AI assistant
Sectra — Earnings Release 2023
Mar 10, 2023
2967_ir_2023-03-10_89bfcb9b-e078-403c-aa7b-6a704205c25d.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport för perioden maj 2022 – januari 2023
Branschens nöjdaste kunder för 10:e året i rad
Sectras bilddiagnostiska system för radiologi toppar återigen kundnöjdhetsmätningar i USA, Kanada och Asien/Oceanien. Nöjda kunder är grunden för koncernens tillväxt inom samtliga verksamhetsområden, vilket återspeglas i Sectras positiva finansiella utveckling under niomånadersperioden.
FINANSIELLA UTFALL I KORTHET
Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående räkenskapsår.
Kvartal 3: november 2022 – januari 2023
- Den kontrakterade orderingången ökade med 24,9 procent till 549,2 MSEK (439,6), varav 484,0 MSEK (439,6) avser garanterad orderingång. Av den garanterade orderingången har 23 procent intäktsförts under kvartalet och ytterligare 37–47 procent bedöms avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
- Nettoomsättningen ökade med 21,9 procent till 580,3 MSEK (476,2). Givet oförändrade valutakurser var ökningen 14,5 procent. Av nettoomsättningen avser 356,4 MSEK (275,2) återkommande intäkter, en ökning med 29,5 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 21,9 procent. Återkommande intäkter från molntjänster ökade med 55,4 procent till 72,1 MSEK (46,4).
- Rörelseresultatet ökade med 27,2 procent till 87,0 MSEK (68,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,0 procent (14,4). I oförändrade valutakurser ökade rörelseresultatet med 8,6 procent.
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 91,1 MSEK (77,0).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 83,6 MSEK (153,1).
Niomånadersperioden: maj 2022 – januari 2023
- Den kontrakterade orderingången ökade med 164,7 procent till 3 448,8 MSEK (1 302,8), varav 1 795,0 MSEK (1 302,8) avser garanterad orderingång.
- Nettoomsättningen ökade med 25,1 procent till 1 626,0 MSEK (1 300,1). Givet oförändrade valutakurser var ökningen 15,6 procent. Av periodens omsättning avser 983,3 MSEK (800,6) återkommande intäkter, en ökning med 22,8 procent. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 14,3 procent. Återkommande intäkter från molntjänster ökade med 38,7 procent till 181,7 MSEK (131,0).
- Rörelseresultatet ökade med 6,9 procent till 258,9 MSEK (242,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,9 procent (18,6). I oförändrade valutakurser minskade rörelseresultatet med 12,3 procent.
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 277,5 MSEK (253,1).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 58,3 MSEK (202,5).
| Nyckeltal | Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 3 | Kv 3 | Δ | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Δ | Löpande | Helår | Δ |
| 22/23 | 21/22 | % | 22/23 | 21/22 | % | 12 mån | 21/22 | % | |
| Kontrakterad orderingång | 549,2 | 439,6 | 24,9 | 3 448,8 | 1 302,8 164,7 | 4 466,2 | 2 320,2 | 92,5 | |
| varav garanterad orderingång | 484,0 | 439,6 | 10,1 | 1 795,0 | 1 302,8 | 37,8 | 2 812,4 | 2 320,2 | 21,2 |
| Nettoomsättning | 580,3 | 476,2 | 21,9 | 1 626,0 | 1 300,1 | 25,1 | 2 275,1 | 1 949,1 | 16,7 |
| varav återkommande intäkter | 356,4 | 275,2 | 29,5 | 983,3 | 800,6 | 22,8 | 1 264,1 | 1 081,4 | 16,9 |
| varav återkommande intäkter från moln- tjänster (CRR) |
72,1 | 46,4 | 55,4 | 181,7 | 131,0 | 38,7 | 232,1 | 181,4 | 27,9 |
| Rörelseresultat | 87,0 | 68,4 | 27,2 | 258,9 | 242,2 | 6,9 | 400,1 | 383,4 | 4,4 |
| Rörelsemarginal, % | 15,0 | 14,4 | n/a | 15,9 | 18,6 | n/a | 17,6 | 19,7 | n/a |
| Resultat efter finansiella poster | 91,1 | 77,0 | 18,3 | 277,5 | 253,1 | 9,6 | 418,9 | 394,5 | 6,2 |
| Vinstmarginal, % | 15,7 | 16,2 | n/a | 17,1 | 19,5 | n/a | 18,4 | 20,2 | n/a |
| Periodens resultat | 72,3 | 62,9 | 14,9 | 220,3 | 202,3 | 8,9 | 332,8 | 314,8 | 5,7 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,38 | 0,33 | 15,2 | 1,14 | 1,05 | 8,6 | 1,73 | 1,63 | 6,1 |
| Kassaflöde 1 | 83,6 | 153,1 | -45,4 | 58,3 | 202,5 | -71,2 | 472,7 | 616,9 | -23,4 |
| Kassaflöde per aktie före utspädning 1 | 0,43 | 0,79 | -45,6 | 0,30 | 1,05 | -71,4 | 2,45 | 3,20 | -23,4 |
| Medelantal anställda | 1 026 | 918 | 11,8 | 1 001 | 894 | 12,0 | 989 | 908 | 8,9 |
1 Kassaflöde från den löpande verksamheten.
RAPPORTPRESENTATION
10 mars 2023, kl. 10:00
Följ online: https://investor.sectra.com/Q3report2223
Ytterligare information på sidan 14.
VD KOMMENTERAR
Genom uthålliga investeringar i innovation och företagskultur levererar vi säkra, flexibla och skalbara lösningar som uppskattas av kunderna. Utmärkelser för hög kundnöjdhet och ranking som en av Sveriges bästa arbetsgivare belyser hur vi uppfyller våra mål att leverera kundvärde och bygga en hållbar verksamhet.
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd
Många kunder väljer Sectras produkter tack vare hög användarvänlighet, driftsäkerhet och effektivitet. Men den viktigaste anledningen till att de väljer Sectra är vår personal och att vi har en företagskultur med ett starkt kundfokus som genomsyrar allt vi gör. Vi vinner kundnöjdhetsutvärderingar främst på grund av Sectrakulturen och våra medarbetare i hela värdekedjan, från utvecklare till säljare samt leverans- och supportpersonal. Sectras personal bryr sig om kunderna och inser att om inte vi på Sectra gör vårt jobb, så kan inte kunderna göra sitt jobb – ett arbete som är kritiskt för samhällets viktigaste funktioner.
Nöjda kunder och nöjda medarbetare reflekteras i våra finansiella resultat. Samtliga verksamhetsområden växer och levererar ett förbättrat resultat i kvartalet. Den utveckling som syntes inom Secure Communications redan förra kvartalet har fortsatt och det är mycket glädjande att konstatera hur verksamhetsområdet bidrar till den positiva utvecklingen under niomånadersperioden. Många länder ökar satsningarna på försvar och cybersäkerhet, vilket kombinerat med våra tidigare investeringar givit såväl hög orderingång som kraftigt förbättrat resultat.
Under räkenskapsåret har vi ökat försäljningen av molnbaserade tjänster, vilket skjuter upp omsättning och resultat jämfört med om vi sålt samma system som traditionella licensförsäljningar. Jämfört med pandemiårens mycket låga nivåer har kostnaderna ökat för resor och mässor. Samtidigt har en för Sectra positiv valutautveckling kompenserat resultatet för detta.
Molntjänster ökar i snabb takt
Trenden att sälja mjukvara som en återkommande tjänst, Software as a Service (SaaS), accelererar i samhället i stort och oftast sker det förenat med en leverans i molnet. Vi såg fördelarna med tjänsteförsäljningen tidigt och började förbereda en övergång för flera år sedan. Nu upplever vi att efterfrågan på denna leveransmodell ökar, till och med ännu snabbare än vad vi ursprungligen förväntade oss. Skiftet är dock i olika fas i olika marknader, där till exempel vissa länder i Europa fortfarande domineras av traditionell licensförsäljning.
Tjänsteförsäljning och molnleveranser är på lång sikt en gynnsam affär, både för leverantörer och kunder. På kort sikt kommer omställningen ha en dämpande effekt på Sectras tillväxttakt. Innevarande räkenskapsår påverkas i begränsad omfattning, men andelen ökar snabbt. Vi har exempelvis ingått flera kontrakt avseende molnbaserade tjänster för medicinsk bildhantering, Sectra One Cloud, där kunderna ska gå i drift under 23/24 och vi ser en klar dominans av sådana tjänster i de affärer vi nu diskuterar. Den kortsiktiga, dämpande effekten förväntas därför bli mer påtaglig nästa räkenskapsår.
Med våra kunderbjudanden innoverar vi både teknik och leveransmodell. Ingen av våra konkurrenter har i dag vare sig all medicinsk bildhantering i ett enda system eller egenutvecklade kryptotelefoner i högsta säkerhetsklasserna. Vi är också ensamma om en leveransmodell där vi, via leverans av sann SaaS, tar totalansvar för tjänsten inklusive molnkostnader under hela kontraktens livslängd. Med Sectra får kunderna en partner som tar helhetsansvaret för leveransens funktion, vilket de uppskattar och kan spara pengar på. Kunder som prenumererar på medicinsk bildhantering med Sectra One kan enkelt addera tjänster och få en ökad elasticitet i sin verksamhet samtidigt som de får en garanterad kostnad, utan variationer i till exempel molnleverantörens priser. Att ersätta traditionella IT-system med molntjänster är också en möjlighet att minska kundernas kompetensbehov inom IT och cybersäkerhet där många kunder brottas med svårigheter att hitta personal. Ytterligare en positiv effekt av att flytta traditionell IT-drift till molnet är att det kraftigt kan minska verksamhetens klimatavtryck genom att man delar kapacitet och resurser på ett sätt som är mer energieffektivt.
Sectra är ett kundfokuserat, innovativt företag och vår utveckling är positiv. Vi verkar i branscher som måste växa oberoende av konjunkturläget, och vi är väl positionerade med såväl en stabil, växande ekonomi och positivt kassaflöde som med nya produkter och affärsidéer. Vi fortsätter att investera i framtiden tillsammans med visionära kunder för att leda utvecklingen mot ett friskare och tryggare samhälle både på kort och lång sikt. Detta genomsyrar alla våra affärsgrenar och vi ser med tillförsikt mot framtiden.
FINANSIELLA MÅL
Sectras övergripande verksamhetsmål är att skapa högt kundvärde inom våra marknader, vilka karakteriseras av att de kräver tillväxt oberoende av konjunkturläge. Att leverera kundvärde är också koncernens viktigaste hållbarhetsmål eftersom kundernas arbete med att behandla patienter, bota sjukdomar och öka cybersäkerheten är betydelsefullt för fungerande samhällen. Sectras kunder ska vara så nöjda att de stannar under lång tid, ökar sin användning av våra lösningar samt rekommenderar Sectra till andra. Men nöjda kunder kan inte åstadkommas utan nöjda och engagerade medarbetare. Medarbetare som är motiverade, förstår sina kunder, mår bra och trivs kommer i högre utsträckning också att ta fram nya kreativa lösningar som ytterligare ökar värdet för Sectras kunder.
