AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 21, 2016
2958_10-q_2016-04-21_abe1f777-27a5-45b8-904d-7255cf70b57d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
STABIL UTVECKLING
Förra året präglades av rekordstor orderingång där vi bland annat tecknade avtal för Gripen till Brasilien, ubåtssystemet A26 till Sverige och det flygburna övervakningssystemet GlobalEye. Inledningen av 2016 har handlat om genomförande och framsteg i dessa betydande utvecklingsprojekt. Samtliga projekt fortlöper väl och den 18 maj 2016 kommer vi att visa Gripen E för omvärlden, en viktig milstolpe i utvecklingen av vår nya generation stridsflygplan.
Marknadsutveckling
Säkerhetssituationen i delar av världen är komplicerad. Behovet av system som upptäcker hot i tid ökar. Efter år av minskade försvarsbudgetar har flera länder därför börjat se över behovet av moderniserad och utökad försvarsförmåga. Länder i östra Europa ökar sina försvarsutgifter och i västra Europa har den tidigare minskningen avstannat. Processen från identifiering av behov till politiska beslut och val av leverantörer är dock tidskrävande.
Försäljningstillväxt och starkt kassaflöde
Under det första kvartalet var orderingången i nivå med samma period föregående år. Saab fick bland annat en order på ammunition till vapensystemet Carl-Gustaf uppgående till MSEK 1 433 samt ett flertal mindre order. Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 111 649.
Försäljningsintäkterna under det första kvartalet uppgick till MSEK 6 790 (5 389), en ökning med 26 procent. Ökningen är främst hänförlig till Gripenprogrammen inom affärsområdet Aeronautics, en order på GlobalEye som är hänförlig till affärsområdena Surveillance (tidigare benämnt Electronic Defence Systems) och Support and Services, samt till utvecklingen av ubåtssystemet A26 inom affärsenheten Saab Kockums.
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 294 (210) under det första kvartalet och rörelsemarginalen var 4,3 procent (3,9). Rörelseresultatet påverkades främst positivt av att affärsområdet Dynamics ökat försäljningsintäkterna och därmed vänt till vinst, samt positiv utveckling i teknikkonsultföretaget Combitech inom affärsområdet Industrial Products and Services.
Rörelseresultatet påverkades negativt av investeringar i utvecklingen av framtidens skolflygplan tillsammans med Boeing (T-Xprogrammet), samt av att flera stora projekt är i ett tidigt skede och därmed genererar lägre vinstuttag. Dessutom rapporterade affärsenheten Saab Kockums ett mycket starkt första kvartal 2015 på grund av stora leveranser i projekt utanför Sverige.
Vår lönsamhet framgent är beroende av ett väl genomförande av de stora utvecklingsprojekt som finns i orderstocken. Därför kommer vi fortsatt under 2016 lägga stor vikt vid att dessa fortlöper enligt plan.
Det operationella kassaflödet i det första kvartalet uppgick till MSEK 3 056 (-805). Det starkt positiva kassaflödet är främst relaterat till större inbetalningar relaterade till order på Gripen och GlobalEye. Nettoskulden vid periodens slut uppgick till MSEK 626, jämfört med MSEK 3 217 vid årets slut 2015.
Attraktivt företag
Att attrahera, behålla och utveckla medarbetare är avgörande för att Saab ska förbli ett framgångsrikt företag i teknikens framkant. Därför är det glädjande att vårt målmedvetna arbete med att öka Saabs attraktionskraft bland potentiella medarbetare ger effekt. Saab har klättrat till sjätte plats i företaget Universums rankning av Sveriges mest attraktiva företag bland ingenjörsstudenter. Framförallt ökar intresset för Saab bland kvinnliga studenter. Att blanda människor, idéer, erfarenheter och kulturer ger ett dynamiskt företag med större innovationskraft och ökad lönsamhet.
DELÅRSRAPPORT JANUARI-MARS 2016
Håkan Buskhe, VD
OFÖRÄNDRAD PROGNOS FÖR 2016:
- Försäljningstillväxten under 2016 bedömer vi kommer att vara i linje med Saabs långsiktiga finansiella mål: en årlig organisk tillväxt på 5 procent.
- Rörelsemarginalen 2016, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, bedömer vi kommer att vara i linje med 2015.
Finansiell översikt
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 4 614 | 4 800 | -4 | 81 175 |
| Orderstock | 111 649 | 59 811 | 87 | 113 834 |
| Försäljningsintäkter | 6 790 | 5 389 | 26 | 27 186 |
| Bruttoresultat | 1 511 | 1 316 | 15 | 6 486 |
| Bruttomarginal, % | 22,3 | 24,4 | 23,9 | |
| EBITDA | 524 | 438 | 20 | 2 859 |
| EBITDA-marginal, % | 7,7 | 8,1 | 10,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 294 | 210 | 40 | 1 900 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 3,9 | 7,0 | |
| Periodens resultat | 223 | 90 | 148 | 1 402 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,99 | 0,79 | 12,79 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 12,7 | 9,3 | 11,5 | |
| Operationellt kassaflöde | 3 056 | -805 | -500 | |
| Fritt kassaflöde | 2 955 | -941 | -726 | |
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 27,65 | -8,84 | -6,82 |
1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
Väsentliga order, kvartal 1
| MSEK | |
|---|---|
| Ammunition till det bärbara | |
| vapensystemet Carl-Gustaf | 1 433 |
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 37% (47) av total orderingång under perioden.
Orderstockens fördelning över år:
- 2016: SEK 18,2 miljarder
- 2017: SEK 17,2 miljarder
- 2018: SEK 12,4 miljarder
- 2019: SEK 11,9 miljarder
- Efter 2019: SEK 51,9 miljarder
Försvar/Civilt Totalt var 84% (80) av
orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten under perioden.
Marknad
Totalt var 68% (59) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under perioden.
Försäljningsintäkter, MSEK
Jan-mar 2013 Jan-mar 2014 Jan-mar 2015 Jan-mar 2016
Orderläge
Januari-mars 2016
I januari ingicks avtal gällande produktion och leverans av ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf. Det sammanlagda ordervärdet uppgår till cirka SEK 1,4 miljarder. Leveranser kommer äga rum under perioden 2016-2019.
Totalt mottog Saab order om SEK 4,6 miljarder under det första kvartalet, varav SEK 2,9 miljarder var hänförliga till order under MSEK 100 (2,5 miljarder), en ökning med 14 procent jämfört med samma period 2015.
För en lista på väsentliga beställningar under 2016, se not 3.
Under det första kvartalet 2016 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 66 jämfört med MSEK 43 under samma period 2015.
Orderstocken vid kvartalets slut uppgick till MSEK 111 649 jämfört med MSEK 113 834 vid årets början.
Försäljningsintäkter
Januari-mars 2016
Försäljningsintäkterna ökade med 26 procent under det första kvartalet 2016 jämfört med samma period 2015. Valutaeffekter hade en negativ effekt om 1 procent på försäljningsintäkterna jämfört med en positiv effekt om 3 procent under samma period 2015. Den organiska försäljningstillväxten uppgick till 27 procent (-6).
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 3 881 (2 771), motsvarande 57 procent (51), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 83 procent (77) den försvarsrelaterade marknaden.
Försäljningsintäkter per marknadssegment
| Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|
| 2 948 | 2 247 | 31 |
| 1 556 | 1 154 | 35 |
| 1 175 | 854 | 38 |
| 500 | 498 | - |
| 503 | 517 | -3 |
| 108 | 119 | -9 |
| 6 790 | 5 389 | 26 |
Bruttomarginal, %
Jan-mar 2013 Jan-mar 2014 Jan-mar 2015 Jan-mar 2016
Rörelsemarginal, %
Jan-mar 2013 Jan-mar 2014 Jan-mar 2015 Jan-mar 2016
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
Förändring i nettoskuld Jan-mar 2016
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-), 31 dec 2015 |
-3,217 |
|---|---|
| Kassaflöde från den löpande | |
| verksamheten | 3,334 |
| Förändring i | |
| nettopensionsförpliktelse | -419 |
| Nettoinvesteringar | -379 |
| Valutaeffekt och orealiserat resultat | |
| från finansiella investeringar | 55 |
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-), | |
| 31 mar 2016 | -626 |
MSEK
Resultat
Januari-mars 2016
Bruttomarginalen under det första kvartalet 2016 om 22,3 procent (24,4) var lägre än under samma period 2015 främst till följd av förändrad projektmix samt att flera stora projekt är i ett tidigt skede och därmed genererar lägre vinstuttag. Totala avskrivningar uppgick till MSEK 230 (228). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 116 (104).
Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 470 (329), varav MSEK 154 (51) har aktiverats. De egenfinansierade utvecklingssatsningarna är främst relaterade till radar- och sensorteknologi samt till T-X-programmet. Den ökade aktiveringen av utvecklingskostnader är hänförlig till en ny version av ett flygburet övervakningssystem, GlobalEye.
