AI assistant
Sectra — Earnings Release 2008
May 20, 2008
2967_10-k_2008-05-20_480c446d-1140-4966-8601-b9917cad13f0.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Pressmeddelande Linköping den 20 maj 2008
Sectras bokslutskommuniké för verksamhetsåret 2007/2008:
Orderingång för första gången över en miljard
För verksamhetsåret 2007/2008 redovisar IT och medicinteknikföretaget Sectra bästa orderingången och högsta omsättningen hittills. Koncernens orderingång steg med 48,5 procent till 1 016,6 Mkr (684,7) och nettoomsättningen ökade 10,5 procent till 742,9 Mkr (672,5). Vinsten efter finansnetto ökade 13,7 procent till 79,8 Mkr (70,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 10,7 procent (10,4).
Sectras nettoomsättning för fjärde kvartalet ökade 9,6 procent till 224,5 Mkr (204,8). Vinsten efter finansnetto ökade 80,8 procent till 42,3 Mkr (23,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 18,9 procent (11,4). Orderingången uppgick till 158,3 Mkr (166,9).
– Verksamhetsåret har kännetecknats av exceptionellt hög orderingång, säger Jan-Olof Brüer, koncernchef och VD för Sectra AB. Detta är bland annat ett resultat av att vi tagit hem stora service- och supportavtal avseende medicinska bildsystem som tidigare underhållits av partners. Dessa avtal ger oss ökad trovärdighet på marknaden.
– Vi uppfyller också i år vårt vinstmål, en vinstmarginal på mer än 10 procent. Verksamhetsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem fortsätter skörda framgångar och bidrar till årets förbättrade resultat.
Den internationella expansionen har fortsatt och marknader utanför Sverige står nu för 66,8 % av koncernens omsättning. Kraftigast har Sectra vuxit på den amerikanska marknaden. Sectra fortsätter satsningarna på att bygga ut distributionsnätet, serviceorganisationen och att stärka produkterbjudandet på strategiska marknader.
– Under fjärde kvartalet har vi tagit ett steg in på världens näst största marknad för medicinteknik, Japan, genom ett avtal med en distributör och öppnandet av ett lokalt kontor, fortsätter Jan-Olof Brüer. Vi har också förstärkt vårt produkterbjudande på den amerikanska marknaden med en integrerad lösning för informations- och bildhantering inom röntgen.
För ytterligare information kontakta:
Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef Sectra AB, tel 013-23 52 09
Presentation av bokslutskommunikén
Sectras koncernchef presenterar rapporten för analytiker och media vid en financial hearing på Operaterrassen i Stockholm den 20 maj kl 12.00.
Det finns möjlighet att ta del av presentationen Live via Internet. Länk kommer att finnas på www.sectra.se cirka 5 minuter före presentationens början.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
Bokslutskommuniké Sectra AB (publ) för perioden maj 2007 – april 2008
Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.
Året i korthet
- Orderingången ökade 48,5 procent till 1 016,6 Mkr (684,7).
- Nettoomsättningen ökade 10,5 procent till 742,9 Mkr (672,5).
- Resultatet efter finansnetto ökade 13,7 procent till 79,8 Mkr (70,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 10,7 procent (10,4).
- Resultatet efter skatt ökade 7,0 procent till 50,5 Mkr (47,2).
- Resultatet per aktie ökade till 1,37 kr (1,28).
Fjärde kvartalet i korthet
- Orderingången uppgick till 158,3 Mkr (166,9).
- Nettoomsättningen ökade 9,6 procent till 224,5 Mkr (204,8).
- Resultatet efter finansnetto ökade 80,8 procent till 42,3 Mkr (23,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 18,9 procent (11,4).
- Resultatet efter skatt ökade 65,7 procent till 23,2 Mkr (14,0).
- Resultatet per aktie ökade till 0,63 kr (0,38).
Väsentliga händelser under kvartalet
- Sectra inledde samarbete med en japansk leverantör av medicinsk utrustning som ska distribuera Sectras medicinska system i Japan.
- Instituto Portugûes de Oncologia do Porto Francisco Gentil, ett framstående institut för onkologi i Portugal valde Sectras system för hantering av digitala röntgenbilder (PACS) för att digitalisera sin bilddiagnostiska verksamheten som omfattar åtta avdelningar.