En sund finansiell utveckling är väsentlig. Det är den som betalar medarbetarnas löner, möjliggör fortsatt innovation och de investeringar som behövs för att fortsätta skapa det stora kundvärde som vi strävar efter. Stabilitet och lönsamhet är grundläggande hygienfaktorer. När dessa måls tröskelvärden är uppfyllda sätter vi vinsttillväxten i fokus genom det finansiella målet rörelseresultat per aktie som i praktiken är vårt finansiella huvudmål.
De finansiella målen är i prioritetsordning:
För ytterligare information om mål och strategier hänvisas till Sectras årsredovisning 2021/2022: https://investor.sectra.com/annual-reports
Diagram och belopp i den finansiella rapporten
Staplar visar utfall per kvartal och linjer 12 månaders löpande utfall. Om inget annat anges är belopp omräknade i MSEK.
HÄNDELSER
Kvartal 3
Imaging IT Solutions
- Flera vårdgivare i Frankrike och Belgien beställer Sectras lösning för digital patologi, bland annat för att kunna dela resurser och expertis. De nya kunderna omfattar universitetssjukhus i Montpellier och Nîmes samt sjukhus i Roubaix och Mouscron.
- Det första kanadensiska kontraktet tecknas för Sectras One Cloud, en helhetslösning för medicinsk bildhantering som levereras som en molntjänst.
- Sectra tilldelas utmärkelsen Cybersecurity Transparent Leader av Censinet och KLAS Research baserat på en utvärdering av bolagets cybersäkerhetsberedskap.
Secure Communications
Svenska myndigheter utökar samarbeten med Sectra genom nya beställningar av system och lösningar som ska stärka totalförsvarets förmåga att kommunicera säkert. Ordervärdet uppgår till cirka 100 MSEK.
Koncernen
- I Universums undersökning "Sveriges bästa arbetsgivare" placerar sig Sectra högst av alla produktbolag och på en fjärde plats i listan över samtliga bolag.
- Ökning av antalet aktier kopplat till bolagets åtaganden i långsiktiga incitamentsprogram och konvertering av konvertibler.
Efter rapportperiodens slut
- Sectra tilldelas fyra prestigefulla "Best in KLAS" utmärkelser, se nedan, för radiologimodulen, Sectra PACS, i vår helhetslösning för medicinsk bildhantering.
- Sectra driftsätter en helhetslösning för medicinsk bildhantering hos Genomics England för att bidra i ett världsledande initiativ inom cancerforskning som kombinerar data från genomik, patologi och radiologi. Sectras lösning stödjer initiativet med hantering av röntgen- och patologibilder från ett stort antal vårdregioner i Storbritannien.
För tionde året i rad topprankar amerikanska kunder Sectra PACS i kategorin stora sjukhus. I Kanada vinner vi utmärkelsen för fjärde året i rad och i Asien/ Oceanien för andra året i följd.
– Jag är otroligt stolt över att vi fortsätter att ha mycket hög kundnöjdhet på flera marknader och under så många år. Våra produkter och tjänster är gjorda för att hjälpa vårdgivare i det viktiga arbetet att ta ett helhetsgrepp på bildhantering, såväl över avdelnings- som sjukhuseller regiongränser. Att vi får de här utmärkelserna för hög kundnöjdhet är för mig ett tydligt tecken på att Sectras engagerade och kunniga medarbetare skapar stort värde för våra kunder.
SECTRAS MARKNADER
Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Vi hjälper till att lösa stora samhällsproblem i dessa föränderliga marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion. De globala trenderna åldrande befolkning och ökad digitalisering i samhället gör att dessa marknader bedöms fortsätta växa även i sämre konjunkturer. Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner, vilket gör vårt varumärke till en viktig symbol för tillit, trovärdighet och stabilitet. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som för samhället i stort.
IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning
Befolkningsutveckling och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. Den industrialiserade världens åldrande befolkning innebär stora utmaningar. Samtidigt minskar andelen människor i arbetsför ålder. För att bibehålla en hög vårdkvalitet när färre ska ta hand om fler patienter, i synnerhet allt fler äldre med ökande behov, måste vården effektiviseras. Den stigande andelen äldre sätter också ökat fokus på den äldre människans sjukdomar. Behandlingen av till exempel patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar står inför särskilt stora utmaningar. Dessa sjukdomar är några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden och de är beroende av medicinsk bilddiagnostik. Vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar inom medicinsk IT, inte enbart för att öka produktiviteten och samordna sina resurser utan även för att förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering och uppföljning. En snabbt ökande mängd genetiska analyser för cancerdiagnostik, som utförs närliggande till patologianalyser, bidrar också till en växande marknad. Sectra bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar där användare kan interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi ser ökande synergier mellan våra verksamhetsområden då sjukvården i accelererande omfattning utsätts för cyberbrott, något som bland annat har fått amerikanska myndigheter att utfärda en särskild varning till vårdgivare.
Vi hjälper våra kunder att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnad. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.
Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle
Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten. Vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och är ett starkt varumärke inom nischmarknaderna kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden.
Vi hjälper kunderna att öka säkerheten och bidrar därmed till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications.
KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL
Orderingång
Sectra uppvisar historiskt hög orderingång. Den kontrakterade orderingången ökade med 164,7 procent till 3 448,8 MSEK (1 302,8), varav 549,2 MSEK (439,6) avser tredje kvartalet. Totalt 1 795,0 MSEK (1 302,8) är garanterad orderingång, varav 484,0 MSEK (439,6) avser tredje kvartalet. Kvoten mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning för den senaste 12-månadersperioden uppgick till 2,0 jämfört med 1,2 vid utgången av föregående räkenskapsår.
I utfallet ingår två omfattande och långa kundavtal för hantering av mycket stora volymer medicinska bilder. Kontrakten tecknades under första kvartalet och står tillsammans för ett kontrakterat ordervärde på cirka 1,8 miljarder SEK, varav över 400 MSEK är garanterat. Beställningar i den här storleksordningen leder till stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal och perioder.
Nettoomsättning
Nettoomsättningen ökade med 25,1 procent till 1 626,0 MSEK (1 300,1), varav 580,3 MSEK (476,2) avser tredje kvartalet. I oförändrade valutakurser ökade koncernens omsättning med 15,6 procent under niomånadersperioden. Det är huvudsakligen Imaging IT Solutions som bidragit till omsättningstillväxten, men alla verksamhetsområden redovisade ökade utfall mot jämförelseperioden. Den pågående omställningen till att sälja produkter och mjukvara som tjänster, där molnleveranser utgör en växande del, bidrog till ökade återkommande intäkter under perioden. Av omsättningen avser 983,3 MSEK (800,6) återkommande intäkter, varav 356,4 MSEK (275,2) avser tredje kvartalet. Detta motsvarar en ökning med 22,8 procent för niomånadersperioden. Baserat på oförändrade valutakurser var ökningen 14,3 procent. Återkommande intäkter från molntjänster ökade med 38,7 procent till 181,7 MSEK (131,0), varav 72,1 MSEK (46,4) avser tredje kvartalet.
Sectra växer i samtliga geografiska marknader. Verksamheten i USA redovisar störst ökning, vilket delvis beror på positiva effekter från valutakursförändringar. Mer än 70 procent av koncernens omsättningen sker i utländsk valuta, främst EUR, GBP och USD, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakursrörelser.
Omsättningsutveckling per geografisk marknad, MSEK Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår
Resultat
Koncernens rörelseresultat ökade under tredje kvartalet med 27,2 procent till 87,0 MSEK (68,4) och för niomånadersperioden uppgick resultatet till 258,9 MSEK (242,2). Baserat på oförändrade valutakurser ökade rörelseresultat med 8,6 procent mot jämförelsekvartalet och minskade med 12,3 procent mot jämförelseperioden. Rörelsemarginalen uppgick till 15,9 procent (18,6), vilket är över målnivån om 15 procent. Utöver valutakursförändringarna påverkas periodens rörelsemarginal av stärkt leveranskapacitet för att möta den ökade efterfrågan och omställningen till molnleveranser samt ökat resande och fler fysiska event mot jämförelseperioden. Vi har väsentligt högre aktiviteter runtom i världen med mässor, användarmöten samt interna event och utbildningar än under pandemiåren.
Koncernens finansiella poster uppgick till 18,6 MSEK (10,8), varav 4,1 MSEK (8,6) avser tredje kvartalet. De finansiella posterna förbättrades främst till följd av förändringar i valutakurser. Niomånadersperiodens valutakursförändringar påverkade de finansiella posterna med 13,2 MSEK (6,7). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag i resultaträkningen och i totalresultatet direkt. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 277,5 MSEK (253,1), varav 91,1 MSEK (77,0) avser tredje kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 17,1 procent (19,5) för niomånadersperioden och 15,7 procent (16,2) för tredje kvartalet. Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,14 SEK (1,05) för perioden, varav 0,38 SEK (0,33) avser tredje kvartalet.
Rörelseresultatutveckling per verksamhetsområde, MSEK Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår
Koncernens rörelseresultat, MSEK
Finansiell ställning och kassaflöde
Vid rapportperiodens slut uppgick koncernens likvida medel till 482,5 MSEK (423,6). Utöver detta har koncernen en kortfristig placering på 120,0 MSEK (0). Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,07 (0,07) på bokslutsdagen. Räntebärande skulder uppgick till 80,4 MSEK (66,8), varav 80,4 MSEK (66,4) avser leasingskuld enligt IFRS 16.
För perioden uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten till 58,3 MSEK (202,5), varav 83,6 MSEK (153,1) avser tredje kvartalet. Kassaflödet är lägre än motsvarande period föregående räkenskapsår, främst till följd av ökad kapitalbindning i kortfristiga fordringar och reglering av kortfristiga skulder. Kassaflödet per aktie uppgick till 0,30 SEK (1,05), varav 0,43 SEK (0,79) avser tredje kvartalet.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -188,1 MSEK (-49,9), varav -22,8 MSEK (-20,8) avser tredje kvartalet. Se information om investeringsverksamheten på nästa sida.
Koncernens totala kassaflöde för perioden uppgick till -340,6 MSEK (-39,7). Minskningen mot jämförelseperioden är huvudsakligen en följd av förändringen
av kassaflödet från den löpande verksamheten och den kortfristiga placeringen av likvida medel om 120,0 MSEK. Utfallet inkluderar en utbetalning av 192,7 MSEK (173,4) till aktieägare genom Sectras inlösenprogram 2022, se sidan 12.
Investeringar och avskrivningar
Investeringarna uppgick under perioden till 188,1 MSEK (56,0), varav 22,8 MSEK (20,8) avser tredje kvartalet. Förändringen förklaras främst av den kortfristiga placeringen av 120,0 MSEK under andra kvartalet. I utfallet ingår aktiverat arbete för egen räkning med 35,1 MSEK (33,7), varav 14,7 MSEK (8,7) avser tredje kvartalet.
De totala avskrivningarna för perioden uppgick till 67,7 MSEK (59,4), varav 23,3 MSEK (21,3) avser tredje kvartalet. Av utfallet utgör 26,0 MSEK (23,3) balanserade utvecklingsutgifter varav 8,8 MSEK (8,9) avser tredje kvartalet. Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgick till 19,9 MSEK (18,7), varav 6,4 MSEK (6,5) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingsutgifter till 158,9 MSEK (148,1).
