AI assistant
SAAB — Interim / Quarterly Report 2015
Oct 23, 2015
2958_10-q_2015-10-23_c595469d-8d6f-4c93-b67a-f17e31df6c9b.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
REKORDSTOR ORDERSTOCK
I september mottogs ordern på 36 Gripen NG från den brasilianska regeringen. Det är den största exportordern i Saabs historia, liksom en av de största svenska exportaffärerna någonsin. Ordern uppgick till SEK 39,3 miljarder och bokades i det tredje kvartalet.
Saab har nu en orderstock på SEK 105 miljarder, vilket är mer än fyra gånger årsomsättningen. Vårt fokus är att säkerställa effektiva leveranser till kund. Samtidigt ska Saab dra nytta av den förbättrade marknadspositionen i syfte att utvecklas ytterligare och att fortsätta öka orderingången.
Ökade försäljningsintäkter
Under årets första nio månader uppgick försäljningsintäkterna till MSEK 17 116 (16 102), en ökning med 6 procent jämfört med föregående år. Affärsområdet Aeronautics ökade försäljningsintäkterna kraftigt till följd av delleveranser avseende Gripen till Sverige och Brasilien.
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 553 (901) under perioden och rörelsemarginalen till 3,2 procent (5,6). Resultatet påverkas av fortsatta investeringar i samarbetet med Boeing avseende amerikanska flygvapnets upphandling av skolflygplan, det så kallade T-X-programmet, och en förlust inom affärsområdet Dynamics till följd av låg orderingång tidigare år.
Kassaflödet stärktes under det tredje kvartalet, huvudsakligen till följd av milstolpebetalningar inom Saab Kockums och Gripen-programmen.
Komplex försvarsmarknad
Försvarsmarknaden är fortsatt starkt påverkad av stora geopolitiska förändringar och det världsekonomiska läget. Försvarsindustrin satsar stora summor, varav alltmer egenfinansierat, på teknologiutveckling i projekt som ofta har långa ledtider. Dessutom föregås större
försvarsupphandlingar av politiska processer, vilka ofta är svårbedömda både vad gäller tidsåtgång och utfall.
Intresset för Saabs stora system, såsom flygstridssystemet Gripen, ubåtssystemet A26 och radarsystem, ökar. Detta innebär, trots marknadsläget, stora affärsmöjligheter för Saab. Men det ställer också krav på upprätthållande av en viss kapacitet även mellan större projekt, som fortlöpande investeringar i forskning och utveckling, samt att vissa satsningar görs innan kontrakt tecknats i syfte att bibehålla och öka konkurrenskraften.
Fortsatt fokus på effektiviseringar
Vi förväntar oss en organisk försäljningstillväxt under 2015. Denna kan till stor del hanteras med befintliga resurser, samtidigt som vi ser effektiviseringsmöjligheter för att öka lönsamheten. Som ett första steg mot en ökad effektivisering och större marknadsfokus kommer vi från 1 januari 2016 genomföra en organisationsförändring. Affärsområdet Security and Defence Solutions (SDS) kommer upphöra och dess affärsenheter flyttas till övriga affärsområden. Bedömningen är att det möjliggör ökade synergier i verksamheten och säkerställer fokus på marknaden. Samtidigt som organisationsförändringen sker så stärker vi de funktionella processerna inom Saab. Åtgärder görs i syfte att minska administrativa kostnader, skapa interna synergier och skapa ett än större fokus på resultatstyrning.
Oförändrad prognos för 2015
Under året har ett antal betydande affärsmöjligheter medfört att utvecklings- och marknadssatsningar ökat. Utfall i dessa affärsmöjligheter kan komma att ha en betydande effekt på årets resultat- och balansräkning.
Prognosen för 2015 är oförändrad.
DELÅRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2015
Håkan Buskhe, VD
PROGNOS OFÖRÄNDRAD FÖR 2015:
- Försäljningstillväxten under 2015 bedömer vi kommer vara högre än Saabs långsiktiga finansiella mål: en årlig organisk tillväxt på 5 procent.
- Rörelsemarginalen 2015 bedömer vi kommer att vara i linje med 2014 exklusive väsentliga jämförelsestörande poster. 2015 kommer rörelsemarginalen att påverkas negativt av ökade egenfinansierade satsningar på forskning och utveckling inom Aeronautics.
Finansiell översikt
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 62 599 | 10 199 | 514 | 43 603 | 2 073 | 22 602 |
| Orderstock | 105 486 | 54 910 | 92 | 60 128 | ||
| Försäljningsintäkter | 17 116 | 16 102 | 6 | 5 787 | 5 130 | 23 527 |
| Bruttoresultat | 3 956 | 4 226 | -6 | 1 282 | 1 330 | 6 077 |
| Bruttomarginal, % | 23,1 | 26,2 | 22,2 | 25,9 | 25,8 | |
| EBITDA | 1 259 | 1 536 | -18 | 429 | 477 | 2 523 |
| EBITDA-marginal, % | 7,4 | 9,5 | 7,4 | 9,3 | 10,7 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 553 | 901 | -39 | 186 | 258 | 1 659 |
| Rörelsemarginal, % | 3,2 | 5,6 | 3,2 | 5,0 | 7,1 | |
| Periodens resultat | 293 | 582 | -50 | 36 | 170 | 1 168 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 2,47 | 5,40 | 0,25 | 1,57 | 10,86 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 2,45 | 5,36 | 0,24 | 1,55 | 10,78 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ | 7,8 | 7,6 | 9,9 | |||
| Fritt kassaflöde | -1 595 | -2 100 | 487 | -710 | -1 094 | |
| Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK | -14,99 | -19,59 | 4,57 | -6,64 | -10,23 |
1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
Väsentliga ordrar, kvartal 3
| MSEK | |
|---|---|
| Gripen NG | 39 334 |
| Radarsystem Giraffe AMB | 610 |
Försvar/Civilt Totalt var 96 procent (70) av orderingången hänförlig
till den försvarsrelaterade verksamheten under de första nio månaderna 2015.
Marknad Totalt var 79 procent (64)
av orderingången hänförlig till marknader utanför Sverige under de första nio månaderna 2015.
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 87 procent (35) av den totala orderingången under de första nio månaderna 2015.
Orderstockens fördelning över år:
- 2015: SEK 7,7 miljarder
- 2016: SEK 18,2 miljarder
- 2017: SEK 14,0 miljarder
- 2018: SEK 10,9 miljarder
- Efter 2018: SEK 54,7 miljarder
Orderläge
Tredje kvartalet 2015
I augusti mottogs beställningar från det brittiska försvarsdepartementet avseende radarsystem av typen Giraffe AMB samt uppgraderingar av befintliga brittiska Giraffe-system.
Avtalet med Brasilien angående Gripen trädde i kraft i september och Saab mottog order från den brasilianska regeringen på utveckling och produktion av 36 Gripen NG. Leveranser kommer att äga rum mellan åren 2019 och 2024.
Januari-september 2015
I tillägg till ovan tecknade Saab i juni kontrakt med FMV avseende att bygga två ubåtar av typ A26, samt att genomföra halvtidsmodifiering av två ubåtar av Gotlands-klass. Beställningarna omfattar perioden 2015-2024 och det totala ordervärdet hänförligt till perioden uppgår till SEK 8,6 miljarder. Saab fick även en större order på leverans av undervattenssystem. Det totala ordervärdet uppgick till cirka MSEK 429.
I mars mottogs följdbeställningar från indiska Hindustan Aeronautic Limited (HAL) gällande ett integrerat missilskyddssystem för installation på indiska försvarsmaktens avancerade lättviktshelikopter Dhruv.
I februari tecknades avtal med FMV om fortsatt utveckling av Ny Lätt Torped samt vidmakthållande av undervattensvapensystem och sonarsystem Hydra. Saab fick även två ordrar på ammunitionskomponenter till vapensystemet Carl-Gustaf.
För en lista på väsentliga beställningar under 2015, se not 3.
Under de första nio månaderna 2015 hade index- och prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 152 jämfört med MSEK 294 under motsvarande period 2014.
Orderstocken vid periodens slut uppgick till MSEK 105 486 jämfört med MSEK 60 128 vid årets början.
Orderingång per region
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Sverige | 13 326 | 3 661 | 264 |
| EU exklusive Sverige | 3 562 | 2 615 | 36 |
| Övriga Europa | 933 | 432 | 116 |
| Syd-, Central- och Nordamerika | 40 786 | 1 485 | 2 647 |
| Asien | 3 007 | 1 166 | 158 |
| Afrika | 388 | 333 | 17 |
| Australien etc. | 597 | 507 | 18 |
| Summa | 62 599 | 10 199 | 514 |
Försäljningsintäkter
Tredje kvartalet 2015
Försäljningsintäkterna under det tredje kvartalet 2015 uppgick till MSEK 5 787 (5 130), vilket är en ökning med 13 procent. Förvärv hade en nettoeffekt om 0 procent (2) på försäljningsintäkterna och valutaeffekter hade en positiv påverkan om 2 procent (1). Den organiska försäljningstillväxten uppgick till 11 procent (6).
Januari-september 2015
Försäljningsintäkterna under de första nio månaderna 2015 ökade med 6 procent jämfört med samma period 2014. Förvärv och dekonsolideringen av Saab Grintek Technologies (Pty) Ltd hade en positiv nettoeffekt om 4 procent (0). Valutaeffekter hade en positiv effekt om 2 procent (0) på försäljningsintäkterna. Den organiska försäljningstillväxten uppgick till 0 procent (-2).
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 9 235 (9 149), motsvarande 54 procent (57), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 79 procent (78) den försvarsrelaterade marknaden.
Försäljningsintäkter per region
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Sverige | 7 880 | 6 953 | 13 |
| EU exklusive Sverige | 2 979 | 2 570 | 16 |
| Övriga Europa | 376 | 382 | -2 |
| Syd-, Central- och Nordamerika | 2 570 | 1 987 | 29 |
| Asien | 2 267 | 2 888 | -22 |
| Afrika | 357 | 430 | -17 |
| Australien etc. | 687 | 892 | -23 |
| Summa | 17 116 | 16 102 | 6 |
Försäljningsintäkter, MSEK
Jan-sep 2012 Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015
Försäljningsintäkter per marknadssegment
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Militärt flyg | 7 257 | 7 176 | 1 |
| Land | 3 494 | 3 607 | -3 |
| Marin | 2 995 | 2 050 | 46 |
| Samhällssäkerhet | 1 492 | 1 597 | -7 |
| Kommersiellt flyg | 1 564 | 1 321 | 18 |
| Andra segment | 314 | 351 | -11 |
| Summa | 17 116 | 16 102 | 6 |
Bruttomarginal, %
Rörelsemarginal, %
Jan-sep 2012 Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015
Resultat per aktie efter utspädning, SEK
Resultat
Tredje kvartalet 2015
Bruttomarginalen under det tredje kvartalet på 22,2 procent (25,9) var lägre till följd av en förändrad produkt- och projektmix samt lägre försäljningsintäkter i affärsområdet Electronic Defence Systems. Rörelseresultatet uppgick till MSEK 186 (258) med en rörelsemarginal om 3,2 procent (5,0).
Rörelsemarginalen var lägre främst till följd av en rörelseförlust inom affärsområdena Electronic Defence Systems och Support and Services.
Januari-september 2015
Bruttomarginalen under de första nio månaderna 2015 på 23,1 procent (26,2) var lägre än under samma period 2014 främst till följd av lägre försäljningsintäkter i affärsområdena Electronic Defence Systems och Dynamics. Totala avskrivningar uppgick till MSEK 706 (642). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 329 (291).
