AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2020
Feb 11, 2021
2958_10-k_2021-02-11_08f4eb29-0a95-4d9c-bc07-9d4bdde4cdcd.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI-DECEMBER 2020
Orderingång MDR SEK
42,3
Försäljningsintäkter MDR SEK
35,4
Justerad rörelsemarginal %

Kommentar från VD och koncernchef, Micael Johansson: Saab levererar stark orderingång och positivt kassaflöde
Pandemin fortsatte att påverka världen kraftigt i det fjärde kvartalet, vilket resulterade i nya restriktioner och nedstängningar. Trots detta fortsatte Saab att stärka konkurrenskraften på den globala försvarsmarknaden. Orderingången för helåret ökade med 56 procent och orderstocken nådde cirka 100 miljarder kronor. Saabs internationella expansion fortsätter och utanför Sverige växte ordrarna med 52 procent. Den starka orderstocken i kombination med kundernas växande försvarsbehov innebär ett fortsatt stöd för Saabs tillväxtresa.
Inom den civila flygverksamheten var efterfrågan fortsatt svag jämfört med föregående år och under kvartalet tillkännagav några stora kunder betydligt lägre produktionsvolymer. Detta hade en negativ inverkan på den verksamhet som designar och tillverkar kompositdörrar och vingdelar till civila flygplan. Som ett resultat av detta, tog affärsområdet IPS en engångskostnad på MSEK -315 under kvartalet. Den försvarsrelaterade verksamheten utvecklades bra och fem av sex affärsområden visade positiv försäljningstillväxt. Saabs försäljning under fjärde kvartalet ökade 18 procent, samtidigt som försäljningen för helåret låg i linje med föregående år. Noterbart är att försäljningen, justerat för projektkalkylkorrigeringarna relaterad till Covid-19, ökade med 4 procent för helåret trots nedgången på den civila flygmarknaden. För 2021 förväntas organiska försäljningstillväxten vara i linje med vårt långsiktiga mål på 5 procent.
Rörelseresultatet, justerat för jämförelsestörande poster, uppgick till MSEK 1 081 under kvartalet och motsvarade en marginal om 8,8 procent (11,3). Rapporterad rörelsemarginal var 6,1 procent. Minskningen var i huvudsak kopplad till Covid-19 och dess effekt på den civila verksamheten. Justerad rörelsemarginal för helåret 2020 var 7,4 procent (8,3). Rapporterad rörelsemarginal för helåret var 3.7 procent. För 2021, förväntas EBIT-marginalen att vara i linje med den justerade marginalen för 2020. Osäkerheten kring Covid-19 och dess framtida effekter är fortsatt hög.
Under året uppnåddes flera viktiga milstolpar, leverans av första och andra GlobalEye till Förenade Arabemiraten, leverans av den första Gripen E till Brasilien och den andra uppgraderade ubåten i Gotlandsklass till Sverige. Dessutom genomfördes den första flygningen av vår nya AESA-radar för stridsflygplan, vilket stärker Saabs sensorförmågor ytterligare.
För 2020 var ambitionen att det operationella kassaflödet skulle vara positivt efter två år av negativt kassaflöde. Det operationella kassaflödet för året uppgick till MSEK 2 773 (-1 300). Kassaflödet drevs av en god projektexekvering och leveranser i flera av Saabs program. Under 2021 förväntas operationella kassaflödet för helåret att vara fortsatt positivt. Saab rapporterar en solid balansräkning med en nettoskuld/EBITDA på 1,5x. Baserat på Saabs finansiella position och utveckling kommer styrelsen att föreslå en utdelning om SEK 4,70 per aktie för 2020.
Som ett försvars- och säkerhetsföretag är vårt engagemang för hållbarhet och FN:s globala mål av yttersta vikt. Under året intensifierades hållbarhetsarbetet, bland annat inrättades Saabs klimatfond för hållbara innovationer och lösningar. Jag är övertygad om att Saab fortsatt är väl positionerat för att fortsätta växa och skapa långsiktigt hållbart värde för alla våra intressenter.
Prognos för 2021*:
Försäljningstillväxt: Organisk försäljningstillväxt i linje med vårt långsiktiga mål om 5 procent Rörelseresultat: EBIT-marginal för helåret i linje med justerad marginal om 7,4 procent för 2020 Operationellt kassaflöde: Positivt för helåret
*Osäkerheten kring Covid-19 och dess framtida effekter är fortsatt hög.
Nyckeltal
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % | Kv4 2020 | Kv4 2019 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 42 328 | 27 216 | 56 | 18 106 | 8 123 | 123 |
| Orderstock | 99 816 | 93 293 | 7 | |||
| Försäljningsintäkter | 35 431 | 35 433 | 0 | 12 491 | 10 578 | 18 |
| Bruttoresultat | 5 676 | 8 035 | -29 | 2 139 | 2 569 | -17 |
| Bruttomarginal, % | 16,0 | 22,7 | 17,1 | 24,3 | ||
| EBITDA | 2 833 | 4 305 | -34 | 1 229 | 1 563 | -21 |
| EBITDA-marginal, % | 8,0 | 12,1 | 9,8 | 14,8 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 315 | 2 937 | -55 | 766 | 1 198 | -36 |
| Rörelsemarginal, % | 3,7 | 8,3 | 6,1 | 11,3 | ||
| Justerat rörelseresultat ¹⁾ | 2 738 | 2 937 | -7 | 1 081 | 1 198 | -10 |
| Justerad rörelsemarginal, % ¹⁾ | 7,4 | 8,3 | 8,8 | 11,3 | ||
| Periodens resultat | 1 092 | 2 025 | -46 | 603 | 904 | -33 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 073 | 1 983 | -46 | 598 | 883 | -32 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ | 8,01 | 14,81 | 4,48 | 6,60 | ||
| Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ | 5,1 | 10,0 | ||||
| Operationellt kassaflöde | 2 773 | -1 300 | 2 901 | 3 056 | ||
| Fritt kassaflöde | 3 753 | -2 036 | 3 055 | 2 955 | ||
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 28,03 | -15,20 | 22,87 | 22,13 | ||
| ¹⁾ För mer information avseende jämförelsestörande poster, se not 5 | ||||||
| ²⁾ Genomsnittligt antal aktier efter utspädning ³⁾ Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod. |
133 877 141 | 133 929 292 | 133 553 781 | 133 553 690 |

Orderläge
Fjärde kvartalet 2020
Orderingången uppgick till MSEK 18 106 (8 123) under fjärde kvartalet, en ökning med 123 procent främst drivet av två stora ordrar, följdaffär på GlobalEye till Förenade Arabemiraten om MUSD 1 018 och order från svenska FMV avseende systemlösning för ett integrerat sensor- och ledningssystem för luftvärnet. Under kvartalet erhölls även flera viktiga medelstora ordrar, bland annat en beställning på leverans och integration av ledningssystem till bulgariska marinens nya korvetter inom Surveillance och beställningar på Robot 70 och Robot 15 samt undervattensfarkoster för identifiering och neutralisering av undervattensminor inom Dynamics. Aeronautics erhöll bland annat en order från FMV att definiera framtida förmåga för Gripen C/D.
Januari-december 2020
Orderingången uppgick till MSEK 42 328 (27 216), en ökning på 56 procent. Detta var till följd av de stora ordrar som erhölls under året. Även orderingången av medelstora ordrar visade tillväxt med 22 procent och uppgick till MSEK 11 839 (9 729). Mindre ordrar var i nivå med 2019 och uppgick till MSEK 13 267 (13 288).
Under 2020 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 588 jämfört med MSEK 1 378 under 2019.
Orderstocken vid årets slut uppgick till MSEK 99 816 jämfört med MSEK 93 293 vid årets början. Totalt var 71 procent (69) av orderstocken hänförlig till marknader utanför Sverige.
För mer information om orderingången, se kommentarer avseende affärsområdena på sidorna 7, 8 och 9.
Försäljningsintäkter
Fjärde kvartalet 2020
Försäljningsintäkterna under det fjärde kvartalet uppgick till MSEK 12 491 (10 578). Justerade försäljningsintäkter uppgick till MSEK 12 326, se not 5. Samtliga affärsområden utom IPS uppvisade försäljningstillväxt i kvartalet. Support and Services ökade omsättningen med 55 procent, till viss del drivet av GlobalEye. Även Dynamics uppvisade en stark tillväxt om 20 procent under det fjärde kvartalet till följd av hög leveranstakt inom Ground Combat. Coronapandemin har under kvartalet haft fortsatt negativ påverkan på affärsområdet IPS och de civila delarna inom Support and Services genom nedgång i efterfrågan och produktionstakt främst kopplat till den civila flygindustrin.
Januari-december 2020
Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 35 431 (35 433). Exklusive projektkalkylkorrigeringarna avseende Covid-19 i tredje kvartalet uppgick intäkterna till MSEK 36 762, och motsvarade en tillväxt på 4 procent. Dynamics uppvisade en stark försäljningstillväxt till följd av god exekvering och hög takt i leveranser och även Support and Services ökade försäljningsintäkterna signifikant till följd av god projektexekvering och positiva effekter från GlobalEye. Även Surveillance och Kockums ökade intäkterna jämfört med 2019. Försäljningsvolymerna för IPS påverkades negativt av den kraftiga nedgången i efterfrågan inom civila flygindustrin med anledning av Covid-19. Aeronautics uppvisade negativ tillväxt till följd av projektkalkylkorringeringarna med anledning av Covid-19 i det tredje kvartalet.
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige ökade till MSEK 22 769 (22 245), motsvarande 64 procent (63), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 88 procent (85) den försvarsrelaterade marknaden.
Försäljningstillväxt
| Procent | Helår 2020 Helår 2019 | Kv4 2020 |
Kv4 2019 |
|
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt | 1 | 6 | 20 | -5 |
| Förvärv | - | - | - | - |
| Valutaeffekter avseende omräkning av utländska dotterföretag | -1 | 1 | -2 | 1 |
| Total försäljningstillväxt | 0 | 7 | 18 | -4 |
Försäljningsintäkter per region
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Sverige | 12 662 | 13 188 | -4 |
| Övriga Europa | 6 239 | 5 677 | 10 |
| Nordamerika | 3 938 | 3 889 | 1 |
| Central- och Sydamerika | 4 527 | 4 314 | 5 |
| Asien | 6 336 | 6 464 | -2 |
| Afrika | 180 | 357 | -50 |
| Australien etc. | 1 549 | 1 544 | 0 |
| Summa | 35 431 | 35 433 | 0 |
| Klassificering av order | MSEK |
|---|---|
| Mindre order | <100 |
|---|---|
| Medelstora order | 100-1000 |
| Stora order | >1000 |
Orderfördelning Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 69% (51) av total orderingång
under året.

Orderstockens fördelning över år:
2021: SEK 31,4 miljarder 2022: SEK 21,9 miljarder 2023: SEK 16,7 miljarder 2024: SEK 15,2 miljarder Efter 2024: SEK 14,6 miljarder
Försvar/Civilt
Totalt var 91% (85) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under året.
Marknad Totalt var 70% (71) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige
under året.
Försäljningsintäkter MSEK

