Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Earnings Release 2019

Sep 4, 2018

2967_10-q_2018-09-04_34833e8d-699e-4828-8b33-36c407bae885.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport för perioden maj–juli 2018:

Framgångar i USA bidrar till ökad orderingång

Sectra redovisar ökad orderingång, nettoomsättning och vinst. Samarbeten med nya och befintliga kunder bidrar till den goda utvecklingen och de finansiella nyckeltalen överträffar koncernens målnivåer. Samtidigt pågår framtidssatsningar i nya marknader och nya produktområden som belastar resultatet, men som kan förväntas bidra positivt inom något eller några år.

PERIODEN I KORTHET

Siffror inom parentes avser motsvarande period/kvartal föregående år.

Kvartal 1, maj–juli 2018

  • Orderingången ökade med 25,9 procent till 286,5 MSEK (227,6). Av orderingången under kvartalet uppskattas 48–58 procent avse fakturering inom 12 månader efter kvartalets utgång.
  • Nettoomsättningen ökade med 15,5 procent till 306,1 MSEK (265,1). Justerat för valutakursförändringar ökade omsättningen med 11,5 procent.
  • Rörelseresultatet ökade med 4,5 procent till 46,3 MSEK (44,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,1 procent (16,7). Justerat för valutakursförändringar minskade rörelseresultatet med 1,6 procent.
  • Resultatet före skatt ökade 48,6 procent till 42,8 MSEK (28,8). Utfallet påverkas av förbättringar i finansnettot till följd av valutakursförändringar, främst USD.
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 19,4 MSEK (24,3).

RAPPORTPRESENTATION

per telefon med vd Torbjörn Kronander och CFO Mats Franzén.

Presentationen hålls på engelska.

Tid:

4 september 2018, kl. 10:00

För att delta ring in på:

SE +46856642662

UK + 442030089806

US +18557532235

Följ online via:

www.sectra.com/irwebcast

Perioden 12 månader
MSEK Kv 1 Kv 1 Föränd. Rullande Helår Föränd.
18/19 17/18 % 12 mån 17/18 %
Orderingång 286,5 227,6 25,9 1 551,4 1 492,5 3,9
Nettoomsättning 306,1 265,1 15,5 1 307,5 1 266,5 3,2
Rörelseresultat (EBIT) 46,3 44,3 4,5 241,1 239,1 0,8
Rörelsemarginal, % 15,1 16,7 n/a 18,4 18,9 n/a
Resultat före skatt (EBT) 42,8 28,8 48,6 263,3 249,3 5,6
Vinstmarginal, % 14,0 10,9 n/a 20,1 19,7 n/a
Resultat efter skatt 33,3 22,5 48,0 209,1 198,3 5,4
Resultat per aktie, SEK 1 0,87 0,59 47,4 5,49 5,22 5,2
Kassaflöde 2 19,4 24,3 -20,2 217,6 222,7 -2,3
Kassaflöde per aktie 2 0,51 0,64 -20,3 5,71 5,84 -2,2
Medelantal anställda 680 640 6,3 655 645 1,6

1 Före utspädning. 2 Kassaflöde från löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital.

Denna information är sådan information som Sectra AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och/eller Lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom Sectras kontaktperson som anges i releasen, för offentliggörande den 4 september 2018, kl. 08:00 CET.

VD KOMMENTERAR

Trenden för orderingång och omsättning är fortsatt positiv. Orderboken är välfylld och samtliga verksamhetsområden visar omsättningsökning. Vi har även medvind från valutakursutvecklingen jämfört med motsvarande kvartal föregående år, vilket framför allt har stor effekt på finansiella poster. Vi har ökat satsningarna på den amerikanska kontinenten och även i nya produktområden samt nya geografiska marknader. Detta belastar resultatet, men på längre sikt bedöms satsningarna ge god avkastning. Kassaflödet belastades av flera omfattande avtal som vi har ingått med kunder inom Imaging IT Solutions och Secure Communications under det senaste året och som inledningsvis drar mer utgifter än de genererar inkomster.

Inom Imaging IT Solutions är USA för närvarande vår mest spännande tillväxtmarknad och där har vi inlett räkenskapsåret med beställningar från nya välrenommerade kunder, bland andra Stanfords universitetssjukhus i Kalifornien och sjukhuskedjan Sanford Health som framför allt verkar i North och South Dakota. Avtalen med så stora och respekterade kunder stärker Sectras marknadsposition och ger bra referenser för framtiden.

I Nederländerna färdigställde vi en unik nationell lösning för telepatologi, som spelar en central roll i landets arbete med att förbättra cancervården genom mer och förbättrad nationell samverkan. Vi har också inlett förhandlingar med en av Australiens största sjukvårdsregioner i New South Wales. För närvarande pågår en valideringsfas, en så kallad Proof of Concept, som ska visa att Sectras och underleverantörers lösningar fungerar i kundens miljö. Under förutsättning att så är fallet och att vi därefter når framgång i de slutliga förhandlingarna har jag stora förhoppningar om att vi ska kunna växa snabbt i Australien.

Vad gäller Secure Communications drivs marknaden av det snabbt växande behovet av cybersäkerhet. Inom säker mobil kommunkation hjälper vi kunder att skydda känslig information som ofta rör samhällsviktiga funktioner, nationell säkerhet i vårt eget land eller andra nationer. Inom produktområdet Kritisk infrastruktur fortsätter vi att bygga upp en kundbas för våra analys- och övervakningstjänster för bolag inom energisektorn. Ökade satsningar inom detta produktområde kommer att belasta områdets resultat under räkenskapsåret, men beräknas ge god tillväxt på lite längre sikt.

Vad avser Business Innovation så är detta små verksamheter i sammanhanget, men vi har mycket spännande produkter på väg ut till kunder inom Ortopedi. Vi har också ett stort intresse för medicinsk och veterinärmedicinsk utbildning från väldigt många länder, inte minst i Asien där Sectra i övrigt inte är stora.

Framtidsutsikter

Sjukvård och cybersäkerhet är växande och snabbt föränderliga marknader som öppnar möjligheter för företag som Sectra. Med en stabil underliggande verksamhet med bra lönsamhet och långa kundkontrakt har vi lagt en stadig grund för fortsatt tillväxt. Utöver det har vi ett antal spännande framtidsprojekt som kan bli stora på sikt, även om det som alltid med sådana projekt inte finns några garantier. Hög kundnöjdhet, nytta för samhället och framtidssatsningar är vår bas för långsiktig framgång. Jag har därför goda förhoppningar gällande våra möjligheter att fortsätta den positiva utvecklingen framöver.

