AI assistant
Sectra — Annual Report 2011
Jun 9, 2011
2967_10-k_2011-06-09_b6cf13dc-f21c-4050-a823-9f174097e6f2.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning 2010/2011
EFFEKTIV VÅRD • SÄKER KOMMUNIKATION
INNEHÅLL
| Året i korthet | 3 |
|---|---|
| Fem år i diagram | 4 |
| VD har ordet | 5 |
| Vision, mål och strategier | 7 |
| Aktien | 8 |
| Kompetens | 10 |
| Medicinska system | 11 |
| 2010/2011 | 12 |
| Framtiden | 13 |
| Marknaden | 16 |
| Avlyssningssäkra kommunikationssystem | 18 |
| 2010/2011 | 19 |
| Framtiden | 20 |
| Marknaden | 22 |
| Styrelse, koncernledning och revisor | 24 |
|---|---|
| Finansiell information | |
| Förvaltningsberättelse | 26 |
| Koncernens finansiella uppställningar | 30 |
| Moderbolagets finansiella uppställningar | 32 |
| Redovisningsprinciper | 34 |
| Noter | 37 |
| Revisionsberättelse | 51 |
| Femårsöversikt | 52 |
| Ordlista | 54 |
| Årsstämma | 54 |
| Finansiell rapportering | 54 |
| Innovationer | 55 |
Sectra bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter och system inom de expansiva nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Företagets produkter används av kunder i ett 50-tal länder och försäljningen sker i egen regi och genom regionala och lokala partners. Sectras B-aktier är noterade på NASDAQ OMX Stockholm AB.
Fleråriga kundavtal och nya produkter
Nyckeltal1
| 10/11 | 09/10 | |
|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 752,9 | 861,3 |
| Nettoomsättning, MSEK | 910,9 | 848,4 |
| Rörelseresultat, MSEK | 8,2 | 34,2 |
| Resultat efter finansnetto, MSEK | -8,1 | 23,5 |
| Resultat efter skatt, MSEK | -9,6 | 17,2 |
| Resultat per aktie, SEK 2 | -0,26 | 0,47 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 466,2 | 478,5 |
| Rörelsemarginal, % | 0,9 | 4,0 |
| Vinstmarginal, % | -0,9 | 2,8 |
| Soliditet, % | 61,0 | 62,2 |
| Avkastning på eget kapital, % | -1,6 | 2,9 |
| Utdelning per aktie, SEK | 0 3 | 0 |
| Medarbetare, medelantal | 597 | 584 |
- 1) För definitioner av nyckeltal, se not 32. 2) Före utspädning. 3) Styrelsens förslag.
-
Flera vårdgivare i Skandinavien investerar i Sectras medicinska IT-system som knyter samman bildmedicinska verksamheter i stora regioner.
-
Tre stora mammografiprogram i Australien tecknar fleråriga avtal för användning av Sectras mammografiprodukter.
- samma undersökning. > Sectra introducerar ett visualiseringsbord, Sectra Visualization Table. Produkten gör det möjligt för läkarteam att visualisera tredimensionella röntgenbilder på ett helt nytt och effektivare sätt.
- Q3 Q4 > I Saudiarabien tar Sectra, via sin samarbetspartner, en genombrottsorder på IT-system för hantering av röntgenbilder till ett av landets största universitetssjukhus och akademiska forskningscenter.
-
Sectra lanserar ytterligare en modell av den avlyssningssäkra mobiltelefonen Tiger.
-
Styrelsen fastställer nya nivåer för koncernens lönsamhets- och tillväxtmål.
- Q1 Q2 > Genom ett fyraårigt ramavtal med EU-rådet i Bryssel, får Sectra förtroende att leverera produkter för säker telefoni som ska användas i alla EUländer.
-
Med system från Sectra blir Holly House Hospital det första sjukhuset i Storbritannien som erbjuder kvinnor mammografi och analys av benhälsa i
-
Sectra får tillträde till den nordamerikanska och den ryska mammografimarknaden efter regulatoriska godkännanden av Sectra MicroDose Mammography.
-
En kedja av privata kliniker i Toronto blir först på den nordamerikanska kontinenten att beställa Sectra MicroDose.
-
Sectras talkrypto för smarta mobiltelefoner, Panthon, godkändes av holländska säkerhetsmyndigheten.
T i l l v ä x t o c h investeringar
Sectra har de senaste åren gjort stora investeringar i dels utveckling och lansering av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography, dels utbyggnad av Sectras internationella sälj- och supportorganisation.
Mammografisatsningen innebär ett större inslag av tillverkande verksamhet. Den nuvarande affärsmixen, med ökande andel leveranser av hårdvaruprodukter, har en lägre rörelsemarginal än den
tidigare som dominerades av leveranser av IT-system med hög rörelsemarginal.
Eftersom Sectra har valt att inte kurssäkra valutaflöden får valutakursförändringar en direkt inverkan på orderingång, omsättning och resultatet. Den starkare svenska valutan har haft en negativ inverkan på dessa poster under de två senaste verksamhetsåren.
4
större behov ger ökad fö r s ä l j n i n g
Sectras trettiotredje verksamhetsår kan beskrivas med ett motsatsförhållande. Växande marknad trots att våra kunders budgetar minskar och att priserna sjunkit. Nettoeffekten har bidragit till vår fortsatta omsättningsökning.
Finanskrisens och lågkonjunkturens fördröjda konsekvenser har inneburit att många länder har lägre skatteintäkter och därmed mindre budgetar för sjukvård och säkerhet. Dessa effekter bidrog till att jag i förra årets vd-ord varnade för ett år med en fortsatt pressad konjunktur. Samtidigt blir andelen äldre invånare i världen fler och då ökar sjukvårdens behov av de system och produkter som Sectra erbjuder, eftersom dessa hjälper dem att effektivisera sin verksamhet.
Skandinavien
Skandinavien är Sectras största marknad och vi har här en marknadsandel som överstiger 50 procent. Tack vare att de skandinaviska länderna gått starka genom finanskrisen så har vi kunnat öka vår omsättning i denna, ekonomiskt robusta, del av världen. Sverige står för 29 procent av koncernens omsättning. Här har ytterligare landsting satsat på vårt system för hantering och lagring av röntgenbilder och patientinformation (RIS/PACS). Och inom säkra kommunikationssystem har vi ökat våra intäkter kopplat till försäljningen av produkter för säker talkommunikation.
Nordamerika
Nordamerika svarar för 24 procent av koncernens omsättning och USA är idag näst största marknaden för våra medicinska ITprodukter. Förra året kunde jag konstatera att president Barack Obama hade lyckats få igenom en ny hälsovårdsreform. När den fungerar i praktiken kommer den offentliga amerikanska sjukvården att omfatta ytterligare 10 procent av befolkningen.
Europa och övriga världen
Vi har expanderat i Nordeuropa. I Sydeuropa går försäljningen fortsatt trögt på grund av flera länders ekonomiska svårigheter. Sectras medicinska produkter har fortsatt att erövra nya länder utanför Europa, vi har bland annat fått en stor prestigeorder i Saudiarabien. I Japan har vår partner Philips kommit igång med försäljningen av våra radiologiska IT-system, PACS, men vi upplever just nu en tillfällig uppbromsning.
Vårdtjänster online
Inom affärsområdet Medicinska system koncentrerar vi oss på marknader där vi har en stark position. Satsningar på nya länder gör vi i första hand genom distributörer. Internet spelar en allt större roll och de onlinetjänster vi erbjuder sjukvården blir allt viktigare i takt med att marknaden mognar, eftersom de ger samhället och vårdgivare möjlighet att spara stora kostnader för vård och behandling.
Låt kvinnor mäta benskörhet
Benskörhet är en sjukdom som speciellt drabbar kvinnor. Med hjälp av vår onlinetjänst för analys av benskörhet kan mammografikliniker enkelt och kostnadseffektivt kombinera undersökning av bröstcancer och benskörhet. Den kombinerade undersökningen görs redan i flera länder, bland annat Sverige, Danmark, Tyskland, England, Italien och Norge. Vi utför, i samarbete med Karolinska institutet och Unilabs i Tumba, dessutom en stor klinisk studie som omfattar 10 000 kvinnor i Stockholm.
I alla länder som har en utbyggd mammografiverksamhet finns förutsättningar att komma igång med screening av benskörhet. Kliniken gör den kombinerade undersökningen med sin mammografiapparat och den extra röntgenbilden, som tas på kvinnans hand, förlänger besöket med 40 sekunder. Vår analysmetod är FDA-godkänd och vi har redan idag leveranskapacitet för att stödja stora regioner eller hela länders screeningbehov. Befintlig infrastruktur används och genom att kombinera undersökningarna har kunderna möjlighet att höja värdet av mammografiprogrammen.
Nya mammografimarknader
Vårt mammografisystem Sectra MicroDose Mammography är Sectras i särklass största produktinvestering och har stark koppling till vår resultatutveckling. Mammografidivisionens omsättning har ökat med 35 procent, men resultatet fortsätter att belastas av divisionens underskott.
Sectra MicroDose har under året fått regulatoriska godkännanden i Kanada, Ryssland och USA, där vi under verksamhetsårets sista dag erhöll myndigheten FDAs godkännande. Vi är medvetna om att det råder stor konkurrens på den amerikanska marknaden, då flera tillverkare och produkter blivit godkända och påbörjar försäljning. Men Sectra MicroDose är ett konkurrenskraftigt alternativ till de andra leverantörernas system, då vi erbjuder lägst stråldos och mycket goda diagnosresultat.
Vi kommer inledningsvis att sälja systemen i egen regi i USA för att skapa bra referensinstallationer. Flera amerikanska kliniker har redan Sectras PACS för mammografi. Några av dessa hoppas vi ska bli våra första kunder. Därefter ser vi fram emot att engagera en eller flera partners som kan hjälpa oss att sälja på den amerikanska marknaden.
"De långsiktiga kundrelationerna är vår viktigaste framgångsfaktor och en god grund för fortsatt expansion med lönsamhet."
Europas statschefer använder Tigertelefoner
Under året slöt vi ett ramavtal med EU-rådet om leverans av våra produkter för säker telefoni. Dessa kommer bland annat att användas av högsta statsledningen i EU-länderna. Ramavtalet är en stor framgång inom affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem.
På produktsidan har vi flera nya erbjudanden som ligger i startgroparna för att börja säljas till myndigheter som hanterar skyddsvärd information. Exempelvis vår produkt Panthon som gör det möjligt att ringa säkert med en smartphone och det nya höghastighetskryptot, Ternety, som är under utveckling.
Resultaten av forskningssamarbeten
Vårt arbete med att bygga framgång för våra kunder, och därmed även för Sectra, är långsiktigt. En av våra styrkor är de oförtröttliga satsningarna på forskning och utveckling som gör att vi kan erbjuda våra kunder det allra bästa. Vi har en nära relation till forskargrupper på flera universitet. Det ger oss möjlighet att både följa och bidra till ny kunskap inom våra teknikområden.
För närvarande arbetar vi med forskning och utveckling för att kunna erbjuda färg- och 3D-mammografi, som kan öka läkarnas möjligheter att ställa rätt diagnos vid bröstcancer. Under verksamhetsåret lanserade vi också ett visualiseringsbord för tredimensionell översikt av röntgenbilder. Med visualiseringsbordet kan läkare göra en snabb och detaljerad undersökning av en patient utan att fysiskt behöva öppna kroppen. Produkten, som är den första i sitt slag, är resultatet av vårt samarbete med forskare vid Linköpings Universitet, CMIV, Visualiseringscenter C och Interactive Institute.
Framtiden
Vår växande kundbas genererar kontinuerligt nya affärer. De långsiktiga kundrelationerna är vår viktigaste framgångsfaktor och en god grund för fortsatt expansion med lönsamhet. Långa avtal för service, support och uppgraderingar ger idag en god ekonomisk bas för Sectra. Vi har fortsatt utöka våra erbjudanden med nya produkter och tjänster som kan effektivisera våra kunders vardag och bidra till vår expansion. Vi har medarbetare av världsklass, som med sitt engagemang och sin kunskap sätter våra kunder i fokus.
Valutan har haft en för oss ogynnsam utveckling som inverkat negativt på orderingång, omsättning och resultat. För att bevara och öka vår konkurrenskraft med en relativt högt värderad svensk valuta arbetar vi med att sänka våra kostnader i samband med produktion, installation och uppgraderingar samt med att bredda produktutbudet till befintliga och nya kundsegment.
Vi ser möjligheter till fortsatt ökad försäljning. Ökade kostnader för sjukvård genererar fortsatt ökat behov av effektiva lösningar. Därför kommer vår försäljning inom medicinteknik att
öka. Mindre budgetar till trots har den senaste tidens wikileaksavslöjanden förstärkt myndigheters intresse för att skapa läckageskydd för skyddsvärd information. Våra produkter inom säker talkommunikation är idag marknadsledande i Europa. Tack vare att vi ligger tekniskt långt framme kan vi framgångsrikt konkurrera med företag från många av de stora länderna.
Dessa förutsättningar gagnar vår utveckling och vi ser med tillförsikt fram emot det kommande verksamhetsåret.
Linköping i maj 2011
Jan-Olof Brüer VD och koncernchef
nya f inansiella mål
Mot bakgrund av förändringar i Sectras verksamhet och nischmarknader, har styrelsen fastställt nya finansiella mål för lönsamhet och tillväxt.
Koncernens strategier, mål och prioriterade aktiviteter ska bidra till långsiktig framgång för Sectras kunder och skapa värde för koncernens intressenter.
Vision
Sectras vision är att bli ledande på utvalda nischmarknader.
Nya finansiella mål
Styrelsen har under 2010/2011 reviderat Sectras lönsamhetsoch tillväxtmål. De nya nivåerna är att:
-
uppnå en rörelsemarginal (EBIT) om minst 15 procent. (Tidigare vinstmarginal 10 procent)
-
under en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 15 procent om året. (Tidigare 30 procent)
-
upprätthålla en soliditet om minst 30 procent. (Oförändrat)
Det nya lönsamhetsmålet är i paritet med vinstnivåerna i Sectras branscher. Tillväxtmålet är tre gånger så högt som den underliggande genomsnittliga marknadstillväxten i de nischer Sectra verkar. Med den förväntade marknadsutvecklingen bedömer styrelsen i Sectra att bolaget har goda förutsättningar att uppnå de nya målnivåerna på cirka tre års sikt.
Fler koncernövergripande mål
-
Att skapa ett starkt globalt varumärke.
-
Att alla delverksamheter ska bli internationellt ledande och bidra till att stärka Sectras resultat och varumärke.
-
Att vara lika lyhörd och tillgänglig för kunder och partners som ett litet företag.
-
Att erbjuda samma långsiktighet, tillförlitlighet och uthållighet som ett stort företag.
-
Att ha en positiv och stark företagskultur som stimulerar våra medarbetare att växa och utvecklas som individer.
Koncernövergripande strategier
-
Att fokusera på nischmarknader med framtida tillväxtpotential.
-
Att styra produkt- och affärsutveckling utifrån vad som ska-
- par värde för slutkunderna. > Att arbeta tillsammans med de mest kompetenta kunderna för att säkerställa att produkter och system uppfyller marknadens högsta krav på prestanda, kvalitet och användarvänlighet.
-
Att arbeta med strategiska och kompletterande partners för att nå en bred geografisk marknad och för att bredda produkterbjudandet till kunderna.
-
Att rekrytera och utveckla mycket kvalificerade medarbetare.
Finansiell a mål
Rörelsemarginalen har de senaste åren huvudsakligen belastats av stora satsningar på mammografiområdet. Därtill har den starkare svenska valutan inverkat negativt på Sectras omsättning och resultat de senaste åren. För att nå målet måste vi fortsätta vår snabba expansion inom produktområdet mammografi, och även växa inom våra andra produktområden. Vi genomför också aktiviteter för att minska Medicinska systems kostnader för produktion, installation och uppgraderingar.
Marknaderna för våra produkter fortsätter växa, även om det globala konjunkturläget har haft en dämpande effekt på tillväxten de senaste åren. Vi har byggt ut vår egen sälj- och supportorganisation, inlett samarbeten med distributörer på nya geografiska marknader och investerat i ökad produktionskapacitet inom mammografiområdet. Vi har också introducerat nya produkter och tjänster som breddar vår marknad och stärker möjligheten att växa i linje med vårt mål.
Sectra har en mycket stabil finansiell ställning. Under uppbyggnadsfasen av vår mammografiverksamhet samlade Sectra finansiella resurser för att säkerställa projektets genomförande. Detta har medfört att soliditeten överstiger vårt strategiska mål. Under de senaste årens globala finanskris har detta haft en positiv effekt på kundernas förtroende för oss.
Rörelsemarginal (EBIT)
AKTIEN
Sectras B-aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholm AB sedan mars 1999. Aktien handlas i segmentet Small-cap och sektor Hälsovård/Healthcare Equipment.
Antalet aktieägare är totalt 5 110 (5 409). Antalet omsatta aktier var 5,4 miljoner under 2010/2011. Detta motsvarar en omsättningshastighet om 0,16 ggr (0,14).
Kursutveckling
Sista betalkurs på bokslutsdagen var 34,00 kr (37,30), vilket motsvarar ett börsvärde på 1 164 Mkr (1 276). Kursen sjönk med 8,8 procent under verksamhetsåret. Utvecklingen av Stockholmsbörsens totalindex under samma period var upp 11,5 procent. Aktiens högsta notering var 38,60 kr den 1 februari 2011 och den lägsta noteringen var 29,00 kr den 2 december 2010.
Aktiekapital
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 kr fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst.
Full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentprogram kan maximalt öka antalet aktier med 791 400, vilket motsvarar 2,1 procent av aktiekapitalet och 1,3 procent av röstetalet. Aktiekapitalet efter utspädning uppgår till 37 633 488 kr. För information om utställda incitamentprogram, se not 2 på sidan 39.
Utdelning och policy
Sectras styrelse har som utgångspunkt att utdelning ska vara väl avvägd mellan önskemålet om direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. Styrelsen avser på lång sikt att till aktieägarna i genomsnitt dela ut 15–20 procent av vinsten efter skatt. För 2010/2011 föreslår styrelsen en utdelning om 0 kr per aktie.
Analyser
Följande analytiker följer kontinuerligt Sectras utveckling och publicerar analyser:
-
Carnegie, Marcus Bellander tel: +46 (0)8 676 87 39
-
Handelsbanken Capital Markets, Björn Olander tel: +46 (0)8 701 10 00
-
Nordea Markets, Patrik Ling tel: +46 (0)8 614 70 00
-
Redeye, Klas Palin tel: +46 (0)8 545 013 44
-
SEB Enskilda, Johanna Ahlqvist tel: +46 (0)8 522 295 00
Aktiekapitalets utveckling sedan börsnoteringen 1999
| Datum T | ransaktion | Ökning av antal aktier T | otalt antal aktier | Ökning aktiekapital T | otalt aktiekapital |
|---|---|---|---|---|---|
| 1998/1999 | Nyemission vid notering | 500 000 | 10 500 000 | 1 250 000 | 26 250 000 |
| 1999/2000 | Nyemission | 420 315 | 10 920 315 | 1 050 787 | 27 300 787 |
| 2000/2001 | Fondemission nom. 2,50 kr till 3,00 kr | 0 | 10 920 315 | 5 460 158 | 32 760 945 |
| 2000/2001 | Split 3:1, nom 3,00 kr till 1,00 kr | 21 840 630 | 32 760 945 | 0 | 32 760 945 |
| 2002/2003 | Inlösen konvertibelprogram | 315 566 | 33 076 511 | 315 566 | 33 076 511 |
| 2003/2004 | Inlösen personaloptioner | 75 000 | 33 151 511 | 75 000 | 33 151 511 |
| 2003/2004 | Nyemission | 2 700 000 | 35 851 511 | 2 700 000 | 35 851 511 |
| 2004/2005 | Nyemission | 540 540 | 36 392 051 | 540 540 | 36 392 051 |
| 2004/2005 | Inlösen konvertibelprogram | 11 200 | 36 403 251 | 11 200 | 36 403 251 |
| 2004/2005 | Nyemission | 47 387 | 36 450 638 | 47 387 | 36 450 638 |
| 2004/2005 | Inlösen personaloptioner | 54 667 | 36 505 305 | 54 667 | 36 505 305 |
| 2004/2005 | Inlösen personaloptioner | 23 333 | 36 528 638 | 23 333 | 36 528 638 |
| 2005/2006 | Inlösen konvertibelprogram | 169 550 | 36 698 188 | 169 550 | 36 698 188 |
| 2005/2006 | Inlösen personaloptioner | 28 333 | 36 726 521 | 28 333 | 36 726 521 |
| 2005/2006 | Inlösen personaloptioner | 20 000 | 36 746 521 | 20 000 | 36 746 521 |
| 2006/2007 | Inlösen personaloptioner | 36 667 | 36 783 188 | 36 667 | 36 783 188 |
| 2007/2008 | Nyemission | 58 900 | 36 842 088 | 58 900 | 36 842 088 |
Största aktieägare och ägarstruktur per den 30 april 2011 och därefter kända förändringar
| Aktieägare | Antal A-aktier A | ntal B-aktier | Andel kapital A | ndel röster |
|---|---|---|---|---|
| Torbjörn Kronander1 | 765 439 | 2 585 484 | 9,1% | 16,9% |
| Jan-Olof Brüer1 | 765 441 | 2 582 304 | 9,1% | 16,9% |
| Nordea fonder | 0 | 6 010 360 | 16,3% | 9,9% |
| Frithjof Qvigstad | 262 866 | 1 902 519 | 5,9% | 7,5% |
| IF Skadeförsäkring AB | 0 | 4 356 300 | 11,8% | 7,2% |
| Viiveke Fåk | 221 700 | 1 088 150 | 3,6% | 5,5% |
| Robert Forchheimer | 202 203 | 1 178 104 | 3,7% | 5,3% |
| Ingemar Ingemarsson | 221 347 | 300 999 | 1,4% | 4,2% |
| Thomas Ericson | 136 329 | 857 658 | 2,7% | 3,7% |
| Fjärde AP-fonden | 0 | 1 861 651 | 5,1% | 3,1% |
| Summa för de 10 största ägarna | 2 575 325 | 25 298 854 | 68,7% | 80,2% |
| Övriga ägare med fler än 100 001 aktier, 32 st | 35 335 | 4 678 998 | 12,8% | 8,3% |
| Ägare med 10 001–100 000, 93 st | 9 516 | 2 620 991 | 7,1% | 4,5% |
| Ägare med 1 001–10 000 aktier, 1009 st | 516 | 2 916 386 | 7,9% | 4,8% |
| Ägare med upp till 1 000 aktier, 3966 st | 0 | 1 281 492 | 3,5% | 2,1% |
| Totalt 5 110 aktieägare | 2 620 692 | 34 221 396 | 100% | 100% |
1 Antal aktier innefattar direkta aktieinnehav, innehav genom närstående och 50 procent av juridisk person som gemensamt ägs av Jan-Olof Brüer och Torbjörn Kronander. Källa: Euroclear Sweden AB
teamet som gör sectra världsledande
Medarbetarnas kompetens, erfarenhet och kunskap om kundernas verksamhet samt den mångkulturella miljön är viktiga förutsättningar för att Sectra ska bli ledande inom koncernens nischområden.
