Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Sectra Earnings Release 2013

May 28, 2013

2967_10-k_2013-05-28_c6fc592d-f472-447b-9452-d444e4cb11fa.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Pressmeddelande Linköping den 28 maj 2013

Sectras bokslutskommuniké 2012/2013:

Stark orderingång genom flera långsiktiga avtal

IT- och medicinteknikföretaget Sectra redovisar en orderingång på 350,0 Mkr (188,2) för fjärde kvartalet 2012/2013. Det motsvarar en ökning med 86 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Sectra har en stark finansiell position och inför årsstämman föreslår styrelsen att 4,50 kr per aktie överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram.

Sectras nettoomsättning för fjärde kvartalet ökade med 4 procent till 248,1 Mkr (238,5) och rörelseresultatet uppgick till 37,6 Mkr (46,8). Resultatet motsvarar en rörelsemarginal om 15,2 procent (19,6).

– Vi har tagit flera strategiska och långsiktiga kundkontrakt i Storbritannien och Sverige samt ser viss ljusning i USA, vilket bidrar till vår mycket starka orderingång under kvartalet. Vår avslutning på 2012/2013 är stark, men vi når inte ända upp till det enastående resultatet för motsvarande kvartal föregående år, säger Torbjörn Kronander VD och koncernchef för Sectra AB.

Sectra växer med produktionsorienterade sjukhus

Koncernen växer genom stora långsiktiga avtal för regionsövergripande IT-system som bidrar till effektiviseringar inom sjukvårdens bildhantering. Inom nischområdet säker kommunkation påverkas Sectra av att planerade projekt fördröjts på grund av långa handläggningstider hos huvudkunden i Sverige. Det har lett till att Sectra omstrukturerat säkerhetsverksamheten och ser över hur man kan bredda erbjudandet och kundbasen.

Sectra prioriterar att växa kontrollerat på ett mindre antal marknader och att i första hand bli stora på marknader där bolaget redan finns. Strategin har varit framgångsrik och koncernens orderingång ökade med 30 procent till 916,0 Mkr (701,1) under verksamhetsåret. Nettoomsättningen ökade med 3 procent till 817,0 Mkr (793,1) och rörelseresultatet ökade med 9 procent till 85,9 Mkr (78,5). Det motsvarar en rörelsemarginal om 10,5 procent (9,9). Jämförelsetalen avser utfall exklusive en engångspost hänförlig till avvecklingen av MicroDoseverksamheten.

Förslag till utdelning/inlösenprogram

Sectras aktieägare har fått en hög avkastning på aktien de senaste åren. Sedan 2011 har 369 Mkr överförts till ägarna genom inlösenprogram. Inför årsstämman 2013 föreslår styrelsen att ytterligare 166,9 Mkr överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram, vilket motsvarar en direktavkastning på 8,4 procent baserat på bokslutsdagens aktiekurs. Ingen ordinarie utdelning föreslås. Ytterligare information om förslaget presenteras i kallelsen till årsstämman som kommer att offentliggöras den 29 maj 2013.

Informationen i detta pressmeddelande är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med Värdepappersmarknadslagen. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 28 maj 2013 kl. 08:00 (CET).

Presentation av delårsrapporten

Sectras koncernchef presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media den 28 maj kl. 12:00 på Operaterrassen i Stockholm. Det finns även möjlighet att följa presentationen online.

För ytterligare information

Torbjörn Kronander, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 27

Sectrakoncernens verksamhet

Sectra utvecklar och säljer högteknologiska produkter och tjänster inom nischerna medicinsk IT och säker kommunikation. Företaget grundades 1978 och har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Omsättningen uppgick helåret 2012/2013 till 817 Mkr. Sectra är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB. För mer information besök vår hemsida: www.sectra.se.

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2012/2013 1 maj 2012– 30 april 2013

Kvartalet Perioden
MSEK Kv 4 Kv 4 Förändr. Kv 1-4 Kv 1-4 Förändr.
2012/2013 2011/2012 % 2012/2013 2011/2012 %
Orderingång 350,0 188,2 86,0 916,0 701,1 30,7
Nettoomsättning 248,1 238,5 4,0 817,0 823,1 -0,7
rensat för engångspost1 248,1 238,5 4,0 817,0 793,1 3,0
Rörelseresultat (EBIT) 37,6 46,8 -19,7 85,9 103,5 -17,0
rensat för engångspost1 37,6 46,8 -19,7 85,9 78,5 9,4
Rörelsemarginal, % 15,2 19,6 10,5 12,6
rensat för engångspost1 15,2 19,6 10,5 9,9
Resultat före skatt (EBT) 41,2 50,3 -18,1 86,6 127,9 -32,3
rensat för engångspost1 41,2 50,3 -18,1 86,6 102,9 -15,8
Vinstmarginal, % 16,6 21,1 10,6 15,5
rensat för engångspost1 16,6 21,1 10,6 13,0
Resultat efter skatt 27,4 36,8 -25,5 62,2 92,8 -33,0
Resultat/aktie, SEK 2 0,74 1,00 -26,0 1,68 2,52 -33,3
Kassaflöde 3 63,6 28,4 123,9 191,2 148,6 28,7
Resultat inklusive avvecklad verksamhet
Resultat från avvecklad verksamhet 0 0 0 293,0
Resultat inkl. avvecklad verksamhet 27,4 36,8 -25,5 62,2 385,8 -83,9
Resultat/aktie inkl. avvecklad verksamhet, SEK 1 0,74 1,00 -26,0 1,68 10,47 -84,0

1 Hänförlig till avvecklingen av MicroDose-verksamheten 2011/2012. Engångsposten har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och på rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder. 2 Före utspädning. 3 Löpande verksamhet efter förändring av rörelsekapital.

FJÄRDE KVARTALET

  • Orderingången ökade med 86,0 procent. Sectras verksamheter i Storbritannien och Sverige stod för de största ökningarna.
  • Nettoomsättningen ökade med 4,0 procent genom framgångsrik försäljning av regionsövergripande medicinska IT-system.
  • Rörelseresultatet belastas av omstruktureringskostnader inom affärsområdet Secure Communications.

VERKSAMHETSÅRET

  • Orderingången ökade med 30,7 procent genom försäljningsframgångar inom affärsområdet Medicinska system, i första hand på marknader där Sectra har en etablerad position.
  • Finansnettot uppgick till 0,7 MSEK (24,4) och påverkades negativt av förändrade valutakurser och utvecklingen på räntemarknaden.
  • Fortsatt stark kassa och balansräkning. Det operativa kassaflödet uppgick till 191,2 MSEK.

HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET

  • Sectra tecknar ett omfattande sjuårigt avtal med det brittiska vårdkonsortiet Salisbury, Wight and South Hampshire Domain NHS Trust som valt att använda Sectras IT-system för hantering och lagring av röntgenbilder, PACS.
  • Region Skåne och Blekinge landsting tecknar fleråriga avtal med Sectra för regionsövergripade medicinska IT-system. Totala ordervärdet uppgår till 83 MSEK.
  • Säkerhetsmyndigheten i Nederländerna godkänner Sectras nya säkra mobiltelefon, Tiger 7401.
  • Sectra tecknar tioårigt avtal med Londonsjukhuset Whittington Health som valt att använda Sectras system för hantering och lagring av röntgenbilder.

HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG

  • I samband med regelbundna mammografiundersökningar erbjuder den publika franska mammografikliniken Argenteuil kvinnor att med hjälp av Sectras metod få besked om risk för framtida benbrott.
  • Styrelsen fastställer ett nytt mål för tillväxt och prioriterar de finansiella målen inbördes. Det nya tillväxtmålet är att rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska öka i genomsnitt 10 procent per år över en femårsperiod.
  • Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar att överföra 4,50 kr per aktie, totalt 166,9 MSEK, till aktieägarna genom ett inlösenprogram.

Rapporteringen i denna delårsrapport avser kvarvarande verksamheter såvida inget annat anges. Avvecklad verksamhet avser Sectra Mamea AB som utvecklade, producerade och marknadsförde mammografiprodukten MicroDose Mammography. Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.

Orderingång, MSEK

Nettoomsättning, MSEK

Omsättning per geografisk marknad MSEK

KONCERNENS ORDERINGÅNG, OMSÄTTNING OCH RESULTAT

Orderingång och omsättning

Kvartal 4

Koncernens orderingång för kvartalet ökade med 86,0 procent till 350,0 MSEK (188,2) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Det är affärsområdet Medicinska systems verksamheter i Storbritannien, Sverige, Nederländerna och USA som står för de största ökningarna. Nettoomsättningen ökade med 4,0 procent till 248,1 MSEK (238,5). Sectras medicinska verksamhet i Storbritannien och USA står för den största ökningen av omsättningen jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Verksamhetsåret 2012/2013, jämförelsetalen avser utfall exklusive engångsposten

Sectra satsar på att i första hand växa i länder där bolaget redan har en etablerad position och genom partners på noga utvalda tillväxtmarknader. Strategin har varit framgångsrik och orderingången för verksamhetsåret ökade med 30,7 procent till 916,0 MSEK (701,1). Nettoomsättningen ökade med 3,0 procent till 817,0 MSEK (793,1). Affärsområdet Medicinska system redovisar ökad omsättning i USA, Storbritannien och Sverige genom stora långsiktiga avtal för regionsövergripande medicinska IT-system.

Utfallet inkluderar de förvärvade Burnbankbolagen i Storbritannien från och med den 6 juni 2012. Verksamheten ingår i affärsområdet Medicinska system. Se ytterligare information och förvärvsanalys på sidan 18.

Omsättning per rörelsesegment

(MSEK) 3 mån
feb - apr
3 mån
feb - apr
Helår
maj- apr
Helår
maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Medicinska system 230,0 211,8 728,2 732,0
rensat för engångspost 2 230,0 211,8 728,2 702,0
Secure Communications 21,7 32,1 99,0 101,8
Övrig verksamhet 1 16,8 13,3 63,9 50,9
Koncernelimineringar -20,4 -18,7 -74,1 -61,6
Summa kvarvarande 248,1 238,5 817,0 823,1
verksamheter
rensat för engångspost 2 248,1 238,5 817,0 793,1
Avvecklad verksamhet 3 0 0 0 23,5
Totalt 248,1 238,5 817,0 846,6
Omsättning per geografisk marknad
(MSEK)
3 mån 3 mån Helår Helår
feb - apr feb - apr maj- apr maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Sverige
rensat för engångspost 2
68,6
68,6
83,6
83,6
264,8
264,8
250,5
249,1
USA 55,8 45,0 174,2 168,1
Storbritannien 38,6 19,0 105,0 104,1
rensat för engångspost 2 38,6 19,0 105,0 83,6
Övriga Europa 71,1 66,0 211,7 231,1
rensat för engångspost 2 71,1 66,0 211,7 223,0
Övriga världen 14,0 24,9 61,3 69,3
Summa kvarvarande 248,1 238,5 817,0 823,1
verksamheter 2

1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

2 Engångsposten är hänförlig till avvecklingen av Sectra MicroDose-verksamheten under 2011 och har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och på rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder. 3 Se not 1 sidan 17.

Rörelseresultat, MSEK

Resultat efter finansnetto, MSEK

Utfall exklusive engångsposter Staplar - per kvartal Linje - 12 månaders löpande

Resultat

Kvartal 4

Koncernens rörelseresultat för kvartalet uppgick till 37,6 MSEK (46,8). Resultatet motsvarar en rörelsemarginal om 15,2 procent (19,6). Resultatet belastas av engångskostnader för omstrukturering av verksamheten inom affärsområdet Secure Communications (tidigare Avlyssningssäker kommunikation). Omstruktureringen har skett då affärsområdets huvudkund i Sverge har haft långa handläggningstider vilket skjutit upp planerade projekt.

Finansnettot uppgick till 3,6 MSEK (3,5). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 1,1 MSEK (1,3). Resultat före skatt uppgick till 41,2 MSEK (50,3), vilket motsvarar en vinstmarginal på 16,6 procent (21,1).

Verksamhetsåret, jämförelsetalen avser utfall exklusive engångsposten Rörelseresultatet ökade med 9,4 procent till 85,9 MSEK (78,5) jämfört med motsvarande period föregående år. Resultatet motsvarar en rörelsemarginal om 10,5 procent (9,9). Resultatförbättringen är hänförlig till affärsområdet Medicinska system. Säkerhetsverksamheten belastas av fördröjningar i planerade projekt och kostnader för omstrukturering.

Finansnettot uppgick till 0,7 MSEK (24,4) och påverkades negativt av valutakursförändringar och utvecklingen på räntemarknaden. I jämförelseperioden ingår ränteeffekter från avvecklad verksamhet med 6,4 MSEK. Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -4,7 MSEK (7,5). Resultat före skatt uppgick till 86,6 MSEK (102,9), vilket motsvarar en vinstmarginal på 10,6 procent (13,0).

Resultat inklusive avvecklad verksamhet

Sectra slutförde den 31 augusti 2011 en affär med Royal Philips Electronics, som övertog verksamheten för utveckling och försäljning av mammografimodaliteten MicroDose Mammography. Försäljningen genererade föregående verksamhetsår en bokföringsmässig reavinst om 322,6 MSEK efter skatt. Se not 1 på sidan 17 för ytterligare information om den avvecklade verksamheten.

Koncernens resultat efter skatt uppgick för kvartalet till 27,4 MSEK (36,8), vilket motsvarar ett resultat per aktie före utspädning på 0,74 SEK (1,00). Förändring av skattesats har påverkat den uppskjutna skatten positivt med 3,3 MSEK under perioden. För verksamhetsåret uppgick resultatet efter skatt inklusive avvecklad verksamhet till 62,2 MSEK (385,8), vilket motsvarar ett resultat per aktie på 1,68 SEK (10,47).

Rörelseresultat per rörelsesegment

3

Se not 1 sidan 17.

(MSEK) 3 mån 3 mån Helår Helår
feb - apr feb - apr maj - apr maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Medicinska system 48,8 45,8 97,1 97,5
rensat för engångspost 2 48,8 45,8 97,1 72,5
Secure Communications -7,0 6,7 1,4 15,3
Övrig verksamhet 1 0,3 -2,2 -9,7 -9,0
Koncernelimineringar -4,5 -3,5 -2,9 -0,3
Summa kvarvarande 37,6 46,8 85,9 103,5
verksamheter
rensat för engångspost 2 37,6 46,8 85,9 78,5
Avvecklad verksamhet 3 0 0 0 -23,8
Totalt 37,6 46,8 85,9 79,7

1 Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

2 Engångsposten är hänförlig till avveckling av Sectra MicroDose-verksamheten och har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och på rörelseresultatet med 25 MSEK för berörda perioder.

