Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Earnings Release 2014

Mar 4, 2014

2967_10-q_2014-03-04_e93318ae-1eab-48fc-906c-18538313cce1.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårs Num för S srapport m mmer et Sectra maj 2013 - j tt i kund anuari 201 dnöjdhe 14: et och ö ökad v inst

K
Kvartalet
Niomånad
ersperioden
MSEK Kv 3 Kv 3 Förä
ändr.
Kv 1-3
3
Kv 1-3 Förändr. Ru
ullande
2012
/2013
Förändr.
2013/2014 20
12/2013
% 2013/2014
4
2012/2013 % %
Orderingång
O
256,5 232,9 1
0,1
661,1 566,1 16,8 1
011,0
916,0
9
10,4
Nettoomsättning
N
g
209,6 205,2 2,1 583,2 568,9 2,5 831,3 817,0
8
1,8
Rörelseresultat (
R
(EBIT)
30,6 21,1 4
45,0
73,9
9
48,2 53,3 111,6 85,9 29,9
Rörelsemarginal
R
l, %
14,6 10,3 12,7
7
8,5 13,4 10,5
Resultat före ska
R
att (EBT)
38,3 20,3 8
88,7
85,4
4
45,4 88,1 126,6 86,6 46,2
Vinstmarginal, %
V
18,3 9,9 14,6
6
8,0 15,2 10,6
Resultat efter sk
R
katt
28,8 17,8 6
61,8
65,7
7
34,9 88,3 93,0 62,2 49,5
SEK 1
Resultat/aktie, S
R
0,78 0,48 6
62,5
1,77
7
0,94 88,3 2,51 1,68 49,4
Kassaflöde 2
K
54,1 59,7 -
-9,4
104,3
3
127,6 -18,3 167,9 1
91,2
-12,2
are 3
Antal medarbeta
A
538 543 538
8
543 538 528

Före ut tspädning. 2 Lö öpande verksamh het efter förändri ing av rörelsekap apital. 3 Vid peri iodens slut.

VD KO OMMENTE ERAR

1

– Sectra procent vinstutv margina as lönsamhetsm för niomånad veckling. Geno aler fortsätter v mål är att nå e dersperioden. F om interna eff vi att närma o en rörelsemarg För tredje kva fektiviseringar oss lönsamhets ginal på 15 pr artalet i rad red r och fokuseri smålet. rocent och vi n dovisas en po ing på bra affä nådde 12,7 sitiv ärer med bra

Kundrel av brans medicin finansie långsikt lationer inom schens omsätt nska IT-system ella styrka är d tig trygghet fö Sectras verks tning kommer m och säkra ko därmed en förd ör kunderna. samhetsområd r från fleråriga ommunikation del som är allt den är långsikt a avtal med ku nslösningar so t viktigare i ko tiga och en ök under som köp om en tjänst. S onkurrensen o kande andel per Sectras och ger

– Den g kopplad nyförsäl under ni goda tillväxten d till långsiktig ljning av drift iomånaderspe n inom vårt stö ga driftavtal. I tavtal som fina erioden. örsta affärsom Inom affärsom ansieras intern mråde Imaging mrådet har and nt av koncerne g IT Solutions delen omsättni en ökat till 9 p är främst ing från procent (3)

Att en ö på konc över avt ökande andel a cernnivå efters talens löptid. av driftavtalen som tillväxten n finansieras i n och vinsten f nternt ger Sec från kundproje ctra en stabilar ekten då förde re utveckling elas jämnt

– Samm nöjda ku manfattningsvi under och av ö is ser vi framt ökad ordering iden an med t gång. illförsikt, stärk rkta av berömm met från

Torbjör rn Kronander, Koncernchef f och VD

TELE FONKONF FERENS

med V VD Torbjörn n Kronande er och CFO O Simo Pyk kälistö

4 mars 2 SE: +46 Presenta http://m 2014 kl. 09:30 6 8 50556487 ationen hålls p media.fronto.co 0. För att delta UK: +44 207 på engelska o om/cloud/sect a, ring in på: 7 660 2078 US ch kan även f tra/140304/ S: +1 855 716 följas online vi 1592 ia:

Sec tra AB (publ) )

Tekn SE 5 Tel: + info@ www Mom nikringen 20 583 30 Linköping +46 (0)13 23 52 @sectra.se w.sectra.se msreg.nr SE5560 g2 00 064830401

PERIODEN I KORTHET

Niomånadersperioden

  • Sectrakoncernens orderingång uppgick till 661,1 MSEK, (566,1) en ökning med 16,8 procent jämfört med motsvarande period föregående år.
  • Sectras nettoomsättning ökade med 2,5 procent till 583,2 MSEK (568,9).
  • Sectras rörelseresultat ökade 53,3 procent till 73,9 MSEK (48,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 12,7 procent (8,5 procent).
  • Kassaflödet efter förändring av rörelsekapital uppgick till 104,3 MSEK (127,6).

Kvartal 3

  • Orderingången uppgick till 256,5 MSEK (232,9), en ökning med 10,1 procent jämfört med motsvarande period föregående år.
  • Nettoomsättningen ökade med 2,1 procent till 209,6 MSEK (205,2).
  • Rörelseresultatet ökade 45,0 procent till 30,6 MSEK (21,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,6 procent (10,3 procent).

Händelser under kvartalet

  • Amerikanska vårdgivare rankar Sectras system för hantering och arkivering av röntgenbilder, Sectra PACS, som nummer 1 i kategorin "Acute care PACS" enligt KLAS kundnöjdhetsutvärdering för 2013.
  • King Faisal Specialist Hospital i Saudiarabien, ett av landets och regionens mest välrenommerade sjukhus, beställer Sectras IT-system för hantering av medicinska bilder.
  • Sectra tar visualiseringsbordet för medicinsk utbildning till USA genom samarbete med det amerikanska företaget Touch of Life Technologies.
  • EU godkänner Panthon 3, Sectras smartphone-app för avlyssningssäkra samtal och SMS.

FRAMTIDSUTSIKTER

Världen behöver effektivare hälsovård och säkrare kommunikation. På båda dessa marknader finns stort utrymme för expansion. Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose behoven med produkter och tjänster inom medicinsk IT och säker kommunikation.

