Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Earnings Release 2020

Jun 3, 2020

2967_10-k_2020-06-03_ba9853c5-0630-4aa4-8f83-7704e9a87ec9.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Bokslutskommuniké 2019/2020:

Sectra växer med ökad lönsamhet – årets rörelseresultat steg med 25,4 procent

Räkenskapsåret 2019/2020 är det resultatmässigt bästa hittills för Sectra och vi överträffar våra tre finansiella mål. Framgångarna och tillväxten bygger på hög kundnöjdhet, långa kundrelationer, produkter av hög kvalitet samt kompetenta och engagerade medarbetare. Dessa förutsättningar är en stabil grund för vår utveckling och lönsamhet i framtiden. Med en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande andel återkommande intäkter är Sectra väl rustat för att hantera den höga graden av osäkerhet till följd av covid-19. Mot denna bakgrund föreslås att årsstämman beslutar att 4,50 kronor per aktie överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram.

PERIODEN OCH KVARTALET I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående år.

Räkenskapsåret, 2019/2020

  • Orderingången uppgick till 1 816,0 MSEK (2 132,8). I jämförelseåret ingår Sectra största order någonsin, ett 13 årigt avtal med NSW Health i Australien värt 560 MSEK.
  • Nettoomsättningen ökade med 17,5 procent till 1 661,1 MSEK (1 413,5). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 14,7 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 25,4 procent till 295,3 MSEK (235,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 17,8 procent (16,7). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 19,2 procent.
  • Resultatet före skatt uppgick till 303,0 MSEK (248,8).
  • I utfallet ingår poster av engångskaraktär (se Secure Communications sidan 10). Posterna har en positiv nettoeffekt på rörelseresultatet med 1,4 MSEK.
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 296,3 MSEK (252,5).
  • Styrelsen och vd föreslår att årsstämman 2020 beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande, se sidan 13. Ingen ordinarie utdelning föreslås.

RAPPORTPRESENTATION

3 juni 2020, kl. 10:00 Följ online investor.sectra.com/q4report1920 eller ring in på SE: +46850558366 UK: +443333009035 US: +18335268397 Ytterligare information på sidan 15.

Kvartal 4, februari–april 2020

  • Orderingången uppgick till 716,2 MSEK (1 104,9). I jämförelsekvartalet ingår storordern från NSW Health. Av kvartalets orderingång har 36 procent intäktsförts under fjärde kvartalet och ytterligare 34–44 procent uppskattas avse intäkter inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 7,1 procent till 507,6 MSEK (474,1). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 5,0 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 18,1 procent till 123,6 MSEK (104,7), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 24,3 procent (22,1). Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 12,5 procent.
  • Resultatet före skatt uppgick till 126,7 MSEK (110,9).
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 81,0 MSEK (72,1).
  • Utbrottet av covid-19 har inte haft någon betydande effekt på Sectras finansiella utfall.
Nyckeltal Kvartalet 1 Helåret 1
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
19/20 18/19 % 19/20 18/19 %
Orderingång 716,2 1 104,9 -35,2 1 816,0 2 132,8 -14,9
Nettoomsättning 507,6 474,1 7,1 1 661,1 1 413,5 17,5
Rörelseresultat (EBIT) 123,6 104,7 18,1 295,3 235,5 25,4
Rörelsemarginal, % 24,3 22,1 n/a 17,8 16,7 n/a
Resultat före skatt (EBT) 126,7 110,9 14,2 303,0 248,8 21,8
Vinstmarginal, % 25,0 23,4 n/a 18,2 17,6 n/a
Resultat efter skatt 99,2 90,4 9,7 237,4 199,0 19,3
Resultat per aktie, SEK 2 2,58 2,36 9,3 6,18 5,21 18,6
Kassaflöde 3 81,0 72,1 12,3 296,3 252,5 17,3
Kassaflöde per aktie 2, 3 2,10 1,88 11,7 7,69 6,58 16,9
Medelantal anställda 797 731 9,0 780 706 10,5

1 Jämförelseperioder har omräknats, se redovisningsprinciper not 1 på sid 20. 2 Före utspädning.

3 Kassaflöde från löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i pressmeddelandet, för offentliggörande den 3 juni 2020, kl. 08:15 CET. Sectra AB (publ), https://sectra.com, organisationsnummer 556064-8304, e-post [email protected]

VD KOMMENTERAR

När våra kunder inom vården blir effektivare i sitt dagliga arbete och därmed hinner ge vård till fler människor, eller när samhällets sårbarhet minskar med hjälp av våra lösningar för datasäkerhet, då har också vi lyckats. Det är väldigt tillfredsställande att våra långsiktiga satsningar på att skapa verkligt värde för kunder, patienter och samhället i stort medför att vi kan redovisa det resultatmässigt bästa året i Sectras historia.

Vi växer med nöjda kunder och jag är särskilt stolt över våra medarbetare och för det enorma arbete de utför som har lett fram till den höga kundnöjdhet vi har idag. Det är roligare att gå till jobbet när vi har nöjda kunder, både för mig och medarbetarna. Nöjda kunder ger också mer affärer och affärer med lönsamhet, vilket bekräftas av vårt ekonomiska utfall och att våra nyckeltal överstiger samtliga finansiella mål.

Vi följer våra planer och redovisar en stark avslutning av räkenskapsåret och samtliga verksamhetsområden växer. Imaging IT Solutions genererar störst vinsttillväxt efter att ha driftsatt många installationer hos både nya och befintliga kunder de senaste kvartalen. När installationerna går över i driftfas innebär de mångåriga intäktsströmmar vilket bidrar till stabilitet och finansiell trygghet, faktorer som inte kan underskattas i dessa tider.

– Det krävs kunskap, passion och lagarbete för att leverera stort värde. Torbjörn Kronander

En del av våra projekt är mycket omfattande, vilket leder till stora svängningar mellan kvartalen eftersom en betydande del av resultatet redovisas i samband med driftsättning och projektleveranser. Därför är det viktigt att titta mer på trender än utfallet för ett enskilt kvartal i bedömningen av vår utveckling. För det kommande räkenskapsåret förväntar vi oss ett svagare första kvartal än vanligt och en kraftig tyngdpunkt på driftsättningar hos kunder under andra halvåret och då särskilt vårmånaderna. Detta beror dels på naturliga säsongsvariationer, där många kunder vill gå i drift inför den relativt sett lugnare sommarperioden, men också på förseningar i projekt och beställningar på grund av covid-19. På lång sikt kommer vår nya prenumerationsmodell för mjukvarulicenser bidra till en utjämning mellan kvartalen, men den bedöms inte ha någon stor effekt de närmaste åren.

USA är nu Sectras största marknad

Det kostar mer att skaffa nya kunder än att ta hand om och utveckla befintliga relationer. Våra kostnader är därför högre i marknader där vi växer med nya kunder. För oss gäller det bland annat Nordamerika, där vi gör särskilda satsningar. Dessa har resulterat i en kraftig ökning av kundbasen inom Imaging IT Solutions. De har också lett till att vi de senaste fem åren gått från att vara en relativt okänd leverantör till att vara en av de mest efterfrågade inom vår nisch i USA. Även om vi än så länge har en liten marknadsandel i Nordamerika så ökar den snabbt och USA har gått om Sverige som Sectras största marknad under året. Efter ett formellt godkännande av myndigheten FDA i USA under fjärde kvartalet kan vi nu också erbjuda vår digitala patologimodul till amerikanska kunder.

Hur vi och våra kunder påverkas av pandemin

Sectras kunder spelar en central roll i samhället, så även under pandemin som har påverkat världen under kvartalet. Vår högsta prioritet är därför att säkerställa att deras verksamhet kan fortsätta fungera trots att arbetsbelastningen i vissa fall har ökat dramatiskt. För att minska smittspridningen av covid-19 är det många verksamheter som har förlagt arbetet till hemmakontor. För kunder som hanterar säkerhetsklassificerade uppgifter ställer det ökade krav på datasäkerhet från dessa hemarbetsplatser. Inom medicinområdet kräver hemarbetsplatser inom till exempel patologi och radiologi att man ökar intresset för digitalisering eller kompletterar befintliga installationer med nya funktioner som är speciellt avsedda för samarbete över nätet. För Sectra har detta lett till ett uppsving i efterfrågan på dels mobila kryptolösningar dels IT-system som gör att radiologer och patologer kan granska och samarbeta om fall på distans och dels lösningar för att upprätthålla undervisning för läkarstudenter på distans när universiteten stängts ner.

Under fjärde kvartalet har vi upplevt en fortsatt efterfrågan på våra erbjudanden. I vissa fall leder dock kundernas prioritering av det som är allra nödvändigast för stunden till att planerade projekt förskjuts, eller att inköpsavdelningar pausar pågående upphandlingar. Även om det innebär förseningar i många projekt har vi också projekt som gått fram i snabbare takt än planerat. Därutöver har den stora nedgången i elektiv sjukvård i vissa fall lett till dramatiska intäktsbortfall för kunder, framför allt för

privat drivna sjukhus, vilket är något som också påverkar deras investeringsförmåga på sikt och vissa vårdgivare har infört tillfälliga investeringsstopp. Detta bidrar till en större osäkerhet än normalt och gör att det i nuläget är svårt att förutsäga vilka effekter covid-19 kommer att få på Sectra framöver.

