AI assistant
Sectra — Annual Report 2012
Jun 7, 2012
2967_10-k_2012-06-07_8e83e971-c996-4ee6-b1e2-4015631b27a2.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning 2011/2012
INNOVATIONER SOM GER KUNDNYTTA
2002
Röntgensystem som tar mammografibilder med 50 % lägre stråldos än andra system.
2007
Tjänst för kunder som vill prenumerera på säker talkommunikation.
2008
Internettjänst för analys av benskörhet.
2010
Visualiseringsbord för medicinsk utbildning och planering av operationer.
2011
Kryptoprodukt för säkra telefonsamtal med smartphone.
Sectra utvecklar och säljer produkter och tjänster inom nischerna medicinsk IT och säker kommunikation. Sectra har kontor i tolv länder och säljer genom samarbete med partners produkter över hela världen. Företaget grundades 1978 och har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sectra har huvudkontor i Linköping och är noterat på NASDAQ OMX Stockholm AB.
Innehåll
- Året i korthet 2
- Vision, mål och strategier 4
- VD har ordet 6
- Aktien 8
- Kompetens 10
Medicinska system
- Marknad och konkurrenter 11
- Året 2011/2012 12
- Framtiden 15
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
- Marknad och konkurrenter 17
- Året 2011/2012 18
- Framtiden 20
Femårsöversikt 22
Finansiell information
- Förvaltningsberättelse 24
- Koncernens finansiella uppställningar 28
- Moderbolagets finansiella uppställningar 30
- Redovisningsprinciper 32
- Noter 34
- Revisionsberättelse 46
- Styrelse, koncernledning och revisor 48
- Årsstämma 2012 50
- Finansiell rapportering 2012/2013 50
- Ordlista 50
- Kontaktinformation 51
Omsättning per affärsområde
Omsättning per värdsdel
Nyckeltal
11/12 10/11
| Nettoomsättning, MSEK | 823,1 | 783,7 |
|---|---|---|
| Resultat kvarvarande verksamhet, MSEK | 92,8 | 48,3 |
| Resultat inkl avvecklad verksamhet, MSEK | 385,8 | - 9,6 |
| Resultat per aktie från kvarvarande verksamhet1, SEK | 2,52 | 1,31 |
| Resultat per aktie inkl. avvecklad verksamhet1, SEK | 10,47 | - 0,26 |
1 Före utspädning
Året i korthet
Sectra säljer verksamheten för utveckling och försäljning av mammografiprodukten MicroDose Mammography. Reavinsten uppgår till 323 Mkr.
Sectras affärsområde Medicinska system tar steget in i Ryssland genom ny samarbetspartner.
Den privata vårdleverantören Unilabs i Norge börjar använda Sectras onlinetjänst för att undersöka kvinnors risk för benskörhet i samband med mammografi.
Sectra tecknar ett fyraårigt avtal värt 57 Mkr med en stor norsk sjukvårdsregion.
Q2
Styrelsen fastställer ny utdelningspolicy.
Sectra inleder forskningssamarbete med ett stort amerikanskt universitetssjukhus.
EU och NATO godkänner Sectras säkerhetslösning Panthon för mobil IP-telefoni.
Q3
Sectra överför 5 kr per aktie till aktieägarna, totalt 184 Mkr, genom ett inlösenprogram.
Mammografiklinik i Schweiz tecknar sig för Sectras onlinetjänst för benskörhetsanalys.
Svenskt universitet beställer Sectras unika visualiseringsbord och blir först med att använda bordet i medicinsk utbildning.
Q4
Europeiska mammografikliniker når milstolpe i kampen mot benskörhet – 1000 kvinnor med mycket hög risk för benskörhet har identifierats med Sectras onlinetjänst.
Holländska departement väljer att kommunicera säkert med Sectras kryptoprodukter. Ramavtal för abonnemang på säker kommunikation förlängt i ytterligare två år.
Skånes Universitetssjukhus utvidgar användningen av Sectras system för hantering av röntgenbilder till att omfatta kliniker som använder icke-radiologiska medicinska bilder.
Långsiktig och lönsam tillväxt
Koncernens mål och strategier ska skapa värde för kunderna och bidra till långsiktig framgång för Sectra.
Vision
Sectras vision är att vara ledande på utvalda nischmarknader.
Koncernövergripande mål
Sectrakoncernens finansiella mål reviderades av styrelsen under hösten 2010. Styrelsens bedömning var då att Sectra hade goda förutsättningar att nå de nya målnivåerna på cirka tre års sikt, utifrån förväntad marknadsutveckling.
Det svaga ekonomiska läget i Europa och USA innebär dock att marknaderna för Sectras produkter inte växer i takt med tidigare bedömningar, vilket betyder att Sectras möjlighet att nå tillväxtmålet skjuts framåt i tiden. Efterfrågan på de produkter och tjänster vi levererar kommer att återhämta sig, eftersom behovet av att effektivisera och spara kostnader ökar inom våra marknadsnischer. Det innebär en långsiktigt god tillväxtpotential för Sectra.
Koncernövergripande strategier
- • Att fokusera på nischmarknader med framtida tillväxtpotential.
- • Att styra produkt- och affärsutveckling utifrån vad som skapar värde för slutkunderna.
- • Att arbeta tillsammans med de mest kompetenta kunderna för att säkerställa att produkter och system uppfyller marknadens högstakrav på prestanda, kvalitet och användarvänlighet.
- • Att arbeta med strategiska och kompletterande partners för att nå en bred geografisk marknad och för att bredda produkterbjudandet till kunderna.
- • Att rekrytera och utveckla mycket kvalificerade medarbetare.
"Genom att undersöka risken för benskörhet i samband med mammografi kan många kvinnor slippa onödigt lidande. Hittills har över 1000 europeiska kvinnor med hög risk för benskörhetsfraktur identifierats med vår analystjänst. Dessa kvinnor kan nu få hjälp att mota sjukdomens utveckling."
"Patienters liv kan vara i fara om röntgenavdelningens IT-system inte fungerar. Att vi levererar ett säkert system uppmärksammades 2011 av HP och Intel® som gav en av våra stora kunder i USA, University Hospitalsi Cleveland, en utmärkelse för sin mycket driftsäkra lösning – Sectra PACS."
Finansiella mål
År 07/08 -10/11 inkluderar avvecklad verksamhet.
Målnivå
Produkter & tjänster för tillväxt
Strategiska mål
| Ledande positioner | Lönsamhet | Tillväxt | Långsiktighet | |
|---|---|---|---|---|
| Mål | Att skapa ett starkt globalt varumärke. Alla delverksam heter ska vara internationellt ledande och bidra till att stärka Sectras resultat och varumärke. |
Att uppnå en rörelsemarginal (EBIT) om minst 15 %. |
Att över en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 15 % per år. |
Att upprätthålla en soliditet om minst 30 %. |
| Status | Sectra är världens största IT-leverantör av bildhanterings system för röntgenavdelningar (PACS). Sectra är marknadsledande i Sverige och Nederländerna på produktlösningar för säker kommunikation som är god kända för att hantera säkerhets klassificerad information på nivån SECRET. |
Rörelsemarginalen exklusive engångsposter är 9,9 %. Det största steget som Sectra tog 2011/2012 mot att uppnå lönsamhetsmålet var att avyttra verksamheten för utveckling och försäljning av mammografimodaliteten MicroDose Mammography. |
Sectras genomsnittliga tillväxt uppgår till 9,4 %. Tillväxten på marknaderna för Sectras produkter dämpas för närvarande av det svaga ekonomiska läget i Europa och Nordamerika. |
Soliditeten uppgår till 69,4 %, vilket överstiger Sectras strategiska mål. Under de senaste årens globala finanskris har detta haft en positiv effekt på kundernas förtroende för företaget. |
| Fokus 2012/2013 |
Stärka positionen som leveran tör till vårdgivare med stora komplexa IT-installationer. Riktade satsningar för att stärka Sectras varumärke i länder där företaget har en stark ställning eller kan bli marknadsledande. |
Intern effektivisering, med stor fokusering på samordning av resurser och produktutveckling som kan bidra till minskade kostnader för support och installation. |
Öka försäljningen på marknader där Sectra har en stark position. Färdigställa de stora utvecklingsprojekten inom säker kommunikation. Öka försäljningen av nya produkter och onlinetjänster. |
Bibehålla en fortsatt god soliditet genom att prioritera kassaflödespositiva verksamheter vid investeringar för organisk tillväxt eller förvärv. |
Ny teknik, nya affärsmöjligheter, mer kundnytta
Ny röntgenutrustning, läsplattor, smarta mobiler och molntjänster - oavsett konjunkturläge fortsätter tekniken att utvecklas. Utvecklingen skapar nya affärsmöjligheter som gynnar både oss och våra kunder.
Från forskning till kundnytta
Vårt arbete med att bygga framgång för våra kunder, och därmed även för Sectra, är långsiktigt. Vår styrka är uthålliga satsningar på forskning och utveckling som gör att vi kan erbjuda våra kunder framtidssäkra lösningar. Under året har vi utökat våra erbjudanden med nya produkter och tjänster som kommer att effektivisera våra kunders vardag och bidra till vår expansion. Mer information de nya produkterna och tjänsterna hittar du under avsnitten för respektive affärsområde.
Högre lönsamhet genom att avyttra lågdosmammografi Det senaste verksamhetsåret har vi genomfört Sectras största strukturaffär någonsin. Vi har sålt verksamheten för utveckling, produktion och försäljning av mammografiprodukten MicroDose Mammography, innovationen som vi tagit från forskning till marknadsetablering. Genom affären med Royal Philips Electronics kommer vår lågstrålande mammografiteknik nu att få en bredare internationell spridning än vad vi själva skulle ha kunnat åstadkomma, till nytta för fler kvinnor.
Strukturaffären har en stor inverkan på vår ekonomiska utveckling. Utöver reavinsten på 323 MSEK bidrar affären positivt till koncernens operativa resultat. Vi genererar ett rörelseresultat på 103 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 13 procent. Inklusive resultatet från avyttrad verksamhet gör vi en vinst efter skatt på 386 MSEK, att jämföra med en förlust på 10 MSEK föregående verksamhetsår.
Hög direktavkastning
Genom att avyttra MicroDose-verksamheten stärkte vi vår finansiella position väsentligt. Eftersom utvecklingen av våra verksamheter nu kan ske utan att investeringar i MicroDose Mammography belastar våra kassaflöden, kommer vi ha möjlighet att ge våra aktieägare en hög direktavkastning. Vårt mål är att ge
aktieägarna en jämn och god utdelning över tiden och styrelsen fastställde 2011 en ny utdelningspolicy som du kan läsa mer om på sidan 8.
Finansiella muskler – tillfälligt svaga marknader
Affärerna i Europa och Nordamerika dominerades under året av att många kunder hade begränsade budgetar, som främst användes för att vidmakthålla funktionen hos befintliga system och utrustningar. Det internationella konjunkturläget och statsfinansiella situationen i ett antal länder påverkar våra kunders ekonomi och därmed våra affärsmöjligheter. För närvarande är skuldkrisen och dess politiska konsekvenser i en del europeiska länder det största osäkerhetsmomentet för våra tillväxtmöjligheter.
I dessa tider har vi fördel av att vara en stark koncern. Vi har ett starkt kassaflöde och en soliditet som uppgår till 69 procent. Eftersom behovet av de produkter och tjänster vi erbjuder skapar besparingar för våra kunder, ser vi goda expansionsmöjligheter när marknaderna återhämtar sig.
Interna effektiviseringar för att uppnå 15 % resultat
För att bevara och öka vår konkurrenskraft arbetar vi kontinuerligt med att sänka våra kostnader genom att öka vår interna effektivitet. I samband med utveckling, installation och uppgradering av våra produkter ser vi över möjligheterna att halvera kostnaderna. När det gäller våra tillväxtsatsningar prioriterar vi kassaflödespositiva investeringar för organisk tillväxt eller förvärv av kassaflödespositiv verksamhet. Hur vi lyckas med dessa aktiviteter blir avgörande för om vi ska nå vårt resultatmål på 15 procent 2013/2014.
Medicinska system växer i norra Europa
Trots det tuffa ekonomiska klimatet har vårt affärsområde Medicinska system, som står för 88 procent av koncernens omsättning, fortsatt att expandera i norra Europa. Framgångar i exempelvis Norge och Nederländerna har medfört att vi ytterligare stärkt vår marknadsposition och nu är vi den marknadsledande leverantören i dessa länder. Inom Medicinska system fortsätter vi det kommande året att prioritera tillväxt i länder där vi har en stark position och kan bli marknadsledande.
Vi har också gjort viktiga framsteg inom våra mindre affärsenheter som säljer onlinetjänster för bland annat analys av benskörhet och planering av knä- och höftledsoperationer. Dessa nya tjänster möjliggör stora kostnadsbesparingar för vård och behandling av patienter. När fler vårdgivare inser vilka vinster de får med Sectras onlinetjänster, kommer de produktområdena att växa.
Säker kommunikation för den mobila livsstilen
Efter ett år där nya regelverk för skydd av säkerhetsklassificerad information fördröjt pågående utvecklingsprojekt inom vårt
affärsområde Avlyssningssäkra kommunikationssystem, står vi nu i startgroparna för att börja leverera flera nya produkter. Däribland produkter som gör det möjligt att ringa säkra telefonsamtal med en smartphone. Den mobila livsstilen har slagit igenom på bred front. Alltfler kommunicerar, handlar, deklarerar, ser på TV och läser tidningar med sin smarta mobiltelefon och läsplatta. Eftersom de också är viktiga arbetsverktyg, har vi tagit fram säkerhetslösningar som kan användas av kunder som hanterar säkerhetsklassificerad eller sekretessbelagd information.
Stor kundbas och långsiktiga kundrelationer
Inom båda våra affärsområden står befintliga kunder för mer än hälften av intäkterna. Vår växande kundbas genererar kontinuerligt nya affärer. Långa avtal för service, support och uppgraderingar är en stabil ekonomisk bas för Sectra. De långsiktiga kundrelationerna är vår viktigaste prioritet och vi värnar om att befintliga kunder ska få god service och känna sig trygga med oss i sin resa mot framtiden.
Framtiden
Den demografiska utvecklingen, med en ökande andel personer över 60 år, kommer ofrånkomligen leda till ökad efterfrågan på effektiva IT-stödsystem för sjukvården. Vi bidrar till att utveckla sjukvården samtidigt som vi gör den mer kostnadseffektiv, därför kommer försäljningen av medicinska IT-system och tjänster att öka. När kundernas installationer blir mer komplexa har vi fördel av vår höga IT-kompetens och av att framgångsrikt ha leverat några av världens största radiologiska IT-system. Våra produkter inom säker talkommunikation är idag marknadsledande i Europa. Tack vare att vi tekniskt ligger i framkant kan vi framgångsrikt konkurrera med företag från många av världens stora länder. Dessutom har vi medarbetare i världsklass, som med sitt engagemang och sin kunskap sätter våra kunder i fokus. Dessa förutsättningar gagnar vår utveckling och vi ser med tillförsikt fram emot det kommande verksamhetsåret.
Linköping i maj 2012
Jan-Olof Brüer VD och koncernchef
Aktien
Sectras B-aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholm AB sedan mars 1999. Aktien handlas i segmentet Small-cap och sektor Hälsovård/Healthcare Equipment.
Antalet aktieägare är totalt 4 319 (5 110). Antalet omsatta aktier var 5,9 miljoner under 2011/2012. Detta motsvarar en omsättningshastighet om 0,17 ggr (0,16).
Kursutveckling
Kursen steg med 26 procent under verksamhetsåret. Utvecklingen av Stockholmsbörsens totalindex under samma period var ner 11 procent. Aktiens högsta notering var 56,25 kr den 2 januari 2012 och den lägsta noteringen var 32,10 kr den 23 juni 2011. Sista betalkurs på bokslutsdagen var 43,00 kr (34,00), vilket motsvarar ett börsvärde på 1 471 Mkr (1 164).
Ny utdelningspolicy
Sectras styrelse har under året fastställt följande utdelningspolicy; Sectras utdelning ska anpassas till bolagets behov av kapital i rörelsen och för tillväxt samt till aktieägarnas önskemål om utdelning. Målsättningen är att ge aktieägarna en jämn och god utdelning över tiden och att anpassa utdelningen så att bolagets soliditet alltid uppgår till minst 30 procent.
Den tidigare policyn löd; Sectras utdelning ska vara väl avvägd mellan önskemålet om direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. På lång sikt avser styrelsen till aktieägarna i genomsnitt dela ut 15–20 procent av vinsten efter skatt.
Utdelning/inlösenprogram
Sectra lämnade ingen ordinarie utdelning 2010/2011. Däremot
genomfördes under december 2011 ett inlösenprogram där 5 kr per aktie, totalt 184,2 Mkr, överfördes till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet.
För 2011/2012 föreslår styrelsen att 5 kr, totalt 185,5 Mkr, överförs till aktieägarna genom ett inlösenprogram. Ingen ordinarie utdelning föreslås. För ytterligare information hänvisas till avdelningen Investor/General Meetings på Sectras hemsida www.sectra.se.
Aktiekapital
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 kr fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst.
Full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram kan maximalt öka antalet aktier med 1 074 425, vilket motsvarar 2,9 procent av aktiekapitalet och 1,8 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 916 513 kr. För information om utställda incitamentprogram, se not 2 på sidan 35.
Analyser
Analytiker som kontinuerligt följer Sectras utveckling och publicerar analyser:
Carnegie, Kristofer Liljeberg, tel: 08-676 87 63 Nordea Markets, Patrik Ling, tel: 08-614 70 00 Redeye, Klas Palin, tel: 08-545 01 344 SEB Enskilda, Christopher Lyrhem, tel: 08-522 29674
Aktiekursens utveckling sedan noteringen
Aktiekapitalets utveckling sedan börsnoteringen 1999
| Datum | Transaktion | Förändring aktiekapital | Totalt aktiekapital | Totalt antal aktier |
|---|---|---|---|---|
| 1999-03-03 | Nyemission vid notering | 1 250 000 | 26 250 000 | 10 500 000 |
| 1999-12-20 | Nyemission | 1 050 787 | 27 300 787 | 10 920 315 |
| 2000-08-10 | Fondemission nom. 2,50 kr till 3,00 kr | 5 460 158 | 32 760 945 | 10 920 315 |
| 2000-08-10 | Split 3:1, nom 3,00 kr till 1,00 kr | 0 | 32 760 945 | 32 760 945 |
| 2002-07-02 | Inlösen konvertibelprogram | 315 566 | 33 076 511 | 33 076 511 |
| 2004-01-15 | Inlösen personaloptioner | 75 000 | 33 151 511 | 33 151 511 |
| 2004-04-15 | Nyemission | 2 700 000 | 35 851 511 | 35 851 511 |
| 2004-06-08 | Nyemission | 540 540 | 36 392 051 | 36 392 051 |
| 2004-07-06 | Inlösen konvertibelprogram | 11 200 | 36 403 251 | 36 403 251 |
| 2004-07-08 | Nyemission | 47 387 | 36 450 638 | 36 450 638 |
| 2005-01-24 | Inlösen personaloptioner | 54 667 | 36 505 305 | 36 505 305 |
| 2005-04-27 | Inlösen personaloptioner | 23 333 | 36 528 638 | 36 528 638 |
| 2005-07-06 | Inlösen konvertibelprogram | 169 550 | 36 698 188 | 36 698 188 |
| 2006-01-26 | Inlösen personaloptioner | 28 333 | 36 726 521 | 36 726 521 |
| 2006-04-21 | Inlösen personaloptioner | 20 000 | 36 746 521 | 36 746 521 |
| 2007-01-17 | Inlösen personaloptioner | 36 667 | 36 783 188 | 36 783 188 |
| 2007-06-19 | Nyemission | 58 900 | 36 842 088 | 36 842 088 |
| 2011-12-07 | Inlösenprogram - Split 2:1 | 0 | 36 842 088 | 73 684 176 |
| 2011-12-23 | Aktieinlösen | - 18 421 044 | 18 421 044 | 36 842 088 |
| 2011-12-23 | Fondemission | 18 421 044 | 36 842 088 | 36 842 088 |
Ägarstruktur per den 30 april 2012
| Aktieägare | Antal A-aktier | Antal B-aktier | Andel kapital | Andel röster |
|---|---|---|---|---|
| Torbjörn Kronander1 | 765 439 | 2 585 484 | 9,1% | 16,9% |
| Jan-Olof Brüer1 | 765 441 | 2 582 304 | 9,1% | 16,9% |
| Nordea Investment Funds | 0 | 6 925 039 | 18,8% | 11,5% |
| Frithjof Qvigstad1 | 262 866 | 1 902 519 | 5,9% | 7,5% |
| IF Skadeförsäkring AB | 0 | 4 322 927 | 11,7% | 7,2% |
| Viiveke Fåk | 221 700 | 1 088 150 | 3,6% | 5,5% |
| Robert Forchheimer | 202 203 | 1 178 104 | 3,7% | 5,3% |
| Ingemar Ingemarsson | 221 347 | 300 999 | 1,4% | 4,2% |
| Fjärde AP-fonden | 0 | 1 861 651 | 5,0% | 3,1% |
| Thomas Ericson | 136 329 | 298 197 | 1,2% | 2,8% |
| Summa för de 10 största ägarna | 2 575 325 | 23 045 374 | 69,5% | 80,9% |
| 19 ägare med fler än 100 001 aktier | 0 | 6 524 512 | 17,7% | 10,8% |
| 65 ägare med 10 001 - 100 000 aktier | 35 298 | 1 926 082 | 5,3% | 3,7% |
| 614 ägare med 1 001 - 10 000 aktier | 9 516 | 1 632 057 | 4,4% | 2,8% |
| 3 611 ägare med upp till 1 000 aktier | 553 | 1 093 371 | 3,1% | 1,8% |
| Total 4 319 aktieägare | 2 620 692 | 34 221 396 | 100% | 100% |
Antal aktier innefattar direkta aktieinnehav, innehav genom närstående och juridisk person.