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 114 (124), varav avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 78 (80). Andel av intresseföretags och joint ventures resultat uppgick till MSEK -12 (10).
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 294 (210) med en rörelsemarginal på 4,3 procent (3,9). Under det första kvartalet 2015 bidrog upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till avvecklingen av Saabs leasingverksamhet (SAL), positivt till rörelseresultatet.
Finansnetto
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 |
|---|---|---|
| Finansnetto hänförligt till pensioner | -16 | -16 |
| Räntenetto | 5 | -11 |
| Valutavinster/-förluster | 7 | -63 |
| Övriga finansiella poster | 1 | 2 |
| Summa | -3 | -88 |
Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i balansräkningen. Se not 10 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.
Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder.
Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde över resultaträkningen. Under första kvartalet 2015 påverkades värderingen negativt av marknadsvärdesförändringar i derivat i offertportföljen exponerade mot valutorna USD och EUR.
Övriga finansiella poster består av kostnader hänförliga till programmet för försäljning av kundfordringar, orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av likvida medel i andra valutor än SEK.
Skatt
Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -68 (-32), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 23 procent (26).
Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 11,3 procent (10,6) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 12,7 procent (9,3), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.
Finansiell ställning och likviditet
Vid utgången av mars 2016 var nettoskulden MSEK 626, en minskning med MSEK 2 591 jämfört med årets slut 2015 då nettoskulden uppgick till MSEK 3 217.
Kassaflödet från den löpande verksamheten var positivt och uppgick till MSEK 3 334.
Avsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 31 mars 2016 uppgick till MSEK 2 312, jämfört med MSEK 1 893 vid årets slut 2015. Detta hade en negativ påverkan på nettoskulden om MSEK 419. Ökningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av pensionsåtagandet sänktes till 3,00 procent från 3,25 procent under kvartalet.
Inflationsantagandet för beräkning av pensionsskulden var oförändrad och uppgick till 1,75 procent. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 10.
Under perioden gjordes nettoinvesteringar om cirka MSEK 379.
Valutakursdifferenser på likvida medel samt orealiserade resultat avseende finansiella placeringar påverkade nettoskulden med MSEK 55.
Per den 31 mars 2016 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 7 101 jämfört med MSEK 3 845 vid årets slut 2015. Ökningen är främst hänförlig till förskott från kunder som ökade med MSEK 2 744 under kvartalet.
Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen uppgick till MSEK 1 231 per 31 mars 2016 jämfört med MSEK 1 157 per 31 december 2015.
Varulagret ökade med MSEK 297 under första kvartalet 2016 främst till följd av förberedelser inför leveranser under året. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.
Materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 4 493, vilket var i linje med årsslutet 2015. Kundfordringar uppgick till MSEK 3 140 per den 31 mars 2016 och till MSEK 2 913 per den
31 december 2015. Fordringar hos beställare uppgick till MSEK 6 332 per den 31 mars 2016 och till MSEK 7 549 per den 31 december 2015. Minskningen härrör främst till inbetalningar relaterade till order på Gripen och GlobalEye.
Investeringar
Kassaflödeseffekten av investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 145 (150). Investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 172 (75), av vilka MSEK 154 (51)
avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och MSEK 18 (24) andra immateriella anläggningstillgångar.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK 3 435 (-580), se not 8.
Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Per den 31 mars 2016 var fordringar till ett värde av MSEK 215 sålda, jämfört med MSEK 1 299 per den 31 december 2015. Detta hade en negativ effekt på kassaflödet från den löpande verksamheten uppgående till MSEK 1 084 under det första kvartalet 2016.
Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK 3 056 (-805). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar. Det starka operationella kassaflödet under första kvartalet 2016, jämfört med 2015, är främst hänförligt till inbetalningar avseende Gripenprogrammen och beställningen av ett flygburet övervakningssystem, GlobalEye. Det fria kassaflödet uppgick till MSEK 2 955 (-941). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 8.
Fritt kassaflöde, MSEK
Jan-mar 2013 Jan-mar 2014 Jan-mar 2015 Jan-mar 2016
| Totalt koncernen jan–mar 2016 |
|
|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster |
595 |
| Förändring av rörelsekapital | 2 840 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster |
3 435 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ | -379 |
| Operationellt kassaflöde | 3 056 |
| Skatter och andra finansiella poster | -101 |
| Fritt kassaflöde | 2 955 |
1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 mar 2015 | Förändring | 31 dec 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettolikviditet/-skuld ¹⁾ | -626 | -3 919 | 3 293 | -3 217 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 500 | 6 415 | 85 | 6 476 |
| Goodwill | 5 021 | 5 112 | -91 | 5 045 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 231 | 930 | 301 | 1 157 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 248 | 373 | -125 | 274 |
| Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ | 4 817 | 4 581 | 236 | 4 796 |
| Varulager | 5 540 | 6 436 | -896 | 5 243 |
| Kundfordringar | 3 140 | 2 616 | 524 | 2 913 |
| Övriga fordringar | 6 864 | 4 640 | 2 224 | 8 102 |
| Fordringar hos beställare ³⁾ | 6 332 | 3 967 | 2 365 | 7 549 |
| Förskott från kunder | 3 842 | 784 | 3 058 | 1 098 |
| Soliditet, % | 33,9 | 37,0 | 36,8 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % ⁴⁾ | 12,7 | 9,3 | 11,5 | |
| Eget kapital per aktie, SEK ⁵⁾ | 120,17 | 106,54 | 13,63 | 121,28 |
1) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6.
2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.
3) Fordringar hos beställare avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.
4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2016 mar: 106 027 804; 2015 mar: 105 566 929; 2015 dec: 105 957 065.
Rörelsesegment
Jämförelsetal för 2015 har räknats om till följd av strukturförändringar. Jämförelsetal för 2014 och 2015 finns tillgängliga på saabgroup.com/Investorrelations. Affärsområde Electronic Defence Systems har från och med april 2016 namnändrats till Surveillance. För mer information, se not 3.
AFFÄRSOMRÅDE AERONAUTICS
Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik.
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 294 | 204 | 44 | 39 349 |
| Orderstock | 58 148 | 25 494 | 128 | 59 476 |
| Försäljningsintäkter | 1 622 | 1 098 | 48 | 6 262 |
| EBITDA | 76 | 65 | 17 | 548 |
| EBITDA-marginal, % | 4,7 | 5,9 | 8,8 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 67 | 54 | 24 | 509 |
| Rörelsemarginal, % | 4,1 | 4,9 | 8,1 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 511 | 46 | -632 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 99/1 | 98/2 | 99/1 | |
| FTE, antal | 2 749 | 2 707 | 2 | 2 723 |
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna ökade starkt under det första kvartalet 2016 jämfört med samma period 2015. Ökningen är främst hänförlig till Gripen NG till Brasilien, där order mottogs under det tredje kvartalet 2015, och till Gripen E till Sverige.
- Under det första kvartalet gjordes betydande satsningar inom T-X-programmet, vilket påverkade rörelsemarginalen negativt. Dessa satsningar kommer att fortgå under 2016.
Kassaflöde
Aeronautics rapporterade ett starkt operationellt kassaflöde under första kvartalet 2016 till följd av betydande förskott och milstolpebetalningar relaterade till främst Gripen NG till Brasilien.
Stora order Order överstigande
MSEK 100 stod för 13% (0) av total orderingång under perioden.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 29% (11) under perioden.
Affärsenheter Gripen E, Gripen C/D, Gripen Brazil, Advanced Pilot Training Systems och Operations Contracts.
AFFÄRSOMRÅDE DYNAMICS
Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över.
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 887 | 1 173 | 61 | 5 273 |
| Orderstock | 7 097 | 5 461 | 30 | 6 284 |
| Försäljningsintäkter | 1 072 | 768 | 40 | 4 009 |
| EBITDA | 57 | -22 | 249 | |
| EBITDA-marginal, % | 5,3 | -2,9 | 6,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 40 | -41 | 175 | |
| Rörelsemarginal, % | 3,7 | -5,3 | 4,4 | |
| Operationellt kassaflöde | -107 | -28 | -101 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 94/6 | 85/15 | 89/11 | |
| FTE, antal | 2 032 | 2 002 | 1 | 2 041 |
Orderläge
Under det första kvartalet 2016 fick Dynamics en order gällande produktion och leverans av ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf. Det sammanlagda ordervärdet uppgick till cirka SEK 1,4 miljarder. Leveranser kommer äga rum under perioden 2016-2019.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna stärktes under det första kvartalet 2016 jämfört med samma period 2015 på grund av stark orderingång under 2015 och under det första kvartalet 2016.
