AI assistant
Sectra — Annual Report 2010
Jun 15, 2010
2967_10-k_2010-06-15_61b8fb4e-a34a-4582-a257-01ad71ff6a65.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning 2009/2010
Sectra bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter och system inom de expansiva nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem. Företagets produkter används av kunder i ett 50-tal länder och försäljningen sker i egen regi och genom regionala och lokala partners. Sectras B-aktier är noterade på NASDAQ OMX Stockholm AB.
innehåll
| Året i korthet 04 | |
|---|---|
| VD har ordet 06 | |
| Vision, mål och strategier 08 | |
| Sectra-aktien 10 | |
| Medarbetare 12 | |
| Medicinska system | |
| Affärsområdets utveckling 2009/2010 14 | |
| VD om framtiden 18 | |
| Marknad och konkurrenter 20 | |
| Avlyssningssäkra kommunikationssystem | |
| Affärsområdets utveckling 2009/2010 22 | |
| VD om framtiden 25 | |
| Marknad och konkurrenter 26 | |
| Finansiell information | |
| Förvaltningsberättelse 28 | |
| Koncernens finansiella uppställningar 32 | |
| Moderbolagets finansiella uppställningar 34 | |
| Redovisningsprinciper 36 | |
| Noter 39 | |
| Revisionsberättelse 55 | |
| Femårsöversikt 56 | |
| Styrelse, koncernledning och revisor 58 | |
| Sectras historia 60 | |
| Ordlista 62 | |
| Årsstämma 2010 63 | |
| Finansiell rapportering 2010/2011 63 |
Ökat rörelseresultat
| Nyckeltal1) | 09/10 | 08/09 |
|---|---|---|
| Orderingång, MSEK | 861,3 | 1 149,7 |
| Nettoomsättning, MSEK | 848,4 | 863,3 |
| Rörelseresultat, MSEK | 34,2 | 21,4 |
| Vinst efter finansnetto, MSEK | 23,5 | 71,4 |
| Vinst efter skatt, MSEK | 17,2 | 50,5 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 478,5 | 449,1 |
| Rörelsemarginal, % | 4,0 | 2,5 |
| Vinstmarginal, % | 2,8 | 8,3 |
| Soliditet, % | 62,2 | 59,4 |
| Avkastning på eget kapital, % | 2,9 | 8,7 |
| Vinst per aktie, SEK2) | 0,47 | 1,37 |
| Utdelning per aktie, SEK | 03) | 0 |
| Antal anställda på bokslutsdagen | 601 | 577 |
| 1) För definitioner av nyckeltal, se not 31. 2) Före utspädning. 3) Styrelsens förslag. |
Koncernen
-
Sectra har utvecklat sin verksamhet och förstärkt koncernens rörelseresultat med 60 procent. Internt finansierade kundprojekt som färdigställts har bidragit positivt till rörelseresultatet som uppgick till 34,2 MSEK.
-
Kassaflödet från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital ökade till 47,8 MSEK (15,1). Förändringen avser främst det förbättrade rörelseresultatet och minskning av omsättningstillgångar. Periodens totala kassaflöde uppgick till -5,8 MSEK (-78,2).
-
Svenska kronan har under verksamhetsåret stärkts mot amerikanska dollarn och euron, vilket påverkade Sectras finansnetto negativt med -9,3 MSEK (+41,7).
-
För 2009/2010 föreslår styrelsen ingen utdelning.
Medicinska system
-
Genom nyförsäljning har antalet vårdgivare som använder Sectras medicinska system ökat till mer än 1100 sjukhus (1000). Huvuddelen av affärsområdets egna bolag har ökat sin omsättning. Omsättningen via distributionspartners har påverkats av det globala konjunkturläget och var lägre än föregående år.
-
Det största kundprojekt som Sectra har arbetat med under året är en av Europas största IT-lösningar för bilddiagnostik. Projektet avser den offentliga sjukvården i hela Nordirland och omfattar hanteringen av röntgenbilder och patientinformation vid totalt 25 sjukhus.
-
Medicinska systems distributionskanaler har utvidgats genom samarbeten med nya distributörer i Japan, Spanien, Förenade Arabemiraten och Qatar.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
-
Affärsområdet redovisar fortsatt god tillväxt och bra resultat till följd av ökade intäkter från försäljning i Sverige och Nederländerna.
-
Lansering av kryptoprodukten Panthon som vänder sig till tjänstemän på europeiska myndigheter med behov av att skydda telefoni upp till säkerhetsnivån Restricted.
-
I Sverige fortsatte FMV, Försvarets Materielverk, investera i kryptoprodukter från Sectra och beställde utveckling av nytt höghastighetskrypto och vidareutveckling av Tiger XS som används för säker telefoni.
Nettoomsättning per geografisk region
ETT BRA ÅR MED TANKE PÅ OMSTÄNDIGHETERNA
Vi har trots svåra ekonomiska tider hållit omsättningen inom våra affärsområden och till och med ökat dem något. Vårt rörelseresultat är bättre än året innan tack vare besparingar och en ökad effektivisering av verksamheten.
Vi på Sectra lägger ett bra år till handlingarna. Bra i förhållande till de omständigheter som förelegat under vårt senaste verksamhetsår. För ett år sedan skrev jag att finanskrisen fram till då hade påverkat Sectras försäljning i liten grad, men att jag kände oro inför framtiden. Det var en befogad oro. Det som började som en bank- och finanskris blev en kris i samhällsekonomin för en lång rad länder. Värsta exemplet är den grekiska influensan, som ju efter hand har spridit sig till en lång rad europeiska länder.
I skuggan av bank- och finanskrisen
Under det gångna året har offentliga och privata vårdgivare tvingats att dra åt svångremmen och skjuta på planerade investeringar. Investeringar i ny röntgenutrustning har låg prioritet hos regeringar som knappt får ihop medel till att betala räntan på förfallna lån. Det har lett till färre nya kunder och färre utbytesbeställningar än vi hade anledning att hoppas på när året började. Motsvarande följdverkningar av den ekonomiska krisen har vi även upplevt inom affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem, men inte i samma omfattning. Våra två största marknader för kryptoprodukter, Sverige och Nederländerna, har under året fortsatt investera i kommunikationssäkerhet.
Det ljusnar vid horisonten
Det börjar finnas tecken på att världsekonomin förbättras. Men Sectra drabbades sent i konjunkturnedgången och det innebär att vi också kommer sent ur den. Vi ser därför en fortsatt pressad konjunktur framför oss, under den period då en rad europeiska länder måste göra mycket tuffa prioriteringar för att få ekonomin att gå ihop. Det betyder en fortsatt avvaktande marknad med färre investeringar i medicinteknik och i någon mån också färre investeringar i säker kommunikation än det behov som föreligger.
Samtidigt finns ljuspunkter. I USA har den amerikanska ekonomin mer påtagligt vänt uppåt. President Barack Obama har dessutom lyckats få igenom sin gigantiska reform, vilket innebär att ytterligare 15 procent av befolkningen omfattas av det offentliga hälsovårdssystemet. Jag vet i dagsläget inte vad detta betyder för våra medicinska produkter. En stor fördel är ändå att ovissheten kring om reformen skulle genomföras är över, vilket är positivt för investeringsklimatet.
Fortsatt tillväxt för medicinska system Genom nyförsäljning och tilläggsbeställningar har vi under året kommit upp till mer än 1100 (1000) sjukhus som använder våra medicinska system. Denna stora kundbas är viktigt för oss och innebär också att en betydande del av vår försäljning idag kommer från service, support, uppgradering och utvidgning av vårt åtagande gentemot befintliga kunder.
Även om tillväxttakten har dämpats av det globala konjunkturläget, fortsätter marknaderna för medicinska system att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Vår i särklass största produkt, IT-system för hantering och lagring av röntgenbilder (PACS), är en sådan produkt. Vår nya produktgeneration har fått ett mycket gott mottagande på marknaden.
Vår tillväxt styrs i ökad utsträckning av vår framgång i kampen om marknadsandelar till följd av att många av marknaderna för medicinska system har nått en mer mogen karaktär. Andelen affärer där vi ersätter befintliga IT-system ökar. Här är det en fördel för kunderna som väljer att byta till Sectra att vi idag har erfarenhet av att ersätta system från de flesta aktörer på marknaden.
Våra största marknader för medicinska system är Skandinavien och USA. Den amerikanska marknaden är världens största inom medicinteknik och utgör idag en tredjedel av vår försäljning. Efter beslutet om hälsoreformen ser vi nu fram emot att efterfrågan successivt ska förbättras. Dess"Behovet av IT-system som effektiviserar sjukvården kommer att fortsätta öka framöver, likaså behovet av säkra kommunikationssystem."
utom räknar vi med att amerikanska myndigheten FDA under 2010/2011 ska ge tillstånd till försäljning av Sectra MicroDose Mammography - vårt digitala mammografisystem med världens lägsta stråldos.
Nya distributionskanaler
I Japan har vi dels slutit ett nytt avtal med vår tidigare partner Philips Electronics Japan om försäljning av Sectra PACS, dels inlett ett samarbete med Canon Japan som kommer att sälja Sectra Microdose Mammography. Vi har dessutom fortsatt att utvidga vår marknad genom samarbete med distributörer i Mellanöstern. Vår strategi är att i första hand utvidga vår geografiska närvaro genom samarbete med starka lokala partners.
Finansiering av stora projekt
Vi underlättar för våra kunder att göra långsiktigt lönsamma investeringar genom att erbjuda flexibla finansieringslösningar som kan innebära betalning per månad eller per undersökning under lång tid. Flera av våra riktigt stora affärer är av detta slag, däribland det stora avtalet med Nordirlands hälsodepartement och med norska Curato, ett av nordens största privata radiologiföretag. Som alltid med den här typen av stora projekt kommer investeringskostnaderna tungt i början, medan lönsamheten ligger senare i leveranskedjan. Sedan några år tillbaka bedriver vi i koncernen en intern verksamhet för finanseringen av kundprojekt, vilket gör att den ekonomiska redovisningen påverkas av koncernelimineringar kopplat till finansieringsverskamheten.
Kryptoprodukter för EU
Sectra är den ledande leverantören av produkter för säker talkommunikation till myndigheter och försvar i Europa, med Sverige och Nederländerna som hemmamarknader. Tillväxten och lönsamheten är god inom vårt affärsområde Avlyssningssäkra kommunikationssystem. Vi har under året fortsatt leveranserna av säker telefoni till länder inom EU. På den svenska marknaden, tog vi en för framtiden strategiskt viktig beställning som avser utveckling av ett nytt höghastighetskrypto. Affärsområdet gläntar också på dörren till en större marknad i och med lanseringen av Panthon, en ny produkt för säker telefoni.
Framtiden
Vi är idag en av de ledande leverantörerna i världen av radiologiska IT-system och vi är ledande i Europa på kryptoprodukter för säker telefoni. Vi har sedan flera år uppnått en marknadsledande ställning i Skandinavien och vi fortsätter förstärka vår närvaro på den internationella marknaden i första hand genom samarbetspartners.
Vårt framgångsrika samarbete med forskningsinstitutioner på flera håll i världen och vår egen satsning på produktutveckling säkerställer att vi även i framtiden kan erbjuda våra kunder produkter med nyskapande teknik. Därmed kan vi ytterligare förstärka vår konkurrenskraft på utvalda nischmarknader.
Behovet av ökad effektivitet inom sjukvården kommer att bestå och även öka framöver, likaså behovet av säkra kommunikationssystem. Detta skapar underlag för en fortsatt expansion. Med medarbetare av världsklass, som med stort personligt engagemang sätter kunden i fokus, räknar jag med att vi har goda möjligheter att fortsätta vår lönsamma tillväxt.
Linköping i maj 2010
Jan-Olof Brüer VD och koncernchef
Lönsam tillväxt
Genom att styra affärsutvecklingen utifrån vad som skapar värde för kunderna, bidrar Sectra till långsiktig framgång för sina kunder.
Vision
Sectras vision är att bli ledande på utvalda nischmarknader.
Fler koncernövergripande mål
-
Att skapa ett starkt globalt varumärke.
-
Att alla verksamheter ska bli internationellt ledande och bidra till att stärka Sectras resultat och varumärke.
-
Att vara lika lyhörd och tillgänglig för kunder och partners som ett litet företag.
-
Att erbjuda samma långsiktighet, tillförlitlighet och uthållighet som ett stort företag.
-
Att ha en positiv och stark företagskultur som stimulerar våra medarbetare att växa och utvecklas som individer.
Koncernövergripande strategier
-
Fokusera på nischmarknader med framtida tillväxtpotential.
-
Att arbeta tillsammans med de mest kompetenta kunderna för att säkerställa
att produkter och system uppfyller marknadens högsta krav på prestanda, kvalitet och användarvänlighet.
-
Att styra utvecklingsprojekt utifrån kommersiellt värdeskapande kundbehov.
-
Att arbeta långsiktigt med strategiska och kompletterande partners för att nå en bred geografisk marknad och för att bredda produkterbjudandet till kunderna.
-
Att rekrytera och utveckla mycket kvalificerade medarbetare.
FINANSIELLA MÅL
Att under en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 30 procent om året
Det globala konjunkturläget har dämpat efterfrågan på våra nischmarknader de senaste två åren. För att nå vårt tillväxtmål har vi sedan 2005 gjort stora satsningar på marknadsföring, uppbyggnad av den egna sälj- och supportorganisationen, nya samarbeten med distributörer och investeringar i ny produktionskapacitet inom mammografiområdet. Det kommer dock ta ett par år innan vi ser full effekt av dessa satsningar.
Att uppnå en vinstmarginal om minst 10 procent
Marginalen har de senaste åren huvudsakligen belastats av stora kostnader för våra satsningar på mammografiområdet.
Att upprätthålla en soliditet om minst 30 procent
Sectra har en mycket stabil finansiell ställning. Under uppbyggnadsfasen av vår mammografiverksamhet samlade Sectra finansiella resurser som ska säkerställa projektets genomförande. Detta har medfört att soliditeten överstiger vårt strategiska mål. Under de senaste årens globala finanskris har detta haft en positiv effekt på kundernas förtroende för oss.
aktien
Sectras B-aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholm AB sedan mars 1999. Aktien handlas i segment Midcap och sektor Hälsovård/Healthcare Equipment.
Aktiens kursutveckling 2009/2010
Antalet aktieägare är totalt 5 409 (5 742). Antalet omsatta aktier var 4,9 miljoner under kalenderåret 2009 jämfört med 8,6 miljoner kalenderåret 2008. Detta motsvarar en omsättningshastighet om 0,14 ggr (0,25).
Kursutveckling
Sista betalkurs på bokslutsdagen var 37,30 SEK (38,80), vilket motsvarar ett börsvärde på 1 276 MSEK (1 327). Kursen sjönk med 4 procent under verksamhetsåret. Utvecklingen av Stockholmsbörsens totalindex under samma period var upp 40 procent. Aktiens högsta notering var 53,75 SEK den 20 maj 2009 och den lägsta noteringen var 33,00 SEK den 13 januari 2010.
Aktiekapital
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 SEK fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En Aaktie har tio röster och en B-aktie en röst. Full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram kan maximalt öka antalet aktier med 928 900, vilket motsvarar 2,5 procent av aktiekapitalet och 1,5 procent av röstetalet. Dock bedömer Sectra att incitamentsprogram 2007/2010, med konverteringskursen 82,30 SEK, kommer att återbetalas på förfallodagen den 15 juni 2010 och detta program ger då ingen utspädningseffekt. Därmed uppgår aktiekapitalet efter utspädning till 37 400 488 SEK. För ytterligare information om utställda incitamentsprogram, hänvisas till förvaltningsberättelsen.
Utdelning 2009/2010 och policy
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att ingen utdelning lämnas för verksamhetsåret 2009/2010. Sectras styrelse har som utgångspunkt att utdelning ska vara väl avvägd mellan önskemålet om direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. Styrelsen avser på lång sikt att till aktieägarna i genomsnitt dela ut 15 – 20 procent av vinsten efter skatt.
Analyser
Följande analytiker följer kontinuerligt Sectras utveckling och publicerar analyser:
-
Carnegie, Marcus Bellander, tel: +46 (0)8 676 87 39
-
HQ Bank, Jesper Norberg, tel: +46 (0)8 696 18 19
-
Nordea Markets, Patrik Ling, tel: +46 (0)8 614 70 00
-
Redeye, Jan Glevén, tel: +46 (0)8 545 013 35
-
SEB Enskilda, Johanna Ahlqvist, tel: +46 (0)8 522 295 00
Ägarfördelning i relation till kapital
Aktiekapitalets utveckling sedan börsnoteringen 1999
| Datum | Transaktion | Ökning av antal aktier | Totalt antal aktier | Ökning aktiekapital | Totalt aktiekapital |
|---|---|---|---|---|---|
| 1998/1999 | Nyemission vid notering | 500 000 | 10 500 000 | 1 250 000 | 26 250 000 |
| 1999/2000 | Nyemission | 420 315 | 10 920 315 | 1 050 787 | 27 300 787 |
| 2000/2001 | Fondemission nom. 2,50 kr till 3,00 kr | 0 | 10 920 315 | 5 460 158 | 32 760 945 |
| 2000/2001 | Split 3:1, nom 3,00 kr till 1,00 kr | 21 840 630 | 32 760 945 | 0 | 32 760 945 |
| 2002/2003 | Inlösen konvertibelprogram | 315 566 | 33 076 511 | 315 566 | 33 076 511 |
| 2003/2004 | Inlösen personaloptioner | 75 000 | 33 151 511 | 75 000 | 33 151 511 |
| 2003/2004 | Nyemission | 2 700 000 | 35 851 511 | 2 700 000 | 35 851 511 |
| 2004/2005 | Nyemission | 540 540 | 36 392 051 | 540 540 | 36 392 051 |
| 2004/2005 | Inlösen konvertibelprogram | 11 200 | 36 403 251 | 11 200 | 36 403 251 |
| 2004/2005 | Nyemission | 47 387 | 36 450 638 | 47 387 | 36 450 638 |
| 2004/2005 | Inlösen personaloptioner | 54 667 | 36 505 305 | 54 667 | 36 505 305 |
| 2004/2005 | Inlösen personaloptioner | 23 333 | 36 528 638 | 23 333 | 36 528 638 |
| 2005/2006 | Inlösen konvertibelprogram | 169 550 | 36 698 188 | 169 550 | 36 698 188 |
| 2005/2006 | Inlösen personaloptioner | 28 333 | 36 726 521 | 28 333 | 36 726 521 |
| 2005/2006 | Inlösen personaloptioner | 20 000 | 36 746 521 | 20 000 | 36 746 521 |
| 2006/2007 | Inlösen personaloptioner | 36 667 | 36 783 188 | 36 667 | 36 783 188 |
| 2007/2008 | Nyemission | 58 900 | 36 842 088 | 58 900 | 36 842 088 |
| Ägarstruktur per den 30 april 2010 | |||||
| Aktieägare | Antal A-aktier | Antal B-aktier | Andel kapital | Andel röster | |
| Torbjörn Kronander1 | 763 108 | 2 585 484 | 9,1 % | 16,9 % | |
| Jan-Olof Brüer1 | 763 110 | 2 581 104 | 9,1 % | 16,9 % | |
| Frithjof Qvigstad | 262 866 | 1 902 519 | 5,9 % | 7,5 % | |
| If Skadeförsäkrings AB | 0 | 4 356 300 | 11,8 % | 7,2 % | |
| Viiveke Fåk | 221 700 | 1 088 150 | 3,6 % | 5,5 % | |
| Robert Forchheimer | 202 203 | 1 178 104 | 3,7 % | 5,3 % | |
| Nordea Investment Funds – Finland | 0 | 3 124 727 | 8,5 % | 5,2 % | |
| Ingemar Ingemarsson | 221 347 | 300 999 | 1,4 % | 4,2 % | |
| Thomas Ericson | 136 329 | 916 044 | 2,9 % | 3,8 % | |
| Fjärde AP-fonden | 0 | 1 861 651 | 5,1 % | 3,1 % | |
| Summa för de 10 största ägarna | 2 570 663 | 19 895 082 | 60,9 % | 75,5 % | |
| Övriga ägare med fler än 100 001 aktier, 30 st | 35 332 | 7 332 186 | 20,0 % | 12,7 % | |
| Ägare med 10 001 – 100 000, 98 st | 9 519 | 2 819 621 | 7,7 % | 4,8 % | |
| Ägare med 1 001 – 10 000aktier, 943 st | 5 178 | 2 790 491 | 7,6 % | 4,7 % | |
| Ägare med upp till 1 000 aktier, 4 328 st | 0 | 1 384 016 | 3,8 % | 2,3 % | |
| Totalt 5 409 aktieägare | 2 620 692 | 34 221 396 | 100,0% | 100,0% |
Antal aktier innefattar direkta aktieinnehav, innehav genom närstående och 50 procent av juridisk person som gemensamt ägs av Jan-Olof Brüer och Torbjörn Kronander.
Källa: VPC Analys
Vinst per aktie Utdelning per aktie
POSITIVA & KOMPETENTA
Ett koncernövergripande mål är att stimulera våra medarbetare att växa och utvecklas som individer. Arbetet ska kännas meningsfullt och det är viktigt att var och en ser kopplingen mellan sina egna insatser, Sectras och kundernas framgång.
Spetskompetens, erfarenhet och kunskap om kundernas verksamhet är en förutsättning för att Sectra ska fortsätta att vara världsledande inom företagets nischområden. Därför strävar Sectra efter att anställa personer som inte bara har gedigen kompetens utan också brinner för sin uppgift. Positiv attityd, förmåga att skapa förtroende hos kunder och kollegor samt att lära och dela med sig av kunskaper är viktiga egenskaper hos Sectras medarbetare.
– Inom Sectra finns goda möjligheter att påverka sin arbetssituation samtidigt som var och en förväntas ta stort eget ansvar för det arbete man är anställd att utföra, säger koncernchef Jan-Olof Brüer.
Mångkulturell miljö
Medarbetare från ett 30-tal länder arbetar på Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. Den mångkulturella miljön är en förutsättning för att Sectra ska lyckas internationellt. Inom Sectra uppmuntras också intern rotation mellan avdelningar, länder och arbetsuppgifter eftersom det ger en spridning av den samlade kompetensen och främjar samarbetet inom koncernen.
Kompetens och utveckling
Huvuddelen av Sectras medarbetare har en akademisk utbildning och de flesta är civilingenjörer. Ett stort antal medarbetare har forskarstuderat och 5 professorer samt 24 tekniska doktorer är knutna till verksamheten.
Sectra arbetar aktivt med att säkerställa att medarbetare i olika roller har rätt kompetens för att kunna utföra ett kvalitativt arbete. Detta sker genom kurser, utbildningsprogram, certifieringsprogram samt genom handledning.
– Vi lägger stor vikt vid medarbetarnas vidareutveckling. En genomgång av behovet av kompetensutveckling görs årligen med varje medarbetare, som sedan fortlöpande genomgår individuellt anpassade vidareutbildningar, säger Jan-Olof Brüer.
För de medarbetare som önskar utveckling i riktning mot en chefsroll finns en grundutbildning som potentiella ledare kan nomineras till. Sectra har också en tradition att uppmuntra personer att göra karriär som specialister. Bland annat finns, inom ett av Sectras affärsområden, ett årligt program där medarbetare som är av stor betydelse för företaget kan nomineras och utses till så kallade seniorer.
