Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2016

Feb 13, 2017

2958_10-k_2017-02-13_ab080def-b606-41a7-9090-d260cf154a98.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

FORTSATT TILLVÄXT

Under 2016 såg vi en ökad oro i världen till följd av det geopolitiska läget. Som en konsekvens av detta ökade efterfrågan på kostnadseffektiva försvars- och säkerhetssystem. Till detta blev kraven på minskade ledtider allt högre. Saab fortsätter mot denna bakgrund att fokusera på att utveckla och effektivisera verksamheten och att leverera på vår orderstock. Vi uppnådde en organisk försäljningstillväxt om 5 procent under 2016 i linje med våra långsiktiga mål.

Redan under 2015 ökade försäljningsintäkterna efter några år av betydande investeringar i utveckling av nya produkter samt en satsning på en ny marknadsorganisation.

Orderingång

Orderingången 2016 var lägre än 2015, då bolaget bland annat fick beställningar på den nya versionen av Gripen till Brasilien, en ny generation av det flygburna övervakningssystemet GlobalEye och utvecklingen av ubåtssystemet A26. Vi såg en god utveckling av mindre beställningar med ett värde under MSEK 100 som ökade med 3 procent jämfört med 2015. Affärsområdet Dynamics stärkte under 2016 sin orderstock bland annat genom beställningar på den senaste versionen av det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf och luftvärnssystemet RBS 70.

Under fjärde kvartalet var orderingången något lägre än förväntat, då en väsentlig beställning inom flygburna övervakningssystem lades senare än förväntat och inkom först i januari 2017.

Framsteg inom utvecklingsprojekt

Under 2016 togs viktiga steg i flera av bolagets stora projekt. I februari presenterade Saab GlobalEye.

I maj presenterade Saab den nya versionen av Gripen och i september presenterade Boeing och Saab de två första flygplanen till det amerikanska flygvapnets T-X-upphandling. I december gjordes den första flygningen av det nya skolflygplanet.

I syfte att skapa ett helhetserbjudande för fjärrstyrda digitala tjänster inom flygtrafikledning bildade Saab och LFV under året ett gemensamt bolag. Det finns ett stort intresse för dessa lösningar över hela världen.

Starkt kassaflöde

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 797 (1 900) med en rörelsemarginal på 6,3 procent (7,0). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet 2015 till MSEK 1 782 och rörelsemarginalen uppgick till 6,6 procent. Idag befinner sig flera stora projekt i ett tidigt stadium där de i de flesta fall genererar lägre vinstuttag.

Utvecklingen av framtidens skolflygplan tillsammans med Boeing har även det påverkat rörelseresultatet. Affärsområdena Dynamics och Surveillance rapporterade förbättringar av rörelseresultatet till följd av ökade leveranser och en förändrad produktmix.

Ett stort fokus har under 2016 legat på genomförandet av de större utvecklingsprojekten i orderstocken, vilket kommer att fortsätta under 2017.

Det operationella kassaflödet var starkt och uppgick till MSEK 2 603 (-500), trots att kundfordringsförsäljningsprogrammet ej var utnyttjat vid årets slut 2016. Det stärktes av inbetalningar relaterade till stora projekt under året, liksom av hög aktivitetsnivå inom affärsområdet Dynamics.

Resultat per aktie efter utspädning uppgick till SEK 10,60 (12,79).

Styrelsen föreslår en utdelning för 2016 om SEK 5,25 per aktie (5,00).

Fortsatt tillväxt

Orderstocken stärktes betydligt under 2016 i affärsområdet Dynamics. Samtliga affärsområden hade vid utgången av året en stark orderstock, vilket gör att vi är väl positionerade för en fortsatt tillväxtresa under 2017.

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JANUARI-DECEMBER 2016

Håkan Buskhe, VD

PROGNOS FÖR 2017:

  • Försäljningstillväxten under 2017 bedömer vi kommer att vara högre än Saabs långsiktiga finansiella mål: en årlig organisk tillväxt på 5 procent.
  • Rörelsemarginalen 2017, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, bedöms stärkas jämfört med 2016. Därmed tar bolaget ett steg mot sitt långsiktiga finansiella mål: en rörelsemarginal på 10 procent.

Finansiell översikt

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015
Orderingång 21 828 81 175 -73 6 868 18 576
Orderstock 107 606 113 834 -5
Försäljningsintäkter 28 631 27 186 5 9 016 10 070
Bruttoresultat 6 883 6 486 6 2 451 2 530
Bruttomarginal, % 24,0 23,9 27,2 25,1
EBITDA 2 743 2 859 -4 1 206 1 600
EBITDA-marginal, % 9,6 10,5 13,4 15,9
Rörelseresultat (EBIT) 1 797 1 900 -5 960 1 347
Rörelsemarginal, % 6,3 7,0 10,6 13,4
Periodens resultat 1 175 1 402 -16 639 1 109
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 10,60 12,79 5,82 10,32
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ 9,0 11,5
Operationellt kassaflöde 2 603 -500 681 653
Fritt kassaflöde 2 359 -726 619 869
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 22,07 -6,82 5,78 8,15

1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 45% (86) av total orderingång under 2016.

Orderstockens fördelning över år:

2017: SEK 24,5 miljarder 2018: SEK 17,0 miljarder 2019: SEK 13,5 miljarder 2020: SEK 15,8 miljarder Efter 2020: SEK 36,8 miljarder

Försvar/Civilt Totalt var 84% (95) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under 2016.

Marknad Totalt var 59% (80) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under 2016.

Försäljningsintäkter, MSEK

Orderläge

Fjärde kvartalet 2016

Under det fjärde kvartalet mottog Saab flertalet större beställningar. Bland annat flera beställningar från Försvarets Materielverk (FMV) relaterade till Gripenprogrammen, vilka i kvartalet sammantaget uppgick till MSEK 964.

Januari-december 2016

I januari ingicks avtal gällande produktion och leverans av ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf. Det sammanlagda ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,4 miljarder. Leveranser äger rum under perioden 2016-2019.

Saab mottog under året en order inom flygburen övervakning (AEW&C) uppgående till cirka SEK 1,1 miljarder. Leveranser sker under perioden 2016-2018.

FMV gjorde en beställning gällande utveckling och produktion av Nytt Lätt Torpedsystem uppgående till ett totalt värde av cirka SEK 1,5 miljarder. Beställningen är en del av en avsiktsförklaring mellan Saab och FMV, som offentliggjordes den 9 juni 2014, avseende det svenska försvarets undervattensförmåga för perioden 2015-2024. Saab fick även en beställning på RBS 70 NG VSHORAD (Very Short Range Air Defence System), den senaste versionen av Saabs luftvärnssystem RBS 70, uppgående till MSEK 378.

Totalt mottog Saab order om SEK 21,8 miljarder under 2016, varav SEK 12,0 miljarder (11,7 miljarder) var hänförliga till order under MSEK 100, en ökning med 3 procent jämfört med 2015.

För en lista på väsentliga beställningar under 2016, se not 3.

Under 2016 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 545 jämfört med MSEK 183 under 2015.

Orderstocken vid årets slut uppgick till MSEK 107 606 jämfört med MSEK 113 834 vid årets början.

Försäljningsintäkter

Fjärde kvartalet 2016

Försäljningsintäkterna under det fjärde kvartalet uppgick till MSEK 9 016 (10 070). I fjärde kvartalet 2015 stärktes försäljningsintäkterna till stor del av förberedande arbete relaterat till en beställning på ett luftburet övervakningssystem som vinstavräknades vid kontraktets tecknande.

Januari-december 2016

Försäljningsintäkterna under året uppgick till MSEK 28 631 (27 186). Ökningen är främst relaterad till större projekt samt till stärkt orderingång inom affärsområdet Dynamics.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 16 242 (15 787), motsvarande 57 procent (58), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 83 procent (82) den försvarsrelaterade marknaden.

Försäljningstillväxt

Procent Helår 2016 Helår 2015 Kv4 2016 Kv4 2015
Organisk försäljningstillväxt 5 11 -11 35
Förvärv
Valutaeffekter avseende omräkning av utländska
- 3 - -
dotterföretag - 2 1 1
Total försäljningstillväxt 5 16 -10 36

Försäljningsintäkter per marknadssegment

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, %
Militärt flyg 12 787 12 642 1
Land 6 453 5 581 16
Marin 4 897 4 286 14
Samhällssäkerhet 1 987 2 127 -7
Kommersiellt flyg 1 987 2 096 -5
Andra segment 520 454 15
Summa 28 631 27 186 5

Bruttomarginal, %

Rörelsemarginal, %

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Resultat

Fjärde kvartalet 2016

Bruttomarginalen under det fjärde kvartalet på 27,2 procent (25,1) förbättrades till följd av en förändrad produktmix och förbättrade marginaler inom de flesta affärsområden.