- Södertälje sjukhus blev först i Sverige med att använda Sectras nya diagnostiska arbetsstation för radiologer, IDS7/dx. Arbetsstationen är optimerad för distribuerad granskning och hantering av stora datamängder och det senaste tillskottet i Sectras nya generation PACS.
Väsentliga händelser efter bokslutsdagen
• Den belgiska privatkliniken för kvinnohälsa, Brussels Menopause Center, blev först med att erbjuda Bryssels kvinnor möjligheten att välja mammografi till marknadens lägsta dos då de investerade i Sectras digitala mammografisystem.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
Orderingång, omsättning och resultat
Verksamhetsåret 2007/2008
Koncernens orderingång för verksamhetsåret steg med 48,5 procent till 1 016,6 Mkr (684,7). En betydande andel av denna avser merförsäljning till existerande kundbas. Sectra har framgångsrikt slutit service- och uppgraderingsavtal med tidigare sjukhus och kliniker som sedan tidigare använder Sectra PACS, vilket bidragit till den ökade orderingången jämfört med föregående verksamhetsår. Bland dessa kunder märks två av USAs största vårdleverantörer, New York City Health and Hospital Corporation och ProMedica Health Systems, samt majoriteten av Londons publika sjukhus genom avtal med British Telecommunications plc.
Nettoomsättningen för verksamhetsåret ökade 10,5 procent till 742,9 Mkr (672,5). Ökningen jämfört med föregående verksamhetsår är en följd av ökade leveranser av medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem på internationella marknader. Intäkterna från marknader utanför Sverige ökade med 15,0 procent till 469,1 (431,3) och utgör 66,8 procent av koncernens totala nettoomsättning. Den kraftigaste expansionen har skett på den nordamerikanska marknaden.
Resultat efter finansnetto ökade 13,7 procent till 79,8 Mkr (70,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 10,7 procent (10,4). Ökningen jämfört med föregående verksamhetsår är främst en följd av ett förstärkt resultat för verksamhetsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem. Resultatet efter skatt ökade 7,0 procent till 50,5 Mkr (47,2). Resultatet per aktie uppgick till 1,37 kr (1,28).
Försäljningen på internationella marknader sker främst i USD och EUR, vilket innebär att företagets omsättning och resultat påverkas av förändringarna i dessa valutor. Under verksamhetsåret har den svenska kronan förstärkts både mot den amerikanska dollarn och mot euron. Dessa valutakursförändringar har påverkat koncernens rörelseresultat med - 12,0 Mkr jämfört med föregående år.
Fjärde kvartalet
Koncernens orderingång uppgick till 158,3 Mkr (166,9). Efterfrågan på Sectras produkter är stark, men variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal är väsentliga.
Nettoomsättningen för kvartalet ökade 9,6 procent till 224,5 Mkr (204,8). Ökade intäkter från direktförsäljning på den europeiska marknaden har bidragit till den ökade omsättningen.
Resultat efter finansnetto ökade 80,8 procent till 42,3 Mkr (23,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 18,9 procent (11,4). Ökningen jämfört med motsvarande kvartal föregående år beror framför allt på en aktivering av kostnader för utvecklingssatsningar på Sectras nya produktgeneration inom Medicinska system. Valutakursförändringar har påverkat koncernens rörelseresultat för kvartalet med ca - 4,5 Mkr jämfört med föregående år. Resultatet efter skatt ökade 65,7 procent till 23,2 Mkr (14,0). Resultatet per aktie ökade till 0,63 kr (0,38).
Säsongsvariationer
Sectra har traditionellt en säsongsvariation som innebär att verksamhetsåret inleds med låg omsättning. Huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning sker som regel under tredje och fjärde kvartalen. Detta mönster har gällt även under det gångna verksamhetsåret.
