AI assistant
Sectra — Earnings Release 2007
Sep 4, 2007
2967_10-q_2007-09-04_a2a1ec0e-a286-443e-9562-c98fee961e31.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Pressmeddelande Linköping den 4 september 2007
Delårsrapport för första kvartalet maj – juli 2007:
Sectras orderingång dubblerad
Sectras nettoomsättning för första kvartalet ökade 11,1 procent till 149,9 Mkr (134,9) jämfört med motsvarande period föregående år. Vinsten efter finansnetto uppgick till 3,5 Mkr (5,0), vilket motsvarar en vinstmarginal på 2,3 procent (3,7). Orderingången ökade till 206,4 Mkr (98,8), en dryg fördubbling jämfört med motsvarande period föregående år.
Stigande intäkter från direktförsäljning av medicinska system i USA och övriga marknader utanför Sverige bidrog till kvartalets omsättningsökning. Bland annat slöt Sectra ett femårigt serviceavtal med New York City Health and Hospitals Corporation, USAs enskilt största offentliga vårdleverantör.
– Vi fortsätter att expandera utanför vår hemmamarknad. Att stora kunder, såsom New York City Health and Hospitals Corporation, väljer Sectra är strategiskt viktigt för vår fortsatta expansion i USA, säger Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef för Sectra. Vi är mitt uppe i genomförandet av beslutade åtgärder för att öka vår egen direktförsäljning. Vår bedömning är att Sectra kommer att fortsätta expandera med god lönsamhet, fortsätter Jan-Olof Brüer.
Sectra har under kvartalet haft fortsatta försäljningsframgångar på mammografimarknaden. Bland annat beställde Irlands nationella program för mammografiscreening Sectras digitala mammografisystem, Sectra MicroDose Mammography, för utbyggnad av digital mammografi över hela landet.
FDA-ansökan
I juni lämnade Sectra in första delen av sin ansökan för att få sälja Sectra MicroDose Mammography i USA, till den amerikanska myndigheten Food and Drug Administration (FDA).
Ansökningsförfarandet som nu initierats av Sectra är modulärt, och ansökan har utökats för att inkludera den senaste versionen av Sectra MicroDose Mammography.
För ytterligare information kontakta:
Sectra AB, Jan-Olof Brüer, VD och koncernchef, tel 013-23 52 09
Presentation av delårsrapporten
Sectras koncernchef presenterar kvartalsrapporten för analytiker, investerare och media vid en financial hearing på Operaterrassen i Stockholm den 4 september kl 11.00.
Det finns möjlighet att ta del av presentationen Live via Internet. Länk kommer att finnas på www.sectra.se cirka 5 minuter före det att presentationen börjar.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
Delårsrapport Sectra AB (publ) för första kvartalet maj – jul 2007
Motsvarande period föregående år redovisas inom parentes.
Första kvartalet i korthet
- Orderingången ökade 108,9 procent till 206,4 Mkr (98,8).
- Nettoomsättningen ökade 11,1 procent till 149,9 Mkr (134,9).
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 3,5 Mkr (5,0), vilket motsvarar en vinstmarginal på 2,3 procent (3,7).
- Resultatet efter skatt uppgick till 2,7 Mkr (3,9).
- Resultatet per aktie uppgick till 0,07 kr (0,11).
Väsentliga händelser under kvartalet
- Sectra tecknade ett femårigt serviceavtal med USAs enskilt största offentliga vårdleverantör, New York City Health and Hospital Corporation.
- Irlands nationella program för mammografiscreening, BreastCheck, beställde Sectras digitala mammografisystem, Sectra MicroDose Mammography, för utbyggnad av digital mammografi över hela landet.
- Sectra tilldelades, tillsammans med kliniska och industriella partners, 33 Mkr från EU för att leda ett forskningsprojekt inom lågdosmammografi där nya metoder för att upptäcka bröstcancer ska utvecklas och utvärderas.
