Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2018

Jul 20, 2018

2958_ir_2018-07-20_6712cdef-9413-4338-ad90-f4a7655cb411.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

DELÅRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2018

Orderstock

% utanför Sverige

Försäljningsintäkter MSEK

15 719

Rörelsemarginal

Procent

Kommentar från VD och Koncernchef, Håkan Buskhe:

Effektivt projektgenomförande i fokus

Efterfrågan på högteknologiska försvars- och säkerhetslösningar har varit fortsatt stark under det första halvåret 2018. Det säkerhetspolitiska läget och den snabba teknologiska utvecklingen har lett till ökade satsningar på försvarsmateriel inom många regioner i världen.

Under första halvåret 2018 har Saab uppnått viktiga milstolpar i några av de större utvecklingsprojekten. Bland annat genomfördes en lyckad första flygning av GlobalEye, den nya generationen flygburet övervakningssystem, och den svenska marinens ubåt HMS Gotland sjösattes efter en halvtidsuppgradering och modifikation. Även Gripen E programmet fortskrider enligt plan. Genomförande av större projekt har varit i fokus för Saab under första halvåret och kommer även att vara det framöver.

Orderingång och försäljningsintäkter

Orderingången av medelstora beställningar var stark under första halvåret 2018. Totalt uppgick orderingången till 12,7 miljarder kronor. En stor beställning mottogs under perioden gällande utvecklings- och driftstödsresurser för Gripen i Sverige om 1,4 miljarder kronor. Under samma period 2017 mottogs stora beställningar om totalt 10,7 miljarder kronor. Intresset för Saabs produkter är fortsatt stort.

Försäljningsintäkterna uppgick till 15,7 miljarder kronor med en organisk tillväxt om 1 procent. Affärsområdena Aeronautics, Surveillance och Kockums såg stark tillväxt drivet av ökad aktivitetsnivå inom större projekt.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet uppgick till 905 miljoner kronor (886) och rörelsemarginalen var 5,8 procent (5,8). Rörelsemarginalen stärktes under perioden inom flera affärsområden och som förväntat påverkades rörelsemarginalen inom affärsområdet Dynamics negativt av en lägre leveransnivå jämfört med samma period 2017.

Det operationella kassaflödet uppgick till -2 750 miljoner kronor (-443) vilket var enligt plan. Den främsta anledningen till det negativa kassaflödet var en hög upparbetning av sysselsatt kapital inom Gripen-verksamheten och utnyttjande av tidigare erhållna förskott och milstolpebetalningar.

Finansnettot påverkade periodens resultat negativt till följd av marknadsvärdesförändringar i derivat avseende säkrade offerter i framförallt USD.

Effektivitet

Under det första halvåret 2018 har arbetet med att effektivisera verksamheten fortsatt, samtidigt som ett analysarbete pågår för att identifiera åtgärder med syfte att öka produktiviteten ytterligare. Ambitionen är att påbörja dessa under hösten.

PROGNOS FÖR 2018: (oförändrad)

Försäljningstillväxten under 2018 bedöms vara i linje med Saabs långsiktiga finansiella mål; en årlig organisk tillväxt på 5 procent.

Rörelsemarginalen 2018, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, bedöms stärkas jämfört med 2017. Därmed tar Saab ett ytterligare steg mot sitt långsiktiga finansiella mål: en rörelsemarginal på 10 procent per år över en konjunkturcykel.

Nyckeltal

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 ¹⁾ Förändring, % Kv2 2018 Kv2 2017 Helår 2017 ¹⁾
Orderingång 12 664 20 554 -38 6 529 10 853 30 841
Orderstock 104 473 112 769 -7 107 233
Försäljningsintäkter 15 719 15 358 2 7 953 7 772 31 666
Bruttoresultat 3 537 3 469 2 1 799 1 686 7 543
Bruttomarginal, % 22,5 22,6 22,6 21,7 23,8
EBITDA 1 323 1 314 1 669 568 3 089
EBITDA-marginal, % 8,4 8,6 8,4 7,3 9,8
Rörelseresultat (EBIT) 905 886 2 458 347 2 250
Rörelsemarginal, % 5,8 5,8 5,8 4,5 7,1
Periodens resultat 450 660 -32 199 264 1 508
varav moderbolagets aktieägares andel 425 643 -34 183 253 1 477
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ 3,95 5,99 1,70 2,36 13,75
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ 9,7 11,2 10,9
Operationellt kassaflöde -2 750 -443 -539 -1 429 1 388
Fritt kassaflöde -3 192 -532 -781 -1 429 852
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -29,66 -4,96 -7,25 -13,30 7,93
¹⁾ 2017 har omräknats i enlighet med nya redovisningsprinciper för
intäktsredovisning (IFRS 15).
²⁾ Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 634 456 107 332 919 107 678 230 107 423 697 107 400 920
³⁾ Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-

månadersperiod.

Jämförelseåret 2017 är omräknat med anledning av från 2018 gällande nya redovisningsprinciper för intäktsredovisning, IFRS 15, Intäkter från avtal med kunder. För mer information se not 2.

Orderläge

Andra kvartalet 2018

Orderingången uppgick till MSEK 6 529 (10 853) under andra kvartalet 2018. Jämfört med samma period 2017 minskade orderingången med 40 procent. Minskningen är hänförlig till att Saab under andra kvartalet 2017 mottog stora order om totalt 5,5 miljarder.

Januari-juni 2018

Orderingången uppgick till MSEK 12 664 (20 554) under första halvåret 2018. Under perioden mottog Saab en stor beställning gällande utvecklings- och driftstödsresurser för Gripen i Sverige om SEK 1,35 miljarder. Orderingången av medelstora order ökade jämfört med samma period 2017.

Jämfört med samma period 2017 minskade orderingången med 38 procent. Förändringen är hänförlig till att Saab under första halvåret 2017 mottog stora order om totalt SEK 10,7 miljarder.

Beställningar under MSEK 100 uppgick till SEK 5,3 miljarder (5,3).

Under första halvåret 2018 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 102 jämfört med MSEK 135 under samma period 2017.

Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 104 473 jämfört med MSEK 107 233 vid årets början. Totalt var 65 procent av orderstocken hänförlig till marknader utanför Sverige.

För mer information avseende orderingången, se kommentarer avseende affärsområdena på sidorna 7, 8 och 9.

Försäljningsintäkter

Andra kvartalet 2018

Försäljningsintäkterna under det andra kvartalet uppgick till MSEK 7 953 (7 772). Försäljningen ökade inom alla affärsområden förutom Dynamics, som hade färre leveranser under perioden jämfört med 2017.

Januari-juni 2018

Försäljningsintäkterna under det första halvåret ökade inom flera affärsområden och uppgick till MSEK 15 719 (15 358). Den främsta delen av ökningen är relaterad till hög aktivitetsnivå inom Gripenverksamheten. Även verksamheten inom flygburna övervakningssystem har haft en hög aktivitetsnivå under perioden. Kockums ökade försäljningsintäkterna inom både ubåts- och ytfartygsverksamheten.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 8 966 (8 802), motsvarande 57 procent (57), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 85 procent (84) den försvarsrelaterade marknaden.

Försäljningstillväxt

Procent Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Kv2
2018
Kv2
2017
Helår
2017
Organisk försäljningstillväxt 1 10 1 11 11
Förvärv 1 - 1 - -
Valutaeffekter avseende omräkning av utländska dotterföretag - 1 - 1 -
Total försäljningstillväxt 2 11 2 12 11

Försäljningsintäkter per region

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Förändring, %
Sverige 6 753 6 556 3
Övriga Europa 2 169 2 236 -3
Nordarmerika 1 333 1 290 3
Central- och Sydamerika 1 690 1 136 49
Asien 2 969 3 431 -13
Afrika 184 277 -34
Australien etc. 621 432 44
Summa 15 719 15 358 2

Stora order, jan-jun 2018 MSEK

Utvecklings- och driftstödsresurser Gripen 1 350

Orderfördelning Order överstigande MSEK 100 stod för 58% (74) av total orderingång under perioden.

Orderstockens fördelning över år:

2018: SEK 14,2 miljarder 2019: SEK 23,0 miljarder 2020: SEK 18,2 miljarder 2021: SEK 17,9 miljarder Efter 2021: SEK 31,2 miljarder

Försvar/Civilt

Totalt var 83% (90) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under perioden.

Marknad Totalt var 65% (47) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under perioden.

Försäljningsintäkter MSEK

2 2018: Kv2

Resultat

Andra kvartalet 2018

Bruttomarginalen under det andra kvartalet uppgick till 22,6 procent (21,7). Bruttomarginalen stärktes främst till följd av en förbättrad bruttomarginal inom Surveillance.

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 458 (347) med en rörelsemarginal om 5,8 procent (4,5). Rörelsemarginalen förbättrades främst till följd av stärkt lönsamhet inom affärsområdena Surveillance och Industrial Products and Services.

Januari-juni 2018

Bruttomarginalen under det första halvåret var 22,5 procent (22,6).

Totala avskrivningar uppgick till MSEK 418 (428). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 295 (273).

Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 1 082 (925), varav MSEK 484 (334) har aktiverats. De egenfinansierade utvecklingssatsningarna är främst relaterade till radar- och sensorteknologi samt till T-X-programmet. Utgifterna hänförliga till T-X-programmet var lägre än jämfört med samma period 2017. Aktiveringen av utvecklingsutgifter är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer och det flygburna övervakningssystemet GlobalEye.

Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 123 (155), varav avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 66 (91). Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -19 (-7).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 905 (886) med en rörelsemarginal på 5,8 procent (5,8). Rörelsemarginalen stärktes under perioden inom flera affärsområden och som förväntat påverkades rörelsemarginalen negativt inom affärsområdet Dynamics av en lägre leveransnivå än jämfört med samma period 2017.

Finansnetto

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017
Finansnetto hänförligt till pensioner -33 -34
Räntenetto -38 -24
Valutavinster/-förluster -210 50
Övriga finansiella poster -49 -1
Summa -330 -9

Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i balansräkningen. Se not 12 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.

Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kortoch långfristiga räntebärande skulder samt realiserade resultat avseende derivat.

Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar i valutorna av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Under första halvåret påverkades resultatet negativt av marknadsvärdesförändringar i derivat avseende säkrade offerter i framförallt USD.