Rekrytering och personalomsättning
Under verksamhetsåret har 80 nya medarbetare med spetskompetens inom olika områden anställts. Detta är både personer med lång erfarenhet och nyutexaminerade. Vid utgången av verksamhetsåret hade Sectra 601 tillsvidareanställda medarbetare, en ökning med 4 procent jämfört med föregående år. Ytterligare ett 40-tal medarbetare var projektanställda. För att underlätta rekrytering av framtida talanger erbjuder Sectra blivande akademiker möjligheten att genomföra delar av sin utbildning på företaget i form av praktik- eller examensarbeten.
Personalomsättningen uppgick under verksamhetsåret till 9,5 procent (13,1). Den genomsnittliga anställningstiden för medarbetare i Sverige är 6,7 år (6,2).
Friska medarbetare
Medarbetarnas välbefinnande är av största vikt för Sectra. Företaget arbetar förebyggande med arbetsmiljö- och hälsofrågor genom att erbjuda regelbundna hälsokontroller, friskvårdsprogram och möjlighet till subventionerad träning. I hälsoarbetet ingår även ergonomisk rådgivning för att minimera riskerna för arbetsskador. Detta har resulterat i en mycket låg sjukfrånvaro, som under verksamhetsåret uppgick till 1,2 procent (1,1).
Delaktighet i företagets framgångar
För att stärka medarbetarnas engagemang och motivation har Sectra under åren erbjudit medarbetarna delaktighet i företagets framgångar. Sectra har, förutom traditionella belöningssystem, årligen arbetat med att sprida ägandet till medarbetarna via options- och konvertibelprogram. Detta medför att många medarbetare är delägare i Sectra.
"Vi lägger stor vikt vid medarbetarnas utveckling."
Medarbetarnas utbildningsnivå
Medicinska system
Affärsidé
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad vårdkvalitet.
Kunder
Offentliga och privata sjukhus och vårdgivare.
Geografisk marknad
Europa, Nordamerika, Australien/Nya Zeeland, Japan och Mellanöstern.
Marknadsposition
I Sectras medicinska system hanteras årligen mer än 52 miljoner röntgenundersökningar, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av IT-system för hantering av röntgenbilder.
Antal medarbetare 523
Produkter & tjänster
LÅNGSIKTIGA KUNDRELATIONER
Sjukvården efterfrågar IT-lösningar som gör det möjligt att dela resurser och arbeta på distans. Sectras nya generation produkter för snabb och effektiv kommunikation av röntgenbilder väljs av allt fler kunder.
Marknaden för medicinska system fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Genom nyförsäljning har antalet vårdgivare som använder Sectras produkter ökat till mer än 1100 (1000) och huvuddelen av affärsområdets egna bolag har ökat omsättningen under verksamhetsåret. Omsättningen via distributionspartners har i högre grad påverkats av det globala konjunkturläget och var lägre än föregående år.
Medicinska systems nettoomsättning nådde 810,1 MSEK (810,1). En betydande del av intäkterna kommer från långsiktiga kundrelationer. Affärsområdets rörelseresultat uppgick till 26,5 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 3,3 procent. För produktdivisionen Mammografi uppgick rörelseresultatet till -79,0 MSEK. Verksamheten inom Radiologisk IT redovisar en fortsatt god lönsamhet och justerat för förlusten inom Mammografidivisionen var affärsområdets rörelseresultat 105,5 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,7 procent.
RADIOLOGISK IT
Stabil IT-verksamhet Radiologiska IT-produkter och tjänster omsatte 715,6 MSEK (723,8), vilket representerar 88 procent av Medicinska systems totala nettoomsättning.
– Vårt stora kundprojekt på Nordirland har bidragit till att omsättningen ökat i Storbritannien under året. Vi har, från en redan stark position, även ökat vår omsättning och våra marknadsandelar i Sverige, vilket visar att vi har stort förtroende på vår hemmamarknad säger Torbjörn Kronander, VD för Sectras Medicinska system.
Sectra har prioriterat att stärka sin position på befintliga marknader och är fortsatt marknadsledande inom radiologiska IT-system i Skandinavien. Bland annat tecknades ett större sexårigt avtal med norska Curato, ett av Nordens största privata radiologiföretag.
En tredjedel av Medicinska systems nettoomsättning avser den amerikanska marknaden. Här har Sectra under året tecknat ett antal stora fleråriga avtal gällande installation och supporttjänster för radiologiska informations- och bildhanteringssystem (RIS/PACS). Bland de nya kunderna finns University Hospitals i Cleveland och sjukhuskedjan Shields Health Care Group.
Sectra levererar en av Europas största IT-lösningar
I Europa har Sectras brittiska verksamhet utvecklats starkt, främst genom det stora kundprojekt där Sectra samordnar hanteringen av röntgenbilder och patientinformation på hela Nordirland. Huvuddelen av de 25 sjukhus som projektet omfattar har nu tagit Sectras system i drift och IT-lösningen som Sectra levererar är en av Europas största inom bilddiagnostik.
– Jag är mycket imponerad av utrustningen, som verkligen håller högsta standard, och dess bevisade förmåga att förbättra vårdverksamheten, säger Michael McGimpsey, Sjukvårdsoch Hälsominister i Nordirland. Det kommer att bidra till en effektivare sjukvård och att man kan erbjuda patienterna snabbare diagnos och behandling.
Framgångsrik partnerstrategi
I linje med Sectras strategi att i första hand utvidga den geografiska närvaron genom starka lokala partners inleddes under året samarbeten med distributörer i Japan, Spanien, Saudiarabien, Förenade Arabemiraten och Quatar. Mellanöstern representerar en ny spännande marknad för Sectra.
"Det är viktigt att vår forskning verkligen bidrar till patientnytta och därför har vi medverkat i utvecklingen av Sectras senaste generation PACS-produkter."
Anders Persson, överläkare i radiologi och föreståndare för forskningsinstitutionen CMIV.
I Japan har Sectra och Philips Electronics genom ett nytt distributionsavtal återupptagit det tidigare så framgångsrika samarbetet som, då det upphörde 2005, hade lett fram till att företagen gemensamt hade en marknadsledande position på den japanska PACS-marknaden.
– Tillsammans med Philips har vi cirka 30 system installerade i Japan och dessa utgör en värdefull plattform för vidare expansion. Att samarbetet återuppstår är ett kvitto på att Sectra PACS lever upp till de mycket höga krav som japanska kunder ställer på produkternas kvalitet och stabilitet, säger Torbjörn Kronander.
Idag är det totalt ett 15-tal lokala partners runt om i världen som säljer och marknadsför Sectras medicinska system. Den egna säljorganisationen svarar för huvuddelen av affärsområdets försäljning, men antalet samarbetspartners ökar.
Forskning och utveckling
Kundernas behov och Sectras kunskap om trender på marknaden styr företagets utvecklingssatsningar och produktförnyelse. I samarbete med användare, universitet och forskningscentra utvecklar Sectra tekniska lösningar som maximerar nyttan för kunderna. Bland annat har Sectra ett tätt samarbete med Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV), en tvärvetenskaplig forskningsinstitution i Linköping som Sectra varit med och grundat. För mer information om CMIV besök www.cmiv.liu.se.
Sectra har de senaste åren lagt stora resurser på utvecklingen av en ny generation PACS-produkter. Produkterna har fått en ny kärnarkitektur baserad på Sectras RapidConnect™-teknik. Denna teknik möjliggör effektiv distribution av bilder och patientinformation över geografiska och organisatoriska gränser oberoende av nätverkens prestanda och datamängdens storlek. Den nya produktgenerationen omfattar nya arbetsstationer för röntgenläkaren, den remitterande läkaren, röntgensköterskan och mammografiläkaren.
Svenska initiativ för minskad benskörhet Benskörhet är en av de mest smärtsamma och kostsamma folksjukdomarna i världen. Den drabbar framförallt kvinnor och orsakar smärta samt i värsta fall svåra benbrott. Sjukvården forskar på metoder som enkelt och kostnadseffektivt kan hitta och behandla kvinnor i riskzonen för sjukdomen. Minskat antal benbrott skulle spara mycket lidande för de drabbade och stora kostnader för vården.
En av riskfaktorerna för sjukdomen är låg bentäthet och Sectra har tagit fram en unik Internettjänst, dxr-online, för analys av bentäthet. För att använda tjänsten behövs en Internetuppkoppling och en digital röntgenutrustning. Internettjänsten har under året bland annat använts i två stora forskningsstudier i Örebro och Stockholm. Båda studierna bygger på att kvinnor får kombinera sin mammografiundersökning med riskbedömning för framtida benbrott.
MAMMOGRAFI
Ökad försäljning av det digitala mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography är en av de prioriterade aktiviteterna inom Medicinska system. Sectras produktdivison för mammmografi har ökat omsättningen med 9,5 procent till 94,5 MSEK, en följd av ökade intäkter från både nyförsäljning och serviceavtal. Den ökade omsättningen och minskade kostnader har bidragit positivt till produktdivisionens rörelseresultat som uppgick till -79,0 MSEK (-96,6). Totalt har 55 enheter (52) av Sectra MicroDose installerats under verksamhetsåret.
Privata kliniker i Frankrike satsar på kvinnohälsa
Sectras expansion inom mammografi har främst skett på befintliga marknader, framförallt i västra Europa där Frankrike har stått för den största ökningen. I Frankrike är majoriteten av kunderna som investerat i Sectra MicroDose privata mammografikliniker. Dessa kliniker arbetar med såväl screening som diagnostisk mammografi.
Japan – en ny stor marknad
Sectra har inlett ett samarbete med Canon Marketing Japan som ska distribuera Sectra MicroDose på den japanska marknaden. Samarbetet är en viktig komponent för att Sectras satsning på världens andra största mammografimarknad ska bli framgångsrik.
Sectra har sina rötter i Linköpings universitet och har i alla år behållit kopplingen till forskningsvärlden. Inom det bildmedicinska området har vi ett tätt samarbete med Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV), en tvärvetenskaplig forskningsinstitution som Sectra varit med och grundat.
– Med sin unika fotonräknande teknik blev Sectra MicroDose Mammography det självklara valet för oss, säger Hiroshi Shibuya, Senior Managing Director of Canon Marketing Japan. Att systemet har den lägsta dosen på marknaden i kombination med bästa bildkvalitén var avgörande. Vi har nu en helt unik produkt att erbjuda marknaden.
Forskning och utveckling
Inom mammografi inriktas Sectras forskning på att utveckla nya metoder som kan öka möjligheterna för tidig diagnos av bröstcancer. Forskningen sker främst inom områden som 3D/tomosyntes och spectral imaging, där Sectras unika fotonräknande detektorteknologi öppnar helt nya möjligheter.
– Sectra är det enda företaget i världen som har utvecklat en röntgendetektor baserad på fotonräknande teknik i klinisk drift. I vår forskning kan vi dra nytta av det faktum att vår teknik är en perfekt plattform för framtida metoder att upptäcka bröstcancer, säger Mats Danielsson, professor vid Kungliga Tekniska Högskolan, grundare av Sectras produktdivision för mammografi och pappa till fotonräkningstekniken.
KVALITET
Nöjda kunder
Nöjda kunder är en förutsättning för framgångsrikt företagande. Genom långsiktiga och nära relationer ökar Sectra sin kunskap om kundernas verksamhet och kan därigenom erbjuda framtidssäkra lösningar på de utmaningar kunderna står inför. Årligen görs kundnöjdhetsmätningar på marknader där Sectra har dotterbolag och partners. Årets mätningar har överlag visat mycket goda resultat. Mätningarna ger värdefull information om förbättringsbehov, vilket återmatas till organisationen och leder till ständiga förbättringar.
Ökad kvalitet i samband med installationer och uppgraderingar hos kunderna är ett av de områden som Sectra arbetat med under året. Här har förbättringar skett med hjälp av den nya generationen RIS/PACSprodukter, certifieringsprogram för medarbetare och distributörer samt fördjupad utbildning om exempelvis patientsäkerhet.
Ökad intern effektivitet
Ökad effektivitet har stått i fokus för Sectras interna kvalitetsarbete under verksamhetsåret. För att säkerställa att medarbetarna kan utföra sina arbetsuppgifter så effektivt som möjligt har det skett anpassningar av interna processer och förbättringar i interna IT-system och andra stödsystem.
Prioriterade aktiviteter 2009/2010
Fortsatt expansion på befintliga marknader, kompletterad med en utvidgning av Sectras geografiska närvaro i nya länder genom i första hand nya partners.
Utfall: Huvuddelen av affärsområdets egna bolag har ökat omsättningen under verksamhetsåret. Samarbete har inletts med nya distributionspartners för försäljning i nya länder som Japan, Saudiarabien och Förenade Arabemiraten.
Fortsatt satsning på effektivisering och minimal störning av kundens drift vid uppgraderingar av befintliga IT system.
Utfall: Den nya generationen Sectra PACS som har börjat installeras under året minskar tiden som krävs för installation och uppgradering vilket gör att kundens drift påverkas i mindre omfattning än tidigare. Det nya systemet är även snabbare än det gamla vilket gör våra kunder effektivare.
Öka försäljning av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography.
Utfall: Totalt installerades 55 enheter (52) av Sectra MicroDose under året och Mammografidivisonens omsättningen ökade med 9,5 procent till 94,5 MSEK.
IT-kompetens viktig framgångsfaktor
På vilka marknader ska affärsområdet växa inom medicinsk IT?
Vi satsar för närvarande framförallt på att växa med vår största produkt RIS/PACS på existerande marknader. Dessutom gör vi tillsammans med våra nya partners långsiktiga satsningar i Japan och i Mellanöstern.
På längre sikt kommer vi att utvidga vår IT-affär med ytterligare produkter och tjänster inom bilddiagnostik.
Torbjörn Kronander VD Medicinska system
Hur ska Sectra utveckla affärerna med befintliga kunder?
Vi har fler än 1100 kunder runt om i världen och huvuddelen av våra intäkter kommer från den installerade kundbasen. Det gäller både försäljning av support-, serviceavtal och nyförsäljning till existerande kunder. Långsiktiga och nära kundrelationer är mycket viktiga för oss. Vi kommer att fortsätta utveckla affären utifrån vad som ger mest mervärde för våra kunder, vilket vi har goda erfarenheter av från den nordiska marknaden. Några exempel är att vi kan ta ett totalansvar för kundens hela IT-system inklusive drift (tex Curato i Norge) och vi erbjuder i ökad utsträckning våra kunder olika former av finansieringslösningar (Nordirland, Curato m.fl).
Vi ska också utnyttja de fördelar vi har av att vara en dedikerad och högspecialiserad IT-leverantör. När komplexiteten i kundernas lösningar blir större och större krävs den IT-kompetens vi besitter. Vi har högt ställda mål vad gäller att leverera stabila och tillförlitliga system i tid och inom givna kostnadsramar, något som tillmäts allt större betydelse. Det finns idag inte många företag i världen som har samma förmåga som vi att hantera stora kundprojekt.
Satsar ni på några nya områden?
Vi planerar långsiktigt för nya produkter och tjänster som kan bredda vårt utbud och utveckla vår affär. En trend på marknaden är att kunderna i större utsträckning köper produkter och tjänster över Internet och det öppnar nya möjligheter för diagnostiska och behandlingsstödjande tjänster online. Det här är ett område där vi redan idag erbjuder analys av reumatism och bentäthet samt planering av ortopediska ingrepp, online-tjänster som vi tror har stor tillväxtpotential på lång sikt, även om de idag än så länge är i sin linda.
Hur ser strategin ut för förvärv och nya samarbeten?
Vår strategi är att vid behov förvärva företag eller produkter som stärker vår affär, men det är inte genom förvärv vi ska växa i första hand. Vad gäller samarbeten tror vi mycket på våra partners som, parallellt med leveranser av avancerade tjänster över Internet, idag är vår huvudsakliga strategi att nå kunder på nya marknader.
Hur ska Medicinska system nå upp till vinstmålet på 10 procent?
Främst genom att vända resultatet inom mammografiområdet till vinst genom större volymer. Stora kostnader för utveckling, produktion och marknadsintroduktion av mammografisystemet är huvudorsaken till att vi de senaste åren inte nått upp till vinstmålet.
Justerat för förlusten inom Mammografidivisionen har vi en lönsamhet på 14,7 procent.
Vad kommer ni att fokusera på det närmaste året?
Vi kommer fortsätta ha hög prioritet på att förbättra affären inom produktdivisionen mammografi. Vad gäller våra radiologiska ITprodukter arbetar vi vidare med att bli ännu effektivare i samband med nyinstallationer. Vi kommer fortsatt optimera våra system för att ytterligare effektivisera produktionsflödet inom sjukvården. Här finns mycket att vinna för våra kunder, vinster som sedan vi kan få en del av genom ökad försäljning. Våra satsningar på att öka marknadsandelar kommer ske mer fokuserat, utifrån strategin att vi ska växa på platser där vi redan idag har kunder snarare än att bli medelstora på många platser. Vi kommer även att fortsätta marknadsföra våra styrkor, framförallt den höga driftsäkerheten i Sectras system och de värden som vårt varumärke står för – "future proof", "effectiveness" och "best people".
Effektivare vård till lägre kostnad
Medellivslängden och andelen äldre ökar i hela den industrialiserade världen, vilket sätter stor press på hälso- och sjukvård. Till detta kommer politiska beslut som syftar till att begränsa offentliga utgifter för vård och omsorg.
Sedan mer än 20 år utvecklar och säljer Sectra medicinska system, produkter som är starkt kopplade till den demografiska utvecklingen.
– Marknaden styrs till stor del av en svår kostnads- och intäktssituation för de institutioner som betalar vården, säger Torbjörn Kronander, VD för Sectras Medicinska system. Vår affärsidé formulerades för ett tiotal år sedan, men blir för varje år allt mer aktuell på grund av den utmanande demografiska situationen i den industriella världen.
RADIOLOGISK IT
Stort behov av effektivitet och kommunikation
Den ersättning som kliniker och sjukhus får per undersökning minskar i många länder. Minskade resurser, brist på personal med rätt kompetens, en ständig ökning av antalet patienter och ökade datamängder per undersökning är tuffa utmaningar för vårdgivarna. Det leder till högre krav på effektivitet, konsolidering av kliniker och ett ökat behov av att arbeta på distans och dela resurser. Det stora behovet av ITsystem som möjliggör ökad effektivitet inom vården bidrar till att marknaden för Sectras medicinska system växer.
– Våra produkter förbättrar sjukvårdens effektivitet genom att snabba upp flöden och processer. Det leder till snabbare diagnoser, vilket kan rädda liv, och till en sjukvård som hinner och har råd att ge fler människor kvalificerad vård, säger Torbjörn Kronander.
Flexibla finansieringslösningar
Den pågående finanskrisen gör att kunderna har svårare att finansiera långsiktigt lönsamma investeringar och de får minskade investeringsbudgetar. Detta leder till ökad prispress på marknaden. Istället för en engångsinvestering önskar kunderna allt oftare flexibla finansieringslösningar, som kan innebära betalning per månad eller per undersökning under lång tid. Flera av Sectras största affärer är av detta slag, däribland företagets stora avtal med Nordirlands hälsodepartement och med norska Curato.
– I den här typen av affärer har vi konkurrensfördelar av vår starka balansräkning och vårt rykte som en långsiktig och stabil leverantör, säger Torbjörn Kronander.
Marknadernas storlek
Europa och Nordamerika svarar för de största andelarna av Sectras försäljning inom radiologisk IT. Tillväxten på marknaden drivs av utbytesaffärer, merförsäljning till installerad bas och till viss del även nyförsäljning.
Konkurrenter och konkurrensfördelar Sectras konkurrenter är globala aktörer som har ett brett produktsortiment och regionala IT-företag med huvudverksamhet inom radiologisk IT. De stora globala
Radiologisk IT
Marknadens storlek
PACS + RISa Europa 2009 2010 866,6 MUSD 931,1 MUSD
Tillväxt
Genomsnitt 4,6% per år 2008-2012.
Nordamerika 2009 2010 1026,0 MUSD 1085,5 MUSD
Tillväxt
Genomsnitt 3,7% per år 2008-2015.
a) Inkluderar mjukvarulicenser, hårdvarulösningar, professionella tjänster och underhållsavtal.
Källa: Frost & Sullivan
Marknadsaktörer
| Exempel | Hemmamarknad |
|---|---|
| Globala | |
| AGFA | Belgien/Kanada |
| General Electric | USA |
| McKesson | USA |
| Philips | Nederländerna/USA |
| Sectra | Sverige |
| Siemens | Tyskland |
| Regionala | |
| DR Systems | USA |
| Intelerad | Kanada |
| Merge | USA |
| Visus | Tyskland |
Marknadsposition
I Sectras system hanteras årligen fler än 52 miljoner röntgenundersökningar, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av digitala röntgenbilder. I Skandinavien är Sectra marknadsledande, med en marknadsandel på mer 50 procent.
Sectra har framgångsrikt levererat några av de största PACS-installationerna i världen och företagets produkter används av fler än 1100 kunder, både stora universitetssjukhus och mindre och medelstora sjukhus.
"Våra främsta konkurrensfördelar är effektivitet, produktstabilitet, kompetenta kundorienterade medarbetare och marknadens lägsta dos för mammografi."
aktörerna är i grunden modalitets- eller filmleverantörer som kan erbjuda lösningar som omfattar kundens totala behov. De har också en stor säljkår. De regionala ITleverantörerna har produkter som är anpassade för den egna regionen, där de har goda kontakter med kunderna och relativt låga installations- och supportkostnader.
– Sectra har fördel av att ha en stor kundbas och mycket lång erfarenhet av IT inom diagnostisk bildhantering, säger Torbjörn Kronander.
MAMMOGRAFI
Bröstcancer är den vanligaste formen av cancer och den vanligaste dödsorsaken hos kvinnor mellan 35-59 år1 . Hälsokontroll med mammografi är den enda metoden för tidig upptäckt av cancer som bevisligen minskar dödligheten bland bröstcancerpatienter.
Lägre stråldos
Att begränsa den stråldos patienter utsätts för i samband med digital röntgen är viktigt. I synnerhet inom mammografi, där ett stort antal friska kvinnor återkommande röntgas och bröstvävnaden är känslig för strålning. Därför är medicinteknikindustrin och slutanvändarna fokuserade på att använda teknik som ger lägsta möjliga dos och samtidigt högsta möjliga bildkvalitet.
– Vårt mammografisystem Sectra MicroDose Mammography har marknadens lägsta stråldos eftersom det använder en detektorteknik som räknar varje enskild foton, säger Mats Danielsson professor vid Kungliga Tekniska Högskolan, grundare av Sectras produktdivision för mammografi och pappa till fotonräkningstekniken.
Marknadens storlek
Sectra säljer digitala mammografisystem i Europa, Australien, Japan och Mellanöstern. För närvarande har Sectra störst andel försäljning på den europeiska marknaden. Sectras ansökan om marknadsgodkännande för Sectra MicroDose Mammography i USA pågår. Bolagets bedömning är att ett positivt besked bör kunna erhållas från FDA under verksamhetsåret 2010/2011.
Tillväxten på marknaderna för digitala mammografisystem drivs av en övergång från analog till digital röntgenteknik, främst till följd av teknisk utveckling och för att digital teknik möjliggör ökad produktivitet.
Konkurrenter och konkurrensfördelar Konkurrenterna på marknaden för digitala mammografisystem består dels av leverantörer som enbart är verksamma på mammografimarknaden, exempelvis amerikanska Hologic och italienska Giotto, dels av leverantörer som GE, Siemens och Philips vilka även agerar på marknaden för radiologiska IT-system. Sectras största konkurrensfördel är att MicroDose Mammography har marknadens lägsta stråldos, motsvarande hälften av konkurrenternas, med bibehållen bildkvalitet.
