Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

SAAB Interim / Quarterly Report 2014

Jul 18, 2014

2958_ir_2014-07-18_a5c985e8-04e1-4d30-9999-5efcf7b99cde.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2014

STÄRKT ERBJUDANDE

VD:s kommentar, Håkan Buskhe

Marknaden för försvars- och säkerhetslösningar är fortsatt utmanande och konkurrensen är hård. Under första halvåret 2014 har Saab utvecklat och stärkt produktportföljen. I syfte att erbjuda produkter och lösningar som våra kunder efterfrågar, är satsningar på forskning och utveckling liksom kostnadseffektiva lösningar centrala. Affärsområdet Electronic Defence Systems lanserade under perioden världsunika lösningar som ger de väletablerade Giraffe AMB- och Arthursystemen ledande funktionalitet och design.

Intresset för Gripen är fortsatt starkt internationellt. Utvecklingen av Gripen E fortskrider enligt tidsplan och budget. Levererans påbörjas till Sverige 2018. Förhandlingarna med Brasilien om Gripen NG pågår enligt plan och parternas ambition är att nå ett avtal under 2014. I juli ingicks ett samförståndsavtal med den brasilianska flygplanstillverkaren Embraer avseende samarbete kring utveckling och produktion av Gripen för Brasilien.

Under första halvåret stärkte Saab vidare sin position som ett av världens ledande

företag inom militär träning med beställningar från både den finska försvarsmakten och det brittiska försvarsdepartementet.

Orderingången i affärsområdet Dynamics påverkas negativt av den fortsatt utmanande marknadssituationen samt av förseningar i kunders inköpsbeslut. Vi ser ingen förändring i marknadsläget på kort sikt, men fortsätter utveckla vårt erbjudande för att tillvarata affärsområdets potential långsiktigt.

I juni ingicks avtal om att förvärva ThyssenKrupp Marine Systems AB (f.d. Kockums). Detta möjliggör den expansion av det marina erbjudandet som meddelats tidigare under året och gör Saab till ett av få företag i världen med förmåga att utveckla, producera och leverera helhetslösningar inom försvarsområdet för luft, land och hav. Transaktionen förväntas slutföras under juli 2014.

Försvarets Materielverk (FMV) beställde under första halvåret konstruktions- och produktionsunderlag till nästa generations ubåt, samt halvtidsmodifieringar av två ubåtar av Gotlandsklass. Dessutom undertecknades en avsiktsförklaring med FMV avseende det svenska försvarets undervattensförmåga omfattande möjliga beställningar om drygt SEK 11 miljarder.

Saabs orderingång minskade i perioden jämfört med 2013 då vi mottog utvecklingsbeställningar omfattande SEK 13,2 miljarder för Gripen E.

PROGNOS FÖR 2014:

• Vi bedömer att försäljningsintäkterna 2014 kommer vara i linje med 2013.

Rörelsemarginalen 2013 exklusive väsentliga jämförelsestörande poster uppgick till 6,6 procent

• Vi bedömer att rörelsemarginalen 2014, exklusive väsentliga jämförelsestörande poster, kommer vara något högre än rörelsemarginalen 2013 exklusive väsentliga jämförelsestörande poster.

Finansiell översikt

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, % apr–jun 2014 apr–jun 2013 jan–dec 2013
Orderingång 8 126 22 036 -63 4 048 3 171 49 809
Orderstock 57 180 44 337 29 59 870
Försäljningsintäkter 10 972 11 748 -7 5 692 5 886 23 750
Bruttoresultat 2 896 3 211 -10 1 535 1 599 6 328
Bruttomarginal, % 26,4 27,3 27,0 27,2 26,6
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 1 059 1 042 2 583 398 2 367
EBITDA-marginal, % 9,7 8,9 10,2 6,8 10,0
Rörelseresultat (EBIT) 643 545 18 373 149 1 345
Rörelsemarginal, % 5,9 4,6 6,6 2,5 5,7
Periodens resultat 412 263 57 236 1 742
Resultat per aktie före utspädning, SEK 3,83 2,56 2,19 0,02 6,98
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3,80 2,48 2,17 0,02 6,79
Räntabilitet på eget kapital, % 1) 7,7 8,7 6,3
Fritt kassaflöde 2) -1 390 -1 073 -1 074 -748 -1 460
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK -12,95 -9,83 -10,00 -6,85 -13,38

1) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

2) Från och med 1 januari 2014 rapporteras fritt kassaflöde för koncernen. Det benämndes tidigare operativt kassaflöde.

Jämförelsetal för 2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). Se vidare not 13. I tillämpliga fall har också jämförelsetal för 2013 för vissa affärsområden räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14. De senare påverkar inte koncernen som helhet.

Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 10 972 (11 748), motsvarande en nedgång om 7 procent främst till följd av lägre försäljningsintäkter inom Dynamics.

Det rapporterade rörelseresultatet uppgick till MSEK 643 (545) med en rörelsemarginal på 5,9 procent (4,6). Rörelseresultatet under samma period 2013 påverkades negativt av en engångspost uppgående till MSEK 231 relaterat till en förlorad rättstvist. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK 643 (776) och rörelsemarginalen uppgick till 5,9 procent (6,6). Affärsområdet Electronic Defence Systems rapporterade ett positivt rörelseresultat samtidigt som investeringar i utveckling av ny radar- och sensorteknologi fortsatte.

Effektiviseringsåtgärderna aviserade 2013 fortlöper enligt plan och totalt sett har antalet heltidsekvivalenter och externa konsulter minskat med cirka 850 sedan starten av 2013.

Det operationella kassaflödet var negativt främst till följd av tidsmässiga skillnader i leveranser och milstolpebetalningar. Under det andra halvåret 2014 har vi fler planerade milstolpeleveranser och vi bedömer att det operationella kassaflödet då kommer att vara positivt.

Vinst per aktie efter utspädning uppgick till SEK 3,80 (2,48).

Saabs verksamhet är indelad i sex affärsområden för rapportering och kontroll: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och det oberoende affärsområdet Combitech.

Utöver affärsområden redovisas Corporate, som omfattar koncernstaber, koncernavdelningar och sekundära verksamheter. Inom Corporate redovisas även leasingflottan med flygplansmodellen Saab 340.

Orderläge och försäljningsintäkter Orderläge

Andra kvartalet 2014

Erhållna större beställningar under det andra kvartalet 2014 inkluderade bland annat beställningar från FMV på konstruktions- och produktionsunderlag till nästa generations ubåt samt på halvtidsmodifieringar av två ubåtar av Gotlandsklass. Beställningarna avser perioden 2014-2015 och värdet uppgår till MSEK 467. Dessutom har parterna undertecknat en avsiktsförklaring avseende det svenska försvarets undervattensförmåga. Avsiktsförklaringen gäller perioden 2015- 2024 och omfattar möjliga beställningar om ca SEK 11,2 miljarder.

Saab skrev också kontrakt med FMV om leverans av kvalificerade målflygtjänster till svenska Försvarsmakten. Kontraktet gäller under perioden 2014-2020 och är värt MSEK 300.

I juni mottogs en order på underhåll och vidareutveckling av säkerhetssystemet på en kriminalvårdsanstalt för 300 interner i södra

Queensland, Australien. Kontraktet gäller för de kommande 14 åren och har ett värde på totalt MSEK 166.

Januari–juni 2014

Erhållna större beställningar under det första halvåret 2014, utöver de ovan nämnda, omfattade bland annat en beställning från FMV på support och underhåll av Gripen till Försvarsmakten för år 2014. Beställningen omfattar support- och underhållsverksamhet och säkerställer fortsatt drift av Gripen i Sverige, Tjeckien, Ungern och Thailand.

Finska försvarsmakten beställde militära träningssystem där support på systemen under sju år från och med 2014 ingår.

Ett treårigt kontrakt gällande support och service på vapensimulatorer tecknades med det brittiska försvarsdepartementet. Saab har sedan 1994 levererat operationell support till arméns program för vapensimulering, Direct Fire Weapon Effects Simulator System (DFWES). Systemet ger förutsättningar för gemensam stridsträning i Storbritannien,

Orderingång per region

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, %
Sverige 2 995 15 737 -81
EU exklusive Sverige 2 245 1 664 35
Övriga Europa 221 268 -18
Syd-, Central- och Nordamerika 1 019 1 817 -44
Asien 910 2 096 -57
Afrika 288 180 60
Australien etc. 448 274 64
Summa 8 126 22 036 -63

Försäljningsintäkter per region

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, %
Sverige 4 882 5 025 -3
EU exklusive Sverige 1 789 1 898 -6
Övriga Europa 212 247 -14
Syd-, Central- och Nordamerika 1 263 1 407 -10
Asien 1 969 2 127 -7
Afrika 308 462 -33
Australien etc. 549 582 -6
Summa 10 972 11 748 -7

Försäljningsintäkter per marknadssegment

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, %
Militärt flyg 5 185 5 304 -2
Land 2 374 3 167 -25
Marin 1 194 1 105 8
Samhällssäkerhet 1 085 997 9
Kommersiellt flyg 860 795 8
Andra marknader 274 380 -28
Summa 10 972 11 748 -7

Kanada och till viss del även i Tyskland.

Brasilien beställde RBS 70 VSHORAD (Very Short Range Air Defence System) till armén. Beställningen bestod av leveranser av bärbara avfyrningssystem, robotar och tillhörande utrustning.

För en detaljerad lista på större erhållna beställningar under första halvåret 2014, se not 3, sida 24.

Totalt var 72 procent (91) av orderingången hänförlig till den försvarsrelaterade verksamheten och 63 procent (29) till marknader utanför Sverige.

Under första halvåret 2014 hade indexoch prisförändringar en positiv effekt på orderingången om MSEK 219 jämfört med en negativ effekt om MSEK 34 under motsvarande period 2013.

Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 40 procent (77) av den totala orderingången. Orderstocken vid halvårets slut uppgick till MSEK 57 180 jämfört med MSEK 59 870 vid årets början.

Orderstockens fördelning över år:

  • 2014: SEK 11,1 miljarder
  • 2015: SEK 11,7 miljarder
  • 2016: SEK 7,8 miljarder
  • 2017: SEK 4,9 miljarder
  • Efter 2017: SEK 21,7 miljarder

Försäljningsintäkter

Andra kvartalet 2014

Valutaeffekter hade ingen väsentlig påverkan på försäljningsintäkterna.

Januari–juni 2014

Försäljningsintäkterna under första halvåret 2014 minskade med 7 procent jämfört med samma period 2013. Förvärv hade ingen väsentlig påverkan på försäljningsintäkterna, medan valutaeffekter hade en negativ påverkan om 1 procent.

Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till MSEK 6 090 (6 723), motsvarande 56 procent (57), av de totala försäljningsintäkterna. Av försäljningsintäkterna avsåg 78 procent (81) den försvarsrelaterade marknaden.

DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2014 > KONCERNEN

Försäljningsintäkter, MSEK Bruttomarginal, % Rörelsemarginal, %

Resultat

Andra kvartalet 2014

Bruttomarginalen under det andra kvartalet uppgick till 27,0 procent (27,2). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 373 (149) med en rörelsemarginal om 6,6 procent (2,5).

Andra kvartalet 2013 belastades av en engångspost uppgående till MSEK 231 relaterad till en förlorad rättstvist rörande ledningssystemet DACCIS. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK 373 (380) och rörelsemarginalen uppgick till 6,6 procent (6,5).

Januari–juni 2014

Bruttomarginalen under det första halvåret uppgick till 26,4 procent (27,3). Totala avskrivningar uppgick till MSEK 421 (513). Avskrivningar av materiella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 188 (189) och avskrivningar av leasingflottan uppgick till MSEK 5 (16).

Kostnader för egenfinansierade satsningar inom forskning och utveckling uppgick till MSEK 666 (676), varav totalt MSEK 76 (11) har aktiverats. Under perioden aktiverades en högre nivå av egenfinansierade utvecklingskostnader än under samma period 2013 eftersom beställningar mottagits för teknologi inom ramen för satsningen på radar- och sensorteknologiutveckling. En stor del av de egenfinansierade utvecklingssatsningarna gjordes fortsatt inom detta område under perioden.

Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar uppgick till MSEK 228 (308), varav avskrivningar på aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till MSEK 159 (227).

Andel av intresseföretags resultat uppgick till MSEK 3 (15).

Rörelseresultatet uppgick till MSEK 643 (545) med en rörelsemarginal på 5,9 procent (4,6). Justerat för jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet till MSEK 643 (776) och rörelsemarginalen uppgick till 5,9 procent (6,6).

Under första halvåret 2014 och 2013 bidrog upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till Saabs leasingflotta av turbopropflygplan (SAL), positivt till rörelseresultatet.

Implementeringen av de effektiviseringsåtgärder som initierats under 2013 fortskred enligt plan.

Finansnetto

MSEK jan–jun
2014
jan–jun
2013
Finansnetto hänförligt till
pensioner -28 -35
Räntenetto 8 23
Valutavinster/-förluster 3 -33
Övriga finansiella poster -72 -135
Totalt -89 -180

Finansnetto hänförligt till pensioner är baserat på nuvarande pensionsåtagande.

Räntenetto avser avkastning på likvida medel och kortfristiga placeringar samt

räntekostnader på kort- och långfristiga räntebärande skulder.

Valutavinster/-förluster redovisade i finansnettot är hänförliga till säkringar av offertportföljen, vilka värderas till verkligt värde.

Övriga finansiella poster består av kostnader hänförliga till programmet för försäljning av kundfordringar, orealiserade resultat vid marknadsvärdering av kortfristiga placeringar, projektränta samt övriga valutaeffekter, till exempel förändringar av likvida medel i andra valutor än SEK. I det andra kvartalet 2013 redovisades här en engångspost om MSEK 83 avseende en förlorad rättstvist

rörande ledningssystemet DACCIS.

2013 investerade Saab i det indiska företaget Pipavav Defence and Offshore Engineering Company Limited. En kombination av valuta- och aktiekursförsämringar ledde till en värdenedgång om MSEK 19 i det första kvartalet 2014.

Skatt

Aktuella och uppskjutna skatter uppgick till MSEK -142 (-102), vilket innebär att den effektiva skattesatsen uppgick till 26 procent (28).

Räntabilitet på sysselsatt och eget kapital

Räntabiliteten på sysselsatt kapital före skatt uppgick till 9,8 procent (10,5) och räntabiliteten på eget kapital efter skatt till 7,7 procent (8,7), båda beräknade på en rullande 12-månadersperiod.

Resultat per aktie, SEK

Grafen illustrerar resultat per aktie efter utspädning

Finansiell ställning och likviditet Finansiell ställning

Vid utgången av juni 2014 var nettolikviditeten MSEK -1 598, en minskning med MSEK 2 411 under 2014 jämfört med årets slut 2013.

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till MSEK -1 015. Avsättningen för pensioner, exklusive särskild löneskatt, per 30 juni 2014 uppgick till MSEK 1 957, jämfört med MSEK 1 389 vid årets slut 2013, och hade en negativ påverkan på nettolikviditeten om MSEK 568. Ökningen i avsättning beror huvudsakligen på att diskonteringsräntan för beräkningen av värdet på pensionsåtagandet minskade från 4,00 procent till 3,25 procent under perioden, vilket delvis motverkades av en god avkastning på pensionstillgångarna.

För mer information om Saabs förmånsbestämda pensionsplaner, se not 10, sida 28.

Nettolikviditeten påverkades under första halvåret 2014 negativt av nettoinvesteringar på cirka MSEK 375 och av utdelning uppgående till MSEK 479.

Valutakursdifferenser på likvida medel samt orealiserade resultat avseende finansiella placeringar hade en positiv påverkan på nettolikviditeten om MSEK 26.

2009 förändrade Saab sin syn på tilllämpningen av redovisningsprinciper för utvecklingsutgifter. Till följd av detta mer konservativa synsätt aktiveras utvecklingsutgifter i ett senare skede i samtliga projekt och samtliga utvecklingsutgifter i balansräkningen skrivs av över maximalt tio år. Aktiverade utvecklingsutgifter i balansräkningen har minskat från MSEK 3 628 i slutet av 2008 till MSEK 1 261 i slutet av juni 2014.

Varulagret ökade under första halvåret 2014 till följd av upparbetning av projekt där milstolpeleveranser kommer ske senare under året. Varulagret redovisas efter avdrag för utnyttjade förskott.

Investeringar

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 299 (231).

Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 97 (35), av vilka MSEK 76 (11) avsåg aktiverad produktutveckling och MSEK 21 (24) andra immateriella tillgångar.

Kassaflöde

Från och med starten av 2014 redovisas det operationella kassaflödet per affärsområde. Tidigare rapporterades fritt kassaflöde per affärsområde och benämndes operativt kassaflöde.

Kassaflödet från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster uppgick till MSEK -777 (-196), se not 8, sida 27.

Andra kvartalet 2013 gjordes utbetalningar på MSEK 314 relaterade till en förlorad rättstvist avseende ledningssystemet DACCIS.

Saab har ett etablerat program för försäljning av kundfordringar för att stärka sin finansiella ställning och öka den finansiella flexibiliteten. Per den 30 juni 2014 var fordringar till ett värde av MSEK 391 sålda, jämfört med MSEK 555 per den 31 december 2013. Detta hade en negativ effekt på kassaflödet från den löpande verksamheten under första halvåret 2014 uppgående till MSEK 164.

Det operationella kassaflödet uppgick till MSEK -1 097 (-400). Det definieras som kassaflöde från den löpande verksamheten, exklusive skatter och andra finansiella poster, samt förvärv och avyttringar av immateriella och materiella anläggningstillgångar samt leasingtillgångar. Det lägre operationella kassaflödet under första halvåret 2014 jämfört med 2013 är främst hänförligt till tidsmässiga skillnader mellan fakturering, milstolpeleveranser och betalningar.

Det fria kassaflödet uppgick till MSEK -1 390 (-1 073).

För mer detaljerad information om det fria kassaflödet, se not 8, sida 26-27.

Nyckeltal till finansiell ställning och likviditet

MSEK 30 jun 2014 30 jun 2013 förändring 31 dec 2013
Nettolikviditet 1) -1 598 1 060 -2 658 813
Immateriella anläggningstillgångar 6 264 6 605 -341 6 340
Goodwill 4 652 4 597 55 4 605
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 261 1 540 -279 1 338
Andra immateriella anläggningstillgångar 351 468 -117 397
Materiella anläggningstillgångar etc. 2) 3 743 3 752 -9 3 763
Varulager 5 497 4 568 929 4 563
Kundfordringar 2 636 2 955 -319 3 295
Övriga fordringar 4 057 2 745 1 312 3 727
Fordringar hos beställare 3) 3 530 2 226 1 304 3 074
Förskott från kunder 926 801 125 818
Soliditet, % 42,7 42,4 44,0
Räntabilitet på eget kapital, % 4) 7,7 8,7 6,3
Eget kapital per aktie, SEK 5) 108,20 108,69 -0,49 114,04

1) Koncernens nettolikviditet avser likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättning för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt. För en detaljerad fördelning av räntebärande fordringar och räntebärande skulder se not 6 på sida 24.

2) Inkluderar materiella anläggningstillgångar, leasingtillgångar, biologiska tillgångar och förvaltningsfastigheter.

3) Fordringar hos beställare avser långa kundkontrakt enligt successiv vinstavräkning.

4) Räntabilitet på eget kapital beräknas på en rullande 12-månadersperiod.

5) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 2014 jun: 106 604 525; 2013 jun: 106 123 078; 2013 dec: 106 414 144.

Jämförelsetal för 2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

AERONAUTICS

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, % apr–jun 2014 apr–jun 2013 jan–dec 2013
Orderingång 991 11 239 -91 360 406 29 677
Orderstock 31 896 19 061 67 34 113
Försäljningsintäkter 3 208 3 482 -8 1 631 1 717 6 869
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 266 311 -14 133 158 603
EBITDA-marginal, % 8,3 8,9 8,2 9,2 8,8
Rörelseresultat (EBIT) 236 237 - 118 121 456
Rörelsemarginal, % 7,4 6,8 7,2 7,0 6,6
Operationellt kassaflöde -329 -292 -145 150 -227
Försvar/civilt (% av omsättning) 81/19 84/16 78/22 81/19 83/17
FTE, antal 3 206 3 101 3 3 210
För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

ORDERLÄGE

  • Orderingången under det första halvåret 2014 omfattade bland annat en beställning från FMV på support och underhåll av Gripen.
  • Orderingången inom affärsenhet Aerostructures ökade under perioden då Airbus mottog fler beställningar på A380 och Boeing mottog beställningar på B787, Dreamliner.
  • Under 2013 mottogs ett flertal beställningar avseende Gripen E-programmet varav cirka SEK 10,3 miljarder var hänförliga till affärsområdet under det första halvåret.
  • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 67 procent (96) av den totala orderingången.

FÖRSÄLJNINGSINTÄKTER, RESULTAT OCH MARGINAL

  • Aktivitetsnivån inom Gripen E var fortsatt hög.
  • Försäljningsintäkterna minskade under första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013 främst till följd av att 2013 innehöll fakturering av
  • tidigare upparbetade kostnader. • Rörelsemarginalen ökade något under första halvåret 2014 jämfört med 2013 till följd av
  • minskade avskrivningar. • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 28 procent (28).

KASSAFLÖDE

• Det operationella kassaflödet var negativt till följd av tidsmässiga skillnader i projektupparbetning och milstolpebetalningar från kunder.

DYNAMICS

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, % apr–jun 2014 apr–jun 2013 jan–dec 2013
Orderingång 849 1 359 -38 400 606 3 345
Orderstock 3 978 4 277 -7 4 548
Försäljningsintäkter 1 446 1 848 -22 730 971 3 566
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 95 241 -61 52 146 428
EBITDA-marginal, % 6,6 13,0 7,1 15,0 12,0
Rörelseresultat (EBIT) 64 213 -70 36 129 366
Rörelsemarginal, % 4,4 11,5 4,9 13,3 10,3
Operationellt kassaflöde -33 445 -138 204 461
Försvar/civilt (% av omsättning) 86/14 88/12 85/15 91/9 88/12
FTE, antal 1 457 1 577 -8 1 523

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

ORDERLÄGE

  • Marknadssituationen är fortsatt utmanande för Dynamics och orderingången var lägre under det första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013.
  • Under perioden mottogs en beställning på RBS 70 VSHORAD (Very Short Range Air Defence System) från den brasilianska armén.
  • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 0 procent (44) av den totala orderingången.

FÖRSÄLJNINGSINTÄKTER, RESULTAT OCH MARGINAL

  • Försäljningsintäkterna minskade under första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013 till följd av en lägre orderingång under 2013.
  • Rörelsemarginalen var lägre under första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013 till följd av lägre försäljningsintäkter.
  • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 83 procent (85).

KASSAFLÖDE

• Det operationella kassaflödet var negativt under det första halvåret 2014, till följd av tidsmässiga skillnader i leveranser och milstolpebetalningar.

PERSONAL

• Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) minskade under första halvåret 2014 till följd av de effektiviseringsåtgärder som implementerades 2013, vilka innebar neddragningar vid främst produktionsenheten i Karlskoga.

ELECTRONIC DEFENCE SYSTEMS

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, % apr–jun 2014 apr–jun 2013 jan–dec 2013
Orderingång 1 587 4 610 -66 649 917 7 587
Orderstock 8 582 8 633 -1 9 171
Försäljningsintäkter 2 206 2 197 - 1 232 1 046 4 560
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 224 169 33 156 58 373
EBITDA-marginal, % 10,2 7,7 12,7 5,5 8,2
Rörelseresultat (EBIT) 15 -69 51 -57 -115
Rörelsemarginal, % 0,7 -3,1 4,1 -5,4 -2,5
Operationellt kassaflöde -418 211 -17 82 116
Försvar/civilt (% av omsättning) 96/4 97/3 96/4 97/3 97/3
FTE, antal 2 534 2 574 -2 2 588

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

ORDERLÄGE

  • Orderingången första halvåret 2014 innehöll bland annat beställningar på artillerilokaliseringssystemet ARTHUR. Marknaden är fortsatt utmanande med förseningar i kunders beslutsprocesser som påverkar orderingången.
  • Under 2013 mottogs ett flertal beställningar avseende Gripen E-programmet, varav cirka SEK 3,2 miljarder var hänförligt till affärsområdet under det första halvåret.
  • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 30 procent (69) av den totala orderingången.