Säsongsvariationer

Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåren. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga eftersom Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.

MEDICINSKA SYSTEM

Omsättning och resultat

Kvartal 4

Medicinska systems omsättning ökade med 8,6 procent till 230,0 MSEK (211,8) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Verksamheterna i Storbritannien och USA står för den största ökningen. Rörelseresultatet ökade med 6,6 procent till 48,8 MSEK (45,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21,2 procent (21,6).

Verksamhetsåret, jämförelsetalen avser utfall exklusive engångsposten

Medicinska systems omsättning för verksamhetsåret ökade med 3,7 procent till 728,2 MSEK (702,0). Ökningen är huvudsakligen ett resultat av stora långsiktiga avtal för regionsövergripande medicinska IT-system i USA, Storbritannien och Sverige. Rörelseresultatet ökade med 33,9 procent till 97,1 MSEK (72,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 13,3 procent (10,3). Resultatförbättringen är en följd av högre andel licens- och tjänsteförsäljning samt ökad effektivitet i leveransorganisationen.

Marknaden

Sectra förser sjukvårdens bildanvändare med IT-system och tjänster som gör det möjligt att arbeta mer effektivt med befintliga resurser och samordna geografiskt spridd verksamhet. Fler än 1400 kunder använder Sectras IT-system och tjänster, däribland några av världens största vårdleverantörer. Huvuddelen av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, både från merförsäljning och långa avtal för produkter och tjänster.

Marknaden för medicinska IT-system och tjänster fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten och att användningen av medicinska bilder ökar inom vården. Sectras största marknader är Skandinavien, Nordamerika och Storbritannien. På hemmamarknaden i Skandinavien är Sectra den klart största leverantören av IT-system för effektiv och säker kommunikation och hantering av röntgenbilder (PACS) och patientinformation (RIS).

Medicinska system har ökat orderingång under fjärde kvartalet genom stora långsiktiga avtal för IT-system som bidrar till effektiviseringar inom sjukvården. Framgångarna avser framförallt Storbritannien, Sverige, Nederländerna och USA som är länder där Sectra har en etablerad position. I många andra länder har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och stora statsfinansiella besparingsprogram haft en dämpande effekt på tillväxten, framförallt i Europa. På sikt är Sectras bedömning att efterfrågan kommer att återhämta sig, eftersom behovet att effektivisera och spara kostnader fortsätter att öka inom sjukvården.

Imaging IT Solutions växer med produktionsorienterade sjukhus

Medicinska systems största produktområde är Imaging IT Solutions (tidigare Radiologisk IT) som erbjuder vårdgivare IT-system och tjänster för lagring, hantering och presentation av medicinsk bildinformation samt angränsande IT stöd. Under 2012/2013 omsatte Imaging IT Solutions 709,2 MSEK med ett rörelseresultat på 103,2 MSEK. Huvuddelen av intäkterna kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, ofta genom långa avtal för kompletterande produkter, tjänster, service, support och uppgraderingar. Från och med den den 1 maj 2013 utgör produktområdet ett eget affärsområde i den finansiella rapporteringen.

Försäljningsframgångar i Storbritannien, Sverige, Nederländerna och USA under kvartalet.

Business Innovation är koncernens växthus för framtiden

I Business Innovation samlar Sectra projekt och mindre verksamheter som på sikt har potential att bli framgångsrika. Projekten är i vissa fall mindre affärsenheter som redan ger vinst, men som behöver växa sig lite större innan de blir ett eget affärsområde, eller projekt som ska kunna ge vinst inom 3 till 5 år. Sectras erbjudanden omfattar bland annat metoder och produkter som bidrar till effektivare och bättre vård av av benskörhet och IT-system för planering och uppföljning av ortopediska operationer. Projekten ingick 2012/2013 i affärsområdet Medicinska system och omsatte 17,7 MSEK med ett rörelseresultat på -7,0 MSEK. Från och med den 1 maj 2013 kommer Business Innovation att redovisas som ett segment i den finansiella rapporteringen.

SECURE COMMUNICATIONS

Omsättning och resultat

Kvartal 4

Omsättningen för kvartalet uppgick till 21,7 MSEK (32,1) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Det är främst affärsområdets verksamhet i Sverige som minskar omsättningen. Den svenska marknaden har under 2012/2013 påverkats av långa handläggningstider hos affärsområdets huvudkund. För att hantera konsekvenserna av fördröjningar i planerade projekt och öppna upp för nya affärsmöjligheter har affärsområdet under kvartalet genomfört en omstrukturering som belastar rörelseresultatet med 3,0 MSEK. Affärsområdets rörelseresultat uppgick till -7,0 MSEK (6,7).

Verksamhetsåret

Omsättningen för perioden uppgick till 99,0 MSEK (101,8) jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet uppgick till 1,4 MSEK (15,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 1,4 procent (15,0). Resultatet påverkades negativt av omstruktureringskostnader enligt ovan, men också av fördröjningar i stora pågående produktutvecklingsprojekt till följd av ändringar i de svenska regelverken för hantering av säkerhetsklassificerad information.

Marknaden

Beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i majoriteten av Europas länder använder Sectras säkerhetslösningar för att skydda telekommunikation från avlyssning. Det gör Sectra till den ledande leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och försvar.

Marknaden drivs dels av att det är enklare än någonsin att avlyssna telekommunikation, dels av förändringar i olika regelverk för hantering av säkerhetsklassificerad information samt av att allt fler myndigheter väljer att skydda även konfidentiell, men oklassificerad, information. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kundernas behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna ökat. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt av flera nationella säkerhetsmyndigheter. Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem.

ÖVRIG VERKSAMHET

Övrig verksamhet avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning samt moderbolagets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.

Omsättning och resultat

Kvartal 4

Omsättningen från Övrig verksamhet ökade med 26,3 procent till 16,8 MSEK (13,3) jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Ökningen avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt. Rörelseresultatet uppgick till 0,3 MSEK (-2,2).

Verksamhetsåret

Omsättningen från Övrig verksamhet ökade med 25,5 procent till 63,9 MSEK (50,9) jämfört med motsvarande period föregående år. Ökningen avser Sectras verksamheter för finansiering av kundprojekt. Rörelseresultatet uppgick till -9,7 MSEK (-9,0).

Ökad efterfrågan av finansieringslösningar

Sectras affärsmodell för försäljning av radiologiska IT-system har de senaste åren gradvis skiftat från systemförsäljning mot en ökande del tjänsteförsäljning i form av driftavtal. När kunderna väljer driftavtal köper de IT-system som en tjänst under en bestämd kontraktstid. Driftsavtalen löper typiskt mellan 5 till 10 år och omfattar licenser, hårdvara samt serviceoch uppgraderingar. Dessa avtal bidrar till orderingång i samma omfattning som systemförsäljning, men ger en mer utdragen omsättnings- och resultatavräkning jämfört med den tidigare modellen som innebar att slutfakturering skedde i samband med att installationen färdigställdes och godkändes av kunden.

Fler av de stora beställningar som Sectra tagit hem den senaste tiden är driftavtal som kräver stora initiala projektinvesteringar och projekten kommer därmed att finansieras av koncernens interna finansieringsbolag. På affärsområdesnivå redovisas omsättning och vinstavräkning från den här typen av affärer i takt med installationsprojektens färdigställande. Sectras finansieringsbolag kvarstår därefter som systemägare och på koncernnivå redovisas omsättning och vinstavräkning över hela kontraktstiden med lika stor resultatandel varje år.