Marknaden uppdelad på produktkomponenter
mammografi
Digital mammografiutrustning (Full Field Digital Mammography)b
Europa 2009 2010 132,1 MUSD 137,4 MUSD
Tillväxt Genomsnitt 5,6% per år 2007-2014.
Nordamerikac 2009 2010 551,7 MUSD 589,0 MUSD
Tillväxt
Genomsnitt 3,7% per år 2007-2014.
b) Inkluderar röntgenmodalitet, ej mjukvara. c) Avser marknaden för mammografiscreening.
Marknadsposition
Sectra MicroDose Mammography finns installerat i 19 länder och används inom samtliga större europeiska screeningprogram för mammografi. Sectra har störst marknadsandel i Skandinavien och i Frankrike, motsvarande cirka 20 procent.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Affärsidé
22
Att ta positionen som den ledande leverantören av säkra kommunikationssystem till myndigheter och försvar inom EU.
Produkter
Produkter och tjänster för avlyssningssäker kommunikation.
Kunder
Myndigheter och försvar
Geografisk marknad Europa
Marknadsposition
Kunder i majoriteten av EU:s länder använder Sectras produkter för säker telefoni, vilket ger Sectra en ledande position i Europa. I Sverige är Sectra den marknadsledande leverantören av kryptoprodukter till myndigheter och försvar.
Antal medarbetare
59
Kryptoprodukter för säkert tal
-
Tiger XS för krypterad mobil telefoni
-
Tiger XS Office för krypterad fast telefoni och satellitkommunikation
-
Panthon för krypterad mobil telefoni
-
Produkter för enkel säkerhetsadministration i Tigersystem > Prenumerationstjänst för säkert tal som omfattar
- Tiger XS, installation, drift och säkerhetsadministration, support, utbildning
Kundspecifika kryptosystem och produkter som skyddar
-
trafik i civila och militära tele- och datanät
-
radiokommunikation i TETRA-nät
-
radiokommunikation i taktiska militära nät
-
testdata för JAS 39 Gripen
Tjänster
-
Säkerhetsadministration
-
Service- och supportavtal
-
Skräddarsydda kundutbildningar
FÖR ÖKAD SÄKERHET I EUROPA
Sectras produkter för säker kommunikation av EU-sekretess och statshemligheter fortsätter att vara förstahandsval för Europas beslutsfattare. Med Sectras nya produkt Panthon kommer fler anställda på myndigheter att kunna skydda sina känsliga telefonsamtal.
Lönsam tillväxt
Ökade intäkter från försäljning på Sectras hemmamarknader i Sverige och Nederländerna bidrar till att affärsområdet redovisar fortsatt god lönsamhet och tillväxt. Affärsområdets nettoomsättning ökade med 10,3 procent till 99,6 MSEK. Rörelseresultatet ökade med 11,9 procent till 15,1 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 15,2 procent.
Växande holländsk marknad
Nederländerna är den marknad där Avlyssningssäkra kommunikationssystem hade störst omsättningstillväxt under året. Sectra har levererat ytterligare Tiger XS till holländska departement och nya användare har tecknat sig för Sectras prenumerationstjänst för säkert tal. Beslutsfattare och höga tjänstemän på samtliga holländska departement använder idag Tiger XS. I samarbete med de holländska kunderna har Sectra un-
der året även utvecklat den nya produkten Panthon.
Panthon öppnar dörren
till en större marknad
Sectra har lanserat Panthon för att ge fler anställda på europeiska myndigheter möjlighet att skydda känsliga telefonsamtal från avlyssning. Den nya produkten kompletterar och stärker Sectras erbjudande inom säker talkommunikation och är avsedd för tjänstemän som dagligen hanterar känslig information på säkerhetsnivån Restricted. För Sectra utgör dessa tjänstemän en ny målgrupp hos befintliga kunder.
EU-sekretess skyddas med Tiger
Under Sveriges och Tjeckiens ordförandeskap i EU 2009 användes Tiger XS för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Produkten gör det enkelt för beslutsfattare och tjänstemän att kommunicera EU-
sekretess och hittills har fem länder i Europa valt att använda Tiger XS under sina ordförandeskap.
Säkrare radiokommunikation i Rakel I samband med Sveriges EU-ordförandeskap började Sectras Tetra-krypto användas för att skydda samtal från avlyssning i det svenska radiosystemet Rakel. Användare är viktiga samhällsfunktioner som polisen, tullen, kustbevakningen och Försvarsmakten. På uppdrag av FMV, Försvarets Materielverk, utvecklar Sectra nya funktioner som ska göra det möjligt för användarna av Sectras Tetra-krypto att skicka säkra textmeddelanden och positionsangivelser.
Säkerhet under fredsfrämjande uppdrag Sectra har en ledande position på den svenska kryptomarknaden. Under året har svenska försvaret satsat på kommuni-
kationssäkerhet och beställt både utvecklingsuppdrag och ytterligare volymer av befintliga produkter från Sectra.
Kryptering av försvarssekretess handlar ytterst om att rädda liv och att insatsstyrkor ska lyckas i sina fredsfrämjande uppdrag. Därför utrustas den svenskledda EU-styrkan Nordic Battlegroup 2011 med Tiger XS för säker IP-telefoni i ledningsbefattningar och Sectras krypto för fältradio för säker kommunikation mellan militära trupper. På uppdrag av FMV har Sectra integrerat de båda kryptosystemen så att högkvarter och trupper i fält har möjlighet att prata säkert direkt med varandra, en funktion som efterfrågas av allt fler kunder.
KVALITET
Viktiga säkerhetsgodkännanden
Myndigheter och försvarsorganisationer har regler för hantering av säkerhetsklassificerad information och krav på godkända produkter för kryptering. Sectra erbjuder högsta kvalitet och Tiger XS är den enda produkten på marknaden för krypterad telefoni som är säkerhetsgodkänd av både EU och NATO. Sectras Tigerprodukter är även godkända av flera nationella säkerhetsmyndigheter i Europa.
Lättanvända produkter
Sectras drivkraft är att erbjuda kryptoprodukter som är lättanvända. Det är en viktig säkerhetsaspekt att systemen verkligen används och därför fokuserar Sectra på användarvänlighet i produktutvecklingen. Affärsområdets interna kommunikationspolicy "alla ska använda Tiger för tjänstesamtal" gör samtliga medarbetare delaktiga i produktförbättringar samtidigt som den egna kommunikationen skyddas från avlyssning.
100 procent i tid
Under de senaste åren har en viktig kvalitetshöjande insats varit att förbättra leveransprecisionen. Sectras mål är att 100 procent av leveranserna ska ske på avtalad tidpunkt och målet har åter igen uppfyllts under verksamhetsåret.
PRODUKTUTVECKLING
Sectra har utökat produktportföljen inom krypterad telefoni. Panthon har lanserats samtidigt som Tigererbjudandet har utvecklats. Sectra har även tagit fram kundspecifika produkter för säker kommunikation och effektiviserat fredsbevarande insatsstyrkors kommunikation.
Säkra smartphones
Smartphones växer i popularitet och får allt fler användare inom myndigheter. För att underlätta kundernas vardag har Sectra under året mött den nya trenden med utveckling av produkterna för säker telefoni. Mjukvaran i Tiger XS har uppgraderats så att stöd för smartphones ingår. För att alla anställda på en myndighet ska kunna prata säkert har Sectra också utvecklat Panthon som integreras med smartphones. Med Panthon är det lika enkelt att ringa krypterade samtal som vanliga samtal. Krypteringen finns på ett microSD-kort som sätts i telefonen och skyddar telefonsamtal upp till säkerhetsnivå Restricted.
Snabb kryptering
Svenska myndigheter och försvaret har behov av att snabbt och säkert överföra stora mängder information i nationella nätverk. Sectra har på uppdrag av FMV startat utveckling av ett höghastighetskrypto som som kommer kryptera tal, data och video i 10 Gbit/s. Idag krypterar det snabbaste nätverkskryptot från Sectra trafik i civila och militära nät i hastigheten 155 Mbit/s.
MYNDIGHETER I BEHOV AV MER SÄKERHET
Vilka trender påverkar er marknad? Idag är det enkelt att avlyssna telefonsamtal och det väcker oro hos myndigheter som dagligen behöver kommunicera känslig information. Under det senaste året har vi märkt av en ökad efterfrågan på produkter för säker talkommunikation som kan användas av alla anställda på en myndighet.
Fler internationella samarbeten och behovet av att kommunicera säkert över gränserna är ytterligare trender som påverkar Sectras affärer positivt. Den europeiska marknaden har under en längre tid präglats av efterfrågan på produkter som kan användas för säker kommunikation mellan myndigheter i olika länder.
Vad ligger bakom de senaste årens framgångar?
Vi har gått från teknikfokus till mark-
nadsfokus och renodlat verksamheten. Utgångspunkten idag är inte tekniken i sig utan vilket värde den har för kunden. Vi satsar på lättanvända produkter och tar fram säkerhetsfunktioner som underlättar användarnas vardag. Tiger XS är en unik produkt som är mycket enkel att hantera.
Hur ska avlyssningssäkra
kommunikationssystem fortsätta växa? Vi fortsätter att inrikta oss på Europa, där vi redan har kunder i mer än hälften av EU:s länder. Vårt långsiktiga mål är att sälja produkter för säker telefoni till samtliga EU-länder, med ambitionen att bredda marknaden med ett par nya länder varje år. I länder där vi redan idag har kunder är målet att få fler användare och öka försäljningsvolymerna. I Sverige och Nederländerna satsar vi på att vidmakthålla den ledande position vi redan har.
Satsar ni på någon ny marknad? Vi har konstaterat att det är många tjänstemän på myndigheter som dagligen kommunicerar känslig information på säkerhetsnivån Restricted. Med vår nya produkt Panthon vänder vi oss till dessa tjänstemän som utgör en ny målgrupp för oss.
Vad kommer ni att fokusera på det kommande året?
Vi satsar på att utöka försäljningsvolymerna av Tiger XS och fortsätter utveckla Sectras erbjudande inom säker talkommunikation till Europas myndigheter.
"Vårt långsiktiga mål är att sälja produkter för säker telefoni till samtliga EU-länder."
PRIORITERADE AKTIVITETER 2009/2010
Fortsatt satsning på att öka marknadstäckningen på den europeiska myndighetsmarknaden genom försäljning och marknadsföring av Tiger XS.
Utfall: Antalet Tiger XS användare har fortsatt växa under året genom beställningar från befintliga och nya kunder. Ytterligare ett EUland har valt att börja använda Tiger XS.
Fortsatt affärsutveckling av Sectras Tigererbjudande.
Utfall: Prenumerationstjänsten för säkert tal har utökats till att även inkludera säker fax. Vi har även utvecklat service- och supporterbjudandet för Tiger XS för att tillgodose myndigheters specifika behov, som exempelvis utökad support på plats.
Michael Bertilsson, VD Avlyssningssäkra kommunikationssystem
ÖKAD ORO FÖR AVLYSSNING
Eftersom det idag är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal, har risken för att känslig information ska hamna i orätta händer ökat. Det gör att fler myndigheter i Europa väljer att skydda all telefoni från avlyssning.
Sectra utvecklar sedan 1980-talet system och produkter till myndighets- och försvarskunder.
– Med smidiga kryptolösningar som är godkända av flera säkerhetsmyndigheter och stark kärnkompetens inom kryptering hjälper vi våra kunder att skydda säkerhetsklassificerad information, säger Michael Bertilsson, VD för Sectras Avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Lätt att avlyssna mobilsamtal
Karsten Nohl, tysk säkerhetsforskare, har under 2009 visat hur enkelt det är att knäcka säkerheten i GSM och avlyssna telefonsamtal med en vanlig dator och "open-source" programvara. Resultatet publicerades på internet och uppmärksammades världen över. Säkerheten i 3G-näten är inte bättre och är på väg att knäckas av säkerhetsforskare.
Samarbete över gränserna
Europeiska länder samarbetar i ökad utsträckning, exempelvis för att bekämpa terrorister och bevara freden på olika platser runt om i världen. När det gäller inköp prioriteras produkter som stödjer samarbete över gränserna. Majoriteten av länderna i Europa är också anslutna till NATO och försvarsdepartement efterfrågar produkter som är NATO-godkända.
– Sectra Tiger XS är den enda produkten på marknaden som är certifierad av både EU och NATO för krypterad telefoni på säkerhetsnivån Secret, säger Michael Bertilsson.
Marknadens storlek
Sectra säljer avlyssningssäkra kommunikationssystem på den europeiska marknaden och har idag störst andel försäljning i Sverige och i Nederländerna. För Sectras produkter inom avlyssningssäkra kommunikationssystem finns inga tillämpliga branschundersökningar, varför det inte är möjligt för Sectra att redovisa storlek i kronor och tillväxttakt på dessa marknader.
Enligt bolagets egna uppskattningar beräknas antalet potentiella användare av Sectras Tigerprodukter utifrån att cirka 0,3 promille av befolkningen i ett land utgörs av ämbetsmän som har tillräckligt hög befattning för att hantera statshemligheter eller EU-sekretess på säkerhetsnivån Secret. I Sverige innebär det en potential för cirka 3.000 enheter och för hela Europa cirka 100.000 enheter. Sectras nya kryptoprodukt Panthon vänder sig till tjänstemän som har behov av säkerhet på nivån Restricted och denna målgrupp bedöms av Sectra vara 10 gånger större.
Konkurrenter och konkurrensfördelar
Sectras konkurrenter är främst större företag där kryptering är en liten del av verksamheten. Några av aktörerna är amerikanska försvarsföretag med breda produktsortiment som utvecklats för sin hemmamarknad. De är väl etablerade på den europeiska försvarsmarknaden, men är inte lika starka konkurrenter inom kryptering. I vissa länder möter Sectra också lokala aktörer med huvudverksamhet inom kryptering. De har ofta ett nära samarbete med säkerhetsmyndigheten i sitt land.
I och med lanseringen av Panthon som skyddar telefonsamtal på lägre säkerhetsnivåer tar Sectra steget in på en större och mer konkurrensutsatt marknad. Det finns en uppsjö av produkter för skydd av kommersiell information. För närvarande finns två konkurrerande produkter som är godkända av tyska säkerhetsmyndigheten BSI på säkerhetsnivån Restricted.
– Sectras viktigaste konkurrensfördelar är säkerhetsgodkännanden från EU och NATO, etablerade samarbeten med ledande europeiska säkerhetsmyndigheter och framförallt lättanvända produkter, säger Michael Bertilsson.
Marknadsaktörer MarknadsPOSITION
| Exempel på aktörer | Hemmamarknad |
|---|---|
| General Dynamics | USA |
| Harris Corporations | USA |
| L-3 Communications | USA |
| Rohde & Schwarz T | yskland |
| Sectra | Sverige |
| Secusmart | Tyskland |
| Selex Communications | Storbritannien |
| Thales | Frankrike |
Sectra är den ledande leverantören av kryptoprodukter till myndigheter och försvaret i Sverige. I EU använder en majoritet av medlemsländerna Sectras produkter för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av krypterad telefoni till europeiska myndigheter och försvar.
"Myndigheter är mer säkerhetsmedvetna idag och har behov av lättanvända mobila kryptoprodukter. Vi möter den ökade efterfrågan med vår nya produkt Panthon."
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ), organisationsnummer 556064-8304, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för tiden 1 maj 2009 – 30 april 2010. Efterföljande resultat- och balansräkningar, förändring av eget kapital, kassaflödesanalyser, redovisningsprinciper och noter utgör en integrerad del av årsredovisningen.
Avgivande
Informationen i denna årsredovisning är sådan som Sectra ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Sectra har offentliggjort bokslutskommunikén för verksamhetsåret 2009/2010 den 25 maj 2010 kl 08.30, genom pressmeddelande och genom publicering på webbplatsen www.sectra.se. Årsredovisningen i sin helhet har offentliggjorts genom pressmeddelande och på webbplatsen den 15 juni 2010 kl 08.30.
Verksamhet
Sectra bedriver utveckling och försäljning av högteknologiska produkter i de expansiva nischerna medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Koncernens struktur
Koncernens struktur är uppbyggd kring moderbolaget Sectra AB, som innefattar verksamheter för finansiering av kundprojekt och kapitalförvaltning, funktioner för koncernekonomi, börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Verksamheten i koncernen är organiserad i två affärsområden, Avlyssningssäkra kommunikationssystem och Medicinska system, som ansvarar för forskning och utveckling, produktledning, marknadsföring, försäljning samt service och support inom sina nischområden. Verksamheten inom Sectras affärsområden bedrivs i de helägda dotterbolagen Sectra Communications AB (Avlyssningssäkra kommunikationssystem) och Sectra Imtec AB (Medicinska system). Dessa bolag har ett antal dotterbolag med kontor runt om i världen, se not 12 för ytterligare information.
Väsentliga händelser
-
Sectra har under verksamhetsåret dellevererat en av Europas största IT-lösningar för bilddiagnostik. Kundprojektet avser den offentliga sjukvården i hela Nordirland och omfattar hanteringen av röntgenbilder och patientinformation vid totalt 25 sjukhus. Projektet, som inleddes 2008 och löper över 10 år, är Sectras hittills största enkilda beställning med ett totalt ordervärde på 360 MSEK.
-
Medicinska system har under verksamhetsåret breddat distributionskanalerna genom samarbeten med nya distributörer i Japan, Spanien, Förenade Arabemiraten och Qatar. Dessa samarbeten är i linje med Sectras strategi att i första hand utvidga distributionsnätet genom starka lokala partners.
-
Sectra tecknade ett sexårigt avtal med norska Curato, ett av Nordens största radiologiföretag. Ordervärdet uppgick till 100 MSEK.
-
Fler stora amerikanska vårdleverantörer som ProMedica Health
System, Shields Health Care Group och Cleveland University Hospital beställde radiologiska IT-system från Sectra.
-
FMV, Försvarets Materielverk, fortsatte investera i kryptoprodukter från Sectra och beställde exempelvis utveckling av nytt höghastighetskrypto och vidareutveckling av Tiger XS som används för avlyssningssäker telefoni.
-
Sectra lanserade i samarbete med det holländska försvaret den nya kryptoprodukten Panthon som vänder sig till användare inom myndigheter med behov av att skydda telefoni upp till säkerhetsnivån Restricted. Dessa användare utgör en ny målgrupp för Sectra.
-
Sectras finansnetto har påverkats kraftigt av valutafluktuationer. Svenska kronan har under verksamhetsåret stärkts mot amerikanska dollarn och euron, vilket påverkade Sectras finansnetto negativt med -9,3 MSEK (+41,7).
Marknad
Sectrakoncernens största segment är Medicinska system som utgör 89 procent av koncernens nettoomsättning medan Avlyssningssäkra kommunikationssystem representerar 11 procent.
Koncernens orderingång uppgick 2009/2010 till 861,3 MSEK (1 149,7). Den lägre orderingången är huvudsakligen kopplad till den brittiska marknaden där försäljningen av medicinska system inte nått upp till jämförelsesiffrorna för föregående år som inkluderar Sectras enskilt största kundavtal värderat till cirka 360 MSEK. Sectras verksamheter på andra marknader i norra Europa och Australien redovisade ökad orderingång.
Sverige är fortsatt koncernens största enskilda marknad med 31 procent (30) av omsättningen följt av USA med 26 procent (27). Huvuddelen av Sectras försäljning sker i egen regi och kompletteras av lokala och regionala samarbetspartners som har existerande kundbaser på Sectras marknader.
Medicinska system
I Sectras medicinska system hanteras årligen mer än 52 miljoner röntgenundersökningar, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av IT-system för hantering av röntgenbilder. Marknaden för medicinska system fortsätter att växa till följd av det stora behovet av system som ökar effektiviteten inom vården. Tillväxten drivs av utbytesaffärer, merförsäljning till installerad bas och till viss del även av nyförsäljning. Genom nyförsäljning har antalet vårdgivare som använder Sectras produkter stigit till mer än 1100 sjukhus och huvuddelen av affärsområdets egna bolag har ökat sin omsättning under verksamhetsåret. Omsättningen via distributionspartners har i högre grad påverkats av det globala konjunkturläget och var lägre än föregående år.
Sectras största marknader för Medicinska system är Skandinavien och USA. En betydande del av affärsområdets intäkter kommer från åtaganden gentemot befintliga kunder. Sectra fokuserar på att växa vidare och ta marknadsandelar på de marknader där affärsområdet har befintliga kunder och samarbetspartners.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Sectra är den ledande leverantören av kryptoprodukter till myndigheter och försvaret i Sverige. I EU använder en majoritet av medlemsländerna Sectras produkter för att skydda telefonsamtal från avlyssning. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av krypterad telefoni till europeiska myndigheter och försvar. Tillväxten på marknaden för avlyssningssäkra kommunikationssystem drivs av att det är enklare än någonsin att avlyssna telefonsamtal, vilket gör att allt fler myndigheter väljer att skydda sin telefoni. Till följd av ökat samarbete mellan myndigheter i europeiska länder har kunderna behov av produkter som stödjer samarbete över gränserna. Sectra erbjuder produkter som är godkända av både EU och NATO.
Myndigheters möjlighet att investera i de kryptoprodukter Sectra erbjuder styrs i hög grad av statliga budgetanslag och marknaden påverkas av de samhällsekonomiska kriser som pågår i flera Europeiska länder. Sverige och Nederländerna är Sectras största marknader för avlyssningssäkra kommunikationssystem och här har kunderna fortsatt satsa på kommunikationssäkerhet under året.
Säsongsvariation
Sectra har en säsongsvariation som innebär att huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning traditionellt har skett under tredje och fjärde kvartalen. Variationerna i ordervolym sett till enskilda kvartal kan vara väsentliga.
Ekonomisk översikt
Koncernen omsättning och resultat
Koncernens nettoomsättningen för verksamhetsåret uppgick till 848,4 MSEK (863,3). Nettoomsättningen påverkas av koncernelimineringar kopplade till koncernens verksamhet för finansiering av stora kundprojekt inom Medicinska system. Koncernen redovisar omsättningen från internt finansierade kundprojekt över projektens löptid, som är upp till 10 år. Av koncernens nettoomsättning avser 69 procent (70) internationella marknader. Försäljningen utanför Sverige sker främst i USD och EUR, vilket innebär att räkenskaperna påverkas av förändringar i dessa valutor. För ytterligare information om valutaexponering, se not 30 och 31.
Rörelseresultatet för perioden ökade med 59,8 procent till 34,2 MSEK (21,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 4,0 procent (2,5). Internt finansierade kundprojekt som färdigställts tidigare perioder har bidragit positivt till koncernens resultat. Resultat efter finansnetto uppgick till 23,5 MSEK (71,4), vilket motsvarar en vinstmarginal på 2,8 procent (8,3). Monetära tillgångar och skulder redovisas till balansdagens kurs via resultaträkningen, vilket påverkade koncernens finansnetto med -9,3 MSEK (+41,7).
Resultatet efter skatt uppgick till 17,2 MSEK (50,5). Resultatet per aktie uppgick till SEK 0,47 (1,37). I posten skatt ingår en uppskjuten skatteintäkt motsvarande 2,0 MSEK avseende sänkt bolagsskattesats i Sverige. För ytterligare information hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar samt noter på sidan 32 och framåt.