Säsongsvariationer
Sectra har historiskt sett haft stora säsongsvariationer på grund av att enskilda projekt kan vara mycket stora relativt Sectras omsättning. Det gäller både medicinska system såväl som kryptosystem. Säsongsvariationen brukar innebära en svagare inledning av räkenskapsår då många kunder inte vill ta system i drift under sommaren. Under pandemin påverkades säsongsmönstret av när kunder överhuvudtaget kunde ta emot leveranser, vilket delvis bröt det historiska mönstret för resultatgenerering. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal är stora på grund av att vissa kontrakt är mycket omfattande och har långa löptider. I takt med att Sectra mer och mer övergår till att sälja produkter som tjänster bedöms variationerna att gradvis minska över en flerårsperiod eftersom intäkterna då sprids mer jämnt över tid.
Sectra genomförde i januari 2023 en kapitalmarknadsdag med fokus på kundvärde och hållbar tillväxt. Ett 50-tal institutionella och privata investerare deltog på plats. Besök vår eventsida för att se inspelade presentationer: https://investor.sectra.com/cmd2023
VERKSAMHETSOMRÅDE IMAGING IT SOLUTIONS
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 3 | Δ | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Δ | Löpande | Helår | Δ | |
| 22/23 | 21/22 | % | 22/23 | 21/22 | % | 12 mån | 21/22 | % | |
| Omsättning, MSEK | 504,9 | 418,9 | 20,5 | 1 443,5 | 1 156,5 | 24,8 | 2 014,2 | 1 727,2 | 16,6 |
| varav återkommande externa intäkter | 328,7 | 254,3 | 29,3 | 909,7 | 737,3 | 23,4 | 1 166,7 | 994,4 | 17,3 |
| varav återkommande intäkter från molntjänster |
68,7 | 43,1 | 59,4 | 172,3 | 124,2 | 38,7 | 220,0 | 172,0 | 27,9 |
| Rörelseresultat, MSEK | 89,0 | 80,1 | 11,1 | 279,6 | 269,8 | 3,6 | 425,7 | 416,0 | 2,3 |
| Rörelsemarginal, % | 17,6 | 19,1 | n/a | 19,4 | 23,3 | n/a | 21,1 | 24,1 | n/a |
Imaging IT Solutions orderingång ökar i såväl Nordamerika och Skandinavien som i övriga världen. Flera av beställningarna det senaste kvartalet avser Sectra One och Sectra One Cloud från kunder i bland annat Nederländerna och Belgien. Det är både nya och existerande kunder som väljer att prenumerera på medicinsk bildhantering när de förnyar sina kontrakt. Den kontrakterade orderingången för perioden är på en historiskt hög nivå och den omfattar två mycket stora och mångåriga avtal med kunder i Danmark och Nordirland.
För första gången passerar verksamhetsområdets omsättning två miljarder på löpande tolv månaders basis. Intäkterna har ökat genom den växande kundbasen och positiva effekter av valutakursförändringar. Vi ser också en positiv utveckling av återkommande intäkter från molnbaserade leveranser.
Eftersom framgångarna bygger på nära samarbeten med våra kunder är det värdefullt att vi kan mötas personligen igen på användarmöten och branschevent. Vi har arrangerat och deltagit i ett stort antal event hittills under räkenskapsåret. Det betyder att kostnaderna för marknadsaktiviteter och resor är högre än under jämförelseperioden, vilken var påverkad av pandemin. Det senaste kvartalet medverkade vi bland annat på RSNA, den största internationella mässan inom radiologi. Fler besökare än någonsin tidigare träffade oss för att diskutera hur Sectra kan möta deras behov, inte minst inom cancerdiagnostik där vår satsning på ett sammanhållet system för såväl radiologi som patologi och andra bilder uppskattas av kunderna.
Rörelseresultatet påverkas också av att organisationen har förstärkts för att möta den höga efterfrågan samt den pågående omställningen till tjänsteförsäljning och satsningar på molnbaserade leveranser. Inom en inte allt för avlägsen framtid förväntas en majoritet av de nya kunder som köper Sectras medicinska IT-lösningar att välja molnbaserade tjänster. Det kommer dock att ta lång tid innan samtliga befintliga kunder inom sjukvården har övergått till den nya modellen. Omställningen innebär att vi bygger en ny typ av organisation och ökar samordningen inom och mellan våra olika regioner. Vi gör också förändringar i såväl produktutveckling och processer som i hur vi paketerar och säljer våra erbjudanden. På lång sikt innebär övergången en stabilare och mer långsiktig affär än traditionell licensförsäljning, men på kort sikt kommer omsättningstillväxten att dämpas.
Sectra tar totalansvar för mjukvara, drift och infrastruktur till en förutsägbar kostnad för kunderna
Många vårdgivare byter ut gamla IT-system mot tjänster i molnet. Under 22/23 har sjukhus i bland annat USA, Kanada och Storbritannien beställt Sectra One Cloud för medicinsk bildhantering – ett erbjudande som särskiljer oss från konkurrenterna. Med vår helhetslösning kan kunderna frigöra tid och resurser som i stället kan läggas på att ge patienterna bästa möjliga vård.
VERKSAMHETSOMRÅDE BUSINESS INNOVATION
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 3 | Δ | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Δ | Löpande | Helår | Δ | ||
| 22/23 | 21/22 | % | 22/23 | 21/22 | % | 12 mån | 21/22 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 22,8 | 19,1 | 19,4 | 51,2 | 44,4 | 15,3 | 73,2 | 66,4 | 10,2 | |
| varav återkommande externa intäkter |
3,6 | 3,6 | 0,0 | 9,9 | 7,5 | 32,0 | 12,7 | 10,3 | 23,3 | |
| varav återkommande externa intäkter från molntjänster |
3,4 | 3,3 | 3,0 | 9,4 | 6,7 | 40,3 | 12,0 | 9,3 | 29,0 | |
| Rörelseresultat, MSEK | 5,1 | 3,0 | 70,0 | 3,9 | 2,0 | 95,0 | 8,0 | 6,1 | 31,1 | |
| Rörelsemarginal, % | 22,4 | 15,7 | n/a | 7,6 | 4,5 | n/a | 10,9 | 9,2 | n/a |
Business Innovation omfattar affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning. Inom detta område redovisas även kostnaderna för forskningsverksamheten, som till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar.
Från och med den 1 maj 2022 har segmentet utvidgats med affärsenheten Genomics IT. Här fokuserar Sectra på innovation och utveckling av IT-stöd för framför allt precisionsdiagnostik inom cancerområdet, ett område som ökar i betydelse när cancerdiagnostik mer och mer övergår till individanpassad vård.
De finansiella utfallen för niomånadersperioden är högre för både omsättning och rörelseresultat jämfört med motsvarande period föregående år och trenden för återkommande intäkter är positiv. Utfallen kan dock variera kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Omställningen till affärsmodeller med betalning för användning har en dämpande effekt på omsättningstillväxten. De nya affärsmodellerna ska på längre sikt leda till ökande återkommande intäkter och därmed kommer variationerna att minska sett på längre sikt.
Trend, MSEK
Rörelseresultat
Sectra Education Portal används för att utbilda sjukvårdspersonal och veterinärer på universitet och sjukhus i ett flertal länder. Antalet unika användare har ökat efter lanseringen av en ny generation av utbildningsportalen under 2022.
VERKSAMHETSOMRÅDE SECURE COMMUNICATIONS
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 22/23 |
Kv 3 21/22 |
Δ % |
Kv 1–3 22/23 |
Kv 1–3 21/22 |
Δ % |
Löpande 12 mån |
Helår 21/22 |
Δ % |
|
| Omsättning, MSEK | 63,3 | 44,0 | 43,9 | 156,2 | 121,4 | 28,7 | 219,8 | 184,9 | 18,9 |
| varav återkommande externa intäkter |
24,0 | 17,2 | 39,5 | 63,2 | 55,3 | 14,3 | 83,9 | 76,1 | 10,2 |
| Rörelseresultat, MSEK | 8,5 | -4,9 | 273,5 | 1,9 | -8,8 | 121,6 | 7,7 | -3,0 | 356,7 |
| Rörelsemarginal, % | 13,4 | neg | n/a | 1,2 | neg | n/a | 3,5 | neg | n/a |
Det oroliga geopolitiska läget, med ett pågående krig i Europa och ytterligare spänningar globalt, understryker fortsatt vikten av försvarsförmåga och samhällssäkerhet. Det i sin tur ställer ökade krav på kommunikation och driver på behoven av investeringar i signalskyddsprodukter, kryptoutveckling och cybersäkerhet i såväl Sverige som i Europa. De akuta behoven har lett till ökade budgetanslag för cybersäkerhet till försvar, myndigheter och kritisk infrastruktur.
Secure Communications möjligheter att hjälpa kunderna i denna situation har bidragit till ökad kontrakterad orderingång och omsättningstillväxt. Verksamheten har fokus på såväl leverans som marknadsbearbetning och försäljning, vilket ska bidra till att stärka resultatet över tid. Utfallen visar att aktiviteterna tar oss i rätt riktning, vilket syns tydligt i det finansiella utfallet för tredje kvartalet.
Under tredje kvartalet fick vi bland annat beställningar på produkter och uppdrag från svenska myndigheter för att förbättra det civila och militära försvarets förmåga att kommunicera säkert. Beställningarna omfattar vidareutveckling och ytterligare leveranser av befintliga system för säker mobil kommunikation, godkända för information med hög säkerhetsklassificering och höga prestandakrav. Detta ser vi som indikationer på att marknadssituationen stegvis håller på att normaliseras efter pandemiåren, även om vissa utmaningar kvarstår. Efterfrågan är tilltagande samtidigt som komponentbristen i världen och en allmänt ansträngd arbetsmarknad fortfarande påverkar tillväxttakten.
De satsningar som pågår inom Secure Communications omfattar nya erbjudanden som kan bidra till stora kundvärden och tillväxt inom samtliga produktsegment. Verksamheten präglas dock av långa affärscykler och under pandemiåren var möjligheterna att genomföra viktiga affärsförhandlingar begränsade. Detta ledde till förskjutningar som i synnerhet har berört de satsningsområden där vi vänder oss till nya kunder. I linje med våra prioriterade aktiviteter utvärderar vi möjligheterna att öka takten i våra satsningar genom samarbeten som kan göra kunderbjudanden mer kompletta eller underlätta en bredare marknadsbearbetning.
Trend, MSEK
Sectra Tiger säkrar både samtal och filöverföring
Användarvänliga lösningar med hög säkerhetsnivå hjälper våra kunder att hantera sina dagliga uppgifter på ett effektivt sätt. De använder Sectra Tiger/S för såväl säkra samtal som att skicka och ta emot krypterade filer. Produkten ansluts enkelt till en godkänd dator och filerna skickas alltid säkert.
ÖVRIG VERKSAMHET
| Kvartalet | Perioden | 12 månader | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 3 | Δ | Kv 1–3 | Kv 1–3 | Δ | Rullande | Helår | Δ | ||
| 22/23 | 21/22 | % | 22/23 | 21/22 | % | 12 mån | 21/22 | % | ||
| Omsättning, MSEK | 31,5 | 26,2 | 20,2 | 90,3 | 72,0 | 25,4 | 117,3 | 98,9 | 18,6 | |
| Rörelseresultat, MSEK | -15,6 | -9,7 | -60,8 | -26,6 | -20,9 | -27,3 | -41,5 | -35,7 | -16,2 | |
| Rörelsemarginal, % | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a | neg | neg | n/a |
Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt verksamhet relaterad till investerare. Förändringen i omsättning beror främst på ökad central hantering av kostnader som fördelas ut i organisationen.