2 2020: Kv4
Resultat
Fjärde kvartalet 2020
Bruttomarginalen under det fjärde kvartalet uppgick till 17,1 procent (24,3) och19,6 procent justerat för jämförelsestörande poster. Den lägre nivån förklaras främst av tidigare kommunicerade korrigeringar av projektkalkyler till följd av Covid-19 och nedgången inom den civila flygindustrin. Under kvartalet har kostnader för förlustkontraktsreservering om MSEK -315 redovisats inom affärsområdet IPS till följd av lägre prognostiserade leveranstakter och produktionsvolymer i de kommersiella flygprogrammen.
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 766 (1 198) med en rörelsemarginal om 6,1 procent (11,3). I kvartalet redovisas MSEK -315 som jämförelsestörande post relaterade till förlustkontraktsreserveringen. Se not 5 för mer information. Exklusive jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK 1 081 och rörelsemarginalen till 8,8 procent. En negativ påverkan inom den civila verksamheten samt högre kostnader i produktion relaterat till störningar i leverantörskedjan kompenserades delvis med högre försäljningsvolymer i Dynamics och volymtillväxt inom Support and Services från GlobalEye. Under kvartalet påverkades resultatet av påbörjade avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter hänförligt till flygburet övervakningssystem om MSEK 94.
Januari-december 2020
Bruttomarginalen under 2020 uppgick till 16,0 procent (22,7). Justerat för jämförelsestörande poster var bruttomarginalen 20,6 procent. Försämringen förklaras främst av korrigeringar av projektkalkyler till följd av Covid-19 och nedgången inom den civila affärsverksamheten.
Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 1 518 (1 368). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 1 169 (1 106).
De totala utgifterna för satsningar på forskning och utveckling uppgick till MSEK 7 440 (7 643), cirka 21 procent (22) av försäljningsintäkterna. Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 2 450 (2 387), varav MSEK 1 353 (1 392) har aktiverats. Aktiveringen av egenfinansierade utvecklingsutgifter är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer. Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 349 (262), varav av- och nedskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 233 (142). Ökningen förklaras främst av avskrivningar på flygburet övervakningssystem om MSEK 94. Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -180 (-5).
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 315 (2 937) med en rörelsemarginal på 3,7 procent (8,3). Exklusive projektkalkylkorrigeringar och jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK 2 738 och rörelsemarginalen till 7,4%. De negativa effekterna av Covid-19 kompenserades delvis av volymtillväxt, förbättrad effektivitet och kostnadsbesparingar.
Saab har under innevarande och tidigare kvartal inte ansökt om statligt stöd för det korttidsarbete som införts för medarbetare på affärsenheterna Aerostructures och Combitech inom affärsområdet IPS. I enlighet med de tillfälliga regler som införts i Sverige i samband med Covid-19 har Saab erhållit ersättning för sjuklönekostnader inom den svenska delen av koncernen under året. Stödet betalas ut till samtliga svenska arbetsgivare och behöver inte sökas. Stödet uppgår till MSEK 35 under året, varav MSEK 0 under fjärde kvartalet, och är redovisat som övrig rörelseintäkt inom respektive affärsområde.
Finansnetto
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 |
|---|---|---|
| Finansnetto hänförligt till pensioner | -73 | -91 |
| Räntenetto | -70 | -78 |
| Valutavinster/-förluster | 110 | -32 |
| Räntekostnad leasingskuld | -93 | -104 |
| Övriga finansiella poster | -77 | -25 |
| Summa | -203 | -330 |
Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden redovisad i balansräkningen. Se not 13 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner. Räntenetto avser ränta på likvida medel, kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder samt ränta på ränteswapar. Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av valutorna i offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Under 2020 påverkades koncernen positivt av resultat från derivat avseende säkrade offerter i utländsk valuta medan resultatet var negativt 2019. Räntekostnad leasingskuld avser räntekomponenten hänförlig till leasingskulder redovisade i balansräkningen. Övriga finansiella poster består av realiserade och orealiserade resultat avseende kortfristiga placeringar och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av valutakurser för likvida medel i andra valutor än SEK.
Skatt
Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -20 (-582). Skattesatsen har påverkats av en icke skattepliktig intäkt från försäljningen av joint venture-företaget Vricon.
Justerad rörelsemarginal, %

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Resultat per aktie är omräknat med anledning av företrädesemissionen som genomfördes 2018.
Utgifter egenfinansierad forskning och utveckling, MSEK

Finansiell ställning och likviditet
Vid utgången av december 2020 var nettoskulden MSEK 4 273, en minskning med MSEK 2 796 jämfört med årets slut 2019 då nettoskulden uppgick till MSEK 7 069.
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK 5 800 (1 194).
På grund av fakturering och milstolpebetalningar i stora projekt samt korrigering av projektkalkyler relaterad till Covid-19 minskade avtalstillgångarna jämfört med årets slut 2019 med MSEK 2 334. Samtidigt minskade avtalsskulderna med MSEK 490 till följd av upparbetning mot tidigare erhållna förskott.
Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 31 december 2020 uppgick till MSEK 5 067, jämfört med MSEK 4 722 vid årets slut 2019. Förändringen hade en negativ påverkan på nettoskulden om MSEK 345. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 13.
Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 6 608 (6 223) vid årets slut.
Nyttjanderättstillgångar redovisade i balansräkningen uppgick till MSEK 2 516 (2 549).
Under året gjordes nettoinvesteringar om MSEK 2 868 (2 769). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 1 269 (1 213).
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 1 622 (1 588), av vilka MSEK 1 353 (1 392) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen ökade med MSEK 1 119. Ökningen är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer. Av de totala investeringarna i immateriella anläggningstillgångar avsåg MSEK 269 (196) andra immateriella anläggningstillgångar, ökningen är främst hänförlig till IT-säkerhet.
Per den 31 december 2020 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 10 377, en ökning med MSEK 2 896 jämfört med årets slut 2019.
Under året ökade sysselsatt kapital med MSEK 743 till MSEK 36 709. Ökningen i sysselsatt kapital är hänförlig till Gripen-programmen samt framtida leveranser inom Dynamics. Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 4,3 procent (9,1) och räntabiliteten på eget kapital till 5,1 procent (10,0), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod. Avkastningsmåtten på sysselsatt kapital och eget kapital var kraftigt påverkat av jämförelsestörande poster under perioden.
För att stärka företagets finansiella flexibilitet och vid behov refinansiera framtida låneförfall, tecknade Saab under första kvartalet 2020 en 24-månaders revolverande kreditfacilitet på 4 miljarder kronor.
Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet
Förändring i nettoskuld Jan-dec 2020
| MSEK | |
|---|---|
| Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 31 dec 2019 |
-7 069 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
5 800 |
| Förändring i nettopensionsförpliktelse |
-345 |
| Nettoinvesteringar | -2 868 |
| Förvärv och avyttring av koncernföretag |
165 |
| Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar, intresseföretag och joint ventures |
1 093 |
| Konvertering av lån till intresseföretag |
-197 |
| Nedskrivning av lån till intresseföretag Återköp av aktier |
-59 -242 |
| Utdelning till och transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande |
-97 |
| Tillkommande leasingskulder | -479 |
| Valutaeffekt och orealiserat resultat från finansiella |
|
| investeringar | 25 |
| Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 31 dec 2020 ¹⁾ |
-4 273 |
| ¹⁾ Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-) exklusive nettoavsättning för pensioner, leasingskulder och |
räntebärande fordringar, 31 dec 2020 2 918
| MSEK | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 | Förändring |
|---|---|---|---|
| Nettolikviditet/-skuld ²⁾ | -4 273 | -7 069 | 2 796 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 11 520 | 10 465 | 1 055 |
| Goodwill | 5 141 | 5 355 | -214 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 5 699 | 4 580 | 1 119 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 680 | 530 | 150 |
| Materiella anläggningstillgångar etc. ³⁾ | 6 984 | 6 591 | 393 |
| Nyttjanderättstillgångar ⁴⁾ | 2 516 | 2 549 | -33 |
| Varulager | 10 252 | 10 475 | -223 |
| Kundfordringar | 4 062 | 5 198 | -1 136 |
| Avtalstillgångar | 9 900 | 12 234 | -2 334 |
| Avtalsskulder | 8 409 | 8 899 | -490 |
| Soliditet, % | 35,7 | 34,8 | - |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 5,1 | 10,0 | - |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ | 162,32 | 154,48 | - |
| 1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar | 132 247 073 | 132 926 363 | -679 290 |
2) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner
exklusive avsättning för särskild löneskatt hänförlig till pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder, se not 8.
3) Inkluderar materiella anläggningstillgångar och biologiska tillgångar.
4) Avser nyttjanderätter gällande leasing.
Kassaflöde
Fjärde kvartalet 2020
Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK 2 901 (3 056). Det positiva kassaflödet berodde på en god projektexekvering och leveranser i flera av Saabs program vilket påverkade förändringen av rörelsekapitalet positivt under kvartalet.
Den 30 mars infördes i Sverige en möjlighet att söka anstånd med betalning av skatter och avgifter för tre månader som en del av det statliga stödpaketet till svenska företag i samband med Covid-19 pandemin. Utifrån rådande osäkerhet nyttjade Saab möjligheten till likviditetsförstärkning och erhöll under andra kvartalet 2020 anstånd för uppskjuten betalning av arbetsgivaravgifter, preliminärskatt för lön och moms avseende den svenska delen av koncernen. Anståndet som uppgick till totalt MSEK 1 761 har under det fjärde kvartalet 2020 återbetalats i sin helhet.
Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att öka den finansiella flexibiliteten. Per den 31 december 2020 har Saabs program inte utnyttjats.
Det fria kassaflödet uppgick till MSEK 3 055 (2 955). För mer information om kassaflödet, se not 11.
Januari-december 2020
Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK 2 773 (-1 300). Den positiva förändringen var hänförligt till ett förbättrat rörelsekapital drivet av god projektexekvering och leveranser i flera av Saabs program.
För helåret hade anstånden med betalning av skatter och avgifter inom ramen för det statliga stödpaketet till svenska företag i samband med Covid-19 pandemin ingen effekt på kassaflödet.
Det fria kassaflödet uppgick till MSEK 3 753 (-2 036). För mer information om kassaflödet, se not 11.
Kassaflödet kan uppvisa stora skillnader mellan olika rapporteringsperioder då tidpunkter för betalningar i stora projekt varierar kraftigt beroende på när betalningsmilstolpar passeras.
| Jan-dec 2020 |
Jan-dec 2019 |
|
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾ |
2 905 | 4 626 |
| Förändring av rörelsekapital | 2 736 | -3 157 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster |
5 641 | 1 469 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ | -2 868 | -2 769 |
| Operationellt kassaflöde | 2 773 | -1 300 |
| Skatter och andra finansiella poster | -278 | -690 |
| Avyttringar och förvärv av finansiella tillgångar och verksamheter | 1 258 | -46 |
| Fritt kassaflöde | 3 753 | -2 036 |
1) Inkluderar även amortering av leasingskulder
2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
Fritt kassaflöde, MSEK

Rörelsesegment
För mer information om rörelsesegmenten, se not 3.
I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som kostnad linjärt över leasingperioden.
Sid

Affärsområde Aeronautics
Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.
Affärsområde Dynamics
Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.
Affärsområde Surveillance
Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, självskyddssystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och ledningssystem.
Affärsområde Support and Services
Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.
9
8
Affärsområde Industrial Products and Services
Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder. Affärsenheterna Aerostructures, Avionics, Traffic Management samt det helägda, oberoende dotterbolaget Combitech ingår i affärsområdet.
Affärsområde Kockums
Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.
6 2020: Kv4
Affärsområde Aeronautics
Affärsenheter
Gripen E/F, Gripen C/D, Advanced Pilot Training Systems och Aeronautical Solutions.
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 025 | 2 979 | -32 | 785 | 1 778 |
| Orderstock | 36 838 | 42 120 | -13 | ||
| Försäljningsintäkter | 7 307 | 8 218 | -11 | 2 594 | 2 329 |
| EBITDA | -431 | 737 | -158 | 140 | 207 |
| EBITDA-marginal, % | -5,9 | 9,0 | 5,4 | 8,9 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | -500 | 677 | -174 | 121 | 192 |
| Rörelsemarginal, % | -6,8 | 8,2 | 4,7 | 8,2 | |
| Justerat rörelseresultat ¹⁾ | 653 | 677 | -4 | 153 | 192 |
| Justerad rörelsemarginal, % ¹⁾ | 7,7 | 8,2 | 5,9 | 8,2 | |
| Operationellt kassaflöde | -2 226 | -1 591 | -275 | 2 106 | |
¹⁾ För mer information avseende jämförelsestörande poster, se not 5
Orderläge
Aeronautics visade en lägre orderingång helåret 2020 jämfört med 2019. Under fjärde kvartalet erhöll Saab en order från svenska försvarets materielverk, FMV, avseende första fasen för att säkerställa framtida förmåga för Gripen C/D.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Försäljningsintäkterna minskade under 2020 främst till följd av projektkalkylkorrigeringarna om MSEK 1 121 i Gripen E/F programmen som gjordes i föregående kvartal. Justerat för jämförelsestörande posten var försäljningen 2020 oförändrad mot föregående år. Verksamheten för Gripen-programmen är i en tidig upprampning och produktionsfas samtidigt som aktivitetsnivån inom utveckling är fortsatt hög. Rörelseresultatet för helåret, justerat för projektkalkylkorrigeringarna, försämrades något mot 2019. Högre marknadsföringskostnader till följd av fem pågående Gripenkampanjer påverkade resultatet negativt. Under fjärde kvartalet påverkades resultatet negativt av en nedskrivning av kapitalandelen i ett intressebolag om MSEK -32.
Orderfördelning
Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 64% (67) av total orderingång under året.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 60% (50) under året.
Kassaflöde
Kassaflödet för 2020 var negativt drivet av rörelsekapitalbindning hänförligt till de pågående Gripenprogrammen.
Affärsområde Dynamics
Affärsenheter
Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 9 231 | 6 706 | 38 | 1 776 | 2 203 |
| Orderstock | 16 527 | 14 264 | 16 | ||
| Försäljningsintäkter | 6 913 | 6 140 | 13 | 2 695 | 2 251 |
| EBITDA | 917 | 792 | 16 | 419 | 440 |
| EBITDA-marginal, % | 13,3 | 12,9 | 15,5 | 19,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 829 | 716 | 16 | 393 | 419 |
| Rörelsemarginal, % | 12,0 | 11,7 | 14,6 | 18,6 | |
| Justerat rörelseresultat ¹⁾ | 844 | 716 | 18 | 408 | 419 |
| Justerad rörelsemarginal, % ¹⁾ | 12,2 | 11,7 | 15,1 | 18,6 | |
| Operationellt kassaflöde | 551 | 158 | 1 001 | 269 |
¹⁾ För mer information avseende jämförelsestörande poster, se not 5
Orderfördelning
Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 60% (55) av total orderingång under året.
Orderläge
Orderingången för helåret 2020 växte 38 procent och var på en rekordhög nivå. Den starka tillväxten drevs av internationella ordrar avseende bland annat missilsystem, men även ordrar inom undervattensegmenten under året. Under fjärde kvartalet erhölls bland annat de första beställningarna på minröjningsfarkosten MuMNS via partnern Thales till Storbritannien och Frankrike. Under kvartalet tecknades även ett ramavtal med en initial order på Carl-Gustaf M4 till Norge som blir det 14:e landet som kommer använda senaste generationens Carl-Gustaf system.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 74% (78) under året..

