AI assistant
SEB — Earnings Release 2012
Jan 31, 2013
2966_10-k_2013-01-31_f068a5fe-6617-42c1-b086-7870260ab1a4.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2012
= = STOCKHOLM 31 JANUARI 2013
2012 - rörelseresultat 14,2 mdr kr (15,0)
Resultatet för helåret påverkades av poster av engångskaraktär och förändrade redovisningsprinciper införda under fjärde kvartalet (se översikten på sid 2). Exklusive engångseffekterna ökade rörelseresultatet med 3 procent till 15,4 mdr kr och resultatet före kreditförluster ökade med 15 procent.
- Resultatet före kreditförluster ökade med 7 procent till 15,2 mdr kr (14,2).
- Rörelseintäkter 38,8 mdr kr (37,7). Rörelsekostnader 23,7 mdr kr (23,5). Exklusive engångseffekter uppgick rörelsekostnaderna till 22,9 mdr kr, vilket inkluderade högre pensionskostnader (IAS 19) och övertalighetskostnader.
- Reserveringar för kreditförluster, netto, 937 Mkr, motsvarande en kreditförlustnivå på 0,08 procent.
- Nettoresultat 11,7 mdr kr (10,9).
- Räntabilitet för kvarvarande verksamhet 11,5 procent (12,3) och vinst per aktie kr 5:53 (5:46). Räntabilitet inklusive avvecklad verksamhet 11,1 procent (11,1) och vinst per aktie kr 5:31 (4:93).
- Ut- och inlåning från allmänheten ökade i genomsnitt med 7 respektive 10 procent.
- Kärnprimärkapitalrelation 15,1 procent (13,7).
- Kortfristigt likviditetsmått 113 procent, likviditetsreserv 373 mdr kr och totala likvida tillgångar 632 mdr kr.
- Styrelsen föreslår en utdelning till aktieägarna på 2:75 kr per aktie, vilket motsvarar 52 procent av vinst per aktie.
Det fjärde kvartalet 2012 - rörelseresultat 2,8 mdr kr (3,1)
Resultatet för fjärde kvartalet påverkades av poster av engångskaraktär (se översikten på sid 2). Exklusive engångseffekterna ökade rörelseresultatet med 30 procent till 4,0 mdr kr. Resultatet före kreditförluster ökade med 29 procent.
- Resultat före kreditförluster 3,1 mdr kr (3,3), rörelseintäkterna ökade med 3 procent och kostnaderna med 8 procent.
- Nettoresultat 3,2 mdr kr (2,3).
"Den treårsplan som vi har arbetat utifrån har tydligt visat potentialen i SEB och vår relationsbankmodell. Vår växande kundbas ger oss starkt stöd att fortsätta utöka kundaffären i vår del av världen."
Annika Falkengren
SEB Bokslutskommuniké 2012 N
Förändringar i redovisningsprinciper samt poster av engångskaraktär
Förändringar i redovisningsprinciper
Den 22 januari 2013 publicerade SEB ett pressmeddelande angående det tidigarelagda införandet av förändringar i IAS 19, Ersättningar till anställda, som rör redovisning av förmånsbestämda pensionsplaner. Pressmeddelandet informerade också om de finansiella effekterna av att anpassa riskmätningen av det så kallade CVA (Credit Value Adjustment). CVA är en del av regelverksförslaget under Basel III. Dessa förändringar ledde till en omräkning av den balanserade vinsten. Se sidan 33 och Förändringar i eget kapital för en summering av hur detta påverkat tidigare finansiella rapporter.
Poster av engångskaraktär
Samtidigt publicerades information om poster av engångskaraktär som påverkade det fjärde kvartalet: en positiv effekt av den sänkta svenska bolagsskatten på 1,1 miljarder kronor, en kostnad på 753 Mkr på grund av en nedskrivning av icke använda delar av ny IT-infrastruktur samt en negativ intäkt på 402 Mkr från återköp av säkerställda obligationer.
Pro forma resultaträkningen nedan visar hur den officiella resultaträkningen på sidan 10 skulle se ut exklusive posterna av engångskaraktär.
PRO FORMA - Resultaträkning exklusive poster av engångskaraktär
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Räntenetto | 4 458 | 4 466 | 0 | 4 318 | 3 | 17 635 | 16 901 | 4 |
| Provisionsnetto | 3 715 | 3 192 | 16 | 3 637 | 2 | 13 620 | 14 175 | -4 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 982 | 1 091 | -10 | 589 | 67 | 4 579 | 3 548 | 29 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 831 | 861 | -3 | 992 | -16 | 3 428 | 3 197 | 7 |
| Övriga intäkter, netto | 53 | 71 | -25 | - 202 | -126 | - 37 | - 135 | -73 |
| Summa rörelseintäkter | 10 039 | 9 681 | 4 | 9 334 | 8 | 39 225 | 37 686 | 4 |
| Personalkostnader | -3 672 | -3 602 | 2 | -3 527 | 4 | -14 596 | -14 325 | 2 |
| Övriga kostnader | -1 628 | -1 573 | 3 | -2 030 | -20 | -6 444 | -7 424 | -13 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | ||||||||
| tillgångar | - 471 | - 464 | 2 | - 475 | -1 | -1 859 | -1 764 | 5 |
| Summa rörelsekostnader | -5 771 | -5 639 | 2 | -6 032 | -4 | -22 899 | -23 513 | -3 |
| Resultat före kreditförluster | 4 268 | 4 042 | 6 | 3 302 | 29 | 16 326 | 14 173 | 15 |
| Vinster och förluster från avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 2 | 1 | 100 | - 1 | 0 | 1 | 2 | -50 |
| Kreditförluster, netto | - 276 | - 186 | 48 | - 240 | 15 | - 937 | 778 | 0 |
| Rörelseresultat | 3 994 | 3 857 | 4 | 3 061 | 30 | 15 390 | 14 953 | 3 |
| Skatt | - 985 | - 868 | 14 | - 504 | 96 | -3 480 | -2 942 | 18 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 3 009 | 2 989 | 1 | 2 557 | 18 | 11 910 | 12 011 | -1 |
| Avvecklade verksamheter | - 1 | - 155 | -100 | - 300 | -100 | - 488 | -1 155 | -58 |
| Nettoresultat | 3 008 | 2 834 | 6 | 2 257 | 33 | 11 422 | 10 856 | 5 |
VD har ordet
2012 var det femte året i rad som präglades av hög volatilitet på finansmarknaderna och svag tillväxt i världsekonomin. Alltsedan de första tecknen på den så kallade sub-primekrisen i USA, har en global finansiell kris följts av en statsskuldkris. Under dessa fem år har centralbankernas balansräkningar femfaldigats, banker har minskat sin risknivå och dragit ned på tillgångsmassan och räntorna har sjunkit till historiskt låga nivåer. Parallellt har företagen stärkt sina balansräkningar. Trots detta bidrar fortsatt osäkerhet till att hålla tillbaka konjunkturåterhämtningen och osäkerheten förstärks av dröjsmålen i att skapa klarhet vad gäller det nya regelverket för banker såväl internationellt som på EU-nivå.
Norden har visat påfallande motståndskraft genom krisen, men som små och öppna ekonomier kom även vi att påverkas mot slutet av året. De globala ekonomiska utsikterna fortsätter att präglas av ett "hanka sig fram"-scenario även om en strimma av hopp nu har återkommit till vissa geografier.
Starkt resultat
SEB:s rörelseresultat 2012 exklusive engångseffekterna i det fjärde kvartalet uppgick till 15,4 miljarder kronor, en ökning med 3 procent jämfört med 2011. Medan återförda kreditförlustreserveringar i Baltikum ingick i 2011 års resultat, ökade årets resultat före kreditförluster i den underliggande affären med 15 procent. Kundaffären ökade och den genomsnittliga ut- och inlåningen ökade med 7 respektive 10 procent. Företagens lägre aktivitetsnivåer återspeglades i färre förvärvsrelaterade transaktioner liksom i lägre intäkter från handeln med valutor och värdepapper. Underliggande kostnader inklusive högre pensionskostnader (IAS 19) och övertalighetskostnader, minskade med 3 procent och kom in under kostnadstaket på 23 miljarder kronor.
Stark affärsverksamhet attraherar fler kunder
Utgången av 2012 markerar också slutet på SEB:s nuvarande treårsplan. I affärsplanen har vi fokuserat på stärkta långsiktiga kundrelationer, disciplinerad tillväxt i utvalda marknader, samtidigt som vi har ökat motståndskraften och flexibiliteten genom än större kapital- och likviditetsreserver liksom en ökad kostnadseffektivitet.
Under de gångna tre åren har SEB stärkt sin position som den nordiska företagsbanken genom satsningar i vår nordiska och tyska företagsverksamhet liksom i segmentet svenska små och medelstora företag. Så sent som denna månad utsåg Prospera SEB till den ledande nordiska företagsbanken. Vårt mer heltäckande kunderbjudande inom sparområdet attraherade högre affärsvolymer inom områden som inlåning, pensionsparande och private banking.
Volatiliteten i intjäningen har minskat och vi har avyttrat delar utanför kärnverksamheten såsom kontorsrörelserna i Tyskland och Ukraina. Vi har ökat kostnadseffektiviteten. Därutöver har vi byggt en stark balansräkning i termer av kapital, likviditetsreserver, finansieringsstruktur och kreditkvalitet och vi har anpassat oss till myndigheternas nya regelverk. Detta har också uppmärksammats av rating-
byråerna. Det som kanske gör hela SEB-teamet allra stoltast är dock de tydliga bevisen på att vi har fördjupat relationerna med de existerande kunderna samtidigt som vi har tagit emot 300 storföretag, mer än 30 000 små- och medelstora företag och 123 000 privatpersoner som nya kunder.
De kommande tre åren
När vi nu blickar framåt så höjer vi ambitionerna gentemot våra kunder, medarbetare och ägare samtidigt som vi vill bevara bankens unika företagsprofil i Norden.
Vi kommer att med utgångspunkt i den plattform som nu är etablerad för nordiska och tyska företagskunder att öka korsförsäljningen till existerande och nya kunder. Därutöver kommer banken att ytterligare stärka erbjudandet till internationella och nordiska finansiella institutioner, fortsätta tillväxten i segmentet svenska små och medelstora företag, bli ledande inom sparområdet i Sverige och dra fördel av det starka SEB-varumärket i Baltikum. Alla dessa aktiviteter kommer att åtföljas av fortsatt kostnadseffektivitet liksom regelefterlevnad. Kostnadstaket för 2013 och 2014 är nu 22,5 miljarder kronor per år.
Med den nya affärsplanen på plats har styrelsen och ledningen reviderat SEB:s finansiella mål. Framöver är SEB:s ambition att:
- betala en årlig utdelning som ska vara 40 procent eller mer av vinst per aktie,
- hålla en kärnprimärkapitalrelation på 13 procent enligt Basel III, och
- skapa en konkurrenskraftig räntabilitet.
Det här betyder att vi över tid strävar efter att nå en lönsamhet på 15 procent.
Långsiktighet är nyckeln till framgång
Den treårsplan som vi har arbetat utifrån har tydligt visat potentialen i SEB och vår relationsbankmodell. Vår växande kundbas ger oss starkt stöd att fortsätta vår fokuserade expansion i vår del av världen. Vi tar med oss de senaste årens erfarenheter av att arbeta med ökad effektivitet och kundorientering. Nu fokuserar vi på ambitionen att ha de nöjdaste kunderna och på att stänga gapet till våra konkurrenter när det gäller lönsamhet. Vår inriktning att vara Relationsbanken i vår del av världen ligger fast.
Koncernen
Fjärde kvartalet isolerat
Rörelseresultatet uppgick till 2 839 Mkr (3 061). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten var 3 240 Mkr (2 557).
Nettoresultatet (efter skatt), inklusive nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna, uppgick till 3 239 Mkr (2 257).
Exklusive engångseffekterna blev rörelseresultatet
3 994 Mkr och nettoresultatet 3 008 Mkr.
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 9 637 Mkr (9 334). Räntenettot ökade till 4 458 Mkr (4 318).
| Mkr | Kv 4 | Kv 3 | Kv4 |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2012 | 2011 | |
| Kunddrivet räntenetto | 4 060 | 4 006 | 4 117 |
| Räntenetto - övrig aktivitet | 398 | 460 | 201 |
| Total | 4 458 | 4 466 | 4 318 |
Det kunddrivna räntenettot ökade med 54 Mkr i det fjärde kvartalet. Det berodde framför allt på ökade volymer. Jämfört med det fjärde kvartalet 2011 minskade det kunddrivna räntenettot med 57 Mkr på grund av lägre inlåningsmarginaler. De genomsnittliga in- och utlåningsvolymerna mot allmänheten växte med 5 respektive
6 procent. Räntenettot från övriga aktiviteter ökade med 197 Mkr jämfört med motsvarande kvartal 2011 och minskade med 62 Mkr jämfört med föregående kvartal. Finansieringskostnaderna minskade liksom avkastningen i likviditetsportföljen. Bidraget från tradingverksamheten var 121 Mkr lägre än det fjärde kvartalet 2011 och 13 Mkr högre än det föregående kvartalet.
Provisionsnettot ökade till 3 715 Mkr (3 637). Marknadsvärdet på förvaltat kapital återhämtade sig under kvartalet. Det var en säsongsmässig positiv effekt i prestationsrelaterade intäkter. Kunderna var mer aktiva inom ett antal områden vilket ledde till förbättrade låne- och rådgivningsprovisioner.
Nettoresultatet av finansiella transaktioner ökade med 67 procent till 982 Mkr (589). Nettoresultatet av finansiella transaktioner minskade jämfört med tredje kvartalet främst på grund av att marknadsvärdet på räntebärande värdepapper i likviditetsportföljen ökade i det tredje kvartalet. Ökningen jämfört med motsvarande kvartal förra året beror delvis på en förlust på 214 Mkr på värdepapper från de så kallade GIIPSländerna, vilken redovisades 2011.
Livförsäkringsintäkter netto uppgick till 831 Mkr (992). Den positiva utvecklingen på aktiemarknaden under det fjärde kvartalet bidrog till förbättrade fondförsäkringsintäkter i Sverige, medan intäkterna från traditionell försäkring och riskförsäkring var lägre. Minskningen från motsvarande period förra året berodde huvudsakligen på att de traditionella portföljerna hade ett ovanligt bra resultat i den perioden.
Jämförelsesiffror, inom parentes, avser motsvarande information för det fjärde kvartalet 2011.
Övriga intäkter netto, uppgick till -349 Mkr (-202). Under fjärde kvartalet vidtogs åtgärder för att förlänga durationen på Bankens emitterade säkerställda obligationer. Obligationer till ett belopp på 12 miljarder kronor återköptes och därefter emitterades obligationer med längre duration. Återköpen ledde till en negativ effekt på intäkterna om 402 Mkr.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 6 524 Mkr (6 032). I det fjärde kvartalet ingick en nedskrivning av icke använda delar av utvecklingen av ny IT-infrastruktur på 753 Mkr. En kostnad för en bot från konkurrensmyndigheten i Litauen på 63 Mkr, vilken SEB avser att överklaga, uppstod.
Personalkostnaderna minskade generellt men kostnader för övertalighet ökade. Vid slutet av 2012 uppgick antalet medarbetare till 16 295, vilket var 512 färre än det fjärde kvartalet 2011, trots att 1 100 nya medarbetare tillkom under året.