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19. I moderbolaget Sectra AB ingår bland annat forskningsavdelningen för medicinsk IT, affärsenheten Genomik och huvudkontorets koncerngemensamma funktioner, se Övrig verksamhet ovan.
AKTIEN
Inlösenprogram 2022 och deklarationshjälp
Under andra kvartalet överfördes 1,00 SEK per aktie till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösen, eller försäljning av inlösenaktierna, (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid skattedeklarationen (gäller ej aktier som ägs genom investeringssparkonto). Besök https://investor.sectra.com/inlosen2022 för information om Skatteverkets allmänna råd och deklarationshjälp.
Aktiekapital och antal aktier
Sectras aktiekapital uppgick den 31 januari 2023 till 38 824 179 SEK fördelat på 194 120 895 aktier och 312 052 035 röster. Antalet aktier fördelar sig på 13 103 460 aktier av serie A och 181 017 435 aktier av serie B. Sectras innehav av egna aktier vid periodens utgång var 1 435 406 B-aktier, vilket motsvarar 0,7 procent av kapital och 0,5 procent av röster i bolaget.
Förändringar under tredje kvartalet är kopplade till:
- Emission av aktier för LTIP 2022, se nedan.
- Konvertering till 5 164 B-aktier i konvertibelprogram 2018/2023 som avslutades den 31 januari 2023. Sectra har därmed inga kvarstående konvertibelprogram.
För ytterligare information, se Not 3.
LTIP 2022 – emission och återköp av egna aktier
Under tredje kvartalet har styrelsen utnyttjat bemyndiganden från årsstämman 2022 och genomfört en riktad emission av 453 406 aktier av serie C till ett pris motsvarande kvotvärdet, det vill säga 0,20 kronor per aktie och totalt 90 681,20 kronor. Syftet är att säkerställa åtaganden för ett nytt prestationsbaserat incitamentsprogram (LTIP 2022) som årsstämman beslutade att implementera. Samtliga C-aktier har återköpts till ett pris motsvarande kvotvärdet. Dessa aktier har sedan omvandlats till aktier av serie B. Antalet innehavda aktier uppgår därefter till 1 453 406 B-aktier, vilket motsvarar cirka 0,7 procent av samtliga aktier i bolaget.
Utöver de nyemitterade aktierna ska 546 594 av de B-aktier som Sectra innehar till följd av LTIP 2021 kunna användas i LTIP 2022, det vill säga totalt 1 000 000 B-aktier. I enlighet med villkoren för LTIP 2022 ska högst 780 000 egna B-aktier kunna tilldelas deltagare i incitamentsprogrammet. Tilldelningen av prestationsaktier sker inom 60 dagar från det att kvalifikationsperioden 2023-01-01 – 2027-12-31 har löpt ut. För att finansiera kostnader för sociala avgifter till följd av LTIP 2022 ska högst 220 000 B-aktier kunna överlåtas på Nasdaq Stockholm, inklusive genom finansiell mellanhand, till ett pris inom det vid var tid registrerade kursintervallet. Totalt innebär detta en maximal utspädning med cirka 0,5 procent.
Bemyndiganden
Utöver de bemyndiganden som omnämns ovan beslutade årsstämman 2022 att bemyndiga styrelsen att besluta om:
- nyemission av högst 18 500 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid betalning genom kvittning kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Syftet med bemyndigandet är att möjliggöra att nyemitterade aktier kan utnyttjas i samband med genomförande av förvärv eller för finansiering av förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter samt i samband med marknadsinvesteringar. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 9,5 procent avseende aktiekapitalet och cirka 5,9 procent avseende rösterna.
- förvärv respektive avyttring av samtliga av bolaget innehavda egna aktier. Avyttring kan ske på Nasdaq Stockholm eller i samband med förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter, i samband med marknadsinvesteringar, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därigenom bidra till ökat aktieägarvärde. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Vid offentliggörandet av denna finansiella rapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.
ÅRSSTÄMMA 2023 OCH VALBEREDNING
Årsstämman är planerad till den 7 september 2023 i Linköping. Kallelse till årsstämman sker tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. Aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat på årsstämman. För att bolaget med säkerhet ska hinna ta in ärende i kallelsen bör begäran om att ärende ska tas upp på årsstämman ha nått bolaget senast sju veckor före stämman.
En valberedning har tillsatts i enlighet med de instruktioner som antogs vid årsstämman 2020. När någon av de röstmässigt största aktieägarna avstått från sin rätt att utse ledamot till valberedningen har nästa aktieägare i storleksordning beretts tillfälle att utse en ledamot. Följande ledamöter ingår:
- Torbjörn Kronander för eget och närståendes innehav
- Patrik Jönsson utsedd av SEB Investment Management
- Mats Andersson utsedd av Nordea Investment Funds
- Jan-Olof Brüer i egenskap av styrelseordförande samt för eget och närståendes innehav
Patrik Jönsson, som representerar den till röstetalet femte största ägaren, har utsetts till valberedningens ordförande. Valberedningen ska bereda och lämna förslag till:
- val av styrelseordförande och övriga ledamöter till bolagets styrelse
- styrelsearvode uppdelat mellan ordförande och övriga ledamöter samt eventuell ersättning för utskottsarbete
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant (i förekommande fall)
- beslut om ändring av valberedningsinstruktionen, om valberedningen anser en sådan ändring påkallad
- ordförande vid årsstämma
Förslagen kommer att presenteras i kallelsen till bolagsstämman och finnas tillgängligt på bolagets webbplats tidigast sex och senast fyra veckor före stämmodagen. Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping. För att valberedningen ska kunna beakta ett förslag måste det ha inkommit i god tid innan kallelsen till årsstämman ska ske.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat för olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2021/2022 i förvaltningsberättelsen på sidan 80 och i Not 29 på sidan 111. Inga händelser har inträffat som ändrat de förhållanden som redovisas där.
Särskilda osäkerhetsfaktorer
Sectra har inga direkta, och endast enstaka indirekta, kund- eller underleverantörsrelationer i Ukraina, Ryssland och Belarus. Invasionen av Ukraina och de sanktioner som införts bedöms därför ha ytterst liten direkt påverkan på koncernens verksamhet. Indirekt kan dock följderna av det som händer innebära konsekvenser som på sikt kan påverka såväl Sectra som andra företag, till
exempel genom högre priser på energi och transporter samt brist på komponenter. I huvuddelen av Sectras kundavtal ingår indexklausuler, eller i vissa fall klausuler för omförhandling av priser efter en viss period, vilket reducerar effekterna av inflationen.
Sectra är väl rustat för att hantera dessa osäkerhetsfaktorer baserat på en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande andel återkommande intäkter. Bolaget har inte haft behov av eller erhållit något riktat stöd som hyresnedsättningar, permitteringseller omställningsstöd på grund av covid-19-pandemin. Inga nedskrivningsbehov med anledning av pandemin eller kriget i Europa bedöms föreligga. För ytterligare information se Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2021/2022 sidan 82.
FÖRÄNDRINGAR I FINANSIELL RAPPORTERING
Sectras övergång till att i ökad omfattning sälja tjänster, dominerat av molnbaserade sådana, innebär att styrelse och vd har utvärderat de nyckeltal som redovisas i de finansiella rapporterna. Utvärderingen har resulterat i att Sectras finansiella rapportering av orderingång och återkommande intäkter ändrats från och med innevarande räkenskapsår.
I takt med att försäljningen av produkter och mjukvara som tjänst ökar, minskar orderingångens relativa betydelse som mått på framtida tillväxt. Vid försäljning av mjukvara som tjänst är det dessutom vanligt att kunden vill ha möjlighet att säga upp avtal med leverantören om tjänsten som köpts inte levererar full nytta. Med nya avtalsklausuler, som ger kunden rätt att säga upp avtal utan specifik anledning, blir intäkter från långa kundkontrakt bara till en del garanterade. Kontrakt kommer även fortsättningsvis typiskt baseras på tidsperioder mellan fem till tio år. Om tjänsten är tillfredsställande är det sannolikt minst under den perioden som tjänsten kommer att nyttjas. Den garanterade framtida intäkten begränsas dock till inledande leverans av konsulttjänster och något års uppsägningstid eller andra bindande åtaganden, beroende på hur avtalen ser ut.
Sectra ändrar därför sättet att rapportera orderingång. Fram till och med räkenskapsåret 2023/2024, efter vilket orderingång helt exkluderas från den finansiella rapporteringen, kommer rapporteringen av orderingång delas upp på kontrakterad respektive garanterad orderingång. Kontrakterad orderingång avser kontraktsvärdet som kunden har upphandlat och avser köpa under avtalsperioden. Garanterad orderingång är den del av den kontrakterade orderingången som motsvarar det kunden förbundit sig att köpa när kontraktet ingås. För den garanterade orderingången som inkommit under ett kvartal kommer även att anges hur mycket som redan intäktsförts och hur stor andel som beräknas intäktsföras inom 12 månader efter kvartalets utgång. Den orderingång som rapporterats i tidigare perioder har i allt väsentligt varit garanterad.
Sectra förtydligar även rapporteringen av återkommande intäkter (Recurring Revenue). I och med den gradvisa övergången till att leverera mjukvara som tjänst, kommer den inledande omsättningen i form av mjukvarulicens att minska och ersättas med omsättning baserat på användning spritt över en längre tid. För att förtydliga vad som ersätter de tidigare licensintäkterna, kompletteras återkommande intäkter med det nya begreppet CRR (Cloud Recurring Revenue) för återkommande intäkter från molntjänster. CRR är de återkommande intäkter vi erhåller från kunder för mjukvara levererad via molnet inklusive drifttjänster och underliggande infrastruktur, det vill säga en delmängd av de totala återkommande intäkterna.
Sectra avser att under fjärde kvartalet innevarande räkenskapsår även börja redovisa den minskning av återkommande intäkter som hänförs till kunder som lämnar Sectra (Revenue Churn). Detta görs i syfte att följa praxis avseende rapportering i mjukvaruföretag som levererar mjukvara som tjänst.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].
Presentation av delårsrapporten
Tid: 10 mars 2023, kl. 10:00
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Jessica Holmquist, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Presentationen hålls på engelska. För uppgifter om deltagande online, eller för att lyssna på inspelning i efterhand, besök: https://investor.sectra.com/q3report2223.
Kommande rapporttillfällen och årsstämma
| Bokslutskommuniké 2022/2023 | 2 juni 2023, kl. 08:15 |
|---|---|
| Årsstämma | 7 september 2023 i Linköping |
För övriga IR-event besök: https://investor.sectra.com/events-and-presentations/
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj 2022–januari 2023 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Linköping den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
| Torbjörn Kronander | Jan-Olof Brüer | Tomas Puusepp | Birgitta Hagenfeldt |
|---|---|---|---|
| Vd, koncernchef och styrelseledamot | Styrelseordförande | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Ulrika Unell | Anders Persson | Fredrik Robertsson | |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Styrelseledamot | |
| Filip Klintenstedt Styrelseledamot arbetstagarrepr |
Andreas Örnéus Styrelseledamot arbetstagarrepr |
REVISORERNAS GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Sectra AB per 31 januari 2023 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Linköping den dag som framgår av vår elektroniska underskrift
Ernst & Young AB
Andreas Troberg
Auktoriserad revisor
Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 10 mars 2023, kl. 08:15.