Källa: Euroclear AB
Individerna gör Sectra världsledande
Medarbetarnas kompetens, erfarenhet och kunskap om kundernas verksamhet samt den mångkulturella miljön är grunden för Sectras framgångar.
Sectra strävar efter att anställa personer som har gedigen kompetens och brinner för sin uppgift. En positiv attityd, förmågan att skapa förtroende hos kunder och kollegor samt att lära och dela med sig av kunskaper är viktiga egenskaper hos Sectras medarbetare.
– Våra medarbetare har goda möjligheter att påverka sin arbetssituation samtidigt som var och en förväntas ta stort eget ansvar för det arbete man är anställd att utföra, säger koncernchef Jan-Olof Brüer. Arbetet ska kännas meningsfullt och det är viktigt att var och en ser kopplingen mellan sina egna insatser, kundernas nytta och Sectras framgång
Utbildningsnivå
Sectra har 502 medarbetare. Huvuddelen, över 70 procent, har en akademisk utbildning och de flesta är civilingenjörer. Ett stort antal medarbetare har även forskarstuderat och 4 professorer samt 16 tekniska doktorer är knutna till verksamheten.
Rekrytering
Under 2011/2012 har 75 nya medarbetare med spetskompetens inom olika områden anställts, både personer med lång erfarenhet och nyutexaminerade studenter. För att underlätta rekrytering av framtida talanger erbjuder Sectra blivande akademiker möjligheten att genomföra delar av sin utbildning på företaget i form av praktik- och examensarbeten.
Kompetens och utveckling
Sectra arbetar aktivt med att säkerställa att medarbetare i olika roller har rätt kompetens för att kunna utföra ett kvalitativt arbete. Detta sker genom kurser, utbildningsprogram, certifieringsprogram och genom handledning.
Ett koncernövergripande mål är att stimulera medarbetare att växa och utvecklas som individer.
– Hos oss kan du börja som nyutexaminerad och stegvis gå vidare till en expertroll, chefsbefattning eller VD-position. Intern rekrytering har prioritet vid tillsättning av lediga tjänster, säger Jan-Olof.
Sectra har en tradition att uppmuntra personer att göra karriär som specialister. Inom affärsområdet Medicinska system finns bland annat ett årligt program där medarbetare kan nomineras och utses till seniorer som får utökade förmåner.
Mångkulturell miljö
Medarbetare från ett 30-tal länder arbetar på Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. Den mångkulturella miljön är en styrka i den internationella affärsutvecklingen. Inom Sectra uppmuntras också intern rotation mellan avdelningar och mellan Sectras kontor runt om i världen. Det ger en spridning av den samlade kompetensen och främjar samarbetet inom koncernen.
Medicinska system
Affärsidé
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad vårdkvalitet.
Kunder
Offentliga och privata vårdgivare.
Geografiska marknader
Europa Nordamerika Australien/Nya Zeeland Ryssland Japan Mellanöstern
Tre AFFÄRSENHETER
Med Sectras produkter och tjänster kan sjukvården arbeta mer effektivt med befintliga resurser. Kunderbjudandet omfattar IT-lösningar, mjukvarulicenser, service- och uppgraderinsgsavtal, onlinetjänster, konsulttjänster och utbildningar. Verksamheten inom Medicinska system är organiserad i följande affärsenheter:
Radiologiska IT-system
-
IT-system för hantering av medicinska bilder (PACS) och patientinformation (RIS)
-
mjukvaruapplikationer från andra leverantörer, integrerade med Sectras IT-system
-
konsulttjänster som integration, systemdesign, datamigrering och verksamhetsutveckling
-
visualiseringsbord
-
produkter för ökad service till patienter såsom incheckningsterminal, sms-
- påminnelser och tidsombokning via internet > hårdvarukomponenter som exempelvis arkiv och bildskärmar från underleverantörer
Ortopedi
-
onlinetjänst för planering av ortopediska operationer
-
mjukvara för planering av ortopediska operationer som installeras tillsammans med Sectra PACS
Reumatologi och osteoporos
-
onlinetjänst för analys av benskörhet
-
onlinetjänst för analys av ledgångsreumatism
Marknadsposition
Sectra har de senaste 20 åren framgångsrikt levererat några av de största installationerna av radiologiska IT-system i världen och företagets produkter används av fler än 1150 vårdgivare. Totalt hanteras omkring 55 miljoner röntgenundersökningar per år med Sectras system, vilket gör oss till världens största oberoende leverantör av bildhanteringssystem (PACS) för röntgenavdelningar.
Inom Radiologisk IT-system, som utgör 90 procent av affärsområdets omsättning, är Sectra marknadsledande i Skandinavien med en marknadsandel på mer än 50 procent. Sectra har också en stark position i Nederländerna och Portugal med marknadsandelar på mer än 20 procent.
Mer vård till bibehållen eller lägre kostnad
Medellivslängden och andelen äldre ökar i hela den industrialiserade världen, vilket sätter stor press på hälso- och sjukvård. Till detta kommer politiska beslut som syftar till att begränsa offentliga utgifter för vård och omsorg.
Sectra säljer medicinska IT-system och tjänster som bidrar till besparingar inom vården och till att lösa de utmaningar som den demografiska utvecklingen innebär.
Behovet av effektivisering inom vården är minst lika påtagligt nu som det var när Sectra, för mer än 20 år sedan, var med och införde de första IT-systemen på sjukhusens röntgenavdelningar. Marknaden präglas av:
- • Fler och äldre patienter.
- • Höga krav på kostnadsbesparingar hos vårdgivare.
- • En utvidgning av de IT-system som hanterar och arkiverar röntgenbilder till flera typer av medicinska bilder som används inom sjukvården.
- • Snabb teknisk utveckling.
Specialiserade på medicinsk IT
Affärsområdet Medicinska system är organiserat i tre affärsenheter; Radiologisk IT, Ortopedi och Reumatologi. Radiologiska ITsystem är den största affärsenheten och står för 90 procent av Medicinska systems omsättning. Övriga affärsenheter är i början av sin utveckling och har stor tillväxtpotential.
Konkurrensfördelar
Sectras konkurrenter är såväl globala aktörer som specialiserade regionala företag. De globala aktörerna är stora bolag med starka varumärken och breda produktsortiment. De regionala företagen har ett smalare produktutbud och säljer på närhet och på att vara starka inom service och support. Sectras konkurrensfördelar är:
- • Personal med hög specialistkompetens och starkt servicemedvetande.
- • IT-system med mycket hög driftsäkerhet.
- • Effektiva lösningar som ökar kundernas produktivitet.
- • Starkt erbjudande till de remitterande och konsulterande kliniker som använder röntgenavdelningens tjänster.
- • Lång erfarenhet inom medicinsk bildbaserad IT.
- • Lång erfarenhet av stora medicinska IT-installationer.
- • Hög leveranssäkerhet.
- • Stor kundbas.
- • Stark finansiell position.
- • Nära samarbeten med forskningscentra och universitet.
RADIOLOGISK IT
IT-stöd för effektiv verksamhet
Målgruppen för Sectras radiologiska IT-produkter och tjänster är i första hand stora produktionsorienterade sjukhus och privata kedjor av kliniker. Med Sectras lösningar för hantering av bilder (PACS) och patientinformation (RIS) kan de effektivisera flöden och processer, vilket leder till snabb diagnos och bättre vård.
Gemensamma IT-system för alla medicinska bilder
En tydlig trend är att de IT-system som hanterar bilder från röntgen- och mammografiavdelningar utvecklas till att omfatta medicinska bilder från andra discipliner, exempelvis onkologi och patologi. Utvecklingen drivs av sjukhusens IT-avdelningar som önskar sammanhållande system för all bildhantering, vilket förenklar administration och systemhantering samtidigt som behörig personal får tillgång till bilderna.
Trenden innebär ökade krav på integration samtidigt som komplexiteten ökar, vilket gynnar leverantörer med hög ITkompetens.
– Vårt långsiktiga mål är att tillhandahålla helhetslösningar för all hantering och kommunikation av medicinska bilder genom en kombination av egna produkter och samarbeten med andra leverantörer, säger Marie Ekström, chef för affärsenheten Radiologisk IT.
ORTOPEDI
Höft- och knäoperationskirurgi ökar i världen
Fler än 151 miljoner människor i världen lider av osteoartrit (artros), som också är den vanligaste orsaken till höft- och knäproteskirurgi. 2010 genomfördes cirka tre miljoner höft- och knäledsoperationer i världen. En siffra som förväntas öka i takt med en åldrande befolkning och förändrad livsstil.
Sectra erbjuder digitala planeringsverktyg för de vanligaste ortopediska operationerna och är marknadsledande inom ortopedisk planering på flera marknader. Starkast är företaget i Skandinavien med en marknadsandel på 60 procent.
– Våra verktyg bidrar till att ortopederna uppnår bästa operationsresultat med högsta möjliga effektivitet. Produkten säljs i första hand som en onlinetjänst som fungerar oavsett vilken PACS-leverantör kunden använder, säger Hanna Eriksson, chef för affärsenheten Ortopedi.
"Vårt långsiktiga mål är att tillhandahålla helhetslösningar för all hantering och kommunikation av medicinska bilder genom en kombination av egna produkter och samarbeten med andra leverantörer."
REUMATOLOGI OCH BENSKÖRHET
80 % av de som lider av benskörhet får inte diagnos 200 miljoner människor beräknas vara drabbade av benskörhet, majoriteten är kvinnor efter klimakteriet. Så många som var tredje kvinna i världen över 50 år drabbas av sjukdomen. Nio miljoner benskörhetsrelaterade frakturer sker årligen, främst handleds-, höft- och kotfrakturer. Frakturerna innebär stort lidande för patienterna och enorma konvalescenskostnader för samhället. Enligt Riksföreningen för osteoporotiker är kostnaden för sjukdomen cirka 4,6 miljarder kronor årligen bara i Sverige. I EU uppskattas kostnaden 2010 till 39 miljarder euro enligt en rapport från International Osteoporosis Foundation.
Behandlingen för att stoppa urkalkningen av skelettet är relativt billig. Tyvärr diagnostiseras sjukdomen i de flesta fall först när den resulterat i frakturer, vilket förklarar de höga kostnaderna.
Undersök benskörhet i samband med mammografi
Med Sectras metod, som erbjuds som en onlinetjänst, ger en handröntgenbild underlag för diagnos av benskörhet. Bilden kan tas samtidigt som bröstbilderna vid mammografi och med samma röntgenutrustning.
– Med vår kostnadseffektiva metod kan patienter identifieras och behandling sättas in i ett tidigt skede, innan de första frakturerna. En inbjudan att undersöka benskörhet i samband med mammografi kan dessutom öka deltagandet i mammografiprogrammen, säger Jakob Algulin, chef för affärsenheten Reumatologi.
Rätt medicin till rätt patient
Ledgångsreumatism är en allvarlig kronisk sjukdom. Läkemedlen är effektiva, men kostsamma. En årsbehandling kan kosta mer än 100 000 kronor per patient, som i många fall behandlas hela livet efter insjuknande. För att välja det läkemedel och den behandling som ger bäst effekt, behövs säkrare objektiva markörer och beslutsstöd. Sectra erbjuder en onlinetjänst, där ledgångsreumatism analyseras med handröntgenbilder. Analysen ger underlag för läkaren att bedöma och prioritera patienter.
Tjänsten används idag av pilotkunder i Skandinavien och Holland, både i kliniskt arbete och i forskning.
Radiologiska bildhanterings- (PACS) och informationssystem (RIS) Europa: cirka 5 miljarder kr Nordamerika: cirka 7 miljarder kr Källa: Frost & Sullivan
Tillväxttakt
Enligt de branschanalyser som publiceras av olika analysföretag växer världsmarknaden för radiologiska IT-system (RIS/PACS) i genomsnitt uppemot 10 procent per år fram till 2018. Som följd av den ekonomiska recessionen uppskattar dock flera ledande leverantörer i branschen lägre tillväxtsiffror de närmaste åren; omkring 5 procent i Nordamerika och ingen eller negativ tillväxt i Europa.
Marknadens storlek 2010 marknadsaktörer INOM SECTRAS NISCHOMRÅDEN
| Radiologiska IT system PACS/RIS |
Analys av benskör het & reumatism |
Planering av ortope diska operationer |
|
|---|---|---|---|
| Agfa | X | ||
| Brainlab | X | ||
| Carestream | X | ||
| DR Systems | X | ||
| General Electric | X | X | |
| Hologic | X | ||
| Intellirad | X | ||
| McKesson | X | ||
| Philips | X | ||
| Sectra | X | X | X |
| Siemens | X |
Ökad lönsamhet genom fokus på medicinsk IT
Sectra har under året avyttrat verksamheten för utveckling och försäljning av mammografimodaliteten MicroDose till Royal Philips Electronics. Reavinsten uppgår till 323 Mkr. Affären har en positiv inverkan på affärsområdets rörelseresultat.
Medicinska systems rörelseresultat har gått från 4 Mkr föregående år (inklusive avvecklad verksamhet) till 98 Mkr för kvarvarande verksamheter.
– Målet är att öka lönsamheten ytterligare. Inom vår största affärsenhet, Radiologisk IT, har vi det senaste året inlett aktiviteter som på en tvåårshorisont kommer att bidra till högre kostnadseffektivitet, säger Torbjörn Kronander, VD för Sectras medicinska verksamhet.
Åtgärder för högre kostnadseffektivitet omfattar bland annat arbetet med att uppgradera kundernas PACS-system till Sectras nya produktgeneration, produktutveckling och förbättring av interna processer. Sectra har också anpassat sin verksamhet i länder där den finansiella situationen medfört en kraftigt minskad marknad. Framförallt berör detta verksamheter i södra Europa.
– Vi har genomfört en omfattande analys av marknad, strategier och expansionsmöjligheter som ligger till grund för våra fortsatta marknads- och utvecklingssatsningar inom Radiologisk IT, säger Torbjörn.
Ökad försäljning i norra Europa
Inom affärsenheten Radiologisk IT kommer intäkterna från nyförsäljning och fleråriga avtal för service och uppgraderingar samt merförsäljning av produkter och tjänster. Försäljningen har under året ökat i norra Europa, framförallt i Nederländerna och Skandinavien.
– Vi gör riktade satsningar på en handfull marknader och områden i taget. Vi har exempelvis genomfört en framgångsrik satsning i Nederländerna, där vi förvärvade ett säljbolag 2006 och nu har uppnått en marknadsandel på över 20 procent. Vi har också stärkt vår position i Norge under året genom ett avtal med Helse Nord som omfattar 11 sjukhus i landets nordligaste sjukvårdsregion, säger Torbjörn.
Flera produktlanseringar
En viktig del i arbetet med att öka tillväxt och lönsamhet handlar om merförsäljning till de kunder som använder Sectras radiologiska IT-system. Sectra erbjuder tilläggsprodukter och tjänster som ytterligare ökar kundernas produktivitet och resursanvändning samt förbättrar patientens vårdupplevelse. Det senaste året har Sectra bland annat lanserat:
- • Lättanvända självserviceverktyg för patienter. En SMS-tjänst för påminnelse om undersökningar och en webbapplikation där patienten själv kan boka om sina undersökningar.
- • En mobil applikation som visar medicinska bilder på surfplattor, vilket underlättar för jourhavande läkare och förenklar att ta med bilder vid samtal med patienter.
- • Funktioner som gör att mammografiläkare kan granska en ny typ av röntgenbilder, så kallade tomosyntesbilder, på sin ordinarie arbetsstation.
Tilläggsaffärer till befintliga kunder och långa avtal för service, support och uppgraderingar utgjorde mer än hälften av Medicinsk systems omsättning 11/12. Affärsområdets verksamheter i norra Europa och Australien redovisade tillväxt. I södra Europa och USA påverkades omsättningen negativt av den ekonomiska recessionen och att amerikanska kunder prioriterade investeringar i andra typer av IT-system för att uppfylla krav (Meningful use) i nya sjukvårds- och sjukförsäkringsreformen.
Trots att resultatet 11/12 påverkades negativt av kostnader kopplat till avvecklingen av MicroDose-verksamheten, ökad andel hårdvaruaffärer och lägre nyförsäljning av IT-system, så ökar Medicinska systems rörelseresultat genom interna effektiviseringar.
Bättre utbildning med visualiseringsbord
Sectras unika visualiseringsbord har under året vunnit mark inom undervisning av läkare och annan medicinsk personal. Svenska universitet är först att använda produkten i undervisningsmiljö. Studenterna använder händerna för att zooma, rotera och skära i olika kroppsdelar utan att använda skalpell. Tekniken är utvecklad i samarbete med forskare vid Center for Medical Image Science and Visualization, Interaktiva institutet och Visualiseringscenter C.
Ökat intresse för benskörhetsanalys
Allt fler mammografikliniker runt om i Europa använder Sectras tjänst för att analysera benskörhet, Sectra OneScreen. Exempelvis har nya kunder i Norge och Schweiz tecknat sig för tjänsten. Användningen av tjänsten är störst bland privata mammografikliniker.
– Vi arbetar för att vår analystjänst ska bli tillgänglig även inom den offentliga vården, men den bearbetningen tar längre tid eftersom det krävs politiska beslut, säger Torbjörn. Våra säljinsatser för OneScreen sker primärt i norra Europa.
Nytt forskningssamarbete i USA
I samarbete med användare, universitet och forskningscentra utvecklar Sectra innovativa lösningar som maximerar nyttan för kunderna. Bland annat har man ett långvarigt och nära samarbete med Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV) i Linköping.
– Under året tecknade vi vårt första amerikanska forskningsavtal med det stora universitetssjukhuset University Hospitals i Cleveland, USA, säger Torbjörn.
"Vi har nära samarbeten med våra kunder och deras synpunkter är kärnan i vår produktutveckling. I vårt nya webforum, Sectra UserInfluence, har vi gjort det ännu smidigare för kunderna att diskutera prototyper med Sectras utvecklare och produktledare."
"När kunderna byter till vårt IT-system hjälper vi dem att överföra patientdata. Många gånger rör det sig om flera hundra TB data, ofta av varierande kvalitet. Med vår långa erfarenhet och noggranna projektplanering, säkerställer vi att de kan ta sina verksamhetskritiska system i drift på planerad dag utan att verksamheten påverkas."
Riktade satsningar ska öka lönsamheten
Framtidens vårdutmaningar och kunnigare kunder gynnar Sectra. Lönsamheten ska öka genom intern effektivisering och tillväxt inom affärsområdets samtliga nischer.
På de flesta av Sectras marknader för radiologiska IT-system har försäljningen gått in i en ny fas där kunder investerar i sitt andra system. Samtidigt blir kundernas lösningar mer komplexa i takt med att IT-systemen ska hantera fler typer av medicinska bilder och kraven på integration ökar.
– Vi har lång erfarenhet och hög kompetens inom IT-området. Kunderna vi möter på utbytesmarknader är ofta mer kunniga och specifika i sina krav, vilket gynnar IT-aktörer som Sectra, säger Torbjörn Kronander, VD för Sectras medicinska verksamhet.
Fokusering för ökad lönsamhet
Inom området radiologiska IT-system ska Sectra växa och ta marknadsandelar genom fokus på försäljning till vårdorganisationer med stora komplexa IT-installationer.
– Med kunder som hela Nordirlands publika sjukvård, Region Skåne och den stora amerikanska klinikkedjan Promedica har vi redan visat att vi kan leverera den här typen av projekt. Dessa kunder har en årsproduktion på mellan en halv och en miljon undersökningar och en geografiskt spridd verksamhet, säger Torbjörn.
Affärsenheten ska också kraftigt minska kostnaderna för support och installation, ett mål som sträcker sig över tre år. Arbetet för att uppnå målet innebär förändringar i produkter samt samordning av resurser mellan länder och marknader.
– Vi har kommit en bit på väg mot att sänka våra kostnader för uppgraderingar och nyinstallationer. Ett arbete som vi kommer att fortsätta med när det gäller fler delar av våra system, säger Torbjörn. Effektiviseringarna är nödvändiga för att vi ska uppnå marginalmålen och för att möta prispressen på våra marknader.
Riktade satsningar för geografisk expansion
Affärsområdet fokuserar på att växa i länder och regioner där företaget har en stark ställning eller kan bli marknadsledande. Expansionen sker primärt organiskt. Huvuddelen av omsättningen kommer idag från Sverige, USA och länder i norra Europa, exempelvis England, Norge och Nederländerna.
Partnerförsäljning utgör omkring en femtedel av omsättningen inom Medicinska system.
– Nya marknader tar vi oss an i första hand genom samarbetspartners. I Mellanöstern, Ryssland och Japan pågår etableringsarbetet genom partners, medan Finland, Italien och delar av USA är exempel på länder där vi har väl fungerande partnerkanaler, säger Torbjörn.
Kostnadsfördelar med onlinetjänster
Sectras onlinetjänster för analys av benskörhet, för uppföljning av hur patienter med reumatism svarar på behandling och för planering av ortopediska operationer ger samhället och vårdgivarna möjlighet till stora kostnadsbesparingar. Omsättningen från dessa tjänster är liten i förhållande till företagets stora radiologiska IT-verksamhet, men de tillför stor kundnytta och deras potential är stor.
– Att leverera tjänster till sjukvården via Internet är en leveransmodell som kommer att öka i betydelse, säger Torbjörn. Den innebär stora kostnads- och driftsfördelar, för både oss och för våra kunder, eftersom det inte krävs någon installation av hårdeller mjukvara hos kunderna. Därför har våra onlinetjänster potential att växa snabbt i framtiden.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Affärsidé
Sectra levererar godkända och effektiva säkerhetslösningar till myndigheter, försvar och samhällskritiska funktioner i Europa.
Kunder
Myndigheter, försvar och samhällskritiska funktioner som kommuner, landsting, polis, tull, räddningstjänst och kustbevakning. Användarna är beslutsfattare och tjänstemän inom till exempel försvars- och inrikesdepartement samt utrikesförvaltning.