Trots de stora tragedierna som samhällen upplever för närvarande på grund av covid-19, innebär förändringarna på sikt möjligheter för effektiviseringar och affärsutveckling. Både vi och våra kunder skaffar oss kunskaper om nya sätt att arbeta på distans och vår bedömning är att mycket av detta kommer att leda till ändrade och effektivare arbetssätt även efter covid-19. Något som på lång sikt kommer att kunna skapa möjligheter för ett snabbfotat företag som Sectra.

Framtidsutsikter

Vår framtid är spännande. Teknikutvecklingen ger oss möjligheter att tillföra nya värden till våra kunder och vi befinner oss i branscher där underliggande samhällstrender i sig driver tillväxten. Trender som innebär att samhällen dels måste lösa problemen med vård till en ständigt åldrande befolkning, dels måste skyddas mot cyberkriminalitet som hotar dess grundvalar och människors överlevnad. Vad händer med krypton om kvantdatorer blir en fungerande verklighet? Kan vi använda AI för att lära oss av historiska patientdata vad vi skall göra för en ny patient, och vilka möjligheter öppnas då? Hur kan vi tillhandahålla verktyg för att förbättra resultatet för ortopediska operationer, ett av de vanligaste ingreppen för äldre människor och som växer mycket fort? Hur kan vi hjälpa vårdpersonal att hantera och ge patienter bästa möjliga behandling i en värld där fördubblingshastigheten för global medicinsk kunskap räknas i månader istället för i mansåldrar? Det här är områden där Sectra kan hjälpa till. Men det kommer även att uppstå helt nya områden och kundproblem där vi kan lösa och omsätta behoven i nya produkter.

Vår stabila utveckling samt positiva underliggande kassaflöden och lönsamhet ger mig anledning att vara fortsatt optimistisk. Vi har ett antal framtidsprojekt och även helt nya geografiska marknader som kan bli stora på sikt. Tillväxtmöjligheterna är goda inom samtliga verksamhetsområden under överskådlig framtid, även om covid-19 troligen kommer att innebära en tillfälligt dämpad efterfrågan i vissa marknader. Genom vårt arbete och investeringar i områden och innovation som har potential att öka kundnyttan skapar vi värde för våra kunder och kan på så sätt hjälpa till att göra samhällen friskare och tryggare. Detta kundvärde är grunden för våra framgångar och det som också avgör hur vi lyckas skapa aktieägarvärde och avkastning till våra ägare. Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB

Diagram

Om inget annat anges visar staplar utfall per kvartal, linjer 12 månaders löpande utfall och belopp är omräknade i MSEK.

FINANSIELLA MÅL

Vi överträffar målnivåerna för de tre koncernövergripande finansiella målen. Stabilitet och lönsamhet är hygienfaktorer. När dessa tröskelvärden är uppfyllda sätts tillväxtmålet i fokus, där vi återinvesterar Sectras vinster i områden som har potential att öka kundnyttan och därmed bidra till stabil och långsiktig avkastning till aktieägarna. Målen är i prioritetsordning:

HÄNDELSER

Kvartal 4

  • Sectras digitala patologimodul får godkännande av Food and Drug Administration (FDA) för primärdiagnostik och distansgranskning i USA.
  • Hospital for Special Surgery i USA, ett ledande universitetssjukhus inom muskuloskeletal radiologi driftsätter Sectras IT-stöd för digital patologi, vilket är första etappen i ett projekt för digitalisering av verksamhetens patologibilder. Funktioner för digital patologi är en utökning av deras existerande IT-lösning från Sectra för att hantera medicinska bilder.
  • Vårdgivaren Mayfair Diagnostics i Kanada beställer Sectras IT-lösning för medicinsk bildhantering. Beställningen är den första i Nordamerika som bygger på vår nya prenumerationsmodell för mjukvarulicenser.
  • Universitetssjukhuset MetroHealth System i Ohio och St. Elizabeth Healthcare, en del av det välrenommerade nätverket Mayo Clinical Care Network i USA, beställer Sectras IT-lösning för medicinsk bildhantering.
  • Region Halland ingår avtal med Sectra om ett sammanhållet IT-stöd för radiologi, där bilder och information blir tillgängliga över hela regionen. Avtalet innebär att Sectra tar ett helhetsansvar för teknik och drift av kundens hantering av medicinska bilder.
  • Sectra inleder ett samarbete med Universitetssjukhuset i Utrecht (UMCU) i Nederländerna med målet att göra det enklare och säkrare att införa verktyg baserade på artificiell intelligens (AI) i vården.
  • Sectra får beställningar på kryptolösningar för mobil telefoni, smartphones och blåljusmyndigheternas kommunikationsnät Tetra från flera europeiska myndigheter.
  • Spridningen av covid-19 har utvecklats till en allvarlig pandemi. Gränser har stängts och länder har infört karantänåtgärder och andra restriktioner för att begränsa spridningen. Många av Sectras kunder påverkas, särskilt de inom sjukvården som måste prioritera att ta hand om drabbade patienter. Sectra anpassar verksamheten till de nya förutsättningarna och huvuddelen av bolagets arbete sker på distans. Situationen har dock inte haft någon signifikant påverkan på Sectras finansiella utfall under kvartalet. Läs mer under Risker och osäkerhetsfaktorer på sidan 14.

Efter rapportperiodens slut

Sanford Health, en av de största vårdgivarna i USA, utökar sin Sectralösning för medicinsk bildhantering med kardiologi.

SECTRAS MARKNADER

Vi spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet. Två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion och där underliggande trender i samhället gör att dessa områden måste växa.

Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Vår uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

Befolkningsutvecklingen och ökad överlevnad i cancersjukdomar sätter press på sjukvården. För att bibehålla hög vårdkvalitet måste sjukvården uträtta mer med oförändrade eller minskade resurser. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den gamla människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten och samordna sina resurser samt förbättra effektiviteten inom ortopedisk kirurgi genom bättre planering. Vi bidrar även till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar för att interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Vi hjälper kunder världen över att vårda fler patienter och rädda fler liv till en långsiktigt uthållig kostnadsbild. Detta arbete bedrivs inom våra verksamhetsområden Imaging IT Solutions och Business Innovation.

Cybersäkerhet för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där vi har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Vi hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications.

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL UNDER RÄKENSKAPSÅRET OCH KVARTALET

Orderingång och nettoomsättning

Orderingången för räkenskapsåret uppgick till 1 816,0 MSEK (2 132,8), varav 716,2 MSEK (1 104,9) avser fjärde kvartalet. Kvoten mellan orderingång och nettoomsättning uppgick till 1,09 vid räkenskapsårets utgång. Långa och stora avtal bidrar till långsiktig stabilitet, men innebär också stora variationer i orderingång mellan enskilda kvartal. Under jämförelsekvartalet 2018/2019 ingår till exempel en omfattande beställning från NSW Health i Australien med ett ordervärde om 560 MSEK. Imaging IT Solutions verksamheter i Nederländerna, Storbritannien och USA står för de enskilt största ökningarna under räkenskapsåret. En stor andel av orderingången avser mångåriga kundkontrakt.

Nettoomsättningen för fjärde kvartalet ökade med 7,1 procent till 507,6 MSEK (474,1). Ökningen är huvudsaklingen kopplad till driftsättning av stora kundprojekt inom Imaging IT Solutions. För räkenskapsåret uppgick nettoomsättningen till 1 661,1 MSEK (1 413,5), vilket motsvarar en ökning med 17,5 procent. Mer än 70 procent av vår nettoomsättning sker i utländsk valuta, främst EUR, USD och GBP, vilket ger en relativt stor känslighet för valutakurser. Justerat för valutakursförändringar, se sidan 20, ökade omsättningen med 14,7 procent jämfört med motsvarande period föregående år.

Vår vision – att bidra till ett friskare och tryggare samhälle

Omsättning per verksamhetsområde och geografiska marknader

De senaste årens starka orderingång håller på att omvandlas till omsätttning. Samtliga verksamhetsområden och geografiska marknader, förutom Storbritannien, visar omsättningstillväxt under räkenskapsåret. I Storbritannien ökar omsättningen från försäljning av egna produkter och tjänster, dock är omsättningen från tredjepartsprodukter lägre än jämförelseåret. Geografiskt står verksamheten i USA för den enskilt största ökningen under perioden med en omsättningstillväxt på 43,4 procent mot jämförelseåret.