Utgifter för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 991 (951), varav totalt MSEK 149 (119) har aktiverats. De egenfinansierade utvecklingssatsningarna härrör främst från radar- och sensorteknologi samt utveckling relaterad till T-X-programmet.
Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 377 (344), varav avskrivningar av aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 242 (239).
Andel av intresseföretags resultat uppgick till MSEK 23 (-3).
Rörelseresultatet uppgick till MSEK 553 (901) med en rörelsemarginal på 3,2 procent (5,6).
Rörelsemarginalen var lägre främst till följd av ett negativt rörelseresultat i Dynamics under perioden och utgifter för utveckling relaterad till T-X-programmet.
Under de första nio månaderna 2015 och 2014 bidrog upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till den pågående avvecklingen av Saabs leasingverksamhet (SAL), positivt till rörelseresultatet.
Finansnetto
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 |
|---|---|---|
| Finansnetto hänförligt till pensioner | -49 | -42 |
| Räntenetto | -50 | 8 |
| Valutavinster/-förluster | -52 | 2 |
| Övriga finansiella poster | -7 | -86 |
| Summa | -158 | -118 |
Finansnetto hänförligt till pensioner är den finansiella kostnaden för nettopensionsskulden bokförd i balansräkningen. Se not 10 för mer information om förmånsbestämda pensionsplaner.
Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder.
Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är främst hänförliga till säkringar av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde. Under de första nio månaderna påverkades värderingen till stor del av marknadsvärdesförändringar i derivat exponerade mot valutorna USD och EUR.
Övriga finansiella poster består av kostnader hänförliga till programmet för försäljning av kundfordringar, orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar samt övriga
valutaeffekter, till exempel förändringar av likvida medel i andra valutor än SEK.
2013 investerade Saab i det indiska företaget Pipavav Defence and Offshore Engineering Company Limited. En kombination av valuta- och aktiekursförsämringar ledde till en värdenedgång om MSEK 19 under de första nio månaderna 2014, vilken redovisats i övriga finansiella poster.
Skatt
Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -102 (-201), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 26 procent (26).
Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital
Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 8,1 procent (9,7) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 7,8 procent (7,6), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.
Förändring i nettoskuld Jan-sep 2015
| MSEK | |
|---|---|
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-), | |
| 31 dec 2014 | -2 113 |
| Kassaflöde från den löpande | |
| verksamheten | -799 |
| Förändring i | |
| nettopensionsförpliktelse | 383 |
| Nettoinvesteringar | -796 |
| Finansiell lease | -444 |
| Utdelning | -501 |
| Valutaeffekt och orealiserat resultat | |
| från finansiella investeringar | -57 |
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-), | |
| 30 sep 2015 | -4 327 |
Fritt kassaflöde, MSEK
Jan-sep 2012 Jan-sep 2013 Jan-sep 2014 Jan-sep 2015
Finansiell ställning och likviditet
Vid utgången av september 2015 var nettoskulden MSEK 4 327, en ökning med MSEK 2 214 under 2015 jämfört med årets slut 2014.
Kassaflödet från den löpande verksamheten var negativt och uppgick till MSEK -799. Avsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 30 september 2015 uppgick till MSEK 2 145, jämfört med MSEK 2 528 vid årets slut 2014. Detta hade en positiv påverkan på nettoskulden om MSEK 383. Minskningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av värdet på pensionsåtagandet höjdes från 2,50 procent till 3,00 procent under perioden. Inflationsantagandet för beräkning av pensionsskulden ändrades från 1,50 procent till 1,75 procent, vilket delvis motverkade den positiva effekten. För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 10.
Nettoskulden ökade även till följd av att nettoinvesteringar om cirka MSEK 796 gjordes under de första nio månaderna 2015. Saab har även tecknat ett finansiellt leasingavtal gällande ett flygplan avsett för affärsresor, utbildning och träning. Detta har ökat nettoskulden med MSEK 444 under perioden. Dessutom utbetalades utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till MSEK 501 under perioden.
Valutakursdifferenser på likvida medel samt orealiserade resultat avseende finansiella placeringar påverkade nettoskulden med MSEK -57.
I syfte att stärka bolagets finansiella flexibilitet ökades under de första nio månaderna den långfristiga nettoupplåningen med MSEK 1 000 och den kortfristiga nettoupplåningen med MSEK 1 652. Per den 30 september 2015 uppgick kortfristiga placeringar och likvida medel till MSEK 3 013.
Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen uppgick till MSEK 865 per 30 september 2015 och till MSEK 952 per 31 december 2014.
Varulagret ökade med mer än en miljard kronor under de första nio månaderna 2015, bland annat till följd av upparbetning i större projekt inom Dynamics där leveranser förväntas ske senare under året. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.
Materiella anläggningstillgångar ökade främst till följd av ovan nämnda finansiell leasing av ett flygplan.
Kundfordringar minskade i ett flertal större projekt, samtidigt som fordringar hos beställare ökade, vilket främst var relaterat till Gripen E.
Investeringar
Kassaflödeseffekten av investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 585 (541). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 205 (154), av vilka MSEK 149 (119) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och MSEK 56 (35) andra immateriella tillgångar.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK -371 (-1 354), se not 8.
Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Per den 30 september 2015 var fordringar till ett värde av MSEK 1 290 sålda, jämfört med MSEK 1 071 per den 31 december 2014. Detta hade en positiv effekt på kassaflödet från den löpande verksamheten uppgående till MSEK 219 under de första nio månaderna 2015.
Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -1 153 (-1 950). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt leasingtillgångar. Det förbättrade operationella kassaflödet under de första nio månaderna 2015, jämfört med samma period 2014, är främst hänförligt till milstolpebetalningar inom Saab Kockums och Gripen programmen. Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -1 595 (-2 100). För mer detaljerad information om kassaflödet, se not 8.
Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet
| MSEK | 30 sep 2015 | 30 sep 2014 | Förändring | 31 dec 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Nettolikviditet/-skuld ¹⁾ | -4 327 | -2 994 | -1 333 | -2 113 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 6 250 | 6 547 | -297 | 6 351 |
| Goodwill | 5 072 | 4 942 | 130 | 5 015 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 865 | 1 229 | -364 | 952 |
| Andra immateriella anläggningstillgångar | 313 | 376 | -63 | 384 |
| Materiella anläggningstillgångar etc. ²⁾ | 4 737 | 3 975 | 762 | 4 024 |
| Varulager | 6 914 | 5 777 | 1 137 | 5 819 |
| Kundfordringar | 3 078 | 2 883 | 195 | 3 414 |
| Övriga fordringar | 5 034 | 3 779 | 1 255 | 4 255 |
| Fordringar hos beställare ³⁾ | 4 529 | 3 280 | 1 249 | 3 505 |
| Förskott från kunder | 998 | 963 | 35 | 856 |
| Soliditet, % | 35,1 | 40,1 | 38,5 | |
| Räntabilitet på eget kapital, % ⁴⁾ | 7,8 | 7,6 | 9,9 | |
| Eget kapital per aktie, SEK ⁵⁾ | 108,36 | 103,41 | 4,95 | 107,02 |
1) Koncernens nettolikviditet/-skuld avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6.
2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.
3) Fordringar hos beställare avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.
4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.
5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2015 sep: 105 843 298; 2014 sep: 105 377 052; 2014 dec: 105 499 980.
Affärsområdesstruktur
Saab genomförde förändringar i affärsområdesstrukturen den 1 januari 2015. Det nya affärsområdet Industrial Products and Services innehåller affärsenheterna Aerostructures (tidigare del av affärsområdet Aeronautics), Avionics Systems (tidigare del av affärsområdet Electronic Defence Systems), det fristående tekniska konsultföretaget Combitech (tidigare ett affärsområde), Saab Ventures produktportfölj (tidigare del av Saab Corporate) samt ett utvecklingsprojekt som till och med 2014 ingick i Saab Corporate.
AFFÄRSOMRÅDE AERONAUTICS
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 36 350 | 501 | 7 155 | 35 689 | -66 | 6 213 |
| Orderstock | 58 590 | 22 509 | 160 | 26 388 | ||
| Försäljningsintäkter | 4 148 | 3 621 | 15 | 1 686 | 998 | 5 454 |
| EBITDA | 233 | 269 | -13 | 129 | 33 | 439 |
| EBITDA-marginal, % | 5,6 | 7,4 | 7,7 | 3,3 | 8,0 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 204 | 238 | -14 | 120 | 23 | 398 |
| Rörelsemarginal, % | 4,9 | 6,6 | 7,1 | 2,3 | 7,3 | |
| Operationellt kassaflöde | -352 | -221 | -193 | 28 | -401 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 99/1 | 98/2 | 99/1 | 99/1 | 99/1 | |
| FTE, antal | 2 699 | 2 678 | 1 | 2 690 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2014 har räknats om till följd av strukturförändringar, se vidare årsredovisningen 2014, not 50.
Orderläge
• Under det tredje kvartalet trädde avtalet med den brasilianska regeringen avseende utveckling och produktion av 36 Gripen NG i kraft. Av den totala beställningen på cirka SEK 39,3 miljarder var cirka SEK 35,5 miljarder relaterat till Aeronautics.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna ökade under de första nio månaderna 2015 jämfört med samma period
- 2014, främst till följd av fakturering relaterat till Gripen NG till Brasilien och Gripen E till Sverige.
- Rörelsemarginalen under de första nio månaderna 2015 var lägre än motsvarande period 2014, främst till följd av högre utvecklingskostnader relaterade till T-X-programmet.
- Rörelseresultatet under det tredje kvartalet påverkades positivt av att avtalet gällande 36 Gripen NG till Brasilien trädde i kraft.
Kassaflöde
• Det operationella kassaflödet var negativt främst till följd av investeringar inom T-X-programmet.
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över
MSEK 100 stod för 98 procent (38) av den totala orderingången under de första nio månaderna 2015.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 23 procent (11) de första nio månaderna 2015.
AFFÄRSOMRÅDE DYNAMICS
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 530 | 1 257 | 181 | 568 | 408 | 2 325 |
| Orderstock | 5 496 | 3 769 | 46 | 3 915 | ||
| Försäljningsintäkter | 1 961 | 2 045 | -4 | 763 | 599 | 2 974 |
| EBITDA | -34 | 84 | -140 | 61 | -11 | 226 |
| EBITDA-marginal, % | -1,7 | 4,1 | 8,0 | -1,8 | 7,6 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | -75 | 38 | -297 | 47 | -26 | 165 |
| Rörelsemarginal, % | -3,8 | 1,9 | 6,2 | -4,3 | 5,5 | |
| Operationellt kassaflöde | -626 | -177 | -419 | -144 | -69 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 83/17 | 84/16 | 88/12 | 81/19 | 84/16 | |
| FTE, antal | 1 542 | 1 477 | 4 | 1 461 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
Orderläge
- Orderingången var väsentligt högre under de första nio månaderna 2015 jämfört med samma period 2014. Bland annat beställde FMV fortsatt utveckling av Ny Lätt Torped samt vidmakthållande av undervattensvapensystem och sonarsystem Hydra. Det finska försvaret beställde leveranser av pansarvärnsvapnet NLAW.
- Under det tredje kvartalet fick Saab den första beställningen på det nya bärbara vapensystemet Carl-Gustaf M4 från Slovakiens armé. Dessutom kom en beställning från den amerikanska armén på det bärbara pansarvärnsvapnet AT4 CS RS (Reduced Sensitivity).
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna minskade något under de första nio månaderna 2015, jämfört med samma period 2014 på grund av en förändrad projekt- och produktmix, samt lägre orderingång under 2013 och 2014.