Sectra strävar efter att anställa personer som har gedigen kompetens och brinner för sin uppgift. Positiv attityd, förmåga att skapa förtroende hos kunder och kollegor samt att lära och dela med sig av kunskaper är viktiga egenskaper hos Sectras medarbetare.
– Våra medarbetare har goda möjligheter att påverka sin arbetssituation samtidigt som var och en förväntas ta stort eget ansvar för det arbete man är anställd att utföra, säger koncernchef Jan-Olof Brüer.
Rekrytering
Under 2010/2011 har 91 nya medarbetare med spetskompetens inom olika områden anställts. Dessa är både personer med lång erfarenhet och nyutexaminerade studenter. Vid utgången av verksamhetsåret hade Sectra 606 tillsvidareanställda medarbetare, en ökning med 1 procent jämfört med föregående år. Ytterligare ett 30-tal medarbetare var projektanställda. För att underlätta rekrytering av framtida talanger erbjuder Sectra blivande akademiker möjligheten att genomföra delar av sin utbildning på företaget i form av praktik- och examensarbeten.
Kompetens och utveckling
Sectra arbetar aktivt med att säkerställa att medarbetare i olika roller har rätt kompetens för att kunna utföra ett kvalitativt arbete. Detta sker genom kurser, utbildningsprogram, certifieringsprogram och genom handledning.
För de medarbetare som önskar utveckla sig i riktning mot en chefsroll finns en grundutbildning som potentiella ledare kan nomineras till. Sectra har också en tradition att uppmuntra personer att göra karriär som specialister. Bland annat finns, inom Sectras största affärsområde, ett årligt program där medarbetare kan nomineras och utses till så kallade seniorer.
Mångkulturell miljö
Medarbetare från ett 30-tal länder arbetar på Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. Den mångkulturella miljön är en förutsättning för att Sectra ska lyckas internationellt. Inom Sectra uppmuntras också intern rotation mellan avdelningar och mellan Sectras kontor runt om i världen. Det ger en bred spridning av den samlade kompetensen och främjar samarbetet inom koncernen.
Huvuddelen av Sectras medarbetare har akademisk utbildning och de flesta är civilingenjörer. Ett stort antal medarbetare har forskarstuderat och 5 professorer samt 24 tekniska doktorer är knutna till verksamheten.
MEDICINSKA SYSTEM
Året i korthet
-
Stark tillväxt för produktområdet mammografi.
-
En tredjedel av våra PACS-kunder fick sitt system uppgraderat till Sectras nya generation medicinska bildhanteringssystem.
-
Genombrottsaffärer i Mellanöstern och Kanada.
-
Ökad användning av Sectra onlinetjänster för analys av benskörhet och ledgångsreumatism.
-
Introduktion av Sectra Visualization Table, en unik produkt för visualisering och samarbete i vården.
-
Positiva forskningsresultat från kliniska studier av spektralmammografi.
Affärsidé
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad vårdkvalitet.
Kunder
Offentliga och privata vårdgivare.
Geografisk marknad Europa, Nordamerika, Australien/Nya Zeeland, Japan och Mellanöstern.
Omsättning per region %
Marknadsposition
I Sectras medicinska system hanteras årligen mer än 55 miljoner röntgenundersökningar, vilket gör Sectra till en av världens fem största leverantörer av IT-system för hantering av röntgenbilder.
Produkter & tjänster
Med Sectras produkter och tjänster kan sjukvården arbeta mer effektivt med befintliga resurser.
IT-system:
-
hantering av röntgenbilder (PACS) och röntgeninformation (RIS ) > planering av ortopediska
- operationer > granskning av mammografi-
- bilder
-
mjukvaruapplikationer från andra leverantörer
-
systemkomponenter från underleverantörer
- Produkter: > röntgenmodalitet för
- mammografi
-
visualiseringsbord > incheckningsterminal
Onlinetjänster:
-
verktyg för planering av ortopediska operationer > hantering och arkivering
- av röntgenbilder
-
analys av benskörhet
-
analys av ledgångsreumatism
- Professionella tjänster: > analys och verksamhetsutveckling
-
integration och datamigrering
-
underhåll
-
uppgraderingar
-
kundutbildningar
ökade volymer och nya marknader
Sectras medicinska produkter och tjänster väljs av allt fler kunder. Vi har genomfört fler stora medicinska IT-projekt för kunder som vill samordna sin hantering av röntgeninformation och bilder. Därtill har vi har vuxit snabbt på mammografimarknaden.
Verksamheten har präglats av aktiviteter för att expandera volymerna inom produktområdet mammografi och uppgraderingar av befintliga installationer av Sectras system för hantering av medicinska bilder. Vi fick också genombrott på nya marknader.
Ekonomiskt utfall
Medicinska systems nettoomsättning ökade med 2,6 procent till 830,9 Mkr. Ökningen är främst kopplad till vår försäljning i Nordeuropa och Australien. En växande del av intäkterna kommer från fleråriga kundavtal i form av licens-, service- och uppgraderingsavtal. Det största produktområdet, Radiologisk IT, stod för 84,7 procent av affärsområdets omsättning. Produktområdet Mammografi ökade omsättningen med 34,6 procent till 127,2 Mkr.
Rörelseresultatet uppgick till 3,7 Mkr, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,5 procent. Rörelseresultat för produktområdet Mammografi uppgick till -64,3 Mkr, jämfört med -79,0 föregående år. Radiologisk IT redovisade en fortsatt god lönsamhet. Justerat för underskottet inom produktområdet Mammografi var affärsområdets rörelseresultat 68,0 Mkr, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,7 procent.
Mammografiförsäljningen växer kraftigt
Allt fler kunder upptäcker fördelarna med lågdosmammografi och försäljningsvolymerna av vårt mammografisystem, Sectra MicroDose Mammography, växte starkt under året. Omsättningen ökade framförallt i Storbritannien, Frankrike och Australien. Totalt har 88 Sectra MicroDose levererats, vilket är en ökning med 60 procent jämfört med föregående verksamhetsår. Ökade försäljningsvolymer och serviceintäkter samt kvalitetsförbättringar har bidragit till att minska produktområdets underskott.
Ny generation IT-system
Inom vår kärnverksamhet, Radiologisk IT, vidareutvecklar vi kontinuerligt våra produkter med funktioner som gör att kunderna kan använda sina resurser effektivare. Omkring en tredjedel av våra PACS-kunder fick under 2010/2011 sina system uppgraderade till vår nya produktgeneration. Den ger användarna snabb och säker tillgång till röntgenbilder och andra medicinska bilder oberoende av var i världen de befinner sig.
Den nya produktgenerationen innebär fördelar för både Sectra och kunderna vad avser kostnader för uppgraderingar. Kunderna minskar dels nertid i samband med uppgraderingen dels kostnader för att göra arbetsstationer tillgängliga på sjukhuset. Sectra minskar sina kostnader för att uppgradera systemen till nya versioner. Generationsväxlingen innebär en initial kostnad som belastar produktområdets resultat, eftersom den ingår i de löpande
uppgraderingsavtal som de flesta av våra kunder har tecknat. Enligt nuvarande planer kommer huvuddelen av kunderna använda den nya generationen vid utgången av nästa verksamhetsår.
Onlinetjänster ökar
Ett av våra viktiga framtidsområden är att leverera medicinska bildtjänster i "molnet", det vill säga över Internet. Marknaden för dessa tjänster växer med sjukvårdens ökande acceptans av Internet som verktyg. Under 2010/2011 har vi ökat vår försäljning av onlinetjänster såsom analys för utvärdering av benskörhet och reumatism, verktyg för preoperativ planering inom ortopedi samt PACS online.
Regionsövergripande IT-lösningar
Sectras erfarenhet av stora komplexa installationer av medicinska IT-system är en styrka eftersom många vårdgivare med geografiskt spridd verksamhet idag väljer att samordna sin hantering av röntgenbilder och patientinformation. Under året har regioner som Skaraborg i Sverige, Kent i England och delstaten Queensland i Australien investerat i sådana IT-lösningar från Sectra. Samarbetet med kunderna är långsiktigt och de nya avtalen löper över minst fem år.
MicroDose tar steget in i Nordamerika
Efter godkännande av myndigheter i Kanada och USA har Sectra tagit steget in i Nordamerika med Sectra MicroDose Mammography. Ett samarbete för distribution av systemet i Kanada har inletts med Xtron Imaging. Kort efter godkännandet i Kanada kom den första nordamerikanska beställningen på fyra Sectra MicroDose från en kedja av privata kliniker i Toronto, Trillium Imaging Associates.
Lönsamhet i fokus
Marknaden för IT-system som effektiviserar sjukvården fortsätter att växa. Med lång erfarenhet av medicinsk IT, stabila lösningar som klarar vårdens tuffa utmaningar och nya innovativa produkter och tjänster hjälper vi kunderna att öka sin produktivitet.
Under det kommande verksamhetsåret är affärsområdets huvudsakliga mål att öka lönsamheten. Det ska ske dels genom ökad försäljning på marknader där vi har en stark position och satsningar på nya länder dels genom minskade kostnader inom produktion, service och support. Dessutom är våra nya innovativa produkterbjudanden, framförallt leverans av medicinska bildtjänster online, mycket viktiga för Medicinska systems långsiktiga expansion.
Ökad lönsamhet
Sectra har under 2010/2011 genomfört ett antal aktiviteter som lägger grunden för ökad lönsamhet. Aktiviteterna omfattar exempelvis uppgraderingarna till nya generationens PACS och att flytta tillverkningen av vissa dyra komponenter som ingår i Sectra MicroDose Mammography till underleverantörer i Asien. Under 2011/2012 kommer Sectra genomföra ytterligare åtgärder för ökad kostnadseffektivitet:
Satsning på våra medicinska bildtjänster online, en leveransmodell som är mycket skalbar och har stora kostnads- och driftsfördelar för både oss och våra kunder.
-
Merförsäljning till befintliga kunder, försäljning på nya marknader och våra nya produkterbjudanden ska bidra till ökade försäljningsvolymer.
-
Produktutvecklingen av radiologiska IT-system koncentreras till att ytterligare automatisera och standardisera vårt installations- och uppgraderingsarbete.
-
Ökad samordning av interna IT-system och resurser samt kvalitetsförbättringar i interna processer för exempelvis försäljning och IT-säkerhet.
Många och långsiktiga kundrelationer
En betydande del av våra intäkter kommer från fleråriga åtaganden gentemot våra kunder, framförallt inom Radiologisk IT. Denna långsiktiga kundbas är en god utgångspunkt för tilläggsförsäljning av produkter och tjänster som ytterligare kan effektivisera kundernas verksamhet. Exempel på detta är PACS-kunder som även väljer Sectra som leverantör av system för hantering av patientinformation, RIS. Kunden får på så sätt en helhetslösning för bild- och informationshantering som ger effektivitet i hela vårdkedjan och bidrar till att förkorta svarstiden till remitterande
Den prototyp som legat till grund för Sectras nya visualiseringsbord har fått stor uppmärksamhet från både industrin och media. Projektet har kommenterats i ett stort antal bloggar, tidskrifter och TV-inslag världen över, bland annat i The Economist, Svenska Dagbladet och det amerikanska TV-programmet NOVA Science. Produkten har också fått stå som exempel på svenska innovationer på arrangemang som The Health Weeks på svenska ambassaden i Washington D.C. och världsutställningen i Shanghai.
Vi utvidgar vårt erbjudande med nya innovativa produkter som hjälper kunderna att bli ännu mer effektiva.
enheter. Det leder till kortare väntetider för patienterna.
" I tillägg till våra satsningar på existerande marknader samarbetar vi med partners på ett antal nya marknader, exempelvis Mellanöstern och Japan. Partnerförsäljningen är viktig för vår framtida internationella expansion.
Nya mammografimarknader
Under 2010/2011 godkändes Sectra MicroDose för försäljning i Kanada och Ryssland. Sectra MicroDose fick också sitt godkännande av myndigheten FDA i USA, vilket äntligen öppnar världens största mammografimarknad för Sectras lågdosmammografi.
– Hittills har de digitala mammografisystem som används i USA endast inneburit en marginell reducering av stråldosen jämfört med filmbaserade mammografisystem. Nu får amerikanska mammografikliniker tillgång till ett system som ger högkvalitativa bilder med halva stråldosen, säger Jesper Söderqvist, VD för Sectras mammografiverksamhet.
De mammografimarknader där Sectra redan är en etablerad leverantör fortsätter att växa och vi satsar på att öka volymen på dessa. Vi arbetar också med att få godkännanden på ytterligare marknader i Asien och andra tillväxtregioner där förekomsten av bröstcancer ökar snabbt på grund av ändrad livsstil. Sectra har hittills huvudsakligen varit verksamt i västvärldens mer mogna ekonomier.
Innovationer som effektiviserar sjukv ården
Kundernas behov och Sectras kunskap om trender på marknaden styr våra utvecklingssatsningar och vår produktförnyelse. I samarbete med användare, universitet och forskningscentra utvecklar Sectra innovativa lösningar som maximerar nyttan för kunderna. Bland annat har vi ett långvarigt och nära samarbete med Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV), www.cmiv.liu.se.
Onlinetjänster på frammarsch
Planering av ortopediska operationer, analys av benskörhet, analys av reumatism och PACS-tjänster online växer snabbt, men är ännu små produktområden jämfört med våra etablerade områden.
PACS online, som vi hittills framförallt levererat i Danmark, kommer stegvis att utvidgas till fler länder. Under kommande år kommer vi att utvärdera försäljning till kunder i Sverige och Tyskland, länder där sjukvården har regulatoriska förutsättningar för att införa den här typen av onlinetjänster.
Världsunikt visualiseringsbord
Som ett resultat av vårt nära samarbete med framstående forskare vid Linköpings Universitet, CMIV, Visualiseringscenter C och Interactive Institute, har vi under året lanserat Sectra Visualization Table. Visualiseringsbordet gör det möjligt för läkarteam att arbeta med tredimensionella röntgenbilder på ett helt nytt sätt. Huvudsakliga användningsområden är förberedelse av operationer, virtuella obduktioner och undervisning.
Incheckningsterminal sparar tid för vårdpersonalen Sectra har utvecklat en incheckningsterminal där patienterna registrerar sig och betalar för sina besök. I terminalen får patienterna också besked om vilket undersökningsrum de ska gå till och eventuella väntetider för dagen. Det här underlättar för vårdpersonalen och ökar möjligheten att styra patienterna till rätt avdelning direkt, istället för att de först ska uppsöka och köa vid en bemannad reception.
Forskning för bättre vård
Visualisering av stora och komplexa datamängder Modern bildgivande utrustning producerar idag oerhört stora mängder data som gör att allt mer bildinformation måste granskas. Rätt hanterat får sjukvården nya och förbättrade möjligheter att ställa diagnos och följa upp behandlingar, men tiden för att granska det enorma materialet är en trång sektor. Samtidigt ökar också dimensionaliteten av bildmaterialet och läkare måste ta hänsyn till flera mätdata. Sectra bedriver forskning och utveckling inom visualisering, bildbehandling och kognitionsvetenskap med syfte att öka kundernas effektivitet och möjlighet att tillgodogöra sig relevant information i de stora datamängderna.
Ny metod för cancerdetektion
Sectras unika fotonräknande röntgendetektor används för att ta fram nya metoder som kan förbättra bröstcancerdiagnostiken. En av dem är spektralmammografi. Metoden ger möjlighet att särskilja olika vävnadstyper ur en vanlig mammografibild, vilket potentiellt kan minska andelen friska kvinnor som återkallas för ytterligare undersökning. Den nya metoden genomgår nu kliniska studier.
Mammografi och analys av benskörhet i samma undersökning
Benskörhet är en av de mest smärtsamma och kostsamma folksjukdomarna. Kvinnor löper störst risk att drabbas av sjukdomen och med Sectras onlinetjänst kan de undersökas för benskörhet i samband med sin vanliga mammografiundersökning. Den extra undersökningen tar cirka 40 sekunder.
I ett pågående samarbetsprojekt mellan Karolinska Institutet, Unilabs Tumba och Sectra får 10 000 kvinnor möjlighet att göra den kombinerade undersökningen. De kvinnor som har hög risk för benskörhet kallas till osteoporoskliniker för vidare utredning.
Torbjörn Kronander, VD för Sectras medicinska verksamhet, om framtiden
Vilka marknader ska stå för tillväxten inom Medicinska system?
Vi ska växa inom samtliga produktområden. Sectras produkter och tjänster möjliggör en effektivare och mer patientorienterad vård, vilket vi tror är en förutsättning för att vårdgivare ska klara de stora utmaningarna som är kopplade till den demografiska utvecklingen. De onlinetjänster vi erbjuder kommer bli allt viktigare i takt med att marknaderna mognar, eftersom de ger samhället och vårdgivare möjlighet att spara stora kostnader för vård och behandling.
Det är viktigt för oss att växa på marknader där vi har en stark ställning, såsom norra Europa och Nordamerika. Där ska vi både öka vår kundbas och fortsätta stötta våra existerande kunder i deras strävan att bli mer effektiva. Exempelvis med våra nya produkt- och tjänsteerbjudanden som underlättar bildgranskning, planering av operationer och val av medicinering.
Vilka är de största möjligheterna för Medicinska system?
På de flesta av våra marknader för radiologiska IT-system har försäljningen gått in i en ny fas där kunder investerar i sitt andra system. Dessa kunder är ofta mer kunniga och specifika i sina krav, vilket gynnar kompetenta IT-aktörer som Sectra. England, Mellanöstern och USA kommer vara viktiga utbytesmarknader under de närmaste åren. I USA står minskade stråldoser högt på agendan. Detta är en stor fördel för oss, nu när vi går in på den amerikanska marknaden med vårt lågdosmammografisystem.
Ytterligare en stor möjlighet är att vi kan erbjuda kostnadseffektiv utvärdering av benskörhet i samband med att en kvinna gör sin mammografiundersökning, både på Sectra MicroDose och på andra leverantörers mammografiutrustningar. Här finns stora potentiella vinster ur ett samhällsekonomiskt perspektiv.
Vilka är de väsentligaste riskerna?
Radiologi- och mammografimarknaderna är utsatta för prispress från mindre aktörer och aktörer som "har ryggen mot väggen", framförallt de före detta filmleverantörerna. Dessutom lider vissa marknader fortfarande av finanskrisens efterdyningar och kommer att påverkas av detta under lång tid framöver, vilket påverkar prisbildning och våra kunders investeringsförmåga.
För att underlätta investeringar erbjuder vi olika finansieringsmodeller. Marknaden går allt mer mot "SAAS–lösningar" (Software As A Service), vilket innebär att leverantörerna tillhandahåller system till en mindre initial investering från kunden som istället betalar för den löpande användningen.
Hur hanterar Sectra prisutvecklingen?
Vi arbetar kontinuerligt med att effektivisera tillverkningen av Sectra MicroDose. För att sänka våra produktionskostnader flyttar vi viss del av leverantörsbasen till lågkostnadsländer. Vi arbetar också med att minska kostnader i samband med installation och uppgraderingar av våra radiologiska IT-system. I vårt arbete för ökad kostnadseffektivitet ingår också att utvidga Sectras erbjudande med nya produkter som kan resultera i merförsäljning till existerande kunder.
Slutligen ska Sectra konkurrera genom att erbjuda högre expertis och kompetens än våra konkurrenter när det gäller exempelvis effektiv hantering av stora datamängder, integration i stora komplexa nätverksmiljöer och verksamhetsutveckling. Sådan kompetens är värdefull för kunden och motiverar ett högre pris.
Hur ska Sectra uppnå visionen att bli världsledande?
Vår viktigaste tillgång är nöjda kunder. Med ett konkurrenskraftigt erbjudande som hjälper dem att bli mer effektiva har vi alla möjligheter att fortsätta växa. Vår produktutveckling och forskning ska ge våra kunder tillförsikten att vi alltid ligger långt framme. Vi är redan idag marknadsledande inom vissa nischer, exempelvis PACS för mammografi, och vi ska dra fördel av detta genom att låta dessa nischer utgöra basen för vår fortsatta expansion.
Mer och bättre vård till lägre kostnad
Medellivslängden och andelen äldre ökar i hela den industrialiserade världen, vilket sätter stor press på hälso- och sjukvård. Till detta kommer politiska beslut som syftar till att begränsa offentliga utgifter för vård och omsorg.
Sedan mer än 20 år utvecklar och säljer Sectra medicinska system, produkter som är starkt kopplade till att klara utmaningarna med den demografiska utvecklingen.
IT-system för medicinska bilder och röntgeninformation
Stort behov av effektivitet och kommunikation Minskade resurser, brist på personal med rätt kompetens, en ständig ökning av antalet patienter kombinerat med ett ökande vårdbehov per patient leder till högre krav på effektivitet och resursutnyttjande inom vården. Målgruppen för Sectras ITprodukter och tjänster är i första hand produktionsorienterade vårdgivare som behöver IT-stöd för en effektiv verksamhet. Med våra lösningar kan de effektivisera flöden och processer, vilket leder till snabbare diagnoser och bättre vård.
Utbytesmarknader
Nordeuropa och Nordamerika svarar för de största andelarna av Sectras försäljning inom Radiologisk IT. Dessa är mogna marknader med många aktörer där tillväxten drivs av utbytesaffärer, merförsäljning till installerad bas och till viss del även nyförsäljning.
En global leverantör
Sectra har framgångsrikt levererat några av de största PACSinstallationerna i världen och företagets produkter används av fler än 1150 vårdgivare. I Skandinavien är Sectra marknadsledande inom PACS och RIS, med en marknadsandel på mer än 50 procent.
Sectra konkurrerar både med globala aktörer, som har ett brett produktsortiment, och med specialiserade regionala företag. Lång erfarenhet inom radiologisk IT och av stora medicinska IT-installationer är Sectras främsta konkurrensfördelar. Sectra har också en stor kundbas, stabila produkter och serviceinriktade medarbetare.
Mammografi
Mammografi räddar liv
Bröstcancer är den vanligaste formen av cancer och i västvärlden den vanligaste dödsorsaken hos kvinnor mellan 35 och 59 år. Hälsokontroll med mammografi är den enda metoden för tidig upptäckt av cancer som bevisligen minskar dödligheten bland bröstcancerpatienter.
Att begränsa den stråldos kvinnor utsätts för i samband med mammografi är viktigt. Med Sectra MicroDose Mammography kan mammografiundersökningen göras med halva stråldosen jämfört med andra digitala eller filmbaserade mammografisystem. Sectras fotonräknande detektorteknik är nyckeln till att stråldosen kan minskas utan att det påverkar den höga bildkvalitet som krävs vid mammografi. Tekniken utgör också en utmärkt plattform för utveckling av nya metoder inom mammografi, såsom spektralmammografi.
