AI assistant
Sectra — Annual Report 2008
Jun 10, 2008
2967_10-k_2008-06-10_675a66f6-b066-4076-afd9-ab3492762bdc.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
07/08
Innehåll
| Koncernöversikt | 3 |
|---|---|
| Året i korthet | 4 |
| VD har ordet | 6 |
| Vision, mål och strategier | 8 |
| Aktien | 10 |
| Marknadernas drivkrafter | 12 |
| Medicinska system | 14 |
| Avlyssningssäkra kommunikationssystem | 20 |
| Medarbetare | 24 |
| Förvaltningsberättelse | 26 |
| Koncernens finansiella uppställningar | 30 |
| Moderbolagets finansiella uppställningar | 32 |
| Redovisningsprinciper | 34 |
| Noter | 38 |
| Revisionsberättelse | 49 |
| Femårsöversikt | 50 |
| Bolagsstyrning | 52 |
| Styrelse, koncernledning och revisorer | 54 |
| Sectras historia | 56 |
| Ordlista | 58 |
| Adresser | 59 |
Årsstämma
Årsstämma i Sectra AB hålls onsdagen den 25 juni kl. 16.00 på Collegium, Teknikringen 7 i Linköping.
Utdelning
För 2007/2008 föreslås en utdelning om 0,50 kr per aktie. Som avstämningsdag föreslås den 30 juni 2008. Om årsstämman antar förslaget beräknas utbetalning från VPC ske den 3 juli 2008.
Finansiell information 2008/2009 Delårsrapport maj – jul 2008: 9 september, 2008 Halvårsrapport maj – okt 2008: 10 december, 2008 Niomånadersrapport maj 2008 – jan 2009: 3 mars, 2009 Bokslutskommuniké: 26 maj, 2009
Finansiell information om Sectra finns på koncernens hemsida www.sectra.se. Frågor kan ställas direkt till bolaget på telefon 013 – 23 52 00 eller via e-post [email protected].
På hemsidan är det möjligt att prenumerera på årsredovisningar, delårsrapporter och pressmeddelanden via e-post. Det går också att rekvirera finansiella rapporter och annan information via telefon och e-postadressen ovan.
Koncernöversikt
Sectra bedriver framgångsrik utveckling och försäljning av högteknologiska produkter och system inom två expansiva nischer. Företagets produkter används av kunder i ett 50-tal länder och försäljningen sker i egen regi och genom regionala och lokala partners.
Sectra har mer än 500 medarbetare och kontor i 11 länder. Huvudkontoret ligger i Linköping och företaget har vuxit fram ur forskningen vid Linköpings universitet. Sedan 1999 är Sectra noterat på OMX Nordiska Börs i Stockholm.
Medicinska system
Andel av koncernen ( Moderbolaget/Övrig verksamhet)
Produkter
IT-system och produkter för röntgen-, mammografi- och ortopedikliniker samt medicinteknisk utrustning för mammografikliniker
Kunder
Offentliga och privata sjukhus och vårdgivare
Marknad
Global försäljning med fokus på Europa, Nordamerika, Australien/Nya Zeeland och Japan
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Produkter för säker tal- och datakommunikation samt utveckling av kundspecifika produkter för avlyssningssäker kommunikation
Myndigheter och försvar
Försäljning med fokus på Europa
Orderingång för första gången över en miljard
Resultat efter finansnetto
Koncernens orderingång steg med 48,5 procent. Den exceptionellt höga orderingången är bland annat ett resultat av att Sectra tagit hem stora service- och supportavtal avseende medicinska bildsystem.
Koncernens nettoomsättning ökade 10,5 procent. Ökningen jämfört med föregående verksamhetsår är en följd av ökade leveranser av medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem på internationella marknader. Intäkterna från marknader utanför Sverige ökade med 15,0 procent till 496,1 Mkr.
Koncernens resultat efter finansnetto ökade 13,7 procent. Ökningen jämfört med föregående verksamhetsår är främst en följd av en stark resultatutveckling för affärsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem.
400 300 200 100 03/04 04/05 05/06 06/07 07/08 400 300 200 100 361,5 335,8 301,9 206,9
Koncernens förädlingsvärde ökade med 18,8 procent. Hög kompetens och effektivitet bland medarbetare bidrar till att förädlingsvärdet ökar trots att antalet medarbetare ökat under verksamhetsåret.
100
Mkr
Mkr 100
Internationella framgångar
Sectra har stärkt sin sälj- och supportorganisation internationellt. Detta har gjort det möjligt att framgångsrikt ta hem service- och supportavtal för medicinska bildsystem. Bland kunderna finns bland annat stora vårdgivare i New York och London.
| Nyckeltal 1) | 07/08 | 06/07 |
|---|---|---|
| Orderingång, Mkr | 1 016,6 | 684,7 |
| Nettoomsättning, Mkr | 742,9 | 672,5 |
| Vinst efter finansnetto, Mkr | 79,8 | 70,2 |
| Vinst efter skatt, Mkr | 50,5 | 47,2 |
| Förädlingsvärde, Mkr | 429,6 | 361,5 |
| Vinstmarginal, % | 10,7 | 10,4 |
| Soliditet, % | 56,9 | 60,8 |
| Räntabilitet på eget kapital % | 9,3 | 9,4 |
| Vinst per aktie, kr 2) | 1,37 | 1,28 |
| Utdelning per aktie, kr 3) | 0,5 | 0,5 |
| Antal anställda på bokslutsdagen | 506 | 455 |
| 1) Definitioner av nyckeltal se not 31. |
2) Före utspädning. 3) Föreslagen utdelning för 2007/2008.
Affärsområdets nettoomsättning ökade med 8,0 procent till 659,6 Mkr (610,9).
- Intensifierad marknadsföring och utbyggnad av sälj- och supportorganisationen på viktiga marknader.
- Stora service- och uppgraderingsavtal med kunder i USA och Europa.
- Utökad produktionskapacitet för mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography.
Nettoomsättning geografiska marknader
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Affärsområdets rörelseresultat ökade 122,6 procent till 13,8 Mkr (6,2).
- Ökad försäljning och resultatförbättring genom omorganisation och fokusering av verksamheten.
- Lansering av prenumerationstjänst för säker talkommunikation, Tigertjänsten.
- Ökad användning av Sectras talkrypto Tiger XS i Europa.
Stora avtal ger ökad trovärdighet på marknaden
Det gångna året kännetecknas av fortsatt ökad internationell försäljning och en kraftigt ökad serviceoch supportverksamhet. Allt detta har gett en stabil försäljningsökning, en vinstmarginal som uppfyller våra mål och vår högsta orderingång någonsin.
För första gången i företagets historia redovisar vi en orderingång på mer än en miljard kronor. Detta är resultatet av att vi kontinuerligt utvecklar våra produkter, att vi byggt ut sälj- och supportorganisationen och ökat marknadsnärvaron. Vi får ständiga vittnesmål från våra kunder hur de upplever nyttan och fördelarna med våra produkter och att de har stort förtroende för våra mycket kompetenta och engagerade medarbetare.
Internationella framgångar
Framförallt har vi fortsatt stärka vår position internationellt. Intäkterna från marknader utanför Sverige ökade med 15,0 procent och står för 66,8 procent av koncernens totala nettoomsättning.
På den nordamerikanska marknaden har vi vuxit 14,8 procent under året. Detta trots att USA-marknaden påverkas negativt av Deficit Reduction Act (DRA), en politisk åtgärd för att minska landets budgetunderskott. DRA innebär lägre ersättning till sjukvården för olika typer av undersökningar inom bland annat området medicinsk bildverksamhet.
Vår framgång i USA beror på att stora betydelsefulla kunder har valt oss som leverantör av service- och supporttjänster vilket ger oss ökad trovärdighet på marknaden. Vi har också etablerat en betydligt större marknadsnärvaro i Nordamerika, bland annat genom att vi sedan 2005 marknadsför oss under eget namn. En viktig faktor är att vi har blivit mer synliga för amerikanska kunder genom hög placering i kundutvärderingen KLAS1).
Fler långa avtal
Våra intäkter från långa service-, support- och uppgraderingsavtal har ökat. Vi har installerat fler system och vi har tagit hem serviceoch supportavtal för medicinska system som tidigare underhållits av partners. Ökar gör även avtal där kunden löpande betalar för användning av våra system, istället för att köpa systemet dag ett. Dessa avtal har bidragit till vår exceptionellt starka orderingång 2007/2008, men innebär också kostnader som påverkar resultatet initialt.
Nya samarbeten
Som komplement till vår egen direktförsäljning samarbetar vi med regionala och lokala partners. Det ger oss större marknadstäckning och våra partners har etablerade kundbaser. Totalt har vi partners i ett tiotal länder. Under året tecknade vi avtal med partners i Polen och i Japan, marknader som förväntas växa kraftigt de närmaste åren. Japan är idag världens näst största marknad för medicinteknik.
Ökad produktionskapacitet för mammografiutrustning
Utöver att bygga ut vår egen organisation på viktiga marknader för medicinska system är en av de största och mest kostnadskrävande utmaningarna som vi jobbar med att öka produktionskapaciteten och sänka tillverkningskostnaderna för vårt mammografisystem Sectra MicroDose Mammography. Inom produktdivisionen Mammografi har vi därför gjort stora investeringar i en ny flödesorienterad anläggning för slutmontering och kvalitetskontroll i Stockholm.
Sectras mammografisystem används idag av kunder i 15 länder. För att få tillstånd att sälja Sectra MicroDose Mammography i USA har de första delarna av ansökan lämnats in till myndigheten FDA (Food and Drug Administration) under verksamhetsåret. Den sista delen, som innehåller en klinisk studie, ska lämnas under första halvåret 2008. När FDA godkänner vårt system kan vi inleda försäljningen av Sectra MicroDose Mammography, som har den lägsta stråldosen av alla system, på den amerikanska marknaden.
Ny produktgeneration underlättar samarbete
Marknaden för våra medicinska system fortsätter att växa. Färre barn föds och medellivslängden ökar, demografiska förändringar som sätter stor press på hälso- och sjukvården. Mindre resurser och ökat vårdbehov, framför allt när det gäller åldersrelaterade sjukdomar, driver efterfrågan på system som kan öka produktiviteten och underlätta samarbete såväl lokalt, regionalt som globalt. PACS är en sådan produkt och vår nya vässade produktgeneration som möter kundernas ökande kommunikationsbehov har fått ett mycket gott mottagande på marknaden.
Ökad marknadstäckning för Tiger
Förra året vände vi förlust till vinst inom vårt affärsområde Avlyssningssäkra kommunikationssystem. I år visar vi att arbetet med att effektivisera verksamheten bidragit till ett ännu bättre resultat. Vi arbetar med att öka marknadstäckningen för våra Tigerprodukter som idag används av myndigheter och försvarsorganisationer i 14 av EU:s 27 medlemsländer. Det ökade samarbetet i Europa och inom EU gynnar vår försäljning.
Från och med i år kan vi också erbjuda våra kunder att abonnera på säker talkommunikation. Vi har lanserat en ny prenumerationstjänst, som ska underlätta användningen för våra kunder. Vår första kund att abonnera på säkert tal blev den holländska regeringen.
Vinst- och tillväxtmål
Det är med stor tillfredställelse som jag konstaterar att vi även i år uppfyller vårt vinstmål, en vinstmarginal på mer än 10 procent. Ett resultat av att vi både har en mycket god försäljningsintäkt och att vi är varsamma om vår ekonomi. Vi har en stark kontroll på vår kostnadsutveckling för att inte äventyra vårt långsiktiga företagsbyggande.
Vi har inte nått upp till vårt strategiska mål att växa med i genomsnitt 30 procent per år under en sjuårsperiod; den genomsnittliga tillväxttakten under senaste sjuårsperioden ligger på 17,3 procent. Genom satsningar på marknadsföring och på att bygga ut vår egen säljorganisation har vi lagt grunden för vår fortsatta tillväxt. Den förstärkta produktionskapaciteten för vår mammografiprodukt kommer också att bidra till volymutveckling. I kombination med utveckling av nya produkter, inbrytning på nya geografiska marknader genom partners eller på egen hand och förvärv av nya kompletterande verksamheter ser vi fram emot att uppnå vårt tillväxtmål.
Framtiden
Vi är idag en av de ledande leverantörerna av nischade medicinska ITsystem och produkter för skydd av säkerhetsklassificerad information. Denna position är ett resultat av vår långsiktiga och målmedvetna strävan mot att bli en ledande aktör inom våra nischer. Vi har uppnått en marknadsledande ställning i Skandinavien och vår närvaro på den internationella marknaden ökar genom etableringen av nya kontor på utvalda marknader och genom samarbetspartners. Jag bedömer att
de nischer vi är verksamma inom kommer att öka i volym de kommande tio åren och erbjuda en möjlighet till god utveckling också i framtiden. Med medarbetare av världsklass, som med stort personligt engagemang sätter kunden i fokus, räknar jag med att vi framöver har goda möjligheter att fortsätta vår tillväxt.
Linköping i maj 2008
Jan-Olof Brüer VD och koncernchef
1) För mer information om KLAS, se www.healthcomputing.com. © 2007 KLAS Enterprises, LLC. All rights reserved.
Visioner, mål och strategier
Sectras mål är att bli ledande i världen på utvalda nischmarknader. Genom att utveckla och leverera system och produkter med nyskapande teknik bidrar Sectra till långsiktiga mervärden för sina kunder.
Från en stark position i Skandinavien är Sectra på väg att expandera verksamheten internationellt. Basen för tillväxtstrategin är fokusering på expansiva nischmarknader. Alla verksamheter som Sectra bedriver ska ha potential att bli internationellt ledande och bidra till att stärka Sectras resultat och varumärke.
För att uppnå de mål som företaget satt upp prioriterar Sectra lönsam tillväxt, nära och långsiktiga samarbeten med kunder och partners samt innovativ teknik. Medarbetarnas kompetens, engagemang och motivation är en avgörande förutsättning för framgång.
Koncernövergripande mål
- Att skapa ett starkt globalt varumärke som symboliserar högkvalitativa, innovativa, kostnadseffektiva, pålitliga system och produkter.
- Att i alla projekt arbeta med marknadsstyrd utveckling av nya tekniska lösningar.
- Att vara lika lyhörd och tillgänglig för kunder, partners och medarbetare som ett litet företag.
- Att erbjuda samma långsiktighet och uthållighet som ett stort företag.
Koncernövergripande strategier
- Att arbeta tillsammans med de mest kompetenta kunderna för att säkerställa att system och produkter uppfyller marknadens högsta krav på prestanda, kvalitet och användarvänlighet.
- Att erbjuda kunderna produkter och system som ger unika mervärden och bidrar till att öka kundernas produktivitet.
- Att rekrytera och utveckla mycket kvalificerade medarbetare.
- Att fokusera på områden där Sectra har sin kärnkompetens och utlokalisera det som inte är kärnteknik och/eller strategisk kompetens för att uppnå en stor flexibilitet och skalbarhet för företagets affärer.
- Att låta utvecklingsprojekt styras av kommersiellt värdeskapande behov.
- Att arbeta långsiktigt med strategiska och kompletterande partners för att nå en bred geografisk marknad och för att bredda produkterbjudandet till kunderna.
Framtidssäkra lösningar
Våra kunder ska känna sig trygga med att de investerar i lösningar som kan anpassas till framtidens förutsättningar. Kundernas behov, kombinerat med vår kunskap om framtida trender, styr utvecklingen och produktförnyelsen. Genom samarbete med flera universitet och forskningscentra drar vi nytta av ny teknik som ger Sectras system och produkter unika tekniska lösningar. Användargrupper, kontinuerlig utbildning och personliga kontakter säkerställer att Sectras system uppfyller marknadens krav.
Finansiella mål
Tillväxt: Att under en sjuårsperiod växa med i genomsnitt 30 % om året
Den genomsnittliga tillväxttakten över den senaste sjuårsperioden var 17,3 %. Sectras omställning att övergå till att huvudsakligen sälja medicinska system i egen regi efter ett stort globalt samarbete med Philips Medical Systems, som började fasas ut 2005, har haft en negativ inverkan på tillväxttakten. Vi har gjort stora satsningar på marknadsföring och på att bygga ut vår egen organisation på strategiska marknader. Det kommer dock ta ytterligare ett par år innan vi ser full effekt av dessa satsningar.
Genom satsningarna har grunden lagts för fortsatt tillväxt genom ökad produkt- och tjänsteförsäljning. Vi har även investerat i ny produktionskapacitet för vår mammografiprodukt. I kombination med utveckling av nya produkter, inbrytning på nya geografiska marknader och genom förvärv av nya kompletterande verksamheter ska tillväxtmålet nås.
Vinstmarginal: Att uppnå en vinstmarginal om minst 10 %
Vinstmarginalen 2007/2008 uppgick till 10,7 %. Marginalen har de senaste åren dels belastats av kostnader för utbyggnaden av Sectras internationella sälj- och supportorganisation, dels för lanseringen av Sectra MicroDose Mammography som innebär ett större inslag av tillverkande verksamhet. I takt med utbyggnaden av den egna organisationen och framgångarna på mammografimarknaden ändras Sectras affärsmix. Direktförsäljning och försäljning av mammografiutrustning har lägre marginaler än försäljning av rena mjukvarulicenser via partners.
Vår strategi för att fortsätta nå målet är att ha stark kontroll på vår kostnadsutveckling och arbeta med struktur- och effektiviseringsåtgärder.
Sectra har en mycket stabil finansiell ställning. Soliditeten uppgick 2007/2008 till 56,9 %.
Under uppbyggnadsfasen av vår mammografiverksamhet har Sectra samlat finansiella resurser som säkerställer projektets genomförande. Detta medför att soliditeten överstiger vårt strategiska mål.
Sectra-aktien
Sectras B-aktie är noterad på Nordiska börsen i Stockholm sedan mars 1999. En börspost utgörs av 200 aktier och aktien handlas på Nordiska listan i segmentet Midcap och sektor Healthcare equipment.
Antalet aktieägare är totalt 5 574 (5 723). Antalet omsatta aktier var 9,5 miljoner under kalenderåret 2007 jämfört med 18,7 miljoner kalenderåret 2006. Detta motsvarar en omsättningshastighet om 0,25 ggr (0,55).
Kursutveckling
Sista betalkurs på bokslutsdagen var 58,50 kr (76,00), vilket motsvarar ett börsvärde på 2 002 Mkr (2 596). Kursen sjönk med 23 procent under verksamhetsåret, vilket motsvarar utvecklingen av Stockholmsbörsens totalindex under samma period. Aktiens högsta notering var 76,25 kr den 7 maj 2007 och den lägsta noteringen var 53,00 kr den 16 augusti 2007.
Aktiekapital
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 kr fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst.
Konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med 717 300, vilket motsvarar 1,9 procent av aktiekapitalet och 1,2 procent av röstetalet. Antalet aktier uppgår efter utspädning till 37 559 388. För ytterligare information om utställda incitamentsprogram, se Förvaltningsberättelse och not.
Utdelningspolicy
Sectras styrelse har som utgångspunkt att utdelning ska vara väl avvägd mellan önskemålet om direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. Styrelsen avser på lång sikt att till aktieägarna i genomsnitt dela ut 15 – 20 procent av vinsten efter skatt.
Analyser
Följande analytiker följer kontinuerligt Sectras utveckling och publicerar analyser: Carnegie, Marcus Bellander, tel: 08-676 87 39 Handelsbanken Capital Markets, Hans Mähler, tel: 08-701 81 55 HQ Bank, Jesper Norberg, tel: 08-696 18 13 Nordea Markets, Patrik Ling, tel: 08-614 70 00 Redeye, Jan Glevén, tel: 08-545 013 35 SEB Enskilda, Andreas Joelsson, tel: 08-522 295 00
Sectra
Sectra 1999 − 2008 Sectra-aktiens kursutveckling 2007/2008 Sectra-aktiens kursutveckling sedan noteringen
Ägarfördelning i relation till kapital
Aktiekapitalets utveckling
| Datum | Transaktion | Ökning antal aktier | Totalt antal aktier | Ökning aktiekapital | Totalt aktiekapital |
|---|---|---|---|---|---|
| 1998/1999 | Nyemission vid notering | 500 000 | 10 500 000 | 1 250 000 | 26 250 000 |
| 1999/2000 | Nyemission | 420 315 | 10 920 315 | 1 050 787 | 27 300 787 |
| 2000/2001 | Fondemission nom. 2,50 kr till 3,00 kr | 0 | 10 920 315 | 5 460 158 | 32 760 945 |
| 2000/2001 | Split 3:1, nom 3,00 kr till 1,00 kr | 21 840 630 | 32 760 945 | 0 | 32 760 945 |
| 2002/2003 | Inlösen konvertibelprogram | 315 566 | 33 076 511 | 315 566 | 33 076 511 |
| 2003/2004 | Inlösen personaloptioner | 75 000 | 33 151 511 | 75 000 | 33 151 511 |
| 2003/2004 | Nyemission | 2 700 000 | 35 851 511 | 2 700 000 | 35 851 511 |
| 2004/2005 | Nyemission | 540 540 | 36 392 051 | 540 540 | 36 392 051 |
| 2004/2005 | Inlösen konvertibelprogram | 11 200 | 36 403 251 | 11 200 | 36 403 251 |
| 2004/2005 | Nyemission | 47 387 | 36 450 638 | 47 387 | 36 450 638 |
| 2004/2005 | Inlösen personaloptioner | 54 667 | 36 505 305 | 54 667 | 36 505 305 |
| 2004/2005 | Inlösen personaloptioner | 23 333 | 36 528 638 | 23 333 | 36 528 638 |
| 2005/2006 | Inlösen konvertibelprogram | 169 550 | 36 698 188 | 169 550 | 36 698 188 |
| 2005/2006 | Inlösen personaloptioner | 28 333 | 36 726 521 | 28 333 | 36 726 521 |
| 2005/2006 | Inlösen personaloptioner | 20 000 | 36 746 521 | 20 000 | 36 746 521 |
| 2006/2007 | Inlösen personaloptioner | 36 667 | 36 783 188 | 36 667 | 36 783 188 |
| 2007/2008 | Nyemission | 58 900 | 36 842 088 | 58 900 | 36 842 088 |
Ägarstruktur per den 30 april 2008
| Ägare | Antal A-aktier | Antal B-aktier | Andel röster | Andel kapital |
|---|---|---|---|---|
| Jan-Olof Brüer 1) | 733 110 | 2 879 904 | 16,9 | 9,8 |
| Torbjörn Kronander 1) | 733 108 | 2 879 901 | 16,9 | 9,8 |
| Frithjof Qvigstad | 262 866 | 2 020 569 | 7,7 | 6,2 |
| If Skadeförsäkrings AB | 0 | 4 394 300 | 7,3 | 11,9 |
| Viiveke Fåk | 221 700 | 1 138 150 | 5,6 | 3,7 |
| Robert Forchheimer | 202 203 | 1 178 104 | 5,3 | 3,7 |
| Ingemar Ingemarsson | 221 347 | 990 999 | 5,3 | 3,3 |
| Thomas Ericson | 196 329 | 1 056 044 | 5,0 | 3,4 |
| Lannebo fonder | 0 | 2 766 200 | 4,6 | 7,5 |
| Fjärde AP-fonden | 0 | 2 421 500 | 4,0 | 6,6 |
| Summa de 10 största ägarna | 2 570 663 | 21 725 671 | 78,6 | 65,9 |
| Övriga ägare med mer än 100 000 aktier, 24 st | 35 298 | 4 536 412 | 8,0 | 12,4 |
| Ägare med 10 001 – 100 000 aktier, 109 st | 9 516 | 3 708 586 | 6,3 | 10,1 |
| Ägare med 1 001 – 10 000 aktier, 962 st | 5 215 | 2 765 173 | 4,7 | 7,6 |
| Ägare med upp till 1 000 aktier, 4 469 st | 0 | 1 485 554 | 2,4 | 4,0 |
| Totalt 5 574 aktieägare | 2 620 692 | 34 221 396 | 100% | 100% |
1) Antal aktier innefattar direkta aktieinnehav och innehav genom bolag.
