AI assistant
Sectra — Earnings Release 2016
May 31, 2016
2967_10-k_2016-05-31_b6ac4c95-d84d-43da-a788-8d1086fee950.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2015/2016:
Miljardstrecket passeras med uppnådda ekonomiska mål och ökad orderingång under kvartalet
| Kvartalet | Perioden | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Kv 4 | Kv 4 | Förändr. | Kv 1-4 | Kv 1-4 | Förändr. |
| 2015/2016 | 2014/2015 | % | 2015/2016 | 2014/2015 | % | |
| Orderingång | 447,8 | 368,6 | 21,5 | 1 322,0 | 1 550,4 | -14,7 |
| Nettoomsättning 1 | 315,1 | 268,3 | 17,4 | 1 073,6 | 961,4 | 11,7 |
| Rörelseresultat (EBIT) 1 | 58,0 | 42,4 | 36,8 | 165,5 | 150,3 | 10,1 |
| Rörelsemarginal, % | 18,4 | 15,8 | - | 15,4 | 15,6 | - |
| Resultat före skatt (EBT) | 48,7 | 39,6 | 23,0 | 154,8 | 164,4 | -5,8 |
| Vinstmarginal, % | 15,5 | 14,8 | - | 14,4 | 17,1 | - |
| Resultat efter skatt | 43,3 | 34,6 | 25,1 | 125,7 | 126,1 | -0,3 |
| Resultat/aktie, SEK 2 | 1,15 | 0,93 | 23,7 | 3,35 | 3,38 | -0,9 |
| Kassaflöde 3 | 62,1 | 52,9 | 17,4 | 185,9 | 85,0 | 118,7 |
| Antal medarbetare 4 | 625 | 565 | 10,6 | 625 | 565 | 10,6 |
1 Kvartal 1 och 4 under jämförelseperioden 2014/2015 inkluderar poster av engångskaraktär (se sidan 5) om totalt 10,3 MSEK.
2 Före utspädning. 3 Löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital. 4 Vid periodens slut.
VD KOMMENTERAR
Vi ser en stark tillväxt på flera av våra stora marknader och Sectras omsättning har passerat miljardstrecket. Så väl i USA som i Storbritannien och Sverige ökade vår omsättning med mer än 10 procent under verksamhetsåret. De senaste tre årens topplaceringar i analysföretaget KLAS kundutvärderingar har en positiv effekt på utvecklingen, både i USA och globalt. Vi vet att det kunderna uppskattar mest är Sectras medarbetare samt våra stabila och användarvänliga produkter. Jag är stolt över medarbetarnas arbetsinsatser som bidrar starkt till att vi kan leverera värde till våra kunder och därmed själva få en god resultatutveckling.
Det är främst våra koncernfinansierade driftsavtal för medicinska IT-system som bidrar till den positiva utvecklingen av koncernens omsättning, rörelseresultat och kassaflöde. Flera kunder med omfattande avtal tog system i drift under senare delen av 2014/2015 och i början av 2015/2016. Detta hade då en positiv effekt på affärsområdet Imaging IT Solutions utveckling. Hanteringen av de koncernfinansierade driftsavtalen sker i vår finansieringsverksamhet, Sectra Customer Financing, som har vuxit med mer än 60 procent och nu är koncernens näst största verksamhet.
Jag kan med stor tillfredsställelse konstatera att vi uppfyller koncernens samtliga finansiella mål och detta trots att alla områden inte utvecklas enligt våra förväntningar. Vänligen notera att vi har preciserat definitionen av Sectras tillväxtmål då det tidigare har kunnat tolkas på olika sätt (se sidan 6). Tillväxtmålet räknat som rörelseresultat per aktie uppfylls dock enligt båda definitionerna. Med grund i bolagets goda utveckling och starka finansiella position har styrelsen beslutat att föreslå årsstämman att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram.
Strategiska vägval
Vi fokuserar fortsatt på att växa kontrollerat och bli ledande inom de områden och regioner där bolaget finns. Denna strategi kompletteras med nya satsningar på några få noggrant utvalda marknader och produktområden där vi bedömer att det finns god tillväxtpotential för Sectra. Digital patologi och IT-säkerhet för kritisk infrastruktur är exempel på sådana nya produktområden.
Sectra har ett starkt varumärke, inte bara inom medicinskt IT utan också inom det mest avancerade IT-säkerhetssegmentet. Medan vår affär inom Imaging IT Solutions utvecklats väl så har vi under flera år upplevt att affärsområdet Secure Communications inte nått våra förväntningar. Nu gör vi en nysatsning inom området med lansering av analys- och övervakningstjänster för kunder
RAPPORTPRESENTATION MED FÖRDJUPNING OM SATSNING PÅ IT-SÄKERHET FÖR KRITISK INFRASTRUKTUR
Presentationen hålls på engelska.
Tid: 31 maj 2016, kl. 12:00–14:00
Plats: Operaterrassen, Stockholm
Anmäl deltagande här:
eller följ online via: www.sectra.com/irwebcast
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401
inom energisektorn, det största delsegmentet inom kritisk infrastruktur. Aktörer inom detta område har stora värden att skydda. Utsätts de för dataintrång kan det leda till förlust av människoliv, allvarliga skador, stora ekonomiska förluster eller äventyra hela länders säkerhet. Att hjälpa kunder inom energisektorn att skydda sina kontrollsystem ligger helt i linje med vår vision att bidra till ett friskare och tryggare samhälle. Satsningen är en viktig del i det pågående arbetet med att återskapa tillväxt under lönsamhet inom affärsområdet Secure Communications.
Framtidsutsikter
Vi har en orderingång väl över nettoomsättningen och ett ökat antal kunder med driftsavtal som ger stabila intäkter över många år, vilket bådar gott för framtiden. Koncernens finansiella ställning möjliggör investeringar i nya marknader, produktutveckling och framtidsorienterade projekt. Genom de långa kundrelationerna, vår satsning på hög kundnöjdhet, fantastiska medarbetare, högkvalitativa och innovativa produkter samt den starka finansiella ställningen har vi goda förutsättningar att fortsätta leverera lösningar som bidrar till ett friskare och tryggare samhälle. Det är så vi skapar kundnytta som sedan i sin tur kan leda till långsiktigt god avkastning för våra aktieägare.
Torbjörn Kronander, koncernchef och vd
PERIODEN I KORTHET
Verksamhetsåret
- Sectrakoncernens orderingång uppgick till 1 322,0 MSEK (1 550,4). Orderingången ligger fortsatt över nettoomsättningen.
- Nettoomsättningen uppgick till 1 073,6 MSEK (961,4), vilket motsvarar en ökning med 11,7 procent. Exklusive poster av engångskaraktär under jämförelseperioden (se sidan 5) ökade nettoomsättningen med 13,6 procent.
- Rörelseresultatet ökade med 10,1 procent till 165,5 MSEK (150,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,4 procent (15,6). Exklusive posterna av engångskaraktär under jämförelseperioden ökade rörelseresultatet med 18,2 procent.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital ökade till 185,9 MSEK (85,0), vilket motsvarar 4,96 SEK/aktie (2,28). Flera av de kunder som har beställt Sectras medicinska IT-system har övergått till driftsfas. När detta sker inleds faktureringen och ökade intäkter från slutkunder har haft en positiv effekt på koncernens omsättning, resultat och kassaflöde.
Kvartal 4
- Orderingången uppgick till 447,8 MSEK (368,6), vilket motsvarar en ökning med 21,5 procent.
- Nettoomsättningen uppgick till 315,1 MSEK (268,3), vilket motsvarar en ökning med 17,4 procent.
- Rörelseresultatet ökade med 36,8 procent till 58,0 MSEK (42,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 18,4 procent (15,8). Exklusive post av engångskaraktär under jämförelsekvartalet (se sidan 5) ökade rörelseresultatet med 19,8 procent.
- Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 62,1 MSEK (52,9).
Händelser under kvartal 4
- Ny vd utses för affärsområdet Secure Communications och verksamheten breddas genom lansering av nya IT-säkerhetstjänster för kritisk infrastruktur.
- Stor vårdleverantör i London, Guy's and St. Thomas' NHS Foundation Trust, tecknar ett tioårigt avtal som avser Sectras IT-tjänster för hantering och lagring av en mängd olika typer av medicinska bilder.
- Två stora vårdkedjor i USA, Hartford HealthCare (HHC) och ProMedica, beställer Sectras medicinska mediaarkiv (VNA) för lagring av olika typer av medicinska bilder, filmsekvenser och ljudfiler.
HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT
- För verksamhetsåret 2015/2016 föreslår styrelsen och verkställande direktören att årsstämman beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande (se sidan 14). Ingen ordinarie utdelning föreslås.
- Kuopio universitetssjukhus i Finland beställer lösning för digital patologi från Sectra. Systemet såldes av Sectras samarbetspartner Commit Oy.
FRAMTIDSUTSIKTER
Världen behöver effektivare hälsovård och ökad säkerhet i samhällets kommunikations- och IT-system. Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven inom båda dessa områden där det också finns stort utrymme för expansion.