Övriga finansiella poster består av orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av valutakurser för likvida medel i andra valutor än SEK. För att minska ränterisken i investeringsportföljen, bestående av långa räntebärande värdepapper, används derivat.

Skatt

Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -125 (-217), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 22 procent (25). Den beslutade sänkningen av bolagsskattesatsen i Sverige ledde till en lägre skattesats till följd av omräkning av uppskjutna skatter.

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 9,6 procent (10,5) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 9,7 procent (11,2), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Bruttomarginal, %

Jan-jun 2015 Jan-jun 2016 Jan-jun 2017 Jan-jun 2018

Rörelsemarginal, %

Jan-jun 2015 Jan-jun 2016 Jan-jun 2017 Jan-jun 2018

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Utgifter egenfinansierad forskning och utveckling, MSEK

Finansiell ställning och likviditet

Vid utgången av juni 2018 var nettoskulden MSEK 6 489, en ökning med MSEK 4 655 jämfört med årets slut 2017 då nettoskulden uppgick till MSEK 1 834.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK -2 003.

Kundfordringar minskade med MSEK 687 under perioden till följd av genomförda leveranser inom främst affärsområdena Dynamics och Surveillance.

På grund av upparbetning i stora projekt ökade avtalstillgångarna med MSEK 2 384 under perioden samtidigt som avtalsskulderna minskade med MSEK 1 484.

Varulagret ökade med MSEK 869 under perioden. Ökningen är främst hänförlig till framtida leveranser inom Dynamics.

Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 30 juni 2018 uppgick till MSEK 3 429, jämfört med MSEK 2 646 vid årets slut 2017. Förändringen hade en negativ påverkan på nettoskulden om MSEK 783. Ökningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av pensionsåtagandet sänktes till 2,25 procent från 2,50 procent under perioden samt att inflationsantagandet höjdes till 2,00 procent från 1,75 procent. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 12.

Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 5 693 vid periodens slut. Från och med 1 januari 2018 redovisas förvaltningsfastigheter inte längre som en separat post utan ingår i materiella anläggningstillgångar.

Under perioden gjordes nettoinvesteringar om cirka MSEK 1 247 (955). Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 667 (556). Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 586 (421), av vilka MSEK 484 (334) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och MSEK 102 (87) andra immateriella anläggningstillgångar. Dessutom utbetalades utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till MSEK 588.

Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen ökade med MSEK 380, ökningen är främst hänförlig till satsningen att utveckla Gripen E/F inför framtida exportaffärer.

Per den 30 juni 2018 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 5 616, en minskning med MSEK 1 055 jämfört med årets slut 2017. Under det första halvåret 2018 gjordes upplåning om MSEK 2 750, för ytterligare information om Saabs skulder till kreditinstitut se not 7.

Totalt ökade sysselsatt kapital med MSEK 3 011 under perioden till MSEK 26 310.

Valutakursdifferenser på likvida medel samt orealiserade resultat avseende finansiella placeringar påverkade nettoskulden negativt med MSEK 42.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

MSEK 30 jun 2018 31 dec 2017 Förändring 30 jun 2017
Nettolikviditet/-skuld ²⁾ -6 489 -1 834 -4 655 -3 196
Immateriella anläggningstillgångar 8 407 7 862 545 7 276
Goodwill 5 294 5 177 117 5 120
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 740 2 360 380 1 893
Andra immateriella anläggningstillgångar 373 325 48 263
Materiella anläggningstillgångar etc. ³⁾ 6 045 5 663 382 5 360
Varulager 9 116 8 247 869 8 101
Kundfordringar 3 655 4 342 -687 3 711
Avtalstillgångar ⁴⁾ 10 384 8 000 2 384 7 308
Avtalsskulder ⁴⁾ 8 028 9 512 -1 484 7 422
Soliditet, % 28,7 31,7 32,3
Räntabilitet på eget kapital, % 9,7 10,9 11,2
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 126,17 131,96 -5,79 122,15
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 107 051 054 106 823 782 106 605 294

2) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 7.

3) Inkluderar materiella anläggningstillgångar och biologiska tillgångar.

4) Avser långa kundkontrakt och tjänster enligt IFRS15 redovisning av försäljningsintäkter över tid.

Förändring i nettoskuld Jan-jun 2018

MSEK
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 dec 2017
-1 834
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
-2 003
Förändring i
nettopensionsförpliktelse
-783
Nettoinvesteringar -1 247
Förvärv och avyttring av
koncernföretag
Utdelning
8
-588
Valutaeffekt och orealiserat
resultat från finansiella
investeringar
-42
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
30 jun 2018 -6 489

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK -1 503 (512), se not 10.

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Sedan 31 december 2016 har programmet inte utnyttjats. Saab har som ambition att utnyttja detta program i situationer då en större finansiell flexibilitet efterfrågas.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -2 750 (-443). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Kassaflödet är negativt främst som ett resultat av kombinationen av ökat sysselsatt kapital i större projekt och utnyttjande av tidigare erhållna förskott och tidigare erhållna milstolpebetalningar.

Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -3 192 (-532). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 10.

Totalt koncernen

Totalt koncernen

jan-jun 2018 jan-jun 2017
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster
1 655 1 517
Förändring av rörelsekapital -3 158 -1 005
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter
och andra finansiella poster
-1 503 512
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -1 247 -955
Operationellt kassaflöde -2 750 -443
Skatter och andra finansiella poster -500 -83
Avyttringar och förvärv 58 -6
Fritt kassaflöde -3 192 -532

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde, MSEK

Rörelsesegment

För mer information om rörelsesegmenten, se not 3.

Sid

7 Affärsområde Aeronautics Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.

Affärsområde Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.

8 Affärsområde Surveillance Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och ledningssystem.

Affärsområde Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

9 Affärsområde Industrial Products and Services Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder. Affärsenheterna Aerostructures, Avionics, Traffic Management samt det helägda, oberoende dotterbolaget Combitech ingår i affärsområdet.

Affärsområde Kockums

Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.

Affärsområde Aeronautics

Affärsenheter

Gripen E/F, Gripen C/D, Gripen Brazil, Advanced Pilot Training Systems och Operations Contracts.

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Förändring, % Kv2 2018 Kv2 2017 Helår 2017
Orderingång 2 148 1 718 25 759 1 104 3 295
Orderstock 48 389 52 301 -7 50 154
Försäljningsintäkter 3 913 3 543 10 1 871 1 865 7 267
EBITDA 285 209 36 108 118 528
EBITDA-marginal, % 7,3 5,9 5,8 6,3 7,3
Rörelseresultat (EBIT) 258 186 39 95 106 478
Rörelsemarginal, % 6,6 5,2 5,1 5,7 6,6
Operationellt kassaflöde -1 963 232 -414 -746 1 264
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1 99/1 99/1
FTE, antal 3 098 3 013 3 3 073

Orderläge

Under första halvåret fick Saab en beställning från FMV avseende upprätthållande av grundläggande utvecklingsoch driftstödsresurser till Gripen för verksamhet under tre år från 2018 till 2020 uppgående till MSEK 1 350. FMV beställde även en uppgradering av Gripen C/D systemet, vilken innebär förbättringar och anpassningar av befintliga funktioner i en tidigare uppgradering som förbandssattes på samtliga svenska flottiljer under 2016.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade under första halvåret främst till följd av högre aktivitetsnivå inom utvecklingen och produktionen av Gripen till Brasilien.

Rörelsemarginalen förbättrades till följd av den högre aktivitetsnivån och även då utvecklingskostnaderna för T-X-programmet var lägre jämfört med första halvåret 2017.

Intresset för Gripen systemet är stort och satsningarna på att utveckla Gripen E/F för framtida exportaffärer fortsatte under andra kvartalet där utvecklingskostnaderna aktiverades.

Kassaflöde

Kassaflödet var negativt som ett resultat av ökat sysselsatt kapital och utnyttjande av erhållna förskott.

Affärsområde Dynamics

Affärsenheter

Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Förändring, % Kv2 2018 Kv2 2017 Helår 2017
Orderingång 2 573 6 277 -59 1 218 1 990 8 615
Orderstock 12 094 12 451 -3 11 597
Försäljningsintäkter 2 120 2 381 -11 1 064 1 235 5 617
EBITDA 127 268 -53 63 113 765
EBITDA-marginal, % 6,0 11,3 5,9 9,1 13,6
Rörelseresultat (EBIT) 90 226 -60 44 92 680
Rörelsemarginal, % 4,2 9,5 4,1 7,4 12,1
Operationellt kassaflöde -390 183 -419 46 1 105
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 92/8 93/7 91/9 93/7 94/6
FTE, antal 2 184 2 117 3 2 143

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 63% (85) av total orderingång under perioden.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 68% (71) under

perioden.

Orderläge

Under första halvåret valde Finland Saab som huvudleverantör till den finska marinens halvtidsmodifieringsprogram Squadron 2000. Inom ramen för detta fick Saab en beställning av produktion och leverans av Saabs Nya Lätta Torped. Detta var den första exportordern för denna nya torped.

En order togs emot från den amerikanska armén på pansarvärnssystemet AT4CS RS (Confined Space Reduced Sensitivity) uppgående till cirka MUSD 50 (MSEK 426). FMV beställde under perioden den senaste generationen av det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf M4.

Ett större kontrakt tecknades med FMV 2017 gällande utveckling och produktion av nästa generations sjömålsrobot med ordervärde uppgående till SEK 3,2 miljarder.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna och rörelsemarginalen minskade till följd av färre leveranser under första halvåret 2018 jämfört med 2017. En förändrad produktmix bidrog även till en lägre rörelsemarginal.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet påverkades negativt av färre leveranser till kund under det första halvåret jämfört med 2017.

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 76% (52) av total orderingång under perioden.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 41% (34) under perioden.