Kassaflöde och finansiella ställning
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten efter förändring av rörelsekapital uppgick till 47,8 MSEK (15,1). Förändringen jämfört
med föregående år avser främst förbättrat rörelseresultat och minskning av omsättningstillgångar. Efter justering för valutakursdifferens i likvida medel uppgick koncernens likvida medel till 193,0 MSEK (184,3)
Soliditeten var vid periodens utgång 62,2 procent (59,4) och likviditeten uppgick till 2,1 ggr (2,0). Koncernens räntebärande skulder uppgick vid verksamhetsårets utgång till 39,6 MSEK (46,3), varav 39,6 MSEK (45,4) avser konvertibler.
Investeringar
Investeringarna i koncernen uppgick under verksamhetsåret till 66,8 MSEK (67,7). Investeringarna hänför sig främst till kundprojekt i koncernens finansieringsverksamhet och till balanserade utvecklingskostnader. Investeringar i kundprojekt var under verksamhetsåret 41,6 MSEK (23,8) och uppgick vid periodens utgång till totalt 55,9 MSEK (24,4). Investeringar i balanserade utvecklingskostnader var under verksamhetsåret 16,1 MSEK (39,1), föregående års siffra är justerad för nedskrivning med 8,0 MSEK till 31,1 MSEK. Balanserade utvecklingskostnader uppgick vid periodens utgång till totalt 187,0 MSEK (197,6).
Avskrivningarna var under verksamhetsåret 49,8 MSEK (45,1). Ökningen är kopplad till avskrivningar på kundprojekt som tagits i drift samt balanserade utvecklingsprojekt som färdigställts och övergått i leveransfas.
Moderbolagets omsättning och resultat
Nettoomsättningen i moderbolaget Sectra AB uppgick för verksamhetsåret till 25,8 MSEK (23,6). Resultatet efter finansnetto uppgick till 100,2 MSEK (216,2). För ytterligare information hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar samt noter på sidan 34 och framåt.
Forskning och utveckling
Sectrakoncernen satsar fortlöpande stora resurser på forskning och utveckling inom områden som är relaterade till företagets nischmarknader. Forskning och utveckling sker både i egen regi och i samverkan med kunder och partners. Under 2009/2010 har 16,1 MSEK (39,1) av Sectras utvecklingskostnader för standardprodukter balanserats som immateriella tillgångar i balansräkningen. Kundrelaterade utvecklingskostnader för framtagande av nya produkter och funktioner ingår i projektkostnader och kostnadsförs vid resultatavräkning. Direkta forskningsutgifter är inte materiella och därmed sker ingen särredovisning av dessa utgifter.
Medarbetare
På bokslutsdagen hade Sectra 601 (577) medarbetare med tillsvidareanställning, varav 28,0 procent (27,0) är kvinnor. Personalomsättningen var 9,5 procent (13,6).
Medarbetarnas spetskompetens, engagemang och välbefinnande är förutsättningar för att Sectra ska nå framgång. Sectras motto är "anställ på attityd och förmåga, träna upp färdigheter", varför stor vikt läggs på kompetensutveckling. Företaget arbetar förebyggande med arbetsmiljö- och hälsofrågor genom att erbjuda hälsokontroller, friskvårdsprogram och träningsmöjligheter. Detta har resulterat i mycket låg sjukfrånvaro, motsvarande 1,2 procent. Sectra arbetar löpande med att främja jämställdheten för att uppnå jämn könsfördelning och mångfald. Medarbetare från trettiotalet länder arbetar på Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. För ytterligare information se not 2.
Miljöinformation
Sectra utvecklar och säljer huvudsakligen programvara samt, i mindre utsträckning, fysiska produkter. Företagets verksamhet är inte tillstånds- eller anmälningspliktig enligt miljöbalken. Såväl produkter som den egna produktionen ger ringa påverkan på miljön.
Ur miljösynpunkt finns en stor fördel med de digitala röntgensystem som Sectra utvecklar. Införande av digital teknik bidrar till att minska användningen av film och kemikalier som har en hög miljöbelastning.
Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Koncernen är genom sin verksamhet utsatt för olika slag av operationella och finansiella risker. För ytterligare information om hur företaget bedömer risker inom det närmaste året se not 30.
Bolagsstyrning
Ledning och kontroll av Sectrakoncernen fördelas mellan aktieägare, styrelse och verkställande direktören. Sectra tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Sectra har upprättat en bolagsstyrningsrapport i enlighet med regler och tillämpningsanvisningar i svensk lagstiftning och Koden. Rapporten är upprättad som en från årsredovisningen skild handling och revisorernas yttrande bifogas bolagsstyrningsrapporten. Bolagsstyrningsrapporten tillhandahålls på koncernens hemsida www.sectra.se tillsammans med övrig information om bolagsstyrningen inom Sectra.
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 SEK fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst.
Sectra hade på bokslutsdagen 5 409 aktieägare. Av dessa har följande aktieägare direkta och indirekta innehav som utgör mer än tio procent av röstetalet för samtliga aktier i bolaget.
-
Jan-Olof Brüer som direkt och indirekt genom familj och bolag representerar 16,9 procent av rösterna.
-
Torbjörn Kronander som direkt och indirekt genom bolag representerar 16,9 procent av rösterna.
Under året har utfärdats två nya incitamentsprogram. Ett konvertibelprogram med 368 400 konvertibler och ett optionsprogram med 100 000 optioner, båda programmen till kursen 47,00 SEK. Vid full konvertering och utnyttjande av samtliga utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med 928 900, vilket motsvarar 2,5 procent av aktiekapitalet och 1,5 procent av röstetalet. Sectra bedömer dock att incitamentsprogram 2007/2010, med konverteringskursen 82,30 SEK, kommer att återbetalas på förfallodagen den 15 juni 2010 och detta program ger då ingen utspädningseffekt. Därmed uppgår antalet aktier efter full utspädning till 37 400 488. För ytterligare information om utställda incitamentsprogram, se not 2.
Teckningsoptioner
I anslutning till förvärvet av Sectra Mamea AB i april 2004 godkände årsstämman utställande av högst 900 000 teckningsoptioner för framtida betalning av tilläggsköpeskilling i köpeavtalet med bolagets grundare. Teckningsoptionerna kan utnyttjas till och med den 31 maj 2015, inga teckningsoptioner har dock ställts ut per den 30 april 2010.
Bemyndigande
Årsstämman 2009 bemyndigade styrelsen att fram till nästa årsstämma fatta beslut om nyemission av högst 3 700 000 aktier. Syftet var att möjliggöra nyemission av aktier för att finansiera marknadsinvesteringar och förvärv av företag eller verksamheter, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur. Vid bokslutsdagen hade styrelsen inte utnyttjat denna möjlighet. Årsstämman 2009 beslutade också att företaget ska ha rätt att återköpa upp till 10 procent av företagets egna aktier fram till nästa årsstämma. Vid bokslutsdagen hade styrelsen inte utnyttjat denna möjlighet.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare Årsstämman 2009 fastställde, i enlighet med de riktlinjer som styrelsen utarbetat, principer för ersättning och övriga anställningsvillkor för bolagsledningen. Riktlinjerna gäller för avtal som nytecknas eller ändras efter årsstämman. Med bolagsledningen avses verkställande direktören och övriga medlemmar av koncernledningsgruppen.
Ersättningen till bolagsledningen ska utformas efter marknadsmässiga villkor och samtidigt stödja aktieägarintresset. Ersättningen ska i huvudsak bestå av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner samt övriga förmåner, till exempel tjänstebil. Pensionsförmåner ska vara premiebaserade.
Den fasta lönen ska fastställas med hänsyn tagen till befattningshavarens erfarenhet, ansvar och prestation och ska baseras på marknadsmässiga förutsättningar. Den rörliga ersättningen ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Därtill ska den vara maximerad och baseras på uppfyllelse av mål som sammanfaller med aktieägarnas långsiktiga intressen. Den rörliga delen ska, i förekommande fall, baseras på kvantitativa och kvalitativa mål. Bolagets kostnad för den rörliga delen för VD och övriga personer i bolagsledningen uppgår till 0-50 procent av den fasta lönekostnaden beroende på måluppfyllelse.
Uppsägningstiden ska vara högst 12 månader från befattningshavarens sida. Vid uppsägning från bolaget ska summan av uppsägningstid och den tid under vilken avgångsvederlag utgår maximalt vara 12 månader.
Ordinarie pensionsålder ska vara 65 år. Pensionsvillkor ska vara marknadsmässiga och baseras på avgiftsbestämda pensionslösningar. Pensionspremien är maximerad till 25 procent av den fasta och rörliga lönen.
Styrelseledamot med särskild kompetens som utför tjänster för bolaget utanför styrelseuppdraget ska kunna erhålla marknadsmässigt arvode härför. Beslut om sådant arvode ska handläggas av styrelsen, där berörd styrelseledamot ej får delta i handläggningen eller beslutet.
Frågan om ersättning till bolagsledningen behandlas av verkställande direktören. Ersättning till verkställande direktören beslutas av styrelsen. Styrelsen bemyndigades att avvika från de beslutade riktlinjerna, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
Styrelsen föreslår årsstämman 2010 att de principer för ersättning och övriga anställningsvillkor som antogs av årsstämman 2009 i allt väsentligt ska fortsätta att tillämpas, med undantag för följande justeringar som ska tillämpas på avtal som nytecknas eller ändras efter årsstämman 2010:
-
Den rörliga ersättningen ska stå i proportion till befattningshavarens ansvar och befogenhet. Därtill ska den baseras på uppfyllelse av mål som främjar bolagets långsiktiga värdeskapande. Den rörliga delen ska, i förekommande fall, vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier. Bolagets kostnad för den rörliga delen för verkställande direktören och övriga personer i bolagsledningen, ska vara maximerad till 50 procent av den fasta lönekostnaden för respektive person.
-
Vidare ska summan av uppsägningstid och den tid under vilken avgångsvederlag utgår maximalt vara 24 månader vid uppsägning från bolaget, istället för tidigare 12 månader.
Styrelsens yttrande avseende återköp av egna aktier Styrelsens yttrande redovisas under not 32.
Väsentliga händelser efter bokslutsdagen
Vid styrelsens undertecknande av årsredovisningen hade inga händelser av väsentlig betydelse för bolaget inträffat efter bokslutsdagen.
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.
Rapporternas godkännande
Enligt styrelsebeslut den 4 juni 2010 har koncernredovisningen godkänts för publicering och föreläggs årsstämman för fastställande den 30 juni 2010.
Förslag till disposition av vinst TSEK Till årsstämmans förfogande står: Fond för verkligt värde -15 339 Balanserad vinst 218 798 Årets vinst 84 445 287 904 Styrelsen och verkställande direktören föreslår att: Som koncernbidrag lämnas netto efter skatt 63 603 Som utdelning lämnas 0 I ny räkning överföres 224 301 287 904
Styrelsens intygande
Vi anser att koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Linköping den 4 juni 2010
Jan-Olof Brüer Koncernchef och VD
Carl-Erik Ridderstråle Torbjörn Kronander Styrelseordförande Styrelseledamot
Christer Nilsson Erika Söderberg Johnson Anders Persson Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Ann-Sofi Mikaelsson Mats Björnemo
Medarbetarrepresentant Medarbetarrepresentant
Vår revisionsberättelse har lämnats den 8 juni 2010 Grant Thornton Sweden AB Peter Bodin Auktoriserad revisor
31
Koncernen
Resultaträkningar
| TSEK N | ot | 09/10 | 08/09 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | 1 | ||
| Nettoomsättning | 848 357 | 863 275 | |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 16 149 | 39 059 | |
| Summa intäkter | 864 506 | 902 334 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror | -167 527 | -213 746 | |
| Personalkostnader | 2 | -444 345 | -427 688 |
| Övriga externa kostnader | 3, 4 | -168 677 | -194 382 |
| Avskrivningar maskiner och inventarier | 11 | -18 929 | -11 616 |
| Avskrivningar immateriella tillgångar | 10 | -30 830 | -33 487 |
| Summa rörelsens kostnader | -830 308 | -880 919 | |
| Rörelseresultat | 34 198 | 21 415 | |
| Finansiella poster | |||
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 464 | 51 958 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | -11 124 | -1 979 |
| Summa finansiella poster | -10 660 | 49 979 | |
| Resultat efter finansiella poster | 23 538 | 71 394 | |
| Skatt | 9 | -6 331 | -20 938 |
| Årets resultat | 17 207 | 50 456 | |
| Hänförligt till | |||
| Moderbolagets aktieägare | 17 207 | 50 456 | |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 | |
| Vinst per aktie, SEK | |||
| Före utspädning | 0,47 | 1,37 | |
| Efter utspädning | 0,46 | 1,35 | |
| Antal aktier per balansdagen | |||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | |
| Efter utspädning | 2 | 37 400 488 | 37 302 588 |
| Genomsnittligt antal före utspädning | 36 842 088 | 36 842 088 | |
| Genomsnittligt antal efter utspädning | 2 | 37 544 946 | 37 533 788 |
Rapport över totalresultat
| TSEK N | ot | 09/10 | 08/09 |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | 17 207 | 50 456 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Årets omräkningsdifferens vid omräkning | |||
| av utländska verksamheter | -16 244 | 4 630 | |
| Årets övriga totalresultat | -16 244 | 4 630 | |
| Årets summa totalresultat | 963 | 55 086 | |
| Hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 963 | 55 086 | |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 |
Kassaflödesanalyser
| TSEK N | ot | 09/10 | 08/09 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Rörelseresultat | 34 198 | 21 415 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 26 | 32 749 | 85 488 | |
| Erhållen ränta | - 916 | 10 271 | |
| Erlagd ränta | -1 871 | -1 979 | |
| Betald inkomstskatt | -26 529 | -21 158 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändringar av rörelsekapital | 37 631 | 94 037 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Förändring varulager | 26 000 | -17 099 | |
| Förändring av fordringar | -495 | -59 431 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | -15 356 | -2 423 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 47 780 | 15 084 | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förvärv av anläggningstillgångar | -66 807 | -67 714 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -66 807 | -67 714 | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förändring konvertibellån | -5 817 | -11 745 | |
| Förändring av långfristiga fordringar | 20 047 | 23 028 | |
| Förändring av långfristiga skulder | -1 034 | -18 437 | |
| Utbetald utdelning | 0 | -18 421 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 13 196 | -25 575 | |
| Årets kassaflöde | -5 831 | -78 205 | |
| Likvida medel vid årets början | 184 282 | 288 358 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 14 573 | -25 871 | |
| Likvida medel vid årets slut | 18 | 193 024 | 184 282 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 |
Balansräkningar
| TSEK N | ot | 100430 | 090430 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 10 | 211 079 | 227 216 |
| Maskiner och inventarier | 11 | 72 780 | 44 941 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 14, 29 | 3 931 | 24 614 |
| Summa anläggningstillgångar | 287 790 | 296 771 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 15 | 57 484 | 84 794 |
| Kundfordringar | 16, 30 | 202 983 | 228 117 |
| Aktuell skattefordran | 17 119 | 11 837 | |
| Övriga fordringar | 13 852 | 8 307 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 17 | 174 423 | 173 047 | |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 14, 29 | 22 000 | 21 000 |
| Likvida medel | 18 | 193 024 | 184 282 |
| Summa omsättningstillgångar | 680 885 | 711 384 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 968 675 | 1 008 155 |
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 25.
| TSEK N | ot | 100430 | 090430 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 36 842 | 36 842 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 296 526 | 296 526 | |
| Reserver | 21 155 | 18 664 | |
| Balanserad vinst inklusive årets resultat | 248 045 | 247 082 | |
| Summa eget kapital | 602 568 | 599 114 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar | 20 | 6 354 | 6 491 |
| Uppskjutna skatteskulder | 20 | 16 141 | 23 984 |
| Skulder till kreditinstitut | 21 | 0 | 95 |
| Övriga långfristiga skulder | 22 | 17 315 | 23 067 |
| Summa långfristiga skulder | 39 810 | 53 637 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 37 103 | 47 262 | |
| Aktuell skatteskuld | 11 199 | 19 130 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 | 46 149 | 45 489 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 24 | 231 846 | 243 523 | |
| Summa kortfristiga skulder | 326 297 | 355 404 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 968 675 | 1 008 155 |
Förändringar i koncernens egna kapital
| Reserver | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Omräknings- reserv |
Övriga reserver |
Balanserad T vinst inkl. årets resultat |
otalt eget kapital |
| Ingående balans 1 maj 2008 | 36 842 | 296 526 | 952 | 10 610 | 215 740 | 560 670 |
| Årets totalresultat | 0 | 0 | 4 573 | 750 | 49 763 | 55 086 |
| Aktierelaterade ersättningar | 0 | 0 | 0 | 1 779 | 0 | 1 779 |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | 0 | -18 421 | -18 421 |
| Utgående balans 30 april 2009 | 36 842 | 296 526 | 5 525 | 13 139 | 247 082 | 599 114 |
| Årets totalresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 963 | 963 |
| Aktierelaterade ersättningar | 0 | 0 | 0 | 2 491 | 0 | 2 491 |
| Utgående balans 30 april 2010 | 36 842 | 296 526 | 5 525 | 15 630 | 248 045 | 602 568 |
Övrigt tillskjutet kapital utgörs av reservfond och överkurser som betalats i samband med emissioner. Omräkningsreserv innehåller valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av utländska dotterbolags finansiella rapporter. Övriga reserver innefattar till största del omvärdering av aktierelaterade ersättningar såsom konvertibel- och optionsprogram.
Det finns inga minoritetsintressen inom Sectrakoncernen.
Moderbolaget
Resultaträkningar
| TSEK N | ot | 09/10 | 08/09 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | 1 | ||
| Nettoomsättning | 25 804 | 23 643 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Personalkostnader | 2 | -12 302 | -11 080 |
| Övriga externa kostnader | 3 | -19 505 | -21 501 |
| Avskrivningar av materiella | |||
| anläggningstillgångar | 11 | -558 | -470 |
| Rörelseresultat | -6 561 | -9 408 | |
| Resultat från finansiella poster | |||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 5 | 107 573 | 213 039 |
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 2 107 | 14 503 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | -2 941 | -1 907 |
| Resultat efter finansiella poster | 100 178 | 216 227 | |
| Bokslutsdispositioner | 8 | 15 700 | -10 677 |
| Resultat före skatt | 115 878 | 205 550 | |
| Skatt på årets resultat | 9 | -31 433 | -58 112 |
| Årets resultat | 84 445 | 147 438 |
Kassaflödesanalyser
| TSEK N | ot | 09/10 | 08/09 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Rörelseresultat | -6 561 | -9 408 | |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 26 | -14 970 | 6 815 | |
| Erhållen ränta | 13 656 | 43 304 | |
| Erlagd ränta | -1 428 | -16 252 | |
| Betald inkomstskatt | -20 306 | -15 375 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändringar av rörelsekapital | -29 609 | 9 084 | |
| Förändringar i rörelsekapital | |||
| Förändring av fordringar | -68 483 | 380 243 | |
| Förändring av kortfristiga skulder | 86 309 | 127 311 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -11 783 | 516 638 | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förvärv av anläggningstillgångar | -521 | -842 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -521 | -842 | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Förändring konvertibellån | -5 817 | -11 745 | |
| Förändring av långfristiga fordringar | 20 064 | 23 002 | |
| Förändring av långfristiga skulder | -3 955 | -53 543 | |
| Utbetald utdelning | 0 | -18 421 | |
| Erhållna koncernbidrag | 8 400 | 64 960 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 18 692 | 4 253 | |
| Årets kassaflöde | 6 388 | 520 049 | |
| Likvida medel vid årets början | 722 872 | 202 823 | |
| Likvida medel vid årets slut | 18 | 729 260 | 722 872 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 |
Balansräkningar
| TSEK N | ot | 100430 | 090430 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Maskiner och inventarier | 11 | 1 878 | 1 915 |
| Andelar i koncernföretag | 12 | 13 978 | 13 978 |
| Fordringar hos koncernföretag | 13 | 152 465 | 0 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 14 | 1 419 | 22 039 |
| Summa anläggningstillgångar | 169 740 | 37 932 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar hos koncernföretag | 314 299 | 398 030 | |
| Övriga fordringar | 2 510 | 2 467 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 17 | 2 125 | 2 863 |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 14 | 22 000 | 21 000 |
| Kassa och bank | 18 | 729 260 | 722 872 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 070 194 | 1 147 232 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 239 934 | 1 185 164 |
Säkerheter och eventualförpliktelser
| 100430 | 090430 | |
|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 |
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 |
| Borgen till förmån för dotterbolag | 308 047 | 368 396 |
| Summa eventualförpliktelser | 308 047 | 368 396 |
| TSEK N | ot | 100430 | 090430 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 36 842 | 36 842 | |
| Reservfond | 226 456 | 226 456 | |
| Summa bundet eget kapital | 263 298 | 263 298 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Fond för verkligt värde | -15 339 | 0 | |
| Balanserad vinst | 155 195 | 71 360 | |
| Årets vinst | 84 445 | 147 438 | |
| Summa fritt eget kapital | 224 301 | 218 798 | |
| Summa eget kapital | 487 599 | 482 096 | |
| Obeskattade reserver | 19 | 97 836 | 113 536 |
| Långfristiga skulder | |||
| Övriga långfristiga skulder | 22 | 17 315 | 22 262 |
| Summa långfristiga skulder | 17 315 | 22 262 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 855 | 604 | |
| Skulder till koncernföretag | 609 021 | 526 736 | |
| Aktuell skatteskuld | 1 213 | 12 783 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 23 | 22 674 | 23 523 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 24 | 3 421 | 3 624 |
| Summa kortfristiga skulder | 637 184 | 567 270 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 239 934 | 1 185 164 |
Förändringar i moderbolagets egna kapital
| Fond för | Balanserade vinstmedel | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK A | ktiekapital R | eservfond | verkligt värde | inkl. årets vinst T | otalt eget kapital |
| Ingående balans 1 maj 2008 | 36 842 | 226 456 | 0 | 181 574 | 444 872 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | -126 740 | -126 740 |
| Skatteeffekt | 0 | 0 | 0 | 35 487 | 35 487 |
| Nuvärdesdifferens | 0 | 0 | 0 | -540 | -540 |
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot | |||||
| eget kapital exkl. transaktioner med bolagets ägare | 0 | 0 | 0 | - 91 793 | -91 793 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 147 438 | 147 438 |
| Summa förmögenhetsförändringar exkl. transaktioner | |||||
| med bolagets ägare | 0 | 0 | 0 | 55 645 | 55 645 |
| Utdelning | 0 | 0 | 0 | -18 421 | -18 421 |
| Utgående balans 30 april 2009 | 36 842 | 226 456 | 0 | 218 798 | 482 096 |
| Lämnade koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | -86 300 | -86 300 |
| Skatteeffekt | 0 | 0 | 0 | 22 697 | 22 697 |
| Omräkningsdifferens | 0 | 0 | -15 339 | 0 | -15 339 |
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot | |||||
| eget kapital, exkl. transaktioner med bolagets ägare | 0 | 0 | -15 339 | -63 603 | -78 942 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 | 84 445 | 84 445 |
| Summa förmögenhetsförändringar exkl. | |||||
| transaktioner med bolagets ägare | 0 | 0 | -15 339 | 20 842 | 5 503 |
| Utgående balans 30 april 2010 | 36 842 | 226 456 | -15 339 | 239 640 | 487 599 |
Redovisningsprinciper
Allmänna redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Ändringar till nuvarande och nya standarder som har tillkommit under året har inte tillämpats retroaktivt inom koncernen. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1.2 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
Alla belopp i tusentals kronor om inget annat anges.
Ändrade redovisningsprinciper
Nedan beskrivs vilka ändrade redovisningsprinciper som koncernen tilllämpar från och med 1 maj 2009.