Geografisk marknad
Europeiska länder som är medlemmar i EU och/eller NATO.
Produkter & tjänster
Sectra erbjuder produkter och tjänster inom säker kommunikation för kunder som hanterar säkerhetsklassificerad information. Produkterna är godkända av nationella säkerhetsmyndigheter och internationella organisationer som EU och NATO. Sectras kunderbjudande omfattar:
- • Säker tal- och SMS-kommunikation.
- • Snabb och säker överföring av data.
- • Kundspecifika utvecklingsprojekt, från förstudie till produktion och leverans av skräddarsydda kryptoprodukter/system.
- • Tjänster i form av installation, driftsättning, säkerhetsadministration, service och support samt utbildningar.
Marknadsposition
Sectra har utvecklat och sålt produkter och tjänster för säker kommunikation sedan 1978, då företaget grundades. Sectras samarbete med kunder och nationella säkerhetsmyndigheter i många länder har lett fram till att företagets olika lösningar för säker kommunikation idag används i en majoritet av länderna i Europa, inom EU- och NATO-organisationen.
En allt mobilare marknad
Allt mer information som tidigare fanns i datorer flyttar in i smartphones. Under 2011 såldes hela 2,5 miljoner1 smartphones bara i Sverige, vilket är en ökning med 50 procent jämfört med året innan. Den här utvecklingen kräver nya typer av säkerhetslösningar.
Smartphones är ett viktigt arbetsverktyg som bland annat innehåller kontakter, e-post, sms och mötesanteckningar. Den lagrar även information om var du befinner dig, vad du sökt efter på internet och lösenord till sociala nätverk. Det innebär stora säkerhetsrisker när exempelvis politiker blir av med sina mobiler, om de inte har rätt typ av säkerhetslösning.
– Vi gör modern teknik tillgänglig för kunder som hanterar säkerhetsklassificerad eller konfidentiell information. Med vår kommunikationslösning för mobil IP-telefoni kan kunderna ringa säkra samtal med sin smartphone och skydda telefonen mot skadlig kod, säger Michael Bertilsson, VD för affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Europeiska marknaden
Sectra marknadsför och säljer avlyssningssäkra kommunikationssystem uteslutande på den europeiska marknaden, med Sverige och Nederländerna som de största marknaderna. I dessa länder ligger utvecklingen och användandet av kryptoprodukter i absolut framkant och här är Sectra marknadsledande på kryptoprodukter för säker telefoni.
Marknaden för Sectras produkter präglas av:
- • Snabb teknikutvecklingen inom data- och telekommunikation.
- • Förändringar i olika regelverk för hantering av säkerhetsklassificerad information.
- • Avlyssning av telefonsamtal och meddelanden är relativt enkelt och billigt.
- • Ökat intresse hos civila myndigheter och samhällskritiska funktioner av att även skydda känslig och konfidentiell, men oklassificerad information.
Det svaga ekonomiska läget i vissa av Europas länder påverkar marknaderna för Sectras produkter. Budgetar som är vikta åt investeringar inom IT- och kommunikationssäkerhetsområdet krymper eller fryser inne. Det påverkar såväl de enskilda ländernas som EU- och NATO-organisationernas investeringsförmåga.
– Vårt långsiktiga mål är att sälja kryptoprodukter för säkert tal och säkra nätverk till samtliga EU-länder. Kortsiktigt fokuserar vi säljinsatserna på våra hemmamarknader Sverige och Nederländerna samt på några utvalda länder där vi har en pågående dialog och där vi bedömer att kunderna har förmåga att investera i säkra kommunikationslösningar, säger Michael.
Olika säkerhetsnivåer kräver olika produkter
I Europa används huvudsakligen fyra klassificeringsnivåer som definierar informationens känslighet och hur den ska hanteras; Top Secret, Secret, Confidential och Restricted. Nivåerna är kopplade till vilken skada informationen skulle orsaka om någon obehörig fick tillgång till den.
Sectra säljer produkter som är säkerhetsgodkända för nivåerna Secret och Restricted. En person som har behov av att kommunicera känslig information på klassificeringsnivån Secret bör använda Sectra Tiger för mobil telefoni, fast telefoni och säker datakommunikation. Är informationen klassad som Restricted, alternativt som sekretessbelagd eller konfidentiell information, är Sectra Panthon för mobil IP-telefoni, ett säkert val.
Marknadernas storlek
De organisationer och användare som Sectra levererar lösningar till är restriktiva med att lämna ifrån sig information, både om befintlig utrustning och planerade investeringar. Därför finns inte några tillämpliga branschundersökningar av marknadens storlek eller tillväxttakt.
Enligt Sectras egna uppskattningar beräknas antalet potentiella användare av produkten Sectra Tiger till cirka 150 000 personer i hela Europa och cirka 3 000 personer i Sverige. I beräkningen har man utgått från att cirka 0,3 promille av befolkningen utgörs av ämbetsmän i den befattningen att de hanterar statshemligheter eller EU-sekretess på säkerhetsnivån Secret.
Kommunikationslösningen för mobil IP-telefoni, Sectra Panthon, vänder sig till tjänstemän som har behov av säkerhet på nivån Restricted eller som hanterar sekretessbelagd information. Antalet användare som är i behov av produkter för säker kommunikation upp till nivån Restricted beräknas vara tio gånger fler än antalet användare på nivån Secret.
Konkurrenter
De främsta konkurrenterna till Sectra, när det gäller säkerhetsgodkända produkter, är större företag som är etablerade på den europeiska marknaden och där kryptering är en liten del av verksamheten. Exempel på sådana är Thales, Rohde & Schwarz, Secunet, Fox IT, Selex Communications och AEP Networks. I vissa länder möter Sectra också mindre och lokala aktörer som, liksom Sectra, har sin huvudverksamhet inom kryptering.
"Vårt långsiktiga mål är att sälja kryptoprodukter för säkert tal och säkra nätverk till samtliga EU-länder. Kortsiktigt fokuserar vi säljinsatserna på våra hemmamarknader Sverige och Nederländerna samt på några utvalda länder där vi har en pågående dialog och där vi bedömer att kunderna har förmåga att investera i säkra kommunikationslösningar."
Marknaden för säker kommunikation med smartphones präglas av ett större antal aktörer. Till skillnad från företagets produkt, Sectra Panthon, saknar dock majoriteten av konkurrenternas produkter säkerhetsgodkännande.
Kundspecifika utvecklingsprojekt läggs, av naturliga skäl, oftast på nationella aktörer som har ett nära samarbete med säkerhetsmyndigheten i sitt eget land. Sectra har idag utvecklingssamarbeten i Sverige och Nederländerna.
Konkurrensfördelar
Sectra är den enda leverantören på marknaden med en produkt som är både EU- och NATO-godkänd på klassificeringsnivån Secret, dessutom för både säker mobil-, fast- och satellitkommunikation. Sectras Tigerprodukter är även godkända av flera nationella säkerhetsmyndigheter i Europa. På marknaden för
Restricted-godkända säkerhetslösningar är Panthon ensam produkt om att ha trippla godkännanden.
- Som internationell leverantör får vi en unik kontaktyta och utvecklar löpande vår kunskap inom säker kommunikation tillsammans med många olika kunder. Genom närheten till slutanvändare kan vi utveckla säkerhetslösningar som är användbara och effektiva – både för organisationen och för den enskilda användaren, säger Michael.
1 Källa: Branschorganisation MobilTeleBranschen.
"Hög tillgänglighet och användbarhet är av största vikt för våra kunder. Marknadens teknikskifte till paketförmedlad data (IP) förbättrar tillgängligheten ytterligare och vårt Tigersystem anpassas för närvarande till tekniken."
"Allt fler organisationer använder externa serverhallar för datalagring. När känslig information överförs mellan användarna och serverhallarna behöver den skyddas. Det ställer krav på snabbare krypton och med det Gigabit-krypto vi håller på att utveckla kommer kryptering och dekryptering av stora mängder information att kunna ske utan märkbar fördröjning."
God lönsamhet och viktiga godkännanden
Säkerhetsmyndigheter har infört nya säkerhetskrav som påverkat pågående utvecklingsprojekt. Samtidigt har flertalet länder i Europa haft en svag ekonomi. Året har blivit långt ifrån som planerat – trots det redovisar affärsområdet en stabil utveckling.
Året som gått har präglats av hårt arbete inom samtliga produktområden och utvecklingsprojekt. Parallellt med utveckling av nya produkter har Sectra levererat och uppdaterat äldre och mogna produkter. Likaså har förlängningar av service- och supportavtal skett i planerad omfattning.
Förändrade krav från säkerhetsmyndigheterna
Utifrån ändrade hotbilder har säkerhetsmyndigheter i Sverige och Nederländerna förändrat sina säkerhetskrav under året. De förändrade kraven har förlängt pågående utvecklingsprojekt. Detta innebär att färdigställandet av en ny modell av Sectra Tiger liksom Sectra Panthon för Android och det nya höghastighetskryptot Ternety senareläggs, vilket påverkar produktleveranser.
– De nya säkerhetskraven medför ökad säkerhet och förbättrad kvalitet. Kunderna har dessutom beställt nya funktioner som ökar produkternas användbarhet, säger Michael.
Panthon godkänd av EU och NATO
Sectras säkerhetslösning för mobil IP-telefoni, Panthon, godkändes under året av såväl NATO som EU på säkerhetsnivån Restricted.
– Godkännandet gör det möjligt för tjänstemän och beslutsfattare inom EU- och NATO-organisationerna att skydda sin känsliga kommunikation med vår framtidssäkra lösning som utvecklas i nära samarbete med den holländska säkerhetsmyndigheten, säger Michael.
Förnyat förtroende från holländska departement
Samtliga holländska departement fortsätter att kommunicera säkert med Sectras kryptoprodukter. De har förlängt sitt ramavtal, där de köper säker kommunikation som en tjänst, i ytterligare två år.
Stabil kundbas och tre produktlanseringar
Nära samarbete med europeiska säkerhetsmyndigheter och slutanvändare, säkerställande av en fortsatt stark marknadsposition samt nya produkterbjudanden, är några av strategierna för att nå affärsområdets långsiktiga mål att sälja produkter till samtliga EU-länder.
Fokus på säkerhetsgodkännande av nya produkter
Stora utvecklingsprojekt för produkterna Tiger, Panthon och Ternety pågår och ska enligt de nya tidplanerna färdigställas under 2012/2013. Planen är att de nya Tiger- och Panthonprodukterna även ska hinna evalueras av säkerhetsmyndigheten i Nederländerna och därefter i ytterligare något land samt av EU respektive NATO under kommande verksamhetsår.
– Vi är i slutfasen av utvecklingsprojekten för nya modellen av Sectra Tiger och för Panthon på teknikplattformen Android. Produkterna ska godkännas av säkerhetsmyndigheterna, som vi upplever är hårt belastade. Det är av stor betydelse att utvecklingen och evalueringarna går enligt tidplan, eftersom det har en direkt effekt på när vi kan börja leverera till befintliga och nya kunder, säger Michael.
Ny modell av Tiger
Tiger är affärsområdets största produktområde och omfattar produkter för säker mobil-, fast- och satellitkommunikation. I samarbete med den holländska säkerhetsmyndigheten håller utvecklingen av den nya modellen av Sectras säkra mobiltelefon, Tiger 7401, på att ta sin slutliga form. Den nya modellen kan börja levereras när säkerhetsmyndigheterna har gett sitt klartecken.
Fler smartphones och säkra läsplattor
För att möta slutanvändarnas önskemål om att kommunicera säkert med fler modeller av smartphones och läsplattor, vidareutvecklas Panthon för att fungera på teknikplattformen Android.
– Med Panthon underlättar vi för våra kunder att börja använda säkra kommunikationslösningar för information som formellt sett inte innebär risker för rikets säkerhet, men som ändå är känslig och innebär risker för en organisation eller individ om den hamnar i fel händer, säger Michael.
Kundspecifik utveckling – en viktig bas
På uppdrag av FMV (Försvarets Materielverk) utvecklar Sectra ett höghastighetskrypto, Ternety, för säker dataöverföring. Utvecklingsprojektet har under verksamhetsåret omarbetats utifrån förändrade krav från den svenska säkerhetsmyndigheten och produkten kommer att börja levereras till svenska myndigheter under 2013.
– Utvecklingen av höghastighetskryptot är ett exempel på ett utvecklingsuppdrag där vi tar ansvar för allt från förstudie till färdigt system och produkt. Utvecklingsprojekt utgör mer än hälften av affärsområdets omsättning och är en viktig bas i vår verksamhet, säger Michael.
Intäkter från utvecklingsprojekt och flerårsavtal i Sverige och Nederländerna ger verksamheten en stabil grund att stå på när det sker förändringar i omvärlden som inte går att påverka eller förutse.
Femårsöversikt
| Belopp i TSEK om annat ej anges | 11/12 | 10/11 | 09/10 | 08/09 | 07/08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernens resultaträkningar i sammandrag | |||||
| Nettomsättning | 823 090 1 | 783 691 | 753 857 | 776 978 | 687 978 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 10 586 | 8 598 | 15 107 | 36 763 | 17 260 |
| Rörelsens kostnader | - 686 822 | - 678 457 | - 628 233 | - 680 466 | - 547 313 |
| Avskrivningar | - 43 389 | - 41 288 | - 25 075 | - 12 832 | - 7 349 |
| Rörelseresultat | 103 465 1 | 72 544 | 115 656 | 120 443 | 150 576 |
| Finansnetto | 24 390 | - 2 371 | - 2 644 | 79 475 | 32 633 |
| Resultat efter finansiella poster | 127 855 | 70 173 | 113 012 | 199 918 | 183 209 |
| Skatt | - 35 007 | - 21 874 | - 29 020 | - 56 066 | - 57 511 |
| Årets resultat från kvarvarande verksamhet | 92 848 | 48 299 | 83 992 | 143 852 | 125 698 |
| Resultat från avvecklad verksamhet | 292 967 | - 57 916 | -66 785 | - 93 396 | - 75 235 |
| Årets resultat | 385 815 | - 9 617 | 17 207 | 50 456 | 50 463 |
| Resultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 385 815 | - 9 617 | 17 207 | 50 456 | 50 463 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernens balansräkningar i sammandrag | |||||
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 65 784 | 195 073 | 211 079 | 227 216 | 217 637 |
| Övriga anläggningstillgångar | 66 450 | 66 249 | 78 257 | 69 554 | 69 575 |
| Likvida medel | 605 757 | 211 341 | 193 024 | 184 282 | 288 358 |
| Övriga omsättningstillgångar | 396 083 | 461 061 | 486 315 | 527 103 | 410 370 |
Eget kapital och skulder
Summa tillgångar
| Summa eget kapital och skulder | 1 134 074 | 933 724 | 968 675 | 1 008 155 | 985 940 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga skulder | 300 956 | 319 826 | 326 297 | 355 405 | 327 034 |
| Långfristiga skulder | 17 260 | 23 406 | 17 315 | 23 162 | 51 859 |
| Avsättningar | 28 466 | 20 955 | 22 495 | 30 474 | 46 377 |
| Eget kapital | 787 392 | 569 537 | 602 568 | 599 114 | 560 670 |
933 724
968 675
1 008 155
985 940
1 134 074
11/12 10/11 09/10 08/09 07/08
| Nyckeltal 2 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | |||||
| Sysselsatt kapital, MSEK | 822,0 | 592,9 | 642,1 | 645,4 | 624,3 |
| Likviditet, ggr | 3,4 | 2,1 | 2,1 | 2,0 | 2,2 |
| Soliditet, % | 69,4 | 61,0 | 62,2 | 59,4 | 56,9 |
| Skuldsättningsgrad | 0,04 | 0,04 | 0,07 | 0,07 | 0,10 |
| Investeringar, MSEK | 31,1 | 42,9 | 66,8 | 67,7 | 82,6 |
| Lönsamhet | |||||
| Bruttomarginal, % | 17,8 | 14,5 | 18,7 | 17,2 | 23,0 |
| rensat för engångspost 1 | 15,4 | 14,5 | 18,7 | 17,2 | 23,0 |
| Rörelsemarginal, % | 12,6 | 9,3 | 15,3 | 15,5 | 21,9 |
| rensat för engångspost 1 | 9,9 | 9,3 | 15,3 | 15,5 | 21,9 |
| Vinstmarginal, % | 15,5 | 9,0 | 15,0 | 25,7 | 26,6 |
| rensat för engångspost 1 | 13,0 | 9,0 | 15,0 | 25,7 | 26,6 |
| Avkastning på totalt kapital, inkl avvecklad verksamhet, % | 40,8 | -0,7 | 2,5 | 7,4 | 8,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, inkl avvecklad verksamhet, % | 59,7 | -1,1 | 3,9 | 11,6 | 13,8 |
| Avkastning på eget kapital, inkl avvecklad verksamhet, % | 58,0 | -1,6 | 2,9 | 8,7 | 9,3 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 488,9 | 475,5 | 504,1 | 491,2 | 447,6 |
| Medarbetare | |||||
| Antal medarbetare, medeltal | 500 | 496 | 484 | 448 | 398 |
| Antal medarbetare vid periodens slut | 502 | 500 | 497 | 483 | 423 |
| Omsättning per medarbetare, MSEK | 1,6 | 1,6 | 1,6 | 1,7 | 1,7 |
| Förädlingsvärde per medarbetare, MSEK | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,1 | 1,1 |
| Aktien | |||||
| Antal aktier per balansdagen 3 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 |
| Genomsnittligt antal aktier | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 832 271 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 21,37 | 15,46 | 16,36 | 16,26 | 15,22 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning 4, SEK | 20,77 | 15,13 | 16,11 | 16,06 | 14,93 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 4,17 | 2,24 | 2,77 | 5,44 | 4,62 |
| Kassaflöde per aktie, inkl avvecklad verksamhet, SEK | 3,34 | 0,70 | 1,02 | 2,55 | 2,31 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning 4, SEK | 4,05 | 2,19 | 2,73 | 5,37 | 4,53 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning, inkl avvecklad verksamhet 4, SEK | 3,24 | 0,68 | 1,01 | 2,52 | 2,26 |
| Vinst per aktie, SEK | 2,52 | 1,31 | 2,28 | 3,90 | 3,41 |
| Vinst per aktie inklusive avvecklad verksamhet, SEK | 10,47 | - 0,26 | 0,47 | 1,37 | 1,37 |
| Vinst per aktie efter utspädning 4, SEK | 2,46 | 1,29 | 2,24 | 3,84 | 3,34 |
| Vinst per aktie efter utspädning inklusive avvecklad verksamhet 4, SEK | 10,23 | - 0,26 | 0,46 | 1,35 | 1,34 |
| Inlösenprogram/Utdelning per aktie 5, SEK | 5 | 5 | 0 | 0 | 0,50 |
| Direktavkastning, % | 11,6 | 14,7 | 0 | 0 | 0,9 |
| P/E-tal, ggr | 17,1 | 26,0 | 16,4 | 9,9 | 17,2 |
| Börskurs balansdagen, SEK | 43,0 | 34,0 | 37,3 | 38,8 | 58,5 |
| Aktiens årliga omsättningshastighet 6 | 0,17 | 0,16 | 0,14 | 0,25 | 0,25 |
1 I beloppen ingår en engångspost som har en positiv effekt på omsättningen med 30 MSEK och rörelseresultatet med 25 MSEK.
2 För definition av nyckeltal, se not 33.
3 Justerat för aktieuppdelningar och fondemissioner.
4 Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2011/2012 (225 090), 2010/2011 (145 727) och 2009/2010 (403 608) samt personaloptioner utfärdade 2009/2010 (100 000), 2010/2011 (100 000) och 2011/2012 (100 000).
5 11/12 avser av styrelsen förslaget inlösenprogram.
6 År 07/08 – 09/10 är räknat på kalenderår och år 10/11-11/12 är räknat på räkenskapsår.
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ), organisationsnummer 556064-8304, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för tiden 1 maj 2011 – 30 april 2012. Efterföljande resultat- och balansräkningar, förändring av eget kapital, kassaflödesanalyser, redovisningsprinciper och noter utgör en integrerad del av årsredovisningen.
Avgivande
Informationen i denna årsredovisning är sådan som Sectra ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Sectra har offentliggjort bokslutskommunikén för verksamhetsåret 2011/2012 den 22 maj 2012 kl 08:00 genom pressmeddelande och genom publicering på Sectras hemsida www.sectra.se. Årsredovisningen i sin helhet offentliggörs genom pressmeddelande och genom publicering på hemsidan den 7 juni 2012 kl 08:00.
Verksamhet
Sectra bedriver utveckling och försäljning av högteknologiska produkter och tjänster i nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Koncernens struktur
Koncernens struktur är uppbyggd kring moderbolaget Sectra AB, som innefattar funktioner för kapitalförvaltning, koncernekonomi, börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Verksamheten i koncernen är organiserad i två affärsområden, Avlyssningssäkra kommunikationssystem och Medicinska system, som ansvarar för forskning och utveckling, produktledning, marknadsföring, försäljning, ekonomi samt service och support inom sina nischområden. Verksamheten inom Sectras affärsområden bedrivs i de helägda dotterbolagen Sectra Communications AB (Avlyssningssäkra kommunikationssystem) och Sectra Imtec AB under namnändring till Sectra Medical Systems AB (Medicinska system). Dessa bolag har ett antal dotterbolag med kontor runt om i världen, se not 12 för ytterligare information.
Väsentliga händelser 2011/2012
- • Sectra sålde verksamheten för utveckling och försäljning av produkten för lågdosmammografi, MicroDose Mammography. Reavinsten uppgår till 322,6 MSEK.
- • Sectra tecknade ett fyraårigt avtal värt 57 MSEK med norska sjukvårdsregionen Helse Nord.
- • Styrelsen fastställde ny utdelningspolicy.
- • Sectra överförde 5 kr per aktie till aktieägarna, totalt 184 MSEK, genom ett inlösenprogram.