Affärsområde Surveillance

Affärsenheter

Surface Radar Solutions, Airborne Surveillance Systems, Electronic Warfare Systems, Combat Systems and C4I Solutions och Cyber Security. MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Förändring, % Kv2 2018 Kv2 2017 Helår 2017

Orderingång 4 042 4 439 -9 2 311 2 778 7 048
Orderstock 15 328 15 636 -2 14 764
Försäljningsintäkter 3 577 3 152 13 1 799 1 720 6 633
EBITDA 354 356 -1 218 182 925
EBITDA-marginal, % 9,9 11,3 12,1 10,6 13,9
Rörelseresultat (EBIT) 219 211 4 150 107 632
Rörelsemarginal, % 6,1 6,7 8,3 6,2 9,5
Operationellt kassaflöde -477 174 -1 -243 -60
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1 98/2 98/2
FTE, antal 3 733 3 524 6 3 601

Orderläge

Under första halvåret fick Surveillance flera medelstora beställningar, bland annat beställde Förenade Arabemiraten ytterligare funktionalitet till det flygburna övervakningssystemet GlobalEye och FMV beställde multitaktiska datalänkar till svenska marinen. Inom ramen för den finska marinens halvtidsmodifieringsprogram Squadron 2000 mottogs beställningar på stridsledningssystemet 9LV Combat Management System (CMS), eldledningssystemet 9LV Fire Control System (FCS) inklusive eldledningssiktet Ceros 200 och vapenstationen Trackfire Remote Weapon Station (RWS). Saab fick även en order på det navala multifunktionsradarsystemet Sea Giraffe AMB och tillhörande utrustning.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade under första halvåret till följd av en högre aktivitetsnivå inom verksamheten för flygburna övervakningssystem. Detta påverkade även rörelsemarginalen under andra kvartalet positivt.

Kassaflöde

I första halvåret var upparbetningen hög inom flera projekt vilket resulterade i ett negativt kassaflöde.

Affärsområde Support and Services

Affärsenheter

Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support och Communication and Tactical Solutions.

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Förändring, % Kv2 2018 Kv2 2017 Helår 2017
Orderingång 1 875 4 490 -58 1 152 2 485 6 199
Orderstock 11 682 13 604 -14 12 513
Försäljningsintäkter 2 736 3 042 -10 1 400 1 347 5 818
EBITDA 342 324 6 164 156 721
EBITDA-marginal, % 12,5 10,7 11,7 11,6 12,4
Rörelseresultat (EBIT) 333 315 6 159 151 702
Rörelsemarginal, % 12,2 10,4 11,4 11,2 12,1
Operationellt kassaflöde 196 -49 355 176 126
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 83/17 83/17 82/18 80/20 82/18
FTE, antal 1 867 1 913 -2 1 865

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 27% (77) av total orderingång under perioden.

Orderläge

Under första halvåret mottogs flera medelstora order, däribland tecknades ett avtal med FMV för underhåll och tekniskt systemstöd inom området flygsäkerhetsmateriel. Orderingången för mindre order med ett värde under MSEK 100 ökade signifikant jämfört med första halvåret 2017.

Under första halvåret 2017 mottog Saab två order inom flygburen övervakning med ett ordervärde relaterat till Support and Services om cirka SEK 2 miljarder. Dessutom tecknades ett kontrakt med FMV om fortsatt support och underhåll av Gripen C/D med ordervärde relaterat till Support and Services uppgående till SEK 1,2 miljarder.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 57% (59) under perioden.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Den främsta anledningen till minskade försäljningsintäkter jämfört med första halvåret 2017 är att Saab mottog en större order under första halvåret 2017 som gav upphov till en större intäktsredovisning i samband med starten av projektet.

Rörelsemarginalen påverkades positivt av bra projektgenomförande under perioden.

Kassaflöde

Under andra kvartalet stärktes kassaflödet till följd av god leverans av mindre order inom flera affärsenheter.

MSEK 100 stod för 74% (68) av total orderingång under perioden.

Orderfördelning Order överstigande

Marknad

.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 77% (76) under perioden.

Affärsområde Industrial Products and Services

Affärsenheter

Aerostructures, Avionics Systems, Traffic Management och Combitech.

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Förändring, % Kv2 2018 Kv2 2017 Helår 2017
Orderingång 2 645 3 274 -19 1 543 1 830 5 842
Orderstock 11 513 11 954 -4 11 697
Försäljningsintäkter 2 950 2 834 4 1 559 1 450 5 635
EBITDA 124 105 18 74 25 213
EBITDA-marginal, % 4,2 3,7 4,7 1,7 3,8
Rörelseresultat (EBIT) 81 56 45 54 0 116
Rörelsemarginal, % 2,7 2,0 3,5 - 2,1
Operationellt kassaflöde -144 -367 -192 -228 -296
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 31/69 29/71 30/70 28/72 29/71
FTE, antal 3 470 3 525 -2 3 488

Orderingång

Under första halvåret var orderingången lägre än under 2017 främst till följd av att affärsenheten Traffic Management under samma period 2017 fick flera stora beställningar.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna inom flera affärsenheter ökade under första halvåret 2018 jämfört med 2017. Rörelsemarginalen stärktes under andra kvartalet till följd av stärkt projektgenomförande.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt till följd av valutatransaktioner relaterade till projekt inom affärsenheten Aerostructures under perioden.

Orderfördelning Order överstigande

MSEK 100 stod för 18% (33) av total orderingång under perioden.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 50% (52) under perioden.

Affärsområde Kockums

Affärsenheter

Submarines och Surface Ships.

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Förändring, % Kv2 2018 Kv2 2017 Helår 2017
Orderingång 530 1 834 -71 149 1 685 2 129
Orderstock 7 724 9 360 -17 8 815
Försäljningsintäkter 1 625 1 384 17 880 706 2 712
EBITDA 99 87 14 50 46 180
EBITDA-marginal, % 6,1 6,3 5,7 6,5 6,6
Rörelseresultat (EBIT) 84 75 12 42 40 157
Rörelsemarginal, % 5,2 5,4 4,8 5,7 5,8
Operationellt kassaflöde 423 -140 434 -254 206
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 1 175 939 25 1 115

Orderfördelning

Order överstigande MSEK 100 stod för 23% (79) av total orderingång under perioden.

Orderingång

Under första halvåret tecknade Saab ett avtal med företaget ASC om att leverera ett uppdaterat ISCMMS-system (Integrated Ship Control Management and Monitoring System) till fyra av den australiska flottans ubåtar i Collinsklassen. Beställningen uppgick till cirka MSEK 150.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 10% (13) under perioden.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Under första halvåret ökade försäljningsintäkterna till följd av hög aktivitet inom ubåtsverksamheten samt förvärvet av N. Sundin Dockstavarvet AB samt reparationsvarvet Muskövarvet AB som gjordes den 29 december 2017.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var posivit till följd av erhållna milstolpebetalningar under perioden.

Corporate

Corporate omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamheter. Sedan 1 januari 2018 ingår även Saabs minoritetsportfölj i Corporate. I minoritetsportföljen ingår Saabs delägande i Vricon Inc, UMS Skeldar AG och Ventures.

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -160 (-183) under det första halvåret 2018.

Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK -395 (-476) under perioden.

Förvärv och avyttringar 2018

Under perioden har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 2 099 290 per den 30 juni 2018 jämfört med 2 326 562 vid 2017 års slut. Vid årsstämman den 10 april 2018 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga Saabs aktierelaterade incitamentsprogram. I juni beslutade styrelsen att utnyttja bemyndigandet att besluta om förvärv av egna aktier av serie B i syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga Aktiesparprogram, Prestationsrelaterat Aktieprogram och Prestationsprogram Särskilda Projekt. Förvärv av aktier kan ske från och med 23 juli 2018 till och med årsstämman 2019.

Risker och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hårdoch mjukvara till militära och civila kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag fler stora kundprojekt med betydande utvecklingsinnehåll än tidigare, och dessas inneboende komplexitet medför en i flera dimensioner högre risknivå.

Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar skjuts på framtiden av bland annat ekonomiska skäl, samtidigt som kunder också har kortare framförhållning.

En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2017 på sidorna 54 till 57.

Ägare

Saabs största ägare den 30 juni 2018:

% av
kapital
% av
röster
Investor AB 30,0 40,2
Knut och Alice
Wallenbergs stiftelse
8,8 7,7
Swedbank Robur
fonder
4,7 4,1
AFA Försäkring 2,8 2,5
Handelsbanken
fonder 2,2 1,9
Norges Bank 2,0 1,8
Unionen 1,7 1,5
Livförsäkringsbolaget
Skandia 1,7 1,5
Fidelity 1,6 1,4
Lannebo Fonder 1,1 0,9

Källa: Modular Finance

Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar vid periodens slut.

Personal

30 jun 2018 31 dec 2017
Antal
anställda 16 733 16 427
FTE:er 16 426 16 171

Övriga händelser januari-juni 2018

  • Saab meddelade att bolaget kommer demonstrera sitt träningssystem för ubåtsjakt (ASW), AUV62-AT, för den amerikanska flottan (USN). AUV62-AT är ett artificiellt akustiskt mål som imiterar beteendet och signaturer av en ubåt.
  • Saab invigde i januari ett nytt utvecklingscenter, STC (Saab Technology Centre), i Tammerfors, Finland. I ett första skede grundades en enhet vid STC med fokus på elektronisk krigföring (EW).
  • Saab och Lunds Universitet tecknade ett strategiskt samarbetsavtal. Tillsammans ska de utveckla för båda parter gynnsamma projekt inom utbildning och forskning, samt göra kompetens, resurser och anläggningar tillgängliga för båda parter. Några av fokusområdena för samarbetet är elektromagnetisk fältteori, datavetenskap, energivetenskap och strukturell mekanik.
  • Saab meddelade i mars att Ann-Kristin Adolfsson, Chief Strategy Officer, blivit utsedd till chef för Saab Ventures. I och med sin nya roll lämnade Ann-Kristin Adolfsson koncernledningen.
  • Saab fick en order från den nederländska upphandlingsorganisationen Defence Materiel Organisation, DMO, gällande support och uppdatering av simulatorer för den nederländska arméns mobila stridsträningsanläggning. Ordern uppgick till MSEK 115.
  • Den 14 mars genomförde Saab en lyckad premiärflygning med det nya flygburna övervakningssystemet GlobalEye i Linköping. GlobalEye ger användaren förmåga att övervaka luft, hav och mark med en och samma lösning. Systemet ger användaren utökad radarräckvidd med radarn Erieye ER, bättre flygräckvidd med plattformen Global 6000, kombinerat med förmågan att utföra flera olika uppdrag med samma lösning; exempelvis räddningsuppdrag, gränsövervakning och militära operationer.
  • Årsstämman den 10 april 2018 beslutade om utdelning till aktieägarna om SEK 5,50 per aktie (totalt MSEK 588). Avstämningsdag för utdelning bestämdes till den 12 april 2018 och utdelning till den 17 april 2018.
  • Årsstämman beslutade om omval av Håkan Buskhe, Sten Jakobsson, Danica Kragic Jensfelt, Sara Mazur, Daniel Nodhäll, Bert Nordberg, Cecilia Stegö Chilò, Erika Söderberg Johnson och Joakim Westh samt omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande.
  • Saab Digital Air Traffic Solutions AB meddelade att de valts ut av Scandinavian Mountains Airport för att både installera och driva digitala flygledartorn på flygplatsen. Det är första gången digitala flygledartorn tas i drift på en ny flygplats. Det är också första gången Saab levererar helt digitala flygledningstjänster. Avtalet omfattar installation av Saabs system R-TWR på flygplatsen under 2018/19 och drift från Sundsvall med start december 2019 och under en period av tio år. Flygplatsen betjänar huvudsakligen destinationerna i Sälen och Trysil-området under vintersäsongen, vilket gör att flygplatsen kan utnyttja flexibiliteten för de digitala flygledartjänsterna från en central anläggning.
  • I maj presenterade Saab en anläggning för tillverkning av strukturdelar till Gripen: Saab Aeronáutica Montagens (SAM) i São Bernardo do Campo i delstaten São Paulo i Brasilien.