Sectra MicroDose i 20 länder
Sectra MicroDose används i de flesta större mammografiprogram i Europa. Produkten bidrar till att minska stråldosen vid mammografi i Sverige och i ytterligare 17 europeiska länder samt i Australien och Nya Zeeland. Sectra har störst marknadsandel i Skandinaven och i Frankrike, motsvarande cirka 20 procent. Nya intressanta marknader för Sectra är USA, Kanada, Japan, Ryssland och Mellanöstern.
Tillväxten på marknaderna för digitala mammografisystem drivs av en övergång från analog till digital röntgenteknik, främst till följd av teknisk utveckling och för att digital teknik möjliggör ökad produktivitet. I exempelvis Kanada har övergången just börjat. På marknader där man påbörjade digitalisering tidigt, som exempelvis USA, börjar även de tidigaste digitala systemen att bytas ut.
| Radiologiska IT-system1, Sectra RIS/PACS |
Mammografi- utrustning2, Sectra MicroDose |
||
|---|---|---|---|
| Storlek 2010 |
Europa Nordamerika Världsmarknad |
739 MUSD 1,066 MUSD 3) |
202 MUSD 453 MUSD 798 MUSD |
| Tillväxt genomsnitt per år4 |
Europa Nordamerika Världsmarknad |
10 % 4 % 4–10 % |
4 % 5 % 5 % |
Marknadsstorlek och tillväxttakt
1 Källa storlek & tillväxttakt: Frost & Sullivan.
2 Källa storlek & tillväxttakt: Global Data. 3 Uppgift saknas, men enligt tumregeln att USA står för halva världsmarknaden för vår typ av produkter borde storleken uppgå till cirka 2 miljarder USD.
4 Avser 2009–2016 för RIS/PACS och 2010–2017 för digital mammografiutrustning.
ORTOPEDISK PRE-OPERATIV PLANERING
Höft- och knäproteskirurgi ökar i världen
Fler än 151 miljoner människor i världen lider av osteoartrit, den vanligaste bakomliggande orsaken till höft- och knäproteskirurgi. 2010 genomfördes cirka tre miljoner höft- och knäledsoperationer i världen. En siffra som förväntas öka i takt med en åldrande befolkning och förändrad livsstil.
Sectra erbjuder digitala planeringsverktyg för de vanligaste ortopediska operationerna. Verktygen bidrar till att ortopederna uppnår bästa möjliga effektivitet och operationsresultat. Produkten tillhandahålls i första hand som en onlinetjänst som fungerar oavsett vilken PACS-leverantör kunden använder, men även som en installerad mjukvarulicens, och då som en del av Sectras PACS.
Stark hemmamarknad
Sectra är marknadsledande inom ortopedisk planering på flera marknader, starkast är vi i Skandinavien där vi har cirka 60 procent marknadsandel. Några av de kunder som använder Sectras planeringsvertyg är Karolinska Universitetssjukhuset i Stockholm, Hospital for Special Surgery i New York och Royal National Orthopedic Hospital utanför London.
ONLINETJÄNST FÖR BENSKÖRHETSANALYS
En kostsam folksjukdom
200 miljoner människor beräknas vara drabbade av benskörhet, majoriteten är kvinnor efter klimakteriet. Nio miljoner benskörhetsrelaterade frakturer sker årligen, främst handleds-, höft- och kotfrakturer. Frakturerna innebär stort lidande för patienten och enorma konvalescenskostnader för samhället. Idag är behandlingen billig, men tyvärr diagnostiseras sjukdomen i de flesta fall först när den resulterat i frakturer.
Kostnadseffektiv diagnos
Med Sectras metod, som erbjuds som en onlinetjänst, ger en handröntgenbild ett vetenskapligt accepterat underlag för diagnos av benskörhet. Bilden kan tas samtidigt som bröstbilderna vid mammografi och på samma röntgenutrustning.
Den snabba och kostnadseffektiva metoden möjliggör screeningprogram för benskörhet, vilket innebär att patienter kan identifieras och behandling sättas in i ett tidigt skede, redan innan de första frakturerna. En inbjudan att screena för benskörhet samtidigt som mammografi skulle dessutom kunna öka deltagandet i mammografiprogrammen.
Ett politiskt beslut
Marknaden för kombinerad mammografi och analys av benskörhet påverkas i hög grad av huruvida screeningprogram för benskörhet kommer att implementeras, vilket är ett politiskt beslut. USA är ett föregångsland där det sedan i våras rekommenderas att kvinnor regelbundet undersöker sin benhälsa från 65 års ålder.
ANALYS AV LEDGÅNGSREUMATISM ONLINE
Rätt medicin till rätt patient
Ledgångsreumatism är en allvarlig kronisk sjukdom. Läkemedlen är effektiva, men kostsamma. En årsbehandling med biologiska preparat kan kosta mer än 100 000 kronor per patient, som i många fall behandlas hela livet efter insjuknande. För att välja det läkemedel och den behandling som ger bäst effekt, efterfrågar läkarkåren och betalare av vård säkrare objektiva markörer och beslutsstöd.
Dessa kunder hjälper Sectra med en onlinetjänst där ledgångsreumatism analyseras med handröntgenbilder på patienter. Analysen är helt objektiv och underlättar för läkaren att bedöma och prioritera patienter. Sectras tjänst används idag av pilotkunder i Skandinavien och Holland, men klinisk forskning görs globalt.
Exempel på konkurrenter
| Radiologiska IT-system |
Mammografi- utrustning |
Analys av benskörhet och reumatism |
Planering av ortopediska operationer |
|
|---|---|---|---|---|
| AGFA | x | |||
| Fuji | x | x | ||
| General Electric | X | x | x | |
| Hologic | X | x | ||
| McKesson | x | |||
| Philips | X X | |||
| Siemens | X X | |||
| Voyant Health | x |
AVLYSSNINGSSÄKRA KOMMUNIKATIONSSYSTEM
Året i korthet
-
EU väljer Sectra som leverantör av säker telefoni.
-
Stororder från Försvarets materielverk, FMV, på Sectras produkter för krypterad telefoni.
-
Nytt ramavtal mellan Sectra och försvarsdepartementet i Nederländerna.
-
Sectras talkrypto för smarta mobiltelefoner, Panthon, godkänns av holländska säkerhetsmyndigheten.
Affärsidé
Att vara den ledande leverantören av säkra kommunikationssystem till myndigheter och försvar inom Europa.
Kunder
Myndigheter, främst försvars-, utrikes- och inrikesdepartement
Geografisk marknad Europa
Omsättning per region %
Marknadsposition
Sectra är ett av de ledande företagen inom kryptering i Europa. Sectras produkter för säkert tal används i en majoritet av EUs länder. I Sverige är Sectra marknadsledande leverantör av kryptoprodukter till myndigheter.
Produkter & tjänster
Sectra utvecklar och säljer produkter och tjänster för säker kommunikation sedan 1978, då företaget grundades. Produkterna är godkända av EU och NATO samt av flera nationella säkerhetsmyndigheter.
Kryptoprodukter och system för
-
säker tal-, sms och faxkommunikation
-
säkra nätverk för data- och telekommunikation
-
säkerhetsadministration och generering av kryptonycklar
-
säker radiokommunikation i TETRA-nät och taktiska militära nät
Tjänsteerbjudande
-
kundspecifika utvecklingsuppdrag
-
prenumeration på säkert tal
-
installation och driftsättning
-
säkerhetsadministration
-
service- och supportavtal
-
skräddarsydda utbildningar
FORTSATT FÖRTROENDE I EUROPA
Att få ta hand om ett lands mest känsliga information handlar om förtroende. Sectras produkter för säker kommunikation fortsätter att vara ett förstahandsval för många av Europas beslutsfattare. Det manifesterades under hösten 2010 när EU-rådet utsåg Tiger XS till den produkt som ska användas för säker telefoni inom den Europeiska Unionen.
Verksamheten under året har framförallt präglats av affärsområdets satsningar på att få fler att skydda sin talkommunikation med vår produkt Tiger XS.
EU väljer Sectra
Under hösten 2010 tecknades ett ramavtal med EU-rådet som innebär att Sectra kommer att förse samtliga EU-länder med produkter för säker telefoni. Produkterna kommer att användas i ett EU-övergripande ministernät. Denna gemensamma lösning för säker talkommunikation kommer att bidra till ökad säkerhet i Europa. De första leveranserna av produkter skedde under året.
Samarbete kring säkerhet i Sverige
Försvarsmakten och Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap, MSB, fortsätter att arbeta för att höja säkerheten och skydda känslig information mot nya hotbilder. Under året beställde Försvarets materielverk, FMV, fler produkter för krypterad telefoni från Sectra. Bland annat en stororder värd 36 MSEK på Tigerprodukter inklusive service- och supportavtal för utrustningen. Produkterna ska dels modernisera befintlig utrustning, dels ge fler användare tillgång till säkra kommunikationssystem.
Förnyat förtroende i Nederländerna
Sectra och försvarsdepartementet i Nederländerna har förnyat ramavtalet för leveranser av kryptoprodukter från Tigerfamiljen. Beställningar kommer att ske under de kommande tre åren i takt med kundens behov av att utrusta de holländska försvarsgrenarna och den centrala försvarsledningen med produkter som skyddar tal- och datakommunikation mot avlyssning. Service och support ingår i avtalet.
Radiokommunikation för viktiga samhällsfunktioner Sectra har tidigare levererat ett TETRA-krypto för skydd av radiokommunikationen i det svenska TETRA-nätet, Rakel, som används av viktiga samhällsfunktioner som polis, kustbevakning, tull och Försvarsmakten. För att förenkla användandet av säkerhetsfunktioner i TETRA-nätet inledde Sectra, på uppdrag av FMV, utveckling av en serverlösning för trådlös distribution av krypteringsnycklar. Med denna lösning kommer hanteringen av krypteringsnycklar effektiviseras avsevärt, vilket i sin tur främjar en utökad och säker samverkan inom och mellan användargrupperna. Den nya lösningen planeras vara klar under våren 2012.
Rörelsemarginal
15
08/09 09/10 10/11
15
15
Lönsam tillväxt
Affärsområdets nettoomsättning ökade med 12,3 procent till 111,8 MSEK. Rörelseresultatet ökade med 11,3 procent till 16,8 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,0 procent.
" MYNDIGHETER I BEHOV AV MER SÄKERHET
dukter de senaste åren bäddar för affärsområdets fortsatta expansion. Ny produkt i Tigerfamiljen
Utveckling och säkerhetsgodkännande av nya pro-
Under 2010/2011 visades för första gången den nya modellen av Sectras säkra mobiltelefon Tiger. Den nya modellen, Tiger 7401, kommer att fungera tillsammans med Sectras framgångsrika talkrypto Tiger XS och med talkryptot Panthon.
Klartecken för säker smartphone
Sectras talkrypto, Sectra Panthon, godkändes under året av den holländska säkerhetsmyndigheten. Panthon gör det möjligt för tjänstemän och beslutsfattare som omfattas av strikta krav på säkerhet att ringa säkra telefonsamtal med en smartphone. Panthon stödjer mobil IP-telefoni och har även en unik säkerhetslösning, Phone Integrity, som skyddar telefonen mot skadlig kod. Målgruppen för den här produkten är betydligt bredare än den vi vänder oss till med Tigererbjudandet.
Produktområde på frammarsch
Under året har Sectra på uppdrag av FMV startat utvecklingen av ett höghastighetskrypto för säker överföring av stora mängder information i civila och militära nät. Ternety är den nya produktens namn och den kommer att börja levereras till svenska myndigheter under 2012. Sectra kommer även att marknadsföra och sälja produkten utanför Sverige.
Utvecklingen av höghastighetskryptot är exempel på kundspecifika utvecklingsuppdrag som vi genomför och som är en viktig del av affärsområdets verksamhet.
Tiger 7401, ny modell av Sectras säkra mobiltelefon Tiger.
" Rubrikerna om informationsläckage i samband med Wikileaks avslöjanden har bidragit till ökad medvetenhet om informationssäkerhetsfrågor.
Michael Bertilsson, VD Avlyssningssäkra kommunikationssystem, om framtiden
Hur kan Sectra bidra till en ökad riskmedvetenhet i samhället? På den svenska marknaden medverkar vi bland annat tillsammans med Försvarsmakten och Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap i dialoger kring vikten av att vara väl förberedd för nya hotbilder och att arbeta för att förhindra informationsläckage. För att nå ett ökat säkerhetsmedvetande i samhället är det viktigt att se till att dessa frågor tas upp i debatter i media och synliggörs på konferenser och mässor.
Hur ska ditt affärsområde fortsätta expandera?
Vi fortsätter att inrikta oss på den europeiska marknaden, där vi har kunder i mer än hälften av EUs länder. Vårt mål på sikt är att sälja kryptoprodukter för säkert tal och för säkra nätverk till samtliga EU-länder. Vår produkt Panthon, som gör det möjligt att ringa säkert med en smartphone, ligger precis i startgroparna för att börja säljas till användare i segmentet Restricted, vilket är en betydligt större målgrupp än den för vår Tigerprodukt. Vår nya modell av mobiltelefonen Tiger kommer att ge oss förutsättningar att växa inom segmentet Secret. Och så ser vi fram emot att färdigställa utvecklingen av vårt nya höghastighetskrypto för stora datamängder, Ternety, så att vi kan börja sälja det till myndigheter och försvar i Sverige och övriga Europa.
Satsar ni på någon ny målgrupp?
Tjänstemän på myndigheter som dagligen kommunicerar känslig information på säkerhetsnivån Restricted är en ny målgrupp för oss. Panthon är en bra lösning för dem.
Vilka är verksamhetens största möjligheter och risker?
Det är givetvis positivt för vår verksamhet att fler och fler organisationer och slutanvändare får en ökad kunskap om hur enkelt det är att bli avlyssnad och hur stora riskerna är för ett oönskat informationsläckage. Detta leder till en ökad efterfrågan på säkra kommunikationslösningar.
Affärsdiskussioner i vår bransch är långsiktiga. Det försvagade ekonomiska läget i flera europeiska länder påverkar dock en del av våra diskussioner på så vis att affärscykeln blir ytterligare något längre än den normalt är.
Vad kommer ni att fokusera på det kommande året?
Att komma ännu närmare slutanvändarna för att möta deras behov med rätt produkter. Det är grunden för den fortsatta utvecklingen och breddningen av vår produktportfölj. Fokus ligger helt på den europeiska marknaden, men med en breddning av målgrupperna. Då tänker jag främst på den målgrupp som idag saknar ett sätt att
kommunicera säkert med en smartphone och som därför behöver en produkt som Panthon.
Att få den nya modellen av Tiger godkänd och klar för försäljning är ett högprioriterat område under det kommande verksamhetsåret, liksom utvecklingen av det nya höghastighetskryptot.
Vi kommer också att bygga vidare på våra relationer med säkerhetsmyndigheter, inköpsorganisationer och slutkunder på hemmamarknaderna Sverige och Holland. Här finns Europas ledande kompetens inom kryptering, till glädje för såväl oss som för våra kunder i andra länder.
MEDVETENHETEN OM RISK FÖR AVLYSSNING ÖKAR
Det senaste året innehöll många nyhetsrubriker om informationsläckage och om hur enkelt det är att avlyssna ett mobilsamtal eller ta över en smartphone. För att eliminera risken att känslig information hamnar i fel händer behöver många organisationer utrusta sina medarbetare med verktyg för säker kommunikation.
Affärsområdets största produktområde, säkert tal, får allt mer fokus. Dagens telefoni är lätt att avlyssna och säkerhetsmedvetandet har ökat. Däremot är det många som undervärderar betydelsen av sin information och därför inte skyddar den. Detta gäller inte minst alla de som använder en smartphone.
– Rubrikerna om informationsläckage i samband med Wikileaks avslöjanden har bidragit till ökad medvetenhet om informationssäkerhetsfrågor. Allt för få vidtar ändå åtgärder för att minska riskerna för informationsläckage och avlyssning. Sannolikt för att man inte inser att man hanterar åtråvärd information. En liten pusselbit av information här och där kan dock leda till oönskad information i fel händer, vilket kan utgöra ett hot för en nation, en grupp eller för enstaka individer, säger Michael Bertilsson, VD för Sectras affärsområde Avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Europa i fokus
Sectra marknadsför och säljer avlyssningssäkra kommunikationssystem uteslutande på den europeiska marknaden. Sverige och Holland är företagets största marknader. I dessa länder ligger utvecklingen och användandet av kryptoprodukter i absolut framkant och Sectra är här marknadsledande på kryptoprodukter för säker telefoni.
Användargrupper
Användarna av säkerhetsklassade produkter för kommunikation är framförallt myndighets- och försvarsorganisationer, som exempelvis utrikesförvaltning, inrikesdepartement och försvarsdepartementet.
Kryptoprodukter för olika säkerhetsnivåer
I Europa används huvudsakligen fyra klassificeringsnivåer, som definierar informationens känslighet och hur den ska hanteras; Top Secret, Secret, Confidential och Restricted. Nivåerna är kopplade
till vilken skada informationen skulle kunna orsaka rikets säkerhet om någon obehörig fick tillgång till den. Det finns idag också ett allt större intresse att skydda känslig oklassificerad men sekretessbelagd information. I Sverige planeras det ett KSU-regelverk för denna typ av information, där KSU står för Krypto för Skyddsvärda Uppgifter.
Sectra säljer produkter som är säkerhetsgodkända för nivåerna Secret och Restricted. En person som har behov av att kommunicera känslig information på klassificeringsnivån Secret bör använda Sectra Tiger för säker mobil telefoni, fast telefoni och säker datakommunikation. Är informationen klassad på den lägre nivån Restricted, eller som sekretessbelagd information, är Sectra Panthon ett utmärkt alternativ. Uppskattningsvis är antalet användare som är i behov av produkter som skyddar information upp till nivån Restricted tio gånger fler än antalet användare på Secret nivån. Detta ger Sectras produkter inom detta område en betydande framtidspotential.
Pressade ekonomier
Det allt större säkerhetsmedvetandet ökar storleken på marknaden. På minussidan återfinns för närvarande den pressade ekonomiska situation som många länder i Europa befinner sig i. Denna påverkar de enskilda ländernas, EU- och NATO-organisationernas investeringsförmåga.
Marknadernas storlek och konkurrenter
För Sectras produkter inom avlyssningssäkra kommunikationssystem finns inga tillämpliga branschundersökningar, varför det inte är möjligt för Sectra att redovisa storlek i kronor och tillväxttakt på dessa marknader.
Enligt Sectras egna uppskattningar beräknas antalet potentiella användare av Sectras Tigerprodukt utifrån att cirka 0,3 promille av befolkningen i ett land utgörs av ämbetsmän som har tillräckligt hög befattning för att hantera statshemligheter eller EU-sekretess på säkerhetsnivån Secret. I Sverige innebär det en potential för cirka 3 000 enheter och för hela Europa cirka 100 000 enheter. Sectras nya kryptoprodukt Panthon vänder sig till tjänstemän som har behov av säkerhet på nivån Restricted eller hanterar sekretess-
Under 2012 inleds leveranserna av Sectras nya höghastighetskrypto Ternety till svenska myndigheter.
belagd information och denna målgrupp bedöms av Sectra vara 10 gånger större.
Sectras konkurrenter är främst större företag, där kryptering är en liten del av verksamheten. Exempel på sådana är Thales, Rohde & Schwarz, Secunet, Fox IT, Selex Communications och AEP Networks. I vissa länder möter Sectra också lokala aktörer med huvudverksamhet inom kryptering.
På marknaden för kryptoprodukter som är godkända på klassificeringsnivån Restricted och för produkter som är lämpade för kommunikation av sekretessbelagd information är konkurrensen betydligt hårdare och svårare att överblicka.
Vad gäller kundspecifika utvecklingsprojekt läggs denna typ av uppdrag av naturliga skäl oftast på nationella aktörer som har ett nära samarbete med säkerhetsmyndigheten i sitt land. Sectra har idag utvecklingssamarbeten i Sverige och Holland.
Konkurrensfördelar och marknadsposition
Sectra är den enda leverantören på marknaden som har en produkt som är EU och NATO godkänd på klassificeringsnivån Secret, dessutom för både säker mobil-, fast- och satellitkommunikation. Sectras Tigerprodukter är även godkända av flera
nationella säkerhetsmyndigheter i Europa.
– Våra viktigaste konkurrensfördelar är säkerhetsgodkännanden från EU och NATO, etablerade samarbeten med ledande europeiska säkerhetsmyndigheter och framförallt lättanvända produkter, säger Michael Bertilsson.
Ytterligare en konkurrensfördel är att Sectras kryptoprodukter är lätta att använda. Det är en viktig säkerhetsaspekt att systemen verkligen används och därför fokuserar Sectra på användarvänlighet i produktutvecklingen. Affärsområdets interna kommunikationspolicy att alla medarbetare ska använda Tiger eller Panthon för tjänstesamtal gör samtliga medarbetare delaktiga i produktförbättringar samtidigt som den egna kommunikationen skyddas från avlyssning.
Sectra är den ledande leverantören av kryptoprodukter till försvaret och andra myndigheter i Sverige. I EU använder en majoritet av medlemsländerna Sectras produkter för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till en av de främsta europeiska leverantörerna av krypterad telefoni.
styrelse, koncernledning och revisor
Styrelse
Carl-Erik Ridderstråle
Tekn. lic. Född 1942. Invald 2001, styrelseordförande sedan 2007.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Hultdin System AB samt styrelseledamot i Seco Tools AB och DIAB International AB.
Aktieinnehav i Sectra: 16 500 B-aktier och konvertibler motsvarande 18 800 B-aktier.
Torbjörn Kronander
Tekn. Dr., MBA. Född 1957. Invald 1988. Anställd 1987. VD Sectra Imtec AB och vice VD Sectra AB.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV), Cellavision AB m fl och ledamot i Ingenjörsvetenskapsakademien. Aktieinnehav i Sectra1 : 765 439 A-aktier, 2 585 484 B-aktier och konvertibler motsvarande 26 000 B-aktier.
Anders Persson
Medicine Dr., docent, överläkare. Född 1953. Invald 2004. Föreståndare för Center for Medical Image Science and Visualization och överläkare i radiologi. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Imaging and Visualization och Nationellt Superdatorcentrum vid Linköpings universitet. Aktieinnehav i Sectra: 2 470 B-aktier och konvertibler motsvarande 12 800 B-aktier.
Erika Söderberg Johnson Ek. mag. Född 1970. Invald 2007. Chief Financial Officer Karo Bio AB. Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 200 B-aktier.
Christer Nilsson
Civ.ing. Född 1952. Invald 2008. Director och rådgivare till 3i Group plc. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i HTC Sweden AB, Atle Industri AB m.fl. Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 5 000 B-aktier.
Med arbet arrepresent anter
Mats Björnemo
Civ.ing. Född 1976. Medarbetarrepresentant. Invald 2005. Affärsansvarig Sectra Sverige AB. Aktieinnehav i Sectra: 260 B-aktier och konvertibler motsvarande 7 000 B-aktier.