- Sectra lämnade in första delen av sin FDA-ansökan avseende Sectra MicroDose Mammography.
- Sectra tecknade ett samarbetssavtal med det polska medicinteknikföretaget Edo Med Sp. z.o.o som blir distributör av Sectras medicinska system i Polen.
- Det holländska sjukhuset Rijnland Ziekenhuis bytte till Sectras helhetslösning för radiologi.
- Försvarets materielverk beställde Tiger XS produkter för säker talkommunikation med stöd för IP-baserad satellitkommunikation för användning inom Nordic Battlegrouop.
Väsentliga händelser efter bokslutsdagen
• Saab Aerosystems och Saab Bofors Dynamics beställde krypto till JAS 39 Gripen och Robot 15. Kryptot ska säkerställa att känslig information skyddas vid olika typer av prov både inom och utanför Sveriges gränser.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
Orderingång, omsättning och resultat
Första kvartalet
Koncernens orderingång ökade till 206,4 Mkr (98,8). Förändringen i orderingången jämfört med motsvarande period föregående år är en följd av Sectras utvidgade direktförsäljning av medicinska system på strategiskt viktiga marknader, där den egna försäljningsorganisationen förstärkts. För den största ökningen står Sectra i Nordamerika, där bland annat New York City Health and Hospitals Corporation (HHC), USAs enskilt största offentliga vårdleverantör, tecknade ett femårigt serviceavtal med Sectra. På grund av sekretessavtal med kunden kommunicerades detta avtal först efter kvartalets utgång.
Efterfrågan på Sectras produkter är stark, och variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal är väsentliga.
Nettoomsättningen för kvartalet ökade 11,1 procent till 149,9 Mkr (134,9). Ökade intäkter från direktförsäljningen på den amerikanska marknaden och övriga marknader utanför Sverige har bidragit till kvartalets starka omsättning.
Resultat efter finansnetto uppgick till 3,5 Mkr (5,0), vilket motsvarar en vinstmarginal på 2,3 procent (3,7). Resultatet efter skatt uppgick till 2,7 Mkr (3,9). Resultatet per aktie uppgick till 0,07 kr (0,11). Vinsten påverkas av Sectras omfattande satsningar på att bygga ut distributionsnätet och serviceorganisationen för medicinska system till följd av utfasningen av det tio år långa samarbetet med Philips Medicinska System. Vinstmarginalen påverkas också av att den ökade direktförsäljningen vanligtvis omfattar kompletta systemleveranser som inkluderar både mjukvara och hårdvara. Försäljningen via parterns utgörs av rena mjukvarulicenser med högre lönsamhet.
Nettoomsättning per verksamhetssegment, 12-månaders rullande
| Nettoomsättning per verksamhetssegement | ||||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
| maj 2007 | maj 2006 | aug 2006 | maj - apr | |
| - jul 2007 | - jul 2006 | - jul 2007 | 2006/2007 | |
| Medicinska system | 136,2 | 120,6 | 626,5 | 610,9 |
| Avlyssningssäkra | ||||
| kommunikationssystem | 14,7 | 14,3 | 68,3 | 67,9 |
| Övrig verksamhet 1) | 5,6 | 5,3 | 21,3 | 21,0 |
| Koncernelimineringar | -6,6 | -5,3 | -28,6 | -27,3 |
| Totalt | 149,9 | 134,9 | 687,5 | 672,5 |
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20
583 30 Linköping
Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
Rörelseresultat per verksamhetssegment
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
|---|---|---|---|---|
| maj 2007 | maj 2006 | aug 2006 | maj - apr | |
| - jul 2007 | - jul 2006 | - jul 2007 | 2005/2006 | |
| Medicinska system | 1,7 | 8,8 | 56,7 | 63,8 |
| Avlyssningssäkra | ||||
| kommunikationssystem | 0,9 | -2,2 | 9,3 | 6,2 |
| Övrig verksamhet 1) | -0,7 | -1,2 | -5,4 | -5,9 |
| Koncernelimineringar | -0,6 | -0,4 | -3,1 | -2,9 |
