Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2017

Oct 24, 2017

2958_ir_2017-10-24_400d5666-7932-48fd-84ec-f09e62a46e50.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

EFFEKTIVITET I FOKUS

I stora delar av världen ser vi fortsatt ökande försvarsbudgetar och större satsningar på civil säkerhet än tidigare. I tider av mer komplexa hotbilder kan vi se att gränserna mellan det som traditionellt anses vara militära respektive civila hot sakta suddas ut. Saabs förmågor inom systemintegration, sensorer och cybersäkerhet blir därför allt mer efterfrågade.

Internationella satsningar

Under tredje kvartalet kunde vi tillsammans med Adani Group i Indien presentera en plan för samarbete inom flyg och försvar. Det tilltänkta samarbetet är i linje med den indiska regeringens "Make in India"-initiativ och kan komma att omfatta design, utveckling och produktion av Gripen och andra högteknologiska produkter. Vi meddelade även att vi planerar att förlägga tillverkning av skolflygplanet T-X i USA, om Boeing och Saab vinner den pågående upphandlingen för detta plan i USA.

Orderingång

Under de första nio månaderna stärktes orderingången och uppgick till MSEK 24 255 (14 960). Större order mottogs inom flera områden, däribland två inom flygburen övervakning och en order på nästa generations lätta pansarvärnssystem, NLAW, till den schweiziska armén. Sverige beställde utveckling och produktion av nästa generations sjömålsrobot, modifiering och uppgradering av korvetter av typ Gävle, ett nytt signalspaningsfartyg samt fortsatt support och underhåll av Gripen C/D.

Under perioden fick vi en rad med mindre och medelstora beställningar, däribland tecknades en 3 årig förlängning av ett kontrakt som omfattar ett helhetsåtagande för tjänster och simulatorer inom taktisk träning (Tactical Engagement Simulation, TES) med det brittiska försvarsdepartementet.

I samarbete med Lockheed Martin fick vi även en beställning på övningssystem till den amerikanska armén.

Orderstocken uppgick vid periodens slut till MSEK 109 406.

Försäljningstillväxt

Försäljningsintäkterna ökade med 10 procent jämfört med samma period 2016. Flera affärsområden såg stark tillväxt i perioden.

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 273 (837) med en rörelsemarginal på 5,9 procent (4,3). Den förbättrade rörelsemarginalen är främst hänförlig till ett starkt resultat inom affärsområdet Dynamics samt högre aktivitetsnivå inom verksamheter relaterade till flygburna övervakningssystem och

supportverksamhet. Vi fortsätter fokusera på att öka effektiviteten i verksamheten.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -758 (1 922), vilket är i linje med våra förväntningar då vi under 2016 hade ett starkt positivt kassaflöde till följd av stora förskott och milstolpebetalningar som nu ej upprepats, samtidigt som aktivitetsnivån är fortsatt hög.

Resultat per aktie efter utspädning uppgick till SEK 8,29 (4,76).

Ledningssystem till australiska flottan

I början av oktober pekade Australiens regering ut Saab som önskvärd leverantör av taktiskt ledningssystem för flottans nio nya fregatter. Dessutom blev Saab utpekad som leverantör av stridsledningssystemet 9LV för det kommande programmet omfattande Offshore Patrol Vessels.

DELÅRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2017

Håkan Buskhe, VD

PROGNOS FÖR 2017:

  • Försäljningstillväxten under 2017 bedömer vi kommer att vara högre än Saabs långsiktiga finansiella mål: en årlig organisk tillväxt på 5 procent.
  • Rörelsemarginalen 2017, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, bedöms stärkas jämfört med 2016. Därmed tar bolaget ett steg mot sitt långsiktiga finansiella mål: en rörelsemarginal på 10 procent.

Finansiell översikt

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Orderingång 24 255 14 960 62 3 701 3 498 21 828
Orderstock 109 406 109 521 - 107 606
Försäljningsintäkter 21 575 19 615 10 6 222 5 761 28 631
Bruttoresultat 5 043 4 432 14 1 575 1 352 6 883
Bruttomarginal, % 23,4 22,6 25,3 23,5 24,0
EBITDA 1 910 1 537 24 597 462 2 743
EBITDA-marginal, % 8,9 7,8 9,6 8,0 9,6
Rörelseresultat (EBIT) 1 273 837 52 388 226 1 797
Rörelsemarginal, % 5,9 4,3 6,2 3,9 6,3
Periodens resultat 919 536 71 260 122 1 175
varav moderbolagets aktieägares andel 890 509 75 248 113 1 133
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ 8,29 4,76 2,31 1,06 10,60
Räntabilitet på eget kapital, % ²⁾ 11,9 13,8 9,0
Operationellt kassaflöde -758 1 922 -315 -2 271 2 603
Fritt kassaflöde -920 1 740 -388 -2 311 2 359
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -8,57 16,28 -3,61 -21,59 22,07
1) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 357 386 106 875 192 107 470 451 107 024 906 106 906 726

2) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande

Väsentliga order, Jan-sep 2017 MSEK
Nästa generations sjömålsrobot 3 200
Flygburet radarsystem (AEW&C)
Fortsatt support och underhåll
2 000
för Gripen 1 900
Flygburet radarsystem (AEW&C)
Modifiering och uppgradering av
1 350
svenska marinens Gävle-korvetter
Nästa generations lätta
1 249
pansarvärnssystem (NLAW) 1 035

Stora order Order överstigande

MSEK 100 stod för 69% (48) av total orderingång under januari-september 2017.

Orderstockens fördelning över år:

2017: SEK 8,9 miljarder

2018: SEK 23,5 miljarder

2019: SEK 17,9 miljarder

2020: SEK 16,1 miljarder Efter 2020: SEK 43,0 miljarder

Försvar/Civilt Totalt var 86% (84) av orderingången hänförlig till den försvarsrela-terade verksamheten under januari-september 2017.

Marknad Totalt var 52% (61) av

orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under januariseptember 2017.

Försäljningsintäkter, MSEK

Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016 Jan-sep 2017

Orderläge

Tredje kvartalet 2017

Under tredje kvartalet fick Saab en rad med mindre och medelstora beställningar.

Saab tecknade bland annat ett avtal med Forsvarsmeteriell, FMA (det norska försvarets materielbyrå), för leveranser av ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf. Dessutom tecknades ett avtal om leveranser av komponenter till Carl-Gustaf.

FMV (Försvarets Materielverk) beställde vapensystemet Trackfire Remote Weapon Stations (RWS) till den svenska marinen.

Den estniska försvarsmakten beställde utbildningssystem till den estniska armén, det brittiska försvarsdepartementet tecknade en 3-årig förlängning av ett kontrakt som omfattar ett helhetsåtagande för tjänster och simulatorer inom taktisk träning (Tactical Engagement Simulation, TES) och den amerikanska armen beställde det bärbara vapensystemet AT4CS RS (Reduced Sensitivity).

Januari-september 2017

Under perioden fick Saab en order inom flygburna radarsystem (AEW&C). Ordervärdet uppgick till cirka MUSD 236 (cirka SEK 2 miljarder) och leveranser kommer ske från år 2019 till 2021. Dessutom ingick Saab ytterligare ett avtal inom flygburen övervakning (AEW&C) uppgående till SEK 1,35 miljarder där leveranser kommer ske under perioden 2017-2020.

Ett avtal tecknades med FMV gällande utveckling och produktion av nästa generations sjömålsrobot. Det totala ordervärdet uppgick till SEK 3,2 miljarder och leveranser kommer att ske under perioden 2017-2026. Saab mottog även en order gällande fortsatt support- och underhållsverksamhet för Gripen. Ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,9 miljarder och leverans kommer att ske från juni 2017 till december 2019.

Från Armasuisse mottog Saab en order om att leverera nästa generations lätta pansarvärnssystem, NLAW, till den schweiziska armén. Ordervärdet uppgick till cirka SEK 1 miljard och leveranser kommer att ske mellan 2018 och 2021.

FMV beställde modifiering och uppgradering av svenska marinens korvetter av typ Gävle. Ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,2 miljarder och arbetet ska utföras under perioden 2017 till 2020.

Totalt mottog Saab order om SEK 24,3 miljarder under de första nio månaderna 2017, varav SEK 7,6 miljarder (7,9 miljarder) var hänförliga till order under MSEK 100.

Under de första nio månaderna 2017 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 200 jämfört med MSEK 230 under samma period 2016.

Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 109 406 jämfört med MSEK 107 606 vid årets början.

Försäljningsintäkter

Tredje kvartalet 2017 Försäljningsintäkterna under det tredje kvartalet uppgick till MSEK 6 222 (5 761).

Januari-september 2017

Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna ökade inom flera affärsområden och uppgick till MSEK 21 575 (19 615). Den främsta delen av ökningen är relaterad till större beställningar inom området flygburna övervakningssystem, supportverksamheten och en ökad försäljning inom affärsområdet Dynamics.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 12 513 (11 113), motsvarande 58 procent (57), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 83 procent (83) den försvarsrelaterade marknaden.

Försäljningstillväxt

Procent Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Organisk försäljningstillväxt
Förvärv
9
-
16
-
8
-
-
-
5
-
Valutaeffekter avseende omräkning
av utländska dotterföretag
1 -
1
- - -
Total försäljningstillväxt 1
0
1
5
8 0 5

Försäljningsintäkter per marknadssegment

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, %
Militärt flyg 10 315 8 873 16
Land 4 033 4 175 -3
Marin 3 800 3 370 13
Samhällssäkerhet 1 490 1 409 6
Kommersiellt flyg 1 318 1 482 -11
Andra segment 619 306 102
Summa 21 575 19 615 1
0

Bruttomarginal, %

Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016 Jan-sep 2017

Rörelsemarginal, %

Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016 Jan-sep 2017

Resultat per aktie efter utspädning, SEK

Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016 Jan-sep 2017

Förändring i nettoskuld Jan-sep 2017

Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 31
dec 2016
-1 836
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
498
Förändring i
nettopensionsförpliktelse
79
Nettoinvesteringar -1 427
Utdelning -559
Valutaeffekt och orealiserat resultat
från finansiella investeringar 21
Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 30
sep 2017 -3 224

Resultat

Tredje kvartalet 2017

Bruttomarginalen under det tredje kvartalet uppgick till 25,3 procent (23,5). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 388 (226) med en rörelsemarginal om 6,2 procent (3,9).