- Det negativa rörelseresultatet under de första nio månaderna är främst relaterat till en förändrad produktmix och lägre aktivitetsnivå.
- Under det tredje kvartalet 2015 stärktes försäljningsintäkter och rörelsemarginalen jämfört med 2014 till följd av ökade leveranser och förändrad produktmix.
Kassaflöde
• Det operationella kassaflödet var negativt under de först nio månaderna 2015 till följd av en rörelseförlust och upparbetning relaterad till beställningar som ska levereras under 2015.
månaderna 2015. Marknad
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 52 procent (0) av den totala orderingången under de första nio
AFFÄRSOMRÅDE ELECTRONIC DEFENCE SYSTEMS
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 5 467 | 1 637 | 234 | 3 023 | 322 | 2 484 |
| Orderstock | 9 174 | 6 591 | 39 | 6 365 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 528 | 2 898 | -13 | 731 | 953 | 4 052 |
| EBITDA | 339 | 433 | -22 | 99 | 201 | 625 |
| EBITDA-marginal, % | 13,4 | 14,9 | 13,5 | 21,1 | 15,4 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 26 | 125 | -79 | -7 | 100 | 211 |
| Rörelsemarginal, % | 1,0 | 4,3 | -1,0 | 10,5 | 5,2 | |
| Operationellt kassaflöde | -257 | -789 | -28 | -410 | -589 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 98/2 | 98/2 | 96/4 | 99/1 | 97/3 | |
| FTE, antal | 2 186 | 2 182 | 0 | 2 190 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2014 har räknats om till följd av strukturförändringar, se vidare årsredovisningen 2014, not 50.
Orderläge
- Orderingången under de första nio månaderna 2015 ökade jämfört med samma period 2014 och innehöll bland annat SEK 1,7 miljarder relaterat till brasilianska regeringens beställning av Gripen, samt en beställning avseende ett integrerat missilskyddssystem från indiska försvarsmakten.
- Det brittiska försvarsdepartementet beställde ytterligare radarsystem av typen Giraffe AMB samt uppgraderingar av befintliga brittiska Giraffe-system och tillhörande utrustning.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna för de första nio månaderna 2015 minskade till följd av en lägre orderingång under 2013 och 2014.
- Rörelseförlusten under det tredje kvartalet 2015 var ett resultat av en förändrad projektmix och fortlöpande investeringar i forskning och utveckling.
Kassaflöde
• Det operationella kassaflödet var negativt under de första nio månaderna 2015 på grund av en fortsatt hög upparbetning inom vissa projekt och fortsatt höga investeringar i produktutveckling.
AFFÄRSOMRÅDE SECURITY AND DEFENCE SOLUTIONS
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 12 689 | 3 900 | 225 | 1 375 | 827 | 6 110 |
| Orderstock | 15 169 | 6 494 | 134 | 6 823 | ||
| Försäljningsintäkter | 4 312 | 3 763 | 15 | 1 394 | 1 367 | 5 762 |
| EBITDA | 269 | 210 | 28 | 71 | 101 | 468 |
| EBITDA-marginal, % | 6,2 | 5,6 | 5,1 | 7,4 | 8,1 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 170 | 134 | 27 | 38 | 71 | 356 |
| Rörelsemarginal, % | 3,9 | 3,6 | 2,7 | 5,2 | 6,2 | |
| Operationellt kassaflöde | 310 | -325 | 296 | -119 | 157 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 74/26 | 65/35 | 75/25 | 68/32 | 68/32 | |
| FTE, antal | 3 102 | 3 318 | -7 | 3 234 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
Orderläge
- Under 2015 har FMV beställt två ubåtar av typ A26, samt halvtidsmodifiering av två ubåtar av
- Gotlands-klass med totalt ordervärde på SEK 8,6 miljarder under perioden.
- En order på träningsutrustning till den österrikiska armén mottogs under det tredje kvartalet.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna ökade under de första nio månaderna 2015, jämfört med samma period 2014, främst till följd av förvärvet av Saab Kockums.
- Under det tredje kvartalet ökade försäljningsintäkterna inom affärsenheterna Trafikledningssystem och Saab Kockums, jämfört med samma period 2014.
- Rörelseresultatet under de första nio månaderna 2015 stärktes, jämfört med samma period 2014, till följd av ett starkt rörelseresultat i Saab Kockums och ett förbättrat rörelseresultat inom Trafikledningssystem.
Kassaflöde
• Det operationella kassaflödet var positivt till följd av tidsmässiga skillnader mellan upparbetning och milstolpebetalningar, främst inom Saab Kockums, under perioden.
Personal
• Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) minskade under de första nio månaderna 2015, jämfört med årsslutet 2014, till följd av kontinuerliga anpassningar av verksamheten.
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 78 procent (42) av den totala orderingången under de första nio månaderna 2015.
Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 57 procent (77) under de första nio månaderna 2015.
Stora ordrar Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 77 procent (29) av den totala orderingången under de första nio
månaderna 2015. Marknad
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 74 procent (77) under de första nio månaderna 2015.
AFFÄRSOMRÅDE SUPPORT AND SERVICES
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 3 813 | 2 085 | 83 | 2 811 | 339 | 4 720 |
| Orderstock | 9 079 | 6 338 | 43 | 7 976 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 743 | 2 531 | 8 | 804 | 794 | 3 570 |
| EBITDA | 166 | 266 | -38 | 1 | 48 | 394 |
| EBITDA-marginal, % | 6,1 | 10,5 | 0,1 | 6,0 | 11,0 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 152 | 252 | -40 | -4 | 43 | 376 |
| Rörelsemarginal, % | 5,5 | 10,0 | -0,5 | 5,4 | 10,5 | |
| Operationellt kassaflöde | -215 | -90 | 6 | -171 | -32 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 71/29 | 76/24 | 70/30 | 73/27 | 76/24 | |
| FTE, antal | 1 831 | 1 798 | 2 | 1 818 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.
Orderläge
• Orderingången under de första nio månaderna var stark avseende volymen av små- och medelstora ordrar. I september stärktes orderingången ytterligare till följd av den brasilianska regeringens beställning av Gripen NG. SEK 2,1 miljarder var relaterat till Support and Services.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna ökade under de första nio månaderna, jämfört med samma period 2014, till följd av en fortsatt god faktureringstakt avseende mindre och medelstora projekt.
- Rörelsemarginalen var lägre under de första nio månaderna 2015, jämfört med samma period 2014, till följd av en förändrad produkt- och projektmix.
Kassaflöde
• Det operationella kassaflödet var negativt under de första nio månaderna 2015, främst till följd av tidsmässiga skillnader mellan upparbetning och milstolpebetalningar under perioden.
AFFÄRSOMRÅDE INDUSTRIAL PRODUCTS AND SERVICES
ordersumma över MSEK 100 stod för 62 procent (35) av den totala orderingången under de första nio månaderna 2015.
Marknad Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 44 procent (36) under de första nio månaderna 2015.
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 2 753 | 1 931 | 43 | 993 | 453 | 2 604 |
| Orderstock | 9 742 | 9 876 | -1 | 9 537 | ||
| Försäljningsintäkter | 2 540 | 2 448 | 4 | 762 | 773 | 3 465 |
| EBITDA | 139 | 56 | 148 | 19 | 9 | 143 |
| EBITDA-marginal, % | 5,5 | 2,3 | 2,5 | 1,2 | 4,1 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 109 | 33 | 230 | 8 | 1 | 112 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 1,3 | 1,0 | 0,1 | 3,2 | |
| Operationellt kassaflöde | -58 | -176 | -26 | -68 | -320 | |
| Försvar/civilt (% av försäljningsintäkter) | 38/62 | 42/58 | 37/63 | 39/61 | 43/57 | |
| FTE, antal | 2 374 | 2 342 | 1 | 2 370 |
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3. Jämförelsetal för 2014 har räknats om till följd av strukturförändringar, se vidare årsredovisningen 2014, not 50.
Orderingång
• Orderingången under de första nio månaderna 2015 ökade, jämfört med samma period 2014, främst till följd av att affärsenheten Avionics Systems fick beställningar inom ramen för den brasilianska regeringens beställning på Gripen NG.
Försäljningsintäkter, resultat och marginal
- Försäljningsintäkterna var något högre under de första nio månaderna, jämfört med samma period 2014, främst på grund av fler leveranser inom affärsenheten Aerostructures.
- I maj tillkännagav Saab och DigitalGlobe Inc., en världsledande leverantör av högupplösta satellitbilder, ett joint venture, Vricon Inc.
- Rörelsemarginalen stärktes under de första nio månaderna, jämfört med samma period 2014, till följd av rörelseresultatsförbättringar inom Avionics Systems och innehav i Saab Ventures, samt Vricon.
Kassaflöde
• Det operationella kassaflödet var negativt under de första nio månaderna 2015, främst till följd av en hög upparbetning i samband med föreberedelser för kommande leveranser inom Aerostructures.
Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 31 procent (28) under de första nio månaderna 2015. Marknad
Stora ordrar
Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 46 procent (46) under de första nio månaderna 2015.
Ägare
Enligt SIS Ägarservice var Saabs största ägare den 30 september 2015:
Investor AB
Wallenbergstiftelserna Swedbank Robur fonder AFA Försäkring Unionen SHB fonder Nordea bank AB DFA fonder (USA) Lannebo fonder Nordea fonder
Personal
| 30 sep 2015 | 1 jan 2015 | |
|---|---|---|
| Antal anställda | 14 709 | 14 716 |
| FTE:er | 14 556 | 14 561 |
Corporate
Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK -33 (81) under de första nio månaderna 2015.
Upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till den pågående avvecklingen av Saabs leasingverksamhet (SAL), bidrog positivt till rörelseresultatet under de första nio månaderna 2015 och 2014.
Under 2014 avvecklades den ägda delen av leasingportföljen och den del som innehas genom operationella leasingavtal reducerades. Per den 30 september 2015 bestod leasingflottan av 0 (13) flygplan, varav ägda 0 (4) och inhyrda 0 (9). Leasingkontrakten på de inhyrda flygplanen avslutades under januari och leasingverksamheten kommer att avvecklas under 2015.
Operationellt kassaflöde hänförligt till Corporate uppgick till MSEK 45 under perioden. Försäljning av kundfordringar hade en positiv effekt om MSEK 219. För mer information se beskrivning av Kassaflöde på sid 4.
Förvärv och avyttringar 2015
Inga väsentliga rörelseförvärv eller avyttringar skedde eller meddelades under de första nio månaderna 2015.
Återköp av egna aktier
Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 3 307 046 per den 30 september 2015 jämfört med 3 650 364 vid 2014 års slut. Vid årsstämman den 15 april 2015 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga Saabs aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram.
Risker och osäkerheter
Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.
Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.
Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.
Marknaden karakteriseras av utmanande förhållanden där kundernas beställningar skjuts på framtiden av bland annat ekonomiska skäl. Under de första nio månaderna har politiska ställningstaganden påverkat i negativ riktning. Detta har sammantaget ökat marknadsrisken och den ökade risken förväntas kvarstå under 2015.
En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2014 på sidorna 50 till 53.
Valberedning
I enlighet med beslut av Saabs årsstämma har ledamöterna i valberedningen utsetts baserat på ägarförhållandena den 31 augusti 2015.
Ledamöter i Saabs valberedning inför årsstämma 2016 är: Marcus Wallenberg, styrelseordförande i Saab AB, Petra Hedengran, Investor AB, Peter Wallenberg Jr, Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, Tomas Hedberg, Swedbank Robur Fonder och Anders Algotsson, AFA Försäkring.
Valberedningen har till uppgift att ta fram förslag till ordförande på årsstämman, styrelse, styrelseordförande samt styrelse- och revisorsarvoden.