| Totalt | 1,3 | 5,0 | 57,5 | 61,2 |
1) Övrig verksamhet avser främst moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
| Nettoomsättning per geografiska segment | ||||
|---|---|---|---|---|
| (Mkr) | 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår |
| maj 2006 | maj 2006 | aug 2006 | maj - apr | |
| - jul 2006 | - jul 2006 | - jul 2007 | 2006/2007 | |
| Sverige | 47,2 | 68,1 | 220,3 | 241,3 |
| Övriga Europa | 55,4 | 32,9 | 257,9 | 235,3 |
| Nordamerika | 38,4 | 32,5 | 183,7 | 177,8 |
| Övriga världen | 8,9 | 1,4 | 25,6 | 18,1 |
| Totalt | 149,9 | 134,9 | 687,5 | 672,5 |
Medicinska system
Marknaden
Allt fler sjukhus väljer att effektivisera röntgenverksamheten genom att införa digitala system och marknaden för medicinska system växer. För att möta marknadens efterfrågan fortsätter Sectra med omfattande satsningarna på att bygga ut försäljningsorganisationen i USA och Europa samt ytterligare satsningar på support och marknadsföring.
Totalt utförs årligen över 40 miljoner röntgenundersökningar i företagets system, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder. Största andelen röntgenkliniker som använder Sectras medicinska system återfinns i Nordamerika, världens största och en av de snabbast växande marknaderna för medicinsk IT. I takt med att installationerna blir fler, ökar även intäkterna från service-, support- och uppgraderingsavtal.
På mammografimarknaden är övergången från filmbaserade till digitala system i full gång runt om i världen. Sectra har under kvartalet haft fortsatta försäljningsframgångar med det digitala mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. Systemet har bland annat beställts av det irländska nationella programmet för mammografiscreening.
Sectra AB (publ)
Moms reg.nr SE556064830401
Ansökan om godkännande att sälja Sectra MicroDose Mammography i USA Den första delen av Sectras ansökan för att få sälja Sectra MicroDose Mammography i USA har under kvartalet lämnats in till den amerikanska myndigheten FDA (Food and Drug Administration). Ansökningsförfarandet är modulärt och ansökan har utökats för att inkludera den senaste versionen av Sectra MicroDose Mammography.
Omsättning och resultat
Medicinska systems nettoomsättning för första kvartalet ökade 12,9 procent till 136,2 Mkr (120,6). Ökade intäkter från direktförsäljningen på den amerikanska marknaden och övriga marknader utanför Sverige bidrog till den stora omsättningsökningen jämfört med motsvarande period föregående år. Den amerikanska marknaden svarade för den enskilt största ökningen.
Rörelseresultatet uppgick till 1,7 Mkr (8,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 1,2 procent (7,3). Det är de stora marknadssatsningarna som enligt plan drar ned resultatet. Dessutom ger en ökad direktförsäljning sämre marginaler.Vid direktförsäljning omfattar en affär vanligtvis kompletta systemleveranser som inkluderar både mjukvara och hårdvara. Försäljning via partners utgörs av rena mjukvarulicenser med ett högt förädlingsvärde och ett högt täckningsbidrag.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Marknaden
Bland europeiska myndigheter och försvar ökar samarbeten över nationsgränserna, vilket medför att kraven på säkra kommunikationssystem övergår från att vara nationella till att vara gemensamma för hela EU. Detta skapar en ny stor marknad för EU-godkända kryptoprodukter.
För att möta kundernas efterfrågan har Sectra de senaste åren investerat i utveckling och marknadsföring av tredje generationen Tigerprodukter, kallad Tiger XS, och är först med en EU-godkänd kryptoprodukt för mobil kommunikation.