FÖRSÄLJNINGSINTÄKTER, RESULTAT OCH MARGINAL

  • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 71 procent (75).
  • Under andra kvartalet var rörelseresultatet positivt, vilket även ledde till ett positivt rörelseresultat för första halvåret 2014. Förbättringen av rörelsemarginalen härrör från en förändrad produktmix och resultat av de effektiviseringsåtgärder som implementerades under 2013.

KASSAFLÖDE

• Det operationella kassaflödet var negativt på grund av tidsmässiga skillnader i milstolpebetalningar och leveranser.

PERSONAL

• Antalet heltidsekvivalenter (FTE:er) minskade under första halvåret 2014 jämfört med årets slut 2013 till följd av de pågående effektiviseringsåtgärderna.

SECURITY AND DEFENCE SOLUTIONS

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, % apr–jun 2014 apr–jun 2013 jan–dec 2013
Orderingång 3 073 1 758 75 1 752 833 4 736
Orderstock 6 307 5 411 17 5 571
Försäljningsintäkter 2 396 2 385 - 1 240 1 288 5 095
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 109 102 7 98 95 328
EBITDA-marginal, % 4,5 4,3 7,9 7,4 6,4
Rörelseresultat (EBIT) 63 45 40 75 67 213
Rörelsemarginal, % 2,6 1,9 6,0 5,2 4,2
Operationellt kassaflöde -206 -60 -70 -8 122
Försvar/civilt (% av omsättning) 63/37 65/35 64/36 65/35 67/33
FTE, antal 2 533 2 951 -14 2 843

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och

strukturförändringar, se vidare not 14.

ORDERLÄGE

  • Orderingången ökade under det första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013 bland annat till följd av beställningar av militära träningssystem från Finland och Storbritannien.
  • FMV gjorde beställningar på konstruktions- och produktionsunderlag till nästa generations ubåt samt på att genomföra halvtidsmodifieringar av två ubåtar av Gotlandsklass. Beställningarna avser perioden 2014-2015 och värdet uppgår till MSEK 467. Dessutom har parterna undertecknat en avsiktsförklaring avseende det svenska försvarets undervattensförmåga. Avsiktsförklaringen gäller perioden 2015-2024 och omfattar möjliga beställningar om ca SEK 11,2 miljarder.
  • I juni mottogs en order på underhåll och vidareutveckling av säkerhetssystemet på en kriminalvårdsanstalt i Australien.
  • Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 46 procent (0) av den totala orderingången.

FÖRSÄLJNINGSINTÄKTER, RESULTAT OCH MARGINAL

  • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 77 procent (76).
  • Rörelsemarginalen under första halvåret 2014 förbättrades jämfört med samma period 2013 främst till följd av vidtagna effektiviseringsåtgärder under 2013. Lönsamheten inom trafikledningsområdet påverkades fortsatt negativt av en utmanande marknadssituation.

KASSAFLÖDE

• Det operationella kassaflödet var negativt främst på grund av tidsmässiga skillnader mellan projektupparbetning och milstolpebetalningar.

PERSONAL

• Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) minskade under första halvåret 2014 jämfört med årets slut 2013 bland annat till följd av dekonsolideringen av Saab Grintek Technologies (Pty) Ltd från och med 31 mars 2014. Rekrytering har skett inom affärsenheten Naval Systems.

SUPPORT AND SERVICES

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, % apr–jun 2014 apr–jun 2013 jan–dec 2013
Orderingång 1 746 3 223 -46 1 009 498 4 602
Orderstock 6 725 7 308 -8 6 683
Försäljningsintäkter 1 737 1 802 -4 898 931 3 772
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 218 249 -12 127 142 517
EBITDA-marginal, % 12,6 13,8 14,1 15,3 13,7
Rörelseresultat (EBIT) 209 240 -13 122 138 498
Rörelsemarginal, % 12,0 13,3 13,6 14,8 13,2
Operationellt kassaflöde 81 -145 -323 -132 -149
Försvar/civilt (% av omsättning) 78/22 77/23 77/23 79/21 79/21
FTE, antal 1 775 1 845 -4 1 840

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och

strukturförändringar, se vidare not 14.

ORDERLÄGE

• Under det första halvåret 2014 mottogs en beställning från FMV avseende support och underhåll av Gripen i Sverige, Tjeckien, Ungern och Thailand.

• Under andra kvartalet skrev Saab kontrakt med FMV om leverans av kvalificerade målflygtjänster till svenska Försvarsmakten. Kontraktet gäller under perioden 2014-2020 och är värt MSEK 300.

• Under 2013 mottogs en beställning avseende Gripen E-programmet varav cirka SEK 1,3 miljarder var hänförliga till affärsområdet under det första halvåret.

• Beställningar med en ordersumma över MSEK 100 stod för 38 procent (72) av den totala orderingången.

FÖRSÄLJNINGSINTÄKTER, RESULTAT OCH MARGINAL

  • Försäljningen minskade något under första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013 på grund av färre större beställningar, men försäljningsintäkterna från mindre beställningar ökade.
  • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 36 procent (34).
  • Rörelsemarginalen minskade under första halvåret 2014 jämfört med första halvåret 2013 till följd av lägre försäljningsintäkter och färre delleveranser.

KASSAFLÖDE

• Det operationella kassaflödet var positivt under det första halvåret 2014. Under det andra kvartalet var det operationella kassaflödet negativt på grund av tidsmässiga skillnader i förskottsbetalningar och leveranser.

PERSONAL

• Antalet heltidsekvivalenter (FTE:er) under första halvåret 2014 minskade jämfört med årets slut 2013 till följd av effektiviseringsåtgärder som initierades 2013.

COMBITECH

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 förändring, % apr–jun 2014 apr–jun 2013 jan–dec 2013
Orderingång 863 822 5 445 398 1 740
Orderstock 497 457 9 540
Försäljningsintäkter 908 847 7 461 424 1 684
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar (EBITDA) 53 82 -35 26 36 157
EBITDA-marginal, % 5,8 9,7 5,6 8,5 9,3
Rörelseresultat (EBIT) 49 77 -36 24 33 148
Rörelsemarginal, % 5,4 9,1 5,2 7,8 8,8
Operationellt kassaflöde 35 156 -22 78 162
Försvar/civilt (% av omsättning) 57/43 58/42 54/46 60/40 59/41
FTE, antal 1 358 1 331 2 1 345

För beskrivning av affärsområdets verksamhet, se not 3.

Jämförelsetal för 2013 har räknats om till följd av organisations- och strukturförändringar, se vidare not 14.

FÖRSÄLJNINGSINTÄKTER

  • Försäljningsintäkterna ökade något under det första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013.
  • Försäljningsintäkter från marknader utanför Sverige uppgick till 8 procent (8).

RESULTAT OCH MARGINAL

• Rörelseresultatet minskade under det första halvåret 2014 jämfört med samma period 2013 till följd av lägre beläggning i början av året.

KASSAFLÖDE

• Det operationella kassaflödet var på en lägre nivå under det första halvåret 2014, jämfört med samma period 2013, eftersom kapitalbindningen ökat till följd av högre försäljningsintäkter.

PERSONAL

• Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) ökade under första halvåret 2014 jämfört med årets slut 2013.

Corporate

Corporate redovisade ett rörelseresultat på MSEK 7 (-198).

Under första halvåret 2014 och 2013 bidrog upplösningar av riskavsättningar, hänförliga till de återstående riskerna relaterade till Saabs leasingflotta av turbopropflygplan, positivt till rörelseresultatet.

1997 upphörde Saab med tillverkning av turbopropflygplan. Saabs leasingportfölj bestod den 30 juni 2014 av 19 (57) turbopropflygplan av typen Saab 340. Av portföljen finansieras 14 (42) flygplan via amerikanska leasingavtal. Leasinghyror enligt dessa avtal är försäkrade av EKN (exportkreditnämnden). 5 (15) flygplan har finansierats med egna medel och redovisas som tillgångar i balansräkningen. Reserver relaterade till leasingportföljen i balansräkningen bedöms vara tillräckliga för kvarvarande risker. Saab uppskattar att leasingportföljen kommer att vara avvecklad 2015.

Under andra kvartalet 2013 gjordes utbetalningar på MSEK 314 relaterade till en förlorad rättstvist rörande ledningssystemet DACCIS. Av dessa bokades MSEK 231 i rörelseresultatet och MSEK 83 avseende räntekostnader i finansnettot.

Förvärv och avyttringar 2014

Saabs dotterbolag Saab South Africa (Pty) Ltd dekonsoliderade under det första kvartalet sitt ägande i det sydafrikanska dotterbolaget Saab Grintek Technologies (Pty) Ltd. Dekonsolideringen av verksamheten gav upphov till en reavinst före skatt på MZAR 20 (cirka MSEK 12), vilken redovisats inom affärsområdet Security and Defence Solutions. Se Saabs delårsrapport för perioden

januari till mars 2014 för mer information. I juni meddelade Saab att avtal ingåtts med ThyssenKrupp Industrial Solutions AG om förvärv av ThyssenKrupp Marine Systems AB (tidigare Kockums). Köpeskillingen uppgår till MSEK 340 och finansieras med egna medel. Transaktionen förutsätter interna godkännanden inom ThyssenKrupp Group och ett godkännande från det svenska Konkurrensverket. Dessa godkännanden förväntas under juli 2014. Därefter sker övertagandet. Transaktionens påverkan på Saabs resultat för 2014 bedöms som icke väsentlig.

Inga andra väsentliga förvärv eller avyttringar skedde eller meddelades under första halvåret 2014.

Personal och övrigt Personal (FTE)

Antalet anställda inom koncernen uppgick per den 30 juni 2014 till 13 863 jämfört med 14 140 vid årets början. Antal heltidsekvivalenter (FTE:er) vid periodens slut var 13 658 jämfört med 14 122 vid årets början. Minskningen av antalet FTE:er beror till stor del på dekonsolideringen av verksamheten i det sydafrikanska dotterbolaget Saab Grintek Technologies (Pty) Ltd med 265 FTE:er och resultatet av effektiviseringsåtgärder som initierades under 2013.

Återköp av egna aktier

Antalet återköpta aktier som fanns i eget förvar uppgick till 2 545 819 den 30 juni 2014 jämfört med 2 736 200 vid 2013 års slut. Vid årsstämman den 8 april 2014 bemyndigades styrelsen att återköpa upp till 10 procent av Saabs aktier för att trygga årets beslutade

aktiesparprogram och prestationsbaserade aktieprogram. Styrelsen fattade den 5 juni 2014 beslut om att utnyttja bemyndigandet för detta syfte. Förvärv av aktier kan ske från 21 juli 2014 till och med årsstämman 2015.

Ägare

Enligt SIS Ägarservice var Saabs största ägare den 30 juni 2014 Investor AB, Wallenbergstiftelserna, Swedbank Robur fonder, AFA Försäkring, Unionen, SHB fonder, Nordea fonder, SEB fonder, Norges Bank Investment Management och DFA fonder (USA).

Risker och osäkerheter

Saabs verksamhet kännetecknas i huvudsak av utveckling, produktion och leverans av tekniskt avancerad hård- och mjukvara till kunder över hela världen.

Affärerna omfattar i regel betydande investeringar, lång tidsperiod samt teknisk utveckling eller förädling av produkter. Den internationella verksamheten omfattar, förutom kund- och leverantörsrelationer, joint ventures och samarbeten med andra branscher samt etableringar av egna verksamheter utomlands.

