3 | 578,1 | 381,7 |
| Nederländerna | 63,6 | 37,9 | 184,0 | 135,8 |
| Övriga Europa | 162,1 | 129,3 | 559,5 | 490,5 |
| Övriga världen | 50,5 | 72,5 | 231,2 | 182,9 |
| Totalt | 898,1 | 724,7 | 2 963,6 | 2 350,8 |

Återkommande och ej återkommande externa intäkter per rörelsesegment
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
| feb-april 2024 |
feb-april 2023 |
maj–april 2023/2024 |
maj–april 2022/2023 |
|
| Återkommande intäkter | 463,5 | 376,6 | 1 724,9 | 1 359,9 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | 113,8 | 72,9 | 396,9 | 254,6 |
| Ej återkommande intäkter | 434,6 | 348,1 | 1 238,7 | 990,9 |
| Totalt | 898,1 | 724,7 | 2 963,6 | 2 350,8 |
| Andel återkommande intäkter, % | 51,6 | 52,0 | 58,2 | 57,8 |
| Imaging IT Solutions | ||||
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
| feb-april 2024 |
feb-april 2023 |
maj–april 2023/2024 |
maj–april 2022/2023 |
|
| Återkommande intäkter | 432,7 | 348,4 | 1 609,3 | 1 258,1 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | 108,2 | 68,9 | 378,3 | 241,2 |
| Ej återkommande intäkter | 307,3 | 285,0 | 938,0 | 819,2 |
| Totalt | 740,0 | 633,4 | 2 547,3 | 2 077,3 |
| Andel återkommande intäkter, % | 58,5 | 55,0 | 63,2 | 60,6 |
| Secure Communications | ||||
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
| feb-april 2024 |
feb-april 2023 |
maj–april 2023/2024 |
maj–april 2022/2023 |
|
| Återkommande intäkter | 24,6 | 23,4 | 94,9 | 86,5 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | - | 0,0 | - | 0,0 |
| Ej återkommande intäkter | 119,6 | 54,8 | 271,9 | 147,7 |
| Totalt | 144,2 | 78,2 | 366,8 | 234,2 |
| Andel återkommande intäkter, % | 17,0 | 29,9 | 25,9 | 36,9 |
| Business Innovation | ||||
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
| feb-april 2024 |
feb-april 2023 |
maj–april 2023/2024 |
maj–april 2022/2023 |
|
| Återkommande intäkter | 5,9 | 4,8 | 19,9 | 14,7 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | 5,6 | 4,0 | 18,6 | 13,4 |
| Ej återkommande intäkter | 7,6 | 8,3 | 28,7 | 24,0 |
| Totalt | 13,5 | 13,1 | 48,6 | 38,7 |
| Andel återkommande intäkter, % | 43,7 | 36,6 | 40,9 | 38,0 |
| Övrig verksamhet | ||||
| MSEK | 3 mån feb-april |
3 mån feb-april |
Helår maj–april |
Helår maj–april |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Återkommande intäkter | 0,3 | 0,1 | 0,8 | 0,5 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | - | - | - | - |
| Ej återkommande intäkter | - | - | - | - |
| Totalt | 0,3 | 0,1 | 0,8 | 0,5 |
| Andel återkommande intäkter, % | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |

Not 5 Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal
Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal. Alternativa nyckeltal tillämpas eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då dessa nyckeltal är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.
Sectra har tidigare kommunicerat en förändring i redovisningen av orderingång, se sidan 71 i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2022/2023. Styrelsen har dock bestämt att ändra beslutet och Sectra kommer att fortsätta rapporteringen av orderingång.
Andel återkommande intäkter
Syfte
Visa hur stor del av den externa omsättningen som är återkommande. Återkommande intäkter är intäkter från kunder för tillhandahållande av en vara eller tjänst under en avtalsperiod där kunden inte kan fortsätta att dra nytta av full funktionalitet av varan eller tjänsten utan löpande betalningar samt att intäktsströmmen bedöms återkomma under mer än 12 månader.
Återkommande intäkter är främst intäkter från prenumerations-, support- och underhållsavtal. Den andel som levereras via molnet redovisas som återkommande intäkter från molntjänster (CRR). Intäkter från exempelvis implementering av system, migrering samt engångsköp av licenser redovisas ej som återkommande intäkter.
Beräkning
Återkommande intäkter dividerat med total extern omsättning. Se tabell på sidan 21.
Churn av återkommande intäkter
| TSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| maj–apr | maj–apr | |
| 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Återkommande intäkter från kundavtal som har avslutats eller inte förnyats | 7 247 | 18 225 |
| Återkommande intäkter | 1 724 940 | 1 359 895 |
| Churn av återkommande intäkter, % | 0,4 | 1,3 |
Syfte Beräkning
Visa andelen av återkommande intäkter från kundavtal som har avslutats eller inte förnyats under den senaste tolvmånadersperioden.
Återkommande intäkter från kundavtal som har avslutats eller inte förnyats dividerat med totala återkommande intäkter.
Eget kapital per aktie före och efter utspädning
| 30 apr | 30 apr | |
|---|---|---|
| 2024 | 2023 | |
| Eget kapital, TSEK | 1 569 591 | 1 296 669 |
| Antal aktier före och efter utspädning vid | ||
| periodens slut | 192 667 489 | 192 667 489 |
| Eget kapital per aktie före och efter | ||
| utspädning, SEK | 8,15 | 6,73 |
| Syfte | Beräkning | |
| Mäta nettovärde per aktie och visa hur aktieägarnas förmögenhet | Eget kapital dividerat med antal aktier före eller efter utspädning vid |
per andel förändras över tid.
periodens slut.
Icke räntebärande samt räntebärande skulder
| TSEK | 30 apr 2024 |
30 apr 2023 |
|---|---|---|
| Icke räntebärande skulder | 1 609 559 | 1 357 736 |
| Räntebärande skulder | 31 788 | 82 262 |
| Summa skulder | 1 641 347 | 1 439 998 |
Visa hur stor del av bolagets skulder som löper med respektive utan ränta. Ingår i beräkning av skuldsättningsgrad och sysselsatt kapital.
Syfte Beräkning
Icke räntebärande skulder avser skulder som löper utan ränta, t ex leverantörsskulder, förskott från kunder och skatteskulder. Räntebärande skulder avser skulder som löper med ränta, t ex leasingskulder.

Kassaflöde per aktie före och efter utspädning
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, TSEK | 133 717 | 382 177 | 326 326 | 440 488 |
| Antal aktier före och efter utspädning vid periodens slut | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 |
| Kassaflöde per aktie före och efter utspädning, SEK | 0,69 | 1,98 | 1,69 | 2,29 |
Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.
Syfte Beräkning
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier före eller efter utspädning vid periodens slut.
Kvot mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning
| Syfte | Beräkning | ||
|---|---|---|---|
| Kvot mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning | 2,10 | 1,97 | |
| Nettoomsättning | 2 963 607 | 2 350 752 | |
| Kontrakterad orderingång | 6 223 476 | 4 635 715 | |
| maj–apr 2023/2024 |
maj–apr 2022/2023 |
||
| TSEK | Helår | Helår |
Ge en indikation på efterfrågan på företagets produkter och tjänster.
Kontrakterad orderingång dividerat med nettoomsättning.
Likviditet
| TSEK | 30 apr 2024 |
30 apr 2023 |
|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 2 522 148 | 2 208 381 |
| Outnyttjade checkkrediter | 15 000 | 15 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 588 763 | 1 364 641 |
| Likviditet | 1,6 | 1,6 |
Syfte Beräkning
Visa företagets kortsiktiga betalningsförmåga. Omsättningstillgångar plus outnyttjad checkkredit dividerat med kortfristiga skulder.
Medelantal anställda
Syfte Beräkning
Visa heltidstjänster i en viss period. Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden.
Oförändrade valutakurser – omsättning
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj–apr | maj–apr | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Nominell förändring, % | 23,9 | 11,7 | 26,1 | 20,6 |
| Valutaeffekt, % | -2,9 | -5,0 | -3,1 | -8,0 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | 21,0 | 6,7 | 23,0 | 12,6 |
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.
Syfte Beräkning
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.