Nettoomsättning per verksamhetssegment, 12-månaders rullande
Nettoomsättning per geografiska segment, 12-månaders rullande
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20
583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
- Fax: 013 21 21 85
- [email protected]
www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
| Nettoomsättning per verksamhetssegment | ||||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
| feb 2008 | feb 2007 | maj - apr | maj - apr | |
| - apr 2008 | - apr 2007 | 2007/2008 | 2006/2007 | |
| Medicinska system | 202,8 | 193,5 | 659,6 | 610,9 |
| Avlyssningssäkra | ||||
| kommunikationssystem | 26,9 | 17,3 | 95,3 | 67,9 |
| Övrig verksamhet 1) | 7,1 | 5,4 | 22,9 | 21,0 |
| Koncernelimineringar | -12,3 | -11,4 | -34,9 | -27,3 |
| Totalt | 224,5 | 204,8 | 742,9 | 672,5 |
| Rörelseresultat per verksamhetssegment | ||||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
| feb 2008 | feb 2007 | maj - apr | maj - apr | |
| - apr 2008 | - apr 2007 | 2007/2008 | 2006/2007 | |
| Medicinska system | 38,2 | 24,4 | 65,0 | 63,8 |
| Avlyssningssäkra | ||||
| kommunikationssystem | 5,1 | 2,1 | 13,8 | 6,2 |
| Övrig verksamhet 1) | 3,6 | -2,4 | 3,0 | -5,9 |
| Koncernelimineringar | -0,1 | -1,8 | -2,1 | -2,9 |
| Totalt | 46,8 | 22,3 | 79,7 | 61,2 |
1) Övrig verksamhet avser främst moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
| Nettoomsättning per geografiska segment | ||||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | Helår | Helår |
| feb 2008 | feb 2007 | maj - apr | maj - apr | |
| - apr 2008 | - apr 2007 | 2007/2008 | 2006/2007 | |
| Sverige | 69,5 | 49,8 | 246,8 | 241,3 |
| Övriga Europa | 93,0 | 83,8 | 263,6 | 235,3 |
| Nordamerika | 46,4 | 66,1 | 204,2 | 177,8 |
| Övriga världen | 15,6 | 5,1 | 28,3 | 18,1 |
| Totalt | 224,5 | 204,8 | 742,9 | 672,5 |
Medicinska system
Marknaden
Allt fler sjukhus väljer att effektivisera röntgenverksamheten genom att införa digitala system för bild- och informationshantering och marknaden för medicinska system växer. För att möta marknadens efterfrågan fortsätter Sectra med satsningar på att bygga ut distributionsnätet och serviceorganisationen. Under verksamhetsåret har Sectra också förstärkt sitt
produkterbjudande på den amerikanska marknaden genom att också tillhandahålla ett system för radiologisk informationshantering.
Totalt utförs årligen över 45 miljoner röntgenundersökningar i företagets system, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder. Under 2007/2008 har Sectra installerat medicinska system hos 50-talet nya kunder över hela världen. I takt med att installationerna blir fler, ökar även intäkterna från service-, support- och uppgraderingsavtal. Samtidigt ökar också andelen avtal där kunden
Sectra AB (publ)
Moms reg.nr SE556064830401
förbinder sig att under en längre tid löpande betala för användning av systemet istället för att erlägga en initial licensbetalning. Största andelen röntgenkliniker som använder Sectras medicinska system återfinns i Nordamerika, världens största och en av de snabbast växande marknaderna för medicinsk IT.
Medicinteknikbranschen i USA har det senaste året påverkats negativt av den åtgärd för att minska landets budgetunderskott som vidtagits av USAs myndigheter, Deficit Reduction Act (DRA). DRA innebär bland annat en neddragning av den ersättning sjukhus och kliniker får från stat och försäkringsbolag för olika typer av undersökningar och medicinska ingrepp, speciellt inom området "medical imaging" där bland annat PACS ingår. Trots DRA ökar Sectra omsättningen på den amerikanska marknaden för verksamhetsåret. Detta beror framförallt på framgångarna med att ta hem service- och supportavtal och på att Sectra har blivit mer synlig för amerikanska kunder genom hög placering i kundutvärderingen KLAS.
Ändrad affärsmix
Under de senaste verksamhetsåren har Sectras verksamhet genomgått ett par större omställningar som har påverkan på vinstmarginalen. En av dessa är utfasningen av samarbetet med Philips Medical Systems. Den andra är lanseringen av Sectra MicroDose Mammography som innebär ett större inslag av tillverkande verksamhet. Större andel direktförsäljning och ökad försäljning av mammografiutrustning ökar andelen leveranser som inkluderar både mjukvara och hårdvara, och ger lägre marginaler än försäljning av rena mjukvarulicenser via samarbetspartners.