Sectra AB (publ), https://sectra.com, organisationsnummer 556064-8304, e-post [email protected]
KONCERNEN
Koncernens resultaträkningar i sammandrag
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Nettoomsättning (Not 4) | 580 295 | 476 173 | 1 626 049 | 1 300 117 | 2 275 072 | 1 949 140 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 14 670 | 8 737 | 35 106 | 33 700 | 45 678 | 44 272 |
| Övriga rörelseintäkter | 558 | 8 | 1 122 | 903 | 1 515 | 1 296 |
| Summa intäkter | 595 523 | 484 918 | 1 662 277 | 1 334 720 | 2 322 265 | 1 994 708 |
| Handelsvaror | -53 623 | -68 572 | -156 758 | -158 115 | -284 686 | -286 043 |
| Personalkostnader | -308 331 | -245 160 | -865 423 | -684 769 | -1 125 830 | -945 176 |
| Övriga externa kostnader | -123 270 | -81 441 | -313 568 | -190 170 | -422 285 | -298 887 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -23 340 | -21 300 | -67 660 | -59 425 | -89 451 | -81 216 |
| Summa rörelsens kostnader | -508 564 | -416 473 | -1 403 409 | -1 092 479 | -1 922 252 | -1 611 322 |
| Rörelseresultat | 86 959 | 68 445 | 258 868 | 242 241 | 400 013 | 383 386 |
| Summa finansiella poster | 4 100 | 8 590 | 18 624 | 10 822 | 18 921 | 11 119 |
| Resultat efter finansiella poster | 91 059 | 77 035 | 277 492 | 253 063 | 418 934 | 394 505 |
| Skatt | -18 758 | -14 155 | -57 163 | -50 734 | -86 141 | -79 712 |
| Periodens resultat | 72 301 | 62 880 | 220 329 | 202 329 | 332 793 | 314 793 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 72 301 | 62 880 | 220 329 | 202 329 | 332 793 | 314 793 |
| Resultat per aktie | ||||||
| Före utspädning, SEK | 0,38 | 0,33 | 1,14 | 1,05 | 1,73 | 1,63 |
| Efter utspädning, SEK (Not 3) | 0,38 | 0,33 | 1,14 | 1,05 | 1,73 | 1,63 |
Rapport över totalresultat för koncernen
| TSEK | 3 mån nov 2022 –jan 2023 |
3 mån nov 2021 –jan 2022 |
9 mån maj 2022 –jan 2023 |
9 mån maj 2021 –jan 2022 |
12 mån feb 2022 –jan 2023 |
Helår maj–april 2021/2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 72 301 | 62 880 | 220 329 | 202 329 | 332 793 | 314 793 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen |
||||||
| Omräkningsdifferenser | -258 | 29 436 | 25 424 | 30 919 | 32 080 | 37 575 |
| Summa periodens övriga totalresultat | -258 | 29 436 | 25 424 | 30 919 | 32 080 | 37 575 |
| Summa periodens totalresultat | 72 043 | 92 316 | 245 753 | 233 248 | 364 873 | 352 368 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare | 72 043 | 92 316 | 245 753 | 233 248 | 364 873 | 352 368 |
Koncernens balansräkningar i sammandrag
| TSEK | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2022 | 2022 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar och goodwill | 227 729 | 223 318 | 218 244 |
| Materiella tillgångar | 76 766 | 55 353 | 61 913 |
| Nyttjanderätter | 83 080 | 69 218 | 64 969 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 136 266 | 156 358 | 172 639 |
| Uppskjutna skattefordringar | 7 027 | 3 598 | 4 554 |
| Summa anläggningstillgångar | 530 868 | 507 845 | 522 319 |
| Kundfordringar | 362 620 | 339 008 | 339 650 |
| Övriga omsättningstillgångar | 95 547 | 93 184 | 41 718 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 676 605 | 464 612 | 479 449 |
| Kortfristiga placeringar | 120 000 | - | - |
| Kassa och bank | 482 502 | 423 585 | 808 775 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 737 274 | 1 320 389 | 1 669 592 |
| Summa tillgångar | 2 268 142 | 1 828 234 | 2 191 911 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 144 012 | 959 025 | 1 080 737 |
| Uppskjutna skatteskulder | 4 382 | 3 608 | 4 773 |
| Avsättningar | 8 387 | - | 3 308 |
| Långfristiga leasingskulder | 55 879 | 41 985 | 37 892 |
| Övriga långfristiga skulder | 560 | 910 | 513 |
| Summa långfristiga skulder | 69 208 | 46 503 | 46 486 |
| Avsättningar | 1 990 | 4 275 | 2 954 |
| Kortfristiga leasingskulder | 24 550 | 24 376 | 24 342 |
| Övriga kortfristiga skulder | 157 506 | 177 927 | 196 199 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 870 876 | 616 128 | 841 193 |
| Summa kortfristiga skulder Summa eget kapital och skulder |
1 054 922 2 268 142 |
822 706 1 828 234 |
1 064 688 2 191 911 |
Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | 9 mån | 9 mån | Helår |
|---|---|---|---|
| maj 2022 | maj 2021 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | 2021/2022 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | 258 868 | 242 241 | 383 386 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 72 877 | 43 532 | 74 469 |
| Erhållen ränta och utdelning | 6 769 | 5 316 | 6 967 |
| Erlagd ränta | -1 337 | -1 175 | -1 555 |
| Betald inkomstskatt | -61 707 | -54 792 | -73 473 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 275 470 | 235 122 | 389 794 |
| Förändring i rörelsekapital | |||
| Förändring varulager | -3 659 | -4 206 | 1 257 |
| Förändring av fordringar | -129 762 | -89 181 | -119 590 |
| Förändring av kortfristiga skulder | -83 738 | 60 766 | 345 461 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 58 311 | 202 501 | 616 922 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -35 105 | -37 860 | -44 272 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -33 002 | -18 104 | -30 103 |
| Kortfristig placering | -120 000 | - | - |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | - | 6 029 | 6 029 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -188 107 | -49 935 | -68 346 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Amortering av leasingskulder | -18 111 | -17 883 | -24 366 |
| Amortering av långfristig skuld | - | -1 017 | -1 017 |
| Inlösen av aktier | -192 662 | -173 365 | -173 365 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -210 773 | -192 265 | -198 748 |
| Periodens kassaflöde | -340 569 | -39 699 | 349 828 |
| Likvida medel vid årets början | 808 775 | 454 854 | 454 854 |
| Kursdifferens i likvida medel | 14 296 | 8 429 | 4 093 |
| Likvida medel vid periodens slut | 482 502 | 423 585 | 808 775 |
Förändring av eget kapital i koncernen i sammandrag
| TSEK | 9 mån | 9 mån | Helår |
|---|---|---|---|
| maj 2022 | maj 2021 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | 2021/2022 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 1 080 737 | 895 623 | 895 623 |
| Periodens totalresultat | 245 753 | 233 248 | 352 368 |
| Utdelning/inlösen av aktier | -192 662 | -173 365 | -173 365 |
| Aktierelaterade ersättningar | 10 184 | 3 519 | 6 111 |
| Eget kapital vid periodens slut | 1 144 012 | 959 025 | 1 080 737 |
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Nettoomsättning | 32 451 | 27 081 | 92 976 | 103 438 | 120 617 | 131 079 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 921 | - | 2 377 | 917 | 2 377 | 917 |
| Övriga rörelseintäkter | 163 | 7 | 214 | 29 | 222 | 37 |
| Summa intäkter | 33 535 | 27 088 | 95 567 | 104 384 | 123 216 | 132 033 |
| Handelsvaror | - | -989 | -142 | -8 809 | -931 | -9 598 |
| Personalkostnader | -15 085 | -13 824 | -43 964 | -42 690 | -58 182 | -56 908 |
| Övriga externa kostnader | -34 465 | -22 578 | -79 562 | -74 317 | -107 902 | -102 657 |
| Avskrivningar | -353 | -420 | -1 168 | -1 598 | -1 586 | -2 016 |
| Summa rörelsens kostnader | -49 903 | -37 811 | -124 836 | -127 414 | -168 601 | -171 179 |
| Rörelseresultat | -16 368 | -10 723 | -29 269 | -23 030 | -45 385 | -39 146 |
| Summa finansiella poster | 5 755 | 18 003 | 15 837 | 22 805 | 44 554 | 51 522 |
| Resultat efter finansiella poster | -10 613 | 7 280 | -13 432 | -225 | -831 | 12 376 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 254 250 | 254 250 |
| Resultat före skatt | -10 613 | 7 280 | -13 432 | -225 | 253 419 | 266 626 |
| Skatt på periodens resultat | 2 187 | -1 500 | 2 768 | 46 | -47 308 | -50 030 |
| Periodens resultat | -8 426 | 5 780 | -10 664 | -179 | 206 111 | 216 596 |
Rapport över totalresultat för moderbolaget
| TSEK | 3 mån nov 2022 –jan 2023 |
3 mån nov 2021 –jan 2022 |
9 mån maj 2022 –jan 2023 |
9 mån maj 2021 –jan 2022 |
12 mån feb 2022 –jan 2023 |
Helår maj–april 2021/2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -8 426 | 5 780 | -10 664 | -179 | 206 111 | 216 596 |
| Summa periodens totalresultat | -8 426 | 5 780 | -10 664 | -179 | 206 111 | 216 596 |
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag
| TSEK | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2022 | 2022 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 2 380 | 4 446 | 201 |
| Materiella tillgångar | 3 478 | 4 039 | 3 926 |
| Finansiella tillgångar | 182 435 | 270 175 | 143 451 |
| Summa anläggningstillgångar | 188 293 | 278 660 | 147 578 |
| Kundfordringar | 261 | 979 | 808 |
| Fordringar hos koncernföretag | 281 720 | 241 023 | 504 090 |
| Övriga omsättningstillgångar | 67 182 | 58 141 | 24 480 |
| Kortfristiga placeringar | 120 000 | - | - |
| Kassa och bank | 318 452 | 288 951 | 683 803 |
| Summa omsättningstillgångar | 787 615 | 589 094 | 1 213 181 |
| Summa tillgångar | 975 908 | 867 754 | 1 360 759 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 267 660 | 265 473 | 265 390 |
| Fritt eget kapital | 210 440 | 197 065 | 414 295 |
| Summa eget kapital | 478 100 | 462 538 | 679 685 |
| Avsättningar | 562 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 389 | - |
| Kortfristiga skulder | 497 246 | 404 827 | 681 074 |
| Summa eget kapital och skulder | 975 908 | 867 754 | 1 360 759 |
NOTER
Not 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport 2021/2022.
Not 2 Transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner med närstående har inträffat under rapportperioden utöver den typ av transaktioner som framgår ur Not 3 Anställda och personalkostnader i årsredovisningen 2021/2022.