Inom sjukvården ökar behoven av att effektivisera för att kunna ta hand om fler patienter, vilket är en följd av den demografiska utvecklingen med befolkningar som lever längre samtidigt som födelsetalen minskar. Sectra utvecklar och säljer IT-lösningar och tjänster för medicinsk bilddiagnostik och medicinsk utbildning som hjälper till att utveckla vården och samtidigt göra den effektivare. Samhället behöver också bli bättre på att ta hand om den åldrande människans sjukdomar. Sectra har flera produkter och tjänster som effektiviserar vårdkedjorna kring några av de mest kostsamma sjukdomarna som framförallt drabbar äldre människor, exempelvis diagnos och uppföljning av cancer, ortopediska operationer, benskörhet och artros. Sectras arbete gör att sjukhus världen över kan öka sin effektivitet och därmed vårda fler patienter och rädda fler liv.
Växande IT-användning, global mobilitet och uppkoppling av IT-system på Internet bidrar till effektiviseringar i samhället och förenklar vår vardag. Utvecklingen innebär samtidigt att driftsavbrott i IT-systemen kan få stora negativa konsekvenser för samhället och individerna, samt att exponeringen för avlyssning och dataintrång ökar. Sectra utvecklar ITsäkerhetslösningar och tjänster för röst- och datakommunikation. Bolaget har förtroende att leverera produkter som skyddar säkerhetsklassificerad information på de allra högsta nivåerna. Flera produkter är godkända av EU, NATO och nationella säkerhetsmyndigheter. Under året har Sectra breddat marknaden genom lansering av produkter och övervakningstjänster för samhällsviktiga funktioner som exempelvis el- och vattendistribution. Sectras arbete ökar säkerheten i samhällets mest kritiska kommunikations- och kontrollsystem, vilket bidrar till ett stabilare och tryggare samhälle.
KONCERNEN
Orderingång, omsättning och resultat
Omsättningsutveckling per geografisk marknad Omsättningsutveckling per segment
Verksamhetsåret
Koncernens orderingång ligger fortsatt på en nivå väl över nettoomsättningen. Variationerna i orderingång mellan kvartalen är dock stora och som förväntat är orderingången i Storbritannien betydligt lägre än jämförelseperioden. Många brittiska vårdgivare upphandlade nya medicinska IT-system 2014/2015, vilket bidrog till Sectras höga orderingång föregående verksamhetsår. Störst orderingångsökning under perioden redovisar Sectras verksamheter i USA och i Norge (som ingår i Övriga Europa). På dessa marknader har orderingången vuxit med mer än 50 procent.
Nettoomsättningen ökade med 11,7 procent. Ökningen är främst kopplad till Sectras verksamhet för finansiering av fleråriga driftsavtal med kunder inom sjukvården. Finansieringsverksamheten har ökat (se sidan 12) och utgör 11,1 procent av koncernens omsättning. Även affärsområdet Secure Communications redovisar omsättningstillväxt. Geografiskt är det Sectras verksamheter i USA, Storbritannien och Övriga Europa som redovisar störst ökning jämfört med motsvarande period föregående år. Tillväxten i Övriga Europa avser främst ökad omsättning i Danmark där Sectra förvärvade ett bolag under 2015, Norge och Tyskland. I Sverige redovisar Sectra en viss förbättring efter nedgången förgående verksamhetsår som var en följd av minskade beställningar av kryptosystem från den svenska huvudkunden inom Secure Communications.
| Kvartal | 2014/2015 | |
|---|---|---|
| Försäljning/licensiering patent (nettoomsättning) | Q1 | 16,3 |
| Gratifikation (Personalkostnader) | Q4 | - 6,0 |
| Summa poster av engångskaraktär 2014/2015 | 10,3 |
I redovisade siffor för jämförelseperioden ingår följande poster av engångskaraktär:
Vid jämförelse exklusive posterna av engångskaraktär under motsvarande period föregående år var omsättningstillväxten 13,6 procent.
Koncernelimineringar som avser omsättningen uppgick till -187,1 MSEK (-257,8) och de avser främst koncernfinansierade driftsavtal med kunder inom affärsområdet Imaging IT Solutions. Inom Imaging IT Solutions redovisas huvuddelen av intäkter och resultat från koncernfinansierade driftsavtal i samband med installation och driftsättning hos kund, vilket var anledningen till den kraftiga ökningen av koncernelimineringarna under jämförelseperioden. Driftsättningarna 2014/2015, tillsammans med att ytterligare kunder tagit system i drift under 2015/2016, har bidragit till ökade intäkter från slutkunder och därmed har elimineringarna minskat. När projekten övergår till driftsfas bidrar de till en stabil utveckling under lång tid eftersom Sectra på koncernnivå redovisar externa intäkter och resultat utspridda över driftsavtalens löptid som vanligtvis är 5-10 år.
Koncernens rörelseresultat ökar med 10,1 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelsemarginalen var 15,4 procent (15,6), vilket är över koncernens målnivå. Exklusive posterna av engångskaraktär under jämförelseperioden ökade rörelseresultatet med 18,2 procent. Ökningen är främst en effekt av att många kundprojekt inom affärsområdet Imaging IT Solutions har övergått från installationsfas till driftsfas. Rörelseresultatet fortsätter dock att belastas av resultatutvecklingen inom affärsområdet Secure Communications till följd av satsningarna på nytt produktområde och internationell expansion. Koncernens finansnetto uppgick till -10,7 MSEK (14,1). Valutakursförändringar påverkade de finansiella posterna med -10,5 MSEK (14,9). Det är förändringar i brittiska pund (GBP) som står för de största valutaeffekterna.
Kvartal 4
Koncernens orderingång ökade med 21,5 procent. Sectras verksamheter i Storbritannien och USA redovisar högst orderingång under kvartalet. Nettoomsättningen ökade med 17,4 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Verksamheterna i Storbritannien, Sverige och USA redovisar högst omsättningstillväxt under kvartalet.
Variationen mellan kvartalen vad avser omsättningen har minskat något med den ökade andelen långa driftsavtal de senaste åren, men variationen vad avser orderingången har av samma skäl snarare ökat. När Sectra till exempel tecknar ett mångårigt driftsavtal redovisas hela orderbeloppet vid undertecknandet medan koncernens omsättning fördelas över kontraktets löptid när systemen har tagits i drift hos kunden.
Koncernens rörelseresultat ökade med 36,8 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Rörelsemarginalen var 18,4 procent (15,8). Den positiva resultatutvecklingen är en effekt av att många driftsavtal med sjukvårdskunder har övergått från installationsfas till driftsfas.
Koncernens finansnetto uppgick till -9,2 MSEK (-2,8). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -9,1 MSEK (1,3). Det är förändringar i brittiska pund (GBP) som står för de största valutaeffekterna under perioden.
Förvärv
Den 30 april 2015 förvärvade Sectra det danska bolaget it-mark ApS. Bolaget levererar molnbaserade IT-tjänster för till exempel medicinsk bildhantering (PACS) till privata och offentliga vårdgivare i Danmark. Verksamheten ingår i Sectras redovisning för affärsområdet Imaging IT Solutions från och med den 30 april 2015. Se not 1 på sidan 24.
Under andra kvartalet av Sectras räkenskapsår 2015/2016 förvärvade Sectra det finska bolaget Exp Analytics Oy. Bolaget säljer konsulttjänster inom området informationssäkerhet. Verksamheten ingår i Sectras redovisning för affärsområdet Secure Communications från och med den 30 september 2015. Se not 1 på sidan 23.
Under tredje kvartalet av Sectras räkenskapsår 2015/2016 förvärvade Sectra det svenska bolaget RxEye AB som säljer molnbaserade IT-tjänster för effektiv och säker distansgranskning av medicinska bilder. Verksamheten ingår i Sectras redovisning för affärsområdet Imaging IT Solutions från och med den 30 december 2015. Se not 1 på sidan 22.
Sectras finansiella mål – ny definition för tillväxtmålet
Sectras koncernövergripande mål och strategier ska bidra till en finansiellt stark verksamhet som ger möjlighet för Sectra att skapa värde för kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för aktieägare. Sectras finansiella fokus är att öka rörelseresultatet per aktie med bibehållen rörelsemarginal.
Samtliga finansiella mål uppfylls på bokslutsdagen. I syfte att förtydliga målet för tillväxt har definitionen preciserats till att rörelseresultatet per aktie ska växa med 50 procent sett över en femårsperiod. Definitionen kommer att tillämpas från 2016/2017. Den tidigare definitionen var att rörelseresultatet per aktie ska växa med 10 procent per år i genomsnitt över en femårsperiod, där begreppet "i genomsnitt" har kunnat tolkas på olika sätt. De finansiella målen är i prioritetsordning:
-
- Stabilitet: Soliditeten ska vara minst 30 procent.
-
- Lönsamhet: Rörelsemarginalen (EBIT) ska vara minst 15 procent.
-
- Tillväxt: Rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska växa minst 50 procent över en femårsperiod.
Soliditet
Rörelsemarginal rullande 12 månader
Genomsnittlig tillväxt per år rörelseresultat/aktie, rullande 5-årsperiod
Finansiell ställning
Sectra har en stark kassa och balansräkning. Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 239,8 MSEK (307,1) vid rapportperiodens slut. Under verksamhetsåret har 168,8 MSEK (167,7) överförts till aktieägarna genom ett inlösenprogram. Koncernens räntebärande skulder uppgick till 75,0 MSEK (55,9) och avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter. Soliditeten var 49,5 procent (56,1).
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick till 185,9 MSEK (85,0). I jämförelseperioden ingår den tidigare beskrivna patentförsäljningen med 16,3 MSEK. Förändringen avser främst ökad fakturering och externa intäkter avseende koncernfinansierade kundprojekt till följd av att flera av projekten har övergått till driftsfas. Kassaflödet per aktie uppgick för verksamhetsåret till 4,96 SEK (2,28).