- Under det första kvartalet 2016 stärktes rörelsemarginalen jämfört med samma period 2015 till följd av ökade leveranser och även till följd av en förändrad produktmix.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet var negativt under det första kvartalet 2016 till följd av upparbetning relaterad till kommande leveranser under året.
Stora order
Order överstigande MSEK 100 stod för 76% (57) av total orderingång under perioden.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 87% (78) under perioden.
Affärsenheter Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.
AFFÄRSOMRÅDE SURVEILLANCE
Surveillances produktportfölj omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och C4Ilösningar, samt trafikledningssystem.
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 187 | 1 723 | -31 | 15 456 |
| Orderstock | 17 088 | 10 120 | 69 | 17 707 |
| Försäljningsintäkter | 1 801 | 1 522 | 18 | 7 305 |
| EBITDA | 177 | 160 | 11 | 820 |
| EBITDA-marginal, % | 9,8 | 10,5 | 11,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 55 | 38 | 45 | 320 |
| Rörelsemarginal, % | 3,1 | 2,5 | 4,4 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 566 | -2 | -49 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 81/19 | 81/19 | 81/19 | |
| FTE, antal | 3 570 | 3 595 | 4 | 3 563 |
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Försäljningsintäkterna och rörelsemarginalen påverkades under det första kvartalet 2016 främst positivt av upparbetning av beställningen på ett flygburet övervakningssystem, GlobalEye.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet var starkt positivt till följd av förskotts- och milstolpebetalningar relaterade till beställningen av GlobalEye.
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 11% (43) av total orderingång under perioden.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 82% (74) under perioden.
Affärsenheter
Surface Radar Solutions, Airborne Surveillance Systems, Electronic Warfare Systems, Traffic Management och Combat Systems and C4I Solutions
AFFÄRSOMRÅDE SUPPORT AND SERVICES
Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 1 003 | 569 | 76 | 10 557 |
| Orderstock | 13 112 | 8 448 | 55 | 13 393 |
| Försäljningsintäkter | 1 284 | 1 100 | 17 | 6 012 |
| EBITDA | 103 | 92 | 12 | 570 |
| EBITDA-marginal, % | 8,0 | 8,4 | 9,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 98 | 87 | 13 | 549 |
| Rörelsemarginal, % | 7,6 | 7,9 | 9,1 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 269 | -220 | -637 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 75/25 | 66/34 | 77/23 | |
| FTE, antal | 2 171 | 2 211 | -4 | 2 185 |
Orderläge
- En beställning mottogs från Försvarets Materielverk (FMV) på support och underhåll av Gripen till Försvarsmakten för år 2016.
- Ett avtal med Svenska kraftnät tecknades under det första kvartalet om leverans av utrustning och tjänster för uppgradering och utökning av telekommunikationsnätet.
- Totalt ökade orderingången av små order under det första kvartalet med 57 procent jämfört med samma period förra året.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna ökade under det första kvartalet 2016 jämfört med samma period 2015, främst på
- grund av upparbetning av ordern på ett flygburet övervakningssystem, GlobalEye.
- Rörelsemarginalen försvagades något på grund av en förändrad projektmix.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet var starkt positivt till följd av förskotts- och milstolpebetalningar relaterade till beställningen av GlobalEye.
Stora order Order överstigande
MSEK 100 stod för 11% (0) av total orderingång under perioden.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 46% (43) under perioden.
Affärsenheter
Air, Land, Maintenance Repair Operations, Life Cycle Logistics, Airborne ISR och Critical Systems and Communication Solutions.
AFFÄRSOMRÅDE INDUSTRIAL PRODUCTS AND SERVICES
Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot business-to-business-kunder (B2B). Till det kommer en minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 753 | 1 034 | -27 | 3 632 |
| Orderstock | 9 469 | 9 709 | -2 | 9 587 |
| Försäljningsintäkter | 873 | 866 | 1 | 3 562 |
| EBITDA | 62 | 43 | 44 | 260 |
| EBITDA-marginal, % | 7,1 | 5,0 | 7,3 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 53 | 34 | 56 | 213 |
| Rörelsemarginal, % | 6,1 | 3,9 | 6,0 | |
| Operationellt kassaflöde | -123 | 45 | -15 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 38/62 | 37/63 | 40/60 | |
| FTE, antal | 2 388 | 2 412 | -6 | 2 381 |
Orderingång
Orderingången under det första kvartalet 2016 var på en lägre nivå än under samma period 2015, främst på grund av lägre orderingång inom affärsenheterna Aerostructures och Avionics Systems.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Rörelsemarginalen stärktes under det första kvartalet 2016 jämfört med samma period 2015, främst till följd av förbättrat rörelseresultat inom affärsenheterna Avionics Systems och Combitech.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet var negativt under det första kvartalet 2016, främst till följd av upparbetning i samband med förberedelser för kommande leveranser inom Aerostructures.
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 0% (22) under perioden.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 45% (47) under perioden.
Affärsenheter
Aerostructures, Avionics Systems, Combitech och Ventures Portfolio.
AFFÄRSENHET SAAB KOCKUMS
Saab Kockums portfölj omfattar ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster.
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 132 | 866 | -85 | 10 268 |
| Orderstock | 9 429 | 2 034 | 364 | 9 928 |
| Försäljningsintäkter | 632 | 339 | 86 | 1 847 |
| EBITDA | 43 | 63 | -32 | 262 |
| EBITDA-marginal, % | 6,8 | 18,6 | 14,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 34 | 55 | -38 | 228 |
| Rörelsemarginal, % | 5,4 | 16,2 | 12,3 | |
| Operationellt kassaflöde | 240 | -21 | 808 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 100/0 | 100/0 | 100/0 | |
| FTE, antal | 804 | 830 | -3 | 803 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
Orderläge
Den höga orderingången i det första kvartalet 2015 berodde på beställningar av material till uppgradering och halvtidsmodifiering av ubåtar av Gotlands-klass.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Under det första kvartalet 2016 stärktes försäljningsintäkterna främst till följd av upparbetning på A26 programmet till Sverige.
- Rörelsemarginalen under det första kvartalet 2015 påverkades positivt av stora leveranser i projekt till marknader utanför Sverige.
Kassaflöde
Det operationella kassaflödet under det första kvartalet 2016 var positivt till följd av tidsmässiga skillnader i milstolpebetalningar och upparbetning.
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 0% (72) av total orderingång under perioden.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 5% (9) under perioden.
Ägare
Enligt Modular Finance var Saabs största ägare den 31 mars 2016:
| % av kapital |
% av röster |
|
|---|---|---|
| Investor AB | 30,0 | 40,5 |
| Knut och Alice | ||
| Wallenbergs stiftelse | 8,7 | 7,7 |
| Swedbank Robur | ||
| fonder | 6,0 | 5,3 |
| AFA Försäkring | 5,9 | 5,2 |
| Unionen | 2,7 | 2,4 |
| Handelsbanken fonder | 1,8 | 1,6 |
| DFA fonder | 1,5 | 1,4 |
| Fidelity fonder | 1,5 | 1,3 |
| Lannebo fonder | 1,1 | 1,0 |
| SEB fonder | 0,9 | 0,8 |
Andel röster i procent är beräknade på antal aktier exklusive aktier i eget förvar vid periodens slut.
Personal
| 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | |
|---|---|---|
| Antal anställda | 14 678 | 14 685 |
| FTE:er | 14 508 | 14 519 |
Corporate
Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -53 (-17) under första kvartalet 2016.
Upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till avvecklingen av Saabs leasingverksamhet (SAL), bidrog positivt till rörelseresultatet under 2015. Leasingverksamheten avvecklades helt under 2015.
Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK -1 300 (-625) under första kvartalet 2016. Försäljning av kundfordringar hade en negativ effekt om MSEK 1 084. För mer information se beskrivning av kassaflöde på sid 4.
Förvärv och avyttringar 2016
Under det första kvartalet 2016 har det inte skett några väsentliga förvärv eller avyttringar.
Återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 3 122 540 per den 31 mars 2016 jämfört med 3 193 279 vid 2015 års slut. Vid årsstämman den 14 april 2016 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga Saabs Aktiesparprogram och Prestationsrelaterade Aktieprogram.
Risker och osäkerheter
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.
Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.
Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar skjuts på framtiden av bland annat ekonomiska skäl. Under 2015 har politiska ställningstaganden påverkat i negativ riktning. Detta har sammantaget ökat marknadsrisken och den ökade risken kvarstår under 2016.
En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2015 på sidorna 44 till 47.
Order på ammunition till vapensystemet Carl-Gustaf
I januari ingick Saab avtal gällande produktion och leverans av ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf. Det sammanlagda ordervärdet uppgår till cirka SEK 1,4 miljarder. Leveranser kommer äga rum under perioden 2016-2019.