Not 3 Antal aktier
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| Antal ordinarie aktier 2 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 |
| Före utspädning | 192 667 489 | 192 662 325 | 192 667 489 | 192 662 325 | 192 667 489 | 192 662 325 |
| Efter utspädning 1 | 192 667 489 | 192 667 455 | 192 667 489 | 192 667 455 | 192 667 489 | 192 667 455 |
| Genomsnitt före utspädning | 192 664 046 | 192 639 088 | 192 662 899 | 192 631 343 | 192 662 755 | 192 639 088 |
| Genomsnitt efter utspädning 1 | 192 667 466 | 192 667 350 | 192 667 459 | 192 667 322 | 192 667 458 | 192 667 355 |
1 Utspädningen baserades på konvertibelprogram utfärdade 2017/2018. Utspädningen var 5 130 aktier den 31 januari 2022 och per den 31 januari 2023 har de sista kvarstående konvertiblerna lösts in. Därmed finns inga utestående konvertibelprogram kvar.
2 Antal aktier inkluderar ej de 1 453 406 aktier av serie B som innehas i eget förvar.
Not 4 Rörelsesegment och omsättning
Omsättning per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån nov 2022 –jan 2023 |
3 mån nov 2021 –jan 2022 |
9 mån maj 2022 –jan 2023 |
9 mån maj 2021 –jan 2022 |
12 mån feb 2022 –jan 2023 |
Helår maj–april 2021/2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Imaging IT Solutions | 504,9 | 418,9 | 1 443,5 | 1 156,5 | 2 014,2 | 1 727,2 |
| Secure Communications | 63,3 | 44,0 | 156,2 | 121,4 | 219,8 | 184,9 |
| Business Innovation | 22,8 | 19,1 | 51,2 | 44,4 | 73,2 | 66,4 |
| Övrig verksamhet | 31,5 | 26,2 | 90,3 | 72,0 | 117,3 | 98,9 |
| Koncernelimineringar | -42,2 | -32,0 | -115,2 | -94,2 | -149,4 | -128,3 |
| Totalt | 580,3 | 476,2 | 1 626,0 | 1 300,1 | 2 275,1 | 1 949,1 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Imaging IT Solutions | 89,0 | 80,1 | 279,6 | 269,8 | 425,7 | 416,0 |
| Secure Communications | 8,5 | -4,9 | 1,9 | -8,8 | 7,7 | -3,0 |
| Business Innovation | 5,1 | 3,0 | 3,9 | 2,0 | 8,0 | 6,1 |
| Övrig verksamhet | -15,6 | -9,7 | -26,6 | -20,9 | -41,5 | -35,7 |
| Koncernelimineringar | 0,0 | -0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
| Totalt | 87,0 | 68,4 | 258,9 | 242,2 | 400,0 | 383,4 |
Omsättning per geografiska områden
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| USA | 162,1 | 131,3 | 489,1 | 372,1 | 664,1 | 547,1 |
| Sverige | 121,7 | 101,1 | 328,0 | 276,8 | 430,0 | 378,8 |
| Storbritannien | 84,5 | 86,3 | 239,4 | 198,3 | 411,8 | 370,7 |
| Nederländerna | 30,9 | 28,5 | 97,9 | 96,1 | 152,1 | 150,3 |
| Övriga Europa | 140,5 | 103,7 | 361,2 | 285,7 | 477,5 | 401,9 |
| Övriga världen | 40,6 | 25,3 | 110.4 | 71,1 | 139,6 | 100,3 |
| Totalt | 580,3 | 476,2 | 1 626,0 | 1 300,1 | 2 275,1 | 1 949,1 |
Återkommande och ej återkommande externa intäkter per rörelsesegment
Koncernen
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Återkommande intäkter | 356,4 | 275,2 | 983,3 | 800,6 | 1 263,9 | 1 081,4 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | 72,1 | 46,4 | 181,7 | 131,0 | 232,2 | 181,4 |
| Ej återkommande intäkter | 223,9 | 201,0 | 642,7 | 499,5 | 1 011,2 | 867,7 |
| Totalt | 580,3 | 476,2 | 1 626,0 | 1 300,1 | 2 275,1 | 1 949,1 |
| Andel återkommande intäkter, % | 61,4 | 57,8 | 60,5 | 61,6 | 55,6 | 55,5 |
Imaging IT Solutions
| MSEK | 3 mån nov 2022 –jan 2023 |
3 mån nov 2021 –jan 2022 |
9 mån maj 2022 –jan 2023 |
9 mån maj 2021 –jan 2022 |
12 mån feb 2022 –jan 2023 |
Helår maj–april 2021/2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Återkommande intäkter | 328,7 | 254,3 | 909,7 | 737,3 | 1 166,7 | 994,4 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | 68,7 | 43,1 | 172,3 | 124,2 | 220,0 | 172,0 |
| Ej återkommande intäkter | 174,1 | 166,5 | 534,2 | 419,0 | 849,8 | 734,4 |
| Totalt | 502,8 | 420,8 | 1 443,9 | 1 156,3 | 2 016,5 | 1 728,8 |
| Andel återkommande intäkter, % | 65,4 | 60,4 | 63,0 | 63,8 | 57,9 | 57,5 |
Secure Communications
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Återkommande intäkter | 24,0 | 17,2 | 63,2 | 55,3 | 83,9 | 76,1 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | - | - | 0,0 | - | 0,2 | 0,1 |
| Ej återkommande intäkter | 39,2 | 26,3 | 92,8 | 64,7 | 135,0 | 106,8 |
| Totalt | 63,2 | 43,5 | 156,0 | 120,0 | 218,9 | 182,9 |
| Andel återkommande intäkter, % | 38,0 | 39,5 | 40,5 | 46,1 | 38,3 | 41,6 |
Business Innovation
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Återkommande intäkter | 3,6 | 3,6 | 9,9 | 7,5 | 12,7 | 10,3 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | 3,4 | 3,3 | 9,4 | 6,7 | 12,0 | 9,3 |
| Ej återkommande intäkter | 10,5 | 8,1 | 15,7 | 15,9 | 26,4 | 26,5 |
| Totalt | 14,1 | 11,7 | 25,6 | 23,4 | 39,1 | 36,8 |
| Andel återkommande intäkter, % | 25,5 | 30,8 | 38,7 | 32,1 | 32,5 | 28,0 |
Övrig verksamhet
| MSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–april | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Återkommande intäkter | 0,2 | 0,1 | 0,4 | 0,4 | 0,6 | 0,6 |
| Varav återkommande intäkter från molntjänster, CRR | - | - | - | - | - | - |
| Ej återkommande intäkter | - | - | - | - | - | - |
| Totalt | 0,2 | 0,1 | 0,4 | 0,4 | 0,6 | 0,6 |
| Andel återkommande intäkter, % | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
Not 5 Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal
Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal, se nedan. Alternativa nyckeltal tillämpas eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då dessa nyckeltal är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet. Under innevarande räkenskapsår har ett antal nya alternativa nyckeltal introducerats, se sidan 14.
tabell på sidan 20.
Andel återkommande intäkter
Syfte Beräkning
Visa hur stor del av den externa omsättningen som är återkommande. Återkommande intäkter är intäkter från kunder för tillhandahållande av en vara eller tjänst under en avtalsperiod där kunden inte kan fortsätta att dra nytta av full funktionalitet av varan eller tjänsten utan löpande betalningar samt att intäktsströmmen bedöms återkomma under mer än 12 månader.
Återkommande intäkter är främst intäkter från prenumerations-, support- och underhållsavtal. Den andel som levereras via molnet redovisas som återkommande intäkter från molntjänster (CRR). Intäkter från exempelvis implementering av system, migrering samt engångsköp av licenser redovisas ej som återkommande intäkter.
Eget kapital per aktie före utspädning
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK | 5,94 | 4,98 | 5,61 |
|---|---|---|---|
| Antal aktier före utspädning vid periodens slut | 192 667 489 | 192 662 325 | 192 662 325 |
| Eget kapital, TSEK | 1 144 012 | 959 025 | 1 080 737 |
| 2023 | 2022 | 2022 | |
| 31 jan | 31 jan | 30 apr |
Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid aktuellt antal tillgängliga andelar.
Syfte Beräkning
Eget kapital dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.
Återkommande intäkter dividerat med total extern omsättning. Se
Eget kapital per aktie efter utspädning
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 5,94 | 4,98 | 5,61 |
|---|---|---|---|
| Antal aktier efter utspädning vid periodens slut | 192 667 489 | 192 667 455 | 192 667 455 |
| Eget kapital, TSEK | 1 144 012 | 959 025 | 1 080 737 |
| 31 jan 2023 |
31 jan 2022 |
30 apr 2022 |
Mäta bolagets nettovärde per aktie och visa om ett bolag ökar aktieägarnas förmögenhet över tid vid maximalt antal tillgängliga andelar.
Syfte Beräkning
Eget kapital dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.
Förädlingsvärde
| TSEK | 9 mån maj 2022 |
9 mån maj 2021 |
12 mån feb 2022 |
Helår maj–apr |
|---|---|---|---|---|
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Rörelseresultat | 258 868 | 242 241 | 400 013 | 383 386 |
| Personalkostnader | 865 423 | 684 769 | 1 125 830 | 945 176 |
| Förädlingsvärde | 1 124 291 | 927 010 | 1 525 843 | 1 328 562 |
Syfte Beräkning
Visa värdet av bolagets produktion. Rörelseresultat plus personalkostnader.
Icke räntebärande samt räntebärande skulder
| TSEK | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2022 | 2022 | |
| Icke räntebärande skulder | 1 043 701 | 802 459 | 1 048 551 |
| Räntebärande skulder | 80 429 | 66 750 | 62 624 |
| Summa skulder | 1 124 130 | 869 209 | 1 111 175 |
Visa hur stor del av bolagets skulder som löper med respektive utan ränta. Ingår i beräkning av skuldsättningsgrad och sysselsatt kapital.
Syfte Beräkning
Icke räntebärande skulder avser skulder som löper utan ränta, t ex leverantörsskulder, förskott från kunder och skatteskulder. Räntebärande skulder avser skulder som löper med ränta, t ex leasingskulder.
Kassaflöde per aktie före utspädning
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, | ||||||
| TSEK | 83 565 | 153 074 | 58 311 | 202 501 | 472 732 | 616 922 |
| Antal aktier före utspädning vid periodens slut | 192 667 489 | 192 662 325 | 192 667 489 | 192 662 325 | 192 667 489 | 192 662 325 |
| Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK | 0,43 | 0,79 | 0,30 | 1,05 | 2,45 | 3,20 |
Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.
Syfte Beräkning
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier före utspädning vid periodens slut.
Kassaflöde per aktie efter utspädning
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, | ||||||
| TSEK | 83 565 | 153 704 | 58 311 | 202 501 | 472 732 | 616 922 |
| Antal aktier efter utspädning vid periodens slut | 192 667 489 | 192 667 455 | 192 667 489 | 192 667 455 | 192 667 489 | 192 667 455 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 0,43 | 0,79 | 0,30 | 1,05 | 2,45 | 3,20 |
Visa kassaflödet som företaget genererar per aktie före kapitalinvesteringar och finansiering.
Syfte Beräkning
Kassaflöde från den löpande verksamheten dividerat med antal aktier efter utspädning vid periodens slut.