IAS 1 Utformning av de finansiella rapporterna
Sedan maj 2009 tillämpar koncernen ändrade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter. Ändringen har medfört att intäkter och kostnader som tidigare redovisats direkt i eget kapital och som inte är hänförliga till ägartransaktioner nu istället redovisas i övrigt totalresultat, som Sectra presenterar i separat resultatrapport benämnd "Rapport över totalresultat" direkt efter koncernens resultaträkning. Jämförelseperioder har genomgående ändrats i årsredovisningen så att de följer den nya utformningen. Då ändringarna endast påverkat utformningen har inga belopp ändrats, varken avseende resultat per aktie eller andra poster i de finansiella rapporterna.
IFRS 7 Finansiella instrument
Ändringen medför nya upplysningskrav om finansiella instrument värderade till verkligt värde. Instrumenten delas in i tre nivåer beroende på kvaliteten i indata. Ändringen medför även utökade upplysningar gällande likviditetsrisk.
IFRS 8 Rörelsesegment
Sedan 1 maj 2009 tillämpar koncernen nya IFRS 8 Rörelsesegment, som ersätter IAS 14 Segmentrapportering. IFRS 8 inför ett ledningsperspektiv på hur rörelsesegment ska delas in och presenteras. Standarden har tillämpats i enlighet med dess övergångsbestämmelser, genom att jämförelseårets uppgifter anpassats till kraven i IFRS 8. Tillämpningen av IFRS 8 har för Sectra inte inneburit någon ändring av segmentindelningen, eftersom de segment som identifierades i enlighet med IAS 14 sammanföll med de som styrelsen och företagets högsta ledning följer upp.
IAS 23 Låneutgifter
IAS 23 anger att aktivering måste ske av lånekostnader som är direkt hänförliga till tillgångar som tar lång tid att färdigställa. Principen är inte aktuell för bolaget för närvarande då koncernen inte har några lån hänförliga till kvalificerade tillgångar.
Övriga ändringar bedöms för närvarande inte få några effekter på de finansiella rapporterna.
Nya och ändrade redovisningsprinciper
som blir tillämpliga från 1 maj 2010
IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter, medför ändringar avseende definitionen av rörelse, redovisning av transaktionsutgifter, fastställande av köpeskilling vid förvärvstidpunkten och redovisning av skulder relaterad till köpeskillingar samt redovisning av innehav utan bestämmande inflytande.
Förändringarna kan komma att få effekter i framtiden på de finansiella rapporterna.
Moderbolaget
Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen samt svensk lag och RFR 2.2 Redovisning för juridiska personer. Detta innebär att EU-godkända IFRS-regler och uttalanden tillämpas så långt som det är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och svensk beskattning. Värderings- och upplysningsregler följer IFRS och är desamma som i koncernen, men uppställningsformen följer Årsredovisningslagen och avviker därmed från IFRS i vissa fall. Även obeskattade reserver och bokslutsdispositioner redovisas i moderbolaget i enlighet med svensk lag.
Grund för rapporternas upprättande
Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärde eller nominellt värde om inte annat anges i efterföljande noter. Att upprätta finansiella rapporter enligt IFRS kräver att koncernen använder redovisningsmässiga antaganden och uppskattningar om framtiden. I not 28 redovisas de viktigaste uppskattningarna och bedömningarna.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden och omfattar de bolag i vilka moderbolaget direkt eller genom dotterbolag innehar bestämmande inflytande. Med bestämmande inflytande menas normalt när mer än 50 procent av röstberättigande aktier innehas i ett dotterbolag. Vid förvärv upptas förvärvade bolag i koncernen från förvärvstidpunkten. Anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier fastställs genom förvärvsanalys i anslutning till förvärvet. Koncernens anskaffningsvärde utgörs av köpeskilling och transaktionskostnader direkt hänförliga till förvärvet. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier och det beräknade verkliga värdet av förvärvade nettotillgångar vid förvärvstillfället redovisas som koncernmässig goodwill. Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter och kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från transaktioner mellan koncernbolagen har vid upprättande av koncernredovisningen eliminerats i sin helhet.
Minoritetsintresse är den del av nettotillgångar och resultat som tillhör andra delägare i ett dotterbolag. Minoritetens andel ingår i koncernresultatet efter skatt och andelen av nettotillgångar redovisas i koncernens eget kapital.
Aktieinnehav i intresseföretag, i vilka koncernen innehar lägst 20 procent och högst 50 procent av rösterna, redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Värdet av intressebolagets aktier förändras med Sectras andel av resultat efter skatt. I koncernresultaträkningen redovisas värdeförändringen som "andel av resultat i intresseföretag". Per balansdagen har Sectra inga minoritetsintressen eller andelar i intresseföretag.
Omräkning av utländska dotterbolag Funktionell valuta
Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor, vilken är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta. Poster i de finansiella rapporterna för de i koncernen ingående företagen, värderas i den valuta som används där respektive företag huvudsakligen är verksamt, det vill säga i dess funktionella valuta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta redovisas ursprungligen i den funktionella valutan till valutakursen på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omvärderas till funktionell valuta till valutakursen på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppkommer vid betalning av transaktioner i utländsk valuta och vid omräkning av monetära tillgångar samt skulder till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen.
Utländska verksamheters finansiella rapporter
De utländska koncernbolagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Resultaträkningarna omräknas till genomsnittskursen under rapportperioden. De valutakursdifferenser som uppstår förs direkt mot koncernens eget kapital.
Omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkning av långfristiga fordringar och skulder i utländsk valuta och som utgör nettoinvestering i dotterbolag redovisas mot eget kapital. Omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkning av kortfristiga fordringar och skulder i utländsk valuta för vilken betalning är planerad inom överskådlig framtid redovisas i resultaträkningen.
Rapportering av rörelsesegment
Fördelning per rörelsesegment baseras på vilka delar av verksamheten styrelsen och högsta företagsledningen följer i den interna rapporteringen. Koncernens verksamhetsgrenar Medicinska system och Avlyssningssäkra kommunikationssystem utgör rörelsesegment vilket överensstämmer med den operativa strukturen inom koncernen. Övrig verksamhet avser främst verksamhet för finansiering av kundprojekt samt moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
Intäkter
Koncernens intäkter kommer huvudsakligen från fastprisuppdrag, produkt- och licensförsäljning samt konsultation. Uppdragsinkomster redovisas i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balansdagen. Färdigställandegraden beräknas som förhållandet mellan nedlagda utgifter på balansdagen och beräknade totala utgifter. I de fall förlust beräknas uppstå på oavslutat uppdrag belastas årets resultat med hela den förväntade förlusten. Intäkter från produkt- och licensförsäljning intäktsförs vid leverans om inga väsentliga risker eller förpliktelser återstår efter leverans. Produktförsäljning som levereras i projektform intäktsförs enligt färdigställandegraden beräknad på nedlagda timmar. Löpande konsulttjänster intäktsförs i takt med att arbetet utförs.
Pensioner och ersättningar till anställda
Sectrakoncernen har endast avgiftsbestämda pensioner, vilket innebär att koncernen gör löpande betalningar till olika pensionsinstitut. Dessa pensionsinbetalningar kostnadsförs löpande och utgör koncernens pensionskostnad för året, vilken ingår i personalkostnader. Andra pensionsförpliktelser finns inte och Sectra ansvarar inte för eventuella värdeförändringar i de inbetalda premierna. Därmed bär inte Sectra risken vid pensionsutbetalning och inga pensionsförpliktelser tas upp som skuld i balansräkningen.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för av- och nedskrivningar. Individuell avkastningsvärdering görs löpande för att identifiera eventuella nedskrivningsbehov. Om redovisade värden överskrider återvinningsvärdet belastar skillnaden periodens resultat löpande när de uppkommer. För en tillgång som inte genererar kassaflöden beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör. Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Nyttjandevärde beräknas som nuvärde av framtida kassaflöden avseende specifika tillgångar. Avskrivningstiden för immateriella tillgångar överstiger 5 år om tillgången beräknas generera ekonomiska fördelar enligt individuell prövning och har en nyttjandeperiod överstigande 5 år.
Balanserade utvecklingskostnader
Sectra utvecklar egna programvaror och utrustning för medicinsk bildhantering och avlyssningssäker kommunikation. Alla forskningsutgifter kostnadsförs direkt och kundrelaterade utvecklingskostnader ingår i projektkostnader som kostnadsförs i resultatavräkning. Interna utvecklingskostnader för standardprodukter balanseras och redovisas som immateriella tillgångar i den omfattning som de beräknas generera ekonomiska fördelar i framtiden. För balansering krävs även att projektkostnaderna kan beräknas på tillförlitligt sätt, att det är tekniskt möjligt att slutföra projektet och att koncernen innehar de resurser som krävs för att slutföra utvecklingen. Projektkostnader som aktiveras inkluderar alla direkt hänförliga utgifter för material, tjänster samt ersättningar till anställda. Balanserade utvecklingskostnader skrivs av linjärt över nyttjandeperiod per enskild tillgång, dock högst 10 år. Avskrivningar på aktiverade projektkostnader påbörjas när tillgången är färdigställd och säljs till kund.
Patent
Patenträttigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Varumärken och kundrelationer
Varumärken och kundrelationer avser förvärvsrelaterade tillgångar. Dessa rättigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad ekonomisk livslängd. Följande avskrivningstider tillämpas:
| Kontorsmöbler | 10 år |
|---|---|
| Utrustning och kontorsmaskiner | 5 år |
| Utrustning hos kund | 3–10 år |
Leasing
Bolaget disponerar genom operationella och finansiella leasingavtal inventarier, datorer, bilar och objekt för vidareuthyrning, exempelvis mammografiutrustning. Bolaget har endast leasingavtal av mindre väsentligt belopp varför samtliga leasingavtal redovisas som operationella.
Kostnader för operationella leasingavtal belastar årets resultat. Dessa kostnader redovisas som rörelsekostnad löpande i resultaträkningen och fördelas över hela leasingperioden.
Lånekostnader
Lånekostnader redovisas via resultaträkningen under den period de hänför sig till. Kostnader som uppkommer vid upptagande av lån periodiseras över lånets löptid om kostnaderna är väsentliga i förhållande till låneskulden.
Varulager
Varulagret är upptaget till det lägsta av anskaffningsvärdet enligt den så kallade först-in-först-ut principen respektive verkligt värde. Inkuransrisker har därvid beaktats. I egentillverkade halv- och helfabrikat består anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader samt skäligt pålägg för indirekta tillverkningskostnader.
Fordringar
Fordringar har efter individuell värdering upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta.
Skatter
Koncernens totala skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Uppskjuten skatt avser skatt på temporära skillnader och underskottsavdrag. I koncernen beräknas uppskjuten skatt på obeskattade reserver, underskottsavdrag och internvinster. Aktuell skatt beräknas på det skattemässiga överskottet inklusive eventuella justeringar på tidigare års aktuell skatt. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas endast om det är sannolikt att framtida vinster uppstår, vilket medför lägre skatt i framtiden.
Finansiella instrument
Finansiella instrument inkluderar både tillgångar och skulder. På tillgångssidan redovisas värdepappersinnehav och övriga fordringar, kundfordringar samt likvida medel. Finansiella skulder inkluderar konvertibla förlagslån, leverantörsskulder och andra finansiella skulder.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar tas upp i balansräkningen när bolaget blir part i avtalet och tas bort när avtalet förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över tillgångarna. Marknadsnoterade aktier värderas till marknadsvärde medan finansiella instrument som hålles till förfall värderas till upplupet anskaffningsvärde. Likvida medel och kortfristiga placeringar av överskottslikviditet värderas löpande till verkligt värde och värdeförändringar redovisas i resultaträkningen. Låne- och kundfordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Nedskrivningstest görs löpande på dessa tillgångar och eventuella nedskrivningar redovisas via resultaträkningen som övriga rörelsekostnader. En avsättning av fordringar görs när det finns bevis på att koncernen inte kommer att erhålla betalning enligt ursprunliga villkor för fordran.
Finansiella skulder
Finansiella skulder bokförs i balansräkningen när faktura mottagits eller när företaget på annat sätt iklätt sig avtalsenliga skyldigheter. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen fullgjorts och alla skyldigheter upphört. Finansiella skulder redovisas initialt till nominella belopp efter avdrag för transaktionskostnader. Löpande värderas skulderna till upplupet anskaffningsvärde efter korrigering för eventuella över-/undervärden med ränta periodiserad över lånets löptid. Räntekostnaderna redovisas direkt i resultaträkningen. Konvertibler redovisas som ett sammansatt finansiellt instrument uppdelat på en skulddel och en eget kapitaldel. Skulddelen redovisas till verkligt värde genom att diskontera framtida kassaflöden till marknadsränta. Eget kapitaldelen beräknas som skillnaden mellan lånets nominella värde och verkliga värde.
Derivatinstrument
Derivatinstrument i form av terminsavtal kan utnyttjas inom koncernen för att minska riskerna för valutakursförändringar. Samtliga derivat värderas till verkligt värde och redovisas i balansräkningen via övrigt totalresultat. Terminspremier periodiseras över kontraktets löptid. På balansdagen fanns det inga valutaterminer eller derivatinstrument inom Sectrakoncernen.
Verkligt värde
Hur verkligt värde har bestämts för finansiella tillgångar och skulder sker utifrån tre olika värderingsnivåer.
Värderingsnivå 1, där beräkning av verkligt värde baseras på noterade marknadspriser och instrument som handlas på en aktiv marknad, värderingsnivå 2, där noterade marknadspriser saknas men variabler för beräkning av verkligt värde har hämtats från marknadsnoteringar samt värderingsnivå 3, där beräkning av verkligt värde sker utifrån data som inte finns på marknaden. Koncernens finansiella tillgångar och skulder tillhör huvudsakligen värderingsnivå 2.
NOTER
| Not 1 Rörelsesegment 40 | |
|---|---|
| Not 2 Anställda och personalkostnader 41 | |
| Not 3 Ersättning till revisorer 44 | |
| Not 4 Operationella leasingkostnader 44 | |
| Not 5 Resultat från andelar i koncernföretag 44 | |
| Not 6 Ränteintäkter och liknande intäkter 44 | |
| Not 7 Räntekostnader och liknande kostnader 44 | |
| Not 8 Bokslutsdispositioner 44 | |
| Not 9 Skatt på årets resultat 45 | |
| Not 10 Immateriella anläggningstillgångar 46 | |
| Not 11 Maskiner och inventarier 47 | |
| Not 12 Andelar i koncernföretag 47 | |
| Not 13 Långfristiga fordringar hos koncernföretag 48 | |
| Not 14 Finansiella placeringar 48 | |
| Not 15 Varulager 48 | |
| Not 16 Kundfordringar 48 | |
| Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 48 | |
| Not 18 Likvida medel 49 | |
| Not 19 Obeskattade reserver 49 | |
| Not 20 Avsättningar 49 | |
| Not 21 Övriga skulder till kreditinstitut 49 | |
| Not 22 Övriga långfristiga skulder 49 | |
| Not 23 Övriga kortfristiga skulder 49 | |
| Not 24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 50 | |
| Not 25 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser 50 | |
| Not 26 Kassaflöde 50 | |
| Not 27 Närstående 50 | |
| Not 28 Viktiga uppskattningar och bedömningar 50 | |
| Not 29 Värdering av finansiella tillgångar och skulder 51 | |
| Not 30 Risker, riskhantering och känslighetsanalys 52 | |
| Not 31 Kapitalhantering 53 | |
| Not 32 Styrelsens yttrande avseende återköp | |
| av egna aktier 53 | |
| Not 33 Definition nyckeltal 54 | |
Not 1 Rörelsesegment
Fördelning per rörelsesegment har bestämts utifrån den interna rapporteringen till styrelsen och företagets högsta ledning. Information per rörelsegren och geografiska områden används för att utvärdera omsättning och resultat inom koncernen samt för att fördela koncernens resurser mellan olika segment. De identifierade rörelsegrenarna är Medicinska system och Avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Medicinska system utvecklar och säljer IT-system för röntgenkliniker samt medicinteknisk utrustning. Huvudprodukterna inom segmentet är IT-lösningar för hantering och lagring av röntgenbilder och patientinformation, digital röntgenutrustning för mammografiundersökningar samt IT-lösningar för ortopedi. Utveckling och produktion bedrivs huvudsakligen i Sverige och försäljning sker dels genom egna försäljningsbolag, dels genom externa distributörer.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem utvecklar och säljer produkter för avlyssningssäker kommunikation. Segmentet delar sig mellan produktdivisionerna Tiger, med produkter som skyddar tal- och datakommunikation, samt Krypto, som utvecklar kundspecifika system och produkter. Utveckling och produktion sker i Sverige och försäljning sker genom säljorganisationen i Sverige och Nederländerna.
Rörelsegrenar
| Medicinska system1 A | vlyssningssäkra | Övrig verksamhet 2 E | limineringar 3 | Totalt | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kommunikationssystem | Koncernen4 | ||||||||||
| 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | ||
| Nettoomsättning | 810 146 | 810 113 | 99 631 | 90 253 | 81 451 | 36 071 | -142 871 | -73 162 | 848 357 | 863 275 | |
| Avskrivningar | 38 960 | 40 491 | 435 | 256 | 10 364 | 4 356 | 0 | 0 | 49 759 | 45 103 | |
| Rörelseresultat | 26 461 | 44 721 | 15 076 | 13 492 | -3 681 | -8 047 | -3 658 | -28 751 | 34 198 | 21 415 | |
| Tillgångar | 751 089 | 722 264 | 78 698 | 54 800 | 1 276 992 | 1 204 372 | -1 138 104 | -973 281 | 968 675 | 1 008 155 | |
| Skulder | 690 358 | 670 594 | 73 273 | 49 572 | 736 687 | 628 749 | -1 138 104 | -939 874 | 362 214 | 409 041 | |
| Investeringar | 33 491 | 38 715 | 1 090 | 3 946 | 32 226 | 25 053 | 0 | 0 | 66 807 | 67 714 |
Geografiska områden
| Sverige | Övriga Europa | Nordamerika | Övriga världen | Totalt | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | ||
| Nettoomsättning | 263 536 | 257 625 | 325 471 | 348 931 | 224 610 | 236 905 | 34 740 | 19 814 | 848 357 | 863 275 | |
| Tillgångar | 632 906 | 761 058 | 177 942 | 171 035 | 129 449 | 64 048 | 28 378 | 12 014 | 968 675 | 1 008 155 | |
| Investeringar | 18 669 | 42 789 | 47 796 | 4 016 | 235 | 20 809 | 107 | 100 | 66 807 | 67 714 |
1 Sectras mammografiprodukter står för 94,5 MSEK (86,3) av omsättningen och -79,0 MSEK (-96,6) av rörelseresultatet för verksamhetsåret.
2 Övrig verksamhet avser till 68,3 procent (34,4) verksamheter för finansiering av kundprojekt och till 31,7 procent (65,6) moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
3 Av moderbolagets totala försäljning avser 100 procent andra företag inom den företagsgrupp som bolaget tillhör. Inköp från koncernbolag har skett med 0 procent.
4 Sectra har inga kunder som enskilt bidrar med mer än tio procent av den totala nettoomsättningen. Merparten av koncernens anläggningstillgångar finns i Sverige.
Not 2 Anställda och personalkostnader
| Medelantalet anställda och andel kvinnor | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 09/10 08/09 |
||||||||
| Totalt | varav T kvinnor |
otalt | varav kvinnor |
|||||
| Moderbolaget | ||||||||
| Sverige | 19 | 11 | 16 | 9 | ||||
| Koncernen | ||||||||
| Australien | 12 | 3 | 13 | 3 | ||||
| Danmark | 4 | 1 | 4 | 0 | ||||
| Japan | 1 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Kanada | 6 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Nederländerna | 19 | 3 | 15 | 1 | ||||
| Norge | 11 | 4 | 11 | 4 | ||||
| Nya Zeeland | 2 | 0 | 2 | 0 | ||||
| Portugal | 6 | 3 | 0 | 0 | ||||
| Schweiz | 2 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Spanien | 5 | 2 | 10 | 5 | ||||
| Storbritannien | 48 | 16 | 33 | 10 | ||||
| Sverige | 357 | 94 | 335 | 93 | ||||
| Tyskland | 22 | 7 | 25 | 9 | ||||
| USA | 89 | 22 | 90 | 18 | ||||
| Koncernen totalt | 584 | 155 | 538 | 143 |
Andelen kvinnliga ordinarie ledamöter inklusive arbetstagarrepresentanter i koncernens alla bolagsstyrelser uppgick till 11 procent (17) och i moderbolagets styrelse till 29 procent (25). Andelen kvinnor i koncernens ledningsgrupper inklusive verkställande direktörer uppgick till 19 procent (21) och i koncernledningen till 20 procent (20).
Löner och andra ersättningar
| 09/10 | 08/09 | |||
|---|---|---|---|---|
| Styrelse och VD |
Övriga S anställda |
tyrelse och VD |
Övriga anställda |
|
| Moderbolaget | ||||
| Sverige Koncernen |
1 868 | 5 978 | 1 924 | 4 930 |
| Australien | 1 256 | 7 423 | 1 089 | 8 271 |
| Danmark | 1 002 | 2 630 | 1 052 | 2 291 |
| Japan | 0 | 979 | 0 | 0 |
| Kanada | 0 | 4 896 | 0 | 0 |
| Nederländerna | 1 626 | 10 166 | 1 720 | 7 631 |
| Norge | 1 435 | 8 278 | 830 | 7 453 |
| Nya Zeeland | 0 | 867 | 0 | 814 |
| Portugal | 798 | 1 790 | 0 | 0 |
| Schweiz | 0 | 1 623 | 0 | 0 |
| Spanien | 0 | 2 690 | 1 048 | 3 358 |
| Storbritannien | 1 414 | 27 955 | 1 773 | 19 539 |
| Sverige | 6 261 | 150 476 | 6 269 | 144 332 |
| Tyskland | 1 994 | 13 888 | 1 353 | 12 912 |
| USA | 2 730 | 75 142 | 3 180 | 84 640 |
| Koncernen totalt | 18 516 | 308 803 | 18 314 | 291 241 |
Sociala kostnader
| 09/10 | 08/09 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelse och VD |
varav pensions- kostnader |
Övriga anställda |
varav S pensions- kostnader |
tyrelse och VD |
varav pensions- kostnader |
Övriga anställda |
varav pensions kostnader |
||
| Moderbolaget | |||||||||
| Sverige | 858 | 261 | 2 545 | 590 | 857 | 263 | 2 165 | 467 | |
| Koncernen | |||||||||
| Australien | 133 | 133 | 593 | 593 | 100 | 100 | 686 | 553 | |
| Danmark | 77 | 71 | 224 | 200 | 199 | 115 | 274 | 247 | |
| Japan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Kanada | 0 | 0 | 614 | 195 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Nederländerna | 296 | 133 | 1 903 | 420 | 275 | 101 | 1 180 | 173 | |
| Norge | 231 | 29 | 2 093 | 763 | 179 | 63 | 1 331 | 243 | |
| Nya Zeeland | 0 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 13 | 0 | |
| Portugal | 112 | 0 | 256 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Schweiz | 0 | 0 | 226 | 116 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Spanien | 0 | 0 | 583 | 0 | 193 | 0 | 621 | 0 | |
| Storbritannien | 267 | 70 | 4 497 | 1 147 | 288 | 72 | 2 875 | 683 | |
| Sverige | 3 291 | 1 110 | 67 397 | 16 556 | 3 266 | 1 080 | 64 743 | 15 100 | |
| Tyskland | 297 | 266 | 2 720 | 1 053 | 265 | 244 | 2 656 | 1 170 | |
| USA | 159 | 43 | 13 474 | 1 784 | 198 | 103 | 14 888 | 1 949 | |
| Koncernen totalt | 4 863 | 1 855 | 94 595 | 22 827 | 4 963 | 1 878 | 89 267 | 20 118 |
Sjukfrånvaro % av ordinarie arbetstid
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/10 08/09 | 09/10 08/09 | ||||
| Totalt | |||||
| Samtliga medarbetare | 1,2 | 1,1 | 0,9 | 1,5 | |
| Varav andel frånvaro 60 dgr | |||||
| eller mer | 0,0 | 10,9 | 0,0 | 0,0 | |
| Per grupp | |||||
| Kvinnor | 1,4 | 1,5 | 1,0 | 1,6 | |
| Män | 1,1 | 1,0 | 0,7 | 1,4 | |
| Medarbetare 29 år och yngre | 1,3 | 1,5 | 1,4 | 4,5 | |
| Medarbetare 30-49 år | 1,2 | 1,1 | 0,9 | 0,9 | |
| Medarbetare 50 år och äldre | 1,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | |
Ersättning till styrelse, VD och andra ledande befattningshavare 2009/2010
| Styrelse- arvode |
Grundlön | Rörlig ersättning |
Övriga förmåner |
Pensions- T premier |
otalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Carl-Erik Ridderstråle, styrelsens ordförande | 250 | 0 | 0 | 0 | 0 | 250 |
| Erika Söderberg Johnson | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Torbjörn Kronander | 0 | 1 417 | 0 | 0 | 258 | 1 675 |
| Anders Persson | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Christer Nilsson | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Summa ersättningar till styrelsen | 700 | 1 417 | 0 | 0 | 258 | 2 375 |
| Verkställande direktören | 0 | 1 168 | 0 | 0 | 261 | 1 429 |
| Övriga ledande befattningshavare (4 personer) | 0 | 2 476 | 0 | 0 | 453 | 2 929 |
| Summa ersättningar till VD och | ||||||
| andra ledande befattningshavare | 0 | 3 644 | 0 | 0 | 714 | 4 358 |
| Totalt | 700 | 5 061 | 0 | 0 | 972 | 6 733 |
Beredning och beslutsprocess
Styrelsens arvode har beslutats av årsstämman i enlighet med förslag från valberedningen. Riktlinjer för ersättning till VD och andra ledande befattningshavare fastställs av årsstämman. VD/koncernchefens ersättning har beretts och beslutas av styrelsens ersättningskommitté. VD/koncernchef har berett och beslutat om ersättningar till andra ledande befattningshavare.