Januari-september 2017

Bruttomarginalen under de första nio månaderna var 23,4 procent (22,6). Den stärkta bruttomarginalen beror främst på ett stärkt resultat inom affärsområdet Dynamics och inom områden relaterat till större beställningar inom flygburna övervakningssystem.

Totala avskrivningar uppgick till MSEK 637 (700). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 416 (357).

Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 1 374 (1 475), varav MSEK 532 (550) har aktiverats. Aktiveringen av utvecklingsutgifter är främst hänförlig till GlobalEye. De egenfinansierade utvecklingssatsningarna är främst relaterade till radar- och sensorteknologi samt till T-X-programmet. Under de första nio månaderna gjordes mindre satsningar på utveckling inom T-X-programmet jämfört med samma period 2016.

Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 221 (343), varav avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 128 (233). Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -15 (-42).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 1 273 (837) med en rörelsemarginal på 5,9 procent (4,3). Affärsområdet Dynamics såg den största förbättringen av rörelseresultatet till följd av ökade leveranser och en förändrad produktmix. Områden relaterat till flygburna övervakningssystem stärkte sin lönsamhet till följd av hög aktivitetsnivå.

Finansnetto

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016
Finansnetto hänförligt till pensioner -51 -47
Räntenetto -54 -45
Valutavinster/-förluster 86 -11
Övriga finansiella poster -26 -25
Summa -45 -128

Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i balansräkningen. Se not 11 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.

Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kortoch långfristiga räntebärande skulder samt realiserade resultat avseende derivat.

Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen.

Övriga finansiella poster består av orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar och derivat samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av valutakurser för likvida medel i andra valutor än SEK. För att minska ränterisken i investeringsportföljen, bestående av långa räntebärande värdepapper, används derivat.

Skatt

MSEK

Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -309 (-173), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 25 procent (24).

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 11,0 procent (11,8) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 11,9 procent (13,8), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Finansiell ställning och likviditet

Vid utgången av september 2017 var nettoskulden MSEK 3 224, en ökning med MSEK 1 388 jämfört med årets slut 2016 då nettoskulden uppgick till MSEK 1 836.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK 498.

Nettoavsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 30 september 2017 uppgick till MSEK 2 345, jämfört med MSEK 2 424 vid årets slut 2016. Detta hade en positiv påverkan på nettoskulden om MSEK 79. Minskningen i avsättning beror huvudsakligen på att avkastningen på förvaltningstillgångar överstigit ökningen av pensionsskulden. Diskonteringsräntan och inflationsantagandet för beräkningen av pensionsåtagandet var samma som vid årets slut 2016, dvs diskonteringsräntan var 2,75 procent och inflationsantagandet för beräkning av pensionsskulden var 1,75 procent. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 11.

Under perioden gjordes nettoinvesteringar om cirka MSEK 1 427, där aktiverade egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 532. Dessutom utbetalades utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till MSEK 559.

Valutakursdifferenser på likvida medel samt orealiserade resultat avseende finansiella placeringar påverkade nettoskulden positivt med MSEK 21.

Per den 30 september 2017 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 4 794 jämfört med MSEK 5 944 vid årets slut 2016.

Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen uppgick till MSEK 2 051 per 30 september 2017 jämfört med MSEK 1 652 per 31 december 2016. Ökningen är främst hänförlig till utvecklingen av GlobalEye.

Varulagret ökade med MSEK 1 231 under perioden. Ökningen är främst hänförlig till affärsområdet Dynamics och kommande leveranser under 2017.

Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 5 065 vid periodens slut, vilket var i linje med årsslutet 2016.

Kundfordringar uppgick till MSEK 3 559 per den 30 september 2017 och till MSEK 5 402 per den 31 december 2016. Fordringar på beställare uppgick till MSEK 7 610 per den 30 september 2017 och till MSEK 6 222 per den 31 december 2016.

Skulder till beställare uppgick till MSEK 7 733 per den 30 september 2017 och till MSEK 7 884 per den 31 december 2016.

Investeringar

Kassaflödeseffekten av investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 823 (495). De ökade investeringarna är främst hänförliga till Saab Kockums och Dynamics.

Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 627 (627), av vilka MSEK 532 (550) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och MSEK 95 (77) andra immateriella anläggningstillgångar.

Förändring i rapport över koncernens finansiella ställning

Från och med 1 januari 2017 har Saab förändrat strukturen på rapporten över koncernens finansiella ställning. De förändringar som har gjorts är följande:

Tillgångar:

De tidigare rapporterade "Övriga fordringar" rapporteras nu som "Fordringar på beställare" och "Övriga fordringar".

Skulder:

De tidigare rapporterade "Förskott från kunder" rapporteras nu tillsammans med förutbetalda intäkter avseende långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning och benämns "Skulder till beställare".

Syftet med förändringen i struktur av rapporten över koncernens finansiella ställning är att tydliggöra hur upparbetning och avräkning sammantaget sker i de långa kundprojekten.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 Förändring 30 sep 2016
Nettolikviditet/
-skuld ¹⁾
-3 224 #REF!
-1 836
-1 388 -2 967
Immateriella anläggningstillgångar 7 359 7 094 265 6 845
Goodwill 5 067 5 196 -129 5 115
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 051 1 652 399 1 492
Andra immateriella anläggningstillgångar 241 246 -
5
238
Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ 5 453 5 135 318 4 941
Varulager 7 891 6 660 1 231 6 572
Kundfordringar 3 559 5 402 -1 843 3 695
Fordringar på beställare ³⁾ 7 610 6 222 1 388 5 664
Skulder till beställare ³⁾ 7 733 7 884 -151 6 433
Soliditet, % 33,7 32,3 32,5
Räntabilitet på eget kapital, % 11,9 9,0 13,8
Eget kapital per aktie, SEK ⁴⁾ 128,97 123,64 5,33 113,88

avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.

4) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2017 sep: 106 715 627; 2016 sep: 106 287 119; 2016 dec: 106 405 523.

Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016 Jan-sep 2017

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK 669 (3 110), se not 9.

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Sedan 31 december 2016 har programmet inte utnyttjats. Saab har som ambition att utnyttja detta program i situationer då en större finansiell flexibilitet efterfrågas.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -758 (1 922). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Kassaflödet är negativt främst som ett resultat av utnyttjande av förskott och tidigare erhållna milstolpebetalningar i större projekt.

Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -920 (1 740). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 9.

Totalt koncernen
jan-sep 2017
Totalt koncernen
jan-sep 2016
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster
2 216 1 772
Förändring av rörelsekapital -1 547 1 338
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och
andra finansiella poster
669 3 110
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -1 427 -1 188
Operationellt kassaflöde -758 1 922
Skatter och andra finansiella poster -171 -235
Avyttringar och förvärv 9 53
Fritt kassaflöde -920 1 740

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Rörelsesegment

Från och med 1 januari 2017 är affärsenheten Saab Kockums ett affärsområde och har namnändrats till Kockums. För mer information, se not 3.

AFFÄRSOMRÅDE AERONAUTICS

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Orderingång 1 876 710 164 158 217 1 789
Orderstock 51 109 55 263 -
8
54 127
Försäljningsintäkter 4 894 4 923 -
1
1 351 1 562 7 138
EBITDA 331 350 -
5
122 162 576
EBITDA-marginal, % 6,8 7,1 9,0 10,4 8,1
Rörelseresultat (EBIT) 294 320 -
8
108 151 535
Rörelsemarginal, % 6,0 6,5 8,0 9,7 7,5
Operationellt kassaflöde -303 88 -535 -1 032 435
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 99/1 99/1 99/1 99/1 99/1
FTE, antal 3 085 2 864 8 2 932

Orderläge

Saab mottog en beställning från FMV för upprätthållande av grundläggande utvecklings- och driftstödsresurser till Gripen för verksamhet under 2017. Dessutom tecknades ett kontrakt med FMV om fortsatt support och underhåll av Gripen C/D med ett totalt ordervärde på SEK 1,9 miljarder. Ordervärdet för Aeronautics uppgick till MSEK 536 och leveranser kommer att ske från juni 2017 till december 2019.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Aktivitetsnivån inom Gripen-programmet till Sverige och till Brasilien var fortsatt hög, medan Gripen C/D verksamheten var lägre än under föregående års period.
  • Under de första nio månaderna gjordes mindre satsningar på utveckling inom T-X-programmet jämfört med samma period 2016.
  • Till följd av stort intresse för Gripen gjordes större satsningar på marknadsföring under de första nio månaderna jämfört med samma period 2016.

Kassaflöde

Aeronautics mottog stora milstolpebetalningar under första kvartalet 2017. Aktivitetsnivån och upparbetningen var hög under hela perioden.

Stora order Order överstigande

MSEK 100 stod för 48% (5%) av total orderingång under januari-september 2017.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 34% (30%) under januari-

september 2017.

Affärsenheter Gripen E/F, Gripen C/D, Gripen Brazil, Advanced Pilot Training Systems och Operations Contracts.