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -108,7 MSEK (-63,9). Investeringarna avser främst tillgångar i långa koncernfinansierade kundprojekt och utvecklingsprojekt. Koncernens totala kassaflöde uppgick till -69,4 MSEK (-133,2) och i siffrorna ingår Sectras inlösenprogram för aktieägarna.
Investeringar och avskrivningar
Investeringarna i koncernen uppgick under verksamhetsåret till 108,7 MSEK (63,9), varav 28,3 MSEK (7,7) avser fjärde kvartalet. Investeringarna under perioden avser främst kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserade utvecklingskostnader. Periodens avskrivningar uppgick till 51,5 MSEK (42,3), varav 14,7 MSEK (9,4) avser fjärde kvartalet.
Hårdvarurelaterade investeringarna i koncernfinansierade kundprojekt uppgick under perioden till 43,0 MSEK (37,1), varav -1,5 MSEK (13,7) avser fjärde kvartalet. Vid periodens utgång uppgick koncernens nettoredovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 145,5 MSEK (62,1).
Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under perioden till 33,8 MSEK (32,2), varav 10,8 MSEK (9,0) avser fjärde kvartalet. Avskrivningarna på de balanserade utvecklingsprojekten var under perioden 13,6 MSEK (14,5). Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 85,5 MSEK (65,2).
Säsongsvariationer
Sectras säsongsvariation innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt sker i slutet av verksamhetsåren. Säsongsvariationen har dock minskat något under de senaste åren i och med att en större del av omsättningen avser avtal med långa löptider med betalning per månad eller per användning. Utjämningseffekten till följd av långa driftsavtal som finansieras internt i koncernen påverkar inte affärsområden, utan hanteras till avgörande del inom moderbolagets finansieringsverksamhet. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga när kunder tecknar omfattande fleråriga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
Rörelseresultat Utfall i MSEK 12 månaders löpande
IMAGING IT SOLUTIONS
| Kv 4 feb-apr 2016 |
Kv 4 feb-apr 2015 |
Helår maj-apr 2015/2016 |
Helår maj-apr 2014/2015 |
|
|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 270,1 | 293,9 | 957,8 | 970,6 |
| Rörelseresultat, MSEK | 61,4 | 71,6 | 185,4 | 192,0 |
| Rörelsemarginal, % | 22,7 | 24,4 | 19,4 | 19,8 |
| Antal medarbetare vid periodens slut |
470 | 426 | 470 | 426 |
Omsättning och resultat
Imaging IT Solutions minskade sin omsättning med 1,3 procent under verksamhetsåret. I föregående verksamhetsår ingår en stor engångseffekt i Storbritannien där flera omfattande kundinstallationer togs i drift under senare delen av jämförelseperioden. På affärsområdesnivå redovisas största delen av omsättning och vinst från driftsavtal i samband med installation och driftsättning hos kund. Detta avspeglas även i affärsområdets positiva trend under de inledande kvartalen 2015/2016 då omsättningen ökade till följd av slutförande av installationer hos stora kunder som har tecknat fleråriga driftsavtal. Om driftsavtalen finansieras via koncernens finansieringsverksamhet (se Sectra Customer Financing på sidan 12) elimineras detta på koncernnivå där omsättningen och resultatet istället fördelas över kundkontraktens löptid. Rörelseresultatet minskade med 3,4 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Förändringen är en effekt av övergången till tjänsteförsäljning och ökad andel fleråriga driftsavtal som inte ger omedelbar effekt på omsättning och resultat. Resultatutvecklingen påverkas av affärsområdets framtidssatsningar inom områden som exempelvis digital patologi.
Marknaden
Affärsområdets verksamheter i USA och Norge (som ingår i Övriga Europa) redovisade högst orderingångsökning jämfört med föregående verksamhetsår. Under fjärde kvartalet har affärsområdet bland annat tecknat avtal med två stora vårdkedjor i USA, Hartford HealthCare (HHC) och ProMedica, som beställde Sectras lagringslösning (VNA) för medicinska bilder. Affärsområdet har under kvartalet även tecknat avtal med ytterligare en stor vårdleverantör i London, Guy's and St. Thomas' NHS Foundation Trust. Detta är ett tioårigt driftsavtal som avser Sectras IT-tjänster för hantering och lagring av en mängd olika typer av medicinska bilder.
Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av befolkningsutvecklingen och ökad användning av medicinsk bilddiagnostik. För att vårdgivarna ska kunna ge bättre, snabbare och mer patientcentrerad vård erbjuder Sectra system och tjänster för hantering och lagring av alla typer av medicinska bilder. Kundernas storlek varierar från små privata kliniker till några av världens största vårdgivare. Oavsett storlek kan Sectras kunder hantera alla sina medicinska bilder i ett sammanhållet system. Sectras teknik möjliggör också integrerad diagnostik, vilket underlättar samarbete mellan radiologer och patologer genom att bilder från de båda diagnostiska specialiteterna kan lagras och visas i ett och samma system.
En central del i affärsområdets strategi inför framtiden är medicinsk bildhantering för cancerdiagnostik. De flesta användarna finns idag inom radiologi och mammografi, områden som är stora användare av medicinska bilder. Användningen inom andra områden ökar,
exempelvis patologi, bland annat till följd av att allt fler kunder inför system för sammanhållen bildhantering för integrerad diagnostik.
Fler än 1 700 vårdgivare världen över använder Sectras system och tjänster och bolaget är en av världens ledande leverantörer av IT-system för hantering av medicinska bilder (PACS) och patientinformation (RIS). Sectra har inom dessa produktsegment en marknadsledande position i Sverige, Norge, Nederländerna och Portugal, en framstående position i Storbritannien och är på tillväxt i USA. Inom nischen bildhantering för mammografi är Sectra marknadsledande i ytterligare ett antal länder.
Vägen framåt
Affärsområdet fokuserar på att erbjuda kunderna stabila, effektiva och framtidssäkra lösningar för hantering och kommunikation av alla typer av medicinska bilder. Exempel på fokusaktiviteter:
- Växa inom radiologi genom nya kunder i regioner där Sectra redan är etablerat. Detta inkluderar en ökad satsning i USA där Sectra har mycket hög kundnöjdhet men relativt liten marknadsandel.
- Utvärdera enstaka nya marknader för direktförsäljning.
- Utveckla samarbeten med existerande kunder där Sectras befintliga produkter och tjänster kan bidra till ytterligare effektiviseringar. Exempelvis försäljning av lösningen för digital patologi.
- Fortsatt produktutveckling och breddning av produktportföljen. Särskild satsning på medicinsk bildhantering för cancerdiagnostik, ett område som är en central del i affärsområdets strategi inför framtiden.
- Ökad intern effektivitet. Bland annat genom att bygga upp en tjänsteorienterad organisation som kan stötta försäljningen av molnlösningar samt ökad centralisering för bättre utnyttjande av specialistkompetenser.
- Ökad kundnöjdhet genom att kontinuerligt mäta och följa upp kundens åsikter om Sectras support och produkter.
SECURE COMMUNICATIONS
| Kv 4 feb-apr 2016 |
Kv 4 feb-apr 2015 |
Helår maj-apr 2015/2016 |
Helår maj-apr 2014/2015 |
|
|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 23,2 | 26,5 | 87,2 | 76,7 |
| Rörelseresultat, MSEK | -2,8 | 3,5 | -3,7 | 3,8 |
| Rörelsemarginal, % | -12,1 | 13,2 | -4,2 | 5,0 |
| Antal medarbetare vid | 64 | 55 | 64 | 55 |
| periodens slut |
Omsättning och resultat
Secure Communications omsättning ökade med 13,7 procent för verksamhetsåret. Ökningen avser huvudsakligen försäljning till internationella kunder, däribland beställningar från flera nya kunder, men även leverans av tilläggsbeställningar i Sverige. Rörelseresultatet belastas av aktiviteter för att bredda affärsområdets erbjudande till nya kundsegment och expandera till nya geografiska marknader. Aktiviteterna är en del i affärsområdets tillväxtstrategi och kan bidra till att minska beroendet av huvudkunden i Sverige, där marknadsläget för kryptosystem i segmentet "SECRET" har varit svagt sedan flera år tillbaka. Fjärde kvartalet belastades även av kostnader relaterade till vd-byte. Ny vd är Simo Pykälistö, CFO och vice vd Sectra AB.
Nytt produktområde:
Säkerhetsanalys och övervakningstjänster för viktiga samhällsfunktioner
Med nya analys- och övervakningstjänster har affärsområdet under fjärde kvartalet tagit steget in på den snabbt växande marknaden för IT-säkerhet för kunder inom så kallad kritisk infrastruktur. Erbjudandet har utvecklats i samarbete med svenska aktörer i energisektorn.
Inom exempelvis energisektorn finns en utbredd användning av datorstyrda system som övervakar och styr industriella processer. Systemen är allt mer beroende av extern information och kopplas oftare ihop med interna och externa nätverk. Denna utveckling bidrar till högre effektivitet, men ökar också sårbarheten i systemen. Avbrott i driftsmiljön inom exempelvis elproduktion och eldistribution kan leda till omfattande störningar i samhället med stora ekonomiska effekter som följd.