Ann-Sofi Mikaelsson
Ek. mag. Född 1968. Medarbetarrepresentant. Invald 2007. VD Sectra Sverige AB sedan maj 2011. Aktieinnehav i Sectra: 3 009 B-aktier och konvertibler motsvarande 2 000 B-aktier.
supple anter medarbet arrepresent ant ER
Stefan Melin
Högskoleingenjör och Ek. Fil. kand. Född 1977. Suppl. medarbetarrepresentant. Invald 2009. Supportingenjör på Sectra Sverige AB. Aktieinnehav i Sectra: 600 B-aktier och konvertibler motsvarande 1 000 B-aktier.
Stein Norheim Civ.ing. Född 1977. Suppl. medarbetarrepresentant. Invald 2009. Radiology IT Chief Software Architect, Sectra Imtec AB. Aktieinnehav i Sectra: 1 500 B-aktier.
Kon cernledning
Jan-Olof Brüer Civ.ing., Civ.ek., Tekn. Dr. Född 1951. Koncernchef och VD Sectra AB sedan 1985. Aktieinnehav i Sectra1 : 765 441 A-aktier, 2 582 304 B-aktier och konvertibler motsvarande 26 000 B-aktier.
Torbjörn Kronander VD Sectra Imtec AB och vice VD Sectra AB. Se vidare under styrelse.
Michael Bertilsson
Tekn Dr., Född 1962 Anställd 1989, VD Sectra Communications AB sedan 2008. Aktieinnehav i Sectra: 6 000 B-aktier och konvertibler motsvarande 26 000 B-aktier.
Simo Pykälistö
Ek. mag. Född 1972. Chief Financial Officer Sectra AB, anställd 2003. Aktieinnehav i Sectra: 1 000 B-aktier och konvertibler motsvarande 15 000 B-aktier.
Helena Pettersson
Född 1970. Chief Investor and Press Relations Officer Sectra AB, anställd 1993.
Aktieinnehav i Sectra: 9 239 B-aktier.
Revisor
Grant Thornton Sweden AB Huvudansvarig revisor sedan 2009 är Peter Bodin, auktoriserad revisor.
1 Aktieinnehav omfattar eget innehav, innehav genom närstående och 50 procent av innehav genom juridisk person som ägs gemensamt av Jan-Olof Brüer och Torbjörn Kronander.
STYRELSE
Carl-Erik Ridderstråle
Torbjörn Kronander
Christer Nilsson
Anders Persson
Erika Söderberg Johnson
Mats Björnemo
Ann-Sofie Mikaelsson
koncernledning
Jan-Olof Brüer Simo Pykälistö
Torbjörn Kronander Michael Bertilsson
Helena Pettersson
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ), organisationsnummer 556064-8304, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för tiden 1 maj 2010 – 30 april 2011. Efterföljande resultat- och balansräkningar, förändring av eget kapital, kassaflödesanalyser, redovisningsprinciper och noter utgör en integrerad del av årsredovisningen.
Avgivande
Informationen i denna årsredovisning är sådan som Sectra ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Sectra har offentliggjort bokslutskommunikén för verksamhetsåret 2010/2011 den 24 maj kl 08.00, genom pressmeddelande och genom publicering på Sectras hemsida www.sectra.se. Årsredovisningen i sin helhet offentliggörs genom pressmeddelande och genom publicering på hemsidan den 9 juni 2011 kl 08.00.
Verksamhet
Sectra bedriver utveckling och försäljning av högteknologiska produkter i de expansiva nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Koncernens struktur
Koncernens struktur är uppbyggd kring moderbolaget Sectra AB, som innefattar verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning, funktioner för koncernekonomi, börs-, aktieoch investerarrelaterad verksamhet.
Verksamheten i koncernen är organiserad i två affärsområden, Avlyssningssäkra kommunikationssystem och Medicinska system, som ansvarar för forskning och utveckling, produktledning, marknadsföring, försäljning, ekonomi samt service och support inom sina nischområden. Verksamheten inom Sectras affärsområden bedrivs i de helägda dotterbolagen Sectra Communications AB (Avlyssningssäkra kommunikationssystem) och Sectra Imtec AB (Medicinska system). Dessa bolag har ett antal dotterbolag med kontor runt om i världen, se not 12 för ytterligare information.
Väsentliga händelser
-
Den amerikanska myndigheten FDA godkände Sectras mammografisystem Sectra MicroDose Mammography som därmed kan säljas i USA.
-
Sectra tecknade ett flerårigt avtal med Australiens nationella program för mammografi i delstaten Queensland. Ordervärdet uppgår till cirka 60 MSEK.
-
Sectra fick stororder från Försvarets materielverk, FMV, på produkter för krypterad telefoni. Ordervärdet uppgår till 36 MSEK.
-
Genom ett fyraårigt ramavtal med EU-rådet i Bryssel, fick Sectra förtroende att leverera produkter för säker telefoni som ska användas i alla EU-länder.
Styrelsen fastställde nya nivåer för koncernens lönsamhets- och tillväxtmål.
Marknad
Sectrakoncernens största segment är Medicinska system som utgör 88 procent av koncernens nettoomsättning medan Avlyssningssäkra kommunikationssystem utgör 12 procent. Sverige är fortsatt koncernens största enskilda marknad med 29 procent (28) av omsättningen följt av USA med 24 procent (26).
Internationella marknader står för 71 procent av koncernens omsättning. Försäljningen utanför Sverige sker främst i USD, EUR och GBP, vilket innebär att räkenskaperna påverkas av förändringar i dessa valutor. Sectra kurssäkrar inte valutaflöden och valutakursförändringar får därför en direkt inverkan på bolagets orderingång, omsättning och resultat. Den starkare svenska valutan hade en negativ inverkan på dessa poster under verksamhetsåret och effekten på de finansiella posterna var -18,3 MSEK (-9,3). För ytterligare information om valutaexponering, se not 29 och 30.
Koncernens orderingång uppgick 2010/2011 till 752,9 MSEK (861,3). Att orderingången är lägre än föregående år är huvudsakligen kopplat till Skandinavien. Sectra har tecknat ett antal fleråriga avtal på den skandinaviska marknaden, dock inte i samma omfattning som föregående verksamhetsår. Sectras verksamheter i Nederländerna, Storbritannien och Australien redovisade ökad orderingång jämfört med föregående verksamhetsår men ökningen blir mindre i volym omräknat till SEK på grund av tidigare beskriven valutaeffekt.
Medicinska system
Marknaden för medicinska system fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Tillväxten drivs av utbytesaffärer, merförsäljning till installerad bas och till viss del även av nyförsäljning. Sectra erbjuder produkter och tjänster som gör det möjligt för vårdgivare att arbeta mer effektivt med befintliga resurser och samordna geografiskt spridd verksamhet. Totalt utförs årligen cirka 55 miljoner röntgenundersökningar i Sectras system, vilket gör Sectra till en av världens fem största leverantörer av IT-system för hantering av digitala röntgenbilder. En ökande del av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder, både merförsäljning och långa avtal för produkter, tjänster, service, support och uppgraderingar.
Sectras största marknader för Medicinska system är Nordeuropa och Nordamerika, där Sectra under 2011 fick regulatoriska godkännanden för mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography av myndigheterna Canada Health och därefter amerikanska FDA (Food and Drug Administration). Att få tillträde till den nordamerikanska mammografimarknaden är viktigt för att Sectra ska kunna förstärka den snabba tillväxten på mammografisidan. I tillägg har Sectra MicroDose även godkänts i Ryssland. Marknaderna i södra
Europa påverkas negativt av att många länder i det området har stora samhällsekonomiska svårigheter, vilket för närvarande begränsar nyförsäljningen av Sectras produkter i denna region. Sectra anpassar därför kostnaderna till de rådande marknadsförutsättningarna.
Bolagets strategi är att i första hand växa på de platser där Sectra redan har en stark position. Där ska Sectra öka kundbasen och fortsätta stötta existerande kunder i deras strävan att bli mer effektiva med produkt- och tjänsteerbjudanden som underlättar bildgranskning, planering av operationer och val av medicinering samt möjliggör mammografiundersökningar med halva stråldosen.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Beslutsfattare, myndighetstjänstemän och militärer i 17 av Europas länder använder Sectras kryptoprodukter för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av produkter för avlyssningssäker telefoni till europeiska myndigheter och försvar. Sverige och Nederländerna utgör Sectras största marknader för Avlyssningssäkra kommunikationssystem och här har kunderna fortsatt satsa på kommunikationssäkerhet under året.
Tillväxten på marknaden för avlyssningssäkra kommunikationssystem drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal. Allt fler myndigheter väljer att skydda sin telefoni. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kunderna behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO samt flera nationella säkerhetsmyndigheter.
Säsongsvariation
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett i slutet av verksamhetsåret. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga, då Sectra har många stora kunder som ingår omfattande långsiktiga avtal med bolaget, exempelvis för medicinska ITprojekt eller utveckling av kryptosystem.
Ekonomisk översikt
Koncernen omsättning och resultat
Koncernens nettoomsättning för verksamhetsåret uppgick till 910,9 MSEK (848,4). Sectras växande kundbas genererar kontinuerligt nya affärer och långa avtal för service, support och uppgraderingar ger en stark ekonomisk bas för Sectra. Båda Sectras affärsområden, Avlyssningssäkra kommunikationssystem och Medicinska system, redovisade omsättningstillväxt. Ökningen är främst kopplad till Sectras verksamheter i Nordeuropa och Australien.
Rörelseresultatet uppgick till 8,2 MSEK (34,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 0,9 procent (4,0). Resultatet fortsätter att påverkas av underskottet inom Medicinska systems produktdivision för mammografi och den starka svenska valutan, som även påverkar prisbilden på Sectras marknader för medicinska system. Affärsområdet avlyssningssäkra kommunikationssystem redovisar en rörelsemarginal på 15 procent.
Resultat efter finansnetto uppgick till -8,1 MSEK (23,5), vilket motsvarar en vinstmarginal på -0,9 procent (2,8). Valutakursförändringar påverkade koncernens finansiella poster med -18,3 MSEK (-9,3), främst till följd av att den svenska kronan under verksamhetsåret förstärktes gentemot den amerikanska dollarn och det brittiska pundet. Trots den svenska valutans negativa inverkan på orderingång, omsättning och resultat ökar Sectra kassan och bibehåller en stark balansräkning.
Resultatet efter skatt uppgick till -9,6 MSEK (17,2). Resultatet per aktie uppgick till SEK -0,26 (0,47).
För ytterligare information hänvisas till efterföljande resultatoch balansräkningar, redovisningsprinciper samt noter.
Kassaflöde och finansiella ställning
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick till 44,9 MSEK (47,8). Verksamhetsårets förändring av likvida medel uppgick till 7,4 MSEK (-5,8). Efter justering för valutakursdifferens i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 211,3 MSEK (193,0).
Soliditeten var vid verksamhetsårets utgång 61,0 procent (62,2) och likviditeten uppgick till 2,1 ggr (2,1). Koncernens räntebärande skulder uppgick till 23,4 MSEK (39,6) och avser konvertibla förlagslån.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under verksamhetsåret till 42,9 MSEK (66,8). Investeringarna hänför sig främst till koncernens finansieringsverksamhet för kundprojekt inom Medicinska system och till balanserade utvecklingskostnader. Investeringar i koncernfinansierade kundprojekt var under verksamhetsåret 17,8 MSEK (41,6) och koncernens redovisade värde i projekten uppgick vid verksamhetsårets utgång till totalt 47,0 MSEK (55,9). Aktiverat arbete för egen räkning var under verksamhetsåret 20,3 MSEK (16,1). Balanserade utvecklingskostnader uppgick vid verksamhetsårets utgång till totalt 176,4 MSEK (187,0).
Avskrivningar uppgick under verksamhetsåret till 63,3 MSEK (49,8). Ökningen är kopplad till avskrivningar på koncernfinansierade kundprojekt som tagits i drift och på balanserade utvecklingsprojekt som färdigställts och övergått i leveransfas.
Moderbolagets omsättning och resultat
Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för verksamhetsåret till 18,7 MSEK (25,8). Resultatet efter finansnetto uppgick till 67,8 MSEK (100,2). För ytterligare information hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar, redovisningsprinciper samt noter på sidan 32 och framåt.
Forskning och utveckling
Sectrakoncernen satsar fortlöpande stora resurser på forskning och utveckling inom områden som är relaterade till företagets nischmarknader. Forskning och utveckling sker både i egen regi och i samverkan med kunder och partners. Under 2010/2011 har 20,3 MSEK (16,1) av Sectras utvecklingskostnader för standardprodukter balanserats som immateriella tillgångar i balansräkningen. Kundrelaterade utvecklingskostnader för framtagande av nya produkter och funktioner ingår i projektkostnader och kostnadsförs vid resultatavräkning. Direkta forskningsutgifter är inte materiella och därmed sker ingen särredovisning av dessa utgifter.
Medarbetare
På bokslutsdagen hade Sectra 606 (601) medarbetare med tillsvidareanställning och ett 30-tal medarbetare med projektanställning. Personalomsättningen var under verksamhetsåret 14,3 procent (9,5).
Medarbetarnas spetskompetens, engagemang och framåtanda är förutsättningar för att Sectra ska nå framgång. Sectras motto är "anställ på attityd och förmåga, träna upp färdigheter", varför stor
vikt läggs på kompetensutveckling. Företaget arbetar förebyggande med arbetsmiljö- och hälsofrågor genom att erbjuda hälsokontroller, friskvårdsprogram och träningsmöjligheter. Detta har resulterat i mycket låg sjukfrånvaro, motsvarande 1,5 procent.
Sectra arbetar löpande med att främja jämställdheten för att uppnå jämn könsfördelning och mångfald. Andelen kvinnor har under verksamhetsåret ökat till 29,0 procent (28,0). Medarbetare från trettiotalet länder arbetar hos Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. För ytterligare information se not 2.
Miljöinformation
Sectra utvecklar och säljer huvudsakligen programvara samt, i mindre utsträckning, fysiska produkter. Företagets verksamhet är inte tillstånds- eller anmälningspliktig enligt miljöbalken. Såväl produkter som den egna produktionen ger liten påverkan på miljön.
Ur miljösynpunkt finns en stor fördel med de digitala röntgensystem som Sectra utvecklar. Införande av digital teknik bidrar till att minska användningen av film och kemikalier som har en hög miljöbelastning och bidrar också till att reducera resor och transporter.
Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Koncernen är genom sin verksamhet utsatt för olika slag av operationella och finansiella risker. För ytterligare information om hur företaget bedömer risker inom det närmaste året se not 29.
Bolagsstyrning
Ledning och kontroll av Sectrakoncernen fördelas mellan aktieägare, styrelse och verkställande direktören. Sectra tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Sectra har upprättat en bolagsstyrningsrapport i enlighet med regler och tillämpningsanvisningar i svensk lagstiftning och Koden. Rapporten är upprättad som en från årsredovisningen skild handling och revisorernas yttrande bifogas bolagsstyrningsrapporten. Bolagsstyrningsrapporten tillhandahålls på koncernens hemsida www.sectra.se tillsammans med övrig information om bolagsstyrningen inom Sectra.
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 SEK fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst. Sectra hade på bokslutsdagen 5 110 aktieägare. Av dessa har följande aktieägare direkta och indirekta innehav som utgör mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget på bokslutsdagen:
-
Torbjörn Kronander som direkt och indirekt genom bolag representerar 16,9 procent av rösterna.
-
Jan-Olof Brüer som direkt och indirekt genom familj och bolag representerar 16,9 procent av rösterna.
-
Nordea fonder som direkt och indirekt genom bolag representerade 10,1 procent av rösterna.
Under verksamhetsåret har utfärdats två nya incitamentsprogram. Ett konvertibelprogram med 133 000 konvertibler och ett optionsprogram med 100 000 optioner, båda programmen till kursen 45,80 SEK. Vid full konvertering och utnyttjande av samtliga utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med 791 400, vilket motsvarar 2,1 procent av aktiekapitalet och 1,3 procent av röstetalet. För ytterligare information om utställda incitamentsprogram, se not 2.
Teckningsoptioner
I anslutning till förvärvet av Sectra Mamea AB i april 2004 godkände årsstämman utställande av högst 900 000 teckningsoptioner för framtida betalning av tilläggsköpeskilling i köpeavtalet med bolagets grundare. Teckningsoptionerna kan utnyttjas till och med den 31 maj 2015, inga teckningsoptioner har dock ställts ut per den 30 april 2011.
Bemyndigande
Årsstämman 2010 bemyndigade styrelsen att fram till nästa årsstämma fatta beslut om nyemission av högst 3 700 000 aktier. Syftet var att möjliggöra nyemission av aktier för att finansiera marknadsinvesteringar och förvärv av företag eller verksamheter, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur. Vid bokslutsdagen hade styrelsen inte utnyttjat denna möjlighet. Årsstämman 2010 beslutade också att företaget ska ha rätt att återköpa upp till 10 procent av företagets egna aktier fram till nästa årsstämma. Vid bokslutsdagen hade styrelsen inte utnyttjat denna möjlighet.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare Årsstämman 2010 fastställde, i enlighet med de riktlinjer som styrelsen utarbetat, nedanstående principer för ersättning och övriga anställningsvillkor för bolagsledningen (verkställande direktören och övriga medlemmar av koncernledningsgruppen). Riktlinjerna gäller för avtal som nytecknas eller ändras efter årsstämman. Styrelsen föreslår årsstämman 2011 att de principer för ersättning och övriga anställningsvillkor som antogs av årsstämman 2010 ska fortsätta att tillämpas.
Ersättningen till bolagsledningen ska utformas efter marknadsmässiga villkor och samtidigt stödja aktieägarintresset. Ersättningen ska i huvudsak bestå av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner samt övriga förmåner, till exempel tjänstebil. Pensionsförmåner ska vara premiebaserade.
Den fasta lönen ska fastställas med hänsyn tagen till befattningshavarens erfarenhet, ansvar och prestation och ska baseras på marknadsmässiga förutsättningar. Den rörliga ersättningen ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Därtill ska den vara maximerad och baseras på uppfyllelse av mål som främjar bolagets långsiktiga värdeskapande. Den rörliga delen ska, i förekommande fall, vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier. Bolagets kostnad för den rörliga delen för VD och övriga personer i bolagsledningen ska högst uppgå till 50 procent av den fasta lönekostnaden.
Uppsägningstiden ska vara högst 12 månader från befattningshavarens sida. Vid uppsägning från bolaget ska summan av uppsägningstid och den tid under vilken avgångsvederlag utgår maximalt vara 24 månader. Ordinarie pensionsålder ska vara 65 år. Pensionsvillkor ska vara marknadsmässiga och baseras på avgiftsbestämda pensionslösningar. Pensionspremien ska vara maximerad till 25 procent av den fasta och rörliga lönen.
Styrelseledamot med särskild kompetens som utför tjänster för bolaget utanför styrelseuppdraget ska kunna erhålla marknadsmässigt arvode härför. Beslut om sådant arvode ska handläggas av styrelsen, där berörd styrelseledamot ej får delta i handläggningen eller beslutet.
Frågan om ersättning till bolagsledningen behandlas av verkställande direktören. Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen.
Styrelsens yttrande avseende återköp av egna aktier Styrelsens yttrande redovisas under not 31.
Väsentliga händelser efter bokslutsdagen
Sectra fick förtroendet att leverera en komplett IT-lösning för radiologi till Norges nordligaste sjukvårdsregion, Helse Nord, som tecknade ett fyraårigt avtal med Sectra. Ordervärdet uppgår till 57 MSEK.
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.
Rapporternas godkännande
Enligt styrelsebeslut den 3 juni 2011 har koncernredovisningen godkänts för publicering och föreläggs årsstämman för fastställande den 30 juni 2011.