Kreditförlustreserveringar
Reserveringar för kreditförluster uppgick till 276 Mkr för kvartalet (240) vilket motsvarade en kreditförlustnivå på 8 baspunkter. Koncernens kreditförlustreserveringar, exklusive Baltikum, minskade och motsvarade en kreditförlustnivå på 4 baspunkter under kvartalet. Kreditförlustreserveringarna i Baltikum ökade och motsvarade en kreditförlustnivå på 56 baspunkter under kvartalet.
Koncernens problemlån som uppgick till 13,8 miljarder kronor, minskade med 5 procent i kvartalet, vilket visar på en fortsatt stark kreditkvalitet. De var 23 procent lägre än för ett år sedan.
Individuellt värderade osäkra lånefordringar sjönk med 462 Mkr till 8 001 Mkr under kvartalet.
Koncernens portföljvärderade lånefordringar oreglerade >60 dagar minskade med 289 Mkr under kvartalet till 5 389 Mkr.
Skatt
Den totala skattekostnaden var positiv och uppgick till 401 Mkr (-504). Det positiva beloppet beror på att den svenska bolagsskatten har sänkts från 26,3 till 22 procent, vilket gäller från och med den 1 januari 2013. Under 2012 räknades värdet om på de latenta skattefordringar och skatteskulder som kopplas till den svenska bolagsskatten. Omräkningen till 22 procent resulterade i en positiv engångseffekt på 1,1 miljarder kronor.
Avvecklade verksamheter
Nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna uppgick till -1 Mkr (-300).
Helårsresultat 2012
Rörelseresultatet för 2012 uppgick till 14 235 Mkr (14 953). Resultatet före kreditförluster ökade med 7 procent till 15 171 Mkr (14 173). Nettoresultatet från den kvarvarande verksamheten var 12 142 Mkr (12 011).
Nettoresultatet (efter skatt), inklusive resultatet från de avvecklade verksamheterna, var 11 654 Mkr (10 856).
Exklusive engångseffekter uppgick rörelseresultatet till 15 390 Mkr och nettoresultatet till 11 422 Mkr.
Rörelseintäkter
Rörelseintäkterna uppgick till 38 823 Mkr (37 686), en ökning med 3 procent jämfört med helåret 2011.
Räntenettot uppgick till 17 635 Mkr (16 901).
| Mkr | Jan-Dec | Jan-Dec | Förändring |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | |
| Kunddrivet räntenetto | 15 927 | 15 223 | 5 |
| Räntenetto - övrig aktivitet | 1 708 | 1 678 | 2 |
| Total | 17 635 | 16 901 | 4 |
Den kundrelaterade ut- och inlåningen till allmänheten ökade räntenettot med 703 Mkr. Marginalerna på utlåningen var något högre, men motverkades av effekter av lägre marginaler på inlåningen som en följd av de lägre kortfristiga räntorna. De genomsnittliga ut- och inlåningsvolymerna mot allmänheten var 7 respektive 10 procent högre.
Räntenettot från övriga aktiviteter var 31 Mkr högre än 2011. Det berodde primärt på en lägre genomsnittlig finansieringskostnad eftersom SEB:s kreditspreadar minskade under 2012. De lägre finansieringskostnaderna motverkades delvis av ökade volymer av långfristig finansiering och lägre kortfristiga räntor.
Avgiften till den svenska stabilitetsfonden uppgick till 602 Mkr (515) och avgiften till insättningsgarantin uppgick till 440 Mkr (398). Båda posterna minskade räntenettot.
Provisionsnettot uppgick till 13 620 Mkr (14 175). Provisioner från fondverksamheten minskade främst därför att den genomsnittliga volymen förvaltat kapital var lägre jämfört med helåret 2011. Den låga omsättningen på de nordiska börserna minskade kurtaget. I den nuvarande makroekonomiska läget var kunderna inte lika aktiva när det gäller värdepapper, derivat samt nyemissioner, vilket också bidrog till att provisionsnettot var lägre än helåret 2011. Allt detta motverkades av avgifter relaterat till utlåning, garantier och rådgivning.
Nettoresultatet från finansiella transaktioner ökade med 29 procent till 4 579 Mkr (3 548). Under 2011 gjordes en marknadsvärdesförlust på 612 Mkr i GIIPS-portföljen. Motsvarande förlust 2012 uppgick till 10 Mkr och 2012 ingick också positiva värderingar i likviditetsportföljen. Intäkterna från övriga affärsområden liksom tradingverksamheten, som är kunddriven, var stabila.
Livförsäkringsintäkter, netto, ökade till 3 428 Mkr (3 197) delvis beroende på högre fondförsäkringsintäkter vilka huvudsakligen kommer från förvärvet av SEB Life International. Aktiemarknaderna förbättrades, men det var en negativ effekt på de försäkringstekniska skulderna från de lägre långfristiga räntorna.
Övriga intäkter, netto, var negativt under perioden, -439 Mkr (-135) inklusive en kostnad på 402 Mkr, från återköpen av SEB:s säkerställda obligationer som skulle förfalla inom en snar framtid. I övriga intäkter ingick en positiv effekt från säkringsredovisningen.
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 23 652 Mkr (23,513).
| Mkr | Jan-Dec | Jan-Dec | |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | |
| Kostnader före IAS 19 | 22 198 | 22 986 | -3 |
| Ökade pensionskostnader | 225 | 392 | -43 |
| Underliggande kostnader efter IAS 19 | 22 423 | 23 378 | -4 |
| Övertalighetskostnader | 413 | 135 | |
| Straffavgift i Litauen | 63 | ||
| Utfall att jämföra med kostnadstaket | 22 899 | 23 513 | -3 |
| Avskrivning på IT-infrastrukturen | 753 | ||
| Rörelsekostnader | 23 652 | 23 513 | 1 |
De underliggande kostnaderna sjönk med 4 procent och exklusive IT-avskrivningarna uppgick rörelsekostnaderna till 22 899 Mkr.
Personalkostnaderna ökade med 2 procent på grund av högre övertalighetskostnader. Det genomsnittliga antalet anställda i den kvarvarande verksamheten netto minskade med 126. Övriga kostnader, såsom marknadsföring, IT, konsulter, rese- och lokalkostnader, minskade.
Kreditförlustreserveringar
Reserveringarna för kreditförluster uppgick till 937 Mkr. Under 2011 återfördes reserveringar på 778 Mkr hänförliga till Baltikum. Reserveringarna för kreditförluster motsvarade en kreditförlustnivå på 8 baspunkter. Reserveringarna för kreditförluster för koncernen, exklusive Baltikum, motsvarade en kreditförlustnivå på 6 baspunkter. Reserveringarna för kreditförluster i Baltikum motsvarade en kreditförlustnivå på 33 baspunkter.
Problemlånen i koncernen minskade med 23 procent under 2012 vilket speglar den fortsatt starka kreditkvaliteten samt en mindre effekt av försäljningen av den ukrainska kontorsrörelsen. I Baltikum minskade problemlånen med 22 procent allteftersom lån fortsatte att skrivas av mot reserveringarna.
Individuellt värderade osäkra lånefordringar sjönk med 3 089 Mkr till 8 001 Mkr sedan årsskiftet 2011.
Koncernens portföljvärderade lånefordringar oreglerade >60 dagar minskade med 1 094 Mkr sedan årsskiftet 2011 till 5 389 Mkr.
Den totala reserveringsgraden för individuellt värderade osäkra lånefordringar och den totala reserveringsgraden för problemlån ökade något från slutet av 2011 och uppgick till 74 respektive 66 procent.
Skatt
Den totala skattekostnaden uppgick till 2 093 Mkr (2 942) vilket motsvarar en effektiv skattesats på 15 procent (20). Minskningen är ett resultat av att den svenska bolagsskatten sänkts från 26,3 procent till 22 procent från och med den 1
januari 2013. Under 2012 omvärderades de svenska latenta skatterna till 22 procent, vilket gav en positiv engångseffekt på 1,1 miljarder kronor. Koncernens effektiva skattesats under 2013 kommer att bli runt 20 procent.
Avvecklade verksamheter
Nettoresultatet från de avvecklade verksamheterna förbättrades till en förlust på 488 Mkr (1 155). Försäljningen av kontorsrörelserna i Tyskland och Ukraina slutfördes under 2012. Ytterligare aktiviteter för att helt avsluta transaktionerna kvarstod under året och kommer också att utföras under 2013. I resultatet ingick en kreditförlust på 180 Mkr. Det gällde ett syndikerat lån till Bell Group Ltd, som nu befinner sig i likvidation, från 1986, innan SEB:s förvärv av BfG Bank 1999.
Affärsvolymer
Balansomslutningen per den 31 december 2012 uppgick till 2 453 miljarder kronor (2 359). Utlåningen till allmänheten ökade till 1 236 miljarder kronor vid årsskiftet, en ökning på 50 miljarder kronor under året. Inlåningen från allmänheten uppgick till 862 miljarder kronor vid årsskiftet, oförändrat från 2011. I den svenska kontorsrörelsen ökade utlåningen med 10 procent till 525 miljarder kronor och inlåningen med 8 procent till 216 miljarder kronor (exklusive kortverksamheten).
SEB:s totala kreditportfölj ökade till 1 777 miljarder kronor (1 702). Hushållsexponeringen ökade med 36 miljarder kronor. Sammantaget ökade segmenten företag och fastighetsförvaltning med 31 miljarder kronor.
Per den 31 december 2012 uppgick förvaltat kapital till 1 328 miljarder kronor (1 261). Nettoinflödet under året uppgick till 29 miljarder kronor medan marknadsvärdet ökade med 38 miljarder kronor. Depåförvaringsvolymen uppgick till 5 191 miljarder kronor (4 490).
Räntebärande värdepapper
SEB:s nettoposition i räntebärande värdepapper för investerings-, treasury- och kundhandelsändamål uppgick till 244 miljarder kronor (247). Fem procent, 11,3 miljarder kronor, av de samlade innehaven utgjordes av GIIPS-relaterade värdepapper (14). GIIPS-relaterade statspapper uppgick till 0,3 miljarder kronor av vilka samtliga var italienska. 7,6 miljarder kronor, eller 67 procent av GIIPS-exponeringen, utgjordes av spanska säkerställda obligationer.
Marknadsrisk
Aktiviteterna i handelslagret drivs av kundernas efterfrågan. Detta bekräftas av att SEB under året endast haft två förlustdagar med en genomsnittlig förlust på SEK 4m. Under 2012 var Value-at-Risk i handelslagret i snitt 162 Mkr. I genomsnitt förväntas koncernen, med 99 procents sannolikhet, inte förlora mer än detta belopp under en period på tio handelsdagar.
Likviditet och långfristig upplåning
Relationen mellan ut- och inlåning var 134 procent (129), exklusive skuldinstrument och repor. 124 miljarder kronor i långfristig finansiering (exklusive förlagslån) har tagits upp under året vilket överstiger de 70 miljarder kronor som förföll. 67 procent av nyemissionerna bestod av säkerställda obligationer.
Den 31 december 2012 uppgick likviditetsreserven till 373 miljarder kronor (377). De totala likvida tillgångarna, som bland annat omfattar handelslagret och outnyttjat utrymme för säkerställda obligationer, uppgick totalt till 632 miljarder kronor (556). Det kortfristiga likviditetsmåttet uppgick till 113 procent vid årsskiftet. Det kortfristiga likviditetsmåttet var över 100 procent i både US-dollar och euro. Från och med den 1 januari 2013 kräver Finansinspektionen att det kortfristiga likviditetsmåttet, enligt en beräkning som är anpassad till Sverige, skall uppgå till 100 procent, totalt samt i euro och USdollar var för sig.
Kapitalposition
SEB:s rapporterade kapitalrelationer påverkades negativt av den ackumulerade effekten från att IAS 19, Ersättningar till anställda, bokförts. Den orealiserade effekten på 7,9 miljarder kronor kommer att återföras om diskonteringsräntorna höjs eftersom det största skälet för det beräknade underskottet är räntefallet under de senaste åren. Kapitalrelationerna enligt Basel III var oförändrade jämfört med tidigare estimat som Banken givit eftersom IAS 19-effekten där inkluderats i beräkningarna.
Kapitalrelationerna enligt Basel II var:
| Dec 2012 |
Dec 2011 pro forma* |
Dec 2011 |
|
|---|---|---|---|
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 15,1 | 12,5 | 13,7 |
| Primärkapitalrelation, % | 17,5 | 14,6 | 15,9 |
| Riskvägda tillgångar, mdr kr | 586 | 679 | 679 |
| Med beaktande av myndigheternas övergångsregler: | |||
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 10,1 | 10,2 | 11,2 |
| Primärkapitalrelation, % | 11,6 | 12,0 | 13,0 |
| Riskvägda tillgångar, mdr kr | 879 | 828 | 828 |
*Pro forma – inkl. justeringen av eget kapital från IAS 19 och CVA.
Under 2012 har Finansinspektionen godkänt SEB:s ansökningar om att få använda avancerade interna riskklassmodeller för att beräkna riskvägda tillgångar (RWA), dels för fastighetslån som inte är hushållsrelaterade och dels för shippingportföljen. Det resulterade i en minskning av RWA på 42 respektive 19 miljarder kronor. Därutöver har RWA ökat med 20 miljarder kronor på grund av nya affärsvolymer. Denna ökning motverkades av effekter från processförbättringar som uppgick till 19 miljarder kronor. Den starkare svenska kronan bidrog till en minskning av RWA på 10 miljarder kronor.
Utdelning
Styrelsen föreslår till årsstämman en utdelning på 2:75 krona per A- och C-aktie, vilket som andel av vinst per aktie uppgår till 52 procent. Den totala utdelningen uppgår till 6 028 Mkr
(3 836), beräknat på det totala antalet utgivna aktier per den 31 december 2012, inklusive återköpta aktier. SEB-aktien handlas utan utdelning den 22 mars 2013. Avstämningsdag föreslås bli den 26 mars 2013 och utdelningen betalas ut den 2 april 2013. Förslaget skall ses mot bakgrund av utdelningspolicyn, utsikterna för makroekonomin, koncernens intjäningsförmåga och kapitalsituation.
Rating
SEB:s långfristiga kreditbetyg är 'A1' (stabil), 'A+' (negativa utsikter) och 'A+' (stabil) från Moody's, Standard & Poor's respektive Fitch.
I november 2012 reviderade Moody's sin syn på det svenska banksystemet till 'stabil'. Moody's påpekade dock att utsikterna för ekonomin och risken i de svenska företagskrediterna skulle kunna undermineras av en ekonomisk nedgång i Europa. Å andra sidan satte S&P i november 2012 alla större svenska banker på negativ utsikt på grund av de försvagade utsikterna för Sverige som kan leda till ökade ekonomiska risker för svenska banker.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Det makroekonomiska läget är den främsta riskfaktorn när det gäller koncernens intjäningsförmåga och finansiella stabilitet. Det påverkar i första hand kreditkvaliteten och därmed koncernens kreditrisk. På medellång sikt präglas utsikterna för den globala ekonomin av osäkerhet. Centralbankernas åtgärder för att begränsa risken för allvarliga ekonomiska utmaningar globalt sett har gjort det finansiella systemet stabilare, men en längre period med svag ekonomisk tillväxt kan inte uteslutas.
