Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2020

Apr 24, 2020

2958_10-q_2020-04-24_2cf76538-411d-4943-bffd-fe46c3f75ff3.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

JANUARI-MARS 2020

Försäljningsintäkter MDR SEK

8,0

Organisk tillväxt

-5%

Rörelsemarginal

Nyckeltal

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, % Helår 2019
Orderingång 4 823 4 482 8 27 216
Orderstock 90 234 97 401 -7 93 293
Försäljningsintäkter 8 040 8 496 -5 35 433
Bruttoresultat 1 880 1 851 2 8 035
Bruttomarginal, % 23,4 21,8 22,7
EBITDA 914 919 -1 4 305
EBITDA-marginal, % 11,4 10,8 12,1
Rörelseresultat (EBIT) 560 591 -5 2 937
Rörelsemarginal, % 7,0 7,0 8,3
Periodens resultat 342 397 -14 2 025
varav moderbolagets aktieägares andel 334 398 -16 1 983
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ 2,50 2,97 14,81
Räntabilitet på eget kapital, % ²⁾ 9,3 8,6 10,0
Operationellt kassaflöde -1 582 -1 923 -1 300
Fritt kassaflöde -1 700 -2 137 -2 036
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -12,71 -15,93 -15,20
¹⁾ Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 701 893 134 137 373 133 929 292
²⁾ Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

Kommentar från VD och koncernchef, Micael Johansson:

Stabil lönsamhet i en tid av osäkerhet

COVID-19 innebär att såväl enskilda människor som världsekonomin befinner sig i en utmanande tid med stor osäkerhet. Saabs har en substantiell orderstock och långa åtaganden. Det innebär att verksamheten står på fast grund och i rådande läge ser vi att produktionen fortsätter i hög takt, samtidigt som medarbetarnas hälsa prioriteras. Effekten på Saabs verksamhet har hittills varit begränsad, men osäkerheten för 2020 har ökat. Arbetet med att hantera dessa utmanande omständigheter bedrivs på ett proaktivt och strukturerat sätt.

Fokus i arbetet har varit och är att säkerställa beredskap och förmåga att över tid fortsätta leverera i våra projekt. Den försvarsrelaterade verksamheten uppvisar en stabil utveckling samtidigt som den civila verksamheten har påverkats genom en kraftig nedgång i efterfrågan, framför allt inom den civila flygindustrin. Under kvartalet vidtog Saab en rad åtgärder för att motverka framtida effekter av COVID-19. Inom affärsområdet IPS infördes korttidsveckor för att anpassa kapaciteten. Dessutom stärkte företaget sin finansiella flexibilitet genom tecknandet av en ny kreditfacilitet.

Givet den nuvarande störningen i världsekonomin, kan Saab inte utesluta framtida effekter på verksamheten, framförallt vad gäller leverantörskedjan och erhållande av nya beställningar. Till följd av osäkerheten om omfattningen och varaktigheten av störningen, kan tidigare prognosbedömning för helåret 2020 för närvarande inte konfirmeras. Saab går dock in i andra kvartalet med en stark orderstock, vilken stödjer en betydande del av årets omsättning. Fokus är därför fortsatt på exekveringen av de stora projekten och leveranser för året. Saab har en robust finansiell ställning avseende kapital och likviditet. För 2020 är ambitionen fortsatt att det operationella kassaflödet skall vara positivt. Saab fortsätter sitt strategiska arbete och står fast vid sina långsiktiga finansiella mål avseende tillväxt och lönsamhet.

Orderingång

Orderingången under det första kvartalet uppvisade en ökning på 8 procent och uppgick till 4 823 miljoner kr (4 482). Volymen på mindre ordrar ökade med 4 procent. Orderingången bestod bland annat av ordrar inom träningslösningar för brittiska armén, radarbeställningar till USA samt modifieringsbeställningar avseende Visby korvetter för Sverige.

Försäljningsintäkter och rörelseresultat

Försäljningsintäkterna under första kvartalet uppgick till 8 040 miljoner kr (8 496). Exekveringen i de stora programmen upprätthålls. De lägre volymerna i kvartalet förklaras av färre planerade leveranser inom Dynamics och mindre upparbetning inom Aeronautics.

Rörelseresultatet uppgick till 560 miljoner kr (591) med en rörelsemarginal om 7,0 procent (7,0). Lönsamheten var i linje med föregående år, trots negativ påverkan inom civila verksamheten. Under kvartalet togs viktiga steg i Gripenprojektet då produktion av Gripen F till Brasilien påbörjades. Därutöver startade Saab produktionen av sina delar av skolflygplanet T-7A.

Operationellt kassaflöde

Det operationella kassaflödet uppgick till -1 582 miljoner kr (-1 932). Kvartalets negativa kassaflöde förklaras av fortsatt planerad upparbetning och få betalningsmilstolpar i de stora programmen, samt förberedelser inför kommande leveranser inom Dynamics.

PROGNOS FÖR 2020:

Till följd av osäkerheten om omfattningen och varaktigheten av COVID-19 störningen, kan tidigare prognosbedömning för helåret 2020 för närvarande inte konfirmeras. Saabs senast lämnade prognos för helåret var en organisk försäljningstillväxt i linje med det långsiktiga finansiella målet på 5% och en förbättrad rörelsemarginal jämfört med 2019.

Orderläge

Januari-mars 2020

Orderingången uppgick till MSEK 4 823 (4 482) och motsvarade en ökning på 8 procent. Orderingången av mindre ordrar visade en ökning på 4 procent jämfört med 2019 och uppgick till MSEK 3 422 (3 281).

Under första kvartalet 2020 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 115 jämfört med MSEK 70 under 2019.

Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 90 234 jämfört med MSEK 93 293 vid årets början. Totalt var 70 procent (67) av orderstocken hänförlig till marknader utanför Sverige.

För mer information avseende orderingången, se kommentarer avseende affärsområdena på sidorna 7, 8 och 9.

Försäljningsintäkter

Januari-mars 2020

Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 8 040 (8 496) och minskade med 5 procent. De lägre volymerna i kvartalet förklaras av färre planerade leveranser inom Dynamics och mindre upparbetning inom Aeronautics, jämfört med första kvartalet 2019. Affärsområdena Industrial Products and Services och Kockums uppvisade tillväxt samtidigt som Surveillance hade oförändrade försäljningsintäkter.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige minskade till MSEK 4 522 (5 363), motsvarande 56 procent (63), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 86 procent (85) den försvarsrelaterade marknaden.

Försäljningstillväxt

Procent Jan-mar
2020
Jan-mar
2019
Helår
2019
Organisk försäljningstillväxt -5 8 6
Förvärv - - -
Valutaeffekter avseende omräkning av utländska dotterföretag 0 1 1
Total försäljningstillväxt -5 9 7

Försäljningsintäkter per region

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, %
Sverige 3 518 3 133 12
Övriga Europa 1 321 1 261 5
Nordamerika 907 787 15
Central- och Sydamerika 927 1 183 -22
Asien 974 1 715 -43
Afrika 56 56 -
Australien etc. 337 361 -7
Summa 8 040 8 496 -5

Klassificering av order MSEK

Mindre order <100
Medelstora order 100-1000
Stora order >1000

Orderfördelning Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 29% (27) av total orderingång under perioden.

Orderstockens fördelning över år:

2020: SEK 22,5 miljarder 2021: SEK 23,5 miljarder 2022: SEK 17,0 miljarder 2023: SEK 13,2 miljarder Efter 2023: SEK 14,0 miljarder

Försvar/Civilt

Totalt var 82% (76) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under perioden.

Marknad

Totalt var 59% (69) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under perioden.

Försäljningsintäkter MSEK

2 2020: Kv1

Resultat

Januari-mars 2020

Bruttomarginalen under första kvartalet uppgick till 23,4 procent (21,8).

Totala av- och nedskrivningar uppgick till MSEK 354 (328). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 289 (266).

Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 634 (544), varav MSEK 361 (314) har aktiverats. Aktiveringen av egenfinansierade utvecklingsutgifter är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer.

Av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 65 (62), varav av- och nedskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 35 (33). Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -10 (-20).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 560 (591) med en rörelsemarginal på 7,0 procent (7,0). Lönsamheten var i linje med föregående år, trots negativ påverkan inom civila verksamheten.

Finansnetto

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019
Finansnetto hänförligt till pensioner -19 -23
Räntenetto -13 -24
Valutavinster/-förluster -55 -21
Räntekostnad leasingskuld -25 -26
Övriga finansiella poster -6 13
Summa -118 -81

Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden redovisad i balansräkningen. Se not 12 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.

Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kortoch långfristiga räntebärande skulder samt realiserade resultat avseende räntederivat.

Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av valutorna i offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Under både 2020 och jämförelsekvartalet 2019 påverkades koncernen negativt av resultat från derivat avseende säkrade offerter i utländsk valuta.

Räntekostnad leasingskuld avser räntekomponenten hänförlig till leasingskulder redovisade i balansräkningen.

Övriga finansiella poster består av orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av valutakurser för likvida medel i andra valutor än SEK. För att minska ränterisken i investeringsportföljen, bestående av långa räntebärande värdepapper, används derivat.

Skatt

Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -100 (-113), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 23 procent (22).