Övriga väsentliga händelser januari-mars 2016
I februari lanserades GlobalEye, ett nytt system inom flygburen övervakning, AEW&C. GlobalEye kombinerar Saabs helt nya radarsystem Erieye ER (Extended Range) med Bombardiers avancerade jetflygplan Global 6000.
För information om större mottagna beställningar under 2016, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 5 till 7 samt not 3.
Väsentliga händelser efter periodens slut
- Årsstämman den 14 april 2016 beslutade om utdelning till aktieägarna om SEK 5,00 per aktie (totalt MSEK 530). Avstämningsdag för utdelning bestämdes till den 18 april 2016 och utbetalning till den 21 april 2016.
- Årsstämman beslutade om nyval av Bert Nordberg och omval av Håkan Buskhe, Johan Forssell, Sten Jakobsson, Sara Mazur, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim Westh, samt omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande.
OM SAAB
Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.
Korta fakta
- Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Cap-lista. Ticker: SAAB B.
- Saab har cirka 14 700 medarbetare
- Lokal närvaro i 33 länder
- Kunder i fler än 100 länder
Vision
Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.
Mission
Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.
Affärsidé
Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.
ORGANISATION
Saabs verksamhet är indelad i sex rörelsesegment för rapportering och kontroll: affärsområdena Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt affärsenheten Saab Kockums. Utöver rörelsesegmenten redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter.
Från och med 1 januari 2016 har affärsområde Security and Defence Solutions upphört och dess affärsenheter fördelats på övriga rörelsesegment.
För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även fem marknadsområden: Nordic & Baltic, Europe, Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia Pacific.
INTÄKTSMODELL
Saabs försäljningsintäkter kommer huvudsakligen från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och varuförsäljning. Karaktären på intäkterna gör att omsättning, resultat och kassaflöde fluktuerar över året.
Långa kontrakt vinstavräknas i takt med färdigställandet medan kassaflödet beror på hur leveranser, förskott och milstolpebetalningar faller in under avtalsperioden.
Tjänsteuppdrag består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser. Intäkter från tjänsteuppdrag på löpande räkning redovisas i takt med att uppdraget utförs och tjänsteuppdrag till fast pris redovisas enligt samma principer som långa kundkontrakt.
Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning. Intäkterna redovisas i resultaträkningen när varornas ägande har överförts till köparen.
SAABS STRATEGI
Saabs strategi är uppbyggd kring fyra prioriterade områden. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa.
Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.
Lönsam tillväxt
Effektivt projektgenomförande, fokuserade marknadssatsningar och säkerställa nya order.
Effektiv verksamhet
Effektiva funktionella processer, stärkt ledarskap samt global forskning och utveckling.
Portfölj
Fokus på kärnområdena, marknadsdriven förnyelse, internationellt fokus och hållbara innovationer.
Medarbetare
Talangrekrytering, kompetensutveckling, ökad mångfald och prestationsdriven kultur.
Försäljning
Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen (EBIT) ska i snitt uppgå till minst 10 procent per år över en konjunkturcykel.
Soliditet
Soliditeten ska överstiga 30 procent.
Utdelning
Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
| MSEK | Not | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Rullande 12 mån | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 6 790 | 5 389 | 28 587 | 27 186 |
| Kostnad för sålda varor | -5 279 | -4 073 | -21 906 | -20 700 | |
| Bruttoresultat | 1 511 | 1 316 | 6 681 | 6 486 | |
| Bruttomarginal, % | 22,3 | 24,4 | 23,4 | 23,9 | |
| Övriga rörelseintäkter | 39 | 22 | 388 | 371 | |
| Försäljningskostnader | -496 | -479 | -2 078 | -2 061 | |
| Administrationskostnader | -329 | -297 | -1 355 | -1 323 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -394 | -358 | -1 601 | -1 565 | |
| Övriga rörelsekostnader | -25 | -4 | -69 | -48 | |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | -12 | 10 | 18 | 40 | |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 3 | 294 | 210 | 1 984 | 1 900 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 3,9 | 6,9 | 7,0 | |
| Finansiella intäkter | 50 | 27 | 192 | 169 | |
| Finansiella kostnader | -53 | -115 | -276 | -338 | |
| Finansnetto | -3 | -88 | -84 | -169 | |
| Resultat före skatt | 291 | 122 | 1 900 | 1 731 | |
| Skatt | -68 | -32 | -365 | -329 | |
| Periodens resultat | 223 | 90 | 1 535 | 1 402 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 213 | 84 | 1 491 | 1 362 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 10 | 6 | 44 | 40 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 2,01 | 0,80 | 14,09 | 12,88 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 1,99 | 0,79 | 13,98 | 12,79 | |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -230 | -228 | -961 | -959 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 992 435 | 105 533 455 | 105 829 550 | 105 714 805 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 853 562 | 106 402 040 | 106 628 398 | 106 450 263 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Rullande 12 mån | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 223 | 90 | 1 535 | 1 402 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -513 | -524 | 850 | 839 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 113 | 115 | -185 | -183 |
| Summa | -400 | -409 | 665 | 656 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omräkningsdifferenser | -41 | 265 | -326 | -20 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - | 72 | -99 | -27 |
| Kassaflödessäkringar | 144 | -79 | 203 | -20 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -36 | 15 | -40 | 11 |
| Summa | 67 | 273 | -262 | -56 |
| Periodens övriga totalresultat | -333 | -136 | 403 | 600 |
| Periodens totalresultat | -110 | -46 | 1 938 | 2 002 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | -127 | -57 | 1 937 | 2 007 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 17 | 11 | 1 | -5 |
KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING
| MSEK Not |
31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar 5 |
6 500 | 6 476 | 6 415 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 493 | 4 472 | 4 260 |
| Biologiska tillgångar | 290 | 290 | 288 |
| Förvaltningsfastigheter | 34 | 34 | 33 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 662 | 602 | 433 |
| Finansiella placeringar | 188 | 190 | 366 |
| Långfristiga fordringar 10 |
438 | 444 | 226 |
| Uppskjutna skattefordringar | 374 | 351 | 805 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 979 | 12 859 | 12 826 |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager | 5 540 | 5 243 | 6 436 |
| Derivat | 903 | 1 058 | 1 155 |
| Skattefordringar | 171 | 106 | 84 |
| Kundfordringar | 3 140 | 2 913 | 2 616 |
| Övriga fordringar | 6 864 | 8 102 | 4 640 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 115 | 962 | 1 255 |
| Kortfristiga placeringar | 5 545 | 2 995 | 792 |
| Likvida medel 8 |
1 556 | 850 | 869 |
| Summa omsättningstillgångar | 24 834 | 22 229 | 17 847 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 37 813 | 35 088 | 30 673 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Moderbolagets aktieägares andel | 12 741 | 12 851 | 11 247 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 78 | 61 | 93 |
| Summa eget kapital | 12 819 | 12 912 | 11 340 |
| Långfristiga skulder: | |||
| Långfristiga räntebärande skulder 6 |
5 471 | 4 872 | 2 558 |
| Övriga skulder | 134 | 136 | 148 |
| Avsättningar för pensioner 10 |
2 868 | 2 373 | 3 758 |
| Övriga avsättningar | 873 | 1 097 | 1 160 |
| Uppskjutna skatteskulder | 35 | 34 | 45 |
| Summa långfristiga skulder | 9 381 | 8 512 | 7 669 |
| Kortfristiga skulder: | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder 6 |
508 | 853 | 303 |
| Förskott från kunder | 3 842 | 1 098 | 784 |
| Leverantörsskulder | 2 046 | 2 340 | 1 738 |
| Derivat | 1 378 | 1 614 | 2 002 |
| Skatteskulder | 49 | 37 | 27 |
| Övriga skulder | 568 | 725 | 738 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 818 | 6 549 | 5 631 |
| Avsättningar | 404 | 448 | 441 |
| Summa kortfristiga skulder | 15 613 | 13 664 | 11 664 |
| Summa skulder | 24 994 | 22 176 | 19 333 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 37 813 | 35 088 | 30 673 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
| MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräknings reserv |
Reserv för finansiella tillgångar som kan säljas och omvärderings reserv |
Balanserade vinstmedel |
Summa moderbolagets aktieägares andel |
Innehav utan bestäm mande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2015 | 1 746 | 543 | -562 | 161 | 38 | 9 365 | 11 291 | 82 | 11 373 |
| Totalresultat för perioden januari-mars 2015 Transaktioner med ägarna: |
-67 | 263 | 72 | -325 | -57 | 11 | -46 | ||
| Aktiesparprogram | 13 | 13 | 13 | ||||||
| Utgående eget kapital 31 mars 2015 |
1 746 | 543 | -629 | 424 | 110 | 9 053 | 11 247 | 93 | 11 340 |