SEB tar kredit-, marknads-, likviditets-, operationella och livförsäkringsrisker. Koncernens riskstruktur och dess riskhantering beskrivs mer detaljerat i SEB:s årsredovisning.
Det internationella Basel-III regelverket för kapital, likviditet och finansiering, som har anpassats efter svenska förhållanden, kan komma att få långsiktiga konsekvenser på banksektorns lönsamhet och hantering av balansräkningen. Den slutliga utformningen av Basel III regelverket och dess implementering inom EU är inte färdigställda.
Anpassningar i internrapporteringen
Under året fortsatte SEB att anpassa sin interna styrmodell för hantering av kapital, finansiering och likviditet för att uppfylla det nya Basel III regelverket för kapital, likviditet och finansiering som förväntas införas i Sverige under 2013. Under det första kvartalet 2012 allokerades ytterligare 16 miljarder kronor i kapital till divisionerna från den centrala funktionen. Därutöver anpassades internprissättningen för att bättre spegla kostnaderna för de finansierings- och likviditetsbuffertar som kommer att krävas framöver. Detta medförde att divisionernas marginaler på kundrelaterad utlåning var lägre 2012 jämfört med 2011, allt annat lika. Ytterligare allokering av kapital till divisionerna skall förväntas under 2013.
Reviderade långsiktiga finansiella mål
Styrelsen och ledningen har tagit ställning till SEB:s långsiktiga finansiella mål inom ramen för affärsplanen för 2013-2015. Framöver är SEB:s ambition:
-
- att utdelningen per aktie skall vara 40 procent eller mer av vinst per aktie,
-
- en kärnprimärkapitalrelation (Basel III) på 13 procent,
-
- att skapa konkurrenskraftig räntabilitet.
Det här betyder att Banken över tid strävar efter att nå en lönsamhet på 15 procent.
Stockholm den 31 januari 2013
Verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén för 2012 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, finansiella ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och koncernen står inför.
Annika Falkengren
Verkställande direktör och koncernchef
Presskonferens och sändning via nätet
Presskonferensen kl. 9.00 den 31 januari 2013 på Kungsträdgårdsgatan 8 med VD och koncernchef Annika Falkengren kan följas i direktsändning på svenska på www.sebgroup.com/sv/ir och samtidigt tolkad till engelska på www.sebgroup.com/ir. Den finns också tillgänglig i efterhand.
Telefonkonferens
Telefonkonferensen som äger rum kl. 14.00 den 31 januari 2013, med VD och koncernchef Annika Falkengren och ekonomi- och finansdirektör Jan Erik Back, är tillgänglig på telefonnummer +44 (0) 20 7131 2799, konferens-ID: 927784, inringning minst tio minuter innan. Konferensen är även tillgänglig i efterhand på www.sebgroup.com/ir.
Ytterligare finansiell information finns tillgänglig i SEB:s Fact Book som publiceras varje kvartal på www.sebgroup.com/ir (på engelska)
Ytterligare upplysningar lämnas av
Jan Erik Back, ekonomi- och finansdirektör Tel: 08-22 19 00 Ulf Grunnesjö, chef Investor Relations Tel: 08-763 85 01, mobil 070-763 85 01 Viveka Hirdman-Ryrberg, informationsdirektör Tel. 08-763 85 77, mobil 070-550 35 00
Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) 106 40 Stockholm Telefon: 0771-62 10 00 www.sebgroup.com/sv Organisationsnummer: 502032-9081
Finansiell kalender
28 februari 2013 Årsredovisning på www.sebgroup.se 21 mars 2013 Årsstämma 23 april 2013 Delårsrapport jan-mar 2013 15 juli 2013 Delårsrapport jan-jun 2013 24 oktober 2013 Delårsrapport jan-sep 2013 5 februari 2014 Bokslutskommuniké 2013
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med internationella redovisningsstandarder (IFRS) och tolkningar av dessa standarder som antagits av EU. Därutöver tillämpas lagen (1995:1559) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag (ÅRKL) och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare tillämpas Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Kompletterande redovisningsregler för koncerner (RFR 1). Moderföretaget har upprättat delårsrapporten i enlighet med Lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag och Finansinspektionens föreskrifter och allmänna råd (FFFS 2008:25) om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation Redovisning för juridiska personer (RFR 2) tillämpats.
I det fjärde kvartalet har den finansiella rapporteringen påverkats av ändringar i koncernens redovisningsprinciper jämfört med årsredovisningen 2011 samt med tidigare publicerade delårsrapporter för 2011 och 2012. Ändringarna är hänförliga till redovisningen av förmånsbestämda pensionsplaner till följd av ändringar i IAS 19 Ersättningar till anställda som SEB valt att tillämpa i förtid. Det finns också effekter från ändringar i värdering till verkligt värde av finansiella tillgångar. Moderbolagets finansiella rapportering har påverkats av ändringar i värdering till verkligt värde av finansiella tillgångar samt redovisning av koncernbidrag. Ändringarna beskrivs nedan. I alla övriga väsentliga aspekter, är koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper beräkningsgrunder och presentation oförändrade jämfört med årsredovisningen 2011.
Förmånsbestämda pensionsplaner
IAS 19 Ersättningar till anställda – Ändringen tar bort möjligheten att använda den så kallade korridormetoden och periodiseringen av aktuariella vinster och förluster för förmånsbestämda pensionsplaner. Standarden föreskriver också att finansieringskostnaden (intäkten) för nettopensionsskulden (tillgången) beräknas med hjälp av diskonteringsräntan för pensionsskulden (tillgången). Detta innebär att metoden med förväntad avkastning på
pensionstillgångar tas bort. Underskottet vid övergången redovisas mot balanserade vinstmedel (eget kapital). Efterföljande omvärderingar av förpliktelser och tillgångar redovisas i övrigt totalresultat. Alla ändringar i nettopensionsavsättningen (tillgången) redovisas när de uppstår som: (i) kostnad för tjänstgöring samt finansieringskostnad i Resultaträkningen (ii) effekter av omvärderingar i Övrigt totalresultat. I samband med ändringen av IAS 19 skall Rådets för finansiell rapportering uttalande UFR 9 Redovisning av avkastningsskatt tillämpas. UFR 9 innebär att avkastningsskatt på avsättningar i balansräkningen skall redovisas löpande som en kostnad för den period skatten avser. För fonderade pensionsplaner belastar skatten Övrigt totalresultat i den period skatten avser. De nya kraven skall tillämpas senast från den 1 januari 2013 men får förtidstillämpas. Ändringen påverkar koncernens finansiella rapporter väsentligt (för belopp se sidan 33 och Förändringar i eget kapital.) Eftersom det nya sättet att redovisa förmånsbestämda pensioner påverkar kapitalbasen påverkas även kapitaltäckningen.
Värdering till verkligt värde
I samband med utökade kapitalkrav för motpartsrisk i OTCderivat så har banken vidareutvecklat både värderingsmetodiken för och riskmätningen av denna risk. Den ändrade metodiken innebär en väsentlig justering för motpartsrisk (Credit Value Adjustment, CVA) som minskar tillgångsvärdet på OTC-derivat. I princip hela effekten är hänförlig till 2011 och tidigare räkenskapsår. Justeringen redovisas som en ändring av balanserad vinst per 31 december 2011 eftersom SEB bedömer att det är praktiskt ogenomförbart att fastställa periodspecifika effekter för tidigare perioder. Effekten hänförlig till 2012 isolerat, är inte väsentlig. Ändringar av CVA kommer att redovisas under Nettoresultat av finansiella transaktioner i resultaträkningen. Se sid 33 och Förändringar i eget kapital för mer information.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas i moderbolaget som bokslutsdispositioner. För 2011 redovisades mottagna koncernbidrag som utdelning. Ändringen har inte någon väsentlig påverkan på moderbolagets finansiella rapporter.
SEB-koncernen
På grund av de förändringar i redovisningsprinciperna som förklaras på sidan 2 har resultatet för 2011 räknats om i alla tabeller och övrig information i denna rapport, med undantag för kapitaltäckningsinformationen.
Resultaträkning – SEB-koncernen
Se sidan 2 för en resultaträkning exklusive engångseffekter.
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Räntenetto | 4 458 | 4 466 | 0 | 4 318 | 3 | 17 635 | 16 901 | 4 |
| Provisionsnetto | 3 715 | 3 192 | 16 | 3 637 | 2 | 13 620 | 14 175 | -4 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 982 | 1 091 | -10 | 589 | 67 | 4 579 | 3 548 | 29 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 831 | 861 | -3 | 992 | -16 | 3 428 | 3 197 | 7 |
| Övriga intäkter, netto | - 349 | 71 | - 202 | 73 | - 439 | - 135 | ||
| Summa rörelseintäkter | 9 637 | 9 681 | 0 | 9 334 | 3 | 38 823 | 37 686 | 3 |
| Personalkostnader | -3 672 | -3 602 | 2 | -3 527 | 4 | -14 596 | -14 325 | 2 |
| Övriga kostnader | -1 628 | -1 573 | 3 | -2 030 | -20 | -6 444 | -7 424 | -13 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | -1 224 | - 464 | 164 | - 475 | 158 | -2 612 | -1 764 | 48 |
| Summa rörelsekostnader | -6 524 | -5 639 | 16 | -6 032 | 8 | -23 652 | -23 513 | 1 |
| Resultat före kreditförluster | 3 113 | 4 042 | -23 | 3 302 | -6 | 15 171 | 14 173 | 7 |
| Vinster och förluster från avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 2 | 1 | 100 | - 1 | 1 | 2 | -50 | |
| Kreditförluster, netto | - 276 | - 186 | 48 | - 240 | 15 | - 937 | 778 | |
| Rörelseresultat | 2 839 | 3 857 | -26 | 3 061 | -7 | 14 235 | 14 953 | -5 |
| Skatt | 401 | - 868 | -146 | - 504 | -2 093 | -2 942 | -29 | |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 3 240 | 2 989 | 8 | 2 557 | 27 | 12 142 | 12 011 | 1 |
| Avvecklade verksamheter | - 1 | - 155 | -99 | - 300 | -100 | - 488 | -1 155 | -58 |
| Nettoresultat | 3 239 | 2 834 | 14 | 2 257 | 44 | 11 654 | 10 856 | 7 |
| Minoritetens andel | 7 | 4 | 75 | 10 | -30 | 22 | 37 | -41 |
| Aktieägarnas andel | 3 232 | 2 830 | 14 | 2 247 | 44 | 11 632 | 10 819 | 8 |
| Kvarvarande verksamhet | ||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:36 | 1:16 | 5:53 | 5:46 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:47 | 1:36 | 1:16 | 5:51 | 5:43 | |||
| Total verksamhet | ||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:29 | 1:02 | 5:31 | 4:93 | |||
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:47 | 1:29 | 1:02 | 5:29 | 4:91 |
Totalresultat – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Nettoresultat | 3 239 | 2 834 | 14 | 2 257 | 44 | 11 654 | 10 856 | 7 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 541 | 376 | 44 | 203 | 167 | 1 276 | 722 | 77 |
| Kassaflödessäkringar | 152 | 687 | -78 | 203 | -25 | 581 | 1 529 | -62 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | -1 558 | - 99 | 814 | -2 003 | - 88 | |||
| Omräkning utländsk verksamhet | 245 | - 494 | - 431 | - 386 | - 134 | 188 | ||
| Skatt på omräkningseffekter | 166 | - 347 | - 363 | - 284 | - 76 | |||
| Övrigt | - 177 | -100 | - 454 | -100 | ||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | - 454 | 123 | 249 | - 816 | 1 499 | - 154 | ||
| Totalresultat | 2 785 | 2 957 | - 6 | 2 506 | 11 | 10 838 | 12 355 | - 12 |
| Minoritetens andel | 7 | - 3 | 8 | -13 | 22 | 36 | -39 | |
| Aktieägarnas andel | 2 778 | 2 960 | -6 | 2 498 | 11 | 10 816 | 12 319 | -12 |
| SEB Bokslutskommuniké 2012 |
Nyckeltal - SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | |
| Kvarvarande verksamheter | |||||
| Räntabilitet på eget kapital för kvarvarande | |||||
| verksamheter, % | 11,93 | 11,35 | 10,05 | 11,52 | 12,31 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning från | |||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1,47 | 1:36 | 1:16 | 5:53 | 5:46 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från | |||||
| kvarvarande verksamheter, kr | 1,47 | 1:36 | 1:16 | 5:51 | 5:43 |
| K/I-tal, kvarvarande verksamheter | 0,68 | 0,58 | 0,65 | 0,61 | 0,62 |
| Antal befattningar, kvarvarande verksamheter* | 16 295 | 16 415 | 16 807 | 16 578 | 16 704 |
| Totala verksamheter | |||||
| Räntabilitet på eget kapital, % | 11,93 | 10,76 | 8,87 | 11,06 | 11,12 |
| Räntabilitet på totala tillgångar, % | 0,53 | 0,47 | 0,38 | 0,48 | 0,49 |
| Räntabilitet på riskvägda tillgångar, % | 1,49 | 1,31 | 1,09 | 1,36 | 1,35 |
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:29 | 1:02 | 5:31 | 4:93 |
| Vägt antal aktier, miljoner** | 2 192 | 2 192 | 2 193 | 2 191 | 2 194 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:47 | 1:29 | 1:02 | 5:29 | 4:91 |
| Vägt antal aktier efter utspädning, miljoner*** | 2 202 | 2 198 | 2 203 | 2 199 | 2 204 |
| Substansvärde per aktie, kr | 56:33 | 55:30 | 51:99 | 56:33 | 51:99 |
| Aktieägarnas kapital, genomsnitt miljarder kr | 108,5 | 105,1 | 101,4 | 105,2 | 97,3 |
| Kreditförlustnivå, % | 0,08 | 0,11 | 0,08 | 0,08 | -0,08 |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | |||||
| lånefordringar, % | 74,4 | 74,2 | 71,1 | 74,4 | 71,1 |
| Andel osäkra lånefordringar, netto % | 0,28 | 0,30 | 0,39 | 0,28 | 0,39 |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto % | 0,58 | 0,62 | 0,84 | 0,58 | 0,84 |
| Kapitaltäckning med övergångsregler :**** | |||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 879 | 860 | 828 | 879 | 828 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 10,05 | 11,33 | 11,25 | 10,05 | 11,25 |
| Primärkapitalrelation, % | 11,65 | 12,94 | 13,01 | 11,65 | 13,01 |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 11,47 | 12,74 | 12,50 | 11,47 | 12,50 |
| Kapitaltäckning utan övergångsregler (Basel II): | |||||
| Riskvägda tillgångar, miljarder kronor | 586 | 591 | 679 | 586 | 679 |
| Kärnprimärkapitalrelation, % | 15,09 | 16,51 | 13,71 | 15,09 | 13,71 |
| Primärkapitalrelation, % | 17,48 | 18,85 | 15,87 | 17,48 | 15,87 |
| Total kapitaltäckningsgrad, % | 17,22 | 18,56 | 15,24 | 17,22 | 15,24 |
| Antal befattningar* | 16 357 | 16 480 | 17 571 | 16 925 | 17 633 |
| Depåförvaring, miljarder kronor | 5 191 | 4 788 | 4 490 | 5 191 | 4 490 |
| Förvaltat kapital, miljarder kronor | 1 328 | 1 271 | 1 261 | 1 328 | 1 261 |
| Avvecklade verksamheter | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning från avvecklad | |||||
| verksamhet, kr | 0:00 | -0:07 | -0:14 | -0:22 | -0:53 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning från avvecklad | |||||
| verksamhet, kr | 0:00 | -0:07 | -0:14 | -0:22 | -0:52 |
* Kvartalsisolerat antal är för sista månaden i kvartalet. Ackumulerat antal är ett medeltal för perioden.