Omsättning och resultat
Avlyssningssäkra kommunikationssystems nettoomsättning för kvartalet ökade 2,8 procent till 14,7 Mkr (14,3). Huvuddelen av intäkerna avser utvecklingsuppdrag och kundspecifika produkter. Rörelseresultatet uppgick till 0,9 Mkr (-2,2).
Finansiell ställning
Soliditeten per den 31 juli 2007 var 60,2 procent (61,8) och likviditeten uppgick till 2,4 ggr (2,7).
Bolagets räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 48,0 Mkr (38,9), varav 46,1 Mkr (23,1) avser konvertibla skuldebrev.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under kvartalet till 9,5 Mkr (9,7). Balanserade utvecklingskostnader var under första kvartalet 6,8 Mkr (8,1) och uppgick per den 31 juli 2007 till 142,4 Mkr (112,9).
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00
Fax: 013 21 21 85
www.sectra.se
Moms reg.nr SE556064830401
Medarbetare
Antalet medarbetare med tillsvidareanställning i Sectra ökade under första kvartalet med 25 personer och uppgick per den 31 juli 2007 till totalt 480 (396).
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick den 31 juli 2007 till 36 842 088 kr. Full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med maximalt 746 800, vilket motsvarar 2,0 procent av aktiekapitalet och 1,2 procent av röstetalet. Antalet aktier efter utspädning uppgår till 37 588 888.
Under kvartalet genomfördes en nyemission av 58 900 B-aktier för att finansiera förvärv av 2 356 aktier i dotterbolaget Sectra Mamea AB från medarbetare som under våren löst in personaloptioner. Förvärvet hade ingen väsentlig påverkan på Sectras resultat och finansiella ställning.
Vid Sectras årsstämma i juni 2007 beslutades att emittera nya konvertibler till koncernens medarbetare och till externa styrelseledamöter. Vid full tilldelning samt full konvertering kan utspädningseffekten maximalt uppgå till 1,0 procent av aktiekapitalet. Konverteringskursen ska motsvara 135 procent av det volymviktade medeltalet av noterade betalkurser för bolagets aktie på OMX Nordiska Börs i Stockholm under tiden fr.o.m. den 29 augusti 2007 till den 12 september 2007. Konvertiblerna ska kunna tecknas under perioden 1 - 12 oktober 2007 och konvertering till aktier av serie B ska kunna ske 24 - 28 maj 2010.
Stämman antog också styrelsens förslag om utställande av ytterligare högst 100 000 personaloptioner för koncernens medarbetare i USA. Om dessa personaloptioner nyttjas fullt ut kommer medarbetare att förvärva aktier i bolaget motsvarande upp till cirka 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet.
Bemyndigande
Vid årsstämman i juni bemyndigades styrelsen att, för tiden fram till nästa årstämma, besluta om nyemission av högst 3 600 000 B-aktier mot vederlag i form av kontant betalning, kvittning eller apportegendom. Sådan nyemission kan ske med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt och utspädningseffekten om hela bemyndigandet utnyttjas blir vad avser aktiekapital cirka 10 procent och röster cirka 6 procent. Syftet med bemyndigandet är att möjliggöra att nyemitterade aktier kan utnyttjas för genomförande av eller för finansiering av förvärv av hela eller delar av företag eller verksamheter samt i samband med marknadsinvesteringar.
Vidare fattade stämman beslut att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen, under perioden fram till nästa årsstämma, fatta beslut om förvärv respektive överlåtelse av egna aktier. Bemyndigandet är begränsat till att bolagets innehav av egna aktier inte vid något tillfälle får överskrida 10 procent av samtliga aktier i bolaget.
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.
Förändringen i samarbetet med största samarbetspartnern Philips Medical Systems innebär en omställning av Sectras verksamhet. Detta kommer att fortsätta belasta resultatet under resterande del av verksamhetsåret. Styrelsens bedömning att Sectra långsiktigt kommer att fortsätta expandera med god lönsamhet kvarstår.