För information om övriga mottagna beställningar under första halvåret, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 7 till 9 samt not 3. Samtliga pressreleaser återfinns på http://saabgroup.com/Media/news-press/.

Händelser efter periodens slut

• FMV förlängde i juli Saabs support- och underhållskontrakt för Helikopter 15 i Sverige. Helikopter 15 (HKP 15) har funnits inom Försvarsmakten i snart 15 år och Saab har sedan 2012 haft ett helhetsåtagande för att säkra tillgänglig flygtid. FMV har nu valt att utlösa ytterligare en option som förlänger Saabs avtal fram till utgången av 2021.

HMS Gotland

Efter en omfattande halvtidsmodifiering (Mid-life-upgrade – MLU) som syftat till att en ubåt ska klara morgondagens marina utmaningar, sjösattes den svenska ubåten HMS Gotland under andra kvartalet och därefter inleddes provkörningar till sjöss.

Om Saab

Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.

Korta fakta

Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Caplista. Ticker: SAAB B.

  • Saab har cirka 16 700 medarbetare
  • Lokal närvaro i cirka 35 länder
  • Kunder i fler än 100 länder

Vision

Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.

Mission

Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.

Affärsidé

Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.

Organisation

Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter.

För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även fem marknadsområden: Europe, Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia Pacific.

Intäktsmodell

Saabs försäljningsintäkter kommer från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och försäljning av produkter. Karaktären på intäkterna gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.

Långa kundkontrakt avser utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Långa kundkontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.

Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag redovisas normalt i takt med att uppdraget utförs.

Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när kontrollen av varan har överförts till köparen.

Finansiella mål

Försäljning

Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel. Soliditet

Soliditeten ska överstiga 30 procent.

Utdelning

Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

Saabs strategi

För att på bästa sätt ligga steget före och möta våra kunders behov bygger vår strategi på tre prioriterade områden, marknad, effektivitet och innovation. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa. Hållbarhetsfrågorna genomsyrar hela vår verksamhet och våra engagerade medarbetare är nyckeln till att lyckas med uppdraget. Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.

Marknad

Vi fokuserar på områden med stark marknadsposition och att stärka positionen inom områden med goda tillväxtmöjligheter.

Vår globala närvaro och mångfald ska stärkas, bland annat genom partnerskap och lokala samarbeten. Vi har nolltolerans mot korruption och jobbar aktivt för att skapa en alltigenom transparent försvarsmarknad.

Effektivitet

Fokus ligger på att effektivisera funktionella processer, utveckla en än mer affärsorienterad kultur samt att utveckla ledare och medarbetare.

Innovation

Vi koncentrerar vår produktportfölj till innovationer inom fem kärnområden och anser att mångfald och engagerade medarbetare driver innovation. De fem kärnområdena är: flygteknik, avancerade vapensystem, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem.

Resultaträkning för koncernen

MSEK Not Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Rullande 12 mån Helår 2017
Försäljningsintäkter 4 15 719 15 358 32 027 31 666
Kostnad för sålda varor -12 182 -11 889 -24 416 -24 123
Bruttoresultat 3 537 3 469 7 611 7 543
Bruttomarginal, % 22,5 22,6 23,8 23,8
Övriga rörelseintäkter 89 66 127 104
Försäljningskostnader -1 298 -1 192 -2 536 -2 430
Administrationskostnader -723 -731 -1 485 -1 493
Forsknings- och utvecklingskostnader -664 -682 -1 330 -1 348
Övriga rörelsekostnader -17 -37 -67 -87
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -19 -7 -51 -39
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 3 905 886 2 269 2 250
Rörelsemarginal, % 5,8 5,8 7,1 7,1
Finansiella intäkter 32 113 40 121
Finansiella kostnader -362 -122 -512 -272
Finansnetto -330 -9 -472 -151
Resultat före skatt 575 877 1 797 2 099
Skatt -125 -217 -499 -591
Periodens resultat 450 660 1 298 1 508
varav moderbolagets aktieägares andel 425 643 1 259 1 477
varav innehav utan bestämmande inflytande 25 17 39 31
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 3,98 6,04 11,79 13,86
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 3,95 5,99 11,70 13,75
1) Av- och nedskrivningar ingår med -418 -428 -829 -839
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 918 084 106 488 262 106 816 584 106 601 672
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 634 456 107 332 919 107 597 675 107 400 920

Totalresultat för koncernen

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Rullande 12 mån Helår 2017
Periodens resultat 450 660 1 298 1 508
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -941 -304 -827 -190
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser 149 67 125 43
Summa -792 -237 -702 -147
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 265 -218 228 -255
Kassaflödessäkringar 43 467 207 631
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar -11 -104 -44 -137
Summa 297 145 391 239
Periodens övriga totalresultat -495 -92 -311 92
Periodens totalresultat -45 568 987 1 600
varav moderbolagets aktieägares andel -64 542 947 1 553
varav innehav utan bestämmande inflytande 19 26 40 47

Koncernens finansiella ställning

MSEK Not 30 jun 2018 31 dec 2017 30 jun 2017
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 6 8 407 7 862 7 276
Materiella anläggningstillgångar 5 693 5 311 5 009
Biologiska tillgångar 352 352 351
Andelar i intresseföretag och joint ventures 676 700 751
Finansiella placeringar 28 26 162
Långfristiga fordringar 12 667 662 588
Uppskjutna skattefordringar 256 238 208
Summa anläggningstillgångar 16 079 15 151 14 345
Omsättningstillgångar:
Varulager 9 116 8 247 8 101
Derivat 1 291 1 139 1 106
Skattefordringar 287 26 132
Kundfordringar 3 655 4 342 3 711
Avtalstillgångar 10 384 8 000 7 308
Övriga fordringar 444 522 559
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 812 900 947
Kortfristiga placeringar 3 345 4 469 3 024
Likvida medel 10 2 271 2 202 1 579
Summa omsättningstillgångar 31 605 29 847 26 467
SUMMA TILLGÅNGAR 47 684 44 998 40 812
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Moderbolagets aktieägares andel 13 507 14 097 13 022
Innehav utan bestämmande inflytande 193 188 168
Summa eget kapital 13 700 14 285 13 190
Långfristiga skulder:
Långfristiga räntebärande skulder 7 8 736 6 235 5 590
Övriga skulder 205 210 195
Avsättningar för pensioner 12 4 390 3 424 3 433
Övriga avsättningar 1 100 1 024 848
Uppskjutna skatteskulder 170 274 38
Summa långfristiga skulder 14 601 11 167 10 104
Kortfristiga skulder:
Kortfristiga räntebärande skulder 7 405 92 127
Avtalsskulder 8 028 9 512 7 422
Leverantörsskulder 2 692 2 958 2 554
Derivat 1 550 1 093 1 055
Skatteskulder 111 120 183
Övriga skulder 877 805 708
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5 235 4 483 4 945
Avsättningar 485 483 524
Summa kortfristiga skulder 19 383 19 546 17 518
Summa skulder 33 984 30 713 27 622
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 47 684 44 998 40 812

Förändringar i koncernens eget kapital

MSEK Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Omvärderings
reserv
Balanserade
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan bestäm
mande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2017 1 746 543 -779 525 11 11 110 13 156 145 13 301
Effekt av förändringar i
redovisningsprinciper, IFRS 15
-164 -164 -164
Justerat ingående eget kapital
1 januari 2017 1 746 543 -779 525 11 10 946 12 992 145 13 137
Totalresultat för perioden
januari-juni 2017
352 -215 405 542 26 568
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 47 47 47
Utdelning -559 -559 -3 -562
Utgående eget kapital
30 juni 2017
1 746 543 -427 310 11 10 839 13 022 168 13 190
Totalresultat för perioden
juli-december 2017
125 -40 926 1 011 21 1 032
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 64 64 64
Utdelning -1 -1
Utgående eget kapital
31 december 2017
1 746 543 -302 270 11 11 829 14 097 188 14 285
Ingående eget kapital 1 januari 2018 1 746 543 -302 270 11 11 829 14 097 188 14 285
Effekt av förändringar i
redovisningsprinciper, IFRS 9
34 -38 -4 -4
Justerat ingående eget kapital
1 januari 2018
1 746 543 -268 270 11 11 791 14 093 188 14 281
Periodens totalresultat 40 263 -367 -64 19 -45
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 66 66 66
Utdelning -588 -588 -12 -600
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande
-2 -2
Utgående eget kapital
30 juni 2018
1 746 543 -228 533 11 10 902 13 507 193 13 700