KOMMENTARER TILL FINANSIELL STÄLLNING OCH NYCKELTAL

Finansiell ställning

Sectra har en stark kassa och balansräkning. Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick för verksamhetsåret till 191,2 MSEK (148,6). I jämförelsetalet ingår engångsposten med 25 MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick för verksamhetsåret till -76,2 MSEK (-31,1), varav -46,8 MSEK avser förvärvet av Burnbankbolagen under första kvartalet. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick för verksamhetsåret till -182,7 MSEK (-173,0).

Koncernens totala kassaflöde inklusive förvärv och avvecklad verksamhet uppgick för perioden till -67,7 MSEK (393,5). I föregående års jämförelsetal ingår 466,7 MSEK som avser kassaflöde från försäljningen av MicroDose-verksamheten. I årets totala kassaflöde ingår utbetalningen till Sectras aktieägare genom ett inlösenförfarande om -185,5 MSEK, förvärvet av Burnbankbolagen med -46,8 MSEK och förändringar i konvertibellån med 2,8 MSEK. Efter justering för valutakursdifferenser i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 536,3 MSEK (605,8).

Soliditeten var vid periodens utgång 61,4 procent (69,4) och likviditeten uppgick till 2,6 ggr (3,4). Koncernens räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 26,5 MSEK (34,6) och avser konvertibla lån till medarbetare och styrelse.

Investeringar

Investeringarna i koncernen uppgick under verksamhetsåret till 76.2 MSEK (31,1), varav 46,8 MSEK avser förvärvet av Burnbank under första kvartalet. I övrigt hänför sig investeringarna främst till kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och balanserad utveckling.

Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under verksamhetsåret 16,4 MSEK (17,5), varav 13,7 MSEK (0,4) avser fjärde kvartalet. Vid periodens utgång uppgick koncernens redovisade värde i koncernfinansierade kundprojekt till totalt 37,1 MSEK (46,1).

Aktivering av utvecklingskostnader uppgick under verksamhetsåret till 12,2 MSEK (10,6), varav 4,4 MSEK (1,6) avser fjärde kvartalet. Vid periodens utgång uppgick balanserade utvecklingskostnader till 52,5 MSEK (55,9).

Avskrivningar uppgick under verksamhetsåret till 46,0 MSEK (43,4), varav 11,1 MSEK (11,7) avser fjärde kvartalet. Under perioden avser 15,8 MSEK (14,6) avskrivningar på balanserade utvecklingsprojekt och motsvarande belopp för fjärde kvartalet var 4,2 MSEK (3,0).

Medarbetare

Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectra minskade under kvartalet med 15 personer. Under verksamhetsåret ökade antalet medarbetare med 26 personer. Ökningen innevarande verksamhetsår är hänförlig till förvärvet av Burnbankbolagen. Vid periodens utgång uppgick antalet medarbetare med tillsvidareanställning till totalt 528 personer (502).

MODERBOLAGET SECTRA AB

Ny VD och nya vice VD:ar

I september 2012 utnämnde styrelsen Torbjörn Kronander, VD för Sectras Medicinska system och vice VD i Sectra, till ny VD och koncernchef för Sectra. Han tillträdde posten den 1 november 2012. I december utnämnde styrelsen Simo Pykälistö, Chief Financial Officer för Sectrakoncernen, och Marie Ekström, nu chef för Sectras största produktområde Imaging IT Solutions till vice VD:ar i bolaget.

Omsättning och resultat

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet. Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 16.

Kvartal 4

Omsättningen i moderbolaget uppgick för kvartalet till 5,2 MSEK (4,2) och rörelseresultatet uppgick till 1,0 MSEK (-2,7). Resultatet efter finansnetto uppgick till 71,1 MSEK (391,8), i jämförelsetalet ingår utdelning och koncernbidrag från koncernbolag med 390,7 MSEK. Valutakursförändringarna påverkade finansiella poster med 0,7 MSEK (0,5).

Verksamhetsåret

Moderbolagets omsättning för perioden uppgick till 20,2 MSEK (18,3) och rörelseresultatet uppgick till -12,1 MSEK (-10,5). Rörelseresultatet påverkades av kostnader för strukturförändringar. Finansnettot uppgick till 74,2 MSEK (413,5) och resultatet efter finansnetto uppgick till 62,1 MSEK (403,0). I jämförelsetalen ingår utdelning och koncernbidrag från koncernbolag med sammanlagt 390,7 MSEK och ränteeffekter från avvecklad verksamhet med 6,4 MSEK. Valutakursförändringarna påverkade moderbolagets finansiella poster med -3,4 MSEK (2,9).

AKTIEN

Sectras inlösenprogram 2012 och skattemyndighetens allmänna råd

Under juli och augusti 2012 genomförde Sectra ett inlösenprogram där 5 SEK per aktie, totalt 185,5 MSEK, överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet.

Aktiekapital

Sectras aktiekapital ökade under perioden med 252 890 kr till följd av konvertering av konvertibelprogram 2009/2012, se nedan. Vid periodens utgång uppgick aktiekapitalet till 37 094 978 SEK.

Vid framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram ökar antalet aktier med maximalt 856 768, vilket motsvarar 2,3 procent av aktiekapitalet och 1,4 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 951 746 SEK.

Incitamentsprogram

Konvertibelprogram och personaloptioner 2009/2012

Under första kvartalet konverterade medarbetare och styrelseledamöter konvertibler motsvarande 252 890 aktier till nominellt belopp om 10,8 MSEK. Konverteringskursen var 42,90 SEK. Efter konverteringen återstod konvertibler till ett nominellt värde av 6,5 MSEK i programmet 2009/2012, beloppet återbetaldes till innehavarna på förfallodagen den 15 juni.

Det har inte skett någon inlösen i optionsprogram för medarbetare i Nordamerika med inlösenperiod 19 - 25 augusti 2012. Personaloptionerna 2009/2012 förföll i oktober 2012.

Nya konvertibelprogram

Årsstämman 2012 beslutade om utgivande av nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Konvertiblerna tecknades under perioden 26 september – 5 oktober 2012. Konverteringskursen för medarbetare uppgår till 63,30 SEK. Löptiden är 1 november 2012 – 15 juni 2016 och konvertering kan ske 23 – 27 maj 2016. Konverteringskursen för externa styrelseledamöter uppgår till 67,50 SEK. Löptiden är 1 november 2012 – 15 juni 2017 och konvertering kan ske 22 – 26 maj 2017. Utspädningseffekten av båda konvertibelprogrammen får maximalt uppgå till 1 procent av aktiekapitalet. Totalt tecknades 143 600 konvertibler till ett totalt nominellt belopp om 9,2 MSEK.

Nya personaloptioner

Sectra har i enlighet med årsstämmans beslut ställt ut ytterligare 100 000 personaloptioner för koncernens medarbetare i Nordamerika under tredje kvartalet. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer anställda att förvärva aktier i bolaget till ett antal motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.

Bemyndigande

Årsstämman 2012 bemyndigade styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 700 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom och att vid kvittning och apportegendom kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Om bemyndigandet utnyttjas fullt ut kommer utspädningseffekten att uppgå till cirka 10 procent avseende aktiekapitalet och cirka 6 procent avseende rösterna.

Vidare beslutade stämman att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna Baktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.

Vid offentliggörandet av denna delårsrapport hade styrelsen inte utnyttjat dessa möjligheter.

