AI assistant
Scana — Interim / Quarterly Report 2021
Aug 20, 2021
3736_rns_2021-08-20_90573e2b-e12e-430c-a112-c86abbdc57a7.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Delårsrapport
- halvår og 2. kvartal 2021
2
1
Bergen, 20. August 2021


NØKKELTALL | KONSERN
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | |||
|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 |
| Inntekter | 90 | 83 | 182 | 159 |
| EBITDA | 8 | 4 | 15 | 6 |
| Ordreinngang | 33 | 133 | 91 | 220 |
| Ordrereserve | 126 | 212 | 126 | 212 |
| NIBD | 7 | 74 | 7 | 74 |





Scana leverer vekst og sterk kontantstrøm fra driften
- Inntektene for kvartalet ble NOK 90 millioner som er en oppgang på 8 % fra fjoråret.
- EBITDA ble NOK 8 millioner i kvartalet, en oppgang fra fjoråret som var på NOK 4 millioner. Økningen i EBITDA på 100 % kommer som følge av redusert kostnadsbase og bedre produktmiks. Justert EBITDA i kvartalet er NOK 4,6 millioner (55 %) bedre enn fjorårets kvartal.
- Ordrereserven er på NOK 126 millioner ved utgangen av kvartalet mot NOK 212 i Q1 2020 (-41 %). Reduksjonen skyldes i stor grad utsettelse av prosjekter i markedene til Seasystems og Subseatec.
- Scana har i første halvår jobbet med flere M&A-muligheter innen både vindservice og selskaper knyttet til elektrifisering av shipping- og offshorevirksomhet.

Scana startet 2021 med en lavere kostnadsbase enn for fjoråret og leverer både omsetnings- og inntjeningsvekst i forhold til andre halvår 2020.
Til tross for sterk pipeline knyttet til både subseautbygginger, havbruk og LNG har sanksjonering av prosjekter blitt utsatt, noe som har medført redusert ordrereserve hos Subseatec og Seasystems. Med bedring i reiserestriksjoner og redusert usikkerhet knyttet til covid 19 forventes det en bedring av ordreinngangen de neste kvartalene.
Utover utsettelse av prosjekter har lokale covid utbrudd i Scanas leveransekjede medført økte kostnader og tidsforskyveleser i enkeltprosjekter i første halvår. Utfordringer i leveransekjeden er løst ved å sette HMS i førersetet samt tett oppfølging og dialog med kunder og leverandører.
I første halvår er det jobbet med konkrete M&A muligheter innen vindservice og elektrifisering av shipping- og offshorevirksomhet. Samlet er det investert NOK 4,8 millioner knyttet til markedsundersøkelser og due diligence kostnader knyttet til to strukturerte salgsprosesser der andre aktører har tilbudt bedre betingelser enn Scana har vært villige til. Scana har fortsatt sterkt fokus på vekst gjennom verdiskapende M&A innenfor vindservice og elektrifisering. Scana vil fortsette dette arbeidet i andre halvår.
ORDREINNGANG
Ordreinngangen for kvartalet ble NOK 33 millioner sammenlignet med NOK 133 millioner for samme periode i 2020 (-75 %). Konsernets ordrereserve var ved utgangen av kvartalet NOK 126 millioner mot NOK 212 millioner i andre kvartal 2020 (-40 %). Nedgangen skyldes i stor grad utsettelse av prosjekter som er forventet å gi tildelinger de neste kvartalene.
INNTEKTER OG RESULTAT I KVARTALET
Konsoliderte inntekter for konsernet ble i andre kvartal 2021 NOK 90,1 millioner som er 8 % høyere enn samme periode i 2020 der Seasystems er vesentligste bidragsyter. EBITDA i kvartalet ble NOK 8,2 millioner mot NOK 4,0 millioner for samme periode i 2020 (+106 %). Veksten i inntjening skyldes i hovedsak redusert kostnadsbase knyttet til hovedkontor og Skarpenord samt bedret produktmiks.
INNTEKTER OG RESULTAT FØRSTE HALVÅR
Konsoliderte inntekter for konsernet ble i første halvår 2021 NOK 182,0 millioner som er 14 % høyere enn samme periode i 2020. EBITDA i første halvår ble NOK 15,0 millioner mot NOK 6,4 millioner for samme periode i 2020 (+135 %).
FINANSIELL SITUASJON
Scana sin likviditetsreserve var ved utgangen av kvartalet NOK 78,3 millioner. Bankinnskudd utgjorde NOK 38,4 millioner og ikke benyttet trekkfasilitet utgjorde NOK 39,9 millioner. Netto rentebærende gjeld var ved utgangen av kvartalet NOK 6,8 millioner mot NOK 73,5 millioner på samme tidspunkt i fjor. Positivt resultat i første halvår medfører at egenkapitalen har økt til NOK 80,9 millioner per juni 2021.
AKSJEKURS
Aksjekursen var ved utgangen av kvartalet 2,0. Den har i kvartalet utviklet seg fra 2,14 til 2,0 som utgjør en nedgang på 6,6 %. Oslo børs sin hovedindeks har i andre kvartal økt med 5,9 % (OSEBX).




| 4 |
|---|
| 62 |
| 14 |
| 8 |

Scana ASA er et maritimt selskap med fokus på utstyr og servicetjenester til den globale skipsnæringen og olje-og gassindustrien. Selskapets hovedkontor er i Bergen. Konsernet har følgende driftsselskaper:
- SUBSEATEC
- SKARPENORD
- SEASYSTEMS
Datterselskapene har egne organisasjoner, ledelse og styre med fullt ansvar for egen drift og utvikling.
| 21,1 | Subseatec | 3,4 | ||
|---|---|---|---|---|
| 66,6 | Skarpenord | 2,7 | ||
| 3,1 | Seasystems | -16,0 | ||
| HQ/Elim | 9,9 |
Oversikt over porteføljeselskapene
| 44,2 | Subseatec | 5,9 | ||
|---|---|---|---|---|
| 49,8 | Skarpenord | 5,5 | ||
| 87,7 | Seasystems | 15,1 | ||
| 0,3 | HQ/Elim | -11,5 |