Torbjörn Kronander, koncernchef och vd

FINANSIELLA MÅL

Samtliga finansiella mål är uppfyllda. Målen är i prioritetsordning:

HÄNDELSER

Kvartal 1

  • Sectra slutför en unik nationell lösning för telepatologi i Nederländerna. Projektet inleddes 2017 och patologilaboratorier i hela landet kan nu ansluta sig till den rikstäckande lösningen för att öka kvaliteten och snabbhet att få ut cancerdiagnoser så att behandling kan startas snabbare och överlevnaden därmed öka.
  • Den stora amerikanska vårdkedjan Sanford Health, med huvudsaklig verksamhet i North Dakota och South Dakota, och det amerikanska barnsjukhuset Texas Scottish Rite Hospital for Children i Dallas, Texas, berömt för sin vård av ortopediska åkommor för barn, beställer Sectras IT-lösningar för medicinska bilder.
  • Sjukvårdsnätverket Memorial Hermann Health System i USA beställer Sectras molnbaserade lösning för stråldosövervakning, Sectra DoseTrack. Det fleråriga avtalet omfattar dosövervakningstjänster till 16 sjukhus och 17 röntgenkliniker.
  • Sectra ingår ett så kallat "Proof of Concept"-avtal med NSW Health i Australien. Avtalet är den första fasen i förhandlingar med NSW Health, som har utsett Sectra till föredragen leverantör i upphandlingen av en helhetslösning för medicinsk bildhantering till delstaten New South Wales.
  • Sjukhuset Instituto Português de Oncologia de Lisboa i Portugal beställer Sectras ITlösning för digital patologi. Kunden är erkänd för sin cancervård och är det första sjukhuset i Portugal som inkluderar digital patologi i sitt befintliga multimediaarkiv (VNA).
  • Styrelsen och vd föreslår att årsstämman 2018 beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande.

Efter rapportperiodens slut

  • Sectra tecknar avtal med det världsberömda universitetssjukhuset Stanford Health Care och Lucile Packard Children's Hospital i USA. Vårdgivarna beställer Sectras lösningar för medicinsk bildhantering för att tillgodose behoven såväl inom klinisk verksamhet som forskning.
  • Sectras verksamhet inom medicinsk IT erhåller den nationella cybersäkerhetscertifieringen 'Cyber Essentials' i Storbritannien.
  • Valberedningen lämnar förslag till årsstämman. Carl-Erik Ridderstråle och Jakob Svärdström har avböjt omval. Förslaget omfattar omval av övriga ledamöter, nyval av Birgitta Hagenfeldt som styrelseledamot och val av Jan-Olof Brüer som ny ordförande i styrelsen.

Vid utgången av kvartalet hade koncernen totalt 690 tillsvidareanställda medarbetare, en ökning med 2,3 procent jämfört med slutet av räkenskapsåret 2017/2018.

SECTRAS MARKNADER

Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven av medicinsk IT och cybersäkerhet, två föränderliga och växande marknader där det finns fortsatt utrymme för expansion. Kombinationen av verksamheterna medicinsk IT och informationssäkerhet gör koncernen unik.

Kunderna är verksamma inom några av samhällets mest kritiska funktioner. Bolagets uppgift är att göra kunderna effektivare och ge dem verktyg så att de i sin tur kan göra människors liv tryggare, friskare och säkrare. I linje med Sectras vision är det så bolaget skapar värde för såväl kunder och aktieägare som samhället i stort.

IT-stöd för effektivare vård och medicinsk utbildning

För att bibehålla hög vårdkvalitet trots befolkningsutvecklingen måste sjukvården uträtta mer, med oförändrade eller minskade resurser. Den ökande andelen äldre sätter fokus på den gamla människans sjukdomar. Behandlingen av patienter med cancer och skelettrelaterade sjukdomar, några av sjukvårdens mest kostsamma och resurskrävande områden, står inför särskilt stora utmaningar. Dessa områden är beroende av medicinsk bilddiagnostik – en nischmarknad där vårdgivare över hela världen använder Sectras kompetens och lösningar för att öka produktiviteten, förbättra vårdkvaliteten och samordna sina resurser. Sectra bidrar också till att höja kvaliteten i medicinsk utbildning genom lösningar för att interagera med medicinska bilder och dela utbildningsmaterial. Sectras arbete hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet och därmed vårda fler patienter och rädda fler liv. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdena Imaging IT Solutions och Business Innovation.

IT-lösningar för ett stabilare och säkrare samhälle

Förmågan att säkert och effektivt hantera och överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet. Detta gäller särskilt viktiga samhällsfunktioner och kritisk infrastruktur. Aktörerna inom dessa områden är beroende av produkter och tjänster som ökar cybersäkerheten – en nischmarknad där Sectra har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott ökar behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden. Sectra hjälper kunderna att öka säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem och därmed bidra till ett stabilare och tryggare samhälle. Detta arbete bedrivs inom verksamhetsområdet Secure Communications.

Läs mer om marknader, position och fokusaktiviteter i Sectras årsredovisning 2017/2018: www.sectra.com/annual\_report

KOMMENTARER TILL KONCERNENS FINANSIELLA UTFALL UNDER KVARTALET

Orderingång och nettoomsättning

Diagram

Trenden för orderingången är fortsatt positiv. För det inledande kvartalet ökade orderingången till 286,5 MSEK, vilket är 25,9 procent högre än jämförelsekvartalet. Det är affärsområdet Imaging IT Solutions som står för ökningen jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Geografiskt är det främst Sectras verksamheter i Sverige, USA och Australien som bidrar till ökningen.

Nettoomsättningen ökade med 15,5 procent till 306,1 MSEK. Mer än 70 procent av Sectras årliga nettoomsättning avser intäkter i utländsk valuta, främst EUR, USD och GBP. Justerat för valutakursförändringar, se sidan 16, var omsättningsökningen 11,5 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Om inget annat anges visar staplar utfall per kvartal, linjer 12 månaders löpande utfall och belopp är omräknade i MSEK.

Omsättning per verksamhetsområden och geografiska marknader

Samtliga affärsdrivande segment redovisade omsättningstillväxt. Geografiskt redovisade alla regioner omsättningstillväxt jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Verksamheterna i Sverige, USA och övriga Europa står för de största ökningarna.

Koncernelimineringar som avser omsättningen uppgick till -41,4 MSEK (-54,7). Elimineringarna är främst relaterade till löpande intern försäljning och koncernfinansierade driftavtal med kunder. På koncernnivå intäktsförs omsättningen från dessa driftavtal över avtalens löptider som vanligtvis är 5–10 år.

Omsättningsutveckling per verksamhetsområde

Jämfört med motsvarande kvartal föregående räkenskapsår Trend

Omsättningsutveckling per geografisk marknad

Resultat

Koncernens rörelseresultat ökade med 4,5 procent till 46,3 MSEK drivet av den ökade omsättningen inom Imaging IT Solutions. Justerat för valutakursförändringar minskade rörelseresultatet med 1,6 procent. Rörelseresultatet belastas av ökade konsult- och personalkostnader, vilket påverkar rörelsemarginalen som uppgick till 15,1 procent (16,7). Nettoförändringen i elimineringarna som avser rörelseresultatet uppgick till 8,2 MSEK (8,6) och är bland annat hänförlig till koncernfinansierade driftavtal.

Koncernens finansnetto ökade med 12,0 MSEK från -15,5 MSEK till -3,5 MSEK. Valutakursförändringar, se sidan 16, påverkade de finansiella posterna med 11,3 MSEK (-15,5). Sectra valutasäkrar inte sin verksamhet och valutakursförändringar får därför direkt genomslag i de finansiella siffrorna i stället för över tid.

