AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2016
Oct 25, 2016
2958_10-q_2016-10-25_202371a6-76c8-4920-af39-55074084a66d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
MED SIKTE PÅ FRAMTIDEN
Marknadsutveckling
Orderingång och försäljningsintäkter
Rörelseresultat
Oförändrad prognos för 2016
JANUARI-SEPTEMBER 2016
Håkan Buskhe, VD
OFÖRÄNDRAD PROGNOS FÖR 2016:
- .
Finansiell översikt
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 14 960 | 62 599 | -76 | 3 498 | 43 603 | 81 175 |
| Orderstock | 109 521 | 105 486 | 4 | 113 834 | ||
| Försäljningsintäkter | 19 615 | 17 116 | 15 | 5 761 | 5 787 | 27 186 |
| Bruttoresultat | 4 432 | 3 956 | 12 | 1 352 | 1 282 | 6 486 |
| Bruttomarginal, % | 22,6 | 23,1 | 23,5 | 22,2 | 23,9 | |
| EBITDA | 1 537 | 1 259 | 22 | 462 | 429 | 2 859 |
| EBITDA-marginal, % | 7,8 | 7,4 | 8,0 | 7,4 | 10,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 837 | 553 | 51 | 226 | 186 | 1 900 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 3,2 | 3,9 | 3,2 | 7,0 | |
| Periodens resultat | 536 | 293 | 83 | 122 | 36 | 1 402 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 4,76 | 2,45 | 1,06 | 0,24 | 12,79 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 13,8 | 7,8 | 11,5 | |||
| Operationellt kassaflöde | 1 922 | -1 153 | -2 271 | 653 | -500 | |
| Fritt kassaflöde | 1 740 | -1 595 | -2 311 | 487 | -726 | |
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | 16,28 | -14,99 | -21,59 | 4,57 | -6,82 |
1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
Väsentliga order, kvartal 3
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 48% (87) av total orderingång under perioden.
Orderstockens fördelning över år:
Försvar/Civilt Totalt var 84% (96) av orderingången hänförlig till den försvarsrela-terade verksamheten under perioden.
Marknad
Totalt var 61% (79) av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under perioden.
Försäljningsintäkter, MSEK
Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016
Orderläge
Tredje kvartalet 2016
Januari-september 2016
Försäljningsintäkter
Tredje kvartalet 2016
Januari-september 2016
Försäljningstillväxt
| Procent | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt | 16 | 0 | 0 | 11 | 11 |
| Förvärv Valutaeffekter avseende omräkning |
0 | 4 | 0 | 0 | 3 |
| av utländska dotterföretag | - 1 |
2 | 0 | 2 | 2 |
| Total försäljningstillväxt | 1 5 |
6 | 0 | 1 3 |
1 6 |
Försäljningsintäkter per marknadssegment
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Militärt flyg | 8 873 | 7 257 | 22 |
| Land | 4 175 | 3 494 | 19 |
| Marin | 3 370 | 2 995 | 13 |
| Samhällssäkerhet | 1 409 | 1 492 | -6 |
| Kommersiellt flyg | 1 482 | 1 564 | -5 |
| Andra segment | 306 | 314 | -3 |
| Summa | 19 615 | 17 116 | 1 5 |
Bruttomarginal, %
Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016
Rörelsemarginal, %
Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016
Förändring i nettoskuld 2016
| MSEK | |
|---|---|
| Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 31 dec 2015 |
-3 217 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
2 875 |
| Förändring i nettopensionsförpliktelse |
-1 033 |
| Nettoinvesteringar Förvärv och avyttring av |
-1 188 |
| koncernföretag Utdelning |
55 -530 |
| Valutaeffekt och orealiserat resultat från finansiella investeringar |
71 |
| Nettolikviditet (+)/nettoskuld (-), 30 sep 2016 |
-2 967 |
31 dec 2015 -3 217 verksamheten 2 875 nettopensionsförpliktelse -1 033
MSEK
Resultat
Tredje kvartalet 2016
Januari-september 2016
Finansnetto
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 |
|---|---|---|
| Finansnetto hänförligt till pensioner | -47 | -49 |
| Räntenetto | 14 | -50 |
| Valutavinster/ -förluster |
-11 | -52 |
| Övriga finansiella poster | -84 | - 7 |
| Summa | -128 | -158 |
Skatt
Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital
Finansiell ställning och likviditet
Investeringar
Kassaflöde
| Totalt koncernen jan–sep 2016 |
Totalt koncernen jan–sep 2015 |
|
|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster |
1 772 | 1 019 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 338 | -1 390 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster |
3 110 | -371 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ | -1 188 | -782 |
| Operationellt kassaflöde | 1 922 | -1 153 |
| Skatter och andra finansiella poster Avyttringar och förvärv |
-235 53 |
-428 -14 |
| Fritt kassaflöde | 1 740 | -1 595 |
1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | Förändring | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettolikviditet/ -skuld ¹⁾ |
-2 967 | #REF! -3 217 |
250 | -4 327 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 845 | 6 476 | 369 | 6 250 |
| Goodwill | 5 115 | 5 045 | 70 | 5 072 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 492 | 1 157 | 335 | 865 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 238 | 274 | -36 | 313 |
| Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ | 4 941 | 4 796 | 145 | 4 737 |
| Varulager | 6 572 | 5 243 | 1 329 | 6 914 |
| Kundfordringar | 3 695 | 2 913 | 782 | 3 078 |
| Övriga fordringar | 6 190 | 8 102 | -1 912 | 5 034 |
| Fordringar hos beställare ³⁾ | 5 664 | 7 549 | -1 885 | 4 529 |
| Förskott från kunder | 3 522 | 1 098 | 2 424 | 998 |
| Soliditet, % | 32,5 | 36,8 | 35,1 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 13,8 | 11,5 | 7,8 | |
| Eget kapital per aktie, SEK ⁴⁾ | 113,88 | 121,28 | -7,40 | 108,36 |
avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6.
2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.
3) Fordringar hos beställare avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.
4) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2016 sep: 106 287 119; 2015 sep: 105 843 298; 2015 dec: 105 957 065.
Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015 Jan-sep 2016
Rörelsesegment
AFFÄRSOMRÅDE AERONAUTICS
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 710 | 36 350 | -98 | 217 | 35 689 | 39 349 |
| Orderstock | 55 263 | 58 590 | - 6 |
59 476 | ||
| Försäljningsintäkter | 4 923 | 4 148 | 19 | 1 562 | 1 686 | 6 262 |
| EBITDA | 350 | 233 | 50 | 162 | 129 | 548 |
| EBITDA-marginal, % | 7,1 | 5,6 | 10,4 | 7,7 | 8,8 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 320 | 204 | 57 | 151 | 120 | 509 |
| Rörelsemarginal, % | 6,5 | 4,9 | 9,7 | 7,1 | 8,1 | |
| Operationellt kassaflöde | 88 | -352 | -1 032 | -193 | -632 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | |
| FTE, antal | 2 864 | 2 699 | 6 | 2 723 | ||
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
| Orderingång | 710 | 36 350 | -98 | 217 | 35 689 | 39 349 |
| Orderstock | 55 263 | 58 590 | - 6 |
59 476 | ||
| Försäljningsintäkter | 4 923 | 4 148 | 19 | 1 562 | 1 686 | 6 262 |
| EBITDA | 350 | 233 | 50 | 162 | 129 | 548 |
| EBITDA-marginal, % | 7,1 | 5,6 | 10,4 | 7,7 | 8,8 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 320 | 204 | 57 | 151 | 120 | 509 |
| Rörelsemarginal, % | 6,5 | 4,9 | 9,7 | 7,1 | 8,1 | |
| Operationellt kassaflöde | 88 | -352 | -1 032 | -193 | -632 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | |
| FTE, antal | 2 864 | 2 699 | 6 | 2 723 |
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 5%
(98%) av total orderingång under perioden.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 30% (23%) under perioden.