Årsstämma 2013

Årsstämman 2013 kommer att äga rum den 27 juni i Linköping kl 16:00 på Collegium Konferens, Teknikringen 7. Kallelsen offentliggörs genom pressmeddelande och annons i PoIT samt finns tillgänglig på företagets hemsida senast fyra veckor innan stämman. Att kallelse skett kommer att annonseras i Svenska Dagbladet. Aktieägare är välkomna att ställa frågor under årsstämman. För att underlätta besvarandet av frågor på stämman kan de sändas in i förväg till Sectra via e-post [email protected].

Förslag utdelning/inlösenprogram

Styrelsen och VD föreslår att årsstämman 2013 beslutar om att 4,5 kronor per aktie, totalt 166,9 MSEK, överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande. Ingen ordinarie utdelning föreslås.

Styrelsens förslag till inlösenprogram motsvarar en direktavkastning på 8,4 % baserat på bokslutsdagens aktiekurs.

Förslaget är i linje med Sectras utdelningspolicy. Vid räkenskapsårets utgång var koncernens soliditet 61,4 procent. Enligt utdelningspolicyn och Sectras finansiella mål ska soliditeten överstiga 30 procent, vilket den med god marginal kommer att göra även efter ett beslut om inlösenförfarande enligt styrelsens förslag. Styrelsen bedömer att bolagets nuvarande balansräkning och kassaflöde är tillräckligt starka för att säkerställa verksamhetens utveckling och samtidigt ge aktieägarna en god avkastning.

Ytterligare information om förslag och tidplan för det obligatoriskt inlösenförfarande kommer att framgå av kallelsen och det fullständiga förslaget till årsstämman.

Valberedning

Årsstämman 2012 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av fyra ledamöter, varav en ledamot skall vara styrelsens ordförande och tre ledamöter skall representera bolagets större aktieägare. Valberedningen konstitueras utifrån känt ägande i bolaget per den 30 september 2012. I enlighet med årsstämmans beslut har en valberedning tillsatts efter konsultationer med bolagets större aktieägare. Följande ledamöter ingår i valberedningen:

  • Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)
  • Torbjörn Kronander
  • Jan-Olof Brüer (ordförande)
  • Thomas Ehlin, representant för Nordea Fonder

Jan-Olof Brüer, som är den till röstetalet näst största ägaren i bolaget, har utsetts till ordförande i valberedningen då Torbjörn Kronander, den till röstetalet största ägaren, på grund av sin roll som VD i Sectra AB har valt att avsäga sig ordförandeskapet.

Valberedningen kommer att bereda och till årsstämman 2013 lämna förslag till:

  • val av och arvode till styrelseordförande och övriga styrelseledamöter
  • val av och arvode till revisor och revisorssuppleant
  • beslut om principer för utseende av valberedning
  • ordförande vid stämman

Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman och finnas tillgängligt på bolagets hemsida.

Årsredovisning

Årsredovisningen kommer att offentliggöras genom pressmeddelande och publiceras på bolagets hemsida den 5 juni 2013. Den kommer under vecka 25 att distribueras med post till nya aktieägare och till de aktieägare som har anmält att de önskar erhålla årsredovisningen. Den tryckta versionen kan därutöver beställas under adress:

Sectra AB Teknikringen 20 583 30 Linköping Telefon 013 - 23 52 00 E-post [email protected]

FRAMTIDEN

Risker och osäkerhetsfaktorer

Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden av stora kunder och partners, valutakursförändringars effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerat mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.

En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2011/2012, not 30 på sidan 44. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.

Soliditet 61,4%

Rörelsemarginal rullande 12 mån 10,5%

Genomsnittlig tillväxt för omsättning, 7-årsperiod 5,8%

Genomsnittlig tillväxt för rörelseresultat/aktie, 5-årsperiod -7,2%

Vid periodens utgång inkl engångspost

De senaste två åren har Sectras rörelseresultat per aktie ökat med mer än 8 %

Revidering av Sectras finansiella mål

Sectras koncernövergripande mål och strategier ska bidra till en finansiellt stark verksamhet som ger möjlighet för Sectra att skapa värde för våra kunder och på så sätt bidra till långsiktig värdetillväxt för våra aktieägare. I samband med en översyn av de finansiella målen har styrelsen beslutat att ändra målet för tillväxt samt att prioritera målen inbördes. De nya målen är (i prioritetsordning):

    1. Stabilitet: Soliditeten ska vara minst 30 procent (oförändrat)
    1. Lönsamhet: Rörelsemarginalen (EBIT) ska vara minst 15 procent (oförändrat)
    1. Tillväxt: Rörelseresultatet (EBIT) per aktie ska växa 10 procent per år i genomsnitt över en femårsperiod (ändrat tillväxtmål, tidigare mål var att Sectras omsättningen skulle öka med minst 15 % per år i genomsnitt över en sjuårsperiod)

Vid beräkning av tillväxtmålet ska justering ske för eventuella, icke affärsmässiga, förändringar i antalet aktier som exempelvis makulering av återköpta aktier eller fondemissioner.

För den senaste femårsperioden redovisar Sectra en negativ genomsnittlig årlig tillväxt i rörelseresultatet per aktie, men sedan två år tillbaka är den negativa trenden bruten. De senaste två åren har rörelseresultat per aktie ökat med mer än 8 procent. Det är ett resultat av Sectras långsiktiga arbete med att öka kostnadseffektiviteten och samtidigt öka andelen produkter med högre marginal, som exempelvis mjukvarulicenser.

Bakgrunden till revideringen avSectras finansiella mål är att koncernen har en ny struktur efter försäljningen av verksamheten för lågdosmammografi och att marknaderna för Sectras produkter är i förändring. Främst gäller det sjukvårdsmarknaden där kundernas köpbeteende gradvis håller på att ändras i riktning mot IT system och mjukvara som en tjänst i form av långa driftavtal, istället för som tidigare kapitalinvesteringar i kompletta IT system. Driftavtalen ger en mer utdragen omsättnings- och resultatavräkning jämfört med den tidigare modellen. Sectra strävar också efter att, där så är möjligt, påverka kunder att köpa hårdvara direkt från hårdvaruleverantörerna. För Sectra, där denna typ av produkter säljs med låg marginal, får detta en positiv effekt på rörelsemarginalen men minskar tillväxten i omsättning. Samtidigt växer inte marknaderna i takt med de bedömningar som gjordes 2010 då de tidigare målen fastställdes. Eftersom de underliggande behoven för Sectras erbjudanden inom medicinsk IT och säkerhet fortsätter att öka är styrelsens bedömning att efterfrågan på sikt kommer att återhämta sig.

Ny organisationsstruktur och segmentsindelning från den 1 maj 2013

Sectra införde en ny organisationsstruktur den 1 maj 2013. Från och med verksamhetsåret 2013/2014 kommer Sectra att redovisa följande segment: Imaging IT Solutions, Secure Communications, Business Innovation och Övrig verksamhet.

Imaging IT Solutions (tidigare Radiologisk IT) erbjuder vårdgivare IT-system och tjänster för lagring, hantering och presentation av medicinsk bildinformation samt angränsande IT stöd. Systemen bidrar till effektiviseringar och hjälper till att utveckla sjukvården. Secure Communications (tidigare Avlyssningssäkra kommunikationssystem) erbjuder myndigheter och försvarsorganisationer lösningar och tjänster som skyddar känslig och konfidentiell information från avlyssning. Produkterna är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter. I Business Innovation samlar Sectra projekt och mindre verksamheter som på sikt har potential att bli framgångsrika. Projekten är i vissa fall mindre affärsenheter som redan ger vinst, men som behöver växa sig större innan de blir ett eget affärsområde. Projekten ska kunna ge vinst inom 3 till 5 år. Övrig verksamhet omfattar Sectras finansieringsverksamhet och centrala funktioner för ekonomi, kapitalförvaltning, IT, regulatoriska frågor, marknadskommunikation och investerarrelationer.