AFFÄRSOMRÅDE DYNAMICS

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Orderingång 7 591 5 173 47 1 314 1 165 6 680
Orderstock 12 416 8 561 45 8 031
Försäljningsintäkter 3 174 2 891 10 831 775 4 927
EBITDA 364 124 194 98 11 522
EBITDA-marginal, % 11,5 4,3 11,8 1,4 10,6
Rörelseresultat (EBIT) 300 73 311 76 -
6
447
Rörelsemarginal, % 9,5 2,5 9,1 -0,8 9,1
Operationellt kassaflöde 309 101 126 -37 282
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 93/7 93/7 91/9 91/9 94/6
FTE, antal 2 110 2 077 2 2 094

Orderläge

  • Dynamics tecknade ett kontrakt med FMV gällande utveckling och produktion av nästa generations sjömålsrobot. Det totala ordervärdet uppgick till SEK 3,2 miljarder. FMV beställde därefter ytterligare produktion av sjömålsrobotar av nästa generation för MSEK 500.
  • Saab fick en beställning från den schweiziska federala upphandlingsmyndigheten för försvarsmaterial, Armasuisse, om att leverera nästa generations lätta pansarvärnssystem, NLAW, till den schweiziska armén. Ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,035 miljarder och leveranser kommer att ske 2018-2021.
  • Saab fick i samarbete med Lockheed Martin ett kontrakt på övningssystem till den amerikanska armén som av Saab även beställde det bärbara vapensystemet AT4CS RS (Reduced Sensitivity). Det brittiska försvarsdepartementet tecknade en 3-årig förlängning av ett kontrakt som omfattar ett helhetsåtagande för tjänster och simulatorer inom taktisk träning (Tactical Engagement Simulation, TES).

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna ökade till följd av stark orderingång under de senaste kvartalen.
  • Rörelsemarginalen stärktes under perioden till följd av högt kapacitetsutnyttjande och en förändrad produktmix.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var positivt under perioden till följd av mottagna betalningar för leveranser samt erhållna milstolpe- och förskottsbetalningar.

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 71% (82%) under januariseptember 2017.

Affärsenheter

Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.

AFFÄRSOMRÅDE SURVEILLANCE

Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och ledningssystem, samt trafikledningssystem.

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Orderingång 6 025 3 826 57 940 915 5 993
Orderstock 15 899 16 320 -
3
16 415
Försäljningsintäkter 5 657 5 435 4 1 785 1 583 7 659
EBITDA 567 590 -
4
206 214 940
EBITDA-marginal, % 10,0 10,9 11,5 13,5 12,3
Rörelseresultat (EBIT) 308 218 41 123 90 449
Rörelsemarginal, % 5,4 4,0 6,9 5,7 5,9
Operationellt kassaflöde -296 1 760 -484 -195 1 865
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 82/18 82/18 82/18 81/19 82/18
FTE, antal 4 191 3 745 12 3 963

Orderläge

  • Surveillance och Support and Services mottog en order inom flygburen övervakning uppgående till MUSD 236, cirka SEK 2 miljarder, varav cirka MSEK 550 var relaterat till Surveillance. Vidare ingicks ytterligare ett avtal inom flygburen övervakning (AEW&C) och en beställning uppgående till SEK 1,35 miljarder kronor mottogs där leveranser kommer att ske under perioden 2017-2020, varav MSEK 789 var relaterat till Surveillance.
  • Saab fick en beställning på självskydds- och motmedelssystemet BOZ-101 EC till det tyska flygvapnet genom NATO Eurofighter 2000 and Tornado Management Agency (NETMA).
  • Surveillance och Kockums tecknade även ett kontrakt avseende modifiering och uppgradering av svenska marinens korvetter av typ Gävle. Ordervärdet uppgick till SEK 1,249 miljarder, varav MSEK 501 var relaterat till Surveillance. Arbetet ska utföras under perioden 2017-2020.
  • Saab fick även en beställning av FMV om att leverera vapensystemet Trackfire Remote Weapon Stations (RWS) till den svenska marinen.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Satsningarna på marknadsföring och forskning och utveckling ökade något samtidigt som avskrivningarna av utvecklingsutgifter minskade under de första nio månaderna jämfört med samma period 2016.

Kassaflöde

Surveillance mottog större förskottsbetalningar under första kvartalet 2017. Aktivitetsnivån och upparbetningen var hög under hela perioden.

AFFÄRSOMRÅDE SUPPORT AND SERVICES

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Orderingång 6 101 2 979 105 693 749 4 473
Orderstock 14 550 12 886 13 12 938
Försäljningsintäkter 4 435 3 577 24 1 226 967 5 081
EBITDA 437 268 63 138 25 470
EBITDA-marginal, % 9,9 7,5 11,3 2,6 9,3
Rörelseresultat (EBIT) 421 256 64 132 21 454
Rörelsemarginal, % 9,5 7,2 10,8 2,2 8,9
Operationellt kassaflöde 174 1 212 258 -502 1 243
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 80/20 73/27 77/23 69/31 73/27
FTE, antal 2 080 2 174 -
4
2 119

Orderläge

  • Support and Services och Surveillance mottog en order inom flygburen övervakning. Ordervärdet uppgick till MUSD 236, cirka SEK 2 miljarder, varav cirka MSEK 1 450 var relaterat till Support and Services.
  • Vidare ingicks ytterligare ett avtal inom flygburen övervakning (AEW&C) och en beställning uppgående till SEK 1,35 miljarder kronor mottogs där leveranser kommer att ske under perioden 2017-2020, varav MSEK 561 var relaterat till Support and Services.
  • Dessutom tecknades ett kontrakt med FMV om fortsatt support och underhåll av Gripen C/D med ett totalt ordervärde på SEK 1,9 miljarder. Ordervärdet för Support and Services uppgick till MSEK 1 164 och leveranser kommer att ske från juni 2017 till december 2019.
  • Australien beställde Saabs elektroniska säkerhetssystem OneViewTMsystem för installation vid Australiens största fängelse, Grafton fängelset, som ska byggas under de kommande tre åren.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

Försäljningsintäkterna och rörelsemarginalen ökade främst till följd av en hög aktivitetsnivå inom området flygburna övervakningssystem.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet i tredje kvartalet var positivt främst till följd av en större milstolpeleverans och betalning.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 82% (81%) under januariseptember 2017.

Affärsenheter

Surface Radar Solutions, Airborne Surveillance Systems, Electronic Warfare Systems, Traffic Management och Combat Systems and C4I Solutions.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 71% (26%) av total orderingång under januari-september 2017.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 59% (46%) under januariseptember 2017.

Affärsenheter

Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support, Networks and Public Safety, Tactical Solutions och Maintenance Production.

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot business-to-business-kunder (B2B). Till det kommer en minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot business-to-business-kunder (B2B). Till det kommer en minoritetsportfölj där
Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.
MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Orderingång 2 461 2 656 -
7
758 601 3 358
Orderstock 8 963 9 718 -
8
9 361
Försäljningsintäkter 2 876 2 539 13 826 697 3 605
EBITDA 104 83 25 -
1
-13 170
EBITDA-marginal, % 3,6 3,3 - -1,9 4,7
Rörelseresultat (EBIT) 77 56 38 -10 -22 134
Rörelsemarginal, % 2,7 2,2 -1,2 -3,2 3,7
Operationellt kassaflöde -153 -30 194 11 -54
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 36/64 40/60 33/67 39/61 40/60
FTE, antal 2 798 2 454 14 2 679

Orderingång

Orderingången var något lägre beroende på en stor order inom Aerostructures under de första nio månaderna 2016.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna ökade till följd av starkare försäljningsintäkter inom Combitech, som stärktes till följd av en ökad efterfrågan, effekterna från övertagandet av utvecklingsverksamhet från Ericsson i oktober 2016 samt förvärvet av Watchcom AS 2016.
  • Rörelseresultatet ökade huvudsakligen som en följd av en god beläggning och mer åtagande inom Combitech medan affärsenheterna Avionics och Aerostructures påverkades av senarelagda leveranser.
  • Under perioden gjordes satsningar inom den minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.

Kassaflöde

Det operationella kassaflödet var negativt främst till följd av valutatransaktioner relaterade till projekt inom affärsenheten Aerostructures under perioden.

AFFÄRSOMRÅDE KOCKUMS

Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.

Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 25% (31%) av total orderingång under januari-september 2017.

Marknad

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 39% (44%) under januari-september 2017.

Affärsenheter Aerostructures, Avionics Systems, Combitech och

Ventures Portfolio.

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Helår 2016
Orderingång 1 914 913 110 80 101 1 293
Orderstock 8 873 9 177 -
3
8 910
Försäljningsintäkter 1 949 1 665 17 565 544 2 311
EBITDA 128 110 16 41 34 165
EBITDA-marginal, % 6,6 6,6 7,3 6,3 7,1
Rörelseresultat (EBIT) 110 85 29 35 26 134
Rörelsemarginal, % 5,6 5,1 6,2 4,8 5,8
Operationellt kassaflöde 20 253 160 26 639
Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) 100/0 100/0 100/0 100/0 100/0
FTE, antal 1 030 840 23 853

Orderläge

  • Ett kontrakt tecknades med FMV avseende leverans av ett signalspaningsfartyg. Beställningen omfattar perioden 2017-2020 och det totala ordervärdet uppgår till MSEK 730.
  • Kockums och Surveillance tecknade även ett kontrakt avseende modifiering och uppgradering av svenska marinens korvetter av typ Gävle. Ordervärdet uppgick till SEK 1,249 miljarder, varav MSEK 748 var relaterat till Kockums. Arbetet ska utföras under perioden 2017-2020.
  • Ett ramavtal tecknades med FMV avseende underhåll och support av ubåtar samt ubåtsräddningssystem omfattande perioden 2017-2019.