Sectras verksamhet inom kritisk infrastruktur är i en etableringsfas men har stor potential. Det finns ännu inte någon konkurrent som nischar sig lika tydligt som Sectra mot sektorn kritisk infrastruktur eller som har såväl IT-säkerhetsprodukter och övervakningstjänster för detta segment samt har ett lika starkt varumärke inom de mest avancerade typerna av datasäkerhet. Sectra konkurrerar inom detta segment främst med bolag som utför tjänster inom allmän datasäkerhet.
Marknaden
Förmågan att säkert och effektivt överföra känslig information är central för samhällets stabilitet och trygghet, i synnerhet när det rör viktiga samhällsfunktioner och infrastruktur, myndighetskontakter eller nationens säkerhet. Sectra har lång erfarenhet av att säkra samhällets mest kritiska kommunikation och är ett starkt varumärke inom kryptering och säker mobil kommunikation. IT-utvecklingen i samhället, politisk instabilitet i omvärlden och växande antal cyberbrott bidrar till att öka behovet av Sectras kompetens och produkterbjudanden, även inom nya marknadssegment som exempelvis kritisk infrastruktur.
Sectra erbjuder produkter och tjänster för säker röst- och datakommunikation samt skydd av samhällets mest känsliga IT-infrastruktur. Kunderna är myndigheter, företag inom viktiga samhällssektorer och försvarsorganisationer. Sverige och Nederländerna utgör affärsområdets största marknader. På kort och medellång sikt är affärsområdet fortfarande beroende av sin relation med de svenska myndighets- och försvarskunderna. Marknadsläget är oförändrat i Sverige. När och hur svenska kunder kommer att ta beslut om nya produktbeställningar är därför viktigt för utvecklingen av affärsområdet. Efterfrågan på kryptoprodukter från kunder i andra europeiska länder är god.
Affärsområdets produkter för säker mobil kommunikation används i en majoritet av länderna i Europa och inom EU- och NATO-organisationerna. Det är resultatet av nära och långvariga samarbeten med såväl kunder som nationella säkerhetsmyndigheter i många länder. Att få förtroendet att skydda en nations allra känsligaste information kräver ett stort mått av tillit till leverantören. På Sectra finns erfarenhet och kunskapen om vad som krävs för att leva upp till de allra högsta säkerhetskraven och samtidigt möta organisationens och slutanvändarnas förväntningar på hög flexibilitet och mobilitet.
Vägen framåt
Affärsområdet fokuserar på att erbjuda kunderna stabila, tillgängliga och lättanvända ITsäkerhetslösningar för kontrollsystem och kommunikationssystem för känslig information. Exempel på affärsområdets fokusaktiviteter:
- Ökad försäljning av säkerhetsgodkända kommunikationslösningar i Nederländerna, Finland och övriga Europa. Detta möjliggörs av att erbjuda ett komplett systemkoncept med lösningar på olika säkerhetsnivåer och som kan hantera flera så kallade säkerhetsdomäner (grupper av användare som har regulatorisk rätt att tillgå samma säkerhetsklassade information) i en och samma enhet, något som förenklar användarhanteringen.
- Samarbete med Samsung för att vidareutveckla Sectra Tiger/R och möjliggöra en breddning av verksamheten mot nya kundsegment inom myndigheter och privat näringsliv.
- Växa inom området kritisk infrastruktur genom att erbjuda säkerhetsanalyser samt systemövervakningstjänster för drifts- och kontrollsystem. I första hand med inriktning mot energisektorn i Norden och andra delar av Nordeuropa.
BUSINESS INNOVATION
| Kv 4 feb-apr 2016 |
Kv 4 feb-apr 2015 |
Helår maj-apr 2015/2016 |
Helår maj-apr 2014/2015 |
|
|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 14,5 | 16,9 | 51,3 | 57,8 |
| Rörelseresultat, MSEK | -2,7 | -0,5 | -0,3 | 14,1 |
| Rörelsemarginal, % | -18,6 | -3,0 | -0,6 | 24,3 |
| Antal medarbetare vid periodens slut |
29 | 27 | 29 | 27 |
Omsättning och resultat
Business Innovations förändring i omsättning och resultat förklaras av att under jämförelseperioden ingår försäljning och licensiering av patent som påverkade omsättningen och rörelseresultatet positivt med 16,3 MSEK. Försäljningen avsåg patent som Sectra inte har använt själv, men som är resultat av forskningsverksamheten. Sectra behöll dock en evig rätt att använda patenten i egna produkter. Patentaffärer som denna räknas som engångseffekter och kan inte förväntas återkomma. Exklusive posten av engångskaraktär ökade segmentets omsättning med 25,1 procent.
Marknad
Business Innovation är Sectras kuvös för affärsenheter, projekt och idéer i tillväxt som ännu inte är tillräckligt stora för att bli egna affärsområden. Inom detta område utvärderar och tillvaratar Sectra möjligheter att kommersialisera ny teknik och nya segment inom koncernens huvudområden samt närliggande områden. Inom Business Innovation medverkar Sectra i forskning som kan leda till högre livskvalitet för individen, ökad kundnytta samt kostnadsbesparingar för vården och samhället.
Segmentet omfattar bland annat produkter och tjänster som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet, IT-system för planering och uppföljning av ortopediska operationer, medicinsk utbildning samt forskningsprojekt. Här förvaltas och utvecklas även Sectras patentportfölj.
Den 1 maj 2016 genomfördes en omorganisation där affärsenheten för Osteoporos slogs ihop med affärsenheten för Ortopedi. På så sätt bildades en affärsenhet för produkter och tjänster som är relaterade till skelettsjukdomar och skelettskador.
Omsättning Rörelseresultat Utfall i MSEK 12 månaders löpande
Vägen framåt
Exempel på fokusaktiviteter inom Business Innovation:
- Medicinsk utbildning att växa på nyckelmarknader, exempelvis USA och Kina, samt expandera till nya marknader. I stort sett all försäljning utanför Sverige sker genom distributörer.
- Ortopedi att växa i de länder där affärsenheten har egen säljstyrka, öka försäljningen av molnbaserade tjänster för planering av ledoperationer genom samarbete med protesleverantörer och växa inom det segmentet trauma genom försäljning av nya lösningar för 3D-planering.
- Osteoporos målet är att få offentliga vårdgivare att införa Sectras metod för tidig upptäckt av tecken på benskörhet i sina vårdflöden. Besluts- och införandeprocesserna inom den offentliga vården är dock mycket långsamma och affärsenheten fokuserar, parallellt med det långsiktiga arbetet, på att öka försäljningen i segmentet privata mammografikliniker.
- Forskning att göra ytterligare framsteg i forskningsprojekten för digital patologi och visualisering.
SECTRA CUSTOMER FINANCING
| Kv 4 feb-apr 2016 |
Kv 4 feb-apr 2015 |
Helår maj-apr 2015/2016 |
Helår maj-apr 2014/2015 |
|
|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 35,2 | 20,2 | 119,2 | 71,3 |
| Rörelseresultat, MSEK | 0,7 | 1,1 | 4,3 | 4,0 |
| Rörelsemarginal, % | 0,2 | 5,5 | 3,6 | 5,7 |
| Antal medarbetare vid periodens slut |
0 | 0 | 0 | 0 |
Sectra Customer Financing avser Sectras verksamhet för finansiering av stora driftsavtal med sjukvårdskunder och kapitalförvaltning.
Verksamhetens omsättning ökade med 67,2 procent under verksamhetsåret. Segmentet står för 11,1 procent av koncernens omsättning och särredovisas som eget segment från och med fjärde kvartalet 2015/2016. Verksamheten ingick tidigare i Övrig verksamhet.
ÖVRIG VERKSAMHET
| Kv 4 feb-apr 2016 |
Kv 4 feb-apr 2015 |
Helår maj-apr 2015/2016 |
Helår maj-apr 2014/2015 |
|
|---|---|---|---|---|
| Omsättning, MSEK | 10,8 | 10,2 | 45,2 | 42,8 |
| Rörelseresultat, MSEK | -4,3 | -9,5 | -9,0 | -20,2 |
| Rörelsemarginal, % | -39,8 | -93,1 | -20,0 | -47,2 |
| Antal medarbetare vid | 62 | 57 | 62 | 57 |
| periodens slut |
Övrig verksamhet avser Sectras gemensamma funktioner för administration, koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet. Jämförelseperiodernas siffror har omräknats till följd av särredovisning av Sectra Customer Financing som eget segment från och med fjärde kvartalet 2015/2016. Denna verksamhet redovisades tidigare i Övrig verksamhet.
Omsättning och resultat
Omsättningen från Övrig verksamhet ökade för perioden med 5,6 procent. Rörelseresultatet för perioden ökade till -9,0 MSEK (-20,2). Jämförelseperiodens resultat belastades av investeringar i koncernens IT-verksamhet och en gratifikation om 6,0 MSEK.
MODERBOLAGET
I moderbolaget Sectra AB ingår rörelsesegmenten Business Innovation och Sectra Customer Financing samt huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 21.
Omsättningen i moderbolaget uppgick för perioden till 95,6 MSEK (99,9), varav 24,9 MSEK (27,4) avser fjärde kvartalet. I jämförelsesiffran för verksamhetsåret ingår posten av engångskaraktär som påverkade omsättningen och rörelseresultatet positivt med 16,3 MSEK. Rörelseresultatet uppgick för verksamhetsåret till -6,9 MSEK (-4,1), varav -6,8 MSEK (-9,6) avser fjärde kvartalet. Resultatet efter finansnetto uppgick till 60,8 MSEK (83,1), varav 41,9 MSEK (67,3) avser fjärde kvartalet. I finansnettot ingår anticeperad utdelning och andra utdelningar från dotterbolag med 62,0 MSEK (80,0). Valutakursförändringar påverkar periodens finansiella poster med -0,1 MSEK (2,9).