Källa: VPC Analys
För ytterligare nyckeltal se Femårsöversikt på sidan 50.
Utdelning per aktie
Åldrande befolkning och europeiska samarbeten
Gemensamt för de nischmarknader Sectra är verksamt inom, är att de förväntas växa i volym i minst tio år och att de kännetecknas av introduktionshinder för nya aktörer i form av starka regelverk och krav. Här presenteras de viktigaste faktorerna som påverkar Sectras marknader.
Medicinska system
Effektivare vård till lägre kostnad
Samhällets kostnader för hälso- och sjukvård förutses öka dramatiskt till följd av demografiska förändringar. Medellivslängden och andelen äldre ökar i hela den industrialiserade världen vilket ökar behovet av hälso- och sjukvård, framför allt när det gäller åldersrelaterade sjukdomar. Samtidigt ska allt färre unga ta hand om allt fler äldre. Detta kräver investeringar i effektivitetshöjande system; ett behov som förstärks av politiska beslut som syftar till att begränsa offentliga utgifter för vård och omsorg.
Sammantaget innebär det fortsatt hög efterfrågan på system som kan bidra till högre produktivitet. Sectra förser marknaden med produkter som bidrar till ökad effektivitet inom sjukvården, med bibehållen eller förbättrad vårdkvalitet, exempelvis inom områden som ortopedi och onkologi (cancer) som till stor del är åldersrelaterade sjukdomar.
Dataexplosion och kommunikationsbehov
Sjukvården står inför en situation där bristen på medicinsk specialkompetens blir allt mer påtaglig, vilket leder till att behovet av att kunna arbeta på distans ökar. Samtidigt producerar modern röntgenutrustning oerhört stora mängder data. Rätt hanterat ger dessa tekniska framsteg sjukvården nya möjligheter att ställa diagnos och följa upp behandling, men de växande datavolymerna utsätter samtidigt dagens medicinska IT-system för enorma påfrestningar.
Dessa faktorer driver på investeringar i system som effektivt kan hantera och kommunicera stora datamängder. Sectras lösning ger snabb tillgång till information och röntgenbilder oavsett var radiologen befinner sig och datamängdens storlek, vilket ger Sectra ett försprång gentemot sina konkurrenter.
| Marknadsaktörer Medicinska system |
Leverantörer av röntgenutrustning | IT-systemleverantörer |
|---|---|---|
| Kategorier | Globala aktörer som är stora och har bred verksamhet. Ett antal aktörer i denna kategori har sitt ursprung i röntgen filmsbranschen. Konkurrerar med Sectra inom vissa av sina produktområden. |
Lokala eller regionala aktörer som har sin huvudverk samhet inom radiologisk IT. Konkurrerar med Sectras verksamhet inom system för hantering av röntgenbil der. |
| Exempel på konkurrenter (hemmamarknad) |
AGFA (Belgien) Philips (Nederländerna) General Electric (USA) Siemens (Tyskland) Hologic (USA) |
AMICAS (USA) Intelerad (Canada) DR Systems (USA) McKesson (USA) |
| Aktörernas styrkor inom respektive kategori, exempel |
• Brett produktsortiment som omfattar både röntgenutrust ning och IT-system och kan därmed erbjuda lösningar som täcker kundens totala behov. • Lång erfarenhet av medicinsk bildhantering. • Stor säljkår och väl upparbetade kundkontakter. |
• Produkter som är anpassade för den marknad där de agerar. • Goda kontakter med kunderna i sin region. • I många fall låga omkostnader för installation och support. |
| Sectras styrkor inom respektive kategori, exempel |
• En av marknadens stabilaste systemlösningar med extremt få driftstopp. • Nöjda kunder och mycket kompetent och kundorienterad personal. • Mammografisystem som ger lägst stråldos, upp till 50 % läg re dos än konkurrenternas system, med samma bildkvalitet. • System som är särskilt effektiva för kommunikation och för hantering av stora datamängder. |
• En av marknadens stabilaste systemlösningar med ex tremt få driftstopp. • Bred funktionalitet. • Stor installerad bas och lång erfarenhet inom rönt genbranschen. • Finansiellt starkt företag som har redovisat vinst de senaste 30 åren. |
Snabb och effektiv kommunikation
Det europeiska kompetensnätverket Telemedicine Clinic, som omfattar mer än 80 radiologer, granskar årligen över 100 000 röntgenundersökningar på vårdgivares uppdrag.
– Vi jobbar i en extremt distribuerad miljö, med undersökningar som innehåller stora datamängder. Vi bytte nyligen PACS-leverantör och använder Sectras senaste arbetsstation. Nu kan vi arbeta mer effektivt och åta oss större uppdrag än tidigare, säger Hans Billing, radiolog vid Telemedicine Clinic.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Moderna myndighetsorganisationer
Idag förväntas vi ständigt vara nåbara och alltid kunna kommunicera. Beslutsfattare, tjänstemän och militärer som utbyter säkerhetsklassificerad information är inget undantag. Tillsammans med ökad rörlighet driver dessa förväntningar utvecklingen av kryptoutrustning som ska följa med användaren och fungera i många olika miljöer. För Sectras del innebär det att produkterna kontinuerligt vidareutvecklas för att fungera med ny kommunikationsteknik.
EU-krav
EU-länder samarbetar allt mer, både på myndighets- och försvarssidan. Exempel på gränsöverskridande samarbeten är terroristbekämpande verksamhet och den europeiska försvarsbyrån som ska främja samarbete kring inköp av försvarsmaterial. Det pågår också en omställning från nationella invasionsbaserade försvar till insatsförsvar. Insatsförsvar verkar tillsammans med andra länder under exempelvis fredsbevarande insatser runt om i världen.
Detta innebär att kunderna prioriterar inköp av produkter som stödjer internationellt samarbete. Gemensamma normer har vuxit fram för hur EU-klassificerad information ska skyddas och Sectra är först på marknaden med att kunna leverera EU-godkända produkter för mobil talkommunikation på säkerhetsnivån Secret UE.
Minskade försvarsbudgetar
Många av EU-länderna fortsätter att dra ner på sina försvarsbudgetar. Följden är att försvarsorganisationer i allt större utsträckning köper befintliga produkter istället för att utveckla egna. Därmed ökar vikten av att kunna erbjuda produkter som är godkända för användning på hela EU-marknaden, som exempelvis Sectras Tigerprodukter.
| Marknadsaktörer Avlyssnings säkra kommunikationssystem |
Globala företag, USA som hemmamarknad |
Globala företag, Europa som hemmamarknad |
Lokala säkerhetsföretag |
|---|---|---|---|
| Kategorier | Aktörer som är stora och har bred Aktörer som är stora och har bred verksamhet. Konkurrerar med Sectra verksamhet. Konkurrerar med Sectra inom vissa av sina produktområden. inom vissa av sina produktområden. |
Aktörer som har sin huvudverksam het inom kryptoområdet. |
|
| Exempel på konkurrenter (hemmamarknad) |
General Dynamics (USA) Harris Corporations (USA) L-3 Communications (USA) |
Rohde & Schwarz (Tyskland) Selex Communications (GB) Thales (Frankrike) |
Business Security (Sverige) Instavoice (Finland) |
| Aktörernas styrkor inom respektive kategori, exempel |
• Väletablerade och kända varumärken. • Starkt service- & supporterbjudande. • Politiska förbindelser. |
• Väletablerade och kända varumärken. • Starkt service- & supporterbjudande. • Breda säkerhetsgodkännanden inom EU och/eller NATO. |
• Nära samarbete med nationella säkerhetsmyndigheter. |
| Sectras styrkor inom respektive kategori, exempel |
• Starka säkerhetsgodkännanden inom EU. • Åtnjuter högt förtroende på mark naden i egenskap av att vara svenskt företag. • Europeisk aktör. |
• Etablerade samarbeten med ledande europeiska säkerhetsmyndigheter. • Nischad aktör med EU-godkända produkter för kunder med de högsta säkerhetskraven. |
• Lång tradition av samarbete med svenska försvaret. • Politisk tyngd genom internatio nellt samarbete med ledande sä kerhetsmyndigheter. |
Med fokus på effektivitet, produktivitet och kommunikation bidrar företagets produkter till kostnadsbesparingar inom vården. Kompetenta medarbetare och framtidssäkra produkter gör Sectra till en konkurrenskraftig leverantör.
Affärsidé
Att bidra till ökad effektivitet inom sjukvården med bibehållen eller förbättrad vårdkvalitet.
Produktdivisioner
Radiologisk IT
IT-lösningar för hantering och lagring av röntgenbilder (PACS) och patientinformation (RIS).
Mammografi System för digital mammografi bestående av röntgenutrustning och IT-lösningar för hantering och lagring av mammografibilder.
Ortopedi
IT-lösningar anpassade för ortopedens behov, exempelvis PACS och system för planering av operationer.
Service och support
För att kunden ska få maximal, långsiktig, nytta av sin investering och möjlighet att vidareutveckla sin verksamhet är service, uppgraderingar och kundutbildningar en viktig del i Sectras erbjudande. Kunderna erbjuds exempelvis kompletta service- och uppgraderingsavtal och Sectra tillhandahåller service dygnet runt från sina kontor, eller vid behov hos kunden. Den höga kompetensen hos Sectras medarbetare säkerställer kvaliteten i tjänsteerbjudandet.
Marknadsposition
I Sectras system hanteras årligen 45 miljoner röntgenundersökningar, vilket gör Sectra till en av världens ledande leverantörer av system för hantering av röntgenbilder. I Skandinavien är Sectra marknadsledande, med en marknadsandel på mer 50 %.
Kunder
Kunderna är offentliga och privata sjukhus och vårdgivare, från stora universitetssjukhus till små och medelstora röntgenkliniker. Sectra fokuserar på produktionsorienterade röntgenenheter, där kostnadseffektivitet, hög produktion och kommunikation är centrala krav.
Bland Sectras större kunder återfinns exempelvis Karolinska Universitetssjukhuset i Stockholm, British Telecommunications plc avseende 25 sjukhus i London samt New York City Health and Hospital Corporation i USA avseende 5 stora sjukhus på Manhattan.
Distributionskanaler
Sectras medicinska system säljs globalt med fokus på Europa, Nordamerika, Australien/Nya Zeeland och Japan. Försäljningen sker i egen regi och genom ett 10-tal lokala partners. Den egna säljorganisationen svarar för huvuddelen av försäljningen men samarbeten med lokala partners ökar.
Marknadens storlek och tillväxttakt
Sectras radiologiska IT-system Enligt analysföretaget Frost & Sullivan värderades den globala marknaden för radiologiska IT-system till 2 467 miljoner dollar år 2007.
Marknaden uppskattas växa med cirka 6-8 % årligen fram till år 2012. Vissa marknader, exempelvis södra Europa och Japan, förväntas växa snabbare medan marknader där penetrationen av digitala system är hög bedöms ha en lägre tillväxttakt. Det senare gäller exempelvis Skandinavien och Nederländerna.
Sectras mammografiprodukter Den europeiska marknaden för digital mammografiscreening år 2007 har värderats till 90,6 miljoner dollar av Frost & Sullivan. Den genomsnittliga tillväxttakten bedöms vara 14,5 procent per år mellan år 2006-
2013.
Den nordamerikanska marknaden för digital mammografiscreening år 2007 har värderats till 459,6 miljoner dollar av Frost & Sullivan. Den genomsnittliga tillväxttakten bedöms vara 11,4 procent per år mellan år 2006-2013.
Sectras ortopediprodukter
Användningen av PACS på ortopedikliniker kan förväntas växa i takt med digitaliseringen av röntgenkliniker, dvs cirka 6-8 % årligen fram till 2012.
Den enskilt största marknaden för Sectras ortopediprodukter är USA. Här omfattar Sectras målmarknad cirka 4 000 ortopedikliniker. Cirka 20 % av dessa kliniker har installerat digitala system och den amerikanska marknaden bedöms växa med cirka 10-15 % per år.
Sectra expanderar med kundernas ökande kommunikationsbehov
Sectra har ytterligare förstärkt sälj- och supportorganisationen, vilket har resulterat i ökad direktförsäljning. Med ökade marknadsföringsinsatser och med innovativa produkter som hjälper kunderna att effektivisera sin verksamhet fortsätter Sectra expandera globalt.
Sectras verksamhet inom Medicinska system bedrivs i det helägda dotterbolaget Sectra Imtec AB. I mer än 20 år har Sectra utvecklat verksamhetskritiska medicinska IT-lösningar med mycket hög tillgänglighet som lätt kan anpassas och integreras med andra system i sjukhusmiljö.
Verksamhetens utveckling 2007/2008
Sectra har under året genomfört betydande marknadssatsningar; marknadsföringen har intensifierats och sälj- och supportorganisationen har förstärkts på viktiga marknader. Satsningarna har genererat beställningar från nya kunder vilket stärker Sectras position. Dessutom har stora service- och uppgraderingsavtal slutits med flera sjukhus och kliniker.
Stark efterfrågan på Sectras service- och supporttjänster
Verksamhetsåret karaktäriseras av mycket stark orderingång. En betydande andel av denna avser merförsäljning till existerande kundbas. Samtidigt valde mer än 50 nya kunder, de flesta i USA, Sectras system till sina röntgen-, mammografi- och ortopedikliniker.
Sectra har framgångsrikt slutit service- och uppgraderingsavtal med tidigare Philipskunder vilket har bidragit till affärsområdets ökade orderingång. Bland kunderna märks två av USAs största vårdleverantörer, New York City Health and Hospitals Corporation och ProMedica Health System. På den europeiska marknaden är British Telecommunications plc, som tillhandahåller IT-lösningar till 25 offentliga sjukhus i London, en av de kunder som valt att byta serviceleverantör till Sectra.
Samarbete på nya marknader
För att bredda marknadstäckningen ökar Sectras samarbete med lokala partners. Sectra tecknade under året avtal med en japansk partner och öppnade eget kontor i Japan, världens näst största marknad för medicinteknik. Penetrationen av system för hantering av digitala röntgenbilder, PACS, i Japan är relativt låg och förväntas öka snabbt. Sectra tecknade även distributionsavtal med en partner i Polen avseende Sectra PACS. Sedan landets inträde i EU har stora investeringar gjorts för att effektivisera sjukvården och efterfrågan på lösningar för hantering av medicinska bilder ökar kraftigt.
Philips Medical Systems distribuerade tidigare Sectras PACS. Sedan 2005 pågår en utfasning av samarbetet och huvudavtalet som reglerade samarbetet löpte ut hösten 2007. Relationen omfattar i nuläget främst service- och supporttjänster.
Nöjda kunder stärker försäljningen i Nordamerika
Den amerikanska marknadens andel av omsättningen har vuxit till följd av de marknadssatsningar som genomförts under de senaste verksamhetsåren. Marknaden stod 2007/2008 för 31 procent av
Medicinska systems nettoomsättning, att jämföra med 29 procent föregående verksamhetsår.
Nöjda kunder är en förutsättning för framgångsrik försäljning. I analysföretaget KLAS Enterprises1) årliga utvärdering 2007 placerade amerikanska kunder Sectra bland de tre bästa leverantörerna avseende kundnöjdhet i kategorierna medelstora sjukhus och fristående röntgenkliniker. KLAS-rapporterna baseras på bedömningar gjorda av tusentals beslutsfattare och specialister inom sjukvården i USA och utgör ett viktigt underlag för vårdgivare som utvärderar olika PACS.
Fler satsar på säker kvinnohälsa
Allt fler mammografikliniker väljer att satsa på säker kvinnohälsa. För att möta efterfrågan på Sectras nya modell av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography, som lanserades våren 2007, har stora investeringar gjorts i en ny flödesorienterad anläggning för slutmontering och kvalitetskontroll. De första serietillverkade systemen från den nya anläggningen levererades under verksamhetsåret till kunder i Skandinavien och övriga Europa. Bland dessa återfinns det nationella programmet för mammografiscreening i Irland, det första landet i världen att införa helt digital nationell mammografiscreening.
Sectra MicroDose Mammography har marknadens lägsta stråldos och detta ger Sectra en stark position på den snabbt växande mammografimarknaden. Idag används systemet i 15 länder.
Forskning och produktutveckling
Kundernas behov och Sectras kunskap om trender på marknaden styr företagets utvecklingssatsningar och produktförnyelse. I samarbete med universitet och forskningscentra utvecklar Sectra tekniska lösningar som ger produkterna unika egenskaper.
Sectra löser ökande kommunikationsbehov
Sectra vidareutvecklar kontinuerligt befintliga produkter och tjänster. Under året presenterades bland annat en ny arbetsstation för radiologer som tillgodoser kundernas ökande krav på snabbare och effektivare system för att kommunicera röntgenbilder inom och mellan vårdenheter eller till radiologens hemmakontor. Arbetsstationen ingår i Sectras nya generation PACS-produkter som effektivt hanterar mycket stora datavolymer.
EU-initiativ inom lågdosmammografi
Under året tilldelades Sectra, tillsammans med kliniska och industriella partners, ett forskningsanslag från EU på 33 miljoner kronor för att utveckla nya metoder för att upptäcka bröstcancer. Metoderna baseras på Sectras unika fotonräknande röntgendetektor. Forskningsprojektet, som leds av Sectra, omfattar flera namnkunniga europeiska universitet och forskningscentra.
1) För mer information om KLAS, se www.healthcomputing.com © 2007 KLAS Enterprises, LLC. All rights reserved.
För ytterligare information om affärsområdets finansiella utveckling, se Förvaltningsberättelsen.
Finansiell utveckling
Forskningspartner i världsklass
Center for Medical Image Science and Visualization (CMIV) arbetar med medicinteknisk forskning i teknikens framkant. CMIV är en tvärvetenskaplig forskningsinstitution skapad av Linköpings universitet, Landstinget i Östergötland och Sectra.
Sectra ska vara ett framtidssäkert val för sina kunder. När ny teknik kommer ska Sectras system redan vara förberedda för den. Sådan kunskap och framtida system byggs i samarbeten med forskningscentra som exempelvis CMIV.
Vilken nytta har Sectra av att samarbeta med CMIV?
På CMIV ligger vi oerhört långt framme i världen inom det bildmedicinska området. Det är livsviktigt för Sectra att alltid ligga på forskningens framkant med sina nya produkter, som verkligen kommer sjukvården till godo, säger Anders Persson, föreståndare för CMIV och styrelseledamot i Sectra.
Sectra har också stor nytta av att kunna testa nya produkter i vår kliniska miljö, där vi har tillgång till de allra senaste och ibland till och med ännu inte lanserade utrustningarna inom röntgenområdet. Här kan Sectra även testa sina produkter på riktiga patientdata.
Vad har kommit ut ur samarbetet för Sectras del?
I vår miljö har Sectra tagit fram ett system för att hantera röntgenundersökningar som innehåller upp till 20 000 bilder. Med systemet kan en sådan undersökning behandlas som 3D-bilder i en vanlig persondator i stället för att på traditionellt sätt granskas bild för bild.
Vidare har Sectra industridoktorander som arbetar med ena benet på CMIV och det andra inom företaget. Detta ger kunskapsöverföring åt båda hållen. Senaste doktoranden disputerade 2007 med en avhandling inom avancerad 3D visualisering av medicinska data och arbetar nu åter heltid med produktutveckling på Sectra.
Ytterligare exempel på vår spetsforskning är syntetisk MR - ett sätt att effektivisera patientflödet vid magnetresonansundersökningar. Genom att utifrån en bild simulera hur övriga bilder måste bli kan en enda bildtagningssekvens ge alla de svar som det nu krävs ett antal olika sekvenser för. Patent har tagits av ett nybildat företag och Sectra kan erbjuda metoden till sina kunder genom en så kallad plug-in till sitt bildhanteringssystem.
Vilka fördelar har CMIV av att samarbeta med Sectra?
För vår del är det viktigt att forskningen bidrar till patientnytta. I praktiken blir det ett samspel mellan oss på CMIV och Sectras utvecklingsavdelning som leder fram till produkter som är möjliga att sälja, avslutar Anders Persson.
Utbyggd supportorganisation och nöjda kunder bäddar för mer försäljning
Vilka var de viktigaste händelserna under verksamhetsåret? Vi har fortsatt att växa och fått flera nya stora kunder, bland annat British Telecommunications, med inte mindre än 25 sjukhus över hela London. Dessa sjukhus använder redan Sectra PACS men nu tar vi, som underleverantör till BT, över vidareförsäljning, uppgraderingar och service i egen regi.
Samtidigt har vi börjat leverera nästa generations mammografiutrustning, med förbättrad bildkvalitet och avsevärt lägre stråldos än konkurrenterna.
Vad är det viktigaste som hänt Sectra på PACS-området?
Vi har lanserat en ny arbetsstation. Den är betydelsefull eftersom den ger oss ett tydligt försprång gentemot konkurrenterna. Fördelen är att den är snabbare på att hantera stora bildvolymer samtidigt som den är effektiv för granskning av bilder såväl inom som mellan sjukhus. Stockholms läns landsting blev den första kunden i Sverige som satte den nya arbetsstationen i drift.
Vilka möjligheter har Sectra på den växande utbytesmarknaden för radiologiska IT-system?
Första generationerna av dessa system håller på att fasas ut, vilket gör att marknader som ansetts som mogna nu börjar bli intressanta igen. Detta gynnar Sectra eftersom vi relativt sett är starkare på utbytesmarknaden än vid nyförsäljning. De kunder som köper en andra gång ser mycket mer till kompetensen hos leverantörens personal än till gamla leverantörsrelationer, och vi har ett mycket gott rykte och får bra resultat i kundutvärderingar.
Hur ser USA-marknaden ut för er?
I USA har vi sälj- och supportorganisationen på plats och vi kommer att fortsätta fokusera på försäljning. Eftersom driftstopp i ett PACS kostar pengar och dessutom innebär stora medicinska risker för patienterna är kvalitet, stabilitet och en väl fungerande supportorganisation förutsättningar för att kunderna ska bli riktigt nöjda. Nöjda kunder leder i sin tur till ökad försäljning. Vi har det mest stabila systemet på den amerikanska marknaden, och kvalitetsrankningen "KLAS" placerar oss bland de tre bästa avseende kundnöjdhet i kategorierna medelstora sjukhus och fristående röntgenkliniker. Detta är viktigt för oss, eftersom många upphandlingar tar fasta på placeringen i KLAS-undersökningarna. 1)
Vilka nya möjligheter ser du på mammografimarknaden?
Under året kommer vi att lämna in den sista modulen för ett godkännande av den amerikanska tillståndsmyndigheten FDA, Food and Drug Administration. Den amerikanska marknaden är störst i världen inom medicinteknikområdet och ett godkännande skulle betyda mycket för oss. Samtidigt vet vi att processen kan ta tid.