Affärsenheter
Gripen E, Gripen C/D, Gripen Brazil, Advanced Pilot Training Systems och Operations Contracts.
AFFÄRSOMRÅDE DYNAMICS
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 5 173 | 4 163 | 24 | 1 165 | 976 | 5 273 |
| Orderstock | 8 561 | 6 756 | 27 | 6 284 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 891 | 2 454 | 18 | 775 | 892 | 4 009 |
| EBITDA | 124 | -67 | 11 | 46 | 249 | |
| EBITDA-marginal, % | 4,3 | -2,7 | 1,4 | 5,2 | 6,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 73 | -119 | - 6 |
28 | 175 | |
| Rörelsemarginal, % | 2,5 | -4,8 | -0,8 | 3,1 | 4,4 | |
| Operationellt kassaflöde | 101 | -613 | -37 | -458 | -101 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 93/7 | 86/14 | 91/9 | 90/10 | 89/11 | |
| FTE, antal | 2 077 | 2 062 | 1 | 2 041 | ||
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
| Orderingång | 5 173 | 4 163 | 24 | 1 165 | 976 | 5 273 |
| Orderstock | 8 561 | 6 756 | 27 | 6 284 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 891 | 2 454 | 18 | 775 | 892 | 4 009 |
| EBITDA | 124 | -67 | 11 | 46 | 249 | |
| EBITDA-marginal, % | 4,3 | -2,7 | 1,4 | 5,2 | 6,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 73 | -119 | - 6 |
28 | 175 | |
| Rörelsemarginal, % | 2,5 | -4,8 | -0,8 | 3,1 | 4,4 | |
| Operationellt kassaflöde | 101 | -613 | -37 | -458 | -101 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 93/7 | 86/14 | 91/9 | 90/10 | 89/11 | |
| FTE, antal | 2 077 | 2 062 | 1 | 2 041 |
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
AFFÄRSOMRÅDE SURVEILLANCE
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 826 | 7 718 | -50 | 915 | 3 677 | 15 456 |
| Orderstock | 16 320 | 12 676 | 29 | 17 707 | ||
| Försäljningsintäkter | 5 435 | 4 692 | 16 | 1 583 | 1 458 | 7 305 |
| EBITDA | 590 | 376 | 57 | 214 | 129 | 820 |
| EBITDA-marginal, % | 10,9 | 8,0 | 13,5 | 8,8 | 11,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 218 | 2 | - | 90 | 3 | 320 |
| Rörelsemarginal, % | 4,0 | - | 5,7 | 0,2 | 4,4 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 760 | -290 | -195 | 36 | -49 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 82/18 | 79/21 | 81/19 | 77/23 | 81/19 | |
| FTE, antal | 3 745 | 3 584 | 4 | 3 563 |
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 41% (58%) av total orderingång under perioden.
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 68% (52%) av total orderingång under perioden.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 82% (81%) under perioden.
Affärsenheter
Ground Combat, Missile Systems, Underwater Systems, Barracuda och Training and Simulation.
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
AFFÄRSOMRÅDE SUPPORT AND SERVICES
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 979 | 4 159 | -28 | 749 | 2 882 | 10 557 |
| Orderstock | 12 886 | 9 811 | 31 | 13 393 | ||
| Försäljningsintäkter | 3 577 | 3 217 | 11 | 967 | 934 | 6 012 |
| EBITDA | 268 | 148 | 81 | 25 | -21 | 570 |
| EBITDA-marginal, % | 7,5 | 4,6 | 2,6 | -2,2 | 9,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 256 | 132 | 94 | 21 | -27 | 549 |
| Rörelsemarginal, % | 7,2 | 4,1 | 2,2 | -2,9 | 9,1 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 212 | -332 | -502 | -84 | -637 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 73/27 | 68/32 | 69/31 | 69/31 | 77/23 | |
| FTE, antal | 2 174 | 2 188 | - 1 |
2 185 | ||
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
| Orderingång | 2 979 | 4 159 | -28 | 749 | 2 882 | 10 557 |
| Orderstock | 12 886 | 9 811 | 31 | 13 393 | ||
| Försäljningsintäkter | 3 577 | 3 217 | 11 | 967 | 934 | 6 012 |
| EBITDA | 269 | 148 | 82 | 25 | -21 | 570 |
| EBITDA-marginal, % | 7,5 | 4,6 | 2,6 | -2,2 | 9,5 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 256 | 132 | 94 | 21 | -27 | 549 |
| Rörelsemarginal, % | 7,2 | 4,1 | 2,2 | -2,9 | 9,1 | |
| Operationellt kassaflöde | 1 212 | -332 | -501 | -84 | -637 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 73/27 | 68/32 | 69/31 | 69/31 | 77/23 | |
| FTE, antal | 2 174 | 2 188 | - 1 |
2 185 | ||
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 26% (57%) av total orderingång under perioden.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 46% (44%) under perioden.
Affärsenheter
Aviation Services, Airborne ISR, Gripen Support, Networks and Public Safety, Tactical Solutions och Maintenance Production.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 81% (76%) under perioden.
Affärsenheter Surface Radar Solutions, Airborne Surveillance Systems, Electronic Warfare Systems, Traffic Management och Combat Systems and C4I Solutions.
AFFÄRSOMRÅDE INDUSTRIAL PRODUCTS AND SERVICES
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 656 | 2 753 | - 4 |
601 | 993 | 3 632 |
| Orderstock | 9 718 | 9 742 | - | 9 587 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 539 | 2 540 | - | 697 | 762 | 3 562 |
| EBITDA | 83 | 139 | -40 | -13 | 19 | 260 |
| EBITDA-marginal, % | 3,3 | 5,5 | -1,9 | 2,5 | 7,3 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 56 | 109 | -49 | -22 | 8 | 213 |
| Rörelsemarginal, % | 2,2 | 4,3 | -3,2 | 1,0 | 6,0 | |
| Operationellt kassaflöde | -30 | -58 | 11 | -26 | -15 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 40/60 | 38/62 | 39/61 | 37/63 | 40/60 | |
| FTE, antal | 2 454 | 2 374 | 3 | 2 381 |
Orderläge
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 44% (46%) under perioden.
Affärsenheter
Aerostructures, Avionics Systems, Combitech och Ventures Portfolio.
AFFÄRSENHET SAAB KOCKUMS
MSEK Jan-sep 2016 Jan-sep 2015 Förändring, % Kv3 2016 Kv3 2015 Helår 2015
| Orderingång | 913 | 9 975 | -91 | 101 | 242 | 10 268 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderstock | 9 177 | 10 235 | -10 | 9 928 | ||
| Försäljningsintäkter | 1 665 | 1 248 | 33 | 544 | 433 | 1 847 |
| EBITDA | 110 | 272 | -60 | 34 | 76 | 262 |
| EBITDA-marginal, % | 6,6 | 21,8 | 6,3 | 17,6 | 14,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 85 | 247 | -66 | 26 | 68 | 228 |
| Rörelsemarginal, % | 5,1 | 19,8 | 4,8 | 15,7 | 12,3 | |
| Operationellt kassaflöde | 253 | 434 | 26 | 363 | 808 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 100/0 | 100/0 | 100/0 | 100/0 | 100/0 | |
| FTE, antal | 840 | 827 | 2 | 803 | ||
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Helår 2015 |
| Orderingång | 913 | 9 975 | -91 | 101 | 242 | 10 268 |
| Orderstock | 9 177 | 10 235 | -10 | 9 928 | ||
| Försäljningsintäkter | 1 665 | 1 248 | 33 | 543 | 433 | 1 847 |
| EBITDA | 110 | 272 | -60 | 35 | 76 | 262 |
| EBITDA-marginal, % | 6,6 | 21,8 | 6,4 | 17,6 | 14,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 85 | 247 | -66 | 27 | 68 | 228 |
| Rörelsemarginal, % | 5,1 | 19,8 | 5,0 | 15,7 | 12,3 | |
| Operationellt kassaflöde | 253 | 434 | 26 | 363 | 808 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 100/0 | 100/0 | 100/0 | 100/0 | 100/0 |
Stora order Order överstigande MSEK 100 stod för 45% (93%) av total orderingång under perioden.