(MSEK) Omsättning Rörelseresultat Rörelsemarginal
2012/2013 2012/2013 2012/2013
Imaging IT Solutions 709,2 103,2 14,6 %
Secure Communications 99,0 1,4 1,4 %
Business Innovation 17,7 -7,0 -39,5 %
Övrig verksamhet 68,1 -6,0 -8,8 %
Koncernelimineringar -77,0 -5,7 7,4 %
Koncernen totalt 817,0 85,9 10,5%

Utfall verksamhetsåret 2012/2013 baserat på den nya segmentsindelningen

Framtidsutsikter

Sectra har en stark teknikplattform och en affärsmodell som bygger på långsiktiga kundrelationer. Det utgör en stabil grund för kontinuerlig vidareutveckling av bolagets erbjudanden.

Sectras nischområden IT för medicinsk bildinformation och säker kommunikation är marknader med stort utrymme för fortsatt expansion. Inom sjukvården ökar behoven av att effektivisera för att kunna hantera följderna av den demografiska utvecklingen och ökande vårdbehov. Inom Imaging IT Solutions har Sectras system och tjänster för medicinsk bilddiagnostik som hjälper till att utveckla vården och samtidigt göra den effektivare. Samhället behöver också bli bättre på att ta hand om den åldrande människans sjukdomar. Inom Business Innovation har Sectra flera projekt som kan bidra till effektivare vård och behandling av några av de mest kostsamma sjukdomarna.

Inom säkerthetsområdet är myndigheter, militär såväl som privat sektor i ökande grad utsatta för säkerhetsrisker och avlyssningsförsök. Sectra har förtroendet att leverera produkter som skyddar säkerhetsklassificerad information på de allra högsta nivåerna och våra produkter inom Secure Communications är godkända av EU, NATO och flera nationella säkerhetsmyndigheter.

FÖR MER INFORMATION

Kontakta Sectras koncernchef Torbjörn Kronander, telefon 013 - 23 52 27

Presentation av kvartalsrapporten

Sectras koncernchef Torbjörn Kronander presenterar delårsrapporten för analytiker, investerare och media den 28 maj kl. 12:00 på Operaterrassen i Stockholm. Det finns även möjlighet att ta del av presentationen online via hemsidan.

Kommande rapporttillfällen

Årsstämma 2013 27 juni, 2013
Tremånadersrapport 10 september, 2013
Halvårsrapport 10 december, 2013
Niomånadersrapport 4 mars, 2014
Bokslutskommuniké 27 maj, 2014

Koncernens resultaträkningar

TSEK 3 mån 3 mån Helår Helår1
feb - april feb - april maj - apr maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Nettoomsättning 248 098 238 470 816 954 823 090
Aktiverat arbete för egen räkning 4 134 1 570 12 210 10 586
Handelsvaror -55 250 -44 112 -126 833 -158 381
Personalkostnader -107 406 -96 682 -416 183 -385 467
Övriga externa kostnader -40 893 -40 740 -154 327 -142 974
Avskrivningar -11 065 -11 718 -45 955 -43 389
Rörelseresultat 37 618 46 788 85 866 103 465
Finansnetto 3 571 3 491 688 24 390
Resultat efter finansnetto 41 189 50 279 86 554 127 855
Skatt -13 817 -13 442 -24 308 -35 007
Periodens resultat från kvarvarande 27 372 36 837 62 246 92 848
verksamhet
Resultat från avvecklad verksamhet Not 1 0 0 0 292 967
Periodens resultat 27 372 36 837 62 246 385 815
Periodens resultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 27 372 36 837 62 246 385 815
Innehav utan bestämmande inflytande 0 0 0 0
Vinst per aktie kvarvarande
verksamhet
Före utspädning, kr 0,74 1,00 1,68 2,52
Efter utspädning, kr 0,72 0,97 1,64 2,46
Vinst per aktie inklusive resultat från
avvecklad verksamhet
Före utspädning, kr 0,74 1,00 1,68 10,47
Efter utspädning, kr 0,72 0,97 1,64 10,23
Antal aktier
Före utspädning 37 094 978 36 842 088 37 094 978 36 842 088
Efter utspädning 2) 37 951 746 37 916 513 37 951 746 37 916 513
Genomsnitt före utspädning 37 094 978
36 842 088 37 052 830 36 842 088

1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och på rörelseresultatet med 25 MSEK.

2) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2010/2011 (162 437), 2011/2012 (250 731) och 2012/2013 (143 600) samt personaloptioner utfärdade 2010/2011 (100 000), 2011/2012 (100 000) och 2012/2013 (100 000).

Rapport över totalresultat för koncernen

3 mån 3 mån Helår Helår
TSEK feb - april feb - april maj - apr maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Periodens resultat 27 372 36 837 62 246 385 815
Övrigt totalresultat
Periodens omräkningsdifferens vid 2 021 754 -11 191 14 408
omräkning av utländska dotterbolag
Summa periodens övriga totalresultat 2 021 754 -11 191 14 408
Summa periodens totalresultat 29 393 37 591 51 055 400 223

Koncernens balansräkningar

TSEK 30 apr
2013
30 apr
2012
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 123 157 65 784
Materiella anläggningstillgångar 48 670 53 647
Finansiella anläggningstillgångar 4 204 3 639
Uppskjuten skattefordran 5 593 9 164
Summa anläggningstillgångar 181 624 132 234
Övriga omsättningstillgångar 365 642 396 083
Likvida medel 536 291 605 757
Summa omsättningstillgångar 901 933 1 001 840
Summa tillgångar 1 083 557 1 134 074
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 665 300 787 392
Avsättningar 17 575 594
Uppskjuten skatteskuld 27 067 27 872
Långfristiga skulder 26 503 17 260
Kortfristiga skulder 347 112 300 956
Summa eget kapital och skulder 1 083 557 1 134 074

Inga förändringar har skett i ställda panter och ansvarsförbindelser sedan Årsredovisningen 2011/2012.