| Totalresultat för perioden april-december 2015 Transaktioner med ägarna: |
91 | -271 | -99 | 2 343 | 2 064 | -16 | 2 048 | ||
| Aktiesparprogram Utdelning |
53 -501 |
53 -501 |
-10 | 53 -511 |
|||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
-12 | -12 | -6 | -18 | |||||
| Utgående eget kapital 31 december 2015 |
1 746 | 543 | -538 | 153 | 11 | 10 936 | 12 851 | 61 | 12 912 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2016 | 1 746 | 543 | -538 | 153 | 11 | 10 936 | 12 851 | 61 | 12 912 |
| Periodens totalresultat Transaktioner med ägarna: |
101 | -41 | - | -187 | -127 | 17 | -110 | ||
| Aktiesparprogram | 17 | 17 | 17 | ||||||
| Utgående eget kapital 31 mars 2016 |
1 746 | 543 | -437 | 112 | 11 | 10 766 | 12 741 | 78 | 12 819 |
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
| MSEK Not |
Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten: | |||
| Resultat efter finansiella poster | 291 | 122 | 1 731 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 277 | 149 | 688 |
| Utdelning från intressebolag och joint ventures | - | - | 25 |
| Betald inkomstskatt | -74 | -64 | -266 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 494 | 207 | 2 178 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -313 | -608 | 349 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 995 | 322 | -3 573 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | 2 742 | -85 | 284 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | -511 | -391 | 1 426 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -73 | -158 | -306 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 334 | -713 | 358 |
| Investeringsverksamheten: | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -18 | -24 | -70 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -154 | -51 | -524 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -145 | -150 | -799 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | - | - | 7 |
| Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar | -2 506 | 480 | -1 722 |
| Förvärv av finansiella tillgångar | -74 | -13 | -368 |
| Avyttring av finansiella tillgångar | 5 | 4 | 226 |
| Förvärv av verksamheter, netto likviditetspåverkan 9 |
- | - | -221 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | - | - | 312 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 892 | 246 | -3 159 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -354 | - | -1 865 |
| Upptagande av lån | 621 | 8 | 4 758 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | - | - | -501 |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -10 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 267 | 8 | 2 382 |
| Periodens kassaflöde | 709 | -459 | -419 |
| Likvida medel vid periodens början | 850 | 1 284 | 1 284 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -3 | 44 | -15 |
| Likvida medel vid periodens slut 8 |
1 556 | 869 | 850 |
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSEK | Kv1 2016 | Kv4 2015 | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 6 790 | 10 070 | 5 787 | 5 940 | 5 389 | 7 425 | 5 130 | 5 692 |
| Kostnad för sålda varor | -5 279 | -7 540 | -4 505 | -4 582 | -4 073 | -5 574 | -3 800 | -4 157 |
| Bruttoresultat | 1 511 | 2 530 | 1 282 | 1 358 | 1 316 | 1 851 | 1 330 | 1 535 |
| Bruttomarginal, % | 22,3 | 25,1 | 22,2 | 22,9 | 24,4 | 24,9 | 25,9 | 27,0 |
| Övriga rörelseintäkter | 39 | 272 | 23 | 54 | 22 | 261 | 77 | 47 |
| Försäljningskostnader | -496 | -569 | -460 | -553 | -479 | -629 | -511 | -520 |
| Administrationskostnader | -329 | -392 | -305 | -329 | -297 | -333 | -300 | -301 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -394 | -481 | -346 | -380 | -358 | -416 | -322 | -385 |
| Övriga rörelsekostnader | -25 | -30 | -8 | -6 | -4 | 3 | -10 | -7 |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | -12 | 17 | - | 13 | 10 | 21 | -6 | 4 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 294 | 1 347 | 186 | 157 | 210 | 758 | 258 | 373 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 13,4 | 3,2 | 2,6 | 3,9 | 10,2 | 5,0 | 6,6 |
| Finansiella intäkter | 50 | 132 | -36 | 46 | 27 | 52 | 19 | 10 |
| Finansiella kostnader | -53 | -143 | -89 | 9 | -115 | -70 | -48 | -64 |
| Finansnetto | -3 | -11 | -125 | 55 | -88 | -18 | -29 | -54 |
| Resultat före skatt | 291 | 1 336 | 61 | 212 | 122 | 740 | 229 | 319 |
| Skatt | -68 | -227 | -25 | -45 | -32 | -154 | -59 | -83 |
| Periodens resultat | 223 | 1 109 | 36 | 167 | 90 | 586 | 170 | 236 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 213 | 1 101 | 26 | 151 | 84 | 579 | 166 | 233 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 10 | 8 | 10 | 16 | 6 | 7 | 4 | 3 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 2,01 | 10,40 | 0,25 | 1,43 | 0,80 | 5,49 | 1,57 | 2,19 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 1,99 | 10,32 | 0,24 | 1,42 | 0,79 | 5,45 | 1,55 | 2,17 |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -230 | -253 | -243 | -235 | -228 | -230 | -221 | -211 |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | - | - | - | - | - | -1 | -2 | -1 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 992 435 | 105 900 182 | 105 781 884 | 105 643 700 | 105 533 455 | 105 438 516 | 106 060 673 | 106 549 332 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 853 562 | 106 688 771 | 106 529 247 | 106 442 012 | 106 402 040 | 106 239 161 | 106 888 805 | 107 422 230 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSEK | Kv1 2016 | Kv4 2015 | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 223 | 1 109 | 36 | 167 | 90 | 586 | 170 | 236 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -513 | 339 | -233 | 1 257 | -524 | -173 | -324 | -42 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 113 | -73 | 51 | -276 | 115 | 36 | 71 | 9 |
| Summa | -400 | 266 | -182 | 981 | -409 | -137 | -253 | -33 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | -41 | -66 | -63 | -156 | 265 | 174 | 169 | 148 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - | -90 | -6 | -3 | 72 | 10 | -77 | 94 |
| Kassaflödessäkringar | 144 | 190 | -187 | 56 | -79 | -315 | -517 | -251 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -36 | -39 | 49 | -14 | 15 | 67 | 114 | 53 |
| Summa | 67 | -5 | -207 | -117 | 273 | -64 | -311 | 44 |
| Periodens övriga totalresultat | -333 | 261 | -389 | 864 | -136 | -201 | -564 | 11 |
| Periodens totalresultat | -110 | 1 370 | -353 | 1 031 | -46 | 385 | -394 | 247 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | -127 | 1 375 | -335 | 1 024 | -57 | 381 | -398 | 237 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 17 | -5 | -18 | 7 | 11 | 4 | 4 | 10 |
NYCKELTAL PER KVARTAL
| MSEK | Kv1 2016 | Kv4 2015 | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet, % | 33,9 | 36,8 | 35,1 | 37,2 | 37,0 | 38,5 | 40,1 | 42,7 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ |
11,3 12,7 |
11,2 11,5 |
8,1 7,8 |
8,7 8,6 |
10,6 9,3 |
11,1 9,9 |
9,7 7,6 |
9,8 7,7 |
| Eget kapital per aktie, SEK ²⁾ | 120,17 | 121,28 | 108,36 | 111,48 | 106,54 | 107,02 | 103,41 | 108,20 |
| Fritt kassaflöde, MSEK Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ |
2 955 27,65 |
869 8,15 |
487 4,57 |
-1 141 -10,72 |
-941 -8,84 |
1 006 9,47 |
-710 -6,64 |
-1 074 -10,00 |
| 1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod 2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning |
106 027 804 105 957 065 105 843 298 105 720 470 105 566 929 105 499 980 105 377 052 106 604 525 106 853 562 106 688 771 106 529 247 106 442 012 106 402 040 106 239 161 106 888 805 107 422 230 |
KVARTALSUPPGIFTER PER RÖRELSESEGMENT
| MSEK | Kv1 2016 | Rörelse marginal |
Kv4 2015 | Rörelse marginal |
Kv3 2015 | Rörelse marginal |
Kv2 2015 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 622 | 2 114 | 1 686 | 1 364 | ||||
| Dynamics | 1 072 | 1 555 | 892 | 794 | ||||
| Surveillance | 1 801 | 2 613 | 1 458 | 1 712 | ||||
| Support and Services | 1 284 | 2 795 | 934 | 1 183 | ||||
| Industrial Products and Services | 873 | 1 022 | 762 | 912 | ||||
| Saab Kockums | 632 | 599 | 433 | 476 | ||||
| Internfakturering | -498 | -628 | -378 | -501 | ||||
| Summa | 6 790 | 10 070 | 5 787 | 5 940 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 67 | 4,1% | 305 | 14,4% | 120 | 7,1% | 30 | 2,2% |
| Dynamics | 40 | 3,7% | 294 | 18,9% | 28 | 3,1% | -106 | -13,4% |
| Surveillance | 55 | 3,1% | 318 | 12,2% | 3 | 0,2% | -39 | -2,3% |
| Support and Services | 98 | 7,6% | 417 | 14,9% | -27 | -2,9% | 72 | 6,1% |
| Industrial Products and Services | 53 | 6,1% | 104 | 10,2% | 8 | 1,0% | 67 | 7,3% |
| Saab Kockums | 34 | 5,4% | -19 | -3,2% | 68 | 15,7% | 124 | 26,1% |
| Corporate | -53 | -72 | -14 | 9 | ||||
| Summa | 294 | 4,3% | 1 347 | 13,4% | 186 | 3,2% | 157 | 2,6% |
| MSEK | Kv1 2015 | Rörelse marginal |
|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||
| Aeronautics | 1 098 | |
| Dynamics | 768 | |
| Surveillance | 1 522 | |
| Support and Services | 1 100 | |
| Industrial Products and Services | 866 | |
| Saab Kockums | 339 | |
| Internfakturering | -304 | |
| Summa | 5 389 | |
| Rörelseresultat | ||
| Aeronautics | 54 | 4,9% |
| -5,3% | ||
| Dynamics Surveillance |
-41 38 |
2,5% |
| Support and Services | 87 | 7,9% |
| Industrial Products and Services | 34 | 3,9% |
| Saab Kockums | 55 | 16,2% |
| Corporate | -17 |
2015 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2015, sida 35.