Omsättningsutveckling per verksamhetsområde

Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår

Resultat

Koncernens rörelseresultat ökade med 25,4 procent till 295,3 MSEK (235,5), varav 123,6 MSEK (104,7) avser fjärde kvartalet. Detta motsvarar en rörelsemarginal på 17,8 procent (16,7) för räkenskapsåret och 24,3 procent (22,1) för fjärde kvartalet. Justerat för valutakursförändringar ökade rörelseresultatet med 19,2 procent mot jämförelseåret. Koncernens rörelsekostnader före avskrivningar ökade under 2019/2020 med 24,6 procent till 316,6 MSEK (254,0), främst till följd av högre personal- och konsultkostnader. Ökningen är huvudsakligen kopplad till pågående framtidssatsningar samt förstärkt kapacitet för installation och driftsättning av Sectras medicinska bildhanteringssystem till följd av den ökade efterfrågan och beställningar från nya kunder det senaste året. Stora systeminstallationer hos nya kunder innebar inledningsvis stora kostnader och en negativ effekt på kassaflödet, vilket framförallt belastade utfallet under första halvåret 2019/2020. Kunderna har nu börjat ta systemen i drift, vilket har gett en positiv effekt på omsättningen och koncernens resultat, marginal och kassaflöde.

Koncernens finansnetto uppgick till 7,7 MSEK (13,3), varav 3,2 MSEK (6,2) avser fjärde kvartalet. Valutakursförändringar, se sidan 20, påverkade de finansiella posterna med 3,7 MSEK (4,9). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför genomslag direkt.

I siffrorna ingår poster av engångskaraktär som är relaterade till verksamhetsområdet Secure Communications förvärv av det finska bolaget EXP Analytics Oy år 2015 (se sidan 11). Posterna avser återföring av villkorad köpeskilling respektive nedskrivning av goodwill med en positiv nettoeffekt på resultatet före skatt med 1,4 MSEK. Resultatet efter finansnetto uppgick till 303,0 MSEK (248,8), varav 126,7 MSEK (110,9) avser fjärde kvartalet. Utfallet motsvarar en vinstmarginal på 18,2 procent (17,6) för räkenskapsåret och 25,0 procent (23,4) för fjärde kvartalet. Vinsten per aktie uppgick till 6,18 SEK (5,21) för perioden, varav 2,58 SEK (2,36) avser fjärde kvartalet.

Rörelseresultatutveckling per verksamhetsområde Jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår Trend

Finansiell ställning och kassaflöde

Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 345,3 MSEK (331,9) vid rapportperiodens slut.

Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,11 (0,04) på bokslutsdagen. Förändringen avser övergången till de nya redovisningsprinciperna enligt IFRS 16, se Not 1 sidan 21. Räntebärande skulder uppgick till 87,4 MSEK (31,5), varav 80,9 MSEK (0,0) avser leasingskuld enligt IFRS 16 och 6,5 MSEK (31,5) avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.

Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick under räkenskapsåret till 296,3 MSEK (252,5), varav 81,0 MSEK (72,1) avser fjärde kvartalet. Kassaflödet per aktie uppgick för perioden till 7,69 SEK (6,58) varav 2,10 SEK (1,88) avser fjärde kvartalet.

Kassaflöde koncernen

Balanserade utvecklingskostnader

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för räkenskapsåret till -78,5 MSEK (-34,9), varav -21,1 MSEK (-11,4) avser fjärde kvartalet. Se information om investeringsverksamheten nedan.

Koncernens totala kassaflöde för räkenskapsåret uppgick till 21,2 MSEK (48,7). I utfallen ingår utbetalning av 172,6 MSEK (171,5) till aktieägarna i samband med inlösenprogram under andra verksamhetskvartalet. Det totala kassaflödet exklusive inlösenprogram uppgick till 193,8 MSEK (220,2).

Sectra håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Utvecklingen sker i nära dialog med kunderna.

10–15 %

av koncernens omsättning investeras årligen i forskning och utveckling.

Investeringar och avskrivningar

Investeringarna i koncernen uppgick under räkenskapsåret till 78,5 MSEK (34,9), varav 21,1 MSEK (11,4) avser fjärde kvartalet. Periodens investeringar avser främst utvecklingskostnader som har balanserats, infrastruktur till molnlösningar för medicinsk bildhantering, köp av rättigheter till programvara och förvärv av tillgångar i Columbitech AB (se sidan 11).

Avskrivningar uppgick till 72,2 MSEK (46,8) för räkenskapsåret, varav 19,1 MSEK (12,5) avser fjärde kvartalet. Avskrivning av nyttjanderätter enligt IFRS 16 uppgår till 22,0 (0,0) för räkenskapsåret, varav 5,8 (0,0) avser fjärde kvartalet. Därutöver har nedskrivningar skett med 7,4 MSEK under tredje kvartalet som hänför sig till Sectras förvärv av EXP Analytics Oy från 2015 (se sidan 11).

Aktiverat arbete för egen räkning uppgick under räkenskapsåret till 41,8 MSEK (37,3) varav aktiverade utvecklingskostnader uppgick till 36,9 MSEK (25,2). Under fjärde kvartalet uppgick aktiverat arbete för egen räkning till 12,1 MSEK (15,6) varav aktiverade utvecklingskostnader uppgick till 11,5 MSEK (3,6). Av räkenskapsårets avskrivningar avser 28,4 MSEK (27,3) balanserade utvecklingsprojekt, varav 7,6 MSEK (7,5) avser fjärde kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 111,0 MSEK (102,6).

Säsongsvariationer

Sectras säsongsvariation innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av räkenskapsåren. Variationen i ordervolym sett till enskilda kvartal kan också vara väsentlig när kunder tecknar omfattande mångåriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller kryptosystem.

Nettoomsättning per kvartal Rörelseresultat per kvartal

IMAGING IT SOLUTIONS

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
19/20 18/19 % 19/20 18/19 %
Omsättning, MSEK 445,9 413,8 7,8 1 428,2 1 204,2 18,6
Rörelseresultat, MSEK 131,6 106,8 23,2 317,6 257,0 23,6
Rörelsemarginal, % 29,5 25,8 n/a 22,2 21,3 n/a

Vi har upplevt en ökad efterfrågan på Sectras produkter under räkenskapsåret, både på våra stora marknader Nederländerna, Storbritannien och USA samt på nya marknader, som exempelvis Kanada, och via nya distributionspartners. Hög kundnöjdhet och utmärkelserna "Best in KLAS" har varit viktiga för utvecklingen. Under fjärde kvartalet är det främst våra stora marknader USA och Sverige som har bidragit till orderingången. Vi har under kvartalet också fått den första beställningen som bygger på vår nya prenumerationsmodell för mjukvarulicenser. Det är den kanadensiska kunden Mayfair Diagnostics som valt att köpa vår IT-lösning för medicinsk bildhantering.

Imaging IT Solutions omsättning ökade med 18,6 procent jämfört med föregående år. Verksamheten i USA står för den enskilt största omsättningsökningen med 43,4 procent till 461,4 MSEK. Därefter är det våra verksamheter i Kanada och Nederländerna som redovisar störst ökning 2019/2020.

Driftsättningar hos nya och befintliga kunder bidrog till att rörelseresultatet ökade med 23,6 procent jämfört med föregående år och marginalen stärktes genom större andel licensinnehåll i leveranserna och ökad aktivering av utvecklingskostnader. Under fjärde kvartalet driftsatte vi installationer hos många vårdgivare, till exempel Charlotte Radiology (US), universitetssjukhuset i Groningen och Maastricht University Medical Center (NL) samt University of Leeds (UK).

För att ta hand om fler kunder har leveranskapaciteten successivt förstärkts under räkenskapsåret, framför allt i USA men även på tillväxtmarknader som Australien, Kanada och Frankrike där vi fick viktiga genombrottsordrar 2018/2019. Ytterligare stora installationsprojekt pågår och ska enligt plan sättas i drift hos kunder under kommande räkenskapsår och därefter.

Sectra växer snabbt i USA

Efter långsiktiga tillväxtsatsningar har verksamheten i USA gått om Sverige och är nu Sectras största marknad. Den ökade efterfrågan på den amerikanska marknaden omfattar såväl medicinsk bildhantering, så kallad Enterprise imaging, som kardiologi och digital patologi. Under fjärde kvartalet fick vi ett FDA-godkännande av vår digitala patologimodul, ett viktigt framsteg inom detta produktsegment.

BUSINESS INNOVATION

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
19/20 18/19 % 19/20 18/19 %
Omsättning, MSEK 22,5 21,2 6,1 78,1 68,8 13,5
Rörelseresultat, MSEK 8,7 0,8 987,5 12,9 -6,0 315,0
Rörelsemarginal, % 38,7 3,8 n/a 16,5 neg n/a

Business Innovation är vår kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden och inte bedöms passa in i existerande områden. Här redovisas även kostnaderna för vår långsiktiga forskningsverksamhet, som idag till stor del arbetar med satsningar inom AI för medicinska tillämpningar. Inom Business Innovation utvärderar och tillvaratar koncernen möjligheter att:

  • Kommersialisera ny teknik och nya segment inom koncernens huvudområden samt närliggande områden.
  • Medverka i forskning som kan leda till högre livskvalitet för individen samt ökad kundnytta och produktivitet inom vården.