| Förslag till disposition av vinst | |
|---|---|
| Till årsstämmans förfogande står (Kr): | |
| Fond för verkligt värde | -37 527 929 |
| Överkursfond | 7 647 266 |
| Balanserad vinst | 174 249 641 |
| Årets vinst | 50 757 914 |
| 195 126 892 | |
| Styrelsen och verkställande direktören föreslår att: | |
| I ny räkning överföres | 195 126 892 |
Styrelsens intygande
Vi anser att koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Linköping den 3 juni 2011
Jan-Olof Brüer Koncernchef och VD
Carl-Erik Ridderstråle Torbjörn Kronander Styrelseordförande Styrelseledamot
Christer Nilsson Erika Söderberg Johnson Anders Persson
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Ann-Sofi Mikaelsson Mats Björnemo Medarbetarrepresentant Medarbetarrepresentant
Vår revisionsberättelse har lämnats den 7 juni 2011 Grant Thornton Sweden AB Peter Bodin Auktoriserad revisor
KONCERNEN
Resultaträkningar
| TSEK | Not | 10/11 | 09/10 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 1 | 910 887 | 848 357 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 20 349 | 16 149 | |
| Summa intäkter | 931 236 | 864 506 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror | -197 070 | -167 527 | |
| Personalkostnader | 2 | -457 940 | -444 345 |
| Övriga externa kostnader | 3, 4 | -204 688 | -168 677 |
| Avskrivningar maskiner och inventarier | 11 | -27 805 | -18 929 |
| Avskrivningar immateriella tillgångar | 10 | -35 494 | -30 830 |
| Summa rörelsens kostnader | -922 997 | -830 308 | |
| Rörelseresultat | 8 239 | 34 198 | |
| Finansiella poster | |||
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 3 048 | 464 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | -19 352 | -11 124 |
| Summa finansiella poster | -16 304 | -10 660 | |
| Resultat efter finansiella poster | -8 065 | 23 538 | |
| Skatt | 9 | -1 552 | -6 331 |
| Årets resultat | -9 617 | 17 207 | |
| Hänförligt till | |||
| Moderbolagets aktieägare | -9 617 | 17 207 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | |
| Vinst per aktie, SEK | |||
| Före utspädning | -0,26 | 0,47 | |
| Efter utspädning | -0,26 | 0,46 | |
| Antal aktier per balansdagen | |||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | |
| Efter utspädning | 2 | 37 633 488 | 37 400 488 |
| Genomsnittligt antal före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | |
| Genomsnittligt antal efter utspädning | 2 | 37 536 405 | 37 544 946 |
Rapport över totalresultat
| TSEK | Not | 10/11 | 09/10 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | -9 617 | 17 207 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Årets omräkningsdifferens vid omräkning | |||
| av utländska verksamheter | -25 834 | -16 244 | |
| Årets övriga totalresultat | -25 834 | -16 244 | |
| Årets summa totalresultat | -35 451 | 963 | |
| Hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | -35 451 | 963 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 |
Kassaflödesanalyser
| TSEK | Not | 10/11 | 09/10 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Rörelseresultat | 8 239 | 34 198 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 25 | 48 054 | 32 749 |
| Erhållen ränta | 2 221 | -916 | |
| Erlagd ränta | -1 071 | -1 871 | |
| Betald inkomstskatt | -31 820 | -26 529 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändringar av rörelsekapital | 25 623 | 37 631 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Förändring varulager | -1 751 | 26 000 | |
| Förändring av fordringar | -16 558 | -495 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 37 538 | -15 356 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 44 852 | 47 780 | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -21 294 | -17 035 | |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -21 607 | -49 772 | |
| Förändring av värdepappersinnehav | 22 354 | 20 047 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -20 547 | -46 760 | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förändring av konvertibelt förlagslån | -16 171 | -5 817 | |
| Förändring av långfristiga skulder | -727 | -1 034 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -16 898 | -6 851 | |
| Årets kassaflöde | 7 407 | -5 831 | |
| Likvida medel vid årets början | 193 024 | 184 282 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 10 910 | 14 573 | |
| Likvida medel vid årets slut | 18 | 211 341 | 193 024 |
Outnyttjade krediter 15 000 15 000
Balansräkningar
| TSEK | Not | 110430 | 100430 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 10 | 195 073 | 211 079 |
| Maskiner och inventarier | 11 | 60 175 | 72 780 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 14, 28 | 4 335 | 3 931 |
| Uppskjuten skattefordran | 9 | 1 739 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | 261 322 | 287 790 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 15 | 57 184 | 57 484 |
| Kundfordringar | 16, 29 | 210 373 | 202 983 |
| Aktuell skattefordran | 40 080 | 17 119 | |
| Övriga fordringar | 7 805 | 13 852 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 | 145 619 | 174 423 | |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 14, 28 | 0 | 22 000 |
| Likvida medel | 18 | 211 341 | 193 024 |
| Summa omsättningstillgångar | 672 402 | 680 885 | |
| Summa tillgångar | 933 724 | 968 675 |
| TSEK | Not | 110430 | 100430 | TSEK | Not | 110430 | 100430 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Anläggningstillgångar | Eget kapital | ||||||
| Immateriella tillgångar | 10 | 195 073 | 211 079 | Aktiekapital | 36 842 | 36 842 | |
| Maskiner och inventarier | 11 | 60 175 | 72 780 | Övrigt tillskjutet kapital | 296 526 | 296 526 | |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 14, 28 | 4 335 | 3 931 | Reserver | -18 503 | 4 911 | |
| Uppskjuten skattefordran | 9 | 1 739 | 0 | Balanserad vinst inklusive årets resultat | 254 672 | 264 289 | |
| Summa anläggningstillgångar | 261 322 | 287 790 | Summa eget kapital | 569 537 | 602 568 | ||
| Omsättningstillgångar | Långfristiga skulder | ||||||
| Varulager | 15 | 57 184 | 57 484 | Avsättningar | 20 | 5 627 | 6 354 |
| Kundfordringar | 16, 29 | 210 373 | 202 983 | Uppskjutna skatteskulder | 20 | 15 328 | 16 141 |
| Aktuell skattefordran | 40 080 | 17 119 | Övriga långfristiga skulder | 21 | 23 406 | 17 315 | |
| Övriga fordringar | 7 805 | 13 852 | Summa långfristiga skulder | 44 361 | 39 810 | ||
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 | 145 619 | 174 423 | |||||
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 14, 28 | 0 | 22 000 | Kortfristiga skulder | |||
| Likvida medel | 18 | 211 341 | 193 024 | Leverantörsskulder | 38 777 | 37 103 | |
| Summa omsättningstillgångar | 672 402 | 680 885 | Aktuell skatteskuld | 6 956 | 11 199 | ||
| Summa tillgångar | 933 724 | 968 675 | Övriga kortfristiga skulder | 22 | 37 307 | 46 149 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 23 | 236 786 | 231 846 | |||||
| Summa kortfristiga skulder | 319 826 | 326 297 | |||||
| Ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 24. | Summa eget kapital och skulder | 933 724 | 968 675 |
Förändringar i koncernens egna kapital
| Reserver | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Övriga reserver |
Balanserad vinst inkl. årets resultat |
Totalt eget kapital |
|
| Ingående balans 1 maj 2009 | 36 842 | 296 526 | 5 525 | 13 139 | 247 082 | 599 114 |
| Årets totalresultat | -16 244 | 0 | 17 207 | 963 | ||
| Aktierelaterade ersättningar | 0 | 0 | 2 491 | 0 | 2 491 | |
| Utgående balans 30 april 2010 | 36 842 | 296 526 | -10 719 | 15 630 | 264 289 | 602 568 |
| Årets totalresultat | -25 834 | 0 | -9 617 | -35 451 | ||
| Aktierelaterade ersättningar | 0 | 0 | 2 420 | 0 | 2 420 | |
| Utgående balans 30 april 2011 | 36 842 | 296 526 | -36 553 | 18 050 | 254 672 | 569 537 |
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av reservfond och överkurser som betalats i samband med emissioner. Omräkningsreserv innehåller valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av utländska dotterbolags finansiella rapporter. Övriga reserver innefattar till största del omvärdering av aktierelaterade ersättningar såsom konvertibel- och optionsprogram.
Det finns inga innehav utan bestämmande inflytande inom Sectrakoncernen.
MODERBOLAGET
Resultaträkningar
| TSEK | Not | 10/11 | 09/10 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 1 | 18 654 | 25 804 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Personalkostnader | 2 | -9 030 | -12 302 |
| Övriga externa kostnader | 3 | -18 764 | -19 505 |
| Avskrivningar av materiella | |||
| anläggningstillgångar | 11 | -231 | -558 |
| Rörelseresultat | -9 371 | -6 561 | |
| Resultat från finansiella poster | |||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 5 | 61 350 | 94 700 |
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 22 268 | 15 037 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | -6 496 | -2 998 |
| Resultat efter finansiella poster | 67 751 | 100 178 | |
| Bokslutsdispositioner | 8 | 1 874 | 15 700 |
| Resultat före skatt | 69 625 | 115 878 | |
| Skatt på årets resultat | 9 | -18 867 | -31 433 |
| Årets resultat | 50 758 | 84 445 |
Kassaflödesanalyser
| TSEK | Not | 10/11 | 09/10 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Rörelseresultat | -9 371 | -6 561 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | 25 | 335 | 513 |
| Erhållen ränta | 21 440 | 13 656 | |
| Erlagd ränta | -1 218 | -1 428 | |
| Betald inkomstskatt | -22 625 | -20 306 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändringar av rörelsekapital | -11 439 | -14 126 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Förändring av fordringar | 52 799 | -68 627 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 76 427 | 86 309 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 117 787 | 3 556 | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | 1 089 | -521 | |
| Förändring av långfristiga fordringar | -22 628 | -15 339 | |
| Förändring av värdepappersinnehav | 23 073 | 20 064 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 1 534 | 4 204 | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förändring av konvertibla förlagslån | -16 171 | -5 817 | |
| Förändring av övriga långfristiga skulder | 0 | -3 955 | |
| Lämnade/Erhållna koncernbidrag | -17 000 | 8 400 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -33 171 | -1 372 | |
| Årets kassaflöde | 86 150 | 6 388 | |
| Likvida medel vid årets början | 729 260 | 722 872 | |
| Likvida medel vid årets slut | 18 | 815 410 | 729 260 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 |
Rapport över totalresultat
| TSEK | Not | 10/11 | 09/10 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | 50 758 | 84 445 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Fond för verkligt värde | -22 189 | -15 339 | |
| Årets övriga totalresultat | -22 189 | -15 339 | |
| Årets summa totalresultat | 28 569 | 69 106 |
Balansräkningar
| TSEK | Not | 110430 | 100430 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Maskiner och inventarier | 11 | 558 | 1 878 |
| Andelar i koncernföretag | 12 | 13 978 | 13 978 |
| Fordringar hos koncernföretag | 13 | 143 288 | 152 465 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 14 | 1 982 | 1 419 |
| Uppskjuten skattefordran | 9 | 1 739 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | 161 545 | 169 740 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar hos koncernföretag | 265 986 | 314 299 | |
| Aktuell skattefordran | 21 412 | 0 | |
| Övriga fordringar | 1 836 | 2 510 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | 1 738 | 2 125 |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 14 | 0 | 22 000 |
| Kassa och bank | 18 | 815 410 | 729 260 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 106 382 | 1 070 194 | |
| Summa tillgångar | 1 267 927 | 1 239 934 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
|---|---|---|---|
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 36 842 | 36 842 | |
| Reservfond | 226 456 | 226 456 | |
| Summa bundet eget kapital | 263 298 | 263 298 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Fond för verkligt värde | -37 528 | -15 339 | |
| Överkursfond | 7 647 | 7 647 | |
| Balanserad vinst | 174 250 | 147 548 | |
| Årets vinst | 50 758 | 84 445 | |
| Summa fritt eget kapital | 195 126 | 224 301 | |
| Summa eget kapital | 458 424 | 487 599 | |
| Obeskattade reserver | 19 | 95 962 | 97 836 |
| Långfristiga skulder | |||
| Övriga långfristiga skulder | 21 | 23 406 | 17 315 |
| Summa långfristiga skulder | 23 406 | 17 315 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 677 | 855 | |
| Skulder till koncernföretag | 685 266 | 609 021 | |
| Aktuell skatteskuld | 0 | 1 213 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 22 | 399 | 22 674 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 3 793 | 3 421 |
| Summa kortfristiga skulder | 690 135 | 637 184 | |
| Summa eget kapital och skulder | 1 267 927 | 1 239 934 |
TSEK Not 110430 100430
Säkerheter och eventualförpliktelser
| 110430 | 100430 | |
|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 |
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för dotterbolag | 332 944 | 308 047 |
| Summa eventualförpliktelser | 332 944 | 308 047 |
Förändringar i moderbolagets egna kapital
| Fond för | Överkurs | Balanserad vinst | Totalt | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | Aktiekapital | Reservfond | verkligt värde | fond | inkl. årets vinst | eget kapital |
| Ingående balans 1 maj 2009 | 36 842 | 226 456 | 0 | 7 647 | 211 151 | 482 096 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | -86 300 | -86 300 |
| Skatteeffekt | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 697 | 22 697 |
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot | ||||||
| eget kapital, exkl. transaktioner med bolagets ägare | 0 | 0 | 0 | 0 | -63 603 | -63 603 |
| Årets totalresultat | 0 | 0 | -15 339 | 0 | 84 445 | 69 106 |
| Summa förmögenhetsförändringar exkl. transaktioner | ||||||
| med bolagets ägare | 0 | 0 | -15 339 | 0 | 20 842 | 5 503 |
| Utgående balans 30 april 2010 | 36 842 | 226 456 | -15 339 | 7 647 | 231 993 | 487 599 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | -78 350 | -78 350 |
| Skatteeffekt | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 606 | 20 606 |
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot | ||||||
| eget kapital, exkl. transaktioner med bolagets ägare | 0 | 0 | 0 | 0 | -57 744 | -57 744 |
| Årets totalresultat | 0 | 0 | -22 189 | 0 | 50 758 | 28 569 |
| Summa förmögenhetsförändringar exkl. | 0 | |||||
| transaktioner med bolagets ägare | 0 | 0 | -22 189 | 0 | -6 987 | -29 176 |
| Utgående balans 30 april 2011 | 36 842 | 226 456 | -37 528 | 7 647 | 225 007 | 458 424 |
R edovisningsprinciper
Allmänna redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB). Ändringar till nuvarande och nya standarder som har tillkommit under året har inte tillämpats retroaktivt inom koncernen. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1.3 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Alla belopp i tusentals kronor om inget annat anges.
Ändrade redovisningsprinciper
Sedan maj 2010 tillämpar koncernen reviderade IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Dessa nya eller ändrade principer har inte medfört några förändringar i koncernens redovisning eftersom inga förvärv har gjorts under året och alla dotterbolag är helägda. Ändringar i ÅRL har medfört ökade upplysningar avseende ersättning till revisorer vilket har påverkat not 3. I övrigt är koncernens redovisningsprinciper oförändrade jämfört med föregående år.
Nya och ändrade redovisningsprinciper som blir tillämpliga från 1 maj 2011
Ett antal nya eller ändrade standarder och tolkningsuttalanden blir tillämpliga fr.o.m. 1 maj 2011 och framåt och har inte förtidstillämpats vid upprättandet av dessa finansiella rapporter. Nyheter eller ändringar som blir tillämpliga från och med räkenskapsår efter 2011 och framåt planeras inte att förtidstillämpas. De ändringar och tolkningsuttalanden som ännu inte trätt i kraft bedöms inte få några väsentliga effekter på koncernens finansiella rapporter.
Moderbolaget
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen samt svensk lag och RFR 2.3 Redovisning för juridiska personer. Detta innebär att EU-godkända IFRS-regler och uttalanden tillämpas så långt som det är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och svensk beskattning. Värderings- och upplysningsregler följer IFRS och är desamma som i koncernen, men uppställningsformen följer Årsredovisningslagen och avviker därmed från IFRS i vissa fall. Även obeskattade reserver och bokslutsdispositioner redovisas i moderbolaget i enlighet med svensk lag.
Grund för rapporternas upprättande
Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärde eller nominellt värde om inte annat anges i efterföljande noter. Att upprätta finansiella rapporter enligt IFRS kräver att koncernen använder redovisningsmässiga antaganden och uppskattningar om framtiden. I not 27 redovisas de viktigaste uppskattningarna och bedömningarna.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden och omfattar de bolag i vilka moderbolaget direkt eller genom dotterbolag innehar bestämmande inflytande. Med bestämmande inflytande menas normalt när mer än 50 procent av röstberättigande aktier innehas i ett dotterbolag. Vid förvärv upptas förvärvade bolag i koncernen från förvärvstidpunkten. Anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier fastställs genom förvärvsanalys i anslutning till förvärvet. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier och det beräknade verkliga värdet av förvärvade nettotillgångar vid förvärvstillfället redovisas som koncernmässig goodwill. Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter och kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från transaktioner mellan koncernbolagen har vid upprättande av koncernredovisningen eliminerats i sin helhet.
Innehav utan bestämmande inflytande är den del av nettotillgångar och resultat som tillhör andra delägare i ett dotterbolag. Innehav utan bestämmande inflytande ingår i koncernresultatet efter skatt och andelen av nettotillgångar redovisas i koncernens eget kapital.
Aktieinnehav i intresseföretag, i vilka koncernen innehar lägst 20 procent och högst 50 procent av rösterna, redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Värdet av intressebolagets aktier förändras med Sectras andel av resultat efter skatt. I koncernresultaträkningen redovisas värdeförändringen som "andel av resultat i intresseföretag". Per balansdagen har Sectra inga innehav utan bestämmande inflytande eller andelar i intresseföretag.
Omräkning av utländska dotterbolag Funktionell valuta
Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor, vilken är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta. Poster i de finansiella rapporterna för de i koncernen ingående företagen, värderas i den valuta som används där respektive företag huvudsakligen är verksamt, det vill säga i dess funktionella valuta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta redovisas ursprungligen i den funktionella valutan till valutakursen på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omvärderas till funktionell valuta till valutakursen på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppkommer vid betalning av transaktioner i utländsk valuta och vid omräkning av monetära tillgångar samt skulder till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
De utländska koncernbolagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Resultaträkningarna omräknas till genomsnittskursen under rapportperioden. De valutakursdifferenser som uppstår förs direkt mot koncernens eget kapital.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkning av långfristiga fordringar och skulder i utländsk valuta och som utgör nettoinvestering i dotterbolag redovisas mot eget kapital. Omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkning av kortfristiga fordringar och skulder i utländsk valuta för vilken betalning är planerad inom överskådlig framtid redovisas i resultaträkningen.
Rapportering av rörelsesegment
Fördelning per rörelsesegment baseras på vilka delar av verksamheten styrelsen och högsta företagsledning följer i den interna rapporteringen. Koncernens verksamhetsgrenar Medicinska system och Avlyssningssäkra kommunikationssystem utgör rörelsesegment vilket överensstämmer med den operativa strukturen inom koncernen. Övrig verksamhet avser främst verksamhet för finansiering av kundprojekt samt moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
Intäkter
Koncernens intäkter kommer huvudsakligen från fastprisuppdrag, produkt- och licensförsäljning samt konsultation. Uppdragsinkomster redovisas i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balansdagen. Färdigställandegraden beräknas som förhållandet mellan nedlagda utgifter på balansdagen och beräknade totala utgifter. I de fall förlust beräknas uppstå på oavslutat uppdrag belastas årets resultat med hela den förväntade förlusten. Intäkter från produkt- och licensförsäljning intäktsförs vid leverans om inga väsentliga risker eller förpliktelser återstår efter leverans. Produktförsäljning som levereras i projektform intäktsförs enligt färdigställandegraden beräknad på nedlagda timmar. Löpande konsulttjänster intäktsförs i takt med att arbetet utförs.
Pensioner och ersättningar till anställda
Sectrakoncernen har endast avgiftsbestämda pensioner, vilket innebär att koncernen gör löpande betalningar till olika pensionsinstitut. Dessa pensionsinbetalningar kostnadsförs löpande och utgör koncernens pensionskostnad för året, vilken ingår i personalkostnader. Andra pensionsförpliktelser finns inte och Sectra ansvarar inte för eventuella värdeförändringar i de inbetalda premierna. Därmed bär inte Sectra risken vid pensionsutbetalning och inga pensionsförpliktelser tas upp som skuld i balansräkningen.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för av- och nedskrivningar. Individuell avkastningsvärdering görs löpande för att identifiera eventuella nedskrivningsbehov. Om redovisade värden överskrider återvinningsvärdet belastar skillnaden periodens resultat löpande när de uppkommer. För en tillgång som inte genererar kassaflöden beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör. Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Nyttjandevärde beräknas som nuvärde av framtida kassaflöden avseende specifika tillgångar. Avskrivningstiden för immateriella tillgångar överstiger 5 år om tillgången beräknas generera ekonomiska fördelar enligt individuell prövning och har en nyttjandeperiod överstigande 5 år.
Balanserade utvecklingskostnader
Sectra utvecklar egna programvaror och utrustning för medicinsk bildhantering och avlyssningssäker kommunikation. Alla forskningsutgifter kostnadsförs direkt och kundrelaterade utvecklingskostnader ingår i projektkostnader som kostnadsförs i resultatavräkning. Interna utvecklingskostnader för standardprodukter balanseras och redovisas som immateriella tillgångar i den omfattning som de beräknas generera ekonomiska fördelar i framtiden. För balansering krävs även att projektkostnaderna kan beräknas på tillförlitligt sätt, att det är tekniskt möjligt att slutföra projektet och att koncernen innehar de resurser som krävs för att slutföra utvecklingen. Projektkostnader som aktiveras inkluderar alla direkt hänförliga utgifter för material, tjänster samt ersättningar till anställda. Balanserade utvecklingskostnader skrivs av linjärt över nyttjandeperiod per enskild tillgång, dock högst 10 år. Avskrivningar på aktiverade projektkostnader påbörjas när tillgången är färdigställd och säljs till kund.
Patent
Patenträttigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Varumärken och kundrelationer
Varumärken och kundrelationer avser förvärvsrelaterade tillgångar. Dessa rättigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad ekonomisk livslängd. Följande avskrivningstider tillämpas:
| Kontorsmöbler | 10 år |
|---|---|
| Utrustning och kontorsmaskiner | 5 år |
| Utrustning hos kund | 3-10 år |
Leasing
Bolaget disponerar genom operationella och finansiella leasingavtal inventarier, datorer, bilar och objekt för vidareuthyrning, exempelvis mammografiutrustning. Bolaget har endast leasingavtal av mindre väsentligt belopp varför samtliga leasingavtal redovisas som operationella.
Kostnader för operationella leasingavtal belastar årets resultat. Dessa kostnader redovisas som rörelsekostnad löpande i resultaträkningen och fördelas över hela leasingperioden.
Låneutgifter
Låneutgifter kostnadsförs om de inte är direkt hänförliga till inköp, uppförande eller produktion av en kvalificerad tillgång då utgiften utgör en del av tillgångens anskaffningsvärde. En kvalificerad tillgång är en tillgång som genom sin natur tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning. Sectrakoncernen har inga kvalificerade tillgångar per balansdagen.
Varulager
Varulagret är upptaget till det lägsta av anskaffningsvärdet enligt den så kallade först-in-först-ut principen respektive verkligt värde. Inkuransrisker har därvid beaktats. I egentillverkade halv- och helfabrikat består anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader samt skäligt pålägg för indirekta tillverkningskostnader.
Fordringar
Fordringar har efter individuell värdering upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta.
Skatter
Koncernens totala skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Uppskjuten skatt avser skatt på temporära skillnader och underskottsavdrag. I koncernen beräknas uppskjuten skatt på obeskattade reserver, underskottsavdrag och internvinster. Aktuell skatt beräknas på det skattemässiga överskottet inklusive eventuella justeringar på tidigare års aktuell skatt. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas endast om det är sannolikt att framtida vinster uppstår, vilket medför lägre skatt i framtiden.
Finansiella instrument
Finansiella instrument inkluderar både tillgångar och skulder. På tillgångssidan redovisas värdepappersinnehav och övriga fordringar, kundfordringar samt likvida medel. Finansiella skulder inkluderar konvertibla förlagslån, leverantörsskulder och andra finansiella skulder.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar tas upp i balansräkningen när bolaget blir part i avtalet och tas bort när avtalet förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över tillgångarna. Marknadsnoterade aktier värderas till marknadsvärde medan finansiella instrument som hålles till förfall värderas till upplupet anskaffningsvärde. Likvida medel och kortfristiga placeringar av överskottslikviditet värderas löpande till verkligt värde och värdeförändringar redovisas i resultaträkningen. Låneoch kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Nedskrivningstest görs löpande på dessa tillgångar och eventuella nedskrivningar redovisas via resultaträkningen som övriga rörelsekostnader. En avsättning för osäkra fordringar görs när det finns bevis på att koncernen inte kommer att erhålla betalning enligt ursprungliga villkor för fordran.
Finansiella skulder
Finansiella skulder bokförs i balansräkningen när faktura mottagits eller när företaget på annat sätt iklätt sig avtalsenliga skyldigheter. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen fullgjorts och alla skyldigheter upphört. Finansiella skulder redovisas initialt till nominella belopp efter avdrag för transaktionskostnader. Löpande värderas skulderna till upplupet anskaffningsvärde efter korrigering för eventuella över-/undervärden med ränta periodiserad över lånets löptid. Räntekostnaderna redovisas direkt i resultaträkningen. Konvertibler redovisas som ett sammansatt finansiellt instrument uppdelat på en skulddel och en eget kapitaldel. Skulddelen redovisas till verkligt värde genom att diskontera framtida kassaflöden till marknadsränta. Eget kapitaldelen beräknas som skillnaden mellan lånets nominella värde och verkliga värde.
Derivatinstrument
Derivatinstrument i form av terminsavtal kan utnyttjas inom koncernen för att minska riskerna för valutakursförändringar. Samtliga derivat värderas till verkligt värde och redovisas i balansräkningen via övrigt totalresultat. Terminspremier periodiseras över kontraktets löptid. På balansdagen fanns det inga valutaterminer eller derivatinstrument inom Sectrakoncernen.