FLERÅRSÖVERSIKT
| MSEK | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 81 175 | 22 602 | 49 809 | 20 683 | 18 907 |
| Orderstock 31 december | 113 834 | 60 128 | 59 870 | 34 151 | 37 172 |
| Försäljningsintäkter | 27 186 | 23 527 | 23 750 | 24 010 | 23 498 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 42 | 45 | 41 | 36 | 37 |
| Försäljningsintäkter inom Europa exkl. Sverige, % | 18 | 19 | 20 | 21 | 20 |
| Försäljningsintäkter i Nordamerika, % | 9 | 10 | 11 | 11 | 8 |
| Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % | 6 | 2 | 2 | 1 | - |
| Försäljningsintäkter i resten av världen, % | 25 | 24 | 26 | 31 | 35 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 900 | 1 659 | 1 345 | 2 050 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 7,0 | 7,1 | 5,7 | 8,5 | 12,5 |
| EBITDA | 2 859 | 2 523 | 2 367 | 3 186 | 4 088 |
| EBITDA-marginal, % | 10,5 | 10,7 | 10,0 | 13,3 | 17,4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 731 | 1 523 | 979 | 2 003 | 2 783 |
| Årets resultat | 1 402 | 1 168 | 742 | 1 560 | 2 217 |
| Balansomslutning | 35 088 | 29 556 | 27 789 | 28 938 | 31 799 |
| Fritt kassaflöde | -726 | -1 094 | -1 460 | -396 | 2 477 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 11,2 | 11,1 | 9,1 | 14,6 | 22,2 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 11,5 | 9,9 | 6,3 | 12,8 | 18,1 |
| Soliditet, % | 36,8 | 38,5 | 44,0 | 39,0 | 41,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾ | 12,88 | 10,86 | 6,98 | 15,00 | 21,19 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ | 12,79 | 10,78 | 6,79 | 14,52 | 20,38 |
| Utdelning per aktie, SEK | 5,00 | 4,75 | 4,50 | 4,50 | 4,50 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 121,28 | 107,02 | 114,04 | 105,43 | 122,94 |
| Antal anställda vid årets slut | 14 685 | 14 716 | 14 140 | 13 968 | 13 068 |
| Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december | 105 957 065 | 105 499 980 | 106 414 144 | 105 930 829 | 105 331 958 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 714 805 | 106 125 666 | 106 125 107 | 105 632 911 | 104 982 315 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 450 263 | 106 916 255 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
1) Årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier.
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19). 2011 har inte omräknats.
FINANSIELLA MÅL
| Långsiktiga mål | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Helår 2015 | |
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt, % | 5 | 27 | -6 | 11 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 4,3 | 3,9 | 7,0 |
| Soliditet, % | 30 | 33,9 | 37,0 | 36,8 |
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 4 287 | 3 547 | 18 022 |
| Kostnad för sålda varor | -3 471 | -2 698 | -14 209 |
| Bruttoresultat | 816 | 849 | 3 813 |
| Bruttomarginal % | 19,0 | 23,9 | 21,2 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -888 | -758 | -3 605 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -72 | 91 | 208 |
| Rörelsemarginal % | -1,7 | 2,6 | 1,2 |
| Resultat från finansiella poster | -64 | 26 | 68 |
| Resultat efter finansiella poster | -136 | 117 | 276 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -160 |
| Resultat före skatt | -136 | 117 | 116 |
| Skatt | 12 | -44 | -153 |
| Periodens resultat | -124 | 73 | -37 |
Moderbolaget
I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics,
Surveillance, Support and Services och Industrial Products and Services samt en enhet inom Dynamics. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport.
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK Not |
31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: Immateriella anläggningstillgångar Materiella anläggningstillgångar Finansiella anläggningstillgångar |
735 2 907 7 568 |
803 2 882 7 474 |
1 050 2 627 8 111 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 210 | 11 159 | 11 788 |
| Omsättningstillgångar: Varulager Kortfristiga fordringar Kortfristiga placeringar Likvida medel |
3 777 9 668 5 505 967 |
3 668 10 133 2 994 211 |
4 959 7 986 789 258 |
| Summa omsättningstillgångar | 19 917 | 17 006 | 13 992 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 31 127 | 28 165 | 25 780 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: Bundet eget kapital Fritt eget kapital |
2 977 4 912 |
2 977 5 020 |
2 983 5 572 |
| Summa eget kapital | 7 889 | 7 997 | 8 555 |
| Obeskattade reserver, avsättningar och skulder: Obeskattade reserver Avsättningar Skulder 6 |
2 139 770 20 329 |
2 139 755 17 274 |
1 979 690 14 556 |
| Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder | 23 238 | 20 168 | 17 225 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 31 127 | 28 165 | 25 780 |
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 2 476 per den 31 mars 2016 jämfört med MSEK 5 154 per den 31 december 2015.
Bruttoinvesteringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 106 (105). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 17 (22). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 8 664 jämfört med 8 632 personer vid årets början.
En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.
NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 1 Företagsinformation
Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Bromma med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag, intresseföretag och joint ventures är beskriven i årsredovisningen 2015.
NOT 2 Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för de första tre månaderna 2016 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 72-73 samt beträffande väsentliga resultat- och balansposter under respektive notupplysning i årsredovisningen 2015.
Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2015.
Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2015. Delårsinformationen på sidan 1-29 utgör en integrerad del av denna finansiella rapport.
NOT 3 Segmentrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i fem affärsområden och en affärsenhet, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Surveillance, Support and Services, Industrial Products and Services och Saab Kockums. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.
Aeronautics
Aeronautics är en världsledande tillverkare av innovativa flygsystem och bedriver utveckling av produkter inom militär flygteknik. Här utförs även långsiktiga framtidsstudier kring såväl bemannade som obemannade flygplan. Detta som förberedelse för nya flygsystem och vidareutveckling av befintliga produkter.
Dynamics
Dynamics erbjuder en marknadsledande produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster, träningssystem och signaturhanteringssystem till försvarsmakter världen över, samt därtill relaterade militära och civila nischprodukter.
Surveillance
Surveillance erbjuder effektiva lösningar inom säkerhet, övervakning och beslutstöd, och lösningar för att upptäcka och skydda mot olika typer av hot. Produktportföljen omfattar flygburna, landbaserade och marina radarsystem, system för elektronisk krigföring, stridssystem och C4Ilösningar, samt trafikledningssystem.
Support and Services
Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag.
Industrial Products and Services
Affärsenheterna inom Industrial Products and Services har en inriktning mot business-to-business-kunder (B2B). Till det kommer en minoritetsportfölj där Saab äger andelar i bolag i olika tillväxtfaser.
Affärsenhet Saab Kockums
Saab Kockums utvecklar, levererar och underhåller lösningar i världsklass för naval miljö. I affärsenhetens portfölj finns ubåtar med Stirlingsystem för luftoberoende framdrivning, ytstridsfartyg, minröjningsfartyg samt autonoma farkoster. Saab Kockums unika kompetens ligger inom signaturanpassning, stöthållfasthet och avancerad smygteknik.