Kassaflödesanalys för koncernen

MSEK
Not
Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Helår 2017
Den löpande verksamheten:
Resultat efter finansiella poster 575 877 2 099
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 953 613 1 479
Utdelning från intressebolag och joint ventures - 18 26
Betald inkomstskatt -373 -74 -272
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 1 155 1 434 3 332
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -3 814 -2 122 -718
Varulager -824 -938 -972
Övriga rörelsefordringar 790 1 348 925
Övriga rörelseskulder 856 738 704
Avsättningar -166 -31 -107
Kassaflöde från den löpande verksamheten -2 003 429 3 164
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -102 -87 -193
Aktiverade utvecklingsutgifter -484 -334 -871
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -667 -556 -1 093
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 6 22 25
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar 1 116 1 515 63
Förvärv av finansiella tillgångar -16 -45 -30
Avyttring av finansiella tillgångar 61 - 104
Förvärv av verksamheter
11
5 - -170
Avyttring av koncernföretag 3 - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten -78 515 -2 165
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -34 -176 -1 301
Upptagande av lån 2 750 - 1 700
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -588 -559 -559
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande - -3 -4
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande -18 - -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 2 110 -738 -164
Periodens kassaflöde 29 206 835
Likvida medel vid periodens början 2 202 1 402 1 402
Valutakursdifferens i likvida medel 40 -29 -35
Likvida medel vid periodens slut
10
2 271 1 579 2 202

Resultaträkning för koncernen per kvartal

MSEK Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017 Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017 Kv4 2016 Kv3 2016
Försäljningsintäkter 7 953 7 766 10 150 6 158 7 772 7 586 9 016 5 761
Kostnad för sålda varor -6 154 -6 028 -7 632 -4 602 -6 086 -5 803 -6 565 -4 409
Bruttoresultat 1 799 1 738 2 518 1 556 1 686 1 783 2 451 1 352
Bruttomarginal, % 22,6 22,4 24,8 25,3 21,7 23,5 27,2 23,5
Övriga rörelseintäkter 66 23 21 17 47 19 25 37
Försäljningskostnader -700 -598 -680 -558 -629 -563 -660 -524
Administrationskostnader -352 -371 -429 -333 -379 -352 -404 -294
Forsknings- och utvecklingskostnader -348 -316 -378 -288 -354 -328 -435 -327
Övriga rörelsekostnader 5 -22 -33 -17 -16 -21 -21 -10
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -12 -7 -24 -8 -8 1 4 -8
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 458 447 995 369 347 539 960 226
Rörelsemarginal, % 5,8 5,8 9,8 6,0 4,5 7,1 10,6 3,9
Finansiella intäkter 18 14 -29 37 76 37 30 19
Finansiella kostnader -232 -130 -77 -73 -68 -54 -88 -69
Finansnetto -214 -116 -106 -36 8 -17 -58 -50
Resultat före skatt 244 331 889 333 355 522 902 176
Skatt -45 -80 -286 -88 -91 -126 -263 -54
Periodens resultat 199 251 603 245 264 396 639 122
varav moderbolagets aktieägares andel 183 242 601 233 253 390 624 113
varav innehav utan bestämmande inflytande 16 9 2 12 11 6 15 9
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 1,72 2,26 5,63 2,18 2,37 3,66 5,87 1,06
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 1,70 2,25 5,59 2,17 2,36 3,63 5,82 1,06
1) Av- och nedskrivningar ingår med -211 -207 -202 -209 -221 -207 -246 -236
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 974 902 106 861 266 106 769 705 106 660 461 106 538 205 106 438 320 106 346 321 106 223 750
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 678 230 107 651 182 107 590 836 107 470 451 107 423 697 107 320 873 107 167 229 107 024 906

Totalresultat för koncernen per kvartal

MSEK Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017 Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017 Kv4 2016 Kv3 2016
Periodens resultat 199 251 603 245 264 396 639 122
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -901 -40 -326 440 -378 74 650 -327
Skatt hänförlig till omvärdering av
nettopensionsförpliktelser 139 10 73 -97 83 -16 -143 72
Summa -762 -30 -253 343 -295 58 507 -255
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 141 124 139 -176 -208 -10 169 125
Kassaflödessäkringar -152 195 10 154 300 167 -344 130
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 25 -36 -6 -27 -62 -42 80 -39
Summa 14 283 143 -49 30 115 -95 216
Periodens övriga totalresultat -748 253 -110 294 -265 173 412 -39
Periodens totalresultat -549 504 493 539 -1 569 1 051 83
varav moderbolagets aktieägares andel -547 483 476 535 -6 548 1 026 60
varav innehav utan bestämmande inflytande -2 21 17 4 5 21 25 23

Nyckeltal per kvartal

MSEK Kv2 2018 Kv1 2018 Kv4 2017 Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017 Kv4 2016 Kv3 2016
Soliditet, % 28,7 31,5 31,7 33,0 32,3 32,8 32,3 32,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾
9,6
9,7
9,4
9,6
10,5
10,9
11,0
11,9
10,5
11,2
9,8
10,2
8,9
9,0
11,8
13,8
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ 126,17 136,64 131,96 127,33 122,15 127,38 123,64 113,88
Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾
-781
-7,25
-2 411
-22,40
1 772
16,47
-388
-3,61
-1 429
-13,30
897
8,36
619
5,78
-2 311
-21,59
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 107 051 054 106 898 750 106 823 782 106 715 627 106 605 294 106 471 116 106 405 523 106 287 119

2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 678 230 107 651 182 107 590 836 107 470 451 107 423 697 107 320 873 107 167 229 107 024 906 3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Kvartalsuppgifter per rörelsesegment

MSEK Kv2 2018 Rörelse
marginal
Kv1 2018 Rörelse
marginal
Kv4 2017 Rörelse
marginal
Kv3 2017 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 871 2 042 2 373 1 351
Dynamics 1 064 1 056 2 450 786
Surveillance 1 799 1 778 1 966 1 515
Support and Services 1 400 1 336 1 656 1 120
Industrial Products and Services 1 559 1 391 1 623 1 178
Kockums 880 745 763 565
Internfakturering -620 -582 -681 -357
Summa 7 953 7 766 10 150 6 158
Rörelseresultat
Aeronautics 95 5,1% 163 8,0% 184 7,8% 108 8,0%
Dynamics 44 4,1% 46 4,4% 393 16,0% 61 7,8%
Surveillance 150 8,3% 69 3,9% 281 14,3% 140 9,2%
Support and Services 159 11,4% 174 13,0% 253 15,3% 134 12,0%
Industrial Products and Services 54 3,5% 27 1,9% 76 4,7% -16 -1,4%
Kockums 42 4,8% 42 5,6% 47 6,2% 35 6,2%
Corporate -86 -74 -239 -93
Summa 458 5,8% 447 5,8% 995 9,8% 369 6,0%
MSEK Kv2 2017 Rörelse
marginal
Kv1 2017 Rörelse
marginal
Kv4 2016 Rörelse
marginal
Kv3 2016 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 865 1 678 2216 1 562
Dynamics 1 235 1 146 2035 775
Summa 347 4,5% 539 7,1%
Corporate -149 -34
Kockums 40 5,7% 35 5,2%
Industrial Products and Services - 0,0% 56 4,0%
Support and Services 151 11,2% 164 9,7%
Surveillance 107 6,2% 104 7,3%
Dynamics 92 7,4% 134 11,7%
Aeronautics 106 5,7% 80 4,8%
Rörelseresultat
Summa 7 772 7 586
Internfakturering -551 -427
Kockums 706 678
Industrial Products and Services 1 450 1 384
Support and Services 1 347 1 695
Surveillance 1 720 1 432
Dynamics 1 235 1 146

2017 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2017, sidorna 47-52.

Flerårsöversikt

MSEK 2017 2016 2015 2014 2013
Orderingång 30 841 21 828 81 175 22 602 49 809
Orderstock 31 december 107 233 107 606 113 834 60 128 59 870
Försäljningsintäkter 31 666 28 631 27 186 23 527 23 750
Försäljningsintäkter i Sverige, % 42 43 42 45 41
Försäljningsintäkter i Europa exkl. Sverige, % 14 17 18 19 20
Försäljningsintäkter i Nordamerika, % 9 10 9 10 11
Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % 8 7 6 2 2
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 27 23 25 24 26
Rörelseresultat (EBIT) 2 250 1 797 1 900 1 659 1 345
Rörelsemarginal, % 7,1 6,3 7,0 7,1 5,7
Av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan 839 946 959 864 1 022
EBITDA 3 089 2 743 2 859 2 523 2 367
EBITDA-marginal, % 9,8 9,6 10,5 10,7 10,0
Resultat efter finansiella poster 2 099 1 611 1 731 1 523 979
Årets resultat 1 508 1 175 1 402 1 168 742
Balansomslutning 44 998 41 211 35 088 29 556 27 789
Eget kapital 14 285 13 301 12 912 11 373 12 227
Fritt kassaflöde ¹⁾ 852 2 359 -726 -1 094 -1 460
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ 10,5 8,9 11,2 11,1 9,1
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ 10,9 9,0 11,5 9,9 6,3
Soliditet, % 31,7 32,3 36,8 38,5 44,0
Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾ 13,86 10,67 12,88 10,86 6,98
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ 13,75 10,60 12,79 10,78 6,79
Utdelning per aktie, SEK 5,50 5,25 5,00 4,75 4,50
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 131,96 123,64 121,28 107,02 114,04
Antal anställda vid årets slut 16 427 15 465 14 685 14 716 14 140
Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 106 823 782 106 405 523 105 957 065 105 499 980 106 414 144
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 601 672 106 164 150 105 714 805 106 125 666 106 125 107
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 400 920 106 906 726 106 450 263 106 916 255 109 150 344

1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

2017 har omräknats i enlighet med redovisningsprinciper för intäktsredovisning (IFRS 15).

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

Finansiella mål

Långsiktiga mål Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Helår 2017
Organisk försäljningstillväxt, % 5 1 10 11
Rörelsemarginal, % 10 5,8 5,8 7,1
Soliditet, % 30 28,7 32,3 31,7

Moderbolaget

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport. Jämförelseåret 2017 är omräknat med anledning av från 2018 gällande nya redovisningsprinciper för intäktsredovisning, IFRS 15, Intäkter från avtal med kunder. För ytterligare information se not 2.