Försäljningsintäkter, resultat och marginal

  • Försäljningsintäkterna ökade till följd av en fortsatt högre upparbetningstakt inom de pågående halvtidsmodifieringarna av två ubåtar av Gotland-klass och hög aktivitet relaterat till underhåll av ytfartyg. Kassaflöde
  • Under det tredje kvartalet mottog Kockums större förskotts- och milstolpebetalningar vilket ledde till positivt kassaflöde, trots en fortsatt hög aktivitetsnivå och upparbetning.

Personal

Under det tredje kvartalet ökade antalet anställda inom Kockums till följd av ökat behov av anställda inom främst produktion då produktionen av nästa generations ubåt A26 till Sverige går från en designfas till produktionsfas.

Affärsenheter Submarines och Surface Ships.

Order överstigande MSEK 100 stod för 76% (45%) av total orderingång under januari-september 2017.

Stora order

Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 14% (5%) under januariseptember 2017.

Ägare

Saabs största ägare den 30 september 2017:

% av
kapital
% av
röster
Investor AB 30,0 40,3
Knut och Alice
Wallenbergs stiftelse
8,8 7,7
Swedbank Robur
fonder
4,7 4,2
AFA Försäkring 2,4 2,1
Norges Bank 1,8 1,6
Fidelity 1,8 1,6
Handelsbanken fonder 1,8 1,5
Unionen 1,7 1,5
AllianceBernstein 1,2 1,1
Andra AP-fonden 1,2 1,1

Källla: Modular Finance

Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar vid periodens slut.

Personal

30 sep 2017 31 dec 2016
Antal anställda 16 048 15 465
FTE:er 16 171 15 474

FTE:er inkluderar visstidsanställda och projektanställda

Corporate

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -237 (-171) under de första nio månaderna 2017. Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK -509 (-1 462) under de första nio månaderna.

För mer information, se beskrivning av kassaflöde på sid 5.

Förvärv och avyttringar 2017

Under de första nio månderna har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 2 434 717 per den 30 september 2017 jämfört med 2 863 225 vid 2016 års slut. Vid årsstämman den 5 april 2017 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga Saabs aktierelaterade incitamentsprogram.

Risker och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och

leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver idag fler stora kundprojekt med betydande utvecklingsinnehåll än tidigare, och dessas inneboende komplexitet medför en i flera dimensioner högre risknivå.

  • Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar skjuts på framtiden av bland annat ekonomiska skäl, samtidigt som kunder också har kortare framförhållning.
  • En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2016 på sidorna 66 till 69.

Gripen Aggressor

I september presenterade Saab Gripen Aggressor som är en flygplansvariant baserad på Gripen C-serien. Gripen Aggressor är en optimal plattform för att agera motståndare vid realistiska luftstridsövningar och har en unik balans mellan hög prestanda, förmåga, flexibilitet och tillgänglighet, kombinerat med låg driftkostnad.

Övriga händelser januari-september 2017

  • Saab och Aalto-universitetet tecknade en överenskommelse om ett tioårigt program som syftar till att stärka det gemensamma forskningssamarbetet, särskilt avseende långsiktig forskning inom sensorteknik. Aalto-universitetet och Saab har samarbetat inom det här fältet under en tid, och det nyligen undertecknade avtalet stärker samarbetet ytterligare.
  • Saab genomförde förändringar i koncernledningen under första kvartalet som innebar att Ulf Nilsson lämnade befattningen som chef för Saabs affärsområde Aeronautics och också Saabs koncernledning. Lennart Sindahl tillträdde som tillförordnad chef för affärsområdet Aeronautics och adjungerades till Saabs koncernledning. Under andra kvartalet meddelades att Jonas Hjelm utsetts till ny chef för affärsområdet Aeronautics.
  • Saab ökade i popularitet hos kvinnor när företaget Universum rankade de mest attraktiva arbetsplatserna bland svenska ingenjörsstudenter. Saab klättrade från plats 22 till plats 16 bland kvinnliga ingenjörsstudenter och bland män gick Saab från plats tre till fyra. Totalt bland samtliga svenska ingenjörsstudenter var Saab fortsatt den sjätte mest populära arbetsgivaren.
  • Årsstämman den 5 april 2017 beslutade om utdelning till aktieägarna om SEK 5,25 per aktie (totalt (MSEK 559). Avstämningsdag för utdelning bestämdes till den 7 april 2017 och utbetalning till den 12 april 2017.
  • Årsstämman beslutade om nyval av Danica Kragic Jensfelt, Daniel Nodhäll och Erika Söderberg Johnson, omval av Håkan Buskhe, Sten Jakobsson, Sara Mazur, Cecilia Stegö Chilò, Marcus Wallenberg, Joakim Westh och Bert Nordberg, samt omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande.
  • Saab meddelade att de valt det polska varvet Nauta, Shiprepair Yard baserat i Gdynia, som är en del av den polska försvarskoncernen PGZ för att bygga plattformen till den svenska marinens signalspaningsfartyg.
  • Saab tecknade ett kontrakt om att förstärka säkerheten vid strategiska anläggningar för australiensiska myndigheter. Förstärkningen sker i anslutning till ett ombyggnadsprojekt som landet gör kopplat till den ökade hotbilden vid och runt Australiensiska myndigheter.
  • Den 15 juni genomförde Saab en lyckad första flygning med nästa generations stridsflygplan, Gripen E. Premiärflygningen genomfördes i de östra delarna av Östergötland och varade i 40 minuter. Under flygningen kontrollerades flygegenskaper och grundläggande systemfunktioner.
  • Saab genomförde förändringar i koncernledningen under andra kvartalet då Ellen Molin utsågs till ny affärsområdeschef för Support and Services och Jessica Öberg till ny affärsområdeschef för Industrial Products and Services. Dan Jangblad, idag chef för affärsområdet Industrial Products and Services lämnar koncernledningen för att från den 1 oktober tillträda en tjänst som Senior Advisor till VD.
  • Saab Digital Air Traffic Solutions AB och Storumans kommun tecknade en avsiktsförklaring med inriktningen att etablera världens första Remote Tower Centre för mindre regionala flygplatser (AFIS). Avsiktsförklaringen innebär att Saab Digital Air Traffic Solutions (SDATS) och Storumans kommun inleder en förstudie med syfte att etablera ett "Remote AFIS Centre" för fjärrstyrd flygtrafikledning och digitala flygtrafikledningstjänster för mindre regionala flygplatser. Utvecklingen av tekniken och metodiken kommer initialt att ske på Hemavan - Tärnaby Airport, med målsättningen att utöka dialogen för fler flygplatser.
  • Saab presenterade i september Gripen Aggressor som är en flygplansvariant baserad på Gripen Cserien. Gripen Aggressor är en optimal plattform för att agera motståndare vid realistiska luftstridsövningar och har en unik balans mellan hög prestanda, förmåga, flexibilitet och tillgänglighet, kombinerat med låg driftkostnad.
  • I september presenterade även Saab och det indiska infrastrukturbolaget Adani Group en plan för samarbete inom flyg och försvar i Indien i linje med den indiska regeringens "Make in India"-initiativ. Det tilltänkta samarbetet kan omfatta design, utveckling och produktion av Gripen för Indien och andra högteknologiska produkter av nationell vikt för Indien, samt bildande av joint ventures i Indien i linje med Indiens "Make in India"-policy.
  • Saab deltar, gemensamt med Boeing, i upphandlingen av avancerade skolflygplan till det amerikanska flygvapnet, USAF. Saab meddelade under perioden att, förutsatt att upphandlingen vinns, så kommer Saab att förlägga tillverkningen för sina delar av skolflygplanet T-X i USA.

För information om större mottagna beställningar under 2017, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 6 till 8 samt not 3.

Händelser efter periodens slut

  • Den amerikanska marinen beställde två system av det navala radarsystemet Sea Giraffe Agile Multi Beam (AMB), Multi-Mode Radar (MMR).
  • Saab fick en beställning från NATO Support and Procurement Agency (NSPA) i Luxemburg för att uppgradera tre radarsystem i Norge. Systemen, som kallas SINDRE I, används för luftövervakning.
  • Saab har valts ut av Australian Maritime Systems Group (AMSG) för att förse myndigheterna i Queensland med ett informationssystem för hantering av fartygstrafik (VTMIS). Systemet kommer att användas vid Stora barriärrevet och hamnarna i Queensland, Australien.
  • Saab valdes av Cranfield University, ett av de fyra främsta kommersiella forskningsuniversiteten i Storbritannien, till att leverera ett system för digital flygtrafikledning till Cranfield Airport.
  • Saab pekades ut av Australiens regering som önskvärd leverantör av ett taktiskt ledningssystem för flottans nio nya fregatter. Saabs stridsledningssystem 9LV kan vara en viktig del av deras kommande fregattprogram och uppgradering av jagarprogrammet (Air Warfare Destroyer). Saab har också blivit utpekad som leverantör av stridsledningssystemet 9LV för det kommande programmet omfattande Offshore Patrol Vessels.
  • Saab har tecknat ett kontrakt med MBDA för leverans av delsystem till missilsystemet Meteor, Beyond Visual Range Air-to-Air Missile (BVRAAM). Beställningens totala värde uppgår till ca MSEK 150 och leveranser till MBDA kommer ske under perioden 2020-2021.

OM SAAB

Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.

Korta fakta

  • Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Cap-lista. Ticker: SAAB B.
  • Saab har cirka 16 000 medarbetare
  • Lokal närvaro i 36 länder
  • Kunder i fler än 100 länder

Vision

Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.

Mission

Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.

Affärsidé

Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.

ORGANISATION

Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter.

För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även fem marknadsområden: Europe, Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia Pacific.