Inom sjukvården ökar behoven av att effektivisera för att kunna ta hand om fler patienter, vilket är en följd av den demografiska utvecklingen med åldrande befolkningar som lever längre samtidigt som födelsetalen går ner. Sectra utvecklar och säljer system och tjänster för medicinsk bilddiagnostik som hjälper till att utveckla vården och samtidigt göra den effektivare. Samhället behöver också bli bättre på att ta hand om den åldrande människans sjukdomar. Sectra har flera produkter och tjänster som kan bidra till effektivare vård och behandling av några av de mest kostsamma åldersrelaterade sjukdomarna.

Inom säkerhetsområdet är myndigheter, försvar samt privat sektor i ökande grad utsatta för säkerhetsrisker och avlyssningsförsök. Ökad uppmärksamhet kring avlyssning kan bidra till att intresset ökar för den typ av säkerhetsprodukter som Sectra tillhandahåller. Sectra har förtroende att leverera produkter som skyddar säkerhetsklassificerad information på de allra högsta nivåerna och våra kryptoprodukter är godkända av EU, NATO och flera nationella säkerhetsmyndigheter.

Imaging IT Solutions står för 80 procent av koncernens omsättning

KONC CERNEN

Orderi ngång, oms sättning och h resultat

Utfall i MSEK exk klusive engångspo oster stapel - per kvartal linje och cirkel - 12 månad ders löpande

Niomån nadersperioden en

Koncern jämfört område redovisa verksam första ha på noga nens orderingå med motsvara Imaging IT S ar en ökning. F mheterna i Ska and växa i län a utvalda tillvä ång uppgick t ande period fö Solutions som För de största andinavien och nder där bolag äxtmarknader. till 661,1 MSE öregående år. står för öknin a ökningarna i h Storbritanni get redan har e . EK, vilket är e I huvudsak är ngen, men äve orderingånge ien. Det är i lin en etablerad po en ökning med r det Sectras s en Secure Com en under perio nje med Sectr osition och ge d 16,8 procent största affärsmmunications oden står ras strategi att enom partners ti

Nettoom ökade 5 (8,5). A efter den belastas msättningen ök 3,3 procent ti Affärsområdet n omstrukture s fortsatt av fö kade med 2,5 ll 73,9 MSEK Secure Comm ering som gen ördröjningar h procent till 58 K, vilket motsv munications ha nomfördes i slu os den svensk 83,2 MSEK. K varar en rörels ar minskat sin utet av föregåe ka huvudkunde Koncernens rö semarginal om na fasta rörelse ående verksam en. örelseresultat m 12,7 procent ekostnader mhetsår, men tt

Koncern koncern 85,4 MS nens finansnet nens finansiell SEK (45,4), v tto ökade till la poster med vilket motsvara 11,5 MSEK (- 4,9 MSEK (-5 ar en vinstmar -2,9). Valutak 5,8). Resultat rginal på 14,6 kursförändring före skatt upp 6 procent (8,0) gar påverkade pgick till ).

Kvartal 3

Koncern jämfört Commu föregåen nens orderingå med motsvara unications redo nde år. ång uppgick t ande period fö ovisar ökad or till 256,5 MSE öregående år. rderingång jäm EK, vilket är e Både Imaging mfört med mo en ökning med g IT Solutions otsvarande kva d 10,1 procent s och Secure artal

Nettoomsättningen ökade med 2,1 procent till 209,6 MSEK. Det är främst Storbritannien och Nederländerna som bidrar till ökningen. Koncernens rörelseresultat ökade 45,0 procent till 30,6 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal om 14,6 procent (10,3). Resultatförbättringen är främst hänförlig till ökad effektivitet inom affärsområdet Imaging IT Solutions.

Finansnettot uppgick till 7,7 MSEK (-0,8). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 3,9 MSEK (-2,6). Resultat före skatt uppgick till 38,3 MSEK (20,3), vilket motsvarar en vinstmarginal på 18,3 procent (9,9).

Säsongsvariationer

Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Säsongsvariationen har dock minskat något de senaste åren i och med att större och större del av omsättningen avser långsiktiga avtal med betalning per månad eller per användning. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.

Finansiell ställning

Sectra har en stark kassa och balansräkning. Soliditeten var vid periodens utgång 57,9 procent och likviditeten uppgick till 2,5 ggr. Efter justering för valutakursdifferenser uppgick koncernens likvida medel till 443,5 MSEK. Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 43,5 MSEK och avser konvertibla lån från medarbetare och styrelseledamöter.

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för perioden till 104,3 MSEK (127,6). Tidpunkten för färdigställande av kundprojekt har stor inverkan på kassaflödet och variationen mellan enskilda kvartal är stor. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för perioden till -32,8 MSEK (-58,1). I periodens jämförelsetal ingår förvärvet av Burnbankbolagen i Storbritannien med -46,8 MSEK. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick för perioden till -157,2 MSEK (-182,7). Under perioden överfördes 166,9 MSEK (185,5) till aktieägarna genom ett inlösenprogram. Koncernens totala kassaflöde uppgick för perioden till -85,7 MSEK (-113,2).

Investeringar och avskrivningar

Investeringarna i koncernen uppgick under perioden till 32,8 MSEK (58,1), varav 3,2 MSEK (4,3) avser tredje kvartalet. Investeringarna avser främst kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling. I periodens jämförelsetal ingår förvärvet av Burnbankbolagen. Avskrivningar uppgick under perioden till 34,2 MSEK (34,9), varav 11,9 MSEK (12,6) avser tredje kvartalet. Av periodens avskrivningar avser 13,4 MSEK (11,6) balanserade utvecklingsprojekt.

Till följd av nya omfattande driftavtal med kunder inom sjukvården ökade investeringarna i koncernfinansierade kundprojekt under perioden med 19,7 MSEK (2,7), varav 3,2 MSEK (0,7) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 35,2 MSEK (29,1).

Aktivering av utvecklingskostnader ökade under perioden till 14,1 MSEK (8,1), varav 1,3 MSEK (3,5) avser tredje kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 53,5 MSEK (52,3) och de avser främst utvecklingsprojekt inom Imaging IT Solutions.