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, samt RR 31, Delårsrapportering för koncerner. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder tillämpas som i senaste årsredovisningen. Detta innebär att koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. För beskrivning av av redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för verksamhetsåret 2006/2007.
| Kommande rapporttillfällen | |
|---|---|
| Halvårsrapport, maj – okt 2007: | 4 december 2007 |
| Niomånadersrapport, maj 2007 – jan 2008: | 4 mars 2008 |
| Bokslutskommuniké, maj 2007 – apr 2008: | 20 maj 2008 |
| För mer information kontakta: Koncernchef Jan-Olof Brüer |
Telefon 013 - 23 52 09 |
Denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisor.
Linköping den 4 september 2007 Styrelsen Sectra AB (publ)
Sectra AB (publ)
Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013 23 52 00 Fax: 013 21 21 85 [email protected] www.sectra.se Moms reg.nr SE556064830401
Koncernens resultaträkningar i sammandrag
| 3 mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| Tkr | maj 2007 | maj 2006 | aug 2006 | maj - apr |
| - jul 2007 | - jul 2006 | - jul 2007 | 2006/2007 | |
| Nettoomsättning | 149 908 | 134 886 | 687 533 | 672 511 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 6 759 | 8 086 | 41 254 | 42 581 |
| Rörelsens kostnader | -150 196 | -132 624 | -651 791 | -634 218 |
| Avskrivningar | -5 184 | -5 321 | -19 555 | -19 693 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 1 287 | 5 027 | 57 441 | 61 181 |
| Finansnetto | 2 168 | 12 | 11 177 | 9 021 |
| Resultat efter finansnetto | 3 455 | 5 039 | 68 618 | 70 202 |
| Skatt på periodens resultat | -746 | -1 183 | -22 549 | -22 986 |
| Periodens resultat | 2 709 | 3 856 | 46 069 | 47 216 |
| Varav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets ägare | 2 709 | 3 856 | 46 069 | 47 216 |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vinst per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 0,07 | 0,11 | 1,25 | 1,28 |
| Efter utspädning, kr | 0,07 | 0,10 | 1,23 | 1,26 |
| Antal aktier | ||||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 746 521 | 36 842 088 | 36 783 188 |
| Efter utspädning 1) | 37 588 888 | 37 183 188 | 37 588 888 | 37 529 988 |
| Genomsnitt före utspädning 2) | 36 802 821 | 36 746 521 | 36 772 818 | 36 758 743 |
| Genomsnitt efter utspädning 1) 2) | 37 549 621 | 37 403 188 | 37 437 096 | 37 400 488 |
1) Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2004/2005 (154 800), 2005/2006 (165 200) och 2006/2007 (266 800) samt personaloptioner utfärdade 2004/2005 (40 000) , 2005/2006 (40 000) och 2006/2007 (80 000).
2) Genomsnittligt antal aktier är justerat för genomförda aktieuppdelningar och emissioner.
Staplarna visar nettomsättning per kvartal och linjen 12 månaders rullande nettoomsättning.
linjen 12 månaders rullande resultat.