Strukturaffär
Sectra slutförde den 31 augusti 2011 en affär med Royal Philips Electronics, som därmed övertog verksamheten för utveckling och försäljning av produkten för lågdosmammografi, MicroDose Mammography. Exklusive möjlig tilläggsköpeskilling har affären under räkenskapsåret genererat en bokföringsmässig reavinst för Sectra om 322,6 MSEK efter skatt. Se not 13 för ytterligare information om den avvecklade verksamheten.
Rapporteringen i årsredovisningen avser kvarvarande verksamheter såvida inget annat anges. Avvecklad verksamhet avser Sectra Mamea AB som utvecklade, producerade och marknadsförde produkten för lågdosmammografi.
Marknad
Sectrakoncernens största segment är Medicinska system som utgör 88 procent av koncernens nettoomsättning medan Avlyssningssäkra kommunikationssystem utgör 12 procent. Sverige är koncernens största enskilda marknad med 31 procent (29) av omsättningen följt av USA med 20 procent (24).
Försäljningen utanför Sverige sker främst i USD, EUR och GBP, vilket innebär att räkenskaperna påverkas av förändringar i dessa valutor. Sectra kurssäkrar inte valutaflöden och valutakursförändringar får därför en direkt inverkan på bolagets orderingång, omsättning och resultat. För ytterligare information om valutaexponering, se not 30.
Koncernens orderingång ökade 2011/2012 med 11,1 procent till 701,1 MSEK (631,0). Riktade satsningar på att växa i länder där Sectra har en stark ställning eller kan bli marknadsledande har lett till ökad orderingång, främst i norra Europa.
Medicinska system
Inom Medicinska systems största affärsenhet, radiologiska ITsystem, är Sectras strategi att växa på de marknader där bolaget redan har en stark position samt genom partners på noga utvalda geografiska områden med stor tillväxtpotential. Marknaden för medicinska system fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Tillväxten drivs av utbytesaffärer, merförsäljning till installerad bas och nyförsäljning. Sectra förser röntgen-, mammografi-, ortopedi- och reumatologikliniker med IT-system och tjänster som gör det möjligt att arbeta mer effektivt och samordna geografiskt spridd verksamhet. Fler än 1100 kunder använder Sectras IT-system och tjänster, däribland några av världens största vårdleverantörer. En ökande del av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, både merförsäljning och långa avtal för produkter, tjänster, service, support och uppgraderingar.
Sectras största marknader för Medicinska system är Nordeuropa och Nordamerika. På många marknader i Europa har osäkerheten kring den ekonomiska utvecklingen och behovet av statsfinansiella besparingsprogram haft en dämpande effekt på tillväxten, vilket också gäller USA. Trots det tuffa ekonomiska klimatet har Medicinska system fortsatt expandera i norra Europa. Framgångar i Norge och Nederländerna har medfört att Sectra stärkt sin marknadsposition och nu är den marknadsledande leverantören av radiologiska IT-system (RIS/PACS) i dessa länder. På hemmamarknaden är Sectra den klart största leverantören av IT-system för hantering av medicinska bilder (PACS).
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i 17 av Europas länder använder Sectras kryptoprodukter för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande
leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och försvar. Tillväxten drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal, förändringar i olika regelverk för hantering av säkerhetsklassificerad information och att allt fler myndigheter väljer att skydda konfidentiell, men oklassificerad, information.
Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem och här har kunderna fortsatt satsa på kommunikationssäkerhet under året. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kunderna behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.
Säsongsvariationer
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåret. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga, då Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska IT-projekt eller utveckling av kryptosystem.
Ekonomisk översikt
Koncernens omsättning och resultat
Koncernens nettoomsättning för verksamhetsåret uppgick till 823,1 MSEK. I beloppet ingår en engångspost om 30 MSEK som avser affärsområdet Medicinska systems försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av verksamheten för lågdosmammografi. Exklusive engångsposten ökade nettoomsättningen 1,2 procent till 793,1 MSEK (783,7).
Rörelseresultatet uppgick till 103,5 MSEK (72,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 12,6 procent. Affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationsssystem redovisar återigen en rörelsemarginal på 15 procent och Medicinska system bidrar till ökad lönsamhet genom MicroDose-avyttringen och interna effektiviseringar. Rensat för effekten av engångsposten uppgick rörelseresultatet för koncernen till 78,5 MSEK (72,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,9 procent (9,3).
Resultat efter finansnetto uppgick till 127,9 MSEK (70,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 15,5 procent. Förändringen är huvudsakligen kopplad till ökade ränteintäkter och positiva valutakursdifferenser. Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med 7,5 MSEK (-16,1). Resultatet efter skatt uppgick till 92,8 MSEK (48,3). Resultatet per aktie före utspädning uppgick till SEK 2,52 (1,31).
Resultat inklusive avvecklad verksamhet
Avvecklad verksamhet redovisade för året ett resultat efter skatt på 293,0 MSEK (-57,9) inklusive bokföringsmässig reavinst. Koncernens resultat efter skatt och inklusive avvecklad verksamhet uppgick till 385,8 MSEK (-9,6). Resultatet per aktie före utspädning och inklusive avvecklad verksamhet uppgick till 10,47 SEK (-0,26).
Kassaflöde och finansiell ställning
Genom att avyttra verksamheten för lågdosmammografi har Sectra väsentligt stärkt sitt kassaflöde. Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick till 148,6 MSEK (44,9). Verksamhetsårets förändring av likvida medel inklusive avvecklad verksamhet uppgick till
393,5 MSEK (7,4). Efter justering för valutakursdifferens i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 605,8 MSEK (211,3).
Soliditeten var vid verksamhetsårets utgång 69,4 procent (61,0) och likviditeten uppgick till 3,4 ggr (2,1). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 34,6 MSEK (23,4) och avser konvertibla lån, se not 22 och 23.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under verksamhetsåret till 31,1 MSEK (42,9). Investeringarna hänför sig främst till koncernens finansieringsverksamhet för kundprojekt inom Medicinska system och till balanserade utvecklingskostnader. Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under verksamhetsåret 17,5 MSEK (17,8) och koncernens redovisade värde i projekten uppgick vid verksamhetsårets utgång till totalt 46,1 MSEK (47,0). Aktiverat arbete för egen räkning var under verksamhetsåret 10,6 MSEK (8,6). Balanserade utvecklingskostnader uppgick vid verksamhetsårets utgång till totalt 55,8 MSEK (176,0), där jämförelsevärdet inkluderar avvecklad verksamhet.
Moderbolagets omsättning och resultat
Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för verksamhetsåret till 18,3 MSEK (18,7). Resultatet efter finansnetto uppgick till 403,0 MSEK (67,8) och inkluderar 300,0 MSEK i anteciperad utdelning från affärsområdet Medicinska system samt 90,7 MSEK (61,4) i koncernbidrag från dotterbolag.
För ytterligare information hänvisas till efterföljande resultatoch balansräkningar, redovisningsprinciper samt noter.
Forskning och utveckling
Sectrakoncernen satsar fortlöpande stora resurser på forskning och utveckling inom områden som är relaterade till företagets nischmarknader. Forskning och utveckling sker både i egen regi och i samverkan med kunder och partners. Under 2011/2012 har 10,6 MSEK (8,6) av Sectras utvecklingskostnader för standardprodukter balanserats som immateriella tillgångar i balansräkningen. Kundrelaterade utvecklingskostnader för framtagande av nya produkter och funktioner ingår i projektkostnader och kostnadsförs vid resultatavräkning. Direkta forskningsutgifter är inte materiella och därmed sker ingen särredovisning av dessa utgifter.
Medarbetare
På bokslutsdagen hade Sectra 502 (500) medarbetare med tillsvidareanställning och ett 40-tal medarbetare med projektanställning. Personalomsättningen var under verksamhetsåret 14,2 procent (14,3).
Medarbetarnas spetskompetens, engagemang och framåtanda är grunden för Sectras framgångar. Sectras motto är "anställ på attityd och förmåga, träna upp färdigheter", varför stor vikt läggs på kompetensutveckling. Företaget arbetar förebyggande med arbetsmiljö- och hälsofrågor genom att erbjuda hälsokontroller, friskvårdsprogram och träningsmöjligheter. Detta har resulterat i mycket låg sjukfrånvaro, motsvarande 1,7 procent (1,5).
Sectra arbetar löpande med att främja jämställdheten för att uppnå jämn könsfördelning och mångfald. Andelen kvinnor är 29 procent (29). Medarbetare från trettiotalet länder arbetar hos Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. För ytterligare information se not 2.
Miljöinformation
Sectra utvecklar och säljer huvudsakligen programvara samt, i mindre utsträckning, fysiska produkter. Företagets verksamhet är inte tillstånds- eller anmälningspliktig enligt miljöbalken. Såväl produkter som den egna produktionen ger liten påverkan på miljön.
Ur miljösynpunkt finns en stor fördel med de digitala röntgensystem som Sectra utvecklar. Införande av digital teknik bidrar till att minska användningen av film och kemikalier som har en hög miljöbelastning och bidrar också till att reducera resor och transporter.
Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Koncernen är genom sin verksamhet utsatt för olika slag av operationella och finansiella risker. För ytterligare information om hur företaget bedömer risker inom det närmaste året se not 30.
Bolagsstyrning
Ledning och kontroll av Sectrakoncernen fördelas mellan aktieägare, styrelse och verkställande direktören. Sectra tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Sectra har upprättat en bolagsstyrningsrapport i enlighet med regler och tillämpningsanvisningar i svensk lagstiftning och Koden. Rapporten är upprättad som en från årsredovisningen skild handling och revisorernas yttrande bifogas bolagsstyrningsrapporten. Bolagsstyrningsrapporten tillhandahålls på koncernens hemsida www.sectra.se tillsammans med övrig information om bolagsstyrningen inom Sectra.
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 SEK fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst.
Vid full konvertering och utnyttjande av samtliga utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med 1 074 425, vilket motsvarar 2,9 procent av aktiekapitalet och 1,8 procent av röstetalet. Sectra hade på bokslutsdagen 4 319 aktieägare. Av dessa har följande aktieägare direkta och indirekta innehav som utgör mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget;
- • Torbjörn Kronander som direkt och indirekt genom bolag representerar 16,9 procent av rösterna.
- • Jan-Olof Brüer som direkt och indirekt genom familj och bolag representerar 16,9 procent av rösterna.
- • Nordea Investment Funds som direkt och indirekt genom bolag representerar 11,5 procent av rösterna.
Under verksamhetsåret har Sectra utfärdat tre nya incitamentsprogram. Personaloptionsprogram 2008/2011 för medarbetare i Nordamerika har löpt ut. Någon inlösen skedde ej.
För konvertibellån 2009/2012 har medarbetare och externa styrelseledamöter den 21-25 maj 2012, det vill säga efter bokslutsdagen, löst in konvertibler till ett belopp av 10,8 MSEK, motsvarande 252 890 aktier. På konvertibellånets förfallodag den 15 juni 2012 kommer Sectra att återbetala 6,5 MSEK till konvertibelinnehavare som avstått från konvertering.
För ytterligare information om utställda incitamentsprogram, se not 2.
Utdelning/Inlösenprogram
Extra bolagsstämma i Sectra beslutade den 22 november 2011 att överföra 5 SEK per aktie, totalt 184,2 MSEK, till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Inlösenförfarandet genomfördes under december 2011. Ingen ordinarie utdelning lämnades 2010/2011.
För 2011/2012 föreslås ingen ordinarie utdelning. Istället föreslår styrelsen och verkställande direktören att årstämman beslutar om att överföra 5 kr per aktie, totalt 185 MSEK, till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet.
Bemyndigande
Årsstämman 2011 bemyndigade styrelsen att fram till nästa årsstämma fatta beslut om nyemission av högst 3 700 000 aktier. Syftet var att möjliggöra nyemission av aktier för att finansiera marknadsinvesteringar och förvärv av företag eller verksamheter, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur. Årsstämman 2011 beslutade också om rätt att återköpa upp till 10 procent av företagets egna aktier fram till nästa årsstämma. Vid bokslutsdagen hade styrelsen inte utnyttjat någon av dessa möjligheter.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2011 fastställde, i enlighet med de riktlinjer som styrelsen utarbetat, nedanstående principer för ersättning och övriga anställningsvillkor för bolagsledningen (verkställande direktören och övriga medlemmar av koncernledningsgruppen). Riktlinjerna gäller för avtal som nytecknas eller ändras efter årsstämman. Styrelsen föreslår årsstämman 2012 att de principer för ersättning och övriga anställningsvillkor som antogs av årsstämman 2011 ska fortsätta att tillämpas, med en justering av pensionsvillkoren. Bakgrunden är att Sectra har bytt pensionsplan för samtliga medarbetare i Sverige, vilket medför en förändring av nivån för pensionspremien som enligt tidigare villkor var maximerad till 25 procent. Pensionspremien föreslås nu vara maximerad till 30 procent av den fasta och rörliga lönen.
Ersättningen till bolagsledningen ska utformas efter marknadsmässiga villkor och samtidigt stödja aktieägarintresset. Ersättningen ska i huvudsak bestå av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner samt övriga förmåner, till exempel tjänstebil. Pensionsförmåner ska vara premiebaserade.
Den fasta lönen ska fastställas med hänsyn tagen till befattningshavarens erfarenhet, ansvar och prestation och ska baseras på marknadsmässiga förutsättningar. Den rörliga ersättningen ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Därtill ska den vara maximerad och baseras på uppfyllelse av mål som främjar bolagets långsiktiga värdeskapande. Den rörliga delen ska, i förekommande fall, vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier. Bolagets kostnad för den rörliga delen för VD och övriga personer i bolagsledningen ska högst uppgå till 50 procent av den fasta lönekostnaden.
Uppsägningstiden ska vara högst 12 månader från befattningshavarens sida. Vid uppsägning från bolaget ska summan av uppsägningstid och den tid under vilken avgångsvederlag utgår maximalt vara 24 månader. Ordinarie pensionsålder ska vara 65 år. Pensionsvillkor ska vara marknadsmässiga och baseras på avgiftsbestämda pensionslösningar. Pensionspremien ska vara
maximerad till 30 procent av den fasta och rörliga lönen.
Styrelseledamot med särskild kompetens som utför tjänster för bolaget utanför styrelseuppdraget ska kunna erhålla marknadsmässigt arvode härför. Beslut om sådant arvode ska handläggas av styrelsen, där berörd styrelseledamot ej får delta i handläggningen eller beslutet.
Frågan om ersättning till bolagsledningen behandlas av verkställande direktören. Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen.
Styrelsens yttrande avseende återköp av egna aktier
Styrelsens yttrande redovisas under not 32.
Väsentliga händelser efter bokslutsdagen
Vid avgivandet av denna årsredovisning har det inte inträffat några händelser efter bokslutsdagen som bolaget betraktar som väsentliga.
Framtidsutsikter och finansiella mål
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden i Skandinavien utgör en stabil bas för fortsatt internationell expansion. Sectras långsiktiga finansiella mål är:
- • Att uppnå en rörelsemarginal om minst 15 procent.
- • Att under en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 15 procent om året.
- • Att upprätthålla en soliditet om minst 30 procent.
Koncernens finansiella mål reviderades av styrelsen under hösten 2010. Styrelsens bedömning var då att Sectra hade goda förutsättningar att nå de nya målnivåerna på cirka tre års sikt, utifrån förväntad marknadsutveckling. Sectras produkter och tjänster effektiviserar och sparar kostnader i kundernas verksamhet, vilket långsiktigt innebär fortsatt tillväxt på våra marknader. Det svaga ekonomiska läget i södra Europa och de gångna årens svaghet i
USA innebär dock att marknaderna för Sectras produkter inte växt i takt med tidigare bedömningar, vilket betyder att Sectras möjlighet att nå tillväxtmålet förskjuts framåt i tiden.
Rapporternas godkännande
Enligt styrelsebeslut den 1 juni 2012 har koncernredovisningen godkänts för publicering och föreläggs årsstämman för fastställande den 28 juni 2012.
Förslag till disposition av vinst
Till årsstämmans förfogande står (SEK):
| Fond för verkligt värde | - 18 465 017 |
|---|---|
| Överkursfond | 7 647 266 |
| Balanserad vinst | 34 711 618 |
| Årets vinst | 365 993 083 |
| 389 886 950 |
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att vinstmedlen disponeras så att 389 886 950 SEK överföres i ny räkning.
Dessutom föreslås att årstämman beslutar om att 5 kronor per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande och en fondemission för att återställa aktiekapitalet. Detta innebär att 185 474 890 SEK överförs till bolagets aktieägare.
Styrelsens intygande
Vi anser att koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Linköping den 1 juni 2012
Jan-Olof Brüer Koncernchef och VD
Carl-Erik Ridderstråle Styrelseordförande
Torbjörn Kronander Styrelseledamot
Anders Persson Styrelseledamot
Stein Norheim Medarbetarrepresentant Erika Söderberg Johnson Styrelseledamot
Regina Rosander Medarbetarrepresentant
Christer Nilsson Styrelseledamot
Jakob Svärdström Styrelseledamot
Vår revisionsberättelse har lämnats den 4 juni 2012 Grant Thornton Sweden AB
Peter Bodin Auktoriserad revisor
Koncernens resultaträkningar Koncernens balansräkningar
| TSEK | Not | 11/12 | 10/11 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 1 | 823 090 | 783 691 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 10 586 | 8 598 | |
| Summa intäkter | 833 676 | 792 289 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror | - 158 381 | - 114 077 | |
| Personalkostnader | 2 | - 385 467 | - 402 906 |
| Övriga externa kostnader | 3, 4 | - 142 974 | - 161 474 |
| Avskrivningar maskiner och inventarier | 11 | - 26 785 | - 25 742 |
| Avskrivningar immateriella tillgångar | 10 | - 16 604 | - 15 546 |
| Summa rörelsens kostnader | - 730 211 | - 719 745 | |
| Rörelseresultat | 103 465 | 72 544 | |
| Finansiella poster | |||
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 25 778 | 2 842 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | - 1 388 | - 5 213 |
| Summa finansiella poster | 24 390 | - 2 371 | |
| Resultat efter finansiella poster | 127 855 | 70 173 | |
| Skatt | 9 | - 35 007 | - 21 874 |
| Årets resultat från kvarvarande verksamhet | 92 848 | 48 299 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet | 13 | 292 967 | - 57 916 |
| Årets resultat | 385 815 | - 9 617 | |
| Hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 385 815 | - 9 617 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | |
| Vinst per aktie kvarvarande verksamhet, SEK | |||
| Före utspädning | 2,52 | 1,31 | |
| Efter utspädning | 2,46 | 1,29 | |
| Vinst per aktie inklusive resultat från avvecklad verksamhet, SEK |
|||
| Före utspädning | 10,47 | - 0,26 | |
| Efter utspädning | 10,23 | - 0,26 | |
| Antal aktier per balansdagen | |||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | |
| Efter utspädning | 2 | 37 916 513 | 37 633 488 |
| Genomsnittligt antal före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 |
Rapport över totalresultat för koncernen
Genomsnittligt antal efter utspädning
| TSEK | Not | 11/12 | 10/11 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | 385 815 | - 9 617 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Årets omräkningsdifferens vid omräkning | |||
| av utländska verksamheter | 14 408 | - 25 834 | |
| Årets övriga totalresultat | 14 408 | - 25 834 | |
| Årets totalresultat | 400 223 | - 35 451 | |
| Hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 400 223 | - 35 451 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 |
2
37 707 909
37 536 405
| TSEK | Not | 2012-04-30 | 2011-04-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 10 | 65 784 | 195 073 |
| Maskiner och Inventarier | 11 | 53 647 | 60 175 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 15, 29 | 3 639 | 4 335 |
| Uppskjuten skattefordran | 9 | 9 164 | 1 739 |
| Summa anläggningstillgångar | 132 234 | 261 322 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 16 | 14 727 | 57 184 |
| Kundfordringar | 17, 30 | 241 302 | 210 373 |
| Aktuell skattefordran | 14 271 | 40 080 | |
| Övriga fordringar | 4 301 | 7 805 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 121 482 | 145 619 |
| Likvida medel | 19 | 605 757 | 211 341 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 001 840 | 672 402 | |
| Summa tillgångar | 1 134 074 | 933 724 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 36 842 | 36 842 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 296 526 | 296 526 | |
| Reserver | -18 434 | - 18 503 | |
| Balanserad vinst inklusive årets resultat | 472 458 | 254 672 | |
| Summa eget kapital | 787 392 | 569 537 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar | 21 | 594 | 5 627 |
| Uppskjutna skatteskulder | 9, 21 | 27 872 | 15 328 |
| Övriga långfristiga skulder | 22 | 17 260 | 23 406 |
| Summa långfristiga skulder | 45 726 | 44 361 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 30 436 | 38 777 | |
| Aktuell skatteskuld | 1 324 | 6 956 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 | 51 074 | 37 307 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 218 122 | 236 786 |
| Summa kortfristiga skulder | 300 956 | 319 826 | |
| Summa eget kapital och skulder | 1 134 074 | 933 724 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 25
Koncernens kassaflödesanalyser
| TSEK | Not | 11/12 | 10/11 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Rörelseresultat | 103 465 | 8 239 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 26 | 44 436 | 48 054 |
| Erhållen ränta | 18 730 | 2 221 | |
| Erlagd ränta | - 1 388 | - 1 071 | |
| Betald inkomstskatt | - 11 698 | - 31 820 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 153 545 | 25 623 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Förändring varulager | 9 095 | - 1 751 | |
| Förändring av fordringar | - 2 191 | - 16 558 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | - 11 869 | 37 538 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 148 580 | 44 852 | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | 10 | - 10 916 | - 21 294 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 11 | - 20 187 | - 21 607 |
| Försäljning av värdepappersinnehav | 0 | 22 354 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - 31 103 | - 20 547 | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Amortering av konvertibla förlagslån | 0 | - 22 262 | |
| Upptagande av konvertibla förlagslån | 22 | 11 168 | 6 091 |
| Amortering av långfristiga skulder | 0 | - 727 | |
| Inlösen av aktier | - 184 210 | 0 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 173 042 | - 16 898 | |
| Kassaflöde från kvarvarande verksamheter | - 55 565 | ||
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet | 13 | 449 095 | |
| Årets kassaflöde | 393 530 | 7 407 | |
| Likvida medel vid årets början | 211 341 | 193 024 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 886 | 10 910 | |
| Likvida medel vid årets slut | 19 | 605 757 | 211 341 |
| Outnyttjade krediter | 19 | 15 000 | 15 000 |
Förändringar i koncernens egna kapital
| Reserver | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| tsek | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital | Omräkningsreserv | Övriga reserver | Balanserad vinst inkl. årets resultat |
Totalt eget kapital |
| Ingående balans 1 maj 2010 | 36 842 | 296 526 | - 10 719 | 15 630 | 264 289 | 602 568 |
| Årets resultat | - 9 617 | - 9 617 | ||||
| Övrigt totalresultat | - 25 834 | - 25 834 | ||||
| Aktierelaterade ersättningar | 2 420 | 2 420 | ||||
| Utgående balans 30 april 2011 | 36 842 | 296 526 | - 36 553 | 18 050 | 254 672 | 569 537 |
| Årets resultat | 385 815 | 385 815 | ||||
| Övrigt totalresultat | 14 408 | 14 408 | ||||
| Aktierelaterade ersättningar | 1 842 | 1 842 | ||||
| Förfallna incitamentsprogram | - 16 181 | 16 181 | 0 | |||
| Inlösen av aktier | - 184 210 | - 184 210 | ||||
| Utgående balans 30 april 2012 | 36 842 | 296 526 | - 22 145 | 3 711 | 472 458 | 787 392 |
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av reservfond och överkurser som betalats i samband med emissioner. Omräkningsreserv innehåller valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av utländska dotterbolags finansiella rapporter. Övriga reserver innefattar till största del aktierelaterade ersättningar hänförliga till konvertibel - och optionsprogram.