INTÄKTSMODELL

Saabs försäljningsintäkter kommer huvudsakligen från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och varuförsäljning. Karaktären på intäkterna gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.

Långa kundkontrakt avser utveckling och tillverkning av komplexa system som sträcker sig över flera redovisningsperioder. Långa kundkontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.

Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag på löpande räkning redovisas i takt med att uppdraget utförs och tjänsteuppdrag till fast pris redovisas enligt samma principer som långa kundkontrakt.

Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när varornas ägande har överförts till köparen.

SAABS STRATEGI

För att på bästa sätt ligga steget före och möta våra kunders behov bygger vår strategi på tre prioriterade områden, marknad, effektivitet och innovation. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa. Hållbarhetsfrågorna genomsyrar hela vår verksamhet och våra engagerade medarbetare är nyckeln till att lyckas med uppdraget.

Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.

Marknad

Vi fokuserar på områden med stark marknadsposition och att stärka positionen inom områden med goda tillväxtmöjligheter. Vår globala närvaro och mångfald ska stärkas, bland annat genom partnerskap och lokala samarbeten. Vi har nolltolerans mot korruption och jobbar aktivt för att skapa en alltigenom transparent försvarsmarknad.

Effektivitet

Fokus ligger på att effektivisera funktionella processer, utveckla en än mer affärsorienterad kultur samt att utveckla ledare och medarbetare.

Innovation

Vi koncentrerar vår produktportfölj till innovationer inom fem kärnområden och anser att mångfald och engagerade medarbetare driver innovation.

FINANSIELLA MÅL

Försäljning

Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel.

Soliditet

Soliditeten ska överstiga 30 procent.

Utdelning

Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.

RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN

MSEK Not Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Rullande 12 mån Helår 2016
Försäljningsintäkter 3 21 575 19 615 30 591 28 631
Kostnad för sålda varor -16 532 -15 183 -23 097 -21 748
Bruttoresultat 5 043 4 432 7 494 6 883
Bruttomarginal, % 23,4 22,6 24,5 24,0
Övriga rörelseintäkter 83 176 108 201
Försäljningskostnader -1 750 -1 563 -2 410 -2 223
Administrationskostnader -1 064 -960 -1 468 -1 364
Forsknings- och utvecklingskostnader -970 -1 157 -1 405 -1 592
Övriga rörelsekostnader -54 -49 -75 -70
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -15 -42 -11 -38
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 3 1 273 837 2 233 1 797
Rörelsemarginal, % 5,9 4,3 7,3 6,3
Finansiella intäkter 150 60 180 90
Finansiella kostnader -195 -188 -283 -276
Finansnetto -45 -128 -103 -186
Resultat före skatt 1 228 709 2 130 1 611
Skatt -309 -173 -572 -436
Periodens resultat 919 536 1 558 1 175
varav moderbolagets aktieägares andel 890 509 1 514 1 133
varav innehav utan bestämmande inflytande 29 27 44 42
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 8,35 4,80 14,22 10,67
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 8,29 4,76 14,10 10,60
1) Av-
och nedskrivningar ingår med
-637 -700 -883 -946
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 545 662 106 103 426 106 495 827 106 164 150
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 357 386 106 875 192 107 345 563 106 906 726

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Rullande 12 mån Helår 2016
Periodens resultat 919 536 1 558 1 175
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser 136 -1 273 786 -623
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser -30 280 -173 137
Summa 106 -993 613 -486
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser -397 218 -228 387
Kassaflödessäkringar 621 95 277 -249
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar -131 -41 -51 39
Summa 9
3
272 -
2
177
Periodens övriga totalresultat 199 -721 611 -309
Periodens totalresultat 1 118 -185 2 169 866
varav moderbolagets aktieägares andel 1 088 -248 2 114 778
varav innehav utan bestämmande inflytande 30 63 55 88

KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING

MSEK
Not
30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar
5
7 359 7 094 6 845
Materiella anläggningstillgångar 5 065 4 811 4 614
Biologiska tillgångar 355 291 293
Förvaltningsfastigheter 33 33 34
Andelar i intresseföretag och joint ventures 703 788 674
Finansiella placeringar 159 165 186
Långfristiga fordringar
11
602 505 496
Uppskjutna skattefordringar 302 252 463
Summa anläggningstillgångar 14 578 13 939 13 605
Omsättningstillgångar:
Varulager 7 891 6 660 6 572
Derivat 1 171 1 290 904
Skattefordringar 165 120 270
Kundfordringar 3 559 5 402 3 695
Fordringar på beställare 7 610 6 222 5 664
Övriga fordringar 466 599 526
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 172 1 035 1 128
Kortfristiga placeringar 2 677 4 542 3 566
Likvida medel
9
2 117 1 402 1 717
Summa omsättningstillgångar 26 828 27 272 24 042
SUMMA TILLGÅNGAR 41 406 41 211 37 647
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Moderbolagets aktieägares andel 13 763 13 156 12 104
Innehav utan bestämmande inflytande 172 145 130
Summa eget kapital 13 935 13 301 12 234
Långfristiga skulder:
Långfristiga räntebärande skulder
6
6 205 5 624 5 613
Övriga skulder 184 202 169
Avsättningar för pensioner
11
3 009 3 069 3 672
Övriga avsättningar 829 811 1 018
Uppskjutna skatteskulder 343 30 24
Summa långfristiga skulder 10 570 9 736 10 496
Kortfristiga skulder:
Kortfristiga räntebärande skulder
6
83 292 286
Skulder till beställare 7 733 7 884 6 433
Leverantörsskulder 2 270 2 880 1 889
Derivat 1 128 1 955 1 494
Skatteskulder 230 81 25
Övriga skulder 736 695 614
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4 252 3 988 3 811
Avsättningar 469 399 365
Summa kortfristiga skulder 16 901 18 174 14 917
Summa skulder 27 471 27 910 25 413
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 41 406 41 211 37 647

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL

MSEK Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Omvärderings
reserv
Balanserade
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav
utan bestäm
mande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2016 1 746 543 -538 153 11 10 936 12 851 61 12 912
Totalresultat för perioden
januari-september 2016 26 210 -484 -248 63 -185
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 60 6
0
6
0
Utdelning -530 -530 -
4
-534
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande -29 -29 10 -19
Utgående eget kapital
30 september 2016 1 746 543 -512 363 1
1
9 953 12 104 130 12 234
Totalresultat för perioden
oktober-december 2016 -267 162 1 131 1 026 25 1 051
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 24 2
4
2
4
Utdelning -14 -14
Förvärv och avyttring av innehav utan
bestämmande inflytande 2 2 4 6
Utgående eget kapital
31 december 2016 1 746 543 -779 525 1
1
11 110 13 156 145 13 301
Ingående eget kapital 1 januari 2017 1 746 543 -779 525 11 11 110 13 156 145 13 301
Periodens totalresultat 479 -387 996 1 088 30 1 118
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram 78 7
8
7
8
Utdelning -559 -559 -
3
-562
Utgående eget kapital
30 september 2017 1 746 543 -300 138 1
1
11 625 13 763 172 13 935

KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN

MSEK
Not
Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Helår 2016
Den löpande verksamheten:
Resultat efter finansiella poster 1 228 709 1 611
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 923 1 031 1 226
Utdelning från intressebolag och joint ventures 24 14 16
Betald inkomstskatt -130 -217 -120
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 2 045 1 537 2 733
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Fordringar på och skulder till beställare -1 543 4 198 5 092
Varulager -1 291 -1 289 -1 329
Övriga rörelsefordringar 1 624 -687 -2 540
Övriga rörelseskulder -279 -697 521
Avsättningar -58 -187 -323
Kassaflöde från den löpande verksamheten 498 2 875 4 154
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -95 -77 -98
Aktiverade utvecklingsutgifter -532 -550 -784
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -823 -495 -807
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 23 17 27
Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar 1 857 -531 -1 525
Förvärv av finansiella tillgångar -54 -112 -169
Avyttring av finansiella tillgångar 20 9 25
Förvärv av verksamheter, netto likviditetspåverkan
10
- -22 -49
Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan - 77 77
Kassaflöde från investeringsverksamheten 396 -1 684 -3 303
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -1 265 -575 -582
Upptagande av lån 1 700 732 732
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -559 -530 -530
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande -
3
-
4
-
5
Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande - 15 15
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -127 -362 -370
Periodens kassaflöde 767 829 481
Likvida medel vid periodens början 1 402 850 850
Valutakursdifferens i likvida medel -52 38 71
9
Likvida medel vid periodens slut
2 117 1 717 1 402

RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017 Kv4 2016 Kv3 2016 Kv2 2016 Kv1 2016 Kv4 2015
Försäljningsintäkter 6 222 7 923 7 430 9 016 5 761 7 064 6 790 10 070
Kostnad för sålda varor -4 647 -6 191 -5 694 -6 565 -4 409 -5 495 -5 279 -7 540
Bruttoresultat 1 575 1 732 1 736 2 451 1 352 1 569 1 511 2 530
Bruttomarginal, % 25,3 21,9 23,4 27,2 23,5 22,2 22,3 25,1
Övriga rörelseintäkter 17 47 19 25 37 100 39 272
Försäljningskostnader -558 -629 -563 -660 -524 -543 -496 -569
Administrationskostnader -333 -379 -352 -404 -294 -337 -329 -392
Forsknings- och utvecklingskostnader -288 -354 -328 -435 -327 -436 -394 -481
Övriga rörelsekostnader -17 -16 -21 -21 -10 -14 -25 -30
Andel av intresseföretags och joint ventures resultat -
8
-
8
1 4 -
8
-22 -12 17
Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ 388 393 492 960 226 317 294 1 347
Rörelsemarginal, % 6,2 5,0 6,6 10,6 3,9 4,5 4,3 13,4
Finansiella intäkter 37 76 37 30 19 -
9
50 132
Finansiella kostnader -73 -68 -54 -88 -69 -66 -53 -143
Finansnetto -36 8 -17 -58 -50 -75 -
3
-11
Resultat före skatt 352 401 475 902 176 242 291 1 336
Skatt -92 -102 -115 -263 -54 -51 -68 -227
Periodens resultat 260 299 360 639 122 191 223 1 109
varav moderbolagets aktieägares andel 248 288 354 624 113 183 213 1 101
varav innehav utan bestämmande inflytande 12 11 6 15 9 8 10 8
Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ 2,33 2,70 3,33 5,87 1,06 1,72 2,01 10,40
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ 2,31 2,68 3,30 5,82 1,06 1,71 1,99 10,32
1) Av-
och nedskrivningar ingår med
-209 -221 -207 -246 -236 -234 -230 -253
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 660 461 106 538 205 106 438 320 106 346 321 106 223 750 106 094 093 105 992 435 105 900 182
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 470 451 107 423 697 107 320 873 107 167 229 107 024 906 106 912 764 106 853 562 106 688 771