Orderingång
Som ett resultat av de ökade marknadssatsningarna har Sectra under verksamhetsåret haft stora försäljningsframgångar internationellt. Såväl antalet service- och uppgraderingsavtal som licensförsäljningen till nya kunder har ökat.
Ansökan om godkännande att sälja Sectra MicroDose Mammography i USA
Genom ett modulärt ansökningsförfarande lämnades de första delarna av Sectras ansökan för att få sälja Sectra MicroDose Mammography i USA in till den amerikanska myndigheten FDA (Food and Drug Administration) under perioden. Den sista delen, som innehåller den kliniska studie som krävs för ett godkännande, beräknas lämnas in under första halvåret 2008.
Omsättning och resultat
Medicinska systems nettoomsättning för verksamhetsåret ökade 8,0 procent till 659,6 Mkr (610,9). Ökningen är ett resultat av satsningarna på att expandera på strategiskt viktiga marknader, vilka lett till att antalet leveranser och serviceavtal ökat jämfört med motsvarande period föregående år. Sectras mammografiverksamhet står också för en del av den ökade omsättningen.
Rörelseresultatet för verksamhetsåret ökade 1,9 procent till 65,0 Mkr (63,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 10,0 procent (10,4).
För fjärde kvartalet ökade verksamhetsområdets nettoomsättning 4,8 procent till 202,8 Mkr (193,5). Ökningen jämfört med motsvarande kvartal föregående år är främst en följd av ökad omsättning från försäljning på den svenska marknaden.
Rörelseresultatet för kvartalet ökade 56,6 procent till 38,2 Mkr (24,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 18,9 procent (12,6). Ökningen jämfört med motsvarande kvartal föregående år är framför allt en följd av en aktivering av kostnader för utvecklingssatsningar på en ny produktgeneration av affärsområdets huvudprodukt PACS.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Marknaden
Bland europeiska myndigheter och försvar ökar samarbeten över nationsgränserna, vilket medför att kraven på säkra kommunikationssystem övergår från att vara nationella till att vara
Sectra AB (publ) Teknikringen 20
583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected]
www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
gemensamma för hela EU. Detta skapar en ny gemensam marknad för EU-godkända kryptoprodukter.
För att möta kundernas efterfrågan har Sectra de senaste åren investerat i utveckling och marknadsföring av tredje generationen Tigerprodukter, kallad Tiger XS, och Sectra är först med en EU-godkänd kryptoprodukt för mobil kommunikation på säkerhetsnivån Secret UE.
Orderingång
Som ett resultat av satsningar mot den europeiska myndighetsmarknaden har Sectra under verksamhetsåret bland annat tecknat ett fyraårigt fullserviceavtal med det holländska inrikesministeriet avseende Tigerprodukter för avlyssningssäker mobil och fast talkommunikation samt drift och säkerhetsadministration av dessa. Bland nya användare av Sectras Tigersystem märks även det ungerska utrikesdepartementet som inför sitt EUordförandeskap beställt Tigerprodukter för säker talkommunikation.
Omsättning och resultat
Avlyssningssäkra kommunikationssystems nettoomsättning för verksamhetsåret ökade 40,4 procent till 95,3 Mkr (67,9). Rörelseresultatet ökade 122,6 procent till 13,8 Mkr (6,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,5 procent (9,1).
För fjärde kvartalet ökade verksamhetsområdets nettoomsättning 54,6 procent till 26,9 Mkr (17,4). Rörelseresultatet för perioden ökade 142,9 procent till 5,1 Mkr (2,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 19,0 procent (12,1).
Finansiell ställning
Soliditeten per den 30 april 2008 var 56,9 procent (60,8) och likviditeten uppgick till 2,2 ggr (2,5).
Bolagets räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 63,6 Mkr (48,0), varav 56,6 Mkr (46,1) avser konvertibler.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under verksamhetsåret till 83,0 Mkr (58,6), varav 47,1 Mkr (11,6) avser fjärde kvartalet. Balanserade utvecklingskostnader var under fjärde kvartalet 30,2 Mkr (10,6) och uppgick per den 30 april 2008 till 186,2 Mkr (138,1).
Medarbetare
Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectra ökade under fjärde kvartalet med 12 personer. Per den 30 april 2008 uppgick antalet medarbetare till totalt 506 (455).