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Räntabiliteten på sysselsatt kapital uppgick till 8,5 procent (8,5) och räntabiliteten på eget kapital till 9,3 procent (8,6), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Rörelsemarginal, %

Jan-mar 2017 Jan-mar 2018 Jan-mar 2019 Jan-mar 2020

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Resultat per aktie är omräknat med anledning av företrädesemissionen som genomfördes 2018.

Utgifter egenfinansierad forskning och utveckling, MSEK

Finansiell ställning och likviditet

Vid utgången av mars 2020 var nettoskulden MSEK 8 449, en ökning med MSEK 1 380 jämfört med årets slut 2019 då nettoskulden uppgick till MSEK 7 069.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK -813 (-1 366).

På grund av upparbetning i stora projekt ökade avtalstillgångarna jämfört med årets slut 2019 med MSEK 1 558 samtidigt som avtalsskulderna minskade med MSEK 822 .

Varulagret ökade med MSEK 897 under perioden. Ökningen är främst hänförlig till framtida leveranser inom affärsområdena Dynamics och Support and Services.

Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 31 mars 2020 uppgick till MSEK 4 237, jämfört med MSEK 4 722 vid årets slut 2019. Förändringen hade en positiv påverkan på nettoskulden om MSEK 485. Minskningen i avsättning beror huvudsakligen på att inflationsantagandet för beräkningen av pensionsåtagandet sänktes till 1,25 procent från 1,75 procent. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 12.

Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 6 390 vid periodens slut.

Nyttjanderättstillgångar redovisade i balansräkningen uppgick till MSEK 2 572 vid periodens slut.

Under det första kvartalet gjordes nettoinvesteringar om MSEK 798 (630). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 374 (277).

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 428 (358), av vilka MSEK 361 (314) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen ökade med MSEK 328. Ökningen är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer. Av de totala investeringarna i immateriella anläggningstillgångar avsåg MSEK 67 (44) andra immateriella anläggningstillgångar.

Per den 31 mars 2020 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 6 752, en minskning med MSEK 729 jämfört med årets slut 2019.

Under perioden ökade sysselsatt kapital med MSEK 1 547 till MSEK 37 513. Ökningen i sysselsatt kapital är främst relaterad till upparbetning inom Gripen-verksamheterna samt framtida leveranser inom Dynamics.

För att stärka företagets finansiella flexibilitet och vid behov refinansiera framtida låneförfall, tecknade Saab under första kvartalet 2020 en 24-månaders revolverande kreditfacilitet på 4 miljarder kronor.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

Förändring i nettoskuld Jan-mar 2020

MSEK

Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 dec 2019
-7 069
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
-813
Förändring i
nettopensionsförpliktelse
485
Nettoinvesteringar -798
Förvärv och avyttring av
finansiella tillgångar
20
Utdelning till och transaktioner
med innehavare utan
bestämmande inflytande
-1
Tillkommande leasingskulder -126
Valutaeffekt och orealiserat
resultat från finansiella
investeringar
-147
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 mar 2020 ¹⁾ -8 449
¹⁾ Nettoskuld exklusive
nettoavsättning för pensioner,
leasingskulder och räntebärande
fordringar, 31 mar 2020
-2 201
MSEK 31 mar 2020 31 dec 2019 Förändring 31 mar 2019
Nettolikviditet/-skuld ²⁾ -8 449 #REF!
-7 069
-1 380 -5 382
Immateriella anläggningstillgångar 10 924 10 465 459 9 444
Goodwill 5 447 5 355 92 5 363
Aktiverade utvecklingsutgifter 4 908 4 580 328 3 611
Andra immateriella anläggningstillgångar 569 530 39 471
Materiella anläggningstillgångar etc. ³⁾ 6 758 6 591 167 6 134
Nyttjanderättstillgångar ⁴⁾ 2 572 2 549 23 2 654
Varulager 11 372 10 475 897 9 541
Kundfordringar 3 523 5 198 -1 675 4 536
Avtalstillgångar 13 792 12 234 1 558 11 728
Avtalsskulder 8 077 8 899 -822 7 808
Soliditet, % 35,3 34,8 35,4
Räntabilitet på eget kapital, % 9,3 10,0 8,6
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 160,89 154,48 6,41 152,12
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 133 000 600 132 926 363 133 569 408

3) Inkluderar materiella anläggningstillgångar och biologiska tillgångar. 2) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för särskild löneskatt hänförlig till pensioner. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder, se not 7.

4) Avser nyttjanderätter gällande leasing.

Kassaflöde

Januari-mars 2020

Kassaflödet från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK -784 (-1 293), se not 10.

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att öka den finansiella flexibiliteten. Per den 31 mars 2020 var fordringar till ett värde av MSEK 548 (0) sålda.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -1 582 (-1 923). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Kassaflöde från den löpande verksamheten exkluderar skatter och andra finansiella poster men inkluderar amortering av leasingskulder. Kassaflödet är negativt främst som ett resultat av ökat rörelsekapital i form av avtalstillgångar och varulager samt utnyttjande av tidigare erhållna förskott och milstolpebetalningar.

Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -1 700 (-2 137). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 10.

Kassaflödet kan uppvisa stora skillnader mellan olika rapporteringsperioder då tidpunkter för betalningar i stora projekt varierar kraftigt beroende på när betalningsmilstolpar passeras.

Jan-mar
2020
Jan-mar
2019
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾
831 1 127
Förändring av rörelsekapital -1 615 -2 420
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter
och andra finansiella poster
-784 -1 293
Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ -798 -630
Operationellt kassaflöde -1 582 -1 923
Skatter och andra finansiella poster -138 -173
Avyttringar och förvärv av finansiella tillgångar 20 -41
Fritt kassaflöde -1 700 -2 137

1) Inkluderar även amortering av leasingskulder

2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde, MSEK

Rörelsesegment

För mer information om rörelsesegmenten, se not 3.

I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som kostnad linjärt över leasingperioden.

Sid

Affärsområde Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.

Affärsområde Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.

8

Affärsområde Surveillance

Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, självskyddssystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och ledningssystem.

Affärsområde Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

9

Affärsområde Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder. Affärsenheterna Aerostructures, Avionics, Traffic Management samt det helägda, oberoende dotterbolaget Combitech ingår i affärsområdet.

Affärsområde Kockums

Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.

6 2020: Kv1

Affärsområde Aeronautics

Affärsenheter

Gripen E/F, Gripen C/D, Advanced Pilot Training Systems och Aeronautical Solutions.

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, % Helår 2019
Orderingång 371 150 147 2 979
Orderstock 40 520 45 384 -11 42 120
Försäljningsintäkter 1 971 2 124 -7 8 218
EBITDA 173 212 -18 737
EBITDA-marginal, % 8,8 10,0 9,0
Rörelseresultat (EBIT) 158 197 -20 677
Rörelsemarginal, % 8,0 9,3 8,2
Operationellt kassaflöde -767 -1 636 -1 591
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 3 452 3 303 5 3 421

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna för kvartalet minskade något till följd av timing i projektgenomförandet jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet och marginalen minskade också något, främst på grund av de lägre volymerna men även på grund av fortsatt högre marknadsföringskostnader kopplat till stora kampanjer och offertarbete under 2020. Under kvartalet fortskred arbetet i flygprovningsprogrammen för Gripen E och produktion av första Gripen F till Brasilien startades.

Kassaflöde

Kassaflödet för kvartalet var negativt som ett resultat av fortsatt rörelsekapitalbindning hänförligt till de pågående flygprogrammen. Affärsområdets kassaflödesutveckling är i hög grad kopplat till viktiga milstolpebetalningar från kund.

Affärsområde Dynamics

Affärsenheter

Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, % Helår 2019
Orderingång 1 284 1 105 16 6 706
Orderstock 14 487 13 398 8 14 264
Försäljningsintäkter 1 118 1 392 -20 6 140
EBITDA 109 132 -17 792
EBITDA-marginal, % 9,7 9,5 12,9
Rörelseresultat (EBIT) 87 113 -23 716
Rörelsemarginal, % 7,8 8,1 11,7
Operationellt kassaflöde -553 135 158
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 94/6 94/6 94/6
FTE, antal 2 619 2 304 14 2 353

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 35% (28) av total orderingång under perioden.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 72% (80) under

perioden.

Orderläge

Under det första kvartalet fortsatte Dynamics att säkra ordrar. Orderingången ökade jämfört med motsvarande period föregående år. Dynamics erhöll bland annat en order inom träningslösningar för den brittiska armén och det gjordes även avrop på befintliga ramavtal med andra kunder. Orderstocken för affärsområdet är på en historiskt hög nivå.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna minskade jämfört med första kvartalet föregående år då färre stora leveranser gjordes. Rörelsemarginalen minskade något till följd av de lägre försäljningsvolymerna. Affärsområdet har fortsatt hög takt i produktion med många planerade leveranser under året.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet minskade i kvartalet till följd av planerad lageruppbyggnad inför kommande utleveranser.

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 32% (0) av total orderingång under perioden.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 45% (54) under perioden.

Affärsområde Surveillance

Affärsenheter

Radar Solutions, Electronic Warfare Systems, Combat Systems and C4I Solutions och Cyber Security.