The leading supplier of advanced subsea applications.
Solving subsea complexity
Subseatec leverer subsea- og stigerørskomponenter til olje- og gassindustrien. Med høy kompetanse innen materialteknologi og produksjonsteknikk tar selskapet et helhetlig ansvar for tilvirkning, sammenstilling og testing av sammensatte produkter.
Ordrereserven ved utgangen av kvartalet var NOK 42,2 millioner mot NOK 95,2 på tilsvarende tidspunkt i 2020 (-56 %). Ordrereserven til Subseatec består av strategiske kontrakter med god geografisk spredning. Subseatec opplever at beslutningsprosesser knyttet til nye prosjekter blir skjøvet ut i tid grunnet covid-19.
Driftsinntektene i andre kvartal 2021 var NOK 14,0 millioner mot NOK 28,3 millioner i tilsvarende periode i 2020 (-50 %), EBITDA ble NOK 1,0 millioner mot NOK 4,1 millioner i tilsvarende kvartal i 2020 (-75 %).
Selskapets virksomhet, med få og relativt store kontrakter, kan medføre betydelige svingninger i omsetning og ordreinngang fra kvartal til kvartal.
Selskapet er en av de mest erfarne spesialistbedriftene i verden på stigerørsapplikasjoner til olje- og gassindustrien.
Daglig Leder: Peter Jansson
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | |||
|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 |
| Inntekter | 14,0 | 28,3 | 44,2 | 50,6 |
| EBITDA | 1,0 | 4,1 | 5,9 | 6,9 |
| EBIT | 0,9 | 4,0 | 5,7 | 5,8 |
| EBT | 0,7 | 8,4 | 1,9 | 5,0 |
| Investeringer | 0,2 | 0,3 | 0,2 | 0,3 |
| Sysselsatt kapital | 4,1 | 25,5 | 4,1 | 25,5 |
| Ordreinngang | 0,6 | 28,6 | 21,1 | 94,5 |
| Ordrereserve | 42,2 | 95,2 | 42,2 | 95,2 |

Selskapet er en av markedets ledende leverandører av hydrauliske ventilstyresystemer til olje-, gass- og skipsbyggingsindustrien.
The preferred supplier of valve remote control systems.

Reliable control
skarpenord.no
Skarpenord omfatter Scana Valve Control AS som eier driftsselskapene Skarpenord AS med 100 % og aksjene i Scana Korea Hydraulic med 49 %.
Selskapet har en ordrereserve ved utgangen av andre kvartal tilsvarende NOK 24,8 millioner mot NOK 17,0 millioner ved utgangen av samme kvartal 2020 (+46 %). Ordreinngangen i andre kvartal er NOK 25,6 millioner som er en økning på 148% fra NOK 10,3 millioner i sammenlignbar periode i 2020.
Driftsinntektene i kvartalet ble NOK 26,8 millioner sammenlignet med NOK 21,1 millioner i andre kvartal 2020 (+27 %). Positiv EBITDA i andre kvartal NOK 3,6 millioner er knyttet til bra produktmiks reduserte kapasitetskostnader og god kapasitetsutnyttelse. I andre kvartal i 2020 ble EBITDA sterkt preget av restrukturering som belastet resultatet med NOK 1,9 millioner og svak ordreinngang.
MARINE OFFSHORE SERVICE & SPARES
Daglig Leder: Trond Bø
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | |||
|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 |
| Inntekter | 26,8 | 21,1 | 49,8 | 50,2 |
| EBITDA | 3,6 | (3,4) | 5,5 | (3,4) |
| EBIT | 2,3 | (4,7) | 3,0 | (6,1) |
| EBT | 0,5 | (1,5) | (0,3) | (6,7) |
| Investeringer | 0,0 | (0,1) | 0,0 | 0,7 |
| Sysselsatt kapital | 62,2 | 64,6 | 62,2 | 64,6 |
| Ordreinngang | 25,6 | 10,3 | 66,6 | 27,3 |
| Ordrereserve | 24,8 | 17,0 | 24,8 | 17,0 |



Solutions to rely on


Seasystems AS jobber innen markedssegmentene havbruk, flytende vindkraft og flytende produksjon og lagring av olje og gass. Produktene er knyttet til forankringsløsninger samt systemer for overføring av olje og gass mellom flytende enheter. Selskapet jobber fra Norge med internasjonale kunder og prosjekter.
Andre kvartal er preget av høy operasjonell aktivitet. Covid-19 har medført utfordringer i noen av selskapets leveransekjeder. Dette er løst ved å sette HMS i førersetet samt tett oppfølging og dialog med kunder og leverandører.
Seasystems opplever at beslutningsprosesser knyttet til nye prosjekter blir skjøvet ut i tid grunnet covid-19. Selskapet jobber med flere interessante mulige kontrakter knyttet til havvind, havbruk og offshore.
Ordreinngangen i andre kvartal 2021 var NOK 6,6 millioner sammenlignet med NOK 94,1 millioner i samme kvartal 2020 (-93 %).
Ordrereserven ved utgangen av andre kvartal 2021 var NOK 59,3 millioner sammenlignet med NOK 99,3 millioner i andre kvartal 2020 (-40 %).
Driftsinntektene i kvartalet var NOK 49,0 millioner mot NOK 33,8 millioner i sammenlignbar periode i 2020 (+45 %). EBITDA var NOK 11,7 millioner mot NOK 9,7 millioner i sammenlignbar periode i 2020 (+20 %).
Selskapets virksomhet, med få og relativt store kontrakter, kan medføre betydelige svingninger i omsetning og ordreinngang fra kvartal til kvartal.
Developing smarter and more cost-effective solutions together with our customers.


FLOATING WIND OIL & GAS FISH FARMING SERVICE & SPARES
Selskapet er en internasjonal leverandør av forankringsløsninger til segment som offshore havbruk, flytende vindkraft og olje og gass industrien.
Daglig Leder: Torkjell Lisland
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 | |
| Inntekter | 49,0 | 33,8 | 87,7 | 58,5 | |
| EBITDA | 11,7 | 9,7 | 15,1 | 15,7 | |
| EBIT | 11,5 | 9,5 | 14,7 | 15,1 | |
| EBT | 10,3 | 13,1 | 14,2 | 16,2 | |
| Investeringer | 0,7 | 0,0 | 0,7 | 0,1 | |
| Sysselsatt kapital | 14,1 | (12,3) | 14,1 | (12,3) | |
| Ordreinngang | 6,6 | 94,1 | 3,1 | 98,5 | |
| Ordrereserve | 59,3 | 99,3 | 59,3 | 99,3 |