Soliditet 57,9%

Rörelsemarginal rullande 12 mån 13,4%

Genomsnittlig tillväxt för rörelseresultat/aktie, 5-årsperiod

- 3,8%

Vid periodens utgång inkl engångspost

Sectras finansiella mål

Sectras koncernövergripande mål och strategier ska bidra till en finansiellt stark verksamhet som ger möjlighet för Sectra att skapa värde för kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för aktieägare. I samband med en översyn av de finansiella målen, beslutade styrelsen under första verksamhetskvartalet 2013/2014 att ändra målet för tillväxt samt att prioritera målen inbördes. De nya målen är (i prioritetsordning):

    1. Stabilitet: Soliditeten ska vara minst 30 procent (oförändrat)
    1. Lönsamhet: Rörelsemarginalen (EBIT) ska vara minst 15 procent (oförändrat)
    1. Tillväxt: Rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska växa 10 procent per år i genomsnitt över en femårsperiod (ändrat tillväxtmål, tidigare mål var att Sectras omsättning skulle öka med minst 15 procent per år i genomsnitt över en sjuårsperiod)

För den senaste femårsperioden redovisar Sectra en negativ genomsnittlig årlig tillväxt i rörelseresultatet per aktie, men sedan två år tillbaka är den negativa trenden bruten. De senaste två åren har rörelseresultat per aktie ökat med mer än 8 procent. Det är ett resultat av Sectras långsiktiga arbete med att öka kostnadseffektiviteten och samtidigt öka andelen produkter med högre marginal, som exempelvis mjukvarulicenser.

För information om bakgrunden till revideringen av Sectras finansiella mål hänvisas till Sectras årsredovisning 2012/2013.

IMAGING IT SOLUTIONS

Kv 3
nov 2013
- jan 2014
Kv 3
nov 2012
- jan 2013
Kv 1-3
maj 2013
- jan 2014
Kv 1-3
maj 2012
- jan 2013
12 mån
rullande
Helår
maj - apr
2012/2013
Omsättning, MSEK 185,8 172,9 542,6 485,5 766,3 709,2
Rörelseresultat, MSEK 36,5 28,8 100,2 55,0 148,4 103,2
Rörelsemarginal, % 19,6 16,7 18,5 11,3 19,4 14,6
Antal medarbetare vid
periodens slut
412 398 412 398 412 387

Omsättning och resultat

Imaging IT Solutions omsättning för perioden ökade med 11,8 procent till 542,6 MSEK. Rörelseresultatet ökade med 82,2 procent till 100,2 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 18,5 procent (11,3). Högre omsättning och ökad effektivitet i organisationen har bidragit till resultatförbättringen.

Marknaden

Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten och att användningen av medicinska bilder ökar inom vården. Sectras största marknader är Skandinavien, Nordamerika och Storbritannien. På hemmamarknaden i Skandinavien är Sectra den klart största leverantören av IT-system för effektiv och säker kommunikation och hantering av röntgenbilder (PACS) och patientinformation (RIS). I USA har Sectra valt att fokusera på mjukvaruförsäljning med bra marginaler och därmed medvetet avstått från hårdvaruförsäljning med lägre marginaler. Det har bidragit till att verksamheten i USA inte visar tillväxt för perioden, men strategin har haft en positiv effekt på bruttomarginalen.

Under tredje kvartalet fick Sectra utmärkelsen "Best in KLAS" för Sectra PACS. Det är ett resultat av att vårdgivare i USA rankar Sectras system för hantering och arkivering av röntgenbilder som nummer 1 i kategorin "Acute care PACS" i en kundnöjdhetsutvärdering för 2013 som sammanställts av analysföretaget KLAS. Kategorin omfattar stora sjukhus med fler än 200 bäddar. Utmärkelsen bekräftar att Sectra förstår kundernas behov och vad de i sin tur behöver för att göra sina kunder, de enheter som remitterar patienter till radiologiklinikerna, nöjda. Den visar också att de produkter Sectra släppt de

"Best in KLAS" - kunder rankar Sectra nummer ett i USA

senaste åren avspeglar sjukvårdens krav på effektivitet och innovation. Eftersom såväl amerikanska som många andra länders vårdgivare tar hänsyn till dessa utvärderingar när de upphandlar medicinska system, har utmärkelsen betydelse för Sectras möjligheter att fortsätta expandera i USA och på andra marknader.

I många länder har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och stora statsfinansiella besparingsprogram haft en dämpande effekt på tillväxten, framförallt i södra Europa. På sikt är Sectras bedömning att efterfrågan kommer att återhämta sig, eftersom behovet att effektivisera och spara kostnader fortsätter att öka inom sjukvården.

Fokus 2013/2014

  • Växa i regioner där Sectra har en etablerad kundbas.
  • Behålla befintliga kunder och bredda produktportföljen med system och tjänster som bidrar till ytterligare effektiviseringar hos kunderna.
  • Fortsätta växa på utvalda tillväxtmarknader genom samarbetspartners.

Imaging IT Solutions har ökat både orderingången och omsättningen jämfört med motsvarande period föregående år, bland annat genom flera långsiktiga driftavtal för ITsystem som bidrar till effektiviseringar inom sjukvården. Försäljningsframgångarna under tredje kvartalet avser bland annat Saudiarabien, där Sectra säljer via partner, Storbritannien och Skandinavien där Sectra tecknat fleråriga service- och underhållsavtal med flera befintliga kunder.

I Mellanöstern pågår en modernisering av sjukvården och det är en spännande tillväxtregion för Sectra. Att det välrenommerade universitetssjukhuset King Faisal Hospital & Research i Saudiarbien valde Sectras IT-lösning för hanteringen av röntgenbilder och patientinformation är en stor framgång för affärsområdet.

Kv 3
nov 2013
–jan 2014
Kv 3
nov 2012
–jan 2013
Kv 1-3
maj 2013-
jan 2014
Kv 1-3
maj 2012-
jan 2013
12 mån
rullande
Helår
maj - apr
2012/2013
Omsättning, MSEK 21,9 27,6 57,5 77,3 79,2 99,0
Rörelseresultat, MSEK -0,9 2,8 -4,1 8,4 -11,1 1,4
Rörelsemarginal, % -4,1 10,1 -7,1 10,9 -14,0 1,4
Antal medarbetare vid
periodens slut
53 68 53 68 53 66

SECURE COMMUNICATIONS

Omsättning och resultat

Secure Communications omsättning för perioden uppgick till 57,5 MSEK, vilket är en minskning med 25,6 procent jämfört med motvarande period förgående verksamhetsår. Verksamheten redovisade en förlust på -4,1 MSEK för perioden. Affärsområdet har minskat sina fasta rörelsekostnader med cirka 10 procent efter den omstrukturering som genomfördes i slutet av föregående verksamhetsår, men är fortsatt påverkad av förseningar i upphandlingar och genomförande av planerade projekt i Sverige. Rörelseresultatet påverkas även av fördröjningar i stora pågående produktutvecklingsprojekt till följd av ändringar i de svenska regelverken för hantering av säkerhetsklassificerad information. I Nederländerna och övriga delar av Europa ser det positivare ut och Sectra har börjat leverera Tiger 7401 och Panthon 3 till både befintliga och nya kunder.