Resultatet efter finansnetto ökade med 48,6 procent till 42,8 MSEK, vilket motsvarar en vinstmarginal på 14,0 procent. Vinsten per aktie uppgick till 0,87 SEK (0,59).

Rörelseresultatutveckling per verksamhetsområde

Jämfört med motsvarande kvartal föregående räkenskapsår

Finansiell ställning och kassaflöde

Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 292,0 MSEK (278,0) vid rapportperiodens slut. Koncernens skuldsättningsgrad uppgick till 0,09 (0,13). Räntebärande skulder uppgick till 56,6 MSEK (75,1) och avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.

Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick under första kvartalet till 19,4 MSEK (24,3). Kassaflödet per aktie uppgick för kvartalet till 0,51 SEK (0,64). Förändringen är i huvudsak kopplad till att Sectra det senaste året har tecknat flera omfattande kundavtal. Dessa binder mycket kapital under installations- och uppstartsfasen, vilket inledningsvis innebär en ökad beslastning på kassaflödet.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för kvartalet till -4,9 MSEK (-10,6). Investeringarna avser främst tillgångar i långa koncernfinansierade kundoch utvecklingsprojekt.

Koncernens totala kassaflöde uppgick till 14,2 MSEK (12,2).

Investeringar och avskrivningar

Investeringarna i koncernen uppgick under kvartalet till 4,9 MSEK (10,6). Investeringarna avser främst balanserade utvecklingskostnader. Avskrivningar uppgick till 16,8 MSEK (14,8).

Hårdvarurelaterade investeringar i koncernfinansierade kundprojekt uppgick under kvartalet till 0,3 MSEK (6,5). Vid periodens utgång uppgick koncernens nettoredovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 90,8 MSEK (132,2).

Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under kvartalet till 4,6 MSEK (3,9). Avskrivningarna på balanserade utvecklingsprojekt var under kvartalet 5,8 MSEK (4,1). Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 103,4 MSEK (97,8).

Sectras tremånadersrapport 2018/2019 7 (23)

Balanserade utvecklingskostnader

Sectra håller ett högt innovationstempo och investerar kontinuerligt i ny- och vidareutveckling. Utvecklingen sker i nära dialog med kunderna.

10–15 %

av koncernens omsättning investeras årligen i forskning och utveckling.

Säsongsvariationer

Sectras säsongsvariation innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt sker i slutet av verksamhetsåren. För koncernen som helhet har säsongsvariationen minskat under de senaste åren i och med att en större del av omsättningen avser avtal med långa löptider med betalning per månad eller per användning. Utjämningseffekten påverkar dock i många fall inte enskilda verksamhetsområden där färdigställande av stora kundprojekt fortsatt kan ha stor effekt på utfallet för enskilda kvartal. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan också vara väsentliga när kunder tecknar omfattande fleråriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller kryptosystem.

IMAGING IT SOLUTIONS

Perioden 12 månader
Kv 1
18/19
Kv 1
17/18
Föränd.
%
Rullande
12 mån
Helår
17/18
Föränd.
%
Omsättning, MSEK 253,4 233,8 8,4 1 051,9 1 032,3 1,9
Rörelseresultat, MSEK 48,4 39,0 24,1 228,6 219,2 4,3
Rörelsemarginal, % 19,1 16,7 n/a 21,7 21,2 n/a

Omsättning och resultat

Ökad kundbas och fortsatt förtroende från befintliga kunder har bidragit till utvecklingen av Imaging IT Solutions omsättning och lönsamhet. Verksamheterna för direktförsäljning i USA och Nederländerna samt partnerförsäljning i Italien och Finland redovisar störst omsättningsökning jämfört med motsvarande period föregående år. Ökad försäljning via partners i kombination med lägre andel tredjepartsprodukter bidrog till den positiva resultatutvecklingen och ökad rörelsemarginal, trots ökade personal- och konsultkostnader. Inom verksamhetsområdet pågår långsiktiga tillväxtsatsningar inom nya produktområden, som exempelvis digital patologi, och expansion till fler geografiska marknader genom egna etableringar och nya distributörer. Dessa aktiviteter belastar rörelseresultatet, men har potential att i framtiden bidra till en positiv utveckling.

En central del i verksamhetsområdet Rörelseresultat s strategi inför framtiden är medicinsk bildhantering för cancerdiagnostik. Sectras IT-lösningar möjliggör integrerad diagnostik, då bilder och information från olika diagnostiska specialiteter kan lagras och visas i ett och samma system. Detta underlättar samarbeten mellan exempelvis radiologer och patologer, som har nyckelfunktioner inom effektiv cancervård.

SECTRA CUSTOMER FINANCING

Perioden 12 månader
Kv 1 Kv 1 Föränd. Rullande Helår Föränd.
18/19 17/18 % 12 mån 17/18 %
Omsättning, MSEK 37,2 34,8 6,9 147,4 145,0 1,7
Rörelseresultat, MSEK 0,9 0,7 28,6 5,1 4,9 2,0
Rörelsemarginal, % 2,4 2,0 n/a 3,5 3,4 n/a

Sectra Customer Financing avser Sectras verksamhet för finansiering av stora driftavtal med sjukvårdskunder och kapitalförvaltning.

Omsättning och resultat

Segmentet redovisade fortsatt omsättningstillväxt. Justerat för valutakursförändringar var omsättningstillväxten 0,9 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Huvuddelen av omsättningen kommer från långa kundkontrakt i Storbritannien. Segmentet har därför en stor valutaexponering mot brittiska pund, vilket har haft en dämpande effekt på utfallet sedan Brexitbeslutet 2016. Det innebär också att pundets utveckling i förhållande till svenska kronan har stor effekt på verksamhetsområdets framtida intäkter.

Områdets tillväxt de senaste åren är kopplad till Imaging IT Solutions framgångsrika försäljning av fleråriga driftavtal för medicinska IT-system, framför allt i Storbritannien under 2014–2016. Finansieringen av omfattande driftavtal hanteras vanligtvis inom Sectra Customer Financing, som efter driftsättning övertar projekten och därefter redovisar omsättning och resultat över driftavtalens löptid. Inom Imaging IT Solutions redovisas huvuddelen av intäkter och kostnader för driftavtalen i samband med installation och driftsättning hos kund, vilket sedan elimineras i koncernen. För ytterligare information besök www.sectra.com/customerfinancing.

BUSINESS INNOVATION

Perioden 12 månader
Kv 1
18/19
Kv 1
17/18
Föränd.
%
Rullande
12 mån
Helår
17/18
Föränd.
%
Omsättning, MSEK 11,5 11,2 2,7 70,6 70,3 0,4
Rörelseresultat, MSEK -4,0 -2,0 n/a 5,0 7,0 28,6
Rörelsemarginal, % -34,8 -17,9 n/a 7,1 10,0 n/a

Business Innovation är Sectras kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna verksamhetsområden eller inte naturligt passar in i existerande områden. Inom Business Innovation utvärderar och tillvaratar bolaget möjligheter att:

  • Kommersialisera ny teknik och nya segment inom koncernens huvudområden samt närliggande områden.
  • Medverka i forskning som kan leda till högre livskvalitet för individen, ökad kundnytta samt kostnadsbesparingar för vården och samhället.