Förändring av eget kapital i koncernen

Helår Helår
TSEK maj - apr maj - apr
2012/2013 2011/2012
Eget kapital vid periodens ingång 787 392 569 537
Periodens totalresultat 51 055 400 223
Aktierelaterade ersättningar 1 479 1 842
Utdelning/inlösen av aktier -185 475 -184 210
Konvertering till aktier 10 849 0
Eget kapital vid periodens slut 665 300 787 392

Koncernens kassaflödesanalyser

Helår Helår
TSEK maj - apr maj - apr
2012/2013 2011/2012
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 133 634 153 545
Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital 191 216 148 580
Investeringsverksamheten -76 206 -31 103
Finansieringsverksamheten -182 697 -173 042
Periodens kassaflöde -67 687 -55 565
Kassaflöde från avvecklad verksamhet:
Löpande verksamheten
Investeringsverksamheten
Finansieringsverksamheten
Periodens kassaflöde från avvecklad verksamhet
Not 1 0
0
0
0
-17 620
466 715
0
449 095
Summa periodens kassaflöden -67 687 393 530
Förändring av likvida medel
Likvida medel vid periodens början
Kursdifferens i likvida medel
Likvida medel vid periodens slut
605 757
-1 779
536 291
211 341
886
605 757
Outnyttjade krediter 15 000 15 000

Nyckeltal

Helår Helår
30 apr 30 apr
2013 2012
Orderingång, MSEK 916,0 701,1
Rörelsemarginal, % 10,5 12,6
Rörelsemarginal exklusive engångspost, % n/a 9,9
Vinstmarginal, % 10,6 15,5
Vinstmarginal exklusive engångspost, % n/a 13,0
Medelantal anställda 527 500
Kassaflöde per aktie, SEK 3,60 4,17
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 3,52 4,05
Förädlingsvärde, MSEK 502,1 488,9
P/E-tal, ggr 31,5 17,1
Börskurs vid periodens slut, SEK 53,0 43,0
Inklusive avvecklad verksamhet
Avkastning på eget kapital, % 8,6 58,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 11,6 59,7
Avkastning på totalt kapital, % 7,9 40,8
Soliditet, % 61,4 69,4
Likviditet, ggr 2,6 3,4
Kassaflöde per aktie, SEK 3,60 3,34
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 3,52 3,24
Eget kapital per aktie, SEK 17,94 21,37
Eget kapital per aktie vid full utspädning, SEK 17,53 20,77

Koncernens resultaträkningar och nyckeltal kvartalsvis

2012/2013 2011/2012 2010/2011
Q4 Q3 Q2 Q1 Q4 Q3 Q2 1) Q1 Q4 Q3
Nettoomsättning 248,1 205,2 192,7 171,0 238,5 196,1 219,2 169,3 197,3 200,7
Aktiverat arbete för egen räkning 4,1 3,5 4,4 0,3 1,6 2,6 5,7 0,7 0,4 2,2
Rörelsens kostnader -203,5 -175,0 -163,1 -155,9 -181,6 -182,4 -169,4 -153,4 -163,5 -176,0
Avskrivningar -11,1 -12,6 -11,0 -11,3 -11,7 -10,9 -10,6 -10,2 -12,0 -11,2
Rörelseresultat 37,6 21,1 23,0 4,1 46,8 5,4 44,9 6,5 22,1 15,7
Finansnetto 3,6 -0,8 1,8 -3,8 3,5 6,9 4,2 9,8 -1,1 -1,0
Resultat efter finansnetto 41,2 20,3 24,8 0,3 50,3 12,3 49,1 16,2 21,0 14,7
Skatt på periodens resultat -13,8 -2,5 -7,9 -0,1 -13,4 -3,3 -14,0 -4,3 -8,4 -4,9
Periodens resultat från kvarvarande
verksamhet 27,4 17,8 16,9 0,2 36,8 9,0 35,1 11,9 12,6 9,8
Resultat från avvecklad verksamhet 0 0 0 0 0 0 310,0 -17,0 -14,5 -19,5
Periodens resultat 27,4 17,8 16,9 0,2 36,8 9,0 345,1 -5,1 -1,9 -9,7
Orderingång 350,0 232,9 217,0 116,2 188,2 131,5 190,6 190,8 126,5 213,6
Rörelsemarginal, % 15,2 10,3 11,9 2,4 19,6 2,8 20,5 3,8 11,2 7,8
Kassaflöde per aktie, SEK 1,20 1,23 0,65 0,52 1,38 0,97 1,48 0,35 0,81 0,41
Kassaflöde per aktie vid full utspädning, SEK 1,18 1,19 0,64 0,51 1,34 0,94 1,44 0,34 0,80 0,41
Resultat per aktie, SEK 0,74 0,48 0,46 0,01 1,00 0,24 0,95 0,32 0,34 0,27
Inklusive avvecklad verksamhet
Avkastning eget kapital, % 4,2 2,8 2,4 0,0 5,8 1,1 46,3 -0,9 -0,3 -1,6
Avkastning sysselsatt kapital, % 6,1 3,2 3,4 0,1 6,3 1,5 47,8 -1,1 0,3 -2,0
Soliditet, % 61,4 63,8 64,7 71,2 69,4 68,2 75,0 64,1 61,0 63,5
Kassaflöde per aktie, SEK 1,20 1,23 0,65 0,52 1,25 0,97 1,25 -0,13 0,12 0,13
Eget kapital per aktie, SEK 17,94 17,13 16,94 21,54 21,37 20,34 24,94 15,55 15,46 15,78

1) I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och på rörelseresultatet med 25 MSEK.

Fem år i sammandrag

2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009
Orderingång, MSEK 916,0 701,1 631,0 766,7 1 080,6
Nettoomsättning, MSEK 817,0 823,1 783,7 753,9 777,0
Rörelseresultat, MSEK 85,9 103,5 72,5 115,7 120,4
Resultat efter finansnetto, MSEK 86,6 127,9 70,2 113,0 200,0
Periodens resultat efter skatt från kvarvarande 62,2 92,8 48,3 84,0 143,9
verksamheter, MSEK
Rörelsemarginal, % 10,5 12,6 9,3 15,3 15,5
Vinstmarginal, % 10,6 15,5 9,0 15,0 25,7
Vinst/aktie före utspädning, SEK 1,68 2,52 1,31 2,28 3,90
Vinst/aktie efter utspädning, SEK 1,64 2,46 1,29 2,24 3,84
Utdelning/inlösenprogram per aktie, SEK 4,50 5,00 5,00 0,00 0,00
Börskurs vid årets slut, SEK 53,0 43,0 34,0 37,3 38,8
P/E-tal, ggr 31,5 17,1 26,0 16,4 9,9
Inklusive avvecklad verksamhet
Periodens resultat efter skatt, MSEK 62,2 385,8 -9,6 17,2 50,5
Avkastning på eget kapital, % 8,6 58,0 -1,6 2,9 8,7
Avkastning på sysselsatt kapital, % 11,6 59,7 -1,1 3,9 11,6
Avkastning totalt kapital, % 7,9 40,8 -0,7 2,5 7,4
Eget kapital/aktie före utspädning, SEK 17,94 21,37 15,46 16,36 16,26
Eget kapital/aktie efter utspädning, SEK 17,53 20,77 15,13 16,11 16,06
Soliditet, % 61,4 69,4 61,0 62,2 59,4

Definition nyckeltal

Eget kapital per aktie Justerat eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Förädlingsvärde Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital Redovisat eget kapital ökat med 78 procent av obeskattade reserver.
Likviditet Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder.
Kassaflöde per aktie Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital dividerat med antalet
aktier vid periodens slut.
P/E-tal Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie.
Avkastning på eget kapital Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning
Soliditet Justerat eget kapital i procent av balansomslutning.
Sysselsatt kapital Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Vinst per aktie Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier.
Vinstmarginal Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.