Det finns inga innehav utan bestämmande inflytande inom Sectrakoncernen.
Moderbolagets resultaträkningar Moderbolagets balansräkningar
| TSEK | Not | 11/12 | 10/11 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | 1 | ||
| Nettoomsättning | 18 281 | 18 654 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Personalkostnader | 2 | - 10 468 | - 9 030 |
| Övriga externa kostnader | 3 | - 18 064 | - 18 764 |
| Avskrivningar av materiella | |||
| anläggningstillgångar | 11 | - 211 | - 231 |
| Rörelseresultat | - 10 462 | - 9 371 | |
| Resultat från finansiella poster | |||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 5 | 90 700 | 61 350 |
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 324 827 | 22 268 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | - 2 031 | - 6 496 |
| Resultat efter finansiella poster | 403 034 | 67 751 | |
| Bokslutsdispositioner | 8 | - 14 229 | 1 874 |
| Resultat före skatt | 388 805 | 69 625 | |
| Skatt på årets resultat | 9 | - 22 812 | - 18 867 |
| Årets resultat | 365 993 | 50 758 |
Rapport över totalresultat för moderbolaget
| TSEK | Not | 11/12 | 10/11 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | 365 993 | 50 758 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Fond för verkligt värde | 12 977 | - 22 189 | |
| Årets övriga totalresultat | 12 977 | - 22 189 | |
| Årets totalresultat | 378 970 | 28 569 |
| TSEK | Not | 2012-04-30 | 2011-04-30 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Maskiner och Inventarier | 11 | 347 | 558 |
| Andelar i koncernföretag | 12 | 13 978 | 13 978 |
| Fordringar hos koncernföretag | 14 | 135 577 | 143 288 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 15 | 1 528 | 1 982 |
| Uppskjuten skattefordran | 9 | 1 739 | 1 739 |
| Summa anläggningstillgångar | 153 169 | 161 545 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar hos koncernföretag | 180 586 | 265 986 | |
| Aktuell skattefordran | 6 795 | 21 412 | |
| Övriga fordringar | 1 556 | 1 836 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 18 | 2 119 | 1 738 |
| Kassa och bank | 19 | 480 668 | 815 410 |
| Summa omsättningstillgångar | 671 724 | 1 106 382 | |
| Summa tillgångar | 824 893 | 1 267 927 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 36 842 | 36 842 | |
| Reservfond | 226 456 | 226 456 | |
| Summa bundet eget kapital | 263 298 | 263 298 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Fond för verkligt värde | - 18 465 | - 37 528 | |
| Överkursfond | 7 647 | 7 647 | |
| Balanserad vinst | 34 712 | 174 250 | |
| Årets vinst | 365 993 | 50 758 | |
| Summa fritt eget kapital | 389 887 | 195 126 | |
| Summa eget kapital | 653 184 | 458 424 | |
| Obeskattade reserver | 20 | 110 191 | 95 962 |
| Långfristiga skulder | |||
| Övriga långfristiga skulder | 22 | 17 260 | 23 406 |
| Summa långfristiga skulder | 17 260 | 23 406 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 912 | 677 | |
| Skulder till koncernföretag | 22 523 | 685 266 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 | 17 734 | 399 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 3 089 | 3 793 |
| Summa kortfristiga skulder | 44 258 | 690 135 | |
| Summa eget kapital och skulder | 824 893 | 1 267 927 |
Säkerheter och eventualförpliktelser
| 2012-04-30 | 2011-04-30 | |
|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 |
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för dotterbolag | 283 653 | 332 944 |
| Summa eventualförpliktelser | 283 653 | 332 944 |
Moderbolagets kassaflödesanalyser
| TSEK | Not | 11/12 | 10/11 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Rörelseresultat | - 10 462 | - 9 371 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 26 | 188 | 335 |
| Erhållen ränta | 22 384 | 21 440 | |
| Erlagd ränta | - 2 031 | - 1 218 | |
| Betald inkomstskatt | - 8 195 | - 22 625 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 1 884 | - 11 439 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Förändring av fordringar | 145 859 | 52 799 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | - 422 959 | 76 427 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - 275 216 | 117 787 | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Försäljning av materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 089 | |
| Utbetalning av lån till dotterbolag | 14 | - 11 052 | - 37 632 |
| Återbetalning av lån från dotterbolag | 14 | 31 741 | 15 004 |
| Försäljning av värdepappersinnehav | 0 | 23 073 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 20 689 | 1 534 | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Amortering av konvertibla förlagslån | 0 | - 22 262 | |
| Upptagande av konvertibla förlagslån | 22 | 11 168 | 6 091 |
| Erhållna/Lämnade koncernbidrag | 5 | 90 700 | - 17 000 |
| Inlösen av aktier | - 184 210 | 0 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 82 342 | - 33 171 | |
| Årets kassaflöde | - 336 869 | 86 150 | |
| Likvida medel vid årets början | 815 410 | 729 260 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 2 127 | 0 | |
| Likvida medel vid årets slut | 19 | 480 668 | 815 410 |
| Outnyttjade krediter | 19 | 15 000 | 15 000 |
Förändringar i moderbolagets egna kapital
| TSEK | Aktiekapital 1 | Reservfond | Fond för verkligt värde |
Överkursfond | Balanserad vinst inkl. årets vinst |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 maj 2010 | 36 842 | 226 456 | - 15 339 | 7 647 | 231 993 | 487 599 |
| Lämnade koncernbidrag | - 78 350 | - 78 350 | ||||
| Skatteeffekt | 20 606 | 20 606 | ||||
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot eget kapital, exkl. transaktioner med bolagets ägare |
- 57 744 | - 57 744 | ||||
| Årets resultat | 50 758 | 50 758 | ||||
| Övrigt totalresultat | - 22 189 | 0 | - 22 189 | |||
| Summa förmögenhetsförändringar exkl. transaktioner med bolagets ägare |
- 22 189 | - 6 987 | - 29 176 | |||
| Utgående balans 30 april 2011 | 36 842 | 226 456 | - 37 528 | 7 647 | 225 007 | 458 424 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | ||||
| Skatteeffekt | 0 | 0 | ||||
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot eget kapital, exkl. transaktioner med bolagets ägare |
0 | 0 | ||||
| Årets resultat | 365 993 | 365 993 | ||||
| Övrigt totalresultat | 19 063 | - 6 086 | 12 977 | |||
| Summa förmögenhetsförändringar exkl. transaktioner med bolagets ägare |
19 063 | 359 907 | 378 970 | |||
| Inlösen av aktier | - 184 210 | - 184 210 | ||||
| Utgående balans 30 april 2012 | 36 842 | 226 456 | - 18 465 | 7 647 | 400 704 | 653 184 |
1 Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 SEK fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B.
Redovisningsprinciper
Allmänna redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB). Ändringar till nuvarande och nya standarder som har tillkommit under året har inte tillämpats retroaktivt inom koncernen. Vidare har Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Alla belopp i tusentals kronor om inget annat anges.
Ändrade redovisningsprinciper
Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen för verksamhetsåret 2010/2011 med det tillägget att nu även IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter, tillämpas. IFRS 5 anger hur upplysningar ska lämnas om avvecklade verksamheter.
Nya och ändrade redovisningsprinciper som blir tillämpliga från 1 maj 2012
Ett antal nya eller ändrade standarder och tolkningsuttalanden blir tillämpliga fr.o.m. 1 maj 2012 och framåt och har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter. Nyheter eller ändringar som blir tillämpliga från och med räkenskapsår efter 2012 och framåt planeras inte att förtidstillämpas. De ändringar och tolkningsuttalanden som ännu inte trätt i kraft bedöms inte få några väsentliga effekter på koncernens finansiella rapporter.
Moderbolaget
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Detta innebär att EU-godkända IFRS-regler och uttalanden tillämpas så långt som det är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och svensk beskattning. Värderings- och upplysningsregler följer IFRS och är desamma som i koncernen, men uppställningsformen följer Årsredovisningslagen och avviker därmed från IFRS i vissa fall. Även obeskattade reserver och bokslutsdispositioner redovisas i moderbolaget i enlighet med svensk lag.
Grund för rapporternas upprättande
Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärde eller nominellt värde om inte annat anges i efterföljande noter. Att upprätta finansiella rapporter enligt IFRS kräver att koncernen använder redovisningsmässiga antaganden och uppskattningar om framtiden. I not 30 redovisas de viktigaste uppskattningarna och bedömningarna.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden och omfattar de bolag i vilka moderbolaget direkt eller genom dotterbolag innehar bestämmande inflytande. Med bestämmande inflytande menas normalt när mer än 50 procent av röstberättigande aktier innehas i ett dotterbolag. Vid förvärv upptas förvärvade bolag i koncernen från förvärvstidpunkten. Anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier fastställs genom förvärvsanalys i anslutning till förvärvet. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier och det beräknade verkliga värdet av förvärvade nettotillgångar vid förvärvstillfället redovisas som koncernmässig goodwill. Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter och kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från transaktioner mellan koncernbolagen har vid upprättande av koncernredovisningen eliminerats i sin helhet.
Innehav utan bestämmande inflytande är den del av nettotillgångar och resultat som tillhör andra delägare i ett dotterbolag. Innehav utan bestämmande inflytande ingår i koncernresultatet efter skatt och andelen av nettotillgångar redovisas i koncernens eget kapital.
Aktieinnehav i intresseföretag, i vilka koncernen innehar ett betydande men inte bestämmande inflytande, redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Värdet av intressebolagets aktier förändras med Sectras andel av resultat efter skatt.
I koncernresultaträkningen redovisas värdeförändringen som "andel av resultat i intresseföretag". Per balansdagen har Sectra inga innehav utan bestämmande inflytande eller andelar i intresseföretag.
Omräkning av utländska dotterbolag
Funktionell valuta
Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor, vilken är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta. Poster i de finansiella rapporterna för de i koncernen ingående företagen, värderas i den valuta som används där respektive företag huvudsakligen är verksamt, det vill säga i dess funktionella valuta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta redovisas ursprungligen i den funktionella valutan till valutakursen på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omvärderas till funktionell valuta till valutakursen på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppkommer vid betalning av transaktioner i utländsk valuta och vid omräkning av monetära tillgångar samt skulder till balansdagens kurs redovisas i resultatet.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
De utländska koncernbolagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Resultaträkningarna omräknas till genomsnittskursen under rapportperioden. De valutakursdifferenser som uppstår förs direkt mot koncernens eget kapital.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkning av kortfristiga fordringar och skulder i utländsk valuta för vilken betalning är planerad inom överskådlig framtid redovisas i resultatet. Omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkning av långfristiga fordringar i utländsk valuta och som utgör nettoinvestering i dotterbolag redovisas mot eget kapital.
Avvecklad verksamhet
Resultatet efter skatt av avvecklad verksamhet redovisas som ett enda belopp i resultaträkningen. Beloppet specificeras i not 13. Nettokassaflödet avseende avvecklad verksamhet redovisas som ett enda belopp i koncernens kassaflödesanalyser. I noten för avvecklad verksamhet specificeras nettokassaflödet på löpande verksamhet, investeringsverksamhet respektive finansieringsverksamhet.
Rapportering av rörelsesegment
Fördelning per rörelsesegment baseras på vilka delar av verksamheten styrelsen och högsta företagsledning följer i den interna rapporteringen. Koncernens verksamhetsgrenar Medicinska system och Avlyssningssäkra kommunikationssystem utgör rörelsesegment vilket överensstämmer med den operativa strukturen inom koncernen. Övrig verksamhet avser främst verksamhet för finansiering av kundprojekt samt moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
Intäkter
Koncernens intäkter kommer huvudsakligen från fastprisuppdrag, produkt- och licensförsäljning samt konsultation. Uppdragsinkomster redovisas i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balansdagen. Färdigställandegraden beräknas som förhållandet mellan nedlagda utgifter på balansdagen och beräknade totala utgifter. I de fall förlust beräknas uppstå på oavslutat uppdrag belastas årets resultat med hela den förväntade förlusten. Intäkter från produkt- och licensförsäljning intäktsförs vid leverans om inga väsentliga risker eller förpliktelser återstår efter leverans. Produktförsäljning som levereras i projektform intäktsförs enligt färdigställandegraden beräknad på nedlagda timmar. Löpande konsulttjänster intäktsförs i takt med att arbetet utförs.
Pensioner och ersättningar till anställda
Sectrakoncernen har endast avgiftsbestämda pensioner, vilket innebär att koncernen gör löpande betalningar till olika pensionsinstitut. Dessa betalningar kostnadsförs löpande och utgör koncernens pensionskostnad för året, vilken ingår i personalkostnader. Andra pensionsförpliktelser finns inte och Sectra ansvarar inte för eventuella värdeförändringar i de inbetalda premierna. Därmed bär inte Sectra risken vid pensionsutbetalningar och inga pensionsförpliktelser tas upp som skuld i balansräkningen.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för av- och nedskrivningar. Individuell avkastningsvärdering görs löpande för att identifiera eventuella nedskrivningsbehov. Om redovisade värden överskrider återvinningsvärdet belastar skillnaden periodens resultat löpande när de uppkommer. För en tillgång som inte genererar kassaflöden beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör. Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Nyttjandevärde beräknas som nuvärde av framtida kassaflöden avseende specifika tillgångar. Avskrivningstiden för immateriella tillgångar överstiger 5 år om tillgången beräknas generera ekonomiska fördelar enligt individuell prövning och har en nyttjandeperiod överstigande 5 år.
Balanserade utvecklingskostnader
Sectra utvecklar egna programvaror och utrustning för medicinsk bildhantering och avlyssningssäker kommunikation. Alla forskningsutgifter kostnadsförs direkt och kundrelaterade utvecklingskostnader ingår i projektkostnader som kostnadsförs i resultaträkning. Interna utvecklingskostnader för standardprodukter balanseras och redovisas som immateriella tillgångar i den omfattning som de beräknas generera ekonomiska fördelar i framtiden. För balansering krävs även att projektkostnaderna kan beräknas på tillförlitligt sätt, att det är tekniskt möjligt att slutföra projektet och att koncernen innehar de resurser som krävs för att slutföra utvecklingen. Projektkostnader som aktiveras inkluderar alla direkt hänförliga utgifter för material, tjänster samt ersättningar till anställda. Balanserade utvecklingskostnader skrivs av linjärt över nyttjandeperiod per enskild tillgång, dock högst 5 år. Avskrivningar på aktiverade projektkostnader påbörjas när tillgången är färdigställd och säljs till kund.
Patent
Förvärvade patenträttigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Varumärken och kundrelationer
Varumärken och kundrelationer avser förvärvsrelaterade tillgångar. Dessa rättigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad ekonomisk livslängd. Följande avskrivningstider tillämpas:
| Kontorsmöbler | 10 år |
|---|---|
| Utrustning och kontorsmaskiner | 5 år |
| Utrustning hos kund | 3-10 år |
Leasing
Bolaget disponerar genom operationella och finansiella leasingavtal inventarier, lokaler, datorer, bilar och objekt för vidareuthyrning. Bolaget har endast leasingavtal av mindre väsentligt belopp varför samtliga leasingavtal redovisas som operationella.
Kostnader för operationella leasingavtal belastar årets resultat. Dessa kostnader redovisas som rörelsekostnad löpande i resultaträkningen och fördelas över hela leasingperioden.
Låneutgifter
Låneutgifter kostnadsförs om de inte är direkt hänförliga till inköp, uppförande eller produktion av en kvalificerad tillgång då utgiften utgör en del av tillgångens anskaffningsvärde. En kvalificerad tillgång är en tillgång som genom sin natur tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning. Sectrakoncernen har inga kvalificerade tillgångar per balansdagen.
Varulager
Varulagret är upptaget till det lägsta av anskaffningsvärdet enligt den så kallade först-in-först-ut principen respektive nettoförsäljningsvärde. Inkuransrisker har därvid beaktats. I egentillverkade halv- och helfabrikat består anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader samt skäligt pålägg för indirekta tillverkningskostnader.
Fordringar
Fordringar har efter individuell värdering upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta.
Skatter
Koncernens totala skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Uppskjuten skatt avser skatt på temporära skillnader och underskottsavdrag. I koncernen beräknas uppskjuten skatt på obeskattade reserver, underskottsavdrag och internvinster. Aktuell skatt beräknas på det skattemässiga överskottet inklusive eventuella justeringar på tidigare års aktuell skatt. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas endast om det är sannolikt att framtida vinster uppstår, vilket medför lägre skatt i framtiden.
Finansiella instrument
Finansiella instrument inkluderar både tillgångar och skulder. På tillgångssidan redovisas värdepappersinnehav och övriga fordringar, kundfordringar samt likvida medel. Finansiella skulder inkluderar konvertibla förlagslån, leverantörsskulder och andra finansiella skulder.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar tas upp i balansräkningen när bolaget blir part i avtalet och tas bort när avtalet förfaller eller bolaget ej längre har kontrollen över tillgångarna. Marknadsnoterade aktier värderas till marknadsvärde och värdeförändringar redovisas i resultatet. Likvida medel och kortfristiga placeringar av överskottslikviditet värderas löpande till upplupet anskaffningsvärde och värdeförändringar redovisas i resultatet. Låne- och kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde. En avsättning för osäkra fordringar görs när det finns belägg för att koncernen inte kommer att erhålla betalning enligt ursprungliga villkor för fordran.
Finansiella skulder
Finansiella skulder bokförs i balansräkningen när faktura mottagits eller när företaget på annat sätt iklätt sig avtalsenliga skyldigheter. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen fullgjorts och alla skyldigheter upphört. Finansiella skulder redovisas initialt till nominella belopp efter avdrag för transaktionskostnader. Löpande värderas skulderna till upplupet anskaffningsvärde efter korrigering för eventuella över-/undervärden med ränta periodiserad över lånets löptid. Räntekostnaderna redovisas direkt i resultaträkningen. Konvertibla lån redovisas som ett sammansatt finansiellt instrument uppdelat på en skulddel och en eget kapitaldel i den mån den ränta som utgår på konvertibeln inte är marknadsmässig. I så fall redovisas skulddelen till verkligt värde genom att diskontera framtida kassaflöden till marknadsränta. Eget kapitaldelen beräknas som skillnaden mellan lånets nominella värde och verkliga värde. Den ränta som utgår på de per balansdagen upptagna konvertibellånen bedöms vara marknadsmässig varför konvertibellånen i sin helhet redovisas som skuld.
Derivatinstrument
Derivatinstrument i form av terminsavtal kan utnyttjas inom koncernen för att minska riskerna för valutakursförändringar. På balansdagen fanns det inga valutaterminer eller derivatinstrument inom Sectrakoncernen.
Verkligt värde
Hur verkligt värde har bestämts för finansiella tillgångar och skulder sker utifrån tre olika värderingsnivåer.
Värderingsnivå 1, där beräkning av verkligt värde baseras på noterade marknadspriser och instrument som handlas på en aktiv marknad, värderingsnivå 2, där noterade marknadspriser saknas men variabler för beräkning av verkligt värde har hämtats från marknadsnoteringar samt värderingsnivå 3, där beräkning av verkligt värde sker utifrån data som inte finns på marknaden. Koncernens finansiella tillgångar och skulder tillhör huvudsakligen värderingsnivå 2.
Noter
Not 1 Rörelsesegment
Fördelning per rörelsesegment har bestämts utifrån den interna rapporteringen till styrelsen och företagets högsta ledning. Information per rörelsegren och geografiska områden används för att utvärdera omsättning och resultat inom koncernen samt för att fördela koncernens resurser mellan olika segment. De identifierade rörelsegrenarna är Medicinska system och Avlyssningssäkra kommunikationssystem. När det gäller den geografiska fördelningen så är grunden för fördelning kundernas fakturaadress.