En annan spännande möjlighet är att den nya generationens mammografiutrustning kan användas för mobila enheter, exempelvis mammografibussar. Detta beror på att utrustningen blivit så liten och kompakt.
Hur viktiga är produkterna inom ortopedi?
Produktområdet är fortfarande litet för oss, men ett område som ständigt ökar. En integrerad ortopedilösning i PACS kan vara avgörande vid upphandlingar, vilket gynnar oss. Genom att fokusera på ortopedi i en egen produktdivision och komplettera vår duktiga IT-personal med personer som har bakgrund inom ortopedisk medicin, har vi fått fram lösningar som passar ortopedernas speciella arbetssituation. Vi, och många med oss, bedömer är de är de bästa på marknaden.
Vad kommer ni att fokusera på de kommande åren?
Vi har byggt upp en välfungerande supportorganisation på våra marknader, en viktig grund för att kunna utvecklas med god lönsamhet. Nu vill vi växa vidare, på ett planerat sätt med kontroll över service och funktion på det vi levererar. Och vi ska fortsätta vara den mest innovativa och kundfokuserade leverantören på marknaden.
1) För mer information om KLAS, se www.healthcomputing.com.
© 2007 KLAS Enterprises, LLC. All rights reserved.
Prioriterade aktiviteter
Medicinska systems satsningar är långsiktigt inriktade på att stärka marknadspositionen och fortsätta växa internationellt.
| 2007/2008 | Utfall | 2008/2009 |
|---|---|---|
| Fortsatt utbyggnad av försälj nings- och supportorganisationen i USA och Europa. |
Försäljnings- och supportorganisationen i USA och Europa utökades med ytterligare cirka 25 personer. |
Fortsatt penetration och expansion på i första hand befintliga marknader inom radiologisk IT, mammografi och ortopedi. |
| Ökade marknadsföringsinsatser på strategiskt viktiga marknader som exempelvis USA. |
Omfattande marknadsföringskampanjer, särskilt riktade mot den amerikanska och den europeiska marknaden, har inletts. Des sa förväntas resultera i ett ökat inflöde av of fertförfrågningar och i förlängningen ökad försäljning. |
Fortsatt arbete med att stärka Sectras varumärke på strategiska marknader som exempelvis USA. |
| Vidareutveckling av Sectras PACS-produkter. Anpassning av Sectras integre rade RIS/PACS-lösning för lan sering på nya geografiska mark nader. |
En ny arbetsstation för radiologer har pre senterats. Arbetsstationen är det senaste till skottet inom Sectras nya generation PACS. RIS/PACS-erbjudandet för den ameri kanska marknaden har förstärkts. Analyser visar att det finns potential för lansering av anpassade RIS/PACS-lösningar på ytterli gare geografiska marknader. |
Produkt- och tjänsteutveckling för att minska kostnader i samband med installation och uppgradering av PACS och RIS. |
| Fortsatt lansering av den nya modellen av Sectra MicroDose Mammography i Europa och Aus tralien/Nya Zeeland. Förberedelse inför försäljning av Sectra MicroDose Mammo graphy i USA och i Asien. |
Den nya modellen av Sectra MicroDose Mammography har beställts av kunder i drygt tio länder i Europa och Australien. De första delarna av ansökan om att få sälja systemet i USA har lämnats in till myn digheten FDA. Den sista delen, som inne håller en klinisk studie, beräknas lämnas in under första halvåret 2008. I avvaktan på ett godkännande från FDA har systemet visats upp på röntgenmässan RSNA i Chicago. Systemet har också visats på den japanska radiologkongressen JRC. |
Fortsatt satsning på produktions effektivitet och kvalitet samt på att växa vidare på våra existerande marknader. Lansering av Sectra MicroDose Mammography i USA när FDA ger sitt godkännande. |
Med smidiga kryptolösningar och stark kärnkompetens inom kryptering bidrar Sectra till att skydda kundernas säkerhetsklassificerade information.
Affärsidé
Att bli den ledande leverantören av säkra kommunikationssystem till myndigheter och försvar inom EU.
Produktdivisioner
Tiger
System, produkter och tjänster som skyddar tal- och datakommunikation. Produkterna är godkända av EU, samt flera nationella säkerhets- och ackrediteringsinstanser i Europa.
Krypto
Utveckling av kundspecifika system och produkter. Uppdragen omfattar allt från utveckling av kryptomoduler till kompletta kommunikationssystem.
Service och support
För att underlätta kundernas användning av kryptosystem erbjuder Sectra kvalificerad hjälp med driftsättning, anpassade utbildningar och support. Kunderna erbjuds även att teckna långsiktiga service- och uppgraderingsavtal.
Marknadsposition
Sectra är den ledande leverantören av kryptoprodukter till det svenska försvaret. Sectras Tigerprodukter används av kunder i fler än hälften av EU:s 27 medlemsländer. Detta gör Sectra till den ledande leverantören av säker talkommunikation till europeiska myndigheter och försvar med de högsta säkerhetskraven.
Kunder
Kunder är myndigheter och försvarsorganisationer i EU. Allt från tjänstemän och politiker i olika länders regeringar och departement till EU som organisation samt nationella försvarsorganisationer. Gemensamt för kunderna är att de har regler för hantering av säkerhetsklassificerad information och krav på godkända säkerhetsprodukter.
Sectras enskilt största kunder är myndigheter och försvar i Sverige, Nederländerna och Norge.
Marknadens storlek
Sectras Tigerprodukter
Sectra uppskattar storleken på marknaden utifrån bedömningen att 0,3 promille av befolkningen i ett land utgörs av högre ämbetsmän som i sin befattning hanterar information som är säkerhetsklassificerad till nivån Secret. Dessa har behov av kryptoprodukter för att skydda sin talkommunikation. I Europa innebär det en potential för cirka 100 000 enheter, varav Sverige utgör cirka 3 000 enheter.
Distributionskanaler
Sectras produkter säljs på den europeiska marknaden. Försäljningen sker dels i egen regi, dels via lokala partners. Den egna säljorganisationen står för huvuddelen av försäljningen.
Sectras utvecklingsuppdrag och kundspecifika produkter Sectras största marknad är Sverige, men företaget utvecklar även denna typ av produkter till Nederländerna och Norge.
Myndighets- och försvarsmarknaden för säker kommunikation i Europa präglas av behov av mer högpresterande kryptoprodukter och kryptosystem som kan stödja internationellt samarbete. Detta gör att många nationellt anpassade kryptosystem, som ofta bygger på 15-20 år gammal teknik, kommer att behöva ersättas de kommande åren. På sikt öppnar detta möjligheter för Sectra att bredda sin verksamhet med utvecklingsuppdrag och kundspecifika produkter mot nya länder i Europa.
Fler Tigeranvändare i Europa
Allt fler kunder skyddar känslig talkommunikation med produkter från Sectra. Detta befäster Sectras position som Europas ledande leverantör av säker talkommunikation. Genom ökad marknadstäckning i Europa och affärsutveckling av Tigererbjudandet ska Sectra fortsätta växa.
Sectras verksamhet inom avlyssningssäkra kommunikationssystem bedrivs i det helägda dotterbolaget Sectra Communications AB. Företaget har sedan 1980-talet utvecklat system och produkter till svenska försvars- och myndighetskunder. På senare år har Sectra etablerat samarbeten med säkerhetsmyndigheter i flera europeiska länder och EU-organisationer.
Verksamhetens utveckling 2007/2008
Sectra har under året arbetat med att utveckla sitt produkterbjudande till kunderna. En nyhet är att service- och supportavtal erbjuds för samtliga kryptoprodukter. Samarbetet med befintliga kunder har fördjupats och nya kunder har tillkommit.
Marknadsledande i Europa
EU:s godkännande av Tiger XS, Sectras talkrypto, öppnade för ökad försäljning på den europeiska marknaden. Som nya Tigeranvändare återfinns myndigheter och EU-organ, bland andra det holländska inrikesministeriet, det ungerska utrikesdepartementet och höga EUtjänstemän. Totalt används Tigerprodukterna av kunder i fler än hälften av EU:s 27 medlemsländer.
Ny tjänst - prenumerera på säkerhet
Sectra har lanserat en ny prenumerationstjänst, Tigertjänsten, för säker talkommunikation. Tjänsten omfattar Tiger XS-produkter, drift och säkerhetsadministration samt support och skräddarsydd utbildning. Första kund att teckna sig för den nya Tigertjänsten är det holländska inrikesministeriet som med tjänsten skyddar statshemligheter som kommuniceras mellan ministrar, statssekreterare och högre tjänstemän.
Nordic Battlegroup utrustade med Tiger
Affärsområdets enskilt största kund är det svenska försvaret. Försäljningen till försvaret har under året främst handlat om produkter för den svenskledda EU-styrkan Nordic Battlegroup. Sectra har levererat Tiger XS-produkter och radiokrypton till EU-styrkan som omfattar enheter från Sverige, Finland, Norge, Island och Estland. Efter styrkans tjänstgöringsperiod kommer produkterna att användas inom det svenska försvaret.
Produktutveckling
Sectra har fortsatt utveckla befintliga produkter och nya utvecklingsuppdrag har erhållits. Kundspecifika produkter och utvecklingsuppdrag stod för huvuddelen av affärsområdets omsättning 2007/2008.
Förstärkta relationer med svenska försvaret
FMV (Försvarets Materielverk) har tecknat service- och supportavtal för samtliga kryptoprodukter levererade av Sectra. FMV har även lagt beställningar på nya produkter och utvecklingsuppdrag. Ett av de större uppdragen är utveckling av produkter som ska skydda informationen i försvarets tele- och datanätverk.
Stöd för satellitkommunikation
Exempel på produktutvecklingsnyheter är att Tiger XS har försetts med stöd för satellitkommunikationssystemet Iridium som används av militären, ambassader och andra myndighetsorganisationer. Dessutom har stöd för IP-baserad satellitkommunikation inkluderats i Tiger XS inför leveranserna till Nordic Battlegroup.
Svenska exportprodukter säkras
Föregående verksamhetsår levererade Sectra krypto till FMV avsedda för JAS 39 Gripen. Dessa krypto säkerställer att känslig information skyddas vid olika typer av tester. Sectra har därefter breddat sin kundbas med beställningar från Saab Aerosystems och Saab Bofors Dynamics på liknande krypton för installation i exportprodukter som JAS 39 Gripen och Robot 15.
Ökat samarbete gynnar Sectra
Vad har präglat verksamhetsåret?
Vi har förbättrat strukturen på verksamheten. Idag har vi två produktdivisioner och en marknads- och säljdivision. Förändringen gör det lättare för oss att fokusera och öka effektiviteten. Tigerdivisionen fokuserar på att förvalta och förädla Tigererbjudandet för den europeiska marknaden, medan Kryptodivisionen skräddarsyr lösningar för större kunder, exempelvis de svenska och holländska försvarsmakterna.
När kommer förändringarna att ge utdelning?
Vi kan redan nu se resultat. Idag överträffar vi våra finansiella mål för både resultat och tillväxt. Arbetet med att effektivisera verksamheten kommer att fortsätta under året som kommer.
Ni har under året lanserat en ny Tigertjänst, vad innebär den? Det är ett helt nytt grepp inom branschen. Kunderna köper tjänsten "säkert tal" och vi förser dem med Tigerprodukter, säkerhetsadministration, nyckelhantering, support, utbildning osv. Vi löser helt enkelt alla praktiska problem, vilket även gör det lätt för kunderna att handla upp tjänsterna eftersom de kan fokusera på nyttan.
Ni är ensamma om att ha en EU-godkänd produkt för mobil talkommunikation på nivån SECRET UE, hur påverkar det försäljningen? Bara att kunna erbjuda en produkt för denna höga säkerhetsnivå öppnar många dörrar. Det ger i princip acceptans för våra produkter över hela Europa. Att vi fortfarande är de enda som uppnått SECRET-nivån är dock inte bara en fördel, det gör också att vi ensamma tar kostnaderna för att missionera för avlyssningsskydd på denna nivå.
Hur stor är marknaden?
Inom EU räknar vi med att det finns cirka 100 000 högre ämbetsmän och politiker som har behov av att kommunicera information på nivån SECRET. De arbetar exempelvis på myndigheter, regeringskanslier eller inom försvarsorganisationer. Fortfarande har bara en mindre andel av dessa utrustning för talkommunikation på nivån SECRET UE. Det finns med andra ord en oerhört stor marknad kvar där vi satsar på att utveckla vår marknadsledande roll.
Hur ska ni nå dessa potentiella användare?
Vi söker finna de mest kvalificerade kunderna i respektive land. De satsningar vi hittills gjort har givit bra resultat och vi har ett mycket
gott rykte på marknaden. Vi kommer under året att fortsätta marknadssatsningarna för att stödja försäljningen av Tiger XS på den europeiska myndighetsmarknaden.
Vilka trender har störst påverkan på marknaden?
Inom i stort sett hela Europa ser vi ett ökat samarbete över gränserna, både mellan myndigheter och försvar. Detta innebär att behovet av säker kommunikation ökar och det gynnar oss. Det ökande antalet EU-gemensamma uppdrag, missioner, i länder utanför Europa bidrar också till en ökande efterfrågan på våra produkter.
Hur ser framtiden ut för era kundspecifika lösningar?
Försvarsmarknaden i Europa minskar totalt sett, men vi växer. Vi drar nytta av det ökade samarbetet i Europa och förutom till svenska försvaret levererar vi idag kundspecifika produkter till flera större kunder. Här ser vi att det finns ytterligare potential på sikt då de stora internationella försvarsindustriföretagen minskar sina organisationer.
Vad är inriktningen under kommande år?
Att bibehålla vår position som marknadsledande. Vi ska fortsätta erövra den europeiska marknaden och växa genom ökad marknadstäckning och affärsutveckling av Tigererbjudandet.
Det Ungerska Utrikesdepartementet har inför det ungerska EU-ordförandeskapet, som inleds 1 januari 2011, köpt in Sectras Tiger XS produkter. Tiger används för att skydda den känsliga information som förmedlas mellan ambassaderna och beslutsfattare i Ungern och inom EU.
Prioriterade aktiviteter
Sectras satsningar är långsiktigt inriktade på att stärka marknadspositionen i Europa.
| 2007/2008 | Utfall | 2008/2009 |
|---|---|---|
| Försäljning och marknadsföring av Tiger XS SECRET UE, den modell som är godkänd av EU. |
Antalet Tiger XS-användare har ökat under året. Sectra har levererat produkter till nya och tidigare kunder, exempelvis ungerska utrikesdepartementet och holländska myn digheter. |
Fortsatt satsning på att öka mark nadstäckningen på den europeiska myndighetsmarknaden genom för säljning och marknadsföring av Ti ger XS. |
| Affärsutveckling av Sectras Tiger produkterbjudande. |
En ny prenumerationstjänst för säker tal kommunikation, Tigertjänsten, har lanse rats. |
Erbjuda den nya prenumerations tjänsten för säker talkommunikation till fler kunder i Europa. |
| Ge kunder möjlighet att teckna service- och supportavtal för alla Sectras kryptoprodukter. |
FMV har tecknat service- och supportavtal för samtliga kryptoprodukter levererade av Sectra. |
Finansiell utveckling
För ytterligare information om affärsområdets finansiella utveckling, se Förvaltningsberättelsen.
Kompetent och hängiven personal bäddar för nöjda kunder
Medarbetarnas gedigna spetskompetens, erfarenhet och kunskap om kundernas verksamhet är en förutsättning för att Sectra ska nå målet att bli världsledande inom företagets nischområden.
Vid utgången av verksamhetsåret hade Sectra 506 tillsvidareanställda medarbetare, en ökning med 51 personer jämfört med föregående år, och ytterligare ett 30-tal projektanställda medarbetare.
Kompetens och utbildning
Huvuddelen av Sectras medarbetare har akademisk utbildning och de flesta är civilingenjörer. Ett stort antal medarbetare har forskarstuderat och 5 professorer samt 20 tekniska doktorer är knutna till verksamheten.
Sectra lägger stor vikt vid medarbetarnas vidareutveckling. En genomgång av behovet av kompetensutveckling görs årligen med varje medarbetare, som sedan fortlöpande genomgår individuellt anpassade vidareutbildningar.
Rekrytering och mångfald
Under verksamhetsåret rekryterade Sectra fler än 110 nya medarbetare med spetskompetens inom olika områden, både personer med lång erfarenhet och nyutexaminerade. Rekryteringarna har främst skett till befattningar inom försäljning, service och support. Personalomsättningen uppgick under verksamhetsåret till 11,7 procent (11,0). Den genomsnittliga anställningstiden för medarbetare i Sverige är 6,1 år (6,0).
Sectras mål är att erbjuda en stimulerande arbetsmiljö som uppmuntrar kreativitet, nytänkande och personlig utveckling. För att underlätta rekrytering av framtida talanger erbjuder Sectra blivande akademiker möjligheten att genomföra delar av sin utbildning på företaget i form av praktik- och examensarbeten.
Medarbetare från ett 30-tal länder arbetar på Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. Den mångkulturella miljön är en förutsättning för att Sectra ska lyckas internationellt och vid rekrytering ses en multikulturell bakgrund som en merit.
Friska medarbetare
Medarbetarnas välbefinnande är av största vikt för Sectra. Företaget arbetar förebyggande med arbetsmiljö- och hälsofrågor genom att erbjuda regelbundna hälsokontroller, friskvårdsprogram och möjlighet till subventionerad träning. I hälsoarbetet ingår även ergonomisk rådgivning för att minimera riskerna för arbetsskador. Detta har resulterat i mycket låg sjukfrånvaro, under verksamhetsåret uppgick den till 0,9 procent (1,0).
Delaktighet i företagets framgångar
För att stärka medarbetarnas engagemang och motivation har Sectra under åren erbjudit medarbetarna delaktighet i företagets framgångar. Sectra har, förutom traditionella belöningssystem, årligen arbetat med att sprida ägandet till medarbetarna via options- eller konvertibelprogram. Detta har medfört att många medarbetare återfinns som delägare i Sectra.
Våra kunder behöver någon som är smart, välutbildad, kreativ och engagerad
På Sectra strävar vi efter att prestera det bästa, och sedan lite till. Våra konkurrenter tillhör affärsvärldens giganter, och för att bli marknadsledande måste vi vara något alldeles extra. Vi anställer bara de bästa av de bästa och vi nöjer oss inte med hög formell kompetens. På Sectra måste man kunna dela med sig av sina kunskaper och skapa förtroende hos både kunder och kollegor. På så sätt säkerställer vi att kunderna trivs hos oss.
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören för Sectra AB (publ), organisationsnummer 556064-8304, avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för tiden 1 maj 2007 – 30 april 2008. Efterföljande resultat- och balansräkningar, förändring av eget kapital, kassaflödesanalyser, redovisningsprinciper och noter utgör en integrerad del av årsredovisningen.
Verksamhet och koncernstruktur
Sectra bedriver utveckling och försäljning av högteknologiska produkter i expansiva nischmarknader. Verksamheten omfattar medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem.
Koncernens struktur är uppbyggd kring moderbolaget Sectra AB, som innefattar koncerngemensamma funktioner och kapitalförvaltning, samt de verksamhetsdrivande helägda dotterbolagen Sectra Communications AB (avlyssningssäkra kommunikationssystem) och Sectra Imtec AB (medicinska system). Dessa bolag har ett antal dotterbolag med kontor runt om i världen, se not 12 för ytterligare information.
Marknad
Efterfrågan på Sectras produkter är fortsatt stark och koncernens orderingång uppgick 2007/2008 till 1 016,6 Mkr (684,7), en ökning med 48,5 procent jämfört med föregående verksamhetsår. Detta är bland annat ett resultat av att Sectra tagit hem stora service- och supportavtal avseende medicinska bildsystem.
Huvuddelen av Sectras försäljning sker i egen regi och kompletteras av samarbetspartners i ett tiotal länder. Det senaste verksamhetsåret har Sectra breddat marknadstäckningen genom nya samarbeten med partners i Polen och i Japan, marknader som förväntas växa kraftigt de närmaste åren. Sedan 2005 pågår utfasning av Sectras omfattande samarbetsrelation med Philips Medical Systems, som i nuläget främst omfattar service- och supporttjänster.
Medicinska system
Allt fler sjukhus väljer att effektivisera röntgenverksamheten genom att införa digitala system för bild- och informationshantering och marknaden för medicinska system växer. För att möta marknadens efterfrågan fortsätter Sectra med satsningar på att bygga ut distributionsnätet och serviceorganisationen. Under 2007/2008 har Sectra installerat medicinska system hos 50-talet nya kunder över hela världen. I takt med att installationerna blir fler, ökar även intäkterna från service-, support- och uppgraderingsavtal. Ökar gör även andelen avtal där kunden löpande betalar för användning av systemet.
Största andelen röntgenkliniker som använder Sectras medicinska system återfinns i Nordamerika. På denna marknad har Sectra vuxit med 14,8 procent under året trots att USA-marknaden påverkas negativt av Deficit Reduction Act (DRA), en politisk åtgärd för att minska landets budgetunderskott. DRA innebär lägre ersättning till sjukvården för olika typer av undersökningar inom bland annat området medicinsk bildverksamhet där digitala bildhanteringssystem, PACS, ingår. Sectras expansion i USA beror på framgångarna med att ta hem service- och supportavtal, större marknadsnärvaro och att bolaget har blivit mer synligt för amerikanska kunder.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
EU-länder samarbetar allt mer, både på myndighets- och försvarssidan. Detta innebär att kunderna prioriterar inköp av produkter som stödjer internationellt samarbete. Gemensamma normer har vuxit fram för hur EU-klassificerad information ska skyddas och Sectra är först på marknaden med att kunna leverera en EU-godkänd kryptoprodukt för mobil talkommunikation på säkerhetsnivån SECRET UE. Under verksamhetsåret har användningen av Sectras talkrypto, Tiger XS, ökat. Produkter levererades till bland andra det holländska inrikesministeriet, det ungerska utrikesdepartementet, höga EU-tjänstemän och den svenskledda EU-styrkan Nordic Battlegroup.
Sverige, och flera andra EU-länder, fortsätter att dra ner på sina försvarsbudgetar. Följden är att försvarsorganisationer i allt större utsträckning köper befintliga produkter istället för att utveckla egna. Därmed ökar vikten av att kunna erbjuda produkter som är godkända för användning på hela EU-marknaden, som exempelvis Sectras Tigerprodukter.
Omsättning och resultat
Koncernen
Nettoomsättningen för verksamhetsåret ökade 10,5 procent till 742,9 Mkr (672,5). Ökningen jämfört med föregående verksamhetsår är en följd av ökade leveranser av medicinska system och avlyssningssäkra kommunikationssystem på internationella marknader. Intäkterna från marknader utanför Sverige ökade med 15,0 procent till 496,1 Mkr (431,3) och utgör 66,8 procent av koncernens totala nettoomsättning.
Resultat efter finansnetto ökade 13,7 procent till 79,8 Mkr (70,2), vilket motsvarar en vinstmarginal på 10,7 procent (10,4). Ökningen jämfört med föregående verksamhetsår är främst en följd av ett förstärkt resultat för verksamhetsområdet Avlyssningssäkra kommunikationssystem. Resultatet efter skatt ökade 7,0 procent till 50,5 Mkr (47,2). Resultatet per aktie uppgick till 1,37 kr (1,28).