Orderläge
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 5% (10%) under perioden.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
Kassaflöde
Ägare
| % av kapital |
% av röster |
|
|---|---|---|
| Investor AB | 30,0 | 40,5 |
| Knut och Alice | ||
| Wallenbergs stiftelse | 8,7 | 7,7 |
| Swedbank Robur | ||
| fonder | 5,1 | 4,5 |
| AFA Försäkring | 3,6 | 3,2 |
| Unionen | 2,7 | 2,3 |
| Handelsbanken fonder | 2,0 | 1,8 |
| Fidelity fonder | 1,5 | 1,4 |
| DFA fonder | 1,4 | 1,2 |
| Lannebo fonder | 1,2 | 1,1 |
| Norges Bank | 0,9 | 0,8 |
Personal
| 30 sep 2016 | 31 Dec 2015 | |
|---|---|---|
| Antal anställda | 14 975 | 14 685 |
| FTE:er | 14 980 | 14 519 |
Corporate
Förvärv och avyttringar 2016
Återköp av egna aktier
Risker och osäkerheter
SAFE – säkerhetssystem vid Swedavias flygplatser
Övriga väsentliga händelser januari-september 2016
Väsentliga händelser efter periodens slut
OM SAAB
Korta fakta
Vision
Mission
Affärsidé
ORGANISATION
INTÄKTSMODELL
SAABS STRATEGI
Lönsam tillväxt
Effektiv verksamhet
Portfölj
Medarbetare
FINANSIELLA MÅL
Försäljning
Rörelsemarginal
Soliditet
Utdelning
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
| MSEK | Not | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Rullande 12 mån | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 19 615 | 17 116 | 29 685 | 27 186 |
| Kostnad för sålda varor | -15 183 | -13 160 | -22 723 | -20 700 | |
| Bruttoresultat | 4 432 | 3 956 | 6 962 | 6 486 | |
| Bruttomarginal, % | 22,6 | 23,1 | 23,5 | 23,9 | |
| Övriga rörelseintäkter | 176 | 99 | 448 | 371 | |
| Försäljningskostnader | -1 563 | -1 492 | -2 132 | -2 061 | |
| Administrationskostnader | -960 | -931 | -1 352 | -1 323 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 157 | -1 084 | -1 638 | -1 565 | |
| Övriga rörelsekostnader | -49 | -18 | -79 | -48 | |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | -42 | 23 | -25 | 40 | |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 3 | 837 | 553 | 2 184 | 1 900 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 3,2 | 7,4 | 7,0 | |
| Finansiella intäkter | 60 | 37 | 192 | 169 | |
| Finansiella kostnader | -188 | -195 | -331 | -338 | |
| Finansnetto | -128 | -158 | -139 | -169 | |
| Resultat före skatt | 709 | 395 | 2 045 | 1 731 | |
| Skatt | -173 | -102 | -400 | -329 | |
| Periodens resultat | 536 | 293 | 1 645 | 1 402 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 509 | 261 | 1 610 | 1 362 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 27 | 32 | 35 | 40 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 4,80 | 2,47 | 15,18 | 12,88 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 4,76 | 2,45 | 15,07 | 12,79 | |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -700 | -706 | -953 | -959 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 106 103 426 | 105 653 013 | 106 052 615 | 105 714 805 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 875 192 | 106 401 289 | 106 870 001 | 106 450 263 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Rullande 12 mån | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 536 | 293 | 1 645 | 1 402 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -1 273 | 500 | -934 | 839 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 280 | -110 | 207 | -183 |
| Summa | -993 | 390 | -727 | 656 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omräkningsdifferenser | 218 | 46 | 152 | -20 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - | 63 | -90 | -27 |
| Kassaflödessäkringar | 95 | -210 | 285 | -20 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -41 | 50 | -80 | 11 |
| Summa | 272 | -51 | 267 | -56 |
| Periodens övriga totalresultat | -721 | 339 | -460 | 600 |
| Periodens totalresultat | -185 | 632 | 1 185 | 2 002 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | -248 | 632 | 1 127 | 2 007 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 63 | - | 58 | - 5 |
KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING
| MSEK Not |
30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar 5 |
6 845 | 6 476 | 6 250 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 614 | 4 472 | 4 414 |
| Biologiska tillgångar | 293 | 290 | 290 |
| Förvaltningsfastigheter | 34 | 34 | 33 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 674 | 602 | 422 |
| Finansiella placeringar | 186 | 190 | 376 |
| Långfristiga fordringar 11 |
496 | 444 | 179 |
| Uppskjutna skattefordringar | 463 | 351 | 505 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 605 | 12 859 | 12 469 |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager | 6 572 | 5 243 | 6 914 |
| Derivat | 904 | 1 058 | 858 |
| Skattefordringar | 270 | 106 | 280 |
| Kundfordringar | 3 695 | 2 913 | 3 078 |
| Övriga fordringar | 6 190 | 8 102 | 5 034 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 128 | 962 | 1 258 |
| Kortfristiga placeringar | 3 566 | 2 995 | 1 627 |
| Likvida medel 9 |
1 717 | 850 | 1 386 |
| Summa omsättningstillgångar | 24 042 | 22 229 | 20 435 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 37 647 | 35 088 | 32 904 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Moderbolagets aktieägares andel | 12 104 | 12 851 | 11 469 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 130 | 61 | 82 |
| Summa eget kapital | 12 234 | 12 912 | 11 551 |
| Långfristiga skulder: | |||
| Långfristiga räntebärande skulder 6 |
5 613 | 4 872 | 3 523 |
| Övriga skulder | 169 | 136 | 134 |
| Avsättningar för pensioner 11 |
3 672 | 2 373 | 2 669 |
| Övriga avsättningar | 1 018 | 1 097 | 894 |
| Uppskjutna skatteskulder | 24 | 34 | 41 |
| Summa långfristiga skulder | 10 496 | 8 512 | 7 261 |
| Kortfristiga skulder: | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder 6 |
286 | 853 | 1 964 |
| Förskott från kunder | 3 522 | 1 098 | 998 |
| Leverantörsskulder | 1 889 | 2 340 | 1 675 |
| Derivat | 1 494 | 1 614 | 1 674 |
| Skatteskulder | 25 | 37 | 31 |
| Övriga skulder | 614 | 725 | 756 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 722 | 6 549 | 6 529 |
| Avsättningar Summa kortfristiga skulder |
365 14 917 |
448 13 664 |
465 14 092 |
| Summa skulder | 25 413 | 22 176 | 21 353 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 37 647 | 35 088 | 32 904 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
| MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräknings reserv |
Reserv för finansiella tillgångar som kan säljas och omvärderings reserv |
Balanserade vinstmedel |
Summa moderbolagets aktieägares andel |
Innehav utan bestäm mande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2015 | 1 746 | 543 | -562 | 161 | 38 | 9 365 | 11 291 | 82 | 11 373 |