Ersättningar till styrelsen
Till styrelsens ordförande och externa ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Interna styrelseledamöter erhåller ej arvode. Arvode till externa styrelseledamöter utgick under 2009/2010 med 150 000 SEK och till styrelsens ordförande med 250 000 SEK.
Ersättningar till VD och andra ledande befattningshavare
Ersättning till VD/koncernchef och andra ledande befattningshavare sker enligt marknadsmässiga villkor och utgörs av grundlön, rörlig lön, övriga förmåner samt pension. Den fasta lönen är fastställd med hänsyn tagen till kompetens, ansvarsområde och prestation. Den rörliga lönen är prestationsbaserad och maximerad till en procentsats av den fasta årslönen som är högst 50 procent. Med andra ledande befattningshavare avses de 4 medarbetare som tillsammans med VD/koncernchef och vice VD/VD för Medicinska system utgjorde koncernledningen under verksamhetsåret.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida har VD/koncernchef 18 månaders uppsägningstid. Vid uppsägning från VD:s sida gäller en uppsägningstid om 6 månader. Uppsägningstiden för övriga ledande befattningshavare varierar mellan 3 och 12 månader från bolagets sida och mellan 3 och 6 månader från befattningshavarens sida. Särskilda avtal om avgångsvederlag finns ej.
Pension
Pensionsålder för VD och övriga ledande befattningshavare är 65 år. Pensionsförmåner för VD och övriga ledande befattningshavare erläggs inom ramen för samtliga medarbetares gällande pensionsplan, som är premiebestämd och oantastbar.
Aktierelaterade ersättningar
Konvertibel- och optionsprogram möjliggör för de anställda att förvärva aktier i företaget. Det verkliga värdet på tilldelade konvertibler och optioner redovisas som en personalkostnad med en motsvarande ökning av eget kapital. Det verkliga värdet beräknas vid tilldelningstidpunkten och fördelas över intjänandeperioden. Det verkliga värdet på de tilldelade konvertiblerna och optionerna beräknas enligt Black & Scholes modell och hänsyn tas till de villkor och förutsättningar som gällde vid tilldelningstidpunkten. Det belopp som redovisas som en kostnad justeras för att återspegla det verkliga antalet intjänade konvertibler och optioner.
Under verksamhetsåret har aktierelaterade ersättningar kostnadsförts med 2 491 TSEK (2 584) varav 758 TSEK (906) avser ledande befattningshavare inklusive VD/koncernchef.
Utställda incitamentsprogram
| Konvertibelprogram | 2007/2010 | 2009/2012 |
|---|---|---|
| Antal underliggande B-aktier | 270 500 | 368 400 |
| Konverteringskurs, SEK | 82,30 | 47,00 |
| Lösenperiod | 24-28 maj 2010 | 21-25 maj 2012 |
| Löptid | 15 juni 2010 | 15 juni 2012 |
| Ränta under löptiden | 4% | 4% |
| Utspädning vid full konvertering, kapital | 0,7% | 1,0% |
| 2009/2012 |
|---|
| 100 000 |
| 47,00 |
| 19-25 aug 2012 |
| 0 |
| 0,3% |
Under året har utfärdats två nya incitamentsprogram. Ett konvertibelprogram med 368 400 konvertibler och ett optionsprogram med 100 000 optioner båda programmen till kursen 47,00 SEK.
Utspädningen av konvertibellån 2007/2010 (270 500) samt personaloptioner 2007/2010 (100 000) förväntas enligt företagets bedömning bli noll då konverteringskursen uppgår till 82,30 SEK. Konvertibellånet förväntas återbetalas på förfallodagen den 15 juni 2010.
Not 3 Ersättning till revisorer
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | |
| Revisionsuppdrag | ||||
| Grant Thornton Sweden AB | 1 108 | 837 | 211 | 192 |
| Övriga revisionsbyråer | 248 | 165 | 0 | 0 |
| Konsultation | ||||
| Grant Thornton Sweden AB | 325 | 1 540 | 170 | 1 364 |
| Övriga revisionsbyråer | 536 | 375 | 164 | 0 |
| Totalt | 2 217 | 2 917 | 545 | 1 556 |
Not 4 Operationella leasingkostnader
Årets betalda kostnader avseende operationella leasingavtal uppgår till 5 013 TSEK (7 287). Avtalade framtida avgifter avseende operationell leasing förfaller per år enligt nedan:
| Koncernen | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/11 | 11/12 | 12/13 | 13/14 | ||
| Bilar | 2 975 | 2 284 | 948 | 497 | |
| Övrigt | 314 | 192 | 100 | 71 | |
| Objekt för vidareuthyrning | 1 481 | 1 481 | 820 | 157 | |
| Totalt | 4 770 | 3 957 | 1 868 | 725 |
Sammanlagda framtida leasingavgifter avseende icke uppsägningsbara avtal för objekt som vidareuthyrs är 3 939 TSEK.
Räkenskapsårets intäkter avseende vidareuthyrda leasingobjekt är 3 636 TSEK.
Totalt 15 700 -10 677 Not 5 Resultat från andelar i koncernföretag
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | ||
| Koncernbidrag | 94 700 | 191 700 | |
| Ränteintäkter | 12 930 | 35 684 | |
| Räntekostnader | -57 | -14 345 | |
| Totalt | 107 573 | 213 039 |
Not 6 Ränteintäkter och liknande intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | ||
| Övriga ränteintäkter | -923 | 10 241 | 720 | 7 590 | |
| Utdelning | 6 | 30 | 6 | 30 | |
| Omvärdering värdepapper | 1 381 | 0 | 1 381 | 0 | |
| Valutakursdifferens | 0 | 41 687 | 0 | 6 883 | |
| Totalt | 464 | 51 958 | 2 107 | 14 503 |
Monetära tillgångar och skulder redovisas till balansdagens kurs via resultaträkningen.
Not 7 Räntekostnader och liknande kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | |
| Räntekostnader | 1 871 | 1 979 | 1 371 | 1 907 |
| Valutakursdifferens | 9 253 | 0 | 1 570 | 0 |
| Totalt | 11 124 | 1 979 | 2 941 | 1 907 |
Monetära tillgångar och skulder redovisas till balansdagens kurs via resultaträkningen.
Not 8 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | ||
| Förändring periodiseringsfond | 15 612 | -10 700 | |
| Förändring överavskrivning | 88 | 23 | |
Not 9 Skatt på årets resultat
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | |
| Skattekostnad | ||||
| Aktuell skattekostnad | -13 261 | -25 411 | -8 736 | -22 625 |
| Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 2 484 | 7 820 | -22 697 | -35 487 |
| Uppskjuten skatt avseende obeskattade reserver | 4 446 | -3 347 | 0 | 0 |
| Summa skattekostnad | -6 331 | -20 938 | -31 433 | -58 112 |
| Sambandet mellan koncernens skattekostnad och redovisad skatt enligt gällande skattesats | ||||
| Resultat före skatt | 23 538 | 71 394 | 115 878 | 205 550 |
| Skatt enligt gällande skattesats | -6 190 | -19 990 | -30 476 | -57 554 |
| Justering av skatt avseende tidigare år | -429 | -495 | -288 | 0 |
| Skatteeffekt på grund av ändrad skattesats | 1 988 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -550 | -922 | -671 | -607 |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 22 | 198 | 2 | 49 |
| Förändring temporära skillnader | 4 848 | 71 | 0 | 0 |
| Justering för skatt i utländska dotterbolag | -6 020 | 200 | 0 | 0 |
| Skatt på årets resultat | -6 331 | -20 938 | -31 433 | -58 112 |
| Temporära skillnader i koncernen | ||||
| Uppskjuten skatteskuld på obeskattade reserver | 26 444 | 31 790 | ||
| Uppskjuten skatteskuld på omsättningstillgångar | -10 303 | -7 806 | ||
| Uppskjuten skattefordran på outnyttjade underskottsavdrag | 0 | 0 | ||
| Summa uppskjuten skatteskuld | 16 141 | 23 984 |
Gällande skattesats för koncernen är den skattesats som gäller för moderbolaget vilken uppgår till 26,3 procent.
Outnyttjade underskottsavdrag avser utländska bolag i koncernen och uppgår till 17 887 TSEK (18 823) per den 30 april 2010. Inga uppskjutna skattefordringar redovisas då företagets bedömning är att underskottet i sin helhet inte kan utnyttjas inom de närmaste åren. Ingen förfallotidpunkt finns för de utländska underskottsavdragen.
Not 10 Immateriella anläggningstillgångar
| Koncernen | Balanserad utveckling1 |
Patent2 | Kund- relationer3 |
Varumärke | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 292 515 | 28 359 | 21 824 | 4 762 | 347 460 |
| Omräkningsdifferens | 0 | 1 012 | 2 970 | 0 | 3 982 |
| Årets investeringar | 39 059 | 0 | 0 | 0 | 39 059 |
| Årets nedskrivningar4 | -7 917 | 0 | 0 | 0 | -7 917 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 2009 | 323 657 | 29 371 | 24 794 | 4 762 | 382 584 |
| Ingående avskrivningar | 106 348 | 9 861 | 9 316 | 4 297 | 129 822 |
| Omräkningsdifferens | 0 | 0 | -4 | 0 | -4 |
| Årets avskrivningar | 19 697 | 4 398 | 1 455 | 0 | 25 550 |
| Ackumulerade avskrivningar 30 april 2009 | 126 045 | 14 259 | 10 767 | 4 297 | 155 368 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2009 | 197 612 | 15 112 | 14 027 | 465 | 227 216 |
| Ingående anskaffningsvärde | 323 657 | 29 371 | 24 794 | 4 762 | 382 584 |
| Omräkningsdifferens | 0 | -1 556 | 100 | 0 | -1 456 |
| Årets investeringar | 16 149 | 0 | 0 | 0 | 16 149 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 2010 | 339 806 | 27 815 | 24 894 | 4 762 | 397 277 |
| Ingående avskrivningar | 126 045 | 14 259 | 10 767 | 4 297 | 155 368 |
| Årets avskrivningar | 26 785 | 2 705 | 1 340 | 0 | 30 830 |
| Ackumulerade avskrivningar 30 april 2010 | 152 830 | 16 964 | 12 107 | 4 297 | 186 198 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2010 | 186 976 | 10 851 | 12 787 | 465 | 211 079 |
1) Balanserad utveckling avser internt genererade immateriella tillgångar bestående av egna programvaror samt utrustning för medicinsk bildhantering och avlyssningssäker kommunikation. Största projektet inom balanserad utveckling avser system för digital mammografi bestående av röntgenutrustning. Kvarstående avskrivningstid på större projekt är 9 år. Övriga immateriella tillgångar är förvärvade.
2)Patent avser till största delen tillgångar inom Mammografi från förvärv av Sectra Mamea AB.
3) Kundrelationer tillhör segmentet Medicinska system och avser förvärvade tillgångar från Sectra Sverige AB (före detta Radisoft AB) och Sectra imaXpert BV.
4) Avser mindre delprojekt inom Mammografi i segmentet Medicinska system. Nedskrivning gjordes på grund av att delprojektet lades ner.
Prövning av nedskrivningsbehov av immateriella anläggningstillgångar
Prövning av nedskrivningsbehov av immateriella anläggningstillgångar genomförs vid behov och minst en gång per år. Nedskrivningsprövning baseras på beräkning av framtida nyttjandevärde. Bedömning av värdet av koncernens immateriella anläggningstillgångar sker utifrån de kassagenererande enheternas nyttjandevärde. Nyttjandevärdet bygger på de kassaflöden som bedöms genereras under enheternas återstående livslängd.
De framtida kassaflödena som använts vid beräkningen av respektive enhets nyttjandevärde baseras på en detaljerad genomgång av respektive enhet. De prognostiserade framtida kassaflödena har för samtliga enheter nuvärdesberäknats med en kalkylränta om 12 procent efter skatt. Kalkylräntan grundas på en marknadsmässig bedömning av genomsnittlig kapitalkostnad med hänsyn tagen till den bedömda risknivån i enheternas kassaflöden. Prognosperiod i beräkning av nyttjandevärden ligger mellan 5 till 10 år och antagen genomsnittlig tillväxt mellan 15-25%.
Känslighetsanalys
Nedskrivningsprövningar har gjorts med sådan marginal att företagsledningen bedömer att rimligt möjliga förändringar i enskilda variabler inte kommer att göra att nyttjandevärdet understiger bokfört värde. Det är därför ledningens bedömning att det även med viss variation i de viktigaste variablerna ej kommer att föreligga nedskrivningsbehov.
Övriga antaganden avseende avkastningskrav
| Riskfri ränta: | Tioårig statsskuldväxel eller motsvarande finansiell placering med lägsta möjlig risk. |
|---|---|
| Marknadens riskpremie: | 5% |
| Betavärde: | Betavärdet beräknad till 1. |
| Räntekostnad: | Sectras bedömda kostnad för upplåning. |
| Skattesats: | Skattesats i Sverige. |
Moderbolaget
Moderbolaget innehar inga immateriella tillgångar per den 30 april 2010.
Not 11 Maskiner och inventarier
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | ||
| Ingående anskaffningsvärde | 84 674 | 52 102 | 12 552 | 11 731 | |
| Omräkningsdifferens | -6 183 | 4 790 | 0 | 0 | |
| Årets investeringar | 52 117 | 28 534 | 521 | 846 | |
| Årets försäljningar/utrangeringar | -1 283 | -752 | -240 | -25 | |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 129 325 | 84 674 | 12 833 | 12 552 | |
| Ingående avskrivningar | 39 734 | 28 042 | 10 637 | 10 188 | |
| Omräkningsdifferens | -960 | 75 | 0 | 0 | |
| Årets avskrivningar | 18 929 | 11 616 | 558 | 470 | |
| Årets försäljningar/utrangeringar | -1 158 | 0 | -240 | -21 | |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 56 545 | 39 733 | 10 955 | 10 637 | |
| Restvärde enligt plan | 72 780 | 44 941 | 1 878 | 1 915 | |
| Totalt bokfört värde | 72 780 | 44 941 | 1 878 | 1 915 |
Not 12 Andelar i koncernföretag
| 100430 | 090430 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Organisations- | Säte A | ntal K | apital - N | ominellt R | edovisat R | edovisat | |
| nummer | andelar | andel | värde | värde | värde | ||
| Moderbolaget | |||||||
| Sectra Imtec AB | 556250-8241 | Linköping, SE | 300 000 | 100% | 3 000 | 2 883 | 2 883 |
| Sectra Communications AB | 556291-3300 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Sectra Wireless Technologies AB | 556570-9325 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 8 000 | 8 000 |
| Sectra Secure Transmission AB | 556247-1283 | Linköping, SE | 100 000 | 100% | 100 | 95 | 95 |
| Ebberöd Capital, Inc. | 20-8912327 | Shelton, US | 1 000 | 100% | 0 | 0 | 0 |
| Ebberöd Capital Ltd | 06707408 | Milton Keynes, UK | 1 000 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Totalt | 13 978 | 13 978 | |||||
| Sectra Imtec AB | |||||||
| Sectra Sverige AB | 556483-9479 | Linköping, SE | 40 350 | 100% | 100 | 21 016 | 21 016 |
| Paxlink AB | 556572-3292 | Linköping, SE | 1 000 | 100% | 100 | 811 | 811 |
| Sectra Norge AS | 975 353 265 | Oslo, NO | 5 000 | 100% | NOK 500 | 283 | 283 |
| Sectra North America, Inc. | 06-1473851 | Shelton, US | 500 | 100% | USD 50 | 384 | 384 |
| Sectra Medical Systems GmbH | HR B 8546 | Aachen, DE | 500 | 100% | EUR 26 | 219 | 219 |
| Sectra Italia S.r.l. | 03185950965 | Milano, IT | 500 | 100% | EUR 50 | 0 | 453 |
| Sectra A/S | 26121361 | Herlev, DK | 5 000 | 100% | DKK 100 | 639 | 639 |
| Sectra Ltd | 4571654 Milton Keynes, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 | |
| Sectra Pty Ltd | 105 376 190 | Sydney, AU | 1 | 100% | AUD 0,1 | 1 | 1 |
| Sectra New Zealand Ltd | 1539744 | Auckland, NZ | 1 | 100% | NZD 0,1 | 0 | 0 |
| Sectra Medical Systems SL | B84352749 | Madrid, ES | 500 | 100% | EUR 253 | 2 290 | 2 290 |
| Sectra Mamea AB1 | 556570-7022 | Stockholm, SE | 107 616 | 100% | 183 | 152 161 | 152 161 |
| Sectra imaXperts BV1 | 39069257 | Almere, NL | 500 | 100% | EUR 22,5 | 3 936 | 3 936 |
| Totalt | 181 740 | 182 193 | |||||
| Sectra Communications AB | |||||||
| Sectra Communications Ltd | 4884887 | London, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Sectra Communications BV | 27264295 | The Hague, NL | 1 800 | 100% | EUR 18 | 164 | 164 |
| Totalt | 164 | 164 |
1 Eventuella tilläggsköpeskillingar avseende förvärv av Sectra Mamea AB den 30 april 2004 och Sectra imaXperts BV (före detta imaXperts BV) den 1 december 2006 kan inte beräknas på ett tillförlitligt sätt, varför dessa inte tas upp i förvärvsanalysen och ovanstående redovisade värden. För Sectra ImaXperts BV kan tillläggsköpeskilling som tidigast bli aktuell i december 2010 och för Sectra Mamea AB kan tilläggsköpeskillingen bli aktuell till och med april 2015.
Not 13 Långfristiga fordringar hos koncernföretag
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 100430 | 090430 | |
| Ingående värde | 0 | 0 |
| Nya fordringar | 0 | 0 |
| Omklassificering från kortfristiga fordringar | 152 465 | 0 |
| Totalt | 152 465 | 0 |
Not 14 Finansiella placeringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Långfristiga värdepappersinnehav | 100430 | 090430 | 100430 | 090430 |
| Aktie- och ränteobligationer | 0 | 22 000 | 0 | 22 000 |
| Övriga aktier och andelar | 3 931 | 2 614 | 1 419 | 39 |
| Totalt | 3 931 | 24 614 | 1 419 | 22 039 |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | ||||
| Aktie- och ränteobligationer | 22 000 | 21 000 | 22 000 | 21 000 |
| Totalt | 22 000 | 21 000 | 22 000 | 21 000 |
Värdepappersinnehav med förfall mindre än ett år klassificeras som kortfristiga. Se not 29 för värdering av värdepappersinnehav.
Not 15 Varulager
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | ||
| Komponentlager | 28 021 | 59 041 | 0 | 0 | |
| Produkter i arbete | 9 704 | 6 268 | 0 | 0 | |
| Färdiga varor | 19 759 | 19 485 | 0 | 0 | |
| Totalt | 57 484 | 84 794 | 0 | 0 |
Nedskrivning av varor i lager via resultaträkningen uppgår till 1 448 TSEK (4 543) under 2009/2010.
Utrustning och komponenter som huvudsakligen används för utveckling omklassificeras till inventarier alternativt kostnadsförs via resultaträkningen beroende på bedömd livslängd av lagervara. Av totalt lagervärde är 0 värderat till verkligt värde efter försäljningsomkostnader.
Not 16 Kundfordringar
Kundfordringar per valuta
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | |
| SEK | 22 706 | 53 896 | 0 | 0 |
| USD | 53 223 | 63 337 | 0 | 0 |
| EUR | 61 157 | 82 398 | 0 | 0 |
| GBP | 25 085 | 16 968 | 0 | 0 |
| Övriga valutor | 40 812 | 11 518 | 0 | 0 |
| Totalt | 202 983 | 228 117 | 0 | 0 |
Årets förändring i reserv för osäkra kundfordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | |
| Ingående balans | 7 920 | 5 678 | 0 | 0 |
| Konstaterade förluster | -99 | -348 | 0 | 0 |
| Återförda outnyttjade belopp | -5 770 | 0 | 0 | 0 |
| Reservering för osäkra | ||||
| kundfordringar | 2 182 | 1 689 | 0 | 0 |
| Valutaeffekt | 0 | 901 | 0 | 0 |
| Totalt | 4 233 | 7 920 | 0 | 0 |
För åldersanalys se not 30. Moderbolagets resultat har inte påverkats av några kundförluster under året.
Not 17 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | ||
| Förutbetalda hyror | 3 889 | 3 627 | 1 299 | 1 222 | |
| Upplupna ränteintäkter | 50 | 406 | 33 | 367 | |
| Förutbetalda underhållsavtal | 3 963 | 4 677 | 459 | 803 | |
| Övriga poster | 12 954 | 30 765 | 334 | 471 | |
| Ofakturerat pågående arbete 153 567 | 133 572 | 0 | 0 | ||
| Totalt | 174 423 | 173 047 | 2 125 | 2 863 |
Not 18 Likvida medel
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | ||
| Bankmedel | 167 511 | 153 639 | 703 747 | 692 706 | |
| Kortfristiga placeringar | 24 986 | 29 640 | 24 986 | 29 640 | |
| Spärrmedel för garantier | 527 | 1 003 | 527 | 526 | |
| Totalt | 193 024 | 184 282 | 729 260 | 722 872 |
Kortfristiga placeringar som redovisas under likvida medel avser bankinlåning och företagscertifikat som kan likställas med likvida medel och har förfall inom 90 dagar.