Oförändrade valutakurser – rörelseresultat
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj–apr | maj–apr | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Nominell förändring, % | 0,3 | 39,4 | 13,6 | 18,9 |
| Valutaeffekt, % | -5,0 | -11,4 | -5,6 | -16,3 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | -4,7 | 28,0 | 8,0 | 2,6 |
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.
Syfte Beräkning
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Oförändrade valutakurser – återkommande intäkter
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj–apr | maj–apr | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Nominell förändring, % | 23,1 | 34,2 | 26,8 | 25,8 |
| Valutaeffekt, % | -3,1 | -4,7 | -3,1 | -7,5 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | 20,0 | 29,5 | 23,7 | 18,3 |
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.
Syfte Beräkning
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Orderingång – garanterad
Syfte Beräkning
Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Del av den kontrakterade orderingången som motsvarar det kunden
förbundit sig att köpa när kontraktet ingås.
Orderingång – kontrakterad
Syfte Beräkning
Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Värdet av inkomna ordrar som motsvarar det kunden upphandlat och avser köpa under avtalsperioden.
P/E-tal
| SEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| maj–apr 2023/2024 |
maj–apr 2022/2023 |
|
| Aktiekurs vid periodens slut | 219,20 | 161,70 |
| 12-månadersperiodens resultat per aktie | 2,22 | 1,95 |
| P/E-tal, ggr | 98,7 | 82,9 |
Syfte Beräkning
Visa hur marknaden värderar företagets vinst och hur lång tid det kan ta att få tillbaka en investering i aktien.
Aktiekurs vid periodens slut dividerat med senaste 12 månadersperiodens resultat per aktie före utspädning.

Resultat per aktie före och efter utspädning
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Periodens resultat, TSEK | 158 451 | 154 629 | 428 388 | 374 957 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 664 046 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 489 | 192 667 466 |
| Resultat per aktie före och efter | ||||
| utspädning, SEK | 0,82 | 0,80 | 2,22 | 1,95 |
| Syfte | Beräkning | |||
| Visa varje akties andel av företagets resultat under | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier före | |||
| rapportperioden. | utspädning. Detta nyckeltal definieras i IFRS. | |||
Räntabilitet på eget kapital
| Syfte | Beräkning | |||
|---|---|---|---|---|
| Räntabilitet på eget kapital, % | 10,7 | 12,7 | 29,9 | 31,5 |
| Genomsnittligt eget kapital | 1 478 782 | 1 220 341 | 1 433 130 | 1 188 703 |
| Eget kapital vid periodens slut | 1 569 591 | 1 296 669 | 1 569 591 | 1 296 669 |
| Eget kapital vid periodens början | 1 387 972 | 1 144 012 | 1 296 669 | 1 080 737 |
| Periodens resultat | 158 451 | 154 629 | 428 388 | 374 957 |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
Visa avkastningen på kapital som är hänförligt till moderbolagets ägare.
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Resultat efter finansiella poster | 212 080 | 201 898 | 552 774 | 479 390 |
| Finansiella kostnader | -2 201 | -725 | -3 284 | -2 062 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 1 506 832 | 1 301 685 | 1 490 155 | 1 261 146 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 14,2 | 15,6 | 37,3 | 38,2 |
Visa lönsamhet baserat på hur mycket kapital som används i verksamheten.
Syfte Beräkning
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Rörelsemarginal
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2024 | 2023 | 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Rörelseresultat | 197 425 | 196 784 | 517 810 | 455 653 |
| Nettoomsättning | 898 103 | 724 703 | 2 963 607 | 2 350 752 |
| Rörelsemarginal, % | 22,0 | 27,2 | 17,5 | 19,4 |
Mäta operativ lönsamhet. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Syfte Beräkning
Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.

Rörelseresultat per aktie
| Helår | Helår | |
|---|---|---|
| maj-apr | maj-apr | |
| 2023/2024 | 2022/2023 | |
| Rörelseresultat, TSEK | 517 810 | 455 653 |
| Antal aktier före utspädning | 192 667 489 | 192 667 489 |
| Rörelseresultat per aktie, SEK | 2,69 | 2,36 |
Syfte Beräkning
Visa resultat före räntor och skatter per aktie. Rörelseresultat dividerat med antalet aktier före utspädning per balansdag.
Skuldsättningsgrad
| TSEK | 30 apr | 30 apr |
|---|---|---|
| 2024 | 2023 | |
| Räntebärande skulder | 31 788 | 82 262 |
| Eget kapital | 1 569 591 | 1 296 669 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,06 |
Visa i vilken omfattning verksamheten finansieras av lån och beskriver företagets finansiella risk.
Syfte Beräkning
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
| TSEK | 30 apr 2024 |
30 apr 2023 |
|---|---|---|
| Eget kapital | 1 569 591 | 1 296 669 |
| Balansomslutning | 3 210 938 | 2 736 667 |
| Soliditet, % | 48,9 | 47,4 |
Visa hur stor del av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Syfte Beräkning
Eget kapital dividerat med balansomslutning per balansdag.
| Sysselsatt kapital | ||
|---|---|---|
| TSEK | 30 apr | 30 apr |
| 2024 | 2023 | |
| Balansomslutning | 3 210 938 | 2 736 667 |
| Icke räntebärande skulder | 1 609 559 | 1 357 736 |
| Sysselsatt kapital | 1 601 379 | 1 378 931 |
Syfte Beräkning
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Visa hur stor del av företagets tillgångar som har lånats ut av exempelvis företagets ägare eller externa långivare och visar företagets lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital.

Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod
| Syfte | Beräkning | ||
|---|---|---|---|
| över en femårsperiod, % | 118,8 | 110,0 | |
| Tillväxt rörelseresultat per aktie före utspädning | |||
| Rörelseresultat per aktie före utspädning fem år tidigare | 1,230 | 1,125 | |
| Rörelseresultat per aktie före utspädning | 2,690 | 2,360 | |
| 2023/2024 | 2022/2023 | ||
| maj–apr | maj–apr | ||
| SEK | Helår | Helår |
Visa verksamhetens tillväxt över en femårsperiod. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare, dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare.
Vinstmarginal
| Rörelsemarginal, % | 23,6 | 27,9 | 18,7 | 20,4 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 898 103 | 724 703 | 2 963 607 | 2 350 752 |
| Resultat efter finansiella poster | 212 080 | 201 898 | 552 774 | 479 390 |
| TSEK | 3 mån feb-apr 2024 |
3 mån feb-apr 2023 |
Helår maj-apr 2023/2024 |
Helår maj–apr 2022/2023 |
Visa jämförelse av lönsamhet oavsett bolagsskattesats. Resultat efter finansiella poster dividerat med
Syfte Beräkning
nettoomsättning.
NYCKELTAL OCH ANNAN INFORMATION
Nyckeltal
| Helår | Helår | |
|---|---|---|
| 30 apr | 30 apr | |
| 2024 | 2023 | |
| Kontrakterad orderingång, MSEK | 6 223,5 | 4 635,7 |
| varav garanterad orderingång, MSEK | 3 219,4 | 2 606,5 |
| Rörelsemarginal, % | 17,5 | 19,4 |
| Vinstmarginal, % | 18,7 | 20,4 |
| Medelantal anställda | 1 140 | 1 015 |
| Kassaflöde per aktie, SEK 1, 2 | 1,69 | 2,29 |
| P/E-tal, ggr | 98,7 | 82,9 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK | 219,20 | 161,70 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 29,9 | 31,5 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 37,3 | 38,2 |
| Soliditet, % | 48,9 | 47,4 |
| Likviditet, ggr | 1,6 | 1,6 |
| Eget kapital per aktie, SEK 2 | 8,15 | 6,73 |
1 Kassaflöde från den löpande verksamheten. 2 Före och efter utspädning.