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, % Helår 2019
Orderingång 1 093 1 313 -17 9 390
Orderstock 15 795 14 464 9 16 465
Försäljningsintäkter 1 728 1 724 0 7 699
EBITDA 296 161 84 1 151
EBITDA-marginal, % 17,1 9,3 14,9
Rörelseresultat (EBIT) 221 90 146 853
Rörelsemarginal, % 12,8 5,2 11,1
Operationellt kassaflöde -501 -102 1 156
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 99/1 100/0
FTE, antal 3 847 3 791 1 3 808

Orderläge

Under första kvartalet 2020 fick Surveillance flera mindre och medelstora ordrar. Tillväxten i mindre ordrar var 22 procent jämfört med samma period föregående år. Utöver orderingången, tecknade Surveillance ett kontrakt om Enterprise Partnership med Australiensiska försvarsdepartementet avseende stridsledningssystem för marinens fartyg, Saab har inte redovisat någon orderingång från kund på kontraktet ännu.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna under första kvartalet var i linje med föregående år, med fortsatt hög aktivitet inom verksamheten. Rörelseresultatet stärktes till följd av en stark projektexekvering och fortsatt kostnadsfokus.

Kassaflöde

Under första kvartalet fortsatte upparbetningen inom verksamheten i kombination med att inga stora betalningsmilstolpar planerades i perioden, vilket resulterade i ett negativt operationellt kassaflöde.

Affärsområde Support and Services

Affärsenheter

Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support och Communication and Tactical Solutions.

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, % Helår 2019
Orderingång 877 678 29 4 099
Orderstock 8 605 10 036 -14 8 986
Försäljningsintäkter 1 310 1 349 -3 5 821
EBITDA 137 187 -27 762
EBITDA-marginal, % 10,5 13,9 13,1
Rörelseresultat (EBIT) 131 182 -28 742
Rörelsemarginal, % 10,0 13,5 12,7
Operationellt kassaflöde -257 -217 11
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 88/12 86/14 86/14
FTE, antal 1 984 1 884 5 1 912

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 40% (0) av total orderingång under perioden.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 45% (57) under

perioden.

Orderläge

Under första kvartalet 2020 ökade orderingången med 29 procent jämfört med motsvarande period 2019. Detta var främst hänförligt till uppgraderings- och supportkontrakt som tecknades under perioden.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljning och volymutvecklingen låg i linje med första kvartalet föregående år, drivet av en fortsatt hög projektexekveringsnivå, men motverkades av försämrade marknadsförutsättningar inom den civila flygverksamheten. Rörelseresultatet minskade till följd av en lägre projektmix samt lägre volymer inom den den civila delen av verksamheten.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt till följd av förberedelser för kommande leveranser inom verksamheten för flygburen övervakning, vilket ledde till ett ökat rörelsekapital.

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 27% (51) av total orderingång under perioden.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 76% (81) under perioden.

Marknad

.

Affärsområde Industrial Products and Services

Affärsenheter

Aerostructures, Avionics Systems, Traffic Management och Combitech.

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, % Helår 2019
Orderingång 1 196 1 306 -8 5 515
Orderstock 8 672 9 808 -12 9 035
Försäljningsintäkter 1 599 1 574 2 6 556
EBITDA 46 90 -49 324
EBITDA-marginal, % 2,9 5,7 4,9
Rörelseresultat (EBIT) 27 69 -61 238
Rörelsemarginal, % 1,7 4,4 3,6
Operationellt kassaflöde 66 -128 -302
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 33/67 30/70 30/70
FTE, antal 3 701 3 600 3 3 635

Orderläge

Under första kvartalet 2020 försämrades marknadsaktiviteten till följd av COVID-19. Ett antal ordrar har därmed försenats vilket är orsak till affärsområdets minskade orderingång jämfört med 2019.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna för första kvartalet ökade något jämfört med föregående år. En stark inledning på året, framförallt inom Avionics och Combitech, bidrog positivt. Rörelseresultatet minskade dock till följd av en lägre efterfrågan och produktionstakt inom flygindustrin. Affärsområdet har vidtagit åtgärder för att motverka de negativa effekterna på verksamheten, bland annat infördes korttidsarbete för medarbetare inom affärsenheten Aerostructures.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet stärktes till följd av ett bra kassaflöde från Combitech i inledningen av året.

Affärsområde Kockums

Affärsenheter

Submarines och Surface Ships.

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Förändring, % Helår 2019
Orderingång 490 245 100 1 216
Orderstock 4 540 6 096 -26 4 852
Försäljningsintäkter 806 797 1 3 007
EBITDA 35 44 -20 124
EBITDA-marginal, % 4,3 5,5 4,1
Rörelseresultat (EBIT) 26 34 -24 88
Rörelsemarginal, % 3,2 4,3 2,9
Operationellt kassaflöde 34 166 -70
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 1 216 1 208 1 1 197

Orderfördelning Ordrar överstigande

MSEK 100 stod för 36% (0) av total orderingång under perioden.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 4% (6) under perioden.

Orderläge

Saab Kockums inledde första kvartalet på året med ökad orderingång jämfört med 2019, där viktiga avtal tecknades med FMV i Sverige.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningen första kvartalet var i linje med motsvarande kvartal 2019. En hög aktivitetsnivå bidrog positivt samtidigt som omställningen från utveckling till produktion innebar en fortsatt utmaning för verksamheten. Fokus ligger på att långsiktigt stärka affärsområdets lönsamhetsnivå.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var positivt men minskade jämfört med första kvartalet 2019. Detta var främst hänförligt till timing av milstolpebetalningar.

Orderfördelning

Ordrar överstigande MSEK 100 stod för 0% (17) av total orderingång under perioden.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 55% (55) under perioden.

Corporate

Corporate omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamheter. Sedan 1 januari 2018 ingår även Saabs minoritetsportfölj i Corporate. I minoritetsportföljen ingår Saabs delägande i Vricon Inc, UMS Skeldar AG och Ventures.

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -90 (-94) under perioden. Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK 396 (-141) under perioden.

Förvärv och avyttringar 2020

Under första kvartalet 2020 har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 2 845 247 per den 31 mars 2020 jämfört med 2 919 484 vid 2019 års slut. Årsstämman 2020 beslutade att bemyndiga styrelsen att besluta om förvärv av högst 1 465 000 B-aktier i Saab för säkerställande av leverans av aktier till deltagare i Saabs incitamentsprogram och för efterföljande överlåtelser över börs för att täcka vissa kostnader förenade med LTI 2021, huvudsakligen sociala avgifter. Årsstämman beslutade även att bemyndiga styrelsen att, före nästa årsstämma, besluta om förvärv av B-aktier upp till maximalt 10 procent av samtliga aktier i bolaget. Syftet med bemyndigandet är att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde samt att även fortsättningsvis kunna använda återköpta aktier i samband med eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.

Risker och osäkerheter

Saab bedriver utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerade system och produkter till militära och civila kunder över hela världen. Verksamheten består till stor del av stora projekt vilka genomförs under lång tid, oftast över flera år, i nära samarbete med kunder, leverantörer, partners och institutioner.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar strategiska, omvärlds- och politiska, verksamhets-, finansiella och compliance risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag fler stora kundprojekt med stort utvecklingsinnehåll och med en inneboende komplexitet som medför hög risknivå.

Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar kan komma att skjutas på framtiden av bland annat ekonomiska och politiska skäl.

En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2019 på sidorna 48 till 52.

Beskrivning av risker och osäkerheter hänförliga till COVID-19

Givet påverkan från COVID-19 på världsekonomin, kan koncernen inte utesluta framtida effekter på verksamheten vilket försvårat bedömningen och möjligheten att skapa tillförlitliga långsiktiga prognoser.

Koncernen ser följande risker som kan påverka koncernens finansiella resultat:

  • Lägre orderingång på grund av begränsningar i möten, resande och restriktioner från myndigheter.
  • Verksamheten är beroende av tillgång till och underleverantörers förmåga att leverera komponenter och subsystem. Tillgången på material är idag god men risk för förseningar av viktiga leveranser kan inte uteslutas.
  • Verksamhet kan komma att påverkas i form av hög sjukfrånvaro och beslut från myndigheter som kan påverka medarbetarnas möjlighet att bedriva verksamheten effektivt.
  • Förseningar från leverantörer eller störningar av Saabs egen verksamhet kan leda till att leveranser och kontraktsmilstolpar ej kan nås i tid.

Ägare

Saabs största ägare den 31 mars 2020:

% av
kapital
% av
röster
Investor AB 30,2 40,4
Knut och Alice
Wallenbergs stiftelse 8,8 7,8
Första AP-fonden 5,6 4,9
AFA Försäkring 2,6 2,3
Vanguard 2,1 1,8
Swedbank Robur
fonder 1,8 1,5
Nordea Fonder 1,6 1,4
Unionen 1,2 1,1
BlackRock 1,0 0,8
Amundi 0,8 0,7

Källa: Modular Finance

Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar.

Personal

31 mar 2020 31 dec 2019
Antal
anställda 17 778 17 420
FTE:er 17 792 17 299

Under första kvartalet 2020 har 174 anställda respektive 170 FTE:er tillkommit i samband med Dynamics supportkontrakt för det tyska träningscentret GÜZ.