ANDRE KVARTAL 2021
Gruppens inntekter i andre kvartal 2021 ble NOK 90,1 millioner mot NOK 83,2 millioner i forhold til samme kvartal i 2020 (+8 %). EBITDA for konsernet var NOK 8,2 millioner i kvartalet mot NOK 4,0 millioner i tilsvarende periode i fjor (+106 %). I kvartalet er resultatet belastet med NOK 4,6 millioner som er knyttet til markedsanalyser, transaksjonsprosesser, opsjonsprogram og reversering av restruktureringsavsetninger, tilsvarende for fjoråret var på NOK 4,3 millioner. Netto resultat ble NOK 2,9 millioner i kvartalet 2021 mot NOK 4,8 millioner for samme periode 2020 (-40 %).
FØRSTE HALVÅR 2021
Gruppens inntekter i første halvår 2021 ble NOK 182,0 millioner mot NOK 159,3 millioner i forhold til samme periode i 2020 (+14 %). EBITDA for konsernet var NOK 15,0 millioner i første halvår mot NOK 6,4 millioner i tilsvarende periode i fjor (+135 %). I perioden er resultatet belastet med NOK 5,4 millioner som er knyttet til markedsanalyser, DD-kostnader, opsjonsprogram og reversering av restruktureringsavsetninger, tilsvarende for første halvår 2020 var på NOK 4,8 millioner. Netto resultat ble NOK 6,3 millioner i første halvår 2021 mot minus NOK 0,8 millioner for samme periode 2020 (+893 %).
FINANSIELL POSISJON
Kontantstrøm fra drift ble i andre kvartal 2021 NOK 19,0 millioner mot NOK 5,9 millioner i samme kvartal i 2020. Kontantstrømmen knyttet til drift er påvirket av oppnådd resultat og svingninger i arbeidskapital.
Kontantstrøm fra investeringsaktiviteter ble i andre kvartal NOK 0,9 million sammenlignet med NOK 1,9 millioner tilsvarende periode 2020.
Netto rentebærende gjeld var ved utgangen av perioden NOK 6,8 millioner mot NOK 73,5 millioner på samme tidspunkt i fjor. Bokført egenkapital ved utgangen kvartalet var NOK 80,9 millioner som utgjorde 38,5 % av bokførte eiendeler.
SCANA AKSJEN
Scana sin egenkapital hadde en markedsverdi på NOK 215 millioner ved utgangen av juni 2021. Selskapet eide 6461 egne aksjer på balansedagen. Resultatene for tredje kvartal 2021 planlegges fremlagt 29. oktober 2021.
KONTAKTINFORMASJON
- Torvald Ulland Reiestad, CFO
- M +47 979 87 895
- E [email protected]
For ytterligere informasjon vennligst se www.scana.no/investorinformasjon
Finansielt resultat andre kvartal og første halvår 2021
Konsernregnskap andre kvartal og første halvår 2021
RESULTATREGNSKAP | KONSERN
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | HELÅR | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | Note | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Inntekter | 2/13 | 90,1 | 83,2 | 182,0 | 159,3 | 318,1 |
| Vareforbruk | 43,3 | 51,5 | 97,2 | 93,6 | 174,5 | |
| Beholdningsendringer varer i arbeid og ferdigvarer | 4,4 | (5,3) | 8,7 | (7,3) | (5,2) | |
| Lønn og sosiale kostnader | 14 | 23,9 | 27,1 | 45,5 | 53,2 | 90,2 |
| Andre driftskostnader | 10,3 | 5,9 | 15,6 | 13,4 | 24,0 | |
| EBITDA | 2 | 8,2 | 4,0 | 15,0 | 6,4 | 34,6 |
| Avskrivninger / nedskrivninger | 2/7/12 | 1,7 | 2,0 | 3,5 | 4,0 | 7,9 |
| Driftsresultat | 2 | 6,5 | 2,0 | 11,5 | 2,4 | 26,7 |
| Renteinntekter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | |
| Rentekostnader | (1,3) | (2,2) | (2,5) | (4,4) | (8,6) | |
| Netto valutagevinster / tap (-) | (1,1) | 4,5 | (1,2) | 1,3 | 1,0 | |
| Andre finansposter | 8 | (1,2) | 0,5 | (1,9) | (0,2) | 1,5 |
| Netto finansposter | (3,6) | 2,8 | (5,6) | (3,2) | (6,1) | |
| Resultat før skatt - videreført virksomhet | 2,9 | 4,8 | 5,9 | (0,8) | 20,7 | |
| Beregnet skattekostnad | 9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | (0,0) | (29,6) |
| Netto resultat knyttet til videreført virksomhet | 2 | 2,9 | 4,8 | 5,9 | (0,8) | 50,3 |
| Netto resultat - avviklet virksomhet | 2 | 0,0 | 0,0 | 0,4 | 0,0 | 0,0 |
| Netto resultat | 2,9 | 4,8 | 6,3 | (0,8) | 50,3 | |
| Resultat pr. aksje | 10 | 0,03 | 0,04 | 0,06 | (0,01) | 0,47 |
| ANDRE INNTEKTER OG KOSTNADER | ||||||
| Omregningsdifferanser | (0,7) | 0,4 | (0,6) | (0,6) | (0,3) | |
| Sum andre inntekter og kostnader | (0,7) | 0,4 | (0,6) | (0,6) | (0,3) | |
| Totalresultat | 2,2 | 5,2 | 5,7 | (1,4) | 50,0 |
BALANSE | KONSERN KONTANTSTRØMOPPSTILLING | KONSERN
| NOK millioner | Note | 30.06.21 | 30.06.20 | 31.12.20 |
|---|---|---|---|---|
| Utsatt skattefordel | 9 | 36,8 | 3,1 | 36,9 |
| Immaterielle eiendeler | 7 | 1,2 | 2,2 | 1,7 |
| Bruksrettseiendeler | 7/12 | 14,4 | 17,2 | 15,6 |
| Varige driftsmidler | 7 | 8,3 | 10,5 | 9,2 |
| Aksjer i tilknyttede selskap | 8 | 29,1 | 29,2 | 30,7 |
| Andre langsiktige eiendeler | 5 | 1,9 | 1,6 | 1,9 |
| Sum anleggsmidler | 91,7 | 63,8 | 96,0 | |
| Varelager | 10,8 | 20,7 | 14,3 | |
| Kundefordringer | 4/5 | 31,4 | 53,5 | 49,4 |
| Kontraktseiendeler | 13 | 24,7 | 49,9 | 24,7 |
| Derivater | 4/5 | 2,6 | 0,0 | 4,4 |
| Andre kortsiktige fordringer | 5/6 | 4,1 | 13,9 | 7,1 |
| Forskuddsbetalinger | 5/6 | 6,2 | 4,9 | 10,6 |
| Betalingsmidler | 5/6 | 38,4 | 22,2 | 37,5 |
| Eiendeler klassifisert som holdt for salg | 0,0 | 14,5 | 0,0 | |
| Sum omløpsmidler | 118,2 | 179,7 | 148,0 | |
| Sum eiendeler | 2 | 209,9 | 243,5 | 244,0 |
| Innskutt egenkapital | 704,4 | 704,4 | 704,4 | |
| Opptjent egenkapital | (623,5) | (682,4) | (630,1) | |
| Egenkapital | 80,9 | 21,9 | 74,3 | |
| Leieforpliktelser langsiktig | 4/5/12 | 5,5 | 8,2 | 6,1 |
| Utsatt skatt | 9 | 4,2 | 0,0 | 4,2 |
| Annen langsiktig gjeld | 1,9 | 1,6 | 1,9 | |
| Sum langsiktig gjeld | 2 | 11,5 | 9,9 | 12,1 |
| Rentebærende kortsiktig gjeld | 3/4/5/6 | 36,0 | 83,4 | 60,3 |
| Leieforpliktelser kortsiktig | 4/5/12 | 3,8 | 4,1 | 4,3 |
| Leverandørgjeld | 4/5 | 16,8 | 29,1 | 24,1 |
| Kontraktforpliktelser | 13 | 15,4 | 52,6 | 34,9 |
| Derivater | 4/5 | 0,6 | 0,0 | 0,1 |
| Forpliktelser klassifisert som holdt for salg | 0,0 | 5,1 | 0,0 | |
| Annen kortsiktig gjeld | 5 | 45,0 | 37,4 | 33,7 |
| Sum kortsiktig gjeld | 2 | 117,5 | 211,7 | 157,5 |
| Sum gjeld og egenkapital | 209,9 | 243,5 | 244,0 |
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | HELÅR | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | Note | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Resultat før skatt – videreført virksomhet | 2,9 | 4,8 | 5,9 | (0,8) | 20,7 | |
| Betalte skatter | (0,1) | (0,1) | (0,2) | (0,2) | (0,0) | |
| Gevinst/tap – videreført virksomhet | 0,7 | (0,1) | 0,7 | (0,1) | (16,3) | |
| Urealiserte verdiendringer og valutaposter | 5 | 2,1 | (5,6) | 4,5 | 0,0 | 0,3 |
| Avskrivninger og nedskrivninger | 7 | 1,7 | 2,0 | 3,5 | 4,0 | 7,9 |
| Renteinntekter og rentekostnader | 1,5 | 2,4 | 2,8 | 4,6 | 9,1 | |