AKTIEN
Sectras inlösenprogram 2015
Under september och oktober genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie, totalt 168,8 MSEK, överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Utbetalningen skedde den 16 oktober 2015.
Inlösen av Sectras inlösenaktier 2015 (beteckning SECT IL A och SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid taxering 2015. Enligt Skatteverkets allmänna råd bör 95,8 procent av anskaffningsutgiften för en ursprunglig aktie av serie A eller serie B i Sectra hänföras till kvarvarande aktie och 4,2 procent till inlösenaktien. För ytterligare information och Skatteverkets allmänna råd, se www.sectra.com/inlosen2015.
Aktierelaterade incitamentsprogram
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 37 503 335 SEK fördelat på 37 503 335 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 34 882 643 serie B. Vid full konvertering/inlösen av utestående konvertibler ökar antalet B-aktier med 838 411, vilket motsvarar 2,2 procent av kapitalet och 1,4 procent av rösterna i bolaget.
Under tredje kvartalet har Sectra genom kontantavräkning löst in personaloptioner 2012/2015 i Nordamerika om totalt 5,5 MSEK. Under första kvartalet löste medarbetare in konvertibler (program 2011/2015) till ett belopp av 9,0 MSEK motsvarande 232 318 B-aktier.
Årsstämman, som hölls den 7 september 2015, beslutade om utgivande av ytterligare konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kunde tecknas under perioden 3–11 november 2015. Medarbetare har därefter tilldelats 188 084 konvertibler och styrelseledamöter 24 928 konvertibler, vilket motsvarar totalt 213 012 B-aktier till ett sammanlagt nominellt belopp av 28,1 MSEK. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen uppgår till 0,6 procent av aktiekapitalet och 0,3 procent av rösterna.
Konverteringskursen för konvertibler till medarbetare är 130,70 SEK och löptiden är 1 december 2015 – 30 december 2018. Konvertering kan ske 10-14 december 2018. Konverteringskursen för konvertibler till externa styrelseledamöter är 140,40 SEK och löptiden är 1 december 2015 – 30 december 2019. Konvertering kan ske 9–13 december 2019.
Till följd av Sectras inlösenprogram 2015, se ovan, har styrelsen beslutat om omräkning av konverteringskurser i utestående konvertibler och personaloptionsprogram. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen hänvisas till information på Sectras hemsida: www.sectra.com/shareprograms
Efter bokslutsdagen har konvertibelinnehavare löst in konvertibler (program 2011/2016 och 2012/2016) till ett belopp av 9,0 MSEK motsvarande 182 770 B-aktier. Efter registering av konverteringen kommer Sectras aktiekapital att uppgå till 37 686 105 SEK fördelat på 37 686 105 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 35 065 413 serie B.
Bemyndigande
Årsstämman 2015 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.
Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna Baktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa bemyndiganden.
ÅRSSTÄMMA, VALBEREDNING OCH ÅRSREDOVISNiNG
Förslag till inlösenprogram/utdelning 2016
För verksamhetsåret 2015/2016 föreslår styrelsen och verkställande direktören att årsstämman beslutar att 4,50 SEK per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Motsvarande överföring till aktieägarna var föregående år 4,50 kr/aktie. Ingen ordinarie utdelning föreslås.
Förslaget är i linje med Sectras utdelningspolicy. Vid räkenskapsårets utgång var koncernens soliditet 49,5 procent. Enligt utdelningspolicyn och Sectras finansiella mål ska soliditeten överstiga 30 procent, vilket den med god marginal kommer att göra även efter ett beslut om inlösenförfarande enligt styrelsens förslag. Styrelsens bedömning är att bolagets nuvarande balansräkning och kassaflöde är tillräckligt starka för att säkerställa verksamhetens utveckling och samtidigt ge aktieägarna en god avkastning. Ytterligare information om förslag och tidplan för ett obligatoriskt inlösenförfarande kommer att framgå av kallelsen och det fullständiga förslaget till årsstämman.
Årsstämma 2016
Årsstämman 2015 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot ska vara styrelsens ordförande och tre ledamöter ska representera bolagets större aktieägare baserat på antal röster. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 31 oktober 2015. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:
- Carl-Erik Ridderstråle (styrelsens ordförande)
- Torbjörn Kronander (största aktieägare och vd)
- Jan-Olof Brüer (näst största ägare och styrelseledamot)
- Nils Bolmstrand (representerande Nordea som är tredje största ägare)
Jan-Olof Brüer, som är den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, har utsetts till ordförande i valberedningen. Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, har valt att avstå från ordförandeskapet med hänvisning till sin roll som vd i Sectra AB.
Årsstämman är planerad till den 6 september 2016 i Linköping kl 16:00. Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida tidigast sex och senast fyra veckor före stämmodagen. Valberedningen ska lämna förslag till:
- val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
- val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
- beslut om principer för utseende av valberedning
- ordförande vid stämman
Aktieägare som önskar lämna förslag kan vända sig skriftligen till styrelsen eller valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Att. Valberedningen (alt. Styrelsen), Teknikringen 20, 583 30 Linköping.
Årsredovisning 2015/2016
Årsredovisningen kommer att offentliggöras genom pressmeddelande och publiceras på bolagets hemsida senast den 16 augusti, tre veckor före årsstämman. Den tryckta versionen kommer att kunna beställas via:
- Sectras hemsida: www.sectra.com/subscribe
- telefon 013 23 52 00
- e-post [email protected]
REDOVISNING
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EUkommissionen för tillämpning inom EU.
Från och med räkenskapsåret 2015/2016 redovisas övriga rörelseintäkter skilt från nettoomsättningen. Jämförelseperioder har inte justerats då beloppen bedöms vara av mindre värde och därmed inte har någon väsentlig effekt på nettoomsättningen. I övrigt är redovisningsprinciper och beräkningsmetoder oförändrade jämfört med dem som tillämpades i årsredovisningen för verksamhetsåret 2014/2015. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2015/2016 har inte haft någon väsentlig effekt på den finansiella redovisningen.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2014/2015, not 30 på sidan 62. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
FÖR MER INFORMATION
Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013 - 23 52 27 eller e-post [email protected].
Presentation av delårsrapporten med fördjupning i Sectras satsning på IT-säkerhet för viktiga samhällsfunktioner
En presentation kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och vd Sectra AB, tillsammans med Simo Pykälistö, vd Secure Communications samt CFO och vice VD Sectra AB. Presentationen hålls på engelska.
Tid: 31 maj 2016, kl. 12:00–14:00.
Plats: Operaterrassen, Stockholm.
Anmäl deltagande här: www.financialhearings.com
Följ rapportpresentationen live online: www.sectra.com/irwebcast
Se inspelad version efter konferensen: www.sectra.com/irwebcast
Kommande rapporttillfällen
| Presentation av bokslutskommuniké | 31 maj, 2016 kl 12:00 i Stockholm |
|---|---|
| Årsstämma | 6 september, 2016 kl 16:00 i Linköping |
| Tremånadersrapport | 5 september 2016 |
| Halvårsrapport | 7 december 2016 |
| Niomånadersrapport | 7 mars 2017 |
| Boklutskommuniké | 30 maj 2017 |
FÖRSÄKRAN
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att bokslutskommunikén för perioden maj 2015–april 2016 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.
Linköping den 31 maj 2016
| Torbjörn Kronander VD, Koncernchef och styrelseledamot |
Carl-Erik Ridderstråle Styrelseordförande |
Erika Söderberg Johnson Styrelseledamot |
|---|---|---|
| Anders Persson Styrelseledamot |
Christer Nilsson Styrelseledamot |
Jakob Svärdström Styrelseledamot |
| Jan-Olof Brüer Styrelseledamot |
Deborah Capello Styrelseledamot Arbetstagarrepr. |
Fredrik Häll Styrelseledamot Arbetstagarrepr. |
Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 31 maj 2016 kl 8:00 (CET).
KONCERNEN I SAMMANDRAG
Koncernens resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2016 | 2015 | 2015/2016 | 2014/2015 | |
| Nettoomsättning | 315 118 | 268 329 | 1 073 560 | 961 392 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 10 807 | 8 953 | 33 836 | 32 180 |
| Övriga rörelseintäkter 1 | 1 540 | 0 | 3 452 | 0 |
| Handelsvaror | -54 644 | -33 736 | -153 798 | -152 457 |
| Personalkostnader | -138 909 | -132 761 | -521 855 | -475 781 |
| Övriga externa kostnader | -61 232 | -59 037 | -218 185 | -172 716 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -14 666 | -9 374 | -51 493 | -42 324 |
| Rörelseresultat | 58 014 | 42 374 | 165 517 | 150 294 |
| Finansnetto | -9 266 | -2 784 | -10 749 | 14 122 |
| Resultat efter finansnetto | 48 748 | 39 590 | 154 768 | 164 416 |
| Skatt | -5 435 | -4 976 | -29 071 | -38 339 |
| Periodens resultat | 43 313 | 34 614 | 125 697 | 126 077 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 43 313 | 34 614 | 125 697 | 126 077 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 1,15 | 0,93 | 3,35 | 3,38 |
| Efter utspädning, kr | 1,13 | 0,91 | 3,29 | 3,31 |
| Antal aktier | ||||
| Före utspädning | 37 503 335 | 37 271 017 | 37 503 335 | 37 271 017 |
| Efter utspädning 2 | 38 341 746 | 38 202 938 | 38 341 746 | 38 202 938 |
| Genomsnitt före utspädning | 37 503 335 | 37 251 457 | 37 483 975 | 37 256 347 |
| Genomsnitt efter utspädning | 38 341 746 | 38 202 938 | 38 249 201 | 38 125 317 |
-
Fr.o.m räkenskapsåret 2015/2016 redovisas övriga rörelseintäkter skilt från nettoomsättningen. Jämförelseperioder har inte justerats då beloppen bedöms vara av mindre värde och därmed inte har någon väsentlig effekt på nettoomsättningen.