Årsstämma för Saab AB kommer att hållas torsdagen den 14 april 2016 i Linköping.
Gripen-order från Brasilien
I oktober 2014 meddelade Saab att ett avtal med den brasilianska regeringen avseende utveckling och produktion av 36 Gripen NG ingåtts. Det totala ordervärdet uppgår till cirka SEK 39,3 miljarder och bokades som orderingång av Saab den 10 september 2015 då samtliga villkor för ikraftträdandet var uppfyllda. Leveranser av Gripen NG till det brasilianska flygvapnet kommer att äga rum mellan åren 2019 och 2024.
Övriga väsentliga händelser Januari-september 2015
- I januari 2015 tecknades ett revolverande kreditavtal på SEK 4 miljarder som löper på fem år med möjlighet att förlänga löptiden med ett plus ett år. Detta gjordes i syfte att refinansiera det befintliga avtalet som förfaller 2016 och för att täcka allmänna företagsändamål.
- Saab inledde ett samarbete med den holländska varvsgruppen Damen Shipyards Group för att utforska möjligheter på den internationella ubåtsmarknaden.
- Årsstämman den 15 april 2015 beslutade om utdelning till aktieägarna om SEK 4,75 per aktie (totalt MSEK 501).
- Årsstämman beslutade om omval av samtliga styrelseledamöter: Håkan Buskhe, Johan Forssell, Sten Jakobsson, Sara Mazur, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim Westh, samt omval av Marcus Wallenberg som styrelseordförande.
- Årsstämman beslutade om omval av det registrerade revisionsbolaget PricewaterhouseCoopers AB till revisor för en period till slutet av årsstämman 2019.
- Saab och Embraer har undertecknat ett samarbetsavtal inom ramen för den brasilianska upphandlingen av Gripen. Samarbetsavtalet är ett led i Saabs åtagande att leverera industrisamarbete i förhållande till upphandlingen. Embraer kommer att ta en ledande roll i Gripenprogrammet och även ansvara för en betydande del av produktion och leverans av såväl den ensitsiga som den tvåsitsiga versionen av Gripen NG, nästa generations stridsflygplan för Brasilien.
- I april tecknades ett revolverande kreditavtal på SEK 2 miljarder med förfall 2020-01-15 med möjlighet att förlänga löptiden med ett plus ett år. Kreditavtalet stärker Saabs finansiella flexibilitet och har till syfte att täcka allmänna företagsändamål.
- Sedan april drivs flygtrafikledningen vid Örnsköldsvik Airport med Remote Tower Services av LFV Remote Tower Center i Sundsvall.
- Saab och DigitalGlobe Inc., en världsledande leverantör av högupplösta satellitbilder, tillkännagav i maj ett joint venture, Vricon Inc., som kommer att producera fotorealistiska 3D-produkter globalt för företag och myndigheter med en global täckning.
- I september utökade Saab ramen för befintligt Medium Term Note-program från SEK 3 miljarder till SEK 6 miljarder.
För information om större mottagna beställningar mellan januari och september 2015, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 5 till 7 samt not 3.
Väsentliga händelser efter periodens slut
• I oktober emitterades 3-åriga MTN-lån om totalt MSEK 350 med förfallodatum den 10 december 2018. MTN-programmets totala storlek är SEK 6 miljarder och Saab har nu emitterat obligationer uppgående till SEK 4,15 miljarder.
OM SAAB
Saab förser den globala marknaden med världsledande produkter, tjänster och lösningar inom militärt försvar och civil säkerhet. Företaget har verksamhet och medarbetare på alla kontinenter och utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik för att möta kundernas förändrade behov.
Korta fakta
- Saabs B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Large Cap-lista. Ticker: SAAB B.
- Saab har cirka 14 700 medarbetare
- Lokal närvaro i 33 länder
- Kunder i fler än 100 länder
Vision
Det är en mänsklig rättighet att känna sig säker.
Mission
Skapa trygghet för människor genom att överbrygga intellektuella och tekniska barriärer.
Affärsidé
Saab utvecklar, anpassar och förbättrar ständigt ny teknik och teknologi för att kunna möta kundernas förändrade behov. Saab förser regeringar, myndigheter och företag över hela världen med produkter, tjänster och lösningar för försvar, flyg och civil säkerhet.
ORGANISATION
Saabs verksamhet är indelad i sex affärsområden för rapportering och kontroll: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och Industrial Products and Services. Utöver affärsområden redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter, såsom Saab Aircraft Leasing.
För att säkerställa närvaron på lokala nyckelmarknader har Saab även fem marknadsområden: Nordic & Baltic, Europe, Middle East & Africa, North America, Latin America och Asia Pacific.
INTÄKTSMODELL
Saabs försäljningsintäkter kommer huvudsakligen från långa kundkontrakt, tjänsteuppdrag och varuförsäljning. Marginalerna varierar beroende på uppdragens karaktär.
Långa kundkontrakt, vilket innebär utveckling och tillverkning av komplexa system, står för nära 60 procent av försäljningsintäkterna. Långa kontrakt vinstavräknas successivt, vilket innebär att inkomster och utgifter redovisas i takt med färdigställandet. Kassaflödet för dessa kontrakt beror på hur förskottsbetalningar och milstolpebetalningar faller in under beställnings- och genomförandeperioden.
Tjänsteuppdrag, som står för ungefär 25 procent av Saabs försäljningsintäkter, består av konsult- och supporttjänster. Det kan till exempel handla om utbildningsinsatser och löpande underhåll kopplade till tidigare leveranser.
Den tredje delen i Saabs intäktsmodell är försäljning av produkter och reservdelar som Saab tillverkar och lagerhåller alternativt köper in för kunds räkning.
SAABS STRATEGI
Saabs strategi är uppbyggd kring fyra prioriterade områden. Ambitionen är att skapa långsiktiga värden genom att arbeta utifrån dessa. Saab ska även ha en solid balansräkning, fokusera på kapitalrationaliseringar och generera ett starkt kassaflöde.
Lönsam tillväxt
Lokal närvaro på prioriterade marknader gör att vi kan stärka relationen med våra kunder. Vi fokuserar på marknader där vi redan har en stark position och på produktområden med goda tillväxtmöjligheter.
Effektiv verksamhet
Vi har en mångårig tradition att integrera högteknologiska system och vi omprövar och vidareutvecklar kontinuerligt våra verktyg, arbetssätt och rutiner. Detta gör att vi kan erbjuda högpresterande och kostnadseffektiva produkter och lösningar.
Portfölj
Portföljen fokuseras till områden med betydande konkurrensfördelar och tillväxtpotential. Investeringar görs i produktinnovation, utveckling av prioriterade produkter och systemintegrationskompetens. Förvärv av verksamheter ska stärka prioriterade områden och bidra till vår lokala närvaro.
Medarbetare
Saab ska vara en attraktiv arbetsgivare på den globala marknaden. Vi arbetar fokuserat med att säkra och utveckla rätt kompetens för dagens och framtida behov. Motiverade, drivna och högpresterande medarbetare är ryggraden i vårt erbjudande, vår effektivitet och vår tillväxt.
Försäljning
Den organiska försäljningstillväxten ska i genomsnitt uppgå till 5 procent per år över en konjunkturcykel.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen (EBIT) ska uppgå till minst 10 procent per år – målet är formulerat som ett genomsnitt över en konjunkturcykel.
Soliditet
Soliditeten ska överstiga 30 procent.
Utdelning
Det långsiktiga utdelningsmålet är att 20–40 procent av nettoresultatet under en konjunkturcykel ska delas ut till aktieägarna.
RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN
| MSEK | Not | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Rullande 12 mån | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 3 | 17 116 | 16 102 | 24 541 | 23 527 |
| Kostnad för sålda varor | -13 160 | -11 876 | -18 734 | -17 450 | |
| Bruttoresultat | 3 956 | 4 226 | 5 807 | 6 077 | |
| Bruttomarginal, % | 23,1 | 26,2 | 23,7 | 25,8 | |
| Övriga rörelseintäkter | 99 | 169 | 360 | 430 | |
| Försäljningskostnader | -1 492 | -1 515 | -2 121 | -2 144 | |
| Administrationskostnader | -931 | -881 | -1 264 | -1 214 | |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -1 084 | -1 071 | -1 500 | -1 487 | |
| Övriga rörelsekostnader | -18 | -24 | -15 | -21 | |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | 23 | -3 | 44 | 18 | |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 3 | 553 | 901 | 1 311 | 1 659 |
| Rörelsemarginal, % | 3,2 | 5,6 | 5,3 | 7,1 | |
| Finansiella intäkter | 37 | 51 | 89 | 103 | |
| Finansiella kostnader | -195 | -169 | -265 | -239 | |
| Finansnetto | -158 | -118 | -176 | -136 | |
| Resultat före skatt | 395 | 783 | 1 135 | 1 523 | |
| Skatt | -102 | -201 | -256 | -355 | |
| Periodens resultat | 293 | 582 | 879 | 1 168 | |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 261 | 574 | 840 | 1 153 | |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 32 | 8 | 39 | 15 | |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 2,47 | 5,40 | 7,95 | 10,86 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 2,45 | 5,36 | 7,89 | 10,78 | |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -706 | -642 | -936 | -872 | |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | - | -7 | -1 | -8 | |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 653 013 | 106 354 716 | 105 599 389 | 106 125 666 | |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 401 289 | 107 175 504 | 106 403 115 | 106 916 255 |
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Rullande 12 mån | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 293 | 582 | 879 | 1 168 |
| Övrigt totalresultat: | ||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 500 | -1 047 | 327 | -1 220 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -110 | 230 | -74 | 266 |
| Summa | 390 | -817 | 253 | -954 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||
| Omräkningsdifferenser | 46 | 343 | 220 | 517 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 63 | 17 | 73 | 27 |
| Kassaflödessäkringar | -210 | -848 | -525 | -1 163 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | 50 | 186 | 117 | 253 |
| Summa | -51 | -302 | -115 | -366 |
| Periodens övriga totalresultat | 339 | -1 119 | 138 | -1 320 |
| Periodens totalresultat | 632 | -537 | 1 017 | -152 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 632 | -548 | 1 013 | -167 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | - | 11 | 4 | 15 |
KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING
| MSEK Not |
30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar 5 |
6 250 | 6 351 | 6 547 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 414 | 3 702 | 3 647 |
| Biologiska tillgångar | 290 | 289 | 297 |
| Förvaltningsfastigheter | 33 | 33 | 31 |
| Andelar i intresseföretag och joint ventures | 422 | 397 | 479 |
| Finansiella placeringar | 376 | 292 | 295 |
| Långfristiga fordringar 10 |
179 | 152 | 123 |