Aktien
Under fjärde kvartalet har Sectras medarbetare i USA, i enlighet med beslut vid ordinarie bolagsstämma 2007, givits möjlighet att teckna ytterligare personaloptioner. Om dessa optioner nyttjas fullt ut kommer medarbetarna att förvärva 100 000 B-aktier i bolaget motsvarande 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet. Optionerna kan utnyttjas den 24-28 maj 2010 och har ett lösenpris på 82,20 kr.
Sectras aktiekapital uppgick den 30 april 2008 till 36 842 088 kr. Vid en framtida full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med maximalt 717 300, vilket motsvarar 1,9 procent av aktiekapitalet och 1,2 procent av röstetalet. Antalet aktier efter utspädning uppgår till 37 559 388. Sectra AB (publ)
Risker och osäkerhetsfaktorer
Sectra är genom sin verksamhet utsatt för affärsmässiga risker såsom beroenden till stora kunder och partners, dollarkursens effekt på prisbildningen inom de marknader koncernen är verksam samt egendoms- och ansvarsrisker. Därutöver är Sectra exponerad mot olika typer av finansiella risker såsom valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker.
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
En utförlig beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer samt Sectras strategi och taktik för att minska riskexponeringen och begränsa negativa effekter återfinns i koncernens årsredovisning för verksamhetsåret 2006/2007, sidan 46, not 27. Inga väsentliga händelser har inträffat som ändrat de där redovisade förhållandena.
Årsstämma 2008
Årsstämman i Sectra AB kommer att äga rum onsdagen den 25 juni kl 16:00 på Collegium, Teknikringen 7 i Linköping. Kallelse kommer att publiceras i Svenska Dagbladet och PoIT onsdagen den 28 maj.
Förslag till utdelning
För 2007/2008 föreslår styrelsen en utdelning om 0,50 kr (0,50) per aktie. Som avstämningsdag för utdelningen föreslås den 30 juni 2008. Om årsstämman antar förslaget beräknas utbetalning från VPC ske den 3 juli 2008.
Valberedning
Valberedningen, som utsetts i enlighet med årstämmans beslut 2007, består av följande ledamöter:
- Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)
- Jan-Olof Brüer, koncernchef i Sectra AB och representant för bolagets största ägare (ordförande)
- Annika Andersson, representant för Fjärde AP-fonden
Valberedningen har under ledning av Jan-Olof Brüer berett förslag till val av stämmoordförande, styrelseordförande och övriga styrelseledamöter samt styrelse- och revisorsarvode. Valberedningen kommer i god tid före årsstämman att presentera förslag, dock senast 2 veckor före bolagsstämman.
Årsredovisningen
Årsredovisningen kommer att finnas tillgänglig hos bolaget den 11 juni 2008 och distribueras med post till nya aktieägare och till de aktieägare som har anmält att de önskar erhålla finansiella rapporter. Den kommer också att vara tillgänglig på Sectras hemsida www.sectra.se. Den tryckta versionen kan beställas under adress:
Sectra AB Teknikringen 20 583 30 Linköping Telefon 013 - 23 52 00 E-post [email protected]
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.
Styrelsens bedömning är att Sectra långsiktigt kommer att fortsätta expandera med god lönsamhet.
Moderbolaget Sectra AB
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi och dataadministration samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet. Sectra AB (publ)
Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för verksamhetsåret till 24,2 (20,9). Resultatet efter finansnetto uppgick till 189,1 (156,8).
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 11.