| Mottatte renter | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | |
| Endring i arbeidskapital | 10,2 | 2,5 | 11,1 | 2,8 | 17,4 | |
| Netto kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | 19,0 | 5,9 | 28,3 | 10,4 | 39,0 | |
| Salg av anleggsmidler | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 17,9 | |
| Investeringer i anleggsmidler | (0,1) | 0,1 | (0,1) | (0,8) | (1,1) | |
| Salg av eierandel | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | |
| Likviditetsbeholdning avviklet virksomhet | (0,1) | 0,0 | (0,1) | 0,0 | 0,0 | |
| Kjøp av virksomhet/Mottatt utbytte | 0,9 | 1,7 | 0,9 | 1,7 | 1,7 | |
| Netto kontantstrøm fra investeringsaktiviteter | 0,9 | 1,9 | 0,8 | 0,9 | 18,6 | |
| Opptak av ny langsiktig rentebærende gjeld | 0,0 | 4,8 | 0,0 | 4,8 | 0,0 | |
| Nedbetaling av langsiktig rentebærende gjeld | 3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | (43,8) |
| Nedbetaling av leieforpliktelser | 12 | 0,8 | (1,2) | (0,3) | (2,5) | (5,4) |
| Betalt andre finanskostnader | (0,1) | (0,2) | (0,1) | (0,2) | (1,2) | |
| Betalte renter | (0,5) | (5,1) | (1,0) | (5,8) | (11,1) | |
| Netto kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter | 0,2 | (1,6) | (1,3) | (3,7) | (61,4) | |
| Netto kontantstrøm | 20,1 | 6,1 | 27,8 | 7,5 | (3,8) | |
| Kontantbeholdning ved periodens begynnelse | 17,6 | 16,1 | 11,1 | 14,1 | 14,1 | |
| Valutakursendringer på kontanter og kontantekvivalenter | 0,6 | (0,0) | (0,6) | 0,6 | 0,8 | |
| Kontantbeholdning ved periodens slutt | 6 | 38,3 | 22,2 | 38,3 | 22,2 | 11,1 |
| x | |
|---|---|
| Scana |
NOTE 1 | OVERORDNET INFORMASJON
Konsernregnskapet for Scana ASA for andre kvartal og første halvår 2021 ble godkjent av styret 20. august 2021. Delårsrapporten er utarbeidet i tråd med IAS 34 Delårsrapportering. Den sammendratte delårsrapporten inkluderer ikke all noteinformasjon som kreves i årsregnskapet. Delårsrapporten bør leses i sammenheng med årsregnskapet 2020 som inneholder full oversikt over anvendte regnskapsprinsipper. Konsernet har benyttet samme regnskapsprinsipper og beregningsmetoder som ved siste årsregnskap. Alle tall er oppgitt i NOK millioner. Regnskapstallene er ikke reviderte.
NOTE 2 | SEGMENT
Porteføljeselskapene rapporteres som egne segment og består av Subseatec, Skarpenord og Seasystems.
Hovedproduktene i porteføljeselskapet Subseatec er smidde produkter til olje og gassindustrien. Skarpenord er en leverandør av hydrauliske og pneumatiske ventilsystemer til olje-, gass- og skipsbyggingsindustrien. Seasystems leverer innovative systemløsninger innen offloading, forankring og turret til flytende produksjons -og lagringsskip, havbruksenheter og havvind. «Scana HQ» inkluderer Scana ASA, tre holdingselskaper, Scana Property og selskapet i Brasil. Kolonnen «Elimineringer» gjelder elimineringer mellom porteføljeselskapene.
Presentasjonen sammenfaller med den interne rapporteringen til styret. Property inngår nå i segmentet Scana HQ som følge av at alle eiendommene er solgt.
Inntekter fra salg til eksterne kunder og transaksjoner med andre porteføljer rapporteres i hvert av virksomhetsområdene og interne leveranser blir bokført til antatt markedsverdi. Segmentinndelingen er basert på selskapets kjernevirksomhet.
I første halvår 2021 ble konkursboet for Björneborg avsluttet. Det ble utbetalt MNOK 0,4 i forbindelse med avslutningen. Denne posten er klassifisert som avviklet virksomhet i resultatoppstillingen.
| 2021 hittil i år (NOK millioner) | SUBSEATEC SKARPENORD SEASYSTEMS Scana HQ Elimineringer | Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Inntekter eksternt | 44,2 | 49,8 | 87,7 | 0,3 | 0,0 | 182,0 |
| Inntekter internt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,6 | (0,6) | 0,0 |
| Sum inntekter | 44,2 | 49,8 | 87,7 | 0,9 | (0,6) | 182,0 |
| Driftskostnader | 38,3 | 44,3 | 72,6 | 12,4 | (0,6) | 167,0 |
| EBITDA | 5,9 | 5,5 | 15,1 | (11,5) | 0,0 | 15,0 |
| Avskrivninger | 0,2 | 2,5 | 0,4 | 0,3 | 0,0 | 3,5 |
| Nedskrivninger | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Driftsresultat (EBIT) | 5,7 | 3,0 | 14,7 | (11,8) | 0,0 | 11,5 |
| EBIT margin | 13 % | 6 % | 17 % | 6 % | ||
| Netto finansposter | (5,6) | |||||
| Resultat før skatt fra videreført virksomhet | 5,9 | |||||
| Skatt | 0,0 | |||||
| Årsresultat fra videreført virksomhet | 5,9 | |||||
| BALANSETALL | ||||||
| Eiendeler | 38,4 | 92,2 | 109,4 | 104,7 | (134,7) | 209,9 |
| Langsiktig gjeld | 1,2 | 4,6 | 0,5 | 5,2 | 0,0 | 11,5 |
| Kortsiktig gjeld | 16,7 | 68,4 | 38,4 | 128,7 | (134,7) | 117,5 |
| 2021 hittil i år (NOK millioner) | SUBSEATEC SKARPENORD SEASYSTEMS Scana HQ Elimineringer | Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Inntekter eksternt | 44,2 | 49,8 | 87,7 | 0,3 | 0,0 | 182,0 |
| Inntekter internt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,6 | (0,6) | 0,0 |
| Sum inntekter | 44,2 | 49,8 | 87,7 | 0,9 | (0,6) | 182,0 |
| Driftskostnader | 38,3 | 44,3 | 72,6 | 12,4 | (0,6) | 167,0 |
| EBITDA | 5,9 | 5,5 | 15,1 | (11,5) | 0,0 | 15,0 |
| Avskrivninger | 0,2 | 2,5 | 0,4 | 0,3 | 0,0 | 3,5 |
| Nedskrivninger | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Driftsresultat (EBIT) | 5,7 | 3,0 | 14,7 | (11,8) | 0,0 | 11,5 |
| EBIT margin | 13 % | 6 % | 17 % | 6 % | ||
| Netto finansposter | (5,6) | |||||
| Resultat før skatt fra videreført virksomhet | 5,9 | |||||
| Skatt | 0,0 | |||||
| Årsresultat fra videreført virksomhet | 5,9 | |||||
| BALANSETALL | ||||||
| Eiendeler | 38,4 | 92,2 | 109,4 | 104,7 | (134,7) | 209,9 |
| Langsiktig gjeld | 1,2 | 4,6 | 0,5 | 5,2 | 0,0 | 11,5 |
| Kortsiktig gjeld | 16,7 | 68,4 | 38,4 | 128,7 | (134,7) | 117,5 |
NØKKELTALL
| Ordreinngang | 21,1 | 66,6 | 3,1 | 0,0 | 0,0 | 90,8 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ordrereserve | 42,2 | 24,8 | 59,3 | 0,0 | 0,0 | 126,3 |
| 2020 hittil i år (NOK millioner) | SUBSEATEC SKARPENORD SEASYSTEMS Scana HQ Elimineringer | Konsern | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Inntekter eksternt | 50,6 | 50,2 | 58,5 | 0,0 | 0,0 | 159,3 |
| Inntekter internt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,1 | (1,1) | 0,0 |
| Sum inntekter | 50,6 | 50,2 | 58,5 | 1,1 | (1,1) | 159,3 |
| Driftskostnader | 44,6 | 53,6 | 42,8 | 13,0 | (1,1) | 152,9 |
| EBITDA | 6,0 | (3,4) | 15,7 | (11,9) | 0,0 | 6,4 |
| Avskrivninger | 0,2 | 2,7 | 0,6 | 0,5 | 0,0 | 4,0 |
| Nedskrivninger | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Driftsresultat (EBIT) | 5,8 | (6,1) | 15,1 | (12,4) | 0,0 | 2,4 |
| EBIT margin | 11 % | -12 % | 26 % | 2 % | ||