Medicinska system utvecklar och säljer IT-system, tjänster och medicinteknisk utrustning. Största produktområdet inom segmentet är IT-lösningar för hantering
Rörelsegrenar
och lagring av röntgenbilder och patientinformation. Utveckling bedrivs huvudsakligen i Sverige och försäljning sker dels genom egna försäljningsbolag, dels genom externa distributörer.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem utvecklar och säljer produkter för avlyssningssäker kommunikation. Segmentet delar sig mellan produktdivisionerna Tiger, med produkter som skyddar tal- och datakommunikation, samt Krypto, som utvecklar kundspecifika system och produkter. Utveckling och produktion sker i Sverige och försäljning sker genom säljorganisationen i Sverige och Nederländerna.
| Avlyssningssäkra Medicinska system kommunikationssystem |
Övrig verksamhet 2 | Elimineringar 3 Totalt Koncernen 4 |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11/12 1 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | |
| Nettoomsättning | 732 023 | 703 698 | 101 783 | 111 800 | 50 878 | 59 270 | - 61 594 | - 91 077 | 823 090 | 783 691 |
| Avskrivningar | 26 845 | 25 978 | 391 | 479 | 16 153 | 14 831 | 0 | 0 | 43 389 | 41 288 |
| Rörelseresultat | 97 506 | 68 008 | 15 275 | 16 807 | - 9 036 | - 7 570 | - 280 | - 4 701 | 103 465 | 72 544 |
| Tillgångar | 796 644 | 692 112 | 106 577 | 96 950 | 872 770 | 1 307 072 | - 641 917 | - 1 162 410 | 1 134 074 | 933 724 |
| Skulder | 431 989 | 637 665 | 99 595 | 90 398 | 123 045 | 763 413 | - 307 947 | - 1 127 290 | 346 682 | 364 186 |
| Investeringar | 19 633 | 31 264 | 3 697 | 902 | 7 773 | 10 735 | 0 | 0 | 31 103 | 42 901 |
Geografiska områden
| Sverige | Övriga Europa | USA | Övriga världen | Totalt | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | |
| Nettoomsättning | 250 547 | 259 367 | 335 228 | 275 110 | 168 065 | 209 862 | 69 250 | 39 352 | 823 090 | 783 691 |
| Tillgångar | 838 190 | 646 717 | 159 971 | 141 935 | 100 140 | 112 785 | 35 773 | 32 287 | 1 134 074 | 933 724 |
| Investeringar | 22 712 | 21 499 | 6 272 | 19 290 | 1 720 | 1 017 | 399 | 1 095 | 31 103 | 42 901 |
1 Avser kvarvarande verksamhet inklusive engångspost om 30 MSEK i omsättning och 25 MSEK i rörelseresultat som avser försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av verksamheten för lågdosmammografi. För information om avvecklad verksamhet se not 13.
2 För övrig verksamhet avser omsättningen till 64,1 procent (68,5) verksamheter för finansiering av kundprojekt och till 35,9 procent (31,5) moderbolagets debitering
av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
3 Av moderbolagets totala försäljning avser 100 procent andra företag inom den företagsgrupp som bolaget tillhör. Inköp från koncernbolag har skett med 3,3 procent (4,5).
4 Sectra har inga kunder som enskilt bidrar med mer än tio procent av den totala nettoomsättningen. Merparten av koncernens anläggningstillgångar finns i Sverige.
Not 2 Anställda och personalkostnader
Medelantalet anställda och andel kvinnor Löner och andra ersättningar
| 11/12 | 10/11 | |||
|---|---|---|---|---|
| Totalt | varav kvinnor | Totalt | varav kvinnor | |
| Moderbolaget | ||||
| Sverige | 13 | 11 | 13 | 11 |
| Koncernen | ||||
| Australien | 12 | 2 | 11 | 4 |
| Danmark | 4 | 1 | 5 | 1 |
| Japan | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Kanada | 3 | 0 | 6 | 0 |
| Nederländerna | 25 | 8 | 19 | 5 |
| Norge | 13 | 5 | 12 | 4 |
| Nya Zeeland | 2 | 0 | 2 | 0 |
| Portugal | 6 | 3 | 6 | 3 |
| Schweiz | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Spanien | 3 | 1 | 5 | 3 |
| Storbritannien | 45 | 16 | 45 | 18 |
| Sverige | 277 | 74 | 273 | 74 |
| Tyskland | 19 | 6 | 19 | 8 |
| USA | 89 | 27 | 91 | 25 |
| Koncernen totalt | 500 | 143 | 496 | 145 |
Andelen kvinnliga ordinarie ledamöter inklusive arbetstagarrepresentanter i koncernens alla bolagsstyrelser uppgick till 11 procent (12) och i moderbolagets styrelse till 22 procent (29). Andelen kvinnor i koncernens ledningsgrupper inklusive verkställande direktörer uppgick till 20 procent (23) och i koncernledningen till 25 procent (25).
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | ||
| Styrelse och VD | 16 285 | 19 898 | 2 570 | 1 821 | |
| Övriga anställda | 266 663 | 278 662 | 4 331 | 3 687 | |
| Totalt | 282 948 | 298 560 | 6 901 | 5 508 |
Styrelse och VD Sociala avgifter Pensionskostnader Totalt Styrelse och VD Övriga anställda Sociala avgifter Pensionskostnader Totalt övriga anställda Sociala kostnader Koncernen Moderbolaget 2 673 1 616 4 289 66 002 19 160 85 162 2 834 1 743 4 577 64 273 19 000 83 273 11/12 10/11 11/12 10/11 756 340 1 096 1 405 427 1 832 583 263 846 1 192 388 1 580
Ersättning till styrelse, VD och andra ledande befattningshavare 2011/2012
| Styrelse | Rörlig | Övriga | Pensions | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| arvode | Grundlön | ersättning | förmåner | premier | Totalt | |
| Carl-Erik Ridderstråle, styrelsens ordförande | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 |
| Erika Söderberg Johnson | 190 | 0 | 0 | 0 | 0 | 190 |
| Torbjörn Kronander | 0 | 1 200 | 257 | 0 | 334 | 1 791 |
| Anders Persson | 170 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 |
| Christer Nilsson | 170 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 |
| Jakob Svärdström | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Summa ersättningar till styrelsen | 980 | 1 200 | 257 | 0 | 334 | 2 771 |
| Verkställande direktören | 0 | 1 320 | 270 | 0 | 340 | 1 930 |
| Övriga ledande befattningshavare (3 personer) | 0 | 1 893 | 94 | 0 | 422 | 2 409 |
| Summa ersättningar till VD och andra | ||||||
| ledande befattningshavare | 0 | 3 213 | 364 | 0 | 762 | 4 339 |
| Totalt | 980 | 4 413 | 621 | 0 | 1 096 | 7 110 |
Beredning och beslutsprocess
Styrelsens arvode har beslutats av årsstämman i enlighet med förslag från valberedningen. Riktlinjer för ersättning till VD och andra ledande befattningshavare fastställs av årsstämman. VD/koncernchefens ersättning har beretts av styrelsens ersättningskommitté och beslutas av styrelsen. VD/koncernchef har berett och beslutat om ersättningar till andra ledande befattningshavare.
Ersättningar till styrelsen
Till styrelsens ordförande och externa ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Interna styrelseledamöter erhåller ej arvode. Arvode till externa styrelseledamöter utgick under 2011/2012 med 150 000 SEK per ledamot och till styrelsens ordförande med 300 000 SEK. För revisionsutskottsarbete utgår 20 000 kr till styrelsens externa ledamöter och 40 000 kr till revisionsutskottets ordförande. Inget separat arvode utgår för ersättningsutskottsarbete.
Ersättningar till VD och andra ledande befattningshavare
Ersättning till VD/koncernchef och andra ledande befattningshavare sker enligt marknadsmässiga villkor och utgörs av grundlön, rörlig lön, övriga förmåner samt pension. Den fasta lönen är fastställd med hänsyn tagen till erfarenhet, ansvar och prestation. Den rörliga lönen är prestationsbaserad och maximerad till en procentsats av den fasta årslönen som är högst 50 procent. Med andra ledande befattningshavare avses de 3 medarbetare som tillsammans med VD/koncernchef och vice VD/ VD för Medicinska system utgjorde koncernledningen under verksamhetsåret.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida har VD/koncernchef 18 månaders uppsägningstid. Vid uppsägning från VD:s sida gäller en uppsägningstid om 6 månader. Uppsägningstiden för övriga ledande befattningshavare varierar mellan 3 och 12 månader från bolagets sida och mellan 3 och 6 månader från befattningshavarens sida. Särskilda avtal om avgångsvederlag finns ej.
Pension
Pensionsålder för VD och övriga ledande befattningshavare är 65 år. Pensionsförmåner för VD och övriga ledande befattningshavare erläggs inom ramen för samtliga medarbetares gällande pensionsplan, som är premiebestämd och oantastbar.
Aktierelaterade ersättningar
Konvertibel- och optionsprogram möjliggör för de anställda och externa styrelseledamöter att förvärva aktier i företaget. Det verkliga värdet på tilldelade konvertibler och optioner redovisas som en personalkostnad med en motsvarande ökning av eget kapital. Det verkliga värdet beräknas vid tilldelningstidpunkten och fördelas över intjänandeperioden. Det verkliga värdet på de tilldelade konvertiblerna och optionerna beräknas enligt Black & Scholes modell och hänsyn tas till de villkor och förutsättningar som gällde vid tilldelningstidpunkten. Det belopp som redovisas som en kostnad justeras för att återspegla det verkliga antalet intjänade konvertibler och optioner.
Under verksamhetsåret har aktierelaterade ersättningar kostnadsförts med 1 842 TSEK (2 420) varav 387 TSEK (475) avser ledande befattningshavare inklusive VD/koncernchef.
Utställda incitamentsprogram
| Konvertibelprogram | 2009/2012 | 2010/2014 | 2011/2015 | 2011/2016 |
|---|---|---|---|---|
| Antal underliggande B-aktier | 403 608 | 145 727 | 183 019 | 42 071 |
| Konverteringskurs, SEK | 42,90 | 41,80 | 49,00 | 52,30 |
| Lösenperiod | 21 – 25 maj 2012 | 26 – 30 maj 2014 | 25 – 29 maj 2015 | 23 – 27 maj 2016 |
| Löptid | 30 okt 2009 – 15 juni 2012 | 30 okt 2010 – 15 juni 2014 | 28 okt 2011 – 15 juni 2015 | 28 okt 2011 – 15 juni 2016 |
| Ränta under löptiden | 4 % | Stibor +2,25 % | Stibor +2,25 % | Stibor +2,25 % |
| Utspädning vid full konvertering, kapital | 1,1 % | 0,4 % | 0,5 % | 0,1 % |
| Personaloptionsprogram | 2009/2012 | 2010/2013 | 2011/2014 |
|---|---|---|---|
| Antal underliggande B-aktier | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Lösenpris, SEK | 42,90 | 41,80 | 49,00 |
| Lösenperiod | 19 – 25 aug 2012 | 20 – 26 sept 2013 | 13 – 17 okt 2014 |
| Utnyttjat antal optioner per 30 april 2012 | 0 | 0 | 0 |
| Utspädning vid full inlösen, kapital | 0,3 % | 0,3 % | 0,3 % |
Vid ingången av verksamhetsåret uppgick totalt antal utestående konvertibler och optioner till 791 400 st. Under året har utfärdats tre nya incitamentsprogram. Två nya konvertibelprogram med totalt 225 090 konvertibler och ett optionsprogram med 100 000 optioner. Omräkning av konvertibelkursen på grund av inlösen av aktier har ökat det ingående antalet konvertibler med 47 935 st. Under året har även ett optionsprogram totalt med 90 000 optioner förfallit. Vid utgången av året uppgick totalt antal konvertibler och optioner till 1 074 425 st.
Not 3 Ersättning till revisorer
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | ||
| Grant Thornton | |||||
| Revisionsuppdrag | 1 567 | 1 221 | 487 | 238 | |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget | 759 | 593 | 400 | 140 | |
| Skatterådgivning | 368 | 101 | 129 | 10 | |
| Övriga tjänster | 196 | 528 | 60 | 66 | |
| Övriga revisorer | |||||
| Revisionsuppdrag | 65 | 27 | 0 | 0 | |
| Övriga tjänster | 31 | 441 | 0 | 0 | |
| Totalt | 2 986 | 2 911 | 1 076 | 454 |
Med revisionsuppdrag avses granskning av års- och koncernredovisningen, bokföringen och styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra inklusive revisionsrådgivning. I beloppet för revisionsuppdrag ingår den lagstadgade revision som utförts i respektive land. Med revisionsverksamhet utöver revisionsuppdrag avses kvalitetssäkringstjänster.
Not 4 Operationella leasingkostnader
Årets betalda kostnader avseende operationella leasingavtal uppgår till 19 903 TSEK (21 435). Avtalade framtida avgifter avseende operationell leasing förfaller per år enligt nedan:
Koncernen
| 12/13 | 13/14 | 14/15 | 15/16 | |
|---|---|---|---|---|
| Lokalhyra | 16 723 | 14 903 | 13 615 | 13 412 |
| Bilar | 2 407 | 2 012 | 1 211 | 554 |
| Övrigt | 218 | 191 | 129 | 42 |
| Objekt för vidareuthyrning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Totalt | 19 348 | 17 106 | 14 955 | 14 008 |
Räkenskapsårets intäkter avseende vidareuthyrda leasingobjekt är 1 021 TSEK.
Not 5 Resultat från andelar i koncernföretag
| Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | |||
| Koncernbidrag | 90 700 | 61 350 | ||
| Totalt | 90 700 | 61 350 |
Not 6 Ränteintäkter och liknande intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | |
| Övriga ränteintäkter | 12 350 | 1 999 | 9 964 | 813 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 12 399 | 20 612 |
| Ränteeffekt från avvecklad verksamhet 1 | 6 359 | 0 | 0 | 0 |
| Utdelning | 21 | 16 | 21 | 16 |
| Omvärdering värdepapper | - 454 | 563 | - 454 | 563 |
| Realisationsvinst aktier | 0 | 264 | 0 | 264 |
| Valutakursdifferens, netto | 7 502 | 0 | 2 897 | 0 |
| Anteciperad utdelning från koncernföretag | 0 | 0 | 300 000 | 0 |
| Totalt | 25 778 | 2 842 | 324 827 | 22 268 |
Monetära tillgångar och skulder redovisas till balansdagens kurs via resultatet.
1 Motposten redovisas i not 13 Avvecklad verksamhet.
Not 7 Räntekostnader och liknande kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | |
| Räntekostnader | 1 388 | 1 118 | 1 305 | 953 |
| Räntekostnader från koncernföretag | 0 | 0 | 726 | 265 |
| Ränteeffekt från avvecklad verksamhet 1 | 0 | - 11 994 | ||
| Valutakursdifferens, netto | 0 | 16 089 | 0 | 5 278 |
| Totalt | 1 388 | 5 213 | 2 031 | 6 496 |
Monetära tillgångar och skulder redovisas till balansdagens kurs via resultatet.
1Motposten redovisas i not 13 Avvecklad verksamhet.
Not 8 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | ||
| Förändring periodiseringsfond | - 14 435 | 1 648 | |
| Förändring överavskrivning | 206 | 225 | |
| Totalt | - 14 229 | 1 874 |
Not 9 Skatt på årets resultat
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | |
| Skattekostnad | ||||
| Aktuell skatt | - 29 317 | - 4 086 | - 22 812 | 0 |
| Skatt på lämnat koncernbidrag | 0 | - 20 606 | ||
| Uppskjuten skatt | - 5 690 | - 17 788 | 0 | 1 739 |
| Summa skattekostnad | - 35 007 | - 21 874 | - 22 812 | - 18 867 |
| Sambandet mellan koncernens skattekostnad och redovisad skatt enligt gällande skattesats | ||||
| Resultat före skatt | 420 822 | 70 172 | 388 805 | 69 624 |
| Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget (26,3%) | - 110 676 | - 18 455 | - 102 256 | - 18 311 |
| Justering av skatt avseende tidigare år | 863 | 0 | 829 | 0 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | - 800 | - 808 | - 320 | - 557 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 75 848 | 3 | 78 935 | 1 |
| Förändring temporära skillnader | - 1 067 | 649 | 0 | 0 |
| Effekt av andra skattesatser i utländska dotterbolag | 825 | - 3 263 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | - 35 007 | - 21 874 | - 22 812 | - 18 867 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
| Uppskjuten skatteskuld på obeskattade reserver | 29 611 | 25 613 | ||
| Uppskjuten skattefordran på outnyttjade underskottsavdrag (nettningsbart) | - 1 739 | - 1 739 | ||
| Summa uppskjuten skatteskuld | 27 872 | 23 874 1 | ||
| Uppskjuten skattefordran | ||||
| Uppskjuten skattefordran på omsättningstillgångar | 9 164 | 10 285 | ||
| Uppskjuten skattefordran på outnyttjade underskottsavdrag | 1 739 | 1 739 | ||
| Summa uppskjuten skattefordran | 9 164 | 10 285 1 | 1 739 | 1 739 |
Outnyttjade underskottsavdrag för vilka uppskjuten skattefordran ej redovisas avser utländska bolag i koncernen och uppgår till 10 353 TSEK (14 725) per den 30 april 2012 och motsvarar i skattevärde 1 639 TSEK (2 357). Ingen förfallotidpunkt finns för de utländska underskottsavdragen.
1 Omklassificering har skett av föregående års ej kvittningsbara uppskjutna skattefordran. Posterna i balansräkningen föregående år var uppskjuten skattefordran 1 739 TSEK och uppskjuten skatteskuld 15 328 TSEK. Se även not 21.
Not 10 Immateriella anläggningstillgångar
Koncernen
| Balanserad | Kund | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| utveckling 1 | Patent 2 | relationer 3 | Varumärke | Summa | |
| Ingående anskaffningsvärde | 339 806 | 27 815 | 24 894 | 4 762 | 397 277 |
| Omräkningsdifferens | 0 | 347 | - 2 780 | 0 | - 2 433 |
| Årets investeringar | 20 349 | 0 | 734 | 0 | 21 083 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 20115 | 360 155 | 28 162 | 22 848 | 4 762 | 415 927 |
| Ingående av- och nedskrivningar 4 | 152 830 | 16 964 | 12 107 | 4 297 | 186 198 |
| Omräkningsdifferens | 0 | - 173 | - 665 | 0 | - 838 |
| Årets avskrivningar | 31 321 | 2 324 | 1 384 | 465 | 35 494 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar 30 april 2011 | 184 151 | 19 115 | 12 826 | 4 762 | 220 854 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2011 | 176 004 | 9 047 | 10 022 | 0 | 195 073 |
| Ingående anskaffningsvärde | 360 155 | 28 162 | 22 848 | 4 762 | 415 927 |
| Omräkningsdifferens | 151 | 327 | 974 | 0 | 1 452 |
| Årets investeringar | 10 916 | 0 | 0 | 0 | 10 916 |
| Avvecklad verksamhet | - 282 433 | - 24 301 | 0 | 0 | - 306 734 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 20125 | 88 789 | 4 188 | 23 822 | 4 762 | 121 561 |
| Ingående av- och nedskrivningar | 184 151 | 19 115 | 12 826 | 4 762 | 220 854 |
| Omräkningsdifferens | 0 | 54 | 163 | 0 | 217 |
| Årets avskrivningar | 14 606 | 481 | 1 517 | 0 | 16 604 |
| Avvecklad verksamhet | - 165 863 | - 16 035 | 0 | 0 | - 181 898 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar 30 april 2012 | 32 894 | 3 615 | 14 506 | 4 762 | 55 777 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2012 | 55 895 | 573 | 9 316 | 0 | 65 784 |
1 Balanserad utveckling avser internt genererade immateriella tillgångar bestående av egna programvaror samt utrustning för medicinsk bildhantering och avlyssningssäker kommunikation. Tidigare stora projekt inom balanserad utveckling avsåg system för digital mammografi inom avvecklad verksamhet. Kvarstående avskrivningstid på större projekt är 5 år. Kvarvarande största projekt avser utveckling av IT system inom medicinska system.
2 Patent avsåg till största delen tillgångar inom mammografi från förvärv av Sectra Mamea AB.
3 Kundrelationer tillhör segmentet Medicinska system och avser förvärvade tillgångar från Sectra Sverige AB (före detta Radisoft AB) och Sectra imaXperts BV.
4 Nedskrivningar avsåg mindre delprojekt inom mammografi i segmentet Medicinska system. Nedskrivning gjordes 2009 på grund av att delprojektet lades ner.
5 Av ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 2012 avser 10,6 % (2,9) pågående utvecklingsprojekt och 89,4 % (97,1) färdigställda projekt.
Nedskrivningsprövning av immateriella anläggningstillgångar
Prövning av nedskrivningsbehov av immateriella anläggningstillgångar genomförs vid indikation på värdenedgång och för pågående utvecklingsprojekt minst en gång per år. Nedskrivningsprövning baseras på beräkning av framtida nyttjandevärde. Bedömning av värdet av koncernens immateriella anläggningstillgångar sker utifrån de kassagenererande utvecklingsprojektens nyttjandevärde. Nyttjandevärdet bygger på de kassaflöden som bedöms genereras från tillgångarna.
De framtida kassaflödena som använts vid beräkningen av respektive enhets nyttjandevärde baseras på en detaljerad genomgång av respektive utvecklingsprojekt. De prognostiserade framtida kassaflödena har för samtliga utvecklingsprojekt nuvärdesberäknats med en kalkylränta om 10 % (11) före skatt. Kalkylräntan grundas på en marknadsmässig bedömning av genomsnittlig kapitalkostnad med hänsyn tagen till den bedömda risknivån i enheternas kassaflöden. Prognosperiod i beräkning av nyttjandevärden bestäms utifrån tillgångens livslängd mellan 5 till 7 år och antagen tillväxt över prognosperiod om 12% (15). Bedömning av tillväxttakt baseras på marknadens utveckling och affärsområdenas tillväxtmål.
| Övriga antaganden avseende avkastningskrav | |
|---|---|
| Riskfri ränta: | Tioårig statsskuldväxel eller motsvarande finansiell placering med lägsta möjlig risk |
| Marknadens riskpremie: | 5 % |
| Betavärde: | betavärdet beräknad till 1 |
| Räntekostnad: | Sectras bedömda kostnad för upplåning. |
| Skattesats: | Skattesats i Sverige. |
Känslighetsanalys
Nedskrivningsprövningar har gjorts med sådan marginal att företagsledningen bedömer att rimligt möjliga förändringar i enskilda variabler inte kommer att göra att nyttjandevärdet understiger bokfört värde. Det är därför ledningens bedömning att det även med viss variation i de viktigaste variablerna ej kommer att föreligga nedskrivningsbehov.