| Uppskjutna skattefordringar | 505 | 656 | 644 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 469 | 11 872 | 12 063 |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager | 6 914 | 5 819 | 5 777 |
| Derivat | 858 | 469 | 229 |
| Skattefordringar | 280 | 60 | 112 |
| Kundfordringar | 3 078 | 3 414 | 2 883 |
| Övriga fordringar | 5 034 | 4 255 | 3 779 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 258 | 1 113 | 1 244 |
| Kortfristiga placeringar | 1 627 | 1 270 | 333 |
| Likvida medel 8 |
1 386 | 1 284 | 947 |
| Summa omsättningstillgångar | 20 435 | 17 684 | 15 304 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 32 904 | 29 556 | 27 367 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Moderbolagets aktieägares andel | 11 469 | 11 291 | 10 897 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 82 | 82 | 83 |
| Summa eget kapital | 11 551 | 11 373 | 10 980 |
| Långfristiga skulder: | |||
| Långfristiga räntebärande skulder 6 |
3 523 | 2 105 | 1 694 |
| Övriga skulder | 134 | 141 | 154 |
| Avsättningar för pensioner 10 |
2 669 | 3 149 | 2 926 |
| Övriga avsättningar | 894 | 1 234 | 1 426 |
| Uppskjutna skatteskulder Summa långfristiga skulder |
41 7 261 |
48 6 677 |
87 6 287 |
| Kortfristiga skulder: | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder 6 |
1 964 | 264 | 419 |
| Förskott från kunder | 998 | 856 | 963 |
| Leverantörsskulder | 1 675 | 1 840 | 1 480 |
| Derivat | 1 674 | 1 400 | 815 |
| Skatteskulder | 31 | 47 | 29 |
| Övriga skulder Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
756 6 529 |
978 5 609 |
741 5 138 |
| Avsättningar Summa kortfristiga skulder |
465 14 092 |
512 11 506 |
515 10 100 |
| Summa skulder | 21 353 | 18 183 | 16 387 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 32 904 | 29 556 | 27 367 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
| MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräknings reserv |
Reserv för finansiella tillgångar som kan säljas och omvärderings reserv |
Balanserade vinstmedel |
Summa moderbolagets aktieägares andel |
Innehav utan bestäm mande inflytande |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2014 | 1 746 | 543 | 346 | -353 | 11 | 9 843 | 12 136 | 91 | 12 227 |
| Totalresultat för perioden januari-september 2014 Transaktioner med ägarna: |
-663 | 341 | 17 | -243 | -548 | 11 | -537 | ||
| Återköp av aktier | -252 | -252 | -252 | ||||||
| Aktiesparprogram | 37 | 37 | 37 | ||||||
| Utdelning | -479 | -479 | -479 | ||||||
| Förvärv och avyttring av innehav utan bestämmande inflytande |
3 | 3 | -19 | -16 | |||||
| Utgående eget kapital | |||||||||
| 30 september 2014 | 1 746 | 543 | -317 | -12 | 28 | 8 909 | 10 897 | 83 | 10 980 |
| Totalresultat för perioden oktober-december 2014 Transaktioner med ägarna: |
-245 | 173 | 10 | 443 | 381 | 4 | 385 | ||
| Återköp av aktier Aktiesparprogram Utdelning |
- 13 - |
- 13 - |
-5 | - 13 -5 |
|||||
| Utgående eget kapital | |||||||||
| 31 december 2014 | 1 746 | 543 | -562 | 161 | 38 | 9 365 | 11 291 | 82 | 11 373 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2015 | 1 746 | 543 | -562 | 161 | 38 | 9 365 | 11 291 | 82 | 11 373 |
| Totalresultat för perioden januari september 2015 |
-134 | 52 | 63 | 651 | 632 | - | 632 | ||
| Transaktioner med ägarna: Aktiesparprogram |
47 | 47 | 47 | ||||||
| Utdelning | -501 | -501 | - | -501 | |||||
| Utgående eget kapital | |||||||||
| 30 september 2015 | 1 746 | 543 | -696 | 213 | 101 | 9 562 | 11 469 | 82 | 11 551 |
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
| MSEK Not |
Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten: | |||
| Resultat efter finansiella poster | 395 | 783 | 1 523 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 440 | 669 | 725 |
| Betald inkomstskatt | -244 | -385 | -394 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 591 | 1 067 | 1 854 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | |||
| Ökning(-)/Minskning(+) av varulager | -1 162 | -1 134 | -856 |
| Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar | -742 | 409 | -282 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott | 162 | 135 | 21 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder | 647 | -1 890 | -914 |
| Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar | -295 | -338 | -536 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -799 | -1 751 | -713 |
| Investeringsverksamheten: | |||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -56 | -35 | -68 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | -149 | -119 | -171 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -585 | -541 | -732 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 8 | 6 | 15 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | 93 | 105 |
| Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar | -359 | 1 663 | 720 |
| Förvärv av andra finansiella tillgångar | -89 | -1 | - |
| Avyttring av andra finansiella tillgångar | - | 27 | 40 |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 9 |
-18 | 162 | 152 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan | 4 | 86 | 299 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 244 | 1 341 | 360 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -746 | -314 | -468 |
| Upptagande av lån | 3 398 | 600 | 1 000 |
| Återköp av aktier | - | -252 | -252 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare | -501 | -479 | -479 |
| Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 2 151 | -445 | -204 |
| Periodens kassaflöde | 108 | -855 | -557 |
| Likvida medel vid periodens början | 1 284 | 1 764 | 1 764 |
| Valutakursdifferens i likvida medel | -6 | 38 | 77 |
| Likvida medel vid periodens slut 8 |
1 386 | 947 | 1 284 |
RESULTATRÄKNING PER KVARTAL
| MSEK | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 | Kv1 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 5 787 | 5 940 | 5 389 | 7 425 | 5 130 | 5 692 | 5 280 | 7 279 |
| Kostnad för sålda varor | -4 505 | -4 582 | -4 073 | -5 574 | -3 800 | -4 157 | -3 919 | -5 426 |
| Bruttoresultat | 1 282 | 1 358 | 1 316 | 1 851 | 1 330 | 1 535 | 1 361 | 1 853 |
| Bruttomarginal, % | 22,2 | 22,9 | 24,4 | 24,9 | 25,9 | 27,0 | 25,8 | 25,5 |
| Övriga rörelseintäkter | 23 | 54 | 22 | 261 | 77 | 47 | 45 | 83 |
| Försäljningskostnader | -460 | -553 | -479 | -629 | -511 | -520 | -484 | -565 |
| Administrationskostnader | -305 | -329 | -297 | -333 | -300 | -301 | -280 | -338 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -346 | -380 | -358 | -416 | -322 | -385 | -364 | -490 |
| Övriga rörelsekostnader | -8 | -6 | -4 | 3 | -10 | -7 | -7 | -19 |
| Andel av intresseföretags och joint ventures resultat | - | 13 | 10 | 21 | -6 | 4 | -1 | 10 |
| Rörelseresultat (EBIT) ¹⁾ | 186 | 157 | 210 | 758 | 258 | 373 | 270 | 534 |
| Rörelsemarginal, % | 3,2 | 2,6 | 3,9 | 10,2 | 5,0 | 6,6 | 5,1 | 7,3 |
| Finansiella intäkter | -36 | 46 | 27 | 52 | 19 | 10 | 22 | 15 |
| Finansiella kostnader | -89 | 9 | -115 | -70 | -48 | -64 | -57 | -189 |
| Finansnetto | -125 | 55 | -88 | -18 | -29 | -54 | -35 | -174 |
| Resultat före skatt Skatt |
61 -25 |
212 -45 |
122 -32 |
740 -154 |
229 -59 |
319 -83 |
235 -59 |
360 -73 |
| Periodens resultat | 36 | 167 | 90 | 586 | 170 | 236 | 176 | 287 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | 26 | 151 | 84 | 579 | 166 | 233 | 175 | 281 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | 10 | 16 | 6 | 7 | 4 | 3 | 1 | 6 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ | 0,25 | 1,43 | 0,80 | 5,49 | 1,57 | 2,19 | 1,64 | 2,64 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ | 0,24 | 1,42 | 0,79 | 5,45 | 1,55 | 2,17 | 1,63 | 2,57 |
| 1) Av- och nedskrivningar ingår med | -243 | -235 | -228 | -230 | -221 | -211 | -210 | -278 |
| varav avskrivningar på leasingflygplan | - | - | - | -1 | -2 | -1 | -4 | -2 |
| 2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 105 781 884 | 105 643 700 | 105 533 455 | 105 438 516 | 106 060 673 | 106 549 332 | 106 454 142 | 106 342 403 |
| 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 106 529 247 | 106 442 012 | 106 402 040 | 106 239 161 | 106 888 805 | 107 422 230 | 107 299 002 | 109 150 344 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
Från och med 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.
TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL
| MSEK | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 | Kv1 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 36 | 167 | 90 | 586 | 170 | 236 | 176 | 287 |
| Övrigt totalresultat: | ||||||||
| Poster som inte ska återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | -233 | 1 257 | -524 | -173 | -324 | -42 | -681 | 68 |
| Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser | 51 | -276 | 115 | 36 | 71 | 9 | 150 | -24 |
| Summa | -182 | 981 | -409 | -137 | -253 | -33 | -531 | 44 |
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen: | ||||||||
| Omräkningsdifferenser | -63 | -156 | 265 | 174 | 169 | 148 | 26 | 28 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | -6 | -3 | 72 | 10 | -77 | 94 | - | 116 |
| Kassaflödessäkringar | -187 | 56 | -79 | -315 | -517 | -251 | -80 | -174 |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | 49 | -14 | 15 | 67 | 114 | 53 | 19 | 39 |
| Summa | -207 | -117 | 273 | -64 | -311 | 44 | -35 | 9 |
| Periodens övriga totalresultat | -389 | 864 | -136 | -201 | -564 | 11 | -566 | 53 |
| Periodens totalresultat | -353 | 1 031 | -46 | 385 | -394 | 247 | -390 | 340 |
| varav moderbolagets aktieägares andel | -335 | 1 024 | -57 | 381 | -398 | 237 | -387 | 335 |
| varav innehav utan bestämmande inflytande | -18 | 7 | 11 | 4 | 4 | 10 | -3 | 5 |
NYCKELTAL PER KVARTAL
| MSEK | Kv3 2015 | Kv2 2015 | Kv1 2015 | Kv4 2014 | Kv3 2014 | Kv2 2014 | Kv1 2014 | Kv4 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet, % | 35,1 | 37,2 | 37,0 | 38,5 | 40,1 | 42,7 | 44,4 | 44,0 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % ¹⁾ Räntabilitet på eget kapital, % ¹⁾ |
8,1 7,8 |
8,7 8,6 |
10,6 9,3 |
11,1 9,9 |
9,7 7,6 |
9,8 7,7 |
8,3 5,5 |
9,1 6,3 |
| Eget kapital per aktie, SEK ²⁾ | 108,36 | 111,48 | 106,54 | 107,02 | 103,41 | 108,20 | 110,47 | 114,04 |
| Fritt kassaflöde, MSEK Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ |
487 4,57 |
-1 141 -10,72 |
-941 -8,84 |
1 006 9,47 |
-710 -6,64 |
-1 074 -10,00 |
-316 -2,95 |
553 5,07 |
| 1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod 2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning |
105 843 298 105 720 470 105 566 929 105 499 980 105 377 052 106 604 525 106 494 139 106 414 144 106 529 247 106 442 012 106 402 040 106 239 161 106 888 805 107 422 230 107 299 002 109 150 344 |
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).
Från och med 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.