| Netto finansposter | (3,2) | |||||
| Resultat før skatt fra videreført virksomhet | (0,8) | |||||
| Skatt | 0,0 | |||||
| Årsresultat fra videreført virksomhet | (0,8) | |||||
| BALANSETALL | ||||||
| Eiendeler | 81,0 | 102,0 | 83,4 | 154,6 | (177,5) | 243,5 |
| Eiendeler | 81,0 | 102,0 | 83,4 | 154,6 | (177,5) | 243,5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Langsiktig gjeld | 0,3 | 7,4 | 0,5 | 1,7 | 0,0 | 9,9 |
| Kortsiktig gjeld | 109,7 | 78,2 | 36,8 | 164,5 | (177,5) | 211,7 |
| NØKKELTALL | ||||||
| Ordreinngang | 94,5 | 27,3 | 98,5 | 0,0 | 0,0 | 220,3 |
| Ordrereserve | 95,2 | 17,0 | 99,4 | 0,0 | 0,0 | 211,6 |
| NOK millioner | Aksjekapital | Innskutt egenkapital |
Annen egenkapital |
Sum | Minoritets interesser |
Sum egenkapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pr. 01.01.20 | 107,5 | 596,9 | (681,9) | 22,5 | 0,0 | 22,5 |
| Totalresultat for perioden | 50,0 | 50,0 | 0,0 | 50,0 | ||
| Opsjonsprogram | 1,8 | 1,8 | 1,8 | |||
| Egenkapital pr. 31.12.20 | 107,5 | 596,9 | (630,1) | 74,3 | 0,0 | 74,3 |
| NOK millioner | Aksjekapital | Innskutt egenkapital |
Annen egenkapital |
Sum | Minoritets interesser |
Sum egenkapital |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pr. 01.01.21 | 107,5 | 596,9 | (630,1) | 74,3 | 0,0 | 74,3 |
| Totalresultat for perioden | 5,7 | 57 | 0,0 | 5,7 | ||
| Opsjonsprogram | 0,9 | 0,9 | 0,9 | |||
| Egenkapital pr. 30.06.21 | 107,5 | 596,9 | (623,5) | 80,9 | 0,0 | 80,9 |
OPPSTILLING AV ENDRING EGENKAPITAL | KONSERN
NOTE 5 | FINANSIELLE INSTRUMENTER
Virkelig verdi på valutaterminkontrakter er fastsatt ved å benytte sluttkurs på balansedagen korrigert for rentedifferansen mellom de respektive valutaer. Amortisert kost av kundefordringer, kontraktseiendeler kontanter, kassekreditt og annen rentebærende gjeld m.m. anses å være tilnærmet lik balanseført verdi, ettersom disse har kort forfallstid og dermed gir flytende rente som justeres i takt med endringer i det generelle rentenivået. Tilsvarende er virkelig verdi av eiendeler holdt for salg og forpliktelser holdt for salg.
Nedenfor vises en oppstilling av bokført verdi og virkelig verdi for konsernets finansielle instrumenter. Virkelig verdi anses å være tilnærmet lik bokført verdi som følger av kort forfallstid på alle postene, og verdiene er vist i kolonnen for juni 2021 i tabellen nedenfor. I tillegg viser tabellen verdsettelseshierarkiet for eiendeler og forpliktelser sammen med hvordan de ulike finansielle instrumentene er kategorisert.
| Virkelig verdi hierarki |
30.06.21 | 30.06.20 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Note | Nivå | Verdiendring over resultatet |
Verdiendring over total resultatet |
Til amortisert kost |
Totalt | Totalt | |
| FINANSIELLE EIENDELER | |||||||
| Kundefordringer | 4 | 31,4 | 31,4 | 53,5 | |||
| Andre fordringer | 4,1 | 4,1 | 13,9 | ||||
| Forskuddsbetalinger | 6,2 | 6,2 | 4,9 | ||||
| Valutaterminkontrakter | 4 | Nivå 2 | 2,6 | 2,6 | 0,0 | ||
| Bankinnskudd | 6 | 38,4 | 38,4 | 22,2 | |||
| Eiendeler holdt for salg | 15 | 0,0 | 0,0 | 14,5 | |||
| Sum | 2,6 | 0,0 | 80,0 | 82,7 | 109,1 | ||
| FINANSIELL GJELD | |||||||
| Kassekreditt | 3/4 | 0,1 | 0,1 | 0,0 | |||
| Leieforpliktelser | 4 | 9,3 | 9,3 | 12,3 | |||
| Rentebærende og rentefri gjeld | 3/4 | 35,9 | 35,9 | 83,4 | |||
| Leverandørgjeld | 4 | 16,8 | 16,8 | 29,1 | |||
| Valutaterminkontrakter | 4 | Nivå 2 | 0,6 | 0,6 | 0,0 | ||
| Forpliktelser holdt for salg | 15 | 0,0 | 0,0 | 5,1 | |||
| Annen kortsiktig gjeld | 44,9 | 44,9 | 37,4 | ||||
| Sum | 0,6 | 0,0 | 107,0 | 107,6 | 167,3 |
VIRKELIG VERDI | VERDIHIERARKI
Scana anvender følgende hierarki ved vurdering og presentasjon av virkelig verdi av de finansielle instrumenter.
- Nivå 1: Noterte priser (ujustert) i aktive markeder for identiske eiendeler og forpliktelser.
- Nivå 2: Annen input enn noterte priser fra aktive markeder som inkluderes i nivå 1, som er observerbare for eiendelen eller forpliktelsen, enten direkte (som priser) eller indirekte (utledet fra priser). For å beregne verdien av åpne valutakontrakter hentes fra Norges Bank på balansedagen.
- Nivå 3: Input for eiendelen eller forpliktelsen som ikke er basert på observerbare markedsdata.
Det er i andre kvartal 2021 ikke gjennomført overføringer mellom de ulike verdihierarkinivåene eller end-
ring i vurderingen av virkelig verdi.
NOTE 4 | FORFALLSANALYSE – FINANSIELLE FORPLIKTELSER
Tabellen nedenfor viser forfallstruktur for finansielle forpliktelser per 30. juni 2021. Fremtidige forfall de neste 12 måneder er brutt ned kvartalsvis og deretter på årlig basis. Kolonne 2021 gjelder andre halvår 2021, 2022 og 2023 gjelder helår.
Konsernet hadde per 30. juni 2021 totalt utestående kundefordringer på MNOK 31,4 som forfaller og forventes innbetalt i løpet av tredje kvartal 2021. Konsernets rentebetalinger er basert på eksisterende finansieringsløsning og vilkår på balansedagen.
Konsernets likviditetsreserve var per 30. juni 2021 MNOK 78,3. Se note 6 for ytterligere omtale.
| Pr. 30.06.21 | Kortsiktig | Langsiktig |
|---|---|---|
| Kassekreditt | 0,1 | |
| Aksjonærlån | 33,4 | |
| Påløpte renter | 2,4 | |
| Sum rentebærende gjeld | 36,0 | 0,0 |
NOTE 3 | RENTEBÆRENDE GJELD
| Pr. 30.06.20 | Kortsiktig | Langsiktig |
|---|---|---|
| Syndikatlån SEK | 48,1 | 0,0 |
| Aksjonærlån | 33,4 | |
| Påløpte renter | 1,9 | |
| Sum rentebærende gjeld | 83,4 | 0,0 |
Konsernet ble refinansiert i oktober 2020. Finansieringen er i dag knyttet til kassakredittramme på MNOK 40 og bankgarantifasilitet på MNOK 45. Det er en rullerende trekkfasilitet. I henhold til lånevilkårene er det et krav til minimum covenant-egenkapitalandel på 25 %, krav til covenant-NIBD/EBITDA (rullerende 12 måneders EBITDA) på 3,0 og trekkfasiliteten ikke skal overstige 70 % knyttet til borrowing base. Konsernet er ikke i brudd med lånevilkårene ved utgangen av andre kvartal 2021.
Aksjonærlånet har forfall dagen etter fornyelse av trekkfasilitet i banken. Første fornyelse er 10. oktober 2021.
For ytterligere omtale av rentebærende gjeld se årsregnskapet 2020.
| Pr. 30.06.21 | K3 21 | K4 21 | K1 22 | K2 22 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Leieforpliktelser | -9,3 | -1,1 | -1,0 | -0,8 | -0,8 | -2,1 | -3,0 | -2,2 |
| Kassekreditt | -0,1 | 0,0 | ||||||
| Aksjonærlån | -33,4 | -33,4 | -33,4 | |||||
| Derivater | 2,0 | 0,0 | ||||||
| Rentebetalinger | -2,4 | -1,0 | -1,0 | -1,0 | -1,0 | -2,0 | -4,0 | -4,0 |
| Leverandørgjeld | -16,8 | -16,8 | -16,8 | |||||
| Sum utbetalinger | -18,9 | -35,4 | -1,8 | -1,8 | -54,3 | -7,0 | -6,2 |