Försäljningen på internationella marknader sker främst i USD och EUR. Under verksamhetsåret har den svenska kronan förstärkts både mot den amerikanska dollarn och mot euron. Dessa valutakursförändringar har påverkat koncernens rörelseresultat med -12,0 Mkr jämfört med föregående år. För ytterligare information om valutaexponering, se not 28.
Medicinska system
Nettoomsättningen för Medicinska system ökade 8,0 procent till 659,6 Mkr (610,9). Ökningen är ett resultat av Sectras satsningar på att expandera på strategiska marknader, vilka lett till att antalet leveranser och serviceavtal ökat jämfört med motsvarande period föregående år. Sectras mammografiprodukter står också för en del av den ökade omsättningen.
Rörelseresultatet för verksamhetsåret ökade 1,9 procent till 65,0 Mkr (63,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 10,0 procent (10,4).
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Nettoomsättningen för Avlyssningssäkra kommunikationssystem ökade 40,4 procent till 95,3 Mkr (67,9). Huvuddelen av intäkterna avser utvecklingsuppdrag och kundspecifika produkter.
Rörelseresultatet ökade 122,6 procent till 13,8 Mkr (6,2), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,5 procent (9,1). Förbättringen är en effekt av ökad försäljning, omorganisation och fokusering.
Moderbolaget
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner för koncernekonomi och dataadministration samt börs-, aktie- och investerarrelaterad verksamhet.
Moderbolagets nettoomsättning för verksamhetsåret uppgick till 24,2 Mkr (20,9). Resultatet efter finansnetto uppgick till 189,1 Mkr (156,8).
Säsongsvariation
Sectra har traditionellt en säsongsvariation. Huvuddelen av fakturering och resultatinhämtning sker som regel under tredje och fjärde kvartalet. Detta mönster har gällt även under det gångna verksamhetsåret.
Väsentliga händelser
Medicinska system
Förstärkning av Medicinska systems sälj- och supportorganisation internationellt, vilket har gjort det möjligt att öka försäljningen och ta hem flera stora service- och supportavtal. De tre största avtalen omfattar British Telecommunications plc för offentliga sjukhus i London, New York City Health and Hospital Corporation och ProMedica Health System, två av USAs största vårdleverantörer.
Ökad försäljning av mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography med beställningar från kunder i ett tiotal länder. För att möta efterfrågan har produktionskapaciteten utökats genom investeringar i en ny anläggning för slutmontering och kvalitetskontroll.
Sectra PACS rankades bland de tre bästa medicinska bildhanteringssystemen i kategorierna medelstora sjukhus och fristående röntgenkliniker i en amerikansk kundutvärdering sammanställd av analysföretaget KLAS.
Lansering och driftsättning av Sectras nya diagnostiska arbetsstation för radiologer, IDS7/dx. Arbetsstationen är optimerad för distribuerad granskning och hantering av stora datamängder.
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
Lansering av prenumerationstjänst för säker talkommunikation, Tigertjänsten. Det holländska inrikesministeriet är först med att abonnera på tjänsten.
Sectra introducerade stöd för IP-baserad satellitkommunikation i sina produkter för säker talkommunikation.
Efter bokslutsdagen
Vid styrelsens undertecknande av årsredovisningen hade inga händelser av väsentlig betydelse för bolaget inträffat efter bokslutsdagen.
Likvida medel och finansiell ställning
Sectra har en stabil finansiell ställning. Soliditeten per den 30 april 2008 var 56,9 procent (60,8) och likviditeten uppgick till 2,2 ggr (2,5). Bolagets räntebärande skulder uppgick vid periodens utgång till 57,6 Mkr (48,0), varav 56,6 Mkr (46,1) avser konvertibler.
Investeringar
Investeringarna i koncernen, huvudsakligen balanserade utvecklingskostnader, uppgick under verksamhetsåret till 82,6 Mkr (58,6). Balanserade utvecklingskostnader uppgick på bokslutsdagen till 186,2 Mkr (138,1).
Forskning och utveckling
Sectrakoncernen satsar fortlöpande stora resurser på forskning och utveckling inom områden som är relaterade till företagets nischmarknader. Forskning och utveckling sker både i egen regi och i samverkan med kunder och partners. Under 2007/2008 har 57,8 Mkr (42,6) av Sectras utvecklingskostnader för standardprodukter balanserats som immateriella tillgångar i balansräkningen. Kundrelaterade utvecklingskostnader för framtagande av nya produkter och funktioner ingår i projektkostnader och kostnadsförs vid resultatavräkning. Direkta forskningsutgifter är inte materiella och därmed sker ingen särredovisning av dessa utgifter.
Miljöinformation
Sectra utvecklar och säljer huvudsakligen programvara samt, i mindre utsträckning, fysiska produkter. Företagets verksamhet är inte tillstånds- eller anmälningspliktig enligt miljöbalken. Såväl produkter som den egna produktionen ger ringa påverkan på miljön.
Ur miljösynpunkt finns en stor fördel med de digitala röntgensystem som Sectra utvecklar. Införande av digital teknik bidrar till att minska användningen av film och kemikalier som har en hög miljöbelastning.
Tvister
Sectras tvist mot företaget CNS Systems AB sedan 2002 har avgjorts genom förlikning. Förlikningen har ingen väsentlig påverkan på koncernens resultat.
Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Koncernen är genom sin verksamhet utsatt för olika slag av operationella och finansiella risker. För ytterligare information se not 28.
Aktien
Sectras aktiekapital uppgick på bokslutsdagen till 36 842 088 kr fördelat på 36 842 088 aktier. Av dessa aktier utgör 2 620 692 serie A och 34 221 396 serie B. Samtliga aktier äger lika rätt i bolagets tillgångar och vinst. En A-aktie har tio röster och en B-aktie en röst.
Vid full konvertering och utnyttjande av utfärdade incitamentsprogram ökar antalet aktier med 717 300, vilket motsvarar 1,9 procent av aktiekapitalet och 1,2 procent av röstetalet. Antalet aktier uppgår efter utspädning till 37 559 388. Se not 2 för information om utestående incitamentsprogram.
Sectra hade på bokslutsdagen 5 574 aktieägare. Största ägare är Jan-Olof Brüer och Torbjörn Kronander som, med familjer och genom bolag, vardera representerar 16,9 procent av rösterna i Sectra. För ytterligare information om ägarstrukturen, se Aktieavnittet på sidan 10.
I bolagsordningen finns en hembudsklausul för överlåtelse av A-aktier. Därutöver finns inte några av bolaget kända avtal mellan aktie-ägare som innebär begränsningar i rätten att överlåta aktier. Det finns inte heller några avtal med bolaget som part som får verkan om kontrollen över bolaget förändras vid offentliga uppköpserbjudanden.
Enligt bolagsordningen utses styrelseledamöter årligen vid årsstämman. Bolagsordningen innehåller inte några restriktioner avseende tillsättande eller entledigande av styrelseledamöter eller avseende ändringar i bolagsordningen. Beslut ska fattas i enlighet med Aktiebolagslagen.
Incitamentsprogram
Sectra genomförde under 2007/2008 en emission av konvertibler till medarbetare och externa styrelseledamöter om sammanlagt nominellt 22,3 Mkr. Vid full konvertering tillförs Sectra 270 500 B-aktier, vilket motsvarar 0,7 procent av aktiekapitalet och 0,5 procent av röstetalet. Under verksamhetsåret återlöstes även samtliga konvertibler utställda till medarbetare och externa styrelseledamöter 2004/2005. Totalt återbetalades 11,5 Mkr på lånets förfallodag den 30 september 2007.
Sectras medarbetare i USA har under verksamhetsåret tecknat ytterligare personaloptioner. Om dessa optioner nyttjas fullt ut kommer medarbetarna att förvärva 100 000 B-aktier i Sectra, vilket motsvarar 0,3 procent av aktiekapitalet och 0,2 procent av röstetalet. Personaloptioner utställda till medarbetare i USA verksamhetsåret 2004/2005 motsvarande 40 000 B-aktier har förfallit under verksamhetsåret. Någon inlösen har ej skett.
Liknande optionsprogram och konvertibelprogram finns sedan tidigare, se not 2 för ytterligare information.
Teckningsoptioner
I anslutning till förvärvet av Sectra Mamea AB i april 2004 godkände årsstämman utställande av högst 900 000 teckningsoptioner för framtida betalning av tilläggsköpeskilling i köpeavtalet med bolagets grundare. Teckningsoptionerna kan utnyttjas till och med den 31 maj 2015, inga teckningsoptioner har dock ställts ut per den 30 april 2008.
Bemyndigande
Med stöd av ett bemyndigande som styrelsen erhöll vid årsstämman 2006 genomfördes i början av verksamhetsåret en nyemission av 58 900 Baktier. Emitterade aktier användes för betalning av aktier i dotterbolaget Sectra Mamea AB till medarbetare som under våren löst in personaloptioner.
Årsstämman 2007 bemyndigade styrelsen att fram till nästa årsstämma fatta beslut om nyemission av aktier motsvarande högst 10 procent av aktiekapitalet. Syftet var att möjliggöra nyemission av aktier för att finansiera marknadsinvesteringar och förvärv av företag eller verksamheter, för att säkra kostnader som uppstår med anledning av bolagets incitamentsprogram och för att fortlöpande kunna anpassa bolagets kapitalstruktur. Vid bokslutsdagen hade styrelsen inte utnyttjat denna möjlighet.
Årsstämman 2007 beslutade också att företaget ska ha rätt att återköpa upp till 10 procent av företagets egna aktier fram till nästa årsstämma. Vid bokslutsdagen hade styrelsen inte utnyttjat denna möjlighet.
Medarbetare
På bokslutsdagen hade Sectra 506 (455) medarbetare med tillsvidare-anställning, varav 27,0 procent (27,0) är kvinnor. Personalomsättningen var 11,7 procent (11,0).
Medarbetarnas spetskompetens, engagemang och välbefinnande är förutsättningar för att Sectra ska nå framgång. Sectras motto är "anställ på attityd och förmåga, träna upp färdigheter", varför stor vikt läggs på kompetensutveckling. Företaget arbetar förebyggande med arbetsmiljöoch hälsofrågor genom att erbjuda hälsokontroller, friskvårdsprogram och träningsmöjligheter. Detta har resulterat i mycket låg sjukfrånvaro, mindre än 1 procent. Sectra arbetar löpande med att främja jämställdheten för att uppnå jämn könsfördelning och mångfald. Medarbetare från 30-tal länder arbetar på Sectra och bidrar med erfarenhet från olika kulturer och miljöer. För ytterligare information se not 2.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Årsstämman 2007 fastställde, i enlighet med de riktlinjer som styrelsen utarbetat, principer för ersättning och övriga anställningsvillkor för bolagsledningen. Med bolagsledningen avses verkställande direktören och övriga medlemmar av koncernledningsgruppen. Ersättningen till bolagsledningen skall utformas efter marknadsmässiga villkor och samtidigt stödja aktieägarintresset. Ersättningen skall i huvudsak bestå av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner samt övriga förmåner, till exempel tjänstebil. Pensionsförmåner skall vara premiebaserade.
Den fasta lönen skall fastställas med hänsyn tagen till kompetens, ansvarsområde och prestation och skall baseras på marknadsmässiga förutsättningar. Den rörliga lönen skall vara prestationsbaserad och är maximerad till en procentsats av den fasta årslönen som är högst 100 procent. Uppsägningstiden skall vara högst 12 månader från befattningshavarens sida. Vid uppsägning från bolaget skall summan av uppsägningstid och den tid under vilken avgångsvederlag utgår maximalt vara 24 månader.
Styrelseledamot med särskild kompetens som utför tjänster för bolaget utanför styrelseuppdraget skall kunna erhålla marknadsmässigt arvode härför. Beslut om sådant arvode skall handläggas av styrelsen, där berörd styrelseledamot ej får delta i handläggningen eller beslutet.
Riktlinjerna gäller för avtal som nytecknas eller ändras efter årsstämman. Styrelsen bemyndigades att avvika från de beslutade riktlinjerna, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det.
Styrelsens föreslår att årsstämman 2008 beslutar om riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare enligt samma principer som föregående år med justering för:
- att den rörliga lönen ska vara maximerad till 50 procent av den fasta årslönen
- att summan av uppsägningstid och den tid under vilken avgångsvederlag utgår ska maximalt vara 12 månader vid uppsägning från bolagets sida
• att pensionspremien är maximerad till 25 procent av den fasta och rörliga lönen.
Framtidsutsikter
Sectra har en stark teknikplattform. De produkter och systemlösningar som Sectra utvecklar riktar sig mot marknader med hög tillväxtpotential. Bolagets starka ställning på hemmamarknaden utgör en stark bas för fortsatt internationell expansion.
Styrelsens bedömning är att Sectra långsiktigt kommer att fortsätta expandera med god lönsamhet.
Rapporternas godkännande
Enligt styrelsebeslut den 28 maj 2008 har koncernredovisningen godkänts för publicering och föreläggs årsstämman för fastställande den 25 juni 2008.
Styrelsens yttrande angående föreslagen utdelning och förslag till återköpsbemyndigande
Styrelsens yttrande redovisas under not 30.
Förslag till disposition av vinst
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till förfogande stående vinstmedel disponeras enligt följande:
| Totalt | 181 573 837 |
|---|---|
| Balanseras i ny räkning | 163 152 793 |
| Utdelning (36 842 088 aktier á 0,50 kr) | 18 421 044 |
Styrelsens yttrande
Vi anser att koncernredovisningen respektive årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat.
Förvaltningsberättelsen för koncernen respektive moderbolaget ger en rättvisande översikt över koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Linköping den 28 maj 2008
Jan-Olof Brüer Koncerchef och VD
Carl-Erik Ridderstråle Torbjörn Kronander Styrelseordförande Styrelseledamot
Gündor Rentsch Erika Johnson Anders Persson Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Karin Partain Mats Björnemo Medarbetarrepresentant Medarbetarrepresentant
Vår revisionsberättelse har lämnats den 30 maj 2008 Grant Thornton Sweden AB
Ivar Verner Auktoriserad revisor
Koncernen
Resultaträkning
| Tkr | Not | 07/08 | 06/07 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | 1 | ||
| Nettoomsättning | 742 923 | 672 511 | |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 57 847 | 42 581 | |
| Summa intäkter mm | 800 770 | 715 092 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror | -175 991 | -160 413 | |
| Personalkostnader | 2 | -349 929 | -300 305 |
| Övriga externa kostnader | 3, 4 | -173 814 | -173 010 |
| Avskrivningar maskiner och inventarier | 11 | -7 207 | -5 868 |
| Avskrivningar immateriella tillgångar | 10 | -14 130 | -13 825 |
| Andel av resultat i intresseföretag | - | -490 | |
| Summa rörelsens kostnader | -721 071 | -653 911 | |
| Rörelseresultat | 79 699 | 61 181 | |
| Finansiella poster | |||
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 12 396 | 12 695 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | -12 316 | -3 674 |
| Summa finansiella poster | 80 | 9 021 | |
| Resultat efter finansiella poster | 79 779 | 70 202 | |
| Skatt på årets resultat | 9 | -29 315 | -22 986 |
| Årets resultat | 50 464 | 47 216 | |
| Hänförligt till | |||
| Moderbolagets aktieägare | 50 464 | 47 216 | |
| Minoritetsintresse | - | - | |
| Vinst per aktie, kr | |||
| Före utspädning | 1,37 | 1,28 | |
| Efter utspädning | 1,34 | 1,26 | |
| Utdelning per aktie, kr 1 | 0,50 | 0,50 | |
| Antal aktier per balansdagen | |||
| Före utspädning | 36 842 088 | 36 783 188 | |
| Efter utspädning | 2 | 37 559 388 | 37 529 988 |
| Genomsnitt före utspädning | 36 832 271 | 36 758 743 | |
| Genomsnitt efter utspädning | 2 | 37 594 096 | 37 400 488 |
1 Av styrelsen föreslagen utdelning för 2007/2008.
Kassaflödesanalyser
| Tkr Not |
07/08 | 06/07 |
|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | ||
| Rörelseresultat | 79 699 | 61 181 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 24 | 19 733 | 19 579 |
| Erhållen ränta | 11 468 | 12 620 |
| Erlagd ränta | -2 292 | -2 065 |
| Betald inkomstskatt | -24 831 | -8 649 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||
| före förändringar av rörelsekapital | 83 777 | 82 666 |
| Förändringar i rörelsekapital | ||
| Förändring varulager | -16 827 | -2 800 |
| Förändring av fordringar | -126 158 | -12 653 |
| Förändring av kortfristiga skulder | 67 885 | 4 333 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 8 677 | 71 546 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | ||
| Förvärv av anläggningstillgångar | -82 633 | -56 223 |
| Förvärv av koncernbolag 25 |
- | -2 351 |
| Försäljning av inventarier | 481 | 7 579 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -82 152 | -50 995 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | ||
| Försäljning aktier | 1 974 | 1 723 |
| Förändring konvertibler | 10 697 | 2 510 |
| Förändring av långfristiga fordringar | -24 430 | -32 720 |
| Förändring av långfristiga skulder Utbetald utdelning |
126 -18 421 |
382 -18 373 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -30 054 | -46 478 |
| Årets kassaflöde | -103 529 | -25 927 |
| Likvida medel vid årets början | 385 150 | 414 297 |
| Kursdifferens i likvida medel | 6 737 | -3 220 |
| Likvida medel vid årets slut 17 |
288 358 | 385 150 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 |
Balansräkning
| Tkr | Not | 080430 | 070430 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella tillgångar | 10 | 217 637 | 159 343 |
| Maskiner och inventarier | 11 | 24 060 | 22 352 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 13,27 | 45 515 | 45 962 |
| Summa anläggningstillgångar | 287 212 | 227 657 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 14 | 60 055 | 47 551 |
| Kundfordringar | 15, 28 | 231 817 | 136 450 |
| Aktuell skattefordran | 11 103 | 2 146 | |
| Övriga fordringar | 12 889 | 2 736 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 | 72 206 | 52 772 | |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 13 | 22 300 | - |
| Likvida medel | 17 | 288 358 | 385 150 |
| Summa omsättningstillgångar | 698 728 | 626 805 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 985 940 | 854 462 |
| TILLGÅNGAR EGET KAPITAL OCH SKULDER Anläggningstillgångar Eget kapital Immateriella tillgångar 10 217 637 159 343 Aktiekapital 36 842 Maskiner och inventarier 11 24 060 22 352 Övrigt tillskjutet kapital 296 526 Långfristiga värdepappersinnehav 13,27 45 515 45 962 Reserver 11 562 Summa anläggningstillgångar 287 212 227 657 Balanserad vinst inklusive årets resultat 215 740 Summa eget kapital 560 670 Omsättningstillgångar Varulager 14 60 055 47 551 Långfristiga skulder Kundfordringar 15, 28 231 817 136 450 Avsättningar 19 17 718 Aktuell skattefordran 11 103 2 146 Uppskjutna skatteskulder 19 28 659 Övriga fordringar 12 889 2 736 Skulder till kreditinstitut 20 112 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16 72 206 52 772 Övriga långfristiga skulder 21 51 747 Kortfristiga värdepappersinnehav 13 22 300 - Summa långfristiga skulder 98 236 Likvida medel 17 288 358 385 150 Summa omsättningstillgångar 698 728 626 805 Kortfristiga skulder SUMMA TILLGÅNGAR 985 940 854 462 Leverantörsskulder 41 255 Aktuell skatteskuld 14 437 Övriga kortfristiga skulder 21 32 934 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 22 238 408 Summa kortfristiga skulder 327 034 |
Tkr | Not | 080430 | 070430 | Tkr | Not | 080430 | 070430 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 36 783 | ||||||||
| 292 388 | ||||||||
| 6 537 | ||||||||
| 183 698 | ||||||||
| 519 406 | ||||||||
| 11 135 | ||||||||
| 25 906 | ||||||||
| 261 | ||||||||
| 36 178 | ||||||||
| 73 480 | ||||||||
| 34 151 | ||||||||
| 3 686 | ||||||||
| 20 294 | ||||||||
| 203 445 | ||||||||
| 261 576 | ||||||||
| Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser, se not 23 | SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 985 940 | 854 462 |
Förändringar i koncernens egna kapital
| Tkr | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Omräknings- reserv |
Övriga reserver |
Balanserad vinst |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 maj 2006 | 36 747 | 290 701 | 216 | 3 974 | 154 857 | 486 495 |
| Nyemission | 36 | 1 687 | 1 723 | |||
| Valutakursdifferenser | -634 | -634 | ||||
| Nuvärdesdifferens | 106 | 106 | ||||
| Utdelning | -18 373 | -18 373 | ||||
| Aktieinnehav omklassificerat till dotterbolag | 667 | 667 | ||||
| Aktierelaterade ersättningar | 2 208 | 2 208 | ||||
| Årets resultat | 47 214 | 47 214 | ||||
| Utgående balans 30 april 2007 | 36 783 | 292 388 | -418 | 6 955 | 183 698 | 519 406 |
| Nyemission | 59 | 4 138 | 4 197 | |||
| Valutakursdifferenser | 1 370 | 1 370 | ||||
| Nuvärdesdifferens | 213 | 213 | ||||
| Utdelning | -18 421 | -18 421 | ||||
| Aktierelaterade ersättningar | 3 442 | 3 442 | ||||
| Årets resultat | 50 463 | 50 463 | ||||
| Utgående balans 30 april 2008 | 36 842 | 296 526 | 952 | 10 610 | 215 740 | 560 670 |
Moderbolaget
Resultaträkning
| Tkr | Not | 07/08 | 06/07 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | 1 | ||
| Nettoomsättning | 24 175 | 20 924 | |
| Rörelsens kostnader | |||
| Handelsvaror | - | -41 | |
| Personalkostnader | 2 | - 8 859 | -9 097 |
| Övriga externa kostnader | - 11 873 | -16 492 | |
| Avskrivning enligt plan | 11 | -517 | -718 |
| Rörelseresultat | 2 926 | -5 424 | |
| Resultat från finansiella poster | |||
| Resultat från andelar i koncernföretag | 5 | 181 695 | 153 451 |
| Ränteintäkter och liknande intäkter | 6 | 9 176 | 10 731 |
| Räntekostnader och liknande kostnader | 7 | - 4 671 | -1 947 |
| Resultat efter finansiella poster | 189 126 | 156 811 | |
| Bokslutsdispositioner | 8 | - 10 221 | -9 802 |
| Resultat före skatt | 178 905 | 147 009 | |
| Skatt på årets resultat | 9 | - 49 986 | -41 707 |
| Årets resultat | 128 919 | 105 302 |
Kassaflödesanalyser
| Tkr Not |
07/08 | 06/07 |
|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | ||
| Rörelseresultat | 2 926 | -5 424 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet 24 | -2 084 | 1 459 |
| Erhållen ränta | 41 262 | 23 543 |
| Erlagd ränta | -15 390 | -7 872 |
| Betald inkomstskatt | -13 025 | -3 508 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändringar av rörelsekapital | 13 689 | 8 198 |
| Förändringar i rörelsekapital | ||
| Förändring av fordringar | -211 040 | -371 591 |
| Förändring av kortfristiga skulder | 99 966 | 225 405 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -97 385 | -137 988 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | ||
| Förvärv av anläggningstillgångar | -514 | -185 |
| Försäljning av inventarier | - | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -514 | -185 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | ||
| Försäljning aktier | 4 196 | 1 723 |
| Förändring konvertibler | 10 697 | 2 510 |
| Förändring av långfristiga fordringar | 15 176 | 45 418 |
| Förändring av långfristiga skulder | -24 694 | -32 000 |
| Utbetald utdelning | -18 421 | -18 373 |
| Erhållna koncernbidrag | 57 000 | 52 000 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 43 954 | 51 278 |
| Årets kassaflöde | -53 945 | -86 895 |
| Likvida medel vid årets början | 256 768 | 343 663 |
| Likvida medel vid årets slut | 202 823 | 256 768 |
| Outnyttjade krediter | 15 000 | 15 000 |
Balansräkning
| Tkr | Not | 080430 | 070430 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Maskiner och inventarier | 11 | 1 543 | 1 542 |
| Andelar i koncernföretag | 12 | 13 978 | 13 978 |
| Långfristiga värdepappersinnehav | 13 | 43 039 | 43 339 |
| Summa anläggningstillgångar | 58 560 | 58 859 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | - | - | |
| Fordringar koncernföretag | 718 046 | 522 221 | |
| Aktuell skattefordran | - | 2 028 | |
| Övriga fordringar | 2 693 | - | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | 3 391 | 2 426 |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | 13 | 22 300 | - |
| Likvida medel | 17 | 202 823 | 256 768 |
| Summa omsättningstillgångar | 949 253 | 783 443 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 007 813 | 842 302 | |
| Säkerheter och ansvarsförbindelser | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | |||||||
| Företagsinteckningar | 11 000 | 11 000 | ||||||
| Bankräkningar | - | - | ||||||
| Summa ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 |
| Tkr | Not | 080430 | 070430 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 36 842 | 36 783 | |
| Reservfond | 226 456 | 226 456 | |
| Summa bundet eget kapital | 263 298 | 263 239 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Balanserad vinst | 52 655 | 37 024 | |
| Årets vinst | 128 919 | 105 302 | |
| Summa fritt eget kapital | 181 574 | 142 326 | |
| Summa eget kapital | 444 872 | 405 565 | |
| Obeskattade reserver | 18 | 102 859 | 92 638 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 20 | - | - |
| Övriga långfristiga skulder | 21 | 44 854 | 34 550 |
| Summa långfristiga skulder | 44 854 | 34 550 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 1 071 | 769 | |
| Skulder till koncernföretag | 393 965 | 288 866 | |
| Aktuell skatteskuld | 5 533 | - | |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 | 12 168 | 11 945 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 2 491 | 7 969 |
| Summa kortfristiga skulder | 415 228 | 309 549 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 007 813 | 842 302 |
Förändringar i moderbolagets egna kapital
| Tkr | Aktiekapital | Reservfond | Fritt eget kapital | Totalt eget kapital | |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 maj 2006 | 36 747 | 226 456 | 121 283 | 384 486 | |
| Nyemission | 36 | 1 688 | 1 724 | ||
| Lämnade koncernbidrag | -94 000 | -94 000 | |||
| Skatteeffekt | 26 320 | 26 320 | |||
| Nuvärdesdifferens | 106 | 106 | |||
| Utdelning | -18 373 | -18 373 | |||
| Årets resultat | 105 302 | 105 302 | |||
| Utgående balans 30 april 2007 | 36 783 | 226 456 | 142 326 | 405 565 | |
| Nyemission | 59 | 4 138 | 4 197 | ||
| Lämnade koncernbidrag | -105 000 | -105 000 | |||
| Skatteeffekt | 29 400 | 29 400 | |||
| Nuvärdesdifferens | 212 | 212 | |||
| Utdelning | -18 421 | -18 421 | |||
| Årets resultat | 128 919 | 128 919 | |||
| Utgående balans 30 april 2008 | 36 842 | 226 456 | 181 574 | 444 872 |
Redovisningsprinciper
Allmänna redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats enligt International Financial Reporting Standards (IFRS) samt uttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) som de har godkänts av EG-kommissionen för tillämpning inom EU. Ändringar till nuvarande och nya standarder som har tillkommit under året har inte tillämpats retroaktivt inom koncernen. Vidare har Redovisningsrådets rekommendation RR30 "Kompletterande redovisningsregler för koncerner" tillämpats.