Verksamheten medför ett inte obetydligt risktagande i olika avseenden. Väsentliga riskområden omfattar politiska, operativa och finansiella risker. Olika policyer och instruktioner reglerar hanteringen av väsentliga risker. Saab bedriver betydande utvecklingsprojekt och hanterar därmed förknippade risker.

En övergripande beskrivning av riskområden finns i årsredovisningen 2013 på sidorna 51 till 54.

Övriga väsentliga händelser januari–juni 2014

  • Den 8 april 2014 hölls Saab AB:s årsstämma i Stockholm. I enlighet med valberedningens förslag omvaldes Håkan Buskhe, Johan Forssell, Sten Jakobsson, Sara Mazur, Per-Arne Sandström, Cecilia Stegö Chilò, Lena Treschow Torell, Marcus Wallenberg och Joakim Westh till styrelseledamöter. Marcus Wallenberg omvaldes till styrelseordförande. Vid det konstituerande styrelsemötet efter stämman omvaldes Sten Jakobsson till vice ordförande i styrelsen.
  • Saab meddelade i mars att en avsiktsförklaring undertecknats med det schweiziska företaget Pilatus. Det innebär ett samarbete för att erbjuda en utveckling av skolflygplanet PC-21 för det svenska flygvapnet, om de beslutar sig för att byta ut SK 60.
  • Det schweiziska folket röstade nej till förslaget om finansiering av inköp av Gripen i en folkomröstning i maj.
  • I juni meddelade Saab att bolagets styrelse beslutat om förvärv av egna aktier av serie B i syfte att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Saabs långsiktiga aktiesparprogram och prestationsrelaterat aktieprogram.
  • I juni emitterades obligationer om MSEK 600 med förfall 19 december 2019 under befintligt Medium Term Note-program.

För information om större mottagna beställningar mellan januari och juni 2014, se sida 2 och affärsområdeskommentarer på sidorna 5 till 7 samt not 3 på sida 24.

Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Saabs dotterbolag, Saab Defense and Security USA, LLC (SDAS), har fått en order av den amerikanska armén för radiosystem som ska öka kommunikationskapaciteten under skarpa övningar. Ordervärdet är cirka MSEK 70.
  • I juli mottogs en beställning från FMV på projektering av ny lätt torped (NLT). Ordervärdet uppgår till MSEK 43. Beställningen är del av den avsiktsförklaring som tecknades mellan Saab och FMV i juni 2014 avseende det svenska försvarets undervattensförmåga.
  • I juli slöts ett ramavtal mellan Saab och European Defence Agency (EDA) för möjliga beställningar av ammunition till Carl-Gustaf till Estland, Lettland, Litauen, Tjeckien och Polen. Det är ett femårigt ramavtal med möjlighet till två års förlängning. Ramavtalet omfattar möjliga beställningar om cirka MSEK 460.
  • Saab och Embraer meddelade i juli att ett samförståndsavtal ingåtts avseende samordningen av Gripenprogrammet inom ramen för det brasilianska FX-2, där Gripen NG valts som Brasiliens nästa generations stridsflygplan. Embraer kommer inom ramen för överenskommelsen att ha en ledande roll i Gripenprogrammet. Embraer kommer också ha en betydande del av produktion och leverans av såväl den ensitsiga som den tvåsitsiga versionen av Gripen NG till det brasilianska flygvapnet.

RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN

MSEK Not jan–jun 2014 jan–jun 2013 Rullande 12-mån jan–dec 2013
Försäljningsintäkter 3 10 972 11 748 22 974 23 750
Kostnad för sålda varor -8 076 -8 537 -16 961 -17 422
Bruttoresultat 2 896 3 211 6 013 6 328
Bruttomarginal, % 26,4 27,3 26,2 26,6
Övriga rörelseintäkter 92 58 238 204
Försäljningskostnader -1 004 -1 046 -2 040 -2 082
Administrationskostnader -581 -554 -1 138 -1 111
Forsknings- och utvecklingskostnader -749 -892 -1 619 -1 762
Övriga rörelsekostnader -14 -247 -24 -257
Andel av intresseföretags resultat 3 15 13 25
Rörelseresultat (EBIT)1) 3 643 545 1 443 1 345
Rörelsemarginal, % 5,9 4,6 6,3 5,7
Andel av intresseföretags resultat - 1 -1 -
Finansiella intäkter 32 31 63 62
Finansiella kostnader -121 -212 -337 -428
Summa finansnetto -89 -180 -275 -366
Resultat före skatt 554 365 1 168 979
Skatt -142 -102 -277 -237
Periodens resultat 412 263 891 742
varav moderbolagets aktieägares andel 408 271 878 741
varav innehav utan bestämmande inflytande 4 -8 13 1
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 3,83 2,56 8,25 6,98
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 3,80 2,48 8,11 6,79
1) Av- och nedskrivningar ingår med -421 -513 -955 -1 047
varav avskrivningar på leasingflygplan -5 -16 -14 -25
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 501 737 105 980 577 106 385 687 106 125 107
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 344 747 109 150 344 108 248 239 109 150 344

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

Från 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 Rullande 12-mån jan–dec 2013
Periodens resultat 412 263 891 742
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -723 1 086 -554 1 255
Skatt hänförlig till omvärdering av nettopensionsförpliktelser 159 -239 113 -285
Summa -564 847 -441 970
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 174 -38 80 -132
Finansiella tillgångar som kan säljas 94 -63 157 -
Kassaflödessäkringar -331 -277 -309 -255
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 72 64 67 59
Summa 9 -314 -5 -328
Periodens övriga totalresultat -555 533 -446 642
Periodens totalresultat -143 796 445 1 384
varav moderbolagets aktieägares andel -150 822 427 1 399
varav innehav utan bestämmande inflytande 7 -26 18 -15

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

RESULTATRÄKNING PER KVARTAL

MSEK Kv 2 2014 Kv 1 2014 Kv 4 2013 Kv 3 2013 Kv 2 2013 Kv 1 2013 Kv 4 2012 Kv 3 2012
Försäljningsintäkter 5 692 5 280 7 279 4 723 5 886 5 862 7 306 4 899
Kostnad för sålda varor -4 157 -3 919 -5 426 -3 459 -4 287 -4 250 -5 031 -3 541
Bruttoresultat 1 535 1 361 1 853 1 264 1 599 1 612 2 275 1 358
Bruttomarginal, % 27,0 25,8 25,5 26,8 27,2 27,5 31,1 27,7
Övriga rörelseintäkter 47 45 83 63 29 29 6 60
Försäljningskostnader -520 -484 -565 -471 -533 -513 -640 -472
Administrationskostnader -301 -280 -338 -219 -291 -263 -368 -280
Forsknings- och utvecklingskostnader -385 -364 -490 -380 -434 -458 -638 -401
Övriga rörelsekostnader -7 -7 -19 9 -238 -9 -7 -3
Andel av intresseföretags resultat 4 -1 10 - 17 -2 27 -
Rörelseresultat (EBIT)1) 373 270 534 266 149 396 655 262
Rörelsemarginal, % 6,6 5,1 7,3 5,6 2,5 6,8 9,0 5,3
Andel av intresseföretags resultat - - - -1 - 1 - 1
Finansiella intäkter 10 22 15 16 13 18 31 42
Finansiella kostnader -64 -57 -189 -27 -151 -61 -55 -58
Summa finansnetto -54 -35 -174 -12 -138 -42 -24 -15
Resultat före skatt 319 235 360 254 11 354 631 247
Skatt -83 -59 -73 -62 -10 -92 -81 -78
Periodens resultat 236 176 287 192 1 262 550 169
varav moderbolagets aktieägares andel 233 175 281 189 2 269 549 167
varav innehav utan bestämmande inflytande 3 1 6 3 -1 -7 1 2
Resultat per aktie före utspädning, SEK2) 2,19 1,64 2,64 1,78 0,02 2,54 5,19 1,58
Resultat per aktie efter utspädning, SEK3) 2,17 1,63 2,57 1,73 0,02 2,46 5,03 1,53
1) Av- och nedskrivningar ingår med -211 -210 -278 -256 -256 -257 -279 -317
varav avskrivningar på leasingflygplan -1 -4 -2 -7 -7 -9 -10 -12
2) Genomsnittligt antal aktier före utspädning 106 549 332 106 454 142 106 342 403 106 196 870 106 028 640 105 932 515 105 868 651 105 732 553
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 393 267 107 299 002 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

Från 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.

TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN PER KVARTAL

MSEK Kv 2 2014 Kv 1 2014 Kv 4 2013 Kv 3 2013 Kv 2 2013 Kv 1 2013 Kv 4 2012 Kv 3 2012
Periodens resultat 236 176 287 192 1 262 550 169
Övrigt totalresultat:
Poster som inte ska återföras i resultaträkningen:
Omvärdering av nettopensionsförpliktelser -42 -681 68 101 647 439 23 -462
Skatt hänförlig till omvärdering av
nettopensionsförpliktelser 9 150 -24 -22 -142 -97 -22 121
Summa -33 -531 44 79 505 342 1 -341
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:
Omräkningsdifferenser 148 26 28 -122 42 -80 -18 -214
Finansiella tillgångar som kan säljas 94 - 116 -53 -63 - - -
Kassaflödessäkringar -251 -80 -174 196 -300 23 -118 246
Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar 53 19 39 -44 68 -4 61 -65
Summa 44 -35 9 -23 -253 -61 -75 -33
Periodens övriga totalresultat 11 -566 53 56 252 281 -74 -374
Periodens totalresultat 247 -390 340 248 253 543 476 -205
varav moderbolagets aktieägares andel 237 -387 335 242 262 560 481 -203
varav innehav utan bestämmande inflytande 10 -3 5 6 -9 -17 -5 -2

NYCKELTAL PER KVARTAL

MSEK Kv 2 2014 Kv 1 2014 Kv 4 2013 Kv 3 2013 Kv 2 2013 Kv 1 2013 Kv 4 2012 Kv 3 2012
Soliditet (%) 42,7 44,4 44,0 44,6 42,4 41,5 39,0 38,4
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 1) 9,8 8,3 9,1 10,2 10,5 14,2 14,6 15,1
Räntabilitet på eget kapital, % 1) 7,7 5,5 6,3 8,8 8,7 13,3 12,8 12,2
Eget kapital per aktie, SEK 2) 108,20 110,47 114,04 110,94 108,69 110,81 105,43 101,88
Fritt kassaflöde, MSEK -1 074 -316 553 -940 -748 -325 264 -856
Fritt kassaflöde per aktie efter utspädning, SEK 3) -10,00 -2,95 5,07 -8,61 -6,85 -2,98 2,42 -7,84
1) Mäts på en rullande 12-månadersperiod
2) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar 106 604 525 106 494 139 106 414 144 106 270 662 106 123 078 105 934 201 105 930 829 105 806 472
3) Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 107 393 267 107 299 002 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344 109 150 344

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

Från 2014 beräknas utspädning på antal aktier utifrån effekterna av alla potentiella aktier (aktiesparprogram och prestationsrelaterade aktieprogram) som ger upphov till utspädningseffekt. Tidigare användes en förenklad metod där utspädningseffekten beräknades på samtliga aktier i eget förvar.

KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING

MSEK Not 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 5 6 264 6 340 6 605
Materiella anläggningstillgångar 3 357 3 239 3 182
Leasingtillgångar 59 197 233
Biologiska tillgångar 296 296 304
Förvaltningsfastigheter 31 31 33
Andelar i intresseföretag och joint ventures 455 367 778
Finansiella placeringar 369 295 378
Långfristiga fordringar 10 122 122 114
Uppskjutna skattefordringar 255 239 237
Summa anläggningstillgångar 11 208 11 126 11 864
Omsättningstillgångar
Varulager 5 497 4 563 4 568
Derivat 254 396 312
Skattefordringar 206 62 45
Kundfordringar 2 636 3 295 2 955
Övriga fordringar 4 057 3 727 2 745
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 189 854 1 058
Kortfristiga placeringar 969 2 002 1 620
Likvida medel 8 1 188 1 764 2 207
Summa omsättningstillgångar 15 996 16 663 15 510
SUMMA TILLGÅNGAR 27 204 27 789 27 374

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

KONCERNENS FINANSIELLA STÄLLNING (FORTS.)