** Utfärdat antal aktier uppgick till 2 194 171 802. SEB ägde 2 344 366 A-aktier för personaloptionsprogrammet vid årsskiftet 2011. Under 2012 har SEB återköpt 11 987 956 aktier och 12 143 588 aktier har sålts i samband med att personaloptioner lösts in. Per 31 december 2012 ägde SEB således 2 188 734 A-aktier till ett marknadsvärde av 121 Mkr.
*** Beräknad utspädning baserad på ett bedömt ekonomiskt värde för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
**** 80 procent av RWA i Basel I
I SEB:s Fact Book, finns denna rapport tillgänglig (på engelska) med åtta kvartals historik.
Resultaträkning kvartalsvis - SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv2 | Kv1 | Kv4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | 2012 | 2012 | 2011 |
| Räntenetto | 4 458 | 4 466 | 4 530 | 4 181 | 4 318 |
| Provisionsnetto | 3 715 | 3 192 | 3 449 | 3 264 | 3 637 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 982 | 1 091 | 1 127 | 1 379 | 589 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 831 | 861 | 821 | 915 | 992 |
| Övriga intäkter, netto* | - 349 | 71 | - 11 | - 150 | - 202 |
| Summa rörelseintäkter | 9 637 | 9 681 | 9 916 | 9 589 | 9 334 |
| Personalkostnader | -3 672 | -3 602 | -3 704 | -3 618 | -3 527 |
| Övriga kostnader | -1 628 | -1 573 | -1 590 | -1 653 | -2 030 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||
| tillgångar** | -1 224 | - 464 | - 460 | - 464 | - 475 |
| Summa rörelsekostnader | -6 524 | -5 639 | -5 754 | -5 735 | -6 032 |
| Resultat före kreditförluster | 3 113 | 4 042 | 4 162 | 3 854 | 3 302 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||
| immateriella tillgångar | 2 | 1 | - 4 | 2 | - 1 |
| Kreditförluster, netto | - 276 | - 186 | - 269 | - 206 | - 240 |
| Rörelseresultat | 2 839 | 3 857 | 3 889 | 3 650 | 3 061 |
| Skatt*** | 401 | - 868 | - 833 | - 793 | - 504 |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | 3 240 | 2 989 | 3 056 | 2 857 | 2 557 |
| Avvecklade verksamheter | - 1 | - 155 | - 86 | - 246 | - 300 |
| Nettoresultat | 3 239 | 2 834 | 2 970 | 2 611 | 2 257 |
| Minoritetens andel | 7 | 4 | 6 | 5 | 10 |
| Aktieägarnas andel | 3 232 | 2 830 | 2 964 | 2 606 | 2 247 |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:36 | 1:39 | 1:30 | 1:16 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:47 | 1:36 | 1:39 | 1:30 | 1:16 |
| Total verksamhet | |||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | 1:47 | 1:29 | 1:35 | 1:19 | 1:02 |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | 1:47 | 1:29 | 1:35 | 1:19 | 1:02 |
* Återköp av bankens säkerställda obligationer påverkade Övriga intäkter, netto med -402 Mkr i fjärde kvartalet 2012. De negativa beloppen i fjärde kvartalet 2011 och första kvartalet 2012 är främst hänförliga till realiserade förluster på värdepapper klassificerade som Finansiella tillgångar som kan säljas.
** Till följd av den strategiska genomgången av utvecklingsportföljen för IT, har ej använda delar av portföljen utrangerats från immaterialla tillgångar. Kostnaden, 753 Mkr, hänförlig till denna åtgärd har redovisats under fjärde kvartalet 2012.
*** Den positiva skattekostnaden under fjärde kvartalet 2012 är ett resultat av sänkningen av den svenska bolagsskatten vilket har givit en engångseffekt med 1,1 miljarder kr vid omvärderingen av uppskjutna skattefordringar och skatteskulder.
Resultaträkning per division – SEB-koncernen
| Stora företag | Övrigt inkl | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| & | Kontors | Kapital | elimine | SEB | |||
| Jan-dec 2012, Mkr | Institutioner | rörelsen | förvaltning | Liv* | Baltikum | ringar | koncernen |
| Räntenetto | 6 966 | 7 117 | 667 | - 86 | 1 970 | 1 001 | 17 635 |
| Provisionsnetto | 4 896 | 3 648 | 3 244 | 919 | 913 | 13 620 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 3 683 | 339 | 97 | 423 | 37 | 4 579 | |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 4 707 | -1 279 | 3 428 | ||||
| Övriga intäkter, netto | 292 | 76 | 30 | - 11 | - 826 | - 439 | |
| Summa rörelseintäkter | 15 837 | 11 180 | 4 038 | 4 621 | 3 301 | - 154 | 38 823 |
| Personalkostnader | -3 945 | -3 024 | -1 322 | -1 214 | - 681 | -4 410 | -14 596 |
| Övriga kostnader | -4 465 | -3 266 | -1 379 | - 537 | -1 080 | 4 283 | -6 444 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella | |||||||
| tillgångar | - 182 | - 85 | - 43 | - 890 | - 280 | -1 132 | -2 612 |
| Summa rörelsekostnader | -8 592 | -6 375 | -2 744 | -2 641 | -2 041 | -1 259 | -23 652 |
| Resultat före kreditförluster | 7 245 | 4 805 | 1 294 | 1 980 | 1 260 | -1 413 | 15 171 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | |||||||
| immateriella tillgångar | - 6 | 9 | - 2 | 1 | |||
| Kreditförluster, netto | - 130 | - 452 | - 5 | - 351 | 1 | - 937 | |
| Rörelseresultat | 7 109 | 4 353 | 1 289 | 1 980 | 918 | -1 414 | 14 235 |
* Verksamhetsresultatet i Liv uppgår till 2 651 Mkr (3 145), av vilket förändringar i övervärden netto är 671 Mkr (1 188).
I informationen som publicerades den 22 januari 2013, ingick de finansiella effekterna på divisionerna från några mindre organisationsförändringar under 2012. Kundsegmentet mellanstora företag (Mid-Corp) flyttades från Stora Företag
och Institutioner till Kontorsrörelsen. Sparorganisationen från Kapitalförvaltningen slogs ihop med motsvarande enhet inom Kontorsrörelsen.
SEB:s marknader
SEB har ett brett utbud av finansiella tjänster och rådgivning i Sverige och i de baltiska länderna. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på företags- och investment banking, baserat på ett fullservicekoncept till företag och institutioner. Därutöver betjänar SEB företag och institutioner genom sitt internationella nätverk.
Resultat fördelat per land
| Fördelning landvis jan -dec | Rörelseresultat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa rörelseintäkter | Summa rörelsekostnader | Rörelseresultat | i lokal valuta | |||||||||
| Mkr | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Sverige | 22 239 | 22 262 | 0 | -15 052 | -15 723 | - 4 | 6 777 | 6 102 | 11 | 6 777 | 6 102 | 11 |
| Norge | 3 272 | 2 906 | 13 | -1 339 | -1 164 | 15 | 1 902 | 1 648 | 15 | 1 633 | 1 423 | 15 |
| Danmark | 3 046 | 2 909 | 5 | -1 387 | -1 495 | - 7 | 1 599 | 1 349 | 19 | 1 366 | 1 113 | 23 |
| Finland | 1 421 | 1 372 | 4 | - 625 | - 646 | - 3 | 789 | 724 | 9 | 91 | 80 | 14 |
| Tyskland* | 2 875 | 3 262 | - 12 | -1 752 | -1 880 | - 7 | 1 074 | 1 334 | - 19 | 123 | 149 | - 17 |
| Estland | 1 163 | 1 214 | - 4 | - 546 | - 590 | - 7 | 636 | 852 | - 25 | 73 | 94 | - 22 |
| Lettland | 1 028 | 1 006 | 2 | - 529 | - 535 | - 1 | 199 | 861 | - 77 | 16 | 67 | - 76 |
| Litauen | 1 410 | 1 442 | - 2 | -1 081 | - 933 | 16 | 269 | 1 377 | - 80 | 107 | 527 | - 80 |
| Övriga länder och elimineringar | 2 369 | 1 313 | 80 | -1 341 | - 547 | 145 | 990 | 706 | 40 | |||
| Totalt | 38 823 | 37 686 | 3 | -23 652 | -23 513 | 1 | 14 235 | 14 953 | - 5 |
*Exklusive centraliserad treasuryverksamhet
- Tillväxtsatsningen resulterade i högre rörelseintäkter och rörelseresultat i hela Norden
- SEB utnämndes till Årets Bank i alla marknader där banken verkar som universalbank
Kommentarer till 2012
I Sverige fortsatte starkare kundrelationer att ha högsta prioritet under året och SEB bekräftades åter som den bästa kundrelationsbanken i Sverige av Prospera samt utsågs till Årets bank av The Banker. Trots det lägre ränteläget under 2012, bidrog högre ut- och inlåningsvolymer till ett högre räntenetto än förra året. Aktivitetsnivån inom Private Banking var hög. Det svenska totala rörelseresultatet ökade med 11 procent, vilket huvudsakligen berodde på lägre kostnader.
I Norge ökade rörelseresultatet med 15 procent. Intäkter från både Corporate Banking och Trading & Capital Markets ökade och speciellt Structured Finance, Shipping, Asset Financing och Loan Origination var framgångsrika. SEB var aktiv på marknaden för företagsobligationer där det var ett historiskt sett högt antal nyemissioner.
I Danmark ökade rörelseresultatet med 23 procent efter ett starkt fjärde kvartal. Framför allt bidrog den växande företagsaffären inom Stora Företag och Institutioner till rekordresultatet. Resultatet för både Liv och Kapitalförvaltning var i linje med förra året. Rörelsekostnaderna minskade med 4 procent.
Finland rapporterar ett rekordresultat för 2012 och en 14-procentig ökning i rörelseresultatet. Resultatet för alla affärsområden förbättrades, framför allt utmärkte sig Trading & Capital Markets och Structured Finance. Kapitalförvaltningen rankades som nummer 1 i kvalitet för segmentet institutionella kunder.
I Tyskland minskade rörelseresultatet med 17 procent. Kapitalförvaltningens resultat påverkades negativt av beslutet att avveckla fastighetsfonden ImmoInvest. Företagsaffären inom Stora Företag och Institutioner fortsatte att växa och 50 nya kunder togs emot. Banken tog ett strategiskt beslut att fokusera den fastighetsrelaterade verksamheten.
I Baltikum påverkades 2011 års resultat av återföringar av kreditförluster vilket är det främsta skälet till de ländernas minskade resultat. Resultatet före kreditförluster i Estland minskade med 1 procent, med 35 procent i Litauen men ökade med 6 procent i Lettland. För första gången utnämndes SEB av The Banker till Årets bank i alla tre baltiska länder. (Se också informationen om Division Baltikum).
Stora Företag & Institutioner
Stora Företag & Institutioner erbjuder affärsbank- och investmentbanktjänster riktade till stora företag och institutioner, främst i Norden och Tyskland. Kunderna betjänas också genom en omfattande internationell närvaro.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Räntenetto | 1 697 | 1 676 | 1 | 1 936 | - 12 | 6 966 | 7 139 | - 2 |
| Provisionsnetto | 1 361 | 1 115 | 22 | 1 289 | 6 | 4 896 | 4 908 | 0 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 837 | 786 | 6 | 900 | - 7 | 3 683 | 4 002 | - 8 |
| Övriga intäkter, netto | - 16 | 127 | - 113 | 237 | - 107 | 292 | 617 | - 53 |
| Summa rörelseintäkter | 3 879 | 3 704 | 5 | 4 362 | - 11 | 15 837 | 16 666 | - 5 |
| Personalkostnader | - 997 | - 950 | 5 | - 876 | 14 | -3 945 | -3 926 | 0 |
| Övriga kostnader | -1 117 | -1 098 | 2 | -1 199 | - 7 | -4 465 | -4 771 | - 6 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 58 | - 42 | 38 | - 80 | - 28 | - 182 | - 227 | - 20 |
| Summa rörelsekostnader | -2 172 | -2 090 | 4 | -2 155 | 1 | -8 592 | -8 924 | - 4 |
| Resultat före kreditförluster | 1 707 | 1 614 | 6 | 2 207 | - 23 | 7 245 | 7 742 | - 6 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 2 | - 100 | - 6 | - 1 | ||||
| Kreditförluster, netto | - 1 | - 18 | - 94 | - 92 | - 99 | - 130 | - 260 | - 50 |
| Rörelseresultat | 1 706 | 1 596 | 7 | 2 113 | - 19 | 7 109 | 7 481 | - 5 |
| K/I-tal | 0,56 | 0,56 | 0,49 | 0,54 | 0,54 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 36,3 | 36,3 | 26,8 | 36,7 | 26,1 | |||
| Räntabilitet, % | 13,9 | 13,0 | 22,7 | 14,3 | 20,6 | |||
| Antal befattningar | 2 392 | 2 429 | 2 414 | 2 418 | 2 398 |
- Kundbasen fortsatte att stärkas inom samtliga marknader
- Ledande företagsbanken i Norden
- Stabil lönsamhet och fortsatt förbättrad kvalitet på tillgångarna
Kommentarer till 2012
2012 karaktäriserades av fortsatt osäkerhet och ett antal åtgärder genomfördes för att lugna marknaderna. Norden uppfattades som relativt säkert, dock var det naturligt att även Norden påverkades av den generella avmattningen mot slutet av året. Många europeiska börser stängde året med positiva index jämfört med de tvåsiffriga indexnedgångarna för endast ett år sedan.
Företagens investeringsnivåer, inklusive förvärvsrelaterade aktiviteter, fortsatte att vara dämpade vilket resulterade i lägre kundaktivitet. SEB fortsatte fokusera på att stärka kundbasen trots de relativt volatila marknaderna.
Rörelseintäkterna minskade med 5 procent mellan åren och med 11 procent jämfört med sista kvartalet 2011 drivet av lägre kundaktivitet inom de flesta affärsområden. Rörelsekostnaderna för 2012 minskade med 4 procent jämfört med 2011. Kreditkvaliteten var fortsatt god och kreditförlusterna därmed låga. Rörelseresultatet uppgick till 7 109 Mkr, en minskning med 5 procent mellan åren.
SEB:s låga riskprofil inom tradingverksamheten i kombination med högre kundaktivitet inom obligationsområdet, där företagsobligationer blivit vanligare, bidrog till att Trading & Capital Markets genererade ett stabilt resultat.
Global Transaction Services breddade kundbasen och kunde därmed kompensera för merparten av effekterna från lägre räntenivåer samt lägre export- och importvolymer. Den förvaltade depåvolymen uppgick till 5 191 miljarder kronor (4 490).
Corporate Banking fortsatte sin goda prestation under 2012 och levererade stabila resultat inom samtliga områden.