Kvot mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning
| TSEK | 12 mån | Helår |
|---|---|---|
| feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Kontrakterad orderingång | 4 466 196 | 2 320 198 |
| Nettoomsättning | 2 275 072 | 1 949 140 |
| Kvot mellan kontrakterad orderingång och nettoomsättning | 1,96 | 1,19 |
Ge en indikation på efterfrågan på företagets produkter och tjänster.
Syfte Beräkning
Kontrakterad orderingång dividerat med nettoomsättning.
Likviditet
| TSEK | 31 jan 2023 |
31 jan 2022 |
30 apr 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 1 737 274 | 1 320 389 | 1 669 592 |
| Outnyttjade checkkrediter | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 054 922 | 822 706 | 1 064 688 |
| Likviditet | 1,7 | 1,6 | 1,6 |
Syfte Beräkning
Visa företagets kortsiktiga betalningsförmåga. Omsättningstillgångar plus outnyttjad checkkredit dividerat med kortfristiga skulder.
Medelantal anställda
Syfte Beräkning
Visa heltidstjänster i en viss period. Genomsnittligt antal heltidsanställda i perioden.
Oförändrade valutakurser – omsättning
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | 2021/2022 | |
| Nominell förändring, % | 21,9 | 20,8 | 25,1 | 17,5 | 19,4 |
| Valutaeffekt, % | -7,4 | -5,8 | -9,5 | -1,0 | -2,5 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | 14,5 | 15,0 | 15,6 | 16,5 | 16,9 |
Syfte Beräkning
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Oförändrade valutakurser – rörelseresultat
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | 2021/2022 | |
| Nominell förändring, % | 27,0 | -1,0 | 6,9 | 30,1 | 9,5 |
| Valutaeffekt, % | -18,4 | -13,0 | -19,2 | -2,3 | -4,7 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | 8,6 | -14,0 | -12,3 | 27,8 | 4,8 |
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.
Syfte Beräkning
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Oförändrade valutakurser – återkommande intäkter
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | 2021/2022 | |
| Nominell förändring, % | 29,5 | 12,2 | 22,8 | 11,9 | 11,7 |
| Valutaeffekt, % | -7,6 | -5,0 | -8,5 | -1,1 | -2,1 |
| Förändring i oförändrade valutakurser, % | 21,9 | 7,2 | 14,3 | 10,8 | 9,6 |
Ge en indikation på förändringar i finansiella mått till oförändrade valutakurser.
Syfte Beräkning
Innevarande års värden omräknade till föregående års genomsnittskurser minskat med föregående års värden till föregående års genomsnittskurser, dividerat med föregående års värden till föregående års kurser.
Orderingång – garanterad
Syfte Beräkning
Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Del av den kontrakterade orderingången som motsvarar det kunden förbundit sig att köpa när kontraktet ingås.
Orderingång – kontrakterad
Syfte Beräkning
Ge en indikation på framtida intäkter i företaget. Värdet av inkomna ordrar som motsvarar det kunden upphandlat och avser köpa under avtalsperioden.
| P/E-tal | ||
|---|---|---|
| SEK | 12 mån | Helår |
| feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Aktiekurs vid periodens slut | 147,44 | 124,80 |
| 12-månadersperiodens resultat per aktie före utspädning | 1,73 | 1,63 |
| P/E-tal, ggr | 85,2 | 76,6 |
Visa hur marknaden värderar företagets vinst och hur lång tid det kan ta att få tillbaka en investering i aktien.
Syfte Beräkning
Aktiekurs vid periodens slut dividerat med senaste 12 månadersperiodens resultat per aktie före utspädning.
Resultat per aktie före utspädning
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Periodens resultat, TSEK | 72 301 | 62 880 | 220 329 | 202 329 | 332 793 | 314 793 |
| Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut | ||||||
| före utspädning | 192 664 046 | 192 639 088 | 192 662 899 | 192 631 343 | 192 662 755 | 192 639 088 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 0,38 | 0,33 | 1,14 | 1,05 | 1,73 | 1,63 |
Visa varje akties andel av företagets resultat under rapportperioden.
Syfte Beräkning
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier före utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.
Resultat per aktie efter utspädning
| 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Periodens resultat, TSEK | 72 301 | 62 880 | 220 329 | 202 329 | 332 793 | 314 793 |
| Genomsnittligt antal aktier vid periodens slut efter utspädning |
192 667 466 | 192 667 350 | 192 667 459 | 192 667 322 | 192 667 458 | 192 667 355 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,38 | 0,33 | 1,14 | 1,05 | 1,73 | 1,63 |
Visa varje akties andel av företagets resultat under
rapportperioden, beaktat för de potentiella aktier som tillkommer efter konvertering.
Syfte Beräkning
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning vid periodens slut. Detta nyckeltal definieras i IFRS.
Räntabilitet på eget kapital
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Periodens resultat | 72 301 | 62 880 | 220 329 | 202 329 | 332 793 | 314 793 |
| Eget kapital vid periodens början | 1 067 347 | 1 036 555 | 1 080 737 | 895 623 | 959 025 | 895 623 |
| Eget kapital vid periodens slut | 1 144 012 | 959 025 | 1 144 012 | 959 025 | 1 144 012 | 1 080 737 |
| Genomsnittligt eget kapital | 1 105 680 | 997 790 | 1 112 375 | 927 324 | 1 051 519 | 988 180 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 6,5 | 6,3 | 19,8 | 21,8 | 31,6 | 31,9 |
Visa avkastningen på kapital som är hänförligt till moderbolagets ägare.
Syfte Beräkning
Periodens resultat dividerat med genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Resultat efter finansiella poster | 91 059 | 77 035 | 277 492 | 253 063 | 418 934 | 394 505 |
| Finansiella kostnader | -709 | -385 | -1 337 | -1 175 | -1 718 | -1 555 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | 1 172 912 | 1 066 089 | 1 183 901 | 997 425 | 1 125 108 | 1 056 218 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 7,8 | 7,3 | 23,6 | 25,5 | 37,4 | 37,5 |
Syfte Beräkning
Visa lönsamhet baserat på hur mycket kapital som används i verksamheten.
Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på totalt kapital
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Resultat efter finansiella poster | 91 059 | 77 035 | 277 492 | 253 063 | 418 934 | 394 505 |
| Finansiella kostnader | -709 | -385 | -1 337 | -1 175 | -1 718 | -1 555 |
| Genomsnittlig balansomslutning | 2 153 608 | 1 759 400 | 2 230 027 | 1 740 093 | 2 048 188 | 1 921 932 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 4,3 | 4,4 | 12,5 | 14,6 | 20,5 | 20,6 |
Syfte Beräkning
Visa avkastningen på de totala tillgångarna. Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader dividerat med genomsnittlig balansomslutning.
Rörelsemarginal
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Rörelseresultat | 86 959 | 68 445 | 258 868 | 242 241 | 400 013 | 383 386 |
| Nettoomsättning | 580 295 | 476 173 | 1 626 049 | 1 300 117 | 2 275 072 | 1 949 140 |
| Rörelsemarginal, % | 15,0 | 14,4 | 15,9 | 18,6 | 17,6 | 19,7 |
Syfte Beräkning
Mäta operativ lönsamhet. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Rörelseresultat dividerat med nettoomsättning.
Rörelseresultat per aktie
| 12 mån | Helår | |
|---|---|---|
| feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Rörelseresultat, TSEK | 400 013 | 383 386 |
| Antal aktier före utspädning | 192 667 489 | 192 662 325 |
| Rörelseresultat per aktie, SEK | 2,08 | 1,99 |
Syfte Beräkning
Visa resultat före räntor och skatter per aktie. Rörelseresultat dividerat med antalet aktier före utspädning per balansdag.
Skuldsättningsgrad
| Skuldsättningsgrad | 0,07 | 0,07 |
|---|---|---|
| Eget kapital | 1 144 012 | 959 025 |
| Räntebärande skulder | 80 429 | 66 750 |
| TSEK | 2023 | 2022 |
| 31 jan | 31 jan |
Visa i vilken omfattning verksamheten finansieras av lån och beskriver företagets finansiella risk.
Syfte Beräkning
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet
| Eget kapital | 1 144 012 | 959 025 | 1 080 737 |
|---|---|---|---|
| Balansomslutning | 2 268 142 | 1 828 234 | 2 191 911 |
| Soliditet, % | 50,4 | 52,5 | 49,3 |
Syfte Beräkning
Visa hur stor del av tillgångarna som har finansierats med eget kapital. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Eget kapital dividerat med balansomslutning per balansdag.
Sysselsatt kapital
| TSEK | 31 jan | 31 jan | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2022 | 2022 | |
| Balansomslutning | 2 268 142 | 1 828 234 | 2 191 911 |
| Icke räntebärande skulder | 1 043 701 | 802 459 | 1 048 551 |
| Sysselsatt kapital | 1 224 441 | 1 025 775 | 1 143 360 |
Syfte Beräkning
Visa hur stor del av företagets tillgångar som har lånats ut av exempelvis företagets ägare eller externa långivare och visar företagets lönsamhet i förhållande till externt finansierat kapital och eget kapital.
| Tillväxt rörelseresultat per aktie över en femårsperiod | 12 mån | Helår |
|---|---|---|
| SEK | ||
| feb 2022 | maj–apr | |
| –jan 2023 | 2021/2022 | |
| Rörelseresultat per aktie före utspädning | 2,076 | 1,990 |
| Rörelseresultat per aktie före utspädning fem år tidigare | 1,068 | 1,030 |
| Tillväxt rörelseresultat per aktie före utspädning | ||
| över en femårsperiod, % | 94,4 | 93,3 |
Visa verksamhetens tillväxt över en femårsperiod. Måttet används för målstyrning i verksamheten.
Syfte Beräkning
Rörelseresultat per aktie per balansdag minus rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare, dividerat med rörelseresultat per aktie per balansdag fem år tidigare.
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
28 (31)
Vinstmarginal
| Rörelsemarginal, % | 15,7 | 16,2 | 17,1 | 19,5 | 18,4 | 20,2 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 580 295 | 476 173 | 1 626 049 | 1 300 117 | 2 275 072 | 1 949 140 |
| Resultat efter finansiella poster | 91 059 | 77 035 | 277 492 | 253 063 | 418 934 | 394 505 |
| –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | –jan 2022 | –jan 2023 | 2021/2022 | |
| nov 2022 | nov 2021 | maj 2022 | maj 2021 | feb 2022 | maj–apr | |
| TSEK | 3 mån | 3 mån | 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår |
Syfte Beräkning
Visa jämförelse av lönsamhet oavsett bolagsskattesats. Resultat efter finansiella poster dividerat med nettoomsättning.