Segmentet omfattar de mindre affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt forskningsavdelningen. Inom Business Innovation förvaltas och utvecklas även Sectras patentportfölj.

Utfallen inom Business Innovations två relativt små enheter varierar kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Vi är i ett produktgenerationsskifte inom såväl Ortopedi som Medicinsk utbildning. Affärsenheterna har nya produkter som mötts av stort intresse från marknaden och båda verksamheterna har förbättrat sitt utfall jämfört med föregående år. Business Innovations omsättning ökade med 13,5 procent under 2019/2020, vilket huvudsakligen är kopplat till produkter och tjänster som säljs som en del i Imaging IT Solutions kunderbjudanden. Den ökade omsättningen har stärkt rörelseresultatet. Därutöver har tidigare reserverade förväntade kreditförluster kunnat lösas upp vid erhållna inbetalningar, vilket har en positiv nettoeffekt på årets rörelseresultat med 3,2 MSEK, varav 2,3 avser kvartalet.

Sectra hjälper lärare och studenter att utföra läkarutbildning på distans när lärosäten hålls stängda i och med pandemin covid-19.

– Det är en lättnad för oss att kunna använda utbildningsportalen i den situation som vi nu befinner oss i med spridningen av covid-19. Molntjänsten ger oss möjligheten att nå de kliniska fallen vi använder i undervisningen och studenterna kan fullfölja sina studier på distans nu när alla skolor och universitet är stängda, säger Dr. Rosemarie Heyn, vid universitetet La Sapienza i Italien.

11 (27)

SECURE COMMUNICATIONS

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
19/20 18/19 % 19/20 18/19 %
Omsättning, MSEK 53,1 41,5 28,0 189,3 152,4 24,2
Rörelseresultat, MSEK 3,5 4,3 -18,6 2,9 7,0 -58,6
Rörelsemarginal, % 6,6 10,4 n/a 1,5 4,6 n/a

Secure Communications växer, främst genom ökad omsättning från projektbaserad utveckling och godkända kryptoprodukter som skyddar information som är väsentlig för säkerheten inom viktiga samhällsfunktioner. Den projektbaserade utvecklingen är delvis betald av kund och kommer på sikt att leda till produktleveranser, vilka har en ökad rörelsemarginal jämfört med utvecklingsprojekten.

Affärsmodellen inom verksamhetsområdet har historiskt till stor del byggt på produkt- och projektleveranser, men fokus har flyttats till att öka andelen driftoch supporttjänster. Vår ambition är att fortsätta växa med lönsamhet inom samtliga kundsegment. Tillväxtstrategin har ett tydligare fokus på kundsegment och att öka tjänsteförsäljningen samt vidga kunderbjudandet genom partnerskap. Rörelseresultatet belastas av våra långsiktiga tillväxtsatsningar. Under räkenskapsåret har vi bland annat investerat i utveckling som bidrar till att öka kapaciteten inom våra erbjudanden för kritisk infrastruktur och informationssäkerhet vid mobilt arbete för myndigheter och privat näringsliv. Vi har även påbörjat förberedelser för internationalisering av våra produkter och tjänster inom dessa kundsegment.

I siffrorna för helåret 2019/2020 ingår en återföring av villkorad köpeskilling med 8,8 MSEK och nedskrivning av goodwill med 7,4 MSEK. Exklusive dessa poster var rörelseresultatet 1,5 MSEK (7,0 MSEK). Posterna är relaterade till förvärvet av det finska bolaget EXP Analytics Oy från 2015 och nedskrivningen som skedde under tredje kvartalet baseras på en bedömning av att bolagets omsättnings- och resultattillväxt kommer utvecklas långsammare än ursprungligen var förväntat.

Förvärv

Vi har under räkenskapsåret förvärvat tillgångarna i det svenska IT-säkerhetsbolaget Columbitech AB, inklusive aktierna i det amerikanska dotterbolaget Columbitech Inc. Bolaget är specialiserat på mjukvarubaserade, framför allt mobila, VPN. Genom förvärvet stärker vi vårt totala erbjudande och ökar möjligheten att stötta säkerhetsmedvetna organisationers strategi för säkert mobilt arbete via smartphone och surfplatta, oavsett vilken teknisk plattform de mobila enheterna baseras på. Förvärvet innebär också att verksamhetsområdet får närvaro och kunder på den amerikanska marknaden.

De förvärvade tillgångarna och verksamheten i det amerikanska bolaget ingår i Secure Communications från och med den 21 maj 2019. Förvärvet har ingen väsentlig inverkan på verksamhetsområdets eller koncernens omsättning och resultat. För ytterligare information se förvärvsanalys Not 2 sidan 25.

Sectras hjälper samhällsviktiga funktioner att upprätthålla sin verksamhet och dela information med bibehållen säkerhet, även under sådana exceptionella omständigheter som just nu råder i världen.

ÖVRIG VERKSAMHET

Kvartalet Helåret
Kv 4 Kv 3 Förändr. Kv 1–4 Kv 1–4 Förändr.
19/20 18/19 % 19/20 18/19 %
Omsättning, MSEK 18,6 16,2 14,8 68,6 62,7 9,4
Rörelseresultat, MSEK -7,5 -7,5 0,0 -26,4 -28,4 7,0
Rörelsemarginal, % neg neg n/a neg neg n/a

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke, investerarrelaterad verksamhet samt koncernens finansieringsverksamhet.

MODERBOLAGET

I moderbolaget Sectra AB ingår rörelsesegmenten Business Innovation samt huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, företagskultur och varumärke samt investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 22.

AKTIEN

Inlösenprogram 2019 och deklarationshjälp

Under oktober 2019 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Motsvarande överföring till aktieägarna föregående år var 4,50 SEK per aktie.

Enligt Skatteverkets allmänna råd för Sectras inlösenaktier 2019 bör 98,6 procent av anskaffningsutgiften för en ursprunglig aktie av serie A eller serie B i Sectra AB hänföras till kvarvarande aktie och 1,4 procent till inlösenaktien i respektive serie. För ytterligare information besök investor.sectra.com/event/share-redemption-program-2019/.

Aktierelaterade incitamentsprogram och omräkning av konverteringskurser

Antalet aktier i Sectra har under räkenskapsåret ökat med 153 149 B-aktier. Förändringen är hänförlig till en nyemission till följd av att konvertibelinnehavare har löst in konvertibler i Sectras program 2015/2019 och 2016/2019. Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 38 506 020 SEK fördelat på 38 506 020 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 885 328 serie B. Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet Baktier med 27 233, vilket motsvarar 0,0 procent av kapitalet och 0,0 procent av rösterna i bolaget.

Till följd av inlösenprogrammet 2019, har styrelsen under räkenskapsåret beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibelprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen som skedde efter bokslutsdagen hänvisas till information på: investor.sectra.com/share-related-incentive-programs

Bemyndiganden nyemission och återköp av egna aktier

Årsstämman 2019 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 Baktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

INFÖR ÅRSSTÄMMA 2020 OCH FÖRSLAG INLÖSENPROGRAM

Förslag till inlösenprogram/utdelning

För räkenskapsåret 2019/2020 föreslår styrelsen och vd att årsstämman beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Ingen ordinarie utdelning föreslås. Motsvarande överföring till aktieägarna var föregående år 4,50 SEK per aktie. Förslaget motsvarar en direktavkastning på 1,1 procent baserat på bokslutsdagens aktiekurs. I kombination med kursutvecklingen innebär det en total värdetillväxt på 31,8 procent för Sectraaktien under räkenskapsåret.

Förslaget är i linje med Sectras utdelningspolicy. Styrelsens bedömning är att bolagets nuvarande balansräkning och kassaflöden är tillräckligt starka för att säkerställa verksamhetens utveckling och samtidigt ge aktieägarna en god avkastning. Styrelsen har i bedömningen tagit hänsyn till Sectras orderläge, intjäning och förväntade kassaflöden det kommande året samt de osäkerheter som covid-19-pandemin för med sig, se risker och riskhantering sidan 14. Med en stark finansiell position, positiva kassaflöden och betydande återkommande intäkter är Sectra väl rustat att hantera den höga graden av osäkerhet till följd av pandemin.

Vid räkenskapsårets utgång var koncernens soliditet 54,1 procent. Enligt utdelningspolicyn och Sectras finansiella mål ska soliditeten överstiga 30 procent, vilket den med god marginal kommer att göra även efter ett beslut om inlösenförfarande enligt styrelsens förslag. Ytterligare information om förslaget och tidplan för ett obligatoriskt inlösenförfarande kommer att framgå av kallelsen och det fullständiga förslaget till årsstämman.