Den första fasen av tillväxtinitiativet, som lanserades 2010 i de nordiska länderna utanför Sverige samt i Tyskland, slutfördes. Under 2012 har 94 nya kunder tillkommit vilket ger en total på 296 nya kunder sedan 2010. Initiativet resulterade även i ett tydligare varumärke lokalt och att SEB deltog i ett antal betydande företagstransaktioner.
Kontorsrörelsen
Kontorsrörelsen erbjuder banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företag i Sverige, samt korttjänster i Norden.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Räntenetto | 1 821 | 1 796 | 1 | 1 620 | 12 | 7 117 | 6 063 | 17 |
| Provisionsnetto | 957 | 886 | 8 | 980 | - 2 | 3 648 | 3 775 | - 3 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 86 | 79 | 9 | 81 | 6 | 339 | 302 | 12 |
| Övriga intäkter, netto | 24 | 19 | 26 | 20 | 20 | 76 | 97 | - 22 |
| Summa rörelseintäkter | 2 888 | 2 780 | 4 | 2 701 | 7 | 11 180 | 10 237 | 9 |
| Personalkostnader | - 731 | - 755 | - 3 | - 741 | - 1 | -3 024 | -2 951 | 2 |
| Övriga kostnader | - 845 | - 787 | 7 | - 901 | - 6 | -3 266 | -3 638 | - 10 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 20 | - 24 | - 17 | - 21 | - 5 | - 85 | - 79 | 8 |
| Summa rörelsekostnader | -1 596 | -1 566 | 2 | -1 663 | - 4 | -6 375 | -6 668 | - 4 |
| Resultat före kreditförluster | 1 292 | 1 214 | 6 | 1 038 | 24 | 4 805 | 3 569 | 35 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar |
||||||||
| Kreditförluster, netto | - 119 | - 99 | 20 | - 180 | - 34 | - 452 | - 441 | 2 |
| Rörelseresultat | 1 173 | 1 115 | 5 | 858 | 37 | 4 353 | 3 128 | 39 |
| K/I-tal | 0,55 | 0,56 | 0,62 | 0,57 | 0,65 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 14,2 | 14,8 | 11,0 | 14,4 | 10,8 | |||
| Räntabilitet, % | 24,5 | 22,2 | 23,1 | 22,3 | 21,4 | |||
| Antal befattningar | 3 649 | 3 649 | 3 684 | 3 708 | 3 659 |
- Ökade in- och utlåningsvolymer
- Utsedd till Årets bank och Bästa småföretagsbank
- Rörelseresultatet ökade med 39 procent
Kommentarer till 2012
Kontorsrörelsen visade fortsatt styrka under 2012. Rörelseintäkterna ökade med 9 procent jämfört med 2011. Ökat fokus på effektivitet minskade rörelsekostnaderna med 4 procent, och divisionens rörelseresultat ökade från 3 128 Mkr till 4 353 Mkr.
Bolåneportföljen ökade med 36 miljarder till 350 miljarder kronor och marginalerna ökade något. För att skydda kundernas hushållsekonomi och SEB:s balansräkning har tydligheten i amorteringskraven ökat med början 2013.
Som en del av strategin att fokusera på långsiktiga relationer med kunderna erbjöds flera förbättrade tjänster, till exempel en banktjänst till unga vuxna och möjlighet till individuell rådgivning till 438 000 husbankskunder. Nya tjänster lanserades för att underlätta för kunderna, såsom bankomatsök i mobilen och stöd för sparandeplanering. Antalet besök på SEB:s mobila applikationer ökade markant och uppgick till 31 miljoner besök under 2012.
Erbjudandet till små och medelstora företag attraherade 8 750 nya aktiva betalkunder som nu uppgår till 130 000.
Företagsutlåningen ökade till 152 miljarder kronor. Ökningen var större än marknadstillväxten.
Oroliga aktiemarknader bidrog till att kunderna minskade sina risker och främst sökte sig till inlåning som sparandeform. Provisionsintäkterna från aktiefonder och livförsäkring pressades fortsatt av detta. Inlåningen ökade med 16 miljarder kronor till 216 miljarder kronor.
Rörelseresultatet i kortverksamheten som täcker alla nordiska marknader uppgick till 1 123 Mkr (1 011). Ökad omsättning och lägre finansieringskostnader var de största skälen till resultatförbättringen. Den underliggande affärsaktiviteten var fortsatt hög. Kostnaderna ökade något, till följd av ett nytt co-brandavtal i Norge. Kreditförlusterna var stabila på 201 Mkr (220).
Kortomsättningen ökade med 11 procent och det genomsnittliga transaktionsbeloppet fortsatte att minska vilket visar att kort alltmer används för små inköp. Antalet kort ökade med 8 procent till 3,5 miljoner.
Kapitalförvaltning
Kapitalförvaltning erbjuder ett brett spektrum av kapitalförvaltning och rådgivning, samt ett nordiskt private bankingerbjudande, till institutioner och kapitalstarka privatpersoner.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Räntenetto | 158 | 160 | - 1 | 167 | - 5 | 667 | 635 | 5 |
| Provisionsnetto | 926 | 733 | 26 | 972 | - 5 | 3 244 | 3 589 | - 10 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 31 | 30 | 3 | 17 | 82 | 97 | 87 | 11 |
| Övriga intäkter, netto | 3 | - 7 | - 143 | 30 | 7 | |||
| Summa rörelseintäkter | 1 118 | 916 | 22 | 1 156 | - 3 | 4 038 | 4 318 | - 6 |
| Personalkostnader | - 331 | - 339 | - 2 | - 349 | - 5 | -1 322 | -1 388 | - 5 |
| Övriga kostnader | - 328 | - 333 | - 2 | - 383 | - 14 | -1 379 | -1 501 | - 8 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 11 | - 10 | 10 | - 18 | - 39 | - 43 | - 49 | - 12 |
| Summa rörelsekostnader | - 670 | - 682 | - 2 | - 750 | - 11 | -2 744 | -2 938 | - 7 |
| Resultat före kreditförluster | 448 | 234 | 91 | 406 | 10 | 1 294 | 1 380 | - 6 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och immateriella tillgångar |
||||||||
| Kreditförluster, netto | - 6 | - 2 | 200 | - 5 | - 9 | - 44 | ||
| Rörelseresultat | 442 | 234 | 89 | 404 | 9 | 1 289 | 1 371 | - 6 |
| K/I-tal | 0,60 | 0,74 | 0,65 | 0,68 | 0,68 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 5,8 | 5,8 | 5,1 | 6,0 | 5,0 | |||
| Räntabilitet, % | 22,5 | 12,0 | 23,0 | 16,0 | 19,7 | |||
| Antal befattningar | 919 | 913 | 957 | 940 | 973 |
- Fortsatt starkt förtroende från Private Banking kunder: 28 miljarder kronor i nya volymer och 1 214 nya kunder
- Utnämnd till Bästa Private Bank i Norden av Financial Times gruppen
- Rörelseresultatet minskade
Kommentarer till 2012
Efter ett ganska turbulent första halvår på aktiemarknaden, utvecklades den senare delen av året mer positivt och aktiemarknaden återhämtade sig. Riskaptiten och kundaktiviteten i aktierelaterade produkter var emellertid låg under hela året på grund av den osäkerhet som präglade aktiemarknaderna.
Private Banking var under året fortsatt mycket proaktiva mot sina kunder och hade ett inflöde av 1 214 nya kunder (1 335). Nya volymer av förvaltat kapital uppgick till 28 miljarder kronor (27). För tredje året i rad vann SEB Global Private Banking Award som bästa nordiska bank för private bankingtjänster. Priset delas ut av The Banker och PWM, Professional Wealth Management, båda inom Financial Times gruppen. För att ytterligare förbättra sin service till kunderna öppnades ett Private Bankingkontor i London.
Inom Institutional Clients låg fokus på att erbjuda alternativa produkter till den volatila aktiemarknaden. Intresset från kunderna var stort både för så kallade closedend fonder, såsom Credit Opportunity III, liksom för SEB:s första institutionella fastighetsfond i Sverige, Domestica.
Inom fonderbjudandet har produkter såsom företagsobligationer, högräntefonder, allokerings-och strategifonder varit av stort intresse för kunderna.
Rörelseresultatet uppgick till 1 289 Mkr och var 6 procent lägre än föregående år. Basprovisionerna minskade med 6 procent, delvis på grund av lägre genomsnittligt marknadsvärde på förvaltat kapital jämfört med 2011. En av orsakerna till detta var beslutet om att likvidera fastighetsfonden ImmoInvest i Tyskland. Marknadsvärdena på det förvaltade kapitalet förbättrades dock i det fjärde kvartalet. Prestations- och transaktionsrelaterade intäkter minskade till 264 Mkr (399) på grund av lägre transaktionsrelaterade intäkter från fastighetsfonden i Tyskland och lägre prestationsrelaterade intäkter i fonder och mandat. Rörelsekostnaderna uppgick till 2 744 Mkr och minskade med 7 procent jämfört med 2011, trots omstruktureringskostnader under året.
Totalt förvaltat kapital uppgick vid årets slut till 1 228 miljarder kronor (1 175).
Liv
Liv erbjuder livförsäkringstjänster med fokus på fondförsäkring till privatpersoner och företag, främst i Sverige, Danmark och Baltikum.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Räntenetto | - 18 | - 20 | - 10 | - 7 | 157 | - 86 | - 33 | 161 |
| Livförsäkringsintäkter, netto | 1 149 | 1 179 | - 3 | 1 253 | - 8 | 4 707 | 4 504 | 5 |
| Summa rörelseintäkter | 1 131 | 1 159 | - 2 | 1 246 | - 9 | 4 621 | 4 471 | 3 |
| Personalkostnader | - 305 | - 294 | 4 | - 307 | - 1 | -1 214 | -1 193 | 2 |
| Övriga kostnader | - 128 | - 137 | - 7 | - 153 | - 16 | - 537 | - 536 | 0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 209 | - 224 | - 7 | - 203 | 3 | - 890 | - 785 | 13 |
| Summa rörelsekostnader | - 642 | - 655 | - 2 | - 663 | - 3 | -2 641 | -2 514 | 5 |
| Resultat före kreditförluster | 489 | 504 | - 3 | 583 | - 16 | 1 980 | 1 957 | 1 |
| Rörelseresultat | 489 | 504 | - 3 | 583 | - 16 | 1 980 | 1 957 | 1 |
| Förändring i övervärden | ||||||||
| från verksamheten, netto | 115 | 148 | - 22 | 399 | - 71 | 671 | 1 188 | - 44 |
| Verksamhetsresultat | 604 | 652 | - 7 | 982 | - 38 | 2 651 | 3 145 | - 16 |
| K/I-tal | 0,57 | 0,57 | 0,53 | 0,57 | 0,56 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 6,5 | 6,5 | 6,4 | 6,5 | 6,4 | |||
| Räntabilitet, % | ||||||||
| baserat på rörelseresultat | 26,2 | 27,0 | 32,1 | 26,5 | 26,9 | |||
| baserat på verksamhetsresultat | 32,3 | 34,9 | 54,0 | 35,5 | 43,2 | |||
| Antal befattningar | 1 338 | 1 323 | 1 323 | 1 320 | 1 270 |
Allokerat kapital har ännu inte anpassats till de nya kapitalrelaterade kraven under Basel III.
- Fortsatt ledande position på den svenska fondförsäkringsmarknaden
- SEB Pension rankades som nummer ett på den danska pensionsmarknaden
- Rörelseresultatet ökade med 1 procent i ett kärvt allmänekonomiskt läge
Kommentarer till 2012
Fokuseringen på tjänstepension och företagskunder på den svenska marknaden fortsatte. SEB:s bankassurans koncept uppskattades av kunderna.
Under året lanserades ett antal nya produkter på de baltiska marknaderna, såsom låneskydd i samtliga länder och familjeförsäkring i Lettland. Förbättrade rådgivningstjänster och "on-line"-lösningar togs väl emot på den danska marknaden där SEB Pension rankades som nummer ett på pensionsmarknaden vad gäller kundnöjdhet (enligt Aalund rapporten).
Rörelseresultatet ökade med 1 procent jämfört med föregående år. Fondförsäkringsintäkterna, som utgör 59 procent av de totala intäkterna och 83 procent av försäljningen, ökade med 7 procent till tack vare förvärvet av SEB Life International. Intäkterna från traditionell och riskförsäkring ökade med 3 procent. Kostnaderna minskade med 2 procent justerat för SEB Life International.
I Sverige var SEB Trygg Liv fortsatt marknadsledande inom fondförsäkring. Återvinningar inom traditionell försäkring uppgick till 43 Mkr (-53). Rörelseresultatet uppgick till 1 307 Mkr vilket var i stort sett oförändrat jämfört med föregående år. Under året steg det totala fondvärdet med 11 miljarder kronor till 138 miljarder.
I Danmark ökade rörelseresultatet något och uppgick till 585 Mkr vilket var 2 procent högre än föregående år. Resultatförbättringen berodde på en 10 procentig reduktion av kostnaderna. Intäkterna minskade delvis till följd av lägre avkastning på placeringar för egen räkning.
Rörelseresultatet för affärsområdet International ökade väsentligt från föregående års 91 Mkr till 168 Mkr. Ökningen var främst ett resultat av bättre avkastning i de traditionella försäkringsportföljerna i Estland och Lettland. SEB Life International (tidigare Irish Life) har nu helt integrerats i verksamheten och bidrog till intäktsökningen.
Premieinkomsten från såväl nya som befintliga försäkringar, uppgick för divisionen till 27 miljarder kronor vilket var 6 procent lägre än föregående år. Den vägda försäljningsvolymen för nya försäkringar minskade med 9 procent till 39 miljarder kronor och återspeglade lägre volymer för svensk kapitalförsäkring. Andelen företagsbetalda försäkringar ökade till 76 procent (68).
Det totala fondförsäkringsvärdet ökade med 17 miljarder kronor till 204 miljarder kronor. Nettoinflödet var 3 miljarder kronor vartill kommer en positiv värdeförändring på 14 miljarder eller 7 procent. Det totalt förvaltade kapitalet uppgick till 443 miljarder kronor.
Baltikum
Division Baltikum tillhandahåller banktjänster och rådgivning till privatpersoner och små och medelstora företagskunder i Estland, Lettland och Litauen. De baltiska fastighetsbolagen ingår i divisionen. I Fact Book presenteras den fullständiga baltiska geografiska segmentindelningen inklusive andra aktiviteter i regionen.