Moderbolaget
Moderbolaget innehar inga immateriella tillgångar per den 30 april 2012.
Not 11 Maskiner och inventarier
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 137 705 | 129 325 | 11 016 | 12 833 |
| Omräkningsdifferens | 7 866 | - 10 490 | 0 | 0 |
| Årets investeringar | 20 187 | 21 607 | 0 | 0 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | - 1 855 | - 2 737 | 0 | - 1 817 |
| Avvecklad verksamhet | - 13 537 | 0 | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 150 366 | 137 705 | 11 016 | 11 016 |
| Ingående avskrivningar | 77 530 | 56 545 | 10 458 | 10 955 |
| Omräkningsdifferens | 3 097 | - 4 756 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 26 785 | 27 805 | 211 | 231 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | - 823 | - 2 064 | 0 | - 728 |
| Avvecklad verksamhet | - 9 870 | 0 | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 96 719 | 77 530 | 10 669 | 10 458 |
| Restvärde enligt plan | 53 647 | 60 175 | 347 | 558 |
| Totalt bokfört värde | 53 647 | 60 175 | 347 | 558 |
Not 12 Andelar i koncernföretag
| 120430 | 110430 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Organisationsnummer | Säte | Antal andelar | Kapitalandel | Nominellt värde | Redovisat värde | Redovisat värde | |
| Moderbolaget: | |||||||
| Sectra Imtec AB | 556250 - 8241 | Linköping, SE | 300 000 | 100% | 3 000 | 2 883 | 2 883 |
| Sectra Communications AB | 556291 - 3300 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Sectra Wireless Technologies AB | 556570 - 9325 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 8 000 | 8 000 |
| Sectra Secure Transmission AB | 556247 - 1283 | Linköping, SE | 100 000 | 100% | 100 | 95 | 95 |
| Ebberöd Capital, Inc. | 20 - 8912327 | Shelton, US | 1 000 | 100% | 0 | 0 | 0 |
| Ebberöd Capital Ltd | 06707408 | Milton Keynes, UK | 1 000 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Totalt | 13 978 | 13 978 | |||||
| Sectra Imtec AB: | |||||||
| Sectra Sverige AB | 556483 - 9479 | Linköping, SE | 40 350 | 100% | 100 | 21 016 | 21 016 |
| Paxlink AB | 556572 - 3292 | Linköping, SE | 1 000 | 100% | 100 | 811 | 811 |
| Sectra Norge AS | 975 353 265 | Oslo, NO | 5 000 | 100% | NOK 500 | 283 | 283 |
| Sectra North America, Inc. | 06 - 1473851 | Shelton, US | 500 | 100% | USD 50 | 384 | 384 |
| Sectra Medical Systems GmbH | HR B 8546 | Cologne, DE | 500 | 100% | EUR 26 | 219 | 219 |
| Sectra A/S | 26121361 | Herlev, DK | 5 000 | 100% | DKK 100 | 639 | 639 |
| Sectra Ltd | 4571654 | Milton Keynes, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Sectra Pty Ltd | 105 376 190 | Sydney, AU | 1 | 100% | AUD 0,1 | 1 | 1 |
| Sectra New Zealand Ltd | 1539744 | Auckland, NZ | 1 | 100% | NZD 0,1 | 0 | 0 |
| Sectra Medical Systems SL | B84352749 | Madrid, ES | 500 | 100% | EUR 253 | 2 290 | 2 290 |
| Sectra Mamea AB 1 | 556570 - 7022 | Stockholm, SE | 0 | 0 | 0 | 0 | 152 161 |
| Sectra imaXperts BV | 39069257 | Almere, NL | 500 | 100% | EUR 22,5 | 4 664 | 4 664 |
| Totalt | 30 307 | 182 468 | |||||
| Sectra Communications AB: | |||||||
| Sectra Communications Ltd | 4884887 | London, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Sectra Communications BV | 27264295 | The Hague, NL | 1 800 | 100% | EUR 18 | 164 | 164 |
| Totalt | 164 | 164 |
1 Sectra Mamea AB avyttrades per 31 augusti 2011, se not 13 Avvecklad verksamhet.
Not 13 Avvecklad verksamhet
Sectra och Royal Philips Electronics tecknade i juni 2011 ett avtal som innebär att Philips förvärvade Sectras verksamhet för utveckling och försäljning av mammografiprodukten Sectra MicroDose Mammography. Philips övertog verksamheten i samband med att affären slutfördes den 31 augusti 2011. I verksamheten ingår bolaget Sectra Mamea AB och relaterad verksamhet i Sectras globala sälj- och serviceorganisation, exklusive Australien och Nya Zeeland där Sectra fortsätter att sälja MicroDose Mammography genom ett separat distributionsavtal med Philips. Verksamheten omfattade cirka 110 medarbetare. Sectra Mamea AB omsatte 127 MSEK verksamhetsåret 2010/2011, vilket motsvarade 14 procent av Sectrakoncernens omsättning. Verksamheten som bedrevs i Sectra Mamea AB redovisas som verksamhet under avveckling. Verksamheten ingick tidigare i rörelsesegmentet Medicinska system.
Kontant köpeskilling på skuldfri basis uppgick till 57,5 MEUR, inklusive försäljning av tillgångar hänförliga till avvecklingen av MicroDose-verksamheten. Avtalet inkluderar en tilläggsköpeskilling på 12,5 MEUR som utfaller efter fem år om särskilt avtalade villkor uppfylls. Affären har innevarande räkenskapsår, exklusive möjlig tilläggsköpeskilling, genererat en bokföringsmässig reavinst för Sectra om 322,6 MSEK efter skatt.
Intäkter och resultat
För verksamhetsåret (2011-05-01 - 2011-08-31), uppgick intäkterna från den avvecklade verksamheten till 26,9 MSEK (138,9). Rörelseresultatet uppgick till -23,8 MSEK (-64,3). Verksamheten påverkades starkt av att vara under överflyttning till Philips. Pågående affärer disponerades för att underlätta och förenkla övergången, vilket medförde att vissa affärshändelser senarelades till efter avslut av Philips förvärv.
Resultat från avvecklad verksamhet
| TSEK | 11/12 | 10/11 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 23 484 | 127 196 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 3 425 | 11 752 |
| Handelsvaror | - 16 421 | - 82 993 |
| Personalkostnader | - 19 883 | - 55 033 |
| Övriga externa kostnader | - 14 398 | - 43 216 |
| Avskrivningar | - | - 22 011 |
| Rörelseresultat | - 23 793 | - 64 305 |
| Finansnetto | - 5 804 | - 13 933 |
| Resultat före skatt | - 29 597 | - 78 238 |
| Skatt | - | 20 322 |
| Periodens resultat | - 29 597 | - 57 916 |
| Realisationsresultat vid avyttring | 322 564 | - |
| Skatt | - | - |
| Summa resultat från avvecklad verksamhet | 292 967 | - 57 916 |
| Kassaflödesanalys | 11/12 | 10/11 |
| Löpande verksamheten | - 17 620 | - 141 256 |
| Investeringsverksamheten | 466 715 | - 12 268 |
| Finansieringsverksamheten | 0 | 152 211 |
| Årets kassaflöde | 449 095 | - 1 313 |
Not 14 Långfristiga fordringar hos koncernföretag
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | ||
| Ingående värde | 143 288 | 152 465 | |
| Nya fordringar | 11 053 | 37 632 | |
| Amorterade fordringar | - 31 741 | - 15 004 | |
| Valutaomräkning | 12 977 | - 22 189 | |
| Omklassificering till/från kortfristiga fordringar | 0 | - 9 616 | |
| Totalt | 135 577 | 143 288 |
Not 15 Långfristiga värdepappersinnehav
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |||
| Övriga aktier och andelar | 3 639 | 4 335 | 1 528 | 1 982 | ||
| Totalt | 3 639 | 4 335 | 1 528 | 1 982 |
Värdepappersinnehav med förfall mindre än ett år klassificeras som kortfristiga. Se not 29 för värdering av värdepappersinnehav.
Not 16 Varulager
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
| Komponentlager | 11 867 | 43 220 | 0 | 0 |
| Produkter i arbete | 0 | 3 595 | 0 | 0 |
| Färdiga varor | 2 860 | 10 369 | 0 | 0 |
| Totalt | 14 727 | 57 184 | 0 | 0 |
Nedskrivning av varor i lager via resultaträkningen uppgår till 1 429 TSEK (409) under 2011/2012.
Utrustning och komponenter som huvudsakligen används för utveckling omklassificeras till inventarier alternativt kostnadsförs via resultatet beroende på bedömd livslängd av lagervara. Av totalt lagervärde är 0 värderat till verkligt värde efter försäljningsomkostnader.
Not 17 Kundfordringar
Kundfordringar per valuta
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
| SEK | 73 269 | 48 222 | 0 | 0 |
| USD | 44 087 | 44 362 | 0 | 0 |
| EUR | 67 109 | 73 753 | 0 | 0 |
| GBP | 26 873 | 18 565 | 0 | 0 |
| Övriga valutor | 29 964 | 25 471 | 0 | 0 |
| Totalt | 241 302 | 210 373 | 0 | 0 |
Årets förändring i reserv för osäkra kundfordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
| Ingående balans | 4 794 | 4 233 | 0 | 0 |
| Konstaterade förluster | - 108 | - 553 | 0 | 0 |
| Återförda outnyttjade belopp | - 169 | - 770 | 0 | 0 |
| Reservering för osäkra kundfordringar | 5 212 | 1 884 | 0 | 0 |
| Valutaeffekt | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Totalt | 9 729 | 4 794 | 0 | 0 |
För åldersanalys se not 30.
Not 18 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
| Förutbetalda hyror | 2 765 | 3 437 | 1 277 | 1 262 |
| Upplupna ränteintäkter | 509 | 129 | 492 | 113 |
| Förutbetalda underhållsavtal | 2 666 | 3 253 | 93 | 78 |
| Övriga poster | 14 418 | 16 529 | 257 | 285 |
| Upparbetade ej fakturerade intäkter | 101 124 | 122 271 | 0 | 0 |
| Totalt | 121 482 | 145 619 | 2 119 | 1 738 |
Not 19 Likvida medel
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | ||
| Bankmedel | 152 904 | 188 249 | 50 897 | 815 400 | |
| Kortfristiga placeringar | 429 771 | 10 | 429 771 | 10 | |
| Spärrmedel för garantier | 23 082 | 23 082 | 0 | 0 | |
| Totalt | 605 757 | 211 341 | 480 668 | 815 410 |
Kortfristiga placeringar som redovisas under likvida medel avser bankinlåning och företagscertifikat som kan likställas med likvida medel och har förfall inom 90 dagar.
Checkräkningskredit
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | ||
| Beviljad kreditlimit | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | |
| Outnyttjad del | - 15 000 | - 15 000 | - 15 000 | - 15 000 | |
| Utnyttjat kreditbelopp | 0 | 0 | 0 | 0 |
Not 20 Obeskattade reserver
| Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | |||
| Periodiseringsfonder: | ||||
| Avsatt till tax 07 | - | 15 515 | ||
| Avsatt till tax 08 | 18 304 | 18 304 | ||
| Avsatt till tax 09 | 24 000 | 24 000 | ||
| Avsatt till tax 10 | 26 900 | 26 900 | ||
| Avsatt till tax 11 | 10 700 | 10 700 | ||
| Avsatt till tax 13 | 29 950 | - | ||
| Överavskrivning | 337 | 543 | ||
| Totalt | 110 191 | 95 962 |
Av obeskattade reserver redovisas 28 980 TSEK (25 238) som uppskjuten skatteskuld i koncernen.
Not 21 Avsättningar
| Koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| Skatter | Garantiåtaganden | |||
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
| Redovisat värde vid periodens ingång | 15 328 | 16 141 | 5 627 | 6 354 |
| Omklassificering till uppskjuten skattefordran | 10 285 | - | - | - |
| Omklassificering från uppskjuten skattefordran | - 1 739 | - | - | - |
| Avsättningar som gjorts under perioden | 8 508 | 3 902 | 0 | 2 633 |
| Belopp som tagits i anspråk | - 4 510 | - 4 715 | - 5 033 | - 3 360 |
| Redovisat värde vid periodens utgång | 27 872 | 15 328 | 594 | 5 627 |
| Varav total långfristig del av avsättningarna | 22 338 | 8 458 | 0 | 0 |
| Varav total kortfristig del av avsättningarna | 5 534 | 6 870 | 594 | 5 627 |
Redovisat värde vid periodens utgång förväntas regleras inom 6 år när det gäller skatter och inom 1 år när det gäller garantiåtaganden.
Not 22 Övriga långfristiga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | ||
| Konvertibelt förlagslån 09/12 omklassificering till kortfristiga skulder | 0 | 17 315 | 0 | 17 315 | |
| Konvertibelt förlagslån 10/14 | 6 091 | 6 091 | 6 091 | 6 091 | |
| Konvertibelt förlagslån 11/15 | 8 968 | 0 | 8 968 | 0 | |
| Konvertibelt förlagslån 11/16 | 2 201 | 0 | 2 201 | 0 | |
| Totalt | 17 260 | 23 406 | 17 260 | 23 406 |
Under året har utfärdats två konvertibelprogram som sammantaget omfattar 225 090 konvertibler. Bedömning om att räntan för de konvertibla förlagslånen är marknadsmässig baseras på Sectras aktuell kostnad för upplåning. Se not 30 för information om löptider och räntevillkor samt not 2 för ytterligare information om konvertibelprogrammen.
Not 23 Övriga kortfristiga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
| Konvertibelt förlagslån 09/12 omklassificering från långfristiga skulder | 17 315 | 0 | 17 315 | 0 |
| Mervärdesskatt | 21 479 | 23 207 | 0 | 0 |
| Personalens källskatter | 6 926 | 6 412 | 403 | 380 |
| Övriga skulder | 5 354 | 7 688 | 16 | 19 |
| Totalt | 51 074 | 37 307 | 17 734 | 399 |
Villkor
För information om villkor för de konvertibla förlagslånen hänvisas till not 2. Löner och andra ersättningar samt till stycket Aktien på sid 26 i förvaltningsberättelsen.
Not 24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | |
|---|---|---|---|---|
| Upplupna sociala avgifter | 22 038 | 27 058 | 1 032 | 1 072 |
| Upplupna semesterlöner | 29 812 | 37 660 | 1 153 | 1 178 |
| Förutbetalda underhållsavtal | 36 989 | 46 878 | 0 | 0 |
| Upplupna leverantörsskulder | 24 945 | 7 243 | 633 | 623 |
| Fakturerade ej upparbetade intäkter | 44 367 | 40 355 | 0 | 0 |
| Övriga poster | 59 971 | 77 592 | 271 | 921 |
| Totalt | 218 122 | 236 786 | 3 089 | 3 794 |
Not 25 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| Koncernen | Moderbolaget | Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | 120430 | 110430 | ||
| 27 058 | 1 032 | 1 072 | Företagsinteckningar | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 | |
| 37 660 | 1 153 | 1 178 | Summa ställda säkerheter | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 | |
| 46 878 | 0 | 0 | ||||||
| 7 243 | 633 | 623 | Borgen till förmån för dotterbolag | 0 | 0 | 283 653 | 332 944 | |
| 40 355 | 0 | 0 | Summa eventualförpliktelser | 0 | 0 | 283 653 | 332 944 |
Not 26 Kassaflöde
Justering för poster som inte ingår i kassaflöde
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 10/11 | 11/12 | 10/11 | |
| Av- och nedskrivningar | 43 389 | 63 299 | 211 | 231 |
| Valutakursdifferenser | - 795 | - 18 492 | - 23 | 104 |
| Omvärdering värdepapper | 0 | 827 | 0 | 0 |
| Avsättning för personalkostnader | 1 842 | 2 420 | 0 | 0 |
| Totalt | 44 436 | 48 054 | 188 | 335 |
Not 28 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vid bokslutet görs vissa bedömningar avseende användning av redovisningsprinciper som påverkar redovisade värden per balansdagen. Dessa uppskattningar för redovisningsändamål kan avvika från det verkliga utfallet. Följande uppskattningar kan innebära en risk för ändringar i redovisade värden.
Nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar utvärderas löpande och baseras på beräknat återvinningsvärde per kassagenererande enhet. Återvinningsvärdet är baserat på enhetens nyttjandevärde vilket utgörs av beräknade framtida kassaflöden under nyttjandeperioden. Beräkningar baseras på budgeterade långsiktiga mål och förväntad tillväxt. I beräkningar används diskonteringsränta på tio procent och tillväxten har satts till nivå med marknadens utveckling och affärsområdenas tillväxtmål.
Nyttjandeperioder för immateriella tillgångar bestäms utifrån tillgångens livslängd. Avskrivningar på immateriella tillgångar baseras på bedömd nyttjandeperiod per tillgång vilket kan ha stor betydelse på koncernens resultat och finansiella ställning.
Förpliktelser för garantier uppstår vid leverans av ett system som normalt innehåller en garantitid på tolv månader. Bedömningar av framtida garantikostnader baseras på individuella projekt och tidigare erfarenheter. Avvikelser mellan faktiska garantikostnader och reservering förekommer på individuella projekt men på koncernnivå är dessa avvikelser begränsade.
Not 29 Värdering av finansiella tillgångar och skulder
| Kund och | Finansiella tillgångar som |
Övriga finansi ella tillgångar |
Summa redovisat |
Verkligt | Ej finansiella tillgångar och |
Summa | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2012-04-30 | lånefordringar | kan säljas | och skulder | värde | värde | skulder | balansräkning |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 3 639 | 0 | 3 639 | 3 639 | 0 | 3 639 |
| Kundfordringar | 241 302 | 0 | 0 | 241 302 | 241 302 | 0 | 241 302 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 301 | 4 301 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 605 757 | 605 757 | 605 757 | 0 | 605 757 |
| Summa finansiella tillgångar | 241 302 | 3 639 | 605 757 | 850 698 | 850 698 | 4 301 | 854 999 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 17 260 | 17 260 | 17 260 | 0 | 17 260 |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 | 0 | 17 315 | 17 315 | 17 315 | 33 759 | 51 074 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 30 436 | 30 436 | 30 436 | 0 | 30 436 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 65 011 | 65 011 | 65 011 | 33 759 | 98 770 |
| Kund och | Finansiella tillgångar som |
Övriga finansi ella tillgångar |
Summa redovisat |
Verkligt | Ej finansiella tillgångar och |
Summa | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2011-04-30 | lånefordringar | kan säljas | och skulder | värde | värde | skulder | balansräkning |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 4 335 | 0 | 4 335 | 4 335 | 0 | 4 335 |
| Kundfordringar | 210 373 | 0 | 0 | 210 373 | 210 373 | 0 | 210 373 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 805 | 7 805 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 211 341 | 211 341 | 211 341 | 0 | 211 341 |
| Summa finansiella tillgångar | 210 373 | 4 335 | 211 341 | 426 049 | 426 049 | 7 805 | 433 854 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 23 406 | 23 406 | 23 406 | 0 | 23 406 |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 307 | 37 307 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 38 777 | 38 777 | 38 777 | 0 | 38 777 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 62 183 | 62 183 | 62 183 | 37 307 | 99 490 |
Nedskrivning av befarade kundförluster har gjorts via resultatet med 5 212 TSEK (1 884). I övriga kategorier har inga vinster eller förluster redovisats.
Beräkning av verkligt värde
Följande metoder har använts för att fastställa verkligt värde:
- Värdepappersinnehav som kan säljas tillhör värderingsnivå 2, vilket innebär att beräkning av verkligt värde baseras på marknadsnoteringar eller beräkning
av framtida kassaflöden där variabler hämtats från marknadsnoteringar så långt det är möjligt. Innehavet som kan säljas uppgår till 3 639 TSEK (4 335). - För likvida medel samt övriga fordringar och skulder med kortare livslängd anses det redovisade värdet motsvara det verkliga värdet. I de fall fordringar
eller skulder har längre livslängd än ett år har det redovisade värdet diskonterats och motsvarar verkligt värde.
Not 27 Närstående
Mellan moderbolaget och dotterföretag finns finansiella skulder och fordringar som löper med marknadsmässig ränta, se not 14. I övrigt finns inga transaktioner med närstående.
Not 30 Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Rörelserelaterade risker
Sectras rörelserelaterade risker är begränsade. Kundernas verksamhet finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel och betalningsförmågan är mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Genom att Sectra är verksamt på ett stort antal geografiska marknader, begränsas exempelvis politiska risker och marknadsrisker för koncernen som helhet. De enskilt största rörelserelaterade riskerna beskrivs nedan.
Kunder och samarbetspartners
Sectras fem största samarbetspartners och kunder står tillsammans för 21,4 procent (22,4) av koncernens omsättning. Även om försäljningen till varje kund är uppdelad på ett flertal avtal kan förlust av en stor kund ha väsentlig effekt på koncernens resultat och ställning. Den kontinuerliga expansionen av verksamheten gör att enskilda partners och kunders andel av koncernens affärsvolym successivt minskar.
Produktansvar och egendomsrisker
Genom sin verksamhet ikläder sig Sectra produktansvar, vilket innebär att personoch egendomsskador orsakade av företagets system hos kund eller tredje part skulle kunna leda till att anspråk ställs på Sectra. För de egendoms- och ansvarsrisker som koncernen är exponerad för har försäkringar tecknats.