Årsstämma och valberedning

Årsstämman 2019 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot ska vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare baserat på antal röster. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 31 oktober 2019. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:

  • Torbjörn Kronander (största aktieägare och vd)
  • Carl-Erik Ridderstråle (representerande Jan-Olof Brüer, näst största ägare)
  • Jan Särlvik (representerande Nordea Investment Funds som är fjärde största ägare)
  • Jan-Olof Brüer (i sin roll som styrelsens ordförande)

Carl-Erik Ridderstråle, som representerar den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, blir ordförande i valberedningen. Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, har på grund av sin roll som vd i Sectra AB valt att avsäga sig ordförandeskapet.

Årsstämman är planerad till den 8 september 2020 i Linköping. Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida tidigast sex och senast fyra veckor före stämmodagen. Valberedningen ska lämna förslag till:

  • val av och arvode till styrelseordförande, övriga styrelseledamöter och arvode för utskottsarbete
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
  • beslut om principer för utseende av valberedning
  • ordförande vid stämman

Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

Aktieägare har rätt att få ett ärende behandlat på årsstämma. Kallelse till årsstämma ska ske tidigast sex och senast fyra veckor före stämman. För att bolaget med säkerhet ska hinna ta in ärende i kallelsen bör begäran om att ärende ska tas upp på årsstämman ha nått bolaget senast sju veckor före stämman. Begäran om att få ett ärende behandlat på stämman ska skriftligen ställas till styrelsen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Styrelsen, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

Årsredovisning, hållbarhetsrapport och bolagsstyrningsrapport

Sectras årsredovisning, hållbarhetsrapport och bolagsstyrningsrapport är planerad att offentliggöras under vecka 27 genom pressmeddelande och publiceras på bolagets webbplats: investor.sectra.com

Den tryckta versionen av Sectras Årsredovisning och hållbarhetsrapport kan beställas via:

  • webbformulär investor.sectra.com/reports/annual-reports/#order
  • e-post [email protected]
  • telefon 013 23 52 00

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för räkenskapsåret 2018/2019 i förvaltningsberättelsen samt i not 29 på sidan 88. Med undantag för covid-19, se nedan, har inga väsentliga händelser inträffat som ändrat de redovisade förhållandena.

Covid-19

Under Sectras tredje verksamhetskvartal 2019/2020 kom rapporter från Kina om spridningen av ett nytt coronavirus som har utvecklat sig till en allvarlig global pandemi under slutet av räkenskapsåret. Åtgärder och restriktioner för att minska spridningen varierar mellan olika länder och det är i nuläget inte möjligt att överblicka konsekvenserna av covid-19, framförallt inte på lång sikt. Vid bokslutsdagen innebar konsekvenserna av pandemin inte någon betydande effekt på koncernens finansiella utfall för räkenskapsåret.

Sectra har en IT-infrastruktur som är väl anpassad för att utföra arbete på distans och vi har sedan utbrottet kontinuerligt utvecklat och anpassat våra processer och arbetssätt för att fortsätta upprätthålla våra service- och installationsåtaganden till kunder. Mer än hälften av Sectras fakturering är av typen regelbundet återkommande intäkter och vi ser ingen anledning att tro att denna del skulle påverkas mer än marginellt även om läget skulle förvärras. Balansräkningen är stark med en positiv nettokassa och en hög kreditvärdighet. Per den 30 april 2020 uppgick likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter till 360,3 MSEK och räntebärande skulder uppgick 6,5 MSEK i form av konvertibla skuldebrev. Sectra övervakar löpande kassaflöden från verksamheten, investeringar och finansiering för att säkerställa att koncernen har tillräckliga medel tillgängliga för att möta framtida förväntade och potentiella krav.

Den höga graden av osäkerhet i omvärlden innebär att det vid denna tidpunkt är svårare än vanligt för ledning och styrelse att bedöma framtida affärskonsekvenser eller ekonomiska effekter för Sectra. Vi är inte opåverkade, men vi är väl rustade att hantera situationen med en stark balansräkning, en positiv kassa och betydande återkommande intäkter.

Fakta

  • Effekterna av covid-19-pandemin har stor global samhällspåverkan.
  • Situationen innebär extra stora utmaningar för våra kunder som fyller viktiga samhällsfunktioner som måste upprätthållas trots pandemin.
  • Företag och individer påverkas av stängda gränser och skolor samt restriktioner kring offentliga sammanskomster och andra åtgärder för att minska spridningen.
  • Pandemin har stora ekonomiska effekter på samhällen och vissa branscher. Vi ser till exempel att några vårdgivare i USA inför tillfälliga investeringsstopp och lönesäkningar.
  • Branschmässor och andra event ställs in eller konverteras till digitala event.
  • Olika länder har olika regler och det är i nuläget inte möjligt att överblicka konsekvenserna av covid-19, framförallt inte på lång sikt.

Sectras prioriteringar

  • Hålla våra lösningar, tjänster och support tillgängliga för kunderna så att de kan säkerställa fungerande hälso- och sjukvård och infrastruktur.
  • Säkerställa hälsan för anställda (och deras familjer), kunder och besökare på Sectras kontor.
  • Agera lugnt, bevara stabilitet och hålla en hög standard i krisförberedelser.
  • Bibehålla cybersäkerhet internt och hos våra kunder.
  • Säkerställa att kunder, medarbetare och andra intressenter förstår hur vi hanterar situationen och vilka åtgärder vi vidtar.
  • Kontinuerlig utvärdering och utveckling av vårt sätt att arbeta på distans, både internt och med kunder.
  • Kontinuerlig bevakning och översyn av situationen för att anpassa verksamheten och undvika störningar.

Antaganden om risker och osäkerhetsfaktorer

  • Kundernas beslut i pågående upphandlingar eller planerade installationer fördröjs på grund av andra nödvändiga prioriteringar.
  • Effekterna av pandemin leder till allvarliga samhällsekonomiska konsekvenser globalt som medför att kunder inför tillfälliga investeringssstopp.
  • Anställda (eller deras familjer) insjuknar i covid-19.
  • Begränsningar med stängda gränser, reserestriktioner och offentliga sammankomster kvarstår under en lång period.
  • Störningar i leveranskedjor eller brist på tredjepartsprodukter.
  • Potentiellt ökad volatilitet i valutor.

Potentiella konsekvenser för Sectra som kan påverka framtida finansiella utfall

  • Förseningar i installationsprojekt.
  • Tillfälliga uppehåll i upphandlingar.
  • Temporärt minskad efterfrågan på Sectras produkter.

Exempel på åtgärder som Sectra har vidtagit

  • Infört strikta säkerhets- and hygienåtgärder baserat på WHO:s och nationella rekommendationer för att skydda oss själva och kunder. Många medarbetare arbetar hemifrån om arbetsuppgifter möjliggör det.
  • Support och serviceteam arbetar helt på distans för att minska risken för infektion och för att följa restriktioner från myndigheterna.
  • Globala installationsteam som arbetar på distans.
  • Översyn av leveranskedjor och åtgärder för att säkerställa leveranser av tredjepartsprodukter.
  • Virtuella användargruppsmöten, onlinemöten och utbildningssessioner.
  • Tillfört värde för våra kunder utifrån deras aktuella behov, till exempel support vid upprättande av fältsjukhus, system för distansgranskning för läkare som arbetar hemifrån, system för distansundervisning, tjänster och produkter för säker kommunikation på distans.
  • Återkommande kommunikation om åtgärder och aktuell situation i interna och externa kanaler.

Brexit

I Europa har Brexit fått stor uppmärksamhet under räkenskapsåret. Utifrån den kunskap vi besitter idag är vår bedömning att Brexit inte kommer att få några betydande effekter på Sectras verksamhet under förutsättning att ett handelsavtal mellan EU och Storbritannien tecknas under året. I förberedelserna för Brexit har vi bland annat vidtagit åtgärder och upprättat relevanta avtal för att kunna fortsätta dela persondata med vårt brittiska dotterbolag. Detta är viktigt för att upprätthålla support för de produkter som utvecklas i Storbritannien och att personal i Storbritannien ska kunna få tillgång till information om personal i Europa.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av delårsrapporten med fördjupning om ny prenumerationsmodell

Tid: 3 juni 2020, kl. 10:00

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB, presenterar den finansiella rapporten och besvarar frågor. Fredrik Gustavsson, CTO och chef för Pre-Sales/Product Marketing på Sectra Imaging IT Solutions, presenterar Sectras nya prenumerationsmodell för mjukvarulicenser. Presentationen hålls på engelska.

Presentationen kommer att hållas på distans till följd av den fortsatta spridningen av covid-19. För att delta följ via webben eller ring in 10–15 minuter före start på något av följande nummer:

SE: +46850558366

UK: +443333009035

US: +18335268397

Följ live eller lyssna på inspelning i efterhand: investor.sectra.com/q4report1920

Kommande rapporttillfällen och årsstämma

Tremånadersrapport 4 september 2020, kl 08:15
Årsstämma 2020 8 september 2020, kl 15:30
Sexmånadersrapport 27 november 2020, kl 08:15
Niomånadersrapport 12 mars 2021, kl 08:15
Bokslutskommuniké 2020/2021 2 juni 2021, kl 08:15

För övriga IR-event besök: investor.sectra.com/events-and-presentations/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj 2019–april 2020 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 3 juni 2020

Torbjörn Kronander Jan-Olof Brüer Christer Nilsson Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande Styrelseledamot

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Tomas Puusepp Deborah Capello Bengt Hellman

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot arbetstagarrepr. arbetstagarrepr.

Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.

Jonas Yngvesson Anders Persson Birgitta Hagenfeldt

KONCERNEN I SAMMANDRAG1

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - april feb - april maj - april maj–april
2020 2019 2019/2020 2018/2019
Nettoomsättning 507 618 474 074 1 661 138 1 413 522
Aktiverat arbete för egen räkning 12 135 15 649 41 757 37 269
Återföring villkorad köpeskilling 37 0 8 873 0
Övriga rörelseintäkter 1 979 251 3 714 3 407
Handelsvaror -62 528 -118 745 -248 305 -254 457
Personalkostnader -232 115 -179 241 -815 176 -676 807
Övriga externa kostnader -77 056 -74 776 -276 978 -240 584
Avskrivningar och nedskrivningar -26 497 -12 501 -79 675 -46 809
Rörelseresultat 123 573 104 711 295 348 235 541
Finansnetto 3 168 6 168 7 689 13 251
Resultat efter finansnetto 126 741 110 879 303 037 248 792
Skatt -27 529 -20 487 -65 683 -49 813
Periodens resultat 99 212 90 392 237 354 198 979
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 99 212 90 392 237 354 198 979
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 2,58 2,36 6,18 5,21
Efter utspädning, kr 2,57 2,35 6,16 5,17
Antal aktier
Före utspädning 38 506 020 38 352 871 38 506 020 38 352 871
Efter utspädning 2 38 533 253 38 530 851 38 533 253 38 530 851
Genomsnitt före utspädning 38 506 020 38 352 871 38 416 683 38 197 403
Genomsnitt efter utspädning 38 533 253 38 530 851 38 531 852 38 523 210
  1. Jämförelseperioder har omräknats, se redovisningsprinciper not 1 på sid 20.

  2. Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2016/2017 (19 325) och 2017/2018 (7 908). Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 27 233.

Rapport över totalresultat för koncernen

TSEK 3 mån
feb - april
3 mån
feb - april
Helår
maj - april
Helår
maj–april
2020 2019 2019/2020 2018/2019
Periodens resultat 99 212 90 392 237 354 198 979
Periodens omräkningsdifferens vid
omräkning av utländska dotterbolag -6 267 14 455 -475 10 517
Summa periodens övriga totalresultat -6 267 14 455 -475 10 517
Summa periodens totalresultat 92 945 104 847 236 879 209 496

Koncernens balansräkningar

TSEK 30 april
2020
30 april
2019
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 193 368 182 651
Materiella anläggningstillgångar 66 297 40 148
Nyttjanderätter 84 275 0
Finansiella anläggningstillgångar 161 452 170 274
Uppskjuten skattefordran 4 226 5 996
Summa anläggningstillgångar 509 618 399 069
Övriga omsättningstillgångar 656 929 583 814
Likvida medel 345 300 331 935
Summa omsättningstillgångar 1 002 229 915 749
Summa tillgångar 1 511 847 1 314 818
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 817 213 727 909
Avsättningar 17 469 23 327
Uppskjuten skatteskuld 4 799 7 395
Långfristig leasingskuld 58 561 0
Övriga långfristiga skulder 2 951 6 451
Kortfristig leasingskuld 22 402 0
Övriga kortfristiga skulder 588 452 549 736
Summa eget kapital och skulder 1 511 847 1 314 818

Inga väsentliga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan årsredovisningen 2018/2019.

Förändring av eget kapital i koncernen

TSEK Helår Helår
maj–april maj–april
2019/2020 2018/2019
Eget kapital vid periodens ingång 727 909 660 954
Justering IFRS15 0 916
Justerat eget kapital vid periodens ingång 727 909 661 870
Periodens totalresultat 236 879 209 496
Utdelning/inlösen av aktier -172 588 -171 539
Reglering av aktierelaterade ersättningar 25 013 28 082
Eget kapital vid periodens slut 817 213 727 909

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK Helår Helår
maj–april maj–april
2019/2020 2018/20191
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 295 348 235 541
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 102 686 41 716
Erhållen ränta och utdelning 6 785 14 497
Erlagd ränta -2 748 -1 246
Betald inkomstskatt -74 797 -81 209
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 327 274 209 299
Förändring i rörelsekapital
Förändring varulager 8 546 -10 358
Förändring av fordringar -83 365 37 117
Förändring av kortfristiga skulder 43 817 16 484
Kassaflöde från den löpande verksamheten 296 272 252 542
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -44 775 -25 176
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -32 967 -9 699
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar -812 0
Avyttring av finansiella anläggningstillgångar 18 0
Kassaflöde från investeringsverksamheten -78 536 -34 875
Finansieringsverksamheten
Upptagande av konvertibla förlagslån 0 2 951
Amortering av leasingskulder -21 018 0
Utbetalning av villkorad köpeskilling -2 937 -346
Inlösen av aktier -172 588 -171 538
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -196 543 -168 933
Årets kassaflöde 21 193 48 734
Likvida medel vid årets början 331 935 282 341
Kursdifferens i likvida medel -7 828 860
Likvida medel vid årets slut 345 300 331 935
Outnyttjade krediter 15 000 15 000

1Omklassificering har skett av kassaflöde från investeringsverksamheten till den löpande verksamheten avseende långfristiga kundfordringar i koncernfinansierade driftavtal. Beloppet uppgick till 1 846 TSEK för räkenskapsåret 2018/2019.

Nyckeltal för period och helår

Helår Helår
30 april 30 april
2020 2019
Orderingång, MSEK 1 816,0 2 132,8
Rörelsemarginal, % 17,8 16,7
Vinstmarginal, % 18,2 17,6
Medelantal anställda 780 706
Kassaflöde per aktie, SEK 7,69 6,58
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 7,69 6,55
Förädlingsvärde, MSEK 1 110,5 912,3
P/E-tal, ggr 68,0 61,8
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 420,0 322,0
Räntabilitet på eget kapital, % 30,7 29,8
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 36,8 35,9
Räntabilitet på totalt kapital, % 21,6 19,6
Soliditet, % 54,1 55,4
Likviditet, ggr 1,7 1,7
Eget kapital per aktie, SEK 21,22 18,98
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 21,21 18,89

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
Kv 4 Kv 4 Förändring 30 april 30 april Förändring
2019/2020 2018/2019 % 2020 2019 %
Amerikanska dollar, 1 USD 9,59 9,01 6,4 9,79 9,46 3,5
Euro, 1 EUR 10,63 10,36 2,6 10,65 10,58 0,7
Brittiska pund, 1 GBP 12,12 11,73 3,3 12,18 12,24 -0,5

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

MSEK 2019/2020 2018/2019
Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Nettoomsättning 507,6 457,4 363,3 332,8 474,1 329,5 316,2 293,7
Aktiverat arbete för egen räkning 12,1 14,3 8,9 6,4 15,6 10,7 6,3 4,6
Återföring villkorad köpeskilling 0,0 8,8 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
Övriga rörelseintäkter 2,0 0,7 0,2 0,8 0,3 1,1 1,5 0,5
Rörelsens kostnader -371,6 -355,2 -312,4 -293,7 -372,8 -279,1 -267,4 -252,6
Av- och nedskrivningar -26,5 -26,3 -17,4 -16,9 -12,5 -12,0 -11,6 -10,7
Rörelseresultat 123,6 99,7 42,7 29,4 104,7 50,2 45,0 35,6
Finansnetto 3,2 1,0 2,3 1,3 6,2 1,2 7,7 -1,8
Resultat efter finansnetto 126,7 100,7 44,9 30,6 110,9 51,4 52,7 33,7
Skatt på periodens resultat -27,5 -21,5 -10,0 -6,6 -20,5 -11,1 -11,1 -7,1
Periodens resultat 99,2 79,2 34,9 24,1 90,4 40,3 41,7 26,6
Orderingång, MSEK 716,2 435,4 425,7 238,7 1 104,9 390,7 350,7 286,5
Rörelsemarginal, % 24,3 21,8 11,8 8,8 22,1 15,2 14,2 12,1
Kassaflöde per aktie, SEK 2,10 3,48 2,85 -0,73 1,88 2,08 2,21 0,41
Kassaflöde per aktie vid full
utspädning, SEK
2,10 3,48 2,83 -0,73 1,87 2,08 2,19 0,41
Resultat per aktie, SEK 2,58 2,06 0,91 0,63 2,36 1,06 1,09 0,70
Räntabilitet på eget kapital, % 12,8 10,9 5,2 3,3 14,1 6,8 7,5 4,3
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 15,3 12,9 6,2 3,9 15,6 7,8 8,3 4,9
Soliditet, % 54,1 51,2 49,7 56,2 55,4 51,8 47,4 53,7
Eget kapital per aktie, SEK 21,22 18,81 16,10 19,33 18,98 16,25 14,50 17,76
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 420,0 396,0 321,5 325,0 322,0 220,05 238,6 240,0