Övriga händelser januari-mars 2020 i korthet:

  • I januari påbörjade Saab produktionen av sina delar av skolflygplanet T-7A i Linköping. T-7A har utvecklats och tillverkas tillsammans med Boeing för det amerikanska flygvapnet.
  • I januari meddelades att Gunnar Wieslander lämnar rollen som chef för affärsområde Kockums och Saabs koncernledning.
  • Den 29 januari utsåg Saab Lars Tossman till ny chef för affärsområde Kockums. Lars Tossman tillträdde sin nya tjänst 1 februari 2020 och blev då också medlem av Saabs koncernledning.
  • I mars presenterade Saab "Gripen for Canada Team", där utöver Saab de kanadensiska flygföretagen IMP Aerospace & Defence, CAE, Peraton Canada och GE Aviation ingår. Saab, med stöd av den svenska regeringen, erbjuder Gripen E för Kanadas framtida behov av 88 nya stridsflygplan som ska ersätta det kanadensiska flygvapnets befintliga flotta av CF-18 Hornet.
  • Den 4 mars meddelades att Saab Digital Air Traffic Solutions (SDATS) har blivit utvalda av Storbritanniens flygvapen, Royal Air Force (RAF) för att leverera en demonstrator för ett digitalt flygledartorn till flygbasen vid Lossiemouth i Storbritannien.
  • I mars offentliggjorde Saab en beställning från det brittiska försvarsdepartementet på livstidsförlängning och support av artillerilokaliseringssystemet Arthur.
  • Den 16 mars meddelade Saab att finansdirektör Magnus Örnberg lämnar sin befattning.
  • I mars påbörjades produktionen av det tvåsitsiga stridsflygplanet Gripen F till Brasilien i Linköping. • Den 26 mars meddelades att Saab har tecknat en 24-månaders revolverande kreditfacilitet på
  • 4 miljarder kronor med en grupp av tre banker.

För information om övriga mottagna beställningar under perioden, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 7 till 9 samt not 3. Samtliga pressreleaser återfinns på http://saabgroup.com/Media/news-press/.

Händelser efter periodens slut:

  • Saab höll årsstämma i Stockholm den 1 april då styrelsens reviderade förslag att ingen utdelning ska utgå till aktieägarna godkändes av årsstämman. I enlighet med valberedningens förslag valdes Micael Johansson som ny styrelseledamot och samtliga övriga styrelseledamöter omvaldes, dvs., Sten Jakobsson, Danica Kragic Jensfelt, Sara Mazur, Johan Menckel, Daniel Nodhäll, Bert Nordberg, Cecilia Stegö Chilò, Erika Söderberg Johnson, Marcus Wallenberg och Joakim Westh. Marcus Wallenberg omvaldes till styrelseordförande. Vid det konstituerande styrelsemötet efter stämman omvaldes Sten Jakobsson till vice ordförande i styrelsen.
  • Den 3 april meddelade Saab att bolaget har fått en beställning från MSB, Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap, gällande brandbekämpningsflygförmåga i Sverige. Kontraktet gäller under åren 2020-2023 och är redovisat som orderingång i första kvartalet 2020.
  • Saab fattade den 8 april beslut om att införa korttidsarbete för 500 medarbetare på affärsenheten Aerostructures inom affärsområdet Industrial Product and Services (IPS).

Produktion av Gripen F har påbörjats i Linköping

På Saabs anläggning i Linköping påbörjades nyligen produktion av Gripen F genom att en första metallkomponent tillverkades. Industrisamarbetet kring Gripen F sker mellan Saab och de brasilianska partnerföretagen Embraer, AEL Sistemas, Akaer och Atech.

Saab påbörjar produktionen av sina delar av skolflygplanet T-7A i Linköping

T-7A utvecklas och tillverkas tillsammans med Boeing för det amerikanska flygvapnet. Saab ansvarar för utveckling och produktion av den bakre delen av skolflygplanet. Sju enheter tillverkas i Linköping för senare leverans till Boeing.

Om Saab

Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.

Korta fakta

Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Caplista. Ticker: SAAB B.

  • Cirka 17 000 medarbetare
  • Lokal närvaro i cirka 35 länder
  • Kunder i fler än 100 länder

Vision

Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.

Mission

Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.

Affärsidé

Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.

Organisation

Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamheter.

För att stärka Saabs marknadsfokus och hantera globala försäljningsprioriteringar har Saab en central marknadsorganisation under ledning av en marknads- och försäljningschef.

Intäktsmodell

Saabs försäljningsintäkter kommer från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och försäljning av produkter. Karaktären på projekten gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.

§ Långa kundkontrakt avser utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Långa kundkontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.

Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas normalt i takt med att uppdraget utförs.

Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när kontrollen av varan har överförts till köparen.

Finansiella mål

Försäljning

Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel. Soliditet

Soliditeten ska överstiga 30 procent.

Utdelning

Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

Saabs strategi

Saabs strategi baseras på fyra prioriterade områden. De inbegriper att vi arbetar nära kunden, fokuserar på en effektiv verksamhet, arbetar med innovation som en affärskritisk verksamhet och optimerar portföljen. Hållbarhet genomsyrar allt vi gör och är därför navet i vår strategi. Engagerade medarbetare som med kontinuerligt lärande vidareutvecklar sin spetskompetens är det som gör att alla delar i strategin samverkar och att företaget kan nå sina mål.

Marknad

Med bibehållen position i Sverige ska Saab stärka sin lokala närvaro samt partnerskap på fler strategiska marknader. Fokus ligger på exportsatsningar till våra etablerade marknader.

Innovation

Skapa och dra nytta av nya affärsmöjligheter genom att arbeta med innovation som en affärskritisk verksamhet och bygga vidare på en kultur som främjar innovation.

Portfölj

Förbättra effektiviteten i produktportföljen genom att fokusera produktutveckling och industrialisering till våra kärnområden. Investera i produktutveckling och innovation på strategiska marknader.

Effektivitet

Fokus på att leverera ingångna åtaganden enligt plan och ett kontinuerligt arbete att öka effektiviteten i verksamheten, inte minst med hjälp av digitalisering.

Resultaträkning för koncernen

MSEK Not Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Rullande 12 mån Helår 2019
Försäljningsintäkter 4 8 040 8 496 34 977 35 433
Kostnad för sålda varor -6 160 -6 645 -26 913 -27 398
Bruttoresultat 1 880 1 851 8 064 8 035
Bruttomarginal, % 23,4 21,8 23,1 22,7
Övriga rörelseintäkter 19 18 218 217
Försäljningskostnader -639 -620 -2 628 -2 609
Administrationskostnader -365 -374 -1 479 -1 488
Forsknings- och utvecklingskostnader -309 -264 -1 182 -1 137
Övriga rörelsekostnader -16 - -92 -76
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -10 -20 5 -5
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 3 560 591 2 906 2 937
Rörelsemarginal, % 7,0 7,0 8,3 8,3
Finansiella intäkter 60 46 204 190
Finansiella kostnader -178 -127 -571 -520
Finansnetto -118 -81 -367 -330
Resultat före skatt 442 510 2 539 2 607
Skatt -100 -113 -569 -582
Periodens resultat 342 397 1 970 2 025
varav moderbolagets aktieägares andel 334 398 1 919 1 983
varav innehav utan bestämmande inflytande 8 -1 51 42
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 2,51 2,98 14,42 14,88
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 2,50 2,97 14,35 14,81
1) Varav av- och nedskrivningar -354 -328 -1 394 -1 368
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 132 963 482 133 526 144 133 104 694 133 245 360
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 701 893 134 137 373 133 749 468 133 929 292

Totalresultat för koncernen

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Rullande 12 mån Helår 2019
Periodens resultat 342 397 1 970 2 025
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser 642 410 -380 -612
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser -132 -84 76 124
Summa 510 326 -304 -488
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 72 176 111 215
Kassaflödessäkringar -151 -38 88 201
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 34 10 -19 -43
Summa -45 148 180 373
Periodens övriga totalresultat 465 474 -124 -115
Periodens totalresultat 807 871 1 846 1 910
varav moderbolagets aktieägares andel 820 873 1 804 1 857
varav innehav utan bestämmande inflytande -13 -2 42 53

Koncernens finansiella ställning

TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar
6
10 924
10 465
9 444
Materiella anläggningstillgångar
6 390
6 223
5 785
Biologiska tillgångar
368
368
349
Nyttjanderättstillgångar
2 572
2 549
2 654
Andelar i intresseföretag och joint ventures
665
672
658
Finansiella placeringar
28
26
28
Långfristiga fordringar
12
655
752
632
Uppskjutna skattefordringar
208
266
299
Summa anläggningstillgångar
21 810
21 321
19 849
Omsättningstillgångar:
Varulager
11 372
10 475
9 541
Derivat
2 199
1 444
1 413
Skattefordringar
81
26
156
Kundfordringar
3 523
5 198
4 536
Avtalstillgångar
13 792
12 234
11 728
Övriga fordringar
743
710
513
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
1 095
969
888
Kortfristiga placeringar
5 341
5 794
6 802
Likvida medel
10
1 411
1 687
2 560
Summa omsättningstillgångar
39 557
38 537
38 137
SUMMA TILLGÅNGAR
61 367
59 858
57 986
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Moderbolagets aktieägares andel
21 398
20 535
20 318
Innehav utan bestämmande inflytande
262
274
226
Summa eget kapital
21 660
20 809
20 544
Långfristiga skulder:
Långfristiga leasingskulder
2 194
2 138
2 232
Övriga långfristiga räntebärande skulder
7
8 017
6 513
6 939
Övriga skulder
166
180
191
Avsättningar för pensioner
12
5 270
6 014
4 785
Övriga avsättningar
1 241
1 344
1 198
Uppskjutna skatteskulder
150
40
14
Summa långfristiga skulder
17 038
16 229
15 359
Kortfristiga skulder:
Kortfristiga leasingskulder
441
434
413
Övriga kortfristiga räntebärande skulder
7
937
1 322
1 886
Avtalsskulder
8 077
8 899
7 808
Leverantörsskulder
3 210
3 221
3 366
Derivat
3 063
1 706
1 723
Skatteskulder
63
71
243
Övriga skulder
575
1 193
767
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
5 647
5 272
5 244
Avsättningar
656
702
633
Summa kortfristiga skulder
22 669
22 820
22 083
Summa skulder
39 707
39 049
37 442
MSEK Not 31 mar 2020 31 dec 2019 31 mar 2019
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 61 367 59 858 57 986