Koncernens redovisningsprinciper är oförändrade jämfört med föregående år. Tillämpning av IFRS 7 "Finansiella instrument" och sammanhängande ändringar i IAS 1 "Utformning av finansiella rapporter" har enbart medfört ytterligare upplysningar avseende finansiella instrument, koncernens kapitalhantering samt finansiella mål.
IFRS 8 "Segment Rapportering" kommer att träda ikraft från och med räkenskapsåret 2009/2010. Tillämpning av standarden innebär en viss påverkan på upplysningar i koncernens finansiella rapporter.
Moderbolaget tillämpar samma redovisningprinciper som i koncernen samt svensk lag och Redovisningsrådets rekommendation 32 (redovisning för juridiska personer). Detta innebär att EU-godkända IFRS-regler och uttalanden tillämpas så långt som det är möjligt inom ramen för Årsredovisningslagen och svensk beskattning. Värderingsoch upplysningsregler följer IFRS och är de samma som i koncernen, men uppställningsformen följer Årsredovisningslagen och avviker därmed från IFRS i vissa fall. Även obeskattade reserver och bokslutsdispositioner redovisas i moderbolaget i enlighet med svensk lag.
Alla belopp i tusentals kronor om inget annat anges.
Grund för rapporternas upprättande
Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats till anskaffningsvärde eller nominellt värde om inte annat anges i efterföljande noter. Att upprätta finansiella rapporter enligt IFRS kräver att koncernen använder redovisningsmässiga antaganden och uppskattningar om framtiden. I not 26 redovisas de viktigaste uppskattningarna och bedömningarna.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen är upprättad enligt förvärvsmetoden och omfattar de bolag i vilka moderbolaget direkt eller genom dotterbolag innehar bestämmande inflytande. Med bestämmande inflytande menas normalt när mer än 50 procent av röstberättigande aktier innehas i ett dotterbolag. Vid förvärv upptas förvärvade bolag i koncernen från förvärvstidpunkten. Anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier fastställs genom förvärvsanalys i anslutning till förvärvet. Koncernens anskaffningsvärde utgörs av köpeskilling och transaktionskostnader direkt hänförliga till förvärvet. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för dotterbolagets aktier och det beräknade verkliga värdet av förvärvade nettotillgångar vid förvärvstillfället redovisas som koncernmässig goodwill. Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter och kostnader samt orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från transaktioner mellan koncernbolagen har vid upprättande av koncernredovisningen eliminerats i sin helhet.
Minoritetsintresse är den del av nettotillgångar och resultat som tillhör andra delägare i ett dotterbolag. Minoritetens andel ingår i koncernresultatet efter skatt och andelen av nettotillgångar redovisas i koncernens eget kapital.
Aktieinnehav i intresseföretag, i vilka koncernen innehar lägst 20 procent och högst 50 procent av rösterna, redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Värdet av intressebolagets aktier förändras med Sectras andel av resultat efter skatt. I koncernresultaträkningen redovisas värdeförändringen som "andel av resultat i intresseföretag".
Omräkning av utländska dotterbolag
Funktionell valuta
Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor, vilken är moderbolagets funktionella valuta och rapportvaluta. Poster i de finansiella rapporterna för de i koncernen ingående företagen, värderas i den valuta som används där respektive företag huvudsakligen är verksamt, det vill säga i dess funktionella valuta.
Transaktioner och balansposter
Transaktioner i utländsk valuta redovisas ursprungligen i den funktionella valutan till valutakursen på transaktionsdagen. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta omvärderas till funktionell valuta till valutakursen på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppkommer vid betalning av transaktioner i utländsk valuta och vid omräkning av monetära tillgångar samt skulder till balansdagens kurs redovisas i resultaträkningen.
Koncernbolag
De utländska koncernbolagens tillgångar och skulder omräknas till balansdagens kurs. Resultaträkningarna omräknas till genomsnittskursen under rapportperioden. De valutakursdifferenser som uppstår förs direkt mot koncernens eget kapital.
Rapportering för segment
Primära segment är koncernens verksamhetsgrenar Medicinska system och Avlyssningssäkra kommunikationssystem. Övrig verksamhet avser främst moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning. Som sekundära segment redovisas geografiska områden. Primära och sekundära segment innehåller tjänster och produkter som är föremål för risker som skiljer sig från andra verksamhetsgrenar och geografiska områden.
Intäkter
Koncernens intäkter kommer huvudsakligen från fastprisuppdrag, produkt- och licensförsäljning samt konsultation. Uppdragsinkomster redovisas i förhållande till uppdragets färdigställandegrad på balansdagen. Färdigställandegraden beräknas som förhållandet mellan nedlagda utgifter på balansdagen och beräknade totala utgifter. I de fall förlust beräknas uppstå på oavslutat uppdrag belastas årets resultat med hela den förväntade förlusten. Intäkter från produkt- och licensförsäljning intäktsförs vid leverans om inga väsentliga risker eller förpliktelser återstår efter leverans. Produktförsäljning som levereras i projektform intäktsförs enligt färdigställandegraden beräknad på nedlagda timmar. Löpande konsulttjänster intäktsförs i takt med att arbetet utförs.
Pensioner och ersättningar till anställda
Sectrakoncernen har endast avgiftsbestämda pensioner, vilket innebär att koncernen gör löpande betalningar till olika pensionsinstitut. Dessa pensionsinbetalningar kostnadsförs löpande och utgör koncernens pensionskostnad för året, vilken ingår i personalkostnader. Andra pensionsförpliktelser finns inte och Sectra ansvarar inte för eventuella värdeförändringar i de inbetalda premierna. Därmed bär inte Sectra risken vid pensionsutbetalning och inga pensionsförpliktelser tas upp som skuld i balansräkningen.
Immateriella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för av- och nedskrivningar. Individuell avkastningsvärdering görs löpande för att identifiera eventuella nedskrivningsbehov. Om redovisade värden överskrider återvinningsvärdet belastar skillnaden periodens resultat löpande när de uppkommer. För en tillgång som inte genererar kassaflöden beräknas återvinningsvärdet för den kassagenererande enhet som tillgången tillhör. Återvinningsvärdet är det högsta av tillgångens nettoförsäljningsvärde och nyttjandevärde. Nyttjandevärde beräknas som nuvärde av framtida kassaflöden avseende specifika tillgångar. Avskrivningstiden för immateriella tillgångar överstiger 5 år om tillgången beräknas generera ekonomiska fördelar enligt individuell prövning och har en nyttjandeperiod överstigande 5 år.
Balanserade utvecklingskostnader
Sectra utvecklar egna programvaror och utrustning för medicinsk bildhantering och avlyssningssäker kommunikation. Alla forskningsutgifter kostnadsförs direkt och kundrelaterade utvecklingskostnader ingår i projektkostnader som kostnadsförs vid resultatavräkning. Interna utvecklingskostnader för standardprodukter balanseras och redovisas som immateriella tillgångar i den omfattning som de beräknas generera ekonomiska fördelar i framtiden. För balansering krävs även att projektkostnaderna kan beräknas på tillförlitligt sätt, att det är tekniskt möjligt att slutföra projektet och att koncernen innehar de resurser som krävs för att slutföra utvecklingen. Balanserade utvecklingskostnader skrivs av linjärt över nyttjandeperiod per enskild tillgång, dock högst 10 år.
Patent
Patenträttigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Varumärken och kundrelationer
Varumärken och kundrelationer avser förvärvsrelaterade tillgångar. Dessa rättigheter redovisas till anskaffningsvärdet och skrivs av linjärt över tillgångarnas bedömda nyttjandeperiod på 10 år.
Goodwill
Koncernmässig goodwill uppstår när anskaffningsvärdet av dotterbolagets aktier överstiger det verkliga värdet av koncernens andel av dotterbolagets nettotillgångar vid förvärvstillfället. Efter det första redovisningstillfället värderas uppkommen goodwill till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. Goodwill skrivs inte av utan individuell prövning per kassagenererande enhet görs löpande för att identifiera nedskrivningsbehov. Vid fövärv av dotterbolag där anskaffningskostnaden understiger nettotillgångarna i det förvärvade bolaget redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad ekonomisk livslängd. Följande avskrivningstider tillämpas:
| Kontorsmöbler | 10 år |
|---|---|
| Utrustning och kontorsmaskiner | 5 år |
| Personaldatorer | 3 år |
Leasing
Bolaget disponerar genom operationella och finansiella leasingavtal inventarier, datorer, bilar och objekt för vidareuthyrning exempelvis mammografiutrustning. Finansiella leasingavtal redovisas i balansräkningen som anläggningstillgång samt kort- respektive långfristig skuld motsvarande koncernens förpliktelse att i framtiden betala leasingavgifter. I resultaträkningen har kostnaden fördelats mellan avskrivningar och ränta under leasingavtalets löptid. Leasingavtal understigande 500 Tkr klassificeras som operationella.
Kostnader för operationella leasingavtal belastar årets resultat. Dessa kostnader redovisas som rörelsekostnad löpande i resultaträkningen och fördelas över hela leasingperioden.
Lånekostnader
Lånekostnader redovisas via resultaträkningen under den period de hänför sig till. Kostnader som uppkommer vid upptagande av lån periodiseras över lånets löptid om kostnaderna är väsentliga i förhållande till låneskulden.
Varulager
Varulagret är upptaget till det lägsta av anskaffningsvärdet enligt den så kallade först-in-först-ut principen respektive verkligt värde. Inkuransrisker har därvid beaktats. I egentillverkade halv- och helfabrikat består anskaffningsvärdet av direkta tillverkningskostnader samt skäligt pålägg för indirekta tillverkningskostnader.
Fordringar
Fordringar har efter individuell värdering upptagits till belopp varmed de beräknas inflyta.
Skatter
Koncernens totala skatt utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Uppskjuten skatt avser skatt på temporära skillnader och underskottsavdrag. I koncernen beräknas uppskjuten skatt på obeskattade reserver, underskottsavdrag och internvinster. Aktuell skatt beräknas på det skattemässiga överskottet inklusive eventuella justeringar på tidigare års aktuell skatt. Uppskjuten skattefordran avseende underskottsavdrag redovisas endast om det är sannolikt att framtida vinster uppstår, vilket medför lägre skatt i framtiden.
Finansiella instrument
Bolaget klassificerar sina finansiella tillgångar och skulder i följande kategorier; finansiella tillgångar eller skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen, investeringar som innehas till förfall, kundfordringar och lånefordringar samt andra finansiella skulder.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar tas upp i balansräkningen när bolaget blir part i avtalet och tas bort när avtalet förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över tillgångarna. Värdepapperstransaktioner redovisas på likviddagen till anskaffningsvärden. Vid bestående värdenedgång av värdepapper görs en nedskrivning.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen avser likvida medel och kortfristiga placeringar av överskottslikviditet som innehas för handel. Finansiella tillgångar klassificeras i denna kategori när de förvärvas i syfte att säljas på kort sikt. Dessa tillgångar värderas löpande till verkligt värde och värdeförändringar redovisas i resultaträkningen.
Investeringar som innehas till förfall avser placeringar i värdepapper och övriga andelar som alla har fastställda löptider eller fastställda in- och utbetalningar som företaget har för avsikt och förmåga att hålla till dess att de förfaller. Dessa finansiella tillgångar värderas till upplupna anskaffningsvärden. Över- eller underkurs periodiseras på instrumentets livslängd och eventuella nedskrivningar redovisas i resultaträkningen.
Kundfordringar och lånefordringar är fordringar som genereras av företagets rörelse och som inte innehas för försäljning. Dessa fordringar redovisas till upplupet anskaffningsvärde. Eventuella nedskrivningar redovisas via resultaträkningen.
Finansiella skulder
Finansiella skulder bokförs i balansräkningen när faktura mottagits eller när företaget på annat sätt iklätt sig avtalsenliga skyldigheter. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen fullgjorts och alla skyldigheter upphört. Låneskulder redovisas initialt till nominella belopp efter avdrag för transaktionskostnader. Därefter sker korrigering för eventuella över-/undervärden med ränta periodiserad över lånets löptid. Räntekostnaderna redovisas direkt i resultaträkningen.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen avser skulder som innehas för handel och derivat som inte klassificeras för säkringsredovisning. Koncernen har under räkenskapsåret inte haft några finansiella skulder tillhörande denna kategori.
Andra finansiella skulder värderas till anskaffningsvärde och avser skulder som inte innehas för handel samt utgivna konvertibler. Konvertibler redovisas som ett sammansatt finansiellt instrument uppdelat på en skulddel och en eget kapitaldel. Skulddelen redovisas till verkligt värde genom att diskontera framtida kassaflöden till marknadsränta. Eget kapitaldelen beräknas som skillnaden mellan lånets nominella värde och verkliga värde.
Derivatinstrument
Derivatinstrument i form av terminsavtal kan utnyttjas inom koncernen för att minska riskerna för valutakursförändringar. Förändring av värdet för att reglera underliggande tillgång eller skuld kompenseras av värdeförändring i terminskontraktet. Dessa flöden kvittas och tas inte upp i balansräkningen. Terminspremier periodiseras över kontraktets löptid. På balansdagen fanns det inga valutaterminer eller derivatinstrument inom Sectrakoncernen.
Noter
Not 1 Segmentrapportering
Primära segment - rörelsegrenar
| Medicinska system | Avlyssningssäkra kommunikationssystem |
Övrig verksamhet 1 | Elimineringar 2 | Totalt Koncernen |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | ||
| Nettoomsättning | 659 608 | 610 884 | 95 308 | 67 932 | 22 936 | 21 031 | -34 929 | -27 336 | 742 923 | 672 511 | |
| Avskrivningar | 19 201 | 18 637 | 244 | 338 | 1893 | 718 | - | - | 21 337 | 19 693 | |
| Rörelseresultat | 65 050 | 63 816 | 13 779 | 6 191 | 4 256 | -5 892 | -3 386 | -2 934 | 79 699 | 61 181 | |
| Tillgångar | 1 084 735 | 832 929 | 69 747 | 42 206 | 1 081 162 | 901 219 | -1 249 704 | -921 892 | 985 940 | 854 462 | |
| Skulder | 1 042 068 | 779 775 | 65 866 | 38 842 | 551 716 | 422 223 | -1 234 380 | -905 783 | 425 270 | 335 057 | |
| Investeringar | 81 182 | 52 243 | 1 237 | 318 | 514 | 6 013 | - | - | 82 634 | 58 574 |
Sekundära segment – geografiska områden
| Sverige | Övriga Europa | Nordamerika | Övriga världen | Totalt | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | ||
| Nettoomsättning | 246 808 | 241 241 | 263 623 | 235 336 | 204 165 | 177 806 | 28 327 | 18 128 | 742 923 | 672 511 | |
| Tillgångar | 737 838 | 686 576 | 193 031 | 133 820 | 38 448 | 29 457 | 16 623 | 4 609 | 985 940 | 854 462 | |
| Investeringar | 65 574 | 48 150 | 3 534 | 2 857 | 13 520 | 7 478 | 6 | 89 | 82 634 | 58 574 |
1 Övrig verksamhet avser till 99 procent moderbolagets debitering av koncerngemensamma tjänster och kapitalförvaltning.
Av moderbolagets totala försäljning avser 100 procent andra företag inom den företagsgrupp som bolaget tillhör. Inköp från koncernbolag har skett med 0 procent.
Not 2 Anställda och personalkostnader
| Medelantalet anställda och andel kvinnor | Löner och andra ersättningar | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | ||||||
| Totalt | varav kvinnor |
Totalt | varav kvinnor |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
||
| Moderbolaget | Moderbolaget | ||||||||
| Sverige | 14 | 8 | 14 | 8 | Sverige | 1 509 | 3 968 | 1 218 | 4 409 |
| Koncernen | Koncernen | ||||||||
| Australien | 9 | 2 | 9 | 2 | Australien | 1 118 | 4 616 | 1 013 | 4 185 |
| Danmark | 4 | 1 | 5 | 1 | Danmark | 752 | 2 452 | - | 3 461 |
| Italien | 1 | 0 | 3 | 1 | Italien | 1 592 | - | 1 341 | 762 |
| Nederländerna | 15 | 1 | 5 | 1 | Nederländerna | 1 378 | 6 006 | 477 | 1 910 |
| New Zeeland | 1 | 0 | 1 | 0 | New Zeeland | - | 557 | - | 387 |
| Norge | 10 | 3 | 9 | 2 | Norge | 963 | 7 590 | 901 | 6 142 |
| Spanien | 9 | 5 | 5 | 3 | Spanien | 838 | 2 821 | 826 | 2 030 |
| Storbritannien | 17 | 6 | 15 | 5 | Storbritannien | 1 449 | 8 902 | 1 805 | 7 849 |
| Sverige | 315 | 84 | 284 | 71 | Sverige | 4 271 | 152 798 | 3 840 | 116 843 |
| Tyskland | 20 | 8 | 17 | 6 | Tyskland | 1 136 | 9 972 | 826 | 7 530 |
| USA | 77 | 16 | 58 | 11 | USA | 2 397 | 60 693 | 3 593 | 48 339 |
| Koncernen totalt | 478 | 126 | 411 | 103 | Koncernen totalt | 15 894 | 256 407 | 14 622 | 199 438 |
Andelen kvinnliga ordinarie ledamöter inklusive arbetstagarrepresentanter i koncernens alla bolagsstyrelser uppgick till 12 procent (8) och i moderbolagets styrelse till 29 procent (13). Andelen kvinnor i koncernens ledningsgrupper inklusive verkställande direktörer uppgick till 21 procent (7) och i koncernledningen till 20 procent (20).
Sociala kostnader
| 07/08 | 06/07 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelse och VD |
varav pensions- kostnader |
Övriga anställda |
varav pensions- kostnader |
Styrelse och VD |
varav pensions- kostnader |
Övriga anställda |
varav pensions- kostnader |
|||
| Moderbolaget | ||||||||||
| Sverige | 666 | 194 | 1 780 | 413 | 696 | 243 | 1 872 | 379 | ||
| Koncernen | ||||||||||
| Australien | 119 | 119 | 414 | 414 | 91 | - | 445 | 353 | ||
| Danmark | 80 | 77 | 154 | 132 | - | - | 243 | 205 | ||
| Italien | 549 | 549 | - | - | 413 | 367 | 202 | 202 | ||
| Nederländerna | 251 | 94 | 1 025 | 187 | 126 | 48 | 349 | 148 | ||
| Norge | 138 | 51 | 1 024 | 662 | 150 | 35 | 927 | 12 | ||
| Spanien | 102 | - | 503 | - | 82 | - | 325 | - | ||
| Storbritannien | 52 | 52 | 427 | 323 | 243 | 50 | 1 204 | 315 | ||
| Sverige | 2 317 | 803 | 60 182 | 13 583 | 2 217 | 784 | 53 958 | 12 213 | ||
| Tyskland | 102 | 56 | 2 346 | 1 257 | 73 | 55 | 845 | 753 | ||
| USA | 225 | 64 | 10 611 | 1 523 | 257 | 65 | 9 288 | 447 | ||
| Koncernen totalt | 3 935 | 1 865 | 76 686 | 18 081 | 3 652 | 1 404 | 67 786 | 14 648 |
Ersättning till styrelse, VD och andra ledande befattningshavare 2007/2008
| Styrelse- arvode |
Grundlön | Rörlig ersättning |
Övriga förmåner |
Pensions premier |
Totalt | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Carl-Erik Ridderstråle, | ||||||
| Styrelsens ordförande | 164 000 | - | - | - | - | 164 000 |
| Erika Johnson | 123 000 | - | - | - | - | 123 000 |
| Torbjörn Kronander | - | 1 008 202 | - | - | 187 656 | 1 195 858 |
| Anders Persson | 123 000 | - | - | - | - | 123 000 |
| Gündor Rentsch | 123 000 | - | - | - | - | 123 000 |
| Summa ersättningar till styrelsen |
533 000 | 1 008 202 | - | - | 187 656 | 1 728 858 |
| Verkställande direktören | - | 975 920 | - | - | 193 656 | 1 169 576 |
| Övriga ledande befattnings | ||||||
| havare (3 personer) | - | 1 507 946 | 12 000 | - | 228 232 | 1 748 178 |
| Summa ersättningar till VD och | ||||||
| andra ledande befattningshavare | - | 2 483 866 | 12 000 | - | 421 888 | 2 917 754 |
| Totalt | 533 000 | 3 492 068 | 12 000 | - | 609 544 | 4 646 612 |
Beredning och beslutsprocess
Styrelsens arvode har beslutats av årsstämman i enlighet med förslag från valberedningen. Riktlinjer för ersättning till VD och andra ledande befattningshavare fastställs av årsstämman. VD/koncernchefens ersättning har beretts och beslutas av styrelsens ordförande. VD/koncernchef har berett och beslutat om ersättningar till andra ledande befattningshavare.