Trögt i Sverige men positivare i övriga delar av Europa.

Framgång i Saudiarabien

Marknaden

Marknaden drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telekommunikation och av förändringar i olika regelverk för hantering av säkerhetsklassificerad information samt av att allt fler myndigheter väljer att skydda även konfidentiell, men oklassificerad, information. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kundernas behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna ökat. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt av flera nationella säkerhetsmyndigheter. Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem. De senaste månadernas stora uppmärksamhet kring avlyssning kan på sikt komma att leda till en efterfrågeökning av säkerhetsprodukter som tillhandshålls av icke-amerikanska företag.

Fokus 2013/2014

  • Återställa vinstnivåerna
  • Utveckla affärsområdets verksamhet i Sverige och i Nederländerna samt andra länder där Sectra har en etablerad kundbas

I slutet av förra verksamhetsåret omstrukturerades verksamheten inom Secure Communications och fokus ligger nu på att färdigställa pågående utvecklingsprojekt och att få godkännanden av nationella säkerhetsmyndigheter och EU på plats för de nya säkerhetsprodukterna Tiger 7401, Panthon 3 och Ternety så att leveranser kan inledas.

Under tredje kvartalet godkändes Sectras smartphone-app Panton 3 av EU. Därigenom kan EU-myndigheter och -tjänstemän få tillgång till avlyssningssäker telefoni och SMS för att kommunicera säkerhetsklassad information upp till säkerhetsnivån EU RESTRICTED. Sectra Panthon levereras som en tjänst och kräver inte några ytterligare investeringar i infrastruktur eller underhåll av krypteringsnycklar. Appen är sedan tidigare godkänd för användning på RESTRICTED-nivå av Nederländerna och NATO.

BUSINESS INNOVATION

Kv 3
nov 2013
- jan 2014
Kv 3
nov 2012
- jan 2013
Kv 1-3
maj 2013
- jan 2014
Kv 1-3
maj 2012-
jan 2013
12 mån
rullande
Helår
maj - apr
2012/2013
Omsättning, MSEK 6,1 4,5 17,0 12,2 22,5 17,7
Rörelseresultat, MSEK -0,2 -2,7 -0,3 -7,1 -0,2 -7,0
Rörelsemarginal, % -3,3 -60,0 -1,6 -58,2 -0,9 -39,5
Antal medarbetare vid
periodens slut
19 22 19 22 19 19

I Business Innovation ingår projekt och mindre verksamheter med framtidspotential. Segmentet omfattar bland annat produkter och tjänster som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet, IT-system för planering och uppföljning av ortopediska operationer och forskningsprojekt.

Omsättning och resultat

Inom Sectras framtidsprojekt och mindre affärsenheter görs kontinuerliga framsteg. Omsättningen inom Business Innovation ökade under perioden med 39,3 procent till 17,0 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till -0,3 MSEK (-7,1).

Fokus på att återställa Secure Communications vinstnivåer.

ÖVRIG VERKSAMHET

Kv 3 Kv 3 Kv 1-3 Kv 1-3 12 mån Helår
nov 2013 nov 2012 maj 2013- maj 2012- rullande maj - apr
- jan 2014 - jan 2013 jan 2014 jan 2013 2012/2013
Omsättning, MSEK 24,0 16,8 69,9 47,1 90,8 68,0
Rörelseresultat, MSEK -1,8 -6,6 -3,4 -8,6 -0,8 -6,0
Rörelsemarginal, % -7,5 -39,3 -4,9 -18,3 -0,9 -8,8
Antal medarbetare vid 54 55 54 55 54 53
periodens slut

Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt gemensamma funktioner för administration, koncernekonomi, marknadskommunikation, IT, regulatoriska frågor och investerarrelaterad verksamhet.

Omsättning och resultat

Omsättningen från Övrig verksamhet ökade för perioden med 48,4 procent till 69,9 MSEK. Ökningen avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt. Rörelseresultatet för perioden uppgick till -3,4 MSEK (-8,6).

MODERBOLAGET SECTRA AB

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi, marknadskommunikation, IT, regulatoriska frågor, investerarrelaterad verksamhet och rörelsesegmentet Business Innovation. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 17.

Omsättningen i moderbolaget uppgick för perioden till 51,2 MSEK (15,0), varav 16,7 MSEK (5,0) avser tredje kvartalet. Omsättningen har ökat till följd av den nya organisationsstrukturen som infördes i maj, huvudsakligen genom ökad fakturering av interna tjänster. Rörelseresultatet uppgick för perioden till -8,2 MSEK (-13,1), varav -3,8 MSEK (-6,9) avser tredje kvartalet. Resultatet efter finansnetto uppgick för perioden till 7,0 MSEK (-9,0), varav 2,6 MSEK (-7,4) avser tredje kvartalet. Valutakursförändringar påverkade peridens finansiella poster med 2,5 MSEK (-4,1).

AKTIEN

Sectras inlösenprogram 2013

Under juli och augusti 2013 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 4,50 SEK per aktie, totalt 166,9 MSEK, överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Utbetalningen skedde den 5 augusti 2013.

Inlösen av Sectras inlösenaktier 2013 (beteckning SECT IL B) deklareras som försäljning av aktier på blankett K4 vid taxering 2014. Enligt Skatteverkets allmänna råd SKV A 2013:18 som publicerades den 11 oktober 2013 bör 92 procent av anskaffningsutgiften för en ursprunglig aktie av serie A eller serie B i Sectra AB hänföras till kvarvarande aktie och 8 procent till inlösenaktien.

För ytterligare information och exempel se:

  • Sectras hemsida http://www.sectra.com/deklarera2014
  • Skatteverkets hemsida www.skatteverket.se

Ökad omsättning kopplad till intern finansering av driftavtal med kunder.