Resultaträkning för moderbolaget

MSEK Jan-jun 2018 Jan-jun 2017 Helår 2017
Försäljningsintäkter 10 251 9 965 19 891
Kostnad för sålda varor -8 112 -7 850 -15 481
Bruttoresultat 2 139 2 115 4 410
Bruttomarginal % 20,9 21,2 22,2
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -1 979 -1 908 -4 055
Rörelseresultat (EBIT) 160 207 355
Rörelsemarginal % 1,6 2,1 1,8
Resultat från finansiella poster -100 37 519
Resultat efter finansiella poster 60 244 874
Bokslutsdispositioner - - -11
Resultat före skatt 60 244 863
Skatt -20 -85 -216
Periodens resultat 40 159 647

Balansräkning för moderbolaget

MSEK
Not
30 jun 2018 31 dec 2017 30 jun 2017
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 585 543 504
Materiella anläggningstillgångar 3 486 3 228 3 133
Finansiella anläggningstillgångar 6 984 7 032 6 706
Summa anläggningstillgångar 11 055 10 803 10 343
Omsättningstillgångar:
Varulager 6 190 5 581 5 366
Kortfristiga fordringar 15 019 12 460 12 598
Kortfristiga placeringar 3 335 4 459 3 009
Likvida medel 1 334 1 181 792
Summa omsättningstillgångar 25 878 23 681 21 765
SUMMA TILLGÅNGAR 36 933 34 484 32 108
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Bundet eget kapital 2 964 2 964 2 971
Fritt eget kapital 4 376 4 868 4 311
Summa eget kapital 7 340 7 832 7 282
Obeskattade reserver, avsättningar och skulder:
Obeskattade reserver 2 291 2 291 2 280
Avsättningar 1 208 1 089 1 002
Skulder
7
26 094 23 272 21 544
Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder 29 593 26 652 24 826
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 36 933 34 484 32 108

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 7 355 per den 30 juni 2018 jämfört med MSEK 3 418 per den 31 december 2017.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 500 (277). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 34 (74). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 9 495 jämfört med 9 357 personer vid årets början.

Noter Till finansiella rapporter

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Olof Palmes gata 17, 5tr, SE-111 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2017.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för det första halvåret 2018 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 84-85 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2017.

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2017. All information på sidorna 1-29 utgör delårsrapport för perioden 1 januari till 30 juni 2018.

Koncernen och moderbolaget använder de redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2017 förutom att två nya standarder trätt i kraft för räkenskapsår som börjar 1 januari 2018; IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och IFRS 9 Finansiella instrument. För effekter av byte av redovisningsprinciper har tillämpats IAS 8 och övergångsregler i respektive standard.

IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder

IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder reglerar hur redovisning av intäkter ska ske och ersätter IAS 18 Intäkter och IAS 11 Entreprenadavtal. De principer som IFRS 15 bygger på ska ge användare av finansiella rapporter mer användbar information om företagets intäkter. En intäkt ska enligt IFRS 15 redovisas när kunder erhåller kontroll över den försålda varan eller tjänsten, har möjlighet att använda och erhåller nyttan från varan eller tjänsten.

Huvuddragen i intäktsredovisningen följer en femstegsmodell:

    1. Identifiera kontraktet
    1. Identifiera prestationsåtaganden
    1. Fastställ transaktionspriset
    1. Fördela transaktionspriset på respektive åtagande
    1. Redovisa intäkten när åtagandet uppfylls

Ett prestationsåtagande uppfylls enligt standarden vid given tidpunkt eller över tid. Om ett prestationsåtagande uppfylls över tid ska ett av följande kriterier vara uppfyllt:

  • a) kunden erhåller omedelbar nytta när åtagandet uppfylls;
  • b) företagets prestationer skapar eller förbättrar en tillgång som kunden kontrollerar, eller
  • c) företagets prestationer skapar en tillgång som saknar alternativ användning för företaget och företaget har rätt till betalning för hittills nedlagda utgifter inklusive skälig vinst.

Långa kundkontrakt

En stor andel av koncernens verksamhet omfattar långa kundkontrakt med både utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Analysen enligt femstegsmodellen för dessa kontrakt innebär framförallt att bedöma antal prestationsåtaganden och när dessa uppfylls, det vill säga över tid eller vid en given tidpunkt. Då Saabs långa kundkontrakt innehåller väsentlig kundanpassning och integrering av varor och tjänster innebär det oftast att ett prestationsåtagande identifieras och då kostnaden för att anpassa tillgången och sälja den till en ny kund inte skulle vara

oväsentlig är slutsatsen att tillgången bedöms sakna alternativ användning. Då kontrakten också i normalfallet innehåller klausuler som innefattar rätt till betalning inklusive skälig vinst för nedlagda utgifter innebär detta att kriterierna för att redovisa långa kundkontrakt över tid uppfylls. Uppdragsinkomster och uppdragsutgifter redovisas i resultaträkningen som intäkt respektive kostnad i förhållande till kontraktets färdigställandegrad. Färdigställandegraden fastställs genom att bestämma relationen mellan nedlagda utgifter för utfört arbete per balansdagen och beräknade totala utgifter för genomförandet av åtagandet enligt kontraktet. Av den totala intäkten avräknas under respektive period så stor del som motsvarar färdigställandegraden. Färdigställandegraden kan också i vissa fall baseras på när olika delmål som kontraktsmilstolpar eller levererade enheter uppfylls. En befarad förlust redovisas i resultaträkningen så snart denna har identifierats.

Tjänsteuppdrag

För Saabs tjänsteuppdrag som innefattar försäljning av konsulttimmar och supporttjänster, till fast pris eller löpande räkning, erhåller normalt kunden nytta när åtagandet uppfylls. Intäkten redovisas därmed huvudsakligen över tid i takt med att uppdraget enligt kontraktet utförs.

Produkter

Viss del av Saabs intäkter är hänförliga till produkter där utveckling, kundanpassning och integration är relativt liten och avser till största delen enbart tillverkning av produkter, samt vidareförsäljning av exempelvis reservdelar. Dessa kontrakt intäktsredovisas vid en given tidpunkt det vill säga normalt när kontrollen av varan övergått till kund i enlighet med villkoren i kontraktet.

Effekter av byte av redovisningsprinciper avseende intäktsredovisning

Saab tillämpar fullständig retroaktivitet för övergång till IFRS15 från 2018. För ett fåtal kundkontrakt har en justering av metod för intäktsredovisning gjorts. Den främsta anledningen till förändringen är att ett fåtal långa kundkontrakt inte kan redovisa intäkt succesivt över tid beroende på att rätten till betalning inklusive vinst för nerlagt arbete inte uppfylls. Omräkningseffekter för IFRS15 som uppstår påverkar eget kapital i öppningsbalansen för jämförelseåret 2017 med MSEK -164 och öppningsbalansen för 2018 med MSEK -92. Försäljningsintäkterna ökar 2017 med MSEK 272 och rörelseresultatet påverkas positivt med MSEK 95 och årets resultat med MSEK 70. Försäljningsintäkterna för det första halvåret 2017 ökar med MSEK 5 och rörelseresultatet påverkas positivt med MSEK 1 och periodens resultat med MSEK 1. För mer information se Saabs årsredovisning 2017 not 46. För moderbolaget Saab AB uppgår omräkningseffekterna för eget kapital till MSEK -8 i öppningsbalansen 2017och för öppningsbalansen 2018 MSEK -11. Försäljningsintäkterna påverkas med MSEK -67 för helåret 2017 och MSEK -33 för första halvåret 2017. Periodens resultat påverkas med MSEK -2 för helåret 2017 och med MSEK 0 för första halvåret 2017.

IFRS 9 Finansiella instrument

IFRS 9 Finansiella instrument hanterar klassificering, värdering och redovisning av finansiella tillgångar och skulder och inför nya regler för säkringsredovisning och nedskrivning av finansiella tillgångar och ersätter merparten av vägledningen i IAS 39. Enligt standarden ska säkringsredovisning tillämpas prospektivt och ett företag behöver inte räkna om tidigare perioder och Saab har inte gjort detta.

Koncernens finansiella tillgångar klassificeras i enlighet med IFRS 9 i tre kategorier; upplupet anskaffningsvärde, verkligt värde via övrigt totalresultat och verkligt värde via resultaträkningen beroende på om de är finansiella fordringar, derivat eller eget kapitalinstrument och i enlighet vad som beskrivs nedan.

Värderingen av koncernens finansiella fordringar styrs på grundval av företagets affärsmodell för förvaltningen av ekonomiska tillgångar. Kortfristiga placeringar innehas främst för handel för att placera

överskottslikviditet och försäljningar sker frekvent för att hantera likviditetsbehov och maximera avkastning. Uppföljning och värdering sker löpande till verkligt värde via resultaträkningen. Tillgångar som innehas i syfte att erhålla avtalsenliga kassaflöden som utgörs av kapitalbelopp och ränta från den operativa verksamheten såsom likvida medel, kundfordringar, lånefordringar, övriga fordringar och avtalstillgångar i enlighet med IFRS 15 värderas till upplupet anskaffningsvärde. Nedskrivning av finansiella fordringar såsom kundfordringar, avtalstillgångar och fordringar på intresseföretag och joint ventures beräknas baserat på förväntade kreditförluster för hela förväntade löptiden istället för när det finns objektiv information som visar att koncernen inte kommer att få full betalning som under tidigare standarder.

Derivat värderas till verkligt värde via resultaträkningen, förutom när säkringsredovisning för kassaflödessäkringar tillämpas då den del som avser effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat.

Eget kapitalinstrument som aktier och andelar värderas löpande till verkligt värde med värdeförändringar redovisade i resultaträkningen.

Effekter av byte av redovisningsprinciper avseende finansiella instrument

IFRS 9 har inte någon väsentlig påverkan på koncernens resultaträkning eller finansiella ställning. Säkringsredovisningen påverkas inte, men Saab går över till IFRS 9:s säkringsredovisning då det är ett val i standarden. De nya reglerna för klassificering av finansiella tillgångar innebär ingen förändring förutom att ett lån till ett intresseföretag enligt IFRS 9 redovisas till verkligt värde över resultaträkningen istället för till upplupet anskaffningsvärde. Lånet uppgick per 1 januari 2018 till MSEK 26. Effekten på eget kapital i öppningsbalansen 2018 uppgår till MSEK -4, vilket är hänförligt till nedskrivningar av fordringar på intresseföretag och joint ventures. För mer information se Saabs årsredovisning 2017 not 46. För moderbolaget Saab AB påverkas eget kapital i öppningsbalansen 2018 med MSEK -9, hänförligt till nedskrivningar av fordringar på koncernföretag, intresseföretag och joint ventures.