Koncernens resultaträkningar i sammandrag kvartalsvis
| MSEK | 2023/2024 | 2022/2023 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Nettoomsättning | 898,1 | 694,0 | 787,7 | 583,7 | 724,7 | 580,3 | 561,7 | 484,1 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 16,3 | 19,3 | 17,9 | 18,0 | 20,6 | 14,7 | 11,5 | 9,0 |
| Övriga rörelseintäkter | 1,3 | 0,6 | 2,2 | 1,3 | 0,5 | 0,5 | 0,4 | 0,1 |
| Rörelsens kostnader | -687,0 | -614,9 | -607,5 | -509,2 | -524,7 | -485,2 | -443,9 | -406,6 |
| Av- och nedskrivningar | -31,3 | -24,7 | -23,6 | -24,5 | -24,3 | -23,3 | -22,1 | -22,2 |
| Rörelseresultat | 197,4 | 74,4 | 176,7 | 69,3 | 196,8 | 87,0 | 107,6 | 64,4 |
| Summa finansiella poster | 14,7 | -1,5 | 13,6 | 8,2 | 5,1 | 4,1 | 10,7 | 3,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 212,1 | 72,9 | 190,3 | 77,5 | 201,9 | 91,1 | 118,3 | 68,2 |
| Skatt på periodens resultat | -53,6 | -15,1 | -39,7 | -16,0 | -47,3 | -18,8 | -24,4 | -14,0 |
| Periodens resultat | 158,5 | 57,8 | 150,6 | 61,6 | 154,6 | 72,3 | 93,9 | 54,1 |
Nyckeltal kvartalsvis
| 2023/2024 | 2022/2023 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Kontrakterad orderingång, MSEK | 896,9 | 1 853,6 | 503,0 | 2 970,0 | 1 186,9 | 549,2 | 664,2 | 2 235,4 |
| varav garanterad orderingång | 762,3 | 1 652,5 | 460,1 | 344,4 | 811,6 | 484,0 | 605,6 | 705,3 |
| Återkommande intäkter, MSEK | 463,5 | 434,7 | 429,6 | 397,2 | 376,6 | 356,4 | 316,4 | 310,4 |
| varav från molntjänster (CRR) | 113,8 | 103,2 | 93,4 | 86,4 | 72,9 | 72,1 | 59,6 | 50,0 |
| Rörelsemarginal, % | 22,0 | 10,7 | 22,4 | 11,9 | 27,2 | 15,0 | 19,2 | 13,3 |
| Resultat per aktie, SEK 1 | 0,82 | 0,30 | 0,78 | 0,32 | 0,80 | 0,38 | 0,49 | 0,28 |
| Kassaflöde per aktie, SEK 1 | 0,69 | 1,21 | 0,30 | -0,51 | 1,98 | 0,43 | 0,20 | -0,33 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 10,7 | 4,2 | 11,0 | 4,6 | 12,7 | 6,5 | 8,5 | 4,9 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 14,2 | 5,3 | 13,5 | 5,5 | 15,6 | 7,8 | 10,2 | 5,8 |
| Soliditet, % | 48,9 | 49,2 | 49,8 | 50,8 | 47,4 | 50,4 | 52,3 | 54,9 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1 | 8,15 | 7,20 | 6,96 | 7,20 | 6,73 | 5,94 | 5,54 | 5,95 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK | 219,20 | 195,14 | 120,60 | 168,60 | 161,70 | 147,44 | 146,40 | 185,90 |
1 Före och efter utspädning.
Fem år i sammandrag
| 2023/2024 | 2022/2023 | 2021/2022 | 2020/2021 | 2019/2020 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Kontrakterad orderingång, MSEK | 6 223,5 | 4 635,7 | 2 320,2 | 2 651,6 | 1 816,0 |
| Nettoomsättning, MSEK | 2 963,6 | 2 350,8 | 1 949,1 | 1 632,4 | 1 661,1 |
| Rörelseresultat, MSEK | 517,8 | 455,7 | 383,4 | 350,1 | 295,3 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 552,8 | 479,4 | 394,5 | 348,2 | 303,0 |
| Periodens resultat, MSEK | 428,4 | 375,0 | 314,8 | 275,5 | 237,4 |
| Rörelsemarginal, % | 17,5 | 19,4 | 19,7 | 21,4 | 17,8 |
| Vinstmarginal, % | 18,7 | 20,4 | 20,2 | 21,3 | 18,2 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 1 | 2,22 | 1,95 | 1,63 | 1,43 | 1,24 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1 | 2,22 | 1,95 | 1,63 | 1,43 | 1,23 |
| Inlösenprogram per aktie/utdelning, SEK 1 | 1,10 | 1,10 | 1,00 | 0,90 | 0,90 |
| Aktiekurs vid årets slut, SEK 1 | 219,20 | 161,70 | 124,80 | 121,00 | 84,00 |
| P/E-tal, ggr | 98,7 | 82,9 | 76,6 | 84,6 | 68,0 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 29,9 | 31,5 | 31,9 | 32,2 | 30,7 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 37,3 | 38,2 | 37,5 | 37,4 | 36,8 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 1 | 8,15 | 6,73 | 5,61 | 4,65 | 4,24 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 1 | 8,15 | 6,73 | 5,61 | 4,65 | 4,24 |
| Soliditet, % | 48,9 | 47,4 | 49,3 | 54,2 | 54,1 |
1 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.