Ersättningar till styrelsen
Till styrelsens ordförande och externa ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut. Interna styrelseledamöter erhåller ej arvode. Arvode till styrelseledamöter utgick under 2007/2008 med 3 prisbasbelopp till externa ledamöter och till styrelsens ordförande med 4 prisbasbelopp. Ett prisbasbelopp år 2008 uppgår till 41.000 kr.
Ersättningar till VD och andra ledande befattningshavare
Ersättning till VD/koncernchef och andra ledande befattningshavare sker efter marknadsmässiga villkor och utgörs av grundlön, rörlig lön, övriga förmåner samt pension. Den fasta lönen är fastställd med hänsyn tagen till kompetens, ansvarsområde och prestation. Den rörliga lönen är prestationsbaserad och maximerad till en procentsats av den fasta årslönen som är högst 100 procent. Med andra ledande befattningshavare avses de 3 medarbetare som tillsammans med VD/koncernchef och vice VD/VD för Medicinska system utgjorde koncernledningen under verksamhetsåret.
Uppsägningstid och avgångsvederlag
Vid uppsägning från bolagets sida har VD/koncernchef 18 månaders uppsägningstid. Vid uppsägning från VD:s sida gäller en uppsägningstid om 6 månader. Uppsägningstiden för övriga ledande befattningshavare varierar mellan 12 och 3 månader från bolagets sida och mellan 6 och 3 månader från befattningshavarens sida. Särskilda avtal om avgångsvederlag finns ej.
Pension
Pensionsålder för VD och övriga ledande befattningshavare är 65 år. Pensionsförmåner för VD och övriga ledande befattningshavare erläggs inom ramen för samtliga medarbetares gällande pensionsplan, som är premiebestämd och oantastbar.
Aktierelaterade ersättningar
Under verksamhetsåret har aktierelaterade ersättningar kostnadsförts med 2 635 Tkr (1 927) varav 980 Tkr (674) avser ledande befattningshavare inklusive VD/koncernchef. Konvertibler och optioner värderas marknadsmässigt med grund i Black & Scholes beräkningsmetod.
Utställda incitamentsprogram
| Konvertibelprogram | 2005/2008 | 2006/2009 | 2007/2010 |
|---|---|---|---|
| Antal underliggande B-aktier | 165 200 | 266 800 | 270 500 |
| Konverteringskurs, kr | 71,10 | 86,70 | 82,30 |
| Lösenperiod | 26-30 maj 2008 | 26-29 maj 2009 | 24-28 maj 2010 |
| Löptid | 15 jun 2008 | 15 jun 2009 | 15 juni 2010 |
| Ränta under löptiden | 4% | 4% | 4% |
| Utspädning vid full konvertering, kapital | 0,4% | 0,7% | 0,7% |
| Personaloptionsprogram | 2005/2008 | 2006/2009 | 2007/2010 |
| Antal underliggande B-aktier | 40 000 | 80 000 | 100 000 |
| Lösenpris, kr | 71,10 | 86,70 | 82,30 |
| Lösenperiod | 26-30 maj 2008 | 26-29 maj 2009 | 24-28 maj 2010 |
| Utnyttjat antal optioner per 30 april 2008 | 0 | 0 | 0 |
| Utspädning vid full inlösen, kapital | 0,1% | 0,2% | 0,3% |
Utspädningen av konvertibellån 2005/2008 (165 200) samt personaloptioner 2005/2008 (40 000) förväntas enligt företagets bedömning bli noll då konverteringskursen uppgår till 71,10 kr. Konvertibellånet förväntas bli återbetalt på förfallodagen den 15 juni 2008.
Sjukfrånvaro
% av ordinarie arbetstid
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | ||
| Totalt | |||||
| Samtliga medarbetare | 0,9 | 1,0 | 0,6 | 1,1 | |
| Varav andel frånvaro 60 dgr | |||||
| eller mer | 1,5 | 19,3 | 0,0 | 55,8 | |
| Per grupp | |||||
| Kvinnor | 1,2 | 1,8 | 1,0 | 0,8 | |
| Män | 0,8 | 0,7 | 0,0 | 1,4 | |
| Medarbetare 29 år och yngre | 1,1 | 0,8 | 1,1 | 0,0 | |
| Medarbetare 30-49 år | 0,9 | 1,0 | 0,4 | 0,9 | |
| Medarbetare 50 år och äldre | 0,1 | 0,9 | 0,0 | 4,1 |
Not 3 Ersättning till revisorer
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | |
| Revisionsuppdrag | ||||
| Grant Thornton | 751 | 594 | 142 | 125 |
| Övriga revisionsbyråer | 219 | 170 | - | - |
| Konsultation | ||||
| Grant Thornton | 435 | 390 | 74 | 146 |
| Övriga revisionsbyråer | 501 | 406 | - | - |
| Totalt | 1 906 | 1 560 | 216 | 271 |
Not 4 Operationella leasingkostnader
Årets betalda kostnader avseende operationella leasingavtal uppgår till 4 471 Tkr (3 768). Avtalade framtida avgifter avseende operationell leasing förfaller per år enligt nedan:
| Koncernen | 08/09 | 09/10 | 10/11 | 11/12 |
|---|---|---|---|---|
| Bilar | 1 571 | 905 | 153 | - |
| Övrigt | 162 | 91 | 39 | - |
| Objekt för vidareuthyrning | 2 162 | - | - | - |
| Totalt | 3 895 | 996 | 192 | - |
Sammanlagda framtida leasingavgifter avseende icke uppsägningsbara avtal för objekt som vidareuthyrs är 2 162 Tkr.
Räkenskapsårets intäkter avseende vidareuthyrda leasingobjekt är 1 652 Tkr.
Not 5 Resultat från andelar i koncernföretag
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | |
| Koncernbidrag | 162 000 | 146 000 |
| Ränteintäkter | 33 015 | 13 377 |
| Räntekostnader | -13 320 | -5 926 |
| Totalt | 181 695 | 153 451 |
Not 6 Ränteintäkter och liknande intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | |
| Övriga ränteintäkter | 12 375 | 12 506 | 9 155 | 9 976 |
| Utdelning | 21 | 13 | 21 | 13 |
| Resultat försäljning av värdepapper | - | 176 | - | 176 |
| Valutakursdifferens | - | - | - | 566 |
| Totalt | 12 396 | 12 695 | 9 176 | 10 731 |
Not 7 Räntekostnader och liknande kostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | |
| Räntekostnader | 2 292 | 2 064 | 2 069 | 1 947 |
| Valutakursdifferens | 10 024 | 1 610 | 2 602 | - |
| Totalt | 12 316 | 3 674 | 4 671 | 1 947 |
Not 8 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | ||
|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | |
| Förändring periodiseringsfond | -10 381 | -9 976 |
| Förändring överavskrivning | 160 | 174 |
| Totalt | -10 221 | -9 802 |
Not 9 Skatt på årets resultat
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | ||
| Skattekostnad | |||||
| Aktuell skattekostnad | -26 323 | -21 012 | -20 586 | -15 387 | |
| Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | - | - | -29 400 | -26 320 | |
| Uppskjuten skatt avseende obeskattade reserver | -2 992 | -1 975 | - | - | |
| Summa skattekostnad | -29 315 | -22 987 | -49 986 | -41 707 | |
| Sambandet mellan koncernens skattekostnad och redovisad skatt enligt gällande skattesats | |||||
| Resultat före skatt | 79 779 | 70 200 | 178 904 | 147 008 | |
| Skatt enligt gällande skattesats | -22 338 | -19 656 | -50 093 | -41 162 | |
| Justering av skatt avseende tidigare år | 413 | - | - | - | |
| Skatteeffekt av ej avdragsgilla kostnader | -363 | -1 504 | -785 | -621 | |
| Skatteeffekt av ej skattepliktiga intäkter | 1 451 | 1 482 | 892 | 76 | |
| Förändring temporära skillnader | -2 753 | -2 295 | - | - | |
| Justering för skatt i utländska dotterbolag | -5 725 | -1 014 | - | - | |
| Summa skatt på årets resultat | -29 315 | -22 987 | -49 986 | -41 707 | |
| Temporära skillnader i koncernen | |||||
| Uppskjuten skatteskuld på obeskattade reserver | 28 801 | 25 906 | |||
| Uppskjuten skatteskuld på omsättningstillgångar | -142 | - | |||
| Uppskjuten skattefordran på outnyttjade underskottsavdrag | - | - | |||
| Summa uppskjuten skatteskuld | 28 659 | 25 906 |
Gällande skattesats för koncernen är den skattesats som gäller för moderbolaget vilken uppgår till 28 procent.
Outnyttjade underskottsavdrag avser utländska bolag i koncernen och uppgår till 17 234 Tkr per den 30 april 2008. Företagets bedömning är att underskottet i sin helhet inte kan utnyttjas inom de närmaste åren.
Not 10 Immateriella anläggningstillgångar
| Koncernen | Balanserad utveckling 1 |
Patent | Kund- relationer |
Varumärke | Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 192 087 | 25 093 | 10 000 | 4 762 | 231 942 |
| Omräkningsdifferens | - | -52 | - | - | -52 |
| Årets utrangering | - | -1 924 | - | - | -1 924 |
| Årets investeringar | 42 581 | - | 2 651 | - | 45 232 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 2007 | 234 668 | 23 117 | 12 651 | 4 762 | 275 198 |
| Ingående avskrivningar | 86 773 | 7 030 | 7 000 | 3 333 | 104 136 |
| Omräkningsdifferens | - | -50 | - | - | -50 |
| Årets utrangering | - | -2 056 | - | - | -2 056 |
| Årets av- och nedskrivningar | 9 778 | 2 461 | 1 110 | 476 | 13 825 |
| Ackumulerade avskrivningar 30 april 2007 | 96 551 | 7 385 | 8 110 | 3 809 | 115 855 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2007 | 138 117 | 15 732 | 4 541 | 953 | 159 343 |
| Ingående anskaffningsvärde | 234 668 | 23 117 | 12 651 | 4 762 | 275 198 |
| Omräkningsdifferens | - | - | - | - | - |
| Årets utrangering | - | - | - | - | - |
| Årets investeringar | 57 847 | 5 242 | 9 173 | - | 72 262 |
| Ackumulerat anskaffningsvärde 30 april 2008 | 292 515 | 28 359 | 21 824 | 4 762 | 347 460 |
| Ingående avskrivningar | 96 551 | 7 385 | 8 110 | 3 809 | 115 855 |
| Omräkningsdifferens | -13 | - | -149 | - | -162 |
| Årets utrangering | - | - | - | - | - |
| Årets av- och nedskrivningar | 9 811 | 2 476 | 1 355 | 488 | 14 130 |
| Ackumulerade avskrivningar 30 april 2008 | 106 348 | 9 861 | 9 316 | 4 297 | 129 822 |
| Utgående planenligt restvärde 30 april 2008 | 186 166 | 18 498 | 12 508 | 465 | 217 637 |
1 Balanserad utveckling avser internt genererade immateriella tillgångar. Övriga immateriella tillgångar är förvärvade. Moderbolaget innehar inga immateriella tillgångar per den 30 april 2008.
Not 11 Maskiner och inventarier
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 47 508 | 44 330 | 11 645 | 12 044 |
| Förvärv | - | 1 990 | - | - |
| Årets investeringar | 10 372 | 13 642 | 514 | 185 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | -5 778 | -12 454 | -428 | -584 |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden | 52 102 | 47 508 | 11 731 | 11 645 |
| Ingående avskrivningar | 25 156 | 25 595 | 10 103 | 9 969 |
| Förvärv | - | 312 | - | - |
| Årets avskrivningar | 7 207 | 5 868 | 517 | 718 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | -4 321 | -6 619 | -432 | -584 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 28 042 | 25 156 | 10 188 | 10 103 |
| Restvärde enligt plan | 24 060 | 22 352 | 1 543 | 1 542 |
| Totalt bokfört värde | 24 060 | 22 352 | 1 543 | 1 542 |
Not 12 Andelar i koncernföretag
| 080430 | 070430 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Organisations nummer |
Säte | Antal andelar |
Kapital andel |
Nominellt värde |
Redovisat värde |
Redovisat värde |
|
| Moderbolaget | |||||||
| Sectra Imtec AB | 556250-8241 | Linköping, SE | 300 000 | 100% | 3 000 | 2 883 | 2 883 |
| Sectra Communications AB | 556291-3300 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
| Sectra Wireless Technologies AB | 556570-9325 | Linköping, SE | 3 000 000 | 100% | 3 000 | 8 000 | 8 000 |
| Sectra Secure Transmission AB | 556247-1283 | Linköping, SE | 100 000 | 100% | 100 | 95 | 95 |
| Ebberöd Capital, Inc. | 20-8912327 | Shelton, US | 1 000 | 100% | 0 | 0 | 0 |
| Totalt | 13 978 | 13 978 | |||||
| Sectra Imtec AB | |||||||
| Sectra Skandinavien AB | 556483-9479 | Linköping, SE | 40 350 | 100% | 100 | 21 016 | 21 016 |
| Paxlink AB | 556572-3292 | Linköping, SE | 700 | 70% | 100 | 811 | 811 |
| Sectra Norge AS | 975 353 265 | Oslo, NO | 5 000 | 100% | NOK 500 | 283 | 283 |
| Sectra NA, Inc. | 06-1473851 | Shelton, US | 500 | 100% | USD 50 | 384 | 384 |
| Sectra GmbH | HR B 8546 | Aachen, DE | 500 | 100% | EUR 26 | 219 | 219 |
| Sectra Italia S.r.l. | 03185950965 | Milano, IT | 500 | 100% | EUR 50 | 453 | 453 |
| Sectra A/S | 26121361 | Herlev, DK | 5 000 | 100% | DKK 100 | 639 | 639 |
| Sectra Ltd | 4571654 | London, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Sectra Pty Ltd | 105 376 190 | Sydney, AU | 1 | 100% | AUD 0,1 | 1 | 1 |
| Sectra New Zealand Ltd | 1539744 | Auckland, NZ | 1 | 100% | NZD 0,1 | 0 | 0 |
| Sectra Medical Systems SL | B84352749 | Madrid, ES | 500 | 100% | EUR 253 | 2 290 | 2 290 |
| Sectra Mamea AB 1 | 556570-7022 | Stockholm, SE | 107 616 | 100% | 183 | 152 161 | 148 867 |
| Sectra imaXperts BV 1 | 39069257 | Almere, NL | 500 | 100% | EUR 22,5 | 3 936 | 3 936 |
| Totalt | 182 193 | 178 899 | |||||
| Sectra Communications AB | |||||||
| Sectra Communications Ltd | 4884887 | London, UK | 1 | 100% | GBP 0,001 | 0 | 0 |
| Sectra Communications BV | 27264295 The Hague, NL | 1 800 | 100% | EUR 18 | 164 | 164 | |
| Totalt | 164 | 164 |
1 Eventuella tilläggsköpeskillingar avseende förvärv av Sectra Mamea AB den 30 april 2004 och Sectra imaXperts BV (f d imaXperts BV) den 1 december 2006 kan inte beräknas på ett tillförlitligt sätt, varför dessa inte tas upp i förvärvsanalysen och ovanstående redovisade värden. Sectra Pronosco A/S, dotterbolag till Sectra A/S, har under året likviderats och ingår från och med 2007/2008 i Sectra A/S.
Not 13 Finansiella placeringar
| Koncernen 080430 070430 |
Moderbolaget 080430 070430 |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Långfristiga värdepappersinnehav | |||||
| Aktie- och ränteobligationer | 43 000 | 43 300 | 43 000 | 43 300 | |
| Övriga aktier och andelar | 2 515 | 2 662 | 39 | 39 | |
| Totalt | 45 515 | 45 962 | 43 039 | 43 339 | |
| Kortfristiga värdepappersinnehav | |||||
| Aktie- och ränteobligationer | 22 300 | - | 22 300 | - | |
| Totalt | 22 300 | - | 22 300 | - |
Värdepappersinnehav med förfall mindre än ett år klassificeras som kortfristiga. Se not 27 för värdering av värdepappersinnehav.
Not 14 Varulager
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | |
| Komponentlager | 34 154 | 22 876 | - | - |
| Produkter i arbete | 8 028 | 13 400 | - | - |
| Färdiga varor | 17 873 | 11 275 | - | - |
| Totalt | 60 055 | 47 551 | - | - |
Nedskrivning av varor i lager i resultaträkningen uppgår till 6 212 Tkr (2 894) under 2007/2008.
Utrustning och komponenter som huvudsakligen används för utveckling omklassificeras till inventarier alternativt kostnadsförs genom resultaträkningen beroende på bedömd livslängd av lagervara.
Not 15 Kundfordringar
Omvärdering av kundfordringar genom resultaträkning uppgår till 2 896 Tkr (1 698) för verksamhetsåret 2007/2008. Per balansdagen uppgår reserv för bedömd kreditrisk till 5 678 Tkr (8 330). Maximal kreditrisk för kundfordringar och lånefordringar motsvarar redovisat verkligt värde. För åldersanalys se not 28. Moderbolagets resultat har inte påverkats av några kundförsluster under året.
Not 16 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | |
| Förutbetalda hyror | 3 252 | 2 088 | 1 143 | 1 128 |
| Upplupna ränteintäkter | 1 165 | 868 | 928 | 737 |
| Förutbetalda underhållsavtal | 2 407 | 1 914 | 813 | 325 |
| Övriga poster | 18 199 | 12 755 | 507 | 236 |
| Ofakturerat pågående arbete | 47 183 | 35 147 | - | - |
| Totalt | 72 206 | 52 772 | 3 391 | 2 426 |
Not 17 Likvida medel
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | |||
| Bankmedel | 173 948 | 340 235 | 89 069 | 212 124 | ||
| Kortfristiga placeringar | 113 241 | 44 644 | 113 241 | 44 644 | ||
| Spärrmedel för garantier | 1 169 | 271 | 513 | - | ||
| Totalt | 288 358 385 150 | 202 823 | 256 768 |
Korfristiga placeringar som redovisas under likvida medel avser bankinlåning och företagscertifikat som kan likställas med likvida medel och har förfall inom 90 dagar.
Checkräkningskredit
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | ||
| Beviljad kreditlimit | 15 000 | 15 000 | 15 000 | 15 000 | |
| Outnyttjad del | -15 000 | -15 000 | -15 000 | -15 000 | |
| Utnyttjat kreditbelopp | 0 | 0 | 0 | 0 |
Not 18 Obeskattade reserver
| Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | |||
| Periodiseringsfonder: | ||||
| Avsatt till tax 03 | - | 13 619 | ||
| Avsatt till tax 04 | 16 200 | 16 200 | ||
| Avsatt till tax 05 | 26 312 | 26 312 | ||
| Avsatt till tax 06 | 1 649 | 1 649 | ||
| Avsatt till tax 07 | 15 515 | 15 515 | ||
| Avsatt till tax 08 | 18 304 | 18 304 | ||
| Avsatt till tax 09 | 24 000 | - | ||
| Överavskrivning | 879 | 1 039 | ||
| Totalt | 102 859 | 92 638 |
Av obeskattade reserver redovisas 28 801 Tkr (25 939) som uppskjuten skatt i koncernen.
Not 19 Avsättningar
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | ||
| Uppskjutna skatteskulder/-fordringar avseende: | |||
| Obeskattade reserver | 28 801 | 25 906 | |
| Omsättningstillgångar | -142 | - | |
| Outnyttjade underskottsavdrag | - | - | |
| Övriga avsättningar | 17 718 | 11 135 | |
| Totalt | 46 377 | 37 041 |
Not 20 Övriga skulder till kreditinstitut
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | ||
| Förfallotidpunkt 0-5 år | |||||
| från balansdagen | 112 | 261 | - | - | |
| Förfallotidpunkt mer än 5 år | |||||
| från balansdagen | - | - | - | - | |
| Totalt | 112 | 261 | - | - |
Not 21 Övriga långfristiga skulder
| Koncernen 080430 |
070430 | Moderbolaget 080430 070430 |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Konvertibelt förlagslån 04/07 2 | - | 11 540 | - | 11 540 | |
| Konvertibelt förlagslån 05/08 1 | 11 738 | 11 682 | 11 738 | 11 682 | |
| Konvertibelt förlagslån 06/09 | 22 944 | 22 892 | 22 944 | 22 892 | |
| Konvertibelt förlagslån 07/10 | 21 917 | - | 21 917 | - | |
| Övriga skulder | 6 893 | 1 627 | - | - | |
| Totalt | 63 492 | 47 741 | 56 599 | 46 114 |
1 Det konvertibla förlagslånet 05/08 förfaller till betalning inom ett år och har i balansräkningen 2007/2008 klassificerats som kortfristig skuld. 2 Det konvertibla förlagslånet 04/07 var klassificerat som kortfristig skuld föregående år.
Villkor
För information om villkor för de konvertibla förlagslånen hänvisas till Not 2 Löner och andra ersättningar.
Nuvärdesdifferens
Nuvärdesdifferens har beräknats som skillnad mellan ränta på konvertibla förlagslånen och marknadsmässig ränta.
Not 22 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | ||
| Upplupna sociala avgifter | 22 463 | 19 202 | 905 | 1 000 | |
| Upplupna semesterlöner | 28 098 | 24 425 | 1 036 | 1 164 | |
| Förutbetalda underhållsavtal | 59 486 | 66 112 | - | - | |
| Upplupna leverantörskulder | 4 635 | 2 696 | 493 | 483 | |
| Erhållna förskott | 41 181 | 11 958 | - | - | |
| Upplupna royalties | 282 | 3 980 | - | 1 081 | |
| Övriga poster | 82 263 | 75 072 | 57 | 4 241 | |
| Totalt | 238 408 | 203 445 | 2 491 | 7 969 |
I posten upplupna kostnader och förutbetalda intäkter ingår 28 839 Tkr (37 278) som innefattar förväntade utgifter i samband med avveckling av vissa distributörsrelationer. Utgången av den avveckling som pågår är oviss, varför information inte kan lämnas i detalj då detta kan påverka utgången negativt. Avsättningen har gjorts baserat på den information som föreligger på bokslutsdagen och med beaktande av den information som blivit känd fram till avgivandet av årsredovisningen.