Teknikringen 20 583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
Koncernens resultaträkningar i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | feb 2008 | feb 2007 | maj-apr | maj - apr |
| - apr 2008 | - apr 2007 | 2007/ 2008 | 2006/2007 | |
| Nettoomsättning | 224 528 | 204 767 | 742 923 | 672 511 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 30 196 | 10 599 | 57 847 | 42 581 |
| Rörelsens kostnader | -202 327 | -186 446 | -699 733 | -631 624 |
| Avskrivningar | -5 572 | -6 597 | -21 338 | -22 287 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 46 825 | 22 323 | 79 699 | 61 181 |
| Finansnetto | -4 493 | 1 096 | 80 | 9 021 |
| Resultat efter finansnetto | 42 332 | 23 419 | 79 779 | 70 202 |
| Skatt på periodens resultat | -19 179 | -9 415 | -29 315 | -22 986 |
| Periodens resultat | 23 153 | 14 004 | 50 464 | 47 216 |
| Varav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 23 153 | 14 004 | 50 464 | 47 216 |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 0,63 | 0,38 | 1,37 | 1,28 |
| Efter utspädning, kr | 0,61 | 0,37 | 1,34 | 1,26 |
| Antal aktier | ||||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 783 188 | 36 842 088 | 36 783 188 |
| Efter utspädning 1) 2) | 37 559 388 | 37 529 988 | 37 559 388 | 37 529 988 |
| Genomsnitt före utspädning 3) | 36 842 088 | 36 783 188 | 36 832 271 | 36 758 743 |
| Genomsnitt efter utspädning 1),2) 3) | 37 662 855 | 37 476 655 | 37 594 096 | 37 400 488 |
1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2006/2007 (266 800) och 2007/2008 (270 500) samt personaloptioner utfärdade 2006/2007 (80 000) och 2007/2008 (100 000).
2) Utspädning av konvertibellån 2005/2008 (165 200) samt personaloptioner 2005/2008 (40 000) förväntas enligt företagets bedömning bli noll då konverteringskursen uppgår till 71,10 kr. Konvertibellånet förväntas bli återbetalt på förfallodagen den 15 juni 2008.
3) Genomsnittligt antal aktier är justerat för genomförda aktieuppdelningar och emissioner
Staplarna visar nettoomsättning per kvartal och linjen 12 månaders rullande nettoomsättning.
Staplarna visar resultat efter finansiella poster per kvartal och linjen 12 månaders rullande resultat. kvartal
Koncernens balansräkningar i sammandrag
| Tkr | 30 apr | 30 apr |
|---|---|---|
| 2008 | 2007 | |
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 217 638 | 159 343 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 059 | 22 352 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 48 208 | 45 962 |
| Summa anläggningstillgångar | 289 905 | 227 657 |
| Övriga omsättningstillgångar | 407 677 | 241 655 |
| Likvida medel | 288 358 | 385 150 |
| Summa omsättningstillgångar | 696 035 | 626 805 |
| Summa tillgångar | 985 940 | 854 462 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 560 670 | 519 407 |
| Avsättningar | 17 718 | 11 135 |
| Uppskjuten skatteskuld | 28 659 | 25 906 |
| Långfristiga skulder | 40 113 | 36 438 |
| Kortfristiga skulder | 338 780 | 261 576 |
| Summa eget kapital och skulder | 985 940 | 854 462 |
Förändring av eget kapital
| Helår | Helår | |
|---|---|---|
| Tkr | maj-apr | maj - apr |
| 2007/ 2008 | 2006/2007 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 519 406 | 486 495 |
| Nyemission/Konvertering | 4 197 | 1 723 |
| Lämnad utdelning | -18 421 | -18 373 |
| Aktieinnehav omklassificerat till dotterbolag | - | 667 |
| Förändring av omräkningsdifferens | 1 370 | -634 |
| Aktierelaterade ersättningar | 3 655 | 2 314 |
| Periodens resultat | 50 463 | 47 214 |
| Eget kapital vid periodens slut | 560 670 | 519 406 |
Koncernens kassaflödesanalyser i sammandrag
| Helår | Helår | |
|---|---|---|
| Tkr | maj-apr | maj - apr |