IFRS 16 Leasingavtal

Från och med räkenskapsår som börjar 1 januari 2019 kommer IFRS 16 Leasingavtal att gälla. IFRS16 är en ny standard för redovisning av leasingkontrakt som ersätter IAS17 Leasing. I korthet innebär den nya standarden att för leasetagare försvinner den nuvarande klassificeringen i operationell och finansiell leasing och ersätts av en modell där tillgångar och skulder för samtliga leasingavtal ska redovisas i balansräkningen. Under 2018 fortsätter Saab med analys och utvärdering samt förberedelser av införandet av standarden från 2019. För mer information se not 1 i årsredovisningen 2017.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar, minoritetsandelar i bolag i olika tillväxtfaser samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.

Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.

Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.

Surveillance

Surveillance levererar effektiva lösningar för säkerhet och trygghet, för övervakning och beslutsstöd och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radar-, signalspanings- och självskyddssystem samt ledningssystem för marin, flygvapen och armé.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot främst civila kunder.

Kockums

Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I portföljen finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.

Orderingång per rörelsesegment

Jan-jun Jan-jun
Föränd
Kv2 Kv2 Helår
MSEK ring, %
2018
2017
2018 2017 2017
Aeronautics 2 148 1 718 25 759 1 104 3 295
Dynamics 2 573 6 277 -59 1 218 1 990 8 615
Surveillance 4 042 4 439 -9 2 311 2 778 7 048
Support and Services 1 875 4 490 -58 1 152 2 485 6 199
Industrial Products
and Services
2 645 3 274 -19 1 543 1 830 5 842
Kockums 530 1 834 -71 149 1 685 2 129
Internt -1 149 -1 478 -603 -1 019 -2 287
Summa 12 664 20 554 -38 6 529 10 853 30 841

Orderingång per region

MSEK Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Föränd
ring, %
Helår
2017
Sverige 4 477 10 818 -59 13 963
Övriga Europa 2 890 2 707 7 5 116
Nordamerika 2 038 1 255 62 2 712
Central- och Sydamerika 75 134 -45 898
Asien 1 532 4 301 -64 5 721
Afrika 72 145 -50 529
Australien etc. 1 580 1 194 32 1 902
Summa 12 664 20 554 -38 30 841

Orderstock per rörelsesegment

MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Aeronautics 48 389 50 154 52 301
Dynamics 12 094 11 597 12 451
Surveillance 15 328 14 764 15 636
Support and Services 11 682 12 513 13 604
Industrial Products and Services 11 513 11 697 11 954
Kockums 7 724 8 815 9 360
Internt -2 257 -2 307 -2 537
Summa 104 473 107 233 112 769

Orderstock per region

MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Sverige 36 986 39 258 42 274
Övriga Europa 10 877 10 098 9 945
Nordamerika 5 628 4 810 4 867
Central- och Sydamerika 35 562 37 174 37 922
Asien 11 455 12 872 15 044
Afrika 682 794 573
Australien etc. 3 283 2 227 2 144
Summa 104 473 107 233 112 769

Försäljningsintäkter per rörelsesegment

MSEK Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Kv2
2018
2017 Kv2 Rullande
12 mån
Helår
2017
Aeronautics 3 913 3 543 1 871 1 865 7 637 7 267
Dynamics 2 120 2 381 1 064 1 235 5 356 5 617
Surveillance 3 577 3 152 1 799 1 720 7 058 6 633
Support and Services 2 736 3 042 1 400 1 347 5 512 5 818
Industrial Products
and Services
2 950 2 834 1 559 1 450 5 751 5 635
Kockums 1 625 1 384 880 706 2 953 2 712
Internt -1 202 -978 -620 -551 -2 240 -2 016
Summa 15 719 15 358 7 953 7 772 32 027 31 666

Försäljningsintäkter per region

MSEK Jan-jun
2018
I %
fsg
Jan-jun
2017
I %
fsg
Helår
2017
I %
fsg
Sverige 6 753 43 6 556 43 13 216 42
Övriga Europa 2 169 14 2 236 15 4 496 14
Nordamerika 1 333 8 1 290 8 2 778 9
Central- och Sydamerika 1 690 11 1 136 7 2 653 8
Asien 2 969 19 3 431 22 7 041 22
Afrika 184 1 277 2 449 1
Australien etc. 621 4 432 3 1 033 3
Summa 15 719 100 15 358 100 31 666 100

Information om större kunder

Under det första halvåret 2018 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 5 156 (5 449).

Säsongsvariationer

En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Jan-jun
2018
I %
fsg
Jan-jun
2017
I %
fsg
Rullande
12 mån
Helår
2017
Aeronautics 258 6,6 186 5,2 550 478
Dynamics 90 4,2 226 9,5 544 680
Surveillance 219 6,1 211
315
6,7
10,4
640 632
Support and Services 333 12,2 720 702
Industrial Products
and Services
81 2,7 56 2,0 141 116
Kockums 84 5,2 75 5,4 166 157
Rörelsesegmentens
rörelseresultat
1 065 6,8 1 069 7,0 2 761 2 765
Corporate -160 -183 -492 -515
Summa 905 5,8 886 5,8 2 269 2 250

Av- och nedskrivningar per rörelsesegment

MSEK Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Föränd
ring, %
Kv2
2018
Kv2
2017
Rullande
12 mån
Helår
2017
Aeronautics 27 23 17 13 12 54 50
Dynamics 37 42 -12 19 21 80 85
Surveillance 135 145 -7 68 75 283 293
Support and
Services
Industrial Products
9 9 - 5 5 19 19
and Services 43 49 -12 20 25 91 97
Kockums 15 12 25 8 6 26 23
Corporate 152 148 3 78 77 276 272
Summa 418 428 -2 211 221 829 839

Operationellt kassaflöde per rörelsesegment

MSEK Jan-jun Jan-jun
2018
2017 Kv2
2018
Kv2
2017
Rullande
12 mån
Helår
2017
Aeronautics -1 963 232 -414 -746 -931 1 264
Dynamics -390 183 -419 46 532 1 105
Surveillance -477 174 -1 -243 -711 -60
Support and Services
Industrial Products and
196 -49 355 176 371 126
Services -144 -367 -192 -228 -73 -296
Kockums 423 -140 434 -254 769 206
Corporate -395 -476 -302 -180 -876 -957
Summa -2 750 -443 -539 -1 429 -919 1 388

Sysselsatt kapital per rörelsesegment

MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Aeronautics 3 638 2 191 2 286
Dynamics 3 430 3 232 3 220
Surveillance 6 744 6 103 5 653
Support and Services 3 089 3 222 2 921
Industrial Products and Services 4 205 4 178 4 146
Kockums 1 095 1 016 798
Corporate 4 109 3 357 2 623
Summa 26 310 23 299 21 647

Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment

Antal vid periodens slut 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Aeronautics 3 098 3 073 3 013
Dynamics 2 184 2 143 2 117
Surveillance 3 733 3 601 3 524
Support and Services 1 867 1 865 1 913
Industrial Products and Services 3 470 3 488 3 525
Kockums 1 175 1 115 939
Corporate 899 886 868
Summa 16 426 16 171 15 899

NOT 4 Försäljningsintäkternas fördelning

Aeronautics Dynamics Surveillance Support and
Services
Industrial
Products and
Services
Kockums Corporate/
eliminering
Group
MSEK Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Externa försäljningsintäkter 3 707 3 323 2 013 2 302 3 445 3 008 2 666 2 963 2 251 2 306 1 619 1 383 18 73 15 719 15 358
Interna försäljningsintäkter 206 220 107 79 132 144 70 79 699 528 6 1 -1 220 -1 051 - -
Summa intäkter 3 913 3 543 2 120 2 381 3 577 3 152 2 736 3 042 2 950 2 834 1 625 1 384 -1 202 -978 15 719 15 358
Försäljningsintäkter per
kundkategori:
Militära kunder 3 703 3 317 1 866 2 164 3 411 2 968 2 207 2 464 475 480 1 619 1 383 16 70 13 297 12 846
Civila kunder 4 6 147 138 34 40 459 499 1 776 1 826 - - 2 3 2 422 2 512
Summa externa intäkter 3 707 3 323 2 013 2 302 3 445 3 008 2 666 2 963 2 251 2 306 1 619 1 383 18 73 15 719 15 358
Försäljningsintäkter per
intäktsslag:
Långa kundkontrakt 3 377 3 036 805 1 025 2 428 2 211 1 041 1 471 1 182 1 183 1 300 1 187 18 73 10 151 10 186
Tjänster 314 279 359 315 741 626 1 343 1 247 978 946 319 196 - - 4 054 3 609
Produkter 16 8 849 962 276 171 282 245 91 177 - - - - 1 514 1 563
Summa externa intäkter 3 707 3 323 2 013 2 302 3 445 3 008 2 666 2 963 2 251 2 306 1 619 1 383 18 73 15 719 15 358
Försäljningsintäkter per
marknadssegment:
Militärt flyg 3 707 3 323 164 223 1 866 1 545 1 836 2 131 171 215 - - 11 60 7 755 7 497
Land - - 1 243 1 550 635 691 399 370 293 301 - - - - 2 570 2 912
Marin - - 517 448 909 713 96 65 4 5 1 619 1 383 7 13 3 152 2 627
Samhällssäkerhet - - 81 81 15 36 90 71 845 833 - - - - 1 031 1 021
Kommersiellt flyg - - - - 1 - 245 326 576 562 - - - - 822 888
Andra segment - - 8 - 19 23 - - 362 390 - - - - 389 413
Summa externa intäkter 3 707 3 323 2 013 2 302 3 445 3 008 2 666 2 963 2 251 2 306 1 619 1 383 18 73 15 719 15 358
Tidpunkt för
intäktsredovisning:
Över tid 3 685 3 287 1 067 911 2 982 2 456 2 064 2 425 1 388 1 382 1 557 1 348 18 73 12 761 11 882
Vid en given tidpunkt 22 36 946 1 391 463 552 602 538 863 924 62 35 - - 2 958 3 476
Summa externa intäkter 3 707 3 323 2 013 2 302 3 445 3 008 2 666 2 963 2 251 2 306 1 619 1 383 18 73 15 719 15 358

NOT 5 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På årsstämman 2018, den 10 april, beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 5,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 588.