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 960 (1 347) med en rörelsemarginal om 10,6 procent (13,4). Under fjärde kvartalet 2015 mottogs en stor beställning på ett flygburet radarsystem där förberedande arbete relaterat till beställningen vinstavräknades vid kontraktets tecknande och bidrog till en hög rörelsemarginal i perioden för affärsområdena Surveillance och Support and Services. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet fjärde kvartalet 2015 till MSEK 1 229 och rörelsemarginalen uppgick till 12,2 procent.

Januari-december 2016

Bruttomarginalen på 24,0 procent (23,9) var i linje med 2015.

Totala avskrivningar uppgick till MSEK 946 (959). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 493 (451).

De totala utgifterna för satsningar på forskning och utveckling uppgick till MSEK 7 421 (6 841). Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 2 065 (1 765), varav MSEK 784 (524) har aktiverats. Den ökade aktiveringen av utvecklingsutgifter är främst hänförlig till GlobalEye. De egenfinansierade utvecklingssatsningarna är främst relaterade till radar- och sensorteknologi samt till T-X-programmet.

Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 453 (508), varav avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 311 (323). Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -38 (40), främst relaterad till ett lägre resultat inom den minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser. Portföljen hanteras inom affärsområdet Industrial Products and Services.

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 797 (1 900) med en rörelsemarginal på 6,3 procent (7,0). Affärsområdena Dynamics och Surveillance såg förbättringar av rörelseresultatet till följd av ökade leveranser och en förändrad produktmix. 2015 bidrog en stor beställning på ett flygburet radarsystem där förberedande arbete relaterat till beställningen vinstavräknades vid kontraktets tecknande till en högre rörelsemarginal för affärsområdena Surveillance och Support and Services.

Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet 2015 till MSEK 1 782 och rörelsemarginalen uppgick till 6,6 procent.

Under 2015 bidrog upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till avvecklingen av Saabs leasingverksamhet (SAL), positivt till rörelseresultatet.

Finansnetto

MSEK Helår 2016 Helår 2015
Finansnetto hänförligt till pensioner -60 -64
Räntenetto -76 -79
Valutavinster/-förluster -11 -118
Övriga finansiella poster -39 92
Summa -186 -169

Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i balansräkningen. Se not 11 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.

Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder samt realiserade resultat avseende derivat.

Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen.

Övriga finansiella poster består av kostnader hänförliga till programmet för försäljning av kundfordringar, orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av likvida medel i andra valutor än SEK. För att minska ränterisken i investeringsportföljen, bestående av långa räntebärande värdepapper, används derivat.

I december 2015 sålde Saab sin ägarandel i det indiska företaget Pipavav Defence and Offshore Engineering Company Limited. Försäljningen resulterade i en realisationsvinst om MSEK 117, vilken redovisades i övriga finansiella poster.

Skatt

Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -436 (-329), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 27 procent (19). Under året gjordes en omvärdering av en uppskjuten skattefordran vilket ledde till en högre skattesats under 2016. Den lägre skattesatsen under 2015 beror främst på icke skattepliktiga intäkter, såsom realisationsvinster.

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 8,9 procent (11,2) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 9,0 procent (11,5), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Förändring i nettoskuld 2016

MSEK
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 dec 2015
-3 217
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
4 154
Förändring i
nettopensionsförpliktelse
Nettoinvesteringar
-531
-1 745
Förvärv och avyttring av
koncernföretag
Utdelning
28
-530
Valutaeffekt och orealiserat resultat
från finansiella investeringar
5
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-),
31 dec 2016
-1 836

Finansiell ställning och likviditet

Vid utgången av december 2016 var nettoskulden MSEK 1 836, en minskning med MSEK 1 381 jämfört med årets slut 2015 då nettoskulden uppgick till MSEK 3 217.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK 4 154.

Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 31 december 2016 uppgick till MSEK 2 424, jämfört med MSEK 1 893 vid årets slut 2015. Detta hade en negativ påverkan på nettoskulden om MSEK 531. Ökningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av pensionsåtagandet sänktes till 2,75 procent från 3,25 procent under året. Inflationsantagandet för beräkning av pensionsskulden var 1,75 procent, i linje med antagandet vid

årets slut 2015. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 11. Under året gjordes nettoinvesteringar om cirka MSEK 1 745, där aktiverade egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 784.

Avyttringar och förvärv av koncernföretag minskade nettoskulden med MSEK 28. Dessutom utbetalades utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till MSEK 530.

Valutakursdifferenser på likvida medel samt orealiserade resultat avseende finansiella placeringar påverkade nettoskulden positivt med MSEK 5.

Per den 31 december 2016 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 5 944 jämfört med MSEK 3 845 vid årets slut 2015. Ökningen är främst hänförlig till förskott från kunder under året.

Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen uppgick till MSEK 1 652 per 31 december 2016 jämfört med MSEK 1 157 per 31 december 2015. Ökningen är främst hänförlig till GlobalEye.

Varulagret ökade med MSEK 1 417 under 2016 främst till följd av förberedelser inför leveranser i större projekt under 2017.

Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 4 811, en ökning med cirka MSEK 400 jämfört med årsslutet 2015. Ökningen är främst hänförlig till investeringar i fastigheter.

Kundfordringar uppgick till MSEK 5 402 per den 31 december 2016 och till MSEK 2 913 per den 31 december 2015. Fordringar hos beställare uppgick till MSEK 6 222 per den 31 december 2016 och till MSEK 7 549 per den 31 december 2015. Minskningen härrör främst till inbetalningar relaterade till beställningar på GlobalEye och Gripen.

Investeringar

Kassaflödeseffekten av investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 807 (799). Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 882 (594), av vilka MSEK 784 (524) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och MSEK 98 (70) andra immateriella anläggningstillgångar.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015 Förändring
Nettolikviditet/-skuld ¹⁾ -1 836 -3 217 1 381
Immateriella anläggningstillgångar 7 094 6 476 618
Goodwill 5 196 5 045 151
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 652 1 157 495
Andra immateriella anläggningstillgångar 246 274 -28
Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ 5 135 4 796 339
Varulager 6 660 5 243 1 417
Kundfordringar 5 402 2 913 2 489
Övriga fordringar 6 821 8 102 -1 281
Fordringar hos beställare ³⁾ 6 222 7 549 -1 327
Förskott från kunder 5 161 1 098 4 063
Soliditet, % 32,3 36,8
Räntabilitet på eget kapital, % 9,0 11,5
Eget kapital per aktie, SEK ⁴⁾ 123,64 121,28 2,36

1) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Fordringar hos beställare avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.

4) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2016 dec: 106 405 523; 2015 dec: 105 957 065.

Fritt kassaflöde, MSEK

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK 4 348 (886), se not 9.

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Per den 31 december 2016 hade inga fordringar sålts jämfört med MSEK 1 299 per den 31 december 2015. Detta hade en negativ effekt på kassaflödet från den löpande verksamheten uppgående till MSEK 1 299 under 2016. Saab har som ambition att utnyttja detta program i situationer då en större finansiell flexibilitet efterfrågas.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK 2 603 (-500). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Det starka operationella kassaflödet under 2016, jämfört med 2015, är främst hänförligt till förskott från kunder avseende Gripenprogrammen och beställningen av GlobalEye. Det fria kassaflödet uppgick till MSEK 2 359 (-726). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 9.

Totalt koncernen
Helår 2016
Totalt koncernen
Helår 2015
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster
2 927 2 706
Förändring av rörelsekapital 1 421 -1 820
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter
och andra finansiella poster
4 348 886
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -1 745 -1 386
Operationellt kassaflöde 2 603 -500
Skatter och andra finansiella poster
Avyttringar och förvärv
-194
-50
-528
302
Fritt kassaflöde 2 359 -726

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Rörelsesegment

Jämförelsetal för 2015 har räknats om till följd av strukturförändringar. Jämförelsetal för 2014 och 2015 finns tillgängliga på saabgroup.com/Investorrelations. Affärsområde Electronic Defence Systems har från och med april 2016 namnändrats till Surveillance. Från och med 1 januari 2017 är affärsenheten Saab Kockums ett affärsområde och har namnändrats till Kockums. För mer information, se not 3.