NOTE 6 | BANKBEHOLDNING
Konsernets bankbeholdning per 30. juni 2021 utgjorde MNOK 38,4. Total likviditetsreserve var per 30. juni 2021 MNOK 78,3 som bestod av ubenyttet kassekreditt ramme på MNOK 39,9 og bankbeholdning på MNOK 38,4. Det vises for øvrig til note 4 for omtale av finansielle forpliktelser.
NOTE 7 | VERDIVURDERING KNYTTET TIL VERDIFALL
Det vises til årsregnskapet 2020 note 1, 8 og 9 knyttet til prinsipper og metoder for verdivurderinger av immaterielle eiendeler og anleggsmidler.
Konsernets EBITDA i første halvår 2021 ble MNOK 15,0. Det er gjennomført nedskrivningsvurderinger i konsernet med bakgrunn i identifiserte nedskrivningsindikatorer knyttet til kontantstrømgenererende enhet Skarpenord.
Skarpenord har levert positivt driftsresultat i første halvår. Resultatene overstiger estimatene i nedskrivningstesten som ble utarbeidet i forbindelse med årsoppgjøret 2020. Det er knyttet til bedre produktmiks og redusert kostnadsbase. Det er ikke utarbeidet ny nedskrivningstest i andre kvartal. Ledelsen vurderer at de estimerte kontantstrømmene som ble lagt til grunn knyttet til nedskrivningstesten ved utgangen av 2020 er tilstrekkelig. De kontantstrømmer som er lagt til grunn, er basert på ledelsen og styrets beste estimat. Ledelsen forventer at covid-19 vil ha begrenset effekt på estimatene. Det er ikke foretatt nedskrivning i andre kvartal 2021.
NOTE 8 | AKSJER I TILKNYTTEDE SELSKAP
Scana ASA innregner verdien av tilknyttede selskap etter egenkapitalmetoden. Ved utgangen av andre kvartal er selskapets andel MNOK 29,1, en reduksjon på MNOK 1,6 i kvartalet.
NOTE 9 | SKATT
Ved utgangen av 2020 ble det foretatt skatteberegninger og vurderinger knyttet til balanseføring av utsatt skattefordel. Skattemessig underskudd knyttet til operative virksomheter ble balanseført.
Ledelsen legger de samme vurderinger til grunn ved utgangen av andre kvartal 2021 knyttet til balanseføring av utsatt skattefordel. Det vurderes at covid-19 har begrenset effekt på estimatene. Se også årsrapporten for 2020.
Seasystems har i flere år levert positive resultater og forventer å benytte fremførbart skattemessig underskudd som per 31.12.20 var MNOK 103,6. Skarpenord har siden restruktureringen sommeren 2020, vist klar forbedring i lønnsomheten. Basert på ledelsens beste estimat og vurderinger forventes Skarpenord å benytte fremførbart underskudd som utgjorde MNOK 57,9 per 31.12.20.
I norske virksomheter utgjorde fremførbart underskudd MNOK 281,0. Totalt er MNOK 36,8 balanseført knyttet til utsatt skattefordel per juni 2021. Konsernet har MNOK 44,2 i utsatt skattefordel som ikke er balanseført.
I Sverige har det operative selskapet levert skattemessige resultater over tid og redusert underskudd til fremføring i eierselskapene. Samlet er skattemessig underskudd til fremføring i svenske virksomheter per 31.12.20 på MNOK 19,3 som forventes vil bli benyttet.
NOTE 11 | FORTSATT DRIFT
Styret bekrefter at forutsetningen om fortsatt drift er til stede i henhold til regnskapsloven § 3-3a og at konsernregnskapet er utarbeidet i samsvar med dette.
NOTE 12 | LEIEFORPLIKTELSER
Per juni 2021 utgjør bruksrettseiendeler MNOK 14,4 som er fordelt slik.
Per juni 2021 utgjør leieforpliktelsene MNOK 9,3. Inngåtte leieforpliktelser / forlengelser er knyttet til utøvd opsjon vedrørende leie av lokaler og inngått ny leieavtale av bil.
| NOK millioner | |
|---|---|
| Bruksrettseiendeler per 30.06.21 | |
| Bygg/lokaler | 7,8 |
| Maskiner | 6,3 |
| Biler | 0,4 |
| Sum | 14,4 |
| NOK millioner | |
|---|---|
| Leieforpliktelser pr. 31.12.20 | 10,4 |
| Inngåtte leieforplikteler/forlengelser | 0,0 |
| Betalinger | (1,2) |
| Agio | (0,0) |
| Renter | 0,1 |
| Leieforpliktelser pr. 31.03.21 | 9,3 |
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | HELÅR | |||
|---|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Resultat pr. aksje – videreført virksomhet | 0,03 | 0,04 | 0,05 | (0,01) | 0,47 |
| Resultat pr. aksje utvannet – videreført virksomhet | 0,02 | 0,04 | 0,05 | (0,01) | 0,43 |
| Resultat pr. aksje – avvikelt virksomhet | (0,00) | 0,00 | 0,00 | 0,00 | (0,00) |
| Resultat pr. aksje utvannet – avvikelt virksomhet | (0,02) | (0,04) | 0,00 | 0,00 | (0,00) |
| Resultat pr. aksje | 0,03 | 0,04 | 0,06 | (0,01) | 0,47 |
| Resultat pr. aksje utvannet | 0,02 | 0,04 | 0,05 | (0,01) | 0,43 |
NOTE 10 | RESULTAT PR AKSJE