MSEK Not 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Moderbolagets aktieägares andel 11 535 12 136 11 535
Innehav utan bestämmande inflytande 79 91 81
Summa eget kapital 11 614 12 227 11 616
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 6 1 692 1 095 103
Övriga skulder 194 179 309
Avsättningar för pensioner 10 2 412 1 680 1 792
Övriga avsättningar 882 1 043 1 144
Uppskjutna skatteskulder 262 501 371
Summa långfristiga skulder 5 442 4 498 3 719
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 6 334 718 1 804
Förskott från kunder 926 818 801
Leverantörsskulder 1 647 1 918 1 738
Derivat 510 316 406
Skatteskulder 138 61 37
Övriga skulder 769 839 659
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 5 322 5 735 6 098
Avsättningar 502 659 496
Summa kortfristiga skulder 10 148 11 064 12 039
Summa skulder 15 590 15 562 15 758
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 27 204 27 789 27 374

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL

MSEK Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Säkrings
reserv
Omräknings
reserv
Reserv för
finansiella
tillgångar som
kan säljas och
omvärderings
reserv
Balanserade
vinstmedel
Summa
moderbolagets
aktieägares
andel
Innehav utan
bestämmande
inflytande
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2013 1 746 543 531 -226 11 8 563 11 168 112 11 280
Totalresultat för perioden januari-juni 2013
Transaktioner med ägarna:
-201 -32 -63 1 118 822 -26 796
Aktiesparprogram
Utdelning
Förvärv och avyttring av innehav
22
-477
22
-477
22
-477
utan bestämmande inflytande
Utgående eget kapital 30 juni 2013
1 746 543 330 -258 -52 9 226 11 535 -5
81
-5
11 616
Totalresultat för perioden juli-december 2013
Transaktioner med ägarna:
Aktiesparprogram
16 -95 63 593
24
577
24
11 588
24
Utdelning
Utgående eget kapital 31 december 2013
1 746 543 346 -353 11 9 843 12 136 -1
91
-1
12 227
Ingående eget kapital 1 januari 2014 1 746 543 346 -353 11 9 843 12 136 91 12 227
Totalresultat för perioden januari-juni 2014
Transaktioner med ägarna:
-260 172 94 -156 -150 7 -143
Aktiesparprogram
Utdelning
Förvärv och avyttring av innehav
25
-479
25
-479
25
-479
utan bestämmande inflytande
Utgående eget kapital 30 juni 2014
1 746 543 86 -181 105 3
9 236
3
11 535
-19
79
-16
11 614

KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN

MSEK Not jan–jun 2014 jan–jun 2013 jan–dec 2013
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 554 365 979
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 521 556 1 224
Betald inkomstskatt -225 -299 -368
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 850 622 1 835
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning(-)/Minskning(+) av varulager -920 -162 -147
Ökning(-)/Minskning(+) av rörelsefordringar 28 -215 -1 346
Ökning(+)/Minskning(-) av erhållna kundförskott 102 257 278
Ökning(+)/Minskning(-) av övriga rörelseskulder -806 -963 -1 005
Ökning(+)/Minskning(-) av avsättningar -269 -146 -277
Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 015 -607 -662
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -21 -24 -44
Aktiverade utvecklingsutgifter -76 -11 -24
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -299 -231 -543
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 4 6 46
Avyttring av leasingtillgångar 72 56 81
Avyttring och förvärv av kortfristiga placeringar 8 1 033 2 314 1 936
Utdelning från joint ventures - - 430
Avyttring och förvärv av andra finansiella tillgångar 25 -249 -238
Förvärv av verksamheter och intresseföretag, netto likviditetspåverkan 9 -38 -15 -68
Avyttring av koncern- och intresseföretag, netto likviditetspåverkan -18 - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 682 1 846 1 576
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån -393 -156 -1 100
Upptagande av lån 600 - 845
Utbetald utdelning till moderbolagets aktieägare -479 -477 -477
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande - - -1
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -272 -633 -733
Periodens kassaflöde -605 606 181
Likvida medel vid periodens början 1 764 1 616 1 616
Valutakursdifferens i likvida medel 29 -15 -33
Likvida medel vid periodens slut 8 1 188 2 207 1 764

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11).

KVARTALSUPPGIFTER

MSEK Kv 2 2014 Rörelse
marginal
Kv 1 2014 Rörelse
marginal
Kv 4 2013 Rörelse
marginal
Kv 3 2013 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 631 1 577 1 996 1 391
Dynamics 730 716 1 183 535
Electronic Defence Systems 1 232 974 1 413 950
Security and Defence Solutions 1 240 1 156 1 650 1 060
Support and Services 898 839 1 168 802
Combitech 461 447 500 337
Corporate - 1 - -
Internfakturering -500 -430 -631 -352
Totalt 5 692 5 280 7 279 4 723
Rörelseresultat
Aeronautics 118 7,2% 118 7,5% 102 5,1% 117 8,4%
Dynamics 36 4,9% 28 3,9% 190 16,1% -36 -6,7%
Electronic Defence Systems 51 4,1% -36 -3,7% -71 -5,0% 25 2,6%
Security and Defence Solutions 75 6,0% -12 -1,0% 124 7,5% 44 4,2%
Support and Services 122 13,6% 87 10,4% 153 13,1% 105 13,1%
Combitech 24 5,2% 25 5,6% 54 10,8% 17 5,0%
Corporate -53 - 60 - -18 - -6 -
Totalt 373 6,6% 270 5,1% 534 7,3% 266 5,6%
MSEK Kv 2 2013 Rörelse
marginal
Kv 1 2013 Rörelse
marginal
Kv 4 2012 Rörelse
marginal
Kv 3 2012 Rörelse
marginal
Försäljningsintäkter
Aeronautics 1 717 1 765 1 678 1 275
Dynamics 971 877 1 512 873
Electronic Defence Systems 1 046 1 151 1 182 805
Security and Defence Solutions 1 288 1 097 2 019 1 280
Support and Services 931 871 1 091 697
Combitech 424 423 439 299
Corporate - - - -
Internfakturering -491 -322 -615 -330
Totalt 5 886 5 862 7 306 4 899
Rörelseresultat
Aeronautics 121 7,0% 116 6,6% 125 7,4% 72 5,6%
Dynamics 128 13,2% 84 9,6% 233 15,4% 105 12,0%
Electronic Defence Systems -57 -5,4% -12 -1,0% -106 -9,0% -78 -9,7%
Security and Defence Solutions 67 5,2% -22 -2,0% 209 10,4% 59 4,6%
Support and Services 138 14,8% 102 11,7% 215 19,7% 34 4,9%
Combitech 33 7,8% 44 10,4% 44 10,0% 18 6,0%
Corporate -281 - 84 - -65 - 52 -
Totalt 149 2,5% 396 6,8% 655 9,0% 262 5,3%

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11) samt för strukturförändringar beskrivna i not 14.

2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

FLERÅRSÖVERSIKT

MSEK 2013 2012 2011 2010 2009
Orderingång 49 809 20 683 18 907 26 278 18 428
Orderstock 31 december 59 870 34 151 37 172 41 459 39 389
Försäljningsintäkter 23 750 24 010 23 498 24 434 24 647
Försäljningsintäkter i Sverige, % 41 36 37 38 31
Försäljningsintäkter inom EU exkl. Sverige, % 17 19 19 19 23
Försäljningsintäkter i Syd-, Central- och Nordamerika, % 13 12 8 9 8
Försäljningsintäkter i resten av världen, % 30 33 36 34 38
Rörelseresultat (EBIT) 1 345 2 050 2 941 975 1 374
Rörelsemarginal, % 5,7 8,5 12,5 4,0 5,6
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar, exklusive leasingflygplan (EBITDA) 2 367 3 186 4 088 2 187 2 598
EBITDA-marginal, % 10,0 13,3 17,4 9,0 10,5
Resultat efter finansiella poster 979 2 003 2 783 776 976
Årets resultat 742 1 560 2 217 454 699
Balansomslutning 27 789 28 938 31 799 29 278 30 430
Fritt kassaflöde -1 460 -396 2 477 4 349 1 447
Räntabilitet på sysselsatt kapital, % 9,1 14,6 22,2 7,9 10,3
Räntabilitet på eget kapital, % 6,3 12,8 18,1 4,1 7,0
Soliditet, % 44,0 39,0 41,1 39,1 35,1
Resultat per aktie före utspädning, SEK 2) 4) 6,98 15,00 21,19 4,12 6,45
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 3) 4) 6,79 14,52 20,38 3,97 6,28
Utdelning per aktie, SEK 4,50 4,50 4,50 3,50 2,25
Eget kapital per aktie, SEK 1) 114,04 105,43 122,94 107,66 99,91
Antal anställda vid periodens slut 14 140 13 968 13 068 12 536 13 159

1) Antal aktier exklusive aktier i eget förvar per 31 december 2013: 106 414 144; 2012: 105 930 829; 2011: 105 331 958; 2010: 104 717 729; 2009: 105 511 124.

2) Genomsnittligt antal aktier 2013: 106 125 107; 2012: 105 632 911; 2011: 104 982 315; 2010: 105 217 786; 2009: 106 335 553.

3) Genomsnittligt antal aktier 2013/2012/2011/2010/2009: 109 150 344.

4) Årets resultat med avdrag för innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier.

FINANSIELLA NYCKELTAL OCH MÅL

Långsiktiga mål jan–jun 2014 jan–jun 2013 jan–dec 2013
Organisk försäljningstillväxt, % 5 -6 -1 -2
Rörelsemarginal, % 10 5,9 4,6 5,7
Soliditet, % 30 42,7 42,4 44,0

2013 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för samarbetsarrangemang (IFRS 11). 2012 har omräknats enligt förändringen i redovisningsprinciper för pensioner (IAS 19).

RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK jan–jun 2014 jan–jun 2013 jan–dec 2013
Försäljningsintäkter 7 919 8 254 16 521
Kostnad för sålda varor -5 927 -6 250 -12 556
Bruttoresultat 1 992 2 004 3 965
Bruttomarginal % 25,2 24,3 24,0
Övriga rörelseintäkter och -kostnader -1 539 -1 812 -3 303
Rörelseresultat (EBIT) 453 192 662
Rörelsemarginal % 5,7 2,3 4,0
Resultat från finansiella poster 104 -64 707
Resultat efter finansiella poster 557 128 1 369
Bokslutsdispositioner - - -284
Resultat före skatt 557 128 1 085
Skatt -121 -62 -200
Periodens resultat 436 66 885

MODERBOLAGET

Försäljningsintäkter och resultat

I moderbolaget ingår enheter inom affärsområdena Aeronautics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions och Support and Services. Dessutom ingår koncernstaber och koncernsupport. Affärsområdena Dynamics och Combitech är dotterbolag och ingår inte i moderbolaget.

Moderbolagets försäljningsintäkter under första halvåret 2014 uppgick till MSEK 7 919 (8 254). Rörelseresultatet uppgick till MSEK 453 (192).

Nettot av finansiella intäkter och kostnader uppgick till MSEK 104 (-64). Efter bokslutsdispositioner på MSEK 0 (0) och skatt på MSEK -121 (-62) uppgick periodens resultat till MSEK 436 (66).

Likviditet, finansiering, investeringar och antal anställda

Moderbolagets nettoskuld uppgick till MSEK 2 511 per den 30 juni 2014 jämfört med MSEK 2 079 per den 30 juni 2013.

Bruttoinvesteringar i anläggningar och utrustning uppgick till MSEK 237 (183). Investeringar i immateriella tillgångar uppgick till MSEK 19 (23). Vid periodens slut uppgick antalet anställda i moderbolaget till 8 691 jämfört med 8 781 personer vid årets början.

En stor del av koncernens verksamhet är inkluderad i moderbolaget. Separata noter till moderbolagets räkningar och en separat beskrivning av risker och osäkerheter för moderbolaget har därför inte inkluderats i denna delårsrapport.

BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET

MSEK Not 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 1 243 1 392 1 516
Materiella anläggningstillgångar 2 399 2 279 2 194
Finansiella anläggningstillgångar 7 664 7 695 8 287
Summa anläggningstillgångar 11 306 11 366 11 997
Omsättningstillgångar
Varulager m.m. 4 231 3 653 3 538
Kortfristiga fordringar 7 200 6 738 5 598
Kortfristiga placeringar 957 1 990 1 612
Likvida medel 494 1 268 1 576
Summa omsättningstillgångar 12 882 13 649 12 324
SUMMA TILLGÅNGAR 24 188 25 015 24 321
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 2 989 2 989 2 996
Fritt eget kapital 4 974 4 992 4 140
Summa eget kapital 7 963 7 981 7 136
Avsättningar och skulder
Obeskattade reserver 1 560 1 560 1 276
Avsättningar 907 1 051 1 087
Skulder 6 13 758 14 423 14 822
Summa avsättningar och skulder 16 225 17 034 17 185
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 24 188 25 015 24 321

NOTER TILL FINANSIELLA RAPPORTER

NOT 1 Företagsinformation

Saab AB (publ), org-nr 556036-0793, med säte i Linköping, Sverige. Adressen till bolagets huvudkontor är Gustavslundsvägen 42, Bromma med postadress Box 12062, SE-102 22 Stockholm, telefonnummer +46-8-463 00 00. Saab är sedan 1998 noterat på NASDAQ OMX Stockholm och är från oktober 2006 noterat på listan för stora bolag. Bolagets verksamhet inklusive dotterföretag och intresseföretag är beskriven i årsredovisningen 2013.

NOT 2 Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för första halvåret 2014 är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Koncernens redovisningsprinciper finns beskrivna på sidorna 70 till 77 i årsredovisningen 2013.

Koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och metoder för beräkning så som de beskrivits i årsredovisningen 2013 förutom redovisning av joint ventures (se not 13 för mer information).

Delårsrapporten är förkortad och innehåller inte all information och upplysningar som återfinns i årsredovisningen och bör därför läsas tillsammans med årsredovisningen 2013.

NOT 3 Segmentrapportering

Saab är ett ledande högteknologiskt företag med huvudsaklig verksamhet inom försvar, flyg och samhällssäkerhet. Verksamheten omfattar framförallt väl avgränsade områden inom försvarselektronik och missilsystem samt militärt och civilt flyg. Saab är också verksamt inom tekniska tjänster och underhåll. Saab har en stark ställning i Sverige och huvuddelen av försäljningsintäkterna genereras i Europa. Dessutom har Saab en lokal närvaro i Sydafrika, Australien, USA och andra utvalda länder. Saabs verksamhetsoch ledningsstruktur är uppdelad i sex affärsområden: Aeronautics, Dynamics, Electronic Defence Systems, Security and Defence Solutions, Support and Services och det oberoende affärsområdet Combitech, vilka också är rörelsesegment. Jämförelsetalen för 2013 har justerats med anledning av ny struktur, se not 14 för mer information.

Aeronautics

Aeronautics bedriver utveckling på hög nivå inom militär och civil flygteknik. Produktportföljen innehåller stridsflygsystemet Gripen och obemannade flygsystem. Inom Aeronautics tillverkas även flygplanskomponenter, både för Saabs egna flygplan och för passagerarflygplan tillverkade av andra.

Dynamics

Dynamics erbjuder en konkurrenskraftig produktportfölj med understödsvapen, missilsystem, torpeder, obemannade undervattensfarkoster och signaturhanteringssystem till försvarsmakter samt militära och civila nischprodukter såsom obemannade undervattensfarkoster för off-shore-industrin.

Electronic Defence Systems

Verksamheten bygger på Saabs nära samarbete med kunder som efterfrågar effektiva lösningar för övervakning och för att upptäcka, lokalisera och skydda mot olika typer av hot. Det innebär att affärsområdet har en unik kompetens inom radar och telekrig samt en produktportfölj som omfattar flygburna, landbaserade och marina system inom radar, signalspaning och självskydd. För både civila och militära kunder levererar vi också flygelektronik som effektiviserar flyguppdrag och bidrar till ökad flygsäkerhet.

Security and Defence Solutions

Verksamheten omfattar militära stridsledningssystem för marinen, flyg och armén, samt design, konstruktion och underhåll av ubåtar. Produktportföljen innehåller även system för träning och simulering, säkerhetssystem och lösningar för säker kommunikation samt system för sjöfart- och flygtrafikledning.

Support and Services

Support and Services erbjuder pålitlig och kostnadseffektiv service och support till samtliga Saabs marknader. Det innefattar i huvudsak supportlösningar, tekniskt underhåll och logistik samt produkter, lösningar och tjänster för militära och civila uppdrag på platser med begränsad infrastruktur.

Combitech

Combitech, ett självständigt bolag i Saab-koncernen, är ett av Sveriges största teknikkonsultföretag. Combitech kombinerar teknisk spetskompetens med djupa branschkunskaper, helhetsförståelse och särskilt fokus på miljö och säkerhet.

NOT 3 Fortsättning

FÖRSÄLJNING OCH ORDERINFORMATION Försäljningsintäkter per affärsområde

MSEK jan–jun
2014
jan–jun
2013
föränd
ring %
apr–jun
2014
apr–jun
2013
rul
lande
12 mån
jan–
dec
2013
Aeronautics 3 208 3 482 -8 1 631 1 717 6 595 6 869
varav extern försäljning 3 123 3 401 -8 1 585 1 678 6 425 6 703
varav intern försäljning 85 81 5 46 39 170 166
Dynamics 1 446 1 848 -22 730 971 3 164 3 566
varav extern försäljning 1 374 1 785 -23 702 930 3 019 3 430
varav intern försäljning 72 63 14 28 41 145 136
Electronic Defence
Systems 2 206 2 197 - 1 232 1 046 4 569 4 560
varav extern försäljning 1 993 1 969 1 1 120 912 4 074 4 050
varav intern försäljning 213 228 -7 112 134 495 510
Security and Defence
Solutions
2 396 2 385 - 1 240 1 288 5 106 5 095
varav extern försäljning 2 325 2 325 - 1 204 1 243 4 991 4 991
varav intern försäljning 71 60 18 36 45 115 104
Support and Services 1 737 1 802 -4 898 931 3 707 3 772
varav extern försäljning 1 643 1 734 -5 846 902 3 480 3 571
varav intern försäljning 94 68 38 52 29 227 201
Combitech 908 847 7 461 424 1 745 1 684
varav extern försäljning 510 477 7 243 221 958 925
varav intern försäljning 398 370 8 218 203 787 759
Corporate/eliminering -929 -813 -500 -491 -1 912 -1 796
varav extern försäljning 4 57 -8 - 27 80
varav intern försäljning -933 -870 -492 -491 -1 939 -1 876
Totalt 10 972 11 748 -7 5 692 5 886 22 974 23 750

Försäljningsintäkter per geografisk marknad

MSEK jan–jun
2014
I %
oms
jan–jun
2013
I %
oms
jan–dec
2013
I %
oms
Sverige 4 882 44 5 025 43 9 814 41
Övriga EU 1 789 16 1 898 16 3 933 17
Övriga Europa 212 2 247 2 621 3
Summa Europa 6 883 63 7 170 61 14 368 60
Nordamerika 978 9 1 296 11 2 611 11
Central- och
Sydamerika
285 3 111 1 376 2
Asien 1 969 18 2 127 18 4 311 18
Afrika 308 3 462 4 930 4
Australien m.fl. 549 5 582 5 1 154 5
Totalt 10 972 100 11 748 100 23 750 100

Information om större kunder

Under första halvåret 2014 hade Saab en kund som svarade för 10 procent eller mer av koncernens försäljningsintäkter: Försvarets Materielverk (FMV). FMV är kund till samtliga affärsområden och de totala intäkterna uppgick till MSEK 3 755 (3 931).

Säsongsvariationer

En stor del av vår verksamhet består av större projekt där intäkten redovisas enligt successiv vinstavräkning i förhållande till upparbetning. Upparbetningsgraden i dessa projekt är normalt sett lägre under det tredje kvartalet jämfört med övriga kvartal. Det fjärde kvartalet påverkas normalt sett även av en högre andel leveranser inom främst Dynamics.

Orderingång per affärsområde

MSEK jan–jun
2014
jan–jun
2013
Föränd
ring %
apr–jun
2014
apr–jun
2013
jan–dec
2013
Aeronautics 991 11 239 -91 360 406 29 677
Dynamics 849 1 359 -38 400 606 3 345
Electronic Defence Systems 1 587 4 610 -66 649 917 7 587
Security and Defence Solutions 3 073 1 758 75 1 752 833 4 736
Support and Services 1 746 3 223 -46 1 009 497 4 602
Combitech 863 822 5 445 398 1 740
Internt -983 -975 1 -567 -487 -1 878
Totalt 8 126 22 036 -63 4 048 3 171 49 809

Orderstock per affärsområde

MSEK 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
Aeronautics 31 896 34 113 19 061
Dynamics 3 978 4 548 4 277
Electronic Defence Systems 8 582 9 171 8 633
Security and Defence Solutions 6 307 5 571 5 411
Support and Services 6 725 6 683 7 308
Combitech 497 540 457
Internt -805 -756 -810
Totalt 57 180 59 870 44 337

RÖRELSERESULTAT

Rörelseresultat per affärsområde

MSEK jan–jun
2014
I %
oms
jan–jun
2013
I %
oms
rullande 12
mån
jan–dec
2013
Aeronautics 236 7,4 237 6,8 455 456
Dynamics 64 4,4 213 11,5 217 366
Electronic Defence
Systems
15 0,7 -69 -3,1 -31 -115
Security and Defence
Solutions
63 2,6 45 1,9 231 213
Support and Services 209 12,0 240 13,3 467 498
Combitech 49 5,4 77 9,1 120 148
Affärsområdenas
rörelseresultat
636 5,8 743 6,4 1 459 1 566
Corporate 7 -198 -16 -221
Totalt rörelseresultat 643 5,9 545 4,6 1 443 1 345

Av- och nedskrivningar per affärsområde

MSEK jan–jun
2014
jan–jun
2013
Föränd
ring %
apr–jun
2014
apr–jun
2013
rullande
12 mån
jan–dec
2013
Aeronautics 30 74 -59 15 37 103 147
Dynamics 31 28 11 16 17 65 62
Electronic Defence
Systems
209 238 -12 105 115 459 488
Security and Defence
Solutions
46 57 -19 23 28 104 115
Support and Services 9 9 - 5 4 19 19
Combitech 4 5 -20 2 3 8 9
Corporate –
leasingflygplan
5 16 -69 1 7 14 25
Corporate – övrigt 87 86 1 44 45 183 182
Totalt 421 513 -18 211 256 955 1 047

NOT 3 Fortsättning

ERHÅLLNA STÖRRE BESTÄLLNINGAR JAN–JUN 2014

Erhållna större beställningar (ungefärliga värden
MSEK) Land Ordervärde
Konstruktions- och produktionsunderlag till nästa
generations ubåt Sverige 467
Militära träningssystem Finland 360
Målflygtjänster Sverige 300
Support och underhåll av vapensimulatorer Storbritannien 220
Militära träningssystem Storbritannien 200
Support och underhåll av Gripen Sverige 174
Säkerhetslösning för kriminalvårdsanstalt Australien 166

OPERATIONELLT KASSAFLÖDE OCH SYSSELSATT KAPITAL Operationellt kassaflöde per affärsområde

MSEK jan–jun
2014
jan–jun
2013
apr–jun
2014
apr–jun
2013
rullande
12 mån
jan–dec
2013
Aeronautics -329 -292 -145 150 -264 -227
Dynamics -33 445 -138 204 -17 461
Electronic Defence Systems -418 211 -17 82 -513 116
Security and Defence Solutions -206 -60 -70 -8 -24 122
Support and Services 81 -145 -323 -132 77 -149
Combitech 35 156 -22 78 41 162
Corporate -227 -715 -214 -642 -636 -1 124
Totalt -1 097 -400 -929 -268 -1 336 -639

Sysselsatt kapital per affärsområde

MSEK 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
Aeronautics 2 305 2 447 2 318
Dynamics 2 046 2 007 1 986
Electronic Defence Systems 4 378 4 294 4 187
Security and Defence Solutions 3 418 3 994 4 110
Support and Services 2 047 2 479 2 270
Combitech 493 505 439
Corporate 945 -261 -239
Totalt 15 632 15 465 15 071

PERSONAL

Heltidsekvivalenter (FTE:er) per affärsområde

Antal vid periodens slut 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
Aeronautics 3 206 3 210 3 101
Dynamics 1 457 1 523 1 577
Electronic Defence Systems 2 534 2 588 2 574
Security and Defence Solutions 2 533 2 843 2 951
Support and Services 1 775 1 840 1 845
Combitech 1 358 1 345 1 331
Corporate 795 773 717
Totalt 13 658 14 122 14 096

NOT 4 Utdelning till moderbolagets aktieägare

På årsstämman 2014 den 8 april beslutades om en utdelning till moderbolagets aktieägare uppgående till SEK 4,50 per aktie, vilket motsvarar en total utdelning på MSEK 479 som betalades ut den 16 april 2014.