| Totalresultat för perioden januari-september 2015 |
-134 | 52 | 63 | 651 | 632 | - | 632 | ||
| Transaktioner med ägarna: Aktiesparprogram Utdelning |
47 -501 |
4 7 -501 |
4 7 -501 |
||||||
| Utgående eget kapital 30 september 2015 |
1 746 | 543 | -696 | 213 | 101 | 9 562 | 11 469 | 8 2 |
11 551 |
| Totalresultat för perioden oktober-december 2015 Transaktioner med ägarna: |
158 | -60 | -90 | 1 367 | 1 375 | - 5 |
1 370 | ||
| Aktiesparprogram Utdelning Förvärv och avyttring av innehav utan |
19 | 1 9 |
-10 | 1 9 -10 |
|||||
| bestämmande inflytande | -12 | -12 | - 6 |
-18 | |||||
| Utgående eget kapital 31 december 2015 |
1 746 | 543 | -538 | 153 | 1 1 |
10 936 | 12 851 | 6 1 |
12 912 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2016 | 1 746 | 543 | -538 | 153 | 11 | 10 936 | 12 851 | 61 | 12 912 |
| Periodens totalresultat Transaktioner med ägarna: |
26 | 210 | -484 | -248 | 63 | -185 | |||
| Aktiesparprogram | 60 | 6 0 |
6 0 |
||||||
| Utdelning Förvärv och avyttring av innehav utan |
-530 | -530 | - 4 |
-534 | |||||
| bestämmande inflytande | -29 | -29 | 10 | -19 | |||||
| Utgående eget kapital 30 september 2016 |
1 746 | 543 | -512 | 363 | 1 1 |
9 953 | 12 104 | 130 | 12 234 |
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
| MSEK Not |
Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten: | |||
| Resultat efter finansiella poster | 709 | 395 | 1 731 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 1 031 | 417 | 688 |
| Utdelning från intressebolag och joint ventures | 14 | 23 | 25 |
| Betald inkomstskatt | -217 | -244 | -266 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 1 537 | 591 | 2 178 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -1 289 | -1 162 | 349 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | 1 252 | -742 | -3 573 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | 2 398 | 162 | 284 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | -836 | 647 | 1 426 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -187 | -295 | -306 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 875 | -799 | 358 |
| Investeringsverksamheten: | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -77 | -56 | -70 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -550 | -149 | -524 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -495 | -585 | -799 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 17 | 8 | 7 |
| Förvärv och avyttring av kortfristiga placeringar | -531 | -359 | -1 722 |
| Förvärv av finansiella tillgångar | -112 | -103 | -368 |
| Avyttring av finansiella tillgångar | 9 | 4 | 226 |
| Förvärv av verksamheter, netto likviditetspåverkan 10 |
-22 | - 4 |
-221 |
| Avyttring av koncernföretag, netto likviditetspåverkan | 77 | - | 312 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 684 | -1 244 | -3 159 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -575 | -746 | -1 865 |
| Upptagande av lån | 732 | 3 398 | 4 758 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -530 | -501 | -501 |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - 4 |
- | -10 |
| Transaktioner med innehavare utan bestämmande inflytande | 15 | - | - |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -362 | 2 151 | 2 382 |
| Periodens kassaflöde | 829 | 108 | -419 |
| Likvida medel vid periodens början | 850 | 1 284 | 1 284 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | 38 | - 6 |
-15 |
| Likvida medel vid periodens slut 9 |
1 717 | 1 386 | 850 |
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSEK | Kv3 2016 | Kv2 2016 | Kv1 2016 | Kv4 2015 | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 5 761 | 7 064 | 6 790 | 10 070 | 5 787 | 5 940 | 5 389 | 7 425 |
| Kostnad för sålda varor | -4 409 | -5 495 | -5 279 | -7 540 | -4 505 | -4 582 | -4 073 | -5 574 |
| Bruttoresultat | 1 352 | 1 569 | 1 511 | 2 530 | 1 282 | 1 358 | 1 316 | 1 851 |
| Bruttomarginal, % | 23,5 | 22,2 | 22,3 | 25,1 | 22,2 | 22,9 | 24,4 | 24,9 |
| Övriga rörelseintäkter | 37 | 100 | 39 | 272 | 23 | 54 | 22 | 261 |
| Försäljningskostnader | -524 | -543 | -496 | -569 | -460 | -553 | -479 | -629 |
| Administrationskostnader | -294 | -337 | -329 | -392 | -305 | -329 | -297 | -333 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -327 | -436 | -394 | -481 | -346 | -380 | -358 | -416 |
| Övriga rörelsekostnader | -10 | -14 | -25 | -30 | - 8 |
- 6 |
- 4 |
3 |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | - 8 |
-22 | -12 | 17 | - | 13 | 10 | 21 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 226 | 317 | 294 | 1 347 | 186 | 157 | 210 | 758 |
| Rörelsemarginal, % | 3,9 | 4,5 | 4,3 | 13,4 | 3,2 | 2,6 | 3,9 | 10,2 |
| Finansiella intäkter | 19 | - 9 |
50 | 132 | -36 | 46 | 27 | 52 |
| Finansiella kostnader | -69 | -66 | -53 | -143 | -89 | 9 | -115 | -70 |
| Finansnetto | -50 | -75 | - 3 |
-11 | -125 | 5 5 |
-88 | -18 |
| Resultat före skatt | 176 | 242 | 291 | 1 336 | 6 1 |
212 | 122 | 740 |
| Skatt | -54 | -51 | -68 | -227 | -25 | -45 | -32 | -154 |
| Periodens resultat | 122 | 191 | 223 | 1 109 | 3 6 |
167 | 9 0 |
586 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 113 | 183 | 213 | 1 101 | 26 | 151 | 84 | 579 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 9 | 8 | 10 | 8 | 10 | 16 | 6 | 7 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 1,06 | 1,72 | 2,01 | 10,40 | 0,25 | 1,43 | 0,80 | 5,49 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 1,06 | 1,71 | 1,99 | 10,32 | 0,24 | 1,42 | 0,79 | 5,45 |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med |
-236 | -234 | -230 | -253 | -243 | -235 | -228 | -230 |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | - | - | - | - | - | - | - | - 1 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 106 223 750 | 106 094 093 | 105 992 435 | 105 900 182 | 105 781 884 | 105 643 700 | 105 533 455 | 105 438 516 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 107 024 906 | 106 912 764 | 106 853 562 | 106 688 771 | 106 529 247 | 106 442 012 | 106 402 040 | 106 239 161 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSEK | Kv3 2016 | Kv2 2016 | Kv1 2016 | Kv4 2015 | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 122 | 191 | 223 | 1 109 | 3 6 |
167 | 9 0 |
586 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -327 | -433 | -513 | 339 | -233 | 1 257 | -524 | -173 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 72 | 95 | 113 | -73 | 51 | -276 | 115 | 36 |
| Summa | -255 | -338 | -400 | 266 | -182 | 981 | -409 | -137 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | 125 | 134 | -41 | -66 | -63 | -156 | 265 | 174 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | - | - | - | -90 | - 6 |