Not 23 Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 080430 | 070430 | 080430 | 070430 | ||
| Företagsinteckningar | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 | |
| Summa ställda säkerheter | 36 250 | 36 250 | 11 000 | 11 000 |
Not 24 Kassaflöde
Justering för poster som inte ingår i kassaflöde
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 07/08 | 06/07 | 07/08 | 06/07 | ||
| Avskrivningar | 21 337 | 19 693 | 517 | 717 | |
| Valutakursdifferenser | -7 219 | 462 | -2 601 | 567 | |
| Resultat värdepapper | - | 181 | - | 181 | |
| Försäljning anläggningstillgångar | 1 275 | -3 174 | - | -4 | |
| Avsättning för personalkostnader | 4 340 | 1 927 | - | - | |
| Andel av resultat i intresseföretag | - | 490 | - | - | |
| Totalt | 19 733 | 19 579 | -2 084 | 1 461 |
Not 25 Företagsförvärv
Under jämförelseåret 2006/2007 förvärvade Sectra den 1 december 2006 det holländska bolaget imaXperts BV genom att öka ägarandelen från 20 till 100 procent. Det förvärvade bolaget har efter förvärvstidpunkten bidragit med 0,0 mkr till koncernens resultat efter skatt. Om förvärvet hade inträffat den 1 maj 2006 skulle imaXperts bidrag till koncernen uppgått till 21,9 mkr i nettoomsättning och -1,5 mkr i resultat efter skatt. Förvärvet påverkade koncernens tillgångar och skulder per 30 april 2007enligt följande förvärvsanalys.
| Tkr | Redovisat värde i Sectra imaXperts |
Justering verkligt |
Värde redovisat i |
|---|---|---|---|
| BV | värde | koncernen | |
| Materiella tillgångar | 610 | - | 610 |
| Rörelsekapital | -309 | -1 571 | -1 880 |
| Likvida medel | 15 | - | 15 |
| Netto tillgångar och skulder | 316 | -1 571 | -1 255 |
| Årets köpeskilling | -1 096 | ||
| Netto kassaflöde i koncernen | -2 351 |
Not 26 Viktiga uppskattningar och bedömningar
Vid bokslutet görs vissa bedömningar avseende användning av redovisningsprinciper som påverkar redovisade värden per balansdagen. Dessa uppskattningar för redovisningsändamål kan avvika från det verkliga utfallet. Följande uppskattningar kan innebära en risk för ändringar i redovisade värden.
Nedskrivningsbehov av immateriella tillgångar utvärderas löpande och baseras på beräknat återvinningsvärde per kassagenererande enhet. Återvinningsvärdet är baserat på enhetens nyttjandevärde vilket utgörs av beräknade framtida kassaflöden. Beräkningar baseras på budgeterade långsiktiga mål och förväntad tillväxt. I beräkningar används diskonteringsränta på 12 procent och tillväxten har satts till nivå med marknadens utveckling.
Prövning av redovisade värden på uppskjutna skattefordringar avser underskottsavdrag och nedskrivning av balanserade utvecklingskostnader. Outnyttjade underskottsavdrag avser utländska bolag i koncernen och uppgår till 17 234 Tkr per den 30 april 2008. Företagets bedömning är att underskottet i sin helhet inte kan utnyttjas inom de närmaste åren.
Förpliktelser för garantier uppstår vid leverans av ett system som normalt innehåller en garantitid på 12 månader. Bedömningar av framtida garantikostnader baseras på individuella projekt och tidigare erfarenheter. Avvikelser mellan faktiska garantikostnder och reservering förekommer på individuella projekt men på koncernnivå är dessa avvikelser begränsade.
Not 27 Värdering av finansiella tillgångar och skulder
Finansiella tillgångar och skulder
| Koncernen | 080430 | 070430 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Redovisat | Verkligt | Redovisat | Verkligt | ||
| värde | värde | värde | värde | ||
| Finansiella tillgångar | |||||
| värderade till verkligt värde | |||||
| via resultaträkningen | |||||
| Likvida medel | |||||
| utländska valutor | 48 610 | 48 610 | 102 635 | 102 635 | |
| Kortfristiga placeringar | 139 116 | 139 116 | 102 832 | 102 832 | |
| Summa | 187 726 | 187 726 | 205 467 | 205 467 | |
| Investeringar som hålles till förfall | |||||
| Placeringar i värdepapper | 43 000 | 43 000 | 43 300 | 43 300 | |
| Övriga aktier och andelar | 2 515 | 2 515 | 2 662 | 2 662 | |
| Summa | 45 515 | 45 515 | 45 962 | 45 962 | |
| Kundfordringar och lånefordringar | |||||
| Kundfordringar | 231 817 | 231 817 | 136 450 | 136 450 | |
| Övriga fordringar | 2 693 | 2 693 | - | - | |
| Summa | 234 510 | 234 510 | 136 450 | 136 450 | |
| Andra finansiella skulder | |||||
| Konvertibla förlagslån | 56 600 | 56 600 | 47 628 | 47 628 | |
| Skulder till kreditinstitut | 112 | 112 | 261 | 261 | |
| Övriga skulder | 6 893 | 6 893 | 113 | 113 | |
| Leverantörsskulder | 41 255 | 41 255 | 34 151 | 34 151 | |
| Summa | 104 860 | 104 860 | 82 153 | 82 153 |
Nedskrivning av befarade kundförluster har gjorts via resultatet med 2 896 Tkr. I övrigt har inga vinster eller förluster redovisats.
Beräkning av verkligt värde
Likvida medel och kortfristiga placeringar redovisas till verkligt värde baserat på noterad köpkurs på balansdagen utan tillägg för eventuella transaktions- eller avyttringskostnader.
Verkligt värde på övriga värdepapper som hålles till förfall har inte kunnat beräknas på ett tillförlitligt sätt och redovisas därmed till anskaffningsvärdet.
För övriga fordringar och skulder med kortare livslängd anses det redovisade värdet motsvara det verkliga värdet. I de fall fordringar eller skulder har längre livslängd än ett år har det redovisade värdet diskonterats och motsvarar verkligt värde.
Not 28 Risker, riskhantering och känslighetsanalys
Rörelserelaterade risker
Sectras rörelserelaterade risker är begränsade. Kundernas verksamhet finansieras som regel direkt eller indirekt med offentliga medel och betalningsförmågan är mycket god, även om betalningsbeteendet varierar mellan olika länder. Genom att Sectra är verksamt på ett stort antal geografiska marknader, begränsas exempelvis politiska och marknadsrisker för koncernen som helhet. De enskilt största rörelserelaterade riskerna beskrivs nedan.
Kunder och samarbetspartners
Sectras fem största samarbetspartners och kunder står tillsammans för 30,5 procent (40,5) av koncernens omsättning. Även om försäljningen till varje kund är uppdelad på ett flertal avtal kan förlust av en stor kund ha väsentlig effekt på koncernens resultat och ställning. Den kontinuerliga expansionen av verksamheten gör att enskilda partners och kunders andel av koncernens affärsvolym successivt minskar.
Produktansvar och egendomsrisker
Genom sin verksamhet ikläder sig Sectra produktansvar, vilket innebär att person- och egendomsskador orsakade av företagets system hos kund eller tredje part skulle kunna leda till att anspråk ställs på Sectra. För de egendoms- och ansvarsrisker som koncernen är exponerad för har försäkringar tecknats.
Immateriella rättigheter
Sectra är ledande inom de områden där koncernen är verksam och satsar stora resurser på produktutveckling. För att säkerställa avkastningen på dessa investeringar arbetar Sectra fortlöpande med att analysera immaterialrättsliga förutsättningar för olika produkter samt identifiera och skydda uppfinningar genom patent.
Andra affärsrisker
Priserna på medicinska system på världsmarknaden styrs i stor utsträckning av stora amerikanska företag. Dollarkursen har därmed effekt på prisbildningen på exempelvis mammografisystem. Andra affärsrisker såsom marknadsrisker, leverantörer, teknisk utveckling och personberoende analyseras kontinuerligt. Vid behov vidtas åtgärder för att reducera koncernens riskexponering.
Finansiella risker
Sectra exponeras för finansiella risker avseende valuta-, ränte-, kredit- och likviditetsrisker. Regler och befogenheter för hantering av finansiella transaktioner och risker beskrivs i koncernens finanspolicy som styrelsen har fastställt. Ansvaret för hantering av finansiella transaktioner och risker är centraliserade till moderbolagets finansavdelning. Målsättning är att stödja koncernens affärsverksamhet genom att identifiera och begränsa koncernens finansiella risker, tillhandahålla en kostnadseffektiv finansiering av koncernbolag samt förvalta likvida medel med marknadsmässiga villkor.
Valutarisker
Valutaexponering inom koncernen uppstår främst genom transaktioner i utländsk valuta i form av kund- och leverantörsbetalningar samt till mindre del
Koncernens intäkter och rörelsekostnader i olika valutor Mkr Valuta Intäkter Kostnader Nettoexponering
| SEK | 257,3 | -431,8 | -174,5 | |
|---|---|---|---|---|
| USD | 204,2 | -154,6 | 49,6 | |
| EUR | 151,4 | -67,2 | 84,2 | |
| Övriga valutor | 130,0 | -67,6 | 62,4 | |
| Totalt | 742,9 | -721,2 | 21,7 |
vid omräkning av utländska dotterbolags resultat- och balansräkningar. Enligt koncernens finanspolicy ska dotterbolagens finansiering ske i lokal valuta och valutaexponering avser huvudsakligen USD och EUR. I årets rörelseresultat ingår valutakursförluster med 1 308 Tkr (5 195) och i finansnetto med
Koncernen kurssäkrar normalt inte valutaflöden, då potentiell vinst från uppbyggnad av rutiner för effektiv hantering av säkringskontrakt inte beräknas uppgå till betydande belopp. Sectra bevakar betalningsflöden i utländska valutor löpande och kurssäkring av valutaflöden kan komma att införas då bedömd vinst från valutasäkringskontrakt beräknas uppgå till betydande belopp.
Ränterisker
10 024 Tkr (1 610).
Förändringar i marknadsräntor kan ha en påverkan på koncernens resultat. Koncernens räntebärande tillgångar är primärt kortfristiga och avser värdepapper som kan lösas med kort varsel vid större förändringar i det allmänna ränteläget. Skulder till kreditinstitut har en räntebindningstid kortare än 12 månader. Koncernens räntebärande tillgångar överstiger på bokslutsdagen räntebärande skulder, vilket gör att koncernens ränterisk blir en belastning då ränteläget sänks och en förstärkning då ränteläget höjs.
Kreditrisker
Koncernens kreditrisker kan delas upp mellan risker hänförliga till kundernas förmåga att betala enligt överenskommelse samt motpartsrisker i samband med finansiella transaktioner.
Kundkreditrisk innebär att kunderna inte fullföljer sina åtaganden för betalning av kundfakturor. Koncernen har fastställda riktlinjer för att säkerställa att kunderna har god kreditvärdighet. Sectras kunder är till stor del statliga myndigheter och andra välrenommerade kunder med hög kreditvärdighet för vilka kreditrisken bedöms vara mycket låg. För att minimera kundkreditrisk i fastprisprojekt arbetar Sectra i stor utsträckning med delbetalning i förskott.
Åldersanalys koncernens kundfordringar
| Mkr | 080430 |
|---|---|
| Ej förfallna kundfordringar | 122,7 |
| Förfallna kundfordringar över 30 dagar | 69,9 |
| Förfallna kundfordringar över 60 dagar | 13,5 |
| Förfallna kundfordringar över 120 dagar | 31,4 |
| Totalt | 237,5 |
Reservering uppgår till 5,7 Mkr av gruppen förfallna kundfordringar över 120 dagar.
Motpartsrisker uppstår vid finansiella transaktioner och likviditetshantering i samband med att koncernen har fordringar på banker och andra värdepappersemittenter. I koncernens finanspolicy beskrivs maximal kreditexponering och kreditbetyg för godkända motparter. För att minimera kreditrisk använder Sectra endast motparter med hög kreditvärdighet samt placeringar i instrument med hög kvalite.
Likviditetsrisker
För att minimera likviditetsrisken placeras överlikviditet endast i bankinlåning eller i värdepapper som kan lösas in med kort varsel och som har en väl fungerande andrahandsmarknad. Outnyttjade checkräkningskrediter används vid tillfälligt ökat likviditetsbehov. Moderbolaget följer koncernens likviditet löpande genom sammanställning av likviditetsprognoser som är underlag till placeringar eller upplåning under kort- och långsikt.
Per balansdagen uppgår koncernens outnyttjade checkräkringskredit till 15 000 Tkr.
Konvertibellånen löper med fast ränta på 4 procent. Övriga krediter löper med rörliga räntor, vilka under räkenskapsåret har varierat mellan 3-5 procent. Finansiella leasingavtal och konvertibler har löptid mellan 0-3 år. Skulder till kreditinstitut löper tillsvidare. Se not 2 för ytterligare information om utställda konvertibler.
Känslighetsanalys
Koncernens resultat är huvudsakligen beroende av produktförsäljning, personal- och varukostnader. Nedanstående analys utgår från verksamhetsåret 2007/2008 års siffror och hur de variabler som anges skulle ha påverkat resultatet efter finansnetto om inga åtgärder, som exempelvis valutasäkring eller resursanpassningar, vidtagits. Varje variabel behandlas för sig under förutsättning att de andra förblir oförändrade. Analysen gör inte anspråk på att vara exakt utan är endast indikativ.
| Variabel | Förändring | Påverkan på resultat | |
|---|---|---|---|
| efter finansiella poster | |||
| Nettoomsättning | +/- 1% | +/- 5,6 Mkr | |
| Varukostnad | +/- 1% | +/- 1,8 Mkr | |
| Personalkostnad | +/- 1% | +/- 3,5 Mkr | |
| Räntenivå | +/- 1% | +/- 3,1 Mkr | |
| Valutaförändring: | |||
| USD-kurs | +/- 1% | +/- 1,2 Mkr | |
| EUR-kurs | +/- 1% | +/- 8,9 Mkr |
Not 29 Kapitalhantering
Koncernens finansiella mål har fastställts av styrelsen. Målsättning är att ha god och flexibel kapitalstruktur så att den kan ändras om förutsättningarna för verksamheten eller för olika upplåningsalternativ förändras samt bibehålla finansiell stabilitet. Koncernens soliditetsmål är 30 procent.
Koncernens kapital definieras som totalt eget kapital med avdrag för orealiserade värdeförändringar och uppgår till 556 985 Tkr (517 198) per 30 april 2008. Koncernens soliditet uppgick på balansdagen till 56,9 procent (60,8). Sectras verksamhet har stora säsongsvariationer under verksamhetsåret och därför är det styrelsens ambition att behålla sund kapitalstruktur med låg skuldsättningsgrad.
Enligt koncernens utdelningspolicy skall utdelning vara väl avvägd mellan direktavkastning och bolagets behov av kapital för tillväxt och internationell expansion. Avsikten är att på lång sikt dela ut i genomsnitt 15–20 procent av vinsten efter skatt till aktieägarna. Till årsstämman 2008 föreslår styrelsen en utdelning på 0,50 kr per aktie vilket motsvarar 36,5 procent av vinsten efter skatt.
Not 30 Styrelsens yttrande angående föreslagen utdelning och återköpsförslag
Styrelsens motivering till att den föreslagna vinstutdelningen samt bemyndigande om återköp av egna B-aktier är förenliga med bestämmelserna i 17 kap. 3 § 2 och 3 st. aktiebolagslagen är följande:
Verksamhetens art, omfattning och risker
Verksamhetens art och omfattning framgår av bolagsordningen och avgivna årsredovisningar. Den verksamhet som bedrivs i bolaget medför inte risker utöver vad som förekommer eller kan antas förekomma i branschen eller de risker som i allmänhet är förenade med bedrivande av näringsverksamhet.
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning
Bolagets och koncernens ekonomiska ställning per den 30 april 2008 framgår av den senast avgivna årsredovisningen. Det framgår också av årsredovisningen vilka principer som tillämpats för värdering av tillgångar, avsättningar och skulder.
Det framgår av förslaget till vinstdisposition att styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 0,50 kronor per aktie vilket motsvarande ett maximalt belopp om 18,5 miljoner kronor. Den föreslagna utdelningen utgör 4,1 procent av moderbolagets eget kapital och 3,3 procent av koncernens eget kapital. Fritt eget kapital i moderbolaget respektive koncernens balanserade vinstmedel uppgick vid utgången av räkenskapsåret 2007/2008 till 181,6 miljoner kronor respektive 215,7 miljoner kronor. Som avstämningsdag för vinstutdelning föreslår styrelsen måndagen den 30 juni 2008.
Av årsredovisningen framgår bland annat att koncernens soliditet uppgår till 56,9 procent. Den föreslagna utdelningen samt bemyndigande, om återköp av egna B-aktier äventyrar inte fullföljandet av de investeringar som bedömts erforderliga.
Bolagets ekonomiska ställning ger inte upphov till annan bedömning än att bolaget kan fortsätta sin verksamhet samt att bolaget kan förväntas fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt.
Styrelsens bedömning är att storleken på det egna kapitalet såsom det redovisats i den senast avgivna årsredovisningen står i rimlig proportion till omfattningen på bolagets verksamhet och de risker som är förenade med verksamhetens bedrivande med beaktande av den nu föreslagna utdelningen samt bemyndigandet om återköp av egna B-aktier.
Utdelnings- och återköpsförslagets försvarlighet
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är styrelsens bedömning att en allsidig bedömning av bolagets och koncernens ekonomiska ställning medför att förslaget om utdelning samt bemyndigande om återköp av egna B-aktier är försvarliga enligt 17 kap. 3 § 2 och 3 st. aktiebolagslagen, dvs med hänvisning till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Not 31 Definition nyckeltal
Bruttomarginal:
Rörelseresultat före avskrivningar i procent av nettoomsättningen. Direktavkastning: Utdelning i procent av aktiekursen. Eget kapital: Eget kapital inkluderar 72 procent av obeskattade reserver. Eget kapital per aktie: Eget kapital dividerat med antal aktier vid periodens slut. Förädlingsvärde: Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader. Förädlingsvärde per anställd: Rörelseresultat plus arbetskraftskostnader dividerat med genomsnittligt antal anställda. Justerat eget kapital: Redovisat eget kapital ökat med 72 procent av obeskattade reserver. Kassaflöde per aktie: Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till antalet aktier vid periodens slut. Likviditet: Omsättningstillgångar dividerat med kortfristiga skulder. P/E-tal: Aktiekurs vid årets slut i relation till årets vinst per aktie. Räntabilitet på eget kapital: Resultatet efter skatt i procent av genomsnittligt justerat eget kapital. Räntabilitet på sysselsatt kapital: Resultat före skatt plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital. Räntabilitet på totalt kapital: Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittlig balansomslutning. Rörelsemarginal: Rörelseresultat efter avskrivningar i procent av omsättning. Skuldsättningsgrad: Räntebärande skulder dividerat med eget kapital. Soliditet: Eget kapital i procent av balansomslutning. Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder. Vinst per aktie: Resultat efter skatt dividerat med genomsnittligt antal aktier. Vinstmarginal: Resultat efter finansnetto i procent av nettoomsättningen.
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Sectra AB (publ) Org.nr 556064-8304
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Sectra AB (publ) för räkenskapsåret 2007-05-01--2008-04-30. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Linköping den 30 maj 2008 Grant Thornton Sweden AB Ivar Verner Auktoriserad revisor
Femårsöversikt
Jämförelsetal 2003/2004 redovisas inte enligt IFRS. Sectras bedömning är att den viktigaste skillnaden jämfört med IFRS är värdering av goodwill och aktierelaterade ersättningar.
| Belopp i Tkr om annat ej anges | 07/08 | 06/07 | 05/06 | 04/05 | 03/04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernens resultaträkningar i sammandrag | |||||
| Nettomsättning | 742 923 | 672 511 | 564 382 | 455 862 | 495 336 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 57 847 | 42 581 | 25 572 | 24 221 | - |
| Rörelsens kostnader | -699 734 | -633 728 | -492 961 | -390 636 | -398 753 |
| Avskrivningar | -21 337 | -19 693 | -20 757 | -18 033 | -6 052 |
| Andel av resultat i intresseföretag | - | -490 | -478 | - | - |
| Jämförelsestörande poster | - | - | - | - | -70 936 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 79 699 | 61 181 | 75 758 | 71 414 | 19 595 |
| Finansnetto | 80 | 9 021 | 4 988 | 9 001 | 8 046 |
| Resultat efter finansiella poster | 79 779 | 70 202 | 80 746 | 80 415 | 27 641 |
| Skatt på årets resultat | -29 315 | -22 986 | -20 396 | -27 871 | -10 199 |
| Årets resultat | 50 464 | 47 216 | 60 350 | 52 544 | 17 442 |
| Resultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 50 464 | 47 216 | 60 350 | 52 857 | 20 989 |
| Minoritetsintresse | - | - | - | -313 | -3 547 |
| Koncernens balansräkningar i sammandrag | |||||
| Tillgångar | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 217 637 | 159 343 | 127 806 | 115 807 | 97 110 |
| Övriga anläggningstillgångar | 69 575 | 68 314 | 39 741 | 37 254 | 16 681 |
| Likvida medel | 288 358 | 385 150 | 414 297 | 320 176 | 332 342 |
| Övriga omsättningstillgångar | 410 370 | 241 655 | 243 725 | 226 488 | 190 896 |
| Summa tillgångar | 985 940 | 854 462 | 825 569 | 699 725 | 637 029 |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 560 670 | 519 406 | 486 495 | 430 655 | 393 033 |
| Avsättningar | 46 377 | 37 041 | 24 937 | 27 057 | 891 |
| Minoritetsintresse | - | - | - | - | -2 561 |
| Långfristiga skulder | 51 859 | 36 438 | 38 981 | 45 915 | 71 615 |
| Kortfristiga skulder | 327 034 | 261 577 | 275 156 | 196 098 | 174 051 |
| Summa eget kapital och skulder | 985 940 | 854 462 | 825 569 | 699 725 | 637 029 |
Nyckeltal 1)
Finansiella
| 07/08 | 06/07 | 05/06 | 04/05 | 03/04 |
|---|---|---|---|---|
| 624,3 | 567,4 | 546,1 | 488,0 | 480,5 |
| 2,2 | 2,5 | 2,4 | 2,9 | 3,1 |
| 56,9 | 60,8 | 58,9 | 61,5 | 61,7 |
| 0,10 | 0,11 | 0,13 | 0,13 | 0,22 |
| 82,6 | 58,6 | 35,1 | 44,6 | 37,9 |
| 13,6 | 12,4 | 17,1 | 19,6 | 19,5 |
| 10,7 | 9,1 | 13,4 | 15,7 | 4,0 |
| 10,7 | 10,4 | 14,3 | 17,6 | 5,6 |
| 8,9 | 8,6 | 10,9 | 12,6 | 6,1 |
| 13,8 | 13,0 | 16,0 | 17,1 | 8,8 |
| 9,3 | 9,4 | 13,2 | 12,8 | 5,8 |
| 429,6 | 361,5 | 335,8 | 301,9 | 206,9 |
| 296 | ||||
| 506 | 455 | 383 | 370 | 347 |
| 1,6 | 1,6 | 1,5 | 1,3 | 1,7 |
| 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,9 | 0,7 |
| 36 842 088 | 36 783 188 | 36 746 521 | 36 528 638 | 35 851 511 |
| 36 832 271 | 36 758 743 | 36 733 188 | 36 415 995 | 33 326 511 |
| 15,22 | 14,12 | 13,24 | 11,79 | 10,96 |
| 14,93 | 13,84 | 12,97 | 11,54 | 10,52 |
| 2,31 | 2,24 | 2,01 | 1,81 | 2,41 |
| 2,26 | 2,19 | 1,97 | 1,77 | 2,31 |
| 1,37 | 1,28 | 1,65 | 1,45 | 0,63 |
| 1,34 | 1,26 | 1,61 | 1,42 | 0,61 |
| 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 | 0,50 |
| 0,9 | 0,7 | 0,9 | 0,7 | 0,9 |
| 42,7 | 59,2 | 35,7 | 49,7 | 92,9 |
| 58,50 | 76,00 | 58,75 | 74,00 | 58,50 |
| 0,25 | 0,55 | 0,80 | 0,31 | 0,27 |
| 477 | 411 | 373 | 350 |
1 För definition av nyckeltal, se not 31.
2 Justerat för aktieuppdelningar och fondemissioner.
3 Utspädningen baseras på konvertibelprogram 2006/2009 (266 800) och 2007/2010 (270 000) samt personaloptioner 2006/2009 (80 000) och 2007/2010 (100 000). Utspädning av konvertibellån 2005/2008 (165 200) samt personaloptioner 2005/2008 (40 000) förväntas enligt företagets bedömning bli noll då konverteringskursen uppgår till 71,10 kr. Konvertibellånet förväntas bli återbetalt på förfallodagen den 15 juni 2008.