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017 Kv4 2016 Kv3 2016 Kv2 2016 Kv1 2016 Kv4 2015
Periodens resultat 260 299 360 639 122 191 223 1 109
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser 440 -378 74 650 -327 -433 -513 339
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser -97 83 -16 -143 72 95 113 -73
Summa 343 -295 5
8
507 -255 -338 -400 266
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser -178 -208 -11 169 125 134 -41 -66
Finansiella tillgångar som kan säljas - - - - - - - -90
Kassaflödessäkringar 154 300 167 -344 130 -179 144 190
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar -27 -62 -42 80 -39 34 -36 -39
Summa -51 3
0
114 -95 216 -11 6
7
-
5
Periodens övriga totalresultat 292 -265 172 412 -39 -349 -333 261
Periodens totalresultat 552 3
4
532 1 051 8
3
-158 -110 1 370
varav moderbolagets aktieägares andel 548 29 511 1 026 60 -181 -127 1 375
varav innehav utan bestämmande inflytande 4 5 21 25 23 23 17 -
5

NYCKELTAL PER KVARTAL

MSEK Kv3 2017 Kv2 2017 Kv1 2017 Kv4 2016 Kv3 2016 Kv2 2016 Kv1 2016 Kv4 2015
Soliditet, % 33,7 32,9 33,3 32,3 32,5 31,9 33,9 36,8
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾ 11,0 10,5 9,6 8,9 11,8 11,3 11,3 11,2
Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ 11,9 11,2 9,8 9,0 13,8 13,0 12,7 11,5
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ 128,97 123,67 128,57 123,64 113,88 113,25 120,17 121,28
Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾ -388 -1 429 897 619 -2 311 1 096 2 955 869
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾ -3,61 -13,30 8,36 5,78 -21,59 10,25 27,65 8,15
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 106 715 627 106 605 294 106 471 116 106 405 523 106 287 119 106 160 381 106 027 804 105 957 065
2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 470 451 107 423 697 107 320 873 107 167 229 107 024 906 106 912 764 106 853 562 106 688 771

3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

KVARTALSUPPGIFTER PER RÖRELSESEGMENT

MSEK Kv3 2017 Rörelse
marginal
Kv2 2017 Rörelse
marginal
Kv1 2017 Rörelse
marginal
Kv4 2016 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 351 1 865 1 678 2 215
Dynamics 831 1 361 982 2 036
Surveillance 1 785 2 089 1 783 2 224
Support and Services 1 226 1 447 1 762 1 504
Industrial Products and Services 826 1 034 1 016 1 066
Kockums 565 706 678 646
Internfakturering -362 -579 -469 -675
Summa 6 222 7 923 7 430 9 016
Rörelseresultat
Aeronautics 108 8,0% 106 5,7% 80 4,8% 215 9,7%
Dynamics 76 9,1% 134 9,8% 90 9,2% 374 18,4%
Surveillance 123 6,9% 97 4,6% 88 4,9% 231 10,4%
Support and Services 132 10,8% 133 9,2% 156 8,9% 198 13,2%
Industrial Products and Services -10 -1,2% 17 1,6% 70 6,9% 78 7,3%
Kockums 35 6,2% 40 5,7% 35 5,2% 49 7,6%
Corporate -76 -134 -27 -185
Summa 388 6,2% 393 5,0% 492 6,6% 960 10,6%
MSEK Kv3 2016 Rörelse
marginal
Kv2 2016 Rörelse
marginal
Kv1 2016 Rörelse
marginal
Kv4 2015 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 562 1 739 1 622 2 114
Dynamics 775 1 044 1 072 1 555
Surveillance 1 583 2 051 1 801 2 613
Support and Services 967 1 326 1 284 2 795
Industrial Products and Services 697 969 873 1 022
Kockums 544 489 632 599
Internfakturering -367 -554 -494 -628
Summa 5 761 7 064 6 790 10 070
Rörelseresultat
Aeronautics 151 9,7% 102 5,9% 67 4,1% 305 14,4%
Dynamics -
6
-0,8% 39 3,7% 40 3,7% 294 18,9%
Surveillance 90 5,7% 73 3,6% 55 3,1% 318 12,2%
Support and Services 21 2,2% 137 10,3% 98 7,6% 417 14,9%
Industrial Products and Services -22 -3,2% 25 2,6% 53 6,1% 104 10,2%
Kockums 26 4,8% 25 5,1% 34 5,4% -19 -3,2%
Corporate -34 -84 -53 -72
Summa 226 3,9% 317 4,5% 294 4,3% 1 347 13,4%

2015 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2015, sida 35.

FLERÅRSÖVERSIKT

MSEK 2016 2015 2014 2013 2012
Orderingång 21 828 81 175 22 602 49 809 20 683
Orderstock 31 december 107 606 113 834 60 128 59 870 34 151
Försäljningsintäkter 28 631 27 186 23 527 23 750 24 010
Försäljningsintäkter i Sverige, % 43 42 45 41 36
Försäljningsintäkter i Europa exkl. Sverige, % 17 18 19 20 21
Försäljningsintäkter i Nordamerika, % 10 9 10 11 11
Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % 7 6 2 2 1
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 23 25 24 26 31
Rörelseresultat (EBIT) 1 797 1 900 1 659 1 345 2 050
Rörelsemarginal, % 6,3 7,0 7,1 5,7 8,5
Av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan 946 959 864 1 022 1 136
EBITDA 2 743 2 859 2 523 2 367 3 186
EBITDA-marginal, % 9,6 10,5 10,7 10,0 13,3
Resultat efter finansiella poster 1 611 1 731 1 523 979 2 003
Årets resultat 1 175 1 402 1 168 742 1 560
Balansomslutning 41 211 35 088 29 556 27 789 28 938
Eget kapital 13 301 12 912 11 373 12 227 11 280
Fritt kassaflöde ¹⁾ 2 359 -726 -1 094 -1 460 -396
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ 8,9 11,2 11,1 9,1 14,6
Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ 9,0 11,5 9,9 6,3 12,8
Soliditet, % 32,3 36,8 38,5 44,0 39,0
Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾ 10,67 12,88 10,86 6,98 15,00
Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ 10,60 12,79 10,78 6,79 14,52
Utdelning per aktie, SEK 5,25 5,00 4,75 4,50 4,50
Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ 123,64 121,28 107,02 114,04 105,43
Antal anställda vid årets slut 15 465 14 685 14 716 14 140 13 968
Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 106 405 523 105 957 065 105 499 980 106 414 144 105 930 829
Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 164 150 105 714 805 106 125 666 106 125 107 105 632 911
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 106 906 726 106 450 263 106 916 255 109 150 344 109 150 344

1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

FINANSIELLA MÅL

Långsiktiga mål Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Helår 2016
Organisk försäljningstillväxt, % 5 9 16 5
Rörelsemarginal, % 10 5,9 4,3 6,3
Soliditet, % 30 33,7 32,5 32,3

RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Helår 2016
Försäljningsintäkter 13 910 12 498 17 988
Kostnad för sålda varor -10 940 -9 962 -14 125
Bruttoresultat 2 970 2 536 3 863
Bruttomarginal % 21,4 20,3 21,5
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -2 765 -2 724 -3 869
Rörelseresultat (EBIT) 205 -188 -
6
Rörelsemarginal % 1,5 -1,5 -0,0
Resultat från finansiella poster 60 -44 317
Resultat efter finansiella poster 265 -232 311
Bokslutsdispositioner - - -141
Resultat före skatt 265 -232 170
Skatt -96 -
2
-73
Periodens resultat 169 -234 9
7

MODERBOLAGET

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport.

BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK
Not
30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar:
Immateriella anläggningstillgångar 479 545 616
Materiella anläggningstillgångar 3 206 3 033 2 949
Finansiella anläggningstillgångar 6 674 6 725 7 692
Summa anläggningstillgångar 10 359 10 303 11 257
Omsättningstillgångar:
Varulager 5 480 4 980 4 635
Kortfristiga fordringar 11 879 12 798 9 677
Kortfristiga placeringar 2 667 4 524 3 535
Likvida medel 1 452 651 1 098
Summa omsättningstillgångar 21 478 22 953 18 945
SUMMA TILLGÅNGAR 31 837 33 256 30 202
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital:
Bundet eget kapital 2 970 2 971 2 977
Fritt eget kapital 4 362 4 676 4 316
Summa eget kapital 7 332 7 647 7 293
Obeskattade reserver, avsättningar och skulder:
Obeskattade reserver 2 280 2 280 2 139
Avsättningar 991 807 871
Skulder
6
21 234 22 522 19 899
Summa obeskattade reserver,
avsättningar och skulder
24 505 25 609 22 909
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 31 837 33 256 30 202

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 4 837 per den 30 september 2017 jämfört med MSEK 3 041 per den 31 december 2016.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 432 (294). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 78 (73). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 9 227 jämfört med 8 941 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.

NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Bromma med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2016.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för de första nio månaderna 2017 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 96-97 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2016.

Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2016.

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2016. All information på sidorna 1-30 utgör delårsrapporten januari-september 2017.

Från räkenskapsår som börjar 1 januari 2018 kommer två nya standarder att träda i kraft.

IFRS 9 "Financial instruments" hanterar klassificering, värdering och redovisning av finansiella tillgångar och skulder och inför nya regler för säkringsredovisning. Saab påbörjade arbetet under 2016 att utvärdera effekterna av införandet av den nya standarden och har under 2017 fortsatt med en mer detaljerad utvärdering. Utvärderingen har drivits i projektform med deltagare från olika delar av företaget. Saab bedömer att den nya standarden inte kommer att ha någon väsentlig påverkan på bolagets resultaträkning eller finansiella ställning.

IRFS15 "Revenue from contracts with customers" reglerar hur redovisning av intäkter ska ske. Saab har under 2017 fortsatt arbetet med att förbereda implementeringen av standarden. Arbetet är inne i sitt slutskede och bedömningen kvarstår att påverkan på öppningsbalansen 2017 samt resultaträkning och finansiell ställning 2018 bedöms som ej väsentlig.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.

Aeronautics

Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.

Dynamics

Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.

Surveillance

Surveillance levererar effektiva lösningar för säkerhet och trygghet, för övervakning och beslutsstöd och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radar-, signalspanings- och självskyddssystem samt ledningssystem för marin, flygvapen och armé samt för sjöfart och flygtrafik.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.

Industrial Products and Services

Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot business-to-business-kunder (B2B). Till det kommer en minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.

Kockums

Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I portföljen finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.

Orderingång per rörelsesegment

MSEK Jan-sep
2017
Jan-sep
2016
Föränd
ring, %
Kv3
2017
Kv3
2016
Helår
2016
Aeronautics 1 876 710 164 158 217 1 789
Dynamics 7 591 5 173 47 1 314 1 165 6 680
Surveillance 6 025 3 826 57 940 915 5 993
Support and Services 6 101 2 979 105 693 749 4 473
Industrial Products and
Services 2 461 2 656 -7 758 601 3 358
Kockums 1 914 913 110 80 101 1 293
Internt -1 713 -1 297 -242 -250 -1 758
Summa 24 255 14 960 62 3 701 3 498 21 828
Orderingång per region
MSEK
Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Helår 2016

Orderingång per region

Förändring,
% Helår 2016
Sverige 11 682 5 837 100 8 957
Övriga Europa 3 823 2 904 32 3 702
Nordamerika 1 924 1 064 81 1 904
Central- och Sydamerika 149 -84 199
Asien 4 665 3 986 17 5 278
Afrika 212 351 -40 467
Australien etc. 1 800 902 100 1 321
Summa 24 255 14 960 62 21 828

NOT 3 Fortsättning

Orderstock per rörelsesegment Orderstock per region
MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Aeronautics 51 109 54 127 55 263
Dynamics 12 416 8 031 8 561
Surveillance 15 899 16 415 16 320
Support and Services 14 550 12 938 12 886
Industrial Products and Services 8 963 9 361 9 718
Kockums 8 873 8 910 9 177
Internt -2 404 -2 176 -2 404
Summa 109 406 107 606 109 521
MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Sverige 40 633 38 010 38 784
Övriga Europa 10 095 9 386 10 295
Nordamerika 4 739 5 000 4 896
Central- och Sydamerika 37 407 38 940 39 333
Asien 13 622 14 178 14 341
Afrika 547 711 731
Australien etc. 2 363 1 381 1 141
Summa 109 406 107 606 109 521

Försäljningsintäkter per rörelsesegment

MSEK Jan-sep 2017 Jan-sep 2016 Förändring, % Kv3 2017 Kv3 2016 Rullande 12 mån Helår 2016
Aeronautics 4 894 4 923 -
1
1 351 1 562 7 109 7 138
varav extern försäljning 4 586 4 643 -
1
1 263 1 480 6 671 6 728
varav intern försäljning 308 280 10 88 82 438 410
Dynamics 3 174 2 891 10 831 775 5 210 4 927
varav extern försäljning 3 073 2 809 9 809 742 5 050 4 786
varav intern försäljning 101 82 23 22 33 160 141
Surveillance 5 657 5 435 4 1 785 1 583 7 881 7 659
varav extern försäljning 5 401 5 261 3 1 742 1 531 7 523 7 383
varav intern försäljning 256 174 47 43 52 358 276
Support and Services 4 435 3 577 24 1 226 967 5 939 5 081
varav extern försäljning 4 331 3 440 26 1 206 946 5 792 4 901
varav intern försäljning 104 137 -24 20 21 147 180
Industrial Products and Services 2 876 2 539 13 826 697 3 942 3 605
varav extern försäljning 2 135 1 780 20 610 510 2 865 2 510
varav intern försäljning 741 759 -
2
216 187 1 077 1 095
Kockums 1 949 1 665 17 565 544 2 595 2 311
varav extern försäljning 1 948 1 661 17 565 542 2 593 2 306
varav intern försäljning 1 4 - 2 2 5
Corporate/eliminering -1 410 -1 415 -362 -367 -2 085 -2 090
varav extern försäljning 101 21 27 10 97 17
varav intern försäljning -1 511 -1 436 -389 -377 -2 182 -2 107
Summa 21 575 19 615 10 6 222 5 761 30 591 28 631
MSEK Jan-sep
2017
I %
fsg
Jan-sep
2016
I %
fsg
Helår
2016
I %
fsg
Sverige 9 062 42 8 502 43 12 389 43
Övriga Europa 3 113 14 3 287 17 4 981 17
Nordamerika 2 046 9 1 923 10 2 740 10
Central- och Sydamerika 1 658 8 1 327 7 2 014 7
Asien 4 606 21 3 524 18 5 107 18
Afrika 361 2 354 2 495 2
Australien etc. 729 3 698 4 905 3
Summa 21 575 100 19 615 100 28 631 100

Försäljningsintäkter per region Information om större kunder

Under de första nio månaderna 2017 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 7 316 (6 907).

Säsongsvariationer

En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Rörelseresultat per rörelsesegment

MSEK Jan-sep
2017
I %
fsg
Jan-sep
2016
I %
fsg
Rullande
12 mån
Helår
2016
Aeronautics 294 6,0 320 6,5 509 535
Dynamics 300 9,5 73 2,5 674 447
Surveillance 308 5,4 218 4,0 539 449
Support and Services 421 9,5 256 7,2 619 454
Industrial Products and
Services
77 2,7 56 2,2 155 134
Kockums 110 5,6 85 5,1 159 134
Rörelsesegmentens
rörelseresultat
1 510 7,0 1 008 5,1 2 655 2 153
Corporate -237 -171 -422 -356
Summa 1 273 5,9 837 4,3 2 233 1 797

Av- och nedskrivningar per rörelsesegment

MSEK 2017 Jan-sep Jan-sep
2016
Föränd
ring, %
Kv3
2017
Kv3
2016
Rullande
12 mån
Helår
2016
Aeronautics 37 30 23 14 11 48 41
Dynamics 64 51 25 22 17 88 75
Surveillance 259 372 -30 83 124 378 491
Support and
Services
Industrial Products
16 12 33 6 4 20 16
and Services 27 27 - 9 9 36 36
Kockums 18 25 -28 6 8 24 31
Corporate 216 183 18 69 63 289 256
Summa 637 700 -
9
209 236 883 946

Operationellt kassaflöde per rörelsesegment

Jan-sep Jan-sep Kv3 Kv3 Rullande Helår
MSEK 2017 2016 2017 2016 12 mån 2016
Aeronautics -303 88 -535 -1 032 44 435
Dynamics 309 101 126 -37 490 282
Surveillance -296 1 760 -484 -195 -191 1 865
Support and Services 174 1 212 258 -502 205 1 243
Industrial Products and
Services -153 -30 194 11 -177 -54
Kockums 20 253 160 26 406 639
Corporate -509 -1 462 -34 -542 -854 -1 807
Summa -758 1 922 -315 -2 271 -77 2 603

Sysselsatt kapital per rörelsesegment

MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Aeronautics 2 882 2 303 2 371
Dynamics 3 391 3 320 3 095
Surveillance 7 242 7 206 6 847
Support and Services 2 811 2 614 2 454
Industrial Products and Services 2 688 2 326 2 151
Kockums 827 749 713
Corporate 2 778 3 173 3 477
Summa 22 619 21 691 21 108

Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment Antal vid periodens slut 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016

Aeronautics 3 085 2 932 2 864
Dynamics 2 110 2 094 2 077
Surveillance 4 191 3 963 3 745
Support and Services 2 080 2 119 2 174
Industrial Products and Services 2 798 2 679 2 454
Kockums 1 030 853 840
Corporate 877 834 826
Summa 16 171 15 474 14 980

NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På årsstämman 2017, den 5 april, beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 5,25 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 559.

Avstämningsdag för utdelningen var den 7 april 2017 och utbetalning av utdelning gjordes den 12 april 2017.

NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Goodwill 5 067 5 196 5 115
Aktiverade utvecklingsutgifter 2 051 1 652 1 492
Andra immateriella tillgångar 241 246 238
Summa 7 359 7 094 6 845

NOT 6 Nettolikviditet/-skuld

MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Tillgångar:
Likvida medel 2 117 1 402 1 717
Kortfristiga placeringar 2 677 4 542 3 566
Summa likvida placeringar 4 794 5 944 5 283
Kortfristiga räntebärande fordringar 24 29 31
Långfristiga räntebärande fordringar 457 391 405
Långfristiga fordringar hänförliga
till pensioner
51 51 49
Långfristiga räntebärande
finansiella investeringar
134 140 139
Summa räntebärande tillgångar 5 460 6 555 5 907
Skulder:
Skulder till kreditinstitut 5 769 5 107 5 114
Skulder till intresseföretag och
joint ventures 44 239 239
Övriga räntebärande skulder 475 570 546
Avsättning för pensioner ¹⁾ 2 396 2 475 2 975
Summa räntebärande skulder och
avsättning för pensioner 8 684 8 391 8 874
Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) -3 224 -1 836 -2 967

1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Revolverande kreditfacilitet
(Förfallotidpunkt 2021) 6 000 - 6 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2018) 40 2 38
Summa 6 040 2 6 038
Moderbolaget
MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Långfristiga skulder till kreditinstitut 5 766 5 107 5 113
Kortfristiga skulder till kreditinstitut 2 - -
Summa 5 768 5 107 5 113

Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. 2015 utökades MTNprogrammet från MSEK 3 000 till MSEK 6 000. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN). Under september 2017 återbetalades MSEK 1 038, varav MSEK 735 omförhandlades och MSEK 303 förtidsinlöstes av lån om MSEK 1 350 som förfaller 2018. Samtidigt emitterades nya lån med förfall 2022 till ett värde av MSEK 1 700. Detta medförde att utestående lån under MTN-programmet tillsammans uppgår till MSEK 4 762. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100.

NOT 7 Sysselsatt kapital

MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Totala tillgångar 41 406 41 211 37 647
Avgår icke räntebärande skulder 18 787 19 520 16 539
Sysselsatt kapital 22 619 21 691 21 108

NOT 8 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ¹⁾

Redovisat värde 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Finansiella tillgångar:
Finansiella placeringar till verkligt värde via
resultaträkningen 26 25 47
Investeringar som hålles till förfall ²⁾ 133 140 139
Långfristiga fordringar 467 505 496
Derivat som säkringsredovisas 1 079 1 225 870
Derivat värderade till verkligt värde i
resultaträkningen avseende handel
92 65 34
Kundfordringar och övriga fordringar
Kortfristiga placeringar värderade till verkligt
12 165 12 740 10 479
värde 2 677 4 542 3 566
Likvida medel 2 117 1 402 1 717
Summa finansiella tillgångar 18 756 20 644 17 348
Finansiella skulder:
Räntebärande skulder ³⁾ 6 288 5 916 5 899
Derivat som säkringsredovisas 1 076 1 862 1 442
Derivat värderade till verkligt värde i
resultaträkningen avseende handel 52 93 52
Övriga skulder 6 047 6 284 5 161
Summa finansiella skulder 13 463 14 155 12 554

¹⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 878.

²⁾ Verkligt värde 2017 sep: MSEK 133; 2016 dec: MSEK 140; 2016 sep: MSEK 140.

³⁾ Verkligt värde 2017 sep: MSEK 6 381; 2016 dec MSEK 6 052; 2016 sep: MSEK 6 054.

Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Garman-Kohlhagens.

Nivå 1

Enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen:

  • Obligationer och räntebärande värdepapper
  • Elderivat
  • Ränteterminer

Nivå 2

Enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata:

  • Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
  • Optioner: Optionsprissättningsmodellen Garman-Kohlhagens används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
  • Ränteswappar och cross currency basis-swappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.

Nivå 3

Enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag:

Aktier och andelar som är onoterade

Per den 30 september 2017 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:

Tillgångar värderade till verkligt värde

MSEK 30 sep 2017 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och räntebärande
värdepapper
2 677 2 677 - -
Valutaterminer 1 099 - 1 099 -
Valutaoptioner 41 - 41 -
Cross currency basis-swappar 21 - 21 -
Elderivat 10 10 - -
Aktier och andelar 26 - - 26
Summa 3 874 2 687 1 161 26

Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 30 sep 2017 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer 1 031 - 1 031 -
Valutaoptioner 18 - 18 -
Ränteswappar 75 - 75 -
Elderivat 4 4 - -
Summa 1 128 4 1 124 -

NOT 9 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Fritt kassaflöde

MSEK Totalt koncernen
jan-sep 2017
Totalt koncernen
jan-sep 2016
Kv3 2017 Kv3 2016 Totalt koncernen
Helår 2016
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster
2 216 1 772 699 545 2 927
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital:
Fordringar på och skulder till beställare -1 543 4 198 541 -501 5 092
Varulager -1 291 -1 289 -450 -780 -1 329
Övriga rörelsefordringar 1 624 -687 417 -157 -2 540
Övriga rörelseskulder -279 -697 -1 023 -934 521
Avsättningar -58 -187 -27 -73 -323
Förändring av rörelsekapital -1 547 1 338 -542 -2 445 1 421
Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra
finansiella poster
669 3 110 157 -1 900 4 348
Investeringsverksamheten:
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -627 -627 -206 -151 -882
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -823 -495 -267 -194 -807
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 23 17 1 -
5
27
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar - -83 - -21 -83
Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ -1 427 -1 188 -472 -371 -1 745
Operationellt kassaflöde -758 1 922 -315 -2 271 2 603
Skatter och andra finansiella poster -171 -235 -88 -16 -194
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar 9 -
2
15 -
2
-78
Förvärv av verksamheter - -22 - -22 -49
Avyttring av koncernföretag - 77 - - 77
Fritt kassaflöde -920 1 740 -388 -2 311 2 359

1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.

Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i

kassaflödesanalysen
MSEK Jan-sep
2017
Jan-sep
2016
Kv3
2017
Kv3
2016
Helår
2016
Fritt kassaflöde -920 1 740 -388 -2 311 2 359
Investeringsverksamheten –
räntebärande:
Kortfristiga placeringar 1 857 -531 342 2 169 -1 525
Andra finansiella placeringar och
fordringar
-43 -18 -4 8 17
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -1 265 -575 -1 089 -11 -582
Upptagande av lån 1 700 732 1 700 - 732
Utbetald utdelning till
moderbolagets aktieägare
-559 -530 - - -530
Utbetald utdelning till innehav
utan bestämmande inflytande
-3 -4 - -4 -5
Transaktioner med innehavare
utan bestämmande inflytande
- 15 - 15 15
Periodens kassaflöde 767 829 561 -134 481

Likvida medel

MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Följande delkomponenter ingår i
likvida medel:
Kassa och bank 1 267 1 102 1 117
Bankdepositioner 850 300 600
Summa enligt balansräkningen 2 117 1 402 1 717
Summa enligt kassaflödesanalysen 2 117 1 402 1 717

Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under de första nio månaderna 2017.

NOT 11 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön.

Avsättningar för pensioner enligt IAS 19

MSEK 30 sep 2017 31 dec 2016 30 sep 2016
Förmånsbestämd pensionsskuld 8 783 8 608 8 907
Särskild löneskatt 613 594 697
Avgår förvaltningstillgångar 6 438 6 184 5 981
Nettoavsättning pensioner 2 958 3 018 3 623
varav redovisat som långfristig fordran 51 51 49

NOT 12 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 13 Transaktioner med närstående

Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden.

Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2016 not 40.

NOT 14 Definitioner

Nedan följer definitioner av finansiella nyckeltal som används i rapporten. För mer information och förklaringar av användandet av respektive nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.

Bruttomarginal Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, i procent av försäljningsintäkter.

Effektiv skattesats

Aktuella och uppskjutna skatter i procent av resultat före skatt.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Fritt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten samt kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar och andra räntebärande finansiella tillgångar.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Nettoinvesteringar

Förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt förvärv och avyttringar av icke räntebärande finansiella tillgångar.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Operationellt kassaflöde

Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.

Orderingång

Totalt värde på mottagna order under perioden.

Orderstock

Totalt värde på utestående order vid periodens slut.

Organisk försäljningstillväxt

Förändring av försäljningsintäkter i procent justerat för valutaeffekter vid omräkning av utländska dotterföretag och strukturförändringar såsom förvärv och avyttringar av dotterföretag.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter (rullande 12 månader) i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Rörelsemarginal

Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.

ORDLISTA

FMV Försvarets Materielverk

FRN Floating Rate Note, lån med rörlig ränta

FTE Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år

IAS International Accounting Standards, internationella redovisningsregler

IFRS International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler

MTN Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut

Linköping den 24 oktober 2017

Håkan Buskhe Verkställande direktör och koncernchef

GRANSKNINGSRAPPORT

Saab AB (publ.), organisationsnummer 556036-0793. Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Saab AB per 30 september 2017 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder.

En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medveten om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 24 oktober 2017 PricewaterhouseCoopers AB

Bo Hjalmarsson Auktoriserad revisor

Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 oktober 2017 kl. 7:30 CET.

MEDIA:

Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Petter Larsson, Media Relations Manager tfn +46 734 18 70 37

FINANSMARKNAD: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 72 14

Press- och analytikerkonferens Den 24 oktober 2017 klockan 10.30, Grand Hôtel, Rum: New York, Blasieholmshamnen 8, Stockholm

Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45

Du är välkommen att delta på plats på Grand Hôtel, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.

Webbsändning: http://saab-interimreport.creo.se/171024

Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46856642508 Storbritannien: +442030089803 USA: +18558315947

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.

KONTAKT KALENDER

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2017 PUBLICERAS 16 FEBRUARI 2018

DELÅRSRAPPORT JANUARI–MARS 2018 PUBLICERAS 26 APRIL 2018

DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2018 PUBLICERAS 20 JULI 2018

DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2018 PUBLICERAS 23 OKTOBER 2018