| 2007/ 2008 | 2006/2007 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 84 704 | 82 666 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 8 677 | 71 546 |
| Investeringsverksamheten | -82 152 | -50 995 |
| Finansieringsverksamheten | -30 054 | -46 478 |
| Förändring av likvida medel | -103 529 | -25 927 |
| Likvida medel vid periodens början | 385 150 | 414 297 |
| Kursdifferens i likvida medel | 6 737 | -3 220 |
| Likvida medel vid periodens slut | 288 358 | 385 150 |
Nyckeltal
| Helår | Helår | |
|---|---|---|
| 30 apr | 30 apr | |
| 2008 | 2007 | |
| Orderingång, Mkr | 1 016,6 | 684,7 |
| Soliditet, % | 56,9 | 60,8 |
| Likviditet, ggr | 2,2 | 2,5 |
| Vinstmarginal, % | 10,7 | 10,4 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 9,3 | 9,4 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 13,8 | 13,0 |
| Räntabilitet på totalt kapital, % | 8,9 | 8,6 |
| Förädlingsvärde, Mkr | 429,6 | 361,5 |
| Medelantal anställda | 477 | 411 |
| Eget kapital per aktie, kr | 15,22 | 14,12 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, kr | 14,93 | 13,84 |
| Kassaflöde per aktie, kr | 2,31 | 2,25 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning , kr | 2,26 | 2,20 |
| P/E-tal, ggr | 42,7 | 59,2 |
| Börskurs vid periodens slut, kr | 58,5 | 76,0 |
Koncernens resultaträkningar kvartalsvis
| 2007/2008 | 2006/2007 | 2005/2006 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 224 5 | 189,3 | 179,2 | 149,9 | 204,7 | 169,4 | 163,5 | 134,9 | 172,8 | 146,1 | 144,7 | 100,8 |
| Aktiverat arbete för egen räkning |
30,1 | 10,8 | 10,1 | 6,8 | 10,6 | 12,3 | 11,6 | 8,1 | 6,8 | 8,3 | 6,7 | 3,7 |
| Rörelsens kostnader | -202,3 | -184,4 | -162,8 | -150,2 | -186,4 | -154,1 | -158,4 | -132,7 | -140,1 | -125,7 | -131,9 | -96,4 |
| Avskrivningar | -5,5 | -5,3 | -5,3 | -5,2 | -6,6 | -5,2 | -5,2 | -5,3 | -5,4 | -5,0 | -5,3 | -4,4 |
| Rörelseresultat efter avskr. | 46,8 | 10,4 | 21,2 | 1,3 | 22,3 | 22,4 | 11,5 | 5,0 | 34,1 | 23,7 | 14,2 | 3,7 |
| Finansnetto | -4,5 | 4,0 | -1,6 | 2,2 | 1,1 | 3,8 | 4,1 | 0,0 | 1,1 | 3,5 | -0,8 | 1,2 |
| Resultat efter finansnetto | 42,3 | 14,4 | 19,6 | 3,5 | 23,4 | 26,2 | 15,6 | 5,0 | 35,2 | 27,2 | 13,4 | 4,9 |
| Skatt på periodens resultat Minoritetens andel |
-19,1 - |
-3,3 - |
-6,1 - |
-0,8 - |
-9,4 - |
-7,7 - |
-4,7 - |
-1,1 - |
-8,1 - |
-7,0 - |
-3,9 - |
-1,5 - |
| Periodens resultat | 23,2 | 11,1 | 13,5 | 2,7 | 14,0 | 18,5 | 10,9 | 3,9 | 27,1 | 20,2 | 9,5 | 3,4 |
Fem år i sammandrag
| 2007/2008 | 2006/2007 | 2005/2006 | 2004/2005 | 2003/2004 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 742,9 | 672,5 | 564,4 | 455,9 | 495,3 |
| Resultat efter finansnetto, Mkr 1 | 79,8 | 70,2 | 80,7 | 80,4 | 27,6 |
| Resultat efter skatt, Mkr | 50,5 | 47,2 | 60,4 | 52,8 | 21,0 |
| Vinstmarginal, % | 10,7 | 10,4 | 14,3 | 17,6 | 5,6 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 9,3 | 9,4 | 13,2 | 12,8 | 5,8 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 13,8 | 13,0 | 16,0 | 17,1 | 8,8 |
| Räntabilitet totalt kapital, % | 8,9 | 8,6 | 10,9 | 12,6 | 6,1 |
| Vinst/aktie före utspädning, kr | 1,37 | 1,28 | 1,64 | 1,45 | 0,63 |
| Vinst/aktie efter utspädning, kr | 1,34 | 1,26 | 1,61 | 1,42 | 0,61 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, kr | 15,22 | 14,12 | 13,24 | 11,79 | 10,96 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, kr | 14,93 | 13,84 | 12,97 | 11,54 | 10,52 |
| Soliditet, % | 56,9 | 60,8 | 58,9 | 61,5 | 61,7 |
| Utdelning per aktie, kr | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| Börskurs vid årets slut, kr | 58,5 | 76,0 | 58,8 | 74,0 | 58,5 |
| P/E-tal, ggr | 42,7 | 59,2 | 35,7 | 49,7 | 92,9 |
1) Rörelseresultatet för helåret 2003/2004 påverkas med –70,9 Mkr till följd av en engångsnedskrivning av balanserade utvecklingskostnader i Sectra Mamea AB.