Verkligt värde
Hur verkligt värde har bestämts för finansiella tillgångar och skulder sker utifrån tre olika värderingsnivåer.
Värderingsnivå 1, där beräkning av verkligt värde baseras på noterade marknadspriser och instrument som handlas på en aktiv marknad, värderingsnivå 2, där noterade marknadspriser saknas men variabler för beräkning av verkligt värde har hämtats från marknadsnoteringar samt värderingsnivå 3, där beräkning av verkligt värde sker utifrån data som inte finns på marknaden. Koncernens finansiella tillgångar och skulder tillhör huvudsakligen värderingsnivå 2.
NOTER
Not 1 Rörelsesegment
Fördelning per rörelsesegment har bestämts utifrån den interna rapporteringen till styrelsen och företagets högsta ledning. Information per rörelsegren och geografiska områden används för att utvärdera omsättning och resultat inom koncernen samt för att fördela koncernens resurser mellan olika segment. De identifierade rörelsegrenarna är Medicinska system och Avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Medicinska system utvecklar och säljer IT-system för röntgenkliniker samt medicinteknisk utrustning. Största produktområden inom segmentet är IT-lösningar för hantering och lagring av röntgenbilder och patientinformation, digital
röntgenutrustning för mammografiundersökningar samt IT-lösningar för ortopedi. Utveckling och produktion bedrivs huvudsakligen i Sverige och försäljning sker dels genom egna försäljningsbolag, dels genom externa samarbetspartners.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem utvecklar och säljer produkter för avlyssningssäker kommunikation. Segmentet delar sig mellan produktdivisionerna Tiger, med produkter som skyddar tal- och datakommunikation, samt Krypto, som utvecklar kundspecifika system och produkter. Utveckling och produktion sker i Sverige och försäljning sker genom säljorganisationen i Sverige och Nederländerna.
Rörelsegrenar
| Medicinska system1 A | vlyssningssäkra kommunikationssystem |
Övrig verksamhet 2 | Elimineringar 3 | Totalt Koncernen4 |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | |
| Nettoomsättning | 830 894 | 810 146 | 111 800 | 99 631 | 59 270 | 81 451 | -91 077 | -142 871 | 910 887 | 848 357 |
| Avskrivningar | 47 989 | 38 960 | 479 | 435 | 14 831 | 10 364 | 0 | 0 | 63 299 | 49 759 |
| Rörelseresultat | 3 703 | 26 461 | 16 807 | 15 076 | -7 570 | -3 681 | -4 701 | -3 658 | 8 239 | 34 198 |
| Tillgångar | 692 112 | 751 089 | 96 950 | 78 698 | 1 307 072 | 1 276 992 | -1 162 411 | -1 138 104 | 933 723 | 968 675 |
| Skulder | 637 665 | 690 358 | 90 398 | 73 273 | 763 413 | 736 687 | -1 127 290 | -1 138 104 | 364 186 | 362 214 |
| Investeringar | 31 264 | 33 491 | 902 | 1 090 | 10 735 | 32 226 | 0 | 0 | 42 901 | 66 807 |
Geografiska områden
| Sverige | Övriga Europa | Nordamerika | Övriga världen | Totalt | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | ||
| Nettoomsättning | 268 960 | 234 270 | 356 247 | 354 732 | 215 644 | 224 610 | 70 036 | 34 740 | 910 887 | 848 357 | |
| Tillgångar | 646 717 | 632 906 | 141 934 | 177 942 | 112 785 | 129 449 | 32 287 | 28 378 | 933 723 | 968 675 | |
| Investeringar | 21 499 | 18 669 | 19 290 | 47 796 | 1 017 | 235 | 1 095 | 107 | 42 901 | 66 807 |
1 Sectras mammografiprodukter står för 127,2 MSEK (94,5) av omsättningen och -64,3 MSEK (-79,0) av rörelseresultatet för verksamhetsåret.
2 Nettoomsättningen för övrig verksamhet avser till 68,5 procent (68,3) verksamheter för finansiering av kundprojekt och till 31,5 procent (31,7) moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
3 Av moderbolagets totala försäljning avser 100 procent andra företag inom den företagsgrupp som bolaget tillhör. Inköp från koncernbolag har skett med 4,5 procent.
4 Sectra har inga kunder som enskilt bidrar med mer än tio procent av den totala nettoomsättningen. Merparten av koncernens anläggningstillgångar finns i Sverige.
Not 2 Anställda och personalkostnader
| Medelantalet anställda och andel kvinnor | Löner och andra ersättningar | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | ||||||
| Totalt | varav kvinnor |
Totalt | varav kvinnor |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
||
| Moderbolaget | Moderbolaget | ||||||||
| Sverige | 13 | 11 | 19 | 11 | Sverige | 1 821 | 3 687 | 1 868 | 5 978 |
| Koncernen | Koncernen | ||||||||
| Australien | 11 | 4 | 12 | 3 | Australien | 2 920 | 10 767 | 1 256 | 7 423 |
| Danmark | 5 | 1 | 4 | 1 | Danmark | 1 149 | 2 775 | 1 002 | 2 630 |
| Japan | 1 | 0 | 1 | 0 | Japan | 0 | 610 | 0 | 979 |
| Kanada | 6 | 0 | 6 | 0 | Kanada | 0 | 4 686 | 0 | 4 896 |
| Nederländerna | 21 | 5 | 19 | 3 | Nederländerna | 1 624 | 9 395 | 1 626 | 10 166 |
| Norge | 13 | 4 | 11 | 4 | Norge | 1 272 | 9 508 | 1 435 | 8 278 |
| Nya Zeeland | 2 | 0 | 2 | 0 | Nya Zeeland | 0 | 1 131 | 0 | 867 |
| Portugal | 6 | 3 | 6 | 3 | Portugal | 0 | 991 | 798 | 1 790 |
| Schweiz | 1 | 0 | 2 | 0 | Schweiz | 0 | 1 066 | 0 | 1 623 |
| Spanien | 6 | 3 | 5 | 2 | Spanien | 716 | 3 450 | 0 | 2 690 |
| Storbritannien | 50 | 18 | 48 | 16 | Storbritannien | 1 646 | 29 713 | 1 414 | 27 955 |
| Sverige | 359 | 95 | 357 | 94 | Sverige | 6 675 | 154 162 | 6 261 | 150 476 |
| Tyskland | 24 | 8 | 22 | 7 | Tyskland | 1 789 | 14 175 | 1 994 | 13 888 |
| USA | 92 | 25 | 89 | 22 | USA | 3 161 | 71 037 | 2 730 | 75 142 |
| Koncernen totalt | 597 | 166 | 584 | 155 | Koncernen totalt | 20 952 | 313 466 | 18 516 | 308 803 |
Andelen kvinnliga ordinarie ledamöter inklusive arbetstagarrepresentanter i koncernens alla bolagsstyrelser uppgick till 12 procent (11) och i moderbolagets styrelse till 29 procent (29). Andelen kvinnor i koncernens ledningsgrupper inklusive verkställande direktörer uppgick till 23 procent (19) och i koncernledningen till 25 procent (20).
Sociala kostnader
| 10/11 | 09/10 Styrelse varav Övriga och VD pensions- anställda kostnader 858 261 2 545 133 133 593 77 71 224 |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelse | varav | Övriga | varav | varav | ||||
| och VD | pensions- | anställda | pensions- | pensions- | ||||
| kostnader | kostnader | kostnader | ||||||
| Moderbolaget | ||||||||
| Sverige | 846 | 263 | 1 580 | 388 | 590 | |||
| Koncernen | ||||||||
| Australien | 183 | 183 | 745 | 745 | 593 | |||
| Danmark | 107 | 102 | 258 | 238 | 200 | |||
| Japan | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kanada | 0 | 0 | 765 | 354 | 0 | 0 | 614 | 195 |
| Nederländerna | 378 | 133 | 2 281 | 634 | 296 | 133 | 1 903 | 420 |
| Norge | 225 | 36 | 1 843 | 147 | 231 | 29 | 2 093 | 763 |
| Nya Zeeland | 0 | 0 | 55 | 55 | 0 | 0 | 15 | 0 |
| Portugal | 0 | 0 | 368 | 0 | 112 | 0 | 256 | 0 |
| Schweiz | 0 | 0 | 174 | 77 | 0 | 0 | 226 | 116 |
| Spanien | 123 | 0 | 583 | 0 | 0 | 0 | 583 | 0 |
| Storbritannien | 243 | 70 | 4 740 | 1 089 | 267 | 70 | 4 497 | 1 147 |
| Sverige | 3 452 | 1 133 | 69 660 | 17 170 | 3 291 | 1 110 | 67 397 | 16 556 |
| Tyskland | 317 | 276 | 2 751 | 716 | 297 | 266 | 2 720 | 1 053 |
| USA | 116 | 0 | 15 186 | 1 856 | 159 | 43 | 13 474 | 1 784 |
| Koncernen totalt | 5 144 | 1 933 | 99 434 | 23 081 | 4 863 | 1 855 | 94 595 | 22 827 |
Sjukfrånvaro % av ordinarie arbetstid
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 09/10 | 10/11 09/10 | ||||
| Totalt | |||||
| Samtliga medarbetare | 1,5 | 1,2 | 1,5 | 0,9 | |
| Varav andel frånvaro 60 dgr | |||||
| eller mer | 13,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
| Per grupp | |||||
| Kvinnor | 3,0 | 1,4 | 1,7 | 1,0 | |
| Män | 1,0 | 1,1 | 0,0 | 0,7 | |
| Medarbetare 29 år och yngre | 1,7 | 1,3 | 2,6 | 1,4 | |
| Medarbetare 30-49 år | 1,5 | 1,2 | 1,2 | 0,9 | |
| Medarbetare 50 år och äldre | 0,8 | 1,0 | 0,0 | 0,0 |
Ersättning till styrelse, VD och andra ledande befattningshavare 2010/2011
| Styrelse- | Grundlön | Rörlig | Övriga | Pensions- | Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| arvode | ersättning | förmåner | premier | |||
| Carl-Erik Ridderstråle, styrelsens ordförande | 250 | 0 | 0 | 0 | 0 | 250 |
| Erika Söderberg Johnson | 190 | 0 | 0 | 0 | 0 | 190 |
| Torbjörn Kronander | 0 | 1 441 | 0 | 0 | 263 | 1 704 |
| Anders Persson | 170 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 |
| Christer Nilsson | 170 | 0 | 0 | 0 | 0 | 170 |
| Summa ersättningar till styrelsen | 780 | 1 441 | 0 | 0 | 263 | 2 484 |
| Verkställande direktören | 0 | 1 041 | 0 | 0 | 263 | 1 304 |
| Övriga ledande befattningshavare (3 personer) | 0 | 2 172 | 0 | 0 | 398 | 2 570 |
| Summa ersättningar till VD och | ||||||
| andra ledande befattningshavare | 0 | 3 213 | 0 | 0 | 661 | 3 874 |
| Totalt | 780 | 4 654 | 0 | 0 | 924 | 6 358 |
Beredning och beslutsprocess
Styrelsens arvode har beslutats av årsstämman i enlighet med förslag från valberedningen. Riktlinjer för ersättning till VD och andra ledande befattningshavare fastställs av årsstämman. VD/koncernchefens ersättning har beretts och beslutas av styrelsens ersättningskommitté. VD/koncernchef har berett och beslutat om ersättningar till andra ledande befattningshavare.
Ersättningar till styrelsen
Till styrelsens ordförande och externa ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Interna styrelseledamöter erhåller ej arvode. Arvode till externa styrelseledamöter utgick under 2010/2011 med 150 000 SEK per ledamot och till styrelsens ordförande med 250 000 SEK. För revisionsutskottsarbete utgår 20 000 kr till styrelsens externa ledamöter och 40 000 kr till revisionsutskottets ordförande. Inget separat arvode utgår för ersättningsutskottsarbete.
Ersättningar till VD och andra ledande befattningshavare
Ersättning till VD/koncernchef och andra ledande befattningshavare sker enligt marknadsmässiga villkor och utgörs av grundlön, rörlig lön, övriga förmåner samt pension. Den fasta lönen är fastställd med hänsyn tagen till erfarenhet, ansvar och prestation. Den rörliga lönen är prestationsbaserad och maximerad till en procentsats av den fasta årslönen som är högst 50 procent. Med andra ledande befattningshavare avses de 3 medarbetare som tillsammans med VD/koncernchef och vice VD/VD för Medicinska system utgjorde koncernledningen under verksamhetsåret.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida har VD/koncernchef 18 månaders uppsägningstid. Vid uppsägning från VD:s sida gäller en uppsägningstid om 6 månader. Uppsägningstiden för övriga ledande befattningshavare varierar mellan 3 och 12 månader från bolagets sida och mellan 3 och 6 månader från befattningshavarens sida. Särskilda avtal om avgångsvederlag finns ej.
Pension
Pensionsålder för VD och övriga ledande befattningshavare är 65 år. Pensionsförmåner för VD och övriga ledande befattningshavare erläggs inom ramen för samtliga medarbetares gällande pensionsplan, som är premiebestämd och oantastbar.
Aktierelaterade ersättningar
Konvertibel- och optionsprogram möjliggör för de anställda att förvärva aktier i företaget. Det verkliga värdet på tilldelade konvertibler och optioner redovisas som en personalkostnad med en motsvarande ökning av eget kapital. Det verkliga värdet beräknas vid tilldelningstidpunkten och fördelas över intjänandeperioden. Det verkliga värdet på de tilldelade konvertiblerna och optionerna beräknas enligt Black & Scholes modell och hänsyn tas till de villkor och förutsättningar som gällde vid tilldelningstidpunkten. Det belopp som redovisas som en kostnad justeras för att återspegla det verkliga antalet intjänade konvertibler och optioner.
Under verksamhetsåret har aktierelaterade ersättningar kostnadsförts med 2 420 TSEK (2 491) varav 475 TSEK (758) avser ledande befattningshavare inklusive VD/koncernchef.
Utställda incitamentsprogram
| Konvertibelprogram | 2009/2012 | 2010/2014 | |
|---|---|---|---|
| Antal underliggande B-aktier | 368 400 | 133 000 | |
| Konverteringskurs, SEK | 47,00 | 45,80 | |
| Lösenperiod | 21–25 maj 2012 | 26–30 maj 2014 | |
| Löptid | 15 juni 2012 | 15 juni 2014 | |
| Ränta under löptiden | 4% | Rörlig | |
| Utspädning vid full konvertering, kapital | 1,0% | 0,4% | |
| Personaloptionsprogram | 2008/2011 | 2009/2012 | 2010/2013 |
| Antal underliggande B-aktier | 90 000 | 100 000 | 100 000 |
| Lösenpris, SEK | 78,90 | 47,00 | 45,80 |
| Lösenperiod | 9–15 sep 2011 | 19–25 aug 2012 | 20–26 sep 2013 |
| Utnyttjat antal optioner per 30 april 2010 | 0 | 0 | 0 |
| Utspädning vid full inlösen, kapital | 0,2% | 0,3% | 0,3% |
Under året har utfärdats två nya incitamentsprogram. Ett konvertibelprogram med 133 000 konvertibler och ett optionsprogram med 100 000 optioner, båda programmen till kursen 45,80 SEK.
Utspädningseffekten av personaloptioner 2008/2011 (90 000) förväntas enligt företagets bedömning bli noll då konverteringskursen uppgår till 78,90 SEK.
Not 3 Ersättning till revisorer
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | |
| Grant Thornton | ||||
| Revisionsuppdrag | 1 221 | 949 | 238 | 150 |
| Revisionsverksamhet | ||||
| utöver uppdraget | 593 | 218 | 140 | 120 |
| Skatterådgivning | 101 | 8 | 10 | 8 |
| Övriga tjänster | 528 | 299 | 66 | 103 |
| Övriga revisorer | ||||
| Revisionsuppdrag | 27 | 248 | 0 | 0 |
| Övriga tjänster | 441 | 495 | 0 | 164 |
| Totalt | 2 911 | 2 217 | 454 | 545 |
Med revisionsuppdrag avses granskning av årsredovisningen, bokföringen och styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra inklusive revisionsrådgivning. I beloppet för revisionsuppdrag ingår den lagstadgade revision som utförts i respektive land.
Not 4 Operationella leasingkostnader
Årets betalda kostnader avseende operationella leasingavtal uppgår till 5 759 TSEK (5 013). Avtalade framtida avgifter avseende operationell leasing förfaller per år enligt nedan:
| Koncernen | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/12 | 12/13 | 13/14 | 14/15 | ||
| Bilar | 3 843 | 2 574 | 1 208 | 359 | |
| Övrigt | 354 | 143 | 139 | 79 | |
| Objekt för vidareuthyrning | 1 221 | 689 | 141 | 0 | |
| Totalt | 5 419 | 3 406 | 1 489 | 438 |
Sammanlagda framtida leasingavgifter avseende icke uppsägningsbara avtal för objekt som vidareuthyrs är 2 051 TSEK. Räkenskapsårets intäkter avseende vidareuthyrda leasingobjekt är 1 423 TSEK.
Not 5 Resultat från andelar i koncernföretag
| Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | |||
| Koncernbidrag | 61 350 | 94 700 | ||
| Totalt | 61 350 | 94 700 |
Not 6 Ränteintäkter och liknande intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | ||
| Övriga ränteintäkter | 2 205 | -923 | 813 | 720 | |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | 0 | 20 612 | 12 930 | |
| Utdelning | 16 | 6 | 16 | 6 | |
| Omvärdering värdepapper | 563 | 1 381 | 563 | 1 381 | |
| Realisationsvinst aktier | 264 | 0 | 264 | 0 | |
| Totalt | 3 048 | 464 | 22 268 | 15 037 |
Monetära tillgångar och skulder redovisas till balansdagens kurs via resultaträkningen.
Not 7 Räntekostnader och liknande kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | ||
| Räntekostnader | 1 070 | 1 871 | 953 | 1 371 | |
| Räntekostnader fr koncernföretag | 0 | 0 | 265 | 57 | |
| Valutakursdifferens | 18 282 | 9 253 | 5 278 | 1 570 | |
| Totalt | 19 352 | 11 124 | 6 496 | 2 998 |
Monetära tillgångar och skulder redovisas till balansdagens kurs via resultaträkningen.
Not 8 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | ||
| Förändring periodiseringsfond | 1 648 | 15 612 | |
| Förändring överavskrivning | 225 | 88 | |
| Totalt | 1 874 | 15 700 |
Not 9 Skatt på årets resultat
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | |
| Skattekostnad | ||||
| Aktuell skatt | -4 391 | -13 261 | 0 | -8 736 |
| Skatt på koncernbidrag | -20 606 | -22 697 | ||
| Uppskjuten skatt | 2 839 | 6 930 | 1 739 | 0 |
| Summa skattekostnad | -1 552 | -6 331 | -18 867 | -31 433 |
| Sambandet mellan koncernens skattekostnad och redovisad skatt enligt gällande skattesats | ||||
| Resultat före skatt | -8 066 | 23 538 | 69 624 | 115 878 |
| Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget (26,3%) | 2 121 | -6 190 | -18 311 | -30 476 |
| Justering av skatt avseende tidigare år | -156 | -429 | 0 | -288 |
| Skatteeffekt på grund av ändrad skattesats | 0 | 1 988 | 0 | 0 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -947 | -550 | -557 | -671 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 3 | 22 | 1 | 2 |
| Förändring temporära skillnader | 690 | 4 848 | 0 | 0 |
| Effekt av andra skattesatser i utländska dotterbolag | -3 263 | -6 020 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | -1 552 | -6 331 | -18 867 | -31 433 |
| Uppskjuten skatteskuld | ||||
| Uppskjuten skatteskuld på obeskattade reserver | 25 613 | 26 444 | ||
| Uppskjuten skattefordran på omsättningstillgångar | -10 285 | -10 303 | ||
| Summa uppskjuten skatteskuld | 15 328 | 16 141 | ||
| Uppskjuten skattefordran | ||||
| Uppskjuten skattefordran på outnyttjade underskottsavdrag | 1 739 | 0 | 1 739 | 0 |
| Summa uppskjuten skattefordran | 1 739 | 0 | 1 739 | 0 |
Outnyttjade underskottsavdrag för vilka uppskjuten skattefordran ej redovisas avser utländska bolag i koncernen och uppgår till 14 725 TSEK (17 887) per den 30 april 2011. Ingen förfallotidpunkt finns för de utländska underskottsavdragen.
Not 10 Immateriella anläggningstillgångar
| Koncernen | Balanserad utveckling1 |
Patent2 | Kund- relationer3 |
Varumärke | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 323 657 | 29 371 | 24 794 | 4 762 | 382 584 |
| Omräkningsdifferens | 0 | -1 556 | 100 | 0 | -1 456 |
| Årets investeringar | 16 149 | 0 | 0 | 0 | 16 149 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 2010 | 339 806 | 27 815 | 24 894 | 4 762 | 397 277 |
| Ingående av- och nedskrivningar4 | 126 045 | 14 259 | 10 767 | 4 297 | 155 368 |
| Årets avskrivningar | 26 785 | 2 705 | 1 340 | 0 | 30 830 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar 30 april 2010 | 152 830 | 16 964 | 12 107 | 4 297 | 186 198 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2010 | 186 976 | 10 851 | 12 787 | 465 | 211 079 |
| Ingående anskaffningsvärde | 339 806 | 27 815 | 24 894 | 4 762 | 397 277 |
| Omräkningsdifferens | 0 | 347 | -2 780 | 0 | -2 433 |
| Årets investeringar | 20 349 | 0 | 734 | 0 | 21 083 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 20115 | 360 155 | 28 162 | 22 848 | 4 762 | 415 927 |
| Ingående av- och nedskrivningar | 152 830 | 16 964 | 12 107 | 4 297 | 186 198 |
| Omräkningsdifferens | 0 | -173 | -665 | 0 | -838 |
| Årets avskrivningar | 31 321 | 2 324 | 1 384 | 465 | 35 494 |
| Ackumulerade av- och nedskrivningar 30 april 2011 | 184 151 | 19 115 | 12 826 | 4 762 | 220 854 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2011 | 176 004 | 9 047 | 10 022 | 0 | 195 073 |
1) Balanserad utveckling avser internt genererade immateriella tillgångar bestående av egna programvaror samt utrustning för medicinsk bildhantering och avlyssningssäker kommunikation. Största projektet inom balanserad utveckling avser system för digital mammografi bestående av röntgenutrustning. Kvarstående avskrivningstid på större projekt är 6 år. Övriga immateriella tillgångar är förvärvade.
2) Patent avser till största delen tillgångar inom Mammografi från förvärv av Sectra Mamea AB
3) Kundrelationer tillhör segmentet Medicinska system och avser förvärvade tillgångar från Sectra Sverige AB (före detta Radisoft AB) och Sectra imaXperts BV.
4) Nedskrivningar avser mindre delprojekt inom Mammografi i segmentet Medicinska system. Nedskrivning gjordes år 2009 på grund av att delprojektet lades ner.