Fem år i sammandrag1

2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016
Orderingång, MSEK 1 816,0 2 132,8 1 492,5 1 177,7 1 322,0
Nettoomsättning, MSEK 1 661,1 1 413,5 1 209,2 1 125,1 1 080,9
Rörelseresultat, MSEK 295,3 235,5 214,3 195,0 158,0
Resultat efter finansnetto, MSEK 303,0 248,8 231,2 201,1 154,0
Periodens resultat efter skatt, MSEK 237,4 199,0 184,7 153,8 124,8
Rörelsemarginal, % 17,8 16,7 17,7 17,3 14,6
Vinstmarginal, % 18,2 17,6 19,1 17,9 14,2
Resultat per aktie före utspädning, SEK 6,18 5,21 4,86 4,07 3,33
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 6,16 5,17 4,80 4,00 3,26
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 4,50 4,50
Aktiekurs vid årets slut, SEK 420,0 322,0 194,20 162,50 110,75
P/E-tal, ggr 68,0 61,8 40,0 39,9 33,3
Räntabilitet på eget kapital, % 30,7 29,8 30,4 26,5 20,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 36,8 35,9 34,5 30,9 23,0
Räntabilitet på totalt kapital, % 21,6 19,6 19,0 17,5 13,7
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 21,22 18,98 17,34 16,21 16,16
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 21,21 18,89 17,16 15,95 15,80
Soliditet, % 54,1 55,4 51,4 50,5 51,4

1) Jämförelseåren har omräknats, se redovisningsprinciper not 1 på sid 23.

SEGMENTRAPPORTERING

Omsättning per rörelsesegment

MSEK 3 mån
feb - april
2020
3 mån
feb - april
2019
Helår
maj–april
2019/2020
Helår
maj–april
2018/2019
Imaging IT Solutions 445,9 413,8 1 428,2 1 204,2
Secure Communications 53,1 41,5 189,3 152,4
Business Innovation 22,5 21,2 78,1 68,8
Övrig verksamhet 18,6 16,2 68,6 62,7
Koncernelimineringar -32,5 -18,6 -103,1 -74,6
Totalt 507,6 474,1 1 661,1 1 413,5

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK 3 mån
feb - april
2020
3 mån
feb - april
2019
Helår
maj–april
2019/2020
Helår
maj–april
2018/2019
Imaging IT Solutions 131,6 106,8 317,6 257,0
Secure Communications 3,5 4,3 2,9 7,0
Business Innovation 8,7 0,8 12,9 -6,0
Övrig verksamhet -7,5 -7,5 -26,4 -28,4
Koncernelimineringar -12,7 0,3 -11,7 5,9
Totalt 123,6 104,7 295,3 235,5

Omsättning per geografisk marknad

MSEK 3 mån
feb - april
2020
3 mån
feb - april
2019
Helår
maj–april
2019/2020
Helår
maj–april
2018/2019
Sverige 109,9 94,7 383,2 340,6
USA 173,7 114,0 461,4 321,7
Storbritannien 64,9 123,6 230,7 237,1
Nederländerna 54,9 26,9 149,1 119,5
Övriga Europa 80,9 95,4 334,4 321,0
Övriga världen 23,3 19,5 102,3 73,6
Totalt 507,6 474,1 1 661,1 1 413,5

Omsättning per produktgrupp

MSEK 3 mån
feb - april
3 mån
feb - april
Helår
maj–april
Helår
maj–april
2020 2019 2019/2020 2018/2019
Hårdvara och övriga tredjepartsprodukter 84,7 148,3 251,9 230,5
Mjukvara 162,9 122,2 455,4 369,6
Tjänster 260,0 203,6 953,8 813,4
Totalt 507,6 474,1 1 661,1 1 413,5

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar

TSEK 3 mån
feb - april
2020
3 mån
feb - april
2019
Helår
maj–april
2019/2020
Helår
maj–april
2018/2019
Nettoomsättning 40 915 38 530 145 610 130 600
Aktiverat arbete för egen räkning 1 325 4 127 4 873 4 368
Övriga rörelseintäkter -39 246 880 2 450
Handelsvaror -3 851 -5 065 -14 840 -17 097
Personalkostnader -16 888 -15 499 -67 497 -66 088
Övriga externa kostnader -22 503 -22 322 -69 353 -70 618
Avskrivningar -3 411 -2 422 -12 262 -9 329
Rörelseresultat -4 452 -2 405 -12 589 -25 714
Finansnetto 14 140 62 569 27 736 68 159
Resultat efter finansnetto 9 688 60 164 15 147 42 445
Bokslutsdispositioner 267 250 185 497 267 250 185 497
Resultat före skatt 276 938 245 661 282 397 227 942
Skatt på periodens resultat -56 475 -42 838 -57 640 -39 046
Periodens resultat 220 463 202 823 224 757 188 896
Periodens totalresultat 220 463 202 823 224 757 188 896

Moderbolagets balansräkningar

TSEK 30 april 30 april
2020 2019
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 17 383 16 166
Materiella anläggningstillgångar 23 506 17 858
Finansiella anläggningstillgångar 266 587 267 447
Summa anläggningstillgångar 307 476 301 471
Övriga omsättningstillgångar 465 924 395 814
Likvida medel 246 077 225 324
Summa omsättningstillgångar 712 001 621 138
Summa tillgångar 1 019 477 922 609
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 607 297 530 115
Långfristiga skulder 2 951 6 451
Kortfristiga skulder 409 229 386 043
Summa eget kapital och skulder 1 019 477 922 609

Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

TSEK 30 april 30 april
2020 2019
Företagsinteckningar 11 000 11 000
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000
Borgen till förmån för koncernbolag 92 599 102 869
Summa eventualförpliktelser 92 599 102 869

NOT 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som har godkänts av EU-kommissionen för tillämpning inom EU.

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal. I enlighet med dessa riktlinjer definieras koncernens alternativa nyckeltal på sidan 23 i delårsrapporten. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras årsredovisning 2018/2019, med undantag av IFRS 16 Leasingavtal, se nedan.

Omräkning av jämförelseperioder

Jämförelseperioder har i årsbokslutet 2018/2019 omräknats som konsekvens av ändrad bedömning av tidpunkt för riskövergång för koncernfinansierade driftavtal i Storbritannien. Förändringarna har inte påverkat periodens eller framtida kassaflöden. För mer information, se Sectras årsredovisning 2018/2019, not 5 sidan 76.

Ny standard fr o m 1 maj 2019

IFRS 16 Leasing har ersatt IAS 17 Leasingavtal, samt tillhörande tolkningar, för räkenskapsår som börjar 1 januari 2019 eller senare. IFRS 16 är antagen av EU. Sectra tillämpar IFRS 16 från och med 1 maj 2019. Den nya standarden innebär att samtliga kontrakt överstigande tolv månader över en viss beloppsmässig materialitet ska redovisas som tillgångar och skulder i balansräkningen, med redovisning av avskrivningar och räntekostnader i resultaträkningen. Avtal som tidigare redovisats som operationella leasingavtal aktiveras nu således i balansräkningen.

Sectra slutförde processen att kartlägga leasingavtalen och fastställa effekterna under det fjärde kvartalet 2018/2019. Effekten på ingående balansomslutning 2019/2020 uppgår till en ökning om 89,6 MSEK och soliditeten på ingående balansomslutning har minskat med 3,4 procentenheter. Det totala kassaflödet förblir opåverkat, övergången medför dock att kassaflödet från den löpande verksamheten ökar medan kassaflödet från finansieringsverksamheten minskar då huvuddelen av leasingavgifterna nu redovisas som amortering av leasingskulden och ej i den löpande verksamheten. Sectras leasingavtal avser främst kontors- och lokalhyror samt fordon.

Sectra har valt att tillämpa den förenklade övergångsmetoden, där beräkning av skulden vid övergången till IFRS 16 på återstående betalningar görs för den leasade tillgången med en motsvarande tillgång i form av en nyttjanderätt varvid ingen effekt på ingående eget kapital uppstår. Jämförelsetal omräknas ej. Leasingavtal med en leasingperiod om tolv månader eller kortare eller leasingavtal med en underliggande tillgång av lågt värde inkluderas inte i skulden och nyttjanderätten i balansräkningen.

Koncernens vägda genomsnittliga marginella låneränta som använts vid diskontering av leasingskulden vid övergången den 1 maj 2019 uppgick till 2,2 procent.

Se nästa sida för effekterna vid övergång till IFRS 16.

Effekterna vid övergång till IFRS 16 framgår nedan.