KVARTALSUPPGIFTER PER AFFÄRSOMRÅDE
| MSEK | Kv3 2015 | Rörelse marginal |
Kv2 2015 | Rörelse marginal |
Kv1 2015 | Rörelse marginal |
Kv4 2014 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||||
| Aeronautics | 1 686 | 1 364 | 1 098 | 1 833 | ||||
| Dynamics | 763 | 570 | 628 | 929 | ||||
| Electronic Defence Systems | 731 | 922 | 875 | 1 154 | ||||
| Security and Defence Solutions | 1 394 | 1 626 | 1 292 | 1 999 | ||||
| Support and Services | 804 | 1 010 | 929 | 1 039 | ||||
| Industrial Products and Services | 762 | 912 | 866 | 1 017 | ||||
| Internfakturering | -353 | -464 | -299 | -546 | ||||
| Summa | 5 787 | 5 940 | 5 389 | 7 425 | ||||
| Rörelseresultat | ||||||||
| Aeronautics | 120 | 7,1% | 30 | 2,2% | 54 | 4,9% | 160 | 8,7% |
| Dynamics | 47 | 6,2% | -94 | -16,5% | -28 | -4,5% | 127 | 13,7% |
| Electronic Defence Systems | -7 | -1,0% | 4 | 0,4% | 29 | 3,3% | 86 | 7,5% |
| Security and Defence Solutions | 38 | 2,7% | 68 | 4,2% | 64 | 5,0% | 222 | 11,1% |
| Support and Services | -4 | -0,5% | 73 | 7,2% | 83 | 8,9% | 124 | 11,9% |
| Industrial Products and Services | 8 | 1,0% | 67 | 7,3% | 34 | 3,9% | 79 | 7,8% |
| Corporate | -16 | 9 | -26 | -40 | ||||
| Summa | 186 | 3,2% | 157 | 2,6% | 210 | 3,9% | 758 | 10,2% |
| MSEK | Kv3 2014 | Rörelse marginal |
Kv2 2014 | Rörelse marginal |
Kv1 2014 | Rörelse marginal |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | ||||||
| Aeronautics | 998 | 1 295 | 1 328 | |||
| Dynamics | 599 | 730 | 716 | |||
| Electronic Defence Systems | 953 | 1 093 | 852 | |||
| Security and Defence Solutions | 1 367 | 1 240 | 1 156 | |||
| Support and Services | 794 | 898 | 839 | |||
| Industrial Products and Services | 773 | 888 | 787 | |||
| Internfakturering | -354 | -452 | -398 | |||
| Summa | 5 130 | 5 692 | 5 280 | |||
| Rörelseresultat | ||||||
| Aeronautics | 23 | 2,3% | 108 | 8,3% | 107 | 8,1% |
| Dynamics | -26 | -4,3% | 36 | 4,9% | 28 | 3,9% |
| Electronic Defence Systems | 100 | 10,5% | 50 | 4,6% | -25 | -2,9% |
| Security and Defence Solutions | 71 | 5,2% | 75 | 6,0% | -12 | -1,0% |
| Support and Services | 43 | 5,4% | 122 | 13,6% | 87 | 10,4% |
| Industrial Products and Services | 1 | 0,1% | 20 | 2,3% | 12 | 1,5% |
| Corporate | 46 | -38 | 73 | |||
| Summa | 258 | 5,0% | 373 | 6,6% | 270 | 5,1% |
2014 har omräknats enligt strukturförändringar beskrivna i årsredovisningen 2014, not 50.
FLERÅRSÖVERSIKT
| MSEK | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Orderingång | 22 602 | 49 809 | 20 683 | 18 907 | 26 278 |
| Orderstock 31 december | 60 128 | 59 870 | 34 151 | 37 172 | 41 459 |
| Försäljningsintäkter | 23 527 | 23 750 | 24 010 | 23 498 | 24 434 |
| Försäljningsintäkter i Sverige, % | 45 | 41 | 36 | 37 | 38 |
| Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % | 16 | 17 | 19 | 19 | 19 |
| Försäljningsintäkter i Syd-, Central- och Nordamerika, % | 12 | 13 | 12 | 8 | 9 |
| Försäljningsintäkter i resten av världen, % | 27 | 30 | 33 | 36 | 34 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 659 | 1 345 | 2 050 | 2 941 | 975 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 5,7 | 8,5 | 12,5 | 4,0 |
| EBITDA | 2 523 | 2 367 | 3 186 | 4 088 | 2 187 |
| EBITDA-marginal, % | 10,7 | 10,0 | 13,3 | 17,4 | 9,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 523 | 979 | 2 003 | 2 783 | 776 |
| Årets resultat | 1 168 | 742 | 1 560 | 2 217 | 454 |
| Balansomslutning | 29 556 | 27 789 | 28 938 | 31 799 | 29 278 |
| Fritt kassaflöde | -1 094 | -1 460 | -396 | 2 477 | 4 349 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 11,1 | 9,1 | 14,6 | 22,2 | 7,9 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 9,9 | 6,3 | 12,8 | 18,1 | 4,1 |
| Soliditet, % | 38,5 | 44,0 | 39,0 | 41,1 | 39,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK ²⁾ ⁴⁾ | 10,86 | 6,98 | 15,00 | 21,19 | 4,12 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK ³⁾ ⁴⁾ | 10,78 | 6,79 | 14,52 | 20,38 | 3,97 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,75 | 4,50 | 4,50 | 4,50 | 3,50 |
| Eget kapital per aktie, SEK ¹⁾ | 107,02 | 114,04 | 105,43 | 122,94 | 107,66 |
| Antal anställda vid årets slut | 14 716 | 14 140 | 13 968 | 13 068 | 12 536 |
1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2014: 105 499 980; 2013: 106 414 144; 2012: 105 930 829; 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729.
2) Genomsnittligt antal aktier 2014: 106 125 666; 2013: 106 125 107; 2012: 105 632 911; 2011: 104 982 315; 2010: 105 217 786.
3) Genomsnittligt antal aktier 2014: 106 916 255; 2010-2013: 109 150 344.
4) Årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier.
2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19). 2011 och tidigare perioder har inte omräknats.
FINANSIELLA NYCKELTAL OCH MÅL
| Långsiktiga mål | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Helår 2014 | |
|---|---|---|---|---|
| Organisk försäljningstillväxt, % | 5 | 0 | -2 | -3 |
| Rörelsemarginal, % | 10 | 3,2 | 5,6 | 7,1 |
| Soliditet, % | 30 | 35,1 | 40,1 | 38,5 |
RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Helår 2014 |
|---|---|---|---|
| Försäljningsintäkter | 10 979 | 11 175 | 16 175 |
| Kostnad för sålda varor | -8 776 | -8 326 | -11 869 |
| Bruttoresultat | 2 203 | 2 849 | 4 306 |
| Bruttomarginal % | 20,1 | 25,5 | 26,6 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader | -2 307 | -2 291 | -3 106 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -104 | 558 | 1 200 |
| Rörelsemarginal % | -0,9 | 5,0 | 7,4 |
| Resultat från finansiella poster | 77 | 217 | 706 |
| Resultat efter finansiella poster | -27 | 775 | 1 906 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -419 |
| Resultat före skatt | -27 | 775 | 1 487 |
| Skatt | -59 | -192 | -317 |
| Periodens resultat | -86 | 583 | 1 170 |
MODERBOLAGET
Försäljningsintäkter och resultat
I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och Industrial Products and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Affärsområdet Dynamics är dotterbolag och ingår inte i moderbolaget.
Moderbolagets försäljningsintäkter under de första nio månaderna 2015 uppgick till MSEK 10 979 (11 175). Rörelseresultatet uppgick till MSEK -104 (558).
Netto finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 77 (217). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på
MSEK -59 (-192) uppgick periodens resultat till MSEK -86 (583).
Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda
Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 4 526 per den 30 september 2015 jämfört med MSEK 2 577 per den 31 december 2014.
Bruttoinvesteringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 461 (445). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 45 (32). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 8 652 jämfört med 8 695 personer vid årets början.
En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.
BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET
| MSEK Not |
30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar: | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 892 | 1 117 | 1 171 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 842 | 2 574 | 2 540 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 767 | 8 057 | 8 043 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 501 | 11 748 | 11 754 |
| Omsättningstillgångar: | |||
| Varulager m.m. | 5 090 | 4 490 | 4 381 |
| Kortfristiga fordringar | 8 137 | 8 251 | 7 285 |
| Kortfristiga placeringar | 1 627 | 1 270 | 327 |
| Likvida medel | 716 | 377 | 163 |
| Summa omsättningstillgångar | 15 570 | 14 388 | 12 156 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 27 071 | 26 136 | 23 910 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital: | |||
| Bundet eget kapital | 2 983 | 2 983 | 2 989 |
| Fritt eget kapital | 4 946 | 5 486 | 4 880 |
| Summa eget kapital | 7 929 | 8 469 | 7 869 |
| Avsättningar och skulder: | |||
| Obeskattade reserver | 1 979 | 1 979 | 1 560 |
| Avsättningar | 532 | 778 | 1 438 |
| Skulder 6 |
16 631 | 14 910 | 13 043 |
| Summa avsättningar och skulder | 19 142 | 17 667 | 16 041 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 27 071 | 26 136 | 23 910 |
NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER
NOT 1 Företagsinformation
Saab AB (publ.), org. nr. 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Bromma med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saabs B-aktie är sedan 1998 noterad på Nasdaq Stockholm och från oktober 2006 på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2014.
NOT 2 Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för de första nio månaderna 2015 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 78 till 84 i årsredovisningen 2014.
Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de har beskrivits i årsredovisningen 2014.
Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2014.
NOT 3 Segmentrapportering
Saab är ett av världens ledande högteknologiska företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik, missilsystem och navala system samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom teknisk tjänsteproduktion och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och i andra utvalda länder. Saabs verksamhets- och ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden, vilka också är rörelsesegment: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och Industrial Products and Services. Utöver dessa redovisas även Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar samt övriga operativa verksamheter som inte är kärnverksamhet.
Aeronautics
Aeronautics är verksamt inom flyg- och försvarsindustrin och bedriver utveckling på hög nivå inom militär och civil flygteknik. Produktportföljen utgörs till största delen av flygstridssystemet Gripen. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter för Saabs egentillverkade passagerarflygplan.
Dynamics
Dynamics erbjuder en konkurrenskraftig produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster och signaturanpassningssystem till försvarsmakter samt obemannade undervattensfarkoster för offshore-industrin.
Electronic Defence Systems
Verksamheten bygger på Saabs nära samarbete med kunder som efterfrågar effektiva lösningar för övervakning och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Det innebär att affärsområdet har en unik kompetens inom radar, självskydd och signalspaning samt en produktportfölj som omfattar flygburna, landbaserade och marina system inom radar, signalspaning och självskydd.
Security and Defence Solutions
Verksamheten omfattar militära stridsledningssystem för marin, flygvapen och armé, samt design, konstruktion och underhåll av ubåtar och ytfartyg. Portföljen innehåller även system för träning och simulering, säkerhetssystem och lösningar för säker kommunikation samt system för sjöfartsoch flygtrafikledning.
Support and Services
Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar i huvudsak supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.
Industrial Products and Services
Verksamheten domineras av affärer med industriella kunder, där vissa även förutsätter att integritet gentemot Saabs övriga verksamhet upprätthålls. Portföljen innefattar dels ett av Sveriges största teknikkonsultföretag Combitech, dels utveckling, produktion och global försäljning av flygsäkerhetskritiska strukturer och system till civila och militära flygplan. Affärsområdet ansvarar även för venture-portföljen, som hanterar spin-in och spin-off av teknologi till respektive från Saab.