Förändringar i koncernens eget kapital

MSEK Aktie
kapital
Pågående
företrädes
emission
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Omvärderings
reserv
Balanserade
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan bestäm
mande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2019 1 746 428 6 099 -386 447 11 11 067 19 412 221 19 633
Totalresultat för perioden
januari-mars 2019
-23 172 724 873 -2 871
Transaktioner med ägarna:
Företrädesemission 428 -428
Aktiesparprogram 37 37 37
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
-4 -4 7 3
Utgående eget kapital
31 mars 2019 2 174 - 6 099 -409 619 11 11 824 20 318 226 20 544
Totalresultat för perioden
april-december 2019
181 32 771 984 55 1 039
Transaktioner med ägarna:
Återköp av aktier -301 -301 -301
Aktiesparprogram 148 148 148
Utdelning -601 -601 -4 -605
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
-13 -13 -3 -16
Utgående eget kapital
31 december 2019 2 174 - 6 099 -228 651 11 11 828 20 535 274 20 809
Ingående eget kapital 1 januari 2020 2 174 - 6 099 -228 651 11 11 828 20 535 274 20 809
Periodens totalresultat -107 83 844 820 -13 807
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 44 44 44
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
-1 -1 1 -
Utgående eget kapital
31 mars 2020
2 174 - 6 099 -335 734 11 12 715 21 398 262 21 660

Kassaflödesanalys för koncernen

MSEK
Not
Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Helår 2019
Den löpande verksamheten:
Resultat efter finansiella poster 442 510 2 607
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 448 652 2 132
Utdelning från intressebolag och joint ventures 2 - 20
Betald inkomstskatt -90 -109 -408
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 802 1 053 4 351
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -2 365 -2 333 -1 649
Varulager -901 -230 -1 141
Övriga rörelsefordringar 1 869 760 176
Övriga rörelseskulder -103 -566 -218
Avsättningar -115 -50 -325
Kassaflöde från den löpande verksamheten -813 -1 366 1 194
Investeringsverksamheten:
Aktiverade utvecklingsutgifter -361 -314 -1 392
Förvärv av andra immateriella anläggningstillgångar -67 -44 -196
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -374 -277 -1 213
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 4 5 32
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar 420 2 229 3 219
Förvärv av finansiella tillgångar -51 -100 -171
Avyttring av finansiella tillgångar 21 28 35
Kassaflöde från investeringsverksamheten -408 1 527 314
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -1 275 - -990
Amortering av leasingskulder -109 -100 -415
Upptagande av lån 2 328 9 8
Företrädesemission - 11 11
Återköp av aktier - - -301
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare - - -601
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande - - -24
Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande -1 3 8
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 943 -77 -2 304
Periodens kassaflöde -278 84 -796
Likvida medel vid periodens början 1 687 2 451 2 451
Valutakursdifferens i likvida medel 2 25 32
Likvida medel vid periodens slut
10
1 411 2 560 1 687

Resultaträkning för koncernen per kvartal

MSEK Kv1 2020 Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018
Försäljningsintäkter 8 040 10 578 7 914 8 445 8 496 11 018 6 419 7 953
Kostnad för sålda varor -6 160 -8 009 -6 236 -6 508 -6 645 -8 230 -4 980 -6 154
Bruttoresultat 1 880 2 569 1 678 1 937 1 851 2 788 1 439 1 799
Bruttomarginal, % 23,4 24,3 21,2 22,9 21,8 25,3 22,4 22,6
Övriga rörelseintäkter 19 81 24 94 18 57 10 66
Försäljningskostnader -639 -742 -589 -658 -620 -735 -611 -700
Administrationskostnader -365 -385 -338 -391 -374 -378 -365 -352
Forsknings- och utvecklingskostnader -309 -325 -248 -300 -264 -277 -326 -348
Övriga rörelsekostnader -16 -69 11 -18 - -22 -224 5
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -10 69 -20 -34 -20 -11 16 -12
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 560 1 198 518 630 591 1 422 -61 458
Rörelsemarginal, % 7,0 11,3 6,5 7,5 7,0 12,9 -1,0 5,8
Finansiella intäkter 60 35 77 32 46 113 48 18
Finansiella kostnader -178 -100 -195 -98 -127 -211 -90 -232
Finansnetto -118 -65 -118 -66 -81 -98 -42 -214
Resultat före skatt 442 1 133 400 564 510 1 324 -103 244
Skatt -100 -229 -105 -135 -113 -316 11 -45
Periodens resultat 342 904 295 429 397 1 008 -92 199
varav moderbolagets aktieägares andel 334 883 269 433 398 982 -94 183
varav innehav utan bestämmande inflytande 8 21 26 -4 -1 26 2 16
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 2,51 6,63 2,02 3,24 2,98 8,28 -0,81 1,58
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 2,50 6,60 2,01 3,23 2,97 8,23 -0,81 1,57
1) Varav av- och nedskrivningar -354 -365 -331 -344 -328 -232 -266 -211
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 132 963 482 132 875 322 133 103 705 133 476 269 133 526 144 118 568 062 115 728 074 115 849 107
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 701 893 133 553 690 133 702 351 134 039 937 134 137 373 119 253 394 116 499 013 116 610 780

Totalresultat för koncernen per kvartal

MSEK Kv1 2020 Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018
Periodens resultat 342 904 295 429 397 1 008 -92 199
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser 642 757 -649 -1 130 410 -742 -28 -901
Skatt hänförlig till omvärdering av
nettopensionsförpliktelser -132 -158 134 232 -84 153 6 139
Summa 510 599 -515 -898 326 -589 -22 -762
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 72 -167 177 29 176 18 -110 141
Kassaflödessäkringar -151 216 -110 133 -38 -257 67 -152
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 34 -45 23 -31 10 64 -11 25
Summa -45 4 90 131 148 -175 -54 14
Periodens övriga totalresultat 465 603 -425 -767 474 -764 -76 -748
Periodens totalresultat 807 1 507 -130 -338 871 244 -168 -549
varav moderbolagets aktieägares andel 820 1 484 -158 -342 873 212 -159 -547
varav innehav utan bestämmande inflytande -13 23 28 4 -2 32 -9 -2

Nyckeltal per kvartal

MSEK Kv1 2020 Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 Kv4 2018 Kv3 2018 Kv2 2018
Soliditet, % 35,3 34,8 33,6 34,0 35,4 35,0 29,0 28,7
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾
8,5
9,3
9,1
10,0
11,0
13,1
9,1
10,5
8,5
8,6
8,7
8,1
7,7
7,1
9,6
9,7
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ 160,89 154,48 142,99 144,44 152,12 145,43 114,05 116,51
Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾
-1 700
-12,71
2 955
22,13
-1 865
-13,95
-989
-7,38
-2 137
-15,93
2 504
21,00
-2 507
-21,52
-781
-6,70

1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 133 000 600 132 926 363 132 824 280 133 383 129 133 569 408 133 482 880 115 524 571 115 931 576 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 133 701 893 133 553 690 133 702 351 134 039 937 134 137 373 119 253 394 116 499 013 116 610 780 3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Kvartalsuppgifter per rörelsesegment

MSEK Kv1 2020 Rörelse
marginal
Kv4 2019 Rörelse
marginal
Kv3 2019 Rörelse
marginal
Kv2 2019 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 971 2 329 1 794 1 971
Dynamics 1 118 2 251 960 1 537
Surveillance 1 728 2 304 1 876 1 795
Support and Services 1 310 1 654 1 526 1 292
Industrial Products and Services 1 599 1 933 1 377 1 672
Kockums 806 815 690 705
Internfakturering -492 -708 -309 -527
Summa 8 040 10 578 7 914 8 445
Rörelseresultat
Aeronautics 158 8,0% 192 8,2% 122 6,8% 166 8,4%
Dynamics 87 7,8% 419 18,6% 24 2,5% 160 10,4%
Surveillance 221 12,8% 361 15,7% 189 10,1% 213 11,9%
Support and Services 131 10,0% 262 15,8% 158 10,4% 140 10,8%
Industrial Products and Services 27 1,7% 105 5,4% -7 -0,5% 71 4,2%
Kockums 26 3,2% 36 4,4% 21 3,0% -3 -0,4%
Corporate -90 -177 11 -117
Summa 560
-
7,0% 1 198
-
11,3% 518
-
6,5% 630
-
7,5%
Rörelse
marginal
Kv4 2018 Rörelse
marginal
Kv3 2018 Rörelse
marginal
Kv2 2018 Rörelse
marginal
MSEK Kv1 2019
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 124 2 654 1 489 1 871
Dynamics 1 392 2 287 912 1 064
Surveillance 1 724 2 302 1 518 1 799
Support and Services 1 349 1 657 1 077 1 400
Industrial Products and Services 1 574 1 879 1 278 1 559
Kockums
Internfakturering
797
-464
1 029
-790
637
-492
880
-620
Summa 8 496 11 018 6 419 7 953
Rörelseresultat
Aeronautics 197 9,3% 309 11,6% 113 7,6% 95 5,1%
Dynamics 113 8,1% 422 18,5% 23 2,5% 44 4,1%
Surveillance 90 5,2% 371 16,1% 41 2,7% 150 8,3%
Support and Services 182 13,5% 320 19,3% 32 3,0% 159 11,4%
Industrial Products and Services 69 4,4% 139 7,4% -18 -1,4% 54 3,5%
Kockums 34 4,3% 45 4,4% 44 6,9% 42 4,8%
Corporate -94 -184 -296 -86