Försäljningsintäkterna stärktes och visade en tillväxt på 13 procent för helåret 2020. En hög aktivitetsnivå och leveranstakt bidrog positivt till volymökningen, drivet av Ground Combat. Försäljningen för fjärde kvartalet ökade med 20 procent. Rörelsemarginalen under helåret 2020 stärktes till följd av volymutvecklingen. Under fjärde kvartalet påverkades affärsområdets resultat med MSEK -15 i projektkalkylkorrigeringar relaterat till Covid-19 som bokades i resultatet under koncerngemensamma kostnader i det tredje kvartalet. Se not 5 för mer information.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet förbättrades och var positivt för helåret 2020, främst till följd av betalningar för leveranser under fjärde kvartalet.

Affärsområde Surveillance
Affärsenheter
Radar Solutions, Electronic Warfare Systems, Combat Systems och Cyber Security.
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 13 928 | 9 390 | 48 | 9 247 | 1 751 |
| Orderstock | 22 183 | 16 465 | 35 | ||
| Försäljningsintäkter | 7 888 | 7 699 | 2 | 2 540 | 2 304 |
| EBITDA | 852 | 1 151 | -26 | 151 | 437 |
| EBITDA-marginal, % | 10,8 | 14,9 | 5,9 | 19,0 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 505 | 853 | -41 | 33 | 361 |
| Rörelsemarginal, % | 6,4 | 11,1 | 1,3 | 15,7 | |
| Justerat rörelseresultat ¹⁾ | 671 | 853 | -21 | 199 | 361 |
| Justerad rörelsemarginal, % ¹⁾ | 8,3 | 11,1 | 7,4 | 15,7 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 281 | 1 156 | 979 | 1 228 | |
| ¹⁾ För mer information avseende jämförelsestörande poster, se not 5 |
Orderläge
Helåret 2020 visade Surveillance en stark orderingång på ca BSEK 14, motsvarande en uppgång på 48 procent. Den starka orderingången är drivet av ordern på systemlösning för integrerad luftvärnsförmåga till Sverige och även en tilläggsbeställning av två flygburna övervakningssystem GlobalEye från Förenade Arabemiraten samt viktiga ordrar på radarsystem till Frankrike och navala ledningssystem till Bulgarien.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Försäljningsintäkterna helåret 2020 var i linje med föregående år. En lägre aktivitetsnivå, timing i projektgenomförande samt Covid-19 relaterade störningar i verksamheten hade en negativ inverkan på försäljningsvolymerna men även resultatet. Under fjärde kvartalet belastades resultatet med projektkorrigeringar om MSEK -166 som i föregående kvartal togs i resultatet under koncerngemensamma kostnader. Justerat för jämförelsestörande posten var affärsområdets rörelsemarginal 8,3% för helåret och 7,4% för fjärde kvartalet 2020.
Kassaflöde
Operationella kassaflödet var MSEK 1 281 för helåret 2020 och drevs bland annat av milstolpar inom GlobalEyeprojektet.
Affärsområde Support and Services
Affärsenheter
Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support och Communication and Tactical Solutions.
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 11 945 | 4 099 | 191 | 4 412 | 1 083 |
| Orderstock | 14 238 | 8 986 | 58 | ||
| Försäljningsintäkter | 6 521 | 5 821 | 12 | 2 569 | 1 654 |
| EBITDA | 788 | 762 | 3 | 382 | 267 |
| EBITDA-marginal, % | 12,1 | 13,1 | 14,9 | 16,1 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 711 | 742 | -4 | 323 | 262 |
| Rörelsemarginal, % | 10,9 | 12,8 | 12,6 | 15,8 | |
| Justerat rörelseresultat ¹⁾ | 829 | 742 | 12 | 441 | 262 |
| Justerad rörelsemarginal, % ¹⁾ | 12,7 | 12,7 | 17,2 | 15,8 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 856 | 11 | 864 | 665 |
¹⁾ För mer information avseende jämförelsestörande poster, se not 5
Orderfördelning
Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 87% (35) av total orderingång under året.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 54% (55) under
året.

Orderläge
Support and Services visade en stark orderutveckling för helåret 2020, en ökning på 191 procent. Både större och mindre ordrar bidrog positivt. Under fjärde kvartalet bokades bland annat Support and Services del av följdkontraktet på de två flygburna övervakningssystemen GlobalEye.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Försäljningsvolymerna visade tillväxt för helåret. Detta var till följd av god projektexekvering inom supportarbetet för Gripen C/D samt positiva volymeffekter från GlobalEye, trots fortsatt negativ volym och resultatpåverkan från den civila flygverksamheten. Under det fjärde kvartalet belastades affärsområdets resultat med MSEK -118 för lagernedskrivningar relaterad till Covid-19 som i föregående kvartal togs i resultatet under koncerngemensamma kostnader. Exklusive nedskrivningen visade affärsområdet ett förbättrat rörelseresultat om 12 procent för helåret 2020. Rörelseresultatet för kvartalet, exklusive lagernedskrivningen, stärktes och affärsområdet rapporterade en förbättrad marginal jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet för helåret visade en stark förbättring och uppgick till MSEK 1 856. Ökningen jämfört med föregående år var huvudsakligen ett resultat av viktiga milstolpebetalningar inom GlobalEye-programmen.
Orderfördelning Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 77% (71) av total orderingång
Marknad
under året.
.
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 82% (80) under året.

Affärsområde Industrial Products and Services
Affärsenheter
Aerostructures, Avionics Systems, Traffic Management och Combitech.
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 5 611 | 5 515 | 2 | 1 856 | 1 648 |
| Orderstock | 8 794 | 9 035 | -3 | ||
| Försäljningsintäkter | 5 846 | 6 556 | -11 | 1 475 | 1 933 |
| EBITDA | -322 | 324 | -199 | -321 | 127 |
| EBITDA-marginal, % | -5,5 | 4,9 | -21,8 | 6,6 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | -398 | 238 | -267 | -340 | 105 |
| Rörelsemarginal, % | -6,8 | 3,6 | -23,1 | 5,4 | |
| Justerat rörelseresultat ¹⁾ | -83 | 238 | -135 | -25 | 105 |
| Justerad rörelsemarginal, % ¹⁾ | -1,4 | 3,6 | -1,7 | 5,4 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 028 | -302 | 11 | -38 | |
¹⁾ För mer information avseende jämförelsestörande poster, se not 5
Orderläge
IPS visade en ökad orderingång under helåret 2020. Detta var främst drivet av affärsenheten Traffic Management, där ett antal större orders inom Public Safety and Security området i Australien signerades under fjärde kvartalet, men även inom affärsenheten Combitech fortsatte orderingången att vara stark under perioden.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Försäljningsintäkterna under helåret minskade jämfört med föregående år. Affärsenheten Combitech bidrog positivt medan övriga affärsenheter rapporterade lägre försäljningsintäkter, främst till följd av minskad efterfrågan pga rådande pandemi. Rörelseresultatet för såväl helåret som kvartalet minskade jämfört med föregående år. Under fjärde kvartalet belastades resultatet av en förlustkontraktsreservering inom affärsenheten Aerostructures om MSEK -315 relaterat till lägre prognostiserade leveranstakter samt volymer i de kommersiella flygprogrammen till följd av pandemin.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet för helåret förbättrades jämfört med föregående år, delvis som ett resultat av positivt kassaflöde inom Combitech samt ersättningar efter omförhandling av avtal med kund inom enheten Aerostructures.
Orderfördelning
Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 7% (7) av total orderingång under året.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 53% (56) under året.