Orderingång per affärsområde
| Jan-sep | Jan-sep | Föränd | Kv3 | Kv3 | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2015 | 2014 | ring, % | 2015 | 2014 | 2014 |
| Aeronautics | 36 350 | 501 | 7 155 | 35 689 | -66 | 6 213 |
| Dynamics | 3 530 | 1 257 | 181 | 568 | 408 | 2 325 |
| Electronic Defence | ||||||
| Systems | 5 467 | 1 637 | 234 | 3 023 | 322 | 2 484 |
| Security and Defence | ||||||
| Solutions | 12 689 | 3 900 | 225 | 1 375 | 827 | 6 110 |
| Support and Services | 3 813 | 2 085 | 83 | 2 811 | 339 | 4 720 |
| Industrial Products and | ||||||
| Services | 2 753 | 1 931 | 43 | 993 | 453 | 2 604 |
| Internt | -2 003 | -1 112 | -856 | -210 | -1 854 | |
| Summa | 62 599 | 10 199 | 514 | 43 603 | 2 073 | 22 602 |
Orderstock per affärsområde
| MSEK | 30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 58 590 | 26 388 | 22 509 |
| Dynamics | 5 496 | 3 915 | 3 769 |
| Electronic Defence Systems | 9 174 | 6 365 | 6 591 |
| Security and Defence Solutions | 15 169 | 6 823 | 6 494 |
| Support and Services | 9 079 | 7 976 | 6 338 |
| Industrial Products and Services | 9 742 | 9 537 | 9 876 |
| Internt | -1 764 | -876 | -667 |
| Summa | 105 486 | 60 128 | 54 910 |
NOT 3 Fortsättning
| Erhållna väsentliga beställningar (ungefärliga värden MSEK) |
Land | Ordervärde |
|---|---|---|
| Gripen NG | Brasilien | 39 334 |
| Ubåt A26 samt halvtidsmodifiering av ubåtar i | ||
| Gotlandsklass | Sverige | 8 650 |
| Missilskyddssystem till indiska försvarsmaktens | ||
| helikopter Dhruv | Indien | 740 |
| Radarsystem Giraffe AMB | Storbritannien | 610 |
| Undervattenssystem | 429 |
Försäljningsintäkter per affärsområde
| MSEK | Jan-sep 2015 | Jan-sep 2014 | Förändring, % | Kv3 2015 | Kv3 2014 | Rullande 12 mån | Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 4 148 | 3 621 | 15 | 1 686 | 998 | 5 981 | 5 454 |
| varav extern försäljning | 3 936 | 3 490 | 13 | 1 616 | 953 | 5 688 | 5 242 |
| varav intern försäljning | 212 | 131 | 62 | 70 | 45 | 293 | 212 |
| Dynamics | 1 961 | 2 045 | -4 | 763 | 599 | 2 890 | 2 974 |
| varav extern försäljning | 1 891 | 1 952 | -3 | 746 | 578 | 2 779 | 2 840 |
| varav intern försäljning | 70 | 93 | -25 | 17 | 21 | 111 | 134 |
| Electronic Defence Systems | 2 528 | 2 898 | -13 | 731 | 953 | 3 682 | 4 052 |
| varav extern försäljning | 2 429 | 2 740 | -11 | 690 | 909 | 3 556 | 3 867 |
| varav intern försäljning | 99 | 158 | -37 | 41 | 44 | 126 | 185 |
| Security and Defence Solutions | 4 312 | 3 763 | 15 | 1 394 | 1 367 | 6 311 | 5 762 |
| varav extern försäljning | 4 235 | 3 673 | 15 | 1 381 | 1 348 | 6 197 | 5 635 |
| varav intern försäljning | 77 | 90 | -14 | 13 | 19 | 114 | 127 |
| Support and Services | 2 743 | 2 531 | 8 | 804 | 794 | 3 782 | 3 570 |
| varav extern försäljning | 2 667 | 2 392 | 11 | 778 | 749 | 3 646 | 3 371 |
| varav intern försäljning | 76 | 139 | -45 | 26 | 45 | 136 | 199 |
| Industrial Products and Services | 2 540 | 2 448 | 4 | 762 | 773 | 3 557 | 3 465 |
| varav extern försäljning | 1 912 | 1 871 | 2 | 571 | 613 | 2 629 | 2 588 |
| varav intern försäljning | 628 | 577 | 9 | 191 | 160 | 928 | 877 |
| Corporate/eliminering | -1 116 | -1 204 | -353 | -354 | -1 662 | -1 750 | |
| varav extern försäljning | 46 | -16 | 5 | -20 | 46 | -16 | |
| varav intern försäljning | -1 162 | -1 188 | -358 | -334 | -1 708 | -1 734 | |
| Summa | 17 116 | 16 102 | 6 | 5 787 | 5 130 | 24 541 | 23 527 |
Försäljningsintäkter per region Information om större kunder
| MSEK | Jan-sep 2015 |
I % fsg |
Jan-sep 2014 |
I % fsg |
Helår 2014 |
I % fsg |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 7 880 | 46 | 6 953 | 43 | 10 512 | 45 |
| Övriga EU | 2 979 | 17 | 2 570 | 16 | 3 770 | 16 |
| Övriga Europa | 376 | 2 | 382 | 2 | 592 | 3 |
| Summa Europa | 11 235 | 66 | 9 905 | 62 | 14 874 | 64 |
| Nordamerika | 1 645 | 10 | 1 615 | 10 | 2 387 | 10 |
| Central- och Sydamerika | 925 | 5 | 372 | 2 | 508 | 2 |
| Asien | 2 267 | 13 | 2 888 | 18 | 4 007 | 17 |
| Afrika | 357 | 2 | 430 | 3 | 573 | 2 |
| Australien etc. | 687 | 4 | 892 | 6 | 1 178 | 5 |
| Summa | 17 116 | 100 | 16 102 | 100 | 23 527 | 100 |
Under de första nio månaderna 2015 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 6 317 (5 263).
Säsongsvariationer
En stor del av Saabs verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.
Rörelseresultat per affärsområde
| MSEK | Jan-sep 2015 |
I % fsg |
Jan-sep 2014 |
I % fsg |
Rullande 12 mån |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 204 | 4,9 | 238 | 6,6 | 364 | 398 |
| Dynamics Electronic Defence |
-75 | -3,8 | 38 | 1,9 | 52 | 165 |
| Systems Security and Defence |
26 | 1,0 | 125 | 4,3 | 112 | 211 |
| Solutions | 170 | 3,9 | 134 | 3,6 | 392 | 356 |
| Support and Services Industrial Products and |
152 | 5,5 | 252 | 10,0 | 276 | 376 |
| Services | 109 | 4,3 | 33 | 1,3 | 188 | 112 |
| Affärsområdenas rörelseresultat |
586 | 3,4 | 820 | 5,1 | 1 384 | 1 618 |
| Corporate | -33 | 81 | -73 | 41 | ||
| Summa | 553 | 3,2 | 901 | 5,6 | 1 311 | 1 659 |
Av- och nedskrivningar per affärsområde
| MSEK | 2015 | Jan-sep Jan-sep 2014 |
Föränd ring, % |
Kv3 2015 |
Kv3 2014 |
Rullande 12 mån |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | 29 | 31 | -6 | 9 | 10 | 39 | 41 |
| Dynamics | 41 | 46 | -11 | 14 | 15 | 56 | 61 |
| Electronic Defence Systems |
313 | 308 | 2 | 106 | 101 | 419 | 414 |
| Security and Defence Solutions Support and |
99 | 76 | 30 | 33 | 30 | 135 | 112 |
| Services | 14 | 14 | - | 5 | 5 | 18 | 18 |
| Industrial Products and Services Corporate – |
30 | 23 | 30 | 11 | 8 | 38 | 31 |
| leasingflygplan | - | 7 | -100 | - | 2 | 1 | 8 |
| Corporate – övrigt | 180 | 137 | 31 | 65 | 50 | 230 | 187 |
| Summa | 706 | 642 | 10 | 243 | 221 | 936 | 872 |
Operationellt kassaflöde per affärsområde
| MSEK | Jan-sep Jan-sep 2015 |
2014 | Kv3 2015 |
2014 | Kv3 Rullande 12 mån |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Aeronautics | -352 | -221 | -193 | 28 | -532 | -401 |
| Dynamics | -626 | -177 | -419 | -144 | -518 | -69 |
| Electronic Defence Systems Security and Defence |
-257 | -789 | -28 | -410 | -57 | -589 |
| Solutions | 310 | -325 | 296 | -119 | 792 | 157 |
| Support and Services Industrial Products and Services |
-215 -58 |
-90 -176 |
6 -26 |
-171 -68 |
-157 -202 |
-32 -320 |
| Corporate | 45 | -172 | 1 017 | 31 | 274 | 57 |
| Summa | -1 153 | -1 950 | 653 | -853 | -400 | -1 197 |
Sysselsatt kapital per affärsområde
| MSEK | 30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 049 | 2 152 | 1 991 |
| Dynamics | 2 721 | 2 186 | 2 178 |
| Electronic Defence Systems | 4 560 | 4 621 | 4 665 |
| Security and Defence Solutions | 4 330 | 4 257 | 4 283 |
| Support and Services | 2 573 | 2 214 | 2 160 |
| Industrial Products and Services | 1 787 | 1 626 | 1 355 |
| Corporate | 1 222 | -727 | -1 118 |
| Summa | 19 242 | 16 329 | 15 514 |
Personal, heltidsekvivalenter (FTE:er) per affärsområde
| Antal vid periodens slut | 30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| Aeronautics | 2 699 | 2 690 | 2 678 |
| Dynamics | 1 542 | 1 461 | 1 477 |
| Electronic Defence Systems | 2 186 | 2 190 | 2 182 |
| Security and Defence Solutions | 3 102 | 3 234 | 3 318 |
| Support and Services | 1 831 | 1 818 | 1 798 |
| Industrial Products and Services | 2 374 | 2 370 | 2 342 |
| Corporate | 822 | 798 | 767 |
| Summa | 14 556 | 14 561 | 14 562 |
NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare
På årsstämman 2015 den 15 april beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,75 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 501.
Avstämningsdag för utdelningen var 17 april 2015 och utbetalning skedde 22 april 2015.
NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar
| MSEK | 30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| Goodwill | 5 072 | 5 015 | 4 942 |
| Aktiverade utvecklingsutgifter | 865 | 952 | 1 229 |
| Andra immateriella tillgångar | 313 | 384 | 376 |
| Summa | 6 250 | 6 351 | 6 547 |
NOT 6 Nettolikviditet/-skuld
| MSEK | 30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar: | |||
| Likvida medel | 1 386 | 1 284 | 947 |
| Kortfristiga placeringar | 1 627 | 1 270 | 333 |
| Summa likvida placeringar | 3 013 | 2 554 | 1 280 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 44 | 5 | 5 |
| Långfristiga räntebärande fordringar Långfristiga fordringar hänförliga till |
107 | 83 | 78 |
| pensioner | 59 | 59 | 36 |
| Långfristiga räntebärande finansiella investeringar |
141 | 142 | 141 |
| Summa räntebärande tillgångar | 3 364 | 2 843 | 1 540 |
| Skulder: | |||
| Skulder till kreditinstitut Skulder till intresseföretag och joint |
4 649 | 2 001 | 1 760 |
| ventures | 224 | 244 | 223 |
| Övriga räntebärande skulder | 614 | 124 | 130 |
| Avsättning för pensioner ¹⁾ | 2 204 | 2 587 | 2 421 |
| Summa räntebärande skulder och | |||
| avsättning för pensioner | 7 691 | 4 956 | 4 534 |
| Nettolikviditet (+) / nettoskuld (-) | -4 327 | -2 113 | -2 994 |
1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt
NOT 6 Fortsättning
Bekräftade kreditfaciliteter Moderbolaget
| MSEK | Faciliteter | Nyttjat | Tillgängligt |
|---|---|---|---|
| Klubblån (Förfallotidpunkt 2020) | 6 000 | - | 6 000 |
| Checkräkning (Förfallotidpunkt 2015) | 97 | - | 97 |
| Summa | 6 097 | - | 6 097 |
| MSEK | 30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 3 000 | 2 000 | 1 600 |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 1 648 | - | 160 |
| Summa | 4 648 | 2 000 | 1 760 |
Saab har sedan 2009 ett Medium Term Note-program (MTN) för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. I september 2015 utökades MTN-programmet från SEK 3 miljarder till SEK 6 miljarder. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på SEK 3,8 miljarder, varav MSEK 800 hade likviddatum i oktober. Efter periodens slut har ytterligare obligationer och FRN emitterats, till ett värde av MSEK 350.