Segmentet omfattar de mindre affärsenheterna Ortopedi och Medicinsk utbildning samt Sectras forskningsavdelning. Inom Business Innovation förvaltas och utvecklas även Sectras patentportfölj.

Omsättning och resultat

Utvecklingen inom Business Innovations två relativt små affärsenheter varierar kraftigt mellan olika kvartal och perioder. Sectra står för närvarande mitt i ett generationsskifte i erbjudandet inom både Ortopedi och Medicinsk utbildning, vilket påverkar det finansiella utfallet. Båda affärsenheterna har nya produkter som mötts av stort intresse från marknaden och fick under föregående räkenskapsår nya ledningar som arbetar med att snabba på utvecklingen och lanseringen av nya produkter.

SECURE COMMUNICATIONS

Perioden 12 månader
Kv 1
18/19
Kv 1
17/18
Föränd.
%
Rullande
12 mån
Helår
17/18
Föränd.
%
Omsättning, MSEK 32,1 28,4 13,0 146,6 142,9 2,6
Rörelseresultat, MSEK -0,1 0,2 -1,5 6,6 6,9 -4,3
Rörelsemarginal, % -0,3 0,7 n/a 4,5 4,8 n/a

Omsättning och resultat

Secure Communications fortsätter att växa. Den ökade omsättningen avser både produkter och utvecklingsuppdrag inom produktområdet säker kommunikation samt ökad tjänsteförsäljning inom kritisk infrastruktur. Rörelseresultatet belastas av ökade tillväxtsatsningar inom produktsegmentet kritisk infrastruktur och kostnader för att ytterligare förstärka erbjudandet inom segmentet säker kommunikation samt expandera till fler geografiska marknader.

Sectra är nominerad till "Security vendor of the year" i Nederländerna av branschtidningen Computable.

Ur motiveringen:

"Sectra är expert på säker röstkommunikation med ett stort utbud av produkter och tjänster för att säkra statshemligheter. Med över 15 års erfarenhet av att betjäna ministerierna i Nederländerna är Sectra en nyckelaktör för säker statlig kommunikation."

Läs mer:https://bit.ly/2OCv32J

ÖVRIG VERKSAMHET

Perioden 12 månader
Kv 1
18/19
Kv 1
17/18
Föränd.
%
Rullande
12 mån
Helår
17/18
Föränd.
%
Omsättning, MSEK 13,3 11,6 14,7 52,2 47,0 11,1
Rörelseresultat, MSEK -7,1 -2,2 n/a -22,4 -17,5 n/a
Rörelsemarginal, % -53,4 -19,0 n/a -42,9 -37,2 n/a

Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, rekrytering, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet.

Omsättning och resultat

Utfallet i Övrig verksamhet belastas bland annat av ökade konsultkostnader som till stor del är av temporär natur.

MODERBOLAGET

I moderbolaget Sectra AB ingår rörelsesegmenten Business Innovation och Sectra Customer Financing samt huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 18.

AKTIEN

Aktierelaterade incitamentsprogram

Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 38 119 669 SEK fördelat på 38 119 669 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 498 977 serie B. Vid full konvertering av utestående konvertibler vid tidpunkten för avgivandet av denna rapport ökar antalet B-aktier med 395 881, vilket motsvarar 1,0 procent av kapitalet och 0,6 procent av rösterna i bolaget.

Bemyndiganden

Årsstämman 2017 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.

INFÖR ÅRSSTÄMMA 2018 OCH FÖRSLAG INLÖSENPROGRAM

Förslag till inlösenprogram/utdelning 2018

För verksamhetsåret 2017/2018 har styrelsen och vd föreslagit att årsstämman beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Motsvarande överföring till aktieägarna var föregående år 4,50 SEK/aktie. Ingen ordinarie utdelning föreslås. Ytterligare information om förslaget framgår av av kallelsen och det fullständiga förslaget till årsstämman på www.sectra.com/agm

Tidplan för inlösenprogram 2018:
6 sep Årsstämman fattar beslut
2 okt Sista dag för handel med Sectra-aktien före split, inklusive inlösenaktier
3 okt Första dag för handel med Sectra-aktien efter split, exklusive inlösenaktier
4 okt Avstämningsdag för aktiesplit. Varje aktie delas i två aktier, varav en inlösenaktie
5–16 okt Handel i inlösenaktier
18 okt Avstämningsdag för indragning av inlösenaktierna
23 okt Preliminär dag för utbetalning från Euroclear av inlösenlikvid

Årsstämma 2018 och valberedning

Årsstämman 2017 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot ska vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare baserat på antal röster. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 31 oktober 2017. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:

  • Carl-Erik Ridderstråle (styrelsens ordförande)
  • Torbjörn Kronander (största aktieägare och vd)
  • Jan-Olof Brüer (näst största ägare och styrelseledamot)
  • Jan Särlvik (representerande Nordea Investment Funds som är fjärde största ägare)

Jan-Olof Brüer, som är den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, är ordförande i valberedningen. Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, har på grund av sin roll som vd i Sectra AB valt att avsäga sig ordförandeskapet.

Årsstämman äger rum den 6 september 2018 i Linköping. Valberedningens förslag och motiverade yttrande presenterades i kallelsen till årsstämman och all dokumentation finns tillgänglig på bolagets hemsida www.sectra.com/agm.

Årsredovisning, hållbarhets- och bolagsstyrningsrapport

Sectras årsredovisning för 2017/2018, hållbarhets- och bolagsstyrningsrapport offentliggjordes den 28 juni 2018 genom pressmeddelande och publicerades på bolagets hemsida: www.sectra.com/investor/annual\_reports

Den tryckta versionen kan beställas via:

För att minska miljöpåverkan sker postdistribution enbart i Europa, övriga hänvisas till den digitala versionen.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam, samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för räkenskapsåret 2017/2018 i förvaltningsberättelsen samt i not 30 på sidan 76. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de redovisade förhållandena.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013-23 52 27 eller e-post [email protected].

Presentation av delårsrapporten

En telefonkonferens kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Mats Franzén, CFO Sectra AB.

Presentationen hålls på engelska.

Tid: 4 september 2018, kl. 10:00.

För att delta, ring in på:

SE +46856642662

UK + 442030089806

US +18557532235

Rapportpresentationen kan även följas live online: www.sectra.com/irwebcast. På denna adress kommer även en inspelad version att finnas tillgänglig efteråt.

Kommande rapporttillfällen och årsstämma

6 september 2018, kl. 15:30 i Linköping
7 december 2018, kl. 08:15
6 mars 2019, kl. 08:15
28 maj 2019, kl. 08:15

För övriga IR-event besök: http://www.sectra.com/investor/calendar/

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj–juli 2018 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 4 september 2018

Torbjörn Kronander Carl-Erik Ridderstråle Vd, koncernchef och styrelseledamot Styrelseordförande

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Ulrika Hagdahl Anders Persson Christer Nilsson Jakob Svärdström

Jan-Olof Brüer Tomas Puusepp Deborah Capello Bengt Hellman

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot arbetstagarrepr. arbetstagarrepr.