Skatteverkets allmänna råd för deklaration av Sectras inlösenaktier

Aktierelaterade incitamentsprogram

Med anledning av Sectras inlösenprogram 2013 beslutade styrelsen under andra kvartalet om omräkning av utestående konvertibler och personaloptioner. Omräkningen leder till att den ekonomiska kompensation som innehavarna av konvertibler erhåller i förhållande till aktieägarna är skälig. För utspädningseffekter och aktuella konverteringskurser efter omräkningen hänvisas till information på Sectras hemsida under rubrik Investor/Sectra share. Därefter har Sectra genom kontantavräkning reglerat 77000 personaloptioner 2010/2013 utställda till medarbetare i Nordamerika, totalt 2,2 MSEK.

Årsstämman 2013 beslutade om utgivande av nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna kunde tecknas under perioden 23 september – 4 oktober 2013. Totalt har medarbetare och styrelseledamöter tecknat konvertibler till ett nominellt belopp av 16,9 MSEK, motsvarande sammanlagt 224 730 B-aktier. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen uppgår till 0,6 procent av aktiekapitalet och 0,4 procent av rösterna. Konverteringskursen för konvertibler till medarbetare är 74,60 SEK och löptiden är 1 november 2013 – 30 november 2016. Konvertering kan ske 7 – 10 november 2016. Konverteringskursen för konvertibler till externa styrelseledamöter är 79,60 SEK och löptiden är 1 november 2013 – 30 november 2017. Konvertering kan ske 6 – 9 november 2017.

Årstämman 2013 bemyndigade även styrelsen att ställa ut ytterligare högst 100 000 köpoptioner för koncernens medarbetare i Nordamerika och besluta om emission av högst 100 000 teckningsoptioner med rätt att teckna högst 100 000 B-akter i bolaget för att säkerställa fullgörandet av optionsutfästelser till medarbetarna. Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat denna möjlighet.

Bemyndigande

Årsstämman 2013 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna B-aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa möjligheter.

Valberedning

Årsstämman 2013 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 30 september 2013. I enlighet med årsstämmans beslut har följande valberedning tillsatts:

  • Carl-Erik Ridderstråle (styrelsens ordförande)
  • Torbjörn Kronander (största aktieägare och VD)
  • Jan-Olof Brüer (näst största ägare och styrelseledamot)
  • Ricard Wennerklint (representerande IF som är fjärde största ägare)

Jan-Olof Brüer, som är den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, har utsetts till ordförande i valberedningen. Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, har har valt att avstå från ordförandeskapet med hänvisning till sin roll som VD i Sectra AB.

Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida. Valberedningen ska lämna förslag till:

  • val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
  • beslut om principer för utseende av valberedning
  • ordförande vid stämman

Årsstämma i Linköping 8 september 2014

Årsstämman är planerad till den 8 september 2014 i Linköping. Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan vända sig skriftligen till valberedningen via e-post [email protected] eller på adress Sectra AB, Teknikringen 20, 583 30 Linköping.

REDOVISNING

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2012/2013. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2013/2014 har inte haft någon väsentlig effekt på den finansiella redovisningen.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.

En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2012/2013, not 31 på sidan 48. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.

HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS SLUT

  • Sjukvårdsregion i Skandinavien tecknar ett fyraårigt avtal för utveckling, underhåll och support av kundens regionsövergripande IT-lösning för hantering av medicinska bilder. Ordervärdet uppgår till 32 miljoner kronor.
  • Tjeckiska säkerhetsmyndigheten godkänner Panthon, Sectras smartphone-app för avlyssningssäkra samtal och sms.
  • Finska kvinnor får hjälp mot benskörhet med tjänsten Sectra OneScreen. Det är den privata vårdleverantören Suomen Radiologikeskus Oy som på nio kliniker ska erbjuda kvinnor att kombinera mammografiundersökning med en bedömning av risk för framtida benbrott.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013 - 23 52 27

Presentation av kvartalsrapporten

En telefonkonferens kommer att hållas med Torbjörn Kronander, koncernchef och VD Sectra AB, samt Simo Pykälistö, CFO och vice VD Sectra AB, den 4 mars 2014 kl. 09:30. Presentationen hålls på engelska. För att delta, ring in 5-10 minuter före konferensen på:

SE: +46 8 50556487 UK: +44 207 660 2078 US: +1 855 716 1592

Under telefonkonferensen kommer en presentation att hållas. Presentationen kan följas online via: http://media.fronto.com/cloud/sectra/140304/

Presentationen finns även tillgänglig som PDF cirka 15 minuter före telefonkonferensen på följande länk: http://www.sectra.com/corporate/investor/financial_information/financial_hearings.html

Den inspelade presentationen kommer att finnas tillgänglig på Sectras hemsida.

Kommande rapporttillfällen

Bokslutskommuniké 27 maj, 2014
Årsstämma 8 september, 2014 i Linköping

FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj 2013 – januari 2014 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Linköping den 3 mars 2014

Torbjörn Kronander
VD, Koncernchef
och styrelseledamot
Carl-Erik Ridderstråle
Styrelseordföranden
Erika Söderberg Johnson
Styrelseledamot
Anders Persson
Styrelseledamot
Christer Nilsson
Styrelseledamot
Jakob Svärdström
Styrelseledamot
Jan-Olof Brüer
Styrelseledamot
Per Elmhester
Styrelseledamot
Medarbetarrepr.
Fredrik Häll
Styrelseledamot
Medarbetarrepr.

REVISORERNAS GRANSKNINGSRAPPORT

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Sectra AB (publ) 556064-8304, per 31 januari 2014 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Linköping den 3 mars 2014

Grant Thornton Sweden AB Peter Bodin Auktoriserad revisor

Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 4 mars 2014 kl 08:00 (CET).