- 3 |
72 | 10 |
| Kassaflödessäkringar | 130 | -179 | 144 | 190 | -187 | 56 | -79 | -315 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -39 | 34 | -36 | -39 | 49 | -14 | 15 | 67 |
| Summa | 216 | -11 | 6 7 |
- 5 |
-207 | -117 | 273 | -64 |
| Periodens övriga totalresultat | -39 | -349 | -333 | 261 | -389 | 864 | -136 | -201 |
| Periodens totalresultat | 8 3 |
-158 | -110 | 1 370 | -353 | 1 031 | -46 | 385 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 60 | -181 | -127 | 1 375 | -335 | 1 024 | -57 | 381 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 23 | 23 | 17 | - 5 |
-18 | 7 | 11 | 4 |
NYCKELTAL PER KVARTAL
| MSEK | Kv3 2016 | Kv2 2016 | Kv1 2016 | Kv4 2015 | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet, % | 32,5 | 31,9 | 33,9 | 36,8 | 35,1 | 37,2 | 37,0 | 38,5 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ³⁾ | 11,8 | 11,3 | 11,3 | 11,2 | 8,1 | 8,7 | 10,6 | 11,1 |
| Räntabilitet på eget kapital, % ³⁾ | 13,8 | 13,0 | 12,7 | 11,5 | 7,8 | 8,6 | 9,3 | 9,9 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ ³⁾ | 113,88 | 113,25 | 120,17 | 121,28 | 108,36 | 111,48 | 106,54 | 107,02 |
| Fritt kassaflöde, MSEK ³⁾ | -2 311 | 1 096 | 2 955 | 869 | 487 | -1 141 | -941 | 1 006 |
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ²⁾ ³⁾ | -21,59 | 10,25 | 27,65 | 8,15 | 4,57 | -10,72 | -8,84 | 9,47 |
| 1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar | 106 287 119 106 160 381 106 027 804 105 957 065 105 843 298 105 720 470 105 566 929 105 499 980 | |||||||
| 2) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 107 024 906 106 912 764 106 853 562 106 688 771 106 529 247 106 442 012 106 402 040 106 239 161 |
3) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
KVARTALSUPPGIFTER PER RÖRELSESEGMENT
| MSEK | Kv3 2016 | Rörelse marginal |
Kv2 2016 | Rörelse marginal |
Kv1 2016 | Rörelse marginal |
Kv4 2015 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 562 | 1 739 | 1 622 | 2 114 | ||||
| Dynamics | 775 | 1 044 | 1 072 | 1 555 | ||||
| Surveillance | 1 583 | 2 051 | 1 801 | 2 613 | ||||
| Support and Services | 967 | 1 326 | 1 284 | 2 795 | ||||
| Industrial Products and Services | 697 | 969 | 873 | 1 022 | ||||
| Saab Kockums | 544 | 489 | 632 | 599 | ||||
| Internfakturering | -367 | -554 | -494 | -628 | ||||
| Summa | 5 761 | 7 064 | 6 790 | 10 070 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 151 | 9,7% | 102 | 5,9% | 67 | 4,1% | 305 | 14,4% |
| Dynamics | - 6 |
-0,8% | 39 | 3,7% | 40 | 3,7% | 294 | 18,9% |
| Surveillance | 90 | 5,7% | 73 | 3,6% | 55 | 3,1% | 318 | 12,2% |
| Support and Services | 21 | 2,2% | 137 | 10,3% | 98 | 7,6% | 417 | 14,9% |
| Industrial Products and Services | -22 | -3,2% | 25 | 2,6% | 53 | 6,1% | 104 | 10,2% |
| Saab Kockums | 26 | 4,8% | 25 | 5,1% | 34 | 5,4% | -19 | -3,2% |
| Corporate | -34 | -84 | -53 | -72 | ||||
| Summa | 226 | 3,9% | 317 | 4,5% | 294 | 4,3% | 1 347 | 13,4% |
| MSEK | Kv3 2015 | Rörelse marginal |
Kv2 2015 | Rörelse marginal |
Kv1 2015 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||
| Aeronautics | 1 686 | 1 364 | 1 098 | |||
| Dynamics | 892 | 794 | 768 | |||
| Surveillance | 1 458 | 1 712 | 1 522 | |||
| Support and Services | 934 | 1 183 | 1 100 | |||
| Industrial Products and Services | 762 | 912 | 866 | |||
| Saab Kockums | 433 | 476 | 339 | |||
| Internfakturering | -378 | -501 | -304 | |||
| Summa | 5 787 | 5 940 | 5 389 | |||
| Rörelseresultat | ||||||
| Aeronautics | 120 | 7,1% | 30 | 2,2% | 54 | 4,9% |
| Dynamics | 28 | 3,1% | -106 | -13,4% | -41 | -5,3% |
| Surveillance | 3 | 0,2% | -39 | -2,3% | 38 | 2,5% |
| Support and Services | -27 | -2,9% | 72 | 6,1% | 87 | 7,9% |
| Industrial Products and Services | 8 | 1,0% | 67 | 7,3% | 34 | 3,9% |
| Saab Kockums | 68 | 15,7% | 124 | 26,1% | 55 | 16,2% |
| Corporate | -14 | 9 | -17 | |||
| Summa | 186 | 3,2% | 157 | 2,6% | 210 | 3,9% |
2015 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2015, sida 35.
FLERÅRSÖVERSIKT
| MSEK | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 81 175 | 22 602 | 49 809 | 20 683 | 18 907 |
| Orderstock 31 december | 113 834 | 60 128 | 59 870 | 34 151 | 37 172 |
| Försäljningsintäkter | 27 186 | 23 527 | 23 750 | 24 010 | 23 498 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 42 | 45 | 41 | 36 | 37 |
| Försäljningsintäkter inom Europa exkl. Sverige, % | 18 | 19 | 20 | 21 | 20 |
| Försäljningsintäkter i Nordamerika, % | 9 | 10 | 11 | 11 | 8 |
| Försäljningsintäkter i Central- och Sydamerika, % |
6 | 2 | 2 | 1 | - |
| Försäljningsintäkter i resten av världen, % | 25 | 24 | 26 | 31 | 35 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 900 | 1 659 | 1 345 | 2 050 | 2 941 |
| Rörelsemarginal, % | 7,0 | 7,1 | 5,7 | 8,5 | 12,5 |
| Av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan |
959 | 864 | 1 022 | 1 136 | 1 147 |
| EBITDA | 2 859 | 2 523 | 2 367 | 3 186 | 4 088 |
| EBITDA-marginal, % | 10,5 | 10,7 | 10,0 | 13,3 | 17,4 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 731 | 1 523 | 979 | 2 003 | 2 783 |
| Årets resultat | 1 402 | 1 168 | 742 | 1 560 | 2 217 |
| Balansomslutning | 35 088 | 29 556 | 27 789 | 28 938 | 31 799 |
| Eget kapital | 12 912 | 11 373 | 12 227 | 11 280 | 13 069 |
| Fritt kassaflöde ¹⁾ | -726 | -1 094 | -1 460 | -396 | 2 477 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ | 11,2 | 11,1 | 9,1 | 14,6 | 22,2 |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 11,5 | 9,9 | 6,3 | 12,8 | 18,1 |
| Soliditet, % | 36,8 | 38,5 | 44,0 | 39,0 | 41,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ¹⁾ | 12,88 | 10,86 | 6,98 | 15,00 | 21,19 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ¹⁾ | 12,79 | 10,78 | 6,79 | 14,52 | 20,38 |
| Utdelning per aktie, SEK | 5,00 | 4,75 | 4,50 | 4,50 | 4,50 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ | 121,28 | 107,02 | 114,04 | 105,43 | 122,94 |
| Antal anställda vid årets slut | 14 685 | 14 716 | 14 140 | 13 968 | 13 068 |
| Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december | 105 957 065 | 105 499 980 | 106 414 144 | 105 930 829 | 105 331 958 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 714 805 | 106 125 666 | 106 125 107 | 105 632 911 | 104 982 315 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 450 263 | 106 916 255 | 109 150 344 | 109 150 344 | 109 150 344 |
1) För mer information och förklaringar av användandet av dessa nyckeltal hänvisas till saabgroup.com, investor, financial data, key ratios.
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).
2011 har inte omräknats.