NYCKELTAL OCH ANNAN INFORMATION
Nyckeltal
| 9 mån | 9 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 jan | 31 jan | 31 jan | 30 apr | |
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Kontrakterad orderingång, MSEK | 3 448,8 | 1 302,8 | 4 466,2 | 2 320,2 |
| varav garanterad orderingång, MSEK | 1 795,0 | 1 302,8 | 2 812,4 | 2 320,2 |
| Rörelsemarginal, % | 15,9 | 18,6 | 17,6 | 19,7 |
| Vinstmarginal, % | 17,1 | 19,5 | 18,4 | 20,2 |
| Medelantal anställda | 1 001 | 894 | 989 | 908 |
| Kassaflöde per aktie före utspädning, SEK 1 | 0,30 | 1,05 | 2,45 | 3,20 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 1 | 0,30 | 1,05 | 2,45 | 3,20 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 1 124,3 | 927,0 | 1 525,8 | 1 328,6 |
| P/E-tal, ggr | n/a | n/a | 85,2 | 76,6 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK | 147,44 | 152,5 | 147,44 | 124,8 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 19,8 | 21,8 | 31,6 | 31,9 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 23,6 | 25,5 | 37,4 | 37,5 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 12,5 | 14,6 | 20,5 | 20,6 |
| Soliditet, % | 50,4 | 52,5 | 50,4 | 49,3 |
| Likviditet, ggr | 1,7 | 1,6 | 1,7 | 1,6 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK | 5,94 | 4,98 | 5,94 | 5,61 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 5,94 | 4,98 | 5,94 | 5,61 |
1 Kassaflöde från den löpande verksamheten.
Koncernens resultaträkningar i sammandrag kvartalsvis
| MSEK | 2022/2023 | 2021/2022 | 2020/2021 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Nettoomsättning | 580,3 | 561,7 | 484,1 | 649,0 | 476,2 | 418,2 | 405,7 | 526,2 | 394,2 | 413,2 | 298,9 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 14,7 | 11,5 | 9,0 | 10,6 | 8,7 | 13,3 | 11,6 | 12,3 | 13,5 | 11,6 | 9,9 |
| Återföring villkorad köpeskilling | - | - | - | - | - | - | - | 1,2 | - | 1,1 | 0,6 |
| Övriga rörelseintäkter | 0,5 | 0,4 | 0,1 | 0,4 | 0,0 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | 0,6 | 0,5 | 0,0 |
| Rörelsens kostnader | -485,2 | -443,9 | -406,6 | -497,1 | -395,2 | -329,4 | -308,4 | -353,6 | -319,1 | -315,2 | -262,8 |
| Av- och nedskrivningar | -23,3 | -22,1 | -22,2 | -21,8 | -21,3 | -19,0 | -19,1 | -22,3 | -20,1 | -21,5 | -19,2 |
| Rörelseresultat | 87,0 | 107,6 | 64,4 | 141,1 | 68,4 | 83,7 | 90,1 | 163,9 | 69,1 | 89,6 | 27,4 |
| Summa finansiella poster | 4,1 | 10,7 | 3,8 | 0,3 | 8,6 | 0,2 | 2,0 | 2,6 | -1,3 | 2,9 | -5,9 |
| Resultat efter finansiella poster | 91,1 | 118,3 | 68,2 | 141,4 | 77,0 | 83,9 | 92,1 | 166,5 | 67,8 | 92,5 | 21,4 |
| Skatt på periodens resultat | -18,8 | -24,4 | -14,0 | -29,0 | -14,1 | -17,6 | -19,0 | -33,9 | -14,5 | -19,8 | -4,6 |
| Periodens resultat | 72,3 | 93,9 | 54,1 | 112,5 | 62,9 | 66,3 | 73,1 | 132,6 | 53,3 | 72,7 | 16,8 |
Nyckeltal kvartalsvis
| 2022/2023 | 2021/2022 | 2020/2021 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| Kontrakterad orderingång, MSEK | 549,2 | 664,2 2 235,4 1 017,4 | 439,6 | 470,0 | 393,2 | 689,2 | 598,0 | 752,1 | 612,3 | ||
| varav garanterad orderingång, | |||||||||||
| MSEK | 484,0 | 605,6 | 705,3 1 017,4 | 439,6 | 470,0 | 393,2 | 689,2 | 598,0 | 752,1 | 612,3 | |
| Rörelsemarginal, % | 15,0 | 19,2 | 13,3 | 21,7 | 14,4 | 20,0 | 22,2 | 31,1 | 17,5 | 21,7 | 9,2 |
| Kassaflöde per aktie före | |||||||||||
| utspädning, SEK 1 | 0,43 | 0,20 | -0,33 | 2,15 | 0,79 | 0,21 | 0,05 | 0,59 | 0,71 | 0,19 | 0,44 |
| Kassaflöde per aktie efter | |||||||||||
| utspädning, SEK 1 | 0,43 | 0,20 | -0,33 | 2,15 | 0,79 | 0,21 | 0,05 | 0,59 | 0,71 | 0,19 | 0,44 |
| Resultat per aktie före utspädning, | |||||||||||
| SEK 1 | 0,38 | 0,49 | 0,28 | 0,58 | 0,33 | 0,34 | 0,38 | 0,69 | 0,28 | 0,38 | 0,09 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 6,5 | 8,5 | 4,9 | 11,0 | 6,3 | 6,6 | 7,8 | 16,0 | 6,8 | 9,5 | 2,1 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 7,8 | 10,2 | 5,8 | 13,1 | 7,3 | 7,8 | 9,2 | 18,5 | 7,8 | 10,9 | 2,4 |
| Soliditet, % | 50,4 | 52,3 | 54,9 | 49,3 | 52,5 | 61,3 | 59,6 | 54,2 | 51,7 | 55,0 | 58,1 |
| Eget kapital per aktie, SEK 1 | 5,94 | 5,54 | 5,95 | 5,61 | 4,98 | 5,38 | 5,06 | 4,65 | 3,95 | 3,69 | 4,19 |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK 1 | 147,44 | 146,40 | 185,90 | 124,80 | 152,50 | 209,60 | 137,20 | 121,00 | 142,50 | 108,60 | 120,20 |
1 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.
Fem år i sammandrag 1
| 2021/2022 | 2020/2021 | 2019/2020 | 2018/2019 | 2017/2018 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 2 320,2 | 2 651,6 | 1 816,0 | 2 132,8 | 1 492,5 |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 949,1 | 1 632,4 | 1 661,1 | 1 413,5 | 1 209,2 |
| Rörelseresultat, MSEK | 383,4 | 350,1 | 295,3 | 235,5 | 214,3 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 394,5 | 348,2 | 303,0 | 248,8 | 231,2 |
| Periodens resultat, MSEK | 314,8 | 275,5 | 237,4 | 199,0 | 184,7 |
| Rörelsemarginal, % | 19,7 | 21,4 | 17,8 | 16,7 | 17,7 |
| Vinstmarginal, % | 20,2 | 21,3 | 18,2 | 17,6 | 19,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK 2 | 1,63 | 1,43 | 1,24 | 1,04 | 0,97 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK 2 | 1,63 | 1,43 | 1,23 | 1,03 | 0,96 |
| Inlösenprogram per aktie/utdelning, SEK 2 | 1,00 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| Aktiekurs vid årets slut, SEK 2 | 124,80 | 121,00 | 84,00 | 64,40 | 38,84 |
| P/E-tal, ggr | 76,6 | 84,6 | 68,0 | 61,8 | 40,0 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 31,9 | 32,2 | 30,7 | 29,8 | 30,4 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 37,5 | 37,4 | 36,8 | 35,9 | 34,5 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 20,6 | 22,1 | 21,6 | 19,6 | 19,0 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 2 | 5,61 | 4,65 | 4,24 | 3,80 | 3,47 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 2 | 5,61 | 4,65 | 4,24 | 3,78 | 3,43 |
| Soliditet, % | 49,3 | 54,2 | 54,1 | 55,4 | 51,4 |
1 Jämförelseåret 2017/2018 har omräknats, se Sectras årsredovisning 2018/2019 sidan 76 Not 5.
2 Jämförelsetalen per aktie har omräknats med anledning av den aktiesplit 5:1 som Sectra genomförde under kvartal 2 21/22.
Valutakurser
| Valuta | Genomsnittliga kurser i SEK | Balansdagskurser i SEK | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 3 mån | 3 mån | Δ | 9 mån | 9 mån | Δ | ||||
| nov 2022 –jan 2023 |
nov 2021 –jan 2022 |
% | maj 2022 –jan 2023 |
maj 2021 –jan 2022 |
% | 31 jan 2023 |
31 jan 2022 |
Δ % |
|
| Amerikanska dollar, 1 USD | 10,43 | 9,10 | 14,6 | 10,44 | 8,70 | 20,0 | 10,36 | 9,33 | 11,0 |
| Euro, 1 EUR | 11,05 | 10,26 | 7,7 | 10,77 | 10,13 | 6,3 | 11,21 | 10,43 | 7,5 |
| Brittiska pund, 1 GBP | 12,62 | 12,21 | 3,4 | 12,46 | 11,90 | 4,7 | 12,76 | 12,54 | 1,8 |
ORDLISTA
Genomik
Studiet av arvsmassa, det vill säga en organisms DNA. Inom medicin studeras en patients arvsmassa för att öka förståelsen om orsaken till sjukdom. För cancersjukdomar undersöks till exempel en tumörs mutationer i DNA. Den genetiska informationen har en viktig roll i diagnos av cancer och individanpassade behandlingar, så kallad precisionsmedicin.
Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar
Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.
Kritisk infrastruktur
Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Molnet/Molnlösningar/Cloud
Av engelskans cloud computing, vilket innebär att leverera tjänster och dela IT-infrastruktur över internet.
Oftalmologi
Ett medicinskt specialistområde för diagnos och behandling av ögonsjukdomar.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Patologi/histopatologi/mikroskopi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Precisionsmedicin
Innebär att ge patienter vård som i hög grad anpassas efter individuella förutsättningar. Här är avancerade diagnostiska analyser en hörnsten.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
Sectra One/Sectra One Cloud
En prenumeration på Sectras helhetslösning för medicinsk bildhantering. Den innebär att kunder i stället för att betala en hög licensavgift för mjukvara vid avtalsstart och därtill en rullande serviceavgift, betalar en mer jämnt fördelad prenumerationsavgift varje år. Avgiften baseras på vilken funktionalitet som används och hur mycket olika tjänster nyttjas. När Sectra One säljs som helt molnbaserade tjänster kallas den Sectra One Cloud.
Signalskydd
Kryptografiska metoder och andra åtgärder som syftar till att förhindra obehöriga att komma åt eller påverka uppgifter i telekommunikations- och IT-system. De signalskyddsprodukter som Sectra tillhandahåller är godkända av en eller flera nationer och för vissa produkter även EU och NATO.
VPN
En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett icke-säkert datanätverk.
OM SECTRA
Vision
Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.
Affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.
Verksamhetsområden/affärsmodeller
Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har passerat 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.
Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.
Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling
Kundnytta är högsta prio
Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt. Nära relationer med krävande kunder säkerställer att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
Företagskultur som motiverar
En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem och att ständigt driva förbättring. Detta för att kunna uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.
Ständig innovation
Nära samarbeten med kunder, universitet och branschpartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.
Geografisk expansion
Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska expansionen ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
För mer information besök: https://investor.sectra.com
Sju goda skäl att investera i Sectra
Internationella nischmarknader med god tillväxt
IT för sjukvård, cybersäkerhet och samhälls-
viktig infrastruktur är marknader i snabb förändring. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.
Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt
Sectra har mer än 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Över hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.
Kundfokuserad företagskultur
En stark företagskultur med tydligt fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad ger oss nöjda kunder.
Starkt varumärke
med multinationell räckvidd
Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.
Innovation
Vi håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden för kunder och Sectra.
Hållbar affärsmodell
Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till friskare och tryggare samhällen. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.
Långsiktiga ägare och engagerad ledning
Huvudägarna, som varit med sedan 1980-talet, har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla personer i koncernledningen äger aktier.