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401

KONCERNEN I SAMMANDRAG

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2013 – nov 2012 - maj 2013 - maj 2012 - feb 2013 - maj - apr
jan 2014 jan 2013 jan 2014 jan 2013 jan 2014 2012/2013
Nettoomsättning 209 577 205 207 583 197 568 856 831 295 816 954
Aktiverat arbete för egen räkning 1 297 3 456 14 112 8 076 18 246 12 210
Handelsvaror -23 671 -25 688 -80 809 -71 583 -136 059 -126 833
Personalkostnader -106 839 -106 911 -304 952 -308 777 -412 358 -416 183
Övriga externa kostnader -37 825 -42 402 -103 452 -113 434 -144 345 -154 327
Avskrivningar -11 948 -12 556 -34 161 -34 890 -45 226 -45 955
Rörelseresultat 30 591 21 106 73 935 48 248 111 553 85 866
Finansnetto 7 670 -838 11 509 -2 883 15 080 688
Resultat efter finansnetto 38 261 20 268 85 444 45 365 126 633 86 554
Skatt -9 505 -2 468 -19 729 -10 491 -33 546 -24 308
Periodens resultat 28 756 17 800 65 715 34 874 93 087 62 246
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 28 756 17 800 65 715 34 874 93 087 62 246
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0 0 0
Vinst per aktie
Före utspädning, kr 0,78 0,48 1,77 0,94 2,51 1,68
Efter utspädning, kr 0,75 0,47 1,73 0,92 2,45 1,64
Antal aktier
Före utspädning 37 094 978 37 094 978 37 094 978 37 094 978 37 094 978 37 094 978
Efter utspädning 1) 38 124 018 37 909 395 38 124 018 37 909 395 38 124 018 37 951 746
Genomsnitt före utspädning 37 094 978 37 094 978 37 094 978 37 038 780 37 094 978 37 052 830
Genomsnitt efter utspädning 38 124 018 37 842 728 38 034 705 37 796 443 38 013 965 37 852 915

1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2010/2011 (176 052), 2011/2012 (272 363), 2012/2013 (155 895) och 2013/2014 (224 730) samt personaloptioner utfärdade 2011/2012 (100 000) och 2012/2013 (100 000). Vid full konvertering/inlösen av konvertibler och personaloptioner ökar antalet aktier med 1 029 040.

Rapport över totalresultat för koncernen

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
TSEK nov 2013 – nov 2012 - maj 2013 - maj 2012 - feb 2013 - maj - apr
jan 2014 jan 2013 jan 2014 jan 2013 jan 2014 2012/2013
Periodens resultat 28 756 17 800 65 715 34 874 93 087 62 246
Poster som kan komma att omklassificeras till resultatet
Periodens omräkningsdifferens vid
omräkning av utländska dotterbolag
3 935
-11 067
3 948
-13 212
5 969
-11 191
Summa periodens övriga totalresultat 3 935 -11 067 3 948 -13 212 5 969 -11 191
Summa periodens totalresultat 32 691 6 733 69 663 21 662 99 056 51 055

Koncernens balansräkningar

TSEK 31 jan 31 jan 30 apr
2014 2013 2013
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 125 032 123 044 123 157
Materiella anläggningstillgångar 53 562 41 133 48 670
Finansiella anläggningstillgångar 1 766 3 628 4 204
Uppskjuten skattefordran 14 353 5 753 5 593
Summa anläggningstillgångar 194 713 173 558 181 624
Övriga omsättningstillgångar 341 055 330 707 365 642
Likvida medel 443 538 492 005 536 291
Summa omsättningstillgångar 784 593 822 712 901 933
Summa tillgångar 979 306 996 270 1 083 557
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 567 248 635 491 665 300
Avsättningar 18 446 22 446 17 575
Uppskjuten skatteskuld 31 832 27 019 27 067
Långfristiga skulder 37 397 26 503 26 503
Kortfristiga skulder 324 383 284 811 347 112
Summa eget kapital och skulder 979 306 996 270 1 083 557

Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2012/2013.

Förändring av eget kapital i koncernen

9 mån 9 mån Helår
TSEK maj 2013 maj 2012 maj - apr
- jan 2014 - jan 2013 2012/2013
Eget kapital vid periodens ingång 665 300 787 392 787 392
Periodens totalresultat 69 663 21 662 51 055
Aktierelaterade ersättningar 1 429 1 063 1 479
Utdelning/inlösen av aktier -166 927 -185 475 -185 475
Reglering av aktierelaterade ersättningar -2 217 10 849 10 849
Eget kapital vid periodens slut 567 248 635 491 665 300

Koncernens kassaflödesanalyser

9 mån 9 mån Helår
TSEK maj 2013 maj 2012 maj - apr
- jan 2014 - jan 2013 2012/2013
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 96 371 88 894 133 634
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital 104 313 127 596 191 216
Investeringsverksamheten -32 828 -58 088 -76 206
Finansieringsverksamheten -157 219 -182 697 -182 697
Summa periodens kassaflöde -85 734 -113 189 -67 687
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid periodens början 536 291 605 757 605 757
Kursdifferens i likvida medel -7 019 -563 -1 779
Likvida medel vid periodens slut 443 538 492 005 536 291
Outnyttjade krediter 15 000 15 000 15 000

Nyckeltal

9 mån 9 mån 12 mån Helår
31 jan 31 jan 31 jan 30 apr
2014 2013 2014 2013
Orderingång, MSEK 661,1 566,1 1 011,0 916,0
Rörelsemarginal, % 12,7 8,5 13,4 10,5
Vinstmarginal, % 14,6 8,0 15,2 10,6
Medelantal anställda 523 526 523 527
Kassaflöde per aktie, SEK 2,60 2,40 3,80 3,60
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 2,53 2,34 3,70 3,52
Förädlingsvärde, MSEK 378,9 357,0 523,9 502,1
P/E-tal, ggr n/a n/a 31,5 31,5
Börskurs vid periodens slut, SEK 79,0 48,2 79,0 53,0
Avkastning på eget kapital, % 10,7 4,9 15,5 8,6
Avkastning på sysselsatt kapital, % 13,2 6,2 20,0 11,6
Avkastning på totalt kapital, % 8,4 4,3 12,9 7,9
Soliditet, % 57,9 63,8 57,9 61,4
Likviditet, ggr 2,5 2,9 2,5 2,6
Eget kapital per aktie, SEK 15,29 17,13 15,29 17,94
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 14,88 16,76 14,88 17,53