Flerårsöversikt

MSEK 2019 2018 2017 2016 2015
Orderingång 27 216 27 975 30 841 21 828 81 175
Orderstock 31 december 93 293 102 184 107 233 107 606 113 834
Försäljningsintäkter 35 433 33 156 31 666 28 631 27 186
Försäljningsintäkter i Sverige, % 37 41 42 43 42
Försäljningsintäkter i Europa exkl. Sverige, % 16 14 14 17 18
Försäljningsintäkter i Nordamerika, % 11 10 9 10 9
Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % 12 12 8 7 6
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 24 24 27 23 25
Rörelseresultat (EBIT) 2 937 2 266 2 250 1 797 1 900
Rörelsemarginal, % 8,3 6,8 7,1 6,3 7,0
Av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan 1 368 916 839 946 959
EBITDA 4 305 3 182 3 089 2 743 2 859
EBITDA-marginal, % 12,1 9,6 9,8 9,6 10,5
Resultat efter finansiella poster 2 607 1 796 2 099 1 611 1 731
Årets resultat 2 025 1 366 1 508 1 175 1 402
Balansomslutning 59 858 56 128 44 998 41 211 35 088
Eget kapital 20 809 19 633 14 285 13 301 12 912
Fritt kassaflöde ¹⁾ -2 036 -3 195 852 2 359 -726

Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹
9,1 8,7 10,5 8,9 11,2

Räntabilitet på eget kapital, % ¹
10,0 8,1 10,9 9,0 11,5
Soliditet, % 34,8 35,0 31,7 32,3 36,8
Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾²⁾ 14,88 11,27 12,79 9,85 11,90
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾²⁾ 14,81 11,21 12,70 9,79 11,81
Utdelning per aktie, SEK - 4,50 5,50 5,25 5,00
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾²⁾ 154,48 145,43 121,86 114,17 111,99
Antal anställda vid årets slut 17 420 17 096 16 427 15 465 14 685
Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december ²⁾ 132 926 363 133 482 880 115 685 451 115 232 495 114 746 834
Genomsnittligt antal aktier före utspädning ²⁾ 133 245 360 116 467 822 115 444 915 114 971 098 114 484 478
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning ²⁾ 133 929 292 117 144 915 116 310 466 115 775 275 115 280 946

1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

2) Genomsnittligt antal utestående aktier har för jämförelseperioderna 2018-2015 justerats i enlighet med IAS 33, Resultat per aktie, i enlighet med villkoren

i företrädesemissionen som genomfördes 2018.

2017 har omräknats i enlighet med redovisningsprinciper för intäktsredovisning (IFRS 15).

Finansiella mål

< Långsiktiga mål Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Helår 2019
Organisk försäljningstillväxt, % 5 -5 8 6
Rörelsemarginal, % 10 7,0 7,0 8,3
Soliditet, % 30 35,3 35,4 34,8

Moderbolaget

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.

Resultaträkning för moderbolaget

MSEK Jan-mar 2020 Jan-mar 2019 Helår 2019
Försäljningsintäkter 5 182 5 425 21 960
Kostnad för sålda varor -4 053 -4 180 -17 341
Bruttoresultat 1 129 1 245 4 619
Bruttomarginal % 21,8 22,9 21,0
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -1 192 -1 040 -4 437
Rörelseresultat (EBIT) -63 205 182
Rörelsemarginal % -1,2 3,8 0,8
Resultat från finansiella poster -59 35 962
Resultat efter finansiella poster -122 240 1 144
Bokslutsdispositioner - - -103
Resultat före skatt -122 240 1 041
Skatt 20 -54 -248
Periodens resultat -102 186 793

Balansräkning för moderbolaget

MSEK
Not
31 mar 2020 31 dec 2019 31 mar 2019
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 441 658 633
Materiella anläggningstillgångar 4 319 3 967 3 777
Finansiella anläggningstillgångar 7 359 7 275 7 258
Summa anläggningstillgångar 12 119 11 900 11 668
Omsättningstillgångar:
Varulager 7 492 6 996 6 605
Kortfristiga fordringar 18 315 18 366 16 393
Kortfristiga placeringar 5 331 5 783 6 788
Likvida medel 789 1 007 1 847
Summa omsättningstillgångar 31 927 32 152 31 633
SUMMA TILLGÅNGAR 44 046 44 052 43 301
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Bundet eget kapital 3 380 3 380 3 386
Fritt eget kapital 10 873 10 931 11 072
Summa eget kapital 14 253 14 311 14 458
Obeskattade reserver, avsättningar och skulder:
Obeskattade reserver 2 508 2 508 2 405
Avsättningar 1 534 1 582 1 456
Skulder
7
25 751 25 651 24 982
Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder 29 793 29 741 28 843
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 44 046 44 052 43 301

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 4 311 per den 31 mars 2020 jämfört med MSEK 2 777 per den 31 december 2019.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 216 (197). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 57 (17). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 10 044 jämfört med 9 885 personer vid årets början.

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, har sitt säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Olof Palmes gata 17, 5tr, SE-111 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2019.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för första kvartalet 2020 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 96-97 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2019.

Delårsrapporten är upprättad i sammandrag och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2019. All information på sidorna 1-28 utgör delårsrapport för perioden 1 januari till 31 mars 2020.

Koncernen och moderbolaget använder de redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2019.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Australien, USA, Sydafrika och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar, minoritetsandelar i bolag i olika tillväxtfaser samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.

I segmentsredovisningen redovisas samtliga leasingavtal som kostnad linjärt över leasingperioden.

Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.

Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.

Surveillance

Surveillance levererar effektiva lösningar för säkerhet och trygghet, för övervakning och beslutsstöd och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radar-, signalspanings- och självskyddssystem samt ledningssystem för marin, flygvapen och armé.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar,

tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder.

Kockums

Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I portföljen finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.

Orderingång per rörelsesegment

MSEK 2020 Jan-mar Jan-mar
2019
Föränd
ring, %
Rullande
12 mån
Helår
2019
Aeronautics 371 150 147 3 200 2 979
Dynamics 1 284 1 105 16 6 885 6 706
Surveillance 1 093 1 313 -17 9 170 9 390
Support and Services 877 678 29 4 298 4 099
Industrial Products
and Services
1 196 1 306 -8 5 405 5 515
Kockums 490 245 100 1 461 1 216
Internt -488 -315 -2 862 -2 689
Summa 4 823 4 482 8 27 557 27 216
Orderingång per region
MSEK Jan-mar
2020
Jan-mar Föränd
2019
ring, %
Helår
2019

Orderingång per region

Jan-mar
2020
Jan-mar
2019
Föränd
ring, %
Helår
2019
Sverige 2 000 1 398 43 7 901
Övriga Europa 1 340 1 408 -5 10 039
Nordamerika 854 785 9 3 646
Central- och Sydamerika 24 56 -57 1 012
Asien 402 435 -8 2 849
Afrika 8 102 -92 324
Australien etc. 195 298 -35 1 445
Summa 4 823 4 482 8 27 216

Orderstock per rörelsesegment

MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Aeronautics 40 520 42 120 45 384
Dynamics 14 487 14 264 13 398
Surveillance 15 795 16 465 14 464
Support and Services 8 605 8 986 10 036
Industrial Products and Services 8 672 9 035 9 808
Kockums 4 540 4 852 6 096
Internt -2 385 -2 429 -1 785
Summa 90 234 93 293 97 401
Orderstock per region
MSEK
31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Sverige 27 162 28 661 32 197
Övriga Europa 15 949 15 911 11 638
Nordamerika 6 748 6 644 6 838
Central- och Sydamerika 30 706 31 619 33 787
Asien 6 226 6 697 8 979
Afrika 486 553 695
Australien etc. 2 957 3 208 3 267
Summa 90 234 93 293 97 401

Försäljningsintäkter per rörelsesegment

MSEK 2020 Jan-mar Jan-mar
2019
ring, % Föränd- Rullande
12 mån
Helår
2019
Aeronautics 1 971 2 124 -7 8 065 8 218
Dynamics 1 118 1 392 -20 5 866 6 140
Surveillance 1 728 1 724 0 7 703 7 699
Support and Services 1 310 1 349 -3 5 782 5 821
Industrial Products and
Services 1 599 1 574 2 6 581 6 556
Kockums 806 797 1 3 016 3 007
Internt -492 -464 -2 036 -2 008
Summa 8 040 8 496 -5 34 977 35 433

Försäljningsintäkter per region

MSEK Jan-mar
2020
I %
fsg
Jan-mar
2019
I %
fsg
Helår
2019
I %
fsg
Sverige 3 518 44 3 133 37 13 188 37
Övriga Europa 1 321 16 1 261 15 5 677 16
Nordamerika 907 11 787 9 3 889 11
Central- och Sydamerika 927 12 1 183 14 4 314 12
Asien 974 12 1 715 20 6 464 18
Afrika 56 1 56 1 357 1
Australien etc. 337 4 361 4 1 544 4
Summa 8 040 100 8 496 100 35 433 100

Information om större kunder

Under första kvartalet 2020 hade Saab två kunder som enskilt svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter. Svenska försvaret är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 2 834 (2511). Den Brasilianska staten är kund främst till affärsområdet Aeronautics och de totala intäkterna uppgick till MSEK 860 (1 118).