Valutakurser
| Valuta | Genomsnittliga kurser i SEK | Balansdagskurser i SEK | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 mån feb-apr 2024 |
3 mån feb-apr 2023 |
Δ % |
12 mån maj-apr 2023/2024 |
12 mån maj-apr 2022/2023 |
Δ % |
30 apr 2024 |
30 apr 2023 |
Δ % |
|
| Amerikanska dollar, 1 USD | 10,58 | 10,29 | 2,8 | 10,58 | 10,40 | 1,7 | 10,85 | 10,22 | 6,2 |
| Euro, 1 EUR | 11,41 | 11,14 | 2,4 | 11,46 | 10,86 | 5,5 | 11,63 | 11,25 | 3,4 |
| Brittiska pund, 1 GBP | 13,34 | 12,65 | 5,5 | 13,33 | 12,51 | 6,6 | 13,60 | 12,77 | 6,5 |
ORDLISTA
DNA-sekvensering
En process för att bestämma arvsanlaget, DNA, i ett prov.
Genomik
Studiet av arvsmassa, det vill säga en organisms DNA. Inom medicin studeras en patients arvsmassa för att öka förståelsen om orsaken till sjukdom. För cancersjukdomar undersöks till exempel en tumörs mutationer i DNA. Den genetiska informationen har en viktig roll i diagnos av cancer och individanpassade behandlingar, så kallad precisionsmedicin.
Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar
Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.
Kritisk infrastruktur
Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Molnet/Molnlösningar/Cloud
Av engelskans cloud computing, vilket innebär att leverera tjänster och dela IT-infrastruktur över internet.
Oftalmologi
Ett medicinskt specialistområde för diagnos och behandling av ögonsjukdomar.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Patologi/histopatologi/mikroskopi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Precisionsmedicin
Innebär att ge patienter vård som i hög grad anpassas efter individuella förutsättningar. Här är avancerade diagnostiska analyser en hörnsten.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
Sectra One/Sectra One Cloud
En prenumeration på Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering. Den innebär att kunder i stället för att betala en hög licensavgift för mjukvara vid avtalsstart och därtill en rullande serviceavgift, betalar en mer jämnt fördelad prenumerationsavgift varje år. Avgiften baseras på vilken funktionalitet som används och hur mycket olika tjänster nyttjas. När Sectra One säljs som helt molnbaserade tjänster kallas den Sectra One Cloud.
Signalskydd
Kryptografiska metoder och andra åtgärder som syftar till att förhindra obehöriga att komma åt eller påverka uppgifter i telekommunikations- och IT-system. De signalskyddsprodukter som Sectra tillhandahåller är godkända av en eller flera nationer och för vissa produkter även EU och Nato.

OM SECTRA
Vision
Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.
Affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.
Verksamhetsområden/affärsmodeller
Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har passerat 2 500 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.
Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och Nato, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.
Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling
Kundnytta är högsta prio
Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt. Nära relationer med krävande kunder säkerställer att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
Företagskultur som motiverar
En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem och att ständigt driva förbättring. Detta för att kunna uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.
Ständig innovation
Nära samarbeten med kunder, universitet och branschpartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.
Geografisk expansion
Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska expansionen ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
För mer information besök: https://investor.sectra.com

Sju goda skäl att investera i Sectra
Internationella nischmarknader med god tillväxt
IT för sjukvård och cybersäkerhet för viktiga samhällsfunktioner är marknader i snabb förändring där samhällen måste investera. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.
Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt
Sectra har mer än 45 års historik med tillväxt och lönsamhet. Över hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.
Kundfokuserad företagskultur
En stark företagskultur med tydligt fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad ger oss nöjda kunder. För att värna om företagskulturen är tillväxten huvudsakligen organisk.
Starkt varumärke
med multinationell räckvidd
Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.
Högt innovationstempo
Genom kontinuerlig ny- och vidareutveckling av produkter och tjänster, liksom hur dessa paketeras och levereras, skapar vi värde för våra kunder. Vi har också en egenfinansierad portfölj av forsknings- och affärsprojekt med potential att skapa stora mervärden i framtiden.
Hållbar affärsmodell
Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till friskare och tryggare samhällen. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.
Långsiktiga ägare och engagerad ledning
Huvudägarna, som varit med sedan 1980-talet, har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla personer i koncernledningen äger aktier.