NOT 5 Immateriella anläggningstillgångar

MSEK 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
Goodwill 4 652 4 605 4 597
Aktiverade utvecklingsutgifter 1 261 1 338 1 540
Andra immateriella tillgångar 351 397 468
Totalt 6 264 6 340 6 605

NOT 6 Nettolikviditet

30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
1 188 1 764 2 207
969 2 002 1 620
2 157 3 766 3 827
11 34 33
- - 430
77 75 83
-
143
4 516
1 600 1 001 1 105
231 244 683
195 569 119
1 993 1 425 1 549
4 019 3 239 3 456
-1 598 813 1 060
36
140
2 421
36
141
4 052

1) Exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt

Bekräftade kreditfaciliteter

MSEK Faciliteter Nyttjat Tillgängligt
Klubblån (Förfallotidpunkt 2016) 4 000 - 4 000
Checkräkning (Förfallotidpunkt 2014) 89 - 89
Totalt 4 089 - 4 089

Moderbolaget

MSEK 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
Långfristiga skulder till kreditinstitut 1 600 1 000 -
Kortfristiga skulder till kreditinstitut - - 1 100
Totalt 1 600 1 000 1 100

I december 2009 etablerade Saab ett Medium Term Note-program (MTN) på SEK 3 miljarder för att kunna emittera långfristiga lån på kapitalmarknaden. Inom ramen för detta program har Saab emitterat obligationer och Floating Rate Note-lån (FRN) på MSEK 1 600.

NOT 7 Finansiella instrument

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder*

Värderat till
verkligt värde i
resultat
räkningen
avseende
handel
Verkligt värde
via övrigt total
resultat som
tillgängliga för
försäljning
Värderat till
verkligt värde
via resultat–
räkningen
Investerin
gar
som hålles
till förfall
Låne- och
kund
fordringar
Finansiella
skulder
Derivat som
identifierats
som kassa
flödes
säkring
Derivat som
identifierats
som verkligt
värde -
säkring
Totala
finansiella
tillgångar
och
skulder
Värderat till
verkligt
värde
30/6 2014
Finansiella tillgångar
Finansiella placeringar - 188 41 140 - - - - 369 370
Långfristiga fordringar - - - - 122 - - - 122 122
Derivat
Valutaterminer 7 - - - - - 234 3 244 244
Valutaoptioner 8 - - - - - - - 8 8
Ränteswappar - - - - - - - - - -
Elderivat 2 - - - - - - - 2 2
Summa derivat 17 - - - - - 234 3 254 254
Kundfordringar och övriga fordringar - - - - 7 237 - - - 7 237 7 237
Kortfristiga placeringar - - 969 - - - - - 969 969
Likvida medel - - - - 1 188 - - - 1 188 1 188
Summa finansiella tillgångar 17 188 1 010 140 8 547 - 234 3 10 139 10 140
Finansiella skulder
Räntebärande skulder - - - - - 2 026 - - 2 026 2 063
Derivat
Valutaterminer 33 - - - - - 401 2 436 436
Valutaoptioner 29 - - - - - - - 29 29
Ränteswappar 7 - - - - - 29 - 36 36
Elderivat 2 - - - - - 7 - 9 9
Summa derivat 71 - - - - - 437 2 510 510
Övriga skulder - - - - - 5 246 - - 5 246 5 246
Summa finansiella skulder 71 - - - - 7 272 437 2 7 782 7 819

* Derivat med positiva värden redovisas som tillgångar och derivat med negativa värden redovisas som skulder. Derivat med legal kvittningsrätt uppgår till MSEK 199.

NOT 7 Fortsättning

Värderingsmetoder för finansiella tillgångar och skulder

Verkligt värde på noterade finansiella tillgångar fastställs till marknadskurser. Saab tillämpar därutöver olika värderingsmetoder för att fastställa verkligt värde för finansiella tillgångar som omsätts på en inaktiv marknad eller är onoterade innehav. Dessa värderingsmetoder tar utgångspunkt i värdering av likvärdiga instrument, diskonterade kassaflöden eller vedertagna värderingsmodeller såsom Black-Scholes.

Följande instrument värderades till verkligt värde enligt noterade (ojusterade) priser på en aktiv marknad på balansdagen (Nivå 1):

  • Obligationer och räntebärande värdepapper
  • Elderivat
  • Aktier och andelar

Följande instrument värderade till verkligt värde värderas enligt vedertagna värderingsmodeller baserade på observerade marknadsdata (Nivå 2):

  • Valutaterminer: Framtida betalningsflöden i respektive valuta diskonteras med rådande marknadsräntor till värderingsdagen och värderas i SEK till balansdagskurser.
  • Optioner: Optionsprissättningsmodellen Black-Scholes används för marknadsvärdering av samtliga optioner.
  • Ränteswappar: De framtida rörliga räntorna beräknas med hjälp av gällande forwardräntor. Dessa implicita räntebetalningar diskonteras till värderingsdag med rådande marknadsräntor. Ränteswappens marknadsvärde erhålls genom att de diskonterade rörliga räntebetalningarna ställs mot det diskonterade nuvärdet av de fasta räntebetalningarna.

Aktier och andelar som är onoterade: Värderas enligt vedertagna principer exempelvis för riskkapitalföretag (Nivå 3).

Det har inte skett någon förändring mellan nivåer under första halvåret 2014.

Per den 30 juni 2014 hade koncernen följande finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde:

Tillgångar värderade till verkligt värde

MSEK 30/6 2014 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Obligationer och ränte
bärande värdepapper
969 969 - -
Valutaterminer 244 - 244 -
Valutaoptioner 8 - 8 -
Ränteswappar - - - -
Elderivat 2 2 - -
Aktier och andelar 229 188 - 41
Totalt 1 452 1 159 252 41

Skulder värderade till verkligt värde

MSEK 30/6 2014 Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Valutaterminer 436 - 436 -
Valutaoptioner 29 - 29 -
Ränteswappar 36 - 36 -
Elderivat 9 9 - -
Totalt 510 9 501 -

NOT 8 Tilläggsupplysningar till kassaflödesanalys

Likvida medel

MSEK 30/6 2014 31/12 2013 30/6 2013
Följande delkomponenter ingår i likvida medel:
Kassa och bank 829 651 647
Bankdepositioner 359 1 113 1 486
Medel på spärrat konto - - 74
Summa enligt balansräkningen 1 188 1 764 2 207
Summa enligt kassaflödesanalysen 1 188 1 764 2 207

Fritt kassaflöde jämfört med periodens kassaflöde i kassaflödesanalysen

MSEK jan–jun
2014
jan–jun
2013
jan–dec
2013
Fritt kassaflöde -1 390 -1 073 -1 460
Investeringsverksamheten – räntebärande:
Kortfristiga placeringar 1 033 2 314 1 936
Andra finansiella placeringar och fordringar 24 -2 8
Utdelning från joint ventures - - 430
Finansieringsverksamheten:
Amortering av lån -393 -156 -1 100
Upptagande av lån 600 - 845
Utbetald utdelning till
moderbolagets aktieägare
-479 -477 -477
Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande
inflytande
- - -1
Periodens kassaflöde -605 606 181

NOT 8 Fortsättning

Fördelat fritt kassaflöde

MSEK Saab exkl förvärv/
avyttringar
Förvärv och
avyttringar
Totalt koncernen
jan–jun 2014
Totalt koncernen
jan–jun 2013
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 1) 1 088 - 1 088 1 033
KASSAFLÖDE FRÅN FÖRÄNDRINGAR I RÖRELSEKAPITAL
Varulager -920 - -920 -162
Rörelsefordringar 28 - 28 -215
Erhållna kundförskott 102 - 102 257
Övriga rörelseskulder -806 - -806 -963
Avsättningar -269 - -269 -146
Förändring av rörelsekapital -1 865 - -1 865 -1 229
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2) -777 - -777 -196
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -97 - -97 -35
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -299 - -299 -231
Avyttring av materiella anläggningstillgångar 4 - 4 6
Avyttring av leasingtillgångar 72 - 72 56
Kassaflöde från investeringsverksamheten 3) -320 - -320 -204
OPERATIONELLT KASSAFLÖDE -1 097 - -1 097 -400
Skatter och andra finansiella poster -238 - -238 -411
Avyttring och förvärv av finansiella tillgångar 1 - 1 -247
Förvärv av verksamheter och intresseföretag - -38 -38 -15
Avyttring av koncern- och intresseföretag - -18 -18 -
FRITT KASSAFLÖDE -1 334 -56 -1 390 -1 073

1) Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital exklusive skatter och andra finansiella poster.

2) Kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive skatter och andra finansiella poster.

3) Kassaflöde från investeringsverksamheten exklusive förändring av kortfristiga placeringar och övriga räntebärande tillgångar samt exklusive avyttring och förvärv av finansiella tillgångar, förvärv av verksamheter och intresseföretag och avyttring av koncern- och intresseföretag.

NOT 9 Rörelseförvärv

Inga väsentliga rörelseförvärv har genomförts under det första halvåret 2014.

NOT 10 Förmånsbestämda pensionsplaner

Inom Saab finns förmånsbestämda pensionsplaner som innebär att ersättningen efter avslutad anställning utgår med en procentuell andel av den anställdes lön. Enligt IAS 19 uppgick det uppskattade värdet på den förmånsbestämda skulden till MSEK 7 217 per den 30 juni 2014 jämfört med 6 349 per den 30 juni 2013. Värdet på förvaltningstillgångarna uppgick till MSEK 5 260 per den 30 juni 2014 jämfört med 4 801 per den 30 juni 2013. Avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt uppgick per den 30 juni 2014 till MSEK 419 och per den 30 juni 2013 till MSEK 243. Nettoavsättning för pensioner uppgår till MSEK 2 376, varav MSEK 36 är redovisade som långfristig fordran.

NOT 11 Eventualförpliktelser

Inga ytterligare väsentliga förpliktelser har tillkommit under perioden. För koncernens så kallade fullgörandegarantier avseende åtaganden mot kunder är sannolikheten för ett utflöde av resurser ytterst liten och därför redovisas inget värde.

NOT 12 Transaktioner med närstående

Saab har ingått avtal om försäljning av Saab Grintek Technologies Ltd. Transaktionen involverar närstående till bolaget och har skett till marknadsmässiga grunder.

Inga andra väsentliga transaktioner har skett under perioden.

Närstående som koncernen har transaktioner med finns beskrivna i årsredovisningen 2013, not 43.

NOT 13 Effekter av ändrade redovisningsprinciper avseende joint ventures

Koncernen har ett 50-procentigt innehav i joint ventureföretaget Gripen International KB. Till och med år 2013 redovisades koncernens innehav genom klyvningsmetoden. Tillämpning av IFRS 11 Samarbetsarrangemang innebär dock att innehavet redovisas enligt kapitalandelsmetoden från och med 2014. Resterande innehav koncernen har i joint ventureföretag uppgår ej till väsentliga belopp.