FINANSIELLA MÅL
| Långsiktiga mål | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Helår 2015 | |
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt, % | 5 | 16 | 0 | 11 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 4,3 | 3,2 | 7,0 |
| Soliditet, % | 30 | 32,5 | 35,1 | 36,8 |
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 12 498 | 10 979 | 18 022 |
| Kostnad för sålda varor | -9 962 | -8 776 | -14 209 |
| Bruttoresultat | 2 536 | 2 203 | 3 813 |
| Bruttomarginal % | 20,3 | 20,1 | 21,2 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -2 724 | -2 307 | -3 605 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -188 | -104 | 208 |
| Rörelsemarginal % | -1,5 | -0,9 | 1,2 |
| Resultat från finansiella poster | -44 | 77 | 68 |
| Resultat efter finansiella poster | -232 | -27 | 276 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -160 |
| Resultat före skatt | -232 | -27 | 116 |
| Skatt | - 2 |
-59 | -153 |
| Periodens resultat | -234 | -86 | -37 |
Moderbolaget
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK Not |
30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 616 | 803 | 892 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 949 | 2 882 | 2 842 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 692 | 7 474 | 7 767 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 257 | 11 159 | 11 501 |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager | 4 635 | 3 668 | 5 090 |
| Kortfristiga fordringar | 9 677 | 10 133 | 8 137 |
| Kortfristiga placeringar | 3 535 | 2 994 | 1 627 |
| Likvida medel | 1 098 | 211 | 716 |
| Summa omsättningstillgångar | 18 945 | 17 006 | 15 570 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 30 202 | 28 165 | 27 071 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Bundet eget kapital | 2 977 | 2 977 | 2 983 |
| Fritt eget kapital | 4 316 | 5 020 | 4 946 |
| Summa eget kapital | 7 293 | 7 997 | 7 929 |
| Obeskattade reserver, avsättningar och skulder: | |||
| Obeskattade reserver | 2 139 | 2 139 | 1 979 |
| Avsättningar | 871 | 755 | 532 |
| Skulder 6 |
19 899 | 17 274 | 16 631 |
| Summa obeskattade reserver, avsättningar och skulder | 22 909 | 20 168 | 19 142 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 30 202 | 28 165 | 27 071 |
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 1 Företagsinformation
NOT 2 Redovisningsprinciper
NOT 3 Segmentrapportering
Aeronautics
Dynamics
Surveillance
Support and Services
Industrial Products and Services
Saab Kockums
Orderingång per rörelsesegment
| Jan-sep | Jan-sep | Föränd | Kv3 | Kv3 | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2016 | 2015 | ring, % | 2016 | 2015 | 2015 |
| Aeronautics | 710 | 36 350 | -98 | 217 35 689 | 39 349 | |
| Dynamics | 5 173 | 4 163 | 24 | 1 165 | 976 | 5 273 |
| Surveillance | 3 826 | 7 718 | -50 | 915 | 3 677 | 15 456 |
| Support and Services Industrial Products and |
2 979 | 4 159 | -28 | 749 | 2 882 | 10 557 |
| Services | 2 656 | 2 753 | -4 | 601 | 993 | 3 632 |
| Saab Kockums | 913 | 9 975 | -91 | 101 | 242 | 10 268 |
| Internt | -1 297 | -2 519 | -49 | -250 | -856 | -3 360 |
| Summa | 14 960 | 62 599 | -76 | 3 498 43 603 | 81 175 |
Orderingång per region
| MSEK | Jan-sep 2016 Jan-sep 2015 | Förändring, % |
|
|---|---|---|---|
| Sverige | 5 837 | 13 326 | -56 |
| Övriga Europa | 2 904 | 4 495 | -35 |
| Nordamerika | 1 064 | 1 420 | -25 |
| Central- och Sydamerika | -84 | 39 366 | - |
| Asien | 3 986 | 3 007 | 33 |
| Afrika | 351 | 388 | -10 |
| Australien etc. | 902 | 597 | 51 |
| Summa | 14 960 | 62 599 | -76 |
Orderstock per rörelsesegment
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 55 263 | 59 476 | 58 590 |
| Dynamics | 8 561 | 6 284 | 6 756 |
| Surveillance | 16 320 | 17 707 | 12 676 |
| Support and Services | 12 886 | 13 393 | 9 811 |
| Industrial Products and Services | 9 718 | 9 587 | 9 742 |
| Saab Kockums | 9 177 | 9 928 | 10 235 |
| Internt | -2 404 | -2 541 | -2 324 |
| Summa | 109 521 | 113 834 | 105 486 |
NOT 3 Fortsättning
| Orderstock per region | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
| Sverige | 38 784 | 41 276 | 41 750 |
| Övriga Europa | 10 295 | 10 688 | 11 117 |
| Nordamerika | 4 896 | 5 699 | 5 442 |
| Central- och Sydamerika | 39 333 | 40 732 | 39 258 |
| Asien | 14 341 | 13 679 | 5 958 |
| Afrika | 731 | 886 | 986 |
| Australien etc. | 1 141 | 874 | 975 |
| Summa | 109 521 | 113 834 | 105 486 |
| Erhållna väsentliga beställningar (ungefärliga värden MSEK) |
Ordervärde |
|---|---|
| Nytt Lätt Torpedsystem | 1 533 |
| Ammunition till det bärbara vapensystemet Carl-Gustaf | 1 443 |
| Flygburet övervakningssystem (AEW&C) | 1 105 |
| RBS70 NG VSHORAD | 378 |
Försäljningsintäkter per rörelsesegment
| MSEK | Jan-sep 2016 | Jan-sep 2015 | Förändring, % | Kv3 2016 | Kv3 2015 | Rullande 12 mån | Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 4 923 | 4 148 | 19 | 1 562 | 1 686 | 7 037 | 6 262 |
| varav extern försäljning | 4 643 | 3 936 | 18 | 1 480 | 1 616 | 6 641 | 5 934 |
| varav intern försäljning | 280 | 212 | 32 | 82 | 70 | 396 | 328 |
| Dynamics | 2 891 | 2 454 | 18 | 775 | 892 | 4 446 | 4 009 |
| varav extern försäljning | 2 809 | 2 356 | 19 | 742 | 870 | 4 337 | 3 884 |
| varav intern försäljning | 82 | 98 | -16 | 33 | 22 | 109 | 125 |
| Surveillance | 5 435 | 4 692 | 16 | 1 583 | 1 458 | 8 048 | 7 305 |
| varav extern försäljning | 5 261 | 4 530 | 16 | 1 531 | 1 400 | 7 762 | 7 031 |
| varav intern försäljning | 174 | 162 | 7 | 52 | 58 | 286 | 274 |
| Support and Services | 3 577 | 3 217 | 11 | 967 | 934 | 6 372 | 6 012 |
| varav extern försäljning | 3 440 | 3 089 | 11 | 946 | 891 | 6 163 | 5 812 |
| varav intern försäljning | 137 | 128 | 7 | 21 | 43 | 209 | 200 |
| Industrial Products and Services | 2 539 | 2 540 | - | 697 | 762 | 3 561 | 3 562 |
| varav extern försäljning | 1 780 | 1 912 | - 7 |
510 | 571 | 2 481 | 2 613 |
| varav intern försäljning | 759 | 628 | 21 | 187 | 191 | 1 080 | 949 |
| Saab Kockums | 1 665 | 1 248 | 33 | 544 | 433 | 2 264 | 1 847 |
| varav extern försäljning | 1 661 | 1 246 | 33 | 542 | 432 | 2 260 | 1 845 |
| varav intern försäljning | 4 | 2 | - | 2 | 1 | 4 | 2 |
| Corporate/eliminering | -1 415 | -1 183 | -367 | -378 | -2 043 | -1 811 | |
| varav extern försäljning | 21 | 47 | 10 | 7 | 40 | 66 | |
| varav intern försäljning | -1 436 | -1 230 | -377 | -385 | -2 083 | -1 877 | |
| Summa | 19 615 | 17 116 | 15 | 5 761 | 5 787 | 29 685 | 27 186 |
| MSEK | Jan-sep 2016 |
I % fsg |
Jan-sep 2015 |
I % fsg |
Helår 2015 |