4 Av styrelsen föreslagen utdelning för 2007/2008. 5
Avser kalenderår.
Bolagsstyrning
Ledning och kontroll av Sectrakoncernen fördelas mellan aktieägare, styrelse och verkställande direktören i enlighet med svensk aktiebolagslag, bolagsordningen, Stockholmsbörsens regelverk samt de regler och rekommendationer som ges ut av relevanta organisationer.
Kod för bolagsstyrning
Sectra omfattas inte av Svensk kod för bolagsstyrning (koden) eftersom bolagets börsvärde understiger 3 miljarder kronor. Kollegiet för svensk bolagsstyrning har dock presenterat en reviderad kod anpassad till samtliga noterade bolag på Stockholmsbörsen som ska gälla från och med den 1 juli 2008. I praktiken tillämpar Sectra redan idag väsentliga delar av den nya koden. För de fall där Sectras arbetssätt eller informationsgivning under 2007/2008 har avvikit från den reviderade kodens regler redovisas förklaringar i anslutning till respektive avsnitt nedan.
Valberedning
Årsstämman 2007 beslutade att tillsätta en valberedning bestående av tre ledamöter, varav en ledamot skulle vara styrelsens ordförande och två ledamöter representanter för bolagets större aktieägare. Efter samråd med bolagets större aktieägare utsågs en valberedning i enlighet med årsstämmans beslut. Ordförande är den ledamot som representerar den till röstetalet största aktieägaren i bolaget. Valberedningen offentliggjordes i samband med halvårsrapporten och följande ledamöter har ingått:
- Carl-Erik Ridderstråle, styrelseordförande (sammankallande)
- Jan-Olof Brüer, koncernchef i Sectra AB och representant för bolagets största ägare (ordförande)
- Annika Andersson, utsedd av Fjärde AP-fonden
Valberedningens uppgift är att bereda och ge förslag till årsstämman inför val av stämmoordförande, styrelseordförande och övriga styrelseledamöter samt ge förslag på arvoden till styrelsen. I valberedningens uppgift ingår också att, i förekommande fall, ge förslag till val av revisor och revisorsarvode. Valberedningen kommer senast två veckor före årsstämman 2008 att presentera sina förslag.
Enligt koden ska VD eller annan person från bolagsledningen ej vara ledamot av valberedningen. I detta avseende har Sectra avvikit från koden då bolagets VD Jan-Olof Brüer ingår i valberedningen i egenskap av huvudaktieägare.
Sectras styrelse
Styrelsen består av fem stämmovalda ledamöter. På förslag av valberedningen omvaldes vid årsstämman 2007 styrelseledamöterna Torbjörn Kronander, Gündor Rentsch, Carl-Erik Ridderstråle och Anders Persson. Styrelseledamoten Erika Johnson nyvaldes. Carl-Erik Ridderstråle valdes till styrelsens ordförande. Utöver de stämmovalda ledamöterna består styrelsen av två medarbetarrepresentanter med suppleanter som utses av de anställdas organisationer. För ytterligare information om styrelsens ledamöter se sidan 54.
Styrelsens arbete 2007/2008
Styrelsen i Sectra AB prövar och fastställer årligen styrelsens arbetsordning och instruktionen för verkställande direktören. Styrelsens arbete 2007/2008 har följt en årlig föredragningsplan med teman och fasta beslutspunkter. Styrelsen har fastställt koncernens budget, årsbokslut och ramarna för den ekonomiska rapporteringen. Därutöver har styrelsen även fastställt informationspolicy. Större investeringar, förvärv och andra strukturella frågor och har regelbundet diskuterats och utvärderats. Styrelsen har också initierat ett arbete med att dokumentera riktlinjer för ekonomisk rapportering och etiska riktlinjer. I anslutning till ett av årets styrelsemöten besökte ledamöterna företagets nya anläggning för slutmontering och kvalitetskontroll av mammografiutrustning.
Sedan årsstämman 2007 har styrelsen hållit 10 (9) protokollförda sammanträden, varav tre hållits per capsulum. Fyra sammanträden koordinerades med tidpunkterna för den ekonomiska rapporteringen. Bolagets verkställande direktör och ekonomichef deltar regelmässigt i styrelsens sammanträden. Andra befattningshavare deltar i styrelsesammanträden vid behov.
Rapport om intern kontroll
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att bolaget har en tillfredsställande intern kontroll och riskhantering. Sectras styrelse har inte haft särskilda ersättnings- eller revisionsutskott under året, styrelsen i sin helhet har utövat tillsyn över alla frågor som rör ersättning och anställningsvillkor för bolagsledningen samt intern kontroll och riskhantering. Ledamot som ingår i bolagsledningen har inte deltagit i beslut i dessa frågor. Styrelsen har dock beslutat att både ersättningsoch revisionsutskott ska inrättas.
Sectras processer för intern kontroll ska säkerställa aktieägarnas investeringar och koncernens tillgångar, tillse att vederbörliga redovisningshandlingar upprättas samt se till att den ekonomiska informationen som används inom verksamheten och vid publicering är tillförlitlig.
Processerna är utformade för att säkerställa effektivitet i verksamheten samt efterlevnad av lagar och föreskrifter. Bolaget använder olika metoder för att kontinuerligt övervaka och kontrollera de risker som är förknippade med verksamheten. Identifiering och utvärdering av de största riskerna i koncernens verksamhet sker löpande. För information om bolagets risker, se förvaltningsberättelsen. Enligt koden ska styrelsen lämna en beskrivning av de viktigaste inslagen i bolagets system för internkontroll och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen. För att kunna lämna denna beskrivning har styrelsen beslutat att processer för utvärdering av den interna kontrollen ska dokumenteras under det kommande verksamhetsåret.
Bolagets halvårs- eller niomånadersrapport har ej revisorsgranskats. Sectra har inte heller inrättat någon särskild granskningsfunktion.
Extern revision
Externa revisorer utses av bolagsstämman för en period av fyra år. Vid årsstämman 2007 omvaldes Grant Thornton AB, med huvudansvarig revisor Ivar Verner, som revisor fram till ordinarie bolagsstämma 2011. Grant Thornton har varit revisor för bolaget sedan 2002. I not 3 till Koncernens finansiella uppställningar framgår den fullständiga ersättningen till revisorerna.
Bolagets revisor deltog i det styrelsesammanträde där årsbokslutet presenterades och delgav styrelsen sina iakttagelser från genomförd revision. I samband med styrelsemötet hade revisorn ett möte med styrelsen utan närvaro av representanter från bolagsledningen.
Denna bolagsstyrningsrapport har inte granskats av bolagets revisor.
| Ordinarie möten 2007/2008 | Tema | Stämmovalda ledamöter | Närvaro | Oberoende1) | |
|---|---|---|---|---|---|
| juni | Konstituerande styrelsemöte | Erika Johnson | 9/10 | Ja | |
| september | Tremånadersrapport | Torbjörn Kronander | 10/10 | Nej | |
| Anders Persson | 9/10 | Ja | |||
| oktober | Avtal och försäkringar | Gündor Rentsch | 10/10 | Ja | |
| december | Halvårsrapport, medarbetare och löner |
Carl-Erik Ridderstråle, ordförande | 10/10 | Ja | |
| Medarbetarrepresentanter | |||||
| februari | Första utkast till budget | Mats Björnemo | 10/10 | ||
| mars | Niomånadersrapport | Karin Partain | 7/10 | ||
| april | Budget, planer och | ||||
| långsiktiga mål och strategier | Suppleanter till medarbetarrepresentanter | ||||
| maj | Bokslutskommuniké och | Olof Andersson | 0/10 | ||
| förslag till årsstämman | Ann-Sofi Mikaelsson | 3/10 | |||
1) Med oberoende menas oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning respektive större aktieägare.
Styrelse, koncernledning och revisorer
Styrelseledamöter
Erika Johnson Ek. mag. Född 1970. Invald 2007. Chief Financial Officer Karo Bio AB.
Aktieinnehav i Sectra: Konvertibler motsvarande 400 B-aktier.
Torbjörn Kronander Tekn. Dr., MBA. Född 1957. Invald 1988. Anställd 1985, VD Sectra Imtec AB och vice VD Sectra AB sedan 1997.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Imaging and Visualization, Cellavision AB m fl och ledamot i Ingenjörsvetenskapsakademien.
Aktieinnehav i Sectra: 733 108 A-aktier, 2 879 901 B-aktier och konvertibler motsvarande 93 000 B-aktier.
Gündor Rentsch Pol. Mag. Född 1941. Invald 1994.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande ITB AB.
Aktieinnehav i Sectra: 75 000 B-aktier och konvertibler motsvarande 11 200 B-aktier.
Erika Johnson
Gündor Rentsch
Torbjörn Kronander
Carl-Erik Ridderstråle
Anders Persson
Anders Persson M.D., Tekn. Dr. Född 1953. Invald 2004. Föreståndare för Center for Medical Imaging and Visualization och överläkare i radiologi.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Center for Medical Imaging and Visualization och Nationellt Superdatorcentrum vid Linköpings universitet.
Aktieinnehav i Sectra: 2 470 B-aktier och konvertibler motsvarande 5 800 B-aktier.
Carl-Erik Ridderstråle Tekn. lic. Född 1942. Invald 2001, styrelseordförande sedan 2007.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Hultdin System AB, BE Group AB och DIAB International AB samt styrelseledamot i KMT AB och Seco Tools AB.
Aktieinnehav i Sectra: 16 500 B-aktier och konvertibler motsvarande 62 000 B-aktier.
Karin Partain
Mats Björnemo
Medarbetarrepresentanter
Karin Partain Civ.ing. Född 1964. Invald 2003. After Sales Manager Sectra Communications AB.
Aktieinnehav i Sectra: 7 810 B-aktier och konvertibler motsvarande 600 B-aktier.
Mats Björnemo Civ.ing. Född 1976. Invald 2005. Regionansvarig säljsupport Sectra Imtec AB.
Aktieinnehav i Sectra: 260 B-aktier och konvertibler motsvarande 4 000 B-aktier.
Suppleanter medarbetarrepresentanter
Olof Andersson Civ.ing. Född 1977. Invald 2007. Affärsansvarig Sectra Skandinavien AB.
Aktieinnehav i Sectra: 1 000 B-aktier och konvertibler motsvarande 1 200 B-aktier.
Ann-Sofi Mikaelsson Ek. mag. Född 1968. Invald 2007. Kundprojektledare Sectra Skandinavien AB.
Aktieinnehav i Sectra: 3 009 B-aktier.
Jan-Olof Brüer
Koncernledning
Jan-Olof Brüer Tekn. Dr. Född 1951. Koncernchef och VD Sectra AB sedan 1985. Tillförordnad VD Sectra Communications AB.
Aktieinnehav i Sectra: 733 110 A-aktier, 2 879 904 B-aktier och konvertibler motsvarande 93 000 B-aktier.
Torbjörn Kronander VD Sectra Imtec AB och vice VD Sectra AB. Se vidare under styrelse.
Simo Pykälistö Född 1972. Chief Financial Officer Sectra AB, anställd 2003.
Aktieinnehav i Sectra: 400 B-aktier och konvertibler motsvarande 27 000 B-aktier.
Pauline Ärlebäck Född 1973. Chief Investor and Press Relations Officer Sectra AB, anställd 2000. Aktieinnehav i Sectra: 0.
Erik Persson Född 1971. IT-chef Sectra AB, anställd 2002. Aktieinnehav i Sectra: 0.
Revisor
Lindebergs Grant Thornton AB
Huvudansvarig revisor Ivar Verner, auktoriserad revisor.
Från konsultuppdrag till världsledande produkter
I slutet av 1970-talet genomförde Sectra sitt första konsultuppdrag. Idag används företagets produkter av kunder i ett 50-tal länder och Sectras varumärke står för världsledande produkter som effektiviserar sjukvården och skyddar värdefull information.
Sectras historia går tillbaka till 1978 då en grupp forskare vid Linköpings tekniska högskola fick i uppdrag att skapa en säkerhetslösning för banker. För att kunna åta sig uppdraget startade professor Ingemar Ingemarsson företaget Sectra (SECure TRAnsmission) tillsammans med sina doktorander Viiveke Fåk, Rolf Blom och Robert Forchheimer.
Från konsultverksamhet till produktutveckling
Några år senare doktorerade Jan-Olof Brüer i informationsteori med professor Ingemarsson som handledare. Han rekryterades som VD för Sectra och kom med nya idéer om hur Sectra skulle bli ett "riktigt" företag.
– Vi skrattade gott åt hans, som vi upplevde då, fantasier. Idag vill jag påstå att Jan-Olofs visioner har överträffats, berättar professor Ingemarsson.
Under Jan-Olofs ledning ändrade företaget inriktning och övergick från konsultverksamhet till utveckling och försäljning av produkter och systemlösningar inom datasäkerhet och bildkodning. Den nya strategiska inriktningen var början på Sectras expansionsfas.
– Vi som grundade Sectra var akademiker och forskare inom informationsteori. Det klokaste beslut vi fattade var att ta in kommersiellt intresserade och kunniga personer, berättar professor Fåk.
Försvarssäkerhet
Efter de inledande årens verksamhet mot bankkunder började företaget i mitten på 80-talet vända sig till kunder som har de högsta kraven på säkerhet.
– Redan 1987 fick vi en försvarsbeställning på ett nytt kryptochip. Detta blev starten på vår inriktning mot säkerhetsprodukter för kunder inom försvar och myndigheter, berättar koncernchef Jan-Olof Brüer.
Sedan 90-talet är Sectra marknadsledande på kryptoutrustning till försvaret i Sverige och företagets säkerhetsprodukter används idag av myndigheter och försvar i mer än hälften av EUs medlemsländer.
Medicinsk teknik
Med stort intresse för medicinsk teknik och en vision om digitala röntgenbilder kom Torbjörn Kronander som doktorand till Linköpings tekniska högskola på 80-talet och värvades snart till Sectra. En utvidgning mot digital bildhantering för röntgenavdelningar inleddes 1988 och Torbjörn är idag VD för verksamheten inom medicinsk teknik.
– När Torbjörn började var vi fortfarande bara tio personer engagerade i Sectra. Idag utgör medicinsk teknik företagets största affärsområde och Sectras digitala bildsystem för röntgenavdelningar är ett av de ledande i världen, berättar professor Ingemarsson.
Hälsovården i Sverige var tidig med att ta till sig den nya digitala tekniken. Sectra utvecklade systemen till Sveriges första helt filmfria röntgenavdelning som invigdes i Mjölby 1993. Idag används Sectras medicinska system av fler än 950 sjukhus runt om i världen.
Långsiktig tillväxt och internationell expansion
De nischer som Sectra verkar inom har valts utifrån att de har ett långsiktigt tillväxtperspektiv. Sectra beslutade tidigt att inrikta sig på områden med global potential och första kontoret utomlands öppnades i Norge 1995. Idag har Sectra kontor i elva länder, det senaste öppnades i Japan 2008.
Börsnotering
Sedan 1999 är Sectra noterat på OMX Nordiska börs i Stockholm. Syftet med noteringen var att få bekräftelse på att företaget utvecklats till en stark spelare inför den fortsatta internationella resan. Med noteringen möjliggjordes strategiska förvärv och finansiering av den internationella expansionen. Noteringen har också medfört en ökad legitimitet för Sectra hos kunder och samarbetspartners.
Sectras mammografisystem, Sectra MicroDose Mammography, belönades under våren 2008 med designpriset Medical Design Excellence Award.
Teknikens framkant
Sedan starten har Sectra haft nära anknytning till forskningsvärlden och på så sätt medverkat till att flytta fram gränserna inom företagets teknikområden. Vi vinnlägger oss om att vara tidigt ute med produkter baserade på nya tekniska lösningar som skapar värde för kunderna.
Sectra digitaliserar röntgenverksamheten i Mjölby som därmed är först i Sverige, och bland de första i världen, med helt filmfri röntgen. Idag använder mer än 950 sjukhus Sectras system.
Sectra levererar den säkra mobiltelefonen Tiger till svenska försvaret som därmed blir först i världen med att skydda mobila telefonsamtal mot avlyssning. Idag används Tigerprodukter av myndigheter och försvar i mer än hälften av EU:s 27 medlemsländer.
Sectra är först ut med digitaliserad protesmallning för ortopeder. Sectras ortopedilösning är världsledande och har tusentals användare på sjukhus och ortopedikliniker.
Sectra lanserar det unika mammografisystemet Sectra MicroDose Mammography. Systemet baseras på revolutionerande fotonräknande teknik och har marknadens lägsta stråldos. Hittills har systemet sålts till kunder i 15 länder.
Sectra lanserar revolutionerande bildhanteringsmetoder för extremt stora bildvolymer. Sectras nya arbetsstationer för granskning av röntgenbilder, som bland annat är i drift vid det europeiska kompetensnätverket TeleMedicine Clinic, bygger på dessa metoder.
Strategiska förvärv
Sectras verksamhet har vuxit både organiskt och genom strategiska förvärv. Första förvärvet gjordes 1995. Då köpte Sectra det svenska bolaget Imtec som, liksom Sectra, utvecklade digitala bildhanteringssystem för sjukvården. Det senaste förvärvet skedde 2006 då Sectra förvärvade ImaXperts, ett holländskt företag som distribuerar medicinska system i Nederländerna, Belgien och Luxemburg.
– Vår strategi är att förvärva bolag som har produkter som stärker vårt erbjudande till existerande kunder eller har kunder för våra produkter på kompletterande marknader, säger koncernchef Jan-Olof Brüer.
Nyckeln till framgång
Sectra levererar effektiva och framtidssäkra system till nischmarknader med långsiktig tillväxtpotential. Konkurrenterna tillhör affärsvärldens giganter och för att bli marknadsledande måste Sectra vara något extra.
– Vi strävar efter att prestera det kunden förväntar sig och sedan dessutom ett "wow". Bara de bästa av de bästa anställs hos oss, och vi nöjer oss inte med hög formell kompetens. Vårt motto är "anställ på attityd och förmåga, träna upp färdigheter". När jag lyssnar på våra kunder möts jag av ett stort förtroende för våra medarbetare och då känner jag att vi har lyckats, säger Torbjörn Kronander, VD för Sectras affärsområde Medicinska system.
Ordlista
Foton
Den elementärpartikel som elektromagnetiskstrålning består av, exempelvis ljus och röntgenstrålning.
IP (Internet Protocol)
Ett nätverksprotokoll som möjliggör kommunikation av data över Internet.
Krypto
Utrustning som genom matematiska manipulationer (algoritm och nyckel) förvränger (krypterar) information så att den endast kan tolkas eller avläsas av den avsedda mottagaren. För att läsa krypterad information måste mottagaren ha tillgång till rätt nyckel och rätt algoritm.
MR (Magnetresonansundersökning)
Bildgivande undersökning som inte använder röntgenstrålning, ett alternativ till röntgenundersökning. Metoden är särskild lämplig då man vill undersöka mjukdelar på en patient.
Mammografiscreening
Mammografi är en hälsoundersökning av brösten vars syfte är att tidigt upptäcka förändringar i brösten som skulle kunna vara cancer. Screening innebär att alla kvinnor i en viss åldersgrupp regelbundet kallas till undersökning.
Ortopedi
En kirurgisk specialité för sjukdomstillstånd i skelettet och rörelseapparaten.
PACS (Picture Archiving and Communication System)
IT-system för hantering av röntgenbilder.
RIS (Radiology Information System)
IT-system för hantering av radiologisk patientdata, såsom tidbokning, patientinformation och diktering.
SECRET UE
Klassificeringsnivå för hög grad av säkerhet inom EU. UE är förkortning av europeiska unionen på franska, Union Européene.
Produktion: Sectra Erichs Communications Jerhammar & Co Tryck: Norrköpings Tryckeri 2008
Här finns Sectra
Huvudkontor moderbolaget
Sectra AB Teknikringen 20 583 30 Linköping Tel: 013-23 52 00 E-post: [email protected]
Medicinska system
SVERIGE Sectra Imtec AB Sectra Skandinavien AB Sectra Mamea AB E-post: [email protected]
Huvudkontor i Linköping Tel: 013-23 52 00 Stockholm Tel: 08-623 52 00 Örebro Tel: 019-670 66 00
DANMARK Sectra A/S Tel: +45 45 65 06 00 E-post: [email protected]
NORGE Sectra Norge AS Tel: +47 67 58 97 70 E-post: [email protected]
USA Sectra North America, Inc. Tel: +1 203 925 0899 E-post: [email protected]
SPANIEN Sectra Medical Systems SL E-post: [email protected] TYSKLAND/ SCHWEIZ/ÖSTERRIKE Sectra GmbH Tel: +49 241 963 2650 E-post: [email protected]
NEDERLÄNDERNA/ BELGIEN/LUXEMBURG Sectra imaXperts B.V. Tel: +31 36 540 1970 E-post: [email protected]
JAPAN Sectra Imtec AB Tel: +81 90 6911 7410 E-post: [email protected]
STORBRITANNIEN/IRLAND Sectra Ltd. Tel: +44 1908 673 107 E-post: [email protected]
PORTUGAL Sectra Medical Systems SL Tel: +351 22 011 00 20 E-post: [email protected]
AUSTRALIEN/NYA ZEELAND Sectra Pty Ltd. Tel: +61 2 9420 1620 E-post: [email protected]
www.sectra.se
Avlyssningssäkra kommunikationssystem
SVERIGE Sectra Communications AB Tel: 013-23 52 00 E-post: [email protected]
NEDERLÄNDERNA Sectra Communications B.V. Tel: +31 6 51 78 94 72 E-post: [email protected]
STORBRITANNIEN Sectra Communications Ltd Tel: +44 20 7127 0035 E-post: [email protected]
Sectra AB 583 30 Linköping Tel 013-23 52 00 Fax 013-21 21 85 [email protected] www.sectra.se