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan-dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Räntenetto | 461 | 482 | - 4 | 571 | - 19 | 1 970 | 2 162 | - 9 |
| Provisionsnetto | 246 | 233 | 6 | 223 | 10 | 919 | 889 | 3 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 99 | 103 | - 4 | 105 | - 6 | 423 | 365 | 16 |
| Övriga intäkter, netto | - 3 | - 4 | - 25 | - 11 | - 73 | - 11 | - 33 | - 67 |
| Summa rörelseintäkter | 803 | 814 | - 1 | 888 | - 10 | 3 301 | 3 383 | - 2 |
| Personalkostnader | - 172 | - 162 | 6 | - 191 | - 10 | - 681 | - 701 | - 3 |
| Övriga kostnader | - 319 | - 250 | 28 | - 324 | - 2 | -1 080 | -1 119 | - 3 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | - 183 | - 32 | - 34 | - 280 | - 133 | 111 | ||
| Summa rörelsekostnader | - 674 | - 444 | 52 | - 549 | 23 | -2 041 | -1 953 | 5 |
| Resultat före kreditförluster | 129 | 370 | - 65 | 339 | - 62 | 1 260 | 1 430 | - 12 |
| Vinster och förluster vid avyttring av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | 1 | 5 | - 80 | 1 | 0 | 9 | 2 | |
| Kreditförluster, netto | - 149 | - 70 | 113 | 32 | - 351 | 1 485 | - 124 | |
| Rörelseresultat | - 19 | 305 | - 106 | 372 | - 105 | 918 | 2 917 | - 69 |
| K/I-tal | 0,84 | 0,55 | 0,62 | 0,62 | 0,58 | |||
| Allokerat kapital, miljarder kronor | 8,9 | 8,5 | 8,8 | 8,8 | 8,8 | |||
| Räntabilitet, % | negative | 13,0 | 15,6 | 9,7 | 29,6 | |||
| Antal befattningar | 2 857 | 2 907 | 3 065 | 2 960 | 3 148 |
- Inlåningsvolymen ökade med 7 procent under 2012 och utlåningsvolymen ökade i lokal valuta
- SEB utsågs av The Banker till årets bank i Estland, Lettland och Litauen
- Lägre rörelseresultat på grund av engångseffekter och återförda kreditförluster under 2011
Kommentarer till 2012
Efter den kraftiga ekonomiska nedgången mellan 2008 och 2010 låg BNP-tillväxten under 2012 över det europeiska genomsnittet i de tre baltiska ekonomierna. Konsumenternas förtroende har också ökat i regionen i och med att arbetslösheten minskat något.
Rörelseintäkterna på 3 301 Mkr är 1 procent högre än 2011 efter justeringar på grund av den starkare svenska kronan. Rörelseresultatet på 918 Mkr (2 917) innehåller kreditförluster på 351 Mkr (2011 återfördes 1 485 Mkr netto). Kreditförlusterna ökade i Lettland på grund av gamla problemkrediter. Problemkrediterna minskade med 22 procent under 2012 och reserveringsgraden för problemlånen ökade något till 61 procent.
Rörelsekostnaderna ökade med 5 procent. Under det fjärde kvartalet påverkade två engångskostnader det litauiska resultatet, 148Mkr avsåg en nedskrivning av ett bassystem
och 63 Mkr en bot från konkurrensmyndigheten, som SEB avser att överklaga. Exklusive dessa två kostnader, minskade rörelsekostnaderna med 6 procent.
Den baltiska lånevolymen växte i lokala valutor under året till 97 miljarder kronor. Utlåningsmarginalerna var relativt stabila. Utlåningen växte med 1 procent i lokal valuta och företagsutlåningen ökade i alla tre länderna.
Den totala inlåningsvolymen på 68 miljarder kronor ökade med 7 procent under året i lokal valuta; under fjärde kvartalet var ökningen 4 procent. Generellt sett minskade inlåningsmarginalerna i alla de baltiska länderna - en återspegling av det låga ränteläget under året.
Vid årsskiftet hade SEB:s baltiska fastighetsbolag tillgångar med ett bokvärde på totalt 2 162 Mkr (1 455). Fastighetsbolagens rörelseförlust för 2012 uppgick till 98 Mkr (63).
SEB-koncernen
Räntenetto – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 Kv4 |
Jan - dec | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Ränteintäkter | 12 788 | 13 179 | - 3 | 14 866 | - 14 | 53 794 | 56 163 | - 4 |
| Räntekostnader | -8 330 | -8 713 | - 4 | -10 548 | - 21 | -36 159 | -39 262 | - 8 |
| Räntenetto | 4 458 | 4 466 | 0 | 4 318 | 3 | 17 635 | 16 901 | 4 |
Provisionsnetto – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Emissioner | 45 | 11 | 92 | - 51 | 144 | 252 | - 43 | |
| Värdepappershandel | 370 | 398 | - 7 | 525 | - 30 | 1 487 | 1 821 | - 18 |
| Notariat och fondverksamhet | 1 838 | 1 564 | 18 | 1 795 | 2 | 6 691 | 7 218 | - 7 |
| Värdepappersprovisioner | 2 253 | 1 973 | 14 | 2 412 | - 7 | 8 322 | 9 291 | - 10 |
| Betalningsförmedling | 396 | 376 | 5 | 399 | - 1 | 1 580 | 1 575 | 0 |
| Kortverksamhet | 1 096 | 1 103 | - 1 | 1 060 | 3 | 4 372 | 4 034 | 8 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | 1 492 | 1 479 | 1 | 1 459 | 2 | 5 952 | 5 609 | 6 |
| Rådgivning | 196 | 81 | 142 | 97 | 102 | 502 | 432 | 16 |
| Utlåning | 608 | 442 | 38 | 461 | 32 | 2 047 | 1 963 | 4 |
| Inlåning | 36 | 33 | 9 | 27 | 33 | 128 | 106 | 21 |
| Garantier | 113 | 114 | - 1 | 106 | 7 | 451 | 398 | 13 |
| Derivat | 110 | 103 | 7 | 208 | - 47 | 453 | 715 | - 37 |
| Övrigt | 152 | 65 | 134 | 128 | 19 | 481 | 509 | - 6 |
| Övriga provisioner | 1 215 | 838 | 45 | 1 027 | 18 | 4 062 | 4 123 | - 1 |
| Provisionsintäkter | 4 960 | 4 290 | 16 | 4 898 | 1 | 18 336 | 19 023 | - 4 |
| Värdepappersprovisioner | - 371 | - 281 | 32 | - 348 | 7 | -1 286 | -1 385 | - 7 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner | - 626 | - 641 | - 2 | - 592 | 6 | -2 572 | -2 301 | 12 |
| Övriga provisioner | - 248 | - 176 | 41 | - 321 | - 23 | - 858 | -1 162 | - 26 |
| Provisionskostnader | -1 245 | -1 098 | 13 | -1 261 | - 1 | -4 716 | -4 848 | - 3 |
| Värdepappersprovisioner, netto | 1 882 | 1 692 | 11 | 2 064 | - 9 | 7 036 | 7 906 | - 11 |
| Betalningsförmedlingsprovisioner, netto | 866 | 838 | 3 | 867 | 0 | 3 380 | 3 308 | 2 |
| Övriga provisioner, netto | 967 | 662 | 46 | 706 | 37 | 3 204 | 2 961 | 8 |
| Provisionsnetto | 3 715 | 3 192 | 16 | 3 637 | 2 | 13 620 | 14 175 | - 4 |
Nettoresultat av finansiella transaktioner – SEB-koncernen
| Kv4 Kv3 Kv4 |
Jan - dec | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Egetkapitalinstrument och relaterade derivat | - 12 | 289 | - 17 | - 29 | 518 | - 21 | ||
| Skuldinstrument och relaterade derivat | 137 | - 8 | - 64 | 972 | 1 057 | -8 | ||
| Valutarelaterade | 885 | 809 | 9 | 848 | 4 | 3 163 | 2 981 | 6 |
| Övrigt | - 28 | 1 | - 178 | - 84 | - 74 | - 469 | -84 | |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 982 | 1 091 | -10 | 589 | 67 | 4 579 | 3 548 | 29 |
Inom nettoresultatet av finansiella transaktioner hamnar resultatet på olika rader beroende på typen av underliggande finansiellt instrument. Treasury verksamheten är volatil beroende på förändringar i räntor och spreadar. Nettoeffekten från trading verksamheten är relativt stabil över tiden, dock med säsongsmässiga variationer, men uppvisar rörelser mellan rader.
Kreditförluster – SEB-koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Reserveringar: | ||||||||
| Gruppvisa reserveringar för individuellt värderade | ||||||||
| fordringar, netto | 124 | - 62 | - 7 | 104 | 707 | -85 | ||
| Gruppvisa reserveringar för gruppvis värderade | ||||||||
| lånefordringar, netto | - 37 | - 84 | -56 | - 11 | - 148 | 68 | ||
| Specifika reserveringar | - 90 | 2 | - 195 | -54 | - 532 | - 800 | -34 | |
| Återförda ej längre erforderliga specifika | ||||||||
| reserveringar | 85 | 186 | -54 | 173 | -51 | 557 | 1 421 | -61 |
| Reserveringar för poster inom linjen, netto | 2 | -100 | 19 | -100 | 23 | 68 | -66 | |
| Reserveringar, netto | 82 | 44 | 86 | - 21 | 4 | 1 464 | -100 | |
| Bortskrivningar: | ||||||||
| Bortskrivningar, totalt | -1 007 | - 741 | 36 | - 749 | 34 | -2 892 | -2 705 | 7 |
| Återförda specifika reserveringar utnyttjade för | ||||||||
| bortskrivningar | 594 | 484 | 23 | 487 | 22 | 1 814 | 1 909 | -5 |
| Bortskrivningar ej tidigare reserverade | - 413 | - 257 | 61 | - 262 | 58 | -1 078 | - 796 | 35 |
| Återvinningar på tidigare års bortskrivningar | 55 | 27 | 104 | 43 | 28 | 137 | 110 | 25 |
| Bortskrivningar, netto | - 358 | - 230 | 56 | - 219 | 63 | - 941 | - 686 | 37 |
| Kreditförluster, netto | - 276 | - 186 | 48 | - 240 | 15 | - 937 | 778 |
Personalkostnader
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | % |
| Löner* | -10 531 | -10 480 | 0 |
| Kortfristiga ersättningar* | -1 072 | -1 382 | -22 |
| Långfristiga ersättningar* | - 580 | - 282 | 106 |
| Pensionskostnader | -1 421 | -1 411 | 1 |
| Avgångsvederlag* | - 413 | - 135 | 0 |
| Övriga personalkostnader | - 579 | - 635 | -9 |
| Personalkostnader | -14 596 | -14 325 | 2 |
* inklusive sociala avgifter
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | % |
| Kortfristiga ersättningar (STI) till anställda | - 884 | -1 124 | -21 |
| Sociala avgifter på STI | - 188 | - 258 | -27 |
| Kortfristiga ersättningar | -1 072 | -1 382 | -22 |
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | % |
| Långfristiga ersättningar (LTI) till anställda | - 317 | - 287 | 10 |
| Sociala avgifter på LTI | - 263 | 5 | 0 |
| Långfristiga ersättningar | - 580 | - 282 | 106 |
Balansräkning – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 191 445 | 148 042 |
| Övrig utlåning till centralbanker | 17 718 | 80 548 |
| Utlåning till övriga kreditinstitut1) | 126 023 | 128 763 |
| Utlåning till allmänheten | 1 236 088 | 1 186 223 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde * | 725 938 | 669 678 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas * | 50 599 | 57 377 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall * | 82 | 282 |
| Tillgångar som innehas för försäljning | 2 005 | |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 252 | 1 289 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 28 494 | 29 016 |
| Övriga tillgångar | 75 817 | 56 158 |
| Summa tillgångar | 2 453 456 | 2 359 381 |
| Skulder till kreditinstitut | 170 656 | 201 274 |
| In- och upplåning från allmänheten | 862 260 | 861 682 |
| Skulder till försäkringstagarna | 285 973 | 269 683 |
| Emitterade värdepapper | 661 851 | 589 873 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 237 001 | 232 247 |
| Skulder som innehas för försäljning | 1 962 | |
| Övriga skulder | 96 349 | 68 967 |
| Avsättningar | 5 572 | 5 845 |
| Efterställda skulder | 24 281 | 25 109 |
| Totalt eget kapital | 109 513 | 102 739 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 453 456 | 2 359 381 |
| * Varav obligationer och andra räntebärande värdepapper inklusive derivat. | 460 423 | 456 915 |
1) Utlåning till kreditinstitut samt likvida placeringar hos andra direkta deltagare i system för överföring av betalningar mellan banker.
En balansräkning med mer detaljerad information finns i Fact Book.
Poster inom linjen – SEB-koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| För egna skulder ställda säkerheter1) | 352 459 | 365 784 |
| Säkerheter ställda för skulder till försäkringstagarna2) | 288 721 | 255 312 |
| Övriga ställda säkerheter3) | 135 372 | 130 156 |
| Ansvarsförbindelser | 94 175 | 94 004 |
| Åtaganden | 407 423 | 390 352 |
1) Varav tillgångar pantsatta för säkerställda obligationer 320 859 Mkr (308 391), repor 28 392 Mkr (51 612) samt pantsatta och utnyttjade obligationer 3 208 Mkr (5 781).
2) Varav tillgångar pantsatta för försäkringsavtal 84 879 Mkr (84 764) och för investeringsavtal (andelar i försäkringspremiefonder "unit-linked") 203 843 Mkr (170 549).
3) Värdepappersinlåning 66 675m (68 048) och pantsatta men ej utnyttjade obligationer 68 697 Mkr (62 108).
Förändringar i eget kapital – SEB-koncernen
| Aktie | Balanserad | Finansiella tillgångar som kan |
Kassaflödes | Förmåns bestämda pensions |
Omräkning utländsk |
Summa aktieägarnas |
Minoritets | Total eget | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | kapital | vinst | säljas | säkringar | planer | verksamhet | Övrigt | kapital | intresse | kapital |
| Jan-sep 2012 | ||||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 82 272 | -1 003 | 1 107 | - 88 | -1 279 | - 473 | 102 478 | 261 | 102 739 |
| Nettoresultat | 11 632 | 11 632 | 22 | 11 654 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 1 276 | 581 | -2 003 | - 386 | - 284 | - 816 | - 816 | |||
| Totalresultat | 11 632 | 1 276 | 581 | -2 003 | - 386 | - 284 | 10 816 | 22 | 10 838 | |
| Utdelning | -3 795 | -3 795 | - 193 | -3 988 | ||||||
| Personaloptionsprogrammen* | - 113 | - 113 | - 113 | |||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | 37 | 37 | 37 | |||||||
| Utgående balans | 21 942 | 90 033 | 273 | 1 688 | -2 091 | -1 665 | - 757 | 109 423 | 90 | 109 513 |
| Jan-dec 2011 | ||||||||||
| Ingående balans | 21 942 | 80 571 | -1 725 | - 422 | -1 145 | 56 | 99 277 | 266 | 99 543 | |
| Förändring i redovisningsprincipen för förmånsbestämda pensionsplaner |
-5 340 | -5 340 | -5 340 | |||||||
| Justerad ingående balans | 21 942 | 75 231 | -1 725 | - 422 | -1 145 | 56 | 93 937 | 266 | 94 203 | |
| Nettoresultat | 10 819 | 10 819 | 37 | 10 856 | ||||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 722 | 1 529 | - 88 | - 134 | - 529 | 1 500 | - 1 | 1 499 | ||
| Totalresultat | 10 819 | 722 | 1 529 | - 88 | - 134 | - 529 | 12 319 | 36 | 12 355 | |
| Utdelning | -3 242 | -3 242 | -3 242 | |||||||
| Personaloptionsprogrammen* | 189 | 189 | 189 | |||||||
| Minoritetsintressen | 15 | 15 | - 41 | - 26 | ||||||
| Förändring i innehav av egna aktier | - 28 | - 28 | - 28 | |||||||
| Utgående balans | 21 942 | 82 984 | -1 003 | 1 107 | - 88 | -1 279 | - 473 | 103 190 | 261 | 103 451 |
| Ändring av verkligt värde på finansiella tillgångar | - 712 | - 712 | - 712 | |||||||
| Justerad utgående balans | 21 942 | 82 272 | -1 003 | 1 107 | - 88 | -1 279 | - 473 | 102 478 | 261 | 102 739 |
* Anskaffningskostnaden för återköp av egna aktier är avdragen från eget kapital.