Koncernens balansräkningar i sammandrag
| Tkr | 31 jul | 31 jul | 30 apr |
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 164 199 | 134 413 | 159 343 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 386 | 21 934 | 22 352 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 49 502 | 15 415 | 45 962 |
| Summa anläggningstillgångar | 237 087 | 171 762 | 227 657 |
| Övriga omsättningstillgångar | 226 302 | 235 707 | 241 655 |
| Likvida medel | 381 404 | 356 693 | 385 150 |
| Summa omsättningstillgångar | 607 706 | 592 400 | 626 805 |
| Summa tillgångar | 844 793 | 764 162 | 854 462 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital (inkl periodens resultat) | 508 240 | 471 961 | 519 407 |
| Avsättningar | 12 360 | 1 302 | 11 135 |
| Uppskjuten skatteskuld | 25 854 | 23 473 | 25 906 |
| Långfristiga skulder | 36 422 | 38 857 | 36 438 |
| Kortfristiga skulder | 261 917 | 228 569 | 261 576 |
| Summa eget kapital och skulder | 844 793 | 764 162 | 854 462 |
Förändring av eget kapital
| 3 mån | 3 mån | Helår | |
|---|---|---|---|
| Tkr | maj – jul | maj – jul | maj – apr |
| 2007 | 2006 | 2006/2007 | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 519 406 | 486 495 | 486 495 |
| Nyemission/Konvertering | 4 197 | - | 1 723 |
| Lämnad utdelning | -18 421 | -18 373 | -18 373 |
| Aktieinnehav omklassificerat till dotterbolag | - | - | 667 |
| Förändring av omräkningsdifferens | -253 | -17 | -634 |
| Aktierelaterade ersättningar | 602 | - | 2 314 |
| Periodens resultat | 2 709 | 3 856 | 47 214 |
| Eget kapital vid periodens slut | 508 240 | 471 961 | 519 406 |
Koncernens kassaflödesanalyser i sammandrag
| Tkr | 3 mån maj – jul 2007 |
3 mån maj – jul 2006 |
Helår maj – apr 2006/2007 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | -475 | 1 016 | 82 666 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital | 23 214 | -7 406 | 71 546 |
| Investeringsverksamheten | -9 521 | -9 656 | -50 995 |
| Finansieringsverksamheten | -18 765 | -39 527 | -46 478 |
| Förändring av likvida medel | -5 072 | -56 589 | -25 927 |
| Likvida medel vid periodens början | 385 150 | 414 297 | 414 297 |
| Kursdifferens i likvida medel | 1 326 | -1 015 | -3 220 |
| Likvida medel vid periodens slut | 381 404 | 356 693 | 385 150 |
Nyckeltal
| 3mån | 3 mån | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 31 jul | 31 jul | 31 jul | 30 apr | |
| 2007 | 2006 | 2007 | 2007 | |
| Orderingång, Mkr | 206,4 | 98,8 | 792,3 | 684,7 |
| Soliditet, % | 60,2 | 61,8 | 60,2 | 60,8 |
| Likviditet, ggr | 2,4 | 2,7 | 2,4 | 2,5 |
| Vinstmarginal, % | 2,3 | 3,7 | 10,0 | 10,4 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | - | - | 9,4 | 9,4 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | - | - | 12,9 | 13,0 |
| Förädlingsvärde, Mkr | 79,3 | 73,5 | 367,3 | 361,5 |
| Medelantal anställda | 463 | 383 | 431 | 411 |
| Eget kapital per aktie, kr | 13,80 | 12,84 | 13,80 | 14,12 |
| Eget kapital per aktie vid full utspädning, kr | 13,52 | 12,69 | 13,52 | 13,84 |
| Kassaflöde per aktie, kr | -0,01 | 0,03 | 2,20 | 2,25 |
| Kassaflöde per aktie vid full utspädning , kr | -0,01 | 0,03 | 2,16 | 2,20 |
| P/E-tal, ggr | - | - | 47,9 | 59,2 |
| Börskurs vid periodens slut, kr | 60,0 | 66,7 | 60,0 | 76,0 |
Koncernens resultaträkningar kvartalsvis
| 2007/2008 | 2006/2007 | 2005/2006 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 |