I % fsg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 8 502 | 43 | 7 880 | 46 | 11 399 | 42 |
| Övriga Europa | 3 287 | 17 | 3 355 | 20 | 4 933 | 18 |
| Nordamerika | 1 923 | 10 | 1 645 | 10 | 2 477 | 9 |
| Central- och Sydamerika | 1 327 | 7 | 925 | 5 | 1 584 | 6 |
| Asien | 3 524 | 18 | 2 267 | 13 | 5 370 | 20 |
| Afrika | 354 | 2 | 357 | 2 | 541 | 2 |
| Australien etc. | 698 | 4 | 687 | 4 | 882 | 3 |
| Summa | 19 615 | 100 | 17 116 | 100 | 27 186 | 100 |
Försäljningsintäkter per region Information om större kunder
Säsongsvariationer
Rörelseresultat per rörelsesegment
| MSEK | Jan-sep 2016 |
I % fsg |
Jan-sep 2015 |
I % fsg |
Rullande 12 mån |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 320 | 6,5 | 204 | 4,9 | 625 | 509 |
| Dynamics | 73 | 2,5 | -119 | -4,8 | 367 | 175 |
| Surveillance | 218 | 4,0 | 2 | - | 536 | 320 |
| Support and Services | 256 | 7,2 | 132 | 4,1 | 673 | 549 |
| Industrial Products and | ||||||
| Services | 56 | 2,2 | 109 | 4,3 | 160 | 213 |
| Saab Kockums | 85 | 5,1 | 247 | 19,8 | 66 | 228 |
| Rörelsesegmentens rörelseresultat |
1 008 | 5,1 | 575 | 3,4 | 2 427 | 1 994 |
| Corporate | -171 | -22 | -243 | -94 | ||
| Summa | 837 | 4,3 | 553 | 3,2 | 2 184 | 1 900 |
Av- och nedskrivningar per rörelsesegment
| MSEK | 2016 | Jan-sep Jan-sep 2015 |
Föränd ring, % |
Kv3 2016 |
Kv3 2015 |
Rullande 12 mån |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 30 | 29 | 3 | 11 | 9 | 40 | 39 |
| Dynamics | 51 | 52 | -2 | 17 | 18 | 73 | 74 |
| Surveillance | 372 | 374 | -1 | 124 | 126 | 498 | 500 |
| Support and Services Industrial Products |
12 | 16 | -25 | 4 | 6 | 17 | 21 |
| and Services | 27 | 30 | -10 | 9 | 11 | 44 | 47 |
| Saab Kockums | 25 | 25 | - | 8 | 8 | 34 | 34 |
| Corporate | 183 | 180 | 2 | 63 | 65 | 247 | 244 |
| Summa | 700 | 706 | - 1 |
236 | 243 | 953 | 959 |
Operationellt kassaflöde per rörelsesegment
| MSEK | Jan-sep Jan-sep 2016 |
2015 | Kv3 2016 |
Kv3 2015 |
Rullande 12 mån |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 88 | -352 -1 032 | -193 | -192 | -632 | |
| Dynamics | 101 | -613 | -37 | -458 | 613 | -101 |
| Surveillance | 1 760 | -290 | -195 | 36 | 2 001 | -49 |
| Support and Services | 1 212 | -332 | -502 | -84 | 907 | -637 |
| Industrial Products and | ||||||
| Services | -30 | -58 | 11 | -26 | 13 | -15 |
| Saab Kockums | 253 | 434 | 26 | 363 | 627 | 808 |
| Corporate | -1 462 | 58 | -542 | 1 015 | -1 394 | 126 |
| Summa | 1 922 | -1 153 -2 271 | 653 | 2 575 | -500 |
Sysselsatt kapital per rörelsesegment
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 371 | 2 186 | 2 049 |
| Dynamics | 3 095 | 3 243 | 3 362 |
| Surveillance | 6 847 | 7 445 | 7 339 |
| Support and Services | 2 454 | 3 389 | 2 923 |
| Industrial Products and Services | 2 151 | 2 028 | 1 787 |
| Saab Kockums | 713 | 647 | 654 |
| Corporate | 3 477 | 1 641 | 1 128 |
| Summa | 21 108 | 20 579 | 19 242 |
Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per rörelsesegment Antal vid periodens slut 30 sep 2016 31 dec 2015 30 sep 2015
| Aeronautics | 2 864 | 2 723 | 2 699 |
|---|---|---|---|
| Dynamics | 2 077 | 2 041 | 2 062 |
| Surveillance | 3 745 | 3 563 | 3 584 |
| Support and Services | 2 174 | 2 185 | 2 188 |
| Industrial Products and Services | 2 454 | 2 381 | 2 374 |
| Saab Kockums | 840 | 803 | 827 |
| Corporate | 826 | 823 | 822 |
| Summa | 14 980 | 14 519 | 14 556 |
NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare
NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 5 115 | 5 045 | 5 072 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 1 492 | 1 157 | 865 |
| Andra immateriella tillgångar | 238 | 274 | 313 |
| Summa | 6 845 | 6 476 | 6 250 |
NOT 6 Nettolikviditet/-skuld
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar: | |||
| Likvida medel | 1 717 | 850 | 1 386 |
| Kortfristiga placeringar | 3 566 | 2 995 | 1 627 |
| Summa likvida placeringar | 5 283 | 3 845 | 3 013 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 31 | 48 | 44 |
| Långfristiga räntebärande fordringar Långfristiga fordringar hänförliga till |
405 | 367 | 107 |
| pensioner Långfristiga räntebärande finansiella |
49 | 49 | 59 |
| investeringar | 139 | 141 | 141 |
| Summa räntebärande tillgångar | 5 907 | 4 450 | 3 364 |
| Skulder: | |||
| Skulder till kreditinstitut Skulder till intresseföretag och joint |
5 114 | 4 762 | 4 649 |
| ventures | 239 | 251 | 224 |
| Övriga räntebärande skulder | 546 | 712 | 614 |
| Avsättning för pensioner ¹⁾ | 2 975 | 1 942 | 2 204 |
| Summa räntebärande skulder och | |||
| avsättning för pensioner | 8 874 | 7 667 | 7 691 |
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) | -2 967 | -3 217 | -4 327 |
1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt
Bekräftade kreditfaciliteter
| MSEK | Faciliteter | Nyttjat | Tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Revolverande kreditfacilitet (Förfallotidpunkt 2021) |
6 000 | - | 6 000 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2017) | 97 | - | 97 |
| Summa | 6 097 | - | 6 097 |
| Moderbolaget MSEK |
30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 113 | 4 360 | 3 000 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | - | 402 | 1 648 |
| Summa | 5 113 | 4 762 | 4 648 |
NOT 7 Sysselsatt kapital
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|---|
| Totala tillgångar | 37 647 | 35 088 | 32 904 |
| Avgår icke räntebärande skulder | 16 539 | 14 509 | 13 662 |
| Sysselsatt kapital | 21 108 | 20 579 | 19 242 |
NOT 8 Finansiella instrument
Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder ¹⁾
| Redovisat värde | 30 sep 2016 31 dec 2015 | |
|---|---|---|
| Finansiella tillgångar: | ||
| Finansiella placeringar till verkligt värde via resultaträkningen | 47 | 49 |
| Investeringar som hålles till förfall ²⁾ | 139 | 141 |
| Långfristiga fordringar | 496 | 444 |
| Derivat som säkringsredovisas Derivat värderade till verkligt värde i resultaträkningen |
870 | 972 |
| avseende handel | 34 | 86 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 10 479 | 11 540 |
| Kortfristiga placeringar värderade till verkligt värde | 3 566 | 2 995 |
| Likvida medel | 1 717 | 850 |
| Summa finansiella tillgångar | 17 348 | 17 077 |
| Finansiella skulder: | ||
| Räntebärande skulder ³⁾ | 5 899 | 5 725 |
| Derivat som säkringsredovisas Derivat värderade till verkligt värde i resultaträkningen |
1 442 | 1 561 |
| avseende handel | 52 | 53 |
| Övriga skulder | 5 161 | 5 486 |
| Summa finansiella skulder | 12 554 | 12 825 |
¹⁾ Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden
redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 786.