Immateriella rättigheter
Sectra är ledande inom de områden där koncernen är verksam och satsar stora resurser på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar arbetar Sectra fortlöpande med att analysera immaterialrättsliga förutsättningar för olika produkter samt identifiera och skydda uppfinningar genom patent.
Andra affärsrisker
Priserna på medicinska system på världsmarknaden styrs i stor utsträckning av stora amerikanska företag. Dollarkursen har därmed effekt på prisbildningen. Andra affärsrisker såsom marknadsrisker, leverantörer, teknisk utveckling och personberoende analyseras kontinuerligt. Vid behov vidtas åtgärder för att reducera koncernens riskexponering.
Finansiella risker
Sectra exponeras för finansiella risker avseende valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. Regler och befogenheter för hantering av finansiella transaktioner och risker beskrivs i koncernens finanspolicy som styrelsen har fastställt. Ansvaret för hantering av finansiella transaktioner och risker är centraliserade till moderbolagets finansavdelning. Målsättning är att stödja koncernens affärsverksamhet genom att identifiera och begränsa koncernens finansiella risker, tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering av koncernbolag samt förvalta likvida medel med marknadsmässiga villkor.
Valutarisker
Valutaexponering inom koncernen uppstår genom transaktioner i utländsk valuta i form av kund- och leverantörsbetalningar samt vid omräkning av utländska dotterbolags resultat- och balansräkningar. Enligt koncernens finanspolicy ska dotterbolagens finansiering ske i lokal valuta och valutaexponering avser huvudsakligen USD, GBP och EUR. I årets rörelseresultat ingår valutakursvinster med 1 768 TSEK (-5 750) och i finansnetto med 8 050 TSEK (-18 282).
Koncernen kurssäkrar normalt inte valutaflöden, då potentiell vinst från uppbyggnad av rutiner för effektiv hantering av säkringskontrakt inte beräknas uppgå till betydande belopp på längre sikt. Sectra bevakar nettobetalningsflöden i utländska valutor löpande och kurssäkring av valutaflöden kan komma att införas då bedömd vinst från valutasäkringskontrakt beräknas uppgå till betydande belopp.
Koncernens intäkter och rörelsekostnader i olika valutor
MSEK
| Valuta | Intäkter | Kostnader | Nettoexponering |
|---|---|---|---|
| SEK | 269,2 | - 318,5 | - 49,3 |
| USD | 175,5 | - 152,1 | 23,4 |
| EUR | 161,8 | - 105,0 | 56,8 |
| GBP | 88,9 | - 66,4 | 22,5 |
| Övriga valutor | 127,7 | - 91,0 | 36,7 |
| Totalt | 823,1 | - 733,0 | 90,1 |
Ränterisker
Förändringar i marknadsräntor kan ha en påverkan på koncernens resultat. Koncernens räntebärande tillgångar är primärt kortfristiga och avser värdepapper som kan lösas med kort varsel vid större förändringar i det allmänna ränteläget. Koncernens räntebärande tillgångar överstiger på bokslutsdagen räntebärande skulder, vilket gör att koncernens ränterisk blir en belastning då ränteläget sänks och en förstärkning då ränteläget höjs.
Kreditrisker
Koncernens kreditrisker kan delas upp mellan risker hänförliga till kundernas förmåga att betala enligt överenskommelse samt motpartsrisker i samband med finansiella transaktioner.
Kundkreditrisk innebär att kunderna inte fullföljer sina åtaganden för betalning av kundfakturor. Koncernen har fastställda riktlinjer för att säkerställa att kunderna har god kreditvärdighet. Sectras kunder är till stor del statliga myndigheter och andra välrenommerade kunder med hög kreditvärdighet för vilka kreditrisken bedöms vara mycket låg. För att minimera kundkreditrisk i fastprisprojekt arbetar Sectra i stor utsträckning med delbetalning i förskott.
Åldersanalys koncernens kundfordringar
| MSEK | 120430 | 110430 |
|---|---|---|
| Ej förfallna kundfordringar | 161,1 | 111,1 |
| Förfallna kundfordringar 0 till 60 dagar | 38,6 | 59,8 |
| Förfallna kundfordringar över 60 dagar | 9,3 | 8,1 |
| Förfallna kundfordringar över 120 dagar | 32,3 | 31,4 |
| Totalt | 241,3 | 210,4 |
Reservering uppgår till 9,7 MSEK (4,2) av gruppen förfallna kundfordringar över 120 dagar.
Motpartsrisker uppstår vid finansiella transaktioner och likviditetshantering i samband med att koncernen har fordringar på banker och andra värdepappersemittenter. I koncernens finanspolicy beskrivs maximal kreditexponering och kreditbetyg för godkända motparter. För att minimera kreditrisk använder Sectra endast motparter med hög kreditvärdighet samt placeringar i instrument med hög kvalitet.
Likviditetsrisker
För att minimera likviditetsrisken placeras överlikviditet endast i bankinlåning eller i värdepapper som kan lösas in med kort varsel och som har en väl fungerande andrahandsmarknad. Outnyttjade checkräkningskrediter används vid tillfälligt ökat likviditetsbehov. Moderbolaget följer koncernens likviditet löpande genom sammanställning av likviditetsprognoser som är underlag till placeringar eller upplåning under kort och lång sikt.
Per balansdagen uppgår koncernens outnyttjade checkräkningskredit till 15 000 TSEK.
Konvertibellån 2009/2012, 17 315 TSEK, förfaller i juni 2012 och löper med fast ränta på 4 procent. Konvertibellån 2010/2014, 6 091 TSEK, förfaller i juni 2014 och löper med rörlig ränta, Stibor +2,25 procent. Konvertibellånen 2011/2015, 8 968 TSEK, och 2011/2016, 2 200 TSEK, förfaller i juni 2015 och 2016 samt löper med rörlig ränta, Stibor +2,25 procent. Övriga krediter löper med rörliga räntor, vilka under räkenskapsåret har varierat mellan 3-5 procent.
Leasingavtal och konvertibler har löptid mellan 0-4 år. Se not 2 och 22 för ytterligare information om utställda konvertibler.
Känslighetsanalys
Koncernens resultat är huvudsakligen beroende av produktförsäljning, personaloch varukostnader. Nedanstående analys utgår från verksamhetsåret 2011/2012 års siffror och hur de variabler som anges skulle ha påverkat resultatet efter finansnetto om inga åtgärder, som exempelvis valutasäkring eller resursanpassningar, vidtagits. Varje variabel behandlas för sig under förutsättning att de andra förblir oförändrade. Analysen gör inte anspråk på att vara exakt utan är endast indikativ.
| Variabel | Förändring | Påverkan på resultat efter finansiella poster |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | +/- 1% | +/- 6,8 MSEK |
| Varukostnad | +/- 1% | +/- 1,7 MSEK |
| Personalkostnad | +/- 1% | +/- 4,1 MSEK |
| Räntenivå | +/- 1% | +/- 4,1 MSEK |
| Valutaförändring: | ||
| SEK/USD-kurs | +/- 1% | +/- 1,3 MSEK |
| SEK/EUR-kurs | +/- 1% | +/- 1,0 MSEK |
| SEK/GBP-kurs | +/- 1% | +/- 1,0 MSEK |
Vid en försvagning av svenska kronan med 1 % mot USD, GBP respektive EUR skulle resultat efter finansiella poster förbättras med 3,3 MSEK.
Not 31 Kapitalhantering
Koncernens finansiella mål har fastställts av styrelsen. Målsättningen är att ha god och flexibel kapitalstruktur så att den kan ändras om förutsättningarna för verksamheten eller för olika upplåningsalternativ förändras samt bibehålla finansiell stabilitet. Koncernens soliditetsmål är 30 procent.
Koncernens kapital definieras som totalt eget kapital med avdrag för eventuella positiva orealiserade värdeförändringar och uppgår till 787 392 TSEK (569 537) per 30 april 2012.
Koncernens soliditet uppgick på balansdagen till 69,4 procent (61,0). Sectras verksamhet har stora säsongsvariationer under verksamhetsåret och därför är det styrelsens ambition att behålla sund kapitalstruktur med låg skuldsättningsgrad.
Not 32 Styrelsens yttrande avseende återköp av egna aktier
Styrelsens motivering till att det föreslagna bemyndigandet om återköp av egna B-aktier är förenligt med bestämmelserna i 17 kap. 3 § 2 och 3 st. ABL är följande.
Verksamhetens art, omfattning och risker
Verksamhetens art och omfattning framgår av bolagsordningen och avgivna årsredovisningar. Den verksamhet som bedrivs i bolaget medför inte risker utöver vad som förekommer eller kan antas förekomma i branschen eller de risker som i allmänhet är förenade med bedrivande av näringsverksamhet.
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning per den 30 april 2012 framgår av denna årsredovisning. Det framgår också av årsredovisningen vilka principer som tillämpats för värdering av tillgångar, avsättningar och skulder.
Fritt eget kapital i moderbolaget respektive koncernens balanserade vinstmedel uppgick vid utgången av räkenskapsåret 2011/2012 till 389,9 MSEK respektive 472,5 MSEK.
Av årsredovisningen framgår bland annat att koncernens soliditet uppgår till 69,4 procent. Bemyndigandet om återköp av egna B-aktier äventyrar inte fullföljandet av de investeringar som bedömts erforderliga.
Bolagets ekonomiska ställning ger inte upphov till annan bedömning än att bolaget kan fortsätta sin verksamhet samt att bolaget kan förväntas fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt.
Styrelsens bedömning är att storleken på det egna kapitalet såsom det redovisats i den senast avgivna årsredovisningen står i rimlig proportion till omfattningen på bolagets verksamhet och de risker som är förenade med verksamhetens bedrivande med beaktande av det nu föreslagna bemyndigandet om återköp av egna B-aktier.
Återköpsförslagets försvarlighet
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är styrelsens bedömning att en allsidig bedömning av bolagets och koncernens ekonomiska ställning medför att förslaget om bemyndigande om återköp av egna B-aktier är försvarligt enligt 17 kap. 3 § 2 och 3 st. ABL, det vill säga med hänvisning till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Not 33 Definition nyckeltal
Bruttomarginal:
Rörelseresultat före avskrivningar i procent av nettoomsättningen.
Direktavkastning:
Utdelning i procent av aktiekursen på balansdagen.
Eget kapital:
Eget kapital inkluderar 73,7 procent av obeskattade reserver.
Eget kapital per aktie: Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut.
Förädlingsvärde:
Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader.
Förädlingsvärde per anställd:
Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda.
Justerat eget kapital:
Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver.
Kassaflöde per aktie:
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital i förhållande till antalet aktier vid periodens slut.
Likviditet:
Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder.
P/E-tal:
Aktiekurs vid årets slut i relation till årets vinst per aktie.
Avkastning på eget kapital:
Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital:
Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital:
Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning.
Rörelsemarginal:
Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av omsättning.
Skuldsättningsgrad:
Räntebärande skulder dividerat med eget kapital.
Soliditet:
Eget kapital i procent av balansomslutning.
Sysselsatt kapital:
Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder.
Vinst per aktie:
Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Vinstmarginal:
Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättningen.
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Sectra AB (publ), org. nr 556064-8304
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Vi har reviderat årsredovisningen och koncernredovisningen för Sectra AB (publ) för räkenskapsåret 2011-05-01 – 2012-04-30. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 24-45.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt internationella redovisningsstandarder IFRS, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.
En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 30 april 2012 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen, och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 30 april 2012 och av dess resultat och kassaflöden enligt internationella redovisningsstandarder, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även reviderat förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Sectra AB (publ) för räkenskapsåret 2011-05-01 – 2012-04-30.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Linköping den 4 juni 2012 Grant Thornton Sweden AB
Peter Bodin Auktoriserad revisor
styrelse
Carl-Erik Ridderstråle Styrelseordförande sedan 2007. Invald 2001. Tekn. lic. Född 1942. Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Hultdin System AB och styrelseledamot i DIAB International AB. Aktieinnehav i Sectra: 56 500 B-aktier och konvertibler motsvarande 53 464 B-aktier.
Torbjörn Kronander VD Sectra Imtec AB och vice VD Sectra AB. Anställd 1985. Invald 1988. Tekn. Dr., MBA. Född 1957. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV), Cellavision AB m fl och ledamot i Ingenjörsvetenskapsakademien. Aktieinnehav i Sectra : 765 439 A-aktier, 2 585 484 B-aktier och konvertibler motsvarande 62 457 B-aktier.
Anders Persson Föreståndare för Center for Medical Image Science and Visualization och överläkare i radiologi. Invald 2004. Medicine Dr., docent, överläkare. Född 1953. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Imaging and Visualization och Nationellt Superdatorcentrum vid Linköpings universitet.
Aktieinnehav i Sectra: 2 470 B-aktier och konvertibler motsvarande 20 596 B-aktier.
Erika Söderberg Johnson Chief Financial Officer Biotage AB. Invald 2007. Ek. mag. Född 1970. Övriga uppdrag: - Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 657 B-aktier.
Christer Nilsson VD Vestadil AB. Invald 2008. Civ.ing. Född 1952. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i HTC Sweden AB och HTC Cleaning Technology AB m.fl. Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 5 477 B-aktier.
koncernledning
Jan-Olof Brüer Koncernchef och VD Sectra AB sedan 1985. Tekn. Dr. Född 1951. Aktieinnehav i Sectra: 765 441 A-aktier, 2 582 304 B-aktier och konvertibler motsvarande 62 457 B-aktier.
Torbjörn Kronander VD Sectra Medical Systems AB och vice VD Sectra AB. Se vidare under styrelse.
Michael Bertilsson VD Sectra Communications AB. Anställd 1989. Tekn Dr. Född 1962 Aktieinnehav i Sectra: 6 000 B-aktier och konvertibler motsvarande 28 484 B-aktier.
Simo Pykälistö Chief Financial Officer, Sectra AB, anställd 2003. Ek.mag. Född 1972. Aktieinnehav i Sectra: 1 000 B-aktier och konvertibler motsvarande 32 871 B-aktier.
Helena Pettersson Chief Investor and Press Relations Officer, Sectra AB, anställd 1993. Född 1970. Aktieinnehav i Sectra: 9 239 B-aktier och konvertibler motsvarande 219 B-aktier.
Medarbetarrepresentanter
Jakob Svärdström Managing Partner KTH Seed Capital och KTH Chalmers Kapital. Invald 2011. Ek. mag. Född 1964. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i fler av KTH-Chalmers Capitals portföljbolag och i Svenska Riskkapitalföreningen. Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 2 191 B-aktier.
Regina Rosander Projektledare, Sectra Sverige AB. Invald 2011. Civ.ing. Född 1975. Aktieinnehav i Sectra: 72 B-aktier.
Stein Norheim Radiology IT Chief Software Architect, Sectra Imtec AB. Invald 2009. Civ.ing. Född 1977. Aktieinnehav i Sectra: 1 500 B-aktier.
Per Elmhester
Suppl. medarbetarrepresentant. Produktchef Clinical Solutions, Sectra Imtec AB. Invald 2011. Tekn. Dr., Civ. ing. Född 1972. Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 2 191 B-aktier.
Stefan Melin
Suppl. medarbetarrepresentant. Supportingenjör Sectra Sverige AB. Invald 2009. Högskoleingenjör och Ek. Fil. kand. Född 1977. Aktieinnehav i Sectra: 600 B-aktier och konvertibler motsvarande 2 190 B-aktier.
revisor
Grant Thornton Sweden AB Huvudansvarig revisor Peter Bodin, auktoriserad revisor. Övriga uppdrag: Verkställande direktör i Grant Thornton Sweden AB, styrelseordförande i Grant Thornton International Ltd och huvudansvarig revisor i Switzer Sverige AB samt i Handelshögskolan i Stockholm.
| Datum: | 28 juni 2012 |
|---|---|
| Tid: kl. | 16.00 |
| Plats: | Collegium, Teknikringen 7 i Linköping |
Kallelse
Den 30 maj 2012 har kallelse skett genom pressmeddelande och publicering på bolagets hemsida. Kallelsen har kungjorts i PoIT den 31 maj och Sectra har samma dag annonserat i Svenska Dagbladet att kallelse skett.
Utdelning/inlösenprogram
För verksamhetsåret 2011/2012 föreslås ingen utdelning. Istället föreslås att årstämman beslutar att 5 kr per aktie överförs till aktieägarna genom en aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande.
Handlingar
Kopia av kallelse, fullständiga förslag till beslut och blanketter för anmälan och fullmakt hålls tillgängliga på bolagets hemsida www.sectra.se samt på Sectras kontor i Linköping. Aktieägare som vill få dessa handlingar översända med post kan kontakta bolaget per telefon 013 - 23 52 00 eller via e-post [email protected].
Årsstämma 2012 Finansiell rapportering 2012/2013
4 december, 2012 Halvårsrapport
4 september, 2012 Tremånadersrapport 5 mars, 2013 Niomånadersrapport 21 maj, 2013 Bokslutskommuniké
Finansiell information och bolagsstyrningsrapporter finns tillgänglig på koncernens hemsida www.sectra.se under rubriken Investor och pressmeddelanden under rubriken Press. Frågor kan ställas direkt till bolaget på telefon 013 – 23 52 00 eller via e-post [email protected].
Årsredovisningen offentliggjordes genom pressmeddelande den 7 juni 2012 och publicerades på bolagets hemsida. Den distribueras med post till nya aktieägare och till aktieägare som anmält att de vill fortsätta få den per post.
På hemsidan är det möjligt att prenumerera på årsredovisningar, delårsrapporter och pressmeddelanden via e-post. Det går också att rekvirera finansiella rapporter och annan information via telefon och e-postadressen ovan.
Ordlista
Android
Android är ett operativsystem och en mjukvaruplattform för främst mobiltelefoner.
IP-telefoni
Överföring av telefonsamtal via nätverk baserade på internetprotokollet (IP). Till skillnad från traditionell telefoni sker överföringen uppdelad i datapaket.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Mammografi
Mammografi är en hälsoundersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer.
Modalitet
Utrustning som används för att generera bilder av kroppen.
Ortopedi
En kirurgisk specialité för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Osteoporos
I vardagligt tal kallat benskörhet, en skelettsjukdom som leder till ett skörare skelett och risk för frakturer.
Osteoartrit
I vardagligt tal kallat ledförslitning, en sjukdom som bryter ned brosk i en eller flera leder. Vanligtvis hand-, höft-, knä- och tåleder.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av röntgenbilder.
Radiologi
Ett ämnesområde inom medicinsk vetenskap och en specialitet inom vården som använder metoder som avbildar kroppen, exempelvis röntgen, magnetresonanstomografi eller ultraljud.
Reumatism
En inflammatorisk sjukdom som oftare drabbar kvinnor än män.
RIS (Radiology Information System) IT-system för hantering av exempelvis tidbokning, patientinformation och diktering på röntgenkliniker.
Smartphone
En datorlik mobiltelefon som har större minneskapacitet än en vanlig mobiltelefon och som används för Internettjänster, hantering av e-post etc.
SECTRAKONCERNENS HUVUDKONTOR
Sectra AB
Besöksadress: Teknikringen 20 Postadress: 583 30 Linköping E-post: [email protected] Tel: 013-23 52 00
Kontaktperson investerare och aktieägare: Helena Pettersson, Chief Investor & Press Relations Officer E-post: [email protected] Telefon: 013-23 52 04
Medicinska system
SVERIGE
Sectra Imtec AB Sectra Sverige AB E-post: [email protected] Huvudkontor i Linköping Tel: 013-23 52 00 Stockholm Tel: 013-23 52 00 Örebro Tel: 019-670 66 00
AUSTRALIEN/NYA ZEELAND
Sectra Pty Ltd. Tel: +61 2 9420 1620 E-post: [email protected]
USA/KANADA
Sectra North America Inc. Tel: +1 203 925 0899 E-post: [email protected]
DANMARK Sectra A/S Tel: +45 45 65 06 00 E-post: [email protected]
JAPAN Sectra Imtec AB Tel: +81 48 727 8780 E-post: [email protected]
NEDERLÄNDERNA/ BELGIEN/LUXEMBURG
Sectra Benelux BV Tel: +31 36 540 1970 E-post: [email protected]
NORGE Sectra Norge AS Tel: +47 67 58 97 70 E-post: [email protected]
SPANIEN/PORTUGAL
Sectra Medical Systems SL Tel: +34 930 010 333 +351 22 011 00 20 E-post: [email protected]
STORBRITANNIEN/IRLAND Sectra Ltd. Tel: +44 1908 673 107 E-post: [email protected]
TYSKLAND/
SCHWEIZ/ÖSTERRIKE Sectra GmbH Tel: +49 221 474 570 +41 445 080 694 E-post: [email protected]
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
SVERIGE
Sectra Communications AB Tel: 013-23 52 00 E-post: [email protected] NEDERLÄNDERNA
Sectra Communications BV Tel: +31 70 302 30 00 E-post: [email protected]
This document contains materials protected by copyright. All rights are reserved. All trademarks, product names or brand names appearing in this document are property of their respective owners. Sectra®, the Sectra logotype and Sectra Imtec® are registered trademarks of Sectra AB. Sectra PACS™, Sectra Breast Imaging PACS™, Sectra Visualization Table™, Sectra RIS™, Sectra RapidConnect™ and Sectra OneScreen™ are trademarks of Sectra Imtec AB. The Tiger®, Panthon® and Ternety® word marks and logotypes are registered trademarks of Sectra Communications AB.
INNOVATIONER SOM GER KUNDNYTTA
1978 Säkerhetslösning för en svensk banks uttagsautomater.
1993
Digitalisering av svensk röntgenavdelning, en av de första i världen med filmfri röntgen.
1999
Digital protesmallning som underlättar ortopedernas planering av operationer.
1999
Säker mobiltelefon till svenska försvaret, som är först i världen med krypterade mobilsamtal.
2001
Medverkar till att etablera CMIV, ett forskningscentrum för medicinsk bildvetenskap.