Granskning

Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

KONCERNEN I SAMMANDRAG

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug–juli maj–april
2018 2017 2017/2018 2017/2018
Nettoomsättning 306 068 265 120 1 307 444 1 266 496
Aktiverat arbete för egen räkning 4 626 3 899 28 955 28 228
Övriga rörelseintäkter 536 857 3 385 3 706
Handelsvaror -41 879 -35 357 -194 305 -187 783
Personalkostnader -152 663 -132 467 -604 299 -584 103
Övriga externa kostnader -53 605 -42 997 -233 049 -222 441
Avskrivningar och nedskrivningar -16 811 -14 781 -67 029 -64 999
Rörelseresultat 46 272 44 274 241 102 239 104
Finansnetto -3 474 -15 498 22 191 10 167
Resultat efter finansnetto 42 798 28 776 263 293 249 271
Skatt -9 489 -6 273 -54 223 -51 007
Periodens resultat 33 309 22 503 209 070 198 264
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 33 309 22 503 209 070 198 264
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0
Resultat per aktie
Före utspädning, kr 0,87 0,59 5,49 5,22
Efter utspädning, kr 0,86 0,58 5,43 5,15
Antal aktier
Före utspädning 38 119 669 37 935 001 38 119 669 38 119 669
Efter utspädning 1 38 515 550 38 499 139 38 515 550 38 515 550
Genomsnitt före utspädning 38 119 669 37 920 029 38 062 364 38 012 454
Genomsnitt efter utspädning 38 515 550 38 499 139 38 510 207 38 506 104
  1. Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2014/2015 (29 190), 2015/2016 (226 150) och 2016/2017 (140 541). Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 395 881.

Rapport över totalresultat för koncernen

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli maj–juli aug–juli maj–april
2018 2017 2017/2018 2017/2018
Periodens resultat 33 309 22 503 209 070 198 264
Periodens omräkningsdifferens vid
omräkning av utländska dotterbolag -10 286 -17 877 23 639 16 048
Summa periodens övriga totalresultat -10 286 -17 877 23 639 16 048
Summa periodens totalresultat 23 023 4 626 232 709 214 312

Koncernens balansräkningar

Summa eget kapital och skulder 1 199 901 1 144 379 1 234 408
Kortfristiga skulder 534 246 471 483 572 915
Långfristiga skulder 28 528 56 611 28 528
Uppskjuten skatteskuld 2 180 26 215 5 889
Avsättningar 21 552 28 459 21 078
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 613 395 561 611 605 998
Eget kapital och skulder
Summa tillgångar 1 199 901 1 144 379 1 234 408
Summa omsättningstillgångar 914 145 842 829 929 972
Likvida medel 291 974 277 997 282 341
Övriga omsättningstillgångar 622 171 564 832 647 631
Summa anläggningstillgångar 285 756 301 550 304 436
Uppskjuten skattefordran 23 423 27 291 26 061
Finansiella anläggningstillgångar 36 1 799 37
Materiella anläggningstillgångar 79 562 96 229 90 251
Immateriella anläggningstillgångar 182 735 176 231 188 087
Tillgångar
2018 2017 2018
TSEK 31 juli 31 juli 30 april

Inga väsentliga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan årsredovisningen 2017/2018.

Förändring av eget kapital i koncernen

Eget kapital vid periodens slut 613 395 561 611 605 998
Justering IFRS15 (Not 2) -15 626 0 0
Reglering av aktierelaterade ersättningar 0 2 470 20 983
Utdelning/inlösen av aktier 0 0 -170 707
Periodens totalresultat 23 023 4 626 214 312
Eget kapital vid periodens ingång 605 998 554 515 541 412
2018 2017 2017/2018
maj–juli maj–juli maj–april
TSEK 3 mån 3 mån Helår

Koncernens kassaflödesanalyser

TSEK 3 mån 3 mån Helår
maj–juli maj–juli maj–april
2018 2017 2017/2018
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 37 042 49 666 253 344
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital 19 435 24 256 222 692
Investeringsverksamheten -4 877 -10 596 -41 974
Finansieringsverksamheten -346 -1 504 -172 604
Summa periodens kassaflöde 14 212 12 156 8 114
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid periodens början 282 341 273 216 273 216
Kursdifferens i likvida medel -4 579 -7 375 1 011
Likvida medel vid periodens slut 291 974 277 997 282 341
Outnyttjade krediter 15 000 15 000 15 000

Nyckeltal för period och helår

3 mån 3 mån 12 mån Helår
31 juli 31 juli 31 juli 30 april
2018 2017 2018 2018
Orderingång, MSEK 286,5 227,6 1 551,4 1 492,5
Rörelsemarginal, % 15,1 16,7 18,4 18,9
Vinstmarginal, % 14,0 10,9 20,1 19,7
Medelantal anställda 680 640 655 645
Kassaflöde per aktie, SEK 0,51 0,64 5,71 5,84
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,50 0,63 5,65 5,78
Förädlingsvärde, MSEK 198,9 176,7 846,5 823,2
P/E-tal, ggr n/a n/a 43,6 37,2
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 240,0 152,5 240,0 194,2
Räntabilitet på eget kapital, % 5,7 4,0 33,9 34,2
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 6,5 4,6 39,3 38,7
Räntabilitet på totalt kapital, % 3,6 2,6 21,6 20,9
Soliditet, % 51,1 49,1 50,1 49,1
Likviditet, ggr 1,7 1,8 1,7 1,6
Eget kapital per aktie, SEK 16,09 14,80 16,51 15,90
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 15,93 14,59 16,34 15,73

Valutakurser

Valuta Genomsnittliga kurser i SEK Balansdagskurser i SEK
Kv 1 Kv 1 Förändring 31 juli 31 juli Förändring
2018/2019 2017/2018 2018 2017
Amerikanska dollar, 1 USD 8,82 8,41 4,9% 8,70 8,10 7,4%
Euro, 1 EUR 10,26 9,64 6,4% 10,21 9,52 7,2%
Brittiska pund, 1 GBP 11,58 10,91 6,1% 11,43 10,62 7,6%