Affärsområde Kockums
Affärsenheter
Submarines, Surface Ships och Docksta.
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Förändring, % | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 801 | 1 216 | 48 | 863 | 293 |
| Orderstock | 3 631 | 4 852 | -25 | ||
| Försäljningsintäkter | 3 027 | 3 007 | 1 | 876 | 815 |
| EBITDA | 153 | 124 | 23 | 54 | 45 |
| EBITDA-marginal, % | 5,1 | 4,1 | 6,2 | 5,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 119 | 88 | 35 | 46 | 36 |
| Rörelsemarginal, % | 3,9 | 2,9 | 5,3 | 4,4 | |
| Operationellt kassaflöde | 983 | -70 | 686 | 152 |
Orderfördelning
Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 39% (14) av total orderingång under året.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 4% (5) under året.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal Försäljningsintäkterna 2020 var i linje med föregående år och berodde på en god aktivitetsnivå framförallt inom undervattensidan. Rörelseresultatet uner helåret stärktes något jämfört med föregående år. Verksamheten är i en
Kassaflöde
Orderläge
inom nuvarande ubåtsprogram.
Det operationella kassaflödet stärktes under 2020. Milstolpebetalningar i de stora projekten bidrog positivt.
omställning från utveckling till produktion och produktivitetsåtgärder för att förbättra lönsamheten fortsätter.
Kockums visade en stark orderingång under helåret 2020. Ökningen var främst hänförlig till tilläggsbeställningar
Corporate
Corporate omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter, inklusive Saabs minoritetsportfölj i Corporate, som inte är kärnverksamheter. I minoritetsportföljen ingår Saabs delägande i UMS Skeldar AG och Ventures. Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 49 (-377) under 2020. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK-295, se vidare not 5. Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK -700 (-662) under året.
Förvärv och avyttringar 2020
Den 1 juli 2020 avyttrade Saab samtliga sina aktier i det USA-baserade joint venture företaget Vricon Inc till Maxar Technologies. Erhållen köpeskilling uppgick till MUSD 117 och transaktionen genererade en realisationsvinst på MSEK 997 och ett positivt fritt kassaflöde på MSEK 1092. Saab har även avyttrat sin del av det holländska företaget QPS, som en del av det aktiva portföljarbetet.
Återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 3 598 774 per den 31 december 2020 jämfört med 2 919 484 vid 2019 års slut. Årsstämman 2020 beslutade att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av högst 1 465 000 B-aktier i Saab för säkerställande av leverans av aktier till deltagare i Saabs incitamentsprogram och för efterföljande överlåtelser över börs för att täcka vissa kostnader förenade med LTI 2021, huvudsakligen sociala avgifter. I september beslöt bolagets styrelse att utnyttja detta bemyndigande för förvärv av egna aktier. Årsstämman beslutade även att bemyndiga styrelsen att, före nästa årsstämma, besluta om förvärv av B-aktier upp till maximalt 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Syftet med bemyndigandet är att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde samt att även fortsättningsvis kunna använda återköpta aktier i samband med eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram. Under fjärde kvartalet 2020 återköptes egna aktier av serie B uppgående till ett värde av MSEK 242.
Förslag till utdelning
§ Styrelsen föreslår att till aktieägarna dela ut SEK 4,70 per aktie (0), totalt MSEK 622 (0). Detta är beräknat på antalet utestående aktier per den 31 december 2020, uppgående till 132 247 073 (132 926 363). Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås den 15 april 2021 och utdelningen beräknas utbetalas den 20 april 2021.
Valberedning
I enlighet med beslut av Saabs årsstämma har ledamöterna i valberedningen utsetts baserat på ägarförhållandena den 31 augusti 2020. Ledamöterna i Saabs valberedning inför årsstämman 2021 är Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Ossian Ekdahl, Första AP-fonden och Anders Algotsson, AFA Försäkring.
Valberedningen har till uppgift att ta fram förslag till ordförande på årsstämman, styrelse, styrelseordförande, revisor samt styrelse- och revisorsarvoden.
Årsstämma för Saab AB kommer att hållas tisdagen den 13 april 2021. Mer information kommer i samband med kallelsen till årsstämman.
Risker och osäkerheter
Saab bedriver utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerade system och produkter till militära och civila kunder över hela världen. Verksamheten består till stor del av stora projekt vilka genomförs under lång tid, oftast över flera år, i nära samarbete med kunder, leverantörer, partners och institutioner. Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands. Verksamheten medför ett risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar strategiska, omvärlds- och politiska, verksamhets-, finansiella och compliance risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag flera stora kundprojekt med stort utvecklingsinnehåll och med en inneboende komplexitet som medför hög risknivå. Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar kan komma att senareläggas av bland annat ekonomiska och politiska skäl. En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2019 på sidorna 48 till 52.
COVID-19 uppdatering
Coronapandemin har under fjärde kvartalet 2020 haft en fortsatt påverkan på Saabs verksamhet. För Saab är osäkerheten kring Covid-19 framförallt kopplad till störningar i leverantörskedjan inom samtliga affärsområden samt marknadsförutsättningarna inom den civila verksamheten. I de verksamheter där efterfrågan minskat pågår översynen av kapacitet inklusive bemanning. Saab har infört korttidsarbete för medarbetare inom Aerostructures och Combitech men har inte ansökt om statligt stöd för dessa åtgärder. Under fjärde kvartalet belastades resultatet av en förlustkontraktsreservering inom affärsenheten Aerostructures om MSEK -315 till följd av lägre prognostiserade leveranstakter samt volymer i de kommersiella flygprogrammen relaterat till pandemin. Under 2020 har Saab redovisat jämförelsestörande poster, vilket är bland annat hänförligt till Covid-19 (för mer information se not 5). På grund av den utdragna pandemin och den långsamma globala återhämtningen ser Saab fortsatta risker relaterat till effekterna av Covid-19. Vidare har pandemin haft en negativ påverkan på produktionsförmågan vid vissa verksamheter utanför Sverige, och risken för bredare påverkan i koncernen har identifierats.
Ägare
Saabs största ägare den 31 december 2020:
| % av kapital |
% av röster |
|
|---|---|---|
| Investor AB | 30,2 | 40,6 |
| Knut och Alice | ||
| Wallenbergs stiftelse | 8,8 | 7,8 |
| Första AP-fonden | 4,4 | 3,9 |
| Alliance Bernstein | 2,3 | 2,0 |
| AFA Försäkring | 2,2 | 1,9 |
| Vanguard | 1,9 | 1,7 |
| Schroders | 1,6 | 1,4 |
| Unionen | 1,4 | 1,2 |
| Nordea Fonder | 1,4 | 1,2 |
| Swedbank Robur | ||
| fonder | 1,3 | 1,2 |
Källa: Modular Finance
Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar.
Personal
| 31 dec 2020 | 31 dec 2019 | |
|---|---|---|
| Antal | ||
| anställda | 18 073 | 17 420 |
| FTE:er | 17 985 | 17 299 |
Under första kvartalet 2020 tillkom 174 anställda respektive 170 FTE:er i samband med Dynamics supportkontrakt för det tyska träningscentret GÜZ.
Begränsningar i leveranser till länder som haft kraftig påverkan av pandemin har haft en negativ inverkan på omsättning och kassaflöde. Saab har i enlighet med de tillfälliga regler som införts i Sverige i samband med Covid-19 erhållit ersättning för sjuklönekostnader inom den svenska delen av koncernen under året. Stödet betalas ut till samtliga svenska arbetsgivare och uppgår till MSEK 35 under året. Saab har vidtagit en rad åtgärder för att möta de negativa effekterna av pandemin på verksamheten men också åtgärder för att minska riskerna, framförallt i leverantörskedjan, relaterade till Covid-19. I syfte att stärka likviditeten har Saab sökt och erhållit anstånd med betalningar av skatter och avgifter avseende den svenska delen av verksamheten. Detta uppskov har under fjärde kvartalet tillfullo återbetalats. Under året, tecknade Saab en revolverande kreditfacilitet för att stärka företagets finansiella flexibilitet. Vidare beslöts vid bolagstämman den 1 april 2020, att dra tillbaka vinstutdelningen för helåret 2019.
Saabs övergripande strategi och långsiktiga finansiella mål står dock fast. Covid-19 relaterade risker som kan påverka Saab framgent är:
- Lägre orderingång på grund av begränsningar i möten, resande och restriktioner från myndigheter.
- Begränsningar i resande som påverkar utvecklingsarbeten, verifiering med kunder, leverantörer och partners.
- Verksamheten är beroende av tillgång till och underleverantörers förmåga att leverera komponenter och subsystem. Tillgången på material och risk för förseningar av viktiga leveranser kan inte uteslutas och kan som följd påverka koncernens försäljning och produktionskostnad.
§
- Hög sjukfrånvaro och beslut från myndigheter som kan påverka medarbetarnas möjlighet att bedriva verksamheten effektivt.
- Förseningar från leverantörer eller störningar av Saabs egen verksamhet kan leda till att leveranser och kontraktsmilstolpar ej kan nås i tid.
Övriga händelser januari-december 2020 i korthet:
- I januari påbörjade Saab produktionen av sina delar av skolflygplanet T-7A i Linköping. T-7A har utvecklats och tillverkas tillsammans med Boeing för det amerikanska flygvapnet.
- Den 4 mars meddelades att Saab Digital Air Traffic Solutions (SDATS) har blivit utvalda av Storbritanniens flygvapen, Royal Air Force (RAF) för att leverera en demonstrator för ett digitalt flygledartorn till flygbasen vid Lossiemouth i Storbritannien.
- I mars offentliggjorde Saab en beställning från det brittiska försvarsdepartementet på livstidsförlängning och support av artillerilokaliseringssystemet Arthur.
- Den 1 april höll Saab bolagsstämma i Stockholm.
- I april genomförde Saab de första flygproverna med Saabs nya X-band Active Electronically Scanned Array (AESA) radarn för stridsflyg.
- I april levererade Saab det första flygburna sensorsystemet GlobalEye till Förenade Arabemiraten (UAE).
- I maj utsåg Saabs styrelse Christian Luiga till ny CFO och vice VD med tillträde september 2020. Anders Carp utsågs även till vice VD.
- I maj tecknade Saab avtal avseende leverans av ett Airborne Early Warning and Control (AEW&C) system baserat på flygplanet Saab 2000 och radar Erieye. Ordervärdet var MSEK 1 553.
- I juli slutförde Saab avyttringen av alla sina aktier i det USA-baserade joint venture-företaget Vricon Inc.
- Saab har i juli med stöd av Sverige lämnat in ett erbjudande avseende framtida stridsflygsförmåga till Kanada. Förslaget omfattar 88 Gripen E, med ett omfattande stöd- och träningsprogram samt ett industriellt och teknologiskt paket.
- Saab har i augusti avyttrat QPS (Quality Positioning Services), tillverkare av hydrografiska mjukvarulösningar.
- Den 24 september genomförde det första brasilianska Gripen E-flygplanet sin första flygning i Brasilien. Flygplanet flög från flygplatsen i Navegantes till Embraers anläggning i Gavião Peixoto.
- I september levererade Saab det andra flygburna sensorsystemet GlobalEye Swing Role Surveillance System till Förenade Arabemiraten.
- I september tecknade Saab kontrakt med Australiens försvarsdepartement för att leverera medicinska moduler för insatsberedda fältsjukhus till den australiska regeringens program Joint Project 2060 Ordervärdet är 337 MAUD (2 150 MSEK) och gäller åren 2020-2027, inklusive fem års support.
- Saab har i oktober tecknat ett sjuårigt ramavtal med den amerikanska armén för granatgeväret Carl-Gustaf M4. Värdet på ramavtalet uppgår till cirka MSEK 770.
- § • Saab har i december tecknat kontrakt med Försvarets materielverk och fått en beställning på en systemlösning för ett integrerat sensor- och ledningssystem för luftvärnet. Ordervärdet är cirka 2,1 miljarder SEK och kontraktsperioden är 2020-2025.
- Saab har i december skrivit kontrakt med det tyska varvet Lürssen och fått en beställning på leverans och integration av ledningssystem till bulgariska marinens nya korvetter med multifunktionsförmåga.
- Den 16 december levererade Saab den andra av två ubåtar i Gotlandsklass till Försvarets materielverk (FMV) efter omfattande uppdatering.
- Saab har i december skrivit kontrakt med franska Armament General Directorate (DGA) gällande uppgradering och livstidsförlängning av franska flygvapnets mobila radar- och ledningssystem. I systemet ingår Saabs markradar Giraffe AMB med tillhörande mobil ledningscentral.
- Saab har i december fått en order från Försvarets materielverk, FMV, för att definiera åtgärder som krävs för att säkerställa framtida förmåga för Gripen C/D fram till 2035. Ordervärdet uppgår till MSEK 185.
- Under fjärde kvartalet tecknade Saab ett tilläggskontrakt med Förenade Arabemiraten avseende försäljning av två GlobalEye, Saabs avancerade flygburna sensorsystem. Ordervärdet är 1,018 miljarder USD och kontraktsperioden är 2020-2025.
För information om övriga mottagna beställningar under perioden, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 7 till 9 samt not 3. Samtliga pressreleaser återfinns på https://www.saab.com/newsroom.
Händelser efter årets slut:
- I januari har Saab fått den första beställningen från Thales på minröjningsfarkosten MuMNS (Multi-Shot Mine Neutralisation System). Ordern på cirka MSEK 300 bokades som orderingång under fjärde kvartalet 2020. Leveranser av de första systemen kommer ske under 2022.
- Saab har i januari tecknat ramavtal med Norges försvarsmakt för Carl-Gustaf M4, senaste versionen av granatgeväret Carl-Gustaf. • Saab och Försvarets materielverk (FMV) har i januari tecknat två avtal rörande nästa generations ytfartyg och korvetter: en
- produktdefinitionsfas för halvtidsmodifiering av fem befintliga Visby-klasskorvetter, samt en produktdefinitionsfas för nästa generations korvett. Det samlade kontraktsvärdet är MSEK 190.
Order på systemlösning för integrerad luftvärnsförmåga till Sverige

Saab har i december tecknat kontrakt med Försvarets materielverk och fått en beställning på en systemlösning för ett integrerat sensor- och ledningssystem för luftvärnet. Ordervärdet är cirka 2,1 miljarder SEK och kontraktsperioden är 2020-2025.
Saab får följdaffär på GlobalEye

Under fjärde kvartalet mottog Saab ett tilläggskontrakt med Förenade Arabemiraten avseende försäljning av två GlobalEye, Saabs avancerade flygburna sensorsystem. Ordervärdet är 1,018 miljarder USD och kontraktsperioden är 2020-2025.
Om Saab
Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.
Korta fakta
Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Caplista. Ticker: SAAB B.
- Cirka 17 000 medarbetare
- Lokal närvaro i cirka 35 länder
- Kunder i fler än 100 länder
Vision
Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.
Mission
Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.
Affärsidé
Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.
Organisation
Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamheter.
För att stärka Saabs marknadsfokus och hantera globala försäljningsprioriteringar har Saab en central marknadsorganisation under ledning av en marknads- och försäljningschef.

Intäktsmodell
Saabs försäljningsintäkter kommer från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och försäljning av produkter. Karaktären på projekten gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.
§ Långa kundkontrakt avser utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Långa kundkontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.
Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas normalt i takt med att uppdraget utförs.
Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när kontrollen av varan har överförts till köparen.
Finansiella mål
Försäljning
Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel. Soliditet
Soliditeten ska överstiga 30 procent.
Utdelning
Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