5) Av ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 2011 avser 2,9 % pågående utvecklingsprojekt och 97,1% färdigställda projekt.
Nedskrivningsprövning av immateriella anläggningstillgångar
Prövning av nedskrivningsbehov av immateriella anläggningstillgångar genomförs vid behov och minst en gång per år. Nedskrivningsprövning baseras på beräkning av framtida nyttjandevärde. Bedömning av värdet av koncernens immateriella anläggningstillgångar sker utifrån de kassagenererande enheternas nyttjandevärde. Nyttjandevärdet bygger på de kassaflöden som bedöms genereras under enheternas återstående livslängd.
De framtida kassaflödena som använts vid beräkningen av respektive enhets nyttjandevärde baseras på en detaljerad genomgång av respektive enhet. De prognostiserade framtida kassaflödena har för samtliga enheter nuvärdesberäknats med en kalkylränta om 11 procent före skatt. Kalkylräntan grundas på en marknadsmässig bedömning av genomsnittlig kapitalkostnad med hänsyn tagen till den bedömda risknivån i enheternas kassaflöden. Prognosperiod i beräkning av nyttjandevärden bestäms utifrån tillgångens livslängd mellan 5 till 7 år och antagen genomsnittlig tillväxt om 15%.
Övriga antaganden avseende avkastningskrav
Riskfri ränta: Tioårig statsskuldväxel eller motsvarande finansiell placering med lägsta möjlig risk Marknadens riskpremie: 5 % Betavärde: Betavärdet beräknad till 1 Räntekostnad: Sectras bedömda kostnad för upplåning. Skattesats: Skattesats i Sverige.
Känslighetsanalys
Nedskrivningsprövningar har gjorts med sådan marginal att företagsledningen bedömer att rimligt möjliga förändringar i enskilda variabler inte kommer att göra att nyttjandevärdet understiger bokfört värde. Det är därför ledningens bedömning att det även med viss variation i de viktigaste variablerna ej kommer att föreligga nedskrivningsbehov.
Moderbolaget
Moderbolaget innehar inga immateriella tillgångar per den 30 april 2011
Not 11 Maskiner och inventarier
| Koncernen | Moderbolaget | ||
|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 |
| 129 325 | 84 674 | 12 833 | 12 552 |
| -10 490 | -6 183 | 0 | 0 |
| 21 607 | 52 117 | 0 | 521 |
| -2 737 | -1 283 | -1 817 | -240 |
| 137 705 | 129 325 | 11 016 | 12 833 |
| 56 545 | 39 734 | 10 955 | 10 637 |
| -4 756 | -960 | 0 | 0 |
| 27 805 | 18 929 | 231 | 558 |
| -2 064 | -1 158 | -728 | -240 |
| 77 530 | 56 545 | 10 458 | 10 955 |
| 60 175 | 72 780 | 558 | 1 878 |
| 60 175 | 72 780 | 558 | 1 878 |
Not 12 Andelar i koncernföretag
| Organisations- nummer |
Säte A | ntal andelar |
Kapital - andel |
Nominellt värde |
110430 Redovisat värde |
100430 Redovisat värde |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Moderbolaget | |||||||
| Sectra Imtec AB | 556250-8241 | Linköping, SE | 300 000 | 100% | 3 000 | 2 883 | 2 883 |
| Sectra Communications AB | 556291-3300 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Sectra Wireless Technologies AB | 556570-9325 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 8 000 | 8 000 |
| Sectra Secure Transmission AB | 556247-1283 | Linköping, SE | 100 000 | 100% | 100 | 95 | 95 |
| Ebberöd Capital, Inc. | 20-8912327 | Shelton, US | 1 000 | 100% | 0 | 0 | 0 |
| Ebberöd Capital Ltd | 06707408 | Milton Keynes, UK | 1 000 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Totalt | 13 978 | 13 978 | |||||
| Sectra Imtec AB | |||||||
| Sectra Sverige AB | 556483-9479 | Linköping, SE | 40 350 | 100% | 100 | 21 016 | 21 016 |
| Paxlink AB | 556572-3292 | Linköping, SE | 1 000 | 100% | 100 | 811 | 811 |
| Sectra Norge AS | 975 353 265 | Oslo, NO | 5 000 | 100% | NOK 500 | 283 | 283 |
| Sectra North America, Inc. | 06-1473851 | Shelton, US | 500 | 100% | USD 50 | 384 | 384 |
| Sectra Medical Systems GmbH | HR B 8546 | Cologne, DE | 500 | 100% | EUR 26 | 219 | 219 |
| Sectra A/S | 26121361 | Herlev, DK | 5 000 | 100% | DKK 100 | 639 | 639 |
| Sectra Ltd | 4571654 Milton Keynes, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 | |
| Sectra Pty Ltd | 105 376 190 | Sydney, AU | 1 | 100% | AUD 0,1 | 1 | 1 |
| Sectra New Zealand Ltd | 1539744 | Auckland, NZ | 1 | 100% | NZD 0,1 | 0 | 0 |
| Sectra Medical Systems SL | B84352749 | Madrid, ES | 500 | 100% | EUR 253 | 2 290 | 2 290 |
| Sectra Mamea AB1 | 556570-7022 | Stockholm, SE | 107 616 | 100% | 183 | 152 161 | 152 161 |
| Sectra imaXperts BV1 | 39069257 | Almere, NL | 500 | 100% | EUR 22,5 | 4 664 | 3 936 |
| Totalt | 182 468 | 181 740 | |||||
| Sectra Communications AB | |||||||
| Sectra Communications Ltd | 4884887 | London, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Sectra Communications BV | 27264295 | The Hague, NL | 1 800 | 100% | EUR 18 | 164 | 164 |
Totalt 164 164 1 Eventuell tilläggsköpeskilling avseende förvärv av Sectra Mamea AB den 30 april 2004 kan inte beräknas på ett tillförlitligt sätt, varför den inte tas upp i förvärvsanalysen och ovanstående redovisade värde. För Sectra Mamea AB kan tilläggsköpeskillingen bli aktuell t o m april 2015. Per den 1 december 2010 har tilläggsköpesskilling uppgående till 728 tkr utbetalats avseende Sectra imaXperts BV vilket har ökat det redovisade värdet av aktier i dotterbolag med motsvarande belopp.
Not 13 Långfristiga fordringar hos koncernföretag
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 110430 | 100430 | |
| Ingående värde | 152 465 | 0 |
| Nya fordringar | 37 632 | 0 |
| Amorterade fordringar | -15 004 | 0 |
| Valutaomräkning | -22 189 | 0 |
| Omklassificering till/från kortfristiga fordringar | -9 616 | 152 465 |
| Totalt | 143 288 | 152 465 |
Not 14 Finansiella placeringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Långfristiga värdepappersinnehav | 110430 | 100430 | 110430 | 100430 |
| Övriga aktier och andelar | 4 335 | 3 931 | 1 982 | 1 419 |
| Totalt | 4 335 | 3 931 | 1 982 | 1 419 |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | ||||
| Aktie- och ränteobligationer | 0 | 22 000 | 0 | 22 000 |
| Totalt | 0 | 22 000 | 0 | 22 000 |
Värdepappersinnehav med förfall mindre än ett år klassificeras som kortfristiga. Se not 28 för värdering av värdepappersinnehav.
Not 15 Varulager
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | |
| Komponentlager | 43 220 | 28 021 | 0 | 0 |
| Produkter i arbete | 3 595 | 9 704 | 0 | 0 |
| Färdiga varor | 10 369 | 19 759 | 0 | 0 |
| Totalt | 57 184 | 57 484 | 0 | 0 |
Nedskrivning av varor i lager via resultaträkningen uppgår till 409 TSEK (1 448) under 2010/2011.
Utrustning och komponenter som huvudsakligen används för utveckling omklassificeras till inventarier alternativt kostnadsförs via resultaträkningen beroende på bedömd livslängd av lagervara. Av totalt lagervärde är 0 värderat till verkligt värde efter försäljningsomkostnader.
Not 16 Kundfordringar
| Kundfordringar per valuta | ||
|---|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | ||
| SEK | 48 222 | 22 706 | 0 | 0 | |
| USD | 44 362 | 53 223 | 0 | 0 | |
| EUR | 73 753 | 61 157 | 0 | 0 | |
| GBP | 18 565 | 25 085 | 0 | 0 | |
| Övriga valutor | 25 471 | 40 812 | 0 | 0 | |
| Totalt | 210 373 | 202 983 | 0 | 0 |
Årets förändring i reserv för osäkra kundfordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | |
| Ingående balans | 4 233 | 7 920 | 0 | 0 |
| Konstaterade förluster | -553 | -99 | 0 | 0 |
| Återförda outnyttjade belopp | -770 | -5 770 | 0 | 0 |
| Reservering för osäkra | ||||
| kundfordringar | 1 884 | 2 182 | 0 | 0 |
| Valutaeffekt | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Totalt | 4 794 | 4 233 | 0 | 0 |
För åldersanalys se not 29.
Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | |||
| Förutbetalda hyror | 3 437 | 3 889 | 1 262 | 1 299 | ||
| Upplupna ränteintäkter | 129 | 50 | 113 | 33 | ||
| Förutbetalda underhållsavtal | 3 253 | 3 963 | 78 | 459 | ||
| Övriga poster | 16 529 | 12 954 | 285 | 334 | ||
| Upparb. ej fakturerade intäkter 122 271 | 153 567 | 0 | 0 | |||
| Totalt | 145 619 | 174 423 | 1 738 | 2 125 |
Not 18 Likvida medel
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | ||
| Bankmedel | 188 249 | 167 511 | 815 400 | 703 747 | |
| Kortfristiga placeringar | 10 | 24 986 | 10 | 24 986 | |
| Spärrmedel för garantier | 23 082 | 527 | 0 | 527 | |
| Totalt | 211 341 | 193 024 | 815 410 | 729 260 |
Kortfristiga placeringar som redovisas under likvida medel avser bankinlåning och företagscertifikat som kan likställas med likvida medel och har förfall inom 90 dagar.
Checkräkningskredit
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | ||
| Beviljad kreditlimit | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | |
| Outnyttjad del | -15 000 | -15 000 | -15 000 | -15 000 | |
| Utnyttjat kreditbelopp | 0 | 0 | 0 | 0 |
Not 19 Obeskattade reserver
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | ||
| Periodiseringsfonder: | |||
| Avsatt till tax 06 | 0 | 1 649 | |
| Avsatt till tax 07 | 15 515 | 15 515 | |
| Avsatt till tax 08 | 18 304 | 18 304 | |
| Avsatt till tax 09 | 24 000 | 24 000 | |
| Avsatt till tax 10 | 26 900 | 26 900 | |
| Avsatt till tax 11 | 10 700 | 10 700 | |
| Överavskrivning | 543 | 768 | |
| Totalt | 95 962 | 97 836 |
Av obeskattade reserver redovisas 25 238 TSEK (25 731) som uppskjuten skatt i koncernen.
Not 20 Avsättningar Koncernen
| Skatter | Garantiåtaganden | |||
|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | |
| Redovisat värde vid periodens ingång | 16 141 | 23 983 | 6 354 | 6 491 |
| Avsättningar som gjorts under perioden | 3 902 | 1 508 | 2 633 | 6 354 |
| Belopp som tagits i anspråk | -4 715 | -9 350 | -3 360 | -6 491 |
| Redovisat värde vid periodens utgång | 15 328 | 16 141 | 5 627 | 6 354 |
| Varav total långfristig del av avsättningarna | 8 458 | 15 589 | 0 | 0 |
| Varav total kortfristig del av avsättningarna | 6 870 | 552 | 5 627 | 6 354 |
Redovisat värde vid periodens utgång förväntas regleras inom 8 år när det gäller skatter och inom 1 år när det gäller garantiåtaganden.
Not 21 Övriga långfristiga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 100430 | |||
| Konvertibelt förlagslån 09/12 | 17 315 | 17 315 | 17 315 | 17 315 | |
| Konvertibelt förlagslån 10/14 | 6 091 | 0 | 6 091 | 0 | |
| Totalt | 23 406 | 17 315 | 23 406 | 17 315 |
Under året har utfärdats ett nytt konvertibelprogram med 133 000 konvertibler till en kurs av 45,80 SEK.
Not 22 Övriga kortfristiga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 100430 | |||
| Konvertibelt förlagslån 07/10 | 0 | 22 262 | 0 | 22 262 | |
| Mervärdesskatt | 23 207 | 9 206 | 0 | 0 | |
| Personalens källskatter | 6 412 | 6 031 | 380 | 389 | |
| Övriga skulder | 7 688 | 8 650 | 19 | 23 | |
| Totalt | 37 307 | 46 149 | 399 | 22 674 |
Villkor
För information om villkor för de konvertibla förlagslånen hänvisas till Not 2 Löner och andra ersättningar samt till stycket Aktien på sid 28 i förvaltningsberättelsen.
Not 23 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 100430 | |||
| Upplupna sociala avgifter | 27 058 | 26 418 | 1 072 | 1 244 | |
| Upplupna semesterlöner | 37 660 | 35 430 | 1 178 | 1 616 | |
| Förutbetalda underhållsavtal | 46 878 | 32 572 | 0 | 0 | |
| Upplupna leverantörsskulder | 7 243 | 2 627 | 623 | 478 | |
| Fakturerade ej upparbetade | |||||
| intäkter | 40 355 | 39 680 | 0 | 0 | |
| Övriga poster | 77 592 | 95 119 | 921 | 83 | |
| Totalt | 236 786 | 231 846 | 3 794 | 3 421 |
Not 24 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 110430 | 100430 | 110430 | 100430 | ||
| Företagsinteckningar | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 | |
| Summa ställda säkerheter | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 | |
| Borgen till förmån | |||||
| för dotterbolag | 0 | 0 | 332 944 | 308 047 | |
| Summa eventualförpliktelser | 0 | 0 | 332 944 | 308 047 |
Not 25 Kassaflöde
Justering för poster som inte ingår i kassaflöde
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 09/10 | 10/11 | 09/10 | ||
| Av- och nedskrivningar | 63 299 | 49 759 | 231 | 558 | |
| Valutakursdifferenser | -17 665 | -19 502 | 104 | -45 | |
| Avsättning för personalkostnader | 2 420 | 2 492 | 0 | 0 | |
| Totalt | 48 054 | 32 749 | 335 | 513 |
Not 26 Närstående
Mellan moderbolaget och dotterföretag finns finansiella skulder och fordringar som löper med marknadsmässig ränta, se not 13. I övrigt finns inga transaktioner med närstående.
Not 27 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vid bokslutet görs vissa bedömningar avseende användning av redovisningsprinciper som påverkar redovisade värden per balansdagen. Dessa uppskattningar för redovisningsändamål kan avvika från det verkliga utfallet. Följande uppskattningar kan innebära en risk för ändringar i redovisade värden.
Nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar utvärderas löpande och baseras på beräknat återvinningsvärde per kassagenererande enhet. Återvinningsvärdet är baserat på enhetens nyttjandevärde vilket utgörs av beräknade framtida kassaflöden under nyttjandeperioden. Beräkningar baseras på budgeterade långsiktiga mål och förväntad tillväxt. I beräkningar används diskonteringsränta på elva procent och tillväxten har satts till nivå med marknadens utveckling.
Nyttjandeperioder för immateriella tillgångar bestäms utifrån tillgångens livslängd. Avskrivningar på immateriella tillgångar baseras på bedömd nyttjandeperiod per tillgång vilket kan ha stor betydelse på koncernens resultat och finansiell ställning.
Förpliktelser för garantier uppstår vid leverans av ett system som normalt innehåller en garantitid på tolv månader. Bedömningar av framtida garantikostnader baseras på individuella projekt och tidigare erfarenheter. Avvikelser mellan faktiska garantikostnader och reservering förekommer på individuella projekt men på koncernnivå är dessa avvikelser begränsade.
Not 28 Värdering av finansiella tillgångar och skulder
| Koncernen 110430 | Kund och låneford ringar |
Finansiella till gångar som kan säljas |
Övriga finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
Verkligt värde |
Ej finansiella tillgångar och skulder |
Summa balansräkning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 4 335 | 0 | 4 335 | 4 335 | 0 | 4 335 |
| Kundfordringar | 210 373 | 0 | 0 | 210 373 | 210 373 | 0 | 210 373 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 805 | 7 805 |
| Kassa och bank | 211 341 | 0 | 0 | 211 341 | 211 341 | 0 | 211 341 |
| Summa finansiella tillgångar | 421 714 | 4 335 | 0 | 426 049 | 426 049 | 7 805 | 433 854 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 23 406 | 23 406 | 23 406 | 0 | 23 406 |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37 307 | 37 307 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 38 777 | 38 777 | 38 777 | 0 | 38 777 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 62 183 | 62 183 | 62 183 | 37 307 | 99 490 |
| Koncernen 100430 | Kund och låneford ringar |
Finansiella till gångar som kan säljas |
Övriga finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
Verkligt värde |
Ej finansiella tillgångar och skulder |
Summa balansräkning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 3 931 | 0 | 3 931 | 3 931 | 0 | 3 931 |
| Kundfordringar | 202 983 | 0 | 0 | 202 983 | 202 983 | 0 | 202 983 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 852 | 13 852 |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 0 | 22 000 | 0 | 22 000 | 22 000 | 0 | 22 000 |
| Kassa och bank | 193 024 | 0 | 0 | 193 024 | 193 024 | 0 | 193 024 |
| Summa finansiella tillgångar | 396 007 | 25 931 | 0 | 421 938 | 421 938 | 13 852 | 435 790 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 17 315 | 17 315 | 17 315 | 0 | 17 315 |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 | 0 | 22 262 | 22 262 | 22 262 | 23 887 | 46 149 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 37 103 | 37 103 | 37 103 | 0 | 37 103 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 76 680 | 76 680 | 76 680 | 23 887 | 100 567 |
Nedskrivning av befarade kundförluster har gjorts via resultatet med 1 884 TSEK (2 182). I övriga kategorier har inga vinster eller förluster redovisats.
Beräkning av verkligt värde
Följande metoder har använts för att fastställa verkligt värde:
- Värdepappersinnehav som kan säljas tillhör värderingsnivå 2, vilket innebär att beräkning av verkligt värde baseras på marknadsnoteringar eller beräkning av framtida kassaflöden där variabler hämtats från marknadsnoteringar så långt det är möjligt. Innehavet som kan säljas uppgår till 4 335 TSEK (25 931).
- För likvida medel samt övriga fordringar och skulder med kortare livslängd anses det redovisade värdet motsvara det verkliga värdet. I de fall fordringar eller skulder har längre livslängd än ett år har det redovisade värdet diskonterats och motsvarar verkligt värde.
Not 29 Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Rörelserelaterade risker
Sectras rörelserelaterade risker är begränsade. Kundernas verksamhet finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel och betalningsförmågan är mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Genom att Sectra är verksamt på ett stort antal geografiska marknader, begränsas exempelvis politiska risker och marknadsrisker för koncernen som helhet. De enskilt största rörelserelaterade riskerna beskrivs nedan.
Kunder och samarbetspartners
Sectras fem största samarbetspartners och kunder står tillsammans för 22,4 procent (25,0) av koncernens omsättning. Även om försäljningen till varje kund är uppdelad på ett flertal avtal kan förlust av en stor kund ha väsentlig effekt på koncernens resultat och ställning. Den kontinuerliga expansionen av verksamheten gör att enskilda partners och kunders andel av koncernens affärsvolym successivt minskar.
Produktansvar och egendomsrisker
Genom sin verksamhet ikläder sig Sectra produktansvar, vilket innebär att person- och egendomsskador orsakade av företagets system hos kund eller tredje part skulle kunna leda till att anspråk ställs på Sectra. För de egendomsoch ansvarsrisker som koncernen är exponerad för har försäkringar tecknats.
Immateriella rättigheter
Sectra är ledande inom de områden där koncernen är verksam och satsar stora resurser på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar arbetar Sectra fortlöpande med att analysera immaterialrättsliga förutsättningar för olika produkter samt identifiera och skydda uppfinningar genom patent.
Andra affärsrisker
Priserna på medicinska system på världsmarknaden styrs i stor utsträckning av stora amerikanska företag. Dollarkursen har därmed effekt på prisbildningen på exempelvis mammografisystem. Andra affärsrisker såsom marknadsrisker, leverantörer, teknisk utveckling och personberoende analyseras kontinuerligt. Vid behov vidtas åtgärder för att reducera koncernens riskexponering.
Finansiella risker
Sectra exponeras för finansiella risker avseende valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. Regler och befogenheter för hantering av finansiella transaktioner och risker beskrivs i koncernens finanspolicy som styrelsen har fastställt. Ansvaret för hantering av finansiella transaktioner och risker är centraliserade till moderbolagets finansavdelning. Målsättning är att stödja koncernens affärsverksamhet genom att identifiera och begränsa koncernens finansiella risker, tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering av koncernbolag samt förvalta likvida medel med marknadsmässiga villkor.
Valutarisker
Valutaexponering inom koncernen uppstår genom transaktioner i utländsk valuta i form av kund- och leverantörsbetalningar samt vid omräkning av utländska dotterbolags resultat- och balansräkningar. Enligt koncernens finanspolicy ska dotterbolagens finansiering ske i lokal valuta och valutaexponering avser huvudsakligen USD, GBP och EUR. I årets rörelseresultat ingår valutakursförluster med -5 750 TSEK (-4 916) och i finansnetto med -18 282 TSEK (-9 253).
Koncernen kurssäkrar normalt inte valutaflöden, då potentiell vinst från uppbyggnad av rutiner för effektiv hantering av säkringskontrakt inte beräknas uppgå till betydande belopp på längre sikt. Sectra bevakar nettobetalningsflöde i utländska valutor löpande och kurssäkring av valutaflöden kan komma att införas då bedömd vinst från valutasäkringskontrakt beräknas uppgå till betydande belopp.
Koncernens intäkter och rörelsekostnader i olika valutor MSEK
| Valuta | Intäkter | Kostnader | Nettoexponering |
|---|---|---|---|
| SEK | 278,2 | -457,2 | -179,0 |
| USD | 216,8 | -225,5 | -8,7 |
| EUR | 203,7 | -114,1 | 89,6 |
| GBP | 83,9 | -45,3 | 38,6 |
| Övriga valutor | 128,3 | -80,9 | 47,4 |
| Totalt | 910,9 | -923,0 | -12,1 |
Ränterisker
Förändringar i marknadsräntor kan ha en påverkan på koncernens resultat. Koncernens räntebärande tillgångar är primärt kortfristiga och avser värdepapper som kan lösas med kort varsel vid större förändringar i det allmänna ränteläget. Koncernens räntebärande tillgångar överstiger på bokslutsdagen räntebärande skulder, vilket gör att koncernens ränterisk blir en belastning då ränteläget sänks och en förstärkning då ränteläget höjs.
Kreditrisker
Koncernens kreditrisker kan delas upp mellan risker hänförliga till kundernas förmåga att betala enligt överenskommelse samt motpartsrisker i samband med finansiella transaktioner.