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

2013/2014 2012/2013 2011/2012
Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3
Nettoomsättning 209,6 198,3 175,3 248,1 205,2 192,7 171,0 238,5 196,1
Aktiverat arbete för egen räkning 1,3 6,4 6,4 4,1 3,5 4,4 0,3 1,6 2,6
Rörelsens kostnader -168,4 -162,9 -158,0 -203,5 -175,0 -163,1 -155,9 -181,6 -182,4
Avskrivningar -11,9 -12,4 -9,8 -11,1 -12,6 -11,0 -11,3 -11,7 -10,9
Rörelseresultat 30,6 29,4 13,9 37,6 21,1 23,0 4,1 46,8 5,4
Finansnetto 7,7 2,7 1,1 3,6 -0,8 1,8 -3,8 3,5 6,9
Resultat efter finansnetto 38,3 32,1 15,0 41,2 20,3 24,8 0,3 50,3 12,3
Skatt på periodens resultat -9,5 -7,0 -3,2 -13,8 -2,5 -7,9 -0,1 -13,4 -3,3
Periodens resultat från kvarvarande
verksamhet 28,8 25,1 11,8 27,4 17,8 16,9 0,2 36,8 9,0
Resultat från avvecklad verksamhet 0 0 0 0 0 0 0 0
Periodens resultat 28,8 25,1 11,8 27,4 17,8 16,9 0,2 36,8 9,0
Orderingång 256,5 156,9 247,7 350,0 232,9 217,0 116,2 188,2 131,5
Rörelsemarginal, % 14,6 14,8 7,9 15,2 10,3 11,9 2,4 19,6 2,8
Kassaflöde per aktie, SEK 1,19 0,93 0,48 1,20 1,23 0,65 0,52 1,38 0,97
Kassaflöde per aktie vid full utspädning,
SEK 1,16 0,9 0,47 1,18 1,19 0,64 0,51 1,34 0,94
Resultat per aktie, SEK 0,78 0,68 0,32 0,74 0,48 0,46 0,01 1,00 0,24
Avkastning eget kapital, % 1 4,7 4,2 1,8 4,2 2,8 2,4 0,0 5,8 1,1
Avkastning sysselsatt kapital, % 1 5,9 5,1 2,2 6,1 3,2 3,4 0,1 6,3 1,5
Soliditet, % 1 57,9 59,4 65,2 61,4 63,8 64,7 71,2 69,4 68,2
Kassaflöde per aktie, SEK 1 1,19 0,93 0,48 1,20 1,23 0,65 0,52 1,25 0,97
Eget kapital per aktie, SEK 1 15,29 14,40 18,23 17,94 17,13 16,94 21,54 21,37 20,34

1 Inklusive avvecklad verksamhet

Fem år i sammandrag

2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009
Orderingång, MSEK 916,0 701,1 631,0 766,7 1 080,6
Nettoomsättning, MSEK 817,0 823,1 783,7 753,9 777,0
Rörelseresultat, MSEK 85,9 103,5 72,5 115,7 120,4
Resultat efter finansnetto, MSEK 86,6 127,9 70,2 113,0 200,0
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande 62,2 92,8 48,3 84,0 143,9
verksamheter, MSEK
Rörelsemarginal, % 10,5 12,6 9,3 15,3 15,5
Vinstmarginal, % 10,6 15,5 9,0 15,0 25,7
Vinst/aktie före utspädning, SEK 1,68 2,52 1,31 2,28 3,90
Vinst/aktie efter utspädning, SEK 1,64 2,46 1,29 2,24 3,84
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 5,00 5,00 0,00 0,00
Börskurs vid årets slut, SEK 53,0 43,0 34,0 37,3 38,8
P/E-tal, ggr 31,5 17,1 26,0 16,4 9,9
Inklusive avvecklad verksamhet
Periodens resultat efter skatt, MSEK 62,2 385,8 -9,6 17,2 50,5
Avkastning på eget kapital, % 8,6 58,0 -1,6 2,9 8,7
Avkastning på sysselsatt kapital, % 11,6 59,7 -1,1 3,9 11,6
Avkastning totalt kapital, % 7,9 40,8 -0,7 2,5 7,4
Eget kapital/aktie före utspädning, SEK 17,94 21,37 15,46 16,36 16,26
Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK 17,53 20,77 15,13 16,11 16,06
Soliditet, % 61,4 69,4 61,0 62,2 59,4

SEGMENTRAPPORTERING

Omsättning per rörelsesegment

(MSEK) 3 mån
nov 2013 -
jan 2014
3 mån
nov 2012 –
jan 2013
9 mån
maj 2013 -
jan 2014
9 mån
maj 2012 -
jan 2013
12 mån
rullande
Helår
maj - apr
2012/2013
Imaging IT Solutions 185,8 172,9 542,6 485,5 766,3 709,2
Secure Communications 21,9 27,6 57,5 77,3 79,2 99,0
Business Innovation 6,1 4,5 17,0 12,2 22,5 17,7
Övrig verksamhet 1 24,0 16,8 69,9 47,1 90,9 68,1
Koncernelimineringar -28,2 -16,6 -103,8 -53,2 -127,6 -77,0
Totalt 209,6 205,2 583,2 568,9 831,3 817,0

Rörelseresultat per rörelsesegment

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
(MSEK) nov 2013 - nov 2012 – maj 2013 - maj 2012 - feb 2013 – maj - apr
jan 2014 jan 2013 jan 2014 jan 2013 jan 2014 2012/2013
Imaging IT Solutions 36,5 28,8 100,2 55,0 148,4 103,2
Secure Communications -0,9 2,8 -4,1 8,4 -11,1 1,4
Business Innovation -0,2 -2,7 -0,3 -7,1 -0,2 -7,0
Övrig verksamhet 1 -1,8 -6,6 -3,4 -8,6 -0,8 -6,0
Koncernelimineringar -3,0 -1,2 -18,5 0,5 -24,7 -5,7
Totalt 30,6 21,1 73,9 48,2 111,6 85,9

Omsättning per geografisk marknad

(MSEK) 3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
nov 2013 - nov 2012 – maj 2013 - maj 2012 - feb 2013 – maj - apr
jan 2014 jan 2013 jan 2014 jan 2013 jan 2014 2012/2013
Sverige 73,5 69,1 190,9 196,2 259,5 264,8
USA 34,3 41,0 107,5 118,4 163,3 174,2
Storbritannien 37,8 27,0 100,6 74,8 130,8 105,0
Övriga Europa 54,1 52,1 151,0 132,2 230,5 211,7
Övriga världen 9,9 16,1 33,2 47,3 47,2 61,3
Totalt 209,6 205,2 583,2 568,9 831,3 817,0

1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt gemensamma funktioner för administration, koncernekonomi, marknadskommunikation, IT, regulatoriska frågor och investerarrelaterad verksamhet.