Checkräkningskredit
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | |||
| Beviljad kreditlimit | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | ||
| Outnyttjad del | -15 000 | -15 000 | -15 000 | -15 000 | ||
| Utnyttjat kreditbelopp | 0 | 0 | 0 | 0 |
Not 19 Obeskattade reserver
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | ||
| Periodiseringsfonder: | |||
| Avsatt till tax 05 | 0 | 26 312 | |
| Avsatt till tax 06 | 1 649 | 1 649 | |
| Avsatt till tax 07 | 15 515 | 15 515 | |
| Avsatt till tax 08 | 18 304 | 18 304 | |
| Avsatt till tax 09 | 24 000 | 24 000 | |
| Avsatt till tax 10 | 26 900 | 26 900 | |
| Avsatt till tax 11 | 10 700 | 0 | |
| Överavskrivning | 768 | 856 | |
| Totalt | 97 836 | 113 536 |
Av obeskattade reserver redovisas 25 731 TSEK (31 790) som uppskjuten skatt i koncernen.
Not 20 Avsättningar Koncernen
| Skatter | Garantiåtaganden | |||
|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | |
| Redovisat värde vid periodens ingång | 23 983 | 28 659 | 6 491 | 17 718 |
| Avsättningar som gjorts under perioden | 1 508 | 129 | 6 354 | 6 491 |
| Belopp som tagits i anspråk | -9 350 | -4 804 | -6 491 | -17 718 |
| Redovisat värde vid periodens utgång | 16 141 | 23 984 | 6 354 | 6 491 |
| Varav total långfristig del av avsättningarna | 15 589 | 16 198 | 0 | 0 |
| Varav total kortfristig del av avsättningarna | 552 | 7 786 | 6 354 | 6 491 |
Not 21 Övriga skulder till kreditinstitut
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 | 090430 | ||
| Förfallotidpunkt 0-5 år | |||||
| från balansdagen | 0 | 95 | 0 | 0 | |
| Totalt | 0 | 95 | 0 | 0 |
Not 22 Övriga långfristiga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 090430 | |||
| Konvertibelt förlagslån 07/10 | 0 | 22 262 | 0 | 22 262 | |
| Konvertibelt förlagslån 09/12 | 17 315 | 0 | 17 315 | 0 | |
| Övriga skulder | 0 | 805 | 0 | 0 | |
| Totalt | 17 315 | 23 067 | 17 315 | 22 262 |
Under året har utfärdats ett nytt konvertibelprogram med 368 400 konvertibler till en kurs av 47,00 SEK.
Not 23 Övriga kortfristiga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 090430 | |||
| Konvertibelt förlagslån 06/09 | 0 | 23 132 | 0 | 23 132 | |
| Konvertibelt förlagslån 07/10 | 22 262 | 0 | 22 262 | 0 | |
| Mervärdesskatt | 9 206 | 7 791 | 0 | 0 | |
| Personalens källskatter | 6 031 | 7 334 | 389 | 369 | |
| Övriga skulder | 8 650 | 7 232 | 23 | 22 | |
| Totalt | 46 149 | 45 489 | 22 674 | 23 523 |
Villkor
För information om villkor för de konvertibla förlagslånen hänvisas till Not 2 Löner och andra ersättningar.
Not 24 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 100430 | 090430 | 100430 090430 | ||
| Upplupna sociala avgifter | 26 418 | 24 799 | 1 244 | 1 101 |
| Upplupna semesterlöner | 35 430 | 33 448 | 1 616 | 1 431 |
| Förutbetalda underhållsavtal | 32 572 | 40 829 | 0 | 0 |
| Upplupna leverantörsskulder | 2 627 | 4 510 | 478 | 1 063 |
| Erhållna förskott avseende | ||||
| pågående arbeten | 39 680 | 34 648 | 0 | 0 |
| Övriga poster | 95 119 | 105 289 | 83 | 29 |
| Totalt | 231 846 | 243 523 | 3 421 | 3 624 |
Not 25 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser
| 100430 | Koncernen 090430 |
Moderbolaget 100430 090430 |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Företagsinteckningar | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 | |
| Summa ställda säkerheter | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 | |
| Borgen till förmån | |||||
| för dotterbolag | 0 | 0 | 308 047 | 368 396 | |
| Summa eventualförpliktelser | 0 | 0 | 308 047 | 368 396 |
Not 26 Kassaflöde
Justering för poster som inte ingår i kassaflöde
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 09/10 | 08/09 | 09/10 | 08/09 | |
| Avskrivningar | 49 759 | 45 103 | 558 | 470 |
| Valutakursdifferenser | -20 882 | 37 854 | -16 908 | 6 345 |
| Omvärdering värdepapper | 1 380 | 0 | 1 380 | 0 |
| Försäljning anläggningstillgångar | 0 | 752 | 0 | 0 |
| Avsättning för personalkostnader | 2 492 | 1 779 | 0 | 0 |
| Totalt | 32 749 | 85 488 | -14 970 | 6 815 |
Not 27 Närstående
Mellan moderbolaget och dotterföretag finns finansiella skulder och fordringar som löper med marknadsmässig ränta, se not 13 och 22. I övrigt finns inga transaktioner med närstående.
Not 28 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vid bokslutet görs vissa bedömningar avseende användning av redovisningsprinciper som påverkar redovisade värden per balansdagen. Dessa uppskattningar för redovisningsändamål kan avvika från det verkliga utfallet. Följande uppskattningar kan innebära en risk för ändringar i redovisade värden.
Nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar utvärderas löpande och baseras på beräknat återvinningsvärde per kassagenererande enhet. Återvinningsvärdet är baserat på enhetens nyttjandevärde vilket utgörs av beräknade framtida kassaflöden. Beräkningar baseras på budgeterade långsiktiga mål och förväntad tillväxt. I beräkningar används diskonteringsränta på 12 procent och tillväxten har satts till nivå med marknadens utveckling.
Förpliktelser för garantier uppstår vid leverans av ett system som normalt innehåller en garantitid på 12 månader. Bedömningar av framtida garantikostnader baseras på individuella projekt och tidigare erfarenheter. Avvikelser mellan faktiska garantikostnader och reservering förekommer på individuella projekt men på koncernnivå är dessa avvikelser begränsade.
Valutakursförändringar vid omräkning av tillgångar, skulder och dotterbolag i utländsk valuta innebär risker som kan ha relativt stor påverkan på redovisade värden i koncernens resultat- och balansräkning. Se not 30 för mer utförlig beskrivning av risker och känslighet förknippade med valutakurser.
Not 29 Värdering av finansiella tillgångar och skulder
| Koncernen 100430 | Kund och låneford ringar |
Finansiella till gångar som kan säljas |
Övriga finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
Verkligt värde |
Ej finansiella tillgångar och skulder |
Summa balansräkning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 3 931 | 0 | 3 931 | 3 931 | 0 | 3 931 |
| Kundfordringar | 202 983 | 0 | 0 | 202 983 | 202 983 | 0 | 202 983 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 852 | 13 852 |
| Kortfristiga värdepapeprsinnehav | 0 | 22 000 | 0 | 22 000 | 22 000 | 0 | 22 000 |
| Kassa och bank | 193 024 | 0 | 0 | 193 024 | 193 024 | 0 | 193 024 |
| Summa finansiella tillgångar | 396 007 | 25 931 | 0 | 421 938 | 421 938 | 13 852 | 435 790 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 17 315 | 17 315 | 17 315 | 0 | 17 315 |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 | 0 | 22 262 | 22 262 | 22 262 | 23 887 | 46 149 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 37 103 | 37 103 | 37 103 | 0 | 37 103 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 76 680 | 76 680 | 76 680 | 23 887 | 100 567 |
| Koncernen 090430 | Kund och låneford ringar |
Finansiella till gångar som kan säljas |
Övriga finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
Verkligt värde |
Ej finansiella tillgångar och skulder |
Summa balansräkning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 24 614 | 0 | 24 614 | 24 614 | 0 | 24 614 |
| Kundfordingar | 228 117 | 0 | 0 | 228 117 | 228 117 | 0 | 228 117 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 307 | 8 307 |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 0 | 21 000 | 0 | 21 000 | 21 000 | 0 | 21 000 |
| Kassa och bank | 184 282 | 0 | 0 | 184 282 | 184 282 | 0 | 184 282 |
| Summa finansiella tillgångar | 412 399 | 45 614 | 0 | 458 013 | 458 013 | 8 307 | 466 320 |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 95 | 95 | 95 | 0 | 95 |
| Övriga långfristiga skulder | 0 | 0 | 23 067 | 23 067 | 23 067 | 0 | 23 067 |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 | 0 | 23 132 | 23 132 | 23 132 | 22 357 | 45 489 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 47 262 | 47 262 | 47 262 | 0 | 47 262 |
| Summa finansiella skulder | 0 | 0 | 93 556 | 93 556 | 93 556 | 22 357 | 115 913 |
Nedskrivning av befarade kundförluster har gjorts via resultatet med 2 182 TSEK (1 689). I övriga kategorier har inga vinster eller förluster redovisats.
Beräkning av verkligt värde
Följande metoder har använts för att fastställa verkligt värde:
- Värdepappersinnehav som kan säljas tillhör värderingsnivå 2, vilket innebär att beräkning av verkligt värde baseras på marknadsnoteringar eller beräkning av framtida kassaflöden där variabler hämtats från marknadsnoteringar så långt det är möjligt. Innehavet som kan säljas uppgår till 25 931 TSEK (45 614).
- För likvida medel samt övriga fordringar och skulder med kortare livslängd anses det redovisade värdet motsvara det verkliga värdet. I de fall fordringar eller skulder har längre livslängd än ett år har det redovisade värdet diskonterats och motsvarar verkligt värde.
Not 30 Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Rörelserelaterade risker
Sectras rörelserelaterade risker är begränsade. Kundernas verksamhet finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel och betalningsförmågan är mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Genom att Sectra är verksamt på ett stort antal geografiska marknader, begränsas exempelvis politiska risker och marknadsrisker för koncernen som helhet. De enskilt största rörelserelaterade riskerna beskrivs nedan.
Kunder och samarbetspartners
Sectras fem största samarbetspartners och kunder står tillsammans för 25,0 procent (24,9) av koncernens omsättning. Även om försäljningen till varje kund är uppdelad på ett flertal avtal kan förlust av en stor kund ha väsentlig effekt på koncernens resultat och ställning. Den kontinuerliga expansionen av verksamheten gör att enskilda partners och kunders andel av koncernens affärsvolym successivt minskar.
Produktansvar och egendomsrisker
Genom sin verksamhet ikläder sig Sectra produktansvar, vilket innebär att person- och egendomsskador orsakade av företagets system hos kund eller tredje part skulle kunna leda till att anspråk ställs på Sectra. För de egendoms- och ansvarsrisker som koncernen är exponerad för har försäkringar tecknats.
Immateriella rättigheter
Sectra är ledande inom de områden där koncernen är verksam och satsar stora resurser på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar arbetar Sectra fortlöpande med att analysera immaterialrättsliga förutsättningar för olika produkter samt identifiera och skydda uppfinningar genom patent.
Andra affärsrisker
Priserna på medicinska system på världsmarknaden styrs i stor utsträckning av stora amerikanska företag. Dollarkursen har därmed effekt på prisbildningen på exempelvis mammografisystem. Andra affärsrisker såsom marknadsrisker, leverantörer, teknisk utveckling och personberoende analyseras kontinuerligt. Vid behov vidtas åtgärder för att reducera koncernens riskexponering.
Finansiella risker
Sectra exponeras för finansiella risker avseende valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. Regler och befogenheter för hantering av finansiella transaktioner och risker beskrivs i koncernens finanspolicy som styrelsen har fastställt. Ansvaret för hantering av finansiella transaktioner och risker är centraliserade till moderbolagets finansavdelning. Målsättning är att stödja koncernens affärsverksamhet genom att identifiera och begränsa koncernens finansiella risker, tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering av koncernbolag samt förvalta likvida medel med marknadsmässiga villkor.
Valutarisker
Valutaexponering inom koncernen uppstår genom transaktioner i utländsk valuta i form av kund- och leverantörsbetalningar samt vid omräkning av utländska dotterbolags resultat- och balansräkningar. Enligt koncernens finanspolicy ska dotterbolagens finansiering ske i lokal valuta och valutaexponering avser huvudsakligen USD och EUR. I årets rörelseresultat ingår valutakursförluster med -4 916 TSEK (+1 944) och i finansnetto med -9 253 TSEK (+41 687).
Koncernen kurssäkrar normalt inte valutaflöden, då potentiell vinst från uppbyggnad av rutiner för effektiv hantering av säkringskontrakt inte beräknas uppgå till betydande belopp på längre sikt. Sectra bevakar netto betalningsflöden i utländska valutor löpande och kurssäkring av valutaflöden kan komma att införas då bedömd vinst från valutasäkringskontrakt beräknas uppgå till betydande belopp.
Koncernens intäkter och rörelsekostnader i olika valutor MSEK
| Valuta | Intäkter | Kostnader | Nettoexponering |
|---|---|---|---|
| SEK | 321,9 | -441,8 | -119,9 |
| USD | 220,6 | -201,4 | 19,2 |
| EUR | 189,8 | -106,3 | 83,5 |
| Övriga valutor | 116,1 | -80,8 | 35,3 |
| Totalt | 848,4 | -830,3 | -18,1 |
Ränterisker
Förändringar i marknadsräntor kan ha en påverkan på koncernens resultat. Koncernens räntebärande tillgångar är primärt kortfristiga och avser värdepapper som kan lösas med kort varsel vid större förändringar i det allmänna ränteläget. Skulder till kreditinstitut har en räntebindningstid kortare än 12 månader. Koncernens räntebärande tillgångar överstiger på bokslutsdagen räntebärande skulder, vilket gör att koncernens ränterisk blir en belastning då ränteläget sänks och en förstärkning då ränteläget höjs.
Kreditrisker
Koncernens kreditrisker kan delas upp mellan risker hänförliga till kundernas förmåga att betala enligt överenskommelse samt motpartsrisker i samband med finansiella transaktioner.
Kundkreditrisk innebär att kunderna inte fullföljer sina åtaganden för betalning av kundfakturor. Koncernen har fastställda riktlinjer för att säkerställa att kunderna har god kreditvärdighet. Sectras kunder är till stor del statliga myndigheter och andra välrenommerade kunder med hög kreditvärdighet för vilka kreditrisken bedöms vara mycket låg. För att minimera kundkreditrisk i fastprisprojekt arbetar Sectra i stor utsträckning med delbetalning i förskott.
| MSEK | ||
|---|---|---|
| Åldersanalys koncernens kundfordringar | 100430 | 090430 |
| Ej förfallna kundfordringar | 123,7 | 122,5 |
| Förfallna kundfordringar 0 till 60 dagar | 44,9 | 59,4 |
| Förfallna kundfordringar över 60 dagar | 13,7 | 17,3 |
| Förfallna kundfordringar över 120 dagar | 20,7 | 28,9 |
| Totalt | 203,0 | 228,1 |
Reservering uppgår till 4,2 MSEK (7,9) av gruppen förfallna kundfordringar över 120 dagar.
Motpartsrisker uppstår vid finansiella transaktioner och likviditetshantering i samband med att koncernen har fordringar på banker och andra värdepappersemittenter. I koncernens finanspolicy beskrivs maximal kreditexponering och kreditbetyg för godkända motparter. För att minimera kreditrisk använder Sectra endast motparter med hög kreditvärdighet samt placeringar i instrument med hög kvalitet.
Likviditetsrisker
För att minimera likviditetsrisken placeras överlikviditet endast i bankinlåning eller i värdepapper som kan lösas in med kort varsel och som har en väl fungerande andrahandsmarknad. Outnyttjade checkräkningskrediter används vid tillfälligt ökat likviditetsbehov. Moderbolaget följer koncernens likviditet löpande genom sammanställning av likviditetsprognoser som är underlag till placeringar eller upplåning under kort- och långsikt.
Per balansdagen uppgår koncernens outnyttjade checkräkningskredit till 15 000 TSEK.
Konvertibellånen löper med fast ränta på 4 procent. Övriga krediter löper med rörliga räntor, vilka under räkenskapsåret har varierat mellan 3-5 procent. Leasingavtal och konvertibler har löptid mellan 0-3 år. Skulder till kreditinstitut löper tillsvidare. Se not 2 för ytterligare information om utställda konvertibler.
Känslighetsanalys
Koncernens resultat är huvudsakligen beroende av produktförsäljning, personal- och varukostnader. Nedanstående analys utgår från verksamhetsåret 2009/2010 års siffror och hur de variabler som anges skulle ha påverkat resultatet efter finansnetto om inga åtgärder, som exempelvis valutasäkring eller resursanpassningar, vidtagits. Varje variabel behandlas för sig under förutsättning att de andra förblir oförändrade. Analysen gör inte anspråk på att vara exakt utan är endast indikativ.
| Variabel | Förändring | Påverkan på resultat |
|---|---|---|
| efter finansiella poster | ||
| Nettoomsättning | +/- 1% | +/- 6,8 MSEK |
| Varukostnad | +/- 1% | +/- 1,7 MSEK |
| Personalkostnad | +/- 1% | +/- 4,4 MSEK |
| Räntenivå | +/- 1% | +/- 1,9 MSEK |
| Valutaförändring: | ||
| SEK/USD | +/- 1% | +/- 1,8 MSEK |
| SEK/EUR | +/- 1% | +/- 1,1 MSEK |
Vid en försvagning av svenska kronan med 1 % mot USD respektive EUR skulle resultat efter finansiella poster förbättras med 2,9 MSEK.
Not 31 Kapitalhantering
Koncernens finansiella mål har fastställts av styrelsen. Målsättningen är att ha god och flexibel kapitalstruktur så att den kan ändras om förutsättningarna för verksamheten eller för olika upplåningsalternativ förändras samt bibehålla finansiell stabilitet. Koncernens soliditetsmål är 30 procent.
Koncernens kapital definieras som totalt eget kapital med avdrag för orealiserade värdeförändringar och uppgår till 600 077 TSEK (597 335) per 30 april 2010. Koncernens soliditet uppgick på balansdagen till 62,2 procent (59,4). Sectras verksamhet har stora säsongsvariationer under verksamhetsåret och därför är det styrelsens ambition att behålla sund kapitalstruktur med låg skuldsättningsgrad.
Enligt koncernens utdelningspolicy ska utdelning vara väl avvägd mellan direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. Avsikten är att över en längre period dela ut i genomsnitt 15-20 procent av vinsten efter skatt till aktieägarna. Till årsstämman 2010 föreslår styrelsen en utdelning på 0 SEK per aktie.
Not 32 Styrelsens yttrande avseende återköp av egna aktier
Styrelsens motivering till att det föreslagna bemyndigandet om återköp av egna B-aktier är förenligt med bestämmelserna i 17 kap. 3 § 2 och 3 st. ABL är följande.
Verksamhetens art, omfattning och risker
Verksamhetens art och omfattning framgår av bolagsordningen och avgivna årsredovisningar. Den verksamhet som bedrivs i bolaget medför inte risker utöver vad som förekommer eller kan antas förekomma i branschen eller de risker som i allmänhet är förenade med bedrivande av näringsverksamhet.
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning per den 30 april 2010 framgår av denna årsredovisning. Det framgår också av årsredovisningen vilka principer som tillämpats för värdering av tillgångar, avsättningar och skulder.
Fritt eget kapital i moderbolaget respektive koncernens balanserade vinstmedel uppgick vid utgången av räkenskapsåret 2009/2010 till 224,3 MSEK respektive 248,1 MSEK.
Av årsredovisningen framgår bland annat att koncernens soliditet uppgår till 62,2 procent. Bemyndigandet om återköp av egna B-aktier äventyrar inte fullföljandet av de investeringar som bedömts erforderliga.
Bolagets ekonomiska ställning ger inte upphov till annan bedömning än att bolaget kan fortsätta sin verksamhet samt att bolaget kan förväntas fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt.
Styrelsens bedömning är att storleken på det egna kapitalet såsom det redovisats i den senast avgivna årsredovisningen står i rimlig proportion till omfattningen på bolagets verksamhet och de risker som är förenade med verksamhetens bedrivande med beaktande av det nu föreslagna bemyndigandet om återköp av egna B-aktier.
Återköpsförslagets försvarlighet
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är styrelsens bedömning att en allsidig bedömning av bolagets och koncernens ekonomiska ställning medför att förslaget om bemyndigande om återköp av egna B-aktier är försvarligt enligt 17 kap. 3 § 2 och 3 st. ABL, det vill säga med hänvisning till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Not 33 Definition nyckeltal
Bruttomarginal: Rörelseresultat före avskrivningar i procent av nettoomsättningen. Direktavkastning: Utdelning i procent av aktiekursen. Eget kapital: Eget kapital inkluderar 73,7 procent av obeskattade reserver. Eget kapital per aktie: Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde: Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Förädlingsvärde per anställd: Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda. Justerat eget kapital: Redovisat eget kapital ökat med 73,7 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie: Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till antalet aktier vid periodens slut. Likviditet: Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal: Aktiekurs vid årets slut i relation till årets vinst per aktie. Avkastning på eget kapital: Resultatet efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Avkastning på sysselsatt kapital: Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Avkastning på totalt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. Rörelsemarginal: Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av omsättning. Skuldsättningsgrad: Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. Soliditet: Eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier. Vinstmarginal: Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättningen.