AFFÄRSOMRÅDE AERONAUTICS

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015
Orderingång 1 789 39 349 -95 1 079 2 999
Orderstock 54 127 59 476 -9
Försäljningsintäkter 7 138 6 262 14 2 215 2 114
EBITDA 576 548 5 226 315
EBITDA-marginal, % 8,1 8,8 10,2 14,9
Rörelseresultat (EBIT) 535 509 5 215 305
Rörelsemarginal, % 7,5 8,1 9,7 14,4
Operationellt kassaflöde 435 -632 347 -280
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1 99/1
FTE, antal 2 932 2 723 8

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna ökade under 2016 jämfört med 2015. Ökningen är främst hänförlig till aktiviteter inom Gripen NG-projektet till Brasilien, där order mottogs under det tredje kvartalet 2015.

  • Under 2016 och 2015 gjordes betydande satsningar inom T-X-programmet, vilket påverkade rörelsemarginalen negativt. Mindre satsningar kommer att fortgå under 2017.
  • I december 2015 bildade Saab och UMS Aero Group AG det samägda bolaget UMS Skeldar AG, vilket gav upphov till en realisationsvinst om MSEK 117.

Kassaflöde

Aeronautics mottog större förskotts- och milstolpebetalningar under 2016, vilket ledde till ett positivt kassaflöde för året.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 41% (98%) av total orderingång under 2016.

Affärsenheter

Operations Contracts.

Gripen E/F, Gripen C/D, Gripen Brazil, Advanced Pilot Training Systems och

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 31% (26%) under 2016.

AFFÄRSOMRÅDE DYNAMICS

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015
Orderingång 6 680 5 273 27 1 507 1 110
Orderstock 8 031 6 284 28
Försäljningsintäkter 4 927 4 009 23 2 036 1 555
EBITDA 522 249 110 398 316
EBITDA-marginal, % 10,6 6,2 19,5 20,3
Rörelseresultat (EBIT) 447 175 155 374 294
Rörelsemarginal, % 9,1 4,4 18,4 18,9
Operationellt kassaflöde 282 -101 181 512
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 94/6 89/11 95/5 94/6
FTE, antal 2 094 2 041 3

Orderläge

  • Under 2016 fick Dynamics en order gällande produktion och leverans av ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf. Det sammanlagda ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,4 miljarder. En beställning erhölls även på den senaste versionen av Saabs luftvärnssystem RBS 70 NG VSHORAD (Very Short Range Air Defence System).
  • FMV beställde utveckling och produktion av Nytt Lätt Torpedsystem till Sverige uppgående till ett totalt värde av SEK 1,5 miljarder.
  • Under fjärde kvartalet tecknades ett avtal gällande leveranser av det nya bärbara vapensystemet Carl-Gustaf M4. Beställningen innebär Saabs fjärde kund på systemet sedan lansering i slutet av 2014.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna ökade under 2016 jämfört med 2015 som en följd av stark orderingång under både 2015 och 2016.
  • Under 2016 stärktes rörelsemarginalen jämfört med 2015 till följd av ökade leveranser och en förändrad produktmix.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var positivt under 2016 till följd av förskotts- och milstolpebetalningar samt betalning av genomförda leveranser.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 61% (48%) av total orderingång under 2016.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 80% (82%) under 2016.

Affärsenheter

Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.

AFFÄRSOMRÅDE SURVEILLANCE

Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och C4Ilösningar, samt trafikledningssystem.

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015
Orderingång 5 993 15 456 -61 2 167 7 738
Orderstock 16 415 17 707 -7
Försäljningsintäkter 7 659 7 305 5 2 224 2 613
EBITDA 940 820 15 350 444
EBITDA-marginal, % 12,3 11,2 15,7 17,0
Rörelseresultat (EBIT) 449 320 40 231 318
Rörelsemarginal, % 5,9 4,4 10,4 12,2
Operationellt kassaflöde 1 865 -49 105 241
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 82/18 81/19 82/18 86/14
FTE, antal 3 963 3 563 11

Orderläge

  • Under 2016 mottog Surveillance och Support and Services en order inom flygburen övervakning. Ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,1 miljarder, varav MSEK 687 var relaterat till Surveillance.
  • Den australiensiska regeringen beställde underhåll av stridsledningssystem ombord australiensiska marinens fregatter av typen ANZAC.
  • Under det fjärde kvartalet beställde det spanska varvet Navantia ett integrerat ledningssystem till två nya förrådsfartyg för den australiensiska marinen.
  • I augusti förvärvade Saab Phaeros Group BVBA. Phaeros har 27 anställda och erbjuder ledningssystem för hamnar på den globala marknaden. Förvärvet är i linje med Saabs strategi för tillväxt inom sektorn för hantering av sjöfart.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna och rörelsemarginalen påverkades under 2016 positivt av beställningar under 2015 och 2016 på främst radarsystem och ledningssystem.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var positivt främst till följd av förskotts- och milstolpebetalningar under 2016 relaterade till beställningen av GlobalEye under 2015.

AFFÄRSOMRÅDE SUPPORT AND SERVICES

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015
Orderingång 4 473 10 557 -58 1 494 6 398
Orderstock 12 938 13 393 -3
Försäljningsintäkter 5 081 6 012 -15 1 504 2 795
EBITDA 470 570 -18 202 422
EBITDA-marginal, % 9,3 9,5 13,4 15,1
Rörelseresultat (EBIT) 454 549 -17 198 417
Rörelsemarginal, % 8,9 9,1 13,2 14,9
Operationellt kassaflöde 1 243 -637 31 -305
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 73/27 77/23 74/26 87/13
FTE, antal 2 119 2 185 -3

Orderläge

  • Beställningar mottogs från FMV på support och underhåll av Gripen till Försvarsmakten för år 2016 och 2017 samt en beställning om fortsatt helhetsåtagande för support och underhåll av Helikopter 15 för åren 2018 och 2019.
  • Under 2016 mottog Surveillance och Support and Services en order inom flygburen övervakning. Ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,1 miljarder, varav MSEK 418 var relaterat till Support and Services.
  • Ett supportkontrakt tecknades gällande flygburet övervakningssystem för åren 2016-2017 omfattande reservdelar och supporttjänster till tidigare levererat system, övervakningssystemet Saab 2000 AEW&C, Airborne Early Warning and Control.
  • Totalt ökade orderingången av små order under 2016 med 11 procent jämfört med 2015.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna var på en lägre nivå under 2016 jämfört med 2015. 2015 mottogs en stor beställning på ett flygburet radarsystem till Förenade Arabemiraten där förberedande arbete relaterat till beställningen vinstavräknades vid kontraktets tecknande och bidrog till en hög nivå av försäljningsintäkter i fjärde kvartalet 2015.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var positivt främst till följd av förskotts- och milstolpebetalningar under 2016 relaterade till beställningen av GlobalEye som erhölls 2015.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 29% (73%) av total orderingång under 2016.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 45% (58%) under 2016.

Affärsenheter

Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support, Networks and Public Safety, Tactical Solutions och Maintenance Production.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 39% (72%) av total orderingång under 2016.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 81% (78%) under 2016.

Affärsenheter Surface Radar Solutions, Airborne Surveillance Systems, Electronic Warfare Systems, Traffic Management och Combat Systems and C4I Solutions.

AFFÄRSOMRÅDE INDUSTRIAL PRODUCTS AND SERVICES

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot business-to-business-kunder (B2B). Till det kommer en minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015
Orderingång 3 358 3 632 -8 702 879
Orderstock 9 361 9 587 -2
Försäljningsintäkter 3 605 3 562 1 1 066 1 022
EBITDA 170 260 -35 87 121
EBITDA-marginal, % 4,7 7,3 8,2 11,8
Rörelseresultat (EBIT) 134 213 -37 78 104
Rörelsemarginal, % 3,7 6,0 7,3 10,2
Operationellt kassaflöde -54 -15 -24 43
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 40/60 40/60 40/60 45/55
FTE, antal 2 679 2 381 13

Orderläge

  • Under 2016 stärktes orderingången inom affärsenheten Aerostructures till följd av flera beställningar från Airbus.
  • Teknikkonsultbolaget Combitech tecknade avtal med Ericsson om övertagande av utvecklingsverksamhet med fokus på mjukvaruutveckling inom radio. Genom detta avtal stärkte Combitech sin förmåga att ta hela kundåtaganden och byggde vidare på sitt starka ingenjörskunnande. Omkring 300 Ericsson-ingenjörer gick i oktober över till Combitech då avtalet trädde i kraft.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna för 2016 var i linje med 2015, där Combitech ökade försäljningsintäkterna och kompenserade för en något sänkt leveranstakt i vissa flygplansprogram inom Aerostructures.
  • Satsningar inom den minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser hade en negativ effekt på rörelseresultatet.
  • I slutet av december förvärvade Combitech 51,11 procent av aktierna i norska Watchcom Security Group AS. Genom förvärvet stärkte Combitech sin position inom Cyber Security i Norden.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt 2016 främst till följd av satsningar inom Saabs minoritetsportfölj.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 41% (45%) under 2016.