-
-
ALTERNATIVE RESULTATMÅL
Alternative resultatmål, dvs. finansielle måltall som ikke er definert innenfor gjeldende finansiell rapporteringsrammeverk, brukes av Scana for å gi tilleggsinformasjon. Dette gjøres ved å ekskludere elementer som etter Scanas syn, ikke gir en indikasjon på periodiske EBITDA eller driftsresultater. Alternative resultatmål er ment å forbedre sammenlignbarheten av resultatene fra periode til periode. Det er Scanas erfaring at disse ofte benyttes av analytikere, investorer og andre parter. Ledelsen bruker også disse målingene internt.
Alternative resultatmål er ikke en erstatning for måling av resultater i samsvar med IFRS.
| Scanas finansielle alternative resultatmål | |
|---|---|
| EBITDA | Driftsresultat før avskrivninger |
| Justert EBITDA | EBITDA fratrukket identifiserte kostnader eller inntekter som ekskluderes for å få frem reell underliggende drift |
| EBIT | Driftsresultat etter avskrivninger og nedskrivninger |
| Justert driftsresultat | Driftsresultat etter justeringer knyttet til identifiserte kostnader eller inntekter for å få frem reell underliggende drift |
DEFINISJONER
| Rullerende EBITDA | EBITDA for de siste tolv månedene |
|---|---|
| NIBD | Netto rentebærende gjeld (Rentebærende gjeld – bankbeholdning) |
| Borrowing base | Består av lager, kundefordringer og kontraktseiendeler |
| Covenant-egenkapital | Egenkapital pluss hovedstol aksjonærlån |
| Covenant-NIBD | Netto rentebærende gjeld eksklusive aksjonærlån og leieforpliktelser knyttet til lokaler |
| Ordreinngang | Består av periodens nye ordre samt netto endring på eksisterende ordrer, |
| Ordrereserve | Består av gjenværende leveranser på inngåtte kontrakter ved periodeslut |
- NIBD Netto rentebærende gjeld (Rentebærende gjeld bankbeholdning)
-
- - Covenant-NIBD Netto rentebærende gjeld eksklusive aksjonærlån og leieforpliktelser
Ordreinngang Består av periodens nye ordre samt netto endring på eksisterende ordrer, herunder endringsordrer, kanselleringer og endringer knyttet til valutakurs Ordrereserve Består av gjenværende leveranser på inngåtte kontrakter ved periodeslut
1) Kostnader knyttet til strategiutvikling og M&A muligheter
2) Kostnader knyttet til opsjonsprogrammet som påløper i opptjeningstiden
3) Restruktureringskostnader knyttet til sluttavtaler og bistand
Basert på fremdriftsplaner forventes pågående prosjekter ved utgangen av andre kvartal 2021 ferdigstilt i løpet av andre halvår 2021 med unntak av prosjekter som til sammen utgjør MNOK 10,5 i inntekter.
Det foretas løpende vurderinger knyttet til tapsavsetninger i prosjektene. Ved utgangen av andre kvartal 2021 er det bokført tapsavsetninger som utgjør MNOK 1,0 som er knyttet til Seasystems som reduserer kontraktseiendeler og kostnadsføres i resultatet. Tapsavsetningen er basert på oppdaterte kalkyler og ledelsens vurdering.
NOTE 14 | OPSJONSPROGRAM
Opsjonsprogrammet viser en estimert verdi på totalt MNOK 5,2. For fastsettelse av verdien er det blitt benyttet en binomisk opsjonsprisingsmodell. Beregningen er basert på oppgjør i aksjer. Verdien av tildelte opsjoner periodiseres over den avtalte perioden de ansatte innvinner retten til å motta opsjonene. I andre kvartal 2021 er resultatet belastet med MNOK 0,4 knyttet til opsjonsprogrammet.
NOTE 13 | PÅGÅENDE PROSJEKTER
Oppstilling nedenfor viser inntekter og kostnader som innregnes over tid knyttet til kontrakter som ikke er ferdigstilt og levert på balansetidspunktet. Kontraktene kan ha en ferdigstillelsestid på mer enn et år.
| HITTIL I ÅR | HELÅR | ||
|---|---|---|---|
| NOK millioner | 2021 | 2020 | 2020 |
| Inntekter innregnet over tid knyttet til kontrakter | 221,7 | 239,5 | 145,4 |
| Kostnader innregnet over tid knyttet til kontrakter | 192,0 | 182,5 | 138,4 |
| Bruttomargin i kroner | 29,7 | 57,1 | 7,0 |
| Bruttomargin i prosent | 13 % | 24 % | 5 % |
| Fakturerte inntekter knyttet til kontrakter (milepæler) | 220,6 | 236,6 | 154,2 |
| Kontraktseiendeler | 24,7 | 49,9 | 24,7 |
| Kontraktsforpliktelser | 15,4 | 52,6 | 34,9 |
| KVARTAL | HITTIL I ÅR | HELÅR | |||
|---|---|---|---|---|---|
| NOK millioner | K2 21 | K2 20 | 2021 | 2020 | 2020 |
| EBITDA | 8,2 | 4,0 | 15,0 | 6,4 | 34,6 |
| Salgsgevinst | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | (13,7) |
| Strategi- og M&A kostnader 1 | 4,5 | 0,0 | 4,8 | 0,1 | 0,5 |
| Opsjonsprogram/incentivordning 2 | 0,4 | 0,4 | 0,9 | 0,8 | 1,8 |
| Restruktureringskostnader 3 | (0,3) | 3,9 | (0,2) | 3,9 | 4,7 |
| Sum elementer som ekskluderes fra EBITDA | 4,6 | 4,3 | 5,4 | 4,8 | (6,7) |
| Justert EBITDA | 12,8 | 8,3 | 20,4 | 11,2 | 27,9 |
| Avskrivninger/nedskrivninger | 1,7 | 2,0 | 3,5 | 4,0 | 7,9 |
| Justert driftsresultat | 11,1 | 6,3 | 16,9 | 7,2 | 20,0 |