Avstämningsdag för utdelningen var den 12 april 2018 och utbetalning av utdelning gjordes den 17 april 2018.

NOT 6 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Goodwill 5 294 5 177 5 120
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 740 2 360 1 893
Andra immateriella tillgångar 373 325 263
Summa 8 407 7 862 7 276

NOT 7 Nettolikviditet/-skuld

MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Tillgångar:
Likvida medel 2 271 2 202 1 579
Kortfristiga placeringar 3 345 4 469 3 024
Summa likvida placeringar 5 616 6 671 4 603
Kortfristiga räntebärande fordringar - 14 27
Långfristiga räntebärande fordringar 465 454 445
Långfristiga fordringar hänförliga
till pensioner
40 40 51
Långfristiga räntebärande
finansiella investeringar
- - 136
Summa räntebärande tillgångar 6 121 7 179 5 262
Skulder:
Skulder till kreditinstitut 8 606 5 798 5 156
Skulder till intresseföretag och
joint ventures
43 45 55
Övriga räntebärande skulder 492 484 506
Avsättning för pensioner ¹⁾ 3 469 2 686 2 741
Summa räntebärande skulder och avsättning för
pensioner 12 610 9 013 8 458
Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) -6 489 -1 834 -3 196

1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Revolverande kreditfacilitet
(Förfallotidpunkt 2022) 6 000 - 6 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2018) 44 - 44
Summa 6 044 - 6 044
Moderbolaget
MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Långfristiga skulder till kreditinstitut 8 293 5 798 5 122
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 312 - 33
Summa 8 605 5 798 5 155

Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Under första kvartalet 2018 utökades MTN-programmet från MSEK 6 000 till MSEK 10 000.

Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN). I april 2018 emitterades ett nytt lån, MSEK 500 med förfall 2025. Detta medförde att utestående lån under MTN-programmet tillsammans uppgår till MSEK 7 562. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100.

NOT 8 Sysselsatt kapital

MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Totala tillgångar 47 684 44 998 40 812
Avgår icke räntebärande skulder 21 374 21 699 19 164
Sysselsatt kapital 26 310 23 299 21 648

NOT 9 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ³⁾

Redovisat värde 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Finansiella tillgångar
Värderat till upplupet anskaffningsvärde:
Kundfordringar, avtalstillgångar och övriga fordringar 14 551 13 133 11 822
Likvida medel 2 271 2 202 1 579
Långfristiga fordringar 458 481 456
Finansiella placeringar ¹⁾ - - 136
Värderat till verkligt värde via resultaträkningen:
Kortfristiga placeringar 3 345 4 469 3 024
Derivat avseende handel 118 109 86
Långfristiga fordringar 35 - -
Finansiella placeringar 28 26 26
Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat:
Derivat som säkringsredovisas 1 173 1 030 1 020
Summa finansiella tillgångar 21 979 21 450 18 149
Finansiella skulder
Värderat till upplupet anskaffningsvärde:
Räntebärande skulder ²⁾ 9 143 6 327 5 717
Övriga skulder 7 189 6 934 6 342
Värderat till verkligt värde i resultaträkningen:
Derivat avseende handel 48 86 47
Värderat till verkligt värde via övrigt totalresultat:
Derivat som säkringsredovisas 1 502 1 007 1 008
Summa finansiella skulder 17 882 14 354 13 114
¹⁾ Verkligt värde - - 139
²⁾ Verkligt värde 9 349 6 412 5 839

³⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 1 151.

Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder

Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Garman-Kohlhagens.

Nivå 1

Enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen:

  • Obligationer och räntebärande värdepapper
  • Elderivat
  • Ränteterminer

Nivå 2

Enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata:

  • Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
  • Optioner: Optionsprissättningsmodellen Garman-Kohlhagens används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
  • Ränteswappar och cross currency basis-swappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.

Nivå 3

Enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag:

• Aktier och andelar som är onoterade

Per den 30 juni 2018 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:

Tillgångar värderade till verkligt värde Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 30 jun
2018
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och räntebärande
värdepapper
3 345 3 345 - -
Valutaterminer 1 141 - 1 141 -
Valutaoptioner 10 - 10 -
Cross currency basis-swappar 108 - 108 -
Elderivat 32 32 - -
Aktier, andelar och långfristiga fordringar 63 - - 63
Summa 4 699 3 377 1 259 63
MSEK 30 jun
2018
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer 1 400 - 1 400 -
Valutaoptioner 46 - 46 -
Ränteswappar 104 - 104 -
Elderivat - - - -
Summa 1 550 - 1 550 -

NOT 10 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Fritt kassaflöde Totalt Totalt Totalt
MSEK koncernen
jan-jun 2018
koncernen
jan-jun 2017
Kv2 2018 Kv2 2017 koncernen
Helår 2017
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster 1 655 1 517 707 684 3 688
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Avtalstillgångar och -skulder -3 814 -2 122 -1 226 -1 818 -718
Varulager -824 -938 -350 -495 -972
Övriga rörelsefordringar 790 1 348 229 118 925
Övriga rörelseskulder 856 738 871 576 704
Avsättningar -166 -31 -118 -10 -107
Förändring av rörelsekapital -3 158 -1 005 -594 -1 629 -168
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster -1 503 512 113 -945 3 520
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -586 -421 -315 -193 -1 064
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -667 -556 -341 -309 -1 093
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 6 22 4 18 25
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -1 247 -955 -652 -484 -2 132
Operationellt kassaflöde -2 750 -443 -539 -1 429 1 388
Skatter och andra finansiella poster -500 -83 -306 1 -356
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar 50 -6 56 -1 -10
Förvärv av verksamheter 5 - 5 - -170
Avyttring av koncernföretag 3 - 3 - -
Fritt kassaflöde -3 192 -532 -781 -1 429 852

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde jämfört med kassaflöde i kassaflödesanalysen Likvida medel

MSEK Jan-jun
2018
Jan-jun
2017
Kv2
2018
Kv2
2017
Helår
2017
Fritt kassaflöde
Investeringsverksamheten – räntebärande:
-3 192 -532 -781 -1 429 852
Kortfristiga placeringar 1 116 1 515 945 1 744 63
Andra finansiella placeringar och fordringar -5 -39 22 -26 84
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -34 -176 -14 -170 -1 301
Upptagande av lån 2 750 - 500 - 1 700
Utbetald utdelning till moderbolagets
aktieägare
-588 -559 -588 -559 -559
Utbetald utdelning till innehav utan
bestämmande inflytande
- -3 - -3 -4
Transaktioner med innehavare utan
bestämmande inflytande
-18 - -18 - -
Periodens kassaflöde 29 206 66 -443 835
MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 1 366 1 463 879
Bankdepositioner 905 739 700
Summa enligt balansräkningen 2 271 2 202 1 579
Summa enligt kassaflödesanalysen 2 271 2 202 1 579

NOT 11 Rörelseförvärv

Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under perioden.

NOT 12 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön.

Avsättningar för pensioner enligt IAS 19

MSEK 30 jun
2018
31 dec
2017
30 jun
2017
Förmånsbestämd pensionsskuld 10 277 9 341 9 087
Särskild löneskatt 921 738 692
Avgår förvaltningstillgångar 6 848 6 695 6 397
Nettoavsättning pensioner 4 350 3 384 3 382
varav redovisat som långfristig fordran 40 40 51

NOT 13 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 14 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden.

Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2017 not 40.

NOT 15 Definitioner

Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av försäljningsintäkter.

Effektiv skattesats

Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Fritt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Jämförelsestörande poster

Resultatposter av engångskaraktär med en betydande inverkan på resultatet och som är viktiga för att förstå den underliggande verksamhetsutvecklingen.

Nettoinvesteringar

Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt förvärv och avyttringar av icke räntebärande finansiella tillgångar.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Operationellt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Orderingång

Totalt värde på mottagna order under perioden.

Orderstock

Totalt värde på utestående order vid periodens slut.

Organisk försäljningstillväxt

Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.

Ordlista

FMV Försvarets Materielverk
FRN Floating Rate Note, lån med rörlig ränta
FTE Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en
anställd som arbetar heltid under ett år
  • IAS International Accounting Standards, internationella redovisningsregler
  • IFRS International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler
  • MTN Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Linköping den 20 juli 2018

Marcus Wallenberg Ordförande

Sten Jakobsson Vice ordförande

Danica Kragic Jensfelt Styrelseledamot

Sara Mazur Styrelseledamot

Daniel Nodhäll Styrelseledamot

Bert Nordberg Styrelseledamot Erika Söderberg Johnson Styrelseledamot

Cecilia Stegö Chiló Styrelseledamot

Joakim Westh Styrelseledamot

Stefan Andersson Styrelseledamot

Göran Gustavsson Styrelseledamot

Nils Lindskog Styrelseledamot

Håkan Buskhe Verkställande direktör och styrelseledamot Denna halvårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Kontakt Kalender

Media: Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Petter Larsson, Media Relations Manager tfn +46 734 18 70 37

Finansmarknad:

Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 72 14

Press- och analytikerkonferens

Den 20 juli 2018 klockan 10:00, Saab AB, våning 5 Olof Palmes gata 17, 111 22 Stockholm

Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45

Du är välkommen att delta på plats hos Saab AB, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.

Webbsändning: http://saab-interimreport.creo.se/180720/

Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 8 56642696 Storbritannien: +44 2030089815 USA: + 1 8557532237

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.

Delårsrapport januari–september 2018 Publiceras 23 oktober 2018

Bokslutskommuniké 2018 Publiceras 15 februari 2019

Delårsrapport januari–mars 2019 Publiceras 26 april 2019

Delårsrapport januari–juni 2019 Publiceras 19 juli 2019

2018: Kv2