Posten inkluderar förändring i nominella belopp för equityswappar som säkrar personaloptionsprogrammen.
Under 2011 har SEB, i enlighet med beslut på årsstämman, återköpt 3,0 miljoner aktier för de långsiktiga incitamentsprogrammen. När personaloptioner lösts har 1,0 miljoner aktier sålts under 2011. Den 31 december 2011 ägde SEB 2,3 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 94 Mkr. Ytterligare 12,1 miljoner aktier har sålts när personaloptioner lösts under 2012. Under 2011 har SEB, i enlighet med beslut på årsstämman, återköpt 12,0 miljoner A-aktier. Den 31 december 2012 ägde SEB 2,2 miljoner A-aktier till ett marknadsvärde av 121 Mkr.
Kassaflödesanalys – SEB-koncernen
| Jan - dec | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | % |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - 6 653 | 219 062 | - 103 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - 1 278 | - 1 952 | - 35 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 4 682 | - 3 671 | 28 |
| Periodens kassaflöde | - 12 613 | 213 439 | - 106 |
| Kassa och likvida medel vid årets början | 276 853 | 63 646 | |
| Valutakursdiffereser i likvida medel | - 6 948 | - 232 | |
| Periodens kassaflöde | - 12 613 | 213 439 | - 106 |
| Kassa och likvida medel vid periodens slut1) | 257 292 | 276 853 | - 7 |
1) Likvida medel vid periodens slut definieras som Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker och Utlåning till kreditinstitut - betalbara vid anfordran.
Omklassificerade portföljer – SEB koncernen
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Omklassificerade | ||||||||
| Ingående balans | 30 813 | 33 207 | -7 | 49 190 | -37 | 42 169 | 78 681 | -46 |
| Omklassificerade | ||||||||
| Amorteringar | - 828 | - 737 | 12 | - 475 | 74 | -2 862 | -6 360 | -55 |
| Sålda värdepapper | -1 611 | 56 | -4 778 | -66 | -8 656 | -29 058 | -70 | |
| Upplupna intäkter | - 32 | 25 | - 51 | -37 | 9 | - 4 | ||
| Omräkningsdifferenser | 1 000 | -1 738 | -158 | -1 717 | -158 | -1 318 | -1 090 | 21 |
| Utgående balans* | 29 342 | 30 813 | - 5 | 42 169 | - 30 | 29 342 | 42 169 | -30 |
| * Marknadsvärde | 28 423 | 29 597 | -4 | 39 284 | -28 | 28 423 | 39 284 | -28 |
| Verkligt värde utfall - om ej omklassificerade | ||||||||
| Eget kapital (AFS ursprung) | 242 | 310 | -22 | - 279 | -187 | 1 117 | 21 | |
| Resultaträkningen (HFT ursprung) | 98 | 23 | 24 | 217 | 127 | 71 | ||
| Summa | 340 | 333 | 2 | - 255 | 1 334 | 148 | ||
| Resultateffekt* | ||||||||
| Räntenetto | 103 | 125 | -18 | 267 | -61 | 602 | 1 214 | -50 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 697 | -1 041 | -167 | - 901 | -177 | - 639 | -1 147 | -44 |
| Övriga intäkter, netto | - 1 | - 3 | -67 | - 128 | -99 | - 391 | - 473 | -17 |
| Summa | 799 | - 919 | -187 | - 762 | - 428 | - 406 | 5 |
* Effekten i resultaträkningen består av resultatposter från den omklassificerade portföljen brutto. Räntenetto består av ränteintäkter från portföljen utan hänsyn till räntekostnader för finansieringen. Nettoresultat av finansiella transaktioner är valutaomräkningseffekten från omvärdering av den omklassifierade portföljen utan hänsyn till den motverkande valutaeffekten från finansieringstransaktionerna. Övriga intäkter netto är realiserade intäkter och förluster från sålda värdepapper ur portföljen.
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar – SEB-koncernen | ||
|---|---|---|
| -------------------------------------------------------------- | -- | -- |
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Individuellt värderade osäkra lånefordringar | ||
| Osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | 7 234 | 9 831 |
| Osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | 767 | 1 259 |
| Totalt individuellt värderade osäkra lånefordringar | 8 001 | 11 090 |
| Specifika reserver för individuellt värderade lånefordringar | - 4 165 | - 5 938 |
| för osäkra lånefordringar, oreglerade > 60 dagar | - 3 783 | - 5 311 |
| för osäkra lånefordringar, reglerade eller oreglerade < 60 dagar | - 382 | - 627 |
| Gruppvisa reserver | - 1 790 | - 1 948 |
| Osäkra lånefordringar, netto | 2 046 | 3 204 |
| Specifik reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 52,1% | 53,5% |
| Total reserveringsgrad för individuellt värderade osäkra | ||
| lånefordringar | 74,4% | 71,1% |
| Andel osäkra lånefordringar, netto | 0,28% | 0,39% |
| Andel osäkra lånefordringar, brutto | 0,58% | 0,84% |
| Portföljvärderade lån | ||
| Portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar | 5 389 | 6 483 |
| Omstrukturerade lånefordringar | 450 | 501 |
| Gruppvisa reserver för portföljvärderade lån | - 2 914 | - 3 351 |
| Reserveringsgrad för portföljvärderade lån | 49,9% | 48,0% |
| Reserver | ||
| Specifika reserver | - 4 165 | - 5 938 |
| Gruppvisa reserver | - 4 704 | - 5 299 |
| Reserv för poster inom linjen | - 300 | - 369 |
| Totala reserver | - 9 169 | - 11 606 |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | ||
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar* | 13 840 | 18 074 |
| Reserveringsgrad för osäkra lån och oreglerade portföljfordringar | 66,2% | 64,2% |
| Osäkra lån och oreglerade portföljfordringar i procent av utlåningen | 1,01% | 1,36% |
| * Osäkra lånefordringar + portföljvärderade lån, oreglerade > 60 dagar + omstrukturerade portföljvärderade lån |
Övertagen egendom – SEB koncernen
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Fastigheter, fordon och utrustning | 2 251 | 1 603 |
| Aktier och andelar | 49 | 53 |
| Totalt övertagen egendom | 2 300 | 1 656 |
Avvecklade verksamheter - SEB-koncernen
Resultaträkning
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Summa rörelseintäkter | 78 | 104 | -25 | 84 | -7 | 305 | - 535 | -157 |
| Summa rörelsekostnader | - 89 | - 97 | -8 | - 532 | -83 | - 645 | -1 093 | -41 |
| Resultat före kreditförluster | - 11 | 7 | - 448 | -98 | - 340 | -1 628 | -79 | |
| Kreditförluster, netto | - 179 | -100 | - 3 | -100 | - 181 | 180 | ||
| Rörelseresultat | - 11 | - 172 | -94 | - 451 | -98 | - 521 | -1 448 | -64 |
| Skatt | 10 | 17 | -41 | 151 | -93 | 33 | 293 | -89 |
| Nettoresultat från avvecklade verksamheter | - 1 | - 155 | -99 | - 300 | -100 | - 488 | -1 155 | -58 |
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Utlåning till allmänheten | 734 | |
| Övriga tillgångar | 1 271 | |
| Summa tillgångar som innehas för försäljning | 2 005 | |
| Skulder till kreditinstitut | 1 275 | |
| In- och upplåning från allmänheten | 663 | |
| Övriga skulder | 24 | |
| Summa skulder som innehas för försäljning | 1 962 |
Kassaflödesanalys
| Kv4 | Kv3 Kv4 |
Jan - dec | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 52 | 27 | 93 | - 727 | -107 | 65 | 27 387 | - 100 | ||||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 50 | -100 | 38 | 423 | - 91 | |||||||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - 53 | - 29 | 895 | -106 | 87 | - 27 800 | - 100 | |||||
| Periodens kassaflöde från avvecklade | ||||||||||||
| verksamheter | - 1 | - 2 | -50 | 218 | 190 | 10 |
Avvecklad verksamhet inkluderar arbetet för att föra över den sålda tyska verksamheten till köparen och avvecklingen av den ukrainska kontorsrörelsen. Av kostnaderna i tredje kvartalet avser 180 Mkr kreditförluster som inte slutligt reglerades i samband med att försäljningen slutfördes under första kvartalet 2012.
SEB:s finansiella företagsgrupp
Kapitalbasen per den 31 december 2011 har inte räknats om för att reflektera effekten av IAS 19 – Ersättning till anställda och de finansiella effekterna av att anpassa till riskmätningen av CVA (Credit Value Adjustment), en del av regelverksförslaget under Basel III.
Kapitalbas för SEB:s finansiella företagsgrupp
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Eget kapital enligt balansräkningen | 109 513 | 109 161 |
| Utdelning (exkl återköpta aktier) | -6 028 | -3 836 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -64 | -41 |
| Övriga avdrag utanför den finansiella företagsgruppen | -4 451 | -3 728 |
| = Eget kapital i kapitaltäckningen | 98 970 | 101 556 |
| Justering för säkringskontrakt | -473 | 229 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | 0 | -108 |
| Orealiserade värdeförändringar för finansiella tillgångar som kan säljas | -597 | 717 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -802 | -914 |
| Goodwill | -4 147 | -4 147 |
| Övriga immateriella tillgångar | -2 559 | -2 943 |
| Uppskjutna skattefordringar | -2 003 | -1 293 |
| = Kärnprimärkapital | 88 389 | 93 097 |
| Primärkapitaltillskott (icke-innovativt hybridkapital) | 4 300 | 4 455 |
| Primärkapitaltillskott (innovativt hybridkapital) | 9 704 | 10 159 |
| = Primärkapital | 102 393 | 107 711 |
| Tidsbundna förlagslån | 6 515 | 4 815 |
| Avdrag för återstående löptid | -39 | -320 |
| Eviga förlagslån | 1 890 | 2 225 |
| Reserveringsnetto för IRK-rapporterade kreditexponeringar | 485 | -108 |
| Orealiserade vinster för finansiella tillgångar som kan säljas | 990 | 799 |
| Exponeringar för vilka riskvägda tillgångar ej beräknas | -802 | -914 |
| Investeringar utanför den finansiella företagsgruppen | -64 | -41 |
| = Supplementärkapital | 8 975 | 6 456 |
| Investeringar i försäkringsföretag | -10 501 | -10 500 |
| Pensionstillgångar utöver relaterade förpliktelser | 0 | -222 |
| = Kapitalbas | 100 867 | 103 445 |
Moderbolagets kärnprimärkapital uppgick den 31 december 2012 till 83 574 Mkr (83 483), vilket innebar en rapporterad kärnprimärkapitalrelation på 12,5 procent (13,6).
Riskvägda tillgångar för SEB:s finansiella företagsgrupp
| Riskvägda tillgångar | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Kreditrisk IRK | ||
| Institutsexponeringar | 23 879 | 29 552 |
| Företagsexponeringar | 326 666 | 394 094 |
| Positioner i värdepapperiseringar | 5 177 | 6 515 |
| Hushållsexponeringar /fastighetskrediter/ | 42 896 | 45 241 |
| Övriga hushållsexponeringar | 9 365 | 9 460 |
| Andra exponeringsklasser | 1 461 | 1 651 |
| Totalt, kreditrisk enligt IRK-metod | 409 444 | 486 513 |
| Övriga riskvägda tillgångar | ||
| Kreditrisk enligt schablonmetod | 68 125 | 77 485 |
| Operationell risk enligt internmätningsmetod | 40 219 | 42 267 |
| Valutakursrisk | 14 042 | 13 173 |
| Risker i handelslagret | 54 009 | 59 403 |
| Totalt | 585 839 | 678 841 |
| Sammanställning | ||
| Kreditrisk | 477 569 | 563 998 |
| Operationell risk | 40 219 | 42 267 |
| Marknadsrisk | 68 051 | 72 576 |
| Summa | 585 839 | 678 841 |
| Justering för golvregler | ||
| Tillägg under införandefasen av Basel II | 293 398 | 148 774 |
| Totalt rapporterat | 879 237 | 827 615 |
Kapitaltäckningsanalys
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Kapitaltäckning | 2012 | 2011 |
| Tillgängligt kapital | ||
| Kärnprimärkapital | 88 389 | 93 097 |
| Primärkapital | 102 393 | 107 711 |
| Kapitalbas | 100 867 | 103 445 |
| Kapitaltäckning utan övergångsregler (Basel II) | ||
| Riskvägda tillgångar | 585 839 | 678 841 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 46 867 | 54 307 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 15,1% | 13,7% |
| Primärkapitalrelation | 17,5% | 15,9% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 17,2% | 15,2% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 2,15 | 1,90 |
| Kapitaltäckning med övergångsregler | ||
| Procentsats för golvregler | 80% | 80% |
| Riskvägda tillgångar | 879 237 | 827 615 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 70 339 | 66 209 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 10,1% | 11,2% |
| Primärkapitalrelation | 11,6% | 13,0% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 11,5% | 12,5% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,43 | 1,56 |
| Kapitaltäckning med RWA enligt tidigare regelverk (Basel I) | ||
| Riskvägda tillgångar | 1 091 468 | 1 037 898 |
| Uttryckt som kapitalkrav | 87 317 | 83 032 |
| Kärnprimärkapitalrelation | 8,1% | 9,0% |
| Primärkapitalrelation | 9,4% | 10,4% |
| Total kapitaltäckningsgrad | 9,2% | 10,0% |
| Kapitaltäckningskvot (kapitalbas / kapitalkrav) | 1,16 | 1,25 |
RWA-utveckling
Totala riskvägda tillgångar ('RWA') enligt Basel II, exklusive övergångsregler, minskade med 14 procent eller 93 miljarder kronor sedan årsskiftet.
| RWA 31 december 2011, mdr kr | 679 |
|---|---|
| Implementering av en LGD-modell för ej | -42 |
| hushållsrelaterade fastighetslån | |
| Implementering av en LGD-modell för shipping | -19 |
| Övergång till IRK-metod för en mindre bolåneportfölj | -2 |
|---|---|
| Processförändringar | -19 |
| Valutaeffekt från en starkare krona | -10 |
| Volymförändringar | 20 |
| Riskklassmigration | 1 |
| Riskviktsförändringar | -11 |
| Förändringar i marknads- och operationell risk | -7 |
| Övriga förändringar | -4 |
| RWA 31 december 2012 | 586 |
RWA enligt Basel II (exklusive övergångsregler) var 46 procent lägre än enligt Basel I. Målet är IRK-rapportering av alla krediter med undantag för exponeringar mot stater och centralbanker, kommuner och jämförliga samfälligheter, samt för ett litet antal marginella portföljer.
Basel III-regelverket
Basel III-regelverket är på väg att arbetas in i EU:s lagstiftning genom direktivet CRD IV. På grund av försening i EU:s process kunde ej implementering ske såsom planerat 1 januari 2013. Som en konsekvens förlängdes de svenska övergångsreglerna, vilka begränsar effekterna på RWA, till att inkludera 2013.