ERKLÆRING FRA STYRET OG DAGLIG LEDER
Styret og daglig leder har i dag behandlet og vedtatt halvårsrapporten og sammendratt konsolidert halvårsregnskap for Scana ASA pr. 30. juni 2021 og første halvår 2021, med konsoliderte sammenligningstall pr. 30. juni 2020 og for 1. halvår 2020.
Halvårsrapporten er utarbeidet i samsvar med IFRS (inkludert i IAS 34 Delårsrapportering) som godkjent av EU samt norske tilleggskrav i verdipapirhandelloven.
Etter styret og daglig leders beste overbevisning er halvårsregnskapet 2021 utarbeidet i samsvar med gjeldende regnskapsstandardere og opplysningene i regnskapet gir et rettvisende bilde av konsernets eierandeler, gjeld og finansielle stilling og resultat som helhet pr. 30. juni 2021.
Etter styret og daglig leders beste overbevisning gir halvårsrapporten en rettvisende oversikt over viktige begivenheter i regnskapsperioden og deres innflytelse på halvårsregnskapet.
Etter styret og daglig leders beste overbevisning gir også beskrivelsen av de mest sentrale risiko- og usikkerhetsfaktorer virksomheten står overfor i neste regnskapsperiode, samt beskrivelse av nærståendes vesentlige transaksjoner.
Dag Schjerven Espen Selvikvåg Berge Marianne Lie
STYRETS LEDER STYRETS NESTLEDER STYREMEDLEM
Margaret Elin Hystad Rune Magnus Lundetræ Styrk Bekkenes
STYREMEDLEM STYREMEDLEM CEO
Bergen, 20. august 2021