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

MSEK 2018/2019 2017/2018 2016/2017
Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1
Nettoomsättning 306,1 387,9 300,1 313,4 265,1 340,8 294,2 275,4 230,5
Aktiverat arbete för egen räkning 4,6 7,7 11,1 5,6 3,9 6,2 8,0 9,4 5,7
Återföring villkorad köpeskilling 0 0 0 0 0 0 12,4 0 0
Övriga rörelseintäkter 0,5 0,9 1,5 0,5 0,9 0,8 1,1 0,1 0,4
Rörelsens kostnader -248,1 -295,4 -244,7 -243,6 -210,8 -258,7 -241,3 -224,1 -190,1
Av- och nedskrivningar -16,8 -17,4 -16,7 -16,1 -14,8 -14,6 -27,1 -14,4 -14,4
Rörelseresultat 46,3 83,7 51,3 59,8 44,3 74,5 47,1 46,4 32,1
Finansnetto -3,5 29,8 -6,3 2,1 -15,5 3,9 -1,3 -2,0 -0,9
Resultat efter finansnetto 42,8 113,5 45,0 61,9 28,8 78,4 45,8 44,4 31,2
Skatt på periodens resultat -9,5 -22,7 -9,9 -12,1 -6,3 -19,8 -10,8 -9,8 -6,9
Periodens resultat 33,3 90,8 35,1 49,8 22,5 58,6 35,0 34,6 24,3
Orderingång, MSEK 286,5 500,3 337,9 426,8 227,6 349,6 302,9 299,6 225,5
Rörelsemarginal, % 15,1 21,6 17,1 19,1 16,7 21,9 16,0 16,8 13,9
Kassaflöde per aktie, SEK 0,51 2,68 1,21 1,33 0,64 1,59 2,76 1,40 0,47
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 0,50 2,65 1,20 1,31 0,63 1,56 2,72 1,37 0,46
Resultat per aktie, SEK 0,87 2,38 0,92 1,31 0,59 1,55 0,92 0,92 0,65
Räntabilitet på eget kapital, % 5,7 15,7 6,6 10,0 4,0 10,8 6,8 7,0 4,1
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 6,5 17,6 7,6 10,8 4,6 12,6 7,8 7,9 4,8
Soliditet, % 51,1 49,1 46,5 43,0 49,1 47,3 45,8 45,4 52,7
Eget kapital per aktie, SEK 16,09 15,90 13,14 11,76 14,80 14,29 12,87 11,73 15,37
Aktiekurs vid periodens slut, SEK 240,0 194,2 189,4 164,0 152,5 162,5 153,0 139,5 133,0

Fem år i sammandrag

2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014
Orderingång, MSEK 1 492,5 1 177,7 1 322,0 1 471,5 925,7
Nettoomsättning, MSEK 1 266,5 1 140,9 1 073,6 961,4 853,8
Rörelseresultat, MSEK 239,1 200,1 165,5 150,3 128,1
Resultat efter finansnetto, MSEK 249,3 199,7 154,8 164,4 141,5
Periodens resultat efter skatt, MSEK 198,3 152,6 125,7 126,1 103,9
Rörelsemarginal, % 18,9 17,5 15,4 15,6 15,0
Vinstmarginal, % 19,7 17,5 14,4 17,1 16,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 5,22 4,04 3,35 3,38 2,80
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 5,15 3,97 3,29 3,31 2,73
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 4,50 4,50
Aktiekurs vid årets slut, SEK 194,20 162,50 110,75 119,50 77,75
P/E-tal, ggr 37,2 40,2 33,0 35,3 27,8
Räntabilitet på eget kapital, % 34,2 28,1 21,7 20,6 16,3
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 38,7 32,5 24,2 25,1 21,1
Räntabilitet på totalt kapital, % 20,9 17,9 14,2 15,8 13,7
Eget kapital per aktie före utspädning, SEK 15,90 14,29 14,55 16,44 16,49
Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK 15,73 14,06 14,23 16,01 16,05
Soliditet, % 49,1 47,3 49,5 56,1 60,7

SEGMENTRAPPORTERING

Omsättning per rörelsesegment

Kv 1 Kv 1 12 mån Helår
MSEK maj–juli maj–juli rullande maj–april
2018 2017 2017/2018
Imaging IT Solutions 253,4 233,8 1 051,9 1 032,3
Sectra Customer Financing 37,2 34,8 147,4 145,0
Secure Communications 32,1 28,4 146,6 142,9
Business Innovation 11,5 11,2 70,6 70,3
Övrig verksamhet 13,3 11,6 52,2 47,0
Koncernelimineringar -41,4 -54,7 -161,2 -171,0
Totalt 306,1 265,1 1 307,5 1 266,5

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Kv 1 Kv 1 12 mån Helår
maj–juli maj–juli rullande maj–april
2018 2017 2017/2018
Imaging IT Solutions 48,4 39,0 228,6 219,2
Sectra Customer Financing 0,9 0,7 5,1 4,9
Secure Communications -0,1 0,2 6,6 6,9
Business Innovation -4,0 -2,0 5,0 7,0
Övrig verksamhet -7,1 -2,2 -22,4 -17,5
Koncernelimineringar 8,2 8,6 18,2 18,6
Totalt 46,3 44,3 241,1 239,1

Omsättning per geografisk marknad

MSEK Kv 1
maj–juli
2018
Kv 1
maj–juli
2017
12 mån
rullande
Helår
maj–april
2017/2018
Sverige 78,0 70,6 353,6 346,2
USA 60,3 51,4 293,5 284,6
Storbritannien 52,6 47,8 202,4 197,6
Nederländerna 23,6 19,2 107,8 103,4
Övriga Europa 73,7 64,0 277,3 267,6
Övriga världen 17,9 12,1 72,9 67,1
Totalt 306,1 265,1 1 307,5 1 266,5

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 12 mån Helår
maj–juli
2018
maj–juli
2017
aug–juli
2017/2018
maj–april
2017/2018
Nettoomsättning 25 031 23 339 122 970 121 278
Aktiverat arbete för egen räkning 241 0 6 758 6 517
Övriga rörelseintäkter 950 366 3 415 2 831
Handelsvaror -3 351 -2 815 -17 928 -17 392
Personalkostnader -14 979 -11 288 -56 978 -53 287
Övriga externa kostnader -15 864 -11 687 -60 550 -56 373
Avskrivningar -2 251 -1 554 -8 348 -7 651
Rörelseresultat -10 223 -3 639 -10 661 -4 077
Finansnetto -5 144 -16 115 23 657 12 686
Resultat efter finansnetto -15 367 -19 754 12 996 8 609
Bokslutsdispositioner 0 0 226 629 226 629
Resultat före skatt -15 367 -19 754 239 625 235 238
Skatt på periodens resultat 3 381 4 404 -52 957 -51 934
Periodens resultat -11 986 -15 350 186 668 183 305
Periodens totalresultat -11 986 -15 350 186 668 183 305
Moderbolagets balansräkningar
TSEK 31 juli
2018
31 juli
2017
30 april
2018
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 14 362 10 334 14 896
14 362 10 334 14 896
18 355 18 040 19 150
251 970 238 285 258 498
284 687 266 659 292 544
317 121 443 886 446 655
205 445 217 872 212 709
522 566 661 758 659 364
807 253 928 417 951 908
472 689 438 214 484 674
0 87 629 0
28 528 56 611 28 528
306 036 345 963 438 706
807 253 928 417 951 908

Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

TSEK 31 juli
2018
31 juli
2017
30 april
2018
Företagsinteckningar 11 000 11 000 11 000
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000 11 000
Borgen till förmån för koncernbolag 138 277 168 094 154 074
Summa eventualförpliktelser 138 277 168 094 154 074

NOT 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EU-kommissionen för tillämpning inom EU.

Koncernen tillämpar ESMA:s riktlinjer för alternativa nyckeltal. I enlighet med dessa riktlinjer definieras koncernens alternativa nyckeltal på sidan 22 i delårsrapporten. Koncernen tillämpar alternativa nyckeltal eftersom bolaget anser att de ger värdefull kompletterande information till ledning och investerare då de är centrala för förståelsen och utvärderingen av koncernens verksamhet.