-
Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2011/2012 (55 703), 2012/2013 (170 570), 2013/2014 (245 797), 2014/2015 (153 329) och 2015/2016 (213 012). Vid full inlösen av konvertibler ökar antalet aktier med 838 411.
Rapport över totalresultat för koncernen
| Helår | Helår | ||
|---|---|---|---|
| maj-apr | maj-apr | ||
| 2016 | 2015 | 2015/2016 | 2014/2015 |
| 43 313 | 34 614 | 125 697 | 126 077 |
| -13 114 | 9 641 | -26 736 | 40 368 |
| -13 114 | 9 641 | -26 736 | 40 368 |
| 30 199 | 44 255 | 98 961 | 166 445 |
| 3 mån feb-apr |
3 mån feb-apr |
Koncernens balansräkningar
| TSEK | 30 april | 30 april |
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 187 439 | 149 703 |
| Materiella anläggningstillgångar | 112 565 | 75 945 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 798 | 1 766 |
| Uppskjuten skattefordran | 36 489 | 26 635 |
| Summa anläggningstillgångar | 338 291 | 254 049 |
| Övriga omsättningstillgångar | 524 789 | 528 682 |
| Likvida medel | 239 768 | 307 076 |
| Summa omsättningstillgångar | 764 557 | 835 758 |
| Summa tillgångar | 1 102 848 | 1 089 807 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 545 603 | 611 775 |
| Avsättningar | 49 140 | 8 595 |
| Uppskjuten skatteskuld | 45 906 | 40 120 |
| Långfristiga skulder | 52 565 | 46 941 |
| Kortfristiga skulder | 409 634 | 382 376 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 102 848 | 1 089 807 |
Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2014/2015.
Förändring av eget kapital i koncernen
| Eget kapital vid periodens slut | 545 603 | 611 775 |
|---|---|---|
| Reglering av aktierelaterade ersättningar | 3 492 | 1 012 |
| Utdelning/inlösen av aktier | -168 765 | -167 720 |
| Aktierelaterade ersättningar | 140 | 335 |
| Periodens totalresultat | 98 961 | 166 445 |
| Eget kapital vid periodens ingång | 611 775 | 611 702 |
| 2015/2016 | 2014/2015 | |
| maj-april | maj-april | |
| TSEK | Helår | Helår |
Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| maj-april | maj-april | |
| 2015/2016 | 2014/2015 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 163 838 | 165 639 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 185 853 | 85 039 |
| Investeringsverksamheten | -108 668 | -63 931 |
| Finansieringsverksamheten | -146 626 | -154 288 |
| Summa periodens kassaflöde | -69 441 | -133 180 |
| Förändring av likvida medel | ||
| Likvida medel vid periodens början | 307 076 | 441 945 |
| Kursdifferens i likvida medel | 2 133 | -1 689 |
| Likvida medel vid periodens slut | 239 768 | 307 076 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 |
Nyckeltal
| Helår | Helår | |
|---|---|---|
| 30 april | 30 april | |
| 2016 | 2015 | |
| Orderingång, MSEK | 1 322,0 | 1 550,4 |
| Rörelsemarginal, % | 15,4 | 15,6 |
| Vinstmarginal, % | 14,4 | 17,1 |
| Medelantal anställda | 587 | 546 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 4,96 | 2,28 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK | 4,85 | 2,23 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 687,4 | 626,1 |
| P/E-tal, ggr | 33,0 | 35,3 |
| Börskurs vid periodens slut, SEK | 110,75 | 119,5 |
| Avkastning på eget kapital, % | 21,7 | 20,6 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 24,2 | 25,1 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 14,2 | 15,8 |
| Soliditet, % | 49,5 | 56,1 |
| Likviditet, ggr | 1,9 | 2,2 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 14,55 | 16,44 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK | 14,23 | 16,01 |
Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis
| MSEK | 2015/2016 | 2014/2015 | 2013/2014 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | |
| Nettoomsättning | 315,1 | 268,9 | 264,7 | 224,9 | 268,3 | 241,6 | 239,0 | 212,4 | 270,6 | 209,6 | 198,3 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 10,8 | 12,8 | 5,4 | 4,8 | 9,0 | 12,0 | 7,4 | 3,8 | 2,2 | 1,3 | 6,4 |
| Övriga rörelseintäkter | 1,5 | 0,4 | 0,4 | 1,0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Återföring villkorad köpeskilling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16,2 | 0 | 0 |
| Rörelsens kostnader | -254,7 | -224,4 | -225,1 | -189,5 | -225,5 | -211,8 | -200,0 | -163,5 | -204,5 | -168,4 | -162,9 |
| Av- och nedskrivningar | -14,7 | -13,7 | -13,3 | -9,8 | -9,4 | -9,9 | -10,9 | -12,2 | -30,4 | -11,9 | -12,4 |
| Rörelseresultat | 58,0 | 44,0 | 32,1 | 31,4 | 42,4 | 31,9 | 35,5 | 40,5 | 54,1 | 30,6 | 29,4 |
| Finansnetto | -9,3 | -7,1 | 2,5 | 3,1 | -2,8 | 11,6 | 1,8 | 3,5 | 1,9 | 7,7 | 2,7 |
| Resultat efter finansnetto | 48,7 | 36,9 | 34,6 | 34,5 | 39,6 | 43,5 | 37,3 | 44,0 | 56,0 | 38,3 | 32,1 |
| Skatt på periodens resultat | -5,4 | -8,1 | -7,8 | -7,8 | -5,0 | -15,2 | -8,3 | -9,9 | -17,9 | -9,5 | -7,0 |
| Periodens resultat | 43,3 | 28,8 | 26,8 | 26,7 | 34,6 | 28,3 | 29,0 | 34,1 | 38,1 | 28,8 | 25,1 |
| Orderingång, MSEK | 447,8 | 369,0 | 205,3 | 299,9 | 368,6 | 549,4 | 244,3 | 388,1 | 264,6 | 256,5 | 156,9 |
| Rörelsemarginal, % | 18,4 | 16,4 | 12,1 | 14,0 | 15,8 | 13,2 | 14,9 | 19,0 | 20,0 | 14,6 | 14,8 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,65 | 1,74 | 1,39 | 0,18 | 1,42 | -0,63 | 0,75 | 0,75 | 0,52 | 1,46 | 1,57 |
| Kassaflöde per aktie vid full | |||||||||||
| utspädning, SEK | 1,62 | 1,70 | 1,36 | 0,17 | 1,39 | -0,62 | 0,73 | 0,74 | 0,51 | 1,42 | 1,53 |
| Resultat per aktie, SEK | 1,15 | 0,77 | 0,72 | 0,71 | 0,93 | 0,76 | 0,78 | 0,92 | 1,03 | 0,78 | 0,68 |
| Avkastning eget kapital, % | 7,5 | 5,1 | 4,8 | 4,2 | 5,7 | 4,8 | 5,1 | 5,3 | 6,0 | 4,7 | 4,2 |
| Avkastning sysselsatt kapital, % | 7,7 | 5,9 | 5,7 | 5,1 | 6,0 | 6,8 | 6,1 | 6,5 | 8,4 | 5,9 | 5,1 |
| Soliditet, % | 49,5 | 49,5 | 54,1 | 60,8 | 56,1 | 56,7 | 57,0 | 65,8 | 60,7 | 57,9 | 59,4 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 14,55 | 13,74 | 13,61 | 17,68 | 16,44 | 15,28 | 14,27 | 17,86 | 16,49 | 15,29 | 14,40 |
Fem år i sammandrag
| 2015/2016 | 2014/2015 | 2013/2014 | 2012/2013 | 2011/2012 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 1 322,0 | 1 550,4 | 925,7 | 916,0 | 701,1 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 073,6 | 961,4 | 853,8 | 817,0 | 823,1 | |
| Rörelseresultat, MSEK | 165,5 | 150,3 | 128,1 | 85,9 | 103,5 | |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | 154,8 | 164,4 | 141,5 | 86,6 | 127,9 | |
| Periodens resultat efter skatt från kvarvarande verksamheter, MSEK |
125,7 | 126,1 | 103,9 | 62,2 | 92,8 | |
| Rörelsemarginal, % | 15,4 | 15,6 | 15,0 | 10,5 | 12,6 | |
| Vinstmarginal, % | 14,4 | 17,1 | 16,6 | 10,6 | 15,5 | |
| Vinst/aktie före utspädning, SEK | 3,35 | 3,38 | 2,80 | 1,68 | 2,52 | |
| Vinst/aktie efter utspädning, SEK | 3,29 | 3,31 | 2,73 | 1,64 | 2,46 | |
| Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 5,00 | |
| Börskurs vid årets slut, SEK | 110,75 | 119,5 | 77,75 | 53,0 | 43,0 | |
| P/E-tal, ggr | 33,0 | 35,3 | 27,8 | 31,5 | 17,1 | |
| Inklusive avvecklad verksamhet | ||||||
| Periodens resultat efter skatt, MSEK | 125,7 | 126,1 | 103,9 | 62,2 | 385,8 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 21,7 | 20,6 | 16,3 | 8,6 | 58,0 | |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 24,2 | 25,1 | 21,1 | 11,6 | 59,7 | |
| Avkastning totalt kapital, % | 14,2 | 15,8 | 13,7 | 7,9 | 40,8 | |
| Eget kapital/aktie före utspädning, SEK | 14,55 | 16,44 | 16,49 | 17,94 | 21,37 | |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK | 14,23 | 16,01 | 16,05 | 17,53 | 20,77 | |
| Soliditet, % | 49,5 | 56,1 | 60,7 | 61,4 | 69,4 |