| Nettoomsättning | 149,9 | 204,7 | 169,4 | 163,5 | 134,9 | 172,8 | 146,1 | 144,7 | 100,8 |
| Aktiverat arbete för egen | |||||||||
| räkning | 6,8 | 10,6 | 12,3 | 11,6 | 8,1 | 6,8 | 8,3 | 6,7 | 3,7 |
| Rörelsens kostnader | -150,2 | -186,4 | -154,1 | -158,4 | -132,7 | -140,1 | 125,7 | -131,9 | -96,4 |
| Avskrivningar | -5,2 | -6,6 | -5,2 | -5,2 | -5,3 | -5,4 | -5,0 | -5,3 | -4,4 |
| Rörelseresultat efter avskr. | 1,3 | 22,3 | 22,4 | 11,5 | 5,0 | 34,1 | 23,7 | 14,2 | 3,7 |
| Finansnetto | 2,2 | 1,1 | 3,8 | 4,1 | 0,0 | 1,1 | 3,5 | -0,8 | 1,2 |
| Resultat efter finansnetto | 3,5 | 23,4 | 26,2 | 15,6 | 5,0 | 35,2 | 27,2 | 13,4 | 4,9 |
| Skatt på periodens resultat | -0,8 | -9,4 | -7,7 | -4,7 | -1,1 | -8,1 | -7,0 | -3,9 | -1,5 |
| Minoritetens andel | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Periodens resultat | 2,7 | 14,0 | 18,5 | 10,9 | 3,9 | 27,1 | 20,2 | 9,5 | 3,4 |
Fem år i sammandrag
| 2006/2007 | 2005/2006 | 2004/2005 | 2003/2004 | 2002/2003 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 672,5 | 564,4 | 455,9 | 495,3 | 503,4 |
| Resultat efter finansnetto, Mkr 1 | 70,2 | 80,7 | 80,4 | 27,6 | 78,9 |
| Resultat efter skatt, Mkr | 47,2 | 60,4 | 52,8 | 21,0 | 53,3 |
| Vinstmarginal, % | 10,4 | 14,3 | 17,6 | 5,6 | 15,7 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 9,4 | 13,2 | 12,8 | 5,8 | 28,7 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 13,0 | 16,0 | 17,1 | 8,8 | 32,5 |
| Vinst/aktie före utspädning, kr | 1,28 | 1,64 | 1,45 | 0,63 | 1,62 |
| Vinst/aktie efter utspädning, kr | 1,26 | 1,61 | 1,42 | 0,61 | 1,57 |
| Eget kapital/aktie före utspädning, kr | 14,12 | 13,24 | 11,79 | 10,96 | 6,23 |
| Eget kapital/aktie efter utspädning, kr | 13,84 | 12,97 | 11,54 | 10,52 | 6,09 |
| Utdelning per aktie, kr | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| Börskurs vid årets slut, kr | 76,0 | 58,8 | 74,0 | 58,5 | 38,0 |
| P/E-tal, ggr | 59,2 | 35,7 | 49,7 | 92,9 | 23,6 |
1) Rörelseresultatet för helåret 2003/2004 påverkas med –70,9 Mkr till följd av en engångsnedskrivning av balanserade utvecklingskostnader i Sectra Mamea AB.
Definition nyckeltal
Eget kapital per aktie: Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Förädlingsvärde: Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Justerat eget kapital: Redovisat eget kapital ökat med 72 procent av obeskattade reserver.
Likviditet: Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder.
Kassaflöde per aktie: Kassaflödet dividerat med antalet aktier vid periodens slut.
P/E-tal: Aktiekurs vid periodens slut i relation till senaste 12-månadersperiodens vinst per aktie.
Räntabilitet på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Soliditet: Eget kapital i procent av balansomslutning.
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Vinst per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antalet aktier.
Vinstmarginal: Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättning.
Sectra i korthet
Sectra grundades 1978 och bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter i expansiva nischer. Verksamheten omfattar produkter inom medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Försäljning sker i egen regi och genom samarbetspartners.
Sectra har mer än 450 medarbetare och kontor i elva länder Företagets produkter används av kunder över hela världen. Bolaget är noterat på Nordiska börsen i Stockholm. För ytterligare information, besök företagets hemsida www.sectra.se.