Orderingång per affärsområde
| MSEK | Jan-mar 2016 |
Jan-mar 2015 |
Föränd ring, % |
Rullande 12 mån |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 294 | 204 | 44 | 39 439 | 39 349 |
| Dynamics | 1 887 | 1 173 | 61 | 5 987 | 5 273 |
| Surveillance | 1 187 | 1 723 | -31 | 14 920 | 15 456 |
| Support and Services | 1 003 | 569 | 76 | 10 991 | 10 557 |
| Industrial Products and | |||||
| Services | 753 | 1 034 | -27 | 3 351 | 3 632 |
| Saab Kockums | 132 | 866 | -85 | 9 534 | 10 268 |
| Internt | -642 | -769 | -3 233 | -3 360 | |
| Summa | 4 614 | 4 800 | -4 | 80 989 | 81 175 |
Orderingång per region
| MSEK | Jan-mar 2016 |
Jan-mar 2015 |
Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Sverige | 1 457 | 1 981 | -26 |
| Övriga Europa | 790 | 641 | 23 |
| Nordamerika | 233 | 412 | -43 |
| Central- och Sydamerika | -102 | 9 | -1 233 |
| Asien | 1 913 | 1 625 | 18 |
| Afrika | 201 | 59 | 241 |
| Australien etc. | 122 | 73 | 67 |
| Summa | 4 614 | 4 800 | -4 |
Orderstock per affärsområde
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 58 148 | 59 476 | 25 494 |
| Dynamics | 7 097 | 6 284 | 5 461 |
| Surveillance | 17 088 | 17 707 | 10 120 |
| Support and Services | 13 112 | 13 393 | 8 448 |
| Industrial Products and Services | 9 469 | 9 587 | 9 709 |
| Saab Kockums | 9 429 | 9 928 | 2 034 |
| Internt | -2 694 | -2 541 | -1 455 |
| Summa | 111 649 | 113 834 | 59 811 |
NOT 3 Fortsättning
| Orderstock per region | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
| Sverige | 39 828 | 41 276 | 35 667 |
| Övriga Europa | 10 383 | 10 688 | 9 649 |
| Nordamerika | 5 215 | 5 699 | 5 619 |
| Central- och Sydamerika | 40 244 | 40 732 | 751 |
| Asien | 14 168 | 13 679 | 6 139 |
| Afrika | 951 | 886 | 945 |
| Australien etc. | 860 | 874 | 1 041 |
| Summa | 111 649 | 113 834 | 59 811 |
Erhållna väsentliga beställningar (ungefärliga värden MSEK) Land Ordervärde Ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf 1 433
Försäljningsintäkter per affärsområde
| MSEK | Jan-mar 2016 | Jan-mar 2015 | Förändring, % | Rullande 12 mån | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 1 622 | 1 098 | 48 | 6 786 | 6 262 |
| varav extern försäljning | 1 530 | 1 092 | 40 | 6 372 | 5 934 |
| varav intern försäljning | 92 | 6 | 1 433 | 414 | 328 |
| Dynamics | 1 072 | 768 | 40 | 4 313 | 4 009 |
| varav extern försäljning | 1 046 | 724 | 44 | 4 206 | 3 884 |
| varav intern försäljning | 26 | 44 | -41 | 107 | 125 |
| Surveillance | 1 801 | 1 522 | 18 | 7 584 | 7 305 |
| varav extern försäljning | 1 740 | 1 477 | 18 | 7 294 | 7 031 |
| varav intern försäljning | 61 | 45 | 36 | 290 | 274 |
| Support and Services | 1 284 | 1 100 | 17 | 6 196 | 6 012 |
| varav extern försäljning | 1 214 | 1 065 | 14 | 5 961 | 5 812 |
| varav intern försäljning | 70 | 35 | 100 | 235 | 200 |
| Industrial Products and Services | 873 | 866 | 1 | 3 569 | 3 562 |
| varav extern försäljning | 619 | 670 | -8 | 2 562 | 2 613 |
| varav intern försäljning | 254 | 196 | 30 | 1 007 | 949 |
| Saab Kockums | 632 | 339 | 86 | 2 140 | 1 847 |
| varav extern försäljning | 631 | 339 | 86 | 2 137 | 1 845 |
| varav intern försäljning | 1 | - | - | 3 | 2 |
| Corporate/eliminering | -494 | -304 | -2 001 | -1 811 | |
| varav extern försäljning | 10 | 22 | 54 | 66 | |
| varav intern försäljning | -504 | -326 | -2 055 | -1 877 | |
| Summa | 6 790 | 5 389 | 26 | 28 587 | 27 186 |
Försäljningsintäkter per region Information om större kunder
| MSEK | Jan-mar 2016 |
I % fsg |
Jan-mar 2015 |
I % fsg |
Helår 2015 |
I % fsg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 2 909 | 43 | 2 618 | 49 | 11 399 | 42 |
| Övriga Europa | 1 094 | 16 | 1 000 | 19 | 4 933 | 18 |
| Nordamerika | 704 | 10 | 513 | 10 | 2 477 | 9 |
| Central- och Sydamerika | 386 | 6 | 101 | 2 | 1 584 | 6 |
| Asien | 1 415 | 21 | 839 | 16 | 5 370 | 20 |
| Afrika | 139 | 2 | 114 | 2 | 541 | 2 |
| Australien etc. | 143 | 2 | 204 | 4 | 882 | 3 |
| Summa | 6 790 | 100 | 5 389 | 100 | 27 186 | 100 |
Under första kvartalet 2016 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 2 351 (2 017).
Säsongsvariationer
En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.
Rörelseresultat per affärsområde
| MSEK | Jan-mar 2016 |
I % fsg |
Jan-mar 2015 |
I % fsg |
Rullande 12 mån |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 67 | 4,1 | 54 | 4,9 | 522 | 509 |
| Dynamics | 40 | 3,7 | -41 | -5,3 | 256 | 175 |
| Surveillance | 55 | 3,1 | 38 | 2,5 | 337 | 320 |
| Support and Services | 98 | 7,6 | 87 | 7,9 | 560 | 549 |
| Industrial Products and Services |
53 | 6,1 | 34 | 3,9 | 232 | 213 |
| Saab Kockums | 34 | 5,4 | 55 | 16,2 | 207 | 228 |
| Affärsområdenas rörelseresultat |
347 | 5,1 | 227 | 4,2 | 2 114 | 1 994 |
| Corporate | -53 | -17 | -130 | -94 | ||
| Summa | 294 | 4,3 | 210 | 3,9 | 1 984 | 1 900 |
Av- och nedskrivningar per affärsområde
| MSEK | Jan-mar 2016 |
Jan-mar 2015 |
Rullande 12 mån |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 9 | 10 | 38 | 39 |
| Dynamics | 17 | 19 | 72 | 74 |
| Surveillance | 122 | 122 | 500 | 500 |
| Support and Services | 5 | 5 | 21 | 21 |
| Industrial Products and Services | 9 | 9 | 47 | 47 |
| Saab Kockums | 9 | 8 | 35 | 34 |
| Corporate – övrigt | 59 | 55 | 248 | 244 |
| Summa | 230 | 228 | 961 | 959 |
Operationellt kassaflöde per affärsområde
| MSEK | Jan-mar 2016 |
Jan-mar 2015 |
Rullande 12 mån |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 1 511 | 46 | 833 | -632 |
| Dynamics | -107 | -28 | -180 | -101 |
| Surveillance | 1 566 | -2 | 1 519 | -49 |
| Support and Services | 1 269 | -220 | 852 | -637 |
| Industrial Products and Services | -123 | 45 | -183 | -15 |
| Saab Kockums | 240 | -21 | 1 069 | 808 |
| Corporate | -1 300 | -625 | -549 | 126 |
| Summa | 3 056 | -805 | 3 361 | -500 |
Sysselsatt kapital per affärsområde
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 1 843 | 2 186 | 1 877 |
| Dynamics | 3 303 | 3 243 | 2 928 |
| Surveillance | 6 460 | 7 445 | 7 197 |
| Support and Services | 2 234 | 3 389 | 2 706 |
| Industrial Products and Services | 2 186 | 2 028 | 1 640 |
| Saab Kockums | 678 | 647 | 498 |
| Corporate | 4 456 | 1 641 | 368 |
| Summa | 21 160 | 20 579 | 17 214 |
Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per affärsområde
| Antal vid periodens slut | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 749 | 2 723 | 2 707 |
| Dynamics | 2 032 | 2 041 | 2 002 |
| Surveillance | 3 570 | 3 563 | 3 595 |
| Support and Services | 2 171 | 2 185 | 2 211 |
| Industrial Products and Services | 2 388 | 2 381 | 2 412 |
| Saab Kockums | 804 | 803 | 830 |
| Corporate | 794 | 823 | 841 |
| Summa | 14 508 | 14 519 | 14 598 |
NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare
På årsstämman 2016, den 14 april, beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 5,00 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 530.
Avstämningsdag för utdelningen bestämdes till den 18 april 2016 och utbetalning av utdelning till den 21 april 2016.
NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 5 021 | 5 045 | 5 112 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 231 | 1 157 | 930 |
| Andra immateriella tillgångar | 248 | 274 | 373 |
| Summa | 6 500 | 6 476 | 6 415 |
NOT 6 Nettolikviditet/-skuld
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar: | |||
| Likvida medel | 1 556 | 850 | 869 |
| Kortfristiga placeringar | 5 545 | 2 995 | 792 |
| Summa likvida placeringar | 7 101 | 3 845 | 1 661 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 47 | 48 | 7 |
| Långfristiga räntebärande fordringar Långfristiga fordringar hänförliga till |
378 | 367 | 85 |
| pensioner Långfristiga räntebärande finansiella |
49 | 49 | 59 |
| investeringar | 139 | 141 | 144 |
| Summa räntebärande tillgångar | 7 714 | 4 450 | 1 956 |
| Skulder: | |||
| Skulder till kreditinstitut Skulder till intresseföretag och joint |
5 131 | 4 762 | 2 001 |
| ventures | 244 | 251 | 257 |
| Övriga räntebärande skulder | 604 | 712 | 603 |
| Avsättning för pensioner ¹⁾ | 2 361 | 1 942 | 3 014 |
| Summa räntebärande skulder och | |||
| avsättning för pensioner | 8 340 | 7 667 | 5 875 |
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) | -626 | -3 217 | -3 919 |
1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | Faciliteter | Nyttjat | Tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Revolverande kreditfacilitet | |||
| (Förfallotidpunkt 2021) | 6 000 | - | 6 000 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2017) | 99 | - | 99 |
| Summa | 6 099 | - | 6 099 |
Moderbolaget
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 31 mar 2015 | |
|---|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 4 981 | 4 360 | 2 000 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 149 | 402 | - |
| Summa | 5 130 | 4 762 | 2 000 |
Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. 2015 utökades MTNprogrammet från SEK 3 miljarder till SEK 6 miljarder. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer till fast ränta, men också till rörlig ränta, så kallade Floating Rate Note-lån (FRN), på tillsammans SEK 4,2 miljarder. I december 2015 undertecknades Schuldschein-lån till ett värde av MEUR 100, varav MEUR 90 utbetalades i det fjärde kvartalet 2015 och i det första kvartalet 2016. Resterande MEUR 10 kommer att utbetalas under det andra kvartalet 2016.
NOT 7 Finansiella instrument
Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ¹⁾
| Redovisat värde | 31 mar 2016 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|
| Finansiella tillgångar: | ||
| Finansiella placeringar till verkligt värde via resultaträkningen |
49 | 49 |
| Investeringar som hålles till förfall ²⁾ | 139 | 141 |
| Långfristiga fordringar | 438 | 444 |
| Derivat som säkringsredovisas | 837 | 972 |
| Derivat värderade till verkligt värde i resultaträkningen | ||
| avseende handel | 66 | 86 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 10 612 | 11 540 |
| Kortfristiga placeringar värderade till verkligt värde | 5 545 | 2 995 |
| Likvida medel | 1 556 | 850 |
| Summa finansiella tillgångar | 19 242 | 17 077 |
| Finansiella skulder: | ||
| Räntebärande skulder ³⁾ | 5 979 | 5 725 |
| Derivat som säkringsredovisas | 1 327 | 1 561 |
| Derivat värderade till verkligt värde i resultaträkningen | ||
| avseende handel | 51 | 53 |
| Övriga skulder | 5 447 | 5 486 |
| Summa finansiella skulder | 12 804 | 12 825 |
¹⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 725.
²⁾ Verkligt värde 2016 mar: MSEK 141; 2015 dec: MSEK 142.
³⁾ Verkligt värde 2016 mar: MSEK 5 999; 2015 dec: MSEK 5 749.
Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Garman-Kohlhagens.
Nivå 1
Enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen:
- Obligationer och räntebärande värdepapper
- Elderivat
- Ränteterminer
Nivå 2
Enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata:
- Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
- Optioner: Optionsprissättningsmodellen Garman-Kohlhagens används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
- Ränteswappar och cross currency basis-swappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.
Nivå 3
Enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag:
Aktier och andelar som är onoterade
Per den 31 mars 2016 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:
Tillgångar värderade till verkligt värde
| MSEK | 31 mar 2016 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Obligationer och räntebärande värdepapper |
5 545 | 5 545 | - | - |
| Valutaterminer | 892 | - | 892 | - |
| Valutaoptioner | 5 | - | 5 | - |
| Cross currency basis-swappar | 3 | - | 3 | - |
| Elderivat | 3 | 3 | - | - |
| Aktier och andelar | 49 | - | - | 49 |
| Summa | 6 497 | 5 548 | 900 | 49 |
Skulder värderade till verkligt värde
| - | 1 225 | - | |
|---|---|---|---|
| 3 | - | 3 | - |
| 131 | - | 131 | - |
| 1 | - | 1 | - |
| 18 | 18 | - | - |
| 1 378 | 18 | 1 360 | - |
| 1 225 |
NOT 8 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 dec 2015 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|---|
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
|||
| Kassa och bank Bankdepositioner |
956 600 |
850 - |
869 - |
| Summa enligt balansräkningen | 1 556 | 850 | 869 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 1 556 | 850 | 869 |
Likvida medel Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| Jan-mar | Jan-mar | Helår | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2016 | 2015 | 2015 |
| Fritt kassaflöde | 2 955 | -941 | -726 |
| Investeringsverksamheten – räntebärande: | |||
| Kortfristiga placeringar | -2 506 | 480 | -1 722 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar | -7 | -6 | -353 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -354 | - | -1 865 |
| Upptagande av lån | 621 | 8 | 4 758 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare g |
- | - | -501 |
| inflytande | - | - | -10 |
| Periodens kassaflöde | 709 | -459 | -419 |
Fördelat fritt kassaflöde
| MSEK | Totalt koncernen jan–mar 2016 |
Totalt koncernen jan–mar 2015 |
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster | 595 | 340 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | ||
| Varulager | -313 | -608 |
| Rörelsefordringar | 995 | 322 |
| Erhållna kundförskott | 2 742 | -85 |
| Övriga rörelseskulder | -511 | -391 |
| Avsättningar | -73 | -158 |
| Förändring av rörelsekapital | 2 840 | -920 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster | 3 435 | -580 |
| Investeringsverksamheten: | ||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -172 | -75 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -145 | -150 |
| Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | -62 | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ | -379 | -225 |
| Operationellt kassaflöde | 3 056 | -805 |
| Skatter och andra finansiella poster | -101 | -133 |
| Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar | - | -3 |
| Fritt kassaflöde | 2 955 | -941 |
1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
NOT 9 Rörelseförvärv
Inga väsentliga rörelseförvärv genomfördes under de första tre månaderna 2016.
NOT 10 Förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön.
Avsättningar för pensioner enligt IAS 19
| MSEK | 31 mar 2016 | 31 mar 2015 |
|---|---|---|
| Förmånsbestämd pensionsskuld | 8 087 | 8 920 |
| Särskild löneskatt | 507 | 744 |
| Avgår förvaltningstillgångar | 5 775 | 5 965 |
| Nettoavsättning pensioner | 2 819 | 3 699 |
| varav redovisat som långfristig fordran | 49 | 59 |
NOT 11 Eventualförpliktelser
Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 12 Transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden. Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2015 not 40.
NOT 13 Definitioner
Bruttomarginal
Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.
Fritt kassaflöde per aktie
Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Nettolikviditet/nettoskuld
Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.
Operationellt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Rörelsemarginal
Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.
ORDLISTA
EKN
Exportkreditnämnden
FMV
Försvarets Materielverk
FRN
Floating Rate Note, lån med rörlig ränta
FTE
Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år
IAS
International Accounting Standards, internationella redovisningsregler
IFRS
International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler
MTN
Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut
SAL
Saab Aircraft Leasing, syftar på Saabs leasingflotta av turbopropflygplan. Denna avvecklades 2015.
Linköping den 21 april 2016
Håkan Buskhe Verkställande direktör och koncernchef
GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för Saab AB för perioden 1 januari - 31 mars 2016. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder.
En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 21 april 2016 PricewaterhouseCoopers AB
Bo Hjalmarsson Auktoriserad revisor
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande klockan 07.30 den 21 april 2016.
MEDIA: Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Sebastian Carlsson, Presschef tfn +46 734 18 71 62
FINANSMARKNAD: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 72 14
Press- och analytikerkonferens
Den 21 april 2016 klockan 10.00, Grand Hôtel, Rum: New York, Blasieholmshamnen 8, Stockholm
Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45
Du är välkommen att delta på plats på Grand Hôtel, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.
Webbsändning:
saab-interimreport.creo.se/160421
Telefonkonferens:
Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 8 566 42 7 00 Storbritannien: +44 20 300 89 813 USA: +1 855 753 2235
Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.
DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2016 PUBLICERAS 21 JULI 2016
DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2016 PUBLICERAS 25 OKTOBER 2016
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2016 PUBLICERAS 15 FEBRUARI 2017