CRD IV fastställer tydliga miniminivåer för kärnprimär- och primärkapital och kräver att bankerna håller mer kapital av högre kvalitet. RWA kommer huvudsakligen att påverkas av så kallade CVA-krav (credit value adjustment) för OTC-derivat, nya krav avseende exponeringar mot clearinginstitut och ökade riskvikter för exponeringar mot finansiella institut.
Utöver detta har den svenska regeringen föreslagit striktare kärnprimärkapitalkvoter än under Basel III, 10 procent från 2013 och 12 procent från 2015 (med kapital och RWA definierade enligt fullt implementerat CRD IV / Basel IIIregelverk). På grund av förseningarna i lagstiftningsprocessen på EU-nivå har inte svenska myndigheter haft möjlighet att implementera de striktare kapitalkraven som planerat och förväntas inte göra det före slutet av 2013.
Följande tabell visar genomsnittlig riskvikt (riskvägda tillgångar, RWA, delat med exponeringsbelopp, Exposure At Default) för de exponeringar som beräknas enligt den interna riskklassificeringsmodellen, IRK. Repor och värdepapperslån
exkluderas i analysen eftersom de har låg riskvikt och kan variera påtagligt i volym och därigenom stör jämförbarheten i siffrorna.
| Kreditexponeringar enligt IRK-metod (exkl. repor och värdepapperslån) | 31 dec | 31 dec | ||
|---|---|---|---|---|
| Genomsnittlig riskvikt | 2012 | 2011 | ||
| Institutsexponeringar | 15,9% | 19,2% | ||
| Företagsexponeringar | 40,8% | 51,6% | ||
| Positioner i värdepapperiseringar | 34,7% | 34,9% | ||
| Hushåll - bostadskrediter* | 10,4% | 12,1% | ||
| Övriga hushållsexponeringar | 37,4% | 37,5% |
* Den 26 november 2012 offentliggjorde Finansinspektionen att de planerar att öka kapitalkraven för svenska bolån. Detta ska ske genom att sätta en miniminivå för bolåneriskvikter till 15 procent och kräva mer kapital via pelare 2. Den föreslagna miniminivån var väntad och gynnar SEB på en relativ basis, men pelare 2 implementeringen lämnar frågor öppna om de praktiska konsekvenserna.
Riskvikten för företagsexponeringar har minskat huvudsakligen beroende på implementeringen av en LGDmodell för fastighetslån som inte är hushållsrelaterade samt implementeringen av en LGD-modell för shipping i moderbolaget.
Resultaträkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Enligt Finansinspektionens föreskrifter | Kv4 | Kv3 Kv4 |
Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Ränteintäkter | 9 889 | 9 169 | 8 | 10 201 | -3 | 38 470 | 36 819 | 4 |
| Leasingintäkter | 1 424 | 1 405 | 1 | 1 470 | -3 | 5 817 | 5 756 | 1 |
| Räntekostnader | -6 729 | -6 217 | 8 | -7 590 | -11 | -26 809 | -27 034 | -1 |
| Utdelningar | 25 | 737 | -97 | 29 | -14 | 2 214 | 3 438 | -36 |
| Provisionsintäkter | 2 616 | 1 931 | 35 | 2 451 | 7 | 8 963 | 9 030 | -1 |
| Provisionskostnader | - 456 | - 320 | 43 | - 463 | -2 | -1 523 | -1 634 | -7 |
| Nettoresultat av finansiella transaktioner | 949 | 951 | 0 | 708 | 34 | 4 046 | 3 133 | 29 |
| Övriga rörelseintäkter | - 288 | 248 | 279 | 159 | 1 183 | -87 | ||
| Summa intäkter | 7 430 | 7 904 | -6 | 7 085 | 5 | 31 337 | 30 691 | 2 |
| Administrationskostnader | -4 568 | -3 379 | 35 | -3 776 | 21 | -15 077 | -14 479 | 4 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och | ||||||||
| immateriella tillgångar | -1 734 | -1 205 | 44 | -1 317 | 32 | -5 446 | -4 884 | 12 |
| Summa kostnader | -6 302 | -4 584 | 37 | -5 093 | 24 | -20 523 | -19 363 | 6 |
| Resultat före kreditförluster | 1 128 | 3 320 | -66 | 1 992 | -43 | 10 814 | 11 328 | -5 |
| Kreditförluster, netto | - 87 | - 68 | 28 | - 190 | -54 | - 385 | - 458 | -16 |
| Nedskrivningar av finansiella tillgångar | - 20 | -1 094 | -98 | - 27 | -26 | -1 114 | - 759 | 47 |
| Rörelseresultat | 1 021 | 2 158 | -53 | 1 775 | -42 | 9 315 | 10 111 | -8 |
| Bokslutsdispositioner | -4 401 | 547 | - 952 | -3 175 | - 148 | |||
| Skatt | 1 037 | - 839 | - 606 | -1 289 | -2 122 | -39 | ||
| Övriga skatter | - 86 | 36 | - 86 | 10 | ||||
| Nettoresultat | -2 429 | 1 866 | 253 | 4 765 | 7 851 | -39 |
Totalresultat – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Kv4 | Kv3 | Kv4 | Jan - dec | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | % | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Nettoresultat | -2 429 | 1 866 | 253 | 4 765 | 7 851 | -39 | ||
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 554 | 108 | - 88 | 693 | 36 | |||
| Kassaflödessäkringar | 152 | 689 | -78 | 204 | -25 | 584 | 1 536 | -62 |
| Omräkning utländsk verksamhet | - 31 | - 26 | 19 | - 11 | 182 | - 72 | 44 | |
| Övrigt | - 158 | -100 | -452 | -100 | ||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 675 | 771 | -12 | - 53 | 1 205 | 1 164 | 4 | |
| Totalresultat | -1 754 | 2 637 | -167 | 200 | 5 970 | 9 015 | -34 |
Balansräkning – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| Aggregerad | 31 dec | 31 dec |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Kassa och tillgodohavanden hos centralbanker | 165 994 | 121 948 |
| Utlåning till kreditinstitut | 200 189 | 245 796 |
| Utlåning till allmänheten | 937 734 | 873 335 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 426 326 | 386 067 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 17 610 | 16 739 |
| Finansiella tillgångar som innehas till förfall | 1 636 | 2 771 |
| Aktier och andelar i intresseföretag | 1 044 | 1 092 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 50 671 | 53 686 |
| Materiella och immateriella tillgångar | 43 026 | 43 363 |
| Övriga tillgångar | 64 823 | 43 491 |
| Summa tillgångar | 1 909 053 | 1 788 288 |
| Skulder till kreditinstitut | 199 711 | 229 428 |
| In- och upplåning från allmänheten | 637 721 | 608 645 |
| Emitterade värdepapper | 641 413 | 558 747 |
| Finansiella skulder till verkligt värde | 232 062 | 226 717 |
| Övriga skulder | 74 097 | 44 157 |
| Avsättningar | 160 | 76 |
| Efterställda skulder | 24 213 | 24 727 |
| Obeskattade reserver | 26 346 | 25 049 |
| Totalt eget kapital | 73 330 | 70 742 |
Poster inom linjen – Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ)
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| För egna skulder ställda säkerheter | 294 990 | 281 967 |
| Övriga ställda säkerheter | 119 577 | 113 185 |
| Ansvarsförbindelser | 78 565 | 74 435 |
| Åtaganden | 315 157 | 303 315 |
Omräkning av Finansiella rapporter – SEB-koncernen
Omräkningen är hänförlig till redovisning av förmånsbestämda pensioner enligt förändringar i IAS 19 Ersättningar till anställda. Ändringarna tar bort möjligheten att använda den så kallade korridormetoden. Standarden föreskriver också att finansieringskostnaden för nettopensionsskulden beräknas med hjälp av diskonteringsräntan för pensionsskulden. Den initiala effekten redovisas mot balanserad vinst per 1 januari 2011 och förändringar därefter redovisas i Personalkostnader och Övrigt totalresultat.
Omräkningen omfattar även förändringar i värdering av finansiella tillgångar till följd av utveckling av värderingsmodellen och riskmätningen av Credit Value Adjustment (CVA). Justeringen redovisas som en ändring av balanserad vinst per 31 december 2011. Effekten hänförlig till 2012 isolerat, är inte väsentlig.
Resultaträkning - SEB Koncernen (förkortad version)
| Förändring | Jan - dec 2011 | Jan - sep 2012 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 | Kv 1 | Kv 2 | Kv 3 | Tidigare | Tidigare | ||||||
| Mkr | 2011 | 2012 | 2012 | 2012 | rapporterat | Förändring Omräknad | rapporterat | Förändring | Omräknad | ||
| Summa rörelseintäkter | 37 686 | 37 686 | 29 186 | 29 186 | |||||||
| Personalkostnader | - 104 | - 59 | - 62 | - 59 | -13 933 | - 392 | -14 325 | -10 744 | - 180 | -10 924 | |
| Summa rörelsekostnader | - 104 | - 59 | - 62 | - 59 | -23 121 | - 392 | -23 513 | -16 948 | - 180 | -17 128 | |
| Rörelseresultat | - 104 | - 59 | - 62 | - 59 | 15 345 | - 392 | 14 953 | 11 576 | - 180 | 11 396 | |
| Skatt | 27 | 15 | 16 | 16 | -3 046 | 104 | -2 942 | -2 541 | 47 | -2 494 | |
| Nettoresultat från kvarvarande verksamheter | - 77 | - 44 | - 46 | - 43 | 12 299 | - 288 | 12 011 | 9 035 | - 133 | 8 902 | |
| Nettoresultat | - 77 | - 44 | - 46 | - 43 | 11 144 | - 288 | 10 856 | 8 548 | - 133 | 8 415 | |
| Kvarvarande verksamhet | |||||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | -0:04 | -0:02 | -0:02 | -0:02 | 5:59 | -0:13 | 5:46 | 4:11 | -0:06 | 4:05 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | -0:04 | -0:02 | -0:02 | -0:02 | 5:56 | -0:13 | 5:43 | 4:10 | -0:06 | 4:04 | |
| Total verksamhet | |||||||||||
| Nettoresultat per aktie före utspädning, kr | -0:04 | -0:02 | -0:02 | -0:02 | 5:06 | -0:13 | 4:93 | 3:89 | -0:06 | 3:83 | |
| Nettoresultat per aktie efter utspädning, kr | -0:04 | -0:02 | -0:02 | -0:02 | 5:04 | -0:13 | 4:91 | 3:88 | -0:06 | 3:82 |
Totalresultat - SEB Koncernen (förkortad version)
| Förändring | Jan - dec 2011 | Jan - sep 2012 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 4 | Kv 1 | Kv 2 | Kv 3 | Tidigare | Tidigare | |||||
| Mkr | 2011 | 2012 | 2012 | 2012 | rapporterat Förändring Omräknad | rapporterat | Förändring | Omräknad | ||
| Nettoresultat | - 77 | - 44 | 1 | - 43 | 11 144 | - 288 | 10 856 | 8 548 | - 133 | 8 415 |
| Förmånsbestämda pensionsplaner | 814 | 637 | - 983 | - 99 | - 88 | - 88 | - 445 | - 99 | ||
| Omräkning utländsk verksamhet | 6 | - 140 | 6 | - 134 | - 631 | - 631 | ||||
| Övrigt totalresultat (netto efter skatt) | 820 | 637 | - 983 | - 99 | 1 581 | - 82 | 1 499 | 83 | - 445 | - 362 |
| Totalresultat | 743 | 593 | - 982 | - 142 | 12 725 | - 370 | 12 355 | 8 631 | - 578 | 8 053 |
Balansräkning - SEB Koncernen (förkortad version)
| 1 jan 2011 | 31 dec 2011 | 30 sep 2012 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tidigare | Tidigare | Tidigare | |||||||
| SEK m | rapporterat Förändring Omräknad | rapporterat Förändring Omräknad | rapporterat Förändring Omräknad | ||||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde | 617 746 | 617 746 | 670 633 | - 955 | 669 678 | 718 133 | - 955 | 717 178 | |
| Övriga tillgångar | 65 091 | -3 042 | 62 049 | 58 475 | -2 317 | 56 158 | 56 059 | -1 778 | 54 281 |
| Summa tillgångar | 2 179 821 | -3 042 | 2 176 779 | 2 362 653 | -3 272 | 2 359 381 | 2 401 630 | -2 733 | 2 398 897 |
| Övriga skulder | 85 331 | - 974 | 84 357 | 69 883 | - 916 | 68 967 | 68 912 | - 882 | 68 030 |
| Avsättningar | 1 748 | 3 272 | 5 020 | 1 779 | 4 066 | 5 845 | 2 431 | 5 105 | 7 536 |
| Totalt eget kapital | 99 543 | -5 340 | 94 203 | 109 161 | -6 422 | 102 739 | 113 618 | -6 956 | 106 662 |
| Summa skulder och eget kapital | 2 179 821 | -3 042 | 2 176 779 | 2 362 653 | -3 272 | 2 359 381 | 2 401 630 | -2 733 | 2 398 897 |
Eget kapital - SEB Koncernen (förkortad version)
| 1 jan 2011 | 31 dec 2011 | 30 sep 2012 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tidigare | Tidigare | Tidigare | |||||||
| SEK m | rapporterat Förändring Omräknad | rapporterat Förändring Omräknad | rapporterat | Förändring Omräknad | |||||
| Förändring i redovisningsprincipen för | |||||||||
| förmånsbestämda pensionsplaner | -5 340 | -5 340 | -5 710 | -5 710 | -6 244 | -6 244 | |||
| Ändring av verkligt värde på finansiella tillgångar | - 712 | - 712 | - 712 | - 712 | |||||
| Total eget kapital | 99 543 | -5 340 | 94 203 | 109 161 | -6 422 | 102 739 | 113 618 | -6 956 | 106 662 |
Detta är SEB
SEB är en ledande nordisk finansiell koncern. Som relationsbank verkar SEB alltid för att skapa värde för kunderna. I Sverige och de baltiska länderna erbjuder SEB finansiell rådgivning och ett brett utbud av finansiella tjänster. I Danmark, Finland, Norge och Tyskland har verksamheten en stark inriktning på ett fullserviceerbjudande till företagskunder och institutioner. SEB har ett långsiktigt perspektiv i allt som görs och bidrar till att marknader och företag kan utvecklas. Verksamhetens internationella prägel återspeglas i att koncernen finns representerad i ett 20-tal länder runt om i världen. SEB betjänar mer än 4 miljoner kunder och har cirka 16 500 anställda.
| Affärsidé: | Att hjälpa privatpersoner och företag att utvecklas framgångsrikt genom att erbjuda god rådgivning och finansiella medel |
|---|---|
| Vision: | Att vara den mest betrodda partnern för kunder med ambitioner |
| Varumärkeslöfte: | Givande relationer |
| Bankens ambition: | Den ledande nordiska banken för företag och institutioner Den mest uppskattade universalbanken i Sverige och Baltikum |
| Strategiska prioriteringar: | Långsiktiga kundrelationer - SEB:s rådgivning vägleds av långsiktighet och av att se till kundens hela finansiella situation. |
| Tillväxt inom prioriterade områden – storföretag och institutioner i Norden och Tyskland, små och medelstora företag i Sverige, samt finansiellt sparande |
|
| Motståndskraft och flexibilitet - SEB prioriterar att upprätthålla en stark kapital- och likviditetsposition för att säkerställa att kunderna långsiktigt kan stödjas i alla lägen. |