Saabs strategi
Saabs strategi baseras på fyra prioriterade områden. De inbegriper att vi arbetar nära kunden, fokuserar på en effektiv verksamhet, arbetar med innovation som en affärskritisk verksamhet och optimerar portföljen. Hållbarhet genomsyrar allt vi gör och är därför navet i vår strategi. Engagerade medarbetare som med kontinuerligt lärande vidareutvecklar sin spetskompetens är det som gör att alla delar i strategin samverkar och att företaget kan nå sina mål.
Marknad
Med bibehållen position i Sverige ska Saab stärka sin lokala närvaro samt partnerskap på fler strategiska marknader. Fokus ligger på exportsatsningar till våra etablerade marknader.
Innovation
Skapa och dra nytta av nya affärsmöjligheter genom att arbeta med innovation som en affärskritisk verksamhet och bygga vidare på en kultur som främjar innovation.
Portfölj
Förbättra effektiviteten i produktportföljen genom att fokusera produktutveckling och industrialisering till våra kärnområden. Investera i produktutveckling och innovation på strategiska marknader.
Effektivitet
Fokus på att leverera ingångna åtaganden enligt plan och ett kontinuerligt arbete att öka effektiviteten i verksamheten, inte minst med hjälp av digitalisering.
Resultaträkning för koncernen
| MSEK | Not | Helår 2020 | Helår 2019 | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 4,5 | 35 431 | 35 433 | 12 491 | 10 578 |
| Kostnad för sålda varor | 5 | -29 755 | -27 398 | -10 352 | -8 009 |
| Bruttoresultat | 5 676 | 8 035 | 2 139 | 2 569 | |
| Bruttomarginal, % | 16,0 | 22,7 | 17,1 | 24,3 | |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 1 291 | 217 | 102 | 81 |
| Försäljningskostnader | -2 339 | -2 609 | -629 | -742 | |
| Administrationskostnader | -1 409 | -1 488 | -336 | -385 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 331 | -1 137 | -441 | -325 | |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | -393 | -76 | -23 | -69 |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | 5 | -180 | -5 | -46 | 69 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 3 | 1 315 | 2 937 | 766 | 1 198 |
| Rörelsemarginal, % | 3,7 | 8,3 | 6,1 | 11,3 | |
| Finansiella intäkter | 230 | 190 | 94 | 35 | |
| Finansiella kostnader | -433 | -520 | -142 | -100 | |
| Finansnetto | -203 | -330 | -48 | -65 | |
| Resultat före skatt | 1 112 | 2 607 | 718 | 1 133 | |
| Skatt | -20 | -582 | -115 | -229 | |
| Periodens resultat | 1 092 | 2 025 | 603 | 904 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 073 | 1 983 | 598 | 883 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 19 | 42 | 5 | 21 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 8,07 | 14,88 | 4,50 | 6,63 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 8,01 | 14,81 | 4,48 | 6,60 | |
| 1) Varav av- och nedskrivningar | -1 518 | -1 368 | -463 | -365 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 133 009 986 | 133 245 360 | 132 762 787 | 132 875 322 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 133 877 141 | 133 929 292 | 133 553 781 | 133 553 690 |
Totalresultat för koncernen
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 1 092 | 2 025 | 603 | 904 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -252 | -612 | 326 | 757 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 54 | 124 | -65 | -158 |
| Summa | -198 | -488 | 261 | 599 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omräkningsdifferenser | -663 | 215 | -293 | -167 |
| Kassaflödessäkringar | 868 | 201 | 819 | 216 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -180 | -43 | -166 | -45 |
| Summa | 25 | 373 | 360 | 4 |
| Periodens övriga totalresultat | -173 | -115 | 621 | 603 |
| Periodens totalresultat | 919 | 1 910 | 1 224 | 1 507 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 926 | 1 857 | 1 213 | 1 484 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -7 | 53 | 11 | 23 |
Koncernens finansiella ställning
| MSEK | Not | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 | 11 520 | 10 465 |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 608 | 6 223 | |
| Biologiska tillgångar | 376 | 368 | |
| Nyttjanderättstillgångar | 2 516 | 2 549 | |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 496 | 672 | |
| Finansiella placeringar | 30 | 26 | |
| Långfristiga fordringar | 617 | 752 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 231 | 266 | |
| Summa anläggningstillgångar | 22 394 | 21 321 | |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager | 10 252 | 10 475 | |
| Derivat | 1 677 | 1 444 | |
| Skattefordringar | 28 | 26 | |
| Kundfordringar | 4 062 | 5 198 | |
| Avtalstillgångar | 9 900 | 12 234 | |
| Övriga fordringar | 899 | 710 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 979 | 969 | |
| Kortfristiga placeringar | 8 104 | 5 794 | |
| Likvida medel | 11 | 2 273 | 1 687 |
| Summa omsättningstillgångar | 38 174 | 38 537 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 60 568 | 59 858 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Moderbolagets aktieägares andel | 21 466 | 20 535 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 178 | 274 | |
| Summa eget kapital | 21 644 | 20 809 | |
| Långfristiga skulder: | |||
| Långfristiga leasingskulder | 2 095 | 2 138 | |
| Övriga långfristiga räntebärande skulder | 8 | 5 291 | 6 513 |
| Övriga skulder | 100 | 180 | |
| Avsättningar för pensioner | 13 | 6 445 | 6 014 |
| Övriga avsättningar | 2 197 | 1 344 | |
| Uppskjutna skatteskulder | 56 | 40 | |
| Summa långfristiga skulder | 16 184 | 16 229 | |
| Kortfristiga skulder: | |||
| Kortfristiga leasingskulder | 444 | 434 | |
| Övriga kortfristiga räntebärande skulder | 8 | 2 168 | 1 322 |
| Avtalsskulder | 8 409 | 8 899 | |
| Leverantörsskulder | 3 302 | 3 221 | |
| Derivat | 965 | 1 706 | |
| Skatteskulder | 42 | 71 | |
| Övriga skulder | 778 | 1 193 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 939 | 5 272 | |
| Avsättningar | 693 | 702 | |
| Summa kortfristiga skulder | 22 740 | 22 820 | |
| Summa skulder | 38 924 | 39 049 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 60 568 | 59 858 |
Förändringar i koncernens eget kapital
| MSEK | Aktie kapital |
Pågående företrädes emission |
Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräknings reserv |
Omvärderings reserv |
Balanserade vinstmedel |
Summa moderbolagets aktieägares andel |
Innehav utan bestäm mande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2019 | 1 746 | 428 | 6 099 | -386 | 447 | 11 | 11 067 | 19 412 | 221 | 19 633 |
| Årets totalresultat | 158 | 204 | 1 495 | 1 857 | 53 | 1 910 | ||||
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||||
| Företrädesemission | 428 | -428 | ||||||||
| Återköp av aktier | -301 | -301 | -301 | |||||||
| Aktiesparprogram | 185 | 185 | 185 | |||||||
| Utdelning | -601 | -601 | -4 | -605 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
-17 | -17 | 4 | -13 | ||||||
| Utgående eget kapital 31 december 2019 |
2 174 | - | 6 099 | -228 | 651 | 11 | 11 828 | 20 535 | 274 | 20 809 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2020 | 2 174 | 6 099 | -228 | 651 | 11 | 11 828 | 20 535 | 274 | 20 809 | |
| Årets totalresultat | 686 | -635 | 875 | 926 | -7 | 919 | ||||
| Omföring omvärderingsreserv | -11 | 11 | ||||||||
| Transaktioner med ägarna: | ||||||||||
| Återköp av aktier | -242 | -242 | -242 | |||||||
| Aktiesparprogram | 187 | 187 | 187 | |||||||
| Utdelning | -9 | -9 | ||||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
60 | 60 | -80 | -20 | ||||||
| Utgående eget kapital | ||||||||||
| 31 december 2020 | 2 174 | - | 6 099 | 458 | 16 | - | 12 719 | 21 466 | 178 | 21 644 |
Kassaflödesanalys för koncernen
| MSEK Not |
Helår 2020 | Helår 2019 |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten: | ||
| Resultat efter finansiella poster | 1 112 | 2 607 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 2 033 | 2 132 |
| Utdelning från intressebolag och joint ventures | 63 | 20 |
| Betald inkomstskatt | -144 | -408 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 3 064 | 4 351 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | ||
| Avtalstillgångar och -skulder | 1 704 | -1 649 |
| Varulager | 95 | -1 141 |
| Övriga rörelsefordringar | 805 | 176 |
| Övriga rörelseskulder | 468 | -218 |
| Avsättningar | -336 | -325 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 5 800 | 1 194 |
| Investeringsverksamheten: | ||
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -1 353 | -1 392 |
| Förvärv av andra immateriella anläggningstillgångar | -269 | -196 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -1 269 | -1 213 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 23 | 32 |
| Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar | -2 312 | 3 219 |
| Förvärv av finansiella tillgångar, intresseföretag och joint ventures | -97 | -171 |
| Avyttring av finansiella tillgångar, intresseföretag och joint ventures | 1 110 | 35 |
| Förvärv av verksamheter | 12 -4 |
- |
| Avyttring av koncernföretag | 169 | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 002 | 314 |
| Finansieringsverksamheten: | ||
| Amortering av lån | -3 077 | -990 |
| Amortering av leasingskulder | -437 | -415 |
| Upptagande av lån | 2 728 | 8 |
| Företrädesemission | - | 11 |
| Återköp av aktier | -242 | -301 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | - | -601 |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | -12 | -24 |
| Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande | -85 | 8 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 125 | -2 304 |
| Periodens kassaflöde | 673 | -796 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 687 | 2 451 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -87 | 32 |
| Likvida medel vid periodens slut | 11 2 273 |
1 687 |
Resultaträkning för koncernen per kvartal
| MSEK | Kv4 2020 | Kv3 2020 | Kv2 2020 | Kv1 2020 | Kv4 2019 | Kv3 2019 | Kv2 2019 | Kv1 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 12 491 | 6 064 | 8 836 | 8 040 | 10 578 | 7 914 | 8 445 | 8 496 |
| Kostnad för sålda varor | -10 352 | -6 238 | -7 005 | -6 160 | -8 009 | -6 236 | -6 508 | -6 645 |
| Bruttoresultat | 2 139 | -174 | 1 831 | 1 880 | 2 569 | 1 678 | 1 937 | 1 851 |
| Bruttomarginal, % | 17,1 | -2,9 | 20,7 | 23,4 | 24,3 | 21,2 | 22,9 | 21,8 |
| Övriga rörelseintäkter | 102 | 1 103 | 67 | 19 | 81 | 24 | 94 | 18 |
| Försäljningskostnader | -629 | -492 | -579 | -639 | -742 | -589 | -658 | -620 |
| Administrationskostnader | -336 | -348 | -360 | -365 | -385 | -338 | -391 | -374 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -441 | -264 | -317 | -309 | -325 | -248 | -300 | -264 |
| Övriga rörelsekostnader | -23 | -359 | 5 | -16 | -69 | 11 | -18 | - |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | -46 | -129 | 5 | -10 | 69 | -20 | -34 | -20 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 766 | -663 | 652 | 560 | 1 198 | 518 | 630 | 591 |
| Rörelsemarginal, % | 6,1 | -10,9 | 7,4 | 7,0 | 11,3 | 6,5 | 7,5 | 7,0 |
| Finansiella intäkter | 94 | 37 | 39 | 60 | 35 | 77 | 32 | 46 |
| Finansiella kostnader | -142 | -94 | -19 | -178 | -100 | -195 | -98 | -127 |
| Finansnetto | -48 | -57 | 20 | -118 | -65 | -118 | -66 | -81 |
| Resultat före skatt | 718 | -720 | 672 | 442 | 1 133 | 400 | 564 | 510 |
| Skatt | -115 | 349 | -154 | -100 | -229 | -105 | -135 | -113 |
| Periodens resultat | 603 | -371 | 518 | 342 | 904 | 295 | 429 | 397 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 598 | -380 | 521 | 334 | 883 | 269 | 433 | 398 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 5 | 9 | -3 | 8 | 21 | 26 | -4 | -1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 4,50 | -2,85 | 3,91 | 2,51 | 6,63 | 2,02 | 3,24 | 2,98 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 4,48 | -2,83 | 3,90 | 2,50 | 6,60 | 2,01 | 3,23 | 2,97 |
| 1) Varav av- och nedskrivningar | -463 | -349 | -352 | -354 | -365 | -331 | -344 | -328 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 132 762 787 | 133 226 313 | 133 087 362 | 132 963 482 | 132 875 322 | 133 103 705 | 133 476 269 | 133 526 144 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 133 553 781 | 134 048 466 | 133 625 118 | 133 701 893 | 133 553 690 | 133 702 351 | 134 039 937 | 134 137 373 |
Totalresultat för koncernen per kvartal
| MSEK | Kv4 2020 | Kv3 2020 | Kv2 2020 | Kv1 2020 | Kv4 2019 | Kv3 2019 | Kv2 2019 | Kv1 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 603 | -371 | 518 | 342 | 904 | 295 | 429 | 397 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 326 | -514 | -706 | 642 | 757 | -649 | -1 130 | 410 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser |
-65 | 106 | 145 | -132 | -158 | 134 | 232 | -84 |
| Summa | 261 | -408 | -561 | 510 | 599 | -515 | -898 | 326 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | -293 | -141 | -301 | 72 | -167 | 177 | 29 | 176 |