Säsongsvariationer

En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Jan-mar
2020
I %
fsg
Jan-mar
2019
I %
fsg
Rullande
12 mån
Helår
2019
Aeronautics 158 8,0 197 9,3 638 677
Dynamics 87 7,8 113 8,1 690 716
Surveillance 221 12,8 90 5,2 984 853
Support and Services 131 10,0 182 13,5 691 742
Industrial Products
and Services 27 1,7 69 4,4 196 238
Kockums 26 3,2 34 4,3 80 88
Rörelsesegmentens
rörelseresultat 650 8,1 685 8,1 3 279 3 314
Corporate -90 -94 -373 -377
Summa 560 7,0 591 7,0 2 906 2 937

Av- och nedskrivningar per rörelsesegment

Jan-mar Jan-mar Rullande Helår
MSEK 2020 2019 12 mån 2019
Aeronautics 15 15 60 60
Dynamics 22 19 79 76
Surveillance 75 71 302 298
Support and Services 6 5 21 20
Industrial Products and Services 19 21 84 86
Kockums 9 10 35 36
Corporate 208 187 813 792
Summa 354 328 1 394 1 368

Operationellt kassaflöde per rörelsesegment

MSEK 2020 Jan-mar Jan-mar Rullande
2019 12 mån
Helår
2019
Aeronautics -767 -1 636 -722 -1 591
Dynamics -553 135 -530 158
Surveillance -501 -102 757 1 156
Support and Services -257 -217 -29 11
Industrial Products and Services 66 -128 -108 -302
Kockums 34 166 -202 -70
Corporate 396 -141 -125 -662
Summa -1 582 -1 923 -959 -1 300

Sysselsatt kapital per rörelsesegment

MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Aeronautics 6 095 5 237 4 968
Dynamics 4 640 4 182 3 524
Surveillance 8 258 7 813 8 057
Support and Services 4 460 4 255 3 687
Industrial Products and Services 5 266 5 064 4 682
Kockums 1 263 1 236 1 180
Corporate 7 531 8 179 9 721
Summa 37 513 35 966 35 819

Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment

Antal vid periodens slut 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Aeronautics 3 452 3 421 3 303
Dynamics 2 619 2 353 2 304
Surveillance 3 847 3 808 3 791
Support and Services 1 984 1 912 1 884
Industrial Products and Services 3 701 3 635 3 600
Kockums 1 216 1 197 1 208
Corporate 973 973 925
Summa 17 792 17 299 17 015

NOT 4 Försäljningsintäkternas fördelning

Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
Jan-mar
MSEK
2020
2019
2020
2019
2020
2019
2020
2019
2020
2019
2020
2019
2020
2019
2020
2019
Externa försäljningsintäkter
1 911
2 052
1 077
1 359
1 642
1 667
1 276
1 325
1 288
1 276
802
794
44
23
8 040
Interna försäljningsintäkter
60
72
41
33
86
57
34
24
311
298
4
3
-536
-487
-
Summa intäkter
1 971
2 124
1 118
1 392
1 728
1 724
1 310
1 349
1 599
1 574
806
797
-492
-464
8 040
8 496
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Försäljningsintäkter per
kundkategori:
Militära kunder
1 911
2 052
1 024
1 289
1 640
1 653
1 114
1 141
369
301
802
794
33
14
6 893
Civila kunder
-
-
53
70
2
14
162
184
919
975
-
-
11
9
1 147
Summa externa intäkter
1 911
2 052
1 077
1 359
1 642
1 667
1 276
1 325
1 288
1 276
802
794
44
23
8 040
8 496
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Försäljningsintäkter per
intäktsslag:
Långa kundkontrakt
1 641
1 852
354
589
1 175
1 206
451
624
695
744
595
567
20
14
4 931
Tjänster
267
199
178
168
360
328
641
514
520
491
190
214
19
9
2 175
Produkter
3
1
545
602
107
133
184
187
73
41
17
13
5
-
934
Summa externa intäkter
1 911
2 052
1 077
1 359
1 642
1 667
1 276
1 325
1 288
1 276
802
794
44
23
8 040
8 496
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Försäljningsintäkter per
marknadssegment:
Militärt flyg
1 911
2 052
80
81
767
905
839
884
91
89
-
-
19
6
3 707
Land
-
-
707
943
268
239
248
249
164
164
-
-
3
-
1 390
Marin
-
-
286
290
581
506
39
49
3
2
802
794
17
17
1 728
Samhällssäkerhet
-
-
3
44
-
14
47
42
490
422
-
-
1
-
541
Kommersiellt flyg
-
-
-
-
-
-
103
101
348
399
-
-
2
-
453
Andra segment
-
-
1
1
26
3
-
-
192
200
-
-
2
-
221
Summa externa intäkter
1 911
2 052
1 077
1 359
1 642
1 667
1 276
1 325
1 288
1 276
802
794
44
23
8 040
8 496
Tidpunkt för
intäktsredovisning:
Över tid
1 889
2 049
513
767
1 464
1 410
992
1 016
822
748
791
791
35
13
6 506
Vid en given tidpunkt
22
3
564
592
178
257
284
309
466
528
11
3
9
10
1 534
Summa externa intäkter
1 911
2 052
1 077
1 359
1 642
1 667
1 276
1 325
1 288
1 276
802
794
44
23
8 040
8 496
Aeronautics Dynamics Surveillance Support and
Services
Industrial
Products and
Services
Kockums Corporate/
eliminering
Group
Jan-mar
8 496
-
7 244
1 252
5 596
1 923
977
4 017
1 595
1 658
522
500
204
6 794
1 702

NOT 5 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På årsstämman 2020, den 1 april beslutades att ingen utdelning ska lämnas till moderbolagets aktieägare. Detta med hänvisning till rådande omständigheter relaterat till COVID-19. Saabs styrelse bekräftar fortsatt sin bedömning av bolagets utdelningskapacitet för räkenskapsåret 2019, men på grund av den osäkerhet som COVID-19utbrottet skapar i omvärlden beslutade styrelsen att dra tillbaka sitt förslag till årsstämman om vinstutdelning uppgående till SEK 4,70 per aktie. När situationen kan analyseras bättre kan styrelsen bedöma möjligheten till ett nytt utdelningsförslag för 2019.

NOT 6 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Goodwill 5 447 5 355 5 363
Aktiverade utvecklingsutgifter 4 908 4 580 3 611
Andra immateriella tillgångar 569 530 471
Summa 10 924 10 465 9 444

NOT 7 Nettolikviditet/-skuld

MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Tillgångar:
Likvida medel 1 411 1 687 2 560
Kortfristiga placeringar 5 341 5 794 6 802
Summa likvida placeringar 6 752 7 481 9 362
Kortfristiga räntebärande fordringar 60 58 43
Långfristiga räntebärande fordringar 564 521 481
Långfristiga fordringar hänförliga
till pensioner 28 28 6
Summa räntebärande tillgångar 7 404 8 088 9 892
Skulder:
Leasingskulder 2 635 2 572 2 645
Skulder till kreditinstitut 8 903 7 789 8 773
Skulder till intresseföretag och
joint ventures 48 45 44
Övriga räntebärande skulder 2 1 7
Avsättning för pensioner ¹⁾ 4 265 4 750 3 805
Summa räntebärande skulder och avsättning för
pensioner 15 853 15 157 15 274
Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) -8 449 -7 069 -5 382

1) Exklusive avsättning för särskild löneskatt hänförlig till pensioner.

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Revolverande kreditfacilitet
(Förfallotidpunkt 2022) 10 000 1 500 8 500
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2020) 74 - 74
Summa 10 074 1 500 8 574
Moderbolaget
MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Långfristiga skulder till kreditinstitut 8 016 6 512 6 937
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 887 1 276 1 836
Summa 8 903 7 788 8 773

Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under 2018 utökades MTN-programmet upp till MSEK 10 000.

Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN). Under mars 2020 förföll obligationer motsvarande MSEK 850. Vidare gjordes återköp av obligationer med förfall i maj 2020 om MSEK 425 samtidigt som tre nya obligationer emitterades, totalt MSEK 825 med förfall 2028, 2029 samt 2030. Sammantaget innebär detta att utestående lån under MTN-programmet tillsammans uppgår till MSEK 6 295 vid rapportperiodens utgång. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100.