Moderbolagets resultaträkningar

3 mån 3 mån Helår Helår
TSEK feb - april feb - april maj - apr maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Nettoomsättning 5 230 4 215 20 206 18 281
Personalkostnader -1 782 -2 391 -10 820 -10 468
Övriga externa kostnader -2 391 -4 505 -21 296 -18 064
Avskrivningar -22 -52 -166 -211
Rörelseresultat 1 035 -2 733 -12 076 -10 462
Finansnetto 70 074 394 556 74 167 413 496
Resultat efter finansnetto 71 109 391 823 62 091 403 034
Bokslutsdispositioner -1 975 -14 229 -1 975 -14 229
Resultat före skatt 69 134 377 594 60 116 388 805
Skatt på periodens resultat -18 496 -20 692 -16 124 -22 812
Periodens resultat 50 638 356 902 43 992 365 993
Rapport över moderbolagets totalresultat
3 mån 3 mån Helår Helår
TSEK feb - april feb - april maj - apr maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Periodens resultat 50 638 356 902 43 992 365 993
Övrigt totalresultat
Fond för verkligt värde 2 221 -698 -2 725 12 977
Summa periodens övrigt totalresultat 2 221 -698 -2 725 12 977
Summa periodens totalresultat 52 859 356 204 41 267 378 970
Moderbolagets balansräkningar
TSEK 30 apr 30 apr
2013 2012
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar
238 347
Finansiella anläggningstillgångar 106 492 152 822
Summa anläggningstillgångar 106 730 153 169
Övriga omsättningstillgångar 168 667 191 056
Likvida medel 424 712 480 668
Summa omsättningstillgångar 593 379 671 724
Summa tillgångar 700 109 824 893
Eget kapital och skulder
Eget kapital (inkl periodens resultat) 519 825 653 184
Obeskattade reserver 112 166 110 191
Långfristiga skulder 26 503 17 260
Kortfristiga skulder 41 615 44 258
Summa eget kapital och skulder 700 109 824 893
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
Summa eventualförpliktelser 283 943 283 653
Borgen till förmån för koncernbolag 283 943 283 653
Summa ställda säkerheter 11 000 11 000
Företagsinteckningar 11 000 11 000
TSEK 30 apr
2013
30 apr
2012

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, Årsredovisningslagen samt Lagen om värdepappersmarknaden. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2011/2012 med det tillägget att nu även IFRS 3, Rörelseförvärv, tillämpas. Nya principer och förändringar som trätt i kraft från och med verksamhetsåret 2012/2013 har inte haft någon effekt på den finansiella redovisningen.

Not 1 Avvecklad verksamhet

Sectra och Royal Philips Electronics tecknade i juni 2011 ett avtal som innebär att Philips förvärvade Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av mammografiprodukten MicroDose Mammography. Philips övertog verksamheten i samband med att affären slutfördes den 31 augusti 2011. Transaktionen omfattade bolaget Sectra Mamea AB och relaterad verksamhet i Sectras globala sälj- och serviceorganisation, exklusive Australien och Nya Zeeland där Sectra säljer MicroDose Mammography genom ett separat distributionsavtal med Philips. Verksamheten omfattade cirka 110 medarbetare. Verksamheten som bedrevs i Sectra Mamea AB redovisas som avvecklad verksamhet.

Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 MEUR, inklusive försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av MicroDose-verksamheten. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 MEUR som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls. För räkenskapsåret 2011/2012 har affären, exklusive möjlig tilläggsköpeskilling, genererat en bokföringsmässig reavinst för Sectra om 322,6 MSEK efter skatt.

Resultat från avvecklad verksamhet

3 mån 3 mån Helår Helår
TSEK feb - april feb - april maj - apr maj - apr
2013 2012 2012/2013 2011/2012
Nettoomsättning - - - 23 484
Aktiverat arbete för egen räkning - - - 3 425
Handelsvaror - - - -16 421
Personalkostnader - - - -19 883
Övriga externa kostnader - - - -14 398
Rörelseresultat - - - -23 793
Finansnetto - - - -5 804
Resultat före skatt - - - -29 597
Skatt - - - 0
Periodens resultat - - - -29 597
Realisationsresultat vid avyttring - - - 322 564
Skatt - - - 0
Summa resultat från avvecklad - - - 292 967
verksamhet

Not 2 Förvärv av Burnbank

Den 6 juni 2012 förvärvade koncernen 100 procent av aktierna i Burnbank Systems Limited som säljer IT-tjänster till sjukvården i Storbritannien. Transaktionen omfattar de tre bolagen Burnbank Systems Limited, Burnbank Healthsystems Limited och Burnbank Dataconnect Limited. Bolagen har 25 medarbetare och omsatte 2,4 MGBP (cirka 26 MSEK) med en rörelsemarginal på 25 procent verksamhetsåret 2011.

Totalt överförd ersättning uppgår till 77,3 MSEK, varav 55,0 MSEK avser kontant köpeskilling och 22,3 MSEK avser villkorad köpeskilling, som vid förvärvstillfället redovisats som avsättning i koncernen. Beräkningar av det verkliga värdet på den villkorade köpeskillingen baseras på sannolikheten att de uppsatta tillväxt- och resultatmålen fram till 2015-05-31 uppnås. Förvärvet finansierades i sin helhet med existerande medel.

Förvärvade nettotillgångar och goodwill

MSEK Redovisade belopp på
identifierbara
nettotillgångar
Kundrelationer 16,8
Varumärke 3,3
Materiella anläggningstillgångar 7,6
Kortfristiga fordringar 8,2
Likvida medel 8,2
Uppskjuten skatt -4,4
Kortfristiga skulder -13,3
Summa förvärvade nettotillgångar 26,4
Verkligt värde av överförd ersättning 77,3
Goodwill1) 50,9
Nettoutflöde av likvida medel pga förvärvet 2)
Kontant överförd ersättning 55,0
Likvida medel i det förvärvade bolaget vid förvärvstillfället - 8,2
Totalt 46,8

1 Goodwillpostens förändring -26,9 MSEK sedan förvärvstillfället avser allokering av köpeskilling med -15,7 MSEK och omräkning av villkorad tilläggsköpeskilling med -11,2 MSEK. Villkorad köpeskilling har omräknats på grund av ny information om det verkliga värdet vid förvärvstidpunkten. Goodwillpostens förändring i balansräkning sedan 30 april 2012 uppgick till 46,1 MSEK varav 50,9 MSEK avser förvärv av Burnbank och -4,7 MSEK ändrad valutakurs.

Exklusive förvärvsrelaterade utgifter 0,7 MSEK.

Goodwill som uppkommit i samband med transaktionen hänför sig till förväntade synergieffekter i form av tillväxtmöjligheter för Medicinska systems försäljning på den brittiska marknaden och personalens erfarenhet och kompetens.

Verksamheten ingår i Sectrakoncernen från den 6 juni 2012 då Sectra fick bestämmande inflytande över förvärvade enheter. Under perioden ingår den förvärvade verksamheten i Sectra koncernen med en omsättning på 27,9 MSEK och ett operativt resultat på 6,4 MSEK. Förvärvsrelaterade utgifter uppgår till 0,7 MSEK och har redovisats som övriga externa kostnader i koncernens resultaträkning.

Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ) försäkrar att delårsrapporten för perioden maj 2012 – april 2013 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och övriga företag i koncernen står inför.

Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.

Linköping den 28 maj 2013 Sectra AB (publ)

Torbjörn Kronander Carl-Erik Ridderstråle Erika Söderberg Johnson Anders Persson samt styrelseledamot

VD och Koncernchef Styrelseordföranden Styrelseledamot Styrelseledamot

Christer Nilsson Jakob Svärdström Stein Norheim Per Elmhester

Styrelseledamot Styrelseledamot Medarbetarrepresentant Suppl. Medarbetarrepresentant

Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 28 maj 2013 kl 08:00 (CET).

Sectra AB (publ)

Teknikringen 20 SE 583 30 Linköping Tel: +46 (0)13 23 52 00 [email protected] www.sectra.se Momsreg.nr SE556064830401