Kundkreditrisk innebär att kunderna inte fullföljer sina åtaganden för betalning av kundfakturor. Koncernen har fastställda riktlinjer för att säkerställa att kunderna har god kreditvärdighet. Sectras kunder är till stor del statliga myndigheter och andra välrenommerade kunder med hög kreditvärdighet för vilka kreditrisken bedöms vara mycket låg. För att minimera kundkreditrisk i fastprisprojekt arbetar Sectra i stor utsträckning med delbetalning i förskott.
Åldersanalys koncernens kundfordringar
| MSEK | 110430 | 100430 |
|---|---|---|
| Ej förfallna kundfordringar | 111,1 | 123,7 |
| Förfallna kundfordringar 0 till 60 dagar | 59,8 | 44,9 |
| Förfallna kundfordringar över 60 dagar | 8,1 | 13,7 |
| Förfallna kundfordringar över 120 dagar | 31,4 | 20,7 |
| Totalt | 210,4 | 203,0 |
Reservering uppgår till 4,8 MSEK (4,2) av gruppen förfallna kundfordringar över 120 dagar.
Motpartsrisker uppstår vid finansiella transaktioner och likviditetshantering
i samband med att koncernen har fordringar på banker och andra värdepappersemittenter. I koncernens finanspolicy beskrivs maximal kreditexponering och kreditbetyg för godkända motparter. För att minimera kreditrisk använder Sectra endast motparter med hög kreditvärdighet samt placeringar i instrument med hög kvalitet.
Likviditetsrisker
För att minimera likviditetsrisken placeras överlikviditet endast i bankinlåning eller i värdepapper som kan lösas in med kort varsel och som har en väl fungerande andrahandsmarknad. Outnyttjade checkräkningskrediter används vid tillfälligt ökat likviditetsbehov. Moderbolaget följer koncernens likviditet löpande genom sammanställning av likviditetsprognoser som är underlag till placeringar eller upplåning under kort och lång sikt.
Per balansdagen uppgår koncernens outnyttjade checkräkningskredit till 15 000 TSEK.
Konvertibellån 2009/2012 löper med fast ränta på 4 procent och konvertibellån 2010/2014 löper med rörlig ränta, Stibor +2,25 procent. Övriga krediter löper med rörliga räntor, vilka under räkenskapsåret har varierat mellan 3-5 procent. Leasingavtal och konvertibler har löptid mellan 0-4 år. Se not 2 för ytterligare information om utställda konvertibler.
Känslighetsanalys
Koncernens resultat är huvudsakligen beroende av produktförsäljning, personal- och varukostnader. Nedanstående analys utgår från verksamhetsåret 2010/2011 års siffror och hur de variabler som anges skulle ha påverkat resultatet efter finansnetto om inga åtgärder, som exempelvis valutasäkring eller resursanpassningar, vidtagits. Varje variabel behandlas för sig under förutsättning att de andra förblir oförändrade. Analysen gör inte anspråk på att vara exakt utan är endast indikativ.
| Variabel | Förändring | Påverkan på resultat |
|---|---|---|
| efter finansiella poster | ||
| Nettoomsättning | +/- 1% | +/- 7,3 MSEK |
| Varukostnad | +/- 1% | +/- 2,0 MSEK |
| Personalkostnad | +/- 1% | +/- 4,6 MSEK |
| Räntenivå | +/- 1% | +/- 2,0 MSEK |
| Valutaförändring: | ||
| SEK/USD-kurs | +/- 1% | +/- 1,9 MSEK |
| SEK/EUR-kurs | +/- 1% | +/- 1,0 MSEK |
| SEK/GBP-kurs | +/- 1% | +/- 1,3 MSEK |
Vid en försvagning av svenska kronan med 1% mot USD, GBP respektive EUR skulle resultat efter finansiella poster förbättras med 4,2 MSEK.
Not 30 Kapitalhantering
Koncernens finansiella mål har fastställts av styrelsen. Målsättningen är att ha god och flexibel kapitalstruktur så att den kan ändras om förutsättningarna för verksamheten eller för olika upplåningsalternativ förändras samt bibehålla finansiell stabilitet. Koncernens soliditetsmål är 30 procent.
Koncernens kapital definieras som totalt eget kapital med avdrag för orealiserade värdeförändringar och uppgår till 567 117 TSEK (600 077) per 30 april 2011. Koncernens soliditet uppgick på balansdagen till 61,0 procent (62,2). Sectras verksamhet har stora säsongsvariationer under verksamhetsåret och därför är det styrelsens ambition att behålla sund kapitalstruktur med låg skuldsättningsgrad.
Enligt koncernens utdelningspolicy skall utdelning vara väl avvägd mellan direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. Avsikten är att över en längre period dela ut i genomsnitt 15-20 procent av vinsten efter skatt till aktieägarna. Till årsstämman 2011 föreslår styrelsen en utdelning på 0 SEK per aktie.
Not 31 Styrelsens yttrande avseende återköp av egna aktier
Styrelsens motivering till att det föreslagna bemyndigandet om återköp av egna B-aktier är förenligt med bestämmelserna i 17 kap. 3 § 2 och 3 st. ABL är följande.
Verksamhetens art, omfattning och risker
Verksamhetens art och omfattning framgår av bolagsordningen och avgivna årsredovisningar. Den verksamhet som bedrivs i bolaget medför inte risker utöver vad som förekommer eller kan antas förekomma i branschen eller de risker som i allmänhet är förenade med bedrivande av näringsverksamhet.
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning per den 30 april 2011 framgår av denna årsredovisning. Det framgår också av årsredovisningen vilka principer som tillämpats för värdering av tillgångar, avsättningar och skulder.
Fritt eget kapital i moderbolaget respektive koncernens balanserade vinstmedel uppgick vid utgången av räkenskapsåret 2010/2011 till 195,1 MSEK respektive 254,7 MSEK.
Av årsredovisningen framgår bland annat att koncernens soliditet uppgår till 61,0 procent. Bemyndigandet om återköp av egna B-aktier äventyrar inte fullföljandet av de investeringar som bedömts erforderliga.
Bolagets ekonomiska ställning ger inte upphov till annan bedömning än att bolaget kan fortsätta sin verksamhet samt att bolaget kan förväntas fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt.
Styrelsens bedömning är att storleken på det egna kapitalet såsom det redovisats i den senast avgivna årsredovisningen står i rimlig proportion till omfattningen på bolagets verksamhet och de risker som är förenade med verksamhetens bedrivande med beaktande av det nu föreslagna bemyndigandet om återköp av egna B-aktier.
Återköpsförslagets försvarlighet
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är styrelsens bedömning att en allsidig bedömning av bolagets och koncernens ekonomiska ställning medför att förslaget om bemyndigande om återköp av egna B-aktier är försvarligt enligt 17 kap. 3 § 2 och 3 st. ABL, det vill säga med hänvisning till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Not 32 Definition nyckeltal
Bruttomarginal: Rörelseresultat före avskrivningar i procent av nettoomsättningen. Direktavkastning: Utdelning i procent av aktiekursen. Eget kapital: Eget kapital inkluderar 73,7 procent av obeskattade reserver. Eget kapital per aktie: Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde: Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Förädlingsvärde per anställd: Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda. Justerat eget kapital: Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie: Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till antalet aktier vid periodens slut. Likviditet: Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal: Aktiekurs vid årets slut i relation till årets vinst per aktie. Avkastning på eget kapital: Resultat efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital: Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. Rörelsemarginal: Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av omsättning. Skuldsättningsgrad: Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. Soliditet: Eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier. Vinstmarginal: Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättningen.
revisionsberättelse
Till årsstämman i Sectra AB (publ) Org.nr 556064-8304
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Sectra AB (publ) för räkenskapsåret 2010-05-01 – 2011-04-30. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 26-50. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Linköping den 7 juni 2011
Grant Thornton Sweden AB Peter Bodin Auktoriserad revisor
f emårsöversikt
| Belopp i TSEK om annat ej anges | 10/11 | 09/10 | 08/09 | 07/08 | 06/07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernens resultaträkningar i sammandrag | |||||
| Nettomsättning | 910 887 | 848 357 | 863 275 | 742 923 | 672 511 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 20 349 | 16 149 | 39 059 | 57 847 | 42 581 |
| Rörelsens kostnader | -859 698 | -780 549 | -835 817 | -699 734 | -633 728 |
| Av- och nedskrivningar | -63 299 | -49 759 | -45 102 | -21 337 | -19 693 |
| Andel av resultat i intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 0 | -490 |
| Rörelseresultat | 8 239 | 34 198 | 21 415 | 79 699 | 61 181 |
| Finansnetto | -16 304 | -10 660 | 49 979 | 80 | 9 021 |
| Resultat efter finansiella poster | -8 065 | 23 538 | 71 394 | 79 779 | 70 202 |
| Skatt | -1 552 | -6 331 | -20 938 | -29 315 | -22 986 |
| Årets resultat | -9 617 | 17 207 | 50 456 | 50 464 | 47 216 |
| Resultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | -9 617 | 17 207 | 50 456 | 50 464 | 47 216 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernens balansräkningar i sammandrag | |||||
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 195 073 | 211 079 | 227 216 | 217 637 | 159 343 |
| Övriga anläggningstillgångar | 66 249 | 76 711 | 71 545 | 69 575 | 68 314 |
| Likvida medel | 211 341 | 193 024 | 184 282 | 288 358 | 385 150 |
| Övriga omsättningstillgångar | 461 061 | 487 861 | 525 112 | 410 370 | 241 655 |
| Summa tillgångar | 933 724 | 968 675 | 1 008 155 | 985 940 | 854 462 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 569 537 | 602 568 | 599 114 | 560 670 | 519 406 |
| Avsättningar | 20 955 | 22 495 | 30 474 | 46 377 | 37 041 |
| Långfristiga skulder | 23 406 | 17 315 | 23 162 | 51 859 | 36 438 |
| Kortfristiga skulder | 319 826 | 326 297 | 355 405 | 327 034 | 261 577 |
| Summa eget kapital och skulder | 933 724 | 968 675 | 1 008 155 | 985 940 | 854 462 |
| Nyckeltal 1 | 10/11 | 09/10 | 08/09 | 07/08 | 06/07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | |||||
| Sysselsatt kapital, MSEK | 592,9 | 642,1 | 645,4 | 624,3 | 567,4 |
| Likviditet, ggr | 2,1 | 2,1 | 2,0 | 2,2 | 2,5 |
| Soliditet, % | 61,0 | 62,2 | 59,4 | 56,9 | 60,8 |
| Skuldsättningsgrad | 0,04 | 0,07 | 0,07 | 0,10 | 0,11 |
| Investeringar, MSEK | 42,9 | 66,8 | 67,7 | 82,6 | 58,6 |
| Lönsamhet | |||||
| Bruttomarginal, % | 7,9 | 9,9 | 7,7 | 13,6 | 12,4 |
| Rörelsemarginal, % | 0,9 | 4,0 | 2,5 | 10,7 | 9,1 |
| Vinstmarginal, % | -0,9 | 2,8 | 8,3 | 10,7 | 10,4 |
| Avkastning på totalt kapital, % | -0,7 | 2,5 | 7,4 | 8,9 | 8,6 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | -1,1 | 3,9 | 11,6 | 13,8 | 13,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | -1,6 | 2,9 | 8,7 | 9,3 | 9,4 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 466,2 | 478,5 | 449,1 | 429,6 | 361,5 |
| Medarbetare | |||||
| Antal medarbetare, medeltal | 597 | 584 | 538 | 477 | 411 |
| Antal medarbetare vid periodens slut | 606 | 601 | 577 | 506 | 455 |
| Omsättning per medarbetare, MSEK | 1,5 | 1,5 | 1,6 | 1,6 | 1,6 |
| Förädlingsvärde per medarbetare, MSEK | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 0,9 | 0,9 |
| Aktien | |||||
| Antal aktier per balansdagen2 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 783 188 |
| Genomsnittligt antal aktier | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 832 271 | 36 758 743 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 15,46 | 16,36 | 16,26 | 15,22 | 14,12 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning3 , SEK |
15,13 | 16,11 | 16,06 | 14,93 | 13,84 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 0,70 | 1,02 | 2,55 | 2,31 | 2,24 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning3 , SEK |
0,68 | 1,01 | 2,52 | 2,26 | 2,19 |
| Vinst per aktie, SEK | -0,26 | 0,47 | 1,37 | 1,37 | 1,28 |
| Vinst per aktie efter utspädning3 , SEK |
-0,26 | 0,46 | 1,35 | 1,34 | 1,26 |
| Utdelning per aktie4 , SEK |
0 | 0 | 0 | 0,50 | 0,50 |
| Direktavkastning, % | 0 | 0 | 0 | 0,9 | 0,7 |
| P/E-tal, ggr | n/a | 79,9 | 28,3 | 42,7 | 59,2 |
| Börskurs balansdagen, SEK | 34,0 | 37,3 | 38,8 | 58,5 | 76,0 |
| Aktiens årliga omsättningshastighet5 | 0,16 | 0,14 | 0,25 | 0,25 | 0,55 |
1 För definition av nyckeltal, se not 32.
2 Justerat för aktieuppdelningar och fondemissioner.
3 Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2010/2011 (133 000) och 2009/2010 (368 400) samt personaloptioner utfärdade 2008/2009 (90 000), 2009/2010 (100 000) och 2010/2011 (100 000). Vid beräkning av utspädningseffekten har hänsyn tagits till att personaloptioner 2008/2009 (90 000) enligt företagets bedömning inte kommer att konverteras/utnyttjas under lösenperioden 9-15 september 2011 då konverteringskursen på 78,90 SEK är väsentligt högre än börskursen vid verksamhetsårets utgång.
4 Av styrelsen föreslagen utdelning för 2010/2011.
5 År 06/07–09/10 avser kalenderår, år 10/11 avser räkenskapsår.
ordlista
FDA (Food and Drug Administration)
Den amerikanska livsmedels- och läkemedelsmyndigheten med ansvar bland annat för medicinsk utrustning.
Foton
Den elementärpartikel som elektromagnetisk strålning, som exempelvis ljus och röntgenstrålning, består av.
IP-telefoni
Överföring av telefonsamtal via nätverk baserade på internetprotokollet (IP). Till skillnad från traditionell telefoni sker överföringen uppdelad i datapaket.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Mammografiscreening
Mammografi är en hälsoundersökning av
brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer. Screening innebär att alla kvinnor i en viss åldersgrupp regelbundet kallas till undersökning.
Modalitet
Den utrustning som används för att generera bilder av kroppen.
Ortopedi
En kirurgisk specialité för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Osteoporos
I vardagligt tal kallat benskörhet, en skelettsjukdom som leder till ett skörare skelett och risk för frakturer.
Osteoartrit
I vardagligt tal kallat ledförslitning, en sjukdom som bryter ned brosk i en eller flera leder, vanligtvis hand-, höft-, knä- och tåleder.
PACS (Picture Archiving and
Communication System) IT-system för hantering av röntgenbilder.
This document contains materials protected by copyright. All rights are reserved. All trademarks, product names or brand names appearing in this document are property of their respective owners. Sectra® and the Sectra logotype are registered trademarks of Sectra AB. Sectra Imtec® and Sectra MicroDose Mammography® are registered trademarks of Sectra Imtec AB. Sectra PACS™, Sectra Breast Imaging PACS™, Sectra Visualization Table™, Sectra RIS™ and Sectra RapidConnect™ are trademarks of Sectra Imtec AB. The Tiger® and Panthon® word marks and logotypes are registered trademarks of Sectra Communications AB. Ternety ™ is a trademark of Sectra Communication AB (registration pending).
ÅRSSTÄMMA
| Datum: | 30 juni 2011 |
|---|---|
| Tid: | kl. 16.00 |
| Plats: | Collegium, Teknikringen 7 i Linköping |
Kallelse
Den 31 maj 2011 har kallelse skett genom pressmeddelande och publicering på bolagets hemsida. Kallelsen har den 1 juni kungjorts i PoIT och Sectra har samma dag annonserat i Svenska Dagbladet att kallelse skett.
Utdelning
Styrelsen och verkställande direktören förelår att ingen utdelning lämnas för verksamhetsåret 2010/2011.
Handlingar
Kopia av kallelse, fullständiga förslag till beslut och blanketter för anmälan och fullmakt hålls tillgängliga på bolagets hemsida www.sectra.se samt på Sectras kontor i Linköping. Aktieägare som vill få dessa handlingar översända med post kan anmäla detta till bolaget per telefon 013 - 23 52 00 eller via e-post [email protected].
Finansiell rapportering
| 6 september, 2011 | Tremånadersrapport |
|---|---|
| 6 december, 2011 | Halvårsrapport |
| 6 mars, 2012 | Niomånadersrapport |
| 22 maj, 2012 | Bokslutskommuniké |
Finansiell information och bolagsstyrningsrapporter finns tillgänglig på koncernens hemsida www.sectra.se under rubriken Investor och pressmeddelanden under rubriken Press. Frågor kan ställas direkt till bolaget på telefon 013 - 23 52 00 eller via e-post [email protected].
Årsredovisningen offentliggjordes genom pressmeddelande den 9 juni 2011 och publicerades på bolagets hemsida. Den distribueras med post till nya aktieägare och till de aktieägare som har anmält att de önskar erhålla finansiella rapporter.
På hemsidan är det möjligt att prenumerera på årsredovisningar, delårsrapporter och pressmeddelanden via e-post. Det går också att rekvirera finansiella rapporter och annan information via telefon eller e-postadressen ovan.
Reumatism
En inflammatorisk ledsjukdom.
RIS (Radiology Information System)
IT-system för hantering av exempelvis tidbokning, patientinformation och diktering på röntgenkliniker.
Smartphone
En datorlik mobiltelefon som har större minneskapacitet än en vanlig mobiltelefon och som används för Internettjänster, hantering av e-post etc.
TETRA (Terrestrial Trunked Radio)
En internationell standard för digitala radiosystem. Denna typ av radiosystem finns över hela världen och används exempelvis av polis, räddningstjänst, brandkår, tull, kustbevakning och försvarsorganisationer.
Spektral mammografi
En teknik som används för att med färg visualisera olika typer av bröstvävnad på en mammografibild.
Sectra MicroDose Mammography bidrar till att minska stråldosen vid mammografi i 18 europeiska länder samt i Kanada, Japan, Australien och Nya Zeeland.
INNOVATIONER GÖR KUNDERNAS VARDAG ENKLARE
Nära samarbete med kunder och forskare har gett Sectra lång erfarenhet av att affärsutveckla och omvandla innovativ teknik till produkter och tjänster som gör nytta hos våra kunder. Här är några exempel:
1993
Sectra digitaliserar röntgenverksamheten i Mjölby som därmed är först i Sverige, och bland de första i världen, med helt filmfri röntgen. Idag används Sectras system för hantering av digitala röntgenbilder hos mer än 1100 vårdgivare runt om i världen.
1999
-
Sectra är först med digital protesmallning som underlättar ortopedernas planering av operationer.
-
Sectra inleder samarbete om utveckling av digitala mammografisystem med Professor Mats Danielsson och hans forskargrupp vid Kungliga Tekniska Högskolan, vilka utvecklat en fotonräknande röntgendetektor. Den gör det möjligt att kombinera mycket låg stråldos med den höga bildkvalitet som krävs vid mammografi.
-
Sectra levererar mobiltelefonen Tiger till svenska försvaret, som därmed blir först i världen med att skydda mobila telefonsamtal mot avlyssning. Idag används Sectras produkter för säkert tal av kunder i 17 europeiska länder.
2001
Sectra medverkar till att ett nytt forskningscentrum för medicinsk bildvetenskap, CMIV, etableras i Linköping.
2002
Sectra lanserar mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography som tar mammografibilder med 50 procent lägre stråldos än alla andra system. Sectras MicroDose bidrar till att minska stråldosen vid mammografi i 18 europeiska länder samt i Kanada, Japan, Australien och Nya Zeeland.
2005
Sectra introducerar nya metoder för att hantera extremt stora bildvolymer i systemen för hantering av röntgenbilder. Metoderna är utvecklade i samarbete med forskningsinstitutet CMIV och ingår i Sectras teknik RapidConnectTM.
2007
Sectra introducerar en tjänst som låter kunder prenumerera på säker talkommunikation. Tjänsten används av kunder i Nederländerna.
2008
-
Sectra är först i världen med en Internettjänst för analys av bentäthet. Med tjänsten kan patienters risk för benskörhet undersökas till en mycket lägre kostnad än vad som är möjligt med traditionella metoder.
-
Tiger XS certifieras av NATO:s militärkommitté för säkerhetsklassen Secret och blir därmed första produkten för mobil talkommunikation som skyddar både NATO och EU-hemligheter.
2009
Sectra lanserar Panthon, en kryptoprodukt som gör det möjligt att ringa säkra telefonsamtal med en smartphone.
2010
-
Sectras fotonräknande röntgenteknik används i ett forskningsprojekt för färgbilder vid mammografi, spektral mammografi. De första kliniska resultaten indikerar att mammografi i färg kan förbättra läkarnas möjligheter att ställa diagnos.
-
Sectra lanserar ett världsunikt visualiseringsbord som kan spara operationstid och öka vårdkvaliteten. Med hjälp av avancerad 3D-visualisering och touchteknik kan läkarteam exempelvis undersöka tumörer, benbrott eller tecken på åderbråck i hjärnan innan patienten opereras.
Medicinska system
SVERIGE
Sectra Imtec AB Sectra Skandinavien AB Sectra Mamea AB E-post: [email protected] Huvudkontor i Linköping Tel: 013-23 52 00 Stockholm Tel: 08-623 52 00 Örebro Tel: 019-670 66 00
AUSTRALIEN/NYA ZEELAND Sectra Pty Ltd. Tel: +61 2 9420 1620 E-post: [email protected]
DANMARK Sectra A/S Tel: +45 45 65 06 00 E-post: [email protected]
JAPAN Sectra Imtec AB Tel: +81 42 727 8780 E-post: [email protected] NEDERLÄNDERNA/ BELGIEN/LUXEMBURG Sectra Benelux BV Tel: +31 36 540 1970 E-post: [email protected]
NORGE Sectra Norge AS Tel: +47 67 58 97 70 E-post: [email protected]
SPANIEN/PORTUGAL Sectra Medical Systems SL Tel: +34 930 010 333 +351 22 011 00 20 E-post: [email protected]
STORBRITANNIEN/IRLAND Sectra Ltd. Tel: +44 1908 673 107 E-post: [email protected]
TYSKLAND/ SCHWEIZ/ÖSTERRIKE Sectra GmbH Tel: +49 221 474 570 +43 2682 61622 30 E-post: [email protected]
USA/KANADA Sectra North America, Inc. Tel: +1 203 925 0899 E-post: [email protected]
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
SVERIGE Sectra Communications AB Tel: 013-23 52 00 E-post: [email protected]
NEDERLÄNDERNA Sectra Communications BV Tel: +31 70 302 30 00 E-post: [email protected]
Sectra AB 583 30 Linköping Sverige Tel: 013-23 52 00 Fax: 013-21 21 85 [email protected] www.sectra.com