De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Sectras årsredovisning 2017/2018, med undantag av IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder respektive IFRS 9 Finansiella instrument, se nedan.

Nya och ändrade standarder och tolkningar fr o m 1 maj 2018

Från och med den 1 maj 2018 tillämpar Sectra IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder.

IFRS 9 Finansiella instrument ersätter IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering, och tillämpning är obligatorisk från och med räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2018 eller senare. IFRS 9 innehåller nya krav för klassificiering och värdering av finansiella instrument, för bortbokning, nedskrivning och generella regler för säkringsredovisning. Den nya standarden medför en ny modell för nedskrivning av kundfordringar som innebär att nedskrivning görs vad gäller förväntade kreditförluster istället för inträffade kreditförluster. IFRS 9 har inte medfört någon väsentlig effekt på Sectras räkenskaper då historiska förlustmönster, vilket IFRS 9 modellen utgår från, har lågt prognosvärde avseende förväntade kreditförluster. Individuella omständigheter vilka också beaktas i IFRS 9 har en betydligt större inverkan på bedömningen av förväntade kreditförluster och är redan beaktade. Sectra tillämpar inte säkringsredovisning.

IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder ersätter IAS 11 Entreprenadavtal och IAS 18 Intäkter, och tillämpning är obligatorisk från och med räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2018 eller senare. IFRS 15 inför en kontrollbaserad redovisningsmodell för intäkter och ger en mer detaljerad vägledning inom många områden som tidigare inte framgått av gällande IFRS, bland annat hur man redovisar överenskommelser med flera prestationsåtaganden, rörlig prisersättning, kundens returrätt, återköpsrätt mot leverantör, med mera. Den valda övergångsmetoden till IFRS 15 innebär att den ackumulerade effekten av övergången redovisas i eget kapital per övergångstidpunkten 1 maj 2018 och redovisas i not 2 på sidan 20 i delårsrapporten.

Imaging IT Solutions avtal med kunder innehåller olika kombinationer av leverans av licenser, installationstjänster, support- och underhållstjänster och uppgraderingar, hårdvara samt support och underhåll av hårdvara. Betydande integration och anpassningar av licenser och installationstjänsten förekommer normalt, vilket då anses utgöra ett distinkt prestationsåtagande och intäktsförs under installationsfasen. Support- och underhållstjänster och uppgraderingar anses vara distinkt åtskilda från installationen under IFRS 15 och intäktsförs över avtalstiden som ett eget prestationsåtagande. Införandet av IFRS 15 har medfört skillnader i när intäktsredovisningen sker. Skillnaden är i allt väsentligt hänförlig till att under tidigare standarder har överföringen av betydande risker och förmåner ansetts ske för första årets licensuppgraderingar vid installationstillfället, medan det under IFRS 15 bedöms vara ett separat prestationsåtagande som intäktsförs från installationstillfället och ett år framåt.

Secure Communications avtal med kunder innehåller olika kombinationer av förstudier, komponentleveranser, installationstjänster, support- och underhållstjänster och uppgraderingar samt produktleveranser. Förstudier anses utgöra ett eget prestationsåtagande och intäktsförs när förstudien är genomförd. Installationstjänster och komponenter levereras som en kombinerad lösning och bedöms därför sammantaget utgöra ett prestationsåtagande, vilket intäktsförs under installationsfasen. Support- och underhållstjänster bedöms utgöra ett distinkt prestationsåtagande enligt avtalen och intäktsförs över avtalstiden. Inga väsentliga effekter vid införandet av IFRS 15 har identifierats.

Business Innovations avtal med kunder innehåller olika kombinationer av licenser, hårdvara, uppgraderingar och utökade garantierbjudanden. Licenser och hårdvara anses utgöra ett distinkt prestationsåtagande. Intäkter redovisas vid den tidpunkt då leverans skett till kund. Uppgraderingar bedöms utgöra ett distinkt prestationsåtagande och intäktsförs över avtalstiden. Utökade garantier bedöms utgöra ett separat prestationsåtagande där intäktsföring sker över den utökade garantitiden. Inga väsentliga effekter vid införandet av IFRS 15 har identifierats.

Sectra Customer Financings avtal med kunder innehåller främst verksamhet för finansiering av stora driftavtal med sjukvårdskunder och anses utgöra ett sammanhängade distinkt prestationsåtagande. Intäkter redovisas över avtalstiden. Inga väsentliga effekter i ingående eget kapital 1 maj 2018 har identifierats.

Nya och ändrade standarder och tolkningar som ännu inte trätt i kraft

IFRS 16 Leasingavtal ersätter IAS 17 Leasingavtal och tillämpning är obligatorisk från och med räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2019 eller senare. IFRS 16 innebär att alla kontrakt överstigande 12 månader över en viss beloppsmässig materialitet ska redovisas som tillgångar och skulder i balansräkningen, med redovisning av avskrivningar och räntekostnader i resultaträkningen. Avtal som i dag redovisas som operationella leasingavtal kommer således att aktiveras i balansräkningen. Koncernen har under våren påbörjat utvärderingen av standardens påverkan på de finansiella rapporterna. De upplysningar som lämnas i not 4 i årsredovisningen om operationella leasingkostnader ger en indikation på omfattningen av de avtal som existerade 30 april 2018.

NOT 2 Effekter av övergång till IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder

Koncernens balansräkning

TSEK 30 april Effekt 30 april
2018 Öppnings 2018
IAS 11/18 balans IFRS 15
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 188 087 188 087
Materiella anläggningstillgångar 90 251 90 251
Finansiella anläggningstillgångar 37 37
Uppskjuten skattefordran 26 061 26 061
Summa anläggningstillgångar 304 436 304 436
Övriga omsättningstillgångar 647 631 -19 089 628 542
Likvida medel 282 341 282 341
Summa omsättningstillgångar 929 972 -19 089 910 883
Summa tillgångar 1 234 408 -19 089 1 215 319
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl. periodens resultat) 605 998 -15 625 590 373
Avsättningar 21 078 21 078
Uppskjuten skatteskuld 5 889 5 889
Långfristiga skulder 28 528 28 528
Kortfristiga skulder 572 915 -3 464 569 451
Summa eget kapital och skulder 1 234 408 -19 089 1 215 319

Koncernens resultaträkning

TSEK Maj-juli Effekt maj-juli
2018 Kv 1 2018
IAS 11/18 2018 IFRS 15
Nettoomsättning 306 535 -467 306 068
Aktiverat arbete för egen räkning 4 626 4 626
Återföring villkorad köpeskilling 0 0
Övriga rörelseintäkter 1 373 -837 536
Handelsvaror -41 879 -41 879
Personalkostnader -152 663 -152 663
Övriga externa kostnader -53 605 -53 605
Avskrivningar och nedskrivningar -17 749 938 -16 811
Rörelseresultat 46 638 -366 46 272
Finansnetto -4 147 672 -3 474
Resultat efter finansnetto 42 491 306 42 798
Skatt -9 503 14 -9 489
Periodens resultat 32 989 320 33 309