SEGMENTRAPPORTERING
Omsättning per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån feb-apr 2016 |
3 mån feb-apr 2015 |
Helår maj-apr 2015/2016 |
Helår maj-apr 2014/2015 |
|---|---|---|---|---|
| Imaging IT Solutions | 270,1 | 293,9 | 957,8 | 970,6 |
| Secure Communications | 23,2 | 26,5 | 87,2 | 76,7 |
| Business Innovation | 14,5 | 16,9 | 51,3 | 57,8 |
| Sectra Customer Financing | 35,2 | 20,2 | 119,2 | 71,3 |
| Övrig verksamhet | 10,8 | 10,2 | 45,2 | 42,8 |
| Koncernelimineringar | -38,7 | -99,4 | -187,1 | -257,8 |
| Totalt | 315,1 | 268,3 | 1 073,6 | 961,4 |
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2016 | 2015 | 2015/2016 | 2014/2015 | |
| Imaging IT Solutions | 61,4 | 71,6 | 185,4 | 192,0 |
| Secure Communications | -2,8 | 3,5 | -3,7 | 3,8 |
| Business Innovation | -2,7 | -0,5 | -0,3 | 14,1 |
| Sectra Customer Financing | 0,7 | 1,1 | 4,3 | 4,0 |
| Övrig verksamhet | -4,3 | -9,5 | -9,0 | -20,2 |
| Koncernelimineringar | 5,7 | -23,8 | -11,2 | -43,4 |
| Totalt | 58,0 | 42,4 | 165,5 | 150,3 |
Omsättning per geografisk marknad
| MSEK | 3 mån feb-apr 2016 |
3 mån feb-apr 2015 |
Helår maj-apr 2015/2016 |
Helår maj-apr 2014/2015 |
|---|---|---|---|---|
| Sverige | 76,4 | 51,3 | 258,9 | 226,5 |
| USA | 78,1 | 55,6 | 250,7 | 209,9 |
| Storbritannien | 59,8 | 38,4 | 199,2 | 173,1 |
| Nederländerna | 19,0 | 33,2 | 69,2 | 86,0 |
| Övriga Europa | 62,7 | 66,1 | 235,0 | 199,0 |
| Övriga världen | 19,1 | 23,7 | 60,6 | 66,9 |
| Totalt | 315,1 | 268,3 | 1 073,6 | 961,4 |
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultaträkningar
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2016 | 2015 | 2015/2016 | 2014/2015 | |
| Nettoomsättning | 24 948 | 27 387 | 95 614 | 99 916 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 1 356 | 418 | 3 624 | 3 577 |
| Övriga rörelseintäkter 1 | 212 | 0 | 1 035 | 0 |
| Personalkostnader | -14 089 | -17 078 | -38 884 | -45 313 |
| Övriga externa kostnader | -18 555 | -20 249 | -66 267 | -61 886 |
| Avskrivningar | -699 | -115 | -2 007 | -426 |
| Rörelseresultat | -6 827 | -9 637 | -6 885 | -4 132 |
| Finansnetto | 48 752 | 76 960 | 67 704 | 87 193 |
| Resultat efter finansnetto | 41 926 | 67 323 | 60 818 | 83 061 |
| Bokslutsdispositioner | 88 097 | 130 106 | 88 097 | 130 107 |
| Resultat före skatt | 130 023 | 197 430 | 148 915 | 213 168 |
| Skatt på periodens resultat | -15 180 | -25 432 | -19 430 | -28 927 |
| Periodens resultat | 114 843 | 171 998 | 129 485 | 184 241 |
1 Fr.o.m räkenskapsåret 2015/2016 redovisas övriga rörelseintäkter skilt från nettoomsättningen. Jämförelseperioder har inte justerats då beloppen bedöms vara av mindre värde och därmed inte har någon väsentlig effekt på nettoomsättningen.
Rapport över moderbolagets totalresultat
| TSEK | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| feb-apr | feb-apr | maj-apr | maj-apr | |
| 2016 | 2015 | 2015/2016 | 2014/2015 | |
| Periodens resultat | 114 843 | 171 998 | 129 485 | 184 241 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Fond för verkligt värde | -10 133 | 2 458 | -15 577 | 19 519 |
| Summa periodens övrigt totalresultat | -10 133 | 2 458 | -15 577 | 19 519 |
| Summa periodens totalresultat | 104 710 | 174 456 | 113 908 | 203 760 |
Moderbolagets balansräkningar
| TSEK | 30 april | 30 april |
|---|---|---|
| 2016 | 2015 | |
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 692 | 4 785 |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 627 | 6 662 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 285 591 | 179 785 |
| Summa anläggningstillgångar | 302 910 | 191 232 |
| Övriga omsättningstillgångar | 474 223 | 556 977 |
| Likvida medel | 202 177 | 267 016 |
| Summa omsättningstillgångar | 676 400 | 823 993 |
| Summa tillgångar | 979 310 | 1 015 225 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 436 021 | 487 343 |
| Obeskattade reserver | 168 351 | 149 505 |
| Långfristiga skulder | 52 565 | 46 941 |
| Kortfristiga skulder | 322 373 | 331 436 |
| Summa eget kapital och skulder | 979 310 | 1 015 225 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| TSEK | 30 april 2016 |
30 april 2015 |
|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 |
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för koncernbolag | 321 544 | 357 729 |
| Summa eventualförpliktelser | 321 544 | 357 729 |
NOTER
Not 1 Förvärv
RxEye AB
Den 30 december 2015 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i det svenska bolaget RxEye AB som säljer molnbaserade IT-tjänster för effektiv och säker distansvisning av medicinska bilder. Genom sina molntjänster har RxEye byggt upp ett nätverk för fjärrvisning av röntgen- och patologibilder. Företagets kunder finns i Europa och mer än 2 000 användare i Sverige, Norge och Frankrike är anslutna till nätverket. Bolaget har nu totalt 6 anställda och omsatte cirka 7 miljoner kronor under verksamhetsåret 2015. Förvärvet är en del i Sectras satsningar på att expandera verksamheten inom Imaging IT Solutions.
Totalt överförd ersättning vid förvävstidpunkten uppgår till 17,2 MSEK, varav 2,6 MSEK avser kontant köpeskilling och 14,6 MSEK avser villkorad köpeskilling som redovisas som avsättning i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på den villkorade köpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta omsättningsmålen fram till 2021 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med Sectras befintliga medel.
Goodwill som uppkommit i samband med transaktionen hänför sig till förväntade tillväxtmöjligheter för RxEyes produkter på de marknader där Sectra är verksamt.
Betalning av villkorad köpeskilling baseras på omsättningsutveckling både för bolagets produkter och hela segmentet Imaging IT Solutions verksamhet på vissa marknader. Intervallet för den villkorade köpeskillingen ligger mellan 0,0 MSEK och 110 MSEK.
Verksamheten ingår i Sectrakoncernens affärsområde Imaging IT Solutions från förvärvsdagen den 30 december 2015 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvad enhet. Under perioden uppgick bolagets omsättning till 3,4 MSEK och operativt resultat till -33,0 MSEK. Sedan förvärvstidpunkten uppgick bolagets omsättning och resultat till 1,0 MSEK respektive -0,9 MSEK.
Förvärvade nettotillgångar och goodwill per 30 december 2015
| MSEK | Redovisat värde i det förvärvade bolaget |
Värden enligt förvärvsanalys |
|---|---|---|
| Kundrelationer | 0,0 | 6,6 |
| Kortfristiga fordringar | 1,8 | 1,8 |
| Likvida medel | 5,6 | 5,6 |
| Uppskjuten skatt | 0,0 | -1,2 |
| Kortfristiga skulder | -6,3 | -6,3 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 1,1 | 6,5 |
| Verkligt värde av överförd ersättning | 17,2 | |
| Goodwill | 10,7 | |
| Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet1 | ||
| Kontant överförd ersättning | 1,5 | |
| Ännu ej erlagda likvida medel | 1,1 | |
| Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället | -5,6 | |
| Totalt | -3,0 | |
| 1 |
Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,3 MSEK vilka redovisas som externa kostnader i koncernens resultaträkning för verksamhetsåret 2015/2016.
EXP Analytics Oy
1
Den 30 september 2015 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i det finska bolaget EXP Analytics Oy som säljer konsulttjänster inom området informationssäkerhet. Förvärvet är en del i Sectras satsningar på att expandera verksamheten inom säker kommunikation på den finska marknaden. Det förvärvade bolaget har 4 anställda.