Moderbolagets resultaträkningar i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | feb 2008 | feb 2007 | maj-apr | maj - apr |
| - apr 2008 | - apr 2007 | 2007/ 2008 | 2006/2007 | |
| Nettoomsättning | 6 974 | 5 142 | 24 175 | 20 924 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | - | - | - | - |
| Rörelsens kostnader | -3 209 | -7 036 | -20 733 | -25 630 |
| Avskrivningar | -113 | -164 | -517 | -718 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 3 652 | -2 058 | 2 925 | -5 424 |
| Finansnetto | 168 804 | 150 077 | 186 201 | 162 235 |
| Resultat efter finansnetto | 172 456 | 148 019 | 189 126 | 156 811 |
| Bokslutsdispositioner | -10 221 | - 9 802 | -10 221 | -9 802 |
| Resultat före skatt | 162 235 | 138 217 | 178 905 | 147 009 |
| Skatt på periodens resultat | -45 326 | -41 547 | -49 986 | -41 707 |
| Periodens resultat | 116 909 | 96 670 | 128 919 | 105 302 |
Moderbolagets balansräkningar i sammandrag
| Tkr | 30 apr 2008 |
30 apr 2007 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 543 | 1 542 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 140 566 | 57 317 |
| Summa anläggningstillgångar | 142 109 | 58 859 |
| Övriga omsättningstillgångar | 662 881 | 526 675 |
| Likvida medel | 202 823 | 256 768 |
| Summa omsättningstillgångar | 865 704 | 783 443 |
| Summa tillgångar | 1 007 813 | 842 302 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 518 930 | 472 263 |
| Avsättningar | - | - |
| Uppskjuten skatteskuld | 28 801 | 25 939 |
| Långfristiga skulder | 44 854 | 34 550 |
| Kortfristiga skulder | 415 228 | 309 550 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 007 813 | 842 302 |
Definition nyckeltal
| Eget kapital per aktie | Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. |
|---|---|
| Förädlingsvärde | Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. |
| Justerat eget kapital | Redovisat eget kapital ökat med 72 procent av obeskattade reserver. |
| Likviditet | Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. |
| Kassaflöde per aktie | Kassaflödet dividerat med antalet aktier vid periodens slut. |
| P/E-tal | Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie. |
| Räntabilitet på eget kapital | Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. |
| Räntabilitet på totalt kapital | Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning |
| Soliditet | Eget kapital i procent av balansomslutning. |
| Sysselsatt kapital | Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. |
| Vinst per aktie | Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier. |
| Vinstmarginal | Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning. |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, samt RR 31, Delårsrapportering för koncerner. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder tillämpas som i senaste årsredovisningen. Detta innebär att koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. För beskrivning av redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för verksamhetsåret 2006/2007.
| Kommande rapporttillfällen | |
|---|---|
| Tremånadersrapport, maj - jun 2008: | 9 september 2008 |
| Halvårsrapport, maj - okt 2008: | 10 december 2008 |
| Niomånadersrapport, maj 2008- jan 2009: | 3 mars 2009 |
| Bokslutskommuniké 2008/2009: | 26 maj 2009 |
| För mer information kontakta: | |
| Koncernchef Jan-Olof Brüer | Telefon 013 - 23 52 09 |
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.
Linköping den 20 maj 2008
Styrelsen
Sectra AB (publ)
Informationen i denna rapport är sådan som Sectra AB (publ) är skyldig att offentliggöra i enlighet med lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades till media för offentliggörande den 20 maj kl 09.00 (CET).
Sectra i korthet
Sectra grundades 1978 och bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter i expansiva nischer. Verksamheten omfattar produkter inom medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Försäljning sker i egen regi och genom samarbetspartners.
Sectra har mer än 500 medarbetare i elva länder. Företagets produkter används av kunder över hela världen. Bolaget är noterat på Nordiska börsen i Stockholm. För ytterligare information besök företagets hemsida www.sectra.se.