MODERBOLAGET

Moderbolagets resultaträkningar

3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
TSEK nov 2013 – nov 2012 - maj 2013 - maj 2012 - feb 2013 - maj - apr
jan 2014 jan 2013 jan 2014 jan 2013 jan 2014 2012/2013
Nettoomsättning 16 691 4 969 51 168 14 976 56 398 20 206
Aktiverat arbete för egen räkning 264 0 264 0 264 0
Personalkostnader -9 941 -3 341 -30 148 -9 038 -31 930 -10 820
Övriga externa kostnader -10 722 -8 537 -29 199 -18 904 -31 591 -21 296
Avskrivningar -98 -39 -275 -145 -296 -166
Rörelseresultat -3 806 -6 948 -8 190 -13 111 -7 155 -12 076
Finansnetto 6 450 -477 15 153 4 093 85 227 74 167
Resultat efter finansnetto 2 644 -7 425 6 963 -9 018 78 072 62 091
Bokslutsdispositioner 0 0 0 0 -1 975 -1 975
Resultat före skatt 2 644 -7 425 6 963 -9 018 76 097 60 116
Skatt på periodens resultat -651 1 953 -1 601 2 372 -20 097 -16 124
Periodens resultat 1 993 -5 472 5 362 -6 646 56 000 43 992
Rapport över moderbolagets totalresultat
3 mån 3 mån 9 mån 9 mån 12 mån Helår
TSEK nov 2013 – nov 2012 - maj 2013 - maj 2012 - feb 2013 - maj - apr
jan 2014 jan 2013 jan 2014 jan 2013 jan 2014 2012/2013
Periodens resultat 1 993 -5 472 5 362 -6 646 56 000 43 992
Övrigt totalresultat
Fond för verkligt värde 728 -3 682 -1 162 -4 947 1 060 -2 725
Summa periodens övrigt totalresultat 728 -3 682 -1 162 -1 265 1 060 -2 725
Summa periodens totalresultat 2 721 -9 154 4 200 -11 593 57 060 41 267
Moderbolagets balansräkningar
TSEK 31 jan 31 jan 30 apr
2014 2013 2013
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
264 0 0
Materiella anläggningstillgångar 1 042 260 238
Finansiella anläggningstillgångar 77 797 103 476 106 492
Summa anläggningstillgångar 79 103 103 736 106 730
Övriga omsättningstillgångar 119 103 106 218 168 667
Likvida medel 335 842 419 422 424 712
Summa omsättningstillgångar
Summa tillgångar
454 945
534 048
525 640
629 376
593 379
700 109
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 354 879 466 965 519 825
Obeskattade reserver 112 165 110 191 112 166
Långfristiga skulder 37 397 27 880 26 503
Kortfristiga skulder 29 607 24 340 41 615
Summa eget kapital och skulder 534 048 629 376 700 109
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
TSEK 31 jan
2014
31 jan
2013
30 apr
2013
Företagsinteckningar 11 000 11 000 11 000
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000 11 000
Borgen till förmån för koncernbolag 254 993 235 265 283 943
Summa eventualförpliktelser 254 993 235 265 283 943

Definition nyckeltal

Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital dividerat med antalet aktier vid periodens slut. Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.

OM SECTRA

Världen behöver effektivare hälsovård och säkrare kommunikation. Sectra spelar en nyckelroll i att tillgodose dessa behov med produkter och tjänster inom medicinsk IT och säker kommunikation.

Sectra har sina rötter i forskning vid Linköpings universitet och banden till forskningsvärlden är fortfarande starka. Sedan 1978 har bolaget vuxit från en liten grupp forskare och doktorander till ett internationellt företag med mer än 500 medarbetare i 12 länder. Framgångarna bygger på nära samarbeten med kunder, medarbetarnas drivkraft att lösa kundernas problem och förmågan att affärsutveckla tekniska och kommersiella innovationer som kan bidra till att förbättra kundernas vardag. Idag omfattar koncernens verksamhet följande nischområden:

Imaging IT Solutions som hjälper vårdgivare att med effektiv bildhantering ta hand om fler patienter, med bibehållen eller höjd vårdkvalitet. Ökad användning av medicinska bilder och åldrande befolkningar som lever längre innebär enorma utmaningar för sjukvården. Sectras IT-lösningar och tjänster möjliggör effektiviseringar i hela vårdkedjan och bidrar till att utveckla sjukvården. Sectra har mer än 1400 installationer av medicinska ITsystem och bland kunderna finns några av världens största vårdgivare. Idag är huvudområdet radiologi, men det finns ett ökande intresse även från andra bilddiagnostiska enheter inom vården.

Secure Communications som hjälper myndigheter, företag och försvarsorganisationer i Europa att kommunicera säkert. Det är relativt enkelt att avlyssna telefonsamtal och meddelanden, vilket för många innebär hot mot säkerheten. Sectras lösningar och tjänster skyddar den mest känsliga och konfidentiella informationen som kunderna hanterar. Produkterna är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.

Business Innovation där Sectra samlar mindre verksamheter och framtidsprojekt som på sikt kan ge stor tillväxt inom Sectras huvudområden eller närliggande nischer. I området ingår metoder och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av benskörhet och följderna av artros, som är några av samhällets mest kostnadskrävande sjukdomar.

I Sectras nischområden finns stort utrymme för expansion. Grunden för bolagets fortsatta tillväxt är:

  • etablerade positioner inom nischerna medicinsk bildbaserad IT och säker kommunikation där förtroende är en viktig framgångsfaktor.
  • nära och långsiktiga kundrelationer, huvuddelen av koncernens intäkter kommer från fleråriga avtal.
  • stor kundbas som kontinuerligt genererar nya affärer.
  • global räckvidd med kunder i fler än 50 länder genom samarbete med partners och egna kontor i 12 länder.
  • uthålliga satsningar på framtidsprojekt som ännu är små, men har stor internationell tillväxtpotential om de blir framgångsrika.
  • engagerade och erfarna medarbetare med stark drivkraft och kompetens att lösa kundernas utmaningar.
  • finansiell styrka som möjliggör förvärv, flexibla betalningsmodeller samt investeringar i forskning och utveckling som ska leda till att Sectra kan skapa värde för kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för bolagets aktieägare.

För ytterligare information om Sectras verksamheter hänvisas till Sectras årsredovisning 2012/2013.

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401