Totalt överförd ersättning vid förvävstidpunkten uppgår till 11,9 MSEK. Av dess avser 1,7 MSEK kontant köpeskilling, 9,7 MSEK villkorad köpeskilling som redovisas som avsättning i koncernen och 0,5 MSEK villkorad köpeskilling som redovisas som kortfristig skuld i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på den villkorade köpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta omsättnings- och resultatmålen fram till 2020 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med Sectras befintliga medel.
Goodwill som uppkommit i samband med transaktionen hänför sig till förväntade tillväxtmöjligheter för Secure Communications på den finska och estniska marknaden samt personalens erfarenhet och kompetens.
Betalning av villkorad köpeskilling är baserad på omsättnings- och resultatutveckling både för bolaget och hela segmentet Secure Communications. Intervallet för betalningen är mellan 0,3 MEUR och 1,8 MEUR, vilket baseras på marknadsförutsättningar för bolaget.
Verksamheten ingår i Sectrakoncernens affärsområde Secure Communications från förvärvsdagen den 30 september 2015 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvad enhet. Under perioden uppgick bolagets omsättning till 0,4 MEUR (cirka 3,8 MSEK) och operativt resultat till -0,1 MEUR (cirka -0,9 MSEK). Sedan förvärvstidpunkten uppgick bolagets omsättning och resultat till 0,07 MEUR (cirka 0,6 MSEK) respektive till -0,15 MEUR (cirka -1,4 MSEK).
Förvärvade nettotillgångar och goodwill per 30 september 2015
| MSEK | Redovisat värde i det förvärvade bolaget |
Värden enligt förvärvsanalys |
|---|---|---|
| Kundrelationer | 0,0 | 0,0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,3 | 0,3 |
| Kortfristiga fordringar | 1,8 | 1,8 |
| Likvida medel | 0,3 | 0,3 |
| Uppskjuten skatt | 0,0 | 0,0 |
| Kortfristiga skulder | -1,2 | -1,2 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 1,2 | 1,2 |
| Verkligt värde av överförd ersättning | 11,9 | |
| Goodwill | 10,7 | |
| Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet1 | ||
| Kontant överförd ersättning | 0,9 | |
| Ännu ej erlagda likvida medel | 0,7 | |
| Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället | -0,3 | |
| Totalt | 1,3 |
Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,1 MSEK vilka redovisas som externa kostnader i koncernens resultaträkning för verksamhetsåret 2015/2016.
It-mark ApS
Den 30 april 2015 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i det danska bolaget it-mark ApS som säljer it-tjänster till sjukvården i Danmark. Förvärvet är en del i Sectras satsningar på att expandera verksamheten inom medicinska system på den danska marknaden. Bolaget har 11 anställda och omsatte 13,4 MDKK (cirka 16,0 MSEK) med en rörelsemarginal på 10,2 procent under verksamhetsåret 2014.
Totalt överförd ersättning vid förvävstidpunkten uppgår till 19,4 MSEK, varav 12,4 MSEK avser kontant köpeskilling och 6,2 MSEK avser villkorad köpeskilling som redovisas som avsättning i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på den villkorade köpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta resultatmålen fram till 2020-04-30 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med Sectras befintliga medel.
Verksamheten ingår i Sectrakoncernens affärsområde Imaging IT Solutions från förvärvsdagen den 30 april 2015 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvad enhet. I december 2015 fusionerades Sectras danska bolag it-mark ApS och Sectra A/S. Under perioden uppgick hela det fusionerade bolagets omsättning till 24,3 MDKK (cirka 30,2 MSEK) och rörelseresultat till 4,9 MDKK (cirka 6,1 MSEK).
Förvärvade nettotillgångar och goodwill per 30 april 2015
| MSEK | Redovisat värde i det förvärvade bolaget |
Värden enligt förvärvsanalys |
|---|---|---|
| Kundrelationer | 0,0 | 19,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1,0 | 1,0 |
| Kortfristiga fordringar | 3,0 | 3,0 |
| Likvida medel | 3,7 | 3,7 |
| Uppskjuten skatt | 0,0 | -3,5 |
| Kortfristiga skulder | -4,1 | -4,1 |
| Summa förvärvade nettotillgångar | 3,6 | 19,4 |
| Verkligt värde av överförd ersättning | 19,4 | |
| Goodwill | 0,0 | |
| Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet1 | ||
| Kontant överförd ersättning | 12,4 | |
| Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället | -3,7 | |
| Totalt | 8,7 |
1) Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,5 MSEK vilka redovisas som externa kostnader i koncernens resultaträkning för verksamhetsåret 2014/2015.
DEFINITION NYCKELTAL
Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av nettoomsättning. Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.
ORDLISTA
Artros
Benämns också osteoartrit. En sjukdom som innebär att leders brosk blivit nedbrutet (degenererats). Den drabbar främst äldre och överviktiga. Vid belastning och rörelser uppstår smärta. Hand-, höft-, knä- och tåleder drabbas oftast. Vanlig orsak till ledoperationer.
Integrerad diagnostik
Diagnostiskt samarbete mellan olika medicinska specialiteter, exempelvis patologer och radiologer vid diagnos, behandling och uppföljning av cancerpatienter.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Kritisk infrastruktur
Grundläggande infrastrukturer som får samhället att fungera, såsom vägar, broar, el- och vattenförsörjning.
Mammografi
Mammografi är en hälsoundersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer.
Molnet/Cloud
Av engelskans cloud computing. Innebär att datorkraften ligger utspridd på Internet eller företagsspecifika Intranät och inte i enskilda datorer.
Ortopedi
En kirurgisk specialitet för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Osteoporos
I vardagligt tal kallat benskörhet, en skelettsjukdom som leder till ett skörare skelett och risk för frakturer.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av medicinska bilder, främst inom radiologi.
Patologi/histopatologi/mikroskopi
Ett medicinskt specialistområde som använder vävnader och kroppsvätskor i diagnostiskt syfte.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
RIS (Radiology Information System)
IT-system för hantering av exempelvis tidsbokning och patientinformation på radiologikliniker.
Visualiseringsbord
Stor interaktiv pekskärm med bildvisningsprogram som gör det möjligt att interagera med tredimensionella bilder av en människokropp eller djurkropp.
VNA (Vendor Neutral Archive)
På svenska vanligtvis kallat leverantörsneutralt eller sjukhusgemensamt arkiv. IT-lösning för att hantera och lagra exempelvis medicinska bilder, ljudfiler och filmsekvenser i ett gemensamt multimediaarkiv.
OM SECTRA
Affärsidéer
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad kvalitet.
Att med hjälp av lösningar för kritisk IT-säkerhet bidra till ökad stabilitet och effektivitet i samhällets viktigaste funktioner.
Nischområden
Imaging IT Solutions hjälper vårdgivare att med effektiv bildhantering ta hand om fler patienter, med bibehållen eller höjd vårdkvalitet. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster möjliggör effektiviseringar i hela vårdkedjan och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har mer än 1700 installationer av medicinska IT-system och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare.
Secure Communications hjälper samhällsviktiga funktioner med säker och effektiv överföring av känslig information. Sectras lösningar och tjänster skyddar den mest känsliga och konfidentiella informationen som kunderna hanterar. Flera av produkterna är godkända av både EU och NATO samt nationella säkerhetsmyndigheter.
Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer. I området ingår bland annat metoder och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet och följderna av artros, som är några av samhällets mest kostnadskrävande sjukdomar, samt medicinsk utbildning.
Dina synpunkter är viktiga för Sectra! Stort tack om du tar dig tid att svara på nio frågor i Sectras aktieägarenkät på: www.sectra.com/agare2016
Koncerngemensamma strategier
- Kunden och kundnöjdheten prioriteras alltid högst för att möjliggöra långsiktig tillväxt.
- Internationell expansion, i första hand inom områden och regioner där Sectra har en etablerad position. Primärt ska detta ske genom organisk tillväxt, kompletterad med förvärv som kan stärka den organiska tillväxten.
- Expansion till nya geografiska marknader efter noggrann analys och i en kontrollerad takt allt eftersom Sectra uppnår en stark position på existerande marknader.
- Nära relationer med krävande kunder för att säkerställa att Sectras lösningar uppfyller marknadens krav på kvalitet, funktion och användarvänlighet.
- Stark, innovativ företagskultur för att attrahera och behålla kompetenta medarbetare som har förmåga att lösa kundernas problem samt uppfylla och många gånger överträffa deras förväntningar.
- Nära samarbete med universitet och forskning för att kunna fånga upp idéer och nya produktområden som kan komma till användning hos Sectras kunder.
Tio goda skäl att investera i Sectra
- Tillväxtpotential i branschsektorerna sjukvård, säker kommunikation och samhällsviktig infrastruktur.
- Etablerat varumärke i nischområden där förtroende är en mycket viktig framgångsfaktor.
- Stabilt, lönsamt bolag där mer än hälften av omsättningen utgör återkommande intäkter från långa kundkontrakt.
- Multinationell räckvidd och tusentals kunder över hela världen.
- Hög kundnöjdhet och strävan efter att kunderna ska bli ännu nöjdare.
- Produkter och tjänster som bidrar till bättre livskvalitet och ett tryggare samhälle.
- Egenfinansierad portfölj av spännande innovationsprojekt, med redovisade och kontrollerade kostnader, varav vissa troligen inte kommer att lyckas men där en enstaka succé räcker för att skapa stora mervärden.
- Bolagsledningen äger aktier.
- Huvudägare med starkt engagemang i bolagets långsiktiga utveckling.
- En mycket stark företagskultur baserad på medarbetarnas kompetens, attityd och drivkraft att lösa kundernas problem.