| Kassaflödessäkringar | 819 | -54 | 254 | -151 | 216 | -110 | 133 | -38 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -166 | 4 | -52 | 34 | -45 | 23 | -31 | 10 |
| Summa | 360 | -191 | -99 | -45 | 4 | 90 | 131 | 148 |
| Periodens övriga totalresultat | 621 | -599 | -660 | 465 | 603 | -425 | -767 | 474 |
| Periodens totalresultat | 1 224 | -970 | -142 | 807 | 1 507 | -130 | -338 | 871 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 1 213 | -976 | -131 | 820 | 1 484 | -158 | -342 | 873 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 11 | 6 | -11 | -13 | 23 | 28 | 4 | -2 |
Nyckeltal per kvartal
| MSEK | Kv4 2020 | Kv3 2020 | Kv2 2020 | Kv1 2020 | Kv4 2019 | Kv3 2019 | Kv2 2019 | Kv1 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet, % | 35,7 | 35,5 | 36,2 | 35,3 | 34,8 | 33,6 | 34,0 | 35,4 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾ Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ |
4,3 5,1 |
5,4 7,0 |
8,7 10,0 |
8,5 9,3 |
9,1 10,0 |
11,0 13,1 |
9,1 10,5 |
8,5 8,6 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ | 162,32 | 152,91 | 160,03 | 160,89 | 154,48 | 142,99 | 144,44 | 152,12 |
| Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾ Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾ |
3 055 22,87 |
676 5,04 |
1 722 12,89 |
-1 700 -12,71 |
2 955 22,13 |
-1 865 -13,95 |
-989 -7,38 |
-2 137 -15,93 |
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 132 247 073 133 278 501 133 174 124 133 000 600 132 926 363 132 824 280 133 383 129 133 569 408 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 553 781 134 048 466 133 625 118 133 701 893 133 553 690 133 702 351 134 039 937 134 137 373 3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
Kvartalsuppgifter per rörelsesegment
| MSEK | Kv4 2020 | Rörelse marginal |
Kv3 2020 | Rörelse marginal |
Kv2 2020 | Rörelse marginal |
Kv1 2020 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 2 594 | 688 | 2 054 | 1 971 | ||||
| Dynamics | 2 695 | 1 356 | 1 744 | 1 118 | ||||
| Surveillance | 2 540 | 1 555 | 2 065 | 1 728 | ||||
| Support and Services | 2 569 | 1 289 | 1 353 | 1 310 | ||||
| Industrial Products and Services | 1 475 | 1 400 | 1 372 | 1 599 | ||||
| Kockums | 876 | 589 | 756 | 806 | ||||
| Corporate/eliminering | -258 | -813 | -508 | -492 | ||||
| Summa | 12 491 | 6 064 | 8 836 | 8 040 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 121 | 4,7% | -951 | -138,2% | 172 | 8,4% | 158 | 8,0% |
| Dynamics | 393 | 14,6% | 107 | 7,9% | 242 | 13,9% | 87 | 7,8% |
| Surveillance | 33 | 1,3% | 91 | 5,9% | 160 | 7,7% | 221 | 12,8% |
| Support and Services | 323 | 12,6% | 93 | 7,2% | 164 | 12,1% | 131 | 10,0% |
| Industrial Products and Services | -340 | -23,1% | -4 | -0,3% | -81 | -5,9% | 27 | 1,7% |
| Kockums | 46 | 5,3% | 22 | 3,7% | 25 | 3,3% | 26 | 3,2% |
| Corporate | 190 | -21 | -30 | -90 | ||||
| Summa | 766 - |
6,1% | -663 - |
-10,9% | 652 - |
7,4% | 560 - |
7,0% |
| MSEK | Kv4 2019 | Rörelse marginal |
Kv3 2019 | Rörelse marginal |
Kv2 2019 | Rörelse marginal |
Kv1 2019 | Rörelse marginal |
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 2 329 | 1 794 | 1 971 | 2 124 | ||||
| Dynamics | 2 251 | 960 | 1 537 | 1 392 | ||||
| Surveillance | 2 304 | 1 876 | 1 795 | 1 724 | ||||
| Support and Services | 1 654 | 1 526 | 1 292 | 1 349 | ||||
| Industrial Products and Services | 1 933 | 1 377 | 1 672 | 1 574 | ||||
| Kockums | 815 | 690 | 705 | 797 | ||||
| Corporate/eliminering | -708 | -309 | -527 | -464 | ||||
| Summa | 10 578 | 7 914 | 8 445 | 8 496 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 192 | 8,2% | 122 | 6,8% | 166 | 8,4% | 197 | 9,3% |
| Dynamics | 419 | 18,6% | 24 | 2,5% | 160 | 10,4% | 113 | 8,1% |
| Surveillance | 361 | 15,7% | 189 | 10,1% | 213 | 11,9% | 90 | 5,2% |
| Support and Services | 262 | 15,8% | 158 | 10,4% | 140 | 10,8% | 182 | 13,5% |
| Industrial Products and Services | 105 | 5,4% | -7 | -0,5% | 71 | 4,2% | 69 | 4,4% |
| Kockums | ||||||||
| 36 | 4,4% | 21 | 3,0% | -3 | -0,4% | 34 | 4,3% | |
| Corporate | -177 | 11 | -117 | -94 |
Flerårsöversikt
| MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 42 328 | 27 216 | 27 975 | 30 841 | 21 828 |
| Orderstock 31 december | 99 816 | 93 293 | 102 184 | 107 233 | 107 606 |
| Försäljningsintäkter | 35 431 | 35 433 | 33 156 | 31 666 | 28 631 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 36 | 37 | 41 | 42 | 43 |
| Försäljningsintäkter i Europa exkl. Sverige, % | 18 | 16 | 14 | 14 | 17 |
| Försäljningsintäkter i Nordamerika, % | 11 | 11 | 10 | 9 | 10 |
| Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % | 13 | 12 | 12 | 8 | 7 |
| Försäljningsintäkter i resten av världen, % | 22 | 24 | 24 | 27 | 23 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 315 | 2 937 | 2 266 | 2 250 | 1 797 |
| Rörelsemarginal, % | 3,7 | 8,3 | 6,8 | 7,1 | 6,3 |
| Av- och nedskrivningar | 1 518 | 1 368 | 916 | 839 | 946 |
| EBITDA | 2 833 | 4 305 | 3 182 | 3 089 | 2 743 |
| EBITDA-marginal, % | 8,0 | 12,1 | 9,6 | 9,8 | 9,6 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 112 | 2 607 | 1 796 | 2 099 | 1 611 |
| Årets resultat | 1 092 | 2 025 | 1 366 | 1 508 | 1 175 |
| Balansomslutning | 60 568 | 59 858 | 56 128 | 44 998 | 41 211 |
| Eget kapital | 21 644 | 20 809 | 19 633 | 14 285 | 13 301 |
| Fritt kassaflöde ¹⁾ | 3 753 | -2 036 | -3 195 | 852 | 2 359 |
| ⁾ Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹ |
4,3 | 9,1 | 8,7 | 10,5 | 8,9 |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹ ⁾ |
5,1 | 10,0 | 8,1 | 10,9 | 9,0 |
| Soliditet, % | 35,7 | 34,8 | 35,0 | 31,7 | 32,3 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾²⁾ | 8,07 | 14,88 | 11,27 | 12,79 | 9,85 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾²⁾ | 8,01 | 14,81 | 11,21 | 12,70 | 9,79 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,70 ³⁾ | - | 4,50 | 5,50 | 5,25 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾²⁾ | 162,32 | 154,48 | 145,43 | 121,86 | 114,17 |
| Antal anställda vid årets slut | 18 073 | 17 420 | 17 096 | 16 427 | 15 465 |
| Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december ²⁾ | 132 247 073 | 132 926 363 | 133 482 880 | 115 685 451 | 115 232 495 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning ²⁾ | 133 009 986 | 133 245 360 | 116 467 822 | 115 444 915 | 114 971 098 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning ²⁾ | 133 877 141 | 133 929 292 | 117 144 915 | 116 310 466 | 115 775 275 |
1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
2) Genomsnittligt antal utestående aktier har för jämförelseperioderna 2018-2015 justerats i enlighet med IAS 33, Resultat per aktie, i enlighet med villkoren i företrädesemissionen som genomfördes 2018.
3) Styrelsens förslag
2017 har omräknats i enlighet med redovisningsprinciper för intäktsredovisning (IFRS 15).
Finansiella mål
| Långsiktiga mål | Helår 2020 | Helår 2019 | |
|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt, % | 5 | 1 | 6 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 3,7 | 8,3 |
| Soliditet, % | 30 | 35,7 | 34,8 |
Moderbolaget
I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.
Resultaträkning för moderbolaget
| MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 21 986 | 21 960 | 8 057 | 6 475 |
| Kostnad för sålda varor | -19 518 | -17 341 | -6 842 | -5 089 |
| Bruttoresultat | 2 468 | 4 619 | 1 215 | 1 386 |
| Bruttomarginal % | 11,2 | 21,0 | 15,1 | 21,4 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -4 464 | -4 438 | -1 110 | -1 268 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -1 996 | 182 | 105 | 118 |
| Rörelsemarginal % | -9,1 | 0,8 | 1,3 | 1,8 |
| Resultat från finansiella poster | 1 334 | 962 | 440 | 814 |
| Resultat efter finansiella poster | -662 | 1 144 | 545 | 933 |
| Bokslutsdispositioner | 309 | -103 | 309 | -103 |
| Resultat före skatt | -353 | 1 041 | 854 | 830 |
| Skatt | 258 | -248 | -207 | -179 |
| Periodens resultat | -95 | 793 | 647 | 651 |
Balansräkning för moderbolaget
| MSEK Not |
31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar: | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 780 | 658 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 183 | 3 967 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 507 | 7 275 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 470 | 11 900 |
| Omsättningstillgångar: | ||
| Varulager | 6 833 | 6 996 |
| Kortfristiga fordringar | 15 538 | 18 366 |
| Kortfristiga placeringar | 8 076 | 5 783 |
| Likvida medel | 1 598 | 1 007 |
| Summa omsättningstillgångar | 32 045 | 32 152 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 44 515 | 44 052 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Eget kapital: | ||
| Bundet eget kapital | 3 373 | 3 380 |
| Fritt eget kapital | 10 789 | 10 931 |
| Summa eget kapital | 14 162 | 14 311 |
| Obeskattade reserver, avsättningar och skulder: | ||
| Obeskattade reserver | 2 199 | 2 508 |
| Avsättningar | 2 539 | 1 582 |
| Skulder 8 |
25 615 | 25 651 |
| Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder | 30 353 | 29 741 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 44 515 | 44 052 |
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 1 224 per den 31 december 2020 jämfört med MSEK 2 777 per den 31 december 2019.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 668 (686). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 250 (156). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 10 094 jämfört med 9 885 personer vid årets början.
Noter Till finansiella rapporter
NOT 1 Företagsinformation
Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, har sitt säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Olof Palmes gata 17, 5tr, SE-111 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2019.
NOT 2 Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen 2020 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 96-97 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2019.
Delårsrapporten är upprättad i sammandrag och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2019. All information på sidorna 1-29 utgör bokslutskommunikén 2020.
Koncernen och moderbolaget använder de redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2019.
Viktiga uppskattningar och bedömningar framgår av not 2 i årsredovisningen 2019. Som en konsekvens av Covid-19 har Saab under året gjort en översyn av behovet av ändrade uppskattningar och bedömningar avseende dessa områden samt värdering av finansiella instrument inklusive nedskrivningsbehov för kundfordringar och avtalstillgångar. Denna översyn har inte resulterat i några väsentliga justeringar utöver en reservering för förväntade kreditförluster på kundfordringar om MSEK 30 och de justeringar av projektkalkyler, avsättningar och nedskrivningar som beskrivs i VD-ord, resultatavsnitt och not 5. Inga andra förändringar i uppskattningar och bedömningar har gjorts.
NOT 3 Segmentrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Australien, USA, Sydafrika och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar, minoritetsandelar i bolag i olika tillväxtfaser samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.
I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som kostnad linjärt över leasingperioden.
Aeronautics
Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.
Dynamics
Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.
Surveillance
Surveillance levererar effektiva lösningar för säkerhet och trygghet, för övervakning och beslutsstöd och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radar-, signalspanings- och självskyddssystem samt ledningssystem för marin, flygvapen och armé.
Support and Services
Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.
Industrial Products and Services
Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder.
Kockums
Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I portföljen finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.
Orderingång per rörelsesegment
| MSEK | Helår 2020 |
Helår 2019 |
Föränd ring, % |
Kv4 2020 |
Kv4 2019 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 025 | 2 979 | -32 | 785 | 1 778 | |
| Dynamics | 9 231 | 6 706 | 38 | 1 776 | 2 203 | |
| Surveillance | 13 928 | 9 390 | 48 | 9 247 | 1 751 | |
| Support and Services | 11 945 | 4 099 | 191 | 4 412 | 1 083 | |
| Industrial Products and Services |
5 611 | 5 515 | 2 | 1 856 | 1 648 | |
| Kockums | 1 801 | 1 216 | 48 | 863 | 293 | |
| Corporate/eliminering | -2 213 | -2 689 | -833 | -633 | ||
| Summa | 42 328 | 27 216 | 56 | 18 106 | 8 123 | |
| Orderingång per region Helår 2020 Helår 2019 Förändring, % MSEK |
Orderingång per region
| Sverige | 12 903 | 7 901 | 63 |
|---|---|---|---|