För att stärka företagets finansiella flexibilitet och vid behov refinansiera framtida låneförfall, tecknade Saab under första kvartalet 2020 en 24-månaders revolverande kreditfacilitet på 4 miljarder kronor.

NOT 8 Sysselsatt kapital

MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
Totala tillgångar 61 367 59 858
Avgår icke räntebärande skulder 23 854 23 892
Sysselsatt kapital 37 513 35 966

NOT 9 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ²⁾

Redovisat värde 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Finansiella tillgångar
Värderat till upplupet anskaffningsvärde ⁴⁾:
Kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar 18 451 18 542 16 932
Likvida medel 1 411 1 687 2 560
Långfristiga fordringar 627 724 625
Värderat till verkligt värde via resultaträkningen ³⁾:
Kortfristiga placeringar 5 341 5 794 6 802
Derivat avseende handel 228 146 117
Finansiella placeringar 28 26 28
Derivat som säkringsredovisas 1 971 1 298 1 296
Summa finansiella tillgångar 28 057 28 217 28 360
Finansiella skulder
Värderat till upplupet anskaffningsvärde:
Räntebärande skulder ¹⁾ 11 589 10 407 11 469
Övriga skulder ⁴⁾ 8 033 7 960 7 741
Värderat till verkligt värde i resultaträkningen ³⁾:
Derivat avseende handel 102 15 27
Derivat som säkringsredovisas 2 961 1 691 1 696
Summa finansiella skulder 22 685 20 073 20 933
¹⁾ Verkligt värde 11 427 10 485 11 534

²⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 1 975.

³⁾ Påverkan av kreditrisk för dessa instrument bedöms som låg mot bakgrund av limiter i befintlig placeringspolicy.

⁴⁾ Redovisat värde bedöms i allt väsentligt överensstämma med verkligt värde.

Koncernen har tillämpat samma värderingsmetoder som i årsbokslutet 2019. En beskrivning av dessa återfinns på sidan 127 i not 36 i årsredovisningen 2019.

Per den 31 mars 2020 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:

Tillgångar värderade till verkligt värde

MSEK 31 mar
2020
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och räntebärande
värdepapper 5 341 5 341 - -
Valutaterminer 2 009 - 2 009 -
Valutaoptioner 4 - 4 -
Ränteswappar 6 - 6 -
Cross currency basis-swappar 180 - 180 -
Aktier, andelar och långfristiga fordringar 28 - - 28
Summa 7 568 5 341 2 199 28

Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 31 mar
2020
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer 2 915 - 2 915 -
Valutaoptioner 19 - 19 -
Ränteswappar 97 - 97 -
Elderivat 32 32 - -
Summa 3 063 32 3 031 -

NOT 10 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Fritt kassaflöde

MSEK Jan-mar
2020
Jan-mar
2019
Helår
2019
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster ¹⁾ 831 1 127 4 626
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -2 365 -2 333 -1 649
Varulager -901 -230 -1 141
Övriga rörelsefordringar 1 869 760 176
Övriga rörelseskulder -103 -567 -218
Avsättningar -115 -50 -325
Förändring av rörelsekapital -1 615 -2 420 -3 157
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster -784 -1 293 1 469
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -428 -358 -1 588
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -374 -277 -1 213
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 4 5 32
Kassaflöde från investeringsverksamheten ²⁾ -798 -630 -2 769
Operationellt kassaflöde -1 582 -1 923 -1 300
Skatter och andra finansiella poster -138 -173 -690
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar 20 -41 -46
Fritt kassaflöde -1 700 -2 137 -2 036

1) Inkluderar även amortering av leasingskulder

2) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde jämfört med kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK Jan-mar
2020
Jan-mar
2019
Helår
2019
Fritt kassaflöde -1 700 -2 137 -2 036
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar 420 2 229 3 219
Andra finansiella placeringar och fordringar -50 -31 -90
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -1 275 - -990
Upptagande av lån 2 328 9 8
Företrädesemission - 11 11
Återköp av aktier - - -301
Utbetald utdelning till moderbolagets
aktieägare - - -601
Utbetald utdelning till innehav utan
bestämmande inflytande
- - -24
Transaktioner med innehavare utan
bestämmande inflytande -1 3 8
Periodens kassaflöde -278 84 -796
Likvida medel
MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 811 891 1 058
Bankdepositioner 600 796 1 502
Summa enligt balansräkningen 1 411 1 687 2 560
Summa enligt kassaflödesanalysen 1 411 1 687 2 560

NOT 11 Rörelseförvärv

Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under första kvartalet 2020.

NOT 12 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Förmånsbestämda planer avser främst den svenska verksamheten där ITP2-planen svarar för mer än 90 procent av det totala åtagandet.

Avsättningar för pensioner enligt IAS 19

MSEK 31 mar
2020
31 dec
2019
31 mar
2019
Förmånsbestämd pensionsskuld 11 175 12 132 10 797
Särskild löneskatt 1 005 1 264 980
Avgår förvaltningstillgångar 6 938 7 410 6 998
Nettoavsättning pensioner 5 242 5 986 4 779
varav redovisat som långfristig fordran 28 28 6

Aktuariella vinster och förluster redovisas i övrigt totalresultat. Aktuariell vinst hänförlig till pensioner för den svenska delen av verksamheten uppgår under första kvartalet 2020 till netto MSEK 642 vilket förklaras av följande:

Antagen diskonteringsränta är oförändrad jämfört med årets ingång. Inflationsantagandet har under första kvartalet minskat med 50 punkter från 1,75% % till 1,25 % vilket resulterat i en aktuariell vinst på MSEK 1021.

Negativa erfarenhetsjusteringar har resulterat i en aktuariell förlust på MSEK -9.

Aktuariell vinst hänförlig till särskild löneskatt uppgick till MSEK 125.

Avkastningen på förvaltningstillgångarna var lägre än förväntat, vilket gav en aktuariell förlust på MSEK -495.

NOT 13 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 14 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden.

Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2019, not 38.

NOT 15 Definitioner

Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av försäljningsintäkter.

Effektiv skattesats

Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Forskning och utveckling

Forsknings- och utvecklingskostnader redovisas separat i resultaträkningen och innehåller kostnader för egenfinansierad ny- och vidareutveckling av produkter samt avskrivning och eventuell nedskrivning av aktiverade utvecklingsutgifter.

Utgifter för egenfinansierad forskning och utveckling innehåller både kostnadsförda utgifter exklusive avskrivningar och nedskrivningar, och utgifter aktiverade i balansräkningen som utvecklingskostnader

Fritt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten inklusive amortering av leasingskulder samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Jämförelsestörande poster

Jämförelsestörande poster utgörs av de finansiella effekterna från händelser eller transaktioner med betydande konsekvenser, som är relevanta för att förstå resultatet vid jämförelse mellan perioder. Sådana händelser eller transaktioner kan vara hänförliga till omstruktureringsprogram, kostnader kopplade till tvister, nedskrivningar samt vinster eller förluster från avyttring av koncernföretag, joint ventures eller intresseföretag.

Nettoinvesteringar

Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Operationellt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, amortering av leasingskulder samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Orderingång

Totalt värde på mottagna ordrar under perioden.

Orderstock

Totalt värde på utestående ordrar vid periodens slut.

Organisk försäljningstillväxt

Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.

Rörelseresultat

Resultat före finansiella poster och skatt.

Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster

Rörelseresultat (EBIT) med justering för poster som klassificerats som jämförelsestörande poster.

Rörelsemarginal justerad för jämförelsestörande poster

Rörelseresultat justerat för jämförelsestörande poster i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.

Ordlista

  • C4I Lednings- och kommunikationssystem
  • FMV Försvarets Materielverk
  • FRN Floating Rate Note, lån med rörlig ränta
  • FTE Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år
  • IAS International Accounting Standards, internationella redovisningsregler
  • IFRS International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler
  • ISR ISR=Intelligence, Surveillance and Reconnaissance. Underrättelseinhämtning, övervakning och rekognosering.
  • MTN Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut

Linköping den 24 april 2020

Micael Johansson

Verkställande direktör och koncernchef

Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Viktig information

Denna delårsrapport kan innehålla framåtriktad information som återspeglar Saab AB:s aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som "avser", "ser", "förväntar", "kan", "bedömer", "planerar", "anser", "uppskattar" och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är avhängig framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och verkligt utfall kan komma att väsentligen skilja sig från vad som uttalas i framåtriktad information.

Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 april 2020 kl. 07.30 (CET).

Media: Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18

Finansmarknad:

Merton Kaplan, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 20 71 Karl Förander, Investor Relations tfn +46 734 18 51 66

Press- och analytikerkonferens Den 24 april 2020 klockan 10:00.

Du är välkommen att ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.

Webbsändning: http://saab-interimreport.creo.se/200424

Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 8 566 427 05 Storbritannien: +44 333 300 9032 USA: +1 833 526 8381

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.

Kontakt Kalender

Delårsrapport januari-juni 2020 Publiceras 17 juli 2020

Delårsrapport januari–september 2020 Publiceras 21 oktober 2020

Bokslutskommuniké 2020 Publiceras 11 februari 2021

2020: Kv1