Omräknade
TSEK Ingående balanser Omräkning till ingående balanser
1 maj 2019 IFRS 16 1 maj 2019
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 182 651 182 651
Materiella anläggningstillgångar 40 148 40 148
Nyttjanderätter 0 93 518 93 518
Finansiella anläggningstillgångar 170 274 170 274
Uppskjuten skattefordran 5 996 5 996
Summa anläggningstillgångar 399 069 93 518 492 587
Övriga omsättningstillgångar 583 814 -3 927 579 887
Likvida medel 331 935 331 935
Summa omsättningstillgångar 915 749 -3 927 911 822
Summa tillgångar 1 314 818 89 591 1 404 409
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 727 909 727 909
Avsättningar 23 327 23 327
Uppskjuten skatteskuld 7 395 7 395
Långfristig leasingskuld 0 68 816 68 816
Övriga långfristiga skulder 6 451 6 451
Kortfristig leasingskuld 0 20 775 20 775
Övriga kortfristiga skulder 549 736 549 736
Summa eget kapital och skulder 1 314 818 89 591 1 404 409

Avstämning upplysning operationella leasingavtal (IAS 17) och

redovisad leasingskuld (IFRS 16)
Åtaganden för operationella leasingavtal per 30 april 2019 100 723
Finansiella leasingskulder per 30 april 2019 0
Leasingavtal med mindre värde (avgår då kostnadsförs) -4 496
Effekter av förlängningsoptioner -1 448
Diskonteringseffekt -5 188
Redovisad leasingskuld öppningsbalansräkning 1 maj 2019 89 591

Not 2 Förvärv

Columbitech

Den 21 maj 2019 förvärvade koncernen tillgångarna i det svenska IT-säkerhetsbolaget Columbitech AB, inklusive samtliga aktier i det amerikanska dotterbolaget Columbitech Inc. Bolaget är specialiserat på mjukvarubaserad, mobil VPN. Genom förvärvet stärker vårt verksamhetsområde Secure Communications sitt totala erbjudande och möjlighet att stötta säkerhetsmedvetna organisationers strategi för säkert mobilt arbete via smartphone och surfplatta, oavsett vilken teknisk plattform de mobila enheterna baseras på. Förvärvet innebär också att verksamhetsområdet får närvaro och kunder på den amerikanska marknaden.

Total överförd ersättning vid förvärvstidpunkten uppgick till 3,1 MSEK, varav 0,9 MSEK avsåg kontant köpeskilling, 1,7 MSEK villkorad köpeskilling som redovisas som avsättning i koncernen och 0,5 MSEK villkorad köpeskilling som redovisas som kortfristig skuld i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på tilläggsköpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta omsättnings- och resultatmålen fram till 2024 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med Sectras befintliga medel.

Betalning av villkorad köpeskilling baseras på omsättnings- och resultatutveckling för Columbitech Inc:s verksamhet. Intervallet för den villkorade köpeskillingen ligger mellan 0,0 MSEK och 2,2 MSEK.

Verksamheten ingår i Secure Communications från förvärvsdagen den 21 maj 2019 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvad enhet. Under räkenskapsåret uppgick Columbitech Inc:s omsättning till 1,5 MSEK och operativt resultat till - 2,5 MSEK. Sedan förvärvstidpunkten uppgick bolagets omsättning och resultat till 1,5 MSEK respektive -2,5 MSEK.

Förvärvsanalys
MSEK Redovisat värde i det
förvärvade bolaget
Värden enligt
förvärvsanalys
Kundrelationer - 2,6
Patent och licenser - 1,3
Kortfristiga fordringar 0,3 0,3
Likvida medel 0,0 0,0
Uppskjuten skatt - -0,8
Kortfristiga skulder -0,4 -0,4
Summa förvärvade nettotillgångar -0,0 3,1
Verkligt värde av överförd ersättning 3,1
Goodwill -
Nettoutflöde av likvida medel till följd av förvärvet1
Kontant överförd ersättning 0,9
Ännu ej erlagda likvida medel 2,2
Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället -0,0
Totalt 3,1

Förvärvade nettotillgångar per 21 maj 2019

1 Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,3 MSEK vilka redovisas som externa kostnader i koncernens resultaträkning för räkenskapsåret 2019/2020.

DEFINITION NYCKELTAL ORDLISTA

Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier vid periodens slut.
Eget kapital per aktie vid
full utspädning
Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier efter full utspädning.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent
av obeskattade reserver.
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antalet aktier vid periodens slut.
Kassaflöde per aktie vid
full utspädning
Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antal aktier efter full utspädning.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med
kortfristiga skulder.
Medelantal anställda Genomsnittligt antal heltidsanställda i
perioden.
Orderingång Värdet av erhållna nya order eller
förändringar under rapportperioden av
tidigare order.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till
senaste 12-månadersperiodens vinst per
aktie.
Räntabilitet på eget
kapital
Resultat efter skatt i procent av
genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på
sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader
i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på totalt
kapital
Resultat efter finansnetto plus finansiella
kostnader i procent av genomsnittlig
balansomslutning.
Rörelseresultat Resultat före finansnetto och inkomstskatt.
Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent
av nettoomsättning.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget
kapital.
Soliditet Justerat eget kapital i procent av
balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke
räntebärande skulder.
Tillväxt rörelseresultat
per aktie över
femårsperiod
Rörelseresultat per aktie per balansdag
minus rörelseresultat per aktie per
balansdagen fem år tidigare dividerat med
rörelseresultat per aktie per balansdagen
fem år tidigare.
Resultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antalet aktier. Detta nyckeltal
definieras i IFRS.
Resultat per aktie före
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut.
Resultat per aktie efter
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
efter utspädning.

Artificiell intelligens (AI)

Ett samlingsnamn för det vetenskapliga område som studerar hur man skapar maskiner och datorprogram med intelligenta beteenden. Det finns många grenar inom AIforskning, allt från att studera filosofiska frågor till att ta fram konkreta tekniska lösningar inom till exempel medicinsk diagnostik.

Integrerad diagnostik

Diagnostiskt samarbete mellan olika medicinska specialiteter, exempelvis patologer och radiologer vid diagnos, behandling och uppföljning av cancerpatienter.

Kardiologi/kardiovaskulära sjukdomar

Den gren av medicinen som behandlar hjärtats funktioner och sjukdomar.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Mammografi

En röntgenbaserad undersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar som skulle kunna vara cancer.

Molnet/Molnlösningar/Cloud

Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger utspridd på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.

Neurodegenerativa sjukdomar

Sjukdomar som innebär progressiv nedbrytning och/eller död av nervceller. Detta orsakar försämrad rörelseförmåga eller försämrad mental förmåga.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

OT (Operational Technology)

Driftteknik.

PACS (Picture Archiving and Communication System) IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

VNA (Vendor-Neutral Archive)

Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.

VPN

En teknik som används för att skapa en säker förbindelse, eller "tunnel" mellan två punkter i ett icke-säkert datanätverk.

Om Sectra

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra närmar sig 2 000 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Koncerngemensamma strategier för värdeskapande och hållbar affärsutveckling

Kundnytta

  • Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
  • Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.

Företagskultur och medarbetare

En företagskultur som motiverar och engagerar medarbetare till att lösa kundernas problem, hjälpa medmänniskor samt uppfylla, och många gånger överträffa, kundernas förväntningar.

Innovation

Nära samarbete med kunder, universitet och industripartners för att fånga upp behov och idéer kombineras med en företagskultur där ledningen uppmuntrar medarbetare att pröva nya idéer och projekt.

Geografisk expansion

  • Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, ibland kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
  • Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allteftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.

För mer information besök: https://investor.sectra.com/

7 goda skäl att investera i Sectra

Internationella nischmarknader med god tillväxtpotential

IT för sjukvård, cybersäkerhet och samhällsviktig infrastruktur är marknader i snabb förändring. Det innebär stora tillväxtmöjligheter för bolag som Sectra.

Stabilitet, lönsamhet och långsiktig tillväxt

Sectra har 40 års historik med tillväxt och lönsamhet. Mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.

Stark, kundfokuserad företagskultur

En företagskultur med fokus på kundnytta och medarbetare som brinner för att göra skillnad.

Starkt varumärke med multinationell räckvidd

Sectra är ett etablerat varumärke i nischområden där förtroende och stabila produkter är mycket viktiga framgångsfaktorer. Vi har multinationell räckvidd med tusentals kunder världen över.

Innovation

Vi håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Vi har också en egenfinansierad portfölj av spännande projekt med potential att skapa stora mervärden för kunder och Sectra.

Hållbar affärsmodell

Grunden för Sectras verksamhet och affärsmodell är att bidra till en bättre värld. Att hjälpa våra kunder att effektivisera och förbättra vården av patienter och öka cybersäkerheten i kritiska samhällsfunktioner är vårt största bidrag till hållbara samhällen.

Långsiktiga ägare och engagerad ledning

Huvudägare som varit med sedan 1980-talet har ett starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling och alla i bolagsledningen äger aktier.