NOT 7 Finansiella instrument
Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder*
| 30 sep 2015 | Värderat till verkligt värde i resultat räkningen avseende handel |
Verkligt värde via övrigt total resultat som tillgängliga för försäljning |
Värderat till verkligt värde via resultat– räkningen |
Invester ingar som hålles till förfall |
Låne- och kund fordringar |
Finansiella skulder |
Derivat som identifierats som kassa flödes säkring |
Derivat som identifierats som verkligt värde säkring |
Totala finansiella tillgångar och skulder |
Värderat till verkligt värde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar: | ||||||||||
| Finansiella placeringar | - | 184 | 51 | 141 | - | - | - | - | 376 | 379 |
| Långfristiga fordringar | - | - | - | - | 179 | - | - | - | 179 | 179 |
| Derivat | ||||||||||
| Valutaterminer | 45 | - | - | - | - | - | 791 | 9 | 845 | 845 |
| Valutaoptioner | 9 | - | - | - | - | - | - | - | 9 | 9 |
| Ränteswappar | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Elderivat | 4 | - | - | - | - | - | - | - | 4 | 4 |
| Summa derivat | 58 | - | - | - | - | - | 791 | 9 | 858 | 858 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | - | - | - | - | 8 601 | - | - | - | 8 601 | 8 601 |
| Kortfristiga placeringar | - | - | 1 627 | - | - | - | - | - | 1 627 | 1 627 |
| Likvida medel | - | - | - | - | 1 386 | - | - | - | 1 386 | 1 386 |
| Summa finansiella tillgångar | 58 | 184 | 1 678 | 141 | 10 166 | - | 791 | 9 | 13 027 | 13 030 |
| Finansiella skulder: | ||||||||||
| Räntebärande skulder | - | - | - | - | - | 5 487 | - | - | 5 487 | 5 490 |
| Derivat | ||||||||||
| Valutaterminer | 25 | - | - | - | - | - | 1 495 | 2 | 1 522 | 1 522 |
| Valutaoptioner | 10 | - | - | - | - | - | - | - | 10 | 10 |
| Ränteswappar | - | - | - | - | - | - | 123 | - | 123 | 123 |
| Elderivat | 5 | - | - | - | - | - | 14 | - | 19 | 19 |
| Summa derivat | 40 | - | - | - | - | - | 1 632 | 2 | 1 674 | 1 674 |
| Övriga skulder | - | - | - | - | - | 4 763 | - | - | 4 763 | 4 763 |
| Summa finansiella skulder | 40 | - | - | - | - | 10 250 | 1 632 | 2 | 11 924 | 11 927 |
* Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 725.
Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder
Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Black-Scholes.
Följande instrument värderades till verkligt värde enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen (Nivå 1):
- Obligationer och räntebärande värdepapper
- Elderivat
- Aktier och andelar
Följande instrument värderade till verkligt värde värderas enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata (Nivå 2):
- Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
- Optioner: Optionsprissättningsmodellen Black-Scholes används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
- Ränteswappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.
Aktier och andelar som är onoterade: Värderas enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag (Nivå 3).
NOT 7 Fortsättning
Det har inte skett någon förändring mellan nivåer under 2015. Per den 30 september 2015 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:
Tillgångar värderade till verkligt värde
| MSEK | 30 sep 2015 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Obligationer och räntebärande värdepapper |
1 627 | 1 627 | - | - |
| Valutaterminer | 845 | - | 845 | - |
| Valutaoptioner | 9 | - | 9 | - |
| Ränteswappar | - | - | - | - |
| Elderivat | 4 | 4 | - | - |
| Aktier och andelar | 235 | 184 | - | 51 |
| Summa | 2 720 | 1 815 | 854 | 51 |
Skulder värderade till verkligt värde
| MSEK | 30 sep 2015 | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|
| Valutaterminer | 1 522 | - | 1 522 | - |
| Valutaoptioner | 10 | - | 10 | - |
| Ränteswappar | 123 | - | 123 | - |
| Elderivat | 19 | 19 | - | - |
| Summa | 1 674 | 19 | 1 655 | - |
NOT 8 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys
| Likvida medel | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 30 sep 2015 | 31 dec 2014 | 30 sep 2014 | |||||
| Följande delkomponenter ingår i likvida medel: |
||||||||
| Kassa och bank | 986 | 1 284 | 947 | |||||
| Bankdepositioner | 400 | - | - | |||||
| Summa enligt balansräkningen | 1 386 | 1 284 | 947 | |||||
| Summa enligt kassaflödesanalysen | 1 386 | 1 284 | 947 |
Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen
| MSEK | Jan-sep 2015 |
Jan-sep 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|
| Fritt kassaflöde | -1 595 | -2 100 | -1 094 |
| Investeringsverksamheten – räntebärande: | |||
| Kortfristiga placeringar | -359 | 1 663 | 720 |
| Andra finansiella placeringar och fordringar | -89 | 27 | 21 |
| Finansieringsverksamheten: | |||
| Amortering av lån | -746 | -314 | -468 |
| Upptagande av lån | 3 398 | 600 | 1 000 |
| Återköp av aktier | - | -252 | -252 |
| Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande |
-501 - |
-479 - |
-479 -5 |
| Periodens kassaflöde | 108 | -855 | -557 |
Fördelat fritt kassaflöde
| MSEK | Saab exkl. förvärv/ avyttringar |
Förvärv och avyttringar |
Totalt koncernen jan–sep 2015 |
Totalt koncernen jan–sep 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital ¹⁾ | 1 019 | - | 1 019 | 1 464 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital: | ||||
| Varulager | -1 162 | - | -1 162 | -1 134 |
| Rörelsefordringar | -742 | - | -742 | 409 |
| Erhållna kundförskott | 162 | - | 162 | 135 |
| Övriga rörelseskulder | 647 | - | 647 | -1 890 |
| Avsättningar | -295 | - | -295 | -338 |
| Förändring av rörelsekapital | -1 390 | - | -1 390 | -2 818 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten ²⁾ | -371 | - | -371 | -1 354 |
| Investeringsverksamheten: | ||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -205 | - | -205 | -154 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -585 | - | -585 | -541 |
| Avyttring av materiella anläggningstillgångar | 8 | - | 8 | 6 |
| Avyttring av leasingtillgångar | - | - | - | 93 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten ³⁾ | -782 | - | -782 | -596 |
| Operationellt kassaflöde | -1 153 | - | -1 153 | -1 950 |
| Skatter och andra finansiella poster | -428 | - | -428 | -397 |
| Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar | - | - | - | -1 |
| Förvärv av verksamheter och intresseföretag | - | -18 | -18 | 162 |
| Avyttring av koncern- och intresseföretag | - | 4 | 4 | 86 |
| Fritt kassaflöde | -1 581 | -14 | -1 595 | -2 100 |
1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster.
2) Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster.
3) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och intresseföretag och avyttring av koncern- och intresseföretag.
Inga väsentliga rörelseförvärv skedde eller meddelades under de första nio månaderna 2015.
NOT 10 Förmånsbestämda pensionsplaner
Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Enligt IAS 19 uppgick det uppskattade värdet på den förmånsbestämda skulden till MSEK 7 826 per den 30 september 2015 jämfört med MSEK 7 778 per den 30 september 2014. Värdet på förvaltningstillgångarna uppgick till MSEK 5 681 per den 30 september 2015 jämfört med 5 393 per den 30 september 2014. Avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt uppgick per den 30 september 2015 till MSEK 465 och per den 30 september 2014 till MSEK 505. Nettoavsättning för pensioner uppgår till MSEK 2 610, varav MSEK 59 är redovisade som långfristig fordran.
NOT 11 Eventualförpliktelser
Under perioden har garantiförpliktelser relaterade till ordern på Gripen NG till Brasilien tillkommit. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.
NOT 12 Transaktioner med närstående
Inga väsentliga transaktioner har skett under perioden.
Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2014, not 43.
NOT 13 Proforma-redovisning 2014 med anledning av ny struktur
Saab har genomfört förändringar i affärsområdesstrukturen från och med den 1 januari 2015. I syfte att skapa en starkare och mer samordnad plattform för business-to-businessinriktade affärsenheter skapades det nya affärsområdet Industrial Products and Services. Industrial Products and Services innehåller affärsenheterna Aerostructures (tidigare del av affärsområdet Aeronautics), Avionics Systems (tidigare del av affärsområdet Electronic Defence Systems), det fristående tekniska konsultföretaget Combitech, Saab Ventures produktportfölj (tidigare del av Saab Corporate) samt ett utvecklingsprojekt som till och med 2014 ingick i Saab Corporate.
Jämförelsetal för 2014 har räknats om till följd av strukturförändringar, se vidare årsredovisningen 2014, not 50.
NOT 14 Definitioner
Bruttomarginal
Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.
EBITDA
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan.
EBITDA-marginal
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av- och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.
Eget kapital per aktie
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.
Nettolikviditet/nettoskuld
Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.
Fritt kassaflöde per aktie
Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.
Räntabilitet på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).
Rörelsemarginal
Rörelseresultat (EBIT) i procent av försäljningsintäkter.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Sysselsatt kapital
Totala tillgångar med avdrag för icke räntebärande skulder.
ORDLISTA
EKN
Exportkreditnämnden
FMV
Försvarets Materielverk
FRN
Floating Rate Note, lån med rörlig ränta
FTE
Full Time Equivalent, heltidsekvivalent, vilket motsvarar en anställd som arbetar heltid under ett år
IAS
International Accounting Standards, internationella redovisningsregler
IFRS
International Financial Reporting Standards, internationella redovisningsregler
LFV
Luftfartsverket
MTN
Medium Term Note, lånefacilitet där obligationer med löptid på 1-15 år ges ut
SAL
Saab Aircraft Leasing, syftar på Saabs leasingflotta av turbopropflygplan
Linköping den 23 oktober 2015
Håkan Buskhe Verkställande direktör och koncernchef
GRANSKNINGSRAPPORT
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för Saab AB för perioden 1 januari – 30 september 2015. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder.
En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 23 oktober 2015 PricewaterhousCoopers AB
Anna-Clara af Ekenstam
Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande klockan 07.30 den 23 oktober 2015.
MEDIA:
Saab presscenter tfn +46 734 18 00 18 Sebastian Carlsson, Presschef tfn +46 734 18 71 62
FINANSMARKNAD: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46 734 18 72 14
Press- och analytikerkonferens
Den 23 oktober 2015 klockan 10.00, Grand Hôtel, Rum: New York, Blasieholmshamnen 8, Stockholm
Kontakta Marie Bergström för anmälan och ytterligare information, tfn +46 8 463 02 45
Du är välkommen att delta på plats på Grand Hôtel, ta del av presentationen via en direktsänd webbsändning eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor såväl via webben som i telefonkonferensen.
Webbsändning:
saab-interimreport.creo.se/151023
Telefonkonferens:
Var vänlig, ring in på något av numren nedan: Sverige: +46 8 566 426 66 Storbritannien: +44 20 342 814 09 USA: +1 866 385 9214
Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen kommer att finnas tillgängligt på saabgroup.com.
KONTAKT KALENDER
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2015 PUBLICERAS 10 FEBRUARI 2016
ÅRSSTÄMMA 2016 14 APRIL 2016
DELÅRSRAPPORT JANUARI–MARS 2016 PUBLICERAS 21 APRIL 2016
DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2016 PUBLICERAS 21 JULI 2016
DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2016 PUBLICERAS 25 OKTOBER 2016