²⁾ Verkligt värde 2016 sep: MSEK 140; 2015 dec: MSEK 142.
³⁾ Verkligt värde 2016 sep: MSEK 6 054; 2015 dec: MSEK 5 749.
Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder
Tillgångar värderade till verkligt värde
| MSEK | 30 sep 2016 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Obligationer och räntebärande | ||||
| värdepapper | 3 566 | 3 566 | - | - |
| Valutaterminer | 848 | - | 848 | - |
| Valutaoptioner | 10 | - | 10 | - |
| Cross currency basis-swappar | 37 | - | 37 | - |
| Elderivat | 9 | 9 | - | - |
| Aktier och andelar | 47 | - | - | 47 |
| Summa | 4 517 | 3 575 | 895 | 47 |
| MSEK | 30 sep 2016 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
| Obligationer och räntebärande värdepapper |
- | - | - | - |
| Valutaterminer | - | - | - | - |
| Valutaoptioner | - | - | - | - |
| Cross currency basis-swappar | - | - | - | - |
| Elderivat | - | - | - | - |
| Aktier och andelar | - | - | - | - |
| MSEK | 30 sep 2016 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Valutaterminer | 1 315 | - | 1 315 | - |
| Valutaoptioner | 7 | - | 7 | - |
| Ränteswappar | 165 | - | 165 | - |
| Cross currency basis-swappar | - | - | - | - |
| Elderivat | 7 | 7 | - | - |
| Summa | 1 494 | 7 | 1 487 | - |
| MSEK | 30 sep 2016 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
| Valutaterminer | - | - | - | - |
| Valutaoptioner | - | - | - | - |
| Ränteswappar | - | - | - | - |
| Cross currency basis-swappar | - | - | - | - |
| Elderivat | - | - | - | - |
| Summa | - | - | - | - |
Skulder värderade till verkligt värde NOT 9 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
| Likvida medel | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 30 sep 2016 | 31 dec 2015 | 30 sep 2015 |
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
|||
| Kassa och bank | 1 117 | 850 | 986 |
| Bankdepositioner | 600 | - | 400 |
| Summa enligt balansräkningen | 1 717 | 850 | 1 386 |
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 1 717 | 850 | 1 386 |
Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | Jan-sep 2016 |
Jan-sep 2015 |
Kv3 2016 |
Kv3 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Fritt kassaflöde Investeringsverksamheten – räntebärande: |
1 740 | -1 595 | -2 311 | 487 | -726 |
| Kortfristiga placeringar Andra finansiella placeringar och |
-531 | -359 | 2 169 | 155 | -1 722 |
| fordringar | -18 | -89 | 8 | -29 | -353 |
| Finansieringsverksamheten: | |||||
| Amortering av lån | -575 | -746 | -11 | -746 | -1 865 |
| Upptagande av lån Utbetald utdelning till |
732 | 3 398 | - | 561 | 4 758 |
| moderbolagets aktieägare | -530 | -501 | - | - | -501 |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande Transaktioner med innehavare |
-4 | - | -4 | - | -10 |
| utan bestämmande inflytande | 15 | - | 15 | - | - |
| Periodens kassaflöde | 829 | 108 | -134 | 428 | -419 |
Fritt kassaflöde
| MSEK | Totalt koncernen jan–sep 2016 |
Totalt koncernen jan–sep 2015 |
Kv3 2016 | Kv3 2015 | Totalt koncernen helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster |
1 772 | 1 019 | 545 | 406 | 2 706 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||||
| Varulager | -1 289 | -1 162 | -780 | -92 | 349 |
| Rörelsefordringar | 1 252 | -742 | -621 | -576 | -3 573 |
| Erhållna kundförskott | 2 398 | 162 | -55 | 41 | 284 |
| Övriga rörelseskulder | -836 | 647 | -916 | 1 209 | 1 426 |
| Avsättningar | -187 | -295 | -73 | -39 | -306 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 338 | -1 390 | -2 445 | 543 | -1 820 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster |
3 110 | -371 | -1 900 | 949 | 886 |
| Investeringsverksamheten: | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -627 | -205 | -151 | -66 | -594 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -495 | -585 | -194 | -235 | -799 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 17 | 8 | - 5 |
5 | 7 |
| Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | -83 | - | -21 | - | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ¹⁾ | -1 188 | -782 | -371 | -296 | -1 386 |
| Operationellt kassaflöde | 1 922 | -1 153 | -2 271 | 653 | -500 |
| Skatter och andra finansiella poster | -235 | -428 | -16 | -166 | -528 |
| Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar | - 2 |
-10 | - 2 |
- | 211 |
| Förvärv av verksamheter | -22 | - 4 |
-22 | - | -221 |
| Avyttring av koncernföretag | 77 | - | - | - | 312 |
| Fritt kassaflöde | 1 740 | -1 595 | -2 311 | 487 | -726 |
1) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och avyttring av koncernföretag. I de fall förvärv och avyttring av finansiella anläggningstillgångar bedöms vara av rörelsekaraktär ingår dock posten i investeringsverksamheten.
NOT 11 Förmånsbestämda pensionsplaner
Avsättningar för pensioner enligt IAS 19
| MSEK | 30 sep 2016 | 30 sep 2015 |
|---|---|---|
| Förmånsbestämd pensionsskuld | 8 907 | 7 826 |
| Särskild löneskatt | 697 | 465 |
| Avgår förvaltningstillgångar | 5 981 | 5 681 |
| Nettoavsättning pensioner | 3 623 | 2 610 |
| varav redovisat som långfristig fordran | 49 | 59 |
NOT 12 Eventualförpliktelser
NOT 13 Transaktioner med närstående
NOT 14 Definitioner
Bruttomarginal
EBITDA
EBITDA-marginal
Effektiv skattesats
Eget kapital per aktie
Fritt kassaflöde
Fritt kassaflöde per aktie
Nettoinvesteringar
Nettolikviditet/nettoskuld
Operationellt kassaflöde
Orderingång
Orderstock
Organisk försäljningstillväxt
Resultat per aktie
Räntabilitet på eget kapital
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelsemarginal
Soliditet
Sysselsatt kapital
ORDLISTA
EKN
FMV
FRN
FTE
IAS
IFRS
MTN
SAL
GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Slutsats
Stockholm den 25 oktober 2016 PricewaterhouseCoopers AB
Bo Hjalmarsson Auktoriserad revisor
MEDIA:
Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Sebastian Carlsson, Presschef tfn +46 734 18 71 62
FINANSMARKNAD: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 72 14
Press- och analytikerkonferens Den 25 oktober 2016 klockan 10.00, Grand Hôtel, Rum: New York, Blasieholmshamnen 8, Stockholm
Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45
Du är välkommen att delta på plats på Grand Hôtel, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.
Webbsändning:
Telefonkonferens: Var vänlig, ring in på något av numren nedan:
Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängliga på saabgroup.com.
KONTAKT KALENDER
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2016 PUBLICERAS 15 FEBRUARI 2017
DELÅRSRAPPORT JANUARI–MARS 2017 PUBLICERAS 26 APRIL 2017
DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2017 PUBLICERAS 20 JULI 2017
DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2017 PUBLICERAS 24 OKTOBER 2017