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Sectra AB (publ) Org.nr 556064-8304
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Sectra AB (publ) för räkenskapsåret 2009-05-01 – 2010-04-30. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 28-54. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Linköping den 8 juni 2010
Grant Sweden Thornton AB Peter Bodin Auktoriserad revisor
Femårsöversikt
| Belopp i TSEK om annat ej anges |
09/10 | 08/09 | 07/08 | 06/07 | 05/06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernens resultaträkningar i sammandrag | |||||
| Nettomsättning | 848 357 | 863 275 | 742 923 | 672 511 | 564 382 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 16 149 | 39 059 | 57 847 | 42 581 | 25 572 |
| Rörelsens kostnader | -780 549 | -835 817 | -699 734 | -633 728 | -492 961 |
| Avskrivningar | -49 759 | -45 102 | -21 337 | -19 693 | -20 757 |
| Andel av resultat i intresseföretag | 0 | 0 | 0 | -490 | -478 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 34 198 | 21 415 | 79 699 | 61 181 | 75 758 |
| Finansnetto | -10 660 | 49 979 | 80 | 9 021 | 4 988 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 538 | 71 394 | 79 779 | 70 202 | 80 746 |
| Skatt | -6 331 | -20 938 | -29 315 | -22 986 | -20 396 |
| Årets resultat | 17 207 | 50 456 | 50 464 | 47 216 | 60 350 |
| Resultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 17 207 | 50 456 | 50 464 | 47 216 | 60 350 |
| Minoritetsintresse | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernens balansräkningar i sammandrag | |||||
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 211 079 | 227 216 | 217 637 | 159 343 | 127 806 |
| Övriga anläggningstillgångar | 76 711 | 71 545 | 69 575 | 68 314 | 39 741 |
| Likvida medel | 193 024 | 184 282 | 288 358 | 385 150 | 414 297 |
| Övriga omsättningstillgångar | 487 861 | 525 112 | 410 370 | 241 655 | 243 725 |
| Summa tillgångar | 968 675 | 1 008 155 | 985 940 | 854 462 | 825 569 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 602 568 | 599 114 | 560 670 | 519 406 | 486 495 |
| Avsättningar | 22 495 | 30 474 | 46 377 | 37 041 | 24 937 |
| Långfristiga skulder | 17 315 | 23 162 | 51 859 | 36 438 | 38 981 |
| Kortfristiga skulder | 326 297 | 355 405 | 327 034 | 261 577 | 275 156 |
| Summa eget kapital och skulder | 968 675 | 1 008 155 | 985 940 | 854 462 | 825 569 |
57
| Nyckeltal 1 | 09/10 | 08/09 | 07/08 | 06/07 | 05/06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella | |||||
| Sysselsatt kapital, MSEK | 642,1 | 645,4 | 624,3 | 567,4 | 546,1 |
| Likviditet, ggr | 2,1 | 2,0 | 2,2 | 2,5 | 2,4 |
| Soliditet, % | 62,2 | 59,4 | 56,9 | 60,8 | 58,9 |
| Skuldsättningsgrad | 0,07 | 0,07 | 0,10 | 0,11 | 0,13 |
| Investeringar, MSEK | 66,8 | 67,7 | 82,6 | 58,6 | 35,1 |
| Lönsamhet | |||||
| Bruttomarginal, % | 9,9 | 7,7 | 13,6 | 12,4 | 17,1 |
| Rörelsemarginal, % | 4,0 | 2,5 | 10,7 | 9,1 | 13,4 |
| Vinstmarginal, % | 2,8 | 8,3 | 10,7 | 10,4 | 14,3 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 2,5 | 7,4 | 8,9 | 8,6 | 10,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 3,9 | 11,6 | 13,8 | 13,0 | 16,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | 2,9 | 8,7 | 9,3 | 9,4 | 13,2 |
| Förädlingsvärde, MSEK | 478,5 | 449,1 | 429,6 | 361,5 | 335,8 |
| Medarbetare | |||||
| Antal medarbetare, medeltal | 584 | 538 | 477 | 411 | 373 |
| Antal medarbetare vid periodens slut | 601 | 577 | 506 | 455 | 383 |
| Omsättning per medarbetare, MSEK | 1,5 | 1,6 | 1,6 | 1,6 | 1,5 |
| Förädlingsvärde per medarbetare, MSEK | 0,8 | 0,8 | 0,9 | 0,9 | 0,9 |
| Aktien | |||||
| Antal aktier per balansdagen2 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 783 188 | 36 746 521 |
| Genomsnittligt antal aktier | 36 842 088 | 36 842 088 | 36 832 271 | 36 758 743 | 36 733 188 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 16,36 | 16,26 | 15,22 | 14,12 | 13,24 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning3 , SEK |
16,11 | 16,06 | 14,93 | 13,84 | 12,97 |
| Kassaflöde per aktie, SEK | 1,02 | 2,55 | 2,31 | 2,24 | 2,01 |
| Kassaflöde per aktie efter utspädning3 , SEK |
1,01 | 2,52 | 2,26 | 2,19 | 1,97 |
| Vinst per aktie, SEK | 0,47 | 1,37 | 1,37 | 1,28 | 1,65 |
| Vinst per aktie efter utspädning3 , SEK |
0,46 | 1,35 | 1,34 | 1,26 | 1,61 |
| Utdelning per aktie4 , SEK |
0 | 0 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| Direktavkastning, % | 0 | 0 | 0,9 | 0,7 | 0,9 |
| P/E-tal, ggr | 79,9 | 28,3 | 42,7 | 59,2 | 35,7 |
| Börskurs balansdagen, SEK | 37,3 | 38,8 | 58,5 | 76,0 | 58,75 |
| Aktiens årliga omsättningshastighet5 | 0,14 | 0,25 | 0,25 | 0,55 | 0,80 |
1 För definition av nyckeltal, se not 33.
2 Justerat för aktieuppdelningar och fondemissioner. 3 Utspädningen baseras på konvertibelprogram utfärdade 2009/2010 (368 400) samt personaloptioner utfärdade 2008/2009 (90 000) och 2009/2010 (100 000). Vid beräkning av utspädningseffekten har hänsyn tagits till att konvertibellån 2007/2008 (270 500) och personaloptioner 2007/2008 (100 000) enligt företagets bedömning inte kommer att konverteras/utnyttjas under lösenperioden 24-28 maj 2010 då konverteringskursen på 82,30 SEK är väsentligt högre än börskursen vid verksamhetsårets utgång.
4 Av styrelsen föreslagen utdelning för 2009/2010. 5 Avser kalenderår.
Styrelse, koncernledning och revisor
Styrelse
Torbjörn Kronander1
Tekn. Dr., MBA. Född 1957. Invald 1988. Anställd 1985, VD Sectra Imtec AB och vice VD Sectra AB sedan 1997. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV), Cellavision AB m fl och ledamot i Ingenjörsvetenskapsakademien. Aktieinnehav i Sectra: 763 108 A-aktier, 2 585 484 B-aktier och konvertibler motsvarande 57 000 B-aktier.
Anders Persson
Medicine Dr., docent, överläkare. Född 1953. Invald 2004. Föreståndare för Center for Medical Image Science and Visualization och överläkare i radiologi. Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Imaging and Visualization och Nationellt Superdatorcentrum vid Linköpings universitet. Aktieinnehav i Sectra: 2 470 B-aktier och konvertibler motsvarande 15 200 B-aktier.
Erika Söderberg Johnson
Ek. mag. Född 1970. Invald 2007. Chief Financial Officer Karo Bio AB. Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 600 B-aktier.
Carl-Erik Ridderstråle
Tekn. lic. Född 1942. Invald 2001, styrelseordförande sedan 2007. Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Hultdin System AB och BE Group AB samt styrelseledamot i Seco Tools AB och DIAB International AB. Aktieinnehav i Sectra: 16 500 B-aktier och konvertibler motsvarande 49 800 B-aktier.
Christer Nilsson Civ.ing. Född 1952. Invald 2008.
Director och rådgivare till 3i Group plc. Övriga uppdrag: HTC Sweden AB, Atle Industri AB m.fl. Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 5 000 B-aktier.
Medarbetarrepresentanter
Mats Björnemo Civ.ing. Född 1976. Medarbetarrepresentant. Invald 2005. Affärsansvarig Sectra Sverige AB. Aktieinnehav i Sectra: 260 B-aktier och konvertibler motsvarande 8 000 B-aktier.
Ann-Sofi Mikaelsson Ek. mag. Född 1968. Medarbetarrepresentant. Invald 2007. Kundprojektledare Sectra Sverige AB. Aktieinnehav i Sectra: 3 009 B-aktier och konvertibler motsvarande 2 000 B-aktier.
suppleanter medarbetarrepresentantER
Stefan Melin Högskoleingenjör och Ek. Fil. kand. Född 1977. Suppl. medarbetarrepresentant. Invald 2009. Supportingenjör på Sectra Sverige AB. Aktieinnehav i Sectra: 600 B-aktier och konvertibler motsvarande 1 000 B-aktier.
Aktieinnehav i Sectra: 1 500 B-aktier.
Stein Norheim Civ.ing. Född 1977. Suppl. medarbetarrepresentant. Invald 2009. Development Chief Software Architect, Sectra Imtec AB
Koncernledning
Jan-Olof Brüer1 Tekn. Dr. Född 1951. Koncernchef och VD Sectra AB sedan 1985. Aktieinnehav i Sectra: 763 110 A-aktier, 2 581 104 B-aktier och konvertibler motsvarande 57 000 B-aktier.
Torbjörn Kronander VD Sectra Imtec AB och vice VD Sectra AB. Se vidare under styrelse.
Michael Bertilsson
Tekn Dr., Född 1962 Anställd 1989, VD Sectra Communications AB sedan 2008. Aktieinnehav i Sectra: 6 000 B-aktier och konvertibler motsvarande 29 600 B-aktier.
Erik Persson
Född 1971. IT-chef Sectra AB, anställd 2002. Aktieinnehav i Sectra: 0
Simo Pykälistö Född 1972. Chief Financial Officer Sectra AB, anställd 2003. Aktieinnehav i Sectra: 800 B-aktier och konvertibler motsvarande 21 000 B-aktier.
Helena Pettersson Född 1970. Chief Investor and Press Relations Officer Sectra AB, anställd 1993. Aktieinnehav i Sectra: 9 239 B-aktier.
Revisor
Grant Thornton Sweden AB Huvudansvarig revisor Peter Bodin, auktoriserad revisor.
1 Aktieinnehav omfattar eget innehav, innehav genom närstående och 50 procent av innehav genom juridisk person som ägs gemensamt av Jan-Olof Brüer och Torbjörn Kronander.
Styrelse koncernledning
Carl-Erik Ridderstråle
Anders Persson Erika Söderberg Johnson
Torbjörn Kronander Christer Nilsson
Jan-Olof Brüer
Michael Bertilsson Erik Persson
Simo Pykälistö Helena Pettersson
Ann-Sofie Mikaelsson Mats Björnemo
FRÅN KONSULTUPPDRAG TILL VÄRLDSLEDANDE PRODUKTER
År 1978 genomförde Sectra sitt första konsultuppdrag. Idag används företagets produkter av mer än 1 100 kunder i över 50 länder för att effektivisera sjukvården och skydda värdefull information.
Sectras historia går tillbaka till 1978 då en grupp forskare vid Linköpings tekniska högskola fick i uppdrag att skapa en säkerhetslösning för banker. För att kunna åta sig uppdraget startade professor Ingemar Ingemarsson företaget Sectra (SECure TRAnsmission) tillsammans med sina doktorander Rolf Blom, Robert Forchheimer och Viiveke Fåk.
Från konsultverksamhet till produktförsäljning
Några år senare doktorerade Jan-Olof Brüer i informationsteori med professor Ingemarsson som handledare. Han rekryterades som VD för Sectra och kom med nya idéer
– Vi skrattade gott åt hans, som vi upplevde då, fantasier. Idag vill jag påstå att Jan-Olofs visioner har överträffats, berättar professor Ingemarsson.
om hur Sectra skulle bli ett "riktigt" företag.
Under Jan-Olof Brüers ledning ändrade företaget inriktning och övergick från konsultverksamhet till utveckling och försäljning av produkter och systemlösningar inom datasäkerhet och bildkodning. Den nya strategiska inriktningen var början på Sectras expansionsfas.
– Vi som grundade Sectra var akademiker och forskare inom informationsteori. Vårt klokaste beslut var att ta in kommersiellt intresserade och kunniga personer, berättar professor Fåk.
Försvarssäkerhet
Efter de inledande årens verksamhet mot bankkunder började företaget i mitten på 80-talet vända sig till kunder som har de högsta kraven på säkerhet.
– Redan 1987 fick vi en försvarsbeställning på ett nytt kryptochip. Detta blev starten på vår inriktning mot säkerhetsprodukter för kunder inom försvar och myndigheter, berättar koncernchef Jan-Olof Brüer.
Sedan 90-talet är Sectra marknadsledande på kryptoutrustning till försvaret i Sverige och företagets produkter för säker telefoni används idag av myndigheter och försvar i majoriteten av EU:s medlemsländer.
Medicinsk teknik
Med stort intresse för medicinsk teknik och en vision om digitala röntgenbilder kom Torbjörn Kronander som doktorand till Linköpings tekniska högskola på 80-talet och värvades snart till Sectra. En utvidgning mot digital bildhantering för röntgenavdelningar inleddes 1988 och Torbjörn är idag VD för Sectras affärsområde Medicinska system.
– När Torbjörn började var vi fortfarande bara tio personer engagerade i Sectra. Idag utgör medicinsk teknik företagets största affärsområde och Sectras digitala bildsystem för röntgenavdelningar är ett av de ledande i världen, berättar professor Ingemarsson.
Hälsovården i Sverige var tidig med att ta till sig den nya digitala tekniken. Sectra utvecklade systemen till Sveriges första helt filmfria röntgenavdelning, vilken invigdes i Mjölby 1993. Idag används Sectras medicinska produkter av mer än 1100 sjukhus runt om i världen och cirka 52 miljoner röntgenundersökningar diagnostiseras i Sectras system varje år.
Långsiktig tillväxt och internationell expansion
De nischer som Sectra verkar inom har valts utifrån att de har en långsiktig tillväxtpotential. Sectra beslutade tidigt att inrikta sig på områden med global potential och första kontoret utomlands öppnades i Norge 1995. Idag har Sectra kontor i tolv länder och säljer även produkter genom ett 20-tal samarbetspartners på lokala och regionala marknader.
Börsnotering
Sedan 1999 är Sectras B-aktier noterade på NASDAQ OMX Stockholm AB. Syftet med noteringen var att få bekräftelse på att företaget utvecklats till en stark spelare inför den fortsatta internationella resan. Med noteringen möjliggjordes strategiska förvärv och finansiering av den internationella expansionen. Noteringen har också medfört en ökad legitimitet för Sectra hos kunder och samarbetspartners.
Strategiska förvärv
Sectras verksamhet har vuxit både organiskt och genom strategiska förvärv. Första förvärvet gjordes 1995. Då köpte Sectra det svenska bolaget Imtec som, liksom Sectra, utvecklade digitala bildhanteringssystem för sjukvården. Sectra ImaXperts är ett av Sectras senaste förvärv, ett holländskt företag som distribuerar medicinska system i Nederländerna, Belgien och Luxemburg.
– Vår strategi är att förvärva bolag som har produkter som stärker vårt erbjudande till existerande kunder eller har kunder för våra produkter på kompletterande marknader, säger koncernchef Jan-Olof Brüer.
Nyckeln till framgång
Sectra levererar effektiva och framtidssäkra system till nischmarknader med långsiktig tillväxtpotential. Konkurrenterna tillhör affärsvärldens giganter och för att bli marknadsledande måste Sectra kunna erbjuda något extra.
– Vi strävar efter att prestera det kunden förväntar sig och sedan dessutom ett "wow". Därför anställer vi personer som inte bara har gedigen kompetens utan också brinner för sin uppgift. När jag lyssnar på våra kunder möts jag av ett stort förtroende för våra medarbetare och då känner jag att vi har lyckats, säger Torbjörn Kronander, VD för Sectras affärsområde Medicinska system.
"Innovation gör våra kunders vardag enklare."
Nära och långsiktiga samarbete med våra kunder ger insikt om hur den senaste tekniken bäst kan nyttjas. Här är några exempel på innovativ teknik och affärsutveckling som gör nytta hos våra kunder:
1993
Sectra digitaliserar röntgenverksamheten i Mjölby som därmed är först i Sverige, och bland de första i världen, med helt filmfri röntgen.
1995
Sectras internationella expansion påbörjas genom etablering av kontor i Norge.
1999
Sectra är först med digital protesmallning för ortopeder.
Sectra kompletterar sitt produktutbud med administrativa system för röntgenavdelningar, RIS, genom förvärv av det svenska bolaget RadiSoft AB.
Sectra inleder samarbete om utveckling av digitala mammografisystem med Professor Mats Danielsson och hans forskargrupp vid Kungliga Tekniska Högskolan, vilka utvecklat en röntgendetektor som gör det möjligt att kombinera hög bildkvalitet med låg stråldos.
Sectra levererar mobiltelefonen Tiger till svenska försvaret som blir först i världen med att skydda mobila telefonsamtal mot avlyssning.
2001
Sectra medverkar till att ett nytt forsk-
ningscentrum för medicinsk bildvetenskap – Center For Medical Image Science and Visualisation (CMIV) – etableras i Linköping.
2002
Sectra lanserar mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography som har marknadens lägsta stråldos. Helsingborgs sjukhus blir först med att använda det nya systemet.
Sectra förvärvar tekniken Digital X-ray Radiogrammetry (DXR) som används för analys av bentäthet. Tekniken kan bidra till tidig diagnos och uppföljning av benskörhet, en tilltagande folksjukdom i västvärlden.
Sectra utvecklar en prototyp på en mobil terminal för kryptering av tal och data för det nya svenska insatsbaserade försvaret. Resultatet av utvecklingen döps senare till Tiger XS.
2005
Sectra lanserar en ny generation arbetsstationer för granskning av röntgenbilder. Arbetsstationen använder nya metoder för att hantera extremt stora bildvolymer. En av de första kunderna som installerar de nya arbetsstationerna är europeiska Telemedicine Clinic i Barcelona.
Österrike blir första landet som skyddar telefonsamtal med Tiger XS under ordförandeskap i EU.
2007
På initiativ av EU inleder Sectra tillsammans med kliniska och industriella partners ett forskningsprojekt inom lågdosmammografi som ska utveckla och utvärdera nya metoder för att upptäcka bröstcancer.
EU-rådet godkänner Tiger XS för skydd av telefonsamtal på säkerhetsnivån Secret. > Sectra introducerar, som första företag på marknaden, en tjänst där användare prenumererar på säker talkommunikation.
2008
Sectra får som första företag leverera system för hantering av röntgenbilder och patientinformation till all offentlig sjukvård i ett land genom sin hittills största order; ett 10-årigt avtal med Nordirlands hälsodepartement.
Sectra är först i världen med en Internettjänst för analys av bentäthet. Tjänsten används bland annat i två svenska forskningsprojekt där mammografiundersökning kombineras med test av benskörhet.
Tiger XS certifieras av NATO:s militärkommitté för kommunikation på säkerhetsnivån Secret och blir därmed första kryptoprodukten för talkommunikation som godkänts av både NATO och EU.
2009
Sectra lanserar kryptoprodukten Panthon som vänder sig till tjänstemän på europeiska myndigheter. Krypteringen finns på ett microSD-kort som sätts i en smartphone.
Ordlista
Bild- och funktionsdiagnostik
Det medicinska området för diagnostik som baseras på medicinska bilder och funktionella undersökningar som exempelvis röntgen, ultraljud, magnetresonanstomografi (MR) och nuklearmedicin.
Foton
Den elementärpartikel som elektromagnetiskstrålning, som exempelvis ljus och röntgenstrålning, består av.
IP-telefoni
Överföring av telefonsamtal via nätverk baserade på internetprotokollet (IP). Till skillnad från traditionell telefoni sker överföringen uppdelad i datapaket.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
Mammografiscreening
Mammografi är en hälsoundersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer. Screening innebär att alla kvinnor i en viss åldersgrupp regelbundet kallas till undersökning.
MicroSD-kort
Ett miniformat för minneskort. MicroSD används i mobiltelefoner för att lagra data som musik, filmer och video. Även andra funktioner som kryptering och skyddad datalagring kan läggas på ett MicroSDkort.
Nordic Battlegroup
Europeiska Unionen, EU, har alltid två insatsstyrkor i beredskap. Första halvåret 2011 är den svenskledda insatsstyrkan Nordic Battlegroup en av dessa.
Open-source programvara
Programvara som baseras på öppen källkod och kan användas av alla som vill vara med och bidra med förbättringar av programvaran.
Ortopedi
En kirurgisk specialité för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
Osteoporos
I vardagligt tal benskörhet, är en skelettsjukdom som leder till ett skörare skelett och risk för frakturer.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av röntgenbilder.
Reumatism
En inflammatorisk sjukdom som oftare drabbar kvinnor än män.
RIS (Radiology Information System)
IT-system för hantering av exempelvis tidbokning, patientinformation och diktering på röntgenkliniker.
Smartphone
En ny och datorlik generation mobiltelefoner som har större minneskapacitet än en vanlig mobiltelefon och som används för Internettjänster, hantering av e-post etc.
TETRA (Terrestrial Trunked Radio)
En internationell standard för digitala radiosystem. Radiosystem baserat på TETRAstandarden finns över hela världen och används exempelvis av polis, räddningstjänster, brandkårer, tull- och gränskontroller, kustbevakningar och försvarsorganisationer.
Tomosyntes
En teknik som används för att generera tredimensionella bilder av exempelvis ett bröst.
Spectral imaging
En teknik som används för att generera röntgenbilder i färg av exempelvis ett bröst.
Årsstämma 2010
Datum: 30 juni 2010 Tid: kl. 16.00 Plats: Collegium, Teknikringen 7 i Linköping
Kallelse
Den 1 juni 2010 har kallelse till årsstämman skett genom annons i Svenska Dagbladet och PoIT samt genom offentliggörande med pressmeddelande och publicering på bolagets hemsida.
Utdelning
Styrelsen och verkställande direktören förelår att ingen utdelning lämnas för verksamhetsåret 2009/2010.
Handlingar
Kopia av kallelse, fullständiga förslag till beslut, blanketter för anmälan och fullmakt hålls tillgängliga på bolagets hemsida www.sectra.se samt på Sectras kontor i Linköping. Aktieägare som vill få dessa handlingar översända med post kan anmäla detta till bolaget per telefon 013 - 23 52 00 eller via e-post [email protected].
Finansiell rapportering 2010/2011
| Delårsrapport maj – jul 2010: | 7 september, 2010 |
|---|---|
| Halvårsrapport maj – okt 2010: | 7 december, 2010 |
| Niomånadersrapport maj 2010 – jan 2011: | 8 mars, 2011 |
| Bokslutskommuniké: | 24 maj, 2011 |
Finansiell information finns tillgänglig på koncernens hemsida www.sectra.se under rubriken Investor och pressmeddelanden under rubriken Press. Frågor kan ställas direkt till bolaget på telefon 013 - 23 52 00 eller via e-post [email protected].
På hemsidan är det möjligt att prenumerera på årsredovisningar, delårsrapporter och pressmeddelanden via e-post. Det går också att rekvirera finansiella rapporter och annan information via telefon och e-postadressen ovan.
Medicinska system
SVERIGE
Sectra Imtec AB Sectra Skandinavien AB Sectra Mamea AB E-post: [email protected] Huvudkontor i Linköping Tel: 013-23 52 00 Stockholm Tel: 08-623 52 00 Örebro Tel: 019-670 66 00
AUSTRALIEN/NYA ZEELAND Sectra Pty Ltd. Tel: +61 2 9420 1620 +64 9 363 33 72 E-post: [email protected]
DANMARK Sectra A/S Tel: +45 45 65 06 00 E-post: [email protected]
JAPAN Sectra Imtec AB Tel: +81 90 6911 7410 E-post: [email protected]
KANADA Sectra Canada Tel: +1 514 845 2883 NEDERLÄNDERNA/ BELGIEN/LUXEMBURG Sectra imaXperts B.V. Tel: +31 36 540 1970 E-post: [email protected]
NORGE Sectra Norge AS Tel: +47 67 58 97 70 E-post: [email protected]
SPANIEN/PORTUGAL Sectra Medical Systems SL Tel: +34 91 187 52 91 +351 22 011 00 20 E-post: [email protected]
STORBRITANNIEN/IRLAND Sectra Ltd. Tel: +44 1908 673 107 E-post: [email protected]
TYSKLAND/ SCHWEIZ/ÖSTERRIKE Sectra GmbH Tel: +49 241 963 2650 E-post: [email protected]
USA Sectra North America, Inc. Tel: +1 203 925 0899 E-post: [email protected]
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
SVERIGE Sectra Communications AB Tel: 013-23 52 00 E-post: [email protected]
NEDERLÄNDERNA Sectra Communications B.V. Tel: +31 6 51 78 94 72 E-post: [email protected]
STORBRITANNIEN Sectra Communications Ltd Tel: +44 20 7127 0035 E-post: [email protected]
Sectra AB SE-583 30 Linköping Sweden Ph +46 13 23 52 00 Fax +46 13 21 21 85 [email protected] www.sectra.com