Affärsenheter

Aerostructures, Avionics Systems, Combitech och Ventures Portfolio.

AFFÄRSENHET SAAB KOCKUMS

Saab Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015
Orderingång 1 293 10 268 -87 380 293
Orderstock 8 910 9 928 -10
Försäljningsintäkter 2 311 1 847 25 646 599
EBITDA 165 262 -37 55 -10
EBITDA-marginal, % 7,1 14,2 8,5 -1,7
Rörelseresultat (EBIT) 134 228 -41 49 -19
Rörelsemarginal, % 5,8 12,3 7,6 -3,2
Operationellt kassaflöde 639 808 386 374
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 853 803 6

Orderläge

  • Saab mottog flera beställningar från FMV, bland annat avseende modifiering och livstidsförlängning av svenska marinens minröjningsfartyg av typen Koster, utveckling och produktion av torpedintegrationssystem (TIS) till den svenska marinens A26-ubåtar och en uppgradering av befintliga
  • system på korvetterna i Visby-klassen och ubåtarna i Gotland-klassen. Den höga orderingången under 2015 berodde främst på beställningar från FMV avseende att bygga två
  • ubåtar av typ A26, samt att genomföra halvtidsmodifieringar av två ubåtar av Gotland-klass.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Under 2016 stärktes försäljningsintäkterna jämfört med 2015 främst till följd av upparbetning på A26 programmet till Sverige.
  • Rörelsemarginalen under 2015 påverkades positivt av stora leveranser i projekt till marknader utanför Sverige.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet 2016 var positivt till följd av tidsmässiga skillnader i milstolpebetalningar och upparbetning.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 31% (92%) av total orderingång under 2016.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 7% (7%) under 2016.

Ägare

Enligt Modular Finance var Saabs största ägare den 31 december 2016:

% av
kapital
% av
röster
Investor AB 30,0 40,4
Knut och Alice
Wallenbergs stiftelse 8,7 7,7
Swedbank Robur
fonder 4,8 4,2
Fidelity 3,0 2,6
AFA Försäkring 2,7 2,3
Unionen 2,7 2,3
Handelsbanken fonder 1,6 1,4
DFA fonder 1,4 1,2
Lannebo fonder 1,3 1,1
Norges Bank 1,0 0,9

Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar vid årets slut.

Personal

31 dec 2016 31 dec 2015
Antal anställda 15 465 14 685
FTE:er 15 474 14 519

Corporate

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -356 (-94) 2016. Under andra kvartalet bidrog en försäljning av en fastighet positivt till rörelseresultatet.

Upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till avvecklingen av Saabs leasingverksamhet (SAL), bidrog positivt till rörelseresultatet 2015. Leasingverksamheten avvecklades helt under 2015.

Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK -1 807 (126) 2016. En minskad försäljning av kundfordringar hade en negativ effekt på kassaflödet om MSEK 1 299. För mer information, se beskrivning av kassaflöde på sid 4.

Förvärv och avyttringar 2016

Under 2016 har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 2 744 821 per den 31 december 2016 jämfört med 3 193 279 vid 2015 års slut. Vid årsstämman den 14 april 2016 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga Saabs Aktiesparprogram och Prestationsrelaterade Aktieprogram.

Föreslagen utdelning

Styrelsen föreslår att till aktieägarna dela ut SEK 5,25 per aktie (5,00), totalt MSEK 559 (530). Detta är beräknat på antal utestående aktier per den 31 december 2016, uppgående till 106 405 523 (105 957 065). Som avstämningsdag för rätt att erhålla utdelning föreslås den 7 april 2017 och utdelningen beräknas utbetalas den 12 april 2017.

Risker och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag fler stora kundprojekt med betydande utvecklingsinnehåll än tidigare, och dessas inneboende komplexitet medför en i flera dimensioner högre risknivå.

Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar skjuts på framtiden av bland annat ekonomiska skäl, samtidigt som kunder också har kortare framförhållning. Sammantaget har marknadsrisken ökat under 2016 och den ökade risken kvarstår 2017.

En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2015 på sidorna 44 till 47.

T-X–upphandling

Den 13 september presenterade Boeing och Saab de två första flygplanen till det amerikanska flygvapnets T-X-upphandling.

Övriga väsentliga händelser 2016

  • I februari lanserades GlobalEye, ett nytt system inom flygburen övervakning, AEW&C. GlobalEye kombinerar Saabs helt nya radarsystem Erieye ER (Extended Range) med Bombardiers avancerade jetflygplan Global 6000.
  • Årsstämman den 14 april 2016 beslutade om utdelning till aktieägarna om SEK 5,00 per aktie (totalt MSEK 530), vilken utbetalades den 21 april 2016.
  • Årsstämman beslutade om nyval av Bert Nordberg och omval av Håkan Buskhe, Johan Forssell, Sten Jakobsson, Sara Mazur, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim Westh, samt omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande.
  • Den 18 maj ägde utrullningen av Gripen E rum. Användaren av Gripen E kan bland annat operera längre i luften, förbättrade sensorer och elektronisk krigföring gör att kunskapen om fienden blir bättre och den kan bära fler och bättre vapen. Samtidigt är Gripen E mycket kostnadseffektiv. 2019 inleds leveranserna av nästa generations Gripen till Sverige och Brasilien.
  • Den 13 september presenterade Boeing och Saab de två första flygplanen till det amerikanska flygvapnets T-X-upphandling. Boeing och Saab kommer att använda de båda T-X-flygplanen för att visa det amerikanska flygvapnet fördelarna med företagens lösning när det gäller prestanda, pris och underhåll. Boeing T-X är ett helt nytt flygplan, konstruerat för det amerikanska flygvapnets utbildningsprogram för framtidens piloter och använder den senaste teknologin och de modernaste produktionsmetoderna. Den 20 december genomfördes den första flygningen med Boeing T-X.
  • Den 22 september meddelade Saab att ledamöterna i valberedningen utsetts baserat på ägarförhållandena den 31 augusti 2016. Ledamöter i Saabs valberedning inför årsstämma 2017 är: Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Jan Andersson, Swedbank Robur Fonder, Anders Algotsson, AFA Försäkring.
  • Saab förvärvade i oktober det danska marina försvarsföretaget Nordic Defence Industries (NDI) som utvecklar och tillverkar minröjningsladdningar för den marina försvarsindustrin. Förvärvet stärker Saabs position som marknadsledare inom obemannade undervattensfarkoster när det gäller teknik och innovativa lösningar, samt ökar bolagets regionala täckning.
  • I november invigde Saab och Embraer Defense & Security Gripen Design and Development Network (GDDN) i Gavião Peixoto, i delstaten São Paulo. GDDN kommer att bli Saabs och Embraers teknikutvecklingscentrum för Gripen NG i Brasilien, tillsammans med de brasilianska industrierna och institutionerna AEL, Sistemas, Atech, Akaer, samt det brasilianska flygvapnet genom dess utvecklingsavdelning DCTA.

För information om större mottagna beställningar under 2016, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 5 till 7 samt not 3.

Väsentliga händelser efter periodens slut

Saab fick i januari en order inom flygburna radarsystem (AEW&C). Ordervärdet var cirka MUSD 236 och leveranser kommer att ske från år 2019 till år 2021. Det flygburna radarsystemet ger tillgång till en detaljerad lägesbild, som kan användas för exempelvis gränsövervakning, räddningsinsatser och att bekämpa terrorism och organiserad brottslighet.

OM SAAB

Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.

Korta fakta

  • Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Cap-lista. Ticker: SAAB B.
  • Saab har cirka 15 500 medarbetare
  • Lokal närvaro i 34 länder
  • Kunder i fler än 100 länder

Vision

Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.

Mission

Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.

Affärsidé

Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.

ORGANISATION

Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt affärsenheten Saab Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter.

Från och med 1 januari 2016 har affärsområde Security and Defence Solutions upphört och dess affärsenheter fördelats på övriga rörelsesegment.