Omsättning per rörelsesegment

MSEK Maj-juli
2018
IAS 11/18
Effekt
Kv 1
2018
maj-juli
2018
IFRS 15
Imaging IT Solutions 254,0 -0,6 253,4
Sectra Customer Financing 37,1 0,1 37,2
Secure Communications 32,1 - 32,1
Business Innovation 11,5 0,0 11,5
Övrig verksamhet 13,3 - 13,3
Koncernelimineringar -41,4 - -41,4
Totalt 306,6 -0,5 306,1

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Maj-juli
2018
IAS 11/18
Effekt
Kv 1
2018
maj-juli
2018
IFRS 15
Imaging IT Solutions 49,0 -0,6 48,4
Sectra Customer Financing 0,7 0,2 0,9
Secure Communications -0,1 - -0,1
Business Innovation -4,0 0,0 -4,0
Övrig verksamhet -7,1 - -7,1
Koncernelimineringar 8,6 - 8,2
Totalt 44,7 -0,4 46,3

Omsättning per geografisk marknad

MSEK Maj-juli Effekt maj-juli
2018 Kv 1 2018
IAS 11/18 2018 IFRS 15
Sverige 78,0 0,0 78,0
USA 61,4 -1,1 60,3
Storbritannien 52,0 0,6 52,6
Nederländerna 23,6 - 23,6
Övriga Europa 73,7 0,0 73,7
Övriga världen 17,9 0,0 17,9
Totalt 306,6 -0,5 306,1

DEFINITION NYCKELTAL ORDLISTA

Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier vid periodens slut.
Eget kapital per aktie vid
full utspädning
Justerat eget kapital dividerat med antal
aktier efter full utspädning.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent
av obeskattade reserver.
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antalet aktier vid periodens slut.
Kassaflöde per aktie vid
full utspädning
Kassaflöde från den löpande verksamheten
efter förändring av rörelsekapital dividerat
med antal aktier efter full utspädning.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med
kortfristiga skulder.
Medelantal anställda Genomsnittligt antal heltidsanställda i
perioden.
Orderingång Värdet av erhållna nya order eller
förändringar under rapportperioden av
tidigare order.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till
senaste 12-månadersperiodens vinst per
aktie.
Räntabilitet på eget
kapital
Resultat efter skatt i procent av
genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på
sysselsatt kapital
Resultat före skatt plus finansiella kostnader
i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på totalt Resultat efter finansnetto plus finansiella
kapital kostnader i procent av genomsnittlig
balansomslutning.
Rörelseresultat Resultat före finansnetto och inkomstskatt.
Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent
av nettoomsättning.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder dividerat med eget
kapital.
Soliditet Justerat eget kapital i procent av
balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke
räntebärande skulder.
Tillväxt rörelseresultat
per aktie över
femårsperiod
Rörelseresultat per aktie per balansdag
minus rörelseresultat per aktie per
balansdagen fem år tidigare dividerat med
rörelseresultat per aktie per balansdagen
fem år tidigare.
Resultat per aktie Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antalet aktier. Detta nyckeltal
definieras i IFRS.
Resultat per aktie före
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut.
Resultat per aktie efter
utspädning
Resultat efter skatt dividerat med
genomsnittligt antal aktier vid periodens slut
efter utspädning.

Artificiell intelligens (AI)

Ett samlingsnamn för det vetenskapliga område som studerar hur man skapar maskiner och datorprogram med intelligenta beteenden. Det finns många grenar inom AI-forskning, allt från att studera filosofiska frågor till att ta fram konkreta tekniska lösningar inom till exempel medicinsk diagnostik.

Integrerad diagnostik

Diagnostiskt samarbete mellan olika medicinska specialiteter, exempelvis patologer och radiologer vid diagnos, behandling och uppföljning av cancerpatienter.

Kritisk infrastruktur

Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.

Krypto

Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.

Mammografi

En röntgenbaserad undersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar som skulle kunna vara cancer.

Maskininlärning/Machine learning

En gren av artificiell intelligens (se ovan) där algoritmer (datorprogram) lär sig lösa uppgifter utifrån data som de bearbetar. Ett exempel är när man låter ett program träna sig på en stor samling testbilder där man vet vilka som är sjuka respektive friska, varefter programmet kan göra goda förutsägelser även om okända bilder.

Molnet/Cloud

Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger utspridd på internet eller företagsspecifika intranät och inte i enskilda datorer.

Ortopedi

En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.

OT (Operational Technology)

Drifttekniksystem som styr och övervakar enheter, …

PACS (Picture Archiving and Communication System)

IT-system för hantering av medicinska bilder, till exempel inom radiologi.

Patologi/histopatologi/mikroskopi

Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.

Radiologi

Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.

VNA (Vendor-Neutral Archive)

Vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.

OM SECTRA

Vision

Att bidra till ett friskare och tryggare samhälle.

Affärsidéer

Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.

Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.

Verksamhetsområden/affärsmodeller

Imaging IT Solutions hjälper sjukhus världen över att öka sin effektivitet – för att kunna vårda fler patienter och rädda fler liv. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik möjliggör effektiviseringar och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har mer än 1 800 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.

Secure Communications hjälper viktiga samhällsfunktioner, regeringstjänstemän och diplomater att använda modern teknik för informationsutbyte med bibehållen säkerhet – för att bidra till ett stabilt och tryggt samhälle. Sectras lösningar och tjänster ökar cybersäkerheten genom att skydda delar av samhällets mest känsliga information och kommunikation. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO, samt av nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer.

Sectra Customer Financing där bolagets starka finansiella position används för finansiering av stora driftavtal med sjukvårdskunder.

Koncerngemensamma strategier

  • Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
  • Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
  • Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allt eftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.
  • Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
  • Stark, innovativ företagskultur för att attrahera och behålla kompetenta medarbetare som har förmåga att lösa kundernas problem samt uppfylla och många gånger överträffa deras förväntningar.
  • Nära samarbete med universitet och forskning för att kunna fånga upp idéer och nya produktområden som kan komma till användning hos Sectras kunder.

För mer information besök

www.sectra.com/investor

Tio goda skäl att investera i Sectra

  • Tillväxtpotential i branschsektorerna sjukvård, säker kommunikation och samhällsviktig infrastruktur.
  • Etablerat varumärke i nischområden där förtroende är en mycket viktig framgångsfaktor.
  • Stabilt, lönsamt bolag där mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.
  • Multinationell räckvidd och tusentals kunder över hela världen.
  • Hög kundnöjdhet och strävan efter att kunderna ska bli ännu nöjdare.
  • Produkter och tjänster som bidrar till bättre livskvalitet och ett säkrare samhälle.
  • Egenfinansierad portfölj av spännande innovationsprojekt, med redovisade och kontrollerade kostnader, varav vissa troligen inte kommer att lyckas men där en enstaka succé räcker för att skapa stora mervärden.
  • Bolagsledningen äger aktier.
  • Huvudägare med starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling.
  • En mycket stark företagskultur baserad på medarbetarnas kompetens, attityd och drivkraft att lösa kundernas problem.

Är du aktieägare i Sectra?

Dina synpunkter är viktiga för oss! Stort tack om du tar dig tid att svara på nio frågor i Sectras aktieägarenkät: www.sectra.com/agarenkat