| Övriga Europa | 8 469 | 10 039 | -16 |
| Nordamerika | 4 358 | 3 646 | 20 |
| Central- och Sydamerika | 61 | 1 012 | -94 |
| Asien | 12 863 | 2 849 | 351 |
| Afrika | -113 | 324 | -135 |
| Australien etc. | 3 787 | 1 445 | 162 |
| Summa | 42 328 | 27 216 | 56 |
Orderstock per rörelsesegment
| MSEK | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Aeronautics | 36 838 | 42 120 |
| Dynamics | 16 527 | 14 264 |
| Surveillance | 22 183 | 16 465 |
| Support and Services | 14 238 | 8 986 |
| Industrial Products and Services | 8 794 | 9 035 |
| Kockums | 3 631 | 4 852 |
| Corporate/eliminering | -2 395 | -2 429 |
| Summa | 99 816 | 93 293 |
Orderstock per region
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Sverige | 28 819 | 28 661 |
| Övriga Europa | 18 374 | 15 911 |
| Nordamerika | 6 819 | 6 644 |
| Central- och Sydamerika | 27 129 | 31 619 |
| Asien | 13 155 | 6 697 |
| Afrika | 237 | 553 |
| Australien etc. | 5 283 | 3 208 |
| Summa | 99 816 | 93 293 |
Försäljningsintäkter per rörelsesegment
| Helår Helår | Föränd- | Kv4 | Kv4 Föränd | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 ring, % | 2020 | 2019 ring, % | |||
| MSEK | ||||||
| Aeronautics | 7 307 | 8 218 | -11 | 2 594 | 2 329 | 11 |
| Dynamics | 6 913 | 6 140 | 13 | 2 695 | 2 251 | 20 |
| Surveillance | 7 888 | 7 699 | 2 | 2 540 | 2 304 | 10 |
| Support and Services | 6 521 | 5 821 | 12 | 2 569 | 1 654 | 55 |
| Industrial Products and | ||||||
| Services | 5 846 | 6 556 | -11 | 1 475 | 1 933 | -24 |
| Kockums | 3 027 | 3 007 | 1 | 876 | 815 | 7 |
| Corporate/eliminering | -2 071 | -2 008 | -258 | -708 | ||
| Summa | 35 431 | 35 433 | 0 12 491 | 10 578 | 18 |
Försäljningsintäkter per region
| Helår | I % | Helår | I % | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | fsg | 2019 | fsg |
| Sverige | 12 662 | 36 | 13 188 | 37 |
| Övriga Europa | 6 239 | 18 | 5 677 | 16 |
| Nordamerika | 3 938 | 11 | 3 889 | 11 |
| Central- och Sydamerika | 4 527 | 13 | 4 314 | 12 |
| Asien | 6 336 | 18 | 6 464 | 18 |
| Afrika | 180 | 1 | 357 | 1 |
| Australien etc. | 1 549 | 4 | 1 544 | 4 |
| Summa | 35 431 | 100 | 35 433 | 100 |
Information om större kunder
Under 2020 hade Saab tre kunder som enskilt svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. Svenska försvaret är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 10 683 (10 876). Den brasilianska staten är kund främst till affärsområdet Aeronautics och de totala intäkterna uppgick till MSEK 4 211 (3 921). Förenade Arabemiraten är kund till främst Surveillance och Support and Services och de totala försäljningsintäkterna under 2020 uppgick till 3 828 (2 316)
Säsongsvariationer
En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | Helår 2020 |
I % fsg |
Helår 2019 |
I % fsg |
Kv4 2020 |
Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | -500 | -6,8 | 677 | 8,2 | 121 | 192 |
| Dynamics | 829 | 12,0 | 716 | 11,7 | 393 | 419 |
| Surveillance | 505 | 6,4 | 853 | 11,1 | 33 | 361 |
| Support and Services Industrial Products and |
711 | 10,9 | 742 | 12,7 | 323 | 262 |
| Services | -398 | -6,8 | 238 | 3,6 | -340 | 105 |
| Kockums | 119 | 3,9 | 88 | 2,9 | 46 | 36 |
| Rörelsesegmentens | ||||||
| rörelseresultat | 1 266 | 3,6 | 3 314 | 9,4 | 576 | 1 375 |
| Corporate | 49 | -377 | 190 | -177 | ||
| Summa | 1 315 | 3,7 | 2 937 | 8,3 | 766 | 1 198 |
Av- och nedskrivningar per rörelsesegment
| MSEK | Helår 2020 |
Helår 2019 |
Föränd ring, % |
Kv4 2020 |
Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 69 | 60 | 15 | 19 | 15 |
| Dynamics | 88 | 76 | 16 | 26 | 21 |
| Surveillance | 347 | 298 | 16 | 118 | 76 |
| Support and Services | 77 | 20 | 285 | 59 | 5 |
| Industrial Products and Services | 76 | 86 | -12 | 19 | 22 |
| Kockums | 34 | 36 | -6 | 8 | 9 |
| Corporate | 827 | 792 | 4 | 214 | 217 |
| Summa | 1 518 | 1 368 | 11 | 463 | 365 |
Operationellt kassaflöde per rörelsesegment
| Helår | Helår | Kv4 | Kv4 | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Aeronautics | -2 226 | -1 591 | -275 | 2 106 |
| Dynamics | 551 | 158 | 1 001 | 269 |
| Surveillance | 1 281 | 1 156 | 979 | 1 228 |
| Support and Services | 1 856 | 11 | 864 | 665 |
| Industrial Products and Services | 1 028 | -302 | 11 | -38 |
| Kockums | 983 | -70 | 686 | 152 |
| Corporate | -700 | -662 | -365 | -1 326 |
| Summa | 2 773 | -1 300 | 2 901 | 3 056 |
Sysselsatt kapital per rörelsesegment
| MSEK | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Aeronautics | 6 790 | 5 237 |
| Dynamics | 4 402 | 4 182 |
| Surveillance | 7 969 | 7 813 |
| Support and Services | 3 387 | 4 255 |
| Industrial Products and Services | 3 969 | 5 064 |
| Kockums | 1 230 | 1 236 |
| Corporate/eliminering | 8 962 | 8 179 |
| Summa | 36 709 | 35 966 |
Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment
| Antal vid periodens slut | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Aeronautics | 3 554 | 3 421 |
| Dynamics | 2 795 | 2 353 |
| Surveillance | 3 829 | 3 687 |
| Support and Services | 2 066 | 1 912 |
| Industrial Products and Services | 3 391 | 3 635 |
| Kockums | 1 240 | 1 219 |
| Corporate | 1 110 | 1 072 |
| Summa | 17 985 | 17 299 |
NOT 4 Försäljningsintäkternas fördelning
| Aeronautics | Dynamics | Surveillance | Support and Services |
Industrial Products and Services |
Kockums | Corporate/ eliminering |
Group | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Helår 2020 |
Helår 2019 |
Helår 2020 |
Helår 2019 |
Helår 2020 |
Helår 2019 |
Helår 2020 |
Helår 2019 |
Helår 2020 |
Helår 2019 |
Helår 2020 |
Helår 2019 |
Helår 2020 |
Helår 2019 |
Helår 2020 |
Helår 2019 |
|
| Externa försäljningsintäkter | 7 158 | 7 949 | 6 595 | 5 931 | 7 595 | 7 471 | 6 369 | 5 685 | 4 598 | 5 118 | 3 003 | 2 984 | 113 | 295 | 35 431 | 35 433 | |
| Interna försäljningsintäkter | 149 | 269 | 318 | 209 | 293 | 228 | 152 | 136 | 1 248 | 1 438 | 24 | 23 | -2 184 | -2 303 | - | - | |
| Summa intäkter | 7 307 - |
8 218 - |
6 913 - |
6 140 - |
7 888 - |
7 699 - |
6 521 - |
5 821 - |
5 846 - |
6 556 - |
3 027 - |
3 007 - |
-2 071 - |
-2 008 - |
35 431 - |
35 433 - |
|
| Försäljningsintäkter per kundkategori: |
|||||||||||||||||
| Militära kunder | 7 155 | 7 948 | 6 294 | 5 607 | 7 581 | 7 435 | 5 794 | 4 859 | 1 169 | 1 114 | 3 003 | 2 984 | 93 | 279 | 31 089 | 30 226 | |
| Civila kunder | 3 | 1 | 301 | 324 | 14 | 36 | 575 | 826 | 3 429 | 4 004 | - | - | 20 | 16 | 4 342 | 5 207 | |
| Summa externa intäkter | 7 158 - |
7 949 - |
6 595 - |
5 931 - |
7 595 - |
7 471 - |
6 369 - |
5 685 - |
4 598 - |
5 118 - |
3 003 - |
2 984 - |
113 - |
295 - |
35 431 - |
35 433 - |
|
| Försäljningsintäkter per intäktsslag: |
|||||||||||||||||
| Långa kundkontrakt | 6 282 | 6 840 | 2 062 | 2 258 | 5 503 | 5 083 | 3 396 | 2 376 | 2 300 | 2 954 | 2 323 | 2 216 | 42 | 279 | 21 908 | 22 006 | |
| Tjänster | 853 | 897 | 864 | 699 | 1 421 | 1 646 | 2 469 | 2 556 | 1 991 | 1 891 | 657 | 734 | 40 | 15 | 8 295 | 8 438 | |
| Produkter | 23 | 212 | 3 669 | 2 974 | 671 | 742 | 504 | 753 | 307 | 273 | 23 | 34 | 31 | 1 | 5 228 | 4 989 | |
| Summa externa intäkter | 7 158 - |
7 949 - |
6 595 - |
5 931 - |
7 595 - |
7 471 - |
6 369 - |
5 685 - |
4 598 - |
5 118 - |
3 003 - |
2 984 - |
113 - |
295 - |
35 431 - |
35 433 - |
|
| Försäljningsintäkter per marknadssegment: |
|||||||||||||||||
| Militärt flyg | 7 151 | 7 949 | 327 | 543 | 3 698 | 3 449 | 4 806 | 3 888 | 298 | 364 | - | - | 63 | 121 | 16 343 | 16 314 | |
| Land | 7 | - | 4 747 | 3 977 | 1 311 | 1 256 | 921 | 931 | 481 | 493 | - | - | 13 | - | 7 480 | 6 657 | |
| Marin | - | - | 1 501 | 1 192 | 2 431 | 2 516 | 169 | 230 | 11 | 13 | 3 003 | 2 984 | 68 | 174 | 7 183 | 7 109 | |
| Samhällssäkerhet | - | - | 6 | 210 | 3 | 8 | 220 | 159 | 1 871 | 2 024 | - | - | -43 | - | 2 057 | 2 401 | |
| Kommersiellt flyg | - | - | - | - | - | - | 253 | 477 | 1 164 | 1 478 | - | - | 6 | - | 1 423 | 1 955 | |
| Andra segment/ej utfördelat | - | - | 14 | 9 | 152 | 242 | - | - | 773 | 746 | - | - | 6 | - | 945 | 997 | |
| Summa externa intäkter | 7 158 | 7 949 | 6 595 | 5 931 | 7 595 | 7 471 | 6 369 | 5 685 | 4 598 | 5 118 | 3 003 | 2 984 | 113 | 295 | 35 431 | 35 433 | |
| Tidpunkt för intäktsredovisning: |
|||||||||||||||||
| Över tid | 7 111 | 7 716 | 2 522 | 2 931 | 6 523 | 6 321 | 5 392 | 4 455 | 2 986 | 3 050 | 2 840 | 2 813 | 84 | 279 | 27 458 | 27 565 | |
| Vid en given tidpunkt | 47 | 233 | 4 073 | 3 000 | 1 072 | 1 150 | 977 | 1 230 | 1 612 | 2 068 | 163 | 171 | 29 | 16 | 7 973 | 7 868 | |
| Summa externa intäkter | 7 158 | 7 949 | 6 595 | 5 931 | 7 595 | 7 471 | 6 369 | 5 685 | 4 598 | 5 118 | 3 003 | 2 984 | 113 | 295 | 35 431 | 35 433 | |
NOT 5 Jämförelsestörande poster
| Jämförelsestörande post | Affärsområde | Business Area MSEK | Helår 2020 | Helår 2019 | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Aeronautics | Aeronautics Försäljningsintäkter | -1 121 | - | - | - |
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Surveillance | Surveillance Försäljningsintäkter | -166 | - | -166 | - |
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Dynamics | Dynamics Kostnad sålda varor | -15 | - | -15 | - |
| Korrigering av projektkalkyler, Covid-19 | Corporate | Corporate Försäljningsintäkter | -44 | - | 331 | - |
| Reservation förlustkontrakt, Covid-19 | Industrial Products and Services Kostnad sålda varor | -315 | - | -315 | - | |
| Nedskrivning av varulager, Covid-19 | Support and Services | Kostnad sålda varor | -118 | - | -118 | - |
| Nedskrivning av varulager, anpassning av produktportfölj |
Corporate | Kostnad sålda varor | -137 | - | - | - |
| Nedskrivning av andelar i intresseföretag | Corporate | Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | -113 | - | - | - |
| Nedskrivning av långfristig fordran mot intresseföretag Corporate | Övriga rörelsekostnader | -59 | ||||
| Nedskrivning av andelar i intresseföretag | Aeronautics | Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | -32 | - | -32 | - |
| Avsättning för ny bedömning av koncernens pågående tvister och rättsliga processer |
Corporate | Övriga rörelsekostnader | -300 | - | - | - |
| Realisationsvinst avyttring Vricon Inc | Corporate | Övriga rörelseintäkter | 997 | - | - | - |
| Summa | -1 423 | - | -315 | - |
NOT 6 Utdelning till moderbolagets aktieägare
På årsstämman 2020, den 1 april beslutades att ingen utdelning ska lämnas till moderbolagets aktieägare. Detta med hänvisning till rådande omständigheter relaterat till Covid-19. På styrelsemötet den 10 februari 2021 beslutade styrelsen att föreslå Årsstämman 2021 en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,70 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 622. Föreslagen avstämningsdag för utdelningen är den 15 april 2021 med förväntad utbetalning den 20 april 2021.
NOT 7 Immateriella anläggningstillgångar
| MSEK | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Goodwill | 5 141 | 5 355 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 5 699 | 4 580 |
| Andra immateriella tillgångar | 680 | 530 |
| Summa | 11 520 | 10 465 |
NOT 8 Nettolikviditet/-skuld
| MSEK | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Tillgångar: | ||
| Likvida medel | 2 273 | 1 687 |
| Kortfristiga placeringar | 8 104 | 5 794 |
| Summa likvida placeringar | 10 377 | 7 481 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 64 | 58 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 351 | 521 |
| Långfristiga fordringar hänförliga till pensioner |
- | 28 |
| Summa räntebärande tillgångar | 10 792 | 8 088 |
| Skulder: | ||
| Leasingskulder | 2 539 | 2 572 |
| Skulder till kreditinstitut | 7 412 | 7 789 |
| Skulder till intresseföretag och | ||
| joint ventures | 39 | 45 |
| Övriga räntebärande skulder | 8 | 1 |
| Avsättning för pensioner ¹⁾ | 5 067 | 4 750 |
| Summa räntebärande skulder och avsättning för | ||
| pensioner | 15 065 | 15 157 |
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) | -4 273 | -7 069 |
1) Exklusive avsättning för särskild löneskatt hänförlig till pensioner.
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | Faciliteter | Nyttjat | Tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Revolverande kreditfacilitet (Förfallotidpunkt 2022, BSEK 4, 2023, |
|||
| BSEK 6) | 10 000 | - | 10 000 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2021) | 56 | - | 56 |
| Summa | 10 056 | - | 10 056 |
Moderbolaget
| MSEK | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 291 | 6 512 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2 121 | 1 276 |
| Summa | 7 412 | 7 788 |
Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under 2018 ökades MTN-programmet upp till MSEK 10 000.
Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN). Under det fjärde kvartalet 2020 återköptes lån med kort tid till förfall om MSEK 283, samtidigt som nya obligationer med förfall under perioden 2025-2027 emitterats till ett belopp om MSEK 400. Sammantaget innebär detta att utestående lån under MTN-programmet tillsammans uppgår till MSEK 6 412. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100.
För att stärka företagets finansiella flexibilitet och vid behov refinansiera framtida låneförfall, tecknade Saab under första kvartalet 2020 ytterligare en 24-månaders revolverande kreditfacilitet på 4 miljarder kronor. Faciliteten har under kvartalet inte utnyttjats.
NOT 9 Sysselsatt kapital
| 2019 | |
|---|---|
| 60 568 | 59 858 |
| 23 859 | 23 892 |
| 36 709 | 35 966 |
| 2020 |
NOT 10 Finansiella instrument
Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ²⁾
| Redovisat värde | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Finansiella tillgångar | ||
| Värderat till upplupet anskaffningsvärde ⁴⁾: | ||
| Kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar | 15 000 | 18 542 |
| Likvida medel | 2 273 | 1 687 |
| Långfristiga fordringar | 617 | 724 |
| Värderat till verkligt värde via resultaträkningen ³⁾: | ||
| Kortfristiga placeringar | 8 104 | 5 794 |
| Derivat avseende handel | 147 | 146 |
| Finansiella placeringar | 30 | 26 |
| Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat ³⁾: | ||
| Derivat som säkringsredovisas | 1 530 | 1 298 |
| Summa finansiella tillgångar | 27 701 | 28 217 |
| Finansiella skulder | ||
| Värderat till upplupet anskaffningsvärde: | ||
| Räntebärande skulder ¹⁾ | 9 996 | 10 407 |
| Övriga skulder ⁴⁾ | 8 105 | 7 960 |
| Värderat till verkligt värde via resultaträkningen ³⁾: | ||
| Derivat avseende handel | 46 | 15 |
| Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat ³⁾: | ||
| Derivat som säkringsredovisas | 919 | 1 691 |
| Summa finansiella skulder | 19 066 | 20 073 |
¹⁾ Verkligt värde 10 015 10 485 ²⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med
negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 906.
³⁾ Påverkan av kreditrisk för dessa instrument bedöms som låg mot bakgrund av limiter i befintlig placeringspolicy.
⁴⁾ Redovisat värde bedöms i allt väsentligt överensstämma med verkligt värde.
Koncernen har tillämpat samma värderingsmetoder som i årsbokslutet 2019. En beskrivning av dessa återfinns på sidan 127 i not 36 i årsredovisningen 2019. Per den 31 december 2020 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:
Tillgångar värderade till verkligt värde
| MSEK | 31 dec 2020 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Obligationer och räntebärande värdepapper | 8 104 | 8 104 | - | - |
| Valutaterminer | 1 549 | - | 1 549 | - |
| Valutaoptioner | 49 | - | 49 | - |
| Ränteswappar | 2 | - | 2 | - |
| Cross currency basis-swappar | 77 | - | 77 | - |
| Aktier, andelar och långfristiga fordringar | 30 | - | - | 30 |
| Summa | 9 811 | 8 104 | 1 677 | 30 |
Skulder värderade till verkligt värde
| MSEK | 31 dec 2020 |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Valutaterminer | 841 | - | 841 | - |
| Valutaoptioner | 23 | - | 23 | - |
| Ränteswappar | 100 | - | 100 | - |
| Elderivat | 1 | 1 | - | - |
| Summa | 965 | 1 | 964 | - |
NOT 11 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
Fritt kassaflöde
| Jan-dec | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | Kv4 2020 | Kv4 2019 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av | ||||
| rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾ | 2 905 | 4 626 | 1 812 | 1 657 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | ||||
| Avtalstillgångar och -skulder | 1 704 | -1 649 | 1 861 | 3 936 |
| Varulager | 95 | -1 141 | 1 126 | -7 |
| Övriga rörelsefordringar | 805 | 176 | -1 193 | -2 336 |
| Övriga rörelseskulder | 468 | -218 | 146 | 749 |
| Avsättningar | -336 | -325 | -46 | -175 |
| Förändring av rörelsekapital | 2 736 | -3 157 | 1 894 | 2 167 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster | 5 641 | 1 469 | 3 706 | 3 824 |
| Investeringsverksamheten: | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -1 622 | -1 588 | -453 | -447 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -1 269 | -1 213 | -361 | -323 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 23 | 32 | 9 | 2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ | -2 868 | -2 769 | -805 | -768 |
| Operationellt kassaflöde | 2 773 | -1 300 | 2 901 | 3 056 |
| Skatter och andra finansiella poster | -278 | -690 | 66 | -96 |
| Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, intresseföretag och joint ventures | 1 093 | -46 | -10 | -5 |
| Förvärv av verksamheter | -4 | - | - | - |
| Avyttring av koncernföretag | 169 | - | 98 | - |
| Fritt kassaflöde | 3 753 | -2 036 | 3 055 | 2 955 |
1) Inkluderar även amortering av leasingskulder
2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
Fritt kassaflöde jämfört med kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | Helår 2020 |
Helår 2019 |
Kv4 2020 |
Kv4 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Fritt kassaflöde | 3 753 | -2 036 | 3 055 | 2 955 |
| Investeringsverksamheten – räntebärande: | ||||
| Kortfristiga placeringar | -2 312 | 3 219 | -2 901 | -1 954 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar | -80 | -90 | 1 | 2 |
| Finansieringsverksamheten: | ||||
| Amortering av lån | -3 077 | -990 | -290 | -789 |
| Upptagande av lån | 2 728 | 8 | 400 | - |
| Företrädesemission | - | 11 | - | - |
| Återköp av aktier | -242 | -301 | -242 | - |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | - | -601 | - | - |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande | ||||
| inflytande | -12 | -24 | - | -5 |
| Transaktioner med innehavare utan bestämmande | ||||
| inflytande | -85 | 8 | -84 | 2 |
| Periodens kassaflöde | 673 | -796 | -61 | 211 |
| Likvida medel | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2020 | 31 dec 2019 | |||
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: | |||||
| Kassa och bank | 1 123 | 891 | |||
| Bankdepositioner | 1 150 | 796 | |||
| Summa enligt balansräkningen | 2 273 | 1 687 | |||
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 2 273 | 1 687 |
NOT 12 Rörelseförvärv
Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under 2020.
NOT 13 Förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Förmånsbestämda planer avser främst den svenska verksamheten där ITP2-planen svarar för mer än 90 procent av det totala åtagandet.
Avsättningar för pensioner enligt IAS 19
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Förmånsbestämd pensionsskuld | 12 774 | 12 132 |
| Särskild löneskatt | 1 378 | 1 264 |
| Avgår förvaltningstillgångar | 7 707 | 7 410 |
| Nettoavsättning pensioner | 6 445 | 5 986 |
varav redovisat som långfristig fordran - 28
Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat. Aktuariell förlust hänförlig till pensioner uppgick under 2020 till netto MSEK -252 vilket förklaras av följande:
Nettot av ändrade antaganden avseende diskonteringsränta och inflation har resulterat i en aktuariell förlust på MSEK -643. Detta är främst kopplat till den svenska delen av pensionsåtagandet där antagen diskonteringsränta har minskat med 50 punkter från 1,50% till 1,00% och inflationsantagandet har minskat med 25 punkter från 1,75% till 1,50% jämfört med årets ingång.
Positiva erfarenhetsjusteringar har resulterat i en aktuariell vinst på MSEK 141.
Aktuariell förlust hänförlig till särskild löneskatt uppgick till MSEK -46.
Avkastningen på förvaltningstillgångarna var högre än förväntat, vilket gav en aktuariell vinst på MSEK 296.
NOT 14 Eventualförpliktelser
Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under 2020. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 15 Transaktioner med närstående
Saab AB har under året sålt samtliga sina aktier i intressebolaget Kallebäck Property Invest AB till Saabs pensionsstiftelse till marknadsvärde för en likvid uppgående till MSEK 173.
Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2019, not 38.
NOT 16 Definitioner
Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
Bruttomarginal
Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av försäljningsintäkter.
Effektiv skattesats
Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.
Forskning och utveckling
Forsknings- och utvecklingskostnader redovisas separat i resultaträkningen och innehåller kostnader för egenfinansierad ny- och vidareutveckling av produkter samt avskrivning och eventuell nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter. Utgifter för egenfinansierad forskning och utveckling innehåller både kostnadsförda utgifter exklusive avskrivningar och nedskrivningar, och utgifter aktiverade i balansräkningen som utvecklingskostnader. Totala utgifter för forskning och utveckling innehåller utöver utgifter för egenfinansierad forskning och utveckling, den del av Saabs forskning och utveckling som bedrivs tillsammans med kunder och som rapporteras under kostnad för sålda varor.
Fritt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive amortering av leasingskulder samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.
Fritt kassaflöde per aktie
Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Försäljningsintäkter justerat för jämförelsestörande poster
Försäljningsintäkter med justering för poster som klassificerats som jämförelsestörande poster.
Jämförelsestörande poster
Jämförelsestörande poster utgörs av de finansiella effekterna från händelser eller transaktioner med betydande konsekvenser, som är relevanta för att förstå resultatet vid jämförelse mellan perioder. Sådana händelser eller transaktioner kan vara hänförliga till omstruktureringsprogram, kostnader kopplade till tvister, händelser i omvärlden, nedskrivningar samt vinster eller förluster från avyttring av koncernföretag, joint ventures eller intresseföretag.
Nettoinvesteringar
Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Nettolikviditet/nettoskuld
Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.
Operationellt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, amortering av leasingskulder samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Orderingång
Totalt värde på mottagna ordrar under perioden.
Orderstock
Totalt värde på utestående ordrar vid periodens slut.
Organisk försäljningstillväxt
Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.
Rörelseresultat
Resultat före finansiella poster och skatt.
Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster
Rörelseresultat (EBIT) med justering för poster som klassificerats som jämförelsestörande poster.
Ordlista
| C4I | Lednings- och kommunikationssystem |
|---|---|
- FMV Försvarets Materielverk
- FRN Floating Rate Note, lån med rörlig ränta
- FTE Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år
- IAS International Accounting Standards, internationella redovisningsregler
Rörelsemarginal justerad för jämförelsestörande poster
Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster i procent av justerade försäljningsintäkter.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.
- IFRS International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler
- ISR ISR=Intelligence, Surveillance and Reconnaissance. Underrättelseinhämtning, övervakning och rekognosering.
- MTN Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut
Linköping den 11 februari 2021 Saab AB (publ)
Styrelsen
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Viktig information
Denna bokslutskommuniké kan innehålla framåtriktad information som återspeglar Saab AB:s aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som "avser", "ser", "förväntar", "kan", "bedömer", "planerar", "anser", "uppskattar" och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är avhängig framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan komma att väsentligen skilja sig från vad som uttalas i framåtriktad information.
Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 11 februari 2021 kl. 07.30 (CET).
Media: Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18
Finansmarknad: Merton Kaplan, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 20 71 Karl Förander, Investor Relations tfn +46 734 18 51 66
Press- och analytikerkonferens Den 11 februari 2021 klockan 10:00.
Du är välkommen att ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.
Webbsändning:
http://saab-interimreport.creo.se/210211
Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46856642703 Storbritannien: +443333009265 USA: +18335268398
Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på www.saab.com.
2020: Kv4

Kontakt Kalender
Årsstämma 2021 13 april, 2021
Delårsrapport januari-mars 2021 Publiceras 23 april 2021
Delårsrapport januari-juni 2021 Publiceras 21 juli 2021
Delårsrapport januari–september 2021 Publiceras 22 oktober 2021
Bokslutskommuniké 2021 Publiceras 11 februari 2022