För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även fem marknadsområden: Nordic & Baltic, Europe, Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia Pacific.

INTÄKTSMODELL

Saabs försäljningsintäkter kommer huvudsakligen från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och varuförsäljning. Karaktären på intäkterna gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.

Långa kontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.

Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag på löpande räkning redovisas i takt med att uppdraget utförs och tjänsteuppdrag till fast pris redovisas enligt samma principer som långa kundkontrakt.

Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när varornas ägande har överförts till köparen.

SAABS STRATEGI

För att på bästa sätt ligga steget före och möta våra kunders behov bygger vår strategi på tre prioriterade områden. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa. Hållbarhetsfrågorna genomsyrar hela vår verksamhet och våra engagerade medarbetare är nyckeln till att lyckas med uppdraget.

Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.

Marknad

Vi fokuserar på områden med stark marknadsposition och att stärka positionen inom områden med goda tillväxtmöjligheter. Vår globala närvaro och mångfald ska stärkas, bland annat genom partnerskap och lokala samarbeten. Vi har nolltolerans mot korruption och jobbar aktivt för att skapa en alltigenom transparent försvarsmarknad.

Effektivitet

Fokus ligger på att effektivisera funktionella processer, utveckla en än mer affärsorienterad kultur samt att utveckla ledare och medarbetare.

Innovation

Vi koncentrerar vår produktportfölj till innovationer inom fem kärnområden och anser att mångfald och engagerade medarbetare driver innovation.

Försäljning

Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel.

Soliditet

Soliditeten ska överstiga 30 procent.

Utdelning

Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN

MSEK Not Helår 2016 Helår 2015 Kv4 2016 Kv4 2015
Försäljningsintäkter 3 28 631 27 186 9 016 10 070
Kostnad för sålda varor -21 748 -20 700 -6 565 -7 540
Bruttoresultat 6 883 6 486 2 451 2 530
Bruttomarginal, % 24,0 23,9 27,2 25,1
Övriga rörelseintäkter 201 371 25 272
Försäljningskostnader -2 223 -2 061 -660 -569
Administrationskostnader -1 364 -1 323 -404 -392
Forsknings- och utvecklingskostnader -1 592 -1 565 -435 -481
Övriga rörelsekostnader -70 -48 -21 -30
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -38 40 4 17
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 3 1 797 1 900 960 1 347
Rörelsemarginal, % 6,3 7,0 10,6 13,4
Finansiella intäkter 90 169 30 132
Finansiella kostnader -276 -338 -88 -143
Finansnetto -186 -169 -58 -11
Resultat före skatt 1 611 1 731 902 1 336
Skatt -436 -329 -263 -227
Periodens resultat 1 175 1 402 639 1 109
varav moderbolagets aktieägares andel 1 133 1 362 624 1 101
varav innehav utan bestämmande inflytande 42 40 15 8
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 10,67 12,88 5,87 10,40
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 10,60 12,79 5,82 10,32
1) Av- och nedskrivningar ingår med -946 -959 -246 -253
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 164 150 105 714 805 106 346 321 105 900 182
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 106 906 726 106 450 263 107 167 229 106 688 771

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Kv4 2016 Kv4 2015
Periodens resultat 1 175 1 402 639 1 109
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -623 839 650 339
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser 137 -183 -143 -73
Summa -486 656 507 266
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 387 -20 169 -66
Finansiella tillgångar som kan säljas - -27 - -90
Kassaflödessäkringar -249 -20 -344 190
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 39 11 80 -39
Summa 177 -56 -95 -5
Periodens övriga totalresultat -309 600 412 261
Periodens totalresultat 866 2 002 1 051 1 370
varav moderbolagets aktieägares andel 778 2 007 1 026 1 375
varav innehav utan bestämmande inflytande 88 -5 25 -5

KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING

MSEK Not 31 dec 2016 31 dec 2015
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 5 7 094 6 476
Materiella anläggningstillgångar 4 811 4 472
Biologiska tillgångar 291 290
Förvaltningsfastigheter 33 34
Andelar i intresseföretag och joint ventures 788 602
Finansiella placeringar 165 190
Långfristiga fordringar 11 505 444
Uppskjutna skattefordringar 252 351
Summa anläggningstillgångar 13 939 12 859
Omsättningstillgångar:
Varulager 6 660 5 243
Derivat 1 290 1 058
Skattefordringar
Kundfordringar
120
5 402
106
2 913
Övriga fordringar 6 821 8 102
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 035 962
Kortfristiga placeringar 4 542 2 995
Likvida medel 9 1 402 850
Summa omsättningstillgångar 27 272 22 229
SUMMA TILLGÅNGAR 41 211 35 088
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Moderbolagets aktieägares andel 13 156 12 851
Innehav utan bestämmande inflytande 145 61
Summa eget kapital 13 301 12 912
Långfristiga skulder:
Långfristiga räntebärande skulder 6 5 624 4 872
Övriga skulder 202 136
Avsättningar för pensioner 11 3 069 2 373
Övriga avsättningar 811 1 097
Uppskjutna skatteskulder 30 34
Summa långfristiga skulder 9 736 8 512
Kortfristiga skulder:
Kortfristiga räntebärande skulder 6 292 853
Förskott från kunder 5 161 1 098
Leverantörsskulder 2 880 2 340
Derivat 1 955 1 614
Skatteskulder 81 37
Övriga skulder 695 725
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 6 711 6 549
Avsättningar 399 448
Summa kortfristiga skulder 18 174 13 664
Summa skulder 27 910 22 176
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 41 211 35 088

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL

MSEK Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Reserv för
finansiella
tillgångar som
kan säljas och
omvärderings
reserv
Balanserade
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan bestäm
mande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2015 1 746 543 -562 161 38 9 365 11 291 82 11 373
Årets totalresultat
Transaktioner med ägarna:
24 -8 -27 2 018 2 007 -5 2 002
Aktiesparprogram 66 66 66
Utdelning
Förvärv och avyttring av innehav utan
-501 -501 -10 -511
bestämmande inflytande -12 -12 -6 -18
Utgående eget kapital
31 december 2015
1 746 543 -538 153 11 10 936 12 851 61 12 912
Ingående eget kapital 1 januari 2016 1 746 543 -538 153 11 10 936 12 851 61 12 912
Årets totalresultat -241 372 647 778 88 866
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 84 84 84
Utdelning
Förvärv och avyttring av innehav utan
-530 -530 -18 -548
bestämmande inflytande -27 -27 14 -13
Utgående eget kapital
31 december 2016
1 746 543 -779 525 11 11 110 13 156 145 13 301

KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN

MSEK
Not
Helår 2016 Helår 2015
Den löpande verksamheten:
Resultat efter finansiella poster 1 611 1 731
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 1 226 688
Utdelning från intressebolag och joint ventures 16 25
Betald inkomstskatt -120 -266
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 2 733 2 178
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager -1 329 349
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar -1 129 -3 573
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott 4 025 284
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder 177 1 426
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -323 -306
Kassaflöde från den löpande verksamheten 4 154 358
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -98 -70
Aktiverade utvecklingsutgifter -784 -524
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -807 -799
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 27 7
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar -1 525 -1 722
Förvärv av finansiella tillgångar -169 -368
Avyttring av finansiella tillgångar 25 226
Förvärv av verksamheter, netto likviditetspåverkan
10
-49 -221
Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan 77 312
Kassaflöde från investeringsverksamheten -3 303 -3 159
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -582 -1 865
Upptagande av lån 732 4 758
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -530 -501
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande -5 -10
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande 15 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -370 2 382
Periodens kassaflöde 481 -419
Likvida medel vid periodens början 850 1 284
Valutakursdifferens i likvida medel 71 -15
Likvida medel vid periodens slut 9
1 402
850

RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK Kv4 2016 Kv3 2016 Kv2 2016 Kv1 2016 Kv4 2015 Kv3 2015 Kv2 2015 Kv1 2015
Försäljningsintäkter 9 016 5 761 7 064 6 790 10 070 5 787 5 940 5 389
Kostnad för sålda varor -6 565 -4 409 -5 495 -5 279 -7 540 -4 505 -4 582 -4 073
Bruttoresultat 2 451 1 352 1 569 1 511 2 530 1 282 1 358 1 316
Bruttomarginal, % 27,2 23,5 22,2 22,3 25,1 22,2 22,9 24,4
Övriga rörelseintäkter 25 37 100 39 272 23 54 22
Försäljningskostnader -660 -524 -543 -496 -569 -460 -553 -479
Administrationskostnader -404 -294 -337 -329 -392 -305 -329 -297
Forsknings- och utvecklingskostnader -435 -327 -436 -394 -481 -346 -380 -358
Övriga rörelsekostnader -21 -10 -14 -25 -30 -8 -6 -4
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat 4 -8 -22 -12 17 - 13 10
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 960 226 317 294 1 347 186 157 210
Rörelsemarginal, % 10,6 3,9 4,5 4,3 13,4 3,2 2,6 3,9
Finansiella intäkter 30 19 -9 50 132 -36 46 27
Finansiella kostnader -88 -69 -66 -53 -143 -89 9 -115
Finansnetto -58 -50 -75 -3 -11 -125 55 -88
Resultat före skatt 902 176 242 291 1 336 61 212 122
Skatt -263 -54 -51 -68 -227 -25 -45 -32
Periodens resultat 639 122 191 223 1 109 36 167 90
varav moderbolagets aktieägares andel 624 113 183 213 1 101 26 151 84
varav innehav utan bestämmande inflytande 15 9 8 10 8 10 16 6
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 5,87 1,06 1,72 2,01 10,40 0,25 1,43 0,80
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 5,82 1,06 1,71 1,99 10,32 0,24 1,42 0,79
1) Av- och nedskrivningar ingår med -246 -236 -234 -230 -253 -243 -235 -228
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 346 321 106 223 750 106 094 093 105 992 435 105 900 182 105 781 884 105 643 700 105 533 455
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 167 229 107 024 906 106 912 764 106 853 562 106 688 771 106 529 247 106 442 012 106 402 040

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK Kv4 2016 Kv3 2016 Kv2 2016 Kv1 2016 Kv4 2015 Kv3 2015 Kv2 2015 Kv1 2015
Periodens resultat 639 122 191 223 1 109 36 167 90
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser 650 -327 -433 -513 339 -233 1 257 -524
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser -143 72 95 113 -73 51 -276 115
Summa 507 -255 -338 -400 266 -182 981 -409
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 169 125 134 -41 -66 -63 -156 265
Finansiella tillgångar som kan säljas - - - - -90 -6 -3 72
Kassaflödessäkringar -344 130 -179 144 190 -187 56 -79
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 80 -39 34 -36 -39 49 -14 15
Summa -95 216 -11 67 -5 -207 -117 273
Periodens övriga totalresultat 412 -39 -349 -333 261 -389 864 -136
Periodens totalresultat 1 051 83 -158 -110 1 370 -353 1 031 -46
varav moderbolagets aktieägares andel 1 026 60 -181 -127 1 375 -335 1 024 -57
varav innehav utan bestämmande inflytande 25 23 23 17 -5 -18 7 11

NYCKELTAL PER KVARTAL

MSEK Kv4 2016 Kv3 2016 Kv2 2016 Kv1 2016 Kv4 2015 Kv3 2015 Kv2 2015 Kv1 2015
Soliditet, % 32,3 32,5 31,9 33,9 36,8 35,1 37,2 37,0
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾ 8,9 11,8 11,3 11,3 11,2 8,1 8,7 10,6
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ 9,0 13,8 13,0 12,7 11,5 7,8 8,6 9,3
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ 123,64 113,88 113,25 120,17 121,28 108,36 111,48 106,54
Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾ 619 -2 311 1 096 2 955 869 487 -1 141 -941
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾ 5,78 -21,59 10,25 27,65 8,15 4,57 -10,72 -8,84
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 106 405 523 106 287 119 106 160 381 106 027 804 105 957 065 105 843 298 105 720 470 105 566 929
2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 167 229 107 024 906 106 912 764 106 853 562 106 688 771 106 529 247 106 442 012 106 402 040

3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

KVARTALSUPPGIFTER PER RÖRELSESEGMENT

MSEK Kv4 2016 Rörelse
marginal
Kv3 2016 Rörelse
marginal
Kv2 2016 Rörelse
marginal
Kv1 2016 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 215 1 562 1 739 1 622
Dynamics 2 036 775 1 044 1 072
Surveillance 2 224 1 583 2 051 1 801
Support and Services 1 504 967 1 326 1 284
Industrial Products and Services 1 066 697 969 873
Saab Kockums 646 544 489 632
Internfakturering -675 -367 -554 -494
Summa 9 016 5 761 7 064 6 790
Rörelseresultat
Aeronautics 215 9,7% 151 9,7% 102 5,9% 67 4,1%
Dynamics 374 18,4% -6 -0,8% 39 3,7% 40 3,7%
Surveillance 231 10,4% 90 5,7% 73 3,6% 55 3,1%
Support and Services 198 13,2% 21 2,2% 137 10,3% 98 7,6%
Industrial Products and Services 78 7,3% -22 -3,2% 25 2,6% 53 6,1%
Saab Kockums 49 7,6% 26 4,8% 25 5,1% 34 5,4%
Corporate -185 -34 -84 -53
Summa 960 10,6% 226 3,9% 317 4,5% 294 4,3%
MSEK Kv4 2015 Rörelse
marginal
Kv3 2015 Rörelse
marginal
Kv2 2015 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 2 114 1 686 1 364
Dynamics 1 555 892 794
Surveillance 2 613 1 458 1 712
Support and Services 2 795 934 1 183
Industrial Products and Services 1 022 762 912
Saab Kockums 599 433 476
Internfakturering -628 -378 -501
Summa 10 070 5 787 5 940
Rörelseresultat
Aeronautics 305 14,4% 120 7,1% 30 2,2%
Dynamics 294 18,9% 28 3,1% -106 -13,4%
Surveillance 318 12,2% 3 0,2% -39 -2,3%
Support and Services 417 14,9% -27 -2,9% 72 6,1%
Industrial Products and Services 104 10,2% 8 1,0% 67 7,3%
Saab Kockums -19 -3,2% 68 15,7% 124 26,1%
Corporate -72 -14 9
Summa 1 347 13,4% 186 3,2% 157 2,6%

2015 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2015, sida 35.

FLERÅRSÖVERSIKT

MSEK 2016 2015 2014 2013 2012
Orderingång 21 828 81 175 22 602 49 809 20 683
Orderstock 31 december 107 606 113 834 60 128 59 870 34 151
Försäljningsintäkter 28 631 27 186 23 527 23 750 24 010
Försäljningsintäkter i Sverige, % 43 42 45 41 36
Försäljningsintäkter inom Europa exkl. Sverige, % 17 18 19 20 21
Försäljningsintäkter i Nordamerika, % 10 9 10 11 11
Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % 7 6 2 2 1
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 23 25 24 26 31
Rörelseresultat (EBIT) 1 797 1 900 1 659 1 345 2 050
Rörelsemarginal, % 6,3 7,0 7,1 5,7 8,5
Av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan 946 959 864 1 022 1 136
EBITDA 2 743 2 859 2 523 2 367 3 186
EBITDA-marginal, % 9,6 10,5 10,7 10,0 13,3
Resultat efter finansiella poster 1 611 1 731 1 523 979 2 003
Årets resultat 1 175 1 402 1 168 742 1 560
Balansomslutning 41 211 35 088 29 556 27 789 28 938
Eget kapital 13 301 12 912 11 373 12 227 11 280
Fritt kassaflöde ¹⁾ 2 359 -726 -1 094 -1 460 -396
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ 8,9 11,2 11,1 9,1 14,6
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ 9,0 11,5 9,9 6,3 12,8
Soliditet, % 32,3 36,8 38,5 44,0 39,0
Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾ 10,67 12,88 10,86 6,98 15,00
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ 10,60 12,79 10,78 6,79 14,52
Utdelning per aktie, SEK 5,25 ²⁾ 5,00 4,75 4,50 4,50
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 123,64 121,28 107,02 114,04 105,43
Antal anställda vid årets slut 15 465 14 685 14 716 14 140 13 968
Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 106 405 523 105 957 065 105 499 980 106 414 144 105 930 829
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 164 150 105 714 805 106 125 666 106 125 107 105 632 911
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 106 906 726 106 450 263 106 916 255 109 150 344 109 150 344

1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios. 2) Styrelsens förslag

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

FINANSIELLA MÅL

Långsiktiga mål Helår 2016 Helår 2015
Organisk försäljningstillväxt, % 5 5 11
Rörelsemarginal, % 10 6,3 7,0
Soliditet, % 30 32,3 36,8

RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Kv4 2016 Kv4 2015
Försäljningsintäkter 17 988 18 022 5 490 7 043
Kostnad för sålda varor -14 125 -14 209 -4 163 -5 433
Bruttoresultat 3 863 3 813 1 327 1 610
Bruttomarginal % 21,5 21,2 24,2 22,9
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -3 869 -3 605 -1 145 -1 298
Rörelseresultat (EBIT) -6 208 182 312
Rörelsemarginal % -0,0 1,2 3,3 4,4
Resultat från finansiella poster 317 68 361 -9
Resultat efter finansiella poster 311 276 543 303
Bokslutsdispositioner -141 -160 -141 -160
Resultat före skatt 170 116 402 143
Skatt -73 -153 -71 -94
Periodens resultat 97 -37 331 49

MODERBOLAGET

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport.

BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK Not 31 dec 2016 31 dec 2015
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 545 803
Materiella anläggningstillgångar 3 033 2 882
Finansiella anläggningstillgångar 6 725 7 474
Summa anläggningstillgångar 10 303 11 159
Omsättningstillgångar:
Varulager 4 980 3 668
Kortfristiga fordringar 12 798 10 133
Kortfristiga placeringar 4 524 2 994
Likvida medel 651 211
Summa omsättningstillgångar 22 953 17 006
SUMMA TILLGÅNGAR 33 256 28 165
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Bundet eget kapital 2 971 2 977
Fritt eget kapital 4 676 5 020
Summa eget kapital 7 647 7 997
Obeskattade reserver, avsättningar och skulder:
Obeskattade reserver 2 280 2 139
Avsättningar 807 755
Skulder 6 22 522 17 274
Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder 25 609 20 168
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 33 256 28 165

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 3 041 per den 31 december 2016 jämfört med MSEK 5 154 per den 31 december 2015.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 471 (602). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 78 (49). Vid årets slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 8 941 jämfört med 8 632 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna bokslutskommuniké.

NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Bromma med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2015.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för 2016 är upprättad enligt

IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 72-73 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2015.

Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2015.

Bokslutskommunikén är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2015. All information på sidorna 1-29 utgör bokslutskommunikén 2016.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i fem affärsområden och en affärsenhet, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Saab Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.

Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.

Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.

Surveillance

Surveillance erbjuder effektiva lösningar inom säkerhet, övervakning och beslutstöd, och lösningar för att upptäcka och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och C4Ilösningar, samt trafikledningssystem.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot business-to-business-kunder (B2B). Till det kommer en minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.

Saab Kockums

Affärsenheten Saab Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I affärsenhetens portfölj finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Saab Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.

Orderingång per rörelsesegment

Helår Helår Föränd Kv4 Kv4
MSEK 2016 2015 ring, % 2016 2015
Aeronautics 1 789 39 349 -95 1 079 2 999
Dynamics 6 680 5 273 27 1 507 1 110
Surveillance 5 993 15 456 -61 2 167 7 738
Support and Services 4 473 10 557 -58 1 494 6 398
Industrial Products and
Services 3 358 3 632 -8 702 879
Saab Kockums 1 293 10 268 -87 380 293
Internt -1 758 -3 360 -461 -841
Summa 21 828 81 175 -73 6 868 18 576

Orderingång per region

Förändring,
MSEK Helår 2016 Helår 2015 %
Sverige 8 957 16 390 -45
Övriga Europa 3 702 5 712 -35
Nordamerika 1 904 2 532 -25
Central- och Sydamerika 199 41 508
Asien 5 278 13 884 -62
Afrika 467 495 -6
Australien etc. 1 321 654 102
Summa 21 828 81 175 -73

Orderstock per rörelsesegment

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Aeronautics 54 127 59 476
Dynamics 8 031 6 284
Surveillance 16 415 17 707
Support and Services 12 938 13 393
Industrial Products and Services 9 361 9 587
Saab Kockums 8 910 9 928
Internt -2 176 -2 541
Summa 107 606 113 834

NOT 3 Fortsättning

Orderstock per region
MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Sverige 38 010 41 276
Övriga Europa 9 386 10 688
Nordamerika 5 000 5 699
Central- och Sydamerika 38 940 40 732
Asien 14 178 13 679
Afrika 711 886
Australien etc. 1 381 874
Summa 107 606 113 834
Erhållna väsentliga beställningar
(ungefärliga värden MSEK)
Ordervärde
Nytt Lätt Torpedsystem 1 533
Ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf 1 443
Flygburet övervakningssystem (AEW&C) 1 105
RBS70 NG VSHORAD 378

Försäljningsintäkter per rörelsesegment

MSEK Helår 2016 Helår 2015 Förändring, % Kv4 2016 Kv4 2015 Förändring, %
Aeronautics 7 138 6 262 14 2 215 2 114 5
varav extern försäljning 6 728 5 934 13 2 085 1 998 4
varav intern försäljning 410 328 25 130 116 12
Dynamics 4 927 4 009 23 2 036 1 555 31
varav extern försäljning 4 786 3 884 23 1 977 1 528 29
varav intern försäljning 141 125 13 59 27 119
Surveillance 7 659 7 305 5 2 224 2 613 -15
varav extern försäljning 7 383 7 031 5 2 122 2 501 -15
varav intern försäljning 276 274 1 102 112 -9
Support and Services 5 081 6 012 -15 1 504 2 795 -46
varav extern försäljning 4 901 5 812 -16 1 461 2 723 -46
varav intern försäljning 180 200 -10 43 72 -40
Industrial Products and Services 3 605 3 562 1 1 066 1 022 4
varav extern försäljning 2 510 2 613 -4 730 701 4
varav intern försäljning 1 095 949 15 336 321 5
Saab Kockums 2 311 1 847 25 646 599 8
varav extern försäljning 2 306 1 845 25 645 599 8
varav intern försäljning 5 2 - 1 - -
Corporate/eliminering -2 090 -1 811 -675 -628
varav extern försäljning 17 66 -4 19
varav intern försäljning -2 107 -1 877 -671 -647
Summa 28 631 27 186 5 9 016 10 070 -10
MSEK Helår
2016
I %
fsg
Helår
2015
I %
fsg
Sverige 12 389 43 11 399 42
Övriga Europa 4 981 17 4 933 18
Nordamerika 2 740 10 2 477 9
Central- och Sydamerika 2 014 7 1 584 6
Asien 5 107 18 5 370 20
Afrika 495 2 541 2
Australien etc. 905 3 882 3
Summa 28 631 100 27 186 100

Försäljningsintäkter per region Information om större kunder

Under 2016 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 9 804 (9 252).

Säsongsvariationer

En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Helår
2016
I %
fsg
Helår
2015
I %
fsg
Kv4
2016
Kv4
2015
Aeronautics 535 7,5 509 8,1 215 305
Dynamics 447 9,1 175 4,4 374 294
Surveillance 449 5,9 320 4,4 231 318
Support and Services 454 8,9 549 9,1 198 417
Industrial Products and
Services 134 3,7 213 6,0 78 104
Saab Kockums 134 5,8 228 12,3 49 -19
Rörelsesegmentens
rörelseresultat 2 153 7,5 1 994 7,3 1 145 1 419
Corporate -356 -94 -185 -72
Summa 1 797 6,3 1 900 7,0 960 1 347

Av- och nedskrivningar per rörelsesegment

MSEK Helår
2016
Helår
2015
Föränd
ring, %
Kv4
2016
Kv4
2015
Aeronautics 41 39 5 11 10
Dynamics 75 74 1 24 22
Surveillance 491 500 -2 119 126
Support and Services 16 21 -24 4 5
Industrial Products and Services 36 47 -23 9 17
Saab Kockums 31 34 -9 6 9
Corporate 256 244 5 73 64
Summa 946 959 -1 246 253

Operationellt kassaflöde per rörelsesegment

MSEK Helår
2016
Helår
2015
Kv4
2016
Kv4
2015
Aeronautics 435 -632 347 -280
Dynamics 282 -101 181 512
Surveillance 1 865 -49 105 241
Support and Services 1 243 -637 31 -305
Industrial Products and Services -54 -15 -24 43
Saab Kockums 639 808 386 374
Corporate -1 807 126 -345 68
Summa 2 603 -500 681 653

Sysselsatt kapital per rörelsesegment

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Aeronautics 2 303 2 186
Dynamics 3 320 3 243
Surveillance 7 206 7 445
Support and Services 2 614 3 389
Industrial Products and Services 2 326 2 028
Saab Kockums 749 647
Corporate 3 173 1 641
Summa 21 691 20 579

Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment

Antal vid periodens slut 31 dec 2016 31 dec 2015
Aeronautics 2 932 2 723
Dynamics 2 094 2 041
Surveillance 3 963 3 563
Support and Services 2 119 2 185
Industrial Products and Services 2 679 2 381
Saab Kockums 853 803
Corporate 834 823
Summa 15 474 14 519

NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På styrelsemötet 12 februari 2017 beslutade styrelsen att föreslå Årsstämman en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 5,25 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 559.

NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Goodwill 5 196 5 045
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 652 1 157
Andra immateriella tillgångar 246 274
Summa 7 094 6 476

NOT 6 Nettolikviditet/-skuld

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Tillgångar:
Likvida medel 1 402 850
Kortfristiga placeringar 4 542 2 995
Summa likvida placeringar 5 944 3 845
Kortfristiga räntebärande fordringar 29 48
Långfristiga räntebärande fordringar 391 367
Långfristiga fordringar hänförliga till pensioner 51 49
Långfristiga räntebärande finansiella investeringar 140 141
Summa räntebärande tillgångar 6 555 4 450
Skulder:
Skulder till kreditinstitut 5 107 4 762
Skulder till intresseföretag och joint ventures 239 251
Övriga räntebärande skulder 570 712
Avsättning för pensioner ¹⁾ 2 475 1 942
Summa räntebärande skulder och avsättning för
pensioner 8 391 7 667
Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) -1 836 -3 217

1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Revolverande kreditfacilitet
(Förfallotidpunkt 2021)
6 000 - 6 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2017) 50 - 50
Summa 6 050 - 6 050

Moderbolaget

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Långfristiga skulder till kreditinstitut 5 107 4 360
Kortfristiga skulder till kreditinstitut - 402
Summa 5 107 4 762

Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. 2015 utökades MTNprogrammet från SEK 3 miljarder till SEK 6 miljarder. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN), på tillsammans SEK 4,2 miljarder. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100, varav MEUR 23 utbetalades i det fjärde kvartalet 2015 och resterande MEUR 77 utbetalades under det första halvåret 2016.

NOT 7 Sysselsatt kapital

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Totala tillgångar 41 211 35 088
Avgår icke räntebärande skulder 19 520 14 509
Sysselsatt kapital 21 691 20 579

NOT 8 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ¹⁾

Redovisat värde 31 dec 2016 31 dec 2015
Finansiella tillgångar:
Finansiella placeringar till verkligt värde via resultaträkningen 25 49
Investeringar som hålles till förfall ²⁾ 140 141
Långfristiga fordringar 505 444
Derivat som säkringsredovisas 1,225 972
Derivat värderade till verkligt värde i resultaträkningen
avseende handel
65 86
Kundfordringar och övriga fordringar 12,740 11,540
Kortfristiga placeringar värderade till verkligt värde 4,542 2,995
Likvida medel 1,402 850
Summa finansiella tillgångar 20,644 17,077
Finansiella skulder:
Räntebärande skulder ³⁾ 5,916 5,725
Derivat som säkringsredovisas 1,862 1,561
Derivat värderade till verkligt värde i resultaträkningen
avseende handel 93 53
Övriga skulder 6,284 5,486
Summa finansiella skulder 14,155 12,825

¹⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 1 121.

²⁾ Verkligt värde 2016 dec: MSEK 140; 2015 dec: MSEK 142.

³⁾ Verkligt värde 2016 dec: MSEK 6 052; 2015 dec: MSEK 5 749.

Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder

Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Garman-Kohlhagens.

Nivå 1

Enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen:

  • Obligationer och räntebärande värdepapper
  • Elderivat
  • Ränteterminer

Nivå 2

Enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata:

  • Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
  • Optioner: Optionsprissättningsmodellen Garman-Kohlhagens används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
  • Ränteswappar och cross currency basis-swappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.

Nivå 3

Enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag:

Aktier och andelar som är onoterade

Per den 31 december 2016 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:

Tillgångar värderade till verkligt värde

MSEK 31 dec 2016 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och räntebärande
värdepapper
4 542 4 542 - -
Valutaterminer 1 230 - 1 230 -
Valutaoptioner 13 - 13 -
Cross currency basis-swappar 29 - 29 -
Elderivat 18 18 - -
Aktier och andelar 25 - - 25
Summa 5 857 4 560 1 272 25

Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 31 dec 2016 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer 1 820 - 1 820 -
Valutaoptioner 11 - 11 -
Ränteswappar 113 - 113 -
Elderivat 11 11 - -
Summa 1 955 11 1 944 -

NOT 9 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 1 102 850
Bankdepositioner 300 -
Summa enligt balansräkningen 1 402 850
Summa enligt kassaflödesanalysen 1 402 850

Likvida medel Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK Helår
2016
Helår
2015
Kv4
2016
Kv4
2015
Fritt kassaflöde 2 359 -726 619 869
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar -1 525 -1 722 -994 -1 363
Andra finansiella placeringar och fordringar 17 -353 35 -264
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -582 -1 865 -7 -1 119
Upptagande av lån 732 4 758 - 1 360
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare
Utbetald utdelning till innehav utan
-530 -501 - -
bestämmande inflytande -5 -10 -1 -10
Transaktioner med innehavare utan
bestämmande inflytande 15 - - -
Periodens kassaflöde 481 -419 -348 -527

Fritt kassaflöde

MSEK Totalt koncernen
helår 2016
Totalt koncernen
helår 2015
Kv4 2016 Kv4 2015
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster
2 927 2 706 1 155 1 687
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Varulager -1 329 349 -40 1 511
Rörelsefordringar -1 129 -3 573 -2 381 -2 831
Erhållna kundförskott 4 025 284 1 627 122
Övriga rörelseskulder 177 1 426 1 013 779
Avsättningar -323 -306 -136 -11
Förändring av rörelsekapital 1 421 -1 820 83 -430
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra
finansiella poster
4 348 886 1 238 1 257
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -882 -594 -255 -389
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -807 -799 -312 -214
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 27 7 10 -1
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar -83 - - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -1 745 -1 386 -557 -604
Operationellt kassaflöde 2 603 -500 681 653
Skatter och andra finansiella poster -194 -528 41 -100
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar -78 211 -76 221
Förvärv av verksamheter -49 -221 -27 -217
Avyttring av koncernföretag 77 312 - 312
Fritt kassaflöde 2 359 -726 619 869

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under 2016.

NOT 11 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön.

Avsättningar för pensioner enligt IAS 19

MSEK 31 dec 2016 31 dec 2015
Förmånsbestämd pensionsskuld 8 608 7 742
Särskild löneskatt 594 431
Avgår förvaltningstillgångar 6 184 5 849
Nettoavsättning pensioner 3 018 2 324
varav redovisat som långfristig fordran 51 49

NOT 12 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under året. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 13 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under året.

Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2015 not 40.

NOT 14 Definitioner

Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av försäljningsintäkter.

Effektiv skattesats

Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Fritt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Nettoinvesteringar

Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt förvärv och avyttringar av icke räntebärande finansiella tillgångar.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Operationellt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Orderingång

Totalt värde på mottagna order under perioden.

Orderstock

Totalt värde på utestående order vid periodens slut.

Organisk försäljningstillväxt

Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.

ORDLISTA

EKN

Exportkreditnämnden

FMV

Försvarets Materielverk

FRN

Floating Rate Note, lån med rörlig ränta

FTE

Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år

IAS

International Accounting Standards, internationella redovisningsregler

IFRS

International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler

MTN

Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut

SAL

Saab Aircraft Leasing, syftar på Saabs leasingflotta av turbopropflygplan. Denna avvecklades 2015.

Linköping den 13 februari 2017 Saab AB (publ) Styrelsen Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 13 februari 2017 kl. 7:30 CET.

MEDIA: Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Helene Lindstrand, Presschef tfn +46 734 18 71 62

FINANSMARKNAD: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 72 14

Press- och analytikerkonferens

Den 13 februari 2017 klockan 10.00, Grand Hôtel, Rum: New York, Blasieholmshamnen 8, Stockholm

Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45

Du är välkommen att delta på plats på Grand Hôtel, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.

Webbsändning: http://saab-interimreport.creo.se/170213

Telefonkonferens:

Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46856642669 Storbritannien: +442030089806 USA: +18558315944

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.

ÅRSSTÄMMA 2017 5 APRIL 2017

DELÅRSRAPPORT JANUARI–MARS 2017 PUBLICERAS 26 APRIL 2017

DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2017 PUBLICERAS 20 JULI 2017

DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2017 PUBLICERAS 24 OKTOBER 2017

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2017 PUBLICERAS 16 FEBRUARI 2018