Effekter på koncernens finansiella ställning vid slutet av det andra kvartalet 2013 genom tillämpning av IFRS 11 avseende andelar i joint ventures redovisade enligt kapitalandelsmetoden visas nedan. Förändringen har inte haft någon väsentlig påverkan på koncernens resultaträkning 2013. För information om övriga kvartal samt ingående balans 2013, se årsredovisningen 2013 not 22.

Vid slutet av andra kvartalet 2013

Finansiell ställning
MSEK
30/6 2013
Utfall
Justering
IFRS 11
30/6 2013
Omräknat
Anläggningstillgångar 11 406 -1 11 405
Andelar i joint ventures - 459 459
Omsättningstillgångar 15 815 -305 15 510
Summa tillgångar 27 221 153 27 374
Summa eget kapital 11 616 - 11 616
Långfristiga skulder 3 719 - 3 719
Kortfristiga skulder 11 886 153 12 039
Summa skulder 15 605 153 15 758
Summa eget kapital och skulder 27 221 153 27 374

NOT 14 Proforma-redovisning 2013 med anledning av ny struktur

Saab har genomfört en organisationsförändring där den verksamhet inom Security and Defence Solutions som var relaterad till Airborne Surveillanceverksamheten har lagts in under motsvarande verksamhet i Electronic Defence Systems och Support and Services. Organisationsförändringen genomfördes per 1 januari 2014. Dessutom flyttades ett utvecklingsprojekt inom Dynamics till Corporate och Security Defence Solutions verksamhet i Finland överfördes till Combitech per den 1 januari 2014.

Orderingång 2013

MSEK jan-mar
utfall
justering
strukturförändring
jan-mar
omräknat
Aeronautics 10 833 - 10 833
Dynamics 753 - 753
EDS 3 693 - 3 693
SDS 1 620 -695 925
S&S 2 066 659 2 725
Combitech 387 37 424
Internt -487 -1 -488
Summa 18 865 - 18 865
MSEK jan-jun
utfall
justering
strukturförändring
jan-jun
omräknat
Aeronautics 11 239 - 11 239
Dynamics 1 364 -5 1 359
EDS 4 633 -23 4 610
SDS 2 464 -706 1 758
S&S 2 563 660 3 223
Combitech 749 73 822
Internt -976 1 -975
Summa 22 036 - 22 036
MSEK jan-sep
utfall
justering
strukturförändring
jan-sep
omräknat
Aeronautics 11 411 - 11 411
Dynamics 1 713 -5 1 708
EDS 5 393 -20 5 373
SDS 3 638 -709 2 929
S&S 2 979 658 3 637
Combitech 1 133 76 1 209
Internt -1 238 - -1 238
Summa 25 029 - 25 029
MSEK jan-dec
utfall
justering
strukturförändring
jan-dec
omräknat
Aeronautics 29 677 - 29 677
Dynamics 3 350 -5 3 345
EDS 7 620 -33 7 587
SDS 5 429 -693 4 736
S&S 3 942 660 4 602
Combitech 1 634 106 1 740
Internt -1 843 -35 -1 878
Summa 49 809 - 49 809

Orderstock 2013

MSEK 31/3 2013
utfall
justering
strukturförändring
31/3 2013
omräknat
Aeronautics 20 373 - 20 373
Dynamics 4 633 -1 4 632
EDS 8 043 721 8 764
SDS 7 485 -1 586 5 899
S&S 6 906 809 7 715
Combitech 423 57 480
Internt -804 - -804
Summa 47 059 - 47 059
MSEK 30/6 2013
utfall
justering
strukturförändring
30/6 2013
omräknat
Aeronautics 19 061 - 19 061
Dynamics 4 282 -6 4 277
EDS 8 044 589 8 633
SDS 6 804 -1 393 5 411
S&S 6 586 722 7 308
Combitech 376 81 457
Internt -816 7 -810
Summa 44 337 - 44 337
MSEK 30/9 2013
utfall
justering
strukturförändring
30/9 2013
omräknat
Aeronautics 17 843 - 17 843
Dynamics 4 092 -5 44 088
EDS 7 849 543 8 392
SDS 6 672 -1 242 5 430
S&S 6 241 626 6 867
Combitech 438 67 505
Internt -728 11 -718
Summa 42 407 - 42 407
MSEK 31/12 2013
utfall
justering
strukturförändring
31/12 2013
omräknat
Aeronautics 34 113 - 34 113
Dynamics 4 549 -1 4 548
EDS 8 764 407 9 171
SDS 6 529 -958 5 571
S&S 6 186 497 6 683
Combitech 483 57 540
Internt -754 -2 -756
Summa 59 870 - 59 870

Försäljningsintäkter 2013

MSEK jan-mar
utfall
justering
strukturförändring
jan-mar
omräknat
Aeronautics 1 765 - 1 765
Dynamics 877 - 877
EDS 1 038 113 1 151
SDS 1 271 -174 1 097
S&S 822 49 871
Combitech 410 13 423
Corporate/Internt -321 -1 -322
Summa 5 862 - 5 862
MSEK jan-jun
utfall
justering
strukturförändring
jan-jun
omräknat
Aeronautics 3 482 - 3 482
Dynamics 1 848 - 1 848
EDS 1 969 228 2 197
SDS 2 774 -389 2 385
S&S 1 660 142 1 802
Combitech 820 27 847
Corporate/Internt -805 -8 -813
Summa 11 748 - 11 748
MSEK jan-sep
utfall
justering
strukturförändring
jan-sep
omräknat
Aeronautics 4 873 - 4 873
Dynamics 2 384 -1 2 383
EDS 2 869 278 3 147
SDS 3 963 -518 3 445
S&S 2 392 212 2 604
Combitech 1 142 42 1 184
Corporate/Internt -1 152 -13 -1 165
Summa 16 471 - 16 471
MSEK jan-dec
utfall
justering
strukturförändring
jan-dec
omräknat
Aeronautics 6 869 - 6 869
Dynamics 3 572 -6 3 566
EDS 4 161 399 4 560
SDS 5 891 -796 5 095
S&S 3 419 353 3 772
Combitech 1 598 86 1 684
Corporate/Internt -1 760 -36 -1 796
Summa 23 750 - 23 750

EBITDA

MSEK jan-mar
utfall
justering
strukturförändring
jan-mar
omräknat
Aeronautics 153 - 153
Dynamics 83 12 95
EDS 78 33 111
SDS 54 -47 7
S&S 93 14 107
Combitech 46 - 46
Corporate 137 -12 125
Summa 644 - 644
MSEK jan-jun
utfall
justering
strukturförändring
jan-jun
omräknat
Aeronautics 311 - 311
Dynamics 215 25 241
EDS 113 56 169
SDS 206 -104 102
S&S 204 45 249
Combitech 79 3 82
Corporate -86 -25 -112
Summa 1 042 - 1 042
MSEK jan-sep
utfall
justering
strukturförändring
jan-sep
omräknat
Aeronautics 464 - 464
Dynamics 184 35 219
EDS 255 57 312
SDS 318 -143 175
S&S 279 80 359
Combitech 95 6 101
Corporate -38 -35 -73
Summa 1 557 - 1 557
MSEK jan-dec
utfall
justering
strukturförändring
jan-dec
omräknat
Aeronautics 603 - 603
Dynamics 386 42 428
EDS 287 86 373
SDS 556 -228 328
S&S 383 134 517
Combitech 148 9 157
Corporate 4 -43 -39
Summa 2 367 - 2 367

Rörelseresultat (EBIT)

MSEK jan-mar
utfall
justering
strukturförändring
jan-mar
omräknat
Aeronautics 116 - 116
Dynamics 72 12 84
EDS -45 33 -12
SDS 22 -44 -22
S&S 88 14 102
Combitech 44 - 44
Corporate 99 -15 84
Summa 396 - 396
MSEK jan-jun
utfall
justering
strukturförändring
jan-jun
omräknat
Aeronautics 237 - 237
Dynamics 187 25 213
EDS -125 56 -69
SDS 142 -97 45
S&S 195 45 240
Combitech 75 2 77
Corporate -166 -31 -198
Summa 545 - 545
MSEK jan-sep
utfall
justering
strukturförändring
jan-sep
omräknat
Aeronautics 354 - 354
Dynamics 141 35 176
EDS -101 57 -44
SDS 222 -133 89
S&S 265 80 345
Combitech 89 5 94
Corporate -159 -44 -203
Summa 811 - 811
MSEK jan-dec
utfall
justering
strukturförändring
jan-dec
omräknat
Aeronautics 456 - 456
Dynamics 324 42 366
EDS -201 86 -115
SDS 428 -215 213
S&S 364 134 498
Combitech 140 8 148
Corporate -166 -55 -221
Summa 1 345 - 1 345

NOT 15 Definitioner

Bruttomarginal

Bruttoresultat i procent av försäljningsintäkter.

EBITDA-marginal

Rörelseresultat före av- och nedskrivningar med avdrag för av -och nedskrivningar av leasingflygplan, i procent av försäljningsintäkter.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier, exklusive aktier i eget förvar, vid periodens utgång.

Nettolikviditet/nettoskuld

Likvida medel, kortfristiga placeringar och räntebärande fordringar med avdrag för räntebärande skulder och avsättningar för pensioner exklusive avsättning för pensioner hänförlig till särskild löneskatt.

Fritt kassaflöde per aktie

Fritt kassaflöde dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning.

Resultat per aktie

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägares andel dividerat med genomsnittligt antal aktier före och efter full utspädning. Ingen utspädningseffekt föreligger om resultatet är negativt.

Räntabilitet på eget kapital

Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Räntabilitet på sysselsatt kapital

Rörelseresultatet ökat med finansiella intäkter i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital (mäts på en rullande 12-månadersperiod).

Rörelsemarginal

Rörelseresultat i procent av försäljningsintäkter.

Soliditet

Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.

Sysselsatt kapital

Totalt kapital med avdrag för icke räntebärande skulder.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Linköping den 18 juli 2014

Marcus Wallenberg Ordförande

Johan Forssell Sten Jakobsson Sara Mazur

Styrelseledamot Vice ordförande Styrelseledamot

Per-Arne Sandström Cecilia Stegö Chilò Lena Treschow Torell Joakim Westh Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Stefan Andersson Catarina Carlqvist Conny Holm Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Håkan Buskhe Verkställande direktör och styrelseledamot

GRANSKNINGSRAPPORT

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag för Saab AB för perioden 1 januari - 30 juni 2014. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 18 juli 2014 PricewaterhouseCoopers AB

Håkan Malmström Anna-Clara af Ekenstam

Huvudansvarig revisor

Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor

Informationen är sådan som Saab AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande klockan 07.30 den 18 juli 2014.

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, KONTAKTA

MEDIA: Saab presscenter tfn +46-734-18 00 18

Sebastian Carlsson, Presschef tfn +46-734-18 71 62

FINANCIAL MARKET: Ann-Sofi Jönsson, Chef Investor Relations tfn +46-734-18 72 14

Media- och analytikerkonferens samt webcast

med Håkan Buskhe, VD och Magnus Örnberg, CFO Idag, fredagen den 18 juli 2014 klockan 10.00 Grand Hôtel, Rum: New York Blasieholmshamnen 8, Stockholm Kontakta Karoline Sandar för anmälan och ytterligare information, tfn +46-8-463 02 45 www.saabgroup.com

Konferensen är tillgänglig via live webcast på Saabs hemsida: http://www.saabgroup.com/en/InvestorRelations, där även presentationsmaterialet finns tillgängligt. Alla tittare kan skicka frågor via webcast, vilken även finns tillgänglig att ladda ned efter det att konferensen avslutats.

DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2014 BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2014 DELÅRSRAPPORT JANUARI–MARS 2015 DELÅRSRAPPORT JANUARI–JUNI 2015 DELÅRSRAPPORT JANUARI–SEPTEMBER 2015

PUBLICERAS 23 OKTOBER 2014 PUBLICERAS 10 FEBRUARI 2015 PUBLICERAS 24 APRIL 2015 PUBLICERAS 17 JULI 2